PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث و تبادل نظر پیرامون Android Vs. iOS

Mohammad
19-08-2010, 11:26
سلام ...

پیرو صحبت های انجام شده در تاپیک مقایسه دو گوشی iPhone 4 و I9000 این تاپیک رو در سطح کلی برای بحث و تبادل نظر پیرامون سیستم عامل های Andriod و iOS ایجاد کردم .
دوستان دقت کنید این تاپیک در زیر مجموعه "نقد و بررسی گوشی موبایل (نقد و بررسی تخصصی گوشی های موبایل) " ایجاد شده ! قرار نیست به برنده این تاپیک جایزه ای داده باشه ! فقط قرار در این مورد( عنوان تاپیک) بحث و تبادل نظر بشه ! نه جنگ و دعوا و کل کل و ... ! پس در همین ابتدا دوستانه از دوستان خواهش می کنم سعی کنند یه مرجع مفید برای استفاده ی همه ایجاد کنند و بصورت منطقی به اظهار نظر بپردارند .
به نظر یکدیگر احترام بذارید و بذارید قضاوت نهایی با دوستان خواننده باشه .

ممنون.

Mohammad
19-08-2010, 11:34
بعنوان مرجعی مناسب برای شروع می تونید به ویکی پدیا مراجعه کنید :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید)

MasterGeek
19-08-2010, 13:22
بخش از پست قبلی رو توی تاپیک قبلی اینجا گذاشتم چون مرتبط تر هست اگر مدیران صلاح دیدند میتونن اونو پاک کنند...

به نظر من تحلیل گوگل خیلی خیلی هوشمندانه بوده....گوگل الان فقط داره روی یه سیستم عامل و اکوسیستم کار میکنه (اکوسیسم اندورید هم تا حد زیادی رشد خودسازمان ده داره...) از طرفی همین انتخاب (لینوکس) بستر عظیمی رو به لحاظ پشتیبانی به طور خودبخودی توی دنیای متن باز داره (کاهش شدید هزینه توسعه و سرعت بالای توسعه).....ازین ور هزاران گوشی مختلف با پلتفرم های سخت افزاری و فریم ورک های مختلف در مقابل یک گوشی، یک پلتفرم، یک سیستم عامل صف میکشن......در حالیکه ایفون 4 نمیتونه گوشی جوانان، کودکان ، پیرمردان، هنرمندان و مهندسین و ...و خلاصه سلیقه ها و قشرهای مختلف به طور همزمان باشه!!!!
الان در حال حاضر اکوسیستم اپل غنی تر و جلوتره ولی اندروید که دومین هست ازین نظر با شتاب زیادی داره بهش میرسه....
حالا چرا سیستم اندروید برنده است؟
جنگ آینده، جنگ اکوسیستم هست ... هر گوشی یه اکوسیستم مثل اکوسیستم زیستی از اپلیکیشن ها، سرویس ها و منابع انسانی دور خودش جمع میکنه....برد با پلتفرمی هست که ضمن تنوع سخت افزاری برای افراد و شرایط مختلف اکوسیستم زنده تر و غنی تری رو داشته باشه به نظر من مدل گوگل با اختلاف شدیدی در آینده موفق تر خواهد بود چون:

به لحاظ اپلیکیشن: اپن سورس بودن تنها یه مزیت هست....گوگل کد تنها یه مزیت است......اما باید توجه کنید که به عنوان توسعه دهنده یا برنامه نویس سیستم مبتنی بر لینوکس امکانات و پلتفرمهای توسعه متعددی رو میده (اصلا خاصیت لینوکس در پلورالیسم و تکثر هست) که بهیچ وجه با هیچ پلتفرم نرم افزاری دیگری قابل قیاس نیست....اینکه میگن لینوکس بهشت برنامه نویسان هست اینجا به کار میاد و سلاحهای دست توسعه دهندگان اندروید از لحاظ قدرت، انعطاف پذیری، مستندات و هزاران نکته دیگه قابل قیاس نیست چرا؟ چون این به یک دریای از منابع توسعه که حسابی پخته شدند در واقع توسعه در اندروید بر روی بستری از تجربه و تولیدات سالها توسعه لینوکس و یونیکسها قرار داره و گوگل اینجا فقط نقش یه رابط رو داره و سعی میکنه موانع رو کم کنه...دلیل تاکید زیاد در فاصله شدید بین امکانات توسعه در دو پلتفرم اینه....(من دارم دید درازمدت رو هم در نظر میگیرم)

در مورد سرویس ها که نیاز به توضیح نداره که خوراک گوگل هست....در واقع اندورید سیستم ای است که داره از منابع تکنولوژی های دیگه به بهترین شکل استفاده میکنه ولی شرکت نسبتا خوش نام اپل مجبوره همه این منابع رو خودش از اول بسازه و تجربه های و منابع دیگه اش که متصل به مثلا ipod و ... میشن بسیار محدوده...

در مورد منابع انسانی هم باز یکی از مزیتها ذاتی سیستم های اپن سورس است (البته پلتفرم های موفق متن باز مثل لینوکس، فایرفاکس و آپاچی و هزاران برنامه دیگه...) وقتی به این مسئله نگاه کنیم میبینیم در جهات مختلف این مسئله واضحه که منابع انسانی هم به لحاظ کاربر هم به لحاظ تستر هم به لحاظ توسعه دهنده و... قابل مقایسه نیست.....

این تحلیل که من کردم بیشتر جنبه کلان و فلسفی داشت و باورم هم اینه که این مزیت کلان بستر زایائی هست واسه رفع جزئیات...آینده قابل پیش بینی نیست و معلوم نیست شرکتها چه کارتهائی رو روو خواهند کرد و ورق چطوری میگرده بهرحال فعلا اگر نسبت به گذشته نگاه کنیم بحث اپلیکیشن استور از خود سیستم عامل مهمتر شده...با پیشرفت شبکه های مخابراتی بحث سرویسها ازینم مهمتر میشه....از طرفی من معتقدم که جنگ اندروید و اپل خیلی شبیه جنگ دیکتاتوری و دموکراسی است......سیستم های دیکتاتوری میتونن پروژه های عظیمی رو به پیش ببرن اما ساختارش پویا نمیتونه باشه و به مرور میگنده....اما سیستم های دموکراتیک حتی اگه با هرج و مرج شروع شوند درست مثل یه سیستم مبتنی بر شبکه عصبی کم کم تطبیق پیدا میکنند و بر خلاف نوع اول به شرایط محیط پاسخ میدند و سازگار میمونن (محیط پویاتر) به نظر من با توسعه زیرساختهای مخابراتی مثل دسترسی بیشتر و اینترنت بیسیم پرسرعتتر شرایط هم عوض میشه .... دیگه بحث فروش خدمات به جای فروش نرم افزار بیشتر جا می افته و سرویسها سرنوشت ساز میشن ازین جهت آینده من اندروید رو بیشتر ترجیح میدم...

اینجا لینکی از مجله pcworld که خبر از رشد 900 درصدی اندروید در مقابل رشد 75 درصدی IOS در سال 2009 داده که البته این باید تعدیل شده باشه:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
و کلی رویوی جالب دیگه ازین مجله:

ضمنا اندورید ایمن ترین در نوع خود است چون مثل همه سیستم عاملهای مبتنی بر لینوکس حتی در صورت آلوده شدن به ویروس باز امکان خرابکاری رو بسیار پائین میارن نمیخوام فقط یه اسم از تکنولوژیش بگم چون به نظر من اصولا قابل اسم گذاشتن نیست واسه همین به این مقاله میتونین رجوع کنین:

Apachi
19-08-2010, 14:50
بله دوست عزیز حدس زدم که منظورتون ازین جهت باشه شما درست میگین ولی دارین سرنوشت OpenEZX رو که با سرنوشت خود موتورلا گره زده شده بود رو به سیستم عاملهای لینوکسی مرتبط میکنین ... برند موتورلا مسائل و مشکلات زیادی به خصوص در سطح جهانی داره و این مسئله رو سرنوشت اون تاثیر گذار بوده و لزوما دلیلی برای مشکل داشتن اندروید نیست. در واقع اینجا فقط یه قیاس انجام شده.... نه دلیل
بهرحال توی تاپیکی که معرفی شده میشه بیشتر راجع به این مباحث صحبت کرد....

به هیچ وجه بنظر منم آندورید مشکل نداره ، خیلی روشن و شفاف بخوام نظر شخصی خودم رو توضیح بدم اینه که ، بیطرف بودن گوگل تو بخش سخت افزار , ساپورت قدرتمند هم از سمت گوگل هم Developer ها خوب مشخصآ میتونه پیروز باشه و صد درصد اگه سیاست گوگل همینطوری بمونه اندورید در آینده میتونه به سیستم عامل استاندارد تبدیل بشه ولی سیستم عامل هایی با SDK های منحصر بفرد که فقط توسط یک کمپانی ترغیب میشه هرگز نمی تونن همگیر بشن البته Apple بخاطر استفاده از تجربه Mac OS از این داستان جدا بودش..

MasterGeek
24-08-2010, 01:23
اینجا داستان جالبی رو آورده (یه مقاله داغ داغ از مجله pcworld)
اومده وضعیت امروز رو در تلفن های هوشمند با وضعیت سیستم عامل در بیست سال پیش و رقابت بین IBM,Microsoft,Apple,Novell مقایسه کرده اون موقع این مشکلات پیش اومد:
IBM اصولا یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخ اقتصاد رو کرد و باعث ثروت مند شدن مایکروسافت شد...اون موقع آی بی ام به مقوله کامپیوترهای شخصی خیلی توجه نکرد و اونو به اندازه کار اصلیش (ابرکامپیوترها) سودآور نمیدید این شد که وقتی به خود اومد و سیستم عامل OS/2 رو به بازار ارائه داد دیگه دیر شده بود....
اپل هم ظاهرا مشکلش درنبود مجوزهای خارجی (که الان نمیدونم منظورش چیه...شاید ری تیل ها باشه ..) و .. .با اینکه محصول بهتری (مکینتاش) داشت اما نتونست مایکروسافت (ویندوز) رو شکست بده....
وقت نکردم مقاله رو کامل بخونم .... نقش ناول رو بیخیال فعلا....

حالا در دنیای اسمارت فون ها:
مایکروسافت دقیقا همون نقش آی بی ام رو در اون دوره داره و بازیگری است که دیر وارد عرصه شده و شکستش پیش بینی میشه...
اپل: همچنان همون اپل 20 سال پیشه و همون مشکل رو داره
گوگل: مایکروسافت بیست سال پیشه و داره به جلو میتازه....

بهرحال به نظر من فرقهائی هم هست ولی کلا نویسنده مقاله تشبیه جالبی رو کرده هر چند بهیچ وجه علمی نیست (کلا قرار نیست تشبیه وقیاس علمی باشند...) و به نظرم فرقهائی هم هست ولی نکته جالبی بود...
اینم لینک...

Stream
24-08-2010, 01:55
اینجا داستان جالبی رو آورده (یه مقاله داغ داغ از مجله pcworld)
اومده وضعیت امروز رو در تلفن های هوشمند با وضعیت سیستم عامل در بیست سال پیش و رقابت بین IBM,Microsoft,Apple,Novell مقایسه کرده اون موقع این مشکلات پیش اومد:
IBM اصولا یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخ اقتصاد رو کرد و باعث ثروت مند شدن مایکروسافت شد...اون موقع آی بی ام به مقوله کامپیوترهای شخصی خیلی توجه نکرد و اونو به اندازه کار اصلیش (ابرکامپیوترها) سودآور نمیدید این شد که وقتی به خود اومد و سیستم عامل OS/2 رو به بازار ارائه داد دیگه دیر شده بود....
اپل هم ظاهرا مشکلش درنبود مجوزهای خارجی (که الان نمیدونم منظورش چیه...شاید ری تیل ها باشه ..) و .. .با اینکه محصول بهتری (مکینتاش) داشت اما نتونست مایکروسافت (ویندوز) رو شکست بده....
وقت نکردم مقاله رو کامل بخونم .... نقش ناول رو بیخیال فعلا....

حالا در دنیای اسمارت فون ها:
مایکروسافت دقیقا همون نقش آی بی ام رو در اون دوره داره و بازیگری است که دیر وارد عرصه شده و شکستش پیش بینی میشه...
اپل: همچنان همون اپل 20 سال پیشه و همون مشکل رو داره
گوگل: مایکروسافت بیست سال پیشه و داره به جلو میتازه....

بهرحال به نظر من فرقهائی هم هست ولی کلا نویسنده مقاله تشبیه جالبی رو کرده هر چند بهیچ وجه علمی نیست (کلا قرار نیست تشبیه وقیاس علمی باشند...) و به نظرم فرقهائی هم هست ولی نکته جالبی بود...
اینم لینک...

تشابه های جالبی بود .. ولی اتفاقا چیزی که تو این مقاله اشاره بود (و خیلی هم واقعی به نظر می رسه) اینه که RIM داره جای IBM رو توی این تشتیبه می گیره (نه مایکروسافت)

دقیقا دلش رو به بازار Enterprise خوش کرده (که البته اون رو هم توی یک سال اخیر داره می بازه به Apple) و توی بازار هم داره به سمت گذشته حرکت می کنه (با Torch و ...) و شاید تنها حرکت مثبتش استفاده از webkit بوده.
Apple تقریبا همون روشش رو داره پیش میره ولی اینبار یک سری پشتوانه های خیلی محکم همراه خودش داره (شاید مهمترینش iTunes) .
گوگل هم یه جورایی شبیه همون مایکروسافت شده .. مایکروسافت فعلی هم یه جورایی هیچیش معلوم نیست.
ولی خب از اینها نمیشه نتیجه گرفت یا قضاوت کرد که در آینده چی میشه.. باید صبر کنیم و ببینیم.

هدف این تاپیک (و چیزی که کاربرها بهش نیاز دارن) فکر کنم بیشتر به جای پیشگویی آینده، مقایسه فنی از وضعیت فعلی این دو سیستم عامل باشه. PCWorld هم انگار مدتیه به آینده بیشتر از حال علاقمند شده :دی