PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل باگرافیک:‎ ATI CLub HD ‎3870‎ X2‎ ‎1GB

xlife
08-09-2010, 19:38
Note:2
سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و متخصصین انجمن بزرگ P30worldامیدوارم طاعات وعباداتتون مورد قبول درگاه حق قرارگرفته باشه
من دراین چند روز بایک مشکل سخت افزاری مواجه شدم که با عقل و تجربه ای نچندان حرفه ای خودم نتونستم برطرف و فیصله اش بدم
گرافیک من با مشخصات ذیل:
Club HD 3870 X2 1gb
چندوقته دچار نقص فنی شده ومن رو بشدت نگران کرده
درصورت لذوم مادربورد من با مشخصات ذیل هستش:
Asus P5E3 Deluxe wifi
‏ بعد ازیک سال و خورده ای همه چیز به خوبی وخوشی می گذشت که روزی دست برقضا حوس کردم هارد رو ازطریق ویندوز۷ یکپارچه کنم اما بعدازپایان یکپارچه سازی و اجرای دوباره ویندوز با صفحه آبی مرگ مواجه شدم
درمتن زیر برای راحتی کار پیغام رونوشتم خدمتتون :
A problem has been detected and windows has been sut down to prevent damage to your computer.
The problem seems to be caused by the following file: ati2dvag
If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer,if this screen appears again follow these steps:
the device driver got stuck in an infinite loop,this usually indicates problem with the device itself or with the device driver programming the hardware incorrectly.
Please check with your hardware device vendor for any driver updates.
Technical information:
*** stop: 0x000000EA (0X89933020,0x898f5330,0xBA4FBCBC,0x00000001)
ati2dvag
Beginning dump of physical memory

اما مشکل چطور خودشو بروز میده به این شرحه که موقع اجرای بازی سیستم رستارت شده وبعد از بوت دوباره وپیش از صفحه خوش امدگویی سیستم عامل با صفحه مرگ روبروشده که دربالا ذکر کردم چی گفته
معمولا بعضی مواقع پیش ازاجرای بازی و نرسیده به منو بازی درلودینگ گیرکرده و باترکیب کلیدهای:AlT+CTRL+DELبه محیط ویندوز بازگشته و الان وخیم تر شده و دیگه نمیشه ازکلیدهای ترکیبی استفاده کرد وفورارستارت میشه و در دستکاپ هم دیده شده رستارت شداند و جالبتر اینکه بعد از عوض کردن ویندوز ونصب درایورها و رستارت مشکل بزرگتر روبرو شدم وبابالاامدن سیستم و نشان دادن صفحه مرگ دیگه نمی تونم واردویندوز بشوم
وجالبتر از آن بعضی مواقع وقتی واردطب رزولیشن میشم بجای اسم گرافیک نام مانیتور نوشته وتا رزولیشن ۱۰۲۴x۷۶۸بیشترنمیشه قرار داد و بعد از چندساعت دوباره روی گرافیک میافته .
این مشکل دریک روز وبعداز یکپارچه سازی بروز کرد

sahneh32
08-09-2010, 20:13
کارت گرافیک آتی چند سالی هست که توسط هیچ شرکتی توصیه نمی شه

این مشکل ربطی به یک پارچه سازی نداره - فقط من متوجه نشدم ویندوز رو هم عوض کردید باز همون طور هست یا با همون ویندوز کار میکنید

صفحه آبی مرگ و صفحه قرمز مرگ در ویندوز ویستا و سون 98 درصد مربوط به آسیب دیدن هسته ویندوز هست و فقط 2 درصد احتمال داره از سخت افزار باشه

من خودم قبلا آتی داشتم و مشکلات زیادی هم داشتم با مادربورد Abit بیشتر سازگار هست

فقط توصیه میکنم اگر ویندوز رو عوض نکردی حتما این کارو بکن و بعد به کارت گرافیک شک کن و دقت کن که نسخه بتا نباشه - سون نسخه بتا در ایران زیاد کارت گرافیک سوزونده

Rainbow
08-09-2010, 20:28
هارد دیسک شما ساخت کدوم شرکته ؟

xlife
08-09-2010, 21:16
با عرض سپاس خدمت دوست عزیز نصبت به حسن نیتشون
maxtor 250gb

xlife
09-09-2010, 13:43
کارت گرافیک آتی چند سالی هست که توسط هیچ شرکتی توصیه نمی شه

این مشکل ربطی به یک پارچه سازی نداره - فقط من متوجه نشدم ویندوز رو هم عوض کردید باز همون طور هست یا با همون ویندوز کار میکنید

صفحه آبی مرگ و صفحه قرمز مرگ در ویندوز ویستا و سون 98 درصد مربوط به آسیب دیدن هسته ویندوز هست و فقط 2 درصد احتمال داره از سخت افزار باشه

من خودم قبلا آتی داشتم و مشکلات زیادی هم داشتم با مادربورد Abit بیشتر سازگار هست

فقط توصیه میکنم اگر ویندوز رو عوض نکردی حتما این کارو بکن و بعد به کارت گرافیک شک کن و دقت کن که نسخه بتا نباشه - سون نسخه بتا در ایران زیاد کارت گرافیک سوزونده

حق باشماست ربطی به یکپارچه سازی نداره من نسخه 22اکتبر که نسخه نهایی هستش و از همین سایت خریداری کرده و استفاده نمودام و اصلا پی نسخه های بتا و ازمایشی نرفتم اما متأسفانه تعویض ویندوز هم هیچ افاقه ای نکرد و وضعیت بدتر هم شد و یک نکته حائز اهمیت هست اش اینکه بعد ازنصب ویندوز بسراغ نصب درایورکارت گرافیک رفته واقدام به نصب نمودام ودراخر ازمن خواست سیستم رو ریستارت کنم بعد از ریستار صفحه مرگ ظاهر شد وقتی وارد ویندوز شدم گرافیک شناسایی نشده بود دوباره اقدام به نصب درایور گرافیکی کردم وبازهم همان مشکل ویندوزی که نصب کردم ایکس پی 64بیتی بود.ویک نکته دیگه که برادر ارجمند بنده متوجه شداند این هستش که 3ledبرروی کارت گرافیک هستش که قبلا یکی از آن چشمک میزد الان هرسه چشمک میزانند
باسپاس وتشکر از پاسختون

Rainbow
09-09-2010, 18:24
در حال حاضر کارت گرافیکی دیگه ای دارید روی سیستم تست کنید ؟

xlife
09-09-2010, 20:04
متأسفانه باید عرض کنم خیر فعلا دارم چندتا فرضیه رو عملی می کنم بعدا خیل ممنون ازبابت راهنمایی

xlife
13-09-2010, 13:14
دوستان با عرض تشکر مشکلم هنوز سرجاشه بعد از نصب دوباره ویندوز خود ویندوز هفت بصورت خودکار درایورگرافیکی رو شناسایی ونصب میکنه در اینموقع با اخطاری روبرو نمیشم اما بعد از نصب رATI CATALYST 10.8نسخه VISTA/WIN764BITبا صفحه آبی جدیدی روبرو میشم و با نصب ورژن های قدیمی هم میاد پس درایور سالمه اما صفحه آبی جدید نوشته هاش به شرح ذیره:

Attempt to reset the display driver and recover from timeout failed.
if this is the firest time you've seen this stop error screen
restart your computer. if this screen appears again, follow
check to make sure any . new hardware or software is propley installed .
if this is a new installacton ask yourr hardware or software manufacturar for any windows updates you might need.

if problems continue disable or remove any newly installed hardware or software . disable biosm memory options such as caching or shadowing
if you need to use safe mode to remove or disable components, restart
yourcomputer , press f8 to select advanced startup options ,and then
select safe mode
technaical information
*** stop :0x00000116 (0xfffffa8004300010,0xfffff88004a48dcc,0x000000000 0000000,0x0000000000000002 )

***atikmpag.sys – addressfffff88004148dcc base at fffff88004142000, datestamp 4c58bf41

Collecting data for crash dump …

Initializing disk for crash dump …

physical memory dump complete .

contact your system admin or technical support for further assistance
تاوقتی که رATI CATALYST روی سیستم نصب هست میاد وقتی به safe mode میرم وفایلatikmpag.sys رو حذف میکنم دیگه صفحه مرگ ظاهر نمیشه گرافیک رو توی بخش device manager انسیتال کردم حالا وقتی توی اون بخش از گزینه ها برروی کلید updateکلیک می کنم از گرافیکم فقط یکی شناسایی میشه اخه دوتا gpu داره توی اون بخش گرافیک رودوتا نشون میده مثل CPUهای 4هسته ای که به مقدار هسته توی بخش 4تا سی پی یو نمایش میده از این دوتا بالایی رو شناسایی نمیکنه اما بعد از ریستارت دوباره صفحه ابی ظاهر میشه وبعد از دوبار ریستارت محو میشه و درکمال ناباوری گرافیک دومی که شناسایی شده بود(منظور همان GPU برروی سیستم یک گرافیک نصب است) رو disableکرده بود اولی هم شناسایی نشده بود اگهenable اش بکنم بازهم صفحه ابی ظاهر میشه توی بخش SAFE MODEوقتی DXDIAG رو وارد میکنم در طب DISPLAY تمام مشخصات کامل گرافیک گفته شده اما اگه بروم در دسکتاپ بازدن کلید راست و انتخاب تمام مشخصات کامل گرافیک گفته شده اما اگه بروم در دسکتاپ بازدن کلید راست و انتخاب SETTINGS+ADVANCED+ADAPTER PROPRTIES (این بخش از محیط XPبرداشته شده در SE7ENگزینه ها فرق دارند) هیچ گرافیکی شناسایی نشده
وخارج از SAFEMODEدر خود ویندوز نه درDXDIAGونه درSETTINGS+ADVANCED+ADAPTER+PROPRTIES هیچ گرافیکی شناسایی نشده اما اگر فرض را بر این بزاریم که من گرافیک رو توی بخش device manager انسیتال کردم حالا وقتی توی اون بخش از گزینه ها برروی کلید updateکلیک می کنم از گرافیکم فقط یکی شناسایی میشه و بعد گزینه ریستارت شدن ظاهر میشه و من برروی NOکلیک میکنم و وارد بخش DXDIAGوSETTINGS+ADVANCED+ADAPTE+PROPRTIES میشم گرافیک رو اینگونه شناسایی کرده
CHIP TYPE : ATI ATOMMBIOS
DACTYPE: 8BIT
ADAPTER STRING: VGA
BIOS INFORMATION 01.00
TOTAL AVALABLE GRAPHICS MEMOEY: 16MB
درضمن منظورمن از اپدیت در بالا ازطریق سی دی بود نه اینترنت بعد از بالا اومدن سیستم و رفع مشکل صفحه ابی در صورت نصب نبودن گرافیک پنجره ای با نوشته های ذیر باز میشه:
WINDOWS HAS RECOVERED FROM AN UNEPECTED SHUTDOWN
WINDOWS CAN CHECK ONLINE FOR A SOLUTION TO THE PROBLEM THE NEXT TIME YOU GO ONLINE
ودر کادر زیر این چنین نوشته
Problem signature:
Problem Event Name:BlueScreen
OS Version: 6.1.7600.2.0.0.256.1
Locale ID: 1065

Additional information about the problem:
BCCode: 116
BCP1:FFFFFA8002AA8010
BCP2:FFFFF88003D1DDCC
BCP3: 0000000000000000
BCP4: 0000000000000002
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1

Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\020110-19968-01.dmp
C:\Users\Brother's rostami\AppData\Local\Temp\WER-46925-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

حالا من باید چکار کنم ؟
باتشکر
.

Guts
13-09-2010, 13:40
درایور رو از سایت سازنده بگیر نصب کن، درایور ویندوز 7 رو نصب نکنم ببین بازم مشکلت پابرجاست.

xlife
13-09-2010, 18:43
درایور رو از سایت سازنده بگیر نصب کن، درایور ویندوز 7 رو نصب نکنم ببین بازم مشکلت پابرجاست.

دوست عزیز بنده در متن بالا همه چیز رو توضیح دادم گفتم اخرین ورزن رو گرفتم و بعد از نصب این اخطار رو میده اما درایور رو اگه نصب نکنم نمیاد اخه گرافیکی شناسایی نشده اگه خود ویندوز به صورت خودکار شناسایی بکنه بازهم مشکلی بوجود نمیاد درصورت نصب درایور جدید و یا نسخه قدیمی با مشکل مواجه میشم
ببخشید اگه رک بودم

Jalal
13-09-2010, 20:06
سلام

این تست هارو انجام بدید بد نیست

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

xlife
14-09-2010, 14:40
سلام دوست عزیز جلال آقا متاسفانه بنده از راهنمایی شما چیزی سر در نیاوردام
1-چگونه بایوس و sata chipset, lan chipset رو اپدیت بکنم منظور از and bios from both msi and theچی هست مادربورد من asus هستش
3- cmosرو چطور پاک کنم کجا قرار داره stable چی هست (اورکلاک نشده کامپیوترم)
4- نفهمیدم
5- یعنی من اگه مانیتورcrt هست رو lcd امتحان بکنم
با تشکر وسپاس فراوان

xlife
14-09-2010, 15:09
BIOS چیست ؟

BIOS قسمتی از نرم افزاری هست که به صورت دائمی در چیپی روی مادربرد ذخیره میشود ، زمانی که شما کامپیوتر خود را روشن می کنید ، ابتدا برنامه گنجانده شده در BIOS راه اندازی می شود .
این قسمت سخت افزار را چک میکند و برخی از قسمت های مهم سخت افزار را بازبینی می کند تا از صحت کارکرد اطمینان حاصل شود .
برای مثال در صورتی که ولتاژ های سیستم مناسب باشند ، این قسمت ، کارت گرافیک ، پردازنده ، رم و منبع تغذیه را بازبینی می کند . در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد شما رو توسط بیپ هایی رمزگونه باخبر می کند .
اگر همه قطعات سالم باشند ، صفحه Sartup نمایش داده خواهد شد و این اولین چیزی است که شما روی صفحه مونیتور مشاهده می کنید .
سپس اقدام به چک کردن حافظه و شناسایی سخت افزارهای دیگر ، پیکربندی Device های مورد نیاز ، شناسایی درایو های راه اندازی ( Boot ) ، وسرانجام تحویل دادن کنترل boot sector که وظیفه راه اندازی سیستم عامل را بر عهده دارد ، را می کند .

فلش کردن BIOS چه معنایی دارد ؟

این جور نرم افزار ها از بعضی جهات شبیه به دیگر نرم افزار ها هستند . ورژن های جدیدی برای آن ها وجود دارد که شامل : بروز رسانی ، اصلاحیه ، ویژگی های جدید و رفع اشکال های ورزن های قبلی می باشند . نصب ورژن جدید BIOS و بروزرسانی آن امکان پذیر است اما فرآیند بروزرسانی آنها با بروزرسانی نرم افزار های عادی نصب شده بر روی کامپیوتر شما متفاوت است !

نرم افزار های BIOS در هارددیسک ذخیره نشده اند ، بلکه آن ها در یک چیپ بر روی مادربرد ذخیره شده اند !

برای پاک کردن نرم افزار ذخیره شده در چیپ و جایگزینی آن با ورژن جدید نرم افزار ، شما به یک برنامه مخصوص که flash utility نامیده می شود احتیاج دارید .

فرآیند انجام گیری بروزرسانی BIOS را فلش کردن BIOS می نامند .

چرا ممکن هست شما به فلش کردن BIOS احتیاج پیدا کنید ؟

بیشترین دلایل رایج که موجب می شود که مردم اقدام به بروزرسانی BIOS بکنند :

- پشتیبانی از پردازنده های جدید :

BIOS این امکان را برای مادربرد فراهم می سازد تا مادربرد از پردازنده های جدید با سرعت بالاتر پشتیبانی کند . از آنجایی که ممکن است شما پردازنده فعلی خود را با یک پردازنده سریعتر و جدید تر جایگزین کنید ، اما ممکن است BIOS آن را شناسایی نکند ، یا تنظیمات صحیح برای بایوس آن پردازنده در BIOS وجود نداشته باشد که در بعضی موارد با بروزرسانی BIOS این مشکل را حل میکند .

- پشتیبانی از هارددیسک هایی با حجم بیشتر :

BIOS به مادربرد این اجازه را می دهد تا از هارددیسک هایی با حجم بیشتر از مقدار معین شده پشتیبانی کنند .

از آنجایی که شما ممکن است هارد دیسکی حجیم تر و جدید تر نصب کنید ، ممکن است BIOS هارددیسک جدید را شناسایی نکند یا قسمتی از آن را شناسایی کند . معمولا بروزرسانی BIOS این مشکل را نیز حل می کند .

- رفع خطاها :

BIOS محتوی خصوصیات و اختیارات اصلی سیستم است که اگر یکی یا هیچ کدام از آنها به صورت صحیح کار نکند و شما کامپیوتر را خریداری کرده باشید ، تولید کننده مشکل را شناسایی و آن را توسط ورژن جدید BIOS برطرف می کند .
وش اول : آپدیت BIOS ، تحت ویندوز

ابتدا آخرین ورژن نرم افزار ASUS UPDATE رو از اینجا دانلود کنید .

در قدم اول باید مدل مادربرد و ورژن BIOS مورد نظر را شناسایی کنیم ، تا در هنگام دانلود آخرین ورژن BIOS از سایت کمپانی سازنده دچار مشکل نشویم .

برای این منظور برنامه ASUS UPDATE رو بعد از دانلود و نصب ، اجرا میکنیم .

سپس از منوی کشویی برنامه قسمت Check Bios Information را انتخاب کرده و Next رو انتخاب میکنیم.

در پنجره جدید ، در سطر اول مدل مادربرد ، در سطر دوم ورژن BIOS حال حاضر نصب شده ، در سطر سوم Cod Name چیپست مادربرد ، در سطر چهارم تاریخ نصب Bios ، در سطر پنجم نوع Bios و در سطر ششم حجم Bios را مشاهده می کنید .

به خاطر داشتن اطلاعات سطر های اول ، دوم و چهارم در دانلود آخرین ورژن از سایت سازنده حیاتی می باشد .

در این مرحله ، باید برای اطمینان بیشتر از Bios حال حاضر نصب شده یک نسخه پشتیبان تهیه کنیم .

برای این منظور پس از اجرای برنامه ASUS UPDATE قسمت Save Current Bios To File را انتخاب کرده و bios رو در هارددیسک سیستم یا هر وسیله ذخیره سازی دیگر مثل فلش دیسک ذخیره میکنیم

در مرحله بعدی باید برای دانلود آخرین ورژن Bios مورد نظر به سایت رسمی کمپانی ASUS به نشانی
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید رفته و در قسمت Search سایت مدل مادربرد خودتان رو وارد کنید .

پس از پیدا کردن مشخصات مدل مورد نظر ، در صفحه جاری قسمت Download رو انتخاب میکنیم .

در صفحه جدید ، از قسمت های موجود ، BIOS را انتخاب میکنیم :

همیشه لینک آخرین ورژن در بالاترین قسمت لیست قرار دارد . قبل از دانلود همیشه ورژن را چک کنید ، در صورتی که از ورژن کنونی نصب شده بالاتر بود ، اقدام به دانلود bios کنید .

نکته : برای دانلود بهتر هست از لینک Global استفاده کنید .

مرحله نصب Bios دانلود شده : ( آپدیت بایوس )

پس از دانلود ، ابتدا فایل مورد نظر را از حالت فشرده خارج کنید و نرم افزار Asus Update را اجرا نمایید .
سپس از منوی کشویی برنامه قسمت Update Bios From File را انتخاب کنید و Next را انتخاب کنید .

ر این مرحله آدرس فایل مورد نظر را به برنامه داده و برنامه پس از چک کردن فایل طی درخواستی ادامه کار را طلب میکند که با تایید این درخواست عملیات آپدیت شروع شده و پس از حدود 1 دقیقه پس از تکمیل عملیات ، برنامه از شما برای restart سیستم سوال می کند و شما در این مرحله اجازه restart سیستم را بدهید .

بعد از RESTART شدن ، سیستم رو خاموش کنید و تا مدت 2 دقیقه سیستم را از برق شهر جدا کنید .

در این لحظه update Bios با موفقیت انجام می شود .

چند نکته مهم :

1- در هنگام آپدیت Bios هر گونه آنتی ویروس و firewall و هرگونه برنامه در حال اجرا را ببندید .

2- به هیچ وجه در هنگام آپدیت نباید تغذیه سیستم قطع شود ! قبل از این کار ، وضعیت برق محل را چک کنید .

3- اگر احساس می کنید که سیستم شما ویروسی هست ، توصیه می شود قبل از پاکسازی ، این کار را انجام ندهید .

4- حتمآ فایلی که برای UPDATE Bios استفاده میکنید ، با فرمت ROM باشد .

روش دوم : آپدیت BIOS ، از طریق: EZ- FLASH

برای شروع کار ابتدا در هنگام بوت شدن سیستم ( مراحل POST ) با فشردن کلید Delete وارد SETUP سیستم شوید ، سپس در صورتی که تنظیمات BIOS رو برای اعمال مختلف از جمله اورکلاکینگ تغییر داده اید آن رو به حالت Default برگردانید . برای این کار کلید F5 را انتخاب فشار دهید .

در این مرحله Floppy Disk یا USB Flash Disk حاوی فایلی را که از طریق آموزش قبلی دانلود کرده اید را به سیستم متصل کنید .

سپس کلید F10 را فشار دهید تا تنظیماتی را که به حالت Default برگرداندیم ذخیره شوند .

پس از ریستارت شدن سیستم دوباره با فشار دادن دکمه Delete وارد ستاپ شده و از زیر منو Tools قسمت ASUS EZ-FLASH 2 را انتخاب کنید.

س از انتخاب گزینه مورد نظر تقریبآ 20 ثانیه طول می کشد تا برنامه درایو های مورد نظر را چک کند پس در این حین صبر کنید .

در این مرحله از قسمت سمت چپ برنامه درایو مورد نظر را انتخاب کنید ( برای اینکار از Tab و دکمه های چپ و راست و بالا و پایین استفاده کنید ) . سپس پس از انتخاب فایل مورد نظر ENTER را بزنید . در این مرحله پس از چک شدن فایل ، طی پیغامی برنامه از شما تاییدی می خواهد که شما بعد از تایید آن ، برنامه شروع به فلش کردن فایل میکند.

پس از اتمام فلش کردن ، برنامه به صورت خودکار سیستم را ریستارت می کند و بعد از ریستارت شدن سیستم رو خاموش کنید و تا مدت 2 دقیقه سیستم را از برق شهر جدا کنید .

در این لحظه آپدیت با موفقیت انجام شده است !

xlife
14-09-2010, 15:42
در تایپیک زیر دوستان شرح دادن اما کامل وجامعه نیست :

این هم یک روش دیگه

آپديت باياس كارت گرافيك
شما اول به يك فلش به اسم NvFlash احتياج داريد توي این لینک پيدا مي كنيد

و يك فايل باياس كه كم حجم هم هست احتياج داريد توي بعضي از سايتها هست مثلا توي آدرس زير مي توانيد پيدا كنيد

فايلهايي كه گرفتيد را بياوريد روي CD يا روي فلاپي Restart كنيد و بعد برويد توي DOS با CD Boot
فرض كنيد Lord فلشمون هست و theOne هم فايل باياس، فايل باياس يا Bin هست يا Rom
چون بعضي از مدلهاي گرافيك باياسشون قفل است
مي نويسيم Lord –r و محافظت برداشته مي شود پارامتر –w اگر بنويسيم دوباره محافظت مي شود
بعد از نوشتن Lord –r
مي نويسيم Lord theOne.rom بين Lord و theOne فاصله هست
بعد از چند لحظه باياس گرافيك Update مي شود
يا با استفاده از برنامه NiBiTor مي توان يك باياس جديد ساخت

اگر باياس مورد نظر را در اينترنت نبود با استفاده از اين برنامه مي توانيد مشكل خود را حل كنيد باياس جديد درست كنيد
همانطور كه مي بينيد در شكل

برنامه را اجرا كنيد
1- به قسمت Tools مي رويد و گزينه Read Bios را مي زنيد
تا شكل شماره 4 ظاهر شود
و بعد گرافيك مورد نظر خود را انتخاب مي كنيد و OK بزنيد

دوباره به Tools برويد و گزينه Read Bios را بزنيد شماره 9 فعال شده و Read into NiBitor را بزنيد

همانطور كه ديديد شماره 10 و 11 فعال مي شود

بعد شماره 12 File را بزنيد و گزينه Save Without Checksum… را بزنيد با باياس خود را Save كنيد
حالا يك باياس جديد داريد و مي توانيد آپديت كنيد

توجه داشته باشد شما مي توانيد يك باياس قويتر براي گرافيك خود تهيه كنيد با استفاده از اين برنامه مي توانيد هسته گرافيك يا تامينگ يا... گرافيك خود را تغيير بدهيد براي مبتديها پيشنهاد نمي كنم در ضمن گرافيك هم بايد قدرت داشته باشد حرفه اي باشد

براي ATI
اول بايد فايل فلشش را به نام FlashRd را از سايت زير بگيريد

بعدش بازش مي كنيد اول فلاپي را در فلاپي درايو قرار دهيد بعد برنامه را اجرا كنيد تا بروي فلاپي ديسك بريزد اطلاعات را بعدش باياس گرافيك خود را بهش اضافه كنيد
اينهم مخصوص ATI

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید (
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید)
بعد به داس مي رويد من چون دسترسي به گرافيك ATI نداارم نمي تونم بگم چكار كنيد ولي از دستور زير استفاده كنيد
در داس بنويسيد Flashrom EsmeBios.Binيا
از برنامه ATIflash استفاده كنيد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید (
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید)
از دستور زير
atiflash -p 0 EsmeBios.bin
منبع:
[][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][/code

************************************************** *************************************
اموزش کامل آپدیت کارتهای گرافیکی ATI

از این لینک برنامه ATIFLASH رو دانلود کنید:

از این لینکم که کلکسیون جدید ترین ورژن بایوس کارتها هستش,بایوس کارت مورد نظرتو دانلود کنید:

بعد دانلود یه فلاپی رو فرمت کنید.

بعد بصورت Boot درش بیارین.

اسم فایل بایوس جدید رو هم Rename کنید مثلا بزارین ati.bin و داخل فلاپی کپی کنین.

ATIFLASH رو از حالت Zip درش بیارین و با تموم متعلقاتش داخل فلاپی کپی کنین.

بعد کپی کردن داخل فلاپی بصورت زیر میشه.

بعد سیستم رو ریست کنید و از طریق بایوس مادربورد بوت اول رو بزارین رو فلاپی و بایوس رو Save کنین.

در این صورت فلاپی بوت میشه و طبق تصویر زیر باید این دستور رو تایپ کنین.

atiflash -s 0 new.bin (با این دستور از بایوس قبلی که رو کارت بوده Backup میگیریم)

Enter کنید و چند لحظه صبر کنید.

بعد با این دستور بایوس جدید رو بریزید.

atiflash -p 0 ati.bin

Enter کنید و چند لحظه صبر کنید.

بعد سیستم رو ریست کنید و کار تمومه و میتونید بوسیله GPU-Z تغییرات رو مشاهده کنید.

نکات مهم:

1-موقع دانلود بایوس حتما به فرکانسهای نوشته شده و برند کارتتون توجه کنید.

2-احتمال داره ورژن بایوسی با مدل یا برد شما مچ نباشه که ATIFLASH اروری رو بهتون اعلام میکنه.

3-اگه در هنگام آپدیت مشکلی برای کارت شما پیش اومد من چیزی رو گردن نمیگیرم.

xlife
14-09-2010, 18:01
cmos: complementary metal oxide semi-conductor منظور به تکنولوژی ساخت bios شما است که تشکیل شده از ترانزیستور های nmos و pmos که چون مطلب طولانی میشه از توضیح بیشتر خودداری میکنم حافظه کوچک است که روی مادر برد قرار گرفته و برای ذخیره پیکر بندی کامپیوتر می باشد به معنای Clear کردن بایوس هست. یعنی صفر کردن.این پاکسازی با تغییر جایگاه جامپر و یا با اتصال کوتاه روی مادر برد یک پیچ گوشتی سر پهن انجام می شود جایگاه دقیق این جامپر یا پین بسته به مدل مادر برد می باشد که شما باید جای آنرا پیدا کنید ( معمولاٌ عبارت clear cmos یا ccmos یا clrtc کنار آن نوشته شده . به هر حال هر مدار الکتریکی نیازمند تغذیه میباشد برای ذخیره اطلاعات. اگر ما باتری مادربرد را به هر طریق استفاده از جامپر، یا جدا کردنش از مادربرد، از مدار خارج کنیم. اطلاعات بایوس به حالت کارخانه باز خواهد گشت.اطلاعات درون بایوس در حقیقت اطلاعات پایه سیستم هستند، که به روز نبودن اون مشکل آفرین خواهد شد. برای به روز کردن بایوس کافی هست به کمک نرم افزار خود CD همراه مادربردتون عمل کنید. برنامه مذکور بسیار ساده هست،
الان در ساخت مدار های مجتمع (integrated circuits) از این تکنولوژی استفاده میشه که ساختن مدارهای flip-flop (مدارهای پایه ی ساخت حافظه ram) و مدار های flash memory هم جزو کاربرد های اون هست.
در mother board های قدیمی تر از حافظه ای مانند ram برای bios استفاده میشد که همونطور که میدونید اگه جریان الکتریسیته اش قطع بشه پاک میشه، برای رفع این مشکل در این mother board ها یک باطری لیتیم قرار میدن که هم منبع الکتریسیته برای پاک نشدن حافظه bios باشه و هم منبع جریان ساعت سخت افزاری سیستم باشه( همون که ساعت سیستم عاملتون هم با اون کار میکنه)
در چند سال اخیر البته این سیستم عوض شده. با پیشرفت تکنولوژی flash الان از این نوع حافظه برای ساخت bios استفاده میکنن که برای نگه داشتن اطلاعات نیازی به جریان الکتریسیته نداشته باشه و کار باطری که هنوز روی mother board ها مونده همون تغذیه ی ساعت هست.
بعد از اینکه bios ها از فلش استفاده کردن یه سری مباحث امنیتی(ویروس bios)جدیدی مطرح شد که باز به خاطر اطاله ی کلام از ذکرشون خودداری میکنم ولی نتیجه این شد که bios سیستم رو duplicate کردن یعنی یک حافظه فلش هست که کامپیوتر شما میتونه ازش بخونه و روش بنویسه( به خاطر اینکه سیستم عامل روی جاهای خاصی از بایوس مینویسه و ازش میخونه ) و یک حافظه ی دوم که کپی از حالت اولیه ( قبل از نصب سیستم عامل) حافظه اول هستش و قابل نوشتن نیست و فقط قابل خوندن هست و یک سری اطلاعات این دو حافظه قبل از boot شدن سیستم با هم تطابق داده میشه که یک دفعه یک ویروس یا در اثر اشتباه مطالب اصلی روی bios اصلی تغییر نکرده باشه، اگه هنگام این چک اختلافی در دو bios دیده بشه سیستم پیغام خطا در bios check میده ( مثل همونی که شما دیدین) و دیگه سیستم لود نمیشه.
البته بعضا اشکالات سخت افزاری هم باعث ایجاد این اشکال میشن
اگراحتمالا میخواین بایوس Upfdate کنید نه اینکه فقط اون را صفر کنید و مثلاً پسورد را پاک کنید. باید سیستم را به کمک باتری یا جامپر کاملاً در حالت CMOS بزارید و بعد از تمام شدن کار و خاموش کردن سیستم باتری را بزارید.

اگر سیستم را از برق بشکید که هر چی روی بایوس خودشن ریختید (مثلاً از اینترنت) با کشیدن برق سیستم پاک خواهد شد باز. و با گذاشتن باتری انگار هیچ کاری رخ نداده
اگه باطری رو در آوردید حداقل 30 ثانیه صبر کنید در ضمن برق کیس هم قطع باشه .
پیش بسوی پاک سازی:
پاکسازی جامپرهای cmos با تغییر جایگاه جامپر
پاکسازی پینهای cmos با یک پیچ کوشتی سر پهن پینها را اتصال کوتاه کنید
پاکسازی پدهای cmos با یک پیچ کوشتی سر پهن پدها را اتصال کوتاه کنید
شیوه کار همیشه یکسان است توجه داشته باشید که هنگام این کار حتماٌ‌کامپیوتر خاموش باشد و کابل برق را از پریز بکشید . هنگام اتصال پین و یا پد پیچ گوشته را مدت دوثانیه در حالت اتصال نگه دارید و یا جامپرها را بعد از دوثانیه به جایگاه اصلی خود بر گردانید و دوباره کامپیوتر را روشن کنید

xlife
14-09-2010, 18:34
اقا جلال بنده مدیون شمام توی این تحقیقاتی که انجام دادم به چیزهای جالبی برخورد کردام که شاید بیشتر مشکلات کامپیوترم سرمنشاشون اون باشه واین به لطف مدیر ومتخصص کاردانی مثل شماست اگه مشکلی نیست به سئوالات زیر پاسخ بداید
متشکرم
1--درایورsata chipset, lan chipsetنسخه مادربورد خودموکهAsus P5E3 Deluxe wifiهستش چطور پیدا کنم ودرموردnd bios from both msi and theتوضیح بداید
2- and use stableچیست وکارش چی هست چطور استفاده بکنم
4. unplug certain unnecessary devices and plugs, such as dvd drive and internal usنفهمیدم
5. changed between 2 crt vga monitors and 1 lcd dvi monitor. یعنی من اگه مانیتورcrt هست رو lcd امتحان بکنم
چند نکته که الفبا شو میگم:
الف: در مورذ اپدیت بایوس مادربورد باید بگم که من یک مشکل خاصی دارم واون اینکه در ابتدای بوت شدن از من میخواد دو کلید بزنم یکی F1ودیگریF2که ناشی از استفاده و پاکسازی CMOSهست اما مشکل اینجاست که به احتمال زیاد باطری مادربورد سوخته اخه اگه تو تنضیمات مادربورد چیزی رو دستکاری کنم وگزینهSAVEرو بزنم صفحه سیاه میشه و کامپیوتر همچنان روشنه که ناشی از اپدیت نبودن BIOSمادربورد هستش و من باید CMOSیا همون جامپر رو جابجا کنم تصویر بیاد این مشکلات و سوختن باطری باعث نمیشه در اپدیتBIOSمادربورد و کارت گرافیک با مشکلی روبرو بشم
ب: گرافیک من در اول کار شناسایی نمیشد اما من از روش پاکسازی CMOS یا جابجا کردن جامپر به مادربورد شناسوندمش بعضی مواقع تصویر سیاه میشه اما کامپیوتر همچنان روشنه که باید از روش پاکسازی CMOS یا جابجا کردن جامپر تصویر رو بیارم این مشکل گرافیک باعث نمیشه که در اپدیت BIOSکارت گرافیک و مادربورد با مشکلی روبرو بشم
باسپاس

Jalal
15-09-2010, 08:55
سلام
من نفهمیدم مشکل شما حل شد یا نه؟

این همه سوال رو من باید جواب بدم ؟

یخورده بیشتر تحقیق کنید به چیزای خوبی دست پیدا میکند مثل همین آپدیت بایوس

xlife
28-09-2010, 10:44
سلام دوستان مشکل گرافیک بنده به دلیل دمای حرارت بالا و استفاده زیاد و کشیدن کار از کارت گرافیک هست که باعث بوجوداومدن ایراد در رم کارت شده واین مشکل متأسفانه تا الان در حال حاظر در ایران با خرید یک کارت جدید یا تعویض اون ازطریق گارانتی برطرف میشه و در زمینه تعمیرات باید اونو به کارخانه سازنده اش فرستاد که با وجود هزینه حمل و نقل وتعمیرات روی هم رفته ارزشی نداره وبصرفه نیست
خسته نباشید