PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سيم سوم فن cpu

dihav1359
19-09-2010, 15:22
ببخشيد كسي ميدونه سيم سوم فن cpu براي چيست چون او دوتاي ديگه برق را به فن ميرسونند ولي اين سومي نميدونم چي است .
سوكت فن cpu كه در مادر برد است خراب شده و دو تا سيم برق را مستقيم به سيم پاور وصل كردم و الان هم فن ميچرخد ميخوام ببينم سيم سوم وصل نيست مشكلي پيش نميآييد
با تشكر

ess_1362
19-09-2010, 17:08
این سیم اصطلاحا سیم سنسور هست
کارشم این هست که در برخی نرم افزار ها و در برخی از نسخه های بایاس امکان تنظیم دور فن پردازنده را بصورت دستی یا خودکار برای شما فراهم می کنه
موفق باشید

afn.gig
04-10-2010, 18:21
فن های سی.پی.یو های قدیم سه تا سیم و جدید چهار تا سیم دارن. یه سنسور داخل فن نصب شده و سرعت گردش فن رو اندازه میگیره و به شکل یک سیگنال همواره به مادر برد میفرسته. اگه فن شما سه تا سیم داره، سیم سوم کارش گزارش سرعت چرخش فن به مادربرد هست. اما اگه چهار تا سیم داشته باشه، سیم چهارم سیگنال تنظیم سرعت فن هست که از مادربرد به فن ارسال میشه و از این طریق مادر برد میتونه خودکار یا از طریق نرم افزارهای تحت ویندوز سرعت فن رو تا حدودی کم یا زیاد کنه.

pasargadd
04-10-2010, 21:31
باید 4 سیسمه باشه.

mhs_837
05-10-2010, 14:00
فن های سی.پی.یو های قدیم سه تا سیم و جدید چهار تا سیم دارن. یه سنسور داخل فن نصب شده و سرعت گردش فن رو اندازه میگیره و به شکل یک سیگنال همواره به مادر برد میفرسته. اگه فن شما سه تا سیم داره، سیم سوم کارش گزارش سرعت چرخش فن به مادربرد هست. اما اگه چهار تا سیم داشته باشه، سیم چهارم سیگنال تنظیم سرعت فن هست که از مادربرد به فن ارسال میشه و از این طریق مادر برد میتونه خودکار یا از طریق نرم افزارهای تحت ویندوز سرعت فن رو تا حدودی کم یا زیاد کنه.

دوست عزیز این نوشته شما کاملا صحیحه(مطلب در این مورد زیاد خووندم و حرف شما رو تایید میکنه) ولی من با نرم افزار speed fan تونستم کنترل سرعت فن سه سیم بوفالو100 که به سوکت چهار سیمه وصل بود رو اتومات کنم.به نظرم سوکتهای چهارسیمه دارای مدار کنترلی هستند(PWM) و این توانایی رو دارن که کنترل فن رو دردست داشته باشن درصورتی که درسوکتهای سه سیم فقط سرعت گردش فن نمایش داده میشه.اگر شما هیچ نرم افزاری نداشته باشین ،سوکتهای چهارسیمه بصورت سخت افزاری سرعت فن رو تعیین می کنن.

mhs_837
05-10-2010, 14:05
مادربرد من p55aud3p هست جای 4 تا سیم داره و فن استوک هم 4 تا ولی الان من کولر جدید گرفتم که جای 3 تا سیم داره.
من چی کار کنم؟اینطوری که دوستان میگن پس من نمیتونم سرعت این فنو تنظیم کنم چون سیم چهارم وجود نداره.
یه توضیحی در این مورد بدین.
ممنون

دوست عزیز به تاپیک زیر مراجعه کنید.احتمالن کارتون راه می فته

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

alireza1411
05-10-2010, 20:59
دوستان دمای سی پی یو رو چه جوری مادربورد میفهمه ؟

یه سم شد واسه دور فن و اون یکی هم دادن PWM کنترلی. خب سنسور دما از کجا دما رو میفرسته؟

mhs_837
06-10-2010, 01:15
دوستان دمای سی پی یو رو چه جوری مادربورد میفهمه ؟

یه سم شد واسه دور فن و اون یکی هم دادن PWM کنترلی. خب سنسور دما از کجا دما رو میفرسته؟

دوست عزیز سنسور دما که در روی فن نیست.اصلا ربطی به فن نداره.معمولا قطعات کامپیوتری سنسور رو خودشون دارن.مثلا هارد،مادربرد،کارت گرافیک،سی پی یو سنسور دما دارن.یعنی اگه شما هیچ فنی رو به مادربرد وصل نکنی،همچنان نرم افزاری مثل HWMonitor دمای قطعات رو بهت نشون میده

alireza1411
06-10-2010, 08:33
دوست عزیز سنسور دما که در روی فن نیست.اصلا ربطی به فن نداره.معمولا قطعات کامپیوتری سنسور رو خودشون دارن.مثلا هارد،مادربرد،کارت گرافیک،سی پی یو سنسور دما دارن.یعنی اگه شما هیچ فنی رو به مادربرد وصل نکنی،همچنان نرم افزاری مثل HWMonitor دمای قطعات رو بهت نشون میده

آره این رو به خودم هم اثبات کردم.:31: آخه سی پی یو قدیمی ها سه تا سیم داشتن و هم دما و هم سرعت فن رو نشون میدادند.:31: پس معلومه مال دما نیست. مشکل من حل شد. ممنون.