PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : يه سوال در مورد نصب لينوکس

afshin190
06-03-2005, 11:33
با سلام
می خواستم بدونم ميشه لينوکس را بروي سيستمی که بر روی درايو c وينوز ايکس پی نصبه ونوع فرمت همه درایو ها ntfs هست لينوکس نصب کنم بدون اينکه ويندوز از کار بيفته البته می خوام نوع فرمت درایو d رو بغيير بدم ولينوکس رو اونجا نصب کنم
ممنون ميشم اگه راهنماييم کنيد :wink:

Navid
06-03-2005, 16:22
باید بگم می شه !
باید با پارتیشن مجیک برای مثال درایو d رو به فرمت لینوکس تغییر بدی بعد لینوکس رو نصب کنی

Unix
08-07-2005, 22:22
البته هر چه قدر هم كه احتياط كنيد به نظر من ريسكش زياده...

sa3er
08-07-2005, 22:54
هيچ مشکلی پيش نخواهد آمد و در مراحل نصب لينوکس از شما سوال خواهد شد که آيا مايل هستيد Windows يا OS های ديگری که نصب کرده ايد همچنان باقی بمانند و شما میگید: آره داداش!

در ضمن پارتيشن بندی به صورت خودکار در مراحل نصب لینوکس انجام میشه و تا اونجایی که من يادم هستم PM همچین امکانی نداره navid جان ... یعنی ايجاد یک پارتيشن با فرمت ext3 يا ext2

شما وقتی partion table رو نشون داد اگه اشتباه نکنم درایو D میشه hda2 بله hda2 رو در نظر می گیری.

برنامه grub موجود در linux با منويی البته بسيار زيباتر از منوی انتخاب OS ويندز XP در هر بار راه اندازی مجدد سيستم بالا می آيد و ليستی از سيستم عاملیهایی که شما در سيستم خود داريد نمايش ميده که به راحتی می توانيد از ميان آنها انتخاب کنيد..

در ضمن سعی کنيد درايو D تا حد امکان freespace زياد داشته باشه که به مشکلی بر نخوريد.

Navid
09-07-2005, 00:26
همونطوری که sa3er می گه اصلا خطری نداره ! بعضی ها الکی می ترسن در حالی که خطر لینوکس بسیار کمتر از ویندوز هست .

rootnt
09-07-2005, 07:17
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
سلام دوستان
اين عكس پارتيشن بندي هارد منه فقط يكم توضيح بدم كه 3تا پارتيشن اول مال ويندوزه و پارتيشن 4 linux swap و آخريه هم ext3 هست كه توش لينوكس نصب ميكنم

خوب حالا قصدم از گفتن اينها اين بود:
من خيلي وقته كه از لينوكس استفاده ميكنم (از ردهت 7.2 گرفته تا حالا كه از فدورا3 استفاده ميكنم) و از همون اول هم پارتيشن بنديم همينطوري بود و هيچ مشكلي هم نداشتم
من تا 2 روز پيش از فدورا به راحتي استفاده ميكردم و راحت هم نصب ميكردم تا ديروز كه به دلايلي پاك شد و من 3-4 بار خواستم نصبش كنم ولي بوت لودر(grub) كار نميكرد الان هم همينطوره
من پيش خودم فكر كردم كه شايد مشكل از پارتيشن بنديمه ؛ به اين پست توجه كنيد

لطفا راهنمايي كنيد و توضيح بديد

Beelzebub
09-07-2005, 16:53
اگه اشتباه نکنم درایو D میشه hda2 بله hda2 رو در نظر می گیری.

ولی من فکر کنم hda5 باشد

mamad_tnt جان چرا با فلاپی بوت نمی کنی خطرش هم کمتره

Omidl
09-07-2005, 17:07
نخواستم تا÷یک تکراری بزنم.

سوال:
میخوام لینوکس بخرم لطفا بگید کدومش بهتره.
تو سایتهای خارجی گشتم از این دوتای زیر خیلی تعریف شده:
RedHat Enterprise Linux 4
RedHat Linux - Fedora Project Core 4 - Final
نظر شما چیه.
لطفا راهنمایی کنید

Navid
09-07-2005, 21:43
این دو تا از بهترین ورژن های لینوکس هستن . اگه می خوای شبیه xp باشه از linspire استفاده کن . اگه حرفه ای تر می خوای از red hat اگه امکانات زیاد می خوای از fedora . اگه یه چیزی بین این دو تا می خوای suse بخر . مندریک هم کار باهاش بسیار ساده است

rootnt
10-07-2005, 05:39
آقاي Beelzebub چطوري ميشه اين كار رو كرد؟ لطفا توضيح كامل بديد (در لينوكس فدورا3)
وايييييييييي
من ديگه قاتي كردم
من توي نصب لينوكس فدوراكور3 مشكل دارم البته توي كار كردن بوت لاودر
هر كاري ميكنم بوت لاودرش كار نميكنه (تا حالا 12 بار پاكش كردم و دوباره نصب كردم)
وقتي كه توي MBR بوت لودر رو قرار ميدم نه ويندوز بالا مياد و نه لينوكس وقتي هم كه توي اول پارتيشن لينوكس قرار ميدم فقط ويندوز بالا مياد يعني اينكه در هر دو حالت بوت لودر (Grub) كار نميكنه
فقط هم با همين توزيع مشكل دارم و فكر ميكنم به خاطر اينه كه lilo نداره و از Grub استفاده ميكنه(Lilo از Grub بهتره)
لطفا راهنمايي كنيد.

Beelzebub
10-07-2005, 09:53
من از فدورا 1 استفاده می کنم ولی فکر کنم تو فدورا 3 هم همینطور باشه
خوب من بهتر دیدم این مطلبو اینجا بزارم

۷- Boot loader configuration:
در اين بخش مي توانيد راه انداز خود را با توجه به سيستم عامل موجود روي دستگاه خود انتخاب نماييد. بدين منظور روي دكمه Change boot loader در بالاي صفحه، كليك كنيد:
-LILO Loader: اين راه انداز در نسخه هاي اوليه لينوكس استفاده مي شد كه باعث ايجاد مشكلاتي مربوط به برخي از BIOS ها در مادربورد مي شد. يعني نمي توانستيد لينوكس را توسط LILO بوت كنيد. معمولا هارد ديسك هاي بالاي 10 گيگابايت با اين مشكل مواجه بودند.
-GRUB Loader: از لينوكس 7.2 به بعد اين مشكل با آمدن راه انداز GRUB كاملا برطرف شد. بنابراين اگر شما از هارد ديسك هايي با حجم بيشتر از 10 گيگابايت استفاده مي كنيد، بايد اين راه انداز را براي راه اندازي لينوكس برگزينيد.
-Don’t install a boot loader: با انتخاب اين گزينه تنها قادريد كه لينوكس را توسط فلاپي ديسكي كه قبلا يا در خلال مراحل نصب ايجاد كرده ايد، راه اندازي نماييد.
اگر از ويندوز ME ، 98 يا 95 بر روي سيستم خود استفاده مي كنيد، به راحتي مي توانيد از GRUB استفاده نماييد و در صورتي كه سيستم عامل هاي XP ، NT يا 2000 را بكار مي بريد، حتما بايد سومين انتخاب را داشته باشيد؛ در غير اينصورت بقيه سيستم عامل هاي خود را از دست خواهيد داد.

*منبع far30.com *

rootnt
10-07-2005, 13:51
مرسی
خیلی ممنون فهمیدم چی به چیه
ولی یه چیز دیگه
معمولا در موقع نصب توزیع های دیگه لینوکس دیدم قسمتی میاد برای ایجاد دیسکت بوت ولی در نصب فدورا کور 3 نمیشه این کار رو کرد
چطوری 1 دیسکت بوت درست کنم براش؟

Beelzebub
10-07-2005, 20:55
راستش منم جور دیگه بلد نیستم ولی یه می گردم ببینم
چیزی پیدا می کنم

sa3er
10-07-2005, 21:31
ابتدا version کرنل linux خود را با استفاده از فرمان زير بدست آوريد:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

سپس با استفاده از دستور زير اقدام به ساختن ديسک boot نماييد:

توجه کنيد که به جای کلمه r بايد version کرنل linux خود را وارد نماييد.. مثال:

rootnt
10-07-2005, 21:47
sa3er عزیز
من این فرمان ها رو کجا باید انجام بدم؟
من نمیتونم برم توی محیط اون لینوکس چون بالا نمیاد.

Unix
10-07-2005, 22:54
من وقتي مادر بورد را از CD بوت مي كنم ويندوز ديگه بالا نمي اد
:cry:

Beelzebub
11-07-2005, 09:52
mamad_tnt اینجور که ما فهمیدیم تو ورژن های جدید فدورا در هنگام نصب
برای ساخت دیسکت گزینه ای وجود نداره اینو من نمی دونستم
حالا دو مقاله برای استفاده ویندوز با فدورا با grub loader پیدا کردم
امیدوارم مشگلت حل شه :wink: :wink:

rootnt
11-07-2005, 11:41
سلام
آقا دمت گرم
متشکرم از زحمتی که کشیدی
البته فایل تی اکس تی هه دانلود نشد ولی پی دی اف هه رو دانلود کردم و فایلی رو هم که توی اون معرفی شده رو دارم دانلود میکنم
ولی ۱-۲ تا مورد وجود داره اونم اینه که این فایل در مورد فدورای۴ و ویندوز۲۰۰۰ هستش آیا مشکلی نداره؟
و من یه بار از این چند باری که این فدورا رو نصب کردم بوت لودرش کار کرد ولی بعدش دیگه کار نکرد چرا؟

Beelzebub
11-07-2005, 12:14
اولا قابلی نداشت
در مورد فایل تکس حق با تو بود درستش کردم
و در مورد سوالت فکر نکنم مشکلی پیش بیاد چون
تغییراتی که روی فایل grub.conf یا boot.ini میدی
فقط اضافه کردن چند خط است
من اینا رو از انجمن فدورا کور گرفتم یعنی اینجا
و اونجا اکثرشون راضی بودن

rootnt
12-07-2005, 07:17
یه سوال دیگه هم داشتم
موقع نصب بوت لودر باید اونو در چطوری نصب کنیم در ام بی آر یا اول پارتیشن لینوکس؟
یا اینکه اصلا نباید بوت لودر نصب کرد؟

Beelzebub
12-07-2005, 09:43
باید روی mbr نصب بشه

rootnt
16-07-2005, 06:46
بابا من که دیگه اصلا فدورا رو بیخیال شدم
این همه توزیع
یکی دیگه نصب میکنم
از شما هم ممنونم آقای beelzebub

Beelzebub
16-07-2005, 08:35
mamad_tnt, جان بالاخره هر کی با یه
نسخه مشکل باید داشته باشه الان مثلا من
می خوام freebsd بریزم ولی وسط بوت شدن
هنگ می کنه نمی دونم اصلا باید چکار کنم

rootnt
16-07-2005, 12:54
شما توی تکنو تاکس عضو هستی؟
اونجا سوال کنی احتمالا بهت جواب درست حسابی بدن

Beelzebub
16-07-2005, 14:41
ممنون الان میرم عضو شم ببینم چی میشه :lol:

rootnt
17-07-2005, 08:08
سلام
beelzebub جان یعنی شما با فدورا مشکل بوت نداری؟و راحت کار میکنی؟
من اون برنامه و اموزشی که دادید خوندم و خواستم کار کنم
اول میبایستی لنوکس رو نصب میکردیم و سپس از اون برنامه در ویندوز استفاده میکردیم درسته؟
من لینوکس رو نصب کردم و بعد از نصب که ریست شد دیگه نه ویندوز یالا اومد نه لینوکس که بشه کاری کرد

Beelzebub
17-07-2005, 08:33
خوب شما اون فایل تکسی که گذاشتم هم اگه می خوندی یه روش دیگه یاد داده بود که بهتر بود
من الان میرم دو تا مقاله رو امتحان کنم ببینم چی می شه بعد میام
توضیح میدم چی به چیه
خودم چون از یه دیسکت استفاده می کنم برای همین مشکل
با تغییر mbr اینجور چیزا ندارم و راحت از فدورا و xp استفاده می کنم

من الان با گروب لودر نصب کردم مشکلی ندارم
نمیدونم چی جوریه که برای شما کار نمی کنه

mehdi87
18-07-2005, 21:50
قبل از نصب لينوكس بايد چند نكته را يادآوري كنيم:

۱- سازگاري سخت افزار مسئله مهمي است؛ چرا كه در غير اينصورت با مشكلات تازه اي روبرو مي شويد. البته لينوكس، با اكثر سخت افزارهاي موجود سازگار است؛ و اين نكته بيشتر مربوط به مودم مي شود كه ليست بعضي از مودم هاي سازگار را ميتوانيد در سايت: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دريافت نماييد.

۲- فضاي روي هارد ديسك:
ممكن است بخواهيد لينوكس را در كنار ويندوز بكار ببريد. در اينصورت مي توانيد آنرا روي يكي از پارتيشن هاي ويندوز خود نصب نماييد. همچنين مي توانيد يكي از پارتيشن هاي ويندوز خود را پاك كرده و پارتيشن لينوكس را جايگزين آن نماييد.

۳- مقدار فضاي خالي روي هارد ديسك:
ميتوان لينوكس را در يكي از سه حالت “ايستگاه كاري (workstation)” ، “سرويس دهنده (server)” و يا بصورت “انتخابي (custom)” نصب نمود.
– workstation : در اين حالت مي توان يكي از محيط هاي KDE يا GNOME و يا هر دو را نصب كرد. اگر هر يك را به تنهايي بخواهيد نصب كنيد، به 5/1 گيگابايت و براي هر دو 8/1 گيگابايت فضاي خالي بر روي هارد ديسك نياز داريد.
– server : بسته به انتخاب ابزار ها از 1 تا 2 گيگابايت فضاي خالي بر روي هارد نياز است.
– custom : در اين حالت حداقل به 350 مگابايت و حداكثر (براي نصب تمامي ابزارها) به 4/3 گيگابايت فضا نياز داريد.

۴- آيا سيستم خود را ميتوانيد از روي CD بوت كنيد؟
به منظور نصب لينوكس بايد ابتدا توسط يك ديسكت بوت و يا تغييراتي در BIOS دستگاه خود، شروع به كار نماييد. درغير اين صورت، مي توانيد با ايجاد يك ديسكت مخصوص لينوكس دست به كار شويد.

۵- حداقل سيستم مورد نياز:
مي توانيد اين سيستم عاملِ قانع!!! را روي يك كامپيوتر 486 با 4 مگابايت رم نصب كنيد. اما براي رسيدن به سرعتي معقول حداقل به سيستمي با مشخصات زير نيازمنديد:

Pentiume 233

RAM 64

CD-Rom 40x

Hard 4 GB

۶- ساختن ديسكت نصب لينوكس:
توصيه ميكنيم كه براي اطمينان اين ديسكت را ايجاد نماييد. البته در هنگام نصب لينوكس نيز ميتوانيد اين كار را انجام دهيد.
براي انجام اين كار (با فرض اينكه CD-Rom شما درايو G باشد) به محيط DOS وارد شويد…

Start > Programs > ms dos

C:\Windows>X:\

X:\>cd dosutils

X:\Dosutils>rawrite

Enter disk image source file … \image\boot.img

Enter target diskette drive: A:

Please insert a formatted diskette into drive A: and

press--ENTER--:

X:\dosutils>

"

v يادآوري چند نكته اساسي در نصب لينوكس

۱- حتما قبل از نصب لينوكس از اطلاعات خود يك كپي پشتيبان بر روي CD يا بر روي هارد ديگر تهيه نماييد.

۲- اگر از ويندوز NT يا XP استفاده مي كنيد، قبل از نصب دروس بعدي را مطالعه نماييد.

۳- نصب به صورت server تمام اطلاعات هارد را پاك مي كند.

۴- براي نصب، يك پارتيشن در ويندوز به اندازه حداقل 4 گيگابايت بوسيله Partition Magic ايجاد نماييد و يا درايو آخر خود را فرمت كنيد.

منبع : IRITN

rootnt
18-07-2005, 21:57
ولی beelzebub جان من شما آخرش نگفتی چطوری دیسکت بوت با فدورا ساختی؟
چون همینطور که خودت میدونی نمیشه توی نصب این کار رو کرد.
حتما یک بار بعد از نصب کامل این کار رو کردید درسته؟

Beelzebub
18-07-2005, 22:45
ولی beelzebub جان من شما آخرش نگفتی چطوری دیسکت بوت با فدورا ساختی؟
چون همینطور که خودت میدونی نمیشه توی نصب این کار رو کرد.
حتما یک بار بعد از نصب کامل این کار رو کردید درسته؟

تو فدرا کور 1 هنگام نصب امکان ساخت دیسکت وجود داره فکر می کردم قبلا بهت گفته بودم
نمودم چرا این امکان توی نصخه های جدید فدورا کور وجود نداره
شرمنده که نمی تونم بیشتر از این کمک کنم
ولی بخواطر شما باز می گردم ببینم چی پیدا می شه

rootnt
21-07-2005, 10:47
beelzebub جان من امروز فدروای۳ رو نصب کردم و نمیدونم چرا بدون هیچ مشکلی بوت لودرش کار کرد (بدون نصب هیچ برنامه یا تغییر در خود سیستم)
و الان هم باهاش کار میکنم

rootnt
27-07-2005, 06:58
سلام
من يه آموزش پيدا كردم براي ساختن cd بوت grub , اينم آدرسش:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] q=viewarticle&artid=39&page=1
من يه مشكل توي اين دارم اونم اينه كه فايل stage2_eltorito كه گفته نه توي /lib/... و نه توي هيچ دايركتوري ديگه اي
يعني اصلا پيدا نكردمش
حالا ميخوام ببينم دوستان لينوكس باز برن ببينن دارن يا نه
اصلا يه زحمتي بكشن اين دستوراتي كه داده عمل كنن ويه cd boot بسازن و بعد امتحان كنن اگر كار كرد اون ايميج iso رو آپلود كنن كه همه استفاده كنند
فكر نميكنم حجم زيادي داشته باشه
زيپ هم ميشه كرد
مرسي

rose
27-08-2005, 12:39
سلام
من لينوكس فدورا3 نصب كردم
بعد از راه اندازي login مي ايد
چه username password بايد وارد كنم
مرسي
rosehmd@gmail.com

Beelzebub