PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نمونه گیرها(خون گیری) در آزمایشگاه ها و مساله دست کش های آنها

قله بلند
24-01-2011, 21:56
سلام
وقتی میرم آزمایشگاه برای آزمایش خون، و وقتی مسئول خون گیری رو می بینم با اون دستکشی که دستشون هست و بعضی مواقع هم آلوده به خون، دلم می لرزه و نگران می شم. با همون دستکش هم خون می گیرن. یه وقت ایدز و هپاتیت نگیریم با این وضعیت؟:41:

چند ماه پیش رفته بودم به یکی از این بیمارستان های بزرگ برای آزمایش خون. خانمی که آزمایش می گرفت، دنبال یه چیزی در کیسه روبه روش می گشت که مربوط به همین آزمایش ها بود. چند بار دستش رو کرد درون اون کیسه. خدایش دلم یه جوری شد. می خواستم بگم که دستکشتون رو عوض کنید ولی از اونجایی که ارباب رجوع حقی برای گفتن نداره سکوت کردم ولی هر وقت می رم آزمایشگاه واقعاً می ترسم.

آیا ترس من درسته؟ اگر درست نیست پس چرا خودشون دستکش دستشون می کنن؟:19:

x935
24-01-2011, 22:39
سلام
وقتی میرم آزمایشگاه برای آزمایش خون، و وقتی مسئول خون گیری رو می بینم با اون دستکشی که دستشون هست و بعضی مواقع هم آلوده به خون، دلم می لرزه و نگران می شم. با همون دستکش هم خون می گیرن. یه وقت ایدز و هپاتیت نگیریم با این وضعیت؟

چند ماه پیش رفته بودم به یکی از این بیمارستان های بزرگ برای آزمایش خون. خانمی که آزمایش می گرفت، دنبال یه چیزی در کیسه روبه روش می گشت که مربوط به همین آزمایش ها بود. چند بار دستش رو کرد درون اون کیسه. خدایش دلم یه جوری شد. می خواستم بگم که دستکشتون رو عوض کنید ولی از اونجایی که ارباب رجوع حقی برای گفتن نداره سکوت کردم ولی هر وقت می رم آزمایشگاه واقعاً می ترسم.

آیا ترس من درسته؟ اگر درست نیست پس چرا خودشون دستکش دستشون می کنن؟

البته اونجوري امكانش كمتره ولي خوب بايد رعايت كنن ميتونين اعتراض كنين چون دارين پول ميدين

faded
25-01-2011, 23:14
من هم دقیقا هم چین موردی رو تجربه کردم وقتی رفتم آزمایشگاه خانم مسئول دستکش رو عوض نکرد منم با اینکه ادم خجالتی و کم حرفی هستم گفتم: خانم دستکشتون رو عوض نمی کنید؟ بعدم گفتم ببخشید آخه از بس از ایذر میگن! اونم یه لبخند مسخره زد و دستکش رو در اورد و با دست هایش خون گرفت!

shabe.saket
26-01-2011, 17:32
به نظر من نباید زیاد به ویروس ایدز حساس باشیم. اگه حساسیت از حالت عادی بگذره متاسفانه به روانپریشی هایی آدم دچار میشه که به سختی میشه درمانش کرد.
درمان جسمی همیشه بسیار آسونتر از درمان روحی ه.
ویروس ایدز هم نمیتونه زیاد در محیط بیرون از بدن زندگی کنه و زود میمیره. بیش از چند دقیقه طول نمیکشه.
البته حساس بودن به مواردی که ذکر کردید واقعا لازمه، ولی باید سعی کرد ترس زیادی غیرعادی نشه.
من به یه چیز معتقدم:
اگه زیاد بترسی که فلان بلا سرت بیاد، حتما اون بلا سرت خواهد اومد. پس زیاد حساس نباشید.

قله بلند
26-01-2011, 17:51
سلام
ممنونم که در بحث شرکت کردید. می دونید، بحث، بحث ایدز و هپاتیته و یه بیماری عادی نیست. اگر واقعاً این کار، خلاف قوانین و بهداشت هست باید ما بدونیم و اجازه این کار رو ندیم.

davood.2008
26-01-2011, 18:32
سلام دوستان گل

من خودم به خاطر رشتم (علوم آزمایشگاهی ) مخصوصا الان که درمانگاه کار میکنم و اکثر اوقات پذیرش با خودم هست چندان استفاده از دستکش رو رعایت نمیکنم مثلا همین امروز من حدود 17 نفر مرد و زن با 3 تا کودک و یک نمونه سالک رو نمونه گرفتم همه رو بدون دستگش!!!!

به نظر نگرانی فرد مراجعه کننده بی مورده چون اولا قرار نوک یه نیدل استریل وا رد رگ اون بشه نه دسته نمونه گیر و تنها بین بیمار و نمونه گیر برای چند لحظه یه تماس سطحی ایجاد میشه ثانیا قبل از خون گیری سطح تماس رو با با الکل 70 درجه استریل می کنن که این خودش 99.99% میکروب ها و عوامل پاتوژن رو از بین میبره و چون انگشتان نمونه گیر هم با اون تو تماس بوده پس میشه گفت استریل هست ثالثا فرد نمونه گیر باید نگران باشه چون اگه کم دقتی کنه و نوک نیدل وارد پوستش بشه دیگه خودتون می دنوین بقیه اون رو...

من نمی خوام بگم استفاده نکردن از دستکش خوبه یا اینکه فرد دستکش رو عوض نکنه درسته اما اینکه بیشتر جاها این رو رعایت نمی کنن به خاطر بیشتر شدن سرعت کاره
خودتون حساب کنین اگه قرار باشه برای هر بیمار یک بار دستگش عوض کنن و در هر بار دست عرق میکنه چقدر کار کند پیش میره مخصوصا اگه دستگش لاتکس باشه
این دستگش هم که فرد نمونه گیر می زنه برای حفظ سلامتی خودشه نه بیمار :11:

faded
26-01-2011, 18:53
حالا اگر اون سوزن نمونه گیری( اسم علمیش رو نمی دونم) عوض نشه چی میشه؟ مگر چند درصد احتمال داره که بین بیماران ایدزی یا هپاتیتی باشه؟

davood.2008
26-01-2011, 20:06
حالا اگر اون سوزن نمونه گیری( اسم علمیش رو نمی دونم) عوض نشه چی میشه؟ مگر چند درصد احتمال داره که بین بیماران ایدزی یا هپاتیتی باشه؟

سلام عزیزم

اسم علمیش نیدله!!!
اخه مگه میشه ؟ سرنگ یه بار مصرفه همین که از بسته در اومد باید استفاده بشه حتی اگر با بیمار تماس پیدا نکنه اوت میشه
بعد از نمونه گیری نیدل سرنگ در یه ظف های خاصی جمع میشن که وقتی پر شد توسط دستگاه خاصی ذوب میشه و به عنوان زباله خطرناک به شکل خاصی منهدم میشه
برای همین جای هیچ نگرانی نیست البته این نوع کنترل به فرد نمونه گیر هم داره که تا جایی که من اطلاع دارم و دیدم و کار کردم رعایت میشه
:10:

faded
26-01-2011, 20:38
گفتم شاید چون دستکش اهمیت نداره سوزن هم اهمیت نداشته باشه!! به هر حال من توی این مسائل با کسی تعارف ندارم ! میگم دستکششون رو عوض کنن یا اینکه مثل یکی از دوستام که میگره دوتا دستکش یه بار مصرف میکنه توی نایلون تمییز و میده با مسئول اونجا میگه اینارو بکش دستت!! البته این فقط مربوط به یک آزمایشگاه میشه توی دندانپزشکی ها, بیمارستانها, اتاق عمل ها ,ما که واقعا خبر نداریم, نمی بینیم :41: از شما هم ممنون!

قله بلند
27-01-2011, 10:26
به به! سلام خدمت davood.2008 انشاء الله یه روز آقای دکتر صداتون کنیمخوب آقای davood.2008 ، این الکل 70 درصد، هر نوع میکروب و عفونتی رو می کشه و از بین می بره و ما دیگه خیالاتمون راحت باشه؟ حتی اگر سر انگشتان دستکش، هم با خون بیمار دیگه ای آلوده شده باشه؟ سه روز پیش که رفته بودم برای آزمایش خون، دستکش خانم نمونه گیر، کمی با خون، آلوده شده بود و پنبه الکلی رو که روی دستم گذاشتند، بالاخره با دستشون تماس می گیره.

mostafa106016
03-04-2012, 13:15
اولا الکل 70 درصد باکتری را آنی نمی تونه بکشه و نیاز به زمان داره چه برسه به ویروس
دوما تو دنیا استفاده از پنبه الکلی برای نمونه گیری منسوخ شده و از اسپری مخصوص استفاده می شود
سوما جناب اقای davood 2008 طبق همون درسای علوم ازمایشگاهی که ترجمه غربی هاست باید دستکش برای هر نمونه گیری تعویض شود لابد اون غربی ها نمو دوستن و وسواس داشتند نه؟
چهارما جالب توجه که ایدز اولین با توسط خون آلوده در همین بیمارستان ها در ایران شروع شد
پنجما برا اونایی که دستکش برا سلامتی خودشون دشتشون می کنن : امام صادق می فرمایید هر چی برای خودتت می خوای برای دیگران هم بخواه (یعنی اون دستکشو فقط برا خودت تو دست نکن)
پنجما این سهل انگاری شما مثل این می مونه که یه مکانیک از شما پول میگیره ماشینتون تعمیر میکنه ولی پیچشو طوری سفت می کنه که دو ماه بعد باز میشه وسط اتوبان چرخت در میره میری قاتی باقالیا حالا بیا ثابت کن( خدا می دونه چند نفر همین جوری تو بیمارستان ها دندان پزشکی ها و ... آلوده می شن بعد یه برچسب بهشون می چسبونن که یا معتادی یا فساد اخلاقی داشتی بابا اگه اینجوری بود اون آمریکا و اروپا و ت ا ی ل ن د و ... رشد ایدزشون منفی نمی شد

V E S T A
25-04-2012, 12:44
سلام

بیشتر مواقع کسی که خون میگیره معمولا دستش با پوست دستمون تماس پیدا میکنه و قسمتی از پوست که با

سوزن سوراخ شده فقط با پنبه الکلی تماس پیدا میکنه ...ولی اگه فرض کنیم کسی رو دستش زخم باز داشته باشه

امکان آلودگی هست .اینکه کسی که خون میگیره فقط به فکر سلامتیه خودش باشه اصلا درست نیست و

حتی اگه وقت هم هدر بره سلامتیه مردم و جامعه ارزش این وقت گرفتن رو داره..این همه فارغ التحصیل بیکار

..میتوتن تعداد افرادی که مسئول گرفتن خون هستن رو زیاد کنن ولی بهداشت رو هم برای مردم هم برای خودشون رعایت کنن .
به نظرم اصلا بهتره یه دستکش همراه خودمون ببریم چه دندان پزشکی چه آزمایشگاه :13:.. اصلا هم خجالت نکشید

فوقش اینه که طرف ناراحت میشه شمام میگین من به سلامتیم اهمیت زیادی میدم یادتون باشه اون طرف حق اعتراض به حرفتون رو نداره چون حق با شماست:13: