PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : >> بهترین رشته چیست ؟ <<

bahador2009
25-07-2010, 19:27
این نظر سنجی برای این که ببینیم هر کسی از نظرش چه رشته ای براش بهتره و نظرش درمورد بهترین رشته چیه.
البته می دونم یک تایپیک دیگه هم هست ولی اون نظر خواهی نداره.
کلا هر کس که فکر میکنه یک مهندسی خوبه رای بده .

AliSub
25-07-2010, 19:32
این نظر سنجی برای این که ببینیم هر کسی از نظرش چه رشته ای براش بهتره و نظرش درمورد بهترین رشته چیه.

بهترین رشته اونیه که تو بهش علاقه داری. همین وبس!:5:

bahador2009
25-07-2010, 19:34
منم می دونم علاقه ی هر کسی خیلی مهمه .
منم همینو میگم دیگه هرکسی بیاد علاقش رو علامت بزنه . :)

behnam_roli
25-07-2010, 19:44
الان من با توجه به بررسی هایی که کردم از مهندسی شیمی بیشتر از بقیه رشته ها خوشم اومده ... ولی از کار آیندش میترسم

bahador2009
25-07-2010, 19:46
الان من با توجه به بررسی هایی که کردم از مهندسی شیمی بیشتر از بقیه رشته ها خوشم اومده ... ولی از کار آیندش میترسم
من شنیدم که مهندسی شیمی کسی که دکترا داره پول پارو می کنه.
لیسانس و فوق لیسانسش زیاد با ارزش نیست.

farzaneh*f
26-07-2010, 08:47
منم علاقه مو زدم هر چند مطمئن نیستم انتخابش کنم :5:

HOJ-JAT
26-07-2010, 09:47
من خودم مهندسی کامپیوتر می خونم ..عمران و الکترونیک و هوا فضا هم خیلی خوبه..

mahyar_bt
26-07-2010, 09:58
فکر کنم هرکی رشته ای که بهش علاقه داره یا توش تحصیل میکنه تو نظر سنجی زده !!!

farzaneh*f
26-07-2010, 11:11
فکر کنم هرکی رشته ای که بهش علاقه داره یا توش تحصیل میکنه تو نظر سنجی زده !!!

خب هر کس چیزی رو که بهش علاقه داره بهترین می دونه که بهش علاقه مند شده دیگه :31:

juventuss
26-07-2010, 11:40
بهترین رشته برای هر کس با توجه به توانایی های اون فرد وعلاقه اون فرد تعیین میشه !

kiuq
26-07-2010, 11:47
در هر مقطع بستگی به پشتکار فرد داره !
آخه دکترا گرفتن هم کار راحتی نیست.. پس اگه گرفتی و پولدار شدی زیاد تعجب نکن چون بابتش زحمت کشیدی.:10:

Retired User
26-07-2010, 12:31
قطعا به مهندسی عمران رای میدم
اول اینکه دستتون برای کار خیلی بازه(پارتی فراموش نشه لطفا دی: )
دوم اینکه به راحتی میتونید پول خوبی ازش بدست بیارید
سوم اینکه منبع درآمدهای مختلفی میتونید برای خودتون بدست بیارید
امضا,نظارت,کارشناس رسمی دادگستری , کارشناس بیمه ,کارشناس بانکها و.....

از احترام خوبی هم در جامعه برخورداره

bahador2009
27-07-2010, 13:21
دوستان نظرتون درباره ی رشته ی مهندسی معدن چیه؟

molaali
27-07-2010, 14:00
من نرم افزار مي خونم و ازش هم خيلي راضي هستم به نظر من كامپيوتر بهترين رشته است.

mmiladd
27-07-2010, 14:10
از دید من کامپیوتر.. چون بیشتر توش حجم بسیار گسترده ای از جامعه رو گرفته و محدود نیست ! ..

shahab_f
27-07-2010, 14:26
مهندسی نفت چرا توی نظر سنجی نیست ؟من فقط از دید مالی اگه بخوام بررسی کنم باید بگم که الان در امریکا بالاترین دستمزد بین مهندسان برای مهندسین نفته . از مهندسی شیمی هم میشه در مقطع فوق رفت مهندسی نفت. مهندسی نفت به طور میانگین کارش رو با درآمد سالی 83 هزار دلار (ماهی 6.900 دلار) شروع میکنه . بعد از اون مهندسی شیمی با سالی 64 هزار دلار (ماهی 5.300 دلار) قرار داره.
این موضوع کار نبودن برای لیسانس مهندسی شیمی هم خیلی درست نیست ، مگر به خاطر شرایط جامعه که خب برای همه ی رشته ها صادقه . چون که متقاضی کار زیاده ، کسی که تا مقطع بالاتری خونده توی رقابت برای گرفتن کار جلوتره.

scali
27-07-2010, 14:28
من مهندس صنایع هستم و خیلی هم بهش علاقه دارم و به نظر من رشته خیلی خوبیه .

البته فقط و فقط به علاقه خود فرد بستگی داره .

kiuq
27-07-2010, 16:50
من مهندس صنایع هست
رشته گلابی..!!:31:
از بس که آسونه!:27:
معدن زیاد چهره ی جالبی تو اجتماع نداره وگرنه اونم طرفداران خاص خودشو داره.1:8:

HOJ-JAT
27-07-2010, 17:10
لطفا به رشته های هم دیگه توهین نکنید..اتفاقا مهندسی صنایع بازار کار مدیریتی خوبی داره..

M A M M U T
27-07-2010, 17:24
ما هم فوق لیسانسشو تو خونواده داریم و هم لیسانسشو.هردوشون تو اداره گاز کار میکنن.حقوقشون کافیه.اما نجومی نیست.(هر کدوم 800 - 900 هزار)اما با مزایا گاهی به 1.200 هم میرسه .|(حقوقشون رو به ما نمی گن از لابه لای حرفاشون کشیدم بیرون:دی)لازم به ذکره که لیسانسه خیلی دنبال کار گشت تا اینو آخرش پیدا کرد.اما الآن استخدام کم شده.
البته ما کرمانشاه زندگی می کنیم شاید تو تهران وضعیت فرق داشته باشه.

ehsan_1987
27-07-2010, 17:29
تو ایران رشته ملاک نیست عزیز دل من
فقط مدرک فوق لیسانس به بالا + آشنایی به رایانه و زبان انگلیسی + پارتی

scali
27-07-2010, 17:58
:8:

اینم نگید میگن ......

آره خیلی آسونه همه 146 واحد درسیش عمومی هستن . :31:

بیخیال

این بحث هارو تو زمان دانشجویی زیاد داشتیم و جالبه همه رو بدجوری ضایع میکردم ولی اینجا جاش نیست . :31:

همینو بدون که همین رشته که با لبخند ازش حرف میزنی فعلا به قدری طرفدار داره که از این رشته های

کارشناسی میان برای خوندن کارشناسی ارشد همین رشته . ( مکانیک , عمران , صنایع , کامپیوتر , مدیریتها ,

ریاضی , حتی زبان انگلیسی )

چرا ؟ چون بازار کار خوبی داره .

البته از بازار کار خوب عمران و کامپیوتر هم نمیشه گذشت .

bahador2009
27-07-2010, 18:02
اینم نگید میگن ......

آره خیلی آسونه همه 146 واحد درسیش عمومی هستن . :31:

بیخیال

این بحث هارو تو زمان دانشجویی زیاد داشتیم و جالبه همه رو بدجوری ضایع میکردم ولی اینجا جاش نیست . :31:

همینو بدون که همین رشته که با لبخند ازش حرف میزنی فعلا به قدری طرفدار داره که از این رشته های

کارشناسی میان برای خوندن کارشناسی ارشد همین رشته . ( مکانیک , عمران , صنایع , کامپیوتر , مدیریتها ,

ریاضی , حتی زبان انگلیسی )

چرا ؟ چون بازار کار خوبی داره .

البته از بازار کار خوب عمران و کامپیوتر هم نمیشه گذشت .

منم فکر میکنم البته بعد از مهندسی شیمی بازارکاره مهندسی صنایع از همه بیشتره .
راستی شما تو چه شاخه ایش هستین.

راستی یکی از دوستان گفت چرا توی نظر سنجی مهندسی نفت نیست؟
چون که مهندسی نفت یکی از زیرشاخه های شیمیه دیگه تو نظرسنجس نیاوردمش.

bahador2009
27-07-2010, 18:07
نفرمایید قربان :5:

scali
27-07-2010, 18:17
منم فکر میکنم البته بعد از مهندسی شیمی بازارکاره مهندسی صنایع از همه بیشتره .
راستی شما تو چه شاخه ایش هستین.

.

من برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها خوندم و الان کار مشاوره ایزو انجام میدم .

البته یک سالی تو کار برنامه ریزی و کنترل پروژه بودم .

---------- Post added at 07:17 PM ---------- Previous post was at 07:15 PM ----------

با اینا مخالفم

با اینا موافقم

bahador2009
27-07-2010, 18:18
منم از همین شاخش خیلی خوشم میاد .
به نظره شما دانشگاهی که توش درس میخونیم برای اشتغال اهمیت زیادی داره . منظورم همین شاخه و بین دانشگاههای غیر انتفاعی و سراسریه ؟

scali
27-07-2010, 18:25
به نظر من که دانشگاه اصلا اهمیتی نداره و فقط و فقط به خود فرد بستگی داره و در اون رشته ای که هستی هر چه قدر که میتونی

اطلاعات خودت رو بالا ببری .

من دانشگاه ازاد خوندم ولی یه زمانی رفته بودم جایی واسه مصاحبه . اونجا چند نفری از دانشگاهای مختلف بودن ع سراسری

,ازاد . ولی تعریف از خود نباشه اطلاعاتم در مورد رشته خودم به قدری بود که تو اون چند نفر من رو انتخاب کردن .

برای کارفرما فرقی نمیکنه از کدوم دانشگاه فارغ التحصیل شدی یا معدلت چنده . اون فقط از شما کار میخواد همین .

اگه کار بلدی و حرفی واسه گفتن داری بسم الله وگرنه خداحافظ :31:

bahador2009
27-07-2010, 18:31
به نظر من که دانشگاه اصلا اهمیتی نداره و فقط و فقط به خود فرد بستگی داره و در اون رشته ای که هستی هر چه قدر که میتونی

اطلاعات خودت رو بالا ببری .

من دانشگاه ازاد خوندم ولی یه زمانی رفته بودم جایی واسه مصاحبه . اونجا چند نفری از دانشگاهای مختلف بودن ع سراسری

,ازاد . ولی تعریف از خود نباشه اطلاعاتم در مورد رشته خودم به قدری بود که تو اون چند نفر من رو انتخاب کردن .

برای کارفرما فرقی نمیکنه از کدوم دانشگاه فارغ التحصیل شدی یا معدلت چنده . اون فقط از شما کار میخواد همین .

اگه کار بلدی و حرفی واسه گفتن داری بسم الله وگرنه خداحافظ :31:
مرسی خیلی امیدوارم کردی.
راستی حقوقش چطوره؟:20:

shir_farhad
27-07-2010, 18:34
اه ها مه فکر وکردم اینجا همه IT بیدن

scali
27-07-2010, 18:40
مرسی خیلی امیدوارم کردی.
راستی حقوقش چطوره؟:20:

خواهش میکنم .

بد نیست . بخور و نمیره .

حدود یک میلیون تا یک و نیم میلیون متغییره .

ولی حقوق کار کنترل پروژه بیشتر از این حرفاست ولی خوب سابقه کار و تجربه خیلی بیشتری احتیاج داره .

bahador2009
27-07-2010, 18:43
خواهش میکنم .

بد نیست . بخور و نمیره .

ولی حقوق کار کنترل پروژه بیشتر از این حرفاست ولی خوب سابقه کار و تجربه خیلی بیشتری احتیاج داره .
مرسی بابت اطلاعاتی که به ما دادی.:11:

scali
27-07-2010, 18:45
مرسی بابت اطلاعاتی که به ما دادی.:11:

خواهش میکنم .:11:

M A T I N
27-07-2010, 18:58
راستی یکی از دوستان گفت چرا توی نظر سنجی مهندسی نفت نیست؟
چون که مهندسی نفت یکی از زیرشاخه های شیمیه دیگه تو نظرسنجس نیاوردمش.

اتفاقا مهندسی نفت یه رشته ی جداست که با گرایش طراحی فرآیندهای صنایع نفت م شیمی فرق داره ...
اون جوری که شما میگی الکترونیک هم جزوه برقه ...:46:

...موفق باشی...

bahador2009
27-07-2010, 19:44
لطفا دوستان از نظراتی که دارن درمورد رشته ای که بهش رای دادن هم بگن.

MOHAMMAD2010
27-07-2010, 20:11
این نظر سنجی اصلا درست نیست
اینجا چون خیلیا رشتشون کامپیوتره اومدن کامپیوتر رو انتخاب کردن در صورتی رشته بهتر از کامپیوتر هم تو لیست هست !

mmiladd
27-07-2010, 20:48
این نظر سنجی اصلا درست نیست
اینجا چون خیلیا رشتشون کامپیوتره اومدن کامپیوتر رو انتخاب کردن در صورتی رشته بهتر از کامپیوتر هم تو لیست هست !

الان دیگه به رشته ای خوب میگن که توش پول باشه و آینده داشته باشه..

شما فک می کنین رشته ای مثل نساجی اُونم تو کشور ایران آینده داشته باشه..؟

REGISTERED-USER
27-07-2010, 20:57
من مهندس مکانیکم .... کلا اونایی که میرن رشته مهندسی مکانیک بیخود ور نمی دارن برن .... حال میکنن اساسی با این رشته و بهش هم اعتیاد پیدا می کنند چون نهایتی براش وجود نداره و بسیار هم تخصصیه هر زیر رشته ایش

فعلا که تو شرکت خصوصی هستم با حقوق 600 نهایت 800 ! بد نیست خدا رو شکر

کار دولتی رو ببوسید بزارید کنار .... نیست که نیست و اگه هم باشه بند ک یعنی کلفت میخواد !

ولی اگه عشق کارهای طراحی و مهندسی مکانیک هستید حتما برید .... آینده خوبی داره لااقل باسواد میشید !

ولی لازمه بدونید که مهندسی مکانیک بدو بدو داره ، خستگی زیاد داره و به شدت فرسوده میکنه آدم رو بخصوص اگه کار تولید دستتون باشه ! مثل کامپیوتر نیست بشینی جای گرم و نرم حال کنی برای خودت ! تو مکانیک سر تا پات روغنی و گریسی هم میشه ! و بعضا اشتباهات هم غیر قابل جبرانه !

saeed_h1369
27-07-2010, 21:09
فقط مکانییییییییییییییییییییی یییک

نخبه برق
27-07-2010, 21:15
سوالتون يه ذره خنده داره :laughing::31:

خوب معلومه هركي رشته خودشو ميزنه ولي مطمئنا برق جز تاپ هاست اگه نخواسته باشيم اول حسابش كنيم:12:

bahador2009
27-07-2010, 21:22

خوب معلومه هركي رشته خودشو ميزنه ولي مطمئنا برق جز تاپ هاست اگه نخواسته باشيم اول حسابش كنيم:12:
فکر می کنید از چه نظر برق بهتر باشه ؟

mmiladd
27-07-2010, 21:27

از اسم شما میشه فهمید که به چه رشته ایی علاقه دارین..

ولی از دید من کمی این رشته ها اشباع شدن.. یعنی طرف مدرک میگیره اما نمی دونه کارش چیه..!

هر چند از دید من اکثر رشته ها تو کشور به این حالته ؛ اما تو بعضی از رشته ها کمی بیشتر خودش رو نشون

میده..

M . Sayid
27-07-2010, 21:39
من اگه بخوام مهندسی پزشکی رو انتخاب کنم باید کدومو بزنم؟؟

bahador2009
27-07-2010, 21:51
بچه ها کسری ها رو ببخشید ؟

bushido
27-07-2010, 22:34
جواب همه معلومه اکثرا افرادی که اینجا میان عاشقه مهندسی کامپیوترن

kiuq
27-07-2010, 23:00
لطفا به رشته های هم دیگه توهین نکنید..اتفاقا مهندسی صنایع بازار کار مدیریتی خوبی داره..
من هرگز این رشته رو مسخره نکردم..
ادای بابابزرگا رو در نیارید لطفا.!!

بد نیست . بخور و نمیره .

صنایع واقعا یکی از بهترینهاست .. حیف که دانشگاه گیلان نداشت وگرنه حتما میرفتم.. هم آسونه(بر نخوره) و هم بازار کارش رو خیلی تعریف میکنن.

---------- Post added 28-07-2010 at 12:00 AM ---------- Previous post was 27-07-2010 at 11:57 PM ----------

من اگه بخوام مهندسی پزشکی رو انتخاب کنم باید کدومو بزنم؟؟

مهندسی پزشکی که اخیرا خیلی آپدیته..
شما یا بای بری مهندسی پزشکی یا باید بری مهندسی مواد چون ارشد ایندو به هم مشابه هستش.
مهندسی پزشکی جون میده واسه اختراع و مقاله چون جدیده و کسی اطلاع خاصی از بخشهای اختصاصیش نداره ...

M A M M U T
27-07-2010, 23:21
اشتباهی الکترونیک رو زدم جای برق:41:
من خودم میرم تجربی ولی از بین مهندسی ها بین مکانیک و برق باید یکی رو انتخاب میکردم.که برق رو انتخاب کردم.نیاز به برق هیچ وقت تموم شدنی نیست.تمام شرکت ها به مهندس برق نیاز دارن از خودرو سازش بگیر تا لوازم خانگی سازی و هزار تا چیز دیگه.
البته کامپیوتر هم خوبه اما خیلی تو جامعه زیادن.به نظرم IT بهتره.
اما در کل پزشکی:40::21:

AliSub
27-07-2010, 23:40
مهندسی برق آدمو کچل میکنه .
ولی اگر کار برات گیر بیاد نونت تو روغنه.

در ضمن الکترونیک شدیدا اشبع شده و به توصیه من اصلا الکترونیک نرید.
الا برق قدرت و توزیع بازار کا ربهتری دارند.

(البته اگه بخاین برق برینا)

مهندسی پزشکی هم رشته خوبیه وآپدیت هست.

farshid2002002
28-07-2010, 00:11
هیچی دکترای بیوسته ی فیزیک نمیشه.اگه دنبال علمید.

றД ĵ ĭ Đ
28-07-2010, 01:11
خواهش میکنم .

بد نیست . بخور و نمیره .

شما یه عکس از فیش حقوقیت میزاری اینجا ؟

REGISTERED-USER
28-07-2010, 08:50
یادمه یکی گفت تخصصی ترین رشته و بهترین کامپویتره ! میشه بگیم از چه لحاظ مهندس کامپیوتر چی سرش میشه؟

برنامه نویسی ؟ خیلی از مهندسا در حد کار خودشون بلدند

سخت افزار ؟ این روزا اغلب مهندسا سرش میشه

مباحث IT ؟ کی بلد نیست

من خودم به نوبه یه مهندس کامپیوتر رو میزارم تو جیبم با اطلاعاتم ... اون چی ؟ چیزی از مهندسی مکانیک حالیشه ؟ :دی

به نظر من مهندسی کامپیوتر ابدا تخصصی نیست !

HOJ-JAT
28-07-2010, 10:31
خودتون جواب خودتونو دادین...
مثل اینکه بگیم دیگه به دکتر نیاز نداریم چون وقتی سرمون درد اومد میرم قرص سردرد می خوریم..

molaali
28-07-2010, 11:55
یادمه یکی گفت تخصصی ترین رشته و بهترین کامپویتره ! میشه بگیم از چه لحاظ مهندس کامپیوتر چی سرش میشه؟

مباحث IT ؟ کی بلد نیست

من خودم به نوبه یه مهندس کامپیوتر رو میزارم تو جیبم با اطلاعاتم ... اون چی ؟ چیزی از مهندسی مکانیک حالیشه ؟ :دی

درس هايي كه در دانشگاه ها تدريس مي شن با اطلاعاتي كه افراد ديگر دارند بسيار تفاوت مي كنه.ميگي نه برو دوتا كتاب دانشگاهي بخون. (مثل نظريه ي زبان ها و ماشين ها _ معماري كامپيوتر و ...) ايني كه شما بهش مي گي كامپيوتر براي رفع مشكلات روزمره است.
ضمناً چون مهندسي كامپيوتر بسيار كاربردي تر از مكانيك هست همه ازش اطلاعتي دارند (اونم در حد خودشون)
وگرنه با خوندن چند تا كتاب مكانيك هم ميشه همه ي اين حرف ها رو زد.

MOHAMMAD2010
28-07-2010, 12:16
الان دیگه به رشته ای خوب میگن که توش پول باشه و آینده داشته باشه..

شما فک می کنین رشته ای مثل نساجی اُونم تو کشور ایران آینده داشته باشه..؟

شما حق داری این جوری حرف بزنی چون خودتم کامپیوتر هستی احتمالا
من خودم با کسایی که کامپیوتر بودن حرف زدن - الکی یه حرفیو نمیزنم
کامپیوتر رشته خوبیه ولی میدونی دیگه خیلی زیاد شده - مثل الکترونیک که خیلی خوبه ولی انقد زیاد شده که زیاد دیگه رفتنش به درد نمیخوره
الان چند تا رشته تو ایران برا پسرا خیلی خوبه
مکانیک
عمران
قدرت

الان دوباره نیاین بگین فلان رشته هم اگه علاقه داشته باشی خوبه - آره درسته ، ولی کلی بخوایم بگیم این رشته ها الان بهترن برا پسرا

hoha881
28-07-2010, 12:22
عمران-عمران عالیه.:26::26::26::26::26::26:

papatya
28-07-2010, 12:24
به نظر من ام برق بهترین تا زیر شاخه های خیلی زیادی داره که می تونی مثلا ict بخونی خیلی جدیده:31:

new life
28-07-2010, 12:27
عمران-عمران عالیه.:26::26::26::26::26::26:
سلام .میشه لطف کنید بگید عمران _نقشه برداری خوب هست یا نه ؟
بعد برای کارشناسی عمران _خاک عمران _اب اینا رو هم داریم میشه بگید این گرایش هاشم خوبه یا نه ؟

Rainy eye
28-07-2010, 12:33
سلام .میشه لطف کنید بگید عمران _نقشه برداری خوب هست یا نه ؟
بعد برای کارشناسی عمران _خاک عمران _اب اینا رو هم داریم میشه بگید این گرایش هاشم خوبه یا نه ؟

فک میکنم واسه کارشناسی عمران_عمران و عمران _نقشه برداری خوب باشه...
حداقلش واسه خانوما رشته مناسبیه،البته تو کارشناسی زیاد فرقی باهم ندارن،مهم ارشده

behnam_roli
28-07-2010, 12:34
یه سوال:

مگه ما مهندسی الکترونیک هم داریم که تو گزینه ها گزاشتن؟! مگه الکترونیک یکی از گرایشهای برق نیست؟

new life
28-07-2010, 12:40
حداقلش واسه خانوما رشته مناسبیه،البته تو کارشناسی زیاد فرقی باهم ندارن،مهم ارشده
جدا فرقی ندارن با هم ؟
یعنی کسی که عمران _عمران میخونه با کسی که عمران_اب میخونه کارش فرق نمی کنه ؟
............................................ا
برو دفترچه انتخاب رشترو ببین مثلا دانشگاه ارومیه زده برق_الکترونیک بعضی دانشگاهها جدا کردن یه دانشگاه دیگه مثل بروجرد زده برق قدرت

Rainy eye
28-07-2010, 12:46
جدا فرقی ندارن با هم ؟
یعنی کسی که عمران _عمران میخونه با کسی که عمران_اب میخونه کارش فرق نمی کنه ؟

نه تنها عمران بلکه تو همه رشته ها واسه کارشناسی این همه گرایش داره الکیه!!!نهایتاً تو چند تا واحد با هم تفاوت دارن...
تو ارشده که گرایش معلوم میشه...به نظرم عمران_عمران از همه بهتره،میشناسم افرادیو که عمران _عمران خوندن و راضی بودن...تا موقع ارشدت تصمیم میگیری که چه گرایشی بخونی...

bahador2009
28-07-2010, 12:48
نه تنها عمران بلکه تو همه رشته ها واسه کارشناسی این همه گرایش داره الکیه!!!نهایتاً تو چند تا واحد با هم تفاوت دارن...
تو ارشده که گرایش معلوم میشه...به نظرم عمران_عمران از همه بهتره،میشناسم افرادیو که عمران _عمران خوندن و راضی بودن...تا موقع ارشدت تصمیم میگیری که چه گرایشی بخونی...
چقدر درآمد داره؟

Rainy eye
28-07-2010, 12:56
چقدر درآمد داره؟

نمیدونم!!!!اگه آشنا داشته باشی ،شانس بیاری و زرنگ باشی خیلی جاها میتونی کار پیدا کنی!!!!
میتونی خودت شرکت بزنی...
مثلاً این شخصی که من میگم هنوز لیسانسشم نگرفته،دخترم هست(منظورم اینه که به خود آدم بستگی داره!!!:دی)
الان داره تو شهرداری کار میکنه...و رفته مصاحبه قراره ترم دیگه که درسش تموم شد تو دفتر فنی یه پروژه کار کنه...میتونه سر ساختمون هم بره ناظر پروژه باشه!!
البته با لیسانس کار کم هست ...

new life
28-07-2010, 13:02
من با یه نفر صحبت کردم فوق عمران امیر کبیر خودش از درامد عمران راضی نبود . گفت چون ازاد عمران فقط پسر میگیره
تعداد کسای که عمران خوندن زیاد شده ! درامد انچنانی نداره خودش کارش ربطی به عمران نداشت
ولی یه نفر عمران دانشگاه تهران خونده بود خیلی راضی بود کارم میکرد
کلا نمیشه گفت قطعی تو عمران بخونی ان قدر درامد داری !
خوبیش اینه که می تونی خودتم شرکت بزنی .مثل بعضی کارا نیست که حتما باید استخدام شی !

نمیدونم!!!اگه اشنا داشته باشی شانس بیاری وزرنگ باشی خیلی جاها میتونی کار پیدا کنی !!!
نهایتا میرسیم به همین قسمت .....

Dex
28-07-2010, 13:11
چند سوال در مورد مهندسی کامپیوتر
به نظرتون توی دانشگاه درساش نسبت به رشته های دیگه سختر نیست

راستش یکی از دوستان توی این فروم از رفتن به این رشته پشیمون شده بود و تغییر رشته داد ( یادم نمیاد کی بود )
میگفت خیلی سخته
اینی که میگه سخته ، دقیقا منظورش چیه ؟
منظورش ریاضیات یا درس دیگه ایه ؟

راستش من این رشته رو خیلی دوست دارم ، ولی میترسم مثل همون دوستمون پشیمون بشم
لطفا راهنمایی کنید

من الان دیپلم کار و دانش گرایش کامپیوتر دارم و بعد از خدمت 12 ماهه ای که دارم باید برم دانشگاه
رایانه کار 1 و 2 و ویژوال بیسیک رو به آسونی پاس کردم و به نظرم سخت نبود ( البته کلاس هاشو رفتم و زیر نظر فنی حرفه ای امتحان دادم و قبول شدم )

hoha881
28-07-2010, 13:25
بسته به علاقه داره.
فکر کنم سختاش ریاضیات گسسته و ریاضیات مهندسی باشه.

AliSub
28-07-2010, 13:33
چند سوال در مورد مهندسی کامپیوتر
به نظرتون توی دانشگاه درساش نسبت به رشته های دیگه سختر نیست

راستش یکی از دوستان توی این فروم از رفتن به این رشته پشیمون شده بود و تغییر رشته داد ( یادم نمیاد کی بود )
میگفت خیلی سخته

راستش من این رشته رو خیلی دوست دارم ، ولی میترسم مثل همون دوستمون پشیمون بشم
لطفا راهنمایی کنید

من الان دیپلم کار و دانش گرایش کامپیوتر دارم و بعد از خدمت 12 ماهه ای که دارم باید برم دانشگاه
رایانه کار 1 و 2 و ویژوال بیسیک رو به آسونی پاس کردم و به نظرم سخت نبود ( البته کلاس هاشو رفتم و زیر نظر فنی حرفه ای امتحان دادم و قبول شدم )

اگه به برنامه نویسی علاقه داری و برات آسون هستند. کلا رشته کامپیوتر برات شیرین میشه.

چون شما کار و دانش هستید شاید برخی دروس ریاضی براتون سخت باشه که اصلا مهم نیست ، چون به رشتت علاقه داری راحت میگزره.

MOHAMMAD2010
28-07-2010, 14:56
چند تا نکته :
1 - بعضیا با پارتی میرن سر کار ( حالا با هر رشته ای شما فرض کنین کارشناسیش ) بعد میان میگن خیلی رشته ی خوبیه هنوز لیسانش نگرفته بودیم سر کار بودیم حالا نگا نمیکنن اگه پارتیو آشنا نداشتن الان بیکار بودن !
2 - بعضیا فکر میکنن هر رشته ای که جدید باشه بازار کارش بهتره ! یه مثال ساده الکترونیک جدیده تره یا قدرت ؟ خب الکترونیک خیلی جدید تره ولی آیا کشور ما هم به همون اندازه پیشرفته هست ؟ کاملا مشخصه که تو ایران قدرت بازار کار بهتری نسبت به الکترونیک داره ( البته بازم میگم برای پسرا )
3 - یکی گفته بود
عمران حداقلش واسه خانوما رشته مناسبیه
فقط خواستم بگم این جور رشته ها مطمئن باشین برای پسرا بازار کار بهتری دارن
حالا دوباره نگین یه دخترو میشناختم هنوز لیسانس نگرفته بود سر کار بود ، من کلی دارم میگم
4 - بازم یه نقل قول دیگه :

اتفاقا بعضی رشته ها خیلی از درساشون با هم متفاوته تو گرایش های مختلف !

kiuq
28-07-2010, 15:43
درس هايي كه در دانشگاه ها تدريس مي شن با اطلاعاتي كه افراد ديگر دارند بسيار تفاوت مي كنه.ميگي نه برو دوتا كتاب دانشگاهي بخون. (مثل نظريه ي زبان ها و ماشين ها _ معماري كامپيوتر و ...) ايني كه شما بهش مي گي كامپيوتر براي رفع مشكلات روزمره است.

آیا افراد درسایی که تو دانشگاه ارائه میشه رو میرن سر کار پس میدن.؟؟:2:

ً چون مهندسي كامپيوتر بسيار كاربردي تر از مكانيك هست
جدی؟؟:31:

وگرنه با خوندن چند تا كتاب مكانيك هم ميشه همه ي اين حرف ها رو زد.
هرگز این حرف رو قبول ندارم خودتم نداری میدونم.. ولی خوب تعصبه دیگه چه میشه کرد:27:

HOJ-JAT
28-07-2010, 17:01

اخه میدونید بیشتر درساهی الکترونیک هم داره ..برنامه نوسیهاش خیلی سخنه..

