PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : <> . ماهی قرمز نخرید . <>

saye
22-02-2011, 17:21
تجارت ماهی قرمز مدت هاست که در دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شکل میگیرد تجارتی که محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد .
۸۰ سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی ست به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
.
جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .
هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی میمیرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت سین ایرانی ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد .
عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است .
ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد پس لطفاًماهی قرمز نخرید

منبع

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Переклад не
22-02-2011, 20:54
دوست عزیزم من میخواستم مطلبتونو پخش کنم تا به سمع و بصر همه برسه .پس لطف کنید منبع که همون اعتبار بخش مطالب هستش رو ذکر فرمائید
مرسی

mahdi7610
22-02-2011, 21:01
اخه یکی نیست بگه بچه ی 5 ساله این مطالبی که شما عنوان کردید را چه می فهمه .

حالا شما بیا این مطالب را واسش بگو اما اون زمین و زمان را به هم می دوزه که من ماهی می خوام .

Переклад не
22-02-2011, 21:08
اخه یکی نیست بگه بچه ی 5 ساله این مطالبی که شما عنوان کردید را چه می فهمه .

حالا شما بیا این مطالب را واسش بگو اما اون زمین و زمان را به هم می دوزه که من ماهی می خوام .
شما خودتونم میدونید که اگه با جدیت و آرامش یک مطلبو به بچه توضیح بدی درک میکنه
درضمن چرا تو ایران ملت بیشتر از اینکه خودشو اصلاح کنن به بچشون فکر میکنن؟

MOHAMMAD2010
22-02-2011, 21:47
خب چیزیه که جا افتاده فکر نکنم به این سادگی ها بشه از بینش برد !

mahdi7610
22-02-2011, 22:51
شما خودتونم میدونید که اگه با جدیت و آرامش یک مطلبو به بچه توضیح بدی درک میکنه
درضمن چرا تو ایران ملت بیشتر از اینکه خودشو اصلاح کنن به بچشون فکر میکنن؟
عزیز من به یه مرد 30 ساله یه مطلب را هزار بار توضیح میدی بازم کار خودش را می کنه

مثلا شما یکی را که در اثر کشیدن سیگار مرده را به یه ادم سیگاری نشون بده و بگو تو هم اینطوری میشی .

اما 2 دقیقه بعد می بینی داره سیگار دود میکنه .

حالا از یه بچه چند ساله چه انتظاری داری که همه قشنگی عید واسش همون ماهی قرمزه هستش .

و وقتی ازش می پرسی یه خاطر از عید تعریف کن اولین چیزی که میگه در مورد ماهی قرمز هاش هست .

Переклад не
22-02-2011, 23:02
عزیز من به یه مرد 30 ساله یه مطلب را هزار بار توضیح میدی بازم کار خودش را می کنه

مثلا شما یکی را که در اثر کشیدن سیگار مرده را به یه ادم سیگاری نشون بده و بگو تو هم اینطوری میشی .

حالا از یه بچه چند ساله چه انتظاری داری که همه قشنگی عید واسش همون ماهی قرمزه هستش .

و وقتی ازش می پرسی یه خاطر از عید تعریف کن اولین چیزی که میگه در مورد ماهی قرمز هاش هست .
درسته اما فکر نکنم ماهی اعتیاد آورباشه که نشه ترکش کرد

---------- Post added at 11:02 PM ---------- Previous post was at 11:01 PM ----------

حال یک قوم تغییر نمیکند مگه اینکه خودشون دس به کار بشن
اینکارارو میکنیم بعدش میگیم فلانی کشورو به فنا داد

hamed malekpour
22-02-2011, 23:06
ما هیچ وقت نمی خریم چون میمیره وآدم ناراحت می شه.

leopard7
22-02-2011, 23:19

اتفاق افتادنش از سر نادانی بوده و حالا به مرور با چراغ دانایی از بین خواهد رفت.

منم با نگه داشتن ماهی حس خوبی ندارم. شما برای مردنش ناراحت میشید من همین که می بینم مجبوره تو یه جای تنگ وول بخوره ناراحت میشم.
ما دوست داریم مثلا تمام عمرمونو تو یه اتاق کوچیک شیشه ای سپری کنیم؟ بعدم بمیریم بندازنمون تو باغچه؟!

soha is the beSt
22-02-2011, 23:41
ایول به این پست مفید
دیگه ماهی نمیخرم!!!!!!!!!
راستی همسترم مرد :(
یکیشون هم گم شد :(
ولی تا بتونم حیوون میخرم چون دوسشون دارم

شاهزاده خانوم
23-02-2011, 00:05

حالا مردنش ی طرف این که جلو چشم ادم چند روز جون میده ی طرف
اون خیلی ناراحت کنندست

iman_s
23-02-2011, 11:57
چه بخواهيم و چه نخواهيم تو فرهنگ ما جا باز كرده و به اين راحتي ها نميشه بيرونش كرد.
هرچقدر هم كه بخواهيم جلوشو بگيريم و محدودش كنيم نتيجه عكس ميده.
بهترين راهش همين اطلاع رساني هست و اينكه بيرون از اينترنت هم اطلاع رساني بشه تا به تدريج همه آشنا بشن و بشه تغييرش داد.

saye
23-02-2011, 12:04
دوستان خوبم
چرا بجای اینکه حد اقل به فکر اصلاح خودمون باشیم این و اون رو بهانه میکنیم ؟!!
هر کس از خودش شروع کنه
بلاخره روزی میرسه که کم کم توجه دیگران هم جلب میشه
همون بچه ی چند ساله هم از مرگ ماهی ناراحت میشه
و با کمی صحبت میشه قانعشون کرد
من خوشبختانه تونستم با صحبت با فردی که قصد داشت ماهی قرمز برای فروش بیاره
قانعش کنم که این کار اشتباه هست
انسان کاری که بخاد انجام بده راه اون رو و اگر نخواد انجام بده بهانش رو پیدا میکنه
.....................................
همه ساله از اواخر بهمن ماه تشت های ماهی قرمز در تمام خیابانها به چشم میخورد.
گلفروشی ها میوه فروشی ها اکواریومی ها و حتی دیگر شغل ها گویی در مورد فروش ماهی قرمز بهشان وحی شده .
فروشنده هایی که حتی معنای ماهی قرمز را بر سر سفره نمی دانند .
این بی اطلاعی از فلسفه ماهی قرمز(که به جرات میتوان گفت هیچ فلسفه ای در فرهنگ ایرانی ندارد)
تنها مخصوص فروشنده ها نیست شاید بیش از 90 درصد مردمی که ماهی میخرند هم نمی دانند ماهی قرمز عید نماد چیست!
اغلب این ماهی ها وسیله ای برای سرگرمی و بازی بچه ها میشوند.و تنها یکی دو روز دوام می اورند.
تجارت ماهی قرمز همه ساله میلیون ها ماهی بیگناه را به کام مرگ میکشد.سنتی که با نوروز که جشن زایش طبیعت است در تضاد است .

caca_caca888
23-02-2011, 12:31
اول از همه یه چی بگم:
من یه بار ماهی قرمز عیدمو یه سال کامل(حتی بیشتر ) نگه داشتم.
به اینصورت:از وقتی که خریدم تا آخرش حتی یه بار هم آب ماهی رو عوض نکردم! و ماهی رو تشت نگه داری کردم.هر چند مدتی هم چون آّش بخار میشد از پارچ کنار تشت توش آب میریختم که آبشم کم نشه(پارچ آماده کنار تشت بود چون که کلر آب اذیتش نکنه).
راجع به غذاش:غذاشم از همون غذای ماهی بهش میدادم.اما خیلی کم...یادم نیست چه مدتی داشت.شاید ماهی یکی دوبار میدادم...
آبشم کثیف نبود.هر چند وقتی(ماهی یه بار شاید) با یه چیزی شبیه شلنگ (که نازکیش اندازه ی نی بود) دستشویی هاشو جمع میکردم.(همونطوری که بنزینو از باک خارج میکنن:دی)

اما کاملا یه سال نگه داشتم.طوری که سال بعدم برای عید داشتیمش.
حالا دلیل مرگ:سال بعد ماهی قرمز دوباره خریدیم.من هی به اهل خانه! گفتم این ماهی رو تو آب اون نندازین.آخر که میخواستیم بریم مسافرت(مسافرت نوروزی) یواشکی زرتی ماهیرو انداختن تو اون آّب . برگشتیم دیدم جفتشون مردن:41:انقدر ناراحت شدم:13:

در ضمن اگه آب تشت رو پر پر کنید از تشت میتونه بپره بیرون!!

راجع به این پست:بچه درکش به نظر من از خیلی بزرگترها بیشتره
شما به یه بچه بگو سیگار بده و از ضرراش بگو.اگه قبول نکرد.طوری قبول میکنه که آدمای سیگاری به نظرش خیلی عجیب میان...
بچه به راحتی خوبو بدو تشخیص میده.
من یکی از دعاهام اینه که افکار بچگیمو همیشه داشته باشم و رسانه ها روم اثری نذارن...

dusti55
23-02-2011, 13:21
کلاً با هر نوع اسارت و آزار حیوانات و جاندران بی‌آزار مخالفت بدجور!
چهارشنبه سوری که شد چهارشنبه آخر سال! نوروز هم که شد سال نو! سیزده بدر هم که شد روز طبیعت! با این حساب ماهی قرمز میخواهیم چکار؟ آقا نخواستیم!:13:
فقط تکلیف عده‌ای محتاج و مستضعف که به همین چندرغاز پول حاصل فروش ماهی قرمز دم نوروز دلشون خوش بود رو چکار کنیم؟

Reza Azimy_RW
23-02-2011, 15:34
از تنها موجو داتی که متنفرم ماهی قرمز و عنکبوته . حاله ادم بهم میخوره نگگاشون میکنه!
ماهی فقط ماهی هایه اکواریومی :27:

khoshgelafi
23-02-2011, 22:22
کاملا موافقم. من مطلبی در این مورد به تمام دوستانم فرستادم :20:

تمام موجودات حق زندگی دارند، متاسفانه ما انسانها با خودخواهی این حق رو از آنها گرفتیم

khoshgelafi
23-02-2011, 22:28
فقط تکلیف عده‌ای محتاج و مستضعف که به همین چندرغاز پول حاصل فروش ماهی قرمز دم نوروز دلشون خوش بود رو چکار کنیم؟

همین عده ای که میگی میدونی هرسال بعد از عید چه بلایی سر ماهی هایی که رو دستشون مونده میارن؟؟؟؟ :41:
عزیز من، از هر راهی که نمیشه امرارمعاش کرد

khoshgelafi
23-02-2011, 22:33
چرا ماهی قرمز نخریم؟
ماهی قرمز جزو ماهیان آکواریومی نیست و قادر نیست در یک فضای تنگ و بسته به حیات خود ادامه دهد. بگذارید قضیه را کمی تخصصی بررسی کنیم: یک آکواریوم را در نظر بگیرید ما می‌خواهیم این آکواریوم را با یک تنگ مقایسه کنیم. آکواریوم دارای پمپ هواست که هوا را در آب بجریان می‌اندازد و از راکد ماندن آن جلوگیری می‌کند. همچنین دارای تصفیه‌های داخلی یا خارجی‌ست که فضولات ماهی را به خود جذب و بعد از گذشت چند ماه توسط ما تمیز می‌شود. یک آکواریوم اصولی دارای ماهیانی‌ست که چرخه زیست محیطی آکواریوم را ثابت و مناسب برای آبزیان می‌کنند مانند کت فیش ها (لجن خوار) . همانطور که می‌دانید آب دریاها و اقیانوس‌ها هوای خود را از سطح تماس آب با هوا تامین می‌کنند بدین معنی که هرچه آکواریوم ما بزرگتر باشد سطح تماس آب آکواریوم با هوا بیشتر خواهد بود و قسمتی از هوای آب تامین خواهد شد حال اگر تعداد ماهی‌ها کم باشد دیگر به هیچ دستگاه هوا رسانی برای آکواریوم نیاز نداریم و… درحالی که

یک تنگ کوچک هر چقدر هم بزرگ باشد باز کوچک است!
نه سیستم تصفیه ٬ نه گونه‌های مختلف ماهی برای بیولوژیک کردن آب و نه ….

اگر اصرار به خرید ماهی داریم چه ماهی را جایگزین ماهی قرمز سفره هفت سین کنیم؟
فایتر ماهی آکواریومی است که می‌توان آنرا در یک لیوان نیز نگهداری کرد و به‌هیچ‌وجه نیز به آن آسیبی نمی‌رسد ٬ حتی درجه حرارت نیز برایش مهم نیست. فقط آنرا در یخچال نگذارید! گونه‌ای از این ماهی به رنگ قرمز با بال‌هایی آویزان شبیه به پرده و بسیار زیبا‌تر از ماهی‌قرمز سفره هفت سین است. قیمتش در آکواریوم فروشی‌ها ۱۰۰۰ تومان است و حدود هشت سال عمر می‌کند.

سخنی دیگر با دوستداران فرهنگ : با احترام به نیاکان مان ٬ کجای فرهنگ باستان گفته که حتما باید ماهی‌قرمز را سر سفره هفت‌سین گذاشت و جسدش را ۱۳ فروردین همراه سبزه به جوب آب انداخت؟! بیایید در نوروز 1389 ماهی نخریم و یا بجای ماهی‌قرمز ماهی فایتر بخریم و ۸ سال آنرا سر سفره ببینیم و در سال 1398 به امید اینکه دوباره او را سر سفره ببینیم به دیگران بگوییم چرا ماهی قرمزت را میکشی؟ و یا برای خلاص شدن از شرش!! به جایی به مراتب بدتر و کثیفتر مثل حوض پارکها منتقل میکنی؟

اگر بدانی

هر سال 5 میلیون ماهی قرمز فقط برای زیباتر شدن سفره هفت سین من و تو کشته میشوند باز هم در این تجارت سهیم میشوی؟

موفق باشید :20:

vahid0801
23-02-2011, 22:34
سلام.
عادت بدی.ترک بشه خیلی خوبه.
ماهی رو الکی اسیر نکنیم......

pooriya_hp
23-02-2011, 22:36
ماهی قرمز از اولش هم دوست نداشتم هنوزم دوست ندارم ....

هم از نظر بهداشتی و هم از نظر احساساتی ....

فعلا خدا بده برکت آکواریوم رو ... :31: (( یه 40 تای ماهی دارم :27: ))

Переклад не
23-02-2011, 22:43
بحث سراینه که یه فرهنگسازی بشه واسه ریشه کن شدن یه تهاجم فرهنگی در حالی که دوستان احساساتشون گل کرده میگن ماهی قرمز گناه داره ای وای فلان و حذف کردنش از سفره رو واسه نجات جونه ماهی انجام میدن
فرهنگ از دست رفتت گناه نداره؟؟؟؟ اونو نجات بده
لابد گوشت هم نخورید که گوسفند و گاوی در پی اش کشته نشه

khoshgelafi
23-02-2011, 22:54
بحث سراینه که یه فرهنگسازی بشه واسه ریشه کن شدن یه تهاجم فرهنگی در حالی که دوستان احساساتشون گل کرده میگن ماهی قرمز گناه داره ای وای فلان و حذف کردنش از سفره رو واسه نجات جونه ماهی انجام میدن

دو تا مساله ی جدا از همن.
فرهنگ از دست رفته ی ما یه طرفه، حقوق حیوانات یه طرفه دیگه.
این که این ماهی اشتباهی سر از سفره های هفت سین ما در اورده خیلی تاسف انگیزه. ولی حالا که این اتفاق افتاده و جزیی از رسوممون شده باید هر دو جنبه رو در نظر بگیریم.چه در فرهنگمون بوده و چه غیر از این ، ما حقی برای اسیر کردنشون نداریم.

iman_s
24-02-2011, 11:27
بهترين روش براي اينكه فرهنگ استفاده از ماهي قرمز عوض بشه اينه كه توي تلويزيونها اينكار رو تقبيح كنند و خودشون از ماهي قرمز استفاده نكنند.
منظورم همه تلويزيونهاي فارسي زبانه نه فقط صداو سيماي ميلي.چون خيليها به شبكه هاي داخلي بخصوص در ايام نوروز نگاه نميكنند و در بعضي وقتها شبكه هاي اونوري تاثيرگذارترن

Переклад не
24-02-2011, 12:08
شبکه های اونوری کی به فکر زنده کردن فرهنگ ما بودن که این دومیش باشه؟

Malwaare
24-02-2011, 12:22
من سعی میکنم نخرم:31:

iman_s
24-02-2011, 16:05
به حرفتون گوش كردم:5:
امروز رفتم واسه رفيقم حدود 300 تا مدلهاي مختلف ماهي خريدم(3 دم،تلسكوپي،خالدار، ريز و درشت)
با چند تا تنگ حدود 80 تومن آب خورد.ريختمشون تو دبه تا رسيدم در مغازش 4-5 تاش كه اشانتيون گرفته بودم به رحمت ايزدي پيوسته بودند:41:

saye
27-02-2011, 19:40
دوستان خوب اینجا هم مسئله ی فرهنگ هست و هم مسئله ی حقوق حیوانات
اگر از همین ماهی قرمز خوب نگهداری بشه خیلی زنده میمونه
در صورتی که الان تبدیل شده به یه بازیچه و ....

---------- Post added at 07:40 PM ---------- Previous post was at 07:37 PM ----------

دوست عزیز
انسان در اصل گیاه خوار هست
حالا چرا و برای چی گوشت میخوره و یا چرا باید گیاه خوار بود هم بمونه برای کسانی که
این مسئله براشون مهم هست و میرن تحقیق میکنن و با دست پر میگن که من گوشت میخورم یا گیاه خوار هستم
از دوستانی که مطالعه ای در این زمینه ندارن ممنون میشم با اطمینان چیزی رو نگن !!!

آرشین
27-02-2011, 19:52
تجارت ماهی قرمز مدت هاست که در دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شکل میگیرد تجارتی که محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد .
۸۰ سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی ست به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم .
.
جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .
هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی میمیرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت سین ایرانی ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد .
عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است .
ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد پس لطفاًماهی قرمز نخرید

منبع

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
تایید میشه
درسته عمر این ماهی خیلی زیاده ولی توی تنگ به علت شرایط نامناسب خیلی زود تلف میشه
حیفه
قیافشو نگاه کنید چقدر افسرده ست :27:

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-02-2011, 14:46
سلام
ممنون از این تاپیک زیبا و مفید و مطالب خوبِ همه ی دوستان .
پس نتیجه این شد که نخریم
اما اگر به هر دلیل مجبور شدیم بخریم , بهتره بعد از عید ببریم تو دریاچه ی یکی از پارکها و آزادش کنیم .

Переклад не
28-02-2011, 14:51
دوست عزیز
انسان در اصل گیاه خوار هست
حالا چرا و برای چی گوشت میخوره و یا چرا باید گیاه خوار بود هم بمونه برای کسانی که
این مسئله براشون مهم هست و میرن تحقیق میکنن و با دست پر میگن که من گوشت میخورم یا گیاه خوار هستم
از دوستانی که مطالعه ای در این زمینه ندارن ممنون میشم با اطمینان چیزی رو نگن !!!

در کتابی آمده اگر بدن انسان را دقیقا مورد بررسی قراردهیم در می یابیم که غذای اصلی انسان باید فراورده های گیاهی باشد نه فراورده های حیوانی وساختمان بدن او بیشتر با گیاه خواری سازگاری دارد تا با گوشت خواری ، برخی از ویژگی های جسمی و روحی انسان ۱ - معده عموما معده حیوانات گوشت خوار از اسید یته ی بالا یی برخوردار است در حالی که معده انسان چنین نیست و این به خاطر آن است که هضم گوشت نیاز به اسید فراوان دارد ۲- در آیات سوره عبس (آیه ۲۴-۳۲) خداوند متعال غذای اصلی انسان رااز گیاهان بیان فرموده اند نه از حیوانات ۳- اگر دندان های انسان رامورد بررسی قرار دهیم درمیابیم که نوع دندان های او با دندان های حیوانات گوشت خوار متفاوت است (حیوانات دارای دندان نیش بلند هستند در حالی که انسان چنین نیست) نظر دکتر روازاده درباره مطالب بالا چیست؟

پاسخ : در خصوص گوش خواری که در صحبتهای بنده بیان شد یک اشتباه لفظی بود بعضی مواقع لغت یا مفهومی را که می خواهیم بیان کنیم اشتباه چیز دیگری بیان می شود مثلا بجای شیر گفته می شود ماست. در مجموع بنده به عنوان پزشک می دانم که انسان در اصل یک گیاه خوار هست نه گوشت خوار و در صحبتهایم می خواستم عرض کنم که معده انسان الان در حال حاضر گوشت را نسبت به گیاهان راحت تر هضم می کند چرا که بر اثر تغذیه نادرست معده ما را چنان ضعیف کرده اند که برای هضم گیاهان که یک شرایط خاصی را می خواهد، معده از پس آن بر نمی آید و ایجاد نفخ و درد می کند و شما می توانید آزمایش کنید و به کسی که معده درد دارد بگویید سیرابی بخورد، به محضی که سیرابی بخورد خواب راحتی خواهد داشت و درد نخواهد داشت ولی همین فرد اگر پرتغال، خیار یا کیوی بخورد، درد شدیدی خواهد داشت.

دوست خوبم به صرف نقل قول بالایی نمیشه مزاج مردم رو تغییر داد و گوشت رو از اون حذف کرد

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-02-2011, 15:27
ماهی قرمز از اولش هم دوست نداشتم هنوزم دوست ندارم ....

هم از نظر بهداشتی و هم از نظر احساساتی ....

فعلا خدا بده برکت آکواریوم رو ... :31: (( یه 40 تای ماهی دارم :27: ))

سلام
:)
چهل تا ماهی دارین چهل تا هم مسئولیت گردنتونه

khoshgelafi
28-02-2011, 23:15
تا حالا فکر کردید ماهی های قرمزی که آخر سال فروش نمیرن و کسی اونا رو نمیخره سرنوشتشون چی میشه
.
.
.
.
اونا رو فروشنده های بی رحم با بقیه آشغالای مغازه اشون میریزن تو جوی آب .. !!

و بعد واسه ذزه ایی آب ، واسه لحظه ای اکسیژن اون ماهی های کوچولو بالا و پایین میپرن.. تمام تلاششون رو واسه زنده موندن میکنن و آخرش بی صدا جون میدن... آخه ماهی نمیتونه مثل ما داد بزنه... دردناک اینجاست که فریاد بزنی و کسی صدات رو نشنونه...
اونا همیشه بی صدا میمیرن...

بازم دوست دارید ماهی قرمز داشته باشید... ؟؟

این تجارت بی رحم رو تحریم کنید

rsystem84
01-03-2011, 00:00
واقعا خیلی بده که اغاز یک سال جدید رو با بی تفاوتی نسبت به این موضوع بگذریم
ایا این بی تفاوتی تاثیر منفی در زندگی ما نداره
از یه طرف از خدا میخایم پدر و مادر و یا بچه های ما رو سالم نگه داره
ولی به مخلوقات اون توجهی نداریم
خدا کنه اینجوری نباشیم

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-03-2011, 00:11
تا حالا فکر کردید ماهی های قرمزی که آخر سال فروش نمیرن و کسی اونا رو نمیخره سرنوشتشون چی میشه
.
.
.
.
اونا رو فروشنده های بی رحم با بقیه آشغالای مغازه اشون میریزن تو جوی آب .. !!

و بعد واسه ذزه ایی آب ، واسه لحظه ای اکسیژن اون ماهی های کوچولو بالا و پایین میپرن.. تمام تلاششون رو واسه زنده موندن میکنن و آخرش بی صدا جون میدن... آخه ماهی نمیتونه مثل ما داد بزنه... دردناک اینجاست که فریاد بزنی و کسی صدات رو نشنونه...
اونا همیشه بی صدا میمیرن...

بازم دوست دارید ماهی قرمز داشته باشید... ؟؟

این تجارت بی رحم رو تحریم کنید

سلام
فکر کنم اینها تلف شده هاشونه البته این فقط یه حدسه .

به هر حال چرا زیادیش رو نمیبرند بریزند تو دریاچه هایی که ذر پارکا هست ؟؟؟؟؟

khoshgelafi
05-03-2011, 18:46
سلام
فکر کنم اینها تلف شده هاشونه البته این فقط یه حدسه .

به هر حال چرا زیادیش رو نمیبرند بریزند تو دریاچه هایی که ذر پارکا هست ؟؟؟؟؟

فکر میکنی چه اهمیتی داره حون این حیوونا ،برای کسی که سالانه با فروختنشون باعث کشته شدن صدها ماهی میشه؟

befermatooo
05-03-2011, 19:00
بدبختانه گوشتش هم خوشمزه نیست ! یکم تلخ میزنه :31:

بیشتر تلفات مربوط به ماهی فروش قرمز هست که تا آخرین ساعت سال نو تخفیف نمی ده و بعد از سال تحولی هم همشو میریزه تو جوب !

اگه یک آکواریوم خوب و مناسب داشته باشیم ، میتونه بهش زیبایی بده .

البته شرایط نگهداریش هم مهمه و باید شرایط راحتی ماهی فراهم باشه .

اگه خواستین عکس از آکواریوم خودم بزارم تا ببینین از یک فسقلی چی در آوردم :46:

x935
05-03-2011, 21:39
درسته تو هيچ كدوم از داستنهاي كهن ما اثري از ماهي قرمز نيست

MOHAMMAD2010
06-03-2011, 12:56
بدبختانه گوشتش هم خوشمزه نیست ! یکم تلخ میزنه :31:

بیشتر تلفات مربوط به ماهی فروش قرمز هست که تا آخرین ساعت سال نو تخفیف نمی ده و بعد از سال تحولی هم همشو میریزه تو جوب !

اگه یک آکواریوم خوب و مناسب داشته باشیم ، میتونه بهش زیبایی بده .

البته شرایط نگهداریش هم مهمه و باید شرایط راحتی ماهی فراهم باشه .

اگه خواستین عکس از آکواریوم خودم بزارم تا ببینین از یک فسقلی چی در آوردم :46:

به به کاربر قدیمی :20:
آقا عکس از این آکواریوم گلد فیش خودت بزار ببینیم چه جوریاس

ramin1988
08-03-2011, 08:14
مرسی مطلب مفیدی بود ......

Manager_66
10-03-2011, 21:14
بجای ماهی قرمز واسه عید برین ماهی fighter (فایتر) بخرین . هم خیلی خوشکلتره هم فلسفه وجودیش زندگی در یک لیوان یک بار مصرفه (البته از تنگ هم استقبال میکنه) . تو آکواریوم فروشی ها باید دنبالش بگردین . در حالت طبیعی 1000 تومنه (پارسال دمه عید 3000 شد و نایاب پس زودتر بگیرین) . یادتون باشه فقط باید یه دونه ازش بگیرین چون با همنوعش اصلا نمیسازه و به قصد کشت همدیگه رو میزنن . معمولا تو تنگ 2-3 سال عمر میکنه .

Electronic-Arts
10-03-2011, 22:53
بجای ماهی قرمز واسه عید برین ماهی fighter (فایتر) بخرین . هم خیلی خوشکلتره هم فلسفه وجودیش زندگی در یک لیوان یک بار مصرفه (البته از تنگ هم استقبال میکنه) . تو آکواریوم فروشی ها باید دنبالش بگردین . در حالت طبیعی 1000 تومنه (پارسال دمه عید 3000 شد و نایاب پس زودتر بگیرین) . یادتون باشه فقط باید یه دونه ازش بگیرین چون با همنوعش اصلا نمیسازه و به قصد کشت همدیگه رو میزنن . معمولا تو تنگ 2-3 سال عمر میکنه .
ما این همه داریم میگیم ماهی نخرید گناه داره مگه خودتون خوشتون میاد که توی یه تنگ زندانی بشین اون وقت اومدی راهنمایی هم میکنی که چه ماهی بخریم؟؟؟؟؟؟؟:13: تا وقتی آدمایی مثل شما هستن همین آش و همین کاسه هست

Manager_66
10-03-2011, 23:41
ما این همه داریم میگیم ماهی نخرید گناه داره مگه خودتون خوشتون میاد که توی یه تنگ زندانی بشین اون وقت اومدی راهنمایی هم میکنی که چه ماهی بخریم؟؟؟؟؟؟؟:13: تا وقتی آدمایی مثل شما هستن همین آش و همین کاسه هست

یعنی چی آدم هایی مثل شما هستند ؟ چرا قبل از ارسال پست یک خورده فکر نمیکنید :13:. آخه من نمیدونم به شما چی بگم . چرا اینقد فانتری فکر میکنید و چشمتون رو روی واقعیات میبندید:13:. مثل این میمونه یکی از فنچ و قناری خوشش میاد بعد باز عده ای میگن این پرنده ها رو نباید در خونه نگهداشت و باید در طبیعت باشن و ... هر حیوونی رو نمیشه تو خونه نگهداری. ولی بعضی حیوانات واقعا با نگهداریشون تو خونه میتونی به طول عمرشون اضافه کنی و لذت بیشتری از زندگی بهشون بدی . نه یک ماهی رو بندازی تو تنگ کوچیک منظورم داشتم آکواریوم 1-2 متریه که ماهی بتونه قشنگ زندگیشون کنه و انواع غذاها براش آماده باشه . پس لطفا همینطور الکی بحث نکنید . من خودم ماهی قرمز رو اصلا دوست ندارم بخرم چون اصلا این ماهی خونگی نیست . یعنی جاش نه تو آکواریومه نه تو تنگ و ... یک ماهیه که فقط تو رودخونه با شرایط جوی خاص زندگی میکنه . ولی ماهیهایی که در آکواریوم فروشی ها هستن رو میشه محیط زندگیشون رو دقیقا شبیه سازی کرد و از دیدنشون در خونه به لذت و آرامش رسید . یه خورده لطفا در مورد حرفایی که میزنید فکر کنید :41::41::41: این موضوع رو دیگه کش ندین چون اصلا حوصله بحث کردن در موردش رو ندارم .

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-03-2011, 00:29
ما این همه داریم میگیم ماهی نخرید گناه داره مگه خودتون خوشتون میاد که توی یه تنگ زندانی بشین اون وقت اومدی راهنمایی هم میکنی که چه ماهی بخریم؟؟؟:13: تا وقتی آدمایی مثل شما هستن همین آش و همین کاسه هست

سلام

شما ماموریتتون اطلاع رسانی هست که دارین این کار رو بخوبی انجام میدین دیگه بقیه اش با مردم هست که آیا حرفِ شما رو حق حساب میکنند و قبولش میکنند یا نه و آیا تواناییِ اجرایش رو دارند یا نه .
خدا هنوز مخلوقی خلق نکرده که بتونه عقیده ی دیگران رو به اجبار و زور و علی رغمِ میل باطنیشون تغییر بده
حتی پیامبران ع هم چنین قدرتی نداشتند
بعضیاشون روز قیامت فقط با سه چهار نفر میان بعضیاشون تنها میان چون اصلا کسی بهش ایمان نیاورد و به قتل هم رسید !!!
خداوند در قرآن به پیامبر میفرماید:
هدایتشان با تو نیست (برعهده ی تو نیست ) بلکه تو فقط یک اطلاع رسان و بشارت دهنده و اخطار دهنده هستی .

شما به لطفِ خدا این پیام رو رسوندید به مردم در حدِ تواناییتون و اجرش برایِ شما ثبت شد اما اگر هیچکس هم نپذیرفت حرفِ شما رو , ناراحت و غمگین نشید .
مردم در پذیرفتنِ حق کاملاً آزاد هستند
چون همین آزادیِ صد در صدشون در عقیده و ایمان هست که محاکمشون در روزِ قیامت میسّر میکنه .
خدا این آزادی و انتخاب رو مفتی به انسان نداده . مسئولیت وعواقبِ آزادیشون در انتخابشون هم با خودشونه
خیلیها پیامِ این تاپیک رو به گوشِ جان خریدند خیلی ها هم بی تفاوت از کنارش رد میشند . خیلیها هم قدرتِ اجرا کردنش رو ندارند فعلاً مثلِ اونهایب که روزیِ زن و بچشون از ماهی فروشی تامین میشه و حتی اگر حرفِ شما رو بپذیره نمیتونه یکشبه شغلش رو عوض کنه و نه میتونه کارش رو متوقف کنه چون باید خرج و مخارجِ زندگیِ خانوادش رو تامین کنه
و یا اون عده ای که بچه دارند و اگر ماهی نخرند بچه هاشون ازشون متنفر میشن و مدتی طول میکشه تا به بچه هاشون بفهمونند که ماهی زندانی کردن در تنگ یا پرنده زندانی کردن در قفص گناه داره .
شما و بقیه ی دوستانی که با شما هم عقیده هستند به اطلاع رسانیتون ادامه بدین . همه با هم تغییر نمیکنند .
بعضیها فوراً بعضیها فردا بعضیها چند روز دیگه و بعضیها هم هرگز .
خداوند اجر هیچ بنده ی نیکوکاری رو ضایع نمیکنه و همین به دلِ اطلاع رسان (پیامبر) آرامش میده .
:)

far2009
11-03-2011, 12:54
بله حق با دوستان هست . البته سوالی که من کردم از روی کنجکاوی بود و قصد خرید نداشتم.

امیدوارم بتوانم خانواده قانع کنم که امسال ماهی نخریم.

همیشه موقع مرگ این ماهی همه ناراحت می شوند پس بهتر نخریمش تا ناراحتی هم نداشته باشیم.

M A M M U T
11-03-2011, 21:47
ای کاش شرایط جامعه ی ما به گونه ای بود که با مطلب شما این موضوع حل میشد اما .....
ما ایرانی هستیم و ایرانی ها رو هم شما خیلی خوب میشناسین.....