PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نظریه مهم: استفاده از گاز به صرفه است یا بنزین؟

esi_241
21-12-2010, 09:29
به نظر من دوستانی که به فکر خرید ماشین دوگانه سوز هستند و یا میخوان دوگانه کنند این کار رو نکنند. چرا؟؟؟؟
چون الان یه کپسول گاز رو که پر کنی تقریبا سه یا چهار هزار تومان باید بدی...
چند کیلومتر میتونی باهاش بری؟؟؟ حدود 140 الی 180 کیلومتر....
حالا برای طی همین مسافت ( 140 الی 180) با بنزین چند لیتر بنزین لازمه؟؟؟
حدود 10 الی 13لیتر...
با چه قیمتی؟؟؟ حدود 4000 الی 5200 تومان...
حالا تفاوت قیمت گاز و بنزین در این مسئله چقدر است؟؟؟؟
حدود هزار و خرده ای تومان...
حالا شما باید برای گاز سوز کردن یا خرید ماشین دوگانه حدود 800000 الی یک میلیون تومان بیشتر از ماشین تک سوز هزینه کنی....
که با این مبلغ میشه حدود 2000 الی 2500 لیتر بنزین 400 تومانی زد... یعنی میشه حدود دو سال و نیم الی سه سال و نیم ، ماهیانه 60 لیتر بنزین 400 تومانی زد.(که به اضافه اون 60 لیتر سهمیه میشه ماهی 120 لیتر)
تازه صدمه و ضرری را که استفاده از گاز به موتور ماشین میاره را هم اضافه کنید....
اشغال فضای صندوق عقب و ایستادن در صفهای عریض و طویل جایگاههای گاز را هم اضافه کنید....
تازه چند وقت دیگه گاز هم سهمیه ای میشه....
همچنین اضافه کنین کم زور شدن ماشین بخصوص در سر بالاییها و همچنین اشکالاتی که گاه و بیگاه در سیستم cng ماشین پیش میاد و باید آویزون نمایندگی یا تعمیرگاه بشین....
و ...................................
حالا با این تفاسیر نظر شما چیه ؟؟؟/
گاز به صرفه تره یا بنزین؟؟؟؟؟؟:5:

IRAN_KING
21-12-2010, 11:34
فقط بنزین من از همون اولش هم با گاز سوز مخالف بودم و ماشینم هم بنزینی خریدم ....

بنزین= قدرت

asgarian
21-12-2010, 12:02
خوب معلومه که بنزین بهتره چون اعلام کردن که گاز مترمکعبی 300تومن ولی در اصل وقتی میری گاز بزنی بر حسب کیلو گرم میزنی که قیمتش هم 405 تومنه نه 300تومن.

MCI
23-12-2010, 12:56
ماهیانه 60 لیتر بنزین 400 تومانی زد.(که به اضافه اون 60 لیتر سهمیه میشه ماهی 120 لیتر)
60 لیتر بنزین 400 تومانی که اره ولی منظورت از اون 60 لیتر سهمیه چی بود.

Maziar_69
23-12-2010, 14:12
خوب معلومه که بنزین بهتره چون اعلام کردن که گاز مترمکعبی 300تومن ولی در اصل وقتی میری گاز بزنی بر حسب کیلو گرم میزنی که قیمتش هم 405 تومنه نه 300تومن.

تازه رویانیان اون شب تو شبکه 3 گفت در آینده نزدیک گاز هم سهمیه بندی میشه و همینجوری نیست که هرچقدر خواستی بزنی 300 تومن.
اونم احتمالا آزادش میشه 600 تومن.
گاز خیلی مزخرفه.

alidata2010
23-12-2010, 14:15
کلا باید گازو بیخیال شد قیمتش شده 10 برابر. اون وقت این ماشینای اشغالشونو با قیمتای نجومی میفروشن

hamed malekpour
23-12-2010, 15:08
به نظر من که آن 50تا بنزین 100توامنی را باید بنزین سوپر زد که قیمتش می شه 150تومان وبقیه را بنزین معمولی زد که بنزین بعتر از گاز است.

hasanmotori
23-12-2010, 15:29
سمند EF7 رو اگه در نظر بگیرید که با 17 کیلو گاز 350 کیلومتر میره میشه حدوداً به اضای هر 100 کیلومتر 2000 تومن
اگه بنزینو لیتری 400 در نظر بگیرید اگه صدی 8 بسوزونه میشه 3200 تومن به اضای هر 100 کیلومتر پس تا اینجا گاز خیلی با صرفه نیست و تفاوت زیادی با بنزین نداره
ولی اگه 60 لیتر سهمیتون تموم شد و خاستین از بنزین 700 تومنی استفاده کنین اونوقت به اضای 100 کیلومتر باید 5600 پرداخت کنید ... اینجا دیگه گاز به صرفه میشه
اگه ماهی 1500 کیلومتر از ماشین استفاده کنید یعنی 120 لیتر بسوزونید 60 تا 400 تومن + 60 تا 700 تومن = 66000
اگه با گاز برید حدود 73 کیلو گاز لازمه که میشه 30000 تومن یعنی ماهی 36 تومن صرفه جویی میشه
پس اگه مصرفتون زیاده طوری که مجبورید بنزین 700 تومنی بزنید گاز به صرفست
اگه مصرفتون در حد همون ماهی 60 لیتره حالا یکم بیشتر بنزین بهتره

Ship Storm
23-12-2010, 16:15
هنوز هم گاز بصرفه تره ولی بدون درنظر گرفتن صدمات بعدی که به خودروهای دوگانه سوز که موتور برای سوخت بنزین طراحی شده میخوره البته به جز EF7 که پایه گاز سوز هستن

H.Operator
23-12-2010, 16:50
آخه اینا کی دلشون برای مردم سوخته که این دومین بارشون باشه(از همون روز اول که گاز رو آوردن فکر می کردم آخرش به اینجا بکشه)من که خودم پراید دارم پدرم هم سمند سورن هیچکدوم گاز سوز نیست وگرنه نصف عمرمون رو باید توی صف گاز تلف می کردیم.
شما حساب کنید توی شهر ما که 2 تا پمپ گاز اونم با 8 تا نازل حد اکثر هست صف گاز گاهی به بالای 700 متر میرسه:18:

hasanmotori
23-12-2010, 16:58
یه پمپ گاز نزدیک خونه ما هست قبلاً صفش به 400 500 متر شاید میرسید ولی از یکشنبه دیگه هیچکس تو صفش نیست
همون موقعم پنشنبه شبها خیلی خلوت بود

vb-sosol
23-12-2010, 22:25
به نظر من دوستانی که به فکر خرید ماشین دوگانه سوز هستند و یا میخوان دوگانه کنند این کار رو نکنند. چرا؟؟؟؟
چون الان یه کپسول گاز رو که پر کنی تقریبا سه یا چهار هزار تومان باید بدی...
چند کیلومتر میتونی باهاش بری؟؟؟ حدود 140 الی 180 کیلومتر....
حالا برای طی همین مسافت ( 140 الی 180) با بنزین چند لیتر بنزین لازمه؟؟؟
حدود 10 الی 13لیتر...
با چه قیمتی؟؟؟ حدود 4000 الی 5200 تومان...
حالا تفاوت قیمت گاز و بنزین در این مسئله چقدر است؟؟؟؟
حدود هزار و خرده ای تومان...
حالا شما باید برای گاز سوز کردن یا خرید ماشین دوگانه حدود 800000 الی یک میلیون تومان بیشتر از ماشین تک سوز هزینه کنی....
که با این مبلغ میشه حدود 2000 الی 2500 لیتر بنزین 400 تومانی زد... یعنی میشه حدود دو سال و نیم الی سه سال و نیم ، ماهیانه 60 لیتر بنزین 400 تومانی زد.(که به اضافه اون 60 لیتر سهمیه میشه ماهی 120 لیتر)
اشغال فضای صندوق عقب و ایستادن در صفهای عریض و طویل جایگاههای گاز را هم اضافه کنید....
تازه چند وقت دیگه گاز هم سهمیه ای میشه....
همچنین اضافه کنین کم زور شدن ماشین بخصوص در سر بالاییها و همچنین اشکالاتی که گاه و بیگاه در سیستم cng ماشین پیش میاد و باید آویزون نمایندگی یا تعمیرگاه بشین....
و ...................................
حالا با این تفاسیر نظر شما چیه ؟؟؟/

دوست عزیز شما فقط یک طرف قضیه رو دیدید ولی اگه مصرفتون بالا باشه و هر روز مجبور باشید از ماشین شخصی خودتون استفاده کنید طبیعتاً سهمیه شما تموم میشه و باید بنزین 700 تومنی رو بزنید
پس با این وجود اگر 180 کیلومتر یا به قول شما 13 لیتر بنزین مصرف شود هزینه اش برابر است با 9100 تومان
ولی حالا گاز چقدر میشه ؟ تفاوتش چقدره؟
یک کپسول گاز متوسط 16 یا 17 کیلو هست که چیزی حدود 5 یا 6 هزار تومان هزین هاش میشه
خب تقریبا هر روز 3 هزار تومان به نفع شما می شود
که در ماه و سال این عدد ، عدد قابل توجه ای هست
پس با این تفاسیر کسانی که مصرف بالای دارند و قادر به استفاده از وسایط عمومی نمی باشند گاز برایش به صرفه است تا کسی که همون مقدار سهمیه ای که به حسابش می ریزند !

پس هنوز گاز بهتر از بنزین می باشد حتی اگه سهمیه بندی شود

justmp3
23-12-2010, 22:55
تفاوت مصرف گاز این سمنده پایه گازسوز با مثلآ پرشیا ی گاز سوز خیلیه؟!

من همین الان سهمیه بنزینم تموم شده چون دانشجوی یزدم و حداقل ماهی 3 بار هم باید تا تهران بیام... به نظرتون چی بگیرم بهتره؟!

mm00
23-12-2010, 23:09
اگر ماشين شما از موتورهاي پايه گازسوز باشه طبعا گاز بهتره ... در ضمن ماشين هاي گازسوز به صورت پايه كمتر گاز مصرف ميكنند تا جايي كه به صورت تئوري خوندم ..
ولي اگر بخواهي هزينه كني اولا گازسوز كني + هزينه تعميرات+ شتاب كم و .... به نظر ارزش نداره و بنزين بهتر هست ....

justmp3
24-12-2010, 05:09
اگر ماشين شما از موتورهاي پايه گازسوز باشه طبعا گاز بهتره ... در ضمن ماشين هاي گازسوز به صورت پايه كمتر گاز مصرف ميكنند تا جايي كه به صورت تئوري خوندم ..
ولي اگر بخواهي هزينه كني اولا گازسوز كني + هزينه تعميرات+ شتاب كم و .... به نظر ارزش نداره و بنزين بهتر هست ....

چطور میگید ارزش نداره!! من میگم حداقل ماهی 3 بار باید برم یزد بیام تهران!! حداقل ماهی 4500 کیلومتر برای سفرمه!!
حداقل 1000 کیلومتر هم مصارف روزانه در ماه... با این مصرف زیاد مگه میشه گاز ارزش نداشته باشه!!!

من فقط با سمند مشکل دارم یعنی خوشم نمیاد ازش... پرشیا را ترجیه میدم... میخوام بدونم خیلی فرقه مصرف دارند سمنده پایه گازسوز با پرشیای دوگانه یا نه؟!

و اینکه ایا پرشیا هم پایه گازسوز داره یا خیر؟!

Ship Storm
24-12-2010, 09:16
چطور میگید ارزش نداره!! من میگم حداقل ماهی 3 بار باید برم یزد بیام تهران!! حداقل ماهی 4500 کیلومتر برای سفرمه!!
حداقل 1000 کیلومتر هم مصارف روزانه در ماه... با این مصرف زیاد مگه میشه گاز ارزش نداشته باشه!!!

من فقط با سمند مشکل دارم یعنی خوشم نمیاد ازش... پرشیا را ترجیه میدم... میخوام بدونم خیلی فرقه مصرف دارند سمنده پایه گازسوز با پرشیای دوگانه یا نه؟!

پرشیا پایه گاز سوز ندیدم براش ولی چون موتور پایه گاز سورز نیست و برداشتن خودشون موتور بنزین سوز رو گازسوزش کردن بعد مدتی موتور صدمه میبینه و اون انتظاری که از راه رفتن ماشین و قدرت و شتاب با گاز داری رو برآورده نمیکنه و فکر میکنم برای یک پرشیا دوگانه سوز باید 18100 پول بدی اگه اشتباه نکرده باشم و گاز هم بزنی نهایت تو اتوبان 270 کیلومتر مصافت رو طی کنه
شما 16500 میدی و یک سمند دپایه گاز سوز میگیری گاز میزنی طبق اون چیزی که تو کاتالوگش نوشته بود 340 کیلومتر رو طی میکنه و موتور هم 115 اسب بخار قدرت داره و از پرشیا خیلی قوی تره(3 ماه صبر کنی یکی ثبت نام کردم بیرون بیاد تست کنم خودم ببینم چطوریه اونوقت میشه اظهار نظر دقیق تری کرد:31:)
این هم پست یکی از دوستان در مورد این ماشین که خریده و تست کرده و نتیجه رو قرار داده بود
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
===

بعد از حدود 400 کیلومتر رانندگی با این ماشین نظراتمو راجبش میگم امیدوارم بدرد دوستان بخوره
1- بعضی وقتا بد روشن میشه ... شاید به خاطر ایموبلایزر باشه
2- وقتی سرده تسمه هاش صدا میدن تا حدود 10 دقیقه
3- دنده هاش خوب جا میرن ولی یکم سفته که به مرور زمان نرم میشه ... ولی اونجوری که تو تیونینگ تاک میگن جا نمیره نیست اصلاً
4- فرمونش خیلی نرم نیست با توجه به اینکه هیدرولیکه ... بعضی وقتا وقتی فرمونو میپیچونید یکم میلرزه ولی همیشه اینطور نیست
5- ترمزش نسبتاً خوبه یعنی خیلی بهتر از پرایده 2 3 بار ترمز شدید زدم و خیلی خوب بود
6- گازش یه تاخیر خیلی کمی داره ولی اونجوری نیست که اگه بهش عادت نداشته باشین مثلاً خاموش بشه موقع حرکت
7- اگه دور موتور مثلاً رو 1 باشه و دنده 2 باشه دیر شتاب میگیره تا دور موتور از 2 رد بشه و یه دفه شتابش خیلی خوب میشه ... تو ماشینای دیگه مثلاً پراید تو این حالت صدای سوپاپا در میاد و این برای موتور ضرر داره ولی تو این ماشین با این سیستم به موتور فشار زیادی نمیاره
8- اگه رو دور موتور 4000 دنده عوض کنید شتابش خیلی عالیه ... بیشتر از 4000 تا پر نکردم
9 - تو تیونینگ تاک میگفتن وقتی دور موتور میاد پایین کنسول وسط میلرزه که من همچین چیزی ندیدم اصلاً
10 - میگفتن تو سرعت 80 اگه گاز ول کنی صدای زوزه میده که اینم نشنیدم من
11- صدای موتور خیلی کمتر از xu7 هست ... دور موتور تا 3000 صداش خیلی کمه 4000 هم نسبتاً کمه
12- این 400 کیلومترو با بنزین رفتیم ... بنزینش از خط یکی مونده به آخر یه ذره بالاتره (اولش پر بود) یعنی با 65 لیتر فقط 500 کیلومتر میره!
البته حتماً مصرفش از این کمتر میشه به مرور زمان

چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه اگه سوالی داشتید در خدمتم

در کل ماشین خیلی خوبیه بخرید :دی

nikaien
24-12-2010, 10:05
الان جاهايي هست كه ماشين رو نفت سوز ميكنند. با توجه به اينكه نفت ليتري 100 تومنه و درضمن مقدار مصرف نفت با بنزين برابره مسلما نفت ارزششو داره. ديگه نه بنزين به صرفه هست و نه گاز

hasanmotori
24-12-2010, 11:10

شما با این مصرف زیاد دیگه نباید به فکر قیافه ماشین باشی که
پرشیا موتورش بدرد گاز نمیخوره اصطحلاکش بالا میره ... قدرتش رو گاز فقط 83 اسبه ... با 16 17 کیلو گاز 250 کیلومتر بیشتر نمیره
ولی سمند LX EF7 قدرتش رو گاز فرق محسوسی با بنزین نداره ... چون پایه گاز سوزه اصطحلاکش با گاز بالا نمیره ... با 16 17 کیلو حدود 350 کیلومتر میره ... قیمتشم که از پرشیا ارزونتره ... هیچیم از پرشیا کم نداره
ترمزشون قبلاً دیسک کوچیک بود الان بزرگ میزارن خیلی خوب شد ترمزشون

mmiladd
24-12-2010, 11:10
دوچرخه از ديد من بهترين چيزه....

فك مي كنين الكي دولت محترم اين كارو كرده ؛ گرون كرده بنزين و گاز رو..؟

خير دوستان ؛ خواسته كه ما به دوچرخه رو بياريم..

مرسي دولت خدمت گذار و مردمي..!!!

ferdfe
24-12-2010, 11:56

ببخشید شما ماهیانه فقط 60 لیتر بنزین 400 تومانی دارید و بعدش باید لیتری 700 تومان بزنید !!!!!!!

اولا اینکه 60 لیتر نه 50 لیتر سهمیه ای که اینم برای بار اخر شارژ میشه !!!!

اگر ماشین پایه گازسوز باشه هیچ عیبی نمی کنه !!!

گاز به صرفه تره ولی نمی ارزه حتی 5 دقیقه تو صفش وایستیم !!!

QUOTE=Maziar_69;5714154]تازه رویانیان اون شب تو شبکه 3 گفت در آینده نزدیک گاز هم سهمیه بندی میشه و همینجوری نیست که هرچقدر خواستی بزنی 300 تومن.
اونم احتمالا آزادش میشه 600 تومن.
گاز خیلی مزخرفه.[/QUOTE]

یه چیزی برای خودش گفته ای احمدی نژاد اعلام کرده چون گاز رو گران کردیم سهمیه بندی نمیشه !!!!!!!!!!!

سعید6
24-12-2010, 18:18
الان جاهايي هست كه ماشين رو نفت سوز ميكنند. با توجه به اينكه نفت ليتري 100 تومنه و درضمن مقدار مصرف نفت با بنزين برابره مسلما نفت ارزششو داره. ديگه نه بنزين به صرفه هست و نه گاز

بانمک بود :27:

hasanmotori
24-12-2010, 19:31
رای نخستین بار در دنیا، ایران خودرویی تولید خواهد کرد که به صورت دوگانه سوز، با سوخت بنزین و نفت سفید (نفت چراغ) کار می کند.
مطالعه برای افزوده شدن این سیستم به خط تولید خودروهای ایران خودرو و سایپا در دستور کار قرار دارد.

روز یکشنبه ۳۰ آبان ۸۹ کارخانه تولید سیستم دوگانه سوز خودروها به نفت سفید و بنزین برای اولین بار در دنیا در اردبیل افتتاح و به بهره برداری رسید و از اول آذر ۸۹ تولید این سیستم به طور رسمی آغاز شد.

۲۳ اسفند ۱۳۸۸ مراسم رونمایی از اولین خودرو نفت سوز كشور با حضور استاندار اردبیل و رئیس صنایع و معادن این استان و مخترع اردبیلی این طرح مهندس برگزار شد.

پس از سهمیه بندی بنزین

در حاشیه این مراسم مهندس بی زبان مخترع اردبیلی این سیستم به خبرنگاران گفت: پس از سهمیه بندی بنزین به فكر خودرو نفت سوز افتادم و در مدت حدود یك سال آنرا طراحی و ساخته كرده ام. سامانه نفت سوز خودرو كه از چند قطعه و صفحه الكترونیكی ساخته شده به راحتی بر روی خودرو قابل نصب است. همچنین برای افزایش اكتان نفت نیز مكملی ساخته ام.

وی خاطرنشان كرد: این سامانه به صورت آزمایشی برروی یك خودرو پراید نصب شده و تاكنون حدود ۷۰ هزار كیلومتر به صورت آزمایشی و برای رفع ایرادات كاركرده است.

نصب از هفته آینده

مدیرعامل شرکت رسا پیشه آریا APK (مجری طرح) در مراسم راه اندازی کارخانه تولید این سیستم در اردبیل، تولید این سیستم را در راستای استفاده بهینه از انرژیهای نو برشمرد و اظهار داشت: این سیستم از هفته آینده آماده نصب برروی خودروهای بنزینی خواهد بود.

فرید اکبرزاده با بیان اینکه در حال حاضر این سیستم به تولید انبوه و صنعتی سازی رسیده است، به مهر گفت: کارخانه تولید سیستم دوگانه سوز خودرو به نفت، قادر است با توجه به قراردادهای منعقد شده روزانه ۳۰۰ دستگاه تولید و روانه بازار کند.

او با اشاره به فعال سازی چهار کارگاه نجاری، فلزکاری و الکترونیکی و نیز دو کارخانه بزرگ برای خط تولید افزود: این رقم در صورت نیاز داخل استان به بیش از سه هزار و ۵۰۰ دستگاه و با ثبت قرارداد در خارج از استان به پنج هزار مورد قابل افزایش می باشد.

آلودگی کم تر

مدیرعامل شرکت رسا پیشه آریا APK همچنین با اشاره به ویژگیهای فنی این سیستم بیان کرد: کاهش میزان مصرف سوخت، کاهش میزان آلاینده ها، ایمنی بالا، افزایش طول عمر موتور، مقرون به صرفه بودن، استفاده از مازاد تولید نفت کشور و… از جمله مهمترین ویژگی های این طرح است.

مصرف نصف می شود

وی با بیان اینکه در این طرح میزان سوخت با توجه به نوع خودرو بالغ بر ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است، ابراز داشت: به عنوان مثال خودروی پراید با ۴۰ لیتر نفت می تواند ۸۰۰ کیلومتر طی کند که برای هر ۱۰۰ کیلومتر پنج لیتر سوخت نیاز دارد که این میزان چشمگیر و قابل توجه است.

اکبرزاده با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی میزان آلایندگی در این نوع خودروها نسبت به خودروهای بنزینی متذکر شد: با نصب این سیستم در برخی خودروها میزان آلایندگی به بیش از دو سوم نیز کاهش یافته است.

وی کاهش میزان مصرف سوخت و آلاینده ها را در ارتباط با سیستم هوشمند ECU نصب شده بر این خودروها دانست و تاکید کرد: در صورت نصب این سیستم در خودروهای معمولی و بنزین سوز نیز این کاهش را شاهد خواهیم بود.

سهمیه ۴۰ لیتری نفت، لیتری ۱۶.۵ تومان

او استفاده بهینه از این انرژی را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: بر اساس توافقات صورت گرفته با شرکت ملی فرآورده های نفتی کشور، مقرر شده در گام اول خودروهای دوگانه سوز نفتی، روزانه ۴۰ لیتر نفت با قیمت ۱۶۵ ریال از این شرکت دریافت کنند.

هنوز ساخته نشده سهمیه بندی شد!!!

ahriman323
24-12-2010, 23:52
دوچرخه از ديد من بهترين چيزه....

فك مي كنين الكي دولت محترم اين كارو كرده ؛ گرون كرده بنزين و گاز رو..؟

خير دوستان ؛ خواسته كه ما به دوچرخه رو بياريم..

مرسي دولت خدمت گذار و مردمي..!!!

اسب بهتره هم حیوان نجیبی هست هم تو شهر زید خورش بالاست:21:

officer
24-12-2010, 23:58
خیلی سخت نیست محاسبه این موضوع ... یک مخزن گاز چقدر قیمت داره ؟ خودرو چقدر باهاش راه میره ؟

حالا به اندازه اون قیمت ، بنزین بزنین و ببینین چقدر راه میره ، کاملا مشخص میشه که کدوم به نفعتون هست ...

majidbaba
25-12-2010, 10:19
با سلام به همه

گاز برای کسانی که مصرف سوختشون بالاست فعلا تا سهمیه بندی نشده و قیمتش هم در حد همون بنزین هست یعنی کیلوگرم 400 تومان ، بعنوان یه مرحم زخم و مکمل خوبه که مجبور نشن بنزین 700 تومانی بخرن

ولی

برای من و امثال من که زیاد ماشین رو نمیدوونیم و با ماهی حدودا 120 لیتر کارمون راه میافته حتی باید از خرید ماشین دوگانه هم امتناع کنیم چرا؟

چون که:
اولا حدود 1 میلیون تومن گرونتره

که اگر این پول رو در یه بانک سپرده 5 ساله بذاریم سالی 170 هزار تومان سود میده که اگر این مبلغ رو بر تفاوت قیمت بنزین آزاد و سهمیه تقسیم کنیم یعنی 300 تومان ، میشه حدو 600 لیتر یعنی تقریبا ماهی 50 لیتر تفاوت قیمت ، انگار ماهی 50 لیتر به شما سهمیه بیشتر دادن چون 400 تومنش رو خودتون باید بپردازید

دوما:
اصطحلاک بیشتری داره نسبت به بنزین که این موضوع برا همه اثبات شده

سوما : شما تعداد دفعات مراجعه به پمپ برای سوخت گیری در طول یک سال رو هم مقایسه کنید
معمولا برای استفاده از گاز به ازاء هر یک باک بنزین 3 بار باید گاز پرکرد که این خودش هم وقت شما رو تلف میکنه هم یه ریزه افزایش سوخت رو به دنبال داره مگر اینکه ماشین رو خاموش تا پمپ هل بدین!!!!

چهارما :
اینطور که پرسیدم ماشین گازسوز با مخزن پر حدودا 140 کیلو سنگینتره یعنی انگار همیشه 2 نفر عقب ماشین نشسته باشن که این مسئله هم اثبات شده هست که افزایش وزن در افزایش مصرف سوخت تاثیر مستقیم داره

ارادتمند همه
مجید بابا

mm00
25-12-2010, 11:52

شما که این همه استفاده داری حتما Ef7 بخر چون سایر ماشین ها بعد از مدتی با این استفاده شما از گاز خرج زیادی رو دستت میزارن ..

justmp3
26-12-2010, 07:00
شما که این همه استفاده داری حتما Ef7 بخر چون سایر ماشین ها بعد از مدتی با این استفاده شما از گاز خرج زیادی رو دستت میزارن ..

من تو تیونینگ تاک خوندم که 206 V2 و v10 هم پایه گاز سوزه... و ایران خودرو هم l90 پایه گاز سوز تولید کرده...

فکر کنم از این ها هم بتونم انتخاب کنم

درسته؟!

majidbaba
26-12-2010, 10:25
من تو تیونینگ تاک خوندم که 206 V2 و v10 هم پایه گاز سوزه... و ایران خودرو هم l90 پایه گاز سوز تولید کرده...

فکر کنم از این ها هم بتونم انتخاب کنم

درسته؟!

دوستان عزیز

لطفا به پایه گاز سوز و گازسوز شرکتی توجه فرمائید

موتور پایه گاز سوز بر اساس سوخت گاز طراحی میشه که شاید آلیاژهای اون هم کمی تفاوت داشته باشه

ولی گاز سوز شرکتی یعنی همون موتور فقط سیستم گاز در شرکت سازنده خودرو نصب شده

میدونم این مطلب که گفتم ساده و پیش پا افتاده به نظر میاد ولی
اینها با پوشش این مسئله و استفاده از غفلت مشتریان که عمدتا آدمهای کنجکاو و فنی نیستن و شاید به گفته های خودرو سازها اطمینان دارن ،خودروهای گازسوز شده خودشون رو با یه جزئی زیرکی به اسم خودرو پایه گاز سوز به خورد مردم میدن

با تشکر
بازم اگر کسی اطلاعات مستند تری داره ممنون میشم ما را هم مطلع کنه

justmp3
26-12-2010, 17:45
دوستان عزیز

لطفا به پایه گاز سوز و گازسوز شرکتی توجه فرمائید

موتور پایه گاز سوز بر اساس سوخت گاز طراحی میشه که شاید آلیاژهای اون هم کمی تفاوت داشته باشه

ولی گاز سوز شرکتی یعنی همون موتور فقط سیستم گاز در شرکت سازنده خودرو نصب شده

میدونم این مطلب که گفتم ساده و پیش پا افتاده به نظر میاد ولی
اینها با پوشش این مسئله و استفاده از غفلت مشتریان که عمدتا آدمهای کنجکاو و فنی نیستن و شاید به گفته های خودرو سازها اطمینان دارن ،خودروهای گازسوز شده خودشون رو با یه جزئی زیرکی به اسم خودرو پایه گاز سوز به خورد مردم میدن

با تشکر
بازم اگر کسی اطلاعات مستند تری داره ممنون میشم ما را هم مطلع کنه

دوست من حداقل میگفتی 206 گاز سوز شرکتی یا پایه؟!

l90 که باید پایه گاز باشه چون رنو اجازه نداده بود همینطوری گازسوزش کنند

mohandes reza
29-12-2010, 18:19
salam ba in vazuyatike be vujud umade vaghti gheymatasho ba ham moghayese va mizane tasireshun ru motore mashinamo mibinam be in natije miresam ke benzin behtare albate be nazare man

heinrich_himmler
04-01-2011, 17:48
در حال حاظر تنها خودروی پایه گاز سوز ایران سمند EF7 هست که موتور و سیستم مدیریت موتورش کاملا ساخت آلمانه. مابقی خودروها در کارخانه تبدیل به دوگانه سوز شدند.

sise
05-01-2011, 21:02
در حال حاظر تنها خودروی پایه گاز سوز ایران سمند EF7 هست که موتور و سیستم مدیریت موتورش کاملا ساخت آلمانه. مابقی خودروها در کارخانه تبدیل به دوگانه سوز شدند.

البته در ابتدا 206 V2 بصورت پایه گازسوز ارائه شد. و بعدا سمند EF7 . منتها وقتی 206 V2 بصورت پایه گازسوز به بازار اومد هنوز بازار گاز رونقی نداشت.

chichaee
06-01-2011, 00:09
سلام با قیمتی که برای گاز اعلام کردن وبا توجه به خراب کردن موتور توسط گاز بهتره بنرین مصرف کنی

justmp3
08-01-2011, 12:51

تندر ی که ایران خودرو زده هم پایه گاز سوزه...

King.Reza
03-04-2011, 14:21
به نظر من از همون بزنین استفاده کنیم بهتره. چون گاز بد جور توی سبقت ها کم میاره و امکان تصادف رو بسیار بالا میبره. پت پت زیادی هم داره ولی بنزین کارش رو راحت انجام میده.

nikaien
03-04-2011, 14:33
با قيمت بنزين 700 توماني گاز مناسب تره. ولي در بنزين 400 توماني - بنزين مناسب تره

essi4300
03-04-2011, 14:36
گازوئیل از همه به صرفه تر است.

King.Reza
03-04-2011, 14:51
با قيمت بنزين 700 توماني گاز مناسب تره. ولي در بنزين 400 توماني - بنزين مناسب تره

ولی دوست من بنزین لیتر 700 بهتره یا اینکه خدایی نکرده گاز توی سبقت کم بیاره و پت بزنه و تصادف کنی و خرج میلیونی و بازم خدایی نکرده جانی داشته باشی؟

عاشق گازوئیل هستم :31:

essi4300
03-04-2011, 14:52
عاشق گازوئیل هستم :31:

برای خوردن.......:41:

armin_software
03-04-2011, 15:15
اگر ماشین شما مصرف سوخت پایینی داشته باشه مثل پراید در حالت 700 تومنی هم به صرفه هست
به این خاطر که شما 4500 گاز می زنی 100 کیلومتر بیشتر نمیری و از این لحاظ به صرفه هست
ولی کلا بنزین خیلی بهتز از گاز هست و تا جای ممکن باید از بنزین استفاده کرد

heinrich_himmler
03-04-2011, 15:49
اگر ماشین شما مصرف سوخت پایینی داشته باشه مثل پراید در حالت 700 تومنی هم به صرفه هست
به این خاطر که شما 4500 گاز می زنی 100 کیلومتر بیشتر نمیری و از این لحاظ به صرفه هست
ولی کلا بنزین خیلی بهتز از گاز هست و تا جای ممکن باید از بنزین استفاده کرد
4500 تقسیم بر 405 میده به عبارتی چیزی بیش از 11 کیلو گاز. با این مقدار گاز یه پراید دوگانه سوز باید حداقل 200 تا 220 کیلومتر بره، با همین مقدار گاز یه سمند EF7 هم حدودا 220 کیلومتر پیمایش داره. اما با همین مقدار پول شما کمی بیشتر از 11 لیتر بنزین میزنی که با همون پراید نهایتا 140 کیلومتر و با سمند کمتر از 130 کیلومتر پیمایش داری.
بازهم اینجا گاز به صرفه تره چون بنزین 400 تومنی محدوده اما گاز فعلا محدودیت نداره.
اگه با همین پول بنزین 700 تومنی هم بزنید میشه کمتر از 6.5 لیتر بنزین که حتی با پراید 100 کیلومتر هم پیمایش ندارید. پس باز هم گاز به صرفه تره.

Radars
03-04-2011, 15:50

البته با توجه به کیفیت گازوئیل داخلی، همون بنزین به صرفه تره

armin_software
03-04-2011, 17:24
این پراید ها که پایه گاز سوزن ارزش خرید دارن؟

King.Reza
04-04-2011, 07:12

اگه از من میپرسی به هیچ وجه!
پایه بنرین بهتره و یا دوگانه!

heinrich_himmler
04-04-2011, 15:15
پراید پایه گاز سوز نداریم.

armin_software
04-04-2011, 18:28
پراید پایه گاز سوز نداریم.
پس چرا اینقدر هزینش زیاده
میگن سیلندر از آلیاژ دیگه ای هست

MCI
04-04-2011, 22:37
چرت میگن . هزینش به خاطر سیستم گازش زیاده
شما ببری بیرونم دوگانش کنی همون مقدار باید هزینه کنی و هیچ تفاوتی با شرکتی نداره.
سایپا سیستم دوگانه سوزه به عنوان اپشن رو پراید میزاره و اینکه پایه گازسوزه و موتورش از الیاژ دیگه ای هستش همش دروغه و بعضی از مردم هم به راحتی باورشون میشه:13:

mmf66
05-04-2011, 12:25
ماشین گازی 1میلیون گرون تره
وزنش 100کیلو بیشتره مصرفش بیشتر میشه کند و شتابش کم میشه
ماشین خرابیش بیشتر میشه عمر ماشین کم میشه پس در نتیجه استهلاک ماشین بالا میره
فضای صندوق عقب ماشین از بین میره تو صف گاز باید 1 یا 2 ساعت علاف بشی
اگه اینا همه رو حساب کنی میبینی ماشین بنزینی اگه به صرفه تر نباشه بدتر نیست

arashlolos
10-04-2011, 17:43
وضعیت بنزین اگه بدتر بشه(سهمیه کمتر بشه) و گاز ثابت بمونه اونوقت گازسوز بهتره.
من از موقعی که گاز گرون شده تا الان جز یبار دیگه گاز نزدم
بنزین هم همیشه سوپر میزنم 500 تومان
اگه سفر طولانی برم خوب باید گاز بزنم

mohamad skystar
10-04-2011, 22:15
به نظر من دیگه فرقی نمیکنه با گاز بری یا با بنزین.
هردو مثل هم تموم میشه پا آدم.

arashlolos
10-04-2011, 22:36
به نظر من دیگه فرقی نمیکنه با گاز بری یا با بنزین.
هردو مثل هم تموم میشه پا آدم.
خوب معلومه فرقی نمیکنه مگه کسایی که اونجا هستند و تصمیمای کشوری میگیرن.....هستند مگه؟!!
فکر همه چیو کردن دیگه:27:

mska
19-04-2011, 06:48
دلايل به صرفه نبودن گاز

1- پرداخت هزينه بيشتر براي خودرو
2-يكسان بودن تقريبي هزينه گاز و بنزين
3-اكثر خودرو هاي موجود براي سوخت گاز ساخته نشده اند
4-هميشه صندوق عقب ماشين پر هست
5-تبديل شدن ماشين به يك بمب متحرك:27:
6-بالا رفتن اصطحلاك ماشين و موتور

Johan lopez
19-04-2011, 14:06
دلايل به صرفه نبودن گاز

1پرداخت هزينه بيشتر براي خودرو
2-يكسان بودن تقريبي هزينه گاز و بنزين
3-اكثر خودرو هاي موجود براي سوخت گاز ساخته نشده اند
4-هميشه صندوق عقب ماشين پر هست
5-تبديل شدن ماشين به يك بمب متحرك:27:
6-بالا رفتن اصطحلاك ماشين و موتور
مثل این که تا حالا ماشین گاز سوز نداشتی
1-
پرداخت هزينه بيشتر براي خودرو کدوم هزینه؟
2-
يكسان بودن تقريبي هزينه گاز و بنزين بنزین لیتری 700 و گاز لیتری 405 تومان البته یک کیلوی گاز خیلی بیشتر از یک لیتر بنزین میره
3-
تبديل شدن ماشين به يك بمب متحرك تو یه عکس یا یه خبر بیار که ماشین گاز سوزی ترکیده باشه (با ذکر منبع)(در اثر کپسول دستکاری شده نباشد)
4-گاز مانند بنزین سهمیه ای نیست

Johan lopez
19-04-2011, 14:20
ماشین گازی 1میلیون گرون تره
وزنش 100کیلو بیشتره مصرفش بیشتر میشه کند و شتابش کم میشه
ماشین خرابیش بیشتر میشه عمر ماشین کم میشه پس در نتیجه استهلاک ماشین بالا میره
فضای صندوق عقب ماشین از بین میره تو صف گاز باید 1 یا 2 ساعت علاف بشی
اگه اینا همه رو حساب کنی میبینی ماشین بنزینی اگه به صرفه تر نباشه بدتر نیست
اون صف 2 یا 3 یاعتی گاز مال قدیما بود البته ماشین گاز سوز فقط توی شهر بدرد می خوره ولی ماشین بنزینی برای تو شهر اونم شهر شلوغی مثل تهران به درد نمی خوره

dashamir_007
19-04-2011, 14:29
شما اگر قصد استفاده از گاز دارید باید ماشینتون موتورش پایه گاز سوز باشه
من امسال عید با سمند پایه گاز سوز از ساری رفتم شیراز و بوشهر و دوباره برگشتم ساری ی 60 لیتر بنزین و 60 هزارتومن گاز مصرف کردیم خلاصه حساب کن اگه همش بنزین میخواستیم بزنیم کلی پولش میشد

mr_khodaei2008
19-04-2011, 17:38
دوستان من پرايد دارم و گاز سوز دستي هم هست 4300 تومن گاز ميزنم و اين مقدار با اينكه بيشترش تو شهر هستم 190 كيلومتر مسافت باهاش طي ميكني حالا برا طي اين مسافت حداقل 18 ليتر بنزين نياز دارم كه ميشه ليتري 400 تومن به 7200 تومن

خال خود قضاوت كنيد كدام بهتره ؟

mr_khodaei2008
04-05-2011, 17:57
چرا كسي نظري نميده ؟

erfan3333
02-06-2011, 03:19
نظر من اینه
تا زیره 600 کیلومتر در ماه میخوای ماشین رو بتازی = مطلقا بنزین سوز
تا 1000 کیلومتر میخوای در ماه ماشین رو بتازی تقریبا یکی هست و فرقی نمیکنه چه ماشین تک باشه چه دوگانه = نقطه سر به سر
بیشتر از 1000 کیلومتر در ماه ماشین رو میتازی مطلقا گاز سوز به صرفه تره
ختم کلام

nikaien
02-06-2011, 08:46
چرا كسي نظري نميده ؟

اگه كسي جواب نميده بخاطر اينكه تو داري دروغ ميگي. پرايد هر كاريش كني با يك مخزن گاز 100 كيلومتر بيشتر نميره. حالا چطور شما ميگيد 190 خدا ميدونه

arashlolos
03-06-2011, 14:27
من که الان بنزین اضافه میاد واسم از صف گازم خلاص شدم و از خراب شدن موتور ماشینم راحتم

خونه دانشجویی گرفتم هفته ای یبار میرم خونه بابام
رفت و آمد رو تا حد امکان کم کنید

mhaf
03-06-2011, 17:29
اگه كسي جواب نميده بخاطر اينكه تو داري دروغ ميگي. پرايد هر كاريش كني با يك مخزن گاز 100 كيلومتر بيشتر نميره. حالا چطور شما ميگيد 190 خدا ميدونه
چی میگی پراید من با یه مخزن گاز 180 تا هم رفته
در ضمن بگم دو گانه کارخونه ای هم هست
به طور متوسط تو ترافیک و بیرون با هم 140 تا میره

m.behnam
03-06-2011, 17:44
اگه ماشین پایه گازسوز دارید گاز بصرفه تره!
اما اگه ماشین پایه بنزین سوز دارید و یکی کپسول گاز هم پشتش گذاشتید که کاز سوز بشه ینزین به صرفه تره!
چون اگه بخوایم هزینه های خرابی رو حساب کنیم هزینه ها پا هم در میره.

mmf66
05-06-2011, 18:46
اصلا این گازی کردن ماشین مثل اون کارایی هست که کشورهای کمونیستی انجام میدادن حالا باز بگید خوبه
من که از ریشه با گازسوز مخالفم

PH3N0M
05-06-2011, 20:03

راستش بستگی داره !!! نمیشه به همه ی ماشین ها عمومیتش داد !

مثلا من داخل شهر اگر کولر روشن کنم 70 کیلومتر بیشتر راه نمیره ! :19:
داخل شهر بدون کولر 100 الی 120
خارج شهر با کولر حدود 170 کیلومتر
خارج شهر هم توی دو تا مسیر اولی از تهران تا تاکستان و بالعکس دقیقا 210 کیلومتر
و دومی از تهران تا نرسیده به محمود آباد حدود 200 کیلومتر به من جواب داد
ولی بعدش خراب شد ، پیش هر کی میبردم نمیفهمید ایرادش چیه ! ایراد این بود که هم کمتر کپسول پر میشد و هم کمتر راه میرفت
و اما راه حلش میدونید در چی بود ؟
=> کپسول اصطلاحا هوا میگیره ، باید تا اونجایی که ماشین با گاز راه میره ازش استفاده کنید که تا حد ممکن خالی بشه بعدش برید یه فضای باز ( جایی که ساختمون نباشه آدم سیگاری هم رد نشه ! ) و سر کلید ( سوییچ ) رو بکنید داخل اون سوراخ وسط تا گاز و هوای باقی مونده خالی بشه ! دفعه اولی که اینکار رو انجام میدید خیلی فشار هوای داخلش زیاده و ممکنه بترسید :27: ولی خب به مرور عملا هوا گرفتنش صفر میشه !

و حالا مشکل دوم که بازم هیشکی نوفهمید و خودم فهمیدم اینه =>
اگر مال شما هم از این مدل قدیمیاست حتما دیدید که سه تا چراغ سبز داره و یه چراغ نارنجی به معنای اتمام ظرفیت مخزن گاز
اون چراغها دستور عملشون رو از یه دستگاه داخل موتور میگیرن که دقیقا پشت رگلاتور هوا قرار داره ( همون عقربه ای که میزان گاز موجود رو نشون میده ! ) ایراد به این صورت رخ میده که وقتی چراغ نارنجی شد موتور برای اینکه تحت فشار قرار نگیره و عمرش پایین نیاد با کوچکترین افت فشار گاز ، جریان گاز رو قطع میکنه و میره روی بنزین . اما حالا فرض کنید چراغا همیشه سبز باشن !
پس ecu موتور فک میکنه کپسول همچنان پره و تا اون مولکول آخر گاز رو استفاده میکنه !!!

و اما چجوری من تونستم اون چراغارو سبز کنم ؟ => ماشین رو برده بودم برای تعویض واشر در سوپاپ ، تعمیرکار آچار از دستش پرت شد و خورد روی اون عقربه فشار سنج و اون قسمت پلاستیکی روش که 4 تا سیم ازش خارج میشه به صورت کامل و درسته از جاش در اومد ! :5:
من که گفتم آقا بیخیال دمت گرم اما در حقیقت نمیدونستم چه خدمتی به من کرده ! از اون موقع چراغها همیشه سبزه و تا آخرین ذره گاز رو ماشین میسوزونه !

اگر پیش این تعمیر کارای سی ان جی رفته باشین همشون میگن آقا ( یا خانوم ) 20 تومن بده یه دستگاه برات میذارم که ماشینت تا آخر گازشو مصرف کنه . در حقیقت کار اون دستگاه همینه به موتور دستور میده که آقا گاز داره هنوز برو با من !
حالا شما ببینید میتونید یه جوری اون چراغها رو از مدار خارج کنید یا نه
سوالی بود در خدمتم
PH3N0M

mska
06-06-2011, 08:15
ماشین های گاز سوز هزینه نگهداری تجهیزات مربوط به گازو ماشین چطوره؟
بالاست؟

arashlolos
06-06-2011, 12:12
راستش بستگی داره !!! نمیشه به همه ی ماشین ها عمومیتش داد !

مثلا من داخل شهر اگر کولر روشن کنم 70 کیلومتر بیشتر راه نمیره ! :19:
داخل شهر بدون کولر 100 الی 120
خارج شهر با کولر حدود 170 کیلومتر
خارج شهر هم توی دو تا مسیر اولی از تهران تا تاکستان و بالعکس دقیقا 210 کیلومتر
و دومی از تهران تا نرسیده به محمود آباد حدود 200 کیلومتر به من جواب داد
ولی بعدش خراب شد ، پیش هر کی میبردم نمیفهمید ایرادش چیه ! ایراد این بود که هم کمتر کپسول پر میشد و هم کمتر راه میرفت
و اما راه حلش میدونید در چی بود ؟
=> کپسول اصطلاحا هوا میگیره ، باید تا اونجایی که ماشین با گاز راه میره ازش استفاده کنید که تا حد ممکن خالی بشه بعدش برید یه فضای باز ( جایی که ساختمون نباشه آدم سیگاری هم رد نشه ! ) و سر کلید ( سوییچ ) رو بکنید داخل اون سوراخ وسط تا گاز و هوای باقی مونده خالی بشه ! دفعه اولی که اینکار رو انجام میدید خیلی فشار هوای داخلش زیاده و ممکنه بترسید :27: ولی خب به مرور عملا هوا گرفتنش صفر میشه !

و حالا مشکل دوم که بازم هیشکی نوفهمید و خودم فهمیدم اینه =>
اگر مال شما هم از این مدل قدیمیاست حتما دیدید که سه تا چراغ سبز داره و یه چراغ نارنجی به معنای اتمام ظرفیت مخزن گاز
اون چراغها دستور عملشون رو از یه دستگاه داخل موتور میگیرن که دقیقا پشت رگلاتور هوا قرار داره ( همون عقربه ای که میزان گاز موجود رو نشون میده ! ) ایراد به این صورت رخ میده که وقتی چراغ نارنجی شد موتور برای اینکه تحت فشار قرار نگیره و عمرش پایین نیاد با کوچکترین افت فشار گاز ، جریان گاز رو قطع میکنه و میره روی بنزین . اما حالا فرض کنید چراغا همیشه سبز باشن !
پس ecu موتور فک میکنه کپسول همچنان پره و تا اون مولکول آخر گاز رو استفاده میکنه !!!

و اما چجوری من تونستم اون چراغارو سبز کنم ؟ => ماشین رو برده بودم برای تعویض واشر در سوپاپ ، تعمیرکار آچار از دستش پرت شد و خورد روی اون عقربه فشار سنج و اون قسمت پلاستیکی روش که 4 تا سیم ازش خارج میشه به صورت کامل و درسته از جاش در اومد ! :5:
من که گفتم آقا بیخیال دمت گرم اما در حقیقت نمیدونستم چه خدمتی به من کرده ! از اون موقع چراغها همیشه سبزه و تا آخرین ذره گاز رو ماشین میسوزونه !

اگر پیش این تعمیر کارای سی ان جی رفته باشین همشون میگن آقا ( یا خانوم ) 20 تومن بده یه دستگاه برات میذارم که ماشینت تا آخر گازشو مصرف کنه . در حقیقت کار اون دستگاه همینه به موتور دستور میده که آقا گاز داره هنوز برو با من !
حالا شما ببینید میتونید یه جوری اون چراغها رو از مدار خارج کنید یا نه
سوالی بود در خدمتم
PH3N0M
آقا مرسی دمت گرم خیلی اطلاعات خوبی دادین
فقط اون کلید رو کدوم قسمت بزنیم تا هواش خارج شه؟همون جایی که تو پمپ سی ان جی شارژش میکنیم؟
یعنی ورودی کپسولا؟

بعد تو قسمت دوم گفتین خودرو اگه فشار گاز کم شه سریع قطع میکنه تا موتور آسیب نبینه بعد ما این ویژگیو ازش بگیریم که موتور خراب میشه و اینطوری که بدتره!!!!!!!!!!!
واقعا هم خراب میشه من مطمئنم شاید مث این میمونه از 4 بزنید 1 یمرتبه
بعد اینکه ماشین منم از این قدیمیاست مدل 87 سری اول گاز سوز که 43 تا سبز داره یه قرمز
ولی مث بنزین نیس باید مواظب بود تا خاموش نشه
با دور بالا یا دنده 4 یا 3 اگه یه مرتبه خلاص کنی دور میاد پایین خاموش میشه ماشین. نه مث بنزین که کم کم دور بیاد پایین و سر 0.8 بمونه
سر سرعت گیرا رو میگم که خاموش میکنه ولی الان خودم برونم بلدم چجوری خاموش نشه رسیدم سر سرعت گیر کلاچ میگیرم یعنی وقتی که دور موتور پایین باشه
Ship Storm
06-06-2011, 12:24
من یک سمند EF7 پایه گازسوز دارم 4700 تومان گاز میزنم 210 کیلومتر در اتوبان و 180 کیلومتر در شهر باهاش میرم
بطور میانگین میوفته هر 100 کیلومتر 2300 تومان
--
پراید هم داشتم 3000 هزار تومان گاز میزدم و تو اتوبان ها 180 کیلومتر و در شهر ها 150 کیلومتر میرفت
بطور میانگین هر 100 کیلومتر 1650 تومان

arashlolos
06-06-2011, 12:27
ماشین های گاز سوز هزینه نگهداری تجهیزات مربوط به گازو ماشین چطوره؟
بالاست؟
گازسوز راستش زیاد استفاده نمیکنم ازش ولی تاحالا خرج زیادی نداشته سنگین نبوده
به جز یبار که موتورو بردم کارواش کلا خیسشون کردن دیدم گاز کلا بعد مدتی قط شد و چراغاش چشمک میزنن
بردم مثلا یه متخصص که وقت نداشت
گفتش آی سی یا همچین چیزایی سوخته (آب خورده سوخته) گفتش 95 هزار تومنه اصلشو دارم گفپتم بای همون بنزین بصرفه تره
بردم یه مکانیک معروف شهرمون کاپوتو زد بالا یه سیم هایی هستن سمت راست بالا اونارو دسکاری کرد (بلدم بود خیلی معروفه) درست شد مثل اول
حتما اون یکی میخواست آی سی اصلی منو ورداره که سالم بود بعد یکی بزنه بگه اصله اون اصلیه دست خودش باشه بفروشه به یکی دیگه

از قیافش معلوم بود تقلبه

---------- Post added at 01:27 PM ---------- Previous post was at 01:24 PM ----------

من یک سمند EF7 پایه گازسوز دارم 4700 تومان گاز میزنم 210 کیلومتر در اتوبان و 180 کیلومتر در شهر باهاش میرم
بطور میانگین میوفته هر 100 کیلومتر 2300 تومان
--
پراید هم داشتم 3000 هزار تومان گاز میزدم و تو اتوبان ها 180 کیلومتر و در شهر ها 150 کیلومتر میرفت
بطور میانگین هر 100 کیلومتر 1650 تومان
من حتی یبارم موفق نشدم با کیلومتر اندازه بگیرم یعنی اولش صفرش میکنم بعد یادم میره تا 3 ماه دیگه یادم میاد صفرش کرده بودم:31:
حتی بنزینو هم نمیدونم هر 100 تا چنتا میسوزونه
3 ساله تقریبا هرروز میرونم ماشینو

mmf66
06-06-2011, 19:14
یا حضرت فیل ...اینو ببین
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mska
07-06-2011, 08:10
من 131 دوگانه تحویل خرداد داشتم الان از نمایندگی بهم زنگ زدن گفتن دعوتنامه تک سوز آمده گفت اگر دوگانه میخای باید صبر کنی حالا نمیدونم چی کار کنم!

PH3N0M
16-06-2011, 19:24
آقا مرسی دمت گرم خیلی اطلاعات خوبی دادین
فقط اون کلید رو کدوم قسمت بزنیم تا هواش خارج شه؟همون جایی که تو پمپ سی ان جی شارژش میکنیم؟
یعنی ورودی کپسولا؟

بعد تو قسمت دوم گفتین خودرو اگه فشار گاز کم شه سریع قطع میکنه تا موتور آسیب نبینه بعد ما این ویژگیو ازش بگیریم که موتور خراب میشه و اینطوری که بدتره!!!!!!!!!!!
واقعا هم خراب میشه من مطمئنم شاید مث این میمونه از 4 بزنید 1 یمرتبه
بعد اینکه ماشین منم از این قدیمیاست مدل 87 سری اول گاز سوز که 43 تا سبز داره یه قرمز
ولی مث بنزین نیس باید مواظب بود تا خاموش نشه
با دور بالا یا دنده 4 یا 3 اگه یه مرتبه خلاص کنی دور میاد پایین خاموش میشه ماشین. نه مث بنزین که کم کم دور بیاد پایین و سر 0.8 بمونه
سر سرعت گیرا رو میگم که خاموش میکنه ولی الان خودم برونم بلدم چجوری خاموش نشه رسیدم سر سرعت گیر کلاچ میگیرم یعنی وقتی که دور موتور پایین باشه

خواهش میشود
حالا کلید ماشین یا پیچگوشتی ریز که داخل اون سوراخ وسطش بره ! :46:

برای سوال دومت ( مربوط به خراب شدن موتور ) باید بگم که شما فقط روغن موتور ایرانی تووش نریز ، بعد هر بلایی خواستی سرش بیار :10:
موتور تا زمانی که میل لنگ رو میچرخونه داره عمر معمولیشو طی میکنه :20:

موتور فقط در لحظه ی خاموش شدن و روشن شدن به شدت پیر میشه ! که اون هم اگه روغن موتور خوب توش باشه ، پیریش در لحظه استارت و خاموش شدن به یک سوم کاهش پیدا میکنه

حالا من چون خودم به این چیزا حساسم به محض این که دیدم ریب زدن و پت پت کردنش شروع شد میرم رو بنزین
چون در واقع موتور در اون لحظه داره خاموش میشه و فشار زیادی رو داره تحمل میکنه !

ماشین منم برج 2 همون 87 :31::31::31: :10:
تمام 87 ها این مشکلو دارن ! ( موقع کلاج گرفتن خاموش میشن )
یه دلیل علمی هم داره که یه بنده خدایی به من توضیح داد ولی کاملشو یادم رفته ،
مثلا فرض کن ماشین تو دنده است و داره معکوس میخوره ( گاز نمیدی بهش ) در این حالت گاز به همراه یه مقدار هوا، از داخل موتور بر میگرده به یه جایی . بعدش که کلاج میگیری و موتور میخواد برگرده به دور موتور آرام یا همون 0.8 ، اول هوایی که از تو موتور برگشته به موتور میرسه بعدش نوبت گاز میشه :31: بنابر این خاموش میشه ( آقا اینا دلیل علمی داره ها من به زبون بی سوادی خودم که فهمیدم تعریف کردم )
حالا اگه میخوای خاموش نشه دوراه داری ! اول اینکه خیلی آروم کلاج بگیری ، و دوم این که خواستی کلاج بگیری چنتا گازه کوچیک هم بده :46:

arashlolos
16-06-2011, 23:46
خواهش میشود
حالا کلید ماشین یا پیچگوشتی ریز که داخل اون سوراخ وسطش بره ! :46:بازم مرسی دمت المنت
تو این مورد نمیشه پیچ گوشتی رو آهسته ببرم که هواش آهسته خارج شه؟!!!نترسم:31:

برای سوال دومت ( مربوط به خراب شدن موتور ) باید بگم که شما فقط روغن موتور ایرانی تووش نریز ، بعد هر بلایی خواستی سرش بیار :10:روغن موتور من همیشه پارس سی ان جی هستش
سوپر کیانم گاهی میزنم همونایی که دوروبر 12000 تومن قیمت دارن دیگه
حالا خارجی چی بزنم؟

موتور تا زمانی که میل لنگ رو میچرخونه داره عمر معمولیشو طی میکنه :20:
موتور فقط در لحظه ی خاموش شدن و روشن شدن به شدت پیر میشه ! که اون هم اگه روغن موتور خوب توش باشه ، پیریش در لحظه استارت و خاموش شدن به یک سوم کاهش پیدا میکنه

من با ماشین زیادی خرید میکنم واسه همین دائم تو شهر باید پیاده شم 5 یا 10 دقیقه خرید کنم دوباره یه جای دیگه.
به نظرت خاموش کنم ماشینو؟ یا کار کنه؟
الانم که تابستونه کولرم روشن میزارم میرم خرید

حالا من چون خودم به این چیزا حساسم به محض این که دیدم ریب زدن و پت پت کردنش شروع شد میرم رو بنزین
چون در واقع موتور در اون لحظه داره خاموش میشه و فشار زیادی رو داره تحمل میکنه !

ماشین منم برج 2 همون 87 :31::31::31: :10:
تمام 87 ها این مشکلو دارن ! ( موقع کلاج گرفتن خاموش میشن )
یه دلیل علمی هم داره که یه بنده خدایی به من توضیح داد ولی کاملشو یادم رفته ،
مثلا فرض کن ماشین تو دنده است و داره معکوس میخوره ( گاز نمیدی بهش ) در این حالت گاز به همراه یه مقدار هوا، از داخل موتور بر میگرده به یه جایی . بعدش که کلاج میگیری و موتور میخواد برگرده به دور موتور آرام یا همون 0.8 ، اول هوایی که از تو موتور برگشته به موتور میرسه بعدش نوبت گاز میشه :31: بنابر این خاموش میشه ( آقا اینا دلیل علمی داره ها من به زبون بی سوادی خودم که فهمیدم تعریف کردم )
حالا اگه میخوای خاموش نشه دوراه داری ! اول اینکه خیلی آروم کلاج بگیری ، و دوم این که خواستی کلاج بگیری چنتا گازه کوچیک هم بده :46:این دلیل علمی رو نمیتونم نظری بدم ولی کلا باید بنزین احتراقش بیشتر و بهتر از گاز باشه این میتونه تاثیر گذار باشه
راستی این پرایدای جدید سال 90 یا همون 131 و 132 و 111 گازسوزشون مشکل خاموش شدنو نداره؟؟؟؟؟؟؟؟ حتی از دنده 5 با 140 تا خلاص کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!

من که کلاچو بموقع میگیرم خاموش نمیشه گاز دادن سخته حواس آدم پرت میشه ولی باز احتمال خاموشی هستش

MCI
18-06-2011, 22:36
برای سوال دومت ( مربوط به خراب شدن موتور ) باید بگم که شما فقط روغن موتور ایرانی تووش نریز ، بعد هر بلایی خواستی سرش بیار :10:
میشه یکم توضیح بدی که چرا روغن موتور ایرانی نریزه!!!!!!
من خودم برای ماشینم ( پراید دوگانه مدل 88) از کاسترول سی ان جی استفاده میکردم ازشم راضی بودم ولی یکی که تو کار روغن موتوره گفت که اکثر روغن های خارجی تقلبی هستن حتی تصفیه.
الانم از روغن موتور بهران سوپر پیشتاز استفاده میکنم با قیمت 13.500 تومان و واقا ازش راضیم.
این خاموش شدن ماشین روی گاز برای من هم پیش امده البته ماله من گازسوز دستی هستش اوایل که گازی کرده بودم اصلا مشکلی نداشت حتی با سرعت 130 تا کلاچ میگرفتم ماشین اصلا هیچ عمل غیر عادی نداشت ولی الان این مشکل رو دارم وقتی کلاج میگیرم ماشین میخواد خاموش شه دور موتور میفته پایین حتی روی بنزین بردم نشون دادم گفتن از سنسور درجا هست اومدم خونه بازش کردم پر از دوده بود خواستم تمیزش کنم دیدم فشنگیش داره میچرخه که نباید بچرخه و بعضی وقتها هم دور موتور خود به خود میره رو 3000 و ماشین پر گاز کار میکنه و دلیلش سنسور در جا هستش.

amini_bio
19-06-2011, 08:09
با سلام به همه

گاز برای کسانی که مصرف سوختشون بالاست فعلا تا سهمیه بندی نشده و قیمتش هم در حد همون بنزین هست یعنی کیلوگرم 400 تومان ، بعنوان یه مرحم زخم و مکمل خوبه که مجبور نشن بنزین 700 تومانی بخرن

ولی

برای من و امثال من که زیاد ماشین رو نمیدوونیم و با ماهی حدودا 120 لیتر کارمون راه میافته حتی باید از خرید ماشین دوگانه هم امتناع کنیم چرا؟

چون که:
اولا حدود 1 میلیون تومن گرونتره

که اگر این پول رو در یه بانک سپرده 5 ساله بذاریم سالی 170 هزار تومان سود میده که اگر این مبلغ رو بر تفاوت قیمت بنزین آزاد و سهمیه تقسیم کنیم یعنی 300 تومان ، میشه حدو 600 لیتر یعنی تقریبا ماهی 50 لیتر تفاوت قیمت ، انگار ماهی 50 لیتر به شما سهمیه بیشتر دادن چون 400 تومنش رو خودتون باید بپردازید

دوما:
اصطحلاک بیشتری داره نسبت به بنزین که این موضوع برا همه اثبات شده

سوما : شما تعداد دفعات مراجعه به پمپ برای سوخت گیری در طول یک سال رو هم مقایسه کنید
معمولا برای استفاده از گاز به ازاء هر یک باک بنزین 3 بار باید گاز پرکرد که این خودش هم وقت شما رو تلف میکنه هم یه ریزه افزایش سوخت رو به دنبال داره مگر اینکه ماشین رو خاموش تا پمپ هل بدین!!!!

چهارما :
اینطور که پرسیدم ماشین گازسوز با مخزن پر حدودا 140 کیلو سنگینتره یعنی انگار همیشه 2 نفر عقب ماشین نشسته باشن که این مسئله هم اثبات شده هست که افزایش وزن در افزایش مصرف سوخت تاثیر مستقیم داره

ارادتمند همه
مجید بابا
نکات جالبی را یادآور شدید!

PH3N0M
26-06-2011, 13:07
بازم مرسی دمت المنت
تو این مورد نمیشه پیچ گوشتی رو آهسته ببرم که هواش آهسته خارج شه؟!!!نترسم:31:

آروم بزنی بیشتر میترسی ! :31: همون یه دفه ای فشار بده بهتره ! :46:

روغن موتور من همیشه پارس سی ان جی هستش
سوپر کیانم گاهی میزنم همونایی که دوروبر 12000 تومن قیمت دارن دیگه
حالا خارجی چی بزنم؟

من با ماشین زیادی خرید میکنم واسه همین دائم تو شهر باید پیاده شم 5 یا 10 دقیقه خرید کنم دوباره یه جای دیگه.
به نظرت خاموش کنم ماشینو؟ یا کار کنه؟
الانم که تابستونه کولرم روشن میزارم میرم خرید

اینو از من نپرس :31: من خسیسم ماشینو خاموش میکنم میرم :27:

راستی این پرایدای جدید سال 90 یا همون 131 و 132 و 111 گازسوزشون مشکل خاموش شدنو نداره؟؟؟؟؟؟؟؟ حتی از دنده 5 با 140 تا خلاص کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!

راستش این سری جدیدا کلا قضیشون فرق داره ! مال من ( ما :10: ) دو تا ای سی یو داره ( یکی گاز یکیش هم بنزین )
این جدیدا یه ای سی یو داره که دو کارست ! کلا قضیش فرق داره منم راستش بلد نیستم جریانش چجوریه

من که کلاچو بموقع میگیرم خاموش نمیشه گاز دادن سخته حواس آدم پرت میشه ولی باز احتمال خاموشی هستش

یه خورده تمرین کنی قلقش دستت میاد ! میتونی سریعتر معکوس بدی که همچنان دور موتورت بالا بمونه :20:

میشه یکم توضیح بدی که چرا روغن موتور ایرانی نریزه!!!!!!
من خودم برای ماشینم ( پراید دوگانه مدل 88) از کاسترول سی ان جی استفاده میکردم ازشم راضی بودم ولی یکی که تو کار روغن موتوره گفت که اکثر روغن های خارجی تقلبی هستن حتی تصفیه.
الانم از روغن موتور بهران سوپر پیشتاز استفاده میکنم با قیمت 13.500 تومان و واقا ازش راضیم.
این خاموش شدن ماشین روی گاز برای من هم پیش امده البته ماله من گازسوز دستی هستش اوایل که گازی کرده بودم اصلا مشکلی نداشت حتی با سرعت 130 تا کلاچ میگرفتم ماشین اصلا هیچ عمل غیر عادی نداشت ولی الان این مشکل رو دارم وقتی کلاج میگیرم ماشین میخواد خاموش شه دور موتور میفته پایین حتی روی بنزین بردم نشون دادم گفتن از سنسور درجا هست اومدم خونه بازش کردم پر از دوده بود خواستم تمیزش کنم دیدم فشنگیش داره میچرخه که نباید بچرخه و بعضی وقتها هم دور موتور خود به خود میره رو 3000 و ماشین پر گاز کار میکنه و دلیلش سنسور در جا هستش.

سنسور درجا اسمش استپر هستش و دور موتور آرام رو تنظیم میکنه
قیمتش هم 7000 تومنه
مال من هم میچرخه ولی سالمه و ایرادی نداره ولی اگه خواستی عوضش کنی جنس خوبشو بگیر ( شرکتی نیست ) 8500 -9000 تومن میشه

در مورد روغن موتور :

راستش باید بگم که در مورد روغن موتور به شدت بین علما اختلافه !
خواهش میکنم که حرفهایی که میزنم رو بدون جبهه گیری بخونید
روغن موتور های ایرانی تحمل فشار بالا دمای بالا و کارکرد طولانی در دور های بالا رو ندارند !
بنده خودم رانندگی با دور بالا رو دوست دارم و همین باعث میشه که اگه روغن ایرانی بریزم به محض اینکه از تعویض روغنی در بیام روغنم بسوزه !!!!

اگر از ماشین یه جوری استفاده میکنید که دور موتورتون بالای 4000 نمیره ، بهترین روغن برای پراید پارس پایا هستش ! :20:

اگر قصد دارید خارجیشو استفاده کنید بهترینش موتوسل هست . خودم 3 ساله دارم میریزم و واقعا راضیم

روغن های ایرانی توی موتور رسوب میذارن ! روغن باید وظیفه تمیز کنندگیشم به خوبی انجام بده ! روغن های ایرانی این کاره نیستن !
فرق روغن موتور بعد از 3 سال معلوم میشه . فرقش هم اینجاست که وقتی تعمیرکار واسه تعویض واشر در سوپاپ ، موتورو باز کرد گفت : ماشینت 6 ماهه واشر پاره کرده ؟ که در جوابش گفتم نه 70000 تا راه رفته !
انقدر داخل موتور تمیز بود باورش نمیشد . درست همین موقعست که 100 تا پیشنهاد خرید واسه ماشینتون میگیرید :27:

در مورد شخصی که گفت روغنای خارجی تقلبی اند :
چه انتظاری از اون شخص دارید ؟ اگه بگه خوب نیست روغن ایرانی ، دیگه کی میاد روغن ایرانی بخره ؟
تا حدی حرف اون شخص قابل قبوله ! روغن های توتال ( که مثلا مال انگلیسه ) همشون روغن تصفیه شدست ( اعم از 5000 و 7000 و 8000 و 9000 ! و یا شل هم همینطور
و 90 درصد ایرانی ها هم ، روغن خارجی رو به اسم توتال میشناسن !!!! دیگه باقی قضایا رو خودتون حدس بزنید

اگه بخوام صادق باشم بهترین روغن موتور های ایرانی بهران سوپر پیشتاز و ایرانول 16000 هستن که واقعا با بقیه روغن های ایرانی فرق دارن

اگر هم واقعا دوست داشتید خارجی بریزید موتوسل ( رنج قیمتش از 15000 تومن توی جاده قزوین تا 27000 !!! تومن توی تهران ) و ELF با کیفیت SL (قیمتش 22000 ) بهتریناشن !

arashlolos
26-06-2011, 13:26
بازم مرسی دادا
من الان مخم کار نمیکنه
ماشینم دائم جوش میاره دما میره بالا فن روشن نمیشه ولی گاهی روشن میشه.تو حالت ایستاده روشن میشه هاااااا:18:
همه کار هم واسش کردم
آخرین بار بردم که سرسیلندرو باز کنم هنوز باز نکرده بود و هیچ کاری نکرده بود اول کار گفتش برو شهر یه دور بزن جوش آورد بیار ببینم بعد ببینم میخواد که بازش کنم یا نه.
منم رفتم نیم ساعت بیشتر دور زدم اخر جوش نیاورد که نیاورد با هر سرعتی هردوری که هست امتحان کردم
این ماشینم دیوونست بابا ...دست انداخته منو:19::19::19:
الانم گذاشتم خونه...نمیدونید پیاده سوار چقد حال داره وقتی هرروز با ماشین میرفتین
آخ جون گرما عرق سرما بارون خیس شدن برف.....ساده بودن مث همه:40::33::26::26:
بعد از 3 سال دوس دارم سختی بکشم خیلی حال میده...

ebi1952
20-09-2011, 10:49
با سلام به دوستان
یه مقایسه میکنم بین مصرف بنزین و گاز برای خودم که ماهی 2400 کیلومتر رانندگی دارم که بیشترش هم داخل اتوبان هست:
اگر فرض بگیریم پراید در هر 100 کیلومتر 7 لیتر بنزین مصرف کنه و همچنین در هر 100 کیلومتر 6 کیلو گاز(احتمال داره مصرف کمتر یا بیشتر از این عدد ها باشه ولی خیلی نزدیکه)

در حالت ماشین کاملا بنزین سوز:
60 لیتر سمیه 400 تومنی + 108 لیتر 700 تومنی=99600 تومان

در حالت بنزین و گاز:
50 لیتر سهمیه 400 تومنی + 102 کیلو گاز 400 تومنی=60800 تومان

در حالت کاملا گاز(غیر ممکن):
144 کیلو گاز 400 تومنی= 57600

اختلاف حالت اول و حالت دوم حدود 38000 تومان است. حالا اگر در نظر بگیریم که اختلاف قیمت خودرو تک سوز و دوگانه سوز 1 میلیون باشد( در 131 های جدید 1/300 میلیون است) و دقیقا از همین مبلغ پول برای بنزین زدن استفاده کنیم می شود 26 ماه از بنزین با خیال راحت استفاده کرد بدون دغدغه های حالت گازی بودن ماشین. حالابگذریم همین 1 میلیون در بازار کار ماهانه 50 هزار تومن (حلال یا حرامش رو نمی دونم) سود داره تازه تو بانک هم بزاریم با سالی 20 درصد ماهی 17 هزار تومن سود داره!
یه نکته دیگه هم این که فرض بگیریم قیمت ها تغییر کنه :
مثلا بنزین سهمیه ای بشه 700 تومن و ازاد بشه 1000 تومن
و برای گاز هم سهمیه ای 2 بار در ماه بشه کیلویی 400 تومن و ازاد بشه 700 تومن
خودتون حساب کنید بازم اختلاف دو حالت از 30 یا 40 تومن در ماه بیشتر نمیشه! همه این ها رو اضافه کنید به:
1- نداشتن شتاب و قدرت کافی و سرعت کمتر
2- صندوق عقب نصفه و اضافه وزن خودرو
3- صف های طولانی گاز و جایگاه هایی که در روز به شخصی ها گاز نمیدن
4- سفر به جاهایی که ایستگاه گاز در بین مسیر نیست و شهرهایی که ایستگاه گاز ندارن
5- وقت با ارزشی که هدر میره و به جای یه بار سوخت گیری با بنزین 3 بار باید گاز بزنیم
حالا کدوم بهتره به نظر شما؟

mska
20-09-2011, 11:39
با سلام به دوستان
یه مقایسه میکنم بین مصرف بنزین و گاز برای خودم که ماهی 2400 کیلومتر رانندگی دارم که بیشترش هم داخل اتوبان هست:
اگر فرض بگیریم پراید در هر 100 کیلومتر 7 لیتر بنزین مصرف کنه و همچنین در هر 100 کیلومتر 6 کیلو گاز(احتمال داره مصرف کمتر یا بیشتر از این عدد ها باشه ولی خیلی نزدیکه)

در حالت ماشین کاملا بنزین سوز:
60 لیتر سمیه 400 تومنی + 108 لیتر 700 تومنی=99600 تومان

در حالت بنزین و گاز:
50 لیتر سهمیه 400 تومنی + 102 کیلو گاز 400 تومنی=60800 تومان

در حالت کاملا گاز(غیر ممکن):
144 کیلو گاز 400 تومنی= 57600

اختلاف حالت اول و حالت دوم حدود 38000 تومان است. حالا اگر در نظر بگیریم که اختلاف قیمت خودرو تک سوز و دوگانه سوز 1 میلیون باشد( در 131 های جدید 1/300 میلیون است) و دقیقا از همین مبلغ پول برای بنزین زدن استفاده کنیم می شود 26 ماه از بنزین با خیال راحت استفاده کرد بدون دغدغه های حالت گازی بودن ماشین. حالابگذریم همین 1 میلیون در بازار کار ماهانه 50 هزار تومن (حلال یا حرامش رو نمی دونم) سود داره تازه تو بانک هم بزاریم با سالی 20 درصد ماهی 17 هزار تومن سود داره!
یه نکته دیگه هم این که فرض بگیریم قیمت ها تغییر کنه :
مثلا بنزین سهمیه ای بشه 700 تومن و ازاد بشه 1000 تومن
و برای گاز هم سهمیه ای 2 بار در ماه بشه کیلویی 400 تومن و ازاد بشه 700 تومن
خودتون حساب کنید بازم اختلاف دو حالت از 30 یا 40 تومن در ماه بیشتر نمیشه! همه این ها رو اضافه کنید به:
1- نداشتن شتاب و قدرت کافی و سرعت کمتر
2- صندوق عقب نصفه و اضافه وزن خودرو
3- صف های طولانی گاز و جایگاه هایی که در روز به شخصی ها گاز نمیدن
4- سفر به جاهایی که ایستگاه گاز در بین مسیر نیست و شهرهایی که ایستگاه گاز ندارن
5- وقت با ارزشی که هدر میره و به جای یه بار سوخت گیری با بنزین 3 بار باید گاز بزنیم
حالا کدوم بهتره به نظر شما؟

منم نظر شما را دارم و به همین دلیل از خرید دوگانه منصرف شدم

hamed malekpour
20-09-2011, 20:15
ولی گاز بهتره چون باعث می شه هوا پاک بمونه ولی بنزین هوا را آلوده می کنه پس گاز بهتره.

amini_bio
20-09-2011, 22:57
ولی گاز بهتره چون باعث می شه هوا پاک بمونه ولی بنزین هوا را آلوده می کنه پس گاز بهتره.

اگه گاز بهتره چرا تو كشوراي اروپايي اثري از گاز نيست و ماشينا بنزينيند؟!

blacktiger
21-09-2011, 07:49
بنظر من به موارد فوق ریسک حمل کپسولهای گاز و خطرات اون و حالا که دقیق حساب میکنید هزینه های صدور برچسب سالیانه و پرداخت هزینه بیمه بدنه بیشتر بخاطر گرانتر بودن خودرو و نیز مصرف بالاتر بدلیل حمل حدود یکصد کیلو بار اضافه رو هم بیفزایید این مصرف اضافه در حدود صدی یک تا یک و نیم هست.

amini_bio
21-09-2011, 10:17
بنظر من به موارد فوق ریسک حمل کپسولهای گاز و خطرات اون و حالا که دقیق حساب میکنید هزینه های صدور برچسب سالیانه و پرداخت هزینه بیمه بدنه بیشتر بخاطر گرانتر بودن خودرو و نیز مصرف بالاتر بدلیل حمل حدود یکصد کیلو بار اضافه رو هم بیفزایید این مصرف اضافه در حدود صدی یک تا یک و نیم هست.

و موردی که هیچ جا تو محاسبات لحاظ نمیشه هزینه وقت آدم هست که خیلی بیشتر از اینا ارزش داره که تو صف های گاز تلف بشه.

hamed malekpour
21-09-2011, 15:01
اگه گاز بهتره چرا تو كشوراي اروپايي اثري از گاز نيست و ماشينا بنزينيند؟!
چون ایران دومین کشور تولید کننده ی گاز تو دنیاست.

rahmati58
28-10-2012, 17:30
من پراید دو گانه کارخانه دارم تابستون گذشته 130 داخل شهر همراه کولر راه میرفت اتوبان هم 160 الی 170 با کولر

این رو هم بگم که کپسول کامل پر نمیشه یعنی همیشه مبلغ پرداختی از 2600 تومان بیشتر نبوده است فکر کنم واقعا به صرفه است شتاب ماشین و خنکی کولر هم فرقی با بنزین نداشت

Pourya-pc
31-10-2012, 14:39
شما با 30 لیتر بنزین در پراید میانگین 500 کیلومتر باید برانید .
700*30=24 هزارتومان
با گاز میانگین 140 کیلومتر باید برانید . که برابر 5 هزارتومان میشود . یعنی برای راندن 500 کیلومتر با گاز 18 هزارتومان باید هزینه کنید + نبود جایگاه و شلوغی سر سام آور صف گاز
حال به طور میانگین یک خودرو 3 هزار کیلومتر در ماه رانده میشود .
یعنی هزینه بنزین در ماه میشود : 144 هزار تومان ( منهای 18 هزار تومان سوپسید بنزین 400 تومانی ) (6 بار سوخت گیری) (126 هزار تومان واقعی )
و هزینه گاز در ماه برای 3 هزار کیلومتر میشود : 110 هزار تومان ( 22 بار سوخت گیری )
در کل شما در سال چیزی حدود 200 هزارتومان صرفه جویی کردید .
آیا ارزش دارد 800 هزارتومان یک سیلندر بسیار خطرناک ، جاگیر و سنگین را برای این صرفه جویی انجام دهید ؟ روزانه چند ساعت در صف گاز قرار بگیرید ، آیا در مسیر پمپ گاز باشد یا نباشد ! و ... اصطهلاک بیشتر موتور ، داغ شدن بیشتر موتور و زودتر سوختن روغن موتور و ...
من خودم سمند پایه گاز سوز داشتم ولی همیشه موفق به گاز زدن نمیشدم ، البته برای خودروهایی مثل سمند و 405 اوضاع کمی متفاوت است .

karvas
01-11-2012, 14:26
به نظر من ماشین گاز سوز فقط برای تاکسی و کسانی که خیلی از ماشین استفاده میکنن به صرفه هست مثلا سالی 30 هزار کیلومتر با ماشین راه میرن کمتر ارزش نداره یه پراید دوگانه کنی اندازه هاچ بکش جا میمونه وبرا مسافرت بسیار زجر اوره

amir_naser
09-01-2013, 02:35
شما با 30 لیتر بنزین در پراید میانگین 500 کیلومتر باید برانید .700*30=24 هزارتومانبا گاز میانگین 140 کیلومتر باید برانید . که برابر 5 هزارتومان میشود . یعنی برای راندن 500 کیلومتر با گاز 18 هزارتومان باید هزینه کنید + نبود جایگاه و شلوغی سر سام آور صف گازحال به طور میانگین یک خودرو 3 هزار کیلومتر در ماه رانده میشود .یعنی هزینه بنزین در ماه میشود : 144 هزار تومان ( منهای 18 هزار تومان سوپسید بنزین 400 تومانی ) (6 بار سوخت گیری) (126 هزار تومان واقعی )و هزینه گاز در ماه برای 3 هزار کیلومتر میشود : 110 هزار تومان ( 22 بار سوخت گیری )در کل شما در سال چیزی حدود 200 هزارتومان صرفه جویی کردید .آیا ارزش دارد 800 هزارتومان یک سیلندر بسیار خطرناک ، جاگیر و سنگین را برای این صرفه جویی انجام دهید ؟ روزانه چند ساعت در صف گاز قرار بگیرید ، آیا در مسیر پمپ گاز باشد یا نباشد ! و ... اصطهلاک بیشتر موتور ، داغ شدن بیشتر موتور و زودتر سوختن روغن موتور و ...من خودم سمند پایه گاز سوز داشتم ولی همیشه موفق به گاز زدن نمیشدم ، البته برای خودروهایی مثل سمند و 405 اوضاع کمی متفاوت است .پراید در شهر 100 كیلومتر 9 تا بنزین مصرف میكنه ولی با یه بار گاز 8 كیلو 3000 تومان 150 كیلومتر تو شهر پیمایش داره پس قیمت گاز نصف قیمت بنزین 400 تومان هست

Pourya-pc
12-01-2013, 12:24
پراید در شهر 100 كیلومتر 9 تا بنزین مصرف میكنه ولی با یه بار گاز 8 كیلو 3000 تومان 150 كیلومتر تو شهر پیمایش داره پس قیمت گاز نصف قیمت بنزین 400 تومان هست

البته موضوع مصرف خودروهای داخلی متفاوته . من پراید دیدم به قول شما در شهر 9 لیتر و حتی 10 لیتر سوزونده ( صفر ) و مال خودم میانگین 6.3 میسوزونه . یا 405 موتور tu5 دیده شده در شهر 12 لیتر و خارج شهر 8.5 سوزونده !!!
من فکر نمیکنم بشه با گاز 150 کیلومتر رفت خودم نوشتم 140 میره همونقدر هم نمیره چون تجربه دوستان روی 125 هست .
در کل معایب گاز خیلی بیشتر از مزایاش هست .

5769
01-02-2013, 22:27
سلام به همه ی دوستان
من فکر می کنم بستگی به نوع ماشین و حتی نوع کپسول سی ان جی هم داره
من خودم یه پراید دارم که دستی گازسوزش کردم و واقعا راضیم
چون یه کپسول بزرگ گذاشتم براش و تو جاده حدود 240کیلومتر و تو شهر حدود 180 تا 200 کیلومتر میره.
خیلی به صرفه تر از بنزین هست برام
در مورد جا گیری کپسول هم باید بگم اونقدری که برای یه خونواده ی سه چهار نفره جای وسیله باشه باقی می مونه
صف گاز هم با این که شهر مون شلوغه ولی میشه با تنظیم کردن وقت مثلا صبح زود بدون معطل شدن گاز زد.کی گفته صف بنزین همیشه خلوته؟
شتابشم انصافا با بنزین فرق چندانی نداره فوقش تو جاده و سر بالایی شدید کم میاره
پس گاز هنوز به صرفه هست

a_rudi_1380
18-02-2013, 10:13
با تجربه داشتن 4 ماشین دوگانه سوز مطالب زیر رو برای اطلاع دوستان ذکر میکنم

اول:اگر ماشین دوسوخته میخواهید دوگانه فابریک بخرید و در کارگاه مجاز و غیر مجاز ماشینی رو دوگانه سی ان جی یا ال پی جی نکنید
دوم : سی ان جی و ال پی جی با هم خیلی فرق دارن مخصوصا تو فشار و نحوه سوخت گیری پس سعی نکنید هر دو سوخت رو در یک سیستم بکار ببرید
سوم: ماشین دوگانه سوز بسیار خوبه فقط واسه استفاده بالا از ماشین‏ دیدم که ماشینهایی از قبیل پرادو‏. سوناتا. سی یلو. زانتیا. ماکسیما. تیباو خیلی چیزای دیگه رو که اصلا فکرشو نمیتونید بکینید دوگانه سوز کردن چون استفاده شون از ماشین زیاد بوده
فرض کنید از ماشین ماهی 5000 کیلومتر استفاده کنید یعنی سالی 60000 تا. مصرف بنزین ماشین رو با در نظر گرفتن همه شرایط اگر صدی 9 باشه میشه چند لیتر بنزین؟ ماهی 450 لیتر لیتری 700 در حال حاضر میشه با حساب 60 لیتر 400 تومنی میشه 297000 تومن. به تجربه برام ثابت شده هر لیتر بنزین تقریبا معادل یک مترمکعب گاز پیمایش داره یعنی 450 مترمکعب گاز میشه 135000 تومن با قیمت فعلی که اختلافش با 297000 تومن میشه 162000 تومن که میشه با دوبرابرش یه زندگی معمولی رو در حد گذران امور چرخوند حالا اگر بیشتر از ماشین استفاده بشه که دیگه حساب کنید
چهارم : خطرات ماشینهای دوگانه سوز کارگاهی یا دستکاری شده بالاس و ماشینهای دوگانه فابریک کاملا مشابه ماشین بنزینی هستند
پنجم : هزیه تعمیرات هم مشابه بنزینی هست حرف مکانیکای ناوارد و آدمهای متعصب رو اصلا نمیشه قبول کرد
ششم : گاز به مراتب پاک تر هست و محیط زیست رو خیلی خیلی کمتر از سوختهای هیدروکربنی دیگه آلوده میکنه‏. تقریبا همه گاز درون سیلندر میسوزه و موارد افزودنی برای بالا بردن اکتان نداره که خطری برای محیط داشته باشه. حالا اون 60000 کیلومتر رو در نظر بگیرید که آلودگی کمتری هم تولید کنه خیلی بهتره
هفتم : الان دیگه با افزایش جایگاه‌های سی ان جی صف گاز و بنزین به صورت مشابه معطلی دارن‏ حالا کمی اینور اونور قابل چشم پوشیه. ماها کلا عمرمون داره به بطالت میره خیالتون راحت
هشتم : وقتی ماشینتون مثلا پراید یا سمند که نمیشه حتی با بنزین ماشینای بالا رو گرفت پس بیخیال شتاب و کل کل بشید و بیخود به ماشین بیچاره زور نگید ( برای نمونه‌ای از زور گفتن به ماشین عرض شود که با پراید گاز سوز و روی گاز در یک سبقت افتخاری با دنده 3 110 تا سرعت رفتم در کمال ناباوری خودم )
نهم : صندوق عقب لازم دارید بیخیال گاز بشید و نرید ماشین دوگانه بخرید و کپسولش رو دربیارید و مثلا سیستم صوتی ببندید والا

:n26:

a_z-0-9
14-04-2013, 20:00
بنزین و بنزین و بنزین

ms368
21-04-2013, 16:27
سلام
مخزن ماشین من تکیه و گندس
ولی وقتی خالیه خالی میشه ، با فشار بین 210 تا 250 بین 2800 تا 3000 تومان بیشتر نمیگیره
فکر میکنم بیشتر از 100 کیلومتر مسیر هم در شهر نره
ولی با بنزین یک بک 30 تایی کامل منو 400 کیلومتر راه برد .

Pourya-pc
21-05-2013, 09:39
سلام
مخزن ماشین من تکیه و گندس
ولی وقتی خالیه خالی میشه ، با فشار بین 210 تا 250 بین 2800 تا 3000 تومان بیشتر نمیگیره
فکر میکنم بیشتر از 100 کیلومتر مسیر هم در شهر نره
ولی با بنزین یک بک 30 تایی کامل منو 400 کیلومتر راه برد .
مصرف ماشین شما بالاست ، با این گاز باید 140 کیلومتر و با 30 لیتر بنزین حداقل 500 کیلومتر برانید ( حداقل )

koorosh2500
04-11-2013, 12:37
با سلام
اینکه می گویند بعضی از جایگاهها گاز رو بیشتر پر می کنند صحت دارد؟
البته بنده یک ماشین گاز سوز ثبت نام کرده ام و چند روز دیگر تحویل می گیرم.

hasanoooooooo
04-11-2013, 17:11
اصلا یکی بمن بگه الان تو کشورهای اروپایی واقعا این گاز داره مود استفاده قرار میگیره؟!
پسر خاله من حدود 6 سالی میشه که پراید گازسوز فابریک دارن... 2 سال اول خیلی راضی بودن... یک باک میزدن میشد 350 تومن! بعد از هدفمندی شده 3 هزار تومن... از این بحث هم که بگزریم... واقعا هر روز یه جای این ماشین خراب میشه.. یه روز استپر یه روز ecu واقعا چی میشه گفت؟(سیستم ایستایی نداره این گاز.. واقعا اذیت میکنه اینو به چشم خودم دیدم.).الان ... تو این شرایط که بعید هم نیست گاز گرونتر بشه... ولی بنظرم از استفاده از گاز فقط دولت سود میکنه!!! شما حساب اون پولی رو باید بکنی که در اینده بابت این سیستم گازشون پرداخت کنی... حالا صف های طولانی دردسر کمبود صندوق عقب.... خطر در تصادفات شدید... و شنیدن اینکه تا حالا چند خودرو زمان سوختگیری پکیدن وو حدود 1500000 رو هم که برای گازسوز کردن بدید واقعا ارزششو داره؟ خدایی من خودمم یه روزی عاشق همین گاز بودم... روزایی که 300 بود پول یه باک!!! و یک ماشین 7 میلیون! ولی الان یه جورایی داریم سر خودمونو کلاه میزاریم... خودرو سازها باید به جای فیس لیفت کردن بفکر کم کردن مصرف ماشینها بیفتن...البته بعضی ها هم مجبور هستن بخاطر شرایط زندگی و سختی هایی که همه میدونیم از این سیستم استفاده کنن...

koorosh2500
04-11-2013, 18:54
اصلا یکی بمن بگه الان تو کشورهای اروپایی واقعا این گاز داره مود استفاده قرار میگیره؟!
پسر خاله من حدود 6 سالی میشه که پراید گازسوز فابریک دارن... 2 سال اول خیلی راضی بودن... یک باک میزدن میشد 350 تومن! بعد از هدفمندی شده 3 هزار تومن... از این بحث هم که بگزریم... واقعا هر روز یه جای این ماشین خراب میشه.. یه روز استپر یه روز ecu واقعا چی میشه گفت؟(سیستم ایستایی نداره این گاز.. واقعا اذیت میکنه اینو به چشم خودم دیدم.).الان ... تو این شرایط که بعید هم نیست گاز گرونتر بشه... ولی بنظرم از استفاده از گاز فقط دولت سود میکنه!!! شما حساب اون پولی رو باید بکنی که در اینده بابت این سیستم گازشون پرداخت کنی... حالا صف های طولانی دردسر کمبود صندوق عقب.... خطر در تصادفات شدید... و شنیدن اینکه تا حالا چند خودرو زمان سوختگیری پکیدن وو حدود 1500000 رو هم که برای گازسوز کردن بدید واقعا ارزششو داره؟ خدایی من خودمم یه روزی عاشق همین گاز بودم... روزایی که 300 بود پول یه باک!!! و یک ماشین 7 میلیون! ولی الان یه جورایی داریم سر خودمونو کلاه میزاریم... خودرو سازها باید به جای فیس لیفت کردن بفکر کم کردن مصرف ماشینها بیفتن...البته بعضی ها هم مجبور هستن بخاطر شرایط زندگی و سختی هایی که همه میدونیم از این سیستم استفاده کنن...
من با ذوق وشوق پراید گازسوز ثبت نام کرده ام و منتظرم تا بیاید ، ولی با خوندن مطالب شما خیلی توی ذوقم خورد :n03:

hasanoooooooo
05-11-2013, 01:59
من با ذوق وشوق پراید گازسوز ثبت نام کرده ام و منتظرم تا بیاید ، ولی با خوندن مطالب شما خیلی توی ذوقم خورد :n03:

ببین داداش خدایی من سعی کردم واقعیت رو بگم.. ولی الان جامعه ما زیاد نمیدونه... کلا شما الان نگاه کن بنزین یورو 4 نیومده تو بازار ملت دارن ماشین یورو 4 میخرن... بدون اینکه بدونن چقدر به ماشین ضرر میزنه... البته این ضرر رو خود خودرو سازها گفتن... ولی خب دیگه شما باید قبول کنی که موتور کلا با بنزین استهلاکش کم هست.. بنزین اگه گران بش 100 درصد گاز هم باز گرانتر میشه

bas ali
05-11-2013, 06:45
من در گرجستان دیدم که تاکسی و برخی از ماشین ها گازسوز هستن . پس استفاده از کپسول گاز فقط مختص ایران نیست

Pourya-pc
05-11-2013, 09:48
من در گرجستان دیدم که تاکسی و برخی از ماشین ها گازسوز هستن . پس استفاده از کپسول گاز فقط مختص ایران نیست

100 البته که مختص ایران نیست ، در آلمان هم 90 درصد خودروهای سنگین CNG هستند و این موضوع باعث شده که کشور صنعتی مثل آلمان با وجود ملیونها خودروی سنگین همیشه هوای پاک داشته باشه .
منتها بحث برسر به صرفه بودن CNG است .

koorosh2500
05-11-2013, 10:06
الان در کشور خودمان گاز CNG برای مصارف خانگی به طور میانگین متر مکعبی 84 تومان به فروش می رسد. اگر به ماشینهای گازسوز به همین قیمت به فروش برسد که واقعا عالی است. اما نمی دانم دولت چه سیاستی دارد که به جایگاه دارها 270 تومان می فروشد و آنها به اتومبیلها 310 تومان می فروشند. جدیدا جایگاه دارها اعتراض کرده اند که سود 40 تومان بسیار کم است و باید CNG گران بشود.

moozblack
14-11-2013, 21:06
100 البته که مختص ایران نیست ، در آلمان هم 90 درصد خودروهای سنگین CNG هستند و این موضوع باعث شده که کشور صنعتی مثل آلمان با وجود ملیونها خودروی سنگین همیشه هوای پاک داشته باشه .
منتها بحث برسر به صرفه بودن CNG است .

استفاده گازسوز از موتوری که بر پایه بنزین طراحی شده است، ضمن تخریب موتور، به دلیل احتراق ناقص و تولید هیدروکربنهای نسوخته که با دستگاههای قدیمی اندازه گیری آلاینده ها قابل اندازه گیری نیستند خسارت زیادی به محیط زیست وارد می کند. در کشورهای مورد بحث شما حتماً این نکته رعایت شده است.

nyjel
20-01-2014, 16:25
مصرف ماشین شما بالاست ، با این گاز باید 140 کیلومتر و با 30 لیتر بنزین حداقل 500 کیلومتر برانید ( حداقل )

دمت گرم
با 30 تا بنزین 500 کیلومتر بره اونم به قول شما حداقل 500 کیلومتر
مصرفش میشه 6 لیتر در 100 کیلومتر ا
اونم داخل شهر
اونم با ماشین دوگانه سوز!!!!!!!
وجود خارجی داره همچین ماشینی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!:n13:
واقعا داریم همچین ماشینی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:n15:
6 لیتر در 100 کیلومتر اونم داخل شهر؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:n23: