PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال مختارنامهصفحه ها : 1 2 [3] 4 5 6

molaali
30-11-2010, 12:02
خدا رو شکر در این فروم بحث سیاسی به کلی ممنوعه وگرنه دوستان چه هیاهویی میکردند!
فکر کنم یادتون رفته اینجا در مورد فیلم مختار نامه و مسائل مربوط بهش صحبت میشه نه این حرف ها.

mt_nik
30-11-2010, 12:52
سلام
من سریال را دوباره دیشب دیددم
یه سوال برام پیش امد
وقتی مسلم بشهادت رسید، مگر مختار خارج از کوفه نبود؟
اما مختار به همسلولی خودش (مرد نابینا) ماجرای شورش در زندان را تعریف میکرد و گفت : وقتی خبر شهادت مسلم را دادند، میثم تمار زندانیان را به شورش ترغیب کرد و این در حالیست که خود مختار هم در زندان بود و حتی با باز شدن درب سلولش توسط یک زندانی مخالفت کرد
میشه توضیح بدید آیا من اشتباه کردم یا این شورش در واقع زمان دیگری رخ داده
ممنون

pcforlife
30-11-2010, 13:04
شاید خود مختار خبر شهادت حضرت مسلم (ع) رو به زندانی ها داده...:20:

davy jones
30-11-2010, 13:08
سلام
من سریال را دوباره دیشب دیددم
یه سوال برام پیش امد
وقتی مسلم بشهادت رسید، مگر مختار خارج از کوفه نبود؟
اما مختار به همسلولی خودش (مرد نابینا) ماجرای شورش در زندان را تعریف میکرد و گفت : وقتی خبر شهادت مسلم را دادند، میثم تمار زندانیان را به شورش ترغیب کرد و این در حالیست که خود مختار هم در زندان بود و حتی با باز شدن درب سلولش توسط یک زندانی مخالفت کرد
میشه توضیح بدید آیا من اشتباه کردم یا این شورش در واقع زمان دیگری رخ داده
ممنون

سلام.
خب شاید خبر شهادت مسلم بعدا به گوش زندانیان رسیده. شاید هم این خود مختار بوده که خبر شهادت مسلم رو برای زندانیان و میثم تمار آورده و باعث شورش شده. البته به نظر خود من هم این ابهامی که شما میفرمایین درسته و باید از خود کارگردان سریال پرسید که منظورش چی بوده.

موفق باشین.
89/9/9

Greedy
30-11-2010, 13:28
متشکر اما خود این معنی یعنی چی؟ :31: من نمی فهمم ای پیروز بمیران یعنی چه؟

دیگه بیشتر از این توضیح ندادن تو سایتش :
مردم کوفه چنین شعار می دادند : یا منصور اَمِت که معنای آن می شود ، ای پیروز! بمیران ،ای یاری شده بکش ،معنای لغوی این است و معنای اصطلاحی: ای پیروز بمیران ، در جنگ بدر این شعار مطرح شد و در جنگ های بعد از بدر هم به این شعار استناد شد

Gune Baxan
30-11-2010, 14:05
کسی میدونه چند نفر از یاران مختار که موقع دستگیری مختار مخالف تسلیم شدنش بودن، در جریان عاشورا بودن؟ فقط میدونم کیان نبود.

Greedy
30-11-2010, 14:28
نسخه اصلی لالایی بوشهری فوق العادست :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
اگه کسی نسخه کاملتری داشت بذاره

davy jones
30-11-2010, 21:16
کسی میدونه چند نفر از یاران مختار که موقع دستگیری مختار مخالف تسلیم شدنش بودن، در جریان عاشورا بودن؟ فقط میدونم کیان نبود.

بعید میدونم کسی تونسته باشه خودش رو به امام حسین(ع) برسونه چون شرایط محاصره ی کوفه و منع ورود و خروج، بعد از شهادت مسلم بسیار سختگیرانه اعمال شده تا کسی نتونه به این راحتی ها خبر شهادت مسلم رو تا قبل از رسیدن لشگر عمر سعد و محاصره ی امام توسط عمر سعد، به امام برسونه. مسلم ابن عوسجه و حبیب ابن مظاهر هم که خودشون رو به امام رسوندن، قبل از شهادت مسلم از طریق عبور از رودخانه ی فرات از کوفه خارج شدند (که کاری با ریسک بالایی بوده چون فرات بسیار پر آب و مواج بوده) و چون خیال ابن زیاد از اینکه کسی به این راحتی نمیتونه از فرات بگذره راحت بوده، اون قسمت را تا حدودی آزاد گذاشته بوده.

موفق باشین.
89/9/9

hasti rs
30-11-2010, 22:02
چرا تو فیلم شخصیت حر وجود نداره ؟؟؟؟

davy jones
30-11-2010, 22:12
چرا تو فیلم شخصیت حر وجود نداره ؟؟؟؟

مطمئنی که اصلا وجود نداره؟ من خبر موثقی در این زمینه ندارم. شاید در ادامه شاهد چنین شخصیتی هم باشیم با توجه به اینکه صحنه های عاشورا قراره به صورت فلش بک نشون داده بشه.:46:

Mohammad Hosseyn
30-11-2010, 23:21
مطمئنی که اصلا وجود نداره؟ من خبر موثقی در این زمینه ندارم. شاید در ادامه شاهد چنین شخصیتی هم باشیم با توجه به اینکه صحنه های عاشورا قراره به صورت فلش بک نشون داده بشه.:46:
خیلی از شخصیت ها ممکنه توش نباشه ... داستان که در مورد حر نیست ... در مورد مختاره.
به نظر من هم کار خوبی کردند که وارد جزئیات عاشورا نشدند در فیلم ...

Greedy
01-12-2010, 09:36
چرا تو فیلم شخصیت حر وجود نداره ؟؟؟؟
آیا «حر بن یزید ریاحی» در سریال مختارنامه حضور دارد؟

آشنایی مخاطبان سریال مختارنامه با تاریخ اسلام و خصوصا قیام عاشورا باعث می شود تا با دیدن هر یک از قسمت های سریال مختارنامه، درخصوص شخصیت های تاریخی مختلفی که در واقعه عاشورا حضور داشتند سوال کرده و در مورد حضور آنها در سریال مختارنامه پرسش نمایند. یکی از این مخاطبان اخیرا سوال کرده آیا از شخصیت حّر بن یزید ریاحی آزاده دشت کربلا سکانسی در سریال مختارنامه نمایش داده می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت چنین شخصیتی در سریال مختارنامه حضور ندارد. علت هم این است که این سریال تنها قرار است قصه مختار ثقفی را روایت کند و به همین دلیل تنها شخصیت هایی که با مختار ارتباط دراماتیک دارند در این سریال به تصویر کشیده خواهند شد. اگر به سریال ها و فیلم های دیگر هم مراجعه کنید، خواهید دید که در سریال ها و فیلم هایی همچون: فرستاده، مصعومیت از دست رفته، سفیر و... نیز اشاره ای به شخصیت مختار ثقفی نشده و این شخصیت در داستان حضور نداشته است. الزام های دراماتیک ایجاب می کند که هر نویسنده ای فقط در محدوده داستان خود از شخصیت های داستانی استفاده کند.

Geronimo_AD
01-12-2010, 13:05
کاش بدن حضرت یوسف رو میرباقری دوباره بسازه...
چقدر شخصیت مختار باورپذیره...

Greedy
01-12-2010, 16:38
پاسخی به اعتراض ها به نمایش چهره حضرت اباالفضل (ع) در سریال مختارنامه

بسیاری از معضلات آینده هنر مذهبی را پخش این صحنه در مختارنامه حل و فصل خواهد كرد؛ اما اگر این هجمه‌ها ادامه یابد، دیگر كسی جرات ورود به این عرصه را پیدا نمی‌كند و هنر مذهبی در همین سطح باقی می‌ماند. آن وقت شاید هنرمند با غیرتی همچون میرباقری ترجیح دهد تا به جای تاریخ اسلام، سراغ ساخت فیلم‌های طنزی برود كه مخاطبش نه او را تخطئه می‌كند و نه بابت ساخت اثری جدی، زیر سوالش می‌برد...

عاشورا سرشار از صحنه‌های بزرگ و حماسی است. از نیمه تمام ماندن حج امام حسین (ع) و حركت ایشان به سمت كربلا تا عهدشكنی كوفیان و پس از آن پیوستن حر به كاروان امام و در ادامه خطبه‌های پُرشور حضرت زینب در كوفه و شام، همه و همه صحنه‌هایی است كه حتی شنیدن آن بعد از سال‌ها آدم را به تفكر وامی‌دارد.

به تعبیری ثانیه به ثانیه این حماسه، آنقدر بزرگ است كه هیچ هنری نتواند عمق آن را به تصویر بكشد؛ اما در این داستان قصه حضرت عباس (ع) در كلیت واقعه عاشورا، نقطه‌ای درخشان است و بی‌سابقه در ادبیات مذهبی جهان. معلوم نبود اگر چنین گنجی در اختیار فرهنگ‌ها و مذاهب دیگر بود، با آن چه می‌كردند و تاكنون چند هزار اثر داستانی درباره آن خلق می‌كردند. لحظه‌ای كه حضرت عباس به لب شط می‌رود و آب نمی‌خورد، در صورتی كه درست به تصویر كشیده شود می‌تواند جهانی شود. واقعا برای به تصویر كشیدن عظمت واقعه عاشورا چه صحنه‌ای زیباتر و تاثیرگذارتر از این صحنه است؟
البته سریال «مختارنامه» كه این روزها حرف‌های فراوانی درخصوص نمایش چهره حضرت عباس (ع) در آن به گوش می‌رسد، روایت زندگی مختار ثقفی است و بدون این صحنه‌ها هم می‌توان قصه مختار را روایت كرد. به عبارتی با حذف این بخش لطمه‌ای به قصه مختار نمی‌خورد. از همان ابتدا نیز تصمیم میرباقری این بود كه با توجه به محدودیت‌های فراوانی كه پرداختن مستقیم به قصه شخصیت‌های تاریخی ـ مذهبی به دنبال دارد، شخصیتی را انتخاب كند كه بتواند به واسطه آن تاریخ آن دوره را به تصویر بكشد و اگر هم قرار بر پرداختن به واقعه كربلا بود، از حاشیه این رویداد رد شود و به كربلا به شكل «غیرمستقیم» بپردازد. نگاه میرباقری در روایت قصه «مختار» نگاهی تحلیلی است. قرار است این سریال به مخاطب قدرت تحلیل دهد نه این‌كه صرفا بر مسائل احساسی تكیه كند. اگر جز این بود، سازندگان این سریال می‌توانستند طی یك سال و هشت ماهی كه از آغاز فیلمبرداری این صحنه می‌گذرد، با نمایش «كاوه فتوحی» در رسانه ها، انتشار تصاویر او در قالب پوستر، مورد توجه قرار دادن وی و... فضایی احساسی را حول و حوش سریال شكل دهند و از این فضا نهایت بهره را ببرند، اما در این 20 ماه حتی یك فریم تصویر نیز از این بازیگر در رسانه‌ها منتشر نشده تا شائبه استفاده از این موضوع پیش نیاید.

این روزها برخی نگران نمایش چهره حضرت ابوالفضل (ع) در این سریال هستند. آنها تصور می‌كنند یك بازیگر نقش ایشان را در سریال ایفا كرده و می‌گویند قرار است در چندین قسمت به این شخصیت پرداخته شود، حالا آن كه این شخصیت در مدت زمانی كمتر از 30 دقیقه در این سریال مقابل دوربین رفته و فرد انتخاب شده برای ایفای این نقش نه بازیگر بوده و نه حضوری در سینما و تلویزیون داشته است. به خاطر دارم وقتی در همان نوروز 88 با «كاوه فتوحی» بازیگر نقش ابوالفضل (ع) در خیابان‌های شاهرود راه می‌رفتیم، مردم با دیدن آن قد بلند و اندام رشید و چهره‌ای كه چشم‌های مهربانی داخل آن می‌درخشید بدون شناختن او جلو می‌آمدند و در خصوص ظاهر او اظهار نظر می‌كردند و او را با بازیگر نقش اول یك سریالی كه آن روزها در حال پخش بود، اشتباه می‌گرفتند. كاوه دوره‌های آموزشی مختلفی را زیر نظر مربیان مختلف طی كرده بود تا شمشیر بازی بیاموزد، اسب سواری اش كامل شود و هرچه بیشتر به این شخصیت نزدیك شود. حضور او در سریال مختارنامه حتی دست‌اندركاران این سریال را هم در ابتدا نگران كرده بود. در این سال‌ها از نزدیك شاهد بودم كه میرباقری چطور شب و روز به این فكر كرده كه چطور صحنه‌های كربلا را به تصویر بكشد؟ به هرحال سازندگان این سریال نیز جزو همین مردم هستند و مانند همه شیعیان از حضرت عباس (ع) تصوری دارند كه در این سال‌ها پای منبر و روضه شكل گرفته و دوست ندارند این تصور و فضای ذهنی مخدوش شود. شخص میرباقری همیشه نگران انطباق صحنه‌های اینچنینی مختارنامه با اعتقادها و تصورهای مذهبی مردم بود و همین موضوع بود كه ساخت این بخش از كار را با صفت‌هایی مانند «سخت و دشوار» همراه كرد. نتیجه كار نیز این شد كه نه تنها باورهای مردم با دیدن صحنه‌های كربلا كه در همین قسمت نهم پخش شد زیر و رو نشد، بلكه ذائقه مردم تغییر كرد و مخاطبان دریافتند می‌توانند شاهد اثری باكیفیت درخصوص این بخش از تاریخ هم باشند.

در سریال مختارنامه شخصیت و قصه «مسلم بن عقیل» به تصویر كشیده شد. مسلم و عباس هر دو از یك خانواده بودند. البته حساسیت حضرت عباس (ع) بیشتر است و این نكته پذیرفتنی است؛ اما چرا باید درباره نفر دوم كربلا كه قصه‌ای موثر و تاثیرگذار دارد، سكوت كرد و از همه بدتر چرا باید چنین حركت مهم و بزرگی، آن هم از سوی كارگردانی متعهد، باسواد و كار بلد این گونه با هجمه روبه‌رو شود؟

شاید علت این واكنش‌ها «بی اعتمادی» نسبت به ابزار سینما و تلویزیون است. مومنان شاید می‌ترسند این ابزار نتواند اوج عظمت این بزرگوار را به تصویر بكشد. سینما و تلویزیون در فضای امروز قرن 21 رسانه و ابزار موثری است كه باید راجع به جزء به جزء این موارد صاحب‌نظران و كارشناسان دینی و مذهبی اظهار نظر كنند. آنهایی كه با ابزار مدرن و جدید سینما و تلویزیون سر و كار دارند، می‌دانند كه رشد تكنولوژی در این سال‌ها سبب شده تا این عرصه به بضاعتی برسد كه با فضاسازی مناسب،گریم خوب، استفاده درست از دوربین و... به حوزه ذهنی پُرخطری مانند ترسیم زندگی حضرت عباس (ع) نزدیك شود و نه تنها به تصور مردم لطمه نزند، بلكه آن را برجسته كرده و به آن قداست بیشتری ببخشد و ابعاد شخصیتی آن بزرگوار را نیز مخدوش نكند. بسیاری از معضلات آینده هنر مذهبی را پخش این صحنه در مختارنامه حل و فصل خواهد كرد؛ اما اگر این هجمه‌ها ادامه یابد، دیگر كسی جرات ورود به این عرصه را پیدا نمی‌كند و هنر مذهبی در همین سطح باقی می‌ماند. آن وقت شاید هنرمند با غیرتی همچون میرباقری ترجیح دهد تا به جای تاریخ اسلام، سراغ ساخت فیلم‌های طنزی برود كه مخاطبش نه او را تخطئه می‌كند و نه بابت ساخت اثری جدی، زیر سوالش می‌برد.


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

nar nia
01-12-2010, 18:43
ناگفته‌های نمایش چهره‌عباس(ع) درمختارنامه

رضا استادی مسئول روابط عمومی سریال مختارنامه در جام جم نوشت:

عاشورا سرشار از صحنه‌های بزرگ و حماسی است. از نیمه تمام ماندن حج امام حسین (ع) و حركت ایشان به سمت كربلا تا عهدشكنی كوفیان و پس از آن پیوستن حر به كاروان امام و در ادامه خطبه‌های پُرشور حضرت زینب در كوفه و شام، همه و همه صحنه‌هایی است كه حتی شنیدن آن بعد از سال‌ها آدم را به تفكر وامی‌دارد.

به تعبیری ثانیه به ثانیه این حماسه، آنقدر بزرگ است كه هیچ هنری نتواند عمق آن را به تصویر بكشد؛ اما در این داستان قصه حضرت عباس (ع) در كلیت واقعه عاشورا، نقطه‌ای درخشان است و بی‌سابقه در ادبیات مذهبی جهان. معلوم نبود اگر چنین گنجی در اختیار فرهنگ‌ها و مذاهب دیگر بود، با آن چه می‌كردند و تاكنون چند هزار اثر داستانی درباره آن خلق می‌كردند. لحظه‌ای كه حضرت عباس به لب شط می‌رود و آب نمی‌خورد، در صورتی كه درست به تصویر كشیده شود می‌تواند جهانی شود. واقعا برای به تصویر كشیدن عظمت واقعه عاشورا چه صحنه‌ای زیباتر و تاثیرگذارتر از این صحنه است؟

وی افزود:البته سریال «مختارنامه» كه این روزها حرف‌های فراوانی درخصوص نمایش چهره حضرت عباس (ع) در آن به گوش می‌رسد، روایت زندگی مختار ثقفی است و بدون این صحنه‌ها هم می‌توان قصه مختار را روایت كرد.

به عبارتی با حذف این بخش لطمه‌ای به قصه مختار نمی‌خورد. از همان ابتدا نیز تصمیم میرباقری این بود كه با توجه به محدودیت‌های فراوانی كه پرداختن مستقیم به قصه شخصیت‌های تاریخی ـ مذهبی به دنبال دارد، شخصیتی را انتخاب كند كه بتواند به واسطه آن تاریخ آن دوره را به تصویر بكشد و اگر هم قرار بر پرداختن به واقعه كربلا بود، از حاشیه این رویداد رد شود و به كربلا به شكل «غیرمستقیم» بپردازد. نگاه میرباقری در روایت قصه «مختار» نگاهی تحلیلی است.

قرار است این سریال به مخاطب قدرت تحلیل دهد نه این‌كه صرفا بر مسائل احساسی تكیه كند.

اگر جز این بود، سازندگان این سریال می‌توانستند طی یك سال و هشت ماهی كه از آغاز فیلمبرداری این صحنه می‌گذرد، با نمایش «كاوه فتوحی» در رسانه ها، انتشار تصاویر او در قالب پوستر، مورد توجه قرار دادن وی و... فضایی احساسی را حول و حوش سریال شكل دهند و از این فضا نهایت بهره را ببرند، اما در این 20 ماه حتی یك فریم تصویر نیز از این بازیگر در رسانه‌ها منتشر نشده تا شائبه استفاده از این موضوع پیش نیاید.

این روزها برخی نگران نمایش چهره حضرت ابوالفضل (ع) در این سریال هستند. آنها تصور می‌كنند یك بازیگر نقش ایشان را در سریال ایفا كرده و می‌گویند قرار است در چندین قسمت به این شخصیت پرداخته شود، حالا آن كه این شخصیت در مدت زمانی كمتر از 30 دقیقه در این سریال مقابل دوربین رفته و فرد انتخاب شده برای ایفای این نقش نه بازیگر بوده و نه حضوری در سینما و تلویزیون داشته است.

به خاطر دارم وقتی در همان نوروز 88 با «كاوه فتوحی» بازیگر نقش ابوالفضل (ع) در خیابان‌های شاهرود راه می‌رفتیم، مردم با دیدن آن قد بلند و اندام رشید و چهره‌ای كه چشم‌های مهربانی داخل آن می‌درخشید بدون شناختن او جلو می‌آمدند و در خصوص ظاهر او اظهار نظر می‌كردند و او را با بازیگر نقش اول یك سریالی كه آن روزها در حال پخش بود، اشتباه می‌گرفتند.

كاوه دوره‌های آموزشی مختلفی را زیر نظر مربیان مختلف طی كرده بود تا شمشیر بازی بیاموزد، اسب سواری اش كامل شود و هرچه بیشتر به این شخصیت نزدیك شود. حضور او در سریال مختارنامه حتی دست‌اندركاران این سریال را هم در ابتدا نگران كرده بود. در این سال‌ها از نزدیك شاهد بودم كه میرباقری چطور شب و روز به این فكر كرده كه چطور صحنه‌های كربلا را به تصویر بكشد؟

به هرحال سازندگان این سریال نیز جزو همین مردم هستند و مانند همه شیعیان از حضرت عباس (ع) تصوری دارند كه در این سال‌ها پای منبر و روضه شكل گرفته و دوست ندارند این تصور و فضای ذهنی مخدوش شود. شخص میرباقری همیشه نگران انطباق صحنه‌های اینچنینی مختارنامه با اعتقادها و تصورهای مذهبی مردم بود و همین موضوع بود كه ساخت این بخش از كار را با صفت‌هایی مانند «سخت و دشوار» همراه كرد.

نتیجه كار نیز این شد كه نه تنها باورهای مردم با دیدن صحنه‌های كربلا كه در همین قسمت نهم پخش شد زیر و رو نشد، بلكه ذائقه مردم تغییر كرد و مخاطبان دریافتند می‌توانند شاهد اثری باكیفیت درخصوص این بخش از تاریخ هم باشند.

در سریال مختارنامه شخصیت و قصه «مسلم بن عقیل» به تصویر كشیده شد. مسلم و عباس هر دو از یك خانواده بودند. البته حساسیت حضرت عباس (ع) بیشتر است و این نكته پذیرفتنی است؛ اما چرا باید درباره نفر دوم كربلا كه قصه‌ای موثر و تاثیرگذار دارد، سكوت كرد و از همه بدتر چرا باید چنین حركت مهم و بزرگی، آن هم از سوی كارگردانی متعهد، باسواد و كار بلد این گونه با هجمه روبه‌رو شود؟

شاید علت این واكنش‌ها «بی اعتمادی» نسبت به ابزار سینما و تلویزیون است. مومنان شاید می‌ترسند این ابزار نتواند اوج عظمت این بزرگوار را به تصویر بكشد. سینما و تلویزیون در فضای امروز قرن 21 رسانه و ابزار موثری است كه باید راجع به جزء به جزء این موارد صاحب‌نظران و كارشناسان دینی و مذهبی اظهار نظر كنند. آنهایی كه با ابزار مدرن و جدید سینما و تلویزیون سر و كار دارند، می‌دانند كه رشد تكنولوژی در این سال‌ها سبب شده تا این عرصه به بضاعتی برسد كه با فضاسازی مناسب،گریم خوب، استفاده درست از دوربین و... به حوزه ذهنی پُرخطری مانند ترسیم زندگی حضرت عباس (ع) نزدیك شود و نه تنها به تصور مردم لطمه نزند، بلكه آن را برجسته كرده و به آن قداست بیشتری ببخشد و ابعاد شخصیتی آن بزرگوار را نیز مخدوش نكند. بسیاری از معضلات آینده هنر مذهبی را پخش این صحنه در مختارنامه حل و فصل خواهد كرد؛ اما اگر این هجمه‌ها ادامه یابد، دیگر كسی جرات ورود به این عرصه را پیدا نمی‌كند و هنر مذهبی در همین سطح باقی می‌ماند. آن وقت شاید هنرمند با غیرتی همچون میرباقری ترجیح دهد تا به جای تاریخ اسلام، سراغ ساخت فیلم‌های طنزی برود كه مخاطبش نه او را تخطئه می‌كند و نه بابت ساخت اثری جدی، زیر سوالش می‌برد

Rahbar Masooleh
01-12-2010, 21:58
تو قسمت نهم از سکانسی که میثم را انداختن تو سلول مختار و دیالوگهاش خیلی خوشم اومد.
میثم داره از عشق و قدرتش حرف میزنه و یه طورهایی منظورش به عاشق نبودن مختاره،که مختار میپرسه:مگه من عاشق نیستم؟میثم هم جواب میده ظاهرت،مخصوصا زخم چشمت غلط اندازه.
اون لحظه انگار میثم داشت تو چشم من نگاه میکرد و این حرف را میزد!!!
دعام کنید.

nar nia
02-12-2010, 18:13
معنی شعار (یا منصور آمت ) چه بود ؟

قسمت دهم "مختارنامه" جمعه 12 آذر ماه در حالی از شبکه یک سیما به روی آنتن خواهد رفت که علاقمندان این مجموعه تلویزیونی شاهد آزادی مختار از زندان کوفه خواهند بود.

ناکام ماندن توطئه‌های ابن زیاد جهت قتل مختار، وساطت عمرسعد برای آزادی مختار و خروج مختار از کوفه از دیگر بخش‌هایی است که در قسمت دهم مختار به تصویر کشیده شده است.

رضا استادی مدیر روابط عمومی سریال "مختارنامه" در گفت‌وگو با شبکه ایران با اعلام این خبر در خصوص ادامه صحنه‌های کربلا در قسمت‌های آینده سریال گفت: پخش این صحنه‌ها در ادامه سیر طبیعی قصه و روال فعلی روایت داستان ادامه خواهد یافت. البته صحنه‌های کربلا در مجموعه "مختارنامه" در قالب روایت‌هایی از شخصیت‌های داستان از جمله سکانس محاکمه یکی از اشقیاء تصویر خواهد شد که عمدتا شامل همین سکانس‌های کوتاه می‌شود و روایتی مفصل و طولانی از صحنه‌های یاد شده نخواهیم داشت چرا که این قصه مربوط به روایت زندگی و قیام مختار ثقفی است اما به دلیل ارتباط بخش‌هایی از زندگی این شخصیت با واقعه کربلا، کارگردان در مسیر روایت قصه اصلی خود با چند تصویر وارد کربلا شده است.

خاطرات ابراهیم‌بن مالک اشتر از حضرت عباس(ع)

وی همچنین در توضیح چگونگی ورود به روایت علقمه و صحنه‌های شهادت حضرت عباس(ع) توضیح داد: در بخشی از داستان که ابراهیم‌بن مالک اشتر (حسن میرباقری) خاطراتش را ازحضرت عباس(ع) نقل می‌کند به واسطه روایاتی که از دیگران شنیده به روایت صحنه‌های شهادت حضرت عباس(ع) خواهد پرداخت.

حساسیت‌ها و نگرانی‌های میرباقری از روضه علقمه

استادی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به برخی نگرانی‌ها درخصوص نمایش چهره حضرت عباس (ع) به اثرگذار بودن این صحنه تاکید کرد و افزود: خود آقای میرباقری هم به مانند اغلب مردم متدین حساسیت‌ها و نگرانی خاصی بابت ضبط این صحنه‌ها داشتند تا با فضاسازی مناسب حاصل کار خلاف باورهای مردم نبوده و بر قداست و ابعاد شخصیتی آن بزرگوار خدشه‌ای وارد نشود. با توجه به تجربه خوب این کارگردان متعهد در تصویر فضای انقلابی ایران در آثاری چون "رعنا" و "حکایت مسافر گمنام" و همچنین آثار اعتقادی و تاریخی مثل "امام علی(ع)" مخاطبان این اطمینان را خواهند داشت که در تماشای چنین صحنه‌هایی از "مختارنامه" چیزی نخواهند دید که خلاف تصور مذهبی و باورهای آنها نخواهد بود.

دانلود صحنه‌هایی از واقعه جانسوز عاشورا

به گفته مدیر روابط عمومی این سریال، در پی پخش صحنه‌هایی از واقعه جانسوز عاشورا در دقایق ابتدایی قسمت پیشین سریال "مختارنامه"، گروه زیادی از مخاطبان و علاقه‌مندان این سریال طی تماس‌های تلفنی با روابط عمومی صداوسیما و دست‌اندرکاران این سریال و نیز ارسال ایمیل برای سایت "مختارنامه" خواستار ضبط و پخش صحنه‌های بیشتری از واقعه کربلا شده‌اند که این امکان وجود ندارد اما امکان دانلود این صحنه‌ها در سایت اختصاصی "مختارنامه" فعال شده است.

متن شعار مردم کوفه و سوال بی‌شمار مخاطبان

همچنین در سایت اینترنتی این سریال به تمامی سوال‌های ارسالی از سوی مخاطبان سریال پاسخ داده می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند سوال‌های خود را به نشانی info@mokhtarnameh.com ارسال و پاسخ آن را در بخش "پاسخ به سوال‌های شما" در سایت سریال مختارنامه مشاهده کنند.

گفتنی است یکی از نکاتی که در قسمت‌های پخش شده جای سوال برای بسیاری از بینندگان بوده، متن شعار مردم کوفه است. مدیر روابط عمومی این سریال در پاسخ به این سوال نوشته است: مردم کوفه چنین شعار می‌دادند؛ یا منصور اَمِت که معنای آن می‌شود، ای پیروز! بمیران، ای یاری‌شده بکش، معنای لغوی این است و معنای اصطلاحی: ای پیروز بمیران، در جنگ بدر این شعار مطرح شد و در جنگ‌های بعد از بدر هم به این شعار استناد شد.

hello 021
02-12-2010, 18:33
معنی شعار (یا منصور آمت ) چه بود ؟

قسمت دهم "مختارنامه" جمعه 12 آذر ماه در حالی از شبکه یک سیما به روی آنتن خواهد رفت که علاقمندان این مجموعه تلویزیونی شاهد آزادی مختار از زندان کوفه خواهند بود.

ناکام ماندن توطئه‌های ابن زیاد جهت قتل مختار، وساطت عمرسعد برای آزادی مختار و خروج مختار از کوفه از دیگر بخش‌هایی است که در قسمت دهم مختار به تصویر کشیده شده است.

رضا استادی مدیر روابط عمومی سریال "مختارنامه" در گفت‌وگو با شبکه ایران با اعلام این خبر در خصوص ادامه صحنه‌های کربلا در قسمت‌های آینده سریال گفت: پخش این صحنه‌ها در ادامه سیر طبیعی قصه و روال فعلی روایت داستان ادامه خواهد یافت. البته صحنه‌های کربلا در مجموعه "مختارنامه" در قالب روایت‌هایی از شخصیت‌های داستان از جمله سکانس محاکمه یکی از اشقیاء تصویر خواهد شد که عمدتا شامل همین سکانس‌های کوتاه می‌شود و روایتی مفصل و طولانی از صحنه‌های یاد شده نخواهیم داشت چرا که این قصه مربوط به روایت زندگی و قیام مختار ثقفی است اما به دلیل ارتباط بخش‌هایی از زندگی این شخصیت با واقعه کربلا، کارگردان در مسیر روایت قصه اصلی خود با چند تصویر وارد کربلا شده است.

خاطرات ابراهیم‌بن مالک اشتر از حضرت عباس(ع)

وی همچنین در توضیح چگونگی ورود به روایت علقمه و صحنه‌های شهادت حضرت عباس(ع) توضیح داد: در بخشی از داستان که ابراهیم‌بن مالک اشتر (حسن میرباقری) خاطراتش را ازحضرت عباس(ع) نقل می‌کند به واسطه روایاتی که از دیگران شنیده به روایت صحنه‌های شهادت حضرت عباس(ع) خواهد پرداخت.

حساسیت‌ها و نگرانی‌های میرباقری از روضه علقمه

استادی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به برخی نگرانی‌ها درخصوص نمایش چهره حضرت عباس (ع) به اثرگذار بودن این صحنه تاکید کرد و افزود: خود آقای میرباقری هم به مانند اغلب مردم متدین حساسیت‌ها و نگرانی خاصی بابت ضبط این صحنه‌ها داشتند تا با فضاسازی مناسب حاصل کار خلاف باورهای مردم نبوده و بر قداست و ابعاد شخصیتی آن بزرگوار خدشه‌ای وارد نشود. با توجه به تجربه خوب این کارگردان متعهد در تصویر فضای انقلابی ایران در آثاری چون "رعنا" و "حکایت مسافر گمنام" و همچنین آثار اعتقادی و تاریخی مثل "امام علی(ع)" مخاطبان این اطمینان را خواهند داشت که در تماشای چنین صحنه‌هایی از "مختارنامه" چیزی نخواهند دید که خلاف تصور مذهبی و باورهای آنها نخواهد بود.

دانلود صحنه‌هایی از واقعه جانسوز عاشورا

به گفته مدیر روابط عمومی این سریال، در پی پخش صحنه‌هایی از واقعه جانسوز عاشورا در دقایق ابتدایی قسمت پیشین سریال "مختارنامه"، گروه زیادی از مخاطبان و علاقه‌مندان این سریال طی تماس‌های تلفنی با روابط عمومی صداوسیما و دست‌اندرکاران این سریال و نیز ارسال ایمیل برای سایت "مختارنامه" خواستار ضبط و پخش صحنه‌های بیشتری از واقعه کربلا شده‌اند که این امکان وجود ندارد اما امکان دانلود این صحنه‌ها در سایت اختصاصی "مختارنامه" فعال شده است.

متن شعار مردم کوفه و سوال بی‌شمار مخاطبان

همچنین در سایت اینترنتی این سریال به تمامی سوال‌های ارسالی از سوی مخاطبان سریال پاسخ داده می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند سوال‌های خود را به نشانی info@mokhtarnameh.com ارسال و پاسخ آن را در بخش "پاسخ به سوال‌های شما" در سایت سریال مختارنامه مشاهده کنند.

گفتنی است یکی از نکاتی که در قسمت‌های پخش شده جای سوال برای بسیاری از بینندگان بوده، متن شعار مردم کوفه است. مدیر روابط عمومی این سریال در پاسخ به این سوال نوشته است: مردم کوفه چنین شعار می‌دادند؛ یا منصور اَمِت که معنای آن می‌شود، ای پیروز! بمیران، ای یاری‌شده بکش، معنای لغوی این است و معنای اصطلاحی: ای پیروز بمیران، در جنگ بدر این شعار مطرح شد و در جنگ‌های بعد از بدر هم به این شعار استناد شد.
ممنون من مدتی بود که به این جمله فکر میکردم و معنی شو نمیدونستم ممنون معنی این عبارت رو نوشتی:46:

Golbarg01
02-12-2010, 22:37
دوستان یه موزیکی آخرش در بخش در قسمت بعد خواهید دید می زنه اون آهنگ را با کیفیت خوب و کامل دارید بذارید؟

nar nia
03-12-2010, 15:44
گفت‌وگو با محمد فيلي ـ بازيگر نقش شمر در «مختارنامه»
«داوود ميرباقري «شمر»ي متفاوت خلق كرده است»

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

محمد فيلي كه در سريال «مختارنامه» نقش «شمر» را بازي ‌كرده، معتقد است: شمري كه در اين سريال تصوير شده با آن چه در گذشته شاهد بوديم، كاملا متفاوت است.

او كه طي شش سال ساخت سريال «مختارنامه» با اين پروژه همكاري داشت، در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، در پاسخ به پرسشي درباره‌ي تصويري كه او از شمر به بينندگان تلويزيون ارائه مي‌دهد، خاطرنشان كرد: شمر بايد پليدي خودش را داشته باشد و در اين سريال هم بايد به صورت تصويري اين ويژگي نشان داده شود و مردم هم ببينند؛ البته داوود ميرباقري طوري اين شخصيت را طراحي كرده كه با تمام شمرهايي كه ما تا امروز از آن‌ها شنيده و خوانده و در تعزيه‌ها ديده بوديم، متفاوت است.
وي به اين پرسش ايسنا كه آيا ايفاي نقش در سريال «مختارنامه» او را با حقايقي جديد از واقعه‌ي عاشورا آشنا كرد؟ گفت: نه تنها من كه تمام بچه‌ها از واقعه‌ي عاشورا مطالبي جديدي آموختيم؛ به اعتقاد من درست‌ترين، همين واقعياتي است كه در نتيجه‌ي مطالعه‌ي جمعي از علماء و كارشناسان به دست آمده‌ است. در حال حاضر آن‌چه ما از كربلا مي‌بينيم ماحصل تلاش گروه عظيمي است و اين درست‌ترين مطلبي است كه ما از واقعه‌ي كربلا مي‌دانيم.
محمد فيلي در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه شمري كه او در «مختارنامه» به تصوير مي‌كشد، چه‌قدر سياه است؟ گفت: من ميزان سياهي‌اش را نمي‌دانم؛ شمر آدمي است كه زندگي خودش را دارد. طبيعتا زندگي خودش و خانواده‌اش غير از آن چيزي است كه در جنگ‌ها مي‌بينيم و يا در دارالاماره و پيش خلفاي مختلف نشان داده مي‌شود.
وي ادامه داد: شمر هم انعطاف‌پذيري خاص خودش را دارد؛ اما سياه‌ترين قسمتش همين است كه ما در كربلا و كنار رود علقمه مي‌بينيم كه حضرت ابوالفضل(ع) را به شكلي ناجوانمردانه به شهادت مي‌رساند.
اين بازيگر در پاسخ به اين پرسش كه براي ايفاي نقش شمر و تصويري كه از خود در ذهن مردم به جاي مي‌گذارد، چه‌قدر نگران بوده‌است؟ گفت: شمر در كارهاي قبلي هم تصوير شده‌است. اما به اين گستردگي و شكلي كه ما الان در «مختارنامه» مي‌بينيم نبوده‌است؛ كارهاي ديگر شايد خيلي گذرا از كنار اين شخصيت رد شده‌ باشند؛ اما ما در «مختارنامه» به شمر و چگونگي شخصيت او و در نهايت اين‌كه چگونه كارش تمام مي‌شود، مي‌پردازيم.
محمد فيلي در پاسخ به اين پرسش كه چه‌قدر از شمرهايي كه پيش از اين در فيلم‌ها و سريال‌ها تصوير شده‌اند، الهام گرفته‌است؟ گفت: هيچ‌؛ اصلا نخواستم ببينيم آن‌ها چه كار كرده‌اند. هركاري كردم خودم و با راهنمايي آقاي ميرباقري بود.
او در پاسخ به اين پرسش كه راهنمايي‌هاي داوود ميرباقري چقدر در ايفاي نقش شمر به او كمك كرد؟ گفت: خيلي زياد؛ اگر راهنمايي‌هاي ايشان نبود ممكن بود من به بيراهه بروم.
اين بازيگر كه پيش از اين در سريال «روزي روزگاري» به تهيه‌كنندگي محمود فلاح و كارگرداني امرالله احمدجو بازي كرده‌است، در پاسخ به پرسشي درباره‌ي تفاوت بازي در اين دو سريال و مقايسه‌ي امكاناتي كه در اختيار داشتند، گفت: «روزي روزگاري» در مقطع خودش(20 سال قبل) مشكلات خاص خودش را داشت. الآن تكنولوژي‌هاي جديد باعث شده كه سختي‌هاي گذشته را كم‌تر داشته باشيم.
وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا امكانات حال حاضر سريال‌هاي تاريخي نسبت به قبل بهتر شده‌ است؟ اظهار كرد: بهتر است كلمه‌ي «خيلي» را به كار نبريم. امكانات ما نسبت به گذشته بهتر شده‌است، اما هنوز خيلي عقب هستيم تا بتوانيم خودمان را با امكانات كشورهاي صاحب‌ نام در سينما و تلويزيون مقايسه كنيم؛ هنوز به آن امكانات نرسيديدم ولي امكانات‌مان بد هم نيست.
اين بازيگر در پاسخ به پرسشي درباره‌ي تمرينات سواركاري و شمشيربازي كه براي ايفاي نقش در سريال «مختارنامه» پشت سر گذاشته ‌است، گفت: من از گذشته تمرينات سواركاري را پشت سر گذاشته بودم و در نتيجه برايم خيلي‌سخت نبود. اما تمرينات شمشيربازي را با آقاي محمود اردلان انجام داديم كه به تمام بچه‌ها در زمينه شمشيربازي كمك كرد.

nar nia
03-12-2010, 15:50
بازخواني گفته‌هاي عوامل مختارنامه در ايام ضبط صحنه‌هاي كربلا؛
ميرباقري: براي نشان دادن شخصيت‌هاي عاشورا بايد روضه خواند


خبرگزاري فارس: كارگردان سريال «مختارنامه» معتقد است كه هر كدام از شخصيت‌هاي عاشورا را يا نبايد نشان بدهيم و يا اگر مي‌خواهيم نشان بدهيم بايد روضه بخوانيم. روضه خواندن نه تنها عيب نيست بلكه همان رنج و لذت تراژدي كه آدم احساس مي‌كند، پايه محوري درام است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، سال گذشته و در تاريخ 31 فروردين‌ماه به همراه رئيس سازمان صدا و سيما و جمعي از اهالي رسانه از محل لوكيشن فيلمبرداري مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» در شاهرود بازديد كرديم.
در اين بازديد سكانس‌‌ نماز جماعت امام حسين (ع) و يارانش ضبط شد. سكانسي كه امام حسين (ع) مشغول نماز خواندن بود و لشكريان شمر به سمت آن‌ها تير پرتاب و دو محافظ از آن‌ها محافظت مي‌كردند.
بازخواني گفت‌وگو با كارگردان و ديگر عوامل اين سريال خالي از لطف نيست كه در پي مي‌آيد:

* ميرباقري: روضه خواندن پايه محوري درام است

«داوود ميرباقري» كارگردان مجموعه تلويزيوني مختارنامه معتقد است كه هر كدام از شخصيت‌هاي عاشورا را يا نبايد نشان بدهيم و يا اگر مي‌خواهيم نشان بدهيم بايد روضه بخوانيم.
وي گفت: روضه خواندن، نه تنها عيب نيست بلكه همان رنج و لذت تراژدي كه آدم احساس مي‌كند، پايه محوري درام است و وقتي كه تراژدي بزرگي مثل كربلا را مي‌بينيم، مي‌توانيم گريه هم بكنيم.
ميرباقري درباره منفوريت شمر در «مختارنامه» گفت: لشكري كه حداقل 12 هزار نفر و حداكثر 70 هزار نفر دارد و يك گروه 100 نفري را محاصره مي‌كند و به هيچ كس رحم نمي‌كند، به نظر شما نبايد كراهت داشته باشد. من در اين فيلم چيزي كه از تاريخ دريافت كرده بودم اين بود كه صورت شمر لك و پيس داشته و ماحصل اين نفرت در مجموعه نشان داده مي‌شود.
كارگردان سريال در ادامه افزود: من تا به حال كاري را كه دوست داشتم، نتوانستم بسازم و هميشه يك موج آمده و من را با خودش برده است.

* خاطره «زنده‌ياد آشتياني» از اهالي روستا

زنده‌ياد «محمدباقر آشتياني» مدير توليد اين سريال گفت: براي گرفتن صحنه‌هاي شهادت «حضرت عباس (ع)» كه مجموعا 11 دقيقه مي‌شود، حدود 20 روز زحمت كشيده شده است.
آشتياني در ادامه خاطره‌اي از اهالي روستا گفت: براي گرفتن صحنه شهادت «حضرت عباس (ع)» از يكي از اهالي روستا زميني اجاره كرده بوديم و با او در يك قيمتي به توافق رسيديم ولي چند روز بعد تقاضاي پول بيشتري كرد. پس از صحبت‌هاي فراوان، آن فرد راضي نشد. وقتي «محمد فيلي» بازيگر نقش شمر پيش ما آمد، آن مرد گفت تو ديگه چه كسي هستي و فيلي گفت من شمر هستم. آن مرد گفت: خدا لعنتت كند سپس كاوه فتوحي، بازيگر نقش «حضرت عباس (ع)» آمد و گفت من بازيگر نقش «حضرت عباس (ع)» هستم سپس آن مرد گفت: بچه‌ام چند وقت است كه مريض است، بيا شفايش بده.

* فيلي: نقش «شمر» آن‌چنان مرا در بر مي‌گيرد كه از خودم بدم مي‌آيد

«محمد فيلي» بازيگر نقش شمر اظهار داشت: اين نقش آن‌چنان من را در بر مي‌گيرد كه از خودم بدم مي‌آيد ولي به ناچار بايد اين كار را انجام بدهم. «شمر» بايد پليديش نشان داده شود و ميرباقري طوري اين نقش را نمايش داده كه با تمام شمرهاي مختلفي كه تاكنون به تصوير كشيده شده، متفاوت است.
وي در خصوص الگو گرفتن از نقش‌هاي ديگر گفت: من اصلا نخواستم ببينم دوستان ديگر چه كاري انجام دادند و هر كاري كه كردم خودم و با راهنمايي‌هاي داود ميرباقري صورت گرفته است همچنين اگر راهنمايي ميرباقري نبود، ممكن بود به بيراهه بروم.

* فخيم‌زاده: حيطه ساخت صحنه‌هاي كربلا خطرناك است

«مهدي فخيم‌زاده» بازيگر نقش «عمر سعد» در رابطه با حضور دوباره‌اش در اين سريال گفت: چند سال پيش تصويربرداري از من انجام شد ولي مقداري از آن باقي مانده بود و وقتي كه به من گفتند بايد سر پروژه حاضر شوي، با توجه به اينكه كار ديگري را در حال ساخت داشتم، تصميم گرفتم در تصويربرداري «مختارنامه» حاضر شوم و رفيق نيمه راه نباشم.
وي افزود: وقتي وارد مجموعه شدم، سعي كردم خالي بيايم و به عنوان يك بازيگر ايفاي نقش كنم چون ممكن است عمر سعدي كه من تصور مي‌كنم با عمر سعد ميرباقري متفاوت باشد.
فخيم‌زاده ادامه داد: ميرباقري از كارگردان‌هايي است كه نقش‌هايش را خوب مي‌شناسد و حتي مي‌بيند و وقتي كه خودت را در اختيارش قرار دهيد، او به همان شكلي كه ديده، شما را هدايت مي‌كند.
بازيگر نقش عمرسعد تصريح كرد: من هيچ ولعي ندارم كه صحنه‌هاي مربوط به كربلا را بسازم چون كار سختي است و يك بار هم به من پيشنهاد شد كه نپذيرفتم و من تمايل ندارم در اين حيطه خطرناك وارد شوم همچنين به اعتقاد من امام حسين (ع) و امام رضا (ع) شهيد نشده‌اند و زنده‌اند و بين ما حضور فعال دارند و با مردم رابطه و مراوده دارند. هر كسي در ذهن خود يك امام حسين (ع) و امام رضا (ع) ترسيم كرده كه امام حسين (ع) شما با من متفاوت است ولي هر دو آن‌ها در حد بهترين صفات نيك هستند.
وي در ادامه از صبر و تحمل فراوان ميرباقري گفت و افزود: بعد از «ولايت عشق» به كل ساختن كار تاريخي را كنار گذاشتم و از ابتدا هم نمي‌خواستم كار تاريخي بسازم و تمايل بيشتري به روز دارم.

* بازيگر نقش شمايل امام‌حسين‌(ع): بازي در اين نقش فرصت خوبي است

به گزارش فارس، «رضا ميرباقري» بازيگر نقش شمايل «امام حسين (ع)» گفت: حس خوبي دارم از اينكه اين نقش را بازي مي‌كنم و تجربه و فرصت خوبي براي من است. كارم در اين مجموعه به عنوان دستيار كارگردان شروع شد و چندي قبل تصميم گرفتند من اين نقش را بازي كنم.
وي در ادامه اظهار داشت: اصرار نداشتم اين نقش را بازي كنم ولي تشخيص دادند اين نقش را ايفا كنم و من هم قبول كردم.

* اجراي بيش از 250 جلسه گريم روي چهره فريبرز عرب‌نيا

«عليرضا خورشيد» سرپرست اجرايي گريم سريال «مختار‌نامه» گفت: حدود 600 تست گريم در اين پروژه‌ زده شده است و در گريم بعضي شخصيت‌ها، حساسيت‌ زيادي وجود داشت تا اينكه چهره مورد نظر به دست بيايد به طور مثال «عبدالله بن زبير» كه نقش آن را «رضا كيانيان» بازي مي‌كرد، چهره‌اي كاملا آشنا براي بينندگان دارد ولي ميرباقري مي‌خواست اين چهره با چهره‌هاي ديگر متفاوت باشد همچنين اين نقش، دو پهلو است و بيننده نبايد متوجه شود كه اين نقش مثبت است يا منفي.
وي در ادامه افزود: گريم چهره «فريبرز عرب‌‌نيا» (بازيگر نقش مختار) بيش از 250 جلسه در طول مدت‌زمان 5 سال و اندي به طول انجاميد كه مدت‌زمان هر جلسه حدود 1ساعت و ربع بوده است. اين شخص 9 مقطع گريم دارد كه شامل 3 مقطع جواني، 4 مقطع پيري، 1 مقطع زندان و 1 مقطع بيابان است.
وي در ادامه گفت: بعضي روزها بايد ساعت 3:30 صبح و بعضي روزها ساعت 8:30 براي اجراي گريم حاضر مي‌شديم و در شلوغ‌ترين روز گريم، گروه حدودا 12 نفره گريم، بايد 22 بازيگر اصلي و 50 هنرور را گريم مي‌كرد.
«عظيم فراين» مجري دو گريم كه پس از اتمام درس‌هايش در هنرستان مستقيما به سر اين پروژه آمده، اظهار داشت: «مختارنامه» براي من مثل يك دانشگاه بود و خيلي چيزها از آن ياد گرفتم.
«عليرضا فتحي» مسئول بدلكاران مجموعه «مختارنامه» گفت: كساني كه به عنوان بدلكار در اين سريال كار مي‌كنند، يك دوره شش ماهه آموزشي را گذرانده‌اند و پس از انجام تست نهايي، 50 نفر از آن‌ها انتخاب شدند كه تماما اهل تهران هستند.
«مجيد علي‌اسلام» مدير صحنه اين سريال گفت: مديرصحنه، نماينده گروه بزرگ صحنه در كنار گروه فيلمبرداري است و تمام چيز‌هايي مانند لوازم، دكوراسيون و هنرورها كه جلوي دوربين مي‌رود، بايد زير نظر ما انجام شود و چيز اضافي در صحنه وجود نداشته باشد.
وي در خصوص تفاوت كار منشي صحنه و مدير صحنه اظهار داشت: منشي صحنه، پلان‌ها را ثبت مي‌كند و با كارگردان تعامل دارد ولي ما چيزي را كه جلوي دوربين مي‌رود، كنترل مي‌كنيم همچنين حدود 5 سال است كه در اين پروژه حضور دارم و نقش «منذر بن زبير»، پسر كوچك آل‌زبير را هم بازي كردم.

* سياهي‌لشكرها نمي‌خواستند در سپاه شمر باشند

يكي از اهالي روستاي طرود (روستاي محل فيلمبرداري در شاهرود) گفت: مردم منطقه كه در نقش‌هاي مختلف بازي مي‌كردند، دوست نداشتند در سپاه شمر قرار بگيرند و همگي مي‌خواستند از اصحاب امام حسين (ع) باشند.
او همچنين افزود: مردم زيادي در صحنه‌هاي فيلمبرداري حاضر مي‌شوند و اين سريال تأثير خاصي روي آن‌ها گذاشته است.

به گزارش فارس، سريال «مختارنامه» داستان قيام مختار ابوعبيد ثقفي ملقب به ابواسحاق را در مقاطع مختلف زندگي وي روايت مي‌كند. شهرت مختار به خاطر قيامي است كه پس از واقعه عاشورا با هدف خون‌خواهي از شهداي كربلا توسط او شكل مي‌گيرد و در نهايت به پيروزي مي‌رسد.
همزمان با دعوت مردم كوفه از امام حسين(ع)، مختار و مردم قبيله‌اش به طرفداري از امام، حركت خود را آغاز مي‌كنند اما عبيدالله بن زياد مختار را دستگير و روانه زندان مي‌كند. به اين ترتيب، وي در روز عاشورا در زندان است. بعد از آزادي از زندان، با شعار يالثارات الحسين به خون‌خواهي امام حسين(ع) قيام مي‌كند.
از بازيگراني كه در اين مجموعه ايفاي نقش كرده‌اند مي‌توان به «فريبرز عرب‌نيا»، «رضا رويگري»، «عنايت شفيعي»، «ژاله علو»، «رضا كيانيان»، «محمدرضا شريفي‌نيا»، «نسرين مقانلو»، «پرويز پورحسيني»، «انوشيروان ارجمند»، «كريم اكبري مباركه»، «فريبا كوثرين، «مهدي فخيم‌زاده»، «محمد فيلي»، «‌محمد صادقي» و ... اشاره كرد.
سريال چهل قسمتي «مختارنامه» از محصولات «الف ويژه» مركز سيما‌فيلم است كه فيلمبرداري آن از فروردين 1383 در حوالي كاشان آغاز شد.
تهيه‌كننده اين مجموعه «محمود فلاح» و نويسنده و كارگردان آن «داود ميرباقري» است.

------------------------
گزارش: حميد يادروج
------------------------

bleu2u4u
03-12-2010, 23:07
نوه ی رسول خدا را قرار است نشان دهند (حضرت عباس) اونوقت از نشان دادن فرزند عمر اباء دارند
از میرباقری که صف شکن عبور از خط قرمزهای خود ساخته است بعید بود یه همچین شخصیت محوری ای رو از داستانش حذف کنه

______________
پ.ن:جالب است در میزگرد بعد از مختار یکی از میهمان ها گفتمختار یک خواهر داشته که اونم همسر عبدالله ابن عمره

basketball
03-12-2010, 23:14
این قسمت مختار مثل نینجا شده بود موقعی از آّب دراومد

ghfg
03-12-2010, 23:16
به نظر شما این قسمت از نظر کیفی یکم پایین تر از قسمت های قبلی نبود؟یا من اینجور برداشت کردم؟

bleu2u4u
03-12-2010, 23:18
شاید بخاطر این میگی که بقول خود میرباقری ایندفعه کمتر روضه خونده شد
تازه تو این قسمت قهرمان سه قسمت قبلی هم دیگه نبود (میثم)
همین خودش کلی تاثیر داشت

e_mohsen83
03-12-2010, 23:31
امشب چون صحنه های کربلا رو مثل هفته قبل نشون نداد یه کم سطحش پایین بود

Mohammad Hosseyn
03-12-2010, 23:41
به نظر شما این قسمت از نظر کیفی یکم پایین تر از قسمت های قبلی نبود؟یا من اینجور برداشت کردم؟
یخورده صحنه ی درگیری رو من توقع داشتم گرمتر باشه و همینطور بیرون اومدن از اب جالب نبود .. خوب عین ادم نشون میدادید دیگه :31: ...

کلا این قسمت معمولی بود . اشکالاتی داشت.:46:

davy jones
04-12-2010, 00:02
من که زیاد چیزی از این قسمت دستگیرم نشد. چون به اولش هم دیر رسیدم. حالا باید منتظر تکرارش بشینم. ولی از اون صحنه ای که نشون میداد مختار به حدی تو زندان مونده که سایر زندانیها همگی مرده ان و فقط مختار به خاطر پوست کلفتی و قدرت جسمانیش تونسته زنده بمونه خوشم اومد. خیلی صحنه ی تاثیر گذاری بود.

bida
04-12-2010, 00:26
نوه ی رسول خدا را قرار است نشان دهند (حضرت عباس) اونوقت از نشان دادن فرزند عمر اباء دارند
از میرباقری که صف شکن عبور از خط قرمزهای خود ساخته است بعید بود یه همچین شخصیت محوری ای رو از داستانش حذف کنه


فکر نکنم دلیلش این باشه احتمالا نقش محوری تو داستان و قیام نداشته.

عبدالله بن عمر از راویان حدیث نزد اهل سنت هست و نشون دادن چهره اون فکر نکنم حتی از دید اهل سنت هم اشکالی داشته باشه. البته اگه اشتباه می کنم لطفا تصحیح کنید.

bleu2u4u
04-12-2010, 02:46
خب تا حدودی اشتباه میگویید عبدالله ابن عمر کسی بود که باعث ازادی مختار شد
اگر او نبود مختار زنده نمی ماند
من در اون پستم بیشتر خواستم به ترس صدا و سیما از برادر های اهل تسنن اشاره کنم
میترسن که با نشون دادن عبدالله باعث اعتراض انها بشوند
همونطور که در امام علی هم نشان ندادند
فرقشان در این است که انجا اصل جنس را نشان ندادند اینجا فرعش را

Lady parisa
04-12-2010, 10:10
می گن خدا دو جا به انسان می خنده!
وقتی همه آدما تلاش می کنن به زور یه نفرو نگه دارن،خدا می خنده چون نمی خواد
یه جا وقتی همه ادما تلاش می کنن یکی رو کله کنن ،از بین ببرن و .. خدا میخنده چون نمی خواد

---------- Post added at 10:06 AM ---------- Previous post was at 10:05 AM ----------


کاش بدن حضرت یوسف رو میرباقری دوباره بسازه...
چقدر شخصیت مختار باورپذیره...
واقعا صلابت خاصی داره!!!!

---------- Post added at 10:10 AM ---------- Previous post was at 10:06 AM ----------

الله اکبر
از زمانی که خدا بخواد.وقتی چیزی مقدر شده باشد.حتی دشمن آدم هم نمی تونه کاری از پیش ببره!!!!!!

وین رونی
04-12-2010, 13:25
جالبه من می دونستم یکی از فرماندهان اعراب در جنگ با ایران سعد ابن ابی وقاص است و همینطور می دونستم عمربی سعد جلوی امام را گرفت اما نمی دونستم این دوتا پدر و پسر هستن.یک کمی از نظر تاریخی ضعیف هستیم.

Greedy
04-12-2010, 14:05
چقدر صحنه رفتن اسب مختار به سوی کیان و سر تکون دادنش به معنای تایید حرفای کیان دیدنی بود

yahoda
04-12-2010, 14:17
در این بخش سریال صحبت از رستم ( شاهنامه فردوسی ) میشه !
سال تولد فردوسی ۳۲۹ هجری قمری بوده در صورتی که واقعه کربلا در سال 61 هجری قمری اتفاق افتاده .( بر اساس ویکی پدیا )

e.s.e.t
04-12-2010, 14:34
در این بخش سریال صحبت از رستم ( شاهنامه فردوسی ) میشه !
سال تولد فردوسی ۳۲۹ هجری قمری بوده در صورتی که واقعه کربلا در سال 61 هجری قمری اتفاق افتاده .( بر اساس ویکی پدیا )

شخصیت رستم یک افسانه بوده که مربوط به خیلی قبل تر از فردوسی میشود که فردوسی به این افسانه پرو بال داده و در شاهنامه ذکر کرده

marvel_malayer
04-12-2010, 14:34
در این بخش سریال صحبت از رستم ( شاهنامه فردوسی ) میشه !
سال تولد فردوسی ۳۲۹ هجری قمری بوده در صورتی که واقعه کربلا در سال 61 هجری قمری اتفاق افتاده .( بر اساس ویکی پدیا

رستم اسفندیار یکی از داستانهای باستانی ایرانیانه و بعدا فردوسی اونو به شعر در اورد و گسترشش داد وگرنه رستم مال قبل از اسلامه
حتی در زمان تبلیغ دین اسلام توسط پیغمبر بت پرستان برای مقابله با قران دست به دامن داستانهای ایرانی شدند تا مثلا قران رو بگن که معجزه نیست و با اون مقابله کنن

nar nia
04-12-2010, 16:11
نمی‌خواستم با سریال "مختارنامه" همکاری کنم

مدیر فیلمبرداری مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" تاکید کرد در ابتدا نمی‌خواسته با این پروژه همکاری کند چرا که نگران بوده که کار خوب در نیاید، ولی در حال حاضر با دیدن سریال احساس رضایت می‌کند. عظیم جوانروح، مدیر فیلمبرداری مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" درباره پذیرش این پروژه به خبرنگار مهر گفت: دلم می‌خواهد 50 درصد از تصویربرداری مجموعه "مختارنامه" بگذرد و بعد درباره آن صحبت کنیم، چرا که تا به الان معرفی شخصیت‌ها را داشتیم. باید بگویم در ابتدا من موافق همکاری با این پروژه نبودم و دوست نداشتم کار کنم، چرا که نگران بودم نتیجه پروژه‌ای به این عظمتی خوب نشود.
وی ادامه داد: به هر حال ساخت پروژه‌های سنگین در ایران کار راحتی نیست. از سوی دیگر فیلمبرداری این مجموعه سال‌ها طول می‌کشید و در طول چنین پروژه‌هایی ممکن است عمر برخی بازیگران کفاف ندهد. در مجموع کار راحتی نبود، چرا که در روز 400 نفر به لوکیشن (احمدآباد مستوفی) می‌آمدند. باید مسافت زیادی را هر روز طی می‌کردیم و ... در مجموع مشکلات زیاد بود.
این مدیر فیلمبرداری خاطرنشان ساخت: در نهایت بعد از صحبت‌هایی که داشتیم، پذیرفتم. خوشبختانه با دیدن سریال دیگر نگران نیستم و خوشحالم این پروژه به سرانجام رسید. باید اشاره کنم هر سال که از زمان فیلمبرداری می‌گذشت، کیفیت کار ما هم بهتر از سال قبل می‌شد. مثلاً سال دوم بهتر از سال اول بود. در واقع هر چه می‌گذشت نگرانی‌های من هم کمتر می‌شد، چون کار به نحو مطلوبی پیش می‌رفت.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
وی درباره اینکه تعدد پلان‌های حرکتی در مجموعه "مختارنامه" کار فیلمبرداری را دشوارتر نمی‌کرد، توضیح داد: به هر حال "مختارنامه" جزو پروژه‌های سنگین تلویزیون محسوب می‌شود، مسلماً هر پروژه‌ای هم ابزار خودش را می‌طلبد. حرکت اگر به محتوا کمک کند، مسلماً تاثیرگذار است. هر صحنه‌ای میزانسن خاص خودش را دارد و هرسکانس یا شخصیتی یک نوع حرکت دارد. به عنوان نمونه برخی از سکانس‌ها حرکات دوار دارد.
این مدیر فیلمبرداری خاطرنشان ساخت: در این مجموعه سعی کردیم کارهای مدرن هم برای پیشبرد قصه انجام دهیم. شاید باور نکنید اما برای ضبط برخی صحنه‌ها 400 کیلو وات برق مصرف کردیم. یعنی به اندازه یک کارخانه ریسندگی برق مصرف داشتیم و این مسئله گسترده بودن کار را می‌رساند.
جوانروح اشاره کرد: گرچه تعداد پلان‌های حرکتی این مجموعه زیاد بود، اما زمانی کار دشوار می‌شود که فرد نسبت به آن اشراف نداشته باشد؛ ولی وقتی کار را بلد باشید، دیگر مشکلی نیست. گرچه زحمت و انرژی زیادی می‌برد. وقتی هم ما همکاری با سریال "مختارنامه" را پذیرفتیم، می‌دانستیم سختی‌های زیادی دارد و سال‌ها طول می‌کشد.

در مجموعه هنوز به قیام مختار نرسیده‌ایم. باید صبر کنیم و ببینیم که این سریال تا چه حد روی جوانان تاثیر خواهد گذاشت.
وی تاکید کرد: در مجموع تعامل خوبی میان عوامل بود و خوشحالم نتیجه هم رضایت‌بخش شد و توانستیم کار را به سرانجام برسانیم. همکاری با داود میرباقری کارگردان هم خیلی لذتبخش بود.
این مدیر فیلمبرداری در ارزیابی سریال "مختارنامه" گفت: ده قسمت از این سریال پخش شده و تاکنون بیشتر جنبه معرفی شخصیت‌ها را داشته است و هنوز قیام مختار شروع نشده است. باید صبر کنیم و ببینیم که این سریال تا چه حد روی جوانان تاثیر خواهد گذاشت. به هر حال وقایع تاریخی در سریال "مختارنامه" به تصویر کشیده شده است. به نظرم نسخه سینمایی سریال "مختارنامه" در کشورهای دیگر هم خوب به فروش می‌رسد.
جوانروح درباره اینکه کدام یک از سکانس‌های این مجموعه برایش ماندگار بوده، توضیح داد: این مجموعه سکانس‌های بسیار زیبا زیاد دارد، مثل سکانس‌های عاشورا که در قسمت‌های آینده دیده می‌شود؛ حتی برخی بازیگران دو سکانس بازی داشتند، اما توانستند با دو سکانس تعجب همه را برانگیزند.
وی در پایان افزود: آنچه در پروژه‌های سنگین خیلی اهمیت دارد، مدیریت است. مدیریت خوب باعث شد که در طول این شش سال مشکلی برای کسی پیش نیاید و همه در کنار هم تعامل خوبی داشته باشند.

وین رونی
04-12-2010, 17:58
صورت شمر چرا اینجوریه تو سریال؟سایه روشن داره؟دلیلی داره؟
انگار که آبجوش ریخته رو صورتش

dimah2005
04-12-2010, 18:08
صورت شمر چرا اینجوریه تو سریال؟سایه روشن داره؟دلیلی داره؟
انگار که آبجوش ریخته رو صورتش

یه نوع بیماری پوستی هستش، اسمش یادم نیست

ولی میگن بعد از اینکه امام رو به شهادت میرسونن، اینجوری میشه، به مرور زمان هم بدتر میشه تا

مثل اینکه هم بین مردم عرب این بیماری خیلی چیز بدی بوده

اونجوری که من شنیده بودم
" از بالای پیشونی شروع میشه که اوایل با امامش می پوشونده تا اینقدر میاد پایین که کاری نمی تونسته بکنه برای پوشوندنش، "

bleu2u4u
04-12-2010, 21:51
یه نوع بیماری پوستی هستش، اسمش یادم نیست

خودمونیش میشه همون بیماری لک و پیس یا پیسی


اخطار بی سابقه آیت الله وحید خراسانی: اگر چهره قمر بنی هاشم را نشان دهند ، هر چه پیش آید ما معذوریم

واو خدای من این چه دلایلی است
الان چند هفته ای است بدجوری دارن تهدید میکنند
خدا کند به این حرف ها گوش ندهند و کار خودشان را بکنند

Gune Baxan
04-12-2010, 22:07
"حذف تصاویرچهره حضرت ابوالفضل ازمختارنامه"


رئيس مركز سيما فيلم گفت: صحنه‌هاي مربوط به چهره نوراني حضرت ابوالفصل (ع) از سريال مختار نامه حذف شده و عدم نمايش چهر‌ه ايشان از مدت‌ها قبل به تيم سازنده اعلام شده است.

حسن اسلامي مهر در گفت و گو با فارس گفت: به رغم تلاش‌هاي ارزشمند و هنرمندانه جناب آقاي داوود ميرباقري كارگردان متعهد سريال مختارنامه در خلق صحنه شهادت حضرت ابوالفضل (ع)، اين تصاوير در سريال به نمايش در نمي‌آيند.

وي درباره دلايل حذف اين تصاوير گفت: به دلايل مختلف و از مدتي پيش بنا بر نظر مخالف معاون سيما جناب آقاي دارابي در خصوص نمايش چهره حضرت ابوالفصل (ع)، به تيم سازنده اعلام و پيشنهاد شد كه در نشان دادن چهره آن حضرت همان‌گونه عمل شود كه با نمايش چهره معصومين (ع) عمل مي‌شود.


منبع:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سازندگان از اول در این مورد گفتند تا ببین واکنش ها چه جوریه. به خاطر همین واکنش ها هم آخرش حذف کردن.

XirowN
04-12-2010, 22:11
"حذف تصاویرچهره حضرت ابوالفضل ازمختارنامه"


رئيس مركز سيما فيلم گفت: صحنه‌هاي مربوط به چهره نوراني حضرت ابوالفصل (ع) از سريال مختار نامه حذف شده و عدم نمايش چهر‌ه ايشان از مدت‌ها قبل به تيم سازنده اعلام شده است.

حسن اسلامي مهر در گفت و گو با فارس گفت: به رغم تلاش‌هاي ارزشمند و هنرمندانه جناب آقاي داوود ميرباقري كارگردان متعهد سريال مختارنامه در خلق صحنه شهادت حضرت ابوالفضل (ع)، اين تصاوير در سريال به نمايش در نمي‌آيند.

وي درباره دلايل حذف اين تصاوير گفت: به دلايل مختلف و از مدتي پيش بنا بر نظر مخالف معاون سيما جناب آقاي دارابي در خصوص نمايش چهره حضرت ابوالفصل (ع)، به تيم سازنده اعلام و پيشنهاد شد كه در نشان دادن چهره آن حضرت همان‌گونه عمل شود كه با نمايش چهره معصومين (ع) عمل مي‌شود.


منبع:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سازندگان از اول در این مورد گفتند تا ببین واکنش ها چه جوریه. به خاطر همین واکنش ها هم آخرش حذف کردن.یعنی کلا حذف شده یا چهره نورانی هستش ؟

وین رونی
05-12-2010, 10:49
یعنی کلا حذف شده یا چهره نورانی هستش ؟
به نظر من این بهترین کار بود اینها که بلد هستن خوب سانسور کنند باید چهرش را نورانی می کردن دیگه چیزی هم از فیلم کم نمی شد

Lady parisa
05-12-2010, 11:45
گفت وگو با نسرين مقانلو بازيگر سريال مختارنامه

عاشق ولی مخالف

اشاره: نسرین مقانلو از آن دست بازیگرانی است كه در اكثر نقش هایش چیزی برای گفتن داشته و جسورانه با آنها روبه رو شده است. این مساله را در نوع انتخاب نقش هایش می توان حس كرد. از بازی اش در سریال «حس سوم» گرفته تا فیلم همسر و میهمان مامان.

اما این بار با ارائه نقش «ناریه» همسر اول مختار یك بار دیگر نشان داد كه شیفته تجربه های تازه و البته متفاوت است، هر چند كه به گفته خودش میرباقری نیز به عنوان كارگردان راهگشای بزرگی برای او بوده است. با مقانلو درباره نقش ناریه گفت وگو كردیم كه حاصلش را در زیر می خوانید.در ابتدا بگویید چطور به گروه بازیگران سریال مختارنامه پیوستید؟

این مساله برمی گردد به هفت هشت سال پیش. یك روز از طرف آقای میرباقری با من تماس گرفتند و در مورد این كار با من صحبت كردند. من هم خواستم كه حداقل قسمتی از داستان را بخوانم و نزدیك به 21 قسمت از فیلمنامه را خواندم و سپس پذیرفتم كه ایفاگر نقش ناریه باشم.از ابتدا هم همین نقش برای شما در نظر گرفته شده بود؟

بله و به نظرم نقش قابل قبول و جالبی هم بود.به نظر شما این شخصیت واقعا در تاریخ وجود داشته است؟

بله. به نظرم این گونه شخصیت ها در تاریخ وجود داشته اند و به وسیله كارگردان و ذهن نویسنده به آنها پر و بال بیشتری داده می شود آن هم برای این كه راحت تر به تصویر كشیده شوند. البته در آن زمان مردان عرب تنها دو زن داشته اند و مختار جزو كسانی بوده كه سه زن داشته است. به هر حال ناریه مختار را بسیار دوست دارد و از عشق زیادش دوست نداشته كه او به میدان جنگ برود. در هر حال این گونه شخصیت ها نمی توانند تنها زاییده ذهن نویسنده و كارگردان باشند.اگر ناریه عاشق مختار است، چرا اجازه می دهد كه او 2 بار ازدواج كند؟

اتفاقا از سر عشق زیاد این كار را می كند. چرا كه او فكر می كرده اگر مختار دوباره ازدواج كند شاید از فكر جنگ بیرون بیاید، اما درست عكس این ماجرا اتفاق می افتد.با دیالوگ های سخت و متفاوت میرباقری چطور كنار آمدید؟

سخت نبودند. اتفاقا شیرین و روان بودند. آقای میرباقری آن قدر روان و درست می نویسند كه حتی یك حرف اضافی در نوشته هایشان وجود ندارد و فكر می كنم وی از این نظر جزو بهترین دیالوگ نویسان كشور ما هستند. شاید تنها تفاوت دیالوگ های این كار با سایر كارهای رئال این است كه بیشتر گفته ها حالت كتابی دارند و از حرف های روزمره و معمولی دور هستند.خودتان هم در مورد نقش ناریه تحقیقی داشته اید؟

تحقیق چندانی نداشتم. هر جا كه مشكلی داشتم با آقای میرباقری صحبت می كردم و توضیحات لازم را دریافت می كردم. ضمن این كه ما فرصت زیادی هم برای انجام این كار نداشتیم. ولی هر زمان كه نیازی به دانستن بیشتر بود خود كارگردان راهنمایی مان می كرد.مثل این كه آقای میرباقری خیلی در رشد و شناخت بهتر شخصیت ها حساسیت داشته اند؟

بله و به جرات می توانم بگویم این كار برای من یك دانشگاه بود و از آن خیلی چیزها آموختم كه تا به حال تجربه اش نكرده بودم.بازی در مختارنامه چقدر از شما زمان گرفت؟

كلا دو سال در این پروژه حضور داشتم كه البته مداوم نبود. برای مثال 3 ماه كار داشتم و 2 ماه نداشتم و منتظر بودم كه دوباره نوبتم شود و برای ادامه نقش بروم.اگر بخواهید سریال مختارنامه را با سریال امام علی(ع) كار دیگر آقای میرباقری مقایسه كنید چه خواهید گفت؟

ببینید آقای میرباقری كارهای زیبا و زیادی داشته اند كه هركدام لطف و شیرینی خودش را داشته است. برای همین هم بعد از گذشت 17 سال هنوز هم مردم سریال امام علی(ع) را دوست دارند و داستان و تصاویر آن در ذهنشان باقی مانده است. اما من به شخصه فكر می كنم سریال مختارنامه، جدای از همه كارهای این كارگردان ارزشمند است. چون هم تصویرهای فوق العاده ای دارد و هم بازی های متفاوتی را در این مجموعه شاهد هستیم. ضمن این كه هزینه زیادی هم برده است. مختار یك سریال جهانی است و واقعا در یك مكان خاصی نمی گنجد.خودتان پیش از این كار چقدر روی شخصیت مختار شناخت داشتید؟

من زندگی امام حسین(ع) را خوانده بودم و با قصه زندگی این امام بیگانه نبودم و می دانستم كه مختار زارعی بوده كه در نهایت به خونخواهی امام حسین(ع) برمی خیزد. اما با صحبت هایی كه بعدها با آقای میرباقری داشتم شناختم نسبت به این شخصیت تاریخی بیشتر و بهتر شد.لحن تان در این كار بسیار محكم و مقتدرانه است. در این مورد بیشتر توضیح دهید؟

به نكته خوبی اشاره كردید. این چیزی بود كه كارگردان از من می خواست. حتی می توان گفت این اقتدار در نوع نگاه كردن ناریه هم وجود دارد. من خیلی تلاش كردم كه این مساله دیده شود و خوشحالم اگر موفق شده باشم و باید بگویم كه در این مورد كارگردان بسیار به من كمك كرد و من مدیون ایشان هستم. ضمن این كه فكر می كنم این اقتدار و محكم بودن در اكثر زن های عرب در آن زمان ها وجود داشته است. برای همین هم بسیاری از زنان تاریخ ساز عرب به شیر زنان معروف هستند.فكر می كنم بازی در یك كار تاریخی به مراتب از یك كار رئال و آپارتمانی دشوارتر است، درست است؟

بله كارهای تاریخی دشواری های بسیاری را با خود به همراه دارد اما خوشبختانه مردم ما قدر این گونه كارها را می دانند و در ذهن شان حك می شود. البته این را هم باید بگویم كه سریال مختار هنوز زمان دارد برای این كه بتواند جای خودش را در دل مخاطبان باز كند.شما اشاره كردید كه 2سال آن هم به طور پراكنده در این كار حضور داشته اید. این پراكندگی باعث نشد كه از نقش تان دور شوید یا نتوانید آن طور كه باید حس بگیرید؟

خیر. اتفاقا هر روزی كه می گذشت این شخصیت را بیشتر می شناختم و شناختم نسبت به سال های گذشته بیشتر هم می شد. وقتی بازیگر هوشیار باشد و نقش را بشناسد حتی اگر سال ها هم از آن دور باشد وقتی دوباره در آن فضا قرار می گیرد می تواند با نقش ارتباط برقرار كند. من نقش را مال خودم كرده بودم پس با من همراه بود ضمن این كه آقای میرباقری هم فضا را برای ما آماده می كردند.

دیالوگ هایی كه آقای میرباقری برای مختارنامه نوشته اند بسیار شیرین و روان هستند و بازیگر را تشویق می كند آنها را به درستی ادا كندگریم تان چقدر زمان می برد؟

اوایل یك ساعت اما بعدا كمتر هم شد.گریم تان را دوست داشتید؟

بله. خیلی زیاد بخصوص خال های صورتم را و باور كنید وقتی آن خال ها نبودند احساس می كردم یك چیزی كم است و با وجود آنها واقعا حس می كردم كه ناریه هستم.مختارنامه اولین تجربه تاریخی شما بود درست است؟

بله و خوشحالم كه اولین كارم را با استاد بزرگی مثل میرباقری شروع كردم. باور كنید ما فضای آن زمان را به خوبی حس می كردیم. آقای میرباقری چنان كار می كردند كه فكر می كردید ایشان آن زمان را دیده اند و حالا دارند به تصویر می كشند حتی میزانسن قبرستان كه ایشان خلق می كردند واقعا آن ترس و خوف را با خود به همراه داشت. ما واقعا كوفه را باور كرده بودیم و انگار برگشته بودیم به آن زمان ها. به هر حال بی تاثیر نیست بازی در این گونه كارهای تاریخی.باز هم دوست دارید این تجربه را تكرار كنید؟

بله. البته ممكن است كارهای تاریخی دیگری هم انجام دهم، اما مسلما هیچ كدامشان به مانند این كار نخواهند بود مگر این كه دوباره با خود آقای میرباقری كار كنم.حتی اگر زمان زیادی از شما بگیرد؟

من حاضرم برای حضور در كار ایشان حتی 10 سال هم كاری نكنم و فقط و فقط مقابل دوربین ایشان باشم.كمی هم به خودتان بپردازیم. دنیای بازیگری امروز برایتان چه معنایی دارد آن هم پس از این همه سال فعالیت در این عرصه؟

به نظرم دنیای پیچیده تر و شتابزده تری شده است و هرگز با گذشته قابل مقایسه نیست، اما هنوز هم تشنه تجربه كردن هستم و دوست دارم كه همگام با سلیقه مخاطبان و دنیای امروز پیش بروم.به نظرتان سطح سلیقه مردم نسبت به گذشته چقدر فرق كرده است؟

خیلی زیاد. دید مردم خیلی بازتر شده است و خیلی جدی تر از گذشته كارها را دنبال می كند. امروز دیگر نمی شود هر كاری را ساخت و به قول معروف به خورد مردم داد چراكه آنها منتقدان هوشیاری هستند.اساسا قضاوت مردم چقدر برایتان مهم است؟

خیلی زیاد. چراكه در نهایت آنها منتقدان اصلی هستند و روی تك تك جزئیات كار ما نظر خواهند داد.سریال مختار حتما جایگاه ویژه ای برایتان دارد. درست است؟

بله. همان طور كه گفتم با بازی در این سریال واقعا یك دوره دانشگاه را به اتمام رساندم و همیشه به این كار در پرونده هنری ام عشق خواهم ورزید و افتخار می كنم.ناریه در یك جمله چگونه زنی است؟

عاشق ولی مخالف.

در حال حاضر مشغول چه كاری هستید؟

در سریال «اینجا تهران است» به كارگردانی آرش معیریان بازی می كنم كه امیدوارم این كار هم مورد رضایت مخاطبان واقع شود.

منبع : jamejamonline.ir / محبوبه ریاستی

Gune Baxan
05-12-2010, 12:34
یعنی کلا حذف شده یا چهره نورانی هستش ؟

کلا حذف شده.

این هم خبرش:

"18 دقیقه از مختارنامه کوتاه شد"


تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" گفت: با توجه به تصمیم نهایی سازمان صدا و سیما چهره حضرت عباس(ع) که در حدود 17 تا 18 دقیقه در بخش‌های مختلف سریال نشان داده می‌شد حذف شد این در حالی است که قبلاً با کارشناسان مذهبی رایزنی شده بود.

محمود فلاح، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" درباره حذف چهره حضرت عباس (ع) در این سریال به خبرنگار مهر گفت: در آخرین جلسه‌ای که دیشب 13 آذرماه با مسئولان داشتیم قرار شد چهره‌ حضرت عباس (ع) در سریال "مختارنامه" حذف شود. ما در بخش‌های مختلف سریال چهره حضرت ابوالفضل (ع) را نشان داده‌ایم که باید این تصاویر را از سریال حذف کنیم.

وی درباره اینکه در مجموع حذف تصاویر چند دقیقه خواهد بود و این مسئله چقدر به سریال لطمه می‌زند، توضیح داد: تصاویر حذف شده زیاد نیست، بلکه در حدود 17 تا 18 دقیقه است ، امیدوارم حذف تصاویر لطمه زیادی به کار نزد. در جلسه‌ دیشب درباره نشان دادن چهره‌ها خیلی صحبت کردیم و در نهایت این تصمیم گرفته شد.

این تهیه‌کننده درباره اینکه آیا قبل از فیلمبرداری با کارشناسان مذهبی درباره نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) صحبت نکرده بودید؟ گفت: بله، با کارشناسان مذهبی صحبت کرده بودیم. ما هم وظیفه داشتیم کار خود را درست، کامل و به نحو مطلوب انجام دهیم. در مجموع تصمیم نهایی با سازمان صدا و سیما است که از ما خواسته شده تصاویر حضرت ابوالفضل (ع) حذف شود.

تاکنون ده قسمت از سریال "مختارنامه" از شبکه یک پخش شده است. در این مدت مراجع مختلف نظرات متفاوتی را برای نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) داشتند. آیت‌الله محمدعزالدین الحسینی الزنجانی در این مورد در پاسخ به این استفتاء اظهار داشتند: نشان دادن عظمت و شخصیت والای حضرت ابوالفضل العباس سلام الله علیه کما هو حقه، در قالب فیلم و دیگر هنرها ممکن نیست، اما دست‌اندرکاران فیلم سعی کنند که با استفاده از روایات اهل بیت علیهم السلام و تاریخ های معتبر، سیمایی نزدیک به شخصیت حقیقی آن بزرگوار عرضه بکنند.


منبع:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Greedy
05-12-2010, 12:41
کلا حذف نشده :
چهره حضرت ابوالفضل(ع) مانند چهره ائمه(ع) به نمایش در می آید

حسن اسلامی مهر، رئیس مرکز سیمافیلم در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرد: به رغم تلاش های ارزشمند و هنرمندانه جناب آقای داود میرباقری در خلق صحنه های شهادت حضرت ابوالفضل(ع)، به دلائل مختلف و از مدتی پیش نظر مخالف معاونت محترم سیما، جناب آقای علی دارابی در خصوص نمایش چهره آن بزرگوار به تیم سازنده اعلام و پیشنهاد گردید که در نشان دادن چهره آن حضرت همام گونه عمل شود که در نمایش چهره معصومین(ع) عمل می شده است.
لازم به یادآوری است که وقتی عصر روز شنبه این خبر در خروجی خبرگزاری فارس قرار گرفت، برخی از سایت ها و رسانه ها از گفته های رئیس مرکز سیمافیلم چنین برداشت کردند که گویا قرار است کل صحنه های مربوط به حضرت ابوالفضل(ع) از سریال مختارنامه حذف می شود در حالی که ایشان به صراحت در آن گفت و گو اعلام کردند که تنها چهره آن حضرت به نمایش در نمی آید.

mohsen121
05-12-2010, 12:42
چهره حضرت عباس (ع) نورانی پخش می‌شود / "مختارنامه" کوتاه نمی‌شود
تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" طی تماسی با خبرگزاری مهر اعلام کرد برطبق مذاکرات انجام شده با جلوه‌های ویژه چهره حضرت عباس (ع) در مجموعه مختارنامه نورانی پخش می‌شود و این سریال کوتاه نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود فلاح تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" طی تماسی به خبرنگار مهر گفت: طبق مذاکرات و جلساتی که داشتیم قرار شد با انجام کار جلوه‌های ویژه چهره حضرت ابوالفضل (ع) در سریال "مختارنامه" نورانی شود، به همین دلیل این سریال کوتاه نمی‌شود.

همچنین حسن اسلامی‌مهر، رئیس مرکز سیمافیلم در گفتگویی اعلام کرده بود "تصاویر مربوط به چهره حضرت ابوالفضل (ع) در سریال مختارنامه حذف شد"، اما همین گفتگو بعد از چند ساعت تغییر و اعلام شد "چهره حضرت ابوالفضل‌ (ع)همانند چهره معصومین در گذشته نمایش داده می‌شود."

تاکنون 10 قسمت از سریال "مختارنامه" از شبکه یک پخش شده است. در روزهای اخیر به دلیل واکنش‌های مختلف درباره این سریال خبرهای مختلفی در ارتباط با چگونگی نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) شنیده شد.

در این مدت مراجع مختلف نظرات متفاوتی را برای نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) داشتند. آیت‌الله محمدعزالدین الحسینی زنجانی در این مورد در پاسخ به یک استفتاء اظهار داشتند: نشان دادن عظمت و شخصیت والای حضرت ابوالفضل العباس سلام الله علیه کما هو حقه، در قالب فیلم و دیگر هنرها ممکن نیست، اما دست‌اندرکاران فیلم سعی کنند که با استفاده از روایات اهل بیت علیهم السلام و تاریخ های معتبر، سیمایی نزدیک به شخصیت حقیقی آن بزرگوار عرضه بکنند.
دیروز 13 آذر ماه هم خبری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله وحید خراسانی منتشر شد. در این خبر اعلام شد ایشان در سخنانی که در آستانه ماه محرم الحرام در جمع انبوه مبلغان اعزامی ایراد کردند،اعلام کردند در صورتی که چهره حضرت ابوالفضل العباس(ع) به صورت هنرپیشه به نمایش درآید، عاشقان قمر بنی هاشم(ع) در روز تاسوعای امسال محشری بر پا خواهند کرد که در روز قیامت کمر عوامل پخش چنین تصاویری را خواهد شکست.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به عظمت مقام حضرت ابوالفضل(ع) به بیان روایاتی از اهل بیت(ع) در شأن آن بزرگوار پرداخته و تصریح کردند: امام زین العابدین(ع)، یک نگاه کرد به "عبیدالله بن عباس بن علی بن ابی طالب(ع)"، چشمش به یتیم قمر بنی هاشم(ع) افتاد و اشک‌هایش سرازیر شد؛ بعد که گریه کرد و پس از بیان عظمت مصیبت روز عاشورا، فرمود: رحمت خدا بر عموی من عباس(ع)."

مجموعه "مختارنامه" به کارگردانی داوود میرباقری در بیش از 40 قسمت زندگی و قیام مختار ابوعبیده ابن ثقفی ملقب به ابواسحاق را روایت می‌کند.

فریبرز عرب‌نیا، رضا کیانیان، جعفر دهقان، رضا رویگری، ژاله علو، فرهاد اصلانی، فریبا کوثری، نسرین مقانلو، داود رشیدی، پرویز پورحسینی، مهدی فخیم‌زاده، محمد صادقی، انوشیروان ارجمند، صالح میرزاآقایی و... در این مجموعه ایفای نقش ‌کردند.

Greedy
05-12-2010, 12:44
این هم چند ثانیه پیش رو خبرگزاری مهر قرار گرفت :
تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" طی تماسی با خبرگزاری مهر اعلام کرد برطبق مذاکرات انجام شده با جلوه‌های ویژه چهره حضرت عباس (ع) در مجموعه مختارنامه نورانی پخش می‌شود و این سریال کوتاه نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود فلاح تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" طی تماسی به خبرنگار مهر گفت: طبق مذاکرات و جلساتی که داشتیم قرار شد با انجام کار جلوه‌های ویژه چهره حضرت ابوالفضل (ع) در سریال "مختارنامه" نورانی شود، به همین دلیل این سریال کوتاه نمی‌شود.

همچنین حسن اسلامی‌مهر، رئیس مرکز سیمافیلم در گفتگویی اعلام کرده بود "تصاویر مربوط به چهره حضرت ابوالفضل (ع) در سریال مختارنامه حذف شد"، اما همین گفتگو بعد از چند ساعت تغییر و اعلام شد "چهره حضرت ابوالفضل‌ (ع)همانند چهره معصومین در گذشته نمایش داده می‌شود."

تاکنون 10 قسمت از سریال "مختارنامه" از شبکه یک پخش شده است. در روزهای اخیر به دلیل واکنش‌های مختلف درباره این سریال خبرهای مختلفی در ارتباط با چگونگی نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) شنیده شد.

در این مدت مراجع مختلف نظرات متفاوتی را برای نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) داشتند. آیت‌الله محمدعزالدین الحسینی زنجانی در این مورد در پاسخ به یک استفتاء اظهار داشتند: نشان دادن عظمت و شخصیت والای حضرت ابوالفضل العباس سلام الله علیه کما هو حقه، در قالب فیلم و دیگر هنرها ممکن نیست، اما دست‌اندرکاران فیلم سعی کنند که با استفاده از روایات اهل بیت علیهم السلام و تاریخ های معتبر، سیمایی نزدیک به شخصیت حقیقی آن بزرگوار عرضه بکنند.
دیروز 13 آذر ماه هم خبری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله وحید خراسانی منتشر شد. در این خبر اعلام شد ایشان در سخنانی که در آستانه ماه محرم الحرام در جمع انبوه مبلغان اعزامی ایراد کردند،اعلام کردند در صورتی که چهره حضرت ابوالفضل العباس(ع) به صورت هنرپیشه به نمایش درآید، عاشقان قمر بنی هاشم(ع) در روز تاسوعای امسال محشری بر پا خواهند کرد که در روز قیامت کمر عوامل پخش چنین تصاویری را خواهد شکست.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به عظمت مقام حضرت ابوالفضل(ع) به بیان روایاتی از اهل بیت(ع) در شأن آن بزرگوار پرداخته و تصریح کردند: امام زین العابدین(ع)، یک نگاه کرد به "عبیدالله بن عباس بن علی بن ابی طالب(ع)"، چشمش به یتیم قمر بنی هاشم(ع) افتاد و اشک‌هایش سرازیر شد؛ بعد که گریه کرد و پس از بیان عظمت مصیبت روز عاشورا، فرمود: رحمت خدا بر عموی من عباس(ع)."

gmuosavi
05-12-2010, 16:05
کاوه فتوحی هیمنه ؟!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

(راستی به نظر من از یه جهت خوب شد حذف کردن. چون خیلی از ما ها هنوز جنبشو نداریم. اینقدر انتقاد بیجا میکنیم تا کارگردان از کارش پشیمون بشه)

Greedy
05-12-2010, 17:00
با پخش قسمت یازدهم از سریال مختارنامه در چهارمین روز محرم
مختارنامه باز هم حال و هوای مخاطبانش را «کربلایی» می کند

سریال تلویزیونی مختارنامه در جدیدترین قسمت خود، بار دیگر صحنه هایی از کربلا را نمایش می دهد.
«رضا استادی» مدیر روابط عمومی این سریال تلویزیونی با اعلام این خبر گفت:

« در قسمت یازدهم این سریال تلویزیونی که روز جمعه چهارم محرم پخش می شود، در مدت زمانی بیش از 15 دقیقه به قصه مربوط به «زهیر بن قین» پرداخته خواهد شد و از حضور وی در کربلا تا به شهادت رسیدن این شخصیت به تصویر کشیده می شود».

استادی درخصوص بازتاب های پخش صحنه های کربلا در ابتدای قسمت نهم این سریال تلویزیونی هم گفت:« کارگردان سریال مختارنامه همیشه درخصوص به تصویر کشیدن وقایع کربلا می گفت هر پلانی که از کربلا گرفته می شود باید ماندگار ترین پلان این سریال باشد. به همین دلیل وقت و انرژی زیادی برای به تصویر کشیدن این صحنه ها صرف شد. از طرفی این حساسیت نیز وجود داشت که نتیجه کار مخاطب را به روح اهل بیت (ع) و فضای معارفی کار نزدیک کند و این بخش از داستان خدمتی به شیعه و اهل بیت باشد و این حماسه را به موثرترین شکل به تصویر بکشد».

استادی درخصوص واکنش ها و بازتاب های پخش صحنه های کربلا در قسمت نهم نیز گفت: « صحنه های پخش شده شامل حساس ترین بخش های واقعه جانسوز کربلا بود. غارت خیمه ها، کندن گوشواره از گوش دختران بنی هاشم، اسارت امام سجاد (ع) و... صحنه هایی بود که نه تنها پخش آن مشکل و حساسیتی ایجاد نکرد بلکه بازتاب های فوق العاده ای را به دنبال داشت؛ تا جایی که از همان دقایق نخست پخش این صحنه ها بسیاری از مخاطبان طی تماس با سازمان صدا و سیما و نیز سایت سریال مختارنامه، نسبت به کم بودن صحنه های کربلا اعتراض داشتند و خواستار افزایش این بخش بودند اما باید به این مسئله هم توجه داشت که کارگردان سریال تلاش کرده تا در طول سریال مختارنامه به مرور و با قصه های مختلف وارد واقعه کربلا شود تا این صحنه ها بیشترین تاثیر را برمخاطب بگذارد».

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](22787).jpg
گفتنی است در این بخش از سریال مختارنامه «محمود اردلان» در نقش زهیر بن قین و «مریم بوبانی» در نقش دلهم همسر زهیر ایفای نقش خواهند کرد.

پ.ن : قسمت دوازده هم میفته روز عاشورا تو قسمت 12 هم قاعدتا باید صحنه های مربوط به عاشورا را داشته باشند ...

nar nia
05-12-2010, 17:43
خواننده‌ي زن لالايي تيتراژ «مختارنامه» در راديو

«كوچه راديو» با خواننده‌ي زن لالايي تيتراژ «مختارنامه» گفت‌وگو مي‌كند.

به گزارش سرويس راديو ايسنا، برنامه‌ي «کوچه راديو» کاري از گروه حماسه‌ي راديو ايران است که هر شب از ساعت 17 به مدت دو ساعت پخش مي‌شود. اين برنامه از فردا شب ـ پانزدهم آذر ماه ـ‌ در «کوچه راديو» حسينيه‌اي با حضور هنرمندان هنر عاشورايي من جمله استاد فرشچيان و ديگر اساتيد هنر عاشورايي زده مي‌شود. ضمن اينکه مداحي‌هاي عاشورايي و محرمي و سخنراني‌هاي کوتاه و آيتم‌هاي مناسبتي خاص ديگري پخش خواهد شد.
به نقل از روابط عمومي راديو ايران، همچنين فردا شب با خواننده‌ي لالايي تيتراژ سريال «مختارنامه»، صديقه بهرامي صحبت مي‌شود. محمد بخشايش سردبير، تهيه‌کننده و نويسنده و گوينده‌هاي اين برنامه فاطمه نيرومند و حسين بيگي هستند. «کوچه راديو» تا شب تاسوعاي حسيني از راديو ايران پخش مي‌شود.

D,Freeman
05-12-2010, 23:13
سلام دوستان...من اون قسمت واقعه کربلا رو متاسفانه ندیدم...یکی ازدوستان میتونه عکسی از چهره بازیگری که در نقش حضرت ابوالفضل بازی کرده رو بزاره...البته چهرش تو فیلم رو....

بنده خدا میرباقری قصدتوهین به کسی یا مذهبی یا شخص بزرگواری مثل قمربنی هاشم رو نداشته...نمیدونم چه دلیلی برای این کارش داشته!!!...فقط یه سوال دیگه...فقط چهره این بزرگوار نمایش داده شد....؟؟؟

piremard
06-12-2010, 16:00
با اجازه از تیم مدیریت و ربکا بانو
بحث مذهبی در انجمن ممنوعه کامنتهای مشخص به پرداخت به این موضوعات بدون ملاحظه ارزش گذاری له و علیه ، حذف می شند .
چون یکبار من اینجا دوستانه درخواست کرده بودم این رو نوشتم

ویرایش :پس از مدیریت تاپیک بازگشایی شد ، لطفا همکاری کنید /

nar nia
06-12-2010, 16:22
بررسي سريال «مختارنامه» در همايش «قيام تا قيام»
تشريح آخرين وضعيت سريال داوود ميرباقري در تلويزيون

همزمان با فرا رسيدن اولين روز از ماه محرم، دانشگاه صنعتي همدان در همايشي با عنوان «قيام تا قيام» به نقد و بررسي سريال تلويزيوني «مختارنامه» مي‌پردازد.

به گزارش سرويس تلويزيون و راديو ايسنا، اين همايش دانشجويي به همت بسيج دانشجويي و نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اين دانشگاه با موضوع «روايتي از عاشورا تا قيام مختار» برگزار مي‌شود. در اين همايش با حضور دکتر محمد حسين رجبي دواني، مورخ و رضا استادي، مدير روابط عمومي سريال «مختارنامه» و منتقد و روزنامه‌نگار، ابعاد مختلف اين سريال تلويزيوني بحث‌برانگيز نقد و بررسي خواهد شد.
همايش «قيام تا قيام» از ساعت 12 و 30 دقيقه الي 14 در محل سالن آمفي تئاتر دانشگاه صنعتي همدان برگزار مي‌شود و ورود براي همه علاقمندان آزاد است.
***
برنامه «صبح بخير ايران» فردا در بخش هنري خود به بحث و بررسي درخصوص آخرين وضعيت سريال تلويزيوني «مختارنامه» مي‌پردازد.
روابط عمومي «مختارنامه» گزارش داد: در اين قسمت از برنامه که فردا ـ سه شنبه ـ پخش مي‌شود، همزمان با فرا رسيدن ماه محرم، مدير روابط عمومي اين سريال تلويزيوني در خصوص آخرين وضعيت اين سريال تلويزيوني، حواشي پيش آمده، صحنه‌هايي که از اين پس از واقعه کربلا نمايش داده مي‌شود، ورود بازيگران جديد به اين پروژه و... سخن خواهد گفت و مخاطبان اين برنامه تلويزيوني را با اطلاعاتي جديد و تازه در خصوص آخرين ساخته داوود ميرباقري آشنا خواهد کرد. پخش اين قسمت از برنامه «صبح بخير ايران» فردا بعد از خبر ساعت 7 صبح از شبکه يک سيما آغاز و تا ساعت 8 صبح ادامه خواهد داشت.

mahdy2021
06-12-2010, 16:26
18 دقیقه از 'مختارنامه' کوتاه شد
تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی 'مختارنامه' گفت: با توجه به تصمیم نهایی سازمان صدا و سیما چهره حضرت عباس(ع) که در حدود 17 تا 18 دقیقه در بخش‌های مختلف سریال نشان داده می‌شد حذف شد این در حالی است که قبلاً با کارشناسان مذهبی رایزنی شده بود.


به گزارش مشرق، محمود فلاح، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" درباره حذف چهره حضرت عباس (ع) در این سریال به مهر گفت: در آخرین جلسه‌ای که دیشب 13 آذرماه با مسئولان داشتیم قرار شد چهره‌ حضرت عباس (ع) در سریال "مختارنامه" حذف شود. ما در بخش‌های مختلف سریال چهره حضرت ابوالفضل (ع) را نشان داده‌ایم که باید این تصاویر را از سریال حذف کنیم.

وی درباره اینکه در مجموع حذف تصاویر چند دقیقه خواهد بود و این مسئله چقدر به سریال لطمه می‌زند، توضیح داد: تصاویر حذف شده زیاد نیست، بلکه در حدود 17 تا 18 دقیقه است ، امیدوارم حذف تصاویر لطمه زیادی به کار نزد. در جلسه‌ دیشب درباره نشان دادن چهره‌ها خیلی صحبت کردیم و در نهایت این تصمیم گرفته شد.

این تهیه‌کننده درباره اینکه آیا قبل از فیلمبرداری با کارشناسان مذهبی درباره نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) صحبت نکرده بودید؟ گفت: بله، با کارشناسان مذهبی صحبت کرده بودیم. ما هم وظیفه داشتیم کار خود را درست، کامل و به نحو مطلوب انجام دهیم. در مجموع تصمیم نهایی با سازمان صدا و سیما است که از ما خواسته شده تصاویر حضرت ابوالفضل (ع) حذف شود.

davy jones
06-12-2010, 16:29
سلام دوستان...من اون قسمت واقعه کربلا رو متاسفانه ندیدم...یکی ازدوستان میتونه عکسی از چهره بازیگری که در نقش حضرت ابوالفضل بازی کرده رو بزاره...البته چهرش تو فیلم رو....

بنده خدا میرباقری قصدتوهین به کسی یا مذهبی یا شخص بزرگواری مثل قمربنی هاشم رو نداشته...نمیدونم چه دلیلی برای این کارش داشته!!!...فقط یه سوال دیگه...فقط چهره این بزرگوار نمایش داده شد....؟؟؟

منم هنوز ندیدم. یعنی هیچکس ندیده :31: چون هنوز اون قسمتی که مربوط به اون صحنه هاست، پخش نشده اصلا. فکر کنم مال قسمت 12 ام باشه (تا حالا 10 قسمت ازاین سریال پخش شده).

موفق باشین.
89/9/15

errmii
06-12-2010, 17:10
18 دقیقه از 'مختارنامه' کوتاه شد
تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی 'مختارنامه' گفت: با توجه به تصمیم نهایی سازمان صدا و سیما چهره حضرت عباس(ع) که در حدود 17 تا 18 دقیقه در بخش‌های مختلف سریال نشان داده می‌شد حذف شد این در حالی است که قبلاً با کارشناسان مذهبی رایزنی شده بود.


به گزارش مشرق، محمود فلاح، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" درباره حذف چهره حضرت عباس (ع) در این سریال به مهر گفت: در آخرین جلسه‌ای که دیشب 13 آذرماه با مسئولان داشتیم قرار شد چهره‌ حضرت عباس (ع) در سریال "مختارنامه" حذف شود. ما در بخش‌های مختلف سریال چهره حضرت ابوالفضل (ع) را نشان داده‌ایم که باید این تصاویر را از سریال حذف کنیم.

وی درباره اینکه در مجموع حذف تصاویر چند دقیقه خواهد بود و این مسئله چقدر به سریال لطمه می‌زند، توضیح داد: تصاویر حذف شده زیاد نیست، بلکه در حدود 17 تا 18 دقیقه است ، امیدوارم حذف تصاویر لطمه زیادی به کار نزد. در جلسه‌ دیشب درباره نشان دادن چهره‌ها خیلی صحبت کردیم و در نهایت این تصمیم گرفته شد.

این تهیه‌کننده درباره اینکه آیا قبل از فیلمبرداری با کارشناسان مذهبی درباره نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) صحبت نکرده بودید؟ گفت: بله، با کارشناسان مذهبی صحبت کرده بودیم. ما هم وظیفه داشتیم کار خود را درست، کامل و به نحو مطلوب انجام دهیم. در مجموع تصمیم نهایی با سازمان صدا و سیما است که از ما خواسته شده تصاویر حضرت ابوالفضل (ع) حذف شود.

بالاخره قراره کامل حذف کنن یا به صورت نورانی نشون بدن؟
اینا هم گیج کردن مارو از بس چند جور حرف می زنن!

Greedy
06-12-2010, 17:13
18 دقیقه از 'مختارنامه' کوتاه شد
تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی 'مختارنامه' گفت: با توجه به تصمیم نهایی سازمان صدا و سیما چهره حضرت عباس(ع) که در حدود 17 تا 18 دقیقه در بخش‌های مختلف سریال نشان داده می‌شد حذف شد این در حالی است که قبلاً با کارشناسان مذهبی رایزنی شده بود.


به گزارش مشرق، محمود فلاح، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" درباره حذف چهره حضرت عباس (ع) در این سریال به مهر گفت: در آخرین جلسه‌ای که دیشب 13 آذرماه با مسئولان داشتیم قرار شد چهره‌ حضرت عباس (ع) در سریال "مختارنامه" حذف شود. ما در بخش‌های مختلف سریال چهره حضرت ابوالفضل (ع) را نشان داده‌ایم که باید این تصاویر را از سریال حذف کنیم.

وی درباره اینکه در مجموع حذف تصاویر چند دقیقه خواهد بود و این مسئله چقدر به سریال لطمه می‌زند، توضیح داد: تصاویر حذف شده زیاد نیست، بلکه در حدود 17 تا 18 دقیقه است ، امیدوارم حذف تصاویر لطمه زیادی به کار نزد. در جلسه‌ دیشب درباره نشان دادن چهره‌ها خیلی صحبت کردیم و در نهایت این تصمیم گرفته شد.

این تهیه‌کننده درباره اینکه آیا قبل از فیلمبرداری با کارشناسان مذهبی درباره نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) صحبت نکرده بودید؟ گفت: بله، با کارشناسان مذهبی صحبت کرده بودیم. ما هم وظیفه داشتیم کار خود را درست، کامل و به نحو مطلوب انجام دهیم. در مجموع تصمیم نهایی با سازمان صدا و سیما است که از ما خواسته شده تصاویر حضرت ابوالفضل (ع) حذف شود.
یه نگاه به صفحه قبل بندازی بد نیست :دی

nar nia
06-12-2010, 22:13
نقد و بررسي «مختارنامه» در «صبح به‌خير ايران» و همايش «قيام تا قيام»


خبرگزاري فارس: مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» فردا در برنامه «صبح به‌خير ايران» و همچنين همايش «قيام تا قيام» نقد و بررسي مي‌شود.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش خبرگزاري فارس، برنامه «صبح به‌خير ايران» فردا در بخش ويژه هنري خود به بحث و بررسي درخصوص آخرين وضعيت سريال تلويزيوني «مختارنامه» مي‌پردازد.
در اين قسمت از برنامه كه فردا سه شنبه 16 آذرماه پخش مي‌شود، همزمان با فرا رسيدن ماه محرم،رضا استادي مدير روابط عمومي اين سريال تلويزيوني در خصوص آخرين وضعيت اين سريال تلويزيوني، حواشي پيش آمده، صحنه‌هايي كه از اين پس از واقعه كربلا نمايش داده مي‌شود، ورود بازيگران جديد به اين پروژه و... سخن خواهد گفت و مخاطبان اين برنامه تلويزيوني را با اطلاعاتي جديد و تازه درخصوص آخرين ساخته «داوود ميرباقري» آشنا خواهد كرد.
پخش اين قسمت از برنامه «صبح به‌خير ايران» فردا بعد از خبر ساعت 7 صبح از شبكه يك سيما آغاز و تا ساعت 8 صبح ادامه خواهد داشت.
همچنين همزمان با فرا رسيدن اولين روز از ماه محرم، دانشگاه صنعتي همدان در همايشي با عنوان «قيام تا قيام» به نقد و بررسي سريال تلويزيوني مختارنامه مي‌پردازد.
اين همايش دانشجويي به همت بسيج دانشجويي و نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اين دانشگاه با موضوع «روايتي از عاشورا تا قيام مختار» برگزار مي‌شود.
در اين همايش با حضور «دكتر محمدحسين رجبي دواني» مورخ و «رضا استادي» مدير روابط عمومي سريال مختارنامه و منتقد و روزنامه‌نگار حوزه فرهنگ و هنر، ابعاد مختلف اين سريال تلويزيوني بحث برانگيز نقد و بررسي خواهد شد.
همايش قيام تا قيام از ساعت 30/12 الي 14 در محل سالن آمفي تئاتر دانشگاه صنعتي همدان برگزار مي شود و ورود به آن براي همه علاقمندان آزاد است.

Greedy
07-12-2010, 09:34
مرقد میثم تمار در حاشیه مسجد کوفه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Asalbanoo
07-12-2010, 11:39
سلام

دوستان از گذاشتن مباحث مربوط به نمایش چهره حضرت عباس از افرادی که خارج از حیطه ساخت سریال هستند خودداری فرمایید.

nar nia
07-12-2010, 20:44
شهادت حضرت عباس در قسمت 21به تصوير كشيده مي‌شود؛
پخش نماز ظهر عاشورا، اين هفته در سريال «مختارنامه»


خبرگزاري فارس: بخش مربوط به نماز ظهر عاشوراي امام حسين(ع) در مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» اين هفته به نمايش درمي‌آيد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به گزارش خبرگزاري فارس، رضا استادي، مدير روابط عمومي سريال مختارنامه امروز -سه شنبه 16 آذر- با حضور در برنامه مجله فرهنگي- هنري صبح به خير ايران به نكاتي درباره سريال مختارنامه اشاره كرد.
وي با تكذيب اين مساله كه نقش حضرت عباس (ع) را يك بازيگر حرفه‌اي ايفا كرده گفت: كاوه فتوحي كه در نقش حضرت عباس (ع) در سريال مختارنامه مقابل دوربين رفته يك نابازيگر است. او در اين سريال اولين نقشش را ايفا كرده و ممكن است بعد از اين هم ديگر به سمت بازيگري نرود.
استادي كه به سوالات مخاطبان درباره جنبه‌هاي مختلف مختارنامه پاسخ مي‌گفت، ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: در خبرها نقل شده فردي كه اين نقش را ايفا كرده، بازيگر بوده است. اين مساله به هيچ وجه صحت ندارد.
وي با بيان اين كه با نمايش چهره حضرت عباس(ع) در سريال مختارنامه مخالفت‌هاي زيادي صورت گرفته است، گفت: ما مي‌خواستيم در اين سريال اين تجربه را داشته باشيم كه به زندگي و چهره بزرگان تاريخ اسلام نزديك بشويم. ما آن‌ها را با اين نيت به تصوير كشيديم كه تصوير شكل گرفته از اين بزرگواران در ذهن مخاطبان تصوير شفاف‌تري شود. در واقع مي‌خواستيم يكي از اتفاقات باشكوه و نقاط اوج حماسه كربلا كه مربوط به حضرت عباس (ع) است، به تصوير كشيده شود.
وي با اشاره به مخالفت‌هاي برخي از مراجع محترم با نمايش چهره حضرت عباس(ع) ادامه داد: قرار شد با يك سري تمهيدات تصويري و فني طوري اين كار را انجام دهيم كه چهره ايشان نمايش داده نشود و در عين حال به كليت دراماتيك داستان هم لطمه نخورد.
مدير روابط عمومي سريال مختارنامه تاكيد كرد: در زمان توليد سريال مختارنامه، چهره حضرت عباس (ع) به شكل عادي فيلم‌برداري شد. زمان ضبط اين صحنه‌ها، فروردين ماه 1388 بود كه خبرش هم در روزنامه‌ها منتشر شد. خيلي‌ها تصاوير را ديدند و در آن زمان اعتراضي وجود نداشت. اما نزديك شدن به زمان پخش و اين شبهه كه نقش حضرت ابوالفضل(ع) را يك بازيگر ايفا كرده حساسيت‌هايي را به وجود آورد.
وي در پاسخ به سوالي درباره انتشار عكس كاوه فتوحي با عينك آفتابي و موي بلند گفت: اين عكس سر صحنه تصويربرداري گرفته شده است. ما عينك دودي بزرگي به چشم او زده بوديم تا عكسي از ايشان در رسانه‌ها منتشر نشود. چون نمي‌خواستيم قداست اين چهره خدشه‌دار شود. البته مسلم است كه وي با اين ظاهر جلوي دوربين نرفته است و تا پيش از پخش اين سريال مردم عكسي از اين چهره نديده‌اند.
استادي درباره تعداد مخاطبان سريال اظهار داشت: آمار دقيقي تا به حال به دست ما نرسيده است. البته آقاي ضرغامي رييس سازمان صدا و سيما به ما اعلام كرده اند كه مختارنامه حدود 60 ميليون بيننده دارد.
وي ادامه داد: از بازتاب‌هايي كه سريال تا الان داشته، مي‌توانيم بفهميم كه كار مورد توجه مردم و منتقدان قرار گرفته است. در هفته اخير چندين روزنامه تيتر يك خودشان را به موضوع مختارنامه اختصاص دادند.
وي با اعلام اين خبر كه سايت رسمي مختارنامه در طول روز 600 تا 900 هزار مخاطب و بازديد كننده دارد تاكيد كرد: اين تعداد زياد مخاطب براي ما كه اداره كنندگان سايت هستيم مشكلات زيادي ايجاد كرده. ما مجبور شديم فضا و پهناي باند بيشتري فراهم كنيم و امكانات را طوري تامين كنيم كه همه بتوانند به سايت دسترسي داشته باشند.
استادي ادامه داد: مختارنامه تا اين جاي كار نسبت به تمام سريال‌هاي تاريخي و غير تاريخي كه تا كنون از تلويزيون پخش شده به لحاظ بازتاب رسانه‌اي و درگير كردن افكار عمومي كار بي‌سابقه‌اي بوده است.
وي گفت: بينندگان از ما سوال مي‌كنند كه مخاطب در اين سريال بايد به چه چيزي دقت كند؟ يا چرا از دكورهاي عظيم مختارنامه خبري نيست؟
در توضيح بايد بگويم مختارنامه تا قسمت چهاردهم داستان به معرفي شخصيت‌ها، چالش‌هاي آن‌ها و فضاي كلي كار مي‌پردازد و سعي مي‌كند از فضاي قصه تصوير درستي ارائه دهد.
از قسمت چهاردهم به بعد مختارنامه ابعاد يك كار تاريخي گسترده و با پروداكشن بزرگ را پيدا مي‌كند كه در سينما و تلويزيون ايران بي‌سابقه است.
وي ادامه داد: در ادامه داستان وقايعي مثل نهضت توابين، جنگ‌هاي مختار، پيروزي مختار و مراحل شكل‌گيري حكومت توسط مختار را مي‌بينيد. بخش‌هايي از داستان در مكه اتفاق مي‌افتد كه در اين قسمت‌ها فضاي كعبه با ساختمان‌هاي اطرافش با شكوه و زيبايي خاصي ساخته شده است.

*شهادت حضرت عباس در قسمت 21 به تصوير كشيده مي‌شود

مدير روابط عمومي سريال مختارنامه با اشاره به داستان‌هايي كه در قسمت‌هاي بعد اتفاق مي‌افتد، گفت: در قسمت هيجدهم و نوزدهم قيام توابين را مي‌بينيم. در قسمت بيست و يكم شهادت حضرت عباس(ع) به تصوير كشيده مي‌شود. قسمت‌هاي بيست و دوم و بيست و سوم به آغاز قيام مختار اختصاص دارد. در قسمت بيست و نهم و سي‌ام نيز مرگ شمر و هرمله را مي‌بينيم.
وي ادامه داد: ما در سريال تاكنون چند صحنه از كربلا را ديده‌ايم. در قسمت يازدهم كه اين هفته پخش مي‌شود، شهادت زهير بن قين و نماز ظهر عاشوراي امام حسين (ع) را مي‌بينيم.
وي در پاسخ به سوالي درباره دليل كم بودن صحنه‌هاي كربلا گفت: مختارنامه قرار است قصه شخصيت مختار را روايت كند. بنابراين قرار است بخش‌هايي از كربلا به تصوير كشيده شود كه به قصه مختار مرتبط باشد.
وي در پاسخ به اين سوال كه چرا بازيگران محبوب حضورشان كمرنگ است توضيح داد: سريال مختارنامه تاكيد داشته كه بيشترين ميزان جذابيت را داشته باشد، به همين خاطر از چهره‌هاي مشهور و شناخته شده حتي در بخش‌هاي كوچك استفاده كرده است.
استادي با بيان اين كه در اين ده قسمتي كه مختارنامه پخش شده خيلي سوال ايجاد كرده است، اظهار داشت: ما گاهي اوقات روزي 400 تا 500 سوال از طرف مخاطبان سايت و سريال مختارنامه دريافت و سعي مي‌كنيم بيشتر اين ها را پاسخ بدهيم.

*«مختارنامه» يك سريال لايه لايه است

وي ادامه داد: مختارنامه يك سريال لايه لايه است. اين هشت سال زماني كه صرف توليد مختارنامه شده به بطالت نگذشته است. به تك تك موضوعات و شخصيت‌ها فكر شده است. مختار قرار است به مرور از يك شخصيت مغرور و خودخواه كه مدام به دنبال پيروزي است، به يك آدم عاشق و متحول شده تبديل بشود. اگر واقعا به اين لايه‌ها دقيق نگاه كنيم و با عبور از آن‌ها به عمق مطلب برويم، تماشاي مختارنامه برايمان جذاب‌تر مي‌شود.
وي به يكي از نكات مهم سريال اشاره كرد و اظهار داشت: بني اميه قرائت غلطي از دين دارد و دين را در خدمت منافع و قدرت طلبي خودش قرار مي‌دهد. اين مساله يك نكته كليدي است كه مخاطب بايد به آن توجه كند. برخي به جاي اين كه به عمق توجه كنند، درگير ظواهر مي‌شوند. مخاطبان دقت كنند كه بعضي قصه‌ها، قصه‌هاي فرعي هستند كه در خدمت بخش دراماتيك كار قرار گرفته‌اند.
وي با اشاره به بازي درخشان فرهاد اصلاني در نقش عبيدالله بن زياد اظهار داشت: بازي فرهاد اصلاني، فريبرز عرب‌نيا و مهدي فخيم‌زاده خيلي مورد توجه قرار گرفته است بازي اين‌ها در سطح كيفي نزديك به هم قرار دارد.

بی باک بی بال
08-12-2010, 00:18
هر شبکه که میزنیم داره از مختازنامه یه چیزی مگه اصلا هدفدار هم نیست :31:

mahdy2021
08-12-2010, 03:10
زندان «مختارنامه» سازندگانش را هم گرفتار کرد

به مرور کار کردن در این فضای بسته و تنگ و تاریک عوارض خود را روی دست‌اندرکاران «مختارنامه» گذاشت و باعث شد افرادی مانند عظیم جوانروح مدیر فیلمبرداری، رضا غفاری فیلمبردار، رضا اصغری دستیار اول کارگردان و... در اثر همجواری با رطوبت و نَم هوای داخل زندان دچار ناراحتی‌های تنفسی شوند و گاهی کارشان به بیمارستان کشیده شود.
فضای بسته و تنگ و تاریک عوارض خود را روی دست‌اندرکاران «مختارنامه» گذاشت و باعث شد تعدادی از آنها دچار ناراحتی‌های تنفسی شوند و گاهی کارشان به بیمارستان کشیده شود.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر جهان،رضا استادی مدیر روابط عمومی این سریال می نویسد: در مدت زمان نسبتا طولانی ساخت سریال «مختارنامه» هیچ کاری اصطلاحا «الله بختکی» صورت نگرفت و حتی پشت ریزترین و جزئی ترین اموری که این روزها در سریال مختار مشاهده می کنید، فکر و برنامه‌ریزی وجود داشت.

خاطرم هست در روزهایی که ماکت دکورهای شهر کوفه برای ساخت و طراحی دکور آماده می‌شد، هر بار یکی از مسئولان برای بازدید می‌آمد و با شیی گنبدی‌شکل در ماکت‌ها مواجه می‌شد، می پرسید: «اینجا آب انباره؟ همیشه طراح صحنه و دکور با لبخندی این بنای گنبدی‌شکل را برمی‌داشت و با اشاره به شیارهای داخل آن می‌گفت: اینجا زندانه!»

یکبار از میرباقری پرسیدم: «چرا زندان کوفه اینگونه است؟» او پاسخ داد در گذشته برخلاف امروز که زندان فضایی برای دور نگهداشتن مجرمان از جامعه و فراهم آوردن فضایی برای تعلیم و تربیت آنهاست، مکانی برای «مرگ تدریجی» بوده و وقتی می خواستند کسی ذّره ذّره بمیرد، او را به زندان می انداختند. به همین دلیل زندان کوفه شرایط بسیار وحشتناکی داشت و ساخته شدن آن در عمق زمین ترسناک شدن و رعب‌آور بودن آن را تشدید می‌کرد.

زندان کوفه بنایی در عمق 5/ 5 متری زمین و پشت دارالعماره کوفه ساخته شد. البته با در نظر گرفتن عمق 5/3 متری سیاهچاله‌ای که در وسط زندان ملاحظه می‌کنید، عمق این بنا گاهی به 9 متر هم می رسید. نکته مهم و قابل توجه این بود که برای طبیعی‌تر شدن فضا نباید زندان هیچ پنجره یا حتی شکافی برای ورود نور می‌داشت.

از طرفی برای تامین روشنایی زندان از پارافین استفاده می‌شد. البته می‌شد از شلنگ‌ها و لوله‌های گاز استفاده کرد، اما نور حاصل از روشنایی گاز، آن جلوه واقعی و طبیعی مورد نظر کارگردان را نداشت.

به مرور کار کردن در این فضای بسته و تنگ و تاریک عوارض خود را روی دست‌اندرکاران «مختارنامه» گذاشت و باعث شد افرادی مانند عظیم جوانروح مدیر فیلمبرداری، رضا غفاری فیلمبردار، رضا اصغری دستیار اول کارگردان و... در اثر همجواری با رطوبت و نَم هوای داخل زندان دچار ناراحتی‌های تنفسی شوند و گاهی کارشان به بیمارستان کشیده شود.

همه اینها برای این بود که فضای سریال به شدت واقعی شود تا مخاطب، مخوف بودن زندان را با گوشت و پوست خود احساس کند.

مختار حدود یک سال در زندان عبیدالله بن زیاد حضور دارد، اما موقع خروج از زندان، با جسدها و جنازه‌های متلاشی‌شده مواجه می‌شود که محل رفت‌و‌آمد مارها و موش‌هاست. این جسدها با صرف وقت و انرژی فراوان در کارگاه جلوه های ویژه گریم توسط عبدالله اسکندری و گروهش ساخته شد تا برای مخاطب این نکته را تداعی کند که چگونه یک زندان می‌تواند بعد از یک سال چنین بلایی سر زندانیان خود بیاورد و مختار چقدر آدم سرسخت و مقاومی است که از چنین فضایی جان سالم به در برده است.خواندن این لینک هم در مورد مطالب اخیر مفید است :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

nar nia
08-12-2010, 14:53
*«مختارنامه» تاكنون 20 ميليارد هزينه داشته*
در همايش «قيام تا قيام» عنوان شد:
«داوود ميرباقري با نوراني كردن چهره حضرت ابوالفضل(ع) چندان موافق نيست»

در همايش «قيام تا قيام» با هدف نقد و بررسي سريال «مختارنامه» اعلام شد كه داوود ميرباقري همچنان در جست‌وجوي تمهيدي براي نشان ندادن چهره حضرت ابوالفضل(ع) در اين مجموعه تاريخي ـ مذهبي است.
به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در همدان، در اين همايش مدير روابط عمومي مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» از جست‌وجوي ميرباقري براي يافتن تمهيدي براي نشان ندادن چهره حضرت ابوالفضل(ع) در اين مجموعه خبر داد.
رضا استادي در همايش «قيام تا قيام» در دانشگاه صنعتي همدان، گفت: ما در زمان ساخت سريال «مختارنامه» از خودمان مي‌پرسيديم اگر در آن دوره بوديم، چه مي‌كرديم. در اكثر مواقع فيلمبرداري گروهي از اعضاي صحنه احساساتي مي‌شدند و براي خود من ديدن تصاوير اين سريال بسيار دشوار است.
وي ادامه داد: مختار ويژگي شخصيتي لايه لايه دارد و اگر مخاطبان اين سريال را با دقت تماشا كنند، قطعا از درك اين موضوع لذت خواهند برد.
استادي درباره‌ي بحث‌ها و انتقادات مطرح شده درباره‌ي نشان دادن چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع) در سريال «مختارنامه»، بيان كرد: اين موضوع در سريال «مختارنامه» به چند صحنه خاص از جمله ورود امام حسن(ع) و اسرا محدود مي‌شد. آقاي ميرباقري از پرداخت مستقيم به واقعه كربلا امتناع كرد. استدلال او اين بود كه وقتي نمي‌توان چهره افراد را نشان داد باعث ابتر ماندن موضوع مي‌شود و بهتر است از حواشي اطراف موضوع استفاده كنيم.
وي ادامه داد: دقت زيادي در اين موضوع انجام شد كه در اواخر سال 87، فردي به نام فتوحي كه آشنايي با سينما نداشت، دوره تمريني طولاني ديد و تمرين شمشيربازي و اسب دواني كرد و حتي تمرين صدا هم انجام داد تا صحنه‌هاي مربوط به حضرت عباس در شاهرود، با حساسيت فراوان جلوي دوربين برود. حتي اواخر فروردين كه رييس سازمان صدا و سيما به همراه برخي نمايندگان مجلس، در شاهرود حضور داشتند، صحنه‌هاي حضرت عباس به نمايش درآمد و آنها معتقد به نزديكي‌اش به باور عمومي بودند. اما از هفته‌هاي قبل تصاويري منتشر شدند و حواشي ايجاد كردند.
استادي افزود: سازندگان سريال براي اينكه قصد داشتند تصوير فتوحي ديده نشود، در زمان بازديد سيد عزت‌الله ضرغامي، كلاه و عينك دودي به چهره فتوحي زدند تا ديده نشود. اما با انتشار عكس، اين فكر ايجاد شد كه او از بازيگران مطرح و ستاره‌هاست. حال با حواشي پيش آمده قرار شد چهره وي نشان داده نشود اما ميرباقري با تمهيداتي چون نوراني كردن چهره خيلي موافق نيست و احتمالا از كارهاي ديگري مثل انتخاب زوايايي كه چهره او معلوم نشود استفاده خواهد كرد.
وي همچنين در پاسخ به پرسشي درباره‌ي هزينه سريال «مختارنامه» بيان كرد: هزينه‌ي سريال تا كنون 20 ميليارد تومان بوده كه براي 40 قسمت آن هزينه شده است.
استادي درباره انجام كارهاي تحقيقاتي درباره‌ي اين سريال هم گفت: مختارنامه يك فيلمنامه اوليه داشت كه حاصل يك تحقيق 10 ساله بود. اما خود داوود ميرباقري هم مطالعات سنگيني انجام داد. خيلي‌ها سوال مي‌كنند مبناي شخصيت‌هاي سريال چه بوده است. واقعا هيچ منبع تاريخي نبوده كه خوانده نشده باشد، اما تاريخ در جاهايي سكوت دارد و در مورد شخصيت «مسلم»، ميرباقري به اين نتيجه رسيد كه نكته واحدي در تاريخ وجود ندارد.
وي افزود: «مختارنامه» داستان مختار است و صحنه‌هاي كربلا در بخش‌هايي اتفاق مي‌افتد كه مربوط به او باشد.
استادي همچنين با اشاره به پروژه «روز رستاخيز» به كارگرداني احمدرضا درويش گفت: در اين سريال چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع) و علي اكبر و چند تن ديگر نمايش داده مي‌شود.
استادي همچنين درباره‌ي رايزني‌هاي بين‌المللي براي پخش اين سريال در شبكه‌هاي خارجي گفت: ما از ابتدا كه سريال ساخته مي‌شد رايزني‌هايي براي پخش بين‌المللي آن انجام داديم. ولي به هر حال «مختارنامه» يك كار شيعي صد در صد است و قطعا حساسيت‌هايي در كشورهاي سني وجود خواهد داشت.
مدير روابط عمومي «مختارنامه» همچنين در پاسخ به پرسش دانشجويي مبني بر تاكيد داوود ميرباقري بر پررنگ كردن شخصيت زنان در سريال‌هايش، گفت: اتفاقا «مختارنامه» نسبت به اكثر سريال‌هاي تاريخي، مردانه است. در خيلي از سريال‌هاي تاريخي زنان زيادي با آرايش بسيار غليظ‌تر حضور دارند. حتي آرايش برخي از آنها كاملا امروزي است و قرار است به نيازهاي سازندگان كه احتمالا جذب مخاطب بيشتر است پاسخ دهند.

***
به گزارش ايسنا، در اين همايش كه در دانشگاه صنعتي همدان برگزار شد، محمد حسين رجبي دواني ـ مورخ و مدرس دانشگاه ـ نيز در توضيح مقطع تاريخي كه سريال «مختارنامه» در آن مي‌گذرد، گفت: اگر كوفيان مانند مردم كنوني ما بودند، امام حسين (ع) در واقعه كربلا تنها نمي‌ماند.
رجبي دواني در همايش «قيام تا قيام» گفت: از زمان خليفه‌ي دوم كه فتوحات آغاز و خسارت‌هايي به جامعه اسلامي وارد شد، مردم به دنيازدگي ميل پيدا كردند. ظاهر آن جهاد اسلامي بود اما به جايي حمله مي‌كردند كه برايشان منفعت داشته باشد. به همين خاطر بيت‌المالي تاسيس شد كه خليفه دوم با اعمال تبعيض‌هايي آن را تقسيم كرد. در زمان خليفه‌ي سوم اينها به اوج رسيد و مردم دنيوي شدند. وقتي حضرت علي (ع) به خلافت رسيد، سعي كرد جامعه اسلامي را به دروان پيامبر بازگرداند و رؤساي قبايل كه قبلا امتيازاتي داشتند با حضرت علي (ع) به مشكل خوردند.
وي ادامه داد: امام حسن (ع) وارث جنگ‌هاي علي با مسلمان‌نماها بود و بر خلاف قبل كه با غير مسلمانان مي‌جنگيدند، وقتي جنگ جمل پايان يافت همان افرادي كه تحت امر حضرت علي (ع) بودند سعي داشتند وارد بصره شوند و زن و بچه‌ها را اسير كنند. امام علي (ع) گفت اين‌ها همه ارزش دارند و بنابراين همان‌ها با علي(ع) هم مشكل پيدا كردند.
رجبي دواني افزود: امام حسن (ع) جايگاه مقدسي داشت بنابراين معاويه به او فرصت نداد و جنگ را آغاز كرد. در سپاه امام حسين اكثرا از رؤساي قبيله پيروي كرده بودند و حتي خوارج هم آمده بودند با اين انگيزه كه جنگ با معاويه تحت هر شرايطي درست است.
وي با اشاره به واقعه‌ي كربلا و ياران كم امام حسين(ع) تصريح كرد: اگر كوفيان مانند مردم الان ما بودند، مطمئنا امام حسين (ع) تنها نمي‌ماند. در زمان جنگ با عراق‌، امام خميني (ره) گفت جوانان جبهه را خالي نگذارند و چنان هجومي پيش آمد كه مراكز اعزام نيرو جا براي فرستادن نيرو نداشتند. اگر آن زمان اين جوانان بودند خودشان را به كربلا مي‌رساندند و به امام حسين (ع) كمك مي‌كردند.
رجبي دواني در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه چرا وقايع عاشورا به طور كامل و با جزئيات ثبت شده است؟ گفت: عاشورا به قدري فاجعه‌ي عظيمي بود كه مردم را در بهت فرو برد و سعي كردند تمام حوادث آن را به خاطر بسپارند؛ ضمن اينكه جنايت‌كاران كربلا وقتي برگشتند سعي كردند هر چه بوده به اميد جايزه بازگو كنند. سپاه عمر خبرنگار يا وقايع نگار هم داشت كه بسياري از حوادث را ثبت كرده بودند. بسياري را هم ائمه نقل كردند و همين‌طور جرم‌هاي هر فرد هم ثبت شده است.

davy jones
08-12-2010, 15:20
سلام دوستان. کسی از شما تا حالا چگونگی مراحل انتقام گیری مختار از قاتلین امام حسین(ع) رو از کتاب لهوف تالیف سید ابن طاووس خونده؟ من به تازگی اون قسمتها رو از لهوف خوندم. اون چیزایی که من دیدم اگه واقعیت داشته باشه گمون نکنم اصلا قابل نمایش باشه. مختار بعضی ها رو خیلی فجیع کشته. خیلی خیلی فجیع و وحشتناک. حالا نمیدونم اینا چطوری تو این سریال نشون داده خواهند شد. امیدوارم تونسته باشند خوب از آب در آورده باشنش.

موفق باشین.
89/9/17

Greedy
08-12-2010, 16:44
سلام دوستان. کسی از شما تا حالا چگونگی مراحل انتقام گیری مختار از قاتلین امام حسین(ع) رو از کتاب لهوف تالیف سید ابن طاووس خونده؟ من به تازگی اون قسمتها رو از لهوف خوندم. اون چیزایی که من دیدم اگه واقعیت داشته باشه گمون نکنم اصلا قابل نمایش باشه. مختار بعضی ها رو خیلی فجیع کشته. خیلی خیلی فجیع و وحشتناک. حالا نمیدونم اینا چطوری تو این سریال نشون داده خواهند شد. امیدوارم تونسته باشند خوب از آب در آورده باشنش.

موفق باشین.
89/9/17
تو سایت اینطور توضیح دادن :
چگونگی کشته شدن اشقیاء در سریال مختارنامه، مانند سایر مطالب موجود در این سریال تنها و تنها بر اساس مدارک و اسناد تاریکی به تصویر کشیده شده است. البته در برخی روایت ها اشاره شده که مختار اشقیاء را در دیگ روغن و آب جوش می اندازد که چنین صحنه هایی بیشتر مبنای افسانه ای دارد و بر اساس مطالب موجود در پرده خوانی ها در ذهن مخاطبان شکل گرفته و به دلیل عدم واقعی بودن آنها، مورد استفاده کارگردان سریال قرار نگرفته است.

davy jones
08-12-2010, 17:26
تو سایت اینطور توضیح دادن :
چگونگی کشته شدن اشقیاء در سریال مختارنامه، مانند سایر مطالب موجود در این سریال تنها و تنها بر اساس مدارک و اسناد تاریکی به تصویر کشیده شده است. البته در برخی روایت ها اشاره شده که مختار اشقیاء را در دیگ روغن و آب جوش می اندازد که چنین صحنه هایی بیشتر مبنای افسانه ای دارد و بر اساس مطالب موجود در پرده خوانی ها در ذهن مخاطبان شکل گرفته و به دلیل عدم واقعی بودن آنها، مورد استفاده کارگردان سریال قرار نگرفته است.
کاش دیگ روغن و آبجوش واقعیت داشت. اون چیزی که من تو مقتل لهوف خوندم خیلی خیلی فراتر از این حرفا بود:31: (حتی گفتنش هم مو بدنم رو به تنم سیخ میکنه:19:) همونطور که میدونین لهوف از جمله معتبرترین مقاتل هستش و اصلا جنبه ی افسانه ای نداره و سید ابن طاووس هم از جمله معتبر ترین روات حدیث در شیعه است.

موفق باشین.
89/9/17

max_3d
08-12-2010, 23:32
دوستان کدوم قسمت سریال بود که ابن زیاد به مسجد کوفه رفت و بالای منبر برای جماعت سخنرانی کرد ؟؟قسمت 2 یا 3 یا 4؟؟؟

Mohammad Hosseyn
08-12-2010, 23:49
دوستان کدوم قسمت سریال بود که ابن زیاد به مسجد کوفه رفت و بالای منبر برای جماعت سخنرانی کرد ؟؟قسمت 2 یا 3 یا 4؟؟؟
فک کنم 4 بود ... در سایت مختار نامه برای هر قسمت یه ویدئو گذاشته که خلاصه اون قسمت رو نشون میده. میتونی دانلود کنی و چک کنی.

Guts
09-12-2010, 13:54
با اینکه من از کلیت مجموعه خوشم میاد ولی بعضی چیزهای این مجموعه هم بعضی جاها خیلی ناباورانه و کودکانه ساخته شده من نمیدونم تو بعضی از صحنه ها کارگردان خواب بوده چیکار میکرده؟ مثلاً وسط زندان وقتی مختار داره خارج میشه تو راهش یه خرچنگ هست آخه خرچنگ وسط زندان چیکار میکنه میکنه؟! اصلاً کوفه هم که دریایی چیزی نداره آخه خیلی یا وسط همون زندانه مار داره آخه کی تو زندان مار میزاره! یه چند صحنه ی دیگه هم بود که واقعاً بد و ناشسانه ساخته شده بود با این حال تجربه و مهارت بازیگرای اصلی مجموعه تا حدی این مسائل رو پوشش میده.

gmuosavi
09-12-2010, 15:53
با اینکه من از کلیت مجموعه خوشم میاد ولی بعضی چیزهای این مجموعه هم بعضی جاها خیلی ناباورانه و کودکانه ساخته شده من نمیدونم تو بعضی از صحنه ها کارگردان خواب بوده چیکار میکرده؟ مثلاً وسط زندان وقتی مختار داره خارج میشه تو راهش یه خرچنگ هست آخه خرچنگ وسط زندان چیکار میکنه میکنه؟! اصلاً کوفه هم که دریایی چیزی نداره آخه خیلی یا وسط همون زندانه مار داره آخه کی تو زندان مار میزاره! یه چند صحنه ی دیگه هم بود که واقعاً بد و ناشسانه ساخته شده بود با این حال تجربه و مهارت بازیگرای اصلی مجموعه تا حدی این مسائل رو پوشش میده.

فکر کنم عقرب بود نه خرچنگ.
و در مورد زندان کوفه خیلی صحبت ها هست که خیلی وحشتناک بوده. سرباز که بودم تو پادگان ما هم عقرب و مار بود چه برسه به زندان کوفه !

Rahbar Masooleh
09-12-2010, 18:24
با اینکه من از کلیت مجموعه خوشم میاد ولی بعضی چیزهای این مجموعه هم بعضی جاها خیلی ناباورانه و کودکانه ساخته شده من نمیدونم تو بعضی از صحنه ها کارگردان خواب بوده چیکار میکرده؟ مثلاً وسط زندان وقتی مختار داره خارج میشه تو راهش یه خرچنگ هست آخه خرچنگ وسط زندان چیکار میکنه میکنه؟! اصلاً کوفه هم که دریایی چیزی نداره آخه خیلی یا وسط همون زندانه مار داره آخه کی تو زندان مار میزاره! یه چند صحنه ی دیگه هم بود که واقعاً بد و ناشسانه ساخته شده بود با این حال تجربه و مهارت بازیگرای اصلی مجموعه تا حدی این مسائل رو پوشش میده.
من که خرچنگ ندیدم فقط عقرب بود.وقتی که قراره زندانیها شکنجه بشن،میشه با انداختن مار و عقرب وخرچنگ تو زندان اذیتشون کرد،حتما نباید اونجا محل زندگی مار و عقرب باشه.

Rahbar Masooleh
09-12-2010, 18:29
با اینکه من از کلیت مجموعه خوشم میاد ولی بعضی چیزهای این مجموعه هم بعضی جاها خیلی ناباورانه و کودکانه ساخته شده من نمیدونم تو بعضی از صحنه ها کارگردان خواب بوده چیکار میکرده؟ مثلاً وسط زندان وقتی مختار داره خارج میشه تو راهش یه خرچنگ هست آخه خرچنگ وسط زندان چیکار میکنه میکنه؟! اصلاً کوفه هم که دریایی چیزی نداره آخه خیلی یا وسط همون زندانه مار داره آخه کی تو زندان مار میزاره! یه چند صحنه ی دیگه هم بود که واقعاً بد و ناشسانه ساخته شده بود با این حال تجربه و مهارت بازیگرای اصلی مجموعه تا حدی این مسائل رو پوشش میده.
وقتی که قراره زندانیها شکنجه بشن میشه با آوردن مار و عقرب و خرچنگ و موش و انداختن تو سلولشون اونها را اذیت کرد.

mahdy2021
09-12-2010, 19:03
با اینکه من از کلیت مجموعه خوشم میاد ولی بعضی چیزهای این مجموعه هم بعضی جاها خیلی ناباورانه و کودکانه ساخته شده من نمیدونم تو بعضی از صحنه ها کارگردان خواب بوده چیکار میکرده؟ مثلاً وسط زندان وقتی مختار داره خارج میشه تو راهش یه خرچنگ هست آخه خرچنگ وسط زندان چیکار میکنه میکنه؟! اصلاً کوفه هم که دریایی چیزی نداره آخه خیلی یا وسط همون زندانه مار داره آخه کی تو زندان مار میزاره! یه چند صحنه ی دیگه هم بود که واقعاً بد و ناشسانه ساخته شده بود با این حال تجربه و مهارت بازیگرای اصلی مجموعه تا حدی این مسائل رو پوشش میده.
اونجا که زندان برای گذراندن محکومیت نبوده.زندان برای مرگ تدریجی بوده :27:

hasti rs
09-12-2010, 23:19
به نظر منم صحنه زندان یخورده تخیلی بود و نسبت به بقیه ی صحنه های فیلم ضعیف بود ( البته نظر من هست ! )
شنیدم که مختار انتقام قاتلین امام حسین رو میگیره و اونا رو تو روغن میسوزونه ، چقدر درسته ؟

Guts
10-12-2010, 01:49
اونجا که زندان برای گذراندن محکومیت نبوده.زندان برای مرگ تدریجی بوده :27:
با خرچنگ؟!

Guts
10-12-2010, 02:00
فکر کنم عقرب بود نه خرچنگ.
و در مورد زندان کوفه خیلی صحبت ها هست که خیلی وحشتناک بوده. سرباز که بودم تو پادگان ما هم عقرب و مار بود چه برسه به زندان کوفه !
خرچنگه!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


بعد هیچکس برای عذاب مار نمیزاره تو زندان، شما تو کدوم فیلم دیدین تو زندان مار و خرچنگ باشه! مار اگه سمی باشه که میکشه، غیر سمی هم که چیزی نداره.

alidata2010
10-12-2010, 02:01
چشم مختار عین گلابی شده بود:31: این گریمور کی بوده؟

meha
10-12-2010, 10:47
خرچنگه!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


بعد هیچکس برای عذاب مار نمیزاره تو زندان، شما تو کدوم فیلم دیدین تو زندان مار و خرچنگ باشه! مار اگه سمی باشه که میکشه، غیر سمی هم که چیزی نداره.

داداش من عقربه...درسته عقرب هم مثل خرچنگ چنگک داره ولی به دمش نگاه کن...خرچنگ که دم نداره!توی گوگل این دو حیوان رو سرچ کن..

در مورد زندان کوفه هم باید اطلاعاتی داشته باشی بهتره در اینباره هم تحقیق کنی...

چون تمام زندانی ها مرده اند ولی مختار زنده هست و نکته قابل توجه اینه که مختار غذایی نمیخورده اگر هم میخورده خیلی خیلی کم...

davy jones
10-12-2010, 11:20
چشم مختار عین گلابی شده بود:31: این گریمور کی بوده؟

خب اتفاقا میخواسته نشون بده که وقتی چشم مختار از جراحتی که ابن زیاد با خنجر ایجاد کرده بود، عفونی شده و یکسال تمام به عفونت این چشم رسیدگی نشده. خداییش اگه یه زخم معمولی رو یکسال تو محلی نمناک و بدون پانسمان و ضدعفونی کردن رها کنیم بدتر از این میشه.


بعد هیچکس برای عذاب مار نمیزاره تو زندان، شما تو کدوم فیلم دیدین تو زندان مار و خرچنگ باشه! مار اگه سمی باشه که میکشه، غیر سمی هم که چیزی نداره.


داداش من همین الانش هم تو روستاها و خونه های کاهگلی بعضی از شهرهای کوچیک، مار سمی پیدا میشه. چون خونه های کاهگلی به علت مکش آب زیرزمینی و نمناک بودنشون در روزهای داغ تابستون، خونه رو خنک نگه میداشتن. بنابراین اغلب مارها برای فرار از گرما به همین خونه ها فرار میکنن و در اونجاها زندگی میکنن.

بی باک بی بال
10-12-2010, 11:37
داداش من همین الانش هم تو روستاها و خونه های کاهگلی بعضی از شهرهای کوچیک، مار سمی پیدا میشه. چون خونه های کاهگلی به علت مکش آب زیرزمینی و نمناک بودنشون در روزهای داغ تابستون، خونه رو خنک نگه میداشتن. بنابراین اغلب مارها برای فرار از گرما به همین خونه ها فرار میکنن و در اونجاها زندگی میکنن.
بحث مار نیست بحث اون خرچنگ ها بود

Rahbar Masooleh
10-12-2010, 11:50
چه گیری دادین به این مار و خرچنگ و...
ای کاش عوض این گیرهای بیخود کمی درباره شعار یالثارات الحسین بحث میشد

D,Freeman
10-12-2010, 12:00
دوستان شاید خرچنگ رو میخواستن بخورن....آوردن انداختن جلوی دوربین آخرین نقششو بازی کنه:31:...حالا خرچنگ یا عقرب یا کوروکودیل که فرقی نمیکنه!!!:27:...
ولی نباید اززحمات گروه سازنده به خصوص اونائی که اون عروسکها رو به شکل اجساد متلاشی شده انسان ساخته بودن بگزریم...
تمام زندانیها مرده بودن...ببینید مختار چه طاقتی داشته که زنده مونده!!!اینی هم که نشون دادن شاید یه درصد اون چیزی که واقعا اتفاق افتاده نیست!!!

molaali
10-12-2010, 12:29
تمام زندانیها مرده بودن...ببینید مختار چه طاقتی داشته که زنده مونده!!!اینی هم که نشون دادن شاید یه درصد اون چیزی که واقعا اتفاق افتاده نیست!!!

مختارم از طرف فرمانده سپاه امان داده شده بود وگرنه همون بلاها به سرش می آمد.
یکی از دوستان خوب گفتند زندان کوفه ساخته شده بود برای مرگ تدریجیه زندانیان.

Alireza_SA
10-12-2010, 18:32
شنیدم که مختار انتقام قاتلین امام حسین رو میگیره و اونا رو تو روغن میسوزونه ، چقدر درسته ؟

کسی جاب دوستمونو نداد؟!؟؟

hopee
10-12-2010, 18:37
وسط زندان وقتی مختار داره خارج میشه تو راهش یه خرچنگ هست آخه خرچنگ وسط زندان چیکار میکنه میکنه؟! اصلاً کوفه هم که دریایی چیزی نداره .
2 صفحه بحث در مورد خرچنگ ؟! :دی
اتفاقا خرچنگ بود و هیچ سوتی یا چیز عجیبی هم نبود.
اگه قسمتای قبلی رو دیده باشید اطراف زندان یه گودال کنده شده و پر از آبه و خوب وجود خرچنگ نزدیک آب چیز عجیبی نیست.

meha
10-12-2010, 23:05
واقعا این قسمت غمگینانه بود و اشک آور...

gmuosavi
10-12-2010, 23:15
این آخریه محمد حنفیه بود ؟!

D,Freeman
10-12-2010, 23:20
بله این قسمت کمی گریه دار بود...حالا قسمت بعد فکرکنم قراره صحنه های شهادت حضرت ابوالفضل رو نشون بده که واقعا دل سنگو آب میکنه...(به گفته یکی از بازیگرای اصلی مجموعه)...

ولی قسمتای مبارزش به نظر من زیاد جالب نیومد...چرا همش مشت ولقد میزدن؟؟؟؟استیل این شخص چرا اون طوری بود؟؟؟:18:

بی باک بی بال
10-12-2010, 23:21
2 صفحه بحث در مورد خرچنگ ؟! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اتفاقا خرچنگ بود و هیچ سوتی یا چیز عجیبی هم نبود.
اگه قسمتای قبلی رو دیده باشید اطراف زندان یه گودال کنده شده و پر از آبه و خوب وجود خرچنگ نزدیک آب چیز عجیبی نیست. خرچنگ که توی گودال اب زندگی نمی کنه
به هر حالا این نقشه می تونه دلیل وجود خرچنگ توضیح بدهد
[[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

dragon-fly
10-12-2010, 23:21
بچه ها "یا لثارات الحسین " یعنی چی ؟

moslem47
10-12-2010, 23:33
بچه ها "یا لثارات الحسین " یعنی چی ؟
در انتقام برای حسین
ترجمه گوگل

mohsen121
10-12-2010, 23:50
این آخریه محمد حنفیه بود ؟!

برادر امام حسین (ع) بود ، که فرقه ای از سنی ها بعد از خلفا ایشون رو قبول دارند که این گروه سنی رو حنفی می گن .

scali
10-12-2010, 23:51
کسی جاب دوستمونو نداد؟!؟؟


همه قاتلین رو نه ولی کسایی مثل حرمله رو تو روغن داغ میندازه.


این آخریه محمد حنفیه بود ؟!

بله

dragon-fly
10-12-2010, 23:52
منظورتون از اخریه کیه بگید منم بدونم ؟!؟!؟!

scali
10-12-2010, 23:53
برادر امام حسین (ع) بود ، که فرقه ای از سنی ها بعد از خلفا ایشون رو قبول دارند که این گروه سنی رو حنفی می گن .

نه عزیزم ایشون فرقه حنفیه رو ایجاد نکردن .

موسس فرقه حنفیه فردی است به اسم ابو حنیفه .

این دو شخص با هم فرق دارن .

mahdy2021
10-12-2010, 23:54
بچه ها "یا لثارات الحسین " یعنی چی ؟
اصولا برای انتقام در عربی از خود (انتقم-ینتقم) استفاده میشه و در قرآن هم جاهای زیادی داریم که از این کلمه استفاده شده (إن الله عزیز ذوالنتقام)

برای خون هم اصولا از (دم)
مثلا (این طالب بدم المقتول بکربلا؟)


اما به صورت عجیبی ادبیات جدیدی در مورد امام حسین به وجود اومد که من تا الان برای دیگران نشنیدم

مثلا:
ثارالله
ثار به معنای خونخواه و ثار الله به معنای کسی است که خونخواه او خود الله است!!!


و یا لثارات الحسین (ع) هم شعاری است که خونخواهان ایشان سر داده و خواهند داد. «کجایید خونخواهان حسین (ع)»


امام صادق‏ علیه‏السلام در این باره فرمود:

{ وَ هُمْ مِنْ خَشیَةِ اللَّهِ مُشْفِقُونَ یَدعُونَ بِالشَّهادَةِ وَیَتَمَنَّونَ اَنْ یُقتَلُوا فِی سَبیلِ اللّهِ شِعارُهُم یَا لَثاراتِ الحُسَینِ‏علیه السلام اِذا سَارُوا یَسیِرُ الرُّعبُ اَمَامَهُمْ مَسِیرَةَ شَهرٍ: یاران مهدی تنها ازخدا می‏ترسند و فریاد «لا اله الاّ اللّه» آنان بلند است و همواره در آرزوی شهادت و کشته شدن در راه خدایند. شعار آنان «یالثارات الحسین» است. به هر سو که روی آورند، ترسِ از آنان، پیشاپیش در دل مردم افتد}

mohsen121
10-12-2010, 23:59
به نظر منم صحنه زندان یخورده تخیلی بود و نسبت به بقیه ی صحنه های فیلم ضعیف بود ( البته نظر من هست ! )
شنیدم که مختار انتقام قاتلین امام حسین رو میگیره و اونا رو تو روغن میسوزونه ، چقدر درسته ؟

فکر نکنم این جوری باشه . ولی بین مردم عادی یه باور غلط وجود داره که می گن مختار قاتلین امام حسین (ع) رو تو دیگ میاندازه ، که میر باقری برای احترام به این اعتقاد مردم این قضیه رو تو رویای مختار نشون می ده که مختار فکر می کنه اگر عمر سعد و ابن زیاد بگیرم تو دیگ میاندازم . (من عکس این صحنه رو که تعداد زیادی دیگ آماده کرده بود و افرادی توش بودن رو یک سال قبل دیدم) .

---------- Post added at 08:29 PM ---------- Previous post was at 08:25 PM ----------


نه عزیزم ایشون فرقه حنفیه رو ایجاد نکردن .

موسس فرقه حنفیه فردی است به اسم ابو حنیفه .

این دو شخص با هم فرق دارن .

آره دوست من شما درست می گی . کاملش رو پیدا کردم . ایشون هم پیروانی داشتند که در زیر می خونید .(به همین علت من دچار اشتباه شدم )

محمد حنفیه (محمد بن‌حنفیه)، از فرزندان علی بن ابی‌طالب (علیه السلام) که مادرش خوله حنفیه دختر جعفر بن قیس است و به همین جهت به این نام مشهور شده‌است.


محمد در زمان حکومت عمر بن خطاب متولد شد و در ایام حکومت عبدالملک بن مروان وفات نمود سن او ۶۵سال بوده و در بقیع دفن شده‌است. او مردی عالم و نیرومند بوده و در جنگ‌های جمل و صفین شرکت داشت و بعد از شهادت علی علیه السلام در کنار برادران بزرگوار خود امام مجتبی و سپس امام حسین علیه السلام بود و به علت معلولیت و فلج دستان نتوانست در حادثه کربلا حاضر شود.

فرقه کیسانیه او را امام و مهدی آخرالزمان می دانستند. این فرقه منقرض گشته و از بین رفته‌است.

scali
11-12-2010, 00:03
فکر نکنم این جوری باشه . ولی بین مردم عادی یه باور غلط وجود داره که می گن مختار قاتلین امام حسین (ع) رو تو دیگ میاندازه ، که میر باقری برای احترام به این اعتقاد مردم این قضیه رو تو رویای مختار نشون می ده که مختار فکر می کنه اگر عمر سعد و ابن زیاد بگیرم تو دیگ میاندازم . (من عکس این صحنه رو که تعداد زیادی دیگ آماده کرده بود و افرادی توش بودن رو یک سال قبل دیدم) .


من که عرض کردم همه قاتلین رو نه ولی چند تایی مثل حرمله رو تو دیگ روغن میسوزونه .

این رو از منبع موثق میگم .

مختار تقریبا 3000 نفر رو به قتل میرسونه . :8:

---------- Post added at 12:03 AM ---------- Previous post was at 12:00 AM ----------


فکر نکنم این جوری باشه . ولی بین مردم عادی یه باور غلط وجود داره که می گن مختار قاتلین امام حسین (ع) رو تو دیگ میاندازه ، که میر باقری برای احترام به این اعتقاد مردم این قضیه رو تو رویای مختار نشون می ده که مختار فکر می کنه اگر عمر سعد و ابن زیاد بگیرم تو دیگ میاندازم . (من عکس این صحنه رو که تعداد زیادی دیگ آماده کرده بود و افرادی توش بودن رو یک سال قبل دیدم) .

---------- Post added at 08:29 PM ---------- Previous post was at 08:25 PM ----------آره دوست من شما درست می گی . کاملش رو پیدا کردم . ایشون هم پیروانی داشتند که در زیر می خونید .(به همین علت من دچار اشتباه شدم )

محمد حنفیه (محمد بن‌حنفیه)، از فرزندان علی بن ابی‌طالب (علیه السلام) که مادرش خوله حنفیه دختر جعفر بن قیس است و به همین جهت به این نام مشهور شده‌است.


محمد در زمان حکومت عمر بن خطاب متولد شد و در ایام حکومت عبدالملک بن مروان وفات نمود سن او ۶۵سال بوده و در بقیع دفن شده‌است. او مردی عالم و نیرومند بوده و در جنگ‌های جمل و صفین شرکت داشت و بعد از شهادت علی علیه السلام در کنار برادران بزرگوار خود امام مجتبی و سپس امام حسین علیه السلام بود و به علت معلولیت و فلج دستان نتوانست در حادثه کربلا حاضر شود.

فرقه کیسانیه او را امام و مهدی آخرالزمان می دانستند. این فرقه منقرض گشته و از بین رفته‌است.


کاملا درسته .

خیلی جالبه خودش امام سجاد رو امام میدونسته ولی یه عده ..... که فرقه کیسانیه رو ایجاد کردن اون رو امام

میدونستن .

shir_farhad
11-12-2010, 00:11
من امشب موفق شدم اولین قسمت مختارنامه رو ببینم.

کیفیت تصویر برداری خیلی خوبه ولی بازی بازیگرای امشب خیلی ضعیف بود.

قحطی بازیگر اومده بود این عرب نیا رو کردن نقش اول با اون صدای مزخرفش؟:2:

*Batman*
11-12-2010, 00:18
اتفاقا عرب نیا برای این نقش عالیه.
اون یه الف بچه که مخ عمرسعد و شمر لعین رو به کار گرفت خیلی رو اعصاب بود.
فقط این بنده خدا که از آخر مبارزه کرد و کشته شد(اسمشو ادم رفت)، خیلی کم تحرک بود.
خدا کنه برای مبارزات امام حسین(ع) و قمربنی هاشم(ع) از شمشیرزن های حرفه ای استفاده کرده باشن.

alidata2010
11-12-2010, 00:29
پیر مرد بود دیگه نمیتونسن وسط میدون برقصه که:31: ولی زورش زیاد بود.اگه از همون اول شمشیرشو از تو قلاف در میاورد خسته نمیشد.

mohsen121
11-12-2010, 00:34
پیر مرد بود دیگه نمیتونسن وسط میدون برقصه که:31: ولی زورش زیاد بود. ولی یکمی احمق بود چون از همون اول شمشیرشو از تو قلاف در نیاورد انقدر زور زد تا خسته شد.

فکر کنم داری درباره یارای امام حسین صحبت می کنی نه شمر و عمر سعد .

alidata2010
11-12-2010, 00:38
غلط کردم بابا دارم درباره کسی که اون نقشو بازی کرده حرف میزنم نه درباره واقعیت . بعدش من گفتم که قوی بود:31:

meha
11-12-2010, 08:45
اتفاقا عرب نیا برای این نقش عالیه.
اون یه الف بچه که مخ عمرسعد و شمر لعین رو به کار گرفت خیلی رو اعصاب بود.
فقط این بنده خدا که از آخر مبارزه کرد و کشته شد(اسمشو ادم رفت)، خیلی کم تحرک بود.
خدا کنه برای مبارزات امام حسین(ع) و قمربنی هاشم(ع) از شمشیرزن های حرفه ای استفاده کرده باشن.

آره عرب نیا برای این بازی بهتره مخصوصا چشمهاش...

حرف زدنش هم که آرومش جذبه داره چه برسه به اینکه بخواد فرباد بکشه...

در مورد اون بچه هم حماقت و پستی عمر رو رسوند

ذبیر هم درسته پیر بود ولی اینها زمان جوانیهاشون جنگهای زیادی داشتند و ورزیده بودند

در کل اگر دقت کنید میبینید اون موقع این شعار الان نبود یعنی مبارز برتر یعنی فکر برتر نه زوربرتر...مثلا اگر یکی از سربازها نیزه رو به طرف دشمن میبرده دیگه از فکرش استفاده نمیکرده که تغییر مسیر بده یا توی مبارزه از فکر استفاده کنند...

ولی خب امامان فکر را توی رزم استفاده میکردند

بعد هم مثلا زره ها و لباسهای جنگی رو ببینی متوجه میشی چقدر سنگین هست بعد با این زره نمیشه مثل الان ورزش رزمی مثل کنگ فو و نینجا انجام داد که...کلا این چیزا نبوده

ورزشهای رزمی از ایران و چین شروع شد مثلا ایران خود خشایارشاه توی رزمهاش خیلی عالی کار میکرده به عبارتی رزمی کار بوده

molaali
11-12-2010, 09:16
این قسمت یکی از بهترین ها بود. واقعاً عالی بود. به خصوص صحنه ی نماز ظهر عاشورا.

Greedy
11-12-2010, 09:38
نماز عاشورا اشکمون در اورد..

MZN84
11-12-2010, 09:51
بنظر من اضافه کردن بودجه برای بهتر گرفتن صحنه های عاشورا کامل توی نماهاش تاثیر گذاشت.بعضی از نما پر خرج وبا کیفیت بود و بعضی ساده و سرهم شده. ولی بهتر بود از اول بیشتر خرج میکردن ارزششو داشت.در کل عالیه.

بی باک بی بال
11-12-2010, 11:37
اینجا میتونی مجازات هر کسی رو ببینید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Greedy
11-12-2010, 12:05
جلد شماره جدید همشهری جوان

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

guzga
11-12-2010, 12:45
میتونستن صحنه جنگو بهتر از این درست کنن:13:

hamid_diablo
11-12-2010, 13:02
میتونستن صحنه جنگو بهتر از این درست کنن
تائید میشه
خوب میتونستن چند تا مشاوره برای صحنه های جنگ بیارن خیلی ساده کار شده بود
من حتی یاد سریال جومونگ هم افتادم

huti_421
11-12-2010, 13:03
نکات مثبت سریال :

سکانس‌های تحرک عرب‌نیا، خصوصاً بدل‌کاری‌ها موقع حرکت چهار نعل اسب

نشون دادن جزبه‌ی حسین

طراحی دکور و فضای خوب

نمایش فراتر از انتظار نقش‌های منفی، انتخاب بازیگرهای منفی و دیالوگ‌هاشون ( اصلانی، فخیم‌زاده، کیانیان و شمر ( اسم بازیگرشو نمی‌دونم ))

تیتراژها و انتخاب موسیقی عالی

نکات منفی سریال :

بدعت گذاری و تحریف تا سر حد خرافه و جنون

سکانس‌های زد و خورد ( که بیشتر شبیه ژانگولر بودن ) - دلیلشم می‌تونه پایین بودن جلوه‌‌های ویژه‌ی کامپیوتری و آماده نبودن بازیگرها، یا به قول دوستمون، سنگینی بیش از حد لباس‌ها باشه

صدای عرب نیا وقتی دیالگ هارو زمزمه می‌کنه

احترام نذاشتن به ایران و ایرانی، فرهنگ غنی و یک چشم نگاه کردن عرب و عجم ( تو قسمت‌های اول )

D,Freeman
11-12-2010, 13:15
من حتی یاد سریال جومونگ هم افتادم

همون لحضه ای که اتفاقا مبارزات شروع شد اینو گفتم...مخصوصا اون صحنه هائی که نیزه هارو با دستش نگه می داشت وبا مشت یا لقد به دشمنا ضربه می زد...کلا هرچه قدر رو صحنه های اکشن ضعیف عمل کردن ولی تو صحنه های احساسی اشک آدمو در میارن!!!

mohsen121
11-12-2010, 13:17
معرفی 40 نفر از اصحاب شهید حضرت سيد‌الشهدا عليه‌السلام ( شهدایی که از خانواده و بستگان امام حسین یعنی از هاشیمیان نبودند) . نفر 20 و 40 نحوه شهادتشون رو دیروز دیدید.
1.. سلام بر سليمان‌بن‌رزين، نخستين سفير و شهيد نهضت حسين‌(ع)

رشيد بود و مبارز، چالاك بود و آگاه، رازدار بود و سخنور كه امام (ع) او را به سفارت و مأموريت انتقال پيام به بزرگان بصره برگزيد. مأموريتش به توفيق تمام شد و مكر دشمن او را به دربار عبيدالله كشاند. در پاسخ به سيلي كينه‌توزانه عبيدالله‌ا‌بن‌زياد فرياد برآورد كه حسين (ع) چراغ هدايت و كشتي نجات است. پاي چوبه‌‌ي‌دار به همسرش لبخندي زد و فرياد زد كه از مرگ فراري نيست و پاسخ شنيد كه بهشت گوارايت اي سليمان. عبيدالله‌ تاب نياورد و دستور داد سر از تنش جدا كردند. گفته‌اند 35 سال بيشتر نداشت.2. سلام بر مسلم‌بن‌عقيل، سفير حقيقت در شهر هزار چهره‌ي كوفه

پس از تولد، عقيل او را به حسين (ع) سپرد تا در گوشش اذان عشق بگويد. عقيل و مادرش علّيه قرار گذاشتند او را همچون عباس، فدائي حسين (ع) تربيت كنند. امام (ع) او را برگزيد كه از حقيقت نامه‌هاي كوفه خبر دهد. ترس يزيد از حضور تأثيرگذار مسلم، عبيدالله را به كوفه روانه كرد. دستور داد سر از تنش جدا كردند و از بالاي دارالاماره به پائين انداختند و اينگونه حقيقت نامه‌ها بر امام (ع) افشا شد. رشيد مرد هاشميان در آن زمان حدوداً 48 ساله بود.3. سلام بر هاني‌ابن‌عروه، كهن سال‌ترين شهيد قيام حسين (ع)

از اصحاب خاص و محبوب پيامبر (ص)، قهرمان نبردهاي جمل، صفين و نهروان، مفسرقرآن، روايت‌گر حديث و محبوب ميان مردم. بي‌واسطه از پيامبر شنيده بود كه علي (ع) با حق است حق با علي (ع) است و تا عمر داشت بر مدار علي (ع)، چرخيد. مسلم، سفير حسين بن‌علي (ع) را او در خانه خود پناه داد. به دستور ابن زياد او را در بازار كوفه سر بريدند و وارونه به دار آويختند. موي و محاسن سپيد اين شير مرد 90 ساله با خونش خضاب شد.4. سلام بر عبدالأعلي‌بن‌يزيد‌كلبي، جوان‌ترين شهيد عاشورائي كوفه

قاري قرآن مسجد كوفه، همو كه شبانگاهان با لحن خوش‌آوايش، كلام وحي را آميخته به عشق اهل‌بيت (ع) در كام جوانان و نوجوانان مي‌ريخت. سواركار بود و نبردآزموده. صادق بود و بصير. رهبري شبكه‌ي اطلاعاتي مسلم و هوادارانش با اين جوان 25 ساله بود. او را با محاصره‌ي همه جانبه دست‌گير كردند. جلاد ابن‌زياد آخرين كسي بود كه لحن خوش‌آواي يا اباعبدالله او را در گورستان كوفه شنيد، پيش از آن كه سر از تنش جدا كند5. سلام بر عبيدالله بن‌يَقطُر، پاسدار حقيقت

مادرش دايه‌ي حسين (ع) بود اگر چه حسين جز از فاطمه (س) شير نخورده بود. 57 ساله بود و هم سن و سال اباعبدالله (ع). از كوفه بيرون آمد تا نامه‌ي مسلم را كه حاوي حقيقت كوفه بود به امام برساند. در راه به دام افتاد. ابن‌زياد از او خواست كه بر منبر رود و اهل بيت (ع)‌ را دشنام دهد. بافراست پذيرفت و بر منبر به مدح اهل بيت (ع) نشست. با گرزي بر سر او كوفتند و از بالاي دارالاماره به پائين انداختند و سر از تنش جدا كردند.6. سلام بر قيس بن‌ مسهرَّ صيداوي، سفير امام (ع) و مسلم بن عقيل

شجاع بود و خوش‌سيما، چالاك بود و با تدبير. چند باري پيام‌هاي مسلم و امام (ع)‌ را به ايشان رسانده بود. آخرين بار نامه‌ي مهم امام (ع) را براي مسلم مي‌آورد كه در محاصره‌اي سخت به دام افتاد. بافراست نامه‌ي حسين (ع) را بلعيد تا به دست دشمن نيفتد. به بهانه‌ي لعن اهل بيت (ع) بر منبر مسجد كوفه رفت و لعن آل اميه گفت و مدح اهل‌بيت (ع). او را نيز از بالاي دارالاماره به پائين انداختند و سر از تنش جدا كردند. گفته‌اند 35 ساله بود.7. سلام بر عبيدالله بن‌عمروبن‌عزيز كندي، شير مرد روزهاي ناجوانمردي كوفيان

رشيد مرد 45 ساله، همراه علي (ع) در نبردهاي جمل و صفين و نهروان، مدير و بصير. در روزهاي تنهايي مسلم بن‌عقيل، با رشادت و پايمردي براي او بيعت مي‌گرفت. در خانه اسير شد. لحظه‌ي ورود به دارالاماره به امير سلام نكرد و گفت كه سلام نام خداست و تنها شايسته‌ي دوستان خدا. دست و پاي بسته و پيش چشم كوفيان سر از تنش جدا كردند.8. سلام بر عبيدالله بن حارث نوفلي، سرخ جامه‌ي عاشورائيان

به دنيا كه آمد، قنداغه‌اش را به پيامبر دادند تا نغمه‌ي توحيد در گوش جانش بسرايد. در روزهاي كودكي ميهمان خانه‌ي علي بود و در بزرگسالي همدم او در جنگ جمل. در مدينه او را به نام فقيه قابل اطمينان مي‌شناختند و معارف نبوي را از او مي‌شنيدند. روزگاري قاضي مدينه شد كه مروان عدالتش را برنتابيد و او را عزل كرد. شير مرد 52 ساله با لباس و پرچم سرخ به دفاع از مسلم بن‌عقيل برخاست. عبيدالله دستور داد تا سر او را پيش چشم قبيله‌اش از تن جدا كنند.9. سلام بر عُماره بن صَلْخَب اَزدي، پيش مرگ نهضت حسن (ع)

30 سال بيشتر نداشت. به حمايت از مسلم بن‌عقيل هوشيارانه در همه جا سرك مي‌كشيد تا نيرنگ‌هاي ابن‌زياد را در هم شكند. پيش چشم خويشاوندانش او را به بلندي برده و گردن زدند. آخرين آوايش اين بود كه جسم و خونم فداي تو يا اباعبدالله (ع)10. سلام بر حنظله بن مروه هَمْداني، غيور مرد جوان كوفه

25 ساله بود. شيعه و دوستدار علي (ع)، شمشير زن و رزم آزموده. ديد كه سفير حسين (ع) را پاي بسته و بي‌سر بر خاك مي‌كشند و هلهله مي‌كنند. طوفان به پا كرد و بر سر كوفيان بي‌غيرت نعره كشيد. او را به سخره گرفتند تاب نياورد و شمشير كشيد و 14 كوفي منافق را از تيغ گذراند. تير بارانش كردند و پس از شهادت پاي بسته همراه مسلم او را بر روي خاك مي‌كشيدند.11. سلام بر عبدالله بن كلبي، تازه داماد رشيد عاشورا

كمتر از يك ماه از ازدواج عبدالله 30 ساله و هانيه 20 ساله گذشته بود. پيغام حسين (ع) طوفاني در دلشان به پا كرد كه تا كربلا آرام نشد. حاصل جنگ نمايان او 24 كشته از سپاه دشمن بود. عاقبت با يك دست و يك پاي قطع شده بر زمين افتاد. هانيه را نيز كه ضجه‌كنان بر بالاي سر عبدالله نشسته بود با نيزه‌اي شهيد كردند تا خون اين دو عروس و داماد عاشورا درهم آميزد و شاهدي بر عشق الهي باشد.12. سلام بر حربن‌يزيد رياحي، آزاده مرد كربلا

به فرماندهي سپاهي از دشمنان حسين (ع) به كربلا آمده بود و نخستين كسي بود كه راه بر امام (ع) بست. ترديد لحظه‌اي آرامش نمي‌گذاشت. استاد قرآنش به او گفته بود كه هر گاه ميان حق و باطل معلق شدي آنرا برگزين كه دنيايي نباشد و سرانجام در 50 سالگي‌اش درست انتخاب كرد. در خون خود غلتيده بود كه سر خود را بر زانوي حسين (ع) يافت. پرسيد كه آيا بخشيده شدم و امام (ع) فرمود، آري. تو آزادي آنگونه كه مادرت تو را آزاده ناميد.13. سلام بر جوين‌بن مالك، پيروز وادي حيرت

50 ساله و اهل كوفه بود. به تهديد عبيدالله همراه سپاه عمر سعد به كربلا آمد. اما دلش آرام و قرار نداشت. عربده‌هاي مستانه سربازان عبيدالله آزارش مي‌داد. ملاحظه‌ي شرارت شمر بن ذي الجوشن او را از وادي حيرت رهانيد تا به سپاه حسين (ع) پناه برد. با فرياد يا محمد به ميدان رفت و شهد شهادت در ركاب فرزند پيامبر را با افتخار نوشيد.14. سلام بر مَنحَج ‌بن ‌ملسم، دلداده‌ي آستان حسين‌(ع)

مادرش كنيز آزاد شده‌ي امام (ع) بود و خدمتكار منزل امام سجاد (ع). او و مادرش حُسنيه، از مكه تا كربلا همراه امام (ع) بودند. جوان 35 ساله‌ي با وقار و جنگجوي عرب آنچنان مي‌جنگيد كه تحسين همگان را برانگيخت. شجاعانه و برق‌آسا. خبر شهادتش كه به مادر رسيد، گفت: اي كاش هزار منهج داشتم و قرباني حسين (ع) مي‌كردم.15. سلام بر يزيد بن حصين الهمداني المشرفي، قاري قرآن كربلا

قاري 50 ساله‌ي قرآن . قهرمان نبردهاي جمل و نهروان و صفين در ركاب علي (ع)، يار امام مجتبي (ع)، و ياريگر مسلم در كوفه. همه‌ي ثروت و شهرتش را خرج نهضت حسين (ع) كرد. در ميدان، چشمش به نامه‌نگاران فريب‌خورده‌ي كوفي سپاه دشمن مي‌افتاد و بيشتر مصمم مي‌شد. حنجره‌ي داوودي‌اش لحظه‌هاي شب عاشورا را عطرآگين مي‌كرد. لحن حماسي قرآنش ميدان را مي‌لرزاند تا آنكه در خون خود غلتيد.16. سلام بر سعد بن حنظله، ميدان‌دار ميدان كربلا

مردي 45 ساله، بلند قامت، با بازوان ستبر و سيمايي آفتاب خورده. شب عاشورا با نمايش شيوه‌ي سواركاران ورزيده و گاه مزاح و خنده بر اطمينان قلب ياران مي‌افزود. همگان ميدان داري‌اش را انتظار مي‌كشيدند كه سرانجام اتفاق افتاد. از هر طرف موجي در سپاه دشمن مي‌افكند تا آن كه با محاصره‌اي سنگين و سخت،‌تكبيرگويان بر زمين افتاد. سرخود را كه برزانوي امام (ع) ديد، از ايشان خواست نزديكتر شود تا مشامش بوي بهشت را پيشاپيش حس كند.17. سلام بر نافع ابن هلال، هلال شب عاشورا

قاري و كاتب و حافظ قرآن بود. از كوچه‌هاي كوفه كه مي‌گذشت زيبايي چهره و ملاحت و فصاحتش، چشمها را خيره مي‌كرد. تيراندازي را از علي (ع) آموخته بود و همراه او بود در جمل و نهروان و صفين. شامگاه كربلا همچون ماه بني هاشم، نگاهبان ديگر سوي خيمه‌گاه حسين (ع) بود. كماني با هفتاد تير همراه داشت و بر روي همه‌ي تيرها اسمش را نوشته بود. به تيرهاي خود عده‌اي را به جهنم فرستاد تا انبوه لشگر محاصره‌اش كردند و هر دو بازويش را شكستند. عاقبت شمر با خنجر شيطاني خود پيش از حسين (ع) سر از تن او جدا كرد.18. سلام بر مسلم بن اوسجه، تاريخ مجسم نبرد حق و باطل

80 بهار از عمر پر بركت او مي‌گذشت و محاسنش به تجربه جنگ احد، حنين، آذربايجان، جمل، صفين و نهروان سپيد بود. آنقدر شيرين كلام بود كه او را ابو جمل يعني مهتر زنبوران مي‌خواندند. پنج بار قرآن را با تلاوت علي (ع) شنيده بود و بيش از ديگران از ظرائف قرآن مي‌دانست. آنقدر شجاعانه مي‌جنگيد كه علي (ع)‌ او را برادر خوانده بود. يار مسلم بن عقيل در تنهايي كوفه بود و با زن و فرزند شبانه به كربلا شتافته بود. هفت معصوم و پنج امام را درك كرده بود و حسين (ع) او را استوارتر از كوه خوانده بود. سپاه عمر سعد با شهادت او جشن گرفتند.19. سلام بر حبيب بن مظاهر، گزيده مرد حماسه عاشورا

80 ساله و پيرترين يارحسين (ع) در كربلا. از حواريون علي (ع) و مجاهد جنگ‌هاي جمل و صفين و نهروان. يك شبه قرآن ختم مي‌كرد و سيد القراء كوفه لقب گرفته بود. ميثم تمار شهادتش را پيشگويي كرده بود. آنقدر صاحب نفوذ و شهرت بود كه معاويه نيز جرات كشتن او را نداشت. فرمانده چپ سپاه حسين (ع) مي‌گفت تا ما هستيم بني هاشم نبايد به ميدان بروند. او بود كه در شب عاشورا با بلاغت و فصاحت خيال زينب (س) را از همراهي ياران راحت كرد. زير باراني از سنگ و نيزه و خنجر سر خويش را فداي محبوب كرد. حسين(ع) بر بالينش آمد و گفت چه گزيده مردي بود حبيب.20. سلام بر سعيد بن عبدالله حنفي، شهيد نماز عشق

50 ساله، شجاع و تيرانداز، عاشق و دلباخته‌ي اهل بيت(ع)‌و از ياران امام مجتبي (ع)، جزء سومين گروه نامه‌رسانان كوفه بود كه در مكه به ايشان پيوست. اذان علي‌اكبر دل از او ربود و هجوم تيرهاي نامردمان لشكر عمر سعد را تاب نياورد. مقابل امام ايستاد و 13 تير را به جان خريد تا امام (ع) نماز بگزارد. غرق خون و سر بر زانوي امام (ع) پرسيد كه به عهدم وفا كردم و حسين (ع) فرمود تو در بهشت نيز مقابل من خواهي ايستاد.21. سلام بر يزيد بن مغفل بن جُعف، شاعر مجاهد كربلا

دلاور و شجاع، شاعر و سخنور، هم‌ركاب مولايش علي (ع) در جنگ صفين. سروده‌هاي حماسي صفين او را هم رزمان با تحسين بازمي‌گفتند.مي‌گفتند معلوم نيست تيغ او برنده‌تر است يا زبانش. نبرد او با رهبر خوارج در اهواز، نامش را بر سرزبان‌ها انداخته بود. وقتي امام (ع) نام كربلا را شنيد و اشك ريخت او اينگونه سرود كه: اي خارستان داغ گمنام، فردا خون شهيدان تو را به گلزار شاداب و معطر تبديل مي‌كند و نام تو زمزمه‌ي عاشقان جهان خواهد شد. سرانجام شاعر 57 ساله‌ي كربلا رجزخوان شهد نوشين شهادت را نوشيد.22. سلام بر يزيد بن شُبيط عبدي بصري، دلاور رشيد بصره

50 ساله، شيعه‌ي معتقد، اديب و مسلط به زبان عرب. منزل ماريه، دختر منقذ عبدي، كانون مبارزه با امويان در بصره، همانجايي بود كه پايان سرخ يزيد بن شبيط را رقم زد. دعوتنامه‌ي حسين (ع) را همانجا شنيد. همانجا بود كه فريادهايشان گرم ورساي يزيد بن شبيط بر سكوت اهالي بصره فرود مي‌آمد كه هر كس لبيك‌گوي دعوت حسين (ع) نباشد، جز خسران و شرمساري نخواهد ديد. عبدالله و عبيدالله دو فرزند دلبندش پيشاهنگ‌ شهادت شدند تا او با افتخاري مضاعف جان خود را به راه معشوق هديه كند.23. سلام بر شبيب بن عبدالله نهشلي، بهانه‌ي لبخند‌هاي حسين (ع)

شير مرد 50 ساله‌ي بصره،‌قهرمان نبردهاي جمل،‌صفين و نهروان، يار امام مجتبي (ع)،‌از تابعين و راوي احاديث. شيوه جنگيدنش دوست و دشمن را حيرت‌زده كرده بود. دور حسين (ع) مي‌چرخيد،‌شعر مي‌خواند، امامش را به خنده وامي‌داشت، به ميدان مي‌رفت و خونين‌تر از قبل بازمي‌گشت و دوباره اين غزل حماسه تكرار مي‌شد. آخرين بار هفت مرتبه دور حسين (ع) چرخيد و به ميدان رفت. اشك حسين (ع) بدرقه‌ي حماسه‌اش بود. او كه سعي و طواف را به جا آورده بود، در آخرين مرحله سر سپرد تا حاجي حج عشق شود، حج خون.24. سلام بر حنظله بن اسعد شبامي، پيك هدايت حسين (ع) در كربلا

سخنوري توانا، چيره‌دست در تفسير و زبردست در شمشير، 40ساله و از اهالي يمن. چند بار براي روشنگري به ميدان رفت و از آيات قرآن بهره گرفت. اما دريغ كه پاسخ ايشان خنده بود و تمسخر و هلهله. يأس امام (ع) را كه از هدايت دشمن ديد، اذن گرفت و به ميدان رفت. رجز‌خوان، زخم شمشيرها و نيزه‌ها را به جان خريد و بر خاك افتاد. آخرين سرودش يا اباعبدالله (ع) بود كه در دفتر عاشورا ثبت.25. سلام بر سيف بن حرث و مالك بن عبدالله، دو روح هم پرواز

هر دو خوش سيما بودند و بلند قامت، شمشيرزن و تيرانداز، سخنور و شاعر، اگر چه سيف 32 ساله بود و مالك 24 ساله. از سوي مادر، برادر بودند و از سوي پدر، پسرعمو. فراز و فرود شمشيرها كاسته شد تا بدن بي‌تاب دو كبوتر با انبوه زخم‌هاي كينه و عداوت يزيديان هويدا شود. امام (ع) بود و دستانش كه بر پيشاني اين دو كبوتر نشسته بود. دو بوسه بر دو دست امام آخرين مصرع غزل عاشقانه‌ي سيف و مالك بود تا برادري‌شان را به سيد جوانان اهل بهشت اثبات كنند.26. سلام بر يزيد بن مهاجر بُهدلي،‌موي آشفته‌ي كربلا

محدث، قاري قرآن، دلير و اهل خطر، بلند قامت و صاحِب نگاهي نافذ. او را ابوشعثاء يعني موي آشفته مي‌گفتند. در تيراندازي كم نظير بود. 40 سالگي‌اش زمان تصميم بود و انتخاب، كه سرانجام راه حقيقت را برگزيد. در همان منزلي كه حُر، راه را بر امام بست به ايشان پيوست. از امام (ع) خواست دعا كند تا تيرهايش به هدف بنشيند و ايشان دعا كردند. از صد تير، نود و پنج تايش به هدف نشست. تيرهايش كه تمام شد. شمشيرزنان به سپاه دشمن زد. امام (ع) شمشير زنان خط حمله‌اش را پي‌گرفت و صدايش كرد. برزمين افتاده بود. امام (ع) بود و نوازش مو‌هاي آشفته‌ي يزيد و نويد سعادت كه، يزيد بن مهاجر: تو پيش از ما به بهشت رسيدي.27. سلام بر جُون بن حُوَيّ، شهيد سپيدروي و خوش بوي كربلا

از اهالي سودان، سياه پوست و بدبو. نخست مسيحي بود و بعدها به اسلام گرويده بود. زجر ديده بود و بيداد كشيده. اسلحه شناس بود و به همين خاطر شمشير سپاهيان حسين (ع) را او آماده مي‌كرد. تا آخرين لحظه‌ي حيات ابوذر، غلام او بود. پس از آن سايه به سايه همراه و همقدم علي (ع) بود و با شهادت ايشان در ركاب امام مجتبي (ع). در پي نبردي افتخارآميز به زمين افتاد. حسين (ع) دعا كرد كه رويش سپيد و بويش خوش شود. ده روز بعد جسد او را يافتند كه سپيد و عطرآگين شده بود و تا امروز مزارش نوازشگر مشام عاشقان حسين (ع) است.28. سلام بر عبدالله و عبدالرحمن عروه، برادران شهيد كربلا

هر دو جوان بودند. عبدالله 25 و عبدالرحمن 23 سال داشت. اشراف‌زاده بودند و سواركار. محبوب و دوست‌داشتني در كوفه، فرزندان عُروه، قهرمان صفين و نهروان. مي‌خواستند با هم بجنگند. اجازه كه گرفتند، گريه امانشان نداد. نوازش امام (ع) و دعاي ايشان كه اجرِ تقواي متقين ارزاني‌تان باد، آرامشان كرد. فرار دشمن از جنگ با اين دو دلاور ديدني بود. باران تيغ و تير و سنگ و چوب برزمينشان انداخت. سر دو برادر در لحظه‌ي پرواز بر زانوي دو برادر بود،‌حسين (ع) و عباس (ع).29. سلام بر مَحمج بن عبدالله و عائِذ بن مَجمع، پدر و پسر شهيد عاشورا

پدر، 50 ساله و پسر، 25 ساله. پدر، از صحابه‌ي پيامبر (ص) و حافظ آيات و روايات و پسر، عاشق اهل بيت (ع)، سواركار ماهر و تيرانداز زبردست. روزهاي اول زندگي عاشقانه اش با راحله بود كه تنهايش گذاشته بود و با قافله‌ي عشق حسين (ع) همراه شده بود، اگر چه اشك‌هاي راحله در هنگام وداع دلش را مي‌لرزاند. پدر و پسر همراه با پنج همسفر كوفي‌شان به ميدان زدند و عاشقانه جنگيدند. غبار كه فرو نشست ديدند دو تا از دلاوران بر زمين خفته، چشم به هم دوخته‌اند. در آستانه‌ي بهشت سر پدر به زانوي حسين (ع) بود و سر پسر به زانوي عباس (ع).30. سلام بر جناده بن كعب بن حارث، مرد يادها و خاطره‌ها

70 ساله، اهل كوفه، رزمنده‌ي حنين و صفين، يار پيامبر (ص)، علي (ع) و امام مجتبي (ع). همراه بحري، همسر و پسر يازده ساله‌اش عمرو، از مكه هم سفر قافله‌ي حسين (ع) شد. در خيمه‌ي كوچك كربلائيشان، پدر براي خانواده، از خاطرات دوران پيامبر (ص) مي‌گفت و پسر را توصيه مي‌كرد كه به علي‌اكبر بنگرد. مي‌گفت او شبيه‌ترين فرد است به پيامبر در خَلق و خُلق و سيرت. جناده با طنين اذان علي‌اكبر مي‌گريست و پيامبر (ص) را در ذهن مرور مي‌كرد. شب عاشورا بحريه را خطاب كرد كه آيا اسارت را تاب مي‌آوري؟ و او پاسخ داد كه حسبنا الله و نعم الوكيل. جناده در زير باران تير نقش زمين شده بود كه سر خود را بر بالين پسرش يافت. آخرين سخنش اين بود كه عمرو؛ مولايم حسين (ع) را درياب.

31. سلام بر عبدالرحمن‌ارحبي، يار و همراه سفير عشق

اهل كوفه و فرزند يكي از صحابه‌ي پيامبر(ص). راوي حديث، قاري قرآن. كاردان و مدير. 12 رمضان بود كه به مكه رسيد. دو سه روزي بيشتر از آمدنش نمي‌گذشت كه امام (ع) او را همراه با مسلم‌بن‌عقيل به كوفه فرستاد در كنار قيس و اماره. صد روز جدائي دردناك را تحمل كرد و دوباره به سپاه مولايش پيوست. عكس‌العمل عباس (ع) را كه در مقابل امان‌نامه‌‌ي شمر ديد، بر ركابش بوسه زد و دست به زانويش كشيد و به چشم نهاد. پيش از شهادتش، به جاي زمزمه با دشمن، با خود زمزمه‌ مي‌كرد كه اي نفس، به پاس ورود در بهشت در هجوم نيزه‌ها و شمشيرها شكيبا باش.32. سلام بر شوذب بن عبدالله هَمْداني، معلم رزم و حماسه

70 ساله و نام‌آشناي كوفه. يار علي (ع) و قهرمان نبردهاي جمل، صفين و نهروان. معلم و سواركار و نيزه‌اندازي ماهر. سفير مسلم‌بن‌عقيل يود و در غربت بيابان به سوي امام (ع) مي‌شتافت، به سوي كعبه. آنقدر بر آيات و روايات مسلط بود كه حلقه‌ي گفتگويش همه را مجذوب مي‌كرد. شب عاشورا گروه 32 نفره براي تأمين آب را همراهي كرد. در كناره‌ي ميدان به سؤال يار قديمي‌اش كه مي‌پرسيد چه در سرداري؟ پاسخ داد: پيش روي مقتدايم حسين (ع)، آنقدر مي‌جنگم تا كشته شوم. شيرمرد عرب بر زمين افتاده بود كه دست حسين (ع) را در نوازش موهاي سپيد و پرپيچ و تابش يافت. حالا ديگر وقت پرواز بود.33. سلام بر عابس بن ابي شبيب شاكري، شيرشيران كربلا

محبوب و سرشناس و راوي حديث در كوفه، صاحب سّرعلوي و از اصحاب امام (ع) در صفين. 75 ساله و از قبيله‌ي بني‌شاكر كه به فتيان‌الصباح يعني جوانمرد پارسا مشهور بودند. شب‌هاي كوفه، رسيدگي به محرومان و يتيمانش را به خاطر دارند. مديري توانا بود و امام (ع) در سفر مكه به كربلا، كارهاي مهم را به او مي‌سپردند. از تيرباران صبح عاشورا زحمي به پيشاني داشت. ربيع‌بن‌تميم از سپاه عمرسعد او را شناخت. فرياد برآورد كه هر كس به جنگ او رود، جان خود را باخته است. به هنگام حمله عمرسعد چاره را در سنگ باران ديد. شيرپير كربلا براي تحقير بيشتر دشمن زره و كلاه خودش را به گوشه‌اي انداخت. چشمه چشمه خون از بدنش جاري شد. لحظاتي بعد سر عابس در دست‌ةاي مي‌چرخيد و محاسن سپيد و خون‌رنگش به دست سپاه داران آلوده مي‌شد.34. سلام بر عبدالرحمن‌بن‌عبد‌الله يَزَني، آينه‌ي شكسته در پيش روي حسين (ع)

از تيره‌ي رزن و از سرزمين يمن. تبار اين شير مرد 45 ساله‌ي آگاه و رزم‌ديده به ايران مي‌رسيد. همراه با نامه‌هاي كوفيان در مكه به محضر امام (ع) رسيد و تنها سه روز نگذشت كه به امر ايشان،‌ همراه با مسلم‌بن عقيل به كوفه بازگشت تا ياور و بازوي او باشد. دل‌نگراني‌اش از راستي گفتار و عقيده‌ي كوفيان درست بود كه عاقبت سرهاي مسلم و هاني را كوچه‌گرد كوفه ساخته بود. اين بار بايد شبانه وداع مي‌كرد و از كوفه مي‌گريخت تا به حسين‌ (ع) برسد. در تيرباران صبح، جراحتي بر پهلويش نشست كه خون مي‌جوشد و او بي‌اعتناست. اندوه امام و حبيب را در كنار پيكر مسلم‌بن‌عوسجه تاب نمي‌آورد و به قلب دشمن مي‌زند. حالا ديگر اين كربلا بود و پيكر قطعه‌قطعه‌ي عبدالرحمن.35. سلام بر بُريربن‌خَضير‌هَمْداني، معلم شهيد عاشورا

معلم قرآن،‌نويسنده‌ي كتاب «قضايا و احكام»، همراه امير‌مؤمنان (ع) در صفين و راوي روايات ايشان و امام مجتبي (ع)، 60 ساله از اعراب يمن و سيدالقراء كوفه. كودكان يتيم شهر به او مي‌گفتند، بابا. قرآن كه مي‌خواند، جماعت حاضر با او دم مي‌گفتند، خبر حركت كاروان امام (ع) را كه در مسجد شنيد، با بدرقه‌ي اشك‌هاي حضار و بي‌درنگ به سوي حسين‌ (ع) شتافت. از مكه همراه كاروان امام (ع) شد. در ميانه‌ي راه فرزدق شاعر را ديده بود كه در پاسخ امام (ع) از بي‌وفايي كوفيان سخن مي‌گفت. چندباري از امام (ع) اذن گرفت تا عمرسعد و سپاهيانش را به حقيقت دعوت كند. به يزيدبن‌معقل پيشنهاد مباهله داد و با ضربتي سر او را به دونيم كرد و پيروز شد. نيزه‌ي خيانت دوبار به كمرش فرود آمد. سر بر زانوي حسين‌(ع) داشت. امام فَمِنهم مَن قَضي نَحبَه .... مي‌خواند و او انااليه راجعون.36. سلام بر أَنس‌بن‌حارث، پاسدار نبوت و امات

80 سال زندگي‌اش، رنگ بوي پيامبر(ص) و اهل بيت (س) داشت. خود و پدرش از صحابه‌ي پيامبر (ص)‌ بودند. در بدر و حنين همراه ايشان بود و سپس يار علي (ع) و امام مجتبي (ع). بصير و قرآن‌شناس و محبوب و مشهور. در روزگار فقر پيامبر از همراهان و اصحاب صُفه بود. دويدن حسين (ع) را در مدينه ديده بود كه پامير (ص) و علي (ع) به دنبالش بودند و ناگاه و پيامبر سر وگلو و سينه‌اش را غرق بوسه مي‌كرد و به علي (ع) مي‌فرمود كه جاي نيزه‌ها و شمشيرها را مي‌بوسم. عمامه را از سر برداشته و به كمر بسته بود. با دستمالي سرخ نيز ابروان بلندش را بسته بود تا بهتر ببيند. امام حسين (ع) اين صحنه را ديد و قطره‌هاي اشكش آبي بود براي بدرقه‌اي أنس. لحظه‌هاي آخر، امام (ع)، خون از چشمان أنس مي‌گرفت تا آخرين بار حبيبش را نظاره كند.37. سلام بربشيربن‌عمر، پيروز تاسوعا و شهيد عاشورا

50 ساله و ا اهالي يمن، به شجاعت، سخنوري، بصيرت در دين و علاقه‌ي به اهل بيت (ع) شهره بود. روز تاسوعا، خبر اسارت فرزند 20 ساله‌اش را آوردند. در ري اسير شده بود. امام (ع) از او خواست براي آزادي پسرش برگردد. اما بشير سوداي ماندن داشت و شهادت. دستان نوازش امام (ع) بر شانه‌هاي او بود و جريان اشك بر گونه‌هاي بشير. امام (ع) پارچه‌هايي گرانبها به محمد،‌ ديگر پسر بشير بخشيدند تا براي آزادي برادر تلاش كند. زخم تير و سنگ و نيزه از يك سو و ديدن انبوه كشتگان و جاري خونشان، بشير را به زمين انداخت تا شهيد عاشوراي حسين (ع)‌ باشد.38. سلام بر ضرغامه بن مالك تَغلِبي،‌ شير در زنجير كربلا

ضرغام يعني شير و همينگونه بود. شير مرد جوان 30 ساله از قبيله‌ي پر افتخار بَني‌تَغلِب، همانها كه در آغاز بعثت 16 نماينده براي بيعت با رسول خدا (ص) فرستادند و در جمل دوشادوش علي (ع) جنگيدند و در كوفه به حمايت مسلم‌بن‌عقيل برخاستند. پس از شهادت مسلم از كوفه گريخته بود و چاره را در پيوستن نمايشي به سپاه عمرسعد يافت. به كربلا كه رسيد درنگ نكرد و به سپاه امام (ع) پيوست و اينك اشك ضرغامه بود كه به شانه‌هاي امام (ع) مي‌چكيد. در تيرباران صبح عاشورا زخمي شده بود و حالا پس از اقامه‌ي آخرين نماز عشق به امامت حسين (ع) به ميدان مي‌رفت. محاصره‌اش كردند. تير به بازو، گلو، چشم و بدن. مرگ شير در زنجير كربلا چه شكوهمند بود.39. سلام بر حجاج بن مسروق جعفي،‌ بِلال كاروان كربلا

50 ساله، از اهالي يمن و ساكن كوفه. شيعه‌ي مخلص اميرمؤمنان (ع) و دشمن سرسخت بني‌اميه. سالهاي جواني‌‌اش را همراه علي (ع) در جمل و صفين و نهروان گذرانده بود. از مكه تا كربلا همراه و مؤذن امام (ع) بود و به اشارت ايشان ارتفاعي برمي‌گزيد و نغمه اذانش را مي‌سرود. ظهر عاشورا، به امر امام (ع) آخرين اذانش را گفت. پس از نماز، اذن گرفت و به ميدان رفت. با سري خونين به سوي حسين (ع)‌بازگشت تا يك بار ديگر سيماي محبوبش را بنگرد. او تنها كسي بود كه مقابل امام (ع) رجز خواند كه هستي‌ام فدايت يا حسين (ع) و .... . گره لبخند او و حسين (ع)‌ آخرين تصوير دنيايي‌اش بود.40. سلام برزهير بن قين، پيروز وادي تزلزل و ترديد

سخنور و خطيب، صبور در شدائد و رشيد و دلاور. 60 ساله و از اهالي يمن. سايه‌به‌سايه‌ي كاروان امام (ع) همراه خانواده‌اش مي‌آمد و خيمه‌اي مجلل بر پا مي‌كرد اما ترديد داشت و تزلزل. به تشويق همسرش و پس از آمدن پيك امام (ع)، انتخاب كرد و حسيني شد. حالا ديگر شيريني روزهاي كودكي و بازي با حسين (ع)‌ در كوچه‌هاي مدينه را در ذهن مرور مي‌كرد. روز عاشورا به نصيحت سپاه عمرسعد پرداخت . شمر به سوي او تير انداخت و او نيز پاسخي شايسته داد. حمله‌ي شمر و يارانش را براي آتش زدن خيمه‌هاي حسين‌(ع) دفع كرد. ظهر عاشورا جان خود را سپر نماز امام ساخت و عصر عاشورا بر زانوان حسين (ع) آرام گرفت. امام (ع) دستي بر پيشاني‌اش كشيد و فرمود: خدا قاتلانت را لعنت كند، همان نسل‌هايي كه به شكل ميمون و خوك درآمدند.

amir_ata_21
11-12-2010, 13:44
اینجا میتونی مجازات هر کسی رو ببینید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
خیلی عالی بود
مرسی:11:

mt_nik
11-12-2010, 14:19
یه چیز جالب
دیشب مراسم عزاداری بعد از اینکه سریال مختارنامه بپایان رسید ، شروع شد
این خیلی خوبه که بدونیم برای کی و چی داریم عزادازی میکنیم
من قبلا کتاب لهوف را خونده بودم و با دیدن این فیلم ، نظرم در رابطه با شیعه و سنی و مظلومیت امام اصحابش روشن تر شد
الان وقتی میخوام عزاداری کنم یه هدف دارام و (تقریبا) میدونم قصه عزا دار بودن ما چی هست

mahdy2021
11-12-2010, 14:25
همون لحضه ای که اتفاقا مبارزات شروع شد اینو گفتم...مخصوصا اون صحنه هائی که نیزه هارو با دستش نگه می داشت وبا مشت یا لقد به دشمنا ضربه می زد...کلا هرچه قدر رو صحنه های اکشن ضعیف عمل کردن ولی تو صحنه های احساسی اشک آدمو در میارن!!!
هیچی دیگه.یکمی کیفیت مبارزات بالاتر رفته بود دیدن سریال رو حرام میکردن . همین ساده و معمولش صدتا مخالف داره

Lady parisa
11-12-2010, 15:08
تاريخ زير ميکروسکوپ

پيش تر در همين نشريه نکته اي در باب آثار سينمايي و تلويزيوني تاريخي نوشته بودم که به محض پخش سريال مختارنامه احساس کردم عيوبي که براي آن آثار ذکر کرده بودم به کلي در اثر هنرمندانه ي ميرباقري جايي ندارند و اين سريال به زعم من نه يک سر و گردن، که چندين قامت بالاتر از آثار تاريخي اين سال ها ايستاده است. به ويژه ي اگر عمده ي مشکل آثار تاريخ را در فيلمنامه ي آنها رديابي کنيم، فيلمنامه ي مختارنامه داراي چگالي بالايي نسبت به مقوله ي درام و عناصر دراماتيک است.


شخصيت پردازي در اين سريال به گونه اي است که اگر چه تاريخ در مقاطعي تکليفمان را با شخصيتي غيرمعصوم روشن کرده اما در بيان همان چيزي که مي دانيم، آن قدر ظرفيت هاي دراماتيک کشف يا نهاده مي شود که گويي داستان را از پيش نمي دانسته ايم؛ و اين به يک عنصر مهم باز مي گردد و آن داراي اختيار بودن شخصيت و مقوله ي انتخاب است. در تاريخ آمده که مختار سياستمداري پراگماتيست بوده و گاه زاويه هايي با حرکت امام معصوم داشته است و بيم آن مي رفت که در سريالي که درباره ي اين شخصيت ساخته مي شود، نکند آن قدر سپيدنمايي شده باشد که ظرفيت هاي واقع گرايانه ي زيست او مورد مداقه قرار نگرفته باشد. بيم که با شناختمان از ميرباقري و تعصب او روي عناصر دراماتيک و جذابيت هاي داستاني، بي مورد بود اما به هر حال انتظار براي ديدن محصول يک پروژه ي عظيم به طور طبيعي چنين ترس هايي ايجاد مي کرد و سريال که پخش شد، ديدم درست همين نکته ي شخصيتي مختار اساسا دستمايه ي شروع منحني دراماتيک داستان فيلم شده است.
وقتي با يک شخصيت با تعريف درست دراماتيکش مواجهي،مي تواني آسوده باشي که اين شخصيت در موقيعت هاي دراماتيکي قرار خواهد گرفت که برخلاف آثاري مانند يوسف پيامبر(ع) در صدد است تصويري واقعي از يک موقعيت يا موقعيت هايي انساني نشانت دهد. در همين امتداد، در پرسوناژهاي منفي تاريخي هم رد درستي از تشريح وضعيت شخصيت مي يابي که در بازي ها هم بسيار خودش را نشان داده است. پرسوناژ درست در قابي ديده مي شود که پرسوناژهاي منفي آثار تاريخي کمتر سراغ آن رفته اند و آن باورپذيري پرسوناژ براي تماشاگر است. در عمده ي آثار تاريخي شخصيت هاي منفي؛ منفي نوشته مي شوند و منفي بازي مي شوند. حال آنکه پرسوناژ منفي ابتدا در نگارش و بعد در بازي بايد خودش را باور داشته باشد. اگر قرار باشد به تماشاگر تلنگر بزني که تو هم اگر بود و در اين موقعيت قرار مي گرفتي، اي بسا همين کاري را مي کردي که اين پرسوناژ انجام داده، آن وقت توانسته اي مقصود درستي از ساختن يک اثر تاريخي ايجاد کني. نه اين که به سياق بسياري آثار، پرسوناژ منفي را آن قدر دور از تماشاگر نشان دهي که خيالش راحت باشد ابداً شباهتي به او ندارد و اگر در چنان وضعيتي بود،حتما به راه صواب مي رفت. باورم اين است که تا پيش از مختارنامه، همين دورکردن پرسوناژ منفي از تماشاگر تاثير بسزايي در خودخواهي بسياري طيف هاي ظاهرا مذهبي داشته، زيرا هميشه آنان را مصون از تبديل شدن به آن پرسوناژ نشان داده و در نتيجه آب در هاون کوبيده است. حال آن که ميرباقري آن قدر تو را به واقعيت پرسوناژ نزديک مي کند که نگران مي شوي نکند تو هم در چنان موقعيتي، چنين کاري مي کردي و اين يعني تعيين درست هدف؛ اگر قرار به عبرت گرفتن از تاريخ باشد و نه صرف نمايشش.


به همين سياق مهم ترين اتفاق مختارنامه، با همه ي اين که حول محور مختار است، تشريح يک وضعيت تاريخ با جريان شناسي آن مقطع است. انگار يک بستر زماني را زير ميکروسکوپ گذاشته اي و داري تک تک ياخته هايش را بررسي مي کني و به زعم من حتي شرح مظلوميت امام معصوم در چنين رويکردي بسيار ممکن تر است، زيرا قدرت سمپاشي يا آنتي پاتي مخاطب را با محمل اختيار و انتخاب پرسوناژ بالا مي بري و در ازاي آن عدم امام شناسي آدم هاي همان مقطع تاريخي را بهتر به باور مي نشاني.


منبع: 24 همشهري ماه (شماره 61)

davy jones
11-12-2010, 15:16
اون لحظه ای که بعد از اینکه همسر زبیر ابن قین، ماجرای شوهرش رو تعریف کرد و دوربین چرخید تا چهره ی مختار از میون 2 انگشت زن زبیر ابن قین نمایان شد، یه آواز عربی دلنشینی پخش کرد . شبیه آوازی که تو قسمتهای قبل، اون لحظه ای که مسلم تو کوچه های کوفه با یارانش به سمت شط فرات حرکت میکردند و یکی یکی افراد فرار میکردند تا نفر آخر. اون لحظه هم آواز عربی دلنشین و سوزناکی با تصویر همراه شد که خیلی دل آدمو کباب میکرد. اگه کسی میتونه ایون آواز رو به صورت جدا گیر بیاره ممنون میشم.

موفق باشین.
89/9/20

nar nia
11-12-2010, 16:23
آخرين تصميم‌ها درخصوص مختارنامه

تهيه‌كننده سريال «مختارنامه» درباره‌ي آخرين تصميم‌ها درخصوص نشان دادن چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع) در اين مجموعه‌ي تاريخي ـ مذهبي، گفت: من و داوود ميرباقري تابع نظر سازمان صدا و سيما هستيم.

محمود فلاح در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين مطلب افزود: فعلا همچنان تصميم بر اين است كه چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع) نمايش داده نشود؛ نوراني كردن چهره و استفاده از افكت‌هاي تصويري يكي از راه‌هايي است كه مي‌توان از نمايش چهره جلوگيري كرد.

طي روزهاي اخير نيز برخي از مراجع تقليد از جمله آيت‌الله صافي گلپايگاني به نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل(ع) انتقاد كرده‌اند؛ پيش از اين آيت‌الله وحيد خراساني نيز به انتقاد از نشان دادن چهره‌ي حضرت ابوالفضل(ع) پرداخته بود.

اين در حالي است كه برخي ديگر از جمله آيت‌الله عزالدين حسيني زنجاني در پاسخ به استفتائي در خصوص نمايش چهره حضرت ابوالفضل(ع)، اين امر را بلامانع خوانده است.

elahe_n12345
11-12-2010, 16:57
اینجا میتونی مجازات هر کسی رو ببینید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

سلام. من نمی تونم این آدرس رو ببینم، وقتی کپی پیست می کنم ارور می ده و هیچ صفحه ای باز نمیشه. چه جوری باید این صفحه رو ببینم؟؟

nar nia
11-12-2010, 17:14
از لج مختار همسر عمر سعد شدم
دی نا نوشت:

ماه چهره خلیلی فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد در رشته معماری است. او بی ‏شک یکی از آتیه داران هنر سینما در ایران است. چهره کلاسیک، ارائه بازی ‏زیبا در فیلمها و سریالها، آشنایی کامل با فن گریم، ساخت چند فیلم کوتاه که ‏جوایز بین المللی فراوانی را برای او به ارمغان آورده است، نگارش فیلمنامه و ‏بالاخره تسلط فوق العاده اش بر زبان انگلیسی از او یک هنرمند حرفه ای ساخته ‏است. او نوه پروین سلیمانی، بازیگر قدیمی سینما و تاتر ایران بوده و همسرشاهد احمدلو، کارگردان سینمای ایران است.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


باچه انگیزه ای به ایران برگشتید؟‎ ‎
من سال 1363 به همراه خانواده ام به انگلستان رفتم و سال 81 بعد از هجده، ‏سال به ایران آمدم. آن موقع مادربزرگم را درست نمی شناختم و فقط از طریق ‏فیلمهایش او را می شناختم. ایشان خیلی دوست داشت طرف سینما بیایم. ابراز ‏علاقه من برای دیدن اهالی سینما با عث شد به اتفاق مادربزرگم به دیدن ‏بازیگران سینمای ایران برویم. ‎

چگونه وارد سینما شدید؟‎

دفتر آقای ایرج قادری نزدیک خانه مادربزرگم بود. آنها در طی 30 سال حدود ‏‏5 تا 6 فیلم با هم کار کرده بودند. به اتفاق مادربزرگم به آنجا رفتیم. آقای قادری ‏به من گفتند در فیلم من بازی میکنی؟ من گفتم اینجا زندگی نمیکنم باید برگردم ‏انگلیس. اون موقع سردبیر یک روزنامه بودم. گفتند من یک سناریو دارم که ‏خیلی مناسب شماست. دوست دارم شمابازی کنی. ولی فیلمنامه آماده نیست. تا ‏آماده بشود 8 تا 9 ماه زمان می برد. هر زمان که آماده شد شما را خبر می کنیم. ‏همینطور هم شد تماس گرفتند و فیلمنامه را با یک مسافر فرستادند. من باورم ‏نمی شد چون تا آن موقع فیلمنامه نخوانده بودم و نمی دانستم شکل و فرمتش ‏چگونه می باشد. خواندم و از نقش خیلی خوشم آمد. نقش یک دختر کور. از نظر ‏من نقشی که پیشنهاد شده بود خیلی خوب بود، در ضمن آقای قادری همیشه ‏معرف بازیگران خوبی بوده اند. از طرفی هر وقت به فیلمهای مادربزرگم نگاه ‏میکردم می گفتم چه خاطره خوبی از جوانی خودشان برای ما بجا گذاشته است. ‏گفتم خب، من هم یک خاطره خوب از خودم بگذارم. این شد که با توجه به ‏اطمینانی که مادربزرگم به آقای قادری داشتند پیشنهاد ایشان را پذیرفتم. آمدم ‏تست بازی و گریم دادم و تمرین کردم تا فیلمبرداری شروع شد. آن چهار ماهی ‏که در ایران بودم خیلی روی لهجه و زبان فارسی کار کردم. من لهجه نداشتم ‏ولی در تکلم زبان فارسی کند بودم. یعنی دنبال کلمه میگشتم. می توانستم بجای ‏کلماتی که یادم نبود معادل انگلیسی استفاده کنم ولی دوست نداشتم اینکار را بکنم ‏چون زیبا نیست. کار که تمام شد من به لندن برگشتم. علاقه ای که به پشت ‏صحنه داشتم باعث شد من در لندن نه ماه کلاس بازیگری ببینم‎ ‎
‎ ‎
در این مدت کاری پیشنهاد نشد؟ا‎

چرا، درست روزیکه فیلمبرداری "چشمان سیاه" تمام شد فیلم "شمعی در باد"کار ‏خانم پوران درخشنده پیشنهاد شد ولی من باید به انگلستان برمی گشتم و نتوانستم ‏کار کنم. رفتم لندن و بعد از آن دوره فشرده بازیگری، اتفاقی افتاد که من مجبور ‏شدم با مادرم به ایران بازگردم. من با دکترکریمی نویسنده "چشمان سیاه" تماس ‏گرفتم تا بخاطر شرکت ایشان در مراسم ختم دایی ام، آقای حسین فرهادپور ‏شیرازی، تشکر کنم که ایشان از من خواستند به دفتر آقای جوزانی در هفت تیر ‏بروم. به آنجا رفتم و آقای کریمی، من و آقای جوزانی را به یکدیگر معرفی ‏کردند ‎
آقای جوزانی گفتند من یک سناریو دارم که نقش اصلی آن خیلی به شما می آید. ‏بازی می کنید؟ که من گفتم نه می خواهم برگردم. یک تابلوی بزرگ از تصویر ‏یک زن شمالی پشت سرشان بود که گفتند نقش اصلی فیلم خیلی شبیه به این ‏عکس است که اصلیتش کرد است. داستان را برایم تعریف کردند و بعد متقاعدم ‏کردند که فیلمنامه را بخوانم. چهار قسمت اول را که خواندم آنقدر زیبا بود که ‏جذب داستان "در چشم باد" شدم.
‎‎ ‎
انتخاب نقش چه معیاری دارید؟‎

دردررجه اول، فیلمنامه خوب و البته کارگردانی که به توانایی هایش اطمینان ‏داشته باشم.‎

چگونه باهمسرتان شاهداحمدلو آشناشدید؟‎

سر فیلم "تله" که من بازی داشتم ‏آقای احمدلو برای دیدن آقای توکل نیا که در فیلم "اگه میتونی منو بگیر" با هم ‏همکاری داشتند، سر صحنه می آمدند که ما بهم معرفی شدیم. در آن زمان من که ‏تازه برای فیلم "عید قربانی" از جشنواره سانفرانسیسکو جایزه گرفته بودم، فیلمم ‏را برای تماشاکردن به ایشان دادم و این نقطه شروع بود‎ ‎
‎ ‎
خانم خلیلی در قبول کردن نقشهایتان، پول چقدر تأثیر دارد؟‎ ‎

پول در مرحله آخر است. ابتدا سناریو پیشنهاد می شود. نقشم باید خوب باشد. ‏بعد گروه را در نظر میگیرم. همه چیز که خوب بود تازه به قرارداد می رسیم. ‎
‎ ‎
‎تا حالا شده بخاطر پول نقشی را نپذیرید؟‎ ‎

خیر، بعد از بازی در "چشمان سیاه" و "نقاب" و یک سالی که از ‏فیلمبرداری در "چشم باد" می گذشت، "مختارنامه" پیشنهاد شد و بخاطر خود ‏نقش و بزرگی پروژه و خوب بودن گروه بخصوص اعتمادی که به آقای ‏میرباقری بعنوان کارگردان داشتم، باعث شد من سفید امضاء کنم. درحالیکه نقش ‏به خیلی ها پیشنهاد شده بود و به توافق نرسیده بودند، که قسمت من شد.‎ ‎
‎ ‎
‎ شما سابقه گریم هم دارید ولی در ایران تا حالا کار گریم نکرده اید، چرا؟‎

الان دوست دارم بیشتر به بازیگری بپردازم. درست است که من در لندن ‏آموزش گریم دیدم و گریم خواندم. حتی در آنجا گریم تدریس کردم و شرکت گریم ‏داشتم .‎

از فیلمهایی که ساخته اید یا درحال ساخت دارید برایمان بگویید؟‎

فیلم "عید قربانی" را ساخته ام و در حال حاضر فیلم "ستاره من پروین" را در ‏دست ساخت دارم. دغدغه من، مستند سازی ست. من دو فیلم داستانی هم ساخته ‏ام ولی چون هدفم ساخت فیلم داستانی نیست از آنها نام نبرده ام .‎

‎آیا ورود شما به عرصه کارگردانی، مانند بازیگری اتفاقی بوده و یا انگیزه ‏خاصی را دنبال می کنید؟‎ ‎

بعد از دوره تئاتری که در لندن دیده بودم، وقتی به ایران برگشتم به ‏آموزشگاه بازیگری استاد سمندریان مراجعه کردم که حدود 2 سال بصورت پاره ‏وقت در کلاسها شرکت کردم. خیلی کمکم می کرد. هم برای بازی و هم برای ‏زبان و فن بیان. یکی از کلاسهایی که سال 84 در آموزشگاه داشتم برای آقای ‏فخیم زاده بود که کارگردانی و بازیگری را آموزش می دادند.

من با آقای فخیم ‏زاده سر سریال "مختارنامه" همبازی بودم. آقای فخیم زاده نقش عمرسعد، شوهر ‏من را بازی میکردند که من به لج برادرم مختار، به همسری عمر سعد در آمده ‏بودم. سرکلاس، ایشان با توجه به آشنایی قبلی، مدام به کارگردانی می پرداختند ‏و به من توصیه میکردند به کارگردانی توجه کنم. البته جرقه ها از قبل زده شده ‏بود. چون آنجا خیلی دوست داشتم ببینم کارگردان چه کار می کند. کنجکاو بودم ‏این چه بود که کارگردان نوشت یا اینکه دکوپاژ چیست. از کار کارگردان خیلی ‏خوشم می آمد و احترامی که به کارگردان میگذارم مثل احترامی ست که یک ‏بیمار به دکتر قلبش و یا جراحی که زندگی اش در دست اوست میگذارد. بهرحال ‏انگیزه ای که آقای فخیم زاده به من داد خیلی مؤثر بود. داستان "آبی" را در ‏دست داشتم و به من میگفتند برو درستش کن. اولش برایم خیلی سخت بود ولی ‏بعد از مدتی که کار کردم از کارگردانی خیلی خوشم آمد‎ ‎

فیلم عیدقربانی چه جایزه هایی برد؟‎‎
‎ ‎
این فیلم در جشنواره های مختلف جایزه هایی را بخود اختصاص داد. اولین ‏جشنواره ای که فیلم در آن شرکت کرد، جشنواره فیلم فرهنگی سفر در چهار ‏محال بختیاری بود که جایزه اول را نصیب خود کرد. بعد از آن جایزه بهترین ‏فیلم کوتاه "سانفرانسیسکو" را بردم. در گرانادا جایزه بهترین تدوین را گرفت و ‏در بروکسل هم جایزه بهترین فیلم ویژه مستند را از آن خود کرد.بهر حال از ‏آنجایی که مستند سازی را از فیلم داستانی، شیرین تر میدانم بسیار تشویق شدم تا ‏ساخت مستند را ادامه دهم‎. ‎

بعد از فیلم "عید قربانی" ساخت فیلم مستندی از زندگی مادربزرگم، خانم ‏پروین سلیمانی را شروع کردم. همیشه پیش خودم می گفتم چرا هیچ کس از ‏زندگی مادربزرگم فیلمی تهیه نمی کند. بهر حال ایشان یکی بازیگران قدیمی ‏سینما و تلویزیون هستند. ایشان بالای سیصد فیلم سینمایی را در کارنامه خود ‏دارند. به همه اینها کار دوبله و رادیو را نیز اضافه کنید.ایشان قبل از اینکه ‏تلویزیون در ایران شروع به کار کند ، هنرمند فعالی بوده اند. انجام این کار را ‏به نوعی وظیفه خود می دانستم. ‎

گویا درحال حاضر مشغول نگارش فیلمنامه هستید؟‎ ‎

بله در حال حاضر مشغول نگارش فیلمنامه ای با نام "جابجا" هستم که طرح آن ‏به شدت مورد استقبال تهیه کننده قرار گرفته و قرار است شاهد(احمدلو) آن را ‏کارگردانی کند. این فیلمنامه را می بایست تا سه ماه دیگر آماده کنم. بغیر از ‏نوشتن فیلمنامه فیلم های کوتاهم، تجربه دیگری در این زمینه نداشتم. هر چند که ‏من سال گذشته دوره های فیلمنامه نویسی و مستند سازی را در لندن گذرانده ام و ‏این اولین تجربه من در زمینه فیلمنامه نویسی است. ‎

‎میان بازیگران زن ایرانی کار کدام را می پسندید؟‎ ‎

من همیشه بازی خانم گلاب آدینه را دوست داشته ام. از قدیمی ها هم کار خانم ‏آذر شیوا را دوست دارم و البته از میان بازیگران قدیمی تر از ایشان هم بازی ‏مادر بزرگم را می پسندم. ببینید اگر شما از من بپرسید که کدام خواننده را دوست ‏دارید و یا بهترین فیلم از دیدگاهت کدامست؟ جواب من اینست که من آهنگ های ‏بخصوص یک خواننده را دوست دارم و یا بازی فردی را در یک فیلم دوست ‏دارم ولی ممکن است در فیلمی دیگر دوست نداشته باشم بنابراین بیشتر به دنبال ‏سلیقه های خودم هستم. ‎

رابطه شما با موسیقی سنتی ایران چگونه است؟‎ ‎

بسیار خوب. عالی. چون دایی من آقای حسین فرهاد پور در شیراز موسیقی کار ‏می کرد و کسی بود که قیچک را معرفی کرد. بهر حال با موسیقی بی ارتباط ‏نبودم و نیستم. در لندن هم چون از ایران دور بودم به فرهنگ، دین و زبان وطنم ‏علاقمندی بیشتری نشان میدادم. اصولا انسان از هر چیزی که دور باشد نسبت به ‏آن مشتاق تر میشود. زمانی که آقای شهرام ناظری در لندن کنسرت می گذاشت، ‏محال بود که نروم. و یا حتما در کنسرت کامکارها که معمولا هر دو سال یکبار ‏در لندن برگزار میشد شرکت می کردم.

درحال حاضرمشغول بازی درچه کاری هستید؟

بازی در فیلم جدید آقای ایرج قادری به نام "مصادره" که بلافاصله پس از پایان این کار برای مدتی عازم لندن هستم.

گویا در این فیلم دچار سانحه شدید؟

بله،شکستگی دست بود که مدتی باعث عقب افتادن کارم شد.

davy jones
11-12-2010, 17:24
سلام. من نمی تونم این آدرس رو ببینم، وقتی کپی پیست می کنم ارور می ده و هیچ صفحه ای باز نمیشه. چه جوری باید این صفحه رو ببینم؟؟

بفرما، این متن اون چیزی بود که شما نمیتونستی ببینیش:

مختار بن ابوعبیده ثقفی رهبر چهارمین قیام بعد از حادثه‌ی عاشوراست. پنج سال بعد از آن حادثه او در کوفه به خونخواهی برخاست و بسیاری از عاملان حادثه را کشت و ۱۸ ماه به حکومت رسید. در این مدت جنگ های زیادی کرد و در اولین جنگ خود عبید الله بن زیاد را نیز کشت. پس از آن نیز مناطق زیادی را به زیر سلطه ی عراق آورد. امّا سرانجام با همکاری اشراف کوفه سپاه مصعب بن زبیر از بصره او را شکست داد و کشت.

خاندان

مختار پسر ابوعبید پسر مسعود پسر عمرو پسر عمیر پسر عوف پسر قسى پسر هنبه پسر بکر پسر هوازن است. قبیله نامدار و گسترده‌اى از هوازن، از اعراب منطقه طائف می‌باشد. پدر مختار، ابوعبیده ثقفى است که در اوایل خلافت عمر از طائف به مدینه آمد و در آنجا ساکن شد. او یکى از سرداران بزرگ جنگ با ارتش ایران در زمان عمر بود. ماجراى او در واقعه یوم الجسر در جنگ با ارتش ایران در منطقه بصره معروف است.
مادر مختار دومه است که از زنان با شخصیت بود و او را صاحب عقل و راى و بلاغت و فصاحت دانسته‌اند. او ادب و فضائل اخلاقى را از اهل بیت محمد آموخت و در آغاز جوانى، همراه با پدر و عموى خود براى شرکت در جنگ با لشکر فُرس (یعنی اسب ها) به عراق آمد و خاندان او همانند بسیارى از مسلمانان صدر اسلام، در عراق و کوفه ماندند. مختار در کنار علی بود و پس از کشته شدن او، براى مدتى کوتاه به بصره آمد و در آنجا ساکن شد.
اگرچه فرقه‌ی کیسانیه منسوب به او است. امّا مورّخان در صحت این ادعا اختلاف دارند.

تا حادثه‌ی عاشورا

او در زمره کسانی بود که از کوفه به حسین بن علی نامه نوشت. خانه مختار محل ورود مسلم بن عقیل بود. پس از آن که مسلم بن عقیل وارد کوفه شد، مستقیما به خانه مختار وارد شد، مختار او را گرامى داشت، رسما از او پشتیبانى کرد، و با او بیعت کرد. با ورود ابن زیاد به کوفه، مسلم صلاح دید به خانه هانی بن عروه نقل مکان کند. مختار نیز به منطقه خطرنیّه و اطراف کوفه براى جمع آورى افراد و گرفتن بیعت براى مسلم حرکت کرد. امّا با دگرگونى اوضاع کوفه و تسلیم مردم در مقابل ابن زیاد، دوباره به کوفه بازگشت.
عبیدالله بن زیاد دستور داد که دعوت کنندگان حسین بن علی و طرفداران مختار با او بیعت کنند، وگرنه دستگیر و اعدام[ مى‌شوند. وی طی ماجرایی طولانی هانی و مسلم را دستگیر و اعدام کرد. ابن اثیر در این زمینه گفته است: «ابن زیاد پس از مسلط شدن بر اوضاع و شهادت مسلم و هانى، به شدت در جست و جوى مختار بود و براى دستگیرى او جایزه‌اى معیّن کرد.»
وی همچنین گفته است: «هنگام دستگیرى مسلم و هانى، مختار در کوفه نبود و او براى جذب نیرو به اطراف شهر رفته بود و وقتى خبر ناگوار دستگیرى مسلم را شنید، با جمعى از افراد و یارانش به کوفه آمد. هنگام ورود به شهر، با نیروهاى مسلح ابن زیاد برخورد کرد و در پى یک گفت و گوى لفظى شدید، بین آنان و مختار و افرادش، درگیرى پیش آمد و فرمانده آن گروه مسلح کشته شد و افراد مختار متفرق شدند، زیرا مقاومت را به صلاح ندیدند، مختار از آنان خواست محل را ترک گویند تا ببینند چه پیش خواهد آمد.»
یکى از دوستان مختار به نام هانى بن جبّه، نزد عمرو بن حریث، نماینده ابن زیاد رفت و ماجراى مخفى شدن مختار را به عمرو اطلاع داد. عمرو به آن شخص گفت: به مختار بگوید مواظب خود باشد که تحت تعقیب است و در خطر مى‌باشد. مختار به حمایت عمرو بن حریث نزد ابن زیاد رفت. وقتى چشم ابن زیاد به مختار افتاد، فریاد زد: تو همانى که به یارى پسر عقیل شتافتى؟ مختار قسم یاد کرد که من در شهر نبودم و شب را هم نزد عمرو بن حریث به سر بردم. به هر حال عبیدالله بن زیاد مختار را دستگیر کرد و به جرم همراهی با مسلم، او را کتک زد و از این جریان، زخمی بر چشم مختار به یادگار ماند و او قسم خورد که عبیدالله را تکه تکه کند. عبیدالله او را به زندان انداخت و او تا بعد از واقعۀ کربلا در زندان بود. تا اینکه بعدها با شفاعت فرزند خلیفه ی دوم و شوهرخواهرش عبدالله بن عمر از زندان آزاد شد. گفته شده او چشم خود را به دلیل شلاق‌هايی که به دستور ابن زیاد به او زده شد، از دست داد.

در طی قیام عبد اللّه بن زبیر و توابین

وی مجبور شد به زادگاه خودش طائف بازگردد. او یک سال در طائف بود و با وساطت عبدالله بن عمر از زندان آزاد شد و پس از مدتی به طائف و سپس مکه رفت و با عبدالله بن زبیر حاکم مکه بیعت کرد؛ به شرط آنکه ابن زبیر در هر کاری با او مشورت کند و بعد از پیروزی، بهترین حکومت را به او بسپارد.
در سال 63 هجری سپاهیان یزید به فرماندهی حصین بن نمیر، مکه را محاصره کردند. مختار نیز در کنار دیگر مسلمانان بشدت از حرم دفاع کرد و شجاعتی کم نظیر از خود نشان داد. تا اینکه به علت مرگ یزید محاصره پایان یافت و سپاه شام بازگشتند و خلافت عبدالله بن زبیر تثبیت شد. مختار بعد از مرگ یزید؛ 5 ماه در کنار او بود، اما خبری از اِمارت و حکومت نشد. در نتیجه راه خود را از ابن زبیر جدا کرد.
مختار ابتدا می خواست از امام سجاد تایید بگیرد اما ایشان روی خوشی به او نشان نداد و لذا با محمد بن حنفیه مذاکره کرد. محمد بن حنفیه جواب مبهمی به او داد. مختار این جواب را نشانه ی تایید تلقی کرد و برای خونخواهی از قاتلان حسین و تشکیل حکومت مستقل راهی کوفه شد. وی ۶ ماه پس از مرگ یزید و در ماه رمضان به کوفه رسید. در این زمان کوفه به دست طرفداران عبدالله بن زبیر افتاده بود.
وی در این زمان فقط به دو چیز فکر می کرد: بدست گرفتن قدرت و انتقام از قاتلین حسین.
ورود او به کوفه مصادف با آمادگی توابین به فرماندهی سلیمان بن صرد خزاعی برای خروج از شهر بود، اما هیچ فعالیتی (حتی مشورت) در کمک به سلیمان بن صرد و قیام توّابین نکرد.
پس از خروج توابین از شهر، قاتلان حسین بن علی که از ناحیه مختار هراس زیادی داشتند، حاکم زبیری کوفه، عبدالله بن یزید را وادار کردند تا مختار را زندانی کند. مختار دوباره زندانی شد. در این هنگام خبر شکست و بازگشت توابین به کوفه رسید. مختار پس از مدتی دوباره با شفاعت عبدالله بن عمر نزد ابن زبیر آزاد گردید.
گویا مختار با سلیمان بن صُرَد خزاعی رهبر شیعیان کوفه در رقابت بود. او می گفت سلیمان دید سیاسی ندارد و فقط می‌خواهد خود و ما را به کشتن می دهد. تلاش های مختار جمع بزرگی از شیعیان را از اطراف سلیمان پراکنده ساخت و از ده هزار نفر سپاه او فقط چهار هزار نفر با او به جنگ عبیدالله زیاد رفتند.

دوران قیام و زمامداری

مختار خود را نماینده محمد بن حنفیه در کوفه معرفی کرد و مردم را به قیام دعوت کرد. علی بن حسین امام چهارم شیعیان به محمد بن حنفیه: «یا عم لو ان عبدا زنجیا تعصب لنا اهل البیت لوجب علی الناس موازرته و قد ولیتک هذا الامر فاصنع ماشئت; عموجان! اگر برده سیاهی به حمایت از ما برخاست بر مردم واجب است که او را کمک کنند و من مسئولیت این امر «ورود در قیام مختار را» به تو واگذار کردم هر گونه که خواستی عمل کن.»
هنگامی عده ای برای سنجش صحت این ادعا به نزد محمّد حنفیه آمدند، وی گفت: «اما ما ذکرتم من دعاء من دعاکم الی الطلب بدمائنا فوالله لوددت ان الله انتصر لنا من عدونا بمن شاء من خلقه؛ در مورد آنچه گفتید که کسی شما را دعوت کرده تا انتقام خون اهل بیت را بگیرید، به خدا من دوست دارم تا خداوند به دست هر کس که خود از بندگانش خواهد، انتقام ما را بگیرد». آنها این سخن را حمایت از مختار دانستند و این باعث شد او در کوفه جایگاه ویژه ای یابد. لذا بسیاری از آنها با او بیعت کردند. و از میان آنها سپاه بزرگی از قبایل قدرتمند شیعه فراهم شد. شامل:


قبایل قدرتمند نخعی به ریاست ابراهیم پسر مالک اشتر. او تاثیر زیادی در پیروزیهای مختار و شکست او داشت.
دیگر قبایل قدرتمند شیعه، مانند قبایل یمنی.
موالی: بیشتر اعراب به دلیل تعصّب نژادی و قبیله ای از عجم، یعنی غیر عرب متنفّر بودند. ظهور اسلام و «برابری مسلمانان» این اخلاق را قدری تغییر داد، امّا کسانی که پس از اشغال کشورشان اسیر می‌شدند، و در مقابل آزادی مسلمان می شدند، گاه برای تحقیر «موالی» به معنای «آزاد شدگان» نامیده می شدند. اکثر موالی کوفه ایرانی بودند و در بدترین وضعیت ممکن زندگی می کردند. آنها بدلیل خشم عمیق از امویان و اعراب و قاتلین اهل بیت به مختار پیوستند. آنها اکثریت پیروان مختار را تشکیل می دادند. به طوری که تاریخ نگاران قیام توابین را عربی و قیام مختار را عجمی می‌دانند. به طوری که وقتی یکی از سرداران شام برای مذاکره با ابراهیم بن مالک اشتر به اردوگاه او می‌رفت از ابتدای لشكر تا خیمۀ ابراهیم، حتی یک کلمۀ عربی نشنید. این گروه به جند الحمراء یا لشكر سرخ معروف شدند.
اعراب کوفه: از آنجا که کوفه مرکز شیعیان عراق بود و اشراف کوفه با او مخالف بودند مختار کوشید از قدرت مردم، از جمله کسانی که در قیام توابین شرکت نکردند، یا از آن بازگشتند به نفع خود و اهل بیت و در مقابل اشراف استفاده کند.

وی با شعار توابین؛ «یا لثارت الحسین؛ به خونخواهی حسین» و شعار «یا منصورُ اَمِت؛اى پیروز، بمیران» که پس از پیروزی در جنگ بدر رایج شده بود، در چهارشنبه ۱۶ ربيع‌الثاني ۶۶ (قمری) و به نقلی در شب ۱۴ ربیع الاول سال ۶۶ هجری در کوفه به پاخواست. عبدالله بن مطیع فرماندار مصعب بن زبیر در کوفه مخفیانه گریخت و پنج سال بعد از واقعه کربلا دوران زمامداری هجده ماهه مختار آغاز شد.
او تجهیز و جمع‌آوری سپاهی به کمک ابراهیم پسر مالک اشتر قلمرو كوفه را تا موصل گسترش داد و بدین ترتیب مناطقی چون مدائن، و قلمرو ارمنیان، آذربایجان، ری، اصفهان، حلوان(سر پل ذهاب)،اران، حوران، ماهیان، نیز زیر سلطه عراق قرار گرفت؛ و فقط بصره و حجاز زیر سلطه ی آل زبیر بود.
در این زمان مختار با سه دشمن روبرو بود:


سپاه شام
از مسببان واقعه کربلا خصوصاً اشراف کوفه
زبیریان بصره

اولین اقدام او پس از بدست گرفتن قدرت، خونخواهی از گروه دوم بود. اگرچه بسیاری از آنها در قیام مختار به بصره گریختند، در اکثر اسناد کشته شدگان به دست مختار را حدود ۳۰۰۰ نفر را ذکر کرده اند. البته در بحار الانوار این تعداد ۱۸٬۰۰۰ نفر بیان شده. امّا از آنجا که لشکر عمر سعد ۱۰٬۰۰۰ نفره بوده، بسیاری گریخته اند، بسیاری به اجبار در لشکر عمر سعد بوده اند و بعدها با توابین قیام کردند، این عدد بعید است.


مجازات شدگان قیام

از جمله قاتلان و مسببان واقعه كربلا كه بوسيله مختار مجازات شدند:
فرد .................................................. ............. جنایت .................................................. .......................... کیفر


شمر .................. فرمانده پیاده سوار لشگر یزید و سر حسین را از تن جداکرد .......................... گردنش را زدند و بر بدنش اسب تاختند
خولی ............ او سرحسین را بر نیزه زد و گوشه‌واره از گوش زنان کند ..................... کشته او را در آتش انداخت و خاکسترش را بر باد داد ابن زیاد ...................................... حاکم کوفه ....................................... در جنگ موصل کشته شدوجسدش را به آتش كشیدند
عمر بن سعد.. فرمانده سپاه یزید و شوهرخواهر مختار.. مختار کفش خود را پوشید و صورت عمر سعد را زیر کفش خود قرار داد سپس دستور داد سر عمر سعد را ببرند
شرجیل بن ذی الکلاع .............................. از پشت سر سیلی به حسین زده بود ..................................... او را به آتش سوزاندند
حصین بن نمیر ................................... از فرماندهان گروه ‏تیرانداز به سپاه حسین ............................ در نزدیکی موصل کشته شد
نافع بن مالک ...................................... کسی‌كه آب را بر حسین بست ..................
عمرو بن حجاج ........... فرمانده جناح راست لشگر عمر بن‌سعد ...................... پس از فرار از دست مختاردر بیابانی از شدت تشنگی،مرد
بشر بن خوط ................ قاتل جعفر بن عقیل ................... گردنش را زدند و جسدش را در آتش سوزاندند.
بحدل بن سلیم ............. انگشت حسین را برای انگشترش برید ........... هر دو دست و پایش را قطع کردند و آنقدر در خون خود غلطید تا مرد
زید بن ورقاء ................ با شمشیر، دست راست ‏عباس بن علی را از کار انداخت .......... او را که رمقی در بدنش بود، زنده در آتش سوزاندند
حکیم بن طفیل ... پس از قطع دست راست عباس، دست چپ عباس را از كار انداخت ... آنقدر بر بدن آن تیز زدند تا مانند خارپشت شد و به هلاکت رسید
سنان بن انس ......... کسی‌که نیزه بر پشت حسین زد ......... دست و پایش را بریدند و هنوز جان داشت كه او را در دیگ روغن جوشان افكندند
عبدالله بن اُسَید ......................... کسی‌که خیمه‌ها را آتش زد
مالک بن نسیر ..................... با شمشیر بر سر حسین زد ........................................ دست و پای او را بریدندو به خود پیچید تا مرد
اسحاق بن حیوه ................................ پیراهن حسین را به سرقت برد و پوشید
حارث بن نوفل ............................. کسی‌که تازیانه به زینب زد
مرة بن منقذ ............ قاتل علی اکبر .......... اول دو دست او را بریدند، بعد زبانش را از دهانش بیرون کشیدندو بعد تنش را در آتش سوزاندند
حرمله ........................................ قاتل علی اصغر ................................... دست و پاى او را بريدند، سپس او را بآتش سوزاندند
اخنس بن مرثد ................. از جمله ۱۰نفری که بر بدن حسین اسب تاختند ........................... با اسب های تازه نعل، بر بدنشان تاختند
اسحاق بن حیوه ............... از جمله ۱۰نفری که بر بدن حسین اسب تاختند ........................... با اسب های تازه نعل، بر بدنشان تاختند
صالح بن وهب ................. از جمله ۱۰نفری که بر بدن حسین اسب تاختند ........................... با اسب های تازه نعل، بر بدنشان تاختند
هانی بن ثبیت حضرمی ....... از جمله ۱۰نفری که بر بدن حسین اسب تاختند ........................... با اسب های تازه نعل، بر بدنشان تاختند

نبرد با عبید اللّه بن زیاد

سپاه او سپس لشكر عبيدالله بن زياد را در موصل شكست داد كه عبيدالله نيز در این نبرد كشته شد.

نبرد با زبیریان و اشراف کوفه

به دلیل پشتیبانی موالی، خصوصاً اسیران دیلمی کوفه و نیز خیانت کوفیان پشتیبانی بزرگان عرب را از دست داد. ابراهیم در محاصره سپاه عبدالملک بن مروان بود و نمی‌توانست به یاری مختار بیاید. سرانجام با سپاهی اندک به مصاف مصعب بن زبیر رفت و کشته شد.
نقلی است كه ابراهیم بن مالک اشتر از مختار کناره گرفت و به اشراف کوفه در بصره پیوست.
ابن اعثم سخن صریحی را از زبان مختار آورده که چشم به کمک ابراهیم دوخته، می‌گوید: «عجب مصیبتی است امروز، ای کاش ابراهیم در کنارم بود؛ اما او مرا رها کرد و من چاره‌ای جز تن دادن به مرگ ندارم».
مدت زمام‌داری مختار در کوفه یک‌سال و نیم بوده است. هنگامی که کشته شد، ۶۷ سال از عمرش سپری شده بود و کشته شدنش روز چهاردهم ماه رمضان سال ۶۷ اتفاق افتاده‌است.

سرانجام بستگان او

پس از او دو همسرش، یکی دختر نعمان بن بشیر انصاری و دیگری دختر سمرة بن جندب، مورد بازجویی زبیری‌ها قرار گرفتند. دختر سمره درباره مختار گفت که هرچه شما درباره او عقیده دارید من نیز عقیده‌ام همان است! اما دختر نعمان درباره مختار گفت: «انه کان عبدا من عباد الله الصالحین»؛ او بنده‌ای از بندگان صالح خداوند بود. مصعب بن زبیر او را نیز به قتل رساند.

آرامگاه

پس از كشته‌شدن مختار توسط مصعب بن زبیر، پیکر او در دیوار قصر الاماره نزدیک مسجد کوفه مدفون شد، این قبر مخفی ماند تا اینکه سید مهدی بحرالعلوم در زمان خود به جستجو و آشنایی با آثار و محراب‌های مسجد پرداخت، سید در آن زمان ترجیح داد مسجد کوفه با خاک مدفون شود چون زمین مسجد پائین‌تر از دیگر سرزمین‌های منطقه بود و در نتیجه آبهای سطحی در آن جریان پیدا می‌كرد، پیرو دستور آیت‌الله بحرالعلوم زمین مسجد کوفه که عمق آن مساوی مقام پیامبر و خانه حضرت نوح بود با خاک پاک پر شد تا از آلودگی‌ها در امان نگه داشته شود در جای همان محراب‌ها بر روی خاک محراب‌های جدید ساخته شد همان‌گونه که اکنون هم نمایان است.
در زمان بررسی‌ها جستجوی آثار مسجد که از طرف سید و جمعی از علما صورت گرفت، سید قبر پنهان شده‌ای را پیدا کرد و جایگاه آن قبر انتهای راه‌رو در زیرزمین و به طرف خارج مسجد به سمت قصرالأماره بود و بر آن قبر سنگی یافتند که بر آن اسم و لقب مختار نوشته شده بود.
پس از یافتن قبر، محسن الحاج عبود شلاش ساختن حرم جدید و بزرگی برای مختار را بر عهده گرفت و آن‌را به رواق حرم حضرت مسلم از سمت جنوب ملحق کرد، و برای قبر پنجره‌ای آهنین قرار داد و درب راه‌رو که در حجره‌ای در کنج مسجد کوفه قرار داشت را مسدود کرد. علامه شیخ عبدالحسین تهرانی از شاگردان برجسته صاحب جواهر و وصی امیرکبیر، وقتی برای زيارت عتبات عالیات وارد عراق شده بود، نسبت به تعمیر و تجدید بنای مزار مختار همت گماشت. علامه امینی به نقل از کتاب مزار شهید، زیارتنامه‌ای جالب برای مختار نقل می‌کند و از این زیارتنامه، که شهید آن را نقل کرده‌است، معلوم می‌شود که قبر مختار از دیرزمان، مورد علاقه شیعیان و آزادمردان بوده و ابن بطوطه نیز در سفرنامه خود به آن اشاره کرده‌است. ضریحی از چوب روی قبر او نصب شده و پنجره‌ای در زاویه شرقی به دیوار مسجد کوفه (سمت جنوب) باز می‌شود. قطعه سنگی از قرن دوم هجری به خط کوفی دارد که روی آن نوشته‌اند: «هذا قبر مختار بن ابی عبیدة الثقفی الآخذ بثارات الحسین».

موضع اهل بیت در برابر مختار

پس از قیام. در روایتی آمده‌است: هیچ زن هاشمیه‌ای بعد از شهادت حسین موهایش را شانه و خضاب نکرد تا زمانی که مختار سر ابن زیاد را برای فرزندش فرستاد. چون امام سر عبیدالله را دید، گفت دوزخ جای او باد! بعضی گفته‏ا ند علی بن حسین را پس از شهادت پدرش جز آن روز خندان ندیدند. و ابن عبدریه نوشته‌است: «سر عبیدالله را هنگامی نزد علی بن حسین آوردند که نیم‌روز بود و او ناهار می‏خورد. چون سر را دید گفت: سبحان‌الله، کسی فریفته دنیا نمی‏شود مگر آنکه حق نعمت خدا در گردنش نباشد وقتی سر پدرم را نزد ابن زیاد آوردند غذا می‌خورد.» در نقلی دیگر آمده است که سر به سجده نهاد و فرمود: «حمد و سپاس خداوندی را که انتقام مرا از دشمنم گرفت؛ خداوند پاداش نیک به مختار عنایت فرماید.»
پس از مرگ مختار، محمد بن علی(نوه حسین) فرمود: «به مختار ناسزا نگویید چون او قاتلین ما را به سزای عمل ننگین آن‌ها نشاند و زن‌های بی‌شوهر ما را شوهر داد و در شرایط تنگدستی مختار ما را کمک کرد.»


اختلافات تاریخ نگاران در مورد مختار

مورخین، اعم از شیعه و سنی در مورد شخصیت مختار اختلاف نظر دارند برخی او را مستحق لعن و نفرین می‌دانند و گروهی او را بسیار مدح و ستایش می‌کنند. اموی‌ها و زبیری‌ها کوشیدند تا انواع و اقسام اتهامات را به او نسبت دهند. اتهاماتی چون ادعای «نبوت» برای خودش، ادعای «مهدویت» برای ابن حنفیه و تأسیس فرقه کیسانیه و شایع‌تر از همه نسبت دادن لقب «کذاب» به مختار است که اغلب این نسبت‌ها، بعد از مرگ مختار به او نسبت داده شده‌است.
محمد حسین‌ جعفری می گوید مختار شیعه بود ولی امامت علی بن حسین قبول نداشت و معتقد بود که امامت باید از جناب محمد بن علی حنفی که برادر ناتنی حسین بود،ادامه بابد.
مجلسی درباره مختار می گوید: «نقل قول|مختار، فضایل اهل بیت پیامبر اکرم را بیان مى‌کرد و حتى مناقب امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین را براى مردم منتشر مى‌ساخت و معتقد بود که خاندان پیامبر از هر کس براى امامت و حکومت پس از پیامبر سزاوارترند و از مصایبى که بر خاندان پیامبر وارد شده، ناخشنود بود.»
بسیاری از علمای شیعه، این اتهامات را ساختهٔ دشمنان مختار از زبیریان و امویان که از او ضربه خوردند دانسته‌اند، که پس از مرگش به وی نسبت داده‌اند.
برخی می‌گویند مختار در باطن برای تصاحب حکومت عراق قیام کرد.

مختار قاتلان حسین را «مثله» می‌کرد، اعضایشان را می‌برید و این کار حتی در جنگ با کفار ممنوع است.
سید جعفر شهیدی نیز در این باره آورده‌است:
« ... از نو قتل‌گاه، بلکه قتل‌گاه‌های دیگری به راه افتاده، اما این بار قربانیان، آن پاکان و عزیزان خدا نبودند، دژخیم‌هایی بودند که دست‌هایشان تا مرفق، در خون آزادگان رنگین شده بود. امروز وقتی ما داستان کشتار مختار، پسر ابی‌عبیده ثقفی را می‌خوانیم، اگر سری به کتاب‌های حقوقی زده باشیم، ممکن است چنان انتقامی را تا حدی خشن بدانیم و بگوییم: چرا چنان کردند؟ یکی را چون گوسفند سر بریدند و یکی را شکم پاره کردند و دیگری که تیری به فرزندی از فرزندان حسین (علیه‌السلام) افکنده و آن جوان که دست را سپر ساخته و تیر، دست و پیشانی او را شکافته بود، همان کیفر دادند، دیگری را در دیگ روغن جوشان افکندند و دست و پای آن یکی را به زمین دوختند و اسبان را روی آن گذراندند، چنانکه نوشته‌اند، تنها یکجا دویست و چهل و هشت تن را، که در قتل حسین و یاران او شریک بودند، طعم اینگونه کیفرها چشاندند؛ ما این داستان‌ها را می‌خوانیم و در آن نوعی قساوت می‌بینیم، اما باید دانست که قضاوت مردم سیزده قرن بعد درباره کردار پیشینیان درست نیست.»
توفیق اعلم، دانشمند معاصر، درباره انتقام مختار مى‌گوید:«تنها برخورد قاطع و خونبارى كه در تاریخ از ملامت مصون مانده و عذر آن پذیرفته شده همین كار عادلانه مختار است.»

از جملات معروف مختار که در تاریخ ثبت شده است:

«از دینمان نیست که بخوریم و بیاشامیم در حالی‌که قاتلین سید الشهدا زنده باشند»
«بخدا قسم اگر سه چهارم قریش کشته شوند مساوی یک بند انگشت سید الشهداء نخواهد بود».


موفق باشین.
89/9/20

oranoos2007
11-12-2010, 18:32
خوب بود بخصوص صحنه نماز ظهر عاشورا ،ولي جنگيدنش آدم ياد جومونگ مي انداخت جالب نبود،ولي صحنه اي كه خانه كعبه نشون داد خيلي قشنگ كار شده بود
راستي اون مرد كي بود با تخت از اون بالا اومد پائين؟

amir_ata_21
11-12-2010, 18:37
خوب بود بخصوص صحنه نماز ظهر عاشورا ،ولي جنگيدنش آدم ياد جومونگ مي انداخت جالب نبود،ولي صحنه اي كه خانه كعبه نشون داد خيلي قشنگ كار شده بود
راستي اون مرد كي بود با تخت از اون بالا اومد پائين؟
آره بچه ها اون کی بود؟

وین رونی
11-12-2010, 19:22
من اینجا در مورد صورت شمر پرسیدم یکی از بچه ها گفت خون امام حسین(ع)میریزه رو صورتش و به این صورت در میاد.ولی صحنه قبل از شهادت امام(همون ظهر عاشورا)شمر را نشون داد صورتش همینطوری بود!

errmii
11-12-2010, 19:23
آره بچه ها اون کی بود؟

عبدالله پسر زبیر(صحابی پیامبر که در جنگ جمل مقابل حضرت علی ایستاد که البته مهمترین علت از راه بدر شدن زبیر رو همین پسرش عبدالله می دونن) و خواهر زاده عایشه و حاکم مکه که اونم مخالف یزید بود و در زمان عبدالملک مروان در سال 73 به دست مصعب بن زبیر کشته شد.

molaali
11-12-2010, 19:23
خوب بود بخصوص صحنه نماز ظهر عاشورا ،ولي جنگيدنش آدم ياد جومونگ مي انداخت جالب نبود،ولي صحنه اي كه خانه كعبه نشون داد خيلي قشنگ كار شده بود
راستي اون مرد كي بود با تخت از اون بالا اومد پائين؟
اسمش عبدالله بن زبیر بود.
و در اون زمان حاکم مکه بود که مختار باهاش بیعت میکنه.
بعد از مرگ یزید ادعای خلافت میکنه و ...

Greedy
11-12-2010, 19:52
من اینجا در مورد صورت شمر پرسیدم یکی از بچه ها گفت خون امام حسین(ع)میریزه رو صورتش و به این صورت در میاد.ولی صحنه قبل از شهادت امام(همون ظهر عاشورا)شمر را نشون داد صورتش همینطوری بود!
بچه ها پای ابن زیاد گفتن که خون میریزه و اونطور میشه کسی از حرف از شمر نزد

وین رونی
11-12-2010, 20:12
بچه ها پای ابن زیاد گفتن که خون میریزه و اونطور میشه کسی از حرف از شمر نزد
این سوال من:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
این هم جواب:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

یه نوع بیماری پوستی هستش، اسمش یادم نیست

ولی میگن بعد از اینکه امام رو به شهادت میرسونن، اینجوری میشه، به مرور زمان هم بدتر میشه تا

مثل اینکه هم بین مردم عرب این بیماری خیلی چیز بدی بوده

اونجوری که من شنیده بودم
" از بالای پیشونی شروع میشه که اوایل با امامش می پوشونده تا اینقدر میاد پایین که کاری نمی تونسته بکنه برای پوشوندنش، "
البته من کمی اشتباه گفتم.این دوستمون گفته بود بعد از شهادت امام حسین(ع)اینطوری میشه اما قبلش هم که انگار بوده

Greedy
11-12-2010, 20:36
این سوال من:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
این هم جواب:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

البته من کمی اشتباه گفتم.این دوستمون گفته بود بعد از شهادت امام حسین(ع)اینطوری میشه اما قبلش هم که انگار بوده
خوب شما گفتید :

یکی از بچه ها گفت خون امام حسین(ع)میریزه رو صورتش و به این صورت در میاد
من گفتم اون ابن زیاد بوده که خون ریخته رو پاش و اونطور شده
این جوابی هم که به شما دادن حرفی از ریختن خون تو صورتش شمر زده نشده

Hamid Hamid
11-12-2010, 20:48
سلام دوستان.
یه سوال:اون شخصی که مختار رفت پیشش(آخر قسمت قبل) گفت تو پسر حیدر کراری بیا با هم انتقام بگیریم کی بود؟ اسمش چی بود.
پسر امام علی؟
که به مختار گفت تابعین الان باید عزاداری کنن...هی زد رو پاش

davy jones
11-12-2010, 21:05
سلام دوستان.
یه سوال:اون شخصی که مختار رفت پیشش(آخر قسمت قبل) گفت تو پسر حیدر کراری بیا با هم انتقام بگیریم کی بود؟ اسمش چی بود.
پسر امام علی؟
که به مختار گفت تابعین الان باید عزاداری کنن...هی زد رو پاش

محمد ابن علی ابن ابیطالب معروف به محمد حنفیه. (حنفیه لقب مادرش هستش که یکی از زنان حضرت علی(ع) بوده)

amir_ata_21
11-12-2010, 22:47
سلام دوستان.
یه سوال:اون شخصی که مختار رفت پیشش(آخر قسمت قبل) گفت تو پسر حیدر کراری بیا با هم انتقام بگیریم کی بود؟ اسمش چی بود.
پسر امام علی؟
که به مختار گفت تابعین الان باید عزاداری کنن...هی زد رو پاش
خب معلومه دیگه شریفی نیا بود
چه گریمی کرده بود
صدایه خودشم نبود:27:

وین رونی
11-12-2010, 22:50
خب معلومه دیگه شریفی نیا بود
چه گریمی کرده بود
صدایه خودشم نبود:27:
اااااااااااااااه جان من شریفی نیا بود؟؟!!!عجب گریمی؟کف کردم
راستی کسی میدونه تو این سریال یزید را نشون میدن؟

XirowN
11-12-2010, 23:32
لینک دانلود این قسمت رو کسی داره ؟

meha
11-12-2010, 23:49
مطمئنید شریفی نیا بود؟!

