PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آیا UDK یک Mod ساز است ؟!!

AMIR REZAs
22-03-2011, 14:09
سلام
میخواستم دلایلی که میشه آورد برای اینکه ثابت کرد udk یک مود ساز هست یا یک انجین بازی سازی هست رو بررسی کنیم....:20:
خوب نظرتون چیه ؟

parvizamd
22-03-2011, 14:15
این سوال از شما بعید هست !!!امیررضا جان

صدرصد موتور بازی سازی است

AMIR REZAs
22-03-2011, 15:01
این سوال از شما بعید هست !!!امیررضا جان

صدرصد موتور بازی سازی است
اتفاقا من تو همین شک دارم ! بعضی افراد میگن مودسازه بعضی افراد دیگه میگن انجین کامله !
خیلی جاها ( تو اینترنت) از udk به بعنوان مودساز یاد کردن !
همین چند وقت پیشم داشتم مقاله ی یکی از سازندگان میرمهنا رو میخوندم که ضعفها و مزایای udk رو نوشته بود تو یکی از معایبش مودساز بودنش رو نوشته بود ...
حالا میخوام بدونم واقعا جزء کدوم دسته هست؟؟

honestbud
22-03-2011, 15:13
سلام.
سال نو مبارک.

میشه بگید مد چی هست اصلا؟ من نمیدونم.
اگه میشه یه منبع بدید که مد رو تعریف کرده باشه.(انگلیسی باشه بهتره)

اما من اگه اشتباه نکنم یادمه که آقا محمد (tovamohamad)یه پست داشتند(توی تاپیک UDK) که اونجا گفته بودند اون اوایل که هنوز UDK نیومده بوده، بعضی ها باهاش مد ساختن و یه بازی (فکر کنم the ball) رو هم مثال زدن که اول فقط مد بوده و بعدش با UDK (که کامل عرضه شد) تبدیل به یک بازی کامل شده.

parvizamd
22-03-2011, 15:34
در جواب دوست عزیزمون mod در واقعه نسخه ویرایش شده یک بازی توسط افرادی غیر شرکت سازنده بازی است برای مثال چیزی به نام max payne 3 یا 4 وجود نداره در واقعه اینها مودی از بازی max payne 2 هستند

اما امیرضا جان ادیتوری که همراه بازی های که با آنریل ساخته شده میاد اون مودساز ولی udk نه !خیلی فکر کنند چون مرحله اجرا می کنی یک fps جلوت میاد مودسازه نه.در واقعه epic اومد سورس بازی unreal torment در اختیار کاربرانش گذاشته حالا اگه شما بیای مثل بازی دفاع مدل بازی و مرحله عوض کنی با udk فقط مود ساختی ولی یه بازی مثل wizzle ساخته اون موقعس میشه گفت یک بازی ساختی

ساخت بازی از اول کار سختی نیست فقط دو کلاس آغازی می خواد و دو تنظیم در فایل های ini.همین

AMIR REZAs
22-03-2011, 15:46
اما امیرضا جان ادیتوری که همراه بازی های که با آنریل ساخته شده میاد اون مودساز ولی udk نه !خیلی فکر کنند چون مرحله اجرا می کنی یک fps جلوت میاد مودسازه نه.در واقعه epic اومد سورس بازی unreal torment در اختیار کاربرانش گذاشته حالا اگه شما بیای مثل بازی دفاع مدل بازی و مرحله عوض کنی با udk فقط مود ساختی ولی یه بازی مثل wizzle ساخته اون موقعس میشه گفت یک بازی ساختی

ساخت بازی از اول کار سختی نیست فقط دو کلاس آغازی می خواد و دو تنظیم در فایل های ini.همین __________________
پس به نظر شما udk هم میتونه مودساز باشه هم بازی (کامل) ساز ....

parvizamd
22-03-2011, 16:56
میشه گفت ولی UDK انجین بازی سازی هست .

silsin
22-03-2011, 18:54
اتفاقا من تو همین شک دارم ! بعضی افراد میگن مودسازه بعضی افراد دیگه میگن انجین کامله !
خیلی جاها ( تو اینترنت) از udk به بعنوان مودساز یاد کردن !
همین چند وقت پیشم داشتم مقاله ی یکی از سازندگان میرمهنا رو میخوندم که ضعفها و مزایای udk رو نوشته بود تو یکی از معایبش مودساز بودنش رو نوشته بود ...
حالا میخوام بدونم واقعا جزء کدوم دسته هست؟؟

خب شما یه تعریف از ماد بکن. اصلا ماد یعنی چه؟ ماد به بازی می گن که تنها مهدودیتش اینه که فقط می تونه شبیه بازی مادر باشه و به هیچ وجه یه بازی جدا نیست و همیشه باید همراه بازی اصلی اجرا بشه .
می دونی مشکل اون کسایی که این جور حرفها رو میزنن چیه ؟ هنوز توی شک اینن که واقعا اپیک انریل انجین رو رایگان داده . هنوز درک و هزم این واسشون سخته . شما به دیگران چیکار داری از دید حرفه ای نگری خودت ببین .
این انجین چی کم داره ؟ خروجی exe که می ده .هر نوع بازی که میشه توش ساخت .همه ی امکانات انریل انجین رو هم داره . باز دیگه چی می خوای؟ یادمه توی یه فروم یک نفر این سوال رو کرده بود و گفته بود که واسه سوال کردن رفته بود بنیاد اونها هم با اوردن هزار رو یک اشکال گفتن که این ماد سازه و کدهای منبعش باز نیست و هزار جور مشکل .... اخه من می خوام بدونم شما اگه کدهای منبعش باز باشه هنر داری که بهش ابزار اضافه کنی؟
کدهای منبع باز بیشتر به درد اضافه کردن امکانات و بیشتر به درد پورت کردن بازی روی کنسول های دیگه می خوره .این تمامی اشکالاتی که افراد کوچه بازاری میگیرن . به نظر من شما گوش به این حرف ها نده. اخه انجینی که میشه باهاش حتی بازی فوتبال ساخت دیگه این حرف ها رو نداره .

سلام.
سال نو مبارک.

میشه بگید مد چی هست اصلا؟ من نمیدونم.
اگه میشه یه منبع بدید که مد رو تعریف کرده باشه.(انگلیسی باشه بهتره)

اما من اگه اشتباه نکنم یادمه که آقا محمد (tovamohamad)یه پست داشتند(توی تاپیک UDK) که اونجا گفته بودند اون اوایل که هنوز UDK نیومده بوده، بعضی ها باهاش مد ساختن و یه بازی (فکر کنم the ball) رو هم مثال زدن که اول فقط مد بوده و بعدش با UDK (که کامل عرضه شد) تبدیل به یک بازی کامل شده.

ماد رو که هم اقا پرویز و هم من توضیح دادم .
در ضمن اونی که قبلا بود UDK نبود بهش میگفتن Unreal Tornument که توش یه ماد ساز بود که همه این کارها رو باهاش انجام می دادن . همین .
در ضمن نرم افزار های ماد ساز ساز همیشه باید همراه بازی باشن .
من می دونم دیگه فردا پس فردا اگه کرای انجین هم بیاد این بنیادیا می گن اینم ماد سازه . اخه شما رو چه به تکنولوژی جدید برین با همون game maker تون بازی بسازین:31:((البته انجین های دزدی رو هم باید اضافه کنم))

Armin060
25-03-2011, 08:44
از اسم UDK معلومه که اینطور نیست، Unreal Development Kit. باز هم همونطور که معلومه UDK فقط انجین هم نیست. خود انجین UE3 توش هست + یکسری ابزار الات واسه توسعه ی راحتر بازی. مثل همون ادیتوری که همه بهش میگن UDK در حالی که اسمش UDK نیست، UDK چیز دیگریست!
اما خب UDK محدودیت های زیادی داره که بزرگترین محدودیتش هم نبودن سورس انجین هست و ساپورت درست حسابی. اینجوری نمیشه یه بازیه درست حسابی درست کرد.

silsin
25-03-2011, 10:16
شما بیا همین unreal Development Kit رو واسه ما ترجمه کن ببینیم معنیش چیه ؟ من نمی دونم شما ها چرا اینجوری هستید . من صد دفعه شاید هم هزار دفعه گفتم تا از چیزی مطمئن نشدید نیاین اینجا کل بچه ها رو گمراه نکنید .
اون ادیتور بهش می گن UDKEditor که توی خود انریل انجین 3 بهش می گن UE Editor حالا من نمی دونم شما به چیز می گی udk بگو ما بفهمیم.
در مورد بعدی . شما اصلا متن توضیحات من رو خوندی. مگه من نگفتم این سورس انجین ها چه استفاده ای دارن؟ اقا اصلا من نه شما بچه ها برین ویژه نامه بازی سازی دنیای بازی اخرین شماره رو بخونین اون یارو اومده کامل توضیح داده .
در ضمن ساپورت چی چیش خوب نیست ؟ نکنه منظورت اینه که ساپورت کنسول ها رو نداره ؟کلا فکر کنم پیش خودت فکر کردی که این ساپورت کنسولی یه پلاگینه که میریزن توی یه نرم افزار اون هم ساپورت می کنه نه؟ عزیز من فکر کردی مایکروسافت واسه یه ابزار رایگانی که راحت می تونه بازار اونا رو بهم بزنه میاد لایسنس بده . از من گفتن اول برو تحقیق کن بعد بیا اینجا.
اگه قرار بر حرف شما هم باشه پس نسخه دزدی موتور GameBryo هم انجین نیست و یه ماد سازه .
در ضمن در مورد اینکه گفتی نمی شه باهاش بازی ساخت:
بازی The Ball صفحه Game Spot

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
چند تا بازی دیگه هم بود که تجاریش کردن ولی اسمش یادم نبود.
در اخر اگه می خوای بحث کنی لطفا بیا تخصصی بحث کن نه اینکه مثل پست بالات باشه . من کاملا اماده بحث کردنم .

Armin060
25-03-2011, 11:57
شما بیا همین unreal Development Kit رو واسه ما ترجمه کن ببینیم معنیش چیه ؟ من نمی دونم شما ها چرا اینجوری هستید . من صد دفعه شاید هم هزار دفعه گفتم تا از چیزی مطمئن نشدید نیاین اینجا کل بچه ها رو گمراه نکنید.
اون ادیتور بهش می گن UDKEditor که توی خود انریل انجین 3 بهش می گن UE Editor حالا من نمی دونم شما به چی می گی udk بگو ما بفهمیم.
SDK: مخفف Software Development Kit به معنی یه "کیت (بسته ی لوازم) توسعه ی نرم افزار". مجموعه ای از توابع و یا کتابخانه های کامپایل شده ای است که به منظور خاصی استفاده میشه.
UDK: همون Unreal SDK هست. یعنی مجموعه ای از توابع و یا کتابخانه های کامپایل شده ای که به منظور توسعه ی بازی با استفاده از موتور Unreal Engine استفاده میشه.
پس این گواه بر این هست که UDK یه مودساز نیست.
البته معمولا تو این SDK ها ابزار هایی هم قرار میدن. مثل UDK-Editor. یا مثل particleed تو HGE و ....

مگه من نگفتم این سورس انجین ها چه استفاده ای دارن؟
خب تو بازی های مستقل چندان کاربردی نداره. ولی تو بازی های AAA اگه نباشه تقریبا یه فاجعه حساب میشه. اگه خواستید بگید تا بگم چرا، بحثش طولانیه.

در ضمن ساپورت چی چیش خوب نیست؟
UDK در حد خودش ساپورت خوبی داره ولی باز هم واسه بازی های AAA مناسب نیست. اینم مثل بالا اگه خواستید بگید تا توضیح بدم چرا.

اگه قرار بر حرف شما هم باشه پس نسخه دزدی موتور GameBryo هم انجین نیست و یه ماد سازه.
حالا خوبه من کلی دفاعانه نوشتم که UDK مادساز نیست!! :18: تازه گفتم تو UDK + خود UE3 یکسری چیز میز هم اضافی داره!

در ضمن در مورد اینکه گفتی نمی شه باهاش بازی ساخت:
من گفتم نمیشه بازی یه درست حسابی ساخت.

در اخر اگه می خوای بحث کنی لطفا بیا تخصصی بحث کن نه اینکه مثل پست بالات باشه . من کاملا اماده بحث کردنم
اگه بد گفتم ببخشید. زیاد فن کلام ندارم.

silsin
25-03-2011, 20:13
SDK: مخفف Software Development Kit به معنی یه "کیت (بسته ی لوازم) توسعه ی نرم افزار". مجموعه ای از توابع و یا کتابخانه های کامپایل شده ای است که به منظور خاصی استفاده میشه.
UDK: همون Unreal SDK هست. یعنی مجموعه ای از توابع و یا کتابخانه های کامپایل شده ای که به منظور توسعه ی بازی با استفاده از موتور Unreal Engine استفاده میشه.
پس این گواه بر این هست که UDK یه مودساز نیست.
البته معمولا تو این SDK ها ابزار هایی هم قرار میدن. مثل UDK-Editor. یا مثل particleed تو HGE و ....

خب تو بازی های مستقل چندان کاربردی نداره. ولی تو بازی های AAA اگه نباشه تقریبا یه فاجعه حساب میشه. اگه خواستید بگید تا بگم چرا، بحثش طولانیه.

UDK در حد خودش ساپورت خوبی داره ولی باز هم واسه بازی های AAA مناسب نیست. اینم مثل بالا اگه خواستید بگید تا توضیح بدم چرا.

حالا خوبه من کلی دفاعانه نوشتم که UDK مادساز نیست!! :18: تازه گفتم تو UDK + خود UE3 یکسری چیز میز هم اضافی داره!

من گفتم نمیشه بازی یه درست حسابی ساخت.

اگه بد گفتم ببخشید. زیاد فن کلام ندارم.

یه چیزی من از کجا باید بفهمم که AAA چیه؟ این اصطلاح ها رو فکر کنم توی کل دنیا فقط ایرانی ها میارن . یادمه توی اپیک یه یارو ایرانی گفته بود Fps خارجی ها ابرو واسش نذاشتن .
شما بلاخره نگفتی UDK چه چیزی کم داره؟
شما که می خوای توضیح بدی بده چرا نظر من رو می پرسی
در ضمن شما بگو چه جور بازی نمیشه باهاش ساخت . نه اصلا چه جور بازی نمی تونی باهاش بسازی؟

Armin060
25-03-2011, 22:12
یه چیزی من از کجا باید بفهمم که AAA چیه؟
به چیزی که دارای کیفیت بالایی باشه میگن AAA. البته معانی دیگری هم داره ولی یکیش اینه.

این اصطلاح ها رو فکر کنم توی کل دنیا فقط ایرانی ها میارن

AAA, or Triple-A, may be a three-letter acronym or may just mean something that is high-quality, premier, or excellent.

یادمه توی اپیک یه یارو ایرانی گفته بود Fps خارجی ها ابرو واسش نذاشتن.
نمی دونم اونجا موضوع چی بوده که اینجوری شده ولی اینطور نیست.

First-person shooter (FPS) is a video game genre which centers the gameplay around ...

شما بلاخره نگفتی UDK چه چیزی کم داره؟
اون چیز هایی که واسه من فعلا روشنه سورس و ساپورت خوب هست. شاید چیز های دیگری هم باشه که من فعلا اطلاعی ندارم.

شما که می خوای توضیح بدی بده چرا نظر من رو می پرسی
گفتم شاید در همون حد که گفتم این چیزا بیشتر واسه بازی های AAA هست براتون کفایت کنه.

در ضمن شما بگو چه جور بازی نمیشه باهاش ساخت . نه اصلا چه جور بازی نمی تونی باهاش بسازی؟
اگر کسی بخواد انجینی درست کنه که همه جور بازی بشه باهاش میتونه این کار رو بکنه. اما تو بازی سازی یه چیزی به اسم Optimization هست که خیلی مهمه که جلو ی اینکار رو تقریبا میگیره. البته چیز های دیگری هم هست.
بین انجین ها Unreal Engine 3 بهترین وضعیت رو در این مورد داره. یعنی انقدر ساختارش خوبه که تقریبا اکثر نوع های بازی رو میشه باهاش ساخت. ولی مثلا کسی نمیاد با Unreal Engine بازیه استراتژیک درست کنه.
و در مورد UDK، شما تقریبا نمی تونی هیچ بازیه AAA ای رو با این UDK رایگانی که واسه دانلود گزاشته شده درست کنی. یه جورایی بیشتر واسه آشنایی افراد هست با موتور های بزرگ تا ساختن بازی! هر چند واسه بازیه های مستقل خیلی چیز خوبی هست و میشه گفت تقریبا چیزی کم نداره، البته در سبک خودش.

MARTIN
25-03-2011, 23:20
به نظر من در ایران سرمایه گذاری در حد بازی های AAA نیست و به زودی هم نخواهد بود و همین udk کفایت می کند بلکه زیاد هم است.(هر موقع رسید به این بحث ها بپردازید)
کلا منظورم اینه که بحث بی فایده ای است و وقت خود را تلف نکنید...

در مورد این که مد ساز است یا نه مهم اینه که می شه یه بازی کامل باهاش ساخت (کلا مد که یه چیز دیگه ای...) و این کافیه و پس
کلا منظورم اینه که بحث بی فایده ای است و وقت خود را تلف نکنید...

در کل نظر شخصی من این بود.

silsin
26-03-2011, 09:37
اون چیز هایی که واسه من فعلا روشنه سورس و ساپورت خوب هست. شاید چیز های دیگری هم باشه که من فعلا اطلاعی ندارم.

اگر کسی بخواد انجینی درست کنه که همه جور بازی بشه باهاش میتونه این کار رو بکنه. اما تو بازی سازی یه چیزی به اسم Optimization هست که خیلی مهمه که جلو ی اینکار رو تقریبا میگیره. البته چیز های دیگری هم هست.
بین انجین ها Unreal Engine 3 بهترین وضعیت رو در این مورد داره. یعنی انقدر ساختارش خوبه که تقریبا اکثر نوع های بازی رو میشه باهاش ساخت. ولی مثلا کسی نمیاد با Unreal Engine بازیه استراتژیک درست کنه.
و در مورد UDK، شما تقریبا نمی تونی هیچ بازیه AAA ای رو با این UDK رایگانی که واسه دانلود گزاشته شده درست کنی. یه جورایی بیشتر واسه آشنایی افراد هست با موتور های بزرگ تا ساختن بازی! هر چند واسه بازیه های مستقل خیلی چیز خوبی هست و میشه گفت تقریبا چیزی کم نداره، البته در سبک خودش.

خب شما که کار رو بدتر کردی . اگر AAA به همبن معنایی که شما گفتی باشه . باز دلیل بر این موضوع نمی شه که نمی شه با udk هر چیزی رو ساخت . شما بگو چه ابزار ها چه محدودیت ها چه کار هایی می خوای واسه ساخت یه بازی AAA بکنی که نمی تونی ؟
شما گفتی که نمی شه باهاش هر نوع بازی رو ساخت دیگه. چون شما انریل انجین رو گفتی:
استراتژیک Tom Cloncy End War

سوم شخص epic Gears Of Ware

اول شخص Bioshock

اینم دوبعدی یا همون SidScroll بازی Alien Breed 3

تا دلت بخواد می تونم بازی برات مثال بزنم . پس نگو نمیشه.
در اخر هم بازم سوالم رو تکرار می کنم . شما چه ابزاری واسه ساخت چه نوع بازی نیاز داری که اینجا نداری؟

NINJA0098
26-03-2011, 10:01
خوب با اجازه ی همه منم یه نظری بدم:
udk یه انجین بازی سازیه چون کلا وبژگی هاش با یه ادیتور برای ساخت ماد متفاوته.
در مورد این که نمیشه باهاش یه بازی AAA ساخت هم تا حدی درسته و البته تا حد بیشتری اشتباه.چون میشه با این انجین همچین بازی ساخت (از لحاظ کیفیت) منتها لیسانس استفاده از این انجین مناسب بازی های AAA نیست. چون 20 یا 25 درصد فروش برای شرکتی که همچین بازی میسازه خیلی زیاده.
بگذریم کلا سوال درستی نیست و اونایی که هنوز با این موضوع مشکل دارن کسایین که نمیتونن پیشرفت خودشون و دیگرانو ببینن.خوب حالا یه چیزی شده و بهترین انجین دنیا رو رایگان بهتون دادن چرا غر میزنین(خطاب به همون جور آدما).

Armin060
26-03-2011, 10:21
به نظر من در ایران سرمایه گذاری در حد بازی های AAA نیست و به زودی هم نخواهد بود و همین udk کفایت می کند بلکه زیاد هم است.(هر موقع رسید به این بحث ها بپردازید)
قبل از سرمایه گذاری باید بیشتر شبهات برطرف بشه!

خب شما که کار رو بدتر کردی . اگر AAA به همبن معنایی که شما گفتی باشه . باز دلیل بر این موضوع نمی شه که نمی شه با udk هر چیزی رو ساخت . شما بگو چه ابزار ها چه محدودیت ها چه کار هایی می خوای واسه ساخت یه بازی AAA بکنی که نمی تونی ؟
این UDK ای که رایگان هست و ما استفاده می کنیم احتمالا همون UDK ای هست که خود Epic استفاده میکنه. Unreal Engine هم توی UDK وجود داره. ولی UDK ی رایگان تا اونجا که من میدونم فقط سورس توش نیست.

شما گفتی که نمی شه باهاش هر نوع بازی رو ساخت دیگه. چون شما انریل انجین رو گفتی
بله نمیشه هر نوع بازی ای رو ساخت.

دلت بخواد می تونم بازی برات مثال بزنم . پس نگو نمیشه.
هنوز هم میگم با UE3 نمیشه هر نوع بازی رو ساخت و بدون سورس و ساپورت خوب نمیشه تقریبا هیچ بازیه AAA ای رو ساخت.
Tom Cloncy EndWar یه شکل جدید از بازی های استراتژیک هست. از طرف دیگه شما مثلا بازیه استراتژیکی مثل Starcraft II رو با این یکی می کنید؟ همونطور که گفتم میشه انجینی داشت که همه جور بازی بشه باهاش ساخت ولی اینطوری یکسری Optimization ها و چیز های دیگه از دست میره که جلوی ساخت بازی ای مثل Starcraft II رو با Unreal Engine میگیره. از طرف دیگه Tom Cloncy EndWar هم سورس و ساپورت اپیک رو در اختیار داشته و معلوم نیست که چقدر تغییرات ایجاد کردند یا کد اضافه کردند.

سوم شخص epic Gears Of Ware
بله تو سوم شخص توانایی خوبی داره. Mass Effect 2 هم، تقریبا مثل Gears of war هست. با این حال epic واسه ساخت gears of war تقریبا هم وزن خود Unreal Engine کد اضافی نوشته.

اول شخص Bioshock
این هم مثل gears of war

در اخر هم بازم سوالم رو تکرار می کنم . شما چه ابزاری واسه ساخت چه نوع بازی نیاز داری که اینجا نداری؟
مثلا بازی های RPG نیاز به یک کنترل کننده ی داستان دارند که اینجا نیست و باید یکی نوشت. البته این مورد راحت تر از موارد دیگه حل میشه. چون زیاد لازم نیست خود انجین دستکاری بشه.
ولی در مورد بازیه Red dead redemption چطور؟ هزاران خط از انجین باید تغییر کنه. صد ها چیزمیز باید اضافه بشه.

pezhmax
26-03-2011, 10:57
خوب حالا شما بفرمایید به فرض محال اگه ما تو ایران بخواهیم یه بازی به قول شما AAA بسازیم، چه گلی باید به سرمون بگیریم.

فقط جان مادرت حرف موتورهای Open Source رو نزن که همشون مفت گرونن.:2:

Armin060
26-03-2011, 11:37
خوب حالا شما بفرمایید به فرض محال اگه ما تو ایران بخواهیم یه بازی به قول شما AAA بسازیم، چه گلی باید به سرمون بگیریم.
راستش من تجربش رو ندارم! تا حالا هم بهش فکر نکردم که دقیقا چه چیز هایی نیاز داره.

silsin
26-03-2011, 11:56
قبل از سرمایه گذاری باید بیشتر شبهات برطرف بشه!

