PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال مختارنامه

صفحه ها : [1] 2 3 4 5 6

nar nia
25-08-2010, 15:06
مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» نیمه نخست مهر به روی آنتن شبکه یک می‌رود.

تهیه کننده «مختارنامه» در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: قرار است این مجموعه تلویزیونی روزهای جمعه ساعت 22 به روی آنتن شبکه یک سیما برود .

فلاح افزود :‌ تدوین این سریال تاریخی در 40 قسمت 60 دقیقه‌ای آماده شده و کارهای نهایی آن در دست اجراست .

وی با اشاره به اینکه تکمیل 20 قسمت سریال تا زمان پخش حتمی است ، گفت: برای مصادف شدن زمان پخش قسمتهای مربوط سریال با ایام و حوادث قبل و بعد عاشورا برنامه ریزی شده است به نحوی که قسمتهای مربوط به این واقعه عظیم تاریخی همزمان با این ایام پخش خواهد شد .

فلاح تعداد بازیگران اصلی و فرعی این سریال را به طور تقریبی 150 نفر ذکر کرد و گفت :‌ ‌در این مجموعه فریبرز عرب‌نیا نقش مختار را ایفا می‌کند و روژان آریامنش، انوشیروان ارجمند، فرهاد اصلانی، محمود اردلان، الهام حمیدی، میرصلاح حسینی، علیرضا خندان، اسماعیل خلج، ماه‌چهره‌خلیلی، آهوخردمند، حبیب دهقان‌نسب، جعفر دهقان، رضا کیانیان، رضارویگری، داوود رشیدی، بهزاد رحیم‌خانی، امین زندگانی ، حمید مظفری، و نسرین مقانلو از جمله دیگر بازیگرانی هستند که در مختارنامه نقش آفرینی می کنند .

نویسنده و کارگردان " مختارنامه "‌داوود میرباقری و آهنگساز آن امیر توسلی است .

nar nia
31-08-2010, 16:35
نقش حصین ابن نمیر را در "مختارنامه" بازی کردم

سیامک اطلسی در مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" به کارگردانی داود میرباقری که قرار است بعد از ماه رمضان از شبکه یک پخش شود نقش حصین بن نمیر را ایفا کرده است.

سیامک اطلسی درباره نقشی که در مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" بازی کرده به خبرنگار مهر گفت: در این مجموعه تلویزیونی نقش حصین ابن نمیر را بازی کردم. او فرمانده لشگر ابن زیاد بود. بازی در سریال‌های تاریخی نسبت به کارهای اجتماعی قابل مقایسه نیست، چرا که دشواری‌های خودش را دارد.

وی در ادامه افزود: گرچه بازی در مجموعه "مختارنامه" سخت بود، اما تجربه همکاری با داود میرباقری برایم خیلی خوب بود و تمام لحظات این سریال برایم شیرین و پر از خاطره بود. در مجموع از بازی در این سریال راضی هستم. امیدوارم بعد از پخش "مختارنامه" مورد توجه مردم قرار بگیرد. به زودی قرار است در یک فیلم سینمایی بازی کنم.
فیلمبرداری مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی محمود فلاح از 25 فروردین‌ماه سال 1383 شروع شد. این مجموعه در بیش از 40 قسمت زندگی و قیام مختار ابوعبیده ابن ثقفی ملقب به ابواسحاق را روایت می‌کند. او یک علوی بود که به خاندان پیامبر(ص) عشق و ارادت داشت.

فریبرز عرب‌نیا، رضا کیانیان، جعفر دهقان، رضا رویگری، ژاله علو، فرهاد اصلانی، فریبا کوثری، نسرین مقانلو، داود رشیدی، پرویز پورحسینی، مهدی فخیم‌زاده، محمد صادقی، انوشیروان ارجمند، صالح میرزاآقایی و... در این مجموعه ایفای نقش ‌کردند.

بخشی از عوامل تولید "مختارنامه" عبارتند از مسعود ولدبیگی: طراح گریم، محسن شاه‌ابراهیمی: مدیر هنری، ایرج شهزادی: صدابردار، مسعود میمی :مدیر برنامه‌ریزی، جمشید خندان: منشی صحنه و نویسندگان متن اولیه: حسن میرباقری و محمد بیرانوند هستند.

far2009
31-08-2010, 17:40
روی این سریال واقعا زحمت کشیده شده مخصوصا صحنه های سوارکاری . این فیلم یک شاهکار هست و به کلی جدا از سایر سریال ها ساخته شده تا کنون

ولی زمان پخشش مشخص نشده ؟

milad_takjoo
31-08-2010, 18:36
واقعا عالیه.....
جای چنین سریالی واقعا کم بوده..
میرباقری هم که استاده..

nar nia
31-08-2010, 18:49
روی این سریال واقعا زحمت کشیده شده مخصوصا صحنه های سوارکاری . این فیلم یک شاهکار هست و به کلی جدا از سایر سریال ها ساخته شده تا کنون

ولی زمان پخشش مشخص نشده ؟

تو پست اول و دوم ذکر شده
بعد از ماه رمضان جمعه ها
شایدم از اوایل مهر پخشش آغاز بشه

pcforlife
02-09-2010, 00:16
واقعا عالیه.....
جای چنین سریالی واقعا کم بوده..
میرباقری هم که استاده..
اون قسمت بولد شده رو باید بگم دقیقا!
بی صبرانه منتظر پخشش هستم...
بازی عرب نیا در نقش مختار هم باید جالب باشه... از خودش خوشم نمیاد ولی بازی اکثرا چشم نواز بود...:20:

nar nia
04-09-2010, 17:19
بررسي آخرين وضعيت سريال «مختارنامه» در صبح به خير ايران

خبرگزاري فارس: آخرين وضعيت مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» به كارگرداني «داوود ميرباقري» فردا در برنامه صبح به خير ايران مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش خبرگزاري فارس، برنامه «صبح به‌خير ايران» فردا در بخش ويژه فرهنگي، هنري خود در گزارشي به بررسي آخرين وضعيت سريال تلويزيوني «مختارنامه» مي‌پردازد.
در اين قسمت از برنامه كه فردا يك شنبه 14 شهريور ماه پخش مي‌شود، با حضور «رضا استادي» مدير روابط عمومي اين سريال تلويزيوني، جزئيات اين سريال تلويزيوني، آخرين مراحل آماده سازي آن براي پخش، حاشيه‌ها و.... آن بررسي و تحليل خواهد شد. اين سريال قرار است بعد از ماه مبارك رمضان از شبكه يك سيما نمايش داده شود.
پخش سري جديد برنامه «صبح بخير ايران» از دهم مرداد ماه آغاز شده و در دوره جديد اين برنامه كه به تهيه كنندگي «اميرعباس حدسني» عرضه مي‌شود، «رضا استادي» كارشناس فرهنگي ـ هنري و منتقد سينمايي به همراه «پدرام كريمي» مجري بخش فرهنگي ـ هنري، روزهاي يكشنبه و سه شنبه هر هفته درخصوص يك موضوع با ميهمانان حضوري و تلفني برنامه بحث و گفت‌وگو مي‌كنند.
در سري جديد اين برنامه هر هفته روزهاي يكشنبه و سه شنبه مهم‌ترين موضوع‌ها و رويدادهاي روز در حوزه سينما، تئاتر و ديگر عرصه‌هاي خبرساز فرهنگي، هنري با شيوه‌اي چالشي بررسي و تحليل خواهد شد.

nar nia
05-09-2010, 15:30
سريال 10 ساله «مختارنامه» دهه‌ي اول مهرماه پخش مي‌شود
«اين سريال در سه سال مي‌توانست آماده‌ ‌شود»

مدير روابط عمومي سريال «مختارنامه» از شروع پخش اين سريال از دهه‌ي اول مهرماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، رضا استادي خاطرنشان كرد: «مختارنامه» با 6 سال فيلمبرداري، دو سال پس‌توليد و چند سال پيش‌توليد، بزر‌گ‌ترين پروژه تلويزيوني ايران محسوب مي‌شود.
وي ادامه داد: «مختارنامه» 42 تا 44 قسمت 50 تا 60 دقيقه‌اي است كه قرار است جمعه‌ها روي آنتن برود. 18 - 19 قسمت ابتدايي سريال در مورد بررسي زندگي مختار و قيام مختار است و ادامه‌ي سريال به تحليل و بررسي آثار اين قيام مي‌پردازد.
استادي كه با مجله‌ي فرهنگي هنري «صبح بخير ايران» گفت‌وگو مي‌كرد، افزود: «مختارنامه» يك مقطع 10 ساله را به خود اختصاص داده‌است. 10 سال زمان حساسي است و ممكن است هر اتفاقي طي آن رخ دهد. حتي امكان فوت بازيگران هم وجود دارد. اين اتفاق در دنيا هم نادر است كه يك سريال تلويزيوني در طول 10 سال به توليد و پخش برسد.
مدير روابط عمومي سريال «مختارنامه» تصريح كرد: 80 تا 90 درصد توليد سريال همراه با مراحل فيلمبرداري اتفاق افتاد. اگر تمام مراحل پيش‌توليد از قبيل انتخاب بازيگر، طراحي دكور‌ها و صحنه و طراحي لباس قبل از شروع فيلمبرداري به پايان مي‌رسيد و از قبل آماده‌ بود، يك‌سال يا يك‌سال و نيم طول مي‌كشيد تا فيلمبرداري انجام شود و با احتساب مراحل پيش‌توليد، «مختارنامه» در سه سال آماده‌ي پخش مي‌شد.
وي با اشاره به تعداد بازيگران و عوامل توليد «مختارنامه» گفت: اين سريال 60 بازيگر اصلي و 140 بازيگر فرعي دارد و هزار و پانصد نفر نيروي انساني در توليد آن همكاري داشته‌اند. «مختارنامه» در 192 لوكيشن فيلمبرداري شده و 24 هكتار زمين در شاهرود و ورامين صرف ساخت لوكيشن‌ها شده است.
استادي درباره زبان به كار برده شده در «مختارنامه» اذعان كرد: ادبيات به كار برده شده در «مختارنامه»، تركيبي از گفت‌وگوي محاوره‌اي همان مقطع و ضرب‌المثل‌هاي رايج است. ديالوگ‌هاي ثقيل و دشوار را در «مختارنامه» نمي‌بينيم. ديالوگ‌نويسي در اين سريال ادامه‌ي آنچه در «معصوميت از دست رفته» ديديم، خواهد بود.
مدير روابط عمومي سريال «مختارنامه» خاطر نشان كرد: قاب‌بندي تصاوير در «مختارنامه» بسيار ساده است و پلان‌ها‌ي تركيبي و حركت دوربين جزو ويژگي‌هاي اين سريال محسوب مي‌شود.
وي ريتم سريال «مختارنامه» را ريتمي تند ارزيابي كرد و گفت: تغيير داستان در «مختارنامه» هر پنج دقيقه يك‌بار اتفاق مي‌افتد. كارگردان و عوامل توليد تصميم گرفتند، براي جذاب‌تر و تند‌شدن ريتم كار، قسمت‌هاي زايد را حذف كنند تا كار يك‌دست شود.

gmuosavi
06-09-2010, 02:40
فکر کنم اولین بار باشه که حادثه کربلا رو نشون میدن ؟

البته با توجه به این عکس :

molaali
07-09-2010, 12:26
به شدت منتظر پخش اين سريال هستم

farshidshd
07-09-2010, 12:50
اولین باری هست که در این مورد فیلم میسازن.

حماسه کربلا و امام حسین

البته داستان اصلی این فیلم بعد از شهادت امام حسین (ع) هست

bleu2u4u
07-09-2010, 23:40
از همون موقع که خبر ساخت این سریال رو شنیدم
خدا خدا میکردم که میرباقری مختار رو تبدیل به یه قهرمان 100 درصد مثبت نکنه
من خودم بیشتر منابع موجود در مورد مختار رو خوندم
توی زندگیش پر از نقاط تاریک و مبهم
مطمئنا میرباقری بهترین استفاده رو از نقاط مبهم میکنه ولی نقاط تاریک رو نمیدونم چکار کرده
یا به کل پاک کرده یا نمایش شون داده
مخصوصا بزرگترین نقطه ضعف مختار که میل عجیبش به قدرت طلبی بوده

marvel_malayer
08-09-2010, 12:24
ز همون موقع که خبر ساخت این سریال رو شنیدم
خدا خدا میکردم که میرباقری مختار رو تبدیل به یه قهرمان 100 درصد مثبت نکنه
من خودم بیشتر منابع موجود در مورد مختار رو خوندم
توی زندگیش پر از نقاط تاریک و مبهم
مطمئنا میرباقری بهترین استفاده رو از نقاط مبهم میکنه ولی نقاط تاریک رو نمیدونم چکار کرده
یا به کل پاک کرده یا نمایش شون داده

مطمئن باش میرباقری نشون میده با کسی تعارف نداره

مخصوصا بزرگترین نقطه ضعف مختار که میل عجیبش به قدرت طلبی بوده

چیزی معلوم نیست قیل و قول در این مورد زیاد هست من تو چند نسخه کتاب عربی خوندم در موردش زیاد قول بود یکی میگه که میخاسته با استفاده از عاشورا خودش رو به قدرت برسونه و قول دیگه هم میگه که برای به قدرت اوردن امام سجاد این کار رو انجام داده در واقع یه جور نقش خاکستری داشته

errmii
08-09-2010, 14:26
مختار اصلا امام زین العابدین رو به عنوان امام قبول نداشت چون وقتی ازش رخصت قیام خواست امام بهش اجازه نداد.
و به جاش رفت سراغ محمد حنفیه یه پسر دیگه امام علی و اون با قیامش موافقت کرد.
برای همین هم پیروان مختار کیسانی هستن و پیرو محمد حنفیه و میگن محمد حنفیه نمرده بلکه امام زمان هست و مخفی شده و یه روزی هور می کنه.

marvel_malayer
08-09-2010, 15:42
مختار اصلا امام زین العابدین رو به عنوان امام قبول نداشت چون وقتی ازش رخصت قیام خواست امام بهش اجازه نداد.
برای همین هم پیروان مختار کیسانی هستن و پیرو محمد حنفیه و میگن محمد حنفیه نمرده بلکه امام زمان هست و مخفی شده و یه روزی هور می کنه.

دوست عزیز حرف شما قبول ولی گفتم قول های زیادی در این مورد هست شما کتابهای دیگه رو بخون اگه فارسی خواستی کتاب سیره پیشوایان اونجا کامل توضیح میده

اونوقت ما یه جایی داریم که که مختار سر حرمله رو برای امام سجاد میاره و امام سجاد کلی براش دعا می کنه
از امام باقر روایت شده که فرمود :
او را دشنام ندهید، او قاتلین کشته های ما را کشته، انتقام ما را گرفته، یتیمان ما را شوهر داده و در وقت عسرت به ما کمک مالی کرده است

marvel_malayer
08-09-2010, 15:43

دوست عزیز حرف شما قبول ولی گفتم قول های زیادی در این مورد هست شما کتابهای دیگه رو بخون اگه فارسی خواستی کتاب سیره پیشوایان اونجا کامل توضیح میده

اونوقت ما یه جایی داریم که که مختار سر حرمله رو برای امام سجاد میاره و امام سجاد کلی براش دعا می کنه
از امام باقر روایت شده که فرمود :
او را دشنام ندهید، او قاتلین کشته های ما را کشته، انتقام ما را گرفته، یتیمان ما را شوهر داده و در وقت عسرت به ما کمک مالی کرده است

bleu2u4u
08-09-2010, 19:10
خب هیچکس از نیت اصلی مختار باخبر نیست و این یکی از مبهم ترین نقاط زندگیشه
فقط تنها چیزی که من مطمئنم اینه که امام سجاد هیچوقت ازش تعریف نکرده
در ضمن من به اینکه مختار حکومت رو برای خود میخواسته یا کسه دیگه کاری ندارم (که البته 100 درصد برای خودش میخواسته)
حرفم اینه که در تمام طول مسیر قیام, مختار فقط و فقط دنبال قدرت طلبی بوده
همه اینا رو گفتم ولی با همه ی این حرفا من خودم به شخصه خیلی مختار رو دوست دارم

marvel_malayer
08-09-2010, 19:32
ارتباط امام سجاد(ع) با قیام مختار

با وجود جو خفقان و اختناق، انتظار ارتباط علنی میان امام و مختار بی مورد است. امام شخصا از رهبری قیام سرباز زد، اما به عمویش محمد بن حنفیه ولایت داد که رهبری و پشتیبانی معنوی قیام را به عهده بگیرد و مختار مردم را به بیعت با محمد بن حنفیه فرا می خواند. از آثار و فواید این کار، ایجاد امنیت برای امام، مشغول کردن ذهن دشمن و جاسوسان آن به غیر امام، و مصونیت آن حضرت(ع) از خطر را می توان نام برد.
امام، مردم و انقلابی ها را به همراهی با مختار تشویق و ترغیب می کرد و به عمویش می فرمود: یا عم ، لو عبدا زنجیا تعصب لنا اهل البیت لوجب علی الناس موازرته و قد ولیتک هذا الامر فاصنع ما شئت، فخرجوا و قد سمعوا کلامه و هم یقولون أذن لنا زین العابدین و محمد بن الحنفیة(1) ای عمو! اگر برده سیاهی برای ما اهل البیت قیام کند، بر مردم است که او را یاری رسانند و من تو را بر این امر گماردم. پس هر چه خواهی کن. آنگاه آنان پس از شنیدن کلام امام خارج شدند، در حالی که می گفتند: زین العابدین و محمد بن حنفیه به ما اجازه دادند.
امام با پذیرفتن هدایایی که مختار برای حضرت فرستاده بود، در واقع او را تأیید می کرد. در چند مورد گزارش شده که امام در حق مختار دعا کرده است.(2) و همه این موارد، حاکی از موضع گیری مثبت امام سجاد(ع) در مورد قیام مختار است. افزون بر آنچه گفته شد، نظر آیت الله خویی این است که از ظاهر روایات استفاده می شود که قیام مختار به اذن خاص از طرف امام بوده است.(3) نیز، پس از بازگشت آن هیئت به کوفه، مختار از ایشان در مورد ملاقات و گفتگوها پرسید، گفتند: قد أمرنا بنصرتک(4)
--------------------------------------------------------------------
منابع
1- ابن نما حلی، جعفر، ذوب النضار فی شرح الثار، ص 96؛ بحارالانوار، ج 45 ، ص 365؛ خویی، سید ابوالقاسم، معجم الرجال الحدیث، ج 18، ص 101.
2- امام سجاد(ع) برای کشته شدن عبیدالله سجده شکر به جای آورد و در حق مختار چنین دعا کرد: جزّاه خیرا. تاریخ الیعقوبی ج 2، ص 259؛ طوسی، محمد بن حسن، اختیار معرفة الرجال( رجال الکشی) ص 125 و 127؛ قاضی نعمان، شرح الأخبار، ج 3، ص 270.
3- معجم الرجال الحدیث، ج 18، ص 101.
4- ذوب النضار فی شرح الثار.

البته باز هم می گم اقوال در مورد مختار زیاده و نمیشه به همین بسنده کرد ولی من تا جایی که دونستم با منبع توضیحات رو گفتم

nar nia
11-09-2010, 19:31
پخش «مختارنامه» از 9 مهر

مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» جزو سريال‌هاي فاخر و جذاب تلويزيون است كه از مضموني ديني و تاريخي برخوردار است و براي ساخت آن به بهترين نحو تلاش بسياري انجام شده است. با توجه به محتواي غني كه اين مجموعه دارد، به طور حتم مخاطبان بسياري را به خود جلب خواهد كرد.
مدير شبكه يك سيما از آغاز پخش مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» به كارگرداني «داوود ميرباقري» از 9 مهرماه خبر داد.

مهدي فرجي در گفت‌وگو با فارس درباره زمان دقيق آغاز پخش مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» گفت: در حال حاضر اين سريال براي پخش از تلويزيون آماده است و ما اولين قسمت اين سريال را روز جمعه 9 مهرماه پخش خواهيم كرد.
وي افزود: قرار است سريال روزهاي جمعه ساعت 22 به روي آنتن برود و تكرار آن نيز روزهاي دوشنبه ساعت 19:30 تا 20:30 پخش خواهد شد.
وي ادامه داد: مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» جزو سريال‌هاي فاخر و جذاب تلويزيون است كه از مضموني ديني و تاريخي برخوردار است و براي ساخت آن به بهترين نحو تلاش بسياري انجام شده است. با توجه به محتواي غني كه اين مجموعه دارد، به طور حتم مخاطبان بسياري را به خود جلب خواهد كرد.

**ميرباقري: ساخت برخي سريال‌ها قسمت آدم‌هاست

به گزارش فارس، داوود ميرباقري كه اين روزها مشغول نظارت بر تدوين سريال است، پيش از اين درباره ساخت سريال «مختارنامه» گفته است:
ساخت اين جور كارها، قسمت آدم‌هاست و به اين مساله خيلي معتقدم و بين ترين و روشن ترين آن هم همين سريال مختار است. من اصلا در فكر و ذهنم نبود و داشتم آماده مي شدم كه سريال سلمان را بسازم و در مسير پيش توليد آن كار، ناگهان «مختارنامه» آمد وسط و به هر حال شرايطي پيش آمد كه من را به اين سمت حول داد و 7 الي 8 سال مرا درگير خود كرد.
كارگردان مجموعه تلويزيوني «امام علي(ع)» اظهارداشت: براي اين كه بتوانيم يك پلان را قابل قبول دربياوريد و يك فضايي را به مخاطب منتقل كنيد، 10 الي 15 ثانيه مي‌توانيد و وقت داريد كه يك نما را برداشت كنيد و همان فضا را از لحاظ باورپذيري به مخاطب منتقل مي‌كنيد. جلوه‌هاي ويژه همين ويژگي كامپيوتري نيز همين ويژگي را دارد. ممكن است حجمش خيلي زياد نباشد، اما هنري است كه از جهات مختلف، ابعادش، اندازه‌اش و اتفاقي كه در آن مي‌افتد، محاسبه شده تا در اين زمان كم بهترين اثرگذاري را داشته باشد.
وي تصريح كرد: مختار در مجموع حدود 20 هزار پلان دارد كه فكر مي كنم روي حدود 200 پلان بايد اصلاحاتي صورت بگيرد و چون فكر مي‌كردم سيكل پيچيده باشد، سعي كرديم 80 درصد اتفاقاتي را كه مي‌افتد، سرصحنه بازسازي كنيم و آنهايي كه نمي‌شد را بناست با كامپيوتر بازسازي كنيم. در حقيقت قرار نيست كامپيوتر چيزي را از بنا براي ما بسازد بلكه يك پلان‌هايي را ترميم و اصلاح مي‌كند.
ميرباقري با بيان اين كه متاسفانه يك تصوري وجود دارد كه وقتي كار فيلمبرداري سريالي تمام مي‌شود، آن هم سريالي مثل مختار كه پروژه بسيار سخت و پيچيده‌اي است، انگار ديگر تمام شده، بيان داشت: مرحله پس توليد بسيار حساس‌تر است و حساسيت‌اش اگر بيشتر از توليد نباشد، كمتر از آن نيست. نمي شود در اين مرحله كار را تمام شده تلقي و آن را رها كرد.

* از ريشه‌هاي موسيقي سنتي تا تم‌هاي عاشورايي

وي همچنين درباره موسيقي سريال «مختارنامه» اظهارداشت: ما بعد از مذاكرات بسيار زياد و گذراندن مراحل مقدماتي و مذاكره با يكسري از آهنگسازها، به اين نتيجه رسيديم كه آقاي توسلي بيش از ديگران انرژي و انگيزه براي كاركردن دارد. حقيقتش در موسيقي مثل بخش‌هاي ديگر سريال بيشتر به دل آدم‌ها تكيه كردم تا به فن و دانش و تواناييشان. البته اين بدان معنا نيست كه توانايي‌ها را ناديده بگيرم، اما به اين نتيجه رسيدم كه او انرژي كافي را دارد و جلساتي داشتيم و با علاقه بسياري سرصحنه‌ها حضور پيدا مي‌كرد كه فكر مي‌كنم خيلي موثر است و من قطعه‌هايي را شنيدم كه بسيار درخشان بود و اميدوارم يك موسيقي فوق‌العاده را در اين كار بشنويم.
ميرباقري ادامه داد: با توجه به اين كه بخشي از مختارنامه از لحاظ محتوايي به كربلا برمي‌گردد، ريشه‌هاي بسيار زياد و زمينه‌هاي بسياري داشتيم و كافي است شما به موسيقي نوحه‌هاي تاريخ كه در راستاي واقعه عاشورا ساخته شده، توجه كنيد. ما هم در همين راستا تحقيق و كاوش كرديم و علاقه‌مند بودم كه ريشه‌هاي موسيقي «مختارنامه» به نوعي به ريشه‌هاي موسيقي سنتي برگردد.
وي تصريح كرد: به هرحال موسيقي كار تم‌هاي مختلف دارد و در بخشي كه بيشتر عاشورايي است، از اين بخش استفاده مي‌شود و بقيه نيز ريشه‌هاي عربي دارد و به هرحال با فضاهاي متفاوت و شخصيت‌هاي متفاوت به موسيقي‌هاي مختلفي نياز خواهيم داشت و همه اين‌ها را تفكيك كرده‌ايم. فعلا آنچه شنيدم و آنچه كه ساخته شده، تم‌هاي عاشورايي دارد.

*در ساخت «مختارنامه» چيزي كم نگذاشته‌ام

ميرباقري در پاسخ به اين سؤال كه اگر امروز سريال مختار را دوباره مي‌ساختيد، آيا تغييري با آنچه كه الان ساخته شده، داشت يا خير، تصريح كرد: شما آن روزي كه تمركز مي‌كني و يك سكانس تصويربرداري مي‌كني، فكر مي‌كني كه اي كاش جايي از آن را تغيير مي‌دادم. اگر حقيقت اين تمركز هنري وجود داشته باشد، اين اتفاق طبيعي است و هنرمند در هر لحظه به خلق كردن مي‌انديشد و خلق كردن كار بدي نيست.
وي ادامه داد: من اگر ساخت مختار را امروز شروع مي كردم، جور ديگري آن را مي‌ساختم. اما آنچه الان است، همه توان و فهم و شعور من بوده است و در مرحله اي كه درگير كار بوده ام، چيزي كم نگذاشته‌ام. حالا ممكن است بگويم شايد مي توانستم بهتر بسازم اما در آن موقع بضاعت من در همين اندازه بود و از اين سريال بيش از همه آنچه كه ساخته ام، رضايت دارم و به آنچه كه مي خواستم رسيدم و انشاء الله اين احساس در زمان پخش نيز به مخاطب منتقل شود.

به گزارش فارس، سريال «مختارنامه» سه بخش دارد كه در بخش نخست جواني زندگي مختارثقفي و در دو بخش ديگر ميانسالي تا شهادت وي را به تصوير مي‌كشد.
در اين مجموعه فريبرز عرب‌نيا، نقش مختار را ايفا مي‌كند و از ديگر بازيگران اين سريال به ترتيب حروف الفبا مي‌توان به اسامي زير اشاره كرد:
ابراهيم آبادي، داوود آريا، روژان آريامنش، انوشيروان ارجمند، فرهاد اصلاني، محمود اردلان، كريم اكبري مباركه، عباس اميري، رحمان باقريان، مريم بوباني، اسماعيل پورستار، پرويز پورحسيني، معصومه تقي‌پور، علي جاويدفر، محمود جعفري، بهناز جعفري، صدرالدين حجازي، شهرام حقيقت‌دوست، محمدرضا حق‌گو، الهام حميدي، ميرصلاح حسيني، عليرضا خندان، اسماعيل خلج، حسين خاني‌بيك، مسعود خدا‌بخشيان، ماه‌چهره‌خليلي، آهوخردمند، حبيب دهقان‌نسب، نصرت دستمردي، جعفر دهقان، رضا كيانيان، رضارويگري، داوود رشيدي، بهزاد رحيم‌خاني، امين زندگاني، جواد زيتوني، فريدون ‌سوراني، محمد‌علي سليمان‌تاش، بهرام شاه‌محمدلو، جمشيد شاه‌محمدي، عنايت شفيعي، ولي‌الله شيراندامي، رامونا شاه، محمد صادقي، شهرزاد صفوي، مهرداد ضيائي، مصطفي طاري، ژاله علو، حميدرضا عطايي، احمد علامه‌دهر، شهرام عبدلي، حديث فولادوند، مهدي فخيم‌زاده، تورج‌‌فرامرزيان، محمدفيلي، هوشنگ‌ قوانلو، فريبا كوثري، حسن‌ كاخي، شهره‌‌لرستاني، مظفرمقدم، حسن‌مير‌باقري، حامد ميرباقري،امير مولوي،صالح ميرزاآقايي، حميد مظفري، نسرين مقانلو، احمد نمازي، فرخ نعمتي، عزيز هنرآموز، كاظم هژيرآزاد، محمد يگانه، حسن پورشيرازي، اكبر زنجان‌پور و... اشاره كرد.
عوامل پشت صحنه اين سريال نيز عبارتند از:
نويسنده و كارگردان: داود ميرباقري، تهيه‌كننده: محمود فلاح، نويسندگان اوليه: حسن ميرباقري، محمد بيرانوند، مدير فيلمبرداري: عظيم جوانر‌وح، تدوين‌گر: مهدي حسيني‌وند، چهره‌پردازي: عبدالله اسكندري، مسعود ولدبيگي، محقق تاريخ اسلام: حجت‌الاسلام‌رسول جعفريان، مدير روابط عمومي: رضا استادي.

farshidshd
12-09-2010, 09:57

Hamid Hamid
12-09-2010, 12:06
سلام.
گفتم يه مطلبي رو بگم شايد دوست داشته باشيد.
همونطور كه ميدونيد اين پروژه چند سالي هست كه داره ساخته ميشه و يه پروژه ي زمانبر و عظيم هست.چند سال قبل كه مي خواستن كار رو شروع كنن درست در زمان انتخاب بازيگران بود كه براي اين كار به بزرگ سينماي ايران يعني مرحوم رضا كرم رضايي پيشنهاد شد براي اينكه در اين كار بازي كنند.منتها ايشون به علت كهولت سن و بيماري اين كار رو نپذيرفتن تا اين كه بالاخره اوايل سال 1389 در سن 76 سالگي فوت شدند...
روحش شاد و يادش گرامي.

bleu2u4u
16-09-2010, 09:52
اصلا این سریالها معروفند به که در بین کار حداقل یه 10-20 نفری ریغ رحمت رو سر میکشن
اون بنده خدا که جای خودش رو داره

امام شخصا از رهبری قیام سرباز زد، اما به عمویش محمد بن حنفیه ولایت داد که رهبری و پشتیبانی معنوی قیام را به عهده بگیرد و مختار مردم را به بیعت با محمد بن حنفیه فرا می خواند. از آثار و فواید این کار، ایجاد امنیت برای امام، مشغول کردن ذهن دشمن و جاسوسان آن به غیر امام، و مصونیت آن حضرت(ع) از خطر را می توان نام برد.

این حرف تنها جمله ی بدون منبع نوشته ات هست که به هیچ وجه نمیشه قبولش کرد
بنظرم خیلی توهین امزه بگیم امام مختار رو بخاطر این قبول داشته که باعث میشده خودش از خطر دور باشه

marvel_malayer
16-09-2010, 10:40
فقط تنها چیزی که من مطمئنم اینه که امام سجاد هیچوقت ازش تعریف نکرده

2- امام سجاد(ع) برای کشته شدن عبیدالله سجده شکر به جای آورد و در حق مختار چنین دعا کرد: جزّاه خیرا. تاریخ الیعقوبی ج 2، ص 259؛ طوسی، محمد بن حسن، اختیار معرفة الرجال( رجال الکشی) ص 125 و 127؛ قاضی نعمان، شرح الأخبار، ج 3، ص

من که به شخصه اعتقاد دارم امام مختار رو قبول نداشته

این حرف شما نیاز به سند و مدرک داره چون مسائل تاریخی همشون نیاز به سند دارن

این حرف تنها جمله ی بدون منبع نوشته ات هست که به هیچ وجه نمیشه قبولش کرد

این یه نظریه ی یکی از بزرگان و علمای تاریخ اسلامه و حرف من نیست در ضمن من اخر حرفم گفتم که

البته باز هم می گم اقوال در مورد مختار زیاده و نمیشه به همین بسنده کرد ولی من تا جایی که دونستم با منبع توضیحات رو گفتم

ولی بازهم خوشحالم ازین که دوستانی مثل شما هستند که هرچیزی رو بدون دقت و مدرک قبول نکن و این خیلی خوبه از شما تشکر می کنم

bleu2u4u
16-09-2010, 12:10
این حرف شما نیاز به سند و مدرک داره چون مسائل تاریخی همشون نیاز به سند دارن

کاملا قبولت دارم که بحث تاریخ بدون منبع یعنی کشک
اصلا اعتبار کتاب تاریخ به منابعشه
ولی من از کجا برای شما منبع بیارم
چه منبع هایی در مورد زندگی مختار هست ؟
تنها منبعی که مشخصا در مورد زندگی مختاره کتابیست به نام قیام مختار از نویسنده ای ناشناسه
من اون کتاب رو خوندم فقط یه جاهایی نوشته که مختار قبل قیام خیلی دمپر امام میپریده تا اجازه ی قیام بگیره و دیگر هیچ

البته منابع دیگری هم هستن که در اونها از مختار صحبت شده
نمونش زندگینامه ی امام سجاد نوشته ی سید جعفر شهیدی که من همین الان با یه سرچ کوچولو پیداش کردم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

بعضی جاهاش حرفهای شما رو تایید کرده و بعضی جاهاش رد
سعی میکنم قبل از شروع سریال کتاب رو تهیه کنم و بخونم و اگر چیز بیشتری نسبت به این لینک داشت بنویسم
اقای شهیدی در حفظ و امانتداری از تاریخ سرامد هستن و تنها از قولهای معتبر استفhده میکنن
توی کارهای دیگشون (زندگینامه ی حضرت فاطمه و امام علی) گاهی وقتها ادم دلش میخواست فریاد بزنه که این ادم چرا اینقدر بیطرفه
مطمئنا تو این کار هم همینطورن

Golbarg01
21-09-2010, 17:46
دوستان در مورد زندگی نامه مختار و قیامش در نت کتابی سراغ دارید که لینک دانلودشو بدین؟
می خوام قبل از شروع سریال در مورد مختار بیشتر بدونم و باهاش آشنا شم.
من که کتابخونه های میدون انقلاب رو زیرو رو کردم هیچ کتابی در مورد مختار پیدا نکردم.
امیدوارم در نت موجود باشه.

molaali
22-09-2010, 20:13
بلاخره مشخص شد كي پخش ميشه؟

playstation 3
22-09-2010, 22:13
از9 مهرماه

nar nia
26-09-2010, 18:51
سريال «مختارنامه» از شبكه‌ قرآن و معارف سيما پخش خواهد شد

خبرگزاري فارس: از يازدهم مهرماه، علاوه بر شبكه اول سيما سريال «مختارنامه» از شبكه‌ قرآن و معارف سيما نيز پخش خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي شبكه قرآن و معارف سيما، مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» از روز يكشنبه يازدهم مهرماه بر روي آنتن پخش شبكه قرآن و معارف سيما قرار خواهد گرفت.
مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» به كارگرداني داوود ميرباقري كاري از گروه فيلم و سريال شبكه اول سيماست كه به طور همزمان از شبكه قرآن و معارف سيما نيز پخش خواهد شد.
براساس توافقات به عمل آمده و نظر به اهميت شبكه قرآن و معارف سيما در نشر مفاهيم ديني، مجموعه تاريخي «مختارنامه» روزهاي يكشنبه از ساعت 20 توسط شبكه قرآن و معارف سيما پخش خواهد شد.
تكرار مجموعه تلويزيوني نيز پنج شنبه‌ها، ساعت 20 از شبكه قرآن و معارف سيما خواهد بود.
پخش سريال «مختارنامه» از جمعه 9 مهرماه، در شبكه اول سيما آغاز مي‌شود.

AIRO
26-09-2010, 18:55
بهتره قدر این سریال رو بدونیم اینم مثل در چشم باد یه شاهکاراه
و حتی می تونه بهتر از اون هم باشه (که هست)
باعث ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری ، پای بند بدون به اصول دینی ومذهبی و...
شاید این فیلم بتونه یه تکونی به بعضی ها بده !
قدرش رو بدونین

nar nia
26-09-2010, 19:01
*آماده‌سازي تيتراژ سريال داوود ميرباقري در آستانه‌ي پخش*
اسلامي‌مهر: سيمافيلم براي آماده‌سازي«مختارنامه» متحمل سختي شد

در آستانه‌ي پخش نخستين قسمت از سريال «مختارنامه» به كارگرداني داوود ميرباقري، سه قسمت از اين سريال تاريخي - مذهبي، شامگاه سوم مهر ماه براي نمايندگان رسانه‌هاي گروهي به نمايش درآمد.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، اين مراسم با حضور حسن اسلامي‌مهر، رييس مركز سيما فيلم برگزار شد و وي همراه با خبرنگاران به تماشاي قسمت‌هاي آماده شده كه فاقد موسيقي بود، نشست.

اسلامي‌مهر سپس در سخناني كوتاه خاطرنشان كرد: «مختارنامه» حاصل توليد 40 تا 50 قسمت سريال است كه بخشي از ظرفيت فرهنگي و هنري سينما و تلويزيون كشور را به تصوير مي‌كشد.

او با يادآوري اين‌كه ساخت «مختارنامه» يك دهه به طول انجاميد، اظهار كرد: توليد اين سريال هشت سال به طول انجاميد و دو سال نيز صرف نگارش متن شد كه كار بسيار سخت و دشواري بود.

اسلامي‌مهر ادامه داد: مسؤولان سيما فيلم براي مهيا شدن شرايط توليد و پخش سريال «مختارنامه» سختي‌هاي بسياري را متحمل شدند؛ به ويژه داوود ميرباقري كه توليد را برعهده داشت، كار سخت‌تري را عهده‌دار بود.

او بار ديگر «مختارنامه» را حاصل ظرفيت هنر و سينماي كشور دانست و افزود: اين تلاش ارزنده قابل تقدير و ارزيابي مثبت است.

رييس مركز سيما فيلم سپس به توضيح قسمت‌هاي پخش شده براي نمايندگان رسانه‌هاي گروهي پرداخت و گفت: قسمت‌هاي اوليه سريال «مختارنامه» بعد از قضاياي كربلا و سال‌هاي 32 تا 33 را به تصوير مي‌كشد. پس از آن داستان به مرحله‌ي تكامل مي‌رسد و مختار ذوب در محبت الهي مي‌شود كه در سريال «مختارنامه» قابل مشاهده است.

اسلامي‌مهر توضيح داد: در ايام كربلا مختار در زندان بود و بعد از حادثه، نهضت توابين را با توابان شروع كرد؛ در آن زمان آل زبير درصدد انتقام حادثه كربلا بود اما وحدت مختار با آنها پايدار نبود و در نهايت مختار مقابل آل زبير مي‌ايستد.

به گزارش ايسنا، مراسم شامگاه سوم مهرماه، به همت روابط عمومي سريال «مختارنامه» در محل مركز سيما فيلم برگزار شد و تا پاسي از شب به طول انجاميد.

سريال «مختارنامه» از جمعه (9 مهرماه) به روي آنتن شبكه اول مي‌رود و داوود ميرباقري، كارگردان اين سريال هم اينك در حال آماده‌سازي تيتراژ اين سريال براي رساندن به پخش است. آماده‌سازي قسمت‌هاي اول براي رساندن به پخش، دليل عدم حضور وي در مراسم شامگاه گذشته اعلام شد.

آگاهي و اطلاع از نظرها و ديدگاه‌هاي نمايندگان رسانه‌هاي گروهي و همچنين استفاده از انتقادها و پيشنهادات آنان، علت برگزاري اين مراسم اعلام شده بود؛ ضمن اين‌كه مراسمي مشابه روز گذشته نيز دوشنبه(5 مهر ماه) براي منتقدان برگزار خواهد شد.

btheme
27-09-2010, 01:51
بابا زود تر پخشش كنن مرديم از دست سريال آبكي تلويزيون

Perpetual
27-09-2010, 06:19
امیدوارم سریال قشنگی از آب در بیاد چون موضوع خوبی داره و بازیگر های توانایی توش بازی می کنن.

s_paliz
28-09-2010, 16:00
کارگردانش تجربه بالایی از سریال امام علی داره..
صحنه هاش رو که نشون میداد خیلی جذاب بود.
جنگیدنشون رو هم طبیعی درست کردن.

امیدوارم سریال موفقی بشه.

Guts
28-09-2010, 17:19
مثل همون امام علی هم بشه عالیه واقعاً، من که از بس سریال های خارجی دیدم خسته شدم دلم می خواد بعد از مدت ها یه سریال با کیفیت ایرانی ببینم.

MichaelMoore
28-09-2010, 21:14
سریال قشنگی باید باشه
کسی میدونه با چه نوع دوربینی فیلمبرداری شده نوعش باید تازه باشه تو فیلمبرداری فیلمای ایرانی

M3HRD@D
28-09-2010, 21:24
داستان مختار به گوشه هاي از ايران وايراني ربط داره و خوشحالم از ساخت اين مجموعه و
بهتر از ساخت سريال هاي مثل يوسف پيامبر است كه هيچ ارتباطي با ايران ندارد...

pcforlife
01-10-2010, 00:32
20 میلیارد تومان هزینه ساخت سریال «مختارنامه» شده است
دستمزد براد پیت برای دو ماه حضور در نقش آشیل، برابر با 10 سال هزینه عوامل «مختارنامه» است.

سینمای ما - یکی از نویسندگان 'مختارنامه' گفت: «تنها دستمزد بازیگر اصلی یک فیلم تاریخی هالیوودی (براد پیت) برای دو ماه حضور در نقش آشیل، برابر با 10 سال هزینه برای عوامل مختارنامه است، و این یعنی مظلومیت شیعه در آیینه تلویزیون و رسانه.»

20میلیارد تومان هزینه ساخت یک سریال

محمد بیرانوند، نویسنده سریال تاریخی مذهبی "مختارنامه" با مقایسه مجموعه‌سازی در ایران و هالیوود گفت: «سیاهی لشگر هالیوود هم حرفه‌ای این کار است، سیاهی لشگر مختار اما کارگری است که نه سکوت در صحنه را می‌داند، نه به ارزش کاری که می‌کند واقف است، باید چند سال او را نشاند و فلسفه هنر و تاثیر آنرا برایش مرور کرد.»
بیرانوند درباره قرار و مدارهایی که منجر به نوشتن و بعد ساختن "مختارنامه" شد، اظهار کرد: «قرار بود پنجه در پنجه جومونگ و گلادیاتور بزنیم، بودجه سریال "مختار" اما بیست میلیارد تومان است و آشیل که داستان عاشقانه‌ای است، بالغ بر 200 میلیون دلار هزینه برداشته است، توجه کنید فیلمی 120دقیقه‌ای 200 میلیون دلار اعتبار دارد حال آن که مختارنامه چهل قسمت پنجاه دقیقه‌ای است.»
وی اضافه کرد: «تنها دستمزد بازیگر اصلی آن فیلم هالیوودی (براد پیت) برای دو ماه حضور در نقش آشیل، برابر با 10 سال هزینه برای عوامل مختارنامه است، و این یعنی مظلومیت شیعه در آیینه تلویزیون و رسانه.»
وی اظهار کرد: «داوود میرباقری به گواهی سریال امام علی(ع) و رعنا، فیلم سینمایی آدم برفی و مسافر ری و نمایش‌هایی مثل دندون طلا و عشق‌آباد، هم فهم درام شرقی را دارد و هم این که از نظر تکنیکی و فنی بر ابزار کار تسلط بسیار چشمگیری دارد، او هنرمند نمایش ایرانی است، تعزیه را می‌شناسد، نقالی و فرهنگ قهوه خانه را خوب می‌فهمد، دغدغه مذهبی داشته و دارد و از تاریخ مذهبی خود هم شناخت نسبی خوبی دارد.»
شایان ذکر است شنیده‌ها حاکی از آن است که صداوسیما از محل دریافت آگهی‌های بازرگانی برای "مختارنامه" بیش از دو برابر اعتبار صرف شده را کسب کرده است.
منبع خبر: سینمای ما

nar nia
01-10-2010, 18:17
پشت صحنه سریال تاریخی مختارنامه

سریال تاریخی مختارنامه به کارگردانی داود میرباقری پس از 6 سال مراحل مختلف تولید از روز جمعه 9 مهر ماه از شبکه اول سیما پخش می شود.

عکس/ مسعود پاکدل

nar nia
01-10-2010, 18:24
در آستانه پخش سريال از تلويزيون عنوان شد؛
ميرباقري: نماز ظهر عاشورا سخت‌ترين بخش ساخت «مختارنامه» بود

خبرگزاري فارس: كارگردان مجموعه تلويزيوني مختارنامه گفت: پلان نماز ظهر عاشوراي امام حسين (ع) يكي از سخت‌ترين كارها بود و اين كه من بتوانم بيننده را به يك باوري برسانم تا آن شرايط را حس كند و كار را قبول كند، بسيار سخت و دشوار بود.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، داوود ميرباقري در گفت و گوي ويژه خبري شبكه دو سيما درباره انتخاب شخصيت مختار براي ساخت سريال گفت:انتخاب مختارنامه با من نبود و من خود را براي توليد سريال سلمان فارسي آماده مي كردم كه از سوي تلويزيون ساخت اين سريال به من پيشنهاد شد. به همين منظور مدتي براي پژوهش روي شخصيت مختار وقت خواستم و در طول پژوهش به شخصيت مختار گره خورديم و مختار مثل يك طوفان ما را با خود برد و هشت سال درگير كرد.
وي ادامه داد: مختار شخصيتي بود كه به دليل ظرافت‌ها و رمز و رازهايي كه داشت در دوره تاريخي پر تلاطمي توانست بر شيعيان كه به نگاه‌هاي خاصي درگير بودند، رهبري كرده و حكومتي بنا كند. بعد از شهادت حضرت علي(ع) دوره كوتاهي كه مربوط به دوره امام حسن (ع) بود تا قيام مختار و تشكيل دولت و حكومت به دست وي، دولت مختار اولين دولت شيعي است كه زمام امور را به‌دست مي‌گيرد.
ميرباقري اظهارداشت: بررسي پرونده و تشكيل حكومت اين نهضت و آسيب‌هايي كه بعد از اين تشكيل منجر به شكست مي‌شود، مواردي بود كه گمان كردم مي‌تواند براي اين دوره تاريخي مفيد و موثر باشد، به همين دليل نيتم اين بود چيزي كه به درد تاريخ امروز ما نيز مي‌خورد، به تصوير بكشم.البته من هيچ وقت در زندگي باور نمي كردم كه روزي بخواهم به قيام مختار بپردازم اما الان به وجود حسن نيتي در آن رسيده‌ام و اميدوارم در طول هشت سالي كه اين مجموعه ما را درگير خود كرد به آن اهداف معين شده رسيده باشم.
وي در توضيح بيشتر پيرامون شخصيت مختار عنوان داشت: مختار شخصي است كه شخصيت چهار امام (ع) را درك كرد و وقايع بزرگي از جمله وقايع كربلا در آن دوران اتفاق افتاد. هرچند پرداختن به عاشورا به عنوان موضوعي مستقل كار بسيار سختي است، اما شايد به عنوان حاشيه در كاري كه قبل و بعد آن را در بر مي‌گيرد، مفيد باشد. ما در اين مجموعه در پي آن بوديم كه شخصيتي محوري و همچنين وقايع تاريخي را كه در زمان اين شخصيت به وقوع مي‌پيوندد براي مخاطب بازگو كنيم. البته هنر نمايش اقتضاء مي‌كرد كه اين قصه را حول يك شخصيت بنا كنيم اما از عمده حوادث تاريخي زمان مختار غافل نبوديم.
كارگردان مجموعه تلويزيوني امام علي(ع) ادامه داد: در سريال مختار، ما توانستيم 50 دقيقه به موضوع حادثه عاشورا بپردازيم، آن هم در سه مقطع مختلف از جمله داستان حضرت عباس(ع)، وهب و زهير بن قين و با توجه به ارتباط شخصيت مختار با حادثه كربلا تلاش كرديم كه سري نيز به داستان قاتلين امام حسين(ع) بزنيم و خوشحاليم از اينكه مختارنامه به واقعه كربلا متبرك شد. نگاه و كار كردن درباره حادثه عاشورا بسيار دشوار است و واقعاً جرأت و جسارت مي‌خواهد كه درباره اين موضوع مستقيم، بشود اقدامي صورت داد.
ميرباقري درباره شيوه تعليق اين سريال براي نگه‌داشتن مخاطب نيز گفت: مشكلات سريال «مختارنامه»، نسبت به مجموعه امام علي(ع) كمتر بود و ما در مجموعه امام علي(ع) مشكلات بياني فراواني داشتيم اما اين محدوديت‌ها در «مختارنامه» وجود نداشت و در آن منعي براي شخصيت محوري كار نداشتم به همين دليل تعليق‌ها خيلي قوي‌تر از مجموعه امام علي(ع) است. من خيلي نگران تعليق‌ها نيستم و نگراني من بيشتر به لايه‌هايي از كارم برمي‌گردد كه بتواند خوب به بيننده منتقل شود.
وي ادامه داد: «مختارنامه» دوره‌اي را به تصوير مي‌كشد كه همه روي هم شمشير مي‌كشند. چرا اين اتفاق مي افتد و خواص كجا هستند؟ اين‌ها نكاتي است كه به نظر من به سريال مختار وزن مي‌دهد. اين سريال تقابل دين با دين است. هركس در آن دوره تأويل و تعريفي از دين دارد و ما تنها يك قرائت صحيح داريم كه قرائت اهل بيت است. اينها لايه‌هايي است كه بايد رويش مكث شود و اميدوارم فضايي به‌وجود بيايد كه اين لايه‌ها هدر نروند. يك بخش هنر ماست كه بايد كار را جذاب ساخته باشيم و بخش ديگر فضايي است كه اين بحث را مطرح مي‌كند و اهميت پرداختن به اين مقوله را فراهم مي‌كند.
ميرباقري تصريح كرد: سريال «مختارنامه» حرف و روايت مختار نيست. بررسي اين ديدگاه‌ها، بافت فرهنگي، اجتماعي و عقدتي است. عراق در آن سال‌ها وضعيت فرهنگي عجيبي داشته است و ما سعي كرده اين اين مسائل را نشان بدهيم و نهادهاي فرهنگي را بررسي كنيم.
ميرباقري در پاسخ به اين سئوال كه نمادسازي و غلو جزء فيلم و درام است، شما چقدر به اين مسئله در پرداخت شخصيت مختار توجه كرده‌ايد و آيا او در اين سريال قديس تصوير شده يا يك آدم معمولي؟ اظهار داشت: مختار كار بزرگي كرده است و نمي‌توان به سادگي از او گذشت. ما همزمان با قيام مختار، نهضت توابين را هم داريم كه رهبر آن، سليمان بن صرد خزايي است و اولين دعوت نامه را براي امام حسين(ع) مي‌فرستد ولي اين نهضت در مصاف با يزيد شكست خورده و همه كشته مي‌شوند. هنر مختار اين است كه در چنين جامعه متكثري، قيامي را جهت‌دهي كرد و آن را به نقطه‌اي رساند كه هدفش است. ما ناگزير بوديم كه از او شخصيتي بسازيم كه نقاط قوت و ضعف دارد و در پروسه‌اي كه درگير آن است، ديدگاه‌هاي خود را اصلاح مي‌كند. در حال حاضر اصراري ندارم كه درباره شخصيت مختار حرف بزنم، چون سريال هنوز پخش نشده و اثر ديده نشده است.
وي ادامه داد: مختار دو همسر داشته كه پيامبر به خاطر يكي از آنها همواره مختار را مذمت مي‌كرد، اما همسر ديگر او نقطه مقابل بود و زماني كه او را پس از كشته شدن مختار دستگير كردند، گفتند كه مختار را تكفير كن تا از مرگ نجات يابي. اين زن در پاسخ گفت من چطور مي توانم مردي را انكار كنم كه نماز شب او ترك نمي شد؟ همين جاي ماجراي مختار مرا گرفتار و اسير خود كرد. آن شرايط را تخيل و مجسم كنيد. پاي شرافت، حيات، مرگ و زندگي در ميان است. من بنابر همين شواهد، مختار در ذهنم شكل گرفت و او طبعا يك قهرمان است و آنچه كه من ساخته‌ام، اين نشانه در او هست.
ميرباقري اظهارداشت: اصلا بحث هاي تاريخي را كنار بگذاريم. مقطع تاريخي را با وجود مدارك موجود ببينيم. شايد نتوانيد خود را كاملا منطبق با تاريخ كنيد مگر جاهايي كه بسيار واضح و برگرفته از قرآن است. بر همين اصل ما يك شخصيت دراماتيك ساخته‌ايم تا مخاطب او را دوست داشته باشد و با او همراه شود و تمام ويژگي هاي دراماتيك يك قهرمان را دارد.
وي تصريح كرد: مخاطب سريال مختارنامه آخر سريال احساس خوبي نسبت به اين شخصيت خواهد داشت. البته همه مختار اين وجهه اش نيست. جريان هاي فكري دوره مختار لايه‌هاي بسياري دارد. مثل همين چيزهايي كه امروز هم خود ما گرفتار آن هستيم. اين مسائل تا جاهاي خطرناكي هم پيش مي رود و مضامين روانشناختي آن دوره مي تواند به دوره فعلي ما كمك كند تا انتخاب بهتري داشته باشيم و همه اين مسائل در طراحي كار مد نظر من بوده است.
كارگردان مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» درباره روند توليد اين سريال نيز گفت: توليد سريال به طور مستمر 7 سال طول كشيد و 2 سال هم خودم درگير آن بودم. در كل حدود 9 سال طول كشيد. ظرفيت عظيمي از بازيگران سينما و تلويزيون هم در آن حضور دارند و 60 بازيگر اصلي و 200 الي 300 هنرپيشه فرعي نيز در آن ايفاي نقش كرده اند. كار در نهايت بالاي 2 هزار دقيقه شده و در 40 قسمت بالاي 50 دقيقه بسته شده است.
وي ادامه داد: ما براي ساخت اين سريال لوكيشن هاي متنوعي داشته ايم و از اقليم هاي گوناگوني از جنوب، ‌كوير، ‌كوهستان تا دكورهاي وسيع و همچنين ساخت كعبه در احمدآباد مستوفي داشته ايم و با توجه به ابعاد سنگين و گسترده مختارنامه اين پروژه خيلي براي تلويزيون گران در نيامده است و اين را مي توان از تصاوير تشخيص داد. فكر مي كنم اين سريال در قالب تصوير مي تواند از خودش دفاع كند.
ميرباقري تصريح كرد: ايم سريال با توجه به ابعاد گسترده اش، خيلي زود جمع شد. مجموعه مختارنامه معادل 20 فيلم سينمايي تاريخي است كه در دل اين سريال ساخته شده است.
وي درباره سخت ترين پلاني كه در اين مجموعه داشته است نيز تصريح كرد: سخت ترين پلان مختارنامه واقعه كربلا بود. هر وقت به پلان كربلا فكر مي كردم، دوست نداشتم آن را بگيرم و فكر مي كردم كه هنوز آماده نيستم. خدا، خدا مي كردم كه اين بخش دير شود و همين اتفاق افتاد تا اينكه خودش به سراغم آمد و احساس كردم ديگر وقتش است كه به سراغ كربلا بروم. مهمترين پلان نيز واقعه كربلا و زماني است كه حضرت ابوالفضل (ع) لب رودخانه علقمه مي آيد. سخت ترين بخش كار بود و من روي اين تصوير حدود 4 ساعت كار كردم و آن را طول مي دادم تا شرايط روحي ام مساعد شود. پلان نماز ظهر عاشوراي امام حسين (ع) نيز يكي از سخت ترين كارها بود و اينكه من بتوانم بيننده را به يك باوري برسانم تا آن شرايط را حس كند و كار را قبول كند، بسيار سخت و دشوار بود.
وي در پايان سخنان خود درباره شخصيت هاي منفي اين سريال نيز گفت: شخصيتهاي منفي سريال پخمه و احمق نيستند و آنها شخصيت‌هايي زيرك، مدير و مدبر هستند و تحليل و فكر و برنامه دارند.

m64m64
01-10-2010, 18:34
بچه ها ساعت چند پخش میشه امشب؟

nar nia
01-10-2010, 20:20
بچه ها ساعت چند پخش میشه امشب؟

ساعت 10

...

pcforlife
01-10-2010, 23:16
برای شروع استارت خوبی داشت! خوشحالم که بعد از امام علی (ع)، سریال دیگه ای به سبک میرباقری میبینم! دیالوگ ها همانند امام علی (ع) محشر! استفاده از جلوه های ویژه + طراحی دکور و لوکیشن های زیاد واسه قسمت اول چشم نواز بود!:20:
تنها نکته منفی که من دیدم در چندین پلان همانند یوزارسیف گفتگوهای سیاهی لشکر ها (مردم مدائن) رو نشون میداد که بدون شک افزایشش = افت سریال (یوزارسیفی شدن سریال)!!:41:
ضمن اینکه از چند نکته هم خوشم اومد! اول اینکه تو نقشه شروع سریال نام خلیج فارس خوشگل دیده شد!:31:
دوم اینکه میرباقری بدون رودروایسی تحقیر شدن ایرانی ها به وسیله اعراب رو شون داد و اوجش سره دیالوگ های خواهر مختار:2: بود!
خلاصه فعلا پسندیدیم!:31:
یاعلی:11:

M3HRD@D
01-10-2010, 23:31
نميدونم چرا تو اين سريال مثل ساير سريال هاي مذهبي ساخت ايران كه در گوشه اي از فيلم كه به امامان شيعه مي پردازند براي امام ديالوگي ندارند ديگه برا امام ديالوگ بزارند كه آسمون به زمين نمياد؟
به غير از فيلم امام رضا(ع) كه اون هم چون به كل به امام رضا(ع) مرتبط بود ديالوگ هم داشت فيلمي رو سراغ ندارم كه ديالوكي در نظر گرفته باشن..
سينماي غرب حتي تصوير پيامبرانشون رو هم به تصوير ميگشه چه برسه به ديالوك به نظر من مسلمانان تعصب خيلي بيش از اندازه اي دارند كه خوب نيست...

s_paliz
01-10-2010, 23:40
سينماي غرب حتي تصوير پيامبرانشون رو هم به تصوير ميگشه چه برسه به ديالوك به نظر من مسلمانان تعصب خيلي بيش از اندازه اي دارند كه خوب نيست...
خب نشون دادن چهره پیامبر و امامان از نظر مسلمونها خط قرمز به حساب میاد و این در مذهب وجود داره.

برای شروع سریال من هم راضی بودم. مورد قابل توجه دیالوگها بود که خیلی خوب بود. و این که به جنبه تاریخی قضیه هم خوب توجه شده.

امیدوارم این تاپیک مثل تاپیک سریال حضرت یوسف بگیره. ولی به حدی نرسه که همه بسیج بشن که فقط سوتی بگیرن.:27:

pcforlife
01-10-2010, 23:40
به غير از فيلم امام رضا(ع) كه اون هم چون به كل به امام رضا(ع) مرتبط بود ديالوگ هم داشت فيلمي رو سراغ ندارم كه ديالوكي در نظر گرفته باشن..
والا من احساس می کنم واسه تاثیر گذاریش این کار رو میکنند (که شخصا هم موافقش هستم):20:
وقتی راوی سریال امام علی (ع) خطبه های نهج البلاغه (سخنان امام) که مربوط به بخش های مختلفی از سریال بود رو در فواصل زمانی میخوند یا کارکتر عمار میومد سخنان امام رو واسه مردم نقل قول می کرد، به نظر من خیلی تاثیر گذار تر از دیالوگ های گفته شده از زبان امام رضا (ع) در فیلم ولایت عشق بودش...:20:

dimah2005
02-10-2010, 00:11
خوب به عنوان قسمت اول بدک نبود

د

1. لباس ها : نمی دونم این چه صیغه ایه؟ که شخصیت های اول فیلم های تاریخی باید لباس های اتو کشیده و ترتمیز تازه از خوشکشویی برکشده بپوشن؟
چرا انقدر لباس می پوشن ، به جون خودم این رویگری رو که می دیدم من بجاش اتیش می گرفتم

بیطرفی میرباقری تو این یه قسمت 3 چراغ سبز داره ،

s_paliz
02-10-2010, 00:23
خوب به عنوان قسمت اول بدک نبود

د

1. لباس ها : نمی دونم این چه صیغه ایه؟ که شخصیت های اول فیلم های تاریخی باید لباس های اتو کشیده و ترتمیز تازه از خوشکشویی برکشده بپوشن؟
چرا انقدر لباس می پوشن ، به جون خودم این رویگری رو که می دیدم من بجاش اتیش می گرفتم

بیطرفی میرباقری تو این یه قسمت 3 چراغ سبز داره ،
متاسفانه چون ما بازیگر خوش بر و هیکل نداریم مجبوریم آنها رو بپیچونیم در لباس که هیکل قشنگشون بیرون نیافته..

مثلا فیلم تروی رو نگاه کنید.... اکثرا لباس های دارن که هیکل ورزشکاری بازیگر افتاده بیرون... ولی بازیگرای ما...

pcforlife
02-10-2010, 00:29
خدمت رفقای گل پی سی:10::

تیتراژ ابتدایی سریال مختارنامه (تصویری و صوتی)

تیتراژ تصویری:

تیتراژ صوتی:

پ.ن: اوه! داشت یادم میرفت!!:31::
پسوردش: pcforlife

kiarash3500
02-10-2010, 07:59
کلا از سریال های تاریخی خوشم نمیاد
بعید میدونم به دلم بشینه

GiggleClub
02-10-2010, 08:05
تکرارش کی نشون میده امروز؟

pcforlife
02-10-2010, 08:08
تکرارش کی نشون میده امروز؟
دوشنبه - ساعت 19:30
اینم سایت رسمی سریاله:

mehdi30nema
02-10-2010, 08:15
دیالوگ های فیلم هنگام چیدن گندم و شعر ها و آواز هایی که میخوندند به نظرم چندان ما به ازای بیرونی با حال و روز اون دوران نداشت .
نا سلامتی صحبت از حدود 1400 سال پیش است و بعضی از دیالوگ ها حال و روز امروزی دارند . اما با شناختی که از میرباقری دارم باید سریال روند بهتری در پیش بگیره .

pcforlife
02-10-2010, 08:33
تیزر رسمی سیما فیلم برای مختارنامه:

molaali
02-10-2010, 08:43
منم از قسمت اول خوشم اومد. اميدوارم همينطوري ادامه پيدا كنه.

fandak
02-10-2010, 08:57
قسمت اول رو دانلود کنید :

کیفیت معمولی :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدکیفیت خوب :

---------- Post added at 08:57 AM ---------- Previous post was at 08:57 AM ----------

از مگاآپلود :

کیفیت معمولی :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدکیفیت عالی :

s_paliz
02-10-2010, 11:16
دیالوگ های فیلم هنگام چیدن گندم و شعر ها و آواز هایی که میخوندند به نظرم چندان ما به ازای بیرونی با حال و روز اون دوران نداشت .
نا سلامتی صحبت از حدود 1400 سال پیش است و بعضی از دیالوگ ها حال و روز امروزی دارند . اما با شناختی که از میرباقری دارم باید سریال روند بهتری در پیش بگیره .
اونجایی که مختار بین گندم‌ها وایساده بود و به کشاورز میگفت عجب گندمهایی!! مثل طلا هستن!! وقتی کشاورز جوابش رو داد که نون حلال و کارگر .. من به وجد اومده بودم خیلی جالب بود.

ولی درست میگید احتمالا اینطور سخن گفتن از ۱۰۰ سال پیش به اینور مد شده.

tsjaleb
02-10-2010, 11:58
سريال خوبي به نظر ميرسه و اون طور كه كارگردانش گفته داستان هاي زيادي در دل خودش داره . منتظرم ببينم واقعه كربلا رو چطور درست كردند . واقعا كار سختيه ...

mohsen121
02-10-2010, 12:32
اين يك تكيه اش واقعا اعصبم رو ريخت بهم و ناراحت شدم . دوستان اگر متوجه نشدن تيتراژ رو ببينند كاملا متوجه مي شن .
[IMG][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][IMG]

*IN*
02-10-2010, 13:14
اين يك تكيه اش واقعا اعصبم رو ريخت بهم و ناراحت شدم . دوستان اگر متوجه نشدن تيتراژ رو ببينند كاملا متوجه مي شن .
[IMG][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][IMG]

این چیش اعصابت رو بهم ریخت؟؟؟

mohsen121
02-10-2010, 14:31
این چیش اعصابت رو بهم ریخت؟؟؟

چون تيراژ صحنه هاي عاشورا رو داشت نشون مي داد از صحنه دقيقا اين جوري بر مياد كه حضرت عباس دستش رو به آب مي زنه ، ولي يه دفعه اسم ميرباقري تو آب ديده مي شه .

M A M M U T
02-10-2010, 15:29
به نظرتون یه ذره به ایرانی ها توهین نشد تو این سریال؟
اونجایی که اون دختره داشت از رشادت هاش! در مقابل عجم! سخن می گفت.یا خیلی از دیالوگ ها که مختار به زبون می آورد.
متاسفم که عظیم ترین سریال ایرانی رو دارن برای یک غیر ایرانی می سازن:41:

dark fear
02-10-2010, 15:40
به نظرتون یه ذره به ایرانی ها توهین نشد تو این سریال؟
اونجایی که اون دختره داشت از رشادت هاش! در مقابل عجم! سخن می گفت.یا خیلی از دیالوگ ها که مختار به زبون می آورد.
متاسفم که عظیم ترین سریال ایرانی رو دارن برای یک غیر ایرانی می سازن:41:

نه اگه توجه کرده باشی این دیالوگ ها از زبان یه آدم منفی بیرون میومد و درواقع سریال میخواد
نشون بده چطور معاویه از جهل مردم و ایجاد اختلاف بین عرب و عجم روی اونا سوار میشد... :10:

errmii
02-10-2010, 18:28
خدمت رفقای گل پی سی:10::

تیتراژ ابتدایی سریال مختارنامه (تصویری و صوتی)

تیتراژ تصویری:

تیتراژ صوتی:

پ.ن: اوه! داشت یادم میرفت!!:31::
پسوردش: pcforlife

این رو با کیفیت بالاتر و بدون آرم شبکه یک ندارید؟
تیتراژ زیبایی داره

pcforlife
02-10-2010, 19:54
این رو با کیفیت بالاتر و بدون آرم شبکه یک ندارید؟
تیتراژ زیبایی داره
نه! چون خودم با کیفیت vcd سریال ها رو میضبطم! ضمن اینکه واسه کاهش حجم مجبورم به wmv کانورتش کنم.:20:

nar nia
02-10-2010, 20:01
ممنوعیت تک خوانی زن در تلویزیون شکسته شد

مشرق - برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب ممنوعیت تک خوانی زن با اجرای تیتراژ پایانی سریال مختارنامه برداشته شد.

این تک خوانی در حالی برداشته شده است که در تیتراژ اولیه سریال هم یک زن تک خوانی کرده بود که با پافشاری مسوولان صداوسیما یک مرد این تک خوانی را با تک مضراب هایی از تک خوانی یک زن اجرا کرد.
این گزارش می افزاید: در عین حال مسوولان صدا و سیما اجرای تک خوانی زن را در انتهای سریال مختارنامه پذیرفته و دیشب پس از 32 سال نمایش داده شد.

s_paliz
02-10-2010, 20:31
ممنوعیت تک خوانی زن در تلویزیون شکسته شد
این پیشرفت قابل تقدیره!:27:

dimah2005
02-10-2010, 20:48
متاسفانه چون ما بازیگر خوش بر و هیکل نداریم مجبوریم آنها رو بپیچونیم در لباس که هیکل قشنگشون بیرون نیافته..

مثلا فیلم تروی رو نگاه کنید.... اکثرا لباس های دارن که هیکل ورزشکاری بازیگر افتاده بیرون... ولی بازیگرای ما...

موضوع این نیست (گرچه می تونه باشه)

مثلا طرف داره توی زمین کار می کنه ، همه لباسا سفید سفید ، مرتب یه دست (انگار سفارش لباسای تیم ملی رو به پوما دادن)

بعد هم اون تیریپ بد هیکلی، رو با فیلم برداری درست و لباس پوشیده ولی در خور زمان میشه درست کرد ،

مثلا اون رویگری حتما باید همیشه خدا رو سرش کلاخود باشه؟ انگار با کلاخود به دنیا اومده

pcforlife
02-10-2010, 22:56
میگم این جراحت هم خوب رسمی تو سریال های تی وی گذاشت! اسپویلر قسمت بعدی سریال!:20:

s_paliz
03-10-2010, 00:37
مثلا اون رویگری حتما باید همیشه خدا رو سرش کلاخود باشه؟ انگار با کلاخود به دنیا اومده
آره یه جاش دیگه من گفتم «بابا کلاهتو بردار دیگه» ... یادم نیست کجاش بود ولی جایی بود که معمولا توی فیلما کلاه خود رو برمیارن. :دی

M A M M U T
03-10-2010, 13:44
رضا خندان - بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر - درگذشت.

به گزارش ايسنا، اين هنرمند شامگاه گذشته بر اثر شدت گرفتن بيماري كليوي در سن 57سالگي از دنيا رفت.
آخرين حضور خندان در تلويزيون در نقش «سنان بن انس» در سريال «مختارنامه» بوده است.
اين بازيگر همچنين در فيلم‌هايي مثل «رأي باز»، «رؤياي جواني»، «شور عشق» و «دو زن» ايفاي نقش كرده است.
رضا خندان متولد سال 1332 در شوشتر و فارغ‌التحصيل هنرهاي نمايشي از دانشكده‌ي هنرهاي دراماتيك دانشگاه تهران بود. فعاليت هنري خود را از سال 1348 آغاز كرد و سال 1366 به عنوان اولين تجربه‌ي سينمايي‌اش در فيلم «گمشدگان» به كارگرداني محمدعلي سجادي به ايفاي نقش پرداخت.

far2009
03-10-2010, 20:08
مهمترین نکته دیالوگ ها هست که واقعا روش کار شده بر عکس هر فیلم ایرانی دیگه

marvel_malayer
04-10-2010, 16:19
یه جاش بود که داشت در مورد عمر سعد می گفت خیلی باحال بود

عجب پدر سوخته ای این عمر

oranoos2007
04-10-2010, 21:42
سلام
میرباقری کارهای خیلی قشنگی می سازه بخصوص فیلم امام علی که محشر بود هنوز روی دستش نیومده وفتی اون فیلم نگاه میکنی واقعا احساس می کنی توی اون زمان به سر می بری و داری زندگی می کنی واقعا مظلومیت امام علی می تونستیم درک کنیم . ولی این سریال احساس می کنم اینطوری نیست انگار همه دارند در همین دوران زندگی میکنند خیلی برای 1400 سال پیش نیست مثلا برای زمان قاجار باشه ، امیرکبیر اون زمان باشه، شخصیت داستانی مختار به نظرمن خیلی به عرب نیا نمی آید البته ایشون بازیگر توانمندی است . وقتی به شخصیت داستانی مالک اشتر در سریال امام علی می اندیشم میبینم واقعا آقای ارجمند تنها شخصی بود که می توانست این نقش بازی کنه ولی درباره آقای عرب نیا به نظرم گزینه های دیگری هم میتونستند انتخاب بشوند
یک نظر دیگه دوستان هم من قبول دارم که چرا این سریال هارو گریم و لباس هاشون خیلی منظم مرتب و اتو کشیده است که خیلی به آدمی که مثلا سر مزرعه کار می کند نمی خورد
ولی درکل به نظرم سریال خیلی بدی به نظر نمیرسه ولی خوب به پای امام علی نمیرسه

pcforlife
04-10-2010, 21:53
سلام
میرباقری کارهای خیلی قشنگی می سازه بخصوص فیلم امام علی که محشر بود هنوز روی دستش نیومده وفتی اون فیلم نگاه میکنی واقعا احساس می کنی توی اون زمان به سر می بری و داری زندگی می کنی واقعا مظلومیت امام علی می تونستیم درک کنیم . ولی این سریال احساس می کنم اینطوری نیست انگار همه دارند در همین دوران زندگی میکنند خیلی برای 1400 سال پیش نیست مثلا برای زمان قاجار باشه ، امیرکبیر اون زمان باشه، شخصیت داستانی مختار به نظرمن خیلی به عرب نیا نمی آید البته ایشون بازیگر توانمندی است . وقتی به شخصیت داستانی مالک اشتر در سریال امام علی می اندیشم میبینم واقعا آقای ارجمند تنها شخصی بود که می توانست این نقش بازی کنه ولی درباره آقای عرب نیا به نظرم گزینه های دیگری هم میتونستند انتخاب بشوند
یک نظر دیگه دوستان هم من قبول دارم که چرا این سریال هارو گریم و لباس هاشون خیلی منظم مرتب و اتو کشیده است که خیلی به آدمی که مثلا سر مزرعه کار می کند نمی خورد
با یه قسمت نمیشه قضاوت کرد!:20:
با اینکه خودم اعتقاد دارم هنوز که هنوزه رو دست امام علی (ع) نه سریاله تاریخی ای اومده و نه فیلم تاریخی ای، ولی چون عطشم برای دیدن کاری که بتونه هم تراز یا حتی برجسته تر از امام علی (ع) باشه، از وجودم نرفته، هر سریال یا فیلمی تو این ژانر حتی با کارگردانی سلحشور هم باشه میبینم!!!:31:
دیگه اگه اون سریال مختارنامه باشه و کارگردانش میرباقری که دیگه جای خود دارد!:20:

fandak
05-10-2010, 10:25
زن بوشهري: از سازندگان مختارنامه شكايت مي كنم

براي اولين بار پس از پيروزي انقلاب اسلامي ممنوعيت تك خواني زن با اجراي تيتراژ پاياني سريال مختارنامه برداشته شد.

اين تك خواني در حالي برداشته شده است كه در تيتراژ اوليه سريال هم يك زن تك خواني كرده بود كه با پافشاري مسوولان صداوسيما يك مرد اين تك خواني را با تك مضراب هايي از تك خواني يك زن اجرا كرد. اين گزارش مي افزايد: در عين حال مسوولان صدا و سيما اجراي تك خواني زن را در انتهاي سريال مختارنامه پذيرفته و پس از 32 سال نمايش داده شد.

در همين رابطه با پيگيري هاي خبرنگار جانا مشخص شد كه خواننده اين لالايي يك زن بوشهري به نام خانم رحماني است كه از قضا به شدت از پخش صداي خود در رسانه ملي شاكي است. سطور زير ماحصل گفت و گوي كوتاه خبرنگار جانا با اين خانم است:

جانا: آيا صدايي كه در تيراژ سريال مختارنامه پخش شد اثر شماست ؟
خانم رحماني: بله صداي من است ، از فرداي پخش سريال مختارنامه بارها دوستانم با من تماس مي گيرند و اين خبر را به من مي دهند كه صداي شما از تلويزيون پخش شده است . از شنيدن اين خبر شوكه شدم . هنوز نمي دانم كه چه كسي صداي من را به دست اندر كاران اين سريال داده كه آن را پخش كنند .

- پس از شما براي پخش اثرتان اجازه نگرفته اند ؟
نه اصلا باز هم مي گويم من اصلا نمي دانم چه كسي صداي من را به آنها داده است.

-آيا از پخش صداي خود در رسانه ملي رضايت داريد؟
خير، آنها صداي من را بدون اجازه پخش كرده اند و بايد پاسخگو باشند و از آنها در اين رابطه به دستگاه قضايي شكايت خواهم كرد.

- به نظر شما مراجع چنين اجازه اي مي دهند كه صداي يك زن از رسانه ها پخش شود ؟
نمي دانم به ما مي گويند پخش صداي زن حرام است ولي به خودشان كه مي رسد صداي مرا پخش مي كنند.

گفتني است صداي اين زن بوشهري كه در مجالس زنانه به مداحي مي پردازد از مدت ها قبل به صورت يك كليپ كوتاه صوتي از طريق تلفن هاي همراه دست به دست گرديده و علي الظاهر يكي از اين بلوتوث ها به دست اندركاران سريال مختارنامه نيز رسيده است

pcforlife
05-10-2010, 10:59
آيا صدايي كه در تيراژ سريال مختارنامه پخش شد اثر شماست ؟
خانم رحماني: بله صداي من است ، از فرداي پخش سريال مختارنامه بارها دوستانم با من تماس مي گيرند و اين خبر را به من مي دهند كه صداي شما از تلويزيون پخش شده است . از شنيدن اين خبر شوكه شدم . هنوز نمي دانم كه چه كسي صداي من را به دست اندر كاران اين سريال داده كه آن را پخش كنند .

- پس از شما براي پخش اثرتان اجازه نگرفته اند ؟
نه اصلا باز هم مي گويم من اصلا نمي دانم چه كسي صداي من را به آنها داده است.

-آيا از پخش صداي خود در رسانه ملي رضايت داريد؟
خير، آنها صداي من را بدون اجازه پخش كرده اند و بايد پاسخگو باشند و از آنها در اين رابطه به دستگاه قضايي شكايت خواهم كرد.

- به نظر شما مراجع چنين اجازه اي مي دهند كه صداي يك زن از رسانه ها پخش شود ؟
نمي دانم به ما مي گويند پخش صداي زن حرام است ولي به خودشان كه مي رسد صداي مرا پخش مي كنند.

گفتني است صداي اين زن بوشهري كه در مجالس زنانه به مداحي مي پردازد از مدت ها قبل به صورت يك كليپ كوتاه صوتي از طريق تلفن هاي همراه دست به دست گرديده و علي الظاهر يكي از اين بلوتوث ها به دست اندركاران سريال مختارنامه نيز رسيده است

خنده داره!!:18::27:
چقدر هم با کیفیت ضبطیدن!:31:
در کل من الان نیگا کردم تو تیتراژ پایانش راجع به موسیقی آخرش، اینو نوشته:

تم آوای لالایی تیتراژ پایانی .... مرثیه‏ی علی اصغری .... تعزیه های بومی
موسیقی مذهبی شیعیان ایران .... انتشارات موسسه‏ فرهنگی هنری ماحور .... سید محمد موسوی

s_paliz
05-10-2010, 11:30
خنده داره!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
واقعــــــا...

آدم نمیدونه چی بگه... واقعا عجیبه...
ولی گمونم کسی گیر داده به پخش این آواز، احتمالا به گوش آقا رسیده... بعد اینا از خودشون یکی رو علم کردن و بامبول درآوردن که آآآآی کپی رایت!!! از سری بعد هم به احتمال خیلی زیاد پخش نمیشه...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تازه داشتیم بعد ۳۲ سال حال میکردیم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Geronimo_AD
05-10-2010, 12:15
... شخصیت داستانی مختار به نظرمن خیلی به عرب نیا نمی آید البته ایشون بازیگر توانمندی است . وقتی به شخصیت داستانی مالک اشتر در سریال امام علی می اندیشم میبینم واقعا آقای ارجمند تنها شخصی بود که می توانست این نقش بازی کنه ولی درباره آقای عرب نیا به نظرم گزینه های دیگری هم میتونستند انتخاب بشوند

با یه قسمت که نمیشه نظر داد و که گفتن...
ولی به نظر من عرب نیا اتفاقا به مختار میاد... مالک اشتر و مختار که یکی نیستن..مختار همونطور که تو قسمت اول هم دیدین کمی خورده شیشه داشته...
اتفاقا من با لباسا حال کردم، بعد از سالها عوض کنف و گونی لباسای درست حسابی تن بازیگرا کردن... بابا اون موقع هم پارچه بوده و نساجی و هم چیزای خوشگل موشگل... مختار هم کارگر مزرعه نبوده که ارباب بوده و اومده بوده افتتاح کنه مزرعشو...

میرباقری باز با گذاشتن شیطنت زنانه (مثه امام علی) داستانو جذاب کرده...

Greedy
05-10-2010, 14:02
مطمئمننا سریال قشنگی از اب در میاد اخرین شماره همشهری جوان هم مطالب جالبی ازش نوشته تو قسمت دوم نسرین مقانلو همسر مختار و مهدی فخیم زاده عمر بن سعد هم وارد سریال میشن قسمت سوم هم احمد ایراندوست ( غول برره ) وارد سریال میشه با نقس همبند عمر یه گریم خوفناکی براش درست کردن عین فیلم اواتار
قسمت اولش این گرازش خیلی جالب بود سوارکاریاشم حرف نداشت کلا معلومه یه سریاله کاملا حرفه ای ساختن

hamid_diablo
05-10-2010, 18:16
سلام دوستان
خوب به نظر من سریال رو خوب شروع کردن
ولی تو همین قسمت اول نظر من نسبت به مختار عوض شد
خوب فکرشو نمیکردم همچین شخصیتی داشته باشه
ولی قسمت اول سریال امام علی یه چیز دیگه بود یادمه چند بار تکرارشو پخش کردن
امیدوارم رفته رفته سریال بهتر بشه به شخصیتها بیشتر پرداخته بشه
یه انتقادی هم دارم دکور کمی ضعی کار شده یعنی کاملا مشخصه دکورن مثل سریال حضرت یوسف که به شدت مصنوعی کار شده بود

oranoos2007
05-10-2010, 21:10
با یه قسمت که نمیشه نظر داد و که گفتن...
ولی به نظر من عرب نیا اتفاقا به مختار میاد... مالک اشتر و مختار که یکی نیستن..مختار همونطور که تو قسمت اول هم دیدین کمی خورده شیشه داشته...
اتفاقا من با لباسا حال کردم، بعد از سالها عوض کنف و گونی لباسای درست حسابی تن بازیگرا کردن... بابا اون موقع هم پارچه بوده و نساجی و هم چیزای خوشگل موشگل... مختار هم کارگر مزرعه نبوده که ارباب بوده و اومده بوده افتتاح کنه مزرعشو...

میرباقری باز با گذاشتن شیطنت زنانه (مثه امام علی) داستانو جذاب کرده...

منم امیدوارم که سریال خوبی از کار دربیاد که احتمالا میاد ولی خوب هرکاری یک نقصی دارد موافق و منتقدانی
ولی درباره دکور و لباس ها نمیگم گونی تن ملت کنند میگم باید یکم به شرایط اون زمان نزدیکتر می بود ، مگه دوران امام علی با امام حسن خیلی دوره که دکور و لباس پوشیدن هاشون خیلی فرق کنه

ghfg
06-10-2010, 00:28
دم همه شما بچه باحالای پیسی وورد گرم.من کلی دیر به این تایپیک رسیدم اما خوبه که رسیدم.

در مورد مختارنامه باید یه چیزو بگم اونم اینکه بیایم اول و کلا در حین پخش سریال از خوبیاش بگیم.
ایشالا 10ماهه دیگه که تموم شد اگه جای انتقاد داشت انتقاد میکنیم.

اینکه در حد سریال امام علی هست،حتما هست.نا سلامتی میرباقری کارگردانی کرده.

و اخریشم اینکه یاد همه بازیگرای مرحوم این سریال گرامی.

چون خودم حوصله ی پر حرفی ندارم پس فعلا یا علی(ع)

مختار نامه شاهکاریست که فقط با امام علی قابل قیاسه.

ghfg
06-10-2010, 01:43
سلام دوستان باحال پی سی وردی که همیشه از من کلی جلو هستن.
راستش من اومدم واسه مختارنامه تایپیک بسازم با 9 تا صفحه پر روبرو شدم. دمتون گرم.

اما فعلا در باره این سریال بگم که بهنره از خوبیاش بگیم و وقتی تموم شد(نزدیک 10 ماه دیگه) بدیهاشو بریزیم بیرون.

من که خیلی امیدوارم بهتر از سریال امام علی (ع) از اب در اومده باشه.

mdmehry
06-10-2010, 12:39
بر و بچ کسی موسیقی تیتراژ ابتدایی و پایانی رو نداره؟

pcforlife
06-10-2010, 14:24
بر و بچ کسی موسیقی تیتراژ ابتدایی و پایانی رو نداره؟
تیتراژ ابتدایی رو سه صفحه قبل گذاشته بودم:

تیتراژ پایانی رو با پخش قسمت جدید آپلودش می کنم.:20:
ویرایش شد!
تیتراژ پایانی (صوتی):

پسورد: pcforlife

ghfg
08-10-2010, 21:52
چند روزیه داره تیزر های مختارنامه رو تو تلویزیون میذاره.با توجه به شم پیشبین من نسبت به فیلمها احساس میکنم فیلمی میخواد از تلویزیون ایران پخش بشه که تنها دلیلش برای نرسیدن به پخش جهانی موضوع اسلامی و شیعه ای بودن اونه.البته حتی در جهان اسلام هم خیلی به چشم نمیاد چون فکر میکنم چندان به مذاق سنی ها خوش نیاد.
به هر جهت من که حس توپی دارم به این سریال.
یه نموره هم احساس غرور.بیبینیم امشب چی میشه.

ghfg
08-10-2010, 22:00
چند روزیه داره تیزرای مختارنامه از تلویزیو پخش میشه.با توجه به شم پیشبین من نسبت به فیلمها فکر میکنم سریالی از تلویزیون ایران شروع به پخش کرده که تنها مانع دیده شدن جهانیه اون مضمون اسلامی_ شیعه ای این اثره که فکر میکنم حتی تو کشورهای اسلامی هم چندان دیده نشه چون بعید میدونم به مذاق سنی ها خوش بیاد.واقعا از حالا به خاطر ساخت چنین سریالی تو ایران به خودم میبالم ولی افسوس دیده نشدنش رو هم میخورم.

شما با نظر من موافق نیستین؟

pcforlife
08-10-2010, 23:13
این قسمت چقدر باحال بود! همش بزن بزن و کری خونی! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] جنگ و دعواهای کوچه برزنی اون زمون رو خیلی خوب نشون داد!:20:
اصلا نفهمیدم یه ساعت کی تموم شد!:31:

Boy Ka
08-10-2010, 23:15
اون تیکه صحبت مختار با خواهر ناتنی ش آخرش بود :

حالا که اینقدر به تبارت افتخار میکنی منم از این به بعد مثل همونا باهات رفتار میکنم....

M3HRD@D
08-10-2010, 23:25
زد و خورداش تو بيشتر جاها مثل فيلمفارسي بود
در كل اين قسمت بد نبود
ولي از مختار نبايد در طول فيلم چهره مقدسي به نمايش دربيارن كه با شناختي كه از ميرباقري دارم همينطور هم ميشه

L.A.M.P.A.R.D
08-10-2010, 23:33
این قسمت چقدر باحال بود! همش بزن بزن و کری خونی! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] جنگ و دعواهای کوچه برزنی اون زمون رو خیلی خوب نشون داد!:20:
اصلا نفهمیدم یه ساعت کی تموم شد!:31:
اره...باهات موافقم :11:

s_paliz
08-10-2010, 23:39
عزیزان تکرارش چه موقع پخش میشه من نتونستم ببینم (راستش حوصلم نگرفت)

pcforlife
08-10-2010, 23:57
عزیزان تکرارش چه موقع پخش میشه من نتونستم ببینم (راستش حوصلم نگرفت)
مشاهده شود:10::

mohsen121
09-10-2010, 00:39
فقط تيكه بهرام رنگرز (حسن پور شيرازي )با حال بود . عرب سوسمار خور

s_paliz
09-10-2010, 00:47
جــــــــــدی؟؟ واقعا راس میگن ازادی مطلق وجود داره...

pcforlife
09-10-2010, 00:52
البته فک کنم گفت ملخ خور!:31:

*IN*
09-10-2010, 00:54
تکرارش کیه؟؟؟

molaali
09-10-2010, 08:26
من از چهره ي بهرام رنگرز متوچه نشدم بازيگرش كيه. اگه صداي آشناي پورشيرازي نبود شايد تا حالا هم نمي فهميدم.
انصافاً گيريمش خيلي جالبه.

Greedy
09-10-2010, 09:24
من از چهره ي بهرام رنگرز متوچه نشدم بازيگرش كيه. اگه صداي آشناي پورشيرازي نبود شايد تا حالا هم نمي فهميدم.
انصافاً گيريمش خيلي جالبه.
اصلا صد و هشتاد درجه با قیافه واقعیش فرق داره من تا اخرای قسمت دوم متوجه نشدم داداشم گفت

fandak
09-10-2010, 10:08
این هم از قسمت دوم

کیفیت معمولی :

یا

یا

---------- Post added at 10:08 AM ---------- Previous post was at 10:07 AM ----------

------------------------------------------------------------------------------------
کیفیت عالی :

یا

*hamedkhatar*
09-10-2010, 10:24
این هم از قسمت دوم

کیفیت معمولی :

یا

یا

---------- Post added at 10:08 AM ---------- Previous post was at 10:07 AM ----------

------------------------------------------------------------------------------------
کیفیت عالی :

یا

سلام
ممنون میشه لینک قسمت اول رو هم بگذارید؟ از چه سایتی لینک میگذارید اگه میشه خصوصی بگید

و این که این سریال کی ها پخش میشه هر شب یا هفته ای هست؟

من حالم از تلوزیون به هم میخوره کاش هفته ای پخش بشه که بتونم دانلود کنم چون هر شب دانلود کردن یکم ضد حاله :31:
ممنون

Geronimo_AD
09-10-2010, 11:28
دماغارو دقت کردین؟ همه عمل کرده !:31:

pcforlife
09-10-2010, 11:35
میگم کاش این سریال رو هم مثل امام علی (ع) دوبله می کردن!:20: مثلا من وقتی صدای این سید جواد (مرد همیشه مثبت!:31:) (یار امام حسن (ع)) رو میشنوم عصبی میشم!:27:

fandak
09-10-2010, 11:45
سلام
ممنون میشه لینک قسمت اول رو هم بگذارید؟ از چه سایتی لینک میگذارید اگه میشه خصوصی بگید

و این که این سریال کی ها پخش میشه هر شب یا هفته ای هست؟

من حالم از تلوزیون به هم میخوره کاش هفته ای پخش بشه که بتونم دانلود کنم چون هر شب دانلود کردن یکم ضد حاله :31:
ممنون

تو صفحات قبل لینک قسمت اول رو گذاشتم

farshidshd
09-10-2010, 11:53
مختار یه جا اسم رستم دستان رو برد!!

مگه اون موقع فردوسی بود؟

یا رستم اون موقع بود؟؟

============================
راستی پیام بازرگانی بین این سریال پخش نمیکنن!

چی شده ؟ صدا سیما مایه دار شده؟!!

ابوالفضل.ا
09-10-2010, 12:01
در کل فکر کنم این سریال از بهترین های تاریخ تلویزیون باشه من که از پارسال منتظر بودم کی پخش میشه

pcforlife
09-10-2010, 12:02
مختار یه جا اسم رستم دستان رو برد!!

مگه اون موقع فردوسی بود؟

یا رستم اون موقع بود؟؟
اتفاقا واسه خوده منم سوال بودش! فردوسی اگه اشتباه نکنم چهار پنج قرن بعد از این جریان ها متولد شده!:20: ولی فکر کنم چون رستم جزئی از حماسه طبیعیه ایرانه که صرفا ساخته و پرداخته و ایجاد شده توسط فردوسی نیست. به همین خاطر تو سریال ذکر شده.:20:

راستی پیام بازرگانی بین این سریال پخش نمیکنن!

چی شده ؟ صدا سیما مایه دار شده؟!!
صداشو در نیار!:31:

farshidshd
09-10-2010, 12:05
اتفاقا واسه خوده منم سوال بودش! فردوسی اگه اشتباه نکنم چهار پنج قرن بعد از این جریان ها متولد شده!:20: ولی فکر کنم چون رستم جزئی از حماسه طبیعیه ایرانه که صرفا ساخته و پرداخته و ایجاد شده توسط فردوسی نیست. به همین خاطر تو سریال ذکر شده.:20:

فکر نمیکنم رستم ساخته ی ایرانیان باشه...

این افسانه رو فردوسی برای اولین بار تو شاهنامه اورده...

مطمئن نیستم ولی به نظرم اینطوری باید باشه

کسی اطلاعات بیشتری داره؟

ابوالفضل.ا
09-10-2010, 12:10
من شنیدم پهلوانی به اسم رستم وجود داشته فقط فردوسی درباره ی اون یکم پیاز داغشو زیاد کرده

pcforlife
09-10-2010, 12:20
تو ویکی در تعریف حماسه نکته جالبی رو گفته:

محققان منظومه‌های حماسی را به دو نوع تقسیم کرده‌اند: منظومه‌های حماسی طبیعی و ملی که خود به دو گونه حماسه‌های اساطیری و پهلوانی مانند قسمت عمده‌ای از شاهنامه و منظومه‌های حماسی تاریخی مانند اسکندرنامه بخش می‌شود و منظومه‌های حماسی مصنوع همچون هانرید اثر ولتر.

یادمه تو دوران دبیرستان در تعریف حماسه طبیعی داشتیم که سینه به سینه بین مردم یک ملت نقل شده. پس شاید رستم و پدرانش هم جزء همین حماسه طبیعی بودن که فردوسی اونو به نظم در آورده...:20:

sAeEd_kHaAn
09-10-2010, 12:38
خودمونیم این جاریه عجب جیگریه :31:

molaali
09-10-2010, 13:09
تو ویکی در تعریف حماسه نکته جالبی رو گفته:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدیادمه تو دوران دبیرستان در تعریف حماسه طبیعی داشتیم که سینه به سینه بین مردم یک ملت نقل شده. پس شاید رستم و پدرانش هم جزء همین حماسه طبیعی بودن که فردوسی اونو به نظم در آورده...:20:

دقيقاً همين طوره. اسم رستم و سياوش خيلي قبل تر از فردوسي سر زبان ها بوده. و رستم يه پهلوان بزرگ ايراني بوده كه فردوسي جهانيش ميكنه.
خود فردوسي ميگه:

رستم يلي بود در سيستان
كه من كردمش رستم دستان

tsjaleb
09-10-2010, 13:57
اين حسن پورشيرازي عجب گيريمي داره . من كه فقط از روي صداش شناختمش . اون رنگرزه ...

oranoos2007
09-10-2010, 15:40
میگم کاش این سریال رو هم مثل امام علی (ع) دوبله می کردن!:20: مثلا من وقتی صدای این سید جواد (مرد همیشه مثبت!:31:) (یار امام حسن (ع)) رو میشنوم عصبی میشم!:27:
سلام
خوب بیچاره چکار کنه به تریپش فقط مثبت بودن میاد نمیتونه بره نقش شمر بازی کنه که اونوقت همه میخندند
تریپش فقط به نقش مثبت میخوره
عکس بعضی بازیگرا که بهشون فقط نقش منفی میاد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ولی این قبول دارم که یکی از موفقیت های سریال امام علی دوبله خیلی خوبی بود که داشت واقعا صداها به شخصیت ها هماهنگ بود

dark fear
09-10-2010, 15:55
انصافا عجب دیالوگایی داره!!
این قسمت محشر بود! به تمام معنا !

hamid_diablo
09-10-2010, 18:06
اين حسن پورشيرازي عجب گيريمي داره . من كه فقط از روي صداش شناختمش . اون رنگرزه
گریمش مثل شخصیت آستریکس میمونه منظورم همون چاقه هست
تو این قسمت سکانس درگیری مختار و عمر خیلی جالب بود .من که میخکوب شده بودم

nar nia
09-10-2010, 19:16
قبر مختار در كوفه

8211534635
10-10-2010, 13:25
فقط مهدی فخیم زاده با نقش عمر
عجب صحنه ای بود اون صحنه درگیری عمر با مختار در پایان قسمت دوم
یک سرو گردن از بقیه سریال های تاریخی بالاتر است

ghermezeteh
10-10-2010, 13:50
اين حسن پورشيرازي عجب گيريمي داره . من كه فقط از روي صداش شناختمش . اون رنگرزه ...

آره اصلا شناخته نمیشد!
من اول فکر کردم فقط دوبلورش حسن پورشیرازیه و بازیگرش یه کسی دیگست.

ghfg
12-10-2010, 00:52
بازم به شخصيت شناسى شما .من تازه با خوندن اين مطالب فهميدم پور شيرازيه.
خيلى حال كردم از صحنه دعواى توى رنگرزى.واسه خودش يه پا فيلم طنزبود.مخصوصا تيكه هايى كه سران دوطرف حواله ى هم ميكردن.
اين نكته هم خيلى جاى تقدير داره كه خيلى راحت و بي پروا اختلاف عرب و عجم اون زمان به تصوير كشيده شده.

nar nia
13-10-2010, 17:16
گفت‌وگو با فريبرز عرب‌نيا:
«مختارنامه» ارزش همه ريسك‌ها را داشت
«مختارنامه» برآيند نقاط مشترك علائق من، آقاي ميرباقري و تمام گروه است

فريبرز عرب‌نيا طي شش سالي كه ساخت «مختارنامه» به طول انجاميد، به ندرت در فيلمي حاضر شد و به گفته‌ي خودش يك «خودكشي حرفه‌يي» را تجربه كرد. او معتقد است در چنين شرايطي يك بازيگر حرفه‌يي همواره به لحاظ مالي ضرر مي‌كند؛ با اين حال عرب‌نيا خوشحال است كه سيستم غيرقابل پيش‌بيني فيلمسازي در ايران، سال‌هايي كه او صرف اين سريال كرده بود را به هدر نداد و در گفت‌وگوهايي كه در مقاطع مختلف ساخت سريال «مختارنامه» داشت، بارها اعلام كرد كه احساس مي‌كند از اين انتخاب (بازي در سريال داوود ميرباقري) راضي است.

بازيگر توانا به لحاظ مالي ضرر مي‌كند
اين بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، در پاسخ به اين پرسش كه نقش مختار برايش چقدر به لحاظ مالي و معنوي ارزش داشت كه قبول كرد چندين سال از عمرش را صرف آن كند؟ گفت: در مورد امكانات مالي به جرأت مي‌گويم كه بازيگر توانا و صاحب سبك هميشه در ايران ضرر مي‌كند؛ در اين باره شك نكنيد؛ من با فكت(دليل) مشخص و مسلم علمي، در يك سميناري حتما در اين باره صحبت خواهم كرد.
عرب نيا ادامه داد: بازيگر تواناي صاحب سبك و دانش‌آموخته، همواره در سيستم سينما و تلويزيون ايران در حال ضرر مالي و جاني است؛ اما اين بحث به كنار است.

ارزش‌هاي معنوي بازي در «مختارنامه»
وي سپس درباره‌ي ارزش‌هاي معنوي بازي در سريال «مختارنامه» و همكاري با كارگرداني چون داوود ميرباقري و جمعي از عوامل حرفه‌يي اين سريال، خاطرنشان كرد: از حيث ارزش‌هاي كار، من به عنوان يك بازيگر همواره مجموعه‌اي از فاكتورها برايم در انتخاب دخيل هستند كه پيش از هرچيز كارگردان و فيلم‌نامه‌ قرار مي‌گيرد و بعد از آن جمع همكاران است كه باعث مي‌شود ببينيم پيش‌بيني ما نسبت به آينده كار آيا مثبت است يا خير.
فريبرز عرب‌نيا كه در زمان ساخت اين مجموعه در اين گفت وگو شركت كرد سپس توضيح داد: در سريال «مختارنامه» هم وضعيت به همين منوال بود؛ حساسيت‌هاي اين كار و اين كه از همان ابتدا حدس مي‌زدم كه سال‌ها از سينما دور مي‌افتم، برايم يك‌جور به معناي خودكشي حرفه‌يي بود. منتها من شخصا زندگي را با فراز و فرودهايش دوست دارم و باورم نيست زندگي بدون سختي و ريسك، زندگي باشد و در حقيقت يك‌جور تكرار روزمرگي است. در عرصه بازيگري هم هستند گروهي كه دوست دارند موفقيت‌هايشان همواره تكرار شود و يك مسير بي‌فراز و نشيب را طي كنند؛ اما من چون باور ندارم چنين مسيري، مسير پويايي باشد، از ابتدا خوشبختانه به دنبالش نبودم كه حالا هم از تركش ناراحت شوم.

«مختارنامه» ارزش همه ريسك‌ها را داشت
اين بازيگر سينما و تلويزيون با بيان اين كه از ابتدا دغدغه‌هايش چيزهاي ديگري به غير از حفظ موقعيت بوده، ادامه داد: من قبل از شروع «مختارنامه» مي‌خواستم فيلم خودم را بسازم و مهم‌ترين دغدغه‌ام اين بود كه ساخت اين فيلم چند سال به عقب مي‌افتد؛ كمااين كه اين اتفاق افتاد. مجموعه قصه‌ام را داشتم چاپ مي‌كردم آن هم چند سال به عقب افتاد؛ اما الآن شكرخدا فكر مي‌كنم كه غلط پيش‌بيني نكرده بودم و «مختارنامه» ارزش تمام اين سختي‌ها و ريسك‌ها را داشته‌است. خدا را واقعا شكر مي‌كنم؛ به اين دليل كه به راحتي مي‌توانست كار خوب از آب در نيايد؛ نه به اين دليل كه كارگردان، فيلم‌نامه و عوامل خوب نبودند بلكه به اين جهت ‌كه سيستم فيلم‌سازي در ايران، سيستم قابل پيش‌بيني نيست. به همين راحتي مي‌توانست اين كار درنيايد و حال همه خراب شود كه شكر خدا اين‌طوري نشد.

بازي در سريالي مثل «مختارنامه» ايثار مي‌خواهد
بازيگر نقش «مختار» سپس با بيان اين كه كارهايي مانند «مختارنامه» ايثار مي‌خواهد، اظهار كرد: در چنين كارهايي پوست، مو، گوشت و جان آدم فرسوده مي‌شود. زندگي‌ بازيگر چنين كارهايي دچار تنش‌هاي عجيب و غريب مي‌شود. از نظر حرفه‌يي 5 سال فيد شدن در يد هركسي نيست ولي من از گفتن اين‌ها همواره اباء دارم؛ به جهت اين‌كه دوست ندارم بحث شخصي كنم.
عرب نيا بار ديگر تاكيد كرد: بازي در چنين كارهايي حقيقا ايثار مي‌خواهد. 5 سال از زندگي يعني نيم دهه‌ي يك بازيگر چه از لحاظ حرفه‌يي و چه نظر زندگي شخصي؛ بنابراين بر روي جسم و روحش تأثير مي‌گذارد.

عدم تمايل به مصاحبه
از نخستين روزي كه فريبرز عرب‌نيا براي بازي در سريال تاريخي «مختارنامه» با سيما فيلم قرارداد بست، حدود شش سال مي‌گذرد و او در اين مدت به جز يك پروژه، در هيچ پروژه سينمايي و تلويزيوني ديگري مقابل دوربين نرفت. او در تمام اين روزها «مختار» داوود ميرباقري باقي ماند، تا علاوه بر رد پيشنهاد كارگردانان و تهيه‌كنندگان براي بازي در پروژه‌اي ديگر، پاسخش براي مصاحبه با خبرنگاران نيز منفي باشد.
با اين حال فريبرز عرب‌نيا پس از گذشت پنج سال و در حالي كه در صحنه‌هاي كربلا از سريال «مختارنامه» حاضر شده بود، در گفت‌وگويي حاضر شد و به خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا درباره‌ي دلايل عدم تمايلش به مصاحبه گفت: شايد يكي از دلايلي كه من به طور كلي از صحبت فرار مي‌كنم، اين است كه همواره كلام شهيد مي‌شود.
بنابراين او در اين مصاحبه ترجيح داد كه بيشتر از دغدغه‌ها و علايق يك بازيگر به هنگام پذيرش نقش‌هاي طولاني را مدت بگويد.
عرب‌نيا كه معتقد است بايد با نگاه جدي‌تري با مقوله بازيگري برخورد كرد، دراين باره تصريح كرد: توليدات سينمايي و تلويزيوني بسياري منوط و مشروط به بازيگري هستند؛ اين درحالي است كه متأسفانه هنوز بر سر اين‌كه آيا بازيگري اولين شرط فيلم و سريال‌سازي است، دعواست.

تلويزيون سردمدار عرصه فرهنگ و توليد است
بازيگر نقش «مختار» در پاسخ به اين پرسش كه يك پروژه و يك نقش بايد چه اندازه براي بازيگر جذابيت داشته باشد كه باعث شود او به مدت 5 سال در هيچ فيلم يا سريال ديگري حاضر نشود؟ گفت: اين مساله به جنبه‌هاي مغفول مانده بازيگري، ارتباط عوامل ديگر صحنه، پشت صحنه و مديريت‌هاي فرهنگي برمي‌گردد و به حدي ارتباط اين مسايل در ايران با هم مخدوش است كه شايد در كلي‌ترين شكل، متأسفانه نه تنها با استانداردهاي جهاني كه با استاندارهاي سال‌هاي شناخته‌شده اين عرصه، فاصله بسياري داريم.
وي ادامه داد: در حال حاضر تلويزيون به شكلي سردمدار عرصه فرهنگ و توليد الگو شده است و در برخي زمينه‌ها تلاش‌هايي مي‌كنند كه پيش از اين انجام نشده‌است؛ به هر صورت اين جريان روبه جلو است.
فريبرز عرب‌نيا با پرداختن به اين موضوع از جنبه حرفه‌يي و صنفي و همچنين گسترده‌ خواندن اين بحث، در عين‌حال گفت: ايراد و خطر اساسي اين است كه اين رشد ابدا متوازن نيست. در برخي زمينه‌ها خصوصا در مقوله نگاه به بازيگر و لوازم كارش بسيار بسيار ابتدايي عمل مي‌كنيم.

مقولات هنري معضل بسيار پيچيده‌اي است
عرب‌نيا بار ديگر با تأكيد بر اين‌كه بحث‌هاي صنفي و حرفه‌يي را مطرح مي‌كند، اظهار كرد: جاي بحث در مورد مقولات هنري اساسا اين جا نيست؛ چراكه آن خود معضل بسيار بسيار پيچيده‌اي است.
اين بازيگر در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آن‌چه با وجود تمام اين مشكلات شما را نگه مي‌دارد چيست؟ گفت: اين سوال كليشه‌اي دوست‌داشتني است كه پاسخ آن معلوم است.
وي سپس گفت: از جنبه‌ي حرفه‌يي آن‌چه يك بازيگر را 5 سال با وجود تمام مشكلات بسيار عجيب و غريب و گاه ابتدايي از جمله نبود امكانات رفاهي در بدترين شرايط جوي و جغرافيايي نگه مي‌دارد، عشقش به ديدن تأثير تمام چيزهايي است كه در اين سال‌ها بر او، نقش و جهان هنر و رسانه گذشته است.

«مختارنامه» برآيند علائق ميرباقري و عرب‌نيا
فريبرز عرب‌نيا در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا جسارت و اجازه آن را داشته است كه در عين خلق مختار واقعي، آن‌چه خود علاقه داشته است را از اين شخصيت ارايه دهد؟ گفت: «مختارنامه» به شكل مستقيم برآيند نقاط مشترك علائق من، آقاي ميرباقري و تمام گروه است؛ اما فكر مي‌كنم وقتي نمايش داده مي‌شود، از اين حرف‌ها فراتر رفته باشد. اين اتفاقي است كه در هنر نمي‌توان تعريفش كرد. يعني وقتي سريال «مختارنامه» را ببينيم متوجه مي‌شويم كه احتمالا ارزش همه اين زحمات را داشته است.

استفاده از بدلكار
فريبرز عرب‌نيا در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در پاسخ به پرسش ايسنا درباره‌ي استفاده از بدلكار در برخي صحنه‌ها به جاي وي و آيا اين‌كه اين امر با اصرار خود وي يا شخص كارگردان صورت گرفته است، اظهار كرد: به هرحال در پروژه‌اي كه 5 سال به طول مي‌انجامد، حتما كارگردان ريسك نمي‌كند كه در صحنه‌هاي جنگ‌هاي خطرناك و سواري‌هاي بي‌محبا، بازيگر اصلي حضور داشته باشد. اما من شخصا به دليل علائقم و بسياري از مسايل ديگر تا حد امكان خودم اين صحنه‌ها را بازي كردم و دوست دارم بازي كنم.
وي ادامه داد: تا حدي كه ريسك به خطر افتادن پروژه نباشد، آقاي ميرباقري خوشبختانه اين اعتقاد را داشتند كه خود من در صحنه‌هاي اكشن حاضر شوم.
عرب‌نيا با اعلام اين‌كه يك بدل تقريبا هميشگي در صحنه‌هاي خطرناك نقش او را بازي ‌كرد، خاطرنشان كرد: ايشان در صحنه‌هايي حضور دارند كه صورت مختار لو نمي‌رود. اين صحنه‌ها پلان‌هاي بسيار دور را شامل مي‌شود؛ بنابراين در صحنه‌هايي كه احساس كردم نمي‌توانم صحنه را كنترل كنم، يا درصد خطا بالا برود و يا آقاي ميرباقري و شخص ديگري از عوامل توليد تشخيص مي‌دهند كه بايد شخص ديگري جاي من بازي كند، قاعدتا بدلكار كار را انجام مي‌داد.
بازيگر نقش مختار با تشكر از بدلكاري كه نقش او را در برخي صحنه‌ها بازي كرد، گفت: حضور ايشان در صحنه از خستگي‌هاي من كم مي‌كرد اما چون اين همكارم از نظر سايز و جثه با من تفاوت داشت در صحنه‌هايي كه اصلا حدود ديده نمي‌شد و موقعيت از دور مشاهده مي‌شد، زحمات را اين دوستم متحمل شد.
فريبرز عرب‌نيا در پايان تأكيد كرد: در ايران متأسفانه رابطه بازيگر با صحنه‌هايي كه با خطر جاني همراه است و الزامات آن، درست تعريف نشده است. مشابه بازيگر بايد رابطه نزديك‌تري با پروژه داشته باشد و بسياري از مسايل براي او تعريف شود. البته خوشبختانه در «پروژه مختارنامه» اين اتفاق تا حدودي رخ داده است.

online_amin
13-10-2010, 21:25
واقعا خیلی قشنگ بازی میکنه نقش مختار رو. بازیش عالیه. کمتر تو فیلم ایرانی دیده میشه.

caca_caca888
13-10-2010, 21:38
این طور که بوش میاد فیلم خوبیه

یادمون باشه از این به بعد ببینیم.
من یه خرده دیدم نفهمیدم چی به چیه بیخیالش شدم!

nar nia
13-10-2010, 22:38
آیا مختار نامه چهره اهل حرم را تصویر می کند؟

مجموعه قابل تقدير و ارزشمند مختارنامه ، در قسمت هاي آتي به اتفاقات تاريخي زمان امامت امام حسين عليه السلام و حوادث كربلا مي رسد.

بنابر خبرهای رسیده به عصر ایران ،در اين قسمتها از برخي از بازيگران تازه كار ، براي ايفاي نقش حضرت عباس(ع) ، حضرت زينب (س) ، حضرت علي اصغر (ع) و تعدادی دیگر از اهل حرم امام سوم شيعيان استفاده و صورت آنان نيز نمايش داده شده است .

به نظر مي رسد با حساسیت ها و پيچيدگيهاي وي‍ژه امور فرهنگي و مذهبي در كشور ما، این مساله با واکنش های متعدد و متفاوتی در سطح عمومی و نخبگان مواجه شود.

شنیده هاي خبرنگار ما حاكيست كه كارشناسان بازبيني شبكه يك سيما نيز با اين امر مخالفت نموده اند ، ولي با اصرار و پافشاري شخص رييس صدا و سيما ، اين قسمتها براي پخش آماده شده اند.

هنوز مشخص نیست که آیا مسئولین صدا و سيما و در راس آنان آقای عزت الله ضرغامي برای چنین امر حساسی از مراجع عظام تقليد و علما استفتا کرده اند؟به ویژه آنکه بسیاری از علما پیش تر تصویر سازی از حضرت ابوالفضل (ع) در ماه محرم را منع نموده اند.

منتظر قسمت های بعدی مختار نامه می مانیم تا ببینیم سیما در این مجموعه با مقوله تصویر سازی از اهل حرم چه خواهد کرد و چه واکنش هایی را به دنبال خواهد آورد.

Greedy
14-10-2010, 19:09
یه جمله گفتیم عرب نیا 17 میلیون تومان ماهی گرفته پستمون پاک میکنن میگن بدون منبع !!
منبعش همشهری جوان شماره 281

nar nia
15-10-2010, 13:10
"مختارنامه " درخشان است/ از حضور نیافتن در آثار رادی متاسفم

گوهر خیراندیش با بیان اینکه بعد از سالها با پخش مجدد مجموعه"روزی‌روزگاری" ارزش آن در نزد مخاطبان بیشتر نمایان شد از مجموعه تلویزیونی"مختارنامه " به عنوان اثری درخشانی نام برد. از گوهرخیراندیش بازیگر شناخته‌شده سینما، تئاتر و تلویزیون مدتی است که فیلمی اکران نشده است. چندی پیش خبر از همکاری دوباره این بازیگر با ابراهیم حاتمی‌کیا در پروژه" بانوی شهر ما" شنیده می شد که بنا به دلائلی منتفی شد. به بهانه پخش دوباره مجموعه تلویزویونی"روزی‌روزگاری" به کارگردانی امرالله احمدجو و سریال"مختارنامه" گفتگویی با این بازیگر انجام دادیم که می‌‌خوانید.
* خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ و هنر: مجموعه تلویزیونی "روزی‌روزگاری" و سریال "مختارنامه" در حال پخش از شبکه یک است. حدود دو سال قبل شنیده می‌شد که امرالله احمدجو نقش "ملک خاتون" در سریال جدیدش "اوسنه پادشاهی" را بر اساس توانمندیهای شما نگاشته است. چطور شد که در این مجموعه بازی نکردید؟
- گوهر خیر‌اندیش: سریال "روزی ‌روزگاری" از جمله مجموعه‌هایی بود که بعد از گذشت چند سال که از ساخت آن می گذرد در پخشهای مجدد مخاطبان بسیاری را جذب خود می‌کند. بعد از سالها ارزشهای این مجموعه بیشتر نمایان می شود. در حال حاضر بیشتر پروژه ها به دلیل کمبود بودجه و یا گرفتاری بازیگران قادر نیستند ترکیب ماندگاری از هنرمندان را کنار یکدیگر جمع کنند.
در مجموعه جدید امرالله احمدجو قرار بود در نقش "ملک خاتون" همسرسام شاه که در واقع همان حسام بیگ "روزی‌روزگاری " است بازی کنم اما متاسفانه به خاطر اینکه در آن زمان قرار بود در فیلم "بانوی شهر ما" آقای حاتمی کیا به ایفای نقش بپردازم این همکاری میسر نشد. با وجود اینکه از همکاری در این پروژه انصراف دادم اما امیدوارم پروژه سینمایی"بانوی شهر ما " با موفقیت ساخته شود.
لازم می‌دانم در این جا نیز تاسف خود را از همکاری نکردن با کارگردان عزیزی که افتخار حضور در سه پروژه او را داشتم اعلام کنم. من برای آثار آقای احمدجو از جان و دل ارزش قائلم و قلم توانمند و دیالوگهای بسیار زیبای او را دوست دارم.
*مختارنامه را دیده‌اید؟
- بله سریال "مختارنامه" نیز اثر درخشان و قابل توجهی از کار در آمده است. خرسندم که با میرباقری در این پروژه همکاری داشتم.
* بعد از مدتها دوری از سینما و تلویزیون به تازگی به جمع بازیگران مجموعه" همچون سرو" به کارگردانی بیژن بیرنگ پیوستید.
- بعد ازحدود هشت بیکاری به پروژه تلویزیونی"همچون سرو"پیوستم . آقای بیرنگ با من تماس گرفتند و گفتند که نقشی را برای من نوشته ‌اند و از آنجا که من مجموعه کارهای ایشان را دوست داشتم پذیرفتم که در این مجموعه حضور پیدا کنم.
* قرار بود در نمایش "خانمچه و مهتابی " نوشته زنده یاد اکبررادی و کارگردانی هادی مرزبان و نمایش"خرده خانم" به کارگردانی کیومرث پوراحمد و نوشته اصغر عبدالهی حضور داشته باشید. چطور شد که انصراف دادید؟ آقای رادی در زمان حیاتشان گفته‌ بودند که نقش "خانمچه"را شما می توانید بازی کنید؟
- با اظهار تالم و تاثر فراوان از نداشتن وجود گرانمایه اکبر رادی در کنارمان و احترام به این نویسنده ارزشمند برجسته و توانای کشور متاسفانه به دلیل تعهدی که از قبل داشتم نمی توانم با آقای مرزبان همکاری کنم. این ابراز تاسف برای همه آن آثاری است که هر بار ازجانب استاد رادی و آقای مرزبان به من پیشنهاد شد و بازی من در آنها میسر نشده است برای همیشه با من می ماند.
* از مجموعه تلویزیونی"کلاه پهلوی" چه خبر؟
- بخشهای مربوط به کشور فرانسه "کلاه پهلوی" هنوز ضبط نشده است و قرار است گروه به زودی راهی فرانسه شوند.

bleu2u4u
15-10-2010, 23:07
قبل از شروع سریال مونده بودم میرباقری میخواد مختار رو چجور نشون بده؟
سوپر قهرمان - قهرمان - سیاه و ...
چون مختار هیچکدوم اینها نبود و همه اینها بود
ولی حالا که این سه قسمت پخش شده میفهمم این میرباقری عجب نابغه ایست
شخصیت پردازی مختار فوق العاده است
قهرمانی که همه دوست اش دارن ولی کارهایی میکنه که حتی خودش هم گاهی میدونه اشتباهه
اقا راستی تا حالا من خیال میکردم همسر خواهر مختار عبدالله بن عمره
تو چندین منبع معتبر هم خوندم
ولی حالا میبینیم که خواهرش داره با عمربن سعد عروسی میکنه

Gune Baxan
16-10-2010, 00:05
کسی لینک دانلود آهنگ های تیتراژ اول و آخر سریال رو داره؟

--------------------------------------------------------------------

ویرایش:

مال تیتراژ آخر رو پیدا کردم:

nar nia
16-10-2010, 13:41
رضا رويگري در نقش «كيان ايراني»:
در «مختارنامه» نقش بسيار مثبتي را ايفا کرده‌ام

رضا رويگري كه در سريال «مختارنامه» نقش «كيان» ايراني را بازي مي‌كند، از ابتدا تا انتهاي سريال تاريخي داوود ميرباقري حضور دارد.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، رضا رويگري كه اصولا نقش‌هاي منفي را بيشتر دوست دارد، درباره‌ي علت اين مساله توضيح داد: به نظرم ايفاي نقش‌هاي منفي بسيار سخت‌تر از نقش‌هاي مثبت است.

با اين حال رويگري در سريال «مختارنامه» نقشي مثبت را بازي مي‌كند.

او در اين زمينه اظهار كرد: در اکثر کارهايم، ايفاگر نقش‌هاي منفي بوده‌ام؛ جز در سريال «مختارنامه» که نقش بسيار مثبتي را ايفا کرده‌ام.

به گزارش ايسنا، رضا رويگري يکي از بازيگران سريال تاريخي «مختارنامه» است که مي‌توان گفت از ابتدا تا انتهاي سريال حضور دارد. رويگري نقش يک شاهزاده ايراني به نام کيان را بازي مي‌کند؛ کيان که از جنگجويان ايراني است از ابتداي سريال به عنوان يکي از فرماندهان سپاه امام حسن(ع) معرفي مي‌شود که با مختار رابطه اي نزديک همانند يک برادر دارد؛ او را مي‌توان کسي معرفي کرد که باعث انقلاب مختار مي‌شود و تا لحظه شهادت هم کنار او مي‌ماند.

از ديگر سريال‌هايي كه رضا رويگري همزمان با «مختارنامه» يا پس از آن در آنها ايفاي نقش كرده‌است، مي‌توان به «عمليات 125»(1388)، «به كجا چنين شتابان»(1388)، «شكر تلخ»(1388)، «دارا و ندار»(1389)، «ملكوت» (1389) و «تاوان» (1389) اشاره كرد.

marvel_malayer
16-10-2010, 14:21
دیشب چقدر زیبا هدف صلح امام حسن(ع) رو نشون داد من که حال کردم واقعا دمش گرم شخصیت مختار هم بسیار عالی کار شده .عمر سعد هم که دیگه اصلا ... بهترین کس رو برای همسر امام حسن گذاشته بودن خداوکیلی این شخصیت پردازی میرباقری انسان رو میبره به همون دوران
الان هر وقت تو کتابی یا چیزی اسم معاویه میاد قیافه معاویه سریال حضرت علی (ع) میاد جلوی چشمم

yahoda
16-10-2010, 15:10
نقشها بسیار خوب تعریف شده . گریم بازیگران هم خیلی زیبا و حرفه ایه . توی قسمت قبل هم ماجرای صلح امام حسن (ع) رو جالب بیان کرد .

Greedy
16-10-2010, 16:24
فوق العاده بوده تا اینجا

Gune Baxan
16-10-2010, 17:08
خبرآنلاین نوشت:

ابواسحاق مختار ثقفی معروف به "مختار ثقفی" از دلاوران و بزرگان عرب که به خونخواهی امام سوم شیعیان حضرت حسین بن علی علیه السلام و یاران او قیام کرد.

وی در سال 1 هجرت بدنیا آمد، پدرش ابوعبیدبن مسعود ثقفی که در وقعه «یوم الحجر» درعراق به قتل رسید و مادرش "دومه" بنت وهب بود. مختار از مردم شهر طائف (مکه) و از قبیله بنی ثقیف بود که در خلافت عمربن الخطاب، همراه پدرش به مدینه رفت.

او در خلافت امیرالمومنین علی علیه السلام، با آن حضرت در عراق بود و بعد از شهادت حضرت، در بصره ساکن شد. در زمانیکه امام حسن مجتبی علیه السلام (امام دوم شیعیان) در ساباط مدائن جراحت برداشت و در خانه سعدبن مسعود ثقفی عموی مختار که از زمان امام علی و به فرمان آن حضرت، فرماندار مدائن بود پیشنهاد کرد که امام مجتبی را دستگیر و نزد معاویه بفرستد تا از وعده های مالی فراوان معاویه، بهره مند شوند، ولی "سعد" به شدت با مختار برخورد و پشنهاد او را رد کرد و مختار ساکت شد.

این اولین سابقه مختار در تاریخ اسلام است که به او نسبت داده اند اینکه گفته شده که به همین دلیل مختار در نزد شیعیان، از «عثمانیه» بود تا اینکه بعدها به شیعیان پیوست، ساختگی است زیرا مختار قبل از واقعه کربلا سال 61 هـ ق، یکی از شیعیان مردم کوفه بود. زمانی که مسلم بن عقیل نماینده امام حسین علیه السلام به کوفه فرستاده شد در منزل او اقامت کرد. در حمله مسلم بن عقیل به دربار "عبیدالله بن زیاد" و شهادت مسلم، مختار از کوفه بیرون رفته بود و بعد از برگشت توسط عبیدالله دستگیر و زندانی شد.

او در تمام ایامی که حادثه کربلا اتفاق افتاد در زندان بود. سال 64 هجری قمری، بعد از مرگ یزیدبن معاویه (عبدالله بن زبیر) حاکم مکه از مختار دعوت به همکاری کرد. مختار با شروطی با او بیعت و بعد از اینکه شهر کوفه به دست «زبیری ها» افتاد او به کوفه بازگشت.

قیام مختار
وی 5 سال بعد از حادثه خونین کربلا و یکسال بعد از نهضت «توابین» خود را با انتساب با هدف خونخواهی حسین بن علی علیه السلام و انتقام از قاتلان شهدای کربلا قیام کرد. 14 ربیع الاول سال 66 هـ ق، در کوفه به پا خاست و "عبدالله بن مطیع" را که کارگزار "عبدالله بن زبیر" بود بیرون کرد. قیام و جهت گیری اصلی جنبش مختار با شعار «یا منصور امت» و «یا لثارات الحسین» بود.

درگیری های سختی در محله ها و میدان های کوفه شد، گروه هایی کشته و گروه هایی تسلیم شدند و مختار وارد قصر کوفه شد. اشراف کوفه با او بیعت کردند. به نقل از «اخبارالطوال» اغلب سپاه مختار از موالی ایرانی بودند (تاریخ خلفا/522). مختار بعد از تسلط بر حکومت، قاتلان واقعه کربلا را کشت و نیروهایی به اطراف فرستاد تا هم در مناطق دیگر غالب شده و هم جنایتکاران آنجا را به کیفرشان برساند. مدتها این تحرکات و نبرد با طرفداران بنی امیه به طول انجامید.

برخی از سرکردگان که به هلاکت رسیدند
شمار کشته شدگان در قیام مختار را بر 3000 نفر گفته اند از جمله: عمربن سعد و پسرش شمربن ذی الجوش، حکیم بن طفیل، زیادبن مالک، خولی، منقذبن مره، عبدالله بن اسید، سنان، زیدبن رقاد، مالک بن بشر، حرمله، عمروبن حجاج، ربیعة بن مخارق (فرمانده نیروهای ابن زیاد).

اقدامات مختار
مهمترین اقدام مختار، مقابله با سپاه شام بود که درسال 67 هـ ق بین سپاه او به فرماندهی "ابراهیم بن اشتر" و سپاه شام به فرماندهی "عبیدالله بن زیاد" صورت گرفت که در این جریان بعضی از اصلی ترین سرکردگان و رهبران شام که مدتها در جنگهای مختلف عراق، شرکت داشتند، مثل عبیدالله بن زیاد، حصین بن نمیرسکونی، شرجیل بن ذی الکلاع، همگی کشته شدند و بقیه سپاه نیز شکست خورده و فراری و در شهر «موصل» آواره شدند.

Greedy
16-10-2010, 18:35
در قسمت بعد این شخصیت ها وارد سریال میشن:
الهام حمیدی زن دیگر مختار ( مختار دو زن داره یکی نسرین مقانلو که زن بدش هست یکی الژهام حمیدی زن خوبش)
ژاله علو در نقش مادر مختار
داوود رشیدی و فریبا کوثری به ترتیب پدرزن و مادر زن مختار ( پدر و مادر الهام حمیدی)

nar nia
16-10-2010, 18:35
"مختارنامه" مطابق با موازین شرعی و دینی ساخته شده است

مدیر روابط عمومی مجموعه "مختارنامه" با انتقاد از موضع‌گیری‌ بعضی جریان‌ها علیه این مجموعه به این انتقادها پاسخ داد. به گزارش خبرگزاری مهر، رضا استادی روابط عمومی پروژه "مختارنامه" در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری قرار گرفته، به بعضی از پرسش‌‌ها و انتقادها نسبت به این مجموعه پاسخ داده است.
روابط عمومی سریال تلویزیونی مختارنامه در پی انتشار مطلبی در سایت عصر ایران با عنوان آیا مختار نامه چهره اهل حرم را تصویر می‌کند؟ با ارائه این توضیح گفت: چطور امکان دارد سریالی تلویزیونی هشت سال از وقت و انرژی بهترین دست‌اندرکاران سینما و تلویزیون کشور را به خود اختصاص دهد و درخصوص چنین مسائلی دقت نظر صورت نگیرد و نتیجه این تلاش به کاری خلاف موازین عرفی و شرعی منجر شده و یا اینکه به خلاف باورهای عمومی تبدیل شود؟!
در ادامه این نامه تاکید شده : هر اتفاقی که در این سریال افتاده، با جزئیات و ریزه کاری‌های فراوان و در همه زمینه‌ها مورد مشورت و نظارت کامل بخش‌های مختلف سازمان و علمای دینی و کارشناسان تاریخی بوده و حساسیت‌های ویژه در آن لحاظ شده و طرح چنین نکاتی قطعا در مسیر سازندگی و نقد منصفانه نیست و بهتراست رسانه‌هایی که به طرح چنین ابهام‌هایی می‌پردازند، پیش از انتشار این مطالب سوال‌های خود را از مسیر روابط عمومی این پروژه تلویزیونی پی گیری کنند و اینگونه درباره بخش‌هایی از کار که پخش نشده ابراز تردید نکنند.
در انتهای توضیح روابط عمومی سریال مختارنامه آمده است: امیدواریم اینگونه نباشد اما به نظر می‌رسد طرح چنین نکاتی ناشی از جریانی حساب شده و برنامه‌ریزی شده است که با هدف زیر سوال بردن ارزش‌های سریال "مختارنامه" صورت می‌گیرد؛ جریانی که با اعتراض به پخش صدای لالایی گونه زنی در عنوان بندی سریال "مختارنامه" آغاز شد، به اعتراض به طرح دعوای عرب و عجم رسید و در حال حاضر نیز به این شکل خود را نشان داده که گویا قرار است دست‌اندرکاران سریال، با پخش برخی از تصاویر موازین شرعی را زیر پا بگذارند.
سایت عصر ایران در مطلبی در روز 21 مهرماه با عنوان "آیا مختارنامه چهره اهل حرم را تصویر می‌کند؟" استفاده از چهره بعضی بازیگران تازه کار برای ایفای نقش حضرت عباس (ع)، حضرت زینب (س) ، حضرت علی اکبر (ع) و تعدادی دیگر از اهل حرم امام سوم شیعیان را مورد انتقاد قرار داده ‌بود.

nar nia
16-10-2010, 18:41
پخش سريال «مختارنامه» از شبكه جهاني جام جم

سريال «مختارنامه» روزهاي شنبه‌ از سه كانال آسيا، اروپا و اقيانوسيه پخش مي‌شود.

به گزارش سرويس تلويزيون ايسنا، كانال‌هاي شبكه جهاني جام جم، ساعت 19 و 30 دقيقه به وقت اروپاي مرکزي، مرکز آمريکا و همچنين 19 و 30 دقيقه به وقت کوالالامپور سريال داوود ميرباقري را به روي آنتن مي‌برند.

در سريال «مختارنامه» بازيگراني چون فريبرز عرب‌نيا، رضا رويگري، رضا كيانيان، عنايت شفيعي، فرهاد اصلاني، ژاله علو، فريبا کوثري، اکبر زنجانپور، نسرين مقانلو، پرويز پورحسيني، مهدي فخيم‌زاده، ويشکا آسايش، سيامک اطلسي، داوود رشيدي و غيره ايفاي نقش مي‌كنند.

در خلاصه سريال «مختارنامه» آمده است: مختار، ابوعبيد بن ثقفي، سياستمداري با درايت، جنگاوري ورزيده و علوي تباري متعصب است؛ وي در زمان حركت امام حسين(ع) به سمت كوفه، به جرم همكاري با مسلم بن عقيل و پناه دادن او در منزل خويش، توسط عبيدالله ابن زياد زنداني مي‌شود و در روز عاشورا به دليل زنداني بودن نمي‌تواند امام حسين(ع) و ياران او را همراهي كند، اما پس از آزادي با متحد کردن شيعيان عليه حکومت يزيد قيام مي‌کند و با شعار «يالثارات الحسين» به خونخواهي امام حسين(ع) و شهداي کربلا، از قاتلان آنها انتقام مي‌گيرد و آنها را از دم تيغ مي‌گذراند و در كوفه يك حكومت شيعي انقلابي تشكيل مي‌دهد.

farshidshd
17-10-2010, 12:12
گریم ها واقعا محشره ...

Bahar-via
17-10-2010, 12:57
ديالوگاي مختار خيلي قشنگه!!!! وقتي با عمربن سعد صحبت ميكنه فوق العادس......:20:

M3HRD@D
17-10-2010, 12:59
ولي يه ديالوگ هاي تو بعضي جاها استفاده ميشه مانند دوستي خرس خاله ياهمون (خاله خرسه)عاميانه كه تو اون زمان معنايي نداشت

molaali
17-10-2010, 14:41
تا اينجا كه واقعاً خوب بوده. اميدوارم قسمت هاي بعدي هم همينطور باشه.

yahoda
17-10-2010, 14:58
ولي يه ديالوگ هاي تو بعضي جاها استفاده ميشه مانند دوستي خرس خاله ياهمون (خاله خرسه)عاميانه كه تو اون زمان معنايي نداشت

درسته . گاهی عبارات و تکیه کلامهایی رو استفاده میکنن که برای این دوره هستش .
حالا اگه شنیدین مختار گفتش : من دیگه از دست این جماعت هنگیدم .!!!! تعجب نکنید . ( البته این دیگه شوخی بود . ):دی

Miss Artemis
17-10-2010, 17:25
خب مثلا فکر کن اگه اصطلاح ها و ضرب المثل های اون موقع رو بگن ما متوجه میشیم؟:31:
این کارشون مثل ترجمه ست....مثلا وقتی یه متن انگلیسی رو به فارسی ترجمه میکنی ضربالمثلشون رو که کلمه به کلمه ترجمه نمیکنی....به جاش یه ضرب المثل فارسی که همون مضمون رو داره استفاده میکنی:46:

Gune Baxan
18-10-2010, 15:07
"ده نکته‌ای که درباره مختار نامه نمی‌‌دانستید"

مختارنامه سريالي تاريخي عظیمی است به كارگرداني داوود ميرباقري و تهيه‌كنندگي محمود فلاح كه در 40 قسمت 45 دقیقه‌ای از صدا سیما پخش می‌شود.....

این پروژه‌ی عظیم به گفته حسن اسلامی‌مهر رییس مرکز "سیما فیلم" چه به لحاظ هزینه تولید، چه حجم بازیگران و عوامل، بزرگ‌ترین کار تاریخی، در تاریخ فیلمسازی قاره‌ی کهن آسیاست.....

"ده نکته ناگفته از مختارنامه"

1- تداركات اوليه براي ساخت سريال مختارنامه از مهر 1381 آغاز شد و از شهريور 1382 نيز سريال وارد مرحله پيش‌توليد شد و پس از 6 ماه پيش‌توليد، فيلمبرداري آن به شيوه 35 ميلي‌متري در رمل‌ها و بيابان‌هاي كاشان آغاز شد.

2- هزار و 430 نفر نيروي انساني درگير اين مجموعه بودند. برخي نيروها از شهرها و مکان‌هايي که فيلم‌برداري صورت مي‌گرفت انتخاب مي‌شدند.

3- چون رفت و آمد به مکان فيلم‌برداري زمان زيادي از کارگردان مي‌گرفت و مسئله زمان‌بر و انرژي‌بري بود، داوود ميرباقري در مقطعي در احمدآباد مستوفي منزلي اجاره کرد و همان جا مستقر شد تا وقت ويژه‌اي را روي فيلم‌نامه و کار بگذارد و با تمرکز بيشتري کار را انجام دهد.

4- داوود ميرباقري به عنوان كارگرداني كه سبك و سياقي كلاسيك را در كارهايش دنبال مي‌كند، هميشه بر استفاده از بازيگران حرفه‌اي اعتقاد و اصرار دارد. البته در مختارنامه گاه بنابه ضرورت افرادي مانند حامد حدادي بسكتباليست تيم ملي نيز به دليل فيزيك خاص مقابل دوربين رفتند. احمد ايراندوست يا همان غول برره هم ديگر بازيگري بود كه انتخاب آن از سوي مختارنامه نگاه‌هاي زيادي را متوجه اين سريال كرد.

5- محمدرضا شريفي‌نيا بازيگر نقش وليد هم اين اواخر به سريال مختارنامه پيوست و نقش محمد بن حنفيه را بازي كرد. به اين فهرست مي‌توان نام‌هاي ديگري را هم اضافه كرد. مثلا اكبر زنجانپور كه در اين سريال، نقش عموي مختار را ايفا كرده يا نسرين مقانلو كه ايفاگر نقش همسر مختار بوده است. در اين سريال نقش حضرت ابوالفضل (ع) هم توسط جواني 20 ساله به نام كاوه فتوحي ايفا شده است. رضا كيانيان هم نقش عبدالله بن زبير حاكم مكه را ايفا كرده است.

6- بهنوش بختياري هم در نقش يك شاهزاده اشرافي مقابل دوربين رفته است و شهره لرستاني هم در اين سريال در 2 نقش حضور يافته است؛ يكي در نقش زن كوفي كه دوستدار امام حسين (ع) است و يك بار هم در نقش خواهر مختار...

7- بهناز جعفري نيز در اين سريال نقش يكي از زنان شرور كوفه را ايفا كرده و همسر او نيز كه در اغلب فعاليت‌هايش با او همكاري مي‌كند، كسي نيست جز شهرام حقيقت‌دوست......

8- اغلب بازيگران يا سوارکاري و شمشيربازي را ياد داشتند يا در طول مدت فيلم‌برداري آموزش ديدند. آن‌ها سوارکاري را زير نظر احمد نمازي و شمشيربازي و حرکات رزمي را زير نظر محمود اردلان طراح حرکات رزمي آموزش ديدند. افتادن از اسب، ضربه خوردن با شمشير و مواردي از اين دست چند مرتبه براي بازيگران اتفاق افتاد. فريبرز عرب‌نيا و رضا رويگري چند بار در سر صحنه زخمي شدند. تهيه‌کننده هم دو بار به دليل فشار کار سکته کرد!

9- فیلمبرداری این مجموعه، در آران و بیدگل، تهران، آبادان، شوشتر، شهریار، ورامین، تاکستان، قزوین و شاهرود انجام شده است.

10- در اواسط فیلمبرداری به علت فشار زیاد داوود میرباقری از حال رفت و راهی بیمارستان گشت و چندین روز بستری شد.....!

"سال‌شمار ساخت سريال مختارنامه"

فروردين 81: پس از موافقت ميرباقري با كارگرداني اين اثر، وي نگارش متن اوليه را آغاز مي‌كند.

مهر 81: آغاز نگارش نهايي متن

اسفند 81: آغاز پيش‌توليد و سفرهايي براي بازبيني لوكيشن به مناطقي همچون جنوب كشور، شاهرود، سمنان، سبزوار و...

خرداد 82: آغاز ساخت دكورها

تير 82: آغاز دوخت لباس‌ها

مرداد 82: آغاز آماده‌سازي لوازم صحنه

شهريور 82: آغاز انتخاب بازيگران

آذر 82: آغاز تست گريم بازيگران

فروردين 83: آغاز فيلمبرداري در كاشان

خرداد 84: آغاز تدوين همزمان

تير 85: آغاز فيلمبرداري در ورامين

آذر 85: آغاز فيلمبرداري در آبادان

فروردين 86: آغاز فيلمبرداري در تهران

شهريور 86: آغاز فيلمبرداري در شاهرود

خرداد 87: آغاز فيلمبرداري در شهرك سينمايي دفاع مقدس

تابستان 87: آغاز فيلمبرداري دوباره در احمدآباد مستوفي

زمستان 87: آغاز فيلمبرداري در شاهرود

بهار 88: پايان فيلمبرداري در شاهرود

تير 88: پايان فيلمبرداري

اسفند 88: پايان تدوين اوليه

"برخي مشخصات"

تعداد بازيگر اصلي: بيش از 60 نفر

تعداد بازيگر فرعي: بيش از 140 نفر

تعداد سياهي‌لشكر: بيش از 2000 نفر

تعداد نيروهاي انساني درگير در طرح: بيش از 1430 نفر

تعداد لوكيشن‌هاي داخلي و خارجي: بيش از 122 لوكيشن

ميزان ساخت دكور: 7 هكتار در زميني به وسعت 24 هكتار

تعداد اسب مورد استفاده در طرح: بيش از 80 رأس

بازیگران اصلی:

مختاربن ثقفی: ابوالفضل عرب‌نیا

عبدالله بن‌زبير: رضا كيانيان

سعد‌: مهدي فخيم‌زاده

ام‌ثابت همسر مختار‌: نسرين مقانلو

عمره دختر حاكم كوفه‌: فريبا كوثري

مسلم‌ابن عقيل‌: امين زندگاني

كيان‌: رضا رويگري

جاريه‌: ماه چهره خليلي

نعمان ابن بشير‌: داود رشيدي

ابن كامل‌: عنايت شفيعي، صعب ابن زبير: جعفر دهقان

محمد ابن حنفيه‌: محمدرضا شريفي‌نيا

ابدومه الحسنا مادر مختار‌: ژاله علو

عبيدالله‌بن زياد: فرهاد اصلاني

خولي‌: صدرالدين حجازي

منبع : کافه‌سینما

Greedy
18-10-2010, 18:45
- بهناز جعفري نيز در اين سريال نقش يكي از زنان شرور كوفه را ايفا كرده و همسر او نيز كه در اغلب فعاليت‌هايش با او همكاري مي‌كند، كسي نيست جز شهرام حقيقت‌دوست...

بهناز جعفری و شهرام حقیقت دوست زن و شوهرند؟! چه جالب نمیدونستم

ghfg
19-10-2010, 02:39
فکر کنم این سریال تو تاریخ ایران ثبت بشه و دیگه کسی مثل فبل از سریال امام علی (ع)تعریف نکنه.
کارش واقعا فاخره

davy jones
20-10-2010, 14:33
این سریال یه سوتی داشت اونم وقتی که خدمتکار مختار داشت پای مختار و مشت و مال میداد و میگفت که قنبر و جعده رو دیده، مختار با تعجب پرسید: جعده؟ دختر اشعث ابن قیس کندی؟ انگار که تا حالا نمیدونسته زن امام حسن(ع) کیه؟:27:

ولی در کل سریال فوق العاده ایه. مخصوصا این قسمت آخرش که همه ی حوادث داستان، تقریبا از یه غروب آفتاب تا اذان صبح اتفاق افتاد و دیگه الکی آب توش نبستن. (یاد سریال 24 افتادم:31:)

موفق باشین.
89/7/38

nar nia
20-10-2010, 14:37
تهيه‌كننده‌ «مختارنامه» پس از پخش سه قسمت:
استقبال از سريال بيش از حد انتظار بود

تهيه‌كننده‌ي «مختارنامه»، پس از پخش سه قسمت از اين مجموعه‌ي تاريخي - مذهبي به اظهارنظر درباره‌ي بازخوردهاي به دست آمده از پخش سريال داوود ميرباقري در بين مخاطبان پرداخت.

محمود فلاح كه حدود هشت سال از عمر هنري خود را صرف تهيه‌ي «مختارنامه» كرده است، در گفت‌وگويي با خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا گفت: بازخورد‌هايي كه تا به حال از «مختارنامه» گرفته‌ايم قابل قبول و بيش از حد انتظار ما بوده است. در رسانه‌ها، خبرگزاري‌ها و مطبوعات نيز بازخورد‌هاي خوبي از «مختارنامه» ديديم. مردم نيز با توجه به آنچه در سايت سريال و ساير بازخورد‌ها مشاهده كرديم از روند و ريتم سريال راضي بوده‌اند.

فلاح در پاسخ به اين پرسش كه مراحل فني سريال «مختارنامه» در چه وضعيتي است؟ خاطرنشان كرد: مراحل فني سريال هم اكنون در حال انجام است تا سريال به موقع به پخش برسد، اما براي عقب‌ نمادن از پخش، قسمت‌هاي آماده شده كافي در اختيار داريم.

به گزارش ايسنا، «فريبرز عرب‌نيا» شش سال در نقش مختار ظاهر شده و عباس اصانلو و اميررضا گيتي‌بان به عنوان بدل‌هاي او هستند. او شش سال براي ايفاي اين نقش زمان گذاشت و به فيلم يا سريال ديگري نپرداخت. اين سريال با حضور بيش از 60 بازيگر اصلي، 140 نفر بازيگر فرعي و بيش از 1500 نيروي انساني كه به عناوين مختلف درگير كار بوده‌اند، ساخته شده است.

بازيگران اين سريال و نقش‌هايشان عبارتند از:

«فريبرز عرب نيا»: نقش مختار ثقفي، «امين زندگاني»: نقش مسلم‏بن عقيل، «رضا رويگري»: نقش كيان ايراني، «الهام حميدي»: نقش زن كيان ايراني، «عنايت شفيعي»: نقش ابن‎كامل، «ژاله علو»: نقش مادر مختار، «فريبا كوثري»: نقش عمره همسر مختار، «نسرين مقانلو»: نقش همسر ديگر مختار، «محمد فيلي»: نقش شمر، «رضا كيانيان»: نقش حاكم مكه، «محمدرضا شريفي نيا»: نقش محمدبن حنفيه، «حسن پورشيرازي»: نقش بهرام رنگرز، «ويشكا آسايش»: نقش جعده، «داوود رشيدي»: نقش حاكم كوفه، «كريم اكبري مباركه»: نقش احمربن شميط، «فرهاد اصلاني»: نقش عبيدالله‏بن زياد، «انوشيروان ارجمند»: نقش رفاعةبن شداد، «جعفر دهقان»: نقش مصعب‎بن زبير،

«بهرام شاه محمدلو» و «محمد صادقي» در نقش حاكمان كوفه، «پرويز پورحسيني» در نقش ميثم تمار، ابراهيم آبادي، داوود آريا، روژان آريامنش، محمود اردلان، عباس اميري، رحمان باقريان، مريم بوباني، اسماعيل پورستار، معصومه تقي پور، علي جاويدفر، محمود جعفري، صدرالدين حجازي، محمد رضا حق‎گو، ميرصلاح حسيني، عليرضا خندان، اسماعيل خلج، حسين خاني بيك، مسعود خدابخشيان، ماه‎چهره خليلي، آهو خردمند، حبيب دهقان نسب، نصرت دستمردي، بهزاد رحيم خاني، جواد زيتوني، فريدون سوراني، محمد علي سليمان تاش، جمشيد شاه محمدي، ولي الله شيراندامي، مهرداد ضيايي، مصطفي كاري، احمد علامه دهر، حديث فولادوند، شهره لرستاني، صالح ميرزاآقايي، حميد مظفري، فرخ نعمتي، كاظم هژيرآزاد و اكبر زنجان پور از ديگر بازيگران اين مجموعه تلويزيوني هستند.

«مختارنامه» به تهيه‌کنندگي محمود فلاح در 45 قسمت تهيه مي‌شود، همچنان در مرحله تدوين، صداگذاري و ساخت موسيقي به سر مي‌برد که به ترتيب مهدي حسيني‌وند، ايرج شهرزادي و امير توسلي مشغول به انجام رساندن مراحل فني اين پروژه هستند. اين سريال تلويزيوني، زندگي و قيام مختار ابوعبيده بن ثقفي ملقب به ابواسحاق را روايت مي‌کند . شهرت او به دليل قيامي است که پس از واقعه عاشورا با هدف خونخواهي از شهداي کربلا به پا مي کند و به پيروزي مي‌رسد.

سريال «مختارنامه» سه بخش دارد كه در بخش نخست، جواني مختارثقفي و در دو بخش ديگر، ميانسالي تا شهادت او را به تصوير مي‌كشد.

گفتني است در اين مجموعه بيش از پانصد بازيگر در لوکيشن‌هاي مختلف مقابل دوربين رفته‌اند و فريبرز عرب‌نيا بازيگر نقش مختار ثقفي با دارا بودن هفت گريم مختلف بيشترين تغيير چهره را در اين سريال داشته است.

pcforlife
20-10-2010, 14:45
این سریال یه سوتی داشت اونم وقتی که خدمتکار مختار داشت پای مختار و مشت و مال میداد و میگفت که قنبر و جعده رو دیده، مختار با تعجب پرسید: جعده؟ دختر اشعث ابن قیس کندی؟ انگار که تا حالا نمیدونسته زن امام حسن(ع) کیه؟:27:
امام حسن (ع) فقط یک همسر نداشتند که.:20: من تو کتابی خوندم که امام 3 همسر داشتند. تو این لینک 9 همسر ذکر شده.
مطالعه شود:10::

EngineeR EhsaN
20-10-2010, 15:10
«فريبرز عرب نيا»: نقش مختار ثقفي، «امين زندگاني»: نقش مسلم‏بن عقيل، «رضا رويگري»: نقش كيان ايراني، «الهام حميدي»: نقش زن كيان ايراني، «عنايت شفيعي»: نقش ابن‎كامل، «ژاله علو»: نقش مادر مختار، «فريبا كوثري»: نقش عمره همسر مختار، «نسرين مقانلو»: نقش همسر ديگر مختار، «محمد فيلي»: نقش شمر، «رضا كيانيان»: نقش حاكم مكه، «محمدرضا شريفي نيا»: نقش محمدبن حنفيه، «حسن پورشيرازي»: نقش بهرام رنگرز، «ويشكا آسايش»: نقش جعده، «داوود رشيدي»: نقش حاكم كوفه، «كريم اكبري مباركه»: نقش احمربن شميط، «فرهاد اصلاني»: نقش عبيدالله‏بن زياد، «انوشيروان ارجمند»: نقش رفاعةبن شداد، «جعفر دهقان»: نقش مصعب‎بن زبير،

واقعا بهرام رنگرز همون حسن پور شيرازيه؟:18:

pcforlife
20-10-2010, 15:14
واقعا بهرام رنگرز همون حسن پور شيرازيه؟:18:
با اینکه گریم سنگینی داره ولی صداش واقعا تابلوئه که میشه ازش فهمید که بهرام خان، همون دادا شوکته خودمونه!:31:

davy jones
20-10-2010, 19:42
اون یارو بود که با بهرام رنگ رز قسمت قبل دعوا داشتن و با تبر به جون هم افتاده بودن و تو قسمت سوم بعد از صلح امام حسن(ع) با هم آشتی کردن ... همون نیست که وقتی بچه بودیم تو برنامه کودک «آقا اجازه هولم نکن -- دست و پاهامو گم نکن. آقا اجازه جواب میدم -- زود تند سریع جواب میدم» نقش معمله رو بازی میکرد؟:31:

mohsen121
20-10-2010, 19:51
اون یارو بود که با بهرام رنگ رز قسمت قبل دعوا داشتن و با تبر به جون هم افتاده بودن و تو قسمت سوم بعد از صلح امام حسن(ع) با هم آشتی کردن ... همون نیست که وقتی بچه بودیم تو برنامه کودک «آقا اجازه هولم نکن -- دست و پاهامو گم نکن. آقا اجازه جواب میدم -- زود تند سریع جواب میدم» نقش معمله رو بازی میکرد؟:31:

آره همون مبصر هفت ساله كلاس پنجم بود .

errmii
20-10-2010, 20:55

آره همون مبصر هفت ساله كلاس پنجم بود .

اونکه حسین محب اهری هست
معروفه
بعد از مبصر 4 ساله هم زیاد فیلم و سریال بازی کرده!!

Gune Baxan
21-10-2010, 23:04
انتقادمفصل«جمهوری اسلامی »از«مختارنامه»

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود نوشت:

با پخش شدن سه قسمت از مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" از سیمای جمهوری اسلامی هر چند نمی‌توان درباره این مجموعه قضاوتی جامع كرد، لكن با مشاهده این قسمت‌ها می‌توان به ضعف‌ها و قوت‌های موجود در آن تا حدودی پی برد. اگر دست اندركاران تهیه و كارگردانی این مجموعه و همینطور مسئولان سیمای جمهوری اسلامی این آمادگی را داشته باشند كه نقدهای واقع بینانه را بپذیرند و درصدد اصلاح و رفع نقص‌ها در قسمت‌های بعدی برآیند، مبادرت به نقد و انتشار آن در رسانه‌ها از هم اكنون لازم و مفید خواهد بود. با همین نگاه، مواردی از آنچه تاكنون مشاهده شده است را یادآور می‌شویم.

1 - بی تردید، اصل ورود به مقولات دینی و به تصویر كشیدن وقایع تاریخی مهمی كه با زندگی پیشوایان دینی یا چهره‌های اثرگذار در تاریخ ادیان سروكار دارند، اقدامی لازم و مفید ا ست. این كار، سالهاست كه توسط سیمای جمهوری اسلامی شروع شده و با اینكه مجموعه‌های ساخته شده دارای ضعف‌های زیادی نیز بودند، نمی‌توان در تأثیرگذار بودن آنها تردید كرد. به همین دلیل، درباره اصل ساختن مجموعه "مختارنامه" ایرادی وجود ندارد و این اقدام فی نفسه مقبول و منطقی است.

2 - ورود به مقولات تاریخ دینی، لوازمی دارد كه مجموعه‌ها و فیلم‌های مربوط به آنها را از سایر فیلم‌ها و مجموعه‌ها متمایز می‌كند. یكی از بارزترین لوازم، رعایت حریم هاست. هر چند در كلیه فیلم‌ها و مجموعه‌ها باید حضور زنان به نوعی باشد كه فاقد بدآموزی‌های اخلاقی باشد، لكن این نكته باید درباره فیلم‌ها و مجموعه‌های دینی بیشتر رعایت شود.

متأسفانه، مختارنامه از همان آغاز، زنانی را تحت عناوینی از قبیل همسر مختار، خواهر مختار و... به صحنه آورده كه همگی با آرایشی غلیظ و گفتمانی ظاهر می‌شوند كه با آنچه در میان خانواده‌های مسلمان صدر اسلام و قرون بعدی رواج داشت و حتی اكنون نیز متداول است مغایرت دارد. نوع كلمات و جملاتی كه این زنان بكار می‌برند، سرك‌هائی كه می‌كشند و رفتارهائی كه دارند، بهیچوجه با فرهنگ حاكم بر خانواده‌های اصیل و شناخته شده‌ای همچون طایفه ثقفی كه از پیروان اهل بیت علیهم السلام بودند منطبق نیست. معرفی مختار، با چنین خانواده‌ای كه در مجموعه تلویزیونی مختارنامه ترسیم شده است، از همان ابتدا او را موجودی غیر از آن مختار كه برای خونخواهی امام حسین علیه السلام و شهدای كربلا قیام كرده نشان می‌دهد.

3 - هر چند مخلوط ساختن فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی با تخیلات، بخشی از فن فیلم سازی است، اما هنگامی كه چنین اختلاطی در مقولات تاریخ دینی رخ دهد، موضوع را به چنان انحرافی می‌كشاند كه موضوع قلب ماهیت می‌شود.

داستان سرائی در مورد عشق دو طرفه عمر سعد و خواهر مختار،‌ ورود شبانه عمر سعد به دارالاماره مدائن و بازجوئی‌های پلیسی او توسط مختار، از همین قبیل تخیلات است.

لابد باید به آن تاریخ نویسی كه با این دقت و ظرافت! جزئیات این ماجرای پلیسی را ثبت كرده و به فیلم نامه نویسی كه به نیابت از طرف مورخان به چنین كاری دست زده، دست مریزاد گفت. ضمناً از نكات تأمل برانگیز این بخش از فیلم نامه اینست كه مختار بسیار زود فراموش می‌كند با عمر سعد چگونه دست به یقه شده بود و اگر عمویش سر نرسیده بود، عاشق سینه چاك خواهر خود را به آن دنیا میفرستاد و حالا با او درحالی كه اسیر و زندانی و كت بسته است اختلاط می‌كند!

4 - ادبیات بكار رفته در سه قسمت پخش شده از مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" بسیار دور از ادب، مشمئز كننده و دارای بدآموزی است. بكار بردن كلمات زشت توسط مردم مدائن و شامی‌ها در صحبت با یكدیگر بقدری موهن و دور از آداب و اخلاق اسلامی است كه جامعه اسلامی، آنهم در صدر اسلام و نیمه قرن اول هجری را جامعه‌ای بی فرهنگ و دور از اخلاق معرفی می‌كند. این ترسیم، قطعاً با واقعیت مغایرت دارد و موجب وهن اسلام و مسلمانان است و هر بیینده‌ای حق دارد بپرسد آیا اسلام نتوانسته پیروان خود را تربیت كند یا مسلمانان تربیت پذیر نبودند كه حتی پیروان اهل بیت علیهم السلام نیز در دوران حضور امامان معصوم در جامعه اسلامی اینگونه دور از آداب و اخلاق اسلامی بودند؟

5 - القاء توهم خصومت‌های عمیق میان عرب و عجم از یكطرف و خود اعراب با یكدیگر از طرف دیگر، از جمله نقص‌ها و نقطه ضعف‌های مجموعه تلویزیونی مختارنامه است. در گندم زار اطراف مدائن و درخود شهر مدائن هنگامی كه یك ایرانی و یك عراقی با همدیگر مواجه می‌شوند، همدیگر را به باد ناسزا می‌گیرند و تهمت‌های زیادی نثار یكدیگر می‌كنند، كما اینكه وقتی یك عرب شامی با یك عرب عراقی به همدیگر می‌رسند برای بیان نقطه نظرهای سیاسی خود بدترین كلمات و جملات را بكار می‌گیرند، كلمات و جملاتی كه نه در فرهنگ اسلامی جایز است بكار برده شوند و نه شرایط آن زمان اقتضا داشت افراد معمولی جامعه كه در منازعات سیاسی جایگاه ویژه‌ای ندارند چنان تعبیراتی را بكار ببرند.

6 - مهمترین نكته اینكه در سومین قسمت مجموعه مختارنامه، چهره همسر امام مجتبی علیه السلام نشان داده شد، در ساعات پایانی شب، او با مختار در دارالاماره مدائن و بدون اطلاع امام با هم به گفتگو نشستند و درباره مهمترین مسأله سیاسی روز صحبت كردند و در نهایت، مختار به عموی خود كه فرماندار مدائن است می‌گوید "جعده" همسر امام مصمم است آنحضرت را وادار به پذیرش صلح با معاویه نماید و از عجایب اینكه بلافاصله جارچیان جار می‌زنند كه میان امام حسن علیه السلام و معاویه صلح برقرار شده است!

این صحنه، بدون آنكه نیازی به سخن و شاهد و علامتی داشته باشد، مستقیماً این نكته خلاف واقع را به مخاطب القا می‌كند كه امام مجتبی علیه السلام تحت تأثیر همسر خود با معاویه صلح كردند! درحالی كه ماجرای پیمان صلح، عقبه‌های فراوانی دارد و پس از طی شدن مراحل زیادی به نتیجه رسید و ربطی به ماجراهای حضور جعده در مدائن - كه خود زیر سئوال است - ندارد. ترسیم یكی از مهمترین حوادث تاریخ دوران ائمه علیهم السلام بگونه‌ای كه گویا تحت تأثیر القائات "جعده" شكل گرفته، تحریف بزرگی است كه چهره امام معصوم و اسلام را مخدوش می‌كند و بهیچوجه قابل جبران نیست.

در همین بخش، هنگامی كه افراد مختلف از امام مجتبی علیه السلام نام می‌برند از تعبیراتی كاملاً سبك و غیرمتعارف استفاده می‌كنند و عموماً نام آن حضرت را حتی بدون كنیه و القاب و تكریم به زبان می‌آورند. این، نه تنها برخلاف واقعیت موجود در میان پیروان اهل بیت علیهم السلام در آن زمان و در همه‌ی زمان هاست، حتی برخلاف محاورات متداول در میان اعراب نیز هست. عرب‌ها معمولاً حتی برای افراد عادی نیز از لقب و كنیه استفاده می‌كنند. تعابیر بكار گرفته در مجموعه مختارنامه حتی اگر از زبان دشمنان امام گفته شود نیز غیرعادی و غیرمتداول است چه رسد به پیروان و علاقمندان و فدائیان امام.

اهمیت نشان دادن چهره همسر امام - حتی شخص منفی و غیرمقبولی مثل جعده - را یكبار دیگر یادآور می‌شویم تا هشدار دهیم كه مبادا در ادامه مجموعه مختارنامه همین روش در مورد زنان اهل بیت در ماجرای كربلا و بعد از آن تكرار شود. ورود به چنین مقولاتی نه تنها نشان دهنده شجاعت و جسارت دست اندركاران مجموعه نیست، بلكه نشان دهنده بی‌تفاوتی آنها در برابر حریم‌هائی است كه باید برای اهل بیت علیهم السلام نگهداشته شود. این تصور، كاملاً غلط و انحرافی است كه با این كارها جاذبه فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی بیشتر می‌شود. حتی اگر جاذبه‌ای از این طریق پدید آید، باید آنرا با بهائی كه برای آن پرداخته شود مقایسه كرد.

ایجاد جاذبه در برابر پرداخت چنین بهای سنگینی قطعاً خارج از چارچوب‌های تعهدات دینی پیروان اهل البیت علیهم السلام است.

وجود این ضعف‌ها و سایر ضعف‌ها كه بر شمردن آنها را به مجالی دیگر موكول می‌كنیم، نشان از ضعف نظارت مذهبی برمجموعه مختارنامه دارد كه امید است در ادامه جبران شود.

منبع:

edi2
21-10-2010, 23:15
واقعن سریال فاخر و زیبا و در عین حال جذابی هست

---------- Post added at 11:15 PM ---------- Previous post was at 11:10 PM ----------

قبل از شروع سریال مونده بودم میرباقری میخواد مختار رو چجور نشون بده؟
سوپر قهرمان - قهرمان - سیاه و ...
چون مختار هیچکدوم اینها نبود و همه اینها بود
ولی حالا که این سه قسمت پخش شده میفهمم این میرباقری عجب نابغه ایست
شخصیت پردازی مختار فوق العاده است
قهرمانی که همه دوست اش دارن ولی کارهایی میکنه که حتی خودش هم گاهی میدونه اشتباهه
اقا راستی تا حالا من خیال میکردم همسر خواهر مختار عبدالله بن عمره
تو چندین منبع معتبر هم خوندم
ولی حالا میبینیم که خواهرش داره با عمربن سعد عروسی میکنه
خواهر مختار زن عمر سعد میشه که هنگام قیام امام حسین مختار به همراه یکی از اصحاب پیامبر که در زمان امام حسین حضور داشته به زندان میا فتن و مختار با نوشتن نامه دوبار از زندان نجات پیدا میکنه اما اون صحابه پیامبر رو به طرز فجعیی شهید میکنن. عدو شود سبب خیر همینه دیگه نه؟!:31:

davy jones
22-10-2010, 11:40
انتقادمفصل«جمهوری اسلامی »از«مختارنامه»

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود نوشت:

با پخش شدن سه قسمت از مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" از سیمای جمهوری اسلامی هر چند نمی‌توان درباره این مجموعه قضاوتی جامع كرد، لكن با مشاهده این قسمت‌ها می‌توان به ضعف‌ها و قوت‌های موجود در آن تا حدودی پی برد. اگر دست اندركاران تهیه و كارگردانی این مجموعه و همینطور مسئولان سیمای جمهوری اسلامی این آمادگی را داشته باشند كه نقدهای واقع بینانه را بپذیرند و درصدد اصلاح و رفع نقص‌ها در قسمت‌های بعدی برآیند، مبادرت به نقد و انتشار آن در رسانه‌ها از هم اكنون لازم و مفید خواهد بود. با همین نگاه، مواردی از آنچه تاكنون مشاهده شده است را یادآور می‌شویم.

1 - بی تردید، اصل ورود به مقولات دینی و به تصویر كشیدن وقایع تاریخی مهمی كه با زندگی پیشوایان دینی یا چهره‌های اثرگذار در تاریخ ادیان سروكار دارند، اقدامی لازم و مفید ا ست. این كار، سالهاست كه توسط سیمای جمهوری اسلامی شروع شده و با اینكه مجموعه‌های ساخته شده دارای ضعف‌های زیادی نیز بودند، نمی‌توان در تأثیرگذار بودن آنها تردید كرد. به همین دلیل، درباره اصل ساختن مجموعه "مختارنامه" ایرادی وجود ندارد و این اقدام فی نفسه مقبول و منطقی است.

2 - ورود به مقولات تاریخ دینی، لوازمی دارد كه مجموعه‌ها و فیلم‌های مربوط به آنها را از سایر فیلم‌ها و مجموعه‌ها متمایز می‌كند. یكی از بارزترین لوازم، رعایت حریم هاست. هر چند در كلیه فیلم‌ها و مجموعه‌ها باید حضور زنان به نوعی باشد كه فاقد بدآموزی‌های اخلاقی باشد، لكن این نكته باید درباره فیلم‌ها و مجموعه‌های دینی بیشتر رعایت شود.

متأسفانه، مختارنامه از همان آغاز، زنانی را تحت عناوینی از قبیل همسر مختار، خواهر مختار و... به صحنه آورده كه همگی با آرایشی غلیظ و گفتمانی ظاهر می‌شوند كه با آنچه در میان خانواده‌های مسلمان صدر اسلام و قرون بعدی رواج داشت و حتی اكنون نیز متداول است مغایرت دارد. نوع كلمات و جملاتی كه این زنان بكار می‌برند، سرك‌هائی كه می‌كشند و رفتارهائی كه دارند، بهیچوجه با فرهنگ حاكم بر خانواده‌های اصیل و شناخته شده‌ای همچون طایفه ثقفی كه از پیروان اهل بیت علیهم السلام بودند منطبق نیست. معرفی مختار، با چنین خانواده‌ای كه در مجموعه تلویزیونی مختارنامه ترسیم شده است، از همان ابتدا او را موجودی غیر از آن مختار كه برای خونخواهی امام حسین علیه السلام و شهدای كربلا قیام كرده نشان می‌دهد.

3 - هر چند مخلوط ساختن فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی با تخیلات، بخشی از فن فیلم سازی است، اما هنگامی كه چنین اختلاطی در مقولات تاریخ دینی رخ دهد، موضوع را به چنان انحرافی می‌كشاند كه موضوع قلب ماهیت می‌شود.

داستان سرائی در مورد عشق دو طرفه عمر سعد و خواهر مختار،‌ ورود شبانه عمر سعد به دارالاماره مدائن و بازجوئی‌های پلیسی او توسط مختار، از همین قبیل تخیلات است.

لابد باید به آن تاریخ نویسی كه با این دقت و ظرافت! جزئیات این ماجرای پلیسی را ثبت كرده و به فیلم نامه نویسی كه به نیابت از طرف مورخان به چنین كاری دست زده، دست مریزاد گفت. ضمناً از نكات تأمل برانگیز این بخش از فیلم نامه اینست كه مختار بسیار زود فراموش می‌كند با عمر سعد چگونه دست به یقه شده بود و اگر عمویش سر نرسیده بود، عاشق سینه چاك خواهر خود را به آن دنیا میفرستاد و حالا با او درحالی كه اسیر و زندانی و كت بسته است اختلاط می‌كند!

4 - ادبیات بكار رفته در سه قسمت پخش شده از مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" بسیار دور از ادب، مشمئز كننده و دارای بدآموزی است. بكار بردن كلمات زشت توسط مردم مدائن و شامی‌ها در صحبت با یكدیگر بقدری موهن و دور از آداب و اخلاق اسلامی است كه جامعه اسلامی، آنهم در صدر اسلام و نیمه قرن اول هجری را جامعه‌ای بی فرهنگ و دور از اخلاق معرفی می‌كند. این ترسیم، قطعاً با واقعیت مغایرت دارد و موجب وهن اسلام و مسلمانان است و هر بیینده‌ای حق دارد بپرسد آیا اسلام نتوانسته پیروان خود را تربیت كند یا مسلمانان تربیت پذیر نبودند كه حتی پیروان اهل بیت علیهم السلام نیز در دوران حضور امامان معصوم در جامعه اسلامی اینگونه دور از آداب و اخلاق اسلامی بودند؟

5 - القاء توهم خصومت‌های عمیق میان عرب و عجم از یكطرف و خود اعراب با یكدیگر از طرف دیگر، از جمله نقص‌ها و نقطه ضعف‌های مجموعه تلویزیونی مختارنامه است. در گندم زار اطراف مدائن و درخود شهر مدائن هنگامی كه یك ایرانی و یك عراقی با همدیگر مواجه می‌شوند، همدیگر را به باد ناسزا می‌گیرند و تهمت‌های زیادی نثار یكدیگر می‌كنند، كما اینكه وقتی یك عرب شامی با یك عرب عراقی به همدیگر می‌رسند برای بیان نقطه نظرهای سیاسی خود بدترین كلمات و جملات را بكار می‌گیرند، كلمات و جملاتی كه نه در فرهنگ اسلامی جایز است بكار برده شوند و نه شرایط آن زمان اقتضا داشت افراد معمولی جامعه كه در منازعات سیاسی جایگاه ویژه‌ای ندارند چنان تعبیراتی را بكار ببرند.

6 - مهمترین نكته اینكه در سومین قسمت مجموعه مختارنامه، چهره همسر امام مجتبی علیه السلام نشان داده شد، در ساعات پایانی شب، او با مختار در دارالاماره مدائن و بدون اطلاع امام با هم به گفتگو نشستند و درباره مهمترین مسأله سیاسی روز صحبت كردند و در نهایت، مختار به عموی خود كه فرماندار مدائن است می‌گوید "جعده" همسر امام مصمم است آنحضرت را وادار به پذیرش صلح با معاویه نماید و از عجایب اینكه بلافاصله جارچیان جار می‌زنند كه میان امام حسن علیه السلام و معاویه صلح برقرار شده است!

این صحنه، بدون آنكه نیازی به سخن و شاهد و علامتی داشته باشد، مستقیماً این نكته خلاف واقع را به مخاطب القا می‌كند كه امام مجتبی علیه السلام تحت تأثیر همسر خود با معاویه صلح كردند! درحالی كه ماجرای پیمان صلح، عقبه‌های فراوانی دارد و پس از طی شدن مراحل زیادی به نتیجه رسید و ربطی به ماجراهای حضور جعده در مدائن - كه خود زیر سئوال است - ندارد. ترسیم یكی از مهمترین حوادث تاریخ دوران ائمه علیهم السلام بگونه‌ای كه گویا تحت تأثیر القائات "جعده" شكل گرفته، تحریف بزرگی است كه چهره امام معصوم و اسلام را مخدوش می‌كند و بهیچوجه قابل جبران نیست.

در همین بخش، هنگامی كه افراد مختلف از امام مجتبی علیه السلام نام می‌برند از تعبیراتی كاملاً سبك و غیرمتعارف استفاده می‌كنند و عموماً نام آن حضرت را حتی بدون كنیه و القاب و تكریم به زبان می‌آورند. این، نه تنها برخلاف واقعیت موجود در میان پیروان اهل بیت علیهم السلام در آن زمان و در همه‌ی زمان هاست، حتی برخلاف محاورات متداول در میان اعراب نیز هست. عرب‌ها معمولاً حتی برای افراد عادی نیز از لقب و كنیه استفاده می‌كنند. تعابیر بكار گرفته در مجموعه مختارنامه حتی اگر از زبان دشمنان امام گفته شود نیز غیرعادی و غیرمتداول است چه رسد به پیروان و علاقمندان و فدائیان امام.

اهمیت نشان دادن چهره همسر امام - حتی شخص منفی و غیرمقبولی مثل جعده - را یكبار دیگر یادآور می‌شویم تا هشدار دهیم كه مبادا در ادامه مجموعه مختارنامه همین روش در مورد زنان اهل بیت در ماجرای كربلا و بعد از آن تكرار شود. ورود به چنین مقولاتی نه تنها نشان دهنده شجاعت و جسارت دست اندركاران مجموعه نیست، بلكه نشان دهنده بی‌تفاوتی آنها در برابر حریم‌هائی است كه باید برای اهل بیت علیهم السلام نگهداشته شود. این تصور، كاملاً غلط و انحرافی است كه با این كارها جاذبه فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی بیشتر می‌شود. حتی اگر جاذبه‌ای از این طریق پدید آید، باید آنرا با بهائی كه برای آن پرداخته شود مقایسه كرد.

ایجاد جاذبه در برابر پرداخت چنین بهای سنگینی قطعاً خارج از چارچوب‌های تعهدات دینی پیروان اهل البیت علیهم السلام است.

وجود این ضعف‌ها و سایر ضعف‌ها كه بر شمردن آنها را به مجالی دیگر موكول می‌كنیم، نشان از ضعف نظارت مذهبی برمجموعه مختارنامه دارد كه امید است در ادامه جبران شود.

منبع:

روزنامه جمهوری و سایت تابناک اون موقع که بعضی از همفکرانشون داشتن امثال فیلم دموکراسی تو روز روشن و ... رو میساختن کجا بودن که بیان بگن کل عالم برزخ و قیامت رو اینا به مسخره گرفتن؟:13: متاسفانه یک اخلاق خیلی بد در این گونه رسانه های همیشه منتقد وجود داره و اونم اینه که همیشه باید غر بزنن. خب البته از تابناک انتظار بیشتر از اینم نمیشه داشت.:27:

ghfg
22-10-2010, 20:30
اگه اون منتقد مثلا روشن فکر دقیقا فیلم رو میدید متوجه میشد که عموی مختار به شرط اینکه مختار عمر رو نکشه بهش اجازه ی بازجویی داد.و تا اونجایی هم که ما تو فیلم مشاهده کردیم مختار هرچه که هست یا نیست سیاست مدار خوبیه و متعهد به حرفشه.پس معلومه که از عمر حرف میکشه نه این که تصویه حساب شخصی کنه.
این در جواب پاراگراف 7 مطلب بالا بود

EngineeR EhsaN
22-10-2010, 23:28
از دوستان كسي فيلم تيتراژ ابتدايي فيلمو داره ، اخه خيلي تأثيرگذاره

pcforlife
23-10-2010, 00:07
تو یکی از پست های بنده تو این تاپیک موجوده! الان حس گشتن ندارم و الا لینکش رو میدادم!!:20:

bahar5358
23-10-2010, 09:45
سلام آقا اين چه ادا اصوليه چهره اهل بيت و غيره رو نشون نديم ال مي شه بل ميشه!!! زشته بابا مگه يوسف و سليمان و مسيح پيامبر خدا نبودن چطور ميشه چهره اونا رو نشون داد، نميشه چهره زن امام حسن رو نشون داد سنگ ميشيم؟؟؟!!!!!
اين كه چهره اهل بيت رو نشون بديم دليل بي احترامي نيست دوست من واسه اينه كه بشه رابطه ملموس تري بين فيلم و مخاطب ايجاد كرد
اين جواب پاراگراف آخر دوست عزيزمون بود

Greedy
23-10-2010, 11:16
دیشب اون تیکه ای که خواب دید شاهکار بود جلوه های ویژه استثنایی بود

e.s.e.t
23-10-2010, 11:58
سلام آقا اين چه ادا اصوليه چهره اهل بيت و غيره رو نشون نديم ال مي شه بل ميشه!!! زشته بابا مگه يوسف و سليمان و مسيح پيامبر خدا نبودن چطور ميشه چهره اونا رو نشون داد، نميشه چهره زن امام حسن رو نشون داد سنگ ميشيم؟؟؟!!!!!
اين كه چهره اهل بيت رو نشون بديم دليل بي احترامي نيست دوست من واسه اينه كه بشه رابطه ملموس تري بين فيلم و مخاطب ايجاد كرد
اين جواب پاراگراف آخر دوست عزيزمون بود

سلام
اونوقت میشه بگین کدوم بازیگر قراره نقش امام حسن یا امام حسین رو بازی بکنه
اصلا خودت فکرشو بکن اقای ایکس در نقش امام حسین (ع) واقعا که مسخرس

edi2
23-10-2010, 12:54
دیشب اون تیکه ای که خواب دید شاهکار بود جلوه های ویژه استثنایی بود
راست میگی واقعن زیبا بود

nar nia
23-10-2010, 13:25
«مختارنامه» بار ديگر عزادار شد

ابراهيم پورباقري از همکاران گروه فيلم‌برداري سريال «مختارنامه» در سن 69 سالگي درگذشت.

به گزارش ايسنا، مرحوم پورباقري متولد سال 1321 در شهر سبزوار بود. وي از همکاران سازمان صدا و سيما در بخش «ترابري» بود که بعد از پايان فعاليت در تلويزيون، با پروژه‌هاي مختلف همکاري داشت.

اين چهره فعال در عرصه‌ي فني، در مدت حضور طولاني مدت خود در اين سريال تلويزيوني، در گروه فيلم‌برداري مسؤوليت حساس و مهم «متصدي برق» را به عهده داشت. طبق اعلام بستگان مرحوم، وي سه روز قبل در اثر سکته مغزي به کما رفت و با بي‌نتيجه ماندن تلاش‌هاي پزشکان صبح روز پنج‌شنبه (بيست و نهم مهرماه) دار فاني را وداع گفت.

به نقل از سايت مختارنامه، مراسم ختم آن مرحوم در تهران برگزار خواهد شد. در ماههاي اخير سريال «مختارنامه» با فقدان مرحوم «باقر آشتياني» مدير توليد اين سريال، مرحوم «رضا خندان» بازيگر نقش «سنان بن انث» و مرحوم «داوود آريا» از بازيگران سريال «مختارنامه» مواجه بوده است.

Greedy
23-10-2010, 19:36
سرهایی که قرار است مختار ببرد

XirowN
23-10-2010, 23:51
تکرار این قسمت کی هستش ؟

Gune Baxan
23-10-2010, 23:56
تکرار این قسمت کی هستش ؟

تکرار روزهای دوشنبه ساعت 19:30

Boy Ka
24-10-2010, 12:30
سریالش خداوکیل فوق العادست. آدم رو میخکوب میکنه. دیالگوهاش ته دیالوگه. دی.

max_3d
24-10-2010, 12:51
سرهایی که قرار است مختار ببرد

به به شوهر خواهر مختار هم هست!!! :27::31:

---------- Post added at 12:51 PM ---------- Previous post was at 12:49 PM ----------

سریالش خداوکیل فوق العادست. آدم رو میخکوب میکنه. دیالگوهاش ته دیالوگه. دی.
آره دیالوگهاش عالی هستن ولی نمیدونم چرا با شخصیت مختار نمیتونم کنار بیام :41:عرب نیا خوب نقششو ایفا کرده ولی یه جای کار می لنگه :19:

errmii
24-10-2010, 13:24
به به شوهر خواهر مختار هم هست!!! :27::31:

عمر سعد که جزو عوامل اصلی حادثه کربلا بوده و جزو اهداف اصلی مختار برای انتقام

davy jones
24-10-2010, 13:30
آره دیالوگهاش عالی هستن ولی نمیدونم چرا با شخصیت مختار نمیتونم کنار بیام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]عرب نیا خوب نقششو ایفا کرده ولی یه جای کار می لنگه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شاید به خاطر اینه که همیشه تو فیلمای پلیسی و اکثرا تو نقشهای منفی بازی کرده و نقش آرام و متین و باوقار بهش نمیآد:31:

nafe-bandar
24-10-2010, 13:45
شاید به خاطر اینه که همیشه تو فیلمای پلیسی و اکثرا تو نقشهای منفی بازی کرده و نقش آرام و متین و باوقار بهش نمیآد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نه غیر از این به نظر من اصلا حس نقش رو نداره!!
مثلا کیان رو یه جووری من حس می کردم بهش نمیاد این نقش ولی انصافا الان نظرم عوض شده.
چون حس کارو به خودش گرفته!

mefmef
24-10-2010, 13:55
نه غیر از این به نظر من اصلا حس نقش رو نداره!!
مثلا کیان رو یه جووری من حس می کردم بهش نمیاد این نقش ولی انصافا الان نظرم عوض شده.
چون حس کارو به خودش گرفته!

این حس گذراست چند وقت دیگه عادت می کنی .

راستی این سریال رو می شه دانلود کرد من می خوام ارشیوش کنم ؟

nafe-bandar
24-10-2010, 14:28
شاید :31:

میشه دانلود کرد ولی اینجا نمیشه لینک گذاشت....
این چه کاریه تلویزیون که داری مبینی!
پخ بده تا راهنماییت کنم

nar nia
24-10-2010, 15:26
به قلم رضا استادي؛
پشت پرده سريال «مختارنامه» منتشر مي‌شود

خبرگزاري فارس: هم‌زمان با آغاز پخش قسمت چهارم سريال تلويزيوني «مختارنامه»، انتشار خاطراتي از پشت پرده اين سريال تلويزيوني آغاز شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، خاطرات مذكور به قلم «رضا استادي» مدير روابط عمومي اين پروژه منتشر و تلاش مي‌شود تا از خلال نگارش اين يادداشت‌ها؛ خاطرات، تجارب و اتفاق‌هايي كه در حاشيه سريال مختارنامه رخ داده و جنبه‌هاي آموزشي نيز دارد روايت شود.
بنابراين گزارش، در قسمت اول اين خاطرات با عنوان «ميرباقري چگونه به مختارنامه رسيد؟» آمده است: سال 1381 محمود فلاح از طرف معاونت سيما مامور ساخت سريال «مختارنامه» شد. قرار بود براي فيلم‌نامه نوشته شده توسط ابراهيم سلطاني‌فر كارگردان پيدا شود. طبق روال موجود در سازمان صداوسيما، فيلم‌نامه‌هاي اين چنيني در اختيار چند كارگردان مطرح كه سابقه كار در اين زمينه دارند قرار مي‌گيرد تا از آنها مشاوره گرفته شود. داوود ميرباقري هم يكي از آنها بود. آن‌گونه كه فلاح بعدها برايم تعريف كرد، روزي با او در رستوراني در دربند قرار ناهار مي‌گذارد. فيلم‌نامه را به او مي‌دهد و بعد از گفت‌وگو از او درباره سيف الله داد براي كارگرداني سوال مي‌كند. ميرباقري به شدت از اين پيشنهاد استقبال مي‌كند و مي‌گويد سيف الله داد گزينه خوبي است. البته به خاطر دارم قرار بود آن سال‌ها مرحوم داد فيلم نامه «دكتر حسابي» را بسازد. فيلم‌نامه‌اي كه تا اين لحظه هم ساخته نشده است اما در نهايت قسمت نبود كه مرحوم داد كارگردان اين سريال شود...
بنابراين گزارش، رضا استادي روزنامه‌نگار و كارشناس حوزه سينما و تلويزيون، از تابستان سال 1381 به عنوان مدير روابط عمومي همكاري خود با مختارنامه را آغاز كرد و اين يادداشت‌ها حاصل حضور طولاني مدت وي در اين پروژه تلويزيوني است.
براي مطالعه اين ياداشت‌ها مي‌توانيد به سايت رسمي اين سريال به نشاني [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مراجعه كنيد.

pcforlife
24-10-2010, 15:46
جایی از زبان رویگری خوندم که تو این سریال بالاخره سیگار کشیدنش رو ترک کرده و مجبور شده خیلی ورزش کنه!!:20: ضمن اینکه تا تونسته تو این سریال مصدوم شده!!:31:

hamid_diablo
24-10-2010, 16:46
سلام
عجبیسریال جالبی داره میشه.من حتی دوست دارم تکرارشو هم بینم
تا اینجا تمام شخصیتها عالی بودن
مخصوصا خود مختار .بعد از اون عمر و زن عمر(خواهر مختار).انتخاب بازیگرها عالیه.به نظر من کسی به اندازه فخیم زاده نمیتونه نقش عمر رو خوب اجرا کنه

Greedy
24-10-2010, 18:42
قسمت بعدی :
امین زندگانی در نقش مسلم وارد سریال میشه

edi2
24-10-2010, 19:18
علاوه بر قشنگیش این که تونستن این موضوع سنگین و پیچیده و یک شخصیت بزرگ شیعه رو به این زیبایی تصویر کنن نکته مهم تری هست .
نکته ای که هنگام دیدن فیلم ها و سریال های هالیوودی و خارجی قبطه میخوریم که اینها بعضی از خرافات و تفکرات نادرست رو به چه زیبایی به خورد ما میدن

OSEN
24-10-2010, 19:19
چون زمان پخشش برا من مناسب نیست و نمیتونم ببینم معمولا . برا همین زدم تو کار دانلود .
با توجه به تعریفای شما فکر کنم ارزشش رو داره !:8:

.

