PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 8 برند روغن موتور علامت استاندارد ندارند

Life24
02-04-2011, 15:37
سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان :
8 برند روغن موتور علامت استاندارد ندارند
جام جم آنلاين: سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان از بررسي‌هاي اين سازمان درباره 8 برند روغن موتور خبرداد و اعلام کرد: اين روغن موتورها علامت استاندارد، ثبت نمايندگي خارجي و درج قيمت ندارند.

مديرکل کالاهاي غيرفلزي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر گفت: در بازديدهاي کارشناسان اين سازمان از 8 برند روغن موتور ليکومولي، پروفي کار، فوکس، آترود، توتال، کاسترول و شل مشاهده شده است که اين محصولات علامت استاندارد، ثبت نمايندگي و درج قيمت ندارند و اين امر به نفع مصرف کنندگان نيست.

منوچهر رشيد افزود: برخي از محصولات اين برندها در نقاط مختلف شهر با بيش از 15 هزار تومان اختلاف قيمت نسبت به نمونه هاي توليد داخل به فروش مي رسد و مصرف کنندگان به دليل عدم ثبت قيمت متوجه تغيير خود نمي شوند. اين درحالي است که محصولات مشابه داخلي که در همان سطح استاندارد قرار دارند، ضمن رعايت حقوق مصرف کننده در ثبت علامت استاندارد، قيمت و ... ، از سطح قيمت پائين تري نيز برخوردارند.

وي تصريح کرد: با اين اختلاف قيمت،سازمان حمايت مصرف کنندگان وتوليدکنندگان انتظار دارد به لحاظ کيفي ازاين محصولات مطمئن شده و آنها حداقل ثبت نمايندگي داشته باشند.

به گفته رشيد، سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان اين شرکتها را مورد بررسي قرار داده و مشخص شده است که محصولات عرضه شده در بازار توسط آنها، داراي علامت ثبت شده مطابق با ضوابط استاندارد نبوده و درج قيمت نيز صورت نگرفته است.

وي اظهار داشت: البته برخي از اين شرکتها اعلام کرده اند که در حال طي مراحل براي اخذ نمايندگي و اخذ علامت استاندارد هستند. از سوي ديگر، درج قيمت تمام شده بر روي محصول نيز الزامي است.

اين مقام مسئول در سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان گفت: برخي از شرکتهاي خارجي نيز معتقدند که تنها توليد تحت ليسانس شرکتهاي خارجي کفايت مي کند اما به اعتقاد سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان، اين امر براي حقوق مصرف کننده کافي نيست، اگرچه ممکن است از نظر توليدکنندگان بعنوان کار تجاري، امري مکفي باشد.

وي درباره اختلاف قيمت برندهاي مذکور با محصولات مشابه داخلي گفت: باتوجه به اينکه توليدکنندگان داخلي هم روغن پايه توليد کرده و هم با انجام عمليات بلندينگ، توليد محصول نهايي را نيز انجام مي دهند، از سطح قيمت پائين تري برخوردار بوده و سود عمده اين شرکتها در مقدار توليد و توزيع بيشتر است به طوري که اگر اين شرکتها روغن توليدي را به قيمت 10 هزار تومان عرضه کنند، همين قيمت براي محصولاتي که به ظاهر تحت ليسانس خارجي، محصولات خود را عرضه کنند، 25 هزار تومان يا بالاتر از اين قيمت است.

مديرکل کالاهاي غيرفلزي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در پايان گفت: انتظار ما اين است که با اختلاف قيمتي که ميان توليدات داخلي و برندهاي خارجي وجود دارد، شرکتها علامت استاندارد را روي محصولات ثبت کرده و فاکتور ارايه دهند، ضمن اينکه جوانب حمايتي از مصرف کنندگان را نيز در نظر گرفته و به حقوق مصرف کننده احترام بگذارند.

Life24
02-04-2011, 15:51
این بحث روغن موتور هم در نوع خودش جالب هست
یک عده میگن اصلا این روغن موتور ها تقلبی شده چند وقته تو بازار
یک طرف هم کیفیت روغن های داخل مورد سوال هست..
من بعد از کلی مطلب خوندن در فروم ها و پرس و جو و روغن عوض کردن.
آخر به جایی نرسیدم.. که چی به چی هستش. هر کی یک نظری میده خلاصه.

M A M M U T
02-04-2011, 17:57
مديرکل کالاهاي غيرفلزي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر گفت: در بازديدهاي کارشناسان اين سازمان از 8 برند روغن موتور ليکومولي، پروفي کار، فوکس، آترود، توتال، کاسترول و شل مشاهده شده است که اين محصولات علامت استاندارد، ثبت نمايندگي و درج قيمت ندارند و اين امر به نفع مصرف کنندگان نيست.

قیمت تمامی ماشین ها و کارخانه های ماشین سازی و هرچیزی که مربوط به ماشین هست رو در ایران جمع بزنی به اندازه ی دارایی های اون سه تا شرکتی که هایلایت کردم نیست.اینا خجالت نمی کشن....یعنی معتقدن روغن سوخته ی ایرانول از کاسترول و توتال بهتره؟؟؟:18:اینا اصلا قابل مقایسه نیستن.... روغن موتور ایرانی بریزی تو بنز هنگ میکنه اصلا اینا کی هستن که برا این شرکت ها استاندارد تعریف میکنن.... اینقدر دروغ میگن خودشون هم باورشون شده....:13:

pourya_bo2pmc
02-04-2011, 18:14
قیمت تمامی ماشین ها و کارخانه های ماشین سازی و هرچیزی که مربوط به ماشین هست رو در ایران جمع بزنی به اندازه ی دارایی های اون سه تا شرکتی که هایلایت کردم نیست.اینا خجالت نمی کشن....یعنی معتقدن روغن سوخته ی ایرانول از کاسترول و توتال بهتره؟؟؟:18:اینا اصلا قابل مقایسه نیستن.... روغن موتور ایرانی بریزی تو بنز هنگ میکنه اصلا اینا کی هستن که برا این شرکت ها استاندارد تعریف میکنن.... اینقدر دروغ میگن خودشون هم باورشون شده....:13:

دوست عزیز الان دیگه بر همه ثابت شده که کیفیت روغنهای داخلی خیلی بهتر از توتال و کاسترول و برندهای دیگه ای هستش که معلوم نیست کجا و توسط چه افراد سودجویی داره پر میشه و آرم این برندها روش زده میشه

روغنهای پالایشگاههای بهران ، پارس و ایرانول کیفیتهای بسیار خوب و عالی داره که خیلی از بچه های این تالار و تالارهای دیگه و از جمله خودم استفاده کردیم و همه در مقایسه با خارجیها اونو برتر دیدیم

نمیشه گفت که حالا چون خارجی هستن خیلی عالی هستن
شما این لینکو برو و 3 صفحه ی آخرشو بخون تا دستت بیاد نه همینجوری

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

موفق باشی

Life24
02-04-2011, 18:19
حالا باید یکی رو پیدا کنیم واقعا تو کار روغن موتور باشه
منظورم نظارتی چیزی کرده باشه یا تستسی انجام داده باشه
چون من 100 صفحه از این تاپیک هارو خوندم
هر کس یک نظری داره .
و یک عده میگن این روغن های خارجی نوع تقلبی اون در ایران هستش. و شک دارن به اصل بودنش.
یک عده هم مشکل کیفیت روغن های داخل رو دارن.
ما هم تا چند وقت پیش هر سری یکی یک چیزی میگفت ما هم میریخیتم.

Life24
02-04-2011, 18:29
خوندم مطالب رو.
عقل حکم میکنه روغن داخل رو به روغن خارجی که معلوم نیست در کجا (ایران-چین-امارات یا ... ) تهیه میشه ترجیح داد. :13:
چاره ای نیست.

pourya_bo2pmc
02-04-2011, 18:32
حالا باید یکی رو پیدا کنیم واقعا تو کار روغن موتور باشه
منظورم نظارتی چیزی کرده باشه یا تستسی انجام داده باشه
چون من 100 صفحه از این تاپیک هارو خوندم
هر کس یک نظری داره .
و یک عده میگن این روغن های خارجی نوع تقلبی اون در ایران هستش. و شک دارن به اصل بودنش.
یک عده هم مشکل کیفیت روغن های داخل رو دارن.
ما هم تا چند وقت پیش هر سری یکی یک چیزی میگفت ما هم میریخیتم.

یکی از اقوام نزدیک همکار من ، تهران ، کارشناس و بازرس سطح کیفیت روغن موتور پالایشگاههای نفت تهران بوده حالا همین همکار من خیلی رو جنسای خارجی و مارکهای اونوری تعصب داره اما چون نتیجه ی تستهای سطح کیفیت روغن موتورهای ایرانی رو در آزمایشگاه از اقوامش شنید خودش اعتراف کرد که روغنهای شرکتهای بهران و پارس کیفیت خیلی خوبی و عالی دارند یعنی عملی هم برای خودش و هم من با یک منبع موثق ثابت شد

در استفادش هم که خودمون داریم میبینیم که موتور نرم و روون کار میکنه

بهران برخی محصولاش داراي تائيديه از شركت دايملر- كرايسلر آلمان و همچنین بنز آلمان هستش

Life24
02-04-2011, 18:39
یکی از اقوام نزدیک همکار من ، تهران ، کارشناس و بازرس سطح کیفیت روغن موتور پالایشگاههای نفت تهران بوده حالا همین همکار من خیلی رو جنسای خارجی و مارکهای اونوری تعصب داره اما چون نتیجه ی تستهای سطح کیفیت روغن موتورهای ایرانی رو در آزمایشگاه از اقوامش شنید خودش اعتراف کرد که روغنهای شرکتهای بهران و پارس کیفیت خیلی خوبی و عالی دارند یعنی عملی هم برای خودش و هم من با یک منبع موثق ثابت شد

در استفادش هم که خودمون داریم میبینیم که موتور نرم و روون کار میکنه

بهران برخی محصولاش داراي تائيديه از شركت دايملر- كرايسلر آلمان و همچنین بنز آلمان هستش

خودم چند باری ایرانول ریختم.

Namdarian
02-04-2011, 19:01
شما خیلی جوشی هستید و معلوم است خیلی با بازار هم رابطه ندارید و نمیدانید این مارکهای مثلاً خارجی بازار ما چه جنسهای بنجلی است ! بله ان توتال و شل و ..... ای خوب است که واقعاً ساخت کمپانی مادر باشد .

M A M M U T
02-04-2011, 19:07
دوست عزیز الان دیگه بر همه ثابت شده که کیفیت روغنهای داخلی خیلی بهتر از توتال و کاسترول و برندهای دیگه ای هستش که معلوم نیست کجا و توسط چه افراد سودجویی داره پر میشه و آرم این برندها روش زده میشه

روغنهای پالایشگاههای بهران ، پارس و ایرانول کیفیتهای بسیار خوب و عالی داره که خیلی از بچه های این تالار و تالارهای دیگه و از جمله خودم استفاده کردیم و همه در مقایسه با خارجیها اونو برتر دیدیم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدموفق باشی
بحث سر ایرانی یا خارجی بودن نیست..... من منظورم از کاسترول و توتال نمونه های اصلیش هست....
خودشون برای مثال تو دفترچه ی سمند اول توتال رو مناسب دونستن بعدش کاسترول.... خب مشتری بیچاره به کی باید اعتماد کنه؟؟؟ اینا بهتره به جای اظهار نظر های بیجا برن نمایندگی بگیرن نه این که جنس ایرانی خودشون(چه خوب چه بد)رو به مشتری بندازن.... این آقا با این حرفاش میخواد بگه :آهای مردم برین محصولات ایرانی بخرین چون ما خارجی اصل نداریم
خب چرا ما نباید محصولات اصلی تو ایران داشته باشیم؟اگه نمیتونن محصولات اصل وارد کنن لازم نیست جنس ایرانی رو به عنوان "محصول ب کیفیت خوب " به مردم عرضه کنن
اصلا اگه محصول اصل نداریم پس شکر خوردن که تو دفترچه مینویسه برو توتال بریز.خب کسی که سمند داره توتال از کجا بیاره؟:5:
ممنون

شما خیلی جوشی هستید و معلوم است خیلی با بازار هم رابطه ندارید و نمیدانید این مارکهای مثلاً خارجی بازار ما چه جنسهای بنجلی است ! بله ان توتال و شل و ..... ای خوب است که واقعاً ساخت کمپانی مادر باشد . جوابتون رو بالا دادم
ممنون

Life24
02-04-2011, 19:34
این هم نوعی جذب مشتری هست برای خودش... .
که بری نمونه خارجی رو تو ایران پر کنی و بی اعتمادی فرا بگیره
که مردم به جنس داخل راضی بشن. حالا میخواد با هر سطح کیفیتی.

Actros
02-04-2011, 20:25
روغن های خارجی که اسم بردن به شرط اصلی بودن حرف ندارن . ما نمیتونیم توان کشور خودمون و با کشور های خارجی تو ساخت هرچی مقایسه کنیم . طبیعیه که ما خیلی عقبیم . 100% روغن توتال اصلی از امسال بهران و ایرانول بهتره . ولی بحث سره این هست که اکثر روغن های به اصطلاح خارجی موجود در بازار ایران اصلی نیستن . اصلا معلوم نیست از کجا میان !!. ولی باز میدونیم که بهران و ایرانول یه شرکتی هستن تو این کشور . برای همین بهتره که به داخلیا اعتماد کرد . که خداییش هم وقتی من بهران سوپر پیشتاز میریزم تو 405 موتور خیلی نرم و بی صدا کار میکنه ولی وقتی توتال 5000 میریزم تو دور بالا موتور هوار میکنه . خلاصه من برای 405 روغن بهران سوپر پیشتاز و انتخاب کردم و قیمت خیلی خوب 13000 تومن

M A M M U T
03-04-2011, 19:34
دوستان ما روغن کاسترول رو از یکی از آشناها که تو ایران خودرو هست میگیریم اونا هم تقلبیه؟از کجا میشه فهمید؟

Actros
03-04-2011, 20:41
دوستان ما روغن کاسترول رو از یکی از آشناها که تو ایران خودرو هست میگیریم اونا هم تقلبیه؟از کجا میشه فهمید؟

ما نمیتونیم تشخیص بدیم تا وقتی بریزی تو موتور اون موقع میفهمی :20:
ولی توصیه میکنم بهران سوپر پیشتاز استفاده کنید

Life24
04-04-2011, 16:17
سلام
به نظرتون تو روغن ایرانی ها کودوم بهتره؟
ایرانول
پارس
بهران

من بهران ریختم چند بار .. ولی به نظرم ایرانول بهتره. و سابقه بیشتری هم داره.

Actros
04-04-2011, 16:30
سلام
به نظرتون تو روغن ایرانی ها کودوم بهتره؟
ایرانول
پارس
بهران

من بهران ریختم چند بار .. ولی به نظرم ایرانول بهتره. و سابقه بیشتری هم داره.

من تعریف ایرانول 12000 یا 16000 رو شنیدم برای پژو
ولی چون خودم مدتیه بهران سوپر پیشتاز میریزم دیگه خوب نیست از روغن های مختلف استفاده کنم

alliniran
04-04-2011, 16:51
اونوقت از کجا معلوم روغنهای وطنی تقلبی نباشند؟
بهترین شرکت های داخلی هم اینها هستند به ترتیب
1.نفت سپاهان
2.نفت بهران
3.نفت پارس

s-a-l-i-m
04-04-2011, 18:22
ما که کلا 2 نوع همینا رو مصرف می کنیم .
توتال و کاسترول .
توی این توتال ها چندین مدل داشت که دقیق یادم نیست ولی اون کسی که پیشش میریم اشنا هست همیشه بهترینش رو میریزه .
یادم نیست دقیق ولی میگفت برچسب نقره ای داره خوبه یا طلایی داره بده از همی چیزها :31:

MCI
04-04-2011, 22:05
منم از اول تو پراید کاسترول دوگانه میریختم ولی اونی که میرم پیشش گفت کیفیتش اومده پایین .
الانم از روغن گلف سی ان جی استفاده میکنم.
هم علامت استاندارد(:31:) داره و هم اینکه روش قیمتش درج شده 13.500 تومن فک کنم
این سری میخام بهران سوپر پیشتاز بریزم بینم چطوره

Life24
04-04-2011, 22:21
منم از اول تو پراید کاسترول دوگانه میریختم ولی اونی که میرم پیشش گفت کیفیتش اومده پایین .
الانم از روغن گلف سی ان جی استفاده میکنم.
هم علامت استاندارد(:31:) داره و هم اینکه روش قیمتش درج شده 13.500 تومن فک کنم
این سری میخام بهران سوپر پیشتاز بریزم بینم چطوره
سلام
بهران پیشتاز سطح کیفی SG نداره ها.... .

Namdarian
04-04-2011, 22:51
ما که کلا 2 نوع همینا رو مصرف می کنیم .
توتال و کاسترول .
توی این توتال ها چندین مدل داشت که دقیق یادم نیست ولی اون کسی که پیشش میریم اشنا هست همیشه بهترینش رو میریزه .
یادم نیست دقیق ولی میگفت برچسب نقره ای داره خوبه یا طلایی داره بده از همی چیزها :31:
با سلام . چرند گفته دوست عزیز . این حرفها مال چند سال قبل است نه حالا . همین بهران پیشتاز چند برابر بهتر از مارکهایی که نام بردید است در حال حاضر .

MCI
05-04-2011, 09:52
سلام
بهران پیشتاز سطح کیفی SG نداره ها.... .

درسته نداره. سطح کیفی sj یا sl هست اگه اشتباه نکرده باشم
فک نمیکنم سطح کیفی بالاتر از SG برای پراید مشکلی ایجاد کنه تازه بهترم هستش موتور روانتر و بی سروصدا کار میکنه:46:

alliniran
06-04-2011, 21:52
اساتید مخالف روغن خارجی جواب ندادید
از کجا معلوم که روغن داخلی(همین بهران یا...) تقلبی نباشند؟
مصرف روغن های داخلی بیشتره و جعل جعبه هاشون هم راحت تره پس سود جعل داخلی ها بیشتره!
بعد هم همه روغن ها اعم از موبیل 1 تا همین بهران را من و شما نمیتونم بفهمیم کدوم بهتره و نرم تر کارکردن یا... هم مال مشخصات روغن هست مثلا در زمستان توتال 5000 یا سوپر پیشتاز بریزید موتور کاملا پر سر و صداست ولی اگه توتال 9000 بریزید صدای موتور خیلی کم میشه که خوب این مربوط به ویسکوزیته روغن هست

Life24
17-04-2011, 12:14
اساتید مخالف روغن خارجی جواب ندادید
از کجا معلوم که روغن داخلی(همین بهران یا...) تقلبی نباشند؟
مصرف روغن های داخلی بیشتره و جعل جعبه هاشون هم راحت تره پس سود جعل داخلی ها بیشتره!
بعد هم همه روغن ها اعم از موبیل 1 تا همین بهران را من و شما نمیتونم بفهمیم کدوم بهتره و نرم تر کارکردن یا... هم مال مشخصات روغن هست مثلا در زمستان توتال 5000 یا سوپر پیشتاز بریزید موتور کاملا پر سر و صداست ولی اگه توتال 9000 بریزید صدای موتور خیلی کم میشه که خوب این مربوط به ویسکوزیته روغن هست
نیست
روغن داخلی برای افراد سودجو سود زیادی نداره که بخواد تقلبی بزنه ازش

masoud glx
17-04-2011, 19:02
درود دوستان .

برادرم وارد کننده یکی از برندهای خارجی موجود در بازار هستش . روغن کانادایی هست و ما زمانی که قصد گرفتن نمایندگی این شرکت رو داشتیم نمونه های اولیه رو از خارج از کشور برای ما فرستادن و ما به دو پالایشگاه و چندین آزمایشگاه دادیم برای تست . در خوبی و با کیفیت بودن این برند هیچ شکی نیست ولی چیزی که جالب بود رو برای شما میگم ...

ما برای مقایسه و تبلیغات و اینکه واقعا دست خودمون بیاد که تا چه حد برتری و تفاوت بین داخلی ها و این نوع خارجی که نمایندگی گرفتیم وجود داره ... ، دو نوع روغن داخلی که از اسم بردنشون معذورم رو هم بدون اسم و بصورت باز شده از قوطی به آزمایشگاه دادیم و نتیجه نهایی برابری تقریبی کیفیت اینها بود !! حالا من که شخصا از شیمی اطلاعاتی ندارم ولی عوامل مختلفی رو برای تست روغن موتور انجام میدند که دارای جزییات زیادی هم هست شامل روانی ، حد گسیختگی روغن ، دمای سوخت ، ترکیب پذیری ، رسانای دمایی و کلی دیگه که توی ذهنم نیستند .

بهرحال منظورم این هستش که چندان بی اعتماد به داخلی ها نباشید . برادر بنده هم با این پست هیچ ضرر مالی نخواهد کرد چون مشتری های دائمی داره و کارش فراتر از فروش جزیی در بازار هستش . من شخصا طبق علاقه ای که نسبت به برند وارداتی خودمون پیدا کردم مشخصا فقط از این نوع استفاده میکنم ... ولی اطمینان دارم استفاده از روغن موتورهای داخلی هم در بدترین حالت 10 درصد ( مثال ) تفاوت کیفی خواهد داشت .

پیروز باشید .

** برند وارداتی ما هم علامت استاندارد ایران و هم تاییدیه اتحادیه اروپا و هم امریکا را دارد و هر سال هم تمدید می شود .

Life24
17-04-2011, 21:50
من یک روآ و آردی داشتم
وقتی بهران تکتاز میریختم.صدای موتور بالا میرفت.
تازه شرکت نفت پارس و بهران در مقایسه با ایرانول و نفت سپاهان خیلی کوچک تر هستند. و قابل قیاس نیستند.

به نظر ایرانول و نفت سپاهان روغن های بهتری هستد

alliniran
17-04-2011, 22:34
نیست
روغن داخلی برای افراد سودجو سود زیادی نداره که بخواد تقلبی بزنه ازش

من نمیگم روغن داخلی یا خارجی بریزید
ولی نمیشه به طور قطع گفت روغنهای خارجی تقلبی هستند و داخلی ها اصل اصل(تازه اصل هم که باشند خیلی وقتها ممکنه از تقلبی بدتر باشه)
من یبار روغن بهران سایپا!! گرفتم تهش یه ماده رنگی بود که ته نشین شده بود رنگش قهوه ای بود از اون موقع دیگه بهران استفاده نکردم به هر حال ما تو این کشور زندگی کردیم میدونیم چیزی به اسم قانون وجود نداره
من خودم تویه یه شرکت قطعه سازی مال یکی از اشناها کار میکنم(پایان خدمت هم ندارم! تازه بیمم برام رد میکنه!) ما چیزی به عنوان QC نداریم و فقط تولید میکنیم هیچکس هم نیست بهمون گیر بده!

Life24
18-04-2011, 08:55
من نمیگم روغن داخلی یا خارجی بریزید
ولی نمیشه به طور قطع گفت روغنهای خارجی تقلبی هستند و داخلی ها اصل اصل(تازه اصل هم که باشند خیلی وقتها ممکنه از تقلبی بدتر باشه)
من یبار روغن بهران سایپا!! گرفتم تهش یه ماده رنگی بود که ته نشین شده بود رنگش قهوه ای بود از اون موقع دیگه بهران استفاده نکردم به هر حال ما تو این کشور زندگی کردیم میدونیم چیزی به اسم قانون وجود نداره
من خودم تویه یه شرکت قطعه سازی مال یکی از اشناها کار میکنم(پایان خدمت هم ندارم! تازه بیمم برام رد میکنه!) ما چیزی به عنوان QC نداریم و فقط تولید میکنیم هیچکس هم نیست بهمون گیر بده!
درسته میفرمایئد
اما ما بر اساس احتمال داریم کار میکنیم
من خودم سال 83-84 یک 405 داشتم همش روغن خارجی میریختم
اون موقع هم ماشین اصل بود هم روغن ها تقلبی نبودند
اما حالا نه قطعات ماشین کیفیت قطعات اون موقع رو دارند و نه اطمینانی هست به روغن ها.
من شنیدم تازه اگر روغن خارجی اصل ش تازه تو امارات پر میشه
:13:
در مورد روغن هم بهران که فرمودید. من خودم به ایرانول بیشتر اعتقاد دارم.