PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال مختارنامه

صفحه ها : 1 2 3 4 [5] 6

nar nia
21-01-2011, 16:44
«مختارنامه» مسابقه برگزار مي‌كند

سريال مختارنامه با هدف قدرداني از بينندگان فعال و پي‌گير خود از اين هفته و همزمان با پخش قسمت هفدهم اين سريال تلويزيوني، مسابقه‌اي ويژه برگزار مي‌كند.

به گزارش فارس، از جمعه دوم بهمن ماه و همزمان با پخش قسمت 17 اين سريال تلويزيوني، همه علاقمندان در هر رده سني و با هر نوع تحصيلاتي مي‌توانند در اين مسابقه شركت كنند.

شكل اجراي مسابقه نيز بدين‌گونه است كه پس از پخش هر قسمت از سريال در جمعه شب‌ها، علاقه‌مندان مي‌توانند نظر، ديدگاه و تحليل خود در خصوص جنبه‌هاي مختلف آن قسمت همچون: جنبه‌هاي فني، هنري، بازي بازيگران، داستان و فيلم‌نامه، نحوه روايت، نكات تاريخي و... را در قالب يادداشتي حداكثر 350 كلمه‌اي نوشته و حداكثر تا ساعت 10 صبح روز سه شنبه همان هفته، مطلب مذكور را به نشاني info@mokhtarnameh.com ايميل كنند.

فرصت چهار روزه در اين جهت در اختيار مخاطبان سايت مختارنامه قرار داده شده كه ممكن است برخي از بينندگان امكان تماشاي سريال در روز جمعه را نداشته باشند. به همين دليل اين مخاطبان مي‌توانند در روزهاي يكشنبه و دوشنبه نيز بيننده اين سريال بوده و مطلب خود را به سايت ارسال كنند.

بر اساس اين گزارش، مسابقه مذكور به صورت هفتگي و بر اساس قسمت پخش شده در همان هفته برگزار مي‌شود. در روزهاي سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه نيز كليه مطالب ارسال شده توسط هيات كارشناسي بررسي و پنج مطلب برگزيده معرفي و اسامي آنها بلافاصله پس از پخش قسمت جديد سريال، در جمعه شب روي سايت قرار داده خواهد شد. جوايز اين برندگان نيز در طول هفته براي آنها ارسال خواهد شد.

ضمنا مطالب برگزيده نيز در صورت تمايل نويسندگان آنها، با نام و مشخصات آنها در بخش ويژه‌اي روي سايت منتشر خواهد شد.

براي شركت در اين رقابت بايد به چند نكته توجه كرد:

الف: مطلبي كه نوشته مي‌شود حتما بايد به نام حقيقي افراد بوده و توسط خود آنها نوشته شده باشد.

ب: در صورت احراز شايستگي، از طرف سايت مختارنامه صرفا دارنده نشاني ايميل نويسنده آن مطلب شناخته مي‌شود و جايزه به آن فرد تعلق خواهد گرفت. بنابراين از ارسال مطلب با ايميل ديگران پرهيز كنيد.

ج: در هر مطلب بايد نام و نام خانوادگي، شهر محل سكونت و شماره تلفن نويسنده ذكر شده باشد. در صورت تمايل براي انتشار مطلب روي سايت حتما اين جمله در مطلب قيد شود: موافق انتشار مطلب روي سايت هستم.

د: در بخش «موضوع» يا همان " Subject " حتما اين عبارت قيد شود: (پاسخ مسابقه .....)
مطالب برگزيده هر هفته در بخش ويژه‌اي روي سايت سريال مختارنامه انتشار و به 5 مطلب برگزيده به تشخيص هيات كارشانسي جوايزي اهداء خواهد شد.

ه: مطالبي كه پس از ساعت 10 صبح روز سه شنبه ارسال شود و يا مربوط به قسمت‌هاي ديگر سريال باشد، از دور رقابت حذف خواهد شد.

offlineinternet
21-01-2011, 21:50
بچه ها چرا دعوا میکنید
اولا اصلا ارزش دعوا نداره
بدشم من میدونم که فیلمهایی مثل لاست و فرار از زندان و... خیلی بهتر از این هستند این به خاطر اینه که خصلت ایرانی جماعت همینه
اگه همین فیلم رو میدادن یه کارگردان توپ بسازه اونوقت میدیدین چی میشد
حالا ما بیایم به اندازه فیلم لاست بوجه بذاریم ولی وقتی ایرانی ها میخوان رضویان بیاد شل بازی در بیاره چه فایده
البته بگم من از اولش دیدم میدونی چرا چون وقتی تو جمع میشینی میگن .......

مختار نامه سریال خوبیه
چون
موضوش دینی هست ...نه
چون همه میبینن .... نه
برا اینکه کسایی که زحمت کشیدن برا سریال واقعا زحمت کشیدن

مثلا

شما میدونید همین پریدن اسب از رو یه اسب دیگه چقدر وقت میبره
شما ۸ سال عمرتو بذاری رو یه فیلم میدونی یعنی چی....
یکم فکر کنید بعد بیاین اینجا هی از فیلم بد بگید

قصد توهین به هیچ کسی رو ندارم

fandak
21-01-2011, 23:05
صحنه كربلاش واقعا اشك رو درآورد

Boy Ka
21-01-2011, 23:11
کجاشو دیدی صحنه حضرت ابوالفضل که بیاد......

پس فهمیدیم اون عکسه وهب بود نه حضرت ابوالفضل!

davy jones
21-01-2011, 23:24
صحنه های مبارزه ی امشب، خیلی بهتر از صحنه های مربوط به زهیر ابن قین بود. حرکات و طرز شمشیر زدن ها حرفه ای تر بودن. هر چند که شخصا با اون مانور روی اسب وهب، خیلی حال نکردم. به نظرم اون تیکه اش یکمی تصنعی بود ولی بقیه اش خیلی خوب بود.
صحنه های عاطفی سریال هم طبق معمول عالی و اشک در بیار بودن.:41:
فقط حیف شد که رضا کیانیان رو تو این قسمت و احتمالا در چند قسمت آینده نمیبینیم. به تیکه ها و دیالوگ ها و بازی فوق العاده اش عادت کرده بودم.:31:

موفق باشین.
89/11/1

errmii
21-01-2011, 23:25
کجاشو دیدی صحنه حضرت ابوالفضل که بیاد......

پس فهمیدیم اون عکسه وهب بود نه حضرت ابوالفضل!

البته اینکه ایشون وهب بود نه حضرت ابولافضل که خیلی وقت بود روابط عمومیه مختار نامه اعلام کرده بود.:46:

Elmira 021
21-01-2011, 23:28
چرا کسی این شمرو نمیکشه:31: اونو بکشن کل سپاه یزید از هم میپاشه:31:

sm.javad
21-01-2011, 23:51
سلام
يك سوال مختار براي قيامش از لشكرايران استفاده ميكنه؟ ،آخه هر چي پيش ميره از اين عربها كه آبي گرم نميشه ، يك روز هستند يك روز نيستند دقيقا مثل الان كه نميشه روشون حساب كرد ،
ايراني ها اون زمان مسلمان شيعه بودند ؟
يك نكته جالب تر اينكه توي تمام سريال هاي تاريخي كه ساخته شده در همه واقعه هاي مهمش هميشه پاي يك زن درميان است، مثل سريال امام علي كه شهادت امام علي مسبب قطام بود ، سريال امام حسن هم جعده ، حالا اينجا هم براي كشتن مختار خاشعه پيش قدم شده ، زنهاي عرب از مرداشون پيش قدم تر هستند،جالب تر از همه شون شهره لرستاني بود كه يك بار ملت تحريك كرد كه به جنگ نروند و يك بار ديگه سنگ امام حسين به سينه ميزد ،عجب موجوداتي هستند اين عربها

سلام برشما
این زن ستیز بودن داوود میر باقری کلا همیشه در کارهاش نمود داره و فیلمنامه رو تحت تاثیر این عقیده میسازه
همیشه یک شخصیت زن منفی در کارهاش دیده میشه که قسمتی یا کل داستان در حول اون می چرخه

moslem47
22-01-2011, 00:16
من در جواب خیلی از دوستان که میگن حیف این همه هزینه که برای این سریال شد باید بگم با فرض اینکه 20میلیارد هزینه شده باشه و فقط 20میلیون بیننده داشته باشه لذا به ازای هر فرد 1000 تومن برای این سریال 40قسمته استفاده شده که واقعا ناچیز است.
خواهشا از بحث های بی مورد اجتناب کنید. واقعا این فیلم ارزشش خیلی بیشتر از سریال جومونگ است.اصلا قابل مقایسه نیست

ejbaree
22-01-2011, 09:32
اگه مردم حقیقت تاریخ رو درک کنن هرگز اشتباهات گذشته رو تکرار نمیکنن.این سریال و فیلمهای تاریخی از این دست هم میتونه به عبرت گرفتن از زندگی گذشتگان خیلی کمک کنه.
واقعا حیف نیست آدم وقتشو با دیدن سریالهای تخیلی کره ای و منحرف غربی هدر بده!؟

Greedy
22-01-2011, 09:43
شاهکار بود دیشب اهل گریه کردن نیستم ولی دیشب نتونستم جلوی خودمو بگیرم

oranoos2007
22-01-2011, 16:32
اين قسمت خوب بود من از اوتيكه اي كه شمر و عمر سعد صحبت ميكردند و درمورد سپاه خودشون و امام حسين بحث ميكردند اون يك تيكه اي كه گفت لشكر ما از مرگ مي ترسند و لشكر امام حسين به استقبال مرگ مي روند خوشم اومد عنوان اين نكته جالب بود
آهنگي كه زمان كشته شدن وهب پخش شد قشنگ بود ولي مادرش وهمسرش آدم احساس ميكرد داره مشاعره انجام ميده خيلي بيانش جالب نبود

molaali
22-01-2011, 17:45
واقعاً بی نظیر بود. صحنه های کربلا و به خصوص عکس العمل مادر وهب آدم رو به فکر فرو میبرد.
راستی مختار اون صحنه ی کربلا و شهادت وهب رو چطوری دید؟

Amir_oscar
22-01-2011, 18:00
واقعاً بی نظیر بود. صحنه های کربلا و به خصوص عکس العمل مادر وهب آدم رو به فکر فرو میبرد.
راستی مختار اون صحنه ی کربلا و شهادت وهب رو چطوری دید؟
الهام شد بهش!

Greedy
22-01-2011, 20:53
تهیه‌کننده «مختارنامه» درباره‌ی آخرین تصمیمات درخصوص نحوه‌ی به تصویر کشیدن چهره‌ی حضرت ابوالفضل(ع) در این سریال، گفت: چهره‌ی حضرت ابوالفضل(ع) در سریال «مختارنامه» نورانی خواهد شد.

محمود فلاح در گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: در این رابطه، تصمیم گرفته شده و سازمان صدا‌وسیما این تصمیم را به ما اعلام کرده است.

nar nia
22-01-2011, 23:17
تهیه‌کننده «مختارنامه» درباره‌ی آخرین تصمیمات درخصوص نحوه‌ی به تصویر کشیدن چهره‌ی حضرت ابوالفضل(ع) در این سریال، گفت: چهره‌ی حضرت ابوالفضل(ع) در سریال «مختارنامه» نورانی خواهد شد.

محمود فلاح در گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: در این رابطه، تصمیم گرفته شده و سازمان صدا‌وسیما این تصمیم را به ما اعلام کرده است.

تصميم‌ قطعي گرفته شد؟
تهيه‌كننده «مختارنامه»:
صداوسيما به ما اعلام كرده چهره‌ حضرت ابوالفضل(ع) نوراني ‌شود

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تهيه‌كننده «مختارنامه» درباره‌ي آخرين تصميمات درخصوص نحوه‌ي به تصوير كشيدن چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع) در اين سريال، گفت: چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع) در سريال «مختارنامه» نوراني خواهد شد.

محمود فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خاطرنشان كرد: در اين رابطه، تصميم گرفته شده و سازمان صدا‌وسيما اين تصميم را به ما اعلام كرده است.

وي تاكيد كرد: آخرين تصميم، تصميمي است كه سازمان صدا‌وسيما دراين باره اتخاذ كرده و اعلام شده است.

به گزارش ايسنا، پس از اعلام خبرهايي درباره‌ي تصميم داوود ميرباقري مبني بر نمايش چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع) در سريال «مختارنامه»، برخي از مراجع تقليد از جمله آيت‌الله صافي‌گلپايگاني و وحيد خراساني نسبت به اين مساله انتقاداتي را مطرح كردند. البته برخي ديگر از جمله آيت‌الله عزالدين حسيني زنجاني نمايش چهره‌ي حضرت ابوالفضل (ع) را بلامانع خوانده بودند.

و اما آخرين خبرها از سريال «مختارنامه» اين است كه اين سريال با هدف تقدير از بينندگان فعال خود از اين هفته و همزمان با پخش قسمت هفدهم، مسابقه‌ برگزار مي‌كند. بر اين اساس پس از پخش هر قسمت از سريال در جمعه شب‌ها، علاقمندان مي‌توانند نظر، ديدگاه و تحليل خود در خصوص جنبه‌هاي مختلف آن قسمت همچون: جنبه‌هاي فني، هنري، بازي بازيگران، داستان و فيلم نامه، نحوه روايت، نکات تاريخي و... را در قالب يادداشتي حداکثر 350 کلمه‌اي نوشته و حداکثر تا ساعت 10 صبح روز سه شنبه همان هفته ايميل کنند. در روزهاي سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه نيز کليه مطالب ارسال شده توسط هيات کارشناسي بررسي و پنج مطلب برگزيده معرفي و اسامي آنها بلافاصله پس از پخش قسمت جديد سريال، در جمعه شب بر روي سايت قرار داده خواهد شد.

nar nia
23-01-2011, 01:24
شهرک سینمایی مختارنامه

Greedy
23-01-2011, 10:00
تصميم‌ قطعي گرفته شد؟

به ما فکر میکردیم روباتی و فقط اخبار میذاری :دی
اره دیگه تصمیم نهایی همینه و بعیدم هست تغییر پیدا کنه

Majid-6120
23-01-2011, 14:45
سلام

میخواستم نظرم رو در مورد صدا گذاری فیلم بگم ؛ خیلی معرکه و عالیه صداگذاری فیلم! اونجایی که وهب داشت با خنجر و شمشیر میجنگید ، اولین باری بود که تویه یه مجموعه ایرانی دیده بودم یه همیچن صداگذاری روی فیلم بکنن ( البته مختارنامه تویه خیلی چیز های دیگه اولینه) ....اونجایی که خنجرش رو روی گلوی طرف کشید خیلی سکانس قشنگی بود! واقعا حال کردم !

و درمورد انتقاد ها هم بگم که من هیچ وقت پای تلویزیون و شبکه های خودمون نمیشینم ولی واقعا این سریال یه شاهکار تمام عیاره! همیشه دنبالش میکنم! هر چقدر هم هزینه کرده باشن به نظرم کمه! کاش این روند ادامه داشته باشه!

راستی یه چیزه دیگه هم بگم که به نظرمن پایه ی این سریال ، سریال یوسف پیامبره...البته اون زیاد جذاب نبود ولی چون اولین بود قابله قبوله!

ممنون

nar nia
23-01-2011, 15:05
دکورهای "مختارنامه" زیر برف/ رئیس سیمافیلم پاسخ نمی‌دهد

با گذشت یکسال از تمام شدن فیلمبرداری مجموعه مختارنامه هنوز صدا وسیما برای خرید لوکیشنی که دکورهای این سریال تاریخی در آن بنا شده تصمیمی نگرفته و دکورهای این مجموعه در اثر شرایط جوی در حال تخریب است. به گزارش خبرنگار مهر، "مختارنامه" پس از حکایت "مسافر گمنام"، "گرگها"، "رعنا"، "امام علی (ع)" و "معصومیت از دست رفته" ششمین اثر تلویزیونی داود میرباقری است. وی در این اثر زندگی مختار ثقفی رهبر یکی از قیام شیعیان را به خونخواهی شهدای عاشورا روایت کرده است.
دیدن دکورهای سریال مختارنامه همراه با عکاس بعد از گذشت یکسال از فیلمبرداری مجموعه تصویری دیگر را در برابر دیدگان قرار می‌دهد. داود میرباقری کارگردان زندگی مختار ابوعبیده ثقفی را به جای کوفه در منطقه احمدآباد مستوفی در جنوب غربی تهران به تصویر کشیده است.

همراه عکاس خبرگزاری مهر، صبح یکی از روزهای سرد زمستان عازم شهرک احمدآباد مستوفی می‌شوم تا شاهد دکورهای این مجموعه باشم. از اتوبان آزادگان عبور می‌کنیم. در افکارم غوطه ‌ورم که دکورهای این سریال عظیم بعد از گذشت یکسال از فیلمبرداری چگونه حفظ شده است؟ در این افکار هستم که تابلویی سفید رنگ در سمت چپ جاده راه را برای ورود به احمدآباد نشان می‌دهد. سکوت، جاده را در سیطره خود در آورده است. باد سردی می‌وزد. شهرک از دور خودنمایی می‌کند.
بعد از چند دقیقه وارد شهرک می‌شویم. چند نفر برای نگهبانی این شهرک مستقر هستند. پیاده‌روی شهرک گرچه به خاطر شرایط جوی روزهای گذشته گل آلود است ولی راه رفتن در این فضا لذتبخش است و به قدم زدن در دالانهای تاریخ می‌ماند. ابتدا به شهر کوفه می‌روم. زمان به عقب برگشته است، همه چیز رنگ و بوی گذشته را می‌دهد. اصلاً به نظر نمی‌رسد که این محوطه مکانی در زمان حال است.
شهر کوفه چنان خلوت و ساکت است که حتی تیک تیک عقربه‌های ساعتم را می‌شنوم. از کوچه پس کوچه‌های کوفه عبورمی‌کنم. در خانه‌های کاهگلی به روی مهمانان باز است بدون اینکه خبری از میزبان باشد!

نگاهی به خانه ها می‌اندازم که به خاطر شرایط جوی نیازمند ترمیم هستند گرچه در حال حاضر با بودجه سریال ترمیمهای سطحی انجام می‌شود اما خبری از ترمیمهای اساسی نیست. انگار که اهالی شهر کوفه به خواب رفته‌اند خوابی که قبلاً هم مردم شهرک غزالی رفته‌اند. خوابی که دوباره می‌خواهد تکرار شود.
به این مسئله فکر می‌کنم که چرا صدا وسیما از چند سال پیش تولید این مجموعه را شروع کرده است کاری برای خرید این زمینها انجام نداده تا شاهد ساخت آثار فاخری باشیم. گرچه برخی مسئولان این موضوع را ممکن است مطرح کنند که خرید زمین جزو برنامه‌های سازمان صدا وسیما نیست اما وقتی سریالی به گفته مدیران همین سازمان 95 درصد مخاطب دارد مگر نمی‌توان با خرید این لوکیشن نه تنها سریالهای فاخری ساخت حتی مکانی برای بازدید مخاطبان شود.
در حالی که سئوالات بی‌جواب در ذهن دارم همراه عکاس از یک میدانگاه کوچک عبور می‌کنم تا اینکه به کاخ دارالعماره می‌رسم اما در چوبی بزرگ این کاخ بر خلاف دیگر کاخ‌ها بدون نگهبان است. گرچه خبری از نگهبان نیست اما به خودم اجازه نمی‌دهم وارد کاخ شوم. سری هم به مسجد کوفه و شهر مدائن می‌زنیم.

عکاس عکس‌هایش را می‌گیرد. بعد از تمام شدن کار او احمدآباد مستوفی را ترک می‌کنیم اما من سئوالهای بی‌جواب در ذهنم هنوز حک شده است. چرا باید در کنار دکورهای زیبایی که ساخت آن چندین ماه طول کشیده و هنرمندان سعی کردند با هنرمندی آن را بسازنند تا بتوانند روایتی را که سال 63 هجری قمری در کهکشانها حک شده در قرن 21 ظاهر کنند باید صاحب زمین در بخشی از این زمینها کانتینری قرار دهد و مشغول کاری باشد؟ چرا باید فقط ترمیم سطحی انجام شود؟
البته برای گرفتن پاسخ سئوالاتم با حسن اسلامی‌مهر، رئیس مرکز سیمافیلم چندبار تماس می‌گیرم اما او در هر مکالمه تلفنی گفتگو را به زمانی دیگر موکول می‌کند و هر بار فقط می‌گوید: چشم. اگر فلان ساعت تماس بگیرید می‌توانم پاسخ بدهم." نمی‌دانم چه ساعتی و چه روزی او پاسخ می‌دهد، اما ای کاش این دکورها به سرنوشت دیگر دکورهای تلویزیون دچار نشود. سرنوشتی که بارها مجید میرفخرایی در گفتگو با خبرگزاریها درباره بازسازی دکورهای شهرک غزالی گلایه کرده و تذکر داده است دچار نشود!
---------------------
گزارش: فاطمه عودباشی

nar nia
23-01-2011, 15:15
«مختارنامه» خرداد 90 به پايان مي‌رسد
مهدي فرجي:
صداوسيما براي نمايش چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع)تصميم مي‌گيرد

مدير شبكه اول از پخش سريال « كلاه پهلوي» پس از اتمام « مختارنامه» خبر داد و گفت: فيلمبرداري « كلاه پهلوي» پس از مدتي به پايان مي‌رسد و بعد از سريال «مختارنامه» از شبكه اول سيما پخش مي‌شود.
مهدي فرجي با اعلام اين كه پخش « مختارنامه» اواخر خرداد ماه سال آينده به پايان مي‌رسد در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در رابطه‌ي بازخوردهايي كه سريال « مختارنامه» تاكنون داشته است گفت: اين سريال تا به حال بازخوردهاي خوبي داشته و هم از سوي مردم و هم از طرف كارشناسان، خبرنگان و نخبگان كشور با استقبال خوبي مواجه شده و اين سريال را پسنديده‌اند.
مدير شبكه‌ي ملي با يادآوري اين كه «مختارنامه» رضايت بالايي از سوي مخاطبان كسب كرده است درباره‌ي مسائل به وجود آمده در خصوص نمايش چهره حضرت ابوالفضل(ع) در «مختارنامه» گفت: سازمان صداوسيما براي نمايش يا عدم نمايش چهره‌ي حضرت ابوالفضل العباس(ع)تصميم مي‌گيرد؛ من نيز نظري متفاوت از سياست سازمان ندارم.

nar nia
23-01-2011, 18:20
به ما فکر میکردیم روباتی و فقط اخبار میذاری :دی
اره دیگه تصمیم نهایی همینه و بعیدم هست تغییر پیدا کنه

جمله تصميم‌ قطعي گرفته شد؟ در متن خبر آورده شده:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Greedy
23-01-2011, 21:13
الان داشتم تکرار مختارنامه رو از شبکه قران میدیدم اون تیکه ای که مختار در حال عوض کردن لباسش بود رو سانسور کرده بودن :27:
چقدر باحالن اینا :دی

errmii
24-01-2011, 17:14
به صلیب کشدن وهب غیر واقعی بود درسته؟یعنی در روز عاشورا اتفاق نیفتاده بوده؟چون من هیچ جایی چیزی در موردش نه خونده بودم نه شنیده بودم!
اونجایی هم که مادرش سرشو پرتاب کرد سمت لشکر من خونده بودم که سر رو پرت می کنه سمت یکی از لشکریان دشمن و اون شخص در اثر اصابت سر وهب کشته میشه.

Sara
24-01-2011, 22:02
تاپیک برای رسیدگی قفل میشه فعلا

Sara
24-01-2011, 22:40
قبل از هر تذکری بگم که شخصا اصلا مخالف بحثی که شروع شده نیستم اما :
خواه ناخواه یک سری موارد هم توی این بحث اشاره میشه که خلاف قوانین هست و برای فروم مشکل ساز.
این بحث شاید یه تاپیک جدا میخواد و شاید بهتر باشه در تاپیک بحث پیرامون برنامه های تلویزیون و رادیو با رعایت قوانین فروم دنبال شه . چون در کل مربوط ساخت سریالهای تاریخی یا دینی هست و نه دقیقاً سریال مختارنامه و چون این سریال فقط یک مثال برای این بحث هست ادامه گفتگوها باعث میشه تاپیک از روال صحبت در مورد این سریال به خصوص خارج بشه.
ممنون از اینکه در پست دادن دقت میکنین
تاپیک باز شد

playstation 3
24-01-2011, 23:39
به صلیب کشدن وهب غیر واقعی بود درسته؟یعنی در روز عاشورا اتفاق نیفتاده بوده؟چون من هیچ جایی چیزی در موردش نه خونده بودم نه شنیده بودم!
اونجایی هم که مادرش سرشو پرتاب کرد سمت لشکر من خونده بودم که سر رو پرت می کنه سمت یکی از لشکریان دشمن و اون شخص در اثر اصابت سر وهب کشته میشه.

آره واقعیه نه مگه میشه در اثر اصابت سر به سر یکی اون بمیرره؟!:31:

---------- Post added at 11:39 PM ---------- Previous post was at 11:38 PM ----------

آره واقعیه نه مگه میشه در اثر اصابت سر به سر یکی اون بمیرره؟!:31:

jomong666
24-01-2011, 23:51
الان داشتم تکرار مختارنامه رو از شبکه قران میدیدم اون تیکه ای که مختار در حال عوض کردن لباسش بود رو سانسور کرده بودن :27:
چقدر باحالن اینا :دی

جالبه . شبکه هم با شبکه فرق داره :2:

guzga
25-01-2011, 02:56
سلام دوستان
چرا قیافه شمر اینجوریه!!:2:
یعنی هر کی آدمه بدی باشه قیافش باید اینجوری باشه!!
اتگار مایع سفید کننده ریختن رو صورتش:13:
حرکتای وهب با اسبم قبل از شروع جنگش خیلی ضایع بود! یعنی آدم تو اون وضعیت با اسب حرکت نمایشی اجرا میکنه؟!!!

Amin
25-01-2011, 04:04
خواه ناخواه یک سری موارد هم توی این بحث اشاره میشه که خلاف قوانین هست و برای فروم مشکل ساز.
این بحث شاید یه تاپیک جدا میخواد و شاید بهتر باشه در تاپیک بحث پیرامون برنامه های تلویزیون و رادیو با رعایت قوانین فروم دنبال شه . چون در کل مربوط ساخت سریالهای تاریخی یا دینی هست و نه دقیقاً سریال مختارنامه و چون این سریال فقط یک مثال برای این بحث هست ادامه گفتگوها باعث میشه تاپیک از روال صحبت در مورد این سریال به خصوص خارج بشه.
تاپیک باز شد

سلام
حدود 150 پست از این تاپیک پاک شده
تعداد بیشماری کارهای مدیریتی انجام شده
با تشکر از همه مدیران و همکاران و سوپر مدیران و ادمین عزیزی که وقت و بی وقت به این تاپیک رسیدگی کردن
و با تشکر ویژه از همکار بخش (Rebecca) که وقت زیادی برای پاکسازی این تاپیک گذاشته

یه تذکر نهایی
این تاپیک همه مارو خسته کرده
اگه واقعا قراره همینجور ادامه پیدا کنه
بی احترامی و توهین به نظرات مخالف و شروع بحث های اختلاف برانگیز و خلاف قوانین
علاوه بر برخورد با کاربر خاطی
تاپیک برای همیشه بسته میشه

ALI-17
25-01-2011, 04:17
حرکتای وهب با اسبم قبل از شروع جنگش خیلی ضایع بود! یعنی آدم تو اون وضعیت با اسب حرکت نمایشی اجرا میکنه؟!!!
یکی درباره این صحنه توضیح بده!
توی کدوم کتابی نوشتن که وهب اینجور کارارو کرده؟

molaali
25-01-2011, 09:05
سلام دوستان
چرا قیافه شمر اینجوریه!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یعنی هر کی آدمه بدی باشه قیافش باید اینجوری باشه!!
اتگار مایع سفید کننده ریختن رو صورتش[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
قیافیه ی عمر سعد به اون خوشگلیه! پس دلیل این نمیتونه باشه.
شمر یه بیماریه پوستی داشته که قبل از حادثه ی عاشورا نیز در صورتش دیده میشده.

far2009
25-01-2011, 14:03
خداییش این سریال خیلی جلوتر از بقیه سریال هاست و به نظر من با سریال های روز دنیا برابری می کنه .

مثلا توی جومونگ وقتی به یک نفر شمشیر می زنند هیچ اتفاقی نمی افته حتی خون آنچنانی هم نمیاد ولی تو مختار جهش خون را به زیبایی نشان داده بودند .

خیلی فیلم خوش ساختی هست.

Dark Prince
25-01-2011, 14:18
خداییش این سریال خیلی جلوتر از بقیه سریال هاست و به نظر من با سریال های روز دنیا برابری می کنه .

مثلا توی جومونگ وقتی به یک نفر شمشیر می زنند هیچ اتفاقی نمی افته حتی خون آنچنانی هم نمیاد ولی تو مختار جهش خون را به زیبایی نشان داده بودند .

خیلی فیلم خوش ساختی هست.
تازه تو جنگ های کربلا خواستن صحنه ها رو خیلی احساساتی و عاطفی بسازند. صبر کنید قیام مختار شروع بشه اونوقت خشونت رو میبینید... :27:

marvel_malayer
25-01-2011, 16:58
تو این سریال گریم ها بسیار عالی کار شده

nar nia
25-01-2011, 17:29
پس از پخش از «آي‌فيلم»؛
شبكه‌هاي تلويزيوني مصر خواستار خريد مختارنامه شدند

خبرگزاري فارس : پس از دو هفته پخش از شبكه «آي‌فيلم» يك منبع خبري از تلاش شبكه‌هاي تلويزيوني مصر براي خريد سريال مختارنامه خبر داد.

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» در حالي كه دو هفته از پخش سريال مختارنامه بر روي شبكه «آي‌فيلم» مي‌گذرد يك منبع خبري اعلام كرد چند شركت مصري به دنبال خريد اين سريال براي پخش از شبكه‌هاي تلويزوني عربي هستند.
پايگاه خبري «جي‌ان‌فورمي» در حالي كه به‌مانند تمام محافل عربي از پخش اين فيلم ابراز نگراني مي‌كرد، نوشت: يك منبع مهم در يكي از شركت‌هاي توليد و پخش تصريح كرده است بعضي از شبكه‌هاي مصري تلاش دارند تعدادي از سريال‌هاي ايراني كه به داستان صحابه پيامبران مي‌پردازد را خريداري كنند.
اين پايگاه خبري اعلام كرد در بالاي فهرست اين شبكه‌هاي تلوزيوني سريال «مختارنامه» قرار دارد.
در همين حال اين پايگاه خبري از خريداري اين سريال توسط شبكه‌هاي مصري انتقاد كرده است.
شبكه‌هاي تلويزوني مصر پيش از اين نيز با وجود تمام مخالفت‌هاي سريال «يوسف پيامبر» را براي بينندگان عرب پخش كرده بودند.

استقبال جهان عرب از سريال‌هاي ايراني رو به افزايش است
به نظر مي‌رسد اقبال به سريال‌هاي ايراني در كشورهاي عربي رو به افزايش است و پيش از اين ماهر صليبي كارگردان سينماي سوريه در گفت‌وگو با فارس گفته بود: درباره سريال‌ها و به‌ويژه سريال‌هاي تاريخي ايراني بايد گفت كه توجه خاصي در كشورهاي عربي به اين سريال‌ها به ويژه سريال يوسف پيامبر مي‌شود.
ماهر صليبي با اشاره به پخش چند سريال اجتماعي چون سريال «اغما» در ماه‌هاي اخير از شبكه ام‌بي‌سي،‌ ادامه داد: همچنين سريال‌هاي اجتماعي كه اخيرا به صورت دوبله شده پخش شد نيز مورد توجه تماشاگران عرب قرار گرفت.
همچنين لمي طياره منتقد سينماي سوريه نيز پيش از اين در گفت‌وگو با فارس گفته بود: معتقدم سريال يوسف پيامبر و ديگر سريال‌هاي ايراني به خوبي ساخته شده و با دوبله خوبي كه به آنها اضافه شده، شاهد موفقيت بيشتر اثر هستيم.
اين منتقد سوري همچنين به تحسين سريال‌هايي چون يوسف پيامبر و مريم مقدس در سوريه اشاره و تصريح كرد: تماشاگران عرب و حداقل در سوريه اينگونه سريال‌هاي ايراني را مي‌پسندند.

*مخالفت‌ها با سريال‌هاي ايراني دلايل تجاري دارد
اين در حالي است كه مخالفت‌ها با سريال‌هاي تاريخي ايراني به بهانه‌هاي مذهبي ادامه دارد اما به نظر مي‌رسد اين داراي مباني ديگري است
لمي طياره با اشاره به جدال‌هاي موجود درباره برخي سريال‌هاي ايراني گفت: ممكن است وراي اين جدال‌ها اين باشد كه بعضي از شركت‌هاي توليدي در كشورهاي عربي مصالح‌شان مغاير ورود چنين آثاري باشد كه اين يك مساله تجاري است.
لمي طياره افزود: سريال‌هاي تلويزيوني امروز به يك صنعت و تجارت تبديل شده و بالطبع هر شركتي به دنبال حمايت از آثار خود و محافظت از بازار خود است.

Aless
26-01-2011, 14:04
با حضور شش بازيگر جديد؛
مقدمات قيام توابين اين هفته در «مختارنامه» شكل مي‌گيرد
خبرگزاري فارس: در قسمت جديد سريال «مختارنامه»‌ كه جمعه 8 بهمن پخش مي‌شود؛ با حضور 6 بازيگر مخاطبان شاهد شكل‌گيري مقدمات قيام توابين هستند.

به گزارش خبرگزاري فارس، با پخش قسمت هجدهم سريال مختارنامه و روايت ماجراهاي جديد اين سريال، شش بازيگر جديد به تركيب بازيگران مختارنامه اضافه مي‌شوند.
بنابراين گزارش، ابراهيم آباي در نقش عبيده بن عمرو، احمد علامه دهر در نقش عبدالرحمن بن شريح، محمد يگانه در نقش اسماعيل بن كثير و حميدرضا عطايي در نقش سائب بن مالك بازيگراني هستند كه همگي در نقش دوستان و همفكران مختارنامه در اين قسمت ايفاي نقش كرده‌اند. همچنين حسين خاني بيك در نقش اياس بن مضارب سردسته شرطه‌هاي كوفه و نيز حامد ميرباقري در نقش ثابت پسر مختار از ديگر بازيگراني هستند كه از قسمت هجدهم به بعد شاهد نقش آفريني آنها خواهيم بود.
در اين قسمت مختار بعد از بازگشت از مكه به ديدار خانواده و يارانش مي‌رود و درخصوص آغاز قيام با آنها مشورت و همفكري مي‌كند. همچنين بن يزيد با بازي بهرام شاه‌محمدلو و ابراهيم طلحه الخير با بازي مسعود خدابخشيان نيز كه عنوان نمايندگان زبيري در كوفه حضور داشتند نيز به تحكيم پايه‌هاي حكومت زبيريان در كوفه مي‌پردازند. اين دو پس از ورود به كوفه «عامر بن مسعود» با بازي عباس اميري را از تخت خلافت بركنار كرده و ضمن اعلام جنگ به شمر و عمر سعد، به مذاكره با توابين و تشويق آنها براي جنگ با امويان مي‌پردازند.
در اين قسمت مخاطبان شاهد شكل‌گيري مقدمات قيام توابين به سرپرستي سليمان صرد خزاعي و اردو زدن آنها در خارج از كوفه خواهند بود.

Gam3r
26-01-2011, 18:52
جنگ وهب فوق العاده بود !
برخلاق صحنه ی اولی که از جنگ عاشورا نشون دادن ( سکانس اولی که درباب جنگ عاشورا نشون دادن وقعا مسخره بود ! طرف به اون چاقی چیجوری اینهمه بدون خستگی میجنگید عجیب بود ! همینطور اینکه مثلا یه کف دست میزد توی سینه ی شُرته ها ، اونا ملق میزدن !! ) اما صحنه ی جنگ وهب فوق العاده بود ...

یک فرد خوشتیپ رو انتخاب کردند که به آداب رزم هم وارد بود ! همینطور گَبر و تَرگ ( زره و کلاهخود ) زیبایی صد چندانی به وهب دادند . بی صبرانه منتظرم ببینم که صحنه ی جنگ حضرت ابوالفضل چیجوری خواهد بود !

همینطور خنجر کشیدن وهب هم خیلی جالب بود ! مخصوصا اونجا که وهب وقتی داشت جان به جان آفرین تسیلم میکرد ... یه تکون خورد همه 2 متر پریدن عقب و خودشونو خیس کردن !!

نمیدونم چرا وقتی اون صحنه ی جنگ وهب رو دیدم یاد این شعر شاهنامه افتادم ! ( جنگ رستم با اشکبوس کوشانی )
اشبکوس :
بدو ( به رستم ! ) گفت خندان که نام تو چیست ؟ --- تنِ بی سرت را که خواهد گریست ؟
رستم :
مرا مادرم نام مرگ تو کرد --- زمانه مرا پتک تَرگِ تو کرد

و در ادامه : ( زمانی که رستم بدون اسب به وسط میدان برای مبارزه با اشکبوس رفت در حالی که اشکبوس سوار بر اسب گرانبها و پر از زره ای بود )
اشکبوس :
کُشانی ( اشکبوس ) بدو ( به رستم ! ) گفت بی بارگی ( بدون اسب ) --- به کشتن دهی سر به یکبارگی
رستم :
به شهر تو شیر و نهنگ و پنگ --- سوار اندر آیند هر به به جنگ ؟

موفق باشید !

nar nia
26-01-2011, 19:57
آنچه در قسمت 18 مختارنامه خواهید دید

با پخش قسمت هجدهم سریال مختارنامه و روایت ماجراهای جدید این سریال، شش بازیگر جدید به ترکیب بازیگران مختارنامه اضافه می شوند.

به گزارش تابناک به نقل از روابط عمومی این سریال تلویزیونی «ابراهیم آبای» در نقش « عبيده بن عمرو»، «احمد علامه دهر» در نقش «عبدالرحمن بن شريح»،«محمد یگانه» در نقش «اسماعیل بن کثیر» و «حمید رضا عطایی» در نقش «سائب بن مالک» بازیگرانی هستند که همگی در نقش دوستان و همفکران مختارنامه در این قسمت ایفای نقش کرده اند. همچنین «حسین خانی بیک» در نقش «ایاس بن مضارب» سردسته شرطه های کوفه و نیز «حامد میرباقری» در نقش «ثابت» پسر مختار از دیگر بازیگرانی هستند که از قسمت هجدهم به بعد شاهد نقش آفرینی آنها خواهیم بود.

در این قسمت مختار بعد از بازگشت از مکه به دیدار خانواده و یارانش می رود و درخصوص آغاز قیام با آنها مشورت و همفکری می کند. همچنین «بن یزید» با بازی بهرام شاه محمدلو و « ابراهیم طلحه الخیر» با بازی مسعود خدابخشیان نیز که عنوان نمایندگان زبیری در کوفه حضور داشتند نیز به تحکیم پایه های حکومت زبیریان در کوفه می پردازند. این دو پس از ورود به کوفه «عامر بن مسعود» با بازی «عباس امیری» را از تخت خلافت برکنار کرده و ضمن اعلام جنگ به شمر و عمر سعد، به مذاکره با توابین و تشویق آنها برای جنگ با امویان می پردازند.

به گزارش روابط عمومی این پروژه تلویزیونی در این قسمت مخاطبان شاهد شکل گیری مقدمات قیام توابین به سرپرستی سلیمان صرد خزاعی و اردو زدن آنها در خارج از کوفه خواهند بود.

nar nia
26-01-2011, 20:07
تابلوی مختارنامه در مسیر نجف-کربلا
تابلوی تبلیغاتی مختارنامه در مسیر کاروان‌های عزاداران اربعین حسینی در مسیر نجف - کربلا

Dark Prince
26-01-2011, 20:44
کسی از دوستان میتونه لطف کنه بگه تکرار سریال از شبکه قرآن چه روز و چه ساعتی پخش میشه؟
ممنون...

Gam3r
26-01-2011, 20:48
کسی از دوستان میتونه لطف کنه بگه تکرار سریال از شبکه قرآن چه روز و چه ساعتی پخش میشه؟
ممنون...

شبکه اول
زمان پخش : جمعه ها : ساعت 22:00 به وقت تهران
تکرار : دوشنبه ها : ساعت 19:30 به وقت تهران

شبکه قرآن
زمان پخش : یک شنبه ها : ساعت 20:00 به وقت تهران
تکرار : پنجشنبه ها : ساعت 20:00 به وقت تهران

شبکه جام جم در سه قاره : اروپا ، آمریکا ، آسیا
جام جم 1
زمان پخش : شنبه ها : ساعت 21:45 به وقت تهران

جام جم 2
زمان پخش : شنبه ها : ساعت 04:15 به وقت تهران

جام جم 3
زمان پخش : شنبه ها : ساعت 14:45 به وقت تهران

pcforlife
27-01-2011, 21:02
میگم دوستان! دقت کردید؟ صدای وهب تو اسپویلر سریال دوبله شده بود و صداش تو قسمت قبلی دوبله نشده!! با هم فرق داشت!:31:

وین رونی
27-01-2011, 21:59
یکی درباره این صحنه توضیح بده!
توی کدوم کتابی نوشتن که وهب اینجور کارارو کرده؟
خب کارگردان هم شاید چیزهایی اضافه کرده.تاریخ اینقدر دقیق نمی تونه باشه و به جزئیات بپردازه

davy jones
27-01-2011, 23:09
میگم دوستان! دقت کردید؟ صدای وهب تو اسپویلر سریال دوبله شده بود و صداش تو قسمت قبلی دوبله نشده!! با هم فرق داشت!:31:
فکر نکنم!! همین امشب دوباره تکرار شبکه قرآن رو دیدم. مث قبلی بود. تو در قسمت بعد خواهید دید هفته ی پیش هم همین صدا رو شنیده بودم. مطمئنین؟؟

pcforlife
27-01-2011, 23:34
فکر نکنم!! همین امشب دوباره تکرار شبکه قرآن رو دیدم. مث قبلی بود. تو در قسمت بعد خواهید دید هفته ی پیش هم همین صدا رو شنیده بودم. مطمئنین؟؟
من همون جمعه هفته پیش فهمیدم!:5: منتها نشد بیام تو تاپیک بگم!:31: امشب که تکرارش رو دیدم دوباره یادم اومد... کاملا مطمئنم حمید جان! همین الان که پستتو خوندم، رفتم صحنه صحبت وهب در اسپویلر دو قسمت قبل و خود قسمت قبل رو گوش کردم! کاملا مشخص بودش که صداها متفاوته!:20:

oranoos2007
28-01-2011, 21:44
امروز دربرنامه دورخيز با حامد ميرباقري صحبت ميكرد ميگفت صحنه هاي حركات روي اسب خودش انجام داده و بدل نبوده است آخرش هم وقتي صحنه به پايان رسيده تعادلش از دست داده افتاده سرش شكسته:41:

Gam3r
28-01-2011, 21:52
جدا سر ایشون شکست ؟

یعنی سکانس های جنگ بعد از مداوای سر وهب بوده ؟
یا با همون سر شکسته جنگید ؟

XirowN
28-01-2011, 23:12
واقعا قشنگ بود این قسمت !
مخصوصا آخرش و آماده شدن توابین !

dark fear
28-01-2011, 23:49
بچه ها من اشتباه دیدم یا واقعا عرب نیا دست ژاله علو رو بوسید؟ :31:

(البته از نظر شرعی اشکال نداره.. چون خانم علو مسن هستن و قطعا قصد سوء هم نبوده..)
عجب جسارت مثال زدنی ای داره آقای میرباقری :5:

dragon-fly
29-01-2011, 00:16
سلام
یه سوال اون نامه رو خود محمد حنفیه نوشته بود یا مختار ؟
میدونم که اون ایه اخر رو به مختار گفتن اما بقیه متن نامه رو هم خودشون نوشته بودن ؟
چون مختار بعد شنیدن رفتن اون فرد (اسمشو نمیدونم) پیش محمد حنفیه به نظرم کم مضطرب اومد.

ALI-17
29-01-2011, 08:04
خب کارگردان هم شاید چیزهایی اضافه کرده.تاریخ اینقدر دقیق نمی تونه باشه و به جزئیات بپردازه
من میگم اون حرکات مسخره در شان عاشورا نبود!:41:

molaali
29-01-2011, 08:39
سلام
یه سوال اون نامه رو خود محمد حنفیه نوشته بود یا مختار ؟
میدونم که اون ایه اخر رو به مختار گفتن اما بقیه متن نامه رو هم خودشون نوشته بودن ؟
چون مختار بعد شنیدن رفتن اون فرد (اسمشو نمیدونم) پیش محمد حنفیه به نظرم کم مضطرب اومد.

نه بابا جعلی نبود!
به این خاطر تعجب کرد که فهمید هنوز بعضی از یاران خودش هم حرفش رو باور ندارند.

Greedy
29-01-2011, 09:38

(البته از نظر شرعی اشکال نداره.. چون خانم علو مسن هستن و قطعا قصد سوء هم نبوده..)

حالا مگه چه گناهی اتفاق افتاده ؟
اون صحنه هم فکر نمیکنم دست خود ژاله علو باشه احتمالا یه دست همزمان از بغل اورده شده و از یه زاویه ای نمایش داده شده که بیننده فکر کنه دست خودش بوده :5:

Greedy
29-01-2011, 11:14
در قسمت هجدهم سریال مختارنامه، صحنه​ای است که در آن توابین به سرپرستی سلیمان صُرد خزاعی پیش از آغاز قیام سرهای خود را با تیغ می​تراشند و اصطلاحا سرهای خود را «حَلق» می​کنند و پس از غسل کردن در آب نهر علقمه به جنگ با امویان می​روند. این صحنه در پاییز سال 1385 در نخلستان​های اطراف آبادان مقابل دوربین رفت.

به طور معمول در سینما و تلویزیون برای اینکه کچل شدن بازیگری نشان داده شود، از «کَپ» استفاده می شود. چیزی شبیه پوست که با قرار دادن آن بر سر بازیگر توسط گروه چهره پردازی و انجام چندین کار ظریف، کچل شدن سر بازیگر را نشان می​دهد اما بنا به چند دلیل مختلف چنین اتفاقی در سریال مختارنامه نیفتاد.

طبق گفته های «علیرضا خورشید» دستیار اول طراح چهره پردازی، قرار بود پس از صحنه سر تراشیدن، صحنه​هایی فیلمبرداری شود که به تحرک بالای بازیگران نیاز داشت و در چنین صحنه هایی به دلیل شدت حرکات بازیگران، عرق کردن آنها، اسب سواری و... ممکن بود این پوست مصنوعی پاره شود و در چنین شرایطی تکرار یک پلان پُر و پیمان به دلیل بیرون آمدن موی یک بازیگر بسیار سخت و دشوار بود.

دیگر آنکه اگر قرار بود برای این صحنه ها 15 بازیگر و حدود 50 هنرور اصلی از پوست مصنوعی استفاده کنند، این امر از نظر زمانی وقت زیادی را از گروه چهره پردازی می​گرفت و با فرض آغاز کار گروه چهره پردازی در ساعت​های اولیه صبح، این کار تا ظهر طول می​کشید و نور روز برای فیلمبرداری از میان می​رفت. از همه مهم تر اینکه کارگردان مختارنامه می​خواست در این صحنه دوربین روی سرهای توابین حرکت کند و تیغ زدن سرها را نشان دهد. پس لازم بود سرها واقعا با تیغ تراشیده شود. ضمن آنکه تیغ ها نیز باید شکل و شمایلی قدیمی پیدا می کرد. در نهایت در روز فیلم برداری تیغ ها توسط گروه صحنه ساخته شد، اما نتیجه کار چیزی نبود که به راحتی بازیگران بتوانند با آن سرِ دیگر بازیگران را بتراشند.

به همین دلیل گروه چهره پردازی سریال با راهنمایی «مسعود ولد بیگی» طراح چهره پردازی، لباس​های توابین را بر تن کردند و پس از آنکه چهره آنها نیز به توابین شبیه شد و خودشان هم سرهایشان را تراشیدند، وارد صحنه شدند و با دقت فراوان در مقابل دوربین شروع به تراشیدن سرهای حدود 15 بازیگر اصلی و 50 هنرور کردند. انجام این کار برای اغلب بچه های گروه چهره پردازی سخت و دشوار بود.

آنها جزو «جوانان خوش تیپ» پشت صحنه مختارنامه بودند و پذیرفتن اینکه به خاطر مختارنامه حاضر شوند از موهای زیبا و پُرپشت خود بگذرند، فداکاری بزرگی بود که البته با تشویق دیگر دست اندرکاران مختارنامه مواجه شد.

آن​ها باید این کار را جوری با دقت انجام می دادند که ضمن تراشیدن سر توابین با سرعت و ریتم مورد نظر کارگردان، زخمی هم در سر آنها ایجاد نکنند. علت دیگر این حساسیت هم این بود که این صحنه ها قابل تکرار نبود، چون بازیگرها موی خود را از دست می دادند و دیگر نمی شد صحنه تیغ زدن سر آنها را از نو فیلم برداری کرد. این صحنه برای بچه های گریم بسیار پر استرس و پر هیجان بود. البته برای «انوشیروان ارجمند» بازیگر نقش رفاعه بن شداد از پوست مصنوعی یا همان «کَپ» استفاده شد چون او همزمان با مختارنامه در حال ایفای نقش در پروژه دیگری بود که اگر موهایش تراشیده می شد، تداوم بازی اش در آن فیلم از بین می رفت. حتما حالا برای شما قابل لمس است که برای شکل گیری هر پلان این سریال چه حساسیت هایی لحاظ شده تا کار قابل باور از آب دربیاید. در این تصاویر می توانید بچه های گروه چهره پردازی را در حال حلق کردن توابین ببینید.

واقعا دم همشون گرم با همچین شاهکاری که ساختند

guzga
29-01-2011, 11:23
بچه ها دقت کردید ریشه مختار هی سیاه و سفید میشه:18:
بدحور سوتی دادن

davy jones
29-01-2011, 11:57
سلام

اون تیکه آخر که تو نامه بود، آیه نبود. اون عبارت این بود:

وَ عَلَیکُم بِتَقوَی اللهِ مَاستَطَعتُم

ترجمه: و هر آنچه میتوانید در پرهیزکاری خدا بکوشید

معمولا بزرگان و علما در انتهای نامه ی های خودشون، از این دست عبارات و توصیه های پایانی داشته و دارند.

=======================

این قسمت آخر انصافا به دلم نشست. خیلی خیلی دیالوگها نسبت به قسمتهای قبلی کار شده تر بود. خصوصا دیالوگهای مربوط به جلسه ی شبانه ی مختار با بزرگان شیعه در کوفه که داشت نامه رو میخوند و استدلالهایی که برای هم میاوردند.

موفق باشین.
89/11/9

Dark Prince
29-01-2011, 15:07
بچه ها دقت کردید ریشه مختار هی سیاه و سفید میشه:18:
بدحور سوتی دادن
علاوه بر ریش ـش، خط رو ابروش هم مدام کمرنگ، پر رنگ میشه! :دی

nar nia
29-01-2011, 19:41
بازديد كودكان از لوكيشن سريال مختارنامه

خبرگزاري فارس: كودكان و مادران دوشنبه 11 بهمن به همت مجموعه فرهنگي خواجوي كرماني از لوكيشن سريال مختارنامه در احمد آباد مستوفي بازديد مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي فرهنگ سراي شهر، كودكان و مادران دوشنبه 11بهمن به همت مجموعه فرهنگي خواجوي كرماني از لوكيشن سريال مختارنامه در احمدآباد مستوفي بازديد مي‌كنند.
ابوالحسن جمعيان، رييس مجموعه فرهنگي خواجوي‌كرماني در خصوص زمان و چگونگي اجراي اين برنامه گفت: در نظر داريم روز دوشنبه 11 بهمن ماه ازساعت 11 اين عزيزان را درقالب تور بازديد يك‌روزه به مقصداحمد آباد مستوفي (محل اصلي فيلم برداري سريال جذاب وپرمخاطب مختارنامه) از نزديك با فضا هاي هنري و معنوي دكوركعبه و برخي قسمت اين سريال آشنا كنيم .
جمعيان در ادامه افزود : اين برنامه به منظور توانمند سازي قدرت تحليل و بارور شدن حس خلاقيت هنري كودكان ودرك واقعيات در بازديد از پشت صحنه ساخت فيلم‌ها و سريال‌هاي عظيم تاريخي مذهبي وهمچنين تقويت روحيه معنوي اين عزيزان طراحي شده است.
احمدآباد مستوفي به عنوان پايگاه اصلي ساخت سريال مختارنامه و جايي كه همه دكورهاي مهم اين سريال درآنجا ساخته شده است درمنطقه‌اي كشاورزي- مسكوني درجنوب غربي تهران و به فاصله زماني نيم ساعت حركت درانتهاي بزرگراه همت(غرب)، وعبورازمنطقه 22درمسير ورود به اتوبان آزادگان قرار دارد .
علاقه مندان جهت كسب اطلاعات بيشتر در خصوص اين برنامه مي توانند با شماره تلفن:55636655 تماس بگيرند.

---------- Post added at 07:41 PM ---------- Previous post was at 07:41 PM ----------

پایان راه نمایشگاه عکس "مختارنامه" در تالار وحدت

نمایشگاه عکس مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" یکشنبه 10 بهمن پس از 36 روز در تالار وحدت تمام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این نمایشگاه که به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و به کوشش مسعود پاکدل از چهارم بهمن در طبقات همکف و دوم تالار وحدت برپا شده بود، به پایان می‌رسد و در صورت فراهم شدن شرایط در سایر مراکز استان‌ها به نمایش درمی‌آید.

این نمایشگاه از آغاز برپایی میزبان انبوه بازدیدکنندگان و چهره‌های آشنای سینما، تئاتر، تجسمی و موسیقی بود که هر کدام پس از بازدید در دفتر یادداشت این نمایشگاه، جملاتی را به یادگار گذاشتند.

علاقمندان تا ساعت 21 یکشنبه 10 بهمن‌ماه فرصت بازدید از این نمایشگاه را دارند.

pcforlife
29-01-2011, 22:14

باید دید شبکه قرآن سانسورش می کنه یا نه!:31::46:

ALI-17
30-01-2011, 16:16
من جمعه ندیدم، آخه وسطش خوابم برد!:31:
امشب ساعت چند تکرارش رو میده و کدوم شبکه: قرآن یا یک؟:20:

Greedy
30-01-2011, 16:28
من جمعه ندیدم، آخه وسطش خوابم برد!:31:
امشب ساعت چند تکرارش رو میده و کدوم شبکه: قرآن یا یک؟:20:

:دی
شبکه قران - ساعت 8 ( با سانسور:دی)

*Necromancer
30-01-2011, 17:29
آن​ها باید این کار را جوری با دقت انجام می دادند که ضمن تراشیدن سر توابین با سرعت و ریتم مورد نظر کارگردان، زخمی هم در سر آنها ایجاد نکنند. علت دیگر این حساسیت هم این بود که این صحنه ها قابل تکرار نبود، چون بازیگرها موی خود را از دست می دادند و دیگر نمی شد صحنه تیغ زدن سر آنها را از نو فیلم برداری کرد. این صحنه برای بچه های گریم بسیار پر استرس و پر هیجان بود. البته برای «انوشیروان ارجمند» بازیگر نقش رفاعه بن شداد از پوست مصنوعی یا همان «کَپ» استفاده شد چون او همزمان با مختارنامه در حال ایفای نقش در پروژه دیگری بود که اگر موهایش تراشیده می شد، تداوم بازی اش در آن فیلم از بین می رفت. حتما حالا برای شما قابل لمس است که برای شکل گیری هر پلان این سریال چه حساسیت هایی لحاظ شده تا کار قابل باور از آب دربیاید. در این تصاویر می توانید بچه های گروه چهره پردازی را در حال حلق کردن توابین ببینید.وای خدا من تو کف این مطلب بودم که چطور انوشیروان رازی شده مو هاشو بتراشه
آخه کلا" آدم مو قشنگیه :31:
تو سریال نردبامی به آسمان مو هاش خیلی خیلی بلند بود(عکس اول):

فقط من موندم این همه مو رو چجوری زیر کپ جا دادن !!؟

nar nia
30-01-2011, 18:31
انتقاد رئيس شوراي عالي ويرايش صداوسيما به ادبيات «مختارنامه»
«حيف اين همه دقت و وسواس»

رئيس شوراي عالي ويرايش سازمان صدا و سيما درباره‌ي ديالوگ‌ها و اصطلاحات به كار رفته در سريال «مختارنامه» گفت: در اين سريال نه تنها از زبان امروزين و غيرتاريخي استفاده شده است، بلكه سعي شده از شكل قديمي زبان استفاده شود در حالي كه زبان به كار برده شده در اين سريال شكل قديمي ندارد.

موسي اسوار در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه انتقادات و ايرادها به نحوه‌ي بكارگيري زبان در «مختارنامه» كاملا بجاست، عنوان كرد: در كنار همه محاسن «مختارنامه» مثل فيلمنامه‌ قوي كه جاي قدرداني دارد، عمده‌ترين ايراد اين سريال مساله زبان است. اين مساله از جنبه‌هاي مختلف قابل بررسي است.

وي در ادامه به ذكرمثالي در اين زمينه پرداخت و گفت: به عنوان مثال از نخستين اپيزود «مختارنامه» تا به حال بين 30 تا 40 بار از فعل «سخن كردن» استفاده شده است، اما اساسا چنين فعلي وجود ندارد. نويسندگان «مختارنامه» فكر مي‌كرده‌اند اين فعل شكل قديمي است، اما در هيچ فرهنگ لغتي درج نشده است.

رئيس شوراي عالي ويرايش صدا و سيما تاكيد كرد: اين كه يك سريال از زباني استفاده كند كه در عين مفهوم بودن با مخاطب ارتباط برقرار كند خوب است، اما اصالت زباني متناسب با زبان واقع نيز بايد حفظ شود.

مجموعه‌ي «بوعلي‌سينا» هم يك سريال تاريخي بود و گرچه ايراداتي هم داشت، سعي كرده بود زبان زمان واقعه را نيز حفظ كند. در اين سريال نيز از اصطلاحاتي استفاده شده بود كه متعلق به آن زمان نبود به اين مساله نادر زماني گفته مي‌شود.

اسوار در ادامه خاطرنشان كرد: سريال «مختارنامه» اصالت تاريخي دارد و حيف بود كه مختارنامه با اين همه هزينه دقت و وسواس تاريخي، انرژي و فيلمنامه خوب، زبان مناسبي نداشته باشد و زبانش ضعيف باشد.

وي گفت: به همه جنبه‌هاي مختارنامه نمره‌ي 90 مي‌دهم ولي به زبان اين سريال از 100 نمره به زحمت نمره 25 مي‌دهم. در مجموع بايد زبان برنامه‌هاي تاريخي كه ناظر بر حوادث و وقايع سده‌هاي پيشين هستند متناسب با آن زمان باشند.

اسوار در پايان درباره‌ي سريال داوود ميرباقري متذكر شد: مي‌توان با زبان روشن، ساده و همه فهم اين اصالت تاريخي را لحاظ كرد گنجينه و واژگان تعبيرات و اصطلاحات زبان فارسي سرشار از معادل‌هاي خوب است. كافي بود يك يا دو ماه زمان براي مهذب ساختن زبان اين سريال با رايزني با اهل نظر اختصاصي داده مي‌شد و سريال از هر حيث مطلوب و دلپذير جلوه مي‌كرد. اگر امروز نسل معاصر گاهي دچار تعارض در هنگام تماشاي اين سريال شود و تعابير كاملا معمولي زبان امروز را در اين سريال تاريخي مي‌بينند و قدري رنج مي‌برد به اين علت است كه همزمان بايد دو فضا را با هم سازگار كنند يكي فضاي تاريخي سريال و يكي فضاي امروز.

max_3d
30-01-2011, 19:45
چشمم روشن طرف شرابخوار بود از دوستان مختار؟!!!!:31:

Amir_oscar
30-01-2011, 20:12
انتقاد رئيس شوراي عالي ويرايش صداوسيما به ادبيات «مختارنامه»
«حيف اين همه دقت و وسواس»

رئيس شوراي عالي ويرايش سازمان صدا و سيما درباره‌ي ديالوگ‌ها و اصطلاحات به كار رفته در سريال «مختارنامه» گفت: در اين سريال نه تنها از زبان امروزين و غيرتاريخي استفاده شده است، بلكه سعي شده از شكل قديمي زبان استفاده شود در حالي كه زبان به كار برده شده در اين سريال شكل قديمي ندارد.

موسي اسوار در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه انتقادات و ايرادها به نحوه‌ي بكارگيري زبان در «مختارنامه» كاملا بجاست، عنوان كرد: در كنار همه محاسن «مختارنامه» مثل فيلمنامه‌ قوي كه جاي قدرداني دارد، عمده‌ترين ايراد اين سريال مساله زبان است. اين مساله از جنبه‌هاي مختلف قابل بررسي است.

وي در ادامه به ذكرمثالي در اين زمينه پرداخت و گفت: به عنوان مثال از نخستين اپيزود «مختارنامه» تا به حال بين 30 تا 40 بار از فعل «سخن كردن» استفاده شده است، اما اساسا چنين فعلي وجود ندارد. نويسندگان «مختارنامه» فكر مي‌كرده‌اند اين فعل شكل قديمي است، اما در هيچ فرهنگ لغتي درج نشده است.

رئيس شوراي عالي ويرايش صدا و سيما تاكيد كرد: اين كه يك سريال از زباني استفاده كند كه در عين مفهوم بودن با مخاطب ارتباط برقرار كند خوب است، اما اصالت زباني متناسب با زبان واقع نيز بايد حفظ شود.

مجموعه‌ي «بوعلي‌سينا» هم يك سريال تاريخي بود و گرچه ايراداتي هم داشت، سعي كرده بود زبان زمان واقعه را نيز حفظ كند. در اين سريال نيز از اصطلاحاتي استفاده شده بود كه متعلق به آن زمان نبود به اين مساله نادر زماني گفته مي‌شود.

اسوار در ادامه خاطرنشان كرد: سريال «مختارنامه» اصالت تاريخي دارد و حيف بود كه مختارنامه با اين همه هزينه دقت و وسواس تاريخي، انرژي و فيلمنامه خوب، زبان مناسبي نداشته باشد و زبانش ضعيف باشد.

وي گفت: به همه جنبه‌هاي مختارنامه نمره‌ي 90 مي‌دهم ولي به زبان اين سريال از 100 نمره به زحمت نمره 25 مي‌دهم. در مجموع بايد زبان برنامه‌هاي تاريخي كه ناظر بر حوادث و وقايع سده‌هاي پيشين هستند متناسب با آن زمان باشند.

اسوار در پايان درباره‌ي سريال داوود ميرباقري متذكر شد: مي‌توان با زبان روشن، ساده و همه فهم اين اصالت تاريخي را لحاظ كرد گنجينه و واژگان تعبيرات و اصطلاحات زبان فارسي سرشار از معادل‌هاي خوب است. كافي بود يك يا دو ماه زمان براي مهذب ساختن زبان اين سريال با رايزني با اهل نظر اختصاصي داده مي‌شد و سريال از هر حيث مطلوب و دلپذير جلوه مي‌كرد. اگر امروز نسل معاصر گاهي دچار تعارض در هنگام تماشاي اين سريال شود و تعابير كاملا معمولي زبان امروز را در اين سريال تاريخي مي‌بينند و قدري رنج مي‌برد به اين علت است كه همزمان بايد دو فضا را با هم سازگار كنند يكي فضاي تاريخي سريال و يكي فضاي امروز.
به نظر من این که زبان کاملا بررسی شده و مطابق با دوران قدیم باشه اصلا مهم نیست. مهم اینه که جوری باشه که بیننده باهاش ارتباط برقرار بکنه. و گرنه اصلا فیلم برای چی ساخته شده؟

Greedy
30-01-2011, 20:18
چشمم روشن طرف شرابخوار بود از دوستان مختار؟!!!!:31:
اره عرق سگی هم میزد به بدن :دی

davy jones
30-01-2011, 21:46
اره عرق سگی هم میزد به بدن :دی
چه دوبله ای هم کرده بودند صداش رو ... :5:
اگه صدای واقعی خودشو میخواستن بگیرن، عمرا اگه میتونست لهجه ی ترکیش رو مخفی کنه :27:

shah abas
30-01-2011, 21:59

خیلی فیلم خوش ساختی هست.
من پیگیر تاپیک نیستم. از آخر یه چند صفحه ای رو مرور کردم٬ دیدم در مورد این پست نظر بدم بهتره:
این خون هایی که میریزه ٬ سریال رو خشن تر می کنه. همین خون ها کافیه تا درجه سنی سریال جهشی بره بالا. با این وضعیت خون بازی و بریدن سر و ... اگه بخواد در یک کشور پیشرفته پخش بشه ممکنه سا۹۰نسور بشه .
در اصل هم رعایت درجه بندی سنی خوبه. نباید این همه خون در یک سریال که در موقع استثنایی ساعات پخش نشون داده میشه و این همه تبلیغ داره٬ نشون داده بشه. چون طیف وسیعی از کودکان هم سریال رو می بینند.

N.I.M.A _ P30
30-01-2011, 23:07
من پیگیر تاپیک نیستم. از آخر یه چند صفحه ای رو مرور کردم٬ دیدم در مورد این پست نظر بدم بهتره:
این خون هایی که میریزه ٬ سریال رو خشن تر می کنه. همین خون ها کافیه تا درجه سنی سریال جهشی بره بالا. با این وضعیت خون بازی و بریدن سر و ... اگه بخواد در یک کشور پیشرفته پخش بشه ممکنه سا۹۰نسور بشه .
در اصل هم رعایت درجه بندی سنی خوبه. نباید این همه خون در یک سریال که در موقع استثنایی ساعات پخش نشون داده میشه و این همه تبلیغ داره٬ نشون داده بشه. چون طیف وسیعی از کودکان هم سریال رو می بینند.
100% تایید میشه.
اصلا باورم نمیشد که سربریدن و اون وقایعو اینقد بی پروا و بدون سانسور نشون بدن.وقتی میخواستن سر وهبو قطع کنن گفتم صحنه ی عاشورا تموم شد ولی دیدم این داستان ادامه دارد.
البته ما که بدمون نمیاد.دمشون گرم.:31::31::31:

---------- Post added at 11:07 PM ---------- Previous post was at 11:04 PM ----------

تو سریال نردبامی به آسمان مو هاش خیلی خیلی بلند بود.

منظورت همون فیلم غیاث الدین جمشید کاشانیه؟

فقط من موندم این همه مو رو چجوری زیر کپ جا دادن !!؟

معلومه دیگه. به سختی.:31:

milad_takjoo
31-01-2011, 09:55
[
100% تایید میشه.
اصلا باورم نمیشد که سربریدن و اون وقایعو اینقد بی پروا و بدون سانسور نشون بدن.وقتی میخواستن سر وهبو قطع کنن گفتم صحنه ی عاشورا تموم شد ولی دیدم این داستان ادامه دارد.
البته ما که بدمون نمیاد.دمشون گرم.:31::31::31:

---------- Post added at 11:07 PM ---------- Previous post was at 11:04 PM ---------

---------- Post added at 11:07 PM ---------- Previous post was at 11:04 PM ----------

حالا کجاشو دیدی...این تازه اولشه...:5:

molaali
31-01-2011, 10:39
وای خدا من تو کف این مطلب بودم که چطور انوشیروان رازی شده مو هاشو بتراشه
آخه کلا" آدم مو قشنگیه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تو سریال نردبامی به آسمان مو هاش خیلی خیلی بلند بود(عکس اول):
به نکته ی جالبی اشاره کردید!

Greedy
31-01-2011, 11:20
میرباقری تو گفتگو با مجله مثلث گفته هنوز احتمال پخش صحنه های حضرت ابوالفضل ( ع) هست داره رایزنی میکنه

molaali
31-01-2011, 17:16
میرباقری تو گفتگو با مجله مثلث گفته هنوز احتمال پخش صحنه های حضرت ابوالفضل ( ع) هست داره رایزنی میکنه
قسمت چندم قراره شهادت حضرت عباس رو نشون بدن؟

N.I.M.A _ P30
31-01-2011, 18:38
قسمت چندم قراره شهادت حضرت عباس رو نشون بدن؟
اگه اشتباه نکنم 20

milad_takjoo
31-01-2011, 18:40
اگه اشتباه نکنم 20

21 پخش میشه..

oranoos2007
31-01-2011, 19:19
جدا سر ایشون شکست ؟

یعنی سکانس های جنگ بعد از مداوای سر وهب بوده ؟
یا با همون سر شکسته جنگید ؟

خودش مي گفت هشت تا بخيه خورده بود ،بعد از اون اين اتفاق افتاده است

XirowN
01-02-2011, 21:35

خیلی فیلم خوش ساختی هست.
مگه جومونگ سریال روز دنیاست ؟!!!!!!!!!!!!!

nar nia
02-02-2011, 15:52
جنگ عین‌الورده در قسمت نوزدهم "مختارنامه" به تصویر کشیده می‌شود

با پخش قسمت نوزدهم مجموعه "مختارنامه" مخاطبان شاهد دومین جنگ بزرگ این سریال هستند. به گزارش خبرگزاری مهر، در این قسمت نبرد عین الورده به تصویر کشیده می‌شود که طی آن سپاه توابین با رهبری سلیمان صرد خزاعی با سپاه شام نبردی سخت و جانانه می‌کند.
هفته گذشته و در قسمت هجدهم این سریال تلویزیونی، لشگر کشی سلیمان صرد خزاعی و سپاه توابین به سمت عین الورده به تصویر کشیده شد. در این قسمت نبرد سلیمان و یارانش طی دو مرحله با سپاه شام نمایش داده‌می‌شود.
در مرحله اول حریف آنان سپاهی به رهبری شرحبیل بن ذی کلاع است که نقش او را در این سریال ولی الله مومنی ایفاء می‌کند. مرحله دوم نبرد توابین با سپاه شام نیز زمانی اتفاق می‌افتد که سپاه شام توسط حصین بن نمیر با بازی سیامک اطلسی رهبری و هدایت می‌شود.
از دیگر وقایع این قسمت می توان به دستگیری مختار توسط بن یزید حاکم زبیری کوفه اشاره کرد. همچنین در این قسمت مخاطبان شاهد حضور دوباره فرهاد اصلانی در نقش ابن زیاد و محمود جعفری در نقش معقل با گریمی جدید و متفاوت هستند. با پخش این قسمت بازی ولی الله شیراندامی در نقش سلیمان صرد خزاعی نیز در سریال مختارنامه به پایان رسیده و این بازیگر پیشکسوت از مختارنامه خداحافظی می‌کند.

jomong666
02-02-2011, 16:49
مگه جومونگ سریال روز دنیاست ؟!!!!!!!!!!!!!

نه ولی تو سریال های کره ای جز بهترین هاست .

فکر کنم این قسمت 19 قشنگ باشه .

mahdy2021
02-02-2011, 19:25
دوستان یه سوال!

مگه اسم پسر مختار ، ثابت نیست؟
پس چرا بهش میگن ابو اسحاق؟

molaali
02-02-2011, 20:26
دوستان یه سوال!

به خود مختار میگن ابواسحاق!

davy jones
02-02-2011, 21:52
دوستان یه سوال!

فکر کنم کنیه ی افراد رو همون موقع که به دنیا میومدن روشون میذاشتن.

مثلا پیامبر(ص)، کنیه شون، ابالقاسم بوده ولی هیچ فرزندی به نام قاسم نداشتند. یا مثلا همه میدونیم که امام رضا(ع) تنها یک فرزند داشتند که اون هم امام محمد تقی(ع) بودند ولی کنیه ی امام رضا(ع)، ابوالحسن بوده.

کلا زیاد به این کنیه ی عربها نمیشه گیر داد :31:

موفق باشین.
89/11/13

mahdy2021
02-02-2011, 23:59
فکر کنم کنیه ی افراد رو همون موقع که به دنیا میومدن روشون میذاشتن.

مثلا پیامبر(ص)، کنیه شون، ابالقاسم بوده ولی هیچ فرزندی به نام قاسم نداشتند. یا مثلا همه میدونیم که امام رضا(ع) تنها یک فرزند داشتند که اون هم امام محمد تقی(ع) بودند ولی کنیه ی امام رضا(ع)، ابوالحسن بوده.

کلا زیاد به این کنیه ی عربها نمیشه گیر داد :31:

موفق باشین.
89/11/13
اولین فرزند پیامبر (ص) قاسم بود که قبل از بعثت متولد شد و در دو سالگی از دنیا رفت.

نزد حضرت امام موسی کاظم علیه السلام بودم و فرزندش، علی، هم حضور داشت. امام فرمود:« این فرزندم بزرگ ترین فرزند من است و من کنیه‌ی خود را به او بخشیده‌ام.»
زیرا کنیه امام موسی علیه السلام « ابوالحسن » است و کنیه حضرت رضا علیه السلام نیز « ابوالحسن » است.

حضرت امام موسی کاظم هم نام یکی از فرزندانش حسن بوده.حالا چرا کنیه اش رو به امام رضا به ارث رسونده باید از خودش پرسید

ولی بعید می دونم این (ابو .... ) گفتن ها خیلی بی قاعده باشه :5:

Greedy
03-02-2011, 15:16

اینم یه عکس از صحنه های مربوط به حضرت ابوالفضل ( ع) / البته کیفیت نداره چون تو یه مجله دیدم عکس گرفتم

A100000000000000A
03-02-2011, 15:22
این صحنه مربوط به حضرت ابولفضل نیست
مربوط به یکی از صحنه های روزه عاشورا هست
موفق باشید

Desperate
03-02-2011, 15:33
كاوه فتوحي كه در سريال «مختارنامه» نقش حضرت ابوالفضل(ع) را بازي كرده، بيش از 10 ماه در اين سريال تاريخي ـ مذهبي بازي داشته است. او براي ايفاي نقش حضرت ابوالفضل(ع) دوره‌ي طولاني تمرين سواركاري و شمشيربازي را پشت سر گذاشته ‌است.

بازي فتوحي در نقش حضرت ابوالفضل (ع)، يك سال و نيم قبل به پايان رسيد و به گفته‌ي وي آنچه برايش باقي مانده، بركت ايفاي چنين نقشي است.

كاوه فتوحي كه براي نخستين بار است مقابل دوربين فيلم و سريالي تلويزيوني رفته، در گفت‌وگوبا ایسنا درباره‌ي نحوه‌ي انتخابش براي ايفاي نقش حضرت ابوالفضل(ع) گفت كه گروه سازنده «مختارنامه» پس از ديدن عكسش به چنين انتخابي رسيده‌اند.
وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا در رشته‌ي هنرهاي نمايشي و يا رشته‌اي مرتبط با آن تحصيل كرده‌است؟ گفت كه در دانشگاه در رشته‌ي كامپيوتر تحصيل كرده است.

كاوه فتوحي در پاسخ به اين پرسش كه براي ايفاي نقشي چنين حساس با توجه به اينكه براي اولين بار است مقابل دوربين مي‌رود، چقدر نگراني داشته‌ است؟ گفت: من باورم اين است كسي كه باعث شد براي ايفاي چنين نقش انتخاب شوم، خودش هم حمايتم مي‌كند و واقعا هم همين طور بود.
وي سپس در پاسخ به اين پرسش كه داوود ميرباقري چقدر در ايفاي نقش حضرت ابوالفضل(ع) به او كمك كرده‌است؟ گفت: كار اصلي را آقاي ميرباقري و دستياران او انجام دادند؛ آقايان اردلان، نمازي و اسكندري هم خيلي به من كمك كردند.

فتوحي در پاسخ به پرسشي درباره تاثير ايفاي اين نقش بر زندگي‌اش، اظهار كرد: آدم وقتي اين نقش را بازي مي‌كند، احساس مي‌كند كسي هست كه با دقت‌تر از آن بالا نگاهش كند.
وي سپس خاطرنشان كرد كه نقش حضرت ابوالفضل(ع) در «مختارنامه»، همواره در بين نقش‌هايي كه قصد دارد از اين پس بازي كند، يكي از بهترين‌ها خواهد بود.
او در پاسخ به اين پرسش كه با كدام بازيگران اصلي «مختارنامه» بيشتر همبازي بود‌ه‌است؟ گفت: بيش از همه با آقاي محمد فيلي كه نقش «شمر» را بازي مي‌كرد همبازي بودم.
منبع:

molaali
03-02-2011, 15:53
فکر کنم سومین باری باشه که این مطلب تو تاپبک گذاشته میشه.

Greedy
03-02-2011, 16:02
این صحنه مربوط به حضرت ابولفضل نیست
مربوط به یکی از صحنه های روزه عاشورا هست
موفق باشید

نه عزیز این عکسی که من گذاشتم تا حالا کسی نذاشته و مربوط به حضرت ابوالفضل (ع) هست

Vamp!r3
04-02-2011, 00:28
نه عزیز این عکسی که من گذاشتم تا حالا کسی نذاشته و مربوط به حضرت ابوالفضل (ع) هست

چرا دوست عزیز...خیلی وقت پیش هم گذاشته شده :31:

بهتر بود جست و جو میکردید قبلش...ولی بازم ممنون !

hamid_diablo
04-02-2011, 12:42
سلام دوستان
من سریال مختار رو از همون قسمت اول دنبال کردم
به نرم بهترین سریال تاریخی صدا وسیماست که ساخته سده.اگه به طور مثال بخواهیم با سریال یوسف پیامبر مقایسه کنیم میبینیم که یه سرو گردن از این سریال بالاتره.ولی نمیدونم چرا سریال مختار ثبات نداره .یعنی بعی از قسمتها خیلی جذابه ولی بعی از مواقع اتفاق میوفته که اصلا دوست داری تلویزیون رو تعطیل کنی
ولی در کل سریال خوبیهمخصوصا دیالوگا که خیلی عالی کار سده

nar nia
04-02-2011, 17:01
«مختارنامه» گره‌گشاي نقاط مبهم تاريخ عاشورا براي مردم

خبرگزاري فارس: تفاوتي نمي‌كند دانشجو باشي يا رفتگر شهرداري؛ چون «مختارنامه» سريالي است كه هر كس از هر قشري آن را دنبال مي‌كند و به تناسب خود بهره‌مند مي‌شود.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا»، «تلويزيون ملي ايران» پس از انقلاب اسلامي با تغيير نام به «سيماي جمهوري اسلامي ايران» در قالب دو شبكه برنامه‌هاي خود را پي گرفت و تماشاگران تلويزيون همزمان با طي كردن ايام جنگ با مستندهاي «روايت فتح» و مجموعه‌هايي چون «سربداران»، «هزار دستان» و «كوچك جنگلي» كتاب تاريخ را ورق زدند و استقبال پرشور آنان از اين مرور تاريخي به علاوه جو اسلامي كشور باعث شد فيلمسازان محيط را براي توليد آثار اسلامي‌ـ‌‌تاريخي مناسب ببينند.
ساخت سريال‌هايي چون «امام علي»، «تنهاترين سردار»، «معصوميت از دست رفته»، «مردان آنجلس»، و تجربه توليد آثاري مانند «مريم مقدس»، «يوسف پيامبر»، «ولايت عشق» و «آخرين منجي» همگي گواه اين مدعاست كه ايرانيان به تاريخ اديان علاقه وافر دارند و با وجود گسترش فضاي مجازي هنوزنيز آثار فاخر توان ميخكوب كردن مخاطب بر صفحه تلويزيون را دراست.
پخش سريال «مختارنامه» هر جمعه شب و استقبال بسيار مخاطبان و بحث داغ درباره آن در اول هرهفته، نشان دهنده اين است كه در اين هزارتوي شبكه‌هاي ماهواره‌اي، توليد آثار فاخر ملي مي‌تواند مقابله‌اي با هجمه توليدات غربي محسوب شود، البته نبايد از سياستگذاري دقيق صدا و سيما در فراگير بودن سريال و پخش آن از شبكه سراسري نيز چشم‌پوشي كرد.

* «مختارنامه» تطبيق تاريخي عجيبي با زمان حال دارد

«مختارنامه» به بررسي چرايي‌ واقعه عاشورا مي‌پردازد و اين شيوه‌اي است كه ميرباقري پيش از اين نيز در سريال «معصوميت از دست رفته» به كار برده بود، حال آنكه پرداخت به مسأله عاشورا با نگاه جامعه‌شناختي، بسيار مورد توجه است.
فاطمه حيدري، دانجشوي مقطع كارشناسي علوم سياسي، «مختارنامه» را مجموعه‌اي خوش‌ساخت مي‌داند و معتقد است: براي نخستين بار در مجموعه‌اي تلويزيوني اين‌قدر دقيق به شخصيت‌هاي اصلي و فرعي چنين واقعه‌ مهمي پرداخته شده است به ويژه اين‌كه تطبيق تاريخي عجيبي كه با زمان حال در روايت اين داستان احساس مي‌شود نكته مهمي است تا افراد از طريق مرورتصويري تاريخ، به وقايع زمان حال و تأثير سكوت خواص ديدي شفاف پيدا كنند.
جمعي از دانشجويان حقوق دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز ضمن تأئيد اين نظر بر اين اعتقادند كه تماشاي سريال «مختارنامه» زير و بم عاشورا را به تصوير مي‌كشد و ترديد‌هاي اهل حق و همين‌طور ناپايداري اخلاقي كوفيان به خوبي درآن نمايان و گويي تاريخ با زباني ساده براي تك تك ما تداعي مي‌شود.
همچنين معلم درس تاريخ در مقطع دبيرستان‌‌، پخش سريال «مختارنامه» را يكي از اقدامات مهم و مؤثر صداو سيما مي‌داند و معتقد است: تماشاي اين مجموعه، تصويري روشن از مختار ارئه و به بسياري از ابهامات تاريخي پايان مي‌دهد.
وي با اشاره به سخن امام حسين (ع) به اهالي كوفه مبني اين كه «شما حق را درك نمي‌كنيد چرا كه شكم‌هايتان از مال حرام انباشته است»، مي‌افزايد: تأثير مال حرام، عدم بصيرت عوام و حيله‌گري دشمن به خوبي در اين سريال نشان داده شده و تنها كمي دقت كافي است تا اهميت اين موارد را درك كرده و به بزرگي قيام مختار براي خون‌خواهي امام حسين عليه‌السلام پي ببريم.

* نديدن «مختارنامه» بي‌انصافي است

محمد رفيعي از رفتگران زحمتكش شهرداري زماني كه با سؤال خبرنگار فارس مبني بر تماشاي «مختارنامه» مواجه مي‌شود با لبخند مي‌گويد: من شب‌ها تا دير وقت بايد سركار باشم اما خوش‌بختانه تكرار اين سريال را با دقت دنبال مي‌كنم، گرچه زياد اهل تماشاي تلويزيون نيستم، اما تماشاي «مختارنامه» فرق مي‌كند، آخر ما ملتي هستيم كه همه هستيمان را فداي حسين (ع) مي كنيم حال‌ اگر كسي پيدا شود و فيلمي درباره امام حسين (ع) بسازد نگاه نكردنش بي‌انصافي است و من به شخصه اهميت ندادن به اين فيلم را نوعي ظلم به خود مي‌دانم.
شهرزاد ماندگار، 35 ساله و خانه‌دار در خصوص ميزان و چگونگي تأثيرگذاري تماشاي «مختارنامه» مي‌گويد: در ابتدا بايد بگويم جمع خانوادگي ما هر جمعه شب رأس ساعت 22 بدون اغراق دور هم جمع است وبه اتفاق به ديدن سريال «مختارنامه» مي‌نشينيم.
وي مي‌افزايد: هميشه تصوير مبهمي از عاشورا داشتم حتي با مطالعه آثار شهيد مطهري نيز نتوانستم براي بسياري از سؤالاتم جواب قانع‌كننده‌اي پيدا كنم، اما سريال «مختارنامه» به سبب روايت تاريخ به زبان تصوير در اين زمينه كمك زيادي به من كرد و به نظرم به درك نسبي از فرقه‌هايي چون اسلام اموي و زبيري رسيدم و بسيار خوشحالم كه به همراه خانواده‌ام از ديدن چنين مجموعه‌اي لذت مي‌برم.

* به افرادي كه تمام قسمت‌هاي «مختارنامه» را ديده‌اند، غبطه مي‌خورم

بابك عابدي، دانشجوي گرافيك دانشگاه تهران درباره تماشاي مجموعه «مختارنامه» مي‌گويد: به طور كلي از ديدن آثار تاريخي لذت نمي‌برم و با اين‌كه اسم اين سريال زياد شنيده بودم اما اصلا مايل به ديدن آن نبودم تا اين‌كه به طور اتفاقي چند هفته پيش سكانس آتش گرفتن كعبه را ديدم و از همان لحظه مجذوب داستان شدم و به شخصه گاهي به افرادي كه تمام قسمت‌ها را تماشا كرده‌اند غبطه مي‌خورم والآن بسيار مشتاقم تا هر هفته ادامه سريال را ببينم.
وي مي‌افزايد: به نظرم اتفاق جالبي كه در «مختارنامه» رخ داده اين است كه عاقبتِ افرادي كه به امام حسين ظلم و به نفس خويش خيانت كردند، به تصوير كشيده مي‌شود.

* «مختارنامه» برگي از تاريخ ديروز يا آينه تمام‌نماي امروز؟

زماني كه تمام اين نظرات مروري ذهني شود، تصور اين همه شور و اشتياق براي تماشاي سريالي كه كم و بيش تمام مخاطبان از سير داستاني و پايان آن مطلع هستند شايد در ابتدا كمي اغراق‌آميز به نظر برسد، اما به راستي پيشنه تاريخي-اسلامي ما ايرانيان و علاقه وافر تك‌تكمان به ائمه اطهار (ع) پذيرش اين تصور را آسان‌تر مي‌كند.
حال آنكه بايد ديد با آمار بالاي بينندگان «مختارنامه» تا پايان اين سريال چه ميزان سطح آگاهي و بينش و نگاه تحليلي مخاطبان ارتقا مي‌يابد و آيا به راستي مي‌توان «مختارنامه» را آينه‌‌اي تاريخي براي واقعه عاشورا دانست و يا آينه‌اي از امروز جامعه ما را نا‌خودآگاه به تصوير مي‌كشد؟ آيا حقيقتاً بايد براي از دست دادن قسمت‌هاي اين سريال حسرت خورد؟ آيا «عبدالله بن زيبر»‌ها و كوفيان تنها متعلق به آن زمان بودند و يا نه هنوز نيز در خاك اسلام ريشه دارند؟

*Necromancer
04-02-2011, 17:09
منظورت همون فیلم غیاث الدین جمشید کاشانیه؟

اره
اونجا نقش یه جادوگرو ایفا می کرد

jomong666
04-02-2011, 20:23
سلام دوستان
من سریال مختار رو از همون قسمت اول دنبال کردم
به نرم بهترین سریال تاریخی صدا وسیماست که ساخته سده.اگه به طور مثال بخواهیم با سریال یوسف پیامبر مقایسه کنیم میبینیم که یه سرو گردن از این سریال بالاتره.ولی نمیدونم چرا سریال مختار ثبات نداره .یعنی بعی از قسمتها خیلی جذابه ولی بعی از مواقع اتفاق میوفته که اصلا دوست داری تلویزیون رو تعطیل کنی
ولی در کل سریال خوبیهمخصوصا دیالوگا که خیلی عالی کار سده

اره . راست میگی . قسمت قبلی که خوابم برد .
ولی در کل خوبه .

mahdistar
04-02-2011, 20:58
کاش من هم در سریال "امام علی"(ع) بودم
آرزو می‌کنم کار من به گونه‌ای رضایت میرباقری را جلب کرده باشد که اگر تصمیم به تولید کار جدیدی داشت در هنگام بررسی نقش‌ها به این موضوع فکر کند که آیا جعفر دهقان هم می‌تواند این نقش را خوب بازی کند یا نه.

جعفر دهقان بازیگر نقش "مصعب‌بن زبیر" با ابراز رضایت از اولین همکاری خود با داود میرباقری در مجموعه تلویزیونی "مختارنامه"، تاکید کرد آرزو دارد این همکاری در دیگر تولیدات این کارگردان تداوم داشته باشد. وی که این روزها در نقش ناصر قصاب سریال "سرزمین کهن" با کمال تبریزی همکاری دارد در گفت‌وگو با شبکه ایران از محبوب‌ترین سریال این روزهای تلویزیون سخن گفته است و نقشی که قرار است در فینال این سریال سرنوشتی به موازات قهرمان قصه برای او رقم بخورد.

اولین مواجهه شما با نقش چگونه بود. آیا شناختی نسبت به شخصیت مصعب‌بن‌زبیر داشتید؟
فیلمنامه تقریبا مشخص بود و در صحبت‌هایی که با آقای میرباقری داشتیم ایشان کاملا رفتار فیزیکی، اجتماعی و فرهنگی این شخصیت را تشریح کردند و تمام وجوه این نقش را برای من روشن کردند. ضمن این‌که در روز فیلمبرداری قبل از ضبط هر سکانس حدود نیم الی یک ساعت با هم صحبت می‌کردیم و ایشان من را کاملا در جریان اتفاقات و حال‌وهوای سکانس‌های قبل و بعد قرار می‌دادند.

در همین جلسات راهنمایی و تحلیل نقش، فرمول خاصی هم برای ورود راحت‌تر به نقش ارائه دادند؟
کد خاص و ویژگی‌ای که بیان شد این نکته بود که مصعب سردار خیلی قدری است؛ در حد مختار.

و گریم آقای ولدبیگی تکمیل کننده این روند برای رسیدن به نقش بود...
بله به شخصه از آقای ولدبیگی ممنونم. گریم هرچند زیاد سنگین نبود اما متفاوت و برای باور نقش تاثیرگذار بود. به هر حال گریم، لباس، طراحی صحنه و در مجموع فضاسازی مناسب یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای باور نقش از سوی بازیگر و مخاطب است. برای همین گریم حدود 4 الی 5 جلسه تست زدیم تا بالاخره با مشورت‌های آقای اسکندری، ولدبیگی و میرباقری چهره‌ای که در "مختارنامه" شاهد آن هستید حاصل شد.

حضور در گروه اشقیاء و اولیاء در ذهنیت مخاطبان این گونه آثار تاثیر بسزایی دارد. دیدن جعفر دهقان در نقش‌های منفی و خاکستری برای بیننده تلویزیون تصویری ناآشنا و نامانوس نیست اما مصعب منفی‌ترین نقش شما در کارنامه کاری‌تان است. ضد قهرمانی در مقابل قهرمان محبوب سریال؛ نگرانی از این بابت نداشتید؟
اگر قرار باشد کارنامه کاری‌ام تکرار نقش‌های مثبت باشد که کار خاصی به عنوان بازیگر انجام نداده‌ام. من هنوز در ابتدای این مسیر هستم و باید نقش‌های متفاوتی را تجربه کنم. ضمن این‌که نقش‌های منفی برای من، به عنوان یک بازیگر جذابیت بیشتری دارد چرا که به اعتقاد من اغلب این نقش‌ها تک بعدی نیستند و بازیگر را وادار به موشکافی، چالش و تحقیق بیشتر برای درک درست نقش می‌کند. هرچند به تصور من این‌دست نقش‌ها برای مخاطب هم قابل‌باورتر است البته به شرط این‌که بازیگر به درک درستی از نقش رسیده باشد و درست و به‌جا آن را ایفا کرده باشد. در ژانرهای تاریخی هم که کار کرده‌ام این تنوع نقش وجود دارد. در "اصحاب کهف" نقشم کاملا مثبت بود، عزیز مصر "یوسف پیامبر" تقریبا خاکستری بود و خوشبختانه در "مختارنامه" این فرصت و محک برایم فراهم شد که نقش یک ضدقهرمان را بازی کنم. ضمن این‌که کار اصلی من در "مختارنامه" هنوز شروع نشده و چند سکانس پخش شده در حکم پیش‌درآمد و معرفی این شخصیت بوده است.

اما در همین سکانس‌های پخش شده هم شاهد یکی از بهترین بازی‌ها هم در کارنامه کاری شما و هم در جمع بازیگران "مختارنامه" بوده‌ایم. بخصوص در سکانس خلوت‌تان با عبدالله‌بن‌زبیر و ترس‌تان از نبرد با مختار. کیانیان و عرب‌نیا به عنوان پارتنر مقابل‌تان چقدر در رسیدن به این موفقیت اثرگذار بوده‌اند؟
نقش بازیگر مقابل در نشان دادن ری‌اکشن‌های درست و قابل‌باور بسیار مهم است. در قسمت‌های پایانی بیشتر با عرب‌نیا هم‌بازی بودم اما با توجه به اشاره شما به این سکانس باید بگویم کیانیان خیلی کمک کردند و با هم مشورت و همفکری داشتیم که قطعا در قابل‌باور شدن آن موثر بود.

این روزها مجموعه "آسمان همیشه ابری نیست" را هم به روی آنتن دارید. به اعتقاد خودتان پخش همزمان این سریال لطمه‌ای به کاریزمای شخصیت مصعب وارد نمی‌کند.
خیر چرا که ژانر و فضای این دو سریال متفاوت است، هرچند که من هم مثل شما معتقدم اگر همزمان پخش نمی‌شد بهتر بود.

مریم مقدس، اصحاب کهف، یوسف پیامبر و مختارنامه؛ به نظر می‌رسد به یکی از بازیگران ثابت آثار تاریخی مبدل می‌شوید...
من جزو طرفداران این‌گونه آثار هستم و به تاریخ علاقمندم. ساخت آثار تاریخی آگاهی و شناخت مخاطبان را نسبت به دوره‌ها مختلف تاریخی زیاد می‌کند.

اما به عنوان بازیگر کاری پرزحمت و پردردسر است، اسب‌سواری و شمشیربازی و...که اغلب خالی از مخاطره و حادثه هم نیست.
بله همانطور که اشاره کردید آثار تاریخی کار پرزحمتی است. من هم در جریان تولید تجربه‌های پیشین بارها از اسب افتادم و حتی به دلیل ضربه‌های ناشی از زیر دست و پا ماندن این حیوان مهره‌های گردنم آسیب دید و کار به عمل جراحی هم کشید هرچند در زمان وقوع این اتفاقات جزو خاطرات ناگوار به شمار می‌آید اما در عین حال شیرین هم هست. یکی از خاطرات من در "مختارنامه" مربوط به صحنه غرق شدن مصعب در دریای خون دارالحکومه بود که خیلی دلهره در خصوص بر هم خوردن گریم و دست‌وپا گیر شدن لباسم در این سکانس داشتم اما با ترفند خوب طراح صحنه و آقای میرباقری این نگرانی از من گرفته شد. هرچند همانطور که پیش‌بینی می‌کردم شنلی که در این صحنه بر تن من بود دور دست و پا و گردنم پیچید و نفس کشیدن برایم سخت شد. به هر حال باید در فضای یک‌ونیم متری تخت را به همراه خودم پایین می‌کشیدم و برای مدتی آن زیر می‌ماندم در حالی که لباسم به شدت باد کرده بود و من را به سمت بالا می‌کشید.

غیر از حوادث و خاطرات شیرین و تلخ، "مختارنامه" با توجه به محتوا و موضوع آن صحنه‌های به یاد ماندنی بسیار هم در قاب تصویر دارد. تاثیرگذارترین سکانس "مختارنامه" برای شما کدام‌یک از صحنه‌ها بود؟
این سریال آنقدر سکانس‌های زیبا و تاثیرگذار دارد که اگر بخواهم قبل از پخش به آن اشاره کنم حس می‌کنم حق صحنه را پایمال کرده‌ام. اجازه دهید در زمان پخش خودتان به درک اثرگذاری این صحنه‌ها برسید و پاسخ من هم بماند برای زمان پایان سریال. هر چند که به اعتقاد من همه صحنه‌های "مختارنامه" سرشار از پیام است و انتخاب سخت.

"مختارنامه" جدا از دنیای بازیگری برایتان چه ویژگی و تمایزی نسبت به دیگر آثار دارد؟
به هر حال این سریال بخشی از تاریخ مغفول مانده شیعه را بیان می‌کند و از این جهت هم قابل تقدیر است. من هم به شخصه شناختی نسبت به مختار نداشتم و ذهنیت من از ایشان در حد همان شناخت اذهان عموم مردم نسبت به شخصیت مختار به عنوان انتقام‌گیرنده از دشمنان امام حسین(ع) بود و هیچ تصوری از سیاس بودن، کیاست، آینده‌نگری و اعتقادات او نداشتم. اما اثرگذاری این شناخت به واسطه سریال "مختانامه" تا حدی بود که چندی پیش زمانی که به زیارت عتبات عالیات مشرف شدم خیلی علاقمند بودم که حتما قبر مختار را هم زیارت کنم که این اتفاق افتاد. همه این‌ها مرهون کار خوب آقای میرباقری است به اعتقاد من کسی که به سراغ کارهای تاریخی و مذهبی می‌آید برای رسیدن به هدف و مقصودش حتما باید عاشق باشد اگر نه بهتر است سراغ این‌گونه آثار نیاید.

با حس خاصی نسبت به همکاری با این کارگردان صحبت می‌کنید. به نظر می‌رسد تجربه "مختارنامه" و کار با میرباقری خیلی برایتان شیرین بوده است؟
بله و ای کاش این اتفاق زودتر از این‌ها رخ می‌داد. بعد از این تجربه دائم حسرت می‌خورم که کاش من هم در سریال "امام علی"(ع) بودم. آنقدر کار با این کارگردان شیرین و آموزنده است که فراموش شدنی نیست؛ هم به لحاظ اخلاق و هم به لحاظ تکنینک. بزرگترین درسی که من از همکاری با میرباقری آموختم صبر بود. به قدری با متانت و خوش‌اخلاقی کار پیش می‌رفت که به هیچ‌وجه سنگینی کار را حس نمی‌کردیم. این انسان به قدری خوب و شریف است که آرزو می‌کنم کار من به گونه‌ای رضایت میرباقری را جلب کرده باشد که اگر تصمیم به تولید کار جدیدی داشت در هنگام بررسی نقش‌ها به این موضوع فکر کند که آیا جعفر دهقان هم می‌تواند این نقش را خوب بازی کند یا نه.
منبع: inn.ir

بی باک بی بال
04-02-2011, 23:08
چه سر دست قطع کردند توی این قسمت

Desperate
04-02-2011, 23:14
خیلی خوب زخم شمشیر رو شبیه سازی کرده بودن

amir_ata_21
04-02-2011, 23:16
آره
من که امشب خوابم نمی بره

*Necromancer
04-02-2011, 23:17
این ابن زیاد به نسبت مخار خیلی پیر تر شده
اون دمل اش هم خوب شده : دی

dark fear
04-02-2011, 23:18
این قسمت به نظرم جزء قسمتهای بسیار زیباش بود! (البته عااالی نبود :31: )
وااااای آهنگسازی سریال مــــــــــــــــــحشره!!! به نظرم خیلی از سریال های روز دنیا رو تو قوطی میکنه!!!!!
مخصوصا اونجا که به صورت همخانی و آهنگ وار میگه "یا لثارت الحسین"
یا اون قسمت که تو مکه میگفت "لبیک الهم لبیک... " فوووق العاده بود!

اوج سریال هم به نظرم اونجا بود که سلیمان پرچم رو گرفت بالا و گفت "یا لثارات الحسین"
مورمورم شد اونجاش :31:
جنگها خوب بود ولی باید بهتر باشه.. بعضی بازیگرا کاملا مشخصه دوره دیدن و حرکات فرز و
زیبایی انجام میدن..
ولی خیلی از سربازا کلا صحنه آهسته میجنگن :31:
یا این که وای میسن تا حریف بهشو ضربه بزنه :31:
به نظرم شاخص ترین ویژگی سریال آهنگسازییشه که واقعا حرفی برای گفتن داره!!

Layken
04-02-2011, 23:23
اصولا همچین فیلمهایی برای افراد زیر 15 سال خوب نیست....
اما چون در کشور ما زیاد رعایت نمیشه برای همین والدین باید کنترل کنن مخصوصا زیر 10 ساله هارو...
مواردی همچون قطع سر ..پا و غیره...بد جوری نمایش در میاد...که بسیار از لحاظ دیداری مضر هستش واسه بچه ها.
چه بسا که این صحنه هارو خیلی خوب پیاده کردن خوب هستند..

pcforlife
04-02-2011, 23:24
این سری بیش از هر قسمت دیگه ای دوست داشتم نه این قسمت از سریال تموم بشه نه اسپویلرش!:20: صحنه های جنگش با بضاعتی که سینما تلویزیون وطنی مون داره، واقعا عالیه!:20:
راستی بنده خدا مختار هم تو زمان هر جنگی تو زندان بوده...

jomong666
04-02-2011, 23:29
نبرد هاشون قشنگ بود .

این قسمت خیلی خوب بود

pcforlife
04-02-2011, 23:34
اصولا همچین فیلمهایی برای افراد زیر 15 سال خوب نیست....
اما چون در کشور ما زیاد رعایت نمیشه برای همین والدین باید کنترل کنن مخصوصا زیر 10 ساله هارو...
مواردی همچون قطع سر ..پا و غیره...بد جوری نمایش در میاد...که بسیار از لحاظ دیداری مضر هستش واسه بچه ها.
چه بسا که این صحنه هارو خیلی خوب پیاده کردن خوب هستند..
آره خداییش! من یادمه وقتی دبستان میرفتم این سریال سیمرغ رو میداد... اینقدر کارگردانش (قاسمی جامی) رو شخصیت شهید شیرودی و کشوری و سهیلیان خوب کار کرده بود، وقتی بازیگرهای این سه نقش تو هلیکوپتر تیر میخوردن، شب خوابم نمیبرد!:31: یا یادمه بعد از پخش صحنه های شهادتشون تا چند رو دپرس بودم!:20: کلا اینکه رده سنی تو فیلم ها و سریال ها گذاشته بشه و فرهنگش به وجود بیاد خیلی خوبه!:20:

dark fear
04-02-2011, 23:36
راستی..
یه چیزی تبدیل شده به معضل (درست نوشتم؟ :31:) فکری من!!
صدا30ما کوچکترین خشونتی رو از سریال ها و فیلمهای خارجی سان-سور میکنه! (final destenition رو گذاشت چقد خندیدیم :31: .. یا مثلا صحنه ای که
توی سریال امپراطور دریا روی پیشونی سونگ ایل گوک داغ گذاشتن.. )
ولی واقعا تعجب میکنم چطور این سریال رو سانسور نمیکنه!

پ ن : البته من که خیلی حال کردم.. انصافا خوب درستش کرده بودن قطع عضو رو :31:
ولی اونجا که سلیمان بی سر رو نشون داد بی اختیار گفتم : عیییییی :31:

mahdy2021
05-02-2011, 00:08
راستی بنده خدا مختار هم تو زمان هر جنگی تو زندان بوده...
بله دیگه.جنگیدن در جبهه اهل بیت و شیعیان توفیق می خواد که ...

مختار منو یاد اون برادر عروس میندازه تو اخراجی ها.همش ادعا داره.حتی رزمنده ها رو ثبت نام میکنه.ولی یکبار هم پاشو نزاشته تو جبهه(احتمالا تو اخراجی های 3 هم میشه فرمانده :31: )
در مقابل داش مجید بدون ادعا رفت و ...

البته شایدم من خیلی دارم سخت می گیرم.با اون آیکیوهای زمان حضرت علی که از قرآن سر نیزه فرمان بردن و زمان امام حسن که با پول خریدنشون و زمان امام حسین هم که اینطور که دیدید!!! مختار واقعا غنیمت بوده :41:

MoH_@_MaD
05-02-2011, 03:05
اونجاش كه سر سليمان قطع شد يه لحظه ياد فيلم 300 افتادم:31:
ولي خداييش اين تيكه رو خيلي قشنگ كار كردن
دمشون گرم:40:

Inter
05-02-2011, 05:16
کل این قسمت سریال یه طرف، بازی و دیالوگ آخر تو اسپویلر از قول ابن زبیر یه طرف (چه میکنه این رضا کیانیان :18:)

همونجا که میگه مختار رو هم مثل سلیمان به ملکوت برسون :21:

عالیییییییییییییییییییییی یییییی :19:

Asalbanoo
05-02-2011, 06:01
سلام
هفته پیش واسه اولین بار یک قسمت از این سریال را دیدم...تیتراژ اخرش اسم حامد حدادی را دیدم..این همون بسکتبالیست است؟

amin khan
05-02-2011, 08:05
سلام
هفته پیش واسه اولین بار یک قسمت از این سریال را دیدم...تیتراژ اخرش اسم حامد حدادی را دیدم..این همون بسکتبالیست است؟
آره
من خبرش رو چند وقت پیش خونده بودم
نقل قول از تابناک:

سریال مختار بازيگران بسیاری دارد. اما از همه جذاب تر بازي حامد حدادي بسکتباليست ستاره تيم ملي است که با گريم سنگين نقش يکي از سپاهيان ابن زبير را دارددراین تصویر.بازیکن تیم ملی بسکتبال ایران با گریم سنگینی در نقش یکی از دشمنان مختار در این سریال ظاهر خواهد شد.
تازه توی 4-5 قسمت قبلیش هم آیدین خطایی رو نشون داد ، توی نقش یکی از دشمنان مختار بود اونم که مختار کشتش

وین رونی
05-02-2011, 08:44
دیشب چقدر خین و خین ریزی بود!!!
کسی می دونه چطور اون صحنه قطع شدن سر سلیمان را ساختن؟خیلی قشنگ و طبیعی بود

راستی چقدر صدای نوه زبیر مثل صدای مجری مسابقه پیرامید pmc هست

molaali
05-02-2011, 08:46
این قسمت هم فوق العاده بود.
فقط من یه سوال دارم:
ابن زیاد در زمان شهادت امام حسین(ع) کمتر از 40 سال داشته و مختار حدود 60 سال.چطور بعد از 5 سال ابن زیاد پیرتر از مختار شد؟

H A M A S
05-02-2011, 09:24
این قسمت هم فوق العاده بود.
فقط من یه سوال دارم:
ابن زیاد در زمان شهادت امام حسین(ع) کمتر از 40 سال داشته و مختار حدود 60 سال.چطور بعد از 5 سال ابن زیاد پیرتر از مختار شد؟

جوش غصه فراوان ابن زیاد و همچنین فشار های روانی وارد بهش بعد از واقع کربلا!!!
دیشب همه چیز مشخص بود!!

ElmO
05-02-2011, 10:22
جوش غصه فراوان ابن زیاد و همچنین فشار های روانی وارد بهش بعد از واقع کربلا!!!
دیشب همه چیز مشخص بود!!

درسته قابل قبوله به نظر منم ، اما به قول یه بنده خدایی اینقد اینا رو پیر و شکسته نشون میدن که مخاطب این احساس رو ممکنه داشته باشه که اگه مختار هم اینارو نمیکشت خودشون به همون زودیا میمردن! : )
اینجوری اون لــــــــذت انتقام واسه مخاطب کم میشه یه جورایی : دی ...

راستی چقدر صدای نوه زبیر مثل صدای مجری مسابقه پیرامید pmc هست

نوۀ طلحه منظورته ؟ همون که با بن یزید میپلکه؟.. فک کنم اون نوۀ طلحه بودا...

Greedy
05-02-2011, 10:25
عجب شاهکاری بود این قسمت
سر سلیمان قطع کرده بودن همینطوری داشت خون میپاشید بیرون
اون یارو ذی کلاغ هم عجب قیافه ای داشت حال ادم بهم میخورد
اون کوتوله بیچاره هم زیر پای اسب له شد :دی

وین رونی
05-02-2011, 11:34
درسته قابل قبوله به نظر منم ، اما به قول یه بنده خدایی اینقد اینا رو پیر و شکسته نشون میدن که مخاطب این احساس رو ممکنه داشته باشه که اگه مختار هم اینارو نمیکشت خودشون به همون زودیا میمردن! : )
اینجوری اون لــــــــذت انتقام واسه مخاطب کم میشه یه جورایی : دی ...

نوۀ طلحه منظورته ؟ همون که با بن یزید میپلکه؟.. فک کنم اون نوۀ طلحه بودا...
من فکر می کردم نوه زبیر هست چون از طرف زبیریان آمده بود
خیلی صداش شبیه مجری پیرامید در pmc هست.البته صدا گذاری شده

اون کوتوله بیچاره هم زیر پای اسب له شد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اصلاً دیشب از نظر بصری خیلی جالب بود.اون کوتوله هم انگار اسب واقعاً بهش خورد

water_lily_2012
05-02-2011, 12:15
قطع شدن سر، دست و پاها را خیلی خوب درست کرده بودند. همینطور خوردن اسب به سر اون کوتوله و افتادنش.

بی باک بی بال
05-02-2011, 12:47
اصلاً دیشب از نظر بصری خیلی جالب بود.اون کوتوله هم انگار اسب واقعاً بهش خورد
اسب که واقعی بود کوتوله واقعی نبود

وین رونی
05-02-2011, 13:56
اسب که واقعی بود کوتوله واقعی نبود

اه یعنی چی؟کوتوله واقعی بود.یعنی عروسک بود؟
اگه اینجوره که خیلی خوب کار کرده بودن.
منو دست انداختی مختار نامه(بر وزن punk'd)

mohammad.ef
05-02-2011, 14:18
سلام .
به نوع جنگیدن ها دقت کردین ؟

همه شون بعد از دوسه تا ضربه شمشیر ، یه لگد به طرف مقابل میزنن . اونم همش به سینه طرف .
یه مقدار هم حرکات دفاع شخصی باهاش مخلوط کردن
:31:

pooriya_hp
05-02-2011, 14:20
دیگه مختارنامه هم داره میزنه تو کار گلادیاتوری ااا یه لحظه یاد فیلم رومی افتادم که همین جوری می جنگید
(( فکر کنم همون گلادیاتور بود ))

- اون کوتله کی بود ؟؟؟

- قیام مختار بالاخره کی شروع میشه ؟؟

mohamad skystar
05-02-2011, 15:45
پس حضرت عباس رو کی نشون میدن ؟

oranoos2007
05-02-2011, 18:33
من ديشب درست نديدم ابن زياد زير شتر مخفي شده بود ؟؟
اون صحنه اش كه اون قوله اون كوتوله رو پرتش كرد خيلي جالب بود
بازم كه اين مختار اونقدر دست دست كرد كه دوباره افتاد توي زندان مثل اينكه قرار نيست قيام مختار سربگيره !!
راستي چرا خود مختار به كمك سليمان توي جنگ نرفت؟

max_3d
05-02-2011, 18:35
اه یعنی چی؟کوتوله واقعی بود.یعنی عروسک بود؟
اگه اینجوره که خیلی خوب کار کرده بودن.
منو دست انداختی مختار نامه(بر وزن punk'd)
درود
ببین برادر کوتوله واقعی بود ولی صحنه ای که به پای اسب میخوره بدلش که یک عروسک بود استفاده کردن:21:

max_3d
05-02-2011, 18:41
من ديشب درست نديدم ابن زياد زير شتر مخفي شده بود ؟؟
اون صحنه اش كه اون قوله اون كوتوله رو پرتش كرد خيلي جالب بود
بازم كه اين مختار اونقدر دست دست كرد كه دوباره افتاد توي زندان مثل اينكه قرار نيست قيام مختار سربگيره !!
راستي چرا خود مختار به كمك سليمان توي جنگ نرفت؟
زندانش زیاد طول نمیکشه .
خب سلیمان برای مردن رفته بود که همونطور که خود سلیمان گفت اگر بمیریم و اگه پیروز شویم در دو حالت پیروزیم((مردن در ازای پیروزی)) خب قاعدتا مختار هم که فقط پیروزی با حساب و کتاب براش مهمه و خودش هم که در قسمتی که گذشت عنوان کرد که امیدی به پیروزی تواب نیست پس دخالت نکرد

davy jones
05-02-2011, 19:04
آخ جون!! تو اسپویلر قسمت بعد رضا کیانیان رو دیدم روحم شاد شد :31: دلم واسه ی حرکات و بازیهاش تنگ شده بود. :31:

این قسمت رو هم خوب ساخته بودن. برای اولین بار بود که صحنه های قطع شدن دست و پا رو سر رو در یک سریال ایرانی، به نحوی طبیعی میدیدیم.

ولی یه سوتی ای که به نظرم اومد این بود که وقتی سر سلیمان قطع شد، بدنش زانو زد و شمشیرشو تو زمین فرو کرد و بهش تکیه داد برای حفظ تعادل و اینکه نیفته!! به نظرتون این حرکت عجیب نیست؟ (حسین جان، میتونی صحنه ای رو که میگم از قسمت قبل دربیاری و بذاری اینجا؟)

موفق باشین.
89/11/16

Greedy
05-02-2011, 19:18
پس حضرت عباس رو کی نشون میدن ؟
قسمت بعد البته باید دید سرنوشتش چی میشه

nar nia
05-02-2011, 19:27
قدرداني از ميرباقري و عرب‌نيا در جشن برترين‌هاي فجر جام جم

خبرگزاري فارس: كارگردان و بازيگر مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» پس از انتخاب از سوي ايرانيان خارج از كشور در مراسم قدرداني از برترين هاي جام جم تجليل مي شوند.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، مراسم قدرداني از برگزيدگان شبكه جهاني جام جم به مدت سه روز از 16 الي 18 بهمن ماه در شهر شيراز برگزار مي شود.
بنابراين گزارش، در شب دوم اين مراسم كه افتتاحيه آن امشب برگزار مي شود، از داوود ميرباقري كارگردان و فريبرز عرب‌نيا بازيگر سريال «مختارنامه» قدرداني مي شود.
برترين هاي شبكه جهاني جام جم از سوي ايرانيان خارج از كشور انتخاب شده اند.
به گزارش فارس، «مختارنامه» پيرامون زندگي و قيام مختار ابوعبيد ثقفي به كارگرداني داود ميرباقري است. اين سريال به داستان مختار ثقفي ملقب به ابو اسحاق، كه پس از حادثه عاشورا به خونخواهي امام حسين (ع)برمي‌خيزد،مي‌پردازد.

nar nia
06-02-2011, 17:02
استان گلستان میزبان نمایشگاه عکس "مختارنامه" شد

نمایشگاه عکس مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" پس از 36 روز برپایی در تالار وحدت از 18 بهمن ماه در استان گلستان در معرض دید علاقمندان قرار می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، این نمایشگاه از 18 بهمن به مدت 3 روز در تالار فخرالدین اسعد گرگانی در شهر گرگان به نمایش گذاشته می‌شود.
نمایشگاه عکس مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" که از 4 دی تا 10 بهمن به همت بنیاد رودکی در تالار وحدت تهران برپا شد، میزبان چهره‌های هنری و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی کشور بود.
این نمایشگاه شامل 72 تابلو عکس است که از میان 70 هزار عکسی که طی 9 سال تولید این مجموعه گرفته شده انتخاب شده است.
این نمایشگاه از ساعت 10 صبح روز 18 بهمن به مدت 2 روز در تالار فخرالدین اسعد گرگانی میزبان علاقمندان است.

Greedy
07-02-2011, 12:35
فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه

از قسمت نوزدهم سریال مختارنامه خاطرات فراوانی وجود دارد. جنگ توابین سرشار از نکات جالب و شنیدنی است. نحوه گریم «ولی الله مومنی» در نقش «شرحبیل بن ذی کلاع» نیز احتمالا برای بسیاری از مخاطبان آن اندازه جالب توجه بوده که بخواهند درباره آن اطلاعاتی دریافت کنند، اما از این صحنه​ها در ادامه مختارنامه فراوان است که درخصوص تک تک آن​ها خواهم نوشت، اما برای این قسمت از خاطرات مختارنامه، نکته جالب تری را انتخاب کرده​ام که درباره حضور «غلامبچه شرحبیل بن ذی کلاع» در سریال است. یعنی همان فرد ریز جثه ای که همیشه در کنار ولی الله مومنی حضور دارد و در نهایت هم زیر پای اسب کشته می​شود.

در زمان ساخت سریال مختارنامه برای بخش​هایی از کار نیاز به حضور «بازیگران خاص» بود. مثلا داوود میرباقری در فیلم نامه اش فردی را به تصویر کشیده بود که هنگام سوار شدن بر اسب، پاهایش به زمین می​رسید. با تلاش های گروه کارگردانی حامد حدادی بسکتبالیست ایرانی انتخاب و مقابل دوربین رفت. اما در جایی دیگر نیاز بود تا در یک نمایش که کوفیان بعد از مرگ یزید به راه می​اندازند، فردی ریز نقش در نقش «بوزینه یزید» حضور داشته باشد.
«علی فتعحلی» فردی بود که اسماعیل یوسف پور را به گروه سازنده مختارنامه معرفی کرد. یوسف پور آنگونه که خود می​گوید 33 سال سن دارد. قد و قامتش حدود یک متر و وزنش حول و حوش 20 کیلوگرم است. اصالتا تُرک و اهل مراغه است و تا مقطع دیپلم تحصیل کرده است. او در کلاس پنجم ابتدایی متوجه می​شود که بر خلاف همکلاسی هایش دیگر نمی تواند رشد کند و از آن زمان تا امروز در همین قد و اندازه باقی مانده است.
روزی که به سر صحنه فیلم برداری آمد تا میرباقری او را ببیند، حامد حدادی نیز بازی داشت. این دو لحظه ای به هم رسیدند و از تماشای یکدیگر تعجب کردند. یوسف پور از قد و قامت بلند حدادی متعجب شد و حدادی از جثه ریز یوسف پور! اما نکته جالب توجه این بود که هر دو نظر کارگردان مختارنامه را برای ایفای نقش جلب کرده بودند.
یوسف پور پس از ایفای نقش «شمایل بوزینه یزید»، در شاهرود نیز دعوت به همکاری شد تا در نقش غلامبچه ای که همیشه همراه سردار اموی است، ایفای نقش کند.
روز اولی که سر صحنه فیلم برداری حاضر شد، اسبی گرفت و سوار بر آن به تاخت رفت! خیلی​ها از دیدن این حرکت او تعجب کردند. آنها تصور می​کردند چنین فردی با این جثه نمی​تواند سوار اسب شود اما او برخی مهارت​های اسب سواری اش را به رُخ دیگران کشید و همین مسئله باعث شد تا میرباقری بعد از پایان سوار کاری به او بگوید:«احسنت! خیلی خوبه! تو سریال​های دیگه هم هواتو دارم»
یوسف پور 15 روز در مختارنامه سرگرم ایفای این نقش بود. ابروهایش را رنگ زدند و برایش لباس دوختند. در صحنه ای هم که او زیر پای اسب می رود، او مقداری زیادی خاک خورد تا صحنه طبیعی تر از آب دربیاید، اما آن سُمی که او را لگد کرد، سُم اسب عادی نبود بلکه با ماکت بازسازی شده بود. جالب است بدانید او6 ماه است ازدواج کرده است. همسرش لیسانس روانشناسی دارد و شبیه خود اوست. یوسف پور از کلاس پنجم ابتدایی کار نمایش را آغاز کرده و سال​هاست در برنامه های کودک «تن پوش عروسکی» بر تن می​کند و به ایفای نقش می​پردازد. در سریال پخش شده بانکی​ها و سریال پخش نشده «شهر هرت» نیز حضور داشته و 3 سال در شبکه جام جم اروپا و امریکا برنامه اجرا کرده است. همه این فعالیت​ها مصداق بارز آن ضرب المثلی است که می​گوید:«فلفل نبین چه ریزه/ بشکن ببین چه تیزه!»

منبع : خبر آنلاین
نويسنده: رضا استادی
---------
ولی الله مومنی که نقش شرحبیل بن ذی کلاغ بازی کرده نگاه کنید عجب گریمی کردن روش

Sara
01-03-2011, 01:37
یکبار دیگه تذکرات رو توی این تاپبک داده شده مرور میکنیم :

سلام
حدود 150 پست از این تاپیک پاک شده
تعداد بیشماری کارهای مدیریتی انجام شده
با تشکر از همه مدیران و همکاران و سوپر مدیران و ادمین عزیزی که وقت و بی وقت به این تاپیک رسیدگی کردن
و با تشکر ویژه از همکار بخش (Rebecca) که وقت زیادی برای پاکسازی این تاپیک گذاشته
یه تذکر نهایی
این تاپیک همه مارو خسته کرده
اگه واقعا قراره همینجور ادامه پیدا کنه
بی احترامی و توهین به نظرات مخالف و شروع بحث های اختلاف برانگیز و خلاف قوانین
علاوه بر برخورد با کاربر خاطی
تاپیک برای همیشه بسته میشه

تاپیک باز شد، نمیتونم بگم امیدوارم چون واقعا نیستم ! ایندفعه تاپیک سر از ترش در نیاره . در پست دادن دقت کنین . فکر میکنم همگی تجربه لازم رو هم کسب کردین که چطور و با رعایت چه مسائلی باید پست بدید .

ENTEZAR
01-03-2011, 08:01
سلام
تشکر از اینکه این تاپیک باز شد

مگه نگفته بودند در قسمت 21 جریان حضرت ابوالفضل پخش میشه

پس چرا نشد؟

Greedy
01-03-2011, 09:30
سلام
تشکر از اینکه این تاپیک باز شد

مگه نگفته بودند در قسمت 21 جریان حضرت ابوالفضل پخش میشه

پس چرا نشد؟
خدا رو شکر تاپیک باز شد بالاخره
---------------
حذف کردن نامردا به راحتی اب خوردن

MoH_@_MaD
01-03-2011, 13:54
اينهمه نشستيم ببينيم چجوري ساختن بعد به همين راحتي حذفش كردن رفت؟؟:13:

yahoda
01-03-2011, 15:18
قیام کردن هم عجب کار سخت و زمانبریه ها!!!! اینهمه از سریال گذشت هنوز به قیام مختار نرسیده .

pcforlife
01-03-2011, 20:34
با تشکر از مدیران و تشکر ویژه از Rebecca بابت باز شدن تاپیک!:11: بسی شاد شدم که تاپیک مختارنامه رو تو لیست اشتراکام دیدم!:31:
صحنه های حضرت ابوالفضل (ع) تابلو فرت شده بود (به نظر من).:41:
ضمن اینکه نمیدونم دقت کردید یا نه... تو قسمتی که عبدالرحمان برای صحت نامه مختار پیش محمد حنفیه میره، تو صحبت های مختار با عمره و اعلام نگرانیش از این جریان، من احساس کردم که کلمه محمد رو به حنفیه های خالیه جملات مختار اضافه کردند... مثلا مختار تو لب خونی می گفت: میترسم حنفیه تائیدم نکند!... بعد شنیده می شد: میترسم محمد حنفیه تائیدم نکند!!
:18:

Gam3r
01-03-2011, 21:35
لب خوانی ؟ مگه اینا لب خوانی میکنن ؟

M O B I N
01-03-2011, 22:14
حذف کردن نامردا به راحتی اب خوردن
بعضی چیز ها قداست دارند ، حذفش به پخشش ارزش داشت !

میترسم محمد حنفیه تائیدم نکند!!
:18:
آقا حسین اگه اشتباه نکنم ، حنفیه حتما بهتر از من میدونید یکی از موسسین مذهب تسنع (ابو حنیفه) هست احتمالا واسه اون تغییر دادند که اشتباهی پیش نیاد :46:
من یک بار تو یک قسمت این فیلم دیدم که یکی از اون افرادی که پیش عبد الله ابن زبیر بود علامت رو که میگن برای فراماسون هاست بکار برد من همون لحظه که دیدم متوجهش شدم ، فکر نکنم اتفاقی باشه چون دست انسان در حالت طبیعی اون حالت رو نمیگیره :14: واسم جالب بود !
بهر حال به ایران(مجاز ) تبریک میگم فیلم کم نقصی ساخته !

nar nia
01-03-2011, 22:53
من هم بایت باز شدن تاپیک مختار نامه تشکر می کنم.
و از دوستان هم می خوام که دیگه به هیچ وجه وارد بحث های بی ربط نشن و اگر ببینم چنین بحث هایی سریعا ریپورت میدم.

pcforlife
01-03-2011, 23:11
آقا حسین اگه اشتباه نکنم ، حنفیه حتما بهتر از من میدونید یکی از موسسین مذهب تسنع (ابو حنیفه) هست احتمالا واسه اون تغییر دادند که اشتباهی پیش نیاد :46:

آره ممکنه...:20: شخصا فکر میکنم به خاطر اینکه شأن محمد حنفیه حفظ بشه (احترام به امام فرقه کیسانیه)، واژه "محمد" رو روی صحبت های مختار اضافه کردند...

ولی کلا تو کارای میرباقری روون بودن دیالوگ و تاثیر گذاریش همیشه تو اولویت قرار داشته نسبت به احترام گذاشتن به شخصیت های مثبت تاریخی.... مثلا تو سریال امام علی (ع) بارها کارکتر های مثبت و منفی سریال، امام را با نام علی خطاب میکردند. (در صورتی که کنیه حضرت و نام پدرش حاضر و آماده دم دست میرباقری بود)...:20:

ejbaree
02-03-2011, 09:39
واقعا حیف که صحنه های تاثیر گذار مربوط به حضرت عباس (ع) رو نشون ندادن.مسلما اگر نشون میدن خیلی حال خوبی بهمون دست میداد.منکه وقتی تا لب آب رفتن و ننوشیدن ایشون رو تصور میکنم اشک تو چشمام جمع میشه.

molaali
02-03-2011, 10:52
شخصا فکر میکنم به خاطر اینکه شأن محمد حنفیه حفظ بشه (احترام به امام فرقه کیسانیه)،
حسین جان فرقه ی کیسانیه تقریباً از بین رفته و فکر نکنم پیروان زیادی داشته باشه.
ضمناً قیام مختار رسماً از این هفته شروع میشه.

Gam3r
02-03-2011, 10:55
دوستان من این هفته رو کلا خونه نبودم و و مسافرت بودم ...

قسمتی که جمعه نشون داد ، قشنگ هست برم دانلودش کنم ؟
+
میدونید قسمت چند بود ؟

ejbaree
02-03-2011, 11:04
دوستان من این هفته رو کلا خونه نبودم و و مسافرت بودم ...

قسمتی که جمعه نشون داد ، قشنگ هست برم دانلودش کنم ؟
+
میدونید قسمت چند بود ؟

خلاصه قسمت 22 سریال مختارنامه

جمعه این هفته با پخش قسمت بیست و دوم سریال “مختارنامه”، مرحله اول آغاز قیام مختار شکل خواهد گرفت.
در این مرحله مختار پس از قول و قرار با یارانش، خود را آماده قیام می‌کنند. نشانه آغاز قیام آنها روشن کردن آتش بر روی پشت‌بام‌های خانه‌های کوفه است تا از این راه، دوستان و همفکران خود را برای قیام مطلع کنند. اما در شرایطی که شهر در قرق نظامیان زبیری است و نوعی حکومت نظامی در کوفه برقرار شده، برخورد “ابراهیم اشتر” با شرطه‌های کوفه و کشته شدن ناگهانی “ایاس بن مضارب” رئیس شرطه های کوفه به دست ابراهیم، باعث می‌شود تا قیام دو روز زودتر از موعد مقرر آغاز شود.
بر اساس این گزارش، بخش عمده‌ای از این قسمت در شب اتفاق می‌افتد و در هفته آینده و قسمت ۲۳ نیز مخاطبان این سریال شاهد ادامه وقایع مرتبط با قیام مختار خواهند بود.

ضمن اینکه 5 شنبه ساعتای 8 شب شبکه قرآن تکرارشو نشون میده.میتونی نگاه کنی.

Greedy
02-03-2011, 14:44
خلاصه قسمت 22 سریال مختارنامه

جمعه این هفته با پخش قسمت بیست و دوم سریال “مختارنامه”، مرحله اول آغاز قیام مختار شکل خواهد گرفت.
در این مرحله مختار پس از قول و قرار با یارانش، خود را آماده قیام می‌کنند. نشانه آغاز قیام آنها روشن کردن آتش بر روی پشت‌بام‌های خانه‌های کوفه است تا از این راه، دوستان و همفکران خود را برای قیام مطلع کنند. اما در شرایطی که شهر در قرق نظامیان زبیری است و نوعی حکومت نظامی در کوفه برقرار شده، برخورد “ابراهیم اشتر” با شرطه‌های کوفه و کشته شدن ناگهانی “ایاس بن مضارب” رئیس شرطه های کوفه به دست ابراهیم، باعث می‌شود تا قیام دو روز زودتر از موعد مقرر آغاز شود.
بر اساس این گزارش، بخش عمده‌ای از این قسمت در شب اتفاق می‌افتد و در هفته آینده و قسمت ۲۳ نیز مخاطبان این سریال شاهد ادامه وقایع مرتبط با قیام مختار خواهند بود.

ضمن اینکه 5 شنبه ساعتای 8 شب شبکه قرآن تکرارشو نشون میده.میتونی نگاه کنی.
+ اگه ماهواره یا گیرنده دیجیتال داری شنبه هفته دیگه ساعت 21:45 جام جم پخش میکنه

nar nia
02-03-2011, 17:11
چالش‌هاي نمايش چهره حضرت عباس(ع) در مختارنامه/
عليرضا سجادپور:
سريال امام حسين(ع) هم به دليل همين چالش‌ها نيمه تمام ماند

مديركل اداره ارزشيابي و نظارت بر سينماي حرفه‌يي معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: با اشاره به اينكه يكي از چالش‌هاي جدي كه در سينما و تلويزيون ما در مورد فيلم‌هاي ديني مطرح است، نشان دادن يا ندادن چهره ائمه اطهار و بزرگان ديني است، افزود: اين موضوع تا به حال حل نشده، طوري كه همين حالا هم در مورد نشان دادن چهره حضرت عباس(ع) مسايل مختلفي در جامعه ما مطرح شده است.

به گزارش سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، سيدعليرضا سجادپور ادامه داد: در حالي كه به لحاظ فقهي نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل(ع) حرمتي ندارد، اما برخي از علماي ما با فتواهايشان، در اين زمينه موضع‌گيري كرده‌اند كه در روند نمايش چهره آن حضرت نگراني‌هايي را ايجاد كرده است؛ قبلا نيز سريال امام حسين(ع) به دليل همين چالش‌ها نيمه تمام ماند.

اين تهيه‌كننده سينما با بيان اينكه سريال «مختارنامه» در جايي ساخته شده كه اين سازمان زير نظر رهبر معظم انقلاب قرار دارد، تصريح كرد: به همين دليل من معتقدم علماي ما بهتر است در اين زمينه تابع ديدگاه‌هاي ولي فقيه باشند و نظرات ايشان را در اين مسايل فصل‌الخطاب بدانند؛ بخصوص اينكه در چنين موضوعاتي امكان اينكه نظرات و سلايق همه افراد لحاظ شود وجود ندارد.

وي ادامه داد: فيلم‌هاي ديني به خصوص آثاري كه به امام حسين(ع) مربوط مي‌شود با چالش‌هاي جدي روبرو است كه علماي حوزه بايد وارد اين ميدان شده و با رفع موانع موجود، زمينه ساخت اين آثار را فراهم كنند.

مديركل اداره ارزشيابي و نظارت بر سينماي حرفه‌اي معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاكيد بر اينكه امام حسين(ع) و مسايل پيرامون ايشان آن قدر ظرفيت دارند كه در سطح جهان و براي مخاطبان جهاني مطرح شوند، يادآور شد: فيلمسازان ما توان لازم را براي ساخت آثار فاخر با مخاطبان جهاني دارند چنان كه سريال‌هايي مثل «يوسف پيامبر(ع)» و «مختارنامه» با مخاطبان غيرايراني هم توانستند ارتباط برقرار كنند.

سجادپور اظهار كرد: در هر اثر هنري بايد درصدي را براي خطاي هنرمند قايل بود كه فيلم‌هاي عاشورايي هم از اين قاعده مستثنا نيست و بايد در اين موضوعات نيز مثل هر سوژه ديگر به فيلمساز اجازه آزمون و خطا داد همان طور كه همين آزمون و خطاها ما را به اين نقطه رسانده است. البته فيلمسازان ما بايد بدانند مردم نسبت به امام حسين(ع) حساسيت ويژه دارند و در اين ميدان هر خطايي را نمي توان مرتكب شد.

M3HRD@D
02-03-2011, 22:02
نخستین تصویر از حضرت ابوالفضل(ع) در مختارنامه/عکسی را که سریعا در سایت مختارنامه جایگزین شد
سایت مختارنامه طبق روال معمول بعد از پخش قسمت بیست و یکم این سریال عکس های آن را در اختیار عموم قرار داد. اما ظاهرا یک ناهماهنگی باعث شد سرانجام چهره حضرت عباس(ع) در این سریال دیده شود. این سایت ابتدا عکس اول را که نمایش دهنده چهره کامل آن حضرت در این سریال است روی سایت گذاشت که به سرعت با عکس نورانی شده جایگزین شد هر دو عکس را می توانید در این پست ببینید.
عکس1:

عکس2:

Gam3r
03-03-2011, 08:00
ابوالفضل رو نمیخوان اصلا نشون بدن ... ؟

من این قسمت 22 رو دانلود کردم و دیدم ، انگار مختارنامه از اون حالت عشقی آمیخته با ترس در اومده ... هیچ رویداد جالبی نداشت این قسمت !
+
وقتی منع آمد و شد بود ، چیجوری همه ی اصحاب اومدن پیش مختار ، بعدش رفتن توی خونه هاشون به این راحتی آتیش روشن کردن ؟!
تا جایی که توی یکی 2 تا از تصاویر دیدم ، شرطه ها قدم به قدم توی کوچه ها بودن ! مسخره نیست ؟!

molaali
04-03-2011, 09:52
پس صحنه های حضرت عباس(ع) به کل حذف شد؟ یا این که هنوز امکان پخشش هست؟

caca_caca888
04-03-2011, 10:03
پس صحنه های حضرت عباس(ع) به کل حذف شد؟ یا این که هنوز امکان پخشش هست؟
نه بابا
میاد حالا...

Aless
04-03-2011, 16:12
ببخشید این یالثارات الحسین یعنی چه؟
مرسی.

nar nia
04-03-2011, 16:20
سازندگان «مختارنامه» سال تحويل مهمان تلويزيون مي‌شوند

خبرگزاري فارس: شبكه يك سيما براي ايام نوروز ويژه برنامه هاي مختلفي تدارك ديده كه حضور سازندگان «مختارنامه» در ويژه برنامه سال تحويل يكي از آنهاست.

به گزارش خبرگزاري فارس، شبكه يك سيما با شعار شبكه يك، شبكه هر ايراني ويژه برنامه هاي مختلفي براي ايام نوروز تدارك ديده كه در ادامه به برخي از آنها اشاره مي‌شود:

**«گنبد مينا» ويژه برنامه شبكه يك سيما به مناسبت سال تحويل
شبكه يك سيما، به مناسبت مراسم تحويل سال1390، برنامه ويژه‌اي را با بخش هاي متنوع به صورت زنده روي آنتن مي فرستد.
پيش توليد ويژه برنامه «گنبد مينا» توليد گروه اجتماعي به تهيه كنندگي مسعود بانصيري به مدت 400 دقيقه آغاز شده و توليد بخش هاي نمايشي و تصاوير مستند آن نيز در حال ساخت است.
بانصيري با بيان اينكه «گنبد مينا» با ساختار مستند نمايشي در حال توليد است و به مناسبت سال تحويل پخش مي شود، گفت: تصميم داريم در ارتباط با خوزستان و كاروان هاي راهيان نور، ارتباط با مشهد و حرم امام رضا(ع) و شيراز حال و هواي اين مناطق را نيز در برنامه بگنجانيم.
بانصيري افزود: با توجه به آنچه در اتاق فكر برنامه تصميم گرفته شده است، «چه بكنيم كه خوب زندگي كنيم» را محور برنامه قرار داده ايم و با مهمانان برنامه از جمله دكتر شاهين فرهنگ (روانشناس)، سازندگان سريال مختارنامه و ديگر مهمانان درباره اين موضوع صحبت كنيم.
وي خاطرنشان كرد: اميدواريم بينندگان شبكه يك سيما، در سال جديد برنامه اي را با ساختاري غير كليشه اي و جذاب همراه با قطعات نمايشي، طنز، اجراي موسيقي زنده همراه با شركت هنرمندان محبوب و برتر كشور شاهد باشند و ماحصل همكاري گروه توليد كننده برنامه «گنبد مينا» بتواند ساعاتي خوش و خاطره اي خوب براي مردم ايران به يادگار بگذارد.
به گفته تهيه كننده اين برنامه، «گنبد مينا» از ساعات پاياني روز يك شنبه 29 فروردين آغاز مي شود و تا لحظه سال تحويل 1390 ادامه پيدا خواهد كرد.

**هر شب يك فيلم سينمايي در «سينما شبانه»
در برنامه « سينما شبانه» هر شب يك فيلم سينمايي خارجي ساعت 24 از شبكه يك سيما پخش مي شود.
با تغيير در جدول پخش برنامه هاي شبكه يك سيما و تغيير در برنامه‌هاي سيماي شبانه، از 7 اسفند 89 هر شب ساعت 24 يك فيلم سينمايي خارجي در برنامه «سينما شبانه»، روي آنتن مي‌رود.
بر اساس اين گزارش، فيلم هاي سينمايي دي دي و ارثيه فاميلي، آموس و آندره، سرقت از بانك و آتش از جمله فيلم هايي است كه در برنامه «سينما شبانه» از شنبه 14 اسفند ماه به نمايش گذاشته خواهد شد.
همچنين پخش مستندهاي توليدي و جديد شبكه‌هاي سيما، از ديگر برنامه هايي است كه در سيماي شبانه شبكه يك گنجانده شده است.
سيماي شبانه بخش شامگاهي برنامه‌هاي شبكه يك سيما است كه از ساعت 24 هر شب آغاز و با برنامه تسبيح صبا ويژه لحظات عرفاني اذان صبح پايان مي‌يابد.

**«مسابقه باهم» در نوروز 90
سري جديد مسابقه «باهم» كاري از گروه فرهنگ و معارف اسلامي شبكه يك سيما، به مناسبت نوروز 1390 از شبكه يك سيما پخش مي شود.
حسين فردرو تهيه كننده اين برنامه گفت: «مسابقه باهم» با بخش هايي جديد و جذاب به مناسبت ايام نوروز، در 13 قسمت 60 دقيقه اي تهيه و آماده پخش شده است.
وي افزود: افزايش جوايز مسابقه، نماهنگ هاي شاد و جذاب، اجراي موسيقي و ترانه توسط خوانندگان سنتي و پاپ ويژه نوروز 90 بخش هاي ويژه اي است كه بينندگان شبكه يك سيما در ايام نوروز شاهد آن خواهند بود.
مسعود روشن پژوه اجراي اين سري از مسابقه را به عهده دارد و سيمين دولو، كارگرداني «مسابقه باهم» را در كنار حسين فردرو انجام مي دهد.

**بررسي شگرد رسانه هاي بيگانه در «غبار»

برنامه «غبار» كاري از گروه سياسي شبكه يك سيما، با موضوع بررسي رسانه هاي بيگانه فارسي زبان در سال 89، در دست توليد است.
مهدي ترابي تهيه كننده اين برنامه با اعلام اين خبر افزود: اين برنامه با ساختاري تركيبي با استفاده از تصاوير آرشيوي و گفتگو با مقامات كشوري، به بررسي تناقضات و شگردهاي تبليغاتي شبكه هاي بي بي سي فارسي و صداي آمريكا مي پردازد.
به گفته تهيه كننده «غبار»، غلامحسين الهام، محمد علي جعفري، مجتبي ثمره هاشمي، رامين مهمان پرست و علاءالدين بروجردي از جمله مهمانان اين برنامه 13 قسمتي هستند كه در ايام نوروز 1390 پخش مي شود.
عوامل اين برنامه عبارتند از: نويسنده و تهيه كننده: مهدي ترابي، كارگردان: ناصر مقدم، دستيار كارگردان: حميد رضواني، تصويربردار: محمد پور قربان علي، صدابردار: علي اثباتي، تدوين: ابوالفضل شاطر رجبي.

**افتتاح پايگاه اطلاع‌رساني شبكه يك سيما

با حضور دكتر «علي دارابي» معاون سيما، بهره برداري رسمي از نسخه جديد پايگاه اطلاع رساني شبكه يك سيما، آغاز شد.
اين پايگاه در جريان بازديد معاون سيماي سازمان از شبكه يك سيما و با حضور مهدي فرجي مدير شبكه يك سيما و تني چند از مديران ستادي معاونت سيما و جمعي از مديران شبكه يك، افتتاح شد.
بر اساس اين گزارش دكتر دارابي راه اندازي پايگاه جديد اينترنتي شبكه را فعاليتي ارزشمند برشمرد و از آن تقدير كرد.
مهدي فرجي، مدير شبكه يك سيما نيز، با بيان اينكه در دنياي جديد و پيش رو، رسانه هاي مجازي پرقدرت ظاهر مي شوند، فضاي اينترنتي را جايگاهي موثر و مناسب براي حضور پرقدرت تر در حوزه ارتباط با مخاطب فراگير سيما عنوان و ابراز اميدواري كرد پايگاه اطلاع رساني اينترنتي شبكه يك سيما، از اين پس قدرتمند تر در مسير پيش رو حركت كند.
خاطر نشان مي شود مخاطبين شبكه يك سيما همچون گذشته قادر خواهند بود اطلاعات مورد نياز خود در باره شبكه يك سيما را در قالبي كاربردي و با طراحي گرافيكي گيراتر از نشاني
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید كسب كنند.

pcforlife
04-03-2011, 23:22
صحنه های جنگی این قسمت واقعا عالی بود!! شخصا که لذت بردم... همچنین فکری که موقع دیدن تخت اومد به ذهن مختار، خیلی جالب بود...:20:

tsjaleb
04-03-2011, 23:55
ببخشید این یالثارات الحسین یعنی چه؟
مرسی.

اين شعار شيعيان در اون زمان بود كه براي خون خواهي امام حسين عليه السلام قيام مي كردند و معناش هم " ای خون‌خواهان حسین " است .

البته گفته ميشه كه در زمان ظهور حضرت مهدي (عج) شيعيان اين شعار را سر خواهند داد .

انشاالله ما هم خواهيم بود و اين شعار رو سر خواهيم داد ....

Greedy
05-03-2011, 10:00
لامصبا چی میسازن :دی کف میکنه ادم این صحنه ها رو میبینه

yahoda
05-03-2011, 15:48
پس با این وجود مختار هم حکومت ( ولو کوچک) تشکیل داده . بنظر قسمت بعدی و اداره حکومت بر شهر کوفه باید جالب و بحث برانگیز باشه .

milad_takjoo
05-03-2011, 19:46
با وجود اینکه خیلی به این سریال خیلی علاقه دارم اما از صحنه های جنگش اصلا خوشم نیومد...خیلی غیر طبیعی بود(برعکس قسمت های قبل)...فقط کیان فوق العاده جنگید ولی مختار داش ناز میکرد میجنگید؟؟؟؟؟؟چرا شمشیر رو اونطوری گرفته بود؟؟؟؟

mohamad skystar
05-03-2011, 20:10
داوود میر باقری واقعا عالی کار میکنه خیلی زیبا بود این قسمت.

h-blade
09-03-2011, 23:33
من یه سوال داشتم:

وقتی مختار دارالحکومه رو محاصره کرده چجوری بن مطیع و شمر از اونجا فرار کردن و چرا شبث فرار نکرد

Greedy
10-03-2011, 09:15
من یه سوال داشتم:

وقتی مختار دارالحکومه رو محاصره کرده چجوری بن مطیع و شمر از اونجا فرار کردن و چرا شبث فرار نکرد
بن مطیع که در لباس زنانه فرار کرد شمر هم از در پشتی قصر
نشون داد که

4039
10-03-2011, 12:39
با وجود اینکه خیلی به این سریال خیلی علاقه دارم اما از صحنه های جنگش اصلا خوشم نیومد...خیلی غیر طبیعی بود(برعکس قسمت های قبل)...فقط کیان فوق العاده جنگید ولی مختار داش ناز میکرد میجنگید؟؟؟؟؟؟چرا شمشیر رو اونطوری گرفته بود؟؟؟؟

نظر منم همینه . در زمینه خلاقیت در نوع کارهای رزمی خیلی عالی کار شده ( مثل بعضی از حرکات خاص جنگجویان بنام اون زمان مثل زهیر بن قین توی صحنه عاشورا , یکی از فرماندهان دشمن توی همین قسمت قبل که با تبر مبارزه میکرد و یا حرکات جالب و دیدنی مختار و موارد دیگه که در آینده حتما بیشتر خواهیم دید ) اما نوع جنگیدنشون اصلا طبیعی نیست در این زمینه کشورهای شرق آسیا واقعا خیلی خوب کار میکنن و از ما جلوترن .

far2009
10-03-2011, 13:02
نظر منم همینه . در زمینه خلاقیت در نوع کارهای رزمی خیلی عالی کار شده ( مثل بعضی از حرکات خاص جنگجویان بنام اون زمان مثل زهیر بن قین توی صحنه عاشورا , یکی از فرماندهان دشمن توی همین قسمت قبل که با تبر مبارزه میکرد و یا حرکات جالب و دیدنی مختار و موارد دیگه که در آینده حتما بیشتر خواهیم دید ) اما نوع جنگیدنشون اصلا طبیعی نیست در این زمینه کشورهای شرق آسیا واقعا خیلی خوب کار میکنن و از ما جلوترن .
بخشی از حرف های شما را قبول ندارم. به نظر من جنگیدن طبیعی داشتند بر عکس فیلم های شرق که فقط با یک حرکت شمشیر و بدون هیچ خونی می جنگند.

milad_takjoo
12-03-2011, 08:51
بخشی از حرف های شما را قبول ندارم. به نظر من جنگیدن طبیعی داشتند بر عکس فیلم های شرق که فقط با یک حرکت شمشیر و بدون هیچ خونی می جنگند.

آخه میدونی از چی بدم اومد؟سریال درباره مختار هست بعد خودش اونطوری می جنگید.....اصلا جنگیدن مختار خیلی تو ذوقم زد.....

قسمت دیشب هم خیلی قشنگ بود...دیالوگ هایی که مختار گفت فوق العاده بود....خیلی خوشمان آمد....:31:

water_lily_2012
12-03-2011, 09:06
ديشب خيلي جالب بود، البته بيشتر مي شد با زمان حال و افراد اين زمان مقايسه اش كرد.
خيلي از سياست مختار در هنگام فراري دادن بن مطيع خوشم آمد. واقعا فكر دقيقي كرد و گرنه همزمان يك حكومت جديد و سست وارد دو جنگ سخت مي شد. و امكان از بين رفتن اين همه تلاش مختار بود.

h-blade
12-03-2011, 23:31
ديشب خيلي جالب بود، البته بيشتر مي شد با زمان حال و افراد اين زمان مقايسه اش كرد.
خيلي از سياست مختار در هنگام فراري دادن بن مطيع خوشم آمد. واقعا فكر دقيقي كرد و گرنه همزمان يك حكومت جديد و سست وارد دو جنگ سخت مي شد. و امكان از بين رفتن اين همه تلاش مختار بود.

به نظر من مختار قصدش از فراری دادن بن مطیع هم حرف شما بود و هم اینکه با یه حرکت ساده بن مطیع رو یار خوش کرد. به این میگن سیاست مختار

راستی من یه سوال داشتم اینا چطوری فهمیدن بن مطیع با لباس زنانه فرار کرد؟

yuseph
14-03-2011, 18:16
نميدونم دوستان صحبت كردين دراين باره يا نه اما براي من سواله كه:
اگه مختار تونست كه قيام كنه وكوفه رو فتح واعلام دولت كنه پس چرا امام سجاد(ع)اين كار را نكرد؟
يا چرا بعداز پيروزي مختار امام رو بر تخت خلافت ننشاند؟
يا چرا از حكومت مختار با نام حكومت ياران علي(ع)نام برده شد؟...
+
جايي اين سريال رو به صورت دي وي دي ميفروشن؟اصلا هست؟

Sara
17-03-2011, 22:41
پخش مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» در ایام نوروز متوقف می شود و قسمت بعدی آن جمعه ۱۹ فروردین ۹۰ روی آنتن می رود.
در قسمت ۲۵ که مخاطبان در آخرین جمعه سال ۱۳۸۹ شاهد نمایش آن خواهند بود، توطئه اشقیاء به سرکردگی شمر و شبث علیه مختار به تصویر کشیده می شود.
یکی از مهم ترین دلایل شکل گیری این توطئه این است که مختار توجه زیادی به ایرانی ها دارد و به دستور او سهم عرب و عجم از غنائم و بیت المال یکسان شده، اما اشقیاء تحمل چنین عدالتی را ندارند و به همین دلیل تصمیم می گیرند با تدارک جنگ علیه مختار، حقوق از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورند.
همزمان با آغاز شکل گیری این توطئه، مختار دستور می دهد تا زنان و خانواده فرماندهان قیام به داخل کاخ دارالعماره بیایند تا از حمله احتمالی اشقیاء در امان باشند. این موضوع نیز سبب اتفاق ها و کشمکش های جالبی در کاخ می شود.
از دیگر وقایعی که مخاطبان در این قسمت شاهد آن خواهید بود، نبرد سپاه مختار به فرماندهی «یزید بن انس» با سپاه شام است.
آفتاب

nar nia
19-03-2011, 18:08
چهره مختار نه كاملاً سفيد و نه كاملاً سياه است

خبرگزاري فارس: رئيس پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت(ع) گفت: چهره مختار نه كاملاً سفيد و نه كاملاً سياه است، او هم كارهاي درستي انجام داده است و هم كارهاي ناصوابي دارد كه مطلوب امام سجاد(ع) نبود.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، 14ربيع الثاني مصادف با روزي است كه مختار به بهانه خونخواهي امام حسين عليه السّلام و انتقام از قاتلين شهداي كربلا با شعار «يالثارات الحسين» دست به قيام مي‌زند. البته در روايات تاريخي و منابع معتبر خونخواهي امام حسين عليه السّلام را هدف دوم مختار از قيام ذكر كرده و هدف اول او را رسيدن به قدرت عنوان كرده‌اند.
براي تحليل و بررسي بيشتر هدف مختار از قيام عليه دستگاه حكومتي وقت، گفت‌وگوي مفصلي با محمد الله‌اكبري، رئيس پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت عليهم السّلام و كارشناس تاريخ اسلام انجام داده‌ايم.‌

* به‏عنوان نخستين سؤال و آغاز كلام بفرماييد ارزيابي شما از شخصيت مختار با توجه به شرايط زماني و مكاني چيست؟
ـ تحليل تصميم‌گيري‌هاي مختار بدون توجه به وضعيت زمانه‌اش شايد كار درستي نباشد. در واقع او متولد سال اول هجرت است و پدرش از جمله فاتحان ايران در جنگ مسلمانان با ايرانيان به شمار مي‌رود، 13 ساله است كه پدرش در جنگ با ايراني‌ها شهيد مي‌شود و بعد از آن به شهر خود باز مي‌گردد و سپس به مدينه مي‌رود در آنجا بزرگ شده و سرانجام با بني‌هاشم مرتبط مي‌شود و در دوره‌اي بزرگ مي‌شود كه فتوح اسلامي در شرق و غرب جهان اسلام ادامه دارد. مختار حكومت امام علي (ع) را درك كرده و بعد شاهد روي كارآمدن بني‌اميه است و در زمان قيام امام حسين(ع) مختار حدود 60 سال دارد.
شخصيتي كه از مختار در اين دوره شكل مي‌گيرد باهوش، زيرك، موقعيت‌شناس، حسابگر، زمان‌سنج و در ضمن فرصت‌شناس است و مي‌خواهد از فرصت‌ها به نفع خود استفاده كند به همين دليل قبل از شهادت امام حسن (ع)، از زندگي مختار سرنوشت روشن و شفافي در دست نداريم كه عضو كدام گروه است، اما از شروع حكومت امام حسن (ع) شخصيت او در تاريخ ظاهر و پيدا شده و موضع‌گيري‌هاي او به تدريج ظهور پيدا مي‌كند.
‌در زمان قيام امام حسين (ع) وقتي مسلم به كوفه مي‌رود از او استقبال مي‌كند و او را به خانه خود مي‌برد اما وقتي حكومت وقت با خبر مي‌شود و با ورود عبيدالله بن‌زياد سخت‌گيري‌هايي را نسبت به مسلم اعمال مي‌كند از آنجا كه مختار نفوذ زيادي بين مردم ندارد و جايگاه قبيله‌اي مستحكمي هم ندارد، ناگزير مسلم براي استفاده از حمايت عربي به منزل‌ هاني منتقل مي‌شود اما توافقي كه مختار با مسلم دارد اينكه در قيام كمكش مي‌كند نيرو فراهم مي‌كند و وعده‌اي را مشخص مي‌كند كه در آن وعده قيام كند. در آن روزگار اگر كسي مي‌خواست دست به قيام بزند يا بايد قبيله پرجمعيتي مي‌داشت كه مردان قبيله پشتيبانش بودند يا نفوذ سياسي اجتماعي و مذهبي داشته باشد و مختار هيچ يك از اين دو را نداشت. از اين رو ناگزير است كه پرچمي پيدا كند و زير آن پرچم مردم را جمع كرده و دست به قيام بزند.

* بيعت مختار با عبدالله زبير بيشتر در راستاي كدام يك از اهدافش است زمامداري يا خونخواهي امام حسين؟
ـ مختار هم قصد امارت و حكومت داشته و هم تمايلات شديد شيعي دارد. بنابراين از سن 45 سالگي به بعد سعي كرده با راس قدرت تماس پيدا كند. همسراني كه دارد يكي دختر والي بصره و ديگري دختر والي كوفه است. مختار به دليل جايگاه پدرش و جايگاه قبيله‌اي از مقداري جايگاه اجتماعي برخوردار است و به دليل پدرش، مردم او را احترام مي‌كنند.
مختار به نوعي به دستگاه خلافت وابسته است، خواهرش عروس عمربن خطاب و همسر عبدالله بن عمر است بنابراين جايگاهي در دستگاه حكومتي دارد و سعي كرده به قدرت دنيايي دست يابد ولي چون به تنهايي نمي‌تواند، خودش را به اهرم‌هاي قدرت متصل مي‌كند. زماني كه با عبدالله زبير بيعت مي‌كند در واقع شخصيت شناخته شده‌اي است و دنبال او هستند كه از او بيعت بگيرند از زندان عبيدالله آزاد شده و از كوفه اخراج مي‌شود. قصد سفر به طائف مي‌كند، در اين برهه زماني عبدالله زبير قيام كرده و ادعاي اميري مومنان را دارد و قلمرو كوچكي را براي خود درست كرده و با توجه به آوازه مختار سعي مي‌كند از او بيعت بگيرد.
مختار از يك طرف هوس قدرت در سر دارد و از سوي ديگر تمايلات شديد شيعي دارد و دوست دارد انتقام شهداي اهل بيت را بگيرد بنابراين به ديدن عبدالله بن زبير مي‌رود و شرط مي‌گذارد كه ولايت كوفه را به او بدهد اما باز كوشش مي‌كند خود را به راس قدرت نزديك‌تر كند و حداقل مي‌خواهد مرد شماره دو حكومت زبير باشد.

* دليل اصلي اصرار مختار بر ولايت و امارت كوفه چيست؟
ـ كوفه يك شهر معمولي نيست بلكه پايگاه مسلمانان براي فتح كشورهايي چون ايران و هند و بخشي از روم و جايي است كه با تكيه برآن مي‌شود همه جهان اسلام را تصرف كرد بنابراين امارت كوفه با امارت مكه و مدينه تفاوت دارد. درخواستي كه مختار مي‌كند در قالب دو منظور است كه هم قدرت داشته باشد و هم اگر بخواهد با تكيه بر اين قدرت انتقام بگيرد.
ابن زبير شرط ولايت كوفه را مي‌پذيرد ولي شرط اينكه بدون مشورت با او كاري را حل و فصل كند نمي‌پذيرد. وقتي مسلم زودتر از موعد قيام مي‌كند و شهيد مي‌شود وقتي مختار سرموعد به كوفه مي‌آيد مي‌فهمد مسلم شهيد شده است در اين شرايط لشكر او زياد نيست و اختيار دارد كه با اين لشكر قيام كند يا اينكه از كوفه فاصله بگيرد و يا به سمت مكه حركت كند ولي مختار موقعيت‌سنجي مي‌كند و مي‌بيند اگر به سمت امام حسين(ع) برود همان وضعيتي پيش مي‌آيد كه براي امام حسن (ع) پيش آمد؛ مختار در جنگي وارد مي‌شود كه احتمال پيروزي بيشتر است بنابراين وقتي به دروازه كوفه مي‌رسد و از شهادت مسلم باخبر مي‌شود با عبيدالله توافق مي‌كند و سپاهياني كه جمع كرده بود به قبايلشان مي‌فرستد و خودش زنداني مي‌شود به اين اميد كه در فرصت ديگر بتواند قيام كند.
‌در مدت قيام امام حسين (ع)، مختار در كوفه زنداني است و بعد از شهادت امام حسين (ع) است كه از زندان آزاد مي‌شود و نزديك مرگ يزيد به طائف رفته و به ابن زبير ملحق مي‌شود و او دو سال در طائف زندگي مي‌كند. وقتي از مرگ يزيد با خبر مي‌شود فرصت را براي رفتن به كوفه مساعد ديده و از ابن زبير جدا مي‌شود.

* مختار براي مشروعيت بخشيدن به قيام خود خط و مهر محمد حنفيه را جعل مي‌كند ولي حنفيه اين عمل را تاييد يا رد نمي‌كند؟ دليل اين موضع‌گيري از سوي محمد حنفيه چيست؟
مختار سراغ امام سجاد(ع) هم براي اين منظور مي‌رود و درخواست مجوز هم كرده اما نه امام سجاد(ع) و نه محمد حنفيه اين نمايندگي را نمي‌دهند ولي آنچه مختار مي‌خواهد دست خطي است كه به او نمايندگي بدهد ولي محمد حنفيه به او اين نامه را نمي‌دهد و او از سخن محمد حنفيه كه «هركسي انتقام ما را بگيرد از كارش راضي هستيم» اين را برداشت مي‌كند كه به او مجوز داده است و حتي نامه و مهر حنفيه را جعل و در كوفه ادعا مي‌كند به نمايندگي از محمد حنفيه قيام كرده است. وقتي هيئتي نزد حنفيه مي‌رسد ايشان همان حرفي را به آنها مي‌زند كه به مختار زده است.
در آن زمان پس از مرگ يزيد حوادثي پيش مي‌آيد كه مانع به قدرت رسيدن اهل بيت مي‌شود كه يكي از آنها ابن زبير است كه در مكه قيام كرده و اهل بيت را محصور كرده و بني‌هاشم را در خانه‌هايشان زيرنظر گرفته است. از آن طرف بني اميه هستند كه قدرتشان تضعيف شده و درصدد بازسازي قدرت خود هستند و از طرف ديگر مختار دست به قيام زده و كوفه را تصرف كرده و از سوي ديگر نيز توابين دست به قيام زدند تا انتقام خون شهداي كربلا را بگيرند.

* چرا امام سجاد (ع) از اين حركت مختار استقبال نكرد يا دستور قيام را به او نداد، دليل خودداري امام سجاد(ع) از همراهي با مختار چه بود؟
ـ هم محمد حنفيه و هم امام سجاد (ع) به خوبي مختار را مي‌شناسند با اطلاعي كه از شخصيت مختار دارند مي‌دانند كه مختار دستور آنها را مو به مو اجرا نمي‌كند. مختار آدمي نيست كه صددرصد مطيع امام باشد مختار سازوكار قدرت خود را دارد و مي‌خواهد به قدرت برسد و همچنين تمايلات شيعي دارد و مي‌خواهد انتقام شهداي شيعه را بگيرد يا پا را فراتر گذاريم و بگوييم او بحث انتقام‌گيري را از اين رو مطرح مي‌كند كه از قدرت متمركز شيعي در كوفه استفاده كند.
وقتي به كوفه مي‌رسد توابين با 16 هزار نفر آماده قيام هستند؛ روش توابين با مختار تفاوت دارد. مختار مي‌خواهد اول كوفه را تصرف كند و بعد با بني‌اميه بجنگد اما توابين مي‌گويند تصميم‌گيرنده كس ديگري است و بايد او را از بين برد. كوفيان ابزار بودند ما بايد عامر را بكشيم. در جلسات توابين اين مسئله مطرح است كه اگر پيروز شديم حكومت را به اهل بيت مي‌سپاريم و مطيع امام هستيم ولي مختار اين را نمي‌گويد كه مي‌خواهد حكومت را به اهلش بسپارد. مختار با سخنراني كاري مي‌كند كه 8 هزار نيرو بر‌مي‌گردد و نيروي توابين به يك سوم كاهش پيدا مي‌كند؛ چه بسا اگر توابين با نيروي متمركز مي‌رفتند پيروز مي‌شدند اما مختار هدف اولش رسيدن به قدرت است و خونخواهي در گام بعدي قرار دارد.

* مختار از ابراهيم اشتر استفاده مي‌كند و قسمت عمده پيروزي‌ها را مديون دلاوري‌هاي ابراهيم اشتر است، اما ابراهيم اشتر بعد از كيفر قاتلين كربلا، از مختار جدا مي‌شود و در بصره مي‌ماند دليل اين مسئله را در چه مي‌دانيد؟
ـ ابراهيم اشتر كسي نبود كه قدرت‌طلبان از او دست بردارند، اشتر كسي بود كه هم زبير، هم ابن زياد و هم امويان مي‌خواهند كه طرف او بروند چون ابراهيم اشتر مرد بزرگ قبيله نخع است هرچند جايگاه سياسي و اجتماعي بالا ندارند اما يك شيعه است و ناچار است به يك سمت برود، بنابراين مي‌بيند بهترين جايي كه او را به اهدافش نزديك مي‌كند مختار است و بنابراين با علم به جعلي بودن خط و مهرمحمد حنفيه نزد مختار با او همراه مي‌شود.
شايد اصرار ابراهيم و ابوعمره سبب شده باشد تا مختار، قاتلين شهداي كربلا را قصاص كند شايد اگر مختار خودش بود و اين اصرارها نبود مصلحت حكومت را به اين موارد ترجيح مي‌داد و با اين شدت انتقام نمي‌گرفت.

* حكومت مختار چقدر به طول انجاميد و سرانجام مختار چه بود؟
ـ مختار 18 ماه حكومت كرد و 18 هزار نفر را هم كشت و در نهايت در نبرد با مصعب‌بن زبير، كشته شد.

* مختار در قصاص قاتلين كربلا چگونه عمل كرد؟
ـ قصاص قاتلين شهداي كربلا مطلوب است اما آنچه اتفاق افتاد و آنچه مورخان در مورد مختار نوشتند تماما صحيح نيست چون ابن زبير مدتي سركار بود و آنها داراي جبهه فرهنگي محكمي بودند و از اين رو سيئات مختار را برجسته كرده و حتي چند برابر آن هم ساختند و وقتي امويان سركار آمدند، آنها هم پرونده سياهي براي مختار ساختند بنابراين مختار اعمالي انجام داد كه مطلوب اهل بيت (ع) نبود مختار آنچه از قاتلين كربلا انتقام گرفت بيش از يك انتقام بود و هركس در كربلا تيري انداخته بود او و خانواده‌اش را قتل عام مي‌كرد، يعني اگر امام سجاد (ع) و محمد حنفيه بودند به اين شدت انتقام نمي‌گرفتند.

* به نظر مي‌رسد سريال مختارنامه كه در حال حاضر از شبكه يك سيما در حال پخش است، چهره مختار را مقدس نشان مي‌دهد، آيا اينگونه نيست؟
ـ مختار در منابع شيعه بيشتر ممدوح است تا منفور، به عبارت ديگر در منابع شيعه و رجالي دو دسته حديث داريم كه يك دسته احاديث به شدت مختار را مدح و يك دسته به شدت او را نفي مي‌كنند. اما علماي شيعه اكثرا طرف مدح او را گرفتند.
چهره مختار نه كاملا سفيد و نه كاملا سياه است. او هم كارهاي درستي انجام داده است و هم كارهاي ناصوابي دارد كه مطلوب امام سجاد (ع) و محمد حنفيه نبود. با توجه به شرايط زمانه و دستگاه حكومتي پس از مرگ مختار، روايات و احاديثي كه در باب مختار رسيده نياز به ارزيابي و تحقيق دارد و محققان و صاحبان علم حديث بايد سره را از ناسره مشخص كنند.

* ارزيابي شما از سريال مختارنامه چيست؟
ـ سريال بايد جاهايي كه خطاهاي مختار را نشان بدهد با ظرافت نشان بدهد كه با عكس‌العملي از جانب حوزويان مواجه نشود از طرفي اين سريال 20 تا 30 درصد با واقعيات تاريخي منطبق است، اما در جاهايي به اخبار ضعيف متوسل شده و از آن حادثه بزرگ ساخته و جاهايي را از زندگي مختار مطرح نكرده است و از سوي ديگر ماجراي عشقي عمر بن سعد و خواهرش را نمايش مي‌دهد كه در تاريخ وجود ندارد. اما در مجموع اين فيلم براي ايراني‌ها بسيار جذاب است اما بايد براي ساخت چنين فيلم‌هايي نگاه بين‌المللي داشت.

pcforlife
21-03-2011, 18:25
به نظرم قسمت های بعده خروج مختار از مکه، از نظر معرفی شخصیت های قیام به بینندگان و شخصیت پردازی ها اصلا عملکرد نویسنده و کارگردان مجموعه قابل قبول نبود! سوای از جلوه های ویژه و صحنه های جنگی زیبا، واقعا تعدد کارکتر هایی که هیچ پیشینه شخصیتی معرفی شده به بیننده رو نداشتند، منو به شخصه کلافه کرده بود! امثال عبیده، یزید بن انس، ابراهیم اشتر و...
برای مثال مرگ سلیمان و مرگ یزید به انس رو مقایسه کنید... مرگ کدومشون شما رو تحت تاثیر قرار داد؟! درسته نحوه مرگشون یکسان نبود! اما با پیشینه ای که سلیمان از ماجرای مسلم داشت تا عین الورده داشت، مرگش به نظر من کاملا تاثیر گزار بود! اما یزید بن انس تو یه قسمت یهویی معرفی شد و دو قسمت بعد هم از دنیا رفت! بعد مختار از ناراحتی چنان رعشه ای گرفته بود و بغض کرده بود که من با خودم می گفتم خوبه کیان نمرده!! ریکشن مختار اصلا قابل درک نبود!
یا ابراهیم اشتر رو با کیان قیاس کنید! تو تاریخ ذکر شده که ابراهیم به شدت به مختار نزدیک بود! اما من بیشتر حس کردم دست راست مختار کماکان کیان هستش...
ضمن اینکه بعد از جریان مکه و ابن زبیر هر چی جلوتر میره، بازیه عرب نیا به شدت افت کرده که به نظر من دلیلش تاکید بیش از حد میرباقری به سیاس بودن مختار هستش! این چند قسمت اخیر جوری شده که به شخصه کیان رو پرجذبه تز از شخصیت مختار می بینم!!
دیالوگ ها هم افت کرده که البته یه دلیلش بابت اینه که کارکتر ها بیشتر در حال جنگیدن هستند تا حرف زدن...:31:
امیدوارم بعد از تعطیلات بهتر بشه...:20:
یاعلی:11:

davy jones
23-03-2011, 00:34
نميدونم دوستان صحبت كردين دراين باره يا نه اما براي من سواله كه:
اگه مختار تونست كه قيام كنه وكوفه رو فتح واعلام دولت كنه پس چرا امام سجاد(ع)اين كار را نكرد؟
يا چرا بعداز پيروزي مختار امام رو بر تخت خلافت ننشاند؟
يا چرا از حكومت مختار با نام حكومت ياران علي(ع)نام برده شد؟...
+
جايي اين سريال رو به صورت دي وي دي ميفروشن؟اصلا هست؟
سلام یوسف جان.

جوابهایی که به سوالاتتون میدم صرفا برداشت و نظر شخصی خودمه. امیدوارم براتون قانع کننده باشه.

در مورد سوال اولتون باید بگم که مختار سالهای سال (از زمان به خلافت رسیدن امیرالمومنین (ع)) بود که به عراق اومده بود و بیشتر دوران جوانی تا میانسالی خودش رو در اونجا گذرونده بود. پس طبیعیه که هم مختار به شرایط عراق بیشتر از امام زین العابدین(ع) آشنایی داشت و هم مردم عراق مختار رو بیشتر از امام سجاد(ع) میشناختن. بنابراین اگه قرار باشه قیامی موفق تر در منطقه ی عراق صورت بگیره، قیام مختار از این لحاظ به قیام امام(ع) برتری داره.

در ثانی ... از زمان جنگ صفین (جنگ بین امام علی(ع) و معاویه) اینطور توسط بنی امیه برای مردم وانمود شده بود که بنی هاشم (قبیله ای که اهل بیت پیامبر(ص) از آن بودند) دنبال قدرت و حکومت هستند و برای خودشون بدون دلیل و آیه، در این زمینه حق قائلند. (در حالیکه خدا در روز غدیر خم این حق رو به اونها عطا کرده بود) بنابراین در صورتی که زین العابدین(ع) شخصا دست به قیام میزدند، این گزک در دست بنی امیه تقویت میشد که دیدین گفتیم اینها فقط دنبال کسب قدرتند؟! و اینطوری میان شیعیان تفرقه ی شدیدی ایجاد میشد. بنابراین حتی بعد از پیروزی قیام توسط مختار هم آنچنان به صلاح نبود که امام سجاد(ع) قدرت رو به دست بگیرند.

نکته ی سوم اینه که مختار طبق اسناد و روایات؛ قیامش رو به اجازه ی امام سجاد(ع) شروع کرد و در هر قسمتی از قیامش با شخص معصوم(ع) و همچنین محمد حنفیه (که از طرف امام(ع) با مختار در ارتباط بود) مکاتبه داشت و از اونها کسب تکلیف میکرد. پس قطعا چنین فردی متوجه این مساله هست که حکومت بر جامعه ی اسلامی به امام سجاد(ع) سزاوارتره تا خودش و قطعا پیشنهاد به دستگیری رهبری قیامش رو پس از تسلط به کوفه به امام(ع) داده و با توجه به توضیحاتی که دادم، احتمالا امام(ع) نپذیرفتند ولی این به معنای عدم رضایت امام سجاد(ع) از این قیام نیست.

نکته ی بعدی اینکه امام سجاد(ع) و اطرافیانشون در مکه تحت مراقبت شدید نیروهای عبدالله بن زبیر بودند و نمیتونستند آزادانه هر کاری بکنند. (اونهم کاری در حد ایجاد یک قیام شیعی که مطمئنا اگه عبدالله زبیر دست امام سجاد(ع) رو در این زمینه باز میذاشت؛ در نهایت به براندازی حکومت زبیریان و اموبان ختم میشد) بنابراین امام(ع) به واسطه ی مختار ثقفی، قیام مد نظر خودشون رو جلو بردند.

و نکته ی آخر هم اینکه اساسا در سیره و روش ائمه ی اطهار(ع) اینطور نبوده و نیست که حکومتی رو با شمشیر از آن خود کنند. در زمان امیرالمومنین(ع) هم که ایشون خلافت و حکومت رو به دست گرفتند به خاطر خواست و فشار عموم مردم بر ایشون مبنی بر پذیرش خلافت بود وگرنه طبق فرموده ی خود حضرت علی(ع) خلافت برای ایشون از آب دماغ گوسفند هم بی ارزش تر بود!! در زمان امام سجاد(ع) هم اگر بر فرض مثال، همه ی مسلمانهای اون زمان یکصدا درخواست میکردند که امام سجاد(ع) خلافت رو بپذیرند، ایشون قبول میکردند ولی واضحه که اینطور نبوده و خلافت رسول الله در اون زمان چند تا مدعی متفاوت داشته که حتی حاضر بودند به خاطرش کعبه رو آتیش بزنن و انسانهای زیادی رو در این راه قریانی کنن!

موفق باشین.
90/1/2

errmii
23-03-2011, 00:43
سلام یوسف جان.

جوابهایی که به سوالاتتون میدم صرفا برداشت و نظر شخصی خودمه. امیدوارم براتون قانع کننده باشه.

در مورد سوال اولتون باید بگم که مختار سالهای سال (از زمان به خلافت رسیدن امیرالمومنین (ع)) بود که به عراق اومده بود و بیشتر دوران جوانی تا میانسالی خودش رو در اونجا گذرونده بود. پس طبیعیه که هم مختار به شرایط عراق بیشتر از امام زین العابدین(ع) آشنایی داشت و هم مردم عراق مختار رو بیشتر از امام سجاد(ع) میشناختن. بنابراین اگه قرار باشه قیامی موفق تر در منطقه ی عراق صورت بگیره، قیام مختار از این لحاظ به قیام امام(ع) برتری داره.

در ثانی ... از زمان جنگ صفین (جنگ بین امام علی(ع) و معاویه) اینطور توسط بنی امیه برای مردم وانمود شده بود که بنی هاشم (قبیله ای که اهل بیت پیامبر(ص) از آن بودند) دنبال قدرت و حکومت هستند و برای خودشون بدون دلیل و آیه، در این زمینه حق قائلند. (در حالیکه خدا در روز غدیر خم این حق رو به اونها عطا کرده بود) بنابراین در صورتی که زین العابدین(ع) شخصا دست به قیام میزدند، این گزک در دست بنی امیه تقویت میشد که دیدین گفتیم اینها فقط دنبال کسب قدرتند؟! و اینطوری میان شیعیان تفرقه ی شدیدی ایجاد میشد. بنابراین حتی بعد از پیروزی قیام توسط مختار هم آنچنان به صلاح نبود که امام سجاد(ع) قدرت رو به دست بگیرند.

نکته ی سوم اینه که مختار طبق اسناد و روایات؛ قیامش رو به اجازه ی امام سجاد(ع) شروع کرد و در هر قسمتی از قیامش با شخص معصوم(ع) و همچنین محمد حنفیه (که از طرف امام(ع) با مختار در ارتباط بود) مکاتبه داشت و از اونها کسب تکلیف میکرد. پس قطعا چنین فردی متوجه این مساله هست که حکومت بر جامعه ی اسلامی به امام سجاد(ع) سزاوارتره تا خودش و قطعا پیشنهاد به دستگیری رهبری قیامش رو پس از تسلط به کوفه به امام(ع) داده و با توجه به توضیحاتی که دادم، احتمالا امام(ع) نپذیرفتند ولی این به معنای عدم رضایت امام سجاد(ع) از این قیام نیست.

نکته ی بعدی اینکه امام سجاد(ع) و اطرافیانشون در مکه تحت مراقبت شدید نیروهای عبدالله بن زبیر بودند و نمیتونستند آزادانه هر کاری بکنند. (اونهم کاری در حد ایجاد یک قیام شیعی که مطمئنا اگه عبدالله زبیر دست امام سجاد(ع) رو در این زمینه باز میذاشت؛ در نهایت به براندازی حکومت زبیریان و اموبان ختم میشد) بنابراین امام(ع) به واسطه ی مختار ثقفی، قیام مد نظر خودشون رو جلو بردند.

و نکته ی آخر هم اینکه اساسا در سیره و روش ائمه ی اطهار(ع) اینطور نبوده و نیست که حکومتی رو با شمشیر از آن خود کنند. در زمان امیرالمومنین(ع) هم که ایشون خلافت و حکومت رو به دست گرفتند به خاطر خواست و فشار عموم مردم بر ایشون مبنی بر پذیرش خلافت بود وگرنه طبق فرموده ی خود حضرت علی(ع) خلافت برای ایشون از آب دماغ گوسفند هم بی ارزش تر بود!! در زمان امام سجاد(ع) هم اگر بر فرض مثال، همه ی مسلمانهای اون زمان یکصدا درخواست میکردند که امام سجاد(ع) خلافت رو بپذیرند، ایشون قبول میکردند ولی واضحه که اینطور نبوده و خلافت رسول الله در اون زمان چند تا مدعی متفاوت داشته که حتی حاضر بودند به خاطرش کعبه رو آتیش بزنن و انسانهای زیادی رو در این راه قریانی کنن!

موفق باشین.
90/1/2

اینو هم اضافه کنم که امام زین العابدین تنها مرد بازمانده از آل پیامبر بعد از واقعه عاشورا بودند و مجبور بودن از راه تقیه زندگی و مبارزه کنند و اگر ایشون هم کشته میشد دیگه نسل امامت و بالتبع اون شیعه برانداخته میشد و تشیع در همون قرن اول هجری به تاریخ می پیوست.
تازه در همون روز عاشورا هم شمر قصد داشته امام زین العابدین رو به قتل برسونه و رشادت حضرت زینب ایشون رو نجات داد.

nar nia
27-03-2011, 14:01
خاكي با اشاره به انقلاب مردمي در كشورهاي عربي؛
عدم پخش مجموعه مختارنامه در نوروز اشتباه است

خبرگزاري فارس: كارشناس رسانه و رئيس مركز فعاليت‌هاي قرآني سازمان ملي جوانان، با اشاره به تأثيرگذاري بالاي سريال «مختارنامه» عدم پخش نوروزي آن را اشتباه توصيف كرد.

«رحيم خاكي» رئيس مركز فعاليت‌هاي قرآني جوانان كشور، در گفت‌وگو‌ با خبرنگار قرآني فارس با اشاره به انقلاب‌هاي مردمي در كشورهاي عربي منطقه، عليه حكومت زمامداران ديكتاتور گفت: سريال مختارنامه كه توان ايجاد روحيه جهادي بالايي را بر ضد ظلم و ستم و ستاندن حقوق مظلومان دارد، در اين برهه مي‌تواند تأثير به سزايي بر جنبش‌هاي اسلامي ايجاد شده در كشورهاي عربي داشته باشد.
وي با انتقاد از عملكرد سيماي جمهوري اسلامي از موكول كردن پخش ادامه اين سريال به بعد از تعطيلات سيزده روزه نوروزي گفت: جا داشت با هدف تأثيرگذاري معنوي بر روي اين جنبش‌ها سريال مختارنامه كه نمونه‌اي از غيرتمندي اسلامي در مقابل حكومت جباران است در ايام نوروز، هر روزه از شبكه‌هاي داخلي و برون مرزي بخش شود.
اين كارشناس رسانه ضمن ابراز اميدواري مبني بر پيروزي مردم مظلوم كشورهاي عربي و خارج شدن آنها از زير يوق طواغيت گفت: سريال مختارنامه در ايجاد انگيزش در خيزش مردم منطقه تأثير به‌سزايي خواهد داشت.

nar nia
29-03-2011, 15:37
هنوز به نمايش بخش‌هاي مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) در «مختارنامه» اميدوارم

خبرگزاري فارس:كارگردان مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» گفت: تكليف صحنه‌هاي مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) هنوز مشخص نشده و اميدوارم راه‌حلي بيابيم تا اين قسمت‌ها به نمايش درآيند.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، «داوود ميرباقري» كارگردان مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» كه در برنامه صندلي داغ حضور يافته بود، ضمن توضيح درباره روند ساخت و تدوين اين سريال گفت: نسبت به پخش اين سريال از تلويزيون رضايت دارم، در كارهاي قبلي برخي موارد بدون اين كه من خبر داشته باشم صحنه‌هايي حذف مي‌شد اما با توافقي كه سر مختارنامه صورت گرفت، قرار شد اعمال تغييرات با نظر ما اعمال شود.
وي همچنين درباره سرنوشت صحنه‌هاي مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) اظهارداشت: اين صحنه ها كه 11 دقيقه زمان دارد، هنوز بلاتكليف هستند.اين صحنه‌ها از رفتن حضرت به علقمه تا زماني كه مشك از دهان مباركشان مي‌افتد، اختصاص دارد و به طور كامل فيلمبرداري شده است.
ميرباقري تصريح كرد: اين بخش‌ها قرار بود در قسمت 21 سريال به نمايش درآيد كه اين اتفاق نيفتاد و مشكل حل نشد و اميدوارم راه‌حلي براي نمايش اين بخش‌ها پيدا شود. البته گفتند روي چهره اين حضرت نور بياندازيم اما من به دليل اعتقادي كه به كاري كه انجام مي‌دهم دارم، اين مساله را نپذيرفتم و با ذائقه هنري‌ام جور درنمي‌آيد.
كارگردان سريال تاريخي امام علي(ع) افزود: اميدوارم در روزهاي آتي شاهد پيدا كردن راه حلي براي اين مشكل باشيم. البته حذف اين صحنه‌ها لطمه‌اي به داستان مختار ايجاد نمي‌كند. ما در چند بخش در سريال به حوادث كربلا پرداختيم كه نقطه اوج آن مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) است و حيف است كه اين صحنه‌ها حذف شوند.
وي در ادامه گفت: اين بخش‌ها، اتفاقا بخش‌هايي هستند كه از ابتدا در فيلمنامه نوشته شده بودند و حتي جزئيات آنها نيز مشخص شده بود. ما همواره دنبال فرصتي هستيم تا چنين اسطوره‌هايي را به جوانانمان نشان بدهيم، حال كه اين فرصت به دست آمده چرا بايد آن را از دست بدهيم؟
ميرباقري همچنين توضيح داد: صحنه‌هاي مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) براي آقاي ضرغامي و تعدادي از نمايندگان مجلس به نمايش درآمده و حتي او با ديدن صحنه‌ها گريه كرد. همه گريه كردند و گفتند صحنه‌ها خوب شده است.
وي در پايان گفت: من هنوز به نمايش اين صحنه‌ها نااميد نيستم و اميدوارم با يافتن راه‌حلي اين بخش‌ها در قسمت‌هاي بعدي سريال گنجانده شود.

nar nia
31-03-2011, 18:11
گفتگوی خواندنی با وزیر اطلاعات مختار

سریال مختار نامه این روزها میهمان جمعه های هر خانواده ایرانی است و این سریال فاخر جذابیت های بسیاری را به لحاظ مرتبط بودن با قیام عاشورا دارد. کیان یکی از شخصیت های ایرانی مسلمان قیام مختار است که رضا رویگری به ایفای نقش این شخصیت شجاع می پردازد.

رویگری از سال 64 با بازی در فیلم عقاب ها وارد عرصه سینما شد . رویگری در گفت و گو با هفته نامه شما از سختی ها و شیرینی های بازی در سریال مختار می گوید و اینکه کیان همه کاره مختار بوده و وزیر اطلاعات مختار می شود.

نحوه حضور شما در سریال مختار به چه شکلی بود و آیا از ابتدا قرار بود در این نقش بازی کنید؟

نقش کیان در سریال مختار نامه را از ابتدا آقای میر باقری برای من نوشتند، خیلی از بازیگران را برای این نقش به ایشان معرفی کرده بودند که آقای میر باقری گفته بودند که کسی را برای این نقش پیش من نیاورید و این نقش برای رویگری نوشته شده است.

آقای میر باقری با من تماس گرفت و جزیات نقش را برای من گفت.

با توجه به اینکه قسمتهایی از این سریال پخش شده است ارزیابی شما از کل این سریال چیست؟

سریال مختار نامه از سریال های موفق است و من همیشه این کار را دوست داشتم،شاید سالها کسی نتواند دیگر چنین سریالی بسازد،کار بسیار سخت و مشکل اما بازی های خوب و فیلمنامه ای عالی دارد،به نظر من کار بسیار فوق العاده ای است و مردم این سریال را دوست دارند.

از بازی خود در این سریال راضی هستید؟

درباره بازی من ابتدا مردم و سپس منتقدین باید نظر دهند،من تلاش خودم رو انجام دادم،اما آنچه مردم نسبت به این مجموعه بازی من در برخوردها بوده بسیار راضی هستند.

شخصیت کیان را قبل از بازی در این سریال می شناختید؟

نه اصلا به هیچ عنوان نمی شناختم اما در زمان بازی در این سریال آقای میر باقری در مورد این شخصیت توضیحات بسیاری را به من دادند. تنها اطلاع من این بود که می دانستم مختار بسیار با ایرانی ها نزدیک بوده و با ایرانی ها است که قیام اش پیروز می شود.

تمام آنچه در بازی من در این سریال می بینید آقای میر باقری از من می خواستند و ریز به ریز جزییات نقش را برای من بیان کردند،کیان با خصوصیات فرهنگی ایرانی و حجب و حیا و رشادت در زمان جنگ اش را به من منتقل کرد و من هر چه در توان داشتم انجام دادم.

این سریال به نوعی با نهضت عاشورا گره خورده است، بعد معنوی این اثر تا چه اندازه برای شما مهم بود؟

در سکانس های مربوط به کربلا حضور نداشتم اما در نقشی بازی می کنم که تنها ایرانی است که در واقعه عاشورا درگیر بوده و شرکت فعالی در قیامی به خونخواهی امام حسین(ع) داشته بسیار خوشحالم و در ادامه خواهید دید که کیان در این قیام تا چه اندازه تاثیر داشته است. مردم ما در مورد اشقیا و قاتلین کربلا اطلاع داشتند و این باعث افتخار است که این شخصیت های منفوری که در صدر اسلام بوده اند از نظر مردم ایران به خصوص به دست این ایرانی از بین می روند.

با توجه به اینکه شما در کارهای تاریخی دیگری نیز حضور داشتید ايفاي يك نقش تاريخي مثل كيان به لحاظ گريم، مدت زمان اجرا و نوع حركات بازيگر چه تفاوتي با يك نقش معمولي امروزي دارد؟

تصويربرداري سريال مختارنامه حدود 6 سال طول كشيد. در اين مدت من چند بار سر صحنه دچار حادثه شدم. گريم من خيلي سنگين و زمانبر بود.

در بسیاری از سکانس ها بايد سوار بر اسب مي‌شدم و مانند يك رزمجو شمشير مي‌زدم. همه اينها برمي‌گردد به اين كه من نقشم را دوست داشتم. در نتيجه همه اين دشواري‌ها برايم قابل تحمل مي‌شد.

به مدت 5 سال و نيم در لوكيشن‌هاي مختارنامه رفت و آمد داشتم و جلوي دوربين بودم. گاهي هم پيش مي‌آمد كه بين تصويربرداري بازي‌هاي من 3 ماه فاصله مي‌افتاد.

اما هر وقت مي‌رفتم سر صحنه همه چيز برايم تازگي داشت. ديالوگ‌هاي ميرباقري برايم جذابيت داشت. مثل جعبه سربسته‌اي بود كه دوست‌داشتي بازش بكني و ببيني داخل آن چه نوشته شده است.

به هر حال بازيگري حرفه سختي است. مي‌گويند هر كه طاووس خواهد، جور هندوستان كشد.

پخش مختارنامه پس از 40 هفته به پايان مي‌رسد، اما اين سريال مثل يك پازلي است كه با دقت چيده شده است. شما يك اتاق را در نظر بگيريد كه در آن كلي قطعات پازل روي هم تلنبار شده است. يك نفر دانه‌دانه اينها را پيدا كرده و كنار هم چيده است. هزاران پلان اين سريال با حوصله تدوين شده است.

براي هر پلان این سریال كلي زحمت كشيده‌اند. در يك پلان5 ثانيه‌اي يك لشكر تاخت مي‌كند و از اين سو به آن سو مي‌رود. هر برداشت اين پلان يك صبح تا ظهر طول مي‌كشد.

ميرباقري حواسش به اين نكات بود كه چرا فلان هنرور ساعتش را درنياورده و دستش برق زده است يا چرا فلاني عينك داشته يا انگشترش را بيرون نياورده است. به خاطر اين اشكالات تمام لشكر بايد به عقب برگردد و صحنه دوباره گرفته شود.

وقتي به روزهاي ضبط مختارنامه فكر مي‌كنم مي‌بينم خدا چه صبري به همه ما داده بود.

کیان به عنوان دوست صمیمی مختار است، نقش و اثر این شخصیت ایرانی مسلمان را در قیام مختار چگونه می بینید؟

در همه مستندات تاریخی آمده که کیان همه کاره مختار بوده است. البته در این سریال باید به مختار بها داده می شد هر چند نه به شکلی که تحریف شود اما باید جذاب تر می شد ، همه فتوحات و کارهای مختار به دست کیان بوده است. کیان وزیر اطلاعات مختار می شود و در آینده خواهید دید.

دشوار ترین سکانسی که بازی کردید کدام سکانس بود؟

جنگ آخر اهورا به نظر من یکی از صحنه های مشکل این کار از نظر من بود.

در مدت تصويربرداري اين سريال چند بار در خبرها خوانديم كه شما دچار آسيب‌ديدگي شده‌ايد. از حوادثي كه سر صحنه مختارنامه برايتان اتفاق افتاد بگوييد.

زمانی که به سکانس های پایانی جنگ را مي‌گرفتيم دچار حادثه شدم. قرار بود كنار يكي از لشكريان بنشينم و با شمشير به بغل بدن او بكوبم. بعد اين پلان يك جوري به نظر مي‌آمد كه انگار من در سينه‌اش ضربه‌اي وارد كرده‌ام.

اين فرد بشدت به من نزديك بود. من مراقب بودم كه شمشير به بدنش نخورد. اينقدر به من چسبيده بود كه شمشير به پاي خودم خورد. شمشير كفش و جورابم را پاره كرد و به داخل پايم فرو رفت.

دكتر به من گفت تو خيلي شانس آورده‌اي. چون اين منطقه پر از خرده استخوان است. اگر اينها ايراد پيدا مي‌كردند تو تا آخر عمرت لنگ مي‌زدي.

پاي من را بخيه زدند، اما فردايش حجم مچ پايم 2 برابر شد. يادم مي‌آيد كه پايم باد كرده بود و در كفش فرو نمي‌رفت. آن روزها مي‌خواستند صحنه جنگ‌ها را تصويربرداري كنند.

در يكي از صحنه‌هاي ديگر بازيگر روبه‌رويم با تبر جنگ رو در روي من مي‌جنگيد. هنگامي كه تبر را مي‌چرخاند سر تبر درآمد و خورد توي ابروي من.

داوود ميرباقري در بيمارستان گفت چرا همه بلاها سر تو مي‌آيد؟ فردايش دور چشمم به اندازه يك بادام متورم شد.

آقاي ولدبيگي من را جوري گريم كرد كه ضرب خوردگي زير چشمم اصلا معلوم نشود

ميرباقري گفت اين گريم را پاك كن. تو در جنگ حضور داشته‌اي و اين جراحت به نقشت مي‌خورد. با همان چشم ضرب خورده جلوي دوربين رفتم.

در دوره‌هاي آموزشي سواركاري و شمشيربازي هم حضور داشتيد؟

بله. آن دوره‌ها را رفتم چون مي‌خواستم جور ديگري سواركاري كنم. دوست داشتم سواركاري‌ام ايراني باشد. اگر اين سريال را دقيق ببينيد متوجه مي‌شويد كه تاخت‌هاي من با تاخت سپاهيان عرب فرق مي‌كند. تاخت شخصيت كيان دلاورانه و يك دستي است. كيان يك دستش را به دهان اسب مي‌گيرد و خيلي استوار اسب را هدايت مي‌كند. آقاي اردلان كه مسوول جنگ‌ها بود حركت‌هاي بازيگران را طراحي مي‌كرد. به ما ياد مي‌داد كه ضربه اول و دوم و سوم را چطور با شمشير بزنيم.

وجه تمایزكيان به عنوان يك سرباز ايراني نسبت به رزمجويان عرب چیست؟

نشستن كيان بر روي اسبش با عرب‌ها تفاوت دارد. عرب‌ها وقتي روي اسب مي‌نشينند حالتي خميده دارند، اما او استوار روي اسب نشسته است.

كيان وقتي به خواستگاري خواهر مختار مي‌رود عرق شرم روي پيشاني‌اش مي‌نشيند. با اين كه او به عموي مختار خواسته‌اش را گفته و نزد خود مختار نرفته است. اعراب اين شرم و خجالت را ندارند. چون برايشان چند همسره بودن هم عادي است.

كيان حجب و حياي ايراني و در عين حال دلاوري يك رزمنده را دارد. رزمندگان ما در جبهه‌هاي جنگ تحميلي دلاورانه مي‌جنگيدند.

كيان در جنگ‌ها رشادت به خرج مي‌دهد و به هيچ وجه عقب‌نشيني نمي‌كند. مختار بعدها او را وزير اطلاعات خودش مي‌كند. تمام اعراب از كيان مي‌ترسيدند.

جاهل‌هاي قديمي ايراني چاقو و قمه مي‌كشيدند، اما اگر مي‌خواستند از كوچه‌اي رد شوند كه در آن زني حضور داشت خجالت مي‌كشيدند و سرشان را پايين مي‌انداختند. اين حجب و حيا در فرهنگ ايراني ما هست.

خودتان به عنوان يك بازيگر كدام يك از سكانس‌هاي مختارنامه را بيشتر دوست داريد؟

در صحنه‌هاي آتش‌سوزي مكه من حضور نداشتم، اما احساس مي‌كنم خيلي خوب كارگرداني شده است.

آن صحنه‌اي كه حضرت ابوالفضل مي‌آيد مشك آب را پر كند، سنگ را به گريه وا مي‌دارد. به نظر من اين صحنه از 10 تا روضه و نوحه اثرگذارتر است.

البته اينها سكانس‌هايي هستند كه من در آنها نبوده‌ام. از بين بازي‌هاي خودم صحنه‌هاي مربوط به جنگ كيان با حرمله و شمر را خيلي دوست دارم. حتما مي‌دانيد كه شمر معروف را كيان ايراني مي‌كشد. اين نكته در تاريخ آمده است.

در اين سريال به دليل اين كه داستان سريال حول محور مختار مي‌گردد، نقش و تاثيرگذاري كيان به مراتب كمتر از آنچه در تاريخ و واقعيت وجود دارد نشان داده شده است. كيان در اكثر فتوحاتي كه صورت گرفته حضور پررنگي داشته است.

الان پس از گذشت چندين سال از تصويربرداري «مختارنامه» چه خاطره‌اي از اين سريال در ذهنتان مانده است؟

تمام لحظه های این کار خاطره بود و از لحاظ فیزیکی جراحت های زیادی بود که جذابیت های خاص خود را داشت. کار کردن در این مجموعه لحظات بسیار خوشی بود.. يادم مي‌آيد سر صحنه يك بار در حال سواركاري بودم كه اسب مرا به پايين پرتاب كرد.سر من بايد مثل هندوانه از وسط ترک می خورد، اما انگار يك نفر دستش را زير سرم گذاشت و آن را آرام بلند كرد. خدا را شكر كوچك‌ترين آسيبي نديدم. واقعا مثل معجزه بود.

داوود ميرباقري ايستاده بود و با تعجب من را نگاه مي‌كرد.

در پایان اگر سخن و پیامی برای خوانندگان دارید بفرمائید

آرزوی توفیق و سلامتی برای همه مردم ایران اسلامی دارم و امیدوار سال جدید برای آنها سالی سرشار از موفقیت باشد.

Lady parisa
03-04-2011, 10:28
الان یکی بگه چرا مثلا مختار رو توی عید پخش نکردند؟!!!!

---------- Post added at 10:28 AM ---------- Previous post was at 10:27 AM ----------

اینو هم اضافه کنم که امام زین العابدین تنها مرد بازمانده از آل پیامبر بعد از واقعه عاشورا بودند و مجبور بودن از راه تقیه زندگی و مبارزه کنند و اگر ایشون هم کشته میشد دیگه نسل امامت و بالتبع اون شیعه برانداخته میشد و تشیع در همون قرن اول هجری به تاریخ می پیوست.
تازه در همون روز عاشورا هم شمر قصد داشته امام زین العابدین رو به قتل برسونه و رشادت حضرت زینب ایشون رو نجات داد.

ولی من شنیدم که امام محمد باقر هم بودند

guzga
03-04-2011, 12:27
الان یکی بگه چرا مثلا مختار رو توی عید پخش نکردند؟!!!!

---------- Post added at 10:28 AM ---------- Previous post was at 10:27 AM ----------

ولی من شنیدم که امام محمد باقر هم بودند

ایشون بچه بودن.
من که دیگه نمی بینم این سریالو
تو این قسمتهای آخر بیشتر از اینکه به قیام پرداخته بشه فقط به ایرانیا توهین شده

Lady parisa
03-04-2011, 13:16
بنده توی کتابای قدیمی پدر سالها پیش خوندم که وقتی می خواین به خیمه ها حمله کنن و قصد شهادت امام زبن العابدین رو دارند گرد و خاک عچیبی ایجاد می شه طوری که امام حسین فریاد می زنن و به خواهرشون می گن.زینب جان اگر علی به شهادت برسد زمین و زمان نابود خواهد شد.

guzga
03-04-2011, 14:28
بنده توی کتابای قدیمی پدر سالها پیش خوندم که وقتی می خواین به خیمه ها حمله کنن و قصد شهادت امام زبن العابدین رو دارند گرد و خاک عچیبی ایجاد می شه طوری که امام حسین فریاد می زنن و به خواهرشون می گن.زینب جان اگر علی به شهادت برسد زمین و زمان نابود خواهد شد.

!! مگه وقتی به خیمه ها حمله می کنن امام حسین شهید نشده؟؟؟؟؟

Lady parisa
03-04-2011, 14:37
!! مگه وقتی به خیمه ها حمله می کنن امام حسین شهید نشده؟؟؟؟؟

باید اجازه بدین یا استاتید بگن یا من کتاب رو مطالعه کنم:11:

essi4300
03-04-2011, 14:45
یکجوری دوستان تعریف میکنند که انگار این قضایا دیروز رخ داده و هزاران دوربین مدار بسته اینها را ثبت کرده.

سی سال پیش چه اتفاقی افتاده،کسی نمیدونه چه برسه به بیش از هزار سال پیش.

خوب همه را سر کار گذاشتند.....

Sara
03-04-2011, 19:57
یکجوری دوستان تعریف میکنند که انگار این قضایا دیروز رخ داده و هزاران دوربین مدار بسته اینها را ثبت کرده.

سی سال پیش چه اتفاقی افتاده،کسی نمیدونه چه برسه به بیش از هزار سال پیش.

خوب همه را سر کار گذاشتند.....
این نکته رو من هم قبول دارم اگر بخوایم بدون تعصب نگاه کنیم .اما خب همیشه در نقل افسانه ها و داستانهای دینی چه در ایران و خارج از ایران اگر فیلم یا سریالی بخواد ساخته بشه اگر فقط بر مبنای واقعیت ساخته شه شاید این جذابیت رو نداشته باشه. در فیلمهای و سریالهای مربوط به مذاهب دیگه هم به همین صورته و خب این ویژگی مذهبه . نمیگم درسته یا غلط میگم بخش جدایی ناپذیر هر مجموعه ایی که بر مبنای واقعیت ساخته شه همینه .

pcforlife
08-04-2011, 22:23
خوب! این قسمت هم زحمت کشیدن و زدن تو نخ تکرار! امیدوار بودم حداقل صحنه هایی که از حضرت ابوالفضل (ع) پخش نکردن رو پخش کنن! ولی زهی خیال باطل شد!!:13:

nar nia
12-04-2011, 20:40
نقش بن ‌یزید در "مختارنامه" جنبه‌های دراماتیک زیادی داشت

بازیگر مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" تاکید کرد با توجه به اینکه نقش بن‌ یزید جنبه‌های دراماتیک بیشتر از دیگر شخصیت‌ها داشته، بازی در آن را پذیرفته است. به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" به کارگردانی داود میرباقری و تهیه‌کنندگی محمود فلاح روزهای جمعه از شبکه یک روی آنتن می‌رود. در این مجموعه فریبرز عرب‌نیا نقش مختار را ایفا می‌کند و در کنار او رضا کیانیان، فرهاد اصلانی، فریبا کوثری، نسرین مقانلو، بهرام شاه‌محمدلو و ... بازی کردند.
*خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ و هنر: در این مجموعه نقش بن یزید را بازی می‌کنید. آیا نام میرباقری شما را برای بازی در پروژه "مختارنامه" ترغیب کرد یا خود نقش؟
- سابقه همکاری من با میرباقری به گذشته نسبتاً دور برمی‌گردد. این همکاری سال 1364 در واحد نمایش سازمان صدا و سیما با تولید یک تله تئاتر چهار قسمتی با عنوان "حکایت مسافر گمنام" آغاز شد. این تئاتر تلویزیونی اولین اثر بلند آقای میرباقری بود. اکثر هنرمندان در واحد نمایش سعی کردند کمک کنند تا این مجموعه چهار قسمتی به سرانجامی با کیفیت بالا برسد.
من در کنار همکارانم در سه قسمت از این مجموعه سه نقش متفاوت را بازی کردم. در هر قسمت یک نقش متفاوت که به لحاظ سن و سال با من فاصله زیادی داشت. در سال 65 سریال "گرگها" و در سال‌های بعد در سریال "معصومیت از دست رفته" به کارگردانی میرباقری بازی کردم.
وقتی در سریال "معصومیت از دست رفته" بازی می‌کردم، آقای میرباقری به من گفت که خودم را برای کار بزرگی آماده کنم. زمانی که او مشغول انتخاب بازیگران برای مجموعه "مختارنامه" بود من گرفتار کارهای دیگر بودم و فرصت کار طولانی را نداشتم. وقتی از آن مقوله کمی فارغ شدم در گفتگوی حضوری در دفتر تهیه‌کننده مجموعه "مختارنامه" دو نقش به من پیشنهاد شد که بعد از بررسی برای نقش بن یزید به توافق رسیدیم.
*شما اشاره کردید دو نقش پیشنهاد شد. نقش بن یزید چه ویژگی‌هایی برایتان داشت؟
- وقتی با من برای بازی در این پروژه صحبت شد، اکثر نقش‌های تقسیم شده بود و فرصتی هم نبود که کامل فیلمنامه را بخوانم. با توجه به توضیحاتی کلی که درباره دو نقش داده شد، نقش بن یزید را انتخاب کردم. در واقع انتخاب بین دو نقش پیشنهادی، نقش بن یزید جنبه‌های دراماتیکی بیشتری از لحاظ شخصیت داشت و مسلماً جای کار بیشتر بود.

*آقای شاه‌محمدلو شما از بازیگران خوب تئاتر هستید و معمولاً بازیگران تئاتر سعی می‌کنند برای نقش مطالعاتی انجام دهند. شما قبل از بازی در مجموعه "مختارنامه" مطالعه و تحقیقی داشتید یا نه؟
- خاطرم است کتابی در دفتر تهیه‌کننده "مختارنامه" بود که چند جلد از آن نزد دوستان بود. این کتاب درباره ماجرای مختار بود و چند خطی هم درباره بن یزید، مشاور و سیاست‌مدار دستگاه زبیری نوشته شده بود. همین چند خط به من کمک کرد و نشان می‌داد این کاراکتر جای کار دارد.
به عنوان مثال "یک جمله" زمانی تبدیل به دیالوگ می‌شود که نگاه نویسنده از زوایای مختلف به نقش هویت بدهد و نقش از جنبه‌های مختلف پردازش پیدا کند و در اینجا بازیگر است که از لا به لای کلمات مسیر درستی برای نقش پیدا می‌کند و به آن هویت فیزیکی و روانی می‌دهد تا قابل باور باشد. البته این مسئله زمانی صدق پیدا می‌کند که بازیگر آمادگی برای ایفای نقش داشته باشد. در غیر این صورت، همان جمله تاثیرگذار و قابل باور نخواهد بود.
*تاکنون شاهد واکنش‌های متفاوتی به سریال "مختارنامه" بوده‌ایم، اما برخی منتقدان به دیالوگ‌های این مجموعه انتقاد دارند، چرا که برخی کلمات استفاده شده روزمره است. شما در این باره چه نظری دارید؟
- من هم با صحبتی که با برخی دوستان داشتم و برخوردم با بینندگان با این سئوالات رو به رو شدم و به فراخور سئوال‌کنندگان پاسخ‌هایی دادم. باید قبول کرد کار تاریخی با این گستردگی و اینکه با کمیت و کیفیت بالا تماشاگران را جذب کند، کار دشواری است، چون به دلیل مشغله نویسندگان و کارگردان ممکن است برخی کلمات از طریق بعضی بازیگران غلو شده یا درشت نمایی گردد و فکر کنم نویسندگان و کارگردان نمی‌خواستند در ساخت چنین پروژه‌ای به این وسعت با چند جمله و یا نحوه بیان آن جملات بخشی از زحمات‌شان را زیر سئوال ببرند. البته این به معنا نیست که دقت کافی روی حساسیت‌های بینندگان صورت نگیرد.
*تجربه همکاری با داود میرباقری چطور بود؟
- همانطور که قبلاً اشاره کردم چون ارتباط مداوم و آشنایی ذهنی و فکری به کار یکدیگر داشتیم و از سوی دیگر سابقه کاری من با آقای میرباقری نیاز به بحث‌های متعدد، سئوال و جواب مختلف درباره خصوصیت نقش، مفهوم سکانس پلان یا سایر مواردی که لازم بود به بحث گذاشته شود با هم نداشتیم، زیرا چارچوب نقش برایم روشن بود و نیازی به مشخص زاویای مختلف شخصیت نبود.
فقط در شروع فیلمبرداری یک سکانس، موقعیت آن را آقای میرباقری توضیح می‌داد و سکانس گرفته می‌شد. البته در برخی موارد که کلمات باید با تلفظ خاصی (واژه‌های عربی) بیان شود درباره آن کلمات سئوال می‌کردم و پاسخ دریافت می‌کردم.
*در مجموعه "مختارنامه" آیا با سکانسی رو به رو بودید که نسبت به آن حساس بودید و برایتان سختی داشت؟
- نمی‌توانم به سکانس خیلی مشخصی اشاره کنم، اما به هر حال سیاست‌مدار بودن شخصیت بن یزید در صحنه‌های مختلف جنبه‌های متعددی را داشت و مجبور بودم برای هر صحنه انرژی زیادی بگذارم.
*با توجه به نقش حساسی که ایفا کردید و بازی خوبی هم از شما شاهد بودیم، اما احساس می‌شود جای نامتان در تیتراژ مناسب نیست؟
- اوائل کار در این باره صحبت کردیم. کاری که معمولاً بازیگران حرفه‌ای برای جایگاه نامشان انجام می‌هند و دوستان قول جای در خور در تیتراژ را به من دادند و من هم اعتماد کردم، ولی بعد متاسفانه قول داده شد انجام نگرفت.
--------------------------
گفتگو: فاطمه عودباشی

milad_takjoo
16-04-2011, 05:58
بعد مدت ها يه حال اساسي کرديم...واقعا اين قسمت،قشنگ بود.......

Greedy
16-04-2011, 08:25
دلمون شدیدا تنگ شده بود برای مختارنامه
دیشب هم مثه همیشه عالی بود

mefmef
16-04-2011, 09:38
دلمون شدیدا تنگ شده بود برای مختارنامه
دیشب هم مثه همیشه عالی بود

من قسمت اخر رو ندیدم تکرارش کیه ؟

این سریال بصورت سی دی هم هست ؟

tsjaleb
16-04-2011, 10:43
من قسمت اخر رو ندیدم تکرارش کیه ؟

این سریال بصورت سی دی هم هست ؟

يكشنبه و پنج شنبه شبكه قرآن و دوشنبه شبكه يك . فكر كنم ساعت 7:30 يا 8 .

سي ديش رو هم سروش تبليغ مي كرد ...

4039
16-04-2011, 14:23
سلام
دیشب به صورت اجباری ، چون مهمان داشتیم ، دیدم . مدت ها بود این جوری از اکشن های یک فیلم نخندیده بودم . :27:

منم همونطوریکه قبلا توی این تاپیک اشاره کرده بودم , اعتقاد دارم باید بیشتر روی این جنبه از سریال کار میشد و طبیعی تر طراحی میشد اما اونقدرام بد نیست که آدم از دیدنشون بزنه زیر خنده .

ghfg
16-04-2011, 21:00
خداييش بيايم يكم با انصاف قضاوت كنيم.تا حالا كسي تونسته تو ايران همچين چيزي بسازه؟اينقدر به اين سريال ارزنده گير نديم

moslem47
16-04-2011, 22:04
دیشب واقعا جالب بود.......................
کاشکی یکی پیدا میشد هر قسمت را شرح میداد تا برای کسی ابهامی پیش نیاد

h-blade
16-04-2011, 23:17
شرح دادن نمیخواد سریال خیلی واضحه!

ولی با این وجود هر کی مشکل داشت بگه تا اونجای که بتونم کمکش میکنم.:46:

shah abas
16-04-2011, 23:22
شرح دادن نمیخواد سریال خیلی واضحه!

ولی با این وجود هر کی مشکل داشت بگه تا اونجای که بتونم کمکش میکنم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این نقش سایه چوب چی بود که چند دفعه به حماقت شمر و شکست ربطش دادند؟

tsjaleb
17-04-2011, 10:19
این نقش سایه چوب چی بود که چند دفعه به حماقت شمر و شکست ربطش دادند؟

هيچي اگر شمر اون كار رو نمي كرد و اون مهلت رو نمي داد و همون موقع جنگ رو شروع مي كرد قبل از اينكه ابراهيم مالك اشتر برسه و محاصرشون بكنه شايد مي تونست حكومت مختار رو نابود كنه اما اومد كلاس بگذاره و زمان رو تلف كرد تا ابراهيم هم رسيد و محاصره شدند و ...

حالا من يك سوال دارم . تو چند قسمت قبل وقتي رفتند پيش محمد حنفيه تا از صحت اجازه اون به مختار براي قيام مطمئن شوند وقتي نامه رو نشون دادند و سوال كردند كه آيا مختار راست ميگه و اين نامه شما است يا نه چرا پيش خودش توكل به خدا كرد و گفت مختار رو همراهي كنيد . آيا محمد حنفيه نامه رو نوشته بود يا نه ؟

h-blade
17-04-2011, 14:08
حالا من يك سوال دارم . تو چند قسمت قبل وقتي رفتند پيش محمد حنفيه تا از صحت اجازه اون به مختار براي قيام مطمئن شوند وقتي نامه رو نشون دادند و سوال كردند كه آيا مختار راست ميگه و اين نامه شما است يا نه چرا پيش خودش توكل به خدا كرد و گفت مختار رو همراهي كنيد . آيا محمد حنفيه نامه رو نوشته بود يا نه ؟

نه اون نامه رو ننوشته بود ولی چون مختار میدونست دوستاش بدون اجازه کتبی از محمد حنفیه بهش اعتماد نمیکنند اون نامه رو خودش نوشته بود ولی مختار از محمد حنفیه اجازه شفاهی داشت و محمد حنفیه به خاطر شرایط اون زمان و زندگی در مکه هیچ وقت نمیدونست نامه کتبی بده.

oAo
18-04-2011, 11:11
مختار رو دیشب قسمت آخر رو دانلود کردم بسیار زیبا بود
ولی نقش اشتر واقعا فیلم رو دیدنی کرده جذبه وحشتناکی داره:18:

Greedy
18-04-2011, 13:23
مختار رو دیشب قسمت آخر رو دانلود کردم بسیار زیبا بود
ولی نقش اشتر واقعا فیلم رو دیدنی کرده جذبه وحشتناکی داره:18:
اره منم خیلی خوشم میاد ازش حسن میرباقری نقششو بازی کرده فکر کنم برادر داود میرباقری باشه

milad_takjoo
18-04-2011, 18:55
این نقش اشتر از خود مختار باحال تره....صورتش خیلی معصومه....

firefox7
18-04-2011, 19:08
نقش دلدل هم خیلی باحاله!

اسب سپید جاده ها بهاره
سبد سبد شادی و گل میاره

molaali
18-04-2011, 20:11
این نقش اشتر از خود مختار باحال تره..
منظورتون همون ابراهیم ابن مالک اشتر دیگه؟ نه؟!

Gam3r
18-04-2011, 20:19
واقعا ابراهیم ابن مالک اشتر از خود مختار خیلی باحال تره ...

چشمای سیاهش ... رنگ پوست سفیدش ... نگاه معصومش ... آرامش صحبتش ...
به نظر من باید ابراهیم رو بجای مختار میزاشتن ... میترکوند !

milad_takjoo
19-04-2011, 08:17
منظورتون همون ابراهیم ابن مالک اشتر دیگه؟ نه؟!

آره همونه.....

واقعا ابراهیم ابن مالک اشتر از خود مختار خیلی باحال تره ...

چشمای سیاهش ... رنگ پوست سفیدش ... نگاه معصومش ... آرامش صحبتش ...
به نظر من باید ابراهیم رو بجای مختار میزاشتن ... میترکوند !

به نظرم همین نقش واسش خوبه...چون نقش مختار به غرور خاص و یه ابهت و خشم خاص نیاز داره که توی عرب نیا وجود داره...ولی چهره اشتر معصومه و فک نکم جای مختار خوب درمیومد...:20:

firefox7
19-04-2011, 11:12
آره همونه.....

به نظرم همین نقش واسش خوبه...چون نقش مختار به غرور خاص و یه ابهت و خشم خاص نیاز داره که توی عرب نیا وجود داره...ولی چهره اشتر معصومه و فک نکم جای مختار خوب درمیومد...:20:

اون اشتر نیست. ابراهیم پسره اشتره

OSEN
19-04-2011, 18:50
سلام .
گیمر دادا ، اونموقع فامیلی اختراع! نشده بوده که . ابراهیم بن مالک اشتر یعنی ابراهیم، پسر ِ مالک اشتر .
خود اسم مالک اشتر هم به خاطر زخمی که روی پلکش داشته به ایشون دادن . معنی مالک اشتر یه جورایی میشه صاحب زخم چشم .

:10:

Gam3r
20-04-2011, 12:20
سلام .
گیمر دادا ، اونموقع فامیلی اختراع! نشده بوده که . ابراهیم بن مالک اشتر یعنی ابراهیم، پسر ِ مالک اشتر .
خود اسم مالک اشتر هم به خاطر زخمی که روی پلکش داشته به ایشون دادن . معنی مالک اشتر یه جورایی میشه صاحب زخم چشم .

:10:

یعنی اشتر فامیلیش نمیشه ؟ :31:

Greedy
20-04-2011, 12:22
خب فامیلیش اشتر هست دیگه ، :31:

این پستتو خوندم خدایی نتونستم جلوی خندمو بگیرم:27:

Golbarg01
20-04-2011, 18:19
یعنی اشتر فامیلیش نمیشه ؟ :31:

نام خانوادگی متعلق به اروپاییان بوده که در قرن بیستم دیگر کشورهای جهان هم مثل ایران زمان رضا شاه از اونها تقلید می کنند و نام خانوادگی رو برای مردمشون الزامی می کنند.

Greedy
20-04-2011, 19:37
مجازات غلام ایرانی شمر در مختارنامه

جمعه این هفته 2 اردیبهشت ماه با پخش قسمت 27 سریال مختارنامه، عمر سعد یکی از اشقیای حاضر در دشت کربلا گرفتار عدالت مختار شده و به سزای اعمال ننگین خود می رسد.

به گزارش «تابناک» این هفته و در ادامه روایت قصه سریال مختارنامه، مختار که از سوی برخی یارانش به دلیل دادن «امان نامه» به عمر سعد مورد سرزنش واقع شده، موفق می شود تا با تدبیر و سیاست خاص خود، عمر سعد را به شکستن حصر خانگی و قُرُق تشویق و او را از خانه بیرون بکشد تا به این طریق، بهانه لازم برای شکستن امان نامه و قصاص او فراهم شود.

رستم ؛ غلام ایرانی شمر

از طرفی عمر سعد نیز با همسر خود دچار اختلاف های شدید می شود که این اختلاف ها در نهایت به نفع مختار تمام می شود.

بر اساس این گزارش در این قسمت مخاطبان باز هم شاهد بازی «مهدی فخیم زاده» و «ماه چهره خلیلی» خواهند بود.

همچنین مرحوم «محمود بنفشه خواه» نیز در نقش طبیب شمر در این قسمت ایفای نقش خواهد کرد. از دیگر نکات جذاب و دیدنی این قسمت از سریال مختارنامه، آشنایی بیشتر مخاطبان با شخصیت «رستم» است که بخشی از بازی وی در قسمت 26 نمایش داده شد.

رستم غلام شمر است. او یک ایرانی است که توسط شمر در یکی از جنگ های اعراب و ایرانیان اسیر شده و تنها ایرانی حاضر در صف اشقیاء در ماجرای کربلا است.

نقش رستم توسط «اکبر سلطانعلی» ایفاء می شود که در این سریال عنوان بندی ابتدایی را نیز خوانده است.

molaali
21-04-2011, 08:43
به گزارش «تابناک» این هفته و در ادامه روایت قصه سریال مختارنامه، مختار که از سوی برخی یارانش به دلیل دادن «امان نامه» به عمر سعد مورد سرزنش واقع شده، موفق می شود تا با تدبیر و سیاست خاص خود، عمر سعد را به شکستن حصر خانگی و قُرُق تشویق و او را از خانه بیرون بکشد تا به این طریق، بهانه لازم برای شکستن امان نامه و قصاص او فراهم شود.
طبق روایات: مختار اول سر پسر عمر سعد که در حادثه ی کربلا موثر بوده رو میبره و می اندازه بغل پدرش میگه این به عزای خون حضرت علی اکبر گر چه این ملعون کجا و آن حضرت کجا.بعد خود عمر رو هم به هلاکت میرساند.
باید دید این سکانس فیلم چه طوری از آب در خواهد آمد(البته احتماً فوق العاده خواهد شد!)

piremard
21-04-2011, 18:14
سلام
برخی کامنتها حذف شدند + نقل قول اونها
با توجه به مذهبی بودن خمیر مایه سریال از لغات و ادبیاتی استفاده کنید که باعث حساسیت و اهانت عقیدتی نشه ، لطفاً

iMosi
22-04-2011, 22:07
این قسمتش واقعا زیبا بود............خدایشش دست مریزاد داره سریال..........:40:

milad_takjoo
22-04-2011, 22:13
بابا عمر را چرا اینجوری کشتن؟......من فک کردم خود مختار میکشه....
اینطوری باشه شمر رو هم که کیان میکشه حتما مختار هم تا آخر سریال پشه لگد هم نمیکنه....
سریال برای قیام ساخته شده بعد عوامل اصلی قیام رو اینطوری میکشن.....

Hamid Hamid
22-04-2011, 22:16
سلام دوستان...

من خيلي وقته ديگه فرصت نميكنم ببينم سريال رو... يه ديالوگ خيلي اتفاقي شنيدم كه خيلي خنديدم : دي

جايي كه عمر سعد (فخيم زاده) و پسرش رفته بودن يه جاي حموم مانند(عمومي) بعد مردم شناختن كه اينا كي هستند:

پسر سعد_ پدر ما را شناختند بياييد برويم !

عمر سعد_ آخه در به در !! ... بي پدر ... آخه بي مادر كجا بريم : دي

پ.ن:عمر گريزان از كساني كه مي خوان يه بلايي سرش بيارن.

پ.ن 2: اين فخيم زاده با اين سن بالايي كه داره چه بدن ورزشكاري اي داره ! فكر كنم رزمي كار ميكنه.

*Necromancer
22-04-2011, 22:30
من نفهمیدم چرا عمر از خونه فرار کرد
و بعدش چی شد که پشیمون شد و به پسرش گفت برگردیم از مادرت دلجویی کنیم

پ.ن 2: اين فخيم زاده با اين سن بالايي كه داره چه بدن ورزشكاري اي داره ! فكر كنم رزمي كار ميكنه.
به نقشش خیلی می خورد این هیکل
تو هر سریالی بازی می کنه یه صحنه در حال زدن پرس سینه داره :27:
کاش اون بازیگر نقش شمر هم یه ذره استروئیدی چیزی تزریق می کرد هیکلی می شد حداقل

اینطوری باشه شمر رو هم که کیان میکشه حتما مختار هم تا آخر سریال پشه لگد هم نمیکنه....
مختار قرار ه پسر مرجانه ور بکشه دیگه
طبق پیش گویی میثم تمار

M3HRD@D
22-04-2011, 22:34
مهدی فخیم زاده بزنم به تخته موقعی که تو گرمابه بود و اندام ورزشکاریش رو مشاهده کردیم چه کول و بازوی داره .دی:31:

pcforlife
22-04-2011, 22:36
این رستم چقدر شبیه زنده یاد حسین پناهیه...!!
ضمنا یه سوال فنی... سر شمر و جسد پسر شمر رو (لحظه برخورد شمشیر) چرا نشون نداد؟!
به نظر میرسه (حداقل من احساس می کنم) از قصی القلب بودن مختار در برخورد با قاتلین امام حسین (ع) و یارانش (اونچه که شخصا تو کتب تاریخی خوندم) خیلی کاستند و عوضش ویژگی سیاس بودنش رو چشمگیر کردن... هر چند شاید واقعا مختار چنین شخصیتی داشته...
any way....
از حق نگذریم بازی ماه چهره خلیلی در پلان پایانی این قسمت از سریال دیدنی بود....

h-blade
22-04-2011, 22:43
سر شمر و جسد پسر شمر رو (لحظه برخورد شمشیر) چرا نشون نداد؟!

منظورتون عمر سعد و پسرش هست دیگه!!!

moslem47
22-04-2011, 22:56
این رستم چقدر شبیه زنده یاد حسین پناهیه...!!
ضمنا یه سوال فنی... سر شمر و جسد پسر شمر رو (لحظه برخورد شمشیر) چرا نشون نداد؟! ...
اگه اشتباه نکرده باشم رستم همون خواننده تیتراژ ابتدایی فیلمه که یکبار تو تلویزیون دیدمش و گفته بود که تو سریال هم بازی کرده.

اون هم سر شمر و پسر شمر نبود که عمر سعد بود که احتمالا بنا به دلایلی نشون داده نشد

aligol172
22-04-2011, 23:07
سلام....
یه سوال فنی داشتم:
شمر واقعا خودشو به شکل گوسفند درآورد و به به کرد و از شهر فرار کرد!؟:31:

yuseph
22-04-2011, 23:09
طبق روایات: مختار اول سر پسر عمر سعد که در حادثه ی کربلا موثر بوده رو میبره و می اندازه بغل پدرش میگه این به عزای خون حضرت علی اکبر گر چه این ملعون کجا و آن حضرت کجا.بعد خود عمر رو هم به هلاکت میرساند.
مثل اینکه روایتگر منتصب به سریال،(طبق روایات)شمارو مطالعه نکردن....
حالا این روایات کجا وکشته شدن پسر عمر توسط مادرش کجا!!!:18:

pcforlife
22-04-2011, 23:19
اون هم سر شمر و پسر شمر نبود که عمر سعد بود که احتمالا بنا به دلایلی نشون داده نشد

منظورتون عمر سعد و پسرش هست دیگه!!!
اوه!! آره... منظورم عمر سعد و پسرش بود... اشتباه تایپی بود... آخه موقع تایپ داشتم به دیالوگ شمر تو اسپویلر آخر برنامه و لعین بودنش فکر می کردم که اشتباه تایپی شد...:20:
برای اینکه اسپم نشه:
این سایت مختارنامه واسه شما هم باز نمیشه دوستان؟!:20:

guzga
22-04-2011, 23:55
خیلی مزخرفه
معذرت میخوام نظره منه

gmuosavi
22-04-2011, 23:58
مهدی فخیم زاده بزنم به تخته موقعی که تو گرمابه بود و اندام ورزشکاریش رو مشاهده کردیم چه کول و بازوی داره .دی:31:

خیرسرش دان سه کاراته داره ها !

firefox7
23-04-2011, 06:00
من از اشتر خیلی خوشم میاد

milad_takjoo
23-04-2011, 07:49
اوه!! آره... منظورم عمر سعد و پسرش بود... اشتباه تایپی بود... آخه موقع تایپ داشتم به دیالوگ شمر تو اسپویلر آخر برنامه و لعین بودنش فکر می کردم که اشتباه تایپی شد...:20:
برای اینکه اسپم نشه:
این سایت مختارنامه واسه شما هم باز نمیشه دوستان؟!:20:

فعلا که باز نمیشه....
توی قسمت های قبل تر مختار با عصبانیت تمام همیشه میگفت که من تمامی قاتلین رو خواهم کشت....ولی تو این چند قسمت اون شور قبلی رو نداره..

وین رونی
23-04-2011, 09:07
چه بچه تقص و سرتقی داشت این عمر سعد.حرص آدمو در می آورد هر وقت حرف می زد

Greedy
23-04-2011, 09:58
این قسمتش واقعا زیبا بود............خدایشش دست مریزاد داره سریال..........:40:
بهترین سریالی که ساخته شده در ایران بی شک
دیشب خیلی ردیف بود ولی حیف صحنه سربریدن نشون ندادن فکر کنم بعد اون صحنه سربریدن وهب این مراجع ! انتقاد کردن مثه صحنه های حضرت ابوالفضل (ع) حذف شده

majidnewman
23-04-2011, 10:22
این فیلم در ابتدا عالی بود اما ...

SHABAHPASHA
23-04-2011, 10:51
گویا کارگردان زیادی می خواد شخصیت مختار رو با اونچه که در تاریخ بهش اشاره شده تطهیر کنه...خوب روایات (تاریخ طبری) هست که گویا جناب میر باقری به دلایلی قصد واگویی مطابق تاریخ رو نداره...
اعدام‌هاى دسته جمعى دستگیر شدگان مختار تمام كسانى را كـه در روز عاشورا، با اسب بر بدن مقدس امام حسین(علیه السلام) و شهدا تاخته بودند و تـعـدادشان ده نفر بود، را دستگیر كردند، دست و پایشان را بستند، از پشت بر زمین خواباندند و به زمین میخ كردند و اسب‌ها را با نعل تازه، بر بدن‌هاى آنان تاختند تا پیكر آنان در هم شكـسته شد و به هلاكت رسیدند.(4) سپس بدن‌هاى آنان را به آتش سوزاندند. ایـنـان عـبـارت بـودنـد از: اسـحـاق بـن حـوبـه، اخـنـس بـن مـرثـد، حـكـیـم بـن طفیل، عمرو بن صبیح، رجاء بن منقذ عبدى، سالم بن خیثمه، واحظبن ناعم، صالح بن وهب، هانى بن ثبیت و اسید بن مالك .
خوب همچین صحنه ای جون میداد برای یه سریال گریند هاوسی معرکه....
دویـسـت و چهل و هشت نفر از عاملان اساسی واقعه كربلا كه در شورش كوفه دستگیر شده‌ بودند، همه یكى پس از دیگرى گردن زده شدند. آنان در میان پانصد نفرى بودند كه در شورش كوفه بر ضدّ مختار دستگیر شدند.یعنی مختار اسیران قیام کوفه رو میکشه ولی چیزی نشون داده نمی شه....
این یکی هم از قلم افتاده :

شمر بن ذى الجوشن در روز عاشورا شترى را كه مخصوص سوار شدن امام حسین(علیه السلام) بود، را به عنوان غنیمت گرفـت و به كوفه آورد و بـه شكرانه قتل فرزند پیامبر(صلی الله علیه و آله) آن شتر را نحر كرد و گوشتش را بین دشمنان اهل بیت در كوفه تقسیم نمود. مختار دستور داد تمام خانه‌هایى را كه آن گوشت وارد آن شده بـود و افرادى را كه دانسته از آن گوشت خورده‌اند، شناسایى كنند. همه آن خانه‌ها را ویران كرد و كسانى را كه از آن گوشت خورده بودند اعدام نمود .....
شیخ طوسی :پس از آن كه پـسر عـمـر سعد هم كشتـه شد اظهار داشت: یكى در مـقـابل خـون حسین(علیه السلام) و دیگرى در قبال على اكبر حسین ولى یكسان نیستند، به خدا قـسم اگـر سه چهارم قریش را بكشم تلافى یك بند انگشت حسین(علیه السلام) نشده است.
این روایت هم که در سریال تحریف شده ...پسر عمر سعد توسط خود مختار کشته شد .....
بـجـدل بن سلیم:
وی در روز عاشورا، براى غارت انگشتر امام حسین(علیه السلام)، انگشتان حـضـرت را قـطـع كـرد. مـخـتـار دسـتـور داد انـگـشـتان آن خبیث را قطع كردند، سپس دو پایش را بریدند و آنقدر در خون غلتید تا به هلاكت رسید --این یکی اصلا اشاره نشد در حالیکه قبل از عمر سعد هم کشته میشه....
یکی از افرادی که اصلا به اون اشاره نشده خولیه...عجیب هستش اتفاقا ماجرای دراماتیکی (از جنبه بد ماجرا البت)هم داره چگونگی دستگیریش
خـولى بـن یـزیـد اصـبـحـى
مـخـتـار، ابو عـمره رئیس گارد خود را با جمعیتى مامور كرد تا خولى را دستگیر كنند. ایشان خـانه خـولى را مـحاصره كردند، ابوعمره وارد خانه شد و خانه را بازرسى كردند. از زنش سراغ خولی را گرفتند. او گـفـت نمـى‌دانم ولی با دست و سر به طرف مستراح اشاره نمود، وارد مستراح شدند و او را بیرون كشیدند در حالی كه زنبیلى به جاى كلاه بر سر نهاده بود، ابوعمره به سراغ مختار فـرستـاد و درباره وى كسب تكلیفى نمود، مختار خود آمد و دستور داد جلو خانه‌اش او را بكشند و سپـس جسدش را آتـش زدند، مـخـتـار ایستـاد تـا تـمـام جسد به خـاكستـر تبدیل شد.
سنان بن انس:
وی از چهره‌هاى جنایتكار كربلا و كسى است كه به خیمه‌هاى امام حسین (علیه‌السلام) یـورش بـرد و در آخـرین لحظات عمر امام، نـیـزه‌اش را به سینه حضرت فرو برد. در بـعـضـى مـقـاتـل نـیـز نـقـل شـده كـه او سـر مـقـدس امـام حـسـیـن(علیه السلام) را از بـدن جـدا كـرده اسـت.(16) پـس از دستگیرى او، به دستور مختار، دست و پایش را بریدند و هنوز جان داشـت كـه او را در دیـگ روغـن جـوشـان افـكـنـدنـد و اینگونه به نتیجه اعمال زشت خود رسید
شمر هم که بحثش جداس چون بلای بدی هم سرش میارن که ببینیم هفته بعد چطور به نمایش میگذارن...

تمامی اینا رو فاکتور گرفتن تا چهره ای به نسبه معصوم از مختار ارائه بدن .در اینکه مختار در خونخواهی اهل بیت پیامبر به حق بوده نه برای اهل تسنن و نه برای اهل تشیع حرفی نیست ...ولی تحریف تاریخ بر هر مرام و تفکری باشه به نظرم نه جایز هستش و نه درست.....ضرورت دراماتیزه کردن ماجراهای تاریخی با تحریف اون دو بحث کاملا" جداس

yuseph
23-04-2011, 11:45
پس با این حساب که مختار در کوفه جهنمی راه انداخت وحمام خون به پا کرده باید هم حکومتش دوامی نداشته باشه.قاتل امام علی(ع)رو فقط یک ضربت زدند وبس.البته که اون زمان انتقام چشم عدل هر مسلمانی را کور میکند چه رسد به مختار.

star2009
23-04-2011, 12:37
گویا کارگردان زیادی می خواد شخصیت مختار رو با اونچه که در تاریخ بهش اشاره شده تطهیر کنه...خوب روایات (تاریخ طبری) هست که گویا جناب میر باقری به دلایلی قصد واگویی مطابق تاریخ رو نداره...
اعدام‌هاى دسته جمعى دستگیر شدگان مختار تمام كسانى را كـه در روز عاشورا، با اسب بر بدن مقدس امام حسین(علیه السلام) و شهدا تاخته بودند و تـعـدادشان ده نفر بود، را دستگیر كردند، دست و پایشان را بستند، از پشت بر زمین خواباندند و به زمین میخ كردند و اسب‌ها را با نعل تازه، بر بدن‌هاى آنان تاختند تا پیكر آنان در هم شكـسته شد و به هلاكت رسیدند.(4) سپس بدن‌هاى آنان را به آتش سوزاندند. ایـنـان عـبـارت بـودنـد از: اسـحـاق بـن حـوبـه، اخـنـس بـن مـرثـد، حـكـیـم بـن طفیل، عمرو بن صبیح، رجاء بن منقذ عبدى، سالم بن خیثمه، واحظبن ناعم، صالح بن وهب، هانى بن ثبیت و اسید بن مالك .
خوب همچین صحنه ای جون میداد برای یه سریال گریند هاوسی معرکه....
دویـسـت و چهل و هشت نفر از عاملان اساسی واقعه كربلا كه در شورش كوفه دستگیر شده‌ بودند، همه یكى پس از دیگرى گردن زده شدند. آنان در میان پانصد نفرى بودند كه در شورش كوفه بر ضدّ مختار دستگیر شدند.یعنی مختار اسیران قیام کوفه رو میکشه ولی چیزی نشون داده نمی شه....
این یکی هم از قلم افتاده :

شمر بن ذى الجوشن در روز عاشورا شترى را كه مخصوص سوار شدن امام حسین(علیه السلام) بود، را به عنوان غنیمت گرفـت و به كوفه آورد و بـه شكرانه قتل فرزند پیامبر(صلی الله علیه و آله) آن شتر را نحر كرد و گوشتش را بین دشمنان اهل بیت در كوفه تقسیم نمود. مختار دستور داد تمام خانه‌هایى را كه آن گوشت وارد آن شده بـود و افرادى را كه دانسته از آن گوشت خورده‌اند، شناسایى كنند. همه آن خانه‌ها را ویران كرد و كسانى را كه از آن گوشت خورده بودند اعدام نمود .....
شیخ طوسی :پس از آن كه پـسر عـمـر سعد هم كشتـه شد اظهار داشت: یكى در مـقـابل خـون حسین(علیه السلام) و دیگرى در قبال على اكبر حسین ولى یكسان نیستند، به خدا قـسم اگـر سه چهارم قریش را بكشم تلافى یك بند انگشت حسین(علیه السلام) نشده است.
این روایت هم که در سریال تحریف شده ...پسر عمر سعد توسط خود مختار کشته شد .....
بـجـدل بن سلیم:
وی در روز عاشورا، براى غارت انگشتر امام حسین(علیه السلام)، انگشتان حـضـرت را قـطـع كـرد. مـخـتـار دسـتـور داد انـگـشـتان آن خبیث را قطع كردند، سپس دو پایش را بریدند و آنقدر در خون غلتید تا به هلاكت رسید --این یکی اصلا اشاره نشد در حالیکه قبل از عمر سعد هم کشته میشه....
یکی از افرادی که اصلا به اون اشاره نشده خولیه...عجیب هستش اتفاقا ماجرای دراماتیکی (از جنبه بد ماجرا البت)هم داره چگونگی دستگیریش
خـولى بـن یـزیـد اصـبـحـى
مـخـتـار، ابو عـمره رئیس گارد خود را با جمعیتى مامور كرد تا خولى را دستگیر كنند. ایشان خـانه خـولى را مـحاصره كردند، ابوعمره وارد خانه شد و خانه را بازرسى كردند. از زنش سراغ خولی را گرفتند. او گـفـت نمـى‌دانم ولی با دست و سر به طرف مستراح اشاره نمود، وارد مستراح شدند و او را بیرون كشیدند در حالی كه زنبیلى به جاى كلاه بر سر نهاده بود، ابوعمره به سراغ مختار فـرستـاد و درباره وى كسب تكلیفى نمود، مختار خود آمد و دستور داد جلو خانه‌اش او را بكشند و سپـس جسدش را آتـش زدند، مـخـتـار ایستـاد تـا تـمـام جسد به خـاكستـر تبدیل شد.
سنان بن انس:
وی از چهره‌هاى جنایتكار كربلا و كسى است كه به خیمه‌هاى امام حسین (علیه‌السلام) یـورش بـرد و در آخـرین لحظات عمر امام، نـیـزه‌اش را به سینه حضرت فرو برد. در بـعـضـى مـقـاتـل نـیـز نـقـل شـده كـه او سـر مـقـدس امـام حـسـیـن(علیه السلام) را از بـدن جـدا كـرده اسـت.(16) پـس از دستگیرى او، به دستور مختار، دست و پایش را بریدند و هنوز جان داشـت كـه او را در دیـگ روغـن جـوشـان افـكـنـدنـد و اینگونه به نتیجه اعمال زشت خود رسید
شمر هم که بحثش جداس چون بلای بدی هم سرش میارن که ببینیم هفته بعد چطور به نمایش میگذارن...

تمامی اینا رو فاکتور گرفتن تا چهره ای به نسبه معصوم از مختار ارائه بدن .در اینکه مختار در خونخواهی اهل بیت پیامبر به حق بوده نه برای اهل تسنن و نه برای اهل تشیع حرفی نیست ...ولی تحریف تاریخ بر هر مرام و تفکری باشه به نظرم نه جایز هستش و نه درست.....ضرورت دراماتیزه کردن ماجراهای تاریخی با تحریف اون دو بحث کاملا" جداس

نشان دادن چهره معصومانه مختار به قیمت تحریف تاریخ؟؟؟؟؟؟
اصلا قابل پذیرش نیست آقای داوود میرباقری یا نباید میساختی یا حالا که ساختی اونچیزی که توی تاریخ اومده بود باید روایت میکردی نه هرچی که بتونه سریال رو جذاب کنه،جریان کربلا رو که اصلا میشه گفت نشون ندادن،سرانجام قاتلین امام حسین (ع) هم که اینجوری!!
آخه اینم شد سریال؟؟؟؟

yahoda
23-04-2011, 13:42
در قسمتی که دیشب پخش شد میشد روی جریان کشته شدن عمر سعد هنرمندانه تر کار کرد . البته مشخص بود قسمتهایی از سریال که مربوط به اووردن سربریده عمربن سعد به حضور مختار و فرزند عمر سانسور شده .

BEHZAD2007
23-04-2011, 13:47
اخه چرا ورمیدارن سریالو خراب میکنن من که حالم گرفته شد

Sayam
23-04-2011, 14:40
این نسرین مقانلو چقدر قشنگ بازی میکنه....

firefox7
23-04-2011, 14:55
دوستان من عاشق اشتر و مختار هستم هر دو تاشون خوب بازی میکنن.

nar nia
23-04-2011, 16:25
روايت‌هاي مختلف تاريخي از چگونگي مرگ «عمربن سعد»

خبرگزاري فارس: پخش قسمت بيست‌وهفتم مجموعه «مختارنامه» و نمايش چگونگي به درك واصل شدن «عمربن سعد» و پسرش در اين قسمت، اظهارنظرهاي گوناگوني را ميان صاحب‌نظران حوزه تاريخ اسلام در پي داشته است.

به گزارش خبرنگار آيين و انديشه فارس، شب گذشته (جمعه‏شب) و در قسمت بيست‌وهفتم مجموعه مختارنامه نشان داده شد كه مادر حفص (خواهر مختار و همسر عمربن سعد) پس از مشاهده مشاجره پسر خود با مختار، شمشير از نيام يكي از نگهبانان كشيد و پسرش را به قتل ‌رساند.
براي بررسي صحت و سقم اين روايت به دانشنامه 14جلدي امام حسين(ع) رجوع كرديم كه روايت‌هاي آن در پي مي‌آيد:

در كتاب «الامالي» شيخ طوسي به نقل از مدائني، از راويانش آمده است: از مختار ـ كه رحمت خدا بر او باد ـ براي عمربن سعدبن ابي‎وقاص، درخواست امان شد؛ ولي به شرط اين كه از كوفه بيرون نرود، به او امان داد، كه اگر برود، خونش بر باد رفته است.
مردي نزد عمربن سعد آمد و گفت: من شنيده‌ام كه مختار سوگند ياد كرده كه مردي را بكشد! به خدا سوگند، من كسي را جز تو گمان ندارم.
عمر [ابن‎سعد] از كوفه بيرون آمد تا به حمام رسيد. به او گفته شد: فكر مي‌كني اين كارت بر مختار پوشيده مي‌ماند؟! او شبانه بازگشت و داخل خانه‌اش شد.
وقتي صبح شد، من بر مختار وارد شدم. هيثم‌بن اسود آمد و نشست. حفص پسر عمربن سعد آمد و به مختار گفت: [پدرم] ابوحفص، برايت پيام داد كه: بر اساس همان عهد و قراري كه ميان ما و تو هست، ما را در جايگاهمان نگه دار!
مختار گفت: بنشين. و ابوعمره را صدا زد. مردي كوتاه آمد، در حالي كه صداي چكاچك آهن سلاحش بلند شده بود. مختار با او در گوشي سخن گفت و دو نفر را هم خواست و به آنها گفت: با او برويد. به خدا سوگند، خيال نمي‌كردم كه به خانه عمربن سعد رسيده باشد كه سرش را آورد.
مختار به حفص گفت: اين را مي‌شناسي؟
گفت: «انا لله و انا اليه راجعون»؛ آري.
مختار گفت: اي ابوعمره! او را به عمر ملحق كن. او حفص را هم كشت.
آن‌گاه مختار ـ كه رحمت خدا بر او باد ـ گفت: عمر در برابر حسين(ع) و حفص در برابر علي‎بن الحسين، هرچند كه برابر نيستند.

در كتاب «تاريخ الطبري» به نقل از موسي‌بن عامر ابوالاشعر آمده است: روزي مختار ـ كه براي هم‎مجلسي‌هاي خود سخن مي‌گفت ـ ‌اظهار داشت: فردا مردي گنده‎پا، گودچشم و پرابرو را مي‌كشم كه كشته شدن او، اهل ايمان و فرشتگان مقرب را خوشحال مي‌كند.
هيثم‎بن اسود نخعي نزد مختار بود كه اين گفته را شنيد و در دلش افتاد كه آن كسي كه مختار قصد او را دارد، عمربن سعدبن ابي‎وقاص است. وقتي به منزلش بازگشت، پسرش عُريان را خواست و گفت: امشب با ابن‏سعد ديدار مي‌كني و او را از فلان و فلان مسئله خبردار مي‌سازي و مي‌گويي: مراقبت لازم را به عمل بياور كه مختار جز تو را قصد نكرده است.
پسر هيثم نزد عمربن سعد آمد و ماجرا را بازگفت. عمربن سعد به وي گفت: خدا به پدرت و به خاطر رعايت حق برادري جزاي خير دهد! مختار چگونه قصد مرا كرده، در حالي كه با من عهد بسته و تعهد داده است؟!
مختار نخستين كاري كه كرد، اين بود كه روش خوبي را ميان مردم ‌بنيان گذاشت و با آنها به‏مهر رفتار كرد.
عبدالله‎بن جعدة‎بن هبيره، به جهت خويشاوندي‌اش با علي(ع)، ‌گرامي‌‌ترين شخص نزد مختار بود. عمربن سعد با عبدالله‎بن جعده صحبت كرد و به او گفت: من از اين مرد ـ يعني مختار ـ بيمناكم، براي من امان بگير! او هم امان گرفت.
من امان او را ديدم و خواندم. چنين بود: «بسم‌ الله الرّحمن الرّحيم. اين اماني است از سوي مختاربن ابي‎عبيد براي عمربن سعدبن ابي‎وقاص. تو و مال و خانواده و خاندان و فرزندانت در امان خداييد. براي آنچه در زمان گذشته از تو سرزده، مؤاخذه نمي‌شوي، مادام كه حرف‎شنو و مطيع باشي و كنار خانه و خانواده‌ و شهرت باشي. هركس از مأموران و شيعيان خاندان محمد و ديگر مردم عمر سعد را مي‌بيند، متعرّض او نشود، جز به‎خوبي».
سائب‎بن مالك، احمربن شُمَيط، عبدالله‎بن شداد و عبدالله‏بن كامل، گواهان اين امان بودند و مختار خود با خدا عهد و پيمان بست كه به آن اماني كه به عمربن سعد داده، وفا كند، مگر اينكه او كاري انجام دهد و خدا را گواه گرفت، و خدا گواهي كافي است.
ابوجعفر محمدبن علي (باقر)(ع) مي‌فرمايد: «امان دادن مختار به عمربن سعد به اين‎كه «مگر كاري انجام دهد»، مرادش اين بود كه او هرگاه داخل مستراح هم شد، كاري انجام داده است».
وقتي عُريان، خبر [سوگند خوردن مختار به كشتن فردي] را آورد، عمربن سعد، شب براي حمام از منزل بيرون رفت. سپس با خود گفت: به منزلم برمي‌گردم. پس بازگشت و از رَوحاء عبور كرد و صبح به خانه‌اش آمد، در حالي كه به حمام رفته بود. غلامش به او امان‌نامه و نيز منظور مختار را از آن يادآوري كرد و گفت: چه‎كاري بزرگ‌تر از آنچه تو كردي! تو اقامتگاه و خانواده‌ات را ترك كردي و تا اينجا آمدي. به منزلت برگرد و اجازه نده كه مختار بهانه‌اي ضد تو بيابد.
او به منزلش بازگشت؛ ولي خبر رفتنش به بيرون از منطقه تعيين شده، به مختار رسيد. مختار گفت: هرگز! در گردن او زنجيري است كه اگر براي فرار هم تلاش كند نمي‌تواند و او را بازمي‌گرداند.
مختار، صبح، ابوعمره را به دنبال عمربن سعد فرستاد و دستور داد كه او را بياورد. ابوعمره نزد عمربن سعد آمد و بر او وارد شد و گفت: تو را خواسته است!
عمر برخاست؛ اما پايش در جبّه‌اش گرفت و فرو افتاد. ابوعمره او را در همان جبه با شمشيرش كشت و سرش را در دامنش گذاشت و آن را در برابر مختار قرار داد.
مختار به پسر عمر، حفص‎بن عمربن سعد ـ كه نزد او نشسته بود ـ گفت: اين سر را مي‌شناسي؟
حفص استرجاع كرد (انا لله گفت) و گفت: آري و زندگي، ديگر پس از او، لطفي ندارد! مختار گفت: راست گفتي. تو هم پس از او زنده نمي‌ماني! و دستور داد او را نيز كشتند و سر او را كنار سر پدرش گذاشتند.
آنگاه مختار گفت: اين در برابر حسين(ع) و اين هم در برابر علي‎بن الحسين (علي اكبر)، هرچند كه برابر نيستند! به خدا سوگند، اگر سه‎چهارم قريش را به خاطر حسين مي‌كشتم، با بند انگشتي از بند انگشتان او برابري نمي‌كرد.

در كتاب «الاخبار الطوال» آمده است: شمربن ذي‎الجوشن و عمربن سعد و محمدبن اشعث و برادرش قيس‎بن اشعث وقتي خبر شورش مردم بر مختار و سر باز زدن از فرمان او را شنيدند، به كوفه آمدند. آنان در طول حكومت مختار، از مختار، فراري بودند؛ چون فرماندهان جنگ با حسين(ع) بودند. آنان با مردم كوفه همراه شدند و زمام امور مردم را به‎عهده گرفتند.
دو گروه آماده نبرد شدند. كوفيان همگي در جبّانة الحَشّاشين گرد آمدند. مختار به سوي آنها حركت كرد و درگير شدند . . . .
به مختار خبر رسيد كه شَبَث‎بن رِبعي و عمروبن حجاج و محمدبن اشعث با عمربن سعد، به همراه گروهي از اشراف كوفه، راه بصره را پيش گرفته‌اند [و فرار مي‌كنند]. وي مردي از نزديكان خود به نام ابوقَلوص شِبامي را با سپاهي در پي آنان فرستاد. او در منطقه مَذار به آنها رسيد. آنها با او [ابوقلوص] درگير شدند و ساعتي با وي جنگيدند و شكست خوردند و عمربن سعد به دست او افتاد و بقيه فرار كردند. او عمربن سعد را نزد مختار آورد.
مختار گفت: ستايش خدايي را كه تو را در دسترس قرار داد! به خدا سوگند، دل‌هاي خاندان محمد را با ريختن خونت تسكين مي‌دهم. اي كيسان، گردنش را بزن! او هم گردن عمربن سعد را زد و سرش را گرفت و به مدينه نزد محمدبن حنفيه فرستاد.

در كتاب «رجال الكشّي» به نقل از عمربن علي‎بن الحسين(ع) آمده است: وقتي سر عبيدالله‎بن زياد و سر عمربن سعد را براي امام زين‌العابدين(ع) آوردند، به سجده افتاد و فرمود: «ستايش خدايي را كه انتقام خون مرا از دشمنانم گرفت! خدا به مختار جزاي خير بدهد!».

molaali
24-04-2011, 09:02
فقط بگم که منظور از ابو عمره یا کیسان همون کیانه سریاله.چون اسم این سردار ایرانی ابو عمره ی کیسان بوده.که بهش باز شکاری میگفتند.که سازندگان سریال ترجیح دادند نامش رو به کیان تغییر بدهند.

firefox7
24-04-2011, 12:59
من مختار رو واقعا دوست دارم به عنوان یک آدمی که همیشه درست فکر میکنه و حرکت میکنه

Greedy
24-04-2011, 16:56
مهدی فخیم زاده با «هیکل ورزشکاری»

nar nia
24-04-2011, 20:11
بهرام رادان در پشت صحنه مختار نامه

فارس سینما: سال گذشته در مصاحبه بهرام رادان با فارس سینما متوجه شدید که این بازیگر علاقه بسیار زیادی داشت تا در سریال مختارنامه نقشی داشته باشد.

بهرام رادان در مصاحبه اخیر خود در رابطه با بازی در سریال هایی همچون مختارنامه ,علاقه بسیار زیادی نشان داد ولی به دلیل مشغله کاری در سینما,بازی در چنین سریال هایی را کار بسیار دشواری دانست.

این بازیگر به دلیل علاقه فراوانش به سریال مختارنامه,در زمان های ساخت سریال در پشت صحنه حضور داشته و علاقه مندان می توانند تصاویر از حضور بهرام رادان در پشت صحنه سریال مختارنامه را در سایت فارس سینما مشاهده کنند.

max_3d
25-04-2011, 16:29
حفص استرجاع كرد (انا لله گفت) و گفت: آري و زندگي، ديگر پس از او، لطفي ندارد! مختار گفت: راست گفتي. تو هم پس از او زنده نمي‌ماني! و دستور داد او را نيز كشتند و سر او را كنار سر پدرش گذاشتند.
آنگاه مختار گفت: اين در برابر حسين(ع) و اين هم در برابر علي‎بن الحسين (علي اكبر)، هرچند كه برابر نيستند! به خدا سوگند، اگر سه‎چهارم قريش را به خاطر حسين مي‌كشتم، با بند انگشتي از بند انگشتان او برابري نمي‌كرد.
این تیکه خیلی عذابم میده!!!درسته پسره طرفدار پدرش بوده و کلی هم نافهم بود ولی مختار حق کشتنش رو نداشته پس گناه بزرگی مرتکب شده خون یک انسان!!!!که نه در کربلا بوده نه کسی رو کشته پس چطوری حالا مهر مختار رو تو دلم جا بدم ؟!!!!!!!!!!

molaali
25-04-2011, 20:04
این تیکه خیلی عذابم میده!!!درسته پسره طرفدار پدرش بوده و کلی هم نافهم بود ولی مختار حق کشتنش رو نداشته پس گناه بزرگی مرتکب شده خون یک انسان!!!!که نه در کربلا بوده نه کسی رو کشته پس چطوری حالا مهر مختار رو تو دلم جا بدم ؟!!!!!!!!!!پسرعمر سعد در کربلا حضور داشته.اگه یادتون باشه در سریال هم به حضورش اشاره کردند(همون جا که شمر به ابن سعد گفت حسین(ع) میخواهد نماز بخواند عمر اجازه داد ولی پسرش گفت اجازه نده و....)

max_3d
26-04-2011, 07:42
پسرعمر سعد در کربلا حضور داشته.اگه یادتون باشه در سریال هم به حضورش اشاره کردند(همون جا که شمر به ابن سعد گفت حسین(ع) میخواهد نماز بخواند عمر اجازه داد ولی پسرش گفت اجازه نده و....)
عجب.!!!!!:41:
راستی این جریان رستم و شاهنامه رو نفهمیدم در اون دوران رستم اصلا بود !!!!

iMosi
26-04-2011, 08:38
رستم یه پهلوان یاستان ایرانی بوده....اصلا سال ها قبل از فردوسی حماسه وپهلوانی هاش بین مردم نقل بوده...

---------- Post added at 09:38 AM ---------- Previous post was at 09:36 AM ----------

میگم این سر شلوغی های رادان همین فیلم یکی از ما دو نفر بوده:31:

nar nia
26-04-2011, 18:31
ادامه‌ي چالش‌هاي نمايش چهره حضرت عباس(ع) در «مختارنامه»؛
يك تهيه‌كننده:
فيلم‌سازان براي نمايش چهره شخصيت‌هاي مذهبي محتاطانه عمل كنند

يك تهيه‌كننده سينما و تلويزيون گفت: فيلمسازان بايد در مورد نشان دادن چهره شخصيت‌هاي مذهبي مثل حضرت عباس(ع) محتاطانه و آگاهانه عمل كنند.

به گزارش سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، عبدالله اسفندياري با اشاره به اينكه فيلمسازان بايد مراقب باشند ذهنيت مطلوب مردم از شخصيت‌هاي مذهبي آسيب نبيند، افزود: با وجود اينكه نشان دادن چهره شخصيت‌هاي ديني مانند حضرت ابوالفضل(ع) به لحاظ شرعي بلامانع است و منع فقهي ندارد اما به لحاظ هنري بهتر است چهره آن حضرت طوري به تصوير كشيده شود كه كاملا واضح و مستقيم نباشد تا خللي به ذهنيت مثبت مردم از ايشان وارد نشود.

اين منتقد سينما ادامه داد: در فيلم‌هاي مشهور تاريخ اديان جهان مثل «ده فرمان» چهره حضرت موسي(ع) و در سينماي خودمان در فيلم «روز واقعه» كه توسط شهرام اسدي درباره عاشورا ساخته شد، چهره حضرت زينب(س) دقيق و مستقيم نمايش داده نشد و فقط عظمت اين شخصيت‌ها با تكنيك‌هاي ويژه سينمايي به تصوير كشيده شد.

بازيگر فيلم «روز واقعه» تصريح كرد: البته اين مستقيم نشان ندادن چهره شخصيت‌هاي ديني به معناي آن نيست كه چهره آنها نوراني نمايش داده شود، چون اين سبك نمايشي در مورد چهره معصومين در سينما و تلويزيون ما تبديل به كليشه شده كه مخاطبان هم چندان با آن ارتباط برقرار نمي كنند.

تهيه‌كننده فيلم عاشورايي «دخيل» سريال «مختارنامه» و فيلم سينمايي «روز واقعه» را آثار تصويري مطلوب و آبرومند درباره واقعه عاشورا معرفي كرد و گفت: اين آثار غيرمستقيم و در حاشيه به واقعه كربلا پرداخته‌اند و مخاطب را نيز با خود همراه كرده‌اند و نشان مي‌دهد كه پرداخت غيرمستقيم به واقعه بزرگ عاشورا به دليل محدوديت‌هاي كمتري كه دارد، مناسب‌تر است.

اسفندياري افزود: پرداخت مستقيم واقعه عاشورا دشواري‌ها و محدوديت‌هايي دارد كه هر فيلمسازي به راحتي از پس آن بر نمي‌آيد، علاوه بر آن، پرداخت غيرمستقيم اين مزيت را دارد كه به كارگردانان متعددي فرصت مي‌دهد با نگرش‌هاي متنوع به سراغ اين واقعه بزرگ و تاريخ‌ساز بروند و از زاويه نگاه خود به اين موضوع بپردازند.

وي با تاكيد بر اينكه فيلمسازان ما بايد از سطحي‌نگري و شعارزدگي در مورد واقعه عاشورا پرهيز كنند، يادآور شد: يكي از آسيب‌هاي جدي در زمينه فيلم‌هاي ديني در كشور، نگاه‌هاي كليشه‌يي و نخ نما شده موجود در اين عرصه است.

اسفندياري افزود: فيلم‌سازي مي تواند در مورد عاشورا اثري موفق و تاثيرگذار خلق كند كه با تعمق در اين موضوع و با نگاهي خلاقانه دست به آفرينش يك اثر عاشورايي بزند.

اين تهيه كننده سينما و تلويزيون با اشاره به اينكه فروش بالاي يك فيلم در اكران عمومي به معناي ماندگاري آن اثر در ذهن مخاطب نيست، اظهار كرد: در مورد فيلم‌هاي ديني ممكن است كه آن اثر در اكران، فروش بالايي نداشته باشد اما اگر هنرمندانه ساخته شده باشد بعدها با مخاطب ارتباط عميقي برقرار مي‌كند و تبديل به يك اثر ماندگار مي‌شود.

اسفندياري با تحسين برگزاري سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي در مشهد اظهار كرد: جاي چنين رويداد هنري در مورد عاشورا در كشور خالي بود. سومين سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي در مشهد به دليل نگاه تخصصي هنري نسبت به عاشورا، جايگاهي ويژه، والا و البته مقدس در بين رويداهاي هنري كشور دارد.

firefox7
27-04-2011, 06:01

Greedy
27-04-2011, 08:18

باشه فهمیدیم صد بار گفتی :دی

firefox7
27-04-2011, 10:08
باشه فهمیدیم صد بار گفتی :دی

کدوم شخصیت سریال رو بیشتر دوست داری؟

Greedy
27-04-2011, 12:32
کدوم شخصیت سریال رو بیشتر دوست داری؟

همشون

Greedy
27-04-2011, 14:07
این هفته «شمر» به درک واصل می شود

شمر در قسمت 28 از کوفه فرار کرده و در یکی از خرابه های اطراف مدائن در انتظار پیوستن غلامش «رستم» است که با عملیات تعقیبی که توسط کیان طراحی شده شناسایی و سرانجام به دست «کیان ایرانی» به دَرَک واصل می شود.
سریال تلویزیونی مختارنامه در قسمت 28 خود که جمعه نهم اردیبهشت ماه پخش می شود، داستان تعقیب و گریز، غافلگیری و به هلاکت رساندن شمر معلون را به تصویر خواهد کشید.

به گزارش «تابناک» علاقمندان سریال مختارنامه از ابتدای پخش این سریال و تماشای مظلومیت اهل بیت و ستم هایی که بر آنها وارد شده، همواره با این امید به تماشای صحنه های اینچنینی می نشستند که در ادامه قسمت های سریال بتوانند شاهد انتقام گیری مختار از اشقیاء باشند.

حالا بعد از پخش قسمت 27 سریال که در آن عمُر سعد با بدنی آلوده، نجس و بدون غسل کردن به هلاکت رسید، در قسمت 28 نوبت شمر است تا گرفتار انتقام و عدالت مختار ثقفی شود.

به گزارش روابط عمومی این سریال تلویزیونی، شمر در قسمت 28 از کوفه فرار کرده و در یکی از خرابه های اطراف مدائن در انتظار پیوستن غلامش «رستم» است که با عملیات تعقیبی که توسط کیان طراحی شده شناسایی و سرانجام به دست «کیان ایرانی» به دَرَک واصل می شود.

از دیگر وقایع این قسمت حضور «سنان » یکی دیگر از اشقیاء در روستای «ابن ربیع» است. او در این روستا همسری جوان دارد که به دیدارش رفته و این ملاقات غیر منتظره حوادثی را رقم می زند. پایان بخش قسمت 28 سریال مختارنامه نیز نمایشی صحنه ای کوتاه و تاثیر گذار از واقعه کربلا است.

بر اساس این گزارش در این قسمت بازی «رحمان باقریان» در نقش زربی غلام مختار و «محمد فیلی» در نقش شمر به پایان خواهد رسید.

*Necromancer
28-04-2011, 07:52
عمُر سعد با بدنی آلوده، نجس و بدون غسل کردن به هلاکت رسید،
قضیه حمام رفتن و غسل کردن عمر رو من آخرشم نفهمیدم
چرا عمر تو حموم پشیمون شد و گفت بریم خونه و از مادرت(مادره پسرش) دلجویی کنیم؟