PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آرشیو / وزنه برداری قهرمانی جهان (World Weightlifting Championships) | ترکیه، آنتاليا 2010

mahdishata
24-09-2010, 13:52
کسب مدال جهانی برای وزنه برداری پس از 4 سال/ برنز یک ضرب بر گردن رستمی
جوان18 ساله تیم ملی وزنه برداری موفق به کسب یک مدال جهانی برای وزنه برداری شد.

در پایان حرکات یکضرب دسته 77 کیلوگرم وزنه برداری قهرمانی جهان در آنتالیای ترکیه ، کیانوش رستمی جوان 17 ساله تیم ملی ایران موفق شد پس از چهار سال ایران را صاحب یک مدال جهانی کند. او با بالای سر بردن وزنه 161 کیلوگرم در یکضرب درحالی که اختلاف زیادی با دو رقیب دیگرش داشت به عنوان نفر سوم روی سکو رفت. ورزشکار ارمنی با 173 و ورزشکار چینی با با 170 کیلوگرم موفق به کسب مدال های طلا و نقره شدند.
رستمی در حرکت دوضرب هم اگرچه وزنه 193 کیلوگرمی را بالای سر برد اما پایین تر از دو رقیب یکضرب و رقیب مصری که 199 کیلو را بالای سر برد به عنوان چهارمی رسید. او در صورت مهار وزنه 198 کیلوگرمی می توانست دو مدال برنز دیگر هم بگیرد اما در مهار این وزنه ناکام ماند.
پس از بازی های جهانی 2006 دومنیکن که حسین رضازاده دو مدال طلا و مجموع و یک نقره یکضرب را برای ایران کسب کرده بود ، وزنه برداری ایران چهارسال متوالی در رسیدن به مدال ناکام ماند اما سه ماه قبل بود که رستمی توانست با رکوردهای 160 در یکضرب و 187 در دوضرب به مقام قهرمانی جوانان جهان دست یابد.
رستمی با دوبنده ای امروز روی صحنه رفت که علی فلاحتی نژاد در سال 2003 در همین وزن با آن به قهرمانی جهان دست یافته بود.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mahdishata
24-09-2010, 13:58
کیانوش رستمی: اگر 165 کیلوگرم را می زدم آرنجم از جا در می آمد!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کیانوش رستمی ملی پوش دسته 77 کیلو گرم کشورمان توانست پس از 4 سال طلسم شکنی کرده و مدال ارزشمند برنز یک ضرب جهان را از آن خو کند.

کیانوش رستمی ملی پوش دسته 77 کیلو گرم کشورمان توانست پس از 4 سال طلسم شکنی کرده و مدال ارزشمند برنز یک ضرب جهان را از آن خو کند.
او که می توانست در حرکت دوضرب هم همین روند را ادامه دهد و 2 مدال دیگر از جنس برنز جهان را در حرکت دوضرب و مجموع برای کشورمان به ارمغان بیا ورد بدلیل مصدومیت آرنج دست نتوانست کارش را آنطور که انتظار می رفت به اتمام برساند و در مجموع عنوان سومی جهان را با مقام چهارمی عوض کرد اما این موضوع در واقع چیزی از شایستگی های این جوان 19 ساله در هفتادوهشتمین دوره پیکارهای جهانی کم نخواهد کرد.
رستمی که با وجود این مدال، به دلیل ناکامی در کسب مدال برنز مجموع ناراحت به نظر می رسید، درباره اینکه چطور شد نتوانست در حرکت دوضرب وزنه 198 کیلوگرمی را بالای سر ببرد گفت:« در حرکت سوم یک ضرب، وقتی روی تخته رفتم تا وزنه 165 کیلویی را مهار کنم متاسفانه در هنگام نشستن پایم لغزید و فشار زیادی روی آرنج دست راستم وارد شد تا جایی که اگر وزنه را نگه می داشتم آرنجم از جا در می آمد و به همین دلیل وزنه را رها کردم. همین موضوع باعث شد درد کهنه ای که مدتها بود تقریبا بهبود یافته بود دوباره شدت گرفته تا آنجا که در هنگام آغاز حرکات دوضرب وقتی که می خواستم وزنه را بالای سرم ببرم از شدت درد اصلا نمی توانستم آرنج دستم را ثابت کرده و آنرا راست نگه دارم. بنابراین وزنه هایی را که در تمرینات خیلی بیشترش را زده بودم نتوانستم مهار کرده و خیلی راحت و فقط به خاطر یک اتفاق ناخواسته مدال های برنز دوضرب و مجموع را با عنوان چهارمی جهان عوض کردم.»
دارنده مدال برنز جهان درباره کادر فنی و نحوه انتخاب وزنه در طول مسابقه برای این وزنه بردار ادامه داد:« شاید باورتان نشود اما باید صادقانه بگویم که کورش باقری و فلا حتی نژاد در طول مدتی که تیم ملی را در اختیار گر فتند تحولی بزرگ را در ساختار این تیم بوجود آورده و تمام تجربیاتشان را در اختیار ملی پوشان قرار دادند. در روز مسابقه نیز آنها بهترین وزنه هایی را که امکان داشت برای من انتخاب کردند تا از کورس قهرمانی و کسب مدال جا نمانم. اگر کم کاری و قصوری هم در سالن مسابقه دیده شد از من بود نه کادر فنی چون آنها برای موفقیت بچه ها انصافا با جان و دل کار می کنند.»
رستمی در خصوص حضورش در بازیهای آسیایی گوانگجو و کسب مدال های خوش رنگ تر در این مسابقات گفت:« اگر به امید خدا کادر فنی باز هم من را شایسته پوشیدن دوبنده تیم ملی دانست و انتخاب شدم از همین جا قول می دهم که در گوانگجو با کسب یک مدال خو شرنگ تر از شرمندگی کادر فنی و مردم در بیایم.حضور در رقابتهای جهانی یک درس و تجربه بزرگ و به یاد ماندنی برای من بود که مطمئنا در رقابتهای آینده از نکاتی که در این رقابتها کسب کردم به نحو احسن استفاده خواهم کرد. ضمن اینکه اگر مردم ایران من را لایق بدانند این مدال را که حاصل چند سال تلاش ورنج شبانه روزی است را به آنها و شهدای 8 سال دفاع مقدس تقدیم می کنم که هر چه ما قهرمانان داریم از رشادتهای آنها است که قهرمانان واقعی بودند .»

mahdishata
24-09-2010, 14:21
آخرین باری که وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی صاحب مدال شد، به دومنیکن 2006 برمی گشت که حسین رضازاده قهرمان سنگین وزن جهان شد.

حسین رضا زاده در مورد مدال با ارزش کیانوش رستمی به روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری گفت: « رقابت در دسته 77 کیلوگرم همیشه نزدیک و سخت است اما به لطف خدا و با دعای خیر مردم بعد از 4 سال توانستیم مدال برنز مسابقات جهانی بزرگسالان را به دست بیاوریم. ارزش این مدال دوچندان است چون کیانوش رستمی تنها 19 سال سن دارد. البته این وزنه بردار جوان پتانسیل زدن وزنه های 165 کیلوگرم در یک ضرب و 198 کیلوگرم در دو ضرب را هم داشت، که در این صورت می توانست هر 3 مدال جهانی را از آن خود کند، اما آسیب دیدگی آرنج اجازه نداد کیانوش با تمام قدرتش رقابت کند.»
حسین رضازاده پنجشنبه شب با لباس ورزشی در کنار کوروش باقری و محمدعلی فلاحتی نژاد، کیانوش رستمی را در هنگام زدن وزنه ها همراهی کرد تا این وزنه بردار با لحاظ روحی در بهترین شرایط قرار بگیرد. سرپرست فدراسیون وزنه برداری کشورمان در توضیح این مساله عنوان کرد: «این درخواستی بود که کادر فنی تیم ملی از من داشت. کوروش باقری معتقد بود که حضور من در کنار تخته مسابقات می تواند به لحاظ روحی و روانی تاثیر مثبتی در عملکرد کیانوش رستمی بگذارد و من هم پذیرفتم. با این حال تصمیم گیرنده نهایی در انتخاب وزنه های کیانوش رستمی کادر فنی بودند و من به بدون آنکه بخواهم در کار فنی دخالت داشته باشم صرفا برای روحیه دادن به کیانوش او را در هنگام مسابقات دسته 77 کیلوگرم همراهی کردم.»
رضازاده در پایان با اشاره به رقابتهای دسته فوق سنگین و شانس بهزاد سلیمی برای کسب مدالی دیگر برای وزنه برداری ایران گفت: «هر چند تمامی وزنه برداران عنوان دار جهان و المپیک امسال در مسابقات آنتالیا حضور دارند اما بهزاد سلیمی هم در شرایط مطلوبی قرار دارد و با این آمادگی نوید کسب مدالی دیگر را می دهد. از همین جا به همه مردم قول می دهم قدرت وزنه برداری ایران را در رقابتهای دسته فوق سنگین خواهند دید.»

mahdishata
27-09-2010, 00:25
بهداد سلیمی توانست پس از چهار سال مدال حسین رضازاده را در دسته فوق سنگین وزنه برداری را برای ایران به ارمغان بیاورد.

سلیمی که حرکت یک ضرب با 208 کیلوگرم عنوان نایب قهرمانی را به دست آورده بود توانست در حرکت دو ضرب با بالای 245 در دوضرب به مدال طلای مجموع این دسته برسد و مدال قهرمانی و قوی ترین مرد بازی ها را از آن او کند. او اگرچه در دوضرب وزنه ای کمتر از حریف آلمانی بالای سر برده بود اما در مجموع توانست 13 کیلوگرم از نفر دوم این وزن پیش باشد و قهرمان مطلق این رشته باشد.البته در دسته فوق سنگین جدی ترین رقیب سلیمی یعنی وزنه بردار روس به دلیل آسیب دیدگی از ادامه مسابقات کنار کشید تا بهداد سلیمی در مجموع با بالای سر بردن 453 کیلوگرم قهرمان شد.

پس از حسین رضازاده، سلیمی نخستین وزنه‌برداری است که در تاریخ ورزش ایران به این عنوان دست یافته است.

mahdishata
27-09-2010, 00:37
سومین نماینده تیم ملی وزنه‌برداری ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان با رسیدن به عنوان چهاردهمی به کار خود پایان داد.

رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان در دسته 94 کیلوگرم به پایان رسید و اصغر ابراهیمی ، کاپیتان تیم ایران با بالای سر بردن وزنه‌های 173 و 201 کیلوگرم در مجموع با 374 کیلوگرم عنوان چهاردهمی این دسته از رقابت‌های جهانی را به خود اختصاص داد.

او همچنین در حرکات یک ضرب و دو ضرب هم به ترتیب یازدهم و هجدهم شده بود. این در حالی است که در گروه A تنها 9 وزنه‌بردار حضور داشتند و ابراهیمی عملکردی ضعیف‌تر از برخی وزنه‌برداران گروه B داشت و در مجموع 6 وزنه‌بردار گروه B در مکان‌هایی بالاتر از او قرار گرفتند.

در پایان این رقابت سنگین که وزنه‌برداری از کره نتوانست رقابت را به پایان برساند، وزنه‌بردارانی از روسیه،‌ اوکراین و رومانی در مکان‌های اول تا سوم قرار گرفتند.

mahdishata
27-09-2010, 09:29
بهداد سلیمی ، قوی‌ترین مرد جهان، موفقیتش را حاصل 7 ماه تلاش بی‌وقفه می‌داند.

