PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : AHCI Mode

Gladiator_2000
13-09-2010, 18:25
با سلام
من روی سیستمم 2 تا سیستم عامل نصب کردم
که یکی با حالت AHCI راه اندازی میشه
و ویندوز اکس پی با حالت IDE راه اندازی میشه
حالا من هر بار که میخوام وارد یکی از اونا بشم باید هر سری برم تو بایوس و تنظیمات را عوض کنم
حالا میخوام ببینم میشه درایور َAHCI را برای ویندوز اکس پی بدون نصب مجدد ویندوز اکس پی نصب کنم

SiyahVash
13-09-2010, 22:15
سلام؛
شما می تونید درایور AHCI رو از سایت سازنده مادربوردتون دانلود کنید، فکر می کنم فایلی که در آدرس زیر هست هم جواب بده:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

بعد از دانلود و نصب کردن، باید از Device Manager قسمت IDE Controller گزینه Update Driver رو انتخاب کنید و درایورش رو با همین فایل های جدید به روز کنید.
بعد Restart کنید و قبل از بالا اومدن با ویندوز XP تنظیم رو از IDE به AHCI تغییر بدین.

Gladiator_2000
14-09-2010, 02:36
با تشکر از زحمت شما
من این فایل را Intel(R) Matrix Storage Manager Driver V8.2.0.1001 از اینجا دانلود کردم

که مادربردم p5ql pro هست ولی حالا نمیدونم چه جوری نصبش کنم

SiyahVash
14-09-2010, 21:03
خواهش میکنم؛
حالا باید از طریق Device Manager و از زیر مجموعه IDE ATA/ATAPI controllers یکی از گزینه ها که تو این مایه ها باشه (بستگی به سیستم داره که اسمش چی باشه) انتخاب کنید:

Intel(R) ICH9M Family 4 Port SATA AHCI Controller
Intel(R) ICH9M-E/M SATA AHCI Controller
حالا روش کلیک راست کنید و Update Driver رو بزنید، بعد Browse کنید و آدرس همین فایل های دانلود شده رو بدید.
بعدش هم که گفتم باید Restart کنید و قبل از بالا اومدن با ویندوز XP تنظیم رو از IDE به AHCI تغییر بدین.

* لطفا نتیجه رو بگین دوست عزیز

Gladiator_2000
15-09-2010, 00:28
خیلی لطف کردید با کمی تفاوت در برخی از قسمت ها در سیستم من تونستم ویندوز اکس پی را با حالت AHCI راه اندازی کنم

Dariushtanha
23-09-2010, 18:17
با سلام
می‌خواستم فرق AHCI با IDE رو بدونم.خواهشمندم توضیح بدین:20:

Masоud
23-09-2010, 23:51
با سلام
می‌خواستم فرق AHCI با IDE رو بدونم.خواهشمندم توضیح بدین:20:

سلام

تو صفحات زیر توضیح AHCI رو میتونید بخونید :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

موفق باشید :40:

Dariushtanha
24-09-2010, 02:48
خواهش میکنم؛
حالا باید از طریق Device Manager و از زیر مجموعه IDE ATA/ATAPI controllers یکی از گزینه ها که تو این مایه ها باشه (بستگی به سیستم داره که اسمش چی باشه) انتخاب کنید:

Intel(R) ICH9M Family 4 Port SATA AHCI Controller
Intel(R) ICH9M-E/M SATA AHCI Controller
حالا روش کلیک راست کنید و Update Driver رو بزنید، بعد Browse کنید و آدرس همین فایل های دانلود شده رو بدید.
بعدش هم که گفتم باید Restart کنید و قبل از بالا اومدن با ویندوز XP تنظیم رو از IDE به AHCI تغییر بدین.

* لطفا نتیجه رو بگین دوست عزیز
دوست عزیز:
1-در این آدرسی که گفتین در Device Manager
در عبارتی که نوشتین،توی سیستم من عبارت AHCI نوشته نشده!
و به این شکله:
Intel(R) ICH8 2 Port SATA Storage Controller-2825
Intel(R) ICH8 4 Port SATA Storage Controller-2820
این یعنی چی؟ :13:
2-روی کدامیک از دو گزینه فوق الذکر باید راست‌کلیک کرد و Update Driver را زد؟
3-هنگام نصب ویندوز اگه بخواهیم با حالت AHCI نصب کنیم چه کارهائی باید انجام بدیم و روش نصب ویندوز در این حالت چیست؟
4-بنظر شما تفاوت دو حالت AHCI با IDE خیلی محسوسه
و موقع کار با کامپیوتر سرعت بالاتره(در حالت AHCI )؟
وآیا کلا ارزش تعویض وضعیت به AHCI داره یا نه؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

SiyahVash
25-09-2010, 10:52
سلام؛
دوست عزیزم با لینک هایی که جناب M.Masoud.M زحمت کشیدن گذاشتن AHCI رو شناختید، فقط در جواب سوالاتون:
روی یکی از همون گزینه هایی که نوشتید کار کنید، مهم نیست که AHCI ننوشته توش، باید مربوط به SATA باشه و البته شماره ICH و Legacy نبودنش مهمه که برای شما درسته؛ همونطور که نوشته بودم و Gladiator_2000 هم گفتند توی سیستم های مختلف تفاوت اسمی کمی دارن.
اگر بخواید موقع نصب ویندوز از ابتدا با همین حالت باشه، خودتون هم می تونید درایورهاشو در CD نصب ویندوز قرار بدین (برنامه nLite تو این زمینه کاربرد داره)؛ کافیه یه جستجو بکنید تا کلی منبع پیدا کنید در مورد "نصب ویندوز XP با حالت AHCI" مثلا لینک زیر توضیح داده:

اگه نظر من رو بخواین ارزش داره که این کارو بکنید؛ مسلمه که تکنولوژی بالاتریه و غیر از سرعت بالا مزیت های دیگه هم داره.
موفق باشید.

Gladiator_2000
26-09-2010, 03:59
File 1 :
File 2 :
File 3 :
File 4 :
File 5 :
File 6 :
File 7 :
File 8 :
File 9 :

من اینطوری نصب کردم که بعد از مراحل فوق ریستارت و توی بایوس IDE را به AHCI تغییر میدیم
موفق باشید

Dariushtanha
26-09-2010, 15:02
File 1 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدFile 2 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدFile 3 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدFile 4 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدFile 5 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدFile 6 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدFile 7 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدFile 8 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدFile 9 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدمن اینطوری نصب کردم که بعد از مراحل فوق ریستارت و توی بایوس IDE را به AHCI تغییر میدیم
موفق باشید
ممنونم دوست عزیز
ولی مثل اینکه مادربرد من Asus P5B)
ACPI رو ساپورت نمیکنه
چون این برنامه‌ای که از سایت Asus گرفتین واسه مدل مادربرد من موجود نبود.:41::23:
از کجا گیر بیارم؟!کسی میتونه کمکم کنه؟

Gladiator_2000
27-09-2010, 15:17
سلام به نظرم شما خوب تو سایت ASUS نگشتید
چون من در قسمت search تو سایت ASUS مدل مادربرد شما را نوشتم اومد
و انواع مختلف از این مادربرد را آورد

Dariushtanha
28-09-2010, 01:46
سلام به نظرم شما خوب تو سایت ASUS نگشتید
چون من در قسمت search تو سایت ASUS مدل مادربرد شما را نوشتم اومد
و انواع مختلف از این مادربرد را آورد
آره دوست عزیز در سایت Asusبرنامه‌های زیادی واسه مادربردم هست ولی برنامه Intel Matrix Storage Manager
که شما استفاده کردین ورژن مخصوص مادربردم دانلود کردم ولی فایلهای لازم ACHIدرونش نبود و مشکلم
را رفع نکرد.ضمنا حجمش 10 برابر حجم ورژن مخصوص مادربرد شما بود!:18:
اگه ممکنه شما هم برام یه بررسی بکنید منتظر کمکتون هستم:11:

Gladiator_2000
28-09-2010, 17:25

شما در عکس شماره یک باید قسمت Raid را باز کنید و در زیر مجموعه ای که باز می شود طبق عکس شماره دو فایل 16 MB را دانلود کنید و برای تمام مادربرد ها فرقی ندارد در همه این فایل یکسان است

Dariushtanha
29-09-2010, 03:33

شما در عکس شماره یک باید قسمت Raid را باز کنید و در زیر مجموعه ای که باز می شود طبق عکس شماره دو فایل 16 MB را دانلود کنید و برای تمام مادربرد ها فرقی ندارد در همه این فایل یکسان است
چرا دوست عزیز خیلی فرق می‌کنه.عرض کردم که!
ورژن مربوط به مادربرد شما زیر 1 MB حجم داره و شامل فایلهای ACHI می‌باشد
ولی این برنامه که شما در عکس بهش اشاره کردین و من قبلا دانلود و بررسی کرده
بودم بیشتر از 16 MB حجم داره و فایلهای AHCI را ندارد و فقط مخصوص Raid می‌باشد:28:

Gladiator_2000
29-09-2010, 10:05
دوست عزیز شما فایلی را که گرفتی با این دستور استخراج کن
توی Run اینا بنویس

که فایل استخراج شده به مسیر زیر میرود
C:\Program Files\Intel\Intel Matrix Storage Manager\Driver
حالا باید از طریق Device Manager آپدیت کنی و ادرس فایل iaahci را که استخراج کردی بهش بدی

Dariushtanha
29-09-2010, 12:33
دوست عزیز شما فایلی را که گرفتی با این دستور استخراج کن
توی Run اینا بنویس

که فایل استخراج شده به مسیر زیر میرود
C:\Program Files\Intel\Intel Matrix Storage Manager\Driver
حالا باید از طریق Device Manager آپدیت کنی و ادرس فایل iaahci را که استخراج کردی بهش بدی
ممنون دوست گرامی:11:
ولی طبق تصاویر زیر نمی‌دونم واسه Update Driver کدام مورد را انتخاب کنم؟
ضمنا می‌خواستم بپرسم شما که هر دو مود IDE و AHCI را تجربه کردی
واقعا تفاوت ملموسی حس کردی مثلا در سرعت یا....؟
سوال دیگه اینکه اگه استاندارد AHCI بهتره پس چرا بایوس مادربرد ها
روی IDE تنظیم شده و کاربرها اینقدر باید دنگ‌وفنگ بکشن تا از AHCI
استفاده کنن؟!!!
و آخرین سوالم اینه که اگه بعد از نصب درایور AHCI یه وقت بخواهیم
دوباره به حالت IDE برگردیم چه باید بکنیم و روش کار چیست؟:13:

Gladiator_2000
30-09-2010, 21:44
شما با استفاده از برنامه cpuz میتوانید متوجه شوید که کدوم را نصب کنید

من روی اکس پی تفاوت زیادی حس نمی کنم ولی روی سیستم عامل مکینتاش این تفاوت احساس میشه
به طوری که وقتی توی مکینتاش سیستم را hibernate میکنم سیستم زودتر خاموش میشه و وقتی که بخوام روشن کنم بعد از زدن دگمه power بدون هیچ معطلی دسکتاپ مکینتاش مشاهده میشه
در کل AHCI چیز جدیدتری نسبت به IDE است چون که برای ویندوز سون هر دو حالت در نظر گرفته شده ول چون اکس پی قدیمی تره باید با این ترفند ها حالت AHCI را نصب کنیم

Dariushtanha
01-10-2010, 00:23
شما با استفاده از برنامه cpuz میتوانید متوجه شوید که کدوم را نصب کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من روی اکس پی تفاوت زیادی حس نمی کنم ولی روی سیستم عامل مکینتاش این تفاوت احساس میشه
به طوری که وقتی توی مکینتاش سیستم را hibernate میکنم سیستم زودتر خاموش میشه و وقتی که بخوام روشن کنم بعد از زدن دگمه power بدون هیچ معطلی دسکتاپ مکینتاش مشاهده میشه
در کل AHCI چیز جدیدتری نسبت به IDE است چون که برای ویندوز سون هر دو حالت در نظر گرفته شده ول چون اکس پی قدیمی تره باید با این ترفند ها حالت AHCI را نصب کنیم
ضمن تشکر از شما دوست گرامی:11:
موردی را که برنامه CPU-Z برای مادربرد من نشان میده هیچکدام از گزینه‌ها واسه نصب نیست:9:
لذا خواهش دارم ،بگین حالا کدام مورد را واسه نصب انتخاب کنم.
ضمنا جوابی واسه سوال آخرم ندادید...:23:

SiyahVash
01-10-2010, 13:49
سلام؛
خیلی هم نمی خواد Advanced کنیمش؛ شما عکس زیر رو ببینید، همونجا Browse کنید و آدرس پوشه ای که داخلش فایل inf. قرار داره انتخاب کنید تا OK فعال شه و بزنید (چون فقط میشه پوشه ای که درونش فایل inf. هست انتخاب کرد) بعدشم Next تا خودش نصب کنه.

Dariushtanha
01-10-2010, 14:07
ضمن تشکر از شما دوست گرامی:11:
موردی را که برنامه CPU-Z برای مادربرد من نشان میده هیچکدام از گزینه‌ها واسه نصب نیست:9:
لذا خواهش دارم ،بگین حالا کدام مورد را واسه نصب انتخاب کنم.
ضمنا جوابی واسه سوال آخرم ندادید...:23:

دوست عزیز
منتظر پاسخ شما هم هستم:worried:

Dariushtanha
21-10-2010, 02:31
دوست عزیز
منتظر پاسخ شما هم هستم:worried:

از اساتید کس دیگه‌ای می‌تونه کمکم کنه؟:13:

Dariushtanha
24-10-2010, 20:27
از بزرگان فروم تقاضای جواب دارم...:worried:

Gladiator_2000
28-10-2010, 18:03
ببخشید که یه مدت نبودم
من به نظرم شما آخرین گزینه ICH8R که در لیست شما هست را باید انتخاب کنی
من خودم هم اینجوری انتخاب کردم و جواب میده که مال من ICH10R بود ولی شما باید ICH8R را انتخاب کنی
و برای بازگشت به حالت IDE اول توی بایوس AHCI را به IDE تغییر بدین سی دی ویندوز را داخل دستگاه بگذارید
و برای نصب آماده شوید و اگر میخواهید که اطلاعات خود را حفظ کنید هنگام نصب حالت Repair ویندوز را انتخاب کنید
که بعد از تمام شدن تعمیر ویندوز همانند حالت قبل است-این راه حلی هست که به نظرم میرسه

Dariushtanha
29-10-2010, 03:39
ببخشید که یه مدت نبودم
من به نظرم شما آخرین گزینه ICH8R که در لیست شما هست را باید انتخاب کنی
من خودم هم اینجوری انتخاب کردم و جواب میده که مال من ICH10R بود ولی شما باید ICH8R را انتخاب کنی
و برای بازگشت به حالت IDE اول توی بایوس AHCI را به IDE تغییر بدین سی دی ویندوز را داخل دستگاه بگذارید
و برای نصب آماده شوید و اگر میخواهید که اطلاعات خود را حفظ کنید هنگام نصب حالت Repair ویندوز را انتخاب کنید
که بعد از تمام شدن تعمیر ویندوز همانند حالت قبل است-این راه حلی هست که به نظرم میرسه
سلام دوست عزیز
این گزینه‌ای شما گفتین رو انتخاب کردم ولی ری‌استارت که کردم ویندوز دیگه بالا نیومد و صفحه مرگ (آبی) داد و مجبور شدم ویندوز عوض کنم:41:
مثل اینکه به ما نیومده از AHCI استفاده کنیم...:41:

hoalboo
02-11-2010, 16:24
و آخرین سوالم اینه که اگه بعد از نصب درایور AHCI یه وقت بخواهیم
دوباره به حالت IDE برگردیم چه باید بکنیم و روش کار چیست؟:13:

روي درايور راست كليك كن و پراپرتيز رو بزن بعد از برگه درايور روي Roll Back Driver كليك كن.

KSD
26-11-2012, 15:21
سلام
شما میتونید یه ویندوز xp sp3 با قابلیت شناسایی ahci نصب کنید..تو سایته لینک دانش هست.حالت AHCI رو دیگه خواهشا عوض نکید استفاده کنید ازش بازیتونم نگیره.:20:

KSD
26-11-2012, 15:31
سلام
قابلیت شناسایی AHCI به ویندوز XP SP2 چطور میشه اضافه کرد زمان نصب ویندوز بتونه AHCI رو شناسایی کنه و درایو هارد رو نشون بده و بشه ویندوز نصب کرد. با تشکر KSD

jafarian
27-11-2012, 00:53
سلام
قابلیت شناسایی AHCI به ویندوز XP SP2 چطور میشه اضافه کرد زمان نصب ویندوز بتونه AHCI رو شناسایی کنه و درایو هارد رو نشون بده و بشه ویندوز نصب کرد. با تشکر KSD

دو تا روش پایین میتونید برین:20:

روش اول

شماباید وارد بایوس بشین به این مسیر بطور مثال

بعدش گزینه RAID به IDE تغییر بدین

روش دوم

به وبسایت سازنده مادربورد خودتون برین درایورهای مروبط به sata رو دانلود روی فلاپی درایو کپی کنید بعدشم فلاپی رو بدون اینکه دربیارین سیدی xp رو داخل دستگاه قراربدین بصورت بوت بالا بیاین همون اول که گزینه F6 بزنید پشت سرهم بعدشم یک باز میشه که باید Next بزنید بعدم درایور مروبط به sate مادربورد خودتون مخصوص به ویندوز xp رو انتخاب next بزنید کار به اتمام میرسد این دو تا روش داخل سایت پایین اشاره کرده.

Install XP: Setup did not find any hard disk drives installed in your computer ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

KSD
27-11-2012, 13:51
سلام دوست عزیز
راه حل شما درست این فقط رو سیستم خودم جواب میده.
الان ویندوز xp sp3 که ساخته میشه و AHCIرو شناسایی میکنه رو تمام سیستمها نصب میشه درسته-من میخوام این فایلهارو به XP SP2 اضافه کنم نه فقط رو سیستم خودم بلکه رو تمام سیستمها حتی روی لپ تاپ هم نصب بشه این فایلهایی که هنگام نصب ویندوز وقتی تو بایوس AHCI فعال میشه و شناسایی میکنه رو از کجا و چطور بهش اضافه کنم نمیخوام هنگام نصب اضافه بشه. یه ویندوز XP SP2 که قابلیت شناسایی AHCI رو داشته باشه. با تشکر KSD

jafarian
27-11-2012, 16:23
سلام دوست عزیز
راه حل شما درست این فقط رو سیستم خودم جواب میده.
الان ویندوز xp sp3 که ساخته میشه و AHCIرو شناسایی میکنه رو تمام سیستمها نصب میشه درسته-من میخوام این فایلهارو به XP SP2 اضافه کنم نه فقط رو سیستم خودم بلکه رو تمام سیستمها حتی روی لپ تاپ هم نصب بشه این فایلهایی که هنگام نصب ویندوز وقتی تو بایوس AHCI فعال میشه و شناسایی میکنه رو از کجا و چطور بهش اضافه کنم نمیخوام هنگام نصب اضافه بشه. یه ویندوز XP SP2 که قابلیت شناسایی AHCI رو داشته باشه. با تشکر KSD

اگر که خودتون بخواین ویندوز xp به اینصورت درست کنید نیاز به برنامه nLite بعدشم دانلود درایورهای ساتا برای نصب روی سیدی xp دارین که جفت سایتهای پایین به این مورد اشاره داشتن بصورت شکلم توضیح داده شده.

How To Slipstream SATA Drivers Into XP CD ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

SATA Drivers - Slipstream into Windows XP CD ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

KSD
28-11-2012, 14:55
سلام دوست عزیز
از راهنمایتون متشکرم
فایل درایور ساتا رو از کجا دان کنم واضافه کنم؟

KSD
28-11-2012, 15:20
سلام دوست عزیز
از راهنمایتون متشکرم
این لینک رو پیدا کردم نمیدونم کدومش به درد میخوره که بتونم رو همه سیستمها ویندوز نصب کنم هم PC هم لپ تاپ - AMD و INTEL .با تشکر ksd

jafarian
28-11-2012, 15:54
سلام دوست عزیز
از راهنمایتون متشکرم
این لینک رو پیدا کردم نمیدونم کدومش بردرد میخوره که بتونم رو همه سیستمها ویندوز نصب کنم هم PC هم لپ تاپ - AMD و INTEL .با تشکر ksd

شما داخل همین سایتی که قراردادین این گزینه که به این اسم نشوته شده رو باید دانلود کنید که در دوورژن 32 با 64 بیتی .

For users, who don't know the specific Intel SATA Controller of their system, or want to create a Windows XP CD, which may be usable with different hardware configurations

KSD
11-12-2012, 19:24
سلام
موفق شدم که این کار رو انجام بدم براتون چگونگی انجامشو میفرستم ببینید درست انجام دادم من جواب گرفتم.
الان این کارو میخوام انجام بدم با NLITE هر کاری میکنم نمیشه . آموزشی هست که بشه ازش راهنمایی گرفت.
من تو اضافه کردن IE8 به CD ویندوز XP مشکل دارم.نرم افزار زمانی که IE8رو میخواد نصب کنه ارور میده میشه راهنمایی کنید چطور اضافه کنم.آپدیتهایی که ویندوز دان میکنه و نصب میکنه رو از کجا پیدا کنم و چطور به همین CDبوت اضافه کنم.راهنمایی کنید لطفا.باتشکر KSD

HORROR
18-08-2013, 13:50
دروود..من داخل بایوس گزینه
AHCI رو اصلا ندیدم یعنی مینبورد من این حالت رو ساپورت نمیکنه؟؟

nimanimaoo
26-02-2015, 21:11
سلام :n18:
دوستان قابلیت ahci رو میشه فقط برای یک هارد در بایوس تنظیم کرد ؟

راستش من دو تا هارد دارم که فقط روی یکی ویندوز های سون نصب شدند و میخوام روی اونی که ویندوز نیست این قابلیت فعال کنم ...

حدسم اینه اگر فعال کنم روی دو هارد اعمال شه و ویندوز بالا نیاد ...

ممنون میشم پاسخ بدید ...در ضمن هر دو هارد اینترنال هست ..

مرسی:n26::n16:

nimanimaoo
28-02-2015, 21:41
سلام :n18:
دوستان قابلیت ahci رو میشه فقط برای یک هارد در بایوس تنظیم کرد ؟

راستش من دو تا هارد دارم که فقط روی یکی ویندوز های سون نصب شدند و میخوام روی اونی که ویندوز نیست این قابلیت فعال کنم ...

حدسم اینه اگر فعال کنم روی دو هارد اعمال شه و ویندوز بالا نیاد ...

ممنون میشم پاسخ بدید ...در ضمن هر دو هارد اینترنال هست ..

مرسی:n26::n16:

دوستان کسی پاسخ این سوال نداره ؟:n13: ممنون میشم پاسخ بدید