PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درباره درس حسابان

Ali_p30
03-05-2006, 16:17
به نظر شما چه كار عملي بهدرد درس حسابان 1 ميخوره
و نمره بيار هستش .
مرسي

Gabana
03-05-2006, 18:38
واسه حسابان هم پروژه مي خوان ؟

Hidden-H
03-05-2006, 19:24
منظورتون چيه؟
بيشتر توضيح بدين؟

Mohammad_Ahrari
06-09-2006, 16:02
سلام

منم سال سومم و منظور ايشون فكر كنم اينه كه چيكار كنيم حسابان 20 شيم ؟ چجوري بخونيم؟

bimo
08-09-2006, 03:40
دوستان حسابان رو هم مثل رياضيات در نظر بگيريد و براي نمره خوب آوردن فقط بايد تمرين هاي مختلف در سبك هاي مختلف انجام دهيد.
در مورد اين درس هم هرگونه سوالي داشتيد از من بپرسيد.

mohammad99
21-09-2006, 16:07
اگه مثل ما الان بخواي بري پيش كه دارم دير جوابتو ميدم ببخشيد
اگه ميري سوم
تمرينايي رو بخون كه هيچ سالي تو امتحان نهايي نيومده ماله ما كه اين طور بود
فقط 5تا آرك داشت

soleares
19-11-2006, 17:57
انتگرال

انتگرال را انتگرال گیری گویند.البته تعاریف متعددی برای انتگرال گیری وجود دارد ولی در هر حال جواب مشابه‌ای از این تعاریف بدست می‌‌آید. انتگرال یک تابع مثبت پیوسته در بازه (0,10) در واقع پیدا کردن مساحت بین خطوط x=0 , x=10 و خم منفی F است. پس انتگرال F بین a و b در واقع مساحت زیر نمودار است. اولین بار لایب نیتس نماد استانداری برای انتگرال معرفی کرد و به عنوان مثال انتگرال f بین a و b رابه صورت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نشان می‌‌دهند علامت ،انتگرال گیری از تابع f را نشان می‌‌دهند ،aو b نقاط ابتدا و انتهای بازه هستند و f تابعی انتگرال‌پذیر است و dx نمادی برای متغیر انتگرال گیری است.

انتگرال یک تابع مساحت زیر نمودار آن تابع است.

از لحاظ تاریخی dx یک کمیت بی نهایت کوچک را نشان می‌‌دهد. هر چند در تئوریهای جدید، انتگرال گیری بر پایه متفاوتی پایه گذاری شده است به عنوان مثال تابع f را بین x=0 تا x=10 در نظر بگیرید ،مساحت زیر نمودار در واقع مساحت مستطیل خواهدبود که بین x=0 ،x=10 ،y=0 ،y=3 محصور شده است یعنی دارای طول 10 و عرض 3است پس مساحت آن برابر 30 خواهد بود.

اگر تابعی دارای انتگرال باشد به آن انتگرال‌پذیر گویند و تابعی که از انتگرال گیری از یک تابع حاصل می‌‌شود تابع اولیه گویند. اگر انتگرال گیری از تابع در یک محدوده خاص باشند به آن انتگرال معین گویند که نتیجه آن یک عدد است ولی اگر محدوده آن مشخص نباشد به آن انتگرال نامعین گویند.

محاسبه انتگرال
اکثر روش های اساسی حل انتگرال بر پایه قضیه اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال بنا نهاده شده است که بر طبق آن داریم:

1.f تابعی در بازه (a,b) در نظر می‌‌گیریم. 2.پاد مشتق f را پیدا می‌‌کنیم که تابعی است مانند f که و داریم: 3.قضیه اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال را در نظر می‌‌گیریم:

بنابراین مقدار انتگرال ما برابر خواهد بود.

به این نکته توجه کنید که انتگرال واقعاً پاد مشتق نیست (یک عدد است) اما قضیه اساسی به ما اجازه می‌‌دهد تا از پاد مشتق برای محاسبه مقدار انتگرال استفاده کنیم. معمولاً پیدا کردن پاد مشتق تابع f کار ساده‌ای نیست و نیاز به استفاده از تکنیکهای انتگرالگیری دارد این تکنیکها عبارت‌اند از :

انتگرال گیری به‌وسیله تغییر متغیر
انتگرال گیری جزء به جزء : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
انتگرال گیری با تغییر متغیر مثلثاتی
انتگرال گیری به‌وسیله تجزیه کسرها
روش هایی دیگر نیز وجود دارد که برای محاسبه انتگرالهای معین به کار می‌‌رود همچنین می‌‌توان بعضی از انتگرال ها با ترفند هایی حل کرد برای مثال می‌‌توانید به انتگرال گاوسی مراجعه کنید.

soleares
19-11-2006, 17:58
تقریب انتگرالهای معین
محاسبه سطح زیر نمودار به‌وسیله مستطیل هایی زیر نمودار. هر چه قدرعرض مستطیل ها کوچک می‌شوندمقدار دقیق تری از مقدار انتگرال بدست میآید.

انتگرال هایی معین ممکن است با استفاده از روش های انتگرال گیری عددی ،تخمین زده شوند.یکی از عمومی‌ترین روش ها ،روش مستطیلی نامیده می‌‌شود در این روش ناحیه زیر نمودار تابع به یک سری مستطیل تبدیل شده و جمع مساحت آنها نشان دهنده مقدار تقریبی انتگرال است. از دیگر روش هایی معروف برای تخمین مقدار انتگرال روش سیمپسون و روش ذوزنقه‌ای است. اگر چه روش های عددی مقدار دقیق انتگرال را به ما نمی‌دهند ولی در بعضی از مواقع که انتگرال تابعی قابل حل نیست یا حل آن مشکل است کمک زیادی به ما می‌‌کند.

تعریف های انتگرال
از مهم‌ترین تعاریف در انتگرال می‌‌توان از انتگرال ریمان و انتگرال لبسکی(lebesgue) است. انتگرال ریمان به‌وسیله برنهارد ریمان در سال 1854 ارئه شد که تعریف دقیقی را از انتگرال ارائه می‌‌داد تعریف دیگر را هنری لبسکی ارائه داد که طبق این تعریف شرایط تعویض پذیری حد و انتگرال با شرط مساوی ماندن عبارت، ارائه می‌‌کرد. از دیگر تعاریف ارائه شده در زمینه انتگرال می‌توان به انتگرال riemann-stieltjes اشاره کرد. پس به طور خلاصه سه تعریف زیر از مهم‌ترین تعاریف انتگرال میباشند:

انتگرال ریمان
انتگرال لبسکی
انتگرال riemann-stieltjes

SuB
25-03-2007, 13:47
به این آسونی ها هم که فکر می کنی نیست. فکر کنم دبیرتون تا حالا سوالات اصلی (منظورت سوالات سخت) حسابان رو بهتون نداده؟
در مورد دوستی که میگند چطوری حسابان بخونم باید پاسخ بدم که ریاضی یه استعداد خاصی نیاز داره. شما باید ببینی اصلاً استعداد ریاضی داری یا نه.
کتاب حاسبان خیلی مطالب رو پراکنده و کلی گفته و بع جزئیات نپرداخته. معمولاً توی امتحانات نهایی و کنکور بیش از اون چیزی که شما تو کتاب خوندید، ازتون می خواند. (مثلاً توی کتاب حسابان بیشتر از دو سه تا بر پیدا نکرده. اونم بردهایی که آبکی هستند. ولی تو امتحانات ار شما برد رو می خواند). سعی کن برای حسابان مسئله های جورواجور حل کنی و با سبک دبیران مختلف آشنا بشی.
به هر حال راه کلی برای خوندن حسابان وجود نداره و به خودتون بستگی داره

azh
25-03-2007, 19:00
به این آسونی ها هم که فکر می کنی نیست. فکر کنم دبیرتون تا حالا سوالات اصلی (منظورت سوالات سخت) حسابان رو بهتون نداده؟
در مورد دوستی که میگند چطوری حسابان بخونم باید پاسخ بدم که ریاضی یه استعداد خاصی نیاز داره. شما باید ببینی اصلاً استعداد ریاضی داری یا نه.
کتاب حاسبان خیلی مطالب رو پراکنده و کلی گفته و بع جزئیات نپرداخته. معمولاً توی امتحانات نهایی و کنکور بیش از اون چیزی که شما تو کتاب خوندید، ازتون می خواند. (مثلاً توی کتاب حسابان بیشتر از دو سه تا بر پیدا نکرده. اونم بردهایی که آبکی هستند. ولی تو امتحانات ار شما برد رو می خواند). سعی کن برای حسابان مسئله های جورواجور حل کنی و با سبک دبیران مختلف آشنا بشی.
به هر حال راه کلی برای خوندن حسابان وجود نداره و به خودتون بستگی داره

برادر من بنده اون رو برای مزه اش گفتم...حالا درسته برای من چیزی نیست...(چون تست حسابان زیر 87 درصد نمی زنم...حسابان درس بسیار سر سختیه و هوش بالایی می خواد...

rezapazahr
26-03-2007, 15:06
سلام

اگه میخواهین درس حسابانتون قوی بشه برید حساب دیفرانسیل وانتگرال پیش دانشگاهی رو بخونید

اونوقت لم حسابان دستون میاد.

Hazy
28-03-2007, 11:29
بابا ول كنيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] شما همتون آخرش هستيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] يه دو تا كتاب با حال معرفي كنيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

SuB
03-04-2007, 19:55
بابا ول كنيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] شما همتون آخرش هستيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] يه دو تا كتاب با حال معرفي كنيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

آخه شما چی می خوای یاد بگیری؟
چند سالته و تا چه حد با حساب دیفرانسیل و انتگرال آشنایی داری؟
برای چی کتاب رو می خوای؟ برای کنکور یا ...
اگه این چیزا رو جواب بدی اون وقت می تونم بهت بگم چه کتابی بخونی؟

SuB
03-04-2007, 20:02
سلام

اگه میخواهین درس حسابانتون قوی بشه برید حساب دیفرانسیل وانتگرال پیش دانشگاهی رو بخونید

اونوقت لم حسابان دستون میاد.

فکر نکنم.
آخه این حساب دیفرانسیل و انتگرال پیش دانشگاهی در بعضی موارد با هم تفاوت دارند.
مثلاً توی تعریف تقعر و یا ...
در برخی موارد هم یه چیزهایی تو یکی هست که تو دیگری نیست. مثلاٌ توی حسابان مفهوم حد رو گفته ولی در حساب دیفرانسیل، تعریف حد رو گفته
و ....

Hazy
09-04-2007, 20:50
آخه شما چی می خوای یاد بگیری؟
چند سالته و تا چه حد با حساب دیفرانسیل و انتگرال آشنایی داری؟
برای چی کتاب رو می خوای؟ برای کنکور یا ...
اگه این چیزا رو جواب بدی اون وقت می تونم بهت بگم چه کتابی بخونی؟
اين تاپيك مربوط به حسابانه ديگه!!!
مي خوام حسابان ياد بگيرم!!!
دارم حسابانم مي خونم خوب!!!
واسه كنكور !!!

Ar@m
09-04-2007, 23:16
ببین تو کنکور داری؟
کتاب های تست حسابان اندیشه سازان عالین
البته دیگه چاپ نمی شن ولی اگه پیداشون کنی ( پیدا می کنی مطمئنم) دیگه خیالت راحت راحت باشه برای کنکور
کتاب نخون برای کنکور اونم برای درسی مثل ریاضی
فقط تست بزن

SuB
10-04-2007, 18:35
اين تاپيك مربوط به حسابانه ديگه!!!
مي خوام حسابان ياد بگيرم!!!
دارم حسابانم مي خونم خوب!!!
واسه كنكور !!!

حالا شد.
شما اگه حسابان رو برای سال سوم می خواستی یعنی روش تشریحی اون وقت من یه سری کتاب رو بهت معرفی می کردم و حالا که برای تست می خوای، یه جور دیگه.
اگه برای کنکور می خوای برو به سراغ کتابهایی که برای حساب دیفرانسیل و انتگرال پی شدانشگاهی منتشر شدند. چون مباحث حسابان و حساب دیفرانسیل و انتگرال خیلی به هم نزدیک و حتی در حساب دیفرانسل و لنتگرال کاملتر هستند. بعضی از مولفان همون کتابهای حساب دیفرانسیل و انتگرال رو با نام حسابان بیرون می دند!:18:
اگه کتابهای اندیشه سازان قدیم رو بتونی گیر بیاری هم خوبه. البته فکر کنم مبتکران جدیداً چاپشون کرده باشه.

Hazy
10-04-2007, 22:51
آره جديداٌ مبتكران چاپشون كرده با 2000 تومن اضافه كردن قيمت

Ar@m
12-04-2007, 08:36
ببین حالا بحثش اینجا نیست ها
ولی برای اون تاپیکی که توی انجمن متفرقه زدی می گم ( من بدبختم!)
هنوز سه ماه تا کنکور وقت داری
اگه صفر کیلومتر هم باشی از حالا می تونی بخونی و قبول بشی
نمی خواد برنامه ریزی کنی
فقط بشین و بخون
من خودم برای کنکور فقط 2 ماه خوندم چون قبلش مثل تو داشتم علافی می کردم
هرچند سخت گذشت اما گذشت
دنبال انگیزه و از شنبه روز اول هفته شروع می کنم و از فردا شروع می کنم و غیره نباش
فکر هم نکن فقط بخون
حتی رشته رفتگری افغانستان هم قبول بشی از پشت کنکوری بودن بهتره
ریاضی و فیزیک هم فقط تست

SuB
12-04-2007, 14:21
ببین حالا بحثش اینجا نیست ها
ولی برای اون تاپیکی که توی انجمن متفرقه زدی می گم ( من بدبختم!)
هنوز سه ماه تا کنکور وقت داری
اگه صفر کیلومتر هم باشی از حالا می تونی بخونی و قبول بشی
نمی خواد برنامه ریزی کنی
فقط بشین و بخون
من خودم برای کنکور فقط 2 ماه خوندم چون قبلش مثل تو داشتم علافی می کردم
هرچند سخت گذشت اما گذشت
دنبال انگیزه و از شنبه روز اول هفته شروع می کنم و از فردا شروع می کنم و غیره نباش
فکر هم نکن فقط بخون
حتی رشته رفتگری افغانستان هم قبول بشی از پشت کنکوری بودن بهتره
ریاضی و فیزیک هم فقط تست

آخه رفتگری هم شد رشته!!!!!!:31:
بابا بخون ولی به نظر من به شریف فکر کن که داشنگاه آزاد عجب شیر قبول بشی (نمی دونم همچین دانشگاهی هست یا نه:31: ) .
فقط به ریاضی و فیزیک نپرداز.
ببین تو باید ببینی چه درسهایی رو بهتر می فهمی و روی اونا سرمایه گذاری کنی.
مثلاً اگه عربی رو خوب بلدی بدون که تو کنکور ریاضی کسی زیاد عربی نمی زنه. پس تو اگه عربی بزنی خیلی سود میکنی.
دروس عمومی رو رها نکن. خیلی وقت ها این دروس سرنوشت ساز می شند (مخصوصاً تو رتبه های زیر 100)

البته ما مخلص همه دوستانیم ولی نظر ما این بود

Hazy
12-04-2007, 14:48
داداش اشتب گرفتي!!
من به اندازه هشت نسل بعدمم درس خوندم مطمئنم حداقل زير 900 هستم اين آزمون هاي قلم چي و مرات اينو مي گن كه!!

Ar@m
13-04-2007, 08:10
خب من فکر کردم بدبختی چون کنکوری هستی
آخه معمولا اینطوریه

sarnevesht12
30-04-2007, 14:54
سلام اگر ميشه سوالات دي ماه 85 حسابان را براي من بفرستيد اگ ميشه زود تر:41:

sajadlog
04-05-2007, 20:49
sale dovomam benazare shoma salae dige taghiir reshte bedam