PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : معادله این نمودار چی می شه؟

samoraee1368
26-01-2011, 09:49
دوستان عزیز من یه همچین نموداری دارم معادله اش رو لازم دارم بتونم با برنامه ترسیمش کنم.

فکر کنم تو درس مجانبهای افقی حسابان چنین نموداری رو داشتیم.
پیشاپیش ممنون.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

metana
26-01-2011, 10:49
سلام.

به شرطی که:

البته دلتای مخرج.

البته تو این حالت خودش دوتا شکل حاصل میشه که یکی همینه که گذاشتین، یکی دیگه دقیقا قرینه نسبت به محور X ها است.

mk1984
26-01-2011, 10:52
y=sin(x)
or
y=sin(x)+a

davy jones
26-01-2011, 11:44
سلام دوستان!
ببخشید ... من نموداری نمیبینم. میشه یه جای دیگه آپ کنین؟ یه جایی که هیتلر نشده باشه.

ممنون

samoraee1368
26-01-2011, 12:25
سلام.

به شرطی که:

البته دلتای مخرج.

البته تو این حالت خودش دوتا شکل حاصل میشه که یکی همینه که گذاشتین، یکی دیگه دقیقا قرینه نسبت به محور X ها است.

خیلی ممنون عزیزم.اگه ممکنه با عدد به شکل دقیق بفرمایید بهتره.چون من الان عدد بهش دادم توی برنامه یه چیزی تقریبا به همین شکل رسم کرد اما دقیق نیست.مثلا سروتهه.

سلام دوستان!
ببخشید ... من نموداری نمیبینم. میشه یه جای دیگه آپ کنین؟ یه جایی که هیتلر نشده باشه.

ممنون

بفرمایید.امیدوارم شیلتر نباشه.

davy jones
26-01-2011, 14:29
سلام.

به شرطی که:

البته دلتای مخرج.

جوابی که گذاشتین به نظرم همیشه نمیتونه درست باشه. چرا که صورت کسر در حالت کلی (منظورم حالتیه که دلتای صورت مثبت باشه) دو ریشه خواهد داشت. و این یعنی نمودارش در دو نقطه محور x ها رو باید قطع کنه. ولی در اینجا ما فقط میخواهیم که یک ریشه داشته باشیم. در صورتی که فرض کنیم که صورت کسر دارای ریشه ی مضاعف باشد نیز جواب درست از آب در نمیاد چرا که ریشه ی مضاعف یعنی مماس شدن نمودار به محور x ها. در صورتی که باز هم مشخصا میبینیم که نمودار به جز در مجانبها (مثبت و منفی بینهایت) به محور x ها مماس نشده است.

و باز هم از اونجایی که نمودار در مثبت و منفی بینهایت به سمت صفر میل کرده (مجانب افقی در حقیقت همون محور x هاست) به این نتیجه میرسیم که درجه ی مخرج از درجه ی صورت بیشتر بوده. (تازه اگه فرض کنیم که بتونیم به صورت کسر چند جمله ای گویا و حقیقی در بیاریمش)

ولی با اینکه مخرج کسر نباید ریشه داشته باشه با شما موافقم. از اونجایی که در شکل کاملا مشخصه که مجانب قائم نداریم، پس یعنی مخرج ریشه نداره.

پس به نظرم باید کسر رو به این صورت در نظر گرفت که یه تابع چندجمله ای درجه ی یک در صورت و یک تابع چند جمله ای درجه دو در مخرج باشه.

دوستان دیگه اگه نظری دارند، بفرمایند.

موفق باشین.
89/11/6