PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مهارت تخصصی : آموزش کانتر استرینگ برای موتورسیکلت و دوچرخه

piremard
26-03-2011, 23:33
کپی رایت این آموزش و منبع اطلاعات آن برای سایت محفوظ است

کانتر استرینگ جزء مهارت های مادرزادی نیست . یعنی اگر حفظ تعادل و یادگیری اولیه سوار شدن بر خط مستقیم دوچرخه رو هر انسان نرمالی بتونه بسرعت با تمرین یاد بگیره . کانر-استرینگ مهارتیست که در اون مغز باید فعال باشه تا آموخته شود .
کانتر-استرینگ در دوچرخه سواری کمتر بچشم می خوره . اما برای هر موتورسواری حتما لازمه . بطوریکه بدون اون نمی شه رانندگی کرد .

از اینجا به بعد بصورت اختصاری این مهارت رو ک.ا می نامم .
بسیاری از موتورسواران دنیا ، بالاخص در ایران با این مهارت آشنا نیستند و بهمین خاطر از تکنیکهای غیرمنطقی برای دور زدن و سوروینگ استفاده می کنند .

ک.آ چیست ؟ :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بحالت چرخ جلو دقّت کنید

تصور می کنیم شما به یک گوشه رسیده اید و دارید برای دور زدن بر سر "گوشه" آماده می شید . این گوشه می تونه هر نوع مسیر انحرافی کناری باشه به هر دو سوی راست یا چپ
بر طبق قانون جاذبه شما بر سطح عمودی نیرویی وارد می کنید برابر وزن
در هنگام رسیدن به گوشه ، باید فرمان رو بسمت مسیر انحرافی بچرخانید تا چرخ جلو موتور رو به آن سمت هدایت کنه
اما با اینکار تعادل شما از هر چهار طرف بر هم می خوره . پس بر طبق نیروی "جانب مرکز" زاویه لَم دادن بروی موتورسیکلت رو طوری قرار می دید تا مساوی با بزرگتر از نیروی جانب به مرکز باشه . اما موتور بخط مستقیم می ره و خم نمی شه مگر بر زمین بیافته یا شما رو پرت کنه !

حالا با روش بالا که تقریبا تمام موتورسواران خیابانی و آماتور در ایران به این سبک عمل می کنند . شما می تونید با فرض سرعت مثلا 40 کیلومتر بر ساعت از داخل عرض یک دایره ی با شعاع 15 متری خروجی یک اتوبان بسلامت بیرون بیایید .

حالا فرض می کنیم سرعت شما 100 کیلومتر بر ساعت باشه به خروجی رسیدید => نتیجه : ناگزیر از تصادف با حاشیه یا نهایتا زمین خوردن سخت آنهم با سرعت زیاد هستید . چون در خروجی فرصت ترمز گرفتن برای ابتکار عمل نیست .

ک.آ بکمک می آد :
هر چرخ در حین گردش قائل بر نیروی ژیروسکوپیک هست که محور اون رو قائم حفظ می کنه . از خاصیت ژیروسکوپ اینکه اگر محور کمی منحرف بشه او عکس العمل بزرگی نسبت به تغییر جهت نشون می ده . پس برای لَم دادن بر روی موتور کافیه یک محور موتور فقط-وفقط به قدر کافی از مسیر به جهت مخالف منحرف بشه .

مراحل کانتر-استرینگ

یعنی :
می خواهید بسمت چپ دور بزنید چرخ جلو رو بسمت راست کمی منحرف می کنید و همزمان لَم می دید و فرمان رو به سمت چپ بر می گردونید .

برای گردش براست اینبار فرمان رو ابتدا به چپ و بعد براست می چرخونید .

هشدارهای مهم :
تکنیک ک.آ بسیاری از موتورسواران رو دچار ابهام و گیجی می کنه و ممکنه نتونید او رو در ذهنتون تحلیل کنید . پس بهتره ابتدا در سرعتهای کم مثلا 30 کیلومتر بر ساعت در یک محل خلوت بدفعات زیاد تمرین کنید و تا کاملا نیاموختید از اون در سرعتهای بالاتر استفاده نکنید
زاویه انحراف در سرعتهای کم همیشه بیشتر از سرعتهای بالا در مورد یک شعاع گردش ثابت هست . پس باید دقیقاً بدونید چه مقدار لازم دارید . و گرنه موتورسیکلت بسرعت از از کنترل راکب در این تکنیک خارج می شه همانند انواع تصادفات مسابقات موتورسواری ریس بروی زمین کشیده می شید یا تصادف بدتری خواهید داشت .

