PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : معرفی و بررسی تخصصی Lenovo Ideapads U350

apoosh
27-02-2011, 17:23
این مطلب رو در یکی از سایتهای تخصصی IT دیدم که کار خودشون هست. اگر علاقه مند بودید بازهم مطالب این شکلی بگذارم

قلبی کلاسیک در ظاهری مدرن

سری Ideapads لنوو، یکی از محبوب‌ترین رده‌های تولیدی این شرکت است که لنوو تلاش زیادی کرده تا ظاهری مدرن را با قیمتی مناسب در اختیار کاربر قرار دهد. لنوو با سابقه درخشانی که در بازار نوت‌بوک دارد به‌عنوان یکی از پیشتازان این بخش نیز شناخته‌می‌شود. U350 یکی از نوت‌بوک‌های سری باریک این شرکت است که ظاهر جذاب و شیک آن در همان ابتدا می‌تواند شما را مجذوب خودش بسازد. در ادامه این مقاله از نزدیک با توانایی‌های این دستگاه خوش‌استیل آشنا خواهیدشد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

طراحی و ساختار: نوت‌بوک سوسمار نشان

اولین چیزی که در این نوت‌بوک بیشتر از هر چیزی جلب توجه می‌کند، پوشش پوست سوسمار مانند درب آن است! البته لطافت و رنگ قهوه‌ای آن بیشتر شبیه به چرم طبیعی می‌ماند اما تلفیق این دو (حتی اگر مصنوعی هم باشد) سبب می‌شود، حس خوبی از به دست گرفتن U350 داشته‌باشید. ضخامت باریک این نوت‌بوک 24/9 میلی‌متری و وزن 1/62 کیلوگرمی باعث می‌شود تا حتی بتوانید مانند یک کلاسور آن را زیر بغل خود بزنید! طول 328 میلی‌متری و عرض 228 میلی‌متری برای یک دستگاه با صفحه‌نمایش 13/3 اینچ یک حد مناسب تلقی می‌شود.
با باز کردن نوت‌بوک متوجه تغییرات زیاد درون با ظاهر بیرونی آن می‌شوید. قاب دور صفحه‌کلید، نقره‌ای است و این‌بار از طرح فلز مانندی روی پلاستیک استفاده شده‌است تا حداقل تشابه آن با درب بیرونی در نحوه تقلبی بودن آن‌ها باشد! در سمت راست دو پورت USB 2.0، خروجی هدفون و ورودی میکروفون، Card reader و سوکت شارژ قرار دارند.
در قسمت چپ، یک پورت USB دیگر در کنار خروجی تصویر VGA ،HDMI، پورت RJ-45 و منفذ خروجی هوا تعبیه شده‌است. یک دکمه اختصاصی مخصوص روشن کردن شبکه بی‌سیم دستگاه نیز در نظر گرفته شده که اولین بار پس از فعال‌سازی روشن نمی‌شود زیرا باید پس از فعال‌سازی ویژگی به کمک کلید Fn، از روی صفحه‌کلید، دوباره به کمک ماوس، روی صفحه‌ای که روی صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود، گزینه شبکه بی‌سیم یا بلوتوث را On کنید (این را از قصد گفتم چون دفعه نخست که می‌خواستم شبکه بی‌سیم را فعال کنم، کلی جست‌وجو کردم تا چنین حالت عجیب و غریبی را یافتم!). تنها نکته‌ای که من در طراحی نوت‌بوک چندان نپسندیدم، قاب مشکی کناری صفحه‌نمایش است که لنوو با انتخاب یک مشکی مات، سبب ایجاد یک ناهمگونی با بدنه و ساختار براق نوت‌بوک شده‌است. البته این پلاستیک بدریخت یک حسن هم دارد و آن عدم باقی ماندن اثر انگشت و لک روی آن است (اگرچه من ترجیح می‌دهم، اثر انگشت باقی بمونه اما این ترکیب مات پلاستیکی را نبینم!). در وسط این قاب یک دوربین اینترنتی 1/3 مگاپیکسلی نیز وجود دارد که دارای قابلیت تشخیص چهره کاربر برای ورود است. البته بیشتر کاربران به ‌خاطر ضعف‌هایی که این تشخیص چهره دارد، پس از مدتی آن ‌را غیرفعال می‌کنند و به همان گزینه کلاسیک وارد کردن پسورد رو می‌آورند.

صفحه‌کلید U350 دارای 84 کلید است که سایز کلیدها به جز ردیف بالا که باریک‌تر است، دارای ابعاد مناسبی هستند. تایپ کردن با این صفحه‌کلید یکی از نکات دوست‌داشتنی آن است که من از کار با آن لذت بردم (البته تایپ انگلیسی با آن لذت‌بخش‌تر است چون حروف عربی حک‌شده روی صفحه‌کلید سبب می‌شود، گاهی اوقات در تایپ فارسی دچار مشکل شوید). از آنجا که U350 یک نوت‌بوک 13/3 اینچی است، پس نباید انتظار دیدن بخش مختص به اعداد را روی آن داشته‌باشید. یکی از نکاتی هم که من در مورد صفحه‌کلید نپسندیدم، مکان کلید Fn است که در گوشه پایین سمت چپ قرار داده شده و از آنجا که در بیشتر صفحه‌کلیدها، کلید Ctrl در این قسمت قرار دارد، بنابراین احتمال فشار دادن اشتباه، زیاد وجود دارد. بالای این صفحه‌کلید، دکمه مستطیل شکل پاور در کنار کلید فعال‌سازی پشتیبان‌گیری و قطع صدا قرار دارد. نکته جالب در اینجا حضور سنسور هوشمند تنظیم نور صفحه‌نمایش است که به‌طور معمول در نوت‌بوک‌‌ها پدیده نادری است! همچنین دو دیودنوری در کنار محل ضبط صدا قرار دارد. البته چهار دیود‌نوری دیگر نیز زیر تاچ‌پد قرار دارد و مشخص نیست، چرا لنوو همه آن‌ها را در یکجا قرار نداده‌است (به احتمال طراح نوت‌بوک علاقه زیادی به چراغانی کردن داشته‌است!).
تاچ‌پد دستگاه دارای اندازه مناسبی است و رنگ نقره‌ای آن نیز همگونی خوبی با بدنه نوت‌بوک دارد. حساسیت مناسب و پشتیبانی از فناوری مولتی‌تاچ از دیگر مزایای جانشین ماوس U350 است. کلیدهای پایین تاچ‌پد با یک روکش کروم مانند پوشانیده شده‌است و سطح بزرگی دارند. با این‌که هنگام کلیک کردن صدای زیادی از خود تولید می‌کنند اما نرمی دوست‌داشتنی آن‌ها سبب می‌شود به فشار دادن کلیدها اعتیاد پیدا کنید! البته حساسیت کلیدها به خصوص در کناره‌های آن‌ها چندان جالب نیست و باید برای عملکرد بهتر، فشار بیشتری را بر آن‌ها وارد کنید.
طراحی کلی U350 را برای یک نوت‌بوک باریک و سبک می‌توان مدرن و دوست‌داشتنی دانست. عملکرد خوب صفحه‌کلید، وزن مناسب و استایل شیک سبب می‌شود، با افتخار دستگاه خود را بین دوستان و آشنایان باز کنید و با غرور به داشتن چنین دستگاهی به خود ببالید!

صفحه‌نمایش: مناسب برای یک نوت‌بوک رژیمی
دقت تصویر 768×1366 پیکسلی و نسبت تصویر 16:9 صفحه‌نمایش 13/3 اینچی این دستگاه سبب می‌شود تا U350 به گزینه مناسبی برای تماشای فیلم تبدیل شود. حداکثر میزان روشنایی این صفحه‌نمایش 199/4 کاندلا در مترمربع است و میانگین آن به 192/1 کاندلا در مترمربع می‌رسد. بر‌اساس تست‌های انجام‌شده، نسبت شفافیت این صفحه‌نمایش 162 به 1 است که برای صفحه‌نمایش استاندارد مقدار مناسبی به شمار می‌آید. وجود سنسور تنظیم‌کننده نور سبب می‌شود تا در محیط‌های مختلف تصویر خوبی را در اختیار داشته‌باشید و حتی بیرون از محل کار نیز همچنان صفحه‌نمایش خوانا باشد.

پردازنده: لطفاً گیر ندهید
با آن‌که ظاهر شیک دستگاه ممکن است باعث غرور و افتخار شما بین دوستانتان باشد اما ما توصیه می‌کنیم درباره پردازنده چیز زیادی به آن‌ها نگویید چون ممکن است قضیه تا حدودی برعکس شود! البته به دلیل تعلق این مدل به سری‌های فوق باریک شاید لنوو چاره‌ای هم به جز استفاده از پردازنده SU7300 نداشته‌است. این پردازنده دوهسته‌ای که با کد رمز Penryn شناخته‌می‌شود، دارای حداکثر فرکانس کاری 1300 مگاهرتز بوده و از فناوری 45 نانومتری در ساخت آن استفاده شده‌است. شاید تنها مزیت این پردازنده نه‌چندان توانمند را در مصرف پایین آن دانست که ده وات توان مورد استفاده سبب می‌شود، باتری نوت‌بوک روزگار خوشی را سپری کند! از دیگر مشخصات این پردازنده می‌توان به فرکانس هشتصد مگاهرتزی FSB و حافظه نهان L2 سه مگابایتی اشاره کرد.

در لابراتور نشریه دو تست از این پردازنده گرفتیم. در اولین امتحان WPRIME 2.00 سرعت پردازنده را در انجام جذر 32 میلیون محاسبه عدد صحیح نشان داد. این مقدار برابر 63/632 ثانیه بود. سپس همین تست را هنگام جذر یک میلیارد عدد صحیح گرفتیم که زمان تا 2066/409 ثانیه افزایش یافت.
تست بعدی مربوط به نرم‌افزار Custom PC Suite بود که سه عملیات سنگین Image Editing ،H.264 Encoding ،Multitasking را انجام می‌دهد. امتیازهای به دست آمده در این عملیات به ترتیب برابر با 462، 531 و 445 شد. امتیاز نهایی تعلق‌گرفته توسط این نرم‌افزار مقدار 479 بود (برای مقایسه خوب است بدانید، پردازنده Sandy bridge Core i5 2400 امتیاز کل 1752 را در این تست به خود اختصاص داده‌بود).

کارت‌گرافیک: چیزی برای گفتن نیست
درباره پردازنده توصیه کردیم چیزی به دوستانتان نگویید، درباره کارت‌گرافیکی در واقع چیز خاصی وجود ندارد که بخواهید بگویید! چیپ‌ست گرافیکی مجتمع GMA که متعلق به سری چهارم اینتل است، نامی است که برای این کارت‌گرافیک نامرئی در نظر گرفته شده‌است! البته این نمونه حالت اورکلاک‌شده GMA 4500MHD است که فرکانس آن از 475 مگاهرتز به 640 مگاهرتز افزایش یافته تا بلکه کمک‌حالی برای دستگاه شما باشد. فناوری ساخت 65 نانومتری به خوبی نشانگر قدیمی بودن (سال 2008) این چیپ‌ست گرافیکی که از DirectX 10 نیز پشتیبانی می‌کند، است. برای تست این نوت‌بوک دست به دامان هر برنامه‌ای که شدیم، دست رد به سینه ما زد! فقط PCMARK VANTAGE پس از کلی درخواست، امتیاز 1366 را در حالت Gaming به این چیپ‌ست گرافیکی اعطا کرد!

حافظه جانبی: ریاکار
مقدار حافظه جانبی در نظر گرفته شده برای U350، سه گیگابایت از نوع DDR3 است. حداکثر فرکانس کاری که این حافظه‌های ساخت شرکت میکرون در آن فعالیت می‌کنند برابر با 1066 مگاهرتز است اما در U350 با فرکانس کاری هشتصد مگاهرتز کار می‌کنند که همین امر سبب پایین آمدن کارایی آن‌ها شده‌است (به ‌خاطر همین، هیچ وقت گول مشخصات حافظه‌های جانبی را نخورید زیرا ممکن است حرف آن‌ها با عمل‌شان یکی نباشد!). حافظه دستگاه روی دو اسلات تعبیه شده‌است که روی اسلات شماره 1 یک حافظه جانبی دو گیگابایتی و روی اسلات شماره 2 یک حافظه جانبی یک گیگابایتی قرار دارد.
نتایج حاصل از تست با نرم‌افزار Everest Ultimate را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

هارددیسک: نوسان را دوست دارم
یک هارددیسک 320 گیگابایتی ساخت شرکت هیتاچی، وظیفه ذخیره‌سازی اطلاعات شما را بر عهده دارد. این هادردیسک 5400 دور در دقیقه راندمان چندان بالایی ندارد و در تستی که روی آن انجام دادیم، این موضوع به‌طور چشمگیری مشهود بود.

هنگام تست حافظه‌ فلش Team Group J100 نیز تغییراتی در ساختار نمودار برنامه HD Tune دیده می‌شد. مقدار امتیازی که PCMARK VANTAGE به این هارد‌دیسک اعطا کرد، برابر با 3241 بود.

نتایج حاصل از تست با نرم‌افزار HD Tune 4.60 را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

باتری: روی من حساب کنید
یکی از قسمت‌هایی که U350 ادعای زیادی درباره آن دارد، بخش باتری دستگاه است. به منظور سنجش توانایی‌های دستگاه، ما باتری را سه بار شارژ کامل کرده و در سه حالت مختلف و به کمک نرم‌افزار Battery Mark1.1 آن را تست کردیم. در بار نخست، نور صفحه‌نمایش را تا بیشترین حد بالا بردیم و پردازنده را در حالت صد درصد کارکرد قرار دادیم، به‌طوری که نوت‌بوک به سختی نفس می‌کشید! در این زمان باتری توانست تا دو ساعت و دو دقیقه توان موردنیاز دستگاه را تأمین کند. پس از آن نور صفحه‌نمایش را تا نصف کاهش دادیم و در حالی که دستگاه به اینترنت متصل بود و گهگاه گشتی نیز در آن می‌زدیم، دوباره به سنجش توانایی باتری پرداختیم. در این حالت عمر باتری به چهار ساعت و پنج دقیقه افزایش یافت. در حقیقت، این حالت را می‌توان کارکرد اصلی U350 در حالت عادی دانست زیرا با توجه به آن‌که برای مصرف اضافه درایور خارجی ندارد و بهترین کارکرد دستگاه در استفاده از اینترنت است، شما می‌توانید روی حدود چهار ساعت کارکرد حساب کنید. در حالت سوم، تا جایی که امکان داشت، نور صفحه‌نمایش را پایین آوردیم، کارت‌شبکه را هم خاموش کردیم و تصمیم گرفتیم اصلاً سر به سر U350 نگذاریم! باتری در این حالت توانست به مدت 5 ساعت و 41 دقیقه توان موردنیاز دستگاه را تأمین کند (من به شخصه انتظار بیشتری در این حالت داشتم).
البته این توضیح نیز لازم است که ویندوز هفت هنگامی که باتری نوت‌بوک به شش درصد می‌رسد، به صورت خودکار دستگاه را در حالت Hibernate قرار می‌دهد و از خاموش شدن ناگهانی آن جلوگیری می‌کند.

سایر امکانات: چیز زیادی برای یافتن نیست
سیستم‌عامل نصب‌شده روی این مدل یکی از شگفتی‌های U350 است! البته وجود ویندوز هفت نسخه Home Premium جای تعجب ندارد، بلکه استفاده از نسخه 64 بیتی آن کمی ما را شگفت زده کرد. به خصوص که حافظه جانبی دستگاه هم سه گیگابایت بوده و نیازی به استفاده از ویندوز 64 بیتی با توجه به مشخصات سخت‌افزاری آن احساس نمی‌شود. وجود بلوتوث و خروجی HDMI از دیگر امکانات U350 است. چیپ‌ست شبکه از استاندارد 802.11 نسل b و g بهره می‌برد. نکته قابل تأمل در اینجا عدم پشتیبانی از استاندارد n است که در نوت‌بوک‌های امروزی امری بدیهی به شمار می‌آید.

نویسنده: پیمان گل کار

منبع:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

salieri
27-02-2011, 18:36
با طرحش خیلی حال کردم
سری U لنوو کانفیگ بالاتر نداره؟

apoosh
27-02-2011, 21:33
طراجی ظاهری شیکی داره
کانفیگهای بالاتر هم حتما دارند

mad86
01-03-2011, 17:56
سری جدید که واقعا هم ظاهری خیلی جذابه و چیزی از رقیبش اپل کم نداره و هم از نظر کانفیگ U260 هست به قیمت 1.2حدودا
اما یک عیب بزرگ داره و اون هم 4 سلول بودن باتریشه که بنظرم به 2 ساعت هم نکشه با این کانفیگ L
من تو انتخابش موندم با MSI x360

یک سریreview هم اینجا گذاشتم
ممنون میشم اگر نظری دارید یا انتخاب بهتری دارم به من هم بگید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

apoosh
02-03-2011, 00:10
اولا به نظر من لنوو رو با msi اصلا مقایسه نکن، خیلی سرتره
دوما این لپ تاپ که تو تستش یکی از مزیتهاش رو باتریش نوشته که خیلی هم خوب کار کرده، پس شک نکن که این بهتره حتی اگر جدیدترش 4 سلولی باشه