PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تاثیر مثبت بازی های رایانه ای بر مغز

aminnnn73
28-06-2010, 15:25
محققان با بیش از 10 سال مطالعه بر روی تاثیر بازی های رایانه ای بر مغز انسان اعلام کردند انجام بازی های پازلی مانند تتریس می تواند تاثیر گذاری بخشهایی از مغز را بر روی حل مسائل، تصمیم گیری و پردازش افزایش دهد.

تاثیر بازی های رایانه ای بر روی مغز انسان برای سالها است که مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است اما تحقیقات جدید نشان می دهد همچنان پازل پیچیده ای برای حل کردن در این رابطه باقی مانده است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یکی از جدید ترین و قابل توجه ترین مطالعات در این زمینه در سال 1992 توسط نورولوژیست دانشگاه کالیفرنیا، ریچارد هایر انجام گرفته است. وی بر روی میزان تاثیرگذاری بازی رایانه ای تتریس بر روی مغز کاربران مطالعه کرد. در این بازی فرد باید قطعات رنگارنگ پازلها را در مدت زمانی کوتاه در کنار یکدیگر بچیند.

وی از اسکن مغز برای کشف این پدیده استفاده کرد که برخی قسمتهای مغز در هنگامی که بازیکنان در انجام بازی به مهارت می رسند گلوکز کمتری مصرف می کند. این "تاثیر تتریسی" نشان می دهد چگونه آموختن یک بازی می تواند بر روی عملکرد مغز تاثیر بگذارد، ایده ای که به تدریج به شکل گیری بازی های پرورش دهنده مغز تبدیل خواهد شد.

هایر در حال حاضر مشاور شرکت نرم افزاری سیاره آبی که تجارت بازی تتریس را به عهده دارد بوده و مطالعات 17 ساله خود در این زمینه را با کمک ابزارهای جدید تر دنبال می کند. وی به منظور اثبات ایده خود آزمایشی را با همکاری 26 دختر 12 تا 15 ساله آغاز کرد. دلیل نوجوان بودن داوطلبان فعالیت بالای مغزی و دلیل استفاده از دختران گرایش کمتر آنها به بازی های رایانه ای نسب به پسران است.

15 دختر از میان داوطلبان باید به مدت سه ماه و 90 دقیقه در هفته بازی های رایانه ای انجام می دادند و از گروه دیگر خواسته شد به هیچ وجه بازیهای رایانه ای انجام ندهند. تغییرات در عملکرد مغزی هر دو گروه در این مدت تحت نظر و کنترل بود. تحلیل تغییرات ایجاد شده در عملکرد مغز گروهی که بازیهای رایانه ای را انجام می دادند در مقایسه با گروهی که از بازی منع شده بودند نشان داد عملکرد مغزی گروه اول در پاسخ دادن به سوالات پیچیده، فکر کردن، و پردازش اطلاعات بسیار موثر تر از عملکرد گروه دوم است.

نتایج همچنان نشان داد غشای مخ در افرادی که بازی می کنند در مناطق مختلف و نا منظمی از مغز ضخیم تر می شوند که این تفاوت در قسمتهای ضخیم شده سئوالی جدید را در مسیر مطالعات دانشمندان قرار داد. این قشر در نواحی از مغز که با برنامه ریزی و فعالیتهای پیچیده در ارتباط است ضخیم تر می شود.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، اکنون دانشمندان در تلاشند با استفاده از فناوری جدیدی به نام MEG کوچکترین تغییرات ایجاد شده در فعالیتهای مغزی را به ثبت برسانند و با مطالعه تغییرات مغزی در طول زمان به رابطه میان قسمتهای ضخیم شده قشای مخ با قسمتهای تاثیر گذارتر مغز در حل مشکلات پی ببرند.

steve_jobs47
28-06-2010, 15:30
محققان با بیش از 10 سال مطالعه بر روی تاثیر بازی های رایانه ای بر مغز انسان اعلام کردند انجام بازی های پازلی مانند تتریس می تواند تاثیر گذاری بخشهایی از مغز را بر روی حل مسائل، تصمیم گیری و پردازش افزایش دهد.

تاثیر بازی های رایانه ای بر روی مغز انسان برای سالها است که مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است اما تحقیقات جدید نشان می دهد همچنان پازل پیچیده ای برای حل کردن در این رابطه باقی مانده است.

یکی از جدید ترین و قابل توجه ترین مطالعات در این زمینه در سال 1992 توسط نورولوژیست دانشگاه کالیفرنیا، ریچارد هایر انجام گرفته است. وی بر روی میزان تاثیرگذاری بازی رایانه ای تتریس بر روی مغز کاربران مطالعه کرد. در این بازی فرد باید قطعات رنگارنگ پازلها را در مدت زمانی کوتاه در کنار یکدیگر بچیند.

وی از اسکن مغز برای کشف این پدیده استفاده کرد که برخی قسمتهای مغز در هنگامی که بازیکنان در انجام بازی به مهارت می رسند گلوکز کمتری مصرف می کند. این "تاثیر تتریسی" نشان می دهد چگونه آموختن یک بازی می تواند بر روی عملکرد مغز تاثیر بگذارد، ایده ای که به تدریج به شکل گیری بازی های پرورش دهنده مغز تبدیل خواهد شد.

هایر در حال حاضر مشاور شرکت نرم افزاری سیاره آبی که تجارت بازی تتریس را به عهده دارد بوده و مطالعات 17 ساله خود در این زمینه را با کمک ابزارهای جدید تر دنبال می کند. وی به منظور اثبات ایده خود آزمایشی را با همکاری 26 دختر 12 تا 15 ساله آغاز کرد. دلیل نوجوان بودن داوطلبان فعالیت بالای مغزی و دلیل استفاده از دختران گرایش کمتر آنها به بازی های رایانه ای نسب به پسران است.

15 دختر از میان داوطلبان باید به مدت سه ماه و 90 دقیقه در هفته بازی های رایانه ای انجام می دادند و از گروه دیگر خواسته شد به هیچ وجه بازیهای رایانه ای انجام ندهند. تغییرات در عملکرد مغزی هر دو گروه در این مدت تحت نظر و کنترل بود. تحلیل تغییرات ایجاد شده در عملکرد مغز گروهی که بازیهای رایانه ای را انجام می دادند در مقایسه با گروهی که از بازی منع شده بودند نشان داد عملکرد مغزی گروه اول در پاسخ دادن به سوالات پیچیده، فکر کردن، و پردازش اطلاعات بسیار موثر تر از عملکرد گروه دوم است.

نتایج همچنان نشان داد غشای مخ در افرادی که بازی می کنند در مناطق مختلف و نا منظمی از مغز ضخیم تر می شوند که این تفاوت در قسمتهای ضخیم شده سئوالی جدید را در مسیر مطالعات دانشمندان قرار داد. این قشر در نواحی از مغز که با برنامه ریزی و فعالیتهای پیچیده در ارتباط است ضخیم تر می شود.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، اکنون دانشمندان در تلاشند با استفاده از فناوری جدیدی به نام MEG کوچکترین تغییرات ایجاد شده در فعالیتهای مغزی را به ثبت برسانند و با مطالعه تغییرات مغزی در طول زمان به رابطه میان قسمتهای ضخیم شده قشای مخ با قسمتهای تاثیر گذارتر مغز در حل مشکلات پی ببرند.

15 دختر از میان داوطلبان باید به مدت سه ماه و 90 دقیقه در هفته بازی های رایانه ای انجام می دادند

داداش اين سوتي رو درست كن!!:27:

HORROR
28-06-2010, 15:33
بنده خدا سوتی نداد که شما یه جور دیگه خوندی ( شما اینجوری خوندی ... سه ماهو...):20:

Hunter lord
28-06-2010, 17:36
15 دختر از میان داوطلبان باید به مدت سه ماه و 90 دقیقه در هفته بازی های رایانه ای انجام می دادند

دمت گرم این رو خوب اومدی کلی خندیدیم :31:

mohsen.ghasemi
01-07-2010, 09:43
خوبه باز یکی از فواید بازیهای کامپیوتری هم گفت.

Cleeev
01-07-2010, 13:32

سوتی نیست... منظور اینه : 90 دقیقه در هفته به مدت سه ماه... :20:

90 دقیقه در هفته!!! که خیلی کمه...! بیان از نوجوانان غیورپرور ایرانی تست بگیرن که 25 ساعت در روز بازی میکنن...

M . Sayid
01-07-2010, 13:43
من که متنو نخوندم و با توجه به سرتیترش میگم

برو اینو نشون بابات بده قبول نمی کنه این تحقیقات دانشگاه کالفرنیا رو

ولی رو دیوار نوشته باشه بازی کامپیوتری ضرر داره اونو باور میکنه:31::31::31::31::31::31:

B3HZ@D
05-07-2010, 01:11
باز با این حال تا اسم بازی رو بیاری میگن بازی چیه؟!
مال بچه هاست...برای چشم ضرر داره...مخت تاب بر میداره و خیلی .. شعرهای دیگه
نمیرن یک نگاهی بکنن ببینن الان دیگه بازی های کامپیوتری سن و سال نمیشناسه...به جان خودم یک کلاب بازی توی محلمون هست یک یار و میاد اونجا بازی میکنه که زن و بچه هم داره ولی میاد اونجا میشینه بازی میکنه...حدود 30 - 35 هم سن داره و مهندس هم هست.
الان هم خدائیش یک سری بازی ها منتشر میشه که هر جور فکر میکنی نمی تونی از اونا بگذری و حتما باید اون رو بخری و بازی کنی و تمومش کنی.
در کل خدا پدر مادرشون رو بیامرزه که رفتن یک تحقیق درست و حسابی کردن که این گیم اینقدرها هم که میگن بد نیست.

3taxxx
05-07-2010, 02:16
سلام
ممنونم واسه گذاشتن این مطلب

میگم کاش یه تحقیق هم میکردن در مورد تاثیر بازهای بر پول هامون؟!!!!:27::31: (با اینکه همشو کپی میخریم:21:)

yuseph
14-07-2010, 16:58
این ها فقط بخاطر فرهنگ ما ایرانی هاست..نمیخوام بگم فرهنگ ما مشکل داره نه..اما با بازیهای کامپیوتری مشکل داره..البته نگران نباشید نسل سالها60الی63الان دیگه بزرگ شدن تشکیل زندگی دادن وبرخی هم صاحب بچه شدن..طبیعتن این پدران وبعضن مادران رفتاروبرخورد مناسبی با بازیهای کامپیوتری از خود نشون میدن...چون هرچی باشه اونها قربانیان اول این طرز فکر غلط بودن.
کاری به مفید بودن یا غیر مفید بودن بازی ها نداریم اما این جملات رو هیچ گاه فراموش نمیکنم:
1-پسر اینقدر بازی نکن تلویزیون الان میسوزه..
2-پسر لامپ تصویر تلویزیون رو خراب کردی ...
3-پسر چرا اینقدر بازی میکنی روانی میشی ها...
4-پسر اینقدر بازی نکن کور میشی ها...
5-پسر اینقدر بازی نکن این کارها آدم رو خنگ میکنه...
6-پسر اینقدر بازی نکن مگه ندیدی یخچال همسایه سوخته میخوای یخچال ماهم بسوزه...
7-پسر پاشو درست روبخون.....پسر:بابا جون الان تابستونه!؟!!؟.....پدر:مگه نمیدونی که تابسوت بهترین فرصته که پایت روقوی کنی؟
+هزاران حرف وسخن بیهوده ومنفی دیگه.....
خوب یادمه توی مهمونی من رو بخاطر بازی کردن جلوی همه سنگ روی یخ کرد.......اونم براچی ؟معدل من شده بود18ومعدل دختر دایی بنده شده بود19وخورده ای....
حالا شما وتمام دنیا بیان بگین این بازی ها خوبن فلانن بهمانن...فایده ای نداره که نداره....اونها حرف خودشون رو میزنن...
+
یاد یه خاطر افتادم....توی روزنامه بابام خونده بود که 2نفر در کره جنوبی در حال بازی جون دادن!!!
اقا مکافاتی کشیدم من....شاید باور نکنید منو پیش روانپزشک برد؟!!!؟
توی جواب سوالات پدرم مبنی بر بیماری من..دکتر حرف قشنگی زدکه باعث رهایی من از مشکلات شد.دکتر گفت:این بچه از من سالم تره اقا چرا شما اینجوری رفتار میکنی؟
آقا پدرم خیلی خجالت کشید... دیگه از اون روز به بعد کمتر به من گیر داد....
یادش بخیر زمانی داشتیم.

Gam3r
17-07-2010, 13:50
اقا مکافاتی کشیدم من....شاید باور نکنید منو پیش روانپزشک برد؟!!!؟
توی جواب سوالات پدرم مبنی بر بیماری من..دکتر حرف قشنگی زدکه باعث رهایی من از مشکلات شد.دکتر گفت:این بچه از من سالم تره اقا چرا شما اینجوری رفتار میکنی؟
آقا پدرم خیلی خجالت کشید... دیگه از اون روز به بعد کمتر به من گیر داد....
یادش بخیر زمانی داشتیم.

جدا ؟ چه پدر باحالي داري تو !
حالا پدر من رو بگو ... ! هرچي بازي ميكنم كه يكم عصباني بشه، خودم عصباني ميشم تا جايي كه ديگه از بازي كردن خسته شدم :دي

داداش اين سوتي رو درست كن!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] سوتی نیست... منظور اینه : 90 دقیقه در هفته به مدت سه ماه... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

90 دقیقه در هفته!!! که خیلی کمه...! بیان از نوجوانان غیورپرور ایرانی تست بگیرن که 25 ساعت در روز بازی میکنن...

بيل گيتس كه باباي كامپيوتر جهان باشه ! به دخترش ( فكر كنم دور و بر 20 سال باشه ) گفته كه فقط روزي 20 دقيقه در روز ميتوني بازي كني !!
در صورتي كه خودش انواع و اقسام كامپيوتر و سيستم و ... داره اما به دخترش همچين حرفي رو ميزنه، حالا مارو ببين كه يه پي سي درب و داغون هم گيرمون مياد با قارچ خور خودمون رو ميكشيم ...
مثل اين چيني ها كه بعد 100 ساعت پشت كامپيوتر ميميرن !

MaSoUd555
17-07-2010, 13:56
اگه گفتند بازی مال بچه هاست یه بازی رو بهشون نشون بدید بگید نیگا روش زده بالای 18 سال:31:
اگه باز از پا کام بلندتون کردند گفتن بازی نکن برو بیرون دخ-تر بازی خودش بزور میارتت پای کامپیوتر با طناف میبندتت:20::31:
بازیه سالم یعنی بازی کامپیوتری:20:

ولی خدایی بازی مغزو باز میکنه:20:

بيل گيتس كه باباي كامپيوتر جهان باشه ! به دخترش ( فكر كنم دور و بر 20 سال باشه ) گفته كه فقط روزي 20 دقيقه در روز ميتوني بازي كني !!
در صورتي كه خودش انواع و اقسام كامپيوتر و سيستم و ... داره اما به دخترش همچين حرفي رو ميزنه، حالا مارو ببين كه يه پي سي درب و داغون هم گيرمون مياد با قارچ خور خودمون رو ميكشيم ...
مثل اين چيني ها كه بعد 100 ساعت پشت كامپيوتر ميميرن !

بیست دقیقه لی لی یا عروسک بازی؟:31:

B.3.S.T
17-07-2010, 14:02
[/QUOTE]مثل اين چيني ها كه بعد 100 ساعت پشت كامپيوتر ميميرن ![/QUOTE]

:31::27:

camry
17-07-2010, 14:18
خیلی ممنون دوست من از اطلاعاتت
پس بریم بازی ................

yuseph
17-07-2010, 17:46
جدا ؟ چه پدر باحالي داري تو !
بابا کجاش رودیدی؟
یکاریایی میکرد این بشر که نگو...
یسری تازه بازی رزیدنت اویل3اومده بود توبازار با هزار بدبختی خریدمش..خب طبق معمول مشکل داشتم نمیتونستم درست وبدون دردسر بازی کنم.تصمیم گرفتم شب بعداز اینکه بابام میخوابه بازی کنم.اقا یه هفته ای گذشت بازی ترسناک اونم شب+ترس از پدرم=بازی کردن شده بود زهرمار برام...یه شب ساعت 3شب بود فکر کنم...رسیدم به غول آخر که باید سه تا سویچ روبزنی تا لیزر فعال بشه!!! آقا من سرگرم کشتن غول وزدن سویچ هابودم(جون هم نداشتم!!یعنی آخر هیجان واسترس بود)که یه هویی یه پسگرنی خود پشت سرم آقا من نفهمیدم غول منوزد ،بابام بود منو زد...فقط یادمه چشمام رو که باز کردم توی بیمارستان بودم.
+
خدا پدر مادر اون دکتره(روانپزشک) روبیامورزه..راحتم کرد.

mehdy.z
17-07-2010, 18:48
یه هویی یه پسگرنی خود پشت سرم آقا من نفهمیدم غول منوزد بابام بود منو زد...فقط یادمه چپشمام رو که باز کردم توی بیمارستان بودم.

آخی چی کشیدی تو در راه این بازی:31:
ولی به نظر من از همه واجب تر باید به مسولین مملکت خودمون بفهمونیم این چیزا رو شاید دست از سر کچل ما برداشتند:13:
ولی یه چیز جالب هم بگم من میرم سربازی قبل از اینکه برم میگفتم دیگه حالا حالا هاست که باید بازی رو بگذارم کنار ولی باورتون نمیشه هر روز توی پادگان داریم با بچه ها سر بازیهای مختلف کنفرانس میگذاریم که کدوم بازی بهتره...تازه قسمت جالبش اینجاست که من یه جورایی از همه اینا کوچکترم:31:
کار به جایی کشیده که طرف با 36-35 سال سن از من نظر میخواد که چه سیستمی رو هم کنه که بتونه باهاش راحت بازی کنه:31:

don mohsen
24-07-2010, 22:22
ای بابا باید این چینی ها خود کشی کنن دیگه !!!!

وقتی یک بازی می خرن 50 هزار تومن وضع همینه دیگه مثل ما نیستن دم به دقیقه بازی عوض کنیم که از تنوع بشه دی: دی:!!!!

من خودم تو گیم اسپات دیدم تو فرومش یارو نظر می خواست که کدوم بازی رو بگیره از دو تا که یکیش هم COD:WAW بود...

برای اون این قدر سخته که می گفت من حدود 3 و 4 ساعت فقط دمو دیدم و مقایسه کردم!!!!نه مثل ما که هر جفتشو 4 هزار تومن میخره!!!!

online_amin
25-07-2010, 20:22

ببخشید دخترشون ازدواج کردن ؟ همینطوری پرسیدم. اصلا قصد و غرضی در کار نبود :دی

A.M.D.D.E.V.I.L
25-07-2010, 20:48
با این حساب باشه الان دیگه من نابغه شدم انشتین رو هم گذشتم!!!!!

HORROR
26-07-2010, 04:42
البته بازی ضرر هم داره..یادمه یه بار از ساعت 12 تا 6 صبح داشتم متال گیر3 میرفتم که یه هو دیدم هوا داره روشن میشه وبعدش رفتم گلاب به روتون خودمو تو آینه دیدم (شده بودم عینه یه قورباغه) وموقع خواب هم سرم تلو تلو میرفت واسه خودش...

lebowski
26-07-2010, 05:58
البته بازی ضرر هم داره..یادمه یه بار از ساعت 12 تا 6 صبح داشتم متال گیر3 میرفتم که یه هو دیدم هوا داره روشن میشه وبعدش رفتم گلاب به روتون خودمو تو آینه دیدم (شده بودم عینه یه قورباغه) وموقع خواب هم سرم تلو تلو میرفت واسه خودش...

افراط تو آب خوردنم ضرر داره دیگه چه برسه به بازی

golabi2
26-07-2010, 07:22
چه عجب یکی از فواید بازی نوشت...

خوش مرام
26-07-2010, 13:17
خداییش بعضی از بازی ها اعتیاد آوره
آدم رو از کار و زندگی میندازه :دی

underworld
30-07-2010, 22:35
یکی از فوایدی که من احساس کردم بازی کردن داره اینه که قدرت تصمیم گیری آدم رو زیاد میکنه
من خودم عمریه بازی میکنم اما معتقدم که حتما ضررهایی هم داره
راستش من بعد از بازی کردن واقعا احساس خستگی ذهنی میکنم

mina*
03-08-2010, 18:31
مشکلات مطرح شده روقبول دارم.
آقا یوسف
اگه شما کتک خوردی
اگه شما روبردن روانپزشک:31:(حقت بوده)
اگه شما نصف شب بردن بیمارستان
اگه شما تحقیر شدین
یا باقی دوستان که همگی مشکلاتشون رومطرح کردن ..درست...اما من از طرف جنس دختران باید چی بگم؟
حداقل شما پسر هستی کتک میخوری بعداز 2ساعت همه چی روال عادیش رو از سر میگیره..
یا کسی سرکوفت بهتون نمیزنه...
اما ما دختران باید چی بگیم..
از کجا بگیم...
کدوم حقارتها رو اسم ببرم...
ما حتی نمیتونیم مثل آدم بریم بازار بازی بخریم!!!همه یجوری نگاه میکنن فکر میکنن چون دختریم باید بتمرگیم تو آشپزخونه!!!
ول کن یوسف دلت خوشه بابا....شما پسری وآزادی خودت روبعداز کلی کتک بدست میاری یا گذر زمان حلش میکنه...
اما یه دختر باید چکارکنه؟
.
.
اما فکر نکن امثال من تسلیم میشن نه...ما برای آزادی حق زن خواهیم جنگید.

yuseph
07-08-2010, 22:41
بازی‌های رایانه ای چه بر سر مغز می آورند!!

منبع:ایران ناز

HORROR
09-08-2010, 17:30
بستگی داره چه بازی باشه.. یوسف جان الآن کسی پازل بازی نمیکنه ! من خودم یادمه موقعی که طفل بودم میرفتم تو کلوب و فقط بازیای خفن و بکش بکش نگا میکردم و اونطرفم یه نفر حدودا 30 ساله نشسته بود داشت پازل بازی میکرد(خیلی به مغزش فشار اومده بود):31: شما میگی به خاطر بازی کردن تو خونه مشکل داشتی ولی من به خاطر خرید یک عدد سگا جنگ داشتم!

yuseph
12-08-2010, 02:19
بستگی داره چه بازی باشه.. یوسف جان الآن کسی پازل بازی نمیکنه ! من خودم یادمه موقعی که طفل بودم میرفتم تو کلوب و فقط بازیای خفن و بکش بکش نگا میکردم و اونطرفم یه نفر حدودا 30 ساله نشسته بود داشت پازل بازی میکرد(خیلی به مغزش فشار اومده بود):31: شما میگی به خاطر بازی کردن تو خونه مشکل داشتی ولی من به خاطر خرید یک عدد سگا جنگ داشتم!
درکت میکنم.....
درموردپازل راست میکی.
اما بازی های امروزه غرق معماوکشف الطریق هستند.
کمتربازیی رومیتونی پیداکنی که بدون فکرکردن ویابدون فشاراوردن به مغز بتونی تمومش کنی.!!
این همونه دیگه:31:
در مورد بکش بکش هم ....بازم حق باشماست.خیلی حال میداد...یاد یه خاطره افتادم..ولش کن تعریفش نمیکنم.(آبروریزیه:31:)

HORROR
16-08-2010, 13:26
نه رفیق منظورم فقط بکش بکش نبود یه جورایی مثل resident evil - metal gear نه بازی مثل تیکن3 که اونم توش باید خیلی سریع بازی کنی( راستی تیکن3 حریف ندارم):21: در کل بازی که هم فکری باشه هم داستان خوبو گیم پلی خوب داشته باشهو نسبتا گرافیک خوبی داشته باشه:10: