PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : طبع سرد طبع گرم

Alireza SM
05-10-2010, 22:25
اين بيماري سردي چيه دقيقا ؟
تو سريال قهوه تلخ هركي مريض ميشه دكتر ميه كه سريش شده . :27:
سردي تو طب قديم بوده فقط ؟ يا تو طب نوين عهم تعريف شده ؟
كلا هرچي در موردش ميدونين بنويسين

morsadr
05-10-2010, 23:59
اين بيماري سردي چيه دقيقا ؟
تو سريال قهوه تلخ هركي مريض ميشه دكتر ميه كه سريش شده . :27:
سردي تو طب قديم بوده فقط ؟ يا تو طب نوين عهم تعريف شده ؟
كلا هرچي در موردش ميدونين بنويسين

در علم طب کنونی تعریفی به عنوان سردی و گرمی نداریم و پزشکان با این توجیه ها مخالفند .
صحبتهای که در یک سریال زده میشه که ملاک نیست :13:

Alireza SM
06-10-2010, 09:28
ميدونم ملاك نيست
حالا شما اطلاع ندارين قبلا به چي ميگفتن سردي ؟ :31:

Bahar-via
06-10-2010, 09:48
سلام من كه فرصت نكردم جز دو قسمت از اين سريال رو ببينم ولي در رابطه با سردي و گرمي اينو ميدونم كه همه انسانها يا

طبعشون گرم و يا سرده،كه بسته به اين طبعشون بايد غذاهاي مورد نياز بدنشون رو تامين كنند،اگه هر فردي با توجه به طبعي كه

داره تغذيه مناسبشو داشته باشه هيچوقت مريض نميشه ولي امروزه متاسفانه ماها بدون توجه به اين موضوع همه چي رو

ميخوريم،خيلي از چيزا كه با طبعمون سازگار نيس،اين موضوع بيشتر پزشكان طب سوزني در تجويزشون رعايت ميكنن،ولي اكثر

پزشكا به اين مساله توجه ندارن.....

Alireza SM
06-10-2010, 10:01
يعني چي بعضيا طبعشون سرده بعضيا گرم ؟
اصلا چنين چيزي وجود نداره امروزه علم پزشكي ثابت كرده كه همه انسن ها همه مواد غذايي رو بدنشون لازم داره و بايد بخورن
اين طب سوزني اگه بگه كه فلان غذا سرديه و تو گرمي هستي نبايد بخورش چرت و پرت گفته و اصلا بهش نميشه گفت طب !

4MaRyAm
06-10-2010, 10:17
اگه سردی گرمی وجود نداره:
پس چرا من وقتی خرما یا موز یا پسته یا هر چیز گرمی که میخورم، اول زبونم داغ میشه، فرداش هم جوش میزنم؟!
پس یعنی طبع من گرمه دیگه!

Alireza SM
06-10-2010, 11:09
اين تعريفات مال زماني بود كه بشر علت اين حساسيت ها رو نميدونست و اطلاع نداشت كه مواد غذايي دقيقا از چه چيزهايي تشكيل شدن و بدن انسان دقيقا به چه چيزهايي نياز داره . علم اينهمه پيشرفتش رو براي اين انجام نداده كه كسي بياد بگه فلان چيز سرديه فلان چيز گرميه .
طبعم گرمه چرت و پرته دوست عزيز . شما به اون خرما يا موز حساسيت دارين فقط .
من خودم هم همينطوري هستم و وقتي خرما ميخورم بهش حساس ميشم ولي موز و پسته رو هميشه ميخورم و مشكلي باهاشون ندارم
اگه سردي گرمي وجود داره چرا فقط به خرما حساسيت دارم و به موز و پسته حساسيت ندارم ؟

mehdi 65
06-10-2010, 11:31
اين تعريفات مال زماني بود كه بشر علت اين حساسيت ها رو نميدونست و اطلاع نداشت كه مواد غذايي دقيقا از چه چيزهايي تشكيل شدن و بدن انسان دقيقا به چه چيزهايي نياز داره . علم اينهمه پيشرفتش رو براي اين انجام نداده كه كسي بياد بگه فلان چيز سرديه فلان چيز گرميه .
طبعم گرمه چرت و پرته دوست عزيز . شما به اون خرما يا موز حساسيت دارين فقط .
من خودم هم همينطوري هستم و وقتي خرما ميخورم بهش حساس ميشم ولي موز و پسته رو هميشه ميخورم و مشكلي باهاشون ندارم
اگه سردي گرمي وجود داره چرا فقط به خرما حساسيت دارم و به موز و پسته حساسيت ندارم ؟

دوست من بهتره قبل از نظر دادن يه خورده تحقيق کني, اين قضيه به طب سنتي ايران بر ميگرده و علمي هست.
نمونه بارزش هم همون خربزه و عسله.

wichidika
06-10-2010, 12:07
سردی مریضی نیست یکی از حالتهای خارج شدن تعادل بدن هست.در طب قدیم وسنتی تعریف مفصلی داره.

متاسفانه غربیها همان طور که خیلی از فرهنگها وباورها را نابود کردند. طب سنتی راهم نابود کردند. علتش هم ضعف وسستی ما در تولید علم و تحقیق و توسعه این علم بوده است.
همین الان هم طب سنتی به صورت یک رشته مستقل تدریس می شود واولین گروه پزشکان طب سنتی ایران فکر کنم عنقریب فارغ التحصیل شده یا به زودی می شوند.

اما سردی به حالتی میگن که بر اثر خوردن مواد سرد به وجود میاد. البته در بعضی افراد
مثلاً حالتی که بعد از خوردن یک ماده غدایی سرد مثل ماست به تنهایی

Saeed System
06-10-2010, 12:13
فکر کنم سردی و گرمی از لحاظ جن-سی هم میگن.

یه نفر طبعش گرمه خیلی دوست داره ازدواج کنه .

یه نفر طبعش سرده ...براش این حرفها مهم نیست.

یه نفر طبعش سرده وقتی خرما و موز میخوره تازه میشه مثل نرمال یه نفر که طبعش گرمه.

یه نفر که طبعش گرمه وقتی ماست میخوره تازه میشه مثل نرمال یه نفر که طبعش سرده.

من خودم آدمی هستم طبعم سرده ...4 تا موز با هم می خورم حتی 1 عدد جوش رویه صورتم نمیزنه..

وقتی ماست میخورم یخ میکنم چون خودم طبعم سردم ...

و اینکه من تا 22 سالگی حتی با گذراندن سن بلوغ یک عدد جوش رویه صورتم ندارم و باعث تعجب مادرم شدم .

البته اینا رو خودم گفتم و هیچ مستند علمی و... نداره .

Alireza SM
06-10-2010, 12:17
دوست من بهتره قبل از نظر دادن يه خورده تحقيق کني, اين قضيه به طب سنتي ايران بر ميگرده و علمي هست.

دوست عزيز يعني چي چرت و پرت ؟ اگه يكم در رابطه با اين موضوع تحقيقات بكني كاملا متوجه صحت اين موضوع خواهي شد.....:13:

شما ها از كجا فهميدين من تحقيق نكردم در اين مورد ؟

خربزه و عسل چه ربطي داشت حالا ؟ مثلا چون طب سنتي گفته كه خربزه و عسل باهم نخورين و الان هم ميبينيم كه اگه بخوريم ممكنه در اثر مخلوط شدن با شيره معده دل درد ايجاد كنن به همين خاطر هرچي طب سنتي گفته درسته ؟

اين چرندياتي كه انگليسي ها در جنگ جهاني دوم وارد طب سنتي كردن ( هويج بخورين براي چشمتون خوبه ) رو هم چون كه تو طب پزشكي هست بايد فكر كنيم كه درسته ؟ در صورتي كه امروزه كاملا ثابت شده كه هويج براي چشم هيچ فايده خاصي نداره

شماها خودتون تا حالا تحقيق كردين كه طب مدرن چه چيزهايي رو تعريف كرده ؟ به نظرتون اين گرمي و سردي و اينچيزا اينقدر پيچيده و مشكل هستند كه پيرمرداي نادون قديمي تو مكتب خونه ياد گرفتنش ولي دانشمنداي امروز از تعريفش عاجزن ؟ نه عزيزم اين چيزها مشخص شده كه اصلا پايه علمي ندارن .

اگه شماها خودتون بهش اعتقاد دارين پاسخ اون سوالي كه من نوشتم رو بدين چرا من فقط به خرما حسياسيت دارم ولي به موز و پسته نه ؟ اگه گرمي و سردي درست بود كه بايد به هر سه تاش حسياست داشتم ديگه

S@nti@go_s&k
06-10-2010, 12:59
اگه سردی گرمی وجود نداره:
پس چرا من وقتی خرما یا موز یا پسته یا هر چیز گرمی که میخورم، اول زبونم داغ میشه، فرداش هم جوش میزنم؟!
پس یعنی طبع من گرمه دیگه!

احتمالا به خرما و پسته حساسیت داری

این که خوبه من یه نفرو میشناسم به بادمجون حساسیت داره

Alireza SM
06-10-2010, 13:08
احتمالا به خرما و پسته حساسیت داری

این که خوبه من یه نفرو میشناسم به بادمجون حساسیت داره

به خرما حساسيت دارم فقط نه به پسته
دليلش هم فقط حساسيته نه گرمي و سردي كه بعضيا ميگن

منم يه نفرو ميشناسم كه به بادمجون حسياسيت داره :27:

morsadr
06-10-2010, 15:17

دوستان گرامی قبلا هم گفتم در طب امروزی که کاملا علمی می باشد و به فرهنگ غربی و دیگر چیزها ارتباطی نداره چیزی به این عنوان نداریم .
طب سنتی هم یک طب کاملا مجزا نیست بلکه اگر هم بخواهیم آن را قبول کنیم باید حداکثر به عنوان یک طب مکمل آن را بشناسیم و نه یک علم مرجع . درست مانند طب سوزنی . در طب سنتی اصول علمی زیر سوال نمی روند بلکه فقط از روشهای سنتی با پایه علمی به درمان بیماریها می پردازیم بنابر این دو جبهه سنتی و مدرن جدا نکنید .
در مورد واکنشهای افراد به مواد غذایی تحقیقات زیادی شده است که نتیجه مشخصی گرفته نشده است و این واکنشها در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد و این نیز بر می گردد به اختلافات طبیعی که بین افراد مختلف وجود دارد . حالا اسمش را می گذارید طبع سرد و گرم و یا حساسیت و یا هر چیز دیگهای .

4MaRyAm
06-10-2010, 15:40
به خرما حساسيت دارم فقط نه به پسته
دليلش هم فقط حساسيته نه گرمي و سردي كه بعضيا ميگن

منم يه نفرو ميشناسم كه به بادمجون حسياسيت داره :27:

نه به بادمجون واقعا حساسیت دارم

ولی اونایی که گفتم واسه طبعشونه. واسه اینکه وقتی مواد خنک (یا همون سرد) مثه خیار، ماست یا دوغ و... میخورم هیچیم نمیشه! حالم بهتر میشه

حرف شما رو قبول ندارم چون تجربی در اطرافم دیدم. اکثر مردم اینطورین یا طبعشون سرده یا گرمه.
==============
اون دوستمون هم که به خرما بیشتر حساسه واسه اینه که گرمیه خرما بیشتر از موز و پستس!

Alireza SM
06-10-2010, 18:43
نه به بادمجون واقعا حساسیت دارم

ولی اونایی که گفتم واسه طبعشونه. واسه اینکه وقتی مواد خنک (یا همون سرد) مثه خیار، ماست یا دوغ و... میخورم هیچیم نمیشه! حالم بهتر میشه

حرف شما رو قبول ندارم چون تجربی در اطرافم دیدم. اکثر مردم اینطورین یا طبعشون سرده یا گرمه.
==============
اون دوستمون هم که به خرما بیشتر حساسه واسه اینه که گرمیه خرما بیشتر از موز و پستس!

به به ميبينم كه براي گرمي و سردي يك يكا هم تعريف كردين و بر اساس اون گرمي خرما از موز و پسته بيشتره

تنها چيزي كه درسته اينه كه پزشكي مدرن كنوني كه كاملترين مرجع علم طب در تمام تاريخ بشر بوده و هست ؛ همچين چيزي رو كه يه سري افراد سردي هستند و يه سري گرمي هستند و بايد غذاهاي سردي و گرمي بخورن رو قبول نداره

حالا بازم يكي پيدا بشه بگه كه طب سنتي قبول داره تو برو مطالعه كن ! پزشكي مدرن كه تو دانشگاه ها تدريس ميشه مهمه كه اون هم قبول نداره و مطمعن باشين هيچوقت چنين چيزي توسط مراجع علم پزشكي ( نه شخص پزشكاني كه خودشون طب سوزني و سنتي رو انجام ميدن ) به رسميت شناخته نميشه .

***Spring***
07-10-2010, 18:29
سلام ...

تشخیص مزاج خود ( بلغمی ، دموی ، صفراوی ، سوداوی )
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

mehdi 65
07-10-2010, 19:09
یكی از پژوهشگران پزشكی كشورمان در تحقیقاتی بی سابقه با بررسی و مقایسه خصوصیات فیزیولوژیک و ایمونولوژیک افرادی كه در طب سنتی از آنها به عنوان سرد مزاج و گرم مزاج یاد می شود نشان داد، این تقسیم بندی كه صدها سال پیش انجام شده دارای پایه ای كاملا علمی است كه می توان از آن در تشخیص و درمان بیماری ها و برگرداندن تعادل به عملکرد بدن بهره گرفت.

دکتر شهرام شهابی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و مجری طرح كه در تحقیقات خود دریافته افراد گرم مزاج دارای فعالیت سیستم عصبی سمپاتیك محیطی بیشتر و فعالیت سمپاتیك فوق كلیوی، كورتیكوستروئید فوق كلیوی و سیستم عصبی پاراسمپاتیك (عصب واگ) كمتری نسبت به افراد سرد مزاج هستند با اشاره به اینكه انواعی از طب های سنتی موجود در دنیا از جمله طب سنتی ایرانی (Traditional Iranian Medicine)، افراد را به دو گروه كلی سرد مزاج و گرم مزاج تقسیم می كنند، اظهار كرد: از نظر طب سنتی، از آنجا كه انسان معتدل به طور مطلق به ندرت وجود دارد، بیشتر افراد گرفتار غلبه كم و بیش یكی از مزاج های گرم یا سرد هستند.

وی با بیان این مطلب که بر اساس مطالب كتاب های مربوط به طب سنتی ایرانی از جمله كتاب قانون ابن سینا و نیز انواع دیگری از طب های سنتی مانند طب سنتی یونانی، طب سنتی چینی، طب سنتی عربی و...، افراد به چهار مزاج گرم و خشك، گرم و مرطوب، سرد و خشك و سرد و مرطوب تقسیم می شوند كه از این بین دو مزاج گرم و سرد مزاج های اصلی را تشكیل می دهند، تصریح كرد: افراد گرم مزاج معمولا افراد پرانرژی، پركار، فعال و برونگرا هستند كه احساسات خود را سریع بروز می دهند به طوریکه افراد گرم و خشك تحریك پذیری فوق العاده ای دارند وخیلی زود خشمگین می شوند. در افراد گرم مزاج معمولا سوزش اندامها واحساس حرارت ناگهانی بدون علت مشاهده می شود. نبض افراد گرم مزاج سریع می زند و رگ ها، برجسته و فراخ است به طوری كه افراد گرم و مرطوب، رنگ چهره شان به دلیل فراوانی خونی كه در رگ ها وارد می شود به سرخی گرایش دارد. بدن افراد گرم مزاج در هوای سرد به راحتی با عوامل فیزیكی و فیزیولوژیك گرم می شود اما خنك شدن بدن آنها در هوای گرم به راحتی قابل انجام نیست. افراد گرم مزاج معمولا غذاهای گرم مزاج (از نظر طب سنتی) را به خوبی تحمل نمی کنند.

این پژوهشگر افزود: از طرف دیگر در بین افراد دارای مزاج سرد، سستی، ناتوانی، كمبود انرژی و احساس ضعف شایع است؛ به طوری كه افراد سرد و مرطوب، كند، بی حال و بی حوصله بوده و تمایل چندانی به انجام كار ندارند و افراد سرد و خشك به ندرت تا پایان روز انرژی كافی برای انجام كار دارند. به طور كلی افراد سرد مزاج درون گرا بوده و احساسات خود را كمتر بروز می دهند . افراد سرد و مرطوب تحریك پذیری پایین دارند و بی خیال و غیر حساسند. نبض درآنها آرام بوده ورگها باریك است، خون اندكی در آنها جریان دارد به طوری كه سفیدی و رنگ پریدگی در افراد دارای مزاج سرد و مرطوب كاملا مشهود است. بدن افرادی كه دچار غلبه سردی مزاج هستند در هوای سرد به راحتی با عوامل فیزیكی و فیزیولوژیك گرم نمی شود و سرما تا مدت زیادی در بدن این افراد باقی می ماند. افراد سرد مزاج معمولا غذاهای سرد مزاج (از نظر طب سنتی) را به خوبی تحمل نمی کنند.

این متخصص ایمونولوژی در ادامه با بیان تعریفی كه از این مزاج ها در طب های سنتی از جمله طب سنتی ایرانی انجام شده است، تاكید كرد: دراین پژوهش سعی شده مشخص شود آیا افرادی كه از لحاظ طب سنتی به گرم مزاج و سرد مزاج تقسیم بندی می شوند از نظر علم جدید و مدرن امروز نیز با هم تفاوتی دارند یا نه! از آنجا كه پاسخ بدن به استرس ها از طریق سه سیستم یعنی اعصاب سمپاتیك، اعصاب پاراسمپاتیك وغدد فوق كلیوی صورت می گیرد كه تحریك هر كدام از این سیستم ها اثرات متفاوتی روی هوموستاز (حفظ تعادل اعمال بدن) در بدن داشته و عملکرد آنها نقش مهمی در حفظ تعادل اعمال بدن دارند، در این پژوهش سعی شد نشان داده شود که فعالیت این سیستم ها در بدن افراد گرم مزاج و سرد مزاج چه تفاوت هایی با یكدیگر دارند.

وی گفت: منبع اصلی ترشح هورمون نوراپی نفرین، سیستم عصبی سمپاتیك و منبع اصلی ترشح هورمون های اپی نفرین و كورتیزول، غدد فوق كلیوی است؛ از طرف دیگر، سیستم عصبی سمپاتیك به دو بخش سیستم عصبی سمپاتیك مربوط به اعصاب محیطی سمپاتیك وسیستم عصبی سمپاتیک مربوط به غدد كلیوی تقسیم بندی می شود. سیستم عصبی پاراسمپاتیك نیز مربوط به تحریك اعصاب واگ است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه توضیح داد: از طرفی پاسخ های ایمنی نیز که نقش مهمی در حفظ تعادل اعمال بدن دارند به دو دسته كلی T Helper ۱) TH۱) و T Helper ۲ )TH۲) تقسیم می شوند كه انحراف پاسخ ایمنی به سمت TH۱ باعث تقویت پاسخ ایمنی سلولی و انحراف پاسخ ایمنی به سمت TH۲ باعث تقویت پاسخ ایمنی هومورال، تولید آنتی بادی و همچنین واكنش های آلرژیك می شود.

دكتر شهابی افزود: در این طرح فعالیت سیستم های یاد شده (سیستم عصبی سمپاتیك محیطی، سیستم عصبی سمپایتك غدد فوق كلیوی، سیستم عصبی پاراسمپاتیك و ترشح کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی و همچنین انحراف پاسخ های ایمنی به سمت TH۱ و TH۲ در افراد گرم مزاج و سردمزاج مورد بررسی قرار گرفت.

وی خاطر نشان كرد: نتایج این مطالعه که برای نخستین بار در دنیا روی افراد گرم مزاج و سرد مزاج جهت ارزیابی سیستم نورواندوکرین و الگوی سایتو کاینی (TH۱/TH۲) پاسخ های ایمنی انجام شد، دلالت بر این داشت که كه افراد گرم مزاج دارای فعالیت سیستم عصبی سمپاتیك محیطی بیشتر و فعالیت سمپاتیك فوق كلیوی، فعالیت كورتیكوستروئید فوق كلیوی و فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیك (عصب واگ) كمتری نسبت به افراد سرد مزاج هستند. همچنین تمایل الگوی سایتوكاینی در آنها نسبت به افراد سرد مزاج، بیشتر به سمت TH۲ می باشد.

دکتر شهابی اظهار كرد:علاوه بر آن، با افزایش نسبت شدت گرمی مزاج به شدت سردی آن، فعالیت سیستم عصبی سمپاتیك محیطی افزایش می یابد. همچنین هنگامی که مزاج به سمت شدیدا گرم یا شدیدا سرد میل می کند، انحراف سیستم ایمنی به سمت پاسخ های TH۲ افزایش می یابد اما این افزایش هنگام میل به سمت مزاج شدیدا گرم بسیار بیشتر از هنگامی است که مزاج به سمت شدیدا سرد میل می کند.

وی افزود: این پژوهش اولین تحقیقی است که در مورد اساس علمی تقسیم بندی افراد به گرم مزاج و سردمزاج نه تنها در طب سنتی ایرانی، بلكه در تمامی طب های سنتی که به این تقسیم بندی باور دارند، انجام شده است. متاسفانه در این زمینه تا به حال كارعلمی صورت نگرفته بود و برای توجیه تفاوت افراد گرم مزاج و سرد مزاج، تنها یك سری پیشنهادهای تئوریك مطرح شده بود. در حالی كه مشخص شدن اساس علمی تفاوت افراد سرد مزاج و گرم مزاج (مانند مشخص شدن اساس علمی دیگر اصول طب سنتی ) این امکان را فراهم می کند تا طب مدرن در تشخیص و درمان بیماری ها و برگرداندن تعادل به عملکرد بدن از طب سنتی نیز کمک بگیرد.

دكتر شهابی با اشاره به اینكه متاسفانه امروزه موضوع تقسیم بندی افراد به گرم مزاج و سردمزاج در كتاب های مرجع پزشكی جایگاهی ندارد و با عنوان نداشتن اساس علمی، تعدادی از پزشكان، وجود این تفاوت را رد می كنند، ابراز امیدواری كرد كه این بررسی بتواند شروعی برای انجام كارهای تحقیقاتی دیگر در این زمینه و از طرفی باعث معرفی طب سنتی ایرانی در جهان شود و این طب سرنوشتی مانند طب سوزنی چینی پیدا کند كه با مشخص شدن میزان قابل توجهی از اساس علمی و مکانیسم عمل طب سوزنی توسط تحقیقات علمی، این طب ازحالت منطقه یی خود به یك علم پزشكی مدرن و جهانی تبدیل شد وبی تردید جایگاه امروز خود را در جهان مدیون تحقیقات علمی است كه روی آن انجام شده است.

به گفته وی، عدم مشخص شدن اساس علمی مزاج های گرم و سرد (مانند دیگر مفاهیم طب سنتی ایرانی) از یک سو باعث شده است که درمان های طب سنتی ایرانی هنوز بر پایه تجربه، آزمون و خطا و مراجعه به متون باقی مانده از گذشته های بسیار دور باقی بماند و از سوی دیگر باعث بی اعتنایی طب نوین به توانایی های درمانی طب سنتی ایرانی شده است.

گفتنی است، بودجه این طرح تحقیقاتی توسط مركز تحقیقات ایمونولوژی، آسم وآلرژی دانشگاه علوم پزشكی تهران فراهم شده و نتایج آن برای چاپ در مجله معتبر علمی Journal of Alternative and Complementary Medicine مورد پذیرش قرار گرفته است.

گزارش : خبرگزارى ايسنا
شما اگه ابو علي سينا رو قبول داريد که بايد اينم قبول کنيد, اگرم نه که هيچي

Alireza SM
08-10-2010, 12:59
یكی از پژوهشگران پزشكی كشورمان در تحقیقاتی بی سابقه با بررسی و مقایسه خصوصیات فیزیولوژیک و ایمونولوژیک افرادی كه در طب سنتی از آنها به عنوان سرد مزاج و گرم مزاج یاد می شود نشان داد، این تقسیم بندی كه صدها سال پیش انجام شده دارای پایه ای كاملا علمی است كه می توان از آن در تشخیص و درمان بیماری ها و برگرداندن تعادل به عملکرد بدن بهره گرفت.احتمالا اين آقا خودشون طب سنتي انجام نميدن ؟

اصلا چنين چيزي صحت نداره و علم پزشكي سردي و گرمي رو قبول نداره و تحقيقات!!! اون آقا يا براي كسب شهرت و افزايش تاليفات بوده يا براي افزايش طرفداران طب سنتي و كسب درآمدهاي هنگفت از اين راه بوده

تا اين لحظه هيچ مرجع پزشكي قبول نكرده سردي و گرمي وود داره و هيچوقت هم اين چيزهاي خرافه به پزشكي راه پيدا نميكنن . حالا اگه يه دكتري ميبينه كه درآمد طب سنتي براش بيشتره و داره طب سنتي رو تاييد ميكنه دليل نميشه كه اينها رو جزء علم پزشكي دونست .

دکتر شهرام شهابی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و مجری طرح كه در تحقیقات خود دریافته افراد گرم مزاج دارای فعالیت سیستم عصبی سمپاتیك محیطی بیشتر و فعالیت سمپاتیك فوق كلیوی، كورتیكوستروئید فوق كلیوی و سیستم عصبی پاراسمپاتیك (عصب واگ) كمتری نسبت به افراد سرد مزاج هستند

هيچوقت همچين مقاله اي تو دانشگاه هاي معتبر اروپا و آمريكا اصلا بررسي نميشه چون ايشون تو همين يه پاگراف گفتن كه افراد گرم مزاج و افراد سرد مزاج‌!! اين چنين تقسيم بندي افراد از نظر علم پزشكي وجود نداره و اين حرفها رو نميشه مقاله و تحقيق علمي قلمداد كرد .

morsadr
08-10-2010, 13:11
دوستان گرامی ارائه یک مقاله تازه شروع یک سیر پیچیده و بسیار دقیق علمی می باشد تا در نهایت از تئوری مطرح شده به یک قانون تائید شده برسیم . این به این معنا است که این پزشک محترم نظرات جالبی دارند که باید بررسی و در نهایت تائید بشه تا بتوان آن را در کتب مرجع مطرح کرد و به عنوان اصل علمی بکار برد . تنها ارائه یک مقاله هیچ چیزی را اثبات نمی کند.

TURBO_BOY2006
10-12-2010, 00:32
طبیعت سرد و گرم بدن :

بر این اساس است که توصیه می ‌شود افرادی که طبیعت گرم صفراوی یا دموی دارند، غذاهای سرد مصرف کنند تا گرمی آنان تعدیل شود و افرادی که طبع سرد بلغمی یا سوداوی دارند، غذاهای گرم مصرف کنند و یا با مخلوط غذاهای سرد و گرم، اثر سردی و گرمی خنثی شود.
سردی و گرمی که در طب جدید با عنوان غذاهای کم کالری و پُر کالری نام برده می ‌شود، واقعیت غیر قابل انکار است و به عقیده محققان، در صورت پیروی از الگوهای صحیح، افراد از مصرف مواد غذایی مختلف بهره ‌مند خواهند شد.
بر اساس برخی از یافته ‌های علمی و تحقیقات متخصصان طب سنتی اساساً این مسئله که برخی از غذاها گرم و برخی از غذاها سرد هستند درست است و بهتر است افراد با تشخیص این که طبع سرد یا طبع گرم دارند، به رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی اهمیت بدهند.

morsadr
13-01-2011, 22:08
طبع سرد و گرم در طب امروز تعریف مشخصی ندارد ونمی توان گفت که سردی و گرمی مربوط به پر کالری و یا کم کالری بودن مواد می باشد

dr_sohrab
14-01-2011, 19:46
کلام آقای morsaderدرسته خیل ربط به کالری نداره غذاهای زیادی هستن که سردن ولی پر کالری و بالعکس. تشخیص مزاجا خیلی سخته( سردی وگرمی راحت تره) وکمن کسایی که که تشخیص بدن. من خودم شاید نزدیک 50 کتاب طب سنتی دارم ولی نمیدونم مزاجم چیه .اغلب هم ترکیبی از دو مزاج هست(سوداوی صفراوی دموی بلغمی) الان تو طب سنتی حکیم نداریم ونود درصد اینایی که مدعی هستن برا خودشون دکان درست کردن

***Spring***
15-01-2011, 12:06
سلام ...

تشخیص مزاج خود ( بلغمی ، دموی ، صفراوی ، سوداوی )

تشخیص مزاج خود (بلغمی،دموی،صفراوی،سوداوی)

چگونه بدانیم بلغمی مزاج هستیم

مشخصات افراد بلغمی

بازتاب‌های روانی و رفتاری در افراد بلغمی:

1- گرايش به علوم عقلی و رياضيات. 2- حسابگر و محتاط 3- بد بهار و بد زمستان 4- منطقی و عاقل 5- ميانه‌‌رو، محتاط و گاهی ترسو 6- تجارت پيشه 7- آرام ، منزوی و دارای حركات كند 8- گذشته نگر 9- ظريف و ريزبين و حساس 10- منظم و دقيق 11- دارای استعداد افسردگی 12- بدون استعداد ريسک
13- اهل سازش و بی اراده 14- درون گرا و منفی‌باف 15- نيازمند محبت 16- كينه‌توز 17- فراموش‌كار و كندذهن 18- بی علاقه به يادگيری 19- ميل و توان ج * ن * س * ی بسيار كم 20- راحت و بی قيب اكثر مسایل.

علایم پوستی افراد بلغمی:
دارای پوستی نرم و مرطوب ، غالباً سرد، دارای منافذ ريز (تعرق كم) رگ های پنهان دارند، رنگ پوست سفيد، سفيدی چشم، سفيد بی حال، مردمک آبی و روشن دارای موهاي نرم و نازک و لخت با رنگ زرد ،بور و خرمايی روشن و سفيد و غالباً افراد بلغمي بی مو هستند.
علایم گوارشي: دهانی بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند، اشتهای زياد و خوراک فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان كم است، معده نفاخی دارند، گاهی يبوست دارند و گرايش به شيرينی و شوری دارند به ميزان زياد.
گرايش به ترشی و بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم دارند، تمايل به سردی‌ها ندارند و در عوض تمايل به گرمی‌ها به شدت در آنان وجود دارد.
اگر بلغمی در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ايجاد مي‌كند كه در اثر افزايش سردی در سر است، تمام داروهای افزايش حافظه گرم هستند ، اوج سردی در مغز آلزايمر پديد می آورد. (البته سرد و خشک).
اگر بلغم در خون نباشد تنفس انجام نمی‌گيرد.
افراد بلغمی نبايد سردی‌جات را به تنهايی ميل كنند (همراه با گرمی ميل شود).
روغن نباتی، كره گياهی، نوشابه، برنج، گوشت گاو، سوسيس و كالباس و فرآورده‌های اين چنينی بلغم زا هستند و افراد بلغمی از اين گونه مواد بايد پرهيز كنند.

روش تهيه روغن حيوانی بی بو:
4 كيلو دنبه + يك ليوان سركه + 2 ليوان ماست + 2 عدد پياز +‌ 6 عدد هل تازه به صورت چرخ شده ، با حرارت ملایم بعد از 6 ساعت روغن ميیاندازد كه بسيار لازم و حياتی است.
امام صادق علیه السلام می فرمایند:به همان اندازه كه روغن حيوانی مصرف شود به همان ميزان چربی‌ زاید از بدن دفع می‌شود پس برخلاف تصور عموم مردم مصرف چربی حيوانی نه تنها مضر نيست، بلكه دفع كننده چربی‌های مضر نيز هست.

چگونه بدانیم دموی مزاج هستیم

مشخصات افراد دموی:

بازتاب‌های رواني و رفتاری در افراد دموی:
1- علاقمند به ادبيات و موسيقی. 2- استعداد شاعری. 3- علاقمند به طبيعت . 4- اهل عشق و محبت. 5- بلندپرواز. 6- دورانديش. 7- اهل خير و معنويت. 8- خوش اخلاق و خوش رو. 9- شجاع و جسور. 10- داراي توان ريسك. 11- اعتماد به نفس بالا. 12- سخاوتمند. 13- تنوع طلب و بی علاقه به كار تكراری. 14- معمولاً بي نظم. 15- نوع دوست. 16- معمولاً بدحال در تابستان. 17- داراي هوش و حافظة قوی. 18- ميل و توان ج * ن * س * ی فراوان. 19- چالاك و پرانرژی. 20- مستعد شقاوت آنی.

علایم پوستي افراد دموی:

پوست نرم، مرطوب و گرمی دارند، منافذ پوستی درشتی دارند كه از علایم منافذ درشت خوب عرق كردن است. رگهای دست آشكار و برجسته است، رنگ پوست گندم‌گون يا گلگون است رنگ چشم (سفيدی) با گرايش قرمز است ،رنگ مردمك ميشی تيره و سياه است موی سر: درشت و قابل انعطاف و دارای پيچ درشت است، رنگ مو: سياه خرمایی تيره و روشن و معمولاً پر مو هستند.

علایم گوارشي:

مزه دهان:‌ شيرينی صبحگاهی است، دهانشان كم رطوبت است و كم تشنه می‌شوند. اشتهای زياد و خوراك خوبی دارند، توان هضم غذا بسيار بالاست نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيرينی كم دارند و گرايش به شوری هم بسيار اندك است. گرايش به ترشی كم دارند. بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند تمايل به سردی‌ها ندارند ولی تمايل به گرمی‌ها اندكي دارند.
افراد دموی بايد غذاهای خنک و سردی مثل آش انار، آش آلو، آب زرشك خيار، مركبات و ماست و... مصرف كننده تا حرارت بدن تعديل شود.
اگر فرد دموی همراه با غذای گرم مثل شيرينی‌جات از مواد و اغذيه سرد استفاده نكند دچار جوش و خارش بدن، گر گرفتگی، بيقراری، كهير، سوزش ادرار، سوزش سر دل، و آفت دهان خواهد شد.
معمولاً بيماری‌های افراد دموی در اثر افزايش حرارت و رطوبت و به طور كلی افزايش خود خون به وجود مي‌آيد كه حجامت به عنون مؤثرترين درمان براي دموی مزاج‌ها مطرح است. چون دم گرم‌ و تر است و رژيم غذایی مناسب براي دموی‌ها رژيم غذايی سرد و خشک است. مثل بادمجان و عدس كه مزاج سرد و خشک دارند.

.
.
.

نگاهی به رابطه تغذیه و مزاجهای بدن
طبیعت سرد و گرم بدن

محققانی که در این زمینه تحقیق کرده‌اند، معتقدند افراد گرم‌مزاج به مصرف مواد غذایی سرد تمایل دارند و در صورت مصرف غذاهای گرم مثل شکلات، عسل و خرما، دچار التهاب و گر گرفتگی می‌شوند و همچنین افرادی که سرد مزاج هستند، با مصرف غذاهای سرد مثل ماست و ترشی دچار ناراحتی‌هایی نظیر درد استخوان‌ها یا ضعف و بی‌حالی می‌شوند.

به گزارش ایران، براین اساس است که توصیه می‌شود افرادی که طبیعت گرم صفراوی یا دموی دارند، غذاهای سرد مصرف کنند تا گرمی آنان تعدیل شود و افرادی که طبع سرد بلغمی یا سوداوی دارند، غذاهای گرم مصرف کنند و یا با مخلوط غذاهای سرد و گرم، اثر سردی و گرمی خنثی شود.
سردی و گرمی که در طب جدید با عنوان غذاهای کم کالری و پرکالری نام برده می‌شود، واقعیت غیر قابل انکار است و به عقیده محققان، در صورت پیروی از الگوهای صحیح، افراد از مصرف مواد غذایی مختلف بهره‌مند خواهند شد.
دکتر سید اشرف‌الدین گوشه‌گیر، عضو مؤسسه طب اسلامی با تأیید این مطلب که برخی افراد طبع سرد و برخی دیگر طبع گرم دارند، معتقد است: هر فرد به صورت تجربی قادر است تا طبیعت خود را شناسایی کند تا براین اساس، از ناهماهنگی بین مواد غذایی و عوارض حاصل از آن پیشگیری کند. همان طور که گفته شد، افرادی که طبیعت گرم دارند، تحمل گرما را ندارند و به مصرف مواد غذایی خنک و سرد تمایل دارند، زیرا این گونه مواد غذایی انرژی کمتری دارد اما افرادی که طبیعت سرد دارند، سرمایی هستند، آب و هوا و مواد غذایی گرم برای آنان مناسب‌تر است و تمایل آنان به مصرف مواد غذایی گرم و پرانرژی است.اساتید طب سنتی درخصوص علت بروز این پدیده در افراد، معتقد هستند مزاج افراد یا مادرزادی و یا اکتسابی است.
دکتر مجید انوشیروانی، دستیار تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باره می‌گوید: صفات مادرزادی مزاج انسان، حاصل ترکیب صفات کیفیتی مزاج والدین و تأثیر محیط در دوران رشد جنینی است. به معنای عام و کلی شامل محیط جغرافیایی و شرایط اقلیمی، تغذیه، میزان خواب و بیداری و فعالیت و استراحت مادر و رویدادهای روانی مادر و... است.
وی با بیان این که نوع طبیعت افراد وراثتی است، ادامه می‌دهد:
.
.
.

ادامه ( نوشته ها بصورت کامل ) در تاپیک :

تشخیص مزاج خود ( بلغمی ، دموی ، صفراوی ، سوداوی ) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

dr_sohrab
16-01-2011, 02:35
نوشته واقعیت غیر قابل انکار خوب "ماست خیلی چرب" مگه کالری زیادی نداره؟ ولی جزو غذاهای سرد به حساب میاد

پس این دو قضیه در همه موارد منطبق بر هم نیستن

Arash4484
16-01-2011, 02:49
مثال رد: من هم ماست رو عاشقانه دوست دارم وهم شکلات بهم میسازه! لابد طبعم میانه است!....
به نظرم این قضیه علمی-پزشکی نیست وهمان طبع منظوره....یعنی همون سلیقه و گرایش غذایی
یعنی یکی فلفل دوست داره یکی بستنی, من هم هردوش!
خودتون را از خواص خوراکیها و نوشیدنیهای گوناگون محروم نکنید-ضمنن من تا حالا در عمل غذای متعارف ضد هم ندیدم(لااقل در خودم)

راستی دکتر قهوه تلخ رو دیدید همه چی رو میدوزه به سردی گرمی! دی:

dr_sohrab
16-01-2011, 03:04
نه منظورم اینه که اینی که ادعا میکنند غذای گرمی همون غذای پر کالریه و سردی غذای کم کالری اشتباهه . وگرنه مسئله مزاجها
قدمت چند هزار ساله داره و خیلی هم درسته

dr_sohrab
16-01-2011, 03:29
نه منظور من این بود که این غلطه که گرمی همون غذای پر کالریه و سردی همون غذای کم کالری وگرنه مسئله مزاجها وشناختش قدمت چند هزار ساله داره . اگر اینجور باشی که خیلی خوبه و نعمت بس بزرگیه ولی مزاج میانه( و کلا" مزاجها) شاید رد پاش ونمودش

رو باید تو مسائل روحی پیدا کرد . استاد دکتر مجد تیموری مگفت 1 در صد افراد جامعه نرمالند _ کاش منم جزو اونا بودم) در کل مطلب تشخیص مزاج که بالا اومد اشتباه و غلط غلوط توش زیاد بود _ دوست داشتن غذا هم که گفته بود اصلا" معیار خوبی برا تشخیص مزاج نیست ( قهوه خوب درست میکنی مهمونت شیم؟

salmankhan9989
17-01-2011, 21:21
نه منظور من این بود که این غلطه که گرمی همون غذای پر کالریه و سردی همون غذای کم کالری وگرنه مسئله مزاجها وشناختش قدمت چند هزار ساله داره . اگر اینجور باشی که خیلی خوبه و نعمت بس بزرگیه ولی مزاج میانه( و کلا" مزاجها) شاید رد پاش ونمودش

رو باید تو مسائل روحی پیدا کرد . استاد دکتر مجد تیموری مگفت 1 در صد افراد جامعه نرمالند _ کاش منم جزو اونا بودم) در کل مطلب تشخیص مزاج که بالا اومد اشتباه و غلط غلوط توش زیاد بود _ دوست داشتن غذا هم که گفته بود اصلا" معیار خوبی برا تشخیص مزاج نیست ( قهوه خوب درست میکنی مهمونت شیم؟

سلام دوست عزیز اگه شما میگی مثلا کم کالری همون سردی نیست از اینها که می گم کدومشون پر کالریه؟
1.خیار2.دوغ3.آلو و... هرچی که ترشه باشه در بیشتر اوقات سرده مثل لیمو ترش ولواشک و... درضمن کسایی که می خوان بدونن طبع سرد دارن یا نه به عنوان مثال من طبعم گرمه واگر 100گرم تخمه آفتابگردون بخورم حتما گلودرد میشم ودرضمن در لحجه ما از قدیم به غذاهای گرم میگم پر زوری یعنی انرژی زیاد دارن پس میشه همون پر کالری:31:

dr_sohrab
18-01-2011, 02:34
دوست عزیز گردو گرده ولی آیا هر گردی گردوست. اول خوب بخون چی نوشتم. اون مثال منو در موردش فکر کن خودت جوابشو پیدا میکنی . خیلیهاشون بر هم منطبقآ ولی نه همه موارد پس گرمی مساوی با پر کالری نیست و سردی معادل کم کالری نیست

outpost
18-01-2011, 10:21
طبع سرد و گرم مربوط به PH خون مي باشد.

فكر ميكنم بچه هاي اينجا اطلاعات خيلي كمي از طب سنتي داشته باشن.

PH خون انسان در حالت طبيعي 7.41 هستش.

غذا با طبع گرم : غذاهايي كه اين PH رو افزايش بدن و خون رو به سمت قليايي تر شدن ببرن - بالاي 7.41

غذا با طبع سرد : غذاهايي كه اين PH رو كاهش بدن و خون رو به سمت اسيدي شدن ببرن- پايين 7.41

البته تغييرات PH خون بسيار اندكه ، ولي همين مقدار اندك باعث تغيير و تحولات خيلي زيادي در بدن انسان ميشه.

براي آشنا شدن با طب سنتي بد نيست كه به كتابهاي نوشتاري و صوتي " دكتر خداداد" مراجعه كنيدو

outpost
18-01-2011, 10:34
اين چيزها خرافست . منابع و مراجع معتبر پزشكي تا الان قبول نكردن اين حرفها رو

همين الان بزاق دهان ، خون و ادرار گرفته ميشه تا ميزان PH بدن رو تعيين كنن و بر اساس اون به افراد برنامه غذايي بدن.

در ضمن شما به هيچ وجه نميتونيد طب سنتي رو زير سوال ببريد. در كتاب الحاوي زكرياي رازي مسايلي مطرح شده كه حتي علم جديد هم هيچوقت بهشون نپرداخته.

مثلا در كتاب الحاوي تمام مسايلي كه ممكنه باعث ايجاد سرطان ميشه ، گفته شد كه همه اونا الان ثابت شدن كه درسته.تازه اين كتاب براي گذشته هاي بسيار دور هستش ولي در 23 جلد تمام بيماريها ، علايمشون رو ذكر كرده.

فكر كنم اولين مساله براي سرطان رو گفته كه ، ترشح بعضي مواد از كبد باعث ايجاد سرطان ميشه. متاسفانه علم امروزي هنوز هيچ تحقيقي در مورد نقش كبد در ايجاد سرطان ها نكرده.

به هيچ وجه طب سنتي رو دست كم نگيريد.

salmankhan9989
18-01-2011, 14:31
اين چيزها خرافست . منابع و مراجع معتبر پزشكي تا الان قبول نكردن اين حرفها رو
واقعا شما فکر می کنید اینها خرافست؟
من که به طب سنتی از طب امروزی خیلی بیشتر اعتقاد دارم وبه نظر من طب سنتی معتبر تر هست

dr_sohrab
19-01-2011, 03:33
طبع سرد و گرم مربوط به PH خون مي باشد.

فكر ميكنم بچه هاي اينجا اطلاعات خيلي كمي از طب سنتي داشته باشن.

PH خون انسان در حالت طبيعي 7.41 هستش.

غذا با طبع گرم : غذاهايي كه اين PH رو افزايش بدن و خون رو به سمت قليايي تر شدن ببرن - بالاي 7.41

غذا با طبع سرد : غذاهايي كه اين PH رو كاهش بدن و خون رو به سمت اسيدي شدن ببرن- پايين 7.41

البته تغييرات PH خون بسيار اندكه ، ولي همين مقدار اندك باعث تغيير و تحولات خيلي زيادي در بدن انسان ميشه.

براي آشنا شدن با طب سنتي بد نيست كه به كتابهاي نوشتاري و صوتي " دكتر خداداد" مراجعه كنيدو

شما که دارین یه رفرنس علمی بدین که این مطلب تو اون نقل شده باشه. میشه رفرنس علمی بدین که مطلب بالا رو تایید کنه؟ رفرنس علمی در این مورد وجود نداره . من دراوردیه . ایشون نه پزشکن نه دکتر. حرفای اشتباه هم تو مطالبشون زیاده . میدونین یه عده ای از این طرف بوم افتادن یه عده از اون طرف بوم .یه عده بن کل طب قدیمو رد میکنن یه عده بن کل طب جدیدو در حالی که هردو کارکردهای خودشونو دارند. طب جدید رو کدوم غقل سلیمی میتونه رد کنه؟ طب سنتی نیز ریشه چند هزار ساله داره وبعض مواردش ریشه در کلام پیامبران و ائمه وبزرگان داره و بعضیش حاصل تجربیات نسل های گذشته. در مورد بعضی بیماری های مزمن وبیماری هائی که طب جدید درمانی برا اون نداره موثره وگاهآ شاید معجزه آ سا. مگر همین طب جدید ریشه در طب بوعلی نداره؟ و مگر ده ها سال کتاب قانون در دانشکده های پزشکی غرب تدریس نمیشد؟ ومگر بوعلی یک حکیم ودانشمندنبود که پایه علمش حاصل کتابها مطالب وتجربیات گذشتگان بود؟

outpost
19-01-2011, 08:48
شما که دارین یه رفرنس علمی بدین که این مطلب تو اون نقل شده باشه. میشه رفرنس علمی بدین که مطلب بالا رو تایید کنه؟ رفرنس علمی در این مورد وجود نداره . من دراوردیه . ایشون نه پزشکن نه دکتر. حرفای اشتباه هم تو مطالبشون زیاده . میدونین یه عده ای از این طرف بوم افتادن یه عده از اون طرف بوم .یه عده بن کل طب قدیمو رد میکنن یه عده بن کل طب جدیدو در حالی که هردو کارکردهای خودشونو دارند. طب جدید رو کدوم غقل سلیمی میتونه رد کنه؟ طب سنتی نیز ریشه چند هزار ساله داره وبعض مواردش ریشه در کلام پیامبران و ائمه وبزرگان داره و بعضیش حاصل تجربیات نسل های گذشته. در مورد بعضی بیماری های مزمن وبیماری هائی که طب جدید درمانی برا اون نداره موثره وگاهآ شاید معجزه آ سا. مگر همین طب جدید ریشه در طب بوعلی نداره؟ و مگر ده ها سال کتاب قانون در دانشکده های پزشکی غرب تدریس نمیشد؟ ومگر بوعلی یک حکیم ودانشمندنبود که پایه علمش حاصل کتابها مطالب وتجربیات گذشتگان بود؟

با توجه به اينكه رشته تحصيلي من ارتباطي با علوم پزشكي نداره ، بيشتر از اين نميتونم تو بحث شركت كنم ولي چون حدس ميزنم شما پزشك باشيد و تخصص بيشتري داشته باشيد ، توصيه ميكنم كه متن زير رو بخونيد.

==============================

به همت محقق ايراني و براي اولين بار در جهان
تجربيات طب سنتي مورد تاييد پزشكي مدرن قرار گرفت
تاريخ انتشار 19/01/87 شماره سريال 16950
طاهره ساعدی
پژوهشگران ايراني براي اولين بار در دنيا تجربيات موجود در طب سنتي را با قالب ها و ساختارهاي علوم پزشكي مدرن ثابت كردند. دكتر شهرام شهابي، مجري اين پژوهش و عضو هيئت علمي دانشگاه اروميه، ضمن اشاره به اين موضوع مي گويد: براساس نتايج پژوهش صورت گرفته، تقسيم بندي افراد به ٢ دسته داراي طبع سرد و گرم در ساختار طب سنتي، كاملا براصول علمي و خصوصيات فيزيولوژيك و ايمونولوژيك بدن افراد استوار است و براين اساس مي توان راه ورود طب سنتي به پزشكي مدرن و به كارگيري وسيع روش هاي موجود در طب سنتي را براي درمان بسياري از بيماري ها هموار كرد. به گفته اين متخصص ايمونولوژيك نتيجه اين پژوهش علمي در مجله معتبر آمريكايي ISI به نام «ژورنال آو آلترناتيو آو كامپليمنتري مديسن» نيز به چاپ رسيده كه نشان دهنده تاييد آن در محافل معتبر پزشكي دنياست. به گفته دكتر شهابي با استفاده از يافته هاي اين پژوهش مي توان با كاربرد تغذيه درماني به درمان بيماري هايي همچون MS، فشار خون و آلرژي پرداخت.
دكتر شهرام شهابي، متخصص ايمونولوژي و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اروميه، مي گويد: براساس طب سنتي ايران، چين،هند،يونان و ديگر تمدن هاي باستان، افراد به ٢ دسته سردمزاج و گرم مزاج تقسيم مي شوند كه هركدام داراي خصوصيات و ويژگي هاي منحصر به فرد مي باشند. باتوجه به اين كه پزشكي مدرن چندان توجهي به اين دسته بندي ها و تقسيمات ندارد و اصولا علاقه چنداني به طب سنتي نشان نمي دهد، ما بر آن شديم تا با نشان دادن اساس علمي و فيزيولوژيك اين آموزه ها و تجربيات غني گذشتگان و دانشمندان برجسته اي چون ابن سينا، جامعه پزشكي مدرن ايران و دنيا را به سمت كاربرد و استفاده از طب سنتي سوق دهيم.اين پژوهشگر مي افزايد: تاكنون هيچ تحقيقي در مورد تفاوت افراد داراي طبع هاي گرم و سرد از نظر دانش جديد پزشكي انجام نشده بود و ما براي نخستين بار در جهان با مطالعه و تحقيق روي ويژگي هاي ذاتي و ظاهري افراد و تفاوت هاي ايمونولوژيك و فيزيولوژيك آنان دريافتيم، نحوه عملكرد اعصاب و هورمون ها در انسان ها متفاوت مي باشد.دكتر شهابي مي افزايد: طب سنتي ايراني يك طب مكمل است كه در ايران و بسياري از مناطق ديگر جهان مورد استفاده قرار مي گيرد و اثر بخشي وعوارض جانبي كم آن از قرن ها پيش بر همگان آشكار شده است اما مشكل اصلي موجود بر سر راه طب سنتي ناشناخته بودن مكانيسم هاي عمل و اثربخشي آن از نظر پزشكي مدرن است و با وجود پيشرفت هاي زيادي كه در عرصه هاي مختلف علوم صورت گرفته است، درمان هاي حوزه طب سنتي هنوز برپايه تجربيات گذشتگان، آزمون و خطا و مراجعه به متون باقي مانده از گذشته هاي دور مي باشد. به عبارت ديگر از نظر علمي مطلب جديدي به درمان هاي حاصل از اين طب افزوده نشده است.در صورتي كه اگر مكانيسم هاي تاثيرگذار روش هاي درماني طب سنتي به لحاظ علمي مشخص و در واقع كاربرد آن علمي تر شود، هم مي توان با بهره گيري از فناوري هاي نوين از طب سنتي براي تشخيص و درمان بسياري از بيماري ها استفاده كرد و هم در راستاي ارائه و معرفي طب غني سنتي در سطح جهان به نحو گسترده وارد عمل شد.دانش آموخته دانشگاه تربيت مدرس ادامه مي دهد: يكي از مفاهيم پايه در طب سنتي وجود ٢ طبع يا مزاج گرم و سرد است؛ براين اساس افراد داراي طبع گرم، اشخاصي پرانرژي، پركار، فعال و برون گرا هستند كه احساسات خود را به سرعت بروز مي دهند. اين افراد داراي تحريك پذيري بسيار بالا هستند، نبض سريع، احساس گرمي و حرارت زياد و رگ هاي برجسته از خصوصيات اين دسته افراد است كه معمولا در هواي سرد به راحتي با عوامل فيزيولوژيك و فيزيكي موجود گرم مي شوند اما خنك شدن بدن آن ها در هواي گرم به راحتي امكان پذير نيست. در مقابل افراد داراي طبع سرد كساني هستند كه بيشتر حالت سستي، ناتواني و كمبود انرژي دارند، احساس ضعف در آن ها شايع است، معمولا درون گرا هستند و احساسات خود را كمتر بروز مي دهند. نبض آن ها آرام تر مي زند، داراي رگ هاي باريك هستند. اين افراد همچنين حس تحريك پذيري پايين تري دارند، بي خيال و غيرحساسند و به دليل وجود رگ هاي باريك و جريان كندتر خون، در آن ها سفيدي و گاه رنگ پريدگي مشهود است. بدن اين افراد در هواي سرد به راحتي با عوامل فيزيكي و فيزيولوژيك گرم نمي شود و سرما تا مدت زيادي در بدن اين افراد باقي مي ماند. افراد سردمزاج معمولا غذاهاي سرد از نظر طب سنتي را به خوبي تحمل نمي كنند، همان طور كه افراد گرم مزاج نيز تمايلي به خوردن غذاهايي كه از نظر طب سنتي گرم ناميده مي شود، ندارند. البته عده كمي از افراد هم داراي طبع معتدل هستند ولي حتي در آن ها هم سردي و گرمي طبع و مزاج ديده مي شود.دكتر شهابي در ادامه تصريح مي كند: در اين پژوهش، اين مقوله مهم را مورد بررسي قرار داديم افرادي كه از لحاظ طب سنتي به ٢ دسته گرم و سرد مزاج تقسيم مي شوند، آيا از نظر علم جديد و مدرن پزشكي نيز با هم تفاوت دارند يا خير. براساس يافته هاي دانش پزشكي پاسخ به استرس ها و كنش هاي محيطي از طريق ٣ سيستم اعصاب سمپاتيك، پاراسمپاتيك و غدد فوق كليوي انجام مي شود كه تحريك هركدام از اين سيستم ها تاثير متفاوتي روي هموستاز يا حفظ تعادل و عملكردهاي بدن دارد. ما در پژوهش انجام شده، فعاليت اين سيستم ها را در افراد داراي طبع هاي گرم و سرد مورد بررسي قرار داديم و تفاوت هاي آشكاري در آن ها مشاهده كرديم.تحريك اعصاب سمپاتيك عامل اصلي ترشح هورمون نوراپي نفرين و عامل اصلي ترشح هورمون هاي اپي نفرين و كورتيزول غدد فوق كليوي است. همچنين پاسخ هاي ايمني بدن يك انسان كه نقش مهمي در حفظ تعادل اعمال بدن دارد به ٢ دسته تي هلپروان (TH1) و تي هلپرتو (TH2) تقسيم مي شود كه انحراف پاسخ ايمني به سمت TH1، باعث تقويت پاسخ ايمني سلولي و انحراف پاسخ ايمني بدن به سمت TH2، باعث تقويت پاسخ ايمني هرمورال، توليد آنتي بادي و همچنين واكنش هاي آلرژيك مي شود. سيستم عصبي سمپاتيك، بدن را در مقابل استرس ها و حوادث ناگهاني آماده مي كند، ضربان قلب را افزايش مي دهد و باعث ترشح غدد فوق كليوي آدرنالين مي شود. آدرنالين هورموني است كه قدرت بيشتري به عضلات مي دهد تا واكنش هاي سريعي انجام دهند. در حالي كه پاراسمپاتيك برعكس سمپاتيك عمل مي كند؛ بدين معنا كه بدن را آماده استراحت مي كند.به گفته دكتر شهابي، در اين پژوهش فعاليت سيستم هاي ياد شده در افراد داراي طبع هاي گرم و سرد مورد بررسي قرار گرفت؛ چون به نظر مي رسيد اين تفاوت ها به تفاوت در نوع پاسخ بدن در قبال استرس ها با استفاده از سيستم هاي عصبي سمپاتيك، پاراسمپاتيك يا غدد فوق كليوي يا تفاوت در پاسخ هاي ايمني بدن برمي گردد. به همين دليل اين پاسخ ها را در افراد گرم مزاج و سرد مزاج مورد بررسي قرار داديم و دريافتيم كه در افراد داراي طبع گرم تحريك و«Tone» (تون) عصبي سمپاتيك محيطي بالاتر از افراد داراي طبع سرد است. (سيستم عصبي سمپاتيك به ٢ بخش محيطي وفوق كليوي تقسيم مي شود كه سيستم عصبي سمپاتيك محيطي ناشي از تحريك اعصاب سمپاتيك است. در حالي كه سيستم عصبي سمپاتيك فوق كليوي ناشي از ترشح هورمون اپي نفرين از غدد فوق كليوي است) در حالي كه در اين افراد سيستم عصبي پاراسمپاتيك و غدد فوق كليوي تحريك كمتري دارد. اما افراد داراي طبع سرد سيستم عصبي سمپاتيك آدرنال يا فوق كليوي فعال تري نسبت به سيستم عصبي پاراسمپاتيك محيطي دارند، سيستم عصبي پاراسمپاتيك آن ها نيز تحريك بيشتري دارد. از نظر سيستم ايمني افراد داراي طبع گرم تمايل بيشتري براي پاسخ هاي TH2 دارند. بنابراين توليد آنتي بادي و واكنش هاي آلرژيك در آن ها بيشتر است.براساس اصول طب سنتي كه در كتاب ابن سينا به آن اشاره شده است، نوزادان داراي مزاج گرمي هستند و به تدريج كه رشد مي كنند مزاج آن ها متفاوت مي شود. از سوي ديگر يافته هاي ايمونولوژيك نيز نشان مي دهد، وقتي بچه متولد مي شود شيفت ايمني اش به سمت TH2 است و با رشد آن ها، جهت شيفت ايمني به سمت TH2 كمتر مي شود كه اين امر نيز مويد درست بودن آموزه هاي طب سنتي ماست. همچنين مواردي كه در مورد خوراكي هاي گرم (از نظر طب سنتي) ذكر مي شود چون شيفت ايمني را به سمت TH2 افزايش مي دهد، باعث ايجاد مجموعه اي از واكنش ها و رفتارهاي خاص در انسان مي شود. همچنين براساس طب سنتي افراد مبتلا به MS بيشتر داراي طبع سرد هستند، به عبارت ديگر افراد سرد مزاج آمادگي بيشتري براي ابتلا به MS دارند. تحقيقات و پژوهش ها نشان مي دهد اين اعتقاد درستي است، چون در بيماري MS شيفت ايمني به سمت TH1 است. همچنين براساس طب سنتي افزايش يا كاهش فشار خون عارضه اي است كه بيشتر گريبان افراد گرم مزاج را مي گيرد كه با توجه به نتايج پژوهش ها، در افراد داراي طبع گرم Tone عصبي سمپاتيك بالا باعث ايجاد فشار خون مي شود، در حالي كه در افراد داراي طبع سرد،بالا بودن «تون» عصبي پاراسمپاتيك باعث كاهش فشار خون مي شود.دكتر شهابي يادآور مي شود: غذاها هم در طب سنتي به ٢ دسته گرم و سرد تقسيم شده است و براساس يافته هاي حاصل از پژوهش ما غذاهاي گرم باعث شيفت سيستم ايمني به سمت TH2 مي شود و از سوي ديگر نيز باعث بالا رفتن «تون» عصبي سمپاتيك محيطي و كاهش Tone عصبي سمپاتيك فوق كليوي و عصب پاراسمپاتيك و كاهش ترشح هورمون كورتيكواستروئيد از غدد فوق كليوي مي شود كه اين فرآيندها به نوبه خود موجب انرژي زايي و افزايش فعاليت مي شود.دستيابي به نتايج بسيار خوب در اين پژوهش زمينه را براي درمان بعضي بيماري ها آماده مي كند. دكتر شهابي با اشاره به اين مسئله مي گويد: به عنوان مثال در بيماري MS كه پاسخ سيستم ايمني به سمت TH1 است، مي توانيم با استفاده از غذاهاي گرم (از نظر طب سنتي) شيفت ايمني را به سمت TH2 ببريم. همچنين به افراد داراي فشار خون چنانچه در طب سنتي هم اشاره شده است، توصيه مي كنيم از غذاهاي سرد استفاده كنند. در واقع نتايج اين پژوهش هم مهر تاييدي از نظر علمي بر طب سنتي مي زند و هم فرآيند به كارگيري مواد خوراكي و غذايي را در درمان بيماري ها گسترش مي دهد. به عنوان مثال سيستم ايمني افراد داراي آلرژي بيشتر به سمت TH2 است.
وي تصريح مي كند: در اين تحقيق از ٣٧ داوطلب مرد با ميانگين سني ٢٠ تا ٤٠ سال استفاده كرديم و پس از تقسيم آن ها به ٢ دسته سردمزاج و گرم مزاج با همكاري پزشكان متخصص طب سنتي، سيستم عصبي و ايمني آن ها را مورد بررسي قرار داديم و پس از يك سال به نتايج بسيار مطلوبي رسيديم كه حاصل آن چاپ يك مقاله علمي ISI در مجله معتبر آمريكايي «ژورنال آو آلترناتيو آوكامپليمنتري مديسن» است. با وجود غناي طب سنتي تاكنون نه تنها در ايران بلكه در دنيا نيز چنين تحقيقي صورت نگرفته است و ما براي اولين بار اقدام به انجام چنين پژوهشي كرديم و مطمئن هستيم اين پژوهش گامي بسيار بلند در جهت ورود طب سنتي به پزشكي مدرن و پيشرفته و كاربرد بيشتر آن دردرمان بيماري ها خواهد بود؛ چون آزمايش هاي مدرن علمي مهر تاييدي بر اين تجربيات گذاشته است. به اين ترتيب پزشكاني كه حتي در داخل كشور اعتقادي به طب سنتي ندارند، بايد باور كنند كه آنچه در متون پزشكي گذشتگاني مانند ابن سينا وجود دارد، با علم امروزي كاملا مطابق است.

salmankhan9989
19-01-2011, 09:55
نوشته واقعیت غیر قابل انکار خوب "ماست خیلی چرب" مگه کالری زیادی نداره؟ ولی جزو غذاهای سرد به حساب میاد

پس این دو قضیه در همه موارد منطبق بر هم نیستن

دکتر عزیز خب این معلومه که ماست خیلی چرب باید پرکالری باشه در ضمن چون چربی گرم حساب میشه وماست سرد پس خنثی میشن و دیگه سرد نیست ولی ماست بدون چربی صددرصد سردی هست وکم کالری شما یک مثال دیگه بزن دکتر جان
درضمن مسئله تشخیص مزاج که خیلی خیلی سادست من غذاهای گرم به من نمی سازه مثلا اگر گرمی بخوردم دچار خارش جوش وگلودرد و...میشم وخودم هموشونو هم امتحان کردم یکی از نشانه هایی که اگر گرمی شما را اذیت کند سوزش ادرار است اینو خودم تجربه کردم که میگم

morsadr
19-01-2011, 15:30
دکتر عزیز خب این معلومه که ماست خیلی چرب باید پرکالری باشه در ضمن چون چربی گرم حساب میشه وماست سرد پس خنثی میشن و دیگه سرد نیست ولی ماست بدون چربی صددرصد سردی هست وکم کالری شما یک مثال دیگه بزن دکتر جان
درضمن مسئله تشخیص مزاج که خیلی خیلی سادست من غذاهای گرم به من نمی سازه مثلا اگر گرمی بخوردم دچار خارش جوش وگلودرد و...میشم وخودم هموشونو هم امتحان کردم یکی از نشانه هایی که اگر گرمی شما را اذیت کند سوزش ادرار است اینو خودم تجربه کردم که میگم

دوست عزیز قبل از اینکه شما مثال از سردی و گرمی بخواهید ابتدا لیست مواد سرد و گرم را طبق یک منبع معتبر معرفی کنید تا از روی آن مثال زده شود . الان هر مثالی زده9 شود شما طبق ایده خودتون میگید این سرده یا گرمه به عنوان مثال شما می گید ماست کم چرب سرده و ماست پرچرب گرم :18: . پس ابتدا شما لیست معتبر اعلام کنید و سپس در مورد کآلری آنها با هم بحث می کنیم .

dr_sohrab
19-01-2011, 22:33
پاسخ دوست گرامی outpost 1.کجای این تحقیق اسم ph اومده ؟ من گفتم رفرنسی که ربط ph با سردی گرمی رو ذکر کرده بدین. شما مطلبی که نوشتین تایید تجربيات طب سنتي توسط پزشكي مدرن بود 2. من خودم دوست دار طب سنتی خصوصآ طب اسلامی هستم . من کجا با طب سنتی مخالفت کردم که این متنو کپی پست کردین؟ 3."تجربيات طب سنتي مورد تاييد پزشكي مدرن قرار گرفت" هم اشتباست ومتن زیر اون اونو تایید نمیکنه . تو پزشکی چاپ یک مقاله در یک نشریه هر چند معتبر دلیل بر تایید اون نیست . زمانی یه مطلب مورد تایید پزشکی مدرن قرار میگیره که اون مطلب وارد رفرنس و تکست های پزشکی بشه (ویا تعداد مقالاات و نحقیقا ت متعدد ومکرر وتوسط مراکز ودانشگاههای مختلف به موازات هم اون نتیجه رو تایید کنند ) متاسفانه هنوز تحقیقات درست حسابی توسط مراکز معتبر علمی دنیا در این مورد انجام نشده.

---------- Post added at 11:33 PM ---------- Previous post was at 11:28 PM ----------

وا اما ماست!!!!!!!!!! میشه یه کتاب سنتی رو لینک بدی که گفته ماست چرب گرمه؟ نه آقا جون ماست سرده عرق زنیان یکی از چیزاییه که بیشترین درجه گرمی رو تو طب سنتی داره ؟ پرکالریه؟ no

salmankhan9989
20-01-2011, 13:25
دوست عزیز قبل از اینکه شما مثال از سردی و گرمی بخواهید ابتدا لیست مواد سرد و گرم را طبق یک منبع معتبر معرفی کنید تا از روی آن مثال زده شود . الان هر مثالی زده9 شود شما طبق ایده خودتون میگید این سرده یا گرمه به عنوان مثال شما می گید ماست کم چرب سرده و ماست پرچرب گرم :18: . پس ابتدا شما لیست معتبر اعلام کنید و سپس در مورد کآلری آنها با هم بحث می کنیم .
دوستان من نگفتم ماست پر چرب گرمه چربی ماست گرمه دیگه اینو قبول دارین که چربی ها پرکالری وگرم هستن یا تو اینم شک دارین؟؟
اینم یک لیست معتبر مواد سرد وگرم از سایت تبیان
با خوردن مواد غذایی، بدن انسان از دو منظر دچار تغییراتی میگردد.
منظر اول سردی و گرمی بدن است. بعضی از مواد غذایی، گرما بخش جسم آدمی هستند و برخی سرد کننده (سست کننده).
منظر دوم تری و خشکی یعنی میزان آب بدن. بعضی از مواد غذایی رطوبت بخش هستند و باعث زیاد شدن مایعات بدن می گردند و برخی خشکی دهنده هستند و باعث زیاد شدن املاح بدن می گردند. لازم به ذکر است میزان تاثیر مواد غذایی از لحاظ هر یک از دو منظر فوق الذکر، خود دارای درجه و مرتبه می باشد به طور مثال امکان دارد یک مواد غذایی از لحاظ گرمی دارای درجه بسیار بالا و از لجاظ تری در درجه پایینی باشد. ضمناً برای تعدیل طبع یک ماده غذایی می توان از ترکیب آن با مواد غذایی دیگر که دارای طبع مختلفی با آن هست به عنوان مصلح استفاده نمود به طور مثال برای تعدیل سردی ماست می توان آنرا با موسیر میل نمود.
غیر از مواد غذایی رفتارها، محیط و احساسهای مختلف همچون شادی، ترس و ... نیز اثرات گرما یا سردی بخش و تر و خشک کننده دارند.
خورش های ایرانی نیز با توجه به ترکیبات و ادویه مورد استفاده، دارای طبع متعادل هستند.

در ذیل لیست مواد غذایی به تفکیک طبع آنها تقدیم می گردد:

مواد غذایی گرم و تر (دم) - بهاری:
لبنیات : کره، ماست چکیده، شیر محلی تازه گاو و شیر گوسفند
صیفی جات: خربزه، خیار چنبر، طالبی و گرمک
میوه ها: آناناس، انجیر تازه و خشک، انگور، خرما، سیب شیرین، قیسی، گیلاس، گلابی، موز، مویز، بالنگو، اقسام توت و کشمش
ریشه ها: انوع ترب، زردک، سیب زمینی ترش، شلغم و هویج
سبزی ها: شبدر، تربچه و ترب
حبوبات: گندم و اقسام لوبیا
گوشتها: جگر سیاه و سفید، پاچه، گوشت گوسفند (بره)، بوقلمون، مرغ محلی، میگو، زبان و چشم
مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین، بادام زمینی، تخم طالبی، تخم خربزه و کنجد
متفرقه: شیره انگور، روغن کنجد، روغن گاو، دنبه، روغن بادام تلخ، ارده، سمنو و خاکشیر

مواد غذایی گرم و خشک (صفرا) - تابستانی:

لبنیات : پنیر کهنه
صیفی جات: بادنجان و فلفل سبز
میوه ها: انبه، به، زیتون و نارگیل
ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری و موسیر
سبزی ها: برگ چغندر ، پونه، نعناع، پیازچه، ترخون، مرزه، تره تیزک (شاهی)، جعفری، رازیانه، ریحان، شاهتره، شنبلیله، شوید، کرفس، اقسام کلم بستانی، گزنه، مارچوبه، تره و تره فرنگی
حبوبات: جوی دوسر (چاودار)، لپه، نخود و برنج کته ای
گوشتها: آهو، اردک، گاو (هرچه سن گاو بالاتر باشد، سردی آن بیشتر می شود و در گروه سرد و خشک جای می گیرد)، بلدرچین، گنجشک، شتر مرغ، شتر، کبوتر، خروس، کباب و دل
مغزهای گیاهی: بادام هندی، بادام درختی تلخ، بادام کوهی، پسته کوهی، پسته، تخم آفتابگردان، چلغوز، فندق و گردو
ادویه ها: آویشن، اسپند، چای سبز و سیاه، خردل، دارچین، انیسون، زردچوبه، زعفران، زنجبیل، زنیان، زیره، سیاهدانه، فلفل، کاکائو، گلپر، وانیل، هل و نمک
متفرقه: روغن زیتون، شیره خرما، عسل، شکر سرخ یا سفید و عرق بهار نارنج

مواد غذایی سرد و خشک (سودا) - پاییزی:

لبنیات : کشک و قراقروط
میوه ها: شاه توت، تمشک، آلبالو، ازگیل، انار ترش، بالنگ، تمر هندی، زالزالک، زرشک، ذغال اخته، سنجد، غوره، کنار، گریپ فروت، لیمو عمانیریال نارنج، به ترش، لیمو ترش و سیب ترش

سبزی ها: ترشک، ریواس و گشنیز
حبوبات: ارزن، باقلا خشک، برنج (آبکش)، جو، ذرت، عدس و ماش
گوشتها: بز، قلوه، سیرابی و شیردان
مغزهای گیاهی: بلوط خوراکی و شاهدانه
ادویه ها: سماق، نشاسته و قهوهمتفرقه: شکر فراورده شده صنعتی، سرکه و آبغوره مواد غذایی سرد و تر (بلغم) - زمستانی:

لبنیات : پنیر تازه، خامه، دوغ، ماست، سرشیر و شیر پاستوریزه
صیفی جات: خیار، اقسام کدو، گوجه فرنگی، هندوانه و کدو حلوائی
میوه ها: توت فرنگی، آلو، آلوچه، انار شیرین، پرتقال، زردآلو، شفتالو، شلیل، کیوی، لیمو شیرین، نارنگی، هلو، آب فشرده انار

ریشه ها: سیب زمینی
سبزی ها: اسفناج، بامیه، خرفه، قارچ خوراکی، کاسنی، کاهو و لوبیا سبز
حبوبات: باقلا تازه و نخود سبز
گوشتها: انواع ماهی و مغز گوسفند
مغزهای گیاهی: تخم کدو، تخم هندوانه، خشخاش و به دانه
متفرقه: اسفرزه، گلاب و ماء الشعیررژیم غذایی پنج صفحه ای برای بیماران ام اس، صرع و آرتریت رماتوئید

morsadr
21-01-2011, 15:29
دوست عزیز در همین لیست مثلا شما فکر می کنید خیار چمبر ماده پر کالری می باشد ؟ یا مثلا خامه را که در رده سردی ها قرار داده اید آیا کمتر از شیر کالری دارد ؟ و مثالهای بسیار زیاد دیگر از لیست خودتون .:13:

salmankhan9989
21-01-2011, 15:41
دوست عزیز در همین لیست مثلا شما فکر می کنید خیار چمبر ماده پر کالری می باشد ؟ یا مثلا خامه را که در رده سردی ها قرار داده اید آیا کمتر از شیر کالری دارد ؟ و مثالهای بسیار زیاد دیگر از لیست خودتون .:13:
شیر درگروه سردی ها قرار دارد نوشته زیر رو بخونید واز لیست مواد سرد چندتا پرکالری نام ببرین!!!

رطب ایرانی تئوری بنیادینی داریم به نام اخلاط چهار گانه (سودا و صفرا و بلغم و خون )ونیز مفاهیم سردی و گرمی که اساس این طب و تمام راه کارهای بهداشتی ودرمانی آن بر این تئوری بنا نهاده شده است . غذا و اصول تغذیه نیز از این تئوری اختلاط رابعه و سردی و گرمی پیروی میکند .

هر انسانی بطور سرشت و ژنتیکی دارای طبیعتی سرد یا گرم است .

طبیعت گرم یعنی فرد گرمایی است ( تحمل گرما را ندارد وهوای خنک برای وی مناسب تر است )در زمستان لباس کم می پوشد .آب زباد میخورد.میل به خنکی ها وغذاهای سرد نظیر ماست وخیار و ترشی دارد .در صورت مصرف غذاهای گرم نظیر عسل و خرما و دارچین بدن او دچار التهاب شده وممکن است جوش و خارش و کهیر پیدا کند .صورت او سرخ و دستانش داغ است . پر انرژی است .

طبیعت سرد یعنی فرد سرمایی است (تحمل سر ما را ندارد وهوای گرم برای وی مناسب تر است.)در زمستان لباس زیاد می پوشد .آب کم میخورد. میل به گرمی ها و غذاهای گرم نظیر عسل و کنجد و زنجبیل و شیرینیها دارد. در صورت مصرف غذاهای سرد نظیر ماست .خیار .دوغ گوشت گوساله دچار ناراحتیهایی نظیر آبریزش دهان .پر خوابی.درد اندامها و استخوان درد ، سستی عضلات وبی حالی و بی حوصلگی خواهد شد .به غیر از گرمی و سردی صفات اخلاط چهار گانه را تشکیل خواهد داد .

اخلاط چهار گانه ترکیباتی هستند سیال و مایع که بدین گونه شکل میگیرند:غذایی که ما میخوریم درکبد تغییر ماهیت داده وفعل و انفعالاتی روی ان صورت میگیرد و به چهار شکل در میاید: ترکیبی قرمز متمایل به زرد به نام صفرا که به هضم غذا کمک می کند .حرکات روده را می افزاید.مسیر گردش خون در عروق را باز میکند.تیزی و حدت ذهن میدهد و کارکرد مغزی را می افزاید.صفرا ضد عفونت هاست. صفرا از تمام خلط ها سبک تر بوده و درصد ر خواهد ایستاد ترکیب دیگر سرخ رنگ است ونام دم یا خلط خون به خود میگیرد که حامل اکسیزن و مواد غذایی به بافت ها و سلولهای بدن است و لایه ی دوم و پایین تر از صفرا خواهد ایستاد.ترکیب سوم قرمز صورتی یا قرمز کم رنگ است که پایینتر از دم (خون)خواهد ایستادو بلغم نام دارد و وظیفه تسهیل کار مکانیکی و لغزش مفاصل روی هم تشکیل بافت عصبی و سلولهای مغزی .اب میان بافتی و شبکه های لنفاوی می باشد.

ترکیب چهارم قرمز و جگری رنگ است که سودا نام داردو پایین ترین لایه و سنگین ترین خلط است.وظیفه ی طبیعی ان تحریک اشتها تشکیل بافت استخوانی خواهد بود. صفرا طبیعت گرم و خشک دارد. سودا طبیعت سردوخشک دارد.دم طبیعت گرم و تر دارد.بلغم طبیعت سرد و تر دارد.

این اخلاط چهار گانه با یکدیگر تعامل و تعادلی دارندکه در مسیر گردش خون در جایگاههای طبیعی خود به میزان تعریف شده ومتعادل قرار گرفته و وظایف ذاتی خود را انجام میدهند.

مشکل درد و بیماری ها از انجا اغاز میشود که این قرار گیری در جایگاه خاص به هم بخورد و یک یا چند خلط وارد جایگاه دیگری شده (خلط نا بجا ) ویا این که کمتر و بیشتر از حد مورد لزوم در مکانی حضور یابند و یا این که کیفیت انها ضایع شده وبه اصطلاح خلطهای فاسد شده و بد تشکیل شود.

در عالم خلقت علاوه بر انسانها تمام جانداران وحتی موجودات بیجان(گیاهان. جمادات.نباتات. حیوانات) وحتی رنگها و تصویرها و فضاها و هواها و جغرافیای سرزمینها و... داری طبع و مزاج خاص خود هستند که بحث جداگانه ای می طلبد.

هر ماده غذایی بسته به طبع و مزاج خود وقتی وارد بدن میشود موجب تولید اخلاط چهار گانه می گردد .اما یک خلط را بیشتر تولید خواهد کرد. مثلا کاهو طبع سرد و تر (بلغم زا) دارد وپس از مصرف ان خلط بلغم خون افزایش می یابد .زنجبیل گرم و خشک است (صفرا زا) وپس از مصرف ان خلط صفرای خون افزایش می یابد وبه همین شکل برنج سرد و خشک (سودا زا)و انگور گرم و تر (خون ساز یا خون زا )است.

فهرستی از غذاهای گرم و سرد و متعدل(نه گرم ونه سرد)را در اینجا میاوریم :

اغذیه گرم :

انگور .سیر. دارچین.پیاز.گلاب.فلفل سیاه. گوشت گوسفند. تره . نخود. ریحان. عسل. ارده. خرما شیره انگور. نان گندم .موز. زیتون. قهوه. گردو. کدو حلوایی .فندوق .زیره سیاه. بادام زمینی. زرد چوبه پسته. توت شلغم. روغن حیوانی.سیاه دانه.انجیر. خربزه. کنجد. نمک. کاکائو. شکلات. نبات. نعناع

اغذیه سرد:

ماهی .آلو. مرغ. گلابی. لوبیا. شاه توت. عدس. توت فرنگی. اسفناج. چغندر. ماست. ذرت. خیار. باقلا. کاهو. گوشت گاو. هندوانه. گوشت گوساله. برنج. گوجه فرنگی. قارچ. شکر. کیوی. کاسنی.پنیر. بامیه. شیر. پای. کشک.سیب زمینی.بادمجان.کدو. مرکبات.زرشک. نانجو. آلبالو.انار.گیلاس.سرکه. ماء ااشعیر.آبغوره.آب لیمو.سماق

اغذیه متعدل:

آب گوشت.بادام..سیب.کرفس.

هرکس بسته به طبع و مزاج خود باید نوع غذایی مناسب حال خود بر گزیند و بیشتر آن غذاها را مصرف کند.مثالی میزنیم:

فردی که طبع گرم صفراوی یا دموی دارد باید غذاهای خنک و سردی مثل آش انار.آش آلو.آب زرشک.خیار مرکبات.و ماست و.....مصرف کند تا گرمی و حرارت ذاتی او تعدیل شود

ودر سلامت وتعادل جسمی و گوارشی به سر ببرد.چنین فردی بایدکمتر گرمی بخوردو هر گاه غذاهای گرم مصرف کرد باید به همراه ان اقلام سردو خنک نیز بخوردو الا عوارض گرمی (جوش وخارش بدن.گر گرفتگی.بی قراری.کهیر.سوزش ادرار.سوزشسر دل.آفت دهانو....)او را آزار خواهد داد.

بلعکس فردی که طبع سرد بلغمی یا سوداوی دارد باید غذاهای گرم مصرف کندتاسردی ذاتی او تعدیل شود ودر سلامت وتعادل جسمی و گوارشی به سر ببرد. چنین فردی باید کمتر سردی بخوردوهر گاه غذاهای سرد مصرف کرد باید به همراه آن اقلام گرم نیز بخورد والا عوارض سردی (بیحالی و ضعفو سستی بدن. خواب آلودگی.نفخ معده. استخوان درد.پف آلودگی و ....)او را آزار خواهد داد.به همین دلیل در طب سنتی هر غذایی یک مصلح دارد که سردی یا گرمی غذا را به تعادل می رساند.مثلا مصلح برنج. زیره و مصلح نان . رازیانه و مصلح گوشت. پیازو مصلح عدس گلپر و مصلح انار. گلاب ومصلح شیر. هل و گلاب ومصلح مرغ .زعفران و.....بر شمرده است.

morsadr
22-01-2011, 16:41
دوست عزیز شما در لیست گذشته شیر گاو و گوسفند را در رده گرمی قرار داده بودید . مثالهایی که بنده زدم از روی لیست خودتان بود و نه از جای دیگر .
حال در همین لیست جدید آیا شما فکر می کنید نمک یا قهوه و یا زیره جزو مواد پر کالری می باشند ؟
ویا شما فکر میکنید ماست یا شیر کم کالری می باشند ؟ شکر چطور ؟ توجه داشته باشید که گوشتها هم جزو مواد پروتئینی محسوب شده و همگی کالری برابری دارند فقط تفاوت در میزان چربی آنها می باشد .
کلا مواد را به دسته پر کالری . کم کالری تقسیم نمی کنیم بلکه میزان کالری هر ماده ای را در واحد وزن آن می سنجیم و با هم مقایسه می کنیم .

dr_sohrab
23-01-2011, 00:39
عجیبه ایشون بر گفته اشتباهشون چقدر پافشاری میکنند. همون لیست خودشون چند جور گوشت رو جزو غذاهای سرد اسم بردن همین یکدونه مثال کافیست بر باطل بودن ادعای ایشون.

salmankhan9989
23-01-2011, 19:21
من نمی دونم باید چی بگم ولی میشه توضیح بدین چرا وقتی بر فرض مثال یک چیز سرد مانند ماست میخوریم باعث بی حال شدن وخستگی و... میشه ولی درعوض با خوردن مواد گرم مثلا مثل گردو بدن ما انرژی بیشتری میگیره؟

dr_sohrab
23-01-2011, 22:05
این درسته دوست عزیز ومنطبقه بر طب سنتی .ولی معناش این نیست که گرمی مترادف غذای پر کالری و سردی مترادف پرکالریه.

Life24
08-06-2011, 21:22
سلام
من طبعم شدید گرم هست
2 تا خرما جرات ندارم بخورم
به نظرتون چی بخورم؟ و چی کار کنم؟ بطعم معتدل بشه اگر سرد بشه چه بهتر :41:

Sayam
09-06-2011, 12:31
سلام
گرم مزاجی یا سرد مزاجی همیشه یک چیز شخصیه... بعضی افراد طبعشون سرده و بعضی گرم... و بهترین کار هماهنگی با این مسئله است.. یعنی شما سعی کنید گرمیجات خیلی کم بخورین ، عوضش سردیجات بیشتر بخورید..

faded
10-06-2011, 15:30
من درباره طبع سرد و گرم چیزی نمی دونم ! ولی در باره خودم میدونم که اگر یه چیزی مثل هل بخورم گلو درد میشم ولی با کاکائو و قهوه مشکلی ندارم در حالیکه میگن هردوتاشون گرمن این بستگی به بدن ادما داره که با چی سازگارن با چی نیستن

shir_farhad
10-06-2011, 15:38
به به من عاشق طبع گرمم.:21:

rhea
10-06-2011, 15:54
چیزی به نام سردی و گرمی وجود ندارد و دانش نو که از روش علمی-تجربی استفاده می کند ، هرگز چنین

چیزی را نمی پذیرد !

.

shir_farhad
10-06-2011, 15:56
کسی که به غذاهای اسپایسی علاقه داره طبعش گرمه؟