PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطوری میشه بدون گرفتن کلاچ دنده عوض کرد؟

mobiledead
17-09-2010, 12:19
لطفا اگه کسی بلده راهنمایی کنه
این سوال خیلی وقته تو ذهنمه :31:

darklord_8
17-09-2010, 13:20
تو سرعتای بالا میشه بدون کلاچ عوض کرد
ولی درکل آسیب میزنه به سیستم

farshad bugatti
17-09-2010, 13:50
دقیقا همین طوره من دیدم دوستم پیشم این کارو کرده با دوو
خوب هم صورت میگیره و شدنیه!
اما پدر ماشین رو در میاره!

heinrich_himmler
17-09-2010, 13:55
تعویض دنده به صورت عادی بدون گرفتن کلاچ امری محال ممکن است. اما اگر از آسیبها و مشقتهای آن صرف نظر شود امکان پذیر خواهد شد.
تنها نکته ای که باید رعایت کنید هماهنگ کردن دو شفت ورودی و خروجی گیربکس است. باید به صورت تجربی دور موتور مناسب برای تعویض دنده برای هر دنده را برای خودروی خود بدانید. روش ساده تر گاز دادن و فشار همزمان بر اهرم دنده است، درست در زمانی که این دو شفت در دنده مذکور در موقعیت ایده آل قرار گیرند تعویض دنده با صدایی خشک و تکانهایی معملی تعویض خواهد شد.

da6276
17-09-2010, 14:12
تعویض دنده به صورت عادی بدون گرفتن کلاچ امری محال ممکن است. اما اگر از آسیبها و مشقتهای آن صرف نظر شود امکان پذیر خواهد شد.
تنها نکته ای که باید رعایت کنید هماهنگ کردن دو شفت ورودی و خروجی گیربکس است. باید به صورت تجربی دور موتور مناسب برای تعویض دنده برای هر دنده را برای خودروی خود بدانید. روش ساده تر گاز دادن و فشار همزمان بر اهرم دنده است، درست در زمانی که این دو شفت در دنده مذکور در موقعیت ایده آل قرار گیرند تعویض دنده با صدایی خشک و تکانهایی معملی تعویض خواهد شد.

بله درسته
این چیزی که شما میگید من قبلا دیدم ، یه راننده ماشین سنگین اینکارو میکرد ازش پرسیدم چطور ممکنه گفت باید با دور موتور مناسب اینکارو کرد وگرنه دنده نه خلاص میشه نه جا میخوره

mobiledead
17-09-2010, 21:26
من با خلاص کردنش مشکلی ندارم
واسه خلاص کردن کافیه یه گاز بدی و به محض اینکه پاتو ورداشتی میتونی دنده رو خلاص کنی چون موتور درگیر نیس
مشکل با جا گذاشتنش دارم که هی سرو صدا میده :27:

mshow
17-09-2010, 21:41
مي گم حالا كه شما سوال توي ذهنتو مطرح كردي بزار منم مطرح كنم.

كسي تا حالا از دنده5 در حال حركت با سرعت بالا دنده عقب رو جا زده بعد كلاج رو ول كرده باشه؟اصلا مي شه؟اگه بشه چه وضعي پيش مياد؟من كه جرات ندارم.فكر نكنم جا بخوره.

Enemy Killer
17-09-2010, 21:45
من فکر کنم یا موتور منفجر می شه یا ماشین می ره هوا شایدم جا نره و تو هواست پرت بشه بعد کنترل از دستت خارج بشه بعدش تصادف کنی "خدا نکنه"

کلا کار عاقل نیست

pooria-ir
17-09-2010, 21:46
اگه یخواین دنده رو بدون گرفتن کلاچ عوض کنین باید تا جای ممکن دور موتور پایین باشه،هرچی دور موتور پایینتر باشه میزان درگیری کمتره،به عنوان مثال دور موتور زیر 2000 خیلی راحت بدون کلاچ میشه دنده رو عوض کرد
در مورد سوال دوم،معمولا وقتی سرعت از 30 ،40 رد میشه دنده عقب جا نمیره و یه صدای قیژ مانند میکنه

Amin-Nasim
17-09-2010, 21:51
اگه دور موتورت مناسب باشه اصلا به کلاچ نیازی نیست فقط باری شروع حرکتته کلاچ می گیری
دور موتور هم بستگی به سرعت ماشین داره

MasterGeek
17-09-2010, 21:56

كسي تا حالا از دنده5 در حال حركت با سرعت بالا دنده عقب رو جا زده بعد كلاج رو ول كرده باشه؟اصلا مي شه؟اگه بشه چه وضعي پيش مياد؟من كه جرات ندارم.فكر نكنم جا بخوره.

یه زمانی توی بازیها خیلی کاراتر از ترمز بود:19:
ولی واقعیتش نمیدونم؟ ولی حداقل شاید همون ایست وحشتناک اتومبیل باشه.....یه جوری تو مایه های خودکشی هست....
کسی میتونه دقیقتر توضیح بده....تا وسوسه نشیم؟

heinrich_himmler
17-09-2010, 22:33
معمولا در خودروها این امر امکانپذیر نیست.
یکی از عواملی که باعث تعویض راحت دنده می شود هماهنگ بودن سرعت چرخش شفت ورودی و خروجیست. شاید بتوان در دنده یک این عمل را تا سرعت خاصی انجام داد اما حتی در این حالت هم امکان شکستن شفت خروجی، بیرون زدن دنده واسطه یا دنده عقب، ترکیدن گیربکس و... به شدت وجود دارد.
توصیه بر این است که هرگز این عمل را انجام ندهید!

darklord_8
17-09-2010, 22:56

من شک دارم درگیر بشه
شکل چرخ دنده های دنده عقب با دنده های دیگه تفاوت داره و حالت درگیر شدنش هم ساده تر از اوناست (بخاطر کم کردن قیمت) حتما دقت کردین که صدای حرکت توی دنده عقب یه صدای خاصیه این بخاطر همون نوع درگیری و آلیاژشه

اگر هم بشه مسلما آسیب جدی به گیربکس و چه بسا خورد شدنش ممکنه

کاری نداره شما تو دنده 1 و 2 امتحان کن ببین چی میشه دیگه فکرت رو 5 نمیره :دی

A.M.D.D.E.V.I.L
17-09-2010, 23:00
دوستان بعضی ها گفتن به سرعت ربط داره ولی ربط نداره - به دور موتور بالا ربط داره توی 206 من چند بار امتحان کردم هیچ ضرری هم به ماشین نمیزنه - کاریه که اکثرا تو اتوبان ها میکنن فکر کنم به ماشین های قدیمی یکم سخت باشه
دور موتور تقریبا اگه 7-8 تا باشه کافیه( منظورم 8-7 تنهایی نیستا!!:5:

heinrich_himmler
17-09-2010, 23:09
دوستان بعضی ها گفتن به سرعت ربط داره ولی ربط نداره - به دور موتور بالا ربط داره توی 206 من چند بار امتحان کردم هیچ ضرری هم به ماشین نمیزنه - کاریه که اکثرا تو اتوبان ها میکنن فکر کنم به ماشین های قدیمی یکم سخت باشه
دور موتور تقریبا اگه 7-8 تا باشه کافیه( منظورم 8-7 تنهایی نیستا!!:5:

ببخشید متوجه نشدم :18:
یعنی شما تو دنده 3 دور 7000 میندازی دنده عقب هیچ آبیم از آب تکون نمیخوره؟؟

بی باک بی بال
17-09-2010, 23:23
ببخشید متوجه نشدم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یعنی شما تو دنده 3 دور 7000 میندازی دنده عقب هیچ آبیم از آب تکون نمیخوره؟؟
منظور ایشون تعویض دند بدون کلاچ بود

heinrich_himmler
17-09-2010, 23:26
دیگه بدتر بی باک جان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
با کلاچش نمیشه. بی کلاچ؟؟؟!!
چطوری؟
من سر در نمیارم؟؟!!

darklord_8
18-09-2010, 13:51
فک نمیکنم بشه
مگه واسه تعویض بدون کلاچ نباید دور موتور کم باشه؟
7 که دیگه نزدیک ردلاینه :دی

kasra2002
18-09-2010, 15:28
یه توضیح بدم که این کار فقط در مواقع اضطراری وقتی سیم کلاچ پاره شده و شما بدجور گیر افتادید مفیده و پژو و پیکان بدلیل فاصله بالای بین دنده ها راحت تر از بقیه هستند

magi1991
12-11-2010, 23:57
منم اولا فکر منکردم نمیشه..
ولی خودم الان یاد گرفتم..
کاره سختی نیست..

amir_oyama
14-12-2010, 10:38
من از 4 خواستم برم 5 زدم دنده عقب صدای قیییییییییییژژژژژژژژژز میده

shabe.saket
14-12-2010, 16:19
با 206 میشه. با ماشین های قدیمی تر نمیشه. 206 هم با این کار پدرش در میاد.

من یه بار توی اتوبان سرعت 120 تا با پراید این کارو کردم.
دنده یه کم که میخواد جا بیوفته در میره خلاص میشه.
البته اتوبوس پشت سریم با نور بالاهای ممتدش حسابی فشم داد:31:.
کلا کار خطرناکیه.

ehsan_wwe
14-12-2010, 17:07
خطر نداره در صورتي كه دور موتور رو با سرعت هماهنگ كني

وقتي براي كلاچ مشكل پيش مياد بهترين راه اينه كه بدون كلاج دنده عوض كنيد

براي دنده يك بايد رو دنده يك استارت بزنيد (‌ چون هيج دنده اي در حالت ايست كامل جا نميره )‌ از دنده در آوردن هم كاري نداره فقط يكم بايد زور بزنيد

توجه داشته باشيد هرجا ايست كامل كردين بايد خاموش كنيد بزنيد دنده يك و روشن كنيد

براي خرابي هم خودم قول ميدم كوچك ترين ايرادي براي ماشين به وجود نمياد مگه اينكه پلاستيك دور ماهك ها يكم خورده شه چون خيلي به دسته دنده قدرت دستتونو وارد ميكنيد
البطه استارت هاي متعدد هم كه ....

بازم ميگم خطر نداره
چون دنده در صورتي جا ميره كه كاملا دور موتور با سرعت هماهنگ باشه

Tenacious
02-01-2011, 16:31
برای تعویض دنده بدون کلاچ:
دور موتور اگر هماهنگ باشه، به راحتی این کار صورت می‌گیره
برای رفتن به دنده عقب حین حرکت:
اصلاً امکان پذیر نیست، شما حتی اگر با سرعت 20 کیلومتر هم حرکت کنید و بخواهید برید دنده عقب، یه صدای قیژ شدیدی می‌شنوید که منصرفتون می‌کنه!
مثلاً وقتی از ورودی یک اتوبان میگذری و می‌خوای سریع دنده عقب بگیری، وقتی ماشین به آهستگی هم رو به جلو حرکت کنه، حتماً دنده عقب زدن، با یک صدا همراه خواهد شد.
البته من دلیل تخصصی و مکانیکی هیچ کدومو نمی‌دونم. فقط تجربه

Soap MacTavish
02-01-2011, 18:17

گیربکس اکثریت ماشینها طوری طراحی شده که زمان تعویض به دنده عقب میباست چرخ ها حالت سکون داشته باشند، به عبارتی نیروی خروجی گیربکس صفر باشه.
تا اونجا که اطلاع دارم یه فنر تو جعبه دنده یا شاید هم داخل دسته دنده وجود داره که نمیزاره مستقیما از دنده 3 یا 5 بری دنده عقب.

البته ماشین های ایرانی از این قضیه مستثنا هستن چون زمانی هم که ماشین ایستاده، دنده عقبشون جا نمیره!

majid_sd2009
02-01-2011, 19:15
من با پراید قبلا همچین کاری کردم و شده که!
تو جاده داشتم میرفتم از پنج میخواستم برم چهار، دندش سفت بود کشیدم رفت عقب!
حدود 10 سال پیش هم داشتیم میرفتیم مسافرت. سال 80 بود فک کنم. یکی از اقواممون هم با ما بود. ایشون پی کی داشت ویادمه تازه تحویل گرفته بود. تو جاده از ما جلو تر حرکت میکرد یکدفعه دیدیم چراغای دنده عقبش روشن شد! بعد فهمیدیم زده بوده دنده عقب!

khaiyam
02-01-2011, 19:26
خوب بعدش چی شد
حتما خیلی راحت وسط جاده دنده عقب گرفت اومد

majid_sd2009
02-01-2011, 21:37
نخیر فیلم هندی که نیست!
پاشو که از رو کلاچ برنداشته بود. اشتباهی زده بود عقب که بعد سریع عوضش کرد.

saman1385
23-08-2011, 15:10
منهم این سؤال تو ذهنم هست:
اگر کسی در هنگام حرکت با دنده 4 یا 5 یکدفعه دنده عقب بزنه چی میشه؟
اما تا حالا ترسیدم از کسی پرسم چون حتما بمن میگن دیونه!!!!!!!!!!!

rami_hemi
23-08-2011, 15:36
اصولا نباید بره
دلیل بودن کلاچ همینه
اصولا دنده عقب رو طوری میسازن که توی دورهای بالای گیربکس جا نمیره و باید کلا شفت گیربکس ثابت باشه تا جا بره .
وگرنه گیربکس که نه ولی دیفراسیل و شفت چرخها کلا جام میشه و شاید خورد بشه

shabe.saket
23-08-2011, 16:28
جا نمیره و قیژژژژژژ میکنه و بر میگرده
من توی سرعت 95 امتحان کردم

"ehsan"
24-08-2011, 22:51
امکان نداره ماشین تو در حال حرکت باشه و بتونی دنده عقب رو جا بزنی چون یه ضامن و ساچمه روی قسمت ماهک های دنده وجود داره که نمیزاره .کسایی که گیربکس باز کردن حتما ضامنشو دیدن.
اگه جا بره که نمیره صد درصد شافتی که از دیفرانسیل و پلوس ها میاد و بخواد یک لحظه بر عکس بچرخه شافت میبره
در مورد تعویض دنده بدون کلاچ هم من دیدم باید مهارت بالایی داشته باشی .دایی من راننده ماشین سنگینه یه آردی داره که اصلا کلاچشو نمیگیره قبلنا ازش پرسیدم گفت باید بدونی تو چه دور موتوری باید دنده رو عوض کرد.اگه توضیح های بیشتری میخواهید ازش میپرسم

Havbb
24-08-2011, 23:13
دنده عوض کردن بدون کلاچ امکان پذیره ولی نه روی هر ماشینی. گیربکس باید بسیار قوی باشه ، راننده کامیونا به راحتی میتونن این کار رو انجام بدن....
روش کار در حالت کلی به این صورته که دور موتور باید متناسب با دنده ای که میخوای جا بندازی باشه

oghyanoos
25-08-2011, 13:41
دنده عقب چقدر سرعت میگیره؟؟؟

"ehsan"
25-08-2011, 21:47
دنده عقب چقدر سرعت میگیره؟؟؟

بین 8تا 13 کیلومتر کمتر از دنده یک البته بسته به نوع گیربکس داره
بین 25 تا 32 کیلومتر بر ساعت.

m.behnam
25-08-2011, 23:28
بدون کلاچ که ماشین نابود میشه....!
اما من بیشتر وقت ها نیم کلاچ با 206 دنده عوض میکنم و صدایی نمیکنه !!
اما اینم بگم یکی دوستام 206 داره مال 6-5 سال پیشتره... کار خدا اون بدون کلاچ دنده عوض میکنه!!! البنه فقط بدون کلاچ خلاص میشه...

kasra2002
26-08-2011, 12:03
البته این کار شدنی هست و روی ماشین هایی با گیر باکس قوی و با خلاصی زیاد جواب میدذه ولی مواظب باشید تا مجبور نشدید استفاده نکنید که دنده های ماشینتونو دچار ساییدگی نکنید
این کار برا وقتیه که توی جاده سیستم کلاجتون خراب بشه و خودتونو به تعمیرگاه برسونید

rena777
21-09-2011, 12:50
اگه یخواین دنده رو بدون گرفتن کلاچ عوض کنین باید تا جای ممکن دور موتور پایین باشه،هرچی دور موتور پایینتر باشه میزان درگیری کمتره،به عنوان مثال دور موتور زیر 2000 خیلی راحت بدون کلاچ میشه دنده رو عوض کرد
در مورد سوال دوم،معمولا وقتی سرعت از 30 ،40 رد میشه دنده عقب جا نمیره و یه صدای قیژ مانند میکنه

نه عزیز من چون که دنده عقب دنده برنجی نداره محاله در هنگام حرکت بتونی جا بزنیش حالا 10 تا باشه یا 70 تا فرقی نداره پس چیزهای محال رو با عبارت فکر کنم ممکن جلوه ندید:41:

p30c
21-09-2011, 13:27
اگر ميخاهي ماشينت را داغون كني حتما اين كار را بكن.
البته يك راه حل، خريد ماشين هاي دنده اتوماتيك هست.

starless_90
21-09-2011, 13:29
البته این کار شدنی هست و روی ماشین هایی با گیر باکس قوی و با خلاصی زیاد جواب میدذه ولی مواظب باشید تا مجبور نشدید استفاده نکنید که دنده های ماشینتونو دچار ساییدگی نکنید
این کار برا وقتیه که توی جاده سیستم کلاجتون خراب بشه و خودتونو به تعمیرگاه برسونید
اگه دور موتور و دور گیربکس یه اندازه باشند هیچ مشکلی نداره و دنده به راحتی دقیقا مثل حالتی که کلاچ کردین جا میره.الان خیلی از راننده های ماشینهای سنگین از این تکنیک استفاده میکنن و بدون کلاچ با سرعت بیشتری دنده رو عوض میکنن.من رو چند تا ماشین سبک همامتحان کردم و دچار مشکلی نشدم وکلا به نظرم تجربی هست و دست آدم میاد.البته اکثر ماشینهایی که من امتحان کردم محور عقب بودن(به جز دوو اسپرو)که اینکار رو روش انجام دادم.

cartesiba
28-09-2011, 00:29
شاید خندتون بگیره اما نحوه رانندگی با دنده اتوماتیک را میخواستم بدونم اگه تصویری باشه که عالیه

mahdigholami
28-09-2011, 21:01
اصلا جا نمیره اکر هم جا بره میزنه گیر بکسو می ترکونه:18:

M-I-L-A-D
08-10-2011, 15:02
بدون کلاچ که ماشین نابود میشه....!
اما من بیشتر وقت ها نیم کلاچ با 206 دنده عوض میکنم و صدایی نمیکنه !!
اما اینم بگم یکی دوستام 206 داره مال 6-5 سال پیشتره... کار خدا اون بدون کلاچ دنده عوض میکنه!!! البنه فقط بدون کلاچ خلاص میشه...

ali_net1376
25-10-2011, 14:03
اگر کسی مایله بهم پیغام خصوصی بده تا براش دقیق بگم چه جوری میشه عوض کرد

اکثر دوستان یه چیزهایی شنیدن مثلا با گاز میشه یا اول گاز میدی یا گاز رو کم وزیاد میکنی .....

اما خیلی دقیق تر از این حرف هاست

ضمنا تبعات این کار بر عهده خودتونه!!

دوستانی که فقط یه چیزایی شنیدن لطفا نسخه نپیچن.

منم که این داستان رو میدونم هم پایه یک دارم هم مربی اموزشگاه رانندگیم.

moahammad
23-06-2012, 17:41

ببین خیلی راحت میشه بدون کلاچ دنده داد. به این شکل که شما باید ببینید هر دنده توی مثلا دور 3000 چه سرعتی داره .
مثلا دنده 3 روی دور 4000 سرعت 80 کیلو مترو داره شما برای اینکه دنده 4 بدی باید ببینی تو این سرعت چه دور موتوری رو داره . به طور مثال 3000 دور دقیقه .
حالا باید تو سرعت 80 تا تو دنده 3 بدون گرفتن کلاچ به ارومی گاز رو شل کرده و دنده رو خلاص کنید و سپس دور موتور رو بیارید رو 3000 دور نگه دارید و به ارومی دنده 4 رو جا بزنید. هیچ صدای اضافه تر از کلاچ گرفتن رو نخواهید شنید.
برای معکوس کشیدن برکس عمل می کنید .
اگه سوال دارید هم به ایمیلم یا شمارم اس ام اس بدید جواب می دم.
09122635348
mohammadnojani@yahoo.com

m.behnam
24-06-2012, 09:44
کار راحتی هست و روشش هم دقیقا همین جوری هست که دوستان گفتن...
اما یک نکته رو فراموش نکنید و اونم این هست که این روش رو روی ماشینایی انجام بدید که دنده هاشون برنجی هست نه این سری های جدید که تمام دنده ها پلاستیک فشرده شده!!
چون با کوچیکترین اشتباهی میتونه خرج زیادی رو دستتون بذاره....
مثلا اگه یه پراید 83-84 پیدا کنید برای این کار عالیه و دنده هاش راحت جا میره و بدترین ماشینی که نباید هیچ وقت باهاش بی کلاچ عوض کنید 206 هست!!

javadk123
29-07-2012, 00:00
سلام دوستان

من خودم راننده کامیون ماک هسام و فقط هنگام راه افتادن کلاچ میگیرم..

دوست عزیز من moahammad توضیحات خوبی دادن ولی این کار مقدار زیادی تجربه لازم داره.مثلا گیربکس 405 و 206 دور موتور و دنده و مقدار سرعت تفاوت داره و باید کمی تجربه داشته باشید و توصیه میکنم اگر هیچ تجربه ای ندارید خیلی مراقب باشید زیرا به قیمت یک تعمیر گیربکس خواهد بود...

خودم سواری 206 یکی از دوستانم رو بدون سیم کلاچ 180کیلومتر اوردم تا به تعمیرکار رسیدیم

hheadshoter
29-07-2012, 06:07
حالا چه کاریه خب از 5 بذاریم دنده عقب ؟ :دی
من میگم از دنده عقب بذاریم دنده 1 :31:

haen72
09-08-2013, 14:31
میتونی دنده رو وقی دور موتور به1.5 میرسه عوض کنی فقط دقت کن دقیقا" 1.5 باشه من خودم امتحان کردم میشه ولی در کل به ماشین اسیب میزنه

Atusa 021
11-08-2013, 19:24
سلام
ببخشید راجع آسیب هایی که موقع دنده عوض کردن به ماشین وارد میشه صحبت کردید منم یه سئوال داشتم .
(" ماشین پراید ") دنده 4 با 110 پل رو رفتم بالا وسط پل که رسیدم دیدم پایین ترافیکه ، تا حالا اینقدر نترسیده بودم یهو زدم دنده 2 کلاچ رو ول کردم :n19: بعد هم یک و خلاص ، دستی :n09: