PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آیا تمامی کنسرو ها را باید قبل از مصرف جوشاند ؟

ghahremanimehdi
25-12-2010, 19:25
سلام
آیا کنسرو لوبیا یا کنسرو قارچ رو هم باید قبل از مصرف جوشاند ؟

Cleeev
25-12-2010, 20:53
روشون یه چیزی هست به اسم "روش مصرف"... بخونید اگه لازم باشه نوشته... :دي

کشکم باید 20 دقیقه جوشوند ولی کمتر کسی انجام میده ولی غذاهای کنسروی غالباً هم برای گرم شدن و هم برای اینکه شاید میکروبایی که اون تو رشد کردن از بین برن باید طبق دستور العملشون، همون مقداری که گفتن جوشوند...

یه تجربه خیلی باحالم میتونه در این مورد این باشه بزار آب کامل بجوشه تموم شه ولی ظرف رو از رو گاز برندار ببین چی میشه... :پی (خطر شهادت)

ghahremanimehdi
25-12-2010, 21:13
روی کنسرو لوبیا چیزی در مورد جوشاندن ننوشته .

Old_Chater
26-12-2010, 00:22
همه کنسروا باید 20 دقیقه تو آب جوشونده بشن
ولی من از بچگی تا حالا کنسرو ها رو سرد خوردم و هیچیم هم نشده
میگن سم بوتولیسم داره ولی الکیه...

***Spring***
26-12-2010, 01:16
سلام ...

بله ... تمام مواد غذایی که بصورت کنسرو هستند برای اطمینان و ایمنی بهتر که 20 دقیقه جوشانده شوند ... نوع مواد عذایی مهم نیست ( یعنی کنسرو ماهی یا لویبا یا قارچ و ... ) ... تمام مواد غذایی که بصورت کنسرو هستند ...

اگه بصورت معمولی خوردید و چیزی نشده ، بخاطر مواد افزودنی هست که به کنسرو اضافه شده برای سلامتی و پایداری و ماندگاری بیشتر ... ولی تضمین 100% نیست ... حساب احتمالات و اتفاق و ریسک رو هم داشته باشید ...

بوتولیسم بسیار قوی و خطرناک هستش ... مرگ با اون 100% و قطعی هستش ... فقط چند گرم بوتولیسم میتونه جان میلیونها نفر رو بگیره و حتا بیشتر از این ... بهترین راه مقابله و جلوگیری از بوتولیسم هم استفاده از حرارت هستش یعنی با جوشاندن و گرم کردن مواد غذایی در مدت زمان کافی ...

outpost
26-12-2010, 11:46
میگن سم بوتولیسم داره ولی الکیه...

اتفاقا كاملا هم حقيقت داره.

هم اتاقي يكي از دوستاي من ، كنسرو ماهي رو بدون جوشاندن خورد و به رحمت ايزدي پيوست .....

V E S T A
26-12-2010, 12:07
نازی خدا بیامرزتشون :41:

همه کنسروها باید 20 دقیقه جوشانده شه ..یکی از دوستای منم یه بار کنسرو ماهی رو بدون جوشوندن خورد صورتش چند روز

ورم خیلی شدیدی پیدا کرده بود:18:

کشک رو هم حتما حتما بجوشونید .

درباره ذرتی که باهاش ذرت مکزیکی(بخارپز) درست میکنن معمولا از کنسرو ذرت استفاده میشه بخار پز شدن ذرت کافیه ؟

اگه بدون بخار پز شدن خورده شه مشکل داره ؟

mojtaba2321
26-12-2010, 12:27
پس چرا من هنوز زندم!؟

Saeed System
26-12-2010, 13:26
همه کنسروها باید 20 دقیقه جوشانده شه ..یکی از دوستای منم یه بار کنسرو ماهی رو بدون جوشوندن خورد صورتش چند روز

ورم خیلی شدیدی پیدا کرده بود:18:

خوب اون بخاطر آلرژی و حساسیت ورم کرده بوده..

من تا حالا بالای 1000 بار کنسرو ماهی رو بدون گرم کردن همینطوری ریختم رو برنج خوردم...

به نظر من سم توش نداره...چون تا حالا من 1000 بار باید میمردم...

بقیه کنسروها مثل خورشتها و .... که اصلا سردش حال نمیده... من بازش میکنم میریزم تو مایتابه داغ میکنم..

کلا فکر نکنم تو ایران وزارت بهداشت اجازه ریختن سم بده تو کنسروها.....

یه چیز دیگه هم هست.....کمپوت های میوه...پس چرا مشکلی نداره سرد خوردنش؟

اونا هم مثل کنسرو تو یه فلز محکم نگهداری میشند که اتفاقا باید خنک خوردشون..

تو شیرینی پزیها هم زیاد میوه کنسور شده استفاده می کنند..

***Spring***
26-12-2010, 13:50
سلام ...

سمی تو کنسروها نیست و سم توی کنسرو نمیریزند ... بوتولیسم بر اثر فاسد شدن کنسرو بوجود میآد ... و فقط یکی از دلیل ها میتونه تاریخ انقضای کنسرو باشه ... یعنی حتا اگه کنسروی رو بخرید که تاریخ مصرف اون نگذشته باشه احتمال ریسک و خطر اون هست ... مثل شرایط نگهداری کنسرو ، و حمل و نقل کنسرو از محل تولید تا رسیدن به دست شما و خیلی موارد دیگه ...

+++++++

منبع :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبوتوليسم‌

botulism ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] mariha%2Fconditions-step.asp-t%3D56.htm)

اطلاعات‌ اوليه‌

توضيح‌ كلي‌
بوتوليسم‌ عبارت‌ است‌ از يك‌ نوع‌ مسموميت‌ غذايي‌ جدي‌ ولي‌ غير مسري‌ كه‌ معمولاً در اثر خوردن‌ غذاي‌ آلوده‌ به‌ سمي‌ كه‌ شديداً دستگاه‌ عصبي‌ را متأثر مي‌سازد، رخ‌ مي‌دهد. مسموميت‌ با اين‌ سم‌ به‌ دو شكل‌ ديگر نيز به‌ وجود مي‌آيد، بوتوليسم‌ ناشي‌ از زخم‌، و بوتوليسم‌ شيرخواران‌. بوتوليسم‌ اصولاً دستگاه‌ عصبي‌ مركزي‌ و دستگاه‌ عضلاني‌ را تحت‌ تأثير قرار مي‌دهد.
علايم‌ شايع‌
علايم‌ زير معمولاً 36-18 ساعت‌ پس‌ از خوردن‌ غذاي‌ آلوده‌ رخ‌ مي‌دهند:
تار شدن‌ ديد، يا دو تا ديدن‌
افتادن‌ پلك‌هاي‌ چشم‌
خشك‌ شدن‌ دهان‌
خورده‌ خورده‌ صحبت‌ كردن‌
مشكل‌ در قورت‌ دادن‌ غذا يا مايعات‌
استفراغ‌ و اسهال‌
ضعف‌ دست‌ها يا پاها، كه‌ نهايتاً ممكن‌ است‌ به‌ فلج‌ نيز بيانجامد.
تب‌ وجود ندارد.
توانايي‌هاي‌ ذهني‌ دچار اختلال‌ نمي‌شوند. علايم‌ زير در شيرخواران‌ رخ‌ مي‌دهند:
يبوست‌ شديد
گريه‌ ضعيف‌
ناتواني‌ در مكيدن‌ پستان‌ مادر

علل‌
عفونت‌ غذاها (عمدتاً كنسروي‌) با باكتري‌ كلستريديوم‌ بوتولينوم‌. اين‌ باكتري‌ در غذاي‌ آلوده‌ يا خوب‌ پخته‌ نشده‌ رشد مي‌كند. با رشد اين‌ باكتري‌ در غذا، سم‌ قدرتمندي‌ توليد و ترشح‌ مي‌شود كه‌ توانايي‌ جذب‌ از دستگاه‌ گوارش‌ و گسترش‌ به‌ دستگاه‌ عصبي‌ مركزي‌ را دارد.
غذاهايي‌ كه‌ با احتمال‌ بيشتري‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ بوتوليسم‌ شوند عبارتند از: سبزيجات‌ و ميوه‌هايي‌ كه‌ در خانه‌ كنسرو مي‌شوند، ماهي‌، گوشت‌، سوسيس‌ خوب‌ پخته‌ نشده‌، گوشت‌ دوده‌ داده‌ و محصولات‌ لبني‌
در شيرخواران‌ زير يك‌ سال‌، عسل‌ خام‌ يا ساير غذاهاي‌ پخته‌ نشده‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ بوتوليسم‌ شوند.
اين‌ باكتري‌ امكان‌ دارد زخم‌ را نيز آلوده‌ سازد و سم‌ ترشح‌ كند.
عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
شيرخواران‌
كنسروهاي‌ خانگي‌. به‌ خصوص‌ بايد مراقب‌ باقلا و لوبياي‌ سبز بود.
پيشگيري‌
اگر قسمتي‌ از قوطي‌ كنسرو بيرون‌ زده‌ است‌، يا اينكه‌ محتويات‌ آن‌ رنگ‌ يا بوي‌ عجيبي‌ دارند، اصلاً لب‌ به‌ آن‌ نزنيد.
هيچگاه‌ غذايي‌ كه‌ قطعاً مشخص‌ نيست‌ خوب‌ پخته‌ يا كنسرو شده‌ است‌ را نخوريد.
هيچگاه‌ به‌ شيرخواران‌ غذاي‌ حاوي‌ عسل‌ يا شربت‌هاي‌ ضد سرفه‌ ندهيد.
جوشاندن‌ غذا مي‌تواند از بوتوليسم‌ پيشگيري‌ كند، اما بهتر است‌ اطلاعات‌ خود را در مورد جزئيات‌ كنسرو كردن‌ و پختن‌ غذا به‌ طريقه‌ بي‌خطر، افزايش‌ دهيد.
اگر مشكوك‌ به‌ بوتوليسم‌ هستيد، با مركز بهداشت‌ نزديك‌ محل‌ خود تماس‌ بگيريد. در صورت‌ قطعي‌ شدن‌ مسأله‌، بايد از طريق‌ رسانه‌ها اطلاع‌رساني‌ كرد و غذاهاي‌ آلوده‌ را نيز از مغازه‌ها جمع‌آوري‌ نمود.
عواقب‌ مورد انتظار
با اقدام‌ فوري‌، پيامد بيماري‌ خوب‌ است‌. هر چه‌ قدر مقدار سم‌ ورودي‌ بيشتر باشد، علايم‌ زودتر آغاز مي‌شوند و وضعيت‌ بيمار نيز خطرناك‌تر خواهد بود. ميزان‌ كلي‌ مرگ‌ومير 25%-10% است‌.
عوارض‌ احتمالي‌
عفونت‌ ريوي‌ در اثر عدم‌ توانايي‌ در بلع‌ مناسب‌ غذا و ورد آن‌ به‌ ريه‌ها
نارسايي‌ ريوي‌ ناشي‌ از ضعف‌ عضلات‌ تنفسي‌
مرگ‌
درمان‌

