PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نكاتي مهم در مورد پوست


sajadhoosein
25-12-2010, 10:26
مطالبي در مورد پوست بدانيم
اول اينكه بايد اين نكته را ياد آور شوم كه بخاطر خطرات جدي آفتاب مستقيم بروي پوست بايد آنرا در تمام طول سال مراقبت كرد و نه فقط در طول تابستان.چرا؟ حتي موقعي كه آفتابي وجود ندارد.ما هر روز تحت تاثير اشعه UV هستيم كه باعث خرابي پوست مي شوند.و اشعه UVA مسعول آفتاب سوخته گي هاي ناجور روي پوست شما هستند. و خوب اين اشعه باعث پيري زودرس در پوست شما مي شود.اين اشعه در تمام اوقات وجود دارند چه آفتابي وجود داشته باشد چه خورشيد زير ابرها پنهان باشد.
وقتي قصد خريد كرم هاي ضد آفتاب را داريد حتما راهنماي آنرا مروري كرده و مطمئن شويد كه پوست شما را از هر دو اشعه UVB ,AND UVA
مراقبت مي كنند. بيشتر اين كرمها فقط قابليت مراقبت از اشعه UVB را دارند نه UVA.
بخاطر داشته باشيد كه:
هر محصولي كه با " CINNAMATE " يا " ‌‌ALICYLATE" ختم شوند فقط شما را از اشعه UVB مراقبت مي كنند.
AVOBENZONE OR PAR‌OL ۱۷۸۹ فقط از اشعه UVA مراقبت مي كند.
OXYBENAONEو TITANIUMىIOXIىE ANى ZINC OXIىE از هر دو اشعه شما را محفوظ نگهميدارد.قبل از انتخاب كرم ضد آفتاب خود حتما مطمئن شويد كه كرمي است كه شما را كاملا از هر دو اشعه مراقبت مي كند.

sajadhoosein
25-12-2010, 10:40
براي حفاظت كامل پوست خود از اشعه آفتاب حتما كرم را بيست ۲۰ دقيقه قبل از بيرون رفتن روي پوست بماليد.بعد از تمام شدن شنا، يا خشك كردن يا مالش حوله بروي پوست حتما دوباره يك لايه از كرم را بروي بدن خود بماليد.كرم را بيشتر از آنچه كه فكر مي كنيد احتياج داريد روي پوست بماليد
۱) پوست همانند يک سد بتونی در مقابل عوامل بيماريزا عمل می کند.
۲) ملانين ماده ای است که بر حسب مقدار آن در پوست،باعث تيرگی و يا روشنی پوست می شود.
۳) غدد چربی پوست باعث جلوگيری از چين و شکن پوست،حفظ دمای بدن و جلوگيری از رشد باکتريها می شود.
۴) مواد زايد حاصل از سوخت و ساز بدن توسط پوست دفع می شود.
۵) پوست يکی از بزرگترين و سنگين ترين اندامهای بدن می باشد.
پوست يکی از مهمترين و حياتی ترين قسمتهای بدن می باشد و بالطبع احتياج به مراقبتهای ويژه ای نيز دارد. چنانچه اگر بيش از ۶۰درصد از پوست خود را از دست بدهيم ادامه حيات با مشکل جدی روبرو می شود در صورتيکه اگر يک دست يا يک پا و يا يک کليه خود را از دست بدهيم ادامه حيات همچنان ميسر خواهد بود.
پوست از سه قسمت تشکيل شده است:
قسمت سطحی (اپيدرم)
قسمت ميانی(مزودرم)
قسمت زيرين(آندودرم)
ضخامت پوست بسته به سن،نژاد،محل زندگی و همچنين جاهای مختلف بدن معمولا بين۵/.ميليمتر تا ۵ميليمتر تفاوت دارد. تهيه ملانين که رنگ پوست را می سازد و مقابله با اشعه فرا بنفش را نيز برعهده دارد از وظايف لايه سطحی است. همچنين واکنش نسبت به عوامل حساسيت زا ازکارهای اين قسمت از پوست می باشد.
شناخت پوست؛
شناخت پوست از آن جهت دارای اهميت است که هر پوستی نياز به مراقبت و احتياج به مصرف مواد آرايشی و بهداشتی خاص خود را دارد.آگاهی داشتن از نيازهای پوست سبب می شود که در نگهداری و حفظ سلامت پوست نتيجه بهتری حاصل شودو از مصرف مواد آرايشی و بهداشتی زيان آور جلوگيری شود.

sajadhoosein
25-12-2010, 10:47
انواع پوست
پوستهای خشک: لايه سطحی پوست خشک نازک و لطيف بوده و بعد از شستن در بعضی از قسمتهای آن کشيدگی احساس می شود.کم شدن رطوبت اين گونه پوستها گاهی باعث پوسته پوسته شدن می شود.در چنين پوستهايی کمتر جوش ديده می شود.اين نوع پوست مستعد پيدا کردن چين و چروکهای نازک به تعداد زياد است بويژه در اطراف چشم نسبت به حرارت،باد و نور خورشيدحساس می باشد.برای بهداشت پوستهای خشک بايد از صابونهای گليسيرين داريا صابونهای حاوی روغن زيتون استفاده کرد.اين گونه پوستها بايد همواره مرطوب نگه داشته شوندو استفاده از کرمهای بسيار چرب توصيه نمی شود.
آقايانی که پوست خشک دارندو برای زدن موهای صورت خود از تيغ استفاده ميکنند بايد ابتدا صورت خود را با صابونهای حاوی زيتون شستشو دهند و سپس يک لايه نازک کرم مرطوب کننده بمالند و بعد از آن از خمير ريش استفاده کنندو صورت خود را تيغ بزنند.
پوستهای چرب:لايه سطحی پوست چرب ضخيم و منافذ آن درشت و دارای جوشهای سرسياه زير جلدی و خارجی می باشد.اين نوع پوست در مقابل نور آفتاب و ديگر عوامل بيرونی مقاوم بوده و ديرتر از پوستهای ديگر چين و چروک ميخورد.اين نوع پوست شفاف و براق است و عمری طولانی تر از پوستهای خشک دارند ولی آلودگيهای بيرونی را بعلت چرب بودن پوست به آسانی جذب می کنند.از اين رو نياز به شستشوی بيشتری(۲تا۳باردر روز) با صابونهای کم چرب دارند. پیدايش دانه های غرور جوانی در اينگونه پوستها نسبت به پوستهای خشک بيشتر است.
پوستهای معمولی يا نرمال:اين نوع پوستها نه خيلی خشکند و نه خيلی مرطوب.حالتی ارتجاعی و نرم دارند.رنگ آن روشن و حالتی شاداب و بشاش دارند.بدون لکه و شفاف است.اين گونه پوستها نيز بايد روزانه ۱تا۲بار با آب ولرم و صابون حاوی روغن زيتون شستشوشوند.
پوستهای مختلط:در اين پوستها اطراف صورت و گونه و دور چشم و اطراف دهان و گردن حالتی خشک مانند دارند در صورتيکه در ناحيه پيشانی و اطراف بينی و چانه چرب است. اين گونه پوستها در بين مردان بيشتر است بويژه آنهايی که صورتشان را با تيغ می تراشند.اينگونه پوستها نيز به مراقبت دقيق نياز دارند.
پوستهای حساس:در اين نوع پوستها لايه سطحی پوست نازک و لطيف است.رنگ اين نوع پوستها معمولا روشن و قرمز
می باشد. اينگونه پوستها در مقابل نور خورشيد زودقرمز شده و حالت سوختگی پيدا می کند.
يکی از مشکلات شايع مخصوصا در فصل زمستان خشک شدن مداوم لبهاست ويکی ازمهمترین علل اين مشکلات که باعث خشکی و در نهايت ترک خوردگی لبها هم می شود، مجاورت لبها با دمای نامناسب می باشد.يعنی هم گرمای شديد و هم سرما می توانند باعث خشکی لبها شوند.
مهمترین راه برای اين حالت چرب کردن مرتب لبها می باشد.البته گاهی کم آبی هم می تواند باعث اين مشکل شود.

sajadhoosein
25-12-2010, 10:56
يکی از کارهایی که بيشتر مردم برای مقابله با خشکی لبها انجام می دهند خيس کردن لبها با آب دهان می باشدکه اين راه حل نه تنها مشکلی را رفع نمی کند بلکه باعث تشديد آن می شود.
يکی ديگر از علل خشکی لبها، استرس و خستگی می باشد.که می توان با استراحت کافی و استفاده از ويتامینهای C،EوB کمی از مشکلات لبها را رفع کرد.
گاهی اوقات استفاده از برخی لوازم آرايشی و بهداشتی می تواند حساسيت زا باشد که در اين مورد بايد از رژهايی با مارک معتبر و از جنس خوب استفاده کرد.کرم ويتامينA+Dنيز می تواند تا حدودی موثر باشد.توصيه هايی برای داشتن يک پوست شاداب و با طراوت

۱) خواب: باندازه کافی بخوابيد تا پوستی شفاف و چشمی خوش حالت و روحيه ای شاد داشته باشيد بنابراين کمبود خواب پوست را بی حال و خسته و رنگ آن را کدر و مات ميکند.
۲) آرامش: سعی کنيد برای مسائل جزئی آرامش خود را از دست نداده و بيهوده عصبی نشويد زيرا عضلات پوست صورت هنگام ناراحتيهای عصبی بهم کشيده شده و دچار چين و چروکهای زودرس می شوند.
۳) نوشيدن آب: نوشيدن آب به مقدار کافی می تواند عامل موثری برای سلامتی و زيبائی پوست باشد. از نوشيدن زياد چای و قهوه خودداری کنيد.
۴) مواد آرايشی: حتما صورت را موقع خواب از لوازم آرايش پاك كنيد و اجازه دهيد پوست بتواند تنفس کند.
۵) نظافت: پيوسته پوست را تميز نگه داشته و برای شستشوی آن از صابونهای بدون عطر و ملايم استفاده کنيد.
۶) تغذيه: تغذيه مناسب و استفاده کردن از ميوه و سبزيجات تازه بطور کلی سلامت شخص را تضمين و در نتيجه اثر مستقيم و مطلوبی بر روی پوست می تواند داشته باشد.

sajadhoosein
25-12-2010, 11:05
اطلاعاتي در مورد لوازم آرايشي
حدود ۶۰ درصد تمام موادی که روی پوست ماليده می شوند،جذب بدن می شوند.محصولاتی مثل:سايه چشم، ريمل و ... از طريق پوست نازک اطراف چشم و مخاط چشم خيلی راحت جذب بدن می شوند.عطرها، اسپري ها و تافتها هم از راه تنفس وارد بدن می شوند. بد نيست بدانيد که اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستيد که هر روز از رژ لب استفاده می کنيد،در طول زندگی خود حدود ۶۰ کيلوگرم از آن را خواهيد خورد. البته در صورتيکه بدانيد رژ لبها از مواد درجه يک و طبيعی ساخته شده باشند، هيچ گونه نگرانی نداشته باشيد چون خطری متوجه شما نيست.
ده توصيه ساده و عملی برای حفظ زيبايی، سلامت، و شادابی پوست ومو

از خستگی زياد، کم خوابی، استرس و عصبانيت بپرهيزيد
به سلامت، زيبايی و حفظ شادابی پوست و موی خود اهميت دهيد.
از اخم کردن، انداختن چين و جروک و کشيدن پوست صورت خودداری کنيد
.از کشيدن سيگار خودداری نماييد
از مواد غذايی سرشار از ويتامين، کم چربی و تازه استفاده کنيد و فعاليت بدنی و ورزش را از ياد نبريد
اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد موثرترين عامل در ايجاذ پيری و لکهای پوستی است. در برابر تابش نور آفتاب، در کنار دريا و در شهر و کوهستان ، از کرم ضد آفتاب استفاده کنيد..
اگر سن شما به مرز 30 سالگی نزديک می شود، برای جلوگيری از پيدايش تغييرات سنی غير قابل برگشت، حتما از کرمهای ضد پيری و حافظ قوام پوست صورت و دور چشم و لب استفاده کنيد
در شبانه روز هشت ساعت خواب کامل داشته باشيد
در صورت بروز هر گونه تغيير در شکل و قوام پوست و خال های پوستی، فورا به پزشک مراجعه کنيد..
روزانه صورت خود را حداقل به مدت سه تا پنج دقيقه ماساژ دهيد
هر شب پوست خود را با استفاده از مواد پاک کننده بهداشتی توصيه شده کاملا تميز کرده و از يک کرم شب مناسب با نوع پوست خودتان استفاده کنيد
فقط از محصولات آرايشی و بهداشتی شناخته شده و معتبر استفاده کنيد و توصيه های افراد غير متخصص را در مورد بهداشت و زيبايی پوست و موی خود بکار نبريد.

sajadhoosein
25-12-2010, 11:12
خشکی و خارش پوست در زمستان

افرادي كه در مناطق سرد و خشك زندگي مي‌كنند با مشكل خشكي و خارش پوست در زمستان آشنا هستند. خشكي پوست ناشي از كمبود آب موجود در پوست مي‌باشد
با توجه به نكات زير مي‌توانيد از بروز اين مشكل جلوگيري كنيد.:
قراردادن ناحيه مورد نظر در آب ولرم: بسياري از كتب و مجلات براي حفظ رطوبت پوست توصيه مي‌كنند كه روزانه، حداقل 7 يا 8 ليوان آب بنوشيد ولي اين مسئله صحت ندارد. بهترين راه نفوذ آب به درون پوست قرار دادن ناحيه مورد نظر به مدت 15 دقيقه در آب ولرم و همچنين خودداري كردن از استحمام مكرر و روزانه است.
پوستتان را چرب نگه داريد: بعد از هر استحمام از مرطوب كننده‌هاي پوست استفاده كنيد چرا كه اين مرطوب‌كننده‌ها، چربي طبيعي پوست را كه بر اثر استحمام از بين رفته است جبران مي‌كنند و از آنجايي كه چربي طبيعي پوست براي جلوگيري از تبخير آب پوست ضروري است بنابراين مرطوب كننده‌ها سبب حفظ رطوبت پوست و جلوگيري از خشكي آن مي‌شوند. زمان مصرف مرطوب كننده‌ها بلافاصله بعد از استحمام و خشك كردن بدن با حوله مي‌باشد. هيچ مرطوب كننده‌اي نمي‌تواند با وازلين و پارافين برابري كند، چرا كه آنها هم ارزان هستند و هم بسيار مؤثر. از روغن آفتاب‌گردان و روغن بادام نيز در صورت عدم حساسيت پوستي مي‌توان استفاده كرد. اين روغنها موثر، مطمئن و نرم كننده هستند. در ضمن ارزان قيمت بوده و براي مبارزه با خشكي و خارش پوست در زمستان، بسيار مناسب هستند. از صابون گليسيرين استفاده كنيد : اغلب صابون‌ها داراي مواد قليايي هستند كه اين مواد قليايي براي پوست‌هاي خشك، تحريك كننده است.

sajadhoosein
25-12-2010, 11:20
نكات اساسي براي زيباتر شدن
● ناخن هایی محکم داشته باشید
با خوردن پروتئین می توانید به ناخن هایتان استحکام بیشتری داده و آنها را تقویت کنید. پروتئین باعث ساختن کراتین (ماده ی تشکیل دهنده ی ناخن) می شود. سینه ی مرغ بدون پوست و استخوان، گوشت بوقلمون، ماهی تن و حبوبات همه در این منظور به شما کمک می کنند.
● موهایی براق داشته باشید
مواد غذایی که حاوی میزان زیادی ویتامین B هستند برای براقتر کردن مو بسیار مفیدند. ویتامین B در تخم مرغ، شیر، سبزیجات، و گوشت مرغ یافت می شود. سیلیکا نیز در براق و سالم نگاه داشتن مو بسیار موثر است. پوست خیار، پیاز، جو خام و جوانه ی لوبیا منابع اصلی این ماده ی معدنی به شمار می روند.
● خشکی پوستتان را از بین ببرید
ماهی به شما در این زمینه کمک زیادی می کند. ماهی (به خصوص ماهی های روغن داری مثل ماهی آزاد) حاوی اسید چرب امگا ۳ می باشد که به مرطوب کردن و تقویت پوست کمک می کند.
● چین و چروک پوستتان را برطرف کنید
ویتامین C سازنده ی کولاژن به راستی در برطرف کردن و از بین بردن چین و چروک موثر است. کیوی منبعی عالی از این ویتامین به حساب می آید چون تقریباً هر کیوی بیش از ۱۰۰ درصد از این ویتامین را در خود دارد. ویتامین C اثرات بسیار مفیدی روی سلامتی دارد، که یکی از این تاثیرات کمک به ساختن کالوژن است. وقتی بدنتان میزان بیشتری از کالوژن در خود داشته باشد، پوست قابلیت ارتجاعی و کششی بیشتری پیدا کرده و چین و چروک راحت تر از بین می روند. منابع دیگر این ویتامین مرکبات، انبه، شهد عسل و پاپایه است.
● آفتاب سوختگیتان را درمان کنید
اگر به خاطر زیاد زیر آفتاب ماندن پوستتان سوخته است، هلو و ذغال اخته بخورید. این میوه های خوشمزه حاوی میزان زیادی ویتامین E می باشند. این ویتامین به برطرف کردن قرمزی و ورم آفتاب سوختگی کمک می کند. همچنین با افزایش قابلیت کشسانی پوست، در از بین بردن چین و چروک نیز موثر است.
● دندانهایتان را سفیدتر کنید
همه ی ما می دانیم که سودا، قهوه، چای و غذاهای شیرین باعث تغییر رنگ و لکه دار کردن دندانها می شوند. اما آیا می دانستید که سیب و کرفس به از بین بردن این تغیر رنگ و سفیدتر کردن دندانها کمک می کنند؟
● گود رفتگی و سیاهی زیر چشمتان را از بین ببرید
هیچ کس دوست ندارد که زیر چشمهایش گود رفته و سیاه شود. اما اگر به این وضعیت دچار شده اید، از ویتامین C به همراه آهن استفاده کنید. این دو ماده با یکدیگر موثرترین راه برای از بین بردن سیاهی و گودرفتگی زیر چشم هستند. از سینه ی مرغ بدون استخوان و پوست (منبعی عالی از آهن) به همراه فلفل سبز، زرد یا قرمز (منبع ویتامین C) استفاده کنید.
● پوستتان را براق تر کنید
برای شاداب، مرطوب و سالم نگاه داشتن پوستتان آب بخورید. ممکن است تابه حال خیلی این را شنیده باشید، اما واقعاً صحت دارد. آب سموم را از بین برده و باعث رطوبت دادن به پوستتان می شود.
● از سرطان پوست پیشگیری کنید
گوجه فرنگی در این زمینه بسیار موثر است چون حاوی سه آنتی اکسیدان مهم ضد سرطان است: بتا کاروتین، ویتامین C و لیکوپن. گوجه فرنگی را به هر شکلی میتوانید استفاده کنید: خام، پخته یا حتی به شکل سُس. اگر می خواهید جذب لیکوپن را در بدنتان بالا ببرید، گوجه فرنگی را در مقدار کمی روغن زیتون بپزید

sajadhoosein
25-12-2010, 11:30
چند نكته اساسي در مورد پوست بدانيم

1."غداهای بی ارزش پوست شما را خراب می کند:" معمولا در قدیم معتقد بودند که رژیم های غذایی هیچ تاثیری روی پوست ندارد. اما تحقیقات جدید انجام شده در دانشکده پوست ایالات متحده نشان می دهد که افرادی که در رژیم غذایی خود از حبوبات و پروتئین استفاده می کنند، کمتر در معرض بیماریهای پوستی هستند. اما دلیل این امر چیست؟دکتر لسلی بومان استاد و رئیس دانشکده پوست و زیبایی دانشگاه میلر میامی دلیل این امر را اینگونه توضیح می دهد: "غذاهایی که اسید گلیسیریک دارند، قند خون را افزایش داده و ناگهان موجی از انسولین را در بدن رها می کند. این انسولین هورمون تولیدچربی را که اصطلاحاً " آندروژن" نامیده می شود، تحریک می کند که این امر به صورت جوش روی پوست شما ظاهر می شود. برای از بین بردن جوش ها، خوردن مواد غذایی بی ارزش را رها کرده و از موادی استفاده کنید که برای پوست شما مفید است. در این صورت در عرض شش هفته متوجه تغییرات چشمگیری در پوست خود خواهیدشد و از آکنه هم رها می شوید


2."اگر یک روش را در پیش بگیرید، به آن عادت خواهید کرد" پوست شما در مدت زمان کوتاه بهبود نخواهد یافت. بنابراین برای اینکه به پوست ایده آل خود برسید باید صبر داشته باشید. برنامه های مستمر تاثیر خوبی خواهد داشت. پروفسور دیوید بانک استادیار دانشکده پوست مرکز پزشکی کلمبیا در نیویورک می گوید:" انقباض ماهیچه های صورت باعث می شود که لایه های پوست تحت فشار قرار گیرند. این امر باعث خشک شدن پوست و به وجود آمدن تدریجی چین و چروک می شود. خط های بسیاری که در قسمت بالای صورت به وجود می آیند، نتیجه همین انقباض ها و حرکات دایمی ماهیچه هاست." پیش گیری از بروز این گونه چین و چروک بسیار آسان است: آرام باشید، از عینک های آفتابی استفاده کنیدو در نور کم مطالعه نکنید. حتی لوچی چشم نیز در به وجود آمدن چین و چروک ها موثر است

3. "حتی دود سیگار دیگران را هم استشمام نکنید" درکنار آسیب های جدی که استعمال سیگار بر روی سلامت بدن شما دارد، استعمال آن می تواند چهره شما را پیرتراز سنتان نشان دهد. کتی رودان،استادیار دانشکده پوست استنفورد در این باره می گوید:"با هر پک از سیگار، شما فقط مواد سمی وارد ریه های خود می کنید، که در مدت زمان کوتاه، باعث ایجاد چین و چروک در پوست و کم شدن جریان خون می شود. همین امر باعث تغییر رنگ پوست به قهوه ای می شود. استعمال درازمدت و مکرر باعث ایجاد خط هایی دور دهان می شود. همین حالا استعمال دخانیات را متوقف کنید و تغییرات به وجود آمده را ببینید! به دلیل برگشت جریان خون به حالت نرمال، پوست شما به رنگ طبیعی خود باز خواهد گشت. خط ها و چین چروک به تدریج کمتر شده و استحکام پوست مثل سابق خواهد شد

sajadhoosein
25-12-2010, 11:36
4."پوست خود را دستکاری نکنید" اصولاً وجود جوش های قهوه ای روی پوست غیر قابل چشم پوشی است. اما در مقابل این وسوسه مقاومت کنید و دستان خود را از پوست صورت خود دور نگه دارید. پاتریسیا وکسلر، استادیار دانشکده پوست و بیماری های پوستی در نیویورک معتقد است :"فشردن جوشها باعث افزایش التهاب ، قرمزی ،تورم و ماندن جای جوش ها روی پوست می شود. هنگامی که جوشی را دستکاری می کنید، در واقع روند بهبود آن را به تاخیر می اندازید." اما در این مورد یک استثنا هم وجود دارد: یک متخصص پوست می تواند با تزریق کورتیزون در کمتر از 24 ساعت، جوش های روی پوست را برطرف کنید

5."اغلب، قبل از خواب صورت خود را بشویید." مواد آرایشی پرچرب می تواند باعث بسته شدن منافذ پوست شود. مخصوصاً اگر پوست صورت شما مستعد ایجاد جوش باشد. دکتر رودان متعقد است: هنگامی که شما خواب هستید، دمای بدنتان اندکی پایین می آید. در این حالت، قابلیت پوست در جذب آنچه در سطح آن است افزایش میابد. بنابراین در این موقع، پوست شما باید موادی را جذب کند که به آن احتیاج دارد. بنابراین بهتر است ازموادی مانند گلیسیرین استفاده کنید که فرآید پیر شدن پوست را تعویق می اندازد. اگر بعد از شستشوی پوست احساس میکنید که پوست شما خیلی خشک میشود، بهتر است برای از بین بردن آرایش از دستمال های مخصوص پاک کننده آرایش که مرطوب هستند استفاده کنید
باید بدانیم که شاداب شدن پوست در عرض یک روز امکان پذیر نیست. اما شاید دانستن این موضوع برایتان تعجب آور باشد که می توانید پوست خود را در مدت کوتاه یک ماه بهبود ببخشید. یک ماه مدت زمان لازم برای جایگزین شدن سلولهای جدید به جای سلولهای قدیمی است. این توصیه ها را در مراقبت از پوست خود به کار بگیرید تا در مدت بسیار کوتاهی پوست شادابی داشته باشید.اول با ماساژ دائمی کار خود را آغاز کنید.درمان ماساژی سلولهای مرده انباشته روی پوست شما را از بین می برد. به گفته دکتر «لیدیا ایوانس» از دانشگاه کلمبیا اگر این سلولهای مرده از بین نروند، منافذ پوست را می بندند و موجب بوجود آمدن جوش می شوند.سپس مولتی ویتامین بخورید. به گفته دکتر «نیکولاس لوو»، از دانشکده پزشکی یو سی ال ای، خوردن مولتی ویتامین بهترین راه برای تکمیل رژیمی است که شامل مواد غذایی کافی نیست.البته باید مراقب باشید که در خوردن ویتامین زیاده روی نکنید. پوست شما مانند دیگر ارگانهای بدنتان است که نیاز به تعادلی مناسب بین ویتامینها و مواد غذایی دارد.در مرحله سوم قبل از خواب صورت خود را بشوئید،خوابیدن با صورت نشسته بدترین کاری است که می توانید با پوست خود انجام دهید. اگر سلولهای مرده موقع خواب روی پوست شما باقی بمانند، موجب بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش می شوند. تا جایی که می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.درست پس از دوش گرفتن، وقتی پوست شما هنوز مرطوب است، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید، این کار به پوست کمک می کند تا رطوبت جذب کرده در هنگام دوش گرفتن را در خود حفظ کند.

sajadhoosein
25-12-2010, 11:43
مرحله بعدی آرامش است.داشتن استرس زیادی دارای اثرات منفی بر روی تمامی اعضای بدن از جمله پوست می گذارد. وقتی استرس داشته باشید، پوستتان زودتر پیر می شود. استفاده از فنون «مدیتیشن» در کاهش استرس و کمک به آرامش جسمی و روحی شما مؤثر است.کاری کنید که خونتان گردش و پمپاژ سریعتری داشته باشد..وقتی ورزش می کنید، گردش خون شما سریع تر می شود، بنابراین ویتامینها، مواد معدنی و اکسیژن به پوستتان رسیده و آن را شاداب تر می کند.
● مراقب مقدار نمک در رژیم خود باشید
برخی افراد نسبت به ید موجود در نمک طعام حساس هستند به همین خاطر مقدار زیاد مصرف آن موجب ایجاد کهیر و جوش روی پوست می شود.
● به خالهای صورت توجه کنید
با استفاده از آینه سر تا پای خود را چک کنید، بخصوص به خالهای جدید خود خوب دقت کنید. زیرا در اکثر موارد، بیماری ملانوم که خطرناک ترین شکل سرطان پوست است از خالها ناشی می شود.مقداری روغن در رژیم غذایی خود بگنجانید.رژیم غذایی با روغن بسیار کم که در آن کمتر از ۱۰ درصد کالری روغن تأمین می شود، ممکن است در طی زمان باعث خشکی پوست شود. روغنهایی که برای پوست خوب هستند شامل روغن زیتون، آووکادو، کره بادام زمینی و روغن دانه های گیاهی و مغزهای آجیلی است.
● آب بنوشید
وقتی تشنه هستید پوستتان خشک و تیره به نظر می رسد اما توجه کنید که از نوشیدنیهای ساده به جای نوشیدنیهای گازدار استفاده کنید. میوه جات و سبزیجات نیز منابع خوبی برای تأمین آب بدن هستند زیرا بسیاری از آنها شامل بیش از ۷۵ درصد آب هستند.
● زود بخوابید
کمبود خواب دارای اثرات منفی روی پوست است؛ صورت شما رنگ طبیعی خود را از دست می دهد و چشمانتان گود می افتد. همچنین دلیل دیگری نیز برای اثبات فواید خواب بر روی پوست شما وجود دارد. به گفته «دیوید بنکز»، متخصص پوست، شب بهترین زمان برای درمان پوست است. مطالعات نشان می دهد که دمای پوست هنگام خواب افزایش می یابد و هرچه پوست گرم تر باشد، مواد سازنده فعال مواد غذایی را بیشتر جذب می کند.
● به پشت بخوابید
خوابیدن روی صورت باعث کاهش جریان خون در صورت شما شده و این امر موجب پیدایش خطوط و چین و چروک روی پوستتان می گردد.
پاهای خود را نرم کنید
هنگام خواب مقدار زیادی وازلین روی پاهای خود بمالید و جوراب کتان بپوشید، پاهای شما پس از چند شب نرم و لطیف می شود.
● به استخر و شنا بروید
گرما فواید زیادی برای زیبایی دارد که از آن جمله می توان به گردش خون و آرامش اشاره کرد. اما بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در سونا نمانید.
● به میزان کافی ویتامین ث استفاده
کنید،ویتامین ث برای تولید کلاژن ضروری است. کلاژن موجب استحکام پوست می شود. برای اینکه پوست شما از ویتامین ث بهره بیشتری ببرد از غذاهای سرشار از ویتامین ث استفاده نمائید. از جمله این مواد غذایی می توان به پرتقال، کلم بروکلی و فلفل قرمز اشاره کرد. همچنین از کرم حاوی ویتامین ث بر روی پوست خود استفاده نمائید.
● در رژیم غذایی خود از غذاهای رنگی استفاده کنید
غذاهای روشن حاوی مقادیر بالایی از «فیتوکمیکالز» می باشند. به گفته «لسلی بونسی» استاد مراقبتهای بهداشتی در مرکز پزشکی دانشگاه پیترزبورگ، «فیتوکمیکالز»ها در گیاهان یافت شده و نقش آنها حفاظت از پوست و بدن است. او مواد غذایی با رنگهای قرمز، نارنجی، زرد و سبز مثل توت فرنگی، فلفل زرد، سیب زمینی و خیار را در رژیم روزانه پیشنهاد می کند.
● چهره خود را شاد نگه دارید
این یک حقیقت است که وقتی حال شما بهتر باشد، پوستتان شاداب تر به نظر می رسد. وقتی خوشحال هستید، جریان خون در پوست شما افزایش می یابد و باعث سرخ شدن پوست شما می شود. کودکی را در آغوش بگیرید، درختی بکارید، یا جوک بگویید تا لبخند را بر روی صورت خود و دیگران بنشانید.

sajadhoosein
25-12-2010, 11:51
چـروک صورت
بوجود آمدن شيارهای عـرضي در پيشانی و شيارهای طـولي در بين دو ابرو و نيز شيارهاي کنار چشم ها و دهان و بر روی گونه ها.
علل بوجود آورنده چروک: در ايجاد چروک صورت علتهای گوناگوني وجود دارد.
مسئول نگه داشتن قوام پوست کلاژن داخل درمي ميباشد; حال به هر علتي در روند کلاژن سازی اختلالی بوجود آيد مي تواند باعث چروک پوست گردد. با افزايش سن کلاژن سازی دچار وقفه ميگردد و افراد با سنين بالا پوستي افتاده دارند..اختلالات ارثي در توليد کلاژن در بيماران سندرم مارفان و سندرم اهلر دانلس از اين جمله اند در اين بيماران پوست بعلت نقص در کلاژن سازی دچار افتادگي زود رس ميگردد.
علاوه بر کلاژن سازی علتهای ديگري نيز در ايجاد چروک پوست دخيلند از جمله :


افزايش قـدرت عـضلاني زير پوست ميباشـد; افراد عـصبي و اخـمو بعـلت اسـتفاده زياد از عضلات صورت دچار اين حالت ميشوند و با افزايش قدرت اين عضلات چروک زود رس پيدا ميکنند. افرادی که قـبلا" چاق بوده ولي دچار لاغری ميشوند بعلت از دست دادن چربي زير پوستی دچار افتادگي پوست ميشوند و چروک بوجود ميآيد.
افراد سيگاری بعلت از دست دادن چربي زير پوستي ( عدم تغذيه مناسب و کاهش اشتها ) و همچنين نقص در کلاژن سازی و علتهای گوناگون ديگر دچار چروک زود رس ميشوند.
پوسـتهای خشـک نسـبت به پوسـتهای چـرب زودتر دچـار چروک ميشوند که ميتواند به دليل علت زمينه ای پوست خشک باشد ( عدم نگهداری آب در پوست به دلايل سرشتي ). علتهای ديگری نيز وجود دارد که از حوصله اين بحث خارج ميباشد.
برای پيشـگيری در ايجاد چروک بايد عـوامل ايجاد کننده آن را از بين برد از جمله : تغـذيه مناسب - عدم مصرف مواد مخدر و دخانيات - اعصاب آرام و غيرو.
روشهای متنوعي برای از بين بردن چروک صورت وجود دارد:
1) مصرف کرمهای مرطوب کننده تا حدودی ميتوانند چروکهاي ريز را بطور موقت از بين ببرند.
2) انجام پيلينگ : چه بصـورت تدريجـي با مصـرف کـرمهای حـاوی AHA با درصـدهای پائين و چه به صـورت پيلينگ در مطــب با داروهای پيلينگ با درصــد بالا. با اين روشــها تحريک کلاژن سازی صورت ميگيرد.
3) انجام ليزر با انواع گوناگون ليزر(تحريک کلاژن سازي)
4) جديد ترين روش برای از بين بردن چروک صورت تزريق آمپول رقيق شده و غيرسمی شده ســم ميکــروب بوتيليسم ( botox ) در داخــل عـضلات پوســت صـورت. با اين روش
عضلات صورت را فلج يا ضعيف ميکنند و باعث از بين رفتن چروک صورت ميگردد. اين روش موقتي ميباشد و بسته به افراد از 3 ماه تا 9 ماه طول ميکشد. با تکرار تزريق اين فاصله زماني افزايش مييابد .

sajadhoosein
25-12-2010, 11:57
چین و چروک پوست و روش های درمان آن


مطالعات نشان داده است رژیم های سرشار از گوشت قرمز، لبنیات پرچرب و قند برای سلا‌مت پوست مضر است.
میوه‌ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن مواد آنتی‌اكسیدان، نقش مهمی در جلوگیری از پیری زودرس پوست دارند.
واقعیت این است كه آنهایی كه پوست سالم و ظاهر شادابی دارند، معمولاً از لحاظ جسمی و روحی هم سالم‌ترند یا حداقل سالم‌تر به نظر می‌رسند.
تغذیه مناسب شاید سریعترین راه برای داشتن پوست سالم نباشد اما قطعاً راحت‌ترین و به صرفه‌ترین كار است. شما اگر تغذیه مناسبی داشته باشید نه تنها از خراب شدن پوست خود جلوگیری می‌كنید، بلكه از دردسرهای مراجعه به پزشك و استفاده از داروهای شیمیایی گران قیمت (كه معمولاً بی‌عارضه نیستند) راحت می‌شوید. همه اینها را بگذارید در كنار فواید بی‌شمار تغذیه مناسب بر روی سایر قسمت‌های بدن . در واقع تغذیه مناسب هم رنگ رخسار شما را بهتر می‌كند و هم از مشكلات درونی بدن شما جلوگیری می‌كند.
میوه‌ها و سبزیجات:
میوه‌ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن مواد آنتی‌اكسیدان، نقش مهمی در جلوگیری از پیری زودرس پوست دارند. آنتی‌اكسیدان‌ها موادی هستند كه از بدن در برابر نور خورشید و عوامل آسیب‌رسان محافظت كنند. ویتامین C، E و بتاكاروتن از معروف‌ترین آنتی‌اكسیدان‌ها هستند كه تاثیر آنها در حفظ سلامت پوست به اثبات رسیده‌ است.
در بین مواد غذایی، تخم‌آفتابگردان سرشار از ویتامین‌E است، ویتامین‌C در مركبات ترش به فور یافت می‌شود و هویج سرشار از بتاكاروتن (پیش‌ساز ویتامین )A است.
البته خوردن مكمل‌های ویتامین A می‌تواند از سرطان پوست جلوگیری كند و روشی برای درمان جوش‌های صورت هم به شمار می‌رود اما توجه داشته باشید كه مصرف مقادیر بسیار بالایی از ویتامین A ممكن است خطرناك باشد و منجر به مسمومیت كبدی شود. بنابراین استفاده از كرم‌های موضعی كه حاوی ویتامین A هستند روش بهتری است.
از آنجا كه حرارت موجب از بین رفتن ‌آنتی‌اكسیدان‌ها و افزایش رادیكال‌های آزاد می‌شود بهتر است زمان پخت مواد غذایی را تا آنجا كه می‌توانید كاهش دهید و از سرخ كردن بیش از حد غذاها، در روغن زیاد خودداری كنید.
رژیم‌های پرچرب:
مطالعات نشان داده است كه افرادی كه از یك رژیم كم‌چرب استفاده می‌كنند احتمال ایجاد سرطان پوست در آنها بسیار كمتر است. به طور كلی یك رژیم مناسب برای سلامت پوست، رژیمی‌است كه سرشار از میوه و سبزیجات، مغزها، حبوبات، تخم‌مرغ، روغن گیاهی مثل روغن زیتون، روغن ماهی، غلات و آب باشد. در مقابل رژیم‌های سرشار از گوشت قرمز، شیر پرچرب، كره، فرآورده‌های قندی و سیب‌زمینی می‌تواند برای شادابی و سلامت پوست مضر باشد.
مایعات:
مصرف مقادیر بالایی از مایعات در روز به كاهش خشكی پوست كمك می‌كند و به این ترتیب مانع پیری زودرس پوست می‌شود. متخصصین مصرف 6 الی 8 لیوان آب را در روز توصیه می‌كنند، اما توصیه می‌كنیم از مصرف مایعات 2 الی 3 ساعت قبل از خواب بپرهیزید چرا كه صبح روز بعد حسابی پف می‌كنید! در ضمن قهوه و چای هم به مقدار زیاد توصیه نمی‌شود زیرا كه حاوی ویتامین كافئین بوده و باعث افزایش دفع ادرار و در نتیجه از دست رفتن مقدار بیشتری از آب بدن می‌شود.
رژیم‌های لاغری:
سریع‌ترین راهی كه شما می‌توانید از طریق آن پوستتان را چروك كنید، این است كه به طور ناگهانی وزن خود را حسابی كم كنید. دلیل این مسئله هم كاملاً واضح و آشكار است: هنگامی كه شما دچار اضافه وزن هستید، چربی‌های اضافی منجر به كشیدگی پوست شما می‌شوند و پس از كاهش وزن ناگهانی، چون چربی‌های اضافی زیر پوست از بین رفته پوست شل شده و چین و چروك‌ها بر روی آن پدیدار می‌شود. البته میزان شل شدن پوست پس از كاهش رژیم‌های لاغری در سنین مختلف متفاوت است و هر چه سن شما بالاتر باشد، میزان شل شدن پوست بیشتر است.

sajadhoosein
25-12-2010, 12:03
این مسئله را همیشه در ذهن داشته باشید كه افزایش و كاهش وزن به صورت متناوب نه تنها اثرات منفی بر روی پوست شما می‌گذارد بلكه بر روی سلامت كامل بدن هم تاثیر منفی دارد.
براى داشتن پوست سالم، زیبا و شاداب به دنبال كرم ها و ماسك هاى معجزه گر نباشید. اینكه بدانید پوستتان از چه نوع پوستى است و نحوه مراقبت از آن به چه شكل است، قدم اول را برداشته اید. بهترین نوع مراقبت براى پوست هاى نرمال كه نه زیاد خشك و نه زیاد چرب است، روزى دو بار شست وشو با صابون ملایم و استفاده از مرطوب كننده است.
اگر پوستتان چرب است یعنى منافذ آن بزرگ و قابل رویت است و زیاد جوش مى زند، صورتتان را روزى ۲ بار با آب سرد و صابون هاى فاقد چربى بشوئید. هر روز مرطوب كننده بمالید و حتماً از لوازم آرایشى فاقد لانولین استفاده كنید.
در صورت داشتن پوست خشك، پوستى كه منافذ آن ریز و اغلب پوسته پوسته است، آن را با مایع صابون یا صابون هاى زیتون یا گلیسیرین بشوئید.
هر روز پوست خود را با مرطوب كننده، مرطوب نمائید و از كرم هاى آرایش حاوى آلفا هیدروكسى اسید استفاده كنید كه سبب از بین رفتن لایه خشك و مرده خارجى پوست مى شود.
اگر پوستتان جزء انواع فوق نیست یا حساس است یا تركیبى. پوست حساس پوستى است كه به آسانى تحریك مى شود و ایجاد خارش، سوزش و قرمزى مى كند و فقط گاهگاهى جوش مى زند. در این صورت به هیچ وجه از صابون استفاده نكنید و لوسیون هاى شست وشوى ملایم و غیر حساسیت زا را به كار ببرید.اگر هم پوستتان تركیبى از نوع چرب و خشك است بدین معنى كه در نواحى گونه، دور چشم و گردن خشك و در قسمت هاى چانه، بینى و پیشانى چرب است، صورتتان را روزى ۲ بار با صابون هاى ملایم و گلیسیرینه و كم چرب شست وشو دهید.گام بعدى براى حفظ سلامت و طراوت پوست رعایت نكات زیر است كه به كار بردن آنها شما را در داشتن چهره اى زیبا و دلنشین یارى مى كند:
۱- تا مى توانید آب بنوشید. نوشیدن حداقل روزى ۸ لیوان آب سموم بدنتان را دفع نموده و در سلامت پوست بسیار مهم است.
۲- مشروبات الكلى و سیگار را قطع كنید.
۳- خواب كافى داشته باشید.
۴- از كرم هاى ضد آفتاب متناسب با پوستتان استفاده كنید. این تصور كه در روز هاى ابرى و بارانى پوستتان نیاز به ضد آفتاب ندارد غلط است. در این روزها كرم ضد آفتاب با ۱۵ SPF را بر روى پوستتان بمالید.
۵- استرس و فشار هاى عصبى را از خود دور كنید. هرچه بیشتر استرس به خود راه دهید، زودتر از سایرین دچار پیرى زودرس و چروك مى شوید.

sajadhoosein
25-12-2010, 12:10
۶- به آنچه مى خورید، بیشتر اهمیت دهید. مصرف شكلات و قهوه و سس مایونز را كاهش داده و بیشتر از میوه و سبزى تازه و سویا استفاده كنید. قدم آخر براى رسیدن به پوست سالم و صاف، ورزش كردن است البته نه از نوع دویدن و پیاده روى. ورزش چهره از نیاز هاى طبیعى پوست است و از پیرى زود رس جلوگیرى مى كند.
نرمش هاى صورت را مى توان در هر زمانى انجام داد ولى بهترین موقع زمانى است كه خسته نباشید. ابتدا پوست صورت و گردنتان را با كرم مرطوب كننده (اگر پوستتان چرب است) و یا كرم چرب (در صورتى كه پوست خشك دارید) بپوشانید. سپس در كمال آرامش به پشت خوابیده و تمرینات حركتى زیر را انجام دهید: ۱- در حالى كه به سقف نگاه مى كنید چشم ها را تا حد ممكن باز كنید و تا ۵ شماره بشمارید. این حركت را ده مرتبه، محكم و آهسته انجام دهید.
۲- پنج مرتبه بینى را گرفته و بازدم را از سوراخ هاى آن خارج كنید. ۳- پنج بار نیز دهان را باز نگه دارید. به طورى كه عضله لب بالا ثابت و در محل خود بماند و آنگاه لب پایین را تا حد امكان پایین آورید. همچنین دهانتان را به سمت چپ متمایل كرده و خمیازه بكشید. ۴- لب ها را به حالت سوت زدن درآورید و به حالت اول برگردانید.
۵- دهان را به حالت فریاد زدن باز كنید و سپس به حال اول برگردانید. این حركت را ده بار انجام دهید. ۶- دهان و گونه ها را با هوا پر كنید و تا ۱۰ شماره بشمارید، بعد هوا را خالى كنید. این تمرین ساده را ۱۰ مرتبه انجام دهید، از پیدایش خط لب ها پیشگیرى مى كند و اگر خطى به وجود آورده باشد، با انجام مرتب این تمرین از بین مى رود.
۷- هر دو ابرو را تا حد ممكن پایین بیاورید. بعد ابروها را كاملاً بالا بكشید و بعد از چند لحظه ابروها را به حالت اول برگردانید.
۸- ده بار نیز با حركت لب ها، چانه را كاملاً پایین دهید و هر بار پس از چند لحظه مكث چانه را به حالت اول برگردانید.
مطمئن باشید با رعایت موارد فوق از خرید انواع ماسك و كرم هاى ضدلك، ضدچروك و ضدپیرى بى نیاز خواهید بود .
روش های درمانی مانند استفاده از کرم ها، لایه برداری ( به روش های مختلف ) و تزریق ژل و بوتاکس در مواردی است که روش های طبیعی نتواند نیاز های فرد را برآورده کند

sajadhoosein
25-12-2010, 12:25
نکاتی در مورد بهداشت پوست ومو در هنگام حاملگیتغییراتی که درزمان حاملگی درپوست ومورخ می دهد می تواند شرایط جدیدی را برای خانمها ایجاد نماید که این شرایط ویژه ، مراقبتهای خاصی را نیزطلب می کند .


پوست خانمهای حامله نسبت به دیگران کمی گرمتر وپرخونترمی باشد ودربرخی ازمناطق پوست رگه های قرمزی درزمان حاملگی ایجاد می شود که اینها دراثرتغییرات هورمونی بدن درزمان حاملگی بوده که سبب بازشدن عروق سطحی پوست وقرمزی آن می شود . برای مثال درکف دست یک زن حامله ممکن است بطورطبیعی قرمزی هایی بروزکند که این یک حالت طبیعی است ونیازبه درمان خاصی ندارد. گاهی بعلت همین تغییرات عروقی ضایعاتی بخصوص درپوست صورت ایجاد می شود که بشکل برجسته وخونریزی دهنده است واین ضایعات قرمزکه شبیه خال بوده اما دارای عروق زیاد وخونریزی دهنده هستند باید توسط پزشک متخصص پوست معاینه شده ودرصورت نیازبه درمان آن پرداخت . اما بعلت قرمزی هایی که درپوست مناطق بازودرمعرض آفتاب بدن مانند صورت ایجاد می شود بهتراست درزمان حاملگی نیزازضد آفتاب مناسب پوست خانمهای حامله استفاده شود . این ضدآفتاب باید عطرومواد افزودنی کمتری داشته باشد ؛ لذا استفاده ازکرمهای ضدآفتاب مخصوص بچه ها دراین زمان مناسبتراست .


علاوه برتغییرات عروقی درخانمهای حامله با پرنگ شدن پوست دربرخی مناطق مانند دورنوک سینه وپایین ناف ومناطق تناسلی نیزمواجه می شویم . همچنین درخالهای فرد حامله نیزتغییراتی رخ می دهد وبه نظرمی رسد که خالها پررنگتروبزرگترمی شوند . همه این تغییرات بعلت هورمونهایی است که درزمان حاملگی افزایش یافته اند . البته این تغییرات بهتراست توسط متخصص پوست معاینه شده تا طبیعی بودن آنها ثابت گردد. درزمان حاملگی پررنگی هایی نیزدرناحیه صورت ایجاد می شود که این حالت را ماسک حاملگی یا ملاسما نیزمی گویند . البته ملاسما می تواند درافراد غیرحامله نیزبروزکند . ملاسما با پررنگی مناطق مرکزی پوست صورت مانند بینی وگونه ها ووسط پیشانی همراه است این حالت تا چند ماه پس اززایمان نیزماندگاربوده وگاهی نیزتا سالها می تواند طول بکشد . بعلت اثرات آفتاب بر افزایش رنگدانه های پوست صورت، جهت جلوگیری ازافزایش ملاسما می توان ازضد آفتاب استفاده نمود اما ازکرمهای دارویی ضد لک درهنگام حاملگی بهتراست که استفاده نشود . اما می توان پس از زایمان درصورتی که این نوع لکه ها خود بخود ازبین نرفت ؛ ازکرمهای ضد لک ویا لایه بردارتحت نظرمتخصص استفاده نمود . یکی دیگرازتغییرات پوست درحاملگی ایجاد نوارهای قرمز رنگی درشکم می باشد که این نوارها بعلت کشش بیش ازحد پوست درهنگام حاملگی وبعلت اتساع شکم می باشد که الیاف کلاژن پوست تحمل این اتساع را نداشته ودراثرپارگی این الیاف است که چنین ضایعاتی ایجاد می شود .این ضایعات را استریا می گویند ومی تواند درسینه زنان باردارنیز رخ دهد . این نوارهای قرمز ممکن است دربرخی خانمها تا مدتها بعد اززایمان نیزادامه یابد ویا به رنگ پوست درآمده وبه همان حالت بماند . جهت درمان این حالت ویا پیشگیری ازآن درهنگام بارداری کرمهای مختلفی وجود دارد که می توان ازبرخی ازآنها که سندیت علمی بیشتری دارند استفاده نمود . اما باید به خاطرداشت که این ضایعات تنها با داروهای موضعی کمی بهبودی داشته وبطورکامل نیزنمی توان ازبروز آنها درهنگام بارداری جلوگیری نمود . روشهایی مانند لیزر ومیکرودرمابریژن نیز تا حدودی به درمان این ضایعات می تواند کمک کند که البته باید هردواین اعمال پس ازتست یک قسمت ازپوست مبتلا انجام گیرد . ازدیگرتغییرات پوست درحاملگی می توان به تعریق بیش ازحد اشاره نمود که این حالت می تواند برای زن باردار دردسرسازبوده وموجب ناراحتی او شود اما پس اززایمان این حالت بهبود می یابد .


ازشدت برخی بیماریهای پوستی درزمان حاملگی کاسته می شود که ازجمله این بیماریها می توان به آکنه اشاره نمود که معمولاً بخصوص درنیمه دوم حاملگی ازشدت آن کاسته می شود . همچنین درزمان حاملگی ازشدت ریزش موها کاسته می شود که این امرنیزمربوط به تغییرات هورمونی بوده وموهایی که دراین دوره بطورطبیعی ریزش نمی کنند پس اززایمان معمولاً در6-4 ماهگی نوزاد شروع به ریزش می کنند که به این ریزش مو ریزش موی پس از زایمان می گویند ونوعی ریزش موی تلوژن افلوویوم محسوب می شود که می تواند بعلت استرسها ، خونریزیها ، اعمال جراحی و بیماریهای تب دارنیزایجاد شود . با توجه به این نکات توصیه می شود که خانمهای حامله دردوران بارداری ازاستفاده ازمواد زیبایی که می تواند درموها ایجاد شکنندگی وخشکی بیش ازحد نماید خودداری نمایند وهمچنین ازسشوارکشیدن های حرفه ای ، فرکردن و رنگ نمودن مو نیزبرحذرباشند . بطورکلی بهتر است درزمان حاملگی از تحریک پوست ومو با مواد محرک که اکثراً بعنوان آرایشی استفاده می شود خودداری نمود تا این دوران با کمترین اثرات مضربرپوست ومو طی شود .


از مشکلات دیگری که درزمان حاملگی ممکن است ایجاد شود حالتی است به نام " بثورات دانه ای کهیری خارش دار" که معمولاً در سه ماهه آخر حاملگی ایجاد شده ودرزنان حامله ای که برای اولین بار حامله شده اند رخ می دهد. این حالت بیشتر بعلت اتساع بیش از حد شکم ایجاد می شود ودر دوقلوزایی ها یا مواردی که جنین نسبتاً درشتتر می باشد بیشتر رخ می دهد . ضایعات به شکل کهیری وخارش دار بوده و ابتدا درنوارهای قرمز ایجاد شده درروی شکم خود را نشان می دهد . این ضایعات به شکل دانه های قرمز ویا گاهی مناطق وسیع برجسته قرمز ظاهر می شوند . خارش این حالت نسبتاً شدید بوده وگاهی باعث اضطراب ونگرانی مادر واطرافیان او می گردد . در این موارد گاهی خارش باعث ایجاد کندگی هایی در روی پوست می شود که به این کندگی ها اصطلاحاً excoriation می گویند . این ضایعات معمولاً با زایمان یا مدت کوتاهی پس از آن بهبود می یابد و آثاری نیز از خود بجا نمی گذارد . درمان جهت خارش بیمار شامل استفاده از داروهای موضعی ضد خارش بی ضرر مانند کالامین ، کروتامیتون ویا استفاده از استروییدهای موضعی با قدرت متوسط می باشد . درصورت شدید بودن خارش می توان با صلاحدید متخصص زنان وزایمان از داروهای خوراکی ضد خارش مانند آنتی هیستامینهایی مانند کلرفنیرامین ویا دیفن هیدرامین نیز استفاده نمود . اما بهرحال باید این نکته را درنظرداشت که بعلت حاملگی نمی توان از خیلی از داروهای خوراکی بهره برد لذا مادرحامله تاحدودی باید این حالت وخارش ناشی از آن را تحمل کند وبا دانستن این نکته که این ضایعات هیچگونه ضرری برای جنین نداشته وتنها خارش آنها باعث آزار مادر می شود خیلی از خانمها این مشکل را بخوبی تحمل می کنند . گاهی این ضایعات پوستی درحاملگیهای بعدی فرد نیز ایجاد می شود که دراین صورت هربار شدت آن کمتر از دفعه قبل خواهد بود .

sajadhoosein
25-12-2010, 16:56
نکاتی درمورد استفاده ازکرمهای ضد آفتاب1- استفاده ازضدآفتابها را باید ازسنین کودکی آغازنمود زیرا بیشترین زمان درمعرض آفتاب بودن دراین سنین رخ می دهد.


2- استفاده ازضد آفتاب می تواند ازشیوع سرطانهای پوست بکاهد اما نباید استفاده ازضد آفتاب باعث گردد که فرد مدت زیادی درزیرتابش مستقیم آفتاب قرارگیرد وخود را ازخطرات این تابش مصون بداند . پس بهتراست درتابستان ودرساعات 11 صبح تا5 بعد ازظهرحتی المقدوربه مدت طولانی پوست خود را درتابش مستقیم آفتاب قرارندهیم .


3- باید حدود نیمساعت قبل ازخروج ازمنزل ضد آفتاب را درروی مناطق درمعرض آفتاب پوست مانند صورت وپشت دستها استفاده نمود و هر2تا3 ساعت یکباردرصورتی که درخارج ازمنزل باشیم باید استفاده ازآن را تکرارکرد .


4- استفاده ازکلاه لبه دارویا چتردرپیشگیری ازاثرات نامطلوب تابش آفتاب برپوست بسیار موثربوده ومی توان ازآنها همراه با کرم ضدآفتاب استفاده کرد .


5- درروزهای ابری ودرسایه نیزباید ازضد آفتابها استفاده نمود زیرا دراین شرایط شدت تابش آفتاب فقط کمی نسبت به روزهای آفتابی ودرزیرنورمستقیم آفتاب کمتراست .


6- ازمقدارمناسبی ازکرم ضدآفتاب باید استفاده نمود ولذا بهتراست قیمت ضد آفتاب متناسب با وضعیت اقتصادی فرد باشد تا درمصرف آن امساک نکند .


7- درهمه فصول باید ازضد آفتابها استفاده نمود واستفاده ازضد آفتابها منحصربه فصل تابستان نمی باشد . اما قدرت ضد آفتاب را می توان درفصول مختلف تغییرداد.


8- SPF یا عیارحفاظتی ازآفتاب بیانگرنسبت زمان قرمزشدن پوست با استفاده ازضد آفتاب به زمان قرمزشدن پوست بدون استفاده ازضد آفتاب می باشد .


9- علاوه برعیارحفاظتی کرم ضد آفتاب به این نکته نیزباید توجه داشت که قدرت محافظتی ضد آفتاب دربرابرهردو اشعه مضرآفتاب یعنی UVA وUVB موثرباشد


10- برای انتخاب ضد آفتاب مناسب پوست خود با متخصص پوست خود مشورت کنیم .

sajadhoosein
25-12-2010, 17:03
بهترین رژیم غذایی برای پوست شما
همانطور كه بارها ذكر شده، رژیم مناسب برای حفظ سلامت پوست تقریباً همان رژیمی است كه برای حفظ سلامت كل بدن نیاز است. دلیل این است كه رژیم مناسب برای سلامت كل بدن، فرایند پیری سلولی را كند می سازد و پوست نیز به عنوان جزئی از بدن با این رژیم سلامتی بیشتری بدست می آورد. البته رعایت یك سری نكات خاص در مورد پوست از اهمیت خاصی برخوردار است كه در این مطلب بیان خواهد شد.
تعادل و تنوع
امروزه رعایت یك رژیم متعادل در همه جا توصیه می شود. ولی واقعاً یك رژیم متعادل چگونه است؟ منظور متخصصان تغذیه از رعایت یك رژیم متعادل، دریافت كافی كلیه مواد مغذی مورد نیاز است تا فرد دچار سوء تغذیه پروتئین و كمبود ویتامین و املاح نشود. اجرای چنین برنامه ای نقش مهمی در زندگی بسیاری از افراد، خصوصاً كسانی كه علاقه زیادی به مصرف غذای بیرون از منزل را دارند، ایفا می كند. البته به خاطر داشته باشید برای اینكه بتوانیم با مواد غذایی طبیعی از فرایند پیری جلوگیری كنیم، لازم است یك سری مواد غذایی را بیش از مقدار مورد نیاز مصرف كنیم.
استفاده از هرم غذایی و برنامه راهنمای روزانه غذا (Daily Food Guide) یك شیوه آسان و قابل درك برای اطمینان از مصرف یك رژیم متعادل است.
- 6 تا 11 واحد از نان و غلات
- 3 تا 5 واحد از سبزیجات
- 2 تا 4 واحد از میوه ها
- 2 تا 3 واحد از گوشت یا جانشین هایش (ماهی، مرغ، تخم مرغ، حبوبات و دانه ها)
- 2 واحد از شیر و محصولات لبنی
برای اینكه مطمئن باشیم كلیه مواد مغذی در حد نیاز تامین شده اند بهتر است در هر گروه غذایی از مواد متنوعی استفاده كنیم.

میوه ها و سبزیجات
حتماً از قدیمی ترها شنیده اید كه مصرف مواد غذایی تازه كلید جوانی است. اكنون این مساله از نظر علمی نیز به اثبات رسیده است. میوه و سبزی تازه از پیری زودرس پوست جلوگیری می كنند زیرا محتوی مقدار زیادی آنتی اكسیدان هستند. بسیاری از رنگدانه های شیمیایی1 كه در میوه ها و سبزی ها موجودند خاصیت آنتی اكسیدانی بسیار بالایی دارند. این آنتی اكسیدان ها موجب جلوگیری از تخریب سلولی می شوند . بدین صورت كه رادیكال های آزاد موجود در بدن خصوصاً در منطقه پوست را كه در تماس با محیط اطراف است، فلج كرده و جلوی عملكرد تخریبی آنها را می گیرند. برای اطمینان از وجود آنتی اكسیدان كافی در میوه و سبزی، آنها بصورت خام و تازه ( یا نیم پز ) مصرف كنید، چون حرارت و نگهداری در یخچال و فریزر محتوای آنتی اكسیدانی آنها را كاهش می دهد.
مایعات
پوستی كه رطوبت كافی داشته باشد كمتر چروك می شود، پس با مصرف مقدار زیادی آب در طی روز، آب مورد نیاز برای تعریق پوست را فراهم كنید تا خشك نشود. متخصصان توصیه می كنند كه 6 تا 8 لیوان آب در روز بنوشید. قهوه و نوشابه منابع خوبی برای تامین مایعات نیستند زیرا حاوی كافئین هستند كه یك ماده دیورتیك ( ادرار آور ) است و موجب دفع آب بصورت ادرار می شود. نكته دیگر اینكه 2 تا 3 ساعت قبل از خواب آب زیادی ننوشید زیرا ممكن است موجب افزایش ورم صبحگاهی و كشیدگی بیش از اندازه پوست شد.
كالری مصرفی
غیر از سوختن پوست زیر آفتاب ظهر،اضافه و كم كردن وزن به سرعت پوست را چروك می كند، زیرا با افزایش چربی بدن پوست كش آمده و با لاغر شدن، چربی بدن تحلیل می رود و پوست جمع شده ، چروك می خورد. البته میزان جمع شدن پوست به سن فرد ( هر چه سن بالاتر باشد احتمال چروك شدن بیشتر است )، ژنتیك و دیگرعوامل موثر مثل نوع رژیم بستگی دارد. پس مراقب كالری مصرفی تان باشید تا دچار اضافه وزن نشوید و اگر قصد كاهش وزن دارید ، حتماً زیر نظر متخصص تغذیه رژیم بگیرید زیرا اضافه و كم كردن مرتب وزن، نه تنها برای پوست بلكه برای كل بدن مضر است.
پخت غذا
شیوه كلی پخت غذا استفاده از حرارت است و همانطوری كه می دانید و كلیه شیمی دان ها گفته اند افزایش حرارت موجب تغییر محتوایی در مواد غذایی می شود. این به چه معنی است؟
بدین معنا است كه هر دفعه گرم كردن غذا، فرایندهای تخریبی اكسیداسیون به سرعت بالا می رود؛ به عبارت دیگر حرارت، مواد مغذی و آنتی اكسیدان های موجود در غذا را كاهش و رادیكال های آزاد را افزایش می دهد. در نتیجه آنتی اكسیدان كمتر و رادیكال آزاد بیشتری دریافت می كنیم كه عامل اصلی پیری پوست است. ولی نخوردن غذای پخته هم اشتباه است و نباید مصرف غذاهای پخته شده را قطع كنید تا از اثرات مخرب آن مصون باشید.
باید مدت زمان پخت مواد غذایی را كاهش دهید و از سرخ كردن زیاد غذاها و پختن آنها با مقادیر فراوان روغن و چربی بپرهیزید. بهترین روش پخت، پختن غذا با مواد غذایی كاملاً تازه در مدت كم و مصرف سریع آن است.

sajadhoosein
25-12-2010, 17:10
معجونی برای روشن كردن پوست


نكته مهم در تهيه اين معجون ها سادگي روش تهيه و البته طبيعي بودن و نداشتن هر گونه ماده صنعتي/آرايشي مي باشد. تنها نكته اي كه پيش از تهيه و استفاده از اين مواد مي بايست مورد توجه قرار گيرد اين است كه در صورت داشتن آلرژي به خوردن هر كدام از اجزاي تشكيل دهنده يك معجون به جهت احتياط بهتر است از استفاده آن بر روي پوست صورت و بدن نيز خودداري شود.
معجوني براي روشن كردن پوست !
4 قاشق غذا خوري آب گوجه فرنگي، نصف قاشق چاي خوري آرد نخود ، نصف قاشق چاي خوري ماست و نصف قاشق چاي خوري زردچوبه را با هم مخلوط ميكنيم. مخلوط حاصل را به پوست ماليده و پس از 20 دقيقه با آب سرد شستشو مي دهيم.
-معجوني براي جوان سازي پوست صورت
يك آواكادو را به شكل كاملا نرم و خميري درآورده و با نصف يك فنجان خامه و پوره يك هويج پخته متوسط و نيز يك تخم مرغ زده شده و سه قاشق غذا خوري عسل مخلوط مي كنيم. سپس اين مخلوط را آنقدر ميزنيم تا كاملا يك دست شود. حال اين معجون را به پوست ماليده و بعد از 10 الي 15 دقيقه آن را پاك كرده و مي شوييم.
-لوسيوني خوشبو براي روشن كردن پوست
يك دسته كوچك نعناع تازه را با مقداري آب در مخلوط كن ميريزيم تا خمير نسبتا غليظي به دست آيد. سپس نصف يك فنجان آب ليموترش را به آن اضافه كرده و لوسيون به دست آمده را روي پوست صورت ماليده و بگذاريد 20 دقيقه باقي بماند. در نهايت صورت را شستشو داده و به پوست خود مرطوب كننده بزنيد.
-معجون شفاف سازي پوست بدن
به ميزان مساوي از عسل و موز له شده را با هم مخلوط و يك قاشق چاي خوري به آن دارچين اضافه كنيد و آن را خوب مخلوط نماييد. سپس آن را بر روي پوست بدن ماليده و پس از نبم ساعت پوست بدن خود را شستشو دهيد.
-معجوني براي خنك كردن پوست خصوصا در فصل تابستان
يك خيار متوسط را به همراه 100 گرم نعناع داخل مخلوط كن ريخته ومخلوط نماييد تا خمير يك دستي حاصل گردد. اين معجون را به پوست خود ماليده و پس از 20 دقيقه پوست خود را شستشو دهيد.

-معجون تقويت كننده و روشن كننده پوست
به ميزان مساوي از ماست ، جعفري و خيار را در مخلوط كن ريخته تا به شكل مخلوطي يك دست درآيد .آنگاه اين معجون را بر روي پوست در نواحي كه بيرون از لباس هستند ماليده و پس از 20 دقيقه با آب سرد بشوييد.

sajadhoosein
25-12-2010, 17:16
نکاتی درمورد شستشوی پوست وموپوست افراد درطول عمرآنها حالتهای مختلفی به خود می گیرد برای مثال پوست یک نوزاد با پوست یک فرد جوان متفاوت است وباید درمورد شستشوی این دونوع پوست تفاوت قائل شد . درنوزادی به علت کم بودن چربی پوست نیازبه شستشوی مکرر وجود ندارد اما دردوره نوجوانی وجوانی بعلت چربی بالای پوست نیاز به شستشوی روزانه پوست وجود دارد . درپوست افراد مسن بعلت خشکی وکاهش آب پوست نیازبه شستشوی مکرر نیست زیرا شستشوی مکرر پوست باعث می گردد لایه چربی سطح پوست ازبین رفته وآب موجود درپوست نیزتبخیرگشته وخشکی پوست عارض گردد . لذا توصیه می شود ازابتدای عمرتا دوران کهولت رفتارشستشویی یکسان نداشته وبسته به وضعیت پوست درسنین مختلف نحوه شستشوی خود را عوض نماییم . تعداد دفعات شستشودرهفته ، نوع شوینده ، وسیله شستشو(لیف یا کیسه یا برس یا...)ودمای آب استفاده شده درهنگام شستشونیزباید برحسب نوع پوست متغیرباشد . برای مثال دریک فرد جوان استفاده ازصایونهای با قدرت شویندگی بالا حداقل سه باردرهفته واستفاده ازلیف درهنگام شستشوی پوست واستفاده ازآب نسبتاً گرم می تواند یک شستشوی مناسب باشد . البته درفصول مختلف نیزباید دربرنامه شستشوی خود تغییراتی بدهیم مثلاً درتابستانها تعداد دفعات شستشومی تواند زیادتراززمستان باشد. بهتراست مدت زمان شستشونیزخیلی طولانی نباشد زیرا خیس خوردگی زیاد نیزبرای پوست خیلی مناسب نیست ومی تواند باعث کاهش مقاومت آن دربرابرعوامل قارچی ومیکروبی شود . درمورد شستشوی مو نیزرعایت نکاتی ضروری می باشد . ازجمله اینکه بسته به خشکی ویا چربی مو بهتراست ازشوینده مناسب آن نوع مواستفاده کنیم . البته گاهی ممکن است پوست سرچرب بوده وخود ساقه مو خشک باشد که دراین موارد نیزمی توان ازشامپوهای مخصوص که برای این نوع موها ساخته شده است استفاده نمود . درشستشوی موباید دقت نمود که ازفشردن و کشیدن موها درهنگام شستشووهمچنین ازشانه کردن موها درزیرآب دوش خودداری شود تا تا ازایجاد صدمه به لایه سطحی موها که کوتیکول نام دارد جلوگیری گردد . استفاده ازآب خیلی گرم ویا خیلی سرد هردوبرای موها مضراست وبهتراست ازآب ولرم یا با درجه حرارت یکسان با پوست سراستفاده شود . استفاده ازنرم کننده های مو معمولاً برای موها خیلی مناسب نمی باشد اما درصورت نیازبه نرم کننده بهتراست با متخصص پوست مورد اعتماد خود مشورت کنیم . سوال رایج دربین مردم این می باشد که آیا هرازچندگاهی باید نوع شامپو عوض شود ویا نیازی به این کارنیست ؟ درپاسخ باید گفت که اگرنوع شامپو مناسب برای پوست درسن مشخصی باشد نیازبه تعویض نمی باشد اما درصورتی که برحسب تغییرسن ویا تغییرچربی مونیازبه تغییرشوینده باشد با مشورت با پزشک متخصص می توان اقدام به این کارنمود . اینکه آیا درشستشوی مو ازصابون ویا شامپو استفاده کنیم توصیه می شود ازشامپواستفاده شود زیرا نحوه ساخت شامپوها بیشتربا شستشوی موهماهنگ می باشد . پس ازصابونها درشستشوی پوست وازشامپودرشستشوی موها می توان استفاده نمود . موهای رنگ شده وزبربه شامپوی مخصوصی نیازدارند تا برخشکی مو اضافه نکند . ونکته پایانی اینکه شامپوجهت درمان ریزش مو وجود ندارد تنها می توان همراه با درمانهای ریزش مو شامپویی را توصیه نمود که کمتربرای موهای نازک ودرحال ریزش مضر باشد .

sajadhoosein
25-12-2010, 17:25
بایدها و نبایدهای تاتو

تاتوی ابرو ویا خط دورلب یا کناره چشمها از روشهای زیبایی است که بطور متداول در آرایشگاهها و مراکز زیبایی انجام می شود . اما باید دقت نمود که این کار علیرغم انجام ساده آن می تواند عوارض جبران ناپذیر ویا مشکل سازی برای فرد ایجاد نماید که هر روزه اکثر متخصصین پوست با این عوارض مواجه شده وباید برای آنها راه حل مناسبی بیابند .


یکی از مشکلات تاتو این است که بعد از مدتی( که گاهی خیلی کوتاه است!!) فرد از تاتوی انجام شده خسته شده و تمایل به از بین بردن آن دارد . درصورتی که باید بدانیم تاتو کاشتن رنگدانه در لایه وسطی پوست بوده که از بین بردن این رنگدانه نیز کار ساده ای نمی باشد . گاهی افراد (بخصوص مردان جوان) برای از بین بردن تاتوی روی بازوی خود متوسل به اسیدهای قوی وازبین برنده پوست می شوند که این کار علاوه برآنکه تاتو را ازبین نمی برد بلکه خود نیز باعث ایجاد سوختگی شیمیایی و پس از مدتی ایجاد گوشت اضافه (کلویید) می شود که صدها بار از خود تاتو بدشکل تر است . خانمها اکثراً متوسل به آرایشگاهی می شوند که تاتو را برای آنها انجام داده و آرایشگر نیز با اضافه کردن رنگدانه کرم رنگ به تاتوی اصلی سعی می کند که رنگ اصلی را بپوشاند که این کار نیز در اکثر مواقع نه تنها باعث پوشش رنگدانه اصلی نشده بلکه باعث می گردد که انجام لیزر نیز در از بین بردن تاتو کم اثر گردد . حتی گاهی دیده شده که از این رنگدانه کرم رنگ برای کاهش وضوح لکه های بیرنگ بیماری ویتیلیگو (پیسی) استفاده می شود که این عمل علاوه بر آنکه باعث بهتر شدن ظاهر بیمار نمی گردد حتی گاهی بعلت ضربه سوزن به پوست باعث تشدید بیماری ویتیلیگو نیز می تواند بشود . زیرا بیماری ویتیلیگو جزء آن دسته از بیماریهاست که می تواند دراثر جراحات و صدمات به پوست تشدید گردد .


با توجه به مطالب ذکر شده می توان به تمام کسانی که می خواهند از روش تاتو برای زیبایی استفاده نمایند چنین توصیه نمود که ابتدا در مورد انجام تاتو و اینکه آیا می خواهند چندین سال این تاتو را داشته باشند فکر کنند ودر صورتی که با قاطعیت در این مورد به نتیجه مثبت رسیدند سپس اقدام به تاتو (البته در مراکز مورد تایید از لحاظ بهداشتی ) نمایند . بسیار دیده شده که افراد (بخصوص خانمها) با تصمیم گیریهای عجولانه در این مورد باعث ناراحتی خود وخانوده خویش شده و برای از بین بردن تاتو نیز متحمل مخارج سنگینی می شوند .


جهت انجام عمل لیزر برای ازبین بردن تاتو برحسب رنگ تاتوی انجام شده می توان از لیزرهای مختلفی از جمله لیزرهای کیوسوییچ مانند لیزر ماکس استفاده نمود . بهتر است ابتدا منطقه ای از محل تاتو شده با لیزر مذکور مورد درمان قرار گیرد و پس از گذشت حداقل 6 هفته و بررسی اثرات وعوارض درمانی اقدام به درمان کل منطقه تاتو شده نمود . در انجام تست می توان از طول موجهای مختلف دستگاه و همچنین انرژیهای مختلف آن استفاده نمود تا طول موج و انرژی مناسبتربرای درمان تاتوی مذکور نیز معلوم گردد . با انجام لیزر ممکن است محل لیزر شده سیاهتر از قبل شود ویا اینکه در محل لیزر شده زخم کوچکی ایجاد گردد که اینها بطور طبیعی پس از لیزر تاتو می تواند حادث شود و تنها با استفاده از پمادهای مناسب که توسط پزشک تجویز می گردد می توان از شدت این حالات کاست . محل لیزر شده را باید از تابش نور خورشید محافظت نمود تا تحریک ایجاد شده توسط لیزر باعث ایجاد پررنگی های پوست نگردد . همچنین از کندن دلمه های ایجاد شده برروی محل لیزر شده باید جداً خودداری نمود تا باعث نشود که زخم عمیقتر گردد ؛ زیرا عمیقتر شدن زخم می تواند باعث بجاگذاشتن اسکار یا جوشگاه در محل شود . بهتر است سه روز اول پس از انجام لیزر از پانسمان زخم استفاده کرد وهرروز یکبار به تعویض آن اقدام نمود . یکی از مواردی که پس از لیزر به آن باید توجه داشت ؛ عجله زیاد بیماران برای انجام جلسه دوم لیزر می باشد که پزشک باید در برابر خواست بیماران مبنی بر انجام عمل لیزر با فاصله های زمانی کوتاه مقاومت نماید تا اولاً اثرات انجام لیزر قبلی تکمیل شود وثانیاً از ایجاد عوارض بعلت تحریک مکرر پوست با لیزر جلوگیری گردد .


گاهی اوقات لیزرهای مخصوص از بین بردن رنگدانه های تاتو موثر واقع نشده و مجبور به استفاده از لیزرهای لایه بردار پوست مانند اربیوم ویا لیزر دی اکسید کربن می شویم . که این حالت بخصوص در مورد رنگدانه های کرم رنگ (رنگ پوست !!) که جهت ترمیم رنگدانه تیره تاتو استفاده می شود بیشتر اتفاق می افتد . در این حالت باید با استفاده از لیزر لایه های نازکی از پوست را بتدریج از پوست جدا نمود به این امید که رنگدانه های موجود در این لایه ها نیز بتدریج از بین بروند . در این عمل ممکن است ایجاد زخم ویا پوست رفتگی سطحی شود که در صورت عدم رعایت نکات مربوط به بهداشت زخم احتمال ایجاد عوارض نیز وجود دارد . این نوع لیزر نیز قبل از انجام در کل منطقه تاتو شده نیاز به تست در محل کوچکی از تاتو دارد تا پاسخ پوست فرد به لایه برداری مشخص شود و همچنین معلوم گردد که آیا عمق تاتوی انجام شده در حدی هست که با کمترین آسیب به پوست بتوان به از بین بردن آن اقدام نمود . درصورت مثبت بودن تست پس از حدود دوماه می توان اقدام به درمان کل منطقه تاتو با لیزر نمود . این نکته نیز حائز اهمیت است که درمان از بین بردن تاتو با لیزر یک پروسه طولانی است که گاه چندین جلسه بطول می انجامد و نیازمند صبرو حوصله زیاد پزشک و بیمار می باشد و اقدامات عجولانه در این مورد نیز مانند بقیه موارد درمانی می تواند موجبات خسارت برای بیمار را فراهم نماید .

sajadhoosein
25-12-2010, 17:37
نکاتی درمورد نقش غذا درداشتن پوستی سالم


نقش غذا درپیشگیری یا تشدید بیماریهای مختلف کاملاً مشخص نیست . درمورد بیماریهای پوستی نیزنمی توان نقش غذا را ازآنچه هست بیشترجلوه داد . اما نکات مهمی درمورد غذاها ونقش آنها درایجاد یا بهبودی بیماریهای پوستی وجود دارد که دراین مطلب به آنها اشاره مختصری خواهیم کرد .


درشیرخوارانی که دچاربیماری درماتیت آتوپیک هستند نقش شیرمادرکاملاً تایید شده است . شیرمادربا داشتن فاکتورهای حفاظتی بسیارازجمله IgA می تواند ازورود آنتی ژنها به سیستم گردش خون شیرخوار جلوگیری کرده وبه این طریق ازآلرژی بیشترنسبت به مواد غذایی جلوگیری کند . لذا به مادران شیرخواران آتوپیک حتماً باید توصیه شود که از دادن شیرخود به شیرخوار غفلت نورزند . درماتیت آتوپیک همان درماتیت یا التهاب سرشتی پوست است که می تواند از2 ماهگی درشیرخوار ایجاد شده وتا کودکی نیزادامه یابد .


ازجمله موارد دیگری که نقش تغذیه بسیارمهم است ریزش موی خانمهای جوان می باشد که ازجمله علل آن کم خونی های فقرآهن است . بهتراست دختران نوجوان وجوان ازمکملهای حاوی آهن استفاده نمایند تا دچاراین نوع ریزش مو نشوند . گاهی نیزکمبود آهن باعث تشدید ریزش موی آندروژنتیک فرد می شود که این موضوع نیزدرخانمها مصداق دارد .


برخی بیماریهای پوستی با بعضی غذاها ممکن است تشدید یابد . مصداق بارزاین مورد دربیماری درماتیت هرپتیفرم است که یک بیماری تاولی با منشا ایمونولوژیک است که درسنین میانسالی وبیشتردرآقایان رخ می دهد ودراین بیماری ممکن است فرد مبتلا، به گلوتن موجود درگندم وجو حساس باشد وباخوردن نان دچارتشدید بیماری خود شود . دراین بیماران ازرژیم های بدون گلوتن استفاده می شود که می تواند باعث شود که مقدارداروی بیماران نیزکمترگردد وبا مقدارکمتردارو تحت کنترل قرارگیرند .


ازجمله بیماریهای دیگرپوستی که می تواند با غذاها تشدید یابد می توان به کهیرآلرژیک اشاره نمود که ازجمله علل آن غذاها می باشد . البته دادن رژیم غذایی شدیداً محدود کننده گاهی درکهیرمفید نبوده زیرا کهیرعلل بسیارمتنوعی دارد واحتمال اینکه غذاها باعث تشدید آن شوند خیلی زیاد نیست . ازجمله غذاهایی که درکهیر توصیه می شود که استفاده نشود ، آجیل ، شکلات ، ماهی ، گوجه فرنگی ، سس ها وغذاهای کنسروی وحاوی نگهدارنده های غذایی مانند سوسیس وکالباس است .برخی بیماریهای سیستمیک مانند دیابت نیزبعلت آنکه رژیم غذایی نامناسب ممکن است باعث تشدید بیماری اصلی وایجاد عوارض پوستی شود قابل اهمیت هستند . ازجمله بیماریهای سیستمیک دیگرمی توان به فشارخون اشاره نمود که می تواند باعث زخمهای ساق پا ومچ پا شود ورژیم غذایی نیزدرآن موثراست .

sajadhoosein
25-12-2010, 17:43
درمورد بیماری آکنه که بسیارشایع می باشد باید متذکرشد که هنوزنقش رژیم غذایی دربروز و یا تشدید بیماری ثابت نشده است اما درصورتی که بیماربا خوردن برخی غذاها مانند شکلات ، شیر، آجیل ویا ادویه جات احساس می کند که بیماری اش تشدید می شود بهتراست ازخوردن چنین غذاهایی پرهیز نماید اما این توصیه شامل همه بیماران آکنه ای نمی شود . درمورد خوردن شیروتشدید آکنه بتازگی مقالاتی درتایید این مساله نوشته شده است اما بعلت آنکه شیریک ماده غذایی بسیارمفید می باشد شاید زود باشد که فرد دچارآکنه را ازمصرف این ماده غذایی بسیارمفید منع نماییم .


خیلی ازاوقات والدین بعلت آنکه گمان می کنند غذاهای خاصی باعث ضایعات پوستی فرزندشان است اورا ازخوردن برخی غذاها منع می کنند درصورتی که ضایعات پوستی بعلت حشره گزیدگی ویا حساسیت به حشرات می باشد درچنین مواردی بهتراست که با متخصص پوست مشورت شود تا دستورتغذیه ای خاصی به غلط داده نشود . گاهی نیزنوجوانان وجوانان به توصیه همسالان خود بعلت ترس ازتشدید جوشهای آکنه ای، ازخوردن بسیاری ازغذاهای مفید منع می شوند که این نیزنادرست است زیرا سن جوانی سنی است که فرد باید تغذیه مناسب وبا انواع غذاها داشته باشد تا ازرشد وسلامت کافی برخوردارشود .


نقش غذاها درطراوت وشادابی موها نیزبطورکلی پذیرفته شده است اما اینکه دقیقاً چه نوع تغذیه ای باعث این حالات می شود هنوز بدرستی معلوم نیست . درمجلات وروزنامه ها نکات بسیاری درمورد تغذیه مناسب جهت موها نوشته می شود که خیلی ازآنها سندیت علمی ندارد. اما درمورد ریزش موها گاهی استفاده ازمکملهای تغذیه ای حاوی ویتامینها ومواد معدنی می تواند تا حدودی مفید باشد . البته باید توجه داشت که بهرحال بهتراست با استفاده ازغذاها این ویتامینها واملاح را تامین نمود اما درشرایطی که چنین کاری میسرنباشد می توان ازمکملها نیز استفاده نمود. اینکه روی ، ویتامین E ، سلنیوم و... تاچه حد دربهبود ریزش مو موثرند هنوز معلوم نیست اما درصورتی که رژیم غذایی فرد حاوی چنین موادی نباشد می توان با تجویز مکملهای حاوی اینها درکناردرمان اصلی به درمان فرد کمک نمود .گاهی بسیاری ازبیماران گمان می کنند که می توانند بدون استفاده ازدارو وتنها با رژیم غذایی به درمان بیماری خود بپردازند که این باورباعث می گردد که نسبت به درمانهای دارویی بی اعتماد شده وباعث تشدید بیماری خود شوند . باید خاطرنشان نمود که درصورتی که پزشک معالج نسبت به استفاده از داروی خاصی تاکید می کند حتماً نسبت به استفاده از آن باید جدیت نشان داد و البته درکنارآن نیزاگربیمارمایل بود می تواند ازرژیم غذایی مخصوصی تحت نظرمتخصص تغذیه استفاده کند .


برخی از غذاها را دربعضی از بیماریها توصیه می کنیم . مثلاً غذاهای دریایی دربیماری پسوریازیس می تواند مفید باشد که این فایده می تواند مربوط به اسیدهای چرب غیراشباع موجود درماهیها ویا ویتامین E ویا A موجود دراین غذاهای دریایی باشد .


درمورد خشکی پوست و تیرگی دور چشمها که شکایت بسیاری از خانمها می باشد توصیه می شود از آب بیشتری درطول روز استفاده کنند . درمورد خشکی پوست که هیدراتاسیون پوست مسلماً مفید بوده ودرمورد تیرگی دورچشم نیز مصرف آب کافی باعث می شود که از گود افتادگی این ناحیه جلوگیری شده ودرنتیجه تیرگی این منطقه کمتر مشخص شود . درزمستانها که میل به آب خوردن درافراد کمتر است خشکی پوست نیزبعلت شرایط آب وهوایی بطور شایعتری رخ می دهد ومصرف کم آب باعث تشدید این خشکی می تواند بشود لذا دراین زمانها مصرف آب کافی می تواند کمک کننده باشد.

sajadhoosein
26-12-2010, 08:50
لیزر درمانی موهای زائد

موهای زائد معمولاً به موهایی اطلاق می شود که موجب آزار فرد می شود . درنژاد ها وفرهنگهای مختلف ممکن است درمورد اینکه کدام موها زائد است اختلاف وجود داشته باشد اما درهمه فرهنگها واقوام موی صورت خانمها موی زائد محسوب می شود . موی صورت خانمها درصورتی که زبرومشکی وقطور باشد موجب مشکلات زیبایی برای فرد می شود که روشهای مختلف از بین بردن این نوع موها نیز به همین جهت تنوع وگوناگونی زیادی دارد . از بین روشهای مختلف تنها دو روش دوام و ماندگاری بیشتری دارد که یکی از آنها الکترولیز ودیگری لیزر می باشد . الکترولیز بعلت احتمال جاگذاری و اهمیت رعایت استریل بودن سوزنهای بکار رفته در آن ودرد درهنگام انجام ، دیگر خیلی کاربردی نداشته ودر حال حاضر لیزرهای مختلف کاملاً جایگزین این روش قدیمی شده اند .


اما درمورد لیزر موهای زائد باید نکاتی را متذکر شد تا اولاً انتظار زیاده از حد از این روش نداشت و ثانیاً اثرات مفید آن مشخص گردد . لیزرهای از بین برنده موهای زائد معمولاً با اثر برملانین یا همان رنگدانه اصلی پوست ومو باعث تخریب فولیکول یا همان ریشه مو می شوند . بنابراین هرچقدر موهای زائد مشکی تر باشد اثر لیزرها نیز برمو بیشتر است و هرچقدر رنگدانه پوست کمتر باشد عوارض احتمالی لیزر نیز کمتر است . بنابراین بهترین پوست ومو برای لیزر موی زائد موی مشکی وپوست سفید می باشد . بهتر است قبل از انجام لیزر آزمایشات هورمونی مربوط به موی زائد درخواست شود تا درصورتی که اختلال هورمونی درزمینه موی زائد فرد وجود داشته باشد شناسایی شده وتحت درمان صحیح دارویی قرار گیرد . درهنگام استفاده از داروجهت پرمویی می توان اقدام به لیزر نیز نمود تا دارو باعث کاهش ایجاد موها شده ولیزر نیز باعث ازبین رفتن موهای موجود گردد .


قبل از لیزر درمانی موهای زائد باید از حداقل سه هفته قبل اقدام به کندن موها نکرد زیرا التهاب ایجاد شده دراثر کندن موها می تواند اثرلیزر را بر موهای زائد کمی کاهش دهد . لذا دراین مدت می توان برای از بین بردن موها از تیغ ویا قیچی استفاده نمود . استفاده ازموبرهای شیمیایی و ماشینهای اضاله مو نیز دراین مدت ممنوع است .


قبل از استفاده از لیزرهای موی زائد وپس از آن باید از ضد آفتاب مناسب پوست فرد استفاده شود تا پوست فرد برنزه نشود زیرا برنزه شدن پوست می تواند باعث افزایش عوارض لیزر درپوست فرد شود . استفاده از سولاریوم نیز قبل از لیزر ممنوع می باشد .


عوارض لیزرهای موی زائد شامل لکه های پررنگ پوست می باشد که بسیارنادر بوده ودرصورتی که نکات ذکر شده رعایت گردد وانتخاب بیمار و طول موج و انرژی استفاده شده جهت وی صحیح باشد چنین اتفاقی نخواهد افتاد . گاهی لکه های حلقوی درمحل لیزر ایجاد می شود که این خونمردگیها معمولاً پس از مدت کوتاهی برطرف می شود وجای نگرانی وجود ندارد . قرمزی پس از لیزر نیز با خنک نمودن پوست وهمچنین گاهی استفاده از کرمهای حاوی استرویید کاهش یافته ومعمولاً بیش از یک روز باقی نمی مانند .

انجام لیزر موهای زائد معمولاً درد زیادی ایجاد نمی کند اما درصورتی که فرد حساس بوده وتراکم موها زیاد باشد می توان از ژلهای بیحسی قبل از لیزردرمانی استفاده نمود تا سوزش ایجاد شده درهنگام لیزر نیز کاهش یابد . قراردادن کیسه های یخ برروی پوست قبل از انجام لیزر تا حد زیادی می تواند سوزش آن را کاهش دهد که به این نکته ساده دربسیاری از کلینیکهای لیزر توجهی نمی شود . یکی از نکات مهمی که باعث کاهش درد بیمار درهنگام لیزردرمانی می شود توضیحات صادقانه پزشک می باشد که خود به همراه منش ورفتار موقرانه پزشک می تواند باعث کاهش اضطراب بیمار ودرنتیجه باعث کاهش درد وی گردد .


تعداد جلسات لیزرمعمولاً حدود 6 جلسه می باشد که البته دربرخی افراد این تعداد ممکن است کمتر ویا بیشتر باشد . مدت دوام اثرات لیزر نیز درافراد مختلف متفاوت است اما حدوداً 4-3 سال اثرات لیزر درکاهش موهای زائد می تواند دوام داشته باشد وگاهی لازم است که طی یک دوره دیگر نیز به لیزراین نوع موها اقدام نمود . موهای زائد برخی از نقاط صورت از بقیه نقاط مقاومتر می باشد ، برای مثال ممکن است موهای چانه تعداد جلسات بیشتری برای از بین بردنشان لازم باشد . گاهی موهای زائد دراثرلیزر کرکی ونرم شده ودراین مرحله می توان به جلسات لیزر خاتمه داد واز روشهای موقتی کاهش موهای زائد استفاده نمود ؛ زیرا این نوع موها به لیزر کمتر پاسخگو می باشند . موهای سفید نیز همانطور که درابتدا گفته شد به لیزرهای رایج کمتر پاسخ می دهند .

sajadhoosein
26-12-2010, 09:02
درباره پیوند مو بیشتر بدانید

ظاهر هر فرد نقشی اساسی در ایجاد حس اعتماد به نفس او دارد و در اين میان داشتن موهای زیبا و انبوه نشانه ای بارز از زیبایی به شمار مي رود. هرچند همه مردم جامعه از این نعمت بهره مند نيستند و 30 تا 40 درصد مردان جهان گرفتار كم مویی هاي پيشرفته طاسي اند. البته اين مشكل مختص مردان نیست و زنان هم كم و بيش با اين عارضه دست به گریبان هستند.

در سال هاي اخير پيشرفت های چشمگيری در زمينه پيوند مو حاصل شده است و همه آنها نشان مي دهند كه اگرچه اين جراحی به ظاهر ساده است، ولی عملی بسیار ظریف و حساس محسوب می شود و رعايت نكات زيادی لازم است تا بتوان به بهترین نتیجه رسید.

بنابراين اگر شما هم داوطلب پيوند مو هستيد، اولين گام مهم يافتن يك جراح باتجربه است تا در قبال صرف وقت و هزينه جراحی بتوانيد به نتيجه رضایت بخش برسید و همچنین لازم است که خودتان نیز اطلاعات بیشتری درباره ی پیوند مو بدانید. در ادامه، پاسخ به برخی موارد مهم پیرامون پیوند مو آمده است.

چرا مو دچار ریزش مي شود و آيا برای تمام افرادی كه دچار ریزش موی برگشت ناپذير مي شوند، درمان يا چاره ای وجود دارد؟

مو نقش مهمی در زيبایی انسان دارد. اين عضو همانند بقيه اعضا بدن مي تواند دچار بيماري ها و مشكلات متعدد شوند. عوامل بيماري زاي مختلفي باعث ريزش مو مي شوند. البته تعدادي از اين انوع ريزش ها برگشت پذير و با درمان دارويي يا از بين بردن عامل زمينه ای قابل برگشت هستند. به عنوان مثال، ريزش مو در خانم ها 3 تا 4 ماه پس از زايمان و ريزش مو به دنبال استرس های شدید يا بر اثر اختلالات هورمونی و آندروژنتيكی. اما در مواردي پياز يا فوليكول مو از بين مي رود و رشد مجدد مو غيرممكن مي شود و با هيچ درمان دارويي هم قابل برگشت نيستند؛ مثل سوختگي ها، محل های جراحی، رادیوتراپی، تروما. سردسته همه اينها ریزش موی هورمونی ژنتیكی است كه اگر در مراحل اوليه درمان نشوند يا اگر فرد به درمان دارويي پاسخ ندهد قابل برگشت نخواهند بود.

در اين ميان هميشه دانشمندان در اين فكر بودند كه راهي براي جايگزيني موهای از دست رفته پيدا كنند و هيچ راهی بهتر از اين نيست كه موي طبيعي از بدن خود فرد گرفته شود.

اين كار قدمتی در حدود 60 50 سال دارد. در شروع كار از تكنيك هايي استفاده مي شد كه نتيجه كار زياد رضايت بخش نبود و نماي زيبايي نداشت، مثلابا پانچ هاي 4 تا 5 ميلي متري از نواحي پشت سر فوليكول مو برداشته مي شود وبه همان صورت در محل مورد نظر پيوند مي زدند و در نتيجه اگرچه پيوند انجام مي شد؛ اما موها نمايي مصنوعي و عروسكي پيدا مي كرد. از حدود 15 سال پيش بحث ميكروگرافت و فوليكولار يونیت (FUT) در حوزه پيوند مو مطرح شد. در اين روش بعد از برداشت، فوليكول هاي مو را به صورت تك تك و با همان حالت طبيعي كه در ناحيه اهداكننده كه معمولاناحيه پشت سر و بالاي گوش است برداشته شده و در ناحيه مورد نياز به همان حالت طبيعي پيوند زده مي شوند. در نتیجه مو پس از 2-3 ماه استراحت، شروع به رشد مجدد می كند و به همان حالت طبیعی قبلی برمي گردد. نتيجه اين كار ايجاد موهاي طبيعی خود فرد در محل مورد نياز است.

طبيعتا اين كار بسته به وسعت منطقه مدنظر طی يك تا 2 جلسه انجام مي شود.

در پیوند مو با روش جدید، موی پیوند از کجا برداشته می شود، و آیا پس از پیوند احتمال ریزش مجدد آن وجود دارد ؟

ناحيه اي در سر به نام ناحيه اهدا كننده وجود دارد كه فوليكول هاي آن هيچ وقت تحت تاثير هورمون هاي مردانه قرار نمي گيرد و در نتيجه دچار ريزش نمي شوند. به همين دليل، حتي مردان طاس هم در ناحيه حاشيه و پشت سر مو دارند، در واقع فوليكول هاي مو در اين نواحي به گيرنده هورمون حساس نيستند. پس اگر ما بتوانيم اين فولیكول ها را از ناحيه اهداكننده به صورت سالم برداريم و با يك نمای طبيعي در محل گيرنده پيوند بزنيم، در محل جديد شروع به رشد مجدد مي كنند. مویی كه در اين روش پیوند زده مي شود دایمی است، هيچ وقت نمی ریزد و نياز به هيچ روش نگهداری خاصی هم ندارد. در اين روش هر چه بتوانيم فوليكول هاي بیشتری را برداريم ، بدون صدمه به محل گیرنده منتقل و به صورت هنرمندانه به نمای طبيعی نزديك تر كنيم كار پیوند مو با موفقيت بيشتری انجام مي شود.

پس ظرافت، مهارت و دقت برای حصول نتیجه نهایی دلخواه در پیوند مو الزامی هستند.

به طور كلی، تاكنون چه روش هایی برای پیوند مو در دنیا ارائه شده اند و هر كدام چه عوارض و محدودیتهایی دارند؟


برای انجام پیوند موی طبیعی2 روش وجود دارد. یكی روش قدیمی تر كه بهFIT معروف است و همان طور كه اشاره كردم، با پانچ های مخصوص پیاز مو را برداشت میكنیم . در این روش بعلت محدودیت دربرداشت در هر جلسه نیاز به جلسات متعدد برای ایجاد حداقل تراكم مورد نیاز است.بعلاوه در افرادی كه تراكم موی زیادی در ناحیه اهداكننده دارند ، با این روش 20 تا 30 درصد فولیكولهای مو از بین میروند. بنابر این این روش تنها برای كسانی كاربرد دارد كه میزان كمی مو برای پیوند احتیاج دارند یا فاصله موها در پشت سرآنقدر زیاد است كه بخوبی می توان آنها را از هم جدا كرد یا در حالتی كه بخواهیم از فولیكول های تنه كه ازهم فاصله دارند برداشت كنیم. در روش استاندارد جدید كه تقریبا تمام شرایط یك پیوند موی ایده آل را دارد و به FUT معروف است یك نوار به عرض 1 تا 5/1 سانتی متر و به طول 20 تا 30 سانتی متر از پوست پشت سر برداشت می شود. سپس با استفاده از میكروسكوپ و لوپ های مخصوص ، فولیكول های آن بصورت تك تك جدا می شوند و با همان ظرافتی كه جدا شده اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش هایی در حد یك میلی متر پیوند زده می شود. در روشFUT درهر جلسه پیوند مو بسته به تراكم مو ودرجه شلی یا الاستیسیته پوست ناحیه اهداكننده بین 2000 تا 3000 گرافت كه معادل 4000 تا 6000 تار مو می باشد برداشت می شود. این مقدار مو تقریبا نصف یك سر طاس را پوشش مناسب میدهد و اگر فردی طاسی پیشرفته هم نداشته باشد، با همین یك جلسه درمان می شود.


این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود، بنابر این در افرادی كه مشكل سلامتی نداشته باشند محدودیت سنی ندارد و حتی در كودكی كه دچار سوختگی یا بیماریی كه منجر به ریزش مو شده است، می تواند تحت درمان قرار گیرد. این نوع پیوند احتیاجی به استراحت و گذراندن دوره نقاهت در منزل ندارد. در ضمن موی پیوندی پس از2 تا 3 ماه شروع به رشد می كند و مادام العمر به رشد خود ادامه می دهند.

sajadhoosein
26-12-2010, 09:13
پیوند مو به روشFUT برای چه افرادی توصیه می شود و آیا در بین مراجعه كنندگان ممكن است افرادی شرایط لازم برای این نوع جراحی را نداشته باشند؟

در بحث پیوند مو انتخاب بیمار خیلی مهم است. باید دید فردی كه می خواهد تحت پیوند قرارگیرد، آیا واقعا به این درمان احتیاج دارد یا خیر؟ در ریزش موی اسكارینگ یا برگشت ناپذیر پیوند مو تنها راه درمان محسوب می شود و در ریزش موهای هورمونی- ژنتیكی هم معمولادر افرادی كه در فاز ریزش شدید مو هستند توصیه نمی شود و در واقع بیشتر به افرادی توصیه می شود كه 50درصد یا بیشتر از موهای خود را از دست داده باشند و تراكم موها در حدی باشد كه بتوانیم لابه لای آنها پیوند بزنیم. خانم هایی كه به هر دلیل دچار این مشكل شده اند هم به راحتی می توانند از این روش برای پرپشت شدن موهایشان استفاده كنند.
مویی كه در روشFUT پیوند زده می شود، دائمی است هیچ وقت نمی ریزد و نیاز به هیچ روش نگهداری خاصی نداردبرای كسانی كه پشت سر پرمویی دارند روش استانداردFUT پیشنهاد می شود، ولی در كسانی كه موی پشت سر به هر دلیلی كم پشت باشد یا از ناحیه تنه برداشت شوداز روشFIT استفاده می شود. البته چون الگوی رشد موی تنه با موی سر متفاوت است در صورتی كه موی سر آنقدر كم باشد كه نتوانیم پوشش مناسب ایجاد كنیم از ناحیه تنه برداشت میكنیم. اما معمولاً ناحیه اهدا كننده سر در بیشتر افراد آنقدر موی ذخیره دارد كه بتوانیم نقص موجود را مرتفع كنیم.

آیا روشFUT به عنوان جدیدترین روش پیوند مو در جهان مطرح است یا این كه روش های پیشرفته تری در كشورهای دیگر برای پیوند ارائه می شود؟

بله، آخرین تكنیك پیوند مو روشFUT است كه با ظرافت كامل و حداكثر نتیجه در حال انجام است. متاسفانه تبلیغات اغراق آمیز و غیر واقعی روی تعداد گرافت ها یا تارهای مویی كه در هر جلسه پیوند زده می شوند صورت می گیرد.
واقعیت این است كه مقدار مویی كه در هر جلسه برای هر فرد پیوند زده می شوند به 3 عامل عمده وابسته است.اول میزان تراكم موی فرد است. برخی از افراد 50 فولیكول و برخی دیگر 100 تا 120 فولیكول در یك سانتی متر مربع دارند. دومین عامل بستگی به میزان شلی یا الاستیسیته پوست سر فرد دارد. به همین دلیل، در برخی بیماران تنها می توان به عرض 8 میلی متر از پوست برداشت كرد؛ اما درفرد دیگری 5/1 سانتی متر برداریم. طول هم به همین نسبت متغیر است بنابراین میزان مویی كه در هر جلسه برای هر فرد پیوند زده می شود، به میزان ذخیره موی فرد و به تبحر و تجربه تیم پیوندمو بستگی دارد.
با توجه به همه محاسنی كه شما درخصوص پیوند موی طبیعی با روشFUT عنوان كردید، اما همچنان مراكز پیوند مو كه تعداد آنها در كشور ما كم هم نیست، موهای مصنوعی را به قیمت های گزاف برای متقاضی پیوند می زنند. سوال من این است كه چرا با وجود امكان پیوند طبیعی در ایران، این مراكز همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.
معمولاپیوند موی مصنوعی به كسانی توصیه میشود كه امكان انجام پیوند موی طبیعی در آن ها وجود ندارد و به همین دلیل استقبال كمتری از آن می شود. پیوند موی مصنوعی بیشتر توسط افرادی انجام می شود كه در حوزه پزشكی تخصص ویژه ای ندارند.

اما چه مراحل و پروسه هایی طی شده اند تا این كه در حال حاضر پیوند مو با این ظرافت انجام شود، آیا فناوری خاصی به این قضیه كمك كرد؟

طبیعت علم پیشرفت وترقی است و تحقیقات مداومی كه روی این كار انجام شده باعث جایگزینی روش های جدید ودقیق تر شده است. در ابتدا تصور بر این بود كه هر چه تعداد فولیكول های مو هم بیشتر باشد، احتمال زنده ماندن بیشتری دارند؛ اما پس از گذشت سال ها امكان جدا كردن گرافت های كوچك تر و زنده ماندنشان فراهم شد و آخرین تحقیقات نشان میدهد كه فولیكول مو به همان صورت كه در سر وجود دارد پیوند زده شود. در این راه استفاده از میكروسكوپ خیلی كمك كننده است تا با ظرافت كامل بتوان فولیكول ها را از یكدیگر جدا كرد.

بدن بیماران به موهای پیوندی كه واكنش نشان نمی دهد؟

حسن پیوند موی طبیعی در واقع همین است. با توجه به این كه عضو پیوندی از بدن خود فرد تهیه میشود احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. خالق هستی این ذخیره را قرار داده تا ما بتوانیم از آن برای جبران بخش های دچار كاستی استفاده كنیم بدون این كه در ناحیه اهداكننده پشت سر تغییر اساسی مشاهده كنیم.

با توجه به استفاده از سلول های بنیادی برای درمان خیلی از بیماری ها آیا تلاشی برای تكثیر مو از این طریق انجام شده است؟ و اگر خیر، آیا می توان امیدوار بود كه در آینده ای نزدیك این كار صورت گیرد؟

این ایده در واقع طرح آینده پیوند مو است و همان پدیده كلونینگ و بحث سلول های بنیادی است. سلول های فولیكول های موی حیوانات آزمایشگاهی كشت داده شده اند و در نتیجه از یك تكه 3 میلی متری پوست هزاران فولیكول جدید ایجاد میشود، اما نكته ای كه باعث شده است استفاده از این روش برای انسان محدود شود، این است كه هنوز مشخص نیست فولیكولی كه از این طریق فراهم می شود آیا در آینده سرطانی می شود یا نه، چون فولیكول مو جزو نواحی محسوب می شود كه رشد سریعی دارد و وقتی در آزمایشگاه رشد داده می شود موادی برای افزایش تقسیمات سلولی به آنها اضافه می شود. بنابراین مدت زمان طولانی همراه با تحقیقات بیشتر لازم است تا از ایمن بودن این تكنیك اطمینان كامل حاصل شود.

sajadhoosein
26-12-2010, 09:19
نکات مراقبتي از ناخن


1. بهترين موقع براي مانيکور کردن بعد از دوش گرفتن يا ظرف شستن مي باشد. چون اين فعاليت ها کثيفي را از زير ناخن پاک کرده و پوست اطراف ناخنها را نرم می نمايد.

2. لاک نازک کننده نيز مي تواند پس از لاکي که قبلا زده شده و بطور ناخواسته ضخيم شده استفاده شود.
اين لاک لاک ضخيم قبلي را به ميزان دلخواه نازک مي کند. لاک را در يخچال نگهداري نماييد تا عمر طولاني تري داشته باشد.

3. سعي نماييد بيش از يکبار در هفته از پاک کننده هاي لاک (آستون) استفاده نکنيد زيرا ناخن ها را خشک مي کند و ناخن هاي خشک بيش از ناخن هاي نرم و مرطوب شده در معرض شکسته شدن هستند.

4. يک لايه و پوشش رويي بر روي لاک مانند لاک هاي براق کننده و بي رنگ بر روي لاک ناخن خود بزنيد.
اين کار احتمال شکسته شدن ناخن ها را به حداقل مي رساند. روي ناخن هاي طبيعي بدون لاک نيز مي توانيد هر روز يک لايه از اين لاک هاي بي رنگ و براق کننده بزنيد تا رطوبت ناخن ها حفظ شود.

5. پس از شستن دست ها از کرم و لوسيون استفاده کرده و روي ناخن ها را نيز بزنيد. دست ها و ناخن ها پس از شستشو با صابون و پاک کننده هاي قويتر زود خشک مي شوند.

سعي کنيد آنها را چرب و مرطوب نگهداريد. مي توانيد براي اينکار از مرطوب کننده ها و نرم کننده هايي مانند وازلين و غيره استفاده نماييد. هر شب قبل از خواب نيز حتما اين کار را انجام دهيد.

6. با استفاده از تکه چوب(خلال دندان) شما مي توانيد زير ناخن ها را تميز کنيد. محلولي با ترکيب 1 قسمت ماده سفيد کننده و 10 قسمت آب درست کرده و پنبه را به آن محلول آغشته کرده سپس به هر قسمت از ناخن که لک و کثيف شده بماليد تا جرم آن پاک شود.
زير ناخن ها را با يک تکه چوب خلال دندان يا مسواک و محلول صابون و ماده سفيد کننده بسابيد تا لکه ها برطرف شوند.

7. ويتاميني به نام بيوتين ناخن ها را در حيوانات محکم تر مي کند. دانشمندان در بعضي از تحقيقاتي که انجام شده به اين نتيجه رسيده اند که شايد اين ويتامين توانايي محکم کردن ناخن هاي انسان را داشته باشد. بيوتين در دراگ استورها موجود است.

8. در مورد ناخن هاي مصنوعي که بر روي ناخن هاي طبيعي اصطلاحا کاشته مي شوند مراقبت ها بايد جدي تر و دقيق تر باشد.

9. بايد پس از کاشت ناخن خيلي مراقب بود اولا که ناخن مصنوعي نبايد زياد بلند باشد تا هنگام برخورد محکم با جايي يا چيزي نشکند. از آستون نيز نبايد زياد استفاده کرد چون لايه مقاوم و محکم آن را به زور از بين برده و سريع مي شکند. پس از 4 الي 6 ماه که ناخن مصنوعي کم کم از روي ناخن طبيعي (به علت رشد ناخن) مي رود بايد توسط فرد متخصص چک شود

جام جم آنلاين: پزشكان آمريكايي مي گويند مي توان با دقت در ناخن هاي اشخاص به بيماري هاي آنان پي برد.
به نوشته ميدل ايست آنلاين ، بسياري از مردم ساليانه پول زيادي براي زيبا ساختن ناخن هاي خود هزينه مي كنند حال آن كه غافل هستند با اين كارها تنها بيماري هاي خود را پنهان مي كنند.
ناخن انسان به راحتي مي تواند نشان دهد آيا شخص مبتلا به بيماري پوستي يا در آستانه ابتلاء به اين بيماري است يا بيماري خوني دارد.
كارشناسان مي گويند اگر در ناخن هاي خود تغييراتي ديديد در سريع ترين وقت ممكن به پزشك مراجعه كنيد چرا كه ناخن ها آيينه تمام نماي اعضاي بدن هستند..

sajadhoosein
26-12-2010, 10:38
داشتن ناخنهاي زيبا و سالم حق شماست


ناخن‌ها هنگامي كه در شرايط ايده‌آلي باشند، بسيار جذابند. همچنين ناخنها جدا از جاذبه آرايشي، بازگو كننده سلامت عمومي بدن و حتي عادات شخصي فرد هستند. دكتر كتايون صائقي فوق‌تخصص پوست و مو از فرانسه، در خصوص دارا بودن ناخنهاي سالم و جذاب به خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا ـ واحد علوم پزشكي ايران ـ مي‌گويد: شايد مهمترين نكته در خصوص سلامت ناخن زنان خانه‌دار، استفاده نكردن آنها از دستكش حين انجام كارهاي خانه و شست‌وشو باشد. چون مواد شوينده قوي و كار با اجسام سخت، به راحتي لايه محافظ ناخن را از بين مي‌برند و موجب ترك خوردن آن مي‌شوند، پس بهترست در همه حال، حتي زمان جارو كردن، از يك دستكش محافظ استفاده شود. وي ادامه مي‌دهد:‌ سعي كنيد حتما بعد از كار با مواد كثيف، ناخنهايتان را با برس ويژه تميز كنيد.

در ضمن براي جلوگيري از شكننده شدن ناخن در زمان سوهان كشيدن، هيچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نكشيد. اين متخصص پوست و مو مي‌افزايد: به كودكان خود ياد بدهيد نبايد از ناخن تميز استفاده ابزاري كرد؛ مثلا خارج كردن منگنه از درون كاغذ صحيح نيست. چون به شدت به بافت ناخن صدمه مي‌زند. دكتر صائقي‌ جهت رفع خشكي و ترك ناخنها توصيه مي‌كند هر روز دست و ناخنهاي خود را مرطوب كنيد. استفاده از براق كننده لب، براي نرم كردن ناخنها بسيار مؤثرست.
دكتر صائقي، رعايت رژيم غذايي صحيح را جهت تقويت ناخن‌ها مي‌داند و تصريح مي‌كند: غذاهاي سرشار از سولفور و سيليكون مثل گل كلم و ماهي، موجب حفظ طراوت ناخن مي‌شود ( خصوصا افرادي كه با ناخن‌هاي خود، بيشتر كار مي‌كنند مثل نوازندگان موسيقي بايد بيشتر از اين رژيم استفاده كنند.) همچنين آب هويج تازه به علت غني بودن از كلسيم و فسفر سبب استحكام ناخنها مي‌شود. وي در خاتمه خاطرنشان مي‌كند: آب و مايعات و استفاده روزانه از ‌٥/٢ ميلي‌گرم بيوتين ( در تخم مرغ و جگر به وفور يافت مي‌شود) نيز مي‌تواند در شادابي، نرمي و سلامت ناخن مفيد واقع شود

sajadhoosein
26-12-2010, 10:50
از ناخن چه می دانید ؟

● آناتومی ناخن
ناخن از بافت سخت و مرده ای به نام کراتین ساخته شده است و نوک حساس انگشتان را در برابر آسیب حفظ میکند. از جمله مشکلات شایع ناخن ، تغییر شکل آن و درد یا التهاب پوست اطرافش است. شایع ترین علت تغییر شکل ناخن ،آسیب و عفونت های قارچی هستند. با وجود این بیشتر بیماری های پوستی رایج و از جمله پسوریازس و اگزما هم می توانند بر رشد و ظاهر ناخن ها تاثیر بگذارند. حدود ۶ ماه تا یک سال هم طول می کشد که ناخن از دست رفته جایگزین شود.

بنابراین لازم است درمان مشکلات ناخن هم به همین مدت ادامه پیدا کند.
▪ بستر ناخن:
بستر ناخن قسمتی از بافت ناخن است که بافت عظیم و نازا نامیده می شود بخش بستر ناخن از لبه بافت زایا و جوانه زننده یا هلالی به هیپونی کیم hypony chium امتداد می یابد. بستر ناخن شامل رگ های خون، اعصاب و رنگدانه (سلولهای تولید کننده فلانین) می باشد. همانطور که ناخن از ریشه تولید می شود به سمت پایین بستر ناخن حرکت میکند که با افزودن مواد ناخن به ضخامت ناخن کمک می کند. سطح و صاف بودن بستر ناخن برای یک رشد طبیعی ناخن بسیار مهم می باشد.اگر اینطور نباشد ممکن است ناخن شکسته شود و یا شیارهایی برروی آن ایجاد شود که استفاده لوازم آرایشی بر روی ناخن را غیر ممکن می سازد.
▪ ورقه ناخن:
ورقه ناخن ، ناخن واقعی است که از کراتین سخت و نیمه شفاف ساخته شده است. ظاهر صورتی رنگ ناخن به خاطر رگهای خوین زیر ناخن می باشد. زیر سطح ناخن دارای شیارهایی است در امتداد طول ناخن که به چسبیدن ناخن به بسترش کمک می کند.
▪ کوتیكول:
بخش cuticle ناخن انگشت، chium epony نیز نامیده می شود که بین پوست انگشت و ورقه ناخن قرار گرفته و با ترکیب این ساختارها یک مانع و محافظ ضدآب روی ناخن ایجاد می کند.
▪ پریونیکیوم (Perionychium) :
پریونیکیوم پوستی است که روی ورقه ناخن قرار می گیرد. این قسمت لبه paronychicol نیز نامیده می شود. این بخش محل ایجاد ریشه ناخن، ناخن های رشد نکرده و عفونت پوست که paronychia نامیده می شود می باشد.
▪ Hyporychium :
محل بین ورقه ناخن و نوک ناخن می باشد. اینجا محل اتصال ناخن و پوست نوک انگشت است. همچنین جایی که یک مانع ضدآب برای ناخن تولید می شود.
رشد ناخن : ناخن ها در تمام مدت در حال رشد هستند اما میزان این رشد با سن و circulatjion آهسته می شود. ناخن های انگشتان دست سریعتر از ناخن های انگشتان پا با میزان ۳ میلی متر در هر ماه رشد می کنند. رشد ناخن از محل ریشه تا نوک آزاد ناخن (خارج شده) ۶ ماه طول می کشد. ناخن های شست پا هر ماه ۱ میلی متر رشد می کنند و بین ۱۲-۱۸ ماه طول می کشد تا کاملا یک ناخن جایگزین آن شود.
▪ ساختمان ناخن :
ساختمانی که ما از ناخن می شناسیم به ۶ بخش معین و ویژه تقسیم می شود:
ـ ریشه،
ـ بستر ناخن،
ـ ورقه ناخن،
ـ سطح بیرونی یا کوتیکل،
ـ eponychium
ـ perionychium.
هر یک از این بخشها وظیفه خاص و مشخصی دارند و اگر مشکلی در هر یک از این بخشها بوجود بیاید ظاهر ناخن بشکلی غیر طبیعی بروز خواهد کرد.
▪ ریشه ناخن:
ریشه ناخن انگشت بعنوان بافت زایا (جوانه زننده) نیز شناخته شده است . این بخش از ناخن در حقیقت در زیر پوست، پشت ناخن انگشت قرار دارد و به اندازه چند میلی متر به سمت داخل انگشت امتداد می یابد. ریشه ناخن انگشت بیشترین حد ناخن و بستر ناخن (nail bed) را تولید می کند. این بخش از ناخن هیچگونه ملانوسیتی ندارد(رنگدانه ندارند) لبه بافت زایا به رنگ سفید دیده می شود و ساختار هلالی شکل آن (lunula) هلال نامیده می شود.
● بیماری های ناخن
▪ شکنندگی و ورقه ورقه شدن عمودی از قسمت نوک ناخن
این حالت در ناخن در اثر تماس مفرط دست با آب و محلولهای شیمیایی بوجود می آید. در بیشتر موارد یکی از مشخصه و علائم پیری نیز می باشد. همینطور که ما مسن تر می شویم از رطوبت و چربی طبیعی بستر ناخن کاسته می شود. این رطوبت و چربی مانند سیمانی است که لایه های ورقه ناخن را محکم درکنار هم نگه میدارد. با دیدن اولین نشانه و علائم ورقه ورقه شدن ناخن ها، آنها را هیدراته (آب رسانی) کنید. مضاف بر آن از ویتامین E و روغن ناخن jojoba که به عنوان دو چربی گیاهی هستند استفاده نمایید. Jojoba دارای مولکولهای بسیار ریزی است که قادر است به راحتی در لایه های ورقه ناخن نفوذ نماید. مولکولهای موجود در ویتامین E برای نفوذ در لایه سطح پوست و یا لایه های ورقه ناخن خیلی بزرگ هستند. روی ورقه ناخن و اطراف کوتیکل را حداقل دو بار در روز چرب کنید.

اگر بیشتر با آب در تماس بودید به دفعات بیشتری ناخن هایتان را چرب کنید. هنگام نظافت و شستشو از دستکش استفاده کنید. بیاد داشته باشید که آب به عنوان "حلال جهانی" در نظر گرفته می شود و در واقع یک ماده شیمیایی است .
▪ خطوط برجسته عمودی بر سطح ناخن (به علت پیری)
این عارضه از مشخصه های پیری است هر چند که محدود به پیری و جوانی نمی شود. ورقه ناخن در قسمت بستر ناخن به سمت جلو رشد می کند اما به شکل راه راه و برجسته، یعنی خطوط برجسته و عمودی از بستر ناخن بیرون آمده و رشد می کند.

sajadhoosein
26-12-2010, 10:57
به مرور که ما مسن تر می شویم سطح چربی و آب طبیعی ناخن کم می شود و این خطوط برجسته ریل مانند نمایان می شوند. ناخن های راه راه شده برجسته را روزانه دوبار با جریان آّب رسانی و چربی و ویتامین E چرب کنید تا بهبود یابد.
▪ نازک شدن ناخن :
این عارضه به هنگام کمبود آهن در بدن در ناخن ها نمود پیدا می کند. ناخن ها از قسمت نوک ناخن نازک، ورقه ورقه و مقعر می شوند. برای رفع این مشکل و اختلال در فرم ناخن باید به پزشک مراجعه و در رفع کمبود آهن در بدن تلاش نمود.
▪ عفونت ناخن (گوشه کردن):
پارونیشیا یا عفونت ناخن به دو شکل حاد و مزمن ممکن است بوجود بیاید. عفونت پارونیشیا در گوشه ناخن ها توسط باکتری ها ، قارچها و بعضی از ویروس ها بوجود می آید. لایه های مجاور ناخن مانند سد و محافظی میان ورقه ناخن و بافت اطراف عمل می کنند. اگر این لایه ها شکافته یا شکسته شوند این سد می شکند و باکتری ها به راحتی وارد بافت و لایه های ناخن می شوند. این نوع عفونت با متورم یا قرمز شدن و درد شدید بروز می کند. این وضعیت ممکن است در افرادی که دستهایشان به مدت طولانی با آّب تماس دارد تشدید شود و این عارضه شدیدا واگیردار می باشد.
▪ سفیدک زدن روی ناخن:
به همراه لکه و خطوط سفید بر روی ورقه ناخن،ممکن است حباب ها و منافذ کوچک و ریز پر از هوا که بر اثر آسیب های وارده به ناخن ایجاد شده اند بروز نماید. این وضعیت ممکن است ارثی باشد و هیچگونه نیازی هم برای درمان نباشد.
▪ مراقبت طبیعی ناخن و ترمیم آن:
حال که عضو ناخن را بهتر شناخته و درک می کنیم ، می توانیم بهتر و با روشی اصولی تر از ناخن های خود مراقبت نماییم. در زیر چند نکته جالب و ضروری آمده که در انجام این امر مفید خواهد بود. پوست و ناخن های ما همواره با جریان مداوم آب و چربی تغذیه می شوند. هر چیزی را که ما دیده و لمس می کنیم (غیر از نور و الکتریسیته) شیمیایی است. افراط در شستن دست و یا استفاده از محلولهای پاک کننده شیمیایی بدون دستکش می تواند به رطوبت و چربی مفید پوست و ناخن ها آسیب زده و آنها را از بین ببرد. در نتیجه این واکنش ناخن ها و پوست ، پوسته پوسته می شوند.
آب نیز همانند تمام محصولات مربوط به ناخن یک ماده شیمیایی است.
قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد شیمیایی می تواند عکس العمل های اگزمایی را ایجاد کند.
ورقه ناخن از لایه های بسیاری از سلولها که مواد درونی اشان را از دست داده و صاف ، سخت و شکننده می شوند تشکیل می شود.
● مقاومت در ناخن یعنی ترکیبی از سختی و انعطاف پذیری.
کمک به ترمیم و حفظ زیبایی و سلامتی ناخن ها بر عهده متخصصین می باشد.اما شما نیز می توانید به ترمیم ناخن هایتان در منزل بپردازید.
ناخن هایی که شکسته و یا ورقه ورقه می شوند دچار کمبود رطوبت و چربی هستند.
بیماری ها و مشکلات ناخن باید توسط یک پزشک تشخیص داده شوند و سپس داروهای لازم در این رابطه مصرف شوند.
متخصصین ناخن برای تشخیص بیماری های ناخن و مشکلات آن تعلیم داده می شوند اما آنها مجاز به معالجه این موارد در سالنهای زیبایی نیستند.
فراموش نکنید که دستهایتان را مرطوب کنید . از آنجائیکه بیش از ۱۰ درصد از حجم ناخن را آب تشکیل می دهد. اگر ناخن آب خود را از دست بدهد همانند پوست، قابلیت ارتجاعی اش را نیز از دست خواهد داد. ناخن های خشک بیشتر در معرض شکستن هستند تا خم شدن.
ناخن های بلند بیشتر کثیف و آلوده می شوند و نسبت به ناخن های کوتاه در این حالت بیشتر احتمال برگشتن ناخن هنگام برداشتن اشیا و ورود آلودگی به داخل بستر ناخن وجود دارد.
پاک کردن مستمر کثیفی و جرم جمع شده درزیر ناخنها به مشکل ناخن خواهد افزود. وقتی از مرطوب کننده ها استفاده می کنید از بالای دست شروع کنید و به سمت ناخن ادامه دهید و روی ناخن ها را با مرطوب کننده بپوشانید.

بخش کوتیکل ناخن (بخش رشد کننده بیرونی) را نیز مرطوب کنید. بخش کوتیکل ناخن مانعی است برای نفوذ رطوبت به زیر ناخن. مقدار بیشتری از مرطوب کننده را بروی لایه ناخن بمالید تا از افتادن ریشه ناخن جلوگیری نماید.
ناخن انگشتان شما هر روز در معرض آسیب قرار دارند. مواد شوینده ، پولیش کردن ( استفاده از لاک)، چسب ناخن، مواد سفت کننده ناخن و مواد شیمیایی خانگی همه جزو مواد آسیب رسان و مضر برای ناخن هستند.

sajadhoosein
26-12-2010, 11:39
شما می توانید با استفاده از دستکش هنگام شستن ظروف و لباس ها در این راه کمک بزرگی به خود نمایید.
از تماس مستقیم با بنزین، گازوئیل، نفت، رنگ و دیگر مواد شیمیایی قوی احتراز نمایید. مانیکورها و مخصوصا مواد پاک کننده لاک ناخن ( استون) ناخن را خشک می کنند و اغلب باعث شکستن و خراب شدن ناخن ها می شوند. اگر به این گونه مواد شیمیایی برخورد کردید موادی را انتخاب کنید که عاری ازماده فورمال دی هاید باشند. توصیه میکنیم مقدار ۱ قاشق چایخوری روغن کرچک را در مقدار تقریبی ۲۸ گرم آستون بریزید تا هنگام استفاده به ناخنها رطوبت برسد.
ناخن هایی که به راحتی می شکنند و ترک می خورنداز مشکلات احتمالی تغذیه ای خبر می دهند. ناخن ها برای سالم بودن و ماندن به مقدار زیادی کلسیم ، منیزیم، پروتئین و سیلیس نیاز دارند.
نوشیدن و دم کرده گیاهان گزنه و سرخس و یا خوردن کپسول های این گیاهان بطور روزانه بسیار مفید خواهد بود چرا که این گیاهان سرشار از سیلیس و دیگر مواد معدنی مهم می باشند که در رشد ناخنها بسیار موثرند. استفاده از مکمل هایGLA (گل پامچال شب، گل گاوزبان یا کشمش سیاه) نیز بسیار کمک می کنند.
● چگونه به ناخن ها استحکام بخشیم؟
سلامت ناخن هایتان، شما را از ناراحتی ها و دردهای بافت انگشتان دور می کند. ناخن های بلندی را که همیشه آرزوشان را داشته اید بدست خواهید آورد، زیاد مشکل نیست البته اگر چند نکته احتیاطی را رعایت کنید.
ناخن های بلند برای سالیان طولانی دشمن خانمها بود و تحقیقات هنوز در پیدا کردن راهی برای درست کردن یک تقویت کننده کامل ناخن که بتواند ناخن های خشک ، شکسته و ورقه ورقه شده را تبدیل به ناخن های زیبای بلند و محکمی کند آنهم در عرض دو هفته یا حتی کمتر ادامه دارد. فعلا هیچ محصول معجزه آسای واقعی برای تحقق بخشیدن به این آرزو وجود ندارد. در هر حال چند راه وجود دارد که شما بتوانید ناخن هایتان را استحکام ببخشید و یا امکان کمی بلند شدن و شاید حفظ آنها از شکسته شدن و ورقه ورقه شدن را بیابید. یکی از دشمنان طبیعی ناخن ، آب می باشد . آب ناخن ها را نرم کرده و آنها را آماده برای خراب شدن می کند. آب به همراه فعالیت شدید مثل پاک کردن ، سابیدن ، تراشیدن، ظرف شستن، لباس شستن و غیره این وضعیت را در ناخن تشدید خواهد کرد.
وقتی که شما در حال نظافت و پاک کردن چیزی یا جایی هستید از دستکش پلاستیکی استفاده کنید، هیچ اهمیتی ندارد که از چه نوعی باشد. حتی اگر کار شما یک یا دو دقیقه هم طول می کشد، دستکشها را بپوشید بعد شروع به کار کنید. دستکش لاستیکی ناخن شما را خشک نگه می دارد. همچنین از فعالیت هایی که بطور طبیعی باعث شکستن ناخن می شوند مانند درآوردن لباس های خیس از ماشین لباسشویی و ... نیز محافظت می کند. شب هنگام قبل از خواب شما می توانید ناخن هایتان را نرم کنید.
یک دستکش سفید کتابی را بردارید و قبل از اینکه به رختخواب بروید مقدار زیادی کرم بروی دستتان بمالید و دستکشها را بپوشید. این کار ناخن هایتان را نرم و انعطاف پذیر مانندخواهدکرد .
مواد غذاییکه شما می خورید برای انجام وظایف اندام شما بسیار اهمیت دارد. اگر می خواهید که ناخن هایی قوی و خوبی داشته باشید باید از تغذیه خود مطمئن باشید. کلسیم یک ماده غذایی ضروری برای داشتن ناخن های محکم است شما به میزان کافی از ویتامین D هم نیاز دارید تا بتوانید کلسیم موجود در مواد غذائی را جذب کنید. وقتی خانم ها باردار هستند اغلب رشد ناخن هایشان بهتر از هر وقت دیگری است. این به خاطر افزایش قابلیت جذب مواد غذایی در این دوران می باشد.
هرگز ناخن هایتان را نخورید و از آنها استفاده ابزاری نکنید.

sajadhoosein
26-12-2010, 11:45
برخورداري از ناخن‌هاي سالم و زيبا
دكتر گلرخ ثريا

آخرين باري كه ناخن‌هايم شكست، حسابي عصباني شدم. ناخن‌هاي من اصلا بلند نمي‌شود و با كوچكترين ضربه‌اي مي‌شكند. بعضي اوقات هم به جاي اينكه صاف و مستقيم بلند شود به سمت داخل دستم، قوس پيدا مي‌كند، ديگر از دست ناخن‌هايم به ستوه آمده‌ام...
اين صحبت‌هايي بود كه متخصص پوست از آخرين بيمار خود شنيد. اين اولين و آخرين بيمارش نبود كه با اين مشكل به او مراجعه مي‌كرد. هر روز چند نفر از اين بيماران با مشكلاتي مشابه آن به مطب سر مي‌زنند.

شما هم با ناخن‌هايتان مشكل داريد؟ اگر همين‌طور است شنيدن صحبت‌هاي متخصصين پوست درباره حفظ سلامت ناخن‌ها مي‌تواند براي شما هم جالب باشد.

ماهي 3/0 ميلي‌متر رشد دارم

ناخن‌ها در حقيقت بخشي از پوست بدن به شما مي‌روند كه بخش اصلي آنها را يك پروتئين به نام كراتين تشكيل مي‌دهد. ناخن‌ها معمولا از مجاورت پوست اطرافشان رشد مي‌كنند و بالا مي‌آيند. بنابراين آن بخش از ناخن كه با ناخن‌گير مي‌چينيد، بخشي از ناخن است كه مدتها قبل توليد شده است و مسير تمام بستر ناخن‌ را طي كرده و به بالاي انگشتان رسيده است.
هر ناخن از لايه‌اي از سلول‌هاي مخصوص در زير قاعده ناخن و نزديك پوست دور ناخن ساخته شده است. اگر شما همين حالا به ناخن‌هايتان نگاه كنيد، هلالي از ناخن را به شكل رنگ پريده درست در زير پوست اطراف ناخن‌هايتان مشاهده مي‌كنيد. ناخن‌ها محكم به پوست زيرشان چسبيده‌اند و به وسيله چين‌هاي پوستي اطرافشان در مسير مستقيم رشد كرده و بالا مي‌آيند. شايد شما هم ديده باشيد كه سرعت رشد موي شما با ساير اعضاي خانواده و يا دوستانتان متفاوت است و ممكن اگر موهايتان را كوتاه كنيد، چند ماه طول بكشد تا به قد اوليه‌اش برسد ولي ممكن است در فرد ديگري سرعت رشد موهايش خيلي بيشتر از شما باشد. به همين ترتيب سرعت رشد ناخن‌هاي شما نيز با ديگران متفاوت است و حتي ممكن است ناخن‌ يكي از انگشتانتان خيلي سريع‌تر از ساير انگشتانتان رشد كند و يا سرعت رشد ناخن‌هاي دست و پايتان كاملا متفاوت باشد.
هر ناخن به طور متوسط 3/0سانتي‌متر در طول يك ماه رشد مي‌كند. بنابراين اگر شما مثلا به دليل فرو رفتن ناخن انگشت پا در پوست اطراف آن مجبور شويد كه به روش جراحي ناخن‌تان را بكشيد، 5 تا 6 ماه طول مي‌كشد تا ناخن جديدي در محل آن رويش پيدا كند. ناخن‌هاي مردان سريع‌تر از ناخن‌هاي بانوان رشد مي‌كند. در دوران حاملگي سرعت رشد ناخن افزايش مي‌يابد چون ترشح هورمون‌ها مي‌توانند باعث افزايش سرعت رشد ناخن شوند.

sajadhoosein
26-12-2010, 12:03
وقتي ناخن‌ها بيمار مي‌شوند

شما ممكن است ناخن‌هاي خوبي داشته باشيد و شاهد رشد كاملا سالم ناخن‌هايتان باشيد ولي بسياري از افراد با ناخن‌هايشان مشكلات متفاوتي دارند.
برخي افراد ناخن‌هايي شكننده دارند كه فقط كافي است به لبه لباسشان گير كند، در اين صورت ناخن‌شان خيلي سريع مي‌شكند. شكنندگي ناخن‌ها در زمستان بيشتر مي‌شود چون پوست و ناخن در اين فصل خشك‌تر هستند. فرو بردن ناخن در آب حاوي كلر مثل آب استخر و مواد پاك كننده مانند وايتكس نيز باعث شكنندگي ناخن‌ها مي‌شود. براي اينكه از ناخن‌هايتان در برابر شكستن محافظت كنيد بايد هنگام انجام كارهاي منزل دقت كنيد.
هنگام شستن ظرف‌ها از دستكش لاستيكي استفاده كنيد.
اگر عادت داريد لاك روي ناخن‌هايتان بماليد، نبايد دائم براي پاك كردن آن از پاك كننده‌هاي لاك ناخن استفاده كنيد چون اين مواد ناخن‌هايتان را خشك كرده و شكنندگي آنها را افزايش مي‌دهند. اگر از لاك ناخن استفاده مي‌كنيد دائم ناخن‌هايتان را با آن نپوشانيد. بهتر است چند روز آن را از روي ناخن پاك كنيد تا ناخن‌ها سلامت و قوام خود را باز يابند.
اگر شما لكه‌هاي سفيد بر روي ناخن‌هايتان داريد، نشان دهنده آسيب‌هاي جزيي به ناخن هستند. اشتباه نكنيد اين لكه‌ها از كمبود ويتامين خبر نمي‌دهند. ناخن‌ها ممكن است به علت بيماري كبدي، سفيد و كدر شوند.
اگر به ناخن‌هاي افراد سيگاري نگاه كنيد مي‌بينيد ناخن‌هاي انگشتاني كه با آن سيگار را مي‌گيرند، تغيير رنگ داده است. گاهي وقتي انگشتان دست يا پايتان به جايي برخورد مي‌كند لكه‌هاي آبي متمايل به قرمز در زير بستر ناخن‌هايتان پديدار مي‌شود كه به مرور سياه مي‌شود. در اين شرايط، خونريزي در زير بستر ناخن رخ داده كه در ابتدا اين لكه خوني قرمز رنگ است ولي به مرور و با تجزيه شدن اين خون، تغيير رنگ‌ها در زير بستر شفاف ناخن به چشم مي‌آيند. اگر شما به متخصص پوست مراجعه كنيد، او مي‌تواند به روش‌هاي مخصوصي اين لكه خوني را از زير بستر ناخن خارج كند و همانطور كه ناخن رشد مي‌كند و بالا مي‌آيد، آسيب سطحي ناخن هم بالا آمده و با ناخن چيده خواهد شد.
گاهي دور ناخن پوسته پوسته مي‌شود يا به اصطلاح <ريشه مي‌كند.> در اين موارد، لبه‌هاي كنده شده را بايد با قيچي‌هاي مخصوص ببريد و آن ناحيه را ضدعفوني كنيد چون محل مناسبي براي ورود ميكروب‌ها به درون پوست است. شما مي‌توانيد از انواع كرم‌ها و لوسيون‌هاي مرطوب كننده براي حفاظت پوست دور ناخن‌تان استفاده كنيد.دوپينگ ناخن‌ها

انواع مختلفي از مواد براي تقويت ناخن‌ها در بازار وجود دارند. با استفاده از اين محصولات براي ناخن‌هاي ضعيف، شكننده و ورقه ورقه شده در كوتاه مدت مي‌توان اين ناخن‌ها را تقويت كرد اما اگر از اين محصولات بيش از 3 هفته استفاده كنيد، اثرات آن برعكس خواهد شد يعني با سفت كردن بيش از حد ناخن‌ها، آنها را به شكستگي مستعدتر مي‌كنند. يك روش مفيد براي داشتن ناخن‌هاي سالم و محكم، ماليدن كرم دست و روغن‌هاي گياهي بر روي ناخن و پايه آن پس از شست و شوي دست است. لاك‌هاي كهنه و قديمي را از روي ناخن‌هايتان پاك كنيد براي اين كار ابتدا يك قطعه پنبه را به آستون آغشته كنيد و روي ناخن‌ لاك زده خود بماليد.
چند ثانيه صبر كنيد، سپس با حركت سريع و محكم لاك را پاك كنيد.

با استفاده از يك سوهان ناخن به ناخن شكل و فرم دهيد. سوهان را از گوشه‌ها به سمت مركز نوك ناخن بكشيد. به طور رفت و برگشتي سوهان را حركت ندهيد چون اين كار باعث ايجاد رگه‌ها و ريش‌ريش‌هايي در نوك ناخن شده و در نتيجه ورقه ورقه مي‌شود. دست‌هايتان را با آب گرم و صابون به مدت چند دقيقه نگه داريد تا جرم زير ناخن‌ها پاك شود.

سعي كنيد بيش از يك بار در هفته از پاك‌كننده لاك (استون) استفاده نكنيد زيرا ناخن‌ها را خشك مي‌كند و ناخن‌هاي خشك بيش از ناخن‌هاي نرم و مرطوب شده در معرض شكسته شدن هستند.

با استفاده از يك تكه چوب (خلال دندان) مي‌توانيد زير ناخن‌ها را تميز كنيد. محلولي با تركيب يك قسمت ماده سفيدكننده و 10 قسمت آب تهيه كرده و پنبه را به آن محلول آغشته كنيد سپس به هر قسمت از ناخن‌ها كه لك و كثيف شده بماليد تا جرم آن پاك شود. زير ناخن‌ها را با يك تكه چوب خلال دندان يا مسواك و محلول صابون و ماده سفيد كننده بساييد تا لكه‌ها برطرف شوند. هيچ‌وقت از ناخن‌هايتان استفاده ابزاري نكنيد مثلا خارج كردن منگنه از درون كاغذ با ناخن صحيح نيست چون به شدت به بافت ناخن صدمه مي‌زند.

sajadhoosein
26-12-2010, 12:08
دوستان و دشمنان ناخن‌ها

اگر دوست داريد دست‌ها و ناخن‌هايي سالم و زيبا داشته باشيد بايد مراقب موادي كه با ناخن‌هايتان در تماسند، باشيد. ناخن‌ها در اثر غوطه‌ور شدن طولاني در آب يا مقادير زيادي قليا و مواد پاك‌كننده قوي، نرم شده و به تدريج تخريب مي‌شوند. حلال‌هاي آلي و روغن موتور نيز باعث نرم‌شدگي صفحه ناخن مي‌شوند. روغن‌هاي معدني موجب جدا شدن ناخن از بستر و ضخامت زير ناخن مي‌شوند. عفونت‌هاي كنار ناخن به وسيله ميكروب‌هاي متفاوتي ايجاد مي‌شوند. آشپزها، باغبان‌ها و كشاورزان و نوازندگان مستعد ابتلا به اين عفونت‌ها هستند. اين حالت به ويژه در اطراف ناخن‌هاي قصاب‌ها ديده مي‌شود. مانيكور شديد و عقب زدن كوتيكول ناخن و نظافت كنار ناخن با وسايل آلوده، ممكن است باعث عفونت حاد يا مزمن بافت‌هاي اطراف ناخن شود. در آرايشگاه‌ها معمولا از يك سري از اين وسايل براي افراد مختلف استفاده مي‌شود كه مي‌تواند عاملي براي انتقال ميكروب‌ها از فردي به فرد ديگر باشد. اگر براي شما امكان دارد يك سري از اين وسايل مخصوص خودتان تهيه كنيد و آن را همراه خود ببريد.

اين وسايل در اين مكان‌ها بايد پس از استفاده براي هر نفر ضدعفوني شوند ولي به دليل اينكه بعضي از ميكروب‌ها و ويروس‌ها فقط با ضدعفوني كردن از بين نمي‌رود و از آنجا كه اين وسايل با خون سروكار دارند، بسيار مناسب‌تر است كه قابل استريل باشند.‌ناخن‌ها را مرطوب نگاه داريد


يك كارشناس آمريكايي مي‌گويد بسياري از راهنمايي‌هايي كه براي مراقبت از ناخن‌ها در اختيار مردم قرارمي‌گيرد، عملا به ناخن‌ها آسيب مي‌رسانند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از آيوا سيتي، دكتر "مارتا جي وانبيك" از "دانشكده پزشكي ايوا" در اين شهر گفت داشتن ناخن‌هاي سالم و قوي نه تنها به دليل ظاهر زيبا، بلكه به دليل كاربرد مهمي كه در انجام وظايف روزمره زندگي بر عهده دارند، حائز اهميت هستند.

وي افزود بيشتر مردم تا زمانيكه مشكلي براي ناخن‌هايشان پيش نياييد اهميت آنها را درك نمي‌كنند.

برخي لاك‌هاي براق‌كننده ناخن كه محتوي مواد تقويت‌كننده هستند، هرچن ممكن است به پيشگيري از شاخه‌شاخه‌شدن ناخن‌ها كمك كنند اما در عين حال سختي آنها را افزايش مي‌دهند و موجب مي‌شوند ناخن‌ها كه سخت و انعطاف ناپذير شده‌اند، با وارد شدن ضربه، بيشتر دچار شكستگي شوند.

وان بيك گفت: بهترين راه براي افزايش استحكام ناخن‌ها اطمينان از مرطوب نگاه داشتن آنها است.

sajadhoosein
26-12-2010, 12:14
خانم ها موقع آرايش ناخن هايشان مراقب باشند


سلا‌مت: ‌انتخاب نادرست افراد براي آرايش ناخن، راه ساده‌اي براي مبتلا شدن به تعداد زيادي از عفونت‌هاست و خانم‌ها بايد در انتخاب آرايشگراني كه براي پديكور و مانيكور به آنها مراجعه مي‌كنند، دقت بسياري داشته باشند.
دكتر اورنگو، متخصص پوست و دانشيار دانشكده پزشكي بيلور با بيان اين نكته اضافه مي‌كند: <بيماري‌هايي كه بر اثر آرايش غيربهداشتي ناخن‌ها مي‌توانند خانم‌ها را مبتلا كنند، شامل عفونت به وسيله قارچ‌ها و مخمرها، هپاتيت C و حتي ايدز هستند.> وي مي‌گويد: <تمام سالن‌هاي آرايشي كه بر روي ناخن‌ها كار مي‌كنند، بايد بعد از آرايش ناخن هاي هر فرد وسايل خود را استريل كنند، اما در برخي مواقع آرايشگاه‌ها به دليل شلوغي اين كار را كامل انجام نمي‌دهند.>
دكتر اورنگو مي‌افزايد: <اگر مي خواهيد از اين خطرات در امان بمانيد، بهترين كار اين است كه يك‌سري لوازم مانيكور و پديكور براي خودتان داشته باشيد. در اين صورت شما از تميزي وسايل اطمينان داريد و ديگر نگران مراجعه به آرايشگاه ها نخواهيد بود.

براي تهيه اين وسايل مي‌توانيد از آرايشگرتان بخواهيد تا براي شما يك سري لوازم مانيكور و پديكور سفارش دهد تا هميشه آنها را به همراه بياوريد.


دكتر اورنگو مي‌گويد:<كسي كه ناخن‌هاي شما را آرايش مي‌كند نبايد به سمت عقب ناخن فشار آورده يا پوست انتهاي ناخن‌ها را ببرد. پوست اين ناحيه، ناخن‌ها را به پوست دست مي‌چسباند و مانع از ورود قارچ‌ها و مخمرها به داخل بدن مي‌شود. اگر مي خواهيد بر روي اين قسمت از پوست كار كنيد تنها بايد از محلول‌هاي حل‌كننده كوتيكول استفاده كنيد. اين محلول‌ها بدون اينكه كوتيكول يا همان پوست انتهاي ناخن‌ها را از ناخن جدا كنند آن را نرم مي‌كنند.>
علاوه بر اين، افرادي كه مايلند ناخن مصنوعي داشته باشند بايد بيشتر نگران سلامت دست هايشان باشند.

چرا كه به گفته متخصصان همه نمي‌توانند اين ناخن‌ها را تحمل كنند و برخي خانم‌ها به آنها حساسيت نشان مي‌دهند.

همچنين فضايي كه بين ناخن اصلي و ناخن مصنوعي ايجاد مي‌شود، محيط مناسبي براي رشد عفونت‌ها خواهد بود. بنابر اين بهتر است تنها در مدت‌كوتاهي از ناخن‌هاي مصنوعي استفاده و آنها را سريع جدا كرد.
دكتر اورنگو توصيه مي‌كند: <براي پيشگيري از عفونت‌هاي گوناگون سعي كنيد دست‌هاي خود را تميز نگاه داريد، در صورت نياز از مرطوب‌كننده‌هاي ناخن استفاده كنيد و ناخن هايتان را مرتب كنيد.> برخي ويتامين‌ها مانند بيوتين نيز مي‌توانند به داشتن ناخن‌هاي سالم كمك كنند.

sajadhoosein
26-12-2010, 12:23
ما و ناخن هاي ما
ناخن ها با وجود اينكه در ظاهر بخش مرده بدن به شمار مي آيد اما توجه به آنها اهميت فراواني در حفظ سلامت و زيبايي بدن دارد

پزشكان توصيه مي كنندهنگام گرفتن ناخن اين كار را به صورت يك خط مستقيم انجام دهيد.
معمولا ما، مخصوصا اگر مرد باشيم، حوصله نداريم وقت زيادي را صرف ناخن‌هايمان كنيم ولي در عوض حاضريم هزار جور ديگر وقتمان را تلف كنيم. در حاليكه بي توجهي به همين قسمت كوچك و به ظاهر مرده بدن ممكن است باعث مشكلات رنج‌آور و بعضاً پر دردي مانند ناخن‌هاي فرو رفته در گوشت يا عفونت‌هاي مزمن قارچي شود. اهميت ناخن به حدي است كه، گاهي اوقات مي‌تواند آشكاركننده يك بيماري زمينه‌اي باشد.‌
اصلا‌چرا ما ناخن داريم؟‌
تصور مي‌شود كه ناخن نشان دهنده مراحل تكامل بشر باشد.
برخلاف بسياري از حيوانات كه پنجه دارند، براي انسان ناخن‌ها وسيله‌اي هستند كه به او امكان استفاده از انگشتانش را براي گرفتن اشياء و محكم نگهداشتن آنها، مي‌دهند. چون اساساً ناخن باعث ثبات انتهاي انگشت مي‌شود.‌
‌يك ناخن سالم بايد صاف باشد. ازنظر رنگ، صورتي است و قسمت سفيد هلالي قاعده ناخن بايد خوب و روشن باشد و نبايد بيش از حد ضخيم شده باشد‌.
چرا ناخن‌ها در گوشت فرو مي روند‌؟
فرو رفتن ناخن به درون گوشت و پوست اطرافش بسيار دردآور و آزاردهنده است‌. آسيب‌هايي مانند قرار گرفتن ناخن زير اجسام سنگين مي‌تواند با ايجاد فشار بر روي ناخن ناخن در گوشت فرورفته ايجاد كند. در اين حالت، يك بريدگي بين كنار ناخن و پوست به‌وجود مي‌آيد كه مي‌تواند عفوني و تحريك‌پذير شود. كوتاه كردن ناخن‌ها به‌صورت نامناسب نيز مي‌تواند ناخن فرو رفته به‌وجود آورد. بسياري از موارد ناخن فرو رفته را در نوجوانان مي‌بينيم. به‌نظر مي‌رسد كه نوجوانان كه وارد يك دوره رشد سريع مي‌شوند، ناخن‌هايشان نيز سريع‌تر رشد مي‌كنند و گاهي باعث ايجاد ناخن در پوست فرورفته مي‌شوند.‌

پيشگيري از فرو رفتن ناخن‌ در گوشت
سعي كنيد ناخن‌هايتان را به‌طور مناسبي كوتاه كنيد. توصيه مي شود كه اين كار را به‌صورت يك خط مستقيم انجام دهيد.
ولي اگر ترجيح مي‌دهيد كه ناخن‌هايتان در گوشه‌ها شكل منحني داشته باشند. بايد آگاه باشيد كه بايد زود به زود گوشه‌هاي ناخن‌هايتان را كوتاه كنيد تا ناخن به درون پوست رشد نكند. مراقب باشيد كه پوست‌هاي ضخيم را كه در گوشه‌هاي ناخن رشد كرده‌اند نكنيد، بلكه آنها را كوتاه كنيد. اگر در هنگام آراستن ناخن‌هايتان، بريدگي در كنار ناخن به‌وجود آمد، ضد عفوني كردن آن ناحيه حايز اهميت است. يك پماد آنتي‌بيوتيك روي آن بماليد تا مرطوب و خوب بماند و به آن شانس بهبود دهد.
اگر عفوني شد، مهم‌ترين كار اين است كه به پزشك متخصص پوست مراجعه كنيد.‌
زيرناخنم خون جمع شده است!‌
خون زير ناخن معمولا ناشي از ضربه است به‌عنوان مثال هنگامي كه جسمي روي انگشت بيفتد و يا پايه صندلي روي انگشت قرار گيرد، همچنين در هنگام له‌شدگي‌ها يا پيچ‌خوردگي‌ها، اين حالت به‌وجود مي‌آيد.‌
حتي شما ممكن است كفش‌هايي داشته باشيد كه براي پايتان كوچك باشد، بنابراين وقتي راه مي‌رويد يا مي‌دويد، ناخن‌هاي پايتان به‌صورت دايم به انتهاي كفشتان برخورد مي‌كند. اين حالتي است كه آن را ضربه كوچك (ميكروتروما) مي‌نامند. اين حالت را در فوتباليست‌ها و دوندگان مسيرهاي طولاني به‌طور شايعي مي‌بينيم. همين‌طور، تايپيست‌هايي كه ناخن‌هاي بلند دارند هم ممكن است به دليل فشردن دائمي كليدها، به ناخن‌هاي دستانشان ضربه كوچك وارد شده و باعث جمع شدن خون زير ناخن‌هايشان شود.
برخي از اوقات به‌دليل فشاري كه اين لخته خون بر بستر ناخن وارد مي‌كند، ناحيه لخته دردناك مي‌شود. در اين شرايط، گاهي پزشك با استفاده از يك سوزن استريل يك سوراخ كوچك روي ناخن ايجاد مي كند تا خون زير ناخن بيرون بيايد. و فشار وارد بر ناخن برطرف شود.

sajadhoosein
26-12-2010, 12:30
و اما قارچ ناخن
عفونت قارچي معمولا به‌صورت يك تغيير رنگ زرد قهوه‌اي ناخن شروع مي‌شود. اين حالت معمولا از انتهاي ناخن شروع مي‌شود، سپس راهش را به زير ناخن پيش مي‌برد و باعث مي‌شود تا ناخن ضخيم، زرد و شكننده شود.
گاهي اوقات شما مي‌توانيد با پيشرفت قارچ خطوط زردرنگي را بر روي ناخن ببينيد.‌
قارچ ناخن معمولا نسبت به درمان با پمادها و كرم‌هاي موضعي مقاوم است و گاهي اوقات به داروهاي خوراكي نياز پيدا مي‌كند. در ضمن اگر ناخن بدشكل يا ضخيم شده و دردناك باشد، بعضي اوقات كشيده مي‌شود. به هرحال در صورت شك به قارچ ناخن، حتما به يك متخصص پوست مراجعه كنيد. همچنين فراموش نكنيد كه اگر كسي آرايش ناخن خود را در موِ‌سسه‌اي انجام دهيد كه به‌صورت مناسب وسايل آرايشي را تميز نمي كند، بيماري قارچي مي‌تواند از فردي به فرد ديگر منتقل شود.
‌مراقبت صحيح از ناخن
ناخن‌هايتان را بررسي كنيد و زود به زود آنها را كوتاه كنيد. ناخن ها اگر خيلي بلند شوند، ممكن است به جايي گير كند و بشكند.موقع گرفتن ناخن ها توجه داشته باشيد كه ناخن را خيلي از ته نگيريد. كوتيكول ناخن، در واقع يك مانع مناسب است كه باعث جلوگيري از ورود عفونت به درون ناخن مي‌شود.
لاك ناخن به مقدار اندكي ناخن‌ها را محكم مي‌كند و به‌نظر نمي‌رسد كه باعث ايجاد مشكل شود. ولي اگر خيلي زياد لاك بزنيد، ناخن‌هاي شما لكه‌دار خواهند شد. به علا‌وه لاك ناخن نمي‌گذارد كه ناخن‌هايتان را ببينيد و كنترل كنيد كه آيا سالم هستند يا خير. در ضمن پاك‌كننده‌هاي لاك ناخن ممكن است ناخن‌ها را خشك كنند.‌
چه وقت بايد به پزشك مراجعه كنيد؟‌
اگر نگراني در مورد ناخن‌هاي دست يا پايتان داريد، اگر چيز غير طبيعي مانند يك تغيير رنگ سياه‌رنگ ديده‌ايد، اگر ناخنتان ضربه خورده است ويا اگر ناخن در گوشت فرو رفته داريد به پزشك مراجعه كنيد. بعضي اوقات افرادي به‌دليل اينكه زمان زيادي صبر كرده‌اند، با عفونت‌هاي شديد ناخن مراجعه مي‌كنند. بنابراين توصيه مي‌كنيم در صورت بروز مشكل در اسرع وقت به پزشك مراجعه كنيد تا ناخن سالمي داشته باشيد

sajadhoosein
26-12-2010, 12:43
راهنماي حفظ سلامت ناخن‌ها
ستاره سمايي
ناخن‌هاي زيبا، دست را زيبا مي‌كنند - شكي نيست - اما بعضي‌ها هم هستند كه ناخن را با بيلچه اشتباه مي‌گيرند و نمي‌دانند كه زيبايي ناخن فقط به بلندي آن نيست. شما از سلا‌مت و زيبايي ناخن، چقدر مي‌دانيد؟
ناخن هم مثل مو، از پروتئيني به نام كراتين (ماده شاخي كه تشكيل دهنده مو و ناخن و شاخ است) ساخته شده و شامل سلول‌هاي مرده‌اي است كه با سرعت رشد مي‌كنند، به‌طوري‌ كه رشدي حدود يك ميلي‌متر در روز دارند. نقش ناخن‌ها، در واقع، حفاظت از پوست سرانگشتان است. علاوه بر اين، ناخن‌ها، كارايي ديگري نيز دارند.
ناخن‌ها حرف مي‌زنند
ناخن‌ها مي‌توانند نشان‌دهنده كمبود مواد حياتي در بدن باشند و هر رنگي در ناخن، علامت يك نوع كمبود يا بيماري است.
مثلا وجود لك‌ها و خط‌هاي سفيد بر روي آن، ممكن است نشانگر كمبود آهن، روي و يا پروتئين در بدن باشد. در موارد استثنا، اين لك‌هاي سفيد، نشان‌دهنده مشكل قلبي، كبدي يا كليه‌اي است.
ناخن‌هاي نازك و صاف‌، ممكن است نشانه كمبود ويتامين‌ B12 در بدن باشد. همين‌طور ناخن‌هاي شياردار و برآمده، در برخي مواقع، علامت كمبود آهن هستند. البته ممكن است كه ناخن‌ها به خاطر كمبود كلسيم، خشك و شكننده شوند.
اگر پوست گوشه ناخن‌هاي شما، ريش مي‌شود، احتمالا به خاطر كمبود ويتامين C در بدن شماست. اين امكان وجود دارد كه صاحب ناخن‌هاي زرد رنگ يا بي‌رنگ، از كمبود ويتامين‌B12 رنج مي‌‌برد يا دچار مشكلاتي مثل ديابت، آلرژي، مشكلات كبدي يا ضعف قواي بدني است.
گاهي اوقات، بستر ناخن‌ها به علت عفونت‌هاي قارچي، به رنگ سبز درمي‌آيد و ممكن است مشكلات تنفسي يا سوءتغذيه، رنگ ناخن را به آبي تغيير دهد.
به هر حال، ناخن‌هاي سالم و زيبا، بلند يا كوتاه، بايد سطحي بدون شيار، برآمدگي، فرورفتگي و لكه باشد. و رنگ طبيعي ناخن شما بايد صورتي و شفاف باشد.
ميزان رشد ناخن در جوانان، سريع‌تر است و هر چه سن بالاتر مي‌رود و شما مسن‌تر ‌مي‌شويد، ناخن‌ها نيز ضخيم‌تر و سفت‌تر مي‌شوند و ممكن است سطح ناخن شيار شيار شود. به همين علت، با افزايش سنتان، بايد ميزان مراقبت از ناخن‌ها را نيز، افزايش دهيد.

پوشش شاخي
لايه نازكي سطح ناخن شما را پوشانده كه به آن <پوشش شاخي> گفته مي‌شود. اين لايه، در برابر آسيب بسيار حساس است و بايد مواظب باشيد كه آنها را نخراشيد. چون خراشيده شدن اين سطح، ممكن است باعث آسيب دائمي آن شود.
بهترين كمكي كه مي‌توانيد به ناخن‌هايتان بكنيد، اين است كه بعد از بيرون آمدن از حمام، و يا وقتي كه ناخن‌هايتان در آب،‌ خيس شده است و نرم‌تر از بقيه مواقع است، با يك چوب‌صاف، روي سطح ناخن‌تان بكشيد، تا از تغيير شكل آنها جلوگيري كنيد. اما مراقب باشيد كه بيش از حد، اين كار را انجام ندهيد. چون ممكن است اثر معكوس دهد و سطح ناخنتان به مرور زمان، ضخيم‌تر شود.


مراحل مراقبت از ناخن‌ها
تميز كردن: اگر زير ناخن‌هايتان كثيف است، بهتر است از يك برس‌ <ناخن شوي> استفاده كنيد تا ذرات زير ناخن را كاملا تميز كنيد. برس‌هاي <ناخن‌شوي> استاندارد، معمولا نرم هستند و ناخن را نمي‌خراشند.
همچنين بهتر است براي پاك كردن لاك يا برق‌ناخن، از پاك كننده‌ها استفاده كنيد واقدام به كندن لاك از سطح ناخن نكنيد. اين كار مي‌تواند باعث آسيب لايه نازك سطح ناخن شود.
شكل دادن به ناخن: ناخن‌ها بايد به خوبي سوهان كشيده شوند تا تمام ناصافي‌هاي آن از بين برود. اما سعي كنيد با سوهان فلزي، اين كار را انجام ندهيد، چون باعث آسيب آنها مي‌شود. سوهان را با زاويه‌ 45 درجه از گوشه ناخن به وسط آن بكشيد و اين كار را به آرامي انجام دهيد. سعي كنيد ناخن‌هايتان را نچينيد و با استفاده از سوهان، اندازه آنها را مرتب كنيد. مراقب باشيد سوهان كشيدن، به لايه‌هاي ناخنتان، آسيبي نرساند و نيز گوشه ناخن را بيش از حد، نساييد. اين كار باعث ضعيف شدن ناخن ‌مي‌شود. در كل، مراقبت از ناخن‌هاي كوتاه راحت‌تر است.
محافظت: از ناخن‌هاي خود، به‌عنوان ابزار استفاده نكنيد و از پاك كردن و بلند كردن اجسام با ناخن، بپرهيزيد. همين‌طور براي شستن ظرف‌ها، حتما از دستكش استفاده كنيد و از لوسيون‌هاي دست، براي نرم و مرطوب كردن دست‌ و ناخنتان استفاده كنيد.
جلا دادن ناخن: اگر شما دوست داريد كه براي محافظت و آراستن ناخن‌ها، از يك لايه برق ناخن استفاده كند، بهتر است اين كار را انجام دهيد: اول اينكه، از لاك رنگي استفاده كنيد و بعد لايه‌اي از برق ناخن بر روي آن بزنيد تا استحكام ناخن‌هايتان افزايش يابد.البته قبل از انجام هر كاري، بايد يك‌ساعت صبر كنيد تا ناخن‌هايتان كاملا خشك شوند.

sajadhoosein
26-12-2010, 13:02
مشكلات ناخني
ناخن‌هاي خشك و شكننده: سعي كنيد ناخن‌هايتان را با استفاده از كرم يا روغن دست، دائما مرطوب نگه داريد. البته خوردن غذاهايي با اسيدهاي چرب ضروري، مي‌تواند به رفع اين مشكل كمك كند.
پس خوردن غذاهايي مثل تخم‌مرغ، گوشت قرمز، حبوبات، جوانه‌ها و ماهي، كمك زيادي به استحكام ناخن مي‌كند. از استفاده بيش از حد پاك كننده‌ها كه شامل استون مي‌شود، خودداري كنيد. چون اين مواد نيز باعث خشكي ناخن‌ها مي‌شود.
لاك‌هاي ارزان‌قيمت: از لاك‌هاي با كيفيت استفاده كنيد، همان‌طور كه گفته‌اند هر قدر بدهيد همان‌قدر آش مي‌خوريد! پس لاك ارزان قيمت هم نمي‌تواند لاك با كيفيتي باشد و چون به راحتي پاك مي‌شود، باعث شكنندگي ناخن مي‌شود. در ضمن فراموش نكنيد كه دو لايه لاك (لاك و برق ناخن) به ناخن‌هايتان بماليد تا قدرت ناخن‌هاي شما، زياد شود.

عفونت‌هاي ناخن: عفونت‌هاي ناخن عوارضي مثل: خارش، خشكي ناخن، تاول زدن و شل و سست شدن ناخن دارد. در اين مواقع هر چه سريع‌تر به پزشك خود مراجعه كنيد، به نفع شما خواهد بود.
ناخن جويدن: جويدن يا چيدن ناخن‌ها، باعث آسيب دائمي آنها مي‌شود. اگر عادت به جويدن ناخن‌هايتان داريد، آنها را با يك لايه مايع، كه مخصوص ترك جويدن ناخن است، بپوشانيد تا اين عادت نازيبا را ترك كنيد.
ريش شدن گوشه ناخن: اين تكه‌هاي مرده پوست در سر انگشتان مي‌توانند بسيار دردناك باشند. آنها را با دقت بچينيد و ناخن‌هايتان را مرطوب كنيد و در صورت امكان، از مكمل‌هاي ويتامين B و C استفاده كنيد و بيشتر از خوراكي‌هايي مثل ميوه‌هاي برگ سبز، فلفل‌ها و مركبات تغذيه كنيد.
ناخن در گوشت فرو رفته: اين حالت كه بسيار هم دردناك است، ‌زماني اتفاق مي‌افتد كه ناخن تحت شرايطي قرار مي‌گيرد كه درون پوست فرو مي‌رود و بيشتر در شست‌پا اتفاق مي‌افتد. براي برطرف كردن اين مشكل، وقتي كه پاهايتان در آب خيسانده شده است و ناخن‌ها نرم‌ترند، به‌وسيله يك چوب نازك و صاف بين پوست و ناخن، فاصله ايجاد كنيد تا ناخن از پوست جدا وخارج شود. در صورتي‌كه مشكلتان رفع نشد، به پزشك مراجعه كنيد.


مراقبت از ناخن شست‌پا
معمولا ناخن شست‌پا، چون براي كار خاصي مورد استفاده قرار نمي‌گيرد، احتمال آسيب‌ديدگي نيز در آن كمتر است. اما رعايت اين نكات مي‌تواند همان احتمال كم را نيز به صفر برساند.
سعي كنيد با پاهاي برهنه بر روي زمين خيس مثل استخر و حمام راه نرويد، تا به عفونت‌هاي قارچي مبتلا نشويد. حتي سعي كنيد براي جلوگيري از ابتلا به امراض پوستي، از حوله‌ اعضاي خانواده نيز به طور اشتراكي استفاده نكنيد. همچنين، تعويض جوراب و خارج كردن كفش‌ها از پا بعد از برگشتن به منزل، براي سلامت ناخن‌ها مفيد است. در ضمن، از پوشيدن كفش و جوراب تنگ هم خودداري كنيد

sajadhoosein
26-12-2010, 13:10
ناخن شما آينه سلامت شماست
دكتر هانيه زايررضايي
آشنايي با ساختمان ناخن
خوب است قبل از پرداختن به مشكلات ناخن ابتدا با ساختمان آن آشنا شويم:
بستر ناخن: بستر ناخن قسمتي از ناخن است كه بافت عظيم و نازا ناميده ميشود. بخش بستر ناخن از لبه بافت زايا و جوانه زننده يا هلالي به هيپوني كيم امتداد مييابد. بستر شامل رگهاي خون، اعصاب و رنگدانه است. همانطور كه ناخن از ريشه توليد ميشود به سمت پايين بستر ناخن حركت ميكند كه با افزودن مواد ناخن به ضخامت ناخن كمك ميكند. مسطح و صاف بودن بستر ناخن براي رشد طبيعي آن بسيار مهم است.
اگر اينطور نباشد ناخن ممكن است شكسته شود و يا شيارهايي برروي آن ايجاد شود كه استفاده از لوازم آرايشي را بر روي ناخن غير ممكن سازد.
ورقه ناخن: قسمت قابل روِيت ناخن است. همان چيزي كه ما از آن بنام ناخن ياد ميكنيم و از كراتين سخت و نيمه شفاف ساخته شده و كمي محدب است.ورقه ناخن اساسا بي رنگ است اما بواسطه شبكه مويرگهاي خوني كه در زير آن واقع است صورتي بنظر ميآيد.
لانولا: قسمتي از ماتريكس و در واقع هـمان قسمت هلالي شكل سفيد رنگي است كـه در ته ناخن قابل مشاهده است وبيشتر در ناخن شست مشخص است. عـلت سفيد بودنش آن است كه هنوز سلولهاي آن كراتينه نشده و به تكامل نرسيدهاند.
كوتيكول: ادامه بستر ناخن بوده و بين پوست انگشتان و ورقه ناخن واقع است و اين دو بخش را به يكديگر متصل ميسازد. كوتيكول ناخن به عنـوان يك سد ضد آب عمل كرده و از ورود باكتري و ديگر عوامل بيماريزا به قسمت ماتريكس جلوگيري ميكند.


رشد ناخن
ناخن ها در تمام مدت در حال رشد هستند اما سرعت رشد آنها بستگي به عوامل بسياري ازجمله سن، تغذيه، بيماريها، هورمونها و فصول سال دارد. ناخن بطور طبيعي 1/0 ميلي متر در روز و يا 3 ميلي متر در ماه رشد ميكند. ناخن هاي انگشتان دست سريعتر از ناخنهاي انگشتان پا رشد ميكنند وسرعت رشدآنها در تابستان بيشتر از زمستان است. اگر ناخن به طـور كامل از جايش كنده شود رشد يك ناخن كامل از محل ريشه تا نوك آزاد، در دستهاحدوداً 6 ماه طول ميكشد اما در مورد ناخن هاي شست پا اين زمان بين 21تا81 ماه است. جالب است بدانيد كه سرعت رشد ناخنها در افراد راست دست در دست راستشان و افراد چپ دست در دست چپشان بيشتر است.به طور كلي سرعت رشد ناخنهاي مردان از زنان بيشتر است اما در زنان باردار ومسن سرعت رشد از آقايان بيشتر ميشود.


مشكلات شايع ناخن
حال كه عضو ناخن را بهتر شناخته و درك ميكنيم، ميتوانيم با روشي اصولي تر از ناخن هاي خود مراقبت كنيم. همه ما خواهان ناخنهاي محكم و خوش فرم هستيم. اما در بسياري از موارد ناخنها توانايي ايجاد يك نماي زيبا و دلنشين در دستها را ندارند و فرد مشكلات فراواني با ناخنهاي خود دارد. در اين موارد ناخنها كمي پس از رشد ترك ميخورند، ميشكنند ويا سطح آنها پوسته پوسته و يا لايه لايه ميشود. همچنين در برخي از خانمها، ناخنها بسيار نرم هستند و داراي استحكام مورد نظر نيستند.
ناخن نيز مانند ساير اعضاء بدن ميتواند دچار طيفي از بيماريها شود. در بررسي بيماران بايد به چند نكته توجه داشت؛ اينكه آيا اين حالت مادرزادي است و يا اكتسابي؟ آيا در اثر عوامل خارجي مثل ضربه ايجاد شده است يا عوامل دروني مثل كمبود آلبومين؟
برخي از بيماريهاي عفوني و خودايمني و كمبود انواع ويتامينها و برخي مواد معدني ميتوانند ساختار ناخن را تغيير دهند و ايجاد انواع گوناگوني از ناخنهاي بد شكل رانمايند. تشخيص اين موارد صرفا به عهده پزشك است. در اين صورت با درمان صحيح و به موقع مشكل برطرف ميشود. اما در بسياري از افراد كه داراي هيچ گونه بيماري نيستند و يا از كمبود ويتامين رنج نميبرند نيز ناخنها كماكان نرم و شكننده هستند.

مشكل شكنندگي ناخن نسبتا شايع است و به كرات در كلينيك مشاهده ميشود. تخمين زده شده در ايالات متحده 04 ميليون نفر دچار اين مشكل هستند در ايران آمار دقيقي وجود ندارد.
ساختار ناخن در افراد مختلف با توجه به زمينه ژنتيك، اندكي با يكديگر متفاوت است، كه همين امر موجب تفاوت در ميزان استحكام و مقاوت ناخنها ميشود. از آنجايي كه ناخن يك عضو بيروني است، بهراحتي در معرض بسياري از عوامل قرار ميگيرد. اين عوامل ميتوانند موجب تغيير در خواص فيزيكي و يا مواد متشكله لايه ها شوند. كه به اين ترتيب زمينه ساز شكنندگي و نرمي ناخن خواهند بود. تردي و شكنندگي ناخنها مشكل بسياري از خانمهاست. علت آن ميتواند فـرو بردن دست در آب داغ، اختـلال در جـريان خــون، كمبود ويتامينهاي A، C، B6و نياسين، كمـبود آهن و كلسيم و كم كاري تيروئيد باشد.
در اين حالت ناخنها لايه لايه و ضخيم ميشوند و سطح آنها نامنظم و ناهموار ميشود.به نظر ميرسد كه پرهيز از تماس زياد دست با آب، پوشيدن دستكشهاي نخي نازك در زير دستكشهاي پلاستيكي در هنگام كارهاي روزانه، پرهيز از تماس دستها با مواد شيميايي مثل حلالهاي لاك، كوتاه نگه داشتن ناخن و استفاده مكرر از تركيبات نرم كننده و مرطوب كننده ميتواند به بهبود اين حالت كمك كند.
مشكل ديگري كه در بسياري ازناخنها ايجاد ميشود،لكه هاي سفيد روي ناخن است. اين لكهها ميتوانند در اثر تروما (ضربه)، داروها و بيماريهاي سيستميك ايجاد شوند. شايد بتوان گفت، كه ضربههايي كه به طور مكرر به صفحه ناخن وارد ميشود (مثل كندن صفحه ناخن توسط ناخنهاي ديگر، استفاده از پوليش و مانيكور كردن) از شايعترين علل ايجاد كننده لكههاي سفيد روي ناخن است. علت مهم ديگر كمبود روي در بدن است.
مشكل ديگر جويدن ناخن است.اين كار در خانواده هاي كم جمعيت به علت كم بودن همبازي يا توجه غيرعادي به فرزندان و در خانواده هاي پرجمعيت به دليل محيط شلوغ خانه و كم توجهي به نيازهاي عاطفي كودكان شايعتر است . جويدن ناخن از نظر اجتماعي عادتي خجالت آور، ناپسند و غيرقابل قبول به شمار ميآيد كه باعث بينظمي، آسيب ناخن و كوتيكول آن، التهاب و عفونت ناخن، مشكلات دنداني يا عوارض ديگر ميشود و نگراني كودك و خانواده را فراهم ميكند.
جويدن ناخن معمولا در شرايطي مانند استرس، اضطراب، تقليد، وراثت و نامنظمي ناخنها ممكن است، ايجاد شود.
برخي از انواع شديد ناخن جويدن در عقب ماندگيهاي ذهني شديد ديده ميشود. در مواردي كه آسيب فيزيكي شديد روي ميدهد، بويژه در عقب ماندگي هاي شديد، بايد از روشهايي مانند رفتار درماني و دارودرماني كمك گرفت همچنين در صورتي كه جويدن ناخن، علامت اختلال روانپزشكي مانند اضطراب و افسردگي باشد، درمان دارويي آن ضرورت دارد.


فرو رفتن ناخن در انگشت
ناخنهاي فرو رفته در گوشت ناراحتي است كه بيشتر در انگشت شست پا پديد ميآيدو هنگامي بروز ميكند كه ناخن، بد كوتاه شده باشد ويا به علت پوشيدن كفش تنگ فشار زيادي به كناره خارجي ناخن وارد شودو موجب فرورفتگي آن در داخل گوشت شود.
درمان ناخني كه در گوشت فرو رفته است در صورت بروز عفونت، ابتدا درمان عفونت و سپس برداشتن يك قسمت از ناخن از گوشه آن است. براي جلوگيري از فرورفتگي مجدد ناخن در گوشت، كوتاه كردن ناخن به روش صحيح، كم كردن حجم ناخن و از بين بردن ماده سازنده ناخن در محلي كه در گوشت فرو ميرود، توصيه ميشود.

گوشه كردن ناخن معمولا در افرادي پديد ميآيد كه عادت به جويدن ناخن دارند و يا دست هاي آنان در معرض تماس دائم با مواد شيميايي است و ناخنها را تميز نميكنند و پوست هاي اطراف ناخن ها را بر نميدارند. اين گوشهها كه به آساني كنده ميشوند، در محل آنها آماس هاي دردناكي به وجود ميآيد كه نشانه عفونت است. براي درمان عفونت مذكور، بايد محل را با الكل يده، مالش داد و يا انگشتان را در محلول اسيد بوريك قرار داد . در جلوگيري از گسترش عفونت گوشه ناخن، بايد گوشه را با دقت بريد و اطراف ناخن را سوهان زد و از تماس زخم با هوا جلوگيري كرد.


ارتباط سلامت تغذيه با سلامت ناخن
ناخنهايي كه به راحتي ميشكنند و ترك ميخورند از مشكلات احتمالي تغذيهاي خبر ميدهند. كمبود ويتامين Aو كلسيم باعث خشكي و ورقه ورقه شدن پوست ميشود. كمبود پروتئين، فوليك اسيد، ويتامين B كه براي رشد سلولها و احياي سلولهاي مرده ضروري است و ويتامين C موجب افتادن ناخنها ميشود. كمبود پروتئين باعث ايجاد راه راههاي سفيد بر روي ناخنها ميشود. يك نوع كمبود اسيد هيدروليك ممكن است باعث ترك خوردن و دو نيم شدن ناخن ها شود. دريافت ناكافي ويتامين B21 مي تواند ايجاد خشكي، تيرهگي و گرد شدن در ناخن ها شود.
كمبود روي ميتواند باعث ايجاد لكههاي سفيد بر روي ناخنها شود. شكستگيها در ناخنها ممكن است نشانه اين باشد كه بدن شما به آب و مايعات بيشتري نياز دارد. وجود قرمزي در پوست اطراف ناخن و كوتيكول شما ميتواند به واسطه فقر يا ضعف متابوليسم اسيدهاي چرب در بدن شما باشد.بنابراين ناخن ها براي سالم بودن و ماندن، به مقدار زيادي كلسيم، منيزيم، پروتئين و سيليس و روي نياز دارند.پس سعي كنيد از رژيم غذايي كه حاوي 05 درصد ميوه و سبزيجات تازه و داراي ويتامينهاي ضروري، مواد معدني و آنزيم هاست استفادهكنيد. از مواد غذايي كه سرشار از سولفور و سيليكن هستند مانند كلم بروكلي، ماهي و پياز وهمچنين از غذاهايي كه داراي ويتامين B هستند مانند سويا، ماءالشعير و از تمام انواع دانه ها و غلات ميتوانيد در اين راه بهره بگيريد. آب و مايعات زياد بنوشيدو روزانه از آب هويج تازه استفاده كنيد كه ميزان كلسيم و فسفر بالا دارد و در استحكام بخشيدن به ناخن ها فوق العاده عمل ميكند.

sajadhoosein
26-12-2010, 13:22
مراقبت از ناخنها

ناخنها هنگاميـكه در شرايط ايده آلي باشند بسيار جـذاب ميباشند. همچنين ناخنها منعكس كننده عادات شخصي فـرد هستند: خوب يا بد. جدا از جاذبه آرايشي، ناخن هـا وظايف ديگري نيز بعهده دارند از جمله كمك به بــلند كردن اجـسـام با ايجاد تكيه گاه براي بافت انگشتـان و يا دسـت كاري اجــسام و از هـمـه مــهمتر آن كه ناخن هـا سلامت عمومي بدن را بازتاب مي كنند.نـاخن از پروتئيني بنام كراتين تشكيل يافته (كراتين در مو و پوست نيز وجود دارد) و داراي بخشهاي مختلفي اسـت
كه به آن ميپردازيم:

1- MATRIX: ماتريكس قسمت پنهان ناخن مي بـاشد. در واقع ريشه ناخن بوده كه در آن رشد ناخن انجام ميگيرد.

2- NAIL PLATE: قسمت قابل رؤيت ناخن است. همـان چيـزي كـه مـا از آن بنام ناخن ياد مي كـنيم. از كراتين مرده تشـكيل يافته و كمـي مـحدب مي باشد. اساسا بي رنگ است اما بواسطه شبكه مويرگهاي خوني كه در زير آن واقع است صورتي بنظر مي آيد.

3- NAIL BED: پوست زير ناخن ميباشد كه از بافت پيوندي تشكيل يافته و در آن عروق خوني و اعصاب وجود دارد و نقش تغذيه پليت ناخن را بعهده دارد.

4- LUNULA: قسمتي از ماتريكس مي باشد. هـمان قسمت هلالي شكل سفيد رنگ كـه در ته ناخن قابل مشاهده است (بيشتر در ناخن شست). عـلت سفيـد بودنـش آن است كه هنوز سلولهاي آن كراتينه نشده و به تكامل نرسيده اند.


5- CUTICLE: ادامه پوس بستر ناخن(NAIL BED) بوده و بين پوست انگشتان و صفـحـه ناخن (NAIL PLATE) واقع بوده و اين دو بخش را به يكديگر متصل ميسازد.كوتيكول ناخن به عنـوان يك سد ضد آب عـمـل نـموده و از ورود باكتري و ديگر عوامل بيماريزا به قسمت ماتريكس جلوگيري ميكند.6- NAIL FOLDS(تاي ناخن): به عنـوان چهارچوب و تكيه گاه ناخن در سه سمت چپ و راست و پايين ناخن آن را احاطه كرده است.

سرعت رشد ناخن
سرعت رشد ناخن بستگي به عوامل بسياري ازجمله سن، تغذيه، بيماريها، هورمونها و فصول سال دارد توجه كنيد:
1- ناخن بطور طبيعي 0.1 ميلي متر در روز و يا 3 ميلي متر در ماه رشد ميكند.
2- سرعت رشد انگشتان دست از انگشتان پا بيشتر ميباشد.2 تا 3 برابر.
3- سرعت رشد ناخنها در تابستان بيشتر از زمستان ميباشد.
4- سرعت رشد ناخنها در افراد راست دست در دست راست و افراد چپ دست در دست چپشان بيشتر است.
5- سرعت رشد ناخنهاي مردان از زنان بيشتر است.
(جز در زنان باردار و مسن)
6- اگر ناخن به طـور كامل از جايش كنده شود براي ناخن هاي دست 3 الي 6 ماه طول مي كشد تا مجددا ناخن بطور كامل رشد كند اين زمان براي ناخنهاي پا 12 الي 18 ماه ميباشد.

اختلالات ناخن

1- لكه هاي سفيد رنگ: علت آن ميتواند صدمه به ماتريكس و يا كمبود روي باشد اما زياد مهم نبوده و به مرور زمان ناپديد ميگردد.

2- عفونتها: مي تـواند عامل آن باكتريها و يا قارچها باشند كـه در هـر دو صـورت بايد به پزشك مراجعه شود.

3- شيار هاي روي ناخن: اين شيارها اغلب ارثي ميـباشند اما اگر يكباره روي ناخنها آشكار گردند علت آن ميتواند ضربه، پيري، روماتيسم و يا بيماري كليه باشد.

4- حفره روي ناخن: علت آن مي تواند اگزما و يا ضربه باشد.

5- قاشقي شكل شدن ناخن: علت آن كم كاري تـيروئيد، كــمبـود آهــن و كـم خوني ميباشد.

6- شكاف در لبه ناخن: علت آن فرو بردن انـگشتان به مدت زياد در آب و همچنين لاك پاك كن ها ميباشند.

7- تردي و شكنندگي ناخنها: علت آن ميـتواند فـرو بردن دست در آب داغ، اختـلال در جـريان خــون، كمبوـد ويتامينهاي A ،C ،B6 و نياسين، كمـبود آهن و كلسيم و كم كاري تيروئيد باشد. كم آبي بدن نيز بسيار مهم است بنابراين آب فراوان بنوشيد.

8- ناخنهاي فرو رفته در گوشت: اين مشكل بيشتر در ناخنهاي پا مشـاهده ميگردد و علت آن كوتاه كردن نامناسب ناخنها و كفش تنگ ميباشد كه باعث مي گردد گـوشــه ناخن بدرون گوشت فرو رود.

9- برخي بيماريها از روي ناخنها قابل تشخيص ميباشند: بسـتر نـاخـن رنگ پريده نشانه كم خوني - بستر ناخن قرمز نشانه بيماري قلبي - ناخـنهاي سفـيد رنگ نشانه بيماري كبدي - ناخن ضخيم و زرد رنگ نشانه بيـمـاري ريـوي - سـرخـي مـختـصـر در ته ناخن نشانه ديابت و ناخنهاي دو رنگ نيمي سفيد و نيمي صورتي نشانه بيماري كليـه ميباشد.

sajadhoosein
26-12-2010, 13:27
نكات مـهم براي داشـتـن ناخنهاي سلامت و جذاب

1- از رژيم غـذايي متـعــادل كــه شــامــل مقادير فراوان از ميوه ها و سبزيجات تازه، حبوبات و گوشت لخم ميباشد اســتفاده
كنيد.

2- هــنـگـام انـجام وظـايف خـانه به ويــژه شستن ظرفها از دستكش استفاده كنيد.

3- ناخن را با برس ويژه تميز كنيد مخصوصا پس از كار با مواد كثيف.

4- براي سوهان كشيدن ناخنهايتان از سوهانهاي نرم و ظريف استفاده كرده و هـيچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نكشيد. ناخن هـا را تنها از سـمـت گوشـه به سمت مركز ناخن در يك جهت سوهان بكشيد.

5- از ناخنها استفاده ابزاري نكنيد مثلا از آنها براي بيرون آوردن منگنه استفاده نكنيد.

6- ناخنها را خشك و تميز نگاه داريد اين كار كمك ميكند تا باكتريها و قارچها روي ناخنها تجمع پيدا نكنند.

7- اگر ناخنهاي پايتان ضخيم بوده و كوتاه كردن آنها دشوار است آنها را بمدت 5 الي 10 دقيقه درون مخلوط آب و نمك گرم(يك قاشق چاي خوري نمك در نيم ليتر آب) فرو ببريد. اين كار باعث نرم شدن آنها ميگردد.

8- ناخنها را براي دارا بودن حداكثر استحكام بـايد بـطور مستقيم كوتاه كرده و اندكي در گوشه ها گرد شوند.

9- هيچگاه كوتيكول ناخن را جدا نسازيد چون اين كار باعث ايجاد عفونت ميگردد.

10- از جويدن ناخنها خودداري كنيد.

11- صـابون و مواد شوينده قوي سبب خشكي و ترك برداشتن ناخنها مي گردند. بـراي شستن دستها از صابونهاي ملايم استفاده كنيد.

12- بيش از يكبار در هفته از لاك برها استفـاده نـكنـيـد زيـرا آنـها بـاعـث خشـكي ناخن ميگردند. در صورت استفاده از آنها از لاك برهاي فاقد استون استفاده كنيد.

13- پيش از باغباني ناخنهاي خود را در صابون فرو ببريد اين كار سبب ميشود كثـافـات به زير ناخنها نفوذ نكنند.


14- پس از سوهان كشيدن ناخن هـا، آنهـا را براي چنـد دقيـقه درون آب گرم صابون دار ماساژ دهيد تا چربي ناخنها گرفته شود.

15- يك تا سه ماه از سال به ناخنهاي خود استراحت دهيد و هيچ گـونه لاك و يـا نـاخـن مصنوعي بكار نبريد تا ناخنها مجددا سلامتي خود را بازيابند.

16- آب و مايعات فراوان بنوشيد.

17- براي داشتن ناخنهاي سلامت مصرف روزانه 2.5 ميـلي گـرم بـيوتـيـن (غيـر از زنـان باردار) و غذاهاي حاوي بيوتين مانند تخم مرغ و جگر بسيار مفيد ميباشد.

18- هر روز دستان و ناخن هاي خود را با مواد مرطوب كننده مرطوب كنيد. همــچنين از غذاهاي سرشار از سولفور و سيليكون مانند گل كلم و ماهي استفتده كنيد.

19- آب هويج تازه بنوشيد چون سرشار از كلسيم و فسفر بوده و در استحكام ناخنـهـا بسيار مفيد ميباشد.

20- براق كننده لب براي نرم كردن ناخنها بسيار موثر ميباشد.

21- از لاك بر پيش از لاك زدن نيز استفاده كنيد زيرا با زدودن چربي ناخن آن را براي قرار گرفتن بهتر لاك آماده ميسازد.

22- بـراي زدودن لكهاي ايجاد شده توسط گرد و غبار و باكتريها و يا لاكها مـي تـوانـيـد از مـخلوط 10 قسـمت آب و يـك قسـمت سفـيد كنــنده خانگي استفاده كرده و لكها را پاك كنيد.

23- پس از لاك زدن حتما از براق كننده لاك(برق ناخن) استفاده كنيد زيرا باعث ميشود ناخن ها در برابر شكنندگي مقاوم تر شوند. همچـنين بـراق كنـنـده را بـدون لاك نـيــز به ناخنهاي خود بزيد زيرا با اين كار رطوبت ناخنها حفظ ميگردد.

sajadhoosein
26-12-2010, 13:34
ناخن هاي انسان:
دكتر ليلا قاسميان- كيوان گرجي
وقتي بحث مراقبت از ناخن ها پيش مي آيد معمولا خانم ها به دو دسته تقسيم مي شوند:
* گروهي به آن، به عنوان يك وسيله زينتي و فرعي نگاه مي كنند و براي زيباتر جلوه دادن، ناخن هاي خود را بلند نگه داشته و به اشكال مختلف مي آرايند.
* گروه ديگر نيز از ناخن هايشان به عنوان يك وسيله استفاده مي كنند. مثلا براي كنجكاوي كردن و سيخونك زدن.


اما مسأله مهمي كه معمولا در نظر گرفته نمي شود اين است كه ناخن ها اطلاعات زيادي در مورد سلامت عمومي بدن به ما مي دهند. به ناخن هاي خود نگاه كنيد، آيا آنها محكم و سالم به نظر مي رسند؟ برجستگي ها و يا مناطقي را با شكل ها و رنگ هاي غيرطبيعي مشاهده مي كنيد؟
بسياري از ناخن ها به مراقبت هاي خاص نياز ندارند اما بعضي از آنها نشاني از بيماري را در خود دارند و نيازمند توجه و مراقبت هستند.
خواه شما به ناخن هاي خود به عنوان يك وسيله تزئيني نگاه كنيد يا يك وسيله كاربردي، لازم است مطالبي را درباره آن بدانيد.

ناخن
ناخن ها از لايه هاي پروتئيني تشكيل شده اند كه كراتين نام دارد.
ناخن ها كمك مي كنند تا اشياء را دستكاري كنيم و از بافت حساس نوك انگشتان محافظت مي كنند.

* هر ناخن از چندين بخش تشكيل مي شود كه عبارتند از:
۱ -صفحه اصلي يا پلاك ناخن، اين قسمت همان سطح رويي ناخن را تشكيل مي دهد كه بيشتر در معرض ديد قرار دارد.
۲- چين ناخن، پوستي كه از سه طرف ناخن، را احاطه كرده است.
۳- بستر ناخن، پوستي كه در زير صفحه اصلي ناخن قرار دارد.
۴- ركوتيكولCuticle ، بافتي كه صفحه ناخن را در قاعده ناخن مي پوشاند.
۵- بافت زايشيmatrix ، ناحيه اي است كه زير كوتيكول قرار دارد و رشد ناخن از آن قسمت صورت مي گيرد.
۶- لانولاLunula ، قسمت هلال شكل سفيدرنگي كه در قاعده ناخن قرار دارد.

ناخن ها به طور متوسط روزانه يك دهم ميلي متر رشد مي كنند و حدود ۶-۴ ماه طول مي كشد كه يك ناخن از محل بافت زايشي تا نوك انگشت برسد.
در ناخن هاي انگشتان پا، رشد كندتر صورت گرفته و اين زمان به ۱۲-۸ ماه مي رسد.
رشد ناخن ها در دست مسلط (دستي كه بيشتر با آن كار مي كنيم)، سريعتر است.
همچنين رشد ناخن به سن، فصل و تغذيه بستگي دارد. آنها در تابستان سريعتر از زمستان رشد مي كنند. ناخن ها نفوذپذيرند، يعني مايعاتي كه با ناخن در تماس هستند جذب آن مي شوند.

sajadhoosein
26-12-2010, 13:40
ناهنجاري هاي ناخن
برخي از علايمي كه در ناخن ها ديده مي شود نيازمند توجه خاصي نيستند مانند خطوط عمودي كه با افزايش سن، گرايش به بدتر شدن دارند يا لكه ها و خطوط سفيدي كه معمولا به مرور زمان به سمت بيرون رشد كرده و محو مي شوند.

نمونه هايي از اين دسته تغييرات عبارتند از:
- لكه هاي سفيد: شايع ترين عارضه در ناخن هاست كه معمولا در اثر ضربه هاي ضعيف مانند كوبيدن ناخن ها روي ميز و يا جاهاي ديگر ايجاد مي شوند. بيشتر در كساني ديده مي شود كه كار يدي انجام مي دهند. نياز به درمان ندارد. اين لكه ها به مرور زمان به سمت بيرون رشد مي كنند.

- شيارهاي عمودي: افزايش سن و قرار دادن ناخن ها در آب، آنها را مستعد نازك تر شدن و نرم تر شدن مي كند. نازك شدن ناخن ها موجب ايجاد شيارهاي عمودي در روي آنها مي شود، استفاده از منابع غذايي حاوي آهن و روي مي تواند موجب سفت تر شدن ناخن ها شده و از بروز چنين علايمي جلوگيري كند. ماساژ دادن ناخن ها با روغن بادام نيز موجب سفت تر شدن ناخن و حفاظت از آنها مي شود.

- سياه شدن ناخن ها يا كبودي زيرناخن: خون مردگي هايي كه در زير ناخن مشاهده مي شود معمولا در اثر كوبيده شدن يا فشرده شدن ناخن در لاي در يا اشياي ديگر ايجاد مي شود.
اين كبودي ها به مرور زمان از بين مي روند و گاهي نيز ممكن است در اثر شدت ضربه و آسيب، ناخن ضربه ديده بيفتد اما جاي نگراني نيست چون ناخن جديد جايگزين مي شود.


برخي ديگر از ناهنجاري هاي ناخن نيازمند توجه و پيگيري درمان هستند كه به طور عمده به سه دسته موضعي، مادرزادي يا ژنتيك و ناهنجاري هاي همراه با بيماري هاي پوستي يا بيماري هاي سيستميك، تقسيم مي شوند. مانند:

- Paranychia : يك عفونت باكتريايي، قارچي يا ويروسي است كه بافت اطراف ناخن را درگير كرده و موجب احساس درد، تورم، زق زق و قرمزي در اين نواحي مي شود.
در چنين وضعيتي عامل ايجادكننده عفونت شناسايي شده و درمان مناسب با داروهاي ضدقارچ، باكتري يا ويروس انتخاب مي شود.
- Onychomycosis : يك عفونت قارچي ناخن است كه ريشه كن كردن آن آسان نيست، عفونت رايجي كه اغلب (حدود ۴۰درصد موارد) با يك بيماري قارچي در قسمت ديگري از بدن همراه است. در اين نوع عفونت، معمولا داروهاي ضدقارچ خوراكي به مدت حداقل ۶ هفته براي ناخن هاي انگشتان دست و ۱۲هفته براي ناخن هاي انگشتان پا تجويز مي شود. شكل ديگري از درمان نيز توصيه مي شود و آن تجويز دارو با مقدار بيشتر براي هفت روز در هر ماه به مدت ۳-۲ ماه است. درمان هاي موضعي نيز به عنوان شيوه هاي جديدتر درمان در دسترس هستند.

- جدا شدن ناخن از بستر ناخن (Onycholysis) : در اين حالت صفحه ناخن از بستر خود جدا مي شود. شايع ترين علت بيماري، پسوريازيس و يا تماس بيش از حد با شوينده ها است، اين مشكل با عوامل ديگري نيز مانند ضربه يا گير كردن ناخن به جايي، واكنش هاي دارويي، بيماري هاي قارچي و واكنش به سفت هاي ناخن يا ناخن هاي مصنوعي ارتباط دارد. تايپ كردن و كار با صفحه كليد به مدت طولاني هم ممكن است موجب بروز چنين مشكلي شود.
بد نيست كه بدانيم حدود ۵۰درصد از بزرگسالاني كه مبتلا به بيماري پوستي پسوريازيس هستند از ناهنجاري هاي ناخن رنج مي برند.

- سندروم ناخن زرد: تورم در دست ها و يا وضعيت تنفسي شخص از قبيل برونشيت مزمن ممكن است باعث شود تا در يك يا چند ناخن رنگ هاي زرد و يا سبز مشاهده شود. اين علامت معمولا با رشد آهسته تر ناخن ها همراه است به طوري كه كوتاه كردن ناخن ها به هر از چندماه يكبار به تعويق مي افتد. - سوراخ سوراخ شدن (Pitting) : در اين حالت ناخن كمي شبيه به انگشتانه خياطي مي شود. اين حالت ممكن است در اثر ضربه ايجاد شود يا ممكن است از عوارض بيماري هايي نظير پسوريازيس، اگزما يا آرتريت باشد.

- ضخيم شدن ناخن ها: اصلي ترين دليل اين ناهنجاري، عفونت هاي قارچي و پسوريازيس است. ضربه و كهولت سن نيز ممكن است دليل ديگري باشد. معمولا با درمان مشكل اصلي وضعيت ناخن به حالت عادي برمي گردد.
- تيرگي ناخن: در اين حالت ناخن ها مات و كدر بوده و در نوك آنها نوار تيره رنگي ديده مي شود. اين علامت ممكن است نشاني از يك بيماري جدي مانند سرطان، نارسايي هاي احتقاني قلب و يا ديابت باشد. اين علامت ممكن است ناشي از كهولت سن نيز باشد.
- چماقي شدن ناخن ها: در اين حالت ناخن ها به دور انگشتان خميده مي شود. اين حالت ممكن است مادرزادي بوده و يا ناشي از كمبود اكسيژن باشد كه در بيماري هاي ريوي ديده مي شود.

- شيارهاي عرضي (Beaus lines) :شيارهايي كه در عرض ناخن مشاهده مي شود.
اين مشكل مي تواند از مانيكور كردن غلط ناشي شود. در مواقعي كه رشد ناخن به دليل بيماري هايي مانند حمله قلبي، سرخك، سينه پهلو يا تب، از بافت زايشي متوقف مي شود نيز اين شيارها مشاهده مي شوند.
- خطوط هلالي شكل (mees lines) :خط هاي هلالي شكلي هستند كه در امتداد لانولا ديده مي شوند. اين خطوط، سفيدرنگ بوده و در مسموميت با آرسنيك بروز مي كنند.

- ناخن هاي قاشقي شكل: در اين حالت ناخن ها، نرم، فرورفته و قاشقي شكل هستند.
فرورفتگي روي ناخن ها معمولا به حدي است كه مي تواند يك قطره از مايع را در خود نگه دارد. اين ناهنجاري در كم خوني هاي ناشي از فقر آهن ديده مي شود.
****با اين مشخصات و علايمي كه مطرح شد اگر حدس مي زنيد و يا مشكوك هستيد كه مشكلي داريد يا نه، سعي كنيد با يك پزشك عمومي يا يك متخصص پوست مشورت كنيد تا با انجام مشاهدات و آزمايشات لازم، تشخيص مناسب را ارايه كند.

* فراموش نكنيد وقتي به ديدن پزشك خود مي رويد لاك هاي روي ناخن خود را پاك كنيد تا بشود ناخن را ديد.

*** به ياد داشته باشيد كه :
- مهمترين مسأله در بحث مراقبت از ناخن ها اين است كه از استفاده نادرست از ناخن ها پرهيز كنيد.
- از آنها به عنوان يك وسيله استفاده نكنيد. آنها را نجويد و يا پوست اطراف آن را نكنيد.
- معمولا موقع مرتب كردن ناخن ها، پوست انتهاي ناخن(cuticle) را از ناخن جدا كرده يا آنرا مي چينند كه اين كار نيز درست نيست. بهتر است از محلول ها و موادي كه براي نرم كردن پوست استفاده مي كنيد به ناخن ها نيز بماليد.
- بريدگي هاي كوچك در كناره هاي ناخن مي تواند راهي براي ورود باكتري ها يا قارچ ها باشد و ايجاد عفونت كند (عفونت نسوج نرم مجاور ناخنparonychia ) ناخن ها به كندي رشد مي كنند و علايم آسيب ديدگي تا ماه ها روي ناخن ها باقي مي ماند.
- اگر ناخن هاي شما خشك و شكننده است يا اينكه ورق ورق شده و مي شكند، موقع استفاده از آب، صابون و ديگر شوينده ها، از دستكش هاي پلاستيكي يا دستكش هاي ظرفشويي با آستر كتاني استفاده كنيد و به طور مرتب دست ها و ناخن هاي خود را با مرطوب كننده ها مرطوب نگه داريد.

***روش هايي براي سفت تر شدن ناخن ها و حفاظت از آنها:
- ناخن هاي خود را كوتاه نگه داريد و نوك آن را كمي گرد كنيد.
- از سفت كننده هاي ناخن استفاده كنيد اما از محصولاتي كه در آنها از فرمالدئيد و تولوئن سولفا ناميد، استفاده شده باشد بپرهيزيد. زيرا اين مواد شيميايي ممكن است موجب خارش، قرمزي و تحريك پوست شود.
- هر وقت دستهايتان را شست و شو مي دهيد، پس از شست وشو از يك مرطوب كننده براي مرطوب نگه داشتن دستها استفاده كنيد.
- موقع خواب ناخن ها و پوست اطراف آن را با مرطوب كننده ها، مرطوب كرده و يك دستكش پنبه اي بپوشيد.
- از پاك كننده هاي لاك ناخن، بيش از دوبار در ماه استفاده نكنيد. اگر نياز به پاك كردن لاك از روي ناخن ها داريد از پاك كننده هايي كه حاوي استون هستند استفاده نكنيد زيرا ممكن است ناخن ها را خشك كند.
- ناخن هاي حساس و شكننده را بعد از حمام كردن يا پس از خيساندن در آب ولرم به مدت ۲۰-۱۵ دقيقه مرتب كنيد و پس از مرتب كردن از مرطوب كننده ها استفاده كنيد.
- بريدگي ها و شكاف هاي ناخن را با چسب ناخن يا با يك لاك بي رنگ ترميم كنيد.

منبع : mayoclinic.com

sajadhoosein
26-12-2010, 13:46
سلامت ناخن ها
دکتر " کتايون صائقي "

* محلولهاي لاک بر، خصوصا" انواع حاوي استون ، باعث خشکي ناخنها شده آنها را مستعد بيماري مي کند.
* محلولهاي لاک بر دشمن سلامت ناخن است و حداقل ، در صورت نياز به استفاده از مواد لاک بر ، از انواع بدون استون استفاده کرد.* يک تا سه ماه از سال را به ناخنهاي خود استراحت دهيد و هيچگونه لاک يا ناخن مصنوعي به کار نبريد تا ناخن ها مجددا سلامتي خود را باز يابند.

* جهت جلوگيري از تجمع باکتريها و قارچها روي ناخن ، توصيه مي شود كه همواره سعي کنيد ناخن هاي خود را خشک و تميز نگاه داريد تا محيط مناسب جهت رشد ميکروبها فراهم نشود.

* کندن کوتيکول ( لايه نازک پوست در انتهاي ناخن ) را عامل مستعد کننده عفونت هاي شديد ناخن ذکر كرد.

* ناخن ها هنگامي که در شرايط ايده آلي باشند ، بسيار جذابند . همچنين ناخنها جدا از جاذبه آرايشي ، بازگوکننده سلامت عمومي بدن و حتي عادات شخصي فرد هستند.
* شايد مهمترين نکته در خصوص سلامت ناخن خانم هاي خانه دار ، استفاده نکردن آنها از دستکش حين انجام کارهاي خانه و شستشو باشد. چون مواد شوينده قوي و کار با اجسام سخت ، به راحتي لايه محافظ ناخن را از بين مي برند و موجب ترک خوردن آن مي شوند ، پس بهتر است در همه حال ، حتي زمان جارو کردن ، از يک دستکش محافظ استفاده شود.
* سعي کنيد حتما" بعد از کار با مواد کثيف ، ناخنهايتان را با برس ويژه تميز کنيد. در ضمن براي جلوگيري از شکننده شدن ناخن در زمان سوهان کشيدن ، هيچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نکشيد.

* به کودکان خود ياد بدهيد نبايد از ناخن تميزاستفاده ابزاري کرد.
مثلا" خارج کردن منگنه از درون کاغذ صحيح نيست . چون به شدت به بافت ناخن صدمه مي زند.
* جهت رفع خشکي و ترک ناخن ها ،‌ توصيه مي شود : هر روز دست و ناخنهاي خود را مرطوب کنيد. استفاده از براق کننده لب ، براي نرم کردن ناخن ها بسيار موثر است .

* رعايت رژيم غذايي صحيح را جهت تقويت ناخن ها موثر است و غذاهاي سرشار از سولفور و سيليکون مثل گل کلم و ماهي ، موجب حفظ طراوت ناخن مي شود ( خصوصا" افرادي که با ناخن هاي خود ، بيشتر کار مي کنند مثل نوازندگان موسيقي بايد بيشتر از اين رژيم استفاده کنند.) همچنين آب هويج تازه به علت غني بودن از کلسيم و فسفر سبب استحکام ناخن ها مي شود.
* آب و مايعات و استفاده روزانه از 5/2 ميلي گرم بيوتين ( در تخم مرغ و جگر به وفور يافت مي شود ) نيز مي تواند در شادابي ، نرمي و سلامت ناخن مفيد واقع شود.

sajadhoosein
26-12-2010, 14:27
ناخن ها به مراقبت نیاز دارند ، از آنها غفلت نکنید!
جام جم آنلاين: شاید ناخن بخش بسیار کوچکی از بدن را تشکیل دهند اما نقش مهمی داشته به حفاظت از انگشتان و بهبود انجام کار ها کمک می کند.
همچنین ناخن ها نشانه های مربوط به سلامت عمومی بدن را ظاهر می سازند.
بنابراین نگاه دقیقی به ناخن هایتان داشته باشید. بررسی کنید آیا ظاهر سلامتی داشته ازاستحکام کافی برخوردارند. گاهی اوقات ممکن است بر سطح ناخن خطوط و شیار ، فرورفتگی یا قسمت های تغییر رنگ یا تغییر شکل یافته مشاهده کنید.
بسیاری از مشکلا تناخن با مراقبت مناسب قابل پیشگیری هستند اما برخی ازاین مشکلات نشان دهنده نوعی بیماری بوده نیازمند توجه دقیق و جدی هستند.
ویژگی های ساختمانی ناخن سالم
ناخن ها متشکل از لایه های متعدد پروتئینی به نام کراتین است که در مو و پوست هم یافت می شود.هر ناخن بخش های مختلفی دارد که عبارتند از:
- سطح خارجی یا روکش ناخن: بخش سخت قابل مشاهده ناخن است.
- چین های ناخن: پوستی است که بصورت چارچوبی هریک از سطوح ناخن را در سه طرف فرا گرفته است.
- بستر ناخن: این قسمت در واقع پوست زیر روکش ناخن است. سلول ها ی واقع در قاعده بستر ناخن ، ناخن را تولید می کنند.
- کوتیکول: کوتیکول بافتی است که روکش ناخن را در قسمت قاعده آن می پوشاند. این بخش سلولهای جدید کراتین که به کندی ازبستر ناخن ظاهر می شوند را حفظ می کنند.
- لانولا: قسمت نسبتا سفید و به شکل نیمه ماه که در قاعده ناخن و زیر روکش قرار دارد.
ناخن ها از ناحیه زیر کوتیکول (ماتریکس) رشد می کنند. با رشد سلولهای جدید ، سلولهای پیرتر سخت و متراکم شده و بالاخره به سمت نوک انگشت رانده می شوند. رشد ناخن حدود 0.1 میلیمتر در روز است به این معنی که رشد یک ناخن کامل حدود چهار تا شش ماه طول می کشد.
ناخن های سالم صاف ، بدون خط و شیار و لک هستند. رنگ یکدست و استحکام از دیگر ویژگی های ناخن های سالم است.

sajadhoosein
26-12-2010, 14:36
مشکلات شایع ناخن
ناخن ها شاخص خوبی برای سلامت هستند.
بنابراین توصیه می شود علائمی را که ممکن است نشانگر وجود مشکلی باشند بشناسید. برخی از این مشکلات مانند خطوط عمودی ، لکه ها و خطوط سفید روی سطح ناخن که ممکن است با افزایش سن مشخص تر شوند بی ضرر هستند. لکه ها معمولا ناشی از آسیب روکش یا بستر ناخن هستند و با گذشت زمان بزرگتر می شوند.
سایر آسیب های ناخن می توانند نشان دهنده بیماری ها باشند. برای مثال تغییر رنگ ناخن بصورت زرد یا سبز ممکن است در اثر مشکلات تنفسی مانند برونشیت مزمن یا از تورم دست ها ایجاد شود.


به ناخن هایتان توجه كنید !

شاید شما هم جزو کسانی هستید که همیشه‌ به‌ سلامتی‌ و زیبایی‌ چهره‌ و پوست‌ خود اهمیت‌ داده‌اند، اما ناخن‌ها را فراموش‌ كرده‌اند. بهتر است‌ بدانید كه‌ سلامتی‌ و بهداشت‌ ناخن‌ها، صرف‌ نظر از زیبایی، نشانگر سلامت‌ جسم‌ است. رنگ‌ ناخن‌ بیانگر سلامت‌ درون‌ و جسم‌ شماست. بنابراین‌ از امروز توجه‌ بیشتری‌ به‌ ناخن‌های‌ خود داشته‌ باشید.
آیا سوزن‌ دوخت‌ (منگنه) روی‌ كاغذ را با ناخن‌هایتان‌ می‌ كـَنید؟ آیا دائم‌ ناخن‌های‌ خود را می‌ جوید؟ شاید هم‌ آنها را پیوسته‌ در معرض‌ مواد شیمیایی‌ - از جمله‌ اَستون‌ - قرار می ‌دهید.
توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ این‌ مواد مانع‌ از رسیدن‌ رطوبت‌ كافی‌ به‌ ناخن‌ها می ‌شوند. به‌ ویژه، استفاده‌ ابزاری‌ از ناخن‌ها شكل‌ نازیبایی‌ به‌ آنها می‌ دهد. پس‌ عادت‌های‌ بد را كنار بگذارید و برای‌ داشتن‌ ناخن‌هایی‌ مرتب‌ و زیبا این‌ توصیه‌ها را به‌ كار گیرید:
- اگر ناخن‌های‌ سست‌ و شكننده‌ای‌ دارید آنها را كوتاه‌ و یك دست‌ كنید. هیچ‌ چیز زشت ‌تر از ناخن‌های‌ ناجور و كوتاه‌ و بلند نیست. این‌ گونه‌ ناخن‌ها آسیب‌پذیر نیز هستند و ممكن‌ است‌ طوری‌ بشكنند كه‌ شما را گرفتار كنند. برای‌ محكم‌ ترشدن‌ ناخن‌ها، شش‌ قطره‌ از هر یك‌ از روغن‌های‌ اسانس‌ اسطوخودوس، برگ‌ بو و گیاه صندل‌ را به‌ ۱۸۰ میلی لیتر روغن‌ كنجد یا سویا بیفزایید و هفته‌ ای‌ دو بار به‌ مدت‌ پانزده‌ دقیقه‌ ناخن‌ها را در این‌ مایع‌ قرار دهید.
- گاهی‌ پاك‌ كردن‌ روده‌ بزرگ‌ از سموم،‌ در درمان‌ شكنندگی‌ ناخن‌ها مؤثر است. این‌ سموم‌ كه‌ معمولاً در اثر یبوست‌ به‌ وجود می ‌آیند، از جذب‌ كانی‌هایی‌ كه‌ برای‌ استخوان‌ها لازمند جلوگیری‌ می‌ كنند. روزه‌ گرفتن‌ كمك‌ بزرگی‌ در این‌ مورد است.
- تغذیه‌ و رژیم‌ غذایی‌ صحیح‌ در رشد و سلامت‌ ناخن‌ها نقش‌ مهمی‌ دارد.
غذاهای‌ حاوی‌ آهن، كلسیم، ویتامین‌B و پتاسیم‌ برای‌ ناخن‌ها مفیدند. اگر می‌ خواهید ناخن‌هایی‌ سالم‌ و محكم‌ داشته‌ باشید ماست، تخم ‌مرغ، سویا، كلم، زردآلو و ماهی‌ بخورید. ماهی‌ها غنی‌ از اسیدهای‌ چرب‌ هستند كه‌ ناخن‌ها را تقویت‌ می‌ كنند. كلم‌ و سویا نیز غنی‌ از بیوتن‌(BIOTIN) هستند كه‌ ویتامینی‌ از گروه‌B است‌ و از ترك‌ خوردن‌ و شكستن‌ ناخن‌ها جلوگیری‌ می‌ كند.
- دشمنان‌ ِ ناخن‌ها را بشناسید و از آنها دوری‌ كنید.

آفتاب، كلر و پاک كننده‌های‌ قوی‌ باعث‌ تردی‌ و شكنندگی‌ ناخن‌ها می‌ شوند. هنگام‌ انجام‌ كارهای‌ خانه‌ و نیز باغبانی‌ برحسب‌ نیاز از دستكش‌ نخی‌ یا لاستیكی‌ استفاده‌ كنید. دست‌ها و ناخن‌ها را بدون‌ محافظ‌ در معرض‌ آفتاب‌ قرار ندهید. با استفاده‌ از یك‌ كرم‌ ضد آفتاب‌ در تمام‌ فصول‌ سال‌ و دستكش‌ نخی‌ آنها را بیمه‌ كنید.
- اگر ناخن‌های‌ خشك‌ و سختی‌ دارید، هر دو روز یك‌ بار، آنها را به‌ مدت‌ بیست‌ دقیقه‌ در روغن‌ زیتون‌ گرم‌ قرار دهید.
- استفاده‌ بیش‌ از حد از لاك‌ ناخن‌ سلامت‌ ناخن‌ها را به‌ خطر می‌اندازد؛ و گاهی‌ شما را از رنگ‌ ناخن‌ها كه‌ معیاری‌ برای‌ تشخیص‌ سلامتی‌ است‌ غافل‌ می ‌كند. بهتر است‌ با رعایت‌ بهداشت، سوهان‌ زدن‌ ناخن‌ها و نیز استفاده‌ از یك‌ جلا دهندهِ طبیعی‌ به‌ زیبایی‌ ناخن‌ها بیفزایید. برای‌ این‌ منظور ابتدا ناخن‌ها را به‌ مدت‌ چند دقیقه‌ در مخلوط‌ یك‌ قاشق‌ سوپ خوری‌ آبلیمو و یك‌ پیمانه‌ آب‌ قرار دهید تا تمیز شوند. سپس‌ روی‌ سطح‌ و پوست‌ دور آنها وازلین‌ بمالید. كمی‌ كه‌ گذشت‌ با یك‌ تكه‌ پارچه‌ تمیز یا پنبه‌ روی‌ ناخن‌ را جلا دهید.
- بانوان‌ تمایل‌ زیادی‌ به‌ بلند نگهداشتن‌ ناخن‌ها دارند و شاید دوست‌ داشته‌ باشند رشد ناخن‌هایشان‌ بیشتر شود. بهتر است‌ بدانید كه‌ رشد ناخن‌ در خانم‌ها - جز در دوران‌ بارداری‌ - كندتر از آقایان‌ است. اما اگر حس‌ كردید رشد ناخن‌های‌ شما كندتر از حالت‌ طبیعی‌ است، توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ احتمالاً رژیم‌ غذایی‌ درستی‌ ندارید. كمبود ویتامین‌های‌A ،B كمپلكس ،C ،D وE ، همچنین‌ آهن، كلسیم، سولفور و اسیدهای‌ چرب‌ در رژیم‌ غذایی‌ رشد ناخن‌ها را با مشكل‌ مواجه‌ می‌ كند. توصیه‌ می‌ شود روغن‌ یا كرم‌های‌ تقویتی‌ ناخن‌ را در ناحیه‌ پوست(CUTICLE AREA) پایین‌ ناخن‌ - محلی‌ كه‌ ناخن‌ها از آن‌ تغذیه‌ می‌شوند - بمالید.
از رنگ‌ و نشانه‌های‌ ناخن‌ به‌ میزان‌ سلامتی‌ خود پی‌ ببرید!
- ناخن‌ زرد می ‌تواند نشانه‌ بیماری‌ دیابت، عفونت‌های‌ قارچی‌ یا ناراحتی‌ قلبی‌ باشد.
- ناخن‌ سفید نشانه‌ بیماری‌ كم‌ خونی‌ است.
- ناخن‌ سبز نشانگر عفونت‌ قارچی‌ یا باكتریایی‌ است.
- ناخن‌ نیمه ‌سفید و صورتی‌، علامت‌ نارسایی‌ كلیه‌ است.
- اگر نقطه‌ و لكه‌های‌ سفیدی‌ روی‌ ناخن‌ ظاهر شده، گاهی‌ به‌ علت‌ كمبود كلسیم‌ است‌ و برخی‌ اوقات‌ در اثر فشار یا ضربه ‌ای‌ كه‌ به‌ ناخن‌ وارد آمده.
- یكی‌ از علائم‌ كمبود ویتامین A در بدن‌ پوسته ‌پوسته ‌شدن، ترك‌ خوردن‌ و به‌ وجود آمدن‌ خطوط‌ عرضی‌ بر ناخن‌هاست.
- پیدایش‌ رگه‌ و خطوط‌ سیاه‌ روی‌ ناخن‌ گاهی‌ در اثر لخته‌ شدن‌ خون‌ در این‌ نواحی‌ است‌ كه‌ می ‌تواند در اثر ضربه‌ یا نوعی‌ بیماری‌ باشد.
- با مشاهده‌ هر یك‌ از علائم‌ مذكور و تغییرات‌ بدون‌ دلیل‌ و طولانی‌ مدت‌ در رنگ‌ و شكل‌ ناخن‌ها حتماً به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنید.

sajadhoosein
26-12-2010, 14:53
سلامتي ناخنها

ترجمه: مليحه تراب پور

بسياري از خانمها با دقت و وسواس خاصي از ناخنهايشان مراقبت مي كنند و ظاهر آن را با سوهان زدن و براق كردن مرتب مي كنند، اما غافل از اين هستند كه با وجود افزايش وسايل آرايشي و تزييني، ناخنها نيز مي توانند باعث ايجاد مشكلاتي در رابطه با سلامت دروني آنها شوند.
بنابراين، تغييراتي كه در ظاهر ناخنها ايجاد مي شود، مي تواند نشانگر شرايط خاصي در ارتباط با سلامتي شما باشد.

در اين جا برخي از اين تغييرات ذكر مي شود:هلال ته ناخن: شكل هلالي كه در انتهاي ناخن شما قرار دارد، مي تواند حاكي از ميزان فعاليت غده تيروئيد در بدنتان باشد، به طوريكه نبود چنين هلالي نشانه كم كاري تيروئيد و برعكس اندازه بيش از حد بزرگ آن نشانه پركاري تيروئيد است. البته اين نكته را به خاطر داشته باشيد كه انگشت شست به طور طبيعي قسمت هلالي شكل بزرگتري نسبت به ساير انگشتان دارد.

رنگ ناخن: ناخنهاي سالم معمولاً رنگ روشنتري نسبت به رنگ پوست و چهره دارند و اگر رنگ سطح ناخن شما پريده رنگ است، احتمالاً ميزان آهن بدنتان كم است.
رنگ قرمز ناخنها خبر از جريان خون ضعيف يا برخي ناراحتيهاي وابسته به قلب و عروق دارد.
ناخنهاي سفيد رنگ نيز ممكن است نشانه ناراحتي كبد باشند. همچنين رنگ زرد ناخنها مي تواند دلالت بر نوعي عفونت قارچي داشته باشد، البته اگر اين مورد با سفتي ناخنها، كندي رشد و ورم دستها نيز همراه باشد، در اين صورت بايد سالم بودن دستگاه تنفس را مورد بررسي قرار داد. در ضمن اگر قسمت هلالي شكل ناخنها مايل به رنگ آبي باشد ممكن است شما دچار يكي از ناراحتيهاي تنفسي يا قلبي عروقي باشيد.
لكه، برآمدگي و سوراخ سوراخ بودن ناخن: لكه ها يا نقطه هاي سفيد رنگ روي ناخنها مي تواند نشانه آسيب ديدگي آنها يا سوء تغذيه باشد. برآمدگي عمودي ناخنها رايج ترند، از همين رو معمولاً بي خطرند و با بالا رفتن سن افزايش مي يابند، در حالي كه برآمدگيهاي افقي نشانگر سوء تغذيه هستند.

تردي و شكنندگي ناخن: كه مي تواند در اثر ضعف تغذيه، قرار گرفتن در معرض نور شديد آفتاب به مدت طولاني يا كمبود آب در بدن ايجاد شود.

بنابراين، حتماً مواظب تغييرات ظاهري كه در ناخنهايتان ايجاد مي شود، باشيد؛ زيرا اهميت دادن به آنها نسبت به لوازم آرايش و تزيين ناخن بسيار مهمتر است. پس هرچه زودتر براي معاينه نزد يك پزشك رفته و با اين كار موانع موجود بر سر راه تقويت و مراقبت از ناخن، پوست و موهايتان را از بين ببريد.
و يادتان باشد كه ناخنها دريچه هاي ارزشمندي به سوي سلامتي شما هستند.

sajadhoosein
26-12-2010, 14:59
چگونه ناخنی زیبا داشته باشیم
ناخنها هنگامیـكه در شرایط ایده آلی باشند بسیار جـذاب میباشند. همچنین ناخنها منعكس كننده عادات شخصی فـرد هستند: خوب یا بد. جدا از جاذبه آرایشی، ناخن هـا وظایف دیگری نیز بعهده دارند از جمله كمك به بــلند كردن اجـسـام با ایجاد تكیه گاه برای بافت انگشتـان و یا دسـت
كاری اجــسام و از هـمـه مــهمتر آن كه ناخن هـا سلامت عمومی بدن را بازتاب می كنند.
نـاخن از پروتئینی بنام كراتین تشكیل یافته (كراتین در موو پوست نیز وجود دارد) و دارای بخشهای مختلفی اسـت كه به آن میپردازیم:
۱) MATRIX: ماتریكس قسمت پنهان ناخن می بـاشد. در واقع ریشه ناخن بوده كه در آن رشد ناخن انجام میگیرد.

۲) NAIL PLATE: قسمت قابل رؤیت ناخن است. همـان چیـزی كـه مـا از آن بنام ناخن یاد می كـنیم. از كراتین مرده تشـكیل یافته و كمـی مـحدب می باشد. اساسا بی رنگ است اما بواسطه شبكه مویرگهای خونی كه در زیر آن واقع است صورتی بنظر می آید.
۳) NAIL BED: پوست زیر ناخن میباشد كه از بافت پیوندی تشكیل یافته و در آن عروق خونی و اعصاب وجود دارد و نقش تغذیه پلیت ناخن را بعهده دارد.
۴) LUNULA: قسمتی از ماتریكس می باشد. هـمان قسمت هلالی شكل سفید رنگ كـه در ته ناخن قابل مشاهده است (بیشتر در ناخن شست). عـلت سفیـد بودنـش آن است كه هنوز سلولهای آن كراتینه نشده و به تكامل نرسیده اند.
۵) CUTICLE: ادامه پوس بستر ناخن(NAIL BED) بوده و بین پوست انگشتان و صفـحـه ناخن (NAIL PLATE) واقع بوده و این دو بخش را به یكدیگر متصل میسازد.كوتیكول ناخن به عنـوان یك سد ضد آب عـمـل نـموده و از ورود باكتری و دیگر عوامل بیماریزا به قسمت ماتریكس جلوگیری میكند.
۶) NAIL FOLDS(تای ناخن): به عنـوان چهارچوب و تكیه گاه ناخن در سه سمت چپ و راست و پایین ناخن آن را احاطه كرده است.
● سرعت رشد ناخن
سرعت رشد ناخن بستگی به عوامل بسیاری ازجمله سن، تغذیه، بیماریها، هورمونها و فصول سال دارد توجه كنید:
۱) ناخن بطور طبیعی ۰.۱ میلی متر در روز و یا ۳ میلی متر در ماه رشد میكند.
۲) سرعت رشد انگشتان دست از انگشتان پا بیشتر میباشد.۲ تا ۳ برابر.
۳) سرعت رشد ناخنها در تابستان بیشتر از زمستان میباشد.
۴) سرعت رشد ناخنها در افراد راست دست در دست راست و افراد چپ دست در دست چپشان بیشتر است.
۵) سرعت رشد ناخنهای مردان از زنان بیشتر است.
(جز در زنان باردار و مسن)
۶) اگر ناخن به طـور كامل از جایش كنده شود برای ناخن های دست ۳ الی ۶ ماه طول می كشد تا مجددا ناخن بطور كامل رشد كند این زمان برای ناخنهای پا ۱۲ الی ۱۸ ماه میباشد.
● اختلالات ناخن
۱) لكه های سفید رنگ: علت آن میتواند صدمه به ماتریكس و یا كمبود روی باشد اما زیاد مهم نبوده و به مرور زمان ناپدید میگردد.
۲) عفونتها: می تـواند عامل آن باكتریها و یا قارچها باشند كـه در هـر دو صـورت باید به پزشك مراجعه شود.
۳) شیار های روی ناخن: این شیارها اغلب ارثی میـباشند اما اگر یكباره روی ناخنها آشكار گردند علت آن میتواند ضربه، پیری، روماتیسم و یا بیماری كلیه باشد.
۴) حفره روی ناخن: علت آن می تواند اگزما و یا ضربه باشد.
۵) قاشقی شكل شدن ناخن: علت آن كم كاری تـیروئید، كــمبـود آهــن و كـم خونی میباشد.
۶) شكاف در لبه ناخن: علت آن فرو بردن انـگشتان به مدت زیاد در آب و همچنین لاك پاك كن ها میباشند.
۷) تردی و شكنندگی ناخنها: علت آن میـتواند فـرو بردن دست در آب داغ، اختـلال در جـریان خــون، كمبوـد ویتامینهای A ،C ،B۶ و نیاسین، كمـبود آهن و كلسیم و كم كاری تیروئید باشد. كم آبی بدن نیز بسیار مهم است بنابراین آب فراوان بنوشید.
۸) ناخنهای فرو رفته در گوشت: این مشكل بیشتر در ناخنهای پا مشـاهده میگردد و علت آن كوتاه كردن نامناسب ناخنها و كفش تنگ میباشد كه باعث می گردد گـوشــه ناخن بدرون گوشت فرو رود.
۹) برخی بیماریها از روی ناخنها قابل تشخیص میباشند: بسـتر نـاخـن رنگ پریده نشانه كم خونی - بستر ناخن قرمز نشانه بیماری قلبی - ناخـنهای سفـید رنگ نشانه بیماری كبدی - ناخن ضخیم و زرد رنگ نشانه بیـمـاری ریـوی - سـرخـی مـختـصـر در ته ناخن نشانه دیابت و ناخنهای دو رنگ نیمی سفید و نیمی صورتی نشانه بیماری كلیـه میباشد.
● نكات مهم برای داشتن ناخنهای سلامت و جذاب...
۱) از رژیم غـذایی متـعــادل كــه شــامــل مقادیر فراوان از میوه ها و سبزیجات تازه، حبوبات و گوشت لخم میباشد اســتفاده كنید.
۲) هــنـگـام انـجام وظـایف خـانه به ویــژه شستن ظرفها از دستكش استفاده كنید.
۳) ناخن را با برس ویژه تمیز كنید مخصوصا پس از كار با مواد كثیف.
۴) برای سوهان كشیدن ناخنهایتان از سوهانهای نرم و ظریف استفاده كرده و هـیچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نكشید. ناخن هـا را تنها از سـمـت گوشـه به سمت مركز ناخن در یك جهت سوهان بكشید.
۵) از ناخنها استفاده ابزاری نكنید مثلا از آنها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نكنید.
۶) ناخنها را خشك و تمیز نگاه دارید این كار كمك میكند تا باكتریها و قارچها روی ناخنها تجمع پیدا نكنند.
۷) اگر ناخنهای پایتان ضخیم بوده و كوتاه كردن آنها دشوار است آنها را بمدت ۵ الی ۱۰ دقیقه درون مخلوط آب و نمك گرم(یك قاشق چای خوری نمك در نیم لیتر آب) فرو ببرید. این كار باعث نرم شدن آنها میگردد.
۸) ناخنها را برای دارا بودن حداكثر استحكام بـاید بـطور مستقیم كوتاه كرده و اندكی در گوشه ها گرد شوند.
۹) هیچگاه كوتیكول ناخن را جدا نسازید چون این كار باعث ایجاد عفونت میگردد.
۱۰) از جویدن ناخنها خودداری كنید.
۱۱) صـابون و مواد شوینده قوی سبب خشكی و ترك برداشتن ناخنها می گردند. بـرای شستن دستها از صابونهای ملایم استفاده كنید.
۱۲) بیش از یكبار در هفته از لاك برها استفـاده نـكنـیـد زیـرا آنـها بـاعـث خشـكی ناخن میگردند. در صورت استفاده از آنها از لاك برهای فاقد استون استفاده كنید.
۱۳) پیش از باغبانی ناخنهای خود را در صابون فرو ببرید این كار سبب میشود كثـافـات به زیر ناخنها نفوذ نكنند.
۱۴) پس از سوهان كشیدن ناخن هـا، آنهـا را برای چنـد دقیـقه درون آب گرم صابون دار ماساژ دهید تا چربی ناخنها گرفته شود.
۱۵) یك تا سه ماه از سال به ناخنهای خود استراحت دهید و هیچ گـونه لاك و یـا نـاخـن مصنوعی بكار نبرید تا ناخنها مجددا سلامتی خود را بازیابند.
۱۶) آب و مایعات فراوان بنوشید.
۱۷ برای داشتن ناخنهای سلامت مصرف روزانه ۲.۵ میـلی گـرم بـیوتـیـن (غیـر از زنـان باردار) و غذاهای حاوی بیوتین مانند تخم مرغ و جگر بسیار مفید میباشد.
۱۸) هر روز دستان و ناخن های خود را با مواد مرطوب كننده مرطوب كنید. همــچنین از غذاهای سرشار از سولفور و سیلیكون مانند گل كلم و ماهی استفتده كنید.
۱۹) آب هویج تازه بنوشید چون سرشار از كلسیم و فسفر بوده و در استحكام ناخنـهـا بسیار مفید میباشد.
۲۰) براق كننده لب برای نرم كردن ناخنها بسیار موثر میباشد.
۲۱) از لاك بر پیش از لاك زدن نیز استفاده كنید زیرا با زدودن چربی ناخن آن را برای قرار گرفتن بهتر لاك آماده میسازد.
۲۲) بـرای زدودن لكهای ایجاد شده توسط گرد و غبار و باكتریها و یا لاكها مـی تـوانـیـد از مـخلوط ۱۰ قسـمت آب و یـك قسـمت سفـید كنــنده خانگی استفاده كرده و لكها را پاك كنید.
۲۳) پس از لاك زدن حتما از براق كننده لاك(برق ناخن) استفاده كنید زیرا باعث میشود ناخن ها در برابر شكنندگی مقاوم تر شوند. همچـنین بـراق كنـنـده را بـدون لاك نـیــز به ناخنهای خود بزید زیرا با این كار رطوبت ناخنها حفظ میگردد.

sajadhoosein
26-12-2010, 15:05
نکات مهم در سلامت ناخن ها
همه می‌ توانند تنها با رعایت‌ چند نكته‌ ساده‌ ناخن هایی‌ قوی، سالم‌ و زیبا داشته‌ باشند. ناخن های‌ شما نیز همانند موهایتان‌ متشكل‌ از سلول های‌ مرده‌ و پروتئینی‌ به‌ نام‌ كراتین ‌اند. ناخن ها هر روز حدود یك‌ میلیمتر رشد می ‌كنند و علاوه‌ بر زیبایی، وظیفه‌ مراقبت‌ از نوك‌ انگشتان‌ دست‌ و پا را به‌ عهده‌ دارند. همچنین‌ می ‌توانند نشانه‌ وضعیت‌ سلامت‌ یا كمبود ویتامین‌ یا بیماری‌ در بدن‌ باشند.
- خطوط‌ یا لكه‌ های‌ سفید می ‌توانند نشانه‌ كمبود آهن، روی‌ یا پروتئین‌ باشند.
این‌ خطوط‌ سفید به ‌ندرت‌ ممكن‌ است‌ نشانه‌ بیماری های‌ كبدی، قلبی‌ یا كلیوی‌ باشند.
- ناخن های‌ نازك‌ و پهن‌ ممكن‌ است‌ نشانه‌ كمبود ویتامین‌ ۱۲B باشند.
- ناخن های‌ برآمده‌ امكان‌ دارد نشانه‌ كمبود آهن‌ باشند.
- ناخن های‌ خشك‌ و شكننده‌ می ‌توانند نشانه‌ كمبود كلسیم‌ باشند.
- رشته‌ های‌ باریكی‌ كه‌ از پوست‌ گوشه‌ ناخن‌ آویزان‌ هستند، ممكن‌ است‌ نشانه‌ كمبود ویتامین‌C باشند.
- ناخن های‌ بی ‌رنگ‌ یا متمایل‌ به‌ زرد ممكن‌ است‌ نشانه‌ كمبود ویتامین‌ ۱۲B یا آلرژی، بیماری های‌ قندی، كبدی‌ یا ضعف‌ سلامت‌ باشند.
- ناخن های‌ متمایل‌ به‌ سبز امكان‌ دارد نشانه‌ عفونت‌ بستر ناخن‌ باشند.
- ناخن های‌ متمایل‌ به‌ آبی‌ ممكن‌ است‌ نشانه‌ مشكلات‌ تنفسی‌ یا سوء تغذیه‌ شدید باشند.
- ناخن های‌ سالم‌ - كوتاه‌ یا بلند – می ‌بایست‌ صاف، بدون‌ لك، فرورفتگی‌ یا برآمدگی، شفاف‌ و متمایل‌ به‌ صورتی‌ باشند. اگر ناخنهایتان‌ بلند است‌ باید آنها را با سوهان‌ حالت‌ دهید و تمیز كنید.
- در افراد جوان‌ رشد ناخن ها سریع‌ است.
همراه‌ با افزایش‌ سن‌ امكان‌ دارد ناخن ها ضخیم‌ تر، سخت‌ تر و برآمده‌ شوند. به‌ همین‌ دلیل‌ است‌ كه‌ همراه‌ با افزایش‌ سن‌ مراقبت‌ از ناخن‌ اهمیت‌ بسیاری‌ پیدا می ‌كند.

-مراقبت‌ از ناخن‌
- تمیز كردن؛ از یك‌ مسواك‌ ناخن‌ زبر برای‌ برطرف‌ كردن‌ چرك‌ زیر ناخن‌ یا اطراف‌ پوست‌ ناخن‌ استفاده‌ كنید. همچنین‌ پاك ‌كننده‌ مخصوص‌ ناخن‌ را به‌ كار ببرید. در غیر این‌ صورت‌ ممكن‌ است‌ به‌ سطح‌ ناخن‌ آسیب‌ برسد.
- فرم ‌دهی؛ ناخن ها باید به ‌آرامی‌ به ‌وسیله‌ یك‌ سوهان‌ نرم‌ سوهان‌ زده‌ شوند، نه‌ با سوهان‌ زبر؛ زیرا در این‌ صورت‌ به‌ ناخن‌ آسیب‌ می ‌رسد. پس‌ به‌ آرامی‌ با زاویه‌ ۴۵ درجه‌ از گوشه‌ ناخن‌ به‌ طرف‌ نوك‌ انگشت‌ سوهان‌ بزنید تا به‌ لایه‌های‌ ناخن‌ صدمه‌ نزنید. گوشه‌ های‌ ناخن‌ را نیز زیاد سوهان‌ نكشید، زیرا ناخن‌ را ضعیف‌ می‌ كند. به‌ طور كلی‌ مراقبت‌ از ناخن های‌ كوتاه‌ آسان ‌تر است.از پا برهنه‌ راه ‌رفتن‌ در جاهای خیس‌ مانند حمام‌ یا استخرهای‌ عمومی‌ بپرهیزید تا از عفونت های‌ قارچی‌ پیشگیری‌ كنید.
- نگهداری؛ برای‌ پاك‌ كردن، خراش‌ دادن، كندن‌ یا باز كردن‌ چیزی‌ از ناخن هایتان‌ استفاده‌ نكنید. همچنین‌ هنگام‌ شستن‌ ظرف‌ دستكش‌ بپوشید و برای‌ حفظ‌ رطوبت‌ دست ها و ناخن ها از لوسیون‌ و كرم‌ دست‌ روزانه‌ استفاده‌ كنید.
● رفع‌ مشكلات‌ ناخن‌
- ناخن های‌ خشك‌ و شكننده؛ به‌ دفعات‌ كرم‌ یا روغن‌ دست‌ بمالید. غذاهایی‌ كه‌ اسیدهای‌ چرب‌ مفید دارند (مانند تخم ‌مرغ، گوشت، ماهی‌ و حبوبات) را بیشتر مصرف‌ كنید. همچنین‌ از مصرف‌ بیش‌ از اندازه‌ پاك‌ كننده‌های‌ ناخن‌ كه‌ حاوی‌ استون‌ هستند بپرهیزید زیرا استون‌ ناخن‌ را خشك‌ می ‌كند. هنگام‌ شستن‌ ظرف‌ نیز حتماً دستكش‌ بپوشید.
- عفونت‌ ناخن؛ عفونت‌ ناخن‌ ممكن‌ است‌ منجر به‌ خارش، خشكی، تاول، نرمی‌ و شل ‌شدگی‌ ناخن‌ شود. برای‌ تجویز پماد ضد قارچ‌ به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنید.
- جویدن‌ ناخن؛ جویدن‌ ناخن‌ به‌ مرور زمان‌ باعث‌ آسیب‌ دیدگی‌ ناخن ها می ‌شود. اگر شما ناخن هایتان‌ را می ‌جوید، آنها را به‌ محلول‌ ضد جویدن‌ ناخن‌ آغشته‌ كنید. این‌ عمل‌ باعث‌ می ‌شود كه‌ قبل‌ از جویدن‌ ناخن‌ به‌ این‌ كار فكر كنید.
- رشته‌ های‌ كنار ناخن؛ ممكن‌ است‌ این‌ تكه ‌پوست های‌ مردهِ نزدیك‌ به‌ ناخن‌ دردناك‌ باشند. آنها را به‌ دقت‌ بچینید، ناخن‌ ها را با مصرف کرم مرطوب‌ نگه دارید و از مكمل های‌ ویتامین‌ B و C استفاده‌ كنید یا غذاهایی‌ مانند سبزیجات‌ و مركبات‌ را بیشتر مصرف‌ كنید.
- رشد ناخن‌ درون‌ پوست؛ این‌ حالت‌ دردناك‌ زمانی‌ ایجاد می ‌شود كه‌ ناخن‌ به‌ طرف‌ داخل‌ پوست‌ یا گوشه‌ انگشت‌ رشد كند. در این‌ حالت‌ ناخن‌ را خیس‌ و به‌ دقت‌ آن‌ را كوتاه‌ كنید. اگر بهتر نشد به‌ پزشك‌ متخصص‌ مراجعه‌ كنید.

sajadhoosein
26-12-2010, 15:15
● ناخن های‌ انگشتان‌ پا

مراقبت‌ از ناخن های‌ انگشتان‌ پا به ‌مراتب‌ راحت‌ تر از انگشتان‌ دست‌ است؛ زیرا هرگز از آنها به‌ عنوان‌ وسیله‌ استفاده‌ نمی ‌شود؛ بنابراین‌ كمتر می ‌شكنند یا ترك‌ برمی ‌دارند. با وجود این، به‌ چند نكته‌ برای‌ محافظت‌ از آنها اشاره‌ می ‌شود:
- از پا برهنه‌ راه ‌رفتن‌ در جاهای خیس‌ مانند حمام‌ یا استخرهای‌ عمومی‌ بپرهیزید تا از عفونت های‌ قارچی‌ پیشگیری‌ كنید.
- جوراب‌ خود را هر روز بشویید و كفش هایتان‌ را همواره‌ پاكیزه‌ نگه‌ دارید.
- از پوشیدن‌ كفش های‌ تنگ‌ پرهیز كنید.
- به‌ منظور كاهش‌ خطر ابتلا به‌ عفونت های‌ قارچی‌، از حوله‌ و وسایل‌ شخصی‌ دیگر افراد خانواده‌ استفاده‌ نكنید.


ناخن‌هاي پا شاخص‌هايي از سلامت بدن هستند
ناخن‌هاي انگشتان پاي ما مي‌توانند همانند شاخص‌هايي از سلامت ما در اختيارمان باشند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، انجمن آمريكايي طب پا در اين باره اظهار داشته است كه ناخن‌هاي انگشتان پا مي‌توانند نشان‌دهنده آغاز يك بيماري باشند. براي مثال ناخن‌هاي نازك مي‌توانند نشان‌دهنده بيماري پوستي پسور ياسيسل باشد. همچنين ناخن‌هايي كه به جاي بيرون به طرف داخل انحنا پيدا مي‌كنند مي‌تواند نشان دهنده اين امر باشد كه فرد مبتلا به بيماري كم خوني است.

بهترين روش براي مراقبت از ناخن‌هاي پا مرتب كردن آن‌ها به طور منظم و پاكيزه و تميز نگهداشتن آنها است.
ناخن‌هاي پا را با آب و صابون شستشو داده و به خوبي با يك حوله آن‌ها را خشك كنيد. هر چند وقت يك بار ناخن‌ها را معاينه كنيد و مطمئن شويد كه هيچ كدام از ناخن‌ها از نوك انگشت پيش‌تر نرود و يا حالت‌هايي كه در بالا ذكر شده نداشته باشد.
همچنين براي حفظ بهداشت و زيبايي پا مطمئن باشيد كه ابزار مورد استفاده‌تان آلوده نبوده و بهتر است از وسيله شخصي براي مرتب كردن ناخن‌ها استفاده كنيد.


ناخن پا وسيله‌اي براي تشخيص سلامتي افراد است
متخصصان انجمن پزشكي بهداشت پا در آمريكا اعلام كردند كه ناخن پاي هر فرد مي‌تواند به عنوان ابزاري براي تشخيص سلامتي وي باشد.
به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از منابع اينترنتي، به گفته اين متخصصان شايد از اين كه بفهميد اهميت ناخن پا خيلي بيشتر از حدي است كه تصور مي‌كنيد تعجب‌آور باشد. ناخن‌هاي پا اغلب به عنوان بارومترهايي از سلامت بدن عمل مي‌كنند آنها وسيله‌هاي تشخيصي هستند كه سيگنال‌هاي ابتدايي از وجود يا ظهور امراض سيستماتيك را نشان مي‌دهند.

براي مثال گود شدن ناخن‌ها و يا افزايش ضمانت آنها مي‌تواند نشان دهنده بروز نوعي بيماري پوستي به نام پسورياسيس (دار‌الصدف) باشد.

همچنين فرورفتگي ناخن‌ها به سمت داخل مي‌تواند علامت بروز فقر آهن باشد به اين ترتيب توصيه مي‌شود كه هرگونه رنگ پريدگي يا عفونت در خود ناخن يا اطراف آن را بايد با پزشك متخصص در ميان گذاشت.

sajadhoosein
26-12-2010, 15:21
ناخنهای انگشت دست

ناخنها در واقع شکل دیگری از پوست هستند که از یک پروتئین سخت به نام کراتین ساخته شده اند . هر ناخن از لایه ای از سلولهای مخصوص در زیر قاعده ناخن و نزدیک پوست دور ناخن ساخته می شود. بخشی از این لایه به شکل یک هلال ماه رنگ پریده درست آن طرف پوست دور ناخن قابل رویت است . ناخنها محکم به پوست زیرین چسبیده اند و چینهای پوستی دو طرف آنها و پوست دور ناخن باعث رشد مستقیم ناخنها می شوند .
وقتی این چینهای پوستی آسیب ببینند، صفحه ناخن بد شکل خواهد شد.
ناخنها شفا ف هستند و رنگ پوست زیر خود را که در افراد با پوست تیره کدرتر ، ودر افراد با پوست روشن ، صورتی ( ناشی از عروق خونی ) است ، منعکس می کنند. رشد ناخن در افراد مختلف واز یک انگشت تا انگشت دیگر متفاوت است . ناخنهای انگشتان میانی کمی سریعتر از ناخنهای شست و انگشت کوچک رشد می کنند. میزان متوسط رشد در حدود یک هشتم اینچ ( حدود ٣/٠ سانتی متر ) در ماه است . بنابراین وقتی ناخن در اثر آسیب دیدگی از دست برود،٥ تا ٦ ماه طول می کشد تا ناخن جدیدی رشد کند . ناخنهای مردان به علت بستر ناخن بزرگتر ، سریعتر از ناخنهای زنان رشد می کند . هورمونها نیز در رشد ناخن نقش دارند ، به عنوان مثال میزان رشد ناخن هنگام حاملگی ودر پر کاری تیروئید افزایش می یابد. هیچ ماده غدایی از جمله ژلاتین ، که اغلب مشتریان زیادی دارد ، ناخن را افزایش نمی دهد ، ولی سوء تغذیه به طور مسلم رشد آن را کند می کند .
سایر عواملی که باعث کندی رشد ناخن می شوند عبارتند از : هوای سرد عمل جراحی بزرگ ، و بیماری شدید ، بعد از یک بیماری وخیم ، شیار کوچکی به نام خط بو( نام پزشک فرانسوی که اولین بار آن را توصیف کرد ) در عرض صفحه ناخن ایجاد می شود. موقعیت این شیار روی ناخن امکان برآورد زمان بروز بیماری را فراهم می کند ، مثلا بیماری ای که در ژوئن بروز کرده است ، هنوز خود را در نوامبر نشان می دهد.
●● مشکلات شایع ناخن انگشت دست
● ناخنهای شکننده

شکنندگی به علت خشکی ( ناخنها در زمستان شکننده ترند ) وواکنش مواد شیمیایی با مولکولهای گوگرد دار موجود درپرتوئینهای ناخن ایجاد میشود. فروبردن ناخن درآب حاوی کلر و مواد پاک کننده نیز باعث خشکی ، ضعف و شکستن آن میشود. برای جلوگیری ازاین مسئله هنگام شستن ظرفها از دستکش لاستیکی استفاده کیند . لاک ناخن نباید به طور مکررپاک شود ، زیرا پاک کننده های لاک نیز ناخنها را خشک می کنند.
معمولا توصیه می شود که لاک ناخن ٥ تا ٧ روز حفظ شود و سپس پاک گردد و حداقل دو روز بعد مجددا به کار رود تا ناخن زمانکافی برای بازیافتن قوام خود را داشته باشد.
● برآمدگیهای روی ناخن
برآمدگیهای ظریفی که در طول ناخن ایجاد می شود ، طبیعی هستند و نشانه آسیب دیدگی یا بیماری نیستند، ولی اسیب دیدگی بستر ناخن ممکن است باعث بروز برآمدگی منفرد و مشخص شود. برآمدگیها ممکن است در التهاب مفصلی روماتوئید و بیماری پوستی (( لیک پلان )) ظاهر شوند. شیارهای روی ناخن ممکن است با سرخک و سایر عفونتهای وخیم همراه باشند، ولی این ضایعات نشانه عفونت بستر ناخن نیستند.
زگیلها به طور شایع در طول چینهای ناخن تشکیل می شوند و احتمالا از راه جویدن گسترش می یابند.
اگر این ضایعات زیر ناخن رشد کنند ، اغلب باعث بد شکلی ناخن می شوند و باید توسط پزشک برداشته شوند.
● لکه سفید
لکه های سفید در ناخنها معمولا نشانگر آسیب دیدگی جزئی است . این لکه ها نشانه کمبود ویتامین نیستند. نوارهای سفید رنگی ممکن است بعد از مواجهه با آرستیک که به پروتئینهای ناخن متصل می شود ، بروز کنند. ناخنها ممکن است به علت بیماری های کبدی ، سفید و کدر شوند.
● تغییر رنگ :
شایعترین علت تغییر رنگ قهوه ای ناخن ، سیگار کشیدن است . این تغییر رنگ محدود به انگشتانی است که سیگار را نگه می دارند. رنگ مو و مواد شیمیایی آلی رنگی ، ناخن انگشتان دست را مثل مو رنگ می کنند . مواجهه با مس یا نقره نیز می تواند ناخن ها را آبی کند.
● جدا شدن ناخن از بستر
جدا شدگی ممکن است در اثر عفونتهای قارچی ایجاد شود.حساسیت به مواد سازنده لاک ناخن نیز می تواند باعث جدا شدگی شود. درمان این عارضه به عهده متخصص بیماریهای پوست است .

● تجمع خون زیر ناخن
خونریزی زیر ناخن معمولا در اثر ضربه به ناخن یا گیر کردن انگشت هنگام بستن در یا کشور، ایجاد می شود .
این پدیده منجر به ایجاد یک لکه آبی متمایل به قرمز زیر ناخن می شود که به مرورزمان سیاه می گردد.
این تجمع خون هنگامی که فشار مایع ناشی از نشت خون ناخن را از بسترش جدا می کند ، می تواند خیلی دردناک باشد.
▪ درمان : ساده ترین راه درمان صاف کردن یک گیره کاغذ و حرارت دادن آن تا حد سرخ شدن است . سپس به دقت نوک گداخته گیره کاغذ را روی مرکزناحیه تغییر رنگ داده قرار دهید تا ناخن را بسوزاند و از میان آن عبور کند.
به این ترتیب سوراخ ریزی ایجاد می شود که خون ازمیان آن خارج می شود.
در مدتی که ناخن رشد می کند و این سوراخ به لبه خارجی ناخن تغییر مکان می دهد ، کل ناخن را برای پیشگیری از عفونت پاکیزه نگه دارید.
● ناخنهای قاشقی شکل
ناخنهای قاشقی شکل در اثر معکوس شدن انحنای طبیعی ناخنها ایجاد می شوند . این عارضه معمولا درکودکان با فقر آهن همراه است . برای درمان این عارضه باید به پزشک مراجعه کرد.
● ناخنهای کنده شده
ناخنهایی که کنده یا از بستر خود جدا شده اند، نیاز به مراقبت ویژه دارند. سعی کنید این نوع ناخن را حفظ کنید تا بتواند وظیفه خود را که حفاظت از انگشت است انجام دهد. ناخن و بستر آن را با آب جاری بشویید. ناخن کنده شده را در محل اصلی خود روی بستر ناخن قراردهید.
یک تکه تنزیب کوچک که روی آن وازلین یا داروی آنتی بیوتیک مالیده اید ، باید روی ناخن گذاشته و با نوار چسب بسته شود. گاز وازلین دار از بلند شدن تکه ناخن هنگام برداشتن چسب جلوگیری می کند.
● پوسته پوسته شدن دور ناخن
این عارضه در اثر ضربه ( به ویژه در افرادی که پوستشان خشک است ) و به صورت ترک خوردن یا کنده شدن پوست دور ناخن ، بروز می کند. لبه های کنده شده را می توان با قیچی های مخصوص برید و با استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی و با حفاظت پوست دور ناخن به وسیله دستکش ، به ویژه وقتی دست ها به طور مکرردرآب فرو برده می شود، می توان به میزان زیادی از پوسته پوسته شدن ناخن جلوگیری کرد.

judaki
02-01-2011, 01:04
سلام دوستان خواستم یه نکته ای در رابطه با خشکی لب ها بهتون بگم.
چند وقت پیش که رفته بودم دکتر پوست، دکتر گفت که از چه نوع کرمی برای خشکی لب هات استفاده می کنی من هم گفتم که از ویتامین A+D بعد پیشنهاد داد که از وازلین استفاده کنم چون ویتامین میگفت ویتامین A+D مصرف زیادش سرطان مغز میاره.

sajadhoosein
07-01-2011, 14:22
جوان سازی و زیبایی پوست

امروزه با توجه به پيشرفت سريع علوم در زمينه هاي مختلف، در زمينه جوانسازي پوست شاهد تحولات وسيعي هستيم. شايد بتوان گفت كه جوانسازي پوست از ديد بيماران و ديدگاه متخصصين بيشتر به طرف روشهاي غير تهاجمي تمايل پيدا كرده است.

از بين اين روشها مي توان به تزريق سلولهاي فيبروبلاست و راديوفركوئنسي اشاره كرد. مركز تحقيقات بيماريهاي پوستي و سالك علاوه بر پيشرفتهاي علمي در درمان بيماريهاي پوستي، موفقيتهاي چشمگيري در زمينه زيبايي پوست نيز به دست آورده است. از جمله طرح تزريق سلولهاي فيبروبلاست همراه با راديوفركوئنسي و ميكرودرم ابريشن در بازسازي پوست است كه با ميكرودرم ابريشن اپيدرم و با راديوفركوئنسي درم بازسازي مي شود و با تزريق سلولهاي فيبروبلاست به عنوان يك پركننده طبيعي و اتولوگ كه موضوع روز دنياست، تحولي در پوست فرد ايجاد مي شود. كه هر كدام به طور جداگانه در ذيل توضيح داده مي شود 1- كاربرد تزريق سلولهاي فيبروبلاست در جوانسازي پوست: ديدن خطوط چين و چروك روي صورت در آينه براي همه ما منظره غم انگيزي است. اكثر ما حساسيت ويژه اي نسبت به پوست خود خصوصاٌ پوست صورت داريم. با وجود همه مراقبت ها و روشهايي كه براي جلوگيري از بروز چين و چروك در پوست وجود دارد پيري فرايندي ناگزير است و اگر چه اكثر روشهاي درمان پوست معمولاٌ بسيار گران هستند اما گرايش مردم به جوانسازي پوست و متعاقب آن تلاش دانشمندان براي ابداع روشهاي تازه روز به روز افزايش مي يابد. در ايران تكنيك تازه اي براي درمان چين و چروك در حال بررسي است كه پيش از اين تنها متخصصان آمريكايي آن را به كار برده اند. اين روش كه به آن سلول درماني گفته مي شود از سوي محققان مركز تحقيقات بيماريهاي پوست و سالك با همكاري دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و تهران و پژوهشكده رويان مورد بررسي و اجرا قرار گرفته است سلول درماني به تكنيك ها و فناوري هاي جديدي گفته مي شود كه اساس آن جايگزيني سلولهاي بيمار و دچار اختلال عملكرد با سلولهاي سالم است. خصوصيت اين سلولها اين است كه با ورود در بدن تمايز مي يابند و به سلولهاي اختصاصي همان بافت تبديل مي شوند. از اين خاصيت در درمان چين و چروك صورت استفاده شد، در اين روش ابتدا قسمت كوچكي از پوست پشت گوش بيمار يعني حدود 3 تا 4 ميلي متر مربع را پس از بي حسي برداشته و به محيط كشت اختصاصي انتقال مي دهيم. پس از اين مرحله سلولهاي بنيادي استخراج و تحريك به تكثير مي شوند. سپس 3 تزريق با فواصل 2 هفته اي انجام مي شود در اين روش بهبودي به مرور زمان انجام مي شود و بيمار با فواصل 3 ماهه ويزيت مي شود سلولهاي بنيادي تزريق شده شروع به توليد كلاژن مي كنند كه ماده اصلي پوست است و مي تواند چروكها را برطرف و ظاهر جديدي به چهره بيمار بدهد. در مطالعات انجام شده دوام حداقل 3 ساله با اين روش گزارش شده است و تصور مي شود كه پايداري آن بيش از اين هم باشد. بعلاوه اين تكنيك به صورتي است كه مي توان سلولهاي فرد را در حالت يخ زدگي نگهداري كرده و در صورت نياز در آينده مجددا از آن استفاده كرد. اين روش يك متد اتولوگ است يعني از سلولهاي بدن خود بيمار استفاده شده و مجدداً همان سلولها به بدن فرد تزريق مي شود لذا خطر تحريك سيستم ايمني وجود ندارد و سلولهاي تزريق شده بيگانه تلقي نشده و دفع نمي شوند همچنين به علت توانايي اين سلولهاي بنيادي در انجام وظيفه خود يعني ساختن كلاژن اين روش آثار طولاني مدت خواهد داشت البته در اين روش عوارضي نيز نظير درد، قرمزي، التهاب و ورم احتمالي در محل تزريق مشاهده شده است كه خوشبختانه موقتي است. 2- ميكرودرم ابريشن و جوانسازي پوست: ميکرودرم ابريشن اولين بار در سال 1985 در کشور ايتاليا مورد استفاده قرار گرفت.سپس در اکثر کشورهاي اروپايي به عنوان روش بدون عارضه جوان سازي استفاده شد.اين روش سپس در کشورهاي امريکايي نيز مورد استفاده قرار گرفت. در اين روش با استفاده از دستگاهي خاص نوعي کريستال بسيار ظريف از جنس اکسيد آلومينيوم با فشار تنظيم شده اي با سطح پوست در تماس قرار مي گيرد و ايجاد تراش بسيار سطحي در لايه هاي فوقاني شاخي پوست مي نمايد.ضمنا يک مکش نيز روي پوست انجام مي شود که باعث جمع شدن کريستال ها از سطح پوست و همچنين بهتر شدن جريان خون به منطقه و فعال شدن سلول هاي فيبروبلاست و نتيجتا ترميم و طراوت پوست ميگردد. موارد استفاده: رفع جاي جوش: فرورفتگي هاي ناشي از جوشهاي قبلي و جاي آکنه و جوش با ميکرودرم قابل رفع است. جوان سازي پوست: از اين روش در درمان چروک هاي سطحي و کم عمق پوست مي توان استفاده کرد.چندين جلسه درمان در اين مورد بکار مي رود.فواصل درمان را بر حسب وضعيت بيمار مي توان تغيير داد و از هفته اي يک بار تا دو هفته يک بار فواصل را اضافه کرد . چروک هاي خيلي عميق با اين روش درمان نمي شوند ولي قوام کلي پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر مي شود.چون در اين روش سايش پوست سطحي است جوشگاه و تغيير رنگ پوست ديده نمي شود. به همراه اين روش از ليزرهاي جوان سازي بدون زخم مي توان استفاده کرد که نتيجه درمان را خيلي بهتر مي کند . لک هاي پيري: اين لکها يا مربوط به آفتاب بوده يا در سنين بالا در پوست هاي روشن ديده مي شود .اين لک ها با ميکرودرم ابريشن قابل درمان مي باشد. لکهاي حاملگي: مهمترين اثر ميکرودرم ابريشن کمرنگ يا محو کردن لکهاي حا ملگي است مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهاي لک بر استفاده شود.بررسي هاي اخيري که روي ميکرودرم ابريشن انجام شده نشاندهنده افزايش 20 برابري نفوذ ويتامين سي پس از يک جلسه درمان ميباشد.اين اثر ميکرودم در لک هايي که قبلا با درمانهاي ضد لک بهبود نيافته اند مشهود تر است. درمان جوشگاه هاي(اسکار) آکنه و آبله مرغان: جوشگاه هاي زخم و اسکارها نبايد زياد عميق باشد و معمولا” بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چندين جلسه درمان هفتگي نياز دارد .در ترميم جوشگاه هاي سوختگي نيز از اين روش مي توان استفاده کرد. کوچک کردن منافذ پوست: باز شدن منافذ پوست يکي از مشکلات عمده در خانم ها و آقايان مي باشد.يکي از راههاي درمان اين مشکل استفاده از ميکرودرم ابريشن است.بعد از چند جلسه درمان بعلت بافت سازي و محکم تر شدن پوست منافذ پوستي نيز کوچک تر مي شود. درمان و برطرف کردن تاتو يا خالکوبي: خالکوبي هاي سطحي پوست را نيز مي توان با اين روش درمان کرد يا از همراهي ميکرودرم ابريشن با ليزرهاي خاص جهت درمان استفاده نمود. تميز کردن پوست و از بين بردن کومدون هاي سر سياه: براي از بين بردن جوشهاي سر سياه که بسيار شايع مي باشد نيز مي توان از ميکرودرم ابريشن استفاده کرد.کاهش جوشهاي سر سياه پوست به کم شدن ضايعات جوشهاي غرور جواني نيز کمک خواهد کرد . درمان ترکهاي پوستي: در درمان ترکهاي پوست درزمان حاملگي يا چاقي و بلوغ نير مي توان از اين روش استفاده نمود که البته خيلي خوب به درما ن پاسخ نمي دهد. چروک گردن: در درمان چروک هاي ناحيه گردن و ضايعات اين ناحيه نيز از روش ميکرودرم ابريشن مي توان سود جست . روش انجام: در ابتدا پوست تميز مي شود و از آرايش و چربي کاملاً پاک مي شود و سپس به مدت لازم بر حسب نوع پوست و ضايعه آن که توسط پزشک تعيين مي گردد سايش در جهات مختلف و روي قسمتهاي مختلف انجام مي شود . زمان لازم حدوداً 30-20 دقيقه در صورت و 20 دقيقه در گردن به طول مي انجامد. پس از خاتمه درمان صورت پاک و سپس شسته مي شود . يک کرم قابض(مثل اکسيد دو زنک يا کالامين) به محل ماليده ميشود. به جز مصرف ضد آفتاب مراقبت خاصي پس از درمان لازم نيست و اين روش براي افرادي که کار مي کنند مناسب ميباشد . تعداد درمان بر حسب تمايل بيمار قابل تغيير مي باشد . 3- كاربرد راديوفركوئنسي براي جوانسازي صورت: Accent راديوفركوئنسي روشي مطمئن، اثر بخش و غير تهاجمي در رفع چين و چروك هاي صورت و بازگرداندن جواني و قوام طبيعي به پوست و رفع چاقي هاي موضعي بدن مي باشد. روش ها متفاوتي براي جوان سازي صورت وجود دارد كرمهاي بهداشتي و زيبايي پروسه پيري را به تعويق مي اندازد ولي بيشتر عمل پيشگيري را انجام مي دهند و اثرات درماني آنها معمولاً سطحي و زودگذر است ليزر نير در جوانسازي محدوديتهايي دارد از جمله در افراد با انواع مختلف تيپ پوست، جواب به درمان متفاوت و غيرقابل پيش بيني است و گاهي عوارضي مانند تغيير رنگ پوست و اسكار مشاهده مي شود. روشهاي جراحي نيز اكثراً تهاجمي هستند و عوارض مخصوص به خود را دارند. راديوفركوئنسي از روش هاي نوين و بي ضرر براي جوانسازي است كه هيچگونه عارضه اي ندارد و روشي كاملاً غير تهاجمي و مطمئن است و بعد از انجام آن فرد فوراً به زندگي روزمره بر مي گردد و براي هر نوع تيپ پوستي قابل اجرا است. روش راديوفركوئنسي جوانسازي را درتمام مناطق صورت، گردن و غبغب به صورت يكنواخت انجام مي دهد، پس بهتر است قبل از انجام هر كار ديگر ابتدا وسيله اين دستگاه سن پوستي فرد كاهش يابد سپس مي توان در صورت لزوم در مناطق مورد نياز تزريق بوتاكس يا ژل انجام داد. راديوفركوئنسي چگونه عمل مي كند؟ در حين درمان گرماي كنترل شده به لايه هاي داخلي پوست بدون صدمه به لايه هاي رويي و اپيدرم داده مي شود، كه باعث مي شود: 1- كلاژن سازي كه در طي گذر زمان روند پيري كند شده و كلاژن سازي در پوست تحريك مي شود. 2- گردش خون در منطقه افزايش مي يابد و در ناژلنفاوي و دفع چربيها و توكسين ها افزايش مي يابد. 3- انحلال سلولهاي چربي بوسيله گرما در نواحي كه چاقي موضعي وجود دارد. احساس گرم شدن يا درد خفيف در حين درمان يا بلافاصله بعد از آن ممكن است روي دهد كه در عرض چند دقيقه از بين مي رود. قرمزي خفيف پوست در منطقه درمان ممكن است اتفاق افتد كه در عرض 24 ساعت از بين مي رود. احساس خشكي پوست ممكن است در 12 ساعت اول بعد از درمان رخ دهد كه معمولاً در عرض 48 ساعت برطرف مي شود و چرب كردن منطقه با ژل آلوورا مي تواند مفيد باشد. با وجود اينكه، آستانه درد در افراد متفاوت است اما بيشتر افراد به خوبي اين درمان را تحمل مي كنند و احساس ناراحتي اگر هم باشد بسيار خفيف و اندك است و بيشتر احساس يك « ماساژگرم» در ناحيه وجود دارد و احتياج به هيچگونه بي حسي وجود ندارد. تعداد جلسات مورد نياز، براي صورت 4 دوره درمان با فاصله 4-3 هفته مي باشد و براي افراد بالاي 45 سال هر 6 ماه به صورت نگهدارنده يك بار انجام مي شود. و 8 جلسه درمان در چاقي هاي موضعي و سلوليت بدن به فاصله هر 2-1 هفته و سپس هر 3-1 ماه انجام ميشود. راديوفركوئنسي در بيماريهاي قلبي شديد، بيماريهاي كلاژن و اسكولار يا هر بيماري شديد و غيرقابل كنترل، زنان حامله و شيرده، افرادي كه ماركرهاي الكتريكي مثل Pace maker (باطري قلب) يا ايمپلانتهاي فلزي مثل فلز در منطقه هيپ به علت شكستگي استخوان ران يا دريچه هاي فلزي قلب دارند.، منع استفاده دارد. همچنين افرادي كه درمان هاي اخير تزريق ژل يا بوتاكس دارند بايد با رعايت فاصله زماني از تزريق اقدام به راديوفركوئنسي نمايند. (بهتر است قبل از هر نوع تزريق ابتدا راديوفركوئنسي انجام شود بعد از آن در صورت لزوم مي توان تزريق را انجام داد). بعد از درمان فرد مي تواند فوراً به فعاليتهاي روزمره خود برگردد و هيچگونه محدوديتي وجود ندارد ولي بهتر است تا 48 ساعت از در معرض مستقيم نور خورشيد قرار گرفتن دوري كند و در صورت مواجهه حتماً از ضد آفتاب استفاده مي نمايد. بعد از درمان يك مرطوب كننده مثل ژل آلوورا براي جلوگيري از خشكي پوست كمك كننده است و بهتر است تا 48 ساعت بعد از درمان فقط از مرطوب كننده و ضد آفتاب استفاده شود. از 48 ساعت قبل از درمان تا 48 ساعت بعد از درمان بهتر است از كرمهاي درماني بخصوص كرمهاي حاوي مواد لايه بردار استفاده نشود. از مكان هاي خيلي گرم مثل حمام سونا و در معرض اجاق گاز قرار گرفتن تا 48 ساعت اجتناب شود. براي گرفتن نتيجه بهتر روزانه حداقل 8 ليوان آب نوشيده شود كه باعث دفع مواد زائد و توكسين ها از بدن مي شود. تحقيق جديدي كه در حال حاضر در مركز تحقيقات بيماريهاي پوستي وسالك در حال اجرا است تلفيق دو روش تزريق سلولهاي فيبروبلاست و راديوفركوئنسي Accent است كه مي تواند اثرات درماني را دو چندان كند و روياي جواني را به واقعيت نزديك كند.

sajadhoosein
07-01-2011, 14:29
چگونه پوست را در هواي سرد، نرم نگه داريم؟
در فصول پاييز و زمستان، استفاده از وسايل گرما‏زا در منزل، محل کار و ... و هواي سرد بيرون، باعث از بين رفتن رطوبت پوست مي‏شود.

براي اينکه پوست تان در طي فصول سرد سال، سالم و طبيعي باقي بماند، بايستي يک برنامه مراقبت از پوست را در پيش بگيريد که بر اساس استفاده از مواد تميز کننده‏ي ملايم و مرطوب کننده‏ها باشد.

استفاده از مواد تميز کننده، لايه‏بردار و مرطوب کننده، سه روش اصلي براي مرطوب و درخشان نگه داشتن پوست در هواي سرد هستند.

متن زير را بخوانيد تا بدانيد که چگونه بايد پوست خود را مرطوب نگه داريد و از مواد و کارهايي که پوست را خشک مي‏کنند، پرهيز کنيد:

1) زياد آب بنوشيد. حفظ رطوبت و تغذيه مناسب محيط داخلي بدن، نخستين روش جلوگيري از خشکي پوست، به خصوص در هواي سرد است. لذا آب و مايعات زيادي بنوشيد و از مصرف زياد قهوه و کولا (مواد حاوي کافئين) پرهيز کنيد. به همين منظور نوشيدن 6 تا 8 ليوان آب در روز توصيه مي‏شود.
کيسه کشيدن پوست

2) بدن خود را با کيسه حمام بشوييد. يک بار در هفته، موقع حمام کردن، کيسه بکشيد. اين کار باعث مي‏شود سلول هاي مرده پوست از بين بروند و پوستتان نرم و تميز و شاداب شود.

شما مي‏توانيد موقع کيسه کشيدن، مقداري هم سفيداب روي آن بماليد تا سطح تماس بين کيسه و پوست شما خشک شود و پوست بهتر پاک شود.

ابتدا کيسه خود را با آب خيس کنيد و بعد، تمام بدن خود، به جز صورتتان را کيسه کنيد. مي‏توانيد کمي سفيداب به کف دست‏هاي خود بماليد و با آن صورت خود را بشوييد. البته دقت کنيد که خيلي محکم و سفت کيسه نکشيد، چون پوستتان را خراشيده و زخم مي‏کند.

3) از آب داغ استفاده نکنيد. شستن پوست با آب داغ و صابون باعث از بين رفتن چربي طبيعي آن مي‏شود و پوست را خشک مي‏کند. لذا موقع حمام کردن يا شست‏وشوي دست و صورت از آب ولرم استفاده کنيد. همچنين سعي کنيد مدت زمان حمام کردن شما، کوتاه باشد، خصوصاً در فصل زمستان.

4) از صابون‏هاي شيميايي قوي استفاده نکنيد، بلکه سعي کنيد نوع صابون شما ملايم باشد، مثل صابون‏هايي که داراي روغن و عصاره گياهي سالم هستند.

همچنين لازم نيست در هر بار حمام کردن (اگر فواصل بين حمام کردن‏ها کم باشد) تمام بدن خود را با صابون بشوييد، بلکه فقط مي‏توانيد قسمت‏هايي را که خيلي عرق مي‏کنند و کثيف مي‏شوند با صابون بشوييد. اين قسمت‏ها شامل زير بغل، کشاله‏ران، دست‏ها و پاهاي شماست.
کرم ماليدن

5) بعد از حمام کردن يا شستن دست و صورت، با يک نرم‏کننده‏ي مناسب پوست خود را مرطوب کنيد. آلوئه‏ورا، روغن نارگيل و روغن کنجد داراي اثرات نرم‏کنندگي فوق‏العاده‏اي هستند. شما مي‏توانيد شب‏ها از کرم و روزها از لوسيون استفاده کنيد.

6) به دست‏هايتان، نرم‏کننده بزنيدو قبل از بيرون رفتن از خانه، دستکش بپوشيد.

شب‏ها نرم‏کننده را به پاهايتان بماليد و قبل از رفتن به رختخواب جوراب ببوشيد. پاهاي شما صبح روز بعد احساس تازگي و نرمي خواهند کرد.

7) لب‏هاي خود را نيز چرب کنيد. پوست لب‏ها کمتر از ساير قسمت‏هاي بدن، رطوبت را در خودش نگه مي‏دارد.

براي حفظ رطوبت و نرمي لب‏ها، از يک کرم مخصوص لب‏ استفاده کنيد. اگر لب‏هاي شما خيلي خشک است، از يک کرم دارويي مخصوص لب، تحت نظر پزشک استفاده کنيد که داراي مقدار زيادي مواد نرم‏کننده است. وازلين طبي هم نرم‏کننده‏ي خوبي است.

8) خيلي مراقب پوست صورت خود باشيد، شست و شوي زياد صورت با آب و صابون، پوست را خشک مي‏کند. پس تنها يک بار در روز مي‏توانيد صورت‏تان را با صابون بشوييد. سعي کنيد هر شب با يک کرم مخصوص تميز کننده، آلودگي‏هاي صورت خود را برطرف کنيد (مثل شيرپاک کن) و سپس به آن نرم‏کننده بزنيد. صبح روز بعد، صورت خود را با آب ولرم خالي (بدون صابون) بشوييد. اين کار از بين رفتن چربي پوست، به خصوص در فصل سرما جلوگيري مي‏کند.

براي حفظ تازگي و شادابي پوست درسرتاسر روز، مي‏توانيد کمي گلاب به پوست خود بماليد. گلاب، ماده‏ي مفيدي براي حفظ سلامتي پوست است، ولي سعي کنيد در مصرف آن زياده‏روي نکنيد و به مقدار متعادل از آن استفاده کنيد.

موقع خريد نرم‏کننده به ياد داشته باشيد که کرم‏هاي قوي و سنگين (خيلي چرب) بهتر است در شب استفاده شوند و لوسيون‏هايي که حاوي ضد آفتاب هستند، براي استفاده در روز بهترند.
هشدار:

از مصرف مواد سفت کننده (جمع کننده) پوست (toners) در طي فصول سردسال خودداري کنيد، زيرا اين مواد باعث از بين رفتن چربي پوست و تشديد خشکي آن مي‏شوند.

wichidika
15-05-2012, 10:13
محققان‌ آمریکایی هشدار دادند
برخی کرم های ضد آفتاب سرطانزا هستند
خبرگزاری فارس: محققان‌ آمریکایی براساس تحقیقات جدید خود هشدار دادند برخی از کرم های ضد آفتاب حاوی ماده ای هستند که احتمالا باعث ابتلای افراد به سرطان پوست می شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از "Toxicology and Applied Pharmacology"، بسیاری از مردم مقادیر زیادی کرم های ضد آفتاب را برای محافظت از اشعه زیانبار ماوراء بنفش خورشید و کاستن از احتمال ابتلا به سرطان پوست استفاده می کنند.
اما گروهی از محققان دانشگاه علوم و فناوری میسوری در آمریکا هشدار دادند برخی از کرم ها و محصولات دارویی ضد آفتاب ممکن است باعث ابتلا به سرطان پوست شود زیرا حاوی ماده اکسید زینک zinc oxide است که یکی از مواد شایع مورد استفاده در این محصولات به شمار می رود.
محققان در تفسیر این امر به بروز کنش و واکنش بین اشعه خورشید و اکسید زینک اشاره کردند که باعث شکل گیری رادیکالهای آزاد شده "free radicals" می شود و به نوبه خود در تخریب سلولها و "DNA" آنها نقش دارد و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.
این محققان گفتند: هراندازه اکسید زینک بیشتر در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید باشد به همان اندازه هم احتمال تخریب و از بین رفتن سلولها بیشتر می شود و احتمال ابتلا به سرطان پوست افزایش می یابد.
انتهای پیام/.

Life24
24-07-2012, 16:58
احساساتی که ما در درون خود داریم می تواند برآنچه ما در ظاهر به نظر می رسیم اثر داشته باشد. تمام وقایعی که از نظر عاطفی بر احساس آرامش و خوب بودن ما اثر بگذارد افسردگی، اضطراب و استرس می تواند با مشکلات مو و ناخن و پوست ما مرتبط باشد.کلیه متخصصین پوست و روانپزشکان بر ارتباطی که بین ظاهر ما و احساسات درونی ما وجود دارد واقفند. بارها دیده ایم که هر گاه دختر 13 ساله ما عصبی می شود شروع به کندن و دستکاری پوست خود می کند.پسر 15 ساله ما در زمان هایی که دچار عود اگزمای پوستی (حساسیت پوست) می شود دیگر حاضر نیست به راحتی در جامعه ظاهر شود و هرگاه فرزند نوجوان شما دچار افکار وسواسی شود فقط با کندن موهای سر یا ابروی خود از شر این افمار وسواسی راحت می شود این موارد فقط مثالهای اندکی از مثالای متعددی هستند که نشان می دهد ذهن و پوست به شدت با هم مرتبط اند. بسیاری بیماریهای پوستی مثل آکنه (جوش صورت)، کهیر، اگزما، پسوریازیس و لک و پیس دارای ریشه هایی در ذهن و روان هستند.استرس اعضا مختلف بدن انسان را به شیوه های مختلف متاثر می کند. در واقع در افراد مختلف اعضایی از بدن که به استرس پاسخ می دهند متفاوت است در برخی بیماران استرس باعث سردرد و میگرن می شود در برخی باعث درد معده و حتی زخم معده می شود. در برخی تعریق پوست را افزایش می دهد یا باعث وقوع ضایعات پوستی می شود و در برخی مولد مشکلات قلبی و حتی مرگ ناگهانی می شود.مطالعات نشان داده است که پوست انعکاس خوبی از استرس های درونی است و حداقل 30% بیماران با مشکلات پوستی دارای یک مشکل روانپزشکی زمینه ای هستند که اغلب در ویزیت اول بیمار پنهان می ماند اما در صورتی که کشف و درمان شود می تواند اثر بسیار مثبت وق وی در بهبود وضعیت پوستی بیمار بگذارد.استرس گاهی باعث عود بیماری پوستی می شود و گاهی باعث وقوع رفتارهایی می شود که باعث بدتر شدن ظاهر بیماری پوستی است مثلا فرد مبتلا به جوش صورت در اثر استرس بیشتر جوشهای خود را دستکاری می کند یا ضاعات پوستی خود را بیشتر خارش می دهد که باعث وقوع جوشگاه و گسترش بیشتر مشکل است.هر گاه به طور توام بیماری پوستی و استرس زمینه ای بیمار را درمان کنیم پوست اغلب سریعتر و کاملتر درمان می شود، زیرا اثرات سوء استرس برداشته می شود و این امر باعث کاهش سطح اضطراب عمومی بیمار و ایجاد احساس بهتری نسبت به خود در وی است.در مطالعات دیده شده که هرگاه بیماران از پوست خود راضی هستند و از نظر خودشان چهره جذابی دارند در سایر جنبه های زندگی خود مثل زندگی خانوادگی، کار، ازدواج و روابط اجتماعی هم بهتر عمل می کنند در مطالعه ای که دکتر فرید در سال 2008 در رابطه با اثر تزریق آمپول های ضد چروک (موتوکر) به سایر جنبه های زندگی فرد انجام داد.مشخص شده که هنگامی که فرد جوانتر به نظر می رسد در 29% موارد دچار کاهش سطح اضطراب زمینه ای و در سال 36% موارد باعث احساس آرامش بیشتر در وی است.
استرس با چه مکانیسمی بر پوست اثر می کند؟
1- استرس بر ظاهر فرد از جنبه های مختلف اثر می کند. در قدم اول پوست را حساستر و دارای واکنش پذیری بیشتر می کند. استرس باعث ایجاد جوشهای مقاوم تر و التهابی تر می شود.ناخن ­ها را شکننده و نا­منظم می­کند. باعث ریزش مو، بدتر شدن کهیر و تعریف بیش از حد است.2- بیماران دچار استرس به پوست خود بی­توجهی می کنند و گاهی پوست خود را مورد آزاد قرار می­دهند. در بهداشت و مراقبت موها کوتاهی می­کنند و با خراش دادن یا مالش بیش از حد و خاراندن پوست آن را تخریب و زخمی می­کند. در واقع استرس می­تواند باعث ایجاد سیکل معیوب تشدید خارش و خاراندن و خراشیدن مکرر پوست شود.3- در اثر استرس هورمونهایی مانند کورتیزول در بدن ترشح می شود که باعث افزایش ترشح چربی یا عود جوشهای صورت و بدن می­شود.4- پوست اولین سد دفاعی بدن است و به عنوان یک سد فیزیکی و نیز به عنوان اولین محل حضور سلولهای دفاعی برای مبارزه با باکتری­ها و ویروس­ها و عوامل عفونت زا عمل می­کند. استرس می­تواند باعث افزایش تعداد سلولهای دفاعی و نیز فعال شدن نابجای آنها در پوست شده و در نتیجه باعث وقوع واکنش های خود ایمنی مثل حساسیت سرشتی پوست و بیماری پسوریازیس(صدف) گردد و بیماریهای التهابی پوست را عود دهد.استرس می تواند در وقوع لک و پس و طاسی سکه ای یا منطقه ای که بیماریهای خود ایمنی هستند موثر باشد. استرس می تواند باتخریب سد دفاعی پوست باعث کاهش مقاومت پوست نسبت به عفونتها شود. به علاوه با تخریب لایه محافظ پوست باعث تشدید از دست رفتن آب از پوست و افزایش نفوذ عوامل محرک و حساسیت زا به پوست شود.5-استرس می تواند رشد، تقسیم و تمایز سلولهای جدید را در پوست کاهش دهد به علاوه مانع خونرسانی مناسب به پوست شود. در نتیجه بازسازی سلولها و پاکسازی رادیکارهای آزاد از سطح آنها دچار اختلال شده و باعث تسریع فرآیند پیری و رنگ پریدگی پوست ما گردد.6- هرگاه بدن؛ تحت استرس است با تولید هورمونهای خاص باعث تولید چربی بیش از حد در سطح پوست و ایجاد اختلال در سیستم لنفاوی و جریان خون می شود در نتیجه بیماریهای پوستی مانند آکنه (جوش صورت) را عود می دهد و حلقه های تیره اطراف چشم و پف آلودگی اطراف چشم ایجاد می کند.دانشمندان مشاهده کرده اند که سرکوب برخی هورمونهایی که در جریان استرس ترشح می شود باعث ایجاد کیفیت بهتر پوست افراد است.
بیماریهایی که در اثر تداخل ذهن و پوست ایجاد می شوند چه بیماریهایی هستند؟
این بیماریها را می توان به 3 گروه تقسیم کرد:

گروه اول:
بیماریهایی که در واقع پوستی هستند و تظاهرات جلدی دارند اما به وضعیت های روحی فرد پاسخ می­دهند. بیماریهای پوستی که در اثر استرس بدتر می­شوند مثل اگزما(حساسیت های پوستی) و بیماری پسوریازیس (بیماری صدف که لکه های قرمز برجسته پوستی همراه با پوسته ریزی های شدید به خصوص در سر و زانو و آرنج مشخص می شود) از این گروه اند. استرس در 50% موارد باعث عود بیماری پسوریازیس و اگزماست جوش صورت، طاسی سکه ای، پسوریازیس، حساسیت پوستی سرشتی، کهیر، روزاسه و درماتیت سبوره (شوره سر) همگی با استرس بدتر می شوند.
گروه دوم:
بیماریهای روحی روانی که فرد را وادار به ایجاد آسیب خواسته یا ناخواسته در پوست خود می­کند در واقع این افراد مشکل پوستی اولیه ندارند. مثل کسانی که مرتب عادت به خارش دادن و خراشیدن قسمت هایی از پوست خود دارند یا افرادی که به طور عادتی موهای ابرو، سر یا مژه خود را می کنند. افسردگی، اضطراب با وسواس می تواند علت ایجاد این نوع آسیبهای فرد به پوست خود باشد.
گروه سوم:
بیماریهای اولیه پوستی که با ایجاد بد شکلی و عدم تناسب در ظاهر افراد باعث وقوع اختلال روحی مثل کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و ترس از حضور در مکانهای اجتماعی در فرد می شود. مثل افراد با جوشهای غرور جوانی کیستی و شدید، افراد دارای خالهای رنگی مادر زادی بزرگ، افراد دچار ویتیلیگو (لک وپیس) و طاسی های پیشرونده.توجه کنید که این تقسیم بندی به درمان بیماران بسیار کمک می کند. در واقع اگر پزشک عوارض اجتماعی و شغلی و مشکلات اجتماعی، خانوادگی ناشی از ظاهر یک بیماری پوستی را نداند پاسخ درمانی مناسبی از داروها در بیمار خود مشاهده نخواهد کرد.بیماران عمدتا از توضیح راجع به جنبه های روان شناحتی بیماری خود اجتناب می کنند بیماریهای پوستی اغلب تهدید کننده حیات نیستند اما زندگی طبیعی فرد را مختل می کنند. بیماران دچار بد شکلی های پوستی اغلب از اجتماع فرار می کنند و در اشتغال در مشاغلی که چهره ظاهری فرد، درآنها مهم است دچار مشکل می شوند.-
در یک فرد با سطح بالای استرس چه بیماریهای پوستی ممکن است پدیدار شود؟
1- جوش صورت :
هم شروع و هم شدت جش های صورت می تواند تاثیر استرس باشد
2- اگزما:
یا حساسیت پوستی که با ایجاد لکه های قرمز، خشکی و خارش در سطح پوست مشخص می شود
.3-پسوریازیس یا بیماری صدف:
که با ایجاد نواحی قرمز صورتی و برجسته با پوسته های بسیار و ضخیم و خشک و سفید رنگ در سطح پوست پدیدار می شود. به طور عمده پوست سر، آرنج و زانوها درگیر می شود و خارش مکرر و ضربه های موضعی باعث بدتر شدن آن می شود.
4- روزاسه: نوعی ضایعه پوستی که زنان و مردان میانسال را درگیر می کند و با وقوع قرمزی و برافروختگی در سطح گونه ها و پیشانی مشخص می شود گاهی در زمینه این قرمزی دانه هایی شبیه جوش ظاهر می شود. استرس یکی از علل اصلی شروع و تشدید آن است.
5- زگیل:
نوعی برجستگی و رشد موضعی خوش خیم در سطح پوست و غشاهای مخاطی که ایجاد درد و ناراحتی می کند. نوجوانان به خصوص به ابتلا به این بیماری حساس اند و استرس از علل زمینه ساز آن می تواند باشد.
6- تاول:استرس می تواند با ایجاد خارش در سطح پوست و اصطکاک مکرر پوست برای بر طرف شدن خارش مواد تاول و زخم شود.
7- تب خال:گر چه یک بیماری ویروسی است اما مثل زگیل می تواند با استرس تشدید شود زیرا استرس باعث ضعف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه افزایش حساسیت به بیماریهای ویروسی مثل آنفولانزا، سرما خوردگی و تب خال است.
8- کدورت و بی روحی پوست:
استرس باعث کاهش خونرسانی به پوست در نتیجه محروم شدن آن از خون و اکسیژن است و لذا رنگ چهره تغییر می کند و درخشندگی پوست را کاهش می دهد.
9- افزایش ترشح چربی در سطح پوست
10- چروک :استرس باعث تشریح فرآیند پیری پوست است.
11-سرطان پوست:
توجه کنید که استرس می تواند باعث تسریع شروع سطانهای پوستی شود در یک مطالعه بر روی موشها مشخص شده است که زمانی که موش در معرض استرس و اشعه ماوراء بنفش بوده است. سرعت وقوع سرطان نسبت به زمانی که در معرض اشعه ماوراء بنفش تنها بوده است 2 برابر شده است.-
آیا بچه ها هم در اثر استرس دچار بیماریهای پوستی می شوند؟
استرس در جامعه امروز یک پدید همه گیر است و اثرات منفی آن بر کودکان می تواند بسیار بارز باشد. استرس زیاد می تواند باعث افت عملکرد تحصیلی در بچه ها، اختلال در تمرکز و یادگیری، اختلال در برقراری ارتباط، ترس از حضور در اجتماع، اختلال خوردن، افزایش رفتارهای پر خطر، اضطراب، خشونت، افسردگی و هزاران علامت دیگر شود.در بسیاری مواقع بچه ها از میان احساسات خود ناتوانند و والدین متوجه تعارضات درونی کودکان نمی شوند و لذا هر گاه نتوانند مشکل خود را خوب بیان کنند استرس برای آنها علائم جسمانی ایجاد می کند.در اینجا 10 بیماری پوستی که متاثر از استرس در بچه ها ایجاد می شود را ذکر می کنیم اما توجه کنیم که حضور این بیماریها در کودک شما لزوما به معنی پر استرس بودن طفل نیست زیرا علل متعدد دیگری نیز می تواند توجیه کننده این ویژگی ها باشد.به علاوه آنچه به نظر شما روزاسه می رسد می تواند یک عرق سوز ساده باشد و یا آنچه به نظر شما کهیر است می تواند یک پشه گزیدگی یا حساسیت به گل و گیاه باشد پس هرگز سعی نکنید برای تظاهرات پوستی فرزندتان خودتان تشخیص مطرح کنید بلکه به متخصص پوست مراجعه نمایید. مطمئن باشید که متخصص پوست در صورتی که علت فیزیکی برای بیماری فرزندتان نیابد او را به روانپزشک ارجاع خواهد داد.
بیماریهای ناشی از استرس در بچه ها:

تب خال
خارش که می تواند به حدی شدید باشد که ایجادزخم های عفونی کند
شوره سر
اگزما یا حساسیت جلدی
پسوریازیس ( بیماری صدف)
افزایش تعریق کف دست و پ ا که با دست های سرد و عرق کرده مشخص می شود.
طاسی سکه ای: به فرم نواحی سکه ای عاری از مو در سر یا سایر نواحی مودار بدن
کهیر
زونا: تاولهای ریز در امتداد یک مسیر عصبی در سطح پوست که می واند بسیار دردناک شود
روزاسه

چگونه با بیماریهای پوستی ناشی از استرس برخورد کنیم؟
از استرس باید به هر طریق جلوگیری کرد اضطراب و استرس زاییده زندگی مدرن امروزی است. اما اولین نکته آن است که باید آسوده بود و زندگی را آسان گرفت.برای دارا بودن پوستی سالم باید از وقایع و موقعیت های استرس زا احتراز کرد و رژیم غذایی را خوب کنترل کرد. بیماران عمدتا از توضیح راجعه به جنبه های روانی بیماری خود شرمگین می شوند و پس زمینه های اضطرابی خود را مخفی می کنند پس پزشک باید خیلی محتاطانه وارد مقوله های روان شناختی بیماری شود. بیماران ممکن است از ورزش، موسیقی ملایم، تکنیک هایآرامش بخش(Relaxation) و کلاسهای آموزش نحوه کنترل استرس همزمان با درمان بیماری پوستی خود سود ببرند.پزشکان متخصص پوست باید متوجه باشند که در صورتی که علی رغم درمان بیماریهای پوستی مرتبط با استرس باز هم بیمار مقاوم به درمان بود همیشه به احتمال دخالت استرس در مقاومت بیمار به درمان توجه نمایند.در صورتی که پزشک متخصص پوست نیاز به ارجاع بیمار خود به روانپزشک دارد باید این کار را خیلی ماهرانه انجام دهد تا با مقاومت بیمار روبرو نشود.گاهی لازم می شود درمانهای خوراکی ضد اضطراب و استرس مثل فلوکستین یا داروهای بنزودیازپین با درمان بیماری پوستی توام شود.اگر ظاهر یک بیماری پوستی باعث ناراحتی بیمار باشد می تواند باعث بروز افسردگی شود در این شرایط به خصوص در مورد بیماریهای مزمن پوستی، تکنیک های بهتر کردن اعتماد به نفس بیمار می تواند کمک کننده باشد رفتار درمانی شناختی می تواند باعث تغییر واکنش افراد به بیماریها شود.در مطالعه ای که در دانشگاه میامی انجام شد ثابت شده است که در کودکان مبتلا به اگزما و حساسیت سرشتی (درماتیت آتوپی) پوست ماساژ درمانی کودکان، علاوه بر آنکه اخلاق و عملکرد رفتاری کودک را بهتر می کند بر کلیه جنبه های بیماری پوستی او مثل قرمزی و خارش هم اثرات بهبودی بخش دارد.از روشهای تغییر رفتار هم می توان در درمان بیماران مبتلا به بیماریهای پوستی مرتبط با استرس کمک گرفت از این روش مثلا در افرادی که عادت به دستکاری مکرر جوشهای صورت خود و ایجاد زخم بر روی جوشها دارند می توان استفاده کرد.مثلا به آنها آموخت که توجه کنند در هر لحظه دستهای آنها کجاست و چه می کند! و به محض آنکه دستهای آنها به سمت ناحیه بالای گردن رفت عادت کند که مدادی بردارند و روی کاغذ چیزی بنویسند.نشان داده شده که درمانهایی مانند یوگا و مدیتیشن که باعث آرامش بخشی به بیمار می شود در بیمارانی در معرض خطر بالای وقوع سرطان پوستی هستند موفق شده است که دوره زمانی فاقد سرطان بودن را طولانی تر کند.آنچه مسلم است برنامه مشخص درمانی برای کاهش استرس برای بسیاری بیماران پوستی می تواند مفید باشد به خصوص در بیمارانی که در ریسک بالای ابتلا به سرطانهای پوست هستند.اگر عامل مولد استرس کوتاه مدت باشد ممکن است بتوان بدون انجام درمان خاصی آن را رها کرد مثلا در دانش آموزی که در اثر امتحانات خود دچار عود جوش صورت می شود در صورتی که استرس ندیده گرفته شود ممکن است مشکل عمده ای ایجاد نشود اما اگر عامل مولد استرس مزمن و مداوم باشد مثل بیماری پوستی که باعث اشکال در ازدواج کردن بیمار یا استخدام شدن او بشود در این صورت باید قطعا با مشاوره روانپزشک در درمان استرس بیمار علاوه بر بیماری پوستی وی تمرکز کرد.دکتر ندا ادیبی [ متخصص پوست و مو ]