PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : علت بوی بد بدن و دهان و راه های مقابله با آنsajadhoosein
03-07-2010, 19:48
مردم معمولا بوي بدن را در ارتباط با عرق مي‌دانند. اما عرق كردن به تنهايي نمي‌تواند بو توليد كند.

عرق چيزي جزب آب و نمك نيست كه از غده‌هاي تعرق براي كنترل دماي بدن ترشح مي‌شود. باكتريهاي روي پوست فرد مي‌توانند با عرق بدن تركيب شده و بوي نا مطبوع توليد كنند.

بوي بدن حتما گاهي اوقات مي‌تواند نشانه‌ مشكلات مهمتر پزشكي باشد. وقتي كسي از بوي بدن خود شكايت دارد، پزشك به اطلاعات بيشتري براي حل اين مشكل نياز دارد.

برخي از سوالاتي كه پزشك مربوطه ممكن است در اين موارد از شما بپرسد عبارتند از: چه وقت توليد بوي بدن شروع مي‌شود؟ آيا مي‌توانيد درباره آن توضيح دهيد؟ اين بو ظاهرا از كدام قسمت بدن ناشي مي‌شود؟

(مانند تمام بدن، تنفس، زير بغل، ادار يا اندامهاي تناسلي) آيا اين بو دائمي است يا در زمانهاي خاصي بروز مي‌كند؟ آيا عاملي وجود دارد كه توليد آن را كمتر يا تشديد كند؟ يا در خانواده سابقه اين مشكل را داريد؟ چه روشهاي طبي براي درمان آن به كار گرفته‌ايد؟ (اگر اينطور است) از چه داروهاي شيميايي، گياهي، يا روش ديگري براي معالجه‌ آن استفاده مي‌كنيد؟ آيا هيچ علائم ديگري نيز به همراه آن داريد؟

دلايل بروز بوي نامطبوع بدن شامل داروها، مواد سمي يا مواد گياهي از قبيل الكل، سم آرسنيك، سم كيانيد يا كشيدن سيگار، خوردن برخي مواد خاص مثل پياز باشد كه باعث بروز بوي بدن دهان مي‌شود و در متابوليسم اختلال ايجاد مي‌كند.

همچنين عفونتهايي از قبيل عفونتهاي ريوي، عفونتهاي پوستي، عفونتهاي مهبل، بيماريهاي مقاربتي يا عفونت مجاري اداري ميتوانند باعث بروز اين بوي نا مطبوع شوند.

به اين ترتيب در محل عفونت بوي بد توليد مي‌شود. براي مثال عفونت ريه باعث بوي بد دهان مي‌شود، نقص در فعاليت كبد و كليه‌ها، حالت‌هاي رواني خاص كه فرد تصور مي‌كند تمام بدنش بوي نامطبوع توليد مي‌كند در حالي كه اين گونه نيست، مشكلات دهان و دندان مانند، بيماريهاي لثه، دندان و پوسيدگي دنداني و يا عفونت و التهاب لثه‌ها همگي بوي نامطبوع دهان را ايجاد مي‌كنند.

از سوي ديگر تومورها و سرطان‌ها نيز ممكن است باعث بروز بوي نا مطبوع در اطراف تومور شوند. براي مثال، تومورهاي دهان يا معده باعث بوي بد دهان مي‌شوند. سرطان لوله رحم باعث ترشحات بد بو مي‌شوند.

نحوه‌ پيشگيري از بروز اين حالت مربوط به علت بروز آن است. براي مثال جلوگيري از مصرف داروها يا مواد سمي مي‌تواند از توليد بوي نا مطبوع پيشگيري كند.

مصرف داروهاي تجويز شده و كنترل ميزان قند خون در منزل يك روش پيشگيري به ويژه براي افراد مبتلا به ديابت غير قابل كنترل است.

مراجعه‌ منظم به دندانپزشك و مسواك كردن منظم دندانها با خمير دندان مناسب كه از بروز بيماريهاي دهان و دندان جلوگيري مي‌كند.

نقش پزشك در اين زمينه اطمينان از اين امر است كه فرد مشكل يا بيماري خاصي ندارد. تشخيص علت بروز بوي بدن با مراجعه به تاريخچه‌ پزشكي و آزمايشات فيزيكي صورت مي‌گيرد.

در برخي موارد خاص آزمايشات بيشتر مورد نياز خواهد بود. موارد ناشي از عفونتها معمولا با درمان آن عفونت برطرف مي‌شوند و معمولا اثرات جانبي بلند مدت ندارند.

بوي بد بدن مسري نيست و به ديگران منتقل نمي‌شود. البته اگر علت بروز اين حالت عفونت خاصي باشد آن عفونت مي‌تواند مسري باشد كه از آن جمله مي‌توان به عفونتهاي بيماريهاي مقاربتي اشاره كرد.

حالتهاي وراثتي نيز ممكن است به طور ژنتيكي از والدين به فرزندانشان منتقل شود. از مهمترين روشهاي درمان اين حالت شست‌وشوي روزانه با آب و صابون است.

گاهي اوقات ممكن است فرد از دئودورانت و اسپري خاص براي جلوگيري از تعرق استفاده كند. داشتن يك رژيم غذايي مناسب نيز در برخي موارد توصيه مي‌شود. در مورد بيماريهاي مولد بوي نامطبوع درمان بيماري تحت نظر پزشك توصيه مي‌شود.

در مورد اثرات جانبي بيماري بايد گفت، كه اين امر با نوع درمان در ارتباط است؛ براي مثال برخي افراد نسبت به برخي اسپريهاي بدن حساسيت پوستي دارند.

برخي آنتي بيوتيكها نيز ممكن است باعث بروز حساسيتهاي آلرژيك يا مشكلات معده شود. در موارد جراحي نيز خطر خونريزي و عفونت وجود دارد.

sajadhoosein
04-07-2010, 09:06
تمیزی فقط حمام کردن و عطر و ادکلن زدن نیست. شما ممکن است بسیاری از اصول اولیه بهداشتی را هم رعایت کنید اما فقط با چشم‌پوشی از چند نکته ظریف اما مهم، دچار بوی نامطبوع بدن شوید. در صفحه «پوست و مو»ی این هفته با برخی عواملی که انتظار ندارید باعث بو گرفتن بدن شوند آشنا می‌شوید...

۱) اگر بعد از دوش گرفتن خودتان را خوب خشک نمی‌کنید...

رطوبت بین چینه‌های پوست مثلا زیر سینه‌ها زیربغل، کشاله‌های ران و یا لای انگشتان پا محبوس می‌شود و چون در این قسمت‌ها راهی برای ورود هوا وجود ندارد، برای قارچ‌ها و باکتری‌ها فرصتی مناسب پیش می‌آید که به تولید مثل بپردازند و در نتیجه بوی بد و سوزش ایجاد شود.

▪ راه حل: بعد از اینکه از حمام بیرون آمدید و خودتان را خشک کردید، سشوار را روی درجه سرد تنظیم کنید و تمام قسمت‌هایی را که ممکن است خیس مانده باشند سشوار بکشید. همچنین می‌توانید از پودر‌های جاذب رطوبت حاوی عوامل ضدقارچ هم برای بدن و کفش‌هایتان استفاده کنید.

۲) اگر عاشق غذاهای تند و تیز هستید...

غذاهایی که کاری و سیر و دیگر ادویه‌های درست حسابی را دارند نه تنها دهان را بدبو می‌کنند بلکه روی بوی بدن شما هم تاثیر می‌گذارند. وقتی این غذاها صرف شد و به دستگاه گوارش رسیدند، چند نوع گاز بدبو حاوی سولفور تولید می‌کنند. بسیاری از این محصولات فرعی در روده‌ها و کبد متابولیزه می‌شوند اما بعضی از آنها مانند متیل سولفید جذب خون می‌شوند و به سمت شش‌ها و منافذ پوستتان می‌روند. این اثر ممکن است ساعت‌ها در بدن شما بماند.

▪ راه‌حل: با شستن دهان و یا جویدن مقداری جعفری می‌توان موقتا این بوهای زننده را برطرف کرد اما تا گوارش غذای تند و تیزی که میل کرده‌اید انجام نشود، این بوها با شما همراه‌اند. البته اگر شما و اطرافیانتان همه با هم یک نوع غذا را نوش جان کرده باشید، به سختی بوی بدی از یکدیگر حس می‌کنید اما دیگران به خوبی بوی شما را تشخیص می‌دهند.

sajadhoosein
04-07-2010, 09:06
۳) اگر فقط دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید و به فکر زبانتان نیستید...

اگر هنگام مسواک زدن زبانتان را فراموش کنید نفس شما آن‌قدر که انتظار دارید تازه نخواهد بود. زبان پوشیده از هزاران پرز ریز است که می‌تواند جایگاه مناسبی برای لنگر انداختن ذره‌های غذایی باشد. پس حتی اگر مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید ذرات غذا بین پرزهای زبان شما جمع می‌شوند و باکتری‌ها را به خود جذب می‌کنند و این باکتری‌ها شروع به تولید سولفید هیدروژن کرده و بوی بد ایجاد می‌شود.

▪ راه‌حل: شستن دهان ممکن است به شما کمک کند اما بهترین راه برای زدودن این باکتری‌ها و سلول‌های مرده و ذرات غذایی استفاده از اسکریپر زبان است همچنین می‌توانید روی زبانتان را با مسواکی که موهای زبر و تیز دارد مسواک بزنید استفاده از خمیر دندان‌هایی که حاوی کلر دی‌اکسید هستند و یا روغن درخت چای (داروی ضدعفونی‌کننده با بویی خوش) هم تاثیر چشم‌گیری دارد.

۴) اگر وقتی خوابید دهانتان باز می‌ماند...

خوابیدن با دهان باز باعث می‌شود جدار داخلی دهان خشک شود و سلول‌های مرده بتوانند روی زبان، لب و لثه‌ها متراکم شده و سپس تجزیه شوند و فردا صبح دهان شما بو بگیرد.

▪ راه‌حل: صبح‌ها مسواک یزنید و نخ دندان بکشید و نصف فنجان آب لیموی تازه قرقره کنید تا باکتری‌های بوزا را از بین ببرد؛ سپس ماست ساده شیرین نشده میل کنید، زیرا حاوی باکتری‌های لاکتوباسیل است که با باکتری‌های بدبوی دهان وارد رقابت می‌شود و جای آنها را می‌گیرد. مخلوط ماست و آب‌لیمو هم بوی بد را خنثی می‌کند و اثر آن ۱۲ تا ۲۴ ساعت خواهد ماند.

۵) اگر فقط دئودورانت می‌زنید...

هنگام خرید دئودورانت‌های زیر بغل برچسب محصول را به دقت بخوانید و مطمئن شوید که ضدعرق هم دارد یاخیر. دئودورانت‌های معمولی تنها به‌طور موقت بوی بد را می‌پوشانند اما از عرق کردن جلوگیری نمی‌کنند.

▪ راه‌حل: راستش زیر بغل شما فقط به ضدعرق احتیاج دارد اما اگر دوست دارید بو‌های خنک اقیانوسی هم داشته باشید، محصولی را انتخاب کنید که هم دئودورانت و هم ضدعرق داشته باشد و اگر شما از آن دسته افراد هستید که زیاد عرق می‌کنند، به‌خصوص در روزهای تابستانی که دیگر پوست چسبناک می‌شود، ضدعرق را قبل از خواب استعمال کنید. در طول شب بدن کمتر عرق می‌کند در نتیجه مواد آلومینیومی ضدعرق شما وارد غدد عرق می‌شوند و به مدت ۲۴ ساعت اثر خود را بر جای می‌گذارند حتی اگر فردا صبح دوش بگیرید. همچنین می‌توانید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و از او بخواهید برایتان محلول‌های ضدعرق قوی حاوی آلومینیوم کلراید تجویز کند.

sajadhoosein
04-07-2010, 09:09
۶) اگر دارید دارو مصرف می‌کنید...

بسیاری از دارو‌ها ازضدآلرژی‌ها تا داروهای فشار خون می‌توانند سبب خشکی دهان - یکی از مهم‌ترین دلایل بوی بد دهان شوند و به علاوه، ممکن است از عمل استیل کولین (یکی از میانجی‌های شیمیایی در مغز) جلوگیری کنند.

▪ راه‌حل: از پزشک معالج‌تان بخواهید برایتان دارویی تجویز کند که خشکی دهان جزو عوارض جانبی آن نباشد. همچنین برای تحریک ترشح بزاق هرازگاهی در دهانتان آب بچرخانید. مصرف قهوه‌تان را محدود کنید و سعی کنید بیشتر از بینی‌تان نفس بکشید. از OTCهای حاوی کربوکسی متیل سلولوز یا هیدروکسی اتیل سلولز استفاده کنید تا بزاق شما غلیظ‌تر شود.

sajadhoosein
04-07-2010, 09:09
شما زمانی می توانید از بوی بد دهانتان جلوگیری کنید که علت انرا بدانید. در 90% موارد این بوی بد به علت الوده بودن محیط دهان است.
جرمهایی که به علت وجود باکتری در دهان شما نقش می بندد عمده علت بوی بد دهان است. گاهی اوقات وجود عفونت و یا اشکالی در ریه ها باعث این بو ها می شوند. سریع خوردن غذا یکی دیگر از علل این مشکل معرفی شده است.
بوی موادی همچون سیرها و یا پیاز می تواند از طریق خون وارد ریه ها شود و بوی بد دهان را پدید اورد. تنباکو نیز یکی دیگر از مقصران این ماجراست و چرک سینوسها و یا دیابت نیز مسبب بوی بد دهان شناخته شده اند.
چند راه برای جلوگیری از بوی بد دهان:
* دهان خود را تمیز نگه دارید. این به معنی دو بار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در شبانه روز است. باقیمانده غذا میان دندانهای شما که سبب تشکیل باکتریها می شود تنها با نخ دندان بیرون می اید.
* زبان خود را نیز تمیز نگه دارید. پس از هر بار مسواک زدن زبانتان را هم با مسواک بشویید که محل رشد باکتری ها نشود.

sajadhoosein
04-07-2010, 09:10
* دهانتان را مرطوب نگهدارید. بزاق دهان ضد عفونی کننده های خدادادی هستند و بوی بد دهان در اول صبح به علت کم شدن ترشح بزاق است.
* دهانتان را بشویید. پس از هر بار غذا دهانتان را اب بکشید زیرا گشتن اب در دهانتان می تواند غذاهای باقیمانده را از دهانتان خارج کند.
* نعناع بجوید. گر چه خشبو کننده های دهان سبب ریشه کن شدن بوی بد دهان نمی شوند اما برای دقایقی می توانند بوی غذایی که خورده اید را از بین ببرند.
* خوراکی هایی که از اجتماع باکتری جلوگیری می کنند همچون هویج و بادام زمینی یا پنیر کم چرب را برای عصرانه انتخاب کنید.
این روشها برای جلوگیری از بیشتر شدن بوی بد دهان موثرند اما بهترین راه رای از بین بردن ان پیدا کردن علت اصلی ان است.

sajadhoosein
04-07-2010, 09:10
بوی دهان علل و نحوه درمان
فکر ميکنم تاثير نامطلوبی که بوی بد دهان در شخصيت يک فرد ميگذارد با هيچ چيز قابل مقايسه نباشد . خاطره بدی که از فردی که بوی دهان بدی ازش ديديد شايد ماهها در ذهنتان بماند يا شده که احساس کنيد که خودتان دهانتان بو ميدهد آيا در اين صورت ميتوانيد با يک شخصيت معتدل و سالمی با اطرافيان ارتباط بر قرار کنيد .... مطمعناً پاسخ منفی است ..... اين مسائل باعث شد که در يک مقاله جداگانه به اين موضوع بپردازم
منشا بوی دهان که تحت هر شرايطی آزار دهنده است عبارتند از:
1. بوی موادی که احتمالا در طی روز مصرف کرده باشيم از قبيل سير، پياز، الکل ، سيگار و......
2. بوی نامطبوع ناشی از بهداشت دهان و دندان ضعيف .....
3. بوی ناشی از حلق و لوزه ها و سينوس های فکی که در کل تحت نام مجاورات دهان و دندان از آنها ياد ميشود ....
4. بوی ناشی از بيماريهای سيستميک از قبيل آبسه های ريه ، ديابت ،ناراحتی های گوارشی و غيره
در يک ديد کلی بوی دهان حتما يک علتی دارد و اينطور نيست که بگوئيم دهان فلانی بد بو است و نميشود کاری کرد؟! دهان هر فردی با هر نژاد و مليتی در شرايط سالم نبايد بوئی داشته باشد .آگر بوئی مشاهده ميشود صد در صد علتی دارد که خارج از اين چهار موردی که ذکر شد نميتواند باشد. اين اصل مهمی است که خيلی به آن بی توجه هستند (علی رغم سادگی موضوع) مثلا من افراد زيادی را ديده ام که در مطب به من ميگويد ... دکتر هر کاری ميکنم بوی دهانم خوب نميشود؟! مواردی هم که ميشود علت بوی دهان را تشخيص داد و عملا نميشود کاری کرد بسيار نادر است و تنها در يک مورد که بيماران ديابتی آن هم بعضی از موارد ممکن است دهانشان بوی استون مانندی بدهد که عملا نميشود کاری کرد.... بقيه قابل درمان هستند و حداقل قابل کنترل ......
حال به توضيح چهار مورد بالا میپردازيم

sajadhoosein
04-07-2010, 09:10
بوی موادی که احتمالا در طی روز مصرف کرده باشيم
بوی مواد مصرفی با کاهش مصرف و يا عدم مصرف برطرف شده و اثر پايداری ندارد حتی افراد سيگاری هم بعد از اينکه مدتی از ترک سيگارشان گذشته باشد بدون اينکه احتياج به کار خاصی داشته باشد بوی بد آن بمرور از بين ميرود مواد تندی مثل سير غير از اينکه در محيط دهان خورده ريزه های آن باقی ميماند از طريق سيستم گوارشی هم برای مدتی باعث انتشار بو ميشود .جويدن آدامس و خوب مسواک زدن در کاهش بو موثر خواهد بود .
بوی نامطبوع ناشی از بهداشت دهان و دندان ضعيف
بوی ناشی از عدم رعايت بهداشت دهان و دندان شايعترين نوع بوی بد دهان ميباشد .بخوبی ميدانيد که محيط دهان پر از ميکروارگانيزم های مختلف است که به طور طبيعی در محيط دهان بدون ايجاد مشکل خاصی وجود دارند .... مصرف مواد غذائی اگر منجر به اين شود که خرده ريزه های اين مواد مصرفی در محيط دهان باقی بمانند اين ميکروارگانيسم ها شروع به تجزيه اين مواد کرده و حاصل آن محصولات گازدار مختلف است که بسته به نوع مواد تجزيه شده دارای بوهای متفاوت ميباشد .رسالت اصلی مسواک زدن و استفاده از نخ دندان اين است که محيط دهان را از هر نوع مواد باقی مانده پاک کرده و اين روند را مختل سازد ( روند تجزيه مواد باقی مانده) حال به هر علتی نتوانيم در تميز کردن اين محيط موفق شويم غير از مشکلات دندانی و لثه ای که ممکن است بوجود آيد از عوارض طبيعی آن بوی بد دهان خواهد بود . نواحی که من به تجربه دريافته ام که شکست در تميز کردن آنها منجر به بو گرفتن محيط دهان ميشود را برای شما مطرح ميکنم:

sajadhoosein
04-07-2010, 09:11
1- دندانهای پوسيده : پوسيدگی دندانها با توجه به اينکه ايجاد حفره هائی را در داخل دندان ايجاد ميکند عملا مانع تميزکردن اين محيط توسط مسواک گشته علاوه بر اينکه روند پوسيدگی را تسريع ميکند باعث ايجاد محيطی برای رشد ميروارگانيسم هاشده و غذا های مصرفی هم که در اين حفره ها باقی ميماند دست به دست هم داده و باعث بوی دهان ميشود .... اين پوسيدگی ها ممکن است از بين دندانها باشد و يا احتمالا در زير پرگردگی های قبلی بوجود آيد . و شما با ديد مستقيم نبينيد ..... لذا معاينه توسط دندانپزشک و متعاقب آن پر کردن دندانهای پوسيده در رفع بوی دهان موثر خواهد بود
2- انواع بيماری های لثه : لثه هائی که ملتهب و متورم هستند محيط مناسبی برای تجمغ غذائی و ميکروارگانيسم ها هستند .در ضمن در يک لثه بيمار پاکت هائی بين لثه و دندان ايجاد ميشود که از يک ميليمتر تا چندين ميليمتر ممکن است که عمق داشته باشد و عملا مسواک قدرت تميز کردن اين فضا ها را ندارد و همين امر باعث ايجاد محيط های مناسبی برای توليد گاز های نامطبوع که حاصل عملکرد ميکروارگانيسم ها بر روی غذا های باقی مانده است ميشود ...... درمان بيماری های لثه در هر حدی که باشد صددرصد در رفع اين بوها موثر خواهد بود ..... در بعضی بيماری های پيشرفته لثه خود لثه عفونی هم بوی شديدی دارد و ميکروبها شروع به تخريب لثه ميکنند که همراه با بوی تعفن شديد است

sajadhoosein
04-07-2010, 09:11
3- نواحی که تميز کردن آن با مسواک و نخ دندان مشکل است: اين نواحی عبارت است از:
· ناحيه ديواره پشتی دندان عقل که به خاطر دسترسی مشکل .....تميز کردن آن خوب صورت نميگيرد و حالت تهوع و نبودن فضای کافی برای رشد دندان عقل هم اين وضعيت را تشديد ميکند و همين ناحيه محلی برای تجمع ميکروبی ميگردد
· ناحيه سطح زبان بخصوص قسمت خلفی آن که پرز های درازتر و بزرگتری دارد و بعد از غذا خودن در اين نواهی خورده غذائی مانده متعفن شده و باعث بوی دهان ميگردد. مسواک زدن سطح زبان در رفع بوهائی که از اين ناحيه منشا گرفته خيلی موثر خواهد بود
· زير پر کردگی های نامناسب و پروتز های ثابتی که در دهان داريد: پروتز هائی که در دهان داريد از هر نوعی که باشد نحوه تميز کردن خاص خودش را دارد که حتما بايد از دندانپزشک خو بپرسيد .پروتز های ثابت هم تکنيک های خاصی را برای تميز کردن لازم دارد که عدم تميز بودن زير آن باعث گير غذائی و آغاز ايجاد بوهای نامطبوع است . اگر پروتز ثابت به طور مناسب ساخته نشود به طوری که غير قابل تميز کردن باشد با هيچ راهی نميشود آنها را تميز کرد و بايد تعويض کردد. پر کردگی های نامناسب بخصوص پر کردگی هائی که با آمالگام صورت گرفته و از ديواره دندان بيرون زده تر پر ميشود را هم نميشود با مسواک و نخ دندان تميز کرد و بايستی تعويض گردد .
در صورتی که تمامی اين مشکلات در محيط دهان و دندان رفع شده باشد ديگر امکان اينکه بوی دهان داشته باشيم نخواهد بود به شرطی که اين بو از ناحيه دهان و دندان باشد .....اکثرا افرادی که از بهداشت خوبی برخوردارند و لی باز از بوی دهان رنج ميبرند به مجاورات دهان که عبارت است از چين های مختلفی که در حلق وجود دارد لوزه ها ،سينوسهای فکی .غافل هستند.

sajadhoosein
04-07-2010, 09:11
پس ميرسيم به قسمت سوم مبحث:
بوی ناشی از حلق و لوزه ها و سينوس های فکی که در کل تحت نام مجاورات دهان و دندان از آنها ياد ميشود
مجاورات دهان و دندان:اگر ته گلوی خود را بخوبی در آينه نگاه کنيد متوجه ميشويد که بعد از اتمام دندانها و هنوز به لوزه ها نرسيده چين های مختلفی وجود دارد که تمامی آنها محيط مناسبی برای گير غذائی ميباشد در ضمن خود لوزه ها بخصوص در افرادی که سابقه عفونت های متعدد در ناحيه لوزه دارند لوزه ها به صورت نمای گل کلمی در ميايد که همراه با شيار های گاهاً عميق است و اين شيار های روی لوزه ها هم باعث تجمع غذائی در اين نواحی ميشود که همه اين محيط ها ميتواند باعث بوهای وحشت ناکی در محيط دهان شود بدون اينکه مشکلی به لحاظ دهان و دندان داشته باشيد .رسيدگی به اين نواحی از مسئوليت های دندانپزشک خارج است و بايد توسط متخصص گوش و حلق و بينی رسيدگی گردد. ما معمولا بعد از اطمينان از نبودن مسئله ای در محيط دهان بيماران را برای چک کردن مجاورات دهان بخصوص لوزه ها و سينوسها به اين متخصصين ارجاع ميدهيم .
بعضی مواقع بيمارانی که لوزه های بزرگ و شيار دار دارند مواد مصرفی مانند آجيل و پسته . تخمه و... در اين شيار ها جايگزين ميشوند.و بوی بدی ايجاد ميکنند که حتی با قرقره کردن معمولی هم برطرف نميشود .معمولا متخصصين گوش و حلق و بينی با دوشيدن اين لوزه ها ( فشار لوزه ها و تخليه و شستشوی آن ) نسبت به اين مشکل اقدام ميکنند . من چند مورد را ديده ام که بعد از اين کار بوی نامطبوع دهان نيز رفع شده است.
از ديگر مجاورات دهان که ميتواند باعث بوی بد دهان شود سينوس های فکی ميباشد. سينوسها حفره هائی در داخل استخوان های مختلف جمجمه واقع شده و توسط مجراهائی به حفره بينی و از آنجا به ناحيه حلق و دهان به طريقی مربوط هستند اين حفره ها در صورت عفونی شدن که در کل به سينوزيت مشهور است با بوی نامطبوعی همراه است که همراه با تنفس بيمار ما متوجه اين بو ميشويم و در صورتی که اين سينوزيت به صورت مزمن در آيد دائما ترشحاتی خواهد داست که اين ترشحات همراه با بوی زننده است و در مواردی از بيماران که از بوی بد دهان رنج ميبرند اين موارد را مشاهده کرده ام که باز اين موارد بايد توسط متخصصين گوش و حلق و بينی درمان گردد.

sajadhoosein
04-07-2010, 09:13
بوی ناشی از بيماريهای سيستميک از قبيل آبسه های ريه ، ديابت ،ناراحتی های گوارشی و غيره
چهارمين مورد از منشا بوی دهان بيماری های سيستميک و بيماری های گوناگونی است که به ناحيه دهان مربوط هستند . از جمله اين بيماری ها بيماريهای گوارشی و بيماری های تنفسی است ..... من از ذکر جزئيات علمی اين بيماری ها خودداری ميکنم چون اين يک مقاله کاربردی برای عموم هست و زياد تو بهر جزئيات علمی کار نبايد رفت فقط به دو مورد اشاره ميکنم که يکی عفونت های حاد ريوی و آبسه هائی که در ريه ممکن است وجود داشته باشد . اين آبسه های ريوی بوی بدی را هنگام تنفس ايجاد ميکند و در مان آن توسط متخصصين داخلی بايد صورت گيرد . مورد دوم بيماری ديابت شيرين است که ممکن است بوی بدی را ايجاد بکند .بيماری های مختلف گوارشی و معده از جمله سرطان معده در موارد بسيار نادر باعث بوی دهان ميشود مقوله ای تخصصی است و از عوارض بسيار جزئی اين بيماری ها ميباشد که با درمان اين بيماری ها اين بوی دهان نيز برطرف ميگردد

sajadhoosein
04-07-2010, 09:13
چند نکته در مورد درمان بوی دهان :
1- به نظر من هر فردی بوی بد دهان را در مورد خودش و سايرين تجربه کرده است .بوی دهان ممکن است مقطعی باشد بخصوص بوهائی که صبح موقع بيدار شدن ازخواب مشاهده ميشود و بعد از خوردن صبحانه و مسواک زدن برطرف ميشود . اين بوی صبحگاهی طبيعی است و و به علت کاهش بزاق در طی شب و در ضمن عدم فعاليت محيط دهان در کل زمينه ای برای فعاليت ميکرو ارگانيسم ها فراهم ميکند که بعد از يک وعده غذا خوردن رفع ميشود . لذا در صورتی که صبح صبحانه نخورده ايد مواظب صحبت کردن خود باشيد
2- از اطرافيان نزديک خود بخواهيد که اگر بوی بدی از دهان شما متوجه شدن حتما تذکر دهند چون افراد جامعه وقتی متوجه بو ميشوند هيچ وقت به زبان نمی آورند ولی اثر بد شخصيتی خود را ميگذارد.... آشنايان نزديک اين لطف را در حق ما بکنند و تذکر دهند از اين ضربه شديد به شخصيت مان جلو گيری ميکنند.
3- اگر در فردی متوجه بوی بد شديم بايد سعی کنيم به طور غير مستقيم مطرح کنيم طرح مستقيم ممکن است ضربه روحی شديدی ايجاد کند بخصوص که ارتباط عاطفی با هم داشته باشيم .... اگر هم متذکر نشويم باز رفتار مسئولانه ای نکرده ايم طرح غير مستقيم بهترين وسيله است ....

sajadhoosein
04-07-2010, 09:14
4- در صورتی که متوجه شديم که دهانمان بو ميدهد برای درمان اولين مرحله مراجعه به دندانپزشک و مشورت با آن است .دندانپزشک با يک معاينه کامل ميتواند علت بوی دهان شما را تشخيص و درمان کند اين درمان ميتواند شامل جرم گيری آموزش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان .... ترميم دندانهای پوسيده و..... باشد ..... در صورت اطمينان از ناحيه دهان و دندان اگر مشکل بوی دهان رفع نگرديد حتما بايد به يک متخصص گوش و حلق و بينی مراجعه کنيد و لوزه ها و حلق و سينوسها ی فکی را چک کنيد حتما مشکل شما حل خواهد شد ساير مواردی که ميتواند باعث بوی دهان شود آنقدر نادر است که طرح آنها اصلا کاربرد عملی ندارد .....
5- افرادی هستند که دچار توهم بوی بد دهان هستند .... به اين صورت که دهانشان بو نميدهد ولی هميشه از اين وحشت دارند که دهانشان بو ميدهد .... اين توهم بعضی مواقع آنقدر شديد است که در روابط اجتماعی فرد اثر نامطلوب ميگذارد .... من اين بيماران را در چندين مورد مشاهده کرده ام و بارها بهشون گفته ام که بوی بدی ندارند ولی باز اين وسواس را دارند..... مشاوره با روانپزشک و علت يابی آن بسیار موثر خواهد بود.
6- غرغره کردن با دهانشويه های مختلف را حتما در دستور کار روزانه بهداشتی خود قرار دهيد ..... من دهانشويه ماتريکا که وطنی است و کاملا گياهی است و از عصاره مايع گل بابونه تهيه شده را تجربه کرده ام و برای بيماران هم توصيه ميکنم.

sajadhoosein
27-11-2010, 13:02
وی بد دهان می تواند یک علامت هشدار دهنده مبنی بر آلوده بودن بیمار به یک باکتری یا یک بیماری باشد. بوی بد دهان یکی از شایع ترین علایم ، در بیماران مبتلا به عفونت ناشی از باکتری هلیکو باکتر است. به گفته آنان در افراد مبتلا به این عفونت ، بوی بد دهان می تواند یک نشانه مهم برای لزوم درمان به منظور از بین بردن باکتری باشد. بسیاری از موارد عفونت با این باکتری ، فقط به هنگام بروز علائمی همچون ورم معده ، درد یا سوء هاضمه آشکار می شود.همچنین بوی بد دهان می تواند به دلایل زیر باشد:
- عفونت و تورم لثه ها و یا آبسه دندان
- عفونت گلو و یا متورم شدن آن
- سینوزیت
- عفونت ریه
- بیماری ناشی از الکلی بودن افراد
- بیمارهای کلیه که درآن کلیه ها قادر نیستند به درستی سموم را به خارج بفرستند
- یبوست
- بیماری کبد
با رعایت بهداشت دهان می توان میکروبهای دهان و در نتیجه اعمال ناخواسته آنها را به حداقل رساند. بهترین روش برای کاهش میکروبهای دهان ، شستشوی مداوم دهان و دندانها پس از صرف غذا ( مخصوصا هنگام شب) است. شستشو موجب خارج شدن ذرات غذای موجود درحفره دهان شده و دراصل با حذف مواد غذایی مورد نیاز میکروبها ، از جمعیت آنها کاسته می شود. مواد پروتئینی مانند ذرات گوشت در بین دندانها محیط مناسبی برای رشد باکتریها ایجاد می نماید . مصرف مواد ضد بومانند آدامس ، پوششی بر روی تنفس های بدبو بوده و به علت بالا بردن ترشح بزاق و بلع بزاق از جمعیت میکروبها می کاهند سعی کنید حدوداً دو لیتر آب در روز حتماً استفاده کنید. همچنین از خوردن گوشت تا آن جایی که امکان دارد پرهیز کنید و به جای آن از پروتئینهای گیاهی استفاده کنید.
درمان:
۱- تشخیص پزشک و تعیین علت زمینه ای بو و درمان آن
۲- رفع خشکی دهان با مصرف مایعات , جویدن آدامس یا استفاده از بزاق مصنوعی حاوی ترکیبات کربوکسی متیل سلولز
۳- بطور موقت تا رفع علت اصلی می توان از قرص نعناع استفاده کرد.
۴- اصلاح رژیم غذایی: مصرف کافی سبزیجات و میوه و کاهش مصرف گوشت قرمز و مواد تولید کننده بوی بد .
برا ی بررسی بیشتر و رفع علت زمینه ای این مشکل به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی و فوق تخصص گوارش مراجعه کنید . گاهی تشخیص نیازمند آزمایشات زیاد و بررسی دقیق توسط چند متخصص است.

sajadhoosein
06-12-2010, 13:02
رفع بوی بد دهان با 13 توصیه آسان

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بوی بد دهان نه تنها برای خودمان، بلکه برای اطرافیان ‌مان نیز ناخوشایند‌ است.
این مشکل اگر درمان نشود، سبب بروز مشکلاتی در روابط بین ‌فردی نیز خواهد شد.
اگرچه بزاق دهان نوعی خمیردندان طبیعی محسوب می ‌شود، ولی گاهی این خمیردندان طبیعی کافی نیست و مجبورید به توصیه‌ های زیر پناه ببرید و اگر توصیه‌ های زیر هم نتوانند مشکل ‌تان را رفع کنند، احتمالا منشا بوی بد دهان‌ تان دستگاه گوارش‌ است و باید بروید سراغ پزشک.

---------- Post added at 01:02 PM ---------- Previous post was at 12:59 PM ----------


1- بعد از هر وعده غذایی برای باقی نماندن غذا در دهان و لابه‌لای دندان‌های تان، مسواک بزنید و دهان ‌تان را خوب بشویید.
2- وقتی دندان‌های تان را مسواک می ‌زنید، زبان ‌تان را هم به آرامی مسواک بزنید تا لایه سطحی روی زبان برداشته شود. زبان با هزاران پرز ریز پوشیده شده که می ‌تواند محل تجمع باکتری ‌ها باشد.
3- به‌ طور منظم برای بررسی وضعیت دهان و دندان تان، به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر دندان‌ خراب و پوسیده‌ای دارید که سبب بوی بد دهان‌ تان می‌ شود، ترمیم کنید.
4- برای افزایش ترشح بزاق دهان تان، همیشه از آدامس‌ های بدون قند استفاده کنید.

sajadhoosein
06-12-2010, 13:12
5- اگر دهان‌ تان زیاد خشک می ‌شود، مایعات فراوانی بنوشید. آب را چند بار در دهان تان بچرخانید تا کاملا غذاهای اضافی از لابه‌لای دندان‌های تان خارج شود.
6- از مصرف دهان‌ شویه‌هایی که حاوی الکل و نعناع هستند خودداری کنید، چون آن ها به جای کمک به خو‌شبویی دهان ‌تان، باعث بدتر شدن بوی آن می ‌شوند.
7- استفاده از سبزیجات و میوه‌ها، مخصوصا کرفس خام و هویج می ‌تواند مانع از شکل‌ گیری پلاک در دهان شود.
8- اگر می‌ خواهید در یک جلسه مهم یا مهمانی شرکت کنید، از خوردن غذاهای حاوی سیر و پیاز خودداری کنید.

---------- Post added at 01:08 PM ---------- Previous post was at 01:07 PM ----------


9- از نوشیدن قهوه که سبب خشکی دهان می ‌شود، خودداری کنید.
10- سیگار را ترک کنید، زیرا تار و نیکوتین موجود در آن، روی سطح دندان و زبان می‌ ماند و سبب کاهش ترشح بزاق و ایجاد بوی بد دهان می ‌شود.
11- سبزیجات برگ سبز مانند جعفری و کاهو بجوید.
12- می‌ توانید چند عدد قرص نعناع روی زبان یا مسواک ‌تان بگذارید و دهان‌ تان را با آن تمیز کنید تا تنفس شما خوش ‌بو شود.
13- اگر ترکیبی از پراکسیدهیدروژن 50 درصد و 5 درصد آب را در دهان‌ تان بچرخانید، می ‌توانید بسیاری از باکتری ‌هایی را که سبب بوی بد دهان‌ تان می ‌شود، از بین ببرید.

---------- Post added at 01:09 PM ---------- Previous post was at 01:08 PM ----------

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
افراد بسیاری از اینکه دهانشان بو می دهد متنفر هستند،بخصوص با نزدیک شدن ماه رمضان این مورد شدت بیشتری می یابد.

دکتر مجید رحمانی،عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان این که بوی بد دهان به عوامل مختلفی بستگی دارد،تصریح کرد:رژیم غذایی و یا نخوردن چند وعده غذایی باعث ایجاد بوی ناخوشایند دهان می‌شود.همچنین کاهش جریان بزاق و خشکی دهان نقش مهمی در بوی بد دهان دارد.
وی با تاکید بر این مطلب که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان،شایع‌ترین علت بوی بد دهان است، گفت:محیط دهان به طور طبیعی پر از میکروارگانیسم‌های مختلف است،این میکروارگانیسم‌ها شروع به تجزیه خرده ریزه‌های مواد غذایی که در محیط دهان باقی مانده‌اند کرده به طوری كه نتیجه آن محصولات گازدار مختلف است.
رحمانی ادامه داد:پوسیدگی دندان و لثه‌های ملتهب و متورم،محیط مناسبی برای تجمع مواد غذایی هستند.همین امر باعث ایجاد محیط‌های مناسبی برای تولید گازهای نامطبوع که حاصل عملکرد میکروارگانیسم‌ها بر روی غذاهای باقی مانده است،می‌شود.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود:همچنین نواحی‌ای که تمیز کردن آن با مسواک و نخ دندان مشکل است مانند ناحیه دیواره پشتی دندان عقل،ناحیه سطح زبان بخصوص قسمت پشتی آن و زیر پرکردگی‌های نامناسب و پروتزهای ثابت از دیگر محیط های مناسب برای تجمع باکتری‌ها و ایجاد بوی بد دهان هستند.وی اظهار داشت:استفاده از مواد غذایی مانند پیاز،ماهی،غذاهای ادویه دار،نوشابه‌های الکلی،رژیم‌های پر چربی و رنگ‌های غذایی باعث استشمام بوی مخصوص به خود از دهان می‌شوند.دکتر رحمانی ادامه داد: استفاده از سیگار باعث بوی نامطبوعی در دهان می‌شود که تا مدت زیادی باقی می‌ماند.وی در خصوص افرادی که دچار لوزه‌های بزرگ و شیاردار هستند،گفت:در این افراد مواد مصرفی مانند آجیل در این شیارها جا گرفته و بوی بدی را ایجاد می‌کنند که حتی با قرقره کردن معمولی هم برطرف نمی‌شود.این دندانپزشک در ادامه تصریح کرد:بیماری‌های سیستمیک از قبیل آبسه‌های ریه، دیابت،ناراحتی‌های گوارشی و همچنین استفاده بعضی از داروها در ایجاد بوی بد دهان تأثیر دارند.دکتر رحمانی در خصوص درمان بوی بد دهان گفت:اولین قدم موثر در کاهش بوی بد دهان، مسواک زدن دندان‌ها، لثه و زبان و استفاده از نخ دندان است.وی در ادامه تصریح کرد: استفاده از دهان شویه‌ها اثر موقتی در کاهش بوی بد دهان دارد و ممکن است بیماری عمومی را از دید دندانپزشک مخفی نگه دارد که این مناسب نیست و باید درمان بیشتر معطوف به درمان علت اصلی باشد.این متخصص دندانپزشک در پایان جهت کاهش بوی بدهان توصیه کرد:بهتر است،افراد از میوه‌های تازه و سبزیجات استفاده کنند و در حد امکان از سیگار کشیدن،نوشیدن نوشابه‌های بو دار، خوردن غذاهایی با ادویه زیاد،غذاهای گوشتی،غذاهای معطر شده،پیاز و سیر،افراط در مصرف مواد چربی دار به خصوص کره و روغن‌های مختلف اجتناب شود.به علاوه نوشیدن آب زیاد در کاهش بوی بد دهان تأثیر بسزایی دارد.

---------- Post added at 01:12 PM ---------- Previous post was at 01:09 PM ----------

بوی بد دهان
هالیتوز از واژه halitus به معنای بازدم ریشه گرفته است و عبارت از نفس بدبو ، زننده یا ناپسندی است که از حفره دهان یا بینی خارج می‌شود و به آن fetor oris یا fetor ex ore نیز می‌گویند. به عبارتی به هر بوی بدی که از حفره دهان یا بینی بیرون آید صرف نظر از آنکه منشا آن در همین حفره باشد یا از سایر نقاط بدن منشا گیرد، هالیتوز گفته می‌شود. به علت عدم وجود معادل فارسی که تعریف هالیتوز را به صورت بدبویی غیر طبیعی دهان و بینی در یک کلمه بگنجاند از همان کلمه استفاده شده است.

مقدمه

هالیتوز یا بدبویی دهان یک شکایت شایع در بین بیماران مراجعه کننده به مطب متخصصین داخلی و گوش و حلق و بینی ، دندانپزشکان و پزشکان عمومی می‌باشد. اکثر بیماران بدون گرفتن نتیجه خاصی ، از مراکز درمانی خارج می‌شوند و گاه این پدیده باعث بروز مسایل جدی در خود و خانواده آنها می‌گردد. هالیتوز مشکلی شایع است و گفته می‌شود که می‌تواند بطور متناوب اکثر افراد بالغ را دچار کند.
اهمیت بررسی هالیتوز


با آزار دیگران به صورت یک مانع در برخوردهای اجتماعی عمل می‌کند و باعث کاهش کارایی فرد می‌شود.
فردی که از بوی بد دهان خود آگاه است ممکن است بگونه‌ای نسبت به پاکی دهان دچار وسواس شود که با کارایی وی مداخله کند.
هالیتوز نشانه‌ای از یک وضعیت غیر طبیعی است که نیاز به تشخیص و درمان دارد.

sajadhoosein
06-12-2010, 13:22
عوامل موثر در ایجاد هالیتوز

همیشه نمی‌توان علتی برای هالیتوز یافت و معمولا نیز چنین است. این امر به علت تنوع علل آن و اندک بودن بررسیهای انجام شده است. هنگام برخورد با بیمار شاکی از هالیتوز باید سه گروه اتیولوژیک را در نظر داشت : گروه غیر پاتولوژیک ، گروه پاتولوژیک و گروه با منشا روانی. اینها عمده‌ترین دلایل بروز هالیتوز هستند.
بررسی آزمایشگاهی هالیتوز

با وجود چنین شیوع و اهمیتی بررسیهای انجام شده روی آن اندک است. اندک بودن بررسیهای انجام شده عمدتا به علت مشکل اندازه گیری علمی هالیتوز است. از سوی دیگر شرکتهای بزرگ سازنده وسایل بهداشت دهان که قاعدتا باید چنین تحقیقاتی را پشتیبانی مالی کنند، غالبا فقط مایل به پشتیبانی از تحقیقاتی هستند که محصولات آنها را بررسی کرده و فروش تجاری داشته باشد. در یک بررسی که در ژاپن به روی دانشجویان زن بهداشت دندان انجام شده ، نیمی از آنان معتقد بوده‌اند که گاهی اوقات هالیتوز دارند.

اندازه گیری بوی بد دهان را عواملی چون پیچیدگی انواع مولکولهای گازی ، مشکلات نمونه گیری ، تغییرات بوی بد دهان با زمان و عدم توافق درباره استانداردهای مرجع ، مشکل کرده است. از آنجا که هالیتوز یک محرک بویایی است، شاید منطقی ترین روش اندازه گیری ، استفاده از داوری انسان به کمک حس بویایی به نظر آید. اما چنین اندازه گیری معیار با ارزشی نیست. اغلب نتیجه اندازه گیری هالیتوز با بینی انسان ، بطور قابل توجهی بین افراد مختلف و حتی در یک فرد در چند سنجش ، متفاوت از آب در می‌آید. چنین نقایصی منجر به تکوین چند روش کمی بر مبنای اندازه گیری VSC شده است.

نخستین بار تونزتیک و همکاران بوسیله کروماتوگرافی با گاز ارتباط VSC با هالیتوز را نشان دادند. بوسیله کروماتوگرافی با گاز می‌توان با حساسیت بسیار بالایی و بگونه‌ای تفکیک کننده ، ترکیبات فرار سولفور را اندازه گیری کرد. اگر چه احتمالا برای نمونه گیری سریع در جمعیتهای بزرگتر پایشگرهای قابل حمل سولفور مناسبتر هستند. اگر میکروب هلیکوباکترپیلوری به عنوان عامل بد بویی دهان باشد، برای تشخیص از بررسی بافت شناسی نمونه رنگ آمیزی شده ، کشت ، تست اوره‌آز ، آزمون RUT و یا بررسی سرم شناسی می‌توان استفاده کرد.

sajadhoosein
06-12-2010, 13:27
ارزیابی هالیتوز

در برخورد با بوی بد دهان اولین کار تعیین این نکته است که آیا بوی بد فقط توسط بیمار احساس می‌شود یا آنکه توسط پزشک یا دیگران نیز قابل تشخیص است. چنانچه وجود بو توسط پزشک یا فرد دیگری غیر از بیمار تایید نشود، مشکل روانی در کــــــــار است و می‌تواند حتی دلالت بر بیماریهای روانی جدی چون اسکیزوفرنی نماید. اما در این نتیجه گیری که بویی وجود نداد نباید شتاب کرد، زیرا هالیتوز ممکن است منقطع باشد.

بطور نمونه‌ای بسیاری از بیماران به علت پدیده انطباق از بوی بد دهان خود بیخبرند و توسط یک عضو خانواده یا دوست از آن آگاه می‌شوند. اگر بو برای پزشک آشکار نباشد به چند روش می‌توان احتمال آگاهی از آن را افزایش داد. یک روش آنست که پزشک در کنار بیمار بایستد و با برگه‌ای جریان هوای بازدم بیمار را به سمت خود منحرف سازد. دیگر آنکه اگر پزشک در معاینه منشا بالقوه‌ای بیابد، با آپلیکاتور پنبه‌دار نمونه‌ای از آن منطقه تهیه نماید و خود یا یکی از اعضای خانواده بیمار آن را بو کنند. این کار نه تنها در تایید وجود هالیتوز بلکه در تعیین علت آن نیز می‌تواند مفید باشد.

باید از بیمار خواست که ابتدا با بینی بسته از راه دهان و سپس با دهان بسته از راه بینی تنفس کند اگر فقط بازدم دهانی بدبو بود، باید بیشتر به علل دهانی اندیشید و در غیر اینصورت باید به فکر علل ناشی از بینی یا یه یا علل سیستمیک بود. پس از تایید وجود هالیتوز ، باید شرح حالی دقیق بویژه درباره حفره‌های دهان ، بینی و سینوسها ، دستگاه گوارش و ریه گرفت. مروری بر رژیم غذایی ، سیگار و مصرف دارو می‌تواند مفید باشد. به علت آنکه مری معمولا کولاپس است، برخی از بیماریهای مری و معده بطور پیوسته بو تولید نمی‌کنند و بو با آروغ ایجاد می‌شود. وجود چنین شرح حالی و تایید آن از طرف اعضای خانواده می‌تواند به تشخیص کمک کند. معاینه دقیق دهان ، دندانها بینی و حلق لازم است، زیرا اینها شایعترین محلهای هالیتوز هستند. معمولا وضعیت پاتولوژیک جزیی نیست و براحتی یافت می‌شود.

در معاینه باید توجه ویژه‌ای به بافت پری ادنتال ، پرکردگی های نامناسب دندان ، منافذ لوزه‌ای ، پاپیلاهای هیپرتروفه زبان ، ضایعات زخمی حلق یا مخاطها و جسم خارجی در بینی نمود. به نشانه‌های ناشی از خشکی دهان باید توجه کرد. این نشانه‌ها ممکن است منقطع باشند و احتمال دیدن آنها در اوایل روز بیشتر است. یافته‌های فیزیکی ناشی از پنومونی ، آبسه ریوی یا آمپیم معمولا واضح است. در شرح حال و معاینه بالینی باید به فکر بیماریهای سیستمیک مثل کتواسیدوز دیابتی یا اورمی هم بود.

بررسی رادیولوژیک استفاده محدودی دارد ولی در صورت نیاز می‌توان از رادیوگرافی سینوسهای پارانازال یا رادیوگرافی سینه استفاده کرد. بررسی آندوسکوپیک یا رادیولوژیک قسمتهای فوقانی دستگاه گوارش می‌تواند در صورت شک بوجود بیماریهای این نواحی ، مورد استفاده قرار گیرد. بررسی آزمایشگاهی خون یا ادرار ممکن است در جستجوی بیماریهای سیستمیک بکار آید.

sajadhoosein
06-12-2010, 14:09
درمان

غالبا توجه به بهداشت دهان و رسیدگی به پاتولوژی دندانی مشکل را برطرف می‌کند. مسواک زدن ساده ، بخصوص اگر همراه با مسواک زدن سطح زبان باشد، برای نفس صبحگاهی کافی است. شستشوی دهان با یک محلول دهانشویه آنتی سپتیک نیز مفید است. نفس گرسنگی پس از خوردن غذا یا حتی آب کشیدن دهان برطرف می‌شود. هالیتوز ناشی از خشکی دهان به هر علت که باشد با مرطوب کردن دهان بهبود می‌یابد. این کار می‌تواند به کمک جرعه های مکرر آب ، جویدن آدامسهای بدون قند ، ترکیبات حاوی کربوکسی متیل سلولز سدیم درصد یا داروهای محرک ترشح بزاق مثل بتانکل یا پیلوکارپین انجام شود.

پریودنتیت ، ژنژیویت ، دندانهای مصنوعی یا پرشده نامناسب یا سایر علل دندانی باید بطور مناسب درمان شوند. ضایعات ویژه دهان ، بینی ، سینوسها ، حلق ، معده ، ریه‌ها و بیماریهای سیستمیک باید تشخیص داده و درمان شوند. طفره رفتن از بررسی بیمار و اکتفا کردن به توصیه استفاده از دهانشویه فقط تشخیص را عقب می‌اندازد . استفاده از مسهل ها در درمان هالیتوز نقشی ندارد و نباید تحت فشار بیمارانی که معتقدند یبوست سبب بوی بد دهان آنها شده ، تجویز شود. در صورت وجود بیماریهای روانی باید بطور مناسب درمان شود. غالبا افسردگی نیز وجود دارد و توجه به آن مفید است.

اثر رژیمهای درمانی مختلف در از بین بردن عفونت هلیکوباکترپیلوری ثابت شده است و پیشنهاد می‌شود در بیمارانی که علتی برای هالیتوز در آنها یافت نمی‌شود یک دوره درمانی تجویز گردد. ممکن است استفاده از دهــانشویه‌ها بطور موقت باعث کاهش هالیتوز گردد بویژه دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین مفید گزارش شده‌اند. استفاده از محصولات محتوی کلرفیل بی‌حاصل است. محصولات حاوی روی یا اسید آسکوربیک بوی دهــــــان را کم می‌کنند ولی بصورت تجارتی موجود نیستند.

sajadhoosein
06-12-2010, 15:17
گیاهان دارویی برای رفع بوی بد دهان
بوی بد دهان
علت بیماری : گاهی از فاسد شدن لثه است و گاهی از خرابی دندان که قابل دیدن هستند و گاهی به علت عفونت در مغز است و علامتش این است که در هنگام ایستادن بیشتر است و نیز حس بویایی کم میشود و آب بینی نیز از حالت عادی خارج میشود و گاهی به خاطر وجود بلغم عفونت داری است که در معده است و علامتش این است که وقتی چیزی بخورند بوی دهان کم میشود.
علائم بیماری : احساس بوی بد در دهان توسط خود بیمار و یا اطرافیان
غذاها و خوراکیهای مفید برای درمان

نام : باد روج (تره خراسانی)
خواص : باد گلو، بوی دهان را خوشبو میکند و اگر غذا را با آن شروع کنند اشتها آور و اگر با آن تمام کنند گوارا است درد را بیرون میکشد سل را بهبود میبخشد و همینکه در جوف (شکم ) انسان جا گرفت تمام دردها را فرو مینشاند اما سبب ز یاد شدن کرمها میشود

sajadhoosein
06-12-2010, 15:27
نام : بابا آدم
خواص : بابا آدم Burdock نام علمی Arctium lappa بابا آدم كه فيل گوش و آراقيطون نيز ناميده مي شود گياهي است علفي و دوساله كه ارتفاع ساقه آن تا 1/5 متر مي رسد . اين گياه بحالت وحشي در دشت ها و نواحي معتدل و مرطوب و سايه در اروپا و آسيا مي رويد . ساقه آن كه شبيه پوست مار است پوشيده از كركهاي خشن و زبر مي باشد . برگهاي آن بسيار بزرگ و پهن بحالت افتاده بر روي ساقه قرار درد . رنگ برگها در قسمت چسبيده به ساقه سبز كم رنگ و هر چه بطرف انتهاي برگ نزديك تر مي شويم تيره تر مي شود . ريشه گياه دراز دوكي شكل و مانند هويج بضخامت انگشت دست بوده وداراي مقدر زيادي كربنات پتاسيم و نيترات پتاسيم است . پوست ريشه بابا آدم قهوه لي ، مغز آن سفيد و طعم آن كمي شيرين است ولي بوي تهوع آوري درد . ميوه آن پس از رسيدن بصورت فندقه اي با 3 يا 4 سطح و برنگ زرد حنايي ظاهر مي شود . در انتهاي ميوه تارهاي زرد رنگي وجود دارد كه در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم هاي آنها مي چسبد و موجب پخش تخم اين گياه به مناطق ديگر مي شود . بابا آدم در بعضي از نقاط ايران بحالت وحشي مي رويد . از ريشه اين گياه استفاده طبي بعمل مي آيد پس از خارج كردن ريشه بابا آدم از خاك آنرا بخوبي شسته و به قطعات كوچك سه سانتيمتري تقسيم كرده و در اثر حرارت خورشيد يا در كوره هاي مخصوصي خشك مي كنند . خواص داروئي: از نظر طب قديم ايران ريشه بابا آدم سرد و خشك است . 1) بهترين تصفيه كننده خون است و خون را تميز كرده و سموم را از بدن خارج مي كند . 2)جوشهاي صورت و كورك را برطرف مي كند . 3)ادرار آور و معرق است . 4)سيستم لنف بدن را تميز مي كند . 5)بيماريهاي پوستي نظير اگزما ، گل مژه و زخم ها را برطرف مي كند . 6)تورم را از بين ميبرد . 7) تقويت كننده بدن است . 8)جوشانده برگهاي بابا آدم را در معالجه سرگيجه و رماتيسم بكار مي برند . 9)براي تنظيم قند خون و معالجه بيماري قند از جوشانده برگهاي بابا آدم بمقدر سه فنجان در روز استفاده كنيد 10)براي معالجه سرخك ، برگهاي بابا آدم را با كمي شكر بجوشانيد و به مريض بدهيد . 11)جوشانده تخم بابا آدم ضد عفوني كننده است . 12)تخم بابا آدم ضد كرم معده و روده است . 13)در ناراحتي هاي ريوي و گلو درد از جوشانده تخم بابا آدم استفاده كنيد . 14)در معالجه ذات الريه بكار مي رود . 15)ريشه بابا آدم در برطرف كردن سرماخوردگي موثر است . 16)تب حاصل از بيماري مخملك را برطرف مي كند. 17)در معالجه يبوست موثر است . 18)بعنوان ضد سم در هنگام نيش زدن جانوران سمي استفاده مي شود. 19) براي معالجه كچلي برگ بابا آدم را دم كرده و روي پوست سر بماليد . 20)براي معالجه زخم ها و التيام جراحات ، جوشانده برگ بابا آدم را با مقدر مساوي روغن زيتون مخلوط كرده و روي زخم ها و جراحات بماليد . 21) ريشه بابا آدم علاج كم خوني و رنگ پريدگي است زيرا داراي مقدر زيادي آهن است . 22)براي معالجه رماتيسم و آرتروز مفيد است . 23) نقرس را برطرف مي كند . 24)در معالجه بيماريهاي عفوني موثر است . 25)درد سياتيك را آرام مي كند . 26)در برطرف كردن كمر درد موثر است . 27)آب آوردن بدن را درمان مي كند . 28) هضم غذا را تسريع مي كند . 29)ورم كليه را دفع مي كند . 30)آنهائيكه ميل زيادي بخوردن شيريني و شكر دارند اگر صبح ناشتا از دم كرده اين گياه بنوشيد بزودي اين عادت رفع خواهد شد . 31)برای ترک قهوه مفید است. 32)كهير را برطرف مي كند. 33)ريشه بابا آدم را له كرده و يا بجوشانيد و آنرا روي كورك و يا اگزما بماليد تا آنرا برطرف كند . 34) براي جلوگيري از ريزش مو و تقويت آن جوشانده غليظ ريشه بابا آدم را به سر ماليد . 35)براي برطرف كردن سوزش و درد گزيدگي زنبور با حشرات برگ بابا آدم را له كرده و به محل گزيدگي بماليد .

sajadhoosein
06-12-2010, 15:40
نام : پنیر (جبن)
خواص : بامداد زیان آور و در شب سودمند است ، آب پشت ( منی ) را زیاد میکند و دهان را خوشمزه و خوشبو میکند روایت شده که زیان آن در پوسته روی آن است و اصلاح کننده آن گردو است و اگر این دو با هم باشند در هر دو اینها شفا است و اگر جدا باشند هر یک از آنها دردی میآورد فراموشی می آورد
نام : گشنیز (کنز بره)
خواص : گشنيز Coriander نام علمی Coriangrum sativum گياه شناسي گشنيز گياه بومي جنوب اروپا و مناطق مديترانه است . در بيشتر نقاط ايران نيز مي رويد . از زمانهاي قديم وجود داشته و حتي مورد مصرف مصري ها بوده است . بقراط اين گياه را مي شناخته و براي درمان بيماريهاي مختلف از آن استفاده مي كرده است . در قرون وسطي ضعف جنسي را با گشنيز درمان مي كردند . گشنيز گياهي است علفي و يكساله ، برنگ سبز كه ارتفاع آن تا 80 سانتيمتر نيز مي رسد . برگهاي آن به دو شكل ظاهر مي شود آنهائي كه در قاعده ساقه وجود دارد بشكل دندانه دار و ديگري در طول ساقه كه باريك و نخي شكل مي باشند . قسمت مورد استفاده گياه ،‌ساقه و برگ و ميوه آن است . ميوه گشنيز گرد و برنگ زرد مي باشد . بوي تازه آن مطبوع نبوده و تقريبا بد بو است ولي بر اثر خشك شدن اين بو از بين رفته و خوشبو مي شود . حتي نام لاتين گشنيز از لغت يوناني Korio مشتق شده كه به معني بد بو است . خواص طبي گشنيز گشنيز و تخم گشنيز از نظر طب قديم ايران سرد و خشك است خواص تخم گشنيز از قرار زير است 1)تخم گشنيز را پودر كرده و با نسبت مساوي با شكر و يا عسل مخلوط كنيد براي تقويت بدن بسيار مفيد است 2)معده را تقويت مي كند 3)خوذن تخم گشنيز با غذا به هضم غذا كمك مي كند 4)ادرار آور است 5)قاعده آور است 6)كرم هاي معده و روده را از بين مي برد 7)براي برطرف كردن تب تيفوئيد مفيد است 8)خاصيت ضد باكتري درد و بيماريهاي عفوني روده را برطرف مي كند 9)تب هاي نوبه اي را از بين مي برد 10)براي نرم كردن سينه از جوشانده تخم گشنيز استفاده كنيد 11)جوشانده تخم گشنيز خواب آور است 12)زكام را برطرف مي كند 12)تخم گشنيز شير را در مادران شير ده زياد مي كند 13)براي تسكين درد دندان تخم گشنيز بجويد 14)تقويت كننده قلب است 15)جوشانده تخم گشنيز يا خوردن تخم گشنيز بوداده اسهال خوني را برطرف مي كند خواص برگ وساقه گشنيز 1) گشنيز خواب آور است 2)مسكن و آرام كننده است 3)مسموميت هاي حاصله از مواد پروتئيني را برطرف مي كند 4)با غذا گشنيز بخوريد تا از ترش شدن غذا جلوگيري كند 5)تشنگي را برطرف مي كند 6)طحال را تميز و تقويت مي كند 7)براي فتق مفيد است 8)براي برطرف كردن بوب بد دهان سوپ گشنيز بخوريد 9)دل درد را برطرف مي كند طرز استفاده: براي برطرف كردن دندان درد حدود 10 گرم تخم شگنيز را در چهار ليتر آب ريخته و بگذاريدبجوشد تا حجم آن به يك ليتر برسد آنرا كمي سرد كنيد و در دهان مضمضه كنيد تا درد دندان برطرف شود براي شستن دهان و دندان يك قاشق چايخوري پودر تخم گشنيز را در يك ليوان آّب جوش ريخته و بمدت 5 دقيقه دم كنيد سپس آنرا براي شستن دهان ،‌دندان و گلو غرغره كنيد

sajadhoosein
06-12-2010, 15:56
نام : کندر
خواص : جویدنش لثه را محکم میکند و بوی دهان را میزدایدبرای حافظه مفید است و روایت شده برای حفظ قرآن و قطع ادرار و بلغم از آن بخورند
نام : پسته
خواص : پسته Pistachio نام علمی Pistaca گياه شناسي پسته درخت دوپايه اي است كه ارتفاع آن به حدود پنج متر مي رسد و بحالت خودرو در ايران و افغانستان مي رويد . برگهاي درخت پسته متناوب و مركب از 2 يا 3 برگچه نوك تيز با يك برگچه انتهايي است وبرنگ سبز روشن مي باشد . گلهاي آن خوشه اي است گل نر آن فاقد گلبرگ است . خواص داروئي: خواص مغز پسته مغز پسته از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است . 1)مغز پسته بعلت داشتن آهن خون ساز است و آنهائيكه مبتلا به كم خوني هستند بايد حتما روزانه مقداير پسته بخورند . 2)خوردن پسته نيروي جنسي را تقويت مي كند . 3)مغز و ذهن را تقويت مي كند . 4)براي آرامش قلب و آرام كردن اعصاب مفيد است . 5)براي باز كردن مجاري كبد مصرف پسته توصيه مي شود . 6)پسته معده را تقويت مي كند . 7)براي تسكين سرفه مفيد است . 8)اسهال معمولي و اسهال خوني را درمان مي كند . 9)جوشانده پوست درخت پسته براي برطرف كردن خارش اعضاي تناسلي زنان مفيد است . 10)جوشانده پوست و برگ درخت پسته براي رفع درد و خارش مقعد مفيد است خواص پوست سبز پسته پوست سبز پسته تازه از نظر طب قديم ايران سرد وخشك است و داراي خواص زير مي باشد : 1-براي رنگرزي بكار مي رود. 2-بهترين دارو راي رفع بوي بد دهان است . 3-جويدن آن باعث التيام زخم هاي داخل دهان مي شود. 4-براي استحكام لثه آنرا روي لثه بماليد و يا بجويد . 5-دم كرده پوست سبز پسته حالت دل بهم خوردگي و استفراغ را از بين مي برد. 6-دم كرده آن براي رفع اسهال مفيد است . 7-براي رفع سكسكه پوست سبز پسته را دم كنيد و يك فنجان از آنرا بنوشيد . خواص پوست سفيد پسته پوست سفيد پسته براي بواسير و بيرون زدن مقعد مفيد است . براي درمان اين بيماري بايد پوست سفيد پسته را در آب بجوشانيد و آنرا داخل لگني بريزيد و شخصي را كه اين بيماري را دارد براي چند دقيقه در آن بنشيند . باعث تسكين درد و تخفيف بيماري مي شود .

sajadhoosein
06-12-2010, 16:02
نام : جعفری
خواص : جعفري Parslery نام علمی Petroselinum sativum گياه شناسي جعفري گياهي است علفي ، دوساله و معطر كه ارتفاع آن تا 70 سانتيمتر مي رسد . برگهاي آن برنگ سبز تيره و داراي بريدگيهاي لوزي يا مثلث شكل با تقسيمات رفعي است . گلهاي جعفري كوچك برنگ مايل به سبز و بصورت چتر يم باشد ميوه آن كوچك به درازاي 2 ميليمتر و به قطر يك ميليمتر و داراي بوئي معطر است خواص داروئي: خواص تخم جعفري تخم جعفري از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است . 1)ضد نفخ شكم است . 2)شريان ها و رگ ها راتميز مي كند . 3)ادرار آور و قاعده آرو است . 4)براي درمان تب نوبه بكارمي رود . خواص ريشه جعفري 1)ريشه جعفري اشتها آور است . 2)ادرار آور و قاعده آور است . 3)سنگ كليه را دفع مي كند . 4)براي درمان اسهال بايد 20 گرم ريشه جعفري را در يك ليتر آب دم كرده و تنقيه كنيد . 5)دم كرده ريشه جعفري براي درمان تنگي نفس بكار مي رود. 6)براي درمان سرخك مفيد است . خواص برگ و ساقه جعفري 1- براي رفع لكه ها و جوش هاي صورت دم كرده جعفري را روي پوست صورت بماليد . 2-براي روشن شدن رنگ پوست مقدري جعفري را در نيم ليتر آب به مدت 5 دقيقه بجوشانيد و صبح وشب صورت خود را با آن بشوئيد بعد از يك هفته پوست صورت شما روشن مي شود. 3-دم كرده جعفري ضد تب است . 4-دم كرده برگ جعفري براي بواسير و سنگ كليه مفيد است . 5-خوردن چاي جعفري به هضم غذا كمك مي كند . 6-بعد از خوردن سير براي برطرف كردن بوي دهان جعفري بجويد. 7-جعفزي نفس را خوشبو مي كند. 8-براي درمان ضرب خوردگي و خون مدرگي له شده برگ و ساقه جعفري را روي عضو ضرب ديده بگذاريد .

sajadhoosein
06-12-2010, 16:07
نام : سنبل الطیب (علف گربه)
خواص : سنبل الطيب (علف گربه) Valerian نام علمی valeriana Officinalie سنبل الطيب گياهي است علفي و چند ساله كه ساقه آن بطور عمودي تا ارتفاع دو متر بالا مي رود . اين گياه بصورت وحشي در جنگل هاي كم درخت ، در حاشيه جويبارها و گودال ها در بيشتر مناطق آسيا و ايران مي رويد . سنبل الطيب داراي بويي مطبوع است و گربه بوي اين گياه را از فاصل دور تشخيص داده بطرف آن يم رود و در اطراف آن به جست و خيز مي پردازد و از بوي آن مست مي شود. گلهاي سنبل الطيب برنگ سفيد يا صورتي و بصورت خوشه اي مي باشد . قسمت مورد استفاده اين گياه ريشه آن است و معمولا از ريشه گياهي كه بيش از سه سال عمر دارد استفاده مي شود . سنبل الطيب پس از خشك شدن برنگ قهوه اي در مي آيد . طعم آن تلخ ولي خوشبو و معطر است . عطر آن پس از خشك شدن بيشتر مي شود . خواص داروئي: ريشه سنبل الطيب از نظرطب قديم ايران گرم و خشك است خواص مهم آن به شرح زير مي باشد 1)اثر ضد تشنج دارد 2)در رفع ناراحتي هاي عصبي و هيستري مفيد است 3)ضد اسپاسم و آرام بخش است 4)تب بر است 5)در معالجه صرع اثر مفيد دارد 6)بيخوابي را درمان مي كند 7)ضد كرم معده و روده است 8)گاز معده را از بين مي برد 9)ضد هيجان است 10)ميگرن را برطرف مي كند 11)سرددرهاي ناشي از سيگار كشيدن و مصرف الكل را رفع مي كند 12)براي برطرف كردن دلهره، تشويش و نگراني مفيد است 13)در درمان بيماري ماليخوليا اثر مفيد دارد 14)در برطرف كردن درد سياتيك موثر است 15)درد معده را برطرف مي كند 16) سكسكه مداوم را از بين مي برد 17)تقويت كننده نیروي جنسي است 18)ترشح ادرار را زياد مي كند 19)درد سينه را برطرف مي كند 20)استفراغ را برطرف مي كند 21)دهان را خوشبو مي كند 22)در معالجه مرض قند موثر است 23)گرد سنبل الطيب را روي زخم ها بپاشيد التيام يابند .

sajadhoosein
06-12-2010, 16:12
نام : انبه
خواص : انبه Mango نام علمی Mangifera indica انبه درختي است زيبا كه ارتفاع آن تا 10 متر مي رسد . منشا انبه هند و مالزي و برمه مي باشد ولي هم اكنون در تمام مناق استوايي و حاره كشت مي شود . انبه از 4000 سال پيش وجود داشته است . برگهاي اين درخت نيزه اي شكل ، گلهاي آن زرد يا قرمز رنگ و بصورت خوشه اي وجود دارد . ميوه آن كه انبه يا منگو ناميده مي شود بيضوي شكل و داراي طعمي مطبوع وشيرين بوده و داراي هسته اي نسبتا بزرگ است . انبه در اوائل ماه مي مي رسد و تا اوائل سپتامبر موجود است . انبه رسيده از نظر طب قديم ايران گرم و خشك و نارس آن سرد و خشك است . انبه نارس توليد كننده بلغم و سودا در بدن مي باشد . 1)انبه بسيار مقوي بوده و تقويت كننده بدن است . 2)انبه تقويت كننده قواي جنسي است . 3)رنگ صورت را درخشان مي كند . 4)دهان را خوشبو مي كند . 5)ادرار آور است . 6)يبوست را برطرف مي كند . 7)انبه داراي مقدر زيادي اسيد گاليك است . بنبراين سيستم هضم را ضد عفوني و تميز مي كند . 8)انبه تميز كننده خون مي باشد . 9)خوردن انبه بوي بد بدن را از بين مي برد . 10)انبه حرارت بدن را كاهش مي دهد و تب را پائين مي آرود . 11)براي رفع اسهال مفيد است . 12)خوردن انبه ، سردرد ، تنگي نفس و سرفه را از بين مي برد . 13)براي درمان بواسير مفيد است . 14)عطش را برطرف مي كند. 15)انبه چون گرم است براي گرم مزاجان مناسب نيست و اين اشخاص بايد آنرا با سكنجبين بخورند . خواص مغز هسته انبه انبه داراي هسته بزرگي است كه در وسط آن مغز آن قرار درد كه بجاي مغز بادام مي توان از آن در شيريني جات استفاده كرد . مغز هسته انبه از نظر طب قديم ايران سرد و خشك است . 1-خوردن مغز هسته اسهال را برطرف مي كند . 2-براي معالجه سرماخوردگي مصرف مي شود . 3-سرفه هاي سخت را درمان مي كند . 4-درمان كننده بواسير خوني است . 5-خانم هائيكه دچار خونريزي از رحم مي باشند و يا بين دو عادت ماهيانه خونريزي دارند براي رفع آن بايد از مغز انبه استفاده كنند . 6-مغز هسته انبه كرم كش و ضد اسهال است . 7-براي تسكين آسم و تنگي نفس مفيد است . 8-ضد استفراغ است . ديگر خواص درخت انبه 1.گل انبه سرد و خشك است و اسهال را رفع مي كند . 2.اگر شكوفه درخت انبه را خشك كرده و هر روز حدود 3 گرم آنرا با 10 گرم شكر بخورند سرعت انزال را معالجه مي كند . 3.صمغ درخت انبه را با روغن و آبليمو مخلوط كنيد براي ناراحتي هاي پوست مفيد است . 4.براي برطرف كردن ريزش مو ، آب برگهاي درخت انبه را روي سر بماليد . 5.براي تقويت دندان و لثه دم كرده برگ درخت انبه را مضمضه كنيد . مضرات : هضم انبه براي بعضي از افراد سخت است و ممكن است ايجاد خارش و دمل نمائيد . اگر خون انبه ايجاد نفخ بكند بايد آنرا با زنجبيل خورد .

sajadhoosein
06-12-2010, 16:18
نام : هل
خواص : هل Cardamom نام علمی Elettaria cardamomum گياه شناسي هل گياهي است كه در مناطق حاره و گرم مي رويد . وطن آن هندوستان مي باشد و حدود 80% مصرف هل دنيا از هندوستان صدر مي شود اين گياه پايا و علفي است كه ريزوم آن ساقه هاي هوائي مانند برگ بهم پيچيده گاهي تا ارتفاع 4 متر خارج مي شود يك يا دو ساقه گل دهنده از قاعده ساقه هاي هوائي خارج مي شود كه داراي گل هاي كوچك برنگ سفيد يا سبز روشن مي باشد ميوه هل بيضي شكل ، مانند قلب و برنگ زرد يا سبز روشن بطول 1-2 سانتيمتر است . دانه هاي معطر و مطبوعي برنگ قهو هاي ماي به قرمز در آن وجود دارد كه به مصرف ادويه و خوشبو كردن مشروبات و غذاها يم رسد خواص داروئي: هل از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است 1)چون هل بشكل قلب مي باشد بنابراين تقويت كنده قلب است 2)بادشكن بوده و گاز معده و روده را خارج مي سازد 3)تقويت كننده بدن است 4)ادرار آور است 5)قاعده آور است 6)مقوي سيستم هضم است 7)باعث هضم غذا مي شود 8)زخم هاي دهان را برطرف مي كند بدين منظور دم كرده هل را در دهان مضمضه كنيد . 9)خوشبو كننده دهان است 10)براي تسكين گوش درد ، گرد هل را در گوش بريزيد 11)براي برطرف كردن دل بهم خوردگي و تهوع ،‌از دم كرده هل استفاده كنيد 12)اشتها آور است 13)تب را پائين مي آورد 14)معالج سرماخوردگي است 15)براي تسكين درد رماتيسم مفيد است 16)ترشي معده را برطرف مي كند 17)ضد مسموميت است 18)براي رفع بيماريهاي چشم مفيد است

sajadhoosein
06-12-2010, 16:24
نام : نارگیل
خواص : نارگيل Coconut نام علمی ‍Cocos nucifera گياه شناسي نارگيل در حدود سه هزار سال پيش در جنوب آُسيا كشت مي شده است . در حال حاضر درخت نارگيل در تمام مناطق استوائي وجود دارد . مردم اقيانس آرام نارگيل را بعنوان يك غذاي اصلي مصرف مي كنند و از تمام قسمت هاي اين درخت استفاده مي برند . ضرب المثلي در اين مناطق وجود دارد كه مي گويد هر كس كه درخت نارگيل مي كارد براي خودش و براي بچه هايش ،‌لباس ،‌ظرف ،‌نوشابه ،‌غذا و خانه درست مي كند . نارگيل معمولا از هندوراس ، پاناما و جمهوري دومينيكين به كانادا وارد مي شود .مقدر بسيار كمي نارگيل در فلوريدا توليد مي شود كه به مصرف داخلي مي رسد نارگيل درختي است كه بطور قائم بالا مي رود . ارتفاع آن به 30 متر و قطر تنه آن تا يك متر مي رسد برگهاي آن دراز و بطول 4 تا 5 متر و مركب از چند برگچه باريك و دراز است . طول برگچه ها حدود يك متر مي باشد . رنگ ها سبز روشن است ميوه نارگيل مانند خوشه ، شامل چندين نارگيل با اندازه هاي مختلف است . ميوه نارگيل كروي شكل است كه قسمت خارجي آن ضخيم و سفت و متشكل از الياف نباتي و داخل آن نيز صاف و سخت مي باشد . در قاعده نارگيل سه سوراخ ديده مي شود كه چشم هاي نارگيل ناميده مي شود . براي استفاده از مايع داخل نارگيل كه شير نارگيل ناميده مي شود اين سوراخها را بايد با جسم نوك تيزي باز كرد و مايع دارون آنرا بيرون آورد . سپس با چكش آنرا بشكنيد و ا گوشت داخل آن استفاده كنيد . البته مي توانيد بعد از بيرون كشيدن شير ، نارگيل را در داخل فر در درجه حرارت 350 درجه فارنهايت بمدت نيمساعت قرار دهيد تا نارگيل خود را بشكند . درخت نارگيل در هر سال حدود پنجاه عد نارگيل مي دهد . نارگيل هنگاميكه نارس است مقدر يبشتري شير دردولي بتدريج ميوه مي رسد مقدرشير آن كمتر مي شود . براي خريد نارگيل هميشه ميوه اي را انتخاب كنيد كه سنگين باشد ضمنا آنرا تكان دهيد كه صداي شير داخل آنرا بشنوئيد زيرا نارگيل اگر بدون شير باشد حتما كهنه است و يا اينكه شيرش بيرون آمده و هوا كشيده و خراب شده است . خواص داروئي: گوشت سفيد نارگيل از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و شير نارگيل كمي گرم و مرطوب است 1)نارگيل بدليل داشتن چربي زياد و مواد مغذي چاق كننده است 2)حرارت داخلي بدن را افزايش مي دهد 3)براي خوشبو كردن دهان مفيد است 4)ضعف كبد را درمان مي كند 5)براي برطرف كردن بواسير مفيد است 6)ادرار را زياد مي كند 7)درد مثانه را رفع مي كند 8)زخم هاي بدن را مداوا مي كند 9)كرم معده و روده ، مخصوصا کرم كدو را از بين مي برد 10)براي تقويت دستگاه هاضمه مفيد است 11)ريشه درخت نارگيل ضد تب و ادرار آور است 12)ريشه درخت نارگيل براي ناراحتي هاي كبدي مانند يرقان مفيد است 13)دم كرده ريشه درخت نارگيل براي معالجه اسهال خوني مفيد است 14)براي دفع سنگ كليه شير نارگيل را با برگ سنا مخلوط كرده و بنوشيد خواص شير نارگيل 1-شير نارگيل هم ملين و هم ضد اسهال است 2-براي رفع اسهال خوني مفيد است 3-براي برطرف كردن آب آوردگي بدن از شير نارگيل استفاده كنيد 4-شير نارگيل ضد سم است 5-براي پائين آوردن تب مفيد است 6-براي معالجه بيماريهاي پوستي مفيد است خواص روغن گوشت نارگيل روغن نارگيل از تقطير گوشت سفيد نارگيل بدست مي آيد 1-براي معالجه بيماريهاي پوستي بكار مي رود 2-حافظه و هوش را تقويت مي كند 3-درد مثانه را رفع مي كند 4-كرم كدو و کرمهاي ديگر روده را دفع مي كند 5-در درمان كمر درد موثر است 6-معالج بواسير است 7-محرك نيروي جنسي است

sajadhoosein
06-12-2010, 16:31
نام : کرفس
خواص : كرفس گياهي است علفي، به ارتفاع 20 تا 60 سانتي متر كه ساقه اي منشعب دارد . قسمت مورد استفاده اين سبزي قسمتهاي مختلف آن به ويژه ريشه و برگ آن است . در بسياري از مناطق ايران از جمله در سيستان ، خوي و بندر عباس مي رويد. عصاره كرفس به عنوان ملين براي اينكه به روده هاي خسته و پير كمك شود ، توصيه مي شود كه هر روز يك ليوان عصاره كرفس مصرف شود . از اين طريق روده به روش طبيعي تخليه مي شود ( برگها را هميشه مصرف كنيد ) كرفس مواد مضر را دفع مي كند كرفس كليه و مثانه را تميز مي كند . از توليد سنگ كليه و مثانه جلوگيري مي كند و ملين است دانشمندان بر اين عقيده اند كه كرفس بهترين ماده غذايي است براي عفونت مجاري ادرار و اسيد اوريك بالا از طريق تميز كردن كليه و مجاري ادرار. ترپين ماده معطر كرفس كه مانع ماندن سنگ كليه در مجاري ادرار و يا آلودگي ميكروبي و درد مي شود . علاوه بر آن پتاسيم در غده و تنه آن جريان ادرار را تحريك و كليه و مثانه را تميز مي كند. بيش ازهمه براي بيماران نقرسي مفيد است . زيرا در خون اين افراد اسيد اوريك با غلظت بالا غالباً ديده مي شود . روغن اتري كه در كرفس وجود دارد باعث گشاد شدن مجاري كليه مي شود بطوريكه اسيد اوريك بهتر دفع ميگردد. آلودگي ميكربي ضعيف درروده نيز در اثر ترپين از بين مي رود . كرفس باعث تحريك شديدتر روده شده و ساير ناراحتي هايي از اين قبيل دراثر خوردن كرفس بهبود مي يابند . كرفس بوي بد دهان را ازبين مي برد تجربه نشان داده است كه يك وعده غذا ي كرفس دار بوي بد دهان را از بين مي برد. عصاره كرفس به عنوان ملين براي اينكه به روده هاي خسته و پير كمك شود ، توصيه مي شود كه هر روز يك ليوان عصاره كرفس مصرف شود . از اين طريق روده به روش طبيعي تخليه مي شود ( برگها را هميشه مصرف كنيد ). از ديگر خواص كرفس مي توان به موارد زير اشاره كرد: – تقويت كننده معده – تقويت كننده اعصاب -آب كرفس خام در مان خوبي براي گرفتگي صداست . – خوردن كرفس حافظه را زياد و قلب را پاك مي كند و ديوانگي ، جذام و پيسي را برطرف مي كند. – كرفس به علت دارا بودن فسفر زياد ، در ازدياد هوش مؤثر است . – كرفس در افزايش شير مادر مؤثر است .

sajadhoosein
07-12-2010, 12:07
خوب بخوريد تا خوب بخنديد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دندانتان را مسوا ک مي کنيد ،نخ دندان استفاده مي کنيد ،دندان پزشک تان را مرتب ملاقات مي کنيد اما...آيا فکر کرده ايد تغذيه سالم ،چه تاثير بسزايي در حفظ سلامت دندان و زيبايي خنده تان دارد ؟
يکي از بارزترين مشخصه هاي خنده اي زيبا، داشتن دندان هايي سفيد و سالم است ؛ اندکي تغيير در برنامه رژيم غذايي تان، سلامت دندان هاي شما را تضمين مي کند. همه مي دانيم که تغذيه، نقش مهمي در حفظ سلامت بدنمان دارد، اما گاهي به يک هشدار و يادآوري کوچک نيازمنديم . فراموش نکنيد که فقط شکر و مواد قندي نيست که براي دندان هايتان مضر هستند ،بلکه برخي از مواد غذايي به ظاهر سالم و مغذي نيز مي توانند باعث ايجاد حفره و پوسيدگي دندان شوند، در حالي که بسياري از مواد غذايي ديگر، باعث جلوگيري از خرابي دندان، بوي بد دهان و بيماري هاي لثه مي شوند. 5نکته کليدي که رعايت آن براي خنده اي زيبا غوغا مي کند را در اين مطلب بيان کرده ايم، حتماً آنها را جدي بگيريد.
1مصرف کربوهيدارت هاي تهديدي

جدي است! مصرف آنها را تنها به وعده هاي اصلي غذا محدود کنيد
يک بسته چيبس يا کمي سيب زميني سرخ کرده مي تواند ،به اندازه يک عدد شيريني يا يک تخته شکلات مضر باشد ساختمان کربوهيدارت ها به گونه اي است که تجزيه شده و تبديل به شکر و قند مي شوند و نهايتا از طريق باکتري هايي که در دهان وجود دارند به پلاک هايي چسبنده تبديل مي شوند و باعث ايجاد حفره و بيماري هاي لثه مي شوند. مواد غذايي که پايه اوليه آن کربوهيدارت است مانند انواع نان، سيب زميني و...به دليل اين که بافت نرمي دارند، به راحتي بين دندان ها و خطوط مياني دندان و لثه مي مانند؛ اين تجمع دقيقاً در محلي است که باکتري هاي موجود در دهان، براي تخريب فعاليت مي کنند. کربوهيدرات ها تهديدي جدي هستند، اما اين به معني حذف اين ماده غذايي نيست، بلکه بهتر است مصرف اين ماده، تنها به وعده هاي اصلي محدود شود و ديگر به تنقلات و ميان وعده ها نکشد.
2چاي بنوشيد

چاي سبز و چاي معمولي، سرشار از انواع پلي فنول ها و ترکيبات آنتي اکسيدان است که مانع از تشکيل پلاک هاي چسبنده روي دندان مي شود و به کاهش بيماري هاي لثه و ايجاد حفره کمک مي کند. نوشيدن چاي همچنين، نقش چشمگيري در کاهش بوي بد دهان دارد؛ چرا که مانع از رشد باکتري هاي بوزا در دهان مي شوند. جالب است بدانيد بسياري از انواع چاي، حاوي درصد فلورايد (در برگ و آب موجود در برگ آن )هستند که از خرابي دندان جلوگيري مي کند.
3از مصرف نوشيدني هاي حاوي سودا و قند بپرهيزيد.

اکثر نوشيدني ها ي گازدار، انرژي زا و همچنين آبميوه ها ،حاوي اسيدهاي قوي مانند اسيد سيتريک و اسيد فسفريک هستند که سلامت دندان ها را تهديد مي کنند. حتي اگر اين نوشيدني ها به صورت رژيمي يا بدون قند مصرف شوند، باز تهديدهاي جدي محسوب مي شوند. به طرفداران اين نوشيدني ها که بدون مصرف آن قادر به زندگي نيستند(!)توصيه مي کنيم، حداقل هنگام مصرف اين نوشيدني ها ،از ني استفاده کنند تا نوشيدني با دندان هايشان تماس کمتري داشته باشد. استفاده از ني را فراموش نکنيد.
4مصرف ويتامينC را افزايش دهيد

ويتامين Cهمانند بتن عمل مي کند که تمام سلول هاي بدن را محکم و استوار در کنار همديگر قرار مي دهد. به همان اندازه که اين ويتامين براي سلامت پوست تان حياتي است، براي سلامت بافت هاي لثوي و دندان هايتان نيز لازم و ضروري است . در افرادي که روزانه کمتر از 60ميلي گرم ويتامين Cمصرف مي کنند (يک پرتقال به اندازه 80ميلي گرم ويتامين Cدارد .)بيش از 25درصد، احتمال ابتلا به بيماري هاي لثه وجود دارد . آمار نشان مي دهد افرادي که روزانه حدود 180ميلي گرم يا بيشتر ويتامين Cمصرف مي کنند، سلامت لثه هايشان را تضمين مي کنند.
5روزانه 800ميلي گرم کلسيم مصرف کنيد.

نتيجه تحقيقي که در آمريکا انجام شده نشان مي دهد افرادي که روزانه 800ميلي گرم کلسيم مصرف مي کنند ،کمتر به بيماري هاي لثه مبتلا مي شوند؛ علت هم اين است که 99درصد کلسيم موجود در بدن، در استخوان ها و دندان ها جمع شده است . مواد لبني مانند پنير، شير، ماست و ...باعث تقويت استخوان آرواره مي شوند که به استحکام دندان ها و قرار گرفتن آن در استخوان آرواره و فک کمک مي کنند. بهترين ميزان مصرف کلسيم براي خانم هاي بالاي 50سال، هزار ميلي گرم است.

sajadhoosein
07-12-2010, 12:14
نوشيدن کم اما متوالي آب و جويدن آدامس بدون قند در درمان خشکي دهان موثر است
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خشكي دهان ممكن است به علت مصرف بعضي از داروها از قبيل داروهاي ضدافسردگي و ضدفشار خون ويا مشكلات تيروئيد و ديابت باشد و يا دراثر عصبانيت و استرس كه يك امر طبيعي است بروز کند که در حالت دوم با نوشيدن مقداري آب برطرف مي شود، اما اگر به طور متوالي تكرار شود بايد حتما“ به دنبال پيدا كردن علت و درمان باشيم .

سلامت نیوز: خشکي دهان از دست دادن حس چشايي، ايجاد اشكال در جويدن و بلع و تكلم، افزايش ميزان پوسيدگي، عفونت و بوي بد دهان و لق شدن دندان مصنوعي را در پي دارد.

به گزارش ايسنا بزاق دهان از نظر حفظ سلامت عمومي بدن و جلوگيري از ورود باكتري و تكثير آن در دهان و ابتلاء دستگاه گوارش و جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها داراي اهميت زيادي است . درصورت كاهش آن براي پيشگيري از عارض بعدي بايد هرچه زودتر به دندانپزشك و پزشك مراجعه کرد.

خشكي دهان ممكن است به علت مصرف بعضي از داروها از قبيل داروهاي ضدافسردگي و ضدفشار خون ويا مشكلات تيروئيد و ديابت باشد و يا دراثر عصبانيت و استرس كه يك امر طبيعي است بروز کند که در حالت دوم با نوشيدن مقداري آب برطرف مي شود، اما اگر به طور متوالي تكرار شود بايد حتما“ به دنبال پيدا كردن علت و درمان باشيم .

طبق اعلام متخصصان بيماري‌هاي دهان و دندان دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران از دست دادن حس چشايي، ايجاد اشكال در عمل جويدن و بلع و تكلم، افزايش ميزان پوسيدگي و عفونت دهان، ايجاد زمينه مناسب براي رشد انواع قارچ ها و بوي بد دهان و ازدست دادن گير و لق شدن دندان مصنوعي از مهمترين مشکلات ناشي مربوط به خشکي دهان است.

خشکي دهان با احساس چسبندگي زياد زبان به لبها و ديواره داخلي دهان، احساس سوزش دهان، خشكي زبان و مشكل حركت آن، تورم لثه، ترك و شكاف روي لب و گوشه دهان، ايجاد زخم در داخل دهان و نداشتن حس چشايي همراه است و هر فرد در صورت مشاهده اين موارد بايد به پزشک يا دندانپزشک مراجعه کند.

سير درمان اين عارضه به صورت معاينه غدد و بررسي آن توسط پزشك يا دندانپزشك، نوشيدن كم كم آب بطور متوالي، نخوردن قهو ه و چاي و الكل، مصرف نكردن مواد محرك و ادويه جات در غذا، عدم استفاده ازسيگار و داروهاي ضد افسردگي و آرام بخش، جويدن آدامس بدون قند و درصورت نياز استفاده از بزاق مصنوعي است.

همچنين براي درمان سريع تر شست و شوي دهان چندين بار در روز به خصوص بعداز غذا يا خوردن هرنوع مواد خوراكي، مسواك كردن با مسواك نرم حداقل سه بار در روز با خمير دندان حاوي فلورايد ، استفاده از نخ دندان به آرامي، نخوردن غذاهاي چسبناك وقندي مانند بيسكويت، گرداندن آب دردهان قبل از خواب، خوردن دارچين و نعناع و پونه بهمراه غذا توصيه ميشود ولي مركبات و نمك ممكن است باعث سوزش دهان شود.

متخصصان براي حفظ دندان‌ها و جلوگيري از پوسيدگي آنها مراجعه به دندانپزشک را هر سه ماه يکبار توصيه مي کنند.

sajadhoosein
08-12-2010, 12:22
حنا برای رفع عرق بدبوی پا بسیار موثر است.

---------- Post added at 12:22 PM ---------- Previous post was at 12:20 PM ----------

میكربها و بوی بد دهان | بیمارهای دهان و دندان
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دهان شامل حفره دهان – دندانها- زبان- بزاق – لثه و سقف دهان است . دهان به علت وجود بزاق كه از غدد بزاقی ترشح می شود دائماً مرطوب است. میزان ترشح بزاق دریك شخص سالم معادل 1500 -500 میلی لیتر در روز است و میزان تولید به عوامل متعددی از جمله سن – جنسیت – ساعات متفاوت روز- ماههای مختلف سال ، حالات روحی و وضعیت غذایی بستگی دارند. بزاق بدون رنگ بوده و كمی حالت چسبندگی دارد و چون حاوی انواع متفاوت تركیبات آلی و معدنی است ، محیط مناسبی برای رشد باكتری ها در دهان است.
باكتری های موجود در دهان می توانند بر روی مواد موجود در بزاق مخصوصاً ذرات غذا در بین دندانها تأثیر گذاشته و در اثر عمل تخمیر و فساد ، گازهای بدبو تولید نمایند. بنابراین عمل باكتری ها در دهان را می توان مهمترین عامل تنفس بدبو به حساب آورد. علاوه براین باكتری های موجود در دهان می توانند با تأثیر بر مواد قندی ، اسیدهای آلی تولید نموده و اسیدهای حاصله به تدریج باعث پوسیدگی دندانها بشوند. برخی از باكتری های دهان درعمق دندانها و اطراف لثه فعالیت بیشتری داشته و می توانند بیماری های عفونی لثه و دندان را موجب شوند. در طول روز به علت باز و بسته شدن دهان و در نتیجه دفع گازهای تولید شده توسط باكتری ها از شدت بوی دهان كاسته می شود.

sajadhoosein
08-12-2010, 12:31
علاوه براین در طول روز بلع بزاق به تنهایی و یا همراه با مواد غذایی ، از تجمع باكتریهای داخل دهان كاسته و موجب كاهش متابولیسم باكتری ها در دهان می شوند. به عكس در طول شب به علت محبوس شدن گازهای تولید شده در دهان و تولید تركیبات متعدد مخصوصاً توسط باكتری هایی كه برای رشد به كمی اكسیژن نیاز دارند بوی دهان شدت می یابد. درحقیقت تنفس بد بوی صبحگاهی دهان، در رابطه مستقیم با فعالیت شبانه باكتری ها در دهان است. اغلب میكروب های موجود در دهان بیماری زا نبوده و جزو ساكنان طبیعی دهان انسان سالم به حساب می آیند. در دهان ، انواع میكروبهای بیماری زا نیز موجود بوده و در شرایط خاص قادر به تولید بیماری های عفونی در دهان و سایر قسمت های مجاور هستند. میكروبهای موجود در دهان می توانند به سادگی توسط بزاق از فردی به فرد دیگر با جمعیت میلیونی منتقل شوند. تعداد میكروبها ی موجود در دهان به حدی زیاد است كه هر انسان درهنگام صحبت كردن ، میلیونها میكروب را با ترشحات فوق العاده كوچك بزاق درهوای اطراف خود پراكنده می نماید.
اگر فردی دهانش همیشه بوی بد نمی دهد و دفعتاً چنین می شود، بدون شك باید نشانه هایی ازیك بیماری را در بدن خود حس كند و بی درنگ درصدد رفع بوی بد دهان و شناخت بیماری برآید. بوی بد ناگهانی دهان می تواند به دلایل زیر باشد:
- عفونت و تورم لثه ها و یا آبسه دندان
- عفونت گلو و یا متورم شدن آن
- سینوزیت
- عفونت ریه
-Sjogren (بیماری كه در آن چشم و دهان به طور مزمن خشك می شوند)
- بیماری ناشی از الكلی بودن افراد
- بیمارهای كلیه كه درآن كلیه ها قادر نیستند به درستی سموم را به خارج بفرستند
- یبوست
- بیماری كبد

sajadhoosein
08-12-2010, 12:54
بعضي اوقات بوي بد دهان از ميكروبي به نام ( هليكوباكتر پيلوري) Helico Bacter Pglori است. اين ميكروب در جهاز هاضمه باقي مي ماند و ممكن است توليد زخم معده هم بكند و درهرحال بوي بد دهان را باعث شود . در اين موارد ضمن اين كه به پزشك معالج خود مراجعه مي كنيد با انجام آزمايش هاي لازم و پيگيري هاي مداوم درصدد رفع اين عارضه برآييد چون در مراحل بعدي مي تواند خطرناك تر باشد.
با رعايت بهداشت دهان مي توان ميكروبهاي دهان و در نتيجه اعمال ناخواسته آنها را به حداقل رساند. بهترين روش براي كاهش ميكروبهاي دهان ، شستشوي مداوم دهان و دندانها پس از صرف غذا ( مخصوصا هنگام شب) است. شستشو موجب خارج شدن ذرات غذاي موجود درحفره دهان شده و دراصل با حذف مواد غذايي مورد نياز ميكروبها ، از جمعيت آنها كاسته مي شود. به خصوص عامل مؤثري در به حداقل رساندن ميكروبها ي دهان و ممانعت از پوسيدگي دندانها است. مواد پروتئيني مانند ذرات گوشت در بين دندانها محيط مناسبي براي رشد باكتريها ايجاد مي نمايد . بنابراين بوي بد دهان اغلب درارتباط با فساد مواد پروتئيني است. بلع بزاق ، نوشيدن مايعات ، دفع بزاق وشستشوي دهان با مواد شيميايي ضد ميكروب از جمعيت ميكروبهاي دهان به ميزان قابل ملاحظه اي مي كاهد. اگرچه پس از چند ساعت جمعيت ميكروبها مجدداً به حالت اوليه برمي گردند، اما مصرف مواد ضد بومانند آدامس ، پوششي بر روي تنفسهاي بدبو بوده و به علت بالا بردن ترشح بزاق و بلع بزاق از جمعيت ميكروبها مي كاهند.
ناگفته نماند كه آدامس و تركيبات مشابه به علت داشتن قندهاي ساده باعث رشد باكتريهاي موثر برپوسيدگي دندان ها مي شود.
از ديدگاه طب نتروتپ ، تغذيه دربوي بد دهان بسيار اهميت دارد. سعي كنيد حدوداً دو ليتر آب در روز حتماً استفاده كنيد. همچنين از خوردن گوشت تا آن جايي كه امكان دارد پرهيز كنيد و به جاي آن از پروتئينهاي گياهي استفاده كنيد. غذاهاي سرخ كردني به هيچ عنوان استفاده نشود ، فقط بخارپز، آب پز يا در فر گذاشته شود.
از ادويه جات كمتر استفاده كنيد . سعي كنيد به غذاي خود كمي نمك براي مزه ، و زعفران به عنوان ادويه بزنيد. از مصرف مواد كارخانجاتي مانند سوسيس ، كالباس ، چيپس و پفك وغيره خودداري كنيد.
سبزيجات سبز تيره كه داراي كلروفيل زياد هستند استفاده كنيد مانند جعفري ، اسفناج ، كاهو ، كدو ، شاهي آبي و غيره .
از لحاظ بهداشت دهان سعي كنيد بعد از هر وعده غذا دندانها را مسواك كنيد . مي توانيد بعد از مسواك كردن كمي هل - رازيانه و تخم گشنيز در دهان بريزيد و بجويد.
ضمناً مي توانيد يك قاشق چايخوري جوش شيرين را در نصف ليوان آب گرم حل كنيد و وقتي نيمه گرم شد مقداري از آن را در دهان نگاه داريد و مزمزه كنيد و دندانها و دهانتان را با آن كاملاً بشوييد. بدين طريق ، هم دندانهاي تميز و شفافي خواهيد داشت وهم نفس تازه و خوشبويي پيدا مي كنيد. بد نيست بدانيد چنانچه پوست شما دچار آفتاب سوختگي شده است اگر خميري از جوش شيرين درست كنيد و روي آن بگذاريد بسيار مؤثر خواهد بود.

---------- Post added at 12:54 PM ---------- Previous post was at 12:50 PM ----------

مصرف منظم چاي رازيانه براي رفع بوي دهان موثر است
بوي نامطبوع دهان نوعي بيماري دهان است و علت اصلي آن مصرف بعضي از غذاها، بيماري و عادت هاي غيربهداشتي است. به نوشته «Ask.com»، مصرف منظم چاي رازيانه براي رفع بوي دهان موثر است. اگرچه اين مشکل يک بيماري جدي تلقي نمي شود اما باعث ناراحتي شخص بيمار و اطرافيان مي شود. هليتاسيس(بوي بد دهان) در صورت درمان نشدن مي تواند علامت شروع بيماري هاي متعددي مانند عفونت حاد ريه، کبد، کليه و حتي ديابت باشد.

علل:
* عادت هاي نادرست بهداشتي
* عفونت و پوسيدگي دندان
* مصرف بعضي از غذاها
* ديابت
* يبوست حاد
* اختلالات هورموني، سوخت و ساز
* خشکي دهان
* بيماري دهان، بيني و گلو
* مصرف تنباکو
* مسواک نزدن يا استفاده نکردن از نخ دندان
* مصرف بيش از حد قهوه
* گرفتن رژيم هاي سخت
* بيماري حاد التهاب لوزه
* بيماري ريوي


علائم:
بوي نامطبوع دهان
احساس طعم تلخ و ترش در دهان
ريزش آب بيني


درمان خانگي:
مصرف منظم چاي رازيانه مي تواند در رفع بوي دهان موثر باشد.
در ۲ ليوان آب داغ کمي جعفري خرد شده دم کنيد و ۳ ميخک کامل و يا يک قاشق مرباخوري پودر آن را اضافه کنيد. پس از صاف کردن، مخلوط را به عنوان دهان شور استفاده کنيد.
پس از غذا و يا بين فاصله ۲ وعده غذايي، هل بجويد.
شست وشوي دهان با مخلوطي از آب و جوش شيرين مي تواند در رفع بوي نامطبوع دهان مفيد باشد.
به آب يک عدد ليموي ترش و کمي عسل اضافه کنيد و صبح و عصر مصرف کنيد.
۲ يا ۳ قطره روغن مرزنگوش را به يک ليوان آب اضافه و ميل کنيد.
جويدن برگ نعناع نيز در رفع بوي نامطبوع دهان بسيار موثر است.
از آب شوي دهان حاوي اوکاليپتوس استفاده کنيد.
مصرف مواد غذايي سرشار از ويتامن EوC در کاهش بوي بد دهان موثر است.
به افرادي که از اين بيماري رنج مي برند، توصيه شده پس از مصرف مواد غذايي حاوي گوگرد بلافاصله دهان خود را مسواک بزنند.
رژيم غذايي متعادل حاوي ميوه مغزدار، سبزي، غلات و ميوه در رفع اين معضل نقش مهمي دارد.
براي رفع بوي نامطبوع دهان، پرتقال مصرف کنيد، اين ميوه با تحريک غدد بزاقي، بوي دهان را از بين مي برد.
از نخوردن غذا بپرهيزيد. گرسنگي بوي دهان را بيشتر مي کند.

sajadhoosein
08-12-2010, 13:54
دستورالعمل برای فرار از بوی بد عرق

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
عرق یك پدیده لازم بدن است، اما وقتی كه بدن مخصوصا در فصل گرم بدبو می‌شود آن‌وقت برای فرد و اطرافیان او غیرقابل تحمل می‌شود.
عرق یك پدیده طبیعی و لازم بدن است كه ضمن مرطوب نگه داشتن پوست، موجب دفع مقداری از مواد زاید بدن می‌شود،‌ اما وقتی كه بدن مخصوصا در فصل گرم بدبو می‌شود آن‌وقت برای فرد و اطرافیان او غیرقابل تحمل می‌شود.
عرق بدن به تنهایی بدون بو است، اما باكتری‌ها و قارچ‌های روی بدن از آن به‌عنوان محیط رشد استفاده كرده و سریعا شروع به تكثیر می‌كنند و عرق را به تركیبات بدبویی تجزیه می‌كنند؛ اما چرا برخی نواحی مثل زیر‌بغل بیشتر بو می‌گیرد؟ علت این است كه غدد عرق در این مناطق پروتئین و چربی نیز تولید می‌كنند كه مواد اولیه مناسبی برای تغذیه باكتری‌ها و قارچ‌های سطح پوست است.
این در‌حالی است كه عرق نقاط دیگر بدن بیشتر محتوی نمك است و باكتری‌ها كمتر می‌توانند از آن استفاده كنند.
10 فرمان برای فرار از بوی بد عرق

اگر می‌خواهید از بوی بد عرق رها شوید به دستورهای زیر عمل كنید:
1. از خوردن ادویه، زردچوبه، فلفل، خردل، سس گوجه فرنگی، پنیر كهنه، تخم مرغ، روغن سرخ شده، كالباس، سوسیس و اغذیه نظیر آن خودداری كنید و همراه غذا از سبزی تازه و میوه استفاده كنید. همچنین استفاده از مواد لبنی مثل شیر و ماست را فراموش نكنید.
2. پیشگیری بهترین روش برای مبارزه با بوی بد عرق است. اگر عرق روی بدن نماند، بو نیز نمی‌گیرد. برای بسیاری از افراد شستشوی مرتب بدن برای رهایی از شر بوی بد كفایت می‌كند؛ البته شستشو با آب خالی كافی نیست چون نمی‌تواند بخوبی عرق را از سطح پوست پاك كند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید از شامپو و صابون‌ها استفاده كنید.
3. بعد از شستشوی بدن با آب و صابون و خشك كردن كامل بدن، بلافاصله از تركیبات ضد‌عرق برای زیر بغل خود استفاده كنید. توجه داشته باشید دئودورانت‌ها مانع تعریق نمی‌شوند بلكه مانع متصاعد‌شدن بوی بدن می‌شوند. در حالی كه ضد تعریق‌ها مواد شیمیایی هستند كه تعریق را كاهش می‌دهند؛ البته ضد تعریق‌ها در اكثر موارد حاوی دئودورانت نیز هستند كه بوی بدن را دفع می‌كند.
4. حتما بدن خود را مرتب خشك كنید زیرا باكتری‌ها به سختی در مناطق خشك بدن زنده می‌مانند.
5. لباس‌های نخی بپوشید. زیرا لباس نخی و كتانی عرق را بهتر به خود جذب می‌كنند. در مقابل لباس‌های نایلونی عرق را از سطح بدنتان كمتر جذب كرده و با باقی ماندن این عرق در سطح پوست، خود بخود بوی بد نیز استشمام می‌شود.
6. سیگار نكشید. مصرف سیگار علاوه بر بدبو كردن دهان، موجب بدبو شدن عرق نیز می‌شود. در نظر داشته باشید كه هفته‌ها طول می‌كشد تا بوی بد سیگار و اثر آن در عرق بدن بعد از ترك از بین برود.
7. لباس تمیز عامل مهمی ‌برای جلوگیری از بوی عرق است. هر بار به حمام می‌روید لباس‌هایتان را عوض كنید و لباس‌های تمیز بپوشید. گاهی در مناطق گرم و شرجی لازم است لباس‌ها را روزی چند بار عوض كرد.
8. برخی بیماری‌ها موجب تعریق بدبو می‌شود، در این مواقع چاره‌ای جز درمان بیماری اصلی وجود ندارد.
9. موهای زیر بغل و كشاله‌ران خود را به‌طور مرتب بتراشید. وجود مو در این منطقه موجب مساعد شدن شرایط رشد برای باكتری‌ها می‌شود.
10. در هفته یك‌بار استفاده از صابون آنتی باكتریال، گوگرددار و تركیبات ضد قارچ می‌تواند میزان باكتری‌های مزاحم و بدبو شدن عرق را كم كند.

sajadhoosein
08-12-2010, 14:00
مبارزه با بوي بد عرق بدن

نظافت شخصي مهمترين عامل جهت جلوگيري از فعاليت باكتري‌ها روي پوست بدن و ايجاد بوي نامطبوع است


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
برای شما هم اتفاق افتاده که در اتوبوس یا آسانسور، فردی درکنارتان قرار بگیرد که بوی بد بدنش آزارتان داده باشد؟ اگر چنین تجربه ای داشته باشید، به قطع می دانید که بوی عرق بعضی از افراد آنقدر بد و منزجر کننده است که به کلی حالتان را به هم می زند
این بوی زننده از کجا می آید؟
بوی بدن از ترکیب عرق و باکتری حاصل می شود. البته عرق به نوبه خود کاملاً بی‌بوست. این باکتری است که با عرق بدن مخلوط شده و چنین بوی زننده ای را به وجود می آورد
بدن ما دو نوع عرق آپوکرین و اِکرین ترشح می کند. عرق اِکرین برای پایین آوردن درجه حرارت بدن ما، مثلاً هنگام ورزش یا زمانی که هوا خیلی گرم است، کاربرد دارد. این نوع عرق در همه قسمت های بدن به طور یکنواخت ترشح می شود و بی‌بوست
آپوکرین نوع ویژه ای از ترشحات بدن است که در محل های مخصوصی مثل زیر بغل، کشاله های ران، دست ها، و پاها ایجاد می شود. این نوع عرق است که دلیل پیدایش آن بوی تند و زننده است ولی این هم مثل اِکرین کاملاً بی بوست و حاوی چربی و پروتئین است

اما چه چیز باعث می شود که عرق آپوکرین چنین بوی زننده ای از بدن ما ایجاد کند؟
باکتری هایی روی بدن ما وجود دارد که از عرق آپوکرین تغذیه می کنند. وقتی این عرق را مصرف کرد، همان کاری که سایر موجودات زنده پس از غذا خوردن انجام می دهند، از او نیز سر می زند. بله، غذا را دفع می کند. و این بوی زننده و منزجر کننده از اینجا ناشی می شود.در واقع، باکتری ها عمل دفع غذا را دقیقاً مثل ما انجام نمی دهند آنها پیوندهای شیمیایی را می‌شکنند. اما از عرق ما تغذیه می کنند و همین باعث بوی بد و چندش آور می شود
عوامل پیدایش بوی بد بدن
حمام کردن: یکی از دلایل عمده در پیدایش این بوی بد این است که به میزان کافی حمام نمی کنیم. البته فقط شستشوی بدن کافی نیست، پاکی و نظافت لباسها نیز در این مسئله موثر هستند. انواع بخصوصی از پارچه ها مثل پارچه های نخی، بوی بد را سریعتر جذب می کنند
عرق کردن: بدن برخی افراد بوی تندتری دارد، به این دلیل که بیشتر عرق می کنند. دلیل آن می تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد. این روزها استرس عامل رایج تری است. توقعات بالا، برنامه های فشرده کاری، و...همه و همه اضطرابی بیش از حد نرمال بر بدن وارد می کنند، که باعث عرق کردن بیشتر می شود
عرق کودکان معمولاً بوی بد نمی گیرد، به این خاطر که عرق آپوکرین ترشح نمی کنند. از اینرو باکتری ها نمی توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا رفتن میزان تِستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوکرین نیز ترشح می شود
تغذیه: خوردن برخی از غذاها نیز می تواند بر بوی بدن شما تاثیرگذار باشد. غذاهای تند و تلخ، با بوهایی نافذ معمولاً تاثیری منفی بر بوی بدن دارند. سیر، زیره، شنبليله و کاری نمونه هایی از آن هستند
کمبود روی نیز می تواند در ایجاد بوی بد بدنتان موثر باشد. به این دلیل که این ماده به دفع سمومات بدن کمک می کند. همچنین عدم توازن قند و کافئین بدن نیز عواملی تاثیرگذار در میزان عرق بدن هستند
مشکلات جسمی: برخی از بوهای زننده بدن می تواند ناشی از بیماری ها یا مشکلات جسمی باشد. دیابت، بیماری های کبدی و... انواعی از این مشکلات جسمی هستند

sajadhoosein
08-12-2010, 14:09
بوی بدن مردها تند تر است
یکی از دلایلی که بعضی مردها عرق تندتری دارند، ممکن است میزان بالاتر تِستوسترون بدنشان باشد، چون میزان تِستوسترون در تولید عرق بدن بسیار تعیین کننده است. یکی دیگر از دلایل این است که برخی مردها به نظافت خود زیاد اهمیت نداده و به اندازه ی کافی استحمام نمی کنند. باتوجه به اینکه خانم ها معمولاً خیلی بیشتر به نظافت خود اهمیت می دهند، می توان نتیجه گرفت که چرا بوی بدن خانمها به تندی بوی بدن آقایان نیست
در بدن مردان میانسال ماده ای به نام نونیال تولید می شود که بوی بد بدن را شدت می دهد، اما در خانم ها نیز دقیقاً به اندازه آقایان این ماده تولید می شود، پس باز هم به مسئله بهداشت آقایان برمی گردیم
برخي مردها طبیعتاً نامرتب و ژولیده هستند. برایشان تفاوتی نمی کند که لباسی را که یک هفته مداوم پوشیده اند، دوباره بر تن کنند. بله، شستشو و پاکیزگی لباسها در خصوص بوی بد بدن بسیار مهم است. حتی اگر بدنتان نیز تمیز باشد، اگر لباسهایتان تمیز نباشند، باز هم بدنتان بوی بدی متصاعد خواهد کرد
یکی دیگر از دلایلی که بدن مردها بوی تندتری دارد می تواند به فعالیت جسمی بیشتر آنها برگردد. زن ها معمولاً در مقایسه با مردان، زندگی آرامتر و کم فعالیت تری دارند. به علاوه زنان خیلی کمتر به ورزش و فعالیت های شدید جسمی می پردازند. مردان ورزشکار طبیعتاً بسیار بیشتر از سایرین عرق می کنند و به همین ترتیب احتمال اینکه بدنشان بوی تند از خود متصاعد کند، بیشتر است

چه باید کرد...؟
بیشتر حمام کنید: حمام کردن می تواند شروع خوبی باشد. شستشوی به موقع لباسهایتان نیز کمک کننده است. البته برای جلوگیری از بوی بد بدن، دوش گرفتن از حمام کردن بهتر است. چون فشار مستقیم آب بر روی بدن، در حین دوش گرفتن، چرک و باکتریها را از بدن شسته و پاک می کند

پاهاي خود را بشوييد: پاها به ويژه كف آنها، مستعد تعرق و ايجاد بوي نامطبوعند. از اين رو بلافاصله پس از مراجعت به منزل پاها را شسته و جوراب‌ها را تعويض كنيد. (به ويژه پس از ورزش يا پياده روي)
اگر با شستشوي معمولي بوي بد پاها از بين نرفت، مي‌توانيد از مخلوط آب و نمك و يا آب گرم، صابون و مواد خوشبو كننده استفاده كنيد. درصورتي كه بوي پاها بسيار آزار دهنده بود و با اين شيوه از بين نرفت، حتما به پزشك مراجعه كنيد
دئودورانت ها/ضد تعرق ها: اکثر دئودورانت ها فقط بوی بد بدن را می پوشانند، اما دئودورانت هایی هستند که با این باکتری ها مقابله می کنند. موثرترین و بهترین دئودورانت ها حاوی آلومینیوم یا روی هستند، که هر دو این عناصر برای مقابله با باکتری های تولیدکننده بوی بد کارآمد هستند
ضد تعرق ها نیز غدد ترشح کننده عرق را مسدود می کنند، و باکتری ها دیگر چیزی برای فعل و انفعال با آن ندارند. استفاده از صابون های آنتی باکتریال نیز در این مورد مفید است
تغذیه مناسب: کم کردن مصرف کافئین از برنامه غذایی روزانه بسیار مفید خواهد بود. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر موادغذایی کافئین دار، با تحریک غدد ترشح کننده آپوکرین، در ایجاد بوی بد بدن تاثیرگذارند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح کننده اِکرین را فعال می سازد که باعث رقیق تر شدن عرق آپوکرین میشود
اسید بوریک: یکی از موثرترین و مفیدترین مواد برای مقابله با بوی بد بدن، اسید بوریک است که کمتر از موارد دیگر شناخته شده می باشد. ماده ای نسبتاً ارزان و بسیار کارآمد می باشد. در هر قسمت از بدن که نمی خواهید از آن بوی بد متصاعد شود، پس از حمام از این ماده استفاده کنید. اسید بوریک انتشار باکتری ها را کندتر می کند. البته استفاده بیش از حد آن نیز می تواند برای پوست ایجاد مشکل کند
درمان های دیگر: اگر بوی بد عرق بدنتان با هیچکدام از روش های بالا از بین نرفت، بدانید که راه های دیگری نیز برای رفع آن وجود دارد که نیازمند تجویز پزشک است. موارد بسیار شدید احتمالاً از بیماری هایی خاص ناشی می شوند که باید تحت درمان پزشکی قرار گیرند

sajadhoosein
08-12-2010, 14:17
نگران نباشید...
اگر بدنتان بویی زننده و انزجارآور از خود متصاعد می کند، اصلاً نگران نباشید. راه های بسیاری برای رفع این مشکل پیش روی شماست. اولین کاری که باید بکنید این است که علت و سبب این بوی بد را کشف کنید و بعد می توانید برحسب آن از روش های درمانی ویژه استفاده کنید. اگر دیدید که با روش های معمول مشکلتان برطرف نشد، تردید نکنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا به شما در این زمینه کمک کند

اين نكات را هم حتما بخوانيد و عمل كنيد......
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]در فصل تابستان حداقل هر دو هفته يكبار ملحفه‌ها را تعويض كنيد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]از خريدن لباس‌هاي زير يا رويي كه در آنها الياف مصنوعي زياد استفاده شده بپرهيزيد. (بهترين نوع لباس براي لباسهاي زير و رو، انواع نخي مي باشد.)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]به‌هيچ وجه از عطر، ادكلن، مام و يا هر نوع خوشبو كننده ديگر زماني كه احساس مي‌كنيد عرق كرده‌ايد استفاده نكنيد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]تعرق بين انگشتان پا و پشت لاله‌هاي گوش، اين مناطق را مستعد رويش قارچ‌هاي پوستي مي‌كند. از اين رو به نظافت اين نقاط توجه كنيد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]براي رفع بوي بد پا از سنگ پا استفاده كنيد، اما فراموش نكيند پس از استحمام، حتما كف پاها را با كرم مخصوص مرطوب كرده و بلافاصله جوراب بپوشيد. ترك پا عاملي جهت رويش قارچ به ويژه در فصل تابستان است[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]در فصل تابستان، هفته‌اي يكبار و در فصول ديگر هر دو هفته يكبار كفش‌هايتان را بشوييد. اين نكته درباره كفش‌هاي ورزشي بسيار حائز اهميت است. استفاده از خوشبو كننده به ويژه براي پسران در دوران بلوغ لازم است[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]از صابون‌ها و شامپوهاي خوشبو كننده و ترجيحا سازگار با پوست بدن استفاده كنيد. تحريك پوست بدن عاملي جهت تشديد تعرق است

sajadhoosein
08-12-2010, 14:29
بوي بد عرق زير بغل


معمولا برای مشکلاتی مثل بوی بدن و بوی پا و بوی زیر بغل توصیه هائی مثل استحمام روزانه و تعویض روزانه لباس ها توصیه می شود که من به مواردی از آنها اشاره میکنم ..اما اگر نتیجه نگرفتید بهتره جهت بررسی وجود بعضی علل طبی به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید… شاید که موفق شوند علتی پیدا کنند … که با رغع اون مشکل مسئله بوی زیر بغل شما هم حل بشه. اون علل شامل :
1- تماس با انواع آلاینده هائی که در هوا , غذا وخانه وجود دارند… طوری که کبد و کلیه وروده ها قادر به دفع آنها نباشند
2- نارسائی هر کدام از ارگانهای ذکر شده مثل کبد , کلیه و دستگاه گوارش
3- یبوست – کمبود منیزیوم و روی – مصرف زیاد گوشت – رژیم های گیاه خواری
4- عدم توانائی در هضم بعضی غذا ها مثل ماهی , تخم مرغ ,بعضی سبزی ها
5- بعضی نوشیدنی ها و بعضی غذاها اختصاصا باعث این قبیل مشکلات می شوند مثل : سیر پیاز زرد چوبه و بعضی غذاهای تند قهوه الکل . مرغ و جوجه های سرخ شده ممکن است حاوی چربی هایی باشند که ایجاد بو کنند
6- کمبودن قند خون- بیماری کبدی – دیابت – انگل – یائسگی – و وجود استرس از علل دیگر هستند
استحمام روزانه براي از بين بردن ميکروب ها، استفاده از مواد ضد عرق و ضد بو و همچنين تعويض لباس ها به صورت روزانه مناسب ترين راه از بين بردن اين مشکل خواهد بود.
گاهي اوقات ممكن است فرد از دئودورانت و اسپري خاص براي جلوگيري از تعرق استفاده كند. داشتن يك رژيم غذايي مناسب نيز در برخي موارد توصيه مي‌شود. در مورد بيماريهاي مولد بوي نامطبوع درمان بيماري تحت نظر پزشك توصيه مي‌شود.
معمولا بوي بدن بعد از دوش گرفتن از بين مي رود ولي اگر به نظافت لباس ها اهميت نداده و آنها را زود به زود تعويض نکنيد و نشوييد عرق شما که روي لباس باقي مانده است در اثر باکتري ها تبديل
به بوي بسيار بد و زننده اي مي شود که براي اطرافيان شما ناخوشايند است.
از خوردن غذاهاي پر ادويه نيز خودداري کنيد
توجه كنيد براي اينكه از بوي بد بدن در امان بمانيد بايد به رژيم غذايي‌تان نيز دقت كنيد. برخي از مواد غذايي مثل سير و پياز و ادويه‌ها پس از گوارش درون بدن، موادي بدبو توليد مي‌كنند كه مي‌تواند از طريق عرق و يا ريه‌ها دفع شوند و بوي بد بدن و دهان را به وجود بياورند. دختران نوجواني كه دوران بلوغ را سپري مي‌كنند بايد بيش از ديگران به بهداشت و پاكيزگي پوست خود اهميت دهند، چون در دوران بلوغ به دليل افزايش هورمون‌هاي جنسي، ترشحات غدد عرق زير بغل و اندام تناسلي افزايش مي‌يابد.
بهترين راه براي فرار از بوي بد بدن، دوش گرفتن و شست‌شوي قسمت‌هايي از بدن مثل زير بغل و كشاله ران است. فراموش نكنيد دوش گرفتن با آب به تنهايي بي‌فايده است چون آب نمي‌تواند اين فرآورده‌هاي بدبو را از روي سطح پوست پاك كند. تنها راه حل، كمك گرفتن از شامپو و صابون‌ها است. اين محصولات مي‌توانند محيط زندگي باكتري‌هاي روي سطح پوست و درون عرق را مختل كرده و آنها را از روي بدن پاك كنند. متخصصان اعتقاد دارند بهتر است از صابون‌ها و شامپوهاي‌بودار استفاده كنيد. اگر شما زياد عرق مي‌كنيد و فعاليت جسماني طولاني در طول روز داريد، بايد بيش از ديگران بدنتان را بشوييد. فراموش نكنيد غدد عرق در شب‌ هم مانند روز فعال هستند بنابراين ممكن است شب‌ قبل دوش بگيريد ولي اگر فعاليت غدد عرق در پوست شما زياد باشد، هنگام صبح باز احساس كنيد لباس‌هايتان بوي خوبي نمي‌دهند.
لازم است هر بار كه به حمام مي‌رويد و بدنتان را مي‌شوييد، تمام لباس‌هايتان را عوض كنيد و لباس‌هايي تميز به تن كنيد. بهترين روش اين است كه در پايان روز به حمام برويد و تمام لباس‌هايتان را براي شست‌وشو كنار بگذاريد و لباس‌هايي تميز بپوشيد. دربرخي نواحي مثل جنوب ايران كه آب و هوا گرم و شرجي است، شايد مجبور شويد لباس‌هايتان را روزي چند بار عوض كنيد. توجه به جنس پارچه لباس هم بسيار مهم است. لباس‌هاي نخي و كتاني عرق را بهتر به خود جذب مي‌كنند، در حالي كه لباس‌هاي نايلوني عرق را از سطح بدنتان كمتر جذب كرده و با باقي ماندن اين عرق در سطح پوست، بوي بد بدن از راه مي‌رسد. زير پيراهن‌هاي نخي براي آقايان بسيار موثر است چرا كه عرق را به خود جذب كرده و اين عرق مي‌تواند از سطح پارچه‌هاي نخي بخار شود.

sajadhoosein
08-12-2010, 14:40
روشهای از بین بردن بوي بد عرق بدن

بوي عرق بدن افراد بيماري محسوب نمي‌شود‏‎. بعضي وقت‌ها افرادي كه مشكل تعرق دارند، ممكن است متوجه نباشند كه بوي بدن آنها‏‎ ‎ديگران را اذيت مي‌كند.
به غير از باكتري‌ها، دلايل مختلف ديگري نيز در اين امر دخيل ‎هستند، از آن جمله‎:
- در مواردي كه غدد عرقي بيش از حد فعال شوند.
- ‎‏ مواد سمي يا مواد گياهي از قبيل الكل، سم آرسنيك، سم سيانيد يا‎ كشيدن‎ ‎سيگار،‎ گاهي باعث اين مسأله مي‌شوند‎.
- ‎عفونت‌هايي از قبيل عفونت‌هاي ريوي، عفونت‌هاي پوستي، بيماري‌هاي مقاربتي يا‎ عفونت‎ ‎مجاري ادراري‎ نيز مي‌توانند باعث بروز اين بوي نامطبوع شوند‎.
پيشگيري
‎نكاتي كه بايد براي پيشگيري رعايت كرد، عبارتند از‏‎:
‎رعايت نظافت شخصي، استحمام روزانه و تعويض روزانه‏‎ ‎لباس‌ها. همچنين جنس لباس‌هايي كه به تن مي‌كنيم، در كم كردن تعرق نقش بسزايي دارند. ‎لباس‌هاي نخي معمولاً به سرعت عرق و بوي بد را جذب مي‌كنند‎.
- ‎دقت در نوع تغذيه به كاهش ميزان بوي بدن كمك مي‌كند. مثلاً از خوردن بعضي از‏‎ ‎غذاهاي تند با ادويه‌هايي مانند كاري، زيره و سير خودداري كنيد. ‏
كمبود‎ ‎روي ‎در بدن مشكل تعرق را افزايش مي‌دهد، به اين دليل كه اين ماده به دفع سموم‎ ‎بدن كمك مي‌كند. نوشيدن ميزان كافي آب و مايعات، غدد ترشح‌كننده اِكرين را فعال‎ ‎مي‌سازد كه باعث رقيق‌تر شدن عرق آپوكرين مي‌شود‎.
- ‎استفاده از اسپري و دئودورانت فقط بوي بد را مي‌پوشاند و گاهي سبب افزايش بوي ‎بد بدن مي‌شود. در انتخاب دئودورانت هم توجه كنيد و مواظب باشيد آنها را از نوعي انتخاب كنيد كه حاوي روي‏‎ ‎و آلومينيوم باشند، زيرا كه اين مواد باكتري‌هايي كه مسبب بوي بد بدن هستند را كاهش‎ مي‌دهند‎.
درمان هاي خانگي
‏- پس از استحمام آب شلغم را زير بازوهايتان بماليد. براي تهيه آب شلغم ابتدا آن را رنده كرده و داخل يك پارچه نازك بريزيد و فشار‏‎ ‎دهيد و عصاره آن به دست آيد. اين عصاره را با يك قاشق چايخوري به زير بازوهايتان بماليد و ماساژ‏‎ ‎دهيد‎.
‎‏-‏‎ ‎استفاده از جوش شيرين بوي بد زير بغل و پاهاي شما را كاهش مي‌دهد‎.
‎‏-‏‎ ‎چند‎ ليموترش ‎را در دست خود كم‌كم فشار دهيد تا نرم شود. سپس از وسط به دو نيم كنيد و به زير بازوهايتان بماليد تا هسته‌هاي آن بيرون آيد. سپس حمام كنيد.
اگر زير بغل شما موهاي‏‎ ‎زائد دارد، يك روز قبل از اين كار، موهاي موجود در زير بغل را بتراشيد تا اسيد ليموها بوي بدن‎ ‎شما را از بين ببرد‎.
‏-‏‎ ‎هر روز به حمام برويد و بعد از آن به زير بازوهايتان پودر بزنيد. اين كار‎ ‎علاوه بر اينكه بوي بدن را مي‌گيرد، پوستتان را نيز سفيد مي‌كند‎.
‎‏-‏‎ روغن زيتون،‎ آب‎ پرتقال،‎ ‎آب ليمو و گريپ فروت هم موادي هستند كه مي‌توانيد استفاده كنيد. توجه داشته ‎باشيد كه افشره آنها بايد تازه باشد.
زير بازوهايتان يا هر قسمتي از بدن كه لازم‎ ‎است را پودر بزنيد. جوش شيرين را به افشره اضافه كنيد و به زير بغل خود بماليد، سپس‎ ‎با روغن زيتون پاك كنيد. به اين ترتيب بوي بدن شما از بين خواهد رفت‏‎.
‎‏- اگر گوشت و مرغ مي‌خوريد و با مشكل بوي بد بدن مواجه هستيد، رژيم غذايي خود‏‎ ‎را عوض كنيد. مصرف گوشت و مرغ را كاهش دهيد و خود را به خوردن سبزيجات عادت دهيد‎.
‎اين توصيه‌هاي غذايي هم كمك‌كننده، هستند‎:
- ‎هر روز ناشتا قبل از صبحانه 500 ميلي‌گرم پودر جوانه ‌گندم را در آب حل كنيد و‏‎ ‎بنوشيد. اگر سوپرماركت‌هاي اطراف خانه شما جوانه گندم تازه دارند، مي‌توانيد از‎ ‎جوانه گندم تازه استفاده كنيد.
توجه داشته باشيد محلول جوانه را با معده خالي و با‏‎ ‎آب معدني بنوشيد. كلروفيل بوي بدن را به صورت چشمگيري كم مي‌كند يا كاملاً از بين ‎مي‌برد.‏
‎- اگر كشمكش‌هاي عصبي باعث مي‌شود كه تعرقتان افزايش يابد چاي سبز‎ بنوشيد. يك قاشق چايخوري چاي سبز خشك يا دو عدد چاي كيسه‌اي را در يك فنجان آب‎ ‎بريزيد و بگذاريد به مدت 10 دقيقه خيس بخورد و كم كم در طول روز آن را بنوشيد.
اين ‎چاي به شما كمك مي‌كند آرامش پيدا كنيد و ديگر عرق نكنيد.‏

sajadhoosein
08-12-2010, 14:50
بهترين راه فرار از بوي عرق
اگر هر جايي، جاي گفتن اش نيست، ولي ديگر اينجا که مي شود درباره آن صحبت کرد. در اتوبوس يا تاکسي نشسته ايد، ولي آرام و قرار نداريد. دلتان مي خواهد هر چه زودتر به مقصد برسيد. از خودرو بيرون بپريد و يک نفس راحت بکشيد، يک نفس راحت از بوي بد عرق برخي همشهرياني که در کنار شما نشسته اند. به راستي از کجا مي آيد اين بوي نه چندان خوش؟
شايد براي شما هم پيش آمده باشد که صبح زود به حمام برويد، لباس هاي تميز بپوشيد. به دنبال کار و زندگي خود برويد، ولي چند ساعت بعد احساس کنيد لباس هايتان بوي خوبي نمي دهند. فرقي نمي کند در چه فصلي باشيم، تابستان يا زمستان. در تابستان به علت گرماي هوا و در زمستان به دليل پوشيدن چند لباس روي يکديگر، اين مشکل گاه گاهي به شما سر مي زند.
عرق مثل يک کولر طبيعي عمل مي کند
شايد شما عرق را علت اصلي بوي بد بدن بدانيد، ولي واقعيت اين است که عرق چيزي جز آب و نمک نيست.
عرق از غدد ترشح کننده عرق که درون پوست هستند توليد مي شود و براي خنک کردن بدن بسيار موثر است. هنگامي که اين آب به آرامي از روي پوست بدن تبخير مي شود، با گرفتن گرماي بدن، پوست را خنک کرده و مثل يک کولر طبيعي عمل مي کند. ولي آنچه موجب مي شود عرق کردن بوي بد به وجود بياورد، باکتري هايي هستند که روي سطح پوست زندگي مي کنند.
اگر عرق مدت طولاني روي سطح پوست باقي بماند، باکتري هايي که به صورت طبيعي روي پوست وجود دارند، در اثر واکنش هاي شيميايي، بوي بد بدن را به وجود آورند.
زايل شدن زيبايي
بسياري از افراد به زيبايي ظاهري و چهره خود توجه زيادي مي کنند و وقت زيادي را صرف پيراستن خود مي کنند ولي يک اصل مهم زيبايي را ناديده مي گيرند و آن تميزي و پاکيزگي است. پاکيزگي حتي پيش از زيبايي مي تواند بر نگرش افراد جامعه نسبت به شما در تقابلات اجتماعي مؤثر باشد. بوي بد بدن نيز عاملي منفي است که مي تواند به شما امتياز منفي دهد.
متخصصان اعتقاد دارند احتمال ايجاد بوي بد در بخش هاي ويژه اي از پوست، مثل زير بغل و اندام تناسلي بيشتر است و اين ويژگي به متفاوت بودن غدد عرق در اين نواحي از پوست بستگي دارد. اين غدد پروتئين و چربي توليد مي کنند که مواد اوليه مناسبي براي تغذيه باکتري هاي روي سطح پوست به شمار مي آيند. اين در حالي است که عرق نقاط ديگر بدن بيشتر محتوي نمک است و باکتري ها کمتر مي توانند از آن استفاده کنند.
حتماً تجربه کرده ايد که اگر پاهايتان مدت زيادي درون کفش و جوراب باشند، اين بخش از بدن نيز بوي بد مي گيرد. در اين شرايط قارچ ها و باکتري ها در پاها رشد و نمو کرده و ترکيبات بد بو توليد مي کند.
توجه کنيد براي اينکه از بوي بد بدن در امان بمانيد، بايد به رژيم غذايي تان نيز دقت کنيد.
برخي از مواد غذايي مثل سير و پياز و ادويه ها پس از گوارش درون بدن، موادي بدبو توليد مي کنند که مي تواند از طريق عرق يا ريه ها دفع شوند و بوي بد بدن و دهان را به وجود آورند.
دختران نوجواني که دوران بلوغ را سپري مي کنند، بايد بيش از ديگران به بهداشت و پاکيزگي پوست خود اهميت دهند، چون در دوران بلوغ به دليل افزايش هورمون هاي جنسي، ترشحات غدد عرق زير بغل و اندام تناسلي افزايش مي يابد.
شست و شو
بهترين راه براي فرار از بوي بد بدن، دوش گرفتن و شست شوي قسمت هايي از بدن مثل زير بغل و کشاله ران است. فراموش نکنيد دوش گرفتن با آب به تنهايي بي فايده است، چون آب نمي تواند اين فرآورده هاي بدبو را از روي سطح پوست پاک کند.
تنها راه حل، کمک گرفتن از شامپو و صابون است. اين محصولات مي توانند محيط زندگي باکتري هاي روي سطح پوست و درون عرق را مختل کرده و آنها را از روي بدن پاک کنند. متخصصان اعتقاد دارند بهتر است از صابون ها و شامپوهاي بودار استفاده کنيد. اگر شما زياد عرق مي کنيد و فعاليت جسماني زيادي در طول روز داريد، بايد بيش از ديگران بدنتان را بشوييد.
فراموش نکنيد غدد عرق در شب هم مانند روز فعال هستند، بنابراين ممکن است هنگام شب دوش بگريد، ولي اگر فعاليت غدد عرق در پوست شما زياد باشد، هنگام صبح باز احساس کنيد لباس هايتان بوي خوبي نمي دهند.
لباس هاي تر و تميز
لازم است هر بار که به حمام مي رويد و بدنتان را مي شوييد، تمام لباس هايتان را عوض کنيد و لباس هاي تميز به تن کنيد. بهترين روش اين است که در پايان روز به حمام برويد و تمام لباس هايتان را براي شست و شو کنار بگذاريد و لباس هاي تميز بپوشيد. در برخي نواحي مثل جنوب ايران که آب و هوا گرم و شرجي است، شايد مجبور شويد لباس هايتان را روزي چند بار عوض کنيد.
توجه به جنس پارچه ي لباس هم بسيار مهم است. لباس هاي نخي و کتاني عرق را بهتر به خود جذب مي کنند، در حالي که لباس هاي نايلوني عرق را از سطح بدنتان کمتر جذب کرده و با باقي ماندن اين عرق در سطح پوست، بوي بد بدن از راه مي رسد.
زير پيراهن نخي براي آقايان بسيار موثر است، چرا که عرق را به خود جذب کرده و اين عرق مي تواند از سطح پارچه هاي نخي بخار شود.
کفش هايت کو؟
براي اينکه پاهايتان بوي بد نگيرد، پاهايتان را مرتب بشوييد و خشک کنيد.
از پوشيدن کفش هاي بدون منفذ و روبسته به ويژه در فصل گرما خودداري کنيد. کفش هاي ورزشي غيراستاندارد منافذ لازم براي عبور هوا را از درون کفش ندارند.
جوراب هاي نخي عرق پا را به خود جذب کرده و از بوي بد پا پيشگيري مي کنند.

sajadhoosein
08-12-2010, 14:58
راهكارهای مفید برای رفع بوی پا

افزایش تعریق در فصول گرم سال، یكی از عكس العمل های طبیعی بدن است كه به جهت نامطبوع بودن بوی حاصل از آن، گاهی اوقات به معضلی مهم برای فرد مبدل می شود. بوی بد عرق پا نیز از جمله این معضل ها است.
در واقع سیستم بدین گونه است كه باكتری های موجود در عرق، از پوست مرده زیر جوراب تغذیه كرده و در نتیجه بوی خاصی را متصاعد می سازند. البته اگرچه راهكار اصلی و كلیدی برای رفع این مشكل، رعایت هر چه بیشتر بهداشت است ولی توصیه ها و روش های دیگری نیز وجود دارد:
۱ پاهایتان را به طور مرتب بشویید: برای شست وشوی پاها از آب گرم و صابون استفاده كنید این كار را به محض ورود به خانه و یا در صورت امكان، در هر زمانی كه احساس می كنید پاها عرق زیادی كرده اند، انجام دهید. در هنگام شست وشو لابه لای انگشتان را نیز فراموش نكنید. پس از شست وشو، پاهایتان را خوب خشك كرده و سپس جوراب تمیز بپوشید.
۲ انگشتان پاهایتان را به پودر آغشته كنید، پس از آنكه پاها را كاملاً شسته و خشك كردید، مقداری پودر تالك (پودر بچه) و یا اسپری ضدقارچ به پاها و به خصوص در لابه لای انگشتان بزنید. از پودر تالك برای رفع بوی بد عرق پا در داخل كفش نیز استفاده كنند. برای این منظور پس از هر بار مراجعه به خانه و بیرون آوردن كفش هایتان، آنها را مدتی در هوای آزاد قرار داده و سپس در داخل شان كمی پودر تالك بریزید.
۳ كفش مناسب انتخاب كنید. در فصول گرم سال كفش های كاملاً بسته و به خصوص از جنس مواد مصنوعی، سبب تعریق زیاد شده و همچنین محیط مناسبی را برای رشد باكتری ها و قارچ ها فراهم می كنند. در ضمن به بوی بیشتری نیز منجر می شوند. در نتیجه برای فصول گرم كفش های تابستانی و باز انتخاب كنید تا امكان جریان هوا در داخل كفش و در نتیجه به اصطلاح تنفس پاها وجود داشته باشد در ضمن در صورت امكان هر روز از یك كفش استفاده نكنید. كفش آغشته به عرق و بوی بد پا لااقل یك روز زمان لازم دارد تا كاملاً خشك شده و بوی نامطبوع را از دست دهد.
۴ به طور مرتب جوراب هایتان را عوض كنید. جوراب ها اولین سطحی هستند كه عرق پا و همچنین بوی ناخوشایند ناشی از آن را به خود جذب می كنند لذا از جوراب های با الیاف طبیعی مانند پنبه و نخ استفاده كنید. در ضمن جوراب هایتان را حداقل روزی یك بار عوض كنید.
۵ پاهایتان را با یكی از مواد مختلف زیر شست وشو دهید:
الف چای: تانین موجود در چای یك عامل خشك كننده است. در نتیجه سه و یا چهار چای كیسه ای را در یك لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده و سپس مقداری آب سرد به آن اضافه كنید تا مایعی ولرم حاصل شود. حال پاهایتان را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در این مایع قرار داده و سپس خشك كنید در پایان از پودر تالك برای ایجاد محافظی پودری استفاده كنید. این كار را روزی دو بار انجام دهید تا مشكل قارچ و یا عرق بد بوی پاهایتان حل شود. پس از رفع این مشكل این كار را هفته ای دو بار انجام دهید.
ب سركه: محلول اسیدی نیز می تواند برای رفع بوی بد پا موثر باشد. برای این منظور یك فنجان سركه را در یك لیتر آب ریخته و پاهای خود را هفته ای دو بار به مدت ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.
ج پرمنگنات پتاسیم: روزانه پاهای خود را برای دقایقی در محلول پرمنگنات پتاسیم قرار دهید. این محلول برای رفع بوی بد عرق پا در كفش های ورزشی و همچنین درمان اگزمای عفونی بسیار مفید است. لازم به ذكر است كه این محلول رنگی بوده و ممكن است پاهای شما رنگ قهوه ای به خود گیرند كه البته موقتی است.
د بی كربنات سدیم: این ماده سطح پوست شما را قلیانی تر كرده و در نتیجه مقدار عرق را كاهش می دهد. برای این منظور یك قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یك لیتر آب ریخته و هفته ای دو بار به مدت ۱۵ دقیقه پاهای خود را در این محلول قرار دهید. روش دیگر پاشیدن جوش شیرین در داخل كفش هایتان است.
ه حمام آب سرد و گرم: یكی از در دسترس ترین روش ها برای درمان بوی بد پا، قرار دادن پاها در آب داغ و سپس در آب سرد است. این كار را سه بار انجام دهید به این ترتیب جریان خون به طرف پاها روانه شده و از تعریق كاسته می شود. سپس بعد از سومین بار قرار دادن پا در آب داغ، در لگن آب سرد تعدادی یخ و همچنین مقداری آب لیموترش ریخته و پاهایتان را در داخل این محلول قرار دهید. در پایان مقداری الكل به پاهایتان مالیده و در معرض هوا نگه دارید تا خشك شوند.
توجه: افراد دیابتی و كسانی كه گردش خون در بدن آنها به خوبی انجام نمی گیرد، از این روش استفاده نكنند.
۶ مراقب غذا خوردن خود باشید. بوی عرق بدن شما تاثیر پذیرفته از نوع غذاهای مصرفی است بنابراین از غذاهای پر ادویه و تند و تیز كمتر استفاده كنید.
۷ خونسرد باشید: استرس تعریق را افزایش می دهد. در نتیجه به افزایش فعالیت باكتری و همچنین بوی بد عرق در بدن شما می انجامد. بوی بد پا نیز از این امر مستثنی نیست.

sajadhoosein
08-12-2010, 15:07
۸ + ۵ روش برای رفع بوی بد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تا به حال با افراد ژولیده با ظاهر به هم ریخته و بوی بد برخورد کرده اید؟ همه ما دوست داریم تمیز و مرتب و معطر باشیم اما گاهی وقت ها بوی بد بدن ما ممکن است موجب آزار و اذیت دیگران شود و ارتباط ما با دیگران را دچار اختلال کند. پرونده این هفته به این موضوع اختصاص دارد...
خیلی ها فکر می کنند، عرق بدن، بوی بدی می دهد در صورتی که عرق، یک مایع بی بوست که با فعال شدن هورمون های جنسی در زمان بلوغ از غدد عرق یا همان آپوکرین ترشح شده و فقط پروتئین، چربی و قند دارد. عامل اصلی ایجاد بو، باکتری هایی هستند که به طور طبیعی روی پوست ما زندگی می کنند. این باکتری ها غیرهوازی هستند و برای رشد و تکثیر به شرایط بدون اکسیژن نیاز دارند. وقتی که منافذ پوست، با چربی ترشح شده از غدد عرق، بسته شود این باکتری ها هم فعال می شوند و بوی بدی ایجاد می کنند. هر چه میزان عرق بیشتر باشد، این مشکل آزاردهنده تر می شود. در برخی بیماری ها مانند دیابت، بیماری کبدی، برخی اختلالات متابولیک، ابتلا به انگل ها و عفونت های قارچی و همچنین افرادی که قند خونشان کم یا زیاد است، این اتفاق می افتد. برخی حالت های خاص مانند یائسگی، هیجان، ترس و عصبانیت بیش از حد نیز موجب بیشتر شدن میزان تعریق می شوند. اگر تعادل متابولیسم بدن به هم بخورد، بوی بدن بدتر هم می شود. در واقع بدن برای خلاص شدن از شر مواد زایدی که در خود انباشته، این عرق و در نتیجه بو را تولید می کند. مثلا افرادی که نمی توانند مواد غذایی با مقادیر زیاد کولین مانند تخم مرغ، ماهی، جگر و حبوبات را تحمل کنند، ممکن است بویی شبیه بوی ماهی بدهند. این افراد با حذف این مواد از رژیم غذایی شان، به راحتی می توانند از شر این بو خلاص شوند. همین طور خوراکی های خاصی مانند سیر و پیاز که همه می شناسند و از خوردن آن قبل از رفتن به مهمانی پرهیز می کنند.
● ۵ توصیه عمومی
برای برطرف کردن بوی بدن مهم ترین و اولین کار این است که علت این بو را پیدا کنید. اگر شما جزو گروهی هستید که بوی بدنتان شدید و آزاردهنده است، ممکن است لازم شود به پزشک مراجعه کنید. با این حال، با رعایت نکات زیر می توانید بوی بدنتان را کمتر کنید:
۱) هر روز حمام کنید. حمام کردن باکتری هایی که به خصوص در زیر بغل تجمع دارند و عرقتان را بدبو می کنند، برطرف می کند. استفاده از لیف در کنار صابون هنگام شستشوی بدن موجب می شود این باکتری ها راحت تر برداشته شوند.
۲) لباس مناسب بپوشید. انتخاب لباس مناسب در پیشگیری از بوی بدن بدن موثر است. لباس های گشاد و نخی که به راحتی هوا در آنها جریان پیدا می کند بهتر از لباس های تنگ و چسبان با الیاف مصنوعی هستند. وقتی جریان هوا عرق را تبخیر کند، رشد باکتری ها محدود می شود.
۳) به رژیم غذایی تان توجه کنید. غذاهایی مانند گوشت، پیاز، سیر، ادویه جات و نوشیدنی هایی مانند قهوه و الکل می توانند بوی نامطبوعی در بدن ایجاد کنند البته با توجه به اینکه خود فرد به بوی بدنش عادت می کند و متوجه نامطبوع بودنش نمی شود، بهتر است برای اطمینان از تاثیر رژیم غذایی در کم شدن بوی بدن، از دیگران کمک بگیرید.
۴) سیگار را کنار بگذارید. مصرف سیگار و بعضی داروها هم می تواند علاوه بر بدبو کردن دهان، موجب بدبو شدن پوست شود البته هفته ها طول می کشد تا بوی بد سیگار بعد از ترک آن از بین برود.
۵) از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنید. برای برطرف کردن بوی بدن می توانید از محصولات آرایشی و بهداشتی ضدعرق و انواع دئودورانت ها هم استفاده کنید. این محصولات موجب خشک شدن سریع عرق شده و جلوی فعالیت باکتری ها و بدبو شدن بدن را می گیرد.
● بوی بد پا را چه طور از بین ببریم؟
بوی بد پاها هم یکی از موارد آزار دهنده ای است که به ویژه افرادی که ساعات زیادی بیرون از منزل هستند و پاهایشان را از کفش بیرون نمی آورند از آن شکایت دارند. برای از بین بردن این بوی بد، رعایت نکات زیر می تواند مفید باشد.
▪ پاهایتان را هر روز با آب و صابون بشویید.
▪ جوراب بپوشید. جوراب عرق پا را جذب کرده و سبب می شود کفشتان بو نگیرد. از جوراب های نخی استفاده کنید و آنها را به طور مرتب بشویید.
▪ در انتخاب کفش دقت کنید. کفش های پلاستیکی موجب تعریق بیشتر پا می شود. برای پیشگیری از این مشکل توصیه می شود از کفش های کتانی و چرم طبیعی استفاده کنید.
▪ استفاده از پودرهای مخصوص رفع بوی بد پا یا پودر زاج در کفش هم به کاهش بو کمک می کند. همچنین استفاده از اسپری های ضد عرق و شستشوی پا با محلول های ضدعفونی کننده نیز در از بین بردن باکتری ها و رفع بوی بد بدن موثر است. اگر دسترسی به این مواد نداشتید فقط کافی است از پودر جوش شیرین استفاده کنید و آن را شب قبل در کفش خود بریزید.
● ۸ توصیه اختصاصی
می گویند تعداد بیماری های میکروبی در سراسر جهان در حال افزایش است. در حالی که با اجرای برخی نکات ساده و رعایت بهداشت فردی می توان به راحتی از بیماری هایی مانند سرماخوردگی، تبخال و عفونت های پوستی پیشگیری کرد. از سوی دیگر رعایت بهداشت فردی نه تنها سبب جلوگیری از بروز این نوع بیماری ها می شود بلکه مانع از شیوع آن در بین گروه های در خطر مثل کودکان، سالمندان، زنان باردار و افراد بیمار خواهد شد. در اینجا قصد داریم برخی از این نکات را با هم مرور کنیم:
۱) آراستگی موها
برس کشیدن و شانه کردن روزانه موها و شستن مرتب آنها برای پیشگیری از بیماری و مشکلات ضروری است. کثیف بودن و چرب شدن موها زمینه را برای جمع شدن میکروب ها و بروز بیماری هایی مانند طاسی مساعد می کنند. میکروب ها می توانند به راحتی از طریق منافذ روی پوست سر به ریشه مو دست یابند و به آن آسیب برسانند. به همین دلیل حتما باید در انتخاب شامپوی مناسب دقت کنید و روسری و مقنعه و کلاه خود را به طور مرتب بشویید تا تمیز باشد. شانه و برسی را هم که به سر می زنید باید کاملا فردی و تمیز باشد. سر برس های فلزی هم باید پوشش پلاستیکی داشته باشد تا سبب ایجاد جراحت در سر نشود.
۲) نظافت پوست
شاید روی پوست شما هم جراحت های کوچک و بزرگی وجود داشته باشد و این موضوع دیگر برایتان کاملا عادی شده باشد اما بهتر است بدانید روی پوستی که در هر سانتی متر مربع آن ۱۰۴ تا ۱۰۸ باکتری عامل بیماری زندگی می کنند یک جراحت کوچک بهترین راه برای ورود به بدن است. به همین دلیل توصیه می شود جراحت ها را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید و روی آن را با باند استریل ببندید. فراموش نکنید استفاده از باندهای غیراستریل می تواند تعداد باکتری های موجود در محل را بیشتر کرده و احتمال عفونت را بالا ببرد. گرما و رطوبت نیز سبب افزایش عفونت جراحات می شوند پس سعی کنید بانداژ گرم و مرطوب روی زخم نگذارید.
۳) تمیزی بدن
یک بدن کثیف مکانی بسیار مناسب برای جمع شدن میکروب ها است. گردوغبار، عرق و ترشحات بدنی مواردی هستند که مکان را برای تجمع باکتری ها و میکروب ها آماده می کنند. کارشناسان بهداشت توصیه می کنند پس از هر بار ورزش کردن دوش بگیرید یا به حمام بروید و لباس هایتان را به ویژه لباس های زیر را هر روز عوض کنید زیرا هر متر مربع از لباس آلوده حاوی ۱۰۵ میکروب است.
۴) نظافت ناخن ها
ناخن ها از جمله مراکز اصلی جمع شدن باکتری ها و میکروب ها و زیر ناخن ها بهترین نقطه برای ورود میکروب به بدن است. به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند همواره ناخن های خود را کوتاه نگه دارید و هر بار که دستان تان را می شویید، برس کشیدن زیر ناخن ها را فراموش نکنید.
۵) شستن دست ها
حتما شما هم شنیده اید که می گویند تعداد باکتری های روی میز کار، روی رایانه و حتی اتاق اتومبیل ۴۰۰ برابر بیشتر از تعداد باکتری ها در کاسه توالت است و جالب تر آنکه هر فرد می تواند این باکتری ها را تا ۱۵ متر با خود جابه جا کند. برای مبارزه با این باکتری ها شستن دست ها یک راه ساده، سریع و موثر است. کارشناسان بهداشت توصیه می کنند قبل و بعد از آشپزی، پس از عطسه یا سرفه کردن، پس از بیرون آمدن از توالت، پس از دست زدن به حیوانات، پس از پیاده شدن از وسایل نقلیه عمومی و پس از تماس داشتن با افراد بیمار باید دستان خود را بشویید و در هر بار شستشو دست ها را حداقل به مدت ۳۰ ثانیه با صابون و آب بشویید، زیر ناخن هایتان را برس بکشید و سپس دست ها را با حوله فردی یا دستمال کاغذی یکبار مصرف خشک کنید.
۶) پیشگیری از عفونت های ادراری و تناسلی
عفونت های ادراری و دستگاه تناسلی نیز از جمله عفونت های شایع است. در صورت ابتلا به این عفونت ها حتما برای درمان به پزشک مراجعه کنید. با رعایت نکاتی ساده می توان از ایجاد این مشکل پیشگیری کرد. شستشوی مناسب پس از پس از ادرار کردن و اجابت مزاج، تعویض مرتب لباس های زیر و عدم استفاده از لباس های نایلونی، خشک و تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی و استفاده از محلول های شوینده و ضدعفونی کننده به پیشگیری از این مشکل و از بین بردن باکتری ها و قارچ ها کمک می کند.
۷) بهداشت دندان ها
پلاک ها و جرم های روی دندان مکان مناسبی برای رشد میکروب ها است می تواند سبب بروز پوسیدگی و التهاب لثه شود. در حالی که با یک مسواک زدن ساده می توان از شکل گرفتن آنها جلوگیری کرد. وقتی مسواک می زنید به این نکات توجه کنید:
▪ مسواک سفت می تواند سبب آسیب رسیدن به لثه و مینای دندان شود.
▪ برای کارآمد بودن مسواک باید هر چند وقت یک بار آن را تعویض کرد.
▪ در هر بار حداقل به مدت ۳ دقیقه و به شیوه صحیح باید مسواک بزنید تا روی دندان ها پلاک جمع نشود.
▪ نخ دندان در کنار مسواک بسیار موثر است و سبب بیرون آمدن باقی مانده مواد غذایی از میان دندان ها می شود.
▪ هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.
▪ دندان ها را پس از هر بار غذا خوردن و حداقل ۲ بار در روز مسواک کنید.
۸) بهداشت مخاطی
مخاط ها از جمله مراکزی در بدن هستند که به دلیل مرطوب بودن، مستعد جذب میکروب ها و باکتری ها هستند و برحسب دما، میزان ترشحات، اسیدیته و مکانی که در آن قرار گرفته اند (دهان، بینی، چشم) راحت تر می توانند باکتری ها را به خود جذب کنند. در هر میلی متر از بزاق دهان ۱۰۸ نوع باکتری و میکروب وجود دارد. ترشحات بینی هم از جمله آلوده ترین ترشحات بدن است. اگر دچار آب ریزش بینی شدید حتما از دستمال کاغذی استفاده کنید و پس از استفاده آن را در سطل آشغال بیندازید.

sajadhoosein
08-12-2010, 15:18
علت بوی بد پا چیست؟


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
همه مردم در فصول سرد سال جوراب می پوشند. آیا می دانید چرا بایستی در سایر ایام سال هم جوراب بپوشید؟ برای اینکه مانع از ایجاد بوی بد در کفش و پای شما می شود.
بوی بد پا به دلیل تاثیر باکتری یا قارچ بر روی سلول های قدیمی پوست است. سلول های پوستی شما هر 28 روز یک بار تجدید می شود یعنی سلول های قدیمی از پوست جدا می شود و سلول های جدید جای آنها را می گیرند.

اگر جوراب نپوشید، سلول های قدیمی جدا شده از پوست، در کفش شما باقی می مانند و در اثر عمل باکتری یا قارچ روی آنها، بوی بدی در کفش شما ایجاد می شود. ولی با پوشیدن جوراب، این سلول ها در جوراب باقی می مانند و با شستن جوراب از بین می روند.
باکتری مولد بوی پا، بر روی پوست مرطوب خیلی بهتر و سریع تر رشد می کنند. بنابراین قبل از پوشیدن جوراب، مقداری پودر مخصوص در کف جوراب و پای خود بریزید تا با خشک نگه داشتن پوست مانع از رشد باکتری ها شود ( این پودر در داروخانه ها به عنوان پودر از بین برنده بوی پا فروخته می شود) .
هر سه روز یک بار کفش های خود را عوض کنید تا در این فاصله داخل آن خشک شود.
همچنین برای کشتن باکتری های مولد بو، می توانید موقع خواب از یک خوشبو کننده و ضد عرق مخصوص پا استفاده کنید. ولی اگر بعد از مصرف دچار خارش پا شدید، آن را با آب و صابون بشویید.

sajadhoosein
08-12-2010, 15:24
راهكارهاي مفيد براي رفع بوي پا

نويسنده: الهام اسمعيليافزايش تعريق در فصول گرم سال، يكي از عكس العمل هاي طبيعي بدن است كه به جهت نامطبوع بودن بوي حاصل از آن، گاهي اوقات به معضلي مهم براي فرد مبدل مي شود. بوي بد عرق پا نيز از جمله اين معضل ها است.
در واقع سيستم بدين گونه است كه باكتري هاي موجود در عرق، از پوست مرده زير جوراب تغذيه كرده و در نتيجه بوي خاصي را متصاعد مي سازند. البته اگرچه راهكار اصلي و كليدي براي رفع اين مشكل، رعايت هر چه بيشتر بهداشت است ولي توصيه ها و روش هاي ديگري نيز وجود دارد:
۱- پاهايتان را به طور مرتب بشوييد: براي شست وشوي پاها از آب گرم و صابون استفاده كنيد اين كار را به محض ورود به خانه و يا در صورت امكان، در هر زماني كه احساس مي كنيد پاها عرق زيادي كرده اند، انجام دهيد. در هنگام شست وشو لابه لاي انگشتان را نيز فراموش نكنيد. پس از شست وشو، پاهايتان را خوب خشك كرده و سپس جوراب تميز بپوشيد.
۲- انگشتان پاهايتان را به پودر آغشته كنيد، پس از آنكه پاها را كاملاً شسته و خشك كرديد، مقداري پودر تالك (پودر بچه) و يا اسپري ضدقارچ به پاها و به خصوص در لابه لاي انگشتان بزنيد. از پودر تالك براي رفع بوي بد عرق پا در داخل كفش نيز استفاده كنند. براي اين منظور پس از هر بار مراجعه به خانه و بيرون آوردن كفش هايتان، آنها را مدتي در هواي آزاد قرار داده و سپس در داخل شان كمي پودر تالك بريزيد.
۳- كفش مناسب انتخاب كنيد. در فصول گرم سال كفش هاي كاملاً بسته و به خصوص از جنس مواد مصنوعي، سبب تعريق زياد شده و همچنين محيط مناسبي را براي رشد باكتري ها و قارچ ها فراهم مي كنند. در ضمن به بوي بيشتري نيز منجر مي شوند. در نتيجه براي فصول گرم كفش هاي تابستاني و باز انتخاب كنيد تا امكان جريان هوا در داخل كفش و در نتيجه به اصطلاح تنفس پاها وجود داشته باشد در ضمن در صورت امكان هر روز از يك كفش استفاده نكنيد. كفش آغشته به عرق و بوي بد پا لااقل يك روز زمان لازم دارد تا كاملاً خشك شده و بوي نامطبوع را از دست دهد.
۴- به طور مرتب جوراب هايتان را عوض كنيد. جوراب ها اولين سطحي هستند كه عرق پا و همچنين بوي ناخوشايند ناشي از آن را به خود جذب مي كنند لذا از جوراب هاي با الياف طبيعي مانند پنبه و نخ استفاده كنيد. در ضمن جوراب هايتان را حداقل روزي يك بار عوض كنيد.
۵- پاهايتان را با يكي از مواد مختلف زير شست وشو دهيد:
الف- چاي: تانين موجود در چاي يك عامل خشك كننده است. در نتيجه سه و يا چهار چاي كيسه اي را در يك ليتر آب به مدت ۱۰ دقيقه جوشانده و سپس مقداري آب سرد به آن اضافه كنيد تا مايعي ولرم حاصل شود. حال پاهايتان را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقيقه در اين مايع قرار داده و سپس خشك كنيد در پايان از پودر تالك براي ايجاد محافظي پودري استفاده كنيد. اين كار را روزي دو بار انجام دهيد تا مشكل قارچ و يا عرق بد بوي پاهايتان حل شود. پس از رفع اين مشكل اين كار را هفته اي دو بار انجام دهيد.
ب- سركه: محلول اسيدي نيز مي تواند براي رفع بوي بد پا موثر باشد. براي اين منظور يك فنجان سركه را در يك ليتر آب ريخته و پاهاي خود را هفته اي دو بار به مدت ۱۵ دقيقه در آن قرار دهيد.
ج- پرمنگنات پتاسيم: روزانه پاهاي خود را براي دقايقي در محلول پرمنگنات پتاسيم قرار دهيد. اين محلول براي رفع بوي بد عرق پا در كفش هاي ورزشي و همچنين درمان اگزماي عفوني بسيار مفيد است. لازم به ذكر است كه اين محلول رنگي بوده و ممكن است پاهاي شما رنگ قهوه اي به خود گيرند كه البته موقتي است.
د- بي كربنات سديم: اين ماده سطح پوست شما را قلياني تر كرده و در نتيجه مقدار عرق را كاهش مي دهد. براي اين منظور يك قاشق غذاخوري جوش شيرين را در يك ليتر آب ريخته و هفته اي دو بار به مدت ۱۵ دقيقه پاهاي خود را در اين محلول قرار دهيد. روش ديگر پاشيدن جوش شيرين در داخل كفش هايتان است.
ه- حمام آب سرد و گرم: يكي از در دسترس ترين روش ها براي درمان بوي بد پا، قرار دادن پاها در آب داغ و سپس در آب سرد است. اين كار را سه بار انجام دهيد به اين ترتيب جريان خون به طرف پاها روانه شده و از تعريق كاسته مي شود. سپس بعد از سومين بار قرار دادن پا در آب داغ، در لگن آب سرد تعدادي يخ و همچنين مقداري آب ليموترش ريخته و پاهايتان را در داخل اين محلول قرار دهيد. در پايان مقداري الكل به پاهايتان ماليده و در معرض هوا نگه داريد تا خشك شوند.
توجه: افراد ديابتي و كساني كه گردش خون در بدن آنها به خوبي انجام نمي گيرد، از اين روش استفاده نكنند.
۶- مراقب غذا خوردن خود باشيد. بوي عرق بدن شما تاثير پذيرفته از نوع غذاهاي مصرفي است بنابراين از غذاهاي پر ادويه و تند و تيز كمتر استفاده كنيد.
۷- خونسرد باشيد: استرس تعريق را افزايش مي دهد. در نتيجه به افزايش فعاليت باكتري و همچنين بوي بد عرق در بدن شما مي انجامد. بوي بد پا نيز از اين امر مستثني نيست.

sajadhoosein
08-12-2010, 15:36
خلاص شدن از بوي بد پا


بوي پا در واقع يک مشکل نااميد کننده است . مخصوصاً براي کساني که مدت زيادي قدم مي زنند و مدت طولاني از کفش استفاده مي کنند . خوشبختانه با اقدامات ساده مي توان بوي پا را برطرف کرد.


درمان بوي پا در يک نگاه مختصر :
۱- شستن پا

شستن لاي انگشتان پا با صابون آنتي باکتريال ( ضد باکتری )
خشک کردن پوست بطور کامل ( مي توان از سشوار استفاده کرد )

۲- نوع جوراب و پوشش پا

پوشيدن جورابهاي قابل جذب رطوبت و عوض کردن مکرر آنها
پوشيدن کفشهاي منفذه دار که هوا قابل جابجا شدن در آن باشد .
کفشها به مدت ۲۴ ساعت در محيط آزاد گذاشته شود .

۳ - استفاده از بعضي مواد

مواد ضدعرق مي تواند رطوبت و عرق را کاهش دهد .
خيساندن و نگهداشتن پا در چاي ممکن است کمک کننده باشد .
استعمال ژل بنزوئيل پراکسيد ۵ ٪ يا ۱۰ ٪ ممکن است باکتريها را کاهش دهد .

۴- استفاده از محلولها :

محلول ( آلومينيوم کلرايد هگزاهيدرات ۲۰٪ ) در هنگام خواب
محلول اريترومايسين ۲٪ يا کليندامايسين ۱٪ دوبار در روز

۵- چه وقت از درمانهاي ديگر استفاده مي کنيم ؟

اگر بعد از چند هفته استفاده از موارد بالا با شکست درمان مواجه شديم .
اگر بوي بد پا با تغييرات پوستي همراه باشد .


« علت و منشاء بوي پا »

در پاي کثيف و آلوده اغلب ردپائي از باکتريها ديده مي شود . محيط گرم و مرطوب داخل کفش مخصوصاً کفشهاي ورزشي رشد باکتريها را در پا تقويت مي کند . دو منبع و علت بسيار شايع بوي بد پاها کوريه باکتريها و يا ميکروکوکسيها هستند . درمان موفقيت آميز بوي پا به ريشه کني اين ارگانيسم ها بستگي دارد . اين به اين معني است که مواد برطرف کننده بوي پا مانند زغال فعال داخل کفش و يا پودرهاي پا نمي توانند بطور ريشه اي با اين مشکل مقابله کنند .


« درمانهاي خانگي مفيد »

درمانهاي خانگي مختلفي مي توانند به کاهش رشد باکتري ها روي پا کمک کنند .
عملي ترين و در دسترس ترين کار که مي تواند بوي پا را از بين ببرد عبارت است از دوري کردن از شرايط گرم و مرطوب که مناسب رشد باکتريهاست . مالش دادن پاها بطور کامل هنگام استحمام و ترجيحاً استفاده کردن از صابونهاي ضد باکتري ، خشک کردن پاها به طور کامل که در اين مورد مي توان از خشک کن هاي دمنده ( سشوار ) استفاده کرد . هم چنين بکار بردن ضد عرق هايي مثل آلومينيوم کلرهيدرات يا آلومينيوم کلريد که اسپري آنها قابل دسترس تر است ، هم چنين استفاده از کفشهاس صندل و پاي بدون جوراب تا آنجا که ممکن است زيرا رسيدن هوا به پاها را آسانتر مي کند .


جورابها بايد از کتان ( نخ ) و يا ديگر مواد جذاب رطوبت ساخته شود و مرتباً عوض شوند شما مي توانيد يک جفت جوراب اضافي براي کار يا مدرسه داشته باشيد و آنرا در طول روز تعويض نمائيد .
هميشه بهنگام کفش پوشيدن از جوراب استفاده کنيد .
کفشهايي که بوي قابل توجهي دارند نبايد استفاده شوند هر چند که قابل شستشو باشند .
عوض و بدل کردن کفشها با کفشهايي که هوا بتواند از ميان آنها عبور کند در طول ۲۴ ساعت ( استفاده از دمپائي ) البته اگر امکان آن وجود داشته باشد . کفشي را انتخاب کنيد که نفس بکشد ! يا هوا بتواند به آن وارد و خارج شود که البته اين به ساختمان و مواد اوليه کفش بستگي دارد. چرم معمولاً اين قابليت را دارد .
عرق کردن و بوي پا ممکن است با غوطه ور کردن روزانه پا در چاي سياه که شامل اسيد تانيک است کاهش يابد . روش اين است که ۲ بسته چاي آماده را در داخل يک ظرف آب جوش به مدت ۱۵ دقيقه نگهداريد و بعد حدود ۲ ليتر آب سرد به آن اضافه کنيد و پاهاي خود را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقيقه در آن غوطه ور سازيد . بعضي از مردم بعد از ۷ تا ۱۰ روز استفاده از اين روش بهبود بسيار چشمگيري را گزارش داده اند .
اگر اين روشها بعد از چند هفته نتوانند بوي پارا مهار کنند وقت آن است که به پزشک مراجعه کنيد او مي تواند داروهاي قويتري را تجويز نمايد . يکي از مؤثرترين اينها محلول آلومينيوم کلرايد هگزاهيدرات ۲۰ ( Drysol ) است . ابتدا ۳ تا ۷ بار هر شب روي پاها بکار برده شود . تا زماني که عرق پا به طور قابل توجهي کاهش يابد و پس از آن ۱ تا ۳ بار در هفته اين کار تکرار شود .
پيچاندن پا در يک پاکت پلاستيکي در طول شب به اثر بخشي دارو کمک مي کند و البته در مواردي که پوست ترک دارد و يا پوست آزرده شده است نبايد از آن استفاده کرد زيرا مواد ممکن است جذب شده و باعث ناراحتي بيشتر شوند . بکار بردن يک لوسيون پوستي در صبح ممکن است اثرات محرک و سوزش آور drysol را کم کند .
يک روش ديگر براي کاهش عرق استفاده کردن از جريان الکتريسته است . اين مکانيسم يک جريان کم از الکتريسته را از پوست عبور داده و بطور موثر باعث کاهش عرق کردن مي شود .اين اختراع عرق کردن را براي هفته ها متوقف مي سازد .
آنتي بيوتيکها نيز در مواردي که درمان با شکست مواجهه مي شود بکار برده مي شود .
محلول ۲٪ اريترومايسن و يا ۱٪ کليندامايسين در از بين بردن باکتريهاي توليد کننده بو مؤثر هستند و ميتوان از آنها در صبح يا هنگام خواب استفاده کرد .
روش ديگر استفاده کردن از بنزوئيل پراکسيد ۵٪ يا ۱۰٪ بصورت ژل است که به همين سبک استفاده مي شود و شباهتي به اريترومايسين و کليندامايسين ندارد و بدون نسخه نيز در دسترس مي باشد بخاطر داشته باشيد که بنزوئيل پراکسيد ممکن است رنگ پارچه يا لباس را از بين ببرد .


اگر اين موارد نيز بعد از ۳ تا ۴ هفته با شکست مواجه شد يا پوست شما آسيب ديد و حالت طبيعي خود را از دست داد ممکن است با ديگر مشکلات و مسائل مهم پوست سر وکار داشته باشيم .
عفونت پاي ورزشکاران توسط باکتريها بسيار شايع است و به درمانهاي تهاجمي تري نياز دارد که ممکن است شامل آنتي بيوتيکهاي مختلفي باشد .

sajadhoosein
08-12-2010, 16:00
۶ روش ساده برای رفع بوی بد پا !!!

بوی پاها هم ممکن است باعث شرمندگی ما شود؛ به‌خصوص زمانی که از صبح تا شب بیرون از منزل مشغول کار بوده و بعد از مدت طولانی مجبور شویم کفشمان را دربیاوریم. البته بدبوترین پاها هم چاره دارند چون این مشکل هم مانند بوی بدن به‌دلیل فعالیت باکتری­ها روی عرق پا، ایجاد می­­شود.

برای رفع بوی پا از روش­های زیر کمک بگیرید:

1) پاهای خود را هر روز با آب و صابون بشویید.

2) پوشیدن جوراب را از یاد نبرید؛ به‌خصوص هنگام ورزش. جوراب با جذب عرق پا باعث می‌شود کفشتان از بو گرفتن در امان بماند وگرنه سلول­های قدیمی جداشده از پا، در کفش می‌مانند و کفش را بدبو می­کنند. تندتند عوض کردن جوراب هم برای کاهش بوی بد پا، راه‌حل مناسبی است؛ ضمن اینکه جوراب­های نخی از انواع نایلونی بهتر هستند و کمتر بو می­گیرند.
3 - قبل از پوشیدن کفش، بگذارید کاملا خشک شود. برای این کار، می­توانید هر روز کفش خود را عوض کنید. البته برای این کار، لازم است حداقل 2جفت کفش داشته باشید.

4 - به‌جای کفش­های جلوبسته و پلاستیکی، از صندل و کفش­های کتانی و چرم طبیعی، استفاده کنید. بدیهی است، هرچه پاهایتان کمتر عرق کند، کمتر هم بو خواهد گرفت. برای کاهش عرق پا، می­توانید از کفی­های خلل و فرج‌دار هم استفاده کنید. این کفی­ها باعث جریان پیدا کردن هوا در کف کفش شده و عرق پا را زود‌تر خشک می­کنند.
5 - مالیدن پودر بچه یا نشاسته ذرت به پا و داخل کفش هم می­تواند به کاهش بوی پاهایتان کمک کنند.

6 - مواد ضدعرق و داروهایی مانند پراکسید هیدروژن 5درصد هم برای کاهش باکتری­های داخل کفش به کار می­رود که بهتر است در مراحل آخر از آنها استفاده کنید. اگر نیم‌ ساعت پاهایتان را در مایعی از بعضی مواد طبیعی مانند چای سیاه قرار دهید، می­تواند همین اثر را داشته باشد. احتمال می­رود اسید تانیک موجود در چای، باعث کشته شدن باکتری­ها و بستن منافذ خروج عرق شود. محلول سرکه و آب به نسبت یک به 2 هم ممکن است کمک کند.

sajadhoosein
08-12-2010, 16:06
یک سری تعریق ها دلایل طبیعی دارد، مثل عرق کردن به دلیل بالا رفتن دمای بدن، ورزش کردن یا خوردن غذاهای پرانرژی اما برخی پرعرقی ها جنبه ژنتیکی دارد که شامل پرعرقی زیربغل، کف دست ها و پاها است که در اثر هیجانات یا رانندگی به وجود می آید
این نوع تعریق ها هیجانی بوده و گرما در بروز آن نقشی ندارد. تعریق مناسب سبب شادابی پوست می شود و در انجام کارهای ظریف به فرد کمک می کند. تعریق زیاد در کف دست و پا در اثر هیجانات می تواند برای فرد مزاحمت ایجاد کند. در ضمن عرق زیاد سبب می شود لایه شاخی پوست رطوبت را در خود نگه دارد و در نتیجه لایه شاخی ضخیم تر شود و یک سری میکروب ها سریعا رشد کرده و سبب تجزیه لایه شاخی پوست شود که یک ماده پروتئینی است و در نتیجه مسبب بروز بوی بد پا هستند. از سوی دیگر عرق زیاد سبب می شود انواع میکروب ها و قارچ ها بین انگشتان و کف پا شدت یافته و همین امر بر بوی بد پا می افزاید. به این افراد توصیه می شود مرتبا پاها را با صابون بشویند، از سنگ پا استفاده کنند که لایه ضخیم شاخی را کم کند. در ضمن استفاده از جوراب های مناسب که تعریق را در خود نگه نمی دارد و کفش هایی که گرما را درون خود حفظ نمی کند، بسیار مهم است. بوی زیر بغل، ناف و سینه ناشی از برخی غدد عرقی به نام اپویریل است که محل شان در زیربغل، کشاله ران، ناف و اطراف سینه است. ترشحات این غدد حاوی کلسترول، تری گلیسیرید، اسیدهای چرب، برخی هورمون های مردانه، مواد قندی، آمونیاک و آهن است. چربی ای که این غدد روی پوست ایجاد می کند، سبب پخش شدن تعریق بر سطح پوست و کم شدن دمای ناگهانی می شود. این ترشحات به خودی خود بدبو نیستند اما وقتی مثلا در زیر بغل با میکروب ها تجزیه می شود، تبدیل به یک سری مواد بدبو می شوند. برای درمان بوی بد زیربغل، کشاله ران و ناف توصیه می شود مرتبا لیف بزنند، حمام بروند، لباس های زیر را عوض کنند و از شامپوهایی مثل زینک پلوسیون و... استفاده کنند که در نتیجه تعداد میکروب ها و باکتری ها کم می شود و در نهایت می توانند از دئورانت ها برای کاهش بو استفاده کنند. البته دئودرانت حاوی یک سری مواد محرکه خوش بوکننده و یک سری مواد کلرول آلومینیوم است که میزان ترشحات عرق را کاهش می دهند. استفاده از این نوع مواد می تواند تحریکات پوستی خارش و سوزش را به دنبال داشته باشد. اگر این طور باشد، فرد لازم باشد دئودرانت خود را عوض کند. گاهی ماندن عرق روی پوست به دلیل املاحی که دارد ایجاد سوزش می کند. بهترین کار شستن عرق با آب و استفاده از یک کرم بعد از آن است.

aligol172
06-03-2011, 01:00
شما را با۴۰ نکته ای که از رازهای مهم حفظ سلامت دند ان ها هستند و معمولا دندان پزشکان در مطب خود فرصت و فراغتی برای گوشزد کردن آنها به شما ندارند، آشنا می کنیم.
۱) لااقل روزی ۲ بار، اول صبح و شب، لازم است دندان ها مسواک زده شوند.
۲) لااقل روزی یک بار قبل از مسواک زدن باید با نخ دندان حاوی فلوراید، بین دندان ها تمیز شوند.
۳) هفته ای ۲ تا ۳ بار باید از دهان شویه فلوراید ۲/۰ درصد استفاده شود.
۴) هفته ای ۱ تا ۲ بار باید از دهان شویه کلرهگزیدین ۱۲/۰درصد استفاده شود.
۵) افراد با ریسک بالای پوسیدگی دندان، باید هر ۳ تا ۴ ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنند و افراد با ریسک کمتر، هر ۶ تا ۹ ماه یک بار.
۶) افراد با ریسک بالای پوسیدگی دندان باید هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یک بار از دندان های خود کلیشه رادیوگرافی تهیه کنند و افراد با ریسک کمتر، هر ۲۴ تا ۳۶ ماه یک بار.
۷) استفاده از آدامس های فاقد قند پس از مصرف غذاهای حاوی ساکارز یا تنقلات به مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه توصیه می شود.
۸) استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید مناسب و مواد ساینده کم همراه با مسواک توصیه می شود.
۹) دهان شویه آب نمک ممکن است مفید باشد اما جایگزین روش های پیشگیری فوق الذکر نمی شود.
۱۰) دندان های شیری کودکان تا سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی باید تحت کنترل باشند و بدون حفظ فضایشان نباید آنها را کشید.
۱۱) کشیدن دندان های شیری منجر به از دست رفتن فضای دندان های دایمی زیرین می شود و نیاز به درمان های ارتودنسی را واجب می کند.
۱۲) به محض رویش اولین دندان دایمی در سن ۶ تا ۸ سالگی باید شیارهای آن از نظر ابتلا به پوسیدگی مورد معاینه قرار گرفته و در صورت لزوم بسته شوند.
۱۳) در صورتی که به صورت ژنتیکی ناهنجاری های دندانی یا فکی در والدین یا بستگان کودک وجود داشته باشد، بهتر است کودک از سنین ۱۰ سالگی تحت کنترل دندان پزشک متخصص کودکان یا ارتودنسی قرار گیرد.
۱۴) وجود فاصله بین دندان های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی والدین شود.
۱۵) مقادیری بی نظمی و درهم رفتگی دندان های پایینی در سنین ۸ تا ۹ سالگی معمولا طبیعی است و به مرور برطرف می شود.
۱۶) درد نداشتن دندان ها الزاما بیانگر سالم بودن آنها و نداشتن پوسیدگی نیست.
۱۷) در صورتی که دندانی درد شدید داشته باشد، نشان دهنده تخریب وسیع عاج و عصب دندان است و احتمال نیاز به درمان ریشه را مطرح می کند.
۱۸) قسمت هایی از دندان که در معرض پوسیدگی بوده اند، در صورت بهبود بهداشت، موادمعدنی جذب می کنند و پوسیدگی را متوقف می کنند.
۱۹) نواحی متوقف شده فوق الذکر می توانند رنگ جذب کنند و قهوه ای باشند و احتیاجی به ترمیم نیست.
۲۰) هر تغییر رنگی روی سطح جونده دندان ها، الزاما پوسیدگی نیست و نیاز به ترمیم ندارد.
۲۱) در صورت ترمیم دندان با مواد فلزی غیرهمرنگ (آمالگام)، احتمال حساس بودن دندان به سرما و سایر محرک ها ظرف مدت ۴۵ روز تا ۲ ماه وجود دارد.
۲۲) در صورت ترمیم دندان با مواد همرنگ، حساسیت دندان ها بیش از یک هفته قابل توجیه نیست و باید بررسی شود.
۲۳) در صورتی که پس از ترمیم دندان خود احساس بلندی می کنید، در اولین فرصت به دندان پزشک خود مراجعه کنید.
۲۴) بلندی ترمیم می تواند سبب حساسیت به سرما و گرما شده یا سبب شکستگی ترمیم یا دندان شود.
۲۵) در مراحل اولیه پوسیدگی دندان که بیشتر به صورت حساسیت به شیرینی یا سرما نشان داده می شود، به دندان پزشک خود مراجعه کنید.
۲۶) پس از بروز درد شدید، خودبه خود و شبانه که بعضا با داروهای مسکن نیز آرام نمی شود، دندان نیاز به درمان ریشه پیدا می کند.
۲۷) ظرف مدت ۳ هفته پس از پایان درمان ریشه حتما باید پانسمان با مواد ترمیمی دایمی جایگزین شود.
۲۸) دندان های درمان ریشه شده به دلیل از دست دادن بیشتر بافت های خود، بسیار ضعیف شده و مستعد شکستن هستند.
۲۹) پس از درمان ریشه، خوردن غذاهای سفت ممکن است سبب شکستن دندان شود.
۳۰) بافت ها و دیواره های دندان درمان ریشه شده باید تقویت شود تا احتمال شکستن کاهش یابد.
۳۱) درصورتی که دندان درمان ریشه شده دچار شکستگی شود، لبه آن معمولا به زیر لثه امتداد یافته و نیاز به جراحی لثه را نیز مطرح می کند.
۳۲) ریشه دندان های درمان ریشه شده در رادیوگرافی به صورت نوارهای سفیدی دیده می شوند.
۳۳) این نوارهای سفید باید به صورت متراکم و یکنواخت تا نوک ریشه امتداد یافته باشد.
۳۴) هر دندان درمان ریشه شده ای نیاز به روکش ندارد.
۳۵) دندان هایی که درمان ریشه نشده اند نیز ممکن است به دلایل دیگری مانند تخریب وسیع یا زیبایی نیاز به روکش داشته باشد.
۳۶) در مواردی که چند دندان در کنار هم به صورت جداگانه قرار گرفته اند و لازم است همه آنها روکش شوند، به هیچ عنوان نباید به یکدیگر چسبانده شوند بلکه باید به صورت جداگانه روکش شوند تا امکان تمیز کردن نواحی بین دندانی و حفظ سلامت لثه ها میسر شود.
۳۷) در صورتی که دندانی کشیده شده است، برای جایگزینی دندان از دست رفته، دو دندان مجاور ناحیه بی دندانی پایه گرفته شده و ناحیه وسط پر شود. به این روش که یکپارچه بوده و ۳ دندان (۲ دندان پایه و یک دندان وسط) متصل به هم هستند، بریج یا پل گفته می شود.
۳۸) زیر بریج باید به وسیله نخ هایی که از نخ دندان ضخیم تر است و «سوپر فلاس» نامیده می شود، تمیز شود.
۳۹) عبور دادن دهان شویه با فشار از زیر بریج به پاکسازی بیشتر کمک می کند.
۴۰) در صورتی که دندان های دو طرف ناحیه بی دندانی سالم هستند، برای پرهیز از آسیب دیدن این دندان ها می توان به کمک ایمپلنت فضای بین دو دندان را جایگزین کرد.

مهدی.گیم
16-12-2012, 19:56
سلام.
چند تا سوال در مورد هالیتوز داشتم.
ایا این تاپیک هنوز فعاله؟اگه فعاله بگید تا من سوالمو کنم وممنونوتشکر.خیلی واجبه.خواهش

senaps
17-12-2012, 00:25
ایا این تاپیک هنوز فعاله؟اگه فعاله بگید تا من سوالمو کنم وممنونوتشکر.خیلی واجبه.خواهش
اینجا انجمنه!!! اگر پرسیده بودی دفعه‌ی بعدی که میای ببینی جواب رو می‌دیدی....!!!

alone one
21-02-2013, 18:34
آیا استفاده از دهان شویه هم مفیده؟
من تو بعضی از فیلما دیدم که اسپری هس و اونو داخل دهان اسپری میکنن و بوی نامطبوعو از بین میبره،کسی اطلاع داره؟

nassim()
24-02-2013, 14:58
بوی عرق بدن افراد بیماری محسوب نمی‌شود‏‎. بعضی وقت‌ها افرادی که مشکل تعرق دارند، ممکن است متوجه نباشند که بوی بدن آنها‏‎ ‎دیگران را اذیت می‌کند.

به غیر از باکتری‌ها، دلایل مختلف دیگری نیز در این امر دخیل ‎هستند، از آن جمله‎:

- در مواردی که غدد عرقی بیش از حد فعال شوند.

- ‎‏ مواد سمی یا مواد گیاهی از قبیل الکل، سم آرسنیک، سم سیانید یا‎ کشیدن‎ ‎سیگار،‎ گاهی باعث این مسأله می‌شوند‎.

- ‎عفونت‌هایی از قبیل عفونت‌های ریوی، عفونت‌های پوستی، بیماری‌های مقاربتی یا‎ عفونت‎ ‎مجاری ادراری‎ نیز می‌توانند باعث بروز این بوی نامطبوع شوند‎.
پیشگیری

‎نکاتی که باید برای پیشگیری رعایت کرد، عبارتند از‏‎:

‎رعایت نظافت شخصی، استحمام روزانه و تعویض روزانه‏‎ ‎لباس‌ها. همچنین جنس لباس‌هایی که به تن می‌کنیم، در کم کردن تعرق نقش بسزایی دارند. ‎لباس‌های نخی معمولاً به سرعت عرق و بوی بد را جذب می‌کنند‎.

- ‎دقت در نوع تغذیه به کاهش میزان بوی بدن کمک می‌کند. مثلاً از خوردن بعضی از‏‎ ‎غذاهای تند با ادویه‌هایی مانند کاری، زیره و سیر خودداری کنید. ‏

کمبود‎ ‎روی ‎در بدن مشکل تعرق را افزایش می‌دهد، به این دلیل که این ماده به دفع سموم‎ ‎بدن کمک می‌کند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح‌کننده اِکرین را فعال‎ ‎می‌سازد که باعث رقیق‌تر شدن عرق آپوکرین می‌شود‎.

- ‎استفاده از اسپری و دئودورانت فقط بوی بد را می‌پوشاند و گاهی سبب افزایش بوی ‎بد بدن می‌شود. در انتخاب دئودورانت هم توجه کنید و مواظب باشید آنها را از نوعی انتخاب کنید که حاوی روی‏‎ ‎و آلومینیوم باشند، زیرا که این مواد باکتری‌هایی که مسبب بوی بد بدن هستند را کاهش‎ می‌دهند‎.

درمان های خانگی

‏- پس از استحمام آب شلغم را زیر بازوهایتان بمالید. برای تهیه آب شلغم ابتدا آن را رنده کرده و داخل یک پارچه نازک بریزید و فشار‏‎ ‎دهید و عصاره آن به دست آید. این عصاره را با یک قاشق چایخوری به زیر بازوهایتان بمالید و ماساژ‏‎ ‎دهید‎.

‎‏-‏‎ ‎استفاده از جوش شیرین بوی بد زیر بغل و پاهای شما را کاهش می‌دهد‎.

‎‏-‏‎ ‎چند‎ لیموترش ‎را در دست خود کم‌کم فشار دهید تا نرم شود. سپس از وسط به دو نیم کنید و به زیر بازوهایتان بمالید تا هسته‌های آن بیرون آید. سپس حمام کنید.

اگر زیر بغل شما موهای‏‎ ‎زائد دارد، یک روز قبل از این کار، موهای موجود در زیر بغل را بتراشید تا اسید لیموها بوی بدن‎ ‎شما را از بین ببرد‎.

‏-‏‎ ‎هر روز به حمام بروید و بعد از آن به زیر بازوهایتان پودر بزنید. این کار‎ ‎علاوه بر اینکه بوی بدن را می‌گیرد، پوستتان را نیز سفید می‌کند‎.

‎‏-‏‎ روغن زیتون،‎ آب‎ پرتقال،‎ ‎آب لیمو و گریپ فروت هم موادی هستند که می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته ‎باشید که افشره آنها باید تازه باشد.

زیر بازوهایتان یا هر قسمتی از بدن که لازم‎ ‎است را پودر بزنید. جوش شیرین را به افشره اضافه کنید و به زیر بغل خود بمالید، سپس‎ ‎با روغن زیتون پاک کنید. به این ترتیب بوی بدن شما از بین خواهد رفت‏‎.

‎‏- اگر گوشت و مرغ می‌خورید و با مشکل بوی بد بدن مواجه هستید، رژیم غذایی خود‏‎ ‎را عوض کنید. مصرف گوشت و مرغ را کاهش دهید و خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید‎.

‎این توصیه‌های غذایی هم کمک‌کننده، هستند‎:

- ‎هر روز ناشتا قبل از صبحانه 500 میلی‌گرم پودر جوانه ‌گندم را در آب حل کنید و‏‎ ‎بنوشید. اگر سوپرمارکت‌های اطراف خانه شما جوانه گندم تازه دارند، می‌توانید از‎ ‎جوانه گندم تازه استفاده کنید.

توجه داشته باشید محلول جوانه را با معده خالی و با‏‎ ‎آب معدنی بنوشید. کلروفیل بوی بدن را به صورت چشمگیری کم می‌کند یا کاملاً از بین ‎می‌برد.‏

‎- اگر کشمکش‌های عصبی باعث می‌شود که تعرقتان افزایش یابد چای سبز‎ بنوشید. یک قاشق چایخوری چای سبز خشک یا دو عدد چای کیسه‌ای را در یک فنجان آب‎ ‎بریزید و بگذارید به مدت 10 دقیقه خیس بخورد و کم کم در طول روز آن را بنوشید.

این ‎چای به شما کمک می‌کند آرامش پیدا کنید و دیگر عرق نکنید.‏
منبع: کنجکاو