بهداد سلیمی، قهرمان دسته فوق سنگین مسابقات وزنه برداری قهرمانی بزرگسالان جهان، پس از کسب عنوان قویترین مرد جهان از این بابت که توانست به وعده اش مبنی برای کسب مدال طلای دسته 105+ کیلوگرم رقابتها، جامه عمل بپوشاند، ابراز خوشحالی کرد.

سلیمی که با رکورد مجموع 453 کیلوگرم پس از 4 سال دوباره ایران را صاحب عنوان قوی ترین مرد جهان کرد، در این باره گفت: «خوشحالم از اینکه نتیجه 7 ماه تلاش بی وقفه ام را با کسب عنوان قهرمانی جهان، به بهترین شکل ممکن گرفتم. من برای این قهرمانی از اسفند ماه سال گذشته به صورت مستمر در اردو بود و تمام هدفم این بود که در آنتالیا قهرمان جهان شوم.»

او در عین حال افزود: «من هر 3 مدالم را به شهدای دفاع مقدس و ملت شریف ایران که با دعای خیرشان همواره حامی ما ورزشکاران هستند، تقدیم می کنم و امیدوارم این هدیه ناقابل را از بنده حقیر بپذیرند.»

سلیمی در ادامه، در پاسخ به این سئوال که چرا نتوانست در حرکت های یک ضرب و دوضرب نیز، همچون مجموع، مدال طلای جهان را به دست آورد، گفت: «در مورد حرکت یک ضرب باید اعتراف کنم استرس زیادی که از اولین حضورم در مسابقات جهانی بزرگسالان و رقابت با حریفان سرسختی چون چیگیشف روس، اوداچین اکراینی و اشتاینر آلمانی و همینطور شرباتیس در من ایجاد شده بود باعث شد بخشی از توانایی های جسمانی در حین مسابقه کم شود. شاید به همین خاطر هم در حرکت یکضرب نتوانستم وزنه 211 کیلوگرم را بالای سر ببرم.»

این وزنه‌بردار جوان با اشاره به حرکت‌های دوضرب دسته 105+ کیلوگرم مسابقات جهانی آنتالیا ادامه داد: « داستان حرکت دوضرب متفاوت بود و من پس از آنکه متوجه آسیب دیدگی جدی‌ترین رقیبم، چیگیشف شدم، خیالم از بابت قهرمانی در مجموع دو حرکت راحت شد و تا حدودی انگیزه‌ام را برای ادامه رقابت از دست دادم. به همین خاطر با کمترین تمرکز برای مهار وزنه 247 کیلوگرم روی تخته رفتنم و در نهایت نتوانستم این وزنه را روی سرم فیکس کنم.»

قو‌‌ی‌ترین مرد سال 2010 جهان افزود: «در مجموع فکر می‌کنم آن چیزی که در جریان مسابقات دسته 105+ دیدید، تمام توانایی من نبود. نتیجه ایده‌آل من در آنتالیا کسب 3 مدال طلا بود اما به هر حال خوشحالم که در حضور تمام مدعیان این وزن، بهترین مدال طلا، که همان مدال طلای مجموع دو حرکت است، به من رسید تا سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران به واسطه این قهرمانی در سالن محل برگزاری مسابقات طنین‌اندار شود.»

بهداد سلیمی در مورد بازی‌های آسیایی گوانگجو و انتظاراتی که حالا همه مردم برای کسب مدال طلای این رقابت‌ها از او دارند، نیز گفت: «بعد از بازگشت از آنتالیا یک هفته استراحت خواهم کرد و پس از تمریناتم را برای بازیهای اسیایی گوانگجو آغاز می‌کنم. جدی‌ترین حریفان من در گوانگجو سجاد انوشیروانی و وزنه‌برداری کره‌ای هستند و من مطمئنم اگر اتفاق خاصی رخ ندهد مدال طلا و نقره بازی‌های آسیایی از آن وزنه‌برداران کشورمان خواهد شد.»

خبر انلاين

mahdishata
27-09-2010, 09:41
کوروش باقری کسب عنوان ششمی دنیا را رخدادی بزرگ برای وزنه برداری ایران می داند.

سرمربی جوان تیم ملی ابتدا در مورد کیفیت مسابقه بهداد سلیمی در دسته فوق سنگین مسابقات جهانی گفت: «برای ما از اول هم مشخص بود که رقابت اصلی دسته 105+ کیلوگرم میان بهداد سلیمی و اوگنی چیگیشف روس است، اما با وجود آنکه چگیشف در حرکت یکضرب 2 کیلوگرم بیشتر از سلیمی وزنه زد، من مطمئن بودم که او توان رقابت با وزنه بردار کشورمان را در حرکت دوضرب ندارد. مصدومیتی هم که برای چگیشف حادث شد عملا به این خاطر بود که او می خواست با بهداد سلیمی رقابت کند، اما چون ما وزنه های سنگینی را برای بهداد انتخاب کردیم، او هم مجبور شد در همان شروع کار با وزنه 240 کیلوگرم روی تخته بیاید و همین موضوع باعث آسیب دیدگی اش شد و از گردونه رقابتها کنار رفت، که البته ما هم از این موضوع ناراحت شدیم.»
کوروش باقری در ادامه ضمن تبریک کسب یک مدال طلا و دو مدال نقره بهداد سلیمی به مردم ورزش دوست ایران، خاطرنشان کرد: «برای کادر فنی تلاش سجاد انوشیروانی، دیگر وزنه بردار دسته 105+ کیلوگرم کشورمان نیز قابل ستایش است. سجاد با وجود آنکه تنها 2 ماه از عمل جراحی، روی زانویش می گذرد، پابه پای دیگر مدعیان این وزن رقابت کرد و در نهایت هم جایگاه با ارزش پنجمی را به دست آورد تا قدرت وزنه برداران فوق سنگین ایران را به رخ جهانیان بکشد.»
سرمربی تیم ملی افزود: «در هر حال با درخشش وزنه بردار کشورمان در هفتادوهشتمین دوره رقابتهای جهانی بزرگسالان، نه تنها تیم پس از 4 سال فترت، دوباره در عرصه جهانی صاحب مدال شدیم که تیم ملی کشورمان نیز با امتیاز بالای 6/97، برای اولین بار در 6 سال گذشته در مکان ششم رده بندی نهایی کسب سهمیه المپیک 2012 لندن قرار گرفت که این عنوان واقعا برای ما با ارزش است.»
باقری در ادامه با اشاره به برنامه ریزی منسجم کادر فنی برای حضور قدرتمندانه تیم ملی وزنه برداری در بازیهای آسیایی گوانگجوی چین گفت: «بعد از بازگشت به ایران تمامی ملی پوشان به غیر از بهداد سلیمی، 4 روز استراحت خواهند کرد. بهداد هم به پاس قهرمانی اش یک هفته استراحت می کند، اما پس از آن باید خود را به اردوی تیم ملی اضافه کند تا همراه با دیگر ملی پوشان برای بازیهای آسیایی گوانگجو آماده شود. من در نظر دارم برای گوانگجو از چهره های جدیدی در اردوی تیم ملی استفاده کنم. این را به تک تک ملی پوشانی که ما را در آنتالیا همراهی کردند هم گففته اند تا فکر نکنند از جایگاه ثابتی در تیم ملی بهره می برند.»
تیم ملی وزنه برداری کشورمان پس از کسب یک مدال طلا، 2 نقره و یک برنز از آوردگاه جهانی آنتالیا، ساعت 24 امشب از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) به کشورمان برمی گردد.