PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تیروئید من

قله بلند
28-06-2010, 01:06
سلام دوستان
اردیبهشت پارسال، میزان TSH=0.35 بود که پرکاری شدید رو نشون می داد. متی مازول رو کردم 2 تا در روز که آزمایش 23 فروردین امسال، TSH=12.2 رو نشون می داد که بالاتر از حد استاندارد بود و کم کاری رو نشون می داد. قرص رو کردم یکی در روز و آزمایش 12 اردیبهشت امسال، TSH=6.2 که علاوه بر نرمال بودن، حد بالای TSH رو نشون می ده. دکترم به من گفته بودند که هر 3 ماه یکبار باید آزمایش بدی. امروز رفتم پیش یک پزشک متخصص غدد، تیروئید و دیابت. ایشون گفتند که دو راه داری:

1-یا ید بخوری و تیروئید رو کاملاً کم کار کنی و قرص لوتیروکسین در تا آخر عمر بخوری.
2-یا همیشه TSH خونت رو در حد نرمال نگه داری. یعنی هر سه ماه یکبار آزمایش بدی و مراقبت کنی که TSH، از مینیمم پایین تر نرود و از ماکزیمم نیز بالاتر نزند.

البته ایشون توصیه کردند که میزان TSH رو سعی کن رو به سمت مینیمم نگه داری. ایشون گفتند که اگر TSH از حدودش تجاوز کنه، عمر طبیعی نخواهی داشت. مثلاً با پر کاری، کار قلب نامنظم می شه و زیاد کار می کنه و باعث بزرگی قلب می شه که بعده ها برات دردسر ساز می شه.

حالا سوال های من:
1-نمی دونم چه کنم، اگر ید بخورم و بافت تیروئید رو از دست بدم و همیشه کم کار تیروئید بشم....و یا همیشه مواظب TSH باشم و اون رو، رو به مینیمم نگه دارم؟
2-به خاطر تیروئید، نمی تونم کارهایی رو که دوست دارم انجام بدم چون هیجان باعث پرکارتر شدنش می شه، از طرفی نمی دونم هیجان روی ترشح یا عدم ترشح TSH نقش داره یا نه؟ مثلاً من با این اوضاع، اگر خیلی شاد بشم یا غمگین بشم، TSH خونم بالا می ره؟ اگر اینجوری باشه پس چه جوری با آزمایش 3 ماه، TSH رو کنترل کنم؟
3-برام برای 10 مهر آزمایش نوشتند، در حالیکه 12 مرداد، می شه 3 ماه از آخرین آزمایش. الان هم می ترسم که مبادا، TSH از 6.2 بالاتر اومده باشه.
4-برای اینکه، TSH رو به سمت مینیمم ببرم، می تونم، دو روز هفته رو 2 تا متی مازول و بقیه هفته رو یک عدد متی مازول بخورم؟ یا اینکه مصرف روزانه متی مازول حتماً باید مساوی باشه؟
لطفاً راهنمایی ام کنید.

morsadr
28-06-2010, 15:24
1-نمی دونم چه کنم، اگر ید بخورم و بافت تیروئید رو از دست بدم و همیشه کم کار تیروئید بشم....و یا همیشه مواظب TSH باشم و اون رو، رو به مینیمم نگه دارم؟
تصمیم اصلی با پزشکتونه نمیشه به این راحتی نظر داد . شما با یک متخصص دیگر هم مشورت کنید و بعد تصمیم بگیرید

2-به خاطر تیروئید، نمی تونم کارهایی رو که دوست دارم انجام بدم چون هیجان باعث پرکارتر شدنش می شه، از طرفی نمی دونم هیجان روی ترشح یا عدم ترشح TSH نقش داره یا نه؟ مثلاً من با این اوضاع، اگر خیلی شاد بشم یا غمگین بشم، TSH خونم بالا می ره؟ اگر اینجوری باشه پس چه جوری با آزمایش 3 ماه، TSH رو کنترل کنم؟
خیر هیجان و شادی و غم روی ترشح هورمون تیروئید شما تاثیری نداره:41: بلکه ترشح هورمون تیروئید ممکنه روی آنها تاثیر داشته باشه .:46:

3-برام برای 10 مهر آزمایش نوشتند، در حالیکه 12 مرداد، می شه 3 ماه از آخرین آزمایش. الان هم می ترسم که مبادا، TSH از 6.2 بالاتر اومده باشه.
ترس نداره که حالا به فرض که بالاتر آمده باشه متی مازول رو کم می کنیم این که خوبه :31:

4-برای اینکه، TSH رو به سمت مینیمم ببرم، می تونم، دو روز هفته رو 2 تا متی مازول و بقیه هفته رو یک عدد متی مازول بخورم؟ یا اینکه مصرف روزانه متی مازول حتماً باید مساوی باشه؟
خوب بود این سوال را از پزشک متخصصتون می پرسیدید :13: ولی به نظر من مشکلی نباید داشته باشه که به این صورت مصرف بشه .اگر قرص ها نصف می شوند شاید هم 1.5 قرص بد نباشه .:20:
موفق باشید :11:

قله بلند
28-06-2010, 18:04
سلام
تصمیم اصلی با پزشکتونه نمیشه به این راحتی نظر داد . شما با یک متخصص دیگر هم مشورت کنید و بعد تصمیم بگیرید این تصمیم رو خود پزشک گرفت و پیشنهاد این دو راه رو داد. اگه بدونید من کجا رفتم برای این تصمیم! جایی که آخر جا برای تحقیق راجع به غدد هست.
راستی این مطلب رو که گفتند، TSH رو، رو به مینیمم نگه دار یعنی چی؟ مگه رو به ماکزیمم باشه چه عیبی داره؟
باور کنید اینقدر باید توی نوبت نشست که هم آدم یادش می ره چی باید به دکتر بگه و هم اینقدر ادم ناراحت می شه که غصه اش یکدفعه ای از این سوال ها بزرگتر به نظرش می یاد.

morsadr
29-06-2010, 12:14
این مطلب رو که گفتند، TSH رو، رو به مینیمم نگه دار یعنی چی؟ مگه رو به ماکزیمم باشه چه عیبی داره؟
از نظر علمی در درمان پرکاری تیروئید بهترین حالت از نظر کنترل درمان در حداقل نگه داشتن TSH میباشد . حالا اگر این میزان بالا باشد شاید اتفاق خاصی نیوفته مثل اینه که تیروئید مختری کم کار باشه ظاهرا مشکلی نیست ولی بهتره که نباشه .
در هر صورت خیلی به علل این جزییات توجه نکنید فقط به به آنها غمل کنید :46:

قله بلند
29-06-2010, 17:59
سلام. TSH رو به سمت مینیمم، یعنی تمایل به پرکاری و نه پرکاری؛ یعنی قرص متی مازول کمتر، به نحوی که TSH از حد می نیمم پایین تر نره. الان من یک قرص می خورم و پزشکم گفتند که خوبه ولی نمی دونم در کجای TSH قرار دارم. همینجوری نمی شه برم آزمایشگاه، بگم می خوام آزمایش میزان TSH بدم؟

morsadr
29-06-2010, 21:29
سلام. TSH رو به سمت مینیمم، یعنی تمایل به پرکاری و نه پرکاری؛ یعنی قرص متی مازول کمتر، به نحوی که TSH از حد می نیمم پایین تر نره. الان من یک قرص می خورم و پزشکم گفتند که خوبه ولی نمی دونم در کجای TSH قرار دارم. همینجوری نمی شه برم آزمایشگاه، بگم می خوام آزمایش میزان TSH بدم؟

اگر دکتر گفته که خوبه پس خوبه دیگه :46:
لزومی نداره شما میزان TSH را روزانه بدونید :41: حتی اگر هم در آزمایشگاه باشید و هر روز آزمایش را انجام بدهید میزان آن هر روز ثابت نیست . شما حدودا باید این میزان را کنترل کنید و اینقدر نگران نباشید شما فعلا کنترل هستید :20::46:

قله بلند
30-06-2010, 23:29
با عرض سلام و تشکر
دو تا سوال دارم:1- اگر TSH، درست و درمحدوده باشه، ضربان قلب تنظیم می شه؟ آیا اگر ضربان به هر دلیلی بالا بره، خودش به حالت طبیعی بر می گرده؟ یا اینکه حتماً هنگام ضربان، پروپانول رو بخورم؟ من که از صحبت های پزشکی که رفتم پیششون اصل مطلب دستگیرم نشد.
2- شما فرمودید که هیجان و شادی و غم روی ترشح هورمون تیروئید شما تاثیری نداره ولی وقتی من خیلی هیجانی بشم، تیروئید به صورت انفجاری پر کار می شه و باید دوا و درمون رو از سر بگیرم. نمونه اش هم فروردین پارسال بود.

morsadr
01-07-2010, 15:41
1- اگر TSH، درست و درمحدوده باشه، ضربان قلب تنظیم می شه؟ آیا اگر ضربان به هر دلیلی بالا بره، خودش به حالت طبیعی بر می گرده؟ یا اینکه حتماً هنگام ضربان، پروپانول رو بخورم؟ من که از صحبت های پزشکی که رفتم پیششون اصل مطلب دستگیرم نشد.
ببنید TSH ارتباط مستقیمی با ضربان قلب نداره . در حقیقت میزان هورمونهای تیروئید می باشد که بالا بودن آنها ایجاد طپش قلب می کند . ولی برای بررسی عملکرد تیروئید اندازه گیری TSH دقیق تر می باشد . بنابر این پائین بودن TSH نشانگر بالا بودن هورمونهای تیروئید و بالا بودن هورمونهای تیروئید ایجاد عارضه طپش قلب می کند . پس اگر TSH نرمال باشه قاعدتا هورمونهای تیروئید نباید بالا باشند پس عارضه ای هم نمی توان به آنها نسبت داد. البته در نظر داشته باشید از زمانی که هی تیروئید بصورت ناگهانی در خون آزاد می شوند و ایجاد عارضه طپش را می کنند تازمانی که TSH کاهش پیدا کنه زمانی می گذرد و این به این معناست که TSH کنترل کلی تیروئید را نشان می دهد و نه فعالیت لحظه ای غده را :13:
ضربان قلب به علل مختلف بالا میره و بسیاری از این علل به تیروئید ارتباطی ندارند ولی به هر علتی که باشه پروپرانولول در کاهش آن موثره :46: پس اگر طپش شدید و ناراحت کننده است این دارو می تواند کمک کننده باشه .

2- شما فرمودید که هیجان و شادی و غم روی ترشح هورمون تیروئید شما تاثیری نداره ولی وقتی من خیلی هیجانی بشم، تیروئید به صورت انفجاری پر کار می شه و باید دوا و درمون رو از سر بگیرم. نمونه اش هم فروردین پارسال بود.
من یادم نمیاد که این مسائل روی ترشح هورمون تیروئید تاثیر عمده ای داشته باشند :41: ولی شاید استرس های عصبی تاثیراتی داشته باشند ولی بنده از نوع و مکانیزم آن بی خبرم :41:

قله بلند
01-07-2010, 19:54
دکتر morsadr ، آیا شما با پزشکانی که متخصص غدد هستند آشنا هستید؟ اگر آشنا هستید می شه لطف کنید و این موضوع رو از ایشان جویا بشید که چگونه می شه میزان TSH رو کنترل کرد در حالیکه با یک هیجان شدید که توی زندگی روزمره هم ممکنه اتفاق بیافته، میزان اون می تونه به صورت انفجاری تغییر کنه؟
اگر واقعاً اینگونه نبود، خیلی راحت تر می تونستم راجع به فعالیت هایی که دوستشون دارم تصمیم بگیرم.
با سپاس

قله بلند
01-07-2010, 21:04
سلام. یه مقاله جالب راجع به هورمون ها خصوصاً TSH ، T4 و T3 پیدا کردم، بخونید خیلی جالبه.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید عنوان: چگونگي اندازه‌گيري مقدار هورمون‌ها

morsadr
02-07-2010, 09:39
دکتر morsadr ، آیا شما با پزشکانی که متخصص غدد هستند آشنا هستید؟ اگر آشنا هستید می شه لطف کنید و این موضوع رو از ایشان جویا بشید که چگونه می شه میزان TSH رو کنترل کرد در حالیکه با یک هیجان شدید که توی زندگی روزمره هم ممکنه اتفاق بیافته، میزان اون می تونه به صورت انفجاری تغییر کنه؟
اگر واقعاً اینگونه نبود، خیلی راحت تر می تونستم راجع به فعالیت هایی که دوستشون دارم تصمیم بگیرم.
با سپاس

خیر بنده پزشک متخصص غدد آشنا ندارم :41: متاسفم
کنترل TSH فقط با درست مصرف کردن داروها می باشد .
هیجانات نمی تونن تغییرات انفجاری در میزان آن بدهند :41:
من فکر می کنم این هیجانات علایم شما را تشدید می کنند تا اینکه تیروئید شما را پر کار کنند .به این معنا که هیجانات و تنشها می توانند علائمی شبیه پر کاری تیروئید بدهند مثل طپش قلب احساس گرما و گر گرفتگی و تنگی نفس و با توجه به اینکه شما این علائم را بعلت پر کاری تیروئید تجربه کرده اید با شروع این علائم تصور می کنید که تیروئید شما پر کار شده است در صورتیکه اینگونه نیست :46:

قله بلند
02-07-2010, 11:47
خیر بنده پزشک متخصص غدد آشنا ندارم :41: متاسفم
کنترل TSH فقط با درست مصرف کردن داروها می باشد .
هیجانات نمی تونن تغییرات انفجاری در میزان آن بدهند :41:
من فکر می کنم این هیجانات علایم شما را تشدید می کنند تا اینکه تیروئید شما را پر کار کنند .به این معنا که هیجانات و تنشها می توانند علائمی شبیه پر کاری تیروئید بدهند مثل طپش قلب احساس گرما و گر گرفتگی و تنگی نفس و با توجه به اینکه شما این علائم را بعلت پر کاری تیروئید تجربه کرده اید با شروع این علائم تصور می کنید که تیروئید شما پر کار شده است در صورتیکه اینگونه نیست :46:

سلام. من این علائم رو احساس می کردم ولی با آزمایش این مطلب اثبات شد. وقتی دیدم بعد از چند روز ، ضربان قلب با پروپانول پایین نمی یاد(بیش از 10 قرص در روز) رفتم دکتر و بعد از تمام آزمایشات فهمیدم که پرکار شدید شده و قرص های متی مازول شدند 4 تا در روز

قله بلند
02-07-2010, 11:54
از منظر علم پزشكي پركاري تيروئيد را بايد با يك دارو به نام متي مازول يا... درمان كرد ولي اگر هورمون تيروكسين به قدري بالا باشد كه بيمار شروع به توليد يك سم كند پزشك متخصص در اين صورت اگر ببيند بيمار با اين دارو بهبود نمي‌يابد بايد با استفاده از داروهاي ديگري به درمان بپردازد. مثل دادن يد راديواكتيو و... هورمون تیروکسین همون T4 هست. میزان این هورمون چقدر باید بالا باشد که تولید سم کند؟ آیا این سم برای بدن از ترشح زیاد هورمون تیروئید خطرناک تر است؟ آیا با وجود کنترل TSH باز هم به این بیماران می گویند که تیروئید سمی دارند؟ مثلاً آزمایش 1386 من نشان داد که تیروئید من سمی است، در حالیکه آزمایش 1388 نشان داد که تیروئید پرکار شدید است. حالا که TSH در حد نرمال است باز هم تیروئید من سمی است؟ نگاهی بیاندازیم به مقادیرT4 و T3 وTSH در سال 86 و 88.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
اختلالات تيروئيدي زنان را بيشتر از مردان تحت تاثير قرار مي‌دهند. اگر به موقع اختلالات تيروئيدي را تحت درمان قرار ندهيد، دچار مشكلات متعددي مي‌شويد كه خطرناك‌ترين آنها عارضه قلبي است. راه تشخيص اين بيماري از طريق آزمايش خون مي‌باشد و همچنين عوارضي مثل، احساس خستگي مفرط، خشكي پوست و مو، خشن شدن صدا و فراموشي، افزايش يا كاهش وزن، مشكلات خواب و اين عوارض،‌ اثرات نامطلوبي بر روي كيفيت زندگي به جا مي‌گذارند، ولي مهم‌تر از همه اين عوارض جسمي كه در اين بيماري ايجاد مي‌شود بيماري افسردگي حاد در اين بيماري استبيماريتيروئيدي دو گونه قابل شهود است. -1 كم كاري -2 پركاري. بيماري پركاري تيروئيدي: تاثير بدني كه دارد تپش شديد ضربان قلب كه اگر فرد تحت درمان قرار نگيرد مشكلات شديد قلبي به وجود مي آورد. و بيماري روحي آن اين است كه فرد در موقع عصبانيت نمي‌تواند خود را كنترل كند و اين به دليل يك سري فعل و انفعالاتي است كه در اثر ترشح هورمون در مغز كه از طرفي به جسم واز طرفي با روح مرتبط است مي‌باشد و فرد پركاري تيروئيد به كوچكترين تحريك احساس عصبانيت خود را بروز خواهد داد.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید قسمت پر رنگ شده همان مطلبی است که در مورد هیجان و پرکاری انفجاری تیروئید گفتم؟ یعنی هم روح و هم جسم؟
هورمون تيروکسين(T4) تركيب يد داری است كه توسط غده آندوكرين تيروئيد ترشح می‌شود. علاوه بر اين هورمون تركيب يد دار ديگری نيز در غده تيروئيد ساخته شده و به جريان خون می‌ريزد كه تری يدو تيرونين(T3) ناميده می‌شود. اين هورمونها به اندامهای هدف ميروند و تنها جزء اندكی از هورمون T4 به صورت آزاد می‌ماند كه فعاليت فيزيولوژيك آن را به عهده دارد و در تنظيم فعاليت متابوليكی و برخی از فرآيندهای فيزيولوژيك ديگر همچون رشد و تكامل مغز در مراحل اوليه زندگي، رشد و تكامل طبيعی بافتهای استخواني. متابوليسم (سوزاندن) چربيها و .... نقش دارند

افزايش يا كاهش مقدار اين دو هورمون سبب بر هم زدن تعادل و هموستاز بدن و بروز هيپرتيروئيديسم يا پركاری تيروئيد و هيپو تيروئيديسم يا همان كم كاری تيروئيد می‌گردد.

