PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمايي براي ساخت isp

Enemy Killer
14-09-2010, 15:50
سلام دوستان من با چند تن از دوستان مي خواهيم يك isp راه اندازي كنيم اما از اين كه چه وسايلي نيازمنديم و يا هزينه اون چقدر هست اطلاعي نداريم مي خواستم كمكم كنيد تا بدونم براي ساخت يك isp چه امكاناتي نياز هست و هزينش حدودا چقدر درمياد در ضمن اين پهناي باند هم قضيه اش چيه

A.IvI.I.N
14-09-2010, 15:56
رفیق شما در درجه اول باید به فکر مجوز باشی:46:

Enemy Killer
14-09-2010, 15:59
مجوزش رو بايد از كجا گرفت ؟

فكر مجوز نباشين اشنا زياد هست

wichidika
14-09-2010, 16:01
کدوم قضیه پهنای باند ؟

joe_satriani
14-09-2010, 16:03
با سلام

منظور ما، راه اندازی يک شبکه کامپيوتری است که به کاربران خود، اجازه دسترسی به شبکه از طريق خطوط تلفن رو ميده، شبکه ما به اينترنت هم متصل است و کاربران با اتصال به شبکه ميتونن از اينترنت استفاده کنن.

Dialup Access
از دو طريق ميشه امکان دسترسی کاربران به شبکه رو فراهم کرد.
يا با استفاده از سرويس RAS (يا RRAS در Windows 2000) و استفاده از مودم، يا با استفاده از سيستمهای Cisco.

تفاوت اين دو، در قيمت و کيفيته.
از نظر هزينه، سيستمهای سيسکو ، هزينه بيشتری در بر دارند.
از نظر کيفيت نيز Cisco کيفيت بالاتری داره.
منظورم از کيفيت، Stability است.
ويندوز همواره به يک نفر مراقب نياز داره، ممکنه هر لحظه هنگ کنه، از کار بيفته و هزار و يک مشکل ديگه. البته Cisco هم دچار مشکل ميشه ولی خيلی به ندرت.

برای راه اندازی با RAS، به ازای هر 32 خط تلفن، نياز به يک کامپيوتر، به عنوان RAS Server ، يک MultyPort و 32 عدد مودم External است.

BandWidth
نکته مهم ديگه، نحوه ارتباط شبکه با اينترنت است. بسته به اينکه بخوای از چه طريقی به اينترنت متصل باشی، سيستمها متفاوته،
راههای اتصال به اينترنت:
1-استفاده از Dish و دريافت (يا ارسال) مستقيم از (به) ماهواره
2-استفاده از سيستمهای بی سيم (Wireless)
3-استفاده از خط تلفن استيجاری (Leased Line)

1-برای استفاده از Dish، بصورت Send & Receive، حتما بايد مجوز ICP (نقطه تماس بين المللی) داشته باشی که گرفتن اين مجوز به اين راحتيها نيست.
ميتونی برای Receive از Dish استفاده کنی و برای Send از راه ديگه ای استفاده کنی (ارتباط نامتقارن) برای اين کار نياز به Dish و LNB و --- Card داری که روی يه سيستم معمولی نصب بشه و Receive رو انجام بده.

2- سيستمهای Wireless،
برای استفاده از اين راه بايد در نزديکی محل مورد نظر، دنبال شرکتی بگردی که بتونه به شما سرويس Wireless بده، البته اينهم مستلزم اينه که مجوز اداره فرکانس رو داشته باشی . . . (البته الان خر تو خره و کسی به کسی کاری نداره!)
سيستم مورد نياز: دو عدد آنتن Wireless، دو عدد مودم Wireless .

3- استفاده از Leased Line
به نظر من در شرايط فعلی، بهترين، راحت ترين و بی دردسر ترين راه همين گزينه است.
ميتونی با Leased Line ارتباط رو با يه شبکه ديگه برقرار کنی و از اونها اينترنت بگيری و ميتونی از مخابرات، سرويس Data بگيری که باز من اين گزينه رو پيشنهاد ميکنم. سرويس مخابرات اگر منصفانه نگاه کنيم از کيفيت قابل قبولی برخورداره.
اين مستلزم ثبت شرکت بصورت رسمی و درخواست کتبی از مخابراته.
سيستم مورد نياز اين گزينه، داشتن مودم Leased است.

Router
* هرکدام از اين گزينه ها رو که انتخاب کنی، به يک Router هم نياز داری.
يه Cisco 2620 براحتی ميتونه مشکل رو حل کنه.

Cache Server
توی شبکه حتما نياز به Cache Server داری که باز انتخابهای مختلفی رو ميتونی داشته باشی اعم از اينکه بخوای بصورت نرم افزاری روی يه سيستم معمولی (ويندوز يا Linux) نصب کنی و يا اينکه از Cache های سخت افزاری استفاده کنی (Cache Flow)

Firewall
در هر شبکه، به عنوان يک ضرورت، بايد Firewall وجود داشته باشه تا امنيت تا حدی تامين بشه. اين هم مثل Cache Server ميتونه سخت افزاری يا نرم افزاری باشه.

Accounting
يک سيستم نياز داری تا به Accounting بپردازه، محاسبات اعتبارهای کاربران و . .
يه ويندوز، با يه نرم افزار Accounting.

Web Server
Mail Server
Monitoring
در شبکه، حتما به اين سه نياز خواهی داشت. برای صرفه جويی ميتونی در شروع کار هر سه رو روی يه سيستم پياده سازی کنی و بعد اگه احساس نياز کردی ميـتونی برای هر کدام يه سيستم جداگانه اختصاص بدی.

Database
اين گزينه رو هم ميتونی همراه همون سه گزينه قبلی، روی همون سيستم قرار بدی، ولی توصيه اخلاقی ميکنم که اکيدا اين کار رو نکنی، حفظ Database يکی از ضرورياته. نبايد ريسک کرد. اين Database محل ذخيره سازی اطلاعات سيستم Accounting و در برخی موارد، اطلاعات Monitoring است.

UPS
بسته به اندازه شبکه، به يک UPS، جهت بالابردن ضريب امنيت سيستم در برابر قطعی های احتمالی برق نياز داری.

. . .
الان ديگه چيزی به ذهنم نميرسه. اگه بعدا ديدم چيزی از قلم افتاده حتما ميگم.
البته اين رو هم بگم، اينهايی که نوشتم، مربوط به يه شبکه کامل و شسته رفته است.
يکی از دوستام با 8 تا خط تلفن، يه شبکه راه انداخت. توی شبکه اش 2 تا کامپيوتر بيشتر نيست. با يه MultyPort که 8 پورت داشت. پهنای باندش رو هم با يه MultyLink و اتصال با خط تلفن تهيه ميکرد. (البته بماند که يکسال بيشتر کار نکرد و جمعش کرد.)

فکر کنم وقتی همچين فکری رو کردی (راه اندازی ISP) حتما در مورد شرايط بازار هم تحقيقات لازم رو کردی . . .
الان دوره ISP های کوچيک سر اومده. بايد با حداقل 100 خط تلفن کار رو شروع کنی.
و تا يکسال از کار، انتظار سوددهی نداشته باشی. بلکه بايد يکسال فقط خرجش کنی.
نه اينکه تا يکسال سود نميده، سود ميده، ولی تمام سودش رو، يه چيزی هم بايد بزاری روش و هزينه تبليغات کنی، تا بعد از يک سال، يه شبکه معروف، Stable، با پشتوانه مالی مناسب جهت ارتقاء داشته باشی . . .

در مورد تمام مطالبی که بالا نوشتم، ميشه کلی بحث کرد، سيستمهای مختلف، نرم افزارهای مختلف، . . .
دوستان خوبی هم اينجا هستن که از نظر اطلاعات خيلی از من بيشتر ميدونن که ميتونن تو بحث شرکت کنن و در مورد تک تک مسائل راهنمايی کنن.

بريم سراغ Remote Access Service
همونطور که گفتم برای اتصال کاربران به شبکه، دو گزينه در پيش داری. البته يه مطلب رو فراموش کردم. اينکه اين دو گزينه ای که گفتم مربوط به خطوط تلفن معمولی است و در صورت استفاده از خطوط E1، بايد از Cisco استفاده کنی.
(با خطوط معمولی، ارتباط با سرعت 33.600 و با خطوط E1، ارتباط با سرعت 56.000 کيلوبيت بر ثانيه امکان پذير است.)

* بررسی از نظر قيمت:
1) سيستم RAS , RRAS تحت ويندوز
برای هر 32 خط تلفن، نياز به يک سيستم، يک MultyPort و 32 عدد مودم.
قيمت يک سيستم مناسب برای اين کار حدود 600 - 700 هزار تومان، قيمت يکعدد MultyPort MOXA 32 Port حدود يک ميليون تومان، 32 مودم، هرکدام حدود 50 هزار تومان (بسته به نوع مودم)

2) سيستم Cisco (خطوط تلفن معمولی)

روی اين روتر، تا 6 تا ماژول ميتونی قرار بدی که هرکدومش، 16 خط تلفن ظرفيت داره.

3) سيستم Cisco (خطوط E1)

اين روتر، 4 ورودی E1 داره. (ميدونی که هر E1، معادل 32 خط تلفنه)

* بررسی از نظر پايداری:
1) ويندوز
ويندوز رو که خوب ميشناسی، اگه چند روز يکبار Restart نشه مشکل ايجاد ميکنه.
البته اگر درست راه اندازی شده باشه، شايد هفته ای يکبار هم مشکلی بوجود نياره. تنها مشکل اعظم سيستم ويندوز، Hang کردن مودمهاست. که برای رفع مشکل بايد در شبانه روز يکبار خاموش و روشن بشن.

2) Cisco
بشدت پايدار است. ممکنه ماهها بهش کاری نداشته باشی و خودش بدون مشکل کارش رو بکنه . . .

موفق باشيد.

Enemy Killer
14-09-2010, 16:08
دوستان ممنون اطلاعات خيلي مفيدي بود ولي هنوز كسي نگفت مجوزش بايد از كجا گرفته بشه

به نظر شما با 10 ميليون مي شه شروع كرد بعد ميشه در مورد يكمي توضيح بديد "Cisco "

Enemy Killer
14-09-2010, 16:16
فكر ميكنم پاي مخابرات بايد وسط باشه براي isp هزينه به چه صورت محاسبه ميشه در ضمن اگر من بخوام كارت اينترنت بدم بيرون به چه صورت بايد محاسبش كنم "مثلا توي شهر ما يك كارت اينترنت 4 ساعته براي يك isp هست 500 براي يكي ديگه با همن مبلغ 3 ساعته هست" چقدر مي تونم سرش سود كنم

XSS
14-09-2010, 16:45
در مورد راه اندازی یک آی اس پی برای خدمات دایال آپ قبلا تاپیک زده شده که هزینه های اون هم ذکر شده. البته تاپیک مال خیلی وقته پیشه و ممکنه تجهیزات قیمتش کمتر یا بیشتر شده باشه ولی به هر حال خوندنش خالی از لطف نیست. امیدوارم بدردت بخوره:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

joe_satriani
14-09-2010, 16:57
با سلام
بله دوست عزيزم به احتمال زياد بايد از مخابرات نمايندگي رو بگيري تا بتوني ديش و ساير تجهيزات رو راه اندازي كني
يا هم وزارت ارتباطات - مثلا شما از طرف مخابرات يه نامه ميگيري و به وزارت ارتباطات معرفي ميشي و اونا مجوز نهايي رو ميدن
اين مراحل رو بايد از كسي كه آي اس پي داشته سوال كرد چون اونا بيشتر ميدونن
با 10 ميليون فقط ميشه يه روتر خريد ( البته نه 10 ميليون فيكس ، يه چيزي كمتر - مثلا 6-7 ميليون يه روتر سيسكو )

موفق باشيد.

saeed2011
14-09-2010, 21:00
دوستان ممنون اطلاعات خيلي مفيدي بود ولي هنوز كسي نگفت مجوزش بايد از كجا گرفته بشه

به نظر شما با 10 ميليون مي شه شروع كرد بعد ميشه در مورد يكمي توضيح بديد "Cisco "

دوست عزیز باید از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز بگیری،توی سایت این سازمان میتونی اطلاعات کاملی در مورد نحوه صدور مجوز پیدا کنی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Enemy Killer
14-09-2010, 22:49
از دوستان بسیار ممنونم

من رفتم وب سایت سازمان تنظیم مقررات رادیویی اینا رو می خواست

1- درخواست رسمي متقاضي جهت صدور پروانه با قيد پهناي باند مورد نياز و قلمرو فعاليت مورد نظر (فرم درخواست صدور پروانه) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
2- تصوير كليه صفحات اساسنامه شركت (برابر با اصل)
3- تصوير روزنامه رسمي و يا نامه سازمان ثبت اسناد مربوط به دو سال اخير ( برابر با اصل )
4- دو نسخه تصويركليه صفحات شناسنامه مدير عامل (برابر با اصل)
5- تصوير مدرك تحصيلي مدير عامل يا يكي از اعضاء هيئت مديره موضوع بند 4-3-5 دستورالعمل (برابر با اصل)
6-تصوير كارت پايان خدمت مديرعامل (برابر اصل) .(ويژه متقاضيان ذكور)
7-تصوير كارت ملي مديرعامل (برابر اصل)
8- گواهي عدم سوء پيشينه مدير عامل (مربوط به سه ماه اخير)
9- فرم تكميل شده سهامداران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به تعداد سهامداران
10- فرم تكميل شده اعلام نشاني مراكز پاسخگوئي و شعب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) منضم به كروكي محل آنها
11-فرم تكميل شده مشخصات فردي مدير عامل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])در دو نسخه
12-فرم تكميل شده شناسنامه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
13-فرم تكميل شده اعلام فعال بودن طبق ماده 3-2 دستورالعمل (در صورت فعال بودن در حال حاضر در زمينه عرضه خدمات اينترنت رسا ( ISP) در استان مورد تقاضا)" ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
14- چهار قطعه عكس رنگي 4*3 مدير عامل (پشت نويسي شده كه 2 قطعه از آنها بايد روي فرمهاي مشخصات فردي الصاق شود.)
15- اصل فيش بانكي پرداخت حق امتياز صدور پروانه طبق ماده 5-1 دستور العمل (پس از اعلام سازمان)
16- ضمانتنامه بانكي جهت تضمين حسن انجام تعهدات طبق ماده 5-2 دستور العمل براساس مشخصات پيوست(پس از اعلام سازمان) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

من که نفهمیدم منظورشون از گزینه های 3 و 2 و 16 چیه در ضمن این مقدار پولی که این سازمان بابت مجوز می گیره چقدره

saeed2013
15-09-2010, 20:55
از دوستان بسیار ممنونم

من رفتم وب سایت سازمان تنظیم مقررات رادیویی اینا رو می خواست

1- درخواست رسمي متقاضي جهت صدور پروانه با قيد پهناي باند مورد نياز و قلمرو فعاليت مورد نظر (فرم درخواست صدور پروانه) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
2- تصوير كليه صفحات اساسنامه شركت (برابر با اصل)
3- تصوير روزنامه رسمي و يا نامه سازمان ثبت اسناد مربوط به دو سال اخير ( برابر با اصل )
4- دو نسخه تصويركليه صفحات شناسنامه مدير عامل (برابر با اصل)
5- تصوير مدرك تحصيلي مدير عامل يا يكي از اعضاء هيئت مديره موضوع بند 4-3-5 دستورالعمل (برابر با اصل)
6-تصوير كارت پايان خدمت مديرعامل (برابر اصل) .(ويژه متقاضيان ذكور)
7-تصوير كارت ملي مديرعامل (برابر اصل)
8- گواهي عدم سوء پيشينه مدير عامل (مربوط به سه ماه اخير)
9- فرم تكميل شده سهامداران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به تعداد سهامداران
10- فرم تكميل شده اعلام نشاني مراكز پاسخگوئي و شعب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) منضم به كروكي محل آنها
11-فرم تكميل شده مشخصات فردي مدير عامل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])در دو نسخه
12-فرم تكميل شده شناسنامه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
13-فرم تكميل شده اعلام فعال بودن طبق ماده 3-2 دستورالعمل (در صورت فعال بودن در حال حاضر در زمينه عرضه خدمات اينترنت رسا ( ISP) در استان مورد تقاضا)" ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
14- چهار قطعه عكس رنگي 4*3 مدير عامل (پشت نويسي شده كه 2 قطعه از آنها بايد روي فرمهاي مشخصات فردي الصاق شود.)
15- اصل فيش بانكي پرداخت حق امتياز صدور پروانه طبق ماده 5-1 دستور العمل (پس از اعلام سازمان)
16- ضمانتنامه بانكي جهت تضمين حسن انجام تعهدات طبق ماده 5-2 دستور العمل براساس مشخصات پيوست(پس از اعلام سازمان) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

من که نفهمیدم منظورشون از گزینه های 3 و 2 و 16 چیه در ضمن این مقدار پولی که این سازمان بابت مجوز می گیره چقدره

دوست عزیز شما برای اینکه بتونید درخواست مجوز بدید باید شرکت ثبت شده رسمی داشته باشید .

بعد از اینکه سازمان تنطیم مقررات با درخواست شما موافقت کرد ، شما باید ضمانتنامه بانکی بر اساس پهنای باندی که می خوای بگیری بابت حسن انجام کار به این سازمان تحویل بدی(این مراحل حدود 6ماه زمان می بره)-تا پهنای 512 ، 2میلیون تومان باید ضمانتنامه بگیری

حق امتیاز صدور مجوز برای استان های بزرگ 100 هزار تومان-استانهای متوسط 70 هزار تومان و استانهای کوچک50 هزار تومان

Enemy Killer
16-09-2010, 20:35
من چه شرکتی را باید ثبت کنم "شرکت باید در چه ضمینه ای فعالیت داشته باشه" میشه راهنمایی کنید چطوری میشه شرکت را ثبت کرد بعدش چطوری می شه ضمانت نامه بانکی تهیه کرد بازم بعدش از کجا می تونم قیمت قطعات را بگیرم "تلفنی با ادرسی"

در ضمن به نظر شما می شه با 30 میلیون شروع به کار کرد

joe_satriani
16-09-2010, 21:11
من چه شرکتی را باید ثبت کنم "شرکت باید در چه ضمینه ای فعالیت داشته باشه" میشه راهنمایی کنید چطوری میشه شرکت را ثبت کرد بعدش چطوری می شه ضمانت نامه بانکی تهیه کرد بازم بعدش از کجا می تونم قیمت قطعات را بگیرم "تلفنی با ادرسی"

در ضمن به نظر شما می شه با 30 میلیون شروع به کار کرد

با سلام
دوست عزيزم؛ ثبت شركت ها يه پروسه خاصي داره
شما بايد به مركز ثبت شركتهاي شهرتون بريد و درخواست رو بديد
اونا بررسي ميكنن و مراحل رو بايد طي كنيد
كه طي كردن مراحل خودش زمانبر هست
بعد از اينكه شركت رو با نام و مشخصات ثبت كرديد ميتونيد بريد براي درخواست مجوز و كارهاي ديگش

موفق باشيد.

saeed2013
17-09-2010, 11:49
دوست عزيز در ادامه گفته joe_satriani عزيز با عرض كنم كه شركتي را كه جهت در يافت مجوز ثبت مي كنيد بايد داراي شرايط خاصي باشه مثلا يكي از اين شرايط اينه كه مدير عامل شركت بايد در زمان ارائه تقاضا 26 سال كامل داشته باشه، از لينك زير ميتوني دستورالعمل صدور مجوز رو دانلود كني

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدحتما قبل از اقدام به ثبت شركت دستورالعمل رو كامل مطالعه كنيد

شما ابتدا بايد نحوه سرويس دهي خودتون مشخص كنيد (ADSL - wireless-dialup-wimax) تا مشخص شود كه اين مبلغ كافيست يا خير

Enemy Killer
17-09-2010, 21:21
با تشکر از دوستان من می خوام فعلا با dial up شروع کنم

Enemy Killer
17-09-2010, 21:32
دقیقا همین الان فهمیدم که برای ثبت شرکت باید برم اداره ثبت اسناد و مدارک من که رفتم شرکتم را ثبت کنم "البته فردا"

saeed2013
18-09-2010, 14:43
با تشکر از دوستان من می خوام فعلا با dial up شروع کنم

دوست من یکم تحقیق کنید - dialup دیگه قدیمی شده ، کمتر کسی هست که از این طریق به اینترنت متصل بشن ولی بازم بستکی که توی چه شهری هستی و راه های دسترسی کاربران توی شهر شما به چه نحوی است

Enemy Killer
18-09-2010, 17:38
سلام
من توی ساری هستم اینجا اکثر با دیال اپ کار می کنند البته adsl هم تازه داره طرفدار پیدا می کنه حالا ما فرض می گیریم هم dial up و هم adsl