Dex
28-07-2010, 17:32
ممنون رفقا

بحث سره انتخاب بهترین رشتس
خب
به نظرتون چه رشته ای میتونه مناسب امثال من باشه ؟

ملاک ، سخت نبودنشه ( درسایی مثه حساب و ریاضیات منظورمه )
و با روحیات یه پسر معمولی سازگار باشه
و بازار کاری نسبتا خوبی هم داشته باشه
عکاسی و یا نقاشی به نظرتون چطوره ؟

درضمن بهترین رشته های دانشگاهی همون چند گزینه نظر سنجیه ؟

kiuq
28-07-2010, 17:34
ممنون رفقا

بحث سره انتخاب بهترین رشتس
خب
به نظرتون چه رشته ای میتونه مناسب امثال من باشه ؟

ملاک ، سخت نبودنشه ( درسایی مثه حساب و ریاضیات منظورمه )
و با روحیات یه پسر معمولی سازگار باشه
و بازار کاری نسبتا خوبی هم داشته باشه
عکاسی و یا نقاشی به نظرتون چطوره ؟

درضمن بهترین رشته های دانشگاهی همون چند گزینه نظر سنجیه ؟

هرچی بیشتر میگی منو بیشتر یاد صنایع میندازی!!

sourena
28-07-2010, 17:37
در اين اوضاع و احوال.....

بهتره گزيـــنه هيــــــــــــــچكدام را هم اضافه كنيد!!!

Dex
28-07-2010, 17:40
هرچی بیشتر میگی منو بیشتر یاد صنایع میندازی!! ممنون رفیق
همون مهندسی صنایع دیگه
توی ویکی پدیا سرچ کردم
با توجه به توضیحات ویکی پدیا ، آخرشه ---------------------------------

samane.
28-07-2010, 17:45
آیا افراد درسایی که تو دانشگاه ارائه میشه رو میرن سر کار پس میدن.؟؟:2:

جدی؟؟:31:

هرگز این حرف رو قبول ندارم خودتم نداری میدونم.. ولی خوب تعصبه دیگه چه میشه کرد:27:
سلام
دوست عزیز مگه همه رشته ها مکانیک که یه ترم در میون مشروط بشی و خیالیت نباشه تا ازت هم میپرسن نمی ترسی بی سواد فارغ التحصیل شی بگی نه بابا بازار کار با این که دارم تو دانشگاه میخونم فرق میکنه:10:
ما واقعا همون چیزهایی که تو دانشگاه میخونیم و پس میدیم
ضمنا" به نظر من مکانیک رشته تخصصی هست ولی اینکه برات گفتم نقل قول همیشگی دوستای خودمه که دارن تو یه دانشگاه صنعتی مکانیک میخونن

AliSub
28-07-2010, 17:53
هرچی بیشتر میگی منو بیشتر یاد صنایع میندازی!!

منم صنایع رو تایید میکنم .
هم رشته خوبیه .
هم بازار کارشم خوبه .
هم تقریبا آسونه. (به کسی بر نخوره)

kiuq
28-07-2010, 17:53
دوست عزیز مگه همه رشته ها مکانیک که یه ترم در میون مشروط بشی و خیالیت نباشه تا ازت هم میپرسن نمی ترسی بی سواد فارغ التحصیل شی بگی نه بابا بازار کار با این که دارم تو دانشگاه میخونم فرق میکنه
ما واقعا همون چیزهایی که تو دانشگاه میخونیم و پس میدیم
ضمنا" به نظر من مکانیک رشته تخصصی هست ولی اینکه برات گفتم نقل قول همیشگی دوستای خودمه که دارن تو یه دانشگاه صنعتی درس مکانیک میخونن
کسی که یه ترم در میون مشروط بشه لیاقت کار کردن نداره!!
میدونم مثال زدی ولی خب بحث سر این نیست.

واقعا همون چیزهایی که تو دانشگاه میخونیم و پس میدیم
مخالفم شدید.!!:13:
ما چیزی رو پس میدیم که خودمون دنبالش بریم و تجربش کنیم و دروس دانشگاهی ( بعضیشون) در این راستا به ما کمک میکنن.!:10:

samane.
28-07-2010, 17:55
بسته به علاقه داره.
فکر کنم سختاش ریاضیات گسسته و ریاضیات مهندسی باشه.
نه مطمئن باش آسون ترین تخصصیش گسسته است من خودم گسسته رو با یه استاد واقعا" سخت گیر با 18 پاس کردم ولی ترم بعد با همون استاد با نذر و نذورات! ساختمان داده رو شدم 10 تازه بابت پاس کردنش تا چند روز sms تبریک جواب میدادم:31:
درس سخت زیاد داره.........
البته من هنوز دانشجویم و ......

kiuq
28-07-2010, 17:55
ممنون رفیق
همون مهندسی صنایع دیگه
توی ویکی پدیا سرچ کردم
با توجه به توضیحات ویکی پدیا ، آخرشه ---------------------------------

آره منتها مشکلش اینه که بعضی جاها ندارنش .. مثلا همین گیلانه ما نداشت و من تهران همشو زدم ولی خب رتبم کشش نداشت.

samane.
28-07-2010, 18:03
منم صنایع رو تایید میکنم .
هم رشته خوبیه .
هم بازار کارشم خوبه .
هم تقریبا آسونه. (به کسی بر نخوره)
من هم تو فامیل خودمون دانشجوی صنایع میشناسم که به خوبی داره پول در میاره ( تو همین دوران دانشجویی)
کارخونه دار هم میشناسم که داره دنبال مهندس صنایع میگرده درساشم بیشتر تو حدود مدیریت البته نه اینکه فکر کنی یعنی دیگه درس بی درس ولی سختی کامپیوتر ،مکانیک،عمران و... رو نداره:46:

bahador2009
28-07-2010, 18:04
منم خیلی صنایع رو دوست دارم و فکر میکنم بهترین:
-بازارکار خوبی رو داره
-درساش راحت تره
-درآمدش توی ایران و همه جای دنیا خوبه
-خیلی از آشناهای من که رفتن صنایع اصلا از رشتشون زده نشدن (مثل برق و کامپیوتر )
-در هر صورت من فکرم روی صنایع متمرکز شده شما چطور؟

bahador2009
28-07-2010, 22:02
****دوستان مهندسی پزشکی و مهندسی نفت هم به گزینه ها اضافه شد.*****

hoha881
28-07-2010, 22:04
اگه قبول بشی که خوبن.
مخصوصا نفت اگه جز بورسیه هاش حساب بشی.

bahador2009
28-07-2010, 22:10
آخه نفت خیلی پایین میگیره .

Lady Negar
29-07-2010, 11:15
سلام بروبچ
من نيومدم بگم چه رشته اي بهتره ها!فقط اومدم به اونا كه انتخاب رشته كنن،بگم جونِ مادرتون مطمن شيد اين رشته همونيه كه ميخوايد و بهش علاقه دارين.حتما وقتي رشته اي نظرتون رو جلب كرد چارت درسيش نگاه كنين ببينين درساش رو دوست دارين؟؟؟؟
عزت زياد
همگي موفق باشيد.:31:

bahador2009
05-09-2010, 21:02
آخر امشب میاد نتایج یا نه ؟

kambiz18
05-09-2010, 21:14
پس رشته آی تی چی می شه

bahador2009
05-09-2010, 21:16
همون کامپیوتره دیگه.

IMAN SD
05-09-2010, 21:19
كجاي آي تي همون كامپيوتره؟هر چي باشه يه رشته جدا به حساب مياد!

MOHAMMAD2010
05-09-2010, 21:32
عنوان نظرسنجی به ( رشته تحصیلیتون چیست ؟ ) تغییر کنه خیلی بهتره !

bahador2009
05-09-2010, 21:57
این کامپیوتر چی کار کرده !

kambiz18
05-09-2010, 22:33
همون کامپیوتره دیگه.
دوست من اگر در مورد چیزی نمی دونی لازم نیست نظر بدی
از نظر کاربردی این دو رشته خیلی فرق داره می تونین با کمی تحقیق اطلاعاتتونو زیاد کنید بعد نظر بدین
از مدیر ها می خوام ای تی رو اضافه کنن
پ.ن : اسپم چه می کنه با بعضی ها

bahador2009
05-09-2010, 22:37
خیلی عذر میخوام ولی این تایپیک رو من درست کردم و پست قبلی رو شوخی کردم درمورد IT هم تا فردا میزارم :)
چقد خشنی ...

kambiz18
06-09-2010, 00:39
خیلی عذر میخوام ولی این تایپیک رو من درست کردم و پست قبلی رو شوخی کردم درمورد IT هم تا فردا میزارم :)
چقد خشنی ...
:31:
آخه این سنجش عصاب نزاشته
بلا تکلیف هستیم کدوم دانشگاه آی تی قبول می شم برم برای تحصیل
شما به دل نگیر :11:

MaaRyaaMi
06-09-2010, 10:47
خب هر کسی با توجه به رشته و علاقه خودش گفت
ولی من که هنوز دانشجو نیستم

میگم فقط کامپیوتر هم در ایران هم در خارج
مخصوصا اگه قصد ادامه تحصیل در خارج داری فقط باید به کامپیوتر فکر کنی

تازه این چیزی که دانشجوها دارن تو ایران میخونن واقعا کامپیوتر نیست
درسته ما مهندس کامپیوتر زیاد داریم
ولی مهندس کامپیوتر با سواد چقدر داریم ؟
فکر نمیکنم از اون قشر با سوادش کسی تو ایران بمونه...........

MOHAMMAD2010
06-09-2010, 10:56
خب هر کسی با توجه به رشته و علاقه خودش گفت
ولی من که هنوز دانشجو نیستم

میگم فقط کامپیوتر هم در ایران هم در خارج
مخصوصا اگه قصد ادامه تحصیل در خارج داری فقط باید به کامپیوتر فکر کنی

تازه این چیزی که دانشجوها دارن تو ایران میخونن واقعا کامپیوتر نیست
درسته ما مهندس کامپیوتر زیاد داریم
ولی مهندس کامپیوتر با سواد چقدر داریم ؟
فکر نمیکنم از اون قشر با سوادش کسی تو ایران بمونه...........

خیلی گنده گنده حرف میزنی ها
البته حقم داری چون حتی هنوز دانشجو هم نشدی ! :46:

MaaRyaaMi
06-09-2010, 11:21
خب اره
دانشجو نیستم

ولی چیزی که میدونستم و میبینم رو میگم

حالا به مذاقت خوش نیومد ؟

MOHAMMAD2010
06-09-2010, 11:27
خب اره
دانشجو نیستم

ولی چیزی که میدونستم و میبینم رو میگم

حالا به مذاقت خوش نیومد ؟

چرا به مذاقت خوش نیاد !؟
من فقط میگم همون جور که خودتم میدونی اینجا ایرانه
برای کارم یه چیزای دیگه خیلی مهم تر از سواده
حرف منو تو یه جورایی یکیه ها :46:

LiLiyaan
06-09-2010, 11:48
کامپیوتر و مکانیک

REGISTERED-USER
06-09-2010, 11:50
بالا و پایین بشی ، مهندس مکانیکی که به برنامه نویسی و مباحث نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر و برق مسلط باشه بیشتر از همه بدرد میخوره

یکی از همکارامون مغز مهندسی مکانیکه ، کامپیوترش هم عالی در حد مهندسه و برق هم بلده ! این خیلی توپه :دی

ببینید ، یه مهندس مکانیک چون کارش نیاز داره به اطلاعات در هر زمینه ای ، پس هم کامپیوترش خوبه و هم از برق باید سر در بیاره ، متالوژی اش هم خوب میشه !

ولی مهندس کامپیوتر یه شافت بزاری جلوش هنگ میکنه ابدا نمی فهمه چیه ! و یا از برق کاری ....

واسه همینه میگن مهندسای مکانیک از همه چی سر در میارن

MasterGeek
06-09-2010, 11:52
همونطوری که دوستان گفتند بهترین رشته، رشته ای هست که بهش علاقه دارین.
واقعیت اینه که هیچ رشته ای به رشته ی دیگه برتری نداره مگر اینکه معیار خاصی رو مطرح کنین.

یه چندتا نکته:
یکی اینکه نه به دانشگاهی مثل MIT که بهترین دانشگاه مهندسی دنیاست و کل برق و کامپیوتر رو یکی میکنه نه به اینجا که که شده برق و الکترونیک و سخت افزار و نرم افزار و آی تی و مهندسی پزشکی که یه جورائی مایه خجالته این همه تکثر:31:

دوم اینکه یکی از دوستان گفته بودند که مهندسی پزشکی جزء مهندسی مواد هست اینو بگم که اشاره ایشون به گرایش بیومتریال هست در حالی که گرایش اصلی مهندسی پزشکی که در خیلی از دانشگاهها ارائه میشه بیوالکتریک هست که جزء مهندسی برقه...عمده بحثاش هم ترکیبی از مخابرات و الکترونیک + کمی فیزیولوژی و آناتومی (در حد 6 تا 9 واحد) هست.

یه نکته دیگه اینکه به خاطر وضعیت تحصیل در این دنیا به خصوص کشور ما، همه رشته ها اشباع هستند اما به عنوان کسی که استخوان خورد کرده:21: میگم نه فقط در ایران بلکه در دنیا کمبود شدید نیروی های متخصص خوب داریم. (در همه رشته ها)

راجع به سختی رشته ها باید برین سراغ درسهاش ... وبسایت دانشگاهها جای خوبی هست.
مثلا اگه ریاضی و فیزیک رو ملاک بگیرین، برق وسیعترین وعمیقترین سطح ریاضی رو داره هم به لحاظ بخشهای مختلف ریاضی و هم به لحاظ عمق مسائل در برخی از گرایش ها مثل کنترل یا سیستم اصولا دیگه همه چیز ریاضی میشه.....در گرایشهائی هم مثل میدان....الکترومغناطیسی پیشرفته نیاز هست که ریاضیات پیشرفته ای میخواد.....(به خصوص در مقطع ارشد..)
در گرایشهای دیجیتالش ریاضیات گسسته....
اما مثلا اگر در دوره دبیرستان با درس ریاضیات گسسته مثل نظریه گراف، تئوری اعداد و ترکیبیات مشکل داشتین سراغ بحثهای گسسته نرین پس کامپیوتر رشته خوبی واسه شما نیست و باعث میشه این رشته به واقع واسه تون سخت شه.....از طرفی بخشی ازین رشته نیازمند برنامه نویسی قوی هست که هرچند فهم گسسته بهتون کمک میکنه ولی واقعیت اینه که برنامه نویسی چند چیز مهم میخواد: یکی علاقه ساعتها پشت کامپیوتر نشستن و کد زدن یکی دیگه، بلد بودن روشهای حل مسئله و استعداد در مسئله حل کردن و در نهایت هنر برنامه نویسی که خارج چارچوب علمیش هست....
در مورد مکانیک هم باز ریاضیات تاپی میخواد (البته نه در وسعت و حد برق) ولی مکانیک هم جزء مهندسی هائی است که بستگی زیادی به ریاضی داره ... از طرفی عشق مخصوص هم میخواد.....

اما باید قبول کرد که ازین حیث (ریاضی) مهندسی های عمران یا صنایع در رده های پائین تری قرار دارند اما آیا این بده؟ نه بهیچ وجه گاه حتی مزیته.....
اما اگه ریاضیتون خوبه مثلا ممکنه صنایع سخترین واسه تون بشه وقتی توی مثلا تصمیم گیری، تحلیل سیستمی و .... ضعیفی باشین....پس همه چیز نسبی هست.

ضمنا واسه دوستائی که هنوز وارد رشته ی مورد نظرشون نشدن اینو بگم که مهندسی شیمی بیشتر شبیه مکانیک هست تا شیمی واس همین اگه عشق شیمی هستین واز فیزیک به خصوص ترمودینامیک و...متنفرید بهتره همون سراغ شیمی برین....

خلاصه من رای ندادم:5:

Romax
06-09-2010, 12:08
کدوم مهندسی تو این نظر سنجی هم مهندسی برق گذاشته هم الکترونیک!؟ برادر من مهندسی مخابرات مهندسی کنترل و قدرت هم میزاشتی دیگه پس.... اینا همه گرایشه برقه:11:

bax_021
06-09-2010, 12:17
معماری
چرا طرفدارای این رشته اینقدر کمن تو پی سی ؟؟ :13:

bahador2009
06-09-2010, 12:21
کدوم مهندسی تو این نظر سنجی هم مهندسی برق گذاشته هم الکترونیک!؟ برادر من مهندسی مخابرات مهندسی کنترل و قدرت هم میزاشتی دیگه پس.... اینا همه گرایشه برقه:11:
دیدم طرفداراش زیاده گفتم رایا بشکنه .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

dehtoday
06-09-2010, 12:27
پ چرا آي تي توشون نيست ؟!! :13:

bahador2009
06-09-2010, 12:33
تا چند ساعت دیگه آی تی اضافه میشه.

ahmad_babol
06-09-2010, 13:56
هر کس به یه چیزی علاقه داره و میتونه در همون رشته موفق باشه من خودم مکانیک علاقه خاصی دارم

farhad1122
06-09-2010, 13:59
دیدم در صفحات قبلی درباره تفاوت بین دو رشته خیلیا سوال کردن گفتم منم این سوالو اینجا بپرسم و الکی یه تاپیک نزنم. اگه اینجا جاش نبود بپرسم به بزرگی خودتون ببخشید. سوالم اینه: بازار کار برای برق به پای مکانیک میرسه؟

bahador2009
06-09-2010, 14:57
کلا مکانیک و برق خیلی با هم تفاوت دارن ولی مکانیک من فکر کنم کاربردی تر باشه.
(حالا طرفدارای برق نریزن سرم )

bida
06-09-2010, 15:24
بازار کار برق بیشتر تو گرایش قدرت هست و مثلا گرایشی مثل مخابرات با وجود سخت بودن عملا بازار چندانی نداره. اول قدرت بعد هم الکترونیک. مهندسی مکانیک هم تو یه مایه است با برق. راستی چیزی که برایه من عجیبه پر طرفدار بودن مهندسی کامپیوتر هست تو نظر سنجی. البته یه چیزی من بگم اونم اینه که الان کلن بازار کار برایه همه رشته ها خرابه. نمونه اون همین آزمون استخدامی آموزش و پرورش که فارغ التحصیلای دانشگاههای دولتی ، حتی با مدرک فوق تو رشته های فنی هم توش شرکت کرده بودن. تا همین 3 یا 4 سال پیش کمتر کسی با مدرک لیسانس مهندسی حاضر بود بره معلم بشه.( نمی خوام به معلم ها توهین کنم ها). ولی امسال 600 هزار نفر تو این آزمون شرکت کردن. دیگه عمق فاجعه بازار کار تو ایران رو خودتون بخونید. زیاد فکرتون رو در گیر چه رشته ای خوبه نکنید.

تو استخدام بند .پ. حرف اول رو میزنه. تو همین تاپیک هم نمونه ها ش هست....:5:

Ninjai
06-09-2010, 16:14
به نظر من این تاپیک مشکل داره !! چون : 1. فقط رشته های ریاضی هست 2. یکی که مثلا it یا مهندسی خودرو یا رشته های دیگه رو دوست داره تکلیفش چیه ؟!!!

یا حداقل یه "سایر" میذاشتی !

Alireza SM
06-09-2010, 16:43
کلا مکانیک و برق خیلی با هم تفاوت دارن ولی مکانیک من فکر کنم کاربردی تر باشه.
(حالا طرفدارای برق نریزن سرم )

بله مكانيك خيلي كاربرديه ولي نه تو ايران كه هفتاد درصد كارخانجات صنعتيشون قراره تا چندسال آينده شروع كنن هب اخراج كارگراشون . صنعت برق هم گسترش پيدا نميكنه تو كشور ولي وضعش حداقل تا يه 10سال اينده بهتر از مكانيك و صنايع هست . :41:
عمران هم بد نيست الان ولي حيف كه اشباع شده تو كشور :13:

MasterGeek
06-09-2010, 18:44
فکر کنم مکانیک کاربردی تر باشه
بهتر بود میگفتین:

"فکر کنم مکانیک ملموس تر باشه"

farhad1122
06-09-2010, 18:58
بهتر بود میگفتین:

"فکر کنم مکانیک ملموس تر باشه"
ملموس؟؟!؟ ها ای که الان وگفتی یعنی چه؟؟:31:

MasterGeek
06-09-2010, 19:25
بازار کار برق بیشتر تو گرایش قدرت هست و مثلا گرایشی مثل مخابرات با وجود سخت بودن عملا بازار چندانی نداره. اول قدرت بعد هم الکترونیک. مهندسی مکانیک هم تو یه مایه است با برق. راستی چیزی که برایه من عجیبه پر طرفدار بودن مهندسی کامپیوتر هست تو نظر سنجی. البته یه چیزی من بگم اونم اینه که الان کلن بازار کار برایه همه رشته ها خرابه. نمونه اون همین آزمون استخدامی آموزش و پرورش که فارغ التحصیلای دانشگاههای دولتی ، حتی با مدرک فوق تو رشته های فنی هم توش شرکت کرده بودن. تا همین 3 یا 4 سال پیش کمتر کسی با مدرک لیسانس مهندسی حاضر بود بره معلم بشه.( نمی خوام به معلم ها توهین کنم ها). ولی امسال 600 هزار نفر تو این آزمون شرکت کردن. دیگه عمق فاجعه بازار کار تو ایران رو خودتون بخونید. زیاد فکرتون رو در گیر چه رشته ای خوبه نکنید.

تو استخدام بند .پ. حرف اول رو میزنه. تو همین تاپیک هم نمونه ها ش هست....:5:

مخابرات در همه گرایشهاش جزء سخت ترین های برق هست (از لحاظ معیار عمق و وسعت ریاضی)....کنترل هم تا حدی همینجوره ولی کمی رقیقتر
ولی بحث بازار کارش درست نیست.....الان نمیخوام وارد جزئیات شم...بعضی از تخصصهای این رشته بسیار بسیار تخصصی میشن طوری که وقتی توی شهری مثل تهران آگهی استخدام داده میشه واسه 6 ماه کسی مراجعه نمیکنه:41:
اینکه میگن قدرت بیشتر کار داره به دو دلیل هست: 1)حق امضاء توی مسائل مربوط به تاسیسات الکتریکی و ....2) در ایران بیشتر کار با موتورهای الکتریکی رواج داره و نیاز به مهندس و تکنیسین دارن در حالی که قطعات الکترونیکی یا مخابراتی به شکل پکیج وارد میشن و عملا و اصولا نیازی به مهندس نداره:31: بیشتر مسئول خرید نیاز دارند (ازین جهت)
در کنار این کنترل هم گرایش توپی هست و کارش هم خوبه....متخصصش هم کمه.......خیلی هم بین برقی ها پرطرفداره..........یکی از فراوانترین فرصتهای استخدام توی بحثهای ابزاردقیق هست البته الکترونیکی ها درین بحثها هستند...

گرایش الکترونیک هم تو مقطع لیسانس تقریبا آچارفرانسه برق هست....و در همه زمینه ها هستند ولی مشکل اینه که مهندسای ما سطحشون پائینه و تنها در حد میکرو های معمول و طراحی عادی براساس یه میکرو سواد دارند یا سیستم های کنترل صنعتی ساده....کاری که تکنیسین ها هم راحت از پسش برمیان واسه همین در این سطح تخصصی نیست ولی وقتی کار اصول انجام شه توی سطوح بالا و سیستم های پیچیده تر (جائی که تئوری دانشگاه بیشتر به کار میاد تا تجربه:27:) متخصص خیلی کم داریم.....البته اینجا متخصص چینی میاریم که سطحشون مثل جنساشون از خوبهای ایرانی خیلی کمه ولی خوب....:41:
این رشته توی ارشد هم خیلی تخصصی میشه و عموما از وادی کار و بار خارج میشه...مثلا ساخت و طراحی قطعات الکترونیکی مثل ترانزییستور و بحث نیمه هادی ها یا لیزرهای نیمه رسانا یا طراحی مدارات VLSI و .... اینا چیزائی هستند که به درد دره ی سیلیکون در کالیفرنیا میخورن تا ایران:31:
مهندسی پزشکی هم به الکترونیک و مخابرات نزدیکه و کاراشون رو الکترونیک ها و مخابراتی ها هم انجام میدن ازون رو توی بحثهای عمومی تر نمیتونن دخالت کنن....(یکی از بارزترین گلایه های بچه های مهندسی پزشکی)

واقعیت دیگه اینه که توی استخدام دولتی گرایش رو نمیپرسن مثلا ممکنه با لیسانس مخابرات برین نیروگاه:31: حتی ممکنه برین تو قسمت مکانیکی:46:

برق در معنی عامش به لحاظ کاربردی از همه مهندسی ها بیشتر کاربرد داره.....فرصت کاریش بیشتره ولی خوب مهندساش هم زیادن...

با همه اینا اگه متخصص خوبی در رشته تون باشین همه این گرایشها و باقی رشته های منهندسی پولساز هستند...شک نکنین.....

یه نکته هم بگم اینکه میگن تجربه، تجربه و ... و درسهای دانشگاه بیربط هستن و ازین حرفا.....
درسته: اگر در سطوح پائین کار کنین...جائی که قراری یه کار تکراری و روتین رو انجام بدین...
غلطه: وقتی به سطوح بالا و به معنی واقعی کار مهندسی فکر میکنین....

MasterGeek
06-09-2010, 19:35
ملموس؟؟!؟ ها ای که الان وگفتی یعنی چه؟؟:31:

وقتی دانشجو میشین بخصوص سال اول و دوم.....توی برق چیزی رو به اون صورت حس نمیکنین همه چیز غیرقابل لمس و تا حدی انتزاعی هست...
ولی در مکانیک همه چیز ملموسه...استاتیک...دینامیک.... ترمو.....سیالات.........اینا همه شون ملموس هستند چون پدیده های معمول فیزیکی هستند....
معمولا دانشجوهای برق باید در مراحل اول به خودشون بقبولونن که این اینجوریه....وقتی مسئله رو حل میکنین ... هر جور فرضی میتونه محتمل باشه....
ولی توی مکانیک توی حل مسئله دانشجو میتونه بفهمه که مثلااین چرخ دنده در چه جهتی خواهد چرخید خلاصه وقتی مسئله رو حل میکنه....نسبت به چیزی که داره اتفاق میافته دید داره..........ولی دانشجوی برق بعد از چند سال تازه به بعضی مسائل عادت میکنه چون قابل لمس نیستند چیزای روزمره و شهودی نیستند.....
این نه بده نه خوبه....ماهیت این دو رشته اینجورین همونطوریکه ماهیت درس حسابان با جبر فرق میکرد...همونطوری که فیزیک الکتریسیته یه جور دیگه بود تا فیزیک مکانیک در دبیرستان.

اما صحبتی که راجع به کاربرد شده بود....برعکسه...برق کاربردهای بیشتری در صنعت داره چون تعریف مهندسی برق هم خودش خیلی وسیعه (قدرت، کنترل، الکترونیک، دیجیتال، مخابرات، بیوالکتریک) که همه اینا شامل بحثهای وسیعی میشن...خیلی وسیعتر از (جامدات، سیالات، ساخت و تولید)...اما مشکل اینه که این کاربرد زیاد متخصص زیاد هم داره:5:

farhad1122
06-09-2010, 20:11
از جواب کامل شما خیلی خیلی خیلی ممنونم. فکر نمی کردم یکی این قدر کامل بهم جواب بده.(اگه می تونستم صد بار دکمه ی تشکر رو براتون میزدم اما حیف که فقط یه بار میشه زدش) واقعاً ممنونم. اما:11: نوشته هاتونو که خوندم دو تا سوال برام ایجاد شد. 1. چه چیزی باعث میشه یه مهندس، مهندس خوبی بشه؟ این که مثلاً فرد یه دانشگاه خوب مثل شریف یا امیرکبیر یا تهران یا صنعتی اصفهان بره می تونه تضمین کنه که اون مهندس، مهندس خوبیه؟ یا بیشتر تجربه باعث میشه یه مهندس خوب بشه؟ 2. اگه مهندسای برق زیادن، مهندسای مکانیک هم خیلی زیادن، من بیستر همکلاسیام که رتبه های خوب اورده بودن مکانیک رو زدن. و کلاً در اطرافیانم خیلیا مکانیک می خونن اما برق رو کمتر میرن دنبالش. پس مکانیک هم مثل برق باید برای کار مشکل داشته باشه، اما پس چطور میگن برا کار بهتر از برقه؟(با توجه به اینکه با توجه به گفته های شما کاربردهای برق وسیع تره)
ممنون:11:

M A T I N
06-09-2010, 20:48
MasterGeek شما احتمالا کنترل نمیخونی ؟:46:

bida
06-09-2010, 21:06
راستی بچه هایی که می خوان در مورد برق و گرایشهاش و مکانیک و ... اطلاعاتی کسب کنن یه سایتی هست به اسم باشگاه مهندسان ایران . آدرسشم هست
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تو اون هر رشته ای یه قسمت جدا داره. الان خیلی خوب نیست ولی اولا که تازه راه افتاده بود کلی متخصص هر رشته تو قسمت مربوط به اون رشته بود و صحبت های خوبی مطرح می شد. یه سرچ بزنین کلی مطلب پیدا می کنید و نگاه نسبتا خوبی به همتون میده. تاپیک های قدیمیش البته خیلی مفید تر بود چون الان شده بیشتر باشگاه دانشجویان و مهندسان آینده ایران. ولی باز هم خیلی مطالب خوبی در مورد گرایشها و شاخه های انواع مهندسی و همینطور بازار کارها پیدا کنید.

بخش برق و مکانیک وعمران و مهندسی شیمیش خوبه . من بقیه رو نمیدونم. توصیه می کنم سراغ بخشهایه کامپیوتر و It اون نرید که خاک مرده پاشیدن...

اما چند نکته رو در نظر بگیرید:
1- ممکنه گیج بشید چون انواع نظرات مطرح شده، پس دیگه زحمت اینکه بفهمید کدوم نظر بر اساس اطلاعات یه فرد باتجربه بیان شده یا نظر یه دانشجویه سال اولی هست که ممکنه فقط از رو احساس و تعصب حرف زده باشه ، با خودتونه.

2- ممکنه یه کمی حالتون گرفته بشه که رشته ای که انتخاب کردید ، ایراد زیاد داره یا بر عکس کلی ذوق کنیذ که به به چه رشته ای امسال قبول شدم... پس حواستون باشه.