این UDK ای که رایگان هست و ما استفاده می کنیم احتمالا همون UDK ای هست که خود Epic استفاده میکنه. Unreal Engine هم توی UDK وجود داره. ولی UDK ی رایگان تا اونجا که من میدونم فقط سورس توش نیست.

بله نمیشه هر نوع بازی ای رو ساخت.

هنوز هم میگم با UE3 نمیشه هر نوع بازی رو ساخت و بدون سورس و ساپورت خوب نمیشه تقریبا هیچ بازیه AAA ای رو ساخت.
Tom Cloncy EndWar یه شکل جدید از بازی های استراتژیک هست. از طرف دیگه شما مثلا بازیه استراتژیکی مثل Starcraft II رو با این یکی می کنید؟ همونطور که گفتم میشه انجینی داشت که همه جور بازی بشه باهاش ساخت ولی اینطوری یکسری Optimization ها و چیز های دیگه از دست میره که جلوی ساخت بازی ای مثل Starcraft II رو با Unreal Engine میگیره. از طرف دیگه Tom Cloncy EndWar هم سورس و ساپورت اپیک رو در اختیار داشته و معلوم نیست که چقدر تغییرات ایجاد کردند یا کد اضافه کردند.

بله تو سوم شخص توانایی خوبی داره. Mass Effect 2 هم، تقریبا مثل Gears of war هست. با این حال epic واسه ساخت gears of war تقریبا هم وزن خود Unreal Engine کد اضافی نوشته.

این هم مثل gears of war

مثلا بازی های RPG نیاز به یک کنترل کننده ی داستان دارند که اینجا نیست و باید یکی نوشت. البته این مورد راحت تر از موارد دیگه حل میشه. چون زیاد لازم نیست خود انجین دستکاری بشه.
ولی در مورد بازیه Red dead redemption چطور؟ هزاران خط از انجین باید تغییر کنه. صد ها چیزمیز باید اضافه بشه.

ببینم شما عکس میاری نباید منبع هم بزاری ؟ این عکس چی رو ثابت می کنه ؟ چی رو می تونه ثابت کنه؟
دوم انریل انجین رو خود اپیک ساخته باز میاد واسه Gears Of war انجینش رو تغییر بده؟ شما بر چه سندی داری می گی که اینا انجین رو تغییر دادن ؟ خب شما بگو چه ابزاری نداره که شما می خوای بهش اضافه کنی ؟ اساس این انجین بازی های اول شخص حالا وقتی می تونه بازی های مختلف تولید کنه شما داری اشکال می گیری؟
در ضمن لطفا بهم توضیح بده که کنترل کننده داستان چیه؟
کلا می گم بازی Red Dead Redemption چه ربطی به انریل انجین داره ؟ اون رو که با موتور بازی gta ساختن ؟
در ضمن باز هم می گم تمرکز انریل انجین روی ساخت بازی های اول شخصه حالا ملت میان باهاش بازی های مختلف میسازن دلیل نشده که شما بیای به کل سیستم اشکال بگیری .
اضافه کردن ابزار دلیل بر کمبود اون نیست . این شرکت ها ابزر ها رو اضافه میکنند که کارشون راحتتر بشه .
در کل من به هیچ وجه نمی خوام از محصولی دفاع کنم .اما من تنها اشکالی که از این محصول می گیرم اینه که ما نمی تونیم به اون ابزاری اضافه کنیم . که این مسلمه هیچ وقت یه شرکت نمیاد این کار رو بکنه چون امکان که نه صد درصد محصول Unreal Engine 3 سقوط خواهد کرد چون حتی امکان داره برنامه نویسان دنیا محصولی بسیار قدرتمند تر تولید کنند در ضمن اپیک هیچ وقت نگفته که انجین Udk اپن سورسه .پس می شه مصداق حرف شما رو با ویندوز و لینوکس مشابه کرد. اگه قرار بر حرف شما باشه ویندوز چون اپن سورس نیست و ما نمی تونیم ابزار های خودمون رو بهش اضافه کنیم پس باید کنار گذاشته بشه و لینوکسی که اوپن سورسه باید جایگزین بشه.
باز هم تکرار می کنم اضافه کردن ابزار دلیل بر محدودیت اون محصول نیست .بازی Mirror Edge بهش یه سیستم نور پردازی جدید اضافه شده چون سازندگان می خواستند بزی به این صورت بشه .در ضمن انجین UDK که از هیچ اطلاعات Native cod خودش رو نمی گیره حتما توی خود کدها هست پس شاید ما بلد نیستیم به اون دسترسی پیدا کنیم.

silsin
26-03-2011, 12:23

فقط جان مادرت حرف موتورهای Open Source رو نزن که همشون مفت گرونن.:2:
برادر من چیزی که نمیشه که نمی تونیم روش بهش کنیم.
چرا خودمون رو گول میزنیم وقتی کشورمون نمی خواد ما چطور باید انجام بدیم.
دقیقا یادمه چند سال پیش یه گزارش از پویا دادگر سر بازی اخریش خونده بودم که می گفت داشتن فشار میاوردن که باید قطع شدن دست و اعضا از بازیتون حذف بشه که پویا دادگر با گردن کلفتی تمام گفت که یا این رو میزارم یا بازی رو بیرون نمی دم. اخه چه انتظاری داری .کلا بازی سازی ما درگیر سیاست کشور ماست . اگه فردا پس فردا بخوای یه بازی مثل GTA بسازی که مثلا بیاد پلیس ها رو بزنه مطمئن باش بازیتو خودتو ........اینجا با نگرشی که به بازی های رایانه ای دارن نمی شه بازی AAA ساخت . تو فکر کن مثلا مثلا بخوای نشستی کلی سرمایه گذاری کردی پول خرج کردی بازی ساختی که مثلا توی فلان قسمتش توی فلان کشور خارجی یه زنه بی حجاب بود. مطمئن باش واسه همین یه نفر بازیت توقیف میشه ((نمی خوام اسم ببرم همین کافیه))
همین سانسور ها باعث میشه که ما توی این صنعت به هیچ جا نرسیم . خوبه فردا پس فردا به قولی راهمون به بازار جهانی باز شد میایم بازی میسازیم که زن فلان تروریست مثلا مواد مخدر فلان کشور مثلا امریکا چادری بود یا حجاب اسلامی رو کاملا رعایت کرده بود.:31:

pezhmax
26-03-2011, 13:10
راستش من تجربش رو ندارم! تا حالا هم بهش فکر نکردم که دقیقا چه چیز هایی نیاز داره.

بد بختی ما هم همینه دیگه. همه میدونن چی نمیخوان ولی همینا نمیدونن چی میخوان یا چی نیاز دارن. راحت میایم ماله میکشیم رو زحمت یه تیمی که 10 - 12 سال رو یه نرم افزار زحمت کشیدن بعد هم در اختیار عموم قرار دادنش، اونوقت با چند تا جمله نا قابل طرفو نابود میکنیم بره. آخرش هم "راستش من تجربش رو ندارم!".

آخه قربونت برم همین UDK مجانی از سرمون هم زیاده. ما فقط اگه بتونیم 50% از قابلیتهای این موتورو تو بازیهای ایرانی استفاده کنیم ، یه گرشاسب بیرون میاده که این همه باگهای عجیب و غریب توش نباشه و گرافیکش هم چندین برابر بهتر باشه.:19:

Armin060
26-03-2011, 13:51
ببینم شما عکس میاری نباید منبع هم بزاری ؟ این عکس چی رو ثابت می کنه ؟ چی رو می تونه ثابت کنه؟
اون عکس از کتاب Game Engine Architecture هست. نویسندش از برنامه نویسان Uncharted یا God of war هست، یادم نیست کدومش بود.

دوم انریل انجین رو خود اپیک ساخته باز میاد واسه Gears Of war انجینش رو تغییر بده؟ شما بر چه سندی داری می گی که اینا انجین رو تغییر دادن ؟ خب شما بگو چه ابزاری نداره که شما می خوای بهش اضافه کنی ؟ اساس این انجین بازی های اول شخص حالا وقتی می تونه بازی های مختلف تولید کنه شما داری اشکال می گیری؟
Gears of war بعلاوه ی خود انجین 250000 خط کد غیر از خود انجین داره.
میتونید تو Google جست و جو کنید.

در ضمن لطفا بهم توضیح بده که کنترل کننده داستان چیه؟
همونطور که می دونید تو بازی های RPG داستان خیلی مهمه. بازیکن میتونه انتخاب های مختلفی داشته باشه، روال دستان رو تغییر بده، میتونه شخصیتی خوب، بد، حرفه ای و ... باشه. این قسمت این چیزمیز ها رو کنترل می کنه. مثلا بر حسب انتخاب های بازیکن تعیین میکنه که شخصیت چه نوع شخصیتی هست، جوابی که طرف مقابل در برابر حرف بازیکن باید بده چیه و ....

کلا می گم بازی Red Dead Redemption چه ربطی به انریل انجین داره ؟ اون رو که با موتور بازی gta ساختن ؟
اسم موتورش Rage هست. همونطور که گفتم من منکر قدرت Unreal Engine نیستم ولی می خواستم بگم که هر نوع بازی ای رو نمیشه باهاش ساخت. حداقل فعلا نمیشه.

در ضمن باز هم می گم تمرکز انریل انجین روی ساخت بازی های اول شخصه حالا ملت میان باهاش بازی های مختلف میسازن دلیل نشده که شما بیای به کل سیستم اشکال بگیری.
رو چه حسابی این حرف رو می زنید؟

اضافه کردن ابزار دلیل بر کمبود اون نیست . این شرکت ها ابزر ها رو اضافه میکنند که کارشون راحتتر بشه .
من هم نگفتم که کمبود حساب میشه. ولی برای اضافه کردن اون ابزار ها نیاز به سورس انجین دارند. البته بدون سورس هم باید بشه انجام داد ولی نتیجه برای بازی های AAA ضعیفه.

در ضمن اپیک هیچ وقت نگفته که انجین Udk اپن سورسه
مگه من گفتم هست؟

در ضمن انجین UDK که از هیچ اطلاعات Native cod خودش رو نمی گیره حتما توی خود کدها هست پس شاید ما بلد نیستیم به اون دسترسی پیدا کنیم.
اینجا رو نتونستم خوب بخونم. منظورتون رو متوجه نشدم!

بد بختی ما هم همینه دیگه. همه میدونن چی نمیخوان ولی همینا نمیدونن چی میخوان یا چی نیاز دارن. راحت میایم ماله میکشیم رو زحمت یه تیمی که 10 - 12 سال رو یه نرم افزار زحمت کشیدن بعد هم در اختیار عموم قرار دادنش، اونوقت با چند تا جمله نا قابل طرفو نابود میکنیم بره. آخرش هم "راستش من تجربش رو ندارم!".
اینکه چه گلی باید به سرمون بگیریم یه حرف کلی هست و در دانش من نیست. نیازمند افراد مختلفی با دانش های مختلفی هست. باید با یک مدیر و حسابدار قهار صحبت کرد و خیلی کسان دیگر. جواب سوالتون رو تقریبا می تونید تو کتاب Agile Game Development with Scrum پیدا کنید. ولی برای گرفتن جواب کامل باید خیلی مطالعه کنید و خیلی تجربه کنید که در حد عمر معمولی یک انسان نیست.
از طرف دیگه من کجا حرفی زدم که باعث نابود شدن طرف شده؟ تا الان کسی از تیمی درخواست نکرده که چنین انجینی که در رویا های شما هست رو بسازه. اینکار با فناوری های کنونی کمی شبیه به تقسیم بر صفر هست.

ما فقط اگه بتونیم 50% از قابلیتهای این موتورو تو بازیهای ایرانی استفاده کنیم ، یه گرشاسب بیرون میاده که این همه باگهای عجیب و غریب توش نباشه و گرافیکش هم چندین برابر بهتر باشه.
تقریبا تایید می کنم.

parvizamd
26-03-2011, 14:09
برادر من چیزی که نمیشه که نمی تونیم روش بهش کنیم.
چرا خودمون رو گول میزنیم وقتی کشورمون نمی خواد ما چطور باید انجام بدیم.
دقیقا یادمه چند سال پیش یه گزارش از پویا دادگر سر بازی اخریش خونده بودم که می گفت داشتن فشار میاوردن که باید قطع شدن دست و اعضا از بازیتون حذف بشه که پویا دادگر با گردن کلفتی تمام گفت که یا این رو میزارم یا بازی رو بیرون نمی دم. اخه چه انتظاری داری .کلا بازی سازی ما درگیر سیاست کشور ماست . اگه فردا پس فردا بخوای یه بازی مثل GTA بسازی که مثلا بیاد پلیس ها رو بزنه مطمئن باش بازیتو خودتو ........اینجا با نگرشی که به بازی های رایانه ای دارن نمی شه بازی AAA ساخت . تو فکر کن مثلا مثلا بخوای نشستی کلی سرمایه گذاری کردی پول خرج کردی بازی ساختی که مثلا توی فلان قسمتش توی فلان کشور خارجی یه زنه بی حجاب بود. مطمئن باش واسه همین یه نفر بازیت توقیف میشه ((نمی خوام اسم ببرم همین کافیه))
همین سانسور ها باعث میشه که ما توی این صنعت به هیچ جا نرسیم . خوبه فردا پس فردا به قولی راهمون به بازار جهانی باز شد میایم بازی میسازیم که زن فلان تروریست مثلا مواد مخدر فلان کشور مثلا امریکا چادری بود یا حجاب اسلامی رو کاملا رعایت کرده بود.:31:
آخ گفتی این همون بالایی بود که سر بازی پادشاه خیابان ها من افتاد :سر اینکه طرف می تونست آدم یا پلیس بکشه ازش ایراد گرفتند!.

silsin
26-03-2011, 15:23
اون عکس از کتاب Game Engine Architecture هست. نویسندش از برنامه نویسان Uncharted یا God of war هست، یادم نیست کدومش بود.

خب این معلومه اینا بیان همچین حرفی بزنن . مگه توی نمایشگاهای مختلف این مسولان روی سر و کول هم دیگه هی نمی پرنن مال شما فلان داره مال ما داره ؟ حالا لینک کتاب بده ببینیم چی داره.

همونطور که می دونید تو بازی های RPG داستان خیلی مهمه. بازیکن میتونه انتخاب های مختلفی داشته باشه، روال دستان رو تغییر بده، میتونه شخصیتی خوب، بد، حرفه ای و ... باشه. این قسمت این چیزمیز ها رو کنترل می کنه. مثلا بر حسب انتخاب های بازیکن تعیین میکنه که شخصیت چه نوع شخصیتی هست، جوابی که طرف مقابل در برابر حرف بازیکن باید بده چیه و ....

خب برادر من اینرو که به راحتی می شه با همین Kismet خشک و خالی UDK ساختش که .این کیسمت رو ساختن واسه همین دیگه.

اسم موتورش Rage هست. همونطور که گفتم من منکر قدرت Unreal Engine نیستم ولی می خواستم بگم که هر نوع بازی ای رو نمیشه باهاش ساخت. حداقل فعلا نمیشه.

بازم میگه نمیشه .پس اینایی که هست چین بازی نیستن . هزار و یک نوع بازی پلتفرمی هم با این انجین اومده .
نمی دونم چرا الان الزایمر گرفتم یه سایت بود مخصوص ثبت بازی ها بالای هزار تا بازی ساخته شده با Unreal Engine و UDK توش ثبت شده بود.

رو چه حسابی این حرف رو می زنید؟

به استناد اولین بازی های که با این انجین اومد . به استناد حرف خود شرکت اپیک . وقت کردم منبع هم میزارم.

من هم نگفتم که کمبود حساب میشه. ولی برای اضافه کردن اون ابزار ها نیاز به سورس انجین دارند. البته بدون سورس هم باید بشه انجام داد ولی نتیجه برای بازی های AAA ضعیفه.

بدون سورس هم میشه انجام داد . من خودم یه سیستم جدید با انریل اسکریپت واسش ساختم چون روش خیلی زحمت کشیدم صبر کنید اول به اپیک بفروشم :31: بعد به شما هم می دم . شوخی کردم . یه سیستم ساخت ماشینه که سرعت ساختش رو خیلی کم می کنه با انریل اسکریپت نوشتم.

مگه من گفتم هست؟

پس چرا می گی باید سورس هم داشته باشه؟

اینجا رو نتونستم خوب بخونم. منظورتون رو متوجه نشدم!

توی اینجا گفتم که UDK از ناکجا که نمی تونه کد بیاره حتما از یه جایی داره استفاده می کنه . این سوال رو توی اپیک هم مطرح کردم ملت قاطی کردن . نتونستن جواب بدن.

اینکه چه گلی باید به سرمون بگیریم یه حرف کلی هست و در دانش من نیست. نیازمند افراد مختلفی با دانش های مختلفی هست. باید با یک مدیر و حسابدار قهار صحبت کرد و خیلی کسان دیگر. جواب سوالتون رو تقریبا می تونید تو کتاب Agile Game Development with Scrum پیدا کنید. ولی برای گرفتن جواب کامل باید خیلی مطالعه کنید و خیلی تجربه کنید که در حد عمر معمولی یک انسان نیست.
از طرف دیگه من کجا حرفی زدم که باعث نابود شدن طرف شده؟ تا الان کسی از تیمی درخواست نکرده که چنین انجینی که در رویا های شما هست رو بسازه. اینکار با فناوری های کنونی کمی شبیه به تقسیم بر صفر هست.

اینرو میسپارم به طرف جواب:31:

Armin060
26-03-2011, 16:14
خب این معلومه اینا بیان همچین حرفی بزنن . مگه توی نمایشگاهای مختلف این مسولان روی سر و کول هم دیگه هی نمی پرنن مال شما فلان داره مال ما داره ؟ حالا لینک کتاب بده ببینیم چی داره.
حالا خوبه تو اون نمودار 3 Unreal Engine رو بهترین Engine دونسته!

خب برادر من اینرو که به راحتی می شه با همین Kismet خشک و خالی UDK ساختش که .این کیسمت رو ساختن واسه همین دیگه.
نمیشه چیزی ساخت که داستان بازی ای مثل Mass Effect 2 رو باهاش کنترل کرد.

بازم میگه نمیشه .پس اینایی که هست چین بازی نیستن . هزار و یک نوع بازی پلتفرمی هم با این انجین اومده .
نمی دونم چرا الان الزایمر گرفتم یه سایت بود مخصوص ثبت بازی ها بالای هزار تا بازی ساخته شده با Unreal Engine و UDK توش ثبت شده بود.[/QUOTE
بله، من بازی های زیادی با Unreal Engine دیدم. ولی همشون که AAA نیستند!

[QUOTE]بدون سورس هم میشه انجام داد . من خودم یه سیستم جدید با انریل اسکریپت واسش ساختم چون روش خیلی زحمت کشیدم صبر کنید اول به اپیک بفروشم بعد به شما هم می دم . شوخی کردم . یه سیستم ساخت ماشینه که سرعت ساختش رو خیلی کم می کنه با انریل اسکریپت نوشتم.
من هم گفتم میشه. ولی واسه بازی های AAA ضعیفه. مثلا همون کنترل کننده ی داستان رو اگر بخواید با Unreal Script درست کنید خیلی کند میشه.

پس چرا می گی باید سورس هم داشته باشه؟
واسه بازی های AAA بله باید سورس باشه. ولی این دلیل نمیشه که UE کدباز باشه. UE در ازای سورس پولش رو میگیره. در ضمن شرکتی که اون رو خریده حق نداره از اون سورس ها استفاده کنه مگر با رضایت epic.

توی اینجا گفتم که UDK از ناکجا که نمی تونه کد بیاره حتما از یه جایی داره استفاده می کنه
یعنی چی؟ منظورتون اینه که سورس تو UDK هست؟

silsin
26-03-2011, 16:50
خسته شدم . باشه فردا ادامه بحث .
ولی در مورد اخرین سوالت. من تا گرفتن جواب دنبالشم . جوابی که تا اینجا گرفتم اینه که یو دی کی اجازه دسترسی رو نمی ده همین . اطلاعات بیشتر بدست اوردم حتما می گم .

راستی دوستان یه چیزی یه اهنگ می خوام . اونی که شبکه یک موقع اعلام برنامه های نوروزی میزنه ویولون هم داره . خیلی قشنگه کسی داره((در خواست رو حال کردین )) اگه کسی داره دریغ نکنه.

Reza Azimy_RW
26-03-2011, 18:12
سلام دوستان
به قوله محمد جان هر کی میره سراغه UDK پر رو میشه ! مثلا اولش راحت میتونی فیزیک بدی متریال بدی طراحی مرحله کنی و با هزار تا ابزار و ادیتور کارت ساده پیش میره بعد یهو به کد نویسی که رسید میگیم موتور مشکل داره . انعطاف نداره . کد نویسی زیاد میخواد و ....
کلا من تویه هیچ موتوری ندیدم به این راحتی بشه امکاناتو پیاده کرد البته من هنوز اوله راهم ولی همینایی رو که میبینم به این راحتی میشه به بازی اضافه کرد بعضی وقتا واقعا تعجب اوره !
کلا هر چی هم کمبود داشته باشه بینه انجینایه در دسترس ( رایگان ) بهترینه . غیر از اینه ؟! ( تو تایپیک مقایسه قبلا ثابت شد )

silsin
27-03-2011, 11:51
دوستان همچنان در حال در گیری با اپیکی ها هستم و فکر کنم دارم به نتیجه جالبی میرسم .
راستی کسی اون اهنگه رو نداره؟ همونی رو می گم که موقع اعلام برنامه های نوروزی سینما 1 شبکه یک میزنه . ویولون هم داره؟

mr_sasma
28-03-2011, 13:54
به دوستان توصیه می کنم حتما یه سر به اینجا بزنن. مطالب بسیار جالبی در مورد این بحث وجود داره.

منبع:

وبسایت شخصی بهنام آقاجانی، مدیر فنی بازی میرمهنا

honestbud
29-03-2011, 18:03
به دوستان توصیه می کنم حتما یه سر به اینجا بزنن. مطالب بسیار جالبی در مورد این بحث وجود داره.

منبع:

وبسایت شخصی بهنام آقاجانی، مدیر فنی بازی میرمهنا

حسن جون بحث بسیار جالبی بود که تو این سایت انجام دادی.بسیار جالب بود.

به تمام بچه ها و مخصوصا شروع کننده تاپیک توصیه میکنم که حتما اون وبلاگ رو مطالعه کنن!

parvizamd
29-03-2011, 19:06
یه خورده زیادی درباره UDK بده گفته!

silsin
29-03-2011, 19:22
متن من ویرایش شد

parvizamd
29-03-2011, 19:45
اره بخدا . خیلی بد گفته . واسه همینه که اونجا این همه دارم بحث میکنم . مطمئن باشید تا طرف رو قانع نکنم ول بکن نیستم
اخه من نمی دونم چی بگم طرف برگشته میگه من می خوام فیزیک رو تغییر بدم تازه کار رو تا جایی رسونده میگه من می خوام فیزیک اب رو هم تغییر بدم اخه یکی نیست بگه برادر من این فیزیکه مقادیرش رو ما نمی تونیم تغییر بدیم که .
ولی در کل ادم با سوادیه دوستان اگه کسی می خواد وارد بحث شه مواظب باشه چهار تا اصطلاح گفت توش نمونه و
اگه هر نمی دونید با زیرکی تمام دورش بزنید .
فیزیک آب دیگه چه صغیه ؟!!!

---------- Post added at 09:43 PM ---------- Previous post was at 09:40 PM ----------

منم زیاد این آدم قبول ندارم باسواده ولی حرف هاش بیشتر بوی تعصب میده و سعی می کنه UDK بدرد نخور نشون بده udk سخته فقط همین

---------- Post added at 09:45 PM ---------- Previous post was at 09:43 PM ----------

خدا وکیلی عجب حرف مفتی زد اگه مدسازی هست برید با موتور مکس پین بازی سبک استراژیک بسازید!!!!