MONST3R
27-03-2011, 08:58
با هر نوع موتوری میشه این عمل انجام داد یا فقط با موتور های ریس؟؟؟
(حیف که جراتشو ندارم و گرنه......)

masoud glx
27-03-2011, 10:18
ما که موتور ریس هم داریم از این کارها نمی کنیم و به شما هم پیشنهاد میدم انجام ندید !! یا حداقل یه موتور مناسب در اختیار داشته باشید و چند سال هم تمرین کرده باشید بعد اینکار ها رو انجام بدید .

افتادن توی سرعت های بالا همانا و چندین ماه خونه نشینی و عواقبش همان .
موفق باشید .

MONST3R
27-03-2011, 16:14
منم هر چی فکر میکنم میبینم نیاز به تجربه بالا داره اصلا فکر انجامشم نکنین!!!!!!

piremard
27-03-2011, 20:41
با هر نوع موتوری میشه این عمل انجام داد یا فقط با موتور های ریس؟؟؟
(حیف که جراتشو ندارم و گرنه......)
سلام
با هر موتورسیکلت و تقریبا هر وسیله نقلیه دو چرخ و حتی تک چرخ با مرکز ثقل مشابه قابل انجام دادنه .
کانتر استرینگ در کسر ثانیه اتفاق می افته و اینطور نیست که شما فرمان رو برای مدت زیادی بسمت مخالف نگه دارید
در سرعتهای کم بسیار ساده است و ضریب بی خطر بانجام رسیدنش بسیار بالاست . مشکل در سرعتهای بالاتر هست .

فرمان رو سمت مخالف گردش می دید
بسرعت لَم می دید
حالا فرمان رو بسوی جهت موافق گردش بر می گردونید

در سرعت متوسط مثلا 50 کیلومتر بر ثانیه این عمل تنها 1 دهم ثانیه طول می کشه . و همین در ادامه تکنیک سورینگگینگ باعث افزایش مهارت مانور موتورسوار خواهد شد - بررسی سوروینگ ان شا الله در آینده در تاپیک دیگری - .

نکات :
این روش حتی در کمترین سرعتها که موتورسیکلت و دوچرخه در حال حرکت ایستا هستند قابل انجام هست . حتی در سرعت کمتر از 5 کیلومتر بر ثانیه ! شعاع چرخ ، سرعت دوران ، وزن وارد بر چرخ ها باعث تفاوت اندازه و شدت می شند اما نهایتا مشترک انجام پذیرند .
در هنگام انجام دادن این تکنیک به زاویه trial موتورسیکلت خودتون دقت کنید تا بیش از حد لَم ندید . در این حالت چرخ جلو حالت افتادن در چاله پیدا می کنه و موتور بر مرکز عمودیش چرخش افقی می کنه
دوستان دقت کنید که این تکنیک با روش ترمز با دُم فرق داره . در این روش قرار نیست سرعت موتور در پیچ ابدا کم بشه . فرض ما اینکه شما با سرعت مناسب به گوشه رسیدید و آماده دور زدن .

ک.آ در دوچرخه :

در تصویر زیر به انحراف سمت چپ چرخ جلو دقت کنید . خیلی کوتاه و مختصره . اما کافیست تا دوچرخه سوار با سرعت 15 کیلومتر بر ساعت رو سمت مخالفش ، راست هدایت کنه

مرحله ی انحراف به چپ چرخ جلو

مرحله ی لَم دادن بسمت راست

گردش فرمان بسمت راست و نهایتا گردش بسمت راست

این تکنیک رو اگر چندبار تمرین کنید تبدیل به عادت می شه و به راکب در سواری کمک می کنه و می تونه او رو از یک موقعیت خطرناک نجات بده . می شه از ویدئوهای داخل اینترنت هم برای یادگیری و فهم بیشتر کمک گرفت . چون تئوری اون با انجام دادن و دیدنش فرق داره !

zahedy2006
27-03-2011, 22:31
سلام
اولین تجربه مال منه !!!

قسمت اول تجربه مربوط میشه به خیابان ... (خیابان محمدی بعد از فلکه دوم تهرانپارس انتهاش ورودی به رسالت داره. )
تو اون پیچ کم مونه بود برم توی یدونه نیسان آبی !!!

قسمت دوم تجربه خروجی باقری به فرجام بود که کم مونده بود پرت شوم !!

شاید درست اجرا نکردم
حین پیچیدن به راست
فرمان یه کوچولو به چپ
هیکلم رو انداختم سمت مخالف یعنی به سمت پیچ
فرمون را به سمت داخل پیچ عوض کردم
نتیجه کم مونده از رو موتور بلند بشوم
سرعت تجربه 1: نزدیک 50 تا (تا واحد جدید سرعت هست !)
سرعت تجربه 2: 30 - 40

piremard
27-03-2011, 23:28
آموزش تصویری مناسب :
فرمت فایل رو flv بگذارید
فقط 9 مگابایت

لطفا دانلود کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Ultimator
27-03-2011, 23:58
روی دوچرخه که خیلی سادست چون سرعت کمتره و برای من تقریبا یه عادت شده بود همونطور که پیر مرد عزیز گفتن ، فقط یکم تمرین میخواد .

MONST3R
28-03-2011, 08:39
خوب وقتی سوار موتورم مشابه یک همچین کاری میکنم فقط فرمونم رو به سمت دیگه انحراف نمیدم وفقط وزنم رو اون طرفی که میخوام برم میندازم در نتیجه موتور میره اون سمت این کار همون کانتر استرینگ نیست؟؟؟؟؟؟
(شاید فرمونم رو هم انحراف میدم اما خودم خبر ندارم!!!!!!:31:)

moh72
09-04-2011, 18:28
ما که موتور ریس هم داریم از این کارها نمی کنیم و به شما هم پیشنهاد میدم انجام ندید !! یا حداقل یه موتور مناسب در اختیار داشته باشید و چند سال هم تمرین کرده باشید بعد اینکار ها رو انجام بدید .

افتادن توی سرعت های بالا همانا و چندین ماه خونه نشینی و عواقبش همان .
موفق باشید .
همونطور که پیرمرد گفه با سرعت پایین اول تمرین کن همچین میگی انگار باید دفعه اول با سرعت200 امتحان کرد:11:
خیلی خوشم اومد جالب بود:5:

masoud glx
10-04-2011, 14:21
دوست گرامی شما با سرعت پایین مثلا 50 هم با موتور سیکلت بیفتی حداقل یک شکستگی یا ضرب دیدگی شدید رو خواهی داشت ! حالا اگر موتور سنگین وزن و ریس هم باشه که غیر از صدمات جسمی بیشتر ، صدمات مالی بسیار زیاد هم در پیش هستش . بنده برای شکسته شدن قاب سمت راست و تلق بالای شمارنده ها و مقداری خرده کاری دیگه که بدلیل افتادن و لیز خوردن رخ داد حدود 450 هزار تومن خرج کردم تا رفع بشه . پای خودم هم همچنان درد داره .

از این افتادن های سایر دوستان هم اقندر دیده ام که . . . !!
موفق باشید .

piremard
24-04-2011, 02:50
دوست گرامی شما با سرعت پایین مثلا 50 هم با موتور سیکلت بیفتی حداقل یک شکستگی یا ضرب دیدگی شدید رو خواهی داشت ! حالا اگر موتور سنگین وزن و ریس هم باشه که غیر از صدمات جسمی بیشتر ، صدمات مالی بسیار زیاد هم در پیش هستش . بنده برای شکسته شدن قاب سمت راست و تلق بالای شمارنده ها و مقداری خرده کاری دیگه که بدلیل افتادن و لیز خوردن رخ داد حدود 450 هزار تومن خرج کردم تا رفع بشه . پای خودم هم همچنان درد داره .

از این افتادن های سایر دوستان هم اقندر دیده ام که . . . !!
موفق باشید .
سلام
این بحث شما مال این تاپیک نیست . . موتورسیکلت "ریس" سنگین وزن نیست . اگر بود بهش می گفتن "تراکتور" . موتورسیکلت های ریس معمولا سبکتر از هم کلاس خودشون در تیپ استریت بایک هستند .
بفرض اگر هیوسانگ 250 تنها 127 کیلوگرم وزن خشک داشته باشه وزن پولسار 220 در حدود 150 کیلوگرمه
تصادف با موتورسیکلت ریس صدمات جانی کمتری نسبت به استریت بایک داره . بخاطر بی حفاظ و امینت پایین استریت بایک . اصولا بهمین خاطرم بهشون "استریت" بایک می گند .

در مورد تصادف و ... تا زمانیکه بقدر کافی مهارت کسب نکردید ریسک نکنید . حالا هر چه که سوار می شید . می خواد یک موپد-بایک 50 سی.سی باشه یا سوپر بایک 1300 سی.سی
وزنش 50 کیلوگرم یا 270 کیلوگرم

این تکنیکی که در اینجا صحبتش رو داریم با هم ، از نکات اصلی سواری موتورسیکلت هست و دانستنش اختیاری نیست !

TIG3R
25-04-2011, 21:02
جناب پیرمرد دیگه از این تکنیک ها تو آستین ندارید؟؟
البته یک کم با خطر کمتر...:31:

piremard
26-04-2011, 12:49
جناب پیرمرد دیگه از این تکنیک ها تو آستین ندارید؟؟
البته یک کم با خطر کمتر...:31:
چشم . یکم فرصت و تمرکز جمع کنم ان شا الله :46:

saeed_2007r
01-05-2011, 20:05
دوستان آخرش زدم سیم آخر...
اینقد بزرگش نکنین خیلی ساده است من امتحان کردم...{فردا اعلامیه مو میبینین!!!!)
خودتون امتحان کنین ببینین خیلی ساده است!!!!!