PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خلاقیت و ایده های جدید برای یه بازی (ایده بدید)

3Dmajid
24-02-2011, 19:19
نمیدونم این تاپیک تکراریه یا نه.
به هر حال ممنون میشم نظراتون رو بدونم :11:

به نظر من خلاقیت توی ساخت بازی خیلی مهمتر از بقیه ی قسمتاس (مثلا گرافیک بازی !)
منظورم از خلاقیت اینه که بازی ایده ی جدیدی داشته باشه و باعث تنوع توی بازی بشه.
از این خلاقیت ها توی بازی هایی مثل COD زیاد دیده میشه.
و به نظر من هر بازی که خلاقیت و طرح جدید بیشتری توش به کار برده بشه (به طوری که تو بازی های دیگه نباشه)
به خاطر تنوعی که داره بیشتر مورد پسند قرار میگیره.
مثلا همین بازی COD توی سبک خودش خیلی موفق بوده و دلیلش این میتونه باشه که تنوع خیلی زیادی توشه و باعث تفاوتش با بقیه ی بازی های گروهی اول شخص میشه.
یا مثلا شما بازی پر طرفدار GTA رو در نظر بگیرید، هر نسخه ای که میگذره خلاقیت جدیدی میبینیم و چون توی بازی های دیگه تکرار نشده بیشتر جذبش میشیم. مثلا توی نسخه ی iv اومدن کافی نت رو اضافه کردن و خیلی چیزای دیگه که خیلی جدید بود.
یا بازی Assassin's Creed رو ببینید، خیلی زود تونست پر طرفدار شه. چون واقعا یه بازی کاملا جدیده و موضوعش تکراری نیست، یه بازی Open World که توی زمان خیلی قدیمه ! حالا فرض کنید UbiSoft میومد یه بازی Open World توی زمان حال میساخت، هر چند این بازی قشنگ بود ولی شاید هیچ وقت نمیتونست محبوبیت GTA رو داشته باشه و موضوع اصلیش کاملا تکراری بود. پس واقعا میتونیم یکی از دلایل موفقیت این بازی رو زمان قدیم بودنش بدونیم.

این تاپیک رو برای این زدم که هر کسی هر ایده که توی ذهنش داره و فکر میکنه میتونه به جذاب شدن بازی کمک کنه مطرح کنه تا با هم به ایده های جذاب برسیم و توی بازی هامون استفاده کنیم.
و از یه طرف میتونه مفید باشه برای بازی سازای این فروم که تلاش کنن این طرحا رو توی بازیشون پیاده کنن (بنابراین مجبور میشن برنامه نویسیشو یاد بگیرن و ...) و به پیشرفتشون کمک میکنه.
ممکنه طرحی که توی ذهن شماست تکراری باشه و توی بازی های دیگه دیده شده باشه، هیچ اشکالی نداره و شما با نظرتون میتونید روی این طرح تاکید کنید که توی فلان بازی دیدید و پسندیدید.
هر سبکی از بازی هم میخواد باشه فرقی نمیکنه.

خودم چند نمونه مثال میزنم که توی بازی ها دیگه دیدم و پسندیدم.
مثلا :
- پلایر با اشیا اطرافش بتونه ارتباط برقرار کنه یعنی Action داشته باشه که تو بازی مافیا 2 دیده شد.
- اگه بازی اول شخصه بهتره دوربین از سر پلایر نشون بده و وقتی موس رو پایین میگیری هیکل پلایر معلوم باشه :31: (مثل بازی Mirrors Edge)
- ماموریت های مخفی میتونه به جذابیت بازی کمک کنه (البته بستگی به نوع بازی داره، مثلا Splinter Cell,Hitman و مافیا 2)
- لباس پوشیدن Hitman برای اینکه دشمنا شناساییش نکنن.

خیلی دیگه چیزی هست ...
در کل طرحی که خودتون مد نظر دارید یا توی بازی های دیگه دیدید که خیلی به نظرتون جذاب بوده بگید :11:

anti-military
24-02-2011, 19:29
ایده پردازی که کار خیلی سختی نیست مهم اجرا این ایده هاست که کار سختیه !
باید دید یه گروه یا یه شرکت بازی سازی توانش در چه حد هست و نسبت به اون میشه گفت که یه بازی چه ایده های جدیدی میتونه داشته باشه !

Reza Azimy_RW
24-02-2011, 19:33
Anti-midway جان باهات مخالفم! چرا؟
چون يه ايده هر چند ساده كه از توان هر بازي سازي بر مياد ميتونه بازي رو حتي جهاني كنه!
مثله ايده bo همين بازي ايرانيه - يا مثلا world of go .

به نظره من Dead Space نوار سلامتي و ... كلا خلاقيت به معنايه واقعي كلمه بود!

راستي فك كنم نمونه اين تايپيك بود؟نبود؟ سرچيدي؟

lord arthas
24-02-2011, 19:48
اره بود هادی زده بودش که به فنا رفت منم با نظرanti-military مخالفم چون مهم ایدست حالا هرچقدر که سخت باشه بازم شدنی که هست؟ مهم اینه که بازیت خسته کننده نباشه که این یعنی تنوع داشته باشه ایده ش جدید باشه که پلیر هر لحظه با یک چیزه جدید روبرو بشه

parvizamd
24-02-2011, 19:54
همه طور یک جا نوشته بود:
وقتی یک ایده جدید میاد کسانی هم هستند که اون عملی کنند .

kian-sh
24-02-2011, 20:00
anti-military جان منم باهات مخالفم.:31:
ولی از شوخی گذشته به نظر منم بیشترین چیزی که در یه بازی از اهمیت خیلی زیادی برخورداره همون ایده ست.حالا هر چه قدر که هم که اون بازی بخواد ساده باشه اگه ایده ی جدیدی باشه میتونه بترکونه(که دوستان مثال بازیش رو زدند) الان هم میشه گفت هر بازی سازی که ایده بهتری داشته باشه میتونه موفق تر از بقیه بازیسازها عمل کنه.حتی اگه تیم بازی سازی قوی نداشته باشه.
موفق باشید:5:

3Dmajid
24-02-2011, 20:00
همه طور یک جا نوشته بود:
وقتی یک ایده جدید میاد کسانی هم هستند که اون عملی کنند .

درسته ... مثلا یکی خیلی برنامه نویسیش خوبه ولی شاید هیچ ایده ای خودش نداشته باشه.
یکی بهش ایده میده و اون میسازه.

ایده پردازی که کار خیلی سختی نیست مهم اجرا این ایده هاست که کار سختیه !
باید دید یه گروه یا یه شرکت بازی سازی توانش در چه حد هست و نسبت به اون میشه گفت که یه بازی چه ایده های جدیدی میتونه داشته باشه !
ولی به نظر من ایده پردازی میتونه سخت تر باشه :11:
البته اجرا شدن این ایده ها هم خیلی کار مهمیه.
حرف جالبی زدی :10:

3Dmajid
24-02-2011, 20:47
ممنون از توجهتون ... :20:
ولی هیچ کی نه ایده ای داد و نه ایده ای که توی بازی دیگه بوده رو گفت :31:

AMIR REZAs
24-02-2011, 21:15
سلام
به شدت با تاثیر فوق العاده ی ایده تو بازی موافقم .....
اصلا به نظر من یه بازیکن به امید یک ایده ی نو در بازی ها میره سراغ خرید یک بازی( اینو میگم چون خودم هم همینطورم) واقعا همین طوره ! GTA هم اگر نسخه های بعدیش مثل نسخه های قبلی تکراری بود هیچ کس نمی خرید و چون ایده های جدیدی بهش اضافه شده بهترین بازی جهان شد( چند سال پیش)
ایده باید با توجه به سبک بازی ، میزان توانایی سازنده ها و امکاناتی که دارن ( انجین ها و...) مطرح میشن ، مثلا یه بازی ساز مستقل که میخواد تک نفره بازی بسازه ایده هاش رو بر اساس یک بازی دوبعدی ، یا سه بعدی کوچک طراحی میکنم و خلاقیت از خودش در میکنه:31:

ولی هیچ کی نه ایده ای داد و نه ایده ای که توی بازی دیگه بوده رو گفت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگر تو این تاپیک بتونیم ایده های بازی های بزرگ رو بررسی کنیم خیلی خوب میشه....

3Dmajid
24-02-2011, 21:21
اگر تو این تاپیک بتونیم ایده های بازی های بزرگ رو بررسی کنیم خیلی خوب میشه....

خب منم حرفم همین بود ... یا اینا رو بررسی کنیم یا از خودمون ایده بدیم :20:

lord arthas
24-02-2011, 23:48
ایم ایده:

بنظر من توی بازی های 2d ایده از همه چی مهم تره و من از اکثر بچه ها که میپرسم همه دوست دارن توی بازی هایی که بازی میکنن پلیر قابلیت ارتقا داشته باشه یعنی مثله wow بشه پلیر رو قوی کرد

یک قابلیتی هم که من خیلی دوست داشتم تو بازی red faction gurilla (درست نوشتم؟) تقریبا همه ی اجسام قابلیت تخریب داشت و این خیلی منو جذب بازی کرد

parvizamd
25-02-2011, 06:58
البته یک نکته درباره GTA بگم این بازی مجوز آمریکا و انگلیس نگرفت و فقط مجوز بین المللی بهش داده اند!

3Dmajid
25-02-2011, 09:20
ایم ایده:

بنظر من توی بازی های 2d ایده از همه چی مهم تره و من از اکثر بچه ها که میپرسم همه دوست دارن توی بازی هایی که بازی میکنن پلیر قابلیت ارتقا داشته باشه یعنی مثله wow بشه پلیر رو قوی کرد

یک قابلیتی هم که من خیلی دوست داشتم تو بازی red faction gurilla (درست نوشتم؟) تقریبا همه ی اجسام قابلیت تخریب داشت و این خیلی منو جذب بازی کرد

پلیر قابلیت ارتقا داشته باشه :10:
به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردی. البته wow یه بازی استراتژِیکه ولی توی سبکای دیگه که من بازی کردم مثل سوم شخص بازی True Crime از این نظر واقعا عالی بود. میتونستی بری توی شهر و یه باشگاه ورزش پیدا کنی و فن های جدید و خیلی باحال یاد بگیری که واقعا باعث رفع خستگی و تنوع میشد. و به همین شکل میشد اسلحه رو ارتقا داد و یا ماشین جدید خرید و ...
این نکته واقعا مهمه ... توی بازی مافیا 2 هم این نکته دیده شد ولی خیلی کم بود ولی GTA IV از این نظر ضعیف بود.
ممنون بابت این نکته :10:
البته یه نکته ی دیگه که شاید زیاد بی ربط به این موضوع نباشه Customize کردن کاراکتره :31:
من این ایده رو خیلی دوس دارم و حتما توی بازی خودمم استفاده میکنم که مثلا بشه لباس و شلوار و مدل مو و ... کاراکتر رو عوض کرد. مثلا بازی SaintRows در مقابل بازی های دیگه هم سبک خودش واقعا ضعیف بود ولی از نظر من تنها ایده ی این بازی که خیلی جالب بود ساخت کاراکتر دلخواه توسط خود پلایر بود :10:
قابلیت تخریب پذیریم خیلی خوبه و توی بازی هایی مثل Stranglehold و BattleField عالی طراحی شده بود :20:

---------- Post added at 09:20 AM ---------- Previous post was at 09:18 AM ----------

از ایده های دیگه میشه به Roll-Playing بودن بازی اشاره کرد که بازی رو جذاب میکنه.
بهترین نمونه شم که من بازی کردم Mass Effect :10:
توی این بازیم ایده ی ساخت کاراکتر دلخواه توسط خود پلایر به کار برده شد :46:

honestbud
27-03-2011, 22:37
به نظر من انسان یعنی پویایی و پویایی یعنی ایده! و دادن ایده هم کار سختیه و به نظر من هم باید تو ذات طرف باشه و هم از روی تجربه و تفکر به دست میاد.

به هر حال یکی از زمینه هایی که میتونیم برای دادن ایده جدید روش کار کنیم، مسئله HUD هاست.
این موضوع خیلی یکنواخت شده و جای کار هم زیاد داره.

مثلا یه جا یه بازی دیدم(فکر کنم dead space بوده.چون خودم بازی نکردم.) که health bar (یا به قول ما ایرانی ها نوار جون یا خون) پشت گاراکتر پلیر نصب شده بود. این ایده برام خیلی جالب بود و کسل کنندگی بازی های معمولی رو نداشت.
یا مثلا همین سیستم کاور گیری که مثلا 7-8 سال پیش فکر کنم اصلا نبود،خودش یه چیز باحالیه.

ysn279
06-01-2012, 02:07
سلام و درود
آقا ایده خیلی مهمه. این قدر مهمه که خیلی مهمه. منظورم اینه که خیلی خیلی مهمه. خب حالا که اهمیت موضوع روشن شد. بیاییم یه خورده رو بازی های قدیمی بحث کنیم. خودم هر چند بازی مثل کال آف رو دوست دارم (بخاطر تنوع مراحل و شور و جنبش بالاش و پارامترهای دیگه) اما نظرم اینه که بازی های بین 2003 تا 2006 خیلی باحال بودن. یعنی اکثر خاطرات خوب من واسه بازی واسه همین دورست. مثلا بازی پرنس آف پرشیا. بیایم فرض کنیم حالا ما می خوایم همین بازی رو بسازیم. بنظرم بهتره اینجوری شروع کنیم که مثلا می خوایم چه المان هایی تو بازی باشه؟ خوب من چندتا مثال میارم. مثلا بازی سوم شخص باشه . حرکات دوربین بازی و زوایای دید منحصر بفرد و جذاب باشن . شخصیت بازی بتونه عملیات پارکور انجام بده. یک سیستم مبارزه طراحی کنیم که بتونه با کاربر آزادی عمل و تنوع و استراتژی بده. مثلا تنوع محیط باحال داشته باشیم . یعنی هم محیط های بسته و کوچیک با راهرو و اتاق داشته باشیم و هم محیط حای بزرگ که آدم واسه پیدا کردن راهش کلی وقت صرف کنه و بهش فاز بده. خوب باید یه تم شرقی هم داشته باشه . محیط های قلعه، باغ،بازار، زندان،برج،صخره و کوهستان، و هم زمان شنی و گرم. اصلا چطوره یه شهر عجیب وسط صحرا داشه باشیم که با تمام وسعتش زیر سطح صحراست و شنا همین جور می ریزن توش ولی پر نمیشه چون شهر طلسم شدست. شاید اگه وارد شهر بشیم همه چی عوض شه و قوانین طبیعتو فیزیک اونجا یه جور دیگه کار کنه. چند تا چیز دیگم هست. شخصیت بازی باید واقعی و باور پذیر باشه. یعنی قدر هم بازی فانتزی باشه نباید شخصیت بازی و حرکاتش لوس بشه. یعنی حرکاتی که از نظر عقلی شدنی باشن. یعنی یهو پرواز نکنه. از موضوع این فروم خیلی خوشم اومد هنوز خیلی چیزا تو ذهنمه ولی دیگه کافیه. خوش باشین .