AMIR REZAs
29-03-2011, 20:42
اره بخدا . خیلی بد گفته . واسه همینه که اونجا این همه دارم بحث میکنم . مطمئن باشید تا طرف رو قانع نکنم ول بکن نیستم
اخه من نمی دونم چی بگم طرف برگشته میگه من می خوام فیزیک رو تغییر بدم تازه کار رو تا جایی رسونده میگه من می خوام فیزیک اب رو هم تغییر بدم اخه یکی نیست بگه برادر من این فیزیکه مقادیرش رو ما نمی تونیم تغییر بدیم که .
ولی در کل ادم با سوادیه دوستان اگه کسی می خواد وارد بحث شه مواظب باشه چهار تا اصطلاح گفت توش نمونه و اگه هر نمی دونید با زیرکی تمام دورش بزنید .

کارت درسته....
کلا بعضی افراد که آمدن udk به ضررشونه ( مثل همین آقا) سعی میکنن با چنین حرفهایی udk رو بد جلوه بدن.

parvizamd
29-03-2011, 21:12
کارت درسته....
کلا بعضی افراد که آمدن udk به ضررشونه ( مثل همین آقا) سعی میکنن با چنین حرفهایی udk رو بد جلوه بدن.

آره بابا طرف بلد نیست میگه الا بله چهار اصتلاح باهام قاطی کرده دیگه قدرت دیگه UDK اثبات شده س

silsin
29-03-2011, 22:22
متن من ویرایش شد

parvizamd
29-03-2011, 22:34
طرف داره تورک خودشون رو با UDK مقایسه میکنه . جدیدا چیزی هایی گفته توی همون بحث که منی که تعصبی نبودم عصبانی شدم و واقعا داره کفر من رو در میاره. اصلا می خواین یه کار باحال بکنیم. میام پای اوگر و بازی گرشاسب رو میکشیم وسط خدا رو چه دیدی شاید چند تا از مسئولان اون هم اومدن توی بحث باحاله نه . ولی کلا فعلا من با این یارو اقاجانیه هنوز کار دارم . قبلا فکر کردم بلده و گمراهه ولی با این متن جدیدش دیگه فهمیدم هیچ چیزی بلد نیست .
اخ کجایی Tovamohamad که یارو رو بکوبونی.

آخ حسن جان حرف دلم زدی این آدم مثل خودم کرده

honestbud
30-03-2011, 10:20
کارت درسته....

من فکر مکنم که این آقا هم همینطور باشه!یعنی از اومدن UDK ضرر کرده.ولی در مثبت ترین حالت میتونیم بگیم که با اومدن UDK ضربه روحی خورده و به خودش قبولونده که نه بابا این فقط یه مد سازه!:31:

به خدا از دیروز که اون نوشته ها رو تو وبلاگش خوندم من هم به همین فکر میکردم.

--------
من یه پیشنهاد برای نوشتن مقاله توی ویکی پدیا نوشتم.اگه ادعای پیشرفت کسور رو داه میتونه بیاد تو ویکی مقاله بنویسید و بحث کنید.یعنی نتایج بحث رو مقاله کنید.اون هم با سند و مدرک.

بچه ها به نظرم کار خوبی باشه!

عجب تاپیکی شده(هم اینجا و هم اونجا)

NINJA0098
30-03-2011, 11:01
من تازه رفتم تو این لینک وکل بحث رو خوندم فکر کنم کل مشکلی شماها تو بحث دارید اینه که نمیدونید دارید سر چی بحث میکنین!!
من با توضیحاتی که از اون خوندم فکر نکنم کلا دو روز با udk کار کرده باشه.ایرادی که به lightmass و cloth گرفته کلا به خاطر اینه که با udk خیلی خیلی کم کار کرده.اصلا بهش بگو بیاد اینجا یه بحث کنیم اونجا خیلی شلوغه اینجا نقل قول میدیم و بحث میکنیم راحت تر هم هست .
یه چیز دیگه هم هست اینه که داره udk رو یا با تورک مقایسه میکنه یا با کرای که واقعا جای خنده داره.
بعد میاد میگه من udk رو به اندازه گیم میکر و گیم استودیو میدونم در صورتی که تو رزومش اصلا سابقه ی کار با اینا رو هم نداره.
بعد اون هنوز تو این فکره که بازی که ساخته میشه باید در حد بازیای دو دهه قبل باشه تا ایشون یا امثال ایشون راضی باشن .
من از روی تعصب از udk دفاع نمیکنم ولی واقعا نمیدونم بعضی از ما کی میخوای این محدودیتا رو کنار بزنیم و به جای این که کورکورانه همه چیزو بکوبیم بیایم از موقعیتا استفاده کنیم.

silsin
30-03-2011, 11:50
متن من ویرایش شد....

honestbud
30-03-2011, 12:11
بعد اون هنوز تو این فکره که بازی که ساخته میشه باید در حد بازیای دو دهه قبل باشه تا ایشون یا امثال ایشون راضی باشن .
من از روی تعصب از udk دفاع نمیکنم ولی واقعا نمیدونم بعضی از ما کی میخوای این محدودیتا رو کنار بزنیم و به جای این که کورکورانه همه چیزو بکوبیم بیایم از موقعیتا استفاده کنیم.

درسته.حق با شماست.

میگه تیم فن آوران شریف (سازنده گرشاسب) هدف بلند مدت برای ساخت موتور دارن!

مسخرست!

شما اول بیا بازی باحال با موتور خوب بساز بعد که سود کردی و کمی پا گرفتی بیا موتور بساز!
اینا دیگه کیا هستند!:19:

silsin
30-03-2011, 12:50
نه خیر برعکس تمامی حرفهاش این یه دونه رو درست گفت . هدف اونا ساخت یه انجین داخلیه و به نظرمن بین تمامی شرکت های بازی سازی کشور بهتر این کار رو دارن می کنن و اینرو مطمئن باشید در اینده واقعا موفق میشن.

honestbud
30-03-2011, 13:31
نه خیر برعکس تمامی حرفهاش این یه دونه رو درست گفت . هدف اونا ساخت یه انجین داخلیه و به نظرمن بین تمامی شرکت های بازی سازی کشور بهتر این کار رو دارن می کنن و اینرو مطمئن باشید در اینده واقعا موفق میشن.

در مورد اینکه تیم فن آوران شریف میخوان یه موتور بومی بسازن و روند این کار من کلا اطلاعاتی ندارم.عنی نمیدونم چطوریه.

من فقط میگم یه تیمی که میخواد موتور بومی بسازه نباید چیزی رو کپی کنه.چون کپی کردن یعنی نفهمیدن.

مثلا من بیام کد های آنریل اسکریپت شما رو کپی کنم و بعد هم فرض کن یه مرحله با UDK بسازم که حرف نداشته باشه ولی بعدش توی عیب یابی و همچنین توی فن آوری های جدید همیشه باید چشمم به شما باشه و از شما کپی کنم.

من میگم تیمی که کارش رو با کپی شروع کنه به هیچ جا نمیسه.یعنی اگر هم برسه هیچ ارزش افزوده ای نداره و باعث پیشرفت و مباهات نیست.

امیدوارم منظورم رو گرفته باشی!

NINJA0098
30-03-2011, 13:53
مهم نیست بتونن انجین خوب بسازن یا نه مهم اینه که به کار دیگران حتی اگهِ رقیب (هرچند هنوز یه چندین سالی مونده رقیب اپیک بشیم) باشن احترام بزاریم و بیخود نکوبیمش.
یه ضرب المثل چینی هست که میگه اول کشتی ساختن رو یاد بگیر بعد از کشتی ایراد بگیر

parvizamd
30-03-2011, 13:58
دوست بنظر من خودتون با بحث با این جور آدم ها خسته نکنید وقتی میگه UDK=GAME MAKER دیگه چه انتظاری دارید!!!!!!

mr_sasma
30-03-2011, 14:33
دوست بنظر من خودتون با بحث با این جور آدم ها خسته نکنید وقتی میگه UDK=GAME MAKER دیگه چه انتظاری دارید!!!!!!

نه بابا، اشتباه برداشت کردین. بنده خدا کی گفت UDK = GameMaker
اون گفت UDK هم مثل GameMaker یه ابزار بازی سازیه نه یه انجین.

کارت درسته....

چرا اومدن UDK به ضررش باشه. طبیعتا هر شرکت بازی سازی هدفش افزایش کیفیت بازیشه. خب اگه انجینی بیاد که کیفیت بالاتری بتونه بهش بده، چرا به ضررش باشه؟ خیلی راحت از اون انجین استفاده می کنه. ایشون که خودش انجین Torque (تورک) رو نساخته که بخواد با اومدن UDK ضرر کنه!

طرف داره تورک خودشون رو با UDK مقایسه میکنه . جدیدا چیزی هایی گفته توی همون بحث که منی که تعصبی نبودم عصبانی شدم و واقعا داره کفر من رو در میاره. اصلا می خواین یه کار باحال بکنیم. میام پای اوگر و بازی گرشاسب رو میکشیم وسط خدا رو چه دیدی شاید چند تا از مسئولان اون هم اومدن توی بحث باحاله نه . ولی کلا فعلا من با این یارو اقاجانیه هنوز کار دارم . قبلا فکر کردم بلده و گمراهه ولی با این متن جدیدش دیگه فهمیدم هیچ چیزی بلد نیست .

بابا بنده خدا کی Torque رو با UDK مقایسه کرد؟ ایشون فقط گفت که شیدر توی UDK خیلی Optimize نیست و یه مقایسه با کد شیدر Torque انجام داد. اون که دو تا انجین رو مقایسه نکرد. طبیعیه که اصلا این دو تا انجین قابل مقایسه نیستن. شما هم بی انصافی نکنین.

در کل بحث خوبی اونجا شکل گرفت که فکر کنم برای همه مفید بود. اما فکر کنم هر دو طرف باید یه کم دست از پیش داوری بردارن.

mr_sasma
30-03-2011, 14:35
یه چیز جالب . من نمی دنم این چیکار کرده که زحمت کشیدم هشت هزارتا کارکتر نوشتم الان رفتم دیدم همش حذف کرده.
وتازه جالب ترین مسئله اینه که دیشب بعد از کلی کش وقوس و نزدیک بود کور بشم پای سیستم تازه گفت حرف های شما منطقی و لی بیا همدیگه رو ببینیم تا با هم تستش کنیم من میخواستم جوابش رو بدم که دیدم همه رو حذف کرده .

---------- Post added at 12:50 PM ---------- Previous post was at 12:49 PM ----------

الان نینجا شما برو توی همون سایت همین متن رو هم حذف کرده
بعد میاد میگه من udk رو به اندازه گیم میکر و گیم استودیو میدونم در صورتی که تو رزومش اصلا سابقه ی کار با اینا رو هم نداره.

راستی نظرات همه برگشته. مثل این که مشکل از سرور سایتش بوده.

uncocoder
30-03-2011, 18:43
قابل توجه کاربران:
honestbud
parvizamd
silsin
AMIR REZAs
NINJA0098

در لینک زیر برای شما پیامی نوشته ام. آنرا مطالعه نمایید.
لینک:

موفق باشید

honestbud
31-03-2011, 02:05
با خوندن آخرین نظر های ایشان در سایتشون به این نتیجه گیری شخصی رسیدم.
چون من آشنایی کاملی با هیچ موتور بازی سازی ندارم و در این زمینه هم بی تجربه هستم.فقط چند روزی با UDK کار کردم.
به هر حال من به این نظر شخصی رسیدم :

ایشان چون در یک شرکت تجاری مشغول هستند یک سری مسائل توجیه میشود
1.مثلا ایشان به گزینه خرید انجین فکر میکنند
2.یا ایشان به گزینه تغییر سورس انجین فکر میکنند.

گزینه اول هزینه مالی دارد و گزینه دوم هزینه زمانی دارد(یعنی وقت گیر است) که هر دو برای یک شرکت تجاری و ساخت بازی با هدف درآمد زایی توجیه میشود.
ولی آیا یک بازی ساز مستقل، یک دانشجوی کامپیوتر،یک علاقه مند به این صنعت که نمیتونه به این گزینه ها فکر کنه.مخصوصا اولی.

پس شاید ایشون به همین خاطر UDK رو که رایگان هست 2 ماهه تست کردند و نتیجه گیری!

پس من به ایشون (با وجود اینکه به قول خودشون بازی ساز مستقل هم هستند) حق میدم که در مورد UDK اینگونه فکر کنند.

NINJA0098
31-03-2011, 11:55
شما هم بی انصافی نکنین.

برادر من ما کجا بی انصافی کردیم؟ آقای آقاجانی بدون این که به اندازه کافی به udk آشنایی پیدا کنن میان یه سری بحث رو پیش میکشن . واقعا بهتر نیست اول بیان از چند نفر که دارن باهاش کار میکنن سوالاتشون رو بپرسن و جواب بگیرن بعد اگه مشکلی بود اونو منتشر کنن؟
یکی از دلایلی که udk مادساز نیست اینه که برای این انجین همچین لیسانسی در نظر گرفتن . به من بگید کدوم ادیتور که همراه بازی اومده یا به قول ایشون مثل udk منتشر شده براش لیسانس با این جزئیات در نظر گرفته شده؟
درمورد این که خیلی از بازیای udk رو تو سایتایی نظیر moddb گذاشتن اینه که بیشتر از نصف این بازیا قبلا با ادیتور آنریل تورنومنت ساخته شده و منتشر شده بعد که udk منتشر شد رو این انجین گذاشتن.برای فهمیدن این موضوع چندتا ایمیل به سازنده های چندتا از این بازیا بدین تا بفهمین.
یکی این متنو از طرف من تو بخش نظرات اون سایت بزاره سایتش واسه من بالا نمیاد.

parvizamd
31-03-2011, 14:35
کجا بردار من اشتباه برداشت کردیم میگه ابزار مد سازی !

silsin
31-03-2011, 20:38
اقایون یک توصیه از طرف من همینطور که دیدید من از موضع خودم مربوط به حال گیری و امثال اینا عقب نشینی کردم و رسما هم از اقای اقاجانی معذرت خواهی کردم.در حال حاظر به توصیه ایشون می خوایم سیستم هوش مصنوعی udk رو مشترکا تست کنیم.
در ضمن پرویز جان ایشون نگفتن که udk ماد سازه اونطور که من دیدم در ادامه گفتن که چیزی ما بین ماد ساز و انجین کامله .این جمله ماد ساز مال ابتدای بحث ایشون بود که دیدید خود من هم شدیدا مخالفت کردم.پس اجازه بدید تست های لازم رو انجام بدیم و بعد نتیجه گیری میکنیم.

parvizamd
31-03-2011, 21:32
خوب امیدواریم موفق باشید

mr_sasma
01-04-2011, 03:02
این مطلب رو بخونید، جالبه:

uncocoder
01-04-2011, 13:32
ظاهرا دوستان، هیچ نظری در مورد بحث پی گرفته بین من و silsin ندارند، در صورتیکه در اینجا یا آنجا نظری ندهید، آنرا به منزله پذیرش مساله حساب خواهم کرد.

همینطور هم سعی کنید با روش درست نظر بدهید وگرنه کشیدن بحث به گمراهی، جواب درستی به شما نخواهد داد.

mr_sasma
03-04-2011, 09:14
ظاهرا دوستان، هیچ نظری در مورد بحث پی گرفته بین من و silsin ندارند، در صورتیکه در اینجا یا آنجا نظری ندهید، آنرا به منزله پذیرش مساله حساب خواهم کرد.

همینطور هم سعی کنید با روش درست نظر بدهید وگرنه کشیدن بحث به گمراهی، جواب درستی به شما نخواهد داد.

ظاهرا ادامه بحث اینجا داره دنبال می شه:

AMIR REZAs
03-04-2011, 20:28
سلام
طی تاپیکی که تو انجمن اپیک - udk زدم ، میخواستم شما رو هم در جریان بگذارم:

AMIR REZAs
Hi
i have a Important question! is udk Unreal Engine 3 ? and udk only makes modes?
or udk is a game engine that makes any games??
can udk make any games with good AI??

جوابها:

UDK is a game engine that you can do anything with, not just mods.

و

Your skill and fantasy is your only limit when it comes to UDK.

The most simple games to make with UDK is indeed FPS shooters that reminds allot of unreal.

However you could make RTS games, turn based games, hell even card games if thats what your into.

However dont expect to pick up the UDK with no coding skills and set out to make anything complex. I would suggest you make a simple FPS level to get you started into the tool.

و

They call it Unreal Development >>Kit<< since you dont have full license to MODIFY the engine if I am not mistaken. But you can do whatever you want product wise.

AMIR REZAs

thanks a lot!
If I can learn to work with the udk . can I make any games Except FPS games , easily???
and what is Your comment about slow compiling unreal script?

uncocoder
04-04-2011, 12:42
سلام
طی تاپیکی که تو انجمن اپیک - udk زدم ، میخواستم شما رو هم در جریان بگذارم:

AMIR REZAs
Hi
i have a Important question! is udk Unreal Engine 3 ? and udk only makes modes?
or udk is a game engine that makes any games??
can udk make any games with good AI??

جوابها:

UDK is a game engine that you can do anything with, not just mods.

و

Your skill and fantasy is your only limit when it comes to UDK.

The most simple games to make with UDK is indeed FPS shooters that reminds allot of unreal.

However you could make RTS games, turn based games, hell even card games if thats what your into.

However dont expect to pick up the UDK with no coding skills and set out to make anything complex. I would suggest you make a simple FPS level to get you started into the tool.

و

They call it Unreal Development >>Kit<< since you dont have full license to MODIFY the engine if I am not mistaken. But you can do whatever you want product wise.

AMIR REZAs

thanks a lot!
If I can learn to work with the udk . can I make any games Except FPS games , easily???
and what is Your comment about slow compiling unreal script?

چون به انگلیسی نوشته معتبر است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یا اینکه چون از تیم Epic بوده معتبر است؟

چرا باهاش یک فوتبال نمی سازید؟

Reza Azimy_RW
04-04-2011, 19:33

خوب بالاخره تیمه Epic از همه انجینه خودشونو بهتر میشناسن .

چرا باهاش یک فوتبال نمی سازید؟ رفیق مگه میخوای قارچ پرورش بدی . برایه فوتبال ساختن یه تیم میخواد فوتبال که الکی نیست همینجوری یه فوتبال بسازی .

honestbud
04-04-2011, 19:42

چرا باهاش یک فوتبال نمی سازید؟

من درک میکنم که چند وقت زحمت شما و دانش شما یه دفعه توسط بچه های اینجا مورد حجوم قرار گرفته(که البته به نظر من به خاطر لحن بدتون در مقاله تون بوده!!) ولی این دلیل نمیشه که اینطوری متن بزارید!

به خدا این طرز نوشتن (منظورم اونجاهایی که قرمز کردم) به سن و سال شما و تحصیلاتتون نمیخوره!
آدم فکر میکنه یه نفر دیگه پا سیستمه!

AMIR REZAs
04-04-2011, 20:27
پاسخ به آخرین پستم:

Amir,

If you have to ask if you can do something, then that means you don't have the knowledge required to actually be able to do it.

You can do pretty much anything you want, so long as it doesn't require modifying the engine itself. It will require that you actually learn stuff, though.

And there is no difference between a "mod" and a "game", except that one uses an existing game as a base.

چرا باهاش یک فوتبال نمی سازید؟سلام
من میخواستم نظر افرادی رو که خیلی وقته درگیر این موتور هستن هم بپرسم که فکر میکنم جواب هایی خوبی گرفتم ! اگر شد در فروم های دیگه هم نظرخواهی میکنم...
عزیز شما باید بهتر بدونید که فوتبال قضیش فرق میکنه ! با هر انجینی نمیشه ساخت . البته من فکر میکنم با این کارهایی که اپیک میکنه تا چند وقت آینده این امکان هم فراهم میشه....

silsin
04-04-2011, 20:45
در مورد فوتبال . دوستان به این سادگی ها که نیستش که درسته تمامی کارهاش رو میشه درست کرد اما دو مسئله اینجا مطرحه . هوش مصنوعی و فیزیک . واسه هوش مصنوعی خود سازندگان فوتبال هم مشکل دارن اونوقت ما می خوایم درست کنیم .؟ در مورد فیزیک هم این کار تقریبا امکان پذیر نیست . حوصله توضیح دادن هم ندارم . ولی به قول امیر رضا شاید بشه

sepul
23-05-2011, 13:18
UDK یک ابزار مود سازی نیست ولی کاملا نزدیک هست به همچین چیزی.
از اونجا که تنها فرقش اینه که مستقل از خود بازی هست و احتیاجی به نصب بازی نیست، فرقشون فقط در همین هست.

یک موتور هم نیست، قابل توجه کسانی که انگار پدرشون این ابزار رو ساخته و دفاع می کنند... UDK تنها یک ادیتور هست برای کار با "موتور unreal" ، خود موتور در صورتی می شد بهش گفت که سورس اش موجود باشه و بشه اون رو بر اساس نیاز های بازی تغییر داد. حتی هیچگونه SDK ای برای کار با توابع low-level این موتور وجود نداره.

شرکت هایی که بازی AAA و حتی در سطح متوسط تر (AA) درست می کنند و می خواهند از موتور آماده استفاده کنند (قابل توجه که حدوداً تنها 25% بازی های خوب در چند سال اخیر از موتور آماده اون هم معمولا unreal استفاده کردند، 75% بازی ها موتور خودشون رو نوشته اند) هیچ وقت از UDK استفاده نمی کنند و خود موتور unreal رو که قیمتش بالای 500 هزار دلار هست می خرند.

مثلا بازی bioshock از موتور unreal استفاده می کنه ولی اونقدر این موتور رو برای بازی تغییر داده که می شه گفت کلا یک موتور جدید بوجود اومده :

BioShock uses the Unreal Engine 3.0 as base technology ....
The Windows version of BioShock can utilize Direct3D 10 (DirectX 10) features and content, if the system meets the hardware and software requirements,[61] but it will also run on DirectX 9 without the added effects.[62] There are a few differences in image quality between the two APIs, such as additional water reflections and soft particle effects,[63][64] but they are subtle from the player's perspective.[65] BioShock also uses Havok Physics,[61] an engine that allows for an enhancement of in-game physics, and the integration of ragdoll physics, and allows for more lifelike movement by elements of the environment.
Chris Kline, lead programmer of BioShock, deemed BioShock as "heavily multithreaded" as it has the following elements running separately:

ساختار گرافیکی رو کلی عوض کردن ... ساختار threading موتور unreal رو عوض کردن، حتی موتور فیزیک unreal که physx هست رو تغییر دادن به havok ... همونطور که می بینین این کارا در حد low-level هست و خیلی بیشتر از کاری مثل port کردن در حالی بعضی کاربرای بی تجربه تو این فروم از udk دفاع می کنند و می گفتن که سورسش فقط به درد پورت کردن می خورده...

optimize کردن موتور بر اساس نیاز بازی یکی از موارد اصلی ساخت هست که در ابزار UDK به علت دسترسی نداشتن به سورس نمی تونید این کار رو انجام بدید، حتی اگه سبک بازیتون مثل unreal tournament باشه.

UDK بیشتر به درد level artist ها و طراحان بازی که می خوان برای خودشون prototype درست کنند می خوره، مخصوصا برای طراحال مرحله عالی هست.

متاسفانه از اونجا که برنامه نویسان و بازی سازان ایرانی معمولا تنبل هستند، منتظر چنین ابزاری هستند که کمبودهای خودشون رو پنهان کنند و به راحتترین شکل ممکن خروجی بگیرند و مثل تیم فوتبال مورد علاقشون هم ازش دفاع می کنند ...
ادامه استفاده از ابزارهایی مثل UDK در شرکت های بازی سازی ایرانی ، اولا باعث عقب ماندگی برنامه نویسان و تیم فنی می شه،.. باعث محدودیت توی طراحی و ساخت بازی و بهینه کردن اون می شه،... دستاورد فنی نداره و باعث می شه تیم های بازی سازی تنبل بار بیان و نتونن ابزار خودشون رو تولید کنند و هرگز هم یاد نگیرن، در نتیجه همیشه آویزان ابزار مجانی epic خواهند بود حتی با وجود تمام محدودیت هاش و لایسنس اون در خارج.

جالب اینجاست که بعضی ها میان مثال بازی هایی مثل Ball رو می زنند، انگار call of duty ساختن باهاش ... در این جور مواقع به جای اینکه دنبال مثال های خاص بگردید چرا یک نگاهی به بیشتر بازی هایی که release می شوند نمی اندازید ؟؟ بیشتر بازی های درست و حسابی حتی از موتور ساخت خودشون استفاده می کنند (indie و غیر indie) ، و بعضا که از موتورهای آماده استفاده می کنند از موتور unreal (با سورس) هست که اون هم براساس نیازهاشون تغییر می دهند.

به جای این حرفها بهتره برنامه نویسان ساختن موتور بازی رو یاد بگیرند، و طراحها هم با ابزارهایی مثل همین UDK کار یاد بگیرند تا همه بتونند در قالب یک تیم یک کار با کیفیت ارائه بدن ...
اگه منبع درآمد سریع می خوایین یا می خواهید سریع خروجی بگیرید و آینده کار، دانش فنی و ساخت بازی های جدی تر در آینده در نظرتون نیست همین UDK و ابزارهای خیلی ضعیف تر ولی مشابه مثل GameStudio و غیره رو ادامه بدید.

honestbud
23-05-2011, 19:27
عزیز من
نمیدونم شما چطوری با 2 تا پسن اومدی به این سرعت این تاپیک رو دیدی و اینا رو میگی
اما من به بحث فنی کار دارم و میزارم که بچه های فنی بیان جواب بدن، البته اگه مدیران و ناظمین بزارن،
اما باید بگم که اینجا ایرانه!

شما بگو ببینم تو کدوم صنعتمون ما این کارا رو کردیم ؟
مثلا اومدیم ماشین رو خودمون طراحی کنیم؟
سمند خودروی ملی، بدنه اش یه نوع بی ام و هستش کلا داخل کاپوت هم که مال پژو!
تمام دستگاه های کارخانجاتمون خارجی هست!
ما خودمون چی رو تولید میکنیم که این دومویش باشه!

چرا یه برنامه نویس باید بیاد و وقت بزاره برنامه نویسی کنه و بازیش رو به همون قیمتی بفروشه که یه نفر با UDK درست کرده!
وقتی قانون کپی رایت نباشه همین میشه!
به نظرم بهترین ابزار برای بازی ساز های ایرانی چه حرفه ای و چه مستقل همین UDK هستش!

AMIR REZAs
23-05-2011, 19:52
از اونجا که تنها فرقش اینه که مستقل از خود بازی هست و احتیاجی به نصب بازی نیست، فرقشون فقط در همین هست.

یک موتور هم نیست، قابل توجه کسانی که انگار پدرشون این ابزار رو ساخته و دفاع می کنند... UDK تنها یک ادیتور هست برای کار با "موتور unreal" ، خود موتور در صورتی می شد بهش گفت که سورس اش موجود باشه و بشه اون رو بر اساس نیاز های بازی تغییر داد. حتی هیچگونه SDK ای برای کار با توابع low-level این موتور وجود نداره.

شرکت هایی که بازی AAA و حتی در سطح متوسط تر (AA) درست می کنند و می خواهند از موتور آماده استفاده کنند (قابل توجه که حدوداً تنها 25% بازی های خوب در چند سال اخیر از موتور آماده اون هم معمولا unreal استفاده کردند، 75% بازی ها موتور خودشون رو نوشته اند) هیچ وقت از UDK استفاده نمی کنند و خود موتور unreal رو که قیمتش بالای 500 هزار دلار هست می خرند.

مثلا بازی bioshock از موتور unreal استفاده می کنه ولی اونقدر این موتور رو برای بازی تغییر داده که می شه گفت کلا یک موتور جدید بوجود اومده :
کد:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]_engine
نقل قول:
BioShock uses the Unreal Engine 3.0 as base technology ....
The Windows version of BioShock can utilize Direct3D 10 (DirectX 10) features and content, if the system meets the hardware and software requirements,[61] but it will also run on DirectX 9 without the added effects.[62] There are a few differences in image quality between the two APIs, such as additional water reflections and soft particle effects,[63][64] but they are subtle from the player's perspective.[65] BioShock also uses Havok Physics,[61] an engine that allows for an enhancement of in-game physics, and the integration of ragdoll physics, and allows for more lifelike movement by elements of the environment.
Chris Kline, lead programmer of BioShock, deemed BioShock as "heavily multithreaded" as it has the following elements running separately:
ساختار گرافیکی رو کلی عوض کردن ... ساختار threading موتور unreal رو عوض کردن، حتی موتور فیزیک unreal که physx هست رو تغییر دادن به havok ... همونطور که می بینین این کارا در حد low-level هست و خیلی بیشتر از کاری مثل port کردن در حالی بعضی کاربرای بی تجربه تو این فروم از udk دفاع می کنند و می گفتن که سورسش فقط به درد پورت کردن می خورده...

optimize کردن موتور بر اساس نیاز بازی یکی از موارد اصلی ساخت هست که در ابزار UDK به علت دسترسی نداشتن به سورس نمی تونید این کار رو انجام بدید، حتی اگه سبک بازیتون مثل unreal tournament باشه.

UDK بیشتر به درد level artist ها و طراحان بازی که می خوان برای خودشون prototype درست کنند می خوره، مخصوصا برای طراحال مرحله عالی هست.

متاسفانه از اونجا که برنامه نویسان و بازی سازان ایرانی معمولا تنبل هستند، منتظر چنین ابزاری هستند که کمبودهای خودشون رو پنهان کنند و به راحتترین شکل ممکن خروجی بگیرند و مثل تیم فوتبال مورد علاقشون هم ازش دفاع می کنند ...
ادامه استفاده از ابزارهایی مثل UDK در شرکت های بازی سازی ایرانی ، اولا باعث عقب ماندگی برنامه نویسان و تیم فنی می شه،.. باعث محدودیت توی طراحی و ساخت بازی و بهینه کردن اون می شه،... دستاورد فنی نداره و باعث می شه تیم های بازی سازی تنبل بار بیان و نتونن ابزار خودشون رو تولید کنند و هرگز هم یاد نگیرن، در نتیجه همیشه آویزان ابزار مجانی epic خواهند بود حتی با وجود تمام محدودیت هاش و لایسنس اون در خارج.

جالب اینجاست که بعضی ها میان مثال بازی هایی مثل Ball رو می زنند، انگار call of duty ساختن باهاش ... در این جور مواقع به جای اینکه دنبال مثال های خاص بگردید چرا یک نگاهی به بیشتر بازی هایی که release می شوند نمی اندازید ؟؟ بیشتر بازی های درست و حسابی حتی از موتور ساخت خودشون استفاده می کنند (indie و غیر indie) ، و بعضا که از موتورهای آماده استفاده می کنند از موتور unreal (با سورس) هست که اون هم براساس نیازهاشون تغییر می دهند.

به جای این حرفها بهتره برنامه نویسان ساختن موتور بازی رو یاد بگیرند، و طراحها هم با ابزارهایی مثل همین UDK کار یاد بگیرند تا همه بتونند در قالب یک تیم یک کار با کیفیت ارائه بدن ...
اگه منبع درآمد سریع می خوایین یا می خواهید سریع خروجی بگیرید و آینده کار، دانش فنی و ساخت بازی های جدی تر در آینده در نظرتون نیست همین UDK و ابزارهای خیلی ضعیف تر ولی مشابه مثل GameStudio و غیره رو ادامه بدید. سلام
تا اونجایی که من میدونم شما تو سایت برنامه نویس بیشتر فعالیت دارید و بیشتر با بچه های انجین نویس آشنا هستید تا بازیساز ...
( REZAsys هستم فکر میکنم من رو بشناسید )

در این مورد فکر میکنم من یه سالی با بچه های سایت برنامه نویس درگیری داشتم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همین طور که بالا گفتم(در مورد شما و بچه های اینجا) انجین نویس با بازی ساز تفاوت دارن ! این رو خودتون هم تو سایت برنامه نویس قبول کردید.....

من حرفتون رو قبول دارم که به جای استفاده از انجین های به قول خودتون محدود میتونیم انجین بسازیم ولی خودتون قاضی چند سال رو یک انجین کار
کنیم از لحاظ Material , particle , terrain , script , .... به انجین هایی مثل آنریل و یونیتی می رسیم ؟؟ چند سال ؟؟ 10 سال ؟ 20 سال ؟ تا آخر عمر ؟ :31:

نمی رسیم چون پایه ای نداریم و تازه اول کاریم ، همه ی تکنولوژی ها دست خارجی هاست ، پس اونا باید بتونند همچون آنریلی بسازند !

هر وقت ما تونستیم Visual studio یا windows بنویسیم ، قبول میکنیم که میتونیم انجین هم بنویسیم در حد اینها!

از طرف دیگر قبول دارم که میتونیم با ساخت انجین های کوچک Bo هایی هم بسازیم . ولی آیا صنعت بازیسازی ما و گیمرهای کشورمون با Bo راضی میشن ؟؟

Armin060
23-05-2011, 20:02
حروف سپول کاملا تایید میشه.

و اما در مورد حروف honestbud:

ما خودمون چی رو تولید میکنیم که این دومویش باشه!چه ربطی داره؟ مثلا ماشین براشون سود داره، چون طرف اگه بخواد ماشین از خارج وارد کنه باید هم قیمت خون باباش پول بزاره رو پول ماشینه. هر وقت تونستی جلوی وارد کردن بازی از خارج کشور به ایران رو بگیری، اون وقت بیا این حرف رو بزن...

چرا یه برنامه نویس باید بیاد و وقت بزاره برنامه نویسی کنه و بازیش رو به همون قیمتی بفروشه که یه نفر با UDK درست کرده!کدوم بازی تا حالا با UDK تو ایران به طور کامل درست شده؟ من BO رو حتی بدون توجه به ایدش، به بهترین بازیه ی ایرانی که با UDK درست شده ترجیح میدم.

وقتی قانون کپی رایت نباشه همین میشه!اگه قانون کپی رایت باشه، باید به فکر این باشی که پول ویندوز رو یه جوری جور کنی. حالا ویندوز که ارزون هست، پول برنامه های گرونی مثل maya، photoshop و ....

به نظرم بهترین ابزار برای بازی ساز های ایرانی چه حرفه ای و چه مستقل همین UDK هستش! عمرا اگه UDK چیزی باشه که بشه باهاش یه بازی ای درست کرد که آدم 10 دقیقه بازی کرد خسته نشه، مخصوصا تو ایران. البته این مورد در مورد Hazard صدق میکنه، ولی اون فقط پیاده سازی ایده هست، نه چیز بیشتر.

در مورد حروف AMIR RezAs:

انجین نویس با بازی ساز
بله خوب. از اونجا که خیلی ها تصور می کنند بازی سازی یک کار هنری هست در حالی که اشتباه می کنند، چون یک بازی ویدیویی قبل از اینکه یه کار هنری باشه، یک نرم افزار کامپیوتری هست و کسانی که انجین بازی می نویسند دارن نرم افزار کامپیوتری می نویسند، پس درک بهتری از این مسائل نسبت به بازی ساز ها دارند (که البته چنین حرفه ای وجود نداره)، حرفشون ابعاد بیشتری رو در نظر میگیره و دقیقتر هست.

من حرفتون رو قبول دارم که به جای استفاده از انجین های به قول خودتون محدود میتونیم انجین بسازیم ولی خودتون قاضی چند سال رو یک انجین کار
کنیم از لحاظ Material , particle , terrain , script , .... به انجین هایی مثل آنریل و یونیتی می رسیم ؟؟ چند سال ؟؟ 10 سال ؟ 20 سال ؟ تا آخر عمر ؟
این حرفتون هم مربوط به همون مطلب بالاست. معمولا درک درستی از یه انجین ندارید که این حرف ها رو می زنید. اگه اون کتاب هایی که بهت داده بودم رو مطالعه می کردی و انقدر ظاهر نگر نبودی و یکم عمیقتر فکر میکردی، میدیدی که این خبرا نیست. هر چند قبول دارم با وضعیت فعلی ایران، ساخت انجینی مثل Unreal 3 یه ده سالی طول میکشه، ولی کی گفته که لازمه انجینی مثل Unreal3 ساخته بشه؟ یا اصلا کی گفته که باید رو بازی سازی تمرکز کرد و از تغییر دادن وضع خراب کشور چشم پوشی کرد؟

نمی رسیم چون پایه ای نداریم و تازه اول کاریم ، همه ی تکنولوژی ها دست خارجی هاست ، پس اونا باید بتونند همچون آنریلی بسازند !
تکنولوژی چیزی هست که بعد از مدتی نابود میشه، و یکی جاش میاد. مشکل اینجاست که خیلی ها فکر می کنند حتما باید از تکنولوژی های فعلی استفاده کرد. تکنولوژی هایی که کسان دیگری از اونا بیشتر سر در میارند، چون خودشون ابداء کردن. اگر تو ایران جنبه ی ایجاد تکنولوژی جدید بود، پیشرفت ایران چندین برابر میشد. انجین بازی سازی خودش یه تکنولوژی هست که چندین سال پیش اولین بار گمونم تو بازیه Doom استفاده شد. ما مجبور نیستیم از انجین استفاده کنیم! شاید روش دیگری ...
ما خودمون رو محدود کردیم به حرفی که خارج از ایران زده میشه.

هر وقت ما تونستیم Visual studio یا windows بنویسیم ، قبول میکنیم که میتونیم انجین هم بنویسیم در حد اینها!
Visual studio و windows اولا دو مقوله ی کاملا جدا از هم و از صنعت بازی هستند، ثانیا این دو یا در واقع این سه قبلا درست شده و طبیعی هست که بهتره دیگه درست نشه. انجین قرار نیست Unreal باشه. به قول خیلی ها انجین جدید اختراع دوباره ی چرخ نیست. مثل اینکه کاربرد ویندوز با لینوکس فرق داره، در حالی که جفتشون یه سیستم عامل هستند. از طرف دیگه چرا عکس مسئله رو نگاه نکنیم؟ یعنی هر وقت که ما تونستیم انجین بنویسیم، می تونیم IDE و OS هم بنویسیم!

از طرف دیگر قبول دارم که میتونیم با ساخت انجین های کوچک Bo هایی هم بسازیم . ولی آیا صنعت بازیسازی ما و گیمرهای کشورمون با Bo راضی میشن ؟؟
مشکل دیگه اینکه هنوز ضرب تو ایران نیومده، ما دنبال انتگرال هستیم!

honestbud
23-05-2011, 20:21
حروف سپول کاملا تایید میشه.

و اما در مورد حروف honestbud:

چه ربطی داره؟ مثلا ماشین براشون سود داره، چون طرف اگه بخواد ماشین از خارج وارد کنه باید هم قیمت خون باباش پول بزاره رو پول ماشینه. هر وقت تونستی جلوی وارد کردن بازی از خارج کشور به ایران رو بگیری، اون وقت بیا این حرف رو بزن...

کدوم بازی تا حالا با UDK تو ایران به طور کامل درست شده؟ من BO رو حتی بدون توجه به ایدش، به بهترین بازیه ی ایرانی که با UDK درست شده ترجیح میدم.

اگه قانون کپی رایت باشه، باید به فکر این باشی که پول ویندوز رو یه جوری جور کنی. حالا ویندوز که ارزون هست، پول برنامه های گرونی مثل maya، photoshop و ....

عمرا اگه UDK چیزی باشه که بشه باهاش یه بازی ای درست کرد که آدم 10 دقیقه بازی کرد خسته نشه، مخصوصا تو ایران. البته این مورد در مورد Hazard صدق میکنه، ولی اون فقط پیاده سازی ایده هست، نه چیز بیشتر.

اولا که اون مثلالی که راجع به ماشین زدم کلی بود!
ما کلا تمامی صنایعمون مشکل داره!
چرا باید بیایم و موتور بازی سازی بنویسیم!
بعدشم وقتی قانون کپی رایت باشه(که حالا میگم از نظر من شرایط بودنش چیه) بازی خارجی با قیمت واقعی میاد تو بازار ایران!
اونوقت درست میشه همه چیز

حالا شما که میگی بریم پول ویندوز رو بزاریم کنار تا بماند برنامه های دیگه!
اگه کشوری مثل ما اقتصادش پله پله پیشرفت کنه میتونه به راحتی قانون کپی ریت رو قبول کنه و اینطوری هم که شما میگی قیمت هاش سرسام آور نمیشه!

به هر حال تو موقعیت فعلی ایران به نظر من راه خوبیه!
بعدشم من نمیدونم شما رو چه حسابی گفتی که بازی با udk به ظور کامل درست نشده!
من رفته بودم نمایشگاه بازی ها!3-4 تا بازی کارشون تموم شده بود و داشتن release میکردن.
بعدشم اینو دیگه واقعا نمیدونم که رو چه حسابی میزنید : عمرا اگه UDK چیزی باشه که بشه باهاش یه بازی ای درست کرد که آدم 10 دقیقه بازی کرد خسته نشه

چرا؟

من خودم اونجا از 3-4 تا تیم که خودشون موتور نوشته بودن پرسیدم!بین 1-2 سال زمان گذاشته بودند که موتور رو بسازن و بعضی هاشون یه قسمت هایی از بازیشون رو هم نشون داده بودند
از اون طرف تیم هایی که با UDK هم ساخته بودند رو هم دیدم!
اصلا قابل مقایسه نبود
اونایی که موتور نوشته بودند و تازه 1-2 سال هم زمان گذاشته بودند بازی هاشون از لحاظ گرافیکی افتضاح بود جلوی بازی های ساخته شده با UDK
اصلا هم به نظر خسته کننده نمیرسید!اما تا اومدن بازی ها نمیشه گفت که آدم چند دقیقه بازی میکنه!10 دقیقه یا 3 دور تا آخر!

honestbud
23-05-2011, 20:28
سلام
تا اونجایی که من میدونم شما تو سایت برنامه نویس بیشتر فعالیت دارید و بیشتر با بچه های انجین نویس آشنا هستید تا بازیساز ...
( REZAsys هستم فکر میکنم من رو بشناسید )

در این مورد فکر میکنم من یه سالی با بچه های سایت برنامه نویس درگیری داشتم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همین طور که بالا گفتم(در مورد شما و بچه های اینجا) انجین نویس با بازی ساز تفاوت دارن ! این رو خودتون هم تو سایت برنامه نویس قبول کردید.....

کنیم از لحاظ Material , particle , terrain , script , .... به انجین هایی مثل آنریل و یونیتی می رسیم ؟؟ چند سال ؟؟ 10 سال ؟ 20 سال ؟ تا آخر عمر ؟ :31:

باهات موافقم
bo مو به تن من سیخ میکنه هر وقت یادش میوفتم یا بازی میکنم.هم اینکه ایده قشنگی داره و هم اینکه ایرانی بوده سازنده اش

اما شما راست میگی!bo گیمر های ما رو راضی نمیکنه
کلا راضی کردن گیمر های کشور هایی مثل ما که پول کم پای بازی میدن و همه بازی ها رو راحت انجام میدن خیلی سختره!

حالا شاید 10-20 سال طول نکشه!
شاید یه تیم خوب بتونه 2-3 ساله یه انجین معقول برای بازی سازی تو ایران بنویسه اما آیا کسی بابت این 3 سال بهشون پول میده!منظورم مشتری ها است ها!
اونا بازی رو به قیمت بازی های دیگه و از جمله بازی های ساخت UDK میخوان!پس مجبورن سود کمتری داشته باشن! و تازه آخرش هم فکر نکنم مثل UDK بشه!

ما قبول داریم که باید موتور بنویسیم اما این مقوله کاملا جدا از بازی سازی هستش

یه تیم بازی سازی اول میاد میبینه که از چه موتور هایی با توجه به خواسته هاش میتونه استفاده کنه!بعد موتور نوشتن رو هم میزاره تو گزینه هاش
بعد تصمیم میگیره!
حالا اونوقت برنامه نویس ها باید بیان و هنرشون رو به نمایش بزارن تا رونق بگیره متور نوشتن
پس تا وقتی صرفه اقتصادی نداشته باشه عملی این کار نمیشه!

Armin060
23-05-2011, 20:35
بازی هایی که تو ایران با UDK ساخته میشه، استاندارد نیستند. شما کدوم بازی ای که با UDK ساخته شده رو تو خونه نصب کردی و بازی کردی؟ بعلاوه اینکه تو ایران تقریبا بیشتر بازی ها با UDK هست. اگر یه نفر سه بازی با UDK نصب کنه رو سیستمش تقریبا 1.5 گیگابایت اطلاعات تکراری ریخته و اگه با این برنامه های پاک کننده ی اطلاعات تکراری که بیت به بیت چک میکنند، هاردش رو تمیز کنه، به احتمال 99% از سه تا بازی دیگه دوتاش اجرا نشه! کلا از لحاظ تجاری UDK خط میخوره. مگر اینکه به قول شما بازی هامون هم مثل صنایع دیگه باشه، اون وقت شاید اولویت اول رو داشته باشه. که البته همچنان بعید میدونم فروش بازی های ایرانی که با UDK درست شدن به ربع فروش BO برسه، مگر اینکه یه چیز کاملا متفاوت باشه که نه تنها در ایران ندیدم بلکه تو جهان هم ندیدم.

honestbud
23-05-2011, 20:35
در مورد حروف AMIR RezAs:

بله خوب. از اونجا که خیلی ها تصور می کنند بازی سازی یک کار هنری هست در حالی که اشتباه می کنند، چون یک بازی ویدیویی قبل از اینکه یه کار هنری باشه، یک نرم افزار کامپیوتری هست و کسانی که انجین بازی می نویسند دارن نرم افزار کامپیوتری می نویسند، پس درک بهتری از این مسائل نسبت به بازی ساز ها دارند (که البته چنین حرفه ای وجود نداره)، حرفشون ابعاد بیشتری رو در نظر میگیره و دقیقتر هست.

این حرفتون هم مربوط به همون مطلب بالاست. معمولا درک درستی از یه انجین ندارید که این حرف ها رو می زنید. اگه اون کتاب هایی که بهت داده بودم رو مطالعه می کردی و انقدر ظاهر نگر نبودی و یکم عمیقتر فکر میکردی، میدیدی که این خبرا نیست. هر چند قبول دارم با وضعیت فعلی ایران، ساخت انجینی مثل Unreal 3 یه ده سالی طول میکشه، ولی کی گفته که لازمه انجینی مثل Unreal3 ساخته بشه؟ یا اصلا کی گفته که باید رو بازی سازی تمرکز کرد و از تغییر دادن وضع خراب کشور چشم پوشی کرد؟

تکنولوژی چیزی هست که بعد از مدتی نابود میشه، و یکی جاش میاد. مشکل اینجاست که خیلی ها فکر می کنند حتما باید از تکنولوژی های فعلی استفاده کرد. تکنولوژی هایی که کسان دیگری از اونا بیشتر سر در میارند، چون خودشون ابداء کردن. اگر تو ایران جنبه ی ایجاد تکنولوژی جدید بود، پیشرفت ایران چندین برابر میشد. انجین بازی سازی خودش یه تکنولوژی هست که چندین سال پیش اولین بار گمونم تو بازیه Doom استفاده شد. ما مجبور نیستیم از انجین استفاده کنیم! شاید روش دیگری ...

Visual studio و windows اولا دو مقوله ی کاملا جدا از هم و از صنعت بازی هستند، ثانیا این دو یا در واقع این سه قبلا درست شده و طبیعی هست که بهتره دیگه درست نشه. انجین قرار نیست Unreal باشه. به قول خیلی ها انجین جدید اختراع دوباره ی چرخ نیست. مثل اینکه کاربرد ویندوز با لینوکس فرق داره، در حالی که جفتشون یه سیستم عامل هستند. از طرف دیگه چرا عکس مسئله رو نگاه نکنیم؟ یعنی هر وقت که ما تونستیم انجین بنویسیم، می تونیم IDE و OS هم بنویسیم!

مشکل دیگه اینکه هنوز ضرب تو ایران نیومده، ما دنبال انتگرال هستیم!

ما مجبور نیستیم از انجین استفاده کنیم! شاید روش دیگری ...

آقا بسم ا..
شام یه راه دیگه انتخاب کن!
من میگم تا صرفه اقتصادی نداشته باشه نمیشه دادش!
مثلا شما میخوای یه انجین دید بنویسی یا بیای اصلا یه راه جدید پیدا کنی!
مگه بیکاری مگه گنج قارون داری که وقتت رو بزاری سرش!
باید پشتوانه مالی داشته باشی!
حر وقت یه شرکتی اومد گفت ما انجین یا پنجین لازم داریم پس باید بودجه برنامه نویس رو تامین کنیم اونوقت شما بیا آستین بالا بزن و شروع کن به نوشتن کد!

در مورد انتگرال و این حرفا : والا منم که از اول همین رو میگم که!میگم اول باید کپی رایت و یه سری چیزای دیگه رو داشته باشیم تا بتونیم موتور بنویسیم(نه اینکه توانایی و دانش فنی اش رو نداشته باشیم ها،یعنی صرفه اقتصادی داشته باشه)

حالا شما این جمله انتگرال و این حرفا رو با کی بودی نمیدونم!

قابل توجه کسانی که انگار پدرشون این ابزار رو ساخته و دفاع می کنند...

بعدشم ما پدرمون UDK رو نساخته اما شما با این حرفاتون آدمایی مثل من که زیاد دانش فنی ندارن تو این زمینه، نا امید میکنید!
همین

AMIR REZAs
23-05-2011, 20:44
علاوه بر صرفه ی اقتصادی عوامل زیادی وجود داره که یک تیم بازیسازی رو از نوشتن موتور پشیمون کنه ! زمان یادگیری ، زمان اجرا ، ...

خوب چرا نمیایم گرشاسپ و بازی گرگین ( که جدیدا با udk داره ساخته میشه)رو مقایسه کنیم؟؟؟
گرشاسپ ، با انجین توسعه یافته ی موتور گرافیکی Ogre نوشته شده و گرگین با یک موتور به قول شما محدود به اسم udk !
خوب اگر گرشاسپ با Udk ساخته میشد ، چقدر تو وقتش صرفه جویی میکرد ؟؟
آیا Unreal script آنقدر گسترده نیست که جواب یک بازی سوم شخص شمشیری رو بده ؟؟
ممکنه نشه بازیهایی که برای ساختشون انجین های اختصاصی نوشته میشه مثل فوتبال رو بسازه ولی مطمئنا اونقدر گسترده هست که بازیهای بزرگ در سبک های مختلف ساپورت کنه ...
فکر میکنم منظور کلی Armin060 و supol این باشه که برای هر بازی انجین جدا بنویسیم ولی آیا می صرفه که مثل انجین kochol یا سایر انجین های ایرانی سال ها وقت سر نوشتن انجین تلف بشه ؟؟

به قول شما چرخ رو دوبار نمی سازن پس چرا اصرار به ساختش دارید ؟؟

شما از Bo دفاع می کنید ، من هم دفاع می کنم ولی آیا گیمر های ایرانی هم نظرشون با ما یکی هست ؟؟

از طرف دیگه Bo با کتابخانه ی Xna نوشته شده و ولی جدیدا میخواد یک نسخه ی گرافیکی ازش یکی از شرکت های خارجی بسازه ، پس نتیجه میشه گرفت که Bo با انجین ها هم قابل ساخت هست .

چرا شما اصرار دارید بازی های با ایده های فوق العاده با انجین های اماده غیر قابل ساخت هستن ؟؟

("""حرف من فقط Udk نیست ، انجین های متفاوتی وجود داره که میشه ازشون استفاده کرد حتی من انجین گرافیکی xna ,ogre هم قبول دارم..""")

ما خودمون رو محدود کردیم به حرفی که خارج از ایران زده میشه. راستی این روش چیه ؟؟

honestbud
23-05-2011, 20:56
علاوه بر صرفه ی اقتصادی عوامل زیادی وجود داره که یک تیم بازیسازی رو از نوشتن موتور پشیمون کنه ! زمان یادگیری ، زمان اجرا ، ...

خوب چرا نمیایم گرشاسپ و بازی گرگین ( که جدیدا با udk داره ساخته میشه)رو مقایسه کنیم؟؟؟
گرشاسپ ، با انجین توسعه یافته ی موتور گرافیکی Ogre نوشته شده و گرگین با یک موتور به قول شما محدود به اسم udk !
خوب اگر گرشاسپ با Udk ساخته میشد ، چقدر تو وقتش صرفه جویی میکرد ؟؟
آیا Unreal script آنقدر گسترده نیست که جواب یک بازی سوم شخص شمشیری رو بده ؟؟
ممکنه نشه بازیهایی که برای ساختشون انجین های اختصاصی نوشته میشه مثل فوتبال رو بسازه ولی مطمئنا اونقدر گسترده هست که بازیهای بزرگ در سبک های مختلف ساپورت کنه ...
فکر میکنم منظور کلی Armin060 و supol این باشه که برای هر بازی انجین جدا بنویسیم ولی آیا می صرفه که مثل انجین kochol یا سایر انجین های ایرانی سال ها وقت سر نوشتن انجین تلف بشه ؟؟

به قول شما چرخ رو دوبار نمی سازن پس چرا اصرار به ساختش دارید ؟؟

شما از Bo دفاع می کنید ، من هم دفاع می کنم ولی آیا گیمر های ایرانی هم نظرشون با ما یکی هست ؟؟

از طرف دیگه Bo با کتابخانه ی Xna نوشته شده و ولی جدیدا میخواد یک نسخه ی گرافیکی ازش یکی از شرکت های خارجی بسازه ، پس نتیجه میشه گرفت که Bo با انجین ها هم قابل ساخت هست .

چرا شما اصرار دارید بازی های با ایده های فوق العاده با انجین های اماده غیر قابل ساخت هستن ؟؟

("""حرف من فقط Udk نیست ، انجین های متفاوتی وجود داره که میشه ازشون استفاده کرد حتی من انجین گرافیکی xna ,ogre هم قبول دارم..""")

راستی این روش چیه ؟؟

موافقم!

منظورشون از روش دیگه کلی بود به نظرم
اتفاقا حرف جالب زدن.همیشه نباید از یک بعد نگاه کرد
اما منظورشون این بود که بیایم از یه زاویه دیگه نگاه کنیم و نه از زاویه ای که اروپا و آمریکا نگاه میکنه

AMIR REZAs
23-05-2011, 20:58
اتفاقا حرف جالب زدن.همیشه نباید از یک بعد نگاه کرد
اما منظورشون این بود که بیایم از یه زاویه دیگه نگاه کنیم و نه از زاویه ای که اروپا و آمریکا نگاه میکنه
خوب منم گفتم چطوری میشه بدون ساخت انجین یک بازی کامل ساخت ؟؟

یعنی دایرکت ایکس و سی پلاس پلاس و ... رو بذاریم کنار و خودمون دست به کار شیم ؟؟

honestbud
23-05-2011, 21:04
خوب منم گفتم چطوری میشه بدون ساخت انجین یک بازی کامل ساخت ؟؟

یعنی دایرکت ایکس و سی پلاس پلاس و ... رو بذاریم کنار و خودمون دست به کار شیم ؟؟

خوب من هم فهمیدم چی میگی شما
منظورم این بود که این دوستمون که نمیدونه خودش!

اکه قرار بود تمام راه های جدید اینقدر ساده به ذهن انسان برسه که الا ن اینجا نبودیم که!

شما فرض کن تو زمان گالیله بود!
بهت میگفتن شاید دنیا یه صفحه صاف نباشه!
نمیدونم چطوریه اما ممکنه صفحه صاف نباشه

شما میگفتی مگه میشه!
چطوری؟
مگه میشه صاف نباشه!
صافه دیگه
مثلا صاف نباشه چطوری باشه!

AMIR REZAs
23-05-2011, 21:10
خوب من هم فهمیدم چی میگی شما
منظورم این بود که این دوستمون که نمیدونه خودش!

اکه قرار بود تمام راه های جدید اینقدر ساده به ذهن انسان برسه که الا ن اینجا نبودیم که!

شما فرض کن تو زمان گالیله بود!
بهت میگفتن شاید دنیا یه صفحه صاف نباشه!
نمیدونم چطوریه اما ممکنه صفحه صاف نباشه

شما میگفتی مگه میشه!
چطوری؟
مگه میشه صاف نباشه!
صافه دیگه
مثلا صاف نباشه چطوری باشه!
به هر حال به قول Armin060 روش استفاده از انجین سال هاست که هست ...
از بین نرفته و پیشرفت میکنه.

من مثال زدم ویندوز ...
چون تا ویندوز نباشه انجینی در کار نیست پس چطوری با انجین پیشرفت کنیم ؟؟!!!
منم نگفتم انجین قراره Unreal باشه ( با توجه به پست بالام)

Armin060
23-05-2011, 21:19
شاید به ظاهر ماهی آماده گرفتن خوب باشه، ولی حقیقت وقتی روشن میشه که دیگه ماهی گیری وجود نداشته باشه! هر چند که ماهی های فعلی هم اندازه ماهی ای که خود آدم میگیره کیف نمیده. :31:

با عبارت دیگه ارزش هر چیزی با مدت بقای اون رابطه ی مستقیم داره.

یه روزی یکی از دوستان بهم می گفت:
"این شرکت ها خیلی از این چیزی که نشون میدن جلوتر هستند. یعنی مثلا میتونند یه موبایل بسازند که قدرتش اندازه ی یه سوپر کامپیوتر باشه!"
این دقیقا با یکی از آروز های من تو گذشته مطابق بود،
"ای کاش همه چیز ساده بود، یعنی مثلا آدما فقط تا ضرب جلو می رفتند و به همون اکتفا می کردند، اینطوری من می تونستم توان رو پیشنهاد بدم!"
ولی حقیقت اینه که بعضی ها تا جا داره تلاش می کنند، یعنی نمیزارند توان به کس دیگری برسه.

UE3 ی واقعی هم یه همچین چیزی هست. مثل تعریف دوم مشتق می مونه. ولی UDK مثل تعریف اول مشتق میمونه. یعنی UDK شما رو به سمت گل واقعی نمیبره. انجین های دیگه هم مثل فرامیل مشتق میمونند. یعنی هر کدوم برا یه کاری. من که فرمول های مشتق رو به تعریفش ترجیح میدم!

حطاب به AMIR REZAs
من اول دبیرستان یه رفیقی داشتم که معدلش 20 شد. معلم فیزیکمون بهش گفت:
"تو یه مشکل خیلی بزرگ داری. اگه یه جزوه 100 صفحه ای در مورد حسابان بهت بدن بگن فردا ازش، ازت امتحان میگیریم، 20 میشی، ولی اگه یه جزوه ی یک صفحه ای از گسسته بهت بدن و ازت امتحان بگیرند 0 میشی!"
یعنی شما فقط اون چیزی رو بلدی که بهت یاد دادن، نه بیشتر،

AMIR REZAs
23-05-2011, 21:33
شاید به ظاهر ماهی آماده گرفتن خوب باشه، ولی حقیقت وقتی روشن میشه که دیگه ماهی ای وجود نداشته باشه! هر چند که ماهی های فعلی هم اندازه ماهی ای که خود آدم میگیره کیف نمیده. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با عبارت دیگه ارزش هر چیزی با مدت بقای اون رابطه ی مستقیم داره.

یه روزی یکی از دوستان بهم می گفت:
"این شرکت ها خیلی از این چیزی که نشون میدن جلوتر هستند. یعنی مثلا میتونند یه موبایل بسازند که قدرتش اندازه ی یه سوپر کامپیوتر باشه!"
این دقیقا با یکی از آروز های من تو گذشته مطابق بود،
"ای کاش همه چیز ساده بود، یعنی مثلا آدما فقط تا ضرب جلو می رفتند و به همون اکتفا می کردند، اینطوری من می تونستم توان رو پیشنهاد بدم!"
ولی حقیقت اینه که بعضی ها تا جا داره تلاش می کنند، یعنی نمیزارند توان به کس دیگری برسه.

UE3 ی واقعی هم یه همچین چیزی هست. مثل تعریف دوم مشتق می مونه. ولی UDK مثل تعریف اول مشتق میمونه. یعنی UDK شما رو به سمت گل واقعی نمیبره. انجین های دیگه هم مثل فرامیل مشتق میمونند. یعنی هر کدوم برا یه کاری. من که فرمول های مشتق رو به تعریفش ترجیح میدم!

عقیده ی شما و سایر انجین نویس ها همین هست که کیفی که آدم تو بازی ساز یبا انجین خودش می بره یه چیز دیگست منم دقیقا همین رو قبول دارم و آرزوم اینه که انجین بنویسم ولی اوضاع طور دیگست و نمی گذاره !

من با ساخت بازی هایی مثل Bo مخالف نیستم چون همین بازی های هستن که کم کم ایده ها رو وارد بازیهای بزرگ تر میکنند . ولی خوب Bo چه ربطی به انجین نویسی داره؟:31:

به قول شما شاید یه روزی انجین ها هم از دوره حذف بشن پس باید بگیم انجین نویسی هم مثل استفاده از انجین آماده دوام زیادی نداره !

Armin060
23-05-2011, 21:45
به قول شما شاید یه روزی انجین ها هم از دوره حذف بشن پس باید بگیم انجین نویسی هم مثل استفاده از انجین آماده دوام زیادی نداره !همونطور که گفتم درک درستی از انجین نداری. مثل خیلی ها که درک درستی از ماشین ندارند.

به یه نفر تو ایران بگی اسم یه ماشین نام ببر، میگه پراید. مثل اون یارو میمونه که ازش می پرسند اسم یه موجود نام ببر، میگه یخ، بعد میگن یخ که موجود نیست، میگه برو بابا، الان تو خیابون ها هم نوشته یخ موجود است!

کلمه ی موتور رو تو متن زیر با موتور بازی اشتباه نگیر. منظورم اصل موتور هست، مفهوم موتور. الان لابد فکر میکنی دارم در مورد تریل حرف میزنم! :31:
انجین یا engine به معنای موتور هست. موتور هم یه مفهومه نه یه "چیز" که بخواد از بین بره. مثل این میمونه که بگی نظریه ی اعداد قدیمی بشه! درست کردن یه موتور جدید اختراع دوباره ی چرخ نیست. مثل این میمونه که بگی چون ماکسیما هست اگه یکی پرادو درست کنه اختراع دوباره ی چرخ کرده.

واسه همینه که میگم اگه یه جزوه ی 1 صفحه ای بهت بدن بعد یه سوال که نیاز داره اون جزوه رو خوب یاد گرفته باشی و مفهوم مطلب رو درک کرده باشی نمی تونی جواب بدی.

An engine or motor is a machin designed to convert energy into useful mechanical motion

anti-military
23-05-2011, 21:54
البته اینم فراموش نکنیم که خیلی از کمپانی های بزرگ از UE3 استفاده کردن واسه بازیهاشون و کمتر استدیو بازی سازی هست که موتور بازیش رو خودش بسازه !

Armin060
23-05-2011, 21:59
البته اینم فراموش نکنیم که خیلی از کمپانی های بزرگ از UE3 استفاده کردن واسه بازیهاشون و کمتر استدیو بازی سازی هست که موتور بازیش رو خودش بسازه !

حالا خوب شد سپول گفت که تقریبا 75% بازی های AAA و نزدیک به این مقدار برای بازی های AA از انجین مخصوص استفاده می کنند. تازه 25% باقی مونده هم همشون از انریل استفاده نمی کنند. اسم بازی هایی که میشناسید رو لیست کنید بعد دونه دونه تو ویکی پدیا نگاه کنید ببینید چند تاشون با انریل انجین هستند؟ بعد نگاه کنید ببینید که آیا همون انریل خالی استفاده شده یا بیش از نصف موتور تغییر کرده!

AMIR REZAs
23-05-2011, 22:44
مقایسه ی حرف هاتون...
منظورم این بود اگر روش بهتری نسبت به انجین بیاد ، انجین نویس چیکار میکنه؟

انجین یا engine به معنای موتور هست. موتور هم یه مفهومه نه یه "چیز" که بخواد از بین بره. مثل این میمونه که بگی نظریه ی اعداد قدیمی بشه! درست کردن یه موتور جدید اختراع دوباره ی چرخ نیست. مثل این میمونه که بگی چون ماکسیما هست اگه یکی پرادو درست کنه اختراع دوباره ی چرخ کرده.

saeed_cpu_full
24-05-2011, 15:28
اول از همه کاملا مشخصه کاربر sepul تعریف درستی از Mod ندارن

ماد به بازی گفته میشه که Base کد های اون یه بازی دیگه باشه

در برخورد اول با UDK کسانی که با قواعد بازیسازی آشنایی دارن معمولا به ساختارش شک میکنند. اینکه یک مپ همراه با PlayerStart بسازیم و با زدن دکمه ی Play یه دفعه یه کاراکتر رو ببینیم همراه با اسلحه و کلی تجهیزات که حتی بدون یه خط کدنویسی شکل گرفته یه مقدار آدم رو بهش مشکوک میکنه. من UDK رو حتی ابزار مادسازی به حساب نمیاوردم ( میتونید از کاربرای اینجا بپرسید ) من اون رو مثل یه FPS Creator پیشرفته میدونستم چون تا اون موقع با آنریل اسکریپت کار نکرده بودم و ساختارش برام عجیب بود. وقتی وارد آنریل اسکریپت شدم و کلاس های اون رو چک کردم فهمیدم در واقع یه نسخه بدون سورس Unreal Engine همراه با نسخه ی ناقص بازی Unreal Tournament 3 همین UDK رو تشکیل میده.

خوب اون موقع فکر کردم هر کاری کنیم به دلیل اینکه UT3 همراه UDK هست بازیمون ماد به حساب میاد ولی بعدش که بیشتر کار کردم متوجه شدم که این روند کلاس هاش همینطور ارث بری رو ادامه میده تا آخر سر به کلاسی به اسم Object برسه . تمام سورس های Unreal Engine 3 توی این کلاس هست و ما هم دسترسی بهش نداریم ولی میتونیم با ساختن کلاس های دیگه که از Object ارث میبرن خودمون از پایه ساخت یه بازی رو شروع کنیم که اصلا ربطی به Unreal Tournament 3 نداشته باشه . اگر من حتی یه کد نوشتم که از یه کلاس بازی UT3 ارث بری میکرد بازی من ماد به حساب میومد. اگر هم دوست ندارید با زدن دکمه ی Play یه کاراکتر رو وسط بازی ببینید میتونید خیلی راحت Game Info رو از UTDeathmatch به Default Game Info تغییر بدید. اینطوری بازی خودتون رو دارید با کد های خودتون.

اگر کاربر sepul این نظر رو داره که هر بازی ، با هر انجینی که سورسش رو نداریم ساخته بشه ماد به حساب میاد کلا دیگه بیخیال بحث بشیم :13: چون اینجوری نه تنها بازی های ساخت UDK ماد به حساب میاد بلکه بازی هایی که با Unity 3D یا Torque یا Unigine یا بقیه انجین ها ساخته میشه هم ماد به حساب میان ! این حرف کاملا غیر منطقی هست . اما قبول دارم این روند ساخت بازی توی ایران مخصوصا با UDK باعث بدبینی بازیساز ها نسبت به این انجین شده ولی این دلیل نمیشه که کار همه ی کسانی که با این انجین کار میکنند رو زیر سؤال ببریم. 98 % بازیساز های ایرانی که با UDK کار میکنند هنوز از ساختار آنریل اسکریپت هیچ چیزی نمیدونن ( از نمایشگاه هایی که برای بازیساز های مستقل برگزار میشه مشخصه ) به خاطر همین هم هست با تغییر دادن اسلحه و کاراکتر و مپ فکر میکنن میتونن تک نفری بازی در حد CoD یا بازی های مطرح دیگه بسازن و البته نتیجش هم میشه این همه بازی به درد نخور که با UDK ساخته شده. ولی قبل از اینکه قضاوت کنین خواهشا یه سر به فروم Epic بزنید و کار های ریلیز شده یا در حال ساخت با UDK رو توسط کاربران خارجی ببینید. فکر کنم نظرتون راجع به UDK تغییر بکنه

sepul
24-05-2011, 17:12
اگر کاربر sepul این نظر رو داره که هر بازی ، با هر انجینی که سورسش رو نداریم ساخته بشه ماد به حساب میاد کلا دیگه بیخیال بحث بشیم
متاسفانه شما حتی صحبت های من رو درست هم نخوندید، دوباره بحثم رو راجع به mod می گذارم :

از اونجا که تنها فرقش اینه که مستقل از خود بازی هست و احتیاجی به نصب بازی نیست، فرقشون فقط در همین هست. یک موتور هم نیست ...

همونطور که گفتم مود سازی نیست، اگه فرقش رو اشتباه می گم شما تصحیح کنید به شرط اینکه حداقل پست های من رو درست بخونید.

بازی هایی که با unity و torque ساخته می شوند با "موتور " ساخته می شوند از اونجا به کدها و SDK های اونها دسترسی دارید، می توانید براشون ابزار خودتون رو درست کنید، کدها رو تغییر بدهید، و حتی feature های جدید اضافه کنید . در واقع برنامه نویسانی که با این موتورها کار می کنند بیشترین وقتشون توی Visual Studio به خاطر کد زنی می گذره تا درون ادیتور موتور...
جالب اینجاست که خودتون دارید راجع به "اسکریپت نویسی" در UDK و قدرت اون و اینکه چقدر قدرتمند هست صحبت می کنید، و این درحالیه که کوچکترین اطلاعتی از ساختار موتورها ندارید و نمی دانید که اسکریپت صرفا یک زبان کند و میانی هست که تو هر موتوری می گذارن و دسترسی "HIGH LEVEL" به توابع Gameplay می ده نه چیز دیگه !

ممکنه به خیلی ها بر بخوره، ولی کلا به شما قول می دهم تمام کسانی که اینجا از UDK به شدت دفاع می کنند اطلاعات چندانی از برنامه نویسی موتور بازی و ساختار اون ندارند و صرفا با ابزارهای بازی سازی high level مثل همین UDK، GameStudio، GameMaker و غیره کار کرده اند. پس اگه همچین شرایطی دارید قبول کنید که تصویر حتی نیمه کاملی از روند فنی بازی ندارید !
از تمام کسانی هم که تصویر نیمچه ای هم از مسائل فنی و تجربه لازم رو دارند بپرسید نظرشون رو، از جمله سازنده های گرشاسپ، میرمهنا، سیاره میترا و حتی بازی کوچک Bo که نظرشون راجع به استفاده از UDK چیه .

ما خودمون چی رو تولید میکنیم که این دومویش باشه!
دمت گرم دیگه بابا، چون همه چی اینجوری به گند کشیده شده پس راه درستیه ؟ این هم مثال بود زدی ؟ دقیقا خودت جواب خودت رو دادی، صنعت ماشین و صنایع و هنرهای شبیه اش که می بینیم به گند کشیده شده به خاطر همین چیز هاست دیگه.

مشکل کپی رایت هم بهانه هست، کسی بخواد بازی بسازه از اه اصولی و درستش این کار رو می کنه نگاه به کپی رایت و بقیه مسائل نمی کنه، تو ایران تنها جایی تو دنیاست که بازی سازان بی تجربه و ناشی با ایده های تکراری و مسخرشون بودجه های میلیونی و حتی چند صد میلیونی از دولت می گیرن و خروجی های معمولی رو به پایین ارائه می دهند . در هیچ جای دیگه تو دنیا یک پابلیشر به بازی سازان در سطح ایران یک دلار که هیچی جواب تلفنشون هم نمیده ! کار بازی سازان تازه کار در خارج بسیار مشکلتر از ایرانی ها هست، با توجه به اینکه اونها همونطور که Armin گفت پول نرم افزارهاشون هم باید بدهند.
در ضمن تو همین ایران بازی سازان مانند گرشاسپ بازی هاشون رو در شبکه های آنلاین می گذارند و اونجا هم فروش می کنند ...

بازی ساز ؟! همونطور که Armin هم گفت شما "بازی ساز" هستید ؟ اصلا همچین چیزی ما داریم ؟ این نشون دهنده نگاه کاملا فردی و ناشی گری شما به این حرفه هست
بازی سازی باید به سمت حرفه ای شدن پیش بره که شما ظاهراً مسیر برعکس رو طی می کنید، هر فردی یک تخصص خاص باید داشته باشه تا عده ای بتونند جمع بشن، تیم تشکیل بدن و یک بازی حرفه ای درست کنند.

اولا همونطور که باز هم گفتم UE3 زمین تا آسمون با UDK فرق داره. نکته بعدی اینه که دنباله حرفم که گفتم بیشتر بازی ها از موتور ساخت استودیو خودشون استفاده می کنند، فایل زیر آمار بازی های معروف و منتقد پسند از سال 2007 تا 2010 هست و موتورهایی که باهاشون بازی رو ساختن ، 75% این لیست موتور هاشون رو خودشون درست کردند، برخلاف اون چیزی که به قول AMIR REZA "بازی سازان" این فروم فکر می کنند :

ببنید قضیه اینه که من نمی گم UDK آشغاله یا سراغش نرید، از اونجا که تقریباً مطمئن هستم کسانی که الان از کار کردن با UDK دفاع می کنند، کاملا تعصبی هستند و از اونجا که در مدت کم خروجی خوب می ده، انتخاب دیگه ای ندارند و معمولا اصلا برنامه نویس نیستند ...
من فقط حقایق رو گفتم و اضافه هم کردم UDK برای آرتیست ها و کسانی که "طراحی مراحل" رو به صورت حرفه ای می خوان ادامه بدن عالی هست.
ولی برای برنامه نویسان و تیم های بازی سازی حرفه ای نه گزینه خوبی هست نه آینده داره ... حالا هر کسی بخواد قبول نمی کنه (طبق معمول خلاف چیزی که تقریباً تمام شرکت های حرفه ای بازی سازی دارن انجام می دن) می ره دنبالش که در حال حاضر هم همینکار رو می کنند و بزودی اگه این کار زیاد بشه صنعت گیم دست و پا شکسته ایران، دست و پا شکسته تر می شه. هم توان فنی ایش رو از دست می ده هم مصرف گرا و تکراری می شه، چون شرکت های بازی سازی ایران هم دوست دارن سریع به خروجی برسند و از جاهای مختلف هر چه سریتعر بودچه مفت بگیرند.

در ضمن تو خیلی پست ها می بینم که بعضی ها می گن "چرا این همه وقت بگذاریم و یک چیزی مثل UE3 بسازیم که تازه نمی شه به کیفیت اون" ... واقعاً انگار دارم با دیوار صجبت می کنم . این همه بحث راجع به بالا بردن توان فنی، رسیدن و جلو رفتن با تکنولوژی، خودکفایی، امکان پیاده سازی تکنیک ها و داشتن انعطاف در بازی سازی ... کردم و انگار نه انگار ... در ضمن کسی لازم نیست یک چیزی مثل UE3 بسازه، شرکت های معروف خارجی هم که موتور خودشون رو درست می کنند همچین کاری نمی کنند، اونها در واقع موتور های خاص برای همون بازی خاص درست می کنند و بسط اش می دن تا فقط همون کاری رو که باید بکنه انجام بده، به عنوان مثال بازی کوچک world of goo که ساخته شد، سازنده اش نیومده اول یک موتور مثل unreal درست کنه بعد ازش world of goo بسازه . یک موتور ساده ساخته که جواب همون بازی رو بده.

بحث دیگه استفاده از انجین های آماده هست که بسته به کار هر کس استفاده ازش کاملا منطقی هست، ولی این واقعیت همیشه هست که موتور شخصی یک استودیو بهتر از موتور آماده جواب می ده، موتور بدون سورس و SDK هم اصلا موتور حساب نمی شه و بدترین حالت ممکن هست !
حالا یکی توان مالیش و فنی اش رو نداره از موتور آماده استفاده می کنه که اون هم گزینه منطقی خرید یک موتور با سورس هست و بسط اون !
به عنوان مثال موتور Unity، موتور بسیار خوبی هست و حتی با سورسش قیمت مناسبی داره ! خروجی به پلتفرم های مختلف هم می ده و کلا خوراک بازی سازی کوچک و متوسط هست که به درد ایران هم می خوره برای شروع، اما همه گیر دادن به UDK ، و حتی اون رو بهترین انتخاب می دونند و حتی ساختن انجین رو "اختراع دوباره چرخ" و کار اشتباهی می دونند ! این دیگه خود بی اطلاعی از تمامی موارد ساخت بازی هست . اینجور آدم ها واقعاً هم با بحث و اینها متقاعد نمی شن، و فقط با تجربه کردن و آشنا شدن بیشتر با مسائل بازی سازی هست که ممکنه بفهمن .

Hotsun
24-05-2011, 17:21
ای وااااااااااااااای...

چقدر بحث رو کش میدین.
مدساز یعنی اینکه باید یه سری اسکریپت های آماده و تنظیمات در دست و منابع موجود از بازی با تغییرات بشه تحت یه بازی خاص بازی ساخت :5:
اگه این مد ساز انقدر پیشرفته باشه که همه چیز رو بشه توش تغییر داد پس دیگه در تعریف مدساز نمیگنجه و دیگه مد ساز نمیشه.
چون UDK مثل چیزیه که خط بالا گفتم پس دیگه مدساز نیست.

AMIR REZAs
24-05-2011, 18:22
آقای sepul شما فرق بازیساز و انجین نویس رو متوجه نمی شید ، انجین نویس که کارش مشخصه کسی که برای پروژه ی خاص یا بینهایت انجینی رو میسازه و در اختیار بازیساز قرار میده ولی بازیساز کسی هست که ایده های خودش رو تبدیل به اسکریپت میکنه و وارد بازی میکنه و انجین وسیله ای هست که بتونه کارش رو انجام بده.

در واقع بازی ساز ، اسکریپت نویس هست نه برنامه نویس یک انجین !

من حرفتون رو در مورد گسترش انجین های سورس باز قبول دارم ولی وقتی ما مشکلی با UDK نداریم چرا الکی تظاهر کنیم که این انجین محدود هست و بدون داشتن هیچ اطلاعاتی دربارش رهاش کنیم؟؟؟؟

من فقط حقایق رو گفتم و اضافه هم کردم UDK برای آرتیست ها و کسانی که "طراحی مراحل" رو به صورت حرفه ای می خوان ادامه بدن عالی هست.
این حرفتون هم مشکلی که بالا گفتم رو نشون میده که شما بازیساز رو آرتیست فرض کردید نه گیم دیزاینر و طراح مفاهیم بازی .

ضمنا من در مورد انجین نویسی یا استفاده از انجین آماده تو فروم های مختلف نظرخواهی کردم:

همگی این حرفو میزدن که اگر بازیساز نیاز به انجین جدید و خصوصیات جدید در انجینش داشت میتونه انجین بازی رو خودش بنویسه...

Armin060
24-05-2011, 19:25
می دونید، بعضی ها اصلا نمی دونند که یه انجین بازی می تونه چه امکاناتی داشته باشه که به UDK اکتفا کردند. Counter strike هم که یک mod از half life هست ولی اصلا شبیه به half life نیست! البته خب UDK خیلی بهتر و قوی تر از اون ادیتور half life هست (البته اشتباه نگیرید، من قبلا هم گفتم که UDK یه ماد ساز نیست). ولی وقتی شما مثلا اگه بخواید بازی ای مثل battlefield درست کنید، و قابلیت های UDK رو با Refractor 2 واسه ساخت این بازی مقایسه کنید، شاید نظرتون عوض بشه.

پیشنهاد می کنم یه نگاهی به Video game development تو wikipedia بندازید. اینجا خیلی ها از عهده ی تست گیم هم بر نمیان. و حتی اصلا نمی دونند در حقیقت چی هست. تست گیم یا هر نرم افزار دیگه ای اجرا کردن و ور رفتن یا بازی کردن اون نیست و پیچیده تر از این حرف هاست.

کتاب Agile Game Development with Scrum هم گزینه ی خوبی هست برا خوندن. (ولی چشم من که دیگه آب نمیخوره اینجا کسی مطالعه کنه!)

به قول سپول خیلی از بازی ساز های فعلی اصلا با روند ساخت آشنایی ندارند. چند روز پیش تو صفر و یک یه نفر پرسیده بود Polygon چیه، موقع جواب دادن جفتشون عین خر تو گل گیر کردند. (اون دو نفری که یکی خبر میگه، یکی UDK یا روند ساخت بازی رو یاد میده)

قبلا هم گفتم، خیلی ها اصلا نمی دونند انجین بازی چی هست.

و خیلی ها فرق مفسر با کامپایلر رو نمی دونند. و خیلی ها فرق اسکریپت با ....

AMIR REZAs
24-05-2011, 19:59
ولی وقتی شما مثلا اگه بخواید بازی ای مثل battlefield درست کنید، و قابلیت های UDK رو با Refractor 2 واسه ساخت این بازی مقایسه کنید، شاید نظرتون عوض بشه.خوب ، مشکلی نیست واسه ساخت بازی ای مثل بتلفیلد میریم انجینی سر تر از Udk میسازیم ، درسته؟:18:

به نظر من اگر بخواد اثبات بشه که ساخت انجین بهترین راهه باید شما و سایر افرادی که انجین نویس هستن باید حرف شما رو ثابت کنند و ( اگر هم udk نتونستن) در حد Unity یک انجین کامل و خوب بسازند .

خب چرا تا به حال چنین کاری نکردید تا حرف هاتون ثابت بشه ؟؟

ضمنا آقای sepul لطفا فقط به این سوالم جواب بدید که UDK چه امکاناتی رو کم داره که شما انتظار دارید؟
هر چی کم داره لیست کنید اینجا بگید که ما هم بدونیم چیه...

Armin060
24-05-2011, 20:16
ببینید، ما یه میز داریم. روی میز یه قاشق هست، یه چنگال و یه چاقو.
حالا می خوایم مثلا پرتقال پوست بکنیم، با چنگال که پوست نمی کنیم، با چاقو پوست می کنیم.
حالا می خوایم مثلا ماست بخوریم، با چاقو ماست نمی خوریم که، با قاشق می خوریم.
و ...
همونطور که معلومه هر ابزاری پی کار خویش. حالا اینجا نمیشه من بیام چاقو رو با چنگال مقایسه کنم بگم کدوم بهتره که. اول باید ببینم چی کار میخوام بکنم، بعدا تصمیم بگیرم.

UE3 تقریبا شبیه به این چیز میز های همه کارس. مثلا یه طرفش ناخون گیره، یه طرفش چاقو، یه طرفش چنگال، یه طرفش ....
یعنی کلی کار میشه باهاش کرد. ولی چنین چیزی مشکلاتی داره. اول اینکه وزن چنگال خالی کمتر از یه ابزاری هست که علاوه بر چنگال کلی چیز میز دیگه داره.
دوم اینکه چنگال خالی خوشدست تر هست.
سوم اینکه تو ابزار چند کاره چون شلوغه، باید دنبال چنگال بگردید، بعد بکشیدش بیرون ولی خود چنگال به راحتی پیدا میشه
و ....
بعضی از ابزار ها هم هست که ابزار چند کاره نداره. مثلا انبردست رو نمیشه بزارن توش که!

saeed_cpu_full
24-05-2011, 20:25
بازی هایی که با unity و torque ساخته می شوند با "موتور " ساخته می شوند از اونجا به کدها و SDK های اونها دسترسی دارید، می توانید براشون ابزار خودتون رو درست کنید، کدها رو تغییر بدهید، و حتی feature های جدید اضافه کنید . در واقع برنامه نویسانی که با این موتورها کار می کنند بیشترین وقتشون توی Visual Studio به خاطر کد زنی می گذره تا درون ادیتور موتور...
با Torque کار نکردم ولی با یونیتی به اندازه ی کافی کار کردم و میدونم که این تغییراتی که شما گفتی بدون داشتن سورس کد توی این انجین غیر ممکنه.

جالب اینجاست که خودتون دارید راجع به "اسکریپت نویسی" در UDK و قدرت اون و اینکه چقدر قدرتمند هست صحبت می کنید، و این درحالیه که کوچکترین اطلاعتی از ساختار موتورها ندارید و نمی دانید که اسکریپت صرفا یک زبان کند و میانی هست که تو هر موتوری می گذارن و دسترسی "HIGH LEVEL" به توابع Gameplay می ده نه چیز دیگه !

ممکنه به خیلی ها بر بخوره، ولی کلا به شما قول می دهم تمام کسانی که اینجا از UDK به شدت دفاع می کنند اطلاعات چندانی از برنامه نویسی موتور بازی و ساختار اون ندارند و صرفا با ابزارهای بازی سازی high level مثل همین UDK، GameStudio، GameMaker و غیره کار کرده اند. پس اگه همچین شرایطی دارید قبول کنید که تصویر حتی نیمه کاملی از روند فنی بازی ندارید !
از تمام کسانی هم که تصویر نیمچه ای هم از مسائل فنی و تجربه لازم رو دارند بپرسید نظرشون رو، از جمله سازنده های گرشاسپ، میرمهنا، سیاره میترا و حتی بازی کوچک Bo که نظرشون راجع به استفاده از UDK چیه .

بنید قضیه اینه که من نمی گم UDK آشغاله یا سراغش نرید، از اونجا که تقریباً مطمئن هستم کسانی که الان از کار کردن با UDK دفاع می کنند، کاملا تعصبی هستند و از اونجا که در مدت کم خروجی خوب می ده، انتخاب دیگه ای ندارند و معمولا اصلا برنامه نویس نیستند ...
ولی برای برنامه نویسان و تیم های بازی سازی حرفه ای نه گزینه خوبی هست نه آینده داره ... حالا هر کسی بخواد قبول نمی کنه (طبق معمول خلاف چیزی که تقریباً تمام شرکت های حرفه ای بازی سازی دارن انجام می دن) می ره دنبالش که در حال حاضر هم همینکار رو می کنند و بزودی اگه این کار زیاد بشه صنعت گیم دست و پا شکسته ایران، دست و پا شکسته تر می شه. هم توان فنی ایش رو از دست می ده هم مصرف گرا و تکراری می شه، چون شرکت های بازی سازی ایران هم دوست دارن سریع به خروجی برسند و از جاهای مختلف هر چه سریتعر بودچه مفت بگیرند.

خیلی ممنون ! شما چطوری از اون نوشته من همچین چیزی برداشت کردی ؟! :13:
من فقط یه مثال زدم که با ارث بری از تابع Object خودتون از پایه میتونید یه بازی رو طراحی کنید که دیگه ماد به حساب نیاد چون از بیس کد هارو خودتون نوشتید
باز هم میگم به احتمال زیاد با Unreal Script شما کار نکردی ... اسکریپت نویسی توی UDK یه مقدار متفاوت هست نسبت به انجین های دیگه مثل یونیتی. روند گیم پلی رو شما توی Kismet طراحی میکنی و توابع و کلاس های اصلی رو با آنریل اسکریپت مینویسی که در واقع بیس بازیت هست

حرفت در مورد آینده بازیسازی ایران هم به نظرم درسته ( البته اگه همین روند پیش بره ) خودم هم اشاره کردم که 98 % بازیساز های ایرانی که با UDK کار میکنن یه خط هم کدنویسی نکردن و در واقع دارن یه مپ میسازن برای بازی Unreal Tournament 3 .

در ضمن به نظرت بهتر نیست به جای اینکه دائما به کسانی که دارن از UDK دفاع میکنن توهین کنی یه مقدار منطقی بحث کنی ؟!

در ضمن تو خیلی پست ها می بینم که بعضی ها می گن "چرا این همه وقت بگذاریم و یک چیزی مثل UE3 بسازیم که تازه نمی شه به کیفیت اون" ... واقعاً انگار دارم با دیوار صجبت می کنم . این همه بحث راجع به بالا بردن توان فنی، رسیدن و جلو رفتن با تکنولوژی، خودکفایی، امکان پیاده سازی تکنیک ها و داشتن انعطاف در بازی سازی ... کردم و انگار نه انگار ... در ضمن کسی لازم نیست یک چیزی مثل UE3 بسازه، شرکت های معروف خارجی هم که موتور خودشون رو درست می کنند همچین کاری نمی کنند، اونها در واقع موتور های خاص برای همون بازی خاص درست می کنند و بسط اش می دن تا فقط همون کاری رو که باید بکنه انجام بده، به عنوان مثال بازی کوچک world of goo که ساخته شد، سازنده اش نیومده اول یک موتور مثل unreal درست کنه بعد ازش world of goo بسازه . یک موتور ساده ساخته که جواب همون بازی رو بده.

کاملا قبول دارم :20:

بحث دیگه استفاده از انجین های آماده هست که بسته به کار هر کس استفاده ازش کاملا منطقی هست، ولی این واقعیت همیشه هست که موتور شخصی یک استودیو بهتر از موتور آماده جواب می ده، موتور بدون سورس و SDK هم اصلا موتور حساب نمی شه و بدترین حالت ممکن هست !
حالا یکی توان مالیش و فنی اش رو نداره از موتور آماده استفاده می کنه که اون هم گزینه منطقی خرید یک موتور با سورس هست و بسط اون !
به عنوان مثال موتور Unity، موتور بسیار خوبی هست و حتی با سورسش قیمت مناسبی داره ! خروجی به پلتفرم های مختلف هم می ده و کلا خوراک بازی سازی کوچک و متوسط هست که به درد ایران هم می خوره برای شروع، اما همه گیر دادن به UDK ، و حتی اون رو بهترین انتخاب می دونند و حتی ساختن انجین رو "اختراع دوباره چرخ" و کار اشتباهی می دونند ! این دیگه خود بی اطلاعی از تمامی موارد ساخت بازی هست . اینجور آدم ها واقعاً هم با بحث و اینها متقاعد نمی شن، و فقط با تجربه کردن و آشنا شدن بیشتر با مسائل بازی سازی هست که ممکنه بفهمن

قیمت سورس کدش مناسبه ؟! :18:
اگه من پول سورس کدش رو دارم یک لحظه غفلت نمیکردم و تنها انتخابم یونیتی بود چون مشکلات گرافیکی و UV و بعضی مشکلات توی انیمیشن باعث شد طرف UDK برم ولی UDK رو هم برای ساخت یه بازی مستقل کافی و مناسب میدونم

می دونید، بعضی ها اصلا نمی دونند که یه انجین بازی می تونه چه امکاناتی داشته باشه که به UDK اکتفا کردند. Counter strike هم که یک mod از half life هست ولی اصلا شبیه به half life نیست! البته خب UDK خیلی بهتر و قوی تر از اون ادیتور half life هست (البته اشتباه نگیرید، من قبلا هم گفتم که UDK یه ماد ساز نیست). ولی وقتی شما مثلا اگه بخواید بازی ای مثل battlefield درست کنید، و قابلیت های UDK رو با Refractor 2 واسه ساخت این بازی مقایسه کنید، شاید نظرتون عوض بشه.

پیشنهاد می کنم یه نگاهی به Video game development تو wikipedia بندازید. اینجا خیلی ها از عهده ی تست گیم هم بر نمیان. و حتی اصلا نمی دونند در حقیقت چی هست. تست گیم یا هر نرم افزار دیگه ای اجرا کردن و ور رفتن یا بازی کردن اون نیست و پیچیده تر از این حرف هاست.

کتاب Agile Game Development with Scrum هم گزینه ی خوبی هست برا خوندن. (ولی چشم من که دیگه آب نمیخوره اینجا کسی مطالعه کنه!)

به قول سپول خیلی از بازی ساز های فعلی اصلا با روند ساخت آشنایی ندارند. چند روز پیش تو صفر و یک یه نفر پرسیده بود Polygon چیه، موقع جواب دادن جفتشون عین خر تو گل گیر کردند. (اون دو نفری که یکی خبر میگه، یکی UDK یا روند ساخت بازی رو یاد میده)

قبلا هم گفتم، خیلی ها اصلا نمی دونند انجین بازی چی هست.

و خیلی ها فرق مفسر با کامپایلر رو نمی دونند. و خیلی ها فرق اسکریپت با ....

بله حرف شما تأیید میشه ... اگه قبول دارین که UDK ماد ساز نیست چرا بحث ادامه پیدا میکنه ؟! :18::31:

منم UDK رو برای ساخت بازی های Indie مناسب میدونم ولی برای پروژه های بزرگ اصلا مناسب نیست

iload
24-05-2011, 20:36
خوب ، مشکلی نیست واسه ساخت بازی ای مثل بتلفیلد میریم انجینی سر تر از Udk میسازیم ، درسته؟:18:

به نظر من اگر بخواد اثبات بشه که ساخت انجین بهترین راهه باید شما و سایر افرادی که انجین نویس هستن باید حرف شما رو ثابت کنند و ( اگر هم udk نتونستن) در حد Unity یک انجین کامل و خوب بسازند .

ضمنا آقای sepul لطفا فقط به این سوالم جواب بدید که UDK چه امکاناتی رو کم داره که شما انتظار دارید؟

سلام

خوب از نظر من UDk خیلی چیزا کم داره یه نمونش این هست که من میخام بازیم 60 فریم ریت به من بده ! اگه تونستی با UDK کاری کنی تا 60 فیریم بهت ثابت بده . این فریم ریت که میگم خیلی موثر هست تو بازی ، بازی رو رون و گیم پلی رو خیلی زیاد جذاب میکنه .

sepul
24-05-2011, 21:00

در ادامه بحث Armin :
1 - کل بازی های ورزشی از فوتبال گرفته تا ماشین سواری
2 - بازی های دو بعدی و سه بعدی کوچک که احتیاج به منابع عظیم و توان پردازشی بالا ندارند
3 - بازی های open world مثل assasin's creed ، GTA ، red dead redemption و غیره
4 - سبک بازی هایی که platforming خفن دارند مثل god of war، prince of persia و حتی بازی مثل mirror's edge که با موتور UE3 ساخته شده (شک نکنید که با UDK نمیشه چون احتیاج به تغییرات در ادیتور، کدهای فیزیک و گیم پلی داره - در ضمن بازی mirror's edge نیز سیستم رندرینگ آنریل رو هم کلی تغییر داده بود).
5 - حتی همون بازی های fps که احتیاج به پیاده سازی و بهینه سازی خاص دارند، از اونجا که نمی تونید این موتور رو بهینه سازی کنید مطمئن باشید هیچ وقت نمی توانید Call of duty یا battlefield یا حتی bioshock باهاش بسازید. اگه می شد مطمئن باشید شرکت های بازی سازی احمق تر از ما نیستند، کلی خرج موتورهای FPS نمی کردند ، همه از UDK استفاده می کردند. به عنوان مثال bioshock کل موتور فیزیک UE3 رو عوض کرده به Havok چون نیازهاش رو برآورده نمی کرد ...
6 - بازی های استراتژیک درست حسابی که احتیاج به هوش مصنوعی پیشرفته و مدیریت منابع و حتی تکنیک های رندرینگ خاص خودشون رو دارند.

... در کل تمام این مواردی رو که گفتم می شه به بد ترین شکل و کند ترین حالت ممکن تو UDK پیاده کرد، ولی هیچ آدم عاقلی همچین کاری نمی کنه.
به عنوان مثال شرکت رسانا افزار شریف دمویی از یک کاراکتر توی UDK که لبه دیوار رو می گیره تو نمایشگاه نشون می داد او هم تو یک محیط خالی و کوچک، می تونید مقایسه کنید نتیجه رو. چه از نظر سرعت چه از نظر کیفیت.

مورد اینکه باز هم من دویست خط راجع به آینده دار نبودن، ایجاد ضعف فنی، تنبل کردن تیم فنی، نبود انعطاف کافی برای پیاده سازی ایده های گرافیکی، فیزیک، هوش مصنوعی و گیم پلی توسط برنامه نویسان و طراحان و غیره رو هم گفتم، باز هم شما می گید چه کاری می شه با این کرد که با اون نمیشه ! حالا من اینجا باید بیام کل ایده های جدید تو همه سبک های بازی رو فکر کنم بعد ببینم به شکل پرسرعت و قوی در UDK پیاده می شه یا نه و بیام برای شما لیست کنم ؟!

همونطور که گفتم شما حرف من رو قبول ندارید در هر صورت و کار خودتون رو می کنید، و تا تجربه نکنید نمی فهمید. البته هدفتون هم مهمه، اگه می خواهید یک بازی تکراری و Clone کیفیت پایین از بازی های دیگه درست کنید، و یه پولی هم تو ایران با رابطه و اینها به جیب بزنید، موفق باشد خیلی هم خوب هست.

شما اگه بازی سازی به قول خودت اول می شینی طرح می ریزی که چه چیزهایی دقیقاً می خوای ، scale بازی در چه حدی هست، چه ایده های جدیدی داری ، گرافیک محیط چجوریه، چه تکنیک هایی لازمه داشته باشه، مکانیک گیم پلی چجوری هست، امکانات فنی چطور هست و ... سپس یا موتور می نویسی (که گمون نکنم) یا یک موتور آماده با سورس انتخاب می کنی (که اون هم چون کد low-level نمی تونی بزنی بیخیال می شی) ، پس بهترین گزینه UDK می مونه که هم امکانات اولیه اش زیاد هست هم فقط اسکرپیت نویسی داره و سریعتر خروجی می ده اما با خرج همه اون چیزهایی که گفتم ...

والا هدف من هم یه 5-6 سالی همین هست و همین کار رو هم دارم می کنم، وبسایت موتورم هم در امضاء هست
منتهی برخلاف اون چیزی که فکر می کنید ، کاریه که حوصله، وقت و انرژی زیادی می خواد... چیزی که احتمالاً شما اصلا باهاش آشنایی ندارید و مثل خیلی های دیگه فکر می کنید "گنج بدون رنج میاد" .

مد هم شده همه اسم خودشون رو میزارن "بازی ساز" و "طراح" ، در حالی که همچین چیزی هیچ معیاری نداره و فقط یک مشت ایده هست که برای خودشون دارن و فکر می کنند بقیه ایده ندارند. اینو مطمئن باشد هر کی علاقه داره ایده هم داره واسه خودش، در واقع نه برنامه نویس هستند، نه آرتیست، نه انیماتور، نه متخصص صدا و نه دیزاینر !!!
چطوره شما که یک موتور "کامل" و "بدون عیب" و "در حد جهانی" در اختیارتون هست و 60-70% کار رو براتون آسون کرده یک کاری انجام بدید که حتی کوچک ولی "در حد جهانی" باشه ؟ من واقعاً ندیدم تا به حال ، تنها خروجی نسبتاً قابل قبول (اون هم در حد در و پیت جهانی) از بازی هایی مثل گرشاسپ و میرمهنا در اومده ...

saeed_cpu_full
25-05-2011, 11:23
sepul تا این عینک بدبینی نسبت به UDK رو بر نداری نمیشه بحث درست و حسابی کرد ...

1 - کل بازی های ورزشی از فوتبال گرفته تا ماشین سواری
آموزش ساخت یک بازی Racing توسط UDK از ابتدا تا انتها ( به صورت ویدئویی ) :

بازی ورزشی مثل فوتبال نیازمند یه تیم فوق العاده حرفه ای هست و حتی با Unreal Engine 3 هم هنوز یه بازی فوتبال ساخته نشده .. شما که این انتظار رو نداری یه بازیساز مستقل با UDK فوتبال بسازه ؟!

2 - بازی های دو بعدی و سه بعدی کوچک که احتیاج به منابع عظیم و توان پردازشی بالا ندارند
برای این قسمت عکس یه تستی که خودم ساختمش رو میزارم :

40223

تمام اسکریپت های مربوط به دو بعدی کردن دوربین و محدود کردن اون رو خودم نوشتم ... علاوه بر اون Bot ها هم حرکتشون دو بعدی هست

برای اینکه کاری کنیم مدل ها هم دو بعدی به نظر بیان باید Material هارو تغییر بدیم

3 - بازی های open world مثل assasin's creed ، GTA ، red dead redemption و غیره
در این مورد نظری ندارم چون تا حالا هیچ نمونه ای ازش ندیدم و خودمم تا حالا روش کار نکردم

4 - سبک بازی هایی که platforming خفن دارند مثل god of war، prince of persia و حتی بازی مثل mirror's edge که با موتور UE3 ساخته شده (شک نکنید که با UDK نمیشه چون احتیاج به تغییرات در ادیتور، کدهای فیزیک و گیم پلی داره - در ضمن بازی mirror's edge نیز سیستم رندرینگ آنریل رو هم کلی تغییر داده بود).

توی این ویدئو بالا رفتن از دیوار به سبک Assassin's Creed به نمایش در اومده

توی Mirror's Edge روی دیوار راه میرفت این هم یه تست با UDK راه رفتن روی دیوار :

شما برای چی میگی برای ساخت یه همچین بازی هایی احتیاج داریم ادیتور رو تغییر بدیم ؟ خیلی دلم میخواد بدونم اگه میشه به این سؤالم جواب بده

5 - حتی همون بازی های fps که احتیاج به پیاده سازی و بهینه سازی خاص دارند، از اونجا که نمی تونید این موتور رو بهینه سازی کنید مطمئن باشید هیچ وقت نمی توانید Call of duty یا battlefield یا حتی bioshock باهاش بسازید.

بازی زیر توسط چند نفر با UDK ساخته شده . اسمش Terminator هست. این ویدئو و عکس های پایین از Alpha Demo هست ...

جو محیط خیلی شبیه Killzone 2 هست
40221

40222

هوش مصنوعی یار های خودی کاملا مشابه CoD هست اونها سنگر میگیرند ، وقتی چند دشمن نزدیک هم بودند نارنجک پرت میکنند و به هدف شلیک میکنند و ...

هوش مصنوعی روبات ها مشابه هوش مصنوعی دشمنان CoD هست از این جهت که اگر شما رو ببینن اولین هدفشون شما هستید و گرنه به دشمن شلیک میکنند .

اگه می شد مطمئن باشید شرکت های بازی سازی احمق تر از ما نیستند، کلی خرج موتورهای FPS نمی کردند ، همه از UDK استفاده می کردند. به عنوان مثال bioshock کل موتور فیزیک UE3 رو عوض کرده به Havok چون نیازهاش رو برآورده نمی کرد ...

کمپانی که میخواد یه بازی فوق العاده عالی بسازه هیچ وقت خودش رو محدود نمیکنه ... همیشه دنبال بهترین هست . اون تغییرات باعث شد کیفیت بازی ارتقاء پیدا کنه و صد در صد توی سرعت ساخت بازی تأثیر داشت. من اگه یه کمپانی بازیسازی بزرگ داشتم و پول خرید UE3 رو داشتم بین UDK و UE3 صد در صد بدون شک UE3 رو انتخاب میکردم چون هر روز داره هزار تا میان افزار جدید میاد که میتونه کیفیت بازیم رو ارتقاء بده و من میرم از اونها هم واسه انجینم استفاده میکنم ( مثل همین موتور فیزیکی Havok که مثال زدی ) و دیگه محدود نمیشم. من این رو قبول دارم که UDK خیلی محدود تر از UE3 هست ولی اونقدر محدود نیست که نشه باهاش یه بازی درست و حسابی ساخت ! تقریبا شما تمام سبک هارو مثال زدی که نمیشه ساخت ! این نشون میده یه بدبینی نسبت به UDK داری ( نمیدونم چرا پست هاتو میبینم یاد پست های چند ماه پیش خودم میفتم :31: )

6 - بازی های استراتژیک درست حسابی که احتیاج به هوش مصنوعی پیشرفته و مدیریت منابع و حتی تکنیک های رندرینگ خاص خودشون رو دارند.

چند ماه پیش یادمه یه بحثی توی فروم Epic راه افتاده بود که خیلی ها میگفتن سبک استراتژیک با UDK غیر ممکنه ولی تقریبا یک ماه بعد کلی ویدئو از بازی های استراتژیکی که با UDK ساخته شده بود اومد

این یه تست استراتژیک :

اینم یه تست استراتژیک دیگه ( البته مخلوطی از FPS و RTS هست به سبک یه بازی - فکر کنم اسمش Prototype بود ):

اینم یکی دیگه:

باز هم یکی دیگه:

... در کل تمام این مواردی رو که گفتم می شه به بد ترین شکل و کند ترین حالت ممکن تو UDK پیاده کرد، ولی هیچ آدم عاقلی همچین کاری نمی کنه.
به عنوان مثال شرکت رسانا افزار شریف دمویی از یک کاراکتر توی UDK که لبه دیوار رو می گیره تو نمایشگاه نشون می داد او هم تو یک محیط خالی و کوچک، می تونید مقایسه کنید نتیجه رو. چه از نظر سرعت چه از نظر کیفیت.

توی طراحی مرحله که بهترین انجین هست و با ابزار ها و ادیتور هایی که داره یه محیط پر جزئیات رو میشه خیلی سریع ساخت ولی توی اسکریپت نویسی به علت مشکل دیباگ تا حدی با حرف شما موافقم ولی در حدی نیست که بگیم بدترین شکل و کندترین حالت !

مورد اینکه باز هم من دویست خط راجع به آینده دار نبودن، ایجاد ضعف فنی، تنبل کردن تیم فنی، نبود انعطاف کافی برای پیاده سازی ایده های گرافیکی، فیزیک، هوش مصنوعی و گیم پلی توسط برنامه نویسان و طراحان و غیره رو هم گفتم، باز هم شما می گید چه کاری می شه با این کرد که با اون نمیشه ! حالا من اینجا باید بیام کل ایده های جدید تو همه سبک های بازی رو فکر کنم بعد ببینم به شکل پرسرعت و قوی در UDK پیاده می شه یا نه و بیام برای شما لیست کنم ؟!
کاملا درسته . یک نفر که داره انجین میسازه برای بازیش با کسی که داره با یه انجین آماده بازیش رو طراحی میکنه خیلی فرق داره و صد در صد اونی که داره انجین میسازه از نظر دانش و اطلاعاتش یه سر و گردن بالاتر از فردی هست که با انجین آماده داره بازی میسازه ولی شما به من بگو اگه من بخوام یه بازی Indie بسازم که مثلا Steam یا Xbox Live بگیرتش باید چه خاکی به سرم بریزم ؟! :31: برم انجین بسازم یا انجین Open Source بخرم ؟!!

همونطور که گفتم شما حرف من رو قبول ندارید در هر صورت و کار خودتون رو می کنید، و تا تجربه نکنید نمی فهمید. البته هدفتون هم مهمه، اگه می خواهید یک بازی تکراری و Clone کیفیت پایین از بازی های دیگه درست کنید، و یه پولی هم تو ایران با رابطه و اینها به جیب بزنید، موفق باشد خیلی هم خوب هست.
من برای این حرفتون دلیل میخوام
البته خودت هم میدونی که بازار ایران ارزش فکر کردن نداره چه برسه به اینکه براش وقت بزاری

شما اگه بازی سازی به قول خودت اول می شینی طرح می ریزی که چه چیزهایی دقیقاً می خوای ، scale بازی در چه حدی هست، چه ایده های جدیدی داری ، گرافیک محیط چجوریه، چه تکنیک هایی لازمه داشته باشه، مکانیک گیم پلی چجوری هست، امکانات فنی چطور هست و ... سپس یا موتور می نویسی (که گمون نکنم) یا یک موتور آماده با سورس انتخاب می کنی (که اون هم چون کد low-level نمی تونی بزنی بیخیال می شی) ، پس بهترین گزینه UDK می مونه که هم امکانات اولیه اش زیاد هست هم فقط اسکرپیت نویسی داره و سریعتر خروجی می ده اما با خرج همه اون چیزهایی که گفتم ...

پیشنهاد اولت کاملا وقت گیر هست و در نهایت هم شاید اون چیزی که میخواستیم نشه و کل زحماتمون به باد بره ( به درد یه بازیساز مستقل نمیخوره ) پیشنهاد دومت هم ربطی به اینکه طرف کد زنی بلد نیست نداره ... شما خودت پول انجین همراه با سورسش رو داری ؟!

والا هدف من هم یه 5-6 سالی همین هست و همین کار رو هم دارم می کنم، وبسایت موتورم هم در امضاء هست
منتهی برخلاف اون چیزی که فکر می کنید ، کاریه که حوصله، وقت و انرژی زیادی می خواد... چیزی که احتمالاً شما اصلا باهاش آشنایی ندارید و مثل خیلی های دیگه فکر می کنید "گنج بدون رنج میاد" .

کار بسیار خوبی هست و من کار شما رو تحسین میکنم ... :40:

مد هم شده همه اسم خودشون رو میزارن "بازی ساز" و "طراح" ، در حالی که همچین چیزی هیچ معیاری نداره و فقط یک مشت ایده هست که برای خودشون دارن و فکر می کنند بقیه ایده ندارند. اینو مطمئن باشد هر کی علاقه داره ایده هم داره واسه خودش، در واقع نه برنامه نویس هستند، نه آرتیست، نه انیماتور، نه متخصص صدا و نه دیزاینر !!!
چطوره شما که یک موتور "کامل" و "بدون عیب" و "در حد جهانی" در اختیارتون هست و 60-70% کار رو براتون آسون کرده یک کاری انجام بدید که حتی کوچک ولی "در حد جهانی" باشه ؟ من واقعاً ندیدم تا به حال ، تنها خروجی نسبتاً قابل قبول (اون هم در حد در و پیت جهانی) از بازی هایی مثل گرشاسپ و میرمهنا در اومده ...
خودم دارم روی یه بازی 2D Side Scrolling تقریبا شبیه بازی Shadow Complex میسازم و همین ماه پیش استارتش رو زدم . تقریبا 30% کد هارو هم نوشتم ولی هنوز طراحی مرحله رو شروع نکردم . هدفم هم بازار های جهانی هست ( بیشتر XLive و Steam )

AMIR REZAs
25-05-2011, 12:04
کل بازی های ورزشی از فوتبال گرفته تا ماشین سواریاگر اینجوریه شرکت کونامی باید با انجینی که باهاش فوتبال می سازه Call of duty بسازه ، درسته ؟؟

با این حال

گلف

RACING

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید]

بازی های دو بعدی و سه بعدی کوچک که احتیاج به منابع عظیم و توان پردازشی بالا ندارند[/

چه منابع عظیمی ؟؟
پردازش ربطی به انجین نداره ! لطفا با کلمات بازی نکنید....

بازی های open world مثل assasin's creed ، GTA ، red dead redemption و غیرهUnreal 3 هم نمیتونه open world بسازه ، مثل اینکه جنابعالی هنوز نمیدونید هر انجینی میتونه تو بخش خاصی فعالیت داشته باشه ، انجین اساسین یا anvil واسه صحنه های بازیهای open world طراحی شده و آنریل انجین برای فضاهای داخلی و آنریل انجین تو این زمینه از بقیه انجین ها سر تره .

سبک بازی هایی که platforming خفن دارند مثل god of war، prince of persia و حتی بازی مثل mirror's edge که با موتور UE3 ساخته شده (شک نکنید که با UDK نمیشه چون احتیاج به تغییرات در ادیتور، کدهای فیزیک و گیم پلی داره - در ضمن بازی mirror's edge نیز سیستم رندرینگ آنریل رو هم کلی تغییر داده بود). بازم میگم شما درک درستی از یه انجین نداری و فقط میخوای بیای اینجا و چهار تا کلمه خارجی که بلدی رو به رخ بچه های این فروم بکشی. تغییرات توی ادیتور واسه چی باید داده بشه اگر منظورت اضافه کردن ابزار جدیده ، با تغییر کدهای ادیتور راحت میشه این کار رو انجام داد .

راستی

- بازی های استراتژیک درست حسابی که احتیاج به هوش مصنوعی پیشرفته و مدیریت منابع و حتی تکنیک های رندرینگ خاص خودشون رو دارند.
این امکانات اونقدر پیش پا افتاده اند که میشه با کیزمت هم ساخت

به عنوان مثال شرکت رسانا افزار شریف دمویی از یک کاراکتر توی UDK که لبه دیوار رو می گیره تو نمایشگاه نشون می داد او هم تو یک محیط خالی و کوچک، می تونید مقایسه کنید نتیجه رو. چه از نظر سرعت چه از نظر کیفیت.خوب از این خط میشه شما رو شناخت که شما داری به کاری که یه شرکت انجام داده اشکال میگیری و کلی محقق روش تحقیق کردن ، واقعا که این حرفا واسه یه بازیساز بده ، البته بازیساز که نه به قول خودت انجین نویس هستید ، حداقل اونا یه چیزی ساختن ولی شما فقط ادعاش رو داری

مورد اینکه باز هم من دویست خط راجع به آینده دار نبودن، ایجاد ضعف فنی، تنبل کردن تیم فنی، نبود انعطاف کافی برای پیاده سازی ایده های گرافیکی، فیزیک، هوش مصنوعی و گیم پلی توسط برنامه نویسان و طراحان و غیره رو هم گفتم، باز هم شما می گید چه کاری می شه با این کرد که با اون نمیشه ! حالا من اینجا باید بیام کل ایده های جدید تو همه سبک های بازی رو فکر کنم بعد ببینم به شکل پرسرعت و قوی در UDK پیاده می شه یا نه و بیام برای شما لیست کنم ؟!udk اومده که دغدغه های فکری گروه رو واسه تکنولوژی برطرف کنه ، اومده که بازیساز ها به جای تکنولوژی به گیم پلی فکر کنند ، عقیده ای که شما داری حتما دنیای بازی امروز شکست میخوره ، چون فقط داری روی تکنولوژی حرف میزنی نه بازی ، بازی که انجین نیست ، خواهشا اول برو چند تا بازی ، بازی کن تا درک درستی از بازی داشته باشی ..... به هیچ وجه نمیتونی ثابت کنی udk خروجی ضعیف میده در مورد بازی ضعیف هم چند خط بالا توضیح دادم

شما اگه بازی سازی به قول خودت اول می شینی طرح می ریزی که چه چیزهایی دقیقاً می خوای ، scale بازی در چه حدی هست، چه ایده های جدیدی داری ، گرافیک محیط چجوریه، چه تکنیک هایی لازمه داشته باشه، مکانیک گیم پلی چجوری هست، امکانات فنی چطور هست و ... سپس یا موتور می نویسی (که گمون نکنم) یا یک موتور آماده با سورس انتخاب می کنی (که اون هم چون کد low-level نمی تونی بزنی بیخیال می شی) ، پس بهترین گزینه UDK می مونه که هم امکانات اولیه اش زیاد هست هم فقط اسکرپیت نویسی داره و سریعتر خروجی می ده اما با خرج همه اون چیزهایی که گفتم ...جنابعالی هم تجربه نکردید ، شما فقط دارید با کلمات بازی میکنی و بازم میگم درک درستی از بازی ندارید ، یه بازی با انجین خیلی تفاوت داره . کاربر یا همون پلیر نمیاد با کد و شیدر باز یکنه ، اون میاد که لذت ببره ، ببینم اگر شما بیای بگی یه انجین ساختم در حد کرای انجین ولی بازیت بدردنخور باشه بازیکن میاد میگه چون انجینت اینه پس بازیت هم خوبه ؟؟!!
تمامی ایده ها تو udk قابل پیاده سازی هست ، لطفا از آوردن مثال های بی مورد خودداری کنید .
[/QUOTE]
منتهی برخلاف اون چیزی که فکر می کنید ، کاریه که حوصله، وقت و انرژی زیادی می خواد... چیزی که احتمالاً شما اصلا باهاش آشنایی ندارید و مثل خیلی های دیگه فکر می کنید "گنج بدون رنج میاد" .ویندوز مایکروسافت هم یه نفر ننشسته بسازه ! انجین های بزرگی مثل کرای و آنریل هم یه نفر نساخته !
نمیدونم جنابعالی چطوری پیش خودت فکر کردی میشه این کار رو کرد !!!

دیگران انجام دادن خوب هم انجام دادن

saeed_cpu_full
25-05-2011, 12:09
امیر رضا از عکس های با سایز پایین استفاده کن ... تمام قالب رو به هم ریختی ! میتونستی لینک عکس هارو بزاری ...

saeed_cpu_full
25-05-2011, 12:18
چه منابع عظیمی ؟؟
پردازش ربطی به انجین نداره ! لطفا با کلمات بازی نکنید....

:18:
ربطی به انجین نداره ؟! :13:

Unreal 3 هم نمیتونه open world بسازه ، مثل اینکه جنابعالی هنوز نمیدونید هر انجینی میتونه تو بخش خاصی فعالیت داشته باشه ، انجین اساسین یا anvil واسه صحنه های بازیهای open world طراحی شده و آنریل انجین برای فضاهای داخلی و آنریل انجین تو این زمینه از بقیه انجین ها سر تره .

کی این حرف رو زده ؟ مگه UE3 سیستم Crowd نداره ؟
عین این میمونه که بگیم Cry Engine به درد ساخت جنگل میخوره !

بازم میگم شما درک درستی از یه انجین نداری و فقط میخوای بیای اینجا و چهار تا کلمه خارجی که بلدی رو به رخ بچه های این فروم بکشی. تغییرات توی ادیتور واسه چی باید داده بشه اگر منظورت اضافه کردن ابزار جدیده ، با تغییر کدهای ادیتور راحت میشه این کار رو انجام داد .
البته این ابزار های جدید فقط به Actors List و چند چیز دیگه اضافه میشه ولی منظور ایشون این نبود ... مثلا فرض کن UDK یه چیزی مثل BSP Brush نداره . فکر کنم منظورشون این بود که یه ابزاری مثلا ، مثل BSP Brush به انجین اضافه کنیم که این کار نیازمند سورس کد انجین هست

خوب از این خط میشه شما رو شناخت که شما داری به کاری که یه شرکت انجام داده اشکال میگیری و کلی محقق روش تحقیق کردن ، واقعا که این حرفا واسه یه بازیساز بده ، البته بازیساز که نه به قول خودت انجین نویس هستید ، حداقل اونا یه چیزی ساختن ولی شما فقط ادعاش رو داری

این طرز حرف زدنت خیلی زشته ! :13: اینجا نیومدی واسه دعوا اومدی بحث کنیم آخر سر به یک نتیجه گیری کلی برسیم ...

ویندوز مایکروسافت هم یه نفر ننشسته بسازه ! انجین های بزرگی مثل کرای و آنریل هم یه نفر نساخته !
نمیدونم جنابعالی چطوری پیش خودت فکر کردی میشه این کار رو کرد !!!
ایشون نیومده UE3 یا CryEngine بسازه ... کارش قابل احترام و تقدیره چون با این کار داره به علمش اضافه میکنه.

AMIR REZAs
25-05-2011, 12:26
مثلا فرض کن UDK یه چیزی مثل BSP Brush نداره . فکر کنم منظورشون این بود که یه ابزاری مثلا ، مثل BSP Brush به انجین اضافه کنیم که این کار نیازمند سورس کد انجین هست

خوب چی نداره که نمیشه اضافه کرد ؟
اگرم چیزی نداشته باشه همون طور که گفتم میشه با ادیت کدها اضافه کرد

این طرز حرف زدنت خیلی زشته ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] اینجا نیومدی واسه دعوا اومدی بحث کنی آخر سر به یک نتیجه گیری کلی برسیم ...
حرف من زشته یا برخورد ایشون که راه به راه به Udk کارها توهین میکنند ( انگار مال پدرشونه ، کسی که استفاده کنه احمقه و....)

ایشون نیومده UE3 یا CryEngine بسازه ... کارش قابل احترام و تقدیره چون با این کار داره به علمش اضافه میکنه.
منظورم این بود که ما منتظر میشم تا انجین نویس های خوب کشورمون یه انجین خوب بنویسن در حد بالای کرای و انریل تا دغدغه های نبود سورس و ضعف موتورشون برطرف بشه:13::31:

saeed_cpu_full
25-05-2011, 12:34
خوب چی نداره که نمیشه اضافه کرد ؟
اگرم چیزی نداشته باشه همون طور که گفتم میشه با ادیت کدها اضافه کرد

دیباگ درست و حسابی و نداره :31: به همین خاطر سرعت کار میاد پایین
البته این وقت جبران میشه چون ادیتور های UDK کار باهاشون ساده و سریع هست

اینو میتونی با ادیت کد اضافه کنی ؟!

M.Mehrazin
25-05-2011, 12:55
سلام
خب من اونقدر آنریل بلد نیستم که بخوام نظر بدم فقط یه چیز

Unreal 3 هم نمیتونه open world بسازه
من اینو قبول ندارم.دلیلم هم بازی wheelman است که با آنریل 3 ساخته شده از نظر گرافیکی هم به نظر من خیلی از بازی های هم سبکش سرتر بود.

AMIR REZAs
25-05-2011, 20:09
ربطی به انجین نداره ؟! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
معمولا پردازش به دو چیز بیشتر بستگی نداره : سی پی یو ، حجم بازی که قراره سی پی یو پردازش کنه

دیباگ درست و حسابی و نداره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به همین خاطر سرعت کار میاد پایین
البته این وقت جبران میشه چون ادیتور های UDK کار باهاشون ساده و سریع هست

اینو میتونی با ادیت کد اضافه کنی ؟!
اصلا ربطی نداره ، حتی آنریل انجین هم اینطوری دیباگ میکنه.

شما میتونی هر ادیتوری حتی یک Matinee جدید به udk اضافه کنی چون کدهای ادیتور باز هستن.

کی این حرف رو زده ؟ مگه UE3 سیستم Crowd نداره ؟
عین این میمونه که بگیم Cry Engine به درد ساخت جنگل میخوره !

جان ؟ :18:
Open world از سیستم crowd ؟؟
ولی این بیشتر واسه استراتژیک و تولید بازیکن و... هست تا اپن وورد :20:

البته این ابزار های جدید فقط به Actors List و چند چیز دیگه اضافه میشه ولی منظور ایشون این نبود ... مثلا فرض کن UDK یه چیزی مثل BSP Brush نداره . فکر کنم منظورشون این بود که یه ابزاری مثلا ، مثل BSP Brush به انجین اضافه کنیم که این کار نیازمند سورس کد انجین هست
بالا توضیح دادم

علاوه بر توضیح پست قبلیم ، ایشون داره طوری صحبت میکنه که انگار همه عقب تر ازشون هستن و از همه سرترن ،
به هر حال این دعوای انجین و انجین نویسی تو همه جا همیشه هست مثل مایکروسافت ویندوز و لینوکس که همیشه دعوا دارن ، حالا شما میخوای یه چیز بشی بدتر از اونا ؟

آقای sepul لطفا حرفی که میزنی با مدرک و مستند حرف بزن ، نه اینکه با توجه به کارهایی که انجام ندادی بیای و نظر بدی ....

من اینو قبول ندارم.دلیلم هم بازی wheelman است که با آنریل 3 ساخته شده از نظر گرافیکی هم به نظر من خیلی از بازی های هم سبکش سرتر بود.
من گفتم آنریل تو صحنه های داخلی قدرتمندترینه وگرنه هر انجینی میتونه اپن وورد بسازه ( نمونش بازی Parvizamd با گیم استدیو)

saeed_cpu_full
25-05-2011, 21:16
معمولا پردازش به دو چیز بیشتر بستگی نداره : سی پی یو ، حجم بازی که قراره سی پی یو پردازش کنه
خوب این حرفت چه ربطی به حرف من داشت ؟! تو میگی پردازش به انجین بستگی نداره !

اصلا ربطی نداره ، حتی آنریل انجین هم اینطوری دیباگ میکنه.
خیر ... شما لطفا برو Feature های Unreal Engine رو ببین که همون لحظه دیباگ میکنه و مثل UDK نیست

شما میتونی هر ادیتوری حتی یک Matinee جدید به udk اضافه کنی چون کدهای ادیتور باز هستن.

این کار فقط با سورس امکان پذیره ! اون کلاس هایی که مربوط به UDK Editor هستن ربطی به اضافه کردن امکانات ندارن

جان ؟ :18:
Open world از سیستم crowd ؟؟
ولی این بیشتر واسه استراتژیک و تولید بازیکن و... هست تا اپن وورد :20:پس معلومه آموزش هارو درست و حسابی ندیدی ! Crowd یه سیستم AI کلی رو کنترل میکنه پس میتونی رفتار های اون جمعیت رو تعریف کنی و با یه سیستم Crowd اونهارو توی نقشه پخش کنی

AMIR REZAs
25-05-2011, 22:00
خوب این حرفت چه ربطی به حرف من داشت ؟! تو میگی پردازش به انجین بستگی ندارهداره ولی اکثرا مربوط به اون دو مورده

خیر ... شما لطفا برو Feature های Unreal Engine رو ببین که همون لحظه دیباگ میکنه و مثل UDK نیست
از خودم نمیگم اینو از کسی که سال هاست با Unreal engine کار میکنه پرسیدم

این کار فقط با سورس امکان پذیره ! اون کلاس هایی که مربوط به UDK Editor هستن ربطی به اضافه کردن امکانات ندارناینم همین طور از ایشون پرسیدم که بهم گفت حتی یه ادیتور واسه ماشین سازی هم نوشته

پس معلومه آموزش هارو درست و حسابی ندیدی ! Crowd یه سیستم AI کلی رو کنترل میکنه پس میتونی رفتار های اون جمعیت رو تعریف کنی و با یه سیستم Crowd اونهارو توی نقشه پخش کنی
میدونم ، چون میشه این کار رو کرد همه چی واسه ساخت یه GTA آمادست ؟؟

saeed_cpu_full
25-05-2011, 22:34
داره ولی اکثرا مربوط به اون دو مورده
برو چند پست قبلت رو نگاه کن ... گفته بودی ربطی نداره !

از خودم نمیگم اینو از کسی که سال هاست با Unreal engine کار میکنه پرسیدم
مطمئنی طرف سر کارت نزاشته ؟! :31:

اینم همین طور از ایشون پرسیدم که بهم گفت حتی یه ادیتور واسه ماشین سازی هم نوشته
خوب اگه داره با Unreal Engine کار میکنه با داشتن سورس کد میتونه همچین کاری رو انجام بده

میدونم ، چون میشه این کار رو کرد همه چی واسه ساخت یه GTA آمادست ؟؟
اگه میدونی پس واسه چی میگی Crowd یه چیزیه که اصلا ربطی به Open World نداره !!

دقت کردی هر دفعه داری حرف های خودت رو نقض میکنی ؟
من خودمم از بحث خسته شدم !
به جای اینکه اینجا محل آموزش مستمر بازیسازی و تبادل اطلاعات باشه فقط شده جای جنگ و دعوا !

با توجه به اطلاعات شما در حال حاضر امیر رضا جان پیشنهاد من اینه که روی همون ادیتور ها فعلا کار کن ... یه چند وقتی وارد Unreal Script نشو

Armin060
25-05-2011, 23:09

شاید بهتر باشه قبل از ادامه ی کارت یه کتاب مبانی کامپیوتر بخونی! (اولین چیزی هست که اگر بری کلاس های عمومی کامپیوتر باید یاد بگیری).
سرعت توی کامپیوتر به خیلی چیزا مربوط میشه که هر کدومش میتونه اولویت داشته باشه. برای مثال توی یه سوپر کامپیوتر فاصله ی رم تا CPU یه چیز خیلی مهمی هست. مثلا به ازای هر 1 متر کلی رو سرعت تاثیر داره.
البته عامل اصلی اختلاف سرعت تو کامپیوتر های خانگی الگوریتم هست. تو کنسول ها هم فقط الگوریتم هست، یعنی تو کنسول تنها چیزی که می تونه اختلاف سرعت ایجاد کنه یه الگوریتم خوب یا بده.
برای مثال واسه جست و جو در نگاه اول آدم کدی می نویسه که تو n تا آیتم بخواد بگرده یکی رو پیدا کنه در بدترین حالت باید n مقایسه انجام بده. حالا فرض کنید شما تو بازیتون 1000 تا ایتم تو یک صحنه دارید، هر کدوم از اینها باید هزاران بار مقایسه روشون واسه کار های مختلف مثل فیزیک، تشخیص تصادم، هوش مصنوعی و ... انجام بشه! حالا فرض کنید که a تعداد نیاز های مقایسه باشه، بنابراین a*n بار باید مقایسه صورت بگیره که تو بازی ای مثل call of duty نیازمند یه سوپر کامپیوتر هست که باهاش هابل رو کنترل می کنند تا بتونیم call of duty رو بازی کنیم. حالا چطور شده که رو یه کنسول با 512 مگ رم و یه CPU ی نسبتا ضعیف به این خوبی میشه بازی کرد؟

AMIR REZAs
26-05-2011, 07:42
برو چند پست قبلت رو نگاه کن ... گفته بودی ربطی نداره !
خوب اگه داره با Unreal Engine کار میکنه با داشتن سورس کد میتونه همچین کاری رو انجام بده
اگه میدونی پس واسه چی میگی Crowd یه چیزیه که اصلا ربطی به Open World نداره !!

دقت کردی هر دفعه داری حرف های خودت رو نقض میکنی ؟
من خودمم از بحث خسته شدم !
به جای اینکه اینجا محل آموزش مستمر بازیسازی و تبادل اطلاعات باشه فقط شده جای جنگ و دعوا !

با توجه به اطلاعات شما در حال حاضر امیر رضا جان پیشنهاد من اینه که روی همون ادیتور ها فعلا کار کن ... یه چند وقتی وارد Unreal Script نشو خوب چه ربطی داره ؟ خوب منم گفتم

ولی این بیشتر واسه استراتژیک و تولید بازیکن و... هست تا اپن وورد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]بیشتر تو استراتژیک کاربرد داره نگفتم اصلا تو Open world کاربردی نداره !
تمام اطلاعات Unreal script من دقیق هستن و با تحقیق و مخصوصا سوالات تخصصیم رو از Silsin پرسیدم که چند ساله با آنریل انجین کار میکنند :46:

شاید بهتر باشه قبل از ادامه ی کارت یه کتاب مبانی کامپیوتر بخونی! (اولین چیزی هست که اگر بری کلاس های عمومی کامپیوتر باید یاد بگیری).
سرعت توی کامپیوتر به خیلی چیزا مربوط میشه که هر کدومش میتونه اولویت داشته باشه. برای مثال توی یه سوپر کامپیوتر فاصله ی رم تا CPU یه چیز خیلی مهمی هست. مثلا به ازای هر 1 متر کلی رو سرعت تاثیر داره.
البته عامل اصلی اختلاف سرعت تو کامپیوتر های خانگی الگوریتم هست. تو کنسول ها هم فقط الگوریتم هست، یعنی تو کنسول تنها چیزی که می تونه اختلاف سرعت ایجاد کنه یه الگوریتم خوب یا بده.
برای مثال واسه جست و جو در نگاه اول آدم کدی می نویسه که تو n تا آیتم بخواد بگرده یکی رو پیدا کنه در بدترین حالت باید n مقایسه انجام بده. حالا فرض کنید شما تو بازیتون 1000 تا ایتم تو یک صحنه دارید، هر کدوم از اینها باید هزاران بار مقایسه روشون واسه کار های مختلف مثل فیزیک، تشخیص تصادم، هوش مصنوعی و ... انجام بشه! حالا فرض کنید که a تعداد نیاز های مقایسه باشه، بنابراین a*n بار باید مقایسه صورت بگیره که تو بازی ای مثل call of duty نیازمند یه سوپر کامپیوتر هست که باهاش هابل رو کنترل می کنند تا بتونیم call of duty رو بازی کنیم. حالا چطور شده که رو یه کنسول با 512 مگ رم و یه CPU ی نسبتا ضعیف به این خوبی میشه بازی کرد؟
خوب این حرفت چه ربطی به حرف من داشت ؟! تو میگی پردازش به انجین بستگی نداره !شرکت تخصصی P30world تقدیم میکند : دیگر نگران پردازش های سنگین کامپیوتر خود نباشید با گیم انجین های ما میتوانید هر پردازشی را انجام دهید . گیم انجین پردازشگر 2012 :31:

راستی لطف کنید پست های جوابی که من و آقاسعید به جناب سپول رو زدیم رو نپیچونید:46:

AMIR REZAs
26-05-2011, 11:13
بازی های دو بعدی و سه بعدی کوچک که احتیاج به منابع عظیم و توان پردازشی بالا ندارندمثل اینکه من منظور Sepul رو متوجه نشدم !
خیال کردم میگن انجین ها پردازش میکنن ( البته هر چی به خط بالا نگاه میکنم بازم ....)

به هر حال جواب ایشون

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منتظر پاسخشون به پست های قبلی هستم.:20:

sepul
27-05-2011, 16:35
آموزش ساخت یک بازی Racing توسط UDK از ابتدا تا انتها ( به صورت ویدئویی ) :

هوش مصنوعی یار های خودی کاملا مشابه CoD هست اونها سنگر میگیرند ، وقتی چند دشمن نزدیک هم بودند نارنجک پرت میکنند و به هدف شلیک میکنند و ...

تمام اسکریپت های مربوط به دو بعدی کردن دوربین و محدود کردن اون رو خودم نوشتم ... علاوه بر اون Bot ها هم حرکتشون دو بعدی هست
etc. etc.

باز هم باید حرف های پست قبلیم رو تکرار کنم ...

بازی ماشین سواری برای درست بودن و قابل رقابت بودن دو چیز اساسی احتیاج داره: 1) احتیاج به نوشتن موتور فیزیک خاص خودش رو داره 2) احتیاج به فریم ریت 60 فریم در ثانیه با گرافیک قابل قبول داره
هر موقع این دو مورد رو تونستین در UDK پیاده کنید، می تونید بگید می تونیم بازی ماشین سواری بسازیم ! نه Protoype
در مورد بازی دو بعدی هم شما هم amir reza اشتباه برداشت کردین از حرف ام ، منظور من اینه که یک بازی دو بعدی یا سه بعدی ساده اصلا احتیاجی به UDK نداره، مثل این می مونه که می خواهید مثلا ماشینی مثل پراید درست کنید ولی روش موتور کامیون دیزل بگذارید !!! نمی دونم دیگه چجوری منظورم رو برسونم. (البته این تقریبا همون کاریه که در صنعت ماشین ایران هم انجام می دن)

بازی call of duty و مشابه اونها دارای مراحل بسیار شلوغ ، صحنه های جنگی درگیر کننده و سینماتیک هستند، از اونجا که UDK قابل optimize نیست، هر موقع با فریم ریت بالا تونستین صحنه های مشابه اون رو در UDK در بیارید (بدون سوپر کامپیوتر) می تونید بگید می تونیم بازی FPS جدی درست کنیم، این چیزی که شما در واقع دارید می گید یه جورایی قهوه ای کردن infinity ward و دیگر شرکت ها هست که موتورهای خاص خودشون رو دارند، و شرکت epic حتی با توانایی تغییرات کامل در موتور قدرتمند خودش نمی تونه صحنه های مشابه اونها رو درست کنه !

کلا من بیشتر این پروتوتایپ هایی که شما اینجا گذاشتین رو دیدم و نظرم رو گفتم...
متاسفانه باید حرفهام در قالب فونت بزرگ بزنم که مجبود نشم چند بار تکرار کنم. دوباره دو پست قبلی :

یک سری دیگه هم که اصلا مثل اینکه پرت هستند، میان مثال بازی هایی مثل wheelman رو میزنن، آقا جان، UDK همون UE3 نیست به خدا ! UDK ادیتور موتور UE3 هست، که امکانات مود سازی در موتور UE3 رو بهتون می ده، فقط فرقش با مود اینه که لازم نیست با بازی unreal tournament ریلیز کنید !

کاملا درسته . یک نفر که داره انجین میسازه برای بازیش با کسی که داره با یه انجین آماده بازیش رو طراحی میکنه خیلی فرق داره و صد در صد اونی که داره انجین میسازه از نظر دانش و اطلاعاتش یه سر و گردن بالاتر از فردی هست که با انجین آماده داره بازی میسازه ولی شما به من بگو اگه من بخوام یه بازی Indie بسازم که مثلا Steam یا Xbox Live بگیرتش باید چه خاکی به سرم بریزم ؟! برم انجین بسازم یا انجین Open Source بخرم ؟!!
شما نباید خودت بای بسازی ! اگه می خوای تنهای بشینی خونه بازی بسازی همین udk خیلی هم خوبه .
ولی اگه می خوای جدی این کار رو بکنی ، باید با یک سری آرتیست و برنامه نویس مثل من تیم بشی که بصورت تیمی بشه کاری کرد!!! ولی ظاهراً بیشتر افرادی که اینجا هستند کلا علاقه به کار تیمی ندارند، و فکر می کنند یه ابزاری مثل UDK میاد و می تونن تو خونه بشینند Call of Duty درست کنند.

شما خودت پول انجین همراه با سورسش رو داری ؟!
به عنوان مثال موتور گرافیکی OGRE مجانی و سورس باز هست و بازی هایی مثل torchlight رو باهاش ساختند که از نظر کیفیت و رقابت با بازی های تجاری دیگه عالی بوده. خیلی دیگه از موتورهای باکیفیت دیگه مثل unity که بسیار هم عالی هست و همراه با ادیتور و تمام سورس اش 1500 دلار قیمت داره، و برای یک "تیم" indie کاملا معقول هست.

نمیدونم چرا پست هاتو میبینم یاد پست های چند ماه پیش خودم میفتم
شما احتمالا برنامه نویس نیستید. واسه همینه که اینقدر با UDK حال کردید.

کلا این بحث نظر کسی رو تغییر نخواهد داد، از اونجا که من به شما فقط راه درست بازی سازی رو می گم. آمار بازی های جهانی رو نشون دادم، ولی طرفداران UDK کلا با بی اطلاعی کامل که حتی فرق UE3 با UDK رو نمی دونند اون رو بهترین راه بازی سازی می دونند (جز saeed) و شما هم به من prototype افراد که تو خونه تست زدن رو نشون می دید.
فرهنگ ما جوریه که کار تیمی نمی تونیم بکنیم و دنبال تخصص خاصی هم نیستیم که به جاش همه کاره و هیچ کاره (معمولا هیچ کاره..) می شیم. برای همین اینگونه ابزار همیشه از یک ابزار فردی تبدیل می شه به تنها راه حل بازی سازی حتی برای تیم های حرفه ای در ایران.
در واقع اون کسی که بخواد بفهمه و دنبال کار درست بره می ره (همونطور که آرتیست ها و دیزاینر ها برای prototype زدن و تمرین یکی از بهترین انتخاب هاشون همین udk هست) ، اون کسی هم که نخواد بفهمه نمی ره. پس بهتره بیخیالش بیشم.

saeed_cpu_full
27-05-2011, 19:35
در کل هدفم از پست هایی که دادم قانع کردن شخص ( یا اشخاصی ) نبوده و فقط خواستم اگر کسی توی انتخاب UDK گیج شده با پست های صفحات قبلی گیج تر نشه .

دیگه بحث رو ادامه نمیدم قضاوت بر عهده ی خوانندگان باشه بهتره :46:

پ.ن : برای 60 فریم گرفتن باید سیستم LOD پیشفرض رو یه خورده دستکاری کرد .

M.Mehrazin
27-05-2011, 20:03
یک سری دیگه هم که اصلا مثل اینکه پرت هستند، میان مثال بازی هایی مثل wheelman رو میزنن، آقا جان، UDK همون UE3 نیست به خدا ! UDK ادیتور موتور UE3 هست، که امکانات مود سازی در موتور UE3 رو بهتون می ده، فقط فرقش با مود اینه که لازم نیست با بازی unreal tournament ریلیز کنید ! آقاجون اصلا من با شما نبودم.منظورمم همون آنریل 3 بود نه UDK .نگاه کنید در جواب اینکه گفته بودن آریل اساسا به درد open world نمی خوره گفته بودم.
نظر شخصی من هم اینه که(البته می دونم دیر شده) برای بازیسازای مستقل مثل ما UDK بهترین گزینه است(چون وقتش رو نداریم که پنج شش سال فقط وقت بذاریم روی موتور و آخرشم سطحش کمتر از این بشه و معلومم نباشه کی پس میخوایم خود بازی رو بسازیم(البته من کار شما رو زیر سوال نمیبرم و اتفاقا تحسین هم می کنم ولی شاید یکی مثل شما اینقدر وقت نداشته باشه)) اما برای یه بازی تجاری که بخواد توی دنیا منتشر بشه کم میاره(به خاطر همین نداشتن سورس که البته برای بازی تجاری یه تیم حداقل ده بیست نفره برای این کار هست که می تونه توی یه زمان مناسب یه موتور خوب تحویل بده یا مثلا همین آنریل رو بخرن و توش تغییرات لازم رو بدن).

sepul
29-05-2011, 15:44
پ.ن : برای 60 فریم گرفتن باید سیستم LOD پیشفرض رو یه خورده دستکاری کرد .
ایول، شما رسماً با این جمله مشکل اصلی بازی سازهای AAA هم حل کردید !

چون وقتش رو نداریم که پنج شش سال فقط وقت بذاریم روی موتور و آخرشم سطحش کمتر از این بشه و معلومم نباشه کی پس میخوایم خود بازی رو بسازیم
آره همیشه مشکل "وقت" و "امکانات" ه، نه چیز دیگه ...

به خاطر همین نداشتن سورس که البته برای بازی تجاری یه تیم حداقل ده بیست نفره برای این کار هست که می تونه توی یه زمان مناسب یه موتور خوب تحویل بده یا مثلا همین آنریل رو بخرن و توش تغییرات لازم رو بدن
برنامه نویس های اصلی که موتور بازی رو درست می کنند، معمولا 2-3 نفر کار درست هستند، حتی در تیم های بزرگ، بقیه برنامه نویس ها نقش کمکی و نوشتن ابزار رو دارند. خیلی از موتورها از جمله نسخه اولیه unreal، quake، offset حتی توسط یک نفر نوشته شده.
در ضمن شما و بقیه شرکت های بازی سازی وقتی یک عمر با UDK و ابزار امثال اونها کار کردند، و از نظر فنی فرق بین اسکریپت و کد native رو نمی دونند. برنامه نویس درست حسابی هم پرورش داده نمیشه ، در نتیجه از نظر فنی کل صنعت دچار ضعف می شه، و شما سورس آنریل هم بخرید مطمئن باشید یک خط اش هم سر در نمیارید که بخواهید عوض کنید !! فکر نکنم دیگه برای اونها ویدیو آموزشی باشه ! :)

Hotsun
29-05-2011, 17:06
چون من با انجین های اُپن سورس کار کردم میدونم که یه سری فایل نوشتاری برای فهمیدن کد ها میدن.

AMIR REZAs
30-05-2011, 11:08
نقل قول از یکی از کاربران PD

بنظرم بحث در مورد ساخت انجین بیهوده است!
آخرین باری یکی که علاقه خاصی به نوشتن انجین داشت ، سرش رو انداخت پایین و رفت! 90 درصدش رو ساخت! همین اقاییون به جای حمایت فقط گفتن بابا تا وقتی unity و unreal هست شما میخای انجین بنویسی که چی؟

.
seyedof: همون خارجی هایی که میگین که انجین نویسی میکنن یا گسترش میدن چون که میدونند که به کارشون مثلا انریل نمیاد یا محدوده، همونا حداقل تونستن یا تواناییش رو دارن که باز با همون انریل یا یونیتی یک بازی خفن یک بازی گرافیکی و عالی بسازن، بعد دیگه اومدن طرف اونجین نویسی!!! چون حالا تونستن از تمام قدرتش استفاده کنند و فهمیدن برای سری بعد یا کلان دیگه امکانات اون انجین جواب گو نیست!

توی ایران کسی پیدا میشه که بیاد از همین انریل یا یونیتی موجود یک بازی فوق گرافیکی یا یک بازی که بتونه از از تمام قدرت این انجین استفاده کنه بسازه؟؟؟
وقتی با انجین های موجود هنوز نمیتونند درست استفاده کنند ، انجین نویسی به چه کاری میاد؟؟؟
هروقت شما تونستید با انریل بازی مثل مدال افتخار(با انریل ساخته شد) که از کال اف قشنگتر شد بسازین اونوقت بییایین بحث کنید که اقا ما دیگه نمیتونیم از انجین اماده استفاده کینم چون بعضی اماکناتش کمه محدوده!
شما از همون امکانات محمدودش هم نمیتونید استفاده کمنید ، حالا میخایید برید سراغ انجین نویسی؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :sho

نظرم اینه که شما برید اول با همین انجین های اماده کار کنید هر وقت به قدرتی رسیدید که میتونید یک بازی درست و حسابی یا استفاده درست و حسابی از انیجن بکنید ، بعد بیایید بحث کنید!