چون اسمش توی لیست بازیگران نیست که!


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Dark Prince
12-12-2010, 00:36
مطمئنید شریفی نیا بود؟!

چون اسمش توی لیست بازیگران نیست که!


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

آره 100% شریفی نیا بود! شما دست و پای تپل ـش رو ندیدید مگه!؟ :دی

Layken
12-12-2010, 01:04
کمی زیادی تمیز نشون دادن محیط و اطراف رو....
خیلی هم کند می جنگن....به هر حال کربلا بود و صحنه ها همچین خوب ارایی نشده بودن.

وین رونی
12-12-2010, 07:59
یه چیزی موقع جنگ خیلی مسخره بود.
زنها طوری داشتن به صحنه جنگ نگاه می کردن که انگار دارن یه فیلم سینمایی نگاه می کنن.همه خوشحال بودن!!!

davy jones
12-12-2010, 08:25
یه چیزی موقع جنگ خیلی مسخره بود.
زنها طوری داشتن به صحنه جنگ نگاه می کردن که انگار دارن یه فیلم سینمایی نگاه می کنن.همه خوشحال بودن!!!
این موضوع اوج بصیرت اونها رو نشون میداد که از بابت اینکه شوهرشون تا پای جونش پای امام حسین(ع) ایستاده به خودشون و شوهرشون افتخار میکردن. اتفاقا این صحنه رو خیلی قشنگ کار کرده بودن. زن زبیر ابن قین، وقتی شوهرش به میدان میره اولش نگرانی تو صورتش دیده میشه ولی وقتی زبیر، رجز میخونه و از آرمانهاش میگه، در چهره ی زنش تبسمی ظاهر میشه که نشان از این داشت که اونها به تکلیف الهی خودشون عمل کردند. سایر زنان هم اومده بودن که به زن زبیر تسلی بدند ولی او به چهره ی اونها تبسمی میکرد و نشون میداد که از اینکه شوهرش در راه امام شهید میشه خوشحاله.
در فرهنگ ما شیعیان، شهادت در راه حق یکی از «احدی الحسنیین» (یکی از دو فرجام نیکو) نامیده شده. (فرجام نیکوی دیگر پیروزی بر دشمن خداست)(سوره ی توبه، آیه 52) ، برای همین هم شیعیان در صورتی که یکی از میان آنها شهید میشد، به خانواده ی آن شهید به مثابه کسی که بر دشمن حربی فائق آمده و او را شکست داده، تبریک میگفتند چرا که این دو از منظر قرآن به یک درجه است.

موفق باشین.
89/9/21

molaali
12-12-2010, 08:39
آره 100% شریفی نیا بود! شما دست و پای تپل ـش رو ندیدید مگه!؟ :دی
نه بابا شریفی نیا اگه بازی می کرد حتماً اسمش توی تیترا بود.

davy jones
12-12-2010, 09:03
نه بابا شریفی نیا اگه بازی می کرد حتماً اسمش توی تیترا بود.

بفرما، اینم اسم شریفی نیا تو تیتراژ ابتدای سریال:


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


موفق باشین.
89/9/21

molaali
12-12-2010, 10:38
بفرما، اینم اسم شریفی نیا تو تیتراژ ابتدای سریال:


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


موفق باشین.
89/9/21
پس واجب شد تکرارش رو حتماً ببینم. چون من اصلاً تشخیص ندادم شریفی نیاست.

davy jones
12-12-2010, 10:53
پس واجب شد تکرارش رو حتماً ببینم. چون من اصلاً تشخیص ندادم شریفی نیاست.
درست مثل من که اون اوایل اصلا نتونستم تشخیص بدم که بهرام رنگرز همون حسن پور شیرازیه:31:

molaali
12-12-2010, 13:08
شخصيت مختار ثقفي، كيفيت قيام و كشته شدن وي:


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

برای خودم بعضی از مطالبش تازگی داشت.البته اگه دوست دارید با فیلم پیش برید نخونید چون خیلی چیزا رو لو میده!

fandak
12-12-2010, 13:55
خيلي تابلو بود كه شريفي نيا بود . صداش رو تو واجد دوبلاژ عوض كرده بودند

nar nia
12-12-2010, 15:37
گلايه گردآورنده آلبوم موسيقي «اهل ماتم» از سازندگان مختارنامه


خبرگزاري فارس: پژوهشگر و گردآورنده آلبوم موسيقي «اهل ماتم» كه بخش‌هايي از آن در موسيقي تيتراژ سريال «مختارنامه» استفاده مي‌شود، با نگارش نامه‌اي خطاب به سيد عزت الله ضرغامي رئيس سازمان صداوسيما نسبت عدم درج نامش در تيتراژ اين سريال گلايه كرد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش خبرگزاري فارس، محسن شريفيان پژوهشگر و گردآورنده آلبوم موسيقي «اهل ماتم» كه بخش‌هايي از آن در موسيقي تيتراژ سريال «مختارنامه» استفاده مي‌شود، با نگارش نامه‌اي خطاب به سيد عزت الله ضرغامي رئيس سازمان صداوسيما نسبت عدم درج نامش در تيتراژ اين سريال گلايه كرد.
بنابراين گزارش، شريفيان در بخش‌هايي از نامه خود كه نسخه‌اي از آن را در اختيار خبرگزاري فارس قرار داده؛ آورده است: منبع اصلي لالايي تيتراژ سريال و همين‌طور تيتراژ شروع از سي‌دي و كتاب «اهل ماتم» (كار پژوهشي نگارنده در حوزه‌ موسيقي آييني بوشهر) است البته كارگردان محترم نام مآخذي كه از اين كتاب استفاده كرده است را در تيتراژ ذكر كرده، اما در اقدامي ناپسند و بدون نام گردآورنده آن مجموعه يعني آقاي «جهانگير نصري‌اشرفي» و بدون نام خواننده يعني خانم صديقه بهراني و يا نام و نشاني گردآورنده و پژوهشگر موسيقي بوشهر در اين مجموعه. از كارگردان نامي اين مجموعه كه خود اهل قلم و صاحب تاليف است، بعيد به نظر مي‌رسد فقط به نام ناشر بسنده كند! آنهم در مورد موسيقي‌اي كه به كرات از آن در تيتراژ شروع و پاياني و البته در موسيقي متن نيز استفاده شده است.
وي با بيان اينكه تصور كنيد شخصي از سريال مختار نامه استفاده فراواني بكند اما در پايان ننويسد كه كارگردان و عوامل چه كساني بودند و تنها براي رفع مسئوليت بنويسد كه با تشكر از تهيه كننده!!!، در بخش ديگري از نامه خود نوشته است:
اما باز هم در مورد همين موضوع؛ سال 1380 براي انتشار يكي از پژوهش‌هايم تصميم به ضبط بخشي از موسيقي مذهبي بوشهر گرفتم. براي ضبط موسيقي امكاناتي نداشتم. از اين رو، به ناچار، با صدا و سيماي مركز بوشهر صحبت كردم. گفتند ما فقط استوديو را در اختيارت قرار مي‌دهيم. در نتيجه تمام هزينه‌هاي اين كار از پذيرايي تا اياب و ذهاب بعضي از هنرمندان كه آن‌ها را بايد از روستاها مي‌آوردم، و راضي كردن عوامل ضبط همه و همه به عهده‌ي خود شما خواهد بود!
خيلي‌ها نمي‌دانستند و نمي‌دانند كه من براي ثبت و ضبط اين ملودي‌ها چه كشيدم. بعدها هم حاصل زحمتم، يعني ساعت‌ها پژوهش و گردآوري آواهاي ناب مذهبي را صدا و سيماي مركز بوشهر به كام خود ثبت كرد؛ آن هم بدون پرداخت حقوق مادي و معنوي من و همكارانم.
اكنون هم اين گونه مورد تقدير قرار مي‌گيرم كه آقاي ضرغامي بدون اينكه از پژوهشگر و گردآورنده‌ي آن ذكري شود، از خانم خواننده‌ لالايي به نفع خود و همكارانش تقدير مي‌كند! چه مي‌شود كرد؟ اين روزگار تلخ پژوهشگران موسيقي در ايران است...
راديو و تلويزيون همواره بي‌اذن و اجازه از مطالب پژوهشي و يافته‌هاي صوتي ما استفاده كرده و مي‌كند. اما حالا باز آقاي ضرغامي بدون اين‌كه ذكر كند چگونه اين آواها ضبط شده - با وجود همه‌ تنگناها و مشكلات از جمله ممنوعيت ضبط صداي زن - به گونه‌اي عمل مي‌كنند كه گويي اين اثر زاييده‌ ذهن و تلاش دست‌اندركاران صداوسيما بوده است! اين را گفتم چون هم دفتر ايشان و هم امور استان‌هاي سازمان و هم مركز بوشهر همگي در جريان اصل ماجرا بوده و جالب اينكه در اين خصوص با نگارنده در تماس بودند اما...
در ايران كسي نگران حقوق معنوي پژوهشگران نيست! حكايتي كه حالا حالاها به قوّت خودش باقي است!

nar nia
12-12-2010, 15:43
داوود ميرباقري:
از امام حسين(ع) مي‌خواهم كربلاي مختار همان طور كه ساخته شده پخش شود

داوود ميرباقري در پاسخ به پرسشي مبني بر اين كه اگر از امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) يادگاري بخواهد، چه چيزي درخواست خواهد كرد؟ گفت: مي‌خواهم كربلاي مختار همان طور كه ساخته شده است، پخش بشود.
به گزارش سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ‌داوود ميرباقري با بيان مطلب بالا افزود: مباحثي در حال مطرح ‌شدن است كه من فكر مي‌كنم شأن و زحمت يك گروه سخت‌كوش را در طول هشت سال كمي زير سوال برده است. من از صاحب اين كار كه به ما انگيزه داد در طول هشت سال «مختارنامه» را به اينجا برسانيم، انتظار دارم از آن حراست كند و پلان‌ها همان جوري كه ضبط شده است نمايش داده شود.
كارگردان سريال «مختارنامه» درباره‌ي 155 لوكيشني كه براي نشان دادن زندگي مختار آماده شده است، عنوان كرد: براي من واقعا تصويربخشي واقعه‌ي عاشورا، مشکل‌ترين بخش کار بود.
ميرباقري كه در مصاحبه‌يي تلفني با برنامه «اشك مهتاب» شركت كرده بود، ادامه داد: نمي‌دانم چه حکمتي بود؛ الان که فکر مي‌کنم حکمتش را تا حدودي پيدا کرده‌ام که چرا دلم مي‌خواست آن صحنه‌ها به تعويق بيافتد و من مجال بيشتري داشته باشم تا بتوانم بيشتر فکر بکنم. در مقطعي از آن زمان احساس کردم که هنوز شايد به تعبيري براي پرداختن به اين صحنه‌ها آمادگي کافي را ندارم يا هنوز وقتش نرسيده است.
كارگردان «مختارنامه» افزود: چنين احساسي در من موج مي‌زد و از خدا مي‌خواستم به بهانه‌اي به دلايل مشکلات متعددي که اين جور پروژه‌ها گرفتارش است، اين صحنه‌ها به تعويق بيافتد تا من به اين آمادگي برسم. در دوره‌اي احساس کردم که حالا وقتش رسيده است.
وي خاطرنشان كرد: من غالب صحنه‌هاي کربلا را در لحظه خلق مي‌کردم. يعني از قبل فکر نکرده بودم که چه کار کنم. استرس و عدم آمادگي مجال اين وضعيت را به من نمي‌داد.
ميرباقري در ادامه گفت: به محض اين که پايم به صحنه‌ي کربلا رسيد انگار از يک منظر ديگر دارم به جهان نگاه مي‌کنم؛ به هر حال شورانگيزترين و موثرترين پلاني که من در اين مجموعه گرفتم لحظه‌اي است که حضرت ابوالفضل(ع) سر نهر علقمه مي‌آيد. براي من نما و پلان عجيبي بود. بعد از گرفتن اين پلان احساس کردم بايد گوشه‌اي تنها باشم و مدت‌ها به تابلويي که شکل گرفته فکر بکنم تا ببينم حق مطلب را توانسته‌ام ادا کنم يا نه؟
كارگردان «مختارنامه» ادامه داد: به اعتقاد من عاشورا و فرهنگ عاشورايي چنان پتانسيل و انرژي دارد كه قادر است در هر زبان و هر مكاني به ياري مظلومين و ستم ديدگان عالم بيايد، اين فرهنگ قريب به 14 قرن است كه مثل يك غده از تارك فرهنگ‌هاي عالم ستيزعالم مي‌درخشد. فرهنگ عاشورا از سويي اين ويژگي را دارد كه با زبان‌هاي مختلف، با قالب‌هاي مختلف مثل هنر، ادبيات، شعر و غيره زبان باز كند و حقانيت خودش را فرياد كند؛ اين باورمن است.
ميرباقري تاكيد كرد: اساس و مبناي يك هنر مثل تعزيه كه يك شيوه‌ي نمايشي ايراني است، فرهنگ عاشورايي است، من تصور مي‌كنم كه در اين زمان هم فرهنگ عاشورايي خواه ناخواه در شكل هنرهاي رايج امروزي مثل سينما متجلي مي‌شود، به همين دليل هم سختي‌ها را به جان خريدم كه بتوانم كه گوشه‌اي از اين واقعه عظيم را تصوير كنم، من فكر مي‌كنم اين فرهنگ مي‌تواند قالب‌هاي كهنه و رايج را بشكند و موانع تنگ‌نظرانه را از سر راه بردارد.
وي ادامه داد: همين که آدم کوچکي مثل من هشت سال انرژي دارد که روي پا بايستد و تلاش کند تا بتواند گوشه‌اي از اين مظلوميت را بيان کند، قطعا بايد يک صاحبي پشتش بوده باشد. يعني اين انرژي را بدهد وگرنه هشت سال کار مداوم در شرايط بسيار دشوار واقعا کار طاقت فرسايي است.
كارگردان «مختارنامه» يادآور شد: در طول اين 7 ـ 8 سالي که درگير پروژه «مختارنامه» بوديم، ترکيب مجموعه «مختارنامه» تغييري نکرد. يعني همه دوستان همسفر هم بوديم تا بتوانيم در لوکيشن‌هاي متعدد، با اقليم‌ها و جغرافياهاي متفاوت گوشه‌اي از اين مظلوميت را به تصوير بکشيم و من تصورم اين است که همه اين ها لطف خود امام بود. يعني اگر عنايتي نمي‌داشتند قطعا ما نمي‌توانستيم با اين پشتکار و انرژي، با اين همه مشقت دست و پنجه نرم بکنيم و حاصل کار ما امروز، جمعه شب‌ها روي آنتن باشد.

Rahbar Masooleh
12-12-2010, 17:20
من اینجا در مورد صورت شمر پرسیدم یکی از بچه ها گفت خون امام حسین(ع)میریزه رو صورتش و به این صورت در میاد.ولی صحنه قبل از شهادت امام(همون ظهر عاشورا)شمر را نشون داد صورتش همینطوری بود!
صورت شمر مادر زادی همین جوری بود.حتی امام حسین در راه کربلا بعد از اینکه خبر شهادت مسلم را شنیده بود خواب دیده بود سگی که روی صورتش لکه های سفید هست بهش حمله کرده و خود حضرت از کشته شدن به دست مردی که بیماری پیسی داره،خبر داد.

Rahbar Masooleh
12-12-2010, 18:35
نکات مثبت سریال :

سکانس‌های تحرک عرب‌نیا، خصوصاً بدل‌کاری‌ها موقع حرکت چهار نعل اسب

نشون دادن جزبه‌ی حسین

طراحی دکور و فضای خوب

نمایش فراتر از انتظار نقش‌های منفی، انتخاب بازیگرهای منفی و دیالوگ‌هاشون ( اصلانی، فخیم‌زاده، کیانیان و شمر ( اسم بازیگرشو نمی‌دونم ))

تیتراژها و انتخاب موسیقی عالی

نکات منفی سریال :

بدعت گذاری و تحریف تا سر حد خرافه و جنون

سکانس‌های زد و خورد ( که بیشتر شبیه ژانگولر بودن ) - دلیلشم می‌تونه پایین بودن جلوه‌‌های ویژه‌ی کامپیوتری و آماده نبودن بازیگرها، یا به قول دوستمون، سنگینی بیش از حد لباس‌ها باشه

صدای عرب نیا وقتی دیالگ هارو زمزمه می‌کنه

احترام نذاشتن به ایران و ایرانی، فرهنگ غنی و یک چشم نگاه کردن عرب و عجم ( تو قسمت‌های اول )
در مورد نکات مثبت سریال با شما موافقم.اما در مورد نکات منفی،منظورتون از"
بدعت گذاری و تحریف تا سر حد خرافه و جنون"کجاهای فیلمه؟
اگه میبینید تو فیلم به ایرانی ها احترام نمیذارن،واقعیت اون دوره بود.چون پیغمبر اسلام عرب بود و قرآن به زبان عربی نازل شده بود،عربها دیگر نژادها را حقیرتر از خودشون می دیدند.اما تو این فیلم خیلی خوب درباره ایرانیها کار شده،؛امام حسن در زمان مجروحیتشون دستور میدن که ایشون را به تیسفون برسونن،هم بخاطر فرمانروای تیسفون،عموی مختار و هم بخاطر جو شیعه و قابل اعتنای مردم شهر؛کیان دست راست مختار یک ایرانیه و حتی در زمان اشتباه مختار هم،کیان،اشتباه نمیکنه.از طرف دیگه بعد از آزادی مختار از زندان چندین بار بهش توصیه میکنن تا برای یارگیری به ایران بره.

davy jones
13-12-2010, 12:50
نکات منفی سریال :

بدعت گذاری و تحریف تا سر حد خرافه و جنون

:18::18::18:

کوتاه بیا اخوی. کجای فیلم در حد خرافه بود؟ جنون؟؟
خواهشا فقط با کلمات بازی نکنین.

nar nia
13-12-2010, 15:03
عرب‌نيا: اين سريال بعدها بهتر فهميده مي‌شود
ميرباقري: بخش‌هاي كربلا به پيشنهاد ضرغامي مفصل‌تر شد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

داوود ميرباقري در مراسم تجليل و تكريم از هنرمندان و دست‌اندركاران سريال «مختارنامه» گفت: اصرار آقاي ضرغامي بر اين بود كه در اين سريال به كربلا مفصل‌تر پرداخته شود، بنابراين بخش‌هايي به كربلا اضافه شد.
فريبرز عرب‌نيا هم در سخناني تاكيد كرد كه سريال «مختارنامه» بعدها بهتر فهميده مي‌شود.

***
به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، داوود ميرباقري ـ كارگردان سريال «مختارنامه» ـ در مراسم تجليل از عوامل اين سريال كه شامگاه گذشته ـ 21 آذر ماه ـ برگزار شد، با تشكر از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، مسؤولان سيما فيلم و بازيگران و دست‌اندركاران سريال «مختارنامه»، گفت: قصه‌ي ما حول شخصيت مختار متمركز و همه منطق هنري ما بر اين اساس استوار بود؛ اينكه با شخصيت مختار همسفر شويم. اما توصيه‌ها و به خصوص توصيه‌ي آقاي ضرغامي در اوايل كار اين بود كه به كربلا پرداخته شود، گرچه مقداري از حوادث كربلا با منطق روايي فيلمنامه پيش‌بيني شده بود. اصرار آقاي ضرغامي بر اين بود كه به كربلا مفصل‌تر پرداخته شود، بنابراين بخش‌هايي به كربلا اضافه شد. الان كه نگاه مي‌كنيم مي‌بينيم حيف بود اگر «مختارنامه» با واقعه‌ي كربلا گره نمي‌خورد و متبرك نمي‌شد. بخش كربلا انرژي زيادي از همه گرفت.
ميرباقري ادامه داد: عاشورا واقعه‌اي است كه به لحاظ بار فرهنگي و انرژي كه دارد در جهان بي‌نظير است و شايد در تاريخ بشريت و در هر زماني تاريخ را متحول كند.
وي اظهار كرد: به بهانه «مختارنامه» برخي از صحنه‌هاي مهم كربلا را به تصوير كشيديم. امروز كه نگاه مي‌كنم از لحاظ پردازش و تصوير، صحنه‌هاي آبرومندي از آب درآمده است. اما اگر بخواهيم نوعي كمال‌گرايي داشته باشيم راه هميشه باز است تا افرادي اين صحنه‌ها را بهتر از من به تصوير بكشند. ما تلاشمان را انجام داديم كه صادقانه اين صحنه‌ها خلق شود. از همان ابتدا فكر مي‌كردم اگر قرار باشد «مختارنامه» صحنه شاخصي داشته باشد، صحنه‌ي كربلاست.
ميرباقري تاكيد كرد: در طول ساخت اين مجموعه سعي كردم آن را با منطقي بسازم كه براي همه قابل ديدن باشد. عمده‌ترين دليل من براي اين كه «مختارنامه» به روايت شيعي ساخته نشد، اين بود كه آن را براي مخاطب «خودي» نمي‌ساختيم. برخي هستند كه منطق ما را نمي‌شناسند و شايد بتوان در نوع نگاه‌ها تجديد نظر كرد و به نگاه واحدي رسيد. اين منطق در كل «مختارنامه» وجود دارد. اگر بعضي‌ها با اين مساله عناد داشته باشند عمدتا مشكل به اين آدم‌ها برمي‌گردد و مشكل معمولا بعد سياسي پيدا مي‌كند اما اگر با يك نگاه پژوهشي و عالمانه نگاه كنيم منطق «مختارنامه» به مشتركات بنا شده و سعي كرديم در پژوهش‌ها به اسنادي استناد كنيم كه مورد قبول فرقه‌هاي مسلمان باشد. فكر مي‌كنم «مختارنامه» در مجموع براي همه مسلمانان‌ قابل ديدن است و همه مسلمانان مي‌توانند با آن ارتباط برقرار كنند.
كارگردان «مختارنامه» ادامه داد: آن چه تا به حال ديديم مقدمه بوده است. 12 ـ 13 قسمت اول براي معرفي شخصيت‌ها و مكان‌ها بوده است. اصل «مختارنامه» قيام مختار است كه از قسمت 14 به بعد سريال ابعاد واقعي خود را بيان خواهد كرد كه اميدوارم مثل مقدمه مفيد باشد.
وي ابراز اميدواري كرد: تلاشي كه در «مختارنامه» اتفاق افتاده است، راه و بهانه‌اي باشد كه مسير فيلمسازي تاريخي ايران پرشورتر باشد و ديگران تشويق شوند كاري را كه شروع شده به نقطه‌ي كمال برسانند.

***
در بخش ديگري از مراسم تجليل از سريال «مختارنامه»، محمود فلاح ـ تهيه‌كننده سريال ـ حسن اسلامي‌مهر (رييس سيما فيلم) را تهيه‌كننده اصلي «مختارنامه» دانست.
به گزارش ايسنا، حسن اسلامي‌مهر ـ رييس سيما فيلم ـ نيز در اين مراسم گفت: «مختارنامه» نشان داد، جريان هنري ايران از اين توانمندي برخوردار است كه بدون هيچ امكان خارجي، چنين اثري را خلق كند و منطقه و جهان اسلام و ساير حوزه‌هاي فرهنگي دنيا را متاثر كند.
رييس سيما فيلم در ادامه بر عقلانيت حاكم بر سريال «مختارنامه» تاكيد و اعلام كرد: رسانه براي ساخت يك سري كارهاي جدي الف ويژه، تداركاتي مي‌بيند كه در نتيجه آن كارهاي بسيار درخشاني خلق مي‌شود.

***
در ادامه مراسم تقدير از عوامل سريال «مختارنامه»، فريبرز عرب‌نيا ـ بازيگر نقش «مختار» ـ با اشاره به سفر چندين ساله‌اي كه گروه «مختارنامه» براي تهيه اين سريال طي كرد، گفت: دغدغه بسيار عظيمي جلوي من بود و اميد بسيار عظيمي داشتم كه اين سريال استانداردهاي تلويزيون را بالا ببرد، داوود ميرباقري هم بيشتر از من به اين امر اعتقاد داشت.
وي افزود: ساختن كارهايي كه تعهد اجتماعي دارند، وظيفه دشواري را به دوش كارگردان مي‌گذارد؛ در چنين كارهايي كارگردان علي‌رغم مسؤوليت‌هايي كه دارد، نبايد آسان از كنار مسائل پشت فيلمنامه و پشت دوربين بگذرد و بايد به آنها هم توجه كند.
عرب‌نيا تاكيد كرد: ساختن كارهاي تاريخي و به خصوص كارهاي شيعي با همه منابعي كه وجود دارد، سخت‌تر است؛ با تمام اين اوصاف گمانم اين است كه «مختارنامه» بعدها بهتر فهميده مي‌شود.
بازيگر نقش «مختار» همچنين گفت: من در مذهب خودم را صاحب صلاحيت نمي‌دانم اما به عنوان يك مخاطب ساده مي‌دانم كه كار بسيار بزرگي انجام شده است. در حوزه‌ي هنر تصويرسازي و فرهنگي نيز كاري انجام شده كه به زودي فهميده نخواهد شد. كوچك‌ترينش بالا بردن استانداردهاي تصويرسازي در يك مجموعه عظيم به نام رسانه ملي و تسري پيدا كردن آن به حوزه سينماست كه در اين وانفسا كه كار و فيلمنامه‌ي چندان خوبي پيدا نمي‌شود، نيازمند از خودگذشتگي زياد و ايستادن جلوي ناملايمات است. بالا بردن استانداردها در كشوري كه مجبور است از مجموعه تصويرسازي جهان عقب نماند و توانايي‌ مالي‌اش شايد اين اجازه را ندهد كه اين ناتوايي و خلا را پر كند، از خودگذشتگي زيادي لازم دارد.

***
در اين مراسم همچنين مهدي فخيم‌زاده ـ بازيگر سريال «مختارنامه» گفت: من در اين كار تنها يك بازيگر بودم؛ 16 ـ 17 سال بود كه مقابل دوربين كارگرداني جز خودم نرفته نبودم.
وي كه در سريال «مختارنامه» نقش عمر بن سعد را بازي كرده، يادآور شد كه داوود ميرباقري در سميناري در قم، به وي بازي در «مختارنامه» را پيشنهاد داد و افزود: من در سريال «تنهاترين سردار» عمر بن سعد را تصوير كرده بودم ولي اين شخصيت در «مختارنامه» از نگاه داوود ميرباقري به نمايش درآمده است. به هنگام ايفاي نقش در «مختارنامه» نگاهم را به ميرباقري دوخته بودم تا ببينم او چه ذهنيتي نسبت به اين شخصيت دارد تا آن را به نمايش بگذارم.

***
به گزارش ايسنا، در اين مراسم ولي‌الله شير اندامي ـ بازيگر نقش سليمان ‌بن صرد خزائي ـ با اشاره به نقشي كه در سريال «مختارنامه» ايفا كرده است، گفت: در طول سريال نگران بودم و وحشت داشتم كه با مرگم اين نقش نيمه تمام بماند. تا به حال چنين كاري را انجام نداده بودم. من در كارهاي زيادي بازي كرده بودم؛ كارهاي جهاني و تئاتري، اما «مختارنامه» چيز ديگري بود يك كار مذهبي كه تا به حال برخوردي هم با كارگردانش نداشتم.
وي ادامه داد: «سليمان» شب و روز من را گرفت؛ در لحظه‌اي كه جلوي دوربين قرار گرفتم هيچ ‌چيز جز سليمان برايم مطرح نبود. هنوز هم قسمتي از سليمان روي دوش من سنگيني مي‌كند. آرزو داشتم بر مزار امام عزيزم دركربلا مغفرت بخواهم كه چرا نتوانستم در كربلا حاضر باشم. اين صحنه را بارها تمرين كرده بودم ولي نتوانستيم اين صحنه‌ها را ضبط كنيم. اميدواريم در جاي ديگري اين صحنه‌ها اتفاق بيفتد كه بتوانم آنها را بازي كنم.
اين بازيگر خاطرنشان كرد: وقتي سريال «عمر مختار» را از يكي از شبكه‌هاي ماهواره‌اي ديدم با خودم فكر كردم از آنتوني كوئين كه يك غير مسلمان است، كمتر نيستم كه نتوانم نقش سليمان را بازي كنم.

***
فريبا كوثري نيز كه نقش همسر مختار را ايفا مي‌كند، در بخش ديگري از اين مراسم گفت: معتقدم هيچ‌كس به جز فيلمنامه و داوود ميرباقري ستاره‌ي اين سريال نيست.
عظيم جوانروح ـ مدير فيلمبرداري سريال «مختارنامه» هم با بيان اينكه حرفي براي گفتن ندارد، اضافه كرد: چند سال خوش گذشت! فيلمبرداري كرديم. خيلي كار راحتي بود.

***
در اين مراسم،ناصر وكيلي ـ رييس ارشاد شميرانات و شمال تهران ـ با تقدير از عوامل سريال تاريخي «مختارنامه»، گفت: عوامل اين سريال با لطافت خاصي كه در عرصه‌ي هنر هفتم داشتند، توانستند قسمتي از تاريخ اسلام را به دل مردم ايران و مملكت اسلامي برسانند.

***
به گزارش ايسنا، در پايان اين مراسم با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاونان سينمايي، مالي و هنري وي و همچنين رييس مركز سيما فيلم، از عوامل و بازيگران سريال «مختارنامه» با اهداي يك جلد قرآن كريم، يك جلد حافظ و هداياي نقدي تقدير شد.
در اين مراسم همچنين از هنرمندان فقيدي كه در ساخت «مختارنامه» همكاري داشتند، تقدير شد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

nar nia
13-12-2010, 15:09
كوثري: فيلمنامه و كارگرداني ستارگان «مختارنامه» هستند


خبرگزاري فارس: فريبا كوثري معتقد است كسي ستاره سريال «مختارنامه» نيست و فيلمنامه و داوود ميرباقري ستارگان اين سريال هستند.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، مراسم قدرداني از مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» شب گذشته به همت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.
بنابراين گزارش، در اين مراسم سيد محمد حسيني وزير ارشاد، جواد شمقدري، عليرضا سجادي‌پور، داوود ميرباقري، محمود فلاح، حميد شاه‌آبادي، حسن اسلامي‌مهر، وكيلي، فريبرز عرب‌نيا، فريبا كوثري، نسرين مقانلو، رضا رويگري، الهام حميدي و جمع ديگري از بازيگران و عوامل مجموعه تلويزيوني مختارنامه حضور داشتند.
فريبا كوثري در اين مراسم گفت: از آقاي ميرباقري براي حضور در اين سريال قدرداني مي‌كنم و معتقدم ستاره فيلم كسي نيست و فيلمنامه و خود آقاي ميرباقري ستاره‌هاي سريال هستند. تمام صحنه‌هايي كه با آقاي عرب‌نيا بازي مي‌كردم ايشان مثل يك استاد مرا راهنمايي مي‌كردند و خيلي خوشحالم كه با اساتيد بزرگي در اين سريال كار كرده‌ام. از آقاي حسيني نيز تشكر مي‌كنم كه با برگزاري اين مراسم باعث شدند دوستان را بار ديگر ببينيم و اميدوارم سريال كار مورد قبولي باشد و خوشحالم كه در كارهاي تاريخي به ويژه سريال هاي آقاي ميرباقري حضور دارم.
همچنين مهدي فخيم‌زاده بازيگر نقش «عمر سعد» نيز در اين مراسم گفت: بازي كردن نقش عمر سعد كار سختي نبود. من در اين كار فقط يك هنرپيشه بودم. 16 الي 17 سال بود كه فقط جلوي دوربين خودم رفته بودم تا اين كه به همراه آقاي ميرباقري و آقاي بحراني براي حضور در سميناري به قم رفته بودم. آقاي ميرباقري آنجا به من گفت كه نقشي براي من دارد و من فكر كردم كه شوخي مي‌كند اما بعد از مدتي من را براي حضور در سريال دعوت كرد.
وي ادامه داد: آنچه در سريال بازي كردم نگاه ميرباقري به عمر است و خودم كارگرداني را به كل فراموش كردم و نگاهم را به آقاي ميرباقري دوختم كه او چه مي‌گويد و آنچه او گفت را اجرا كردم تا كاملا نظرش را جلب كنم. ميرباقري يكي از معدود كارگرداناني است كه شخصيت‌هاي آثارش را مي‌بيند.

nar nia
13-12-2010, 15:16
مهدي فخيم‌زاده در جمع خبرنگاران:
بازيگر براي ايفاي يك نقش به تضاد دروني شخصيت نياز دارد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مهدي فخيم‌زاده درباره‌ي دليل جذابيت نقش‌هاي منفي در فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني، گفت: مثبت و منفي‌بودن يك نقش نمي‌تواند ويژگي آن نقش باشد.
اين كارگردان و بازيگر كه در حاشيه‌ي مراسم تجليل از عوامل سريال «مختارنامه» با خبرنگاران سخن مي‌گفت، خاطرنشان كرد: ويژگي نقش به شخصيت نقش بستگي است؛ ضمن اينكه ويژگي نقش براي نحوه‌ي بازي تعيين‌كننده است.
وي كه در سريال «مختارنامه» نقش عمر بن سعد را بازي مي‌كند، افزود: نقش مي‌تواند خيلي مثبت و يا خيلي منفي باشد ولي جاي بازي خيلي خوبي نداشته باشد. اما مي‌تواند هر يك از اين دو باشد و جاي بازي براي نقش را داشته باشد.
فخيم‌زاده سپس يادآور شد: بازيگر براي بازي در يك نقش، به افت و خيزهاي عاطفي و تضاد دروني شخصيت نياز دارد تا بتواند بازي كند وگرنه كارش سخت مي‌شود و نمي‌تواند بازي كند.
مهدي فخيم‌زاده درباره‌ي حضور در مجموعه‌ي تلويزيوني «مختارنامه‌» به كارگرداني داوود ميرباقري گفت: پيش از بازي در اين سريال، مدتي بود كه سراغ كارهاي تاريخي نمي‌رفتم.
وي افزود: ابتدا پيشنهاد داوود ميرباقري براي بازي در «مختارنامه» را زياد جدي نگرفتم، اما پس از مدتي ميرباقري من را به صحنه‌هاي «مختارنامه» دعوت كرد، چون در آن زمان درحال فيلمبرداري بودند. در آن زمان مدتي در شاهرود كار كرده بودند و بعد به دكور اصلي «مختارنامه» آمده بودند.
بنابراين به دليل اعتمادي كه به ميرباقري و كارش داشتم، بعد از چندين سال قبول كردم در اين كار تاريخي بازي كنم.
اين بازيگر خاطرنشان كرد: آنچه كه درباره‌ي نقش عمر بن سعد در تاريخ هست، با چيزي كه ميرباقري به تصوير كشيده، متفاوت است.

nar nia
13-12-2010, 15:22
حسيني: ساخت سريال مختار جسارت مي‌خواست كه «ميرباقري» داشت


خبرگزاري فارس: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت:انتخاب شخصيت مختار كه مباحث گوناگوني پيرامون وي وجود دارد و انتخاب آن جسارت مي‌خواهد كه در آقاي ميرباقري وجود دارد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، مراسم قدرداني از مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» شب گذشته به همت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.
بنابراين گزارش، در اين مراسم سيد محمد حسيني وزير ارشاد، جواد شمقدري، عليرضا سجادي‌پور، داوود ميرباقري، محمود فلاح، حميد شاه‌آبادي، حسن اسلامي‌مهر، وكيلي، فريبرز عرب‌نيا، فريبا كوثري، نسرين مقانلو، رضا رويگري، الهام حميدي و جمع ديگري از بازيگران و عوامل مجموعه تلويزيوني مختارنامه حضور داشتند.
به گزارش فارس، در ابتداي اين مراسم كه با قرائت آياتي از قرآن كريم آغاز شد صابر خراساني اشعاري در رثاي ائمه اطهار خواند و پس از آن وكيلي در سخناني گفت: اين محفل صميمي به مناسبت تجليل از عوامل تهيه و پخش سريال مختارنامه برگزار شده است و اين عوامل با لطافت خاصي كه در عرصه هنر وجود دارد توانستند بخشي از تاريخ را با هنر هفتم به تصوير بكشند.
به گزارش فارس، در اين مراسم همچنين حسيني در سخناني گفت: سعي كرده‌ايم از اول كساني باشيم كه به سهم خودمان از عوامل تهيه و توليد سريال قدرداني كنيم و چون ايام متعلق به اباعبدالله است سعي كرديم تا در اين شب‌ها مراسم برگزار شود. سريال «مختارنامه» مجموعه‌ باشكوهي است. در گذشته هم سريال «امام علي(ع)» ساخته شد كه سريال ماندگاري بود و نوعي جريان‌سازي فرهنگي را مطرح كرد. مردم اطلاعات پراكنده‌اي درباره تاريخ صدر اسلام دارند، اما اين كه اين مسائل با هنرمندي مطرح شود و مردم آن را دنبال كنند مي‌توانند بسيار تاثيرگذار واقع شود.
وي ادامه داد: اين كه شخصيت مختار يك فرد بزرگي است كار بسيار ارزشمندي كرده است و به مباحث تاريخي ديگر هم پرداخته و شخصيت‌هاي بزرگي مثل زهير كه در سريال بود، براي هر بيننده‌اي جاذبه دارد و اگرچه كار سختي است آن صحنه را ترسيم كردن و انتقال عواطف به بيننده و خود انتخاب شخصيت مختار كه مباحث گوناگوني پيرامون وي وجود دارد و انتخاب آن جسارت مي‌خواهد كه در آقاي ميرباقري وجود دارد.
وي ادامه داد: او 8 الي 9 سال درگير اين كار بود و ايشان يك ايرانگردي هم در ساخت سريال داشته است و هر كس كه از دور دستي بر آتش داشته باشد مي‌داند كه سريال «مختارنامه» كار فاخري است. البته درباره هر كاري نظرات مختلفي وجود دارد و كار عظيمي كه انجام مي‌شود نظرات گوناگوني پيرامون آن مطرح مي‌شود اما بي‌انصافي است كه اين كار بسيار تاثيرگذار را كه منحصر به مردم ما در ايران نخواهد بود را تحسين نكرد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه سخنان خود اظهار داشت: اين كار عظيم علاقمنداني هم در همه جاي دنيا به ويژه خاورميانه و كشورهاي همسايه و كشورهاي اسلامي دارد مانند كارهاي گذشته آقاي ميرباقري و حتي دولتمردان كشورهاي ديگر سريال‌هاي ايراني را مورد قدرداني قرار مي‌دهند. چنين كارهايي مضموني عالي دارد كه آنها را ميخكوب مي‌كند. سريال مختارنامه كار بسيار ارزنده‌اي است و كارهاي اين چنيني كه تاريخ اسلامي را در بر مي‌گيرند، مردم آنها را با مسائل و حوادث روز تطبيق مي‌دهند و در زندگي خود در شناخت آدمها و دشمن شناسي آنها را لمس مي‌كنند.البته بعضي از فرقه‌هاي سلفي و وهابي هم مخالف سريال هستند و گفته‌اند ديدن سريال جايز نيست.
وي با بيان اينكه گزارشي از مردم مصر نيز آمده بود كه فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني در دل مردم نفوذ كرده‌اند و دولت‌مردان اين كشورها نمي‌توانند مانع آن شوند. چنين حركت‌هايي تأثير خوبي خواهد داشت و از تك تك هنرمنداني كه از خلق اين آثار تلاش كرده‌اند قدرداني مي‌كنم.
حسيني در ادامه تصريح كرد: شخصيت مختار را خودتان بهتر مي‌شناسيد، او شخصيتي است كه 4 امام را درك كرده است و وقتي انتقام خون شهداي مظلوم كربلا را گرفت امام سجاد (ع) خداوند را حمد و ثنا مي‌كنند و براي مختار جزاي خير مي‌خواهند. اميدوارم ساخت كارهاي اين چنيني استمرار پيدا كند، ضمن اين كه دوستان ما در بنياد بازي‌هاي رايانه‌اي هم در صدد ساخت بازي رايانه‌اي فاخر بر اساس اين سريال هستند. اين اتفاق در مورد «ملك سليمان» هم افتاده است. بعد از تاسوعا و عاشورا نيز به همت معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عكس‌هاي برگزيده‌اي از اين سريال كه به ياد شهداي كربلا 72 قطعه است، قرار است در معرض ديد مردم قرار بگيرد. هر قدر مردم ما با اين سريال ارتباط برقرار كنند، تأثيرگذارتر خواهد بود.
همچنين حسيني در بخش پاياني سخنان خود گفت: امكان نداشت از همه در اين مراسم قدرداني كنيم. آقاي قاضي عسگر گزارشي داشتند كه هنرمنداني كه امسال به حج رفته‌اند، بسيار تحت تأثير قرار گرفته‌اند و يك هنرمند وقتي در چنين مسيري قرار مي‌گيرد مي‌تواند كارهاي ارزشمندي بسازد. جلال آل احمد در طول سفر خود به حج كتابي با نام «خسي در ميقات» نوشت كه هنوز كه بسياري پيش از رفتن به سفر حج آن كتاب را مي‌خوانند و بر همين مبنا وزارت ارشاد برخي هنرمندان و عوامل سريال «مختارنامه» را بدون نوبت به حج و عتبات عاليات اعزام مي‌كند.

nar nia
13-12-2010, 15:29
*نمايش 50 دقيقه از كربلا در «مختارنامه»*
داوود ميرباقري:
هنوز زود است درباره‌ ضد ايراني بودن «مختارنامه» قضاوت كنيم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سريال «مختارنامه» در قالب 50 دقيقه صحنه‌هاي كربلا را به تصوير مي‌كشد كه اين صحنه‌ها در قسمت‌هاي مختلف اين مجموعه‌ي تلويزيوني پراكنده شده‌اند.
به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، داوود ميرباقري كه در حاشيه‌ي مراسم تجليل وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از عوامل «مختارنامه» با خبرنگاران سخن مي‌گفت، با اعلام خبر بالا ‌اظهار اميدواري كرد: سريال «مختارنامه» بتواند تاثير خوبي در مسير فيلمسازي مذهبي و تاريخي بگذارد و باعث شود از اين پس افراد ديگري تشويق شده و اين مسير را پرقدرت‌تر ادامه دهند.
اين كارگردان سينما و تلويزيون درباره صحنه‌هاي كربلا كه در سريال «مختارنامه» خلق شده‌اند، گفت: حدود 50 دقيقه از «مختارنامه» به برخي حوادث كربلا مثل نماز ظهر عاشورا و قصه‌ي «زهير» مي‌پردازد.
وي ادامه داد: در آينده نيز قصه‌ي «وهب نصراني» و صحنه‌هاي ديگري از كربلا كه به تناسب در مجموعه قصه تقسيم‌بندي شده‌اند، را نمايش مي‌دهيم. در مجموع حدود 50 دقيقه از صحنه‌هاي كربلا را سعي كرديم در «مختارنامه» به تصوير بكشيم.
وي در پاسخ به پرسشي مبني بر آخرين تصميمات در خصوص به تصوير كشيده شدن چهره حضرت ابوالفضل(ع) گفت: حضرت ابوالفضل(ع) را به طور مناسبي در فيلم خواهيم ديد.
داود ميرباقري درباره مطالبي كه در خصوص ضد ايراني بودن سريال «مختارنامه» مطرح مي‌شود، يادآور شد: با گذشت 10 قسمت از يك سريال40 قسمتي، نمي‌توان در اين مورد قضاوت خوبي كرد. هنوز چند قسمت از سريال بيشتر ديده نشده و نمي‌توان در مورد ضد ايراني بودن «مختارنامه» قضاوتي انجام داد.

nar nia
13-12-2010, 15:35
تجلیل از عوامل مجموعه تاریخی مختارنامه -1
مراسم تجلیل از عوامل مجموعه تاریخی مختارنامه یکشنبه شب با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل باغ زیبا برگزار شد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

عکس/ ابوالفضل سلمانزاده

nar nia
13-12-2010, 15:42
*استفاده از دكور «مختارنامه» در شهرك سينمايي جديد ساوه*
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
با صداوسيما و ضرغامي همكاري خوبي داريم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره‌ي دكور سريال «مختارنامه» و استفاده‌ي احتمالي از آن در ساير مجموعه‌ها و فيلم‌هاي تاريخي گفت: در دوره‌اي به سر مي‌بريم كه با صداوسيما و سيد عزت‌الله ضرغامي، همكاري بسيار خوبي داريم؛ بنابراين قطعا از امكاناتي كه فراهم مي‌شود، مي‌توان براي ساير كارهاي تاريخي استفاده كرد.
به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيد محمد حسيني كه در حاشيه مراسم تجليل از عوامل «مختارنامه» با خبرنگاران سخن مي‌گفت، با اعلام راه‌اندازي شهرك سينمايي جديد در ساوه، در اين زمينه توضيح داد: در سفر اخيري كه به استان مركزي داشتيم، شهركي را در نظر گرفته و مكاني را براي برپايي يك شهرك سينمايي بزرگ اختصاص داده‌ايم.
وي اعلام كرد: شهرك سينمايي به زودي برپا مي‌شود و از امكاناتي كه براي سريال‌هايي چون «مختارنامه» وجود دارد، قطعا استفاده خواهد شد.
حسيني سپس درباره‌ي سريال «مختارنامه» گفت: قطعا «مختارنامه» در كشورهاي ديگر هم ارائه خواهد شد و مورد توجه قرار خواهد گرفت.
وي تاكيد كرد: اين سريال در تدوين و معرفي تاريخ اسلام و شخصيت‌هايي كه به نوعي دركربلا و عاشورا نقش داشته‌اند و يا شخصيت و قيام مختار، تاثير بسزايي خواهد داشت.
وي درباره‌ي تحريم‌هايي كه عليه سريال «مختارنامه» صورت گرفته است، عنوان كرد: تحريم‌هاي ناچيزي از سوي بعضي از افراد افراطي شكل گرفته است. اما هيچ‌كس به اين تحريم‌ها اعتنايي نخواهد كرد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: اين طور موضع‌گيري‌ها باعث خواهد شد مردم عظمت و ابعاد كار را بيشتر ببينند. اين افراد خيلي محل تامل نيستند اما در كارهاي بعدي كه ساخته مي‌شود بايد بدانيم اگر انتقاداتي مطرح شد، سازندگان كار آنها را به جان خريدار باشند و بدانند هيچ يك از اين انتقادات از عظمت كار كم نخواهد كرد.
حسيني اضافه كرد: «مختارنامه» سريال بسيار خوبي است كه با عشق و ايمان ساخته شده و به ثمر رسيده است و مردم هم اكنون شاهد پخش آن هستند.

nar nia
13-12-2010, 15:49
تجلیل از عوامل مجموعه تاریخی مختارنامه -2
مراسم تجلیل از عوامل مجموعه تاریخی مختارنامه یکشنبه شب با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل باغ زیبا برگزار شد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

عکس/ ابوالفضل سلمانزاده

nar nia
13-12-2010, 15:58
درپي اعتراض به موسيقي تيتراژ «مختارنامه»،
نام پژوهشگر آلبوم «اهل ماتم» در تيتراژ درج مي‌شود

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در پي انتشار نامه‌ي گلايه‌آميز پژوهشگر آلبوم «اهل ماتم» به رييس سازمان صدا و سيما، تهيه‌كننده سريال «مختارنامه» از درج نام محسن شريفيان در تيتراژ اين سريال خبر داد.
محمود فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام اين خبر گفت: نامه‌ي پژوهشگر آلبوم «اهل ماتم» را دريافت كرده‌ايم و نسبت به آن اقدام خواهيم كرد.
وي ادامه داد: نام محسن شريفيان، پژوهشگر آلبوم «اهل ماتم» به زودي در تيتراژ مجموعه « مختارنامه» قرار خواهد گرفت.
فلاح گفت: اگر اين هفته هم نتوانيم نام محسن شريفيان را در تيتراژ قرار دهيم، هفته‌ي بعد حتما اين اتفاق مي‌افتد.
به گزارش ايسنا، يكشنبه ـ 21 آذر ماه ـ محسن شريفيان، پژوهشگر آلبوم « اهل ماتم» كه بخش‌هايي از آن در سريال «مختارنامه» استفاده شده بود، در نامه‌اي به سيد عزت‌الله ضرغامي، نسبت به عدم درج نامش در تيتراژ سريال اعتراض كرده بود.

fandak
13-12-2010, 17:51
مراسم قدرداني از عوامل مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» به كارگرداني «داوود ميرباقري» برگزار شد.
به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس،‌ مراسم قدرداني از مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» شب گذشته به همت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.
بنابراين گزارش، در اين مراسم سيد محمد حسيني وزير ارشاد، جواد شمقدري، عليرضا سجادي‌پور، داوود ميرباقري، محمود فلاح، حميد شاه‌آبادي، حسن اسلامي‌مهر، وكيلي، فريبرز عرب‌نيا، فريبا كوثري، نسرين مقانلو، رضا رويگري، الهام حميدي و جمع ديگري از بازيگران و عوامل مجموعه تلويزيوني مختارنامه حضور داشتند.
به گزارش فارس، در ابتداي اين مراسم كه با قرائت آياتي از قرآن كريم آغاز شد، صابر خراساني اشعاري در رثاي ائمه اطهار خواند و پس از آن وكيلي در سخناني گفت: اين محفل صميمي به مناسبت تجليل از عوامل تهيه و پخش سريال مختارنامه برگزار شده است و اين عوامل با لطافت خاصي كه در عرصه هنر وجود دارد توانستند بخشي از تاريخ را با هنر هفتم به تصوير بكشند.

**حسيني: ساخت سريال مختار جسارت مي‌خواست كه «ميرباقري» داشت

به گزارش فارس، در اين مراسم همچنين حسيني در سخناني گفت: سعي كرده‌ايم از اول كساني باشيم كه به سهم خودمان از عوامل تهيه و توليد سريال قدرداني كنيم و چون ايام متعلق به اباعبدالله است سعي كرديم تا در اين شب‌ها مراسم برگزار شود. سريال «مختارنامه» مجموعه‌ باشكوهي است. در گذشته هم سريال «امام علي(ع)» ساخته شد كه سريال ماندگاري بود و نوعي جريان‌سازي فرهنگي را مطرح كرد. مردم اطلاعات پراكنده‌اي درباره تاريخ صدر اسلام دارند، اما اين كه اين مسائل با هنرمندي مطرح شود و مردم آن را دنبال كنند مي‌توانند بسيار تاثيرگذار واقع شود.
وي ادامه داد: اين كه شخصيت مختار يك فرد بزرگي است كار بسيار ارزشمندي كرده است و به مباحث تاريخي ديگر هم پرداخته و شخصيت‌هاي بزرگي مثل زهير كه در سريال بود، براي هر بيننده‌اي جاذبه دارد و اگرچه كار سختي است آن صحنه را ترسيم كردن و انتقال عواطف به بيننده و خود انتخاب شخصيت مختار كه مباحث گوناگوني پيرامون وي وجود دارد و انتخاب آن جسارت مي‌خواهد كه در آقاي ميرباقري وجود دارد.
وي ادامه داد: او 8 الي 9 سال درگير اين كار بود و ايشان يك ايرانگردي هم در ساخت سريال داشته است و هر كس كه از دور دستي بر آتش داشته باشد مي‌داند كه سريال «مختارنامه» كار فاخري است. البته درباره هر كاري نظرات مختلفي وجود دارد و كار عظيمي كه انجام مي‌شود نظرات گوناگوني پيرامون آن مطرح مي‌شود اما بي‌انصافي است كه اين كار بسيار تاثيرگذار را كه منحصر به مردم ما در ايران نخواهد بود را تحسين نكرد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه سخنان خود اظهار داشت: اين كار عظيم علاقمنداني هم در همه جاي دنيا به ويژه خاورميانه و كشورهاي همسايه و كشورهاي اسلامي دارد مانند كارهاي گذشته آقاي ميرباقري و حتي دولتمردان كشورهاي ديگر سريال‌هاي ايراني را مورد قدرداني قرار مي‌دهند. چنين كارهايي مضموني عالي دارد كه آنها را ميخكوب مي‌كند. سريال مختارنامه كار بسيار ارزنده‌اي است و كارهاي اين چنيني كه تاريخ اسلامي را در بر مي‌گيرند، مردم آنها را با مسائل و حوادث روز تطبيق مي‌دهند و در زندگي خود در شناخت آدمها و دشمن شناسي آنها را لمس مي‌كنند.البته بعضي از فرقه‌هاي سلفي و وهابي هم مخالف سريال هستند و گفته‌اند ديدن سريال جايز نيست.
وي با بيان اينكه گزارشي از مردم مصر نيز آمده بود كه فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني در دل مردم نفوذ كرده‌اند و دولت‌مردان اين كشورها نمي‌توانند مانع آن شوند. چنين حركت‌هايي تأثير خوبي خواهد داشت و از تك تك هنرمنداني كه از خلق اين آثار تلاش كرده‌اند قدرداني مي‌كنم.
حسيني در ادامه تصريح كرد: شخصيت مختار را خودتان بهتر مي‌شناسيد، او شخصيتي است كه 4 امام را درك كرده است و وقتي انتقام خون شهداي مظلوم كربلا را گرفت امام سجاد (ع) خداوند را حمد و ثنا مي‌كنند و براي مختار جزاي خير مي‌خواهند. اميدوارم ساخت كارهاي اين چنيني استمرار پيدا كند، ضمن اين كه دوستان ما در بنياد بازي‌هاي رايانه‌اي هم در صدد ساخت بازي رايانه‌اي فاخر بر اساس اين سريال هستند. اين اتفاق در مورد «ملك سليمان» هم افتاده است. بعد از تاسوعا و عاشورا نيز به همت معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عكس‌هاي برگزيده‌اي از اين سريال كه به ياد شهداي كربلا 72 قطعه است، قرار است در معرض ديد مردم قرار بگيرد. هر قدر مردم ما با اين سريال ارتباط برقرار كنند، تأثيرگذارتر خواهد بود.
همچنين حسيني در بخش پاياني سخنان خود گفت: امكان نداشت از همه در اين مراسم قدرداني كنيم. آقاي قاضي عسگر گزارشي داشتند كه هنرمنداني كه امسال به حج رفته‌اند، بسيار تحت تأثير قرار گرفته‌اند و يك هنرمند وقتي در چنين مسيري قرار مي‌گيرد مي‌تواند كارهاي ارزشمندي بسازد. جلال آل احمد در طول سفر خود به حج كتابي با نام «خسي در ميقات» نوشت كه هنوز كه بسياري پيش از رفتن به سفر حج آن كتاب را مي‌خوانند و بر همين مبنا وزارت ارشاد برخي هنرمندان و عوامل سريال «مختارنامه» را بدون نوبت به حج و عتبات عاليات اعزام مي‌كند.

**ميرباقري: تصوير كربلا در «مختارنامه» توفيقي بود كه نصيب ما شد

«داود ميرباقري» در اين مراسم گفت: اول از همه به دوستانم دست‌مريزاد مي‌گويم كه اگر نبود شور و عشق و همراهي آنها با حساسيت‌ها و وسواس‌هايي كه داشتم موفق نمي‌شدم كار را به پايان برسانم. از مجموعه دوستانم در سيمافيلم نيز كه شرايطي به وجود آورده‌اند و از ما پشتيباني كرده‌اند تا سريال ساخته شود قدرداني مي‌كنم، اگر حمايت اين دوستان نبود مختارنامه با اين كيفيت به دست مردم نمي‌رسيد.
وي ادامه داد: قصه ما متمركز بر حول شخصيت مختار و همه منطق ما بر اين اساس بود كه با مختار همسفر شويم و در اين سريال با حوادث تاريخي برخورد كنيم. اما توصيه دوستان به ويژه آقاي ضرغامي اين بود كه در اين سريال مقداري هم به كربلا پرداخته شود، هر چند كه قبلا پيش‌بيني‌هايي در اين رابطه شده بود اما ايشان اصرار داشتند بيشتر به اين مقوله بپردازيم و بخشي با اين مضمون به سريال اضافه شد. الان كه كار را مي‌بينم متوجه شدم كه چقدر حيف بود كه مختار با حادثه كربلا گره نمي‌خورد، البته اين بخش بسيار دشوار و پيچيده بود. ما با واقعيتي مواجه هستيم كه به نوعي مي‌توان گفت به لحاظ بار فرهنگي و انرژي در جهان بي‌نظير است. ما در تاريخ بشريت با پتانسيلي مواجه هستيم كه در كربلا موج مي‌زند و قادر است جامعه بشري را متحول كند.
كارگردان سريال «امام علي» اظهارداشت: امروز خوشحالم كه به توصيه‌ دوستان و توفيقي كه به بهانه مختارنامه نصيبمان شد، بخشي از صحنه‌هاي كربلا را به تصوير كشيديم. امروز كه آن صحنه‌ها را نگاه مي‌كنم، خوشحالم كه صحنه‌هاي مربوط به كربلا آبرومند از آب درآمده و ما شرمنده نشده‌ايم. البته اگر كمال‌گرايي در ذهن داشته باشيم هر كس يك جور به واقعه نگاه مي‌كند و هميشه اين باب باز است و شايد دوستان بتوانند بهتر از من مقوله را تصوير كنند اما من تمام بضاعتم را در اين سريال به كار بردم و خوشحالم كه اين صحنه‌ها تأثيرگذار است. از همان ابتدا هم فكر مي‌كردم كه پلان‌هاي كربلا شاخص و ماندگار باشد.
وي در ادامه سخنان خود درباره مخالفت‌هايي كه درباره ساخت مختار با آنها مواجه شده نيز اظهار داشت: من در طول ساخت سعي كردم سريال را با منطقي بسازم كه براي همه قابل ديدن باشد و شايد برخي بگويند چرا سريال مطابق صد در صد با روايات موجود ساخته نشده است. ما فقط براي مخاطب داخلي سريال نمي‌سازيم شايد برخي منطق ما را نمي‌شناسند، اگر بتوان با اين زبان و منطق سخن گفت شايد آنها هم بتوانند درك كنند و مخاطبان غيرشيعه نيز در نوع نگاه خود تجديدنظر كنند. اين منطق در تمام مختارنامه وجود دارد و عناد با آن بعد سياسي پيدا مي‌كند.
ميرباقري گفت: مختارنامه از لحاظ منطقي و پژوهشي بر اساس مشتركات ساخته شده است و ما به اسنادي استناد كرده‌ايم كه مورد قبول همه فرقه‌هاي مسلمانان باشد و اگر اين نگاه را منها كنيم، مختار با منطقي كه دارد براي همه مسلمانان قابل ديدن است و مي‌توانند با آن ارتباط برقرار كنند. در مختارنامه تا آنچه كه ديده‌ايم، مقدمه است و هنوز به اصل كار نرسيده‌ايم. اصل سريال متكي به قيام مختار و حوادثي كه بعد از قيام او روي مي‌دهد است و از قسمت 14 به بعد سريال ابعاد واقعي خود را مطرح خواهد كرد كه اميدوارم مثل مقداري كه تا به حال پخش شده مؤثر باشد. تصور مي‌كنم در اين اثنا متوجه مي‌شويم كه دوستان در سريال مختار چه كرده‌اند و هرچه از صبوري دوستان بگويم كم گفته‌ام.
كارگردان سريال تلويزيوني «معصوميت از دست رفته» عنوان داشت: عرب‌نيا به مدت 6 سال به طور پيوسته در اختيار سريال بود. بقيه دوستان هم همين‌طور. اميدوارم اين تلاش و اتفاقي كه افتاده است راه و بهانه‌اي باشد كه ديگران نيز تشويق بشنوند و پا در اين راه بنهند.
به گزارش فارس، همچنين در بخشي از مراسم از عظيم جوان‌روح مدير فيلمبرداري سريال خواسته شد تا حرف‌هايش را بگويد،‌اما او در سخناني كوتاه گفت: در مدت همكاري با مختارنامه در كنار اين گروه لذت بردم و اين سال‌ها به من خوش گذشت.
پس از سخنان جوان روح، ميرباقري در پاسخ به حرف‌هاي او تصريح كرد:اميدم اين بود كه پلاني كه مي‌گيرم در مسير پيدا كنم اما اين اتفاق نمي‌افتاد، اما سر صحنه موجي وجود داشت كه من را هدايت مي‌كرد. آقاي جوان‌روح خيلي فروتنانه گفت كه خيلي خوش گذشت، اين‌گونه نبود. من چند بار با آقاي جوانروح دعوايم شد
وي در ادامه نيز به ذكر خاطره‌اي از دعواهايش با جوانروح پرداخت و گفت: من در مقطعي احساس كردم كه او خيلي خسته است و گفتم اگر همه اينجا خسته شوند من و تو حق نداريم خسته شويم و او با كسالتي كه داشت و شرايط فيلمبرداري كه حاد هم بود و دليل آن هم سختي كار بود كار كرد و اگر امروز مي‌گويد خوش گذشته از فروتني و تواضع اوست.

**اسلامي‌مهر: تلويزيون در تدارك ساخت آثاري درخشان است

به گزارش فارس، در بخشي از اين مراسم قرار بود محمود فلاح تهيه كننده «مختارنامه» صحبت كند كه او در سخناني كوتاه از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي برگزاري اين مراسم تشكر كرد و از حسن اسلامي‌مهر رئيس مركز سيمافيلم نيز قدرداني كرد و اظهار داشت كه همه زحمات توليد مختارنامه بر عهده اسلامي‌مهر بوده است و از او خواست تا در مراسم سخنراني كند.
اسلامي‌مهر نيز دعوت فلاح را اجابت كرد و در سخنان خود ضمن قدرداني از روحيه تقديرپذير وزير ارشاد گفت: انشاء‌الله كه همه ما در اين آزمون سربلند بيرون آمده باشيم. اين اثر هنري نشان داد كه جريان هنري ايران از چه قابليت بالايي برخوردار است و مي‌تواند بدون هيچ امكان خارجي چنين اثر ارزشمندي را خلق كند. اين مسئله قابل توجه است براي برنامه‌ريزي‌هاي آتي، و وقتي يك اثر ايراني از اين قدرت برخوردار است كه مي‌تواند منطقه را متأثر كند، ما بايد بيشتر به آن توجه كنيم و توليدات خود را در اين حوزه هدف‌مند كنيم.
وي در ادامه سخنان خود به ذكر خاطره‌اي از حذف يكي از سكانس‌ها توسط ميرباقري اشاره كرد و گفت: ميرباقري در ساعات نهايي تدوين، پلان تأثيرگذاري را حذف كرد. وقتي دليلش را پرسيدم گفت: مي‌خواهم تبيين روايات شيعي بر مبناي تعقل باشد. من اصرار دارم منطق شيعي منطق عقلانيت باشد. وقتي كه ايشان اين حرف را زدند من اعتراضي نداشتم. اين سريال از اين ويژگي برخوردار است كه تصوير جدي از تاريخ اسلام را نشان مي‌دهد و در حقيقت ميرباقري با زباني اين سريال را به تصوير كشيده كه بلافاصله هم‌ذات پنداري ايجاد مي‌شود كه از تاريخ به دست مي‌آيد.
رئيس مركز سيمافيلم در ادامه سخنان خود به خبر خوشحال‌كننده‌اي در عرصه تلويزيون پرداخت و گفت: رسانه در حال برنامه‌ريزي براي ساخت يك‌سري از سريال‌هاي الف ويژه است و چيزي كه در تدارك است بسيار درخشنده است.
همچنين در اين مراسم ولي‌الله شيراندامي نيز گفت: چرا من؟ من كه منتظر بودم زودتر كارم را بگيرند تا بميرم. همه‌اش هم وحشت داشتم سليمان نصفه بماند. همه من را دلداري مي‌دادند كه درست هم بود. من ناراحتي قلبي داشتم و احساس مي‌كردم مي‌ميرم و نقشم نيمه‎كاره مي‌ماند.
وي ادامه داد: تا به حال چنين كاري انجام نداده بودم. يك كار جهاني به نام «ملكه صبا» بود كه وقتي وارد كار شدم هرروز خود را با فرانسوي‌هايي كه من را انتخاب كردند مقايسه مي‌كردم و اصلا قابل مقايسه نبود. من در سراسر سريال مختار فراموش نكردم كه كجا هستم، كي هستم و نقش چه‎كسي را بازي مي‌كنم.
شيراندامي با بيان اين كه من هيچ وقت كار مذهبي انجام نداده‌ام، اظهارداشت: كارهاي بزرگي در سينما و تئاتر داشته‌ام اما با كارگرداني به اين شكل برخورد نكرده بودم و اين كار يك چيز ديگري براي من بود و شب و روز و زندگي‌ام را گرفت و در تمام لحظات كه همه مي‌دويدند خانم من پابه‎پاي من بود تا اتفاقي برايم نيفتد.
وي گفت: لحظاتي كه جلوي دوربين بودم چيزي برايم اهميت نداشت جز سليمان. هنوز هم چيزي روي دوش‌هايم سنگيني مي‌كند و آرزو داشتم آن صحنه را در محضر امام عزيزمان فغان كنم كه چرا من نتوانستم در كربلا باشم. اميدوارم در اين راه من را ببخشند. در اين مورد كاش اين صحنه شكل مي‌گرفت و من بازي مي‌كردم و بارها تمرين كرده بودم كه چطور بر مزار آماده شوم.

**عرب‌نيا: سريال «مختارنامه» بعدها بهتر فهميده مي‌شود

به گزارش فارس، عرب‌نيا در اين مراسم گفت: آن‌قدر حرف براي گفتن زياد است و آن‌قدر نكات مغفول در مختارنامه وجود دارد كه اينجا جاي بيان كردن آنها نيست. من بدون تظاهر و زياده‌گويي خدا را شكر مي‌كنم كه در اين اثر حضور داشته‌ام. با دوستان خوبي سفر دشوار چندين ساله‌اي را پشت سر گذاشته‌ام و زماني كه اولين بار در اولين سفر با آقاي ميرباقري به كاشان رفتيم در طول راه با او صحبت كرديم.
وي ادامه داد: دغدغه عظيمي جلوي من بود و اميد بسياري داشتم كه اين كار استاندارد آثار توليدي در ايران را بالا ببرد. ايشان هم بيشتر از من دلش مي‌خواست اين اتفاق بيفتد و حيفم مي‌آيد كه به مقوله تصويرسازي در ايران نپردازم. ساخت كارهايي كه تعهد اجتماعي دارند وظيفه‌اي برعهده كارگردان مي‌گذارد كه مسائلي در پشت فيلمنامه و فيلم توجه كند اما ساخت كارهاي تاريخي از اجتماعي نيز سخت‌تر است. المان‌ها ، ارجاعات و ... همه در ساخت كار تأثير مي‌گذارد. مخصوصا اگر كار تاريخي و مذهبي شيعه باشد كه همه اين مسائل را در بر مي‌گيرد و من فكر مي‌كنم سريال مختار بعدها بهتر فهميده مي‌شود.
بازيگر نقش مختار تصريح كرد: من در زمينه مذهب خود را صاحب نظر نمي‌دانم. اما به عنوان يك مخاطب ساده مي‌دانم كه كار بسيار بزرگي انجام شده است و در حوزه‌ هنر تصويرسازي و فرهنگي نيز كاري انجام شده كه به زودي فهميده نخواهد شد. كوچك‌ترين اين كار بالا بردن استانداردهاي تصويرسازي در يك مجموعه عظيم به نام رسانه ملي و تسري پيدا كردن آن به حوزه سينماست كه در اين وانفسا كه كار و فيلمنامه‌ چندان خوبي پيدا نمي‌شود، نيازمند از خودگذشتگي زياد و ايستادن جلوي ناملايمات است و در جاهايي كل گروه جهاد كردند. بالا بردن استانداردها در كشوري كه مجبور است از مجموعه تصويرسازي جهان عقب نماند و توانايي‌ مالي‌اش شايد اين اجازه را ندهد كه اين ناتوايي و خلاء را پر كند، از خودگذشتگي زيادي لازم دارد.

**كوثري: فيلمنامه و كارگرداني ستارگان «مختارنامه» هستند

فريبا كوثري در اين مراسم گفت: از آقاي ميرباقري براي حضور در اين سريال قدرداني مي‌كنم و معتقدم ستاره فيلم كسي نيست و فيلمنامه و خود آقاي ميرباقري ستاره‌هاي سريال هستند. تمام صحنه‌هايي كه با آقاي عرب‌نيا بازي مي‌كردم ايشان مثل يك استاد مرا راهنمايي مي‌كردند و خيلي خوشحالم كه با اساتيد بزرگي در اين سريال كار كرده‌ام. از آقاي حسيني نيز تشكر مي‌كنم كه با برگزاري اين مراسم باعث شدند دوستان را بار ديگر ببينيم و اميدوارم سريال كار مورد قبولي باشد و خوشحالم كه در كارهاي تاريخي به ويژه سريال هاي آقاي ميرباقري حضور دارم.
همچنين مهدي فخيم‌زاده بازيگر نقش «عمر سعد» نيز در اين مراسم گفت: بازي كردن نقش عمر سعد كار سختي نبود. من در اين كار فقط يك هنرپيشه بودم. 16 الي 17 سال بود كه فقط جلوي دوربين خودم رفته بودم تا اين كه به همراه آقاي ميرباقري و آقاي بحراني براي حضور در سميناري به قم رفته بودم. آقاي ميرباقري آنجا به من گفت كه نقشي براي من دارد و من فكر كردم كه شوخي مي‌كند اما بعد از مدتي من را براي حضور در سريال دعوت كرد.
وي ادامه داد: آنچه در سريال بازي كردم نگاه ميرباقري به عمر است و خودم كارگرداني را به كل فراموش كردم و نگاهم را به آقاي ميرباقري دوختم كه او چه مي‌گويد و آنچه او گفت را اجرا كردم تا كاملا نظرش را جلب كنم. ميرباقري يكي از معدود كارگرداناني است كه شخصيت‌هاي آثارش را مي‌بيند.

به گزارش فارس، در پايان اين مراسم با اهداي لوح تقدير و هدايي از فريبرز عرب‌نيا، رضا رويگري، فرهاد اصلاني، انوشيروان ارجمند، امين زندگاني، مهدي فخيم‌زاده، محمد فيلي، داود رشيدي، نسرين مقانلو، فريبا كوثري، رضا خندان، ولي‌الله شيراندامي، جعفر دهقان، حبيب دهقان‌نصب، رحمان باقريان، محمود اردلان، حامد ميرباقري، الهام حميدي، فرخ نعمتي، حسن اسلامي‌مهر، جمشيد خندان، عبدالله اسكندري، محمود فلاح ... قدرداني شد.

Greedy
13-12-2010, 18:18
یکی از مدیران راجع به nar nia هم توضیح بدن بد نیست اگر ایشون روبات هست بگن تا ما هم کاری نداشته باشیم... فقط متخصص کپی پیست کردن اخبار به صورت متوالی هست

fandak
13-12-2010, 20:34
امام حسین (ع) هنگام حرکت از مدینه به سوی مکه این وصیت نامه را نوشت و با مهر خویش ممهور ساخت و به برادرش محمد حنیفه تحویل داد :" بسم الله الرحمن الرحیم... این وصیت حسین بن علی است به برادرش محمد حنیفه . حسین گواهی می دهد به توحید و یگانگی خداوند و این که برای خدا شریکی نیست و محمد (صلی الله علیه واله و سلم) بنده و فرستاده اوست و ایین حق (اسلام) را از سوی خدا (برای جهانیان) آورده است و شهادت می دهد که بهشت و دوزخ حق است و روز جزا بدون شک به وقوع خواهد پیوست و خداوند همه انسان ها را در چنین روزی زنده خواهد نمود ."امام در وصیت نامه اش پس از بیان عقیده خویش درباره توحید و نبوت و معاد ، هدق خود را از این سفر چنین بیان نمود :"من نه از رویخودخواهی و یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد و ستمگری از شهر خود بیرون آمدم ، بلکه هدف من از ای ن سفر ، امر به معروف ونهی از منکر و خواسته ام از این حرکت ، اصلاح مفاسد امت واخیای سنت و قانون جدم ، رسول خدا (ص) و راه و رسم پدرم ، علی بن ابی طالب (ع) است پس هر کس این حقیقت را از من بپذیرد (وازمن پیروی کند) راه خدا را پذیرفته است و هر کس رد کند (واز من پیروی نکند) من با صبر و استقامت (راه خود را ) در پیش خواهم گرفت تا خداوند در میان من و بنی امیه حکم کند که او بهترین حاکم است. وبرادر ! این وصیت من به تو و توفیق از طرف خداست ، بر او توکل می کنم و بر گشتم به سوی اوست ."منبع: سخنان حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا ، محمد صادق نجمی ، ص 54

pcforlife
13-12-2010, 21:45
قسمت متوسطی بود!
اوجش فلش بکش به ماجزای زهیر بود. از بیشتر صحنه های جنگش خوشم اومد. خوندم یکی از دوستان گفته بود ژانگولریه! باید خدمتشون بگم دوست من! تا جایی که من میدونم ظهر عاشورا به دلیل تعداد کم یاران امام حسین (ع)، یاران امام تک تک به مبارزه می رفتند. خوب شما انتظار داری چطوری زهیر می جنگید؟!
البته نقاط ضعفی هم تو صحته های جنگش وجود داشت... مثلا من انتظار داشتم زهیر مقادیری روی اسبش بجنگه! اما نفهمیدیم چی شد حیوان یهو رم کرد! هر چند به نظر میرسید که برای سختی فیلم برداری صحنه های سوارکاری بی خیال صحنه‏ی سواری زهیر شدن. یه نکته دیگه هم وجود داشت وقتی اسب سوار ها به زهیر حمله کردند، قشنگ منتظر بودند که بازیگر نقش زهیر شمشیرش رو حرکت بده و اونا خودشون رو از اسب پرت کنن پایین!!
ولی انصافا صحنه نماز ظهر عاشورا زیبا بود و به قول جامد جان اشکمون رو درآورد...
این شریفی نیا رو من تو ویکیپدیا خونده بودم که نقش محمد حنفیه هستش، چون تو لیست بازیگرای سریال نبودش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ولی عجب گریم سنگینی داشت! انصافا در وهله اول نشناختمش!
راستی یه موسیقی متن جدید هم با نام "موسیقی متن مسلم(ع) و امام حسن(ع)" تو سایت رسمی سریال قرار داده شده. اینم لینکش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

davy jones
13-12-2010, 22:15
این شریفی نیا رو من تو ویکیپدیا خونده بودم که نقش محمد حنفیه هستش، چون تو لیست بازیگرای سریال نبودشبرای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
:20:

Mohammad Hosseyn
13-12-2010, 23:51
قسمت متوسطی بود!
اوجش فلش بکش به ماجزای زهیر بود. از بیشتر صحنه های جنگش خوشم اومد. خوندم یکی از دوستان گفته بود ژانگولریه! باید خدمتشون بگم دوست من! تا جایی که من میدونم ظهر عاشورا به دلیل تعداد کم یاران امام حسین (ع)، یاران امام تک تک به مبارزه می رفتند. خوب شما انتظار داری چطوری زهیر می جنگید؟!
البته نقاط ضعفی هم تو صحته های جنگش وجود داشت... مثلا من انتظار داشتم زهیر مقادیری روی اسبش بجنگه! اما نفهمیدیم چی شد حیوان یهو رم کرد! هر چند به نظر میرسید که برای سختی فیلم برداری صحنه های سوارکاری بی خیال صحنه‏ی سواری زهیر شدن. یه نکته دیگه هم وجود داشت وقتی اسب سوار ها به زهیر حمله کردند، قشنگ منتظر بودند که بازیگر نقش زهیر شمشیرش رو حرکت بده و اونا خودشون رو از اسب پرت کنن پایین!!
ولی انصافا صحنه نماز ظهر عاشورا زیبا بود و به قول جامد جان اشکمون رو درآورد...
این شریفی نیا رو من تو ویکیپدیا خونده بودم که نقش محمد حنفیه هستش، چون تو لیست بازیگرای سریال نبودش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ولی عجب گریم سنگینی داشت! انصافا در وهله اول نشناختمش!
راستی یه موسیقی متن جدید هم با نام "موسیقی متن مسلم(ع) و امام حسن(ع)" تو سایت رسمی سریال قرار داده شده. اینم لینکش:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
به نظر من هم صحنه جنگش خوب کار شده بود ... حداقل انتظاراتی که داشتیم برآورده شد. حرکات زیاد مصنوعی نبود. و جنگ ها هم که در تاریخ هست تن به تن بوده.
ولی کمی در جزئیات و گوشه کنارها ضعیف بود. مصلا اونجایی که آقازاده عمر میاد نظر میده !! خیلی سکانس مسخره ای بود. و ترس شمر هم ، بازیگر زیاد خوب حالت نمیگرفت و کاملا مصنوعی و تصنعی بود.
ولی داستان زهیر کلا خیلی جذاب نقل شد. انتهای سریال هم شدیدا مشتقامون کرد برای قسمت بعد.

vahid0801
14-12-2010, 00:13
کاش شهدای کربلا رو بیشتر معرفی میکردن
ادامه نداره؟

Mohammad Hosseyn
14-12-2010, 00:32
کاش شهدای کربلا رو بیشتر معرفی میکردن
ادامه نداره؟
چرا ... بازم صحنه های کربلا هست ...

molaali
14-12-2010, 08:58
دیروز در اخبار ساعت 7 چهره ی بازیگری که نقش زهیر رو ایفا کرده بود رو نشون داد. فکر کنم سنش کمتر از 30 سال بود! خودش می گفت گیریم روی صورت من یکی از سنگین ترین گریم ها بود( انصافاً هم راست میگفت!) می گفت زمان مبارزه تمام بدنم می لرزید و حالم خیلی بد شده بود.
فکر کنم اولین کار بازیگریش تو یه سریال بود ولی انصافاً خوب بازی کرد.

fandak
14-12-2010, 11:49
مقانلو: ناريه زني عاشق ولي مخالف است
خبرگزاري فارس: نسرين مقانلو در خصوص نقش همسر مختار در سريال مختارنامه گفت: بر خلاف اينكه بعضا عاشقان هميشه كوركورانه عمل مي‌كنند، ناريه، يك زن عاشق ولي مخالف است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نسرين مقانلو در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص نقش سينما در تصويرگري واقعه عاشورا،‌ اظهار داشت: خيلي‌ از هنرمندان ما مانند ميرباقري تلاش كردند تا واقعه عاشورا را به تصوير بكشند؛ ما روز عاشورا در كربلا نبوديم اما بنا به روايت‌هايي كه شنيديم مي‌توانيم درد اهل‌بيت را در آن روز احساس ‌كنيم.

وي ادامه داد: اكنون هم اگر كسي وارد خاك كربلا ‌شود، به قلبش فشار وارد مي‌شود و نيرويي انسان را به سمتي مي‌‌برد كه آن مكان مقدس را درك كند؛ لذا به تصوير كشيدن چنين واقعه‌اي بسيار سخت است ولي همين قدر كه دوستان تلاش مي‌كنند تا بر اساس روايات، حداقل نيمي از آن واقعه را بيان كنند، جاي تقدير دارد.

بازيگر نقش «ناريه» در سريال مختارنامه، بيان داشت: هيچ خواهري دلش نمي‌خواهد مرگ برادرش را ببيند و زماني كه حضرت زينب (س) شهادت امام حسين عليه‌السلام را ديدند، صبر زيادي داشتند.

مقانلو در خصوص هنرهاي عاشورايي و ماندگاري آن، بيان داشت: واقعه عاشورا درد بزرگي بوده كه ما فقط روايت آن را شنيده‌ايم؛ اين واقعه عظيم امروز در برخي از آثار هنري گنجانده شده است تا تمام شيعيان دنيا آن را احساس ‌كنند.

وي در خصوص نقش همسر مختار در سريال مختارنامه خاطرنشان كرد: بر خلاف اينكه بعضا عاشقان هميشه كوركورانه عمل مي‌كنند، ناريه، يك زن عاشق ولي مخالف است.

بازيگر نقش ناريه در سريال مختارنامه گفت: من مختار ثقفي را به اين وسعت نمي‌شناختم اما اثر ميرباقري باعث شد تا سيري از تاريخ را با اين شخصيت طي كنم؛ در نقش ناريه همسر مختار، بازي‌هاي بسيار زيبا و نكات ظريفي وجود دارد كه من به آن علاقه‌مند بودم.

بازيگر نقش «ناريه» در سريال مختارنامه در خصوص نقش و تأثير «ناريه» در واقعه عاشورا، خاطرنشان كرد: ناريه عاشق مخالفي است كه دلش نمي‌خواهد همسرش (مختار) از كشت و زرع دست بكشد؛ زيرا مي‌ترسد آشيانه زندگي‌اش خراب شود. او به مختار اجازه مي‌دهد تا با «عمره» ازدواج كند تا از اين طريق جلوي مختار را بگيرد ولي عكس اين برداشت مي‌شود و «عمره» با اهداف مختار همراهي مي‌كند.

وي در خصوص برقراري ارتباط با نقش «ناريه» گفت: توانستم ارتباط خيلي خوبي با اين نقش برقرار كنم؛ ميرباقري با ظرافت خاصي شخصيت‌ها را براي ما مي‌شكافت چرا كه مختارنامه يك كار رئال نبود بلكه يك اثر تاريخي است كه به گذشته‌هاي خيلي دور باز مي‌گردد.

مقانلو در خصوص عدم توليد فيلمي در شأن واقعه عاشورا، خاطرنشان كرد: وجود ما با محبت به رسول اكرم (ص) و اهل بيت (ع) آميخته شده است و براي به تصوير كشيدن بزرگي اين عزيزان با كمبود امكانات و مخالفت‌هايي براي روايت برخي وقايع، مواجه بوديم؛ لذا از مسئولان مي‌خواهيم تا فيلم‌سازان را در اين مسير ياري كنند.

vahid0801
14-12-2010, 12:16
یه سوال دیگه.
کل مخنارنامه چند قسمته؟

amir_ata_21
14-12-2010, 12:20
یه سوال دیگه.
کل مخنارنامه چند قسمته؟
کل مخنارنامه40 قسمته

errmii
14-12-2010, 14:46
دیروز در اخبار ساعت 7 چهره ی بازیگری که نقش زهیر رو ایفا کرده بود رو نشون داد. فکر کنم سنش کمتر از 30 سال بود! خودش می گفت گیریم روی صورت من یکی از سنگین ترین گریم ها بود( انصافاً هم راست میگفت!) می گفت زمان مبارزه تمام بدنم می لرزید و حالم خیلی بد شده بود.
فکر کنم اولین کار بازیگریش تو یه سریال بود ولی انصافاً خوب بازی کرد.

می دونستید بازیگر نقش زهیر بن قین و بن عفیف پسر عموی مختار که رفت زندان تا مرحم زهر آلود روی چشم مختار بذاره یکی بوده؟!
واقعا گریم های سریال فوق العادست اصلا چهره افراد به طور کلی عوض می کنن!

davy jones
14-12-2010, 14:48
می دونستید بازیگر نقش زهیر بن قین و بن عفیف پسر عموی مختار که رفت زندان تا مرحم زهر آلود روی چشم مختار بذاره یکی بوده؟!
واقعا گریم های سریال فوق العادست اصلا چهره افراد به طور کلی عوض می کنن!
بن عفیف که پسر عموی مختار نبود. بن عفیف اون پیرمرد کور بود که با مختار هم سلولی بود.

Greedy
14-12-2010, 15:15
خب معلومه دیگه شریفی نیا بود
چه گریمی کرده بود
صدایه خودشم نبود:27:


اااااااااااااااه جان من شریفی نیا بود؟؟!!!عجب گریمی؟کف کردم
راستی کسی میدونه تو این سریال یزید را نشون میدن؟

من شنبه دقت نکردم درباره چی صحبت میکردید الان یه بار دیگه خوندم فهمیدم درباره چی صحبت میکنید
مگه اونو نمیگید که تو همین قسمت اخر تو در قسمت اینده خواهید دید مختار رفت پیشش ، موهاش هم کاملا سفید بود ؟
اگه منظورتون اونه که شریفی نیا نبود اون جمشید شاه محمدی هست

molaali
14-12-2010, 15:59
من شنبه دقت نکردم درباره چی صحبت میکردید الان یه بار دیگه خوندم فهمیدم درباره چی صحبت میکنید
مگه اونو نمیگید که تو همین قسمت اخر تو در قسمت اینده خواهید دید مختار رفت پیشش ، موهاش هم کاملا سفید بود ؟
اگه منظورتون اونه که شریفی نیا نبود اون جمشید شاه محمدی هست

نه اون توپله رو میگند! که میزد روی پاهاش.(محمد حنفیه)

ضمناً فکر کنم منظور شما عبد... ابن عمر بود. که در هفته ی بعد نمایش داده میشه.(قابل توجه دوستانی که میگفتند.این شخصیت در سریال نیست)

Greedy
14-12-2010, 16:21
نه اون توپله رو میگند! که میزد روی پاهاش.(محمد حنفیه)

ضمناً فکر کنم منظور شما عبد... ابن عمر بود. که در هفته ی بعد نمایش داده میشه.(قابل توجه دوستانی که میگفتند.این شخصیت در سریال نیست)
اره جمشید شاه محمدی نقش عبدا... عمر داره
این محمد حنفیه دیگه کی پیداش شد من ندیدم ؟ تو همین قسمت اخر نشون دادن ؟

molaali
14-12-2010, 16:49
اره جمشید شاه محمدی نقش عبدا... عمر داره
این محمد حنفیه دیگه کی پیداش شد من ندیدم ؟ تو همین قسمت اخر نشون دادن ؟

بله. البته تکرارش پنج شنبه ساعت 8 از شبکه قرآن پخش میشه.اگه دوست داشتی نگاه کن.

Greedy
14-12-2010, 17:04
بله. البته تکرارش پنج شنبه ساعت 8 از شبکه قرآن پخش میشه.اگه دوست داشتی نگاه کن.

خودم ضبط میکنم همه قسمتاشو دو بار هم تکرارشو میبینم :دی

errmii
14-12-2010, 22:41
بن عفیف که پسر عموی مختار نبود. بن عفیف اون پیرمرد کور بود که با مختار هم سلولی بود.

حالا اسمش رو دقیق یادم نیست چی بود.منظورم همون بازیگر نقش پسر عموی مختار بود(تو سریال اسمش چی بود؟)که نقش زهیر بن قین هم بازی کرده بود.

Mohammad Hosseyn
14-12-2010, 23:45
حالا اسمش رو دقیق یادم نیست چی بود.منظورم همون بازیگر نقش پسر عموی مختار بود(تو سریال اسمش چی بود؟)که نقش زهیر بن قین هم بازی کرده بود.
اگه اینجوریه باید گفت گریم فوق العاده بوده ... یعنی هر جور فکر میکنم نمی تونم قبول کنم این اون بوده :31:

این قسمت های مختار داره وارد مسائل جالب تاریخی میشه ... دیدنش خیلی برام جذابه و شدیدا منتظرم بیاد.

molaali
15-12-2010, 10:16
این قسمت های مختار داره وارد مسائل جالب تاریخی میشه ... دیدنش خیلی برام جذابه و شدیدا منتظرم بیاد.

دقیقاً. این دوره یکی از معدود زمان هاییه که چند نفر با هم خلافت میکردند. و هر کسی یه جوری مردم رو آزار میداد.
از این جا به بعدش باید خیلی جالب باشه.

marvel_malayer
15-12-2010, 10:36
پسر عمر خطاب رو چقدر خوب درست کردن واقعا ادم فکر می کنه که خوده عمر خطابه و همینطور حاکم مدینه واقعا جالب بود

واقعا فیلمنامه نویس دستش درد نکنه چقدر معامله مختار رو خوب داره نشون میده برای قدرت رسیدن و انتقام گرفتن

اینم بگم که زربی به دست شمر کشته میشه
پسر عمر سعد و خود عمر سعد رو مختار سرشون رو می بره و میزاره توی سینی و میگه که این بجای حسین و بجای علی اکبر حسین البته حسین کجا و اینها کجا

meha
15-12-2010, 11:25
پسر عمر خطاب رو کجا نشون داد؟!من که ندیدم!

اینم از محمد رضا شریفی نیا


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

molaali
15-12-2010, 11:34
پسر عمر خطاب رو کجا نشون داد؟!من که ندیدم!


در قسمت بعد نشان خواهد داد.

dehtoday
16-12-2010, 21:57
مختار با شمر بن ذی الجوشن چه کرد ؟

براى شمربن ذى الجوشن اسم‏هاى دیگرى چون اوس یا شرحبیل نیز ذکر شده است. او را ذى الجوشن، صاحب زره و جوشن مى‏گفتند زیرا سینه او برآمده بود و همانند سپرى بسته شده نشان مى‏داد. او نخست از یاران على علیه‏السلام در جنگ صفین و از فرماندهان شجاع و نامدار کوفه بود که در کنار حسن (ع) و حسین (ع) در رکاب امام علیهم‏السلام حاضر بوده است اما سرشت ناپاک او به خاطر عمل زشت مادرش بر محیط و آداب الهى و اجتماعى چیره شد و سرانجام در لشکر عبیداللّه بن زیاد قرار گرفت.

روزى مادر شمر که زن بزچرانى بود و در بیابان به کار خود مشغول بود، از چوپانى که از کنار او مى‏گذشت، تقاضاى آب کرد تا با آن رفع عطش کند. چوپان تقاضاى شیطانى خود را شرط دادن آب قرار داد و او نیز پذیرفت و از این طریق، نطفه شمر منعقد شد از این رو امام حسین علیه‏السلام در روز عاشورا خطاب به او فرمود: «یابن راعیة المِعْزى»؛ اى پسر زن بزچران!

این فرد جنایتکار شماره یک کربلا، توانست از چنگ مختار بگریزد اما مختار دسـتـور داد کـه او را هـر کجا رفته اسـت، پـیـدا کـنـنـد و بـه سـزاى اعمال ننگینش برسانند. شمر در ماجراى شورش کوفه بر ضدّ مختار از عاملان اصلى بود.

به گزارش خبرآنلاین، در کتاب تاریخ طبری جلد ششم صفحه 53 آمده است: «مـسـلم ضـبـائى که هم قبیله شمر بود، مى‌گوید: «ما فرار کردیم و خود را به محلى در مسیر کـوفـه و بصره به نام ساتیدما رساندیم و در نزدیکى آن محل، دهکده کوچکى به نام کلتانیّه در حوالى سواحل فرات قرار داشت. ما در کنار تپّه‌اى مخفى شدیم که توسط یک روستایی جای ما لو رفت. شب هنگام بود که ماموران مختار ما را محاصره کردند. شمر را دیدم که جامه‌اى خوش‌بافت به تن داشت و بدنش پیس (بیماری برص) بود. ما حتى فرصت سوارشدن بر اسب را نیافتیم. درگیرى شدیدى رخ داد. ساعتى بعد صداى الله اکبر شنیدم و کسى فریاد زد خداوند، خبیثى را کشت».

در جلد ششم تاریخ طبری صفحه 338 نیز به نقل از شیـخ طوسى(ره) آمده است: «شمر را دستگیر کردند و نزد مختار آوردند. مختار دستور داد گـردن او را زدند و جسدش را در دیگ روغن جوشیده افکندند و یکى از یاران مختار با پاى خود سر شمر را لگد مى‌کرد.»

همچنین در همین کتاب و در همان جلد در صفحه 374 امده است: «عبدالرحمن بن عبد مى‌گوید: من شمر را به هلاکت رساندم. مختار تا نگاهش به سر بریده شمر افتاد، سجده شکر به جاى آورد و دستـور داد آن سـر را بـالاى نـیـزه کـنـنـد و مقابل مسجد جامع شهر در معرض دید مردم قرار دهند تا موجب عبرت همگان باشد».

reb
16-12-2010, 22:13
آخه برادر گرامی نوزادی که اختیاری از خود نداشته برای بدنیا آمدن و تعیین والدین و یا محیط خود چه گناهی کرده بوده که حرامزاده بدنیا آمده و اون که در یک خانواده صالح و متقی و مشروع و ایضا مرفه بدنیا میاد چه ثوابی کرده بوده که این پاداش نصیبش شده؟
پس باي ذنب اینجا هم میتونه دخیل باشه.

mefmef
16-12-2010, 22:16
دوستان این شعار یا منصور امت جی معنی می ده؟

dehtoday
17-12-2010, 00:54
آخه برادر گرامی نوزادی که اختیاری از خود نداشته برای بدنیا آمدن و تعیین والدین و یا محیط خود چه گناهی کرده بوده که حرامزاده بدنیا آمده و اون که در یک خانواده صالح و متقی و مشروع و ایضا مرفه بدنیا میاد چه ثوابی کرده بوده که این پاداش نصیبش شده؟
پس باي ذنب اینجا هم میتونه دخیل باشه.
دوست عزیز این چیزی که شما میگید اصلا چه ربطی داره ؟!
هیچ جا به خاطر حرامزاده بودن هیچکی رو تنبیه نمی کنن ! خود این لعنت الله به خاطر اعمالش تنبیه میشه نه به خاطر حرامزاده بودنش !
من هر چی فکر میکنم بازم نمیفهمم منظورتون چی بوده ! یعنی شما این همه ظلمی که این ملعون در حق آل علی کرد رو فراموش کردید و فقط به صرف حرامزاده بودنش گفتید بای ذنب ... ؟! :13:

mahdy2021
17-12-2010, 01:22
دوستان این شعار یا منصور امت جی معنی می ده؟
منصور ریشه نصر
امت ریشه موت

ای پیروز ، بمیران :31:

Hamid Hamid
17-12-2010, 17:46
سلام دوستان.
بالاخره قضيه اين نشون دادن چهره ي حضرت ابوالفضل به كجا رسيد؟
صدا و سيما گفت نشون ميدن يا نه؟
نميزارن فيلم اونطور كه كارگردان مي خواد جلو بره اين كاسه ي داغتر از آش ها!

D,Freeman
17-12-2010, 20:38
خیر دوست عزیز...خود کارگردان(میرباقری) وتهیه کننده مجبور شدن بگن که تابع صداوسیما هستن...پس چهره به صورت نورانی نمایش داده میشه!!!

Gam3r
17-12-2010, 21:32
قسمت 1 و 2 رو گرفتم دانلود کردم ، بسی از ابهت مختار فیض بردیم ... :31: اما کاشکی از TV میدیدم چون کیفیت TV خیلی بهتره ولی کیفیت دانلودی اصلا خوب نیست :41:

توی این 2 قسمت که دیدم جنگ هاشون خیلی مسخرس :31: سربازای حکومت توی قسمت 2 یه لگد میزنن شورشی هارو پخش میکنن ! انگار شورشی ها پخمن ! :31:

Aless
17-12-2010, 21:34
جدی؟!
حضرت عباس را نشون نمیدند؟
منبع لطفا !

D,Freeman
17-12-2010, 22:01
جدی؟!
حضرت عباس را نشون نمیدند؟
منبع لطفا !

منبع تمام روزنامه ها وخبرگزاریها!!!یه سرچ بزنی وبیانیه معروف رو بخونی خودت همه چیز دستگیرت میشه!!!
فقط نپرسین کدوم بیانیه که دوباره هم تایپک قفل میشه وهم پستا پاک میشه...اگه متوجه نشدی بیا تو پروفایلم بهت توضیح بدم!!!

M3HRD@D
17-12-2010, 23:19
دوستان صحنه های حضرت عباس رو حتی با چهره نورانی هم نشون نمیدن؟

Gam3r
17-12-2010, 23:32
مگه قرار نبود امشب صحنه ی حضرت عباس رو نشون بدن ؟

D,Freeman
18-12-2010, 00:03
دوستان صحنه های حضرت عباس رو حتی با چهره نورانی هم نشون نمیدن؟

چرا نشون ندن؟؟؟؟!!!!دیگه ازچهره هم که خبری نیست!!!


مگه قرار نبود امشب صحنه ی حضرت عباس رو نشون بدن ؟


یه نفر گفته بود قسمت 16...امشب قسمت چندم بود؟؟؟

Gam3r
18-12-2010, 00:21
یه نفر گفته بود قسمت 16...امشب قسمت چندم بود؟؟؟

قسمت 12 بودش ...

jomong666
18-12-2010, 00:29
خیلی خوب کار کردن . واقعن عالیه .

amirfiri
18-12-2010, 00:32
تکرارش کیه؟

Aless
18-12-2010, 01:06
فسمت 21 حضرت عباس قراره باشند.البته انگار معلوم نیست چی میشه!

arisa
18-12-2010, 04:05
تصویر حضرت عباس گویا تا بدین لحظه نشان داده نخواهد شد،در صورتیکه قبلا با وجود کارشناس مذهبی و تایید سیما مجوز فیلمبرداری صادر شده بود ولی بعد از داغ شدن این بحثها برخی به مراجه مراجعه کردند و اونها هم مکتوب این نشون دادن را جایز نشمردند که البته یکی از شدیدترین اظهارنظرها که متعاقب اون تلویزیون مجبور شد موضع رسمی بگیره و از تصمیم قبلیش مبنی بر نشان دادن چهره حضرت عباس عدول کنه مربوط به نامه یکی از مراجع بود که بحث های خاصی هم حول اون صورت گرفت،البته قبل از اون هم سیما گویا با توجه به نظر مراجع تصمیم خودش را گرفته بود.
البته در ابتدا عنوان شد با حذف پلانهای مربوط ولی بعد اعلام شد با نورانی کردن چهره حضرت عباس پلانها به طور کامل پخش خواهند شد و البته موضع اخر هم موضع خود میرباقری بود در برنامه اشک مهتاب که اعلام کرد درخواستش از امام حسین پخش کامل مجموعه مختارنامه هست..

پ.ن:نظر شخصی من هم البته نشان دادن نورانی چهره حضرت عباس هست بنابر دلایل متعدد ولی به هر حال این تنها یک نظر شخصی است و به نظرم در مجموع و با احترام به تمام سلایق تصمیم باید گرفته بشه..

fandak
18-12-2010, 09:27
احتمالا قسمت 16 ،‌فلاش بك مي شه به واقعه كربلا . ( احتمالا )

Greedy
18-12-2010, 12:30
کیانیان وارد شده بار طنز هم گرفته مختارنامه اون صحنه که تخت داشت میومد پایین خیلی باحال بود مختار خندش گرفته بود :دی

.SA33D.
18-12-2010, 15:36
نه قسمت 16 نیست.قسمت 21 یه فلش بک میره به روز عاشورا.اون قسمت مال حضرت عباس هست.به احتمال زیاد صورت کاوه فتوحی رو نورانی میکنن.

.SA33D.
18-12-2010, 15:47
من چند روز پیش این عکس رو اتفاقی توی نت دیدم،نمیدونم کدوم سایت بود.اما احتمالا مربوط به سکانس حضرت عباس میشه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

davy jones
19-12-2010, 14:38
چه دکور فوق العاده ای از مسجد الحرام و کعبه درست کرده بودن. خیلی تمیز و واقعی بود. دمشون گرم. فکر کنم خود میرباقری قبل از پخش این قسمت اخیر، یه جا مصاحبه کرده بود و گفته بود که دکور کعبه و مسجد الحرام خیلی قشنگ طراحی شده، ولی به شخصه فکر نمیکردم منظورش این باشه که اینقدر قشنگ و واقعی باشه:31:

باغ انگور طائف هم خیلی فوق العاده بود. انصافا مختارنامه تو هیچ زمینه ای خوب کار نشده باشه (که به نظرم تو همه ی زمینه ها موفق بوده تا حالا) تو طراحی دکور و لوکیشن ها فوق العاده بوده. دارالحکومه ی کوفه، دارالحکومه ی ابن زبیر، کوشک سفید مدائن، زندان فوق العاده ی کوفه، حوض رنگ رزی بهرام رنگ رز تو مدائن، روستای لفخا و خود نمای شهر کوفه هم به نظرم جزء بهترین طراحی های دکور بوده تا حالا. واقعا کلمه ی فوق العاده برازنده ی طراحی دکور این سریاله.

موفق باشین.
89/9/28

nar nia
19-12-2010, 16:22
انتقاد جمال شورجه از مختارنامه

جمال شورجه خشونت داستان «مختارنامه» را زیاد دانست و گفت صدا‌و‌سیما در انتخاب موضوع «مختارنامه» دقت نکرده و مخاطب از دیدن خشنوت بیش از اندازه این مجموعه رنج می‌برد.

به گزارش پارس توریسم این کارگردان و تهیه‌کننده درباره نقش فیلم‌های تاریخی - مذهبی سینما و تلویزیون گفت: «فیلم‌های تاریخی - مذهبی باید منطبق با دیدگاه‌های اسلامی ما باشد و موضوع‌های دینی و مذهبی کشش و جذابیت داستانی را همواره با خود دارد.»

شورجه دراین باره به «شهر» گفت: «موضوعات مذهبی اصولا کلی هستند. به همین دلیل باید حقیقت‌ها را از دل تاریخ جستجو کنیم و بخش‌هایی را برگزینیم که برای مخاطب جذابیت داستانی داشته باشد. در فرهنگ شیعه مردم ما جایگاه ویژه‌ای دارند و در نتیجه اسلام ناب توام با جمال و جلال است که می‌تواند مخاطبان جهانی را به خود معطوف کند.»

این کارگردان به ساختار فیلم‌های مذهبی اشاره کرد و گفت: «ساختار این دسته از فیلم‌ها باید قوی باشد، شخصیت‌ها به واقعیت داستان نزدیک و نیز یک مجموعه تلویزیونی و یا فیلم سینمایی باید از امکانات خوبی برای پرورش داستان برخوردار باشد. ما برای سرگرمی فیلم نمی‌سازیم، فیلم‌های تاریخی - مذهبی باید پیام داشته باشد تا این پیام به نقاط جهان برسد.»

شورجه درباره هزینه‌ زیادی که صرف ساخت فیلم‌ها و مجموعه‌های تاریخی می‌شود، گفت: «من فکر می‌کنم مسئولان تلویزیون و تهیه کنندگان درباره هزینه‌ای که صرف مجموعه‌های تاریخی می‌شود، باید شفاف‌سازی کنند. چون رقم‌های مختلفی درباره هزینه ساخت این مجموعه‌ها و فیلم‌ها شنیده می‌شود.

به عنوان مثال درخصوص هزینه فیلم سینمایی «ملک سلیمان» هم رقم‌های مختلفی شنیدیم تا اینکه تهیه کننده و کارگردان این فیلم به برنامه سینمایی «هفت» آمدند و راجع به رقم هزینه‌ای که صرف ساخت این فیلم شده بود، شفاف‌سازی کردند. کارگردان «شب دهم» ، افزود: البته نیاز به دکور، لباس و تجهیزاتی که باید در یک مجموعه تلویزیونی و یا فیلم تاریخی به کار برود هم هزینه پائینی نیست.»

این کارگردان با توجه به فرا رسیدن ماه محرم درباره مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» که چند هفته‌ای است از تلویزیون پخش می‌شود، گفت: «"مختارنامه" را می‌توان در دو بخش ساختاری و بخش محتوایی بررسی کرد. به نظرم کیفیت این مجموعه که کارگردانی آن را داوود میرباقری برعهده دارد، به تجربه‌های قبلی این کارگردان برمی‌گردد. میرباقری کارگردانی است که تجربه ساخت چنین مجموعه‌هایی را دارد و شخصیت‌ها را می‌شناسد، در نتیجه با ذائقه مخاطب آشنا است. با این حال «مختارنامه» به لحاظ فرم و ساختار مجموعه خوبی است.»

وی در ادامه افزود: «صدا‌و‌سیما در انتخاب این موضوع دقت نکرده است. خشونت بیش از حد داستان مخاطب را رنج می‌دهد، با توجه به این که باید اسلام ناب را در جبهه‌های غرب ترویج دهیم، تبلیغ شیمشیر و خون در کلیت محتوایی یک مجموعه تبدیل به کینه‌توزی و انتقام می‌شود که نهایتا به قیام مختار می‌رسد.»

وی در پایان گفت: «فکر می‌کنم مدیران صداو‌سیما مصلحت‌اندیشی برای داستان این مجموعه نکرده‌اند. در مجموعه‌های تلویزیونی مضامین دینی و مذهبی باید فراگیرتر و فرامذهبی‌تر نشان داده شود.»

nar nia
19-12-2010, 16:41
دوبله "مختارنامه" به شش زبان

مدیرشبکه جهانی سحر از ترجمه و دوبله مجموعه تلویزیونی مختارنامه به شش زبان خبر داد.

مهدی مجتهد در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره به اینکه شبکه سحر به 6 زبان بوسنیایی، اردو، آذری، کردی، انگلیسی و فرانسه فعالیت دارد اظهار داشت: همزمان با پخش این سریال از شبکه‌های داخلی ،‌ ترجمه و دوبله آن به 6 زبان آغاز شده است تا با اصلاحات لازم، سریال "‌ مختارنامه " ‌از شبکه سحرنیز روی آنتن رود.

وی افزود: معرفی مفاخر اسلام و ایران جزو برنامه‌های اصلی ماست که با زبان گردانی مجموعه های تلویزیونی تولید شده و پخش آن، این هدف را دنبال می کنیم .

مدیرشبکه جهانی سحر به استقبال خوب کشورهای هدف از سریال های ایرانی اشاره کرد و گفت: هدف‌ گذاری اصلی ما در تولید و پخش برنامه‌های این شبکه برقراری ارتباط با مخاطبان فراسوی مرزها است که این مهم نیز تا حد قابل قبولی برای ما محقق شده است تا جایی که حتی برخی از شبکه‌های محلی برنامه‌های خود را قطع و آنتن شبکه سحر را پخش می‌کنند.

وی در پایان گفت: 85 درصد از برنامه‌های شبکه جهانی سحر تولیدی و 15 درصد آن تأمینی است.

شبکه سحر از 13 سال پیش تاکنون برنامه های متنوعی را برای مخاطبان خود تهیه و پخش کرده است و علاوه براین از سال گذشته تاکنون ، با دو برابر شدن زمان پخش خود ،‌ در دو کانال یک و دو شبکه سحر، روزانه 38 ساعت برنامه پخش می کند .

nar nia
19-12-2010, 16:49
تصاویری از قبر "مختار" در كوفه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

nar nia
19-12-2010, 16:56
ديالوگهاي منتخب قسمت دوازدهم: تخت سليمان


ابن مطیع: درود بر دلاور جنگجوی ثقفی، کیف حال مختار؟
مختار: حکمت چیست که اغلب رجل سیاسی مکه نامشان عبدالله است؟
ابن مطیع: وقتی خانه بیت الله است، خادمین باید هم عبدالله باشند. اهلاً و سهلاً ابو اسحاق.
مختار: اهلاً و سهلاً.
ابن مطیع: پوشیدن روی در این خانه کراهت دارد، این خانه حریم امن است، از چه می ترسی؟
مختار: ترس از من عبدالشیاطینی است که خود را خادم این خانه می خوانند.
ابن مطیع: این باورها اجر مجاهدتهایت را ضایع می کند، تو سرزمین مشعر و منایی، در عرفات، در سعی صفا و مروه، در مکه حاجی باید مراقب همه جایش باشد، علی الخصوص زبانش، رمی جمره ات را به بغض و کینه تباه مکن!
مختار: رمی جمرۀ من امروز رمی یزید است رفیق.
ابن مطیع: مرحبا، پس چرا به خادمین خانه ای که قصدشان رمی یزید است اهانت می کنی، پسر زبیر را عبدالشیطان نامیدن، بی انصافی ست، او از صالحین ماست.ابن زبیر: اهلاً و سهلاً مختار.... (خنده مختار) به چه می خندی مختار؟
مختار: مسخره است.
ابن زبیر: چه فرمودید!؟
مختار: عرض کردم مضحک است، مسخره است.
ابن زبیر: چه چیزی مسخره و مضحک است؟
مختار: همین بساطی که به راه انداخته اید. این جا یمن است یا مکه؟ شما عبدالله زبیر هستید یا سلیمان نبی، این تخت طعنه به تخت سلیمان می زند، نکند قصد ادعای نبوت دارید؟
ابن زبیر: نه، نه، مختار، نه! نبوت لقمه گلوگیری ست، خفه ام می کند. مزاج ما با شبه نبوت سازگارتر است، پای در نعلین انبیاء کردن حماقت محض است، رسول الله، نه، خلیفه الله، ما به همین خلیفه اللهی قانئیم.
مختار: خلیفه الله بودن این همه معجزه نمی خواهد.
ابن زبیر: نشد مختار، نشد! ما در اوصاف تو شنیده بودیم، که سیّاسی پس کو؟ چرا مثل یک عامی بی سواد سخن می کنی؟ اگر حکمت معجزات ما را می دانستی به سخره شان نمی گرفتی!
مختار: تا جایی که من می دانم دین ما دین اعتدال است و سادگی، بهترین نمونه اش هم کعبه.
ابن زبیر: تو ساده تر از علی و والیانش دیده ای؟
مختار: ندیده ام و نه هرگز خواهم دید.
ابن زبیر: من با تمام اختلاف نظرهایی که با مسلک علی داشته و دارم، اقرار می کنم که سادگی جایی در عراق عرب به همراه ابوتراب به خاک سپرده شد، فرق علی را چشم ظاهربین مردم شکافت نه شمشیر ابن ملجم مرادی، حسین را همانهایی کشتند که عقل شان به چشم شان بود. حالا تو و امثال تو دم از دیانت و عدالت و سادگی بزنید. امویان سالهاست که با جلال و جبروت شان برگرده مسلمین سوارند و یکه تازی می کنند، زرق و برق کاخ سبز دمشق، مسجد اعظمشان یک نمونه، مسجدی ساختند که آدمی از تحیر دهانش باز می ماند، خب چرا ما مکه را در برابر شام علم نکنیم؟ هان!ابن زیاد: تأخیر داشتی قاصد، دو سه روز تأخیر کردی چرا؟
قاصد: خلیفه متألم بودند مرا به حضور نمی پذیرفتند.
ابن زیاد: بلا دور باشد، از چه متألم بودند؟
قاصد: در غم و اندوه عزیزی از دست رفته به سوگ بودند.
ابن زیاد: متوفی که بود؟
قاصد: ابو غیث!
ابن زیاد: ابو غیث، بوزینه اش؟
قاصد: ابوغیث بوزینه نبود، انیس و مونس خلوت امیرالمؤمنین بود. ابوغیث نزدیک ترین یار خلیفه بود.الحسنا: باید روی خوش نشان بدهی، تو کار خوبی نکردی حکومت عراق را شرط بیعت با زبیریان قرار دادی، تو نیتت از خونخواهی حسین، حکومت عراق است؟
مختار: خدا می داند که نیتم این نیست!
الحسنا: پس چرا آن را شرط بیعت خود کردی؟
مختار: مادر من یقین دارم آل زبیر قدرت بگیرد، خون حسین را رها می کند، و قاتلین پسر پیامبر را می بخشد، حکومت عراق را شرط بیعت کردم تا بتوانم قاتلین حسین را تعقیب کنم.مختار: من با هر چیز گیج کنننده و سرگیجه آور مخالفم، با اجازه!
ابن زبیر: تو بردی مختار!
مختار: چه چیزی را بردم شیخ!؟
ابن زبیر: من ذاتاً عادت دارم حریفانم را گیج کنم، یکی را با فلسفه، یکی را با شرعیات، یکی را با حیله، یکی را با گردونه، تو با هیچ کدام گیج نشدی مختار. کسی که به شمشیر خدعه نشکند، به هیچ شمشیری نمی شکند، حکومت عراق عرب به شرط پیروزی بر یزید علیه العنه، مال تو.

mahdy2021
19-12-2010, 17:03
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ناصر الامام الحسین؟؟؟ :18: از کی تا حالا؟
ایشون اون موقع تسلیم ابن زیاد شده بود و در زندان بود که امام حسین (ع) می فرمود (هل من ناصر ینصرنی؟)

شاید منظور از ناصر نوشدارو بعد از مرگ سهراب است

Hamid Hamid
19-12-2010, 17:15
قسمت قبل واقعا محشر بود.از این لحاظ که رضا کیانیان خیلی خوب بازی کرد.آدم میفهمید عبدلله بن زبیر از اون آدم های سودجو بود.
خیلی خوب بازی کرد.
اما این فریبرز عرب نیا به نظرم یه وقتایی یه جوری دیالوگ میگه انگار می خوان خفش کنن...

amirfiri
19-12-2010, 17:22
این همه ادم ! یکی نمی دونه تکرارش کیه؟!:41:

mahdy2021
19-12-2010, 17:26
این همه ادم ! یکی نمی دونه تکرارش کیه؟!:41:
یکی از تکرارهاش بعد از اخبار 19 شبکه 1 سیما دوشنبه ها

انگار شبکه قرآن و یه شبکه دیگه هم تکرارش رو پخش میکنه....

nar nia
19-12-2010, 17:48
گفتگویی با "مختار"، در مراسم جشن برای معلولان +تصاویرفریبرز عرب نیا که این روزها و پس از پخش سریال «مختارنامه» به یکی از محبوب ترین بازیگران سینما و تلویزیون بدل شده است، از جعل برخی مصاحبه های قدیمی او و اعلام آن به عنوان مصاحبه جدید دلخور است. او اما به تازگی و در مراسم جشن برای معلولان حاضر شد.

همشهری جوان نوشت : «باشه می‌یام.» عرب‌نیا وقتی فهمید جشن برای معلولان است بلافاصله و بدون چون وچرا قبول کرد. حتی زمان سفرش را جابه‌جا کرد تا شنبه شب مهمان بچه‌های معلول و خانواده‌هایشان در تالار نگین تامین اجتماعی باشد. از خانه عرب‌نیا در یکی از مناطق شمالی تهران تا تالار نگین در خیابان جیحون ، نزدیک میدان آزادی، در اوج ترافیک فرصت مناسبی برای حرف‌های غیررسمی با مختار این شب‌های تلویزیون بود.

بخش هایی از این گزارش به اضافه عکس های این جشن در ادامه می آید.

عرب‌نیا با سر تراشیده اصلا شباهتی به مختار پرمو، با ریش و‌ عبا و عمامه ندارد اما طنین صدا و برق نگاهش همان است. چندان اهل حرف نیست ولی کافی است تا مجله را ورق بزند؛ «می‌شناسم. خوندم. اون شماره‌ای رو هم که اومده بودین طرود و نقشه‌اش رو کشیده بودین، یادمه.» منظورش شماره اردیبشهت پارسال است. حرف از ریتم تند سریال و راش‌های حذف شده تا بازی گرفتن میرباقری و حسرت تخریب دکورهای مختارنامه ادامه پیدا می‌کند در حالی که زیرصدای ما، صدای موسیقی از ضبط ماشین شنیده می‌شود.

مختار اومد

«مختاره؟»، «مختار اومد.»، «ا.. مختاره‌ها.» کافی است ماشین جلوی تالار نگین بایستد تا مردم عرب‌نیا را با این جور عبارات به هم نشان بدهند. در اتاق انتظار، علیرضا جاویدفر از عرب‌نیا استقبال می‌کند؛ «شما برین ردیف جلو بشینین، 20 دقیقه کار طنز داریم بعد شما می‌یاین رو سن.» با صدای جیغ و هورا، خاله سارا(سارا روستاپور) وارد اتاق می‌شود و با عرب‌نیا احوالپرسی می‌کند. مسوولان جشن، عرب‌نیا را به سمت سالن می‌برند. تا در سالن باز می‌شود صدای سوت و کف و جیغ سالن را پر می‌کند.

سالن حدود هزار تا صندلی دارد و غرق نور است. در راهروهای بین صندلی‌ها چند نفر روی ویلچر نشسته‌اند و بچه‌هایی که سندرم داون دارند هم بین صندلی‌ها می‌چرخند. فضا چندان رسمی نیست؛ بیشتر شبیه یک گعده و پیک نیک دسته‌جمعی است.

جاویدنیا مجری برنامه است و یک خانم هم بالای سن نقش رابط ناشنوایان را دارد.

بخش دیگر این گزارش به شرح تقلید صدای برنامه نود، فردوسی‌پور، پروین، غلامحسین پیروانی و علی دایی اختصاص دارد که در متن کامل آمده است.

حالم خوبه

«خیلی خوشحالم و حالم خیلی خوب است که اینجام.» با این جمله عرب‌نیا که آدم را یاد مختار می‌اندازد سالن منفجر می‌شود؛ «بالاترین سرمستی برای من وقتی است که یک همنوع را می‌بینم که از دیدن من خوشحال است. هروقت خسته می‌شوم یادشان می‌افتم وخستگی‌ام درمی‌رود.» سخنرانی عرب‌نیا کوتاه است اما سالن یکپارچه سوت وکف می‌شود...

عکس ، امضا ‌ وتلفن

«صحنه‌های حضرت عباس(ع) رو حذف کردن.» این تماس تلفنی، عرب‌نیا را به هم می‌ریزد اما دلیل نمی‌شود بچه‌های معلول را تحویل نگیرد. بازار عکس و امضای «درپناه حق» عرب‌نیا داغ است. او حتی با یک معلول که در خانه مانده و نتواسته به جشن بیاید، تلفنی صحبت می‌کند. بوی شام فضا را پر کرده اما عرب‌نیا سوار برماشین به سمت خانه‌اش برمی‌گردد. هوای سرد، صورت را مورمور می‌کند و گوشه چشم‌ها نمناک شده.

عرب نیا: نگران بی اخلاقی در جامعه ام

تالار نگین سه شب میزبان جشن روز جهانی معلولان بود که روز اصلی آن پنجشنبه هفته قبل بود؛ در هر شب این جشن، یکی از چهره‌های سینما و تلویزیون هم حضور داشت ...
گفتگو با عرب نیا:
او بحث را با موضوع عجیبی شروع کرد: «نگران اخلاقم. نگران بی‌اخلاقی در جامعه که یک بخش‌اش مربوط به رسانه است.» دلیل این حرف عرب‌نیا به اتفاقاتی است که این چندماه افتاده، سریال مختارنامه پخش و دیده شده و او هم که نقش اول کار را دارد و بعد از مدت‌ها دوباره به صحنه برگشته، مورد توجه قرار گرفته. حالا بعضی از سایت‌ها و نشریات مصاحبه‌های قدیمی او را مجددا و به اسم گفت‌وگوی تازه چاپ کرده‌اند که همین او را گله‌مند کرده؛ «این گفت‌وگوها مال قبل بوده، من آخرین بار چهار سال قبل مصاحبه کردم. قبل از آن هم سه سال پیش‌اش حرف زدم. دیگر مصاحبه و گفت‌وگویی نداشتم اما حالا همان مصاحبه‌ها را دارند کار می‌کنند. آن حرف‌های من تاریخ مصرفشان گذشته. چه سودی دارد؟ این کار غلط است. اینکه جایی مثل ایسنا دوباره مصاحبه قدیمی‌ام را که خودشان گرفته‌اند، چاپ می‌کنند، درست نیست. خب بگویند این مصاحبه مربوط به چهارسال قبل است که ما آن را دوباره تکرار کرده‌ایم.»

عرب‌نیا این دست کارها را نشانه به هم ریختگی فرهنگی و زیرپاگذاشتن قواعد می‌داند؛ «شاید به صورت مقطعی این‌جور کارها نتیجه بدهد. شاید در طول یک بازی نتیجه برد گیرمان بیاید اما عرض و عمقی ندارد.» اما خب مطبوعات هم حق دارند تا اطلاعات و موضوعات جذاب برای مخاطب را منتشر کنند؛« اما این ولع‌ مجوز برای چاپ کردن دروغ نیست.همین برنامه «هفت» را ببینید، همه داشتند برای حرف‌هایشان توجیه می‌تراشیدند، توجیهات که مهم نیست، مهم اخلاق حرفه‌ای‌ است. یکی از اصول دموکراسی این است که مطبوعات موظف‌اند چرخه سالم اطلاعات ایجاد کنند اما ما منابع اطلاعاتمان و طریقه دستیابی‌مان به آنها غیر دموکراتیک و نابسامان است. با این اوضاع نباید توقع داشته باشیم که بتوانیم جلوی تهاجم فرهنگی را بگیریم وقتی خودمان اخلاق را در همه عرصه‌ها زیرپا گذاشته‌ایم.» ولی خب، مردم هم حق دارند که مصاحبه و گفت‌وگو با عرب‌نیا را بخوانند.

اصلا چرا خود او اهل مصاحبه نیست: «اما چه کسی بازیگر را مجبور به گفت و گو می‌کند من مختارم که حرف بزنم یا نزنم. راستش ما همیشه از قدرتمان برای رسیدن به اهدافمان سوء استفاده می‌کنیم. با این رفتارهای سطحی نمی‌شود موفق بود و بهتر است که من هم فعلا سکوت کنم.»

گزارش تصویری جشن را هم ببینید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

davy jones
19-12-2010, 18:28
این همه ادم ! یکی نمی دونه تکرارش کیه؟!:41:
به آدرس زیر که مال سایت رسمی سریال مختارنامه هستش مراجعه کن. توضیحات کامل در اونجا داده شده:


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدموفق باشین.
89/9/28

pcforlife
19-12-2010, 18:39
قسمت اخیر (تخت سلیمان) یکی از جالب ترین قسمت های مختار بود... چیزی که باعث شد احساس خیلی خوبی از تماشای قسمت بهم دست بده، موسیقی متن این قسمت بود! شخصا از موسیقی متن قسمت های گذشته که بیشتر در ارتباط با کربلا بود خسته شده بودم! دیگه خیلی تکراری شده بود... به نظر من دیگه وقتش رسیده بود که موسیقیه متن عربی هم وارد سریال بشه که شد!

mahdy2021
19-12-2010, 18:44
الان یک برنامه در حال پخش بود در مورد کسانی که بعد از شهادت امام حسین تازه یاد قیام کردن افتادن

ادامه برنامه بعد از اخبار ورزشی .شبکه 3 سیما
اگر وقت دارید ببینید

molaali
19-12-2010, 19:46
این قسمتش خیلی قشنگ بود یه کمی هم طنز توش وجود داشت!

davy jones
20-12-2010, 09:47
به نظر میرسه شروع صحنه های جنگها و قسمت های اکشن سریال از قسمت بعد آغاز میشه. شدیدا منتظر دیدنشونم:8:

marvel_malayer
20-12-2010, 23:05
این مفهوم تخت گردون چی بود من که زیاد سر در نیاوردم منظور اونجائیه که می خاست از مختار بیعت بگیره

Hamid Hamid
20-12-2010, 23:20
این مفهوم تخت گردون چی بود من که زیاد سر در نیاوردم منظور اونجائیه که می خاست از مختار بیعت بگیره
مفهوم که فکر نمیکنم داشت اما کلا می خواست نشون بده که این آقای عبیدلله زبیر بر خلاف گفته ی اسلام و برخلاف سنت پیامبر کاملا ساده زیستی رو کنار گذاشته و در نهایت راحتی داره زندگی میکنه و حتی دست به بیگاری کشیدن از آدم ها برای لذت بردن خودش هم زده.

mahdy2021
21-12-2010, 01:51
این مفهوم تخت گردون چی بود من که زیاد سر در نیاوردم منظور اونجائیه که می خاست از مختار بیعت بگیره
تزویر
همون اول مختار گفت این تختی که از آسمان به زمین می آید کنایه به تخت سلیمان است.یعنی اینکه ایشون با یک تخت پرنده و یک تخت گردون مردم عامی و بی سواد را مسحور قدرت خویش می کند

davy jones
21-12-2010, 15:33
تو قسمت قبل اگه دقت میکردین، صحنه های مربوط به حمله ی لشگر یزید به مدینه رو فقط با چند تا کادر بسته از یه لشگری که در جلوی اونها یه فلاخن بزرگ در حال حرکته، سر و تهشو هم آوردن. انگار دیگه حال و حوصله نداشتن که دکور شهر مدینه و مسجد النبی رو هم بسازن. خرج و مخارج زده بوده بالا :27:

errmii
21-12-2010, 19:06
تو قسمت قبل اگه دقت میکردین، صحنه های مربوط به حمله ی لشگر یزید به مدینه رو فقط با چند تا کادر بسته از یه لشگری که در جلوی اونها یه فلاخن بزرگ در حال حرکته، سر و تهشو هم آوردن. انگار دیگه حال و حوصله نداشتن که دکور شهر مدینه و مسجد النبی رو هم بسازن. خرج و مخارج زده بوده بالا :27:

منم دوست داشتم نشون بدن.ولی شاید هم خرج و مخارجش بالا میشده هم خیلی ربط مستقیمی به قیام مختار نداشته و در حاشیش بوده.

masoudtr
21-12-2010, 21:10
این مفهوم تخت گردون چی بود من که زیاد سر در نیاوردم منظور اونجائیه که می خاست از مختار بیعت بگیره

میخواست با تخت گردون مختار را گیج کنه و ازش بیعت بگیره
خودش هم گفت من هر کس را یک جور می پیچونم یکی را با فلسفه یکی را با خدعه و یکی را هم با این تخت

بچه ها به نظرتون دیالوگ هاش خیلی امروزی نیست
مثلا باغت اباد انگوری
ما ها بیکار نیستیم
اون بله ای که مختار میگه

OSEN
21-12-2010, 22:17
دیالوگاش که امروزی هست و من هم شخصا این رو بیشتر میپسندم تا دیالوگای ادبی و رسمی که قبلا تو سریالا دیدیم ..

Rahbar Masooleh
21-12-2010, 23:49
این همه ادم ! یکی نمی دونه تکرارش کیه؟!:41:
شبکه یک : دوشنبه ساعت7.30 شب
شبکه قرآن : یکشنبه و پنج شنبه ساعت 8شب

dehtoday
22-12-2010, 13:45
مختار چگونه عمر سعد را به درک واصل کرد ؟

یکی از کسانی که نزد مختار دارای موقعیت خاصی بود و مختار او را به خاطر قرابت و نزدیکی او با امیرالمؤمنین(ع) گرامی می داشت «عبدالله بن جعده بن هبیره» بود.
عمربن سعد نزد عبدالله بن جعده آمد و به او گفت: «برای من از مختار امان بگیر!» عبدالله وساطت کرد! و مختار این امان نامه را برای او نوشت: «این امان نامه ای است از مختار بن ابی عبید برای عمربن سعد بن ابی وقاص، تو در امان هستی به امان خدا، خودت و مالت و اهل و فرزندانت و تو به خاطر آنچه کرده ای، تا زمانی که اطاعت کنی و در خانه و شهر و نزد اهلت بمانی و حادثه ای به وجود نیاوری در امان خواهی بود.»
پس از آن، مأموران مختار و پیروان آل محمد(ص) و دیگران، او را می دیدند و مزاحم او نمی شدند و گروهی بر این امان نامه شهادت دادند و مختار هم عهد و پیمان بسته بود که به این امان نامه وفادار باشد، مگر این که عمر بن سعد حادثه ای بیافریند و خدا را بر این امر گواه گرفت.
مختار روزی به یارانش گفت: «فردا مردی را خواهم کشت که دارای این نشانه هاست: قدم هایی بزرگ، چشمان او در گودی فرورفته و ابروانش به هم چسبیده و کشته شدن او، مومنان و فرشتگان مقرب را شاد و خوشحال می کند.»
«هیثم بن اسود نخعی» نزد مختار بود، از آن نشانه ها دانست که مقصود او، عمر بن سعد است، به منزل آمد و فرزندش «عریان» را طلب کرد و او را نزد عمربن سعد فرستاد تا وی را از تصمیم مختار آگاه کند و به او بگوید که: «از خودت مواظبت کن.»
عمربن سعد گفت: «خدا پدرت را جزای خیر دهد! که شرط برادری را به جای آوردی، ولی مختار بعد از امان نامه ای که به من داده است چگونه می تواند که با من چنین کند؟!»
از این رو هنگامی که شب شد از منزلش بیرون رفت و غلامش را از تصمیمی که مختار درباره او گرفته و همچنین از امان نامه مختار آگاه کرد.
غلامش به او گفت: «مختار با تو شرط کرده است که تو کاری انجام ندهی چه حادثه ای بالاتر از این که تو، خانه و اهل خود را رها کرده و به اینجا آمده ای! هم اکنون بازگرد و بهانه ای برای نقض آن امان نامه به دست مختار نده.»
عمربن سعد نیز بازگشت. خبر رفتن عمر سعد را به مختار رساندند، مختار گفت: «مرا برگردن او زنجیر و سلسله ای است که او را دوباره بازگرداند.» صبح روز بعد مختار «ابوعمره» را فرستاد و به او فرمان داد که عمربن سعد را بیاورد، ابوعمره بر عمربن سعد وارد شد و به او گفت: «امیر را اجابت کن.»
عمر برخاست ولی از فرط اضطراب و رعب و وحشت، قدم بر روی لباس هایش گذاشت و لغزید، ابوعمره با شمشیر به او حمله کرد و او را از پای درآورد و به هلاکت رساند و سر او را در دامن قبایش گذارده و آورد و نزد مختار گذاشت.
مختار به «حفص» پسر عمر بن سعد که نزد وی بود رو کرد و گفت: «این سر را می شناسی؟» حفص گفت: «انا لله و انا الیه راجعون» و در ادامه گفت: «آری و بعد از او خیری در زندگی نیست.»
مختار گفت: «راست گفتی تو نیز بعد از او زنده نخواهی بود، حفص را به پدرش ملحق کنید.» پس حفص را نیز کشتند و سر او را نزد عمر بن سعد گذاشتند.
سپس مختار گفت: «عمر بن سعد را به جای حسین(ع) و حفص فرزند او رابه جای علی بن الحسین (علی اکبر) کشتم، اما این دو هرگز قابل مقایسه و برابری با آن دو نخواهند بود. به خدا سوگند اگر من سه چهارم قریش را به هلاکت برسانم برابر ارزش انگشتی از انگشتان حسین(ع) نخواهد بود.»(1)
لازم به یادآوری است که علت شتاب مختار در کشتن عمربن سعد این بود که یزیدبن شراحیل انصاری نزد محمدبن حنفیه آمد و بر او سلام کرد و بین آنها سخنانی رد و بدل شد تا این که صحبت از مختار به میان آمد، محمدبن حنفیه گفت: «مختار می پندارد که شیعه ماست در حالی که قاتلان حسین(ع) با وی همنشینی می کنند.» یزیدبن شراحیل چون به کوفه بازگشت، نزد مختار آمد و او را از آنچه محمدبن حنفیه گفته بود آگاه کرد، به این دلیل مختار تصمیم بر کشتن عمربن سعد گرفت.(2)
مختار سر عمربن سعد و پسرش حفص را برای محمدبن حنفیه فرستاد و این نامه را برای او نوشت: «بسم الله الرحمن الرحیم، برای مهدی(3) محمدبن علی، این نامه از مختاربن ابی عبید، سلام بر تو این مهدی، من خدا را حمد می کنم، آن خدایی که شریکی ندارد اما بعد، خدا مرا عذابی برای دشمنان شما قرار داده است، دشمنان شما برخی اسیر و گروهی متواری و فراری و دسته ای کشته و بعضی رانده شده اند، پس خدا را حمد می کنم که قاتلان (خاندان) شما را کشت و یاوران شما را یاری کرد. من سر عمر بن سعد و فرزندش را نزد تو فرستادم و بر هر کسی از قاتلان حسین(ع) و اهل بیتش که دست یافتم او را کشتم و خدا از انتقام گرفتن از باقیمانده آنان ناتوان نیست و من تا زمانی که بر روی زمین از آنها کسی باشد آنها را رها نمی کنم پس نظر و رأی خودت را برای من بنویس تا من از شما پیروی کرده و بر آن باشم، سلام و رحمت و برکات خدا بر تو باد.»(4)
سپس مختار هر که را که گفتند او از قاتلان حسین(ع) و پیروان او و دشمنان حسین(ع) است به هلاکت رساند و به آتش کشید و خانه آن را که فرار کرده بود خراب کرد.(5)

-------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1- تجارب الامم، ج 2، ص 151
2- کامل ابن اثیر، ج 4، ص 241
3- در وجه تسمیه محمدبن حنفیه به مهدی بعضی گفته اند که مختار، ایشان را امام واجب الاطاعه و مهدی امت می نامید. (تاریخ طبری، ج 7، ص 40)
4- تجارت الامم ج 2 ص 153
5- سرنوشت قاتلان شهدای کربلا- عباسعلی کامرانیان

farshidshd
22-12-2010, 14:11
مختار رو کی میکشه؟؟ بازیگرش کیه؟

dehtoday
22-12-2010, 14:28
مختار رو کی میکشه؟؟ بازیگرش کیه؟
مصعب بن زبیر ---- جعفر دهقان

nar nia
22-12-2010, 15:48
*اجراي موسيقي «مختارنامه» در تالار رودكي*
گفت‌وگوي ايسنا با آهنگساز سريال داوود ميرباقري:
اعتراض به موسيقي «مختارنامه» از مباحث انحرافي است

آهنگساز سريال «مختارنامه» گفت: اگر قرار است بگوييم كه موسيقي يك اثر بايد ما را به ياد آن اثر بيندازد، موسيقي «مختارنامه» اين‌گونه است.

امير توسلي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در پاسخ به اين پرسش كه به نظر مي‌رسد موسيقي «مختارنامه» بمانند سريال «امام علي (ع)»، هويتي مستقل از سريال ندارد، عنوان كرد: موسيقي سريال «مختارنامه» بايد شامل پارامتر‌هايي باشد كه اين پارامتر‌ها مدنظر نويسنده، كارگردان و آهنگساز باشد.

وي افزود: موسيقي قرار است به اتفاقي كه در صحنه مي‌افتد، كمك كند؛ حجم سريال «مختارنامه» با حجم سريال‌ «امام علي (ع)» متفاوت است، در نتيجه ميزان و شكل موسيقي‌اش نيز بايد متفاوت باشد.

اين آهنگساز ادامه داد: در مواردي كه احساس كردم لازم است موسيقي به يادمادني باشد، اين كار را انجام دادم، ولي به‌طور كلي كمتر به اين سمت رفتم و سعي كردم موسيقي در خدمت سريال باشد.

توكلي درباره‌ي افزايش حجم موسيقي «مختارنامه» به خبرنگار ايسنا گفت: در روند موسيقي برحسب داستان و اتفاقاتي كه مي‌افتد تغييراتي حاصل مي‌شود و به دليل اين‌كه در سريال وارد ماجراهاي قيام مي‌شويم، موسيقي نيز شكل حماسي‌تري به خود مي‌گيرد و طبيعتا حجم موسيقي نيز بيشتر مي‌شود.

وي هم‌چنين اعلام كرد كه قرار است قسمت‌هايي از موسيقي «مختارنامه» توسط اركستر در تالار رودكي ضبط شود و اين امر در هفته‌هاي آينده اتفاق خواهد افتاد.

امير توسلي درباره‌ي اعتراضاتي كه به موسيقي تيتراژ سريال «مختارنامه» شده بود، اظهار كرد: به نظرم اين اعتراضات مباحث انحرافي است؛ به هرحال هر كار بزرگي ممكن است با چنين اعتراضاتي همراه شود.

وي خاطرنشان كرد: برخي آمدند اعتراضاتي كردند كه اصولا به موسيقي «مختارنامه» وارد نيست.

آهنگساز «مختارنامه» ادامه داد: آواهاي اين كشور متعلق به همه است و كسي نمي‌تواند ادعا كند كه يك آواي بومي متعلق به كسي است.

وي هم‌چنين افزود: من از يك آواي بومي با تغييراتي كه صلاح ديدم در آن اعمال كنم، استفاده كردم؛ من از موسيقي مقامي ايران به ويژه موسيقي جنوب ايران استفاده كردم و اين موسيقي متعلق به همه‌ي اقوام است و هركسي حق دارد به هر شكلي از موسيقي كشورش استفاده كند.

امير توسلي در پايان درباره‌ي ذكر نام گردآورنده آلبوم «اهل ماتم» در تيتراژ پاياني، گفت: من آنچه كه در واقع به لحاظ عرف متعارف بوده است، در مورد تيتراژ انجام داده‌ام، ولي اگر احيانا اسمي از قلم افتاده و بايد ذكر شود، حتما ذكر مي‌شود.

---------- Post added at 03:48 PM ---------- Previous post was at 03:48 PM ----------

بازیگرانی که از بازي در مختارنامه جا ماندند

مختارنامه یکی از مهمترین وعظیمترین سریالهای تاریخ تلویزیون است که این روزها بااستقبال خوب منتقدان ومردم مواجه شده است.

به گزارش پارس توریسم ،ساخت این سریال بیش از ده سال طول کشیده است و بازیگران مطرحی قرار بود که در ان بازی کنند ولی اکان آن به وجود نیامد .

/حمید فرخ نژاد چرا به مختار نامه نیامد/

چندی پیش اخباری منتشر شد که بازی در نقش مختاربه حمید فرخ نژادبازیگر مطرح سینمای ایران نیز پیشنهاد شده است .

به گزارش خبرنگار پارس توریسم ،این خبری بود که بعدها توسط عوامل این سریال تکذیب شد .

اما ماجراازاین قرار بوده که در همان زمان آغاز به کار سریال مختار ،داوود میر باقری از طریق عبدالله اسکندری از حمید فرخ نژاد برای بازی درنقش مختار دعوت می کند ولی فرخ نژاد به دلیل در گیر بودن سر فیلم به رنگ ارغوان نمی تواند دراین سریال حضور داشته باشد.


/قرار بود هديه تهراني هم بازي كند/

از سویی دیگر هفته نامه خانواده سبز نیزدر شماره اخیر خود خبر داده براي نقش «جاريه» خواهر مختار كه توسط «ماه‌چهره خليلي» ايفاء مي‌شود، ابتدا هديه تهراني كانديدا بود! به نوشته این هفته نامه ،جالب است بدانيد علت عدم حضور تهراني در سريال مختارنامه دستمزد بالايي بود كه اين بازيگر خواسته بود و دست‌اندركاران سريال قادر به پرداخت آن نبودند.

/علی نصیریان وعزت الله انتظامی /

همچنین بازیگران پیش کسوتی چون علی نصیریان وعزت اله انتظامی نیز قرار بود دراین مجموعه حضور داشت باشندکه به دلایلی امکان پذیر نشد .

Golbarg01
22-12-2010, 19:20
یه موزیکی در سایت مختار نامه هست به اسم music-m-inside که معمولا در بخش در برنامه بعد خواهید دید هم نواخته میشه.
این منظورم دومین موزیک این صفحه هست:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
کسی کاملش رو نداره؟
ضمنا من تمام موزیک های متن مختار نامه رو می خوام از کجا می تونم دانلود کنم؟

بی باک بی بال
22-12-2010, 19:29
سریال کاملا 30 یاسی کردن :2:
هفت روز هفت دارن خواص و عوام میگند

davy jones
22-12-2010, 20:03
سریال کاملا 30 یاسی کردن :2:
هفت روز هفت دارن خواص و عوام میگند

الان قصدت از گفتن این حرف چی بود؟
عزیز من! شما خوشت نمیآد خب نبین. چرا میشینی ببینی که بعدش بخوای بیای اینجا و این حرفا رو بزنی؟
بعدشم، خوب شد یه بار تو یکی از قسمتهاش کلمه ی عوام و خواص گفته شد که شما بهونه داشته باشی. هفت روز هفته کجا بود عزیز من؟!

اون موقع که سریال حضرت یوسف هم پخش میشد یه عده بودن که همین حرفا رو میزدن.:13: سریال جومونگ 1 هم که پخش میشد همینطور. (حالا خوبه اون سریال رو ایرانیا نساخته بودن وگرنه ...:27:)

ghermezeteh
22-12-2010, 20:08
الان قصدت از گفتن این حرف چی بود؟
عزیز من! شما خوشت نمیآد خب نبین. چرا میشینی ببینی که بعدش بخوای بیای اینجا و این حرفا رو بزنی؟
بعدشم، خوب شد یه بار تو یکی از قسمتهاش کلمه ی عوام و خواص گفته شد که شما بهونه داشته باشی. هفت روز هفته کجا بود عزیز من؟!

اون موقع که سریال حضرت یوسف هم پخش میشد یه عده بودن که همین حرفا رو میزدن.:13: سریال جومونگ 1 هم که پخش میشد همینطور. (حالا خوبه اون سریال رو ایرانیا نساخته بودن وگرنه ...:27:)

منظورش تو خود سریال که نبود.
اتفاقا تو سریال از این حرفا خوشبختانه زیاد نمی شنویم.
بلکه در برنامه های جانبی صدا و سیما هست که همش میخوان حوادث اون زمان ربط بدن به الان تازه اونم طبق میل خودشون!

بی باک بی بال
22-12-2010, 20:12
منظورش تو خود سریال که نبود.
اتفاقا تو سریال از این حرفا خوشبختانه زیاد نمی شنویم.
بلکه در برنامه های جانبی صدا و سیما هست که همش میخوان حوادث اون زمان ربط بدن به الان تازه اونم طبق میل خودشون!
منظور من همین هست
سریالی خیلی خوب و جذابی هست


اون موقع که سریال حضرت یوسف هم پخش میشد یه عده بودن که همین حرفا رو میزدن.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] سریال جومونگ 1 هم که پخش میشد همینطور. (حالا خوبه اون سریال رو ایرانیا نساخته بودن وگرنه ...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
مگه توی سریال حضرت یوسف یک نفر نشد در حد پیغبران و حاله در اورد
حالا ببین دوباره چی میشه :31:

davy jones
22-12-2010, 20:36
منظورش تو خود سریال که نبود.
اتفاقا تو سریال از این حرفا خوشبختانه زیاد نمی شنویم.
بلکه در برنامه های جانبی صدا و سیما هست که همش میخوان حوادث اون زمان ربط بدن به الان تازه اونم طبق میل خودشون!

خب اگه میبینی حرفایی که میزنن ربطی نداره و طبق میلشونه، نبین. در ثانی، اینجا تاپیک برنامه های جانبی صدا و سیما هم نیست. اینجا تاپیک خود سریال مختارنامه است.
ثالثا اگه بین دو چیز واقعا هیچ ربطی وجود نداشته باشه، با چسب راضی هم نمیشه اون دو موضوع رو به ربط داد :31: تاریخ بارها و بارها نشون داده که تکرار میشه.

موفق باشین.
89/10/1

ghermezeteh
22-12-2010, 20:41
خب اگه میبینی حرفایی که میزنن ربطی نداره و طبق میلشونه، نبین. در ثانی، اینجا تاپیک برنامه های جانبی صدا و سیما هم نیست. اینجا تاپیک خود سریال مختارنامه است.
ثالثا اگه بین دو چیز واقعا هیچ ربطی وجود نداشته باشه، با چسب راضی هم نمیشه اون دو موضوع رو به ربط داد :31: تاریخ بارها و بارها نشون داده که تکرار میشه.

موفق باشین.
89/10/1

منم نمی بینم و فقط خود سریال رو می بینم.
منتها مقایسه یوسف پیامبر با هم مختار نامه توهین به مختار نامه هست.

برنامه های جانبی صدا و سیما در مورد مختار نامه هم می تونه اینجا مطرح بشه چون در مورد سریاله.

davy jones
22-12-2010, 21:08
منتها مقایسه یوسف پیامبر با هم مختار نامه توهین به مختار نامه هست.

این جمله رو به جناب بی باک بگو :


مگه توی سریال حضرت یوسف یک نفر نشد در حد پیغبران و حاله در اورد
حالا ببین دوباره چی میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
:46:

Greedy
22-12-2010, 21:16
منظورش تو خود سریال که نبود.
اتفاقا تو سریال از این حرفا خوشبختانه زیاد نمی شنویم.
بلکه در برنامه های جانبی صدا و سیما هست که همش میخوان حوادث اون زمان ربط بدن به الان تازه اونم طبق میل خودشون!
قبلا هم یکی دیگه اومد تو همین تاپیک همین حرف زد و گفت این سریال نشون داد که ما باید از ولی فقیه ! فلانی حمایت کنیم و از این حرفا یه جواب خوشگل بهش دادم اخطار دادن بهم :دی شما هم زیاد وارد این مسائل نشید همه میدونیم چی به چیه

molaali
23-12-2010, 10:28
به نظر من سه گزینه از عوامل موفقیت این سریال: بازی هنر پیشه ها- دکور قابل قبول و پای بندی به تاریخه.

nar nia
23-12-2010, 17:46
الویری: میزان تطبیق برجسته سازی مختارنامه با واقعیتهای تاریخی مورد شک است

قم - خبرگزاری مهر: عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: در جهتگیری سریال مختارنامه نوعی برجسته سازی وجود دارد که میزان تطبیق آن با واقعیتهای تاریخی مورد شک و تردید است. به گزارش خبرنگار مهر در قم، حجتالاسلام محسن الویری پیش از ظهر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: درباره شخصیت مختار ثقفی از دیرباز بین تاریخ پژوهان و تاریخ نگاران نگاه واحدی وجود نداشته و نمیتوان گفت که همه او را چهرهای مثبت میدانند، البته منفی بودن این چهره در حدی نیست که زمره دشمنان و قاتلان امام حسین(ع) محسوب شود.

وی ادامه داد: مختار از چهره هایی است که درباره او نگاه واحدی وجود ندارد، گرچه کسی او را از قاتلان یا یاران بنی امیه به حساب نیاورده ولی درباره موضع حقیقی و خاستگاه و انگیزه اصلی او از قیام علیه امویان دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.

الویری گفت: به هلاکت رسیدن برخی از قاتلان امام حسین (ع) و یارانش توسط او از نکات ثابت شده تاریخی ولی این سئوال مهم وجود دارد که مختار بن عبید ثقفی با کدام انگیزه این کار انجام داد، آیا برای تشفی دل اهل بیت (ع) و احیای مکتب حسینی و یا برای کسب موقعیت و شاید هم به دست آوردن امارت عراق و جایگاه مقتدر سیاسی قیام کرد.

نگاه صددرصد مثبتی به مختار ندارم

این عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) خاطرنشان کرد: بنده شخصاً نگاه صد در صد مثبتی به این شخصیت ندارم و او را مثبت ارزیابی نمیکنم، او قصد انتقام گیری از حکومت بنی امیه داشت ولی نه الزاماً به نفع اهل بیت (ع) بلکه انگیزههای دیگری همچون قدرت طلبی داشت.

وی ادامه داد: البته نمی خواهم به صدا و سیما خرده بگیریم که چرا مختار را آنطور که برخی از تاریخ نگاران فهمیدهاند معرفی نکردهاید، ولی در جهت گیری سریال مختارنامه نوعی برجسته سازی وجود دارد که میزان تطبیق آن با واقعیت های تاریخی مورد شک و تردید است.

الویری یادآور شد: اگر امروز کتابی هم درباره شخصیت مختار نوشته شود از او تعریف و تمجید کند باز نمیتوان خرده گرفت چون دیدگاهها متفاوت است، ولی می توان نقد کرد و مطالب نقادانه نوشت، درباره این فیلم نیز همین گونه است، گرچه به راحتی نمیتوان برای ساخت فیلم مختار با نگاهی متفاوت از این فیلم به این شخصیت 20 میلیارد تومان هزینه کرد، ولی مجال نقد و بررسی هرگز بسته نیست وای کاش مجال دیگری برای تهیه کنندگان ایجاد شود تا نگاه دوم به این شخصیت که نگاه چندان مثبتی هم نیست برای مردم به تصویر کشیده شود.

سردبیر فصلنامه تخصصی تاریخ اسلام با بیان اینکه تلاش دست اندرکاران این مجموعه را نباید نادیده گرفت، اظهار داشت: به طور کلی این فیلم قابلیتهای بسیاری دارد و توانسته مخاطبین خود را جذب کند، به ویژه به صورتهای مختلف حادثه کربلا و شهادت امام حسین(ع) و یارانش را بازگو میکند و توانسته علاقهمندان به اهل بیت (ع) را به خود جذب کند.

ماندگاری شخصیت مختار تنها به خاطر تشفی خاطر دل شیعیان بود

الویری گفت: در طول تاریخ تشیع مسئله تعزیه خوانی و شبیه خوانی بسیار رواج داشته و چهرههای مختلف در قالب نقشهای متفاوت مثبت و منفی تعزیه میخواندند و نقش بازی میکردند. به نظر میرسد اگر از جنبه فقهی نگاه کنیم فیلم نیز در این زمینه با تعزیه خوانی تفاوتی ندارد، البته سزاوار است دیدگاه های مراجع عظام نسبت به نمایش چهره های مقدس از نظر فقهی همراه با ادله آن برای مردم بیان شود تا برای موارد بعدی موثر باشد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم فضای تاریخی فیلم را حفظ کنیم، باید برخی محدودیتها برداشته شود، به عنوان مثال در دوران ائمه اطهار (ع) کسی به آنها امام نمیگفت و همراه نامشان علیه السلام به کار نمی برد، باید فیلم را تا آنجایی که از نظر فقهی و اعتقادی مشکلی ندارد زنده و تاثیرگذار و نزدیک به واقعیت پیش برد.

وی ادامه داد: ماندگاری شخصیت مختار تنها و تنها به خاطر تشفی خاطر دل شیعیان بود که به دست او قاتلان امام حسین (ع) و یارانش هلاک شدند وگرنه نمیتوان اقدام مختار را اقدامی در چارچوب منویات اهل بیت (ع) و مبنی بر آموزه های آنها ارزیابی کرد.

انتخاب گزینشی و حتی مثبت نگری در تاریخ کمکی به تاریخ نگار نمیکند

الویری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از بایستگیهای تاریخ، شناخت همه چهرههای موثر در دورانهای گذشته است. انتخاب گزینشی و حتی مثبت نگری در تاریخ کمکی به تاریخ نگار و علاقهمند به مسائل تاریخی نمیکند و نمیتواند تحلیل درستی از وقایع داشته باشد.

سردبیر فصلنامه تخصصی تاریخ اسلام ادامه داد: غالباً تمرکز مردم روی چهرههای مثبت است و کمتر کسی به سراغ بررسی زوایای پنهان زندگی چهرهها و شخصیتهای منفی میرود، حتی شخصیتهایی که به سادگی در یکی از دو دسته مثبت یا منفی، سیاه یا سفید قرار نمیگیرند و به اصطلاح شخصیتهای مرموز و خاکستری هستند نیز از منظر مردم دور بوده و کمتر مورد توجه قرار میگیرند.

الویری تصریح کرد: کمتر کسی برای شناختن آنها وقت میگذارد در حالی که از طریق همین چهرهها و شخصیتهای سیاه یا خاکستری تاریخ، میتوان به پارهای از زوایای پنهان و تاریک تاریخ پی برد و بسیاری از مجهولات تاریخی را در وجود این گونه افراد کشف کرد و جواب داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: تا زمانی که از این چهرههای غبار گرفته در دل تاریخ غافل باشیم و زوایای مختلف زندگی آنها را بررسی نکنیم، نمیتوانیم از تاریخ به درستی به عنوان چراغی برای هدایت و درسی برای سرمشق و عبرت در زندگی استفاده کنیم.

marvel_malayer
23-12-2010, 19:28
به نظر من سریال داره یکم کش دار میشه

farshidshd
23-12-2010, 20:07
تکرارش الان از شبکه قرآن شروع شده،