REGISTERED-USER
06-09-2010, 22:12
از جواب کامل شما خیلی خیلی خیلی ممنونم. فکر نمی کردم یکی این قدر کامل بهم جواب بده.(اگه می تونستم صد بار دکمه ی تشکر رو براتون میزدم اما حیف که فقط یه بار میشه زدش) واقعاً ممنونم. اما:11: نوشته هاتونو که خوندم دو تا سوال برام ایجاد شد. 1. چه چیزی باعث میشه یه مهندس، مهندس خوبی بشه؟ این که مثلاً فرد یه دانشگاه خوب مثل شریف یا امیرکبیر یا تهران یا صنعتی اصفهان بره می تونه تضمین کنه که اون مهندس، مهندس خوبیه؟ یا بیشتر تجربه باعث میشه یه مهندس خوب بشه؟ 2. اگه مهندسای برق زیادن، مهندسای مکانیک هم خیلی زیادن، من بیستر همکلاسیام که رتبه های خوب اورده بودن مکانیک رو زدن. و کلاً در اطرافیانم خیلیا مکانیک می خونن اما برق رو کمتر میرن دنبالش. پس مکانیک هم مثل برق باید برای کار مشکل داشته باشه، اما پس چطور میگن برا کار بهتر از برقه؟(با توجه به اینکه با توجه به گفته های شما کاربردهای برق وسیع تره)

من یه چیزی رو وسط حرف دوستمون بگم :دی

1- من الان خودم مهندس هستم ... ولی هزارتا مهندس دور و برم هست که حقوق بالایی داره ولی وقتی یه کارگر شرکت ما با اون حرف میزنه کم میاره قد بز حالیش نی ! :27: چرا ؟ چون مهندس نیست! مهندس به کسی میگن که به حقوقش فکر نکنه تا میتونه دنبال کسب تجربه باشه ! اداره استارنداردهاش شرکت نفت طرف 20 ساله داخلش کار میکنه یکبار ننشسته استاندارد API رو بخونه ! بعد هم توی بحث هیچی حالیش نیست کم میاره ! چرا ؟ نه اینکه علاقه نداشته ، تنبله ! مهندس نباید تنبل باشه ، اکتیو باش هر چیزی میبینی بپرس چرا ، به دلیلش که رسیدی میشی مهندس :46:

2- ببین شرکت ها و کارخانجات و کارگاه ها ، تولید پلاستیک سازی هم باشند ، یک مهندس مکانیک همیشه دارند چون هم کار تولید رو میتونه انجام بده ، هم کنترل کیفیت ، هم مدیر پروژه ، هم مدیر فنی ولی یه مهندس برق از یه دستگاه مکانیکی و اصول ساخت چقدر سر در میاره ؟ نهایت کار 90 درصد کارگاه ها با یک تکنسین برق که از بیرون میارن حل میشه ولی تولید دست کی باید باشه ؟ بحث فنی و مهندسی دست کی باید باشه ؟

به ازای 10 تا شغل برای مهندسین رشته های مادر ، 4 تاشون مکانیک هستند و 3 تا برق و 3 تا کامپیوتر ... بزار بیشتری داره ، کار بیشتری هم براشون هست

---------- Post added at 10:12 PM ---------- Previous post was at 10:07 PM ----------

آقا راستی شرکت ما دنبال یه نفر مهندس کنترل پروژه هست ، شرکت هم توی اهوازه ... :دی

کسی کنترل پروژه کار کرده و الان بیکاره و تجربه حداقل 2 سال داره به من خبر بده (پ.خ بزنه)

Cleeev
07-09-2010, 04:21
تفاوتای اساسی بین کامپیوتر سخت افزار و برق الکترونیک چیه...؟

راستیتش من امسال چیز زیادی نخوندم... هم سراسری و هم آزاد رو به جز زبان و یکی دو درس عمومی و کمی شیمی/فیزیک (در حد 10 درصد!) رو ریــــ-ــدم... سراسری که مجاز به روزانه و شبانه نشدم و هر چی پیام گ*وز و مجازی پجازی بود رو به ترتیب کیفیت (!) زدم...! آزادم که اومد هیچ کدومو قبول نشده بودم...

حالا انتخاب خوب دانشگاه آشغال (آزاد) رشته برق الکترونیک یکی از دانشگاهای استان مازندرانشه... با اینکه خودم زیاد راغب نیستم با اینکه جاش خوبه ولی اصرار دارن که برو.....!

من در کل تو تمام این زندگی نکبت بار به فضا و سخت افزار کامپیوتر (کمی نرم افزار) علاقه دارم و زیادم تو قید و بند شغلش و اینا نیستم (مثلاً فضا که علاقه وافرمه خیـــــــــــلی پول توشه واقعاً!!!!!)... از لحاظ اقامتم حل میشه نهایتش یه جایی اجاره میکنیم همگی با هم میریم...! فقط مشکلش اینه که دل کندن از این شهر مزخرف تهران واقعاً سخته... به خصوص بازارای کامپیوتر/مترو/هایپر استار و غیره... میدونم که i miss tehran میشم شدید... :44:

کمتر چرند بگم... در کل به نظرتون تفاوتای بین کامپیوتر سخت افزار و برق الکترونیک چیه و به نظرتون میتونم توش موفق باشم...؟

البته میدونم که مشترکات زیادی دارن و میشه بعداً تغییر رشته داد...

برادران و خواهران، مؤمنین و مؤمنات عزیز به ما یه هلپکی برسونید در مورد این رشته و مائم دعا میکنیم ایشاللا برید بیت پا بوسی... :27:

saho69
07-09-2010, 12:50
من نه برق میخونم نه مکانیک ...
راستش هردورشته کاملا اشباع شده...
اما اگه برق (مخصوصاقدرت)خوب بخونیویه جیز بارت باشه کارخوب گیرت میاد..
اما مکانیک دیگه نه....

MasterGeek
07-09-2010, 23:56
اول اینکه من خوشحال میشم اگر تونسته باشم کمکی به شما دوستان کرده باشم....جامعه ما هرچه بیشتر افراد موفقتر و شادتری رو داشته باشه...محل بهتری واسه زندگی خودمون هست.

ا 1. چه چیزی باعث میشه یه مهندس، مهندس خوبی بشه؟ این که مثلاً فرد یه دانشگاه خوب مثل شریف یا امیرکبیر یا تهران یا صنعتی اصفهان بره می تونه تضمین کنه که اون مهندس، مهندس خوبیه؟ یا بیشتر تجربه باعث میشه یه مهندس خوب بشه؟
1. دانشگاه خوب قبول شدن، لزوما به معنی مهندس خوب شدن نیست بهیچ وجه! من خودم توی یکی از مثلا دانشگاههای خوب بودم...و الان هم ارشد رو توی یکی از به اصطلاح تاپها میخونم...
اول اینکه نباید به این مسئله به شکل سیاه و سفید نگاه کنین (مثل خیلی چیزای دیگه)....
از یه طرف دانشگاه خوب بهیچ وجه به معنی تربیت کردن مهندس خوب نیست...... متاسفانه خیلی دیدم همکلاسی هائی (به خصوص توی ارشد) که از دانشگاهای تاپ ایران بودن ولی عملا ماشین امتحان بودن....نه نبوغی, نه خلاقیتی و نه دید درستی....یکی از مهمترین مسائل همین داشتن دید هست.....شما توی دانشگاهها خیلی از دانشجوها رو پیدا میکنید که نمرهای بعضا خوبی هم میگیرن ولی بدون بینش لازم هستند و در واقع فقط درسها رو خوب میخونن و نمره خوبی هم میگیرن....خیلی ازینها اتفاقا با استعداد هم هستند....اما اون دید رو ندارند....اینا بعدا ممکنه یکی از اساتید شما بشن:31: به نظر من 40درصد اساتید ازین تیپ هستند. یکی از بارزترین مشخه هاشون اینه که توی کارای تحقیقاتی جدی می لنگن.....
اما آیا همه اینطورین؟ نه خیلی از دانش آموخته های شریف و تهران، جزء تاپها هستند و اتفاقا دید خوبی هم دارند...بهرحال کنکور درست یا غلط نه شکل دقیق و خطی بلکه تا حدی دانش آموزها رو غربال میکنه این میشه باعث این مطلب که بگم که شما هرچه دانشگاه بهتری قبول شین راحتتری میتونین خوب باشین...درسته که همه چیز دست خود فرده ولی محیط مثل کاتالیزور تاثیر خودشو میزاره.....
همونطوری که گفتم نسبی هست....این امکان وجود داره که یه نفر بدون حتی وارد شدن به دانشگاه در بالاترین سطح کسب علم کنه ولی خوب نمیشه همه چیزو ایده آلیستی دید...

اینکه چکار کنیم که مهندس خوبی باشیم؟ بهتر از توضیح دادن یه چیز گنگ "مهندس خوب" اینه که بگم شما مشخصه این تیپ آدمها رو در آدمهائی میبینین که عاشق کار و رشته شون هستند. این اصل بنیادین هست و باید بگم اگر این اصل نباشه....حداکثر مهندس متوسطی میشین (که اینم خیلی خوبه و خیلی به سر صنعت ایران زیاده:31: واسه همین عنوان خوب ذاتا گنگه ولی خوب مجبوریم ازش استفاده کنیم)
وقتی این حل شه خیلی از مسائل مثل به روز بودن..تن به کار بودن...زیرک بودن...دید داشتن و ... خودبخود حل میشه.....قطعا اینجور آدمها رو (در خارج دنیای مهندسی هم بگردین ... فرقی نداره)
ضمنا هرچه با خودمون بیشتر دوست باشیم و خودمون رو بیشتر بشناسیم توی این زمینه موفقیم و کمتر خودمونو گول میزنیم:46:
اگر مصداق کسائی نباشیم که هدفشون گم هست و چندان علاقه شون رو جدی نمیگیرن و تا حدی راه رو درست اومده باشیم...ازونجائی که همه این علوم (مثلا مهندسی ها) شاخه های یک درخت تنومند هستند (ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی)...اینو واسه این میگم که الان خیلی از دوستان رشته ها رو انتخاب کردن...اگر شما در اینجا انتخاب غلطی نکردین (مثلا عاشق شیمی و متنفر از فیزیک بودین ولی مهندسی برق و مکانیک یا عمران رو زدید) همیشه این مسئله علاقه رو میشه تقویت یا تضعیف کرد و اینم چیز مطلقی نیست. به لحاظ روانشناسی هر چه شما از چیزی بیشتر بدونین بطوریکه روش مسلط شین تقریبا همیشه علاقه تون در اون مورد زیاد میشه...

یه نکته به نظر خودم که خیلی مهم هست (جدای مطلب بالا) بحث Socratic Learning یا یادگیری سقراطی هست....الان دنیای تخصص دنیائی هست که به روز تغییر میکنه شاهدش اینه که الان تو حیطه تخصصی خودم (که برخلاف نظر یکی از دوستان کنترل نیست) توی یه حوزه کوچیک ازون حوزه فقط امروز 65 مطلب شامل خبر و اعلان و مقاله و ... داشتم!!! دیگه کار به جائی رسیده که حتی uptodate بودن هم منسوخ شده دیگه به روز بودن واسه کلیات هست...... شما باید بتونین از داده ها استنتاج کنین .... شما باید بتونین خودتون بدون نیاز به استاد یا کلاس درس دنبال یه مطلب برین و روش مسلط بشین خلاصه شما باید بتونین با انعطاف زیاد و در کمترین زمان ممکن یه مبحث یه تکنولوژی یه زبان برنامه نویسی و ... یاد بگیرین و به کار ببرین دیگه دوره اون گذشته که خوب من به مثلا x احتیاج دارم و باید برم سراغ کلاس های x نمیشه ... چون صدها x مختلف رو باید یاد بگیرین ... اما دو نکته:
1) این مطلب واسه کسائی هست که میخوان در یه تخصص تاپ شن و تاپ بمونند

2) ازین دید هرچه ریاضیاتتون و فهم ریاضی تون قویتر باشه.... راحتترین

راجع به تجربه هم قبلا یه توضیح کوچیک دادم...
ببینید تجربه چیز خوبی هست...تئوری هم چیز خوبی هست....مگه بده هردوی اینا رو داشته باشیم؟؟؟
اما گاه اولویت ها فرق میکنه ... من توی سطوح مختلفی بودم همیشه تجربه و همیشه تئوری خوب بودن ولی کدومش اولویت داره؟
بستگی به سطحش داره.
مثلا میگم شما توی شرکت نفت استخدام میشین (:5:) و توی قسمتی مشغول به کار میشین......وضعیت طوری هست که تقریبا تمام تکنولوژی ها قبلا وارد و کار گذاشته شدند....وظیفه شما عمدتا یه سری کاغذبازیه:27: پر کردن فرم، امضا رسید و خرید ها، سفارش و.... تخصصی ترین کارها برمیگرده مثلا چکاب روتین.....مشکل معیوب شدن قطعات رو هم شرکتهای پیمانکار و ... گارانتی کردن.....در این سطح به نظر من مهمترین چیزی که لازم هست بلد باشین آشنائی با اصطلاحات و مفاهیم اون رشته است:31: لازم نیست مسئله حل کنید یا حتی تجربه داشته باشین....مهمترین چیز همون دوره 3 تا 6 ماهی هست که فرستاده میشین!!! اگر ازین مهندس ها بپرسین قطعا خیلی چیزای جالبی راجع به یه مهندس خوب بهتون میگن:46: معمولا هم شما بچه دانشجوها رو ریز میبینن:27: در سطح کاری خودشون هم درست میگن
البته بازم میگم فکر نکنین مثلا همه صنعت ما و کارای استخدامی اینطوریه....بعضی جاها واقعا سطح بالائی از کار رو میطلبند ولی خیلی پست ها هم هستن که به نظر من اگر یه لیسانس ادبیات رو جای مهندس بزارن بهتر کار میکنه:31: (من تجربه کاری داشتم (تمام وقت) و الان هم فعلا کم و بیش مشغولم فکر میکنم تقریبا با وضعیت کسب و کار در ایران آشنا هستم)

دلیل این امر اینه که ما وارد کننده تکنولوژی هستیم (در خیلی از زمینه ها) و اغلب کار مهندسی به معنی طراحی یه سیستم الکتریکی، الکترونیکی، مخابراتی یا مکانیکی کمتر پیش میاد (البته بسته به رشته هم هست تجربه من بیشتر راجع به رشته خودم هست مثلا خیلی جاها که عملا مهندسین برق توی پستشون مگس میپرونن چون عملا کاری ندارند...در همون واحد مهندسای مکانیک یه کارائی میکنن:46:) شاید اینا با تجربه یه مهندس صنایع یا عمران فرق کنه....

بهرحال سطوح بالاتری هم هست مثل شرکتهای خصوصی و پیمانکار که یه level بیشتر از قسمت قبل کار میکنن ولی باز اینجا اون مسئله مهندسی در سطح ابتدائیش به کار برده میشه (نه همه جا ولی در 70 درصد مواقع)
اینجا به نظر من داشتن یه دانش پایه واسه کار + تجربه خیلی مهمه....اگه میخواین درین سطح کار کنین...خوب دانش پایه رو خیلی ها دارن ولی این تجربه هست که خیلی به کار میاد.....یه مثال میزنم تا بهتر روشن شه:
مثلا توی بحثهای طراحی سیستم های الکترونیکی مثلا با میکروکنترلرها....خیلی از بچه های مهندسی هستند که میچسبن به یه میکروکنترلر خاص و سعی میکنن هر چیزی رو با اون پیاده کنن.....دیگه کاری ندارن که مثلا این میکرو چیه محدودیتهائی داره و کجا میشه ازش استفاده کرد تبدیل میشن به کسی که مثلا متعصب مذهبی هست اینا هم تبدیل میشن به متعصبین AVR یا متعصبین PIC یا ARM , ... (البته این تیپ تفکر رواج داره کما اینکه خیلی ها رو میبینیم که طرفدار مثلا سامسونگن و بعد اینا با نوکیا دعوا دارن و مثالهای دیگه....در حالیکه قراره مصرف کننده باشند)
اینجاست که تخصصشون تهدید میشه چون تکنیسین ها هم اینا رو راحت یاد میگیرن....دید تئوریک آنچنانی نمیخواد....فقط کافیه در اون زمینه تجربه لازم رو کسب کنین....در حالیکه از یه مهندس به معنی واقعی انتظار میره که سیستم های میکروپروسسوری و میکروکنترلی رو به خوبی بشناسه و تصمیم گیری کنه که میخواد از چه تکنولوژی هائی استفاده کنه... .درست مثل یه سرآشپز...یا خواننده ای که به مرحله بداهه خوانی رسیده .... مهندس واقعی مثلا درین زمینه نباید محدود باشه....باید بتونه از پس هر نوع تکنولوژی بر بیاد و با خوند راهنماها و دیتاشیت ها به سرعت به اون مبحث مسلط بشه....چطور این ممکنه؟ پایه تئوریک قوی، البته نه نمره 19.5 در درس میکرو بهیچ وجه بلکه دید و تسلط خوب پیدا کردن نسبت به این درس اینجوری دیگه واسه اون مهندس فرقی بین میکروهای مختلف نیست....اون دیگه توی دنیای دیجیتال غرق نشده و گنگ نیست...بلکه داره از بیرون به ابزارهاش نیگاه میکنه و تصمیم گیری لازم رو میکنه....

خلاصه هرچه سطح کار بالاتر میشه از اولویت فاکتور تجربه کاسته میشه و به فاکتور هوش و خلاقیت و ریاضی و دانش تخصصی افزوده میشه واسه همین وقتی شما مثلا قرار باشه یه سیستم جدید رو از اول طراحی کنید در استخدامتون اولویت بالاتری رو به دانش تخصصی و استعداد فرد میدین تا تجربه....واسه همینه که شرکتهای بزرگ سعی میکنن بهترینهای دانشگاه رو جذب کنن یا باهاشون همکاری کنن و اونا رو معمولا میزارن بخش R&D یعنی تحقیق و توسعه....توی این وادی فاکتورهای دیگه ای مطرح میشه...

پس این بحث کلا نسبی هست و باید سطح و هدف کاریتون رو بدونین ....

ا2. اگه مهندسای برق زیادن، مهندسای مکانیک هم خیلی زیادن، من بیستر همکلاسیام که رتبه های خوب اورده بودن مکانیک رو زدن. و کلاً در اطرافیانم خیلیا مکانیک می خونن اما برق رو کمتر میرن دنبالش. پس مکانیک هم مثل برق باید برای کار مشکل داشته باشه، اما پس چطور میگن برا کار بهتر از برقه؟(با توجه به اینکه با توجه به گفته های شما کاربردهای برق وسیع تره)
من کلا مخالف برتری یه رشته به رشته دیگه هستم....
در مورد کار هم هیچ رشته ای (جز رشته های خاص) حاشیه امنی واسه کار پیدا کردن ندارند.....از تخصصی ترینشون تا عام ترین.....
اینکه من گفتم حوزه کاری برق وسیعتره...در جواب یکی از دوستان بود....دلیلش هم اینه که تعریف رشته برق خودش ذاتا وسیع هست واسه همین کاربردهاش هم وسیعه....ولی این به معنی کار زیاد داشتن نیست: بهیچ وجه...
ورودی واسه رشته برق خیلی بیشتره از مکانیکه (اینو از روی وضعیت ارشد هم میشه فهمید)
از طرفی با توجه به پائین بودن سطح صنعتی در ایران به طور عمومی خیلی از کارهای برق عموما توسط یه تکنیسین یا حتی یه کارگر آموزش دیده هم قابل انجام هست.
خلاصه اینکه من گفتم برق حوزه وسیعی از کاربردها رو میپوشونه ولی این به معنی فرصت کاری بیشتر نیست...
این مسائل هم چندان مشخص و معلوم نیستند ... فقط هم به رشته نیست به بندهای پ و خ و چ و ... بیشتر موثرند....
حسن مهندسی ها به نظر من برمیگرده به امکان کارآفرین بودن بیشتر...وگرنه درست هست که کارای مهندسی زیاده ولی کلا متخصصهای فنی و مهندسی هم زیادن.....
در مورد ارشد هم رشته هائی مثل کامپیوتر یا فکر کنم صنایع، کمترین نسبت ورودی به شرکت کننده رو دارند...در مورد کامپیوتر حداقل میدونم متخصصین خیلی کمی در سطح دکتری نسبت به بقیه رشته ها داره....البته یه دلیلش اینه که ارشد و دکتری نه فقط توی کامپیوتر بلکه توی همه رشته ها (بخصوص فنی) یه سطح علمی هست و کمتر ارزش صنعتی داره....دلیل اینکه گفتم بخصوص فنی این هست که رشته های فنی در واقع شاخه های درخت علوم پایه هستند و شما تا یه کم بخوای بپرسی چرا؟ و بخوای عمیق شی....میرسی به ریاضی و فیزیک و شیمی و زیست....

به نظر من ریاضی هم واقعا مفید هست و هرچقدر اینو داشته باشین بازم کم هست (منظورم فقط استعداد ریاضی نیست) بلکه مطالعه منظم ریاضیات هست به خصوص هنر حل مسئله....مثلا یه کتاب "هنر حل مسئله" جرج پولیا رو بهتون توصیه میکنم که به عنوان سرگرمی هم شده بخونین خیلی دید خوبی میده.....متاسفانه خیلی از دانشجوها در درس ها و مباحث غرق میشن...درحالیکه دانشجو باید بتونه از بالا (یا از بیرون) به مبحث نگاه کنه...

در آخر هم دوصد گفته نیم کردار نیارزد....ان شاءالله وارد دانشگاه میشین و همه اینا رو خودتون تجربه میکنین فقط هراز چندگاهی سرتونو بالا بیارین و نگاهی از بالا به اونچه که داره میگذره داشته باشید...

ضمنا این عنوان پوچ "مهندس" رو خیلی جدی نگیرید تا اونجائی که میدونم اینو فقط کشورهای جهان سوم در این سطح و به این شکل به کار میبرن:13:

راجع به جواب کامل هم بگم که متاسفانه من کلا سریع و زیاد تایپ میکنم واسه همین بین جواب کامل با جواب طولانی یه کم فرق هست:41: بهرحال امیدوارم مفیدباشه....

شاد و پویا باشین!

MasterGeek
08-09-2010, 00:45
در کل به نظرتون تفاوتای بین کامپیوتر سخت افزار و برق الکترونیک چیه و به نظرتون میتونم توش موفق باشم...؟

البته میدونم که مشترکات زیادی دارن و میشه بعداً تغییر رشته داد...

برادران و خواهران، مؤمنین و مؤمنات عزیز به ما یه هلپکی برسونید در مورد این رشته و مائم دعا میکنیم ایشاللا برید بیت پا بوسی... :27:
قبلا هم اشاره کردم که دانشگاهی مثل MIT که تاپترین در این زمینه است یه دپارتمان به اسم برق و کامپیوتر داره و در سطح لیسانس هم سه مدرک ارائه میده:
مهندسی و علوم برق
مهندسی و علوم کامپیوتر
مهندسی برق و کامپیوتر

اگر از درسهای مشترک بردارین سومی هستین و اگر خیلی قطبی شده برخورد کنین یکی از دو تای اول میشین....پس ماهیتا اینا خیلی به هم شبیه اند....
خلاصه اینکه بین الکترونیک (به خصوص الکترونیک دیجیتال) و سخت افزار کامپیوتر عملا فرقی وجود نداره....ولی یه سری تفاوت ها هم هست مثلا
1) سخت افزار قراره که فقط به بحث مباحث الکترونیک در سخت افزار بپردازه نه بحثهای دیگه در حالیکه الکترونیک دید عامتری داره واسه همین توی الکترونیک ممکنه درسهای عمومی تری مثل فیزیک الکترونیک یا فیزیک مدرن بخونین درحالیکه سخت افزاریها درسهائی مثل مدارات VLSI یا معماری کامپیوتر 2 یا میکروپروسسور 2 یا مدارهای رابط رو بخونن در حالیکه الکترونیکی ها نمیخونن (ولی میتونن خودشون برن بخونن) در عوض الکترونیکی ها هم درسهای general تری میخونن که سخت افزاری ها ممکنه نخونن بعضا خیلی هم به درد بخور هستند مثل تکنیک پالس، سیگنال و سیستم یا الکترونیک 3 یا الکترونیک نوری، الکترونیک صنعتی (که حداقل به درد پاور کامپیوتر میخوره:31:) و ... البته یه نکته دیگه هم اینکه خیلی از درسها رو میشه به عنوان اختیاری برداشت (11 واحد) و این فاصله ها رو به صفر رسوند.....البته اینم بگم درسی مثل VLSI در الکترنیک در ارشد به شکل مفصل ارائه میشه بعضی دانشگاه ها هم در لیسانس ارائه میدن.....
2) به خاطر اینکه سخت افزار گرایش کامپیوتر تلقی میشه و الکترونیک گرایش برق شما درسهائی دارین که چندان مرتبط به هدفتون نیست. مثلا درسهای مثل گسسته، پایگاه داده، مهندسی نرم افزار 1 ، سیستم عامل و کلی درس دیگه رو خواهید خوند ........... توی الکترونیک هم درسهایئ مثل: الکترومغناطیس (البته بیربط به کامپیوتر هم نیست) یا درسهای قدرتی مثل ماشین الکتریکی 1و2 و شبکه های قدرت یا مخابرات 1 (بی ارتباط نیست)، مدارهای مخابراتی و ... رو خواهید خوند
3)الکترونیک دید عامتری داره و شما میتونین توی مخابرات، قدرت، و کنترل سرک بکشین به خصوص اینکه اگر هدف بحث پیاده سازی مثلا یه مدار مخابراتی باشه یا پیاده سازی یه بورد کنترلی....دیگه خوراک الکترونیکه

4)نزدیکترین زیرگرایش نزدیک به سخت افزار در الکترونیک، گرایش الکترونیک دیجیتال و الکترونیک سیستم هست که معمولا اکثر دانشگاهها این دو تا رو ارائه نمیدن (مثلا الکترونیک دیچیتال رو در سطوح بالا فکر کنم فقط شریف داره) ولی الکترونیک سیستم رو فکر کنم دانشگاه بابل (اگه درست بگم بهرحال دانشگاه گیلان نه) استادای تو بحث الکترونیک سیستم داره...

در نهایت میتونین این دو رو دو روح جداگانه ببینید:19: یکی با روحیه برقی به این بحث میپردازه (البته یه کم حواس پرت هم هست) و دیگری با روحیه یه نمه متمایل به کامپیوتر (نرم افزار)...

در مورد تغییر رشته:
از جهت تغییر رشته خیلی روشون حساب باز نکنین (توی ایران) واسه خارج رفتن مشکلی نیست که سخت افزار خونده باشی بری دپارتمان الکترونیک یا برعکس اما توی ایران مشکلاتی در عمل پیش میاد یعنی کار یه گره هائی میخوره...
از طرفی اگر الکترونیکی هستی یا سخت افزاری توی مقاطع بالاتر میتونی علیرغم اینکه اسم رشته ات الکترونیکی هست ولی تا حدی یه پایان نامه حتی با گروه کامپیوتر برداری (به شرطی که جای دوری نری:31:کسی هم سنگ جلو پات نندازه:21:)

ببین شرکت ها و کارخانجات و کارگاه ها ، تولید پلاستیک سازی هم باشند ، یک مهندس مکانیک همیشه دارند چون هم کار تولید رو میتونه انجام بده ، هم کنترل کیفیت ، هم مدیر پروژه ، هم مدیر فنی ولی یه مهندس برق از یه دستگاه مکانیکی و اصول ساخت چقدر سر در میاره ؟ نهایت کار 90 درصد کارگاه ها با یک تکنسین برق که از بیرون میارن حل میشه ولی تولید دست کی باید باشه ؟ بحث فنی و مهندسی دست کی باید باشه ؟

به ازای 10 تا شغل برای مهندسین رشته های مادر ، 4 تاشون مکانیک هستند و 3 تا برق و 3 تا کامپیوتر ... بزار بیشتری داره ، کار بیشتری هم براشون هست
مهندس جان شما درست میگین ولی به خاطر اینکه توی یه سری شرکتهای خاص کار کردین دیدتون جامع و مانع نیست!....شما خیلی از کارها، شرکتها و پستها که اصولا کار مکانیکی ندارند مثل تعریف خیلی از پروژههای الکترونیک، مخابرات، کنترل یا مثلا مهندسی پزشکی و ... رو در نظر نگرفتین .... شما بیشتر صنعت مربوط به کارخانجات بزرگ و دارای خط تولید رو بحث میکنید.....
نه برق خوبه........نه مکانیک... نه هیچکدوم بدند...
به نظر من هم کار واسه رشته مکانیک (با توجه به هجوم یه دهه اخیر به برق که در حال فروکش هست....) از برق کمی ( و نه خیلی زیاد) بهتر هست....علیرغم اینکه پستهای کاری برق بیشتره....

Lady Negar
08-09-2010, 00:53
این عجیب ترین نظرسنجی درتمام طول عمرمه!!!!
مثل اینه که بپرسیم بهترین علم چیه؟
بهترین آدم روی کره ی زمین کیه؟؟
قشنگترین زن کیه؟
خوشمزه ترین غذا چیه؟
یاد بچه گیام افتادم که از بابام میپرسیدم
قوی ترین آدم تو جهان کیه!!

Lady Negar
08-09-2010, 00:53
قشنگترین زن کیه؟
خوشمزه ترین غذا چیه؟

MasterGeek
08-09-2010, 01:01
یه مطلب هم اضافه کنم اگر خیلی سفت و سخت دنبال سخت افزار کامپیوتر هستید و با پروژه های دیجیتال ولی نه لزوما سخت افزار کامپیوتر کنار نمیاین....بهتره رشته مهندسی سخت افزار کامپیوتر رو اولویت بدین....

MasterGeek
08-09-2010, 01:25
قشنگترین زن کیه؟
خوشمزه ترین غذا چیه؟

حرف شما درسته ولی این به معنی این نیست که در اینجور بحثها یه برآورد نداشته باشیم.
عبارت "به نظر شما" میتونه دلیل این امر باشه ...
نتیجه این نظر سنجی (که البته پر از اشکال هست 1)تعداد کم 2) محیط تخصصی 3) گزینه هائی که به خوبی توزیع نشدند...) شاخصی هست از گرایش جامعه این فروم به این رشته ها...نه اینکه فلان رشته بهترین هست!

Cleeev
08-09-2010, 02:43
جناب MasterGeek واقعاً بابت راهنماییتون و مطالب مفیدتون ممنونم :20:

خیلی چاکریم... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](164).gif

minizoro
08-09-2010, 02:50
سلام

من میخاستم بدونم اگه میشه یکم درباره آینده IT و این که چی کار کنیم تا موفق بشیم راهنمایی کنید.

مثلا در ضمینه هایی مثلا گرافیک (CG ، انیمیشن سازی ) ، شبکه ، نرم افزار ، ...

یه چیزی که واقعا برام مهمه... به نظرتون تو ایران بهتره کار کنیم یا بعد لیسانس بریم خارج؟(ادامه تحصیل + کار) ایران جای امیدواری داره؟ جای کار داره؟

من خودم که فک میکنم چون دولت اخیرا خیلی به اینا سعی میکنه اهمیت بده کم کم داره بیشتر میشه فضای کارش که همین الانشم خیلیه اما در بعضی زمینه ها اینطوریه... مثلا در ضمینه گرافیک و انیمیشن فعلا زیاد خوب نیست که همینم داره بهتر میشه

چیزی که برام مهم اینکه وضعیت رشته ام با توجه به وضعیت کشورم قراره بهتر بشه یا بدتر؟

Traceur
08-09-2010, 03:00
سلام دوستان
بابا این چه تاپیکیه ؟؟ خب هرکسی به یه چیزی علاقه داره دیگه !!! همونو میزنه !! منظورم اینه که که مگه رشته ها با هم رقابت دارن که حالا بهترینم داشته باشن !! هر علمی تو دنیا به یه دردی میخوره و هم می تونه مثبت عمل کنه یا منفی عمل کنه .

MasterGeek
08-09-2010, 03:19
سلام

من میخاستم بدونم اگه میشه یکم درباره آینده IT و این که چی کار کنیم تا موفق بشیم راهنمایی کنید.

مثلا در ضمینه هایی مثلا گرافیک (CG ، انیمیشن سازی ) ، شبکه ، نرم افزار ، ...

یه چیزی که واقعا برام مهمه... به نظرتون تو ایران بهتره کار کنیم یا بعد لیسانس بریم خارج؟(ادامه تحصیل + کار) ایران جای امیدواری داره؟ جای کار داره؟

من خودم که فک میکنم چون دولت اخیرا خیلی به اینا سعی میکنه اهمیت بده کم کم داره بیشتر میشه فضای کارش که همین الانشم خیلیه اما در بعضی زمینه ها اینطوریه... مثلا در ضمینه گرافیک و انیمیشن فعلا زیاد خوب نیست که همینم داره بهتر میشه

چیزی که برام مهم اینکه وضعیت رشته ام با توجه به وضعیت کشورم قراره بهتر بشه یا بدتر؟

راجع به IT من یه سری اطلاعات کلی دارم....کلا آی تی رشته ای میان رشته ای هست و یه جورائی ترکیبی از کامپیوتر + الکترونیک و مخابرات (به خصوص مخابرات شبکه و رمز) + شاید بشه گفت مهندسی صنایع هست....البته همه اینا کشکه:31: خلاصه کلام به لحاظ صرف واحدهای درسی 90 درصد همون نرم افزاره....
خود آی تی بحثش بیشتر همون تکنولوژی اطلاعات و کلا بحث اطلاعات هست (به لحاظ ماهیت) ابزار هم عمدتا همون مهندسی نرم افزار هست ولی اینجا یه جور دید مدیریتی هم وجود داره...
مثلا بحثهائی مثل تجارت الکترونیک، امنیت شبکه،امنیت و مدیریت پایگاه های داده... ارائه اطلاعات یه سازمان روی شبکه و مدیریت این قضیه و ...
فکر کنم خودتون بتونین بیشتر راجع بهش تحقیق کنین....

اینکه بازار کارش چه جوریه چند مسئله هست که به نظرم میاد ولی اینکه کدوم میچربه و الان به چی بیشتر نزدیکیم روشن نیست:
1) توی کشور ما اغلب مهندسی ها به خصوص مهندسی آی تی کاراش توسط نیروهای کاردانی و دیپلم و ... انجام میشه ... در سطح مهندسی کمتر کار تعریف شده ی تخصصی آی تی داریم چون مهندسی آی تی (در معنی تخصیصیش) واسه سازمان های بزرگ که سیستم اطلاعاتی پیچیده ای دارند به کار میره......
2) از طرفی باز کارهای سطح پائین آی تی به شدت توسط بسته های آمده و پکیج هائی که از طرف شرکتهای نزم افزاری ارائه میشن (مثل CMS ها که با توجه به امضات احتمالا آشنائی) فرصت کاری آی تی رو کمی تهدید میکنن
3) این رشته توی ایران فکر کنم دکترا نداره........و اکثر اساتیدش هم غیرتخصصی اند....واسه همین دکتری آی تی یا حتی فوق لیسانسش میتونه فرصتهای کاری خوبی رو داشته باشه (البته خیز واسه این پستها چند سالی هست که شروع شده...)
4) هرچه مقطعتون بالاتر میره کارتون کمتر کاربردی میشه....
5) متخصصش در مقطع لیسانس هنوز به حد اشباع نرسیده ولی خوب فرصتهای کاریش هم زیاد نیستند اونم مهندسهای نرم افزار بعضا اشغالش میکنن....با اینکه حوزه تخصیصوشون نیست (البته اگه سازمان بزرگی باشه و واقعا نیازمند مباحث مدیریتی و تصمیمگیری اطلاعاتی باشه....)
6) این رشته توی خارج هم هست (البته کمی با ایران فرق میکنه) و کلا اونجا وضعیت به مراتب بهتری داره....اما متخصصان بیشتر و بهتری هم داره

در مورد خارج رفتن:
در صورتی که مشکلات رفتن رو در نظر نگیریم و فرض کنیم که میتونین راحت برین اون ور و از یه دانشگاه متوسط هم پذیریش بگیرین...مشکل شخصی هم ندارین... باید بگم:
"هر چه زودتر تحصیلاتتون رو اونجا پیگیری کنین بهتر هست...."
وقتی وقتی اما و اگر توی کار میاد این گزاره سست میشه.....

راجع به اینکه موفقیت هم همون چیزای کلی اینجا هم صادقه + اینکه به روز بودن مهمتره و همینطور وسعت توانائی ها به خصوص همون مسئله یادگیری سقراطی یا یه جورائی یادگیری مستقل.....البته اینجا تاکید کمتری روی ریاضیات به اون معنی میشه کرد....

Cleeev
08-09-2010, 23:29
نظرتون در مورد رشته های مجازی دانشگاهای دولتی چیه...؟

مثلاً کسی رشته کامپیوتر سخت افزار مجازی دانشگاه دولتی شیراز قبول بشه و به این رشته ـم علاقه داره ارزش رفتن داره...؟!

در مقابل برق الکترونیک دانشگاه آزاد قائم شهر مازندران...!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif :44::9::45:

MasterGeek
09-09-2010, 00:16
نمیتونم دقیق بهتون چیزی بگم ... اطلاعات درستی راجع به کم و کیف این جور مسائل ندارم ولی مجازی واسه رشته هائی مثل الکترونیک یا سخت افزار و ... که یه کم کار آزمایشگاهی هم میخوان هنوز چندان جالب نیست...واسه آی تی یا نرم افزار یا خیلی از رشته های انسانی به نظرم هیچ مشکلی (به لحاظ تئوریک) ندارند ولی خوب یه سری مسائل عملی هم وجود داره....بهتره بیشتر تحقیق کنید....نمیتونم هیچ توصیه ای بهتون بکنم.
فقط اینو میدونم که توی مدرک واژه مجازی قید میشه و این ممکنه (میگم ممکنه) بعدا دست و پاتون رو ببنده...اما اگه مشکل مالی (از لحاظ استخدام و ...) ندارین بحث بر میگرده به اینکه کدوم باکیفیت تره....اگر این سیستم مجازی خوب طراحی شده باشه و شما تقریبا به استادای مثلا دانشگاه شیراز دسترسی داشته باشین (نه فقط یکی) و خلاصه همه چی خوب پیش بره...مجازی شیراز هم به خاطر کیفیت بهتر دانشگاه و هم به خاطر ارتباط بیشتر رشته به علاقتون بهتر خواهد بود ولی این بهتر بودن همه اش در شرایط ایده آلیستی هست...عملا؟؟؟ نمیدونم!

Cleeev
09-09-2010, 01:31
نمیتونم دقیق بهتون چیزی بگم ... اطلاعات درستی راجع به کم و کیف این جور مسائل ندارم ولی مجازی واسه رشته هائی مثل الکترونیک یا سخت افزار و ... که یه کم کار آزمایشگاهی هم میخوان هنوز چندان جالب نیست...واسه آی تی یا نرم افزار یا خیلی از رشته های انسانی به نظرم هیچ مشکلی (به لحاظ تئوریک) ندارند ولی خوب یه سری مسائل عملی هم وجود داره....بهتره بیشتر تحقیق کنید....نمیتونم هیچ توصیه ای بهتون بکنم.
فقط اینو میدونم که توی مدرک واژه مجازی قید میشه و این ممکنه (میگم ممکنه) بعدا دست و پاتون رو ببنده...اما اگه مشکل مالی (از لحاظ استخدام و ...) ندارین بحث بر میگرده به اینکه کدوم باکیفیت تره....اگر این سیستم مجازی خوب طراحی شده باشه و شما تقریبا به استادای مثلا دانشگاه شیراز دسترسی داشته باشین (نه فقط یکی) و خلاصه همه چی خوب پیش بره...مجازی شیراز هم به خاطر کیفیت بهتر دانشگاه و هم به خاطر ارتباط بیشتر رشته به علاقتون بهتر خواهد بود ولی این بهتر بودن همه اش در شرایط ایده آلیستی هست...عملا؟؟؟ نمیدونم!

مدرکش همون مدرک دانشکده مهندسی دانشگاه شیرازه فقط پایینش مینویسه دانشکده آموزشهای الکترونیکی دانشگاه شیراز...

معلومم نیست چطوریه... کارای عملیش چجوریه... 500 تومنم شهریه ـشه که از آزاد گرونتره...! امتحانش البته کتبیه...

آموزشش با فایلای فلش و پاورپوینت و پی دی اف و چتای گروهی و ایناس که تو سایتشون فراهم کردن و باید اینترنت سرعت مناسب باشه تا با استاد راحت ارتباط برقرار بشه و طبق چیزایی که تو اینترنت میگن اساتیدنشونم بدک نیستن...

ولی در کل فکر کنم اون دانشگاه آزاد برق الکترونیک حضوری بهتر باشه نسبت به این (مخصوصاً توی ایران زیاد نمیشه به آموزش اینترنتی دل بست)...

و بهتر از همه اینه که امسالو بیخیلش بشم و بقیه رو راضی کنم بیخیالش بشن سال دیگه رو خر خونی کنم حداقل یخ دانشگاه دولتی درست حسابی یا آزاد تو رشته هایی که علاقه مند ترم بهشون قبول بشم...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif

abbasiuss
09-09-2010, 03:04
از مديريت محترم خواهش دارم از ادامه فعاليت چنين تاپيكهاي سليقه اي و پوچ كه هدف خاصي رو دنيال نميكنند هر چه سريعتر چلوگيري بشه با تشكر

Dr.ali.h
09-09-2010, 04:42
به نظر من بهترین رشته برای هر فرد اون رشته ایه که اولا مورد علاقش باشه دوما اینده شغلیشم بد نباشه. یعنی هرچند هم که شما به یک رشته علاقه داشته باشی ولی اگه بعد از 4 سال(تازگی ها هم که مد شده هم ارشد میگیرن 6 سال) مجبور باشی برا یه لقمه نون بدوی به درد نمی خوره . البته روزی ادما دست خداست ...

bahador2009
09-09-2010, 07:04
از مديريت محترم خواهش دارم از ادامه فعاليت چنين تاپيكهاي سليقه اي و پوچ كه هدف خاصي رو دنيال نميكنند هر چه سريعتر چلوگيري بشه با تشكر
چون نظر شمارو دربر نمیگیره سلیقه ای و پوچه !

MasterGeek
09-09-2010, 12:06
اول اینکه هیچ رشته ای بر رشته ی دیگه برتری نداره....اینو هرچقدر پیشرفت کنیم بهتر میشناسیم.
دوم اینکه میشه این تاپیک رو نه به عنوان تعیین بهترین رشته (که مسخره است) بلکه به عنوان برآوردی از گرایش اعضای انجمن به هرکدوم از رشته های بالا تفسیر کرد...

مدرکش همون مدرک دانشکده مهندسی دانشگاه شیرازه فقط پایینش مینویسه دانشکده آموزشهای الکترونیکی دانشگاه شیراز...

معلومم نیست چطوریه... کارای عملیش چجوریه... 500 تومنم شهریه ـشه که از آزاد گرونتره...! امتحانش البته کتبیه...

آموزشش با فایلای فلش و پاورپوینت و پی دی اف و چتای گروهی و ایناس که تو سایتشون فراهم کردن و باید اینترنت سرعت مناسب باشه تا با استاد راحت ارتباط برقرار بشه و طبق چیزایی که تو اینترنت میگن اساتیدنشونم بدک نیستن...

ولی در کل فکر کنم اون دانشگاه آزاد برق الکترونیک حضوری بهتر باشه نسبت به این (مخصوصاً توی ایران زیاد نمیشه به آموزش اینترنتی دل بست)...

و بهتر از همه اینه که امسالو بیخیلش بشم و بقیه رو راضی کنم بیخیالش بشن سال دیگه رو خر خونی کنم حداقل یخ دانشگاه دولتی درست حسابی یا آزاد تو رشته هایی که علاقه مند ترم بهشون قبول بشم...
اگر سال بعد تنبلی و بازیگوشی نکنین:31: و بتوننی خوب تمرکز کنین.... این تصمیمی که گرفتین تصمیم درستیه!

zhani
09-09-2010, 18:33
سلام دوستان
ميشه يکم در مورد رشته برق توضيح بدين؟؟در مورد خود رشته و اوضاع پذيرشش؟
دانشجو برق فردوسي مشهد شانسي براي پذيرش گرفتن از دانشگاههاي خوب و متوسط خارج از کشور داره ؟؟؟
پيشاپيش ممنون:11:

bahador2009
09-09-2010, 18:40
سلام دوستان
ميشه يکم در مورد رشته برق توضيح بدين؟؟در مورد خود رشته و اوضاع پذيرشش؟
دانشجو برق فردوسي مشهد شانسي براي پذيرش گرفتن از دانشگاههاي خوب و متوسط خارج از کشور داره ؟؟؟
پيشاپيش ممنون:11:
شما دو صفحه ی قبل رو بخونی کلی اطلاعات بدست میاری. :46:

shifter
09-09-2010, 21:30
WOW!!
باورم نميشه..يعني مهندسي كامپيوتر از همه بيشتر راي اورده؟؟از برق هم بيشتر؟:31:
خوشحالم كامپيوتر قبول شدم:31:

hamid_diablo1
10-09-2010, 09:19
سلام
به نظر من هم مهندسی نرم افزا میتونه بهترین باشه
شما جتی گه یه برنامه نویس خوب هم نشید ولی میتونید تو زمینه های دیگه کامپیوتر از جمله شبکه . طراحی وبسایت. گرافیک و ... فعالیت کنید
در ضمن رشته کامپیوتر به شدت به روز میشه و همی به انسان انگیزه میده برای ادامه راه

امین.
10-09-2010, 11:30
مهندسی مکاترونیک هم به نظر من خوبه
شامل 1-مهندسی مکانیک 2-مهندسی الکترونیک و 3-مهندسی کامپیوتر هست.

deadboy
10-09-2010, 22:48
بهترین رشته اونیه که دوسش داشته باشی.حالا برا یه نفر X برا نفر دیگه Y.

MOHAMMAD2010
10-09-2010, 23:15
WOW!!
باورم نميشه..يعني مهندسي كامپيوتر از همه بيشتر راي اورده؟؟از برق هم بيشتر؟:31:
خوشحالم كامپيوتر قبول شدم:31:

چند صفحه قبل گفتم تو این نظر سنجی هر کسی اون رشته ای رو خودش بوده اومده زده ( چون تعداد کسایی که رشته کامپیوتر هستن از همه رشته ها زیاد تره در نتیجه گزینه کامپیوتر از همه بیشتره ) پس اصلا نمیشه با این نظر سنجی نتیجه گرفت بهترین رشته کدومه !
البته همه میدونن 3 تا رشته همیشه اولن ( مکانیک - برق - عمران ) حالا کامپیوتری ها نیان مارو بزنن ! من یه نظر کلی رو گفتم ...

MasterGeek
11-09-2010, 12:00
دوستان بحث سر بهترین رشته کاملا کاملا غلط هست....

Retired User
11-09-2010, 13:00
چند صفحه قبل گفتم تو این نظر سنجی هر کسی اون رشته ای رو خودش بوده اومده زده ( چون تعداد کسایی که رشته کامپیوتر هستن از همه رشته ها زیاد تره در نتیجه گزینه کامپیوتر از همه بیشتره ) پس اصلا نمیشه با این نظر سنجی نتیجه گرفت بهترین رشته کدومه !
البته همه میدونن 3 تا رشته همیشه اولن ( مکانیک - برق - عمران ) حالا کامپیوتری ها نیان مارو بزنن ! من یه نظر کلی رو گفتم ...
دقیقا همینه
هر کسی اومده رشته تحصیلی خودشو زده
در صورتایکه من هر جور حساب میکنم نمیتونم قبول کنم که کامپیوتر بهتر از عمران باشه
البته بهترین رشته هرکس مختص به خودشه
و رای اینجور نظرسنجیها خیلی نمیتونه معتبر باشه

malaki_mall
11-09-2010, 16:12
این قضیه رشته ها هم حکایتی شده واسه خودش:2:

هر کی دستی بر آتش داشته باشه میدونه من چی میگم؟

توش(هر رشته ای) ما رو سوزونده بیرونش رو بقیه.

saho69
11-09-2010, 23:45
بهترین رشته ,شته ای که تو بهش علاقه داریو توش حرف اولو میزنی.......

امین.
13-09-2010, 18:44
به نظر من بهترین رشته، رشته فنیه.
مثل برق کشی و نقاشی و ...
همیشم برای آدم کار هست.

bahador2009
29-09-2010, 10:52
نقاشی خونه منظورتونه دیگه !

bahador2009
13-01-2011, 12:37
کامپیوتر اول شد !!
مهندسی مکانیک فکر کنم چون از جامعه آماری کامپیوتر فاصله کم تری رو داره باید اول دونست.

salar_aziz
13-01-2011, 19:30
من خودم معماری می خونم و عاشقشم:40:
درسهای چرت و پرت دبیرستان(ریاضی و فیزیک و ...) توش نیست به جز مقدار کمی ریاضی،به جاش فضا همیشه آزاد و فقط باید خلاق بود.
بهترین و البته طبق تحقیقاتم می تونه پردرآمدترین رشته هم باشه.

Dreamland
13-01-2011, 19:49
مهندسی صنایــع

bahador2009
13-01-2011, 20:49
منم با صنایع موافقم.
QUOTE=salar_aziz;5767991]من خودم معماری می خونم و عاشقشم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
درسهای چرت و پرت دبیرستان(ریاضی و فیزیک و ...) توش نیست به جز مقدار کمی ریاضی،به جاش فضا همیشه آزاد و فقط باید خلاق بود.
بهترین و البته طبق تحقیقاتم می تونه پردرآمدترین رشته هم باشه.[/QUOTE]

لطفا اگه میشه دلیلتون رو برای پردرآمد بودنش بگید.

ehsan_manu
15-03-2011, 16:33

لطفا کسایی که تخصص ندارن الکی دیگرانو راه نمایی ( گمراه) نکنند
نقشه برداری خیییییییییییییییییلیییییی یی با عمران فرق داره خیلییییییییییی

B.J.U
15-03-2011, 17:22
به نظر من هر کدوم که بیشتر علاقه داری

zonex
18-03-2011, 12:22
با سلام
به نظرمن مهندسي كامپيوتر خوب هستش چون اين رشته تو كشور ها ديگه خيلي ارزش داره ياد م هستش يه دوستي داشتم سال 1384 بود عاشق رشته كامپيوتر بود ازطريق يه استاد تو كره جنوبي بورسيه بگريه و3 تا مدرك بين المللي mctd,mcts, Acs

برنامه نويسي داشتم و انگليسش هم خوب ولي خودم برق هستش رشته كه اصلا دوستش ندارم الانو تو يه شركت كامپيوتر كار ميكنم

aref16
18-03-2011, 13:47
یه رشته ای که بهش علاقه داشته باشی ، و در حد توانایی های خودت باشه

zahra mohammadi
12-04-2011, 13:34
البته می دونم یک تایپیک دیگه هم هست ولی اون نظر خواهی نداره.
کلا هر کس که فکر میکنه یک مهندسی خوبه رای بده .
من مكانيك ميخونم اما هميشه توي ساخت يه دستگاه مكانيكي، برق نقش مهمي داره پس فكر ميكنم مكاترونيك برام جالب تر باشه

tariran0
04-05-2011, 05:34

مباحث IT ؟ کی بلد نیست

شما دانشجویید؟
اصلا بهتون نمیاد
شما فکر کردید که کامپیوترفقط همون چهارتا برنامه نویسی با ویژوال بیسیکه؟
اگه منطق شما این باشه که پس من هم مهندس برقم (چون بلدم چهار تا مدار ببندم) هم مهندس عمران و نقشه کشیم (چون چندتا نقشه کشیدم) هم مهندس شیمیم نفتم (چون چندتا هیدروکربن مربن بلدم) هم مهندس مکانیکم .........................
دلیل نمیشه آدم یه چیزای اولیه از یه علم بدونه فکر کنه که همه ی اون علم رو بلده
دنیای کامپیوتر دنیاییه که هرچی بری تش در نمیاد.
چون دریاییست که گویی انتهای ندارد (به به)
خلاصه دیگه از این حرفا نزن
و آخر اینکه :
اگه کفره کلام من یکی حرفی بگه بهتر وگرنه بازی واژه نمی بازم من کافر

Ice Pain
15-06-2011, 12:34
چون تعداد زیادی از کاربرها رشته شون کامپیوتره بهش رای دادند و الی !
کامپیوتر نه بازار کار داره نه هیچ چی
ضمنا خیلیا هستند رشتشون کامپیوتر نبوده و به صورت تجربی خیلی بیشتر بارشونه.
به نظر من خوب بود گزینه های نظرسنجی اینها بودند
ریاضی
تجربی
انسانی
فنی

MasterGeek
15-06-2011, 16:04
من رشته ام برق هست و کامپیوتر نیست و توی این رای گیری هم شرکت نکردم چون اعتقادی به رشته ی خاصی ندارم (کلیشه شده ولی مهم علاقه است)
اما اونائی که خیلی روی این بحث تخصصی نبودن کامپیوتر مانور میدن...بیشتر از همین بچه های فنی حرفه ای هستن که زیاد میونه ی خوبی با ریاضیات هم ندارند و سطح درکشون از کامپیوتر یه چیزی در حد همون تکنیسینی هست....

bahador2009
03-08-2012, 09:12
آیا واقعا میشه گفت بهترین رشته چیه؟

* Helium *
04-08-2012, 04:36
آیا واقعا میشه گفت بهترین رشته چیه؟

شما هم خوب بلدی تاپیکتو از فسیل شدن نجات بدیا ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
من خودم تو این چندوز آینده باید انتخاب رشته کنم. پس از بررسی های فراوان به مکانیک و عمران رسیدم. که به احتمال زیاد مکانیکو میزنم.
البته این فقط نظر و علاقه ی منه نه قطعا بهترین رشته !

azera46
08-08-2012, 23:54
چیزی که مشخصه یه مهندس برق بیکار نمیمونه .

12p
11-08-2012, 12:40
چرا مهندسی مواد تو نظرسنجی نیـــــــــــــــــــست؟؟ ؟؟!!

camry
14-08-2012, 11:50

مباحث IT ؟ کی بلد نیست

من خودم به نوبه یه مهندس کامپیوتر رو میزارم تو جیبم با اطلاعاتم ... اون چی ؟ چیزی از مهندسی مکانیک حالیشه ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif

منم یا حرف ایشون موافقم آخه کامپیوترم شد رشته این روزا همه کامپیوتر بلدن
شما اگه مهندسی برق یا مکانیک باشی هم کامپیوتر بلدی و هم it تنها تفاوتش اینه که دانشجوهای کامپیوتر چهار تا چیز جزئی تر میدونن که به درد جامعه اصلا نمیخوره

fsoltany69
11-10-2012, 19:23
با سلام دوستان رشته کامپیوتر شاید خوب باشه ولی نه توی ایران که هر کی آگهی استخدام میزنه میگه مکانیک ( سیالات و جامدات ) ، برق ( قدرت و الکترونیک ) و شیمی ( کاربردی و محض ) و بقیه رشته ها تشریف ببرن غاز بچرونن ......................

aslanaslan
30-10-2012, 20:59
منم یا حرف ایشون موافقم آخه کامپیوترم شد رشته این روزا همه کامپیوتر بلدن
شما اگه مهندسی برق یا مکانیک باشی هم کامپیوتر بلدی و هم it تنها تفاوتش اینه که دانشجوهای کامپیوتر چهار تا چیز جزئی تر میدونن که به درد جامعه اصلا نمیخوره

کامپیوتر واقعا با چیزی که ملت فکر می کنن فرق داره. من خودم دانشجوی مکانیک ام ولی جا داره یکم سر این مساله بحث کنم. تا به حال به این نکته توجه کردین که خودپرداز ها و حتی خود متصدی بانک با ویندوز کار می کنند؟ مساله به اینجا ختم نمی شه. یه رادار طراحی می کنن با کلی هزینه و باز از ویندوز استفاده می کنن (جز چند مورد خاص که از لینوکس استفاده می کند) در کشور های خارجی برای هر کدام سیستم عامل مخصوصی نوشته می شود. امنیت بالاتر، سرعت بیشتر و... از مزایای این کار است. فرض کنین بخوان سیستم بانک ایران رو از کار بندازن. به نظرتون کار ساده ای نیست؟ روح سیستم که همون سیستم عامله، توسط خارجی ها طراحی شده! :))
در ایران درس خوندن به درد نمی خوره. اگه هدف اپلای باشه اون موقع می ارزه. در ایران جایی برای از این قبیل پیشرفت ها نیس. مدرک فقط برای اسمشه در غیر این صورت، و فرقی نمی کنه چی بخونین. حرف های منو به عنوان یه دانشجوی شریف قبول کنین.

hamid_diablo
02-11-2012, 13:16
من خودم دانشجوی مهندسی نرم افزارم

اما به جرات میتونم بگم واقعا سیستم اموزسی-دانشگاهی ایران به اندازه 0 هم نمی ارزه

واقعا تو دوستام و اشنایانی که تو دانشگاه دارم شاید 5 درصدشون برنامه نویسی بلد باشن.بقیه فقط اومدن با زور یه مدرک بگیرن.......

یادمه 2 ترم پیش که معماری کامپیوتر داشتیم(دوستانی که رشتشون نرم افزاره میدون این کتاب چقدر سخته) تقریبا بیشتر بچه ها با یه ایمیل زدن به استاد نمره 10 گرفتن

این که نشد واحد پاس کردن.....یا برخی از دانشگاه ها فقط یه جزوه 50 صفحه ای به دانشجو میدن که اونو تو 2 روز قبل از امتحان به راحتی میشه خوند و درسارو پاس کرد

واقع جای تحقیق و پروژه و پژوهش تو اکثر دانشگاه ها خالیه و فقط بعد از یه پروسه 4 یا 5 ساله یه عدهبا مدرک میان بیرون و انتظار دارن از فرداش برن شرکت نفت پشت میز بشین در حالی که هیچی بلد نیستند

CCcom
02-11-2012, 13:51
من خودم دانشجوی مهندسی نرم افزارم

اما به جرات میتونم بگم واقعا سیستم اموزسی-دانشگاهی ایران به اندازه 0 هم نمی ارزه

واقعا تو دوستام و اشنایانی که تو دانشگاه دارم شاید 5 درصدشون برنامه نویسی بلد باشن.بقیه فقط اومدن با زور یه مدرک بگیرن.......

یادمه 2 ترم پیش که معماری کامپیوتر داشتیم(دوستانی که رشتشون نرم افزاره میدون این کتاب چقدر سخته) تقریبا بیشتر بچه ها با یه ایمیل زدن به استاد نمره 10 گرفتن

این که نشد واحد پاس کردن.....یا برخی از دانشگاه ها فقط یه جزوه 50 صفحه ای به دانشجو میدن که اونو تو 2 روز قبل از امتحان به راحتی میشه خوند و درسارو پاس کرد

واقع جای تحقیق و پروژه و پژوهش تو اکثر دانشگاه ها خالیه و فقط بعد از یه پروسه 4 یا 5 ساله یه عدهبا مدرک میان بیرون و انتظار دارن از فرداش برن شرکت نفت پشت میز بشین در حالی که هیچی بلد نیستند

منم نرم افزارم ؛ کاملا حرفا تو تایید میکنم

مخصوصا وقتی دانشگات جز دانشگاه های برتر نباشه..

الان بعضی از بچه های ما هم با این که ترم های بالا هستند ولی هنوز یه دونه زبان برنامه نویسی رو هم قشنگ یاد نگرفتن , دیگه اونایی که تازه ترم چهارم یاد گرفتن ایمیل بسازن رو نمیگم!

پروژه ها رم مستقیم میبرن انقلاب!

البته تقصیر اساتید هم هست , تا حالا شاید فقط 2 تا استاد داشتیم که اومده به بچه ها واقعا انگیزه درس و.. داده

بقیه میان یه جزوه میگن همون رم امتحان میگیرن , هیچ کی نمیاد بگه این درسی که میدم کاربردش چیه به چه دردی میخوره و ....

omidariyan
02-11-2012, 15:32
دانشگاه ما با اینکه غیر انتفاعی هست ولی درس های تخصصی کامپیوتر رو خیلی سخت گیری میکنن

به نظر من بیشترش تقصیر خود دانشجو هست.اون روز آز کامپیوتر داشتیم استاد یه ساعت راجع به سی پی یو و مین برد صحبت کرد آخر کلاس یکی پرسید :استاد سی پی یو تو کیسه؟ به این میگن دانشجوی کامپیوتر یا جلبک؟

hamid_diablo
02-11-2012, 15:34
CCcom جان به خاطر همین ندونم کاریاس که امار کاردان و کارشناس مشغول به کار انقدر پائینه

یکی از آشناهامون تو شرکت ایرانسل کار میکنه. گفت چند وقت پیش تعدادی مهندس نرم افزار برای طراحی و توسعه وب میخواستیم.میگفت از 5000 هزار نفری که بریا استخدام اومده بودن و ازشون تست گرفته شد فقط نزدیک 300 نفر اونم با ارفاق تونستن برن برای مرحله بعدی تست که از بین این تعداد 100 نفر رو برای تمام شعبه های ایرانسل میخواستن

خودش شاخ دراورده بود و میگفت اینا پس تو دانشگاه چی کار میکنند.....

یه مدت بعدش اومد گفت از اون 100 نفر تقریبا نزدیک 30 تاشون دیپلم دارن و بعضی هاشونم اصلا مدرکشون مرتبط با نرم افزار نیود اما چون کار بلد بودن استخدام شدن

البته این موضوع برای دانشجویهای دیگر رشته ها هم صدق میکنه