PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چوب یا پلاستیک

Artam01
18-09-2010, 09:52
من که اصلن با اسپیکرهای پلاسیکی که ووفر بزرگ جداگانه و باندهای کوچک دارن حال نمیکنم، اسپیکر پی سی خودم از این چوبی استریویی هاست و برای دوستم یه مدل کریتیو است وقتی تو این کریتیو موزیک های دارای گیتار برقی رو گوش میدم یکمی که صدا بلند میشه به جای صدای گیتار بیشتر انگار خر خر گوش میکنی البته در مورد موزیک های ترنس و بیس دار خوب عمل میکند.
احساس میکنم موزیک در اسپیکرهای دوتایی چوبی بهتر به گوش میرسد، حالا شاید هم اشتباه میکنم، دوستان لطفا نظرشون رو در اینباره بفرمایند.
آیا جنس اسپیکر در کیفیت صدا تاثیر دارد و آیا دارا بودن یک ووفر جداگانه و بزرگ صدا را خراب نمیکند.

BraveKnight
18-09-2010, 17:29
من که اصلن با اسپیکرهای پلاسیکی که ووفر بزرگ جداگانه و باندهای کوچک دارن حال نمیکنم، اسپیکر پی سی خودم از این چوبی استریویی هاست و برای دوستم یه مدل کریتیو است وقتی تو این کریتیو موزیک های دارای گیتار برقی رو گوش میدم یکمی که صدا بلند میشه به جای صدای گیتار بیشتر انگار خر خر گوش میکنی البته در مورد موزیک های ترنس و بیس دار خوب عمل میکند.
احساس میکنم موزیک در اسپیکرهای دوتایی چوبی بهتر به گوش میرسد، حالا شاید هم اشتباه میکنم، دوستان لطفا نظرشون رو در اینباره بفرمایند.
آیا جنس اسپیکر در کیفیت صدا تاثیر دارد و آیا دارا بودن یک ووفر جداگانه و بزرگ صدا را خراب نمیکند.
بله درست حدس زدید.
اسپیکر چوبی دو کاناله برای موسیقی خیلی بهتره. ووفر جداگانه تک کانالی که امروزه رایج شده صدای طبیعی سازها رو از بین میبره! :46:

Pejman3
18-09-2010, 18:45
این جوری نظر کلی دادن چندان درست نیست.
به محصولات حرفه ای JBL و YAMAHA نگاه کنید بدنشون پلاستیکیه.
ووفر جدا گانه تک کانالی هم توی محصولات رده پایین و متوسط بهترین گزینه است. چون صدای فرکانس پایین و بیس باعث Destortion توی صدای بقیه فرکانسهای میانی می شه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Pejman3
18-09-2010, 18:50
در ضمن یکی از گرونترین و بهترین بلندگو های دنیا KEF Moun هم بدنش فلزیه

BraveKnight
18-09-2010, 22:28
این جوری نظر کلی دادن چندان درست نیست.
به محصولات حرفه ای JBL و YAMAHA نگاه کنید بدنشون پلاستیکیه.
ووفر جدا گانه تک کانالی هم توی محصولات رده پایین و متوسط بهترین گزینه است. چون صدای فرکانس پایین و بیس باعث Destortion توی صدای بقیه فرکانسهای میانی می شه.

البته نظر من کلی نبود، حداقل محدود به زمینه‌ای که دوستمون اشاره کردن میشد. :20:
اکثر اون برندهای گرونقیمت از متریال مرغوب استفاده میکنن. و البته اکثراً ساختار اونها اصلا مناسب منزل نیست! :46:

sound.vision
19-09-2010, 16:30

خدمت شما عرض شود که تا اونجایی که اطلاعات بنده جواب میده، هر چه تعداد بلندگوها در یک باند بیشتر باشه باعث نرمی و تفکیک بهتر صدا می شه البته اینم نباید فراموش کرد که تعداد بیشتر بلندگوها زمانی کارایی پیدا می کنه که هر کدوم مختص باند و فرکانس ویژه ای از صدا باشن اون وقته که می تونید با استفاده از آمپلی های چند کاناله ریئل صدا در خور توجه بشنوید... معمولا چهار الی پنج بلندگو در یک باند کفایت می کنه اما در مورد جنس باند که فرمودین از پلاستیک خوشتون نمیاد... منم به شخصه از چوب بیشتر خوشم می یاد نه بخاطر صدای تولیدی بلکه به خاطر زیباییش اما برگردیم به تفاوت پلاستیک و چوب : در واقع هر کدوم از این متریال ها هم می تونن خوب باشن و هم بد...زمانی که از یک چوب با جنس نامناسب و ضخامت اشتباه و با توجه به قدرت باند استفاده شود باعث همهمه و خرابی صدا خواهد شد به خصوص زمانی که موزیک های پر سر و صدا گوش میدین... چون صدایی که دیگه از باند خارج می شه اون صدایی نیست که موزیسن می خواسته شما بشنوید و این به خاطر لرزش های حساب نشده در بدنه باند هستش که ارتعاشات تولید شده منجر به تولید اصوات جدید می شن...تمام این موارد در مورد پلاستیک هم می تونه صدق کنه اما مسئله اصلی برای بعضی از شرکت ها اینه که می خوان با استفاده از بدنه باند به صدای بیشتری برسند (انعکاس درونی) اما همین انعکاس باعث خرابی صدا می شه به عنوان مثال اگه دیده باشین خیلی ها میان برای ارتقا قدرت ساب ووفر در اتومبیل از ساب باکس استفاده می کنن که در بیشتر مواقع فقط خروجی صدا رو افزایش می ده و کیفیت رو هم که دیگه ظاهرن فدای کمیت کردن...بهترین باند برای گوش دادن به موسیقی همون باندهای دوتایی یا استریو هست که کمترین ارتعاش را در بدنه و بیشترین صدا را از خود باند بدست میارن...

