PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بد سکتور

ooje_asman
02-03-2005, 14:43
با سلام به دوستان گرامی
در مورد اینکه از کجا می شه فهمید هارد بد سکتور داره و چگونه می توان آنرا درست کرد به کمکتان نیاز دارم ممنون می شم بهم مشاوره بدین

patal
02-03-2005, 16:55
سلام
مبحث bad sector فوق العاده [گسترده] و [پيچيده] است.
به صورت مختصر مي توان گفت:
اولا ==> bad sector دو نوع است ==> سخت افزاري و نرم افزاري
نرم افزاري ها، ناشي از نوشتن بد اطلاعات و يا virus مي باشد و با يك format ساده از بين مي روند.
سخت افزاري ها، ناشي از آسيب ديدن سطح plate مي باشد و درست بشو هم نيستند. ( 98٪ )
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
دوما ==> بعضي bad sector ها [سرطاني] هستند، يعني افزايش پيدا مي كنند.
براي اين كه اين bad sector ها افزايش پيدا نكنند، هنگام partition بندي، بايد خارج از partition قرار بگيرند. ( يعني اين bad sector ها نبايد partition بشوند. )
نكته ==> ( قرار دادن bad sector ها خارج از partition باعث مي شوند كه در چك هاي [ساده] ، مقدار bad sector ، صفر نشان داده شود و اين روشي ست براي [فروختن] HDD هاي bad sector دار :twisted: . )
سوما ==> براي فهميدن اينكه HDD آيا bad sector دارد يا نه، [كلي] برنامه هست كه [ساده ترين] و [در دسترس ترين] شون برنامه ي scan disk خود windows مي باشد. ( نكته ي بالا يادت نره :mrgreen: )
چهارما ==> گول برنامه هايي كه مي گويند ما bad sector را درست مي كنيم، را نخوريد. :shock:
چون وقتي يك sector ، غير قابل استفاده مي شود ( خراب مي شود ) ، برنامه [هاي] scan disk بر روي اون sector يك برچسب bad sector مي زنند تا در آينده روي اين sector خراب، اطلاعاتي نوشته نشود. ( بنابراين برچسب bad sector با اينكه شما رو خيلي ناراحت مي كند، ولي يك چيز خوبيست و باعث مي شود اطلاعات شما در جاهاي خراب نوشته نشوند. )
حالا، كار اين برنامه هايي كه مي گويند ما bad sector را درست مي كنيم، اينه كه اين برنامه ها ==> فقط برچسب bad sector را از روي sector خراب برمي دارند و اين در حاليست كه اين sector همچنان خراب است.
90٪ اين برنامه ها اينگونه رفتار مي كنند.

الان ديگه چيزي به ذهنم نمي رسه.

خوش باشين،
©م.م.©

Navid
02-03-2005, 17:30
مرسی پاتال جان :D

ooje_asman
02-03-2005, 17:40
با سلام و تشکر از پاتال جان ولی یه کم امید می دادی خیلی بهتر می شد و همش نبایس با عینک بدبینی قضیه رو نیگا کرد و بعد اینکه ما از کجا بفمیم بدسکتور سخت افزاری است یا نرم افزاری و عکس العمل سیستم با هریک چکونه است

patal
03-03-2005, 00:31
سلام
navid_kashani, جان، لطف داري.
ooje_asman, جان، در اين كه من فوق العاده آدم [بدبيني] هستم، شكي نيست و اين موضوع رو بارها بهم گفتن، ولي به جون خودم در نوشته ي بالا، هيچ ردي از بد بيني نمي بينم. :P

ما از کجا بفمیم بدسکتور سخت افزاری است یا نرم افزاری و عکس العمل سیستم با هریک چکونه است

روش اول ==>
[به نظر من] بهترين روش براي اينكه بفهميم آيا bad sector نرم افزاري ست يا سخت افزاري، اينه كه drive رو format كنيم. ( البته [نه] quick format )
بعد با يك برنامه ي scan disk [تمام] سطح drive رو scan كنيم. ( برنامه ي scan disk خود windows هم، مي تواند اين كار رو انجام دهد. )
اگر برنامه scan disk دوباره اين sector ها رو گرفت و بهشون برچسب bad sector زد ==> اين bad sector ها، سخت افزاري هستند.
ولي اگر اين sector ها رو نگرفت و به راحتي آن ها رو تست كرد و عبور كرد ==> اين bad sector ها، نرم افزاري بودند.

حالا اگه نمي توني drive رو format كني، روش دوم ==>
به وسيله ي يه دونه :shock: از همين نرم افزار هايي كه [مي گن] bad sector رو درست مي كنند، برچسب هاي bad sector رو پاك مي كنيم.
در ادامه، مانند روش اول رفتار مي كنيم، يعني:
با يك برنامه ي scan disk [تمام] سطح drive رو scan كنيم. ( برنامه ي scan disk خود windows هم، مي تواند اين كار رو انجام دهد. )
اگر برنامه scan disk دوباره اين sector ها رو گرفت و بهشون برچسب bad sector زد ==> اين bad sector ها، سخت افزاري هستند.
ولي اگر اين sector ها رو نگرفت و به راحتي آن ها رو تست كرد و عبور كرد ==> اين bad sector ها، نرم افزاري بودند.

«««««مسلما نتيجه ي روش دوم به خوبي نتيجه ي روش اول نيست.»»»»»
[به نظر من] عكس العمل سيستم به bad sector هاي سخت افزاري و bad sector هاي نرم افزاري [يكسان] است.
در واقع برچسب bad sector بر روي sector باعث مي شود كه سيستم هيچ گونه ارتباطي با اين sector بر قرار نكند. ( حالا چه اين bad sector نرم افزاري باشه، چه سخت افزاري )

خوش باشين،
©م.م.©

ooje_asman
03-03-2005, 00:54
با سلام و بازم ممنون از جناب پاتل جان من یه هارد داشتم که ظاهرا بد سکتور داشت یعنی هر چقد خاستم ویندوز را نصب کنم نشد که نشد و وسطای کار هنگ می کرد و سی پی یو حسابی کار می کرد خلاصه بردم تعمیرگاه و گفت که بدسکتور داره و من هر چی ور رفتم نتونستم درستش کنم و دیگه بایس بنداری دور ولی ما همون رو گرفتیم و آوردیم خونه و خودمون یه کم ور رفتیم که درست شد و ویندوز نصب شد و حالا هم کار می کند ولی باز سی پی یو می بینی الکی داغ می کند و حسابی فنش کار می کند و تو محیط داس دسگاه حسابی کار می کند و نیز وقتی این دفعه ویندوز نصب شد از درایو F بالا اومد و از اون یکی درایوها نتونستم ویندوز رو نصب کنم
اگر امکان دارد این را نیز برا من توضیح دهید با تشکرات

patal
03-03-2005, 10:05
سلام
ooje_asman, جان، چند تا مشكل بزرگ:

ظاهرا بد سکتور داشت یعنی هر چقد خاستم ویندوز را نصب کنم نشد که نشد و وسطای کار هنگ می کرد.

windows نصب مي شه و كاري به كار bad sector نداره. تازه اگر با bad sector مشكل پيدا كنه، hang نمي كنه، بلكه شما رو به يك scandisk دعوت مي كنه. :mrgreen: ديگه اگه خيلي بخواد اذيت كنه، خطا ي مربوطه رو مي ده و از نصب خارج مي شه.
hang كردن windows هنگام نصب ==>
*به احتمال 75٪ ناشي از خراب بودن CD مي باشد. ( در اينجا مشكل داشتن CD رو از لحاظ نرم افزاري هم به عنوان خرابي CD حساب مي كنيم. )
*به احتمال 10٪ ناشي از [نادرست] بودن partition مي باشد.
*به احتمال 10٪ ناشي از سخت افزار computer مي باشد. ( مثلا اين كه windows هنگام نصب نمي تواند با modem تماس بگيرد. )
*احتمال 5٪ ==> ساير موارد :twisted:
( اين اعداد، نظر شخصي من ه )

و وسطای کار هنگ می کرد و سی پی یو حسابی کار می کرد.

1.منظورت از [كار كردن حسابي CPU ] چيه؟
2. وقتي سيستم ت hang مي كرد، [كار كردن CPU ] رو از كجا مي فهميدي؟

ولی باز سی پی یو می بینی الکی داغ می کند

گرم شدن CPU كاملا طبيعي ه. [بيش از حد] گرم شدن CPU [مشكل] مي باشد. ( دماي CPU شما در كدام دسته است؟ دسته ي اول ==> دماي طبيعي يا دسته ي دوم ==> دماي زيادي؟ )

حسابی فنش کار می کند

fan بايد كار كنه ديگه. مشكلش چيه؟ :?:

و تو محیط داس دسگاه حسابی کار می کند

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

و از اون یکی درایوها نتونستم ویندوز رو نصب کنم

چرا نتونستيد؟ چه خطايي مي داد؟
براي اين كه من و يا دوستان بتونيم يك نسخه ي خوب براي شما تجويز كنيم، بايد مشخصات [كامل] سيستم ت رو بنويسي.
از چه windows ي استفاده مي كني؟

خوش باشين،
©م.م.©

ooje_asman
03-03-2005, 13:17
با سلام و نهایت تشکر از جناب پاتل جان Toshiba Tecra 8100 P III 600 HDD 12 Ram 128
من این دسگاه رو استفاده می کردم و حسابی ازش راضی بودم تا اینکه به اشکالات زیر برخورد و ما بردیمش تعمیر
1- با هر بهانه ای هنگ می شد و ریست می کرد 2- چن دقیقه ای که اینترنت کار می کردی هنگ و ریست می شد 3- گاهی که سی دی می گذاشتم بلافاصله هنگ می شد 4- گاها خودبخود ریست می شد و با یه صفحه آبی گزارش اشکال می داد 5- گاه که ریست می شد دیگر بالا نمی اومدش و بایس مدتی خاموش می ماند و برق هم نبایس بهش می رسید تا شاید بعدن روشن شود 6- وقتی بالا می اومد گزارش اشکالی را در درایو بوت C می داد 8- در نصب ویندوز که وسط کار هنگ یا ریست می شد وقتی دوباره میامد اسکن دیسک می کرد و باز وسط اسکن هنگ می کرد
خلاصه سرتان را درد نیاورم بردمش تعمیر و گفت اشکال از مادربردش هست و برا تعمیر اون 60 هزار از ما گرفت و 35 هزار نیز برای یک هارد و گفتش که هارد خودت هم بایس بندازی دور و ما اونو آوردیم و ظاهرا درست شد ولی باز وقتی باهاش کار می کنم وقتی می خاد ویندوز بیاد بالا که نبایس فن خودش رو بکشه ولی می کشه و حسابی کار میکنه چون قبلا این طور نبود

patal
03-03-2005, 14:53
سلام
خواهشا بقيه ي دوستان هم، كمك كنند.
ooje_asman, مرثي از لطفت.

و با یه صفحه آبی گزارش اشکال می داد

چه قدر بد شد كه مدل windows ت رو نگفتي. ولي عيبي نداره، از عبارت بالا معلوم ه كه XP و 2000 نيست. احتمالا يا 98 ه يا ME . ( با اين حال شما مدل [دقيق] windows ت رو در post بعدي بنويس. )

[شرح حال] خوبي از مشكلت ارائه دادي.
چيزي كه من از اين شرح حال مي فهمم اينه كه ==> يا مشكل سخت افزاري داري يا windows ت [مشكل] داره.

حالا نسخه اي كه من براي رفع مشكل تجويز مي كنم:
در مرحله ي صفرم :shock: شما، كابل IDE مربوط به HDD ت رو عوض كن. با توجه به توضيحات ت، احتمال خرابي اين كابل فوق العاده بالاست. ( كلا تمام كابل هاي computer ت رو يه چكي بكن. حتي كابل هاي برق رو. )
اول اين كه HDD شما بايد partition بندي شود. ( توسط يك آدم خبره )
دوم اين كه يك windows خوب روي سيستم شما نصب شود. به نظر من windows خوب يا XP ه و يا 98 و ME ي كه [مطمئن] هستي سالم هستند و [اصلا] مشكل ندارند. ( يعني حداقل روي 10 سيستم تست شدند. )
نگو كه دستگاه م XP نمي كشه، چون ==>
اولا ==> هسته ي XP بهتر از سري هاي قبليست. ( Kernel )
دوما ==> مي توان با خاموش كردن effect هاي XP، اين مشكل رو حل نمود.
بنابراين من براي شما XP رو پيشنهاد مي كنم. ( فقط مواظب باش، XP خراب [هم] در بازار هست. )
اگه مشكل ت در اين مرحله حل شد كه هيچي، فقط بايد شيريني ش رو بدي و اگه حل نشد، وارد گام سوم مي شويم، يعني تست كردن [تك تك] قطعات computer ت.
در اين مرحله بايد تك تك قطعات رو روي يك سيستم سالم ببندي و اين قطعات رو چك كني.
در پايان، حدسيات خودم رو در مورد اين كه عيب سيستم ت چي مي تونه باشه در زير ليست مي كنم.

كابل HDD
RAM
HDD
windows
power
graphic card
main board

ساير موارد...

( اين ليست بر اساس احتمال وقوع مرتب شده است. )

خوش باشي،
©م.م.©

ooje_asman
03-03-2005, 15:17
با سلام به پاتل
اولا ویندوز من همون اکس پی هستش اونم با سرویس پک
دوما دسگاه من یه نوت بوک هستش نه پی سی
سوما دسگاه حتما مشکل سخت افزاری داره و ربطی به ویندوز نداره چون مطمئنم
چهارما من خودمم دس کمی از آدم حرفه ای ندارم :mrgreen:
پنجما اگه باز نظرت رو بگی ممنون می شم

patal
03-03-2005, 19:29
سلام
واي، laptop .
تعميرات laptop فوق العاده [سخت] و [حرفه اي] و [هزينه بر] ه.
آدرس زير اطلاعات خوبي در مورد laptop ت داره.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در آدرس زير laptop شما رو با Windows 98 SE مي فروشند.

بنابراين بد نيست كه شما هم اين Windows رو امتحان كني. ( البته مواظب باش كه [اصلي] و [سالم] باشه. )
در آدرس زير laptop شما رو با Windows 2000/NT مي فروشند. :shock: :shock: :shock:

بنابراين بد نيست كه شما هم اين Windows ها رو امتحان كني. ( البته مواظب باش كه [اصلي] و [سالم] باشه. )

خوش باشي،
©م.م.©

ooje_asman
04-03-2005, 00:58
با سلام پسر خیلی باحالی اینا رو از کجا پیدا کردی می شه از اینا خرید کرد اونم اینترنتی

patal
04-03-2005, 01:06
چاكريم ooje_asman, جون

ooje_asman
06-03-2005, 02:25
با سلام رفقا با این آدرس هم مراجعه کنند