4039
25-10-2010, 17:33
من زیاد اهل پای تلویزیون نشستن نیستم مگر اینکه فیلم یا برنامه اینقدر قشنگ باشه تا متقاعدم کنه این سریال جزء مواردیه که پاش میشینم . باید بگم منم با بقیه دوستان در مورد کیفیت کار موافقم . یک خسته نباشید باید به میر باقری و کلیه عوامل دست اندر کار گفت .

davy jones
25-10-2010, 22:42
جلوه های ویژه ی قسمت آخری قشنگ بود. یه چی تو مایه های سیاحت غرب کار کرده بودن.
اون تیکه ی نماز خوندن فخیم زاده در نقش عمر سعد هم خیلی خدا بود:27:

XirowN
26-10-2010, 00:10
دوستان لینک دانلود قسمت آخر که پخش شده رو کسی داره پیام خصوصی کنه ؟!
ممنون میشم

mefmef
26-10-2010, 13:55
من با مختار حال می کنم چون
1- ادم روراست و رکی هست
2- خوش لباسه
3- هر زنی رو خواست می گیره هرچند دختر دشمنش باشه !!
4- الحق خوش سلیقس

hamid_diablo
26-10-2010, 18:47
سلام
به نظر من این سریال میتونه نامزد بهترین سریال تاریخ نظام جمهوری اسلامی باشه

Boy Ka
26-10-2010, 19:45
تازه هنوز اولشه. بزارید قسمتهای حساس سریال فرا برسه مطمئنم میخکوب میشید پای تلویزیون. کلا کار کارگردانش خیلی بیسته.

mohsen121
26-10-2010, 22:05
به گزارش جهان و به نقل از سایت سیمرغ اگرتا قسمت چهارم با سریال ارتباط برقرار نكرده‌اید هنوز وقت دارید.

قسمت پنجم جایی است كه با نامه‌های كوفیان كه یكی از آنها را هم مختار نوشته، امام حسین(ع) مسلم را به كوفه می‌فرستد. امین زندگانی بازیگر نقش مسلم است. جالب است بدانید سكانس ورود مسلم به كوفه اولین سكانسی بود كه از این سریال فیلمبرداری شد. آن هم در فروردین‌ماه شش سال قبل، در كویر كاشان.

اگر می‌خواهید اشقیا را ببینید باید تا قسمت ششم صبر كنید. میرباقری در این قسمت دو چهره نام آشنای فاجعه عاشورا را برایمان رونمایی می‌كند. عبیدالله‌بن زیاد، حاكم كوفه، كه نقشش را فرهاد اصلانی بازی می‌كند. فكرش را بكنید صفدر سریال آشپزباشی با آن شلختگی عامل اصلی كربلاست.

شمر هم این قسمت می‌آید. محمد فیلی این نقش را بازی كرده با گریمی عجیب و غریب. فیلی را هم هنوز خیلی‌هایمان با نسیم‌بیگ سریال «روزی روزگاری» می‌شناسیم. فرخ نعمتی و پرویز‌ پورحسینی هم از این قسمت اضافه می‌شوند. نعمتی كه نقش امام رضا(ع) را در ولایت عشق داشت، اینجا هانی‌بن عروه است. كسی كه در بگیر و ببند ابن زیاد، مسلم را پناه می‌دهد. پورحسینی هم نقش كوتاهی دارد میثم تمار یار امام علی(ع) كه توسط ابن زیاد به دار آویخته می‌شود.

قسمت 7 تا9: روز واقعه
در قسمت‌های هفتم و هشتم با بی‌وفایی كوفیان مسلم دستگیر و شهید می‌شود، مختار هم كه خانه‌اش یكی از پناهگاه‌های مسلم بوده دستگیر می‌شود و به زندان می‌افتد. نقش امین زندگانی و فرخ نعمتی در این قسمت تمام می‌شود. واقعه عاشورا در قسمت نهم اتفاق می‌افتد. مختار در زندان است و فقط خبر را می‌شنود ما هم مثل مختار فقط خبرها را می‌شنویم و تبعات را می‌بینیم.
البته میرباقری برعكس شوذب خزانه‌دار (امین تارخ) سریال «معصومیت از دست رفته»‌اش به این راحتی از ماجرا عبور نكرده. ما در 31 قسمت بعدی مختارنامه حداقل 5 برش از واقعه را به بهانه‌های مختلف از رویای مختار تا اعترافات اشقیا خواهیم دید.

قسمت 10 تا 14: در كنار خانه خدا
شاید بارها رضا كیانیان را با گریم عجیبش دیده‌اید. او از قسمت 12 به سریال اضافه می‌شود. جعفر دهقان برادر او و مصعب‌بن زبیر است. بهنوش طباطبایی هم عروس كوچك خانواده زبیر است. محمد صادقی هم كه او را با مامون «ولایت عشق» می‌شناسیم در این قسمت به عنوان بار ابن زبیر و با نام ابن‌كامل اضافه می‌شود كلا از این قسمت ریتم و فضای سریال تندتر و اكشن‌تر شده و درگیری‌های بزرگ آغاز می‌شود. عبدالله‌بن زبیر پسر زبیر معروف است كه در مكه ادعای خلافت كرده.
در این قسمت ما از كوفه جدا شده و به مكه می‌رویم و كعبه را می‌بینیم چون مختار بعد از رهایی از زندان كوفه به مكه می‌رود چون آنها ادعای خونخواهی حسین(ع) را كرده‌اند. اولین جنگ بزرگ سریال دو قسمت بعد شروع می‌شود. جنگ و محاصره مكه توسط سپاه شام، یزید، حسین‌بن نمیر (سیامك اطلسی) را به مكه فرستاده. در قسمت 14 جنگ را خواهیم دید و رشادت مختار، سپاه شام را عقب می‌برد. در همین قسمت، كعبه توسط منجنیق‌های شام گلوله باران شده و آتش می‌گیرد.

قسمت 15 تا21:‌ای عمو! آب چه شد؟
قسمت 15 یزید می‌میرد و محاصره برداشته می‌شود. مختار كه می‌بیند آبش با آل زبیر در یك جو نمی‌رود به كوفه بر می‌گردد. با مرگ یزید، كوفه شلوغ می‌شود و توابین قیام می‌كنند. مختار قاطی آنها نمی‌شود و كار آنها را سیاسی می‌داند.

دومین جنگ درقسمت 18 اتفاق می‌افتد. جنگ عین‌الورده بین توابین و سپاه شام. این تنها جنگ سریال است كه مختار در آن نقشی ندارد. جنگ با شكست توابین تمام می‌شود. این جنگ و جنگ‌های سریال در بیابان‌های شاهرود فیلمبرداری شده. میرباقری یكی از دراماتیك‌ترین صحنه‌های كربلا را در قسمت 21 آورده جایی كه ابراهیم‌بن مالك اشتر (حسن میرباقری) یاد دوست دوران بچگی‌اش عباس می‌افتد.

حدود 12 دقیقه ما صحنه شهادت حضرت عباس(ع) را در رویای ابراهیم می‌بینیم. جالب است اگر تمام قسمت‌های سریال به موقع پخش شود این قسمت از سریال درست شب شهادت امام رضا(ع) روی آنتن می‌رود. ابراهیم با مختار پیمان می‌بندد كه قیام كند و خونخواهی عباس (ع) و آل حسین(ع) را بكند.

قسمت 22تا 30: خون در برابر خون
آغاز قیام مختار از قسمت 22 است. دراین قسمت، یاران مختار با روشن كردن آتش روی پشت بام‌ها قیام را با فریاد یالثارات الحسین (كجایند خون‌خواهان حسین) آغاز می‌كنند. این قسمت و قسمت بعدی صحنه‌های نبرد و فتح گام به گام كوفه است. عمربن سعد از مختار امان می‌گیرد. شمر و حرمله فرار می‌كنند و ابن زیاد به دربار شام می‌رود. اما اصلا نگران نباشید شمر 7 قسمت بعد یعنی قسمت 29 و حرمله قسمت بعدی آن كشته می‌شود. قسمت‌هایی كه در فروردین سال 90 خواهیم دید.

قسمت 30 تا 40: موسم جنگ‌های بزرگ
صبركنید هنوز سه جنگ بزرگ مانده، جنگ‌هایی كه دیگر در بهار و تابستان 90 روی آنتن می‌رود.
جنگ مختار با ابن زیاد. جنگ مختار با آل زبیر و جنگ مختار با سپاه شام. همزمان باز هم كوفیان طبق معمول كم می‌آورند و مختار را تنها می‌گذارند. در این قسمت‌ها می‌توانیم یكی دیگر از اتفاقات غیرمنتظره را ببینیم. حامد حدادی بسكتبالیست ملی‌پوش ایران با گریمی عجیب جزو سپاه آل زبیر است. مختار در این قسمت‌ها گرد پیری رویش نشسته و آخر سرهم توسط جعفر دهقان (مصعی‌بن زبیر) در كوفه شهید می‌شود. با این اوصاف 40 قسمت مختار فراز و نشیب زیادی دارد كه باید تا سكانس‌ آخر آن را تعقیب كرد.

BEHZAD2007
26-10-2010, 22:09
سلام
به نظر من این سریال میتونه نامزد بهترین سریال تاریخ نظام جمهوری اسلامی باشه

سلام دوست عزیز سریال در چشم باد هم خیلی قوی کار شده بود نظر شما چیه
÷

pcforlife
26-10-2010, 22:15
به گزارش جهان و به نقل از سایت سیمرغ اگرتا قسمت چهارم با سریال ارتباط برقرار نكرده‌اید هنوز وقت دارید.

قسمت پنجم جایی است كه با نامه‌های كوفیان كه یكی از آنها را هم مختار نوشته، امام حسین(ع) مسلم را به كوفه می‌فرستد. امین زندگانی بازیگر نقش مسلم است. جالب است بدانید سكانس ورود مسلم به كوفه اولین سكانسی بود كه از این سریال فیلمبرداری شد. آن هم در فروردین‌ماه شش سال قبل، در كویر كاشان.

اگر می‌خواهید اشقیا را ببینید باید تا قسمت ششم صبر كنید. میرباقری در این قسمت دو چهره نام آشنای فاجعه عاشورا را برایمان رونمایی می‌كند. عبیدالله‌بن زیاد، حاكم كوفه، كه نقشش را فرهاد اصلانی بازی می‌كند. فكرش را بكنید صفدر سریال آشپزباشی با آن شلختگی عامل اصلی كربلاست.

شمر هم این قسمت می‌آید. محمد فیلی این نقش را بازی كرده با گریمی عجیب و غریب. فیلی را هم هنوز خیلی‌هایمان با نسیم‌بیگ سریال «روزی روزگاری» می‌شناسیم. فرخ نعمتی و پرویز‌ پورحسینی هم از این قسمت اضافه می‌شوند. نعمتی كه نقش امام رضا(ع) را در ولایت عشق داشت، اینجا هانی‌بن عروه است. كسی كه در بگیر و ببند ابن زیاد، مسلم را پناه می‌دهد. پورحسینی هم نقش كوتاهی دارد میثم تمار یار امام علی(ع) كه توسط ابن زیاد به دار آویخته می‌شود.

قسمت 7 تا9: روز واقعه
در قسمت‌های هفتم و هشتم با بی‌وفایی كوفیان مسلم دستگیر و شهید می‌شود، مختار هم كه خانه‌اش یكی از پناهگاه‌های مسلم بوده دستگیر می‌شود و به زندان می‌افتد. نقش امین زندگانی و فرخ نعمتی در این قسمت تمام می‌شود. واقعه عاشورا در قسمت نهم اتفاق می‌افتد. مختار در زندان است و فقط خبر را می‌شنود ما هم مثل مختار فقط خبرها را می‌شنویم و تبعات را می‌بینیم.
البته میرباقری برعكس شوذب خزانه‌دار (امین تارخ) سریال «معصومیت از دست رفته»‌اش به این راحتی از ماجرا عبور نكرده. ما در 31 قسمت بعدی مختارنامه حداقل 5 برش از واقعه را به بهانه‌های مختلف از رویای مختار تا اعترافات اشقیا خواهیم دید.

قسمت 10 تا 14: در كنار خانه خدا
شاید بارها رضا كیانیان را با گریم عجیبش دیده‌اید. او از قسمت 12 به سریال اضافه می‌شود. جعفر دهقان برادر او و مصعب‌بن زبیر است. بهنوش طباطبایی هم عروس كوچك خانواده زبیر است. محمد صادقی هم كه او را با مامون «ولایت عشق» می‌شناسیم در این قسمت به عنوان بار ابن زبیر و با نام ابن‌كامل اضافه می‌شود كلا از این قسمت ریتم و فضای سریال تندتر و اكشن‌تر شده و درگیری‌های بزرگ آغاز می‌شود. عبدالله‌بن زبیر پسر زبیر معروف است كه در مكه ادعای خلافت كرده.
در این قسمت ما از كوفه جدا شده و به مكه می‌رویم و كعبه را می‌بینیم چون مختار بعد از رهایی از زندان كوفه به مكه می‌رود چون آنها ادعای خونخواهی حسین(ع) را كرده‌اند. اولین جنگ بزرگ سریال دو قسمت بعد شروع می‌شود. جنگ و محاصره مكه توسط سپاه شام، یزید، حسین‌بن نمیر (سیامك اطلسی) را به مكه فرستاده. در قسمت 14 جنگ را خواهیم دید و رشادت مختار، سپاه شام را عقب می‌برد. در همین قسمت، كعبه توسط منجنیق‌های شام گلوله باران شده و آتش می‌گیرد.

قسمت 15 تا21:‌ای عمو! آب چه شد؟
قسمت 15 یزید می‌میرد و محاصره برداشته می‌شود. مختار كه می‌بیند آبش با آل زبیر در یك جو نمی‌رود به كوفه بر می‌گردد. با مرگ یزید، كوفه شلوغ می‌شود و توابین قیام می‌كنند. مختار قاطی آنها نمی‌شود و كار آنها را سیاسی می‌داند.

دومین جنگ درقسمت 18 اتفاق می‌افتد. جنگ عین‌الورده بین توابین و سپاه شام. این تنها جنگ سریال است كه مختار در آن نقشی ندارد. جنگ با شكست توابین تمام می‌شود. این جنگ و جنگ‌های سریال در بیابان‌های شاهرود فیلمبرداری شده. میرباقری یكی از دراماتیك‌ترین صحنه‌های كربلا را در قسمت 21 آورده جایی كه ابراهیم‌بن مالك اشتر (حسن میرباقری) یاد دوست دوران بچگی‌اش عباس می‌افتد.

حدود 12 دقیقه ما صحنه شهادت حضرت عباس(ع) را در رویای ابراهیم می‌بینیم. جالب است اگر تمام قسمت‌های سریال به موقع پخش شود این قسمت از سریال درست شب شهادت امام رضا(ع) روی آنتن می‌رود. ابراهیم با مختار پیمان می‌بندد كه قیام كند و خونخواهی عباس (ع) و آل حسین(ع) را بكند.

قسمت 22تا 30: خون در برابر خون
آغاز قیام مختار از قسمت 22 است. دراین قسمت، یاران مختار با روشن كردن آتش روی پشت بام‌ها قیام را با فریاد یالثارات الحسین (كجایند خون‌خواهان حسین) آغاز می‌كنند. این قسمت و قسمت بعدی صحنه‌های نبرد و فتح گام به گام كوفه است. عمربن سعد از مختار امان می‌گیرد. شمر و حرمله فرار می‌كنند و ابن زیاد به دربار شام می‌رود. اما اصلا نگران نباشید شمر 7 قسمت بعد یعنی قسمت 29 و حرمله قسمت بعدی آن كشته می‌شود. قسمت‌هایی كه در فروردین سال 90 خواهیم دید.

قسمت 30 تا 40: موسم جنگ‌های بزرگ
صبركنید هنوز سه جنگ بزرگ مانده، جنگ‌هایی كه دیگر در بهار و تابستان 90 روی آنتن می‌رود.
جنگ مختار با ابن زیاد. جنگ مختار با آل زبیر و جنگ مختار با سپاه شام. همزمان باز هم كوفیان طبق معمول كم می‌آورند و مختار را تنها می‌گذارند. در این قسمت‌ها می‌توانیم یكی دیگر از اتفاقات غیرمنتظره را ببینیم. حامد حدادی بسكتبالیست ملی‌پوش ایران با گریمی عجیب جزو سپاه آل زبیر است. مختار در این قسمت‌ها گرد پیری رویش نشسته و آخر سرهم توسط جعفر دهقان (مصعی‌بن زبیر) در كوفه شهید می‌شود. با این اوصاف 40 قسمت مختار فراز و نشیب زیادی دارد كه باید تا سكانس‌ آخر آن را تعقیب كرد.
woww!!:18:
بی صبرانه منتظر قسمت های آتیش هستم!!:20:

davy jones
26-10-2010, 23:07
دوست عزیز داستان رو لو نمیدادی بهتر نبود. حالش به اینه که یهو این کاراکترها رو تو تلویزیون ببینی. (البته من بعد از خوندن چند سطر اول، با نفسم مبارزه کردم و بقیه اش رو نخوندم:31:)

edi2
26-10-2010, 23:35
دوست عزیز داستان رو لو نمیدادی بهتر نبود. حالش به اینه که یهو این کاراکترها رو تو تلویزیون ببینی. (البته من بعد از خوندن چند سطر اول، با نفسم مبارزه کردم و بقیه اش رو نخوندم:31:)
راست میگه مزه فیلم و سریال اینه که خودت نگاه کنب و بفهمی:21:

Hamid Hamid
27-10-2010, 08:21
من براي اولين بار 2 شنبه شب بالاخره فرصت شد كه اين سريال رو ببينم.
واقعآ كار زيبايي بود از چند لحاظ: جلوه هاي تصويريش خيلي خوب بود(نسبت به داخلي ها) و اصلا قابل مقايسه با سريال زيباي!!!!!!!!!!!!!! ملكوت نبود.واقعا زحمت كشيده بودن.اونجا رو ميگم كه داشت خواب ميديد.
بازي مهدي فخيم زاده هم خيلي عالي بود مخصوصآ اونجا كه داشت نماز ميخوند يهو گفت و لاضالييين!! بعد روش رو كرد به مختار:31: خيلي خنده بود.
نكته ي ديگه اين كه سعي كردن از دوبله استفاده نكنن و از صداي خود بازيگرا استفاده كردن نه دوبلور!
ديگه هم اينكه خيلي بي طرفانه داره جلو ميره يعني نيومدن نشون بدن كه معاويه ته بده! اومدن گفتن فاتح روم و نيل و آندلس و گسترش دهنده ي اسلام و ...
يا راجب مختار هم همينطور

Greedy
27-10-2010, 09:31
نكته ي ديگه اين كه سعي كردن از دوبله استفاده نكنن و از صداي خود بازيگرا استفاده كردن نه دوبلور!

البته داوود رشیدی صداش دوبله شده بود

Hamid Hamid
27-10-2010, 17:55
البته داوود رشیدی صداش دوبله شده بود
نه عزيز جان دقيق خودش بود منتها صدا براي سر صحنه نيست شما اونطور به نظرت ميرسه.حالا اين قسمت دقت كنيد متوجه ميشيد.البته درسته كمي صداشون تو دوبله تغيير داره

davy jones
27-10-2010, 18:08
نه عزيز جان دقيق خودش بود منتها صدا براي سر صحنه نيست شما اونطور به نظرت ميرسه.حالا اين قسمت دقت كنيد متوجه ميشيد.البته درسته كمي صداشون تو دوبله تغيير داره

خودش صدای خودش رو دوبله کرده.

Greedy
27-10-2010, 19:02
دیگه صدای بازیگرا رو میتونم تشخیص بدم تابلو بود صدای خودش نبود

davy jones
27-10-2010, 19:30
دیگه صدای بازیگرا رو میتونم تشخیص بدم تابلو بود صدای خودش نبود

شایدم صدای دوبله مال محمدعلی کشاورز بوده باشه. نظر دوستان چیه؟

edi2
27-10-2010, 20:15
عزیز صدای خود داود رشیدی بود از این دیگه تابلو تر:18:

pcforlife
27-10-2010, 20:32
من نمیدونم چطور به این نتیجه رسیدید که صدای داوود رشیدی دوبله شده است (توسط خود او یا کسی غیر از او)!!!:18:

Greedy
27-10-2010, 20:57
شایدم صدای دوبله مال محمدعلی کشاورز بوده باشه. نظر دوستان چیه؟

تیکه میندازی ؟ :دی

عزیز صدای خود داود رشیدی بود از این دیگه تابلو تر:18:

من نمیدونم چطور به این نتیجه رسیدید که صدای داوود رشیدی دوبله شده است (توسط خود او یا کسی غیر از او)!!!:18:

من خودم قشنگ دقت کردم صدای خودش نبود حتی به دقت نگاه کردم موقع حرف زدن مشخص بود تصویر با صدا یه کم ناهماهنگی داره البته خیلی کم بذارید این قسمت ببینم شاید من اشتباه کرده باشم نمیدونم

edi2
27-10-2010, 21:07
شاید صدای خودش رو بنابر مشکلاتی دوباره دوبله کرده باشن . اما اگر دوبله هم کرده باشن با استفاده از صدای خودش بود

pcforlife
27-10-2010, 22:19
دیگه داوود رشیدی جهانبخش سلطانی نیست که به خاطر لهجه اصفهانیش مجبور بشن کاراش رو دوبله کنن!:31:
من تمامی قسمت های مختار رو میضبطم! راستش وقتی این موضوع مطرح شد، نشستم با دقت صحبت های به لب و لوچه داوود رشیدی نگاه کردم!:31: ولی چیز غیر طبیعی ای ندیدم! البته نوع دندان های زیرین داوود رشیدی که بیش از حد به جلو متمایل شده بود، کمی آدم رو به شک مینداخت!
ضمن اینکه در سریال امام علی (ع) که فکر کنم کاملا دوبله شده بود (بعضی از بازیگرا خودشون صدای خودشون رو دوبله کردند) صدای حکیم بن جبله (با بازی داوود رشیدی) رو خود داوود خان زحمت کشیده بودند و دوبله فرموده بودند!:31:

errmii
28-10-2010, 01:28
اینا که همشون صدای خودشونو دوبله می کنن نه فقط داود رشیدی
صداگذاری نداشته که سر صحنه!

molaali
28-10-2010, 08:48
من در چند كتاب خونده بودم كه عمر سعد تا پيش از خلافت يزيد آدم خيلي بدي نبود. و حتي براي پذيرفتن اين كه سردار سپاه يزيد بشه. خيلي شك داشت و روزها فكر ميكرد. تا بلاخره براي رسيدن به حكومت ري موافقت ميكنه. و در كربلا هم جنگ رو به عقب ميندازه تا شمر با نامه ي ابن زياد مياد كه توش نوشته اگه به سرعت حسين ابن علي (ع) رو نكشي و اين محاصره رو طولاني كني شمر سردار سپاه ميشه. و براي تو راه جبراني نيست.بعد از اون عمر سعد تير اول رو به سمت اهل بيت پيامبر پرتاب ميكنه.
اما در اين سريال مسئله كاملاً به طور متفاوتي بيان شده. در حدي كه من گيج شدم.

davy jones
28-10-2010, 10:40
من در چند كتاب خونده بودم كه عمر سعد تا پيش از خلافت يزيد آدم خيلي بدي نبود. و حتي براي پذيرفتن اين كه سردار سپاه يزيد بشه. خيلي شك داشت و روزها فكر ميكرد. تا بلاخره براي رسيدن به حكومت ري موافقت ميكنه. و در كربلا هم جنگ رو به عقب ميندازه تا شمر با نامه ي ابن زياد مياد كه توش نوشته اگه به سرعت حسين ابن علي (ع) رو نكشي و اين محاصره رو طولاني كني شمر سردار سپاه ميشه. و براي تو راه جبراني نيست.بعد از اون عمر سعد تير اول رو به سمت اهل بيت پيامبر پرتاب ميكنه.
اما در اين سريال مسئله كاملاً به طور متفاوتي بيان شده. در حدي كه من گيج شدم.

عمرسعد اونطور که من شنیدم آدمی بوده که به اصطلاح امروزی محافظه کار بوده و از اول هم دلش با پولهای معاویه بوده تا حضرت علی (ع) و فرزندانش. ولی به قتل و رودررویی مستقیم با اهل بیت هم راضی نبوده و از عذاب اخروی این کار همواره میترسیده. ولی من هیچ کجا ندیدم که عمرسعد آدم واقعا مذهبی و معتقدی باشه.
قبل از شروع جنگ در روز عاشورا هم در دیداری که عمرسعد با امام حسین(ع) داشته، حضرت اون رو از این جنگ بر حذر میکنن ولی عمرسعد برمیگرده و تلویحا میگه که میدونم که کشتن شما و اهل بیت پیامبر برام چه عذابی رو اون دنیا داره ولی چه کنم که پادشاهی ری منو کور کرده. اگه میتونی (خطاب به امام حسین(ع)) ملک ری رو برام تضمین کنی طوری که من بدون جنگ با شما به اون برسم من جنگ نمیکنم که حضرت به اون وعده ی دوری از عذاب جهنم و ظاهرا شفاعت پیامبر رو میدن که عمرسعد زیر بار نمیره و میگه اگه نمیتونی تو این دنیا حکومت ری رو برام تضمین کنی فایده نداره چون من از طریق کشتن شما و یارانتون به این مقصود میرسم و یزید حکومت ری رو برام تضمین کرده. بعد امام حسین (ع) بهش میگن که به خدا قسم تو بعد از اینکه با ما جنگیدی و دستت رو به خون ما آلوده کردی هم به این آرزو نمیرسی و یزید سر قولش نمیمونه.

molaali
28-10-2010, 10:47
عمرسعد اونطور که من شنیدم آدمی بوده که به اصطلاح امروزی محافظه کار بوده و از اول هم دلش با پولهای معاویه بوده تا حضرت علی (ع) و فرزندانش. ولی به قتل و رودررویی مستقیم با اهل بیت هم راضی نبوده و از عذاب اخروی این کار همواره میترسیده. ولی من هیچ کجا ندیدم که عمرسعد آدم واقعا مذهبی و معتقدی باشه.
قبل از شروع جنگ در روز عاشورا هم در دیداری که عمرسعد با امام حسین(ع) داشته، حضرت اون رو از این جنگ بر حذر میکنن ولی عمرسعد برمیگرده و تلویحا میگه که میدونم که کشتن شما و اهل بیت پیامبر برام چه عذابی رو اون دنیا داره ولی چه کنم که پادشاهی ری منو کور کرده. اگه میتونی (خطاب به امام حسین(ع)) ملک ری رو برام تضمین کنی طوری که من بدون جنگ با شما به اون برسم من جنگ نمیکنم که حضرت به اون وعده ی دوری از عذاب جهنم و ظاهرا شفاعت پیامبر رو میدن که عمرسعد زیر بار نمیره و میگه اگه نمیتونی تو این دنیا حکومت ری رو برام تضمین کنی فایده نداره چون من از طریق کشتن شما و یارانتون به این مقصود میرسم و یزید حکومت ری رو برام تضمین کرده. بعد امام حسین (ع) بهش میگن که به خدا قسم تو بعد از اینکه با ما جنگیدی و دستت رو به خون ما آلوده کردی هم به این آرزو نمیرسی و یزید سر قولش نمیمونه.

با اين سخنان موافقم ولي تو سريال عمر سعد رو دشمن بدون چون و چراي اهل بيت معرفي ميكنند كه از هيچ كاري ترسي نداره. و علناً خودش رو يكي از افراد با وفاي معاويه و دشمن اهل بيت ميدونه.
من از اين جاش يكم تعجب كردم.

davy jones
28-10-2010, 15:18
با اين سخنان موافقم ولي تو سريال عمر سعد رو دشمن بدون چون و چراي اهل بيت معرفي ميكنند كه از هيچ كاري ترسي نداره. و علناً خودش رو يكي از افراد با وفاي معاويه و دشمن اهل بيت ميدونه.
من از اين جاش يكم تعجب كردم.

خب شایدم واقعا عمرسعد همونطوری بوده که تو فیلم نشون دادن.
وقتی تیتراژ پایانی سریال رو پخش میکردن، همون اول تیتراژ، گزیده ی منابع و کتب تاریخی ای رو که از روی اونا فیلم نامه رو نوشتن مینویسه. چیزی در حدود 20 الی 25 تا کتاب معتبر شیعی و سنی هستش. فکر نمیکنم این سریال تحریف تاریخی حتی در این حد داشته باشه. چون این سریال هم قطعا مثل سریالهای امام علی و ولایت عشق و یوسف پیامبر و ابراهیم خلیل الله و .... بعد از اکران تو ایران، حتما در کشورهای دیگه که جمعیت و حکومت سنی بیشتری دارن (مثل تاجیکستان و افغانستان و مصر و ...) پخش خواهد شد و اگه واقعا از این قبیل ایرادات داشته باشه، نمیتونن اونجا فروش کنن. بنابراین به نظرم برای فروش بیشتر هم که شده حتما عوامل تهیه کننده ی فیلم، به همه ی جوانب کار دقت میکنن مضافا بر اینکه علاوه بر کتابهای تاریخی که عرض کردم، در ساخت این قبیل سریالها و فیلمها، از کارشناسان و مورخان حوزوی به طور گسترده استفاده میشه. خصوصا تو این سریال که اونطور که من شنیدم حتی بعضی از مراجع تقلید هم نظراتی در مورد برخی صحنه های عاشورا داشتند که میرباقری اونها رو هم لحاظ کرده بود و مجبور شده بود بعضی از سکانسها رو حذف کنه و دوباره بگیره که یکی از دلایل طولانی شدن ساخت این سریال همین بوده.

خلاصه اینکه خیالت از بابت تحریف نشدن تاریخ و اشخاص راحت باشه.

موفق باشین.
89/8/6

molaali
28-10-2010, 18:07
خب شایدم واقعا عمرسعد همونطوری بوده که تو فیلم نشون دادن.
وقتی تیتراژ پایانی سریال رو پخش میکردن، همون اول تیتراژ، گزیده ی منابع و کتب تاریخی ای رو که از روی اونا فیلم نامه رو نوشتن مینویسه. چیزی در حدود 20 الی 25 تا کتاب معتبر شیعی و سنی هستش. فکر نمیکنم این سریال تحریف تاریخی حتی در این حد داشته باشه. چون این سریال هم قطعا مثل سریالهای امام علی و ولایت عشق و یوسف پیامبر و ابراهیم خلیل الله و .... بعد از اکران تو ایران، حتما در کشورهای دیگه که جمعیت و حکومت سنی بیشتری دارن (مثل تاجیکستان و افغانستان و مصر و ...) پخش خواهد شد و اگه واقعا از این قبیل ایرادات داشته باشه، نمیتونن اونجا فروش کنن. بنابراین به نظرم برای فروش بیشتر هم که شده حتما عوامل تهیه کننده ی فیلم، به همه ی جوانب کار دقت میکنن مضافا بر اینکه علاوه بر کتابهای تاریخی که عرض کردم، در ساخت این قبیل سریالها و فیلمها، از کارشناسان و مورخان حوزوی به طور گسترده استفاده میشه. خصوصا تو این سریال که اونطور که من شنیدم حتی بعضی از مراجع تقلید هم نظراتی در مورد برخی صحنه های عاشورا داشتند که میرباقری اونها رو هم لحاظ کرده بود و مجبور شده بود بعضی از سکانسها رو حذف کنه و دوباره بگیره که یکی از دلایل طولانی شدن ساخت این سریال همین بوده.

خلاصه اینکه خیالت از بابت تحریف نشدن تاریخ و اشخاص راحت باشه.

موفق باشین.
89/8/6

نمي خوام موضوع رو كشش بدم ولي دليل من از تعجب هم دقيقاً همينه. و اگر منابع سريال انقدر جامع نبود اصلاً راجبش فكرم نميكردم چون ميدونستم اشتباه گفته شده ( مثل سريالي كه در مورد دو پسر حضرت مسلم ساخته بودند كه كلاً از واقيت به دور بود. يا ....)

errmii
28-10-2010, 20:23
در مورد حادثه عاشورا و وقایع پیرامونش ذهنیت های نادرست زیاد وجود داره
که یه نمونش همین عمر سعد هست.
به هر سریالی که 8 سال ساختش طول کشیده با این فهرست منابع باید خیلی معتبر باشه.
چیزی هم که ما بیشتر خوندیم و شنیدیم این بوده که عمر سعد آدمه صالح و پرهیزگاری بوده و علت اینکه ابن زیاد اصرار داشته عمر سعد فرمانده سپاه کوفه باشه این بوده که چهره موجه و معتمدی بین مسلمین بوده و با رفتن عمر سعد به جنگ نوه پیامبر بقیه مردم هم این رودررویی براشون قابل قبول میشه بین انتخاب حق و باطل به اشتباه میفتن و راحتتر میشه بردشون به جنگ.
منتها تو این سریال داریم چهره متفاوتی از این شخص می بینیم که باعث تعجب خیلی از ما شده و در ادامه سریال هم ممکنه باز هم ذهنیت هامون شکسته بشه.
مخصوصا در مورد وقایع روز عاشورا هم که خرافات و مطالب نادرست زیاده که با توجه به به تصویر کشیده شدن روز عاشورا برای اولین بار در این سریال باید ببینیم شاهد چه صحنه هایی خوایهم بود و چه جوری ساختن.

davy jones
28-10-2010, 22:27
در مورد حادثه عاشورا و وقایع پیرامونش ذهنیت های نادرست زیاد وجود داره
که یه نمونش همین عمر سعد هست.
به هر سریالی که 8 سال ساختش طول کشیده با این فهرست منابع باید خیلی معتبر باشه.
چیزی هم که ما بیشتر خوندیم و شنیدیم این بوده که عمر سعد آدمه صالح و پرهیزگاری بوده و علت اینکه ابن زیاد اصرار داشته عمر سعد فرمانده سپاه کوفه باشه این بوده که چهره موجه و معتمدی بین مسلمین بوده و با رفتن عمر سعد به جنگ نوه پیامبر بقیه مردم هم این رودررویی براشون قابل قبول میشه بین انتخاب حق و باطل به اشتباه میفتن و راحتتر میشه بردشون به جنگ.
منتها تو این سریال داریم چهره متفاوتی از این شخص می بینیم که باعث تعجب خیلی از ما شده و در ادامه سریال هم ممکنه باز هم ذهنیت هامون شکسته بشه.
مخصوصا در مورد وقایع روز عاشورا هم که خرافات و مطالب نادرست زیاده که با توجه به به تصویر کشیده شدن روز عاشورا برای اولین بار در این سریال باید ببینیم شاهد چه صحنه هایی خوایهم بود و چه جوری ساختن.

خب این چهره ی موجهی که میگی رو معاویه هم داشته. چرا که همه به اینکه ظواهر دین رو معاویه به نحو کامل رعایت میکنه ایمان داشتن. حالا دلیل نمیشه که معاویه واقعا خوب بوده و بعد یهو خراب شده که. عمرسعد هم مث معاویه. شاید از همون اول به طور منافقانه داشته در بین مسلمونا زندگی میکرده ولی در اصل در خدمت نقشه های معاویه بوده.

pcforlife
28-10-2010, 22:42
شخصا تا جایی که خوندم و شنیدم، عمر سعد آدم درستی نبوده! فقط اشاره کوتاهی به متن ویکیپدیای فارسی راجع به او می کنم:20::

عمر بن سعد (نام کامل وی: عمر بن سعد بن ابی وقاص بن حفص بن عبید زهری مدنی) از تابعین محمد پیامبر اسلام است که در کوفه می‌زیست. پدرش سعد بن ابی وقاص در نبرد قادسیه فرمانده سپاه اسلام بود. در زمان خلافت یزید بن معاویه، عبیدالله بن زیاد او را به حکومت ری برگزید. عمر پسر سعد از طرف ابن زیاد مأموریت یافت که حسین پسر علی و همراهانش را به قتل برساند. عمر پسر سعد، کاروان حسین را از آب رودخانه محروم کرد. مذاکرات عمر پسر سعد با حسین به نتیجه نرسید و وی حاضر به بیعت با یزید نشد. لشکر عمر سعد در دهم محرم ۶۱ هجری به حسین و خانواده اش حمله کرد و وحشیانه وی و بیش از هفتاد تن از یارانش را کشت. پس از آن ابن زیاد حکومت ری را به او نداد و عمر بن سعد از کار خویش پشیمان شد و تا زمان قیام مختار خانه نشین شد.
"عمر سعد" از جمله نامهایی است که در زیارت عاشورا مورد لعن شیعیان قرار گرفته است.

خدا لعنتش کنه!:13:

Greedy
29-10-2010, 18:06
چرا مختار ثقفی در کربلا حضور نداشت؟

یکی از سوالات نسبتاً مهمی که در رابطه با شخصیت مختار ثقفی،مطرح است این است که چرا مختار سقفی در زمان قیام امام حسین(ع) به یاری ایشان نرفته ولی بعداً از قاتلان آن حضرت انتقام گرفته است؟

با مراجعه به منابع تاریخی پاسخ این سوال روشن خواهد شد:

بر اساس گواهی تـاریـخ و تـصـریـح شـیـخ مـفـیـد و طـبـری، پـس از آن کـه مـسـلم بـن عـقیل وارد کوفه شد، مستقیما به خانه مختار وارد شد، مختار او را گرامی داشت و رسما از او اعلام حمایت و پشتیبانی کرد.(1)

بلاذری می‌نویسد: خانـه مختـار محل ورود مسلم بود.(2) اما با ورود مزوّرانه و غـیـرمـنتظره ابن زیاد به کوفه، ناگهان اوضاع به هم ریخت و مسلم صلاح دید از خانه مختار بـه خـانـه هـانـی بـن عـروه، کـه مرد مقتدر و با نفوذ شیـعـه در کوفه بـود، نقل مکان کند.

مختار پس از ورود مسلم، آرام ننشست و پس از بیعت با مسلم، به منطقه خطرنیّه و اطراف کوفه برای جمع آوری افراد و گرفتن بیعت برای مسلم حرکت کرد. اما با دگرگونی اوضاع کوفه و تسلیم مردم در مقابل ابن زیاد، دوباره به کوفه بازگشت.

ابن زیـاد دسـتور داد که دعوت کنندگان امام حسین(علیه السلام) و حامیان مختار با او بیعت کنند، وگرنه دستگیـر و اعدام می‌شوند. ابن اثیر نوشته است: هنگام دستگیری مسلم و هانی، مختار در کوفه نبود و او برای جذب نیرو به اطراف شهر رفته بود و وقتی خبر ناگوار دستگیری مسلم را شـنـیـد، بـا جمعی از افراد و یارانش به کوفه آمد. هنگام ورود به شهر، با نیروهای مسلح ابن زیاد بـرخـورد کـرد و در پـی یـک گـفت و گوی لفظی شدید، بین آنان و مختار و افرادش، درگیری پـیـش آمـد و فـرمـانـده آن گـروه مـسـلح کـشته شد و افراد مختار متفرق شدند؛ زیرا مقاومت را به صـلاح نـدیـدنـد؛ مـخـتـار از آنـان خـواست محل را ترک گویند تا ببینند چه پیش خواهد آمد.(3)
ابن زیاد پس از مسلط شدن بر اوضاع و شهادت مسلم و هانی، به شدت در جست و جوی مختار بـود و برای دستگیری او جایزه‌ای معیّن کرد.(4)

دستگیری مختار توسط ابن زیاد

یکی از دوستان مختار بـه نـام هانی بن جبّه، نزد عمرو بن حریث، نماینده ابن زیاد رفت و ماجرای مخفی شدن مختار را به عمرو اطلاع داد. عمرو به آن شخص گفت: به مختار بگوید مواظب خود باشد که تحت تعقیب است و در خطر می‌باشد.
مختار به حمایت عمرو نزد ابن زیاد رفت. وقـتـی چـشـم ابـن زیاد به مختار افتاد، فریاد زد: "تو همانی که به یاری پسر عقیل شتافتی؟ "مختار قسم یاد کرد که من در شهر نبودم و شب را هم نزد عمرو بن حریث به سر بردم."(5)

ابن زیاد که عصبانی بود، عصای خود را محکم به صورت مختار کوبید، به طوری که از نـاحیه یک چشم صدمه دید. عمرو برخاست و از مختار دفاع کرد و شهادت داد که او در ماجرا نبوده و بـه وی پناهنده شده است. ابن زیاد کمی آرام گرفت و گفت: "اگر شهادت عمرو نبود، گردنت را می‌زدم." و دستور داد مختار را به زندان افکندند.

همچنان در زندان بود تا امام حسین(علیه السلام) به شهادت رسید.(6)
با توجه به این مطالب مشخص می شود که اوضاع کوفه در هنگام قیام امام حسین(ع)،بگونه ای بود که مختار نتوانست در قیام امام حسین(ع) شرکت کند.

پی نوشتها:
1 - الارشاد، ص 205؛ تاریخ طبری، ج 5، ص 355
2- انساب الاشراف، ج 6، ص 376.
3- کامل ابن اثیر، ج 4، ص 169.
4- تـاریـخ طـبـری، ج 5، ص 381؛ کـامـل ابـن اثـیـر، ج 4، ص 36.
5- مقتل الحسین(ع) ، ابی مخنف، ص 268-270.
6- انـسـاب الاشـراف، ج 6، ص 376- 377؛ کامل ابن اثیر، ج 4، ص 116؛ مقتل ابی مخنف، ص 271؛ البدایة والنهایة، ج 8، ص 249.

pcforlife
29-10-2010, 23:11
یعنی هر هفته دل نشین تر از هفته قبل! دمشون گرم...

M3HRD@D
29-10-2010, 23:15
اين قسمت هم خوب بود ولي ريتم كندي داشت بكل داستان اصلي فيلم از قسمت هاي بعد شروع ميشه
ولي دوستان اگر دقت كرده باشند در آن زمان هم يزيد و يزيدان مخالفان خودرا فتنه گر مي خوانند!!!

nafas
29-10-2010, 23:30
چندجاش خیلی ضایعه بود میگه سیاست پدر مادر نداره ! آخه کی اون موقع این حرفا بوده

یا یه تیکه کلام دیگه زن مختار گفت اونم همینجوری بود !

بعد آلاچیف و دکورش خیلی با کلاس شده
یکم باید ساده تر میبود گج برییاش خیلی قشنک کردن ولی اون موقع اینطوری نبوده

davy jones
29-10-2010, 23:37
یعنی هر هفته دل نشین تر از هفته قبل! دمشون گرم...

آخ که حرف دل منو زدی حسین جون. نمردیم و بعد از مدتها یه سریال واقعی دیدیم. ای خدا شکرت:31:
میگم حسین، داری قسمتها رو ضبط میکنی دیگه. نه؟ وقتی تموم شد ازت یه نسخه از همه ی قسمتها رو ازت میخرم:31:

molaali
30-10-2010, 08:48
واقعاً از ديدن اين سريال لذت بردم.
كسي ميتونه تيتراژ ابتداييه سريال رو براي دانلود بذاره؟ چون واقعاً زيباست. اگه تصويري باشه كه عالي ميشه.

Aless
30-10-2010, 08:51
خيلي سريال سنگينيه! يعني يه حس بغض و دردي به ادم انتقال ميده.چه دوران سختي بوده.
صحبت امام علي ع كه فرمودند كوفيان فقط شبه انسانند و انسان نيستند! ادم هاي دورو و ترسويي هستند!

Greedy
30-10-2010, 09:28
هفته بعد که خیلی از شخصیت ها وارد میشن عبید ا... بن زیاد و یزید و ...

far2009
30-10-2010, 15:50
چندجاش خیلی ضایعه بود میگه سیاست پدر مادر نداره ! آخه کی اون موقع این حرفا بوده

یا یه تیکه کلام دیگه زن مختار گفت اونم همینجوری بود !

بعد آلاچیف و دکورش خیلی با کلاس شده
یکم باید ساده تر میبود گج برییاش خیلی قشنک کردن ولی اون موقع اینطوری نبوده

پس منشور کورش که اتفاقا برای خیلی سال های قبل تر هست که تمام موضوعاتش سیاست هست و هنوز هم استفاده میشه چی هست ؟ حالا این که دیگه برای خیلی سال های جدید تر هم هست.

تصور شما از این فیلم خیلی قدیمیه در صورتی که مثال های زیادی از معماری های این چنینی برای قبل از این سریال هم میشه نام برد.

فیلم خیلی خوبیه . تقریبا همه چیزش طبیعیه و آدم واقعا همان زمان را احساس می کنه . نکته مهم فیلم نوع دیالوگ ها است که خیلی روش کار شده همینطور داستان فیلم سریع پیش میره و بی دلیل فیلم را طولانیش نکردند.

errmii
30-10-2010, 17:39
میرباقری گفته بود این سریال مصداق هایی از اوضاع امروز هم درش هست و یه گریزی به زمان حال هم میزنه
نعمان بن بشیر شخصی بوده که یکی به نعل میزده یکی به میخ مثل یکی از شخصیت های مهم کشور که میخواد هر دو طرف دعوا رو داشته باشه می دونید که کیو میگم!؟
مخصوصا اونجاش که سلیمان به مختار گفت نعمان ذاتا امویست.
همینطور بچه و دامادش هم به راه خطا رفتن و میخواد ازشون تبری کنه

pcforlife
30-10-2010, 19:56
آخ که حرف دل منو زدی حسین جون. نمردیم و بعد از مدتها یه سریال واقعی دیدیم. ای خدا شکرت:31:
میگم حسین، داری قسمتها رو ضبط میکنی دیگه. نه؟ وقتی تموم شد ازت یه نسخه از همه ی قسمتها رو ازت میخرم:31:
چرا بخری حمید!:31: از همین امروز شروع کن به دانلود کردن! خواستی لینک از آب گذشته هم بهت میدم!:31:

واقعاً از ديدن اين سريال لذت بردم.
كسي ميتونه تيتراژ ابتداييه سريال رو براي دانلود بذاره؟ چون واقعاً زيباست. اگه تصويري باشه كه عالي ميشه.
محسن جان! لینک تیتراژ ابتداییش رو خیلی وقت پیش گذاشته بودم... اینم لینکش:

دیشب تمام تیزر هاش رو از سایت رسمی سریال دانلود کردم... این چشم مجروح مختار چه گریم وحشتناکی داره!!:18: راستی من پیش از شروع سریال فکر میکردم فرهاد اصلانی نقش یزید رو داره! آخه تو سریال امام علی (ع) اگه خاطرتون باشه در نقش یزید بودش!!:20:

Greedy
30-10-2010, 20:13
pcforlife عزیز درخواست میشه داد که ؟:دی
من دو سه تا صحنه شاهکار مختارنامه رو میخوام
1- یک صحنه اون قسمتی که مختار خواب میبینه و هیولاها میان بیرون از زمین
2- اون قسمت اولش که گرازی میاد تو مزرعه

pcforlife
30-10-2010, 22:05
حسین صدام کن حامد جان...:10: حتما! سعی میکنم امشب لینک بزارم...:11:

masoudtr
31-10-2010, 00:37
سوسن خانم! خوشگل خانم......ابرو کمون.......چشم عسلی.......سوسن خانم.......می خوام بیام در خونتون
نمیخوام بیای
حرف بزنم با باباتون
وا نمی خوام آقااااااا
می خوام بیام در خونتون....حرف بزنم با باباتون...بگم شدم عاشق دخترتون.....می خوام بشم من دومادتون.................
سلام دوستان خوش سلیقه به پاس استقبال گرمتان از آثار نفیس سینمای کمدی آبکی٬ کارگردان محبوبتان قدرت الله صلح میرزایی قرار است فیلم سوسن خانم را بسازد و با توجه به اینکه قدرت جان آدمی مردمی و آرمانگراست از دوستان و متقاضیانی که بتوانند برای ملودی ارزشمند و پر معنای سوسن خانم فیلمنامه ای بنویسند استقبال خواهند کرد و درنهایت توسط هیئت ژوری فیلمنامه مورد نظر انتخاب خواهد شد. کسانی که میخواهند چنین افتخاری نصیبشان بشود فیلمنامه ی مورد نظر را به آدرس] ایمیل کنند. البته دوستان عزیز نمیخواهد خیلی خودشان را خسته کنند یکی دو صفحه کفایت میکند ما بقی فیلمنامه به واسطه نبوغ بالای بازیگران فی البداهه اجرا میشود!
حاج خانم!
«متأسفانه، مختارنامه از همان آغاز، زنانی را تحت عناوینی از قبیل همسر مختار، خواهر مختار و... به صحنه آورده كه همگی با آرایشی غلیظ و گفتمانی ظاهر می‌شوند كه با آنچه در میان خانواده‌های مسلمان صدر اسلام و قرون بعدی رواج داشت و حتی اكنون نیز متداول است مغایرت دارد. نوع كلمات و جملاتی كه این زنان بكار می‌برند، سرك‌هائی كه می‌كشند و رفتارهائی كه دارند، به هیچ وجه با فرهنگ حاكم بر خانواده‌های اصیل و شناخته شده‌ای همچون طایفه ثقفی كه از پیروان اهل بیت علیهم السلام بودند منطبق نیست. معرفی مختار، با چنین خانواده‌ای كه در مجموعه تلویزیونی مختارنامه ترسیم شده است، از همان ابتدا او را موجودی غیر از آن مختار كه برای خونخواهی امام حسین علیه السلام و شهدای كربلا قیام كرده نشان می‌دهد»
دوستان عزیز اشتباه نکنید جمله بالا متعلق به فرج الله سلحشور نیست . ما تا حالا فکر میکردیم فقط فرج جان متوجه چنین نکات و ضعفهای دینی در بطن سریالها میشود اما حالا سر ذوق آمدیم از اینکه دیدیم منتقدانی فهیم و هوشیار دیگری هم از نوع فرج جان داریم ! در روزهایی که همه جا بیخودی ( منظور بیخودی قهوه تلخ نیست!) ار این سریال تعریف میشود این آقای منتقد که حتی اسمش را هم نمیدانیم متوجه ضعفهای این سریال شده است و ما را هم متوجه کرده است. به همین منظور پیشنهادهایی را برای اصلاح ضعفهای موجود مطرح میکنیم باشد که مورد توجه داود میرباقری قرار گیرد:
اول اینکه چه معنی دارد که همسر مختار و خواهر مختار آرایش کنند! در حالی که همسر بقال سر کوچه ما و خواهر خمیرگیر نانوایی محله ما هم آرایش میکنند! یعنی شان همسر و خواهر مختار اینقدر پایین است! اصلا وقتی فاطمه رجبی آرایش نمیکند چرا باید همسر و خواهر مختار آرایش کنند؟! بنابراین همسر و خواهر مختار باید بدون هیچ گونه آرایشی از قبیل بند ابرو٬ بند صورت٬ روژه لب و سایه چشم با پوشش کامل مقنعه ٬ روبند و چادر کشدار به صورت پرده کرده در فیلم به نمایش دربیایند در ضمن ساق دست فراموش نشود.
سرهای بانوان محترم همواره پایین باشد و اگر از روی ضرورت خواستند با جنس مخالف صحبتی کنند فقط به شانه هایش نگاه کنند(فرمول ابداعی از استاد سلحشور) ! با توجه به اینکه در آن دوران٬ خانه ها از در و دیوار درست و حسابی ساخته نشده بود بهتر است همین سر و شکل را در خانه هم حفظ کنند تا خدای نکرده همسایه ای ٬رهگذری و یا چشم چرونی که از آن اطراف رد میشود با عهد و ایال مختار جان فیس تو فیس نشود! البته همین تدابیر برای همسر دوم مختار هم اندیشیده شود!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اما در مورد گفتمانی که در فیلم آمده و اصلا در شان مختار جان و خانواده نیست بهتر است خانواده با ادبیات غنی و بسیار محترمانه با مختار رفتار کنند مانند نمونه ی زیر که رابطه ی سراسر فرهنگی و بزرگوارانه ی مختار با همسرش را نشان میدهد!
حاج آقا مختار وارد خانه میشود: یا الله یا الله سلام علیکم حاج خانم
حاج خانم سر به زیر درحالی که مشغول ذکر صدتا صلوات است میگوید :علیکم سلام شما کیستی؟
حاج آقا مختار هستم شویتان شیر مرد خونخواه
حاج خانم سر را تا حد ماگزیمم یعنی شانه ی مختار بالا بیاورد : تقبل الله حاج آقا خسته نباشد
خسته نیستیم . شیرمرد خونخواه را چه به خستگی !
الحمدالله! سفره ای پهن کرده ایم از اندکی نان و خرما با حضورتان سر سفره به شام امشب زینت ببخشید
زینتبخش سفره تان میشویم چه کسی زینتبخش تر از شیرمرد خونخواه !
صبحکم الله بالخیر و العافیه!
بعد از خوردن شام حاج خانوم میگوید: بساط نماز شب و مناجات شبانه را پهن کرده ام اذن بدهید تا در حضور شما فیضی ببریم
اذن میدهیم تا فیضتان را ببرید! چه کسی فیض دهنده تر از شیرمرد خونخواه !
معید و سربلند باشید حاج اقا
ناسلامتی ما به عنوان شیر مرد خونخواه کپسول معید و سربلندی هستیم!
و تبارک الله و الاحسنین!
(حاجی و ایالش تا پاسی از شب به عبادت پرداختند)

davy jones
31-10-2010, 01:45
سوسن خانم! خوشگل خانم......ابرو کمون.......چشم عسلی.......سوسن خانم.......می خوام بیام در خونتون
نمیخوام بیای
حرف بزنم با باباتون
وا نمی خوام آقااااااا
می خوام بیام در خونتون....حرف بزنم با باباتون...بگم شدم عاشق دخترتون.....می خوام بشم من دومادتون.................
سلام دوستان خوش سلیقه به پاس استقبال گرمتان از آثار نفیس سینمای کمدی آبکی٬ کارگردان محبوبتان قدرت الله صلح میرزایی قرار است فیلم سوسن خانم را بسازد و با توجه به اینکه قدرت جان آدمی مردمی و آرمانگراست از دوستان و متقاضیانی که بتوانند برای ملودی ارزشمند و پر معنای سوسن خانم فیلمنامه ای بنویسند استقبال خواهند کرد و درنهایت توسط هیئت ژوری فیلمنامه مورد نظر انتخاب خواهد شد. کسانی که میخواهند چنین افتخاری نصیبشان بشود فیلمنامه ی مورد نظر را به آدرس] ایمیل کنند. البته دوستان عزیز نمیخواهد خیلی خودشان را خسته کنند یکی دو صفحه کفایت میکند ما بقی فیلمنامه به واسطه نبوغ بالای بازیگران فی البداهه اجرا میشود!
حاج خانم!
«متأسفانه، مختارنامه از همان آغاز، زنانی را تحت عناوینی از قبیل همسر مختار، خواهر مختار و... به صحنه آورده كه همگی با آرایشی غلیظ و گفتمانی ظاهر می‌شوند كه با آنچه در میان خانواده‌های مسلمان صدر اسلام و قرون بعدی رواج داشت و حتی اكنون نیز متداول است مغایرت دارد. نوع كلمات و جملاتی كه این زنان بكار می‌برند، سرك‌هائی كه می‌كشند و رفتارهائی كه دارند، به هیچ وجه با فرهنگ حاكم بر خانواده‌های اصیل و شناخته شده‌ای همچون طایفه ثقفی كه از پیروان اهل بیت علیهم السلام بودند منطبق نیست. معرفی مختار، با چنین خانواده‌ای كه در مجموعه تلویزیونی مختارنامه ترسیم شده است، از همان ابتدا او را موجودی غیر از آن مختار كه برای خونخواهی امام حسین علیه السلام و شهدای كربلا قیام كرده نشان می‌دهد»
دوستان عزیز اشتباه نکنید جمله بالا متعلق به فرج الله سلحشور نیست . ما تا حالا فکر میکردیم فقط فرج جان متوجه چنین نکات و ضعفهای دینی در بطن سریالها میشود اما حالا سر ذوق آمدیم از اینکه دیدیم منتقدانی فهیم و هوشیار دیگری هم از نوع فرج جان داریم ! در روزهایی که همه جا بیخودی ( منظور بیخودی قهوه تلخ نیست!) ار این سریال تعریف میشود این آقای منتقد که حتی اسمش را هم نمیدانیم متوجه ضعفهای این سریال شده است و ما را هم متوجه کرده است. به همین منظور پیشنهادهایی را برای اصلاح ضعفهای موجود مطرح میکنیم باشد که مورد توجه داود میرباقری قرار گیرد:
اول اینکه چه معنی دارد که همسر مختار و خواهر مختار آرایش کنند! در حالی که همسر بقال سر کوچه ما و خواهر خمیرگیر نانوایی محله ما هم آرایش میکنند! یعنی شان همسر و خواهر مختار اینقدر پایین است! اصلا وقتی فاطمه رجبی آرایش نمیکند چرا باید همسر و خواهر مختار آرایش کنند؟! بنابراین همسر و خواهر مختار باید بدون هیچ گونه آرایشی از قبیل بند ابرو٬ بند صورت٬ روژه لب و سایه چشم با پوشش کامل مقنعه ٬ روبند و چادر کشدار به صورت پرده کرده در فیلم به نمایش دربیایند در ضمن ساق دست فراموش نشود.
سرهای بانوان محترم همواره پایین باشد و اگر از روی ضرورت خواستند با جنس مخالف صحبتی کنند فقط به شانه هایش نگاه کنند(فرمول ابداعی از استاد سلحشور) ! با توجه به اینکه در آن دوران٬ خانه ها از در و دیوار درست و حسابی ساخته نشده بود بهتر است همین سر و شکل را در خانه هم حفظ کنند تا خدای نکرده همسایه ای ٬رهگذری و یا چشم چرونی که از آن اطراف رد میشود با عهد و ایال مختار جان فیس تو فیس نشود! البته همین تدابیر برای همسر دوم مختار هم اندیشیده شود!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اما در مورد گفتمانی که در فیلم آمده و اصلا در شان مختار جان و خانواده نیست بهتر است خانواده با ادبیات غنی و بسیار محترمانه با مختار رفتار کنند مانند نمونه ی زیر که رابطه ی سراسر فرهنگی و بزرگوارانه ی مختار با همسرش را نشان میدهد!
حاج آقا مختار وارد خانه میشود: یا الله یا الله سلام علیکم حاج خانم
حاج خانم سر به زیر درحالی که مشغول ذکر صدتا صلوات است میگوید :علیکم سلام شما کیستی؟
حاج آقا مختار هستم شویتان شیر مرد خونخواه
حاج خانم سر را تا حد ماگزیمم یعنی شانه ی مختار بالا بیاورد : تقبل الله حاج آقا خسته نباشد
خسته نیستیم . شیرمرد خونخواه را چه به خستگی !
الحمدالله! سفره ای پهن کرده ایم از اندکی نان و خرما با حضورتان سر سفره به شام امشب زینت ببخشید
زینتبخش سفره تان میشویم چه کسی زینتبخش تر از شیرمرد خونخواه !
صبحکم الله بالخیر و العافیه!
بعد از خوردن شام حاج خانوم میگوید: بساط نماز شب و مناجات شبانه را پهن کرده ام اذن بدهید تا در حضور شما فیضی ببریم
اذن میدهیم تا فیضتان را ببرید! چه کسی فیض دهنده تر از شیرمرد خونخواه !
معید و سربلند باشید حاج اقا
ناسلامتی ما به عنوان شیر مرد خونخواه کپسول معید و سربلندی هستیم!
و تبارک الله و الاحسنین!
(حاجی و ایالش تا پاسی از شب به عبادت پرداختند)

اینو از کدوم خبرگزاری اینجا کپی کردی؟

Greedy
31-10-2010, 09:30
صددرصد یا فالس نیوز یا ایرنا یا ایکنا یا پیکنا یا ...:دی

farshidshd
31-10-2010, 12:07
اینا چرا انقدر از ضرب المثل های فارسی و ایرانی استفاده میکنن؟؟!!

alonestar69
31-10-2010, 12:56
سریال خوبی هست و فک کنم اگه تا آخرش ادامه بدیم یه مقدار زیادی اطلاعات گیرمون میاد در باره مختار و قیام امام حسین (ع) و بعدشم قیام مختار

C0OPeR
31-10-2010, 13:17
سریال خیلی زیبا کار شده ، بازیگرای خیلی خوبی داره و جلوه های ویژه هم قابل قبوله ...
ولی سریال به شدت تاریخ رو تحریف کرده به خصوص در قهرمان نشان دادن مختار و شیعه علی بودنش !

davy jones
31-10-2010, 13:20
سلام
حتما اینقدر تحقیق نکردن که ضرب المثلهای عربی انگلیسی ژاپنی و اینا یاد بگیرند.
پس از گذاشتن چندین تا فیلم کره ای چینی ژاپنی تازه به این نتیجه رسیدن که میباید 4 تا فیلم وطنی هم ساخته بشه ولی از اونجایی که دیر به این نتیجه رسین کار تحقیقاتی شون واقعا نمره ی بدی میگیره
آخر فیلم رو که میبینیم همه اش ده پونزده تا کتاب رو میارن اونم برای موضوعی به این بزرگی واقعا این نشونه ی ضعف تحقیقاتی فیلم نیست؟
من نظر شخصیم اینه که هرچند امثال این فیلم ما رو از حقیقتهای تاریخی مهمی آگاه میکنه اما همه اش ما رو تو یه سر در گمی میبرند و اصل موضوع رو قادر نیستند به نمایش بگذارند مثل همون فیلم یوزارسیو خودمون که قشنگ بود ولی اگه بهتر کار تحقیق رو موضوع فیلم میشد نمره ی فیلم بسیار بالاتر بود نه اینکه فیلمی بسازند که حد وسط یا یه کم بالاتر باشه اما اینقدر روش مانور بدن که اگه آدم فیلم رو ندیده باشه میگه یه شاهکاره.
البته از ارزشهای این فیلم کم نمیشه ولی کاش ما هم مثل کشورهای دیگه می آمدیم و درست حسابی یه فیلم میساختیم که فقط ترکمنستان و افغانستان و پاکستان و امثالم خواهان فیلممون نبودن.

میتونم بپرسم انتظار شما از این سریال چی بوده که برآورده نشده. یا از سریال یوسف پیامبر چی بوده.

اصل موضوع؟ شما الان سردرگم شدین؟:18: میتونم بپرسم کدوم حقیقت تاریخی توی این دو سریال تحریف شده؟ یا اینکه اصل موضوع به نظر حضرتعالی چی بوده که ما رو هم از اون آگاه کنین؟

یه جوری میگی حد وسط که انگار شما خدای مطالعه تاریخ اسلام هستین و این فیلم تناقضاتی با حقیقت تاریخ داره. اتفاقا فیلمها و سریالهای همون کشورهای دیگه که میفرمایین، اکثرا از افسانه هایی اقتباس شدن که حقیقت تاریخی ندارن و تعداد منابع و کتبی که بشه از روش در مورد اون افسانه ها تحقیق کرد هم به 5 تا نمیرسه. تو اکثر اونها هم غلو و بزرگنمایی میکنن تا چهره ی شخصیت اصلی داستان رو یه قهرمان و یه فرد تماما ایده آل نشون بده که هیچ نکته ی منفی نداره. به نظر شما اینطوری سریال تاریخی بسازن خوبه؟؟

در ثانی، برای حادثه ی کربلا (به این مهمی) 15 تا مقتل معتبر نداریم. اونوقت شما انتظار داری برای تاریخ زندگی مختار بیشتر از 15 تا کتاب و منبع تاریخی استفاده بشه؟:13:
:13::13::13:

سریال خیلی زیبا کار شده ، بازیگرای خیلی خوبی داره و جلوه های ویژه هم قابل قبوله ...
ولی سریال به شدت تاریخ رو تحریف کرده به خصوص در قهرمان نشان دادن مختار و شیعه علی بودنش !

برای این حرفت سندی هم داری؟

iran-1389
31-10-2010, 13:23
رو چه حسابی این حرفو میزنی؟
مطمئنی خودت تاریخ را تحریف نمی کنی؟

alonestar69
31-10-2010, 14:57
با سلام
عذر میخوام ازتون اگه حرفم رو درست نگفتم تا درست بفهمینش.
حرف من این نیست که بگم این ساخته های وطنی خوب نیستند یا همچین چیزی.
با یه استاد دانشکده الهیات هم که صحبت شده بود میگفت قصد مختار فقط اهل بیت نبوده و اغراض دیگری هم داشته ولی به اونها اشاره ای نکرد ولی امام سجاد(ع) میفرمایند که مختار دل ما را شاد کرد و این جنبه ی مثبت ماجراس.
گفتید که در مورد مقتل امام حسین ع کتاب کمه من این حرف رو قبول ندارم اما اگه میگفتید کتاب مورد اطمینان کمه بله قبول دارم اگه بدونید اصلا یه تکه رو از یکی دیگه در پیوست میارم تا ببینین و نظر بدین.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدهادی یوسفی‌غروی در این نشست که در سالن اجتماعات مرکز انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم توسط مرکز مطالعات راهبردی خیمه برگزار شد در سخنانی تحریفات را مسأله‌ نسبی دانست و اظهار کرد: تحریفات زمانی شناخته می‌شود که ما سند اصل موضوعی را که مورد تحریف قرار گرفته، بشناسیم.
وی با تأکید بر این‌که برای شناختن تحریفات عاشورا، شناسایی اصل سند معتبر وقایع و حوادث عاشورا بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: در مجالس و محافل سخنرانان مذهبی مطالبی از تاریخ گذشته را بازگو می‌کنند که قالبا طبق روش این‌گونه مجالس خود را ملتزم به بیان منبع مطالب و اخبار بازگو شده نمی‌دانند و تنها در برخی از موارد اسم کتابی آورده می‌شود.
عضو انجمن تاریخ‌پژوهان کشور با بیان این‌که گاهی این سوال مطرح می‌شود که با توجه به این‌که 1400 سال از حادثه عاشورا می‌گذرد چه کسانی وقایع و حوادث را ثبت و ضبط کردند تا امروز به دست ما رسیده است؟ به یکی از سندهای معتبر حادثه عاشورا اشاره کرد و گفت: قدیمی‌ترین و معتبرترین مقتل امام حسین(ع) مقتل شخصی به نام ابومخنف است که از اصحاب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) شمرده شده است.
این محقق و پژوهشگر درخصوص ابومخنف افزود: ابومخنف شخصی کوری بوده است که به همراه عصاکش خود بر سر راه لشگریان کوفی که به کربلا می‌رفتند قرار می‌گرفت و از آن‌ها سوالاتی درخصوص واقعه عاشورا می‌کرد، سپس این مطالب را به عصا کش خود می‌گفت و او نیز می‌نوشت و اینگونه نخستین مقتل کربلا به نام مقتل ابومخنف نوشته شد.
یوسفی‌غروی بیان کرد: متاسفانه اصل این کتاب در دست نیست ولی بیشترین مقدار اخبار کتاب ابومخنف را در کتاب تاریخ طبری آمده است.
وی اظهار کرد: مقتل ابومخنف به اعتبار موضوعش به مقتل امام حسین(ع) و به اعتبار معرفش به مقتل ابومخنف مشهور است.
عضو انجمن تاریخ‌پژوهان کشور ابومخنف را از قبیله ازدیان معرفی کرد و گفت: این از عبرت‌های تاریخ است که قالبا از قبایل عرب هم در رکاب امام حسین(ع) حضور دارند و هم در سمت لشگر دشمن قرار دارند یعنی تقریبا قبیله‌ای نمی‌تواند بگوید تنها طرف امام حسین(ع) یا طرف لشگر دشمن بوده است.
وی ابومخنف را کنیه لوط بن یحیی بن سعید بن سالم ازدی قامدی کوفی عنوان کرد و اظهار داشت: تاریخ ولادت ابومخنف در رجال مشخص نیست، اما تاریخ وفات وی 157 هجری قمری ذکر شده است که بر همین اساس می‌توان گفت قسمتی از اواخر زندگی امام زین‌العابدین(ع) و بعد عهد امامت امام باقر(ع) و امام صادق(ع) و 10 سال از امامت امام کاظم(ع)را درک کرده است.
یوسفی غروی تصریح کرد: ابومخنف روایت مستقیمی از امام زین‌العابدین(ع) و امام کاظم(ع) ندارد اما از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) روایت دارد و به همین دلیل جزو اصحاب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) شمرده شده است و جدش نیز جزو اصحاب امیرالمومنین(ع) بوده که در جنگ‌های جمل و صفین در رکاب امام(ع) بوده است.

molaali
31-10-2010, 15:08
در ثانی، برای حادثه ی کربلا (به این مهمی) 15 تا مقتل معتبر نداریم. اونوقت شما انتظار داری برای تاریخ زندگی مختار بیشتر از 15 تا کتاب و منبع تاریخی استفاده بشه؟:13:

برای این حرفت سندی هم داری؟

با اين حرف به شدت موافقم.

گفتید که در مورد مقتل امام حسین ع کتاب کمه من این حرف رو قبول ندارم اما اگه میگفتید کتاب مورد اطمینان کمه بله قبول دارم
ايشونم دقيقاً همينو گفتن كه عزيز من :

برای حادثه ی کربلا (به این مهمی) 15 تا مقتل معتبر نداریم.

ولی سریال به شدت تاریخ رو تحریف کرده به خصوص در قهرمان نشان دادن مختار و شیعه علی بودنش !اين از اون حرفا بود ها!
اين فيلم نشان داد كه مختار امام حسن رو تنها گذاشت. و يه جورايي اين كه ميخواد با امام حسين باشه براي وجدانشه تا يكم آروم بگيره و از كابوس هاي شبانه خلاص بشه. و ... .

pcforlife
31-10-2010, 15:10
خدمت شما!:10:
لینک درخواست اولتون:

لینک درخواست دومتون:

پسورد: pcforlife

masoudtr
31-10-2010, 15:34
دمت گرم خبرگذاری چیه؟
این مال وبلاگ ایمان باقری است دیگه
داره مسخره میکنه رجا نیوز و فالس نیوز را
بعد شما میگی من از اونجا برداشتم
کامل نخوندی حتما

far2009
31-10-2010, 15:48
سلام
حتما اینقدر تحقیق نکردن که ضرب المثلهای عربی انگلیسی ژاپنی و اینا یاد بگیرند.
پس از گذاشتن چندین تا فیلم کره ای چینی ژاپنی تازه به این نتیجه رسیدن که میباید 4 تا فیلم وطنی هم ساخته بشه ولی از اونجایی که دیر به این نتیجه رسین کار تحقیقاتی شون واقعا نمره ی بدی میگیره
آخر فیلم رو که میبینیم همه اش ده پونزده تا کتاب رو میارن اونم برای موضوعی به این بزرگی واقعا این نشونه ی ضعف تحقیقاتی فیلم نیست؟
من نظر شخصیم اینه که هرچند امثال این فیلم ما رو از حقیقتهای تاریخی مهمی آگاه میکنه اما همه اش ما رو تو یه سر در گمی میبرند و اصل موضوع رو قادر نیستند به نمایش بگذارند مثل همون فیلم یوزارسیو خودمون که قشنگ بود ولی اگه بهتر کار تحقیق رو موضوع فیلم میشد نمره ی فیلم بسیار بالاتر بود نه اینکه فیلمی بسازند که حد وسط یا یه کم بالاتر باشه اما اینقدر روش مانور بدن که اگه آدم فیلم رو ندیده باشه میگه یه شاهکاره.
البته از ارزشهای این فیلم کم نمیشه ولی کاش ما هم مثل کشورهای دیگه می آمدیم و درست حسابی یه فیلم میساختیم که فقط ترکمنستان و افغانستان و پاکستان و امثالم خواهان فیلممون نبودن.
منبع که به تعداد نیست به کیفیت آنها است. منابعی مثل تاریخ طبری یا مختار نامه کم منابعی نیستند !
و اینکه اصل موضوع چی بوده که شما از آگاه نشدید ؟
فیلم اغماء را کانال mbc خریده و پخشش می کنه . فیلمی که در مقابل این فیلم بسیار ضعیف است . پس این فیلم باید فروش بهتری داشته باشه .
در ضمن فروش یک فیلم به فرهنگ مردم هم بستگی داره نمیشه انتظار داشت چنین فیلمی مثلا در آمریکا به اندازه ایران طرفدار داشته باشه اگر چه فیلم پر خرج و زیبایی هم باشه

nar nia
31-10-2010, 16:16
بادیگارد جنیفر لوپز در جمع یاران مختار

"احمد ایراندوست" که پس از سالها فعالیت در خارج از کشور، زندگی در ایران را انتخاب کرده در مورد نحوه انتخابش بعنوان غول برره گفت: در زمان تولید سریال شبهای برره از طریق آقای حسن شکوهی و محسن چگینی به آقای مدیری معرفی شدم و ایشان هم این نقش را با توجه به جثه ام به من دادند، این اتفاق ورود من به سینمای ایران بود.

وی در گفت وگو با جهان افزود: بعد از آن در سریالهای دیگری حضور داشتم از جمله در چشم باد، دیدار، سریال مسافران و مختار نامه، همچنین در فیلم تلویزیونی جاسم به جبهه می رود نقش افسر عراقی را داشتم.

ایراندوست در تشریح نقش خود در سریال مختارنامه خاطرنشان کرد: در این سریال من نقش هارون نعل بند را دارم که جزو یاران مختار است و ماموریت کشتن عمر سعد را دارد، اما در جنگ با نیروهای عمر به شهادت می رسد.

وی که حدود 10 سال در امارات زندگی کرده و بعنوان بادیگارد شیوخ عرب فعالیت داشته در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: در سریال سالهای مشروطه بود که با آقای شریفی نیا آشنا شدم و ایشان برای بازی در اخراجیها مرا به آقای ده نمکی معرفی کرد. من در اخراجیهای 1 نقش فرمانده نظامیان را داشتم که بدلیل طولانی شدن فیلم نقش من و خانم مریلا زارعی حذف شد، با این حال آقای ده نمکی قول داد که در اخرجیهای 2 این موضوع را جبران کند و در این فیلم ایشان نقش فرمانده اردوگاه اسرا را به من دادند.

این بازیگر عظیم الجثه ایرانی اظهار داشت: در زمان سکونت در امارات برای یک شرکت بادیگارد سرویس کار می کردم که از این طریق به هالیوود رفتم، حدود 13 سال نیز در آمریکا ساکن بوده و بعنوان بادیگارد شخصیتهای معروف فعالیت داشتم.وی افزود افزود: در هالیوود بادیگارد شخصیتهایی مثل "جنیفر لوپز" و "نیکلاس کیج" بودم، بعدها بادیگارد "ماریا کری" و "ویتنی هیستون" خوانندگان آمریکایی شدم.

به گفته وی قراردادهای حفاظت از شخصیتهای معروف برای دوره های 5 ساله بسته می شده ولی محافظان بصورت ساعتی دستمزد می گرفته اند.

ایراندوست با بیان اینکه سابقه فعالیت در سینمای بالیوود را نیز دارد افزود: در فیلم "آن" (ANN) با شرکت جکی شوروف و آکشی کومار و نیز فیلم "دلدار" با شرکت آمیتا باچان و آشواریا رای حضور داشتم.

وی در تشریح علت بازگشتش به ایران خاطرنشان کرد: پس از ازدواج با همسرم که خواهر دو شهید است، به این نتیجه رسیدیم که زندگی در شرایط آنجا با روحیات و عقایدمان سازگار نیست، این بود که تصمیم گرفتیم به ایران بازگردیم.

ایراندوست تفاوت سینمای ایران و آمریکا را در امکانات پیشرفته و تفاوت در میزان سرمایه گذاریها و حرفه ای گری در این دو سینما دانسته و تاکید کرد: من با توجه به ویژگی فیزیکی ام بیشتر به نقشهای اکشن و پلیسی علاقه دارم و امیدوارم که بتوانم بازی در چنین نقشهایی را نیز تجربه کنم.

C0OPeR
31-10-2010, 16:24
رو چه حسابی این حرفو میزنی؟
مطمئنی خودت تاریخ را تحریف نمی کنی؟

دوست عزیز شما مثل اینکه مطلب من رو نخوندی یا در مورد شیعه اطلاعاتی نداری ...
مختار اصلا شیعه نبود ! بر عکس اون چیزی که توی خیلی از سایت های اینترنتی نوشتن و اصلا هم قابل استناد نیست !
مختار سنی بود و سنی هم مُرد !
اینکه مختار میگه "من شیعه علی" هستم منظور "پیرو علی" هستم ولی توی فیلم مختار رو به صورت یک شیعه واقعی که امامت رو قبول داره نشون داده میشه وگرنه اون زمان اصلا شیعه به معنایی که ما میشناسیم (به معنای مذهب) اصلا وجود نداشت ! در واقع اونها هم که اون زمان شیعه نام گرفتن "رهبری مسلمانان پس از پیامبر رو حق علی میدونستند" نه اینکه به عنوان شیعه واقعی علی رو به عنوان "امام" قبول داشته باشن که یه جا توی سریال عموی مختار بهش میگه "امام تو را میخواند" !! که اصلا اون موقع همچین چیزی نبود ! در ضمن اگر مختار شیعه بود و امامت رو قبول داشت هیچوقت پشت امام خودش حسن رو خالی نمیکرد پس حسن رو به عنوان امام قبول نداشت !! و بعد از قیام عاشورا هم مختار به عنوان سر دسته توابین به خونخواهی حسین قیام میکنه ! یعنی باز هم قیامی که کرد از روی عذاب وجدان بود و توبه کرد نه به خاطر اینکه حسن و حسین رو به عنوان "امام" قبول داشته باشه ! فقط میدونست حق با اونهاست .

بحث بالا فقط مربوط به جمله "من شیعه علی هستم" که مختار گفت میشه ! که فقط یکی از این تحریفات هستش .
اگه دوست داشتی میتونیم این بحث رو ادامه بدیم ... :46:

davy jones
31-10-2010, 16:37
با سلام
عذر میخوام ازتون اگه حرفم رو درست نگفتم تا درست بفهمینش.
حرف من این نیست که بگم این ساخته های وطنی خوب نیستند یا همچین چیزی.
با یه استاد دانشکده الهیات هم که صحبت شده بود میگفت قصد مختار فقط اهل بیت نبوده و اغراض دیگری هم داشته ولی به اونها اشاره ای نکرد ولی امام سجاد(ع) میفرمایند که مختار دل ما را شاد کرد و این جنبه ی مثبت ماجراس.
گفتید که در مورد مقتل امام حسین ع کتاب کمه من این حرف رو قبول ندارم اما اگه میگفتید کتاب مورد اطمینان کمه بله قبول دارم اگه بدونید اصلا یه تکه رو از یکی دیگه در پیوست میارم تا ببینین و نظر بدین.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدهادی یوسفی‌غروی در این نشست که در سالن اجتماعات مرکز انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم توسط مرکز مطالعات راهبردی خیمه برگزار شد در سخنانی تحریفات را مسأله‌ نسبی دانست و اظهار کرد: تحریفات زمانی شناخته می‌شود که ما سند اصل موضوعی را که مورد تحریف قرار گرفته، بشناسیم.
وی با تأکید بر این‌که برای شناختن تحریفات عاشورا، شناسایی اصل سند معتبر وقایع و حوادث عاشورا بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: در مجالس و محافل سخنرانان مذهبی مطالبی از تاریخ گذشته را بازگو می‌کنند که قالبا طبق روش این‌گونه مجالس خود را ملتزم به بیان منبع مطالب و اخبار بازگو شده نمی‌دانند و تنها در برخی از موارد اسم کتابی آورده می‌شود.
عضو انجمن تاریخ‌پژوهان کشور با بیان این‌که گاهی این سوال مطرح می‌شود که با توجه به این‌که 1400 سال از حادثه عاشورا می‌گذرد چه کسانی وقایع و حوادث را ثبت و ضبط کردند تا امروز به دست ما رسیده است؟ به یکی از سندهای معتبر حادثه عاشورا اشاره کرد و گفت: قدیمی‌ترین و معتبرترین مقتل امام حسین(ع) مقتل شخصی به نام ابومخنف است که از اصحاب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) شمرده شده است.
این محقق و پژوهشگر درخصوص ابومخنف افزود: ابومخنف شخصی کوری بوده است که به همراه عصاکش خود بر سر راه لشگریان کوفی که به کربلا می‌رفتند قرار می‌گرفت و از آن‌ها سوالاتی درخصوص واقعه عاشورا می‌کرد، سپس این مطالب را به عصا کش خود می‌گفت و او نیز می‌نوشت و اینگونه نخستین مقتل کربلا به نام مقتل ابومخنف نوشته شد.
یوسفی‌غروی بیان کرد: متاسفانه اصل این کتاب در دست نیست ولی بیشترین مقدار اخبار کتاب ابومخنف را در کتاب تاریخ طبری آمده است.
وی اظهار کرد: مقتل ابومخنف به اعتبار موضوعش به مقتل امام حسین(ع) و به اعتبار معرفش به مقتل ابومخنف مشهور است.
عضو انجمن تاریخ‌پژوهان کشور ابومخنف را از قبیله ازدیان معرفی کرد و گفت: این از عبرت‌های تاریخ است که قالبا از قبایل عرب هم در رکاب امام حسین(ع) حضور دارند و هم در سمت لشگر دشمن قرار دارند یعنی تقریبا قبیله‌ای نمی‌تواند بگوید تنها طرف امام حسین(ع) یا طرف لشگر دشمن بوده است.
وی ابومخنف را کنیه لوط بن یحیی بن سعید بن سالم ازدی قامدی کوفی عنوان کرد و اظهار داشت: تاریخ ولادت ابومخنف در رجال مشخص نیست، اما تاریخ وفات وی 157 هجری قمری ذکر شده است که بر همین اساس می‌توان گفت قسمتی از اواخر زندگی امام زین‌العابدین(ع) و بعد عهد امامت امام باقر(ع) و امام صادق(ع) و 10 سال از امامت امام کاظم(ع)را درک کرده است.
یوسفی غروی تصریح کرد: ابومخنف روایت مستقیمی از امام زین‌العابدین(ع) و امام کاظم(ع) ندارد اما از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) روایت دارد و به همین دلیل جزو اصحاب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) شمرده شده است و جدش نیز جزو اصحاب امیرالمومنین(ع) بوده که در جنگ‌های جمل و صفین در رکاب امام(ع) بوده است.
حالا خودتون نظر بدین قبوله که منبع موثق کمه اما داستانی کردن ماجرای مختار اونم با طنز و ضرب المثل و امثال اینها نشوندهنده ی ضعف تحقیقاتی نیست واقعا بازم خوبه که از ضرب المثلها و لباسهای ایرانی استفاده میشه و گرنه که دیگه هیچی.

خب، حالا این حرفای جدید شما و آقای غروی ثابت میکنه که این سریال تاریخ رو تحریف کرده؟؟ اصلا اون نتیجه گیری آخر حرفات چه ربطی به حرفای آقای غروی داشت؟ عزیز من ، از حرفای دیگران برای اغراض خودت سوء استفاده نکن.

این همه متن رو کپی کردی اینجا در حالی که هیچکدومش ربطی به مختار و سریال مختار نامه نداشت.

آخرش هم ما نفهمیدیم به نظر حضرتعالی که دستی در زمینه ی مطالعات تاریخ اسلام بر آتش دارین، کجای سریال مختار نامه از نظر تاریخی غلط جلوه داده شده :13:

یعنی فقط مشکل شما با این سریال به خاطر ضرب المثلهاش هستش؟ خب اگه ضرب المثلهای عربی 1400 سال پیش رو استفاده میکردن خوب بود؟ طنز؟؟ شما به مختارنامه میگی طنز؟ آسمون و ریسمون رو همینطور به هم میبافی و از توش یه نتیجه ی دلخواه خودت میگیری؟

واقعا متاسفم:13:

دوست عزیز شما مثل اینکه مطلب من رو نخوندی یا در مورد شیعه اطلاعاتی نداری ...
مختار اصلا شیعه نبود ! بر عکس اون چیزی که توی خیلی از سایت های اینترنتی نوشتن و اصلا هم قابل استناد نیست !
اینکه مختار میگه "من شیعه علی" هستم منظور "پیرو علی" هستم ولی توی فیلم مختار رو به صورت یک شیعه واقعی که امامت رو قبول داره نشون داده میشه وگرنه اون زمان اصلا شیعه به معنایی که ما میشناسیم (به معنای مذهب) اصلا وجود نداشت ! در واقع اونها هم که اون زمان شیعه نام گرفتن "رهبری مسلمانان پس از پیامبر رو حق علی میدونستند" نه اینکه به عنوان شیعه واقعی علی رو به عنوان "امام" قبول داشته باشن که یه جا توی سریال عموی مختار بهش میگه "امام تو را میخواند" !! که اصلا اون موقع همچین چیزی نبود ! در ضمن اگر مختار شیعه بود و امامت رو قبول داشت هیچوقت پشت امام خودش حسن رو خالی نمیکرد پس حسن رو به عنوان امام قبول نداشت !! و بعد از قیام عاشورا هم مختار به عنوان سر دسته توابین به خونخواهی حسین قیام میکنه ! یعنی باز هم قیامی که کرد از روی عذاب وجدان بود و توبه کرد نه به خاطر اینکه حسن و حسین رو به عنوان "امام" قبول داشته باشه ! فقط میدونست حق با اونهاست .

بحث بالا فقط مربوط به جمله "من شیعه علی هستم" که مختار گفت میشه ! که فقط یکی از این تحریفات هستش .
اگه دوست داشتی میتونیم این بحث رو ادامه بدیم ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چطور راحت حرفای این همه آدم رو در سراسر مملکت غیرقابل استناد میدونی ولی انتظار داری نظر شخصیت رو بدون اینکه برای اون حتی یه سند تاریخی ارائه کنی همه قبول کنن؟

اتفاقا اگه بخوای خوبش رو بدونی از همون زمان ثقیفه و خلافت 3 خلیفه ی اول (به احترام شما که شاید سنی باشین لعنشون نمیکنم)، مفهوم علوی و و غیر علوی وجود داشته و در زمان خلافت امیرالمومنین(ع) و تا قبل از جنگ نهروان، دشمنان علویان و شیعیان به دو دسته تقسیم میشدند (بنی امیه و خوارج). در جنگ نهروان که تقریبا طومار خوارج در هم پیچیده میشه و میمونن امویان و در راس اونها معاویه که به علت در اختیار داشتن شام و شمال عراق که از لحاظ ثروت نسبت به حجاز غنی تر بوده، تونسته به کمک پول (و البته سیاست) همیشه برای امیرالمونین و علویان دردسر درست کنه. اتفاقا در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) هست که ایشون به حضرت علی(ع) اشاره میکنن و میفرمایند که:
قسم به آن کس که جانم در دست اوست، او (امیرالمونین(ع)) و شیعیانش از رستگارانند. (ان هذا و شیعته لهم الفائزون) پس همونطور که میبینی مفهوم شیعه به معنایی که ما میشناسیم، از زمان پیامبر هم بوده.

این تیکه از حرفهای شما هم به قدری ناشی از برداشتهای شخصی شماست که لزومی نمیبینم به اونها جوابی بدم. جواب این قسمت هم در صحبتهای بالا هست.

همونطور که در سریال هم نشون داد، بعد از اینکه اکثر سربازان و فرماندهان سپاه امام حسن(ع) با وعده های مالی معاویه سست شدند و بیعت شکستن و همزمان در سطح شهر شایعه کردند که معاویه عقرب زهردار و ... بر سر شما خواهد ریخت اکثر مردم نسبت به جنگ با معاویه سست شدند (که اگه جنگی اتفاق می افتاد، بعید نبود که دوباره معاویه برای فرار از شکست، قرآن سر نیزه کنه و عمرو عاص لباسهای خودش رو دربیاره) و چون معاویه منافقانه به کلیه ی ظواهر دینی هم مقید بوده، مردم در تردید قرار گرفتند که مخالفت خودشونو با معاویه ادامه بدن. من قبول دارم که شیعیان در حمایت از اولاد پیامبر سست شدند (مثل شیعیانی که شب عاشورا در تاریکی شب، خیمه ی امام رو به خاطر ترس از جون ترک کردند) ولی این به اون معنا نیست که اصلا شیعه ای وجود نداشته و شیعیان، امیرالمونین(ع) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) رو به عنوان امام قبول نداشتند.

قیام مختار بعد از واقعه عاشورا از سر عذاب وجدان نبود. چون همونطور که در همه ی کتابهای معتبر تاریخی نوشته شده، مختار در هنگام وقوع حادثه ی عاشورا در زندان ابن زیاد (لعنت الله علیه) در کوفه بوده و نمیتونسته به یاری امام(ع) بره. بعد از شهادت حضرت و آزاد شدن مختار، او قیام میکنه و گرنه مطمئنا اگه مختار تو زندان نبود حتما تو کربلا همراه امام بود.

در کل به نظرم بحث شما کاملا مغرضانه بود. تحریف اون جمله ی مختار نیست. بلکه تحریف واقعی حرفهای شما بود که در واقع توهین به شیعیان کل تاریخ بود:13:

فکر کنم درسته.

4039
31-10-2010, 16:56

...

علامه مجلسى(ره) مى‌فرماید:
مـختار، فضایل اهل بیت پیامبر اكرم را بیان مى‌كرد و حتى مناقب امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) را براى مردم منتشر مى‌ساخت و معتقد بود كه خاندان پیامبر از هر كس براى امامت و حكومت پس از پیـامبـر سـزاوارتـرند و از مصـایـبى كـه بـر خـانـدان پیامبر وارد شده، ناخشنود بود.
خاندان مختـار از شیعیان مخلص و علاقه‌منـدان بـه اهل بیت رسالت(علیهم السلام) بودند.

alonestar69
31-10-2010, 17:08
با سلام و عرض ادب
اصلاح شد و حذف گردید

davy jones
31-10-2010, 17:23
با سلان
نه مثل اینکه همه خوب بلدند بد برداشت کنن
اولاوقتی ما درباره ی حادثه ی عظیم کربلا 15 تا مقتل معتبر نداریم اونموقع تو تلویزیونمون میبینیم مختار شبها چی خواب میدیده این طنز نیست واقعا؟
دوما طراحی صحنه ها لباسها و دیالوگها واقعا جنبه ی تاریخی دارن یا فقط برای پر بیننده تر شدن هس که بزرگنمایی میشن؟
سوما ضرب المثلها که هیچی دیالوگها رو دقت کنین ببینین چقدر از دیالوگها واقعا برای روشن شدن فیلم هست برای اشنایی همه با شخصیتهای اون زمان نه اینکه بگیم مختار نامه که منظور یه داستان تاریخی باشه میگفتیم برگه هایی از زندگی مختار که لا اقل به این نتیجه برسیم این حرفها همه برداشتهای نویسنده بوده از تاریخ نه سندهای تاریخی.
من هم از حرف هیچ کس برا خودم سو استفاده نمی کنم شما هم اگه دوست دارین اطلاعاتتون در این زمینه بیشتر بشه به کتاب سوگنامه آل محمد نوشته ی محمد مهدی اشتهاردی که از کتاب مقتل ابن ملوف گرفته شده مراجعه کنین.
شمام که میفرمایین تاریخ طبری کم کتابی نیست طبق روایت طبری اولین جایی که حضرت مسلم وارد اون میشن در کوفه خانه ی مسلم بن عوسجه بوده است نه خانه ی مختار بن ابی عبیده ی ثقفی پس اینجا برای من حد اقل دوگانگی هست اگه روایت طبری هست که همه جا باشه نه اینکه اگه جایی روایی داستانی ما رو بیشتر کنه بریم دنبال روایت دیگه اینطور نیست؟

علیک سلان:31:

شما یا با فیلنامه نویسی آشنایی نداری یا مثل بعضیهای دیگه افتادی رو دنده ی لجبازی.
وقتی تو تاریخ هست که مختار بعد از بیطرف بودن سر قضیه ی صلح امام حسن، عذاب وجدان داشته، خب یه راه هنری نشون دادن این عذاب وجدان، استفاده از کابوسهای شبانه هستش. اتفاقا این هنر نویسنده ی فیلمنامه هستش که میاد تاریخ رو با استفاده از ابزارهای هنری و بدون تحریف نشون میده. شما از سریال تاریخی انتظار داری مثل نقالی شاهنامه باشه؟؟ همینطور نص تاریخ رو بگن و برن جلو؟؟ خب اینو که میشه تو یه سخنرانی هم گفت. بالاخره باید فیلمنامه طوری باشه که زوایای زندگی فرد مد نظر رو بشناسونه و درکش رو برای مخاطب آسون تر کنه. (البته بازم تاکید میکنم بدون تحریف که تا الان تو سریال اینطوری بوده)

بازم سوء استفاده. این بار از یه شخصیت دیگه.:13: شما به جای فرافکنی بیا ربط حرفهای خودتو با حرفهای آقای غروی بگو.

C0OPeR
31-10-2010, 17:41
خب، حالا این حرفای جدید شما و آقای غروی ثابت میکنه که این سریال تاریخ رو تحریف کرده؟؟ اصلا اون نتیجه گیری آخر حرفات چه ربطی به حرفای آقای غروی داشت؟ عزیز من ، از حرفای دیگران برای اغراض خودت سوء استفاده نکن.

این همه متن رو کپی کردی اینجا در حالی که هیچکدومش ربطی به مختار و سریال مختار نامه نداشت.

آخرش هم ما نفهمیدیم به نظر حضرتعالی که دستی در زمینه ی مطالعات تاریخ اسلام بر آتش دارین، کجای سریال مختار نامه از نظر تاریخی غلط جلوه داده شده :13:

یعنی فقط مشکل شما با این سریال به خاطر ضرب المثلهاش هستش؟ خب اگه ضرب المثلهای عربی 1400 سال پیش رو استفاده میکردن خوب بود؟ طنز؟؟ شما به مختارنامه میگی طنز؟ آسمون و ریسمون رو همینطور به هم میبافی و از توش یه نتیجه ی دلخواه خودت میگیری؟

واقعا متاسفم:13:

چطور راحت حرفای این همه آدم رو در سراسر مملکت غیرقابل استناد میدونی ولی انتظار داری نظر شخصیت رو بدون اینکه برای اون حتی یه سند تاریخی ارائه کنی همه قبول کنن؟

اتفاقا اگه بخوای خوبش رو بدونی از همون زمان ثقیفه و خلافت 3 خلیفه ی اول (به احترام شما که شاید سنی باشین لعنشون نمیکنم)، مفهوم علوی و و غیر علوی وجود داشته و در زمان خلافت امیرالمومنین(ع) و تا قبل از جنگ نهروان، دشمنان علویان و شیعیان به دو دسته تقسیم میشدند (بنی امیه و خوارج). در جنگ نهروان که تقریبا طومار خوارج در هم پیچیده میشه و میمونن امویان و در راس اونها معاویه که به علت در اختیار داشتن شام و شمال عراق که از لحاظ ثروت نسبت به حجاز غنی تر بوده، تونسته به کمک پول (و البته سیاست) همیشه برای امیرالمونین و علویان دردسر درست کنه. اتفاقا در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) هست که ایشون به حضرت علی(ع) اشاره میکنن و میفرمایند که:
قسم به آن کس که جانم در دست اوست، او (امیرالمونین(ع)) و شیعیانش از رستگارانند. (ان هذا و شیعته لهم الفائزون) پس همونطور که میبینی مفهوم شیعه به معنایی که ما میشناسیم، از زمان پیامبر هم بوده.

این تیکه از حرفهای شما هم به قدری ناشی از برداشتهای شخصی شماست که لزومی نمیبینم به اونها جوابی بدم. جواب این قسمت هم در صحبتهای بالا هست.

همونطور که در سریال هم نشون داد، بعد از اینکه اکثر سربازان و فرماندهان سپاه امام حسن(ع) با وعده های مالی معاویه سست شدند و بیعت شکستن و همزمان در سطح شهر شایعه کردند که معاویه عقرب زهردار و ... بر سر شما خواهد ریخت اکثر مردم نسبت به جنگ با معاویه سست شدند (که اگه جنگی اتفاق می افتاد، بعید نبود که دوباره معاویه برای فرار از شکست، قرآن سر نیزه کنه و عمرو عاص لباسهای خودش رو دربیاره) و چون معاویه منافقانه به کلیه ی ظواهر دینی هم مقید بوده، مردم در تردید قرار گرفتند که مخالفت خودشونو با معاویه ادامه بدن. من قبول دارم که شیعیان در حمایت از اولاد پیامبر سست شدند (مثل شیعیانی که شب عاشورا در تاریکی شب، خیمه ی امام رو به خاطر ترس از جون ترک کردند) ولی این به اون معنا نیست که اصلا شیعه ای وجود نداشته و شیعیان، امیرالمونین(ع) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) رو به عنوان امام قبول نداشتند.

قیام مختار بعد از واقعه عاشورا از سر عذاب وجدان نبود. چون همونطور که در همه ی کتابهای معتبر تاریخی نوشته شده، مختار در هنگام وقوع حادثه ی عاشورا در زندان ابن زیاد (لعنت الله علیه) در کوفه بوده و نمیتونسته به یاری امام(ع) بره. بعد از شهادت حضرت و آزاد شدن مختار، او قیام میکنه و گرنه مطمئنا اگه مختار تو زندان نبود حتما تو کربلا همراه امام بود.

در کل به نظرم بحث شما کاملا مغرضانه بود. تحریف اون جمله ی مختار نیست. بلکه تحریف واقعی حرفهای شما بود که در واقع توهین به شیعیان کل تاریخ بود:13:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدفکر کنم درسته.

دوست عزیز به جای اینکه نوشته رو نقد کنی داری شخصیت بنده رو نقد میکنی ؟! شما اصل مطلب رو ول کردی رفتی یه سری مطلب از چند تا سایت یا کتاب در آوردی ؟

شیعه در زمان پیامبر به معنای پیرو بود نه بیشتر ! فقط چند نفر خاص به معنای واقعی شیعه بودن از جمله سلمان و ابوذر و عمار و ... که اینها هم اعتقاد قلبی به امام داشتن . مثل اون افرادی که در کربلا جزو یاران امام باقی موندن ! مفهموم شیعه یعنی این افراد نه افرادی مثل مختار که فقط پیرو علی بودن و پشت امام رو خالی میکردن و بعدها از توابین شدن !

در کمال احترام بفیه صحبت های شما هم ربطی به موضوع نداشت و فقط یه سری مطلب تاریخی گفته شد !
بنده هم سنی نیستم ! و ادعا هم ندارم که شیعه هستم ولی خیلی جالبه که شما از طرف شیعیان کل جهان بنده رو مورد لطف قرار میدید ! محض اطلاع شما اصول دین تقلیدی نیستش بهتره در این موارد به جای تقلید و قبول گفته های دیگران خودتون به این باور دست پیدا کنید .

این بخث فایده نداره چون کاملا مشخصه به صورت احساسی و بدون اطلاع از پایه ای ترین اطلاعات دینی داره در مورد یه موضوع بحث میشه !
اگه به کسی توهین شد من معذرت میخوام :10:

davy jones
31-10-2010, 17:54
دوست عزیز به جای اینکه نوشته رو نقد کنی داری شخصیت بنده رو نقد میکنی ؟! شما اصل مطلب رو ول کردی رفتی یه سری مطلب از چند تا سایت یا کتاب در آوردی ؟

شیعه در زمان پیامبر به معنای پیرو بود نه بیشتر ! فقط چند نفر خاص به معنای واقعی شیعه بودن از جمله سلمان و ابوذر و عمار و ... که اینها هم اعتقاد قلبی به امام داشتن . مثل اون افرادی که در کربلا جزو یاران امام باقی موندن ! مفهموم شیعه یعنی این افراد نه افرادی مثل مختار که فقط پیرو علی بودن و پشت امام رو خالی میکردن و بعدها از توابین شدن !

در کمال احترام بفیه صحبت های شما هم ربطی به موضوع نداشت و فقط یه سری مطلب تاریخی گفته شد !
بنده هم سنی نیستم ! و ادعا هم ندارم که شیعه هستم ولی خیلی جالبه که شما از طرف شیعیان کل جهان بنده رو مورد لطف قرار میدید ! محض اطلاع شما اصول دین تقلیدی نیستش بهتره در این موارد به جای تقلید و قبول گفته های دیگران خودتون به این باور دست پیدا کنید .

این بخث فایده نداره چون کاملا مشخصه به صورت احساسی و بدون اطلاع از پایه ای ترین اطلاعات دینی داره در مورد یه موضوع بحث میشه !
اگه به کسی توهین شد من معذرت میخوام :10:

اون همه متنی رو که با رنگها متفاوت نوشتم نقد نوشته های شما بود که همه اش رو هم از خودم نوشتم نه سایتها.

شما چرا در زندگی افراد عادی، قائل به این نیستی که ممکنه شیطون گمراهشون کنه؟ چرا قائل نیستی که ممکنه معاویه فتنه ای بپا کنه که عابدترین و زاهدترین افراد، حق و باطل رو گم کنن؟؟ این تعریفی که شما از شیعه ارائه میدی که در همه ی سختیها بر روی مبانی دین استوار بمونه فقط در معصومین (ع) میگنجه. پس با این حساب هیچکس نمیتونه ادعا کنه شیعه بوده. این نتیجه گیری شما غلطه. ابوذر و عمار و میثم و سلمان و ... هم که میفرمایین در زندگیشون لغزشهایی مشابه اونچه در مورد مختار اتفاق افتاد داشتند. نمونه اش سر قضیه ی آتش گرفتن در خانه ی حضرت علی(ع) و شهادت حضرت فاطمه زهرا(س). همه ی این افراد مذکور در اون واقعه بودند و حرکتی نکردند. پس لابد اونها هم شیعه نبودند؟ هان؟؟ مالک اشتر (دست راست امیرالمونین(ع)) هم با این تعریف جنابعالی پس شیعه نبوده. چون تو جنگ صفین در حالی که به قول خودش تنها 10 ضربه ی شمشیر تا کشتن معاویه و پایان جنگ، فاصله داشته، برمیگرده و جنگ رو رها میکنه و کار به حکمیت میکشه و ادامه ی تاریخ که شما هم به اون واقفید. بازم میگم، این نتیجه گیری شما درست نیست.

حالا ایندفعه شما به من بگو که تو قسمتهایی که از حرفهاتون بولد کردم، حرفهای منو نقد کردی یا شخصیتمو؟؟

alonestar69
31-10-2010, 19:40
با سلام و عرض ادب

حضرت علی میفرمایند جدل رو رها کنین حتی اگه حق با شما باشه من که هنوز مطمئن هم نیستم که حق کامل با من هم باشه.
همگی موفق باشین
با عرض معذرت اصلاح شد و حذف گردید

molaali
31-10-2010, 20:10
حضرت علی میفرمایند جدل رو رها کنین حتی اگه حق با شما باشه من که هنوز مطمئن هم نیستم که حق کامل با من هم باشه.
همگی موفق باشین

دوست عزيز جدل با بحث كردن خيلي فرق داره. جدل وقتي شكل ميگيره كه دو نفر حرف خودشون رو بزنن و با وجود دلايل محكم قانع نشوند.
اگه دليل داريد بگيد نياز نيست قانع نشده كنار بكشيد.
من شخصاً وقتي بحثي رو شروع كنم تا به نتيجه نرسم ولش نميكنم. بخصوص اگه كسي رو ببينم كه ميتونه كمكي كنه.

molaali
31-10-2010, 20:19
اینکه مختار میگه "من شیعه علی" هستم منظور "پیرو علی" هستم ولی توی فیلم مختار رو به صورت یک شیعه واقعی که امامت رو قبول داره نشون داده میشه وگرنه اون زمان اصلا شیعه به معنایی که ما میشناسیم (به معنای مذهب) اصلا وجود نداشت ! در واقع اونها هم که اون زمان شیعه نام گرفتن "رهبری مسلمانان پس از پیامبر رو حق علی میدونستند" نه اینکه به عنوان شیعه واقعی علی رو به عنوان "امام" قبول داشته باشن که یه جا توی سریال عموی مختار بهش میگه "امام تو را میخواند" !! که اصلا اون موقع همچین چیزی نبود ! در ضمن اگر مختار شیعه بود و امامت رو قبول داشت هیچوقت پشت امام خودش حسن رو خالی نمیکرد پس حسن رو به عنوان امام قبول نداشت !! و بعد از قیام عاشورا هم مختار به عنوان سر دسته توابین به خونخواهی حسین قیام میکنه ! یعنی باز هم قیامی که کرد از روی عذاب وجدان بود و توبه کرد نه به خاطر اینکه حسن و حسین رو به عنوان "امام" قبول داشته باشه ! فقط میدونست حق با اونهاست

به نظر من اين كه شما گفتي خلاصه اي از فيلم بود! تو فيلم هم دقيقاً چنين شخصيتي از مختار رسم ميشه.اگه مختار شيعه ي واقعي بود امام حسن رو تنها نميگذاشت.(معتقدم شيعه ي واقعي كمتر از اوني كه ما فكر ميكنيم وجود داره.). وخب فيلم هم دقيقاً همين رو ميگه. در حدي كه عموي مختار از اون خيلي ناراحت ميشه و ميگه نميخواد تو كاري بكني برو همون به كشاورزيت برس!
اون خواب و اون كابوس هاي 15 ساله هم نشان دهنده ي پشيماني و عذاب وجدان هستش ديگه.
تازه به نظر من سريال مختار نامه ميخواد ديد مردم رو نسبت به اين شخصيت تغيير بده. اكثر دور و بري هاي من مختار رو در حد اصحاب بزرگ پيامبر مي دونستند. ولي با ديدن اين سريال كمي نظرشون عوض شده و دوست دارند بهتر بدونند.
به نظر من همين براي شروع كافيه. و بايد منتظر ادامه ي سريال بود.

davy jones
31-10-2010, 20:22
با سلام و عرض ادب

آقای غروی هم دقیقا به این موضوع اشاره داشتند که هر چیزی رو هر کی میگه از حادثه ی کربلاس و یا امثالهم تا مطمین نشدین قبول نکنین.
من الان به این نتیجه رسیدم که مختار و مختارنامه خیلی عالیه هم از جهت فیلمی و هم از جهت تاریخی فقط اینقدر من بگم که اگه اولین منبعم اگه تاریخ طبری باشه بر نمیگردم روی تواریخ دیگه بعد هم بزرگان میفرمایند که فیلم تاریخیه و مستند و هنر فیلمنامه نویس و اینهاس من هم قبول میکنم به همین سادگی.

همگی موفق باشین

علیک سلام و با تقدیم احترام:31:

اینکه آقای غروی چی گفتن که کاملا از روی صحبتهاشون مشخصه. گمون نکنم کسی بخونه و متوجه نشه ولی این وسط نکته ای که هست اینه که شما میاین یه تیکه از حرفهای آقای غروی رو اینجا قرار میدین و بعد بدون اینکه ثابت کنین که مختارنامه مصداق اون صحبتهاس، تلویحا نتیجه گیری میکنین که روایت مختارنامه صحیح نیست و نباید بهش اطمینان کرد. این کار مصداق بارز شبهه پراکنیه. البته من منظورم این نیست که خدای ناکرده شما قصدتون همین بوده. نه. به هیچ وجه. ولی گاهی اوقات شبهه ها میتونن بسیار فریبنده باشن.

در مورد تاریخ طبری هم بگم که منبع اصلی و تماما مورد اعتماد شیعیان نیست. تاریخ طبری، کتاب بسیار جامعی هستش که شرح بعضی از وقایع تاریخ فقط توی این کتاب پیدا میشه و در هیچ کتاب دیگه ای نیست. ولی این کتاب از کتب مورد وثوق اهل سنت هستش نه شیعیان. البته این دلیل نمیشه که بگیم پس هر چی توی اون کتابه غلطه. ولی شیعیان همه ی تاریخ طبری رو قبول ندارن. (توی پرانتز بگم که در مسائل مورد اختلاف بین شیعه و سنی، شیعیان اگه بتونن برای حجیت دار بودن حرفهاشون برای اهل تسنن از این کتاب براشون استدلال میآرن.)

پیامبر اکرم(ص) میفرمایند: علی مع الحق و الحق مع علی.

موید باشین.

alonestar69
01-11-2010, 13:47
:11:
با سلام و عرض ادب و تقدیم احترام

ولی ای کاش عوضلطف میکردن و حرفهاشونو با یه سند معتبر و معرفی یه محقق می آوردن نه بگن من شبهه فراکنی میکنم حتی اگه خودم ندونم و امثالهم.
باز هم ممنون از همگی و امیدوارم در همه ی مراحل زندگیتون موفق و موید باشین.
با عرض معذرت اصلاح شد و حذف گردید