PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ««« مباحث مربوط به روغن و انواع آن »»»

zahedy2006
03-09-2010, 19:39
به نام خدا

از آنجایی که قسمت موتورسیکلت به همت مدیریت بخش خودرو جدا شده است و همچنین مطالب راجع به روغن مورد استفاده زیاد شده است، تاپیک جدیدی برای به اشتراک گذاشتن تجارب ایجاد می گردد.:31:

مطالب زیر از سایت ایساکو به عاریت گرفته شده است:

ويژگي هاي روغن موتور:
شايد به دفعات شنيده و يا خوانده باشيد كه روغن موتور را در 5000 ، 10000 كيلومتر و يا بيشتر ، بايد تعويض نمود. دليل ذكر اين اعداد براي كاركرد روغن چيست و چرا براي روغن هاي مختلف متفاوت است. مجموعه مطالبي كه در خصوص روغن موتور ارايه خواهد شد، اطلاعات مناسبي را در خصوص موارد تاثير گذار در تعويض روغن در اختيار خوانندگان محترم قرار خواهد داد.

چرا روغن موتور بايد تعويض شود ؟
روغن از زمان شروع بكار موتور در معرض اكسيده شدن و تجزيه حرارتي قرار گرفته و روغن پايه آن آلوده شده و از كيفيت آن كاسته مي شود و همچنين مواد افزودني استاندارد آن نظير مواد افزودني پاك كننده نيز، مصرف مي شوند. در اين حالت خاصيت روانكاري، پاك كننده و جذب ذرات معلق و ناخالصي ها، كاهش مي يابد.

آيا سياه شدن روغن موتور نشان دهنده زمان مناسب تعويض روغن است ؟
اين تصور كه سياه شدن روغن نشانه خراب شدن وعدم كيفيت آن مي باشد، صحيح نمي باشد. اگر در دستگاه يا موتور خودرو روغن پس از مدتي تغيير رنگ ندهند و اصطلاحا" سياه نشود، مي بايد در اسرع وقت آن را تعويض نمود زيرا، سياه شدن شدن روغن به علت خاصيت پاك كنندگي دوده ناشي از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصي روغن موتور مي باشد. در غير اين صورت، ذرات ناخالصي و دوده بر روي قطعات متحرك موتور رسوب كرده و ‌باعث جلوگيري از انتقال حرارت، ساييدگي زودرس قطعات، روغن سوزي، كاهش راندمان و توان موتور مي شود.

عوامل موثر در مدت زمان كاركرد و تعويض روغن موتور :

شرايط كاري موتور مانند رانندگي با سرعت بالا، رانندگي با بار بيش از حد استاندارد در جاده هايي با شيب زياد، در جا كاركردن زياد موتور در ترافيك هاي سنگين، رانندگي با سرعت بالا در هواي سرد قبل از گرم شدن روغن موتور، خاموش و روشن نمودن موتور به دفعات زياد در هواي سرد و رانندگي در جاده هاي خاكي و گرد و غبار به مدت طولاني
كيفيت احتراق موتور ( تنظيم به موقع موتور و رفع ايرادات برقي و سوخت رساني )
كيفيت روغن موتور و سوخت مصرفي
كيفيت ف*یلتر هاي هوا و روغن و تعويض به موقع آنها

نوع و كيفيت سوخت مصرفي چه تاثيري در تعويض روغن دارد ؟

سربي كه براي بهسوزي به بنزين اضافه مي شد، پس از ورود به روغن موتور باعث اكسيده شدن سريعتر روغن و افت كيفيت روغن مي گرديد كه خوشبختانه در حال حاضر حذف شده است. بنزين با اكتان پايين به دليل ايجاد احتراق ناقص و اضافه نمودن دوده به روغن مي شود كه اين موضوع نيز با كاهش خاصيت روانكاري روغن مي شود. استفاده از بنزين هاي سوپر متناسب با تكنولوژي موتور، اين مشكل را تا حدودي بر طرف مي كند .

آيا نوع روغن در مدت زمان تعويض آن، موثر مي باشد؟
با پيشرفت تكنولوژي ساخت موتورها، شرايط كاركرد موتور از لحاظ افزايش دور، نسبت تراكم بالا، دماي احتراق بيشتر، فشار به ياتاقانهاي ثابت و متحرك بيشتر شده است. لذا اين موارد سازندگان روغن موتور را براين داشته است تا روغن هايي متناسب با تكنولوژي موتور ها يا زمان تعويض بيشتر توليد نمايند. امروزه با توجه به استاندارد هاي زيست محيطي، تبخير و كاهش سطح روغن موتور محدود شده است و سرريز روغن به منظور تامين كسري روغن موتور كاهش يافته است.
از آنجا كه در بازار انواع روغن ها با درجات و كيفيتهاي مختلف موجود مي باشد ، پيشنهاد مي شود با رجوع به دستور العمل كارخانه سازنده خودرو، نسبت به استفاده از روغن توصيه شده و تعويض به موقع آن با توجه به نكات بيان شده، اقدام نماييد.

انتخاب روغن مناسب ، تضمين كننده عمر طولاني و راندمان بالاي موتور:
براي انتخاب يك روغن موتور خوب، عوامل و پارامترهاي مختلفي بايد مدنظر قرار گيرد. يك روغن موتور مرغوب،‌ داراي گرانروي مناسب و ضريب اصطكاك بسيار پايين بوده و توانايي روانكاري بخش هاي مختلف و قطعات متحرك موتور را داراست. ضمنا" روغن موتور علاوه بر سازگاري با تركيبات پليمري موجود؛ بايد داراي اثرات بازدارندگي خوبي در مقابل زنگ زدگي،‌ خوردگي، ‌اكسيداسيون و سايش باشد.

وظايف روغن موتور به طور كلي شامل موارد زير مي باشد :

كاهش اصطكاك قطعات متحرك موتور
كاهش سايش قطعات موتور
خنك نمودن قطعات داخلي موتور
تميز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و تركيبات حاصل از تجزيه روغن و رسوبات بين قطعات
آب بندي كامل بين سيلندر و پيستون
محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگي
كاركرد بهينه قطعات متحرك موتور در دماهاي مختلف

پايه گرانروي روغن :

ويسكوزيته يا گرانروي، مقاوت سيال در مقابل جاري شدن است. از لحاظ گرانروي، روغن به دو بخش تقسيم مي شود:

الف: روغن هاي تك درجه اي Mono Grade
ب: روغن هاي چند درجه اي يا چهار فصل Multi Grade

امروزه استفاده از روغن هاي تك درجه اي مانند 30 يا 40 ، در موتورها توصيه نمي شود و روغن هاي چند درجهاي (‌چهار فصل)،‌ كاربرد بيشتري دارند . اين روغن ها مطابق طبقه بندي SAE ( انجمن مهندسي خودرو ) ، به صورت زير تعريف مي شوند. 20W50 , 10 W 40 .

عدد قبل از W نشاندهنده گرانروي روغن موتور در دماي پايين بوده و هرچه اين عدد كمتر باشد، قابليت استفاده در دماي پايين تر را دارا است.
عدد بعد از W نشاندهنده گرانروي در دماي بالا بوده و هرچه اين عدد بزرگتر باشد، روغن در دماي بالاتر چسنده تر و سفت تر خواهد بود.

مهمترين و با اهميت ترين خاصيت روغن، حضور آن از لحظه استارت تا خاموش شدن موتور به صورت بي وقفه است. به نحوي كه با تمامي قطعات متحرك و ثابت در تماس باشد. لذا ويسكوزيته روغن بايستي به گونه اي انتخاب شود كه بهترين حالت روانكاري را در كمترين زمان، ممكن سازد. ضمن اينكه خودرو در حالت سرد به راحتي استارت خورده و بدين ترتيب عمر باتري و استارت طولاني تر شود.

مشخصات روغن :
انستيتو نفتي آمريكا API براي طبقه بندي روغن ها بر چسب كيفيت و فناوري ساخت آنها كد بندي خاصي ابداع نموده است. حرف اول، معرف نوع موتور محل مصرف (حرف C براي خودروهاي ديزلي و حرف S براي براي خودروهاي بنزيني)‌ و حرف دوم، نشاندهنده سطح كيفيت روغن خواهد بود. به اين مفهوم كه حرف A پايين ترين سطح كارايي را نشان مي دهد و با بالا رفتن حروف سطح كارايي نيز افزايش خواهد يافت. مانند SG , SJ , SL , SM ,… سطوح كارايي بالاتر ، نشان از ميزان افزودني هاي بيشتر در روغن بوده و در تست ازمايشگاهي و عملكردي، شرايط حادتري را تحمل مي كنند. افزودني هاي مختلف، مقاومت روغن را براي شرايط سخت حرارتي و فشار زياد موتور بهينه مي كنند .
روغن هاي توصيه شده توسط شركت هاي سازنده خودرو داراي خواص لازم بوده و نبايستي افزودني هاي متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود. زيرا موجب اختلال در عملكرد و خواصي كه از ابتدا در روغن وجود دارد مي شوند.

نكات مهم :

سياه نشده روغن در حين كاركرد، نشانه مرغوبيت آن نيست بلكه به اين معناست كه روغن قابيت جذب ذرات اسيدي و ناخالصي را نداشته است.
از تركيب چند روغن با يكديگر و مصرف همزمان آنهادرموتور خودداري نماييد.

امید است با یاری رنگارنگتان به این تاپیک رونق بخشید.:20:

zahedy2006
03-09-2010, 20:09
مطلب زیر از سایت دنیای اقتصاد که ظاهرا خود منبع نمی باشد قرار داده شده است

قبل از توضيح نحوه انتخاب روغن موتور بهتر است شناخت بهتري از روغن موتور داشته باشيم.
روغن موتور از دو جزء تشكيل شده است:
1 - روغن پايه
2 - ادتيو (افزونه)
روغن پايه موجب مي‌شود كه روغن موتور، روانكاري قسمت‌هاي متحرك و را انجام دهد تا اصطكاك كاهش يابد. ولي از آنجايي‌‌كه روغن به تنهايي براي حفاظت موتور كافي نمي‌باشد، بنابراين از مواد ديگري به منظور جلوگيري از خراب شدن روغن پايه تحت شرايط دمايي موتور و هم چنين حفاظت بيشتر موتور استفاده مي‌نمايند. اين افزودني‌ها كه در فرمولاسيون روغن موتور شركت مي‌كنند، عبارتند از:

* ادتيوهاي پاك‌كننده / متفرق‌كننده: براي پاكيزه نگهداشتن موتور استفاده مي‌شود، چون آلودگي‌هاي مختلف را در حالت معلق نگه مي‌دارد و مانع از نشستن آنها بر روي قطعات موتور مي‌شود.
* بازدارنده‌هاي خوردگي و زنگ‌زدگي: موتور را از آب و اسيدهاي تشكيل شده محافظت مي‌نمايد.
* آنتي اكسيدان‌ها: از اكسيداسيون روغن و درنهايت تشكيل لجن جلوگيري مي‌نمايد.
* مواد ضد سايش: يك فيلم روي سطح فلز تشكيل مي‌دهند تا از برخورد فلز – فلز جلوگيري نمايند.
* اصلاح‌كننده‌هاي ويسكوزيته و كاهش‌دهنده انتظار ريزش: به جريان روغن موتور كمك مي‌كند.

مطلب بعدي كه در مورد روغن موتور بايد به آن توجه كرد، گريد آن است. به منظور اينكه روی موتور روانكاري خوبي انجام دهد بايد توانايي عمل و تشكيل فيلم را تحت شرايط دمايي مختلف دارا باشد. انتخاب صحيح گريد روغن موتور با توجه به دماي محيط محل جغرافيايي، حائز اهميت است.
روغن‌هاي موتوري از لحاظ گريد يا درجه به دو دسته تقسيم مي‌شوند.

* روغن مونو گريد: روغني است كه توانايي كار كردن در دماي بالا يا پايين را دارد.
* روغن مالتي گريد: اين روغن‌ها كه به چهار فصل معروف مي‌باشند، توانايي كاركرد در دماي بالا و پايين را توامان دارا هستند و به عنوان مثال به اين صورت نمايش داده مي‌شوند 50w20 كه w20 نشان‌دهنده ويسكوزيته روغن در دماي پايين مي‌باشد و 50 ويسكوزيته در دماي بالا است. به عبارت ديگر روغن 50w20 مي‌تواند براي دماي 100c- تا بالاتر از 400 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار گيرد و براي خودروهايي كه بين شهرستان‌هاي سردسير و گرمسير تردد مي‌كنند، مناسب است. مطلب بعدي براي انتخاب روغن مناسب، توجه به سطح كيفي آن است. در طبقه‌بندي انجمن نفت آمريكا (API) براي نشان دادن سطح كيفيت روغن موتور از يك نشان دو حرفي استفاده مي‌شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حرف اول نشان دهنده نوع موتور است:
حرف «S» ارائه‌دهنده «Spark ignation» يا موتورهاي بنزيني است.
حرف «c» ارائه دهنده «Compression Ignition» يا موتورهاي ديزلي است.
حرف دوم در هر دسته ارائه‌دهنده كارايي آن طبقه است، به عبارت ديگر سطح كيفيت روغن با بالا رفتن حروف الفبا افزايش مي‌يابد. نكته ديگر اين است كه رنگ روغن ملاك مناسبي براي كيفيت روغن نمي‌باشد و براي ارزيابي صحيح كيفيت روغن موتور، نياز به انجام آزمايش‌هاي مختلف داريم. از سوي ديگر ادتيوهاي موجود در روغن موجب تيره‌ شدن رنگ روغن مي‌شود، بنابراين روغن كار نكرده شفاف و كمي تيره است و سياه شدن تدريجي آن در اثر كاركرد نشان‌دهنده اين است كه روغن داراي مواد پاك‌كننده لازم است و اين روغن توانايي انتقال مواد زائد و رسوبات را از لابه‌لاي قطعات دارا است. پس با توجه به موارد ذكر شده براي انتخاب روغن مناسب، بايد به چند نكته توجه داشت:
1 - بنزيني يا ديزلي بودن موتور
2 - مدل اتومبيل
3 – شرايط آب هوايي
بعد از در نظر گرفتن موارد فوق بايد توجه داشت كه از روغن‌هاي مظروف توليد شده توسط سازندگان معتبر كه روي بسته‌بندي آنها، مشخصات مربوط به سطح كيفي و كيلومتر كاركرد مناسب درج شده است، استفاده نمود.
در مورد كيلومتر كاركرد درج شده بر روي بسته‌بندي‌ روغن بايد توجه داشت كه اين تعداد مسافت براي شرايط رانندگي نرمال است، زيرا كارايي موتور و نتيجتا طول عمر روغن به فاكتورهايي بستگي دارد كه در تشكيل لجن سهيم هستند.

اين فاكتورها عبارتند از:
- درجا كار كردن موتور مثل ترافيك
- رانندگي با بار زياد در سربالايي‌ها و يدك كشيدن
- رانندگي در سرما، قبل از اينكه موتور گرم شده باشد.
- آلودگي هوا
- سرعت خيلي زياد خودرو
- طي كردن مسافت‌هاي كوتاه و خاموش و روشن كردن خودرو
- رقيق شدن سوخت
- عدم تعويض به موقع ف*يلترهاي هوا و روغن
توجه داشته باشيد كه راكد ماندن روغن در داخل موتور، دليلي بر حفظ كيفيت آن نيست بلكه بايد پس از 4 الي 6 ماه براي روغن‌هاي با سطح كيفيت پايين و 6 الي 12 ماه براي روغن‌هاي با سطح كيفيت بالا، روغن كاركرده را تعويض نمود

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در هنگام سرريز روغن، توجه داشته باشيد كه روغن موتور استفاده شده بايد از همان نوع قبلي باشد و هيچ گاه نبايد روغن‌هاي مختلف را با هم مخلوط كرده. بنابراين افزودن مكمل روغن موتور به روغني كه به طور صحيح انتخاب شده باشد، مجاز نيست.
در هنگام تعويض نوع روغن موتور، بهتر است بدنه خارجي موتور را شست‌و‌شو دهيد زيرا اين كار مانع از ورود آلودگي‌هاي اطراف به داخل محفظه روغن مي‌شود. البته اين نكته را نيز مدنظر داشته باشيد كه روغن را در حالت گرمي خارج نماييد زيرا روغن‌ در اين حالت رقيق‌تر است و آلودگي‌ها را به همراه خود مي‌آورد.

مطالب تکراری زیاد داره ولی به علت توضیحاتی که در عکس بود مطلب را کامل گذاشتم.

zahedy2006
03-09-2010, 20:17
عزیزم شما روغن ضایعاتی رو کجا تلف می کنید اونوقت ؟ نکنه تو جوی آب می ریزی ؟
من هم بخاطر کثیف نشدن دست و بالم و هم اینکه پیچ تخلیه روغن خیلی بد قلقه همیشه می رم تعمیرگاه . 6 تومن پول تعویض می دم . چون مایلژ من کمه دیر بدیر به تعویض می افتم .
این روغنهایی که ما می ریزیم تو موتور - کاسترول و ... - تازه ارزونترین روغن ها هستن. روغن خوب از لیتری 10 تومان شروع می شه. بهترین کار بنظر من اینکه روغن رو از تعویض روغنیهای اتومبیل بخرید . چون اونها عمده می خرن و قیمتاشون حداقل لیتری 1000 تومان کمتره .

یه چیزی : بنظرم بهتره یه تاپیک مجزا برای روغن انجین موتورسیکلت بزنیم . دیگه انجمن داریم . نه ؟

-------> مطلب از تاپیک موتور

سلام
شما 6000 تومان بابت چه برندی پرداخت می کنید؟
بازده اون چطوری هست؟
حین تعویض دنده و هنگامی که موتور سرد هست لگد نمی زنه؟

فعلا فرست پست آو دیس تاپیک را من بدهم !!!:11: (سبک نوشتاری به عاریت گرفته شده از پیرمرد)

************************************************** ***********************************

من تجربه شخصی را دوباره اینجا بگذارم
روغن های مورد استفاده:
اسپیدی -کسترول 20w50 SG/CD - کاسپین - لیکومولی 20w50HD Sj/CF-4 (بسته بندی سایرین را هم دور انداخته ام)

جالبه کاسترول بعد از داغ کردن موتور دنده ها بد جا میروند.
لیکو از همه بهتر بود 5000 تومن پولشو دادم سر 600 ، 700 تا عوض کردم.
کاسپین متعادل بود
اسپیدی هم توی 100 تای اول جواب میده بعدش میشه آب روان! (ولی خوبه)

از لحاظ استاندارد API هر دو روغن مثلا خوبم جزء مذخرف ها دسته بندی می شوند!!!!

(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ((((())))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))

از تاپیک موتور:

جواب بدین:
به این روغن ها چه امتیاز می دین؟(به ترتیب بهشون ستاره بدین مثلا :***یا**)
ليکومولي:
کاسترول :
کاسپین:
سوپرآجيپ:
لاويچ:
ELF:
shel:
؟؟؟؟
راستی قضیه ی این روغن موتور های بی کیفیت چیه؟

من همونهایی رو که استفاده کرده ام علامت می زنم
لیکو *****
کاسپین **** الی ****/* چهار الی چهار و نیم
کاسترول **
اسپیدی ***

روغن بی کیفیت هم ، مطالب بالا را بخوانید

AIRO
05-09-2010, 15:40
خوب ممنون از مطالب مفیدتون و پاسختون :
حالا یه سوال وقت تعویض روغن موتور بنده فرا رسیده از اونجایی که داریم وارد پاییز و زمستان می شویم چه روغن موتوری با چه نسبتی به بنده معرفی می کنید.(بنده در شهر مشهد زندگی می کنم )
بنده شاید هفته ای دو بار یا یک بار از موتور استفاده کنم
ليکومولي خوبه یا کاسترول چی پی ؟با چه نسبتی؟(قیمت اصلا مهم نیست)

zahedy2006
05-09-2010, 17:21
خوب ممنون از مطالب مفیدتون و پاسختون :
حالا یه سوال وقت تعویض روغن موتور بنده فرا رسیده از اونجایی که داریم وارد پاییز و زمستان می شویم چه روغن موتوری با چه نسبتی به بنده معرفی می کنید.(بنده در شهر مشهد زندگی می کنم )
بنده شاید هفته ای دو بار یا یک بار از موتور استفاده کنم
ليکومولي خوبه یا کاسترول چی پی ؟با چه نسبتی؟(قیمت اصلا مهم نیست)

سلام

حالا مشهد سرده یا گرمه؟

من به علت سردی 10،40 رو مد نظر قرار می دهم (گرچه برای خودم بود همون لیکو 20،50 رو می گرفتم - w را نگذاشتم)
ولی اگه سرد نیست همون 20،50 را بریزید

اگه تونستید روغن کاسترول ایزی استارت استفاده کنید. من اینجاها ندیدم
در ضمن یه چیزی بگم: ما اینجا چند ساله سرمای قابل توجه تجربه نکردیم و اسپیدی 20،50 همواره خوب جواب می داده البته بعضی وقتها چند دقیقه طول می کشید تا قوطی تخلیه بشه!

AIRO
05-09-2010, 18:09
سرمای مشهد زیاده برف میاد حدودا برفش می مونه و دماش تو روز های زمستون همیشه زیر 8 هست (بیشتر روز ها هم زیر 0)
حالا چه کنم10،40خوبه یا 20،50کدومش؟
اگه کاسترول ایزی نداشت چی دیگه خوبه؟

zahedy2006
05-09-2010, 18:35
حالا چه کنم10،40خوبه یا 20،50کدومش؟

طبق توضیحات بالا روغن 10،40 برای دما سرد خوبه و ماکزیمم دمایی که تحمل میکنه از 20،50 کمتره

من فکر نمی کنم در اون شرایط به ماکزیمم دما برسیم آن هم در کارهای درون شهری پس طبق قاعده باید 10،40 خوب باشه

ولی دو نکته:
* این دما خیلی پایینه و روغن سفت میشه حالا هرچی باشه
** تو این دما با موتور میشه بیرون رفت؟ انجماد آنی رخ نمیدهد؟

اگه کاسترول ایزی نداشت چی دیگه خوبه؟

من تو فروم دیگری خوانده بودم که castrol easy start برای راحت تر روشن شدن هست. گفتم شاید دما پایین هست بهتر جواب بده وگرنه من از کاسترول جی پی خیر ندیدم. شاید به من تقلبی فروخته اند

در هر صورت من لیکو را قبول دارم - در ضمن برای سی جی منظورمه

AIRO
05-09-2010, 20:31
** تو این دما با موتور میشه بیرون رفت؟ انجماد آنی رخ نمیدهد؟

می شه ولی باید خودتو عایق کنی
اون قدر هم سرد نیست که انجماد آنی رخ بده مثلا آب حدود دو یا سه ساعت طول می شکه تا انجماد کامل کنه !
هوا سرد هست ولی اونقدر سرد نیست که انجماد آنی رخ بده بیشتر هم زمانی استفاده می کنم که خیابون پاک باشه و هوا هم آفتابی حدودا بیشتر برای روز های پاییز نیاز دار مخصوصا برای آذر ماه زمانی که هوا سرده ولی برف وبارون نمیاد !

پس 10،40 بگیرم ؟ خوبه ؟
راستی برای تابستون چه نسبتی خوبه ؟

maral1017
08-09-2010, 11:43
:20:
-------> مطلب از تاپیک موتور

سلام
شما 6000 تومان بابت چه برندی پرداخت می کنید؟
بازده اون چطوری هست؟
حین تعویض دنده و هنگامی که موتور سرد هست لگد نمی زنه؟

فعلا فرست پست آو دیس تاپیک را من بدهم !!!:11: (سبک نوشتاری به عاریت گرفته شده از پیرمرد)

************************************************** ***********************************

من تجربه شخصی را دوباره اینجا بگذارم
روغن های مورد استفاده:
اسپیدی -کسترول 20w50 SG/CD - کاسپین - لیکومولی 20w50HD Sj/CF-4 (بسته بندی سایرین را هم دور انداخته ام)

جالبه کاسترول بعد از داغ کردن موتور دنده ها بد جا میروند.
لیکو از همه بهتر بود 5000 تومن پولشو دادم سر 600 ، 700 تا عوض کردم.
کاسپین متعادل بود
اسپیدی هم توی 100 تای اول جواب میده بعدش میشه آب روان! (ولی خوبه)

از لحاظ استاندارد API هر دو روغن مثلا خوبم جزء مذخرف ها دسته بندی می شوند!!!!

(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ((((())))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))

از تاپیک موتور:

من همونهایی رو که استفاده کرده ام علامت می زنم
لیکو *****
کاسپین **** الی ****/* چهار الی چهار و نیم

کاسترول **
اسپیدی ***

روغن بی کیفیت هم ، مطالب بالا را بخوانید

من روغن موتور موتوسل می ریزم خیلی خوبه 14000 تا کارکردم با دوم کخه ریختم تاحالا 8000تا کارکرده خیلی راضی ام ماشینم خیلی روانه

AIRO
08-09-2010, 21:51
:20:

من روغن موتور موتوسل می ریزم خیلی خوبه 14000 تا کارکردم با دوم کخه ریختم تاحالا 8000تا کارکرده خیلی راضی ام ماشینم خیلی روانه
ما اینجا داریم در مورد روغن موتور بحث می کنیم نه ماشین !
اینجا انجمن ماشین نیست !
لطفا ر:11:عایت کنید

piremard
17-05-2011, 21:05
تجربه :
بعد از 5 ساعت سواری در تهران و سرعت کمی بیش از 100 کیلومتر در بزرگراه از انجین بوی روغن سوخته به مشامم می رسید . هر چند مطمئن نیستم بخاطر تعویض نکردن روغن ترمز هست یا انجین . چون از هر دو زیاد استفاده کردم . روغن قبلی 20-50 کسترول جی.تی.اکس بود که 600 کیلومتر قبلی ریخته بودم .

قیمت یک لیتر کاسترول مخصوص موتورسیکلت حداقل 5000 تومانه که اوایل سال 3500 تومان بود

موتور رو پیش یه مرکز مخصوص تعویض روغن خودرو بردم . فروشنده خوش برخورد انواع مختلفی از روغن ها رو داشت که سر فرصت ان شا الله در موردشون تو تاپیک خودش چیزی خواهم نوشت . یک نوع روغن گیاهی هم داشت لیتری 7000 تومان - قیمت عمده - .

با دستگاه مکش روغن موتور رو خالی کردیم . بسیار جالب بود چون خودم همه کار رو کردم البته بجز پیچ روغن که خیلی داغ بود :31: دستگاه مکش آخرین قطرات داخل رادیاتور رو هم خالی کرد .

بجای 1 لیتر 1250 سی.سی روغن ریختم و انجین بدون مشکلی روشن شد . هر چند می دونم کمی به قطعات گیئر باکس فشار می آد با وجود رادیات . اما بخاطر معیوب بودن دنده ها بطرز جالبی دنده ها روانتر تعویض می شند !
حداقل تا به این زمان . البته باید موتور رو موقع هوای خنک صبحگاهی روشن کنم تا از نداشتن مشکل اون مطمئن بشم .

AIRO
09-07-2011, 09:19
دوستان یه روغن خوب برای تابستان و پاییز باید چند w چند باشه ؟
محل زندگی مشهد (آب و هوای سرد و خشک تقریبا )
قیمت مهم نیست فقط کیفیت روغن بالا باشه وبرای موتور مفید :31:

piremard
11-07-2011, 19:18
دوستان یه روغن خوب برای تابستان و پاییز باید چند w چند باشه ؟
محل زندگی مشهد (آب و هوای سرد و خشک تقریبا )
قیمت مهم نیست فقط کیفیت روغن بالا باشه وبرای موتور مفید :31:
برای تابستان معمولا 20w50 مصرف می کنند برای موتورهایی که رادیات ندارند و تک سیلندر هستند
باید از دفترچه کمپانی اطلاعات بگیرید و با توجه به همون خواستتون رو برآورده کنید .

کیفیت بالا : کاسترول اکت سری evo 4t برای موتورهای چهارزمانه رو توصیه می کنم که قوطی سیاه رنگی داره
این نوع روغن کاملا سینیتیک هست و برای مسافتهای داخل شهری مناسبه . برای موتورسیکلتهای مسافتری و سرعتهای بالا و انجینهای متنوع ، روغن موتورهای امریکایی مثل "شاهین" مناسبترند و برای اسپورتها هم کاسترول "پاور 1"