PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : لغت نامه داده در بانک اطلاعاتی

mjt10063
03-10-2010, 19:12
سلام خدمت تمامی SQL باز های ارجمند
سوالی برام در بانک های اطلاعاتی به وجود آومده
میخواستم بدونم
این لغت نامه داده در یانک های اطلاعاتی چی هست
از مهندسین میخوام که اگر میشه کامل توضیح بدن!!!!
با تشکر:46:

mjt10063
05-10-2010, 23:05
از SQL باز ها تقاضا دارم
اگر میدونن
این لغت نامه داده چیه
حتما دریغ نکنند
چون بحث جون در مونه:37:
با تشکر:42:
:thumbsup:

aaaammmm87
09-10-2010, 09:09
سلام
دوست عزیز خیلی کنجکاو شدم که منظورتون از این لغت نامه داده چیه ؟ ایا میخواهید بانکی جهت لغت نامه طراحی و ایجاد کنید !؟ مثل بابیلون یا اینکه منظورتون دستورات خود SQL یا چیز دیگه ای هست لطف کنید یهکم بیشتر توضیح بدید تا بشه راهنمایی کرد

*Batman*
17-10-2010, 03:15
کاتالوگ سيستم شامل اطلاعات جامع در مورد سيستم پايگاه داده ها از قبيل حق دسترسي کاربران مختلف، مشخصات کاربران، تاريخ ايجاد و تغيير داده ها، سايز جداول و ... است. ديکشنري داده­ها نيز جزئي از کاتالوگ سيستم است. ديکشنري داده ها شامل تمام نامهايي است که براي اشياء مختلف در سيستم انتخاب مي شود. به کاتالوگ سيستم اصطلاحا فراداده (متاديتا) گفته مي شود؛ زيرا کاتالوگ سيستم شامل خود داده­هاي اصلي ما نيست، بلکه شامل اطلاعاتي است در مورد داده­هاي اصلي (فراداده يعني داده در مورد داده)
هر تغييري که در ساختار و کليات پايگاه داده ايجاد مي­کنيم (مثلا هنگام تعريف يک کاربر جديد)، بايد اين تغيير در کاتالوگ سيستم ثبت شود. اين وظيفه بعهده catalog manager مي باشد.

به عبارت دیگر:

دیكشنری داده ها (Data Catalog) یكی از امكاناتی است كه در سيستم پايگاه داده در اختيار DBA قرار می گیرد. دیكشنری داده ها كه به آن راهنمای سیستم نیز می گویند يک متا داده است يعنی اطلاعاتی درباره خود پايگاه داده و داده های ذخیره شده در آن را نگهداری می کند.
دیکشنری داده تعيين می کند چه داده ای موجود است و چه معنی دارد، داده چگونه ذخیره می شود و در کجا قرار دارد، مالک آن چه کسی است و چه کسانی اجازه دسترسی به داده را دارند، تاریخچه و آمار استفاده از داده را دربردارد.

mjt10063
17-10-2010, 16:23
دوست عزیز منظور من این بود
بالاخره پیداش کردم

لغت‌نامه داده : در يك سيستم بانك اطلاعات اسامي زيادي مورد استفاده قرار مي‌گيرد . از آنجا كه افراد زيادي درگير با بانك اطلاعات هستند ، به خصوص اگر بانك اطلاعات بصورت توزيع شده در نقاط مختلف باشد ، براي ايجاد يكنواختي و هماهنگي مرجعي به نام لغت‌نامه داده (data dictionary) پديد آمده است . اين لغت‌نامه مانند يك لغت‌نامه‌ي معمولي شامل تمامي اسامي و معاني آن‌ها در بانك است . نرم‌افزارهاي بسيار پيشرفته‌اي نيز وجود دارند كه از استفاده اسامي مختلف براي يك معنا و نيز معاني مختلف براي يك اسم جلوگيري مي‌‌‌‌كنند . فرض كنيد در يك جدول از Account-number بعنوان نام فيلد شماره حساب استفاده شده است . نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزا ر اجازه نمي‌دهد درجاي ديگري از اين سيستم از نام #Account براي شماره حساب استفاده شود .