PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Manual Fan Cooling

Download Master
07-09-2010, 18:40
با سلام خدمت دوستان

تو این چند وقت که داشتم واسه خرید سیستم تو اینترنت میگشتم به اهمیت Cooling و تاثیری که تو Performance و Overclock میذاره پی بردم.
الان به این نتیجه رسیدم که بهترین کار برای Cooling به جای استفاده از محصولات آماده (مثل کیس های 100 هزار تومنی و ...) بهترین کار Manual Cooling هست.
تو این قسمت میخوام راجع به خنک سازی با فن تجربیات خود را در میان بذارم تا از دوستان چیز یاد بگیرم و اطلاعاتم زیاد بشه و از این اطلاعات استفاده کنیم.
البته یه اتفاق هم تو این قضیه باعث شد من این موضوع رو پی گیری کنم اونم از کار افتادن فن کارت گرافیکم و ناتوانایی گارانتی از دادن یک پره فن (که اصلا جای تعجب نداره :41:) و من مجبور شدم ریسک کنم و اولین بار از فن غیر مرجع استفاده کنم.
در پست های بعدی سعی میکنم انواع استفاده از فنها و تجربه شخصی خودم رو بیان کنم.
دوستانی که اطلاعات بیشتری دارند خیلی ممنون میشم اطلاعاتشون رو در میون بذارن فقط اطلاعاتشون رو خیلی مختصر و در حد کاربرد در عرصه کامپیوتر باشه.
توضیح اصطلاحات:
1-CFM : مهمترین فاکتور قدرت یک فن. CFM یعنی مقدار هوا بر حسب فوت مکعب بر زمان بر حسب دقیقه که از فن میگذره. هر چه CFM فن بالاتر باشه قدرت باددهی فن بالاتره . نکته مهم این است که CFM بر حسب مساحت نیست یعنی اگر دو فن با CFM یکسان وجود داشته باشند یکی کوچکتر یکی بزرگتر هر دو یک مقدار باددهی دارند و مثلا فن بزرگتر باد بیشتری تولید نمیکند.
CFM فنها از حدود 10 هست تا 100 (از 100 بالاتر هم هست ولی سخت پیدا میشود و بیشتر کابرد صنعتی دارند)
2- اندازه : فن ها اندازه های مختلفی دارند ولی استاندارد های استفاده شده اینها هستند.
7 سانتی 8 سانتی و 12 سانتی و 14 سانتی و 25 سانتی
که فن های 7 برای قطعات داخلی (مثل گرافیک) و فن های 12 و 25 سانتی برای کیس استفاده میشوند.
3-Noise : صدای فن است که از حدود 10db تا 100db متغیر است که 10 دسی بل به خاطر صدای محیط اصلا شنیده نمیشود و 100 دسی بل هم صدای جاروبرقی میده
4- RPM : دور در دقیقه . این معیار هیچ ربطی به قدرت باددهی فن ندارد و هرچه فن بتواند با RPM پایینتر به CFM بالاتری دست یابد بهتر است . زیرا بالا بودن RPM معمولا باعث افزایش مصرف و صدای فن میشود و عمر مفید آن را کاهش میدهد.
5- نوع ساخت : فنها انواع مختلفی دارند که به دو دسته کلی Direct , گریز از مرکز (حلزونی)
تقسیم میشوند. نوع Direct همان فنهای معمولیست (مثل هواکش) و حلزونی فن کولر آبی است که مناسب هوادهی در مسیر خاصی است.