PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بگو مگوهای خواندنی دو غول بزرگ/ محرومیت بچه‌های گیتس از محصولات اپل!

Hasan.M
14-08-2010, 10:22
خبرگزاری مهر- گروه فناوریهای نوین: بنیانگذاران اپل و مایکروسافت بیش از چهار دهه است که به رقابت با هم می پردازند و در طول این سالها بارها به روشهای مختلفی این رقابت را نشان داده اند. سخنانی از این دو رقیب قسم خورده به یادگار مانده است که خواندن آنها خالی از لطف نیست.به گزارش خبرنگار مهر، عرضه "آی- پد" و "آی- فن نسل چهارم" اپل را به خبرسازترین غول "آی- تی" دنیا در شش ماهه نخست سال جاری تبدیل کرد به طوری که گستردگی این اخبار، حتی مایکروسافت، رقیب دیرینه این شرکت را هم وادار به عقب نشینی کرد.
مایکروسافت که از ابتدای سال جاری خبر از عرضه یک لوح- رایانه (تبلت) و دو تلفن همراه را داده بود پس از ورود "آی- پد" و "آی- فن 4" ناچار شد این پروژه ها را لغو کند.
بیل گیتس بنیانگذار و رئیس سابق غول نرم افزاری دنیا فوریه گذشته و زمانی که استیو جابز "آی- پد" را معرفی کرد در خصوص این محصول جدید اپل اظهار داشت: "آی- پد دستگاه زیبایی است اما نسبت به طراحی آن حسودی نمی کنم و به نظرم این سخت افزار برای رسیدن به موفقیت باید دوباره طراحی شود. واضح است که آی- فن نسبت به ویندوز موبایل یک گام رو به جلو بود اما آی- پد دستگاهی نیست که بخواهیم به اندازه کافی درباره آن حرف بزنیم."
اما در "می" گذشته و پس از عرضه این محصول به بازار، بیل گیتس نیز اعتراف کرد: "سناریو زیاد واضح نیست اما ظاهر خوبی دارد و استیو جابز آن را به خوبی طراحی کرده است. آی- پد کاملا یک نمونه خوب است. به نظر من ok است."
اما استیو جابز در مورد نقص آنتن دهی دستگاه "آی- فن 4" دچار مشکلاتی شد. این مشکل تا جایی پیش رفت که وی شخصا از کاربران خود عذرخواهی کرد و در روزهای اخیر نیز "مارک پیپرمتسر" مدیر ارشد مسئول سخت افزاری آی- فن و آی- پاد و مسئول توسعه سیستمهای دریافت سیگنالهای رادیویی این تلفن همراه از سمت خود کنار رفت.
هرچند که مایکروسافت تاکنون هیچ اظهارنظری در مورد نقص در آنتن دهی "آی- فن 4" ارائه نکرده است اما شاید این مشکل برای مایکروسافت یک دلگرمی واقعی باشد!
رقابت از کجا آغاز شد

به گزارش مهر، 1976- 1975 سالهایی که هستند که آینده از آنها آغاز شد. مایکروسافت در 1975 در نیومکزیکوی آمریکا متولد شد. بیل گیتس به عنوان بنیانگذار و رئیس افتخاری و پل آلن به عنوان بنیانگذار دوم این شرکت انتخاب شدند در حالی که یک سال بعد استیو جابز و استیو ووزنیاک در کوپرتینوی سیلیکون ولی به اپل زندگی بخشیدند.

در حقیقت دهه 70 تصویری کاملا واگرا از این دو شرکت بزرگ است. از یک سو "سیب" هزار سختی برای منفجر کردن گیتس داشت و از سوی دیگر هر دو شرکت در تلاش بودند که شعبات خود را در اروپا تاسیس کنند و در شرایطی که جابز تمام توجه خود را به سخت افزار و ساخت رایانه معطوف کرده بود مایکروسافت شروع به طراحی نرم افزار (سیستم عاملها و زبانهای برنامه نویسی) کرد. سرانجام این دو شرکت هر آنچه که در دهه 70 کاشتند در دهه 90 و پس از 20 سال درو کردند.

با آغاز هزاره جدید، رقابت میان گیتس و جابز فزونی یافت به طوریکه هر یک از آنها تصمیم گرفت وارد حوزه فعالیت دیگری شود. استیو جابز شروع به عرضه سیستم عامل و نرم افزارهایی چون "آی- تیونز" کرد و مایکروسافت، سخت افزارهایی چون پخش کننده چندرسانه ای "زون"، رایانه لمسی- میزی "لمس" و کنسول بازی ایکس باکس را وارد بازار کرد.

سخنان کوتاه از زبان دو غول بزرگ

زمانی که دو ذهن بزرگ مشغول به کار هستند ثمره این کار، تنها به تولید محصولات محدود نمی شود بلکه از زبان صاحبان دو ذهن سخنانی خارج می شود که برای همیشه در تاریخ به یادگار می مانند.

استیو جابز: دوست ندارم که ثروتمندترین مرد دنیا در یک قبرستان باشم. شبها وقتی به تخت می روم می دانم که کارهای شگفت انگیزی انجام داده ایم و این مورد علاقه من است.

در مصاحبه ای از بیل گیتس پرسیدند: آیا از فقیر شدن می ترسید؟ وی پاسخ داد: "نه. به خوردن همبرگر دو دلاری خود ادامه می دهم."

استیو جابز در مراسم رونمایی از اولین آی- فن: ما امروز اینجا هستیم که تکه ای از تاریخ را درکنار هم بسازیم.

بیل گیتس (1984): برای ایجاد یک استاندارد جدید چیزی به درد می خورد که فقط کمی متفاوت نباشد. بلکه چیزی به درد می خورد که واقعا جدید باشد و بتواند تخیل مردم را شکار کند. مکینتاش – بین تمام سیستمهایی که من دیده ام- تنها سیستمی است که با این استاندارد جدید ملاقات کرده است.

استیو جابز: خیلیها [استودیو] پیکسار را به عنوان یک موفقیت سریع می شناسند اما اگر خوب نگاه کنیم می فهمیم که موفقیتهای سریع می توانند به زمان زیادی نیاز داشته باشند.

استیو جابز (1994): مایکروسافت در 10 سال گذشته تنها دو هدف را دنبال کرده است. اولی نسخه برداری از مک و دیگر کپی برداری از موفقیت لوتوس در برگه های محسباتی است. مایکروسافت به هر دوی این اهداف رسیده و اکنون کاملا آنها را از دست داده است.

ملیندا گیتس (همسر بیل گیتس/ 2009): چیزهای کمی هستند که استفاده از آنها در خانه ما ممنوع است. آی- پاد و آی- فن چیزهای هستند که ما به بچه هایمان نمی دهیم.

استیو جابز (1994): من از موفقیت مایکروسافت غمگین نمی شوم. در کل من با کارهایی که راه حلهای بی کیفیت دارند مشکل دارم.

استیو جابز (1994): فکر می کنم که بیل گیتس پسر خیلی خوبی باشد. ما از آن آدمهایی نیستیم که بتوانیم برای هم بهترین دوستها باشیم، اما ماهی یکبار با هم حرف می زنیم. فکر می کنم که بیل و من ارزشهای متفاوتی داریم. من خیلی بیل را دوست دارم، اما شرکتهایی که ما ساخته ایم کاملا با هم متفاوتند.

استیو جابز (2006): دوستان شمالی ما (مایکروسافت) 5 میلیارد دلار برای تحقیقات و توسعه خرج می کنند اما به نظر می رسد تمام این پولها خرج کپی کردن از اپل و گوگل می شود.