PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : وسواس فکری در کودکان هم وجود دارد؟

faded
04-01-2011, 23:18
یکی از بچه کوچولوی های آشنای من مدتیه حرفای عجیب میزنه مثلامیگه اگر به فلان شخص نگاه کنه باعث میشه که اون شخص بمیره و میگه به خاطر حفظ جان اون باید بهش نگاه نکنه خانوادش به این موضوع اهمیت نمی دن و بیشتر با شوخی برخورد میکنن ایا ممکنه که اون بچه وسواس فکری داشته باشه؟ (5 سالشه و دختره)

faded
11-01-2011, 22:14
یعنی اینجا هیچ کس نمی دونه وسواس فکری در بچه های کوچک هست یا نه؟

Gilb3rt
11-01-2011, 22:28
بله وسواس فكري ميتونه در كودكان هم باشه و از مشكلات رايج اين سنين هم هست كه تشخيصش در اين سنين به مراتب سخت تر از سنين ديگه هست
وسواس فكري به افكار مزاحم و رفتارهاي كليشه وار ناشي از اين افكار براي كاهش اضطراب و تنش ايجاد شده در فرد گفته ميشه
هرچند نبايد تخيلات كودكانه و اغراق آميز رو با وسواس اشتباه گرفت
وسواس فكري معمولا همراه با اضطراب و درنتيجه اون تمايل به دوري از جمع قرار گرفتن در انزواست
شايعترين افكار و رفتارهاي وسواسي كودكان عبارتند از:
_داشتن افكار مزاحم
_ ترس از كثيفی و شستن مداوم دستها
_ ترس شديد از داشتن بيماری ها و يا صدمه ديدن يكی از اعضای خانواده

معمولا شايعترين نشانه وسواس فكري شستن بيش از حد دستهاست
با توجه به اونچه گفتين مشكل بچه ميتونه وسواس فكري باشه ولي بدون مراجعه به پزشك نميشه تشخيص قطعي گذاشت

shabe.saket
11-01-2011, 23:16
بله ایشون به وسواس فکری دچار هستند.

نقل از ویکی پدیا:
وسواس شامل احساس ، اندیشه یا تصویر ذهنی مزاحم است و اجبار شامل رفتاری آگاهانه و عودکننده‌است . ریشه بیماری وسواس اضطراب است و بیماری به دو شکل فکری و عملی بروز می‌کند. چنانچه بیمار در برابر انجام عمل وسواسی مقاومت کند، اضطرابش بیشتر می‌شود. گاهی اوقات کودکان هم دچار وسواس می‌شوند که معمولاً نشانه‌های آن رفتارهای پرخاشگرانه، تکرار کلمات و یا لجبازی با اطرافیان است.

سواس فکری عقیده، هیجان، تفکر و یا تکانه‌ای‌ست که مکرراً و مصرانه برخلاف میل شخص خود را وارد ضمیر هوشیار او می‌کند. این افکار، تکانه‌ها یا تصاویر ذهنی به طور مکرر و مقاوم برای شخص بطور غیر ارادی اتفاق افتاده و ناراحتی و اضطراب بارزی را در او بر می‌انگیزند. وسواس فکری یکی از علائم اصلی بیماری روانی اختلال وسواسی جبری به‌شمار می‌رود. معمولاً شخص می‌کوشد آن‌ها را نادیده گرفته، از ذهن خود بیرون کند و یا با عمل و فکر دیگری خنثی کند و البته آگاهی دارد که این پدیده‌های مزاحم حاصل ذهن خود او هستند
افکار وسواسی معمولاً در سه دستهٔ؛ بی‌مورد پرخاشگرانه، بی مورد جنسی یا افکار مذهبی کفرآمیز قرار می‌گیرند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

M A M M U T
12-01-2011, 00:22
یکی از بچه کوچولوی های آشنای من مدتیه حرفای عجیب میزنه مثلامیگه اگر به فلان شخص نگاه کنه باعث میشه که اون شخص بمیره و میگه به خاطر حفظ جان اون باید بهش نگاه نکنه خانوادش به این موضوع اهمیت نمی دن و بیشتر با شوخی برخورد میکنن ایا ممکنه که اون بچه وسواس فکری داشته باشه؟ (5 سالشه و دختره)
من بچه بودم وسواس فکری داشتم.اما حدودا 8-10 سالم بود.خیلی حس بدیه.
مثلا هر فکری میکردم رو باید به یکی از اطرافیانم میگفتم تا خیالم راحت بشه:دی
الآن هم یه ذره واسواس دارم اما نه به شکل قبل.
سوال داری بپرس تا علائمش رو برات بگم.

dr_sohrab
14-01-2011, 20:22
داداش جون بیماری وسواس ابسسیو جنبه ارثی و ÷نتیک داره پس در کودکی هم وجود داره ......مثل دیابت ام الامراضه به نظر من .تا دیر نشده به یه فوق تخصص روانپزشک اطفال ارجاعش بدین...................راستی میدونین تو مشاوره ازدواج ,ازدواج با بیمار وسواسی مطلاقا" ممنوعه؟

faded
14-01-2011, 20:41
حتما میدونید که اکثر خانواده ها حاضر نیستند قبول کنند بچه شون مشکلی داره اونم مشکل روحی بهشون هم که میگی میگن رو بچه ما عیب نذارین منم کاملا فکر میکنم اون بچه وسواس فکری داره :41: