PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد ایدز

J A V I D
09-10-2010, 12:41
سلام

داشتم در مورد راه های انتقال ایدز چندین جا رو می خوندم ،اکثر مطالب سایت ها هم که از هم کپی شدن و منبع اصلی هم که هیچ وقت معلوم نمی شه که آدم بخواد روش استناد کنه! دو تا سوال برای من پیش اومد اینجا

اولی ویروس ایدز تو عرق بدن وجود داره یا نه ؟!؟ چون یه سری سایت ها می گفتن هست یه سری سایت ها می گفتن نیست ! آخر هست یا نیست حالا ادرار و مدفوع مهم نیست (چون عرقم با ادرار و مدفوع نام بردن همه جا) ولی عرق برام سوال پیش اومده واقعا ، گرچه اونایی که می گفتن هست می گفتن امکان انتقالش از طریق عرق تقریبا ناممکنه ولی همون تقریبانشم آدم رو می ترسونه ! مثلا با یکی که ایدز داره دست بدیم بعد چشممون همون موقع کرمش بگیره دست بزنیم الکی الکی ایدز بگیریم!

سوال دوم که به خاطر سوال اول به وجود اومد در نزدیکی ها اینجور که من فهمیدن ویروس از طریق مجاری ادراری وارد بدن طرفین می شه ، سوال اینجاست که مثلا اگه افراد نزدیکی داشته باشن که دخول صورت نگیره بازم امکان انتقال ویروس هست ، فرنچ کیس اینا نباشه منظورم نوازش عادی و ارضا طرفین از طریق دست باشه یعنی این اونو ارضا کنه اونم اینو ، منظورم اینه از طریق عرق دست فرد آلود و دست زدن به آلت تناسلی فرد غیر آلوده امکان انتقال هست یا نه ؟!؟ در این موردم یه سایت دیدم اشاره کوتاهی کرده بود ولی خوب توضیح مناسب نداده بود یعنی بازم خواننده رو سر در گم می کرد ، با توجه به این موضوع که اون سایتم اعتقاد داشت داخل عرق دست این ویروس وجود نداره !

نمونه ای از سایت ها این می گه تو عرق نیست :

مدفوع ، استفراغ، عرق و HIV :
در هیج یک از موارد مدفوع ، استفراغ و عرق ویروس وجود ندارد و از این بابت هیج خطری کسی را تهدید نمی کند.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

نمونه سایتی که می گه هست !

ويروس ايدز در عرق، استفراغ، مدفوع و ادرار وجود دارد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

با تشکر از اساتید دکتر ...

dsa dsa
09-10-2010, 13:42
سلام.
والا در مورد انتقال ایدز از طریق لب گرفتن / نوزاش کردن / و بوس کردن بدن همدیگر گزارشی نشده است .
در مورد لب گرفتن به طور عمیق اگر زبان شما وارد دهان طرف شود و در دهان او زخمی وجو داشته باشه و آن فرد هم بیمار باشه ممکنه به شما سرایت کنه .
توی عرق هم تا حالا چیزی نشنیده بودم .
ارضا از طریق دست هم باعث انتقال نمیشه .
س-ک-س مالشی یا همون لاپایی هم بی خطر ترین حالت می باشد ولی قبلا از خارج شدن مایع منی باید کنار کشید .

J A V I D
09-10-2010, 13:50
با تشکر از شما در مورد بوسه بصورت عمیق که همون فرنچ کیس می گن ، اطلاعات بود به اندازه کافی فقط الان تو این قسمت از جملات شما این سوال پیش اومد ...

س-ک-س مالشی یا همون لاپایی هم بی خطر ترین حالت می باشد ولی قبلا از خارج شدن مایع منی باید کنار کشید .

شما اینجا فرض گرفتین که پسر بیماره داشته باشه دیگه و دختر سالم باشه درسته ؟!؟ ، اگه اینطوره خوب مگه منی که ویروسم درش هست از طریق پوست سالم می تونه منتقل بشه ! که می گین قبل از خروج باید خودشو بکشه کنار ؟!؟

در مورد عرق هم دوستان دیگه اگه اطلاعات بیشتری دارن ممنون می شم بگن ...

با تشکر

dsa dsa
09-10-2010, 14:11
چون ممکنه مایع منی به واژن زن ریخته در کل خطرش کمه ولی برای احتیاط بیشتر اینو گفتم .
اط طریق پوست منتقل نمیشه .

J A V I D
09-10-2010, 14:25
خوب یعنی در کل از طریق پوست آلتم ویروس نمی تونه وارد بدن فرد سالم بشه درسته ؟!؟ (در پسرا منظورمه دیگه ) ، یعنی پس در هنگام نزدیکی کامل اگر دختر آلوده باشه و در صورت دخول آلت پسر به واژن چجوری می شه که ویروس وارد بدن می شه ! طبق مطالعات من واژن سرشار از ویروسه در فرد آلوده یعنی این ویروس صرفا باید وارد مجاری ادراری بشه (در پسرا) تا منتقل بشه یا در برخوردش به پوست آلتم منتقل می شه ؟!؟

و بر عکسش اگر پسر آلوده باشه و دختر سالم اگر منی یا پیش منی داخل واژن ریخته نشه دختر مبتلا نمی شه ؟!؟

ببخشید هی سوال پیش می آد بس که ویروس زبون نفهمیه این پدرسوخته !

ehsan_update
09-10-2010, 19:13
این ویروس صرفا باید وارد مجاری ادراری بشه (در پسرا) تا منتقل بشه یا در برخوردش به پوست آلتم منتقل می شه ؟!؟
بله باید وارد مجرای آلت بشه تا منتقل بشه. البته اگه پوست آلت زخمی باشه از طریق اون زخم امکان منتقل شدنش هست.

اگر پسر آلوده باشه و دختر سالم اگر منی یا پیش منی داخل واژن ریخته نشه دختر مبتلا نمی شه ؟!؟
بازم اگه پوست آلت خون ریزی نداشته باشه خیر مبتلا نمیشه. ( واسه همین از ک.ا.ن.د.و.م استفاده میکنن که مایع منی وارد واژن نشه و مایع واژینال هم وارد مجرای آلت نشه دیگه!)

J A V I D
09-10-2010, 20:09
یه سوال دیگه تو بحث ها اومده استفاده از طرف مشترک غذا باعث انتقال بیماری نمی شه ، این ظرف مشترک شامل قاشق چنگالم می شه ؟!؟ یعنی یه نفر که آلودس با یه نفر که سالمه اگه با یه قاشق غذا بخورن امکان انتقال بیماری هست یا نه ؟

همچنین ما آخر نفهمیدم تو عرق هست این ویروس یا نه !

ehsan_update
09-10-2010, 23:45
ما آخر نفهمیدم تو عرق هست این ویروس یا نه
طبق اکثر منابع معتبر خیر، در عرق وجود نداره.

یعنی یه نفر که آلودس با یه نفر که سالمه اگه با یه قاشق غذا بخورن امکان انتقال بیماری هست یا نه ؟

نه خیر امکانش نیست. مگر اینکه زخم خونریزی دهنده در دهان هر دو شخص وجود داشته باشه. به طوری که خون فرد آلوده از طریق چنگال یا قاشق نشسته وارد دهن فرد سالمی بشه که اونم دهنش زخم داشته باشه( به عبارت ساده تر اگه خون یا مایع جنسی فرد آلوده وارد جریان خون فرد سالم بشه اون موقع امکانش هست که مبتلا بشه)

J A V I D
10-10-2010, 00:05
پس یعنی حتی در صورتی که عرق فرد آلوده با یک زخم باز در یک فرد سالم هم برخورد داشته باشه مثلا در هنگام دست دادن ویروس منتقل نمی شه دیگه ؟ از این بابت خیالمون راحت باشه ...

در مورد عمر ویروس خارج از بدن فرد آلوده هم تناقض های زیادی دیدم در حد بین سه چهار دقیقه تا پنج شیش هفته ! این درستش چقدره حدودا ؟!؟

J A V I D
10-10-2010, 09:09
من الان بیشترین سوالم یا همون لپش در مورد عرق (عرق فرد آلوده) و زخم باز( فرد سالم) می خوام بدونم اونم امکان انتقال داره یا نه .که در صورتی که در عرق بدن فرد آلوده نباشه طبیعتا نباید خطری هم داشته باشه.. بعدشم در مورد عمر ویروس خارج از بدن ... وگرنه کلا لپ خاصی نداره ! و بیشتر جنبه کنجاوی به علت خوندن دو سه تا مقاله داره !!!!

mr_mashmash
10-10-2010, 09:38
حالا يه سوال هم من مطرح ميكنم. ميزان احتمال ابتلا به ايدز از طريق رابطه جنسي با فرد الوده چقدره؟ يعني بعد از هر رابطه چند درصد احتمال داره بيماري منتقل بشه؟

metallica is me
10-10-2010, 11:04
سلام من هم یه سوال دارم یعنی خیلی وقته ذهنم مشغوله
اگر دو نفر قصد رابطه ج___ی داشته باشند و پسر از کا__دم استفاده کنه باز هم امکان سرایت این بیماری هست؟؟؟
مثلا در اثر پاره شدن کا___دم
در کل هیچ راهی نیست که قبل از آمیزش مطوئن شده که شخص ثانی آیا مبتلا هست یا خیر؟؟/

J A V I D
10-10-2010, 11:12
فکر کنم کم کم خودم باید وارد عمل بشم و به سوالات بقیه هم پاسخ بدم ...

اگر دو نفر قصد رابطه ج___ی داشته باشند و پسر از کا__دم استفاده کنه باز هم امکان سرایت این بیماری هست؟؟؟
احتمالا وجود داره ولی خیلی کمتره

مثلا در اثر پاره شدن کا___دم
اگه پاره بشه احتمالش بیشتر می شه !

در کل هیچ راهی نیست که قبل از آمیزش مطوئن شده که شخص ثانی آیا مبتلا هست یا خیر؟؟/
خیر هیچ راهی نیست چون هیچ نشانه و علائمی نداره

حالا يه سوال هم من مطرح ميكنم. ميزان احتمال ابتلا به ايدز از طريق رابطه جنسي با فرد الوده چقدره؟ يعني بعد از هر رابطه چند درصد احتمال داره بيماري منتقل بشه؟

از پسر آلوده به دختر 0.9 درصد از دختر آلوده به پسر 1.1 درصد می گن این اعداد احتمال های اماری هستن من نمی دونم یعنی چی !! سوال های خودمم همچنان پا برجاست کسی می دونه پاسخ بده لطفا ، در زیر باز آوردم ...

من الان بیشترین سوالم یا همون لپش در مورد عرق (عرق فرد آلوده) و زخم باز( فرد سالم) می خوام بدونم اونم امکان انتقال داره یا نه .که در صورتی که در عرق بدن فرد آلوده نباشه طبیعتا نباید خطری هم داشته باشه.. بعدشم در مورد عمر ویروس خارج از بدن ... وگرنه کلا لپ خاصی نداره ! و بیشتر جنبه کنجاوی به علت خوندن دو سه تا مقاله داره !!!!

J A V I D
10-10-2010, 13:44
خوب راه های انتقال این بیماری بیشتر از رابطه جنسیه طبیعی بیشتر سوال ها هم از همین مورد باشه ! من که سوالام در اون موارد تموم شده کلا دو تا سوال مونده که کسی جواب نمی ده شما هم فقط می آی تیکه می اندازی می ری ! چهار نفر مثل شما می آن بقیه ملت رو سرد می کنن و سوال های اینچنین رو تابو دیگه ! جواب سوالی رو نمی دونید یا کمکی نمی تونید بکنید الکی جو رو خراب نکنید . بعدشم دست دادن دو نفر با هم که یکی شون آلودس و دستش عرقی و اون یکی دستش زخمه به نظر شما جنسیه !!! یا میزان زنده بودن ویروس خارج از بدن مثلا روی خون ریخته شده رو زمین یا میز یا هر جای دیگه !

metallica is me
10-10-2010, 16:41
دوست عزیز امروز من با یه پزشک صحبت کردم گفت از عرق به هیچ عنوان منتقل نمیشه ولی اگر دست شما مثلا کف دستت زخم باز و تازه وجود داشته باشه و با کسی مثل خودت دست بدی که او هم همون نقطه زخم داشته باشه امکان سرایت هست بیشتر راه های انتقال از آمیزش و برای افراد معتاد سوزن و سرنگ هست
متاسفانه اگه آموزش درست حسابی بود اینقدر بد بختی نمیکشیدیم

MehranVB
10-10-2010, 16:42
در چنین مواردی که با مطلب خیلی حساسی رویرو هستید سعی کنید از منابع معتبر استفاده کنید تا خیالتون راحت شه. فعلاً معتبرترین منبعی که در دنیا وجود داره NIH امریکاست که بیشترین تحقیقات رو در زمینه ایدز داره و تقریباً هر مقاله ای که میخونید برگرفته از این موسسه است (البته اگه مقاله گمنام نباشه!)

اگه به مقالات HIV در NIH نگاه کنید میبینید که ایدز فقط و فقط از طریق چند چیز منتقل میشه: خون (و هر چیزی که به خون ربط داشته باشه)، ترشحات آلت تناسلی مرد و زن، مواد مخدرهای تزرقی و کلاً تزریقات خونی مثل خالکوبی یا دندانپزشکی، فرزند متعلق به مادر ایدزی. پس یعنی هر مورد دیگه ای اگه جایی دیدید بدونید جزء این موارد نیست!
و البته بعضی دانشمندان بر این باورن که ایدز از طریق اشک یا ادرار یا بزاق قابل انتفاله، اما بدلیل اینکه اون چند مورد انگشت شماری که دیده شده احتمالاً از طریق خون مبتلا شده بودن این موارد رو رد کردن.

توی ویکیپدیا جدول جالبی وجود داره که احتمال انتقال ویروس HIV رو از طریق راههای مختلف میگه و منبعش همون NIH هست که من اون رو براتون ترجمه کردم:
احتمال ابتلا به ایدز در یک آمار 10 هزار نفره:
انتقال از طریق وارد شدن خون به بدن: 9000
زایمان بچه: 2500
تزریق سوزنی مواد مخدر: 67
برخورد سوزن به پوست: 30
نزدیکی از طریق مقعد (شخصی که دخول بر او انجام میشود): 170
نزدیکی از طریق مقعد (مردی که دخول را انجام میدهد و ختنه نشده): 62
نزدیکی از طریق مقعد (مردی که دخول را انجام میدهد و ختنه شده): 11
نزدیکی از طریق واژن (زنان): 10
نزدیکی از طریق واژن (زنان): 5
س.ک.س دهانی (در آزمایشی انجام شده بر روی یک مرد): 1 (با توجه به اینکه زخم درون دهان، یا وارد شدن ترشحات پس از انزال در دهان احتمال ابتلا به ایدز را بالا میبرد)

J A V I D
10-10-2010, 17:17
پس منظورت از پاره شدن چی بود؟ کشه تمبونو که نمیگی؟
خیر منظورم نقل قول بالاش بود اگه دیده باشید نقل قول رو ! بجز کش تنبون و پرده اتاق خونتون چیزای دیگه هم پاره می شن !

ممنون از دوستان دیگه که علمی از رو مقاله اینا جواب دادن ، من فعلا سوال دیگه ای در این مورد ندارم ، البته همچنان کسی نگفت که عمر این ویروس در هوای آزاد چقدره حدودا !!

با تشکر

MehranVB
10-10-2010, 20:07
ممنون از دوستان دیگه که علمی از رو مقاله اینا جواب دادن ، من فعلا سوال دیگه ای در این مورد ندارم ، البته همچنان کسی نگفت که عمر این ویروس در هوای آزاد چقدره حدودا !!

با تشکر
چیزی که قبلاً خونده بودم فکر کنم حدود 6 ثانیه بود، اما منبع معتبری نبود.
اما آزمایشاتی که در یکی دانشگاههای امریکا انجام شده بود، نشون میداد که ویروس HIV در شرایط آزمایشگاهی بیشتر از چند ساعت قادر به زنده موندن نیست.
کلاً این ویروس به نوسانات دما و اکسیژن خیلی حساسه و بهترین محل برای زنده موندش (علاوه بر خون) در سرنگهای مواد اعتیاد اوره که اینطوری هم از هوا محفوظه و هم اینکه معمولاً مقداری خون در سرنگها وجود داره که همین باعث زنده موندنش میشه.

REGISTERED-USER
10-10-2010, 22:47
آقایون و خانم ها ... یکم حیا رو توی بحثتون بیارید ... اگه در مورد ایدزه بحث ، بزارید در مورد خودش بحث بشه نه اینکه تیکه بندازیم به چیزایی که همه می دونیم !!! اونم به مسخره بحث کردن ! با همه دوستان بودم من جمله این پسرای روانی که خودشون رو دختر تو سایت جا می زنن!!!

چه جالب ، یه مدیر نیست که کمی پاکسازی کنه اسپم ها رو !
__

یه مستند نشون داد چند وقت ، پیش یادم نیست کدوم کانال ماهواره بود، در مورد راه های انتقال ایدز بود ...

به صورت انیمیشن نشون داد که دست شخصی که زخم کمی داشته باشه و هنوز تر باشه (خشک نشده باشه) اگه به اثر زخم کسی که تازه ایجاد شده و ایدز داشته باشه مثلا توی مترو ، اتوبوس و مکان های عمومی ، احتمال 70 درصد ویروس امکان انتقالش هست ! حالا برای چند دقیقه هم بمونه خطرناکه ! زخم دست هم که دائم با حرکات دست باز و بسته میشه ! من خودم عادت دارم چسب زخم همیشه باهامه و دستم اگه زخم شد سریع میبندمش !

در مورد kissing هم اتفاقا جالب بود ... در حالت عادی ابدا ویروس منتقل نمیشه ولی وای که اگه لب و یا اجزای داخل دهان کسی زخم باشه ... همه مردم یا جوش دارند توی دهانشون ، یا لبشون زخمه و اغلب هم لثه هاشون اثر پارگی و ... هست

پس احتمال انتقال ویروس هم زیاده!

کلا شخصی که ایدز داره بهتره خودش رعایت کنه تا بقیه هم خیالشون از برخورد باهاش راحت بشه !

hamijoon
10-10-2010, 23:36
البته خوده افراد سالم هم بايد مراقبت كنن ديگه .
وقتي ميخوان رابطه برقرار كنن حواسشون باشه .

J A V I D
11-10-2010, 15:44
سلام

ببخشید من باز یه سوال دیگه برام پیش اومد ، این ویروس از طریق زخم تازه خوب شده ( فرض بگیرید جایی از دست بریده خون ریزی داشته و بعد از گذشت مثلا یه ربع بیست دقیقه خون ریزی بند اومده و خون لخته شدهو خون ریزی دیگه موجود نیست ) هم منتقل می شه یا صرفا زخم باید تازه باشه .؟؟

راستی جناب MehranVB در مورد اون آمار ها منظور اینه که مثلا از هر ده هزار نفرق که تزریق مواد مخدر با سرنگ مشترک داشتن 67 نفر آلوده شدن ؟!؟ یعنی برای هر کدومشون یه گروه آماری ده هزار نفره بوده ؟!؟

MehranVB
11-10-2010, 18:32
راستی جناب MehranVB در مورد اون آمار ها منظور اینه که مثلا از هر ده هزار نفرق که تزریق مواد مخدر با سرنگ مشترک داشتن 67 نفر آلوده شدن ؟!؟ یعنی برای هر کدومشون یه گروه آماری ده هزار نفره بوده ؟!؟
مسلماً نه، این که دیگه آمار نمیشه! منظور از اون آمار اینه که از یه جامعه 10 هزار نفری مبتلا به ایدز چند نفر از اونا از طریق مواد مبتلا شدن و یا چند نفر از طریق رابطه جنسی و ... . یه جورایی میخواد بگه که چه عواملی در جامعه وجود داره که باعث ایدز بشه، و در هر کشوری هم فرق میکنه، ممکنه تویی ایران معتادان ایدزی تعدادشون با بقیه فرق کنه. این آمار فقط جهت این بود که بگه مثلاً خون بیش از 90% موارد باعث ایدز میشه، یا اینکه رابطه جنسی مقعدی احتمال خیلی بیشتری رو نسبت به رابطه واژنی داره، و یا اینکه رابطه اورال با توجه به اینکه ما فکر میکنی وارد شدن ترشحات آلت در دهان یا بوسیدن میتونه باعث ایدز شه، اما در عمل احتمال انتقال از طریق اورال نزدیک به صفره و اکثراً دکترا پیشنهاد میکنن اگه طرفین ایدز دارن هر کاری غیر از دخول انجام بدن احتمال انتقال ویروس خیلی خیلی کمه. (به همین دلیل هم غذا و چیزهایی که وارد دهان میشن به عنوان عامل انتقال شناخته نمیشن)

J A V I D
11-10-2010, 18:42
آخه وقتی جمع می زدیم از ده هزار نفر می رفت بالا ! نوشته 9000 نفر فراورده خونی بعدا نوشته 2500 نفر زایمان بچه واسه همین من فکر کردم اینجوریه !

بازم ممنونم ...

MehranVB
11-10-2010, 23:08
آخه وقتی جمع می زدیم از ده هزار نفر می رفت بالا ! نوشته 9000 نفر فراورده خونی بعدا نوشته 2500 نفر زایمان بچه واسه همین من فکر کردم اینجوریه !

بازم ممنونم ...
اکثر موارد جزء انتقال از طریق خون به حساب میان، و مثلاً از 9 هزار نفر 2500 نفر از طریق زایمان و شش هفت هزار نفر بقیه به صورت دیگه ای مبتلا شدن...

abtin1234
09-01-2013, 15:24
man ye soal daram agar dastet ghablan zakhm shode bashe bad vared majarii zan beshe momkene enteghal peyda koni

V E S T A
09-01-2013, 16:04
man ye soal daram agar dastet ghablan zakhm shode bashe bad vared majarii zan beshe momkene enteghal peyda koni

سلام لطفا فارسی تایپ کنید جواب سوالتون تو همین تاپیک صفحه 2 داده شده :

آقایون و خانم ها ... یکم حیا رو توی بحثتون بیارید ... اگه در مورد ایدزه بحث ، بزارید در مورد خودش بحث بشه نه اینکه تیکه بندازیم به چیزایی که همه می دونیم !!! اونم به مسخره بحث کردن ! با همه دوستان بودم من جمله این پسرای روانی که خودشون رو دختر تو سایت جا می زنن!!!

چه جالب ، یه مدیر نیست که کمی پاکسازی کنه اسپم ها رو !
__

یه مستند نشون داد چند وقت ، پیش یادم نیست کدوم کانال ماهواره بود، در مورد راه های انتقال ایدز بود ...

به صورت انیمیشن نشون داد که دست شخصی که زخم کمی داشته باشه و هنوز تر باشه (خشک نشده باشه) اگه به اثر زخم کسی که تازه ایجاد شده و ایدز داشته باشه مثلا توی مترو ، اتوبوس و مکان های عمومی ، احتمال 70 درصد ویروس امکان انتقالش هست ! حالا برای چند دقیقه هم بمونه خطرناکه ! زخم دست هم که دائم با حرکات دست باز و بسته میشه ! من خودم عادت دارم چسب زخم همیشه باهامه و دستم اگه زخم شد سریع میبندمش !

در مورد kissing هم اتفاقا جالب بود ... در حالت عادی ابدا ویروس منتقل نمیشه ولی وای که اگه لب و یا اجزای داخل دهان کسی زخم باشه ... همه مردم یا جوش دارند توی دهانشون ، یا لبشون زخمه و اغلب هم لثه هاشون اثر پارگی و ... هست

پس احتمال انتقال ویروس هم زیاده!

کلا شخصی که ایدز داره بهتره خودش رعایت کنه تا بقیه هم خیالشون از برخورد باهاش راحت بشه !

amdradeon
11-01-2013, 16:42

بله امکان انتقال وجود داره.خصوصا اگه زخم تازه باشه احتمال انتقال بالا تر میره.

سلام

ببخشید من باز یه سوال دیگه برام پیش اومد ، این ویروس از طریق زخم تازه خوب شده ( فرض بگیرید جایی از دست بریده خون ریزی داشته و بعد از گذشت مثلا یه ربع بیست دقیقه خون ریزی بند اومده و خون لخته شدهو خون ریزی دیگه موجود نیست ) هم منتقل می شه یا صرفا زخم باید تازه باشه .؟؟

بله امکان انتقال وجود داره اما کم.

خیر راه خاصی جز آزمایش دادن نیست ولی :
در مرحله اول بیماری اکثر افراد دچار یک سرماخوردگی شدیدتر از حالت نرمال رخ میده.مثلا درد شدید عضلات،اسهال،استفراغ،تظاهر ات پوستی ،درد گلو،آبریزش بینی و... رخ میده که بعد از 2-3 هفته بهبود پیدا می کنه.
سپس شخص وارد مرحله نهفته بیماری میشه.
بیشتر مبتلایان به این ویروس (بالای 90٪)در این دوره دارای بیماری های پوستی و دهانی هستند که در افراد سالم هم به وفور یافت میشه اما شدت این عارضه ها در افراد مبتلا به HIV بیشتر ،وسیعتر و مقاوم به درمان است.دلیل این که این دوره رو نهفته میگن چون این تظاهراتی که در زیر ذکر کردم در مقابل بیماری های شدید دوران آخر بیماری یعنی ایدز بسیار نا چیز هستند و در افراد سالم هم به وفور دیده میشن اما با شدت بسیار کمتر.
بعضی از نشانه ها عبارتند از:
درماتیت سبورئیک شدید و مقاوم
زرد زخم
فرونکل های متعدد و مکرر و شدید
فولیکولیت باکتریال
گرفتاری قارچی ناخن ها
عفونت قارچی کشاله های ران یا مناطق مرطوب پوست
فولیکولیت پیتروسپورمی که عامل ایجاد این نوع فولیکولیت و درماتیت سبوره و شوره و... همان قارچ مالاسزیا فورفور است.البته این نوع فولیکولیت بسیار شبیه به جوش جوانی یا هماون آکنه ولگاریس هست اما خارش دار است.این عارضه در افراد سالم هم به وفور دیده میشه و اکثرا مقاوم به درمان هستند و عود مجدد بعد از درمان مشاهده میشه اما در بیمار مبتلا به HIV شدت این نوع فولیکولیت بسیار بیشتر است.
خشکی شدید پوست
خارش شدید پوست
کهیر های وسیع و شدید و بسیار خارش دار و مقاوم به درمان با آنتی هیستامین
اگزما
فولیکولیت ائزونینوفیلیک
تبخال تناسلی و دهانی مکرر
کاهش وزن
عرق شبانه
برفک دهانی(شدید تر از حالت معمولی)یکی از شایع ترین علامت ها است.
آفت های دهانی مکرر و دردناک و بزرگ
خشکی دهان
مشکلات لثه
خراب شدن دندان ها
لکوپلاکیا
لیکن پلان
لکوپلاکیای مویی علامتی 99٪ مطمئن برای احتمال ابتلا به HIV
سرطان های دهان
امکان بروز زنای شدید
و...
علائم ذکر شده در بالا در افراد مبتلا به HIV بسیار شدیدتر،مقاوم تر و وسیع تر از افراد سالم است. در ضمن این علائم به مرور زمان شدیدتر شده با افت لنفوسیت های تی CD4 رو به وخامت میره، پس با دیدن یکی از این نشانه ها در خودتون اگر شدید و مقاوم و وسیع نبود اصلا نگران نشید!:n02:
در مرحله بعدی غدد لنفاوی بدن در زیربغل،روی کتف،پشت گوش و زیر فک به صورت دو طرفه و قرینه و بدون درد ظاهر شده و حداقل 3 ماه به همان صورت باقی می مونه.
در مرحله بعدی حالات وابسته به ایدز رخ میده که بعضی از آنها،این تظاهرات هستند:
سارکوم کاپوسی
برفک دهانی حلقی بسیار شدید
کاهش وزن پیش رونده(10٪ یا بیشتر)وزن کل بدن
اسهال شدید و آبکی طولانی مدت(1 ماه یا بیشتر)
عرق شدید شبانه
تب 38-39 درجه سانتی گراد
سرفه های شدید و طولانی مدت
و...
در مرحله آخر که تعداد لنفوسیت های CD4 و نقص شدید ایمنی سلولی و به طور کمتر ایمنی هومورال رخ میده(ِCD4 کمتر 200) بیماری ایدز تظاهر کامل خودش رو آشکار می کنه مثلا:
انواع افونت های ریوی و سل و...
سرطان های پوست و دهان و...
کاهش شدید وزن به دلیل مشکلات گوارشی و کاهش خاصیت جذب کنندگی روده.
به طور کلی امکان بروز اکثر بیماری های عفونی و سرطان در این مرحله بسیار بالاست.

در ضمن این نوشته ها به هیچ وجه از هیچ سایتی کپی نشده و حاصل مطالعات بسیار زیاد خودم در این زمینه هست.هر سوالی در رابطه با این مبحث و نشانه ها وبیماری هایی که ذکر کردم داشتید ،حتما بپرسید.در خدمت هستم.

امیدوارم که تونسته باشم سهم کوچکی در جلوگیری از گسترش این بیماری در کشور داشته باشم.

با تشکر و احترام:n12: