PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ::.. گیر کردن فک موقع باز و بسته کردن دهان..::Steps-Rap
11-03-2011, 18:39
سلام به همه..
آقا من از 2 سال پیش تقریبا وقتی فکم رو یه کم زیاد باز میکنم انگار گیر میکنه و وقتی بیشتر میکشم پایین تق صدا میده...انگار مثلا میخواد در بره ولی نمیره...
از اون موقه تاحالا همش اینجوریم...
چرا ؟؟
خودش درست میشه؟

eMer@lD
12-03-2011, 22:14
سلام
در این تاپیک قبلا بحث شده:


گیر کردن فک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
++++++++++++++++++++++++++


اختلالات مفصل گیجگاهی-فکی


اختلالات مفصل گیجگاهی-فکییا "Temporomandibular Joint Disorder"یک سری از بیماریهای مفصل فک است که با درد و صدای "تق تق" و یا " ساچمه خورده " در هنگام باز و بسته کردن دهان تظاهر می نماید. این بیماری ناشی از عدم عملکرد صحیح عضلات دخیل در عمل جویدن و یا درمانهای ناصحیح دندانپزشکی و فاکتورهای روانی و استرسی و یا همه آنها می باشد. برخی از انواع مشکلات TMJ می تواند به مشکلات جدی تر منجر شود که تشخیص زودرس و درمان این علائم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] om%2Fnews%2Fadmin%2FGallery%2FTMJ%2520Function_0.f lv)

اختلالات ممکن است به دلیل جفت شدن غیر آناتومیک دندان های فک بالا و پایین ، عدم عملکرد صحیح ماهیچه های دخیل در جویدن باشد . البته آسیب و صدمه به فک ناشی از سوانح یا بیماریها می توانند بطور مستقیم یا غیرمستقیم به بالشتک بین مفصلی یا دیسک و باندها یا لیگامانهای نگهدارنده منجر گردد ، که با صدای مفصل و درد همراه خواهد بود .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


جابجایی و دررفتگی بالشتک
در باز و بسته کردن دهانبالشتک سوراخ و آرترو
مفصل


جایگاه نرمال در مفصلآیا شما دچار اختلال گیجگاهی-فکی هستید ؟
• آیا در زمان صحبت کردن یا جویدن صدای مفصل به صورت " تق تق " می شنوید ؟
• آیا شما در هنگام بیدار شدن احساس درد ، گرفتگی ماهیچه های صورت می کنید ؟
• آیا سردردهای مکرر و یا گردن درد دارید ؟
• آیا در موقع جویدن و بعد از آن و همچنین در زمان جفت کردن دندانها و بستن دهان درد شدیدتر می شود؟
• آیا استرس درد شما را شدیدتر می کند ؟
• آیا در طول روز یا بعد از بیدار شدن احساس قفل شدن فک ها را دارید ؟
• آیا باز کردن دهان ، غذا خوردن و یا خمیازه دشوار و یا دردناک است ؟
• آیا شما تا کنون تصادفی با صدمه به سر و گردن یا فک بالا و پایین داشته اید ؟
• آیا مشکلات مفصلی(مثل آرتروز) دارید ؟
• آیا دندان مصنوعی دارید و آیا زمان زیادی است که تمام دندانهای خود را کشیده اید ؟
اگر جواب یک یا چند پرسش زیر مثبت است حتما" با ما تماس بگیرید !

درمان
روشهای مختلفی درمانی جهت برقراری هارمونی بین ماهیچه ها و عملکرد مفصل فک وجود دارد. پس در یک معاینه دقیق و ارزیابی اطلاعات داده شده و تأیید تشخیص اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی-فکی روش درمانی مناسب تعیین و با شما در میان خواهیم گذاشت .
مرحله اول درمان شامل اقداماتی است که منجر به شل شدن عضلات و تسکین درد مفصل شود . در کنار این اقدامات درمانی ، توصیه های زیر تاثیر بسیار مثبتی در روند درمان خواهند داشت :
1. استراحت فک ( بسیار کم صحبت کنید )
2. خوردن غذاهای نرم
3. گرم کردن صورت
4. فیزیوتراپی مخصوص فک
5. خود را آرام کنید و از استرس دوری نمایید . حتما" جهت درمان روانپزشکی اقدام نمایید .
تکنیک های مدیریت استرس روزمره و همچنین استفاده از نایت گارد (( nightguard در فک بالا یا پایین می تواند به آرامش عضلات و کاهش درد کمک نماید.
در ادامه درمان تصحیح اکلوژن ( تصحیح جفت شدن دندانها ) و یا ارتودنسی توصیه می گردد.

عمل جراحی
معمولا برای بیماران مبتلا به عوارض شدید مانند قفل شدن فک ها ، درد و عدم پاسخگویی به درمانهای غیرجراحی توصیه می گردد . طیف وسیع این اعمال جراحی از شستشوی فضای داخل مفصل یا arthrocentesis تا برداشتن سر مفصل یا condylotomy می باشد . این اقدامات جراحی کمک به کاهش درد و افزایش فضای درون مفصلی و همچنین کاهش علائم موجود می نماید. از آنجایی که این اعمال جراحی بصورت باز با برشهایی در روی پوست صورت می گیرد ، اقدام به عمل جراحی بعنوان آخرین مرحله درمان انتخاب خواهد شد .

و اگر مفصلی هست این نکات کمک کننده هستند:


دهانتان را باز كرده و سپس ببنديد. اين حركت ساده بدون وجود مفصل فكي ـ گيجگاهي امكان‌پذير نيست. با وجودي كه صفحه غضروفي اين مفصل خيلي كوچك است اما همين صفحه كوچك، استخوان فك تحتاني را از استخوان گيجگاهي جدا مي‌كند و امكان لغزيدن و سرخوردن مفصل فك به هنگام صحبت كردن، بلعيدن، جويدن و... را فراهم مي‌آورد.
آسيب به اين ساختمان پيچيده و مثلثي شكل كه در جلوي گوش شما واقع شده است مي‌تواند باعث مشكلات قابل توجهي شود.

مفصل فكي كجا واقع شده است؟

جلوي گوش شما يك برجستگي مثلثي شكل است. انگشت اشاره خودتان را جلوتر از اين برجستگي قرار دهيد و كمي فشار دهيد. سپس دهانتان را باز و بسته كنيد. به راحتي مي‌توانيد حركت مفصل فكي را احساس كنيد.

اين مفصل چگونه كار مي‌كند؟

وقتي شما چيزي را محكم گاز مي‌گيريد از نظر قوانين فيزيكي، فك حكم اهرم و مفصل فكي حكم تكيه‌گاه را دارد. در واقع فشاري كه به مفصل وارد مي‌شود بيشتر از فشاري است كه به ماده‌اي كه بين دندان‌ها واقع شده وارد مي‌آيد اما با توجه به اين كه غضروف مفصل فكي سطح صاف و نرمي را فراهم مي‌آورد استخوان‌هاي تشكيل دهنده مفصل به‌راحتي و با كمترين اصطكاك روي‌هم مي‌لغزند و نيرو در يك سطح وسيع‌تري توزيع مي‌شود و احتمال آسيب مفصل به حداقل مي‌رسد.

چه عواملي باعث درد مفصل فكي مي‌شوند؟

در بيشتر بيماران درد مفصل فكي ناشي از جابه‌جايي ديسك اين مفصل است. اين جابه‌جايي باعث وارد آمدن كشش و فشار بر اعصاب حسي مربوطه مي‌شود. صداي تق تقي كه به هنگام باز و بسته كردن دهان نزد اين بيماران شنيده مي‌شود ناشي از حركت كردن ديسك مفصلي است. علاوه بر اين ممكن است اسپاسم عضلات دخيل در جويدن و ناكارآمدي آنها نيز باعث درد مفصل فكي شود.

وارد آمدن ضربه خفيف يا شديد به فك، دندان قروچه، آدامس جويدن بيش از حد، استرس و ساير عوامل هيجاني و رواني، نادرست بودن وضعيت قرارگيري دندان‌ها، آرتريت يا التهاب مفصل از عواملي هستند كه باعث آسيب ديدن مفصل فك مي‌شوند.

گوش درد، دردناك بودن عضلات فك، درد ناحيه گيجگاهي يا گونه، در رفتگي مفصل فك و قفل شدن آن،‌ تق تق كردن حركت مفصل فكي، كامل باز نشدن دهان و دردهاي مكرر و مزمن سر و گردن نيز از نشانه‌هاي آسيب مفصل فكي است.

درد ممكن است تير كشنده باشد و با هر بار بلع، خميازه، صحبت كردن يا جويدن ايجاد شود يا ممكن است دردي مبهم و دائمي باشد. درد بيشتر در جلوي گوش متمركز است اما ممكن است نواحي مجاور هم تير بكشد يا به‌دليل مشترك بودن عصب حسي مفصل فك با گوش، حلق و نواحي مجاور گردن در هر يك از مناطق ذكر شده حس شود؛ به نحوي كه بسياري از بيماراني كه مبتلا به اختلالات مفصل فكي هستند به دليل دردگوش به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه مي‌كنند.

توصيه ها

ـ‌ از آدامس جويدن خودداري كنيد.

ـ‌ با كمپرس گرم و مرطوب عضلات ناحيه را شل كنيد.

در مواردي كه آسيب مفصلي زياد باشد ممكن است استفاده از اسپلينتي كه بين دندان‌هاي بالا و پايين قرار مي‌گيرد از فرسايش بيشتر و پارگي ديسك مفصل پيشگيري كند و در مواردي نيز ممكن است مداخله جراحي ضروري باشد.