PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : گوش و آشنايي با اختلالات گوش و شنواييmosahoosein
20-11-2010, 13:10
اکثر مشکلات شنوايي به خاطر بيماري ايجاد نمي شوند. دليل اکثر اين مشکلات اين است که افراد هر چه که دوست دارند را داخل گوششان فرو مي کنند و اين کارها خطر آسيبديدگي در پي دارد.

چرک گوش

يکي از بزرگترين شکايات افراد بسته شدن گوش است که معمولاً به خاطر چرکي که با گوش پاک کن داخل گوش مي برند ايجاد مي شود. اين مشکل علاوه بر اينکه حس بسته شدن گوش را در شما ايجاد مي کند، شنوايي شما را نيز پايين مي آورد، صداي زنگ ايجاد مي کند و گاهي با درد همراه است.

هيچ نيازي به تميز کردن گوش ها با گوش پاک کن نيست. گوش خودش مکانيزمي براي تميز کردن داخل خود دارد. چربي ها و روغن هاي موجود در گوش باعث مي شود که هر ذره اي داخل آن گير کند و بعد به شکل چرک بيرون بيايد. اين کار بدون اينکه حتي متوجه آن شويد اتفاق مي افتد.

وقتي سعي مي کنيد گوشتان را تميز کنيد، اين چرک ها دوبار به عقب برمي گردند و در آنجا جمع مي شوند. حتي نيازي نيست که گوش هايتان را با حوله هم خشک کنيد. اجازه بدهيد خودشان به طور طبيعي خشک شوند يا اگر خيلي اصرار داريد با سشوار با حرارت پايين آنهار ا خشک کنيد.

روغن زيتون به نرم کردن چرک گوش و بيرون آمدن آن کمک مي کند. همچنين مي توانيد از داروخانه ها قطره مخصوص اينکار را خريداري کنيد. گاهي اوقات هم لازم است که اين چرک ها توسط متخصص گوش با سرنگ بيرون کشيده شوند.

خارش گوش

اين مشکل بسيار ناراحت کننده است و وقتي گوش ها تحت اثر اگزما يا پسوريازيس مي شوند ممکن است موجب بروز ناراحتي مداوم شود. اما خاراندن يا سيخونک زدن به آن پوشش حساس گوش را تخريب کرده و باعث مي شود عفونتي با نام اوتيس اکسترنا وارد آن شود.

اين مشکل در مواقعي که گوش به خاطر شنا کردن پر از آب مي شود هم ممکن است اتفاق بيفتد. کانال گوش ورم مي کند باريک شده و درد مي گيرد. در اين مواقع مشکل شنوايي براي فرد اتفاق مي افتد و معمولاً هم ترشحاتي از آن بيرون مي آيد.

براي درمان اين مشکل لازم است که از قطره هاي آنتي بيوتيک يا مسکن هاي قوي استفاده شود. در موارد شديدتر، لازم است که گوش توسط يک متخصص گوش تميز شود.

سوراخ کردن گوش

هر چيزي که پوست را تخريب کند مي تواند موجب بروز عفونت شود. اين مسئله معمولاً با سوراخ کردن گوش اتفاق مي افتد مخصوصاً اگر حين يا بعد از عمل سوراخ کردن مراقبت ويژه از گوش انجام نشود. بايد به دقت توصيه هاي مراقبتي را انجام دهيد.

خيلي افراد به بسياري از فلزها و بدليجاتي مثل نيکل حساس هستند و باعث مي شود که بيرون گوش ورم کند و ناراحتي براي فرد ايجاد شود.

آفتاب سوختگي

بالاي گوش بسيار درمقاب آفتاب و اشعه مضر UV حساس است. سرطان پوست گوش ها را نيز تحت اثر قرار مي دهد. حتماً وقتي در معرض آفتاب هستيد از کرم هاي مرطوب کننده يا کلاه استفاده کنيد.

مشکلات گوش در کودکان

اکثر نوزادان و کودکان با گوش هايشان مشکل دارند. ازجمله متداولترين اين مشکلات مي توان به گوش درد اشاره کرد که معمولاً در اثر عفونت اتفاق مي افتد و همچنين مشکلات شنوايي که ممکن است منجر به مشکلات حرف زدن و يادگيري شود.

عوامل مشکلات گوش

مهمترين دليل ايجاد گوش درد، عفونت ويروسي (يا باکتريايي) است که معمولاً از مشکل عفونت دستگاه تنفسي ايجاد مي شود. اين مسئله موجب التهاب گوش مياني که اوتيتيس مديا نام دارد شده و مي تواند پيشرفت کرده و به وضعيتي به نام چسب گوش تبديل مي شود که در آن گوش مياني از مايعات چسبناک انباشته مي شود.

اين عفونت ها ممکن است منجر به اختلالات شنوايي شود.

اما، از دست رفتن شنوايي در کودکان دلايل ديگري نيز مي تواند داشته باشد که مشکلات ژنتيکي، اختلالات مادرزادي، عفونت هاي دوران بارداري مادر، مننژيت يا آسيب هاي سر در دوران کودکي از آن جمله است.

تورم گوش خارجي که اوتيتيس اکسترنا نام دارد ممکن است به خاطر عفونت، آماس پوست، اگزما، يا موجودات خارجي در گوش باشد.

چرک گوش معمولاً در دوران کودکي اتفاق نمي افتد.

چه کساني در معرض خطرند؟

اوتيتيس مديا يا التهاب گوش مياني تا سن 8 سالگي کودکان را تهديد مي کند که تقريبا 20% از کودکان زير 4 سال يکبار در سال دچار آن مي شوند.

از دست رفتن شنوايي نيز ممکن است در هر سني بعد از تولد در کودک کشف شود.

علائم مشکلات گوش

مهمترين علامت اوتيتيس مديا درد و تب است. بچه هاي کوچک شايد قادر به توضيح درد خود نباشند اما بسيار تحريک پذير هستند و ممکن است به نقطه اي که در آن درد دارند اشاره کنند.

خارج شدن ترشحاتي از گوش مي تواند نشان دهنده اين باشد که پرده گوش پاره شده است، مخصوصاً اگر درد از بين برود. همچنين مي تواند نشانه اي از اوتيتيس اکسترنا باشد. گوش چسبناک نيز مي تواند منجر به از دست رفتن شنوايي يا مشکلاتي در آن شود.

از دست رفتن شنوايي ممکن است در نوزادان کوچک يا کودکان بزرگتر کشف نشود اما مطمئناً پدر و مادر متوجه عدم واکنش فرزندشان نسبت به صداها خواهند شد.

روش هاي درمان

با مسکن هاي ساده مي توانيد درد گوش را از بين ببريد.

اگر به بروز عفونت گوش مشکوک بوديد حتماً به پزشک مراجعه کنيد—اوتيتيس مديا از طريق نگاه کردن به داخل گوش با استفاده از وسيله اي به نام گوش بين تشخيص داده مي شود.

آنتي بيوتيک ها هم ممکن است به چنين بيماراني تجويز شود اما در اکثر موارد، اوتيتيس مديا خود به خود در عرض چند روز از برطرف مي شود.

گوش چسبناک ممکن است نياز به جراحي پيدا کند و در اين عمل يک لوله باريک و کوچک به نام گرومت وارد گوش شده و مايعات چسبناک را بيرون مي کشد.

از دست رفتن شنوايي بايد کاملاً توسط پزشک متخصص با انواع آزمايشات مورد بررسي قرار گيرد تا تحت مناسبترين درمان قرار گيرد.
اگر درمورد شنوايي فرزندتان نگراني داريد حتماً مسئله را با پزشک داخلي خود مطرح کنيد.

mosahoosein
21-11-2010, 12:29
مشکلات گوش

درد و ترشح از گوش به معنی وجود عفونت است - اما گاهی اوقات ممکن است درد اطراف گوش وجود داشته باشد بدون آنکه مشکل مربوط به گوش باشد

آنچه شما بايد انجام دهيد

تشخيص ها

علائم

از اينجا شروع كنيد

به سوال 6برويد

خیر

1 - آیا شما تب دارید؟
بلی
به پزشک مراجعه کنید

این درد احتمالا ناشی از عفونت گوش میانی است (اوتیت مدیا)

بلی

2 - آیا شما احساس درد عمقی در گوش دارید؟
خیر
به پزشک مراجعه نمایید

ممکن است ناشی از پارگی پرده گوش باشد

بلی

3 - آیا شما پس از شروع درد خروج ترشحات سفتی ازگوش داشته اید؟
خیر
سریعا به پزشک مراجعه نمایید
عفونتهای شدید و جدی باعث بروز چنین حالتهایی هستند
بلی
4 - آیاهمراه با ترشح از یک گوش - قرمزی درد و تورم در گوش دیگر و پوست اطراف آن دارید؟
خیر
به پزشک مراجعه کنید
عفوت استخوان پشت گوش ( ماستوئیدیت) ویا بزرگی غدد لنفاوی این ناحیه عامل آن است
بلی
5 - آیا شما احساس درد در پشت گوش دارید که با لمس آن ناحیه بشدت دردآن تشدید میشود؟
خیر
به پزشک مراجعه کنید - برای جلوگیری از تکرار این مشکلات شما هر بار پس از شنا دوش بگیرید و اگر از سلامت پرده گوش خود مطمئن هستید بین سه تا 5 قطره الکل یا سرکه سفید که تا 50% رقیق شده باشد استفاده نمایید
عفونت های کانال گوش ( گوش خارجی ) که اکثرا پس از شنا بوجود می آید عامل آن است

بلی

6 - آیا درد گوش شما با کشیدن لاله گوش تشدید میشود؟
خیر
از داروهای ضد التهاب مانند ایبوبروفن استفاده نمایید - از خوردن غذاهای سفت و جویدنی پرهیز نمایید - اگر پس گذشت یک تا دوهفته مشکل شما بهبودی نیافت ویا شدت ناراحتی طوری است که نمیتوانید براحتی غذا بخورید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه نمایید
التهاب مفصل متصل کننده فک به گیجگاه که در جویدن دخالت دارد باعث بروز چنین مشکلی است
بلی
7 - آیا هنگام باز کردن دهان مفصل جلو گوش صدا می کند و با فشار دادن این ناحیه احساس درد میکنید؟
خیر
از داروهای آنتی هیستامین و دکونژستان برای رفع مشکلتان استفاده نمایید - در صورت برصرف نشدن علائم پس از سه روز به پزشک مراجعه نمایید
این شرایط بدنبال بسته شدن مجرای ارتباطی گوش و حلق (شیپوراستاش) بوجود می آیدکه عموما پس از سرماخوردگی و آنفولانزا است
بلی
8 - آیا شما احساس پری و سنگینی در گوش دارید که با سرفه و خمیازه و بلع برطرف نمی شود و علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا دارید؟
خیر
از یک مسکن استفاده کنید - درصورت تشدید درد یا عدم بهبودی به دندانپزشک مراجعه نمایید
احتمالا مشکلات دندانی است که به گوشهایتان نیز تیر میکشد
بلی
9 - آیا شما از همان طرفی که گوش درد دارید هنگام جویدن احساس درد در دندانهایتان دارید؟
خیر
به پزشک مراجعه کنید
بدلیل بوجود آمدن اختلاف فشار احتمال دارد برای پرده گوش شما پارگی یا مشکل دیگری بوجود آمده باشد
بلی
10 - آیا ناراحتی گوش شما پس از مسافرت با هواپیما یا ضربه به گوش پدید آمده است ؟
خیر
این مشکل عموما خود بخود پس از دو تا 5 روز بهبود می یابد - اگر مشکل شما ادامه پیدا کرد و یا احساس قرمزی یا گرمی در گوش کردید به پزشک مراجعه نمایید - گذاشتن حوله یا کیف آب گرم شاید در بهبود درد به شما کمک کند
عفونت محدود در پوشش این ناحیه سبب بروز این مشکل شده است
بلی
11 - آیا احساس جوش یا کورک در مجرای گوش دارید؟
خیر
به پزشک مراجعه کنید - چون درمان اوتیت سروز نیاز به دارودرمانی و واکس گوش نیاز به خارج کردن با شستشو یا کورت دارد
این بیماری احتمالا ناشی از تجمع ترشح در پشت پرده گوش است که به آن اوتیت سروز می گویند که عموما در کودکان دیده می شود - ویا ممکن است ناشی از تجمع واکس در کانال خارجی گوش باشد
بلی
12 - آیا شما مشکل شنوایی نیز پیدا کرده اید؟
اگر بیماری شما در این چارت نمی گنجد یا احساس می کنید بیماری جدی دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید

mosahoosein
22-11-2010, 13:38
چگونه کیپی گوش خود را برطرف کنیم ؟‌آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چرا وقتی سوار هواپیما هستید گوش شما کیپ می‌شود و اگر بینی خود را گرفته، دهانتان را بسته و زور بزنید صدایی شبیه به تق را در گوش خود می‌شنوید و گوشتان باز می‌شود؟

آیا تجربه کرده‌اید که اگر با این روش گوش شما باز نشود چه گوش درد در انتظار شما خواهد بود؟ آیـا تـاکنون فـکر کرده‌اید که چرا وقتی هواپیما ارتفاع کم می‌کند بچه‌ها بی‌قرار می‌شوند و گریه می‌کنند. مشکل گوش شایع‌ترین شکایت پزشکی مسافران هواپیماست. این ناراحتی‌ها معمولاً ساده و جزئی است و موقتاً با گرفتگی و درد همراه است.

گوش از سه قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:
گوش بیرونی: لاله گوش و کانال گوش مجموعاً گوش بیرونی را تشکیل می‌دهند. کانال گوش بن بستی است که به پرده گوش ختم می‌شود.

گوش میانی: پرده گوش و استخوانچه‌های گوش به علاوه فضای پشت پرده‌گوش، گوش میانی را تشکیل می‌دهند. این قسمت از گوش نسبت به تغییرات زیاد فشار محیط می‌تواند آسیب‌پذیر باشد.

گوش داخلی: منطقه‌ای است که سلول‌های عصبی شنوایی و تعادلی را در خود جای داده است.

گوش و فشار هوا

گوش میانی، عامل مشکلات گوش، حین سفر است. گوش میانی به شکل حفره‌ای در داخل استخوان گیجگاهی است که نسبت به تغییرات فشار محیط حساس و آسیب‌پذیر است.

گوش میانی از طریق لوله‌ای به نام شیپور استاش به حلق راه پیدا می‌کند. لوله استاش که حالت ارتجاعی دارد در حالت معمول جداره‌هایش روی یکدیگر خوابیده است. هنگامی که فشار داخل حلق زیاد شود مثل هنگام بلع یا زور زدن، این فشار جدار لوله استاش را از همدیگر باز کرده و هوا به گوش میانی می‌رسد. لازم است بدانید که بهترین حالت پرده گوش وقتی است که فشار دو طرف پرده گوش با یکدیگر (یعنی با فشار محیط اطراف) برابر باشند.

هر چه از سطح زمین بالاتر برویم فشار هوا کمتر می‌شود. پس به هنگام صعود هواپیما فشار محیط کمتر از فشار گوش میانی می‌شود که در افراد سالم افزایش فشار گوش میانی از طریق شیپور استاش مستهلک می‌شود تا فشار دو طرف پرده گوش برابر شود. به هنگام نزول هواپیما، موارد ذکر شده برعکس می‌شود؛ یعنی فشار محیط به‌تدریج افزایش می‌یابد و در نتیجه فشار گوش میانی کمتر از فشار محیط می‌شود که برای جبران، باید شیپور استاش باز شده و از طریق حلق به پشت پرده گوش هوا رسانده و فشار دو طرف پرده را یکسان کند.

سرماخوردگی شایع‌ترین علت مسدود شدن شیپور استاش است. عفونت سینوس‌ها و آلرژی بینی نیز جزو علل شایع انسداد استاش هستند. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که گرفتگی بینی باعث گرفتگی گوش هم می‌شود. به‌دلیل اینکه لوله استاش کودکان باریک‌تر از بزرگسالان است انسداد شیپور استاش بیشتر نزد کودکان دیده می‌شود.

به هنگام مسافرت هوایی گاهی اوقات فشار محیط شدیداً تغییر پیدا می‌کند. برای اینکه راحت‌تر باشیم باید شیپور استاش این قابلیت را داشته باشد که مکرراً باز شده و فشار هوای پشت پرده گوش را با فشار محیط یکسان کند. این امر به‌ویژه هنگامی صدق می‌کند که هواپیما در حال فرود آمدن است.

در واقع هر موقعیتی که در آن ارتفاع یا فشار هوا سریعاً تغییر کند برای گوش مشکل ساز خواهد بود. شما ممکن است این حالت را به هنگام سوار شدن بر آسانسور یا شیرجه زدن به قسمت‌های عمیق استخر تجربه کرده باشید. خلبانان و غواصان برای فائق آمدن بر مشکلات فوق آموزش می‌بینند. شما نیز می‌توانید از آن آگاهی داشته باشید.

چگونه کیپی گوش خود را برطرف کنیم؟

به هنگام بلع، عضله‌ای فعال می‌شود که این عضله شیپور استاش را نیز باز می‌کند. وقتی شما آدامس می‌جوید یا آب نباتی می‌مکید، ناخودآگاه تولید بزاق شما و در نتیجه دفعات بلع شما بیشتر می‌شود و این امر به‌ویژه به هنگام بلند شدن و کم‌کردن ارتفاع هواپیما برای گوش‌ها مفید است. خمیازه از آدامس جویدن هم بهتر است. در طول کم کردن ارتفاع و نشستن هواپیما سعی کنید نخوابید زیرا فردی که خوابیده است آب دهانش را قورت نمی‌دهد.

اگر بلع کردن و خمیازه کشیدن، کیپی گوش شما را برطرف نکرد اقدامات زیر را انجام دهید:
مرحله اول: سوراخ‌های بینی خود را با دستتان بسته نگه دارید.
مرحله دوم: با دهانتان دم عمیقی انجام داده و هوا را در سینه خود حبس کنید.
مرحله سوم: دهان خود را ببندید و با استفاده از عضلات دهان خود سعی کنید هوا را از بینی خارج کنید، به‌طوری‌که با مقاومت انگشت شست و اشاره خود روبه‌رو شوید.

وقتی که صدای تق بلندی را بشنوید نشان دهنده این است که عمل شما موفقیت‌آمیز بوده است. ممکن است به هنگام نزول هواپیما لازم باشد این عمل را چندین بار تکرار کنید.

روشن است که نوزادان و کودکان کم سن و سال قادر نیستند به روش فوق گوش خودشان را باز کنند اما اگر آنها مشغول مکیدن سرشیشه یا پستانک باشند همان نتیجه حاصل خواهد شد. لذا به هنگام نزول هواپیما کودک خود را بیدار نگهدارید و سعی کنید با خوراندن شیر یا غذا از بروز مشکلات گوش وی جلوگیری کنید.

هشدارها

به هنگام زور زدن و وارد آوردن فشار به گوش توجه داشته باشید که فشار بیش از حد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی جدی برای گوش شود.

اگر دچار سرماخوردگی، عفونت سینوس‌ها یا حساسیت بینی هستید بهتر است که مسافرت هوایی خود را تا برطرف شدن موارد فوق به تعویق بیندازید.

اگر شما اخیراً تحت عمل جراحی گوش قرار گرفته‌اید از جراح خودتان در مورد اینکه نخستین زمانی که می‌توانید مسافرت هوایی داشته باشید سؤال کنید.

ضد‌احتقان‌ها و اسپری‌های بینی

بسیاری از مسافران هوایی با تجربه قبل از اینکه هواپیما ارتفاعش را کم کند از قرص‌ها و اسپری‌های بینی استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود که مخاط داخل بینی آنها جمع و کوچک‌تر شده و شیپور استاش آنها راحت‌تر باز شود. مبتلایان به حساسیت بینی باید قبل از پرواز، داروهای ضد‌آلرژی خود را مصرف کنند.

مبتلایان به بیماری‌های قلبی، افزایش فشار خون، بیماری‌های تیروئید، افراد مضطرب و عصبی و خانم‌های باردار باید از مصرف خودسرانه اسپری و قرص‌های ضد‌احتقان اجتناب کنند.

اگر کیپ بودن گوش شما برطرف نشد حتی پس از فرود نیز شما می‌توانید زور زدن را به دفعات تکرار کنید. استفاده کوتاه مدت از ضد‌احتقان‌ها مثل قطره نفازولین بینی نیز ممکن است کمک‌کننده باشد اما توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از ضد‌احتقان‌ها مضر است و منجر به احتقان و گرفتگی بینی می‌شود. چنانچه باز هم مشکل شما برطرف نشد لازم است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

mosahoosein
22-11-2010, 14:15
آسيب‌ به‌ گوش‌ مياني‌ در اثر تغييرات‌ فشاري‌

شرح بيماري آسيب‌ به‌ گوش‌ مياني‌ در اثر تغييرات‌ فشاري‌ در اين‌ نوع‌ آسيب‌، گوش‌ مياني‌، شيپور اُستاش(مجرايي‌ كه‌ محفظه‌ گوش‌ مياني‌ را به‌ حلق‌ وصل‌ مي‌كند) و انتهاي‌ اعصابي‌ كه‌ در گوش‌ وجود دارند متأثر مي‌شوند. علايم‌ شايع‌ ناشنوايي‌ (به‌ درجات‌ مختلف‌) احساس‌ گرفتگي‌ در گوش‌ درد خفيف‌ تا شديد در گوش‌، يا در ناحيه‌ فك‌ و پيشاني‌ گيجي‌ و منگي‌ وزوز گوش‌ گريه‌ در شيرخواران‌ و خردسالان‌ علل‌ آسيب‌ ناشي‌ از افزايش‌ ناگهاني‌ فشار محيط‌ اطراف‌، مثلاً به‌ هنگام‌ ارتفاع‌ كم‌كردن‌ سريع‌ هواپيما يا به‌ هنگام‌ غواصي‌. در اين‌ شرايط‌، هوا از راه‌ بيني‌ و حلق‌ به‌ محفظه‌ گوش‌ مياني‌ مي‌رود تا فشار در دوطرف‌ پرده‌ گوش‌ متعادل‌ شود. اگر مجرايي‌ كه‌ از حلق‌ به‌ محفظه‌ گوش‌ مياني‌ كشيده‌ شده‌ است‌ (شيپور اُستاش‌) درست‌ عمل‌ نكند، فشار در محفظه‌ گوش‌ مياني‌ كمتر از فشار محيط‌ خواهد بود. اين‌ فشار منفي‌ در گوش‌ مياني‌ باعث‌ مي‌شود پردة‌ گوش‌ به‌ درون‌ گوش‌ كشيده‌ شود. بعداً ممكن‌ است‌ خون‌ و مخاط‌ در گوش‌ مياني‌ ظاهر شود. احتمال‌ بروز اين‌ آسيب‌ وقتي‌ كه‌ فرد سرماخوردگي‌ دارد و به‌ غواصي‌ مي‌پردازد يا با هواپيما سفر مي‌كند، بيشتر است‌. آسيب‌ در اثر ضربه‌ به‌ گوش‌ خارجي‌ يا مياني‌ (بوكس‌، اسكي‌ روي‌ آب‌، تصادفات‌، و غيره‌). عوامل تشديد كننده بيماري عفونت‌ تنفسي‌ اخير پرواز با هواپيما غواصي‌ سقوط‌ با چتر نجات‌ كوهنوردي‌ در ارتفاعات‌ بالا ورزش‌هاي‌ مستلزم‌ برخورد فيزيكي‌ كم‌ بودن‌ سن‌ (شيرخواران‌ و خردسالان‌). در اين‌ حالت‌ گشادكردن‌ شيپور اُستاش‌ (با قورت‌ دادن‌ آن‌ دهان‌) دشوار است‌. پيشگيري‌ وقتي‌ كه‌ سرماخوردگي‌ داريد، غواصي‌ نكنيد. اگر مجبور به‌ مسافرت‌ با هواپيما هستيد، از قرص‌ها يا اسپري‌هاي‌ تخفيف‌دهنده‌ تورم‌ مخاط‌ حلق‌ و بيني‌ استفاده‌ كنيد. دستور دارويي‌ را رعايت‌ كنيد. به‌ هنگام‌ پرواز، زماني‌ كه‌ هواپيما در حال‌ ارتفاع‌ گرفتن‌ است‌ يا از ارتفاع‌ خود كم‌ مي‌كند، يك‌ شيريني‌ سفت‌ يا آدامس‌ را در دهان‌ بجويد تا به‌ اين‌ ترتيب‌ مجبور به‌ قورت‌ دادن‌ آب‌ دهان‌ خود به‌ دفعات‌ باشيد. يك‌ نفس‌ متوسط‌ بكشيد، بيني‌ خود را با دست‌ بگيريد و دهان‌ خود را ببنديد و سعي‌ كنيد با راندن‌ آهسته‌ هوا به‌ لُپ‌ها، هوا را به‌ داخل‌ شيپور اُستاش‌ برانيد (مانوور والسالوا). به‌ هنگام‌ ارتفاع‌ گرفتن‌ و كم‌كردن‌ ارتفاع‌، به‌ شيرخوار يك‌ شيشه‌ آب‌ يا آب‌ ميوه‌ بدهيد. عواقب‌ مورد انتظار اغلب‌ موارد با درمان‌ قابل‌ برگشت‌ هستند، بدون‌ اينكه‌ آسيب‌ يا ناشنوايي‌ دايمي‌ رخ‌ دهد. عوارض‌ احتمالي‌ ناشنوايي‌ دايمي‌ پاره‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌ عفونت‌ گوش‌ مياني‌ درمان‌ اصول‌ كلي‌ در اغلب‌ موارد، هيچ‌ درماني‌ لازم‌ نيست‌ و علايم‌ در عرض‌ چند ساعت‌ يا چند روز برطرف‌ مي‌شوند. اگر گوش‌ ترشح‌ دارد، يك‌ تكه‌ كوچك‌ پنبه‌ را در كانال‌ گوش‌ خارجي‌ بگذاريد تا ترشح‌ را جذب‌ كند. ندرتاً لازم‌ مي‌شود كه‌ براي‌ آزاد كردن‌ مايع‌ محبوس‌ شده‌ در گوش‌ مياني‌، پرده‌ گوش‌ با جراحي‌ باز شود. گاهي‌ يك‌ لوله‌ كوچك‌ پلاستيكي‌ نيز در پرده‌ گوش‌ تعبيه‌ مي‌شود تا فشار در دو طرف‌ پرده‌ گوش‌ متعادل‌ باقي‌ بماند. اين‌ لوله‌ در عرض‌ 12-9 ماه‌ خود به‌ خود بيرون‌ مي‌افتد. داروها براي‌ رفع‌ درد و ناراحتي‌ خفيف‌، مي‌توان‌ از داروهاي‌ كاهنده‌ تورم‌ مخاط‌ بيني‌ و حلق‌، و داروهاي‌ ضددرد مثل‌ استامينوفن‌ استفاده‌ كرد. امكان‌ دارد براي‌ شما قرص‌ها و اسپري‌هاي‌ قوي‌تر تخفيف‌ دهنده‌ تورم‌ مخاط‌ بيني‌ و حلق‌ تجويز شود. اين‌ داروها بايد حداقل‌ به‌ مدت‌ دو هفته‌ پس‌ از آسيب‌ مصرف‌ شوند. اگر عفونت‌ وجود داشته‌ باشد، آنتي‌بيوتيك‌ تجويز مي‌شود. فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري با شروع‌ بهبودي‌ علايم‌، فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هاي‌ عادي‌ خود را از سر گيريد. رژيم‌ غذايي‌ هيچ‌ رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.

mosahoosein
22-11-2010, 14:26
بسته‌ شدن‌ مجراي‌ گوش‌ توسط‌ موم‌ گوش‌

شرح بيماري بسته‌ شدن‌ مجراي‌ گوش‌ توسط‌ موم‌ گوش‌ عبارت‌ است‌ از توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ (سرومن‌)، كه‌ باعث‌ بسته‌ شدن‌ مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ شود. موم‌ گوش‌ توسط‌ غده‌هاي‌ موجود در مجراي‌ گوش‌ توليد مي‌شود و نقش‌ محافظت‌ از مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ را بر عهده‌ دارد. مجراي‌ خارج‌ گوش‌ از پرده‌ گوش‌ به‌ محيط‌ بيرون‌ از گوش‌ كشيده‌ شده‌ است‌. ميزان‌ توليد موم‌ در افراد مختلف‌ متفاوت‌ است‌. در بعضي‌ از افراد، موم‌ آنقدر كم‌ توليد مي‌شود كه‌ هيچگاه‌ به‌ طور محسوس‌ در گوش‌ جمع‌ نمي‌شود. اما در بعضي‌ از افراد، توليد موم‌ آنقدر زياد است‌ كه‌ هر چند ماه‌ مجراي‌ گوش‌ را كاملاً مسدود مي‌كند. علايم‌ شايع‌ كاهش‌ شنوايي‌ گوش‌ درد احساس‌ گرفتگي‌ و بسته‌ شدن‌ گوش‌ وزوز گوش‌ علل‌ توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ توسط‌ غده‌هاي‌ موجود در مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ عوامل تشديد كننده بيماري قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرد و غبار يا خرابه‌ سابقه‌ خانوادگي‌ توليد زياد موم‌ گوش‌ آب‌ رفتن‌ به‌ داخل‌ گوش‌، كه‌ مي‌تواند باعث‌ تورم‌ موم‌ گوش‌ شود. استفاده‌ از گوش‌ پاك‌كن‌ براي‌ تميز كردن‌ مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ پيشگيري‌ از بودن‌ در جاهايي‌ كه‌ گرد و غبار هوا زياد است‌ يا خرابه‌ها خودداري‌ كنيد. بودن‌ در اين‌ نوع‌ مكان‌ها باعث‌ توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ مي‌شود. اگر مجبور هستيد در مكان‌هاي‌ پر گرد و غبار حضور داشته‌ باشيد، از گوش‌ پنبه‌ استفاده‌ كنيد. ريختن‌ ماهانه‌ 2-1 قطره‌ گليسيرين‌ در گوش‌ ممكن‌ است‌ موم‌ را نرم‌ كرده‌، از بروز مجدد انسداد جلوگيري‌ كند. عواقب‌ مورد انتظار موم‌ گوش‌ را مي‌توان‌ درآورد، اما در بعضي‌ از موارد نياز به‌ صبر وجود دارد. عوارض‌ احتمالي‌ عفونت‌ گوش‌ آسيب‌ به‌ پرده‌ گوش‌ درمان‌ اصول‌ كلي‌ براي‌ درآوردن‌ موم‌ درمنزل‌: قطره‌ گوش‌ مخصوص‌ نرم‌ كردن‌ موم‌ تهيه‌ كنيد. طور دراز بكشيد كه‌ گوش‌ بسته‌ شده‌ به‌ سمت‌ سقف‌ باشد. بالاي‌ گوش‌ را با ملايمت‌ به‌ بالا و عقب‌ بكشيد. قطره‌ را طبق‌ راهنما در گوش‌ بريزيد. بگذاريد قطره‌ها 20 دقيقه‌ در گوش‌ باقي‌ بمانند. حتي‌المقدور در حالت‌ درازكش‌ بمانيد. در آخر مقداري‌ پنبه‌ در گوش‌ خود بگذاريد. بنشينيد و مقداري‌ به‌ سمت‌ گوش‌ بسته‌ شده‌ خم‌ شويد. از سرنگ‌ براي‌ وارد كردن‌ آب‌ گرم‌، با محلول‌ آب‌ گرم‌ و آب‌ اكسيژنه‌ به‌ نسبت‌ يك‌ به‌ يك‌، به‌ درون‌ گوش‌ استفاده‌ كنيد. اين‌ كار بايد با ملايمت‌ انجام‌ شود. شستشوي‌ گوش‌ را تا زماني‌ كه‌ احساس‌ كنيد گوش‌ پاك‌ شده‌ است‌ ادامه‌ دهيد. اگر گوش‌ پاك‌ نشد، به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ كنيد تا موم‌ را با گيره‌، فورسپس‌، يا با مكش‌ درآورد. تلاش‌ نكنيد موم‌ را با يك‌ تكه‌ چوب‌ يا گوش‌ پاك‌كن‌ درآوريد. با اين‌ كار ممكن‌ است‌ پرده‌ گوش‌ پاره‌ شود يا مجراي‌ گوش‌ عفونت‌ كند. توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ اگر پرده‌ گوش‌ پاره‌ شده‌ است‌، هيچ‌ تلاشي‌ براي‌ درآوردن‌ موم‌ نكنيد و به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد. داروها براي‌ درد خفيف‌ مي‌توان‌ از استامينوفن‌ استفاده‌ كرد. فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد. رژيم‌ غذايي‌ رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.

mosahoosein
22-11-2010, 14:28
پارگی پرده کوش

شرح بيماري پارگي‌ پرده‌ گوش‌ عبارت‌ است‌ از پاره‌ شدن‌ پرده‌ نازك‌ گوش‌ كه‌ قسمت‌هاي‌ داخلي‌تر گوش‌ را از گوش‌ خارجي‌ جدا مي‌كند. علايم‌ شايع‌ درد ناگهاني‌ درگوش‌ ناشنوايي‌ نسبي‌ خونريزي‌ يا ترشح‌ از گوش‌. ترشح‌ گوش‌ ممكن‌ است‌ در عرض‌ 48-24 ساعت‌ پس‌ از پارگي‌، شبيه‌ چرك‌ شود. وزوز گوش‌ سرگيجه‌ علل‌ پاره‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌ به‌ دنبال‌ وارد كردن‌ يك‌ شي‌ء مثل‌ گوش‌ پاك‌كن‌ يا گيره‌ كاغذ براي‌ تميز كردن‌ يا رفع‌ خارش‌ گوش‌ وارد آمدن‌ فشار ناگهاني‌ به‌ پرده‌ گوش‌ به‌ سمت‌ داخل‌، مثلاً در اثر سيلي‌، حادثه‌ به‌ هنگام‌ شنا يا شيرجه‌، يا وقوع‌ انفجار در نزديكي‌ فرد وارد آمدن‌ فشار ناگهاني‌ به‌ پرده‌ گوش‌ به‌ سمت‌ خارج‌ (مكش‌ به‌ سمت‌ خارج‌) مثلاً در اثر بوسيدن‌ گوش‌ عفونت‌ شديد گوش‌ مياني‌ عوامل تشديد كننده بيماري عفونت‌ اخير گوش‌ مياني‌ صدمه‌ به‌ سر پيشگيري‌ هيچ‌ شئي‌ را درون‌ مجراي‌ گوش‌ فرو نكنيد. از صدماتي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ پاره‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌ شوند اجتناب‌ كنيد. در صورت‌ بروز عفونت‌ گوش‌ مياني‌، سريعاً براي‌ درمان‌ مراجعه‌ كنيد. عواقب‌ مورد انتظار اگر پرده‌ گوش‌ پاره‌ شده‌ عفوني‌ نشود، معمولاً خود به‌ خود در عرض‌ 2 ماه‌ ترميم‌ صورت‌ مي‌گيرد. اگر پرده‌ گوش‌ پاره‌ شده‌ عفوني‌ شود، عفونت‌ را مي‌توان‌ درمان‌ كرد و شنوايي‌ نيز معمولاً مشكل‌ دايمي‌ پيدا نمي‌كند. اگر پارگي‌ خود به‌ خود ترميم‌ نشود نياز به‌ جراحي‌ وجود دارد. عوارض‌ احتمالي‌ عفونت‌ گوش‌، همراه‌ با تب‌، استفراغ‌ و اسهال‌ ندرتاً خونريزي‌ زياد مننژيت‌ ماستوئيديت‌ (عفونت‌ ماستوئيد، ناحيه‌ استخواني‌ درست‌ پشت‌ گوش) ندرتاً ناشنوايي‌ دايمي‌ درمان‌ اصول‌ كلي‌ تشخيص‌ با معاينه‌ گوش‌ با اتوسكوپ‌ (دستگاه‌ مخصوص‌ ديدن‌ داخل‌ گوش‌) تأييد مي‌شود. همچنين‌ ممكن‌ است‌ مايع‌ داخل‌ گوش‌ كشت‌ داده‌ شود. درمان‌ شامل‌ دارو براي‌ پيشگيري‌ از عفونت‌ و مراقبت‌ حمايتي‌ براي‌ درد است‌. حتي‌المقدور فين‌ نكنيد. اگر اين‌ كار ضرورت‌ داشته‌ باشد، آن‌ را به‌ ملايمت‌ انجام‌ دهيد. مجراي‌ گوش‌ را خشك‌ نگاه‌ داريد. شنا نكنيد، دوش‌ نگيريد، يا در باران‌ بدون‌ چتر راه‌ نرويد. اگر پرده‌ گوش‌ خود به‌ خود ترميم‌ نشود، عمل‌ جراحي‌ ظريفي‌ براي‌ ترميم‌ آن‌ صورت‌ خواهد گرفت‌. داروها آنتي‌بيوتيك‌ براي‌ پيشگيري‌ از عفونت‌ داروهاي‌ ضد درد. براي‌ درد خفيف‌ مي‌توانيد از استامينوفن‌ استفاده‌ كنيد. فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري با رو به‌ بهبود گذاشتن‌ علايم‌، فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هاي‌ عادي‌ خود را از سر گيريد. رژيم‌ غذايي‌ رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.

mosahoosein
22-11-2010, 14:29
وزوز گوش

شرح بيماري وزوز گوش‌ عبارت‌ است‌ از صداي‌ پايداري‌ كه‌ وقتي‌ سر و صداي‌ محيطي‌ وجود ندارد، در يك‌ يا هر دو گوش‌ شنيده‌ مي‌شود. وزوزگوش‌ مي‌تواند از علايم‌ بسيار شايع‌ تقريباً تمام‌ اختلالات‌ گوش‌ و نيز ساير مشكلات‌ طبي‌ باشد. علايم‌ شايع‌ صداي‌ شبيه‌ به‌ زنگ‌ زدن‌، همهمه‌، غرش‌، سوت‌ زدن‌ يا فش‌فشك‌ كه‌ در يك‌ يا هر دو گوش‌ شنيده‌ مي‌شود. اين‌ صدا ممكن‌ است‌ مداوم‌، متناوب‌ يا همزمان‌ با ضربان‌ قلب‌ باشد. علل‌ به‌ طور طبيعي‌ عصب‌ شنوايي‌ در نتيجه‌ لرزش‌هاي‌ حاصل‌ از امواج‌ صوتي‌ خارجي‌، تكانه‌ها (impulses) را به‌ مغز منتقل‌ مي‌كند به‌ دلايلي‌ كه‌ كاملاً مشخص‌ نيست‌، در وزوزگوش‌ عصب‌ تكانه‌هاي‌ را منتقل‌ مي‌كند كه‌ از درون‌ سر يا خود گوش‌ منشأ گرفته‌اند. عوامل تشديد كننده بيماري كاهش‌ شنوايي‌ لابيرنتيس‌ بيماري‌ منير اوتيت‌ مياني‌ يا خارجي‌ اتواسكلرز (تصلب‌ گوش‌) مسموميت‌ گوش‌ انسداد مسير خروج‌ موم‌ گوش‌ آنوريسم‌ يا تومور در مغز (نادر) جسم‌ خارجي‌ در گوش‌ برخي‌ داروها (آنتي‌ بيوتيك‌ها، مدرها و غيره‌) فشار خون‌ بالا يا پايين‌ تروماي‌ سر كم‌ خوني‌ كم‌كاري‌ يا پركاري‌ تيروئيد آلرژي‌ها پيشگيري‌ پيشگيري‌ شناخته‌ شده‌ خاصي‌ وجود ندارد. در حدامكان‌ از عوامل‌ خطرزا بپرهيزيد. عواقب‌ مورد انتظار درمان‌ اختلال‌ زمينه‌اي‌ ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد ولي‌ غالباً علاج‌ وجود ندارد و يادگرفتن‌ چگونگي‌ كنار آمدن‌ با آن‌ تنها درمان‌ موجود است‌. برخي‌ افراد اين‌ وضعيت‌ را بسيار بهتر از ديگران‌ تحمل‌ مي‌كنند. عوارض‌ احتمالي‌ معمولاً عوارض‌ طبي‌ وجود ندارد. در افرادي‌ كه‌ اين‌ صدا را غيرقابل‌ تحمل‌ مي‌يابند، ممكن‌ است‌ در اثر احساس‌ زجر، مشكلات‌ رواني‌ ايجاد گردد. درمان‌ اصول‌ كلي‌ يك‌ معاينه‌ فيزيكي‌ كامل‌ انجام‌ مي‌گردد تا اطمينان‌ حاصل‌ شود كه‌ تمام‌ علل‌ ممكن‌ مورد پيگيري‌ قرار گرفته‌ و تصحيح‌ شده‌اند. اگر وزوز گوش‌ ادامه‌ يابد، درمان‌ اساساً يافتن‌ روش‌هايي‌ است‌ كه‌ به‌ شما كمك‌ كند با سروصداي‌ پايدار كنار آييد. با توجه‌ كردن‌ به‌ ساير اشياء و فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري ها سعي‌ كنيد به‌ صداي‌ وزوز توجه‌ نكنيد. در طول‌ روز و هنگام‌ به‌ خواب‌ رفتن‌ در زمينه‌ كارهايتان‌، موسيقي‌ بنوازيد. سيگار نكشيد. در صورت‌ نياز از يك‌ برنامه‌ ترك‌ سيگار كمك‌ بگيريد. سمعك‌ براي‌ هرگونه‌ كوي‌ همراه‌، ممكن‌ است‌ وزوز گوش‌ را پنهان‌ كند. از يك‌ سركوب‌كننده‌ يا پنهان‌كننده‌ وزوز گوش‌ استفاده‌ كنيد.اين‌ دستگه‌ مثل‌ سمعك‌ در گوش‌ قرار مي‌گيرد و صداي‌ مطبوع‌تري‌ ايجاد مي‌كند. تحريك‌ الكتريكي‌ با ايمپلنت‌ گوش‌ ممكن‌ است‌ وزوزگوش‌ را كاهش‌ دهد ولي‌ تنها براي‌ كري‌ شديد مناسب‌ است‌. داروها داروها كمكي‌ به‌ بهبود وزوز گوش‌ نمي‌كنند. فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري از خسته‌ شدن‌ بيش‌ از حد بپرهيزيد زيرا ممكن‌ است‌ وزوز گوش‌ را بدتر كند. رژيم‌ غذايي‌ كاهش‌ مصرف‌ كافئين‌ و شكلات‌ ممكن‌ است‌ به‌ برخي‌ بيماران‌ كمك‌ كند.

mosahoosein
22-11-2010, 14:29
پیر گوشی

مردان بيشتر از زنان دچار پيرگوشي مي شوند پيرگوشي يک افت شنوايي تدريجي است که با افزايش سن اتفاق مي افتد و در واقع يک نوع معمول از کم شنوايي حسي عصبي ( نوعي اختلال شنوايي که به دنبال اختلال در حلزون يا عصب شنوايي رخ مي دهد ) بوده که منجر به اختلال شنوايي دائم مي شود و اغلب مردم به وجود آن آگاه نيستند . × قرار گرفتن در معرض سر و صدا ( صداي ناخواسته مثل صداي بوق خودروها ) يکي از دلاليل پيرگوشي است . افرادي که سالها در معرض سر و صدا قرار مي گيرند معمولاً دچار پيرگوشي مي شوند . × افزايش سن × بالا رفتن فشار خون × استرس زياد × برخي داروها × حتي عوامل ارثي باعث پيرگوشي مي شوند . علائم پيرگوشي : پيرگوشي نشانه هايي دارد : · دشواري در تشخيص اصوات به ويژه اصوات زير مثل حرف ( س ) يکي از اين نشانه هاست. · در افراد پيرگوش فهم مکالمات مشکل است . به خصوص وقتي سرو صداي زمينه اي وجود دارد . ضمن اينکه افراد پيرگوش صداي مردها را بهتر از زنان مي شوند . البته افت شنوايي معمولاً دوطرفه است و ممکن است با وزوز در يک يا دو گوش همراه باشد . · يکي ديگر از نشانه ها ممکن است سرگيجه باشد . · افراد مبتلا به پيرگوشي معمولاً عنوان مي کنند که گفتار را مي شنوند ولي در فهميدن آن مشکل دارند . البته همه نشانه هاي بالا توانايي هاي فرد را کاهش مي دهد روي کيفيت زندگي وي تأثير مي گذارد . تحقيقات اخير در ايران نشان مي دهد که پيرگوشي نسبت به گذشته با سرعت بيشتر و در سنين کمتري اتفاق مي افتد و اين در حالي است که ميليون ها نفر از مردم به افت شنوايي شان اهميت نمي دهند . چه بسا دليل افسردگي ، انزوا ، ترس ، اضطراب و عصبانيت آنها برخاسته از همين مشکل باشد . بنابراين اگر احساس کم شنوايي مي کنيد بهتر است براي ارزيابي ميزان افت شنوايي تان به يک اوديولوژيست مراجعه کنيد . مفيدترين کاري که يک شنوايي شناس مي تواند براي افراد با مشکل پيرگوشي انجام دهد سمعک ها و برنامه هاي توانبخشي است . از جمله برنامه هاي توانبخشي براي اين افراد مشاوره ، تجويز سمعک ، تجويز وسايل کمک شنيداري و مهارتهاي افزايش ارتباط است . برنامه هاي توانبخشي سبب برقراري ارتباط بهتر و در نهايت بالابردن کيفيت زندگي براي افراد مبتلا به پيرگوشي مي شود .

mosahoosein
22-11-2010, 14:30
جسم خارجی در گوش

اغلب در بچه ها اتفاق مي افتد اين افراد خردسال اشيائي از قبيل نخود ،‌ لوبيا ،‌تکمه و غيره را در گوش خود وارد مي کنند . در اثر دستکاري ممکن است جسم خارجي بعقب رفته و يا بعلت باد کردن دانه ها درآوردن آنها دشوار گردد . براي خارج کردن جسم خارجي گوش هرگز نبايد سيم و سوزن و غيره را در داخل گوش کرد زيرا سبب صدمات بيشتري مي گردد . اگر حشره يا دانه اي در گوش وارد شود بايد فوراً کمي روغن زيتون يا پارافين در گوش بريزند که هم جانور را بکشد و هم صدمات آنرا کم بکند . روغن مانع بادکردن دانه هاي نباتي نيز مي شود ،‌ بعد از اين کار مقدماتي بايد به پزشک مراجعه کرد تا با پنس مخصوص جسم خارجي را از گوش بدرآورد . ورود جسم خارجي يا حشرات در بيني را هم با فين کردن يا چکاندن روغنها مي توان خارج کرد . در صورت عدم موفقيت بايد مريض را ناراحت نکرد بلکه هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمود .

mosahoosein
22-11-2010, 14:31
سرومن گوش

بسته‌ شدن‌ مجرای‌ گوش‌ توسط‌ موم‌ گوش‌ توضيح‌ كلي‌ بسته‌ شدن‌ مجراي‌ گوش‌ توسط‌ موم‌ گوش‌ عبارت‌ است‌ از توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ (سرومن‌)، كه‌ باعث‌ بسته‌ شدن‌ مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ شود. موم‌ گوش‌ توسط‌ غده‌هاي‌ موجود در مجراي‌ گوش‌ توليد مي‌شود و نقش‌ محافظت‌ از مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ را بر عهده‌ دارد. مجراي‌ خارج‌ گوش‌ از پرده‌ گوش‌ به‌ محيط‌ بيرون‌ از گوش‌ كشيده‌ شده‌ است‌. ميزان‌ توليد موم‌ در افراد مختلف‌ متفاوت‌ است‌. در بعضي‌ از افراد، موم‌ آنقدر كم‌ توليد مي‌شود كه‌ هيچگاه‌ به‌ طور محسوس‌ در گوش‌ جمع‌ نمي‌شود. اما در بعضي‌ از افراد، توليد موم‌ آنقدر زياد است‌ كه‌ هر چند ماه‌ مجراي‌ گوش‌ را كاملاً مسدود مي‌كند. علايم‌ شايع‌ كاهش‌ شنوايي‌ گوش‌ درد احساس‌ گرفتگي‌ و بسته‌ شدن‌ گوش‌ وزوز گوش‌ علل‌ توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ توسط‌ غده‌هاي‌ موجود در مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرد و غبار يا خرابه‌ سابقه‌ خانوادگي‌ توليد زياد موم‌ گوش‌ آب‌ رفتن‌ به‌ داخل‌ گوش‌، كه‌ مي‌تواند باعث‌ تورم‌ موم‌ گوش‌ شود. استفاده‌ از گوش‌ پاك‌كن‌ براي‌ تميز كردن‌ مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ پيشگيري‌ از بودن‌ در جاهايي‌ كه‌ گرد و غبار هوا زياد است‌ يا خرابه‌ها خودداري‌ كنيد. بودن‌ در اين‌ نوع‌ مكان‌ها باعث‌ توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ مي‌شود. اگر مجبور هستيد در مكان‌هاي‌ پر گرد و غبار حضور داشته‌ باشيد، از گوش‌ پنبه‌ استفاده‌ كنيد. ريختن‌ ماهانه‌ 2-1 قطره‌ گليسيرين‌ در گوش‌ ممكن‌ است‌ موم‌ را نرم‌ كرده‌، از بروز مجدد انسداد جلوگيري‌ كند. عواقب‌ مورد انتظار موم‌ گوش‌ را مي‌توان‌ درآورد، اما در بعضي‌ از موارد نياز به‌ صبر وجود دارد. عوارض‌ احتمالي‌ عفونت‌ گوش‌ آسيب‌ به‌ پرده‌ گوش‌ درمان‌ اصول‌ كلي‌ براي‌ درآوردن‌ موم‌ درمنزل‌: قطره‌ گوش‌ مخصوص‌ نرم‌ كردن‌ موم‌ تهيه‌ كنيد. طور دراز بكشيد كه‌ گوش‌ بسته‌ شده‌ به‌ سمت‌ سقف‌ باشد. بالاي‌ گوش‌ را با ملايمت‌ به‌ بالا و عقب‌ بكشيد. قطره‌ را طبق‌ راهنما در گوش‌ بريزيد. بگذاريد قطره‌ها 20 دقيقه‌ در گوش‌ باقي‌ بمانند. حتي‌المقدور در حالت‌ درازكش‌ بمانيد. در آخر مقداري‌ پنبه‌ در گوش‌ خود بگذاريد. بنشينيد و مقداري‌ به‌ سمت‌ گوش‌ بسته‌ شده‌ خم‌ شويد. از سرنگ‌ براي‌ وارد كردن‌ آب‌ گرم‌، با محلول‌ آب‌ گرم‌ و آب‌ اكسيژنه‌ به‌ نسبت‌ يك‌ به‌ يك‌، به‌ درون‌ گوش‌ استفاده‌ كنيد. اين‌ كار بايد با ملايمت‌ انجام‌ شود. شستشوي‌ گوش‌ را تا زماني‌ كه‌ احساس‌ كنيد گوش‌ پاك‌ شده‌ است‌ ادامه‌ دهيد. اگر گوش‌ پاك‌ نشد، به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ كنيد تا موم‌ را با گيره‌، فورسپس‌، يا با مكش‌ درآورد. تلاش‌ نكنيد موم‌ را با يك‌ تكه‌ چوب‌ يا گوش‌ پاك‌كن‌ درآوريد. با اين‌ كار ممكن‌ است‌ پرده‌ گوش‌ پاره‌ شود يا مجراي‌ گوش‌ عفونت‌ كند. توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ اگر پرده‌ گوش‌ پاره‌ شده‌ است‌، هيچ‌ تلاشي‌ براي‌ درآوردن‌ موم‌ نكنيد و به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد. داروها براي‌ درد خفيف‌ مي‌توان‌ از استامينوفن‌ استفاده‌ كرد. فعاليت‌ محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد. رژيم‌ غذايي‌ رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود. در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ بسته‌ شدن‌ مجراي‌ گوش‌ توسط‌ موم‌ گوش‌ را داريد به‌ طوري‌ كه‌ علي‌رغم‌ اجراي‌ روش‌ مشروح‌ در قسمت‌ درمان‌، باز نشود. اگر بسته‌ شدن‌ گوش‌ در يك‌ كودك‌ زير 14 سال‌ رخ‌ دهد. اگر همراه‌ بسته‌ شدن‌ گوش‌ تب‌ و گوش‌ درد وجود داشته‌ باشد. در اين‌ حالت‌، گوش‌ را شستشو ندهيد.

mosahoosein
22-11-2010, 14:32
کاشت حلزون شنوائی

اختلال شنوايي و کاشت حلزون شنوايي گوش انسان از سه بخش تشکيل شده است که نقش حياتي در شنيدن ايفا مي کنند : - گوش خارجي - گوش مياني - گوش داخلي صوت توسط مجراي گوش خارجي وارد شده و سبب لرزش پرده گوش مي گردد . سه استخوان کوچک در گوش مياني اين لرزش را از پرده گوش به بخش حلزوني گوش در گوش داخلي هدايت مي کنند . هر گونه اشکال در اين انتقال سبب نقصان شنوايي هدايتي مي گردد . وقتي سه استخوان کوچک حرکت مي کنند ،‌امواجي در مايع مجراي حلزوني بوجود مي آورند و اين امواج بيش از ۱۶۰۰۰ سلول ظريف شنوايي ( سلولهاي مويي ) را تحريک مي کنند . حرکت اين سلولهاي مويي باعث توليد يک جريان الکتريکي در عصب شنوايي مي شود . اين جريان از طريق سيستم عصبي تا مناطق شنوايي مغز رسيده و در آنجا به صورت صوت شناخته مي شود . ( شنوايي حسي - عصبي ) اگر شما بيماري يا انسدادي در گوش خارجي يا مياني داشته باشيد ، ممکن است شنوايي هدايتي شما آسيب ببيند . که مي توان با درمانهاي دارويي و يا جراحي آنرا مرتفع ساخت . اما مشکل گوش داخلي مي تواند باعث آسيب شنوايي حسي - عصبي شده و ناشنوايي عصبي ايجاد کند . در اين حالت در بيشتر اوقات سلولهاي مويي آسيب مي بينند و عملکردي ندارند . اگر چه بسياري از رشته هاي اعصاب شنوايي ممکن است سالم باشند و امواج الکتريکي را به مغز انتقال دهند اما به علت آسيب سلولهاي مويي بدون پاسخ هستند . بدليل اينکه در ضايعه شنوايي حسي - عصبي شديد امکان بهبودي با دارو وجود ندارد ، اين ضايعه فقط با کاشت حلزون شنوايي قابل درمان مي باشد . دستگاه کاشت حلزون شنوايي يک دستگاه الکترونيک است که بخشي از شنوايي را به افراد ناشنوا برمي گرداند . اين دستگاه با عمل جراحي در گوش داخلي کار گذاشته مي شود و توسط دستگاهي که در خارج از گوش قرار مي گيرد فعال مي شود . برخلاف سمعک ، اين دستگاه صدا را بلندتر و آشکارتر نمي کند . در عوض ، بدون نياز به قسمتهاي آسيب ديده سيستم شنوايي ،‌بطور مستقيم عصب شنوايي را تحريک مي کند و اشخاصي که ناشنوايي شديدي دارند اجازه مي دهد که اصوات را دريافت کنند . اين دستگاه بدون استفاده از سلولهاي مويي آسيب ديده صحبتها و صداهاي محيطي را به سيگنالهاي الکتريکي تبديل کرده و اين امواج را به عصب شنوايي مي فرستد . يک پردازنده گويايي که معمولاً خارج از گوش بر روي کمربند يا داخل جيب گذاشته مي شود . اغلب يک ميکروفن براي دريافت اصوات در خارج از بدن و پشت گوش نصب مي شود . « پردازنده گويايي » صداها را به سيگنالهاي الکتريکي مشخص تبديل مي کند . اين کدها از طريق سيم نازکي به سمت بالا و به وسيله هاي نصب شده در پشت گوش انتقال مي يابد و به صورت امواج راديويي از پوست گذشته و به الکترودهاي کاشته شده در حلزون شنوايي مي رسد . سيگنالهاي دريافتي توسط الکترودها ، رشته هاي عصبي شنوايي را تحريک مي کنند تا اطلاعات را به مغز فرستاده و در آنجا به صورت صداهاي معني دار تفسير و معني شوند . آيا تمامي افراد مي توانند از مزاياي کاشت حلزون بهره مند شوند ؟ کاشت حلزون شنوايي فقط براي اشخاصي طراحي شده که از سمعک نتيجه خوبي نمي گيرند و يا دچار ناشنوايي مادرزادي هستند . اين افراد بايد ۲ سال به بالا باشند ( مگر اينکه مننژيت دوران کودکي باعث ناشنوايي شده باشد )‌ . متخصصين گوش و گلو و بيني عمل جراحي کاشت حلزون را انجام مي دهند ، ولي همه آنها قادر به انجام اين کار فوق تخصصي نمي باشند . بدين منظور پزشک شما مي تواند براي ارزيابي شما را به يک کلينيک مخصوص کاشت حلزون ارجاع نمايند . سپس تيم کاشت حلزون به ارزيابي شما خواهد پرداخت . اين تيم شامل متخصص گوش ، گلو و بيني ، شنوايي سنج ، گفتار درمان ، روانپزشک ، پرستار و ديگر افراد مورد نياز مي باشد . تمام بررسي هاي مورد نياز را از شما به عمل خواهند آورد که عبارتند از : ارزيابي گوش : توسط متخصص گوش ، گلو و بيني تا ضمن بررسي علل دخيل ، آمادگي فرد را براي جراحي اعلام مي نمايد . ارزيابي شنوايي ( شنوايي سنجي ) : توسط شنوايي سنج تا مشخص شود که با يا بدون سمعک تا چه اندازه قادر به شنيدن هستيد . ارزيابي راديوگرافي ( اشعه X ) يا MRS ارزيابي روانشناسي : تا مطمئن شوند از نظر رواني با فرآيند جراحي کاشت حلزون شنوايي سازگاري مي يابيد يا خير ؟ ارزيابي جسماني : تا هر گونه مشکلات بالقوه اي را که ممکن است در هنگام بيهوشي عمومي پيش آيد شناسايي گردد. عمل کاشت حلزون شنوايي تحت بيهوشي عمومي انجام گرفته و حدود ۲ تا ۳ ساعت به طول مي انجامد . در اين روش عمل جراحي ، لازم است که بيمار يک يا چند روز در بيمارستان بستري گردد که اين مدت بستگي به دستگاه مورد استفاده و آناتومي ( ساختار ) گوش داخلي دارد . مراقبت ها و آموزشهاي بعد از عمل حدود يک ماه تا ۴۵ روز بعد از عمل جراحي شما ، پردازنده سيگنالها ، ميکروفون و دستگاه تفسير و معني کننده اصوات در خارج از گوش شما قرار داده مي شود و تنظيم ميگردد . به شما ياد مي دهند که چگونه از اين دستگاهها مراقبت کنيد و چگونه از اين طريق به صداها گوش فرا دهيد . بعضي از کاشتها زمان طولاني تري براي تنظيم شدن و آموزش مربوطه نياز دارند . همچنين ممکن است تيم توانبخشي از شما بخواهند تا براي انجام معاينات دوره اي و در صورت لزوم تنظيم دوباره پردازنده گويايي به کلينيک مراجعه کنيد . * توجه : دستگاه کاشت حلزون شنوايي نمي تواند شنوايي کاملاً عادي شما را بازگرداند و ميزان مفيد بودن آن از فردي به فرد ديگر فرق مي کند . بيشتر استفاده کنندگان به اين نتيجه رسيده اند که اين دستگاه به آنها کمک مي کند تا با کمک لب خواني تکامل يافته تري بتوانند ارتباط بهتري برقرار سازند . البته بيش از نيمي از انها قادر شده اند که بدون نياز به نشانه هاي بينايي صحبتها را تشخيص دهند و بچه هايي که در اطراف سن ۲ سالگي کاشت حلزون شنوايي شده اند ، شنوايي بهتر و نزديک تري به حالت طبيعي داشته اند . * عوامل گوناگوني هستند که ميزان استفاده مفيد از اين دستگاه را در کاربردهاي مختلف مشخص مي کنند : مدت زماني که شخص ناشنوا بوده است . تعداد رشته هاي عصب شنوايي موجود انگيزش بيمار براي يادگيري شنيدن تيم جراحي شما برايتان توضيح خواهند داد که چه انتظارات معقول و منطقي مي توانيد از اين دستگاه داشته باشيد . قبل از اينکه بدانيد آيا دستگاه شما خوب کار مي کند يا نه ، لازم است که به روشني بدانيد که شما چقدر وقت صرف کنيد تا به نتيجه برسيد . اين دستگاه براي تعداد معدودي از بيماران مفيد نبوده است .

mosahoosein
22-11-2010, 14:32
آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری

توضيح‌ كلي‌ آسيب‌ به‌ گوش‌ مياني‌ در اثر تغييرات‌ فشاري‌ در اين‌ نوع‌ آسيب‌، گوش‌ مياني‌، شيپور اُستاش(مجرايي‌ كه‌ محفظه‌ گوش‌ مياني‌ را به‌ حلق‌ وصل‌ مي‌كند) و انتهاي‌ اعصابي‌ كه‌ در گوش‌ وجود دارند متأثر مي‌شوند. علايم‌ شايع‌ ناشنوايي‌ (به‌ درجات‌ مختلف‌) احساس‌ گرفتگي‌ در گوش‌ درد خفيف‌ تا شديد در گوش‌، يا در ناحيه‌ فك‌ و پيشاني‌ گيجي‌ و منگي‌ وزوز گوش‌ گريه‌ در شيرخواران‌ و خردسالان‌ علل‌ آسيب‌ ناشي‌ از افزايش‌ ناگهاني‌ فشار محيط‌ اطراف‌، مثلاً به‌ هنگام‌ ارتفاع‌ كم‌كردن‌ سريع‌ هواپيما يا به‌ هنگام‌ غواصي‌. در اين‌ شرايط‌، هوا از راه‌ بيني‌ و حلق‌ به‌ محفظه‌ گوش‌ مياني‌ مي‌رود تا فشار در دوطرف‌ پرده‌ گوش‌ متعادل‌ شود. اگر مجرايي‌ كه‌ از حلق‌ به‌ محفظه‌ گوش‌ مياني‌ كشيده‌ شده‌ است‌ (شيپور اُستاش‌) درست‌ عمل‌ نكند، فشار در محفظه‌ گوش‌ مياني‌ كمتر از فشار محيط‌ خواهد بود. اين‌ فشار منفي‌ در گوش‌ مياني‌ باعث‌ مي‌شود پردة‌ گوش‌ به‌ درون‌ گوش‌ كشيده‌ شود. بعداً ممكن‌ است‌ خون‌ و مخاط‌ در گوش‌ مياني‌ ظاهر شود. احتمال‌ بروز اين‌ آسيب‌ وقتي‌ كه‌ فرد سرماخوردگي‌ دارد و به‌ غواصي‌ مي‌پردازد يا با هواپيما سفر مي‌كند، بيشتر است‌. آسيب‌ در اثر ضربه‌ به‌ گوش‌ خارجي‌ يا مياني‌ (بوكس‌، اسكي‌ روي‌ آب‌، تصادفات‌، و غيره‌). عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر عفونت‌ تنفسي‌ اخير پرواز با هواپيما غواصي‌ سقوط‌ با چتر نجات‌ كوهنوردي‌ در ارتفاعات‌ بالا ورزش‌هاي‌ مستلزم‌ برخورد فيزيكي‌ كم‌ بودن‌ سن‌ (شيرخواران‌ و خردسالان‌). در اين‌ حالت‌ گشادكردن‌ شيپور اُستاش‌ (با قورت‌ دادن‌ آن‌ دهان‌) دشوار است‌. پيشگيري‌ وقتي‌ كه‌ سرماخوردگي‌ داريد، غواصي‌ نكنيد. اگر مجبور به‌ مسافرت‌ با هواپيما هستيد، از قرص‌ها يا اسپري‌هاي‌ تخفيف‌دهنده‌ تورم‌ مخاط‌ حلق‌ و بيني‌ استفاده‌ كنيد. دستور دارويي‌ را رعايت‌ كنيد. به‌ هنگام‌ پرواز، زماني‌ كه‌ هواپيما در حال‌ ارتفاع‌ گرفتن‌ است‌ يا از ارتفاع‌ خود كم‌ مي‌كند، يك‌ شيريني‌ سفت‌ يا آدامس‌ را در دهان‌ بجويد تا به‌ اين‌ ترتيب‌ مجبور به‌ قورت‌ دادن‌ آب‌ دهان‌ خود به‌ دفعات‌ باشيد. يك‌ نفس‌ متوسط‌ بكشيد، بيني‌ خود را با دست‌ بگيريد و دهان‌ خود را ببنديد و سعي‌ كنيد با راندن‌ آهسته‌ هوا به‌ لُپ‌ها، هوا را به‌ داخل‌ شيپور اُستاش‌ برانيد (مانوور والسالوا). به‌ هنگام‌ ارتفاع‌ گرفتن‌ و كم‌كردن‌ ارتفاع‌، به‌ شيرخوار يك‌ شيشه‌ آب‌ يا آب‌ ميوه‌ بدهيد. عواقب‌ مورد انتظار اغلب‌ موارد با درمان‌ قابل‌ برگشت‌ هستند، بدون‌ اينكه‌ آسيب‌ يا ناشنوايي‌ دايمي‌ رخ‌ دهد. عوارض‌ احتمالي‌ ناشنوايي‌ دايمي‌ پاره‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌ عفونت‌ گوش‌ مياني‌ درمان‌ اصول‌ كلي‌ در اغلب‌ موارد، هيچ‌ درماني‌ لازم‌ نيست‌ و علايم‌ در عرض‌ چند ساعت‌ يا چند روز برطرف‌ مي‌شوند. اگر گوش‌ ترشح‌ دارد، يك‌ تكه‌ كوچك‌ پنبه‌ را در كانال‌ گوش‌ خارجي‌ بگذاريد تا ترشح‌ را جذب‌ كند. ندرتاً لازم‌ مي‌شود كه‌ براي‌ آزاد كردن‌ مايع‌ محبوس‌ شده‌ در گوش‌ مياني‌، پرده‌ گوش‌ با جراحي‌ باز شود. گاهي‌ يك‌ لوله‌ كوچك‌ پلاستيكي‌ نيز در پرده‌ گوش‌ تعبيه‌ مي‌شود تا فشار در دو طرف‌ پرده‌ گوش‌ متعادل‌ باقي‌ بماند. اين‌ لوله‌ در عرض‌ 12-9 ماه‌ خود به‌ خود بيرون‌ مي‌افتد. داروها براي‌ رفع‌ درد و ناراحتي‌ خفيف‌، مي‌توان‌ از داروهاي‌ كاهنده‌ تورم‌ مخاط‌ بيني‌ و حلق‌، و داروهاي‌ ضددرد مثل‌ استامينوفن‌ استفاده‌ كرد. امكان‌ دارد براي‌ شما قرص‌ها و اسپري‌هاي‌ قوي‌تر تخفيف‌ دهنده‌ تورم‌ مخاط‌ بيني‌ و حلق‌ تجويز شود. اين‌ داروها بايد حداقل‌ به‌ مدت‌ دو هفته‌ پس‌ از آسيب‌ مصرف‌ شوند. اگر عفونت‌ وجود داشته‌ باشد، آنتي‌بيوتيك‌ تجويز مي‌شود. با شروع‌ بهبودي‌ علايم‌، فعاليت‌هاي‌ عادي‌ خود را از سر گيريد. رژيم‌ غذايي‌ هيچ‌ رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود. در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ آسيب‌ به‌ گوش‌ مياني‌ در اثر تغييرات‌ فشاري‌ را داريد. اگر يكي‌ از مشكلات‌ زير در هنگام‌ درمان‌ روي‌ دهد: تب‌ ـ سرگيجه‌ ـ سردرد شديد ـ درد شديد ـ گيجي‌ اگر دچار علايم‌ جديد غيرقابل كنترل شده ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

mosahoosein
22-11-2010, 14:33
گوش کودکان

مشکلات شایع گوش کودکان شنا کردن و مسافرت راههائی برای گذراندن وقت بیشتری با کودکان می باشد، اما گذراندن وقت با شنا کردن در استخر عمومی و یا مسافرت با خانواده میتواند در حقیقت منجر به دومورد شایع از مشکلات گوش شود باروترومای گوش میانی یا گوش درد در نتیجه تغییرات فشار هنگام پرواز Middle ear barotrauma)، گوش شنا گر(swimmer,s ear ) گوش شنا گر(swimmer,s ear) گوش شناگر یک عفونت دردناک در پوست حساس کانال گوش خارجی می باشد. تماس مکرر فرزند شما با آب باعث مرطوب شدن پوست کانال شده و محیط مناسبی برای رشد قارچ و باکتری را فراهم میکند. تحریک ایجاد شده در مرحله اول باعث خارش و به دنبال آن تورم پوست کانال گوش و ترشح می شود. در نهایت درد شدیدی ایجاد می شود که با لمس لاله گوش یا قسمتهای خارجی آن بد تر هم می شود. درمان(Treatment ) پزشک فرزند شما احتما لأ قطره های گوشی دارای آنتی بادیها ویا کورتیکواستروئیدها را تجویز خواهد کرد. این داروها با مبارزه با عفونت کمک خواهد کرد تورم در کانال گوشکم شود. معمولأ چندین نوبت در روز تا حد اکثر ده روز استفاده می شوند. پزشک همچنین ممکن است مسکنهایی به شما پیشنهاد کند تا وقتیکه آنتی بیوتیکها مؤثر واقع شوند.اگرتورم گوش خیلی شدید باشد ممکن است پزشک فتیله کنانی در کانال گوش وارد کند تا به جذب دارو در گوش کمک کند. وبرای عفونتهای شدیدتر، آنتی بیوتیک خوراکی ممکن است تجویز شود. همچنین ممکن است یک نمونه از ترشح گوش برای تعیین عامل اصلی میکروب عفونت به آزمایشگاه فرستاده شود.علاوه بر دوره دارو درمانی کودک شما نبایستی تا وقتیکه عفونت کاملأ بر طرف شود، شنا کند که معمولأ 10 تا 14 روز طول می کشد. پزشک کودک شما می تواند بگوید که کودکتان دوباره چه موقع میتواند سرش را زیر آب ببرد. این محدودیت ممکن است شامل دوش گرفتن و شامپوها نیز گردد. همچنین ممکن است پزشک استفاده از یک محافظ گوش ویا استفاده از توده کتانی آغشته به وازلین را در هنگام دوش گرفتن توصیه کند. پیشگیری( Prevention ) خوشبختانه راههائی برای اجتناب از گوش شناگر وجود دارند،قطره های اسید الکل،که بصورَت آماده موجود می باشند یک راه مؤثر برای پیشگیری این مشکل می باشند. در پایان روز شنا کردن،سه تا چهار قطره باید در کانال گوش بریزید در حالیکه کودک شما به پهلو خوابیده است و سپس به آرامی ناحیه اطراف کانال گوش را ماساژ دهید تا قطره کاملأ وارد گوش شود. کودک باید یک تا دو دقیقه به این حالت بماند. برای کودکی با شنوائی نرمال ، توپی(plug )گوش به اندازه قطره ها در پیشگیری از گوش شناگر مؤثر نیستند. برای کودکی با یک سوراخ در پرده گوش یا دارای لوله تهویه گوش، توپی های گوش مفید هستند، توپی های گوش برای شنا در سطح آب اثر دارند واثر آنها در زیر آب تضمین نمی شود. باروترومای گوش میانی(Middle ear barotrauma ) نوع دیگری از گوش درد ناشی از سوار شدن در هواپیما است که آنرا باروترمای گوش میانی می گویند و ناشی از تغییرات فشار غیر طبیعی در فضای پشت پرده گوش (گوش میانی) می باشد. حتی در یک کابین هواپیمائی که فشار هوای آن تنظیم شده است هم یک کاهش در هوای کابین در صعودهای هواپیما وجود دارد.با فرود هواپیما فشار هوا افزایش می یابد در هنگام فرود احتمالأ کودکان ناراحتی بیشتری ار باروترومای گوش میانی را تجربه میکنند. وقتی که هواپیما فرود می آید فشار هوا که در کابینافزایش یافته، باید با فشار وهوا در گوش میانی برابر گردد. اگر این برابری ایجاد نگردد فشار هوای اضافی داخل کابین بر روی پرده گوش فشار آورده و باعث درد می شود بطور طبیعی شیپور استاش لوله ای است که از گوش میانی به پشت مجرای بینی باز میشود تا فشاردر گوش میانی برابر گردد این همان کاری است که در هنگام خمیازه کشیدن و بلعیدن انجام می شود و نتیجه آن احساسpopping در گوش است. اما در کودکان ، بدلیل کوچک بودن شیپور استاش عملکرد آن درست انجام نمی شود و درد بوجود می آید. پیشگیری( prevention) چند شیوه مختلف برای کمک به تهویه گوش میانی وجود دارد و باعث می گردد فشار هوا در گوشها برابر گردد. شستشوی خوب خیلی مهم است هوای هواپیما خشک است خشکی مخاط بینی می شود و باز شدن شیپور استاش را مشکل می سازد. یک لیوان نوشابه بدون کافئین(آب بهترین است) به ازای هر ساعت پرواز به غلبه بر این خشکی کمک میکند. استفاده از اسپری های ضد التهاب بینی قبل از پرواز و قبل از فرود به باز شدن مجاری بینی کودک کمک میکند. استفاده از داروهایی که حاوی آنتی هیستامین هستند پرهیزکنید، آنتی هیستامین ها با غلیظ نمودن ترشحات و خواب آلودگی کودک مشکل را تشدید می کنند . استثنائأ مواقعی که کودک دارای حساسیت (آلرژی) می باشد از آنتی هیستامینها استفاده می شود. با لاخره کودک شما باید در موقع اوج گرفتن وهمچنین فرود بیدار باشد. کودکان بزرگتر می توانند با جویدن آدامس ویا مکیدن آب نبات بر مشکل خود غلبه کنند. برای نوزادان یک بطری همین کار را انجام میدهد، ولی باید کودک نشسته باشد و رداز کشیده نباشد. کودکانی که دارای لوله تهویه گوش هستند نباید نگران برابری فشار هوا باشند چون لوله های تهویه خودبخود اینکار را انجام می دهند. با بخاطر داشتن این موارد تنها یک چیز می ماند که انجام دهید ، از سفر و شنا کردن با فرزندانتان لذت ببرید.

DΔRK
14-06-2011, 04:00
با اين‌كه كسي در خانه نيست و هيچ صدايي نمي‌آيد، اما زنگي درون گوشش حس مي‌كند كه ديگر توان تحملش را ندارد. صدايي آزاردهنده كه صبح و شب هم نمي‌شناسد و هميشه بلند و شديد ادامه پيدا مي‌كند؛ گاهي صداي زنگ است، گاهي همهمه يا سوت. اما چندان تفاوتي هم ندارد، چون به هر شكلي باشد آزاردهنده است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به اين سر و صداها يا شنيدن صداي زنگ در گوش، وزوز گوش مي‌گويند. البته اين مشكل چنان شايع است كه از هر پنج نفر يكي را درگير مي‌كند، ولي بايد بدانيد وزوز گوش خودش به تنهايي بيماري نيست و مي‌تواند نشانه‌اي از يك بيماري زمينه‌اي مانند كم‌شنوايي يا آسيب وارد شدن به گوش باشد.
هرچند كه اين حالت بسيار آزاردهنده است، اما معمولا مشكلي جدي نيست. همچنين با اين‌كه با افزايش سن شدت اين صداها بيشتر مي‌شود، ولي اغلب با درمان‌هاي مناسب بهبود مي‌يابد؛ گاهي درمان بيماري زمينه‌اي كه سبب ايجاد اين حالت شده است، در رفع وزوز موثر است. گاهي نيز درمان‌هاي ديگري وجود دارد كه صداي وزوز را كاهش مي‌دهد يا مخفي مي‌كند تا فرد كمتر متوجه آن شود.

نشانه‌هاي وزوز گوش
وزوز گوش معمولا با شنيده شدن صداهايي آزاردهنده كه واقعا در محيط خارجي وجود ندارد، نمايان مي‌شود. البته نوع صداهايي كه شنيده مي‌شود متفاوت است و گاهي ممكن است صداي زنگي در گوش احساس شود، گاهي وزوز، همهمه، صداي تيك‌تيك، سوت يا صدايي مانند وزش باد.
شدت اين صدا نيز متفاوت است و مي‌تواند بسيار ضعيف يا بسيار پر سر و صدا باشد. در حقيقت گاهي اين صداها تا حدي بلند است كه با زندگي روزانه و تمركز فرد تداخل پيدا مي‌كند و باعث مي‌شود صداهاي واقعي كه در محيط بيرون وجود دارد، براحتي شنيده نشود.
يكي از انواع وزوز گوش، موردي است كه فقط خود فرد صداي مزاحم را مي‌شنود. البته اين نوع شايع‌ترين حالت است كه مي‌تواند به علت بروز مشكل در گوش خارجي، مياني يا داخلي ايجاد شود. اما در نوع ديگر، پزشك هنگام انجام معاينات متوجه اين مشكل مي‌شود و صدا را مي‌شنود. اين نوع نادر از وزوز گوش در اثر اختلالات عروقي، وضعيت استخواني گوش يا انقباضات عضلاني بروز مي‌كند.
در هر صورت چنانچه وزوز گوش باعث آزار و اذيت شماست، مراجعه به پزشك را فراموش نكنيد.

چرا گوش وزوز مي‌كند؟
بعضي از بيماري‌ها و مشكلات سلامتي مي‌تواند سبب ايجاد يا بدتر شدن وزوز گوش شود. البته در بسياري از موارد هم علت اصلي بروز چنين حالتي هيچ وقت مشخص نمي‌شود. در هر صورت يكي از علل شايع وزوز گوش، آسيب‌ديدن سلول‌هاي گوش داخلي است. اما در مورد اغلب افراد، وزوز گوش به دليل افزايش سن، قرار گرفتن در معرض صداهاي بلند براي مدتي طولاني، تجمع جرم در گوش و مشكلات استخواني گوش ايجاد مي‌شود.هر فردي ممكن است در طول زندگي با وزوز گوش روبه‌رو شود، ولي در شرايطي كه بدون استفاده از محافظ‌هاي گوش در معرض صداهاي بلند قرار گيرد، احتمال بروز اين حالت نيز افزايش مي‌يابد. همچنين افراد بالاي 65 سال يا كساني كه سابقه اختلالات شنوايي مربوط به افزايش سن دارند بيشتر با چنين شرايطي روبه‌رو هستند.

وزوز گوش چه عوارضي دارد؟
زندگي كردن با وزوز گوش، به طور حتم كيفيت زندگي فرد را به شدت تحت تاثير قرار مي‌دهد. البته افراد مختلف، واكنش‌هاي متفاوتي نسبت به اين وضعيت نشان مي‌دهند، ولي خستگي، استرس، اختلالات خواب، عدم تمركز، مشكلات حافظه، افسردگي، اضطراب و تحريك‌پذيري از‌جمله مشكلاتي است كه اغلب افراد در چنين شرايطي تجربه خواهند كرد. همچنين با اين‌كه درمان اين عوارض در بهبود وزوز گوش بي‌تاثير است، اما باعث مي‌شود فرد حس بهتري داشته باشد. در ضمن به خاطر داشته باشيم وزوز گوش اغلب به طور كامل درمان نمي‌شود، ولي برخي افراد كم‌كم به آن عادت مي‌كنند و در نتيجه كمتر اذيت مي‌شوند. پس بهتر است با شيوه‌هايي به كاهش اين صداها يا مخفي شدنشان كمك كنيم؛ مثلا مي‌توان با اجتناب از عوامل محرك مانند صداهاي بلند به بهبود شرايط كمك كرد يا با شنيدن موسيقي ملايمي با صداي كم و كاهش استرس، وضعيت را بهبود بخشيد.

Mayoclinic

22arash
29-06-2011, 19:45
سلام
در شستشوي گوش با آب گرم آيا فقط مجرا و سمت بيروني پرده گوش پاك ميشود يا پشت پرده گوش ( سمت داخل ) نيز با آب شستشو ميشود ؟ در واقع آيا دو طرف پرده گوش تميز ميشود ؟

22arash
07-07-2011, 18:34
سلام
در شستشوي گوش با آب گرم آيا فقط مجرا و سمت بيروني پرده گوش پاك ميشود يا پشت پرده گوش ( سمت داخل ) نيز با آب شستشو ميشود ؟ در واقع آيا دو طرف پرده گوش تميز ميشود ؟
:19::19::19:

Lady parisa
26-11-2011, 09:49
يكي از تلخ‌ترين تجربه‌هايي كه مي‌تواند براي هر يك از ما به طور ناخودآگاه و بدون هيچ زمينه قبلي پيش بيايد، كري يا كاهش شنوايي ناگهاني است.

يعني فردي كه شنوايي‌اش طبيعي است، يكباره كمي يا تمام شنوايي يك يا هر دو گوش‌ را از دست مي‌دهد.

البته اين نوع كاهش شنوايي معمولا در يك گوش اتفاق مي‌افتد و اغلب با وزوز گوش و اختلال در جهت‌يابي صداها همراه است، اما نكته مهم‌تر آن كه گرچه در مواردي ابتلا به بيماري‌هاي ويروسي، عفونت‌هاي گوش و نيز مصرف برخي داروها مي‌تواند منجر به كري ناگهاني بشود اما در اكثر موارد چنين عارضه‌اي بدون علت مشخص و تحت شرايط استرس‌زا كه منجر به اختلالات سيستم ايمني بدن مي‌شوند، اتفاق مي‌افتد.

اين نوع كاهش شنوايي در برخي موارد با تشخيص زودهنگام و با درمان دارويي، قابل برگشت خواهد بود.

چرا ناگهان کر مي شويم؟

دكتر ابراهيم رزم‌پا، متخصص گوش و حلق و بيني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با جام‌جم با تاكيد بر اين‌كه منظور از كري ناگهاني،كاهش شنوايي حسي عصبي است و به واسطه آن، شخص به طور ناگهاني متوجه مي‌شود كه گوشش سنگين يا شنوايي‌اش از بين رفته است، مي‌افزايد: از مهم‌ترين عواملي كه منجر به اين نوع ناشنوايي مي‌شود، بايد به بيماري‌هاي ويروسي چون سرخك، اوريون، مننژيت و سفليس اشاره كرد.

بخصوص ابتلا به سرخجه در دوران بارداري بسيار خطرناك بوده و مي‌تواند به اختلال شنوايي در نوزاد منتهي شود. ابتلا به بيماري اوريون نيز در برخي موارد از شايع‌ترين علت‌هاي بروز كري در يكي از گوش‌هاست.

وي با اشاره به اين‌كه كري ناگهاني زمينه ژنتيك ندارد، مي‌گويد: يكسري از داروها كه شاخص‌ترين آنها جنتامايسين، آسپيرين، بروفن، داروهاي ضدافسردگي و برخي داروهاي شيمي‌درماني هستند، در برخي موارد و در صورت مصرف خودسرانه مي‌توانند منجر به كاهش شنوايي حسي عصبي در فرد بشوند.

اما گاهي آسيب‌هاي ناگهاني به گوش، ناشي از يك ضربه صوتي تحت تاثير موج انفجار، شكستن ديوار صوتي يا صداي ترقه است، عفونت‌ها يا تومورهاي گوش نيز در مواردي مي‌توانند به اين عارضه منتهي شوند.

اختلالات عروقي، كليوي و كاهش شنوايي

دكتر رزم‌پا تاكيد مي‌كند: برخي عوامل هورموني يا متابوليك چون كم‌كاري تيروئيد هم كه در خانم‌ها بيشتر اتفاق مي‌افتد، مي‌تواند به شكل اختلالات شنوايي ناگهاني در شخص بروز پيدا كند، اما از آن مهم‌تر بايد به نارسايي‌هاي كليوي اشاره كرد. از آنجا كه كليه وظيفه تصفيه خون را بر عهده دارد، ريسك بروز اشكالات شنوايي به دنبال اختلال در روند فعاليت كليه بالا مي‌رود.

از آن گذشته كساني كه در معرض اختلالات عروقي هستند و زمينه سكته قلبي در آنها زياد است، مي‌توانند به دليل عدم خون‌رساني طبيعي به مغز در معرض اختلالات شنوايي نيز قرار بگيرند. ضرب‌ديدگي‌ها بر اثر تصادفات كه با بروز شكستگي استخوان گيجگاهي همراه باشد نيز مي‌تواند به كاهش شنوايي منتهي شود.

كاهش شنوايي برگشت‌پذير است

اين متخصص گوش ، حلق و بيني مي گويد:اگر عامل كاهش شنوايي، اختلالات تيروئيدي باشد، با درمان‌هاي دارويي قابل برگشت است. به علاوه كساني كه تحت ضربه‌هاي صوتي ناشي از محيط كاري‌شان قرار گرفته‌اند، اگر به سرعت متوجه كاهش شنوايي‌شان بشوند، مي‌توانند با كاهش تماس با محيط‌هاي پرسر و صدا، شنوايي‌شان را دوباره به دست آورند.

از آن گذشته از آنجا كه شايع‌ترين علل كري ناگهاني به قرارگرفتن در شرايط پر استرس ناشي از تغييرات محيط فيزيكي، مسافرت، اعمال جراحي يا بيماري‌هاي خاصي باز مي‌گردد، در دوسوم موارد با از بين رفتن منشاء اين استرس‌ها، شنوايي برگشت‌پذير خواهد بود.

گوش‌هايي كه وزوز مي‌كنند

دكتر رزم‌پا با تاكيد بر اين‌كه كساني كه شنوايي يك گوش خود را به طور ناگهاني از دست داده‌اند، در دريافت فركانس‌هاي گفتاري دچار مشكل مي‌شوند، مي‌افزايد: اين افراد معمولا بلند صحبت مي‌كنند و قادر به جهت‌يابي اصواتي كه مي‌شنوند، نيستند. جالب آن كه يكي از علامت‌هاي شاخص در تشخيص كاهش شنوايي كودكاني كه به مدرسه مي‌روند، آن است كه به طور ناگهاني در نوشتن املا ضعيف شده و موقع تماشاي تلويزيون هم خيلي نزديك به آن مي‌نشينند.

با اين همه از اصلي‌ترين نشانه‌هاي كاهش شنوايي حسي عصبي، وزوز گوش است.هر چند اگر اين عارضه به دنبال مصرف داروهايي چون آسپيرين، بروفن و داروهاي ضدافسردگي باشد، با قطع دارو برگشت‌پذير خواهد بود.

tara_st65
26-11-2011, 12:06
عفونت گوش میانی
عفونت گوش در بچه ها شایع است اما می‌تواند در هر سنی رخ دهد. علامت اصلی درد گوش و احساس ناخوشایند در گوش است. درمان اصلی استفاده از مسكن است. به مصرف آنتی بیوتیك معمولا نیازی نیست اما در برخی موارد باید تجویز شود. عفونت معمولا ظرف چند روز از بین می‌رود.
عفونت گوش میانی چیست ؟
عفونت گوش میانی هنگامی‌ اتفاق می‌افتد كه باكتری ها به گوش میانی حمله كنند .
گوش میانی شامل پرده صماخ و فضای پشت آن است . به عفونت گوش میانی گاهی اوقات " اوتیت حاد مدیا " می‌گویند. البته یك نوع دیگر از عفونت مجرای شنوایی هم وجود دارد در اثر عفونت گوش خارجی رخ می‌دهد كه به آن " اوتیت اكسترن " می‌گویند .
چگونه عفونت گوش اتفاق می‌افتد ؟
فضای كوچك پشت پرده صماخ به صورت طبیعی پر از هوا است . این فضا از طریق یك كانال باریك به نام لوله استاش به حلق مرتبط می‌شود .
فضای گوش میانی برخی از اوقات پر از ترشحات یا مایع می‌شود و برخی اوقات در اثر تماس با سرما ، این ماده مخاطی می‌تواند توسط باكتری یا ویروس دچار عفونت شود .
كودكانی كه در گوش میانی خود ترشح ، به خصوص ترشحات غلیظ و چسبنده دارند ، بیشتر از دیگران مستعد عفونت گوش میانی هستند . برخی از اوقات ، عفونت گوش میانی بدون هیچ دلیل خاصی به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد .
عفونت گوش چه علایمی‌ دارد ؟
* درد گوش علامت شایعی است اما همیشه، یا در همه افراد اتفاق نمی‌افتد .
* كاهش شنوایی می‌تواند برای چند روز ایجاد شود .
* درجات تب بالا نیز در این بیماری شایع است .
* كودكان می‌توانند دچار احساس ناخوشی و بیماری یا استفراغ شوند، علائم این بیماری در كودكان ناخوشایند است .
* كودكان كوچكتر نمی‌توانند محل درد خود را نشان دهند و یكی از دلایل تب با علت ناشناخته در كودكان و یا گریه بیش از حد و تحریك پذیری شیرخواران می‌تواند عفونت گوش میانی باشد .
* گاهی از اوقات در این بیماری، پرده گوش پاره شده و ترشحات از گوش خارج می‌شود، پس از خروج ترشحات، درد به صورت ناگهانی، كم می‌شود و پرده صماخ چند روز پس از آن خود به خود ترمیم می‌شود .
گوش درد:
درد گوش علامت شایع عفونت گوش است. اما هر گوش دردی نشانه ی عفونت گوش نیست. اگر كودك گوش در دارد اما حال عمومی‌اش خوب است، احتمال عفونت گوش كم است.
گوش درد خفیف می‌تواند به خاطر تشكیل ترشحات در گوش میانی، پس از یك سرماخوردگی باشد. این مشكل معمولا ظرف چند روز خود به خود برطرف می‌شود. برخی اوقات دردی كه در گوش احساس می‌كنید ممكن است در اثر مشكلات دیگری مانند مشكلات دندانی باشد.
درمان عفونت گوش چیست؟
بیشتر عفونتهای گوش بدون درمان و خود به خود ظرف 3-2 روز برطرف می‌شوند و سیستم ایمنی معمولا می‌تواند باكتریها و ویروسهایی را كه منجر به عفونت گوش می‌شوند را از بین ببرد. اما درمانهایی كه انجام می‌شوند شامل این موارد هستند:
مسكنها:
اگر عفونت گوش ایجاد درد كند برای كودكان مسكن تجویز می‌شوند تا وقتی كه شدت درد كاهش پیدا كند و برطرف شود. ممكن است استامینوفن و یا ایبوپروفن تجویز شود. این داروها تب را نیز كاهش می‌دهند و كودك احساس بهتری خواهد داشت. اگر آنتی بیوتیك تجویز شود نیز می‌توان تا زمانی كه درد برطرف شود از مسكنها استفاده كرد. مطالعات جدید نشان می‌دهند كه ممكن است استفاده از بی حس كننده ی موضعی به ساكت شدن درد كمك كند البته برای اینكه بتوان از این داروها استفاده كرد باید مطالعات بیشتر ی انجام گیرد.
آنتی بیوتیكها فقط در برخی موارد تجویز می‌شوند:
در بیشتر موارد آنتی بیوتیك تجویز نمی‌شود چون اكثر اوقات عفونت گوش خود به خود طی 3-2 روز بهبود می‌یابد. اگر به مصرف آنتی بیوتیك نیاز نباشد بهتر است استفاده نشود چون ممكن است عوارضی مانند اسهال یا بثورات پوستی ایجاد كنند. آنتی بیوتیك در این موارد تجویز می‌شوند:
* بچه های زیر دوسال، چون خطر ایجاد عوارض در این سنین بیشتر است.
* عفونت شدید
* برطرف نشدن عونت طی 3-2 روز
* عفونت گوشی كه عوارض ایجاد كند.
وقتی عفونت گوش ایجاد می‌شود باید به پزشك مراجعه كنید. معمولا پزشك 3-2 روز منتظر می‌ماند تا ببیند عفونت برطرف می‌شود یا نه. در این روزها از مسكنها و ضد درد استفاده می‌شود. در اكثر موارد عفونت برطرف می‌شود. اما اگر خوب نشود آنتی بیوتیك تجویز می‌شود. ممكن است از همان اول پزشك برای شما آنتی بیوتیك تجویز كند كه در صورتی كه ظرف 3-2 روز آینده مشكل برطرف نشد آن را مصرف كنید.
عوارض عفونت گوش كدامند؟
* بعد از برطرف شدن عغونت گوش ممكن است ترشحات مخاطی ، پشت پرده ی صماخ باقی بماند. این حالت ممكن است برای مدتی منجر به كاهش شنوایی شود. معمولا این مشكل ظرف یك هفته رفع می‌شود و شنوایی به حد نرمال برمی‌گردد.
* بعضی اوقات ترشح گوش كاملا برطرف نمی‌شود و حالت چسبنده پیدا می‌كند. در این حالت ممكن است شنوایی كم شود. اگر بعد از عفونت گوش شنوایی شما به حالت اول برنگشت به پزشك مراجه كنید.
* اگر پرده ی صماخ سوراخ شود معمولا طی چند هفته بعد از برطرف شدن عفونت ترمیم می‌شود. برخی موارد سوراخ پرده گوش باقی می‌ماند و برای بهبود آن به درمان نیاز است.
* در صورتی كه كودك مبتلا به صورت طبیعی خوب شود خطر عوارض جدی كه در اثر عفونت گوش ایجاد می‌شود بسیار كم است.
* ندرتا ممكن است استخوان پشت گوش در اثر عفونت دچار عفونت جدی شود. به این حالت ماستوئیدیت گفته می‌شود. در موارد بسیار نادرتری عفونت پیشرفت می‌كند و به گوش داخلی ، مغز یا سایر بافتهای مجاور منتشر می‌شود. این مشكل علائم متفاوت و مختلفی ایجاد می‌كند و می‌تواند مغز و اعصاب مجاور را تحت تاثیر قرار دهد.
در صورتی كه كودك بیمارتر شد یا طی 2-3 روز خوب نشد و یا دچار علائمی‌شد كه به نظر شما غیر طبیعی است و اطلاعی راجع به آنها ندارید حتما به پزشك مراجعه كنید.
آیا عفونت گوش بازهم ایجاد می‌شود؟چگونه می‌توان از عفونت گوش پیشگیری كرد؟
ممكن است كودك در طول دوران كوركی دچار 2 یا چند بار عفونت گوش شود. در بیشتر موارد برای پیشگیری از عفونت گوش كار زیادی نمی‌توان انجام داد.
اما شواهدی هست كه نشان می‌دهد احتمال ایجاد عفونت گوش در این موارد كمتر است:
* در كودكانی كه از شیر مادر تغذیه كرده اند.
* در بچه هایی كه از پستانك استفاده نمی‌كنند.
اگر به كودك خود پستانك می‌دهید بهتر است استفاده از آن را محدود كنید. برای مثال از آن فقط برای خواباندن كودك استفاده كنید نه همیشه.
* در بچه هایی كه در هوای عاری از دود سیگار تنفس می‌كنند.
در شیرخواران و كودكانی كه در محیط خانه در معرض دود سیگار هستند ، خطر ایجاد عفونت گوش و بسیاری از مشكلات دیگر افزایش می‌یابد.
به ندرت در برخی از كودكان عفونت گوش مكرر و با فواصل زمانی كم روی می‌دهد. در این موارد ممكن است پزشك برای مدت طولانی تری آنتی بیوتیك تجویز كند تا از ایجاد عفونت بعدی پیشگیری شود.

wichidika
22-01-2012, 16:10
یک متخصص گوش و حلق و بینی هشدار داد
کاهش شنوایی جوانان به علت موسیقی‌های بلند برگشت ناپذیر است
خبرگزاری فارس: یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: پیرگوشی در جوانی یکی از معضلات جامعه امروز است که به علت استفاده جوانان از موسیقی های پر سر و صدا و بلند افزایش یافته است و البته برگشت ناپذیر و غیر قابل درمان است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ابوالحسن قیصری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره علل کاهش شنوایی در جوانان اظهار داشت: کاهش شنوایی در افراد مسن با بالا رفتن سن در 50 سالگی به بالا ایجاد می‌شود و به آن پیرگوشی می‌گویند که یک بیماری ژنتیکی است و ممکن است به صورت یک طرفه یا دو طرفه ایجاد شود.

وی اضافه کرد: ولی در نسل جوان از نوع کاهش شنوایی حسی- عصبی است و سطح شنوایی به دلیل استفاده غلط از صوت‌های بسیار بالا و آلودگی صوتی افت می‌کند.

عضو هیئت مدیره انجمن راینولوژی ایران استفاده از آیفون، گوش کردن به موزیک با صدای بلند، استفاده از هدفون برای موسیقی‌های پرسر و صدا، قرار گرفتن در محل‌های پر سر و صدا را بیشترین علل کاهش شنوایی عنوان کرد و گفت: به نوعی می‌توان گفت کاهش شنوایی در جوانان جنبه اکتسابی دارد نه ارثی.

این متخصص گوش و حلق و بینی در مورد تاثیر استفاده ممتد از موبایل و کاهش سطح شنوایی گفت: اینکه استفاده معمولی از موبایل و فرکانس‌های آن بر روی شنوایی تاثیر سوء دارد ثابت نشده است و همچنین آلودگی هوا هم تاثیری بر کاهش شنوایی ندارد.

جرم گیری از گوش برای افزایش شنوایی پایه علمی ندارد

وی افزود: حتی در برخی موارد جرم‌گیری گوش را برای ارتقای سطح شنوایی پیشنهاد می‌دهند که اصلاً این کار پایه علمی ندارد چرا که کاهش شنوایی به دلیل لطمه‌‌ به اعصاب گوش ایجاد می‌شود و برگشت‌ناپذیر است و بیشتر باید پیشگیری کرد تا درمان.

قیصری افزود: جوانان باید تروما یا صدمات صوتی را خیلی جدی بگیرند چون اعصابی که فرکانس را هدایت می‌کنند هنگام صدمه دیدن مانند سیم سوخته‌ای می‌شود که هیچ فرکانسی را هدایت نمی‌کند و نباید برای گوش کردن موسیقی با صدای بلند از هدفون استفاده کرد.

وی افزود: از طرفی وسایل صوتی خاص برای پخش موسیقی ابزاری هستند که فرکانس‌های بالاتر از حد نرمال را تولید می‌کنند و به گوش آسیب می‌رساند.
انتهای پیام/

wichidika
25-04-2012, 20:41
نتايج پژوهش‌ها نشان داد:
لزوم كنترل مداوم شنوايي در زنان ديابتي


پژوهشگران بیمارستان هنری فورد در دیتروید آمریکا اعلام کردند، زنان دیابتی باید شنوایی خود را مرتبا بررسی کنند؛ چرا که میزان بالای قند خون می‌تواند موجب از بین رفتن شنوایی در آنها شود.
به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، این گروه پژوهشگر با مطالعه بر روي 990 بیمار که آزمایش‌هاي شنوایی انجام داده بودند بین سال‌های 2000 تا 2008 میلادی به اين نتيجه دست يافتند.
نتایج نشان داد: زنان 60 تا 75 ساله تا 14 درصد میزان شنوایی خود را از دست داده بودند. همچنین شنوایی افراد مبتلا به دیابت که بیماری خود را به طور مناسبی کنترل نمی کردند، 28 درصد بدتر از شنوایی افراد سالم بود.
این تحقيق همچنین نشان داد سطح شنوایی در همه زنان دیابتی زیر سن 60 سال، حتی هنگامی که دیابت خود را به طور مناسب کنترل می‌کردند، بدتر شده بود.
دکتر کاتلین یارمچاک از پژوهشگران این تحقیق گفت: میزان مشخصی از کاهش شنوایی در بخش طبیعی فرایند افزایش سن برای همه ما اتفاق می افتد؛ اما، این مشکل در بیماران مبتلا به دیابت تسریع می شود؛ به‌ خصوص اگر این بیماران سطح گلوکز خون خود را با دارو و رژیم کنترل نکنند.
نتايج پژوهش‌ها نشان داده است: مردان مبتلا به دیابت صرف نظر از سنشان در مقایسه با زنان مبتلا به دیابت کاهش شنوایی بیشتری داشتند.
انتهاي پیام

wichidika
12-05-2012, 13:03
دبیر علمی دومین سمینار تازه‌های سمعک و کاشت حلزون:
صدای بلند وسایل صوتی، پیرگوشی زودرس می‌آورد
خبرگزاری فارس: در صورت استفاده بیش از حد از وسائل صوتی با صدای بلند، فرد به پیرگوشی زودرس مبتلا می‌شود.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به گزارش خبرگزاری فارس، لیلا جلیلوند کریمی، کارشناس ارشد شنوایی شناسی و دبیر علمی دومین سمینار تازه‌های سمعک و کاشت حلزون با باین این مطلب افزود: حضور در محیط‌های پر سر و صدا و همچنین استفاده از وسایل صوتی با صدای بلند و با شدت بالا برای جوانان می‌توان افراد را به پیرگوشی زودرس مبتلا کند.
وی که در آستانه برگزاری دومین سمینار تازه‌های سمعک و کاشت حلزون که در روزهای 24 و 25 خرداد برگزار می‌شود سخن می‌گفت در این باره اظهار داشت: بر اساس آمار جهانی حدود 100 میلیون نفر از افراد بالای 60 سال در سراسر دنیا دچار مشکل شنوایی هستند که 70 درصد این تعداد در کشورهای رو به توسعه زندگی می‌کنند.
وی گفت: از این تعداد به ازای هر 5 نفر یک نفر یا در حدود 20 درصد افراد نیازمند به اسفاده از سمعک هستند و در صورت عدم به کار بردن این وسیله کمک شنوایی با مشکلات زیادی از جمله برخوردهای اجتماعی ناهنجار، ایزوله شدن از محیط‌های جمعی و کاهش اعتماد به نفس روبه‌رو می‌شود.
وی در تعریف اصطلاح پیرگوشی توضیح داد: علائم پیرگوشی در سالمندان بدین شکل است که آنها ادعا می‌کنند صدا را می‌شنوند ولی متوجه نمی‌شوند که چه گفته شده یا در هنگام صحبت چند نفر با هم نمی‌توانند صدای آنها را از هم تشخیص داده و درک کنند و همواره صدای مخاطبان را به صورت صداهای مبهم یا به شکل همهمه بلند می‌شوند.
جلیلوند افزود: در این گونه موارد لازم است فرد سالمند یا بیمار مبتلا به پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی برای انجام تشخیص‌های اولیه و در نهایت به متخصصان شنوایی شناس به منظور تجویز و دریافت سمعک مناسب مراجعه کند که خوشبختانه جدید‌ترین تکنولوژی‌های سمعک در کشور موجود بوده و شنوایی شناسان آماده ارائه خدمات مربوطه هستند.
جلیلوند دومین سمینار آشنایی با سمعک و کاشت حلزون را فرصت مناسبی برای معرفی آخرین فن‌آوریها در زمینه ساخت و ارائه سمعک‌های پیشرفته و همچنین سایر وسایل کمک شنوایی از جمله کاشت حلزون عنوان کرد و تصریح کرد: همه شنوایی شناسان، متخصصان گوش و حلق و بینی و آسیب‌شناسان گفتار درمانی از جمله گروههای شرکت کننده در این سمینار هستند که به بحث و تبادل نظر علمی در این سمینار خواهند پرداخت.
دومین سمینار تازه‌های سمعک و کاشت حلزون طی روزهای 24 و 25 خرداد امسال در سالن غرضی بیمارستان میلاد تهران برگزار می‌شود.
انتهای پیام/

wichidika
20-06-2012, 13:06
يك متخصص گوش، گلو و بيني:
كودكان مستعد ابتلا به عفونت گوش مياني آدامس بجوند
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
يك متخصص گوش، گلو و بيني گفت: كودكان مستعد ابتلا به عفونت گوش مياني آدامس بجوند چرا كه اين كار باعث هواگيري گوش مياني مي‌شود و احتمال ابتلاي آنان به عفونت گوش را كاهش مي‌دهد.
دكتر عليرضا مصباحي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس «سلامت» ايسنا، افزود: يك راه طبيعي بين گوش مياني و حلق وجود دارد كه به آن شيپور اوستاش مي‌گويند. اين راه در حالت عادي بسته است و فقط موقع بلع يا خميازه كشيدن باز و بسته مي‌شود.
اين عضو آكادمي جراحان گوش، گلو و بيني آمريكا تاكيد كرد: بسته بودن اين راه يكي ازعلل ابتلا به عفونت‌هاي مكرر گوش مياني است، اما جويدن آدامس موجب افزايش ترشح بزاق و باز و بسته شدن مكرر شيپور اوستاش مي‌شود.
مصباحي در پايان توصيه كرد: افرادي كه مبتلا به عوارض گوش مياني هستند و سوار هواپيما مي‌شوند، لازم است هنگام فرود آمدن هواپيما آدامس بجوند يا مايعات بنوشند چون اين كار باعث بلع مداوم و باز و بسته شدن شيپور اوستاش مي‌شود در نتيجه گوش هواگيري مي‌كند.
انتهاي پيام

wichidika
18-10-2012, 16:19
:sq_9:ازدواج‌های فامیلی، از علل شیوع کم شنوایی مادرزادی در کشور:sq_9:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یک متخصص گوش، گلو و بینی و جراحی سر و گردن گفت: میزان کم شنوایی مادرزادی در دنیا یک در هزار تولد نوزاد است اما به دلیل ازدواج‌های فامیلی در کشور از شیوع بیشتری برخوردار است به طوری که علت 65 درصد کم شنوایی‌های مادرزادی در کشور به دلیل ازدواج‌های فامیلی است.
دکتر علی افتخاریان در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: مشکل شایع در عرصه گوش، مشکلات کم شنوایی مادرزادی است. کم شنوایی‌هایی با عمق بالا نیاز به کاشت حلزون داشته و در کم شنوایی‌های خفیف این مشکل را با سمعک می‌توان کنترل کرد اگر در سن طلایی این اقدامات انجام شود، کودک زندگی عادی خود را خواهد داشت.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه عفونت‌های مزمن یکی دیگر از مشکلات شایع در زمینه گوش است، تصریح کرد: این مشکل به دلیل عدم پیگیری درمانهای اولیه بروز می‌کند و علت بروز آن بیشتر به دلیل مسائل ژنتیکی است. در صورت تشخیص به موقع این بیماری، درمان با روش کم تهاجم موثر خواهد بود.
انتهای پیام

wichidika
23-10-2012, 11:38
دستورالعمل استفاده صحیح از هدفون؛
خودتان را به MP3 سنجاق نکنید

»[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
استفاده از گوشی‌های هدفون برای گوش دادن به موسیقی از طریق MP3 ،ipod و سایر ابزار الکترونیکی این روزها در میان بسیاری از جوانان،‌ دانشجویان و یا حتی مسافران تاکسی‌ها و وسایل نقلیه عمومی متداول شده است.
به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، پزشکان هشدار می‌دهند که هرچند گوش دادن به موسیقی امری عادی و لذت‌بخش است اما تماس زیاد و طولانی مدت با صدای بلند می‌تواند به گوش‌ها آسیب جدی وارد کند.
به گزارش سایت اینترنتی هلت می‌ آپ، به علاوه در بلندمدت این عادت می‌تواند منجر به ناشنوایی دائمی شود. برای پیشگیری از این قبیل آسیب‌ها ما به شما دستورالعملی کاربردی برای استفاده مناسب و استاندارد از این لوازم توصیه می‌کنیم تا با عمل به آنها از گوش‌های خود در برابر آسیب‌های احتمالی در آینده جلوگیری کنید. این دستورالعمل عبارت است از:
- استفاده از محافظ گوش؛ اگر مجبور به استفاده از هدفون هستید، برای محافظت از گوش‌های خود می‌توانید از محافظ گوش یا وسیله‌ای با عنوان «گوش گیر» استفاده کنید تا از شدت صدا کاسته شود و بعلاوه به محضی که توانستید از صدای بلند دوری کنید.
- از هدفون‌های مرغوب استفاده کنید؛ از گوشی‌هایی که جنس مرغوب‌تر دارند و صداهای اضافی را حذف می‌کنند استفاده کنید چون اگر جنس هدفون نامرغوب باشد، مجبور می‌شوید دائم صدا را بالا ببرید و همین امر بیشتر به گوش‌تان آسیب می‌رساند.
- به گوش‌های خود استراحت دهید؛ خودتان را به Mp3 و ipod سنجاق نکنید و زمان مدت استفاده از این وسایل را حتی‌المقدور کاهش دهید. بعلاوه در فواصل کوتاه مدت از این وسایل استفاده کنید و هرازگاهی به گوشتان استراحت بدهید.
- صدای mp3‌ را کم کنید؛ هرگز با صدای خیلی بلند به mp3 شخصی خود گوش ندهید.
- حد صدای بلند را تشخیص دهید؛ اگر صدای آهنگ یا فایل صوتی که می‌شنوید به قدری است که شما را ناراحت می‌کند، یا صداهای اطراف خود را نمی‌شنوید و یا فرد کناری شما صدای آهنگ را در مواقعی که هدفون داخل گوش‌تان است می‌شنود این بدان معنی است که صدای mp3 شما خیلی بلند است و حتما به گوش‌تان آسیب وارد می‌کند. شاید شنیدن موسیقی با صدای بلند خیلی هیجان آور و معرکه باشد اما مطمئن باشید که به تارهای شنوایی شما آسیب خواهد رساند.
- برای استفاده از هدفون مقررات بگذارید؛ برای استفاده از هدفون مخصوصا برای گوش دادن به موسیقی قوانینی را برای خود تعیین کرده و خود را ملزم به رعایت آنها کنید. برای مثال صدای Mp3 را از 50 درصد بیشتر نکنید و یا در روز بیش از 90 دقیقه به Mp3‌ گوش ندهید.
- برای حفاظت بیشتر گوش‌های خود را به طور طبیعی چرب نگه دارید؛ برای تمیز کردن گوش‌ها به جای پاک کردن گوش با دستمال هفته‌ای یک نوبت یک قطره روغن زیتون داخل هرگوش بریزید تا به طور طبیعی چرب شوند.
- همیشه از هدفون سالم استفاده کنید؛ اگر متوجه هر نوع آسیب جزئی در هدفون شدید سریع آنها را با یک گوشی سالم تعویض کنید و منتظر نمانید تا کاملا خراب شود. استفاده از گوشی خراب احتمال آسیب‌دیدگی گوش‌ها را تشدید می‌کند.
- برای مراجعه به متخصص تاخیر نکنید؛ به محض این که متوجه کوچک‌ترین مشکل شنوایی در گوش‌های خود شدید سریع به متخصص مراجعه کنید و این امر مبهم را به تعویق نیندازید.
انتهای پیام

wichidika
11-12-2012, 20:58
تمیز کردن داخل گوش کار بهداشتی نیستیک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: تمیز کردن داخل گوش کار بهداشتی نیست و می تواند به گوش آسیب برساند.


به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علی اصغر پیوندی با بیان این مطلب تاکید کرد: پاک کردن گوش باید در مواقع ضروری، در درمانگاه و توسط کسی که کارشناس این کار است انجام شود.
وی با بیان اینکه گوش، خودش را تمیز می کند، افزود: لاله گوش را می توان تمیز کرد ولی اینکه با گوش پاک کن یا هر وسیله دیگری سعی کنیم جرم گوش را خارج کنیم، بهداشتی نیست و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر اینکه پاک کردن گوش کودکان نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود، گفت: گاهی والدین وسوسه می شوند جرمی را که به راحتی می توان با یک قطره از بین برد را با گوش پاک کن تمیز کنند که این کار موجب گوش درد و التهاب شده و بیمار را از روند زندگی خارج می کند بنابراین دستکاری داخل کانال گوش به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

wichidika
02-02-2018, 21:28
در گفت‌وگو با فارس مطرح شدعوارض استفاده از گوش‌ پاک‌کن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]یک متخصص گوش، حلق و بینی اظهار داشت: خداوند گوش انسان را به گونه‌ای ساخته است که خود بتواند بهداشت و فیزیولوژی طبیعی‌اش را حفظ کند. در اغلب مواقع گوش سالم هیچ نیازی به پاک شدن ندارد.
نادر اکبری دیلمقانی متخصص گوش، حلق و بینی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، گفت: خداوند گوش انسان را مانند سایر قسمت‌های بدن به گونه‌ای ساخته است که خود بتواند بهداشت و فیزیولوژی طبیعی‌اش را حفظ کند. در اغلب مواقع گوش سالم هیچ نیازی به پاک شدن ندارد.
اکبری دیلمقانی افزود: اشتباهی که امروزه در جامعه وجود دارد استفاده از وسیله‌ای است که به نوک آن پنبه متصل شده و افراد به عنوان گوش‌ پاک‌کن در تمیز کردن گوش از آن استفاده می‌کنند.
وی بیان داشت: جرمی که داخل گوش وجود دارد ماده‌ای است که وظیفه محافظت از کانال و پرده گوش از اجسام خارجی و حشرات را بر عهده دارد. در کل جرم داخل گوش ماده مضری نیست.
این متخصص گوش، حلق و بینی گفت: عده‌ای از افراد برای نظافت گوش از گوش‌ پاک‌کن استفاده و آن را به سختی داخل گوش می‌کنند تا جرم داخل آن خارج شود، کانال گوش به گونه‌ای ساخته شده که جرم به صورت اتوماتیک در آن ساخته می‌شود و پس از انجام وظیفه جرم آن خشک و خود به خود از گوش خارج می‌شود.
وی افزود: اصلاً نیازی نیست به عنوان گوش پاک‌کن وسیله‌ای نوک تیز را وارد گوش کنیم تا جرم آن تمیز شود همچنین علاوه بر نیاز نبودن ضرر فراوانی نیز دارد.
اکبری دیلمقانی ادامه داد: شکل و سایز گوش پاک‌کن به گونه‌ای است که به جای آنکه جرم گوش را خارج کند مانند سمبه جرم را به داخل آن فرو می‌برد و تا نزدیک پرده گوش هدایت می‌کند.
وی در ادامه اضافه کرد: نزدیک شدن جرم به پرده گوش باعث انسداد، درد و عفونت آن می‌شود. لذا در حالت عادی استفاده از گوش پاک‌کن در هر فرم، شکل و سنی به هیچ شخصی توصیه نمی‌شود.
انتهای پیام/

wichidika
05-04-2018, 17:45
عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی ایران:مصرف خودسرانه دارو به سلامت شنوایی آسیب می‌زند
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی ایران گفت: استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک‌ها، آسپیرین، داروهایی که اسید سالیسیلیک دارند و همچنین داروهای آرام بخش باید متوقف شود؛ چون این داروها می‌توانند به شنوایی افراد آسیب بزنند.
دکتر بهرام جلایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به رواج استفاده از ابزارهای صوتی با صدای بلند در میان جوانان، تاکید کرد: آمارهای جهانی نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از ۳۲۰ میلیون نفر در دنیا دچار کم‌شنوایی ناتوان کننده هستند که ۳۲ میلیون نفر از این جمعیت را افراد کمتر از ۱۵ سال تشکیل می‌دهند. در کشور ما نیز پنج تا شش درصد جمعیت درگیر کم شنوایی هستند.
به گفته وی، در کشور نهادی وجود ندارند که آلودگی صوتی وسایل نقلیه را کنترل کند. این وسایل مانند موتورسیکلت‌ها در شهر تردد می‌کنند و فقط میزان آلودگی هوا توسط آنها حساسیت مسئولان را برانگیخته است.

وی ادامه داد: ما برای آلودگی صوتی در شهرها و علی الخصوص کلان شهرها استاندارد مشخص و همچنین دستورالعمل قانونی همراه با ضمانت اجرایی نداریم و مسئولان نیز نسبت به این موضوع حساس نیستند. افرادی که سن بالایی دارند و کارگرانی که در محیط‌های پرسروصدا کار می‌کنند، باید از سلامت شنوایی خود در محیط‌های پرسرو صدا با استفاده از پوشاننده‌های گوش محافظت کنند. همچنین استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک‌ها، آسپیرین، داروهایی که اسید سالیسیلیک دارند و داروهای آرام بخش نیز باید متوقف شود؛ چون این داروها می‌توانند به شنوایی افراد آسیب بزنند.

عضو هیأت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران همچنین اضافه کرد: در بررسی سلامت شنوایی کارگران شاغل در موتورخانه یدک کش‌ها مشخص شد بیشتر کارگران شاغل در این بخش دچار کم شنوایی ملایم تا تقریبا شدید بودند و به خوبی صحبت اطرافیان را متوجه نمی‌شدند؛ یعنی علاوه بر کاهش شنوایی، گفتارشان نیز به مرور زمان دچار مشکل شده بود. اثر منفی سرو صدا آستانه شنوایی و تشخیص گفتار را کاهش می‌دهد و در ارتباطات روزمره افراد اختلال ایجاد می‌کند.

جلایی آلودگی صوتی شهرها را در کاهش شنوایی افراد موثر دانست و ادامه داد: اگر صدا در منطقه‌ای از شهر در حد ۸۰ دسی بل باشد، فرد تا هشت ساعت می‌تواند در آن محیط کار کند. اگر این عدد به ۹۰ دسی بل برسد میزان ساعت کاری باید به چهار ساعت کاهش یابد. این موضوع در محلی است که فقط آلودگی صوتی دارد و اگر آلاینده های شیمیائی نیز وجود داشته باشد ۸۰ دسی بل صدا تاثیر بیشتری دارد.
انتهای پیام