اصول‌ كلي‌
بستري‌ كردن‌ بيمار جهت‌ انجام‌ مراقبت‌هاي‌ ويژه‌. امكان‌ دارد بيمار به‌ تهويه‌ مكانيكي‌ نياز پيدا كند.
اگر تنها چند ساعت‌ از خوردن‌ غذاي‌ مسموم‌ گذشته‌ باشد، بيمار را وادار به‌ استفراغ‌ كنيد.
اگر مشكوك‌ به‌ بوتوليسم‌ هستيد، در صورت‌ امكان‌ مقداري‌ از غذاي‌ آلوده‌ را براي‌ بررسي‌ آزمايشگاهي‌ در داخل‌ يخچال‌ نگهداري‌ كنيد.
داروها
تزريق‌ سرم‌ ضد سم‌ بوتوليسم‌ جلوي‌ بدتر شدن‌ بيماري‌ را مي‌گيرد. سرم‌ ضد سم‌ از سرم‌ اسب‌ مشتق‌ مي‌شود، كه‌ علي‌رغم‌ اينكه‌ زندگي‌ فرد را ممكن‌ است‌ نجات‌ دهد، اثرات‌ جانبي‌ جدي‌ دارد.
فعاليت‌
به‌ هنگام‌ بستري‌ بودن‌ در بيمارستان‌، استراحت‌ در تخت‌ لازم‌ است‌. پس‌ از درمان‌، فعاليت‌هاي‌ عادي‌ را تدريجاً از سر گيريد.
رژيم‌ غذايي‌
معمولاً تزريق‌ مايعات‌ و تغذيه‌ داخل‌ وريدي‌ به‌ هنگام‌ بستري‌ شدن‌ بيمار لازم‌ است‌، زيرا بيمار در بلع‌ مشكل‌ دارد. پس‌ از درمان‌، رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ بوتوليسم‌ را داريد. در اين‌ حالت‌ بلافاصله‌ آمبولانس‌ خبر كنيد. اين‌ يك‌ وضعيت‌ اورژانس‌ است‌.
اگر ضعف‌، تاري‌ ديد يا خورده‌ خورده‌ صحبت‌ كردن‌، دوباره‌ ظاهر شوند. بازگشت‌ اين‌ علايم‌ ممكن‌ است‌ نشاندهنده‌ نياز به‌ درمان‌ بيشتر باشد

Old_Chater
26-12-2010, 13:56
من از بچگی تا حالا کنسرو رو نجوشونده خوردم هر هفته هم روزی چند تا میخورم تا حالا هم هیچیم نشده و این روش رو هم ادامه میدم اگه این فروم سال های آینده بود باز هم من هستم و پست میدم...:46:

outpost
26-12-2010, 14:06
من از بچگی تا حالا کنسرو رو نجوشونده خوردم هر هفته هم روزی چند تا میخورم تا حالا هم هیچیم نشده و این روش رو هم ادامه میدم اگه این فروم سال های آینده بود باز هم من هستم و پست میدم...:46:

داداش من ، كنسرو به خودي خوش باعث كشته شدن كسي نميشه....

اگه به طور اتفاقي يه كنسرو فاسد شده به شما بيافته ، اونجوري خداي نكرده بايد برامون از اون دنيا پست بدي :31:

Babak
26-12-2010, 15:25
همین الان یکی از دوستان من به خاطر مصرف کنسوری که توش باکتری بی هوازی بوده توی آی سی یو بیمارستانه و تازه چند روزه بهوش اومده و با دستگاه نفس میکشه.
اتفاقا من خودم خیلی کنسرو سرد خوردم. اما کار یه بار میشه.

V E S T A
26-12-2010, 16:33
خوب اون بخاطر آلرژی و حساسیت ورم کرده بوده..

من تا حالا بالای 1000 بار کنسرو ماهی رو بدون گرم کردن همینطوری ریختم رو برنج خوردم...

به نظر من سم توش نداره...چون تا حالا من 1000 بار باید میمردم...

بقیه کنسروها مثل خورشتها و .... که اصلا سردش حال نمیده... من بازش میکنم میریزم تو مایتابه داغ میکنم..

کلا فکر نکنم تو ایران وزارت بهداشت اجازه ریختن سم بده تو کنسروها.....

یه چیز دیگه هم هست.....کمپوت های میوه...پس چرا مشکلی نداره سرد خوردنش؟

اونا هم مثل کنسرو تو یه فلز محکم نگهداری میشند که اتفاقا باید خنک خوردشون..

تو شیرینی پزیها هم زیاد میوه کنسور شده استفاده می کنند..

خب اگه حساسیت بوده چرا وقتی میجوشونش صورتش ورم نمیکنه ؟:13:

اتفاق یه بار میفته ممکنه خدایی نکرده یبار یه قوطی کنسرو که درب روش ورم کرده و بالا اومده ومشکوک به این

سم هست رو شما استفاده کنید.

علائم بوتولیسم:
در انسان: علائم بالینی بیماری طی 12 تا 36 ساعت (و به ندرت تا 48 ساعت و بیشتر) پس از مصرف غذای مسموم به صورت ضعف و فلج پایین رونده پدید می آید: ضعف weakness خستگی عمومی و سر درد.اختلالات در بینایی بطوری كه دو بینی Double Vision یا Diplopia از عادی ترین علائم بوتولیسم است و همچنین تیرگی دید Blurred Vision و گشاد شدن مردمك Dilation of Pupils و تورم پلكها و اختلال در عمل تطابق. عضلات زبان فلج می شوند و اختلال در تكلم بوجود می آید و بلع غذا در ابتدا مشكل Dysphagia و بعد غیر ممكن می شود. نهایتا به دلیل فلج عضلات تنفسی و ایست قلبی مرگ اتفاق می افتد.

علائم بیماری
معمولا 36 18 ساعت پس از خوردن غذای آلوده علائم ظاهر می شوند. شایع ترین علائم بیماری شامل تار شدن دید، یا دو تا دیدن ، افتادن پلک های چشم ،خشک شدن دهان ، خورده خورده صحبت کردن ، مشکل در قورت دادن غذا یا مایعات ، استفراغ و اسهال و ضعف دست ها یا پاهاست که نهایتا ممکن است به فلج نیز بیانجامد.

به این نکات توجه کنید::20:

1)اگر قسمتی از قوطی کنسرو بیرون زده است ، آن را مصرف نکنید.

2)اگر پس از باز کردن در قوطی، دیدید کنسرو تغییر رنگ داده و دارای بوی نامطبوع است و حالت کف آلودگی دارد، فاسد است. از مصرف آن جدا خودداری کنید.

3)هیچ گاه غذایی را که قطعا مشخص نیست خوب پخته یا کنسرو شده است ، نخورید.

4)تورم قوطی کنسرو نشان دهنده آلودگی میکروبی است. از مصرف چنین کنسروی خودداری نمایید.

5)هیچ گاه به شیرخواران غذای حاوی عسل یا شربت های ضد سرفه ندهید.

6)جوشاندن غذا می تواند از بوتولیسم پیشگیری کند. قبل از مصرف کنسرو ماهی و گوشت حتما آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید.

7)اگر علایم بوتولیسم را مشاهده کردید بلافاصله آمبولانس خبر کنید. این یک وضعیت اورژانس است .

8)اگر ضعف ، تاری دید یا خورده خورده صحبت کردن ، دوباره ظاهر شوند، بازگشت این علائم ممکن است نشان دهنده نیاز به درمان بیشتر باشد.

9)قوطی های مواد غذایی کنسروی زنگ زده به ویژه ماهی و گوشت را هرگز خریداری نکنید و مورد مصرف قرار ندهید

10)به خاطر داشته باشید سم باکتری هیچ بو و طعمی ندارد . پس به صرف عدم تغییر بو و طعم کنسرو را نجوشانده، مصرف نکنید .

Old_Chater
26-12-2010, 17:29
داداش من ، كنسرو به خودي خوش باعث كشته شدن كسي نميشه....

اگه به طور اتفاقي يه كنسرو فاسد شده به شما بيافته ، اونجوري خداي نكرده بايد برامون از اون دنيا پست بدي :31:

عزیزم کنسرو مشکوک علائم داره یا سرو ته برآمده داره یا زنگ زدگی یا بوی نامطبوع یا طعم عجیب...

ghahremanimehdi
27-12-2010, 20:59
عزیزم کنسرو مشکوک علائم داره یا سرو ته برآمده داره یا زنگ زدگی یا بوی نامطبوع یا طعم عجیب...

خیر .:20: برامده نبودن دلیل نبودن بوتیلسم در کنسرو نیست

chichaee
31-12-2010, 19:11
سلام همه کنسروجات راباید20دقیقه جوشوند وگرنه بدلیل سم بوتولیسم که روی عضلات فک تاثیر دارندوباعث قفل شدن درنتیجه خفگی میشوندملک الموت ناچاربه بوسیدن میشودوفاتحه...ضمنامجلس زنانه در همان مکان منعقد میباشد

Saeed System
31-12-2010, 22:37
سلام همه کنسروجات راباید20دقیقه جوشوند وگرنه بدلیل سم بوتولیسم که روی عضلات فک تاثیر دارندوباعث قفل شدن درنتیجه خفگی میشوندملک الموت ناچاربه بوسیدن میشودوفاتحه...ضمنامجلس زنانه در همان مکان منعقد میباشد

دوستان به نظر من با مطالعه کل این تاپیک...

بهترین کار به نظر من ..

1- کنسرو تولید شرکتهای شناخته شده و با کیفیت خریداری کنیم..

2- به تاریخ انقضا محصول که بر روی درب کنسرو حک شده توجه کنیم..

3- حتما برای اطمینان خاطر قبل از مصرف کنسرو طبق دستور که روی همه کنسروها نوشته شده در آب بجوشانیم.

.......

دوستان یه سوالی دارم..

بعضی مواقع پیش میاد انسان عجله داره و گشنشه و نمیتونه 20 دقیقه صبر کنه برای جوشاندن کنسرو...

اگرکنسرو رو باز کنه بریزه تو مایتابه 5 دقیقه داغش کنه و بعد مصرف کنه آیا مشکلی داره؟

***Spring***
01-01-2011, 01:38
دوستان یه سوالی دارم..

بعضی مواقع پیش میاد انسان عجله داره و گشنشه و نمیتونه 20 دقیقه صبر کنه برای جوشاندن کنسرو...

اگرکنسرو رو باز کنه بریزه تو مایتابه 5 دقیقه داغش کنه و بعد مصرف کنه آیا مشکلی داره؟

سلام ...

بهترین راه مبارزه با بوتولیسم حرارت و گرماست ...
اینکه گفتند در آب جوش ، شاید بخاطر این باشه که چون کنسروها بیشتر غذاهای مسافرتی و برای استفاده موقت یا بین راه های مسافرتی هستند و دسترسی به مواد و لوازم مخصوص آشپزخانه در اینجاها مقدور نیست ، با ساده ترین وسایل امکان گرم کردن کنسرو باشه ... و اینکه مواد غذایی کنسرو هم خاصیتش حفظ بشه ...
بازم حتمآ بپرسید ، شاید دلیل خاصی داشته باشه ... ولی برای جلوگیری از مسمومیت ( بوتولیسم ) و فاسد بودن مواد غذایی کنسرو حتمآ باید حرارت ببینه و گرم بشه ...

soroushfirouzi
09-11-2014, 17:52
خوب اگر مسموم باشه بجوشونیم از کجا معلوم میشه؟

SAEED 120
09-11-2014, 18:06
خوب اگر مسموم باشه بجوشونیم از کجا معلوم میشه؟

تاریخشو ( انقضا) نگاه کن نگذشته باشه.. بعدش به قوطیش نگاه کن سرش برآمده نباشه. بعدش هم طبق دستورش 20 دقیقه بجوشون و با خیال راحت استفاده کن.

SAEED 120
09-11-2014, 18:09
ولی برای راحت شد خیال همه ..روی کنسرو ماهی بعد از همه کارایی که کردین . موقع میل کردن 1 عدد لیموترش روش بریزید هم مزش خوب میکنه هم لیموترش اگر موردی داشته باشه رفعش میکنه.

لیموترش تریاک با اون عظمت که طرف رو نئشه میکنه در 3 سوت خمار میکنه طرف برو. لیموترش بریزید رو تن ماهی .بعد از جوشوندن

soroushfirouzi
09-11-2014, 19:03
بعد از جوشوندن یه کمی دره کنسرو برجسته میشه ایرادی نداره؟

ان مرد تنهای شبم
08-03-2015, 12:02
دوستان سلام. راستش بوتولیسم واقعا سم خطرناکیه. یک سوالی برام پیش اومد و اون اینکه منظور شما از جوشاندن در 20 دقیقه از کدام مرحله است؟ ایا به این صورت که اجازه بدیم ظرفی مثل کتری که توش اب ریختیم بذاریم به نقطه جوش برسه و وقتی از کتری بخار اومد تن ماهی رو به صورت 20 دقیقه در کتری قرار بدیم؟
و یا اینکه از همون مرحله اول که زیر کتری رو روشن کردیم تن ماهی رو بذاریم تو کتری و 20 دقیقه ای بجوشه؟

ممنون.

EHSANRF
08-03-2015, 13:05
بنده تا الان هر چی تن ماهی مصرف کردم بدون جوشوندن بوده!
آخه وقتی میجوشونی، مزه اش از بین میره
سردش خوشمزه تره!

afn.gig
08-10-2015, 14:51
جوشاندن 15 دقیقه کافیه... اون بنده خدایی که روی قوطی رو نوشته حواسش جمع بوده و فرض بر این گزاشته که 5 دقیقه طول میکشه آب شما جوش بیاد و برای همین روی قوطی زده 20 دقیقه.
آب جوش لازم نیست حتما... 15 دقیقه دمای 85 درجه هم کافیه برای از بین بردن سم احتمالی. توی 5 دقیقه هم آب راحت به 85 میرسه. آبی که میزاریم جوش بیاد مدت زیادی روی دمای 98 و 99 میمونه و کلی حرارت دریافت میکنه تا شروع کنه به قل خوردن. شما وقتی دیدی آب داغ شد, قوطی رو بنداز توش و 15 دقیقه زمان بگیر. آب که داغ باشه بین 80 تا صد درجه هست و نمیخواد حتما صبر کنی جوش بیاد.

به عزیزی که میگه من باید 1000 بار میمردم:
من ماشینم 8 سال تخفیف بیمه داره، توی این هشت سال هم تصادف نکردم... هزار بار هم نزدیک بوده هزار نفر رو زیر کنم ولی شکر خدا نشده. آیا اینا دلیل میشه من دیگه سالی 700 تومن بی خودی ندم برای بیمه؟ اگه زدم چی؟ اگه نقص عضو شد و کلی دیش و خرج درمانش شد چی؟ جوشوندن کنسرو هم دقیقا همین طوره.

کنسرو که ساخته میشه، غذای داخلش رو میپزن تا میکروباش کشته بشه و بعد کنسرو میکنن. کنسرو درست شده رو 20 روز یه جایی نگه میدارن که اگر باد کرد (یعنی میکروبی توش جا مونده بود و کشته نشده بود) میندازن دور و بعد میدن به بازار. اما باز هم میکروب پدر سوخته ممکنه کشته نشده باشه. این میکروب بدون اکسیژن زندگی میکنه و میکروبهایی که بدون اکسیژن زندگی میکنن بسیار خطرناکتر هستن. خود این میکروب هیچ عرضه ای نداره ولی یه سم پروتئینی بسیار بسیار خطرناک از نوع هیستامین تولید میکنه که مقدار بسیار کمش هم انسان رو راحت میکشه. خوردن خود این میکروب موردی نداره در اصل جوشوندن به خاطر این انجام میشه که سم هیستامین به وجود اومده، در اثر حرارت ساختار پروتنینیش بشکنه و تغییر ماهیت بده و بی خطر بشه. یعنی جوشوندن برای نابود کردن سم هست نه میکروب.

این میکروب فقط توی کنسرو های حاوی پروتئیین به وجود میاد. کنسرو های حاوی پروتئیین به ترتیب اولویت خطر اینها هستن:
1) ماهی
2) خورش قیمه و سبزی حاوی گوشت
3) لازانیا حاوی گوشت
4) کله پاچه
5) لوبیا
6) عدس
7) قارچ
8) نخود فرنگی
9) ذرت

کنسرو های میوه (کمپوت) هیچ خطری ندارن و نیاز به جوشوندن ندارن.

من دو نفر جوان رو که اتفاقا کنسرو هم کم میخوردن میشناسم که در اثر کنسرو ماهی فوت شدن.
سالی 50 نفر در ایران در اثر کنسرو ماهی مسموم میشن و می میرن.
مثلا توی گوگل سرچ کنید: "مرگ زيبا مهيني". این خانم عضو تیم ملی دوچرخه سواری بودن با یه کنسرو ماهی که از دانشگاه خریدن و خوردن راحت فوت شدن.

زمانی که این باکتری مقدارش زیاد باشه همون داخل کارخونه یا نهایت داخل سوپر مارکت قوطی باد میکنه و میفهمن و میندازنش دور. مشکل وقتی هست که باکتری کمه و قوطی سریع باد نمی کنه. این سم هم در مراحل اولیه ایجادش هیچ راهی برای نشخیص نداره و در جایی که دیگه فعالیت باکتری خیلی زیاد شه قوطی رنگ و طعم و بوش عوض میشه و در نهایت باد میکنه. پس مسمومیت زمانی هست که هیچ چیزی در ظاهر غذای داخل قوطی تغییر نکرده چون هیستامین در مراحل اولیه تولید کاملا بی رنگ و طعم و بو هست.

99 درصد قوطی ها سالمن. ولی اگر اون یه درصد, اون یک در هزار قوطی خراب به شما افتاد چی؟ حاضری بابتش کشته بشی؟ برادر عزیزم،، خواهر گلم،، بجوشون،، جدی بگیر؛؛

mehrsp
08-05-2019, 09:23
دوستان حتما باید هر کنسروی جوشیده شود من یکی از دوستان دور هنگام کوهنوردی کنسرو ماهی بدون جوشاندن در ماهیتابه با تخم مرغ داغ کرد ولی متاسفانه سم بوتولیسم باعث فلج شدن شد درجا تازه خیلی فوری اقدام کردن نمرد در هرصورت به ریسکش نمی ارزه من خودم کنسرو سرد دوست دارم ولی از وقتی این مورد رو ملموس شنیدم همیشه میجوشم کار یک دفعه است ریسک نکنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-05-2019, 13:24
دوستان حتما باید هر کنسروی جوشیده شود
.
من یکی از دوستان دور هنگام کوهنوردی کنسرو ماهی بدون جوشاندن در ماهیتابه با تخم مرغ داغ کرد ولی متاسفانه سم بوتولیسم باعث فلج شدن شد درجا
تازه خیلی فوری اقدام کردند نمرد
در هرصورت به ریسکش نمی ارزه
.

من خودم کنسرو سرد دوست دارم ولی از وقتی این مورد رو ملموس شنیدم همیشه میجوشونم

.
کار یک دفعه است
.
ریسک نکنید

سلام
.
حتی اگر کنسرو سرد دوست دارین هم میتونین بجوشچنینش و بعدش بذارید کنار تا سرد بشه و مصرف کنین
.
یک بار هم بخوشه کافیه
یعنی میتونید چند کنسرو رو با هم بجوشونید و در روزهای دیگه بدونِ جوشاندنِ دوباره مصرف کنید
.

===================================
.
میلیونها تومن صرفه جویی در هزینه های خودرو و زندگی
.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
.

.

یک بار دیگه ماهِ مبارکِ رمضان از راه رسیده و ما هنوز زنده ایم و "فرصت" باقی
.
جسارتاً و با عرض معذرت , آموزش توبه (علاقمندان, پیام خصوصی بدند برای دریافت لینک)

.

قوانین و مقرراتِ گفتگو و تبادلِ نظر
.