PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : گازو پر کنم یا نه؟!

Reza Razor
05-09-2010, 10:47
سلام
من عادت دارم اکثرا در تمام دنده ها گاز رو خیلی پر کنم بعد دنده رو عوض کنم
یعنی با پراید از 3500 یا 4000 کمتر عوض نمیکنم البته دنده 1 شاید کمتر (مثلا روی 3000)
میخوام بدونم مصرف سوخت در این حالت بیشتر میشه یا کمتر
به موتور بیشتر فشار میاد یا کمتر
آخه شنیده بودم زود دنده عوض کردن باعث میشه موتور ماشین بمرور زمان خفه کنه یا یه همچین چیزی !!!
کسی میتونه راجع بهش یکم توضیح بده ؟
مرسی

daneshjooyan
05-09-2010, 18:40
آقايون اساتيد لطفا اين سوال رو جواب بديد چون سوال من و شايد خيلي از ديگران هم باشه
ممنون

mohammad_s7201
05-09-2010, 20:27
اره سوال منم هست. البته من دیگه پدر ماشین رو دراوردم. اگه زیاد گاز ندم راه نمیره :31:

Grand
05-09-2010, 22:17
اصولاً شما باید بین دور موتور 3000 الی 3500 دنده رو تعویض کنید، این حالت نرمال هست و کمتر از این نباید باشه.
به رانندگان کم تجربه پیشنهاد میشه برای تعویض دنده به دور موتور دقت کنند چون درک درستی از زمان تعویض دنده ندارند. اما رانندگان با تجربه نیاز به نگاه کردن به شاخص دور موتور ندارند و از روی صدای موتور متوجه زمان تعویض دنده (همان 3000 الی 3500) می‏شوند.
دور موتور‎های بالا معمولاً برای شتاب گیری مخصوصاً زمان سبقت استفاده میشوند و نباید همیشه از دور بالا استفاده کرد. استفاده همیشگی از دور موتور بالا (5000 الی بالاتر) باعث استعلاک زیاد و کوتاه شدن عمر مفید قطعات موتور خواهد شد.

daneshjooyan
06-09-2010, 13:43
حالا برعكسش چي؟؟؟ يعني روش صحيح دنده كم كردن در مواقع لازم به چه صورت هست؟؟؟ در مورد ماشين پرايد
دنده معكوس دقيقا چجوري هست؟؟؟

Grand
06-09-2010, 17:43
خوب ما در دو زمان نیاز به افزایش دور موتور داریم که از طریق تعویض دنده انجام میشه. اول زمانی هست که قصد گرفتن شتاب رو داریم و دوم زمانی هست که سرعت ماشین کاهش پیدا میکنه و دور موتور به 2000 و پایین‏تر می‎سه. معمولاً با تعویض دنده از سبک به سنگین‏ بین 1000 تا 2000 دور به گردش موتور افزوده میشه. با این حساب شما زمان شتاب گیری اگر فرضاً با دنده 4 و دور موتور 3000 دور، دنده رو معکوس کنید دور موتور شما به حدود 5000 میرسه و این باعث شتاب گرفتن اتومبیل شما می‎شه و در نتیجه افزایش سرعت رو در بر خواهد داشت.

arman486
12-09-2010, 19:49
هر چي گاز بيشتر بديد مصرف بنزين شما بيشتر ميشه شما روي 3500 دنده ها رو عوض كن

babak_gww
23-10-2010, 22:00
من راننده دیدم دنده 2رو با 40 تا سرعتو 4500 تا 5000 تا دور موتور میرونه ... میگم چرا نمیزنی 3 ماشین ترکید... میگه مصرف سوخت زیاد میشه!!!!!!!!!!!! :31:

---------- Post added at 10:00 PM ---------- Previous post was at 09:57 PM ----------

البته من بعضی وقتا به قول دوستان نیدفور اسپیدی دنده عوض میکنم... یعنی میزارم دور موتور تا 7000 هم بره
ولی خداییش هیجان میاره و باعث تخلیه ی عصبانیت میشه ،شدیدا :31:
ماشین باباست دییییگه ... با مال خودم رعایت میکنم :31:

pooria-ir
23-10-2010, 22:38
من راننده دیدم دنده 2رو با 40 تا سرعتو 4500 تا 5000 تا دور موتور میرونه ... میگم چرا نمیزنی 3 ماشین ترکید... میگه مصرف سوخت زیاد میشه!!!!!!!!!!!! :31:

---------- Post added at 10:00 PM ---------- Previous post was at 09:57 PM ----------

البته من بعضی وقتا به قول دوستان نیدفور اسپیدی دنده عوض میکنم... یعنی میزارم دور موتور تا 7000 هم بره

شما با کدوم ماشینی دیدی که تو 40تا دنده 2 دور موتور رو 4500،5000 باشه ؟
البته راننده هم بیراه نگفته،چه با ماشین دنده مرده بری (دور موتور پایین) و چه دور موتور خیلی بالا،هر دو روی مصرف سوخت تاثیر منفی میزاره

با چی 7000 تا پر میکنی ؟ :دی

shifter
23-10-2010, 22:57
-
الته من بعضی وقتا به قول دوستان نیدفور اسپیدی دنده عوض میکنم... یعنی میزارم دور موتور تا 7000 هم بره
اره واقعا...جيگر ادم خنك ميشه!( عجب تشبيهي:31:)
البته اگه عادت ادم بشه(مثل من) خيلي بده و پدر ماشينو در مياره...
من ديگه 1 و 2 رو قشنگ رو 6000 تا 6500 عوض ميكنم...:13:
البته به قول شما
ماشین باباست دییییگه ...
:31:

bahman-v
23-10-2010, 23:00
من خودم همون 3500 الی 4000 پر میکنم و مشکلی هم نبوده ولی همون 3000 تا 3500 به نرم بهتر باشه .

babak_gww
24-10-2010, 14:53
شما با کدوم ماشینی دیدی که تو 40تا دنده 2 دور موتور رو 4500،5000 باشه ؟
البته راننده هم بیراه نگفته،چه با ماشین دنده مرده بری (دور موتور پایین) و چه دور موتور خیلی بالا،هر دو روی مصرف سوخت تاثیر منفی میزاره

با چی 7000 تا پر میکنی ؟ :دی

پژو ! روآ !!! دنده 2 رو وقتی رسید رو 3500 باید بزنی 3 دیگه ... وقتی نمیزنن بعضیا ماشین سرعش از 50 - 45 بیشتر نمیشه که .. از اون ورم هوار میزنه آخ موتورم

من با هر ماشینی که بگی 7000 تا پر کردم ... پیکان 83 ! - 405 - 206 - زانتیا

babak_gww
24-10-2010, 15:00
اره واقعا...جيگر ادم خنك ميشه!( عجب تشبيهي:31:)
البته اگه عادت ادم بشه(مثل من) خيلي بده و پدر ماشينو در مياره...
من ديگه 1 و 2 رو قشنگ رو 6000 تا 6500 عوض ميكنم...:13:
البته به قول شما
:31:

نه اتفاقن ... ما سال 83 یه پیکان داشتیم اونموقع صفر بود
دقیقا یادمه همیشه همینطوری باهاش رانندگی میکردم

زد بعد یه سال میخواستیم بفروشیمش ... هرکس باهاش یه دور میزد واسه خرید میگفت : لامسب عجب شتاب و نفسی داره :31: چیکارش کردین

Dark.Life
24-10-2010, 16:59
پژو ! روآ !!! دنده 2 رو وقتی رسید رو 3500 باید بزنی 3 دیگه ... وقتی نمیزنن بعضیا ماشین سرعش از 50 - 45 بیشتر نمیشه که .. از اون ورم هوار میزنه آخ موتورم

من با هر ماشینی که بگی 7000 تا پر کردم ... پیکان 83 ! - 405 - 206 - زانتیا

البته 206 و 405 فک میکنم رو 6500 یا حتا کمتر کات آف میکنن و بیشتر از این بالا نمیره!
پیکانم حداکثر توانش زیر 4000 باید باشه گشتاورم شاید طرفای 2500 و عملاً بعد از دور موتور 4000 توان و گشتاور بشدت افت میکنن و دیگه بترکونه تا 5500 بره ... 7000 یکم غیر قابل باوره!!
حتا خلاصم باشه فک نمیکنم تا 7000 بره!!
البته اگه انژکتوری باشه که احتمالاً کات آف میکنه!

shifter
24-10-2010, 21:24
نه اتفاقن ... ما سال 83 یه پیکان داشتیم اونموقع صفر بود
دقیقا یادمه همیشه همینطوری باهاش رانندگی میکردم

زد بعد یه سال میخواستیم بفروشیمش ... هرکس باهاش یه دور میزد واسه خرید میگفت : لامسب عجب شتاب و نفسی داره :31: چیکارش کردین
من با سمند:31:
تاييد ميكنم...البته اگه از اول با ماشين اينطور تا بشه(حالا نه تا دور 6000 هزار ....تا همون 4500 تا 5000) ماشين خيلي پرشتاب بار مياد:31:

البته 206 و 405 فک میکنم رو 6500 یا حتا کمتر کات آف میکنن و بیشتر از این بالا نمیره!

اره ...من همش ميخواستم اين كات افو تجربه كنم ميترسيدم...اخرش يه بار دلو زدم به دريا و تا رد لاين رسوندمش كه بعدش ديگه گاز نخورد!!:31: تجربه جالبي بود...

babak_gww
24-10-2010, 23:33
پیکانم حداکثر توانش زیر 4000 باید باشه گشتاورم شاید طرفای 2500 و عملاً بعد از دور موتور 4000 توان و گشتاور بشدت افت میکنن و دیگه بترکونه تا 5500 بره ... 7000 یکم غیر قابل باوره!!
حتا خلاصم باشه فک نمیکنم تا 7000 بره!!

جای اینکه چونه میزنی بشین پشت یه پیکان انژکتور عملا تجربه کن

آلانم با زانتیا همین کارو میکنم ...اونی که شما میفرمایید برا سرعت هستش نه دور موتور ... هرچند میگن واسه انژکتور خطریه اینقدر پرگاز کنی ... خلاصه آخرش میترکیم :31:
یکی از دوستام این محدودیت رو با یه نرم افزار برمیداره
یکی دیگه از دوستام یه بنز cls 350 داره که محدودیت سرعت داشت و از یه سرعتی بالاتر نمیرفت یعنی گاز نمیخورد
درستش کرد واسش

Dark.Life
25-10-2010, 00:24
جای اینکه چونه میزنی بشین پشت یه پیکان انژکتور عملا تجربه کن

آلانم با زانتیا همین کارو میکنم ...اونی که شما میفرمایید برا سرعت هستش نه دور موتور ... هرچند میگن واسه انژکتور خطریه اینقدر پرگاز کنی ... خلاصه آخرش میترکیم :31:
یکی از دوستام این محدودیت رو با یه نرم افزار برمیداره
یکی دیگه از دوستام یه بنز cls 350 داره که محدودیت سرعت داشت و از یه سرعتی بالاتر نمیرفت یعنی گاز نمیخورد
درستش کرد واسش

شما ظاهراً یه مقدار اطلاعاتت پایینه البته ببخشیدا !!
اون بحث سرعت که تو ماشینای خاصی مثله بنز و bmw هست که تا 250 کیلومتر محدود شدن
کات آف یه چیز دیگست که ربطیم به سرعت نداره حتا شما اگه خلاص کنی گاز بدی دور موتور بیشتر از یه حدی بالاتر نمیره
مثلاً کات آف پراید 6200 هست ... 206 هم همین حدوده یکم بیشتر
405 هم باید همین حدوداً باشه
پیکانم که بحث نمیکنم!

babak_gww
25-10-2010, 12:37
آقا شما راست میگی ... من اطلاعاتم پایینه
ولی تجربم بالاست ... بشین امتحان کن بعد بیا نطق کن ... البته ببخشیدا !!

babak_gww
25-10-2010, 12:43
شما ظاهراً یه مقدار اطلاعاتت پایینه البته ببخشیدا !!
اون بحث سرعت که تو ماشینای خاصی مثله بنز و bmw هست که تا 250 کیلومتر محدود شدن
کات آف یه چیز دیگست که ربطیم به سرعت نداره حتا شما اگه خلاص کنی گاز بدی دور موتور بیشتر از یه حدی بالاتر نمیره
پیکانم که بحث نمیکنم!

شما خودت میگی کات آف پراید 6200 هستش ... 206 بیشتر ... حالا من میگم با 405 و الانم با زانتیا تا 7000 میکنم این کارو میای میگی نه اینطور نیست

برای پیکانم دنده 1 راحت تا 6500 میره دنده 2 یه خورده کمتر و دنده 3 و 4 رو نهایتن 5000 بره

shifter
25-10-2010, 12:54
پیکانم که بحث نمیکنم!
من مال سمندو ميدونم فقط كه اگه درست يادم باشه دور 6500 كات افش هست(گفتم خودم كه تجربش كردم) و چون 405 هم موتورش مثل سمنده بايد مثل هم باشن ديگه!

rambo_1386
25-10-2010, 15:38
آقا آخرش چی شد به ماشین آسیب میرسونه یا نه؟؟؟:13:
من که دهن اسپورتیج سرویس کردم میندازم رو تیپ ترونیک با دنده 2 ، 120 تا دقیقا پر میکنم!!!:31: خیلی حال میده آدم واقعا تخلیه میشه من همیشه این لحظه ها یاد نیدفوراسپید میوفتم !!!:31: سرعت که یه خورده از 120 میره بالا خودش اتومات میزنه رو 3 البته یه صدای عجیبی هم میده انگار دنده واسه چند لحظه درست عوض نمیشه خلاصه یه صدای عجیبی میده و اتومات میره روی 3 !!!:13:

زد بعد یه سال میخواستیم بفروشیمش ... هرکس باهاش یه دور میزد واسه خرید میگفت : لامسب عجب شتاب و نفسی داره
منم اینو شنیدم و چندتا از رفیقام دیدن یکی از رفیقام هم که موتور داره همینجوری باهاش گاز داده الان شتابش عالیه واقعا رانندگی با دور بالا شتاب زیاد میکنه؟! یا اینا شانسی بودن!!!:31:

soheilsh
25-10-2010, 16:02
آقا آخرش چی شد به ماشین آسیب میرسونه یا نه؟؟؟:13:
من که دهن اسپورتیج سرویس کردم میندازم رو تیپ ترونیک با دنده 2 ، 120 تا دقیقا پر میکنم!!!:31: خیلی حال میده آدم واقعا تخلیه میشه من همیشه این لحظه ها یاد نیدفوراسپید میوفتم !!!:31: سرعت که یه خورده از 120 میره بالا خودش اتومات میزنه رو 3 البته یه صدای عجیبی هم میده انگار دنده واسه چند لحظه درست عوض نمیشه خلاصه یه صدای عجیبی میده و اتومات میره روی 3 !!!:13:

منم اینو شنیدم و چندتا از رفیقام دیدن یکی از رفیقام هم که موتور داره همینجوری باهاش گاز داده الان شتابش عالیه واقعا رانندگی با دور بالا شتاب زیاد میکنه؟! یا اینا شانسی بودن!!!:31:

ماشین خارجی هیچ اتفاقی براش نمی افته ... خیالت راحت . من هم با سورنتو پسر عموم یه یه ماهی گاز و گوز خفن دادم . خیلی حال داد ...
این فشار و... که به ماشین فشار میاد برا پیکان 57 به پایین هستش ... نه ماشین مدل بالا
در ضمن تعویض به موقع روغن هم تاثیر بسیار زیادی بر طول عمر موتور داره ...

pooria-ir
25-10-2010, 16:48
شما خودت میگی کات آف پراید 6200 هستش ... 206 بیشتر ... حالا من میگم با 405 و الانم با زانتیا تا 7000 میکنم این کارو میای میگی نه اینطور نیست

برای پیکانم دنده 1 راحت تا 6500 میره دنده 2 یه خورده کمتر و دنده 3 و 4 رو نهایتن 5000 بره

دوستمون dark.life درست میگه
لطفا اطلاعات غلط ندید
کات آف حداکثر میزان دور موتور خودروی انژکتوری هستش برای جلوگیری از فشار بیش از حد به موتور
اونی که شما میگی محدودیت سرعته که روی برخی از خودرو ها قرار میدن با کات آف کاملا متفاوته
ضمنا 405 و سمند حداکثر دور موتورش روی 6500 هستش و کات آف میکنه،نمیدونم شما چجوری 7000 پر کردی !!!

shifter
25-10-2010, 17:44
ماشین خارجی هیچ اتفاقی براش نمی افته ... خیالت راحت . من هم با سورنتو پسر عموم یه یه ماهی گاز و گوز خفن دادم . خیلی حال داد ...
..
چرا اتفاقي براش نيوفته؟
دوستم با سوناتا دقيقا همين كاري كه امير ميكنه رو انجام ميده الان ماشينش داغوون شده...ديگه اتوماتيك هم كه عوض ميكنه هم تكون ميده به ماشين هم ديگه هوشمنديش قاطي شده! يه بار رو 2000 عوض ميكنه يه بار رو 6000!!:31:

farshad bugatti
25-10-2010, 18:27
آقا آخرش چی شد به ماشین آسیب میرسونه یا نه؟؟؟

واقعا رانندگی با دور بالا شتاب زیاد میکنه؟! یا اینا شانسی بودن!!!:دی

من گفته بودم پست نمیدم اما دیگه اینو ناچارن میدم!
قدیما (البته الانا هم) بعضی ها اعتقاد بر این داشتند که هر چقدر ماشینو پر گاز برونی نفسش وا میشه! الان در بین دوستانم دیدم که پرگاز میرونن و دلیلش رو پرسیدم گفتن که نمیخوان ماشین تنبل بار بیاد!!!
یه نکته ای رو باید بگم اینکه ماشین هنجره نیست که هر چقدر داد بزنی صدا وا بشه:دی
موتور مکانیکی چه ماشین باشه و یا چیز دیگه ای باشه کلا اگه سریع کار کنه استهلاکش زیاد میشه و زود از کیفیت میوفته و زود به تعمیر احتیاج پیدا میکنه!
اگه ماشینو پر گاز برونی عمر قطعات کم میشه! یعنی هر کس که دور موتور رو از 3 - 3.5 بالاتر نیاره تو هر ماشینی چه پیکان باشه چه سوناتا! واقعا میتونم بگم عمر ماشین چندین برابر میشه!

rambo_1386
25-10-2010, 18:36
چرا اتفاقي براش نيوفته؟
دوستم با سوناتا دقيقا همين كاري كه امير ميكنه رو انجام ميده الان ماشينش داغوون شده...ديگه اتوماتيك هم كه عوض ميكنه هم تكون ميده به ماشين هم ديگه هوشمنديش قاطي شده! يه بار رو 2000 عوض ميكنه يه بار رو 6000!!:31:
آرش جدی میگی؟ فکر نکنم اینجوری باشه چون اگه فشار بیش از حد باشه خودش دندرو عوض میکنه فکر کنم حرف سهیل درست باشه:13:
راستی حالا که بحث تخته گاز اینا شد یه سوال اساسی دارم من تابستون با همین اسپورتیج با رفقا زدیم به دل طبیعت (جای همگی خالی:46:) بعد خواستم از 4wd ماشین استفاده کنم ببینم قدرتش چقدره!!!:13:یه کوه دیدم که هیچ اثری از جاده نبود دل زدم به دریا از همون پایین سرعت برداشتم تا وسطاش خیلی خوب اومد ولی رفته رفته که شیب زیاد میشد سرعت کم میشد یه جمعیت خفن هم اون بالا نگاه میکردن ببینن میاد بالا یا نه:31: خلاصه بدجوری استرس داشتیم آخراش دیگه پدال گاز تا ته فشار دادم تقریبا یه 3 دقیقه ای با سرعت 1 - 2 کیلومتر حرکت کرد که آخرش قله رو فتح کردیم!!!:21: خودم تقریبا مطمئنم دهن ماشین اساسی سرویس شده :31: حالا نظر شما چیه؟؟؟این فشار چقدر به خودرو آسیب میرسونه؟!:13: فقط همینو بگم ماشین اون 3 دقیقه آخر بدجوری به نفس نفس افتاده بود سرعتش هم خیلی کم بود دیگه نمیکشید بره بالا!!!!
ولی آخرش ملت کف کردن!!!:27:
هیچ وقت با ماشینای سواری اینجوری حال نکرده بودم!!!:31:

---------- Post added at 06:36 PM ---------- Previous post was at 06:33 PM ----------

واقعا میتونم بگم عمر ماشین چندین برابر میشه!
اونوقت شتابش چی ؟؟؟ حتما اینجوری شتاب کمتر میشه درسته؟!:13:
چندتا از رفیقام که سمند 405 دارن همه تو کار دور بالان کاری با خرجش ندارم ولی انصافا شتابشون عالیه!!!!:13:

shifter
25-10-2010, 18:59
چندتا از رفیقام که سمند 405 دارن همه تو کار دور بالان کاری با خرجش ندارم ولی انصافا شتابشون عالیه!!!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اره ديگه...
-----------------
اين كه اينجور كار كردن با ماشين استهلاكشو بالا ميبره و عمر قطعات موتور كم ميشه كه كاملا مشخصه...
اما اينكه بعدش ماشين سرحال بار مياد حقيقت داره!

rambo_1386
25-10-2010, 19:04
خوب نمیشه یه جوری هم عمر قطعات کم نشه شتاب زیاد شه اصلا آرش مطمئنی اینجوری عمر قطعات کم میشه؟! شاید طرف با دور موتور بالا میره ولی روغن خودرو سر وقت عوض نمیکنه مثلا من خودم خیلیارو میشناسم خیلی خوب با ماشین میرن ولی ماشینشون داغونه!!!:13:

vb-sosol
25-10-2010, 19:29
ببینید موتور ماشین که بازوی آدمی زاد که نیست هر چه باهاش کار کنی ورزیده تر بشه
بابا این آهن بیچاره که زرنگ شدن و خفن شدن که حالیش نیست
این حرف که هر چی ماشین رو پر گاز تر رانندگی کنی زرنگ بار میاد از اساس غلط می باشد
دور موتور 3000 تا 3500 بهترین موقع برای تعویض دنده هست

farshad bugatti
25-10-2010, 21:50
اونوقت شتابش چی ؟؟؟ حتما اینجوری شتاب کمتر میشه درسته؟![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](19).gif

اين كه اينجور كار كردن با ماشين استهلاكشو بالا ميبره و عمر قطعات موتور كم ميشه كه كاملا مشخصه...

دوست ندارم تکراری صحبت کنم اما پستم رو نقل قولمیکنم تا یه بار دیگه بخونید!

من گفته بودم پست نمیدم اما دیگه اینو ناچارن میدم!
قدیما (البته الانا هم) بعضی ها اعتقاد بر این داشتند که هر چقدر ماشینو پر گاز برونی نفسش وا میشه! الان در بین دوستانم دیدم که پرگاز میرونن و دلیلش رو پرسیدم گفتن که نمیخوان ماشین تنبل بار بیاد!!!
یه نکته ای رو باید بگم اینکه ماشین هنجره نیست که هر چقدر داد بزنی صدا وا بشه:دی
موتور مکانیکی چه ماشین باشه و یا چیز دیگه ای باشه کلا اگه سریع کار کنه استهلاکش زیاد میشه و زود از کیفیت میوفته و زود به تعمیر احتیاج پیدا میکنه!
اگه ماشینو پر گاز برونی عمر قطعات کم میشه! یعنی هر کس که دور موتور رو از 3 - 3.5 بالاتر نیاره تو هر ماشینی چه پیکان باشه چه سوناتا! واقعا میتونم بگم عمر ماشین چندین برابر میشه!

من خودم ماشین رو از دست کسی میخرم که صاخب قبلیش بهش کمتر فشار اورده باشه!
مثلا یه مثالی میزنم دوتا پرشیا رو در درنظر بگیر که هر دوتاشون 60 هزار کیلومتر کار کردن!
اولی پرگاز رونده شده و دومی اصولی و ملایم باهاش برخورد شده!
اگه یه تست سرعت و شتاب از هردوشون بگیری 100% دومی یعنی اونی که کمتر بهش فشار اومده پیروز میشه!

babak_gww
26-10-2010, 00:34
درسته که این فقط یه حرف که ماشین پر شتاب بار میاد
ولی عملا اینطوری میشه ... حالا دلیلش رو نمیدونم

شاید واسه اینه بعضیا تو دورای خیلی پایین دنده عوض میکنن و دنده مرده میدن
به مرور زمان نفس ماشین رو میبره ... حالا ما که اینکارو نمیکنیم اون اتفاق براش نمیوفته ، فکر میکنن نفس و شتاب ماشین زیاد شده در صورتی که زیاد نشده ... بلکه افت نکرده
:11:

farshad bugatti
26-10-2010, 15:37
درسته که این فقط یه حرف که ماشین پر شتاب بار میاد
ولی عملا اینطوری میشه ... حالا دلیلش رو نمیدونم

شاید واسه اینه بعضیا تو دورای خیلی پایین دنده عوض میکنن و دنده مرده میدن
به مرور زمان نفس ماشین رو میبره ... حالا ما که اینکارو نمیکنیم اون اتفاق براش نمیوفته ، فکر میکنن نفس و شتاب ماشین زیاد شده در صورتی که زیاد نشده ... بلکه افت نکرده
:11:
دلیل این که من دیگه تو این انجمن پست نمیدم! اینه که همچین نظر هایی رو میبینم نا امید میشم!
من دوساعته دارم توضیح میدم دلیل منطقی میگم شما باز حرف خودت رو میگی!
موفق باشید.

H.Operator
27-10-2010, 16:00
دلیل این که من دیگه تو این انجمن پست نمیدم! اینه که همچین نظر هایی رو میبینم نا امید میشم!
موفق باشید.
با سلام خدمت همگی دوستان عزیز:20:
من خودمون یک پراید داشتیم که با عموم خریده بودم و هر 2 مدل 82 بودن از اون کاربراتوریها.
من و پدرم عادت داریم با ماشین ملایم رانندگی کنیم و بشدت هم مراعات ماشین رو توی جاده میکردیم و حداکثر باهاش 110-120 میرفتیم اونم توی جاده خارج شهر و دندها رو حوالی 3000 عوض می کردیم ولی عموم عادت داشت بالای 4500 دندها رو عوض می کرد و باهاش 140-150 تا هم میرفت اگر الان ماشینش رو ببینید باورتون نمیشه شده مثل تراکتور همه جاش داغونه و موتورش اصلآ جون نداره و هر روزم یک جاش خراب میشه ولی پراید خودمون رو که همون 85 فروختیم به یکی از فامیلامون(اونم مثل خودم رعایت ماشین رو میکنه) هنوز اگر دروغ نگم مثل روز اوله و واقعآ هم شتابش از مال عموم بهتره و هم موتورش کمتر صدا میده و توی سرعت 100 تا هم بدون هیچ مشکلی راحت و بدون صدا میره(البته نگهداری ماشین هم خیلی مهمه مثلآ عوض کردن به موقع روغن موتور و مخصوصآ گیربکس که اکثرآ بهش اهمیتی نمیدن و تخلیه و عوض کردن آب رادیاتور و روغن ترمز که توی دفترچه خودرو بهش اشاره شده خیلی مهمه اینا رو حتمآ جدی بگیرید من خودم رشته دانشگاهیم شیمی هست و توی آزمایشگاه دیدیم که مواد شیمیایی بعد از اعمال حرارت چه طور فورمولاسیونشون تغییر می کنه و در نتیجه خواصشون عوض میشه).
اینا رو گفتم برای تایید حرفهای فرشاد جان همیشه سعی کنید علمی و منطقی نظر بدید نه از روی شنیدهای این و اون که اصلآ هم اطلاعاتی ندارن.
مثلآ همین که میگن اگر ماشین رو پر گاز برونی نفسش باز میشه مگه آخه اسبه که بافتهای ماهیچهاش تقویت بشه و خونرسانی بهتر بشه و قویتر بشه بابا ماشین آهنه هیچ تغییر نمی کنه به خدا اینا همش حرف بی دلیله و از نظر علمی هیچ توجیهی نمیشه براش پیدا کرد.
بعدشم کسی که همیشه پر گاز میرونه هر وقت پیشش بشینی فکر میکنی ماشینش شتابش زیاده نه عزیزم این واسه اینه که تو مثل اون گاز نمیدی وگرنه شتاب ماشینش همونیه که روز اول بود:13:.

MehranVB
27-10-2010, 18:21
دوستان گفتن ولی منم یه بار دیگه میگم،
دور موتور پائین یا به اصطلاح دنده مرده، گیربکس رو داغون میکنه و بعد از مدتی هم ممکنه کلاً اونو از کار بندازه. در ضمن بنزین در این حالت نیم سوز میشه.
اما دور موتور بالا هم [بجز استفاده در مواقع ضروری (مثلاً شتاب گرفتن)] به هبچ وجه به نفع خودرو نیست و اون در مستهلک میکنه. از عوارضش اینه که بعد از مدتی صدای موتور کاملاً عوض میشه و زوزه میکشه (این رو در ماشینای مدل بالا مثل کمری به وضوح دیدم) البته دنده مرده هم روی صدای موتور تاثیر داره.
اگه میخواین ببینید چه دور موتوری مناسبه به مدل اتومات ماشینتون نگاه کنید، مثلاً 206 اتومات روی 3000 یا یکم بالا پائین (بسته به اینکه چه دنده ای باشه) دنده رو عوض میکنه، این یعنی بهترین دور موتور برای تعویض دنده مثلاً 3000 هست. کلاً دنده 1 رو باید سریع عوض مرد (بیشتر از 2500 نشه) و هر چی دنده بالاتر میره مقداری به دور موتور اضافه میشه.
و اینم درست نیست که بخوایم الگویی برای تعویض دنده بذاریم که مثلاً باید از 3000 بیشتر نشه، چون هر ماشینی روی دور موتور خاصی کار میکنه، مثلاً لامبورگینی حداکثر قدرتش در 8000 هست و طبیعتاً 3000 دور موتور مناسبی برای تعویض دنده اون نیست! اما اگه بخوایم یه میانگین دور موتور برای ماشینای ارزون بگیم، میتونیم همون 3000 تا 3500 رو به عنوان رقم مناسب در نظر بگیریم.

vb-sosol
27-10-2010, 18:21
حالا باز همه میان میگن اگه ماشین رو پُر گاز برونیم وحشی میشه و از این حرفا
نمیدونه که بابا عمر موتور رو داری کمتر میکنی

H.Operator
28-10-2010, 10:17
موفق باشید.
فرشاد جان تایید میشه:10:

pooria-ir
28-10-2010, 11:41
من 80% با حرف فرشاد و امثالش موافقم،اما یه چیزی که ذهن خودمو مشغول کرده،اونم اینه ناخالصی بنزین ما خیلی زیاده،فک نمیکنم نیاز به توضیح داشته باشه،جزو بدیهیاته :دی
هرکی شک داره بره صافی بنزین رو باز کنه یه نگاهی بندازه میفهمه چه خبره :27:
حالا سوالی که پیش میاد اینه که مخصوصا تو ماشین های انژکتوری وقتی شما کم گار با ماشین میرین،بنزین جریانش کندتر میشه،نسبت به زمانی که پرشتاب یا با دور موتور بالا رانندگی میکنین،هیچ وقتم تمام ناخالصی های بنزین به وسیله ی همون صافی گرفته نمیشه،مقداریش داخل کاربرات یا انژکتور میشه،این کم گاز رفتن فک میکنم باعث رسوب ناخالصی های بنزین توی کاربرات یا سورن های انژکتور میشه،که به مرور زمان باعث کاهش شتاب ماشین،بالا رفتن مصرف سوخت و خیلی چیزای دیگه میشه،ااما وقتی شما پرشتاب رانندگی کنید یا دور موتور بالا چون شدت بنزین بیشتره امکان رسوب گذاری یا موندن آشغالهای توی بنزین (!) خیلی کمتر میشه و احتمالش کاهش پیدا میکنه
نظرتون چیه ؟