PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : INTEL 2nd GENERATION (نسل دوم cpu های اینتل)

teknosys
29-03-2011, 07:59
سلام

چند وقتیه که لپ تاپ های جدیدی که به بازار میان یا آماده ورود به بازار هستند و به صورت عمومی معرفی میشن علاوه بر ظاهر و نام های جدیدی که می بینیم یه خصوصیت هم بهشون اضافه شده که در پردازشگر اونها هست. حدود یک سال پیش یادم میاد خبری خوندم که میگفت نسل بعدی CPU های اینتل رو به جای i3,i5 و i7 به صورت اعداد زوج دسته بندی خواهند کرد. i4,i6,i8 . ولی الان بدون تغییر نام و فقط با لقب نسل دوم اون ها رو معرفی کردند. البته یک نسل جدید از CPU های اینتل هم معرفی شده که لقب vPro بهشون دادن. اگه فرصت بشه درباره اون هم مطلبی خواهم نوشت.

من هرچی مطلب به فارسی خوندم در مورد CPU خیلی سنگین بودند با توضیحات زیاد. خواستم با زبون خودمونی مطلبی بنویسم که هم کاربردی باشه و هم طولانی نباشه.

2nd Generation !! یا همون Sandy Bridge که به معنای پل شنی هست.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این به معنی نسل دوم CPU های اینتل هست. CPU های خانواده معروف Core . همونطور که همتون می دونید این خانواده از CPU های اینتل در 90 درصد لپ تاپ های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. خانواده Core به چهار دسته زیر تقسیم میشه:

Core 2 Dou : این اولین دسته از خانوداه Core بود که در لپ تاپ ها استفاده شد. این CPU دارای دو هسته هست که قدرت CPU رو دو برابر میکنه.

Core i3 : این سری بعد از سری اول به بازار اومد . این مدل هم دو هسته ای بود با تفاوت هایی در فرکانس و قدرت و البته مصرف انرژی.

Core i5 : این سری بعدی بود. این سری هم دارای دو هسته بود . ولی قدرتمند تر از i3.

Core i7 : این سری آخرین سری از خانواده یا نسل اول Core بود. یکی از بارزترین تفاوت هاش با سری های قبلی از این خانواده تعداد هسته های اون بود. در بعضی مدل ها این CPU دارای 2 هسته و در برخی مدل ها که با حرف Q در نام مدل مشخص شده دارای 4 هسته بودند.

توضیح عکس: این شخصی که می بینید از مدیران ارشد اینتل هست که ویفر{wafer" رو به خبرنگارها نشون میده.

توضیح عکس : معرفی نسل دوم در CES 2011

2nd Generation : نسل دوم از این خانواده در لپ تاپ های جدید و درحال ساخت مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت این نسل با نسل قبلی در برخی موارد هست که با توجه به خانواده اون موارد رو ذکر می کنم.

تذکر : جلوی مدل های نسل دوم 2nd Generation هست که در اینجا نوشته نمی شود.

Core i3 : در نسل دوم این سری تنها تفاوت در یک مورد هست. این تفاوت اضافه شدن تکنولوژی Hyper - Threading هست. خیلی نمی خوام وارد مباحث فنی بشم . ولی این تکنولوژی باعث میشه CPU بتونه چندین موضوع یا پردازش رو در یک یا چند هسته فعال کنه ، این طوری موضوعات یا پردازش ها توی صف انتقال نمی مونند که باعث افزایش سرعت میشه. البته اختلاف زمان ها در حد میلیونیوم ثانیه هستند.
پس Core i3 نسل دوم با نسل اول تفاوت چشم گیری نداره. اگه میخواین نسل دوم Core i3 رو از نسل اول تشخیص بدین می تونین با توجه به اسم مدل CPU تشخیص بدین . نسل اول 3 عددی مثل "390M " و نسل دوم 4 عددی مثل 2310M . البته از نسل دوم i3 فقط همین مدل تا الان بیرون اومده!!

Core i5 : در این نسل تفاوت با نسل قبلی استفاده از تکنولوژی Turbo Boost 2.0 هست. این تکنولوژی بهینه شده تکنولوژی قبلی به همین نام بود. نیازی به یادگیری نحوه کار این تکنولوژی ندارید فقط این رو بدونید که ترجمه نام این تکنولوژی به فارسی تقریبا" !! میشه " بالا بردن سرعت بالا آمدن!!!" تعداد هسته ها و دیگر امکانات این سری تفاوتی با نسل اول ندارند.

برای تشخیص نسل این سری هم مثل سری قبلی از اسم مدل اون میشه تشخیص داد. سه حرفی ها نسل اول و 4 حرفی ها نسل دوم. مثلا 580M (آخرین مدل از نسل اول) 2410M (اولین مدل از نسل دوم) .

کلا 4 مدل از این سری معرفی شده.

Core i7 : کلا بیشترین تفاوت نسبت به نسل اول در i7 دیده میشه. البته با بیشترین مدل معرفی شده. کلا 9 مدل تا الان معرفی شده. با توجه به تعداد زیاد مدل معرفی شده نسبت به بقیه سری ها می تونیم حدس بزنیم که لپ تاپ ها بیشتر از این مدل استفاده خواهند کرد. در نسل دوم هم همانند نسل اول هم دو هسته ای داریم و هم 4 هسته ای. که مثل نسل اول با استفاده از حرف Q در نام مدل مشخص شده اند. راه تشخیص نسل اول و دوم هم مانند سری های قبل تعداد اعدادی که در نام مدل هستند می باشد. سه حرفی ها نسل اول و 4 حرفی ها نسل دوم.

اما تفاوت های این نسل با نسل قبلی. همونطور که گفتم در نسل اول 4 هسته ای هم داشتیم ولی این مدل ها یه نقصی که داشتند گرافیک یا همون Intel HD Graphic رو ساپورت نمی کردند. به دلیل نبود تکنولوژی لازم نمی تونستند این امکان رو به نسل اولی ها اضافه کنند. حالا ممکن بپرسین چرا نمی تونستند ؟ جواب این سوال خیلی سادست ، چون جاش نمیشد!! بله. آخه این CPU رو با مقیاس فاصله خیلی پائین میسازند. قبلا به این تکنولوژی نرسیده بودند که بتونن توی 32 نانومتر (هر نانومتر برابر با یک میلیاردیم!! متر هست. ) 4 هسته همراه با گرافیک رو جا بدن ، پس مجبور بودن چهار هسته رو بزارن و از خیر گرافیک بگذرن!! ، یا اصلا نذارن یا یه چیپ جدا روی برد برای گرافیک نصب کنند. بگذریم!

یکی دیگه از تفاوت های نسل دوم از نسل اول مثل بقیه سری ها استفاده از Turbo Boost 2.0 هست. همونی که قبلا عالی ترجمش کردم! ولی بهترین پیشرفت در نسل دوم رو میشه گفت اضافه کردن گرافیک به 4 هسته ای ها هست. چون هم سرعت پردازش رو بالا میبره و هم حرارت سیستم رو پایین میاره. خدا رو چی دیدین شاید دیگه لپ تاپ ها فن نخواستن!!!

یه نکته ای می خواستم توصیه کنم اینه که خیلی دنبال قطعات و خصوصا CPU های بالا نباشید. چون همونطور که عرض کردم اختلاف ها در حد میلیونیوم ثانیه هست. اکثر اختلافاتی که دارند رو ما حتی متوجه هم نمیشیم چه برسه به اینکه کاری بخوایم انجام بدیم که نسل دوم می تونه ولی نسل اول نمی تونه. این پیشرفت ها بیشتر میتونه جنبه گام های کوچکی داشته باشه که آینده رو می سازند ولی در زمان حال تحول بزرگی ایجاد نمی کنند.

موفق باشین.

880866111
01-04-2011, 22:02
با تشکر فراوان از دوست عزیز وگرامی شرکت هفته قبل سری نسل دوم رو با تغیر ظاهر واستفاده از یو اس بی3 با تفاوت قیمت در حد 60دولار وارد بازار کرد

Namdarian
06-04-2011, 13:10
با سلام از زحمتی که کشیدی و تاپیک را زدی ولی در بعضی جاها دچار اشتباهاتی شدی . مثلً :

تکنولوژی Turbo Boost 2.0 هست. این تکنولوژی بهینه شده تکنولوژی قبلی به همین نام بود. نیازی به یادگیری نحوه کار این تکنولوژی ندارید فقط این رو بدونید که ترجمه نام این تکنولوژی به فارسی تقریبا" !! میشه " بالا بردن سرعت بالا آمدن!!!"
شما مثل اینکه توبو بوست را با توربو بوت !!!! اشتباه گرفتی . توربو بوست یعنی اورکلاک خودکار هسته ها در صورت نیاز . البته اینکار موقع پردازشهای عادی هم خیلی زیاد انجام میشود و اگر بروید گجت مخصوصش را که اینتل طراحی کرده نصب کنید متوجه میشوید در مود High Performance ویندوز 7 دائماً توربوبوست روشن میشود .

teknosys
06-04-2011, 14:07
سلام

مطلب شما کاملا درست هست.

اما اگه مطلب رو دقت کرده باشین سعی کردم خیلی ساده بنویسم و روی تفاوت های کلی نسل ها صحبت کنم ، نه اینکه درباره امکانات اونها تک به تک توضیح بدم. چون هم طولانی میشد و هم خسته کننده.

اگه مطلب شما رو می نوشتم باز باید 10 خط می نوشتم که مثلا اورکلاک چیه؟ یا این کار توی سرعت نرم افزارها چه جوری تاثیر میزاره. اونوقت باید هسته رو هم توضیح میدادم. اونوقت میشد مقاله که نوشتن اون از

عهده من خارجه ، درضمن توی اینترنت هم فراونه!

بالا آمدن هم ترجمه دقیق اورکلاک( همونی که متداوله بین کاربران)نمیشه. کلمه فارسی که معنی کاملی از اورکلاک بده نداریم.

برای مثال:

موفق باشین.

saeedblack
12-05-2011, 09:21
دوست عزیز cpu لپ تاپ من 380m هست واین یعنی نسل اول . ولی با هر برنامه ای که ازش بنچمارک گرفتم حالت چند پردازشی یا هایپر تردیینگ رو قابلیت ساپورت داره. مطمئنی که تنها تفاوت نسل قدیمی وجدید corei3 همینه؟

mmonemi
19-05-2011, 17:04
teknosys عزیز
سلام

(همه چیز درباره بازار لپ تاپ) دیگه تموم شد ؟؟؟!!!
ملت منتظر بازگشت شما هستند