yaghini
19-09-2010, 18:06
توی اینکه بهترین جنس واسه موسیقی چیه که شکی نیست (م در رابطه با فیلم زیاد وارد نیستم)
چوب و فقط چوب

باندهای بالای ۱۰۰هزار دلار تماما از چوب ساخته میشن . پلاستیک در حد یک شوخیه

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اینم بهترین بلندگوی سال:

Pejman3
19-09-2010, 23:29
جالبه بد نیست یه تحقیقی در مورد پارامترهای تأثیر گذار مواد مورد استفاده در ساخت باکس بلندگوها توی صدا بکنید بعد بگید که نمی دونم این بهترینه یا اون.
اول اینکه مواد سازنده باکس بلندگو ها بعد از ساختار و مواد مورد استفاده در درایور بلندگو ها و شکل باکس بلندگوها اهمیت دارند.
بعد این چه استدلالیه که چون بیشتر بلندگوها چوبیند پس چوب بهترینه در نظر داشته باشید که بلندگوهای مورد استفاده در منزل بخشی از دکور و اثاثیه منزل و خوب بیشتر افراد از جمله خود من ترجیح میدم که بلندگوهام چوبی باشه تا پلاستیکی با ظاهر نه چندان دلچسب ولی این ربطی به کیفیت بالاتر صدا توی مدل های چوبی نداره.
بعضی از پارامترهای مورد توجه در مورد متریال مورد استفاده در کابینت اسپیکر ها عبارتند از: چگالی، میزان ایجاد تشدید، میزان ایجاد طنین، میزان جذب، توانایی شکل گیری و ... است.
جالبه بدونید که مثلاً پلی کربنات تو اکثر مواقع بهتر از MDF عمل می کنه.
در ضمن همون طور هم که قبلاً اشاره کردم هر چند بطور محدود ولی اسپیکرهای HighEnd زیادی هستند که بدنه های فلزی، پلاستیکی ، شیشه ای و یا متریال های مختلف دارند

sound.vision
20-09-2010, 11:17
داستان اینکه چه جنس و ساختاری برای باند خوبه یه داستان طولانی که صحبت از اون یه دنیا اطلاعات و وقت نیاز داره... صحبت هایی که ما اینجا می کنیم صرفا جزئی از کل این ماجرا را بازگو می کنه...بنابراین هرکسی که بتونه بخشی از این داستان رو بگه به شدت ازش استقبال می شه... حالا می خواد از جنبه زیبایی و علایق شخصی باشه یا اینکه بحث های تکنییکی و علمی رو مطرح کنه...

همانطور که قبلا هم گقتم نه چوب و نه پلاستیک (همچنین استفاده از انواع فلز، شیشه و ...) هیچکدام به خودی خود خاصیت ویژه ای ندارن بلکه تطابق با بلندگوی مورد نظر، زیبایی، کاربری و از همه مهم تر مسئله هزینه هستش که تفاوت را مشخص می کنه و بعد هم خریدار و هم کارخانه تولید کننده میان ببینند برای چه کاری می خوان باند را آماده کنند...

در ابتدای امر چیزی که من سرچ کردم (اگر اشتباه هست تصحیح بفرمایید) :

باندهای چوبی مزیت های زیر را دارند: (البته جدا از مسئله ساخت و شکل هندسی باند)

1- صدای نرم در باند فرکانسی متوسط (محدوده صدای انسان) و تقویت فرکانس پایین

2- وزن سبک و سهولت در جابجایی

3- زیبایی و تطبیق پذیری با محیط

4- سهولت در تولید

5- قیمت مناسب

معایب :

1- نداشتن کاربری در بعضی از محیط ها (مثلا فضای بیرون از محل کار و منزل)

2- قابلیت جذب فرکانس های بالا (در بعضی از جنس های چوب ظاهرا فرکانس بالا توسط خود باکس مقداریش جذب می شه)

3- احتمال تغییر شکل بر اثر جذب طولانی مدت ارتعاشات

4- در صورتی که باند به خوبی طراحی نشده باشه قابلیت تولید اصوات مزاحم رو داره

5- و... خودتون اضافه کنید!

اما در مورد باندهای پلاستیکی هم دیگه حدس زدنش کار خیلی مشکلی نیست و چیزی که مشخصه اینه بیشتر مردم، پلاستیک رو جزء اجناس لوکس و تجملی حساب نمی کنند و در هر حالی همش می خوان ازش ایراد بگیرن و این بیشتر بر می گرده به سلیقه ای که بوجود آمده و از قبل به ارث رسیده (تصور کنید پنل روی پیانو که جنبه زیبایی داره از پلاستیک بسازن چقدر می خوره تو ذوقتون!؟!؟) در حالی که پلاستیک قابلیت های استفاده فراوانی داره و هر جور که بخواهید می تونید شکلش بدین و خوب بیشتر در باندهای ارزان قیمت کارایی داره و از همه مهم تر اینکه برای تولید آن به دلیل اینکه نیاز به غالب های بزرگ و گران قیمت پلاستیک هست فقط و فقط در تولید انبوه جنبه اقتصادی پیدا می کنه بنابراین کمتر در باندهای گران قیمت که تیراژ تولیدی پایینی دارند استفاده می شه (پس دلیل اینکه می بنید یه باند 100 هزار دلاری هیچ وقت از جنس پلاستیک نیست یکی (یکی) از علت هاش همینه که تیراژ تولیدی بالایی نداره) و... در مورد فلز و شیشه داستان های دیگه وجود داره که سر فرصت گفته خواهد شد...

وووو اما همان قدر که جنس باکس ها اهمیت دارد شکل هندسی و مهندسی ساخت اون ها هم حائزه اهمیت هست که چند تا عکس براتون این پایین می گذارم که رویت کنید!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قدیما باندها داخلشون از این پشم شیشه ها داشت که خوب، می دونید کابردش چیه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این یکی که ارتفاع زیادی داره صدای بهتری ارئه می کنه ولی در کل خیلی سخت نگیرید، به گوش خودتون اعتماد کنید.

راستی شاید جالب باشه بدونید از دهه 50 میلادی به بعد مرسوم شد که پشت باندها را ببندند یعنی تا اون موقه بیشتر باندها پشتشون باز بود و انعکاس صدای زیادی و ارتعاش خیلی اضافه ای وجود نداشت...البته این کار هم علتی داشت و اون اینکه قبل سال 1950 بخشی از مدار را در پشت باند جاسازی می کردن و چون هنوز بهینه سازی انرژی در مدارهای الکترونیک و آمپلی ها خیلی وجود نداشت هیت سینک ها و یا رادیتورهای بزرگی برای انتقال گرمای حاصل از منبع تغذیه باند نیاز بود و گرمای زیادی بوجود می آمد و برای انتقال دما و خنک سازی مدار مجبور بودن تا پشت باند رو باز بگذارن تا مدارها هوا خنک بشن...!

t_tanhayam
20-09-2010, 12:36
در تكميل حرف دوستمون sound.vision عزيز در مورد نوع باندها
بايد بگيم خوب روش متفاوت كنترل امواج عقبي مدلهاي متفاوتي رو چه از نظر ساختار وچه از نظر كيفيت ايجاد ميكنه

-ACOUSTIC SUSPENSION در واقع همون باندهاي مهر وموم شده هست

BASS REFLEX ENCLOSURE دريچه اي براي خروج هوا دارند

-البته اسپيكرهاي الكتروستاتيك هم وجود داره كه هوا رو با يك ديافراگم بزرگ و نازك به ارتعاش در مياره

-كه البته صداي ريز خوبي خواهيم داشت و فركانس پايين رو يا همون صداهاي بم رو كم كه بايد WOOFER جداگونه تهيه بشه

-نوع Planar Magnetic هم وجود داره كه در واقعا همون الكتروستاتيك هست منتها نحوه كار با ايجاد ميدان مغناطيسي هست نه ميدان الكتريكي

-واما در مورد بحث اصلي چوب يا پلاستيك
با پيشرفت تكنولوژي مسلما ما شاهد تغييرهايي خواهيم بود و هستيم همونطور كه پژمان عزيز ميفرمايند
منتها چيزي كه عموميت داره الان چوب هست و موارد استفاده فراوان حالا به هر علتي زيبايي نوستالژيك بودن صداي خوب وقابل قبول داشتن در رنج وسيعي از قيمتها چه ارزان و چه گران و...

-من شخصا تعداد زيادي از ضبط هاي حرفه اي رو كه صدا بازها يا IAUDIOPHILE ها استفاده ميكنند رو ديدم و مدل هاي فراووني رو استفاده كردم وهمينطور تست زدم
همه باندها از فيبرها ي چند لايه ويا چوب ساخته شدند و خروجي خيلي عالي البته بسته به نوع كار متفاوت چوب
به شما ارائه ميكنه
-چند موردي هم غير چوب ديدم كه در اون رنج اصلا قابل مقايسه با باندهاي چوبي نبودند

-البته برداشت ونظر شخصي من هست

sound.vision
20-09-2010, 13:34
-البته اسپيكرهاي الكتروستاتيك هم وجود داره كه هوا رو با يك ديافراگم بزرگ و نازك به ارتعاش در مياره

صحبتتون درباره اسپیکرهای الکتروستاتیک جالب بود...تشکر

t_tanhayam
20-09-2010, 16:21
صحبتتون درباره اسپیکرهای الکتروستاتیک جالب بود...تشکر

خواهش ميكنم عزيز

-البته از دوست گلمون artam01 عذر ميخوام بخاطر اف تاپيك ها

اسپيكر هاي الكتروستاتيك هوا را با يك ديافراگم نازك و بزرگ، به ارتعاش در ميارن
اين ديافراگم بين دو قاب رسانا ثابت، كه با يك جريان الكتريكي شارژ مي شوند، معلق است.
اين قاب ها ميداني الكتريكي توليد مي كنند. علائم صوتي ، جرياني را از ميان قاب معلق هدايت مي كند كه به سرعت بين بار مثبت و منفي تغيير مي كند.

وقتيكه بار مثبت است قاب به سمت انتهاي منفي ميدان كشيده مي شود و وقتيكه بار منفي است قاب به سمت انتهاي مثبت ميدان حركت مي كند.
ديافراگم بطور متناوب ، براساس علائم صوتي متغير، با يك جريان مثبت و جرياني منفي شارژ مي شود.
وقتيكه ديافراگم بار مثبت دارد به سمت جلوي صفحه نوسان مي يابد و وقتيكه بارش منفي است به سمت صفحه پشتي نوسان مي يابد

به اين طريق، به شكل واضحي نمونه هاي ضبط شده اي از نوسانات هوا را مجدداً توليد مي كند.
به اين ترتيب، ديافراگم سريعاً هواي جلويش را مرتعش مي سازد.
از آنجا كه اندازه قاب بسيار كوچك است، بسيار سريع و واضح به بارهاي علائم صوتي پاسخ مي دهد، اينكار باعث توليد صداهاي واضح و بسيار شفاف مي شود.
اما قاب حركت زيادي نمي كند لذا در توليد اصوات با فركانس پايين ( بم ) چندان كارآمد نيست.
به همين دليل، اسپيكرهاي الكترواستاتيك غالباً با يك Woofer جفت مي شوند كه به محدوده فركانس پايين مي افزايد.
البته يادمون نره كه به منبع برق وپريز نياز دارند

-اينجا رو هم مطالعه كنيد :

Artam01
20-09-2010, 17:31
ممنون، مطالب جالبی بود از این اسپيكر هاي الكتروستاتيك الان در محصولاتی که در بازار هست بکار میره؟
داداشم الان داشت میدید دارم چی می خونم ازم خواست بپرسم که باکس ووفر ماشین سوراخ داشته باشه بهتره یا نداشته باشه؟
این سوالم برا خودم پیش اومده در مورد پشم شیشه کو تو باکس میزارن،که نمی دونم کاربردش چیه؟

mr_rayan
20-09-2010, 20:09
ممنون، مطالب جالبی بود از این اسپيكر هاي الكتروستاتيك الان در محصولاتی که در بازار هست بکار میره؟
داداشم الان داشت میدید دارم چی می خونم ازم خواست بپرسم که باکس ووفر ماشین سوراخ داشته باشه بهتره یا نداشته باشه؟
این سوالم برا خودم پیش اومده در مورد پشم شیشه کو تو باکس میزارن،که نمی دونم کاربردش چیه؟
باکس ماشین که باید سوراخ داشته باشه.پشم شیشه یا پنبه هم توی باکس استفاده میشه برای اینکه به صدا حجم بیشتری بده و درصد خرابی صدا هم پایین تر بیاد.

t_tanhayam
20-09-2010, 21:15

-در مدلهاي گران قيمت والبته فعلا خيلي محدود ساخته ميشه

-در مورد پشم شيشه هم همونطور كه رايان عزيز گفتند هست
-علاوه بر اينكه باعث sound proof شدنه درزها ميشه ونميزاره صداها جاي دررويي داشته باشند :46:

-در مورد تفاوت صداهاي دو محفظه ذكر شده نكاتي هست كه البته ممكنه عموميت نداشته باشه

-در acoustic suspension ها كه محفظه خروجي براي هوا ندارند ارتعاش امواج صوتي اختلاف فشاري رو بوجود ميارند

چون محفظه بسته هست اون فشار توليد شده در محفظه كمك ميكنه كه درايو به سمت بيرون هدايت بشه ودر اصطلاح به حالت relax واستراحتش

-اين مدل كارايي كمتري داره بخاطر اينكه براي مقابله با ايجاد فشار در محفظه بايد امپلي تعداد علامت هاي الكتريكي رو بيشتر كنه

ولي خوب نيروي خوبي ايجاد ميشه براي برگشت درايو به حالت استراحتش اين مدل صداهاي واضح تري رو داريم

-در مدل bass reflex enclosure ‌امواج پشتي توليد شده راه خروجي دارند وقاعدتا بر حجم صدا افزوده خواهد شد

-والبته نكته ضعفش اين هست كه اختلاف فشاري وجود نداره كه درايو رو به حالت اوليه خودش بر گردونه

واين باعث ميشه كمي وضوح صدايي رو از دست بديم

Artam01
20-09-2010, 22:32
ممنون، باکس ووفرش سوراخ نداره الان.

Pejman3
20-09-2010, 23:48
بحث یه جورایی گرم شد.
بد ندیدم دو تا از بلندگوهایی که از تکنولوژی متفاوتی استفاده می کنند رو اینجا معرفی کنم

1- Sony Sountina
این اسپیکر توی سال 2007 معرفی شد و توی سال 2008 به تولید و فروش رسید قیمتش هم کمی بالاتر از 10000 دلاره ساختار این اسپیکر از شیشه است و از یه تکنولوژی خاصی استفاده می کنه.
من دقیقاً متوجه نشدم که تکنولوژی مورد استفاده توش چیه ولی این سیستم هایی که قبلاً در موردش بحث شد نیست به هر حال اگه کسی از دوستان تونست اطلاعات بیشتری در موردش پیدا کنه توی همین تاپیک بذاره.

2- InfinityCascade
اینفینیتی از اولین شرکت هایی بود که سیستم بلندگوهای الکترواستاتیک رو به بازار ارائه کرد بعد از سال 2005 یه سری جدید به بازار ارائه کرد که سیستمش یه مقدار شبیه همون بلندگوهاست ولی من یه مقدار کمی در موردش خوندم به نظرم رسید که تکنولوژیش متفاوته.

t_tanhayam
21-09-2010, 00:39
-اين بلندگوها مشابه hdtv هاي فيليپس ميتونند نورهاي مختلفي رو هم ساطع كنند به محيط اطرافشون فكر ميكنم

-همون شيشه شفاف كه تقريبا يك متر ميشه در مدل PF1 با لرزش هايي ايجاد وتوليد صدا ميكنه

-گويا از يك مغناطيس فنري مشابه لاستيك ماشين از نظر ظاهر استفاده ميكنه

-همينطور از يك تويتر تيوب شكل شيشه اي كه صداهاي خيلي به قول خودشون طبيعي و واضح توليد ميكنه

-در واقع نوسانگر تشكيل شده از بهم پيوستن 4 قسمت وركن اساسي كه باعث ايجاد ارتعاش ولرزش در
در اين تيوب شيشه اي ارگانيك ميشن

-عنصر هاي وابسته باعث ايجاد انقباض در تويتر ميشه

-كه باعث ايجاد يك حساسيت و واكنش پذيري فوق العاده و همينطور باعث ايجاد لرزش ميشه
و يك صداي دقيق با جزئيات تمام رو بوجود خواهد اورد

يك اسپيكر 3way active در يك چيدمان حول محور عمودي خواهيم داشت

-كه البته ساختار كاري خيلي پيشرفته اي داره و در ژاپن تنها بفروش ميرسه هر چند قرار در جاهاي ديگه اي هم رويت بشه

InfinityCascade

sound.vision
21-09-2010, 17:59

این پورتی که در عکس سمت چپ مشاهده می فرمایید همون سوراخی هست که اکثر باندها به خصوص ساب باکس ها دارند مشکلی که وجود داره اینه که اگه باند بخواد خیلی کوچیک باشه نمی شه توش خیلی عملیات رو انجام داد و با فضا سازی های داخل باکس امواج صدا را به شکل مورد نظر تحت کنترل در آورد (رجوع شود به صفحه اول همون عکسی که یه باند خیلی مرتفع را نشان می دهد) داشتم سایت یاماها (چقدر از این برند خوشم میاد!) را نگاه می کردم که تکنولوژی RS.Bass رو دیدم که خود سایت ادعا می کنه که توسط یاماها ابداع شده و در صدای خروجی با کیفیت و فرکانس پایین بوسیله اون شبه رادیاتوری که می بینید (عکس سمت راست) موثره و می تونه اینطوری صدایی تولید کنه و البته مشکل تعدادی باکس های کوچک که در تولید صدای بم دچار مشکل هستند (ایجاد صدای همهمه و بازی بیش از حد خود بلندگو) را حل کرده....

داشتم به این عکس نگاه می کردم و مطلبشو می خواندم که دوستی گفت حالا واقعا RS.Bass خاصیتی هم داره!؟! چون از نزدیک تستش نکرده بودم و ندیدم باید گفت : نمی دونم!

(این چند صفحه ای که از این تاپیک خوندم کلی اطلاعات جدید دستگیرم شد به خصوص درباره بلندگوهای الكتروستاتيك و... کاش جایی بود می شد از نزدیک دید این بلندگوها رو دید... به هر حال دم همگی بسی گرم!)

yaghini
22-09-2010, 01:32
جالبه بد نیست یه تحقیقی در مورد پارامترهای تأثیر گذار مواد مورد استفاده در ساخت باکس بلندگوها توی صدا بکنید بعد بگید که نمی دونم این بهترینه یا اون.
اول اینکه مواد سازنده باکس بلندگو ها بعد از ساختار و مواد مورد استفاده در درایور بلندگو ها و شکل باکس بلندگوها اهمیت دارند.
بعد این چه استدلالیه که چون بیشتر بلندگوها چوبیند پس چوب بهترینه در نظر داشته باشید که بلندگوهای مورد استفاده در منزل بخشی از دکور و اثاثیه منزل و خوب بیشتر افراد از جمله خود من ترجیح میدم که بلندگوهام چوبی باشه تا پلاستیکی با ظاهر نه چندان دلچسب ولی این ربطی به کیفیت بالاتر صدا توی مدل های چوبی نداره.
بعضی از پارامترهای مورد توجه در مورد متریال مورد استفاده در کابینت اسپیکر ها عبارتند از: چگالی، میزان ایجاد تشدید، میزان ایجاد طنین، میزان جذب، توانایی شکل گیری و ... است.
جالبه بدونید که مثلاً پلی کربنات تو اکثر مواقع بهتر از MDF عمل می کنه.
در ضمن همون طور هم که قبلاً اشاره کردم هر چند بطور محدود ولی اسپیکرهای HighEnd زیادی هستند که بدنه های فلزی، پلاستیکی ، شیشه ای و یا متریال های مختلف دارند

ببین دوست عزیز شما که میگی تحقیق کن بعد حرف یزن:

یا شما خودت دانشمندی یا اینکه یکی که تو این زمینه وارد هست رو قبول داری،

اگه دانشمندی یا محققی که من چاکرتم یکم چیز بگو ما شاگردتیم و علمی بگو چرا پلاستیک؟؟؟،

اما اگه نیستی یا محقق نیستی پس به اعتبار کمپانی هایی که بعضی هاشون 100 سال هم بیشتر هست در زمینه ساخت باند فعالیت دارن و همه دنیا (غیر از شما احتمالا) اونا رو میپرستن و هر محصولشون حاصل یک دنیا دقیقا یک دنیا تجربه هست اعتماد کن، اگه من اشتباه میکنم و شما بغیر از باندهای خاص (حتی باندی رو دیدم که داخل محفظه بسته نبود و فقط پایه داشت)، باندی رو سراغ داری که از چوب نباشه بگو تا منم اطلاعات خودم رو اصلاح کنم و اگه اطلاعاتی داری که واسه این باند ها بهتر هست از پلاستیک استفاده بشه بگو تا این کمپانی های بخت برگشته از این اشتباه در بیان..

بازم میگم پلاستیک برای این کارا در حد یک شوخیه ... همین

Pejman3
22-09-2010, 02:47
ببین دوست عزیز شما که میگی تحقیق کن بعد حرف یزن:

یا شما خودت دانشمندی یا اینکه یکی که تو این زمینه وارد هست رو قبول داری،

اگه دانشمندی یا محققی که من چاکرتم یکم چیز بگو ما شاگردتیم و علمی بگو چرا پلاستیک؟؟؟،

اما اگه نیستی یا محقق نیستی پس به اعتبار کمپانی هایی که بعضی هاشون 100 سال هم بیشتر هست در زمینه ساخت باند فعالیت دارن و همه دنیا (غیر از شما احتمالا) اونا رو میپرستن و هر محصولشون حاصل یک دنیا دقیقا یک دنیا تجربه هست اعتماد کن، اگه من اشتباه میکنم و شما بغیر از باندهای خاص (حتی باندی رو دیدم که داخل محفظه بسته نبود و فقط پایه داشت)، باندی رو سراغ داری که از چوب نباشه بگو تا منم اطلاعات خودم رو اصلاح کنم و اگه اطلاعاتی داری که واسه این باند ها بهتر هست از پلاستیک استفاده بشه بگو تا این کمپانی های بخت برگشته از این اشتباه در بیان..

عزیزم مثل اینکه شما بحث رو نصفه خوندی من هم دانشمند نیستم و چاکر شمام
من هم نگفتم پلاستیک و داداشم هم کارخونه پتروشیمی نداره. بحث بر سر اینه که چرا باید بطور کلی بگیم پلاستیک آشغاله و فقط چوب و نمیدونم کیفیت صدا توی بلندگوی چوبی چند برابر بهتره؟
توی پست اولم تو تاپیک هم عرض کردم که سری بلندگو های پروفشنال JBL و یاماها و خیلی برندهای گردن کلفت دیگه بدنه پلاستیکی دارند.
خوب این شرکت JBL که خودش زیر مجموعه عظیم ترین کمپانی صنعت صدای دنیا یعنی HARMAN هست و بیش از نصف سینماهای با استاندارد THX دنیا از همین محصولات پلاستیکی این شرکت استفاده می کنند تجربه نداره؟ اون سینماها دو تا کارشناس صدا ندارند که بگه بابا این بلندگوها پلاستیکیه و برای این کارا شوخیه؟
من شرکت های با سابقه توی ساخت بلندگو رو نمی پرستم! بعید هم می دونم که به غیر از من بقیه هم بپرستنشون! کمپانی های بلندگو ساز هم نیازی به توصیه من ندارند که بگم بدنه محصولاتشون رو از چی بسازند. اگر هم می پرسیدند می گفتم چوب. اصلاً یکی از دلایلی که من رفتم و این جامو 606 رو خریدم زیبایی و کیفیت ساخت بدنه چوبیش بود.
به هر حال من خودم اینجام تا اطلاعاتم رو کامل کنم و اگه بتونم تجربیات خودم رو قرار بدم تا یه تضارب آرا بوجود بیاد و برآیندش موجب بالا رفتن سطح بحث و کامل شدن اندوخته های من حقیر بشه.

Artam01
22-09-2010, 09:48

این پورتی که در عکس سمت چپ مشاهده می فرمایید همون سوراخی هست که اکثر باندها به خصوص ساب باکس ها دارند مشکلی که وجود داره اینه که اگه باند بخواد خیلی کوچیک باشه نمی شه توش خیلی عملیات رو انجام داد و با فضا سازی های داخل باکس امواج صدا را به شکل مورد نظر تحت کنترل در آورد (رجوع شود به صفحه اول همون عکسی که یه باند خیلی مرتفع را نشان می دهد) داشتم سایت یاماها (چقدر از این برند خوشم میاد!) را نگاه می کردم که تکنولوژی RS.Bass رو دیدم که خود سایت ادعا می کنه که توسط یاماها ابداع شده و در صدای خروجی با کیفیت و فرکانس پایین بوسیله اون شبه رادیاتوری که می بینید (عکس سمت راست) موثره و می تونه اینطوری صدایی تولید کنه و البته مشکل تعدادی باکس های کوچک که در تولید صدای بم دچار مشکل هستند (ایجاد صدای همهمه و بازی بیش از حد خود بلندگو) را حل کرده....

داشتم به این عکس نگاه می کردم و مطلبشو می خواندم که دوستی گفت حالا واقعا RS.Bass خاصیتی هم داره!؟! چون از نزدیک تستش نکرده بودم و ندیدم باید گفت : نمی دونم!

(این چند صفحه ای که از این تاپیک خوندم کلی اطلاعات جدید دستگیرم شد به خصوص درباره بلندگوهای الكتروستاتيك و... کاش جایی بود می شد از نزدیک دید این بلندگوها رو دید... به هر حال دم همگی بسی گرم!)

پس میشود گفت اگه باکس کوچک باشه بهتره سوراخ داشته باشه و اگر بزرگ باشه بهتره که نداشته باشد.

sound.vision
22-09-2010, 21:16

yaghaini عزیز اینکه می فرمایید پلاستیک در حد شوخیه به نظر بنده برای اینکه این دوستمون پژمان (که فعالیت خوبی داره تو تاپیک های صدا)، من و دیگر دوستان را قانع کنید؛ باید مثال بیاورید تا ما هم بتونیم علت تاکید بیش از حد شما برای چوب و رد پلاستیک رو درک کنیم (مصداق عینی نیازمندیم!) بنابراین تا زمانی که دید تعصبی داشته باشیم نمی تونیم اطلاعاتمون رو افزایش بدیم...

نکته مهم :
توجه بفرمایید برای تولید باکس هایی از جنس پلاستیک نیازمند غالب های تزریق پلاستیک غول پیکر هستیم که بسیار هزینه بر هست و برای بسیاری از تولید کننده ها که اتفاقا مشهور هستند صرفه اقتصادی نداره... چراکه تیراژ تولیدی خیلی بالایی ندارند که هزینه اولیه را بازگردون کنه... اما در عوض چوب دست تولید کننده را باز می گذارد تا با کمترین هزینه زیباترین محصول رو تولید کنه... من هم شخصا مثل شما و پژمان از ظاهر باندهایی با باکس چوبی خوشم میاد اما باندهای باکس پلاستیکی رو رد نمی کنم و حتی می خوام بگم که پلاستیک به دلیل اینکه یکی از مصنوعات ساخت بشر هست می تونه به هر شکل و شمایلی و با هر مشخصه که مهندسان صدا نیاز دارند در بیاد...

sound.vision
22-09-2010, 21:25
پس میشود گفت اگه باکس کوچک باشه بهتره سوراخ داشته باشه و اگر بزرگ باشه بهتره که نداشته باشد.

والا Artam عزیز، درباره این موضوع دوستان حرفه می تونن راهنما باشن
اما چیزی که من می دونم اینه که سوراخ داشتن یا نداشتن باکس ربطی به اندازه اش نداره در واقع اگه باند بزرگ باشه، می شه یکسری از مشکلات موجود در باکس های سوراخ دار را حل کرد... مثل همون عکسی که چند صفحه قبل گذاشتم... اون باندی که بزرگ و بلند هست داخلش یکسری راه های حساب شده تعبیه شده که می تونه امواج صدا را به شکل بهتری از باند خارج کنه... ولی به هر حال باندها باید پورت خروجی داشته باشن.

Artam01
24-09-2010, 12:27
دوستان به نطر شما یه سیستم استریو با دو باند صدای بهتری داره یا سیستم های 2.1 و ... من با گوش دادن به صداهای بین اسپیکرهای ارزون قیمت پی سی به نظرم صدای استریو قشنگ تر میومد، حالا به صورت کلی صدای کدوم بهتر است سیستم های دو بانده ی استریو یا چند بانده؟

mr_rayan
24-09-2010, 19:54
دوستان به نطر شما یه سیستم استریو با دو باند صدای بهتری داره یا سیستم های 2.1 و ... من با گوش دادن به صداهای بین اسپیکرهای ارزون قیمت پی سی به نظرم صدای استریو قشنگ تر میومد، حالا به صورت کلی صدای کدوم بهتر است سیستم های دو بانده ی استریو یا چند بانده؟
بستگی به بلندگوها داره وگرنه هر دو مدل بلندگو هستند و استریو.مطمئنا هر کدوم بلندگوی خوش ساخت تر و بهتری باشه صدای بهتری داره.
درمورد صدای اسپیکرهای کامپیوتر هم زیاد نمیشه نظر داد ولی معمولا اسپیکرهای ارزون 2.1 کاملا پلاستیک هستند ولی بین استریو های دو بانده بلندگوهای چوبی بیشتر پیدا میشه.

BraveKnight
24-09-2010, 21:40
البته خیلی از این مدلها با کاور پوشیده شدن و یا لایه خارجیشون پلاستیکه. اگه پشتشون رو باز کنید میبینید که چوبی هستن! :46:

yaghini
25-09-2010, 01:18
من هم نگفتم پلاستیک و داداشم هم کارخونه پتروشیمی نداره. بحث بر سر اینه که چرا باید بطور کلی بگیم پلاستیک آشغاله و فقط چوب و نمیدونم کیفیت صدا توی بلندگوی چوبی چند برابر بهتره؟
توی پست اولم تو تاپیک هم عرض کردم که سری بلندگو های پروفشنال JBL و یاماها و خیلی برندهای گردن کلفت دیگه بدنه پلاستیکی دارند.
خوب این شرکت JBL که خودش زیر مجموعه عظیم ترین کمپانی صنعت صدای دنیا یعنی HARMAN هست و بیش از نصف سینماهای با استاندارد THX دنیا از همین محصولات پلاستیکی این شرکت استفاده می کنند تجربه نداره؟ اون سینماها دو تا کارشناس صدا ندارند که بگه بابا این بلندگوها پلاستیکیه و برای این کارا شوخیه؟
من شرکت های با سابقه توی ساخت بلندگو رو نمی پرستم! بعید هم می دونم که به غیر از من بقیه هم بپرستنشون! کمپانی های بلندگو ساز هم نیازی به توصیه من ندارند که بگم بدنه محصولاتشون رو از چی بسازند. اگر هم می پرسیدند می گفتم چوب. اصلاً یکی از دلایلی که من رفتم و این جامو 606 رو خریدم زیبایی و کیفیت ساخت بدنه چوبیش بود.
به هر حال من خودم اینجام تا اطلاعاتم رو کامل کنم و اگه بتونم تجربیات خودم رو قرار بدم تا یه تضارب آرا بوجود بیاد و برآیندش موجب بالا رفتن سطح بحث و کامل شدن اندوخته های من حقیر بشه.

ارادت دارم عزیز

من که گفتم میخوام شاگردیتو کنم و اگه ممکن هست چند مدل از حرفه ای ها رو بگو که از پلاستیک هست (اسم مدل دقیق یا آدرس اینترنتی) که من بیشتر یاد بگیرم.

اونجوری بحث بهتر پیش میره.

yaghini
25-09-2010, 01:23

ارادت دارم عزیز

من که گفتم میخوام شاگردیتو کنم و اگه ممکن هست چند مدل از حرفه ای ها رو بگو که از پلاستیک هست (اسم مدل دقیق یا آدرس اینترنتی) که من بیشتر یاد بگیرم.

اونجوری بحث بهتر پیش میره.

yaghini
25-09-2010, 01:35

ارادت دارم عزیز

dara_az
21-11-2010, 15:15

این سیستم تقریبا مثل سیستمهای Passive Radiator هستش . من تو اسپیکر های جدید تقریبا میتونم بگم همچین سیستمی ندیدم . اما تو اسپیکر های قدیمی بیشتر دیدم . من یکمی مطالعه کردم در مورد این سیستمها و تقریبا چیزایی که در موردش نوشته شده بود خوب بوده و نکته منفی آنچنانی ندیدم ازشون. حالا نمیدونم چرا تو سیستمهای جدید کمتر استفاده میشه . اسپیکر های خود من هم سیستمش PR هستش . عکسشم تو قسمت سینمای خانگی هست .با اینکه سنش از سن خودم بیشتره و پیر مردیه برای خودش اما حجم صدا و وضوح بسیار خوبی داره و به همین دلیل تاحالا نتونستم ازش دل بکنم و اسپیکر جدید بگیرم ! چون تاحالا هیچوقت نا امیدم نکرده و انتظاراتی رو که من از یک اسپیکر داشتم برآورده کرده .
اینم یک سری اطلاعات در مورد اسپیکرهای Passive Radiator

bahramn983
16-02-2019, 10:30
سلام بله منم دقت کردم به جای کلمه چوب ، بهتره بگیم فیبر های فشرده شده چند لایه . نه MDF نه چوب و نه هیچ چیزی که از جنس چوب باشه و روکش داشته باشه . مثل ه MDF که جنسش نمیدونم دقیقا فکر کنم آشغال های فشرده شده ی چوب و یه روکش خوشکل به شکل و رنگ ه چوب ه . دلیلش هم اینه که فکر کنم این فیبرهای فشرده شده خیلی کم و در حد شاید معقول خاصیت جذب صدا داره ، البته خیلی خیلی کم. من دو تا باند Psb از سری tower و مدل Alpha T1 دارم که جون میده واسه دیدن فیلم . یه بار بازش کردم واسه نظافت و اینا ، دیدم جنسش بدنه اش بر خلاف جیزی که از بیرون دیده میشه (یعنی چوب ه طبیعی که رنگ خورده) در اصل فیبر فشرده س و فقط برای زیبایی ه که روکش چوب کشیدن روش.&nbsp;<br>در مورد سینمای خانگی Jbl مدل Esc 360 هم به همین شکل ، باکسی که آمپلی فایر و ساب داخلش قرار داره از جنس فیبر ه با یه روکش معمولی که نقره ای رنگ ه . مثل ه mdf ه .&nbsp;<br><br>

bahramn983
16-02-2019, 10:59
این مدل از سینمای خانگی Jbl ، رو من چندین ساله دارم و به قدری ازش لذت میبرم که واقعا واقعا حاضر نیستم با هیچ چیز ه دیگه ای عوض کنم . جنس پنج تا باندی هم که به عنوان صدای ساروند جلو و عقب و مرکزی ازش شنیده میشه پلاستیک هستش.
در مورد اینکه میگن در حد ه شوخی ه فکر کنم فکر کنم منظورشون باند های stand یا tower یا نمیدونم هر اسم ه دیگه ای که داره و من بلد نیستم ، و همون باند های ایستاده میگن . دلیلش هم اینه که واسه ساخت باند با بدنه پلاستیک ؛ بدنه باید به شکلی ساخته بشه که کمترین فضا رو پشت اون باند ایجاد کنه که صدا در اثر ارتعاشات تو ولیوم بالا به وز وز و خر خر تبدیل نشه . ولی اگر بدنه فیبر باشه (فیبر فشرده بدون روکش ) دیگه این مشکل وچود نداره چرا که خود اون فیبر یه مقدار قابل توجهی از نویز های اضافه رو جذب میکنه. اگرنه تو برنهای مثل jbl و edifier و logitech واقعا از پلاستیک بیشتر از استفاده میشه تا چوب. چرا که خطوط تولیدشون توانایی این رو دارن که واسه هر مدل یه بدنه بسازن . ولی با این حال باز هم با قاطعیت نمیشه گفت پلاستیک بهتره یا چوب .

این هم تصویر سیستمی ه که میگم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 0NDvuFc5biAhW6aHR0cDovL21lZGlhLmFkc2ltZy5jb20vYzEx NTE5YWRiM2VmYTEwOWE2YTRmMTYyYWVmZTExY2YyMDIwOWU4Nz Q0ZDBlODU2ZDY4ZGNiMThkNDNhODZkYS5qcGd8fHx8fHwzOTZ4 MjkyfGh0dHA6Ly93d3cuYWR2ZXJ0cy5pZS9zdGF0aWMvaS93YX Rlcm1hcmsucG5nfHx8.jpg