PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سه ضعف عمده ی بازی های ایرانی

erfandj
29-03-2011, 12:28
درود دوستان گرامی من داشتم فکر میکردم و مقایسه بین بازیهای ایرانی و خارجی انجام میدادم سرانجام به این نتیجه رسیدم که بازیهای کشور ما سه ضعف عمده دارند که دقیقا نقطه های قوت بازیهای خارجی محسوب میشود.این تاپیک رو زدم تا شمارو از این نتیجه گیری خودم آگاه کنم و نظرات شمارو هم در این مورد بدونم تا بفهمم درست نتیجه گیری کردم یا نه.حالا به بیان این ضعف ها و شرح اونا میپردازم:

1-موسیقی:

نقش موسیقی در پیشبرد بازی رو نمیشه نادیده گرفت.هم حسی ای که موسیقی متن در بازیکن ایجاد میکنه موجب خو کردن بیشتر او با بازی و تمایل به ادامه ی اون میشه.در شرایط مختلف موسیقی میتونه تغییر جو رو به بازیکن القا کنه و موجب سازگاری بازیکن با فضای جدید بشه.نبود این المان یکی از ضعف هایی است که در بازی های ایرانی به خوبی احساس میشه.

2-سناریو:

در بازیهای ایرانی این مورد بسیار ضعیف ظاهر شده است بطوریکه نقش گفتگو و صحبت میان کاراکترها در پیشبرد بازی بسیار کم است.زیبایی های کلامی که در سناریو خلق میشود بازی را بیشتر جلوه گر میکند و موجب علاقه مندی بیشتر بازیکن به بازی میشود.یک سناریوی خوب میتواند روند بازی را تسریع کرده یا از سرعت آن بکاهد که هردوی این موارد در یک بازی لازم است.در حالی که در بازی های خارجی سناریو نقش بسیار مهمی ایفا میکند و بازیهایی مانند Alan wake برپایه ی سناریو شکل میگیرند در بازیهای داخلی مشاهده میشود که اغلب شخصیتها گنگ هستند یا حرفهای بیهوده ای میزنند که نقشی در روند اصلی بازی ندارد.گاهی متلک هایی که کاراکترها میاندازند میتواند موجبات آمادگی روحی بازیکن برای مرحله ی بعد یا دادن آرامش به خاطر جو سنگین مرحله ی قبل را فراهم کند که این عوامل در یک سناریوی خوب موجود است که کمبود آن در بازیهای ایرانی به وضوح احساس میشود.

3:شخصیت پردازی:

کاراکترهای بازی ها باید به گونه ای باشند که مخاطب بتواند خود را بجای آنها بگذارد و شرایط را تصور کند که این امر موجب تمایل بازیکن به ادامه ی بازی و بردن نهایت لذت از آن میشود.شخصیت کاراکتر یکی از مهمترین عواملی است که موجب شکل گیری بازی و هویت یافتن آن میشود.ماندگاری شخصیت موجب ماندگاری بازی میشود و میتواند بهانه ای برای نسخه های بعدی آن بازی باشد.کنش ها و واکنش های کاراکتر بازیکن را بیشتر درگیر بازی میکند و حتی میتواند در روند بازی و تصمیم گیریهای بعدی یا حتی تفکرات و اعنال بازیکن در دنیای واقعی تاثیر بگذارد.این عامل وابستگی و ارتباط زیادی با عامل قبلی دارد.شخصیت پردازیها و تفکرات کاراکترها در سناریو معنا می پذیرد.شخصیت پردازی قوی است که موجب ماندگاری شخصیت هایی چون مارکوس فنیکس,ناتان دریک و ادزیو میشود و دقیقا به دلیل ضعف این عامل شخصیت هایی مانند گرشاسپ فاقد ماندگاری چندانی در ذهن مخاطب میشوند و ظرفیت اسطوره شدن را از دست میدهند.

با یک آمارگیری ساده میتوان فهمید که ماندگاری کاراکترها چقدر است.ببینید چند نفر نام یا آواتار خود را از بین کاراکترهای بازی خارجی برگزیده اند و چندنفر از کاراکترهای ایرانی.

این بود برآورد من از ضعف های عمده ی بازیهای ایرانی.اگر کمی ساده انگارانه بود یا کوتاه بود هم ببخشید چون این اولین نقد(اگر بشود اسمش را نقد گذاشت)من بود و امیدوارم با کمکهای شما و نظراتتان در آینده بیشتر رضایتتان را جلب کنم.به امید پیشرفت روز افزون صنعت بازی در ایران...

T.Eftekhari
29-03-2011, 12:56
به نظر من بزرگترین ضعفشون باگ هاش(خطا های برنامه نوییسی) هستش
تو بازیاشون می شه از تو دیوار رد شد دیگه چه توقعی دارین ؟

0liver
29-03-2011, 13:09
اگر موسیقی دانان ما حتی یک نت برای یک بازی در حال ساخت بنوازند - اگر برنامه نویسان ما حتی یک خط بنویسند - اگر گرافیست کارهای ما حتی نقطه ای در بازی قرار بدند / مطمئن باشید ما میتونیم بهترین بازی حال حاظر جهان رو بسازیم ولی عدم هماهنگی و نبود نیروی انسانی ما رو از هدفمون دور میکنه

Dav0od
29-03-2011, 14:46
این مواردی که شما گفتید مشکلات بزرگی نیستند ! متاسفانه بازی های ایرانی سرتاپا ایراد هستند !!! 2 تا از مهمترین آنها : گرافیک که هیچی ! گیم پلی هم که حرفشو نزن !!! ما هنوز از صنعت گیم خیلی عقب هستیم !
( همانطور که تو اکثر چیزهای دیگه هم یه چند سالی عقب هستیم :31: )

B.J.U
07-04-2011, 23:50
یه مشکل دیگه هم فقط بازی های تاریخی میسازن
مثلا کریم خان و چه میدونم گرشاسب و ....
بهترین گرافیک ایرانی اندازه ی نصف بد گرافیک ترین بازی آمریکایی هم نمیشه

mohammad_twe
07-04-2011, 23:59
بزرگترین مشکل ما اینه که بازیساز های ما هیچ حمایتی از سمت وزارت ها نمیشن , چه مالی , چه جا و مکان , چه اینکه کلا بخوان به بازیساز و بازیباز اهمیت بدن .
مشکل بازیساز ها نیستن , طرف وقتی یه تیم درست حسابی و قوی نداشته باشه , اونم با این امکانات کم چه توقعی باید ازش داشته باشیم ؟!

amaranth_silent
08-04-2011, 03:28
مملکت اگه ذوق و شوق داشت اول تلوزیون رو درست میکرد با اون برنامه های ذیغی.....
چه برسه به بازی کامپیوتری........نخندونید مارو
فرض کنید شخصیت اول بازی ما در رقابت با بایونتا:18:.........اسمش چی میشه حاجیه خانووم سادات ال....نمیدونم چیچی:31:
تازه ازون جالبترش لباسه شخصیته فک کنم یه چادر ه گل گلیه و تمامه سلاحها زیر اون جا ساز شده مپل بتمن...:39:
وای خدااااااا مرررردم:38:

mahyarSAMSUNG
08-04-2011, 15:29
من خیلی وقت پیش یه رانندگی در تهران خریدم و دیگه دور بازی های ایرانی رو خط کشیدم .... حساب کنید این بازی فقط سه تا مرحله داشت که توی 20 دقیقه هم میشد رفتش یه سی دی 2 هم داشت که مثلا خیرسرشون گردش در تهران بود بدون مرحله ولی متاسفانه سی دی 2 این بازی برای من خام بود طوری که من روش رایت کردم ....
آدم کرایسس و ول کنه بره مثلا لطف علی خان جنگلی بازی کنه ؟ :31:
اصلا کی گفته که حتما باید از تاریخ کشورمون برای داستان بازی های باید استفاده کرد ؟ همین کرایسس فار کرای مس افکت و سریه nfs کدوم یکی از تاریخ یه کشور بوده ؟؟!!!

B.3.S.T
08-04-2011, 15:35
تا فرهنگ جامعه این باشه دیگه نه بازیها بازی میشن نه فیلمها فیلم!همش فرمالیتس...

چادر ه گل گلی
دقیقآ همینجوریه دیگه:دی
پس فکر کردین مثل تامب رایدر لباس تنش می کنن!!:27:

pooriya_hp
08-04-2011, 15:55
مشکلات در صنعت بازیسازی در ایران :

اول بگم که سر تا پا ایراد و مشکل هست !! از باگ بگیر تا گیم پلی !!

اما به نظر من مهمترین مشکل : نبود امکانات ( یکی از دوستان در پست اش گفت ) و وجود رقبای عظیم ( مثل : EA )

از نظر شخصیت پردازی ، گرافیک ، گیم پلی ، داستان ، پلتفرم و.... که دیگه = 0

----------
من یادمه چند سال پیشا یه بازی ایرانی خریده بودم ( کلی هم پولش شد ) بنام " آزداگان " باور کنید که گرافیک Takken کنسول ps1
از اون خیلی خیلی بیشتر و به مراتب بهتر بود !!
----------
الان هم کمپانی های غولی وجود دارند که اصلا اجازه ورود ایران رو نمی دنند !!

و اینکه صنعت بازیسازی دست آمریکا ( غرب ) و ژاپن ( شرق ) هست !!

حالا شما دیگه حسابش رو کنید !!
------------
با وجود کسانی مثل : هدیئو کوجیما ، بازیسازان ایرانی می تونند رقابت کنند ؟
----------
بعد از طرفی بر فرض که ساختن !!

میخواهیم : گرشاسب رو با GOD of WAR مقایسه کنیم !!؟؟

یا کدوم بازی رو با alan wake مقایسه کنیم !!؟؟

-------------
خلاصه ایران از این صنعت خیلی عقب موند ... !!

حالا شاید بازی به سفارش افغانستان بسازن ( آینده ) :31:

یا شاید هم Microsoft به جای دادن پروژه نسخه دوم alan wake به Remdy بیاد بده به ایران !! :31:

شاید هم امد و یه کنسول جدید زد و بازی هاش رو انحصاری بزنه ... ( غرب رو بزارن تو کف ) :31:

( 3 خط آخر شوخی بود )

1navid
08-04-2011, 16:00
اگه از تیم حمایت بشه هم مالی و سخت افزاریو جور دیگه اتفاقا طراح های خوبی داریم فقط مشکل فرهنگمونه یه خورده بازم میشه باهاش کنار اومد اونم با ساخت بازی های تاریخی که فرهنگ امروزی رو نشون نده ( همون چادر گل گلی:31:) متاسفانه هیچ حمایتی نمیشه واسه ساخت بازی سوشیانت یا همون گرشاسب تیم سازنده فقط منتظر بودجه و سخت افزار بودند هی کار تعطیل میشد که آخر با بنا کردنبنیاد بازی های ملی یه خورده مشکلشون حل شد (فقط یه خورده) یعنی در حد یه بازی معمولی
مشکل دوم سخت افزار که نداریم خود طراح بازی گفته بود ما اینقدر از جزئیات بازی زدیم تا بتونیم رندر بگیرم
مشکل سوم و بزرگترین مشکل : کپی کردن دیسک هاست و قیمت پایین اونه تو اروپا یه دیسک بازی حداقل 50 یورو می فروشه
ولی تو ایران چقدره 3 هزار تومان یا 5 هزار تومان و بعد می گند گرونه درسته گرونه واسه این کیفیت بازی
در کل فکر نکنم بتونه بازیسازی ایران پیشفرت کنه چون کسی نمی تونه تضمین بده که این صنعت تو ایران سود داره (برخلاف کشور های غربی) ولی من امیدوارم

pooriya_hp
08-04-2011, 16:09
دوست من درسته بازی در اروپا 50 Euro هست ... !! ولی شما حقوق افراد رو هم اونجا در نظر بگیر !!

بر فرض ما اومدیم و یه بازی ساختیم حالا قیمت تعینی رو می زینیم 20 تومن به نظر شما محدوده مالی منی که از قشر متوسط جامعه هستم اجازه میده که من حداقل ماهی 4تا بازی بخرم ؟!!

الان هم که دیگه بازی کمتر از 2.5 نیست !! ؟؟

amaranth_silent
08-04-2011, 16:55
اگه از تیم حمایت بشه هم مالی و سخت افزاریو جور دیگه اتفاقا طراح های خوبی داریم فقط مشکل فرهنگمونه یه خورده بازم میشه باهاش کنار اومد اونم با ساخت بازی های تاریخی که فرهنگ امروزی رو نشون نده ( همون چادر گل گلی:31:) متاسفانه هیچ حمایتی نمیشه واسه ساخت بازی سوشیانت یا همون گرشاسب تیم سازنده فقط منتظر بودجه و سخت افزار بودند هی کار تعطیل میشد که آخر با بنا کردنبنیاد بازی های ملی یه خورده مشکلشون حل شد (فقط یه خورده) یعنی در حد یه بازی معمولی
مشکل دوم سخت افزار که نداریم خود طراح بازی گفته بود ما اینقدر از جزئیات بازی زدیم تا بتونیم رندر بگیرم
مشکل سوم و بزرگترین مشکل : کپی کردن دیسک هاست و قیمت پایین اونه تو اروپا یه دیسک بازی حداقل 50 یورو می فروشه
ولی تو ایران چقدره 3 هزار تومان یا 5 هزار تومان و بعد می گند گرونه درسته گرونه واسه این کیفیت بازی
در کل فکر نکنم بتونه بازیسازی ایران پیشفرت کنه چون کسی نمی تونه تضمین بده که این صنعت تو ایران سود داره (برخلاف کشور های غربی) ولی من امیدوارم

آقا من میگم اگه امکاناتشم داشته باشیم فرهنگشو نمیتونیم داشته باشیم
اگه داشتیم که تو سینما پیشرفت میکردیم مگه واسه اخراجی ها کم خرج کردن هااا؟ولی یه چیزی در اوم:2:د در حد جلف بازی و هدف دار نه واسه لذت........
حالا بگیم بازی میخوایم بسازیم امکاناتشم باشه و اگه بسازن مطمعن باشید چیزی جز شستشوی فکری و کوچک کردن خودمون در بر نداره.........
چنتا کشور اسلامی هم یه سری امکانات واسه بازی سازی پیدا کردن در حد بوغ ولی اولین انتشارشو ن فک میکنید به چه اسمی بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فتح کاخ سفید:18::18::18::18::18:....(البته من تو bbc دیدم و به جزییاتش توجه نکردم)
بازی سازی جنبه هم میخواد صد البته:13:

maziarb
08-04-2011, 17:22
ایران microsft رو زیر پاش له خواهد کرد

---------- Post added at 06:22 PM ---------- Previous post was at 06:22 PM ----------

من دوستی دارم که C++ مینویسه توپ

1navid
08-04-2011, 17:46
دوستان درست می گند منم به فرهنگ اشاره کردم
ولی فکر نکنم امیدی به بازیسازی ایران باشه :5::5:

B.J.U
08-04-2011, 19:48
حتی اگرم خوب بسازه خیلی طول میکشه که کاربرا از Battle Field-COD-MOH... دل بکنن و به بازی ایرانی رو بیارن

neon_91
08-04-2011, 20:46
تا وقتی که تو ایران به بازی خورا به چشم یه آدم بیکار و علاف نگاه بشه.هرکسی هر کاری بخواد بکنه اعم از ساخت بازی و.... به هیچ جا نمیرسه.اصلا با هرکی در مورد بازی های رایانه ای حرف می زنی میگه بابا بازی کار بچه هاست و از این حرفا خوب معلومه که تو این مملکت نمیشه بازی ساخت دیگه اگرم ساخته بشه جز هدف تبلیغاتی چیز دیگه ای نمی تونه داشته باشه.تا وقتی بازی های رایانه به چشم یک سرگرمی(مانند سینما و ...)که باعث پر شدن اوقات فراغت میشن نگاه نشند هیچ اتفاقی نمی افته.در ضمن نگرش مسئولان هم باید عوض بشه.مثلا تعیین درجه سنی برای بازی که از صدتا بیشترش اصلا ممنوعه به خاطر ترویج فرهنگ آمریکایی و به خاطر چند تیکه صحنه و خیلی موردای دیگه.به همین خاطر اگه اینا بیان بازی بسازن اصلا نمی تونه باب میل کسی باشه چون اصلا به جذب مشتری فکر نمی کنن.

Erfan.
08-04-2011, 20:54
اصلا کی گفته که حتما باید از تاریخ کشورمون برای داستان بازی های باید استفاده کرد ؟

باز تاریخ کشورمون خوبه...

اگه تاریخی نسازن که میرن سراغ فلسطین و ...

1navid
08-04-2011, 21:44
راست می گه من دوتا از این نوع بازی هارو انجام دادم
یکیش اسمش فکر کنم نجات بود اونیکی هم انرژی هستهای بود

Khan gholi
09-04-2011, 05:23
بازی ها در سبک گرشاسب ساخته بشه ,من یکی حاضرم بازی کنم
باید بیشتر ازادی عمل بدن به بازیساز ها تا اینکه بازی ساز هامون حمایت پولی بشه چون هیچ فایده نداره اگر نه نتیجش میشه مثل سینما که یا موضاعات تکراری یا دلقک بازی. طرف پول رو از سازمان میگیره, برمیداره میبره هر جا که سود بیشتری از پول بدست می یاره جز بازی, هر چی موند خرج بازی میکنه.هر چی فیلم زیباست که ما داریم از کارگردان های مستقل نه از حمایت شده ها مگر تعداد کمی
کلا زیاد سخت نگیریدچون اگر دقت کنید بخاطر یکسری مسائل ما یک 60 ساله ایی در همه چیز عقبیم و ایرانی جماعت نباید سرگرمی داشته بشه چون به گناه میفته

sima_6600
09-04-2011, 09:55

---------- Post added at 06:22 PM ---------- Previous post was at 06:22 PM ----------

لووووووووووووووووووول چیزی بیشتر از این نبود بهت بگم:13:
و اما در جواب این تاپیک.
در مورد بازی های ایرانی که تمام کپی شده از بازی های خارجی هستن حتی همین گرشاسپ که کپی کمبو های بازی از GOW و POP که به وضوح قابل رویت بود:2:.و موتور های گرافیکی منسوخ شده که به دلیل سنگینی شدن بازی سیستم قابل اجرای 4 میلیونی میخواد:2: صدا گزاری که دیگه :2: گیم پلی رو نگو :2: کلان چیش خوبه نمیدونم شاید بگید اولشه فلان درسته اولشه اما این بهتره ادم یک چیزی رو کامل خودش بسازه تا این که... خلاصه 3 مشکل که نه 30 مشکل بازی های ایرانی بهتره:10:

pooriya_hp
09-04-2011, 12:24

بله حق با شماست ( :31:)
---------
C++ یه زبان هست که دانشجو های رشته کامپیوتر الزاما یاد می گیرند و تقریبا همشون مسلط هستن !!

حتی اگرم خوب بسازه خیلی طول میکشه که کاربرا از Battle Field-COD-MOH... دل بکنن و به بازی ایرانی رو بیارن
در پست قبل گفتم با وجود EA و Activision جای برای کمپانی های ایرانی نمیمونه !!

تا وقتی که تو ایران به بازی خورا به چشم یه آدم بیکار و علاف نگاه بشه.هرکسی هر کاری بخواد بکنه اعم از ساخت بازی و.... به هیچ جا نمیرسه.اصلا با هرکی در مورد بازی های رایانه ای حرف می زنی میگه بابا بازی کار بچه هاست و از این حرفا خوب معلومه که تو این مملکت نمیشه بازی ساخت دیگه اگرم ساخته بشه جز هدف تبلیغاتی چیز دیگه ای نمی تونه داشته باشه.تا وقتی بازی های رایانه به چشم یک سرگرمی(مانند سینما و ...)که باعث پر شدن اوقات فراغت میشن نگاه نشند هیچ اتفاقی نمی افته.در ضمن نگرش مسئولان هم باید عوض بشه.مثلا تعیین درجه سنی برای بازی که از صدتا بیشترش اصلا ممنوعه به خاطر ترویج فرهنگ آمریکایی و به خاطر چند تیکه صحنه و خیلی موردای دیگه.به همین خاطر اگه اینا بیان بازی بسازن اصلا نمی تونه باب میل کسی باشه چون اصلا به جذب مشتری فکر نمی کنن.
دقیقا ، من در یکی از همین تاپیک ها سر همین موضوع بحث کردم که خوشبختانه خیلی از افراد با من موافق بودن !!

بازی یه نوع نیاز هست که باید ارضاء بشه ... ( مثل : رفتن به بیرون )

باز تاریخ کشورمون خوبه...

اگه تاریخی نسازن که میرن سراغ فلسطین و ...
مشکل ما همینه ....
این همه فرهنگ و تاریخ در عوض چی !!؟؟

الان بازی GOD of WAR خب از تاریخ و افسانه های یونان هست .... !!

Erfan.
09-04-2011, 17:55
الان بازی GOD of WAR خب از تاریخ و افسانه های یونان هست .... !!

خوب مگه ما از یونان چی کم داریم؟! نمیگم فقط باید تاریخی بسارن ولی تاریخی ساهتن هم مشکلی نداره... همین گرشاسپ ایده ی جالبی داشت...

در پست قبل گفتم با وجود EA و Activision جای برای کمپانی های ایرانی نمیمونه !!

پس به کل باید بیخیال پیشرفت بشیم دیگه...

pooriya_hp
09-04-2011, 19:08
خوب مگه ما از یونان چی کم داریم؟! نمیگم فقط باید تاریخی بسارن ولی تاریخی ساهتن هم مشکلی نداره... همین گرشاسپ ایده ی جالبی داشت...
اگر دقت کرده باشید من هم داشتم حرف شما رو تایید می کردم !!

گفتم ما این همه تاریخ و فرهنگ داریم و ... !!

پس به کل باید بیخیال پیشرفت بشیم دیگه...
نباید بیخیال بشیم ... !! اما نباید هم انتظار بیشتری داشت !!

Erfan.
09-04-2011, 20:39
اگر دقت کرده باشید من هم داشتم حرف شما رو تایید می کردم !!

گفتم ما این همه تاریخ و فرهنگ داریم و ... !!

اوه ببخشید برداشت من اشتباه بود!:11:

نباید بیخیال بشیم ... !! اما نباید هم انتظار بیشتری داشت !!

با این امکانات افتضاح و شرایط بسیار بد که همه در جریانش هستیم ساختن گرشاسپ (این گیم رو مثال میزنم چون واقعا منو به بازی سازی ایران امیدوار کرد) به این صورت به نظرم عالیه... تازه برای سازنده ای که تجربه ی زیادی هم نداره... صبر کنید پیشرفت میکنیم!:5: