PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال در مسیر زاینده رود

صفحه ها : [1] 2

nar nia
01-08-2010, 23:24
آخرين اخبار و تصاوير از مجموعه جديد «حسن فتحي»

خبرگزاري فارس: تصويربرداري مجموعه «در مسير زاينده رود» محصول گروه مجموعه‌هاي تلويزيوني شبكه يك سيما كه به مناسبت ماه مبارك رمضان در دست تهيه است از نيمه گذشت و گروه فردا عازم اصفهان خواهند شد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش خبرگزاري فارس، تصويربرداري مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود»تا به حال در خانه‌اي در تهران پي‌گيري مي‌شد و گروه از فردا عازم اصفهان خواهند شد تا تصويربرداري را در آنجا ادامه دهند.
بنابراين گزارش، اين مجموعه كه تهيه‌كنندگي آن بر عهده اسماعيل عفيفه است، داستان «مهران سارنگ» فوتباليست جواني را روايت مي‌كند كه براي عقد قرارداد با باشگاهي تازه تأسيس به اصفهان سفر كرده و در پي اين سفر به واسطه تصادف رانندگي با «مسعود مصيب» جوان نخبه اصفهاني با وي درگير و دچار چالشي جدي مي‌شود.
كارگرداني اين مجموعه را حسن فتحي بر عهده دارد كه پيشتر مخاطبان تلويزيوني از او آثاري چون پهلوانان نمي‌ميرند، روشن‌تر از خاموشي، ميوه ممنوعه، شب دهم، مدار صفردرجه و اشك و لبخندها را ديده‌اند.
فيلمنامه در مسير زاينده رود را نيز عليرضا نادري نوشته كه سابقه نگارش نمايشنامه‌هاي مطرحي چون چهار حكايت از چندين حكايت رحمان، پچ پچه‌هاي پشت خط نبرد، كوكوي كبوتران حرم را در كارنامه هنري اش دارد.
در مجموعه جديد فتحي مانند هميشه عده‌اي از شناخته شده‌ترين بازيگران سينما، تئاتر و تلويزيون نقش آفريني مي‌كنند و حسين محجوب، مهرانه مهين ترابي، مسعود رايگان، اشكان خطيبي، بهنوش طباطبايي، مهرداد ضيايي، پرديس افكاري، مهدي سلطاني، افسانه پاكرو، هومن برق نورد، الهه حسيني، فرخ نعمتي، حميدرضا آذرنگ، مهدي باقربيگي، مهران نائل، نيما نادري و... بازيگراني هستند كه در اين اثر به هنرنمايي پرداخته‌اند.
در ساخت اين مجموعه عواملي چون افشين احمدي (مديرتصويربرداري)، خسرو كيوان‌مهر(مدير صدابرداري)، پيام فروتن (طراح صحنه و لباس)‌، سعيد ملكان(طراح چهره پردازي)، بابك رضاخاني(تدوين)، مجتبي خادم‌زاده (مدير برنامه ريزي)، علي مردانه (دستيار اول كارگردان)، محمد فوقاني (عكاس)، محمدرسول صادقي (مشاور رسانه‌اي)، ناصر هاديان‌فر (مدير تداركات)، نعمت گودرزوند چگيني (دستيار تهيه)، عليرضا احمدي كيا (مدير توليد) همكاري مي‌كنند.
همچنين افشين يداللهي به عنوان ترانه سرا و احسان خواجه اميري در مقام آهنگساز و خواننده با مجموعه «در مسير زاينده رود» همكاري دارند.

nar nia
01-08-2010, 23:30

nil2008
02-08-2010, 08:08
ممنون دوست عزيز از معرفي جالبت ...
اين مهدي باقر بيگي اگه اشتباه نكنم همون مجيد توقصه هاي مجيده ديگه؟؟؟
خداكنه تا آخر سريال ،زاينده رود خشك نشه ...:8:

RoYaYeEe_NiIiLi
02-08-2010, 09:07
میگم که ما قراره سر این فیلم بخندیم؟نه؟

*hamedkhatar*
02-08-2010, 09:25
به عکسهاش که نمیخوره طنز هم باشه

pcforlife
02-08-2010, 11:32
خوشبختانه سبقه‏ی حسن فتحی تو ساخت سریال ها و فیلم های موفق خوبه... به خاطره کارگردانش به این سریال امیدوارم...:20:

errmii
02-08-2010, 11:47
منم موافقم
اول که دیدم گفتم حتما از این سریالای درجه 3 ساخت شبکه های استانیه
ولی وقتی دیدم کارگردانش حسن فتحیه گفتم می تونه سریال قشنگیه
یعنی امیدوارم باشه

nar nia
02-08-2010, 13:36
به كارگرداني حسن فتحي
باقري و برهاني در سريال در مسير زاينده‌رود ايفاي نقش كردند

خبرگزاري فارس: 2 بازيكن تيم‌هاي استقلال و پرسپوليس در مجموعه تلويزيوني "در مسير زاينده‌رود " به ايفاي نقش پرداختند.

به گزارش خبرگزاري فارس، قرار است در ماه مبارك رمضان سريال تلويزيوني "در مسير زاينده‌رود " با بازي دو بازيكن تيم‌هاي استقلال و پرسپوليس روي آنتن برود.

در اين سريال آرش برهاني از تيم استقلال و كريم باقري از تيم فوتبال پرسپوليس بازي خواهند كرد.

كارگرداني اين مجموعه تلويزيوني كه از شبكه اول سيما پخش خواهد شد بر عهده حسن فتحي كارگردان سريال "ميوه ممنوعه " است كه چند سال پيش از شبكه دوم سيما پخش شد.

داستان اين سريال مربوط به يك فوتباليست است كه در سانحه رانندگي موجب فوت يك مرد مي‌شود و برهاني و باقري در اين قسمت از سريال به ايفاي نقش مي‌پردازند.

nar nia
02-08-2010, 13:49
با يادآوري مجموعه‌هاي 4 رمضان گذشته،
شبكه اول سيما تبليغ دومين سريال ماه رمضان 89 را آغاز كرد

شبكه اول سيما در اقدامي جديد، ضمن پخش تصاويري از چهار سريال ماه رمضان سال‌هاي گذشته خود، پخش تيزر سريال مناسبتي امسال را آغاز كرد.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، در تيزر جديد شبكه اول، سريال‌هاي ماه رمضان اين شبكه كه از سال 85 تا 88 به روي آنتن رفته بودند، به مخاطب تلويزيوني يادآوري شدند. بر اين اساس تصاويري از سريال‌هاي «نردبام آسمان»(به كارگرداني محمد حسين لطيفي)، «روز حسرت»(سيروس مقدم)، «اغماء»(سيروس مقدم) و «صاحبدلان»(لطيفي) كه به ترتيب در سال‌هاي 88 تا 85 به روي آنتن رفته بودند، در قالبي گرافيكي پخش شد.

شبكه اول سيما در ادامه به پخش تيزر سريال «در مسير زاينده‌رود» به كارگرداني حسن فتحي اقدام كرد كه قرار است ماه رمضان 89 از اين شبكه پخش شود.

شبكه اول سيما در حالي به معرفي پنج سريال ماه مبارك رمضان سال‌هاي اخير خود اقدام كرد كه پيش از سال 85 نيز پخش سريال‌هاي ماه رمضاني را در اين شبكه شاهد بوديم. «مرده متحرك»(به كارگرداني رضا كريمي)، «اگه بابام زنده بود»(همايون اسعديان) و «يكي مثل من»(محسن شاه محمدي) به ترتيب در سال‌هاي 84، 83 و 82 پخش شدند كه البته اين سريال‌ها در زمان پخش خود رتبه قابل توجهي را در جذب مخاطب در مقايسه با ساير شبكه‌ها به دست نياورده بودند.

به طور تقريبي مي توان گفت مجموعه «نيمه پنهان ماه» محصول شبکه اول سيما در سال 1377 نقطه شروع جدي سريال‌هاي ماه رمضاني است. اما رقابت اصلي شبکه‌هاي ماه رمضاني از سال 1380 شروع شد؛ زماني که دو مجموعه «گمگشته»(به کارگرداني رامبد جوان و تهيه‌کنندگي مهران رسام) و «يادداشت هاي کودکي» (به کارگرداني پريسا بخت آور و تهيه‌کنندگي اصغر فرهادي) توجه بينندگان و مديران تلويزيوني را به طور جدي معطوف به مناسبت مهم ماه رمضان کرد.

در سال 1381 شبکه‌هاي تلويزيوني رقابت تنگاتنگي را با يکديگر شروع کردند. در اين سال هم «نسيم رويا» به کارگرداني کاظم بلوچي و تهيه کنندگي محمد فاضل از شبکه‌ي اول پخش شد.

به گزارش ايسنا، اهميت جذب مخاطب از طريق سريال‌هاي تلويزيوني، چندي است كه شبكه‌هاي تلويزيوني را بر آن داشته تا با بهره‌گيري از شيوه‌هاي جديد و قالب‌هاي گرافيكي، سريال‌هاي خود را تبليغ كنند و در اين بين پخش تيزرهاي سريال‌هاي ماه رمضان از جايگاه ويژه‌تري برخوردار است.

در سال جاري شبكه اول سيما دومين شبكه‌اي است كه پخش تيرزهاي سريال ماه رمضان خود را آغاز كرد. پيش از اين شبكه سه سيما تيزر سريال «جراحت» به كارگرداني محمد مهدي عسگرپور را به روي آنتن برده بود.

far2009
02-08-2010, 15:00
منم موافقم
اول که دیدم گفتم حتما از این سریالای درجه 3 ساخت شبکه های استانیه
ولی وقتی دیدم کارگردانش حسن فتحیه گفتم می تونه سریال قشنگیه
یعنی امیدوارم باشه
سریال های استانی درجه 3 ؟؟!!!

شما سریال کارآگاه رشید را ندید ؟ خنده دار ترین سریالی بود که دیده بودم.

farshidmm
02-08-2010, 16:18
اینجور که معلومه امسال از سریال طنز خبری نیست
کیفیت سریالاشونم که سال به سال دریغ از پارسال

mehdi_d.a
02-08-2010, 19:17
الان تو مرحله فیلمبرداریه هنوز؟فیلمبرداری توی اصفهانه؟

pcforlife
12-08-2010, 22:26
انصافا سریالش باحالست!!! واسه قسمت اول جذاب بود...:20:

gmuosavi
12-08-2010, 23:21
من به نوبه خودم ، خودمو کشتم تا به این فیلمسازای عزیز بفهمونم اگه بازیگرتون بلد نیست اصفهانی حرف بزنه ، همون تهرانی حرف بزنه خیلی بهتره
حالا تو این سریال چند نفر پیدا شدند تا اصفهانی رو تقریبا عالی صحبت کنند

سریال جالبی باید باشه
فعلا به نسیت اون دو سه تای دیگه بهتره

Glad Boy
13-08-2010, 02:48
به نظرم در مسیر زاینده رود عامه پسندترین سریال امسال ماه رمضان باشه ...
ولی یه نکته رو می خواستم بگم ! دوستان ما باید یاد بگیریم که به لحجه ها، قیافه ها، تیپ ها و کلی چیزای دیگه نخندیم ! اگر قراره بخندیم، بغض کنیم یا گریه کنیم باید به واسطه اون پیکره و اصلی باشه که یه گروه چند ده نفره به خاطرش زحمت کشیدن !
مثلا در مورد همین سریال خیلی ها شاید منتظر یه سریال تو مایه های چه میدونم کاراگاه رشید و اینا بودن که به لحجه و میمیک و لودگی بازیگر بخندن نه چیز دیگه ! ولی این طرز فکر درست نیست که ما بگیم اِ ؟! دارن اصفهانی حرف می زنن ! بذار ببینیم یه کم بخندیم !
به نظرم یکی از علت هایی که کارگردان این سریال به خاطرش اصفهان رو استفاده کرده همین باشه !
به هر حال من اینجوری فکر می کنم و ببخشید اگه پر حرفی کردم ...

C0OPeR
13-08-2010, 08:46
قسمت اولش جالب بود . بازیگرا با هم هماهنگ هستن . حداقل توی این قسمت که خیلی خوب کار کردن امیدوارم در ادامه هم همین باشه .

HOJ-JAT
13-08-2010, 09:47
اون اهنگی از خواجه میری که تو ماشین اون پسره پخش میشد اسمش چی بود؟

far2009
13-08-2010, 09:47
تکرارش کیه ؟

masih eia
13-08-2010, 09:50
به غیر از اون یارو فرهاد بقیشون خیلی تابلو اصفهانی حرف میزدند.مخصوصا زن فرهاد.کی گفته اصفهانیا این طور صحبت میکنند؟؟؟؟؟؟؟کی یه بازیگر تهرانی میتونه اصفهانی صحبت کنه؟؟؟

Amir_oscar
13-08-2010, 12:14
به نظرم این از سریال شبکه 2 و 3 بهتر بود. بازی هاشون هم خوب بود. فقط بازی این پهلوون قابل هضم نبود!

pcforlife
13-08-2010, 12:15
اون اهنگی از خواجه میری که تو ماشین اون پسره پخش میشد اسمش چی بود؟
فکر کنم آهنگ خیال از آلبوم سلام آخر.

Maziar_69
13-08-2010, 12:16
به نظرم این از سریال شبکه 1 و 2 بهتر بود. بازی هاشون هم خوب بود. فقط بازی این پهلوون قابل هضم نبود!

این که خودش شبکه 1 هست. :دی

Amir_oscar
13-08-2010, 12:24
این که خودش شبکه 1 هست. :دی
:دی منظورم شبکه 2 و 3 بود!

گل مریم
13-08-2010, 14:31
دوستان من ندیدم دیشب میشه یه نفر یه خلاصه ای برام بگه تا دستم بیاد چی شده؟

meisam317
13-08-2010, 18:21
این خانوم 35 ساله پرهن قرمز پوشیده چقدر خوب لهجه اصفهونی حرف میزنه همش میخنده :46:و... خیلی حال کردیم:31:

Rude Boy
13-08-2010, 18:32
آقا این بازیگر زنه اصلا خوب اصفهانی حرف نمی زنه ! (عروس همین آقا بزرگ ) (بابا ما خودمون تو اصفهانیم کی اینقدر ج ها می زنه ؟)
خود آقا بزرگ هم دیروز گفت غِلِط ، ولی اینجا می گن غَلِط .
به نظر من می شد از بازیگرای اصفهانی استفاده کرد که این اشکالات هم پیش نمی یومد .

Amir_oscar
13-08-2010, 18:34
دوستان من ندیدم دیشب میشه یه نفر یه خلاصه ای برام بگه تا دستم بیاد چی شده؟
اشکان خطیبی یه فوتبالیست لیگ برتریه و توی تهران با مامانش(مهین ترابی) زندگی می کنه و الآ رفته اصفهان با سپاهان یا ذوب آهن قرارداد ببنده! :دی قراره تیم ملی هم دعوت بشه!
نامزدش هم(بهنوش طباطبایی) اصفهانیه و اصفهانه.
چیز دیگه ای یادم نمیاد! :دی

moraddad
13-08-2010, 18:35
دیشب اونجا که اشکان خطیبی به مامانش گفت میخوای زنگ بزنم به کارشناسای فوتبال ، محصص ، عادل ، کوثری ! بسیار مشعوف گشتیم ! :31:
کاش کوثری رو بیارن یه کم بازی کنه !:31:

Amir_oscar
13-08-2010, 18:36
آقا این بازیگر زنه اصلا خوب اصفهانی حرف نمی زنه ! (عروس همین آقا بزرگ ) (بابا ما خودمون تو اصفهانیم کی اینقدر ج ها می زنه ؟)
خود آقا بزرگ هم دیروز گفت غِلِط ، ولی اینجا می گن غَلِط .
به نظر من می شد از بازیگرای اصفهانی استفاده کرد که این اشکالات هم پیش نمی یومد .
بزرگ که مال سریال شبکه 3 هستش!

moraddad
13-08-2010, 18:39
بزرگ که مال سریال شبکه 3 هستش!

نه...ایشون منظورشون آقا بزرگه !
اون آقا بزرگه ! این آقا بزرگه !:31:

MORINIO
13-08-2010, 20:29
به غیر از اون یارو فرهاد بقیشون خیلی تابلو اصفهانی حرف میزدند.مخصوصا زن فرهاد.کی گفته اصفهانیا این طور صحبت میکنند؟؟؟؟؟؟؟کی یه بازیگر تهرانی میتونه اصفهانی صحبت کنه؟؟؟

همینو بگو ! تا حالا تو عمرم کسیو ندیده بودم اینقدر ضایع اصفهانی حرف بزنه !:13:

Amir_oscar
13-08-2010, 20:55
دیشب اونجا که اشکان خطیبی به مامانش گفت میخوای زنگ بزنم به کارشناسای فوتبال ، محصص ، عادل ، کوثری ! بسیار مشعوف گشتیم ! :31:
کاش کوثری رو بیارن یه کم بازی کنه !:31:
راستی کریم باقری و آرش برهانی باید ببینیم چه جوری بازی می کنن! :31:

gmuosavi
13-08-2010, 22:45
حالا تو این سریال چند نفر پیدا شدند تا اصفهانی رو تقریبا عالی صحبت کنند

حرفمو تصحیح میکنم !

تو این سریال فقط یکی دو نفرند که اصفهانی رو تقریبا خوب صحبت میکنند

:19:

راستی این مشاور لحجه اصفهانی همون دایی بچه ها تو آشپزباشیه ؟!

burberry
13-08-2010, 22:51
امشب واسه اولین بار چندتاصحنه اخر سریال رو دیدم این اقا پسرهه که گل به دست بود همون مجید توی قصه های مجید نیست؟
خودشه ها یه کم دقت کنید
حالا اسمشو توی لیست بازیگرا باید دید:31:

AmiIin
13-08-2010, 22:58
خودشه ....... .

errmii
13-08-2010, 22:59
امشب واسه اولین بار چندتاصحنه اخر سریال رو دیدم این اقا پسرهه که گل به دست بود همون مجید توی قصه های مجید نیست؟
خودشه ها یه کم دقت کنید
حالا اسمشو توی لیست بازیگرا باید دید:31:

آره خودش بود مهدی باقر بیگی
البته چند وقت تو یه تله فیلم هم دیده بودمش

pooyaabi
13-08-2010, 23:35
بابا اينا چقدر بد با لهجه اصفهاني حرف ميزنند
مخصوصا اين عروسه
( ببينم بچه هاي غير اصفهاني :دي شما ها بعضي اصطلاحاتشون رو ميفهميد ؟ مثل خارسو بسوره ؟‌و اينا :دي )

pcforlife
13-08-2010, 23:47
آره خودش بود مهدی باقر بیگی
البته چند وقت تو یه تله فیلم هم دیده بودمش
منظورت از تله فیلم، سریال در چشم باده؟!:20:

Maziar_69
13-08-2010, 23:53
این عروسه عجب مارمولکیه ها. :دی
حاج آقا هم اون موقع که جو گرفته بودش داشت نمایش اجرا میکرد باحال بود.

pcforlife
14-08-2010, 00:03
اینجا خونه منست یا حموم شوشتری! اوستا بیشتر از مشتری!!
لامصب عجب دیالوگای باحالی داره!!:31:

errmii
14-08-2010, 00:44
منظورت از تله فیلم، سریال در چشم باده؟!:20:

نه بابا در چشم باد که تله فیلم نیست!:31:
اون قسمتایی که در چشم باد بازی کرده بود رو ندیده بودم

چند وقت پیش به طور اتفاقی تو یه سکانس از یه تله فیلم دیدمش فکر کنم از شبکه تهران پخش میشد

Maziar_69
14-08-2010, 22:25
دقیقا خصلت فوتبالیست های ایرانی.
پر رو - بی ادب - پر توقع - پول پرست .... :13:

البته به جز قدیمی هاشون که هنوز هم با غیرت و متعصب هستن.

pcforlife
14-08-2010, 22:28
پر رو - بی ادب - پر توقع - پول پرست .... :13:

آره واقعا! منم حس میکنم این چیزایی که گفتی واسه اکثرشون صدق می کنه...:20:
بیچاره جوونه مردم رو مچاله کرد!:13: (هنوز تو حس سریالم!:31:)

satttanism
14-08-2010, 23:30
دوستان غیر اصفهانی چیزی ازین دیالوگا دستگیرشون میشه؟
خداییش خود من هم بعضیاشو باید فکر کنم : دی
باید زیر نویس میذاشتن براش:دی

اما در کل اینجا دیگه خیلی شورش کردن خود من تا به حال با کسی برخورد نکردم که انقدر لحجه داشته باشه

றД ĵ ĭ Đ
14-08-2010, 23:58

اما در کل اینجا دیگه خیلی شورش کردن خود من تا به حال با کسی برخورد نکردم که انقدر لحجه داشته باشه

واقعا مسخرس ! دیگه کی اینطوری حرف میزنه ؟
کاش لا اقل اصفهانی حرف میزدن ! من موندم کجای اصفهان میگن Ghelat کردی !!!

shifter
15-08-2010, 07:40
بهنوش طباطبايي لهجه اش يه جوريه!!
نميشد به جاش از يه دختر اصفهاني استفاده كنن؟!

masih eia
15-08-2010, 08:47

والا ما خودمونم که اصفهانی هستیم خیلی از صحبتاشون تا حالا به گوشمون نخورده.احتمالا اینا اصفهانی عهد قجر صحبت میکنند.

moraddad
15-08-2010, 11:54
شماها احتمالا مرداویج و دروازه شیراز اونجاهایین که لهجشون واستون نا مانوسه !
اینا که تو سریال نشون میده یحتمل بر و بکس توخچی (؟!) و پامنار و درچه ن ! :31::31::31:

masih eia
15-08-2010, 12:21
شماها احتمالا مرداویج و دروازه شیراز اونجاهایین که لهجشون واستون نا مانوسه !
اینا که تو سریال نشون میده یحتمل بر و بکس توخچی (؟!) و پامنار و درچه ن ! :31::31::31:
مثل اینکه خیلی خوب اصفهان را میشناسید!!!!!این محله که نشون میده حوالی میدون شاه :31:باید باشه.

vroom
15-08-2010, 12:31
حوالی میدون شاه
:18:
میــــــــــــدان اِمـــــــــــــام:دی

MORINIO
15-08-2010, 12:49
بهنوش طباطبايي لهجه اش يه جوريه!!
نميشد به جاش از يه دختر اصفهاني استفاده كنن؟!

بازم به نسبت بد حرف نمیزنه .. فقط این S آخر رو اگه تلفظ نکنه خیلی خوب میشه ...:31:

پر رو - بی ادب - پر توقع - پول پرست .... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](19).gif

تایید میشه ...

far2009
15-08-2010, 13:18
میــــــــــــدان اِمـــــــــــــام:دی
احتمالا منظورشان میدان شاه عباس بوده :31:

vroom
15-08-2010, 13:42

فرقی تو اصل ماجرا نمیکنه:دی

در اون صورت هم باید گفته بشه میدان عباسی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

//////////
به نظر من هیچکدوم درست اصفهانی صحبت نمیکنن بجز مهدی باقر بیگی و اون یارو که سیبیل داره و لاغره(اسمش را نمیدونم:دی)

masih eia
15-08-2010, 13:46
بله منظورم همین شاه بود نه اون شاه مرحوم.معمولا همه جای دنیا میدان یا هر اثر دیگه به اسم شخص سازنده بنا هست .

றД ĵ ĭ Đ
15-08-2010, 13:57
حالا واسه اینکه دعوا نشه بگید نقش جهان : دی
===========================================

در حالی که بلندترین مقام عالی ایران و بعضی از مراجع مسخره کردن قومیت ها و لهجه ها را حرام اعلام کرده اند صدا و سیمای میلی انگشت اهانت را بر روی قوم ها و لهجه ها نشانه رفته است . پس از توهین آشکار به لرها در سریال فاصله ها این بار اهانت بی شرمانه ای به اصفهانی ها از لحاظ نوع گویش و تلفظ برخی حروف در سریال در مسیر زاینده رود صورت گرفته است . مهران که پسری دارای مکنت مالی است به اصفهان می آید و پس از گذشت دو قسمت از سریال بیننده متوجه شده است که نویسنده قصد به سخره گرفتن لهجه ی اصفهانی و نشان دادن مردم اصفهان به عنوان جماعتی عقب افتاده و خارج از فرهنگ را دارد و مردم تهران را مردمی خاص نشان داده که تافته ی جدا بافته اند و حتی تهیه کنندگان این سریال به خود اجازه نداده اند گشتی در خیابان های بالای شهر اصفهان بزنند . مقایسه از این حیث نه تنها درست نیست بلکه فاجعه است . البته از صدا و سیمایی که نگاه جانب گرایانه و تک روی دارد این اهانت ها بعید نیست اما توهین ساخت یافته و از پیش تعیین شده در این رسانه به قومیت های مختلف و زبان ها و گویش های مختلف جنگ رسانه ای است و بعید نیست با این وضعیت در سریالی دیگر به ترک ها و باری دیگر به کردها ، بلوچ ها و دیگر گویش ها و اقوام توهین شود. بنابراین ما کاریران از همین جا اعلام می کنیم ادامه ی این وضعیت منجر به بدبین شدن و انتقام کشی گروه ها و قومیت ها و زبان ها از یکدیگر خواهد شد و اگر رسانه ی مثلا ملی به این وضعیت پایان ندهد این رسانه را برای همیشه تحریم خواهیم کرد.

Cleeev
15-08-2010, 14:41
مزخرف...

انقدرم offended نباشید... دنیا رو آسون بگیرید.....

Mahdi.p30
15-08-2010, 14:54
مهران که پسری دارای مکنت مالی است به اصفهان می آید و پس از گذشت دو قسمت از سریال بیننده متوجه شده است که نویسنده قصد به سخره گرفتن لهجه ی اصفهانی و نشان دادن مردم اصفهان به عنوان جماعتی عقب افتاده و خارج از فرهنگ را دارد و مردم تهران را مردمی خاص نشان داده که تافته ی جدا بافته اند و حتی تهیه کنندگان این سریال به خود اجازه نداده اند گشتی در خیابان های بالای شهر اصفهان بزنند .

خب اولا منبع این نوشته ها؟
دوما اگه از لحاظ فرهنگی باشه ، دیشب مهران که پسری تهرانیه رو فردی بی ادب و گستاخ نشون داد
پس حتما بازیکنای فوتبال یا تهرانیا هم باید بیان اعتراض کنن؟؟؟

سوما اینکه بازیگران تهرانی نمی تونن به درستی اصفهانی حرف بزنن ، دلیل بر مسخره کردن نیست
نمی تونستن از بازیگرهای اصفهانی استفاده کنند

اگر رسانه ی مثلا ملی به این وضعیت پایان ندهد این رسانه را برای همیشه تحریم خواهیم کرد.
خب یعنی چی؟
یعنی پخشش رو قطع کنن؟

یه روزی میان میگن مرد 2000 چهره ، شیرازی ها رو مسخره کرده ، یه روز دیگه بس.یج دانشجویی لرستان میگه فاصله ها لرها رو مسخره کرده و ....
به اندازه کافی بر سر راه فیلمساز ها مانع هست ، این نوع حرفای واهی فقط باعث موانع بیشتر میشه و هیچ سودی نداره!

oghyanoos
15-08-2010, 15:17
من کار حسن فتحی رو همیشه می‌پسندم. اینبار در این سریال در مسیر زاینده رود از یه چیز خوشم اومد، تقابل یه بچه پولداره بیسواد فوتبالیست با یه جوون نخبه!
امیدوارم قصه این سریال اینجوری پیش بره تا بعضی‌‌ها یاد جوان‌های نخبه و بی‌ ادعا رو هم بکنن ، نه اینکه پول بیزبون دولت رو تو حلقه این فوتبالیستا بریزن
کاش حداقل یخورده غیرت هم تو زمین داشتن، حیف....!

gmuosavi
15-08-2010, 16:42
راستی چون برای خودم سوال بود بگم که مشاور لحجش همون برادرس

سید مهرداد ضیایی با مهرداد ضیایی فرق داره ! :31:

pcforlife
15-08-2010, 22:40
این قسمت دل و قلوه‏مون کباب شد!:37:
فکر می کردم داستان حول محور مهران باشه که مثلا مقصر نبوده که تصادف کرده و طرف مرده... ولی به نظر میرسه داستان بیشتر مربوط به شرایط خانواده مسعود هستش...:20:

داستان «مهران سارنگ» فوتباليست جواني را روايت مي‌كند كه براي عقد قرارداد با باشگاهي تازه تأسيس به اصفهان سفر كرده و در پي اين سفر به واسطه تصادف رانندگي با «مسعود مصيب» جوان نخبه اصفهاني با وي درگير و دچار چالشي جدي مي‌شود.
مثل اینکه قراره مسعود نخبه بشه و هر چی بگذره خوبی های مسعود بر خانوادش عیان بشه...:santa:
راستی... آقایونه اصفهونی... این مسعود رایگان خوب اصفهونی حرف میزنه؟! به نظر من که وحشتناک بود!:31:

masih eia
15-08-2010, 23:00
راستی... آقایونه اصفهونی... این مسعود رایگان خوب اصفهونی حرف میزنه؟! به نظر من که وحشتناک بود!:31:
شدیدا موافقم.اینا بیشتر اصفهانی- یزدی صحبت میکنند تا اصفهانی اصیل.تنها شخصی که اصفهانی درست صحبت میکنه فرهاد هست.البته ما خودمونم نمیتونیم به خوبی فرهاد صحبت کنیم:31::31::31:
فیلم امشب حال و هوای زیر8 داشت:41::41:

satttanism
15-08-2010, 23:01
لحجه درست همونی بود که مسعود حرف می زد ما بقیش ادا هست

Maziar_69
15-08-2010, 23:13
چقدر نقش مسعود کم بود.
حیف شد زود از سریال رفت بیرون.
ولی اونجا که مهران زد تو سرش خیلی قشنگ بازی کرد.
اول به هوش بود و دید دستش خونیه بعد کم کم چشماش رفت و ... :41:

esool
15-08-2010, 23:15
حالا حاج سماواتی و گیتی و داش بهزاد و... خیلی بد حرف نمی زنن
ولی این عروسه نمی دونم اسمش چی صاحب خانومه بی صاحاب شده
واقعاً گند زده با این اصفهانی حرف زدنش انگار داره بیشتر لهچه رو مسخره می کنه تا این که جدی حرف بزنه

alidata2010
15-08-2010, 23:18
یاد قصه های مجید افتادم این مجیده چقدر بزرگ شده:31:

pcforlife
15-08-2010, 23:30
فیلم امشب حال و هوای زیر8 داشت:41::41:
آره خدایی...:41:
راستی اینم آهنگ تیتراژ پایانی از احسان خواجه امیری:

لینک دانلود:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
پسورد فایل زیپ:

یاعلی:11:
شرمنده دوستان! لینک دانلود رو اشتباه دادم... اون لینک قبلیه پسوردش مشکل داشتش... اصلا حواسم نبود... شرمنده... لینک تصحیح شد...

errmii
15-08-2010, 23:41
آره خدایی...:41:
راستی اینم آهنگ تیتراژ پایانی از احسان خواجه امیری:

لینک دانلود:

پسورد فایل زیپ:

پسوردش فکر کنم اشتباه باشه ها!:46:

pcforlife
15-08-2010, 23:56
پسوردش فکر کنم اشتباه باشه ها!:46:
خیالت تخت!:31: درسته درسته... دانلود کن، تست کن! حله؟!:10::20:

errmii
16-08-2010, 00:02
خیالت تخت!:31: درسته درسته... دانلود کن، تست کن! حله؟!:10::20:

خوب منم دانلود کردم که دیدم پسوردش اشتباهه دیگه
علم غیب که نداشتم :46:

با winrar که باز می کنم و پسورد رو وارد می کنم ارور میده

Glad Boy
16-08-2010, 00:06
چقدر نقش مسعود کم بود.
حیف شد زود از سریال رفت بیرون.
ولی اونجا که مهران زد تو سرش خیلی قشنگ بازی کرد.
اول به هوش بود و دید دستش خونیه بعد کم کم چشماش رفت و ... :41:

شاید بعدا بازم مسعود رو ببینیم. شاید بعدا فلش بک داشته باشه ...

pcforlife
16-08-2010, 00:29
خوبیه حسن فتحی اینه که یه جوری فرهنگ مملکت خودمون رو تو کاراش عرضه میکنه که به دل میشینه... حتی اگه آدم قبلش، همون فرهنگ و آداب روسوم و... رو نمی پسندیده.:20:

shifter
16-08-2010, 08:50
چه حيف كه مهدي باقر بيگي زود رفت از فيلم...
من بيشترش به خاطر اون فيلمو ميديدم...
لهجه اش هم كاملا اصفهاني بود نه مثل بقيه:13:

nar nia
16-08-2010, 13:23
هافبك تيم فوتبال سپاهان اصفهان:
ايفاي نقش در سريال در مسير زاينده‌رود تجربه خوبي بود

خبرگزاري فارس: هافبك تيم فوتبال سپاهان اصفهان گفت: پيش از اين كار بازيگري نكرده بودم اما بازي در سريال «در مسير زاينده‌رود» تجربه خوبي بود.

مهدي جعفرپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به حضور در سريال «در مسير زاينده‌رود» به عنوان بازيگر اظهار داشت: در اين سريال به عنوان يكي از دوستان مسعود به ايفاي نقش پرداختم.
وي افزود: تا به حال به بازيگري فكر نكرده بودم اما با حضوري كوتاه در سريال «در مسير زاينده‌رود» به عنوان بازيگر تجربه خوبي در خصوص بازيگري به دست آوردم.
هافبك تيم فوتبال سپاهان اصفهان با بيان اينكه علاقه‌اي به بازيگري نداشتم، تصريح كرد: پيش از اين كار بازيگري نكرده بودم اما مسئولان باشگاه پيشنهاد بازي در اين فيلم را به من ارائه كردند كه من هم قبول كردم.
جعفرپور با اشاره به اينكه از بچگي به فوتبال علاقه‌مند بودم، گفت: فوتبال عشق من است اما بازيگري را نيز دوست دارم.
به گزارش فارس، در اين سريال تلويزيوني آرش برهاني از تيم استقلال تهران، كريم باقري از تيم پيروزي، وحيد شمسايي از تيم فوتسال ماهان اصفهان و احمد جمشيديان و مهدي جعفرپور از تيم سپاهان به ايفاي نقش پرداختند.
مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده‌رود» اين روزها از شبكه يك سيما مهمان خانه‌ روزه‌داران است.
در خلاصه داستان اين سريال آمده است: مهران سارنگ فوتباليست جوان و با آتيه تهراني كه براي عقد قرارداد با يك باشگاه تازه تاسيس به اصفهان سفر كرده، طي تصادف با مسعود مصيب جوان نخبه اصفهاني، با او درگير مي‌شود و اين آغاز ماجرايي طولاني است.
مجموعه تلويزيوني در مسير زاينده‌رود به كارگرداني حسن فتحي توليد شده و عليرضا نادري به عنوان نويسنده، مسعود كراني به عنوان مدير تصويربرداري، سعيد ملكان به عنوان طراح چهره پردازي، خسرو كيوان‌مهر به عنوان مدير صدابرداري، پيام فروتن به عنوان طراح صحنه و لباس، بابك رضاخاني به عنوان تدوينگر، احسان خواجه اميري به عنوان آهنگساز، مجتبي خادم‌زاده به عنوان مدير برنامه‌ريزي، علي مردانه به عنوان دستيار تهيه، نعمت گودرزوند چگيني به عنوان دستيار تهيه، ناصر فرهاديان فر به عنوان مديريت تداركات و عليرضا احمدي كيا به عنوان مدير توليد در اين پروژه با حسن فتحي همكاري داشته‌اند.

nar nia
16-08-2010, 13:32
انتقاد سخنگوي شوراي اسلامي شهر اصفهان از سريال فتحي
«در مسير زاينده‌رود غيرعمدي فرهنگ و لهجه اصفهان را به سخره گرفته است»

سخنگوي شوراي اسلامي شهر اصفهان از آنچه در سريال «در مسير زاينده رود» به عنوان فرهنگ اصفهاني به نمايش درآمده است انتقاد کرد.

ابوالفضل قرباني در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)اصفهان، درباره سريال «در مسير زاينده رود» خاطرنشان كرد: قبل از ماه مبارک رمضان از شنيدن خبر ساخت مجموعه‌اي تلويزيوني که بخش‌هايي از آن به شهر و فرهنگ اصفهان مربوط مي‌شد و بخشي از هويت و فرهنگ اين شهر را در رسانه ملي منعکس مي‌كرد، خوشحال شديم.

وي درعين حال افزود: اما متاسفانه آنچه در اين سريال نشان داده مي‌شود، بدون غرض و غيرعمدي فرهنگ و لهجه اصفهان را به سخره گرفته است.

او تصريح کرد: در سريال «در مسير زاينده رود» لهجه اصفهاني به نوعي مطرح شده که غير از لودگي چيزي از آن برداشت نمي‌شود.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: در اين سريال اصفهان به عنوان يک شهر فاقد امکانات اوليه نمايش داده مي‌شود؛ به طوري که براي درمان، بيمار بايد به تهران منتقل شود؛ در حالي که اصفهان از نظر دارا بودن امکانات در سطح بالايي قرار دارد.

قرباني خاطرنشان کرد: در سريال «در مسير زاينده رود» از اصطلاحاتي استفاده مي‌شود که در فرهنگ اصفهان رايج نيست؛ همچنين استفاده از بازيگران غيراصفهاني و استفاده از لهجه‌اي که در واقع مخلوطي از لهجه‌هاي مناطق مختلف ايران است، سبب شده تا رفتارهاي نمايش داده شده، رفتارهايي لوده‌گونه باشد.

وي افزود: متاسفانه سريال «در مسير زاينده رود» موجب تمسخر اصفهان و اصفهاني شده‌است؛ اين در حالي است كه اين که اين سريال به صورت سراسري از رسانه ملي پخش مي‌شود و اين امکان وجود دارد تا افرادي در خارج از کشور نيز بيننده اين سريال باشند.

او اظهار كرد: آنچه در اين سريال به عنوان فرهنگ و لهجه اصفهان نمايش داده مي‌شود، در شأن و منزلت شهري که مهد تاريخ، فرهنگ، هنر و شهادت است نيست.

قرباني در پايان اعلام كرد: در جلسه‌اي که با حضور شهردار و اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان برگزار شد، نسبت به چهره‌اي که در اين سريال از اصفهان نمايش داده مي‌شود، اعتراض شد و اعضاء خواستار آن شدند تا در جهت اصلاح اين موضوع وعذر خواهي عوامل توليد اين مجموعه از مردم اصفهان اقدام كنند.

oghyanoos
16-08-2010, 14:31
یه روز ترک‌ها شاکیان، یه روز لر‌ها ، یه روز شیرازی ها، حالا هم نوبته اصفهونی هاست......!

errmii
16-08-2010, 16:23
انتقاد سخنگوي شوراي اسلامي شهر اصفهان از سريال فتحي
«در مسير زاينده‌رود غيرعمدي فرهنگ و لهجه اصفهان را به سخره گرفته است»

حالا اگه سریالش طنز بود میشد گفت داره مسخره می کنه
ولی تا اینجا که فقط یه درام غمناک بوده
بعضی از این نماینده ها هم فقط به فکر خود نمایی هستن:13:

nar nia
16-08-2010, 18:55
تهيه‌كننده سريال «در مسير زاينده‌رود»:
نمي‌خواستيم از اصفهان تنها يك كارت پستال ديده شود
اگر لهجه‌هاي اصفهاني خوب ادا نشده‌ عذرخواهي مي‌كنم

تهيه‌كننده سريال «در مسير زاينده‌رود» گفت: تلاشمان بر اين بوده است در اين سريال، اصفهان را با تمام ويژگي‌هاي فرهنگي، هنري و تاريخي‌اش به تصوير بكشيم تا از اين شهر تنها يك كارت پستال ديده نشود.

اسماعيل عفيفه در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، درباره انتقاداتي كه درباره لهجه برخي بازيگران سريال «درمسير زاينده رود» عنوان مي‌شود، خاطرنشان كرد: اگر لهجه‌هاي اصفهاني در اين سريال به خوبي ادا نشده‌است، من به نمايندگي از گروه از كليه مردم اصفهان عذرخواهي مي‌كنم.

تهيه‌كننده «در مسير زاينده رود» با اشاره به ساخت اين سريال مناسبتي در مدت زمان كوتاه، يادآور شد: بخشي از ايرادات به اين مساله برمي‌گردد كه ما فرصت زيادي براي ساخت اين سريال نداشتيم. درآوردن لهجه‌هاي اصفهاني به نحوي كه مورد قبول مردم اين شهر باشد، شايد به ماه‌ها تمرين نياز داشت كه به دليل فرصت كمي كه براي ساخت «در مسير زاينده‌رود» در اختيار داشتيم، اين امكان وجود نداشت.

عفيفه اظهار كرد: اين سريال توسط گروهي كه خودشان از صميم قلب به اصفهان و فرهنگ اين شهر علاقه دارند توليد شده‌است.

وي در عين حال گفت: با پيشرفت قصه به نظر مي‌رسد لهجه‌هاي بازيگران كم كم براي مردم عادت شوند و بتوانند از اين عيب، چشم‌پوشي كنند.

عفيفه كه پيش از اين تهيه‌ي سريالهاي چون «پس از باران» و «خانه‌اي در تاريكي» را نيز بر عهده داشته‌است، يادآور شد: در اين دو سريال نيز با همين قضيه مواجه بوديم و چند قسمت اول با انتقاداتي به لحاظ لهجه بازيگران همراه بود، اما قصه كه پيش رفت، بينندگان اين قرارداد را پذيرفتند تا ضعف‌هايي كه به لحاظ لهجه بازيگران وجود دارد را ناديده بگيرند.

تهيه‌كننده «در مسير زاينده رود» سپس خاطرنشان كرد: وقتي قصه‌ي سريالي در يك شهرستان اتفاق مي‌افتد براي فضاسازي و نزديك شدن به آداب و رسوم آن منطقه سعي مي‌شود از لهجه همان منطقه براي شخصيت‌ها استفاده شود. در سريال «در مسير زاينده رود» نيز تلاش كرديم از بازيگران اصفهاني استفاده كنيم اما به علت اينكه بيشتر بازيگران اصفهاني در كار آقاي امرالله احمدجو مشغول بازي بودند، موفق نشديم تا براي تمامي نقش‌ها بازيگران بومي حرفه‌اي را جذب كنيم. بر اين اساس بازيگراني چون مهرداد ضيايي، مهران نائل، مهدي باقربيگي و تعدادي ديگر براي بازي در اين سريال انتخاب شدند، اما درباره باقي بازيگران نتوانستيم به موردهاي دلخواه دست پيدا كنيم؛ چرا كه طبيعتا اين تعداد بازيگر حرفه‌اي كه به لهجه اصفهاني هم مسلط باشند را در اختيار نداريم.

او گفت: براي اينكه بتوانيم روي اين ضعف سرپوش بگذاريم، مهرداد ضيايي كه از بازيگران خوب اين سريال است و اصفهاني نيز هست، با بازيگران تمرين و در مواردي لهجه‌ها را كنترل كرد اما بر خلاف آنچه به نظر مي‌رسد، لهجه اصفهاني آهنگ خاصي دارد كه تقليد اين لهجه را دشوار مي‌كند.

عفيفه اذعان كرد: ما نيز به هنگام ضبط صحنه‌ها متوجه شديم كه لهجه‌ها آن طور كه بايد و شايد قانع‌كننده نيست، اما فكر كرديم اگر مدتي از پخش سريال بگذرد مردم به اين لهجه‌ها عادت كرده و باديده اغماض به كار نگاه مي‌كنند.

تهيه‌كننده «در مسير زاينده‌رود» درباره نقد ديگري كه درباره نحوه به تصويركشيدن امكانات درماني در اصفهان مطرح شده بود نيز گفت: در زندگي معمولي وقتي فردي دچار مشكل مي‌شود راه‌حلهاي مختلف را براي بيرون آمدن از آن سختي مرور مي‌كند؛ در سريال ما تنها يك سكانس وجود دارد كه همراه بيمار به دكتر مي‌گويد اگر لازم است مجروح را به تهران منتقل كنند؛ او فردي است كه دچار وضعيت سختي شده و سعي مي‌كند به هر ترتيبي از اين سختي بيرون بيايد؛ با اين حال پزشك به او متذكر مي‌شود كه نيازي نيست بيمار را به تهران منتقل كنند و امكانات درماني در بيمارستان اصفهان وجود دارد. ضمن اينكه شكل و شمايلي كه از بيمارستان نشان داده مي‌شود نيز حاكي از وجود امكانات كافي پزشكي در آنجاست.

عفيفه سپس گفت: در سريال «در مسير زاينده‌رود» اصفهان تنها در بناهاي سنتي اين شهر خلاصه نشده است و بخش‌هاي مختلفي از اين شهر شامل خيابان‌هاي مدرن، تاسيسات و باشگاه‌هاي فوتبال آن، همه به تصوير كشيده شده و حاكي از شهري پيشرفته و مدرن است.

تهيه‌كننده در مسير زاينده رود در پايان از همكاري مردم خونگرم اصفهان و نهادهاي مختلفي كه با اين پروژه همكاري صميمانه‌اي داشتند تشكر و ابراز اميدواري كرد كه حاصل نهايي سريال «در مسير زاينده رود» در شأن مردم فرهنگ دوست اصفهان باشد.

Amir_oscar
17-08-2010, 00:33
خوشم میاد امشب همه 90 رو دیدن و کسی سریال رو ندید که بیاد این جا چیزی بنویسه! :دی

oranoos_92
17-08-2010, 04:18
آقا من یه اصفهانیم
این سریال -اصفهانی ها را مسخره کرده کی فرهنگی اصفهانی این طوری هستش!!:41:
که لهجه اصفهانی اینطوری هستش
من که خیلی از این سریال ناراضی هستم!!

moraddad
17-08-2010, 11:50
دیالوگ دیشب بهنوش طباطبایی :
" بابای من شاید نتونه قانون رو عوض کنه اما میتونه اونو به نفع مهران تغییر بده " !!!

چه فرقی دارن این 2 گزاره ؟! :31:

hermione
17-08-2010, 12:17
من خودم اصفهان زندگی می کنم و کاملاَ می تونم لهجه اصلو تشخیص بدم اینا واقعاَ افتــــــــــضاح این لهجه تقلید می کنن
درضمن فرهنگ های اصفهانی همونطور که یکی از دوستان اشاره کردن اینطوری نیست
حالا کل ایران فکر می کنن اصفهانیا هنوز خونه هاشون اینجوره من 18ساله عمرمو تو اصفهانم اینجور معماری فقط جاهای اندکی از شهر دیدم (شاید1درصد شهر اینجوریه )طرفای مسجد سید و یا کوچه های پشت بیمارستان کاشانی .

hermione
17-08-2010, 12:32
اینو می خواستم اضافه کنم
یکی بیاد به من بگه چه اجباری هست که حتماَ هر اصفهانی باید با این لهجه حرف بزنه من خودم بین دوستام حدود 50درصد که اصلاَ لهجه ندارن بقیه هم لهجه هاشون خیلی خفیفه این همه خیابون تو اصفهان اینا چرا به اونجاها سر نمیزنن (چهارباغ وتوحید ومرداویجو ...)
همش اجبار روی سنتی زیستن ...

Y@var
17-08-2010, 13:04
اینو می خواستم اضافه کنم
یکی بیاد به من بگه چه اجباری هست که حتماَ هر اصفهانی باید با این لهجه حرف بزنه من خودم بین دوستام حدود 50درصد که اصلاَ لهجه ندارن بقیه هم لهجه هاشون خیلی خفیفه این همه خیابون تو اصفهان اینا چرا به اونجاها سر نمیزنن (چهارباغ وتوحید ومرداویجو ...)
همش اجبار روی سنتی زیستن ...

کاملا تایید میشه/
از بین آدمایی که میشناسم خداییش فقط اون قدیمیا و اونایی که تو خانواده های سنتی بزرگ شدن لهجه دارن(منظورم لهحه ی غلیظه)
حالا نمیدونم اینا مجبورن با لهجه حرف بزنن:13:

iilliya
17-08-2010, 13:24
بابا این فیلم جفنگه از نوع درجه 1 چه وضع حرف زدنه این فیلم رو هرکی ببینه میگه برم مرکز تمدن فرهنگ اسلامی رو با این به روز بودنشون

Sara
17-08-2010, 13:39
لحجه اصفهانو خیلی دیگه غلیظش کردن . حیف لحجه به این این شیرینی نیست ( اصفهانی نیستم توی کل عمرم یه بار چند ماه پیش کشون کشون منو بردن اصفهان مسافرت ! اما بعدش کشون کشون برگردوندن :D ) . اما در مورد خونه های اصفهان یه جورایی خواستن فرهنگ اصیل معماری اصفهانو نشون بدن که این بد نیست .

gmuosavi
17-08-2010, 13:56
پیش خودم میگفتم اگه امسال 1 سریال کمی طنز باشه همینه
ولی این هم رفت تو مایه های غم !

کجایی رضا عطاران !

masih eia
17-08-2010, 13:57
طرفای مسجد سید و یا کوچه های پشت بیمارستان کاشانی .
میدون شاه:31::31::31:و میدون کهنه یادت رفت:27:

vroom
17-08-2010, 14:31
لحجه اصفهانو خیلی دیگه غلیظش کردن . حیف لحجه به این این شیرینی نیست ( اصفهانی نیستم توی کل عمرم یه بار چند ماه پیش کشون کشون منو بردن اصفهان مسافرت ! اما بعدش کشون کشون برگردوندن :D ) . اما در مورد خونه های اصفهان یه جورایی خواستن فرهنگ اصیل معماری اصفهانو نشون بدن که این بد نیست .

اخه مسئله اینه که اصلا اینا اصفهانی صحبت نمیکنن که بخواد لحجشون غلیظ باشه یا رقیق:دی
فقط 2 نفر هستن که درست صحبت میکردن اولی مهدی باقر بیگی بود که احتمالا دیگه تو فیلم نمیبینمیش
دومی هم اونی که اسمش فرهاده که لحجه ی به اصطلاح غلیظ داره
بقیه فقط کلمات را چَک و چوله تلفظ میکنن و 1 "س" هم میچسبونن اخر بعضی افعال:2:
یا اون داداش بزرگه به برادراش میگه مسعودی یا فرهادی...اخه کدوم برادر بزرگی که لوتی هم هست و پهلوون هم بوده اینطوری صحبت میکنه؟ اونم با برادراش؟؟!! بله شاید تو اصفهان 2 تا دوست اینطوری هم دیگه را صدا کنن یا 2 نفر که هم سن و سال هستن ولی دیگه نه این که به هر کی رسیدیم 1 "ی" بچسبونیم به آخر اسمش!!
اونم از اون زن فرهاد که وقتی شروع میکنه به صحبت کردن واقعا آدم دلش میخواد سرش را بزنه تو دیوار:دی
حالا اینا به کنار تو فیلم هر بنی بشری را میبینیم لحجه داره اونم نه لحجه ی درست و حسابی از پلیس و پرستار گرفته تا منشی و روفتگر و پیر و جوون و زنده و مرده:2:

خیلی لطف کردن که معماری سنتی اصفهان را به تصویر کشیدن ولی اخه اینطوری؟
چرا باید همیشه یا از اینطرف بوم بیفتیم یا از اونطرفش؟
یعنی تو اصفهان 1 خونه ویلایی ساده وجود نداره؟ یا 1 اپارتمان ساده؟!!

پس فردا هم برنامه نقد و بررسی گذاشته میشه و آقای کارگردان و نویسنده و ..... میگن ما فرصت نداشتیم و باید کار را تحویل میدادیم :13:
خب چشمتون کور شه فیلم اصلا نسازین مگه کسی مجبورتون کرده
اخه اینطوری مردم را با فرهنگ اصفهان یا هر جای دیگه آشنا میکنن؟!!
اقلا چند ماه میرفتین تحقیق میکردین 1 تابی تو خیابونها میزدین با 4 تا اصفهانی صحبت میکردین 2 بار میرفتین تو بیمارستانها به 2 تا شرکت درست حسابی سر میزدین:2: بعد 2ریال میساختین:2:

اینایی که گفتم فقط مربوط به این سریال نیست.....سریال های که مرتبط با یزد یا آذربایجان یا کلا هر شهر خاص دیگه هم همین آشه و همین کاسه:41:

میدون شاه:31::31::31:و میدون کهنه یادت رفت:27:
درباره ی قسمت اول که قبلش بحث کردیم:دی
ولی قسمت دوم: اولا میدون کهنه نه و میدون کٌنه:دی دوما میدان عتـــــــیـــــق:دی و البته جدیدا هم که شده میدان امیر المومنین:13:

errmii
17-08-2010, 14:49
" بابای من شاید نتونه قانون رو عوض کنه اما میتونه اونو به نفع مهران تغییر بده " !!!

آره منم مخم هنگ کرد با شنیدن این جمله
ولی احتمال دادم ممکنه واقعا تغییر دادن قانون با عوض کردنش یه فرقی بکنه وگرنه همچین سوتی فجیعی در سریال نمیدن :31:
حالا واقعا فرقی داره یا نه؟ :27:

Amir_oscar
17-08-2010, 16:36
بابا چرا انقدر به لهجه گیر می دین؟! اصلا شما فکر کنید دارن با یه لهجه ی خاص دیگه صحبت می کنن! انقدر به لهجه توجه می کنین لطافت های سریال رو از دست می دین ها! :دی

nar nia
17-08-2010, 16:49
پژوهشگر و مجري برنامه‌هاي ادبي سيما:
«در مسير زاينده‌رود» لهجه اصيل اصفهاني را تخريب مي‌كند

خبرگزاري فارس: اديب، پژوهشگر و مجري برنامه‌هاي ادبي سيما گفت: پخش سريال در مسير زاينده‌رود با اين گويش، تخريب لهجه اصفهاني به عنوان يك لهجه اصيل است.

اسماعيل آذر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بيان اينكه اگر هر لهجه‌اي به هر شكلي دستخوش تخريب شود در واقع ضربه‌اي ندانسته بر پيكر لهجه‌هاي ايراني وارد مي‌شود، اظهار داشت: لهجه و گويش اصيل مردم اصفهان غيرقابل تقليد است مگر براي افرادي كه از كودكي در فضاي شهر اصفهان و درون لهجه آن زندگي كردند و با فرهنگ، هنر و گويش‌هاي آن رشد و باليده شده‌اند.
وي افزود: مسئولان و دست‌اندركاران سريال «در مسير زاينده‌رود» بايد حداقل با كارشناسان اصفهاني كه بر لهجه و گويش اصفهان مسلط هستند، مشورت مي‌كردند تا نگرش بهتري نسبت به لهجه اصفهاني به مردم كشور ارائه دهند.
اين اديب، پژوهشگر و مجري برنامه‌هاي ادبي سيما بيان داشت: انتظار مردم اصفهان از مسئولان و دست‌اندركاران اين است كه اگر به كاري مشتاق هستند، از دريچه اصلاح به آن نگاه كنند.
وي با بيان اينكه اصفهان در طول تاريخ كمدين‌هاي بزرگي را پرورش داده و به عرصه ظهور در صدا و سيما رسانده و به قول خود اصفهاني‌ها تمامي كارها حساب و كتاب دارد، تصريح كرد: يك كلمه و حتي جمله‌اي را مي‌توان از يك لهجه تقليد كرد اما اين عمل در طول دراز‌مدت بيان شدن سخن، به تحقير تبديل مي‌شود و به هيچ عنوان شايسته و بايسته لهجه‌اي اصيل نيست.

---------- Post added at 05:48 PM ---------- Previous post was at 05:48 PM ----------

پشتيباني ما از لهجه اصفهاني يك دفاع جانانه و قوي است

خبرگزاري فارس: عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان با انتقاد از نوع لهجه مطرح شده در سريال در مسير زاينده‌رود گفت: لهجه مردم اصفهان هويت اين شهر را بيان مي‌كند و پشتيباني ما از اين لهجه يك دفاع جانانه و قوي است.

عليرضا نصراصفهاني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بيان اينكه تمسخر لهجه مردم اصفهان در سريال در مسير زاينده‌رود در كميسون تلفيق شوراي اين شهر مطرح و تصميم‌گيري‌هاي لازم را لحاظ مي‌كنيم، اظهار داشت: لهجه اصيل اصفهاني جزو سرمايه‌هاي مردم اين ديار است، اما كلمات كم‌ارزشي كه در ديالوگ‌ها سريال در مسير زاينده‌رود استفاده مي‌شود به هيچ‌ عنوان در گفت‌وگوهاي روزانه شهروندان اصفهاني جايگاهي ندارد و تنها مي‌تواند به منظور خوشرنگ كردن يك فيلم باشد.
وي افزود: مسئولان و دست‌اندركاران يك سريال نبايد براي ايجاد جاذبه در برنامه‌هاي خود و پر مخاطب و جذاب كردن آن از هر ابزاري استفاده كنند.
عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان با اشاره به اينكه پخش چنين سريالي با نام زاينده‌رود كه از شبكه سراسري به نمايش گذاشته شده بايد نشانگر ارزش‌هاي هنري، علمي و فرهنگي اصفهان باشد، تصريح كرد: لهجه مردم اصفهان هويت اين شهر را بيان مي‌كند و پشتيباني ما از اين لهجه يك دفاع جانانه و قوي است.
وي هر‌گونه مخدوش و مسخره كردن لهجه شيرين مردم اصفهان و استفاده از واژه‌هاي بي‌ارزش كه هيچ‌ ارتباطي با اين لهجه ندارد را كاري ناپسند و جفا به اين گويش اصيل فرهنگي و هنري دانست و بيان داشت: لهجه اصفهاني يكي از لهجه‌هاي زبان پارسي است و فارسي اصفهاني لهجه‌اي از فارسي استاندارد محسوب مي‌شود اما با آن تفاوت‌هاي آوايي، واژگاني و گهگاه ساخت‌واژه‌اي دارد.
نصراصفهاني گفت: بيان لهجه اصفهاني به خودي خود ايرادي ندارد چرا‌كه بيانگر نماد و فرهنگ يك قوم است اما اگر اينطور در سريالي به مسخره گرفته شود و يك فرهنگ كهن و ريشه‌داري را مخدوش كند به هيچ عنوان مورد تأييد نيست.
وي اظهار داشت: برخي از بازيگران سريال در مسير زاينده‌رود در اندازه شهر اصفهان نيستند و حتي به درستي توان بيان لهجه اصفهاني را ندارند.
عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان با اشاره به سريال فاصله‌ها كه فردي با لهجه خاصي كه حتي نقش پررنگي در اين سريال نداشت، صحبت مي‌كرد و توهيني هم به آن لهجه نبود، افزود: دانشجويان آن شهر طي نامه‌اي به رئيس سازمان صدا و سيما اعتراض خود را در اين راستا بيان كردند، اما ما به دنبال اين اقدامات نيستيم ولي معتقديم براي اين سريال كه ظاهراً با هدف به نقد كشيدن لهجه اصفهاني است بايد اقدامي در شأن اين لجهه اصيل فرهنگي و مردم آن صورت گيرد.
وي گفت: اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تبليغات و صدا و سيماي مركز اصفهان بايد در اين زمينه اقدام لازم را انجام دهند.

---------- Post added at 05:49 PM ---------- Previous post was at 05:48 PM ----------

«در مسير زاينده رود»؛ منسجم‌ترين سريال ماه رمضان

خبرگزاري فارس: «حسن معظمي» با اشاره به اين كه «در مسير زاينده رود»؛ منسجم‌ترين سريال ماه رمضان است، گفت معتقد است كه سريال‌هاي امسال ماه مبارك رمضان، سريال‌هاي نابي نيستند و در كنار آن نتوانسته‌اند در بخش سرگرمي‌سازي نيز مخاطبان خود را ميخكوب كنند.

«حسن معظمي» مدير روابط عمومي و سخنگوي انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس در مورد سريال‌هاي در حال پخش تلويزيون در ماه مبارك رمضان، اظهار داشت: در يك رتبه‌بندي كلي به ترتيب، تا به حال سريال‌هاي، «در مسير زاينده رود» ساخته حسن فتحي، «جراحت» ساخته محمد مهدي عسگرپور ، «ملكوت» ساخته محمدرضا آهنج و «نون و ريحون» ساخته فرزاد مؤتمن، را انتخاب مي‌كنم.

** مخاطبان ترجيح مي‌دهند در پارك‌ها باشند و سريال‌ها را نبينند
معظمي در ادامه افزود: به هر سوي در يك جمع‌بندي كلي تا امروز مي‌توان به اين نتيجه دست يافت كه سريال‌هاي امسال ماه مبارك رمضان، امسال سريال‌هاي نابي نيستند و نتوانسته‌اند در بخش سرگرمي‌سازي، جذب مخاطب و ميخكوب كردن تماشاگران گام مثبتي بردارند و تا به امروز اغلب ديده مي‌شود كه مخاطبان ترجيح مي‌دهند كه سريال‌ها را نبينند و در پارك‌ها به سر مي‌برند.

** «جراحت» به روابط كدر بين آدم‌ها مي‌پردازد
اين منتقد در ادامه در مورد مجموعه تلويزيوني «جراحت» ساخته محمدمهدي عسگرپور، اظهار داشت: «محمد مهدي عسگرپور» با ساخت مجموعه تلويزيوني «جراحت»، با مضموني اجتماعي به مسائل مبتلا به خانواده‌هاي ايراني، البته در اين داستان به خانواده سنتي ايراني مي‌پردازد كه رويكرد اصلي آن محور خانواده و مسائلي كه نسل ديروز را دچار سؤظن به رفتارهاي خود مي‌كند را در دستور كار خود قرار داده است.
وي در ادامه افزود: «محمد مهدي عسگرپور» در سريال «جراحت» به روابط كدر آدم‌هايي در مسيري مشترك و نافرجام قدم مي‌گذارند، مي‌پردازد كه با توجه به اين كه اين سريال در آغاز راه است، از همين حالا نمي‌توان سطح روابط شخصيت‌هاي داستان و فرجام آنان را در محور گمانه‌زني
خود قرار داده است.
معظمي تصريح كرد: سريال «جراحت» را نمي‌توان از همين حالا عيارسنجي كرد، هر چند كه داراي ساختار ضعيف و رو به متوسط است اما باز اين نظر را در ذهن مخاطبان خود تصوير مي‌كند كه صدا و سيما در دقيقه نود تصميم گرفته تا يك سريال را روانه آنتن كند اما به هر سو، قضاوت نهايي در مورد اين مجموعه نيز زود است.

** «ملكوت» شعاري است و حرف جديدي براي گفتن ندارد
عضو شوراي مركزي انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران در ادامه در مورد سريال «ملكوت» ساخته محمدرضا آهنج، نيز گفت: مجموعه تلويزيوني «ملكوت» كه داراي اجتماعي با رويكرد معناگرايانه دارد، به‌رغم دارا بودن بازيگران مستعد براي ايفاي نقش اما متأسفانه از ساختاري ضعيف در شخصيت‌پردازي، نوع و جنس روايت، ايجاد تعليق در مخاطب و انتقال حس داستان، رنج مي‌برد.
اين منتقد ادامه داد: سريال «ملكوت» را مي‌توان كليشه‌اي از ديگر ساخته‌هاي سيما كه در سنوات قبل در قالبي متمايز از اثر روايت شده، در ماه مبارك رمضان امسال قلمداد كرد كه در نهايت داستاني قابل فهم، بدون گره و با خط كشي آدم‌هاي جاه‌طلب و زرنگ را كه به نوعي از ديگران بهره‌كشي مي‌كنند، دستمايه خود قرار داده است.
معظمي ادامه داد: استفاده از اين شيوه براي سبك كردن اعمال خود نياز به واسطه دارد را نيز دستمايه كار خود قرار داده است اما به نظر مي‌رسد كه مجموعه تلويزيوني «ملكوت» تا آخرين قسمتي كه به روي آنتن رفته، حرف جديدي براي گفتن ندارد و بيشتر به ورطه شعارزدگي افتاده و با استفاده از فضاسازي مصنوعي و به دور از تكنيك امروز هنر صنعت تصوير، به روايت قصه خود پرداخته است اما بايد توجه كرد كه در مورد اين سريال هم قضاوت نهايي زود است و بايد تا قسمت پاياني اين سريال منتظر ماند.

** «در مسير زاينده رود» نسبت به رقبا منسجم‌تر است
به گزارش فارس، در ادامه اين منتقد سينما در مورد مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» ساخته حسن فتحي، نيز خاطرنشان كرد: اين سريال در مقايسه با ساير مجموعه‌هاي در حال پخش سيما در ماه مبارك رمضان، از ساختار و روايت منسجمي برخوردار است اما متأسفانه نوع استفاده از لهجه‌ها در اين سريال نيز بسيار ملال‌آور است.
او گفت: سريال «در مسير زاينده رود» روايت خوبي را براي درگير كردن مخاطب در ساعت پخش خود دارد اما بايد توجه داشت كه «حسن فتحي» به همراه تيم نويسنده خود در سريال «در مسير زاينده رود» نتوانسته آنگونه كه شايسته است، ديگران را همراه داستان و شخصيت‌هاي خود كند.
معظمي تصريح كرد: مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود»، آدم‌هاي ناهمگون را در داستاني گردهم آورده كه در نهايت به نقطه مشتركي دست پيدا كنند.
او گفت: به هر حال مجموعه جديد «حسن فتحي» يعني «در مسير زاينده رود»، فارغ از نوع روايت و قصه‌گويي خود تصويرگر ميراث غني ايراني در قالب فضاي شهري و معماري شهر اصفهان نيز هست كه اين مورد نيز از چشم مخاطبان تلويزيون دور نمانده است.

** «نون و ريحون» يادآوري كننده معضل تعجيل در سريال‌سازي
معظمي در پايان اين گفت‌وگو نيز در مورد سريال «نون و ريحون» ساخته فرزاد مؤتمن نيز، اظهار داشت: اي كاش «فرزاد مؤتمن»، سراغ اين داستان و اين جنس از سريال‌سازي نمي‌رفت، هر چند كه قضاوت در مورد اين سريال نيز زود است اما تا به حال اين سريال در حد فاجعه بوده و در كنار آن تعجيل در سريال‌سازي در صدا و سيما را نيز يادآور مي‌شود.

hermione
17-08-2010, 17:18
دیالوگ دیشب بهنوش طباطبایی :

چه فرقی دارن این 2 گزاره ؟! :31:

عزیز من خوب توجه کنی میبینی دومی قانونیه وهمونکاریه که وکلا انجام میدن(البته فکرکنم )

moraddad
17-08-2010, 17:30
اون که شما میگی رای نهایی یا حکمه که وکلا به نفع موکلشون میتونن تغییر بدن ! :31:
نه خود قانون.

btheme
18-08-2010, 01:56
قسمت امشب خيلي افتضاح بود ، اين همه جمعيت براي يك نخبه براي پروفسور حسابي هم نميان ، من نميدونم چرا حالا فوتساليست و فوتباليست ها رو اون قدر ضايع به ماجرا ربط داده بود ،تازه تلويزيون داشت نشون ميداد آرم شبكه اصفهان هم نبود توش ، يك صحنه اونجايي كه داشت فيلم رو مثلا تو نت مي ديد هم خيلي ضايع بود انگار صفحه خود به خود لود ميشه با اون كيفيت توپ فيلم رو نما به نما مثل سينمايي گرفته شده مثلا توسط موبايل نشون ميده ، كلا قسمت 6 خيلي ضعف داشت مثل مجلس ختم كه بيشتر شبيه مهموني بود

Hamid Hamid
18-08-2010, 12:21
بابا چرا انقدر به لهجه گیر می دین؟! اصلا شما فکر کنید دارن با یه لهجه ی خاص دیگه صحبت می کنن! انقدر به لهجه توجه می کنین لطافت های سریال رو از دست می دین ها! :دی
خب گير داره ديگه انقد سوتي ميدن كه نگو!
مثلآ اين بهنوش طباطبائي 3 جور حرف ميزنه:
1_تو بعضي سكانس ها همش لهجه داره
2_تو بعضي سكانس ها نصف تهراني و نصف اصفهاني حرف ميزنه!!
3_خيلي جاها هم ديگه بدون لهجه:31:

hermione
18-08-2010, 14:09
[QUOTE=Hamid Hamid;5291073]خب گير داره ديگه انقد سوتي ميدن كه نگو!
مثلآ اين بهنوش طباطبائي 3 جور حرف ميزنه:
1_تو بعضي سكانس ها همش لهجه داره
2_تو بعضي سكانس ها نصف تهراني و نصف اصفهاني حرف ميزنه!!
3_خيلي جاها هم ديگه بدون لهجه:31:[/QUOTE
علی الخصوص اونجاهایی که بهنوش طباطبایی میگه : ممممهران:2:

nar nia
18-08-2010, 17:09
مدرس گردشگري:
لهجه اصفهاني افزودن يك سين به آخر واژه‌ها نيست

خبرگزاري فارس: مدرس گردشگري و استاد دانشگاه گفت: لهجه اصفهاني تنها افزودن يك سين به آخر برخي از واژه‌ها نيست.

محمودرضا شايسته امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: سريال «در مسير زاينده‌رود» كه در ايام ماه مبارك رمضان از شبكه سراسري در حال پخش است اگر در راستاي معرفي صحيح لهجه و گويش اصيل اصفهاني بود نه‌تنها اعتراض مردم شهر اصفهان را در پي نداشت بلكه خرسندي شهروندان اهل فرهنگ، هنر و ادب اين شهر را به همراه داشت.
وي با بيان اينكه اينگونه اقدامات ظلمي آشكار به يك لهجه اصيل و ريشه‌دار است، افزود: در لهجه اصفهاني گفتار محاوره‌اي غير‌رسمي وجود دارد كه در هر جمله آن به اندازه يك كتاب معنا نهفته و مفاهيم بسياري در دل آن گنجانده شده است.
مدرس گردشگري، استاد دانشگاه و نويسنده كتاب اصفهان بهشتي كوچك اما زميني تصريح كرد: لهجه اصفهاني تنها افزودن يك سين به آخر برخي از واژه‌ها نيست و يكسري اختصاراتي دارد كه هر كسي توان بيان آن را ندارد.

*افرادي كه از بيان يك لهجه اصيل ناتوانند، از پذيرفتن نقش خودداري كنند
وي بيان داشت: لهجه اصفهاني از زيبايي خاصي برخودار است و كساني كه از زيبايي‌هاي اين لهجه اطلاعات كافي ندارند، نمي‌توانند آنطور كه شايسته و بايسته است آن را به ديگران منتقل كنند.
شايسته اظهار داشت: افرادي كه از تواناني خود اطلاع دارند و مي‌دانند كه از بيان يك لهجه اصيل ناتوان هستند بايد از پذيرفتن و بازي در آن نقش خودداري كنند.
اين مدرس گردشگري و استاد دانشگاه با بيان اينكه استفاده و تقليد ناصحيح از لهجه اصفهاني‌هاي در سريال مسير زاينده‌رود دل خيلي از مردم اين شهر را به درد آورده است، گفت: شايد رضا ارحام‌صدر تنها هنرمندي بود كه به لهجه اصفهاني به خوبي سخن مي‌گفت و زيركي و تيزبيني اصفهاني‌ها را نشان مي‌داد و پس از وي كسي نتوانست به شيوايي او لهجه اصفهاني را بيان كند.

nar nia
18-08-2010, 17:15
لهجه اصفهانی برای "در مسیر زاینده رود" کج سلیقگی بود

اصفهان - خبرگزاری مهر: استاندار اصفهان اعتراضات وارده مردم اصفهان به لهجه سریال در مسیر زاینده رود را به حق دانست و آن را ناشی از کج سلیقگی تهیه کنندگان این سریال عنوان کرد.

علیرضا ذاکر اصفهانی در گفتگو با مهر در خصوص این موضوع افزود: به نظر می‌رسد تهیه کننده این سریال لهجه اصفهانی را از روی بی دقتی مورد استفاده قرار داده است.

وی ادامه داد: دست اندرکاران این مجموعه باید با جمعی از هنرمندان اصفهان در رابطه با این سریال مشورت می‌کردند چرا که از طریق انجام چنین مشاوره‌ای می توانستند واقعیت‌های فرهنگ و لهجه اصفهانی را درک و بار این انتقادها را از شانه خود بردارند.

ذاکر اصفهانی با اشاره به اینکه تهیه کنندگان این سریال نیز این اشتباه را پذیرفته‌اند، اعلام کرد:عدم شناخت عوامل فیلم از آداب، خلقیات و روحیات اصفهانی ها و لهجه آنان، از طریق مشاوره با مردم عادی نیز قابل حل بود و حتی به بررسی های کارشناسانه متخصصان نیز نیازی نداشت.

ذاکر اصفهانی تأکید کرد: بیش از هر کس اصفهانی ها اشتباهات این سریال را درک می کنند.

وی همچنین در خصوص اعتراض مردم به این مجموعه اظهار داشت: چنانچه مردم احساس کنند از این طریق می‌توانند اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند، این کار را انجام خواهند داد.

استاندار اصفهان در بخش پایانی سخنان خود در خصوص انجام اقدامی جدی در این رابطه خاطر نشان کرد: ضمن این که امید واریم این اتفاق تکرار نشود، لزوم و ابعاد این اعتراض را بررسی خواهیم کرد.

nar nia
18-08-2010, 17:21
بازيگر سريال در مسير زاينده‌رود در گفت‌وگو با فارس:
لهجه اصفهاني ظريف، شيرين و در عين حال سخت است

خبرگزاري فارس: بازيگر سريال در مسير زاينده‌رود گفت: لهجه اصفهاني جزو شيرين‌ترين و سخت‌ترين لهجه‌هاي زبان فارسي محسوب مي‌شود و از زير و بم و ظرافت خاصي برخوردار است.

حسن عليرضايي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به پخش سريال «در مسير زاينده‌رود» و انتقادات وارد شده به نحوه به‌كارگيري لهجه اصفهاني توسط بازيگران اين سريال اظهار داشت: مشاور لهجه اصفهاني اين سريال عملكرد خوبي داشته است.
وي با بيان اينكه لهجه اصفهاني جزو شيرين‌ترين و سخت‌ترين لهجه‌ها ‌است، تصريح كرد: اين لهجه از زير و بم و ظرافت خاصي برخوردار است و اين انتظار نابجايي است كه بازيگران تهراني در صحبت كردن با اين لهجه خوب عمل كنند.
بازيگر سريال در مسير زاينده‌رود استان اصفهان را از نظر لهجه و گويش متنوع دانست و بيان داشت: در مناطق رهنان و زاجران شهر اصفهان با لهجه‌هاي متفاوتي روبه‌رو هستيم.
عليرضايي با اشاره به اينكه تهيه كننده سريال بايد گوش چشمي به سليقه مخاطب داشته باشد، تصريح كرد: تعدادي از بازيگران اين سريال از خود شهر اصفهان انتخاب شدند و در اين ارتباط با توجه به پخش از شبكه يك سيما عوامل فيلم براي جذب مخاطب از بازيگران مشهور تهراني استفاده كردند.
وي قدرت بازيگران تهران و اصفهان را در سريال «در مسير زاينده‌رود» به يك ميزان دانست و بيان داشت: حسن فتحي و عفيفه براي جذب مخاطب تلويزيوني از تركيب بازيگران مشهور و غير مشهور بهره بردند اما تمام اين بازيگران بازي قوي و خوبي داشتند.
بازيگر سريال در مسير زاينده‌رود با انتقاد از مسئولان شبكه استاني اصفهان در عدم ساخت فيلم‌ها و سريال‌هاي مناسبتي اظهار داشت: در اصفهان بانك اطلاعاتي قوي از بازيگران موجود نيست و مسئولان اصفهاني بايد در ارتباط با ساخت سريال ويژه ماه مبارك رمضان برنامه‌ريزي كنند.
عليرضايي ادامه داد: مسئولان فرهنگي و هنري اصفهان در تربيت و معرفي بازيگران و سرمايه‌گذاري در اين ارتباط كم‌كاري كرده‌اند.
وي عملكرد بازيگران تهراني را در به كار بردن لهجه اصفهاني براي نخستين بار خوب ارزيابي كرد و اظهار داشت: بازيگران سريال در مسير زاينده‌رود به دليل زمان كوتاه پخش، تمرين كمي داشتند.
بازيگر سريال در مسير زاينده‌رود حسن فتحي را جزو بهترين كارگردانان سريال‌هاي تلويزيوني دانست و بيان داشت: حسن فتحي با ساخت سريال‌هاي ميوه ممنوعه، شب دهم و مدار صفر درجه كارنامه خوبي را از خود بر جاي گذاشته است.
عليرضايي كه نقش فردي كه در زندان با مهران سارنج هم‌بند است را بر عهده دارد در خصوص اين سريال گفت: براي نخستين بار سريالي ويژه ماه مبارك رمضان با محوريت اصفهان ساخته شده است و اين سريال يكي از پر بيننده‌ترين سريال‌هاي ماه مبارك رمضان است.
وي در ارتباط با نقش خود در اين سريال اظهار داشت: در اين سريال موقعي كه مهران سارنج به دليل ارتكاب قتل مسعود روانه زندان مي‌شود نقش يك پسر ناباب را به عنوان يكي از هم بندي‌هاي وي بازي مي‌كنم و درصددم تا وي را تحريك كرده تا از انجام اين قتل شانه خالي كند.

alidata2010
18-08-2010, 17:27
بچه ها با چی کوبید تو سر مسعود عین تنگ ماهی میموند:31:

jkhfgf3@yahoo.com
18-08-2010, 18:38
درست میگه این فوتبالیست ها خیلی دیگه بهشون بها داده شده
اصلا نباید اینقدر به فوتبال اهمیت داد

Ssarshar
18-08-2010, 18:56
اصلا نباید اینقدر به فوتبال اهمیت داد

پس بايد رفت راهپيمايي روز قدس :44: ! ?

يه سرگرمي مردم ما تو زندگيشون دارن ! همونم ميخوايد بگيريد ؟!

Sam Fisher 11
18-08-2010, 20:36
تابلو سریالش میخواد فوتبالیستارو بکوبه...
بعدم یه بدیه سریالا ایرانی اینه که وقتی یه فوتبالیست یا کشتی گیر یا هرچی میذارن تو سریال اون کاراکتر هی از اصطلاحات همون رشتش استفاده میکنه...حالا این پسره هم هی تابلو هر چیو به فوتبال ربط میده مثه اونجا که گف از اسکوربرد آزادی آویزونت میکنه...ای ی حالم بهم خورد: دی
+
چقد به اصفهانیا و تیماشون حال داده : دی

+
بعضیاشون خیلی زشت ادا لهجه اصفهانیو درمیارن معلومه هول هولکی ساختنش...
فرهاد فقط باحاله: دی

+
یه نظر ناسیونالیستی: نقشه افسانه جون هم کمه قبول نیست باید نقشش پررنگ بشه: دی

shab_2008
18-08-2010, 20:38
ماشالا هزار ماشالا چقدر این بازیگران لژیونر تهرونی توی این فیلم خوب حرف میزنن!!:31:

کلا لحجه مارو تحریف نمودن!:31:

Maziar_69
18-08-2010, 22:41
آقا دیگه گندشو درآوردن...
یارو زندانی هم لهجه اصفهانی داره !!!!!!!!!! :13:

satttanism
18-08-2010, 23:11
آقا دیگه گندشو درآوردن...
یارو زندانی هم لهجه اصفهانی داره !!!!!!!!!! :13:
می بخشید شما انتظار دارید توی بازداشتگاهی در اصفهان طرف با لحجه آمریکایی حرف بزنه؟

fandak
18-08-2010, 23:18
لهجه درسته نه لحجه

hermione
18-08-2010, 23:46
می بخشید شما انتظار دارید توی بازداشتگاهی در اصفهان طرف با لحجه آمریکایی حرف بزنه؟
یه بار دیگه هم میگم مگه حتماَ باید لهجه داشته باشن ننمیشه یه نفر هم توی اصفهان زندگی کنه هم لهجه ای نداشته باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:18:

Lady Negar
18-08-2010, 23:49
,واقعا لهجه بدي دارن منم موافقم...اين خبرو داشته باشيد
تولیدکنندگان «در مسیر زاینده‌رود» از مردم اصفهان عذرخواهی کنند
سینمای ما - سخنگوی شورای شهر اصفهان گفت: «تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران ساخت سریال «در مسیر زاینده‌رود» باید از مردم اصفهان عذرخواهی کنند.ابوالفضل قربانی اظهار داشت: «برخی دیالوگ‌های ارائه شده از سوی بازیگران سریال «در مسیر زاینده‌رود» که این روزها از تلویزیون پخش می‌شود، تا حد تمسخر لهجه اصفهانی نیز پیش رفته و بر همین اساس تولیدکنندگان این سریال باید از مردم اصفهان عذرخواهی کنند.»

وی اضافه کرد: «اگر بازی در نقش‌های سریال «در مسیر زاینده‌رود» به بازیگران اصفهانی سپرده می‌شد آنها می‌توانستند ضرب‌المثل‌های اصیل اصفهانی را به عنوان میراث ماندگار اصفهان زنده کنند.»

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: «اگر سریال «در مسیر زاینده‌‌رود» به کارگردانی حسن فتحی که برای ایام مبارک رمضان ساخته شده، بر روی ظرافت‌های لهجه اصفهانی بیشتر کار می‌کرد، بسیار موفق‌تر بود.»

وی با بیان اینکه سریال «در مسیر زاینده‌رود» در زمانی کوتاه تهیه شده و فرصتی برای ارائه بهتر آن وجود‌ نداشته، افزود: «مسئولان و دست‌اندرکاران سریال «در مسیر زاینده‌رود» باید به مردم بیان کنند این گویش اصفهانی نیست و این مسئله را از دل مردم اصفهان در بیاورند.»

سخنگوی شورای شهر اصفهان یکی از دلایل اصلی درست نبودن گویش اصفهانی سریال در مسیر زاینده‌رود را استفاده از هنرپیشه‌های غیر‌بومی شهر اصفهان عنوان کرد و بیان داشت: در این سریال چون بازیگران غیر اصفهانی هستند و گویش مادریشان به لهجه مردم اصفهان نیست، به خوبی نمی‌توانند در چنین مجموعه‌ای موفق باشند و حتی ممکن است به سمت مسخره کردن این لهجه نیز پیش بروند.

وی تصریح کرد: مردم شهر اصفهان به خوبی می‌دانند که سریال در مسیر زاینده‌رود با اعتباری که برای آن در نظر گرفته شده هیچگاه متوقف نمی‌شود اما به دلیل اینکه گویش اصفهانی در آن به خوبی رعایت نشده باید از شهروندان اصفهان در این راستا عذرخواهی شود.

satttanism
18-08-2010, 23:54
یه بار دیگه هم میگم مگه حتماَ باید لهجه داشته باشن ننمیشه یه نفر هم توی اصفهان زندگی کنه هم لهجه ای نداشته باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:18:
چرا میشه دوست من اینجا منظور حرف چیز دیگه ای هست

ایشون منظورش اینه که چرا طرف که معتاده تو بازداشتگاه لحجش اصفانی بوده

مگه توی اصفهان معتاد و اینجور افراد نداریم؟

Maziar_69
18-08-2010, 23:54

داداش شما بحثای این چند صفحه رو بخونی میفهمی همه از این قضیه شاکین.
خود دوستای اصفهانی میگن اینقدر آدم با لهجه غلیظ نیست تو اصفهان.
حتی مامور شهرداری هم تو این سریال لهجه داشت.

در ضمن لهجه درسته دوست من نه لحجه. :46:

bleu2u4u
20-08-2010, 10:24
بچه های تیم ملی همه از اعضای پروژه ی در مسیر زاینده رودن :27:

اين همه جمعيت براي يك نخبه براي پروفسور حسابي هم نميان

داداش دلیل نمیشه چیزی که شما تاحالا ندیدین وجود نداشته باشه
من خودم یکی از رفقای جوونم (از بچه های اسلامشهر بود) چند سال پیش تو تصادف موتور مرد
10 برابر این جمعیت اومده بود و مثل ظهر عاشورا تو بازار تهران
تازه اون پنج کلاس هم سواد نداشت

یه نظر ناسیونالیستی: نقشه افسانه جون هم کمه قبول نیست باید نقشش پررنگ بشه: دی

چی میگی برار ژون (جون)

اتفاقا خیلی هم زیاده
قضیه ی من این افسانه
مثل قضیه ی بورات و پاملا اندرسونه
(یادش بخیر من 5 دفعه رفتم سینما فیلم مضخرف رویای خیس رو دیدم)

داستان لهجه رو هم خواهشا تموم کنید
انتظار ندارید بازیگرایی که تا حالا 1 ماه هم تو اصفهون نبودن بتونن مثل افراد نیتیو اونجا صحبت کنن
من که هیچ ایرادی نمیبینم
شما ها هم خیلی ببخشید ولی تعصب بیجا دارید

مطمئن نیستم ولی فکر کنم این رفیقمون satttanism هم اصفهانیه

moraddad
20-08-2010, 11:08

این فکر کنم پسر مهرانه مهین ترابی باشه ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

alidata2010
20-08-2010, 11:12
پله هم تو لیسته:31:

Maziar_69
20-08-2010, 12:06
آقا یه سوتی فجیییع دیشب مشاهده کردم !!!
اونجا که گرکانی اومد از پیش مهران رفت تو ماشین مادر مهران نشست یه لحظه خیابون رو نشون داد از تو ماشین دیدین رو تابلو چی نوشته بود؟

نوشته بود: کردستان جنوب - آل احمد !!! :18:
فقط در صورتی این سوتی نیست که تو اصفهان هم بزرگراه کردستانی باشه که وقتی میری جنوبش برسی به آل احمد. :دی

satttanism
20-08-2010, 13:05
حتی مامور شهرداری هم تو این سریال لهجه داشت.

در ضمن لهجه درسته دوست من نه لحجه. :46:
بابت غلط املایی معذرت

اما من خودمم اصفهانیم

مشکل لهجست نه طرفی که لهجه داره

آقا یه سوتی فجیییع دیشب مشاهده کردم !!!
اونجا که گرکانی اومد از پیش مهران رفت تو ماشین مادر مهران نشست یه لحظه خیابون رو نشون داد از تو ماشین دیدین رو تابلو چی نوشته بود؟

نوشته بود: کردستان جنوب - آل احمد !!! :18:
فقط در صورتی این سوتی نیست که تو اصفهان هم بزرگراه کردستانی باشه که وقتی میری جنوبش برسی به آل احمد. :دی
در مورد خیابان که خیلی سوتی داره

اما باید بگم این سریال دیگه شور رو از مزه برده
فقط مشکل لهجه نیست بلکه فرهنگ و به قولی کلاس اصفهانی ها رو هم داره زیر سوال می بره
به عنوان مثال:
ملک منصور موقع زنگ زدن موبایل میگه : اون چی چیه می جونبه!!!!!!!!!
موبایل مسودی 6600 هست یعنی موبایلی که 2سال پیش به عنوان جوادترین بود!!!!
طرف میگه نصف اصفهان مال سماواتیه مگه اصفهان یه دهکدست که نصفش مال یه نفر باشه؟
طرز لباس پوشیدنشون
خونه هاشون که من اصفهانی تا بحال همچین چیزی ندیدم
یا اونجا که گفتن مسعود نخبه بوده دختره گفت به قیافش نمیخوردا!!!!!!!!

bleu2u4u
20-08-2010, 13:32
در مورد خیابان که خیلی سوتی داره

اما باید بگم این سریال دیگه شور رو از مزه برده
فقط مشکل لهجه نیست بلکه فرهنگ و به قولی کلاس اصفهانی ها رو هم داره زیر سوال می بره
به عنوان مثال:
ملک منصور موقع زنگ زدن موبایل میگه : اون چی چیه می جونبه!!!!!!!!!
موبایل مسودی 6600 هست یعنی موبایلی که 2سال پیش به عنوان جوادترین بود!!!!
طرف میگه نصف اصفهان مال سماواتیه مگه اصفهان یه دهکدست که نصفش مال یه نفر باشه؟
طرز لباس پوشیدنشون
خونه هاشون که من اصفهانی تا بحال همچین چیزی ندیدم
یا اونجا که گفتن مسعود نخبه بوده دختره گفت به قیافش نمیخوردا!!!!!!!!

حوصله ی جواب طولانی ندارم
ولی خواهش میکنم اینقدر سخت نگیرید
من خودم بچه تهرانم ولی اصلیتم لره
تا حالا تو هیچ سریالی ندیدم درست لری صحبت کنن
حتی سریالهایی که ساخته ی خرم اباده هم بازیگرهای بومی لهجشون رو عوض میکنن
یا سریال بزرگی مثل دکتر قریب که تقریبا میشه گفت از افتضاح هم افتضاح تر بود
ولی هیچ وقت اعتراض نکردم
دیگه شده عادتمون
اعتراض کردن وقتی که باید ساکت باشیم و ساکت شدن در وقتی که باید اعتراض کنیم

satttanism
20-08-2010, 13:44
حوصله ی جواب طولانی ندارم
ولی خواهش میکنم اینقدر سخت نگیرید
من خودم بچه تهرانم ولی اصلیتم لره
تا حالا تو هیچ سریالی ندیدم درست لری صحبت کنن
حتی سریالهایی که ساخته ی خرم اباده هم بازیگرهای بومی لهجشون رو عوض میکنن
یا سریال بزرگی مثل دکتر قریب که تقریبا میشه گفت از افتضاح هم افتضاح تر بود
ولی هیچ وقت اعتراض نکردم
دیگه شده عادتمون
اعتراض کردن وقتی که باید ساکت باشیم و ساکت شدن در وقتی که باید اعتراض کنیم
دوست عزیز هر کس عقیده خودش رو داره و همونطور که گفتم دیگه مساله فقط لهجه نیست

فعلا که کل اصفهان شاکی شدن و اگه همینطور پیش بره کار به جاهای بالاتر هم خواهد کشید

ghfg
20-08-2010, 17:28
سلام.اینکه اینقدر دیر وارد این بحث شدم واسه این بود که هم همه نظراتشونو بگن و هم اینکه یه کم دیگه از فیلم بگذره.
ولی راستش منم دیگه نتونستم تاب بیارمو سکوت کنم.
در مسیر زاینده رودبا اون کارگردان فوق العادش، فرهنگ،بافت شهری،لهجه و تمدن ما اصفهانیا رو به سخره گرفته.این چیزیه که تا اصفهانی نباشی نمیتونی بفهمی.
و این چیزی نیست که قابل سکوت باشه.اگه حسن فتحی از تک تک ما اصفهانیا شخصا هم عذر خواهی کنه بازم نمیشه بخشیدش،اینکه بهونه بیاره که کار هول هولکی بود که هیچ.در مورد سوتیای فیلم هم بگم که یه جا باباهه به جای ناقافل میگه نافاقل.اینا واقا واسه ما اصفهانیها که شهرمون پایتخت فرهنگیه جهانه اسلامه زشته.

توی این فیلم فرهنگ و تمدن و لهجه ما اصفهانیا داره تحریف میشه.:41:

alidata2010
20-08-2010, 19:44
چیش تحریف میشه همینجوری حرف میزنین دیگه چرا کلاس میاین همه که نباید تهرانی حرف بزنن:31: ولی این بهنوش طبایی واقعا تر زده به لهجه

L.A.M.P.A.R.D
20-08-2010, 20:58
اون پیره مرده که اصلا یزدی و اصفهانی و تهرانی و اذربایجانی و با هم قاطی کرده :دی

L.A.M.P.A.R.D
20-08-2010, 21:04
من به خدا ودم اصفهانیم.............ولی تاحالا هیچ کدوم از این لحجه هارو از نزدیک ندیدم :دی

کل فامیل ما به این فیلم ایراد گرفتن...........حتما حرف زدن اقای ساکت رو دیدید ؟ به این میگن لحجه ، نه اونی که توی تلوزیون پخش میشه

errmii
20-08-2010, 22:50
حالا کاری به غلط و درست بودن لهجشون نداریم ولی من فکر می کنم فرق اینا با اصفهانی ها اینه که خود اصفهانی ها اوناییشون که لهجه دارن سعی می کنن لهجشون رو خفیف کنن و بدون لهجه حرف بزنن ولی اینا از قصد می خوان اصفهانی حرف بزنن واسه همینه به اصفهانی ها برخورده و خوششون نمیاد

L.A.M.P.A.R.D
20-08-2010, 22:56
اخه تو که اصفهانی نیستی که بفهمی ما چی میگیم...................اصلا بعضی از کلمه ها رو از خودشون در میارن.......اکثر فامیل های من لهجه دارن ....ولی هیچ کدوم اینجوری حرف نمیزنند......خودشون دارن به این فیلم ایراد میگیرند....دیگه خودت فکرشو بکن :دی

satttanism
20-08-2010, 22:57
حالا کاری به غلط و درست بودن لهجشون نداریم ولی من فکر می کنم فرق اینا با اصفهانی ها اینه که خود اصفهانی ها اوناییشون که لهجه دارن سعی می کنن لهجشون رو خفیف کنن و بدون لهجه حرف بزنن ولی اینا از قصد می خوان اصفهانی حرف بزنن واسه همینه به اصفهانی ها برخورده و خوششون نمیاد
یعنی شما میخواید بگید که لهجه برای ما اصفهانی ها افت داره؟

بهتر نیست روی حرفتون بیشتر فکر کنید

من از اینکه اصفهانی هستم خوشحالم و وقتی جایی هم رفتم که از روی لهجه ام بهم گفتن شما اصفهانی هستی به خودم افتخار کردم

لهجه اصالت رو نشون میده البته درستش

pcforlife
20-08-2010, 23:11
دوستان عزیز!:31: تمام عوامل فنی و غیر فنی این سریال غلط کردن!:18: خوبه؟! این بحث لهجه رو بیخیال بشید!!:31: من درک میکنم دوستان اصفهانی چی میگن! چون خودم همین احساس رو سره سریال شهریار داشتم... ولی مانور دادن بیش از حد رو این قضیه به نظر من زیاد جالب نیست...:13:
قربون همتون:10:

masih eia
20-08-2010, 23:27
چیش تحریف میشه همینجوری حرف میزنین دیگه چرا کلاس میاین همه که نباید تهرانی حرف بزنن:31: ولی این بهنوش طبایی واقعا تر زده به لهجه
ما غلط بکنیم بخوایم تهرانی صحبت کنیم.لا اقل لهجه داشتن نشون میده طرف مال یه منطقه ای است.والا نصف کشور تهرانی صحبت میکنند معلوم هم نیست مال کجا هستند؟؟؟؟بله اصفهانی بودن کلاس هم داره به جرات میشه گفت اصفهان یکی از بهترین جاها درکشور برای زندگی هستوبه هزار و یک دلیل.خواستید میتونم از هر جنبه ای که خواستید بگم.

btheme
21-08-2010, 01:27
این تاپیک بیشتر در مورد خود فیلم و ایراد ها و نقاط قوت فیلم هستش ولی متاسفانه من هرجا میرم همه تاپییک های مربوط به زاینده رود لهجه حرف اول رو توش میزنه :13:

Dark Shine
21-08-2010, 09:44
تو اصفهان رسمه آخر اسم ی میزارن؟
فرهادی،جمشیدی،سحری،... !
:13:

satttanism
21-08-2010, 11:22
تو اصفهان رسمه آخر اسم ی میزارن؟
فرهادی،جمشیدی،سحری،... !
:13:
رسم نیست

اتفاقا بیشتر آخر اسم کسره میذارن تا ی

راستی اسم عروسه سحر نیست : دی

این از نکات فیلم هست که اونایی که دقت کردن متوجه شدن اسم طرف چیه :دی

Dark Shine
21-08-2010, 11:31
راستی اسم عروسه سحر نیست : دیپس سحر کیه؟:31:
فرهادی بهش میگفت سحری!

این از نکات فیلم هست که اونایی که دقت کردن متوجه شدن اسم طرف چیه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
من کلا یه قسمتو نگاه کردم!

pcforlife
21-08-2010, 11:58
رسم نیست

اتفاقا بیشتر آخر اسم کسره میذارن تا ی

راستی اسم عروسه سحر نیست : دی

این از نکات فیلم هست که اونایی که دقت کردن متوجه شدن اسم طرف چیه :دی
دادا دقت کردن نمیخواد!:31: وقتی اینا مسعود رو میگن مسعودی، و فرهاد رو میگن فرهدی، پس حتمن صاحب رو میگن صحبی دیگه!!!:10:

malkemid
21-08-2010, 12:01
من چند قسمت اولشو دیدم...یکی از نکات مثبت فیلم استفاده از لوکیشن های تاریخی و به تصویر کشیدن اونها بود...کار خوبیه...

marvel_malayer
21-08-2010, 12:03
اقا منم اسم این زنه رو نفهمیدم سحری و ذهبی و صحبی /و.......

حالا مجبور بودن اصفهانی صحبت کنن خب تهرانی صحبت می کردند
فیلم هم خیلی داره غلو می کنه کسی که ادم می کشه حداقل باید یک عذاب وجدان داشته باشه این پسره انگار نه انگار

satttanism
21-08-2010, 12:08
دادا دقت کردن نمیخواد!:31: وقتی اینا مسعود رو میگن مسعودی، و فرهاد رو میگن فرهدی، پس حتمن صاحب رو میگن صحبی دیگه!!!:10:
درسته اما خیلیا فکر میکنن میگه سحری

errmii
21-08-2010, 14:53
یعنی شما میخواید بگید که لهجه برای ما اصفهانی ها افت داره؟

بهتر نیست روی حرفتون بیشتر فکر کنید

من از اینکه اصفهانی هستم خوشحالم و وقتی جایی هم رفتم که از روی لهجه ام بهم گفتن شما اصفهانی هستی به خودم افتخار کردم

لهجه اصالت رو نشون میده البته درستش

من معذرت میخوام ولی خیلی اصفهانی ها رو دیدم بیشتر از اینکه از لهجه ایراد بگیرن از این ایراد می گرفتن که چرا همه تو این سریال لهجه دارن و می گفتن همه اصفهانی ها مخصوصا بیشتر دانشجو هاشون لهجه ندارن و بیشتر پیرمرد و پیرزن ها و ساکنین محله های پایین شهر و سنتی لهجه دارن,انگار که از لهجه داشتن خوششون نمیاد
مثلا یکی تو این تاپیک شاکی شده بود که چرا زندانیای بازداشتگاه هم لهجه دارن که خود شما اومدی گفتی توقع داری زندانیای اصفهانی با لهجه امریکایی حرف بزنن!:31:
تو فیس بوک هم یه صفحه ضد این سریال درست شده

satttanism
21-08-2010, 15:08
من معذرت میخوام ولی خیلی اصفهانی ها رو دیدم بیشتر از اینکه از لهجه ایراد بگیرن از این ایراد می گرفتن که چرا همه تو این سریال لهجه دارن و می گفتن همه اصفهانی ها مخصوصا بیشتر دانشجو هاشون لهجه ندارن و بیشتر پیرمرد و پیرزن ها و ساکنین محله های پایین شهر و سنتی لهجه دارن,انگار که از لهجه داشتن خوششون نمیاد
مثلا یکی تو این تاپیک شاکی شده بود که چرا زندانیای بازداشتگاه هم لهجه دارن که خود شما اومدی گفتی توقع داری زندانیای اصفهانی با لهجه امریکایی حرف بزنن!:31:
تو فیس بوک هم یه صفحه ضد این سریال درست شده
در مورد دانشجو ها و کلا افراد تحصیل کرده درسته

دلیلش هم مشخص هست چون این افراد با کتاب و دانشگاه و افراد مختلف دیگه سر و کار دارن که در اونها لهجه وجود نداره و خود به خود فرد با این موارد تطبیق پیدا میکنه و کتابی یا همون بدون لهجه صحبت میکنه که باز هم در کل آخرش هیچ وقت لهجه از بین نمیره

اینجا بحث لهجه اشتباه هست
از لهجه غلیظ و درست این سریال میشه به فرهاد اشاره کرد البته این لحجه هم خیلی خاص هست و در کل لهجه عام اصفونی رو مسعود در فیلم داشت

یکی دیگه از دلایل شاکی بودن مردم اصفهان اینه که خداییش ما بازیگر خوب کم نداریم که کارگردان میتونست از اونها استفاده کنه اما نکرد اینطوری این مشکلات به وجود نمیومد

نمونه ای که شما میشناسید پدربزرگه در آشپزباشی (اسمش یادم نیست) که اگه در نقش ملک منصور بازی می کرد خداییش خیلی قشنگتر بود

pcforlife
21-08-2010, 15:17
نمونه ای که شما میشناسید پدربزرگه در آشپزباشی (اسمش یادم نیست) که اگه در نقش ملک منصور بازی می کرد خداییش خیلی قشنگتر بود
آقا اون پدربزرگه که کرکره خندس!:31: البته بازیگر خوببه ها!:20:
من از وقتی اونو تو قاعده بازی و دوخواهر دیدم، دیگه نمیتونم تو نقش جدی تصورش کنم...:27: ولی بازیگر فعلی نقش ملک منصور هم بد بازی نکرده ها (انصافا!):20:
اسم پدربزرگه هم هوشنگ حریرچیان بید!:31:

nar nia
21-08-2010, 15:45
حسين پاكدل:
«در مسير زاينده رود» براي انتقال حس و حال شهر ما سير قابل قبولي را طي كرده‌است

حسين پاكدل كه خود از هنرمندان اصفهاني است، در يادداشتي با عنوان «با لهجه‌اي زلال در مسير زاينده‌رود» به ابراز عقيده درباره لهجه‌هاي اصفهاني در سريال حسن فتحي پرداخته است.

به گزارش سرويس تلويزيون ايسنا، اين نمايشنامه‌نويس و كارگردان تئاتر كه در برهه‌اي مديريت پخش شبكه اول سيما را نيز بر عهده داشت، درباره سريال «در مسير زاينده رود» نوشته است: عمده نويسندگان حرفه‌اي بخصوص در هنرهاي نمايشي تا زماني كه سرنوشت اشخاص محوري‌ بازي يا موقعيت درام ايجاب نكند، به سراغ لهجه‌ها و لوكيشن‌هاي محلي نمي‌روند. چون دوري از مركز و استفاده از زبان و لهجه‌هاي متفاوت با زبان معيار در خلق اثر، هزينه‌هاي توليد، زمان و تلاش براي رسيدن به مقصود پروژه را چند برابر مي‌كند. اين مهم البته در تئاتر سهل‌تر است؛ كافي است كارگردان، بازيگر يا بازيگراني را با ويژگي‌هاي مورد نظر پيدا كند يا با تمرين آنها را به آن درجه از كمال بيانيِ دلخواه برساند.

او درباره به كارگيري لهجه‌ها در سينما نيز يادآور شده‌است: در سينما بسته به خواستِ مؤلفِ اثر، سهل و ممتنع است؛ نمونه‌ها در آثار سينمايي بسيار است. مثلاً تصوّرِ ساخت «ناخدا خورشيد»، «دونده»، «ساز دهني» و غيره در بندرگاهي در جنوب، اطراف قشم يا بوشهر با آن لهجه‌ها‌ي زيبا و اثر گذار، ناميسر است. تاكنون موارد زيادي از اين جنس در شهرك سينمايي و محل‌هاي نزديك تهران همانند سازي شده كه ناموق بوده است؛ البته بايد اذعان كرد بخش‌هاي مهم تعدادي فيلم‌ با حال و هواي جبهه و جنوب مثل «دوئل» در اطراف تهران ساخته شد كه از لحاظ موفقيت مثال زدني است.

وي در ادامه مطلب خود آورده‌است: زماني كه پاي توليد مجموعه‌هاي دنباله‌دار تلويزيوني در ميان باشد، معمولاً با اكراه شديد تهيه‌كننده و عوامل توليد مواجه مي‌شود، مگر ضرورت اجتناب ناپذير باشد و راه گريزِ همانندسازي در مركز بسته؛ در اين گونه موارد بايد از قبل هماهنگي‌هاي بسيار با سازمان‌ها و نهادهاي محلي مرتبط صورت گيرد؛ بازيگران قابل‌ِ محلي شناسايي شوند و محل‌هاي فيلمبرداري از قبل شناسايي و براي زمان مورد نظر اجاره شوند. طبيعي است هيچكدام از شهرستان ما به اندازه كافي بازيگران مورد نظر براي حمل بارِ دراماتيكِ يك اثر تلويزيونيِ فراگير را ندارند و يا اگر دارند زماني دراز لازم است تا كشف و شناسايي شوند و در نقش‌ها جا بيفتند، تازه به فرض كه خوب جا بيفتند، براي عموم مخاطبان ساكن در شهرستان‌هاي ديگر نام آشنا و جذاب نيستند. طبعاً كيفيت اين مساله در توليد آثار فاخري همچون «روزي روزگاري» و «تفنگ سرپر» به ‌خاطر ساختار شبه سينمايي و ماندگاريشان فرق مي‌كند؛ چون امكانات و فرصت كافي براي فراهم آوردن كهكشاني از بازيگران شناخته يا ناشناخته‌ي محلي در تلفيق با هنرمندان ساكن مركز وجود دارد.

حسين پاكدل سپس با اشاره به مدت زمان اندكي كه به ساخت سريال‌هاي مناسبتي اختصاص مي‌يابد، نوشته‌است: ولي وقتي قرار براين است كه سريالي مناسبتي يا موضوعي براي پخش در ماه رمضان ساخته شود، ابداً فرصت لازم براي اين هماهنگي‌ها وجود ندارد. با اين حال به نظر مي‌رسد «در مسير زاينده رود» براي انتقال حس و حال شهر و ديار ما سيرِ قابل قبولي را طي كرده است. در اين خصوص به غير از موارد نادر و شاخص كه نمونه بارزش «قصه‌هاي مجيد» كيومرث پوراحمد است، عمده آثاري كه لهجه‌ي اصفهاني را با حفظ تمام ويژگي‌هايش دستمايه كار خود قرار دادند، متأسفانه وجهه‌ي خوشايندي از اين لهجه بروز ندادند چون بيشتر شامل ميان‌پرده‌هاي سطحي، نمايش‌هاي سبك و دم دستي بودند. حالا اين سريال با قصه‌اي پركشش و عبرت‌آموز، علاوه بر نمايش جلوه‌هاي جذاب شهر زيباي اصفهان، درامي سنگين، انساني، آبرومند و جدي را با تكيه بر اين لهجه نمايندگي مي‌كند.

وي ادامه داده‌است: با نگاهي حتي گذرا به همين چند قسمت سريال «در مسير زاينده رود» به نويسندگي عليرضا نادري و كارگرداني در خور توجه حسن فتحي، در فرصتي اندك، چيزي نزديك به كارِ نشد و ناممكن صورت گرفته است. همراهي انبوهي از بازيگران محلي در كنار چند چهره توانا، مطرح و شناخته شده غير بومي و بهره برداري درست و هوشمندانه از لهجه‌ي زيباي اصفهاني براي پيشبرد قصه، فوق‌العاده جذاب و باور پذير است. ممكن است كساني كه آشنا هستند با آن لهجه و يا بدان سخن مي‌گويند در مواردي متوجه لقي‌هايي جزئي در بيان پاره‌اي بازيگران شوند، ولي عموماً مخاطب انبوه و سراسري، ابداً متوجه اين ريزه‌كاري‌ها نخواهند شد.

پاكدل نقد و نظر كلي را به بعد از اتمام سريال واگذار مي‌كند و مي‌افزايد: تا همين‌جا انصاف در اين است كه از كار بزرگ تيم زحمتكش درگير در توليد اين اثر قابل اعتنا تقدير بايسته صورت گيرد.

---------- Post added at 04:44 PM ---------- Previous post was at 04:40 PM ----------

حداقل 3 برنامه تلويزيوني در شان شهر اصفهان ساخته مي‌شود؛
قرباني: كارگردان سريال در مسير زايند‌ه‌رود از مردم اصفهان رسما عذرخواهي كرد

خبرگزاري فارس: سخنگوي شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: كارگردان سريال در مسير زاينده‌رود درخواست كرده در يك نشست، رسما عذرخواهي وي را به مردم شهر اصفهان اطلاع دهيم و حداقل سه برنامه تلويزيوني در شأن شهر اصفهان داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، ابوالفضل قرباني صبح امروز در جلسه علني شوراي اسلامي شهر اصفهان با بيان اينكه از سوي سازمان و مديريت صدا و سيما اخطارهاي لازم براي سريال در مسير زاينده‌رود به مسئولان آن داده شده است، اظهار داشت: دست‌اندركاران اين سريال در گفته‌هاي خود بيان كردند كه با وجود فرصت اندك به سختي كار در بخش برنامه واقف نبوديم و تمامي اشكالات مطرح شده در سريال به هيچ وجه عمدي نبوده است.
وي افزود: كارگردان و تهيه كننده سريال در مسير زاينده‌رود تمامي اشكالات مطرح شده در اين سريال را قبول داشتند و قول مساعدي دادند كه در ادامه سريال تا آنجايي كه ممكن است همه اشكلات را در قسمت‌هاي باقي‌مانده سريال برطرف كنند.
سخنگوي شوراي اسلامي شهر اصفهان با اشاره به اينكه كارگردان و دست‌اندركاران سريال در مسير زاينده‌رود هدف خود را ذكر نقاط قوت شهر اصفهان مي‌دانستند تا بتوانند در اين سريال بيش از پيش مردم اصفهان و شهر آن را به ديگر استان‌ها نشان دهند، تصريح كرد: كارگردان اين سريال از ما درخواست كرد كه در يك نشست، رسما عذرخواهي وي را به مردم شهر اصفهان اطلاع دهيم و حداقل سه برنامه تلويزيوني در شان شهر اصفهان داشته باشد.
وي بيان داشت: كارگردان و دست‌اندركاران سريال در مسير زاينده‌رود در كنار اعلام عذرخواهي رسمي از مردم شهر اصفهان قول مساعدي دادند كه براي حل دلخوري‌هاي پيش آمده غيرعمدي در اين سريال در يكي از جلسه‌هاي شوراي اسلامي شهر اصفهان حضور داشته و عذرخواهي خود را رسما اعلام كنند.
قرباني با بيان اينكه در روزهاي اخير در خبرهاي استان و كشور شاهد هستيم كه گنبد مسجد امام (ره) ميدان نقش جهان دچار تخريب و آسيب‌هاي شديدي شده است، گفت: ما نبايد با سهل‌انگاري و بي‌مسئوليتي اجازه دهيم كه كارها به جاي برسد كه اكنون خبر اين موضوع مهم روي آنتن‌هاي خارجي رفته و آنان بيش از پيش به آن بپردازند.
وي با انتقاد از سازمان ميراث فرهنگي شهر اصفهان كه به طور مستقيم در حفظ و بازسازي آثار تاريخي و فرهنگي اين شهر نقش دارد و بودجه مورد نظر براي آن نيز لحاظ شده است، اظهار داشت: شهر اصفهان توسط آثار تاريخي، مردم و زاينده‌رود آن در تمام جهان شناخته شده است و نبايد با سهل‌انگاري كاري كرد كه اثرهاي ماندگار آن با قدمتي تاريخي و فرهنگي دچار چنين مشكلات و معضلاتي شود.
سخنگوي شوراي اسلامي شهر اصفهان با بيان بازديد اخير خود از موزه‌ هنرهاي معاصر اين شهر بيان داشت: اين موزه‌هاي تاريخي و فرهنگي با وجود قدمتي ديرينه دچار تخريب شدند و احتياج به بازسازي و بازنگري سريع دارند و اين مسئله ضعفي بزرگي براي پايتخت فرهنگ و تمدن اصفهان است و مسئولان ميراث فرهنگي بايد براي حل اين مشكلات توجه ويژه‌اي داشته باشند.
وي افزود: در حال حاضر كه معاونت صنايع دستي از تهران به شهر اصفهان منتقل شده توقع مردم و جهان در ارتباط با حفظ بقايا و آثار فرهنگي و هنري اين شهر بسيار بالا است و مسئولان و دست‌اندكاران بايد پيش از پيش با همت و كار مضاعف در حفظ و بازسازي اين آثار تلاش كنند.
قرباني در ادامه سخنان خود با اشاره به مشكلات شركت اتوبوسراني حمل و نقل عمومي شهر اصفهان گفت: اكنون كه به عنوان بارزس اين شركت از نزديك با معضلات آن آشنا شدم، بايد بگويم كه اعتبار دريافتي شركت اتوبوسراني شهر اصفهان از مردم به طور مطلوب تامين نمي‌شود و براي حل آن بايد سقف دريافتي تغيير يابد و يا هزينه مورد نياز از جاهاي ديگري تهيه شود.
وي با اشاره به اينكه ناوگان اتوبوسراني شهر اصفهان در حال نوسازي است، تصريح كرد: در حال حاضر بيشترين جابه‌جايي مردم در سطح شهر اصفهان توسط شركت اتوبوسراني انجام مي‌شود و تا زماني كه مترو وارد عرصه حمل و نقل عمومي شود بايد تامين رديف‌هاي بودجه توبوسراني مورد توجه مسئولان قرار گيرد.
سخنگوي شوراي اسلامي شهر اصفهان بيان داشت: با توجه به افزايش روز افزون جمعيت شهر اصفهان و اجرايي شدن قانون طرح هدفمند كردن يارانه‌ها شهروندان بيشتر به سمت استفاده از حمل و نقل عمومي در سطح شهر رو مي‌آورند كه رسيدگي به اين مسئله و رفع مشكلات در اين راستا از اكنون بايد مورد توجه مسئولان شهري و دست‌اندكاران قرار گيرد.

---------- Post added at 04:45 PM ---------- Previous post was at 04:44 PM ----------

دبير ستاد منشور اخلاقي فدراسيون فوتبال در گفت‌وگو با فارس:
«در مسير زاينده رود» قطعا روي قشر فوتباليست تاثير مثبت مي‌گذارد

خبرگزاري فارس: حجت‌الاسلام عليرضا عليپور گفت: جاي خالي سريال‌هايي نظير «در مسير زاينده رود» احساس مي‌شد و چنين آثاري تاثير مستقيمي بر ورزشكاران مي‌گذارد. قطعا اين سريال روي قشر فوتباليست تاثير مثبت مي‌گذارد و در اين باره شك نكنيد.

حجت‌الاسلام عليرضا عليپور دبير ستاد منشور اخلاقي فدراسيون فوتبال در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، درباره پرداختن مجموعه تلويزيوني «درمسير زاينده رود» به مباحث اخلاقي ورزشكاران نظير بازيكنان فوتبال گفت: ساخت چنين سريال‌هايي قطعا كار خوبي است. چون ورزشكاران جزء قشرهاي الگوساز در جامعه و حلقه‌هاي تاثيرگذار به خصوص در رده سني جامعه هدف يعني جوانان و نوجوانان و حتي بزرگسالان هستند و به نظرم رفتار اجتماعي آنها دستمايه خوبي براي ساخت آثار نمايشي است.
وي ادامه داد: البته نكته مهمي كه در اين ميان بايد به آن توجه شود، اين است كه ساخت اين آثار نمايشي نياز به فكر دارد و بايد نرم‌افزاري باشد و تصنعي نباشد.
دبير ستاد منشور اخلاقي با بيان اين كه ساخت مجموعه‌هايي نظير «در مسير زاينده رود» قطعا روي قشر فوتباليست تأثير مي‌گذارد و در اين باره شك نكنيد، تصريح كرد: جاي خالي چنين سريال‌هايي احساس مي‌شد و بيشتر بايد به اين مسائل توجه شود. البته همان طور كه گفتم بايد واقع‌بينانه و نرم باشد و خيلي مصنوعي و تصنعي نباشد كه غيرقابل باور به نظر برسد
وي گفت: بايد بسيار دقيق و جامع به اين مسائل پرداخت تا نكته‌اي از قلم نيافتد و يا غير واقعي به آن پرداخت نشود.

errmii
21-08-2010, 16:34
در مورد دانشجو ها و کلا افراد تحصیل کرده درسته

دلیلش هم مشخص هست چون این افراد با کتاب و دانشگاه و افراد مختلف دیگه سر و کار دارن که در اونها لهجه وجود نداره و خود به خود فرد با این موارد تطبیق پیدا میکنه و کتابی یا همون بدون لهجه صحبت میکنه که باز هم در کل آخرش هیچ وقت لهجه از بین نمیره

اینجا بحث لهجه اشتباه هست
از لهجه غلیظ و درست این سریال میشه به دادا مهدی اشاره کرد البته این لحجه هم خیلی خاص هست و در کل لهجه عام اصفونی رو مسعود در فیلم داشت

یکی دیگه از دلایل شاکی بودن مردم اصفهان اینه که خداییش ما بازیگر خوب کم نداریم که کارگردان میتونست از اونها استفاده کنه اما نکرد اینطوری این مشکلات به وجود نمیومد

مسلمه اگر بازیگرانش اصفهانی بودن خیلی بهتر می تونستن لهجشو ادا کنن ضمن اینکه بازیگران خوبی هم داره اصفهان
ولی شاید کارگردان و تهیه کننده و ... فکر کردن اگر از بازیگران بومی اصفهانی استفاده کنن ممکنه سریالشون نگیره و پربیننده نشه برای همین تصمیم گرفتن از بازیگرای معروف کشوری استفاده کنن

pcforlife
21-08-2010, 18:08
آقا این حمید سایت فیدراسیون! رو -- کرده نه؟! (عجب سوال چرتی! معلومه که کاره اونه دیگه!):31:

Sara
21-08-2010, 19:34
اصفهانی های عزیز و خوش صحبت و لهجه انتقادهاتون قبول اما بهتر نیست دیگه تموم کنیم بحثو ؟ از این به بعد به نقاط قوت و ضعف سریال بپردازیم ( البته به جز لهجه ! )
غیر اصفهانیای گرامی بهتره ما هم آتیش بیار معرکه نشیم !

ghfg
22-08-2010, 00:10
شاید ما اصفهانیا پیشقدم اعتراض به این موارد بشیم که تو کشورمون کم نیست.من که شخصا حالا حالاها بیخیال این موضوع نمیشم چون بهم بر خورده.یادتون باشه ما مردم همون شهری هستیم که به مجموعه اقای گرفتار وکاراگاه رشید هیچ اعتراضی نکردیم.این حق پایتخت فرهنگی جهان اسلام نبود.

pcforlife
22-08-2010, 00:28
تیکشون به جریان بیست و یکی گل خوردن خیلی باحال بود... 90 این همه راجع بهش صحبت کرد، نتونست بفهمه کاره گرکانیه!!!:27:

malkemid
22-08-2010, 01:25
تیکشون به جریان بیست و یکی گل خوردن خیلی باحال بود... 90 این همه راجع بهش صحبت کرد، نتونست بفهمه کاره گرکانیه!!!:27:

تازه همونجا از واژه معروف " کل یوم" هم استفاده کرد:31:

btheme
22-08-2010, 01:49
آقا اون پدربزرگه که کرکره خندس!:31: البته بازیگر خوببه ها!:20:
من از وقتی اونو تو قاعده بازی و دوخواهر دیدم، دیگه نمیتونم تو نقش جدی تصورش کنم...:27: ولی بازیگر فعلی نقش ملک منصور هم بد بازی نکرده ها (انصافا!):20:
اسم پدربزرگه هم هوشنگ حریرچیان بید!:31:

حاجی حاجی تو دیگه چرا ؟؟؟

اسم این حسین محجوب نه حریرچیان این تو سریال صاحبدلان بازی کرده که قبلش هم تو رنگ خدا بازی کرده بود :27:

Mahdi.p30
22-08-2010, 02:06
حاجی حاجی تو دیگه چرا ؟؟؟

اسم این حسین محجوب نه حریرچیان این تو سریال صاحبدلان بازی کرده که قبلش هم تو رنگ خدا بازی کرده بود :27:
البته منظور ايشون از هوشنگ حريرچيان، اسم پدربزرگ سريال آشپزباشي بود

nar nia
22-08-2010, 13:09
يادداشت ويژه: ديوار كوتاه فوتبال در مسير زاينده‌رود

ما تصور كنيد فوتباليستي مرتكب قتل شود و سپس ادعا و اشتياق حضور در اردوي تيم ملي را داشته باشد، تصور كنيد يك فوتباليست پس از ارتكاب قتل عمد بخواهد پيراهن ملي را بپوشد ...

سايت گل ـ حسن فتحي يك كارگردان شناخته شده در سينماي ايران است، كسي كه علاقه‌اش به فوتبال را از حضور هميشگي‌اش در مسابقات دوستانه مشخص است. فتحي كارگرداني صاحب ايده و بازيكني خوش تكنيك است كه وقتي روبه‌روي او بازي مي‌كنيد خيلي سريع به استيل بازي او علاقمند مي‌شويد.
شايد همين علاقه به فوتبال است كه باعث شده او در سريال پرسروصداي در مسير زاينده‌رود سوژه فوتبال را به عنوان دستمايه اصلي داستان انتخاب كند. داستان اين سريال ماجراهاي فوتباليستي به نام مهران سارنگ است كه براي قرارداد با يك تيم اصفهاني به اين شهر مي‌آيد در يك تصادف فردي را به قتل
مي‌رساند در چند روز اخير داستان حول و حوش سارنگ و واكنش‌هايش پس از قتل چرخيده است، او كه در داستان فوتباليستي‌ است در حد تيم ملي. پس از قتل از صحنه مي‌گريزد و قصد دارد براي ادامه فوتبال به امارات برود(!) جالب اينكه سارنگ پس از دستگيري هم به همان سياق به دنبال پرداخت ديه و حضور در تيم ملي فوتبال است كه به تازگي به آن دعوت شده است.
سارنگ مديربرنامه‌اي هم دارد كه شخصيتي تخت و يك بعدي دارد و در آخرين قسمت سريال با چك براي پرداخت خون بهاي مقتول نزد خانواده وي رفت و كتك مفصلي خورد ...
.

مهران سارنگ با بازي اشكان خطيبي فوتباليستي مشهور امابي اخلاق است كه احتمالا و به زودي سرش به سنگ مي خورد!

صرف نظر از داستان، قوت‌ها و مشكلاتش كه بايد در مجالي ديگر و توسط افراد مختصص‌تر مورد نقد قرار بگيرد، بايد از ذهنيت كاملا منفي كارگردان نسبت به فوتبال و فوتباليست‌ها و القاي آن به مردم از رسانه صداوسيماست.
در حال حاضر اين سريال از بابت ضعف بازيگران در بيان لهجه اصفهاني با انتقاد شديدي مواجه شده اما نكته مهمتر عدم شناختي است كه در پرداخت شخصيت‌هاي ورزشي سريال موج مي‌زند .همانطور كه قبلا اشاره شد در داستان اين سريال رويكرد فوتباليست و مديربرنامه‌هايش (داستان فيلم در فصل نقل و انقالات مي‌گذرد) حضور وي در تيم ملي است. حال آنكه در اين روزها افراد را به جرم روزه‌خواري از پوشيدن پيراهن باشگاهي محروم مي‌كنند!‌
شما تصور كنيد فوتباليستي مرتكب قتل شود و سپس ادعاي و اشتياق حضور در اردوي تيم ملي را داشته باشد، تصور كنيد يك فوتباليست پس از ارتكاب قتل عمد بخواهد پيراهن ملي را بپوشد ...
اگر شما يك خواننده قديمي مطبوعات ورزشي باشيد مي‌دانيد كه چنين امكاني وجود ندارد. درواقع روزنامه‌ها و مراجع مختلف انضباطي بلايي سر فرد خاطي خواهند آورد كه او فوتبال را كنار بگذارد. اگر به تاريخ نيز رجوع كنيم هرگز به خبري درباره يك فوتباليست ملي‌پوش قاتل برنخورده‌ايم ...
در واقع با وجود همه كاستي‌ها و بي‌اخلاقي‌ها جامعه فوتبال ما هنوز مشكلي به نام جرم‌هاي سنگين ندارد، جرم‌هاي فوتباليست‌هاي ما بيشتر شامل مسائلي مثل خانه مجردي، شب زنده‌داري و در مواردي خلاف‌هاي جوانانه است كه البته با توجه به شرايط تحصيلي و اجتماعي ايشان چندان هم غيرطبيعي نيست.
اين مقاله قصد نداشت به دفاع از فوتباليست‌ها بپردازد اما هر فوتباليستي در هر حدي از تحصيلات، سواد و شهرت مي‌داند كه بعد از قتل راه گرفتن رضايت برشمردن سوابق ملي، افتخارات باشگاهي و تكيه كردن به شعار هواداران نيست. حقيقتش اين جماعت پا به توپ باهوش‌تر و زيرك‌تر از اين حرف‌ها هستند كه به اين راحتي طناب دار بر گردن خود بياندازند!

nar nia
22-08-2010, 13:30
اكبري‌صحت: «در مسير زاينده رود» به زبان ساده به علايق مخاطب پاسخ داد

خبرگزاري فارس: يك منتقد گفت: سريال «در مسير زاينده رود» به زبان ساده به علايق مخاطب پاسخ داده و در كنار آن كارگردان آن توانسته است ظرافت‌هاي هنري را هم در اين مجموعه رعايت كند.

«جليل اكبري صحت» روزنامه‌نگار و منتقد سينما در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس در مورد سريال‌هاي در حال پخش تلويزيون در ماه مبارك رمضان، اظهار داشت: تلويزيون با كشف اين كه مي‌تواند وقت مخاطب خود را بعد از افطار پر كند، به سمت بهينه‌سازي گام برداشته است و به زبان ديگر اين جنس سريال‌ها، با سريال‌هاي اوايل دهه 70 به شدت فاصله گرفته است.
وي در ادامه تاكيد كرد: با ورود شبكه‌هاي خارجي كه به علايق مخاطبان ايراني كمي نزديك است، تلويزيون ايران ناچار به يك رقابت تنگاتنگ با آنها است، مخصوصا اين كه خانواده‌هاي متدين علاقه‌مند هستند كه از فرهنگ بومي استفاده كنند كه خوشبختانه تلويزيون به اين خواسته و تمايلات پاسخ مثبت داده است اما در راه تحقق اين قضيه مشكلاتي هم موجود است و يكي از مشكلات، اين است كه تلويزيون تا بهره‌وري كامل فاصله دارد.
وي ادامه داد: مشكل بعدي اين است كه تلويزيون در سفارش به تركيبي از فيلمسازان و هنرمندان اتكاء كرده است كه در ابعاد معناگرايانه فيلم مي‌سازند اما تمام سلايق و علايق مخاطب را پوشش نمي‌دهند.
اين منتقد در ادامه خاطرنشان كرد: من در سريال‌هاي ماه مبارك رمضان در سال‌هاي اخير، دو سريال «نردبام آسمان» ساخته محمدحسين لطيفي و «در مسير زاينده رود» ساخته حسن فتحي را بيشتر پسنديده‌ام چرا كه اين دو سريال از يك خاصيت ساده و مهمي برخوردارند كه مي‌توانند بسيار ساده به خواست‌ها و علايق مردم نزديك شوند. سال گذشته با «نردبام آسمان» مسائل تاريخي به زبان ساده مطرح شد كه به نياز مردم پاسخ داد و امسال هم سريال «در مسير زاينده رود» بسيار ساده به علايق مخاطب پاسخ داد. به زبان ديگر اين دو سريال با استفاده از زبان ساده توانسته‌اند ظرافت هنري را به‌كار گيرند. در واقع اين دو كارگردان به پايه و اساس كار خود اشراف دارند و در كنار آن، ظرافت را هم در كار خود اعمال مي‌كنند.
«جليل اكبري صحت» در پايان اين گفت‌وگو نيز خاطرنشان كرد: امسال سريال «نون و ريحون» ساخته فرزاد مؤتمن و «جراحت» ساخته محمدمهدي عسگرپور هم سريال‌هاي خوبي هستند اما سريال «ملكوت» ساخته محمدرضا آهنج با كپي‌برداري ايده‌ «شب‌نشيني در جهنم»، سريالي را به خورد مخاطب مي‌دهد كه در آن قرار است از دين، دنيا، آخرت، سينما و سياست حرف زده شود اما اين اتفاق به خوبي نمي‌افتد. البته «محمدرضا آهنج» كارگردان خوبي است اما اين سريال وي، بيشتر به يك كپي نخ‌نما شبيه است و در كنار آن، متأسفانه مخاطب را هم جذب نمي‌كند.

---------- Post added at 02:25 PM ---------- Previous post was at 02:25 PM ----------

شريفي: روح زندگي در سريال «در مسير زاينده رود» جاري است

خبرگزاري فارس: يك تهيه كننده اصفهاني با اشاره به اين كه لهجه «در مسير زاينده‌رود» بيشتر مربوط به حواشي اصفهان است، از اين سريال دفاع كرد و گفت: در سريال «در مسير زاينده رود» به كارگرداني «حسن فتحي» روح زندگي جاري است.

اميرحسين شريفي تهيه كننده سينما و تلويزيون كه خود متعلق به اصفهان است، در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس درباره لهجه بازيگران مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» به كارگرداني «حسن فتحي» گفت: آقاي فتحي سريال بسيار خوبي ساخته است كه در آن روح زندگي جاري است و كاري در خور توجه و تأمل به شمار مي‌آيد.
وي افزود: اما در كنار اين نقاط قوت، من هم معتقدم اين سريال از بخش لهجه بازيگران آسيب ديده است، لهجه بازيگران اين سريال متعلق به مردم اصفهان نيست و بيشتر حواشي اصفهان با اين لهجه صحبت مي‌كنند.
شريفي در ادامه اظهارداشت: يكي از مشكلات اصلي سريال اين است كه بازيگران در اواسط حرف زدن، يادشان مي‌رود كه لهجه اصفهاني داشتند و در نيمه گفتن ديالوگ‌هايشان دوباره فارسي صحبت مي‌كنند، در حالي كه لهجه اصفهاني شكر است و شيرين.
وي گفت: ساخت سريال‌هايي كه در آن لهجه شهر خاصي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بايد با دقت و ظرافت خاصي صورت گيرد تا همه طيف مخاطبان را راضي نگه دارد.

---------- Post added at 02:29 PM ---------- Previous post was at 02:25 PM ----------

تهیه‌کننده در مسیر زاینده‌رود:
لهجه بازیگران بدآموزی ندارد/ تصویربرداری ادامه دارد

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "در مسیر زاینده‌رود" ضمن اشاره به این که لهجه بازیگران بدآموزی ندارد تاکید کرد در این مجموعه سعی شده تقابل لمپنیسم و فرهنگ به تصویر درآید.

اسماعیل عفیفه، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "در مسیر زاینده‌رود" در پاسخ به این سئوال که این سریال در قسمت اول و دوم به نظر می‌رسید قصه شیرینی دارد ، اما از قسمت سوم به بعد ماجرا شکل دیگری پیدا کرد، به خبرنگار مهر گفت: به هر حال این هم تکنیک است. با توجه به اینکه اتفاقات در اصفهان رخ می‌دهد شاید به همین دلیل احساس کردید که قصه مجموعه باید شیرین باشد. ما تلاش کردیم زندگی یک فوتبالیست در تهران و یک خانواده معمولی را در اصفهان به موازات هم پیش ببریم که هر کدام از آنها با مسائل مختلف رو به رو هستند.

وی در ادامه افزود: در واقع پرداخت به تفاوت‌های این دو خانواده برایمان مهم بود و سعی کردیم شخصیت‌پردازی صحیح دربیاید تا به هدف خود برسیم. البته چون تعداد زیادی از قسمت‌های مجموعه مانده من نمی‌توانم زیاد وارد جزییات شوم، اما در مجموع گروه تلاش کردند تا اثر جذابی تهیه شود و موضوع‌هایی که مطرح می‌شود در ذهن مخاطب چالش برانگیز باشد.
سریال‌های ما در تهران خلاصه شده است، به همین دلیل فضاها هم به لحاظ بصری برای مخاطبان تکراری هستند

این تهیه‌کننده درباره انتخاب اصفهان به عنوان لوکیشن اصلی این سریال توضیح داد: سریال‌های ما در تهران خلاصه شده است، به همین دلیل فضاها هم به لحاظ بصری برای مخاطبان تکراری هستند. ما سعی کردیم مخاطب را از شهر تهران به جای دیگری ببریم، به همین دلیل اصفهان را انتخاب کردیم. البته این طرح که سریال‌ها بهتر است فقط در تهران خلاصه نشود و از لوکیشن شهرهای مختلف نیز بهره برده شود را دو سال پیش به صورت شفاهی با آقای مرتضی میرباقری معاون سیمای سازمان صدا و سیما و مهدی فرجی مدیر شبکه یک ارائه کردیم.

عفیفه یادآور شد: از سوی دیگر شهر اصفهان نماینده فرهنگ ایران است و به لحاظ بصری و زیباشناسی جذابیت های زیادی دارد. در مجموعه "در مسیر زاینده‌رود" نه تنها سعی کردیم نشان دهنده فرهنگ زیبای اصفهان باشیم ، بلکه سعی کردیم تقابل لمپنیسم و فرهنگ را نشان دهیم. از سوی دیگر چون رشته فوتبال طرفداران زیادی دارد تلاش کردیم به مقوله اخلاق در این حوزه بپردازیم. به همین دلیل از آرش برهانی و کریم باقری به عنوان بازیگران بی حاشیه و با اخلاق در طول کار بهره بردیم تا معنی فتوت درک شود.

وی درباره اینکه چه مقدار از کار در اصفهان ضبط شد، توضیح داد: ما حول و حوش یک ماه در اصفهان بودیم و صحنه‌های خارجی و برخی لوکیشن‌های خاص را ضبط کردیم. البته لوکیشنی هم در تهران پیدا کردیم که معماری آن کاملاً به خانه‌های اصفهانی نزدیک بود.

این تهیه‌کننده در پاسخ به این سئوال که آیا تصویربرداری مجموعه تمام شده یا نه؟ توضیح داد: تصویربرداری بخش اعظم تهران تمام شده، اما هنوز بخش کمی است که باید تصویربرداری کنیم. البته صحنه‌ای هم داریم که هنوز تصمیم نگرفته‌ایم در تهران ضبط شود یا در اصفهان.

عفیفه درباره انتخاب علیرضا نادری به عنوان نویسنده و حسن فتحی کارگردان که با آنها در "میوه ممنوعه" و "اشک‌ها و لبخندها" نیز همکاری داشته، گفت: طرح این سریال را علیرضا نادری پیشنهاد کرد. از سوی دیگر علیرضا نادری و حسن فتحی نویسنده و کارگردان توانایی هستند. وقتی افراد متبحر کنارم هستند، چرا باید ریسک کنم و فرد دیگری را انتخاب کنم. "میوه ممنوعه" و "اشک ها و لبخندها" تجربه خوبی بود و سعی کردم این تجربه را تکرار کنم.

وی درباره استفاده از بازیگران تئاتر گفت: بازیگران تئاتر خیلی خوب و حرفه‌ای هستند و سعی می‌کنم در کارهایی که می‌سازم از آنها استفاده کنم. همیشه هم نتیجه خوب گرفتیم.

این تهیه کننده درباره استفاده از بازیگران غیر چهره مثل مهدی سلطانی گفت: گرچه مردم چهره او را نمی‌شناختند، اما به خوبی از پس کار برآمد و مردم از بازی او لذت می‌برنند، چرا که با درک درستی از نقش توانست آن را جذاب کند. علاوه بر آن تا جایی که می‌توانستیم از بازیگران اصفهان هم بهره بردیم.

عفیفه درباره موضع منفی که اکثر مسئولان اصفهان درباره لهجه اصفهانی در مجموعه "در مسیر زاینده‌رود" داشتند، گفت: گرچه دوستان اعتراض زیادی داشتند، اما ما هم توجیه خودمان را داریم. در ابتدا باید این سئوال را پرسید که آیا باید در شهرستان ها کار کرد یا نه؟ مسلماً اگر بخواهیم کار کنیم نمی توانیم فقط از بازیگران بومی استفاده کنیم و باید بازیگران تهران هم باشند چرا که در این صورت مثل آثار مراکز استان‌ها می‌شود که در حد متوسط است، چرا که آنها بیشتر از بازیگران بومی استفاده می‌کنند. ما قصد داشتیم کاری با استاندارد بالا بسازیم.گرچه اغلب بازیگران تهرانی هم ریشه شهرستانی دارند،
قبول دارم به خاطر لهجه کمی مجموعه لطمه خورده است، ولی بدآموزی ندارد و مردم با شخصیت ها ارتباط خوبی برقرار کردند

وی خاطرنشان ساخت: البته می‌پذیریم که لهجه ای که بازیگران مجموعه "در مسیر زاینده رود" دارند لهجه اصیل اصفهانی نیست، اما باید قبول کنید که ما در فرصت کم این مجموعه را ساختیم و زمان زیادی نداشتیم. البته اگر هم زمان داشتیم باز هم نمی توانستیم آن لهجه اصیل اصفهانی را داشته باشیم، چون این لهجه آهنگ خودش را دارد و جز اصفهانی ها فرد دیگری نمی‌تواند با همان آهنگ صحبت کند. قبول دارم به خاطر لهجه کمی مجموعه لطمه خورده است، ولی بدآموزی ندارد و مردم با شخصیت ها ارتباط خوبی برقرار کردند. ما قصد داشتیم بیشتر فرهنگ اصفهان را به درستی نشان دهیم. امیدوارم مردم از این مجموعه لذت ببرند.

---------- Post added at 02:30 PM ---------- Previous post was at 02:29 PM ----------

فتحی یک گام به جلو برداشته است

طهماسب صلح جو، منتقد معتقد است "در مسیر زاینده رود" به کارگردانی حسن فتحی در میان مجموعه‌های رمضانی به لحاظ موضوع، ساختار، کارگردانی و بازی شسته و رفته‌تر است.

طهماسب صلح جو منتقد در ارزیابی مجموعه‌های ماه رمضان به خبرنگار مهر گفت: در میان مجموعه‌های ماه رمضان سریال "در مسیر زاینده رود" به لحاظ موضوع، ساختار، بازی و کارگردانی در مقایسه با دیگر سریال‌ها شسته و رفته‌تر است. در این مجموعه موضوع‌هایی مطرح می‌شود که شرایط اجتماعی امروز است. در واقع این کار حسن فتحی در کارنامه او یک قدم به جلو است.

وی در ادامه افزود: حسن فتحی فیلمساز خوش ذوقی است. روایت قصه در هر اثری خیلی اهمیت دارد . آن چه باعث ترغیب مخاطب برای دیدن مجموعه "در مسیر زاینده رود" می شود روایت قصه و تعلیق های مناسب است. شخصاً این مجموعه را هر شب پیگیری می کنم . ویژگی دیگر این مجموعه نشان دادن فرهنگ اصیل مردم اصفهان است که به درستی به این موضوع پرداخته است. البته منظورم صحبت کردن بازیگران با لهجه اصفهانی نیست، چرا که لهجه بازیگران ضعف هایی دارد، اما گویش و دیالوگ ها مبتنی بر ادبیات و فرهنگ اصفهان است .

این منتقد خاطر نشان ساخت: حسن فتحی در این مجموعه به خوبی از لوکیشن استفاده کرده و نماهای خوبی از معماری اصفهان نشان داده می شود که گویای هویت اصفهان است.در واقع تصویربرداری سنجیده به موفقیت کار کمک کرده است. البته این قضاوت من درباره 10 قسمتی است که از پخش مجموعه های ماه رمضان می گذرد. به هر حال جمع کردن کار هم اهمیت زیادی دارد، اما تا الان به نظرم "در مسیر زاینده رود" بهتر از سریال های دیگر است ، چرا که مجموعه‌های دیگر ماه رمضان آنقدر برایم جالب نبوده که آن را پیگیری کنم.

hermione
22-08-2010, 14:47
بهتره بحث لهجرو همین جا تموم کنیم .

powerslave
22-08-2010, 20:10
من تمام پست ها غیر از اونهایی رو خبر های 2 کیلومتری رو گذاشتن رو خوندم. من اصفهانی نیستم و در مورد لحجه اصفهانی نمیتونم نظر بدم. اما یه نکته رو میگم. نمیدونم چرا این قضیه وجود داره که تو سریال ها یک سری دیالوگ های بی معنی با جمله بندی های عجیب و غریب که الان یه 60 سالی هست کسی ازشون استفاده نمیکنه دیده میشه.!!!!!!!!! مثل اون زیر 8. لات و دزدو با خوانواده و بی خوانواده و قاتل و مهندس و .. همشون یک سری جمله بندی عجیب داشتن . یک جورایی همه فیلسوف و عارف بودن :13:. مثلاً یه چیزی تو این مایه ها:

با من این کار رو کردی تا بگن ضعیفه؟ که بگن نمیتونه؟ که شاید تو جیبش شکلات نیست؟ که آدامس خروس نخورده؟

تاکید روی که بود. حالم بهم میخوره. انگار اونهایی هم که باید روشنفکر و جریان ساز باشن فقط Fake هستند. یک مشت Poser. خیلی علاقه دارن که یه جورایی قدیمی باشن. حالا اینکه داشتن فارسی حرف میزدن این طور بود. دیگه در مورد لهجۀ اصفهانی حرف نزنیم بهتره!! مشخص نیست این کار ها رو (قدیمی نشون دادن و ...) برای مخالفت با وضع موجود انجام میدن که از اونور بوم افتادن یا اینکه بهشون سفارش شده اینجوری فیلم بسازن که عامۀ مردم بگن " خب! اونجا هم خبری نیست! اونجا هم همینطوره. بیخیال پیشرفت"!!

در مورد در مسیر زاینده رود هم میگم که از خیلی سریالهای مزخرف دیگه بهتره. اما باید فیلم نامش باز نویسی میشد. خیلی ایراد داره. دیشب باباهه دخترش رو از تو خونه برمیداره با ماشین میبره میدون شاه/ امام:41: تا بنشوندش داخل کالسکه باهاش حرف بزنه بعد قهر میکنن و با ماشین برمیگردن. آخه کی همچین کار عجیبی میکنه؟؟ پس هدفشون فقط نشون دادن کالسکه بود!!
در مورد لوکیشن ها. من تا حالا اصفهان رو ندیدم. اما اینجاهایی که این ها نشون میدن دو دسته هستند. یکی جاهای تاریخی که همه تو TV دیدن. یکی خونه ها. خداوکیلی اگه ماشین و موبایل و اینا رو نشون نمیداد فکر میکردم دارم پهلوانان نمیمیرند نگاه میکنم.. دوستانم برام تعریف کردن که اصفهان خیلی قشنگ هست. و مرتب و شیک. و البته محله های اعیان نشینی داره که قطعاً توی TV هرگز نشون نمیدن ( چون بده .. بو میده پولدار بودن). مثل همیشه تمام پیام ها، اهداف، و درس های اخلاقی (کی دیگه بهش احتیاج داره؟ نمک ها خودشون گندیدن!) رو هستند. مسخره . روی رو! سریال True Blood رو کی دیده؟ توش دیگه همه چی هست. نیودیتی و مسائل خرافی و هر چی که دین :13: ممنوع کرده و مثلاً هیچ وقت تو فیلم هایی که اینجا درست میشه اجازه اشاره بهش ندارن. ولی نکات اخلاقیش رو هم میگه. بدون اینکه بیفته توی مسیر تکراری شعار دادن.

داستان اصلی و خمیر مایۀ خوبی داره ولی اجرا بد بد بد!

ghfg
22-08-2010, 23:37
راستش دیگه امشب اتیش گرفتم وقتی دیدیم شاهرخ سواره براوو شده.فرهادم که سواره هوندا هفتاد 1000سال پیشه.به خدا اینا تو دهاتای اصفهان به زور گیر میاد.نکنین همچین.براوو سواره ،تو باند سبقتم میره.:27:با 20 تا سرعت.در نوع خودش خیلی بی نظیره.
راسنی یکی پرسیده بود خارسو ،بسوره یعنی چه.انگار کسی هم نگفت بهش معنیش چی میشه.خارسو یعنی مادر زن یا مادر شوهر،بسوره هم یعنی پدر زن یا پدر شوهر.یا باجناق که ب زبونه ما میشه همریش و جاری هم میشه یادو جوجه هم میشه چوری و .....این جور کلمات کم نیست.

marvel_malayer
23-08-2010, 11:09
به نظر من مشکل این سریال و تمام سریالهای ایرانی اینه که فیلمنامه نویساشون تو مردم نیستند ما کارگردانهای خوبی داریم ولی متاسفانه فیلم نامه نویس نداریم
فیلمهای خارجی مثل فرار از زندان و 24 و لاست و.... تمام اینها دارند نون فیلمنامهای جذاب و قویشون رو میخورن

راستش دیگه امشب اتیش گرفتم وقتی دیدیم شاهرخ سواره براوو شده.فرهادم که سواره هوندا هفتاد 1000سال پیشه.

همیشه کارهای حسن فتحی اینطوریه میخاد یه جوری فیلم رو خاص نشون بده و فکر نکنم قصد توهین به اصفهانی ها رو داشته باشن

malkemid
23-08-2010, 13:01
راستش دیگه امشب اتیش گرفتم وقتی دیدیم شاهرخ سواره براوو شده.فرهادم که سواره هوندا هفتاد 1000سال پیشه.به خدا اینا تو دهاتای اصفهان به زور گیر میاد.نکنین همچین.براوو سواره ،تو باند سبقتم میره.:27:با 20 تا سرعت.در نوع خودش خیلی بی نظیره.

این دیگه شد واقعا گیر الکی... حالا براوو سوار شد یعنی منظورش این بود اصفهانی ها براوو سوارن همه؟ای بابا...

nar nia
23-08-2010, 16:28
از روز 6 شهريور پخش مي‌شود؛
پخش همزمان مجموعه «در مسير زاينده رود» از سه كانال جام‌جم

خبرگزاري فارس: مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» همزمان از سه كانال شبكه جهاني جام‌جم پخش مي‌شود.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» از روز 6 شهريور ساعت 20:30 از هر سه كانال اروپا، آمريكا و آسيا پخش خواهد شد.
بنابراين گزارش، اين مجموعه كه تهيه‌كنندگي آن بر عهده اسماعيل عفيفه است، داستان «مهران سارنگ» فوتباليست جواني را روايت مي‌كند كه براي عقد قرارداد با باشگاهي تازه تأسيس به اصفهان سفر كرده و در پي اين سفر به واسطه تصادف رانندگي با «مسعود مصيب» جوان نخبه اصفهاني با وي درگير و دچار چالشي جدي مي‌شود.
كارگرداني اين مجموعه را حسن فتحي بر عهده دارد كه پيشتر مخاطبان تلويزيوني از او آثاري چون پهلوانان نمي‌ميرند، روشن‌تر از خاموشي، ميوه ممنوعه، شب دهم، مدار صفردرجه و اشك و لبخندها را ديده‌اند.
فيلمنامه در مسير زاينده رود را نيز عليرضا نادري نوشته كه سابقه نگارش نمايشنامه‌هاي مطرحي چون چهار حكايت از چندين حكايت رحمان، پچ پچه‌هاي پشت خط نبرد، كوكوي كبوتران حرم را در كارنامه هنري اش دارد.
در مجموعه جديد فتحي مانند هميشه عده‌اي از شناخته شده‌ترين بازيگران سينما، تئاتر و تلويزيون نقش آفريني مي‌كنند و حسين محجوب، مهرانه مهين ترابي، مسعود رايگان، اشكان خطيبي، بهنوش طباطبايي، مهرداد ضيايي، پرديس افكاري، مهدي سلطاني، افسانه پاكرو، هومن برق نورد، الهه حسيني، فرخ نعمتي، حميدرضا آذرنگ، مهدي باقربيگي، مهران نائل، نيما نادري و... بازيگراني هستند كه در اين اثر به هنرنمايي پرداخته‌اند.
در ساخت اين مجموعه عواملي چون افشين احمدي (مديرتصويربرداري)، خسرو كيوان‌مهر (مدير صدابرداري)، پيام فروتن (طراح صحنه و لباس)‌، سعيد ملكان (طراح چهره پردازي)، بابك رضاخاني (تدوين)، مجتبي خادم‌زاده (مدير برنامه‌ريزي)، علي مردانه (دستيار اول كارگردان)، محمد فوقاني (عكاس)، محمدرسول صادقي (مشاور رسانه‌اي)، ناصر هاديان‌فر (مدير تداركات)، نعمت گودرزوند چگيني (دستيار تهيه)، عليرضا احمدي كيا (مدير توليد) همكاري مي‌كنند.
همچنين افشين يداللهي به عنوان ترانه سرا و احسان خواجه اميري در مقام آهنگساز و خواننده با مجموعه «در مسير زاينده رود» همكاري دارند.

nar nia
23-08-2010, 16:34
حاشیه‌های "در مسیر زاینده‌رود"/ شکایت از یک تهیه‌کننده
شکایت اصغر بیچاره به مدیر شبکه یک، موضع منفی علیه مجموعه "در مسیر زاینده رود" و ابلاغیه سازمان صدا و سیما برای فرزاد حسنی از نکات خواندنی هفته گذشته سازمان صدا و سیما بود. به گزارش خبرنگار مهر، اصغر بیچاره هفته گذشته نامه‌ای به مهدی فرجی مدیر شبکه یک نوشت و از سیدامیر سیدزاده تهیه‌کننده مجموعه "حماسه آرد" شکایت کرد که این تهیه‌کننده اقساط دوم و سوم او را برای این پروژه پرداخت نمی‌کند. متن این نامه هفته گذشته در روزنامه بانی فیلم چاپ شد.

- احمد جمشیدیان هافبک تیم سپاهان اصفهان و بازیگر سریال "در مسیر زاینده‌رود" در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها گفت: در خانواده و باشگاه سپاهان به بازیگر معروفم، اما با بازی در سریال "در مسیر زاینده‌رود" فهمیدم که بازیگری کار بسیار دشواری است.

- عبدالله اسکندری هفته گذشته در گفتگو با یکی از نشریات اعلام کرد برخی بازیگران با گریم میانه خوبی ندارند.

- هفته گذشته یکی از خبرگزاری روی موضوع ضعف در پایانبندی مجموعه‌های تلویزیونی کار کرد. مجید اوجی، تهیه‌کننده مجموعه‌های مختلف از پایان سریال "فاصله‌ها" انتقاد کرد، اما او یک روز بعد از منتشر شدن این گفتگو یادداشتی برای روزنامه بانی فیلم ارسال کرد و گفت من هرگز این حرف را درباره مجموعه "فاصله‌ها" نزدم! او در این یادداشت اشاره کرد من هنوز کارهایم نقطه ضعف دارد پس چگونه می‌توانم درباره کار همکارانم اظهارنظر کنم.

- سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان هفته گذشته در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها از مجموعه "در مسیر زاینده‌رود" به خاطر نشان لهجه بد از اصفهانی‌ها انتقاد کرد.

- اسماعیل عفیفه، تهیه‌کننده "در مسیر زاینده‌رود" درباره موضع منفی علیه لهجه اصفهانی این مجموعه گفت: گرچه دوستان اعتراض زیادی داشتند، اما ما هم توجیه خودمان را داریم. در ابتدا باید این سئوال را پرسید که آیا باید در شهرستان ها کار کرد یا نه؟ مسلماً اگر بخواهیم کار کنیم نمی توانیم فقط از بازیگران بومی استفاده کنیم و باید بازیگران تهران هم باشند چرا که در این صورت مثل آثار مراکز استان‌ها می‌شود که در حد متوسط است، چرا که آنها بیشتر از بازیگران بومی استفاده می‌کنند. قبول دارم به خاطر لهجه کمی مجموعه لطمه خورده است، ولی بدآموزی ندارد و مردم با شخصیت ها ارتباط خوبی برقرار کردند.

- برخی منتقدان همچون طهماسب صلح جو و جبار آذین در میان مجموعه ماه رمضان سریال "در مسیر زاینده‌رود" را گامی به جلو در کارنامه حسن فتحی ذکر کردند و تاکید داشتند این مجموعه بهتر از دیگر سریال‌های رمضانی است.

- سیدعلی احمدی، تهیه‌کننده برنامه "ماه عسل" هفته گذشته در گفتگو با یکی از سایت‌ها اعلام کرد تغییر فرزاد حسنی به خاطر ابلاغیه سازمان صدا و سیما بود و در نهایت با تصمیم مدیران ارشد شبکه سه حسن جوهرچی جایگزین او شد.

- فرج الله سلحشور، کارگردان مجموعه "یوسف پیامبر" هفته گذشته با ارسال نامه‌‌ای به رئیس قوه قضائیه تاکید کرد در هیچ دادگاهی هنوز اجازه طرح مدارک و دلایل مبنی بر بیگناه بودنم به من داده نشده و از سوی دیگر هیچ حکمی برای من صادر نشده است.

- به تازگی برای طراحی بخش‌های ماورایی مجموعه "ملکوت" یک گروه هشت نفره جلوه‌های ویژه رایانه‌ای به سریال ملحق شدند.

- حسین پاکدل هفته گذشته با ارسال یادداشتی برای یکی از خبرگزاری‌ها از مجموعه "در مسیر زاینده‌رود" دفاع و تاکید کرد وقتی سریالی برای ماه رمضان تهیه می‌شود فرصت لازم برای هماهنگی‌ها وجود ندارد، اما با این حال به نظر می‌رسد این سریال برای انتقال حس و حال شهر و دیار ما سیر قابل قبولی را طی کرده است.

- مسعود بهبهانی‌نیا، نویسنده مجموعه "فاصله‌ها" هفته گذشته اعلام کرد من با این سن و سال و 20 کار نمی‌آیم فیلمنامه یک نویسنده شهرستانی را کپی کنم. به نظرم بهترین توصیه این است که هر فیلمنامه‌نویسی فیلمنامه خود را ثبت کند.

nar nia
23-08-2010, 16:47
کارگردانهای "سینما و تلویزیون" تئاتر نمی‌بینند

"در مسیر زاینده رود" تا امروز توانسته مخاطبان زیادی را به خود متوجه کند. این سریال برخلاف اغلب سریالهای تلویزیون پر از بازیگرانی است که هر کدام کارنامه پر و پیمانی در حوزه تئاتر دارند. مهدی سلطانی یکی از آنها است که با بازی خود در نقش بهزاد مصیب توجه‌ها را به سمت خود جلب کرد. به گزارش خبرنگار مهر، بده بستان های بازیگران تئاتر و سینما حالا به عرصه تلویزیون هم کشیده شد. " درمسیر زاینده رود" بار دیگر استعداد بازیگران تئاتر را به رخ تمام آنهایی کشید که معتقدند بازیگر تئاتر، نمی تواند در مدیوم تصویر ظاهر شود و مخاطب را جذب کند. مهدی سلطانی با بازی در نقش حاج بهزاد توجه خیلی ها را به خود جلب کرد. او نه اصفهانی است و نه تجربه فراوانی در کار تصویر دارد. البته دهه هفتاد نقش های کوتاهی در سریال "کارآگاه" و "محاکمه" حسن هدایت داشته و با این کارگردان سینما را هم تجربه کرده است. اما عمده فعالیت های او به صورت جدی به تئاتر و آن هم بازیگری در این عرصه مربوط می شود.سلطانی بیش از 25 نمایش بازی کرده و دارای مدرک دکترا تئاتر از دانشگاه آوینیون فرانسه است.اوعضو هئیت علمی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ و هنر:*شما تجربه بازی در بیش از بیست و پنج نمایش را دارید. با وجود تجربه اندک تصویری هم که در سینما و تلویزیون در دهه هفتاد داشتید، با مجموعه "در مسیر زاینده رود" بازی تان مورد توجه قرار گرفت. فکر نمی کنید با این سابقه کاری، این دیده شدن کمی دیر اتفاق افتاد؟
مهدی سلطانی: ابتدا باید تعریفی از دیده شدن ارائه بدهیم. بازی در چند سریال و دیده شدن توسط مردم مبنی برخوب دیده شدن نیست و بازیگری می تواند حوزه تئاتر هم مورد توجه قرار بگیرد. دغدغه اصلی من تصویر نیست. کارم را از تئاتر شروع کردم و در حال حاضر مشغول تدریس در دانشگاه تهران هستم. اگر شرایط برایم پیش بیاید و پیشنهاد خوبی هم داشته باشم می‌توانم کار تصویر را بپذیرم. کارهایی که پیشنهاد شده بنا به دلایلی برایم قابل قبول نبوده یا خیلی وقت ها شرایط برای پذیرفتنشان مساعد نبود. البته معنی این حرف این نیست که من فقط کار تئاتر انجام می دهم و اگر کار تصویر خوبی پیشنهاد شد نمی پذیرم.
*یعنی بازیگر تئاتری و سینمایی و تلویزیونی به نظر شما از هم جدا نیستند؟
در یک دید کلی خیر و به نظرم همه بازیگران این سه عرصه هنرمندند.

*واقعیت این است که شما با یک سریال تا اندازه زیادی دیده شدید. این توجه بعد از این همه سال برای خودتان جالب نبود؟
برای کسانی که در عرصه بازیگری کار می کنند دیده شدن کاری ندارد، چون سریال های مختلف و کارهای زیادی بهشان پیشنهاد می شود.
*منظور از دیده شدن، خوب دیده شدن است.
من هم می خواستم همین را بگویم. فکر می کنم بخش زیادی از این ماجرا به شانس برمی گردد. بازیگری ممکن است شانس بیاورد و متن خوبی دستش برسد و بعد هم یک کارگردان خوب به او پیشنهاد همکاری بدهد و همه چیز به گونه ای باشد که او دیده شود. این اتفاق نه تنها در مورد امثال من بلکه در مورد تاریخ سینمای ایران و جهان صدق می کند. ما زیاد دیدیم که یک دفعه بازیگری با یک کار دیده شده است و حالا اگر واقعا بازیگری بداند و تخصص داشته باشد می تواند حضورش را به صورت مستمر ادامه بدهد. بعضی ها هم ممکن است بعد از یک بار بازی دیگر هیچ وقت مثل دفعه اول مورد توجه قرار نگیرند. دلیلش هم این است که این ها بازیگر نیستند و تخصص بازیگری ندارند.
*یعنی فقط یک بارآن هم بر اساس شانس درست انتخاب شده‌اند.
دقیقا. مساله دوم هم این است که تهیه کنندگان ترس از این دارند طرف کسانی بروند که چهره نیستند، هر چند این افراد بازیگر باشند. بعضی مواقع می شود بهشان حق داد چون باید حداقل بودجه ای که صرف ساخت فیلمشان کرده اند، برگردانند. خیلی هایشان هم معتقدند مخاطب عام به خاطر دیدن چهره فلان بازیگر به سینما می رود و بلیط تهیه می کنند. ممکن است خیلی بازیگرها از چهره ها بهتر کار کنند اما تهیه کننده نمی تواند این ریسک را بکند که او را برای فیلمش انتخاب کند. یک وقت هم تهیه کننده و کارگردان بازیگران را نمی شناسند که مثلا در عرصه تئاتر فعالیت دارند. ما چند تا کارگردان سینما و تلویزیون داریم که اهل تئاتر دیدن هستند؟ چون تئاتر ندیده‌اند، بازیگرهای این عرصه را هم نمی شناسند و نمی توانند از بین آن ها انتخاب کنند. کارگردانانی مثل حسن فتحی که مدام تئاتر می‌بینند چون از دل تئاتر بیرون آمده‌اند استثنا هستند.اگر هم کارگردان بپذیرد بازیگر تئاتر در فیلمش ایفای نقش کند، باز ممکن است تهیه کننده در مورد این مساله مقاومت داشته باشد.

*فکر می کنم این نشناختن از همه مهمتر است . در تلویزیون که مشکل جذب سرمایه وجود ندارد اما در چند سال اخیر این اصرار وجود دارد که از چهره استفاده شود. این چهرهایی که مدام در همه سریال ها تکرار می شوند، اساسا چهره جدید برای مخاطب جذاب است و حالا اگر در کنار آن قصه خوبی هم داشته باشیم و بازی‌ها هم مناسب باشد به جذب بیشتر بیننده کمک می کند. به نظرم حاضری خوری در عرصه سینما و تلویزیون در میان کارگردان های ما رایج شده است. اهل خطرکردن نیستند و روحیه جستجو گری هم بین شان وجود ندارد. در مورد سینما هم به نظرم ما دو، سه بازیگر بیشتر نداریم که می توانند مخاطب را به سینما بکشانند و مابقی بازیگرها اگر قصه خوبی در کار نباشد به آن معنا پول ساز نیستند.
بله بخشی به نشناختن تهیه کننده و کارگردان بر می گردد اما باید در نظر داشته باشیم که در مورد مخاطب عام حرف می زنیم و این مخاطب سریال را به خاطر کیفیتش نمی بیند و بیشتر چهره مورد نظرش است

*مخاطب عام بیشتر دنبال قصه است تا چهره، چیزی که او را با خود همراه کند.
اما او می خواهد هنرپیشه مورد نظرش را هم ببیند. البته اگر قصه هم خوب باشد و بازیگر هم کار خودش را درست انجام بدهد مخاطب از دیدن آن لذت می برد. ما هیچ وقت به خاطر دیدن چهره یک موزیسین به کنسرت نمی رویم، ما می خواهیم موسیقی خوب گوش کنیم. اما الان مردم به خاطر قیافه موزیسن ها به کنسرت می روند و اینکه چه آهنگی قرار است بشنوند و کیفیت این موسیقی در چه حد است، در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد.البته حرف های من به معنی این نیست که همه چهره ها بد هستند.
بازیگری را اگر به دو بخش تقسیم کنیم یکی ایفای نقش و یکی رسیدن به آن است. رسیدن به نقش در تئاتر،تلویزیون و سینما یکی است اما در ارائه نقش مدیوم‌ها با هم متفاوتند
اگر خوب انتخاب بشوند که خیلی هم خوب است.
ایده آل این است چهره‌ای که در فیلم ها بازی می‌کند از راه تخصص، تکنیک و لیاقت هایی که مختص علم بازیگری است به جایگاهش رسیده باشد نه از راه مناسبات غیر حرفه ای.
*در بازی شما اغراقی وجود ندارد. ایرادی که خیلی‌ها در مورد بازیگرهای تئاتر می گیرند . شما در سریال حسن فتحی نرم بازی می کنید و اصلا از چارچوب فیلم بیرون نمی زنید. از تجربه های تصویری که در دهه هفتاد داشتید، استفاده کردید؟
تجربه که به آدم کمک می کند. اما الان تئاتر و سینما و تلویزیون به هم نزدیک شده و بازی ها ریز شده است.بازیگری را اگر به دو بخش تقسیم کنیم یکی ایفای نقش و یکی رسیدن به آن است. رسیدن به نقش در تئاتر،تلویزیون و سینما یکی است اما در ارائه نقش مدیوم‌ها با هم متفاوتند.بازیگری که قرار است در سالن اصلی تئاتر شهر نمایشی را اجرا کند اجرایش در سالن چهارسو متفاوت است. ایفای تلویزیونی با سینمایی متفات است. برای من همیشه این مهم است که چگونه عملی را انجام بدهم که علاوه بر اینکه از فیلتر بازیگری بگذرد، بازی به نظر نرسد و به واقعیت نزدیک باشد. من پیرو این حرف لورنس الویه هستم که می‌گوید بازیگری هنر متقاعد کردن است. ابتدا متقاعد کردن خویشتن که به واسطه آن مخاطب هم متقاعد بشود. من می خواهم خودم را متقاعد کنم. سعی می کنم به گونه ای عمل کنم که توهمی از یک اکت برای خودم و مخاطب ایجاد کنم. بازیگری مثل دوچرخه سواری هم سخت و هم راحت است. چطور می شود در شرایط دورغین و فرض شده توهمی از یک واقعیت ارائه بدهیم. اگر به جایی هم رسیدم به خاطر همین است.

*تئاتر را از چه سالی شروع کردید؟
سال 71 وارد دانشگاه شدم و از آن به بعد وارد عرصه نمایش شدم.
*اولین کار حرفه ای تان کدام نمایش بود؟
"چند و چون به چاه رفتن چوپان" نوشته علیرضا نادری بود که سال 73 در جشنواره تئاتر فجر اجرا شد و مورد توجه هیئت داوران هم قرار گرفت.
*چرا کمتر سراغ کارگردانی رفتید؟ تنها دو نمایش آن هم در دهه هفتاد.
چون مجالش نبود. کارگردانی به اندازه بازی در چند نمایش از آدم وقت می گیرد. کارگردان باید یک سال روی کارش وقت بگذارد. باید متن را بارها بخواند و بازیگر انتخاب کند. مناسبات اداری را بررسی کند و خیلی چیزهای دیگر که تمرکز روی همه شان واجب است و مهمتر اینکه در اینجا باید تا آخر نمایش حضور داشته باشی.

*دوست دارید کارگردانی را به صورت وسیعتری ادامه بدهید؟
بله دوست دارم این کار را با دانشجویانم تجربه کنم.
*منظورم این است که ترجیحتان بیشتر بازیگری است یا کارگردانی؟
من با بازیگری شناخته شدم.
*اصرارتان این است که همین شان را حفظ کنید؟
اصرارم این است که در هر عرصه ای باشم خوب ظاهر شوم.من کارگردانی راهم دوست دارم اما چون روی کارم وسواس دارم باید شرایط برای انجام کارگردانی تئاتر مهیا باشد. باید کاری کنم که بعدها رویم بشود بگویم این کارها برای من است.
کارگردانی را دوست دارم اما چون روی کارم وسواس دارم باید شرایط برای انجام کارگردانی تئاتر مهیا باشد. باید کاری کنم که بعدها رویم بشود بگویم این کارها برای من است
*از کارگردانی دو نمایشی که در کارنامه کاری تان است، شرمنده نیستید؟
آن دو کار پروژه هایی بود که باید در دانشگاه انجام می دادم.
*اجرا هم شد
بله. روی نمایش "خانه عروسک" نوشته ایبسن ماه ها کار کردیم و سه ساعت و نیم اجرایش طول کشید. این را می شود از عکس های کار فهمید. دومین کارم پروژه فوق لیسانسم بود از آرتور میلر. این دو کار توفیق اجباری بود. بعد از آن پرداختن به بازیگری به من مجال کارگردانی نداده است.
*اتفاقا رزومه کاریتان نشان می دهد کم کار بودید.
چون من همیشه تدریس هم داشتم به نظرم سالی دو کار تئاتر برایم کافی است. من معتقد به زیاد کار کردن نیستم.
*آهسته و پیوسته؟
اصلا در زندگی شخصی ام هم چنین روحیه ای دارم.

چرا از سال 83 تا 88 از صحنه تئاتر غایب بودید؟
بورس دانشگاه تهران بودم و باید چند سالی برای ادامه تحصیل و دریافت دکترا به فرانسه می رفتم.
*در فرانسه فعالیتی در عرصه نمایش کردید؟
چهارسال به من فرصت داده بودند که هم زبان فرانسه یاد بگیرم و هم تحصیل کنم و هم تزم دکترا را بنویسم ،همین هم باعث شد همه تمرکزم را روی تحصیل بگذارم.
*تئاتر که می دیدید؟
بله من در شهر آوینیون بودم و آنجا تئاتر زیاد روی صحنه می رفت.
*فرقشان با نمایش های خودمان چقدر بود؟
حد متوسط نمایشه‌هی ایران بالاتر است . اگر در ایران مثلا روزی 10 تئاتر روی صحنه می رود در فرانسه این تعداد نمایش به هزار تا می رسد. ما از بین هزار نمایش می توانیم 10 نمایش خوب ببینیم و در ایران می توانیم دو نمایش خوب ببینیم. حد متوسط نمایش های ما بالاتر از حد متوسط نمایش های فرانسه است اما تعداد آثار درخشان آنجا افزون‌تر
*به این فکر نیفتادید که نمایشنامه نویسی را هم تجربه کنید؟
نه چون در تخصص من نیست. نمایشنامه نویسی تخصص خاص خودش را می خواهد که من ندارم. البته کارهای پراکنده ای انجام دادم که به نظرم قابلیت ارائه شدن ندارند.

حسن فتحی شما را از روی صحنه تئاتر انتخاب کرد؟
مهدی سلطانی: بله
*کدام نمایش؟
نمی دانم اما آقای فتحی از معدود کارگردان‌هایی است که عادت به دیدن تئاتر دارد.خواستگاه حسن فتحی تئاتر است. او ذهنش را نسبت به رویدادهای دراماتیک به روز می‌کند و تئاتر بین واقعی است.آخرین کار نمایشی من "رقص زمین" کار حسین پاکدل بود. اما شخصیت حاج بهزاد به آن نمایش ربطی ندارد. من در کار پاکدل نقش مجری تلویزیون را بازی می کردم.

*مشابه شخصیت حاج بهزاد تا به حال بازی کرده بودید؟
نقش کشتی گیر را خیر اما سال76 در کار آقای میرباقری به نام "معرکه در معرکه" نقش پهلوان دوره گرد را بازی می کردم.
*از حسن فتحی نپرسیدید چرا شما را انتخاب کرده؟
نه. نویسنده علیرضا نادری بود که چند کار مشترک با هم داشتیم. من از این انتخاب و دعوت خیلی شگفت زده نشدم.
*شما به نویسندگی علیرضا نادری اعتماد کردید یا کارگردانی حسن فتحی؟
هر دو. با علیرضا نادری که کار کرده بودم و کارهای حسن فتحی را هم دیده بودم و دوست داشتم. برای یک بازیگر فرصت خوبی است که در کنار عوامل حرفه ای و بدون حاشیه ای کار کند که نویسنده‌اش آقای نادری است و کارگردانش هم آقای فتحی.
*خبر داشتید مجموعه بازیگران تئاتری هستند؟ این به شما قوت قلب نداد؟
زمانی که به من پیشنهاد شد راجع به کار و نقش خیلی کلی حرف زدیم و نمی دانستم دقیقا چه کسانی قرار است در کار بازی کنند. خیلی از بازیگرها تغییر کردند تا در نهایت آقای فتحی به این چیدمان رسید. با همه این‌ها جای خوشحالی است که در یک سریال این همه بازیگر تئاتر دور هم جمع شدند و به نظرم این به نفع کار و بازیگران بود.چون تحلیل‌هایی انجام می‌دهند که ما فقط در تئاتر می‌بینیم. ما روابط بین شخصیت‌ها ، شخصیت پردازی و درک موقعیت های دراماتیک را در تئاتر تجربه می‌کنیم.‌
*لهجه یکی از سخت ترین و مهمترین نکات این سریال است. بعضی از بازیگرها با وجود اینکه اصفهانی نیستند توانسته اند لهجه اصفهانی را خوب دربیاورند و بعضی ها هم نتوانستند این کار را بکنند. لهجه شما باور پذیر است.
قبل از این که شروع به کار کنیم، تمام قصه های مجید را در اختیارم قرار دادند.

*به همه بازیگرها دادند یا فقط به شما؟
در اختیارهر کس که می خواست قرار می دادند. آقای ضیایی هم به عنوان مشاور لهجه در این کار حضور داشت. اما لهجه اصفهانی لهجه طنازی است. من احساس می کردم اگر درست از این لهجه استفاده نکنم به صلابت پهلوان لطمه می زند. اصفهانی ها خیلی از کلمات را می کشند و صدایشان زیر است اما من دوست داشتم صدایم بمی خاصی داشته باشد که پهلوان بودن نمایان شود. تمرین کردم که یاد بگیرم چطور می توانم هم آهنگ لهجه اصفهانی را داشته باشم و هم نقش پهلوان و صلابت و سنگینی آن را حفظ کنم. به خاطر همین درصد کمی از این لهجه استفاده شد. می دانید که خود اصفهانی‌ها هم با غلظت‌های مختلف با هم حرف می زنند و پایین شهر و بالای شهر و قشر جوان و پیر متفاوت از هم صحبت می کنند. به خاطر همین اصلا نمی توانم ادعا کنم اصفهانی را خوب حرف زدم. شاید اگر ضرب العجل رساندن سریال به ماه رمضان نبود، فرصت بیشتری داشتیم تا به لهجه نزدیک شویم.

اعتراف می‌کنم بخش عمده‌ای از تمرکز بازیگرهایی که اصفهانی نبودند را لهجه گرفته بود
*آهنگی که شما در حرف زدنتان رعایت کردید، قابل قبول است. اما نقشتان سختی کار شما را به نظرم بیشتر می‌کرد؟
اعتراف می کنم بخش عمده ای از تمرکز بازیگرهایی که اصفهانی نبودند را لهجه اصفهانی گرفته بود. فقط رعایت آهنگ نبود و خیلی وقت ها کلمات پس و پیش می شد و استفاده از کلمات اصفهانی هم خیلی مهم بود. همزمان بازیگر باید هم به حسش، هم به نقشش و هم به لهجه اش فکر می کرد و هر سه را درست رعایت می کرد.
*قاعدتا سر صحنه که دیگر قرار نبود به لهجه فکر کنید ؟
بازیگرمحال است به لهجه اش فکر نکند. درست است که بازیگر باید نشان دهد بازی نمی کند اما باید ریتم و زمان بندی و باقی قضایا را به طور همزمان رعایت کند.
*استفاده از ضرب المثل های رایج اصفهانی چطور؟ به شما کمک می کرد یا کارتان را سخت تر می شد؟
باز هم بخش عمده ای از این ضرب المثل ها هم به لهجه برمی‌گردد.
*شما سریال را می بینید؟
بله
*اگر به نظرتان چطور است؟
بر حسب شرایط حال حاضر، فکر می کنم جز سریال های خوب است.

کارهای رئالیستی مثل عکس‌های رادیو‌گرافی درون یک چهره زیبا را نشان می‌دهد و ممکن است درون به زیبایی بیرون نباشد.
*ماجراهای که در قسمت اول و دوم اتفاق افتاد، باعث شد مخاطب فکر کند با یک سریال شیرین رو به رو ست. اما تغییر حالت سریال باعث شد رئال بودن کار بیشتر نمایان شود. شما این تغییر حالت را می پذیرید؟
تز دکترای من راجع به رئالیسم در بازیگری و کارگرانی است. در مورد آثار رئالیستی زیاد تحقیق کردم. ویژگی این آثار داشتن توهمی از واقعیت است. واقعیت هم تلخ است. کارهای علیرضا نادری عمدتا رئالیست خانوادگی است. کارهای رئالیستی، کارهای شادی نیست چون زندگی شاد نیست. من این را به عنوان یک نیهیلیسم نمی گویم. بعضی وقت ها عکس رادیو گرافی را باید به جای عکس پرتره ببینیم. کارهای رئالیستی مثل عکس های رادیو گرافی درون یک چهره زیبا را نشان می دهد و ممکن است درون به زیبایی بیرون نباشد. ما می خواهیم در این سریال به مردم بگوییم این اتفاقاتی که در این فیلم می‌بینید ممکن است برای خیلی ها بیافتد. متکبر ، قاتل و خودخواه این مجموعه در جامعه وجود دارد و ممکن است هر کدام از این خصوصیات مربوط به خود ما باشد.
*اگر از شما بپرسند در مسیر زاینده رود درباره چیست، چه می گویید؟
درباره آدم‌ها و روابطشان و واقعیت‌هایی است که پیرامون‌مان می بینیم. گاهی این واقعیت به داخل خانه‌های کشیده می شود و ما گسست خانوادگی را در سریال می بینیم. سلطه بعضی که لیاقت ندارند بر بعضی دیگر در این سریال نشان داده شده است. تقابل اعمال اخلاقی و غیر اخلاقی. مقایسه بین ورزش پهلوانی و ورزش صرفا حاشیه ای هم بخشی از این سریال است.
*متن در حال حاضر کامل است؟
متن همزمان نوشته می شود.
*ممکن است بر اساس واکنش ها بیرونی انتهای کار تغییر کند؟
ممکن است این اتفاق بیافتد اما به خاطر اینکه بازتاب ها دیده شود، نوشتن متن به تعویق نیفتاده است. چون فرصت نبوده، متن تا امروز به پایان نرسیده است.هنوز در حال نوشته شدن است.
*چند درصد فیلمبرداری کار مانده است؟
بستگی به نویسنده مان دارد که چقدر بنویسد اما فکر می کنم بیست درصد تصویربرداری مانده است.
*احتمالا تا 25 ماه رمضان فیلمبرداری ادامه دارد.
من فکر می کنم تا آخرین روز کار فیلمبرداری طول می کشد.
*پس تکلیف تدوین چه می شود؟
من شنیده ام فیلمبرداری "میوه ممنوعه" تا ظهر عید فطر طول کشیده و شب هم سریال را پخش کردند.
*بعد از این مجموعه احتمالا پیشنهادات زیادی می‌شود. گزیده کاری را ادامه می‌دهید؟
قطعا سعی می کنم درست انتخاب کنم. چون تدریس می‌کنم دلیلی ندارد زندگی ام را از راه بازیگری بگذرانم و همین فرصت خوبی است تا خودم انتخاب کنم.
*شروع کار تصویریتان از سینما بود یا تلویزیون؟
دقیق یادم نیست. برای "کارآگاه" حسن هدایت آمده بودند دانشکده مان و من هم برای ثبت نام اقدام کردم. "آخرین بندر" یک اپیزود سریال حسن هدایت بود که بعدها فیلم سینمایی شد. نقش زیادی در این کار نداشتم و بعد از آن به سریال کارآگاه دعوت شدم. دقیقا نمی دانم شروعش با سینما بود یا تلویزیون.
*آن موقع فعالیت نمایشی تان را شروع کرده بودید
یام نیست اما فکر نمی کنم.
*پس به کار تصویرگرایش داشتید؟
فعالیت های من آن موقع در حد کارهای دانشجویی بود. اولین قرار داد تئاتری که با من بسته شد برای کار آقای شکرخداگودرزی بود. آن موقع هم تنها سالن اصلی و چهارسو فعال بودند.
هیچ وقت از کارهای تصویریتان پشیمان نشدید؟
من همیشه از همه بازی هایم ناراضی ام.
*این ناشی از یک حس آرمان خواهانه است که در مورد خیلی ها صدق می کند. اما منظور من چیز دیگری است. خیلی از بازیگران تئاتر به کارنامه نمایشی‌شان افتخار می کنند اما از کارهای تصویری شان پشیمانند. این اتفاق برای شما نیفتاده است؟
شاید در تئاتر بازیگر خیلی عریان تر است و عوامل دیگری در دیده شدن و بهتر بازی کردنش دخیل نیستند. در سینما یک تدوین بد و زاویه کج دوربین می تواند بازی یک بازیگر را خراب کند. بازیگران تئاتری که وارد سینما می شوند این عرصه را مناسب خودشان نمی بینند و راحت نیستند. از طرفی چهره بعضی ها در تصویر جواب می دهد و چهره بعضی ها جواب نمی‌دهد. البته فکر می کنم امروز گریم این مشکل را حل کرده است.

در تئاتر بازیگر خیلی عریان تر است و عوامل دیگری در دیده شدن و بهتر بازی کردنش دخیل نیستند.اما در سینما یک تدوین بد و زاویه کج دوربین می‌تواند بازی یک بازیگر را خراب کند
*ممکن است خیلی ها هم انتخاب های بدشان را با این حرف ها توجیح کنند.
شاید. من نمی خواهم عرصه های سینما و تلویزیون و تئاتر را جانبدارانه تفکیک کنم. اگر همه شان از فیلتر هنر بگذرد کار هنری است و کار هنری هم جذاب است. مضاف بر اینکه هر بازیگر مشهور کنده شده از تئاتر مثل یک کشتی گیری که کشتی را کنار گذاشته و هر از گاهی باید سری به زورخانه بزند، باید هر چند وقت یک بارسراغ تئاتر بیاید تا تازه شود. تئاتر برای هنرپیشه به مثابه زورخانه است برای قهرمان کشتی.
*شما توجیه تهیه کنندگانی که به خاطر بازگشت سرمایه سراغ بازیگران تئاتری نمی روند، می پذیرید؟
سینما دو جنبه صنعت و هنری دارد. هر چه ما از هنر سینما دور شویم و به سمت صنعت برویم حرف تهیه کنندگان درست است. اما اگر به مقوله هنر سینما نزدیک شویم این توجیه پذیرفتنی نیست. کارهنری مثل جراحی نیاز به تخصص دارد و اینجا معلوم می شود حرف تهیه کننده ها اشتباه است. بازیگری که تکنیک را بلد نباشد نمی تواند بازیگری انجام بدهد و مخاطب خودش را از دست می دهد. خیلی از بازیگرها که با یک کار دیده می شوند، برای ماندگاری دوره های بازیگری و هنری را می گذرانند.
*اما در صنعت سینما معرفی یک چهره گاهی می تواند به موفقیت این صنعت کمک کند.

این برای تهیه کنندگان یک ریسک است. البته به نظر من باید یک جایی بدون توقف پرید و تهیه کنندگان باید آنقدر توانایی شان را بالا ببرند که بتوانند گاهی وقت ها گام های بلندتری بردارند و ریسک کنند.
*شما از آن اساتیدی هستید که این توصیه ها را به دانشجویانتان هم می کنید؟
اینکه باید بپرند؟
*بله. این جسارت را برای آنها هم تجویز می کنید؟
من همیشه به آنها می گویم شما در سنی هستید که باید آزمایش کنید و اگر خطر کنید چون جوانید کمتر بهتان خورده می گیرند. ممکن است به خودتان هم صدمه هم بزنید اما مهم رسیدن به آینده خوب است.
*شما در عرصه تئاتر با کارگردان های خوبی کار کردید اما دایره این کارگردان ها محدود است. علیرضا نادری، نادر برهانی مرند، شکرخدا گودرزی و... این محدودیت به خاطر این نیست که اهل ریسک کردن نیستید؟
دوست دارم با کارگردان هایی کار کنم که زیاد با من اختلاف سنی نداشته باشند. من با کارگردانی که حکم استادم را دارد نمی‌توانم بحث کنم اما با این افراد می توانم هم اندیشی و بحث کنم و با هم ارتباط مطلوبی برقرار کنیم. من با این چند کارگردان هم اشتراکات فکری دارم و هم راحت تر کار می کنم.

گفتگو: الهام نداف

Maziar_69
23-08-2010, 18:21
کسی متوجه این سوتی شده؟
رو پلاک ماشینا یه کاغذ چسبوندن اون قسمت ایرانشو. ایران 13 رو با کاغذ چسبوندن. :دی
یعنی تو اصفهان ماشین نبود که اینطوری میکنن؟
اصلا نمیشه پلاک اصفهان نباشه حالا؟ :دی

hamid_diablo
23-08-2010, 19:29
اصفهانی های عزیز و خوش صحبت و لهجه انتقادهاتون قبول اما بهتر نیست دیگه تموم کنیم بحثو
سلام به دوستان گل اصفهانی

دوستان درسته که لهجه بازیگرها دقیقا اون چیزی نیستکه شما انتظار دارید
ولی در حد معقول خوه
ما که بچه تهرانیم که کلی حال یکنیم با این لهجه شیرین
شما بیش از حد به جزئیات لهجه بازیگران این مجموعه خوب حساس شدید

hamid_diablo
23-08-2010, 19:35
در ضمن چرا بردر بزرگه سعود مثل باباش خیلی سخت گیر نیست
اصلا حرفی از قصاص یا انتقام نمیزنه
آخه مگه اینطوری هم میشه

malkemid
23-08-2010, 19:52
در ضمن چرا بردر بزرگه سعود مثل باباش خیلی سخت گیر نیست
اصلا حرفی از قصاص یا انتقام نمیزنه
آخه مگه اینطوری هم میشه

چرا نمیشه؟مشکلش چیه؟

masih eia
23-08-2010, 20:23
چرا نمیشه؟مشکلش چیه؟
اشکالش اینه که این یارو برادرشه.اگه مرغ تو خونش هم کشته بودند باید یکم باهاشون برخورد میکرد.همون اول که سماواتی بهش گفت پهلوون من خیلی دوست داشتم.همه چیز را فراموش کرد.(به قول ما اصفهانی ها هندونه ها رفت زیر بغلش):27::27::27::27:

gmuosavi
23-08-2010, 20:42
اصلا فکر نمیکردم این حاج بهزاد دکترای تئاتر از فرانسه داشته باشه !!

satttanism
23-08-2010, 22:19
دیگه امشب مطمعن شدم که این سریال قصد خراب کردن وجهه اصفهان رو داره

من نمیدونم کی برای دیدن نمای اصفهان به آتیشگاه میره؟ یعنی صفه بوق؟

این به کنار

نمای اصفهان رو هم که دیدید؟ باغات و زمین های کشاورزی پشت کوه!!!!!!!

gmuosavi
23-08-2010, 22:59
بابا پژمان حالا گیر نده ولش کن !
اینجوری فکر کن : "کوه آتشگاه هم کوهه دیگه " خیلیها به دیدنش میرن
بار اول نیست از این منطقه برای سریال ها و فیلها استفاده میشه

satttanism
23-08-2010, 23:11
بابا پژمان حالا گیر نده ولش کن !
اینجوری فکر کن : "کوه آتشگاه هم کوهه دیگه " خیلیها به دیدنش میرن
بار اول نیست از این منطقه برای سریال ها و فیلها استفاده میشه
گیر چیه

کاری به کوه ندارم منظورم روی نمای اصفهان هست

اشتباه میگم؟

money71
23-08-2010, 23:47
گیر چیه

کاری به کوه ندارم منظورم روی نمای اصفهان هست

اشتباه میگم؟
واقعا اينا .... كردن به لهجه اصفهاني
يكي نيست بگه آخه بازيگر اصفهاني كم بود ؟

mehdi_pro2
24-08-2010, 00:08
دیگه امشب مطمعن شدم که این سریال قصد خراب کردن وجهه اصفهان رو داره

من نمیدونم کی برای دیدن نمای اصفهان به آتیشگاه میره؟ یعنی صفه بوق؟

این به کنار

نمای اصفهان رو هم که دیدید؟ باغات و زمین های کشاورزی پشت کوه!!!!!!!

حالا كي نگاه اين سريال مي كنه كه به فكر آبروي شهرت اصفهان هستي؟ :27:

AmiIin
24-08-2010, 00:22
حالا كي نگاه اين سريال مي كنه كه به فكر آبروي شهرت اصفهان هستي؟ :27:

بهتره بگی کی نگاه نمیکنه ؟؟ (البته من خودم شخصا 2-3 قسمتشو اونم تیکه نیکه بیشتر ندیدم .)
فکر کردی ملت میشینن Vampire Diaries میبینن ؟؟!

mehdi_pro2
24-08-2010, 00:24
برفك تلويزيون با اون صداي خش خشش شرف داره پيش اين سريال :2:

AmiIin
24-08-2010, 00:27
من سلیقه و نظر ملت رو گفتم .
اگر نه خودم حالم بهم میخوره ازین سریال ها ..... .

mehdi_pro2
24-08-2010, 00:36
بهتره بگی کی نگاه نمیکنه ؟؟ (البته من خودم شخصا 2-3 قسمتشو اونم تیکه نیکه بیشتر ندیدم .)
فکر کردی ملت میشینن Vampire Diaries میبینن ؟؟!

من خودم براي تمام معلم ها و بچه هاي مدرسه مون Vampire Diaries رو دادم. :21:

بلاخره بايد از يه جايي شروع كرد . :10:

AmiIin
24-08-2010, 00:48
من خودم براي تمام معلم ها و بچه هاي مدرسه مون Vampire Diaries رو دادم. :21:

بلاخره بايد از يه جايي شروع كرد . :10:

البته اینجا به هر حال تاپیک این سریال ایرانیه و مخاطبان و بیننده هایی داره که من نمیخوام بحثو منحرف کنم یا به اونا توهین کنم اما شما که این کارو کردید حداقل یه سریال درست درمون میدادید دست ملت .
ببخشیدا آخه Vampire Diaries هم شد سریال ؟؟! محتوا داره اضلا ؟!! چی داره اصلا ؟؟

hamid_diablo
24-08-2010, 07:58
نمای اصفهان رو هم که دیدید؟ باغات و زمین های کشاورزی پشت کوه
ای بابا دارید خودتون رو خفه میکنید

باغ مگه بده

بیان مثل سریالهای تهرانی همش برجهای الهیه رو نشون بدن

M A M M U T
24-08-2010, 22:03
اوه اوه این کریم چه بد بازی میکرد.اصلا فوتبالیست جماعت بازیگر نمیشه.یادمه یه بار هم عابدزاده یه فیلمی بازی کرد که پیام بازرگانی از اون قشنگ تر بود.:2:
این سریال افتضاحه.نمی دونم این حسن فتحی چرا این رو ساخته/

pcforlife
24-08-2010, 22:30
به نظر من کریم خیلی خوب بازی کرد!:11: حداقل از کل بازیه بهنوش طباطبایی تو این سریال بهتره!:31: با اون مهران گفتنش!!:27:

C0OPeR
24-08-2010, 22:37
اوه اوه این کریم چه بد بازی میکرد.اصلا فوتبالیست جماعت بازیگر نمیشه.یادمه یه بار هم عابدزاده یه فیلمی بازی کرد که پیام بازرگانی از اون قشنگ تر بود.:2:
این سریال افتضاحه.نمی دونم این حسن فتحی چرا این رو ساخته/

بنده به صورت کاملاً اتفاقی برای دومین بار در طول ماه مبارک این سریال رو دیدم و فقط بخاطر کریم و آرش نشستم تا آخر این قسمت رو دیدم . کریم که خیلی عالی بازی کرد ... سکانس توی زندان هم خیلی روان بازی میکرد اما آرش یکم خشک بود و نمیتونست با احساس دیالوگ بگه :دی

همین که افتخار دادن توی سریال بازی کردن دمشون گرمه :40::27:

ghfg
25-08-2010, 00:05
سلام به دوستان گل اصفهانی

دوستان درسته که لهجه بازیگرها دقیقا اون چیزی نیستکه شما انتظار دارید
ولی در حد معقول خوه
ما که بچه تهرانیم که کلی حال یکنیم با این لهجه شیرین
شما بیش از حد به جزئیات لهجه بازیگران این مجموعه خوب حساس شدید

این واسه شما غیر اصفهانیا معقوله ولی واسه معظله چون میبینیم که چطور داریم مسخره میشیم.
ولی خداییش من دیگه از بحث لهجه خسته شدم.
از لهجه که بگذریم خداییش یه کم با دقت اگه نگاه کنین سریالو دارن وجهه ی اصفهانو خراب میکنن.حالا عمد یا غیر عمد و کاریش نداریم.تا اصفهانی نباشی این موضوع رو درک نمیکنی.حسن فتحی از چشم اصفهانیا افتاد.

C0OPeR
25-08-2010, 00:39
این واسه شما غیر اصفهانیا معقوله ولی واسه معظله چون میبینیم که چطور داریم مسخره میشیم.
ولی خداییش من دیگه از بحث لهجه خسته شدم.
از لهجه که بگذریم خداییش یه کم با دقت اگه نگاه کنین سریالو دارن وجهه ی اصفهانو خراب میکنن.حالا عمد یا غیر عمد و کاریش نداریم.تا اصفهانی نباشی این موضوع رو درک نمیکنی.حسن فتحی از چشم اصفهانیا افتاد.

یکی از دلایل اینکه هر رو فیلم ها و سریال ها افت میکنن همینه ! هر کسی میخواد یه چیزی بسازه خلاصه یه نهادی یه ارگانی یا یه سری اشخاص میان انتقاد میکنن که آقا به ما برخورد چرا توی این فیلم اینا اینکار رو کردن ! مطمئن باشید بخاطر اینهمه انتقادی که از لهجه توی این سریال شد هیچ سریال اصفهانی دیگه ای نخواهیم دید مگر در شبکه استانی اصفهان :دی

L.A.M.P.A.R.D
25-08-2010, 01:17
میدونید چرا ما داریم ایراد میگیریم ؟.............بخواطره اینکه از بازیگرای اصفهانی استفاده نکردند

hamidkabiri6270
25-08-2010, 01:25
به نظر من کریم خیلی خوب بازی کرد!:11: حداقل از کل بازیه بهنوش طباطبایی تو این سریال بهتره!:31: با اون مهران گفتنش!!:27:

بهنوش طباطبایی و مسعود رایگان اگه درست اسمش را بگم افتضاحه بازیشون توی این سریال.

L.A.M.P.A.R.D
25-08-2010, 02:06
بهنوش بختیاری کجا بود؟ :دی

yarane-naghdi
25-08-2010, 02:22
ميخوام يه بيانيه بدم و از همتون درخواستي دارم .

ببينيد بچه هاي عزيز فروم و فعال اين تاپيك .

سلام عليكم:31:

من تابحال اصلا فيلم در مسير زاينده رود رو نديدم . الانه هرجا يه سرك ميكشم خصوصا فارس نيوز . بحثها و صحبتهاي پيرامون اون رو ميبينم .

قصد كردم از قسمت جديد ببينم فيلم رو .

در خواست من اين بود كه يه دوست ثواب كار و صواب كار برا من خلاصه ايي از داستان اين مجموعه از اول تابحال بنويسه .

منتظر همتونم . قبول؟

btheme
25-08-2010, 03:15
بهنوش بختیاری و مسعود رایگان اگه درست اسمش را بگم افتضاحه بازیشون توی این سریال.

منظورش همون بهنوش طباطبائی بود که واقعا هم خیلی بد بازی میکنه :41:

بردیا
25-08-2010, 03:21
در خواست من اين بود كه يه دوست ثواب كار و صواب كار برا من خلاصه ايي از داستان اين مجموعه از اول تابحال بنويسه .

منتظر همتونم . قبول؟

یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچکس نبود:دی
یه شوتبالیست مطرح که مدعی پوشیدن پیراهن تیم ملی هم بودش اومد اصفهان
بعد یه تصادف مختصر الکی الکی زد طرف مقابل رو کشت و افتاد زندان
ولی انقدر پررو هستش که همش میگه من باید تو تمرین تیم ملی باشم نه زندان،یه استادیوم برام هورا میکشن و این صوبتا
یه عده آدم هم دنبال گرفتن رضایت از پدر مرحوم برای این شوتبالیست قصه ما هستن

ali shah
25-08-2010, 06:38
سلام به همه دوستای خوبم.من همه قسمت های سریال رو به غیرازدوتا تاحالا دیدم نقاط ضعف وقدرت بسیاری داره ومن مایل به این شدم اونارو از دید خودم مطرح کنم.مثلا اینکه ماشین مادر مهران پلاک اصفهانه.ایا به نظر شما ممکنه توی همچین حادثه ای خانواده قاتل ومقتول باهم بشینند و اش بخورند.بیتا خودش درصحنه حادثه بود ودید که مقصر مهران بود و مسعود فحاشی نکرد ولی با وجود این که دختر یک سرشناس وفهمیده اصفهانی هست باز از مهران طرفداری میکنه ومایل به ازدواج با اونه.با وجود اینکه مسعود یک هنرمند سرشناس بود ولی طرفداران خون او برعکس مهران فقط یکی دونفر هستند.ایا اگر از بازیگران اصفهانی مثل رشید(قدرت الله ایزدی)(به جای برادر کوچیک مسعود)در این مجموعه استفاده میشد از کیفیت کاسته میشد؟.به نظرمن نقاط مثبتی هم داره مثل تکراری نبودن موضوع-انتخواب پایتخت فرهنگ وتمدن اسلام به عنوان لوکیشن-انتخواب مهدی باقر بیگی شخصیتی که بعدازسالها بازی در مجموعه به یاد ماندنی قصه های مجید دوباره دیدیمش.من بیشتر تمرکزم بر روی اینه که داستان اونجوری که همه فکر میکنند(رضایت دادن پدر وازاد شدن مهران)نباشه چون یه جورایی هرج ومرج میشه و هرادم کله گنده ای از هرکی خوشش نیمد میزنه میکشدش:38:

Behsood
25-08-2010, 07:04
بهنوش بختیاری و مسعود رایگان اگه درست اسمش را بگم افتضاحه بازیشون توی این سریال.
سلام
جدا از لهجه که خب به نوبه ی خودشون خوب در آوردن بازیهاشون خوبه آقای رایگان که دیگه عالیه ...
نمیدونم حالا شما چی رو میگی افتضاح!

M A M M U T
25-08-2010, 08:59
میدونید چرا ما داریم ایراد میگیریم ؟.............بخواطره اینکه از بازیگرای اصفهانی استفاده نکردند
ببین این بازیگران معروف اصفهانی هستند(اگه دوباره میشناسید معرفی کنید)
مهدی پاکدل حامد کمیلی چنگیز وثوق(:دی) محمد علی کشاورز حالا همه ی این ها نمی تونن که تو یه فیلم با هم بازی کنن چون اولا ممکنه قبول نکنن و هزاران چیز دیگه
این هم صفحه ی ویکی پدیا برای مشاهیر اصفهان:

hamidkabiri6270
25-08-2010, 10:45

اشتباهی تایپ کردم.بهنوش طباطبایی منظورم بود.:31:ادیت شد.

سلام
جدا از لهجه که خب به نوبه ی خودشون خوب در آوردن بازیهاشون خوبه آقای رایگان که دیگه عالیه ...
نمیدونم حالا شما چی رو میگی افتضاح!

دوست گلم این نظر شخصی منه.با توجه به بازیهای قبلی مسعود رایگان از نظر من بازی رایگان توی این سریال دچار افت فاحشی شده است.

AmiIin
25-08-2010, 13:39
مسعود رایگان که افتضاح کرده با این بازیش ..... . (مخصوصا با اون لهجش)

hamid_diablo
25-08-2010, 13:56
مسعود رایگان که افتضاح کرده با این بازیش
اتفاقا قشنگ بازی کرده
ولی من خیلی دوست دارم این پسر فوتبالیسته رو محکوم کنن بعدش اعدامشم نشون بدن

دیروز هم که کریم باقری اومد کار رو خراب کرد
ولی داستان این کشتی گیره و مادر فوتبالیسته داستان رو خراب میکنه
آخرش هم همه با م عروسی میکنن

حتی مسعود هم زنده میشه اونم عروسی میکنه

---------- Post added at 02:56 PM ---------- Previous post was at 02:54 PM ----------

اشتباهی تایپ کردم.بهنوش طباطبایی منظورم بود
ولی ای کاش بهنوش بختیاری بود نه بچه ها

AmiIin
25-08-2010, 14:04
اتفاقا قشنگ بازی کرده
خیلی عذر میخوام اما شما که اصفهانی نیستی اصلا نمیتونی تشخیص بدی که این آقا چه از لحاظ شخصیتی چه از لحاظ لهجه خوب بازی کرده یا نه ..... .

بردیا
25-08-2010, 14:06
خیلی عذر میخوام شما که اصفهانی نیستی اصلا نمیتونی تشخیص بدی که این آقا چه از لحاظ شخصیتی چه از لحاظ لهجه خوب بازی کرده یا نه ..... .

این سریالو که نساختن که فقط برای اصفهانیا
ما که غیر اصفهانی هستیم در ظاهر مشکلی تو لهجه و بازی ها نمیبینیم زیاد
حالا شما چون به عمقشون نگاه میکنی لابد متوجه مشکلاتش میشی:دی

AmiIin
25-08-2010, 14:15
این سریالو که نساختن که فقط برای اصفهانیا
ما که غیر اصفهانی هستیم در ظاهر مشکلی تو لهجه و بازی ها نمیبینیم زیاد
حالا شما چون به عمقشون نگاه میکنی لابد متوجه مشکلاتش میشی:دی

بله خب ازون جهت که شماها اشنایی با فرهنگ و لهجه ی اصفهانی ندارید براتون مساله ای نیستش و اصلا متوجه نمیشید اما این واقعیتیو تغییر نمیده ...... . (مثه اینه که یه فیلم رو تو آمریکا پرکنند اما هی جنگلای آمازون تو پس زمینه ی صحنه ها باشه .)

nar nia
25-08-2010, 15:19
پرديس افكاري:
شتاب‌زدگي كمترين تاثير را بر سريال «در مسير زاينده‌رود» داشت
كارگرداني و نوع بازي‌ها‌ مهم‌تر از اداي درست لهجه‌ اصفهاني است

بازيگر مجموعه‌ي تلويزيوني «در مسير زاينده‌رود» گفت: به دليل ارتباط صميمانه‌ بين بازيگران و ساير عوامل، شتاب‌زدگي ناشي از كارهاي مناسبتي كمترين تاثير را بر سريال «در مسير زاينده‌رود» داشت.

پرديس افكاري در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) درباره فشار ناشي از فشردگي كارها در سريال‌هاي مناسبتي، خاطرنشان كرد: كارگردان مي‌تواند فشار را از روي گروه بردارد يا آن را زياد كند؛ حسن فتحي خيلي خوب توانست با اين مساله كنار بيايد و استرس و فشار را از بازيگران و ساير عوامل دور كند.

وي به مناسبتي‌بودن سريال «درمسير زاينده‌رود» اشاره و تاكيد كرد: كارهاي مناسبتي هميشه از شتاب‌زدگي برخوردار هستند و اين امر، باعث مي‌شود فشار زيادي به عوامل تحميل شود، چون كار بايد به موقع روي آنتن برود؛ بيشتر اين فشار روحي به كارگردان وارد مي‌شود.

اين بازيگر با اشاره به كاربرد لهجه‌ي اصفهاني در سريال «در مسير زاينده رود»، گفت: داستان و نوع كارگرداني و بازي بازيگران، مهم‌تر از اداي درست لهجه اصفهاني است.

او دراين باره اظهار كرد: عوامل بسياري در موفقيت يك مجموعه تلويزيوني تاثيرگذارند و به نظر من لهجه بازيگران در آخر همه اين مسائل قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: معمولا وقتي در يك سريال يا فيلم از لهجه‌ي خاصي استفاده مي‌شود، انتقادات زيادي به اداي اين لهجه توسط بازيگران وارد مي‌شود. انتقاداتي به ما هم شده‌است و برخي به ما خرده گرفته‌اند، اما بازيگران مجموعه‌ي «در مسير زاينده‌رود» اصفهاني نيستند و هر اندازه هم تمرين كنند نمي‌توانند لهجه‌ي اصفهاني را به خوبي صحبت كنند.

پرديس افكاري خاطرنشان كرد: بازيگران اين سريال، تمرينات فردي و گروهي زيادي را تحت نظر مهرداد ضيايي براي صحبت به لهجه‌ي اصفهاني پشت سر گذاشتند. مهرداد ضيايي به عنوان مشاور لهجه، مسؤولانه با بازيگران همكاري كرد. ما هم سعي كرديم از راهنمايي‌هاي او به خوبي استفاده كنيم.

nar nia
25-08-2010, 15:26
استادي: اعتراض به لهجه‌ «در مسير زاينده رود» منصفانه نيست

خبرگزاري فارس: «رضا استادي» معتقد است كه حجم اعتراض به لهجه به اين سريال منصفانه نيست و «در مسير زاينده رود» نسبت به ساير كارهاي مناسبتي تلويزيون حال و هواي متنوع‌تري دارد.

«رضا استادي» عضو انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس در مورد مجموعه تلويزيوني‌ «در مسير زاينده رود» ساخته حسن فتحي، اظهار داشت: نكته‌ اولي كه در مورد اين سريال مي‌توان گفت اين است كه همواره در جشنواره‌هاي استاني صداوسيما اين انتقاد وجود داشت كه چرا اكثر سريال‌ها در لوكيشن تهران اتفاق مي‌افتد و ما در مجموع به آداب و سنن شهرستان‌هاي مختلف نمي‌پردازيم.
وي ادامه داد: حالا سريال «در مسير زاينده رود» از تهران به اصفهان رفته، متعجبم كه چرا با حجم زيادي از انتقاد مواجه شده است، صرف اينكه لهجه اصفهاني اصيل نيست؟ در صورتيكه خود دوستان اصفهاني هم اصفهاني اصيل صحبت نمي‌كنند. البته اين نكته را هم نبايد فراموش كرد كه همه چيز من جمله لهجه نيز بايد در يك چارچوب قانونمندي صورت بگيرد.
اين منتقد در ادامه افزود: به نظر من بايد تحمل ما بالاتر برود و اين نكته را هم نبايد فراموش كرد كه توهين به يك لهجه نيز كار اشتباهي است اما به نظر من سازندگان اين سريال قصد توهين به لهجه اصفهاني را نداشته‌اند و در همين تلويزيون ما بارها، سريال‌هايي پخش شده كه نه تنها لهجه، بلكه آداب و رسوم يك شهر را به سخره گرفته‌اند و آنقدر واكنشي هم نداشته ‌است.
وي در ادامه افزود: خوشبختانه در سريال «در مسير زاينده رود» نكات مثبتي رخ داده است كه كار را جذاب كرده است، برخلاف اينكه سريال‌ها در ماه مبارك رمضان، يك مرد ميانسال را محور داستان خود قرار مي‌دهند و سير تحولي آن را به تصوير مي‌كشند، اين بار يك جوان محور داستان قرار دارد و سير تحولي دارد.
استادي در ادامه افزود: نكته بعدي كه اين سريال را جذاب نشان مي‌دهد اشارهاي به جا در زمينه فوتبال است اما در اين ميان «اشكان خطيبي» فاقد جذابيت است و به نظر من اگر از بازيگر شاخص‌تري در اين زمينه استفاده مي‌شد، بهتر بود. «اشكان خطيبي»، تكليفش با نقش روشن نيست و نتوانسته نقش را از آن خود كند.
اين منتقد در ادامه افزود:به نظر من اگر از بازيگران بومي استفاده مي‌شد، كار لحن يكدست‌تري به خود مي‌گرفت. در مجموع سريال «در مسير زاينده رود»، حال و هواي متنوع‌تري نسبت به ساير كارهاي مناسبتي دارد كه اين فضا كار را نيز جذاب كرده است.
وي در ادامه در مورد اينكه آيا اين سريال در كارنامه «حسن فتحي» پيشرفت يا پسرفت است نيز اظهار داشت: به نظر من خيلي اتفاق خاصي رخ نداده اما روند كار «حسن فتحي» در سريال‌سازي، روند خوبي است و اكثر سريال‌هايي كه تا كنون «حسن فتحي» ساخته، بازتاب مثبت داشته و اين روند هم معقول است.
او گفت: به نظر من «حسن فتحي» همچنان كارگردان تلويزيون است و در سينما اقبالي زيادي نداشته است و به نحوه روايت اشراف دارد و در نهايت حوصله به خرج مي‌دهد و توقع مخاطب هم از او بالا رفته چرا كه هر كارگرداني نمي‌تواند سريال موفقي چون «شب دهم» بسازد.
استادي در پايان اين گفت‌وگو در مورد انتخاب شهر اصفهان به عنوان لوكيشن اين سريال نيز اظهار داشت: تصاويري كه ما از شهر اصفهان مي‌بينيم، كارت پستالي است و به روز است به زبان ديگراين مجموعه با سريال «قصه‌ها مجيد» ساخته كيومرث پوراحمد، نيز تفاوت دارد اما به نظر من اگر لوكيشن اين كار شهر ديگري بود، كار جذاب‌تر مي‌شد چرا كه ما در طول يك سال چند اثر در شهر اصفهان مشاهده مي‌كنيم و بعضي از كارگردان‌ها هم اصفهاني هستند. به طور مثال اگر اين سريال در جنوب بود، خيلي بهتر مي‌شد.

nar nia
25-08-2010, 15:36
یه نکته ای که در مورد این سریال وجود داره اینه که قتل رو یه پدیده عادی جلوه میده و قبحش رو میشکنه
طرف زده ادم کشته یه ذره عذاب وجدان نداره و فقط نگران اینه که آزاد میشه یا نه
انگار زده مثلا ماشین یه نفرو داغون کرده انگار نه انگار که یه آدم این وسط کشته شده
اطرافیان قاتل هم مثل یه قاتل باهاش برخورد نمی کنن
حالا اگه طرف یه قاتل حرفه ای بود میشد گفت عین خیالش نیست ولی یه ادم معمولی وقتی آدم میکشه دچار بحران های روحی روانی و عذاب وجدان میشه
به نظرم این از نقاط ضعف این سریال هست.

Geronimo_AD
25-08-2010, 18:15
از بس که اینا ضایع حرف میزنن اصفهانی رو، من که اصفهانی نیستم مور مورم میشه بیشتر به سمت ترکی میره تا اصفهانی (خصوصا رایگان و طباطبائی!)

کی میخاد نشون بده که این فوتبالیست مغرور خوار میشه و به التماس میفته... اون از داداشای بی بخار مقتول، اینم از خانواده قاتل که اصلا پشیمون نیستن و پا بده بقیه اعضای خانواده مقتول رو هم میکشن تا رضایت بدن!

Amir_oscar
25-08-2010, 19:51
حالا که بحث لهجه و شهر و ایناست هویجوری بگم که مسعود رایگان همشهری منه! :دی
آقا جان خودتون بی خیال بشین این بحث لهجه رو! خب که چی؟! چون بعضی بازیگرها نمی تونن خوب اصفهانی حرف بزنن، اصفهان و فرهنگش زیر سوال رفته؟! آخه چرا انقدر تعصب بی جا دارین؟!

Ninjai
25-08-2010, 20:13
حالا که بحث لهجه و شهر و ایناست هویجوری بگم که مسعود رایگان همشهری منه! :دی
آقا جان خودتون بی خیال بشین این بحث لهجه رو! خب که چی؟! چون بعضی بازیگرها نمی تونن خوب اصفهانی حرف بزنن، اصفهان و فرهنگش زیر سوال رفته؟! آخه چرا انقدر تعصب بی جا دارین؟!

واااای !!! باورتون میشه تازه وقتی اسم مسعود رایگان رو دیدم فهمیدم که اسم اون فیلم اصفهانی که شبا میده درمسیر زاینده روده !!! :31::31:
همش اسم این تاپیک رو میدیدم فکر میکردم مستندی ، چیزیه . !! :27:
چندبار هم این فیلم رو دیدما و لی نمیدونستم اسمش چیه !! آخه این چه اسمیه واسه فیلم گذاشتن . من فکر کردم یه مستند واسه خشک شدن زاینده روده :31:

yarane-naghdi
25-08-2010, 21:13
حالا ميبينم از امشب . از نظرات كارشناسانم بهره مند شيد:31:

pcforlife
25-08-2010, 22:29
حرکت رو به جلوی داستان خیلی کند شده...:13: تنها نکته مثبت این چند قسمت بازیه بسیار روونه مهین ترابیه...:20:

yarane-naghdi
25-08-2010, 22:55
سلام دوستان . با عرض احترام خدمت همه اصفهاني هاي عزيز .

پارسال بوديم اصفهان و درك كرديم . شهر زيبايي بود و خيلي شلوغ همراه با بوق زياد ماشينها . ايني كه ميگم چون بلافاصله بعد از اصفهان شيراز بوديم . اصلا راننده ها اندازه اصفهان بوق نميزدن.

ميبينم كه بحث اصلي دوستان اصفهاني سر لهجه بازيگران هستش . بنظر من انتقادها خيلي زياد شده و اين هم خوبه كه هر چيزي نقد بشه .
هميشه تو تلويزيون يه برنامه ها يا فيلمهايي داريم كه دارند لهجه مردم جنوب (از هرمزگان تا بوشهر و خوزستان) را خيلي ناشيانه صحبت ميكنند .

همه الفاظ و كلمات رو تنها يه ضمه ميگذارند آخرش و صحبت ميكنند در نقش يه آدم جنوبي . اينطوريا نيست البته . چون من هستم ميدونم .

الانم هم دوستان اصفهاني رو همين ناراحت شدن . بنظرم دليل ايني كه تو جنوب هيچ اعتراضي نبوده تابحال اينه كه حداقل من اعتقاد ندارم كه همه بازيگرا بتونند لهجه من رو عين بلبل صحبت كنند .

نقد بكنيد خوبه . فيلم در مسير زاينده رود تو همين قسمتش من همون اندازه ايي كه از بازيهاي بازيگرانش خوشم اومد به همون اندازه از طرز صحبت كردنشون بدم اومد . خيلي ضايع صحبت ميكردن .

منظورم از اين چن كلمه:20: اين بود كه چه خوبه ما همينجا بحث كنيم و آخر به يه جايي برسيم كه آيا اين كارگردانها ميتونند برا اين مشكل كاري بكنند ؟

nar nia
25-08-2010, 23:40
روند داستان خیلی کند شده
همش دور مساله رضایت می چرخه چند قسمته
من فکر کنم در ادامه مهران متحول بشه و پشیمون بشه و وقتی مهران عوض شد پدر مسعود رضایت میده

M A M M U T
25-08-2010, 23:50
روند داستان خیلی کند شده
همش دور مساله رضایت می چرخه چند قسمته
من فکر کنم در ادامه مهران متحول بشه و پشیمون بشه و وقتی مهران عوض شد پدر مسعود رضایت میده
همه ی سریال ها وقتی به وسط می رسن همین طوری میشن.درست میشه.

hamid_diablo
26-08-2010, 11:42
به غیر از این هم نباید فکر کرد

ولی من حس میکنم چشم بابای مسعود به مادر مهرانه
همون جا که گفت وقتی این خانوم رو دیدم صدای خش خش رهام کرد
ولی من با کاراکتر برادر بزرگه نمیتونم کنار بیام.چرا ذره ای احساسات نداره

mehdi_d.a
26-08-2010, 15:36
بحث فقط لهجه بازیگرا نیست درسته هر شهری آدم خوبو بد داره ولی وقتی سریالی به عنوان نماینده ای از مردمو شهری نشون داده می شه جای تاسفه من به عنوان یه اصفهانیه اصیل بدور از هر تعصب این سریال مردم اصفهانو بی فرهنگ بد لحن عامی نشون داده جالب اینه که حتی نسل جوون این شهر دیگه لهجه شون اینقدر کمه که قابل تشخیص نیست دوم اینکه آمار بیشترین فروش ماشینهای مدل بالا از اصفهانه بعد چطور یه عده آدم رندی که موتورسوارن رو نشون می دن باید بررسی کرد که این دشمنی از کجا بوده:5:

S c a r l e t t
26-08-2010, 19:20
ای بابا
اصلا اصفهان خوب عالی

تاپیک نقد و بررسی فیلمه نه شهر اصفهان

راستی یه چیز مسخرهههه

هنوز بعد چند قسمت نامزد مسعود رو نشون نداده

حداقل نیومده یکم گریه زاری کنه تو فیلم

hamid_diablo
26-08-2010, 20:31
باید بررسی کرد که این دشمنی از کجا بوده
دوست عزیز من بررسی کردم
این حرفها از منفی نگری شما نشات میگیره
مگه کارگردان یا تهیه کننده یا بازیگرها بیکارن که با شما دشمنی کنن
اصلا این داستان نباید تو اصفهان اتفاق میافتاد

saeed_cpu_full
26-08-2010, 22:31
دوستان اصفهانی احساس نمیکنین بیش از حد شورش رو در آوردین ؟! به هر سکانس فیلم باید یه گیری بدین حتما ؟! :13:

pcforlife
27-08-2010, 10:39
نگاهی به سریال «در مسیر زاینده رود» ساخته حسن فتحی
یک تراِژدی مدرن و آبرومند

سینمای ما - رامتین شهبازی: مجموعه تلویزیونی «در مسیر زاینده‌رود» که این شب‌ها از شبکه اول سیما پخش می شود به نظرم یکی از دراماتیک‌ترین سریال‌هایی است که در سالهای اخیر شاهد تولید و پخش آن بوده‌ایم، چرا که علیرضا نادری و حسن فتحی به دلیل سابقه تئاتری خوبشان، درام را به خوبی می‌شناسند.
شاید به همین دلیل است که همان چیزی که به عنوان چالش دراماتیک در این سریال با آن روبرو هستیم برخاسته از بینش کارگردان و فیلمنامه‌نویس مجموعه است. اتفاقات جاری در این داستان سبب‌ساز یک موقیعت دراماتیک می‌شود و همین موضوع جذابیت داستان را چند برابر می‌کند، کشمکش‌های شخص با شخص و یا تقدیر، برخی از همین موقیعت‌های دراماتیک است. یقین دارم وجود علیرضا نادری در مقام نویسنده و حسن فتحی به عنوان کارگردان توانسته زبانی را برای بیان مفاهیم این مجموعه به کار ببرد که با مخاطب عام به خوبی ارتباط برقرار کند.

از سویی وجود چنین مجموعه‌ای نویدبخش این موضوع است که مجموعه‌های تلویزیونی ما کم کم از حالت ملودرام‌های روتین خارج شده و سبک فاخرتری به خود می‌گیرد. نزدیک شدن به تراژدی مدرن در سریال «در مسیر زاینده‌رود» یکی از اتفاقات خوب این مجموعه است که تاثیرش را به راحتی در میان عامه مردم و مخاطبان کار می‌بینیم.
هر چند گاهی ممکن است بار اخلاقی این کار در برخی مواقع گل درشت به نظر برسد که باز هم گمان می‌کنم این موضوع جزو خصلت‌های این کار است چرا که مخاطب عام نیاز دارد تا به برخی مسائل بازتر نگاه شود.احساس می‌کنم تجربه موفق حضور زوج علیرضا نادری و حسن فتحی در آخرین اثر سینمایی‌شان یعنی «کیفر» به پختگی و بلوغ مجموعه «در مسیر زاینده‌رود» بسیار کمک کرده و شاید علت اصلی برجسته شدن این اثر شده است.
البته از آنجایی که در حال حاضر اواسط سریال را نظاره‌گر هستیم قضاوت درباره کلیت کار کمی عجولانه است، اما به جرات می‌توان گفت تا همین لحظه سریال «در مسیر زاینده‌رود» یکی از بهترین کارهای مناسبتی ماه مبارک رمضان بوده است.
در چند روز گذشته برخی به لهجه اصفهانی بازیگران سریال ایراد گرفته بودند که به نظر من کمی ایراد عجیبی است. چرا که اولا این سریال یک روایت بسیار جدی را در خود جای داده و به هیچ وجه قصد به سخره گرفتن لهجه یا قومیت خاصی را ندارد. حتی من این سریال را با یکی از دوستانم که اصالتا اصفهانی است تماشا کردم و او از این سریال و لهجه رضایت داشت، هر چند باید بپذیریم بازیگران اصالتا اصفهانی نیستند و از این بابت ممکن است کاستی‌هایی در کار احساس شود.
و ثانیا معتقدم نباید با این ایرادات سطحی دست و پای سینماگران را ببندیم؛ مجموعه‌‌های تلویزیونی ما نیاز دارند تا از فضای تهران خارج شوند و محیط‌های دیگری را تجربه کنند.
بازی بازیگران این مجموعه نیز نکته بسیار قابل توجهی است چرا که حسن فتحی در این کار بیشتر از بازیگران تئاتر استفاده کرده است و اتفاقا این یکی از نقاط قوت کار است. برای نمونه حضور دکتر مهدی سلطانی در نقش (حاج بهزاد) این نقش را باور پذیرتر کرده است، سلطانی سال‌ها است که تجربه حضور در صحنه تئاتر را دارد و دارای دکترای تئاتر است، به همین دلیل است که به راحتی با او ارتباط برقرار می‌کنیم. اگرچه معتقدم حضور این دست بازیگران تئاتری برای ایفای نقش‌های ملی بسیار خوب و حساب‌شده است.
در مجموع می‌توان کار حسن فتحی را مجموعه‌ای آبروند و قابل دفاع ارزیابی کرد و منتظر ماند تا پایان کار و دید آیا شتاب‌زدگی برای تولید مجموعه‌های مناسبتی «درمسیر زاینده‌رود» را هم تحت‌الشعاع قرار خواهد داد یا خیر

منبع خبر: سینمای ما
آدرس منبع خبر:

pcforlife
27-08-2010, 10:47
حرف‌های احسان خواجه‌امیری، آهنگساز و خواننده سریال «در مسیر زاینده رود»
نسل موسیقی، نسل مو سیخ‌سیخی شده است
یکی از علت‌های پیشرفتم این بوده که از اشتباه‌های پدرم درس گرفتم

سینمای ما - احسان خواجه امیری آهنگساز و خواننده پاپ کشورمان طی گفتگویی به اظهار نظر درباره محمد اصفهانی، موسیقی پاپ کشور و ... پرداخت. خواجه امیری در این گفتگو ضمن انتقاد از وضعیت موسیقی گفت: من در خواننده های پاپ صدای محمد اصفهانی را خیلی دوست دارم. هر کس بگوید من از گذشتگانم تاثیر نپذیرفته ام صد درصد دروغ گفته است. او اسطوره من نبود اما هنوز کارهایش را باعلاقه گوش می کنم.
احسان خواجه امیری ادامه داد:کارهای ایرج و برخی اساتید موسیقی سنتی را هم گوش می کنم.نسل موسیقی ما عوض شده است.دکتر اصفهانی خوب می خواند اما نسل موسیقی، نسل مو سیخ سیخی شده است.اینها هستند که که موسیقی این نسل را می سازند.خیلی سخت است که آقای اصفهانی بتواند کارهایی بهتر از کارهای قبلی اش بسازد.،

خواجه امیری دررابطه با حضور در یک خانواده هنری می گوید:پدر من اخلاقش غیر حرفه ای است. این را خیلی رک می گویم.به نظرم بدون تردید بزرگترین خواننده تاریخ موسیقی ایران است.خیلی از استادان گفتند که اگر ما صدای ایرج را داشتیم دنیا را فتح می کردیم. مثل این می ماند که شما با یک ماشین آخرین سیستم 5 هزار سی سی 20 کیلومتر در ساعت هم نتوانی بروی.
برای همین پدرم اصلا مدیر خوبی نبود. به نظرم یکی از علت های پیشرفتم این بوده که از اشتباه های پدرم درس گرفتم.نمی خواهم بگویم من اصلا اشتباه نکرده ام. شاید اگر برگردم عقب خیلی از کارها را تکرار نمی کنم. برای همه این اشتباهات طبیعی است.

آدرس منبع خبر:

nar nia
27-08-2010, 16:04
ایراد لهجه اصفهانی "در مسیر زاینده‌رود" غیر عمدی است

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد هدف تهیه‌کنندگان مجموعه تلویزیونی "در مسیر زاینده‌رود" ارزشمند دانست و ایرادهای پیش آمده در لهجه اصفهانی این سریال غیر عمدی است.

ابوالفضل قربانی، سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بعد از بررسی‌های انجام شده درباره مجموعه تلویزیونی "در مسیر زاینده‌رود" به این نتیجه رسیدیم که هدف تهیه‌کنندگان این سریال ارزشمند بوده و صرفاً برای معرفی اصفهان و آثار آن بوده که جای قدردانی و تشکر دارد.

وی در ادامه افزود: ما متوجه شدیم ایرادهای پیش آمده در لهجه اصفهانی مجموعه "در مسیر زاینده‌رود" غیر عمدی بود و به خاطر زمان کم در تولید این پروژه به وجود آمده است. البته پیشنهاد داده‌ایم تا تهیه‌کننده در جلسه شورای شهر اصفهان حاضر شود و درباره روند تولید مجموعه تلویزیونی "در مسیر زاینده‌رود" توضیحاتی ارائه دهد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در پایان خاطر نشان ساخت: ما پذیرفتیم عوامل مجموعه "در مسیر زاینده‌رود" قصد توهین به لهجه اصفهانی را نداشتند و اشکالات غیر عمدی بوده است. امیدوارم دوستان دیگر برنامه‌ساز که قصد تولید آثاری با معرفی شهر اصفهان را دارند تلاش بیشتری کنند و زمان بیشتری برای صحیح ارائه کردن لهجه اصفهانی داشته باشند.

nar nia
27-08-2010, 16:10
تصويربرداري سريال «در مسير زاينده رود» تا عيدفطر ادامه دارد

خبرگزاري فارس: ساخت مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» به كارگرداني «حسن فتحي» نيز امسال به كمبود زمان مبتلا شده و تصويربرداري اين سريال تا عيد فطر ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، علي‌رغم وعده هرساله مديران رسانه ملي براي برنامه ريزي در ساخت آثار نمايشي در زمان كافي و مناسب، امسال نيز سريال‌هاي رمضاني رسانه ملي به كمبود وقت و زمان مبتلا شده‌اند و با فشار كاري بالايي آثار خود را به آنتن مي‌رسانند.
يكي از اين آثار، سريال «در مسير زاينده رود» به كارگرداني «حسن فتحي» است كه با فشار كاري بالايي در حال ساخت است.
فتحي و گروهش در حال حاضر با روزي بيش از 12 ساعت كار، تصويربرداري را ادامه مي دهند تا بتوانند سريال را به آنتن برسانند و تصويربرداري سريال تا عيد سعيد فطر ادامه خواهد داشت.
كارگرداني اين مجموعه را حسن فتحي بر عهده دارد كه پيشتر مخاطبان تلويزيوني از او آثاري چون «پهلوانان نمي‌ميرند»، «روشن‌تر از خاموشي»، «ميوه ممنوعه»، «شب دهم»، «مدار صفردرجه» و «اشك و لبخندها» را ديده‌اند.
فيلمنامه «در مسير زاينده رود» را نيز عليرضا نادري نوشته كه سابقه نگارش نمايشنامه‌هاي مطرحي چون چهار حكايت از چندين حكايت رحمان، پچ‌پچه‌هاي پشت خط نبرد، كوكوي كبوتران حرم را در كارنامه هنري‌اش دارد.
در مجموعه جديد فتحي مانند هميشه عده‌اي از شناخته شده‌ترين بازيگران سينما، تئاتر و تلويزيون نقش‌آفريني مي‌كنند و حسين محجوب، مهرانه مهين ترابي، مسعود رايگان، اشكان خطيبي، بهنوش طباطبايي، مهرداد ضيايي، پرديس افكاري، مهدي سلطاني، افسانه پاكرو، هومن برق نورد، الهه حسيني، فرخ نعمتي، حميدرضا آذرنگ، مهدي باقربيگي، مهران نائل، نيما نادري و... بازيگراني هستند كه در اين اثر به هنرنمايي پرداخته‌اند.
در ساخت اين مجموعه عواملي چون افشين احمدي (مديرتصويربرداري)، خسرو كيوان‌مهر (مدير صدابرداري)، پيام فروتن (طراح صحنه و لباس)‌، سعيد ملكان (طراح چهره پردازي)، بابك رضاخاني (تدوين)، مجتبي خادم‌زاده (مدير برنامه‌ريزي)، علي مردانه (دستيار اول كارگردان)، محمد فوقاني (عكاس)، محمدرسول صادقي (مشاور رسانه‌اي)، ناصر هاديان‌فر (مدير تداركات)، نعمت گودرزوند چگيني (دستيار تهيه)، عليرضا احمدي كيا (مدير توليد) همكاري مي‌كنند.

Sara
27-08-2010, 20:39
من چون اصفهانی نیستم نمیتونم قضاوت درستی داشته باشم . بهتره که این رو هم در نظر بگیریم که اگر سریالی در مورد شهر یا استان ما هم ساخته میشد ممکن بود ما هم اعتراض هایی داشته باشیم ، اما اشکالات و ایراد ها به نشون دادن فرهنگ و معماری و لهجه اصفهان از ابتدای سریال بهش اشاره شد و بهتره تا بین کابرها درگیری پیش نیومده و کار به توهین نکشیده ( که نمونه اش رو هم دیدیم ) و هر دو طرف رو ناراحت کنه ، این بحث رو تموم کنین . از این به بعد پستها در مورد سریال باشه ( بله میدونم این اعتراضها هم جزئی از سریاله ! اما تا همینجا کافیه . نظر اکثریت هم فکر میکنم همین باشه .

Behsood
27-08-2010, 20:42
تکتیر! D:

=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

این دختره عروس اون پیریه! غجب نقش باحالی داره!
بسیار لذت میبرم!
فقط اونجا که گفت قتل پسره دوساله که زیر خاکه منظورش چی بود؟!
من درست حسابی ندیدم بعد اون رو!

Golbarg01
28-08-2010, 01:34
تکرارش ساعت چنده؟

ghfg
29-08-2010, 00:22
با توجه به اولتیماتوم جناب rebeccaاز بحث لهجه صرف نظر میکنیم.:31:در باره سریال باید گفت موضوعش ناب و تازس.اما این موضوعیه که تو هر سه سریال امسال میبینیم:(قتل)
اما در هر کدام به شکلی متفاوت که البته جراحت تقریبا نزدیک به این سریاله(و با بازی بی نقص و فوق العاده امین تارخ)
ملکوت در پشت صحنه و تم فیلم از تصادف و فرار از صحنه میگه که اونم نوعی قتله.
نکته قابل توجه این فیلم که از نقاط ظعف بزرگ اونه شخصیت حاج بهزاده که بجای پهلوون بودن بیشتر بی تفاوته.یعنی در وادیه برادر مرده ها اونم از نوع کشته شده ها نیست.
مسئله دیگه اینکه چندان چهره خوانواده مقتول مانند عزا دارها نیست به جز یه پیرهن مشکی.
صورتهای تراشیده!!!!!!!!!!!!! اونم واسه داغداران یه جوون از نوع نخبه(به خصوص حاج بهزاد که صورتش برق میزنه)این در بین ما اصفهانیا اصلا دیده نشده که حتما دوستامون تائید میکنن.
اما نکته قابل انتقاد اینه که حسن اقای فتحی کارگردان اثر بی نقصی چون مدار صفر درجه (که من از عاشقای این سریال بوده و هستم و همیشه از اون به نیکی یاد میکنم)نباید اینگونه بدون مطالعات کامل و اطلاعات دقیق از فرهنگ شهری همچون اصفهان
قطب صنعت و هنر ایران.پایتخت جهان اسلام و ... دست به ساخت این سریال میزد.که این ضعف به وفور در سریال مشهوده.
به نظر من این اعتراظات باید بشه تا هیچ کارگردانی جرات بی گدار به اب زدن رو نکنه.حتی اگه باعث بشه شبکه استانی ما خودش دست به ساخت سریال بزنه که در اون موفق هم بوده.نیازی به اسم بردن این سریال ها نیست.

ودر اخر اینکه اگر یک روز سریالی مغایر با فرهنگ تهرانیا ساخته بشه همین هایی که حالا به ما میگن بی خیال، خودشون اون کارگردان رو تا چوبه دار میبرن.

از پراکنده گویی هام عذر خواهی میکنم .میخواستم خلاصه باشه.

nar nia
29-08-2010, 14:42
در شب‌هاي قدر،
«جراحت» و «ملكوت» پخش مي‌شوند
توقف پخش «نون و ريحون» و «در مسير زاينده‌رود»

همزمان با آغاز شب‌هاي قدر پخش سريال‌ «نون و ريحون» و «در مسير زاينده رود» متوقف مي‌شود و سريال‌هاي «جراحت» و «ملكوت» پخش خواهند شد.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيوني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شبكه اول سيما طي روزهاي يكشنبه و دوشنبه( هفتم و هشتم شهريورماه) مجموعه داستاني «سوزنبان» را پخش خواهد كرد. اين شبكه همچنين (نهم شهريورماه) خلاصه قسمت‌هاي سريال «در مسير زاينده رود»(به كارگرداني حسن فتحي) را به روي آنتن مي‌برد و از چهارشنبه(دهم شهريورماه) پخش سريال مناسبتي اين شبكه به روال عادي بازخواهد گشت.

شبكه دو سيما كه از روز گذشته پخش سريال «قسم» را آغاز كرده است، اين مجموعه سه قسمتي را دوشنبه و چهارشنبه پس از گفتگوي ويژه خبري به روي آنتن مي‌فرستد؛ ضمن اينكه پخش سريال مناسبتي « ملكوت»(محمدرضا آهنج) در شب‌هاي قدر ادامه دارد.

شبكه سه سيما در شب‌هاي قدر سريال «جراحت» را پخش خواهد كرد. اين شبكه سه‌شنبه سريال عسگرپور را به روي آنتن نمي‌فرستد تا يك فيلم سينمايي جايگزين اين سريال باشد.

شبكه تهران كه سريال « نون و ريحون»(فرزاد موتمن) را پخش مي‌كند در شبهاي قدر اين سريال را به روي آنتن نمي‌فرستد. اين شبكه در باكس « نون و ريحون» سريال «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» را قرار داده است. همچنين جشن رمضان در شبهاي قدر به سوگ رمضان تغيير نام مي‌دهد و روز شهادت نيز فيلمي سينمايي با نام « فقط دوساعت» از اين شبكه پخش خواهد شد. سريال « نون و ريحون» از پنج‌شنبه مجددا به روي آنتن شبكه تهران مي‌رود.

به گزارش ايسنا، همزمان با فرا رسيدن شب‌هاي قدر، ويژه برنامه‌هاي احيا و سخنراني شب 19 ، 21 و 23 ماه مبارک رمضان( يکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه) مهديه تهران، حرم امام رضا(ع) ، حرم حضرت معصومه (س) ، مسجد اعظم قم ، مسجد دانشگاه تهران ، حرم حضرت عبدالعظيم (ع)، مدرسه شهيد مطهري، حرم شاه چراغ، حسينه همدانيها، مسجد مقدس جمکران، دانشگاه امام صادق (ع)، مصلاي تهران و امامزاده صالح (ع) به طورزنده ازشبکه‌هاي يک، دو، سه ، چهار، تهران و قرآن پخش مي‌شود.

nar nia
29-08-2010, 14:52
اعتراض اصفهانی‌ها به سریال در مسیر زاینده رود

محمد تقی رهبر با مطرح کردن اعتراض اصفهانی‌ها به سریال در مسیر زاینده رود از تذکر به رئیس صدا و سیما در این رابطه خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، محمدتقی رهبر نماینده اصفهان در حاشیه برگزاری جلسه روز یکشنبه مجلس در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب با اشاره به پخش سریال در مسیر زاینده رود که شبها از صدا و سیما پخش می‌شود گفت: این سریال مردم اصفهان را که سابقه فرهنگی و تمدن بالایی داشته و شهیدان بسیاری را در راه انقلاب دادند مورد اهانت قرار داده است.

وی گفت: هم به لحاظ تقلید در نحوه سخن گفتن اصفهانی‌ها و هم محتوای مطالب اهانت در این سریال وجود دارد و در این زمینه مردم اصفهان طوماری خطاب به رئیس صدا و سیما تهیه کرده‌اند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: بنده نیز در گفتگویی که با معاون پارلمانی صدا وسیما داشتم خواستار انعکاس این اعتراض به رئیس صدا و سیما شدم. البته در نماز جمعه اصفهان نیز این مورد یادآوری شده است.

رهبر از تهیه نامه اعتراضی دانشجویان اصفهانی خطاب به صدا و سیما خبر داد و گفت: نظر ما این است که نباید صدا و سیمایی‌ها دور هم نشسته ببرند و بدوزند بلکه باید حساب شده تر کار کنند.

nar nia
29-08-2010, 14:59
مي‌دانيم پشت پرده فوتبال چه حوادثي مي‌گذرد
ذكايي: در مسير زاينده رود بخشي از واقعيات فوتبال را بيان مي‌كند

خبرگزاري فارس: دبير شوراي سياستگذاري ورزش سازمان صداوسيما گفت: در سريال مسير زاينده رود سياه‌نمايي عليه فوتبال انجام نمي‌شود و بخشي از واقعيات گفته شده است.

حسين ذكايي در گفت و گو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس، در مورد انتقادهايي كه علي كفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال از مجموعه تلويزيوني در مسير زاينده رود انجام داده است،‌عنوان كرد: موضوع فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني مختلف است. در مورد مسايل پزشكي، حقوقي، اجتماعي و ورزشي و ... مجموعه‌هاي تلويزيوني ساخته مي‌شود. نمي‌توان انتظار داشت اگر بر فرض در مورد مسايل حقوقي سريالي ساخته مي‌شود، به مشكلاتي كه قوه قضائيه دارد، اشاره نكرد يا اگر در مورد مسايل پزشكي مجموعه‌اي ساخته مي‌شود، به برخي مشكلات اين حرفه نپرداخت. چنين‌ خواسته‌هايي نابه جا است.
وي افزود: نمي‌دانم علي كفاشيان به چه موضوعي در سريال در مسير زاينده رود معترض است. اينكه چند بازيكن فوتبال در اين مجموعه تلويزيوني حضور دارند، ناراحت است يا سوژه فوتبال سريال باعث ناراحتي او شده است. از اينكه يك مجموعه تلويزيوني به مسايل ورزش مي‌پردازد، بايد خوشحال بود چرا كه در زمينه ورزش سريال‌هاي كمي ساخته مي‌شود. داشتن مجموعه‌هاي تلويزيوني با سوژه ورزش باعث رونق بيشتر ورزش خواهد شد.
دبير شوراي سياستگذاري ورزش سازمان صدا و سيما تاكيد كرد: فوتبال يكي از ورزش‌هايي است كه توجه زيادي به آن مي‌شود و مخاطب زيادي هم دارد. نبايد انتظار داشت انتقادي از ورزش و فوتبال نشود. بازيكنان فوتبال در اين مجموعه تلويزيوني متوجه مي‌شوند الگوي بسياري از جوانان و نوجوانان ما هستند و بايد در برخي رفتارهايشان تجديد نظر كنند و رفتار مناسب‌تري از خود نشان دهند.

حسين ذكايي در پاسخ به اينكه ظاهرا كفاشيان مدعي است در سريال مسير زاينده رود عليه فوتبال سياه‌نمايي مي‌شود، گفت: نظرها با يكديگر متفاوت است. اگر ايشان معتقد است سياه‌نمايي است، مي‌گويم چنين اتفاقي در اين سريال رخ نمي‌دهد. هر وقت توانستيم ثابت كنيم اتفاق‌هايي كه در اين سريال نشان داده مي‌شود، در فوتبال مطلقا وجود ندارد، آن زمان مي‌توانيم ادعا كنيم سياه نمايي صورت گرفته است. در فوتبال اتفاق‌هاي خوب و بد رخ مي‌دهد. همه مي‌دانيم در پشت پرده فوتبال گاهي اوقات چه حوادثي اتفاق مي‌افتد.

nar nia
29-08-2010, 15:04
«در مسير زاينده‌رود» پر از اشكال است؛
ذاكراصفهاني: مردم اصفهان خواستار توقف «در مسير زاينده رود» هستند

خبرگزاري فارس: استاندار اصفهان با انتقاد مجدد از سريال در مسير زاينده‌رود گفت: اين مجموعه پر از نقد اشكال است و مردم و مسئولان اصفهان خواستار توقف هرچه سريع‌تر اين سريال هستند.

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، عليرضا ذاكراصفهاني شنبه شب در جشن گلريزان ويژه آزادسازي زندانيان جرائم غيرعمد استان اصفهان، با اشاره به اينكه صدا و سيما بايد بسترسازي مناسبي براي حضور مردم در كارهاي خير انجام دهد، اظهار داشت: صدا و سيما به جاي فيلم‌هايي همچون «در مسير زاينده‌رود» كه هيچ سنخيتي با فرهنگ اصفهان ندارد، بايد آثاري توليد كند كه سبب تشويق مردم به عمل خير شود.
وي با انتقاد مجدد از سريال در مسير زاينده‌رود افزود: اين فيلم پر از نقد و اشكال است و مردم فهيم و مسئولان اصفهان نيز خواستار جلوگيري از پخش اين سريال هستند.
استاندار اصفهان با اشاره به اينكه مردم از استانداري توقع دارند كه براي توقف اين سريال تلاش كند، تاكيد كرد: مسئولان صدا و سيما بايد ساخت چنين مجموعه‌هايي را به هنرمندان اصفهان واگذار كنند، چراكه آنها شناخت عميق‌تري از آداب، رسوم و فرهنگ اصفهان دارند و حداقل به لهجه اصفهاني كاملاً مسلط هستند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: به دليل روحيه معنوي كه در ماه مبارك رمضان وجود دارد، ميزان جرايم در اين ماه همواره كاهش مي‌يابد و فضاي انساني خاصي در جامعه مستولي مي‌شود.
ذاكراصفهاني ادامه داد: فردي كه در يك سانحه و به صورت غيرعمد دچار جرمي مي‌شود و به زندان مي‌افتد، آسيب‌هاي زيادي را به خود، خانواده و جامعه وارد مي‌كند.
وي بيان داشت: كسي كه در زندان است به لحاظ روحي و رواني آسيب فراواني به اطرافيانش وارد مي‌كند و سبب پريشان حالي اقتصادي و فرهنگي خانواده‌اش مي‌شود.
استاندار اصفهان با اشاره به اينكه اصفهان خيرين بسيار زيادي دارد، گفت: امروز خيرين استان در قسمت‌هاي مختلفي همچون ساخت مسكن و مدرسه و بهداشت حضور فعالي دارند.
وي با اشاره به اينكه حجم عظيمي از خدمات درماني و بهداشتي استان اصفهان توسط خيرين اين استان اداره مي‌شود، افزود: بايد مجموعه اقدامات نيكوكاران و خيرين را به تصوير بكشيم تا به اين وسيله بستري مناسب براي اين نوع فعاليت‌ها در جامعه ايجاد كنيم.
ذاكراصفهاني با بيان اينكه دولت محدوديت‌هاي زيادي از نظر مالي دارد و نمي‌تواند به تنهايي پروژه‌هاي مختلف را اجرا كند، اضافه كرد: براي ساخت اماكني همچون مساجد، مدارس و بيمارستان‌ها خيرين بايد به كمك دولت بيايند.
وي بيان داشت: استان اصفهان از لحاظ دارا بودن خيرين و كمك آنها براي ساخت پروژه‌هاي مختلف در كشور سرآمد است.

gmuosavi
29-08-2010, 20:12
ذاكراصفهاني: مردم اصفهان خواستار توقف «در مسير زاينده رود» هستند

از طرف خودم تکذیب میکنم !
لطفا از طرف خودتون حرف بزنید !

pcforlife
30-08-2010, 16:56
گلایه حسن فتحی از مسولان و درخواست از مردم
اين روزها من و گروه توليد «در مسير زاينده‌رود» از هفت صبح تا يك شب سر كار هستيم

سینمای ما - «در مسير زاينده‌رود»، هر چند در نخستين قسمت‌هايش،‌ واكنش‌هاي پيش‌بيني نشده اصفهاني‌ها را مبني بر عدم رعايت درست بيان و لهجه اصفهاني به دنبال داشت، ولي به هر حال همچون ديگر ساخته‌‌هاي اين كارگردان، به ويژه در تلويزيون، متكي بر اصول حرفه‌اي و تكنيك‌هاي دقيق كارگرداني است. ضمن اينكه حصول چنين نتيجه‌اي، آن هم در شرايط بغرنج توليد و كمبود شديد وقت مشكل‌تر از هر مقطعي به نظر مي‌رسد.
حسن فتحي در گفتگویی عنوان کرد: «ما بخش كوچكي از مجموعه بزرگ سينما و تلويزيون هستيم و تلاش مي‌كنيم آثار مورد پسند و دلخواه مردم را بسازيم. از مردم و مسؤولان مي‌خواهم كه با حوصله و سعه‌صدر بيشتر سريال «در مسير زاينده‌رود» را ببينند و پيش‌‌داوري نكنند.

وی افزود: شايد همين انتقادات امروز آنان در قسمت‌هاي بعدي پاسخ داده شود و فرصتي ايجاد كند تا همه مخاطبان در قضاوت خود تجديد نظر كنند.»
كارگردان سريال «اشك‌ها و لبخندها» با گله‌مندي از مسؤولان تلويزيون به دليل تاخير در تصويب طرح جديدترين سريالش گفت: «اگر طرح اين سريال كه بهار پارسال به تلويزيون ارائه شد، زودتر از بهمن سال گذشته تصويب مي‌شد تا ما هم به سرعت قرارداد تحقيق و نگارش فيلمنامه را منعقد كنيم، امروز ناگزير نبوديم در اين زمان محدود و شرايط عذاب‌آور و پرتنش كار توليد را پيش ببريم.
وی ادامه داد:اين روزها من و گروه توليد، از ساعت هفت صبح تا يك شب سركار هستيم و واقعا كمترين زمان ممكن را براي استراحت داريم. من هفته‌ها و ماه‌هاست كه در كنار خانواده‌ام نبوده‌ام و روزهاي بسيار سختي را مي‌گذرانيم و شبانه‌روز در حال تلاش هستيم.»
لینک منبع:

nar nia
30-08-2010, 18:01
تدوينگر «در مسير زاينده‌رود»:
بعضي صحنه‌ها اجازه تند ‌شدن ريتم را نمي‌دهند
كارهاي ماندگار زمان كافي براي ساخت داشته‌اند

تدوينگر مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده‌رود» با اشاره به كمبود وقت در سريال‌هاي مناسبتي گفت: تمام كارهاي ماندگار، زمان كافي براي ساخت و تدوين دراختيار داشته‌اند.

بابك رضاخاني در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس راديو و تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره تاثير فشردگي كارها بر كيفيت سريال‌هاي ماه رمضان‌، اظهار كرد: كمبود وقت در سريال‌هاي مناسبتي همواره وجود داشته‌است و من هم در سريال‌هاي مناسبتي ديگري مانند «ميوه ممنوعه» با آن مواجه بوده‌ام؛ اما هيچ راهكار مناسبي براي حل اين معضل وجود ندارد چراكه طرح‌هاي مناسبتي معمولا در كمترين زمان ممكن ساخته مي‌شوند.

وي ادامه داد: من به عنوان تدوينگر تمام تلاشم را انجام مي‌دهم كه كمترين ايراد را داشته باشم و به لحاظ كيفي و فني بهترين كار ممكن را ارائه دهم؛ با اين وجود، زمان بيشتر به‌طور مستقيم بر كيفيت كار تاثير‌ مي‌گذارد و مي‌تواند آن را پخته‌تر و منسجم‌تر كند.

تدوينگر مجموعه‌ي تلويزيوني «در مسير زاينده‌رود» سپس اعلام كرد: در مرحله‌ي تدوين نهايي هستيم و تدوين تمام قسمت‌هايي كه تصويربرداري شده‌اند، انجام شده‌است. سكانس‌ها و قسمت‌ها، همزمان با تصوير‌برداري به كار مونتاژ شده، اضافه مي‌شوند. در حال حاضر نيز قسمت‌هاي آماده به پخش را بازبيني مي‌كنيم و تا نقاط ضعفشان براي پخش برطرف شود.

رضاخاني گفت: با وجود اين‌كه كار تصويربرداري و تدوين به طور همزمان انجام مي‌شود، با كارگردان و تهيه‌كننده، تعامل خوبي داريم. آنها قسمت‌هاي تدوين‌شده را مي‌بينند و نظرات و پيشنهادات خود را به من منتقل مي‌كنند.

وي با اشاره به ريتم كند سريال «در مسير زاينده‌رود» در برخي سكانس‌ها، افزود: بعضي صحنه‌ها و سكانس‌ها اجازه تند ‌شدن ريتم را به كار نمي‌دهند و ممكن است تند‌ شدن اين صحنه‌ها به فيلم لطمه بزند. لحظه‌هاي عاطفي و حساس كه بعدها شخصيت‌ها مبتني بر اين لحظات تصميم‌گيري مي‌كنند، با ريتم كندتري پخش مي‌شود.

تدوينگر سريال «در مسير زاينده‌رود» تاكيد كرد: تاملي كه در بعضي سكانس‌ها مثل سكانس‌هاي مربوط به شخصيت «ملك منصور» وجود دارد، به دليل تاثير‌گذاري آن در آينده سريال است. اين تامل و ريتم كند باعث مي‌شود كه اجازه دهيم مخاطب با فضا و حس به وجود آمده ارتباط برقرار كند، اما در جايي كه لازم بوده ريتم تندتري به كار داده شود، من به عنوان تدوين‌گر، اين كار را انجام داده‌ام.

---------- Post added at 06:58 PM ---------- Previous post was at 06:55 PM ----------

يادداشت رئيس حوزه هنري اصفهان در نقد «در مسير زاينده رود»؛
فتحي حلاوت و شيريني لهجه اصفهاني را نمي‌شناسد

خبرگزاري فارس: حلاوت و شيريني زبان اصفهاني در درست ادا كردن آن است اما فتحي حلاوت و شيريني لهجه اصفهاني را نمي‌شناسد.

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، سيدمهدي سيدين‌نيا رئيس حوزه هنري اصفهان در ياداشتي با عنوان «جايي ‌كه كارگردان گويش‌ها را نمي‌شناسد» به نقد سريال در مسير زاينده‌رود پرداخت.
يادداشت سيدمهدي سيدين‌نيا رئيس حوزه هنري اصفهان را در ذيل مي‌خوانيد:
«روشن‌تر از خاموشي» را از حسن فتحي كارگردان صاحب‌ نام و صاحب سبك سينماي ايران ديديم و گويش ناموزون و ناهماهنگ به لهجه اصفهاني كتايون رياحي در نقش همسر ملاصدرا در آن سريال ملولمان ساخت.
گرچه صدابرداري به طريق دوبله بود اما حاصل كار آن بود كه ديديم و شنيديم و باورمان نمي‌شد كه فتحي دوباره اشتباه قبلي خود را تكرار و «در مسير زاينده رود»، اصفهاني‌هاي متين و آرام را به خروش وادارد.
ايشان با اين كار عجولانه خويش هنرمندان، كارگردانان، بازيگران، شاعران، اديبان و همه مردم كوچه و بازار كه بيننده اين سريال هستند را از خود رنجانده‌اند.
گويش اصفهاني فرهنگ خاص خودش را دارد و هيچكس به جز خود اصفهاني‌هاي خوش زبان قادر به تكلم آن نيست، به همين دليل بازيگران سريال وي تنها توانسته‌اند اداي همشهريان ما را درآورند و اصلا قادر به بازي در نقش اصفهاني‌ها نبوده‌اند.
حتي مهرداد ضيايي (مشاور گويش) كه در گويش موفق است در بازي ناتوان است.
حلاوت و شيريني زبان اصفهاني در درست ادا كردن آن است كه «كار هر بز نيست خرمن كوفتن».
اگر فتحي همتي مي‌كرد و لوكيشن فيلمش را خود اصفهان با آداب و رسوم اصفهاني‌هاي اصيل و فرهنگ كهنشان انتخاب مي‌كرد، شايد اين سريال دچار چنين معضلي نمي‌شد.
ناگفته نماند كه قبل از دست اندركاران سريال، مقصر اصلي صدا و سيماست كه اجازه مي‌دهد چنين سريال‌هاي توهين‌آميزي ساخته و پخش شود و چهره اصفهاني‌هاي مهمان‌نواز و شيرين كار را چنين زشت با آن گويش‌هاي مسخره به نمايش درآورد.
در پايان اميد ما يك عذرخواهي جانانه فتحي و تهيه كننده و مشاور گويش اين سريال از مردم رنجيده اصفهان است تا ديگر بار اجازه بدهيم خالقان اثر در شهر پر صفايمان داستاني با زبان مادري‌مان را به تصوير كشند.

---------- Post added at 07:00 PM ---------- Previous post was at 06:58 PM ----------

استاندار اصفهان:
اختلال لهجه كمترين اثر سوء پخش «در مسير زاينده‌رود» است

خبرگزاري فارس: استاندار اصفهان گفت: پخش سريال در مسير زاينده‌رود ايرادات فراواني دارد كه ايجاد اختلال لهجه در بين مردم اصفهان كمترين اثر سوء آن است.

عليرضا ذاكراصفهاني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به ايرادات وارد شده به سريال در مسير زاينده‌رود اظهار داشت: اين سريال از ايرادات فراواني برخوردار است كه مسئولان رسانه ملي هر‌چه سريع‌تر بايد پخش آن را متوقف كنند.
وي افزود: مسئولان رسانه ملي دلسوزانه سعي در حمايت و توليد آثار فاخر براي معرفي آداب و رسوم مردم شهرهاي مختلف ميهن اسلامي ايران دارند اما توليدكنندگان و عوامل اجرايي اين سريال با كج‌سليقگي خود موجبات تمسخر لهجه و آداب و رسوم مردم اصفهان را فراهم كردند.
استاندار اصفهان تصريح كرد: آنچه سريال در مسير زاينده‌رود از آداب و رسوم و نوع پوشش مردم اصفهان به نمايش گذاشته است با آداب و رفتار مردم شهر اصفهان بسيار تفاوت دارد.
وي با تاكيد بر دل‌آزردگي هنرمندان و فرهيختگان اصفهاني از توليد و پخش اين سريال خاطرنشان كرد: متمركز بودن امكانات در تهران موجب شده تا عواملي ناآشنا به اصول و اعتقادات مردم اصفهان دست به توليد چنين آثاري بزنند.
ذاكراصفهاني با تاكيد بر حضور هنرمندان و مفاخر فراوان در استان اصفهان خواستار پيگيري و سماجت رسانه‌هاي اصفهاني براي توقف پخش اين سريال شد.
وي اظهار داشت: اصفهان در تمام مكاتب هنري همچون صنايع دستي، موسيقي، تئاتر و معماري داراي سبك خاصي بوده و اين موضوع بر هيچكس پوشيده نيست اما تمركز امكانات در تهران موجب شده تا هنرمندان اصفهاني امكان رشد و ظهور كمتري داشته باشند.

---------- Post added at 07:01 PM ---------- Previous post was at 07:00 PM ----------

شهرداري از همكاري با مجموعه «در مسير زاينده رود» پشيمان است؛
تحويل‌پور: لهجه بازيگران «در مسير زاينده‌رود» نجف‌آبادي است نه اصفهاني

خبرگزاري فارس: معاون فرهنگي و اجتماعي شهردار اصفهان گفت: نويسنده اين مجموعه خود اهل نجف‌آباد اصفهان است و لهجه نجف‌آبادي را در اين سريال به كار برده است كه با لهجه اصفهاني تفاوت‌هاي زيادي دارد.

حبيب‌الله تحويل‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان، هدف شهرداري را از همكاري با سريال در مسير زاينده‌رود، معرفي بيشتر اصفهان با فرهنگ و تمدن اصيل ايراني به تمام كشور و حتي جهان دانست و اظهار داشت: شهرداري در ابتدا از اين مجموعه استقبال كرد، اما فيلمنامه در اختيار شهرداري قرار نگرفته بود و تلاش شد پشتيباني‌هايي از آغاز اين مجموعه در اصفهان صورت گيرد.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان افزود: هر چند موضوع اين مجموعه قابل قبول بود، اما زماني كه فيلمنامه به دست شهرداري رسيد، اصلاحات زيادي براي آن عنوان شد.
وي تصريح كرد: يكي از اهداف پشتيباني از اين مجموعه، نمايش فوتبال پاك اصفهان در كشور بود و هنوز هم مي‌تواند در بستر فرهنگي خود اين شاخص را نمايان كند.
تحويل‌پور با بيان اينكه «در مسير زاينده‌رود» با چند مشكل عمده مواجه است، ادامه داد: نويسنده اين مجموعه خود اهل نجف‌آباد اصفهان است و لهجه نجف‌آبادي را در اين سريال به كار برده است كه با لهجه اصفهاني تفاوت‌هاي زيادي دارد.
وي يكي از كمبودهاي اصلي اين فيلم را نبود بازيگر اصفهاني در مجموعه عنوان و تصريح كرد: از زمان آغاز مجموعه نيز اعلام كرديم كه اين مجموعه نياز به استفاده از بازيگران با اصالت اصفهاني دارد، اما گويش شيرين اصفهاني در اين سريال مناسب جلوه داده نشده است.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان با بيان اينكه بسياري از اتفاقات اين مجموعه آداب و رسوم مردم اصفهان را زير سؤال برده است، اظهار داشت: مردم اصفهان در مهمان‌پذيري و مهماني رفتن اينگونه نيستند و اين مسئله با انتقادات شديدي از جانب مردم اصفهان مواجه شده است.
وي با بيان اينكه مسئولان شهري و استاني انتقادات شديد خود را پيرامون اين مجموعه اعلام كرده‌اند، تصريح كرد: مسئولان صدا و سيما معتقدند اين مجموعه در سراسر كشور و حتي برخي نقاط جهان مخاطبان خود را جذب كرده است.
تحويل‌پور با بيان اينكه شهرداري هيچ گونه كمك نقدي به اين مجموعه نكرده است، افزود: شهرداري تنها خدمات پشتيباني، تصويربرداري و ضبط مجموعه را تسهيل كرده كه از اين اقدام نيز پشيمان است.
وي با بيان اينكه آغاز سريال جلوه بسيار مناسبي داشت، گفت: زماني كه سريال پخش شد، متوجه شديم كه نواقص زيادي دارد و ما نيز در انتظار قطع برنامه و معذرت‌خواهي مسئولين اين مجموعه هستيم.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان با بيان اينكه بايد در انتظار اقدامات بعدي و اعتراضات بيشتري باشيم، گفت: شهرداري نيز همانند مردم در انتظار پاسخ از مسئولان براي برخورد با اين مجموعه است.
وي خاطرنشان كرد: اگر قرار است كاري براي اصفهان به عنوان پايتخت فرهنگي انجام شود، بايد در شأن اصفهان باشد و بيان مطالبي نظير زمان كافي نبود و يا شرايط مناسب نبود، دليل مناسبي براي ساخت اين مجموعه نيست.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان با بيان اينكه متن سريال، پشت نام كارگردان و پخش از شبكه ملي سيما پنهان مانده بود، اظهار داشت: تمام برنامه در تهران بسته شده بود و فقط اجراي آن در اصفهان انجام شد و نه تنها مدير شبكه يك، بلكه رئيس سازمان صدا و سيما نيز بايد از مردم عذرخواهي كنند.
وي با بيان اينكه ما به شبكه ملي اعتماد كرده بوديم، افزود: سطح تمسخر انجام شده در اين سريال بالاتر از بيان است.
تحويل‌پور گفت: ما اصلاحات اين برنامه را اعلام كرديم، اما در كمال ناباوري هيچكدام از آنها درون فيلمنامه اعمال نشد.

AKBAR132
31-08-2010, 17:30
منم اصفهانی هستم و از قضا فامیلم فتحی هست ..... چیزی که میگم معنی هم فامیلی نمیده

من خیلی خوشحالم که این سریال ساخته شده و جز برترینهاست .... درسته که لهجه زیاد امروزی نیست و یکم زیاده روی شده اما به این هم توجه کنید که خانواده ای که توی فیلم هست از اون اصفهانیهای اصیل هستند که البته در مرکزشهر هم ساکن نیستند ...... چون باغشون بهشون خیلی نزدیکه و توی چند سکانس محیط شبه روستایی منطقه شون مشخص شد و من هم از این خانواده ها زیاد دیدم و تقریبا به همین شکلی که میبینید هستند ........ رفتار آدمهاهم که به نظر من ربطی به شهرشون نداره ....... به هر حال بهتره به جای اعتراض ، کارگردانهای شهرمون یه کم چیز یاد بگیرند .... و اینقدر سریالهای مسخره و بی کیفیت نسازند ....... تنها ایراد سریال در مسیر زاینده رود لهجه هست که خوب این طبیعیه که با این وقت کم نمیشه لهجه یه شهر دیگه رو به خوبی تمرین کرد ...... من و دوستانم از آقای فتحی ممنونیم که برای این کار اصفهان رو انتخاب کردند .

alidata2010
31-08-2010, 17:33
دیگه اون عروسشون خیلی شورشو در اورده مثلا به حاج اقا میگه هزاقا:31:

oranoos_92
31-08-2010, 18:02
با سلام
آقا براتون بگم چی میشه این فیلم دیشب اقواممون که تو فیلم بود گفت
اولا بگم اینن پهلوان رشتی هست نه اصفهانی!!!!!!!!
فیلم هم پیرمرده مامان ورزشکاره را میگیره باهاش ازدواج می کنه و رضایت میده

ali shah
01-09-2010, 10:58
با سلام
آقا براتون بگم چی میشه این فیلم دیشب اقواممون که تو فیلم بود گفت
اولا بگم اینن پهلوان رشتی هست نه اصفهانی!!!!!!!!
فیلم هم پیرمرده مامان ورزشکاره را میگیره باهاش ازدواج می کنه و رضایت میده
اگه من مطمئن بشم اینجوری تموم میشه ازهمین الان دیگه ادامش رو نمیبینم:13:

---------- Post added at 10:58 AM ---------- Previous post was at 10:56 AM ----------

اونجایی که بین عروس وفرهادسر دیه دعوا بودعروسه میگفت مال منست یه بارهم میگفت مال منس:31:

اصلا این عروس مثلا اصفهانی بیشتر وقتا یه ت میزاره اخره کلمه هاش.
احتمالااین مشاور لهجه خودش مال یه جای دیگه ای باشه:38:

water_lily_2012
01-09-2010, 11:02
من غیر از دو یا سه قسمت بیشتر ندیدم
از این فیلم خوشم نیومد

malkemid
01-09-2010, 12:01
تدوينگر «در مسير زاينده‌رود»:
بعضي صحنه‌ها اجازه تند ‌شدن ريتم را نمي‌دهند
كارهاي ماندگار زمان كافي براي ساخت داشته‌اند

تدوينگر مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده‌رود» با اشاره به كمبود وقت در سريال‌هاي مناسبتي گفت: تمام كارهاي ماندگار، زمان كافي براي ساخت و تدوين دراختيار داشته‌اند.

بابك رضاخاني در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس راديو و تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره تاثير فشردگي كارها بر كيفيت سريال‌هاي ماه رمضان‌، اظهار كرد: كمبود وقت در سريال‌هاي مناسبتي همواره وجود داشته‌است و من هم در سريال‌هاي مناسبتي ديگري مانند «ميوه ممنوعه» با آن مواجه بوده‌ام؛ اما هيچ راهكار مناسبي براي حل اين معضل وجود ندارد چراكه طرح‌هاي مناسبتي معمولا در كمترين زمان ممكن ساخته مي‌شوند.

وي ادامه داد: من به عنوان تدوينگر تمام تلاشم را انجام مي‌دهم كه كمترين ايراد را داشته باشم و به لحاظ كيفي و فني بهترين كار ممكن را ارائه دهم؛ با اين وجود، زمان بيشتر به‌طور مستقيم بر كيفيت كار تاثير‌ مي‌گذارد و مي‌تواند آن را پخته‌تر و منسجم‌تر كند.

تدوينگر مجموعه‌ي تلويزيوني «در مسير زاينده‌رود» سپس اعلام كرد: در مرحله‌ي تدوين نهايي هستيم و تدوين تمام قسمت‌هايي كه تصويربرداري شده‌اند، انجام شده‌است. سكانس‌ها و قسمت‌ها، همزمان با تصوير‌برداري به كار مونتاژ شده، اضافه مي‌شوند. در حال حاضر نيز قسمت‌هاي آماده به پخش را بازبيني مي‌كنيم و تا نقاط ضعفشان براي پخش برطرف شود.

رضاخاني گفت: با وجود اين‌كه كار تصويربرداري و تدوين به طور همزمان انجام مي‌شود، با كارگردان و تهيه‌كننده، تعامل خوبي داريم. آنها قسمت‌هاي تدوين‌شده را مي‌بينند و نظرات و پيشنهادات خود را به من منتقل مي‌كنند.

وي با اشاره به ريتم كند سريال «در مسير زاينده‌رود» در برخي سكانس‌ها، افزود: بعضي صحنه‌ها و سكانس‌ها اجازه تند ‌شدن ريتم را به كار نمي‌دهند و ممكن است تند‌ شدن اين صحنه‌ها به فيلم لطمه بزند. لحظه‌هاي عاطفي و حساس كه بعدها شخصيت‌ها مبتني بر اين لحظات تصميم‌گيري مي‌كنند، با ريتم كندتري پخش مي‌شود.

تدوينگر سريال «در مسير زاينده‌رود» تاكيد كرد: تاملي كه در بعضي سكانس‌ها مثل سكانس‌هاي مربوط به شخصيت «ملك منصور» وجود دارد، به دليل تاثير‌گذاري آن در آينده سريال است. اين تامل و ريتم كند باعث مي‌شود كه اجازه دهيم مخاطب با فضا و حس به وجود آمده ارتباط برقرار كند، اما در جايي كه لازم بوده ريتم تندتري به كار داده شود، من به عنوان تدوين‌گر، اين كار را انجام داده‌ام.

---------- Post added at 06:58 PM ---------- Previous post was at 06:55 PM ----------

يادداشت رئيس حوزه هنري اصفهان در نقد «در مسير زاينده رود»؛
فتحي حلاوت و شيريني لهجه اصفهاني را نمي‌شناسد

خبرگزاري فارس: حلاوت و شيريني زبان اصفهاني در درست ادا كردن آن است اما فتحي حلاوت و شيريني لهجه اصفهاني را نمي‌شناسد.

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، سيدمهدي سيدين‌نيا رئيس حوزه هنري اصفهان در ياداشتي با عنوان «جايي ‌كه كارگردان گويش‌ها را نمي‌شناسد» به نقد سريال در مسير زاينده‌رود پرداخت.
يادداشت سيدمهدي سيدين‌نيا رئيس حوزه هنري اصفهان را در ذيل مي‌خوانيد:
«روشن‌تر از خاموشي» را از حسن فتحي كارگردان صاحب‌ نام و صاحب سبك سينماي ايران ديديم و گويش ناموزون و ناهماهنگ به لهجه اصفهاني كتايون رياحي در نقش همسر ملاصدرا در آن سريال ملولمان ساخت.
گرچه صدابرداري به طريق دوبله بود اما حاصل كار آن بود كه ديديم و شنيديم و باورمان نمي‌شد كه فتحي دوباره اشتباه قبلي خود را تكرار و «در مسير زاينده رود»، اصفهاني‌هاي متين و آرام را به خروش وادارد.
ايشان با اين كار عجولانه خويش هنرمندان، كارگردانان، بازيگران، شاعران، اديبان و همه مردم كوچه و بازار كه بيننده اين سريال هستند را از خود رنجانده‌اند.
گويش اصفهاني فرهنگ خاص خودش را دارد و هيچكس به جز خود اصفهاني‌هاي خوش زبان قادر به تكلم آن نيست، به همين دليل بازيگران سريال وي تنها توانسته‌اند اداي همشهريان ما را درآورند و اصلا قادر به بازي در نقش اصفهاني‌ها نبوده‌اند.
حتي مهرداد ضيايي (مشاور گويش) كه در گويش موفق است در بازي ناتوان است.
حلاوت و شيريني زبان اصفهاني در درست ادا كردن آن است كه «كار هر بز نيست خرمن كوفتن».
اگر فتحي همتي مي‌كرد و لوكيشن فيلمش را خود اصفهان با آداب و رسوم اصفهاني‌هاي اصيل و فرهنگ كهنشان انتخاب مي‌كرد، شايد اين سريال دچار چنين معضلي نمي‌شد.
ناگفته نماند كه قبل از دست اندركاران سريال، مقصر اصلي صدا و سيماست كه اجازه مي‌دهد چنين سريال‌هاي توهين‌آميزي ساخته و پخش شود و چهره اصفهاني‌هاي مهمان‌نواز و شيرين كار را چنين زشت با آن گويش‌هاي مسخره به نمايش درآورد.
در پايان اميد ما يك عذرخواهي جانانه فتحي و تهيه كننده و مشاور گويش اين سريال از مردم رنجيده اصفهان است تا ديگر بار اجازه بدهيم خالقان اثر در شهر پر صفايمان داستاني با زبان مادري‌مان را به تصوير كشند.

---------- Post added at 07:00 PM ---------- Previous post was at 06:58 PM ----------

استاندار اصفهان:
اختلال لهجه كمترين اثر سوء پخش «در مسير زاينده‌رود» است

خبرگزاري فارس: استاندار اصفهان گفت: پخش سريال در مسير زاينده‌رود ايرادات فراواني دارد كه ايجاد اختلال لهجه در بين مردم اصفهان كمترين اثر سوء آن است.

عليرضا ذاكراصفهاني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به ايرادات وارد شده به سريال در مسير زاينده‌رود اظهار داشت: اين سريال از ايرادات فراواني برخوردار است كه مسئولان رسانه ملي هر‌چه سريع‌تر بايد پخش آن را متوقف كنند.
وي افزود: مسئولان رسانه ملي دلسوزانه سعي در حمايت و توليد آثار فاخر براي معرفي آداب و رسوم مردم شهرهاي مختلف ميهن اسلامي ايران دارند اما توليدكنندگان و عوامل اجرايي اين سريال با كج‌سليقگي خود موجبات تمسخر لهجه و آداب و رسوم مردم اصفهان را فراهم كردند.
استاندار اصفهان تصريح كرد: آنچه سريال در مسير زاينده‌رود از آداب و رسوم و نوع پوشش مردم اصفهان به نمايش گذاشته است با آداب و رفتار مردم شهر اصفهان بسيار تفاوت دارد.
وي با تاكيد بر دل‌آزردگي هنرمندان و فرهيختگان اصفهاني از توليد و پخش اين سريال خاطرنشان كرد: متمركز بودن امكانات در تهران موجب شده تا عواملي ناآشنا به اصول و اعتقادات مردم اصفهان دست به توليد چنين آثاري بزنند.
ذاكراصفهاني با تاكيد بر حضور هنرمندان و مفاخر فراوان در استان اصفهان خواستار پيگيري و سماجت رسانه‌هاي اصفهاني براي توقف پخش اين سريال شد.
وي اظهار داشت: اصفهان در تمام مكاتب هنري همچون صنايع دستي، موسيقي، تئاتر و معماري داراي سبك خاصي بوده و اين موضوع بر هيچكس پوشيده نيست اما تمركز امكانات در تهران موجب شده تا هنرمندان اصفهاني امكان رشد و ظهور كمتري داشته باشند.

---------- Post added at 07:01 PM ---------- Previous post was at 07:00 PM ----------

خبرگزاري فارس: معاون فرهنگي و اجتماعي شهردار اصفهان گفت: نويسنده اين مجموعه خود اهل نجف‌آباد اصفهان است و لهجه نجف‌آبادي را در اين سريال به كار برده است كه با لهجه اصفهاني تفاوت‌هاي زيادي دارد.

حبيب‌الله تحويل‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان، هدف شهرداري را از همكاري با سريال در مسير زاينده‌رود، معرفي بيشتر اصفهان با فرهنگ و تمدن اصيل ايراني به تمام كشور و حتي جهان دانست و اظهار داشت: شهرداري در ابتدا از اين مجموعه استقبال كرد، اما فيلمنامه در اختيار شهرداري قرار نگرفته بود و تلاش شد پشتيباني‌هايي از آغاز اين مجموعه در اصفهان صورت گيرد.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان افزود: هر چند موضوع اين مجموعه قابل قبول بود، اما زماني كه فيلمنامه به دست شهرداري رسيد، اصلاحات زيادي براي آن عنوان شد.
وي تصريح كرد: يكي از اهداف پشتيباني از اين مجموعه، نمايش فوتبال پاك اصفهان در كشور بود و هنوز هم مي‌تواند در بستر فرهنگي خود اين شاخص را نمايان كند.
تحويل‌پور با بيان اينكه «در مسير زاينده‌رود» با چند مشكل عمده مواجه است، ادامه داد: نويسنده اين مجموعه خود اهل نجف‌آباد اصفهان است و لهجه نجف‌آبادي را در اين سريال به كار برده است كه با لهجه اصفهاني تفاوت‌هاي زيادي دارد.
وي يكي از كمبودهاي اصلي اين فيلم را نبود بازيگر اصفهاني در مجموعه عنوان و تصريح كرد: از زمان آغاز مجموعه نيز اعلام كرديم كه اين مجموعه نياز به استفاده از بازيگران با اصالت اصفهاني دارد، اما گويش شيرين اصفهاني در اين سريال مناسب جلوه داده نشده است.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان با بيان اينكه بسياري از اتفاقات اين مجموعه آداب و رسوم مردم اصفهان را زير سؤال برده است، اظهار داشت: مردم اصفهان در مهمان‌پذيري و مهماني رفتن اينگونه نيستند و اين مسئله با انتقادات شديدي از جانب مردم اصفهان مواجه شده است.
وي با بيان اينكه مسئولان شهري و استاني انتقادات شديد خود را پيرامون اين مجموعه اعلام كرده‌اند، تصريح كرد: مسئولان صدا و سيما معتقدند اين مجموعه در سراسر كشور و حتي برخي نقاط جهان مخاطبان خود را جذب كرده است.
تحويل‌پور با بيان اينكه شهرداري هيچ گونه كمك نقدي به اين مجموعه نكرده است، افزود: شهرداري تنها خدمات پشتيباني، تصويربرداري و ضبط مجموعه را تسهيل كرده كه از اين اقدام نيز پشيمان است.
وي با بيان اينكه آغاز سريال جلوه بسيار مناسبي داشت، گفت: زماني كه سريال پخش شد، متوجه شديم كه نواقص زيادي دارد و ما نيز در انتظار قطع برنامه و معذرت‌خواهي مسئولين اين مجموعه هستيم.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان با بيان اينكه بايد در انتظار اقدامات بعدي و اعتراضات بيشتري باشيم، گفت: شهرداري نيز همانند مردم در انتظار پاسخ از مسئولان براي برخورد با اين مجموعه است.
وي خاطرنشان كرد: اگر قرار است كاري براي اصفهان به عنوان پايتخت فرهنگي انجام شود، بايد در شأن اصفهان باشد و بيان مطالبي نظير زمان كافي نبود و يا شرايط مناسب نبود، دليل مناسبي براي ساخت اين مجموعه نيست.
معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان با بيان اينكه متن سريال، پشت نام كارگردان و پخش از شبكه ملي سيما پنهان مانده بود، اظهار داشت: تمام برنامه در تهران بسته شده بود و فقط اجراي آن در اصفهان انجام شد و نه تنها مدير شبكه يك، بلكه رئيس سازمان صدا و سيما نيز بايد از مردم عذرخواهي كنند.
وي با بيان اينكه ما به شبكه ملي اعتماد كرده بوديم، افزود: سطح تمسخر انجام شده در اين سريال بالاتر از بيان است.
تحويل‌پور گفت: ما اصلاحات اين برنامه را اعلام كرديم، اما در كمال ناباوري هيچكدام از آنها درون فيلمنامه اعمال نشد.

آقا تو رو خدا این در افشانی های شهردار و استاندار و نماینده رو بیخیال شین!!!

اینا اگه دلٍ سوخته ای برای اصفهان داشتن به فکر سی و سه پل و چهار باغ و عالی قاپو بودن!! اینا همش جار و جنجال تبلیغاتیه ....

ghfg
01-09-2010, 17:25
کاملا با شما موافقم.مشاور این سریال اقای مهرداد ضیایی هستند که به احتمال نودونه درصد ایشون اهل مبارکه اصفهان هستند.اگه اینطور باشه واقعا کار جالبی کردند که مشاور رو از شهرستانهای اصفهان انتخاب کردن.:27:

gmuosavi
01-09-2010, 23:19
من که اصفهانیم بعضی از حرفاشون رو نمیفهمم !
از پدرم میپرسم ها این که الان وگفت یعنی چی ؟!

شما متوجه میشید ؟!

vroom
01-09-2010, 23:24
من که اصفهانیم بعضی از حرفاشون رو نمیفهمم !
از پدرم میپرسم ها این که الان وگفت یعنی چی ؟!

شما متوجه میشید ؟!

دقیقا:دی
این کلمات و اصطلاحات را از کجاشون در میارن؟:دی
تازه اگه قبلا هم شنیده باشیم ، اینطوری که اینا تلفظ میکنن بازم متوجه نمیشیم:13:
اگه زیر نویس میکردن خیلی خوب میشد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

oghyanoos
01-09-2010, 23:26
پیرمرد فقط میخاد زنه رو امتحان کنه...!

Amir_oscar
01-09-2010, 23:37
بابای مسعود می خواد با مامان این یارو عروسی بکنه تا بچه اش و ادب بکنه و مرد بار بیاره! :دی

றД ĵ ĭ Đ
01-09-2010, 23:54
یه جمله ای گفت پیرمرده من یهو وسط جمع زدم زیر خنده : "من مادر اون قاتل رو میخوام ! " میخوای چی ؟ : )))))))))))

pcforlife
01-09-2010, 23:54
چرا داستان اینطوری شده...! حسن فتحی تو این چند قسمته پاک ناامیدم کرده!!:41:
این مجموعش نصفه میوه ممنوعه هم نبود!:13:

molaali
02-09-2010, 11:46
فكر كنم پدر مسعود ميخواد مادر قاتل رو امتحان كنه.! و وقتي مادره قبول كرد. بگه چون تو براي پسرت از خودت گذشتي مي بخشمش.

nar nia
02-09-2010, 16:49
حسن فتحی با انتخاب من برای نقش شاهرخ ریسک بزرگی کرد

نیما نادری بازیگر نقش شاهرخ در مجموعه تلویزیونی "در مسیر زاینده رود" معتقد است حسن فتحی با انتخاب او به عنوان بازیگری جوان و تازه‌کار برای ایفای نقش شاهرخ ریسک بزرگی کرده است.

نیما نادری درباره ایفای نقش شاهرخ در مجموعه تلویزیونی "در مسیر زاینده رود" و همکاری با حسن فتحی به خبرنگار مهر گفت: قرار بود در مجموعه "میوه ممنوعه" با حسن فتحی همکاری داشته باشم و در کنار استاد یاد بگیرم، اما متاسفانه این موقعیت فراهم نشد. در فاصله سریال "میوه ممنوعه" تا "در مسیر زاینده‌رو" در چند کار دانشجویی و در دو تله فیلم به کارگردانی آقای محرم زینال‌زاده بازی کردم.

وی در ادامه افزود: در تله فیلم "رقص در آتش" نقش کوتاهی داشتم، اما آقای زینال‌زاده در تله فیلم دومش نقش اصلی را به من داد. خوشحال هستم در سریال "میوه ممنوعه" بازی نکردم، چرا که تجربه‌ام کم بود. البته منظورم این نیست که الان خیلی مسائل را در بازیگری آموخته‌ام، ولی الان اتفاقی که می‌خواستم افتاده است.

بازیگر نقش شاهرخ درباره اینکه آیا حسن فتحی شما را از صحنه تئاتر انتخاب کرد، توضیح داد: یک روز به دفتر آقای اسماعیل عفیفه، تهیه‌کننده رفته بودم. با هم صحبت کردیم و او گفت یک فرصت به من می‌دهد. عفیفه از من خواست یکی از فیلم‌هایی که بازی کردم را برای آقای حسن فتحی بیاورم. من هم فقط یک فیلم داشتم که نقش ساقی مواد مخدر را بازی کرده بودم. این نقش کوتاه و منفی بود. بعد از اینکه آقای فتحی فیلم را دید نظرش موافق بود، اما گفت که منفی هستم. در ملاقات حضوری که با آقای فتحی داشتم، او به من گفت یک فرصت می‌دهد و از من خواست خودم را در مجموعه "در مسیر زاینده رود" نشان بدهم.

نادری گفت: نمی‌دانم موفق بودم یا نه؟ اما از حسن فتحی و اسماعیل عفیفه قدردانی می‌کنم. خودم پیشنهاد ایفای نقش را در مجموعه "در مسیر زاینده‌رود" دادم. البته حسن فتحی با انتخاب من برای ایفای نقش شاهرخ ریسک بزرگی کرد، چون من یک جوان تازه کار در عرصه بازیگری هستم. در مجموع تلاش کردم نقش‌ را به خوبی ایفا کنم.

وی درباره بازی در کنار بازیگران حرفه‌ای مجموعه گفت: در مجموعه "در مسیر زاینده‌رود" دو بازیگر مقابل اصلی داشتم که حسین محجوب و مهدی سلطانی بودند. بیشترین بازی را با این دوستان داشتم. آنها به من خیلی لطف کردند به ویژه آقای محجوب سعی کرد نوع برخوردها، دیالوگ‌ها و روابط در طول بازی‌ام را درست در بیاورم. او مثل یک معلم به من آموخت در صحنه‌های مختلف چطور نگاه کنم؟ چگونه از دست‌ها بازی بگیرم و ... حتی در صحنه‌هایی که بازی نداشت در کنار من بود. در مجموع حسین محجوب و مهدی سلطانی کمک زیادی در بازی به من کردند.

این بازیگر درباره در آوردن لهجه اصفهانی توضیح داد: با توجه به فشردگی کار، تسلط به لهجه دشوار بود. در واقع قسمت سخت کار همین بخش بود. گرچه در این باره خیلی‌ها به ما خرده گرفتند. البته حق دارند نمی‌خواهم بگویم آنها اشتباه کردند، اما باید نگاه کنیم زمان ما برای تمرین، پیش‌تولید و ضبط خیلی کم بود. ما یک ماه با آقای ضیایی روی لهجه اصفهانی کار کردیم.

نادری ادامه داد: لهجه اصفهانی ظرافت‌های زیادی دارد. نباید این همه خرده گرفت. ما بازیگر شهرستانی داشتیم که در تهران کار کرد، ولی چون لهجه داشت صدای او را دوبله کردند. بنابراین این نوع اتفاق‌ها می‌افتد. نمی‌خواهم توجیه کنم، اما همه عوامل تلاش خود را کردند. گرچه می‌دانند برای لهجه ضعف‌هایی هم دارند. پس بهتر است بی خیال بخش لهجه شوند و به درام کار توجه کنند که بازی‌ها چقدر خوب در آمده است.

وی در پاسخ به این سئوال که بعد از "در مسیر زاینده رود" علاقمند است در تئاتر فعالیت کند یا تلویزیون گفت: کار اصلی من نوشتن است و سال‌ها است در رادیو می‌نویسم. قبل از نویسندگی هم انیمیشن کار می‌کردم. البته این رشته را در دانشکده صدا و سیما می‌خواندم، ولی بعد انصراف دادم. در حال حاضر دانشجوی رشته ادبیات نمایشی در سوره هستم. علاقه‌ زیادی به نویسندگی دارم. بازیگری و نویسندگی نقطه مشترکی دارند و آن هم خلق کردن است. در مجموع نویسندگی در اولویت کارم است.

nar nia
02-09-2010, 16:56
انتقاد سخنگوی شورای شهر اصفهان از سریال "در مسیر زاینده رود"

اصفهان - خبرگزاری مهر: سخنگوی شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه هر روز که از نمایش سریال "در مسیر زاینده رود" می‌گذرد اشکالات اساسی و فنی در متن و دیالوگهای این سریال آشکارتر می‌شود گفت: اکنون اشکال اساسی این سریال توهین آن به فرهنگ مردم اصفهان است.

ابوالفضل قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان افزود: اگر در گذشته بیشترین انتقاد به این سریال انتقاد به لهجه اصفهانی آن بود که ناشیانه مورد استفاده قرار گرفته بود اما اکنون انتقاد اساسی به تخریب فرهنگ اصفهانی است که در این سریال به اشکال گوناگون به تصویر کشیده شده است.

وی ادامه داد: در این سریال رفتارهایی را از مردم اصفهان به تصویر کشیده‌اند که حتی در دورترین روستاهای کشور نیز دیده نمی‌شود.

سخنگوی شورای شهر اصفهان اظهار داشت: آنچه در حال حاضر از محتوای سریال در مسیر زاینده رود مشاهده می‌شود، چیزی به غیر از توهین به فرهنگ اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اصفهان نیست.

قربانی در ادامه سخنان خود خواستار قطع سریع این سریال شد و ادامه داد: می‌توان اشکالات فراوان در این سریال را غیرعمدی دانست اما بی‌توجهی به درخواست اعضای شورای شهر اصفهان، نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیمای اصفهان و دیگر مسئولان اصفهانی را دیگر نمی‌توان غیرعمدی تلقی کرد.

خبرگزاری مهر آمادگی دارد پاسخ مسئولان و دست اندرکاران سریال در مسیر زاینده رود را نیز منعکس کند.

darkdream2012
02-09-2010, 21:03
دروغ میگد نجب بادیه من خودم اهل نجب بادم اسی همچینی نی اینا ملوم نی چی چی میگن

تلف به زبان شیرین تهرانی:

دروغ میگویند نجف آبادی هست بنده خودم اهل نجف آباد میباشم اصلا اینطوری نیست که می فرمایید معلوم نیست چی میگویند:31:

vroom
02-09-2010, 22:20
پیر مرد: شعردوسی شدی فِر میگوی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یواش یواش داره ازش خوشم میاد:دی

ali shah
02-09-2010, 22:24
بچه ها این زغال سفید چه نوع زغالیه؟به درد چی میخوره؟

ali shah
02-09-2010, 22:36
دروغ میگد نجب بادیه من خودم اهل نجب بادم اسی همچینی نی اینا ملوم نی چی چی میگن

تلف به زبان شیرین تهرانی:

دروغ میگویند نجف آبادی هست بنده خودم اهل نجف آباد میباشم اصلا اینطوری نیست که می فرمایید معلوم نیست چی میگویند:31:
:18: :18: :18: :18: :18: :18: :18: :18:

darkdream2012
02-09-2010, 22:38
:18: :18: :18: :18: :18: :18: :18: :18:
چی چی میگوی؟:31: درست حرف بزن ببینم چته؟:31:

ali shah
02-09-2010, 22:49
چی چی میگوی؟:31: درست حرف بزن ببینم چته؟:31:
اخه بحثی از نجباد شما نبود من به خاطر این تعجب کردم.

darkdream2012
02-09-2010, 23:03
اخه بحثی از نجباد شما نبود من به خاطر این تعجب کردم.
:18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::1 8::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18: :18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::1 8::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18:

چرا هست شما تاپیک رو خوندی؟:27:

ali shah
02-09-2010, 23:12
اگه اینطوریه منم باهات موافقم نجبادی:46:

errmii
03-09-2010, 02:43
پیر مرد: شعردوسی شدی فِر میگوی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یواش یواش داره ازش خوشم میاد:دی

آره شنیدم
این سوتی بود یا از قصد اینجوری گفت؟ :31: