PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سؤال اورژانسی در مورد پلاکت و نحوه اهدای آن

mohsen_rkh
05-03-2011, 22:06
سلام دوستان. یه سؤال اورژانسی دارم. چطوری باید پلاکت اهدا کنم؟ در مورد خود پلاکت هم اگر امکانش هست توضیح بدید. فقط لطفاً سریع. ممنون. :11:

morsadr
06-03-2011, 09:18
سلام دوستان. یه سؤال اورژانسی دارم. چطوری باید پلاکت اهدا کنم؟ در مورد خود پلاکت هم اگر امکانش هست توضیح بدید. فقط لطفاً سریع. ممنون. :11:

پلاکت ذرات ریزی در خون می باشند که سلول کامل محسوب نمی شوند . کار اصلی آنها کمک در انعقاد خون مخصوصا در ابتدای اسیب های وارده می باشد که با تجمع در محل ضایعه و واکنشهای خاص خود باعث کاهش و بند آمدن خونریزی می شوند .
اهدا پلاکت به تنهایی نیست بلکه در زمانی که شما یک واحد خون کامل اهدا می کنید سازمان انتقال خون اجزا مختلف آنرا از هم جدا کرده و به تفکیک ذخیره می کند یعنی گلبولهای قرمز جدا پلاسمای خون جدا و پلاکتها جدا . بنابر این برای اهدا پلاکت باید یک واحد خون اهدا کنید .

urmard
13-07-2013, 17:19
پلاکت ذرات ریزی در خون می باشند که سلول کامل محسوب نمی شوند . کار اصلی آنها کمک در انعقاد خون مخصوصا در ابتدای اسیب های وارده می باشد که با تجمع در محل ضایعه و واکنشهای خاص خود باعث کاهش و بند آمدن خونریزی می شوند .
اهدا پلاکت به تنهایی نیست بلکه در زمانی که شما یک واحد خون کامل اهدا می کنید سازمان انتقال خون اجزا مختلف آنرا از هم جدا کرده و به تفکیک ذخیره می کند یعنی گلبولهای قرمز جدا پلاسمای خون جدا و پلاکتها جدا . بنابر این برای اهدا پلاکت باید یک واحد خون اهدا کنید .

مدير عامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در گذشته پلاكت مورد نياز بيماران از خون كامل اهدايي تأمين مي‌شد اما اكنون با روش پلاكت گيري مستقيم، بعد از گرفتن پلاكت، خون بيماران از دستگاه به بدن اهدا كننده بر مي‌گردد.
وي اضافه كرد: در اين روش از يك طرف براي تأمين پلاكت نيازي به اهداي خون كامل نيست و از طرف ديگر پلاكتي كه از اين طريق به دست مي‌آيد كيفيت بسيار بالاتري دارد و از نظر كيفيت اصلاً با پلاكتي كه از خون كامل گرفته مي‌شود، قابل مقايسه نيست.
ابوالقاسمي گفت: اكنون به جز تهران در 5 شهرستان ديگر نيز كار اهداي پلاكت به صورت جدي در حال پيگري است و در بقيه شهرستان‌ها نيز به سرعت اين كار گسترش مي‌يابد