PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش گزارشگیری به کمک Rave designer در دلفی

hp1361
05-05-2006, 22:26
با سلام

با توجه به اینکه بخاطر نیازم به گزارشگیری طریقه کار با Rave designer رو یاد گرفتم (البته تا حدودی ) اگه کسی نیاز داشته باشه حاضرم اموخته هام رو در اختیار دوستان بزارم

پس اگه لازم داشتید بگید

یا حق

mahdi bg
27-05-2006, 08:11
اگر بهتر از Quick Reaport لطف می کنی به Email برام بفرستی
mahdi_new2012@yahoo.com

hp1361
31-07-2006, 19:22
سلام

ببخشيد دير شد . چون هنوز ويرايش پي دي افش رو تموم نكردم فعلا مستقيم قرار مي دم

به نام خدا

قبل از هر چیز به دوستان عزیز اعلام می کنم که من آموخته هایم را که براساس تکرار و تجربه بدست آورده ام ، بیان می کنم و هیچگونه آموزشی از شخص و یا کتابی نداشته ام لذا اگر برداشت های اشتباهی از ابزار ها و نرم افزار داشته ام بر من خرده نگیرید .

نرم افزار Rave Report یکی از نرم افزار هایی می باشد که همراه با Delphi 7 نسخه Interprise بر روی سیستم شما نصب خواهد شد (از بقيه نسخه ها اطلاع ندارم ) و شما تنها با اجرای دلفی می توانید از آن استفاده نمایید و در غیر اینصورت فایل ساخته شده شما قابل ذخیره سازی نخواهد بود .

بعد از ساخت اینتر فیس برنامه خود و دادن کد های لازم ، برای اینکه برنامه شما قادر باشد با فایل گزارش شما ارتباط برقرار نماید شما می بایست دو عنصر از صفحه ( پالت ) Rave به برنامه خود اضافه نمایید .
1) RvProject
2) RvTableConnection
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از RvProject جهت اتصال برنامه شما با برنامه Rave Report بمنظور گزارش گیری و از RvTableConnection جهت اتصال بانک اطلاعاتی برنامه شما به برنامه Rave Report استفاده می گردد .

حالا خواص عناصر را تنظیم می کنیم

RvProject

ProjectFile : خاصیت ProjectFile از عنصر RvProject جهت مشخص کردن فایلی است که شما بوسیله خود برنامهRave Report طراحی کرده و آنرا ذخیره نموده اید . با فشار دادن دکمه کنار آن ، پنجره انتخاب فایل ظاهر میگردد و شما باید فایل خود را انتخاب نمایید .

نکته : با در نظر گرفتن این که شما برنامه را برای استفاده دیگران نوشته اید لذا آدرس فایل انتخابی شما به احتمال بسیار بالا در سیستم های دیگر متغیر خواهد بود و اگر شما به روشی که در بالا ذکر شد فایل گزارش خود را انتخاب نمایید برنامه خطای پیدا نکردن فایل گزارش (به همان آدرس دایرکتوری که شما در سیستم خود انتخاب نموده اید ) را خواهد داد . لذا برای حل این مشکل خاصیت ProjectFile را خالی رها کرده و آنرا بصورت کد در خود برنامه انتخاب نماید .

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

شما می بایست فایل گزارش خود را در همان پوشه ای که برنامه خود را ذخیره نموده اید قرار دهید و با کد بالا ، برنامه فایل گزارش شما را در پوشه جاری جستجو خواهد کرد .

اين از اموزش اين جلسه

در صورت تمايل دوستان اين روش (اموزش مستقيم بدون پي دي اف ) رو ادامه خواهم داد

موفق باشيد

مرد مباح
01-08-2006, 08:16
فرق زيادي نميكنه.
اگه براي خودت سخت نيست ميتوني همين جا ادامه بدي.

منتظر بخش دوم هستيم.

ghazalm
16-08-2006, 10:15
كد فارسي نويسي تو دلفي چيه؟همون كه تو فرم کریئت می نویسیم؟؟

soldier
16-08-2006, 11:50
سلام
بهتر بود اين سوال را جاي ديگه مي پرسيدي
مثل آموزش براي مبتدي ها و يا جواب به پرسش ها در مورد دلفي

...dta pro
19-08-2006, 02:31
دوستان عزیز یک کمکی میکنند بگن این راو کارهاش چیه؟؟؟؟؟

Oracle_Eldorado
27-08-2006, 10:58
سلام عليكم
با عرض پوزش خدمت شما
مي خواستم بدونم كه وقتي من در دلفي يك ركورد را اضافه مي كنم ركورد به بانك اضافه مي شود ولي در گزارشگيري Rave ركورد مورد نظر نيست اما وقتي يكبار از برنامه بيرون مي روم ركورد در گزارشگيري اضافه مي شود.

hp1361
27-08-2006, 16:44
سلام

مي توني قبل از دستور پرينت از راو دستور رفرش جدولت رو بزاري

موفق باشي

sorrowdancer
31-07-2007, 19:39
دنیا دنیا سپاس

تمنــــا دارم ادامه دهید
بسیار مفید خواهد بود

دوستان خواهش می کنم این مطلب رو کامل کنید

من در برنامه تنها تونستم چند تا لیبل ساده بزارم خط و مربع بکشم و رنگشون عوض کنم یا اندازه صفحه رو عوض کنم

چجوری اطلاعات باید وارد بشه

تمنا دارم هوای ما آماتورها رو داشته باشید همانطور که تاکنون داشتید

یک دنیا تشکر

بی صبرانه منتظر پاسختان خواهم بود

YBB
02-08-2007, 00:16
به نام خدا

Rave Report معرفي

Rave Report
محيط طراحي گزارش ويژوالي است كه در دلفي 7 جايگزين ساير ابزارهاي گزارش در نسخه هاي قبلي شده است
از دلايل مهم اين جايگزيني چند سيستم عامله بودن اين ابزار مي باشد كه به طور اخص براي كار در ويندوز و لينوكس توسعه داده شده است

آشنايي با محيط

براي مشاهده محيط ريـــو ميتوانيد از منوي
Tools
دلفي گزينه
Rave Designer
را انتخاب كنيد
البته مي توان با گذاشتن يك مولفه
TRvProject
از سر تب
Rave
در نوار ابزارهاي دلفي بروي فرم
و دابل كليك كردن بروي آن نيز وارد محيط ريو ديزاينر شد

با وارد شدن به ريو صفحه اي مانند زير ظاهر خواهد شد كه هر قسمت معرفي شده است

در تاپيك هاي بعدي به ادامه بحث خواهيم پرداخت

YBB
04-08-2007, 00:10
Rave ساخت يك برنامه ساده بانك اطلاعاتي با گزارش گيري

در اين قسمت ميخواهيم از محتويات يك بانك اطلاعاتي كه براي ذخيره كردن نام
دانش آموزان يك كلاس همراه با نمره يك درس از آنها است يك گزارش تهيه كنيم

بانك اطلاعاتي برنامه از 4 فيلد زير تشكيل شده است:
ID, Name, Family, Grade
ساختار فرم اين برنامه به صورت شكل زير است:

همانطور كه ملاحظه مي كنيد بروي فرم دو عنصر:
RvProject1, RvDataSetConnection1
قرار دارند كه به ترتيب وظيفه اتصال بانك به گزارش و گزارش به برنامه را بر عهده دارند

براي شناساندن بانك به سيستم گزارش خاصيت Dataset
از مولفه RvDataSetConnection1 بروي Table1 تنظيم شده است.

بعد از اين كار نوبت به طراحي گزارش مي رسد
براي اين كار مي بايست وارد محيط طراح گزارش ريو شويم
براي اين كار همانطور كه گفته شد بروي مولفه RvProject1 دابل كليك ميكنيم.

بعد از اينكه وارد محيط طراح گزارش Rave شديد،
براي كامل شدن اتصال گزارش به بانك از منوي File گزينه New Data Object را انتخاب نموده و سپس از پنجره ظاهر شده گزينه Database Connection را انتخاب نمایید.
ریو قابلیت اتصال به سه نوع بانک BDE، ADO و DBX را دارا می باشد که در اینجا به علت استفاده از بانک BDE در پنجره ظاهر شده گزینه BDE انتخاب شده و سپس در پنجره بعدی در بخش Driver گزینه Standard و در قسمت Alias نام مستعار بانک انتخاب کرده و سپس OK را انتخاب نمایید.

بدین صورت کار اتصال گزارش به بانک به پایان می رسد.

اما برای استفاده از اطلاعات بانک می بایست یک Direct Data View (مشاهده مستقیم داده) بسازیم.

براي اینکار از منوي File گزينه New Data Object را انتخاب نموده و سپس از پنجره ظاهر شده گزینه Direct Data View را انتخاب و بروي Next كليك كنيد در پنجره بعدي با كليك بروي دكمه Finish كار اتصال بانك اطلاعاتي به موتور گزارش تکمیل می گردد.

نسبت Direct Data View به گزارش چیزی شبیه DataSource برای DBGrid است.

اكنون نوبت به طراحي خود گزارش ميرسد كه براي اين كار مي توان از ويزارد خود ريو استفاده نمود.
براي اين كار از منوي Tools گزينه Report Wizards\Simple Table را انتخاب نموده و در پنجره ظاهر شده Next را انتخاب كنيد.
در پنجره بعدي فيلدهاي ظاهر شده در گزارش از شما خواسته مي شود كه در اينجا به جر فيلد ID (که نمی خواهیم در گزارش نشان داده شود) همه فيلد ها انتخاب شده سپس بروي Next كليك ميشود.

در پنجره بعدي ترتيب قرار گيري فيلدها در گزارش به صورت از چپ به راست آورده شده است )معمولا برای بانکهایی با اطلاعات فارسی بهتر است که جای این فیلدها کاملا برعکس شود که برای این کار دو دکمه بالا و پایین در سمت راست این کادر گنجانده شده است)
در اينجا نيز با زدن دكمه Next به پنجره بعدي مي رويم.
در پنجره بعد عنوان گزارش و نيز اندازه حاشيه هاي صفحه آمده است كه در اين پنجره نيز با زدن Next، به پنجره بعدي ميرويم در پنجره بعدي از شما نوع فونت سه قسمت عنوان گزارش
برچسب گزارش و محتويات داخل پنجره آمده است كه در اينجا نيز بهتر است كه سه فونت فارسي
براي اين سه قسمت استفاده شود
بالا خره در این مرحله با زدن دكمه Generate ساخت جدول به پايان ميرسد

توجه کنید که در زمان طراحی در ریو می توان:
با زددن كليد F9
و یا منوی File\Execute Report
يك پيش نمايش از گزارش ساخته شده ببينيد

با انتخاب گزينه Save از منوي فايل
گزارش خود را تحت نامي ترجيحا در همان پوشه پرو‍ژه ذخيره نموده از ريو خارج شويد
ملاحظه ميكنيد كه خاصيت ProjectFile مولفه RvProject به فايل گزارشي كه ساخته ايد ارجاع داده شده است براي اجراي فراخواني گزارش بوسيله برنامه
كافيست تك خط زير را در رويداد كليك يك دكمه بگذاريد:

ادامه دارد...
ياعلي

YBB
04-08-2007, 00:28
توضيحات و آشنايي بيشتر با محيط طراح Rave

1 - پانل درخت پروژه (Project Tree Panel)
اين پانل كه در سمت راست محيط طراح Rave قرار دارد داري اطلاعات بسيار مفيد و نيز راهي بسيار ساده براي جابجا كردن ساختار پروژه است. اين پانل داراي سه گره (زير شاخه) اصلي زير مي باشد:

- كتابخانه گزارش (Report Library)
شامل تمام گزارش هاي داخل پروژه مي باشد هر گزارش نيز داراي يك يا چند صفحه (Page) و هر صفحه نيز مي تواند شامل يك يا چندين مولفه باشد.

- كاتالوگ صفحه عمومي (Global Page Catalog)
اين قسمت شبيه يك مخزن است كه از آن مي توان براي ذخيره كردن اقلامي از گزارش كه ميخواهيد در گزارشهاي ديگر مورد استفاده قرار گيرند مي باشد.
در اين قسمت مي توانيد مي توانيد مواردي مانند عنوان گزارش، زير نويس ها، حاشيه ها و غيره را ذخيره كرد.

- فرهنگ لغت مشاهده داده (Data View Dictionary)
در اين قسمت اطلاعات مربوط به داده هاي متصل به گزارش آمده است.
اطلاعات موجود در اين قسمت با اتصال بانك اطلاعاتي به Rave به طور اتوماتيك ساخته مي شود.
براي مثال در تاپيك قبلي بعد از متصل كردن گزارش به بانك (Direct Data View) فورا يك زير شاخه با نام DataView1 در اين قسمت ساخته شده كه در آن ليست فيلدهايي از بانك كه در هنگام اتصال انتخاب كرديد مشاهده مي شود.

2- نوار وضعيت (Status bar)
در قسمت پايين محيط طراح ريو اين نوار قرار دارد. در اين قسمت موقعيت X و Y نشانگر موس بروي صفحه گزارش آمده است. همچنين اگر مولفه اي را بروي صفحه قرار دهيد و موس را رها نكنيد اندازه مولفه با مقادير dx و dy در اين قسمت ديده مي شود.
در قسمت سمت چپ اين نوار يك دايره شبيه لامپ (LED) وجود دارد كه رنگ آن وضعيت اتصال گزارش به بانك را نشان مي دهد. رنگهاي خاكستري و سبز به ترتيب نشان دهنده عدم اتصال و اتصال به بانك مي باشد. البته دو رنگ زرد و قرمز نيز مي تواند داشته باشد كه نشان دهنده وضعيت هاي خاصي از اتصال به بانك مي باشد. ( زرد نشان دهنده انتظار براي گرفتن پاسخ از بانك و قرمز به معني پايان يافتن زمان اتصال Time out)

YBB
08-08-2007, 14:36
اجزای تشکیل دهنده گزارش و ساختن یک گزارش ساده به صورت دستی

درصفحه گزارشی که بوسیله ویزارد (Simple Wizard – که در تاپیک گفته شد)، صفحه گزارش بعد از تغییراتی اندک به صورت شکل زیر بود.
در این تصویر توضیحاتی برای شناخت اجزای تشکیل دهنده این صفحه آمده است:

گزارش فوق را می توان بوسیله مولفه های موجود در نوار ابزارهای ریو به صورت دستی و بدون استفاده از ویزارد ساخت.
برای اینکار در یک گزارش جدید بعد از متصل کردن بانک به گزارش و ساختن یک Direct Data View یک مولفه Region در صفحه گزارش قرار داده و سپس مولفه های Band و DataBand را که هر سه در سر تب Report نوار ابزار ریو هستند قرار دهید.
برای DataBand اضافه شده می بایست مشخص کنید که اطلاعات داده ای خود را از کجا بدست آورد. برای این کار می بایست خاصیت DataView این مولفه را به DataView ساخته شده مقدار دهی کنید.

اکنون بوسیله عنصر Text (که معادل همان Label دلفی است) توضیحات مورد نظر خود را مثلا عنوان گزارش و عنوان فیلد ها را به Band اضافه کنید. در اینجا می توانید با تغییر دادن فونت و رنگ و ... تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید.

برای نمایش محتویات بانک می بایست مولفه DataText را که در سر تب Report قرار دارد را به DataBand ساخته شده به تعداد فیلدهای مورد نظر بیافزایید.
برای آنکه مشخص کنید این مولفه کدام فیلد را باید نشان دهد می بایست خواص DataView و DataField این مولفه را به DataView ساخته شده و فیلد مورد نظر تنظیم کنید.
راه بسیار ساده تر برای گذاشتن DataText آن است که فیلد مورد نظر خود را در شاخه DataView که در زیر شاخه Data View Dictionary در پانل درختی پروژه (در سمت راست Rave) با گرفتن دکمه CTRL به باند داده درگ کنیم (یعنی با گرفتن Ctrl فیلد مورد نظر را با موس بکشیم و رها کنیم: Ctrl+Drag)

برای گذاشتن عنوان فیلد ها بوسیله Text می توان مانند فوق با گرفتن دکمه ALT ودرگ کردن این کار را انجام داد. البته با این کار اسم انگلیسی فیلد در این مولفه قرار خواهد گرفت.
معمولا بهتر است در دلفی بعد از آنکه فیلدهای بانک به Table مورد نظر افزوده شد در ویرایشگر فیلد (که با دابل کلیک بروی Table هم ظاهر می شود) با کلیک بروی تک تک فیلد ها خاصیت LabelCaption (که به صورت پیش فرض بروی نام فیلد است) به یک نام فارسی و یا با معنی تر تغییر دهید. این کار باعث می شود که مثلا با گذاشتن یک DBGrid و افزودن فیلدها Title این عنصر بروی LabelCaption ها تنظیم گردد. همچنین در Rave نیز برای عنوان Text هایی که با ویزارد و یا به صورت با گرفتن ALT و درگ به گزارش افزوده می شود از نامی که در LabelCaption آن فیلد قرار داده اید استفاده می شود.

بعد از گذاشتن DataText اگر آنها برای نمایش (یا چاپ) فیلد های فارسی به کار می روند برای آنها حتما یک فونت فارسی انتخاب کنید.

YBB
17-08-2007, 00:41
معرفی چند مولفه غیر ویژوال موجود در طراح Rave

برخلاف دلفی که در آن مولفه های غیر ویژوال (مانند Timer، DataSource، Table و ...) در هنگام طراحی یک آیکن را برای ارجاع به آنها در اختیار کاربر قرار می دهد در Rave عناصر غیر ویژوال دارای آیکن و یا ارجاعی برای دسترسی به آنها در خود صفحه طراح Rave نمی باشد و فقط از طریق پانل درختی پروژه و در زیر شاخه Report Library قابل دسترس هستند.

در زیر مولفه غیر ویژوال FontMaster که یک مولفه غیر داده ای بوده و در سرتب Standard نوار ابزار ریو قرار دارد معرفی شده است.

توجه داشته باشید که آیکن عناصر غیر ویژوال در نوار ابزار Rave دارای رنگ پس زمینه سبز می باشد.

- مولفه فونت اصلی (FontMaster)
این مولفه جهت یکپارچه سازی فونت قسمت های مختلف گزارش به کار میرود.
طرز کار این مولفه بدین صورت است که با افزودن این مولفه به گزارش و سپس انتخاب آن از پانل درختی پروژه و در زیر شاخه Report Library و سپس تغییر خاصیت Font آن به فونت مرد نظر، اگر خاصیت
FontMirror
مولفه هایی مانند Text یا DataText و یا Memo بروی FontMaster تنظیم گردد فونت این مولفه ها به فونتی که برای FontMaster تعیین نموده اید تغییر پیدا می کند.
بنابراین می بینید که برای تغییر فونت مولفه هایی که به FontMaster ارجاع دارند کافیست فقط یکبار خاصیت فونت FontMaster را تغییر دهید.

توجه داشته باشید که بیشتر از یک FontMaster می توانید داشته باشید و بهتر است که نام این مولفه را به گونه ای تغییر دهید که بیانگر عملکردش باشد.

نکته دیگر اینکه وقتی که خاصیت FontMirror یک مولفه را بروی FontMaster تنظیم نمودید نوار ابزار Fonts ریو غیر فعال خواهد شد.

popp
09-04-2011, 20:04
سلام
کسی نمونه گزارش مثلا واسه فاکتور فروش با rave
داره بزاره ببینم تا بهترین مدل گزارش با rave چطوره
من خودم ساختم ولی شبیه فاکتور نمیشه. :13:

سوال 2- واسه گذاشتن ردیف باسد در همون جدول پایگاه داده ردیف بزارم تا در گزارشم هم ردیف داشته باشم؟

مرد مباح
09-04-2011, 20:25
1. برای ایجاد شمای گرافیکی و زیبا بهتره اول فرمت رو با اکسل یا ... درست کنید و به صورت Image وارد گزارش نمائید.
QuickReport به نظر شخصی من خیلی قویتر از Rave هستش.

2. نه برای ردیف از کد نویسی داخل برنامه استفاده کنید خیلی مطمدنتر خواهد شد.

abbas_iraji
16-04-2011, 15:30
با سلام

با توجه به اینکه بخاطر نیازم به گزارشگیری طریقه کار با Rave designer رو یاد گرفتم (البته تا حدودی ) اگه کسی نیاز داشته باشه حاضرم اموخته هام رو در اختیار دوستان بزارم

پس اگه لازم داشتید بگید

یا حق

آره عزیزم یاد بده که شدیدا محتاجم

mohsen_ss
27-04-2011, 19:07
کسی توضیح بیشتری نداره

hp1361
02-05-2011, 09:58
کسی توضیح بیشتری نداره

با سلام به دوست عزیز

از اونجایی که دیدم دیگر دوستان دارن با علاقه خاص آموزش هایی رو قرار میدن ترجیح دادم ادامه کار رو ایشان انجام بدن.

به نظر بنده اگه بید سراغ Fast Report بهتره .از اون لحاظ که هم یادگیریش راحت تره و هم امکانات بیشتری داره.

اگه سوالی در موردش داشتید در خدمت هستم

موفق باشیم

morakab
12-06-2011, 09:41
سلام خدمت دوستان
مواظب باشید ، مشکل بزرگ rave اینه که هنگامی که از فیلدهای text دیتا رو میاره و چاپ میکنه به محض اینکه به کارکترهای .}{ ][ () و ... دیگه میخوره جمله رو بهم میریزه و خراب میکنه (بطور مثال گاهی ما آدرس یک منزل رو به اختصار خ. برای خیابان و ک. برای کوچه و پ. برای پلاک و .... ) مینویسیم ولی بعد از چاپ آدرس بهم میریزه و یا ممکنه داخل متن فارسی از پرانتز و نقطه استفاده کنیم
ولی باز متن بهم میریزه من بارها با rave 5 و rave 7 امتهان کردم و بخاطر همین مشکل rave را گذاشتم کنار
حالا میخواهم از fast report استفاده کنم آیا کسی میدونه از کجا میتونم بخرم ؟

mohsen_ss
30-06-2011, 12:35
:46: از لطفتان متشکرم خیلی جالب بود

hp1361
30-06-2011, 21:38
سلام خدمت دوستان
مواظب باشید ، مشکل بزرگ rave اینه که هنگامی که از فیلدهای text دیتا رو میاره و چاپ میکنه به محض اینکه به کارکترهای .}{ ][ () و ... دیگه میخوره جمله رو بهم میریزه و خراب میکنه (بطور مثال گاهی ما آدرس یک منزل رو به اختصار خ. برای خیابان و ک. برای کوچه و پ. برای پلاک و .... ) مینویسیم ولی بعد از چاپ آدرس بهم میریزه و یا ممکنه داخل متن فارسی از پرانتز و نقطه استفاده کنیم
ولی باز متن بهم میریزه من بارها با rave 5 و rave 7 امتهان کردم و بخاطر همین مشکل rave را گذاشتم کنار
حالا میخواهم از fast report استفاده کنم آیا کسی میدونه از کجا میتونم بخرم ؟

FastReport 4.10.5 Enterprise Edition Full Sourc

موفق باشیم