PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نحوه درست نگهداری خودرو

devil_ff2008
29-12-2010, 21:42
سلام
هرچی گشتم یه تاپیک جامع در مورد نحوه درست نگهداری ماشین ندیدم
منظورم از توجه بهش مثل زمان و نحوه تعویض روغن ، فیلتر هوا ، روغن مناسب و ... است
و همینطور نحوه صحیح رانندگی مثل تعویض دنده و ...
(من زیاد وارد نیستم ، دارم به سمند LX EF7 میگیرم میخوام بدونم باید به چه چیزهایی توجه کنم)
ممنون
:11:

hs30
29-12-2010, 21:56
سلام
منظورم از توجه بهش مثل زمان و نحوه تعویض روغن ، فیلتر هوا ، روغن مناسب و ... است
(من زیاد وارد نیستم ، دارم به سمند LX EF7 میگیرم میخوام بدونم باید به چه چیزهایی توجه کنم)
ممنون
آقا به سلامتی و مبارک باشه
دررابطه با مواردی که سوال کردی برای هر ماشین شرایط فرق می کنه و معمولا در دفترچه راهنما یی که به شما می دهند توضیحاتی دارد ولی شما برای اطلاعات بیشتر می توانید در نت سرچ کنید فکر می کنم چیزهایی که برای شروع لازم است شما بدانید دستگیر شما خواهد شد ،حقیقتش خودم تجربه ای با این ماشین ندارم .
موفق باشید

armin_punisher6
29-12-2010, 22:15
چیزهای دیگرو دقیق نمیدونم ولی تعویض دنده صحیح برای ماشینهای 405.206.زانتیا.سمند اینطوریه دنده 2 تا 50 دنده 3 تا 90 دنده 4 تا 130 دنده 1 هم دقیق نمیدونم ولی فکر کنم 20 باشه.اینطوری اگه آببندی کنین ماشین تیزی خواهید داشت.

H..P
31-12-2010, 12:45
سلام
ممنون

سلام

یه چیزی میگم شما جدی نگیر ولی واقعیت داره . از همون اول اگه ماشینو بگازونی همون جوری میشه اگه آروم بری همون جوری میمونه و.............

این موضوع علمیتی نداره یعنی من در جریانش نیستم ولی تجربه به همه ثابت کرده !!!

1 - روغن موتور مناسب هر ماشینی حاشیه موتور زیر کاپوت نوشته شده بهتره فقط از همون استفاده کنید .

برای ماشینهایی هم که ننوشته برید روغن ایرانی بریزید . از همه بهتر هم بهران که مدل های مختلفی داره برید به آقای تعویض روغن بگید راهنمایی کنه .

معمولا اگه بگی چه روغنی میگن کاسترول ( الان که مگناتک شده بورس ) زیاد توجه نکنید چون دارن با فروش هم درصد میگیرن . من دیدم که میگم .

2 - فیلتر هوا و فیلتر اتاق هم با هر بار تعویض روغن روغن بهتره عوض بشوند .

3 - فیلتر روغن بستگی به روغن و بنزین ماشینتونه داره هر 2 بار تعویض روغن یک بار تعویض فیلتر روغن توصیه میشود .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نحوه صحیح تعویض دنده توی ماشین های مختلف فرق داره ولی همیشه یادتون باشه که تعویض دنده در سرعت پایین یا به اصطلاح دنده مرده بیشتر از پر گاز رفتن ضرر داره .

ماشین های کاربراتور بهتره روی 3000 RPM تعویض دنده صورت بگیره .

ماشین های انژکتوری :

ماشین های 800 Cc تا 1200 : دوره موتوره بین 2800 تا 3500

ماشین های 1300 به بالا : همیشه به این نکته توجه کنید که باید ببینید حداکثر گشتاور موتور ماشینتون تو چه دور موتوری هستش از اون بیشتر گاز دادن فقط صدای موتوره و ضرر .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

یکی از دوستان توی همین سایت گفتن که همیشه وقتی هوا سرده بنزین بزنید چون هوای سرد باعث میشه هوای کمتری به جای بنزین به خورد ماشین بدید .

همیشه وقتی باک نصفه هستش بنزین بزنید چون توی باک بخار بنزین کمتری جمع میشه .

حتی الامکان قبل از مسافرت تمامی فیلتر ها و روغن ماشین رو عوض کنید . و همیشه داخل شهر های بزرگ بنزین بزنید . بنزین مرغوب تر است . همیشه در پمپ های عمومی بنزین بزنید .

هیچ وقت به فکر آپگرید کردن موتور ماشین نیفتید و ماشین رو از استاندارد خارج نکنید . فقط اگر مایلید برای افزایش تعدل ماشین لاستیک ها رو پهن کنید و کمی ارتفاع رو در قسمت جلوی ماشین پایین بیارید . ( ارتفاع : هماهنگ شدن در موقعی که عقب سرنشین سوار میکنید )

devil_ff2008
31-12-2010, 18:40
ممنون از راهنمایی کاملتون
یه سوال راجع به بنزین :
بنزین سوپر یا معمولی ؟
شنیدم سوپر به صورت همیشگی خوب نیست و هر چند بار سوپر باید یه بارم معمولی زد !
در کل نظرتون راجع به اینا چیه ؟
فرقشون در چه حدیه ؟

H..P
01-01-2011, 06:13
یه سوال راجع به بنزین :
بنزین سوپر یا معمولی ؟
فرقشون در چه حدیه ؟

با سلام

خدمتتون عرض کنم که بنزین سوپر همون طور که میگین به طور همیشگی خوب نیست !!!!

مخصوصا این بنزینی که ساخت وطن میباشد .

باید بگم که بسته به نوع ماشینتون و دفترچه راهنما میتونید ببینید که چه بنزینی برای ماشینتون با چه اکتانی توصیه شده !!!!
بهتره به جای زدن بنزین سوپر در پمپ بنزین بنزین معمولی رو با یک مکمل اکتان بزنید که فکر میکنم اونم همیشه خوب نباشه !!!!!! بنزین سوپر زود تر میسوزد !!!!! فرق بنزین سوپر و معمولی رو هم در این چند سال اخیر دیگه نمیشه متوجه شد .

prance_of_pirsia
01-01-2011, 12:10
من يک مدتي بود فقط سوپر مي زدم .. اين آخريها ماشين رو که روشن مي کردم پت و پت مي کرد..
الان که بنزين عادي مي زنم هيچ مشکلي ندارم

M A M M U T
01-01-2011, 13:23
یه سوال راجع به بنزین :
بنزین سوپر یا معمولی ؟
فرقشون در چه حدیه ؟
اگه سوپری که در ایران عرضه میشه؛سوپر واقعی باشه اون وقت فرقش خیلی زیاده.بنزین سوپر به علت بالاتر بودن عدد اکتان( بین 93 تا 95 هست)؛آرام تر میسوزه لذا پیستون آرام تر و بهتر کار میکنن.وقتی عدد اکتان پایین باشه (87 در بنزین عادی) شدت انفجار بنزین بیشتره در نتیجه موتور برای کنترل انرژی ناشی از بنزین تحت فشار قرار میگیره.

H..P
01-01-2011, 20:27
اگه سوپری که در ایران عرضه میشه؛سوپر واقعی باشه اون وقت فرقش خیلی زیاده.بنزین سوپر به علت بالاتر بودن عدد اکتان( بین 93 تا 95 هست)؛آرام تر میسوزه لذا پیستون آرام تر و بهتر کار میکنن.وقتی عدد اکتان پایین باشه (87 در بنزین عادی) شدت انفجار بنزین بیشتره در نتیجه موتور برای کنترل انرژی ناشی از بنزین تحت فشار قرار میگیره.

با سلام !!!!

بنزین سوپر به نظر من و قاعدتا باید زود تر بسوزد چون وقتی عدد اکتان میره بالا که در بنزین سوپر باز هم به نظر و دیده های من 97 ( تو کتاب شیمی اول دبیرستان نوشته شده ) قدرت و سرعت احتراقش میره بالا به این دلیل که به ماشین جون بیشتری میده ولی توی ایران این بنزین به 92 هم به زور میرسه !!!! که همون بهتر که معمولی بزنیم !!!!!!!!!