در كم كاری تيروئيد چنانچه از بدو تولد وجود داشته باشد و تشخيص به موقع و به دنبال آن درمان صورت نگيرد سبب عقب افتادگی‌های ذهنی و .... و جسمی در نوزادان می‌شود كه به هيچ وجه قابل جبران نخواهد بود. اين عارضه در بالغين با كم شدن قوه حافظه، خشكی پوست كه اصطلاحا ميكزودرم ناميده می‌شود خود را نشان می‌دهد. چنانچه تشخيص صحيح در زمان مناسب صورت گيرد اين بيماری قابل درمان خواهد بود.

در پركاری تيروئيد يا همان هيپرتيروئيديسم عوارضی همچون افزايش متابوليسم پايه، طپش شديد قلب، لاغر شدن و... تظاهر می‌نمايد. كه شايعترين شكل آن بيماريهای گريوز (graves) و گواتر اگزوفتالميك است. ازطرفی اختلالات تيروئيد با بروز بيماريهای روانی نيز مرتبط می‌باشند. به نحوی كه با تشخيص و درمان اين اختلالات از بروز بيماريهای روانی جلوگيری می‌شود.

خوب توصيه می‌كنم مطالب بالا را جدی بگيرد و هر كدام از علائم زير را در خود مشاهده كرديد حتما به يك پزشك متخصص مراجعه كنيد.

۱- كم شدن وضع به صورت غير معمول ۲- تعريق ۳- طپش قلب ۴- استرس ۵- اضافه شدن غير معمول وزن ۶- تيره شدن پوست ۷- خشكی پوست دست ۸- فشار عصبی ۹- بيرون زدن حدقه چشم (البته در ابتدا به صورت جزئی و در صورت دقت فرد متوجه می‌شود)

morsadr
02-07-2010, 14:16
گر هورمون تيروكسين به قدري بالا باشد كه بيمار شروع به توليد يك سم كند
این به این معنا نیست که بدن یک سم خاص تولید می کند بلکه منظور اینه که میزان ترشح هورمون تیروئید به حدی است که تاثیرات منفی آن به روی بدن مانند یک سم عمل می کند و باید ترتیبی اتخاذ شود که بتوان این ترشح هورمون را کنترل کرد

حالا که TSH در حد نرمال است باز هم تیروئید من سمی است؟
در حقیقت تیروئید سمی یک اصطلاح برای بعضی از پرکاری های تیروئید می باشد .
حالا که ترشح هورمون شما نرماله می توان گفت که بیماری تحت کنترل می باشد .یعنی ممکنه اصطلاحا گفته شود که تیروئید سمی دارید ولی اکنون تیروئید عملکرد نرمال دارد .

و بيماري روحي آن اين است كه فرد در موقع عصبانيت نمي‌تواند خود را كنترل كند و اين به دليل يك سري فعل و انفعالاتي است كه در اثر ترشح هورمون در مغز كه از طرفي به جسم واز طرفي با روح مرتبط است مي‌باشد و فرد پركاري تيروئيد به كوچكترين تحريك احساس عصبانيت خود را بروز خواهد داد.

قسمت پر رنگ شده همان مطلبی است که در مورد هیجان و پرکاری انفجاری تیروئید گفتم؟ یعنی هم روح و هم جسم؟
این مطلب بیانگر تحریک پذیر بودن بیماران پرکار تیروئید می باشد یعنی این افراد با تحریکات مختصر دچار واکنشهای شدید عصبی می شوند ولی نمی شود گفت که عصبانیت بصورت مستقیم باعث افزایش ترشح هورمون تیروئید در کوتاه مدت می شود . :41:

قله بلند
03-07-2010, 05:10
سلام
یه سوال:
آیا آزمایش TSH، T4 و T3 معادل با آزمایش TSH و Free T4 است؟
اصولاً تفاوت بین T4 و Free T4 در چیست؟ چون من در دو آزمایش قبلی دیدم که به جای T3 و T4 از Free T4 استفاده شده است.

قله بلند
03-07-2010, 05:40
آيا مشکلات تیروئیدی هم مي‌تواند موجب احساس تپش قلب ‌شود؟

بله، به نکته خوبي اشاره کرديد. پرکاری تیروئید مي‌تواند چنين علامتي داشته باشد. در اين بيماري، ضربان سريع و نامنظم قلب يا تپش قلب را احساس مي‌کنيم. البته بايد به ياد داشته باشيم که ضربان قلب در چنين بيماري يک موقعيت اورژانس است و با حالت‌هاي طبيعي متفاوت است، بنابراين اگر دچار پرکاري تيروئيد هستيد بايد حتما درمان شويد و گرنه مي‌تواند عوارض شديدي در پي داشته باشد. اين عوارض شامل مشکلات قلبي نظير ضربان سريع قلب، ضربان نامنظم قلب يا فيبريلاسيون بطني است.

در برخي موارد نيز نارسايي احتقاني قلب روي مي‌دهد. اين بيماري نزد زنان در مقايسه با مردان بيشتر است. اگر چه اين بيماري مي‌تواند در هر سني ايجاد شود، اما در جوانان و ميانسالان بيشتر روي مي‌دهد.

تعداد ايده‌آل ضربان قلب

ضربان قلب حاصل يک دوره انقباض کامل قلب يعني پر و خالي شدن آن از خون است. هر دوره اين انقباضات در يک فرد بزرگسال سالم کمتر از يک ثانيه طول مي‌کشد. به همين دليل تعداد ضربان قلب طبيعي در هر دقيقه براي آقايان حدود 70 و براي خانم‌ها حدود 75 ضربه است. اين تعداد براي نوزادان که گردش خون سريع‌تر و تنفس تندتري دارند تا 130 ضربه در دقيقه هم طبيعي است.
سلام. الان ساعت، 6:30 صبح هست و کاملاً آرام هستم. قرص ها رو هم منظم می خورم ولی ضربان نبض رو که در 60 ثانیه شمردم شد 80 تا یعنی از 75 بیشتر شد. حالا تعداد ضران قلب من همون تعداد ضربان نبض من هست؟ آیا عدد 80 خوبه؟ آیا در حال حاضر، ضربان طبیعی است و دچار نامنظمی نمی باشد؟ چگونه می توان فهمید که قلب نامنظم می زنه؟

morsadr
03-07-2010, 15:18
تعداد ضران قلب من همون تعداد ضربان نبض من هست؟
بله

آیا عدد 80 خوبه؟
بله مناسبه

آیا در حال حاضر، ضربان طبیعی است و دچار نامنظمی نمی باشد؟
عددی که می فرمایید طبیعیه ولی در مورد بی نظمی تا نبض گرفته نشه و بررسی نشه نمی توان چیزی گفت .:41: ولی دلیلی برای بی نظمی وجود نداره :13:

چگونه می توان فهمید که قلب نامنظم می زنه؟
با انجام نوار قلب و یا تستهای تخصصی مونیتورینگ قلبی ( مثل هولتر ) و یا در ساده ترین حالات گرفتن نبض یا معاینه قلب توسط پزشک:40:

اصولاً تفاوت بین T4 و Free T4 در چیست؟
هورمون T4 که از تیروئید ترشح میشه در خون به یک نوع پروتئین خاص (TBG ) متصل شده و در خون حمل میشه . این هورمون که به پروتئین متصله از نظر بیولوژیک فعال نیست و برای اینکه بتونه تاثیرات خودشو روی بافتها بذاره باید از این پروتئین آزاد بشه . این میزان هورمون که در خون آزاده و فعالیت بیولوژیک داره بنام FREE T4 می نامند . پس عملا این FREE T4 می باشد که میزان و عملکرد و عوارض آن برای ما مهم می باشد .:11:

قله بلند
03-07-2010, 16:15
سلام
هورمون T4 که از تیروئید ترشح میشه در خون به یک نوع پروتئین خاص (TBG ) متصل شده و در خون حمل میشه . این هورمون که به پروتئین متصله از نظر بیولوژیک فعال نیست و برای اینکه بتونه تاثیرات خودشو روی بافتها بذاره باید از این پروتئین آزاد بشه . این میزان هورمون که در خون آزاده و فعالیت بیولوژیک داره بنام FREE T4 می نامند . پس عملا این FREE T4 می باشد که میزان و عملکرد و عوارض آن برای ما مهم می باشد . چقدر این مطلب رو زیبا توضیح دادید، کلی حال کردم وقتی خوندمش. واقعاً ممنونم. اونوقت بقیه T4 که به TBG متصل هستند و فعالیتی ندارند چه برسرشان می آید؟ از بدن دفن می شوند و یا دوباره به تیروئید باز می گردند؟

---------- Post added at 05:15 PM ---------- Previous post was at 05:14 PM ----------

بخشید، یه سوال دیگه: اگر من ضربان رو احساس کنم یعنی با اینکه 80 تا می زنه ولی من احساسش کنم، خطرناک نیست؟
ویرایش: با گرفتن نبض می شه فهمید که قلب نامنظم می زنه. من هم می تونم این کار رو بکنم یا فقط پزشک می تونه؟

قله بلند
03-07-2010, 18:03
تیروئید من، مثل همین شکله. یعنی طرف راست از طرف چپ بزرگتره. هم توی اسکن مشخصه و هم به صورت ظاهری[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

---------- Post added at 07:03 PM ---------- Previous post was at 07:01 PM ----------

شکل کامل غده تیروئید هم اینجوریه:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قله بلند
03-07-2010, 20:26
اين بيماريها توسط علائم موجود در بيمار و معاينه پزشک و آزمايشات خاص شناسايي مي شوند . پزشک ممکن است براي شناسايي اين بيماريها از آزمايشات خون ، اسکن تيروئيد و سونوگرافي استفاده نمايد .در طي اسکن تيروئيد مقداري يد راديو اکتيو توسط بيمار نوشيده مي شود سپس يک دوربين مخصوص نقاطي از تيروئيد را که يد راديو اکتيو را جذب نموده است شناسايي مي کند و در واقع اين نقاط ، محل هاي مشکل دار تيروئيد هستند . می شه راجع به رنگ هایی که در اسکن تیروئید وجود دارند توضیح دهید؟ مثلاً رنگ زرد، قرمز، سبز، آبی و....
داروهاي زير را پزشک شما براي کنترل بيماريتان مورد استفاده قرار مي دهد .

داروهاي ضدتيروئيد براي مهار فعاليت تيروئيد
داروهايي براي کاهش ضربان قلب افزايش يافته
[b]يدراديواکتيو ، که سلولهاي تيروئيد را بطور انتخابي نابود مي سازد . [b/]می شه لطف کنید و توضیح بدید که تخریب انتخابی به چه معناست؟

هورمون تيروکسين(T4) تركيب يد داری است كه توسط غده آندوكرين تيروئيد ترشح می‌شود. علاوه بر اين هورمون تركيب يد دار ديگری نيز در غده تيروئيد ساخته شده و به جريان خون می‌ريزد كه تری يدو تيرونين(T3) ناميده می‌شود. وقتی فردی ید می خورد، کدوم غده تخریب می شود؟ غده آندوكرين یا غده تيروئيد؟

morsadr
04-07-2010, 10:32
ونوقت بقیه T4 که به TBG متصل هستند و فعالیتی ندارند چه برسرشان می آید؟ از بدن دفن می شوند و یا دوباره به تیروئید باز می گردند؟

خیر نه دفع می شوند و نه به غده باز می گردند :41:
همینطور که قبلا گفتم T4 به شکل باند شده به این پروتئین در خون حمل می شود و مدام در حالت گردش در بدن می باشد و در یک حالت پویا این فرم باند شده با فرم آزاد و هورمون تولید شده و مصرف شده در حالت تبادل می باشند . در حقیقت شما تصور نکنید که مثل یک ماشین می باشد که هورمون روی آن بنشیند و بعد پیاده شود و بقیه اضافه باشد که یک فکری به حال آن بکنیم بلکه سیستم های بدن مدام در حالت تبادل با یکدیگرند و کاملا پویا می باشند .:20:

اگر من ضربان رو احساس کنم یعنی با اینکه 80 تا می زنه ولی من احساسش کنم، خطرناک نیست؟
خیر خطرناک نیست .
در حقیقت این همان تعریف طپش قلب می باشد یعنی حالتی که شما ضربان خود را احساس می کنید چه این ضربان بالاتر از نرمال باشد و چه طبیعی :40:

با گرفتن نبض می شه فهمید که قلب نامنظم می زنه. من هم می تونم این کار رو بکنم یا فقط پزشک می تونه؟
بعضی از بی نظمیها کاملا واضح هستند ولی همه آنها نه و باید نوع آنها را شناخت تا بتوان تشخیص داد.
نیازی نیست اینقدر ذهن خود را درگیر این مسائل کنید چون استرس ایجاد کرده و این استرس علائم شما را تشدید می کند.:13:

می شه راجع به رنگ هایی که در اسکن تیروئید وجود دارند توضیح دهید؟ مثلاً رنگ زرد، قرمز، سبز، آبی و....
هر چه جذب ید در یک ناحیه بیشتر باشه رنگ آن به سمت قرمز متمایل می شود . جایی که جذب ید نداریم یا بسیار کم است رنگ سبز می تواند باشد

می شه لطف کنید و توضیح بدید که تخریب انتخابی به چه معناست؟
رادیوکتیو بصورت بالقوه خاصیت تخریب بافتی دارد واگر دوز آن در یک بافت از یک حدی بالاتر بره باعث تخریب آن بافت می شود . تیروئید غده ای می باشد که بصورت تخصصی ید را به خود جذب می کند و این قدرت را دارد که غلظت ید را صدها برابر در خود بالا ببرد یعنی تفاوت غلظت ید در خون و در بافت تیروئید می توانند بسیار بالا باشد . از این خاصیت برای تخریب نقاط بسیار فعال غده استفاده می کنند به این معنی که می آیند و ید رادیواکتیو را به بیمار وارد می کنند غلظت این ید بالا نیست و تشعشع رادیوکتیو آن در حدی نیست که همه بافتهای بدن را آسیب بزند این ید بصورت تخصصی جذب غده تیروئید شده و غلظت آن در غده بالا می رود بنابر این تشعشع آن هم د ر حجم کوچک غده بالا میرود تا جاییکه این تشعشع باعث تخریب غده بصورت اختصاصی می شود بدون اینکه به بافتهای دیگر آسیبی وارد بیاد به این می گن تخریب اانتخابی .:31:

وقتی فردی ید می خورد، کدوم غده تخریب می شود؟ غده آندوكرين یا غده تيروئيد؟
آندوکرین صفت کلمه غده می باشد و به معنی درون ریز می باشد و چیز مجزایی نیست . غده آندوکرین تیروئید یعنی غده درون ریز تیروئید :46:

موفق باشید .

قله بلند
04-07-2010, 12:40
نیازی نیست اینقدر ذهن خود را درگیر این مسائل کنید چون استرس ایجاد کرده و این استرس علائم شما را تشدید می کند.سلام. اتفاقاً کلی از دونستنشون لذت می برم. وقتی به رازشون پی می برم، کیف می کنم. اگه اطلاعاتی رو که توی این یکی دو ساله به دست آوردم، 8 سال پیش می دونستم، الان تیروئیدم چند سالی بود که خوب شده بود. اگه می دونستم، ضربان بالای قلب چقدر می تونه مضر باشه و اگر می دونستم که لرزش دست، اسهال شدید و... می تونه مربوط به چه چیزی باشه، سریع به پزشک مراجعه می کردم و سریع هم درمان می شدم. آخه این بیرون روی های پرکاری تیروئید چون همراه با اشتهای بالا هست آدم رو سریع ترقیب نمی کنه بره دکتر، فکر می کنه که چیز مهمی نیست و مشکل روده است و خوب می شه.
من جدیداً به سه گرایش در مورد انسان علاقه مند شده ام: بدن انسان، روان انسان و رفتار انسان که به ترتیب: پزشکی، روانشناسی و حقوق هستند. به نظر من رشته های پزشکی یه مزیت عمده و بارز دارند و آنهم سودی است که مستقیماً به خود پزشک می رسد. یعنی ، یک پزشک قبل از اینکه برای دیگران سودمند باشد برای خودش سودمند است.

خوب، سرتون رو درد نیارم و 5 تا سوال بپرسم:

1-من شنیده ام که چون تشخیص تیروئید از پاراتیروئید سخت هست، جراح ممکنه بخشی از پاراتیروئید رو هم برداره که مسلماً بیمار به قرص کلسیم و کمبود فسفر دچار می شه. درسته؟ ولی ید رادیواکتیو انگار هوشمندانه تر عمل می کنه و انگار کاری به پاراتیروئید نداره. اگر اینگونه است پس بین جراحی و خوردن ید(در حالت مساوی)، خوردن ید ارجح هست.

2-آیا کار تیروئید فقط ساختن T3و T4هست و روی هوش و حافظه و دیگر بخش های بدن کارکردی نداره؟ اگر اینطوری هست پس اونهایی که ید می خورن، هوش و حافظه شون کاهش پیدا کنه، حتی اگر لوتیروکسین بخورن یا مساله چیز دیگری است؟

3-آیا میزان تخریبی که ید رادیواکتیو انجام می ده، به بافت تیروئید، بزرگی و کوچکی، چند گره ای و یک گره ای و میزان ید بستگی داره؟ مثلاً تیروئید من چند گره ای هست، آیا ید همه گره ها رو نابود می کنه؟

4-بعد از خوردن ید و کم کار شدنش، تمام تیروئید از بین می ره یا هنوز بخشی از آن باقی می ماند؟ آیا وجود بخش تخریب شده در بدن، احتیاجی به برداشتن پیدا می کند؟

5-آیا این گره ها در هر دو لُب ایجاد می شوند یا فقط در یک طرف قرار می گیرند؟ آخه سمت راست تیروئید من بزرگتر از سمت چپ آن است.

ببخشید که اینقدر پُر حرف و پُر سوالم

morsadr
05-07-2010, 16:00
خوب، سرتون رو درد نیارم و 5 تا سوال بپرسم:

:18::19::9::10:

1-من شنیده ام که چون تشخیص تیروئید از پاراتیروئید سخت هست، جراح ممکنه بخشی از پاراتیروئید رو هم برداره که مسلماً بیمار به قرص کلسیم و کمبود فسفر دچار می شه. درسته؟ ولی ید رادیواکتیو انگار هوشمندانه تر عمل می کنه و انگار کاری به پاراتیروئید نداره. اگر اینگونه است پس بین جراحی و خوردن ید(در حالت مساوی)، خوردن ید ارجح هست.

البته این سوال نبود :18: خدتون علت را بیان کردید :46:

2-آیا کار تیروئید فقط ساختن T3و T4هست و روی هوش و حافظه و دیگر بخش های بدن کارکردی نداره؟ اگر اینطوری هست پس اونهایی که ید می خورن، هوش و حافظه شون کاهش پیدا کنه، حتی اگر لوتیروکسین بخورن یا مساله چیز دیگری است؟

کار تیروئید فقط ساختن هورمونهای تیروئید یعنی T3 T4 می باشد ولی این هورمونها خودشان در زمان نوزادی و کودکی در تکامل سیستم مغزی نقش مهمی دارند . ولی در بزرگسالی تاثیر آنچنانی روی هوش ندارند . در هر صورت بعد از تجویز ید رادیو اکتیو و تخریب غده فرد را رها نمی کنند و به وی هورمونهای تیروئید را تجویز می کنند تا فرد از کمبود آنها رنج نبرد . :20:

3-آیا میزان تخریبی که ید رادیواکتیو انجام می ده، به بافت تیروئید، بزرگی و کوچکی، چند گره ای و یک گره ای و میزان ید بستگی داره؟ مثلاً تیروئید من چند گره ای هست، آیا ید همه گره ها رو نابود می کنه؟
میزان تخریب به جذب ید توسط گره ها بستگی و هر چه جذب ید آنها بالا ترباشه تخریب هم بیشتره

4-بعد از خوردن ید و کم کار شدنش، تمام تیروئید از بین می ره یا هنوز بخشی از آن باقی می ماند؟ آیا وجود بخش تخریب شده در بدن، احتیاجی به برداشتن پیدا می کند؟
هدف اینه که درصد بالایی از غده را تخریب بشه ولی نمی توان دقیقا پیش بینی کرد که چقدر از غده تخریب میشه :13: بسیار مورد پیش میاد که با این درمان قسمتی از غده باقی مانه و بتدریج مجددا فرد دچار پرکاری شده است .
بخش تخریب شده را کاری نداریم و در بدن باقی می ماند .

5-آیا این گره ها در هر دو لُب ایجاد می شوند یا فقط در یک طرف قرار می گیرند؟ آخه سمت راست تیروئید من بزرگتر از سمت چپ آن است.
هر دو طرف ممکنه ایجاد بشه

ببخشید که اینقدر پُر حرف و پُر سوالم
:11:

قله بلند
05-07-2010, 23:55
سلام.
واکنشتون به این مطلب زیبا بود و دقیقاً همین توقع رو داشتم:
"خوب، سرتون رو درد نیارم و 5 تا سوال بپرسم: "

دکتر عزیز و گرامی، من همیشه این سوال توی ذهنم بوده که چرا لُب سمت راست تیروئید من از لُب سمت چپ بزرگتره. یعنی همه گره ها رفتند سمت راست یا نه، تورم در سمت راست بیشتر هست. یعنی آیا سمت چپ سالمه و سمت راست بیماره؟ هر وقت اومدم این سوال رو بپرسم یادم رفت. قربان هواس جمع و جور!!!!
آقای دکتر، صحیحه؟ اگر صحیح هست همیشه من با این نام شما رو صدا بزنم؟ شما با بیمارن تیروئیدی و کلاً بیماران مربوط به غدد سر و کار دارید؟ ایا خودتون درمان می کنید یا ارجاع می دید به متخصص غدد؟

morsadr
11-07-2010, 12:34
سلام.
واکنشتون به این مطلب زیبا بود و دقیقاً همین توقع رو داشتم:
"خوب، سرتون رو درد نیارم و 5 تا سوال بپرسم: "

دکتر عزیز و گرامی، من همیشه این سوال توی ذهنم بوده که چرا لُب سمت راست تیروئید من از لُب سمت چپ بزرگتره. یعنی همه گره ها رفتند سمت راست یا نه، تورم در سمت راست بیشتر هست. یعنی آیا سمت چپ سالمه و سمت راست بیماره؟ هر وقت اومدم این سوال رو بپرسم یادم رفت. قربان هواس جمع و جور!!!!
آقای دکتر، صحیحه؟ اگر صحیح هست همیشه من با این نام شما رو صدا بزنم؟ شما با بیمارن تیروئیدی و کلاً بیماران مربوط به غدد سر و کار دارید؟ ایا خودتون درمان می کنید یا ارجاع می دید به متخصص غدد؟

در مورد بزرگتر بودن یک لوب چیزی ندارم که بگم و فکر نمی کنم که اهمیتی داشته باشه . از نظر آماری هم جایی مطلبی در این مورد ندیدم که در همه افراد اینطور باشه . در هر صورت فرقی نمیکنه :13:

آقای دکتر، صحیحه؟
بله با اجازه شما :31:

شما با بیمارن تیروئیدی و کلاً بیماران مربوط به غدد سر و کار دارید؟ ایا خودتون درمان می کنید یا ارجاع می دید به متخصص غدد
ما خط اول تشخیص و درمان هستیم و با این بیماران زیاد سر و کار داریم . مرحله اول رسیدن به تشخیص و گاهی مراحل اول درمان با ما می باشد و سپس ارجاع به متخصص . گاهی هم پیگیری های بیماران تحت کنترل با ما می باشد و در صورت ایجاد مشکل ارجاع به پزشک متخصص. :11:

قله بلند
09-08-2010, 19:05
سلام. دیروز که رفتم پیش یک فوق تخصص تیروئید که تعریفشون رو از یک خانم شنیده بودم که اتفاقاً این دکتر براشون جراحی تیروئید رو تجویز کرده بودن و از اونجایی که صحبت سر جراحی بود، این خانم رفته بود پیش یه متخصص دیگه و شنیده بود که حرفی که ایشون بزنه ما دیگه نمی تونیم روش حرفی بزنیم.
وقتی شرح حال و آخرین آزمایش من رو دیدند و معاینه و... گفتند که تیروئید شما کاندید ید خوردن هست. گفتم می شه با قرص، تنظیم نگهش دارم، شاید خوب بشه. گفتند بله، شاید خوب بشه ولی دوباره عود می کنه.
حالا منتظرم جواب آزمایش بیاد ولی یه سوال:
توی لینکی می خوندم که اگه یه کم کار تیروئید، به مدت 2 تا 3 سال، میزان TSH خونش تغییر نکنه(یا از محدوده خارج نشه) یعنی تیروئید سالم شده.آیا برای پرکار تیروئید هم همینه؟ یا اینکه اگه این مدت هم بگذره باز هم می تونه عود کنه؟
آقای دکتر همش می ترسم از ید خوردن. می ترسم تا آخر عمر مجبور بشم لوتیروکسین بخورم. چون اگه ید بخورم یعنی بافت تیروئید رو از دست می دم و حتی اگر 2 تا سه سال هم TSH خونم خوب باشه، دیگه بهبودی براش وجود نداره چون بافت تیروئید از بین رفته که بتونه بدن دوباره خودش رو پیدا کنه.

morsadr
09-08-2010, 23:59
آقای دکتر همش می ترسم از ید خوردن. می ترسم تا آخر عمر مجبور بشم لوتیروکسین بخورم. چون اگه ید بخورم یعنی بافت تیروئید رو از دست می دم و حتی اگر 2 تا سه سال هم TSH خونم خوب باشه، دیگه بهبودی براش وجود نداره چون بافت تیروئید از بین رفته که بتونه بدن دوباره خودش رو پیدا کنه.
درسته ممکنه با خوردن ید رادیو اکتیو مجبور بشید تا آخر عمر لوتیروکسین بخورید ولی اگر هم ید رادیو اکتیو مصرف نکنید مجبورید تا آخر عمر متی مازول مصرف کنید :19:. حالا کدام ارجحیت داره ؟ تصمیم با پزشک متخصصه :46:

Saeed System
10-08-2010, 00:08
یه سوال داشتم پرکاری تیروئید باعث لاغر شدنتون هم شده بود؟

قله بلند
10-08-2010, 00:14

بله. البته عذر می خوام که این رو می گم چون اسهال شدید داره( ولی اشتها خیلی خوبه) باعث لاغری می شه. اگه اشتها خوب نباشه زود ادم رو از پا در میاره.

---------- Post added at 01:14 AM ---------- Previous post was at 01:12 AM ----------

درسته ممکنه با خوردن ید رادیو اکتیو مجبور بشید تا آخر عمر لوتیروکسین بخورید ولی اگر هم ید رادیو اکتیو مصرف نکنید مجبورید تا آخر عمر متی مازول مصرف کنید :19:. حالا کدام ارجحیت داره ؟ تصمیم با پزشک متخصصه :46:

آقای دکتر، متی مازول بهتره یا لوتیروکسین؟ اونوقت اگه تیروئید کم کار بشه می شه که دوباره عادی بشه و از شر قرص خوردن خلاصم کنه؟

morsadr
10-08-2010, 00:29
آقای دکتر، متی مازول بهتره یا لوتیروکسین؟ اونوقت اگه تیروئید کم کار بشه می شه که دوباره عادی بشه و از شر قرص خوردن خلاصم کنه؟

در مورد اینکه کدام بهتره پزشک متخصص غدد نظر میده نه بنده :46:
احتمال همه چی وجود داره هم اینکه نرمال بشه یا اینکه برای تمام عمر کم کار بشه و حتی اینکه مجددا پر کار بشه :19:

قله بلند
11-08-2010, 00:54
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدسلام.جواب آزمایش 17 مرداد 1389 با یک عدد متی مازول.
حالا، فقط لووتیروکسین 0.1 رو بخورم یا اینکه به دستور پزشکم هم متی مازول و هم لووتیروکسین 0.1 بخورم؟ ولی واقعاً تیروئید کم کار شده.
ولی واقعاً جالبه، دیشب ضربان قلب من 120 تا شد و تا 3 ساعت هم پایین نمی اومد. آخرش رفتم و دو عدد پروپانول نوش جان کردم و بعد از 1 ساعت، ضربان عادی شد.
موندم توی کار بدنم. از این طرف، تیروئید کم کاره، از اون طرف ضربان 120 تا!!!!!

hamid_diablo
11-08-2010, 12:28

سلام
من خیلی لاغرم و اشتهام هم کمه!
پارسال برای معافیت سربازی رفتم پیش دکتر آزمایش تیروئید دادم
که اگه تیروئیدم پرکار و یا کم کاره برم معافیت سربازی بگیرم
ولی جواب آ؟زمایش نشون میداد که تیروئیدم سالمه
میخواستم بدونم نشونه های کم کاری و ی پر کاری تیروئید چیه؟

morsadr
11-08-2010, 13:44
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدسلام.جواب آزمایش 17 مرداد 1389 با یک عدد متی مازول.
حالا، فقط لووتیروکسین 0.1 رو بخورم یا اینکه به دستور پزشکم هم متی مازول و هم لووتیروکسین 0.1 بخورم؟ ولی واقعاً تیروئید کم کار شده.
ولی واقعاً جالبه، دیشب ضربان قلب من 120 تا شد و تا 3 ساعت هم پایین نمی اومد. آخرش رفتم و دو عدد پروپانول نوش جان کردم و بعد از 1 ساعت، ضربان عادی شد.
موندم توی کار بدنم. از این طرف، تیروئید کم کاره، از اون طرف ضربان 120 تا!!!!!

بنده در مورد مصرف هر دو دارو با هم نظری ندارم و چندان موافق نیستم . بهتره با پزشک متخصص غدد مشورت کنید . :41:
ولی اگر هم آزمایشات مختصری کم کاری را نشان می دهند این در اثر مصرف متی مازول باید باشه و با تغییر دوز آن می توان به حالت ایده آل رسید .

morsadr
11-08-2010, 14:17
سلام
من خیلی لاغرم و اشتهام هم کمه!
پارسال برای معافیت سربازی رفتم پیش دکتر آزمایش تیروئید دادم
که اگه تیروئیدم پرکار و یا کم کاره برم معافیت سربازی بگیرم
ولی جواب آ؟زمایش نشون میداد که تیروئیدم سالمه
میخواستم بدونم نشونه های کم کاری و ی پر کاری تیروئید چیه؟

دونستن علائم کمکی به شما نمیکنه .:41: شما حتی اگر تمامی علائم این بیماریها را داشته باشید تا آزمایش تائید نکنه تشخیص برای شما گذاشته نمیشه پس به علائم فکر نکنید . :46:

قله بلند
11-08-2010, 14:37
سلام
با اجازه آقای دکتر و ضمن تایید فرمایشاتشون، اجازه بدید ازعلائم بیماری خودم بنویسم که دوستان گمان نکنند که هر لاغری و هر چاقی، نشانه پرکاری و کم کاری تیروئید هست.علاتمی که برای من بروز کرد:
1-اسهال شدید. توجه داشته باشید که اشتها خیلی خوبه. مثلاً من ممکن بود 5 وعده غذای کامل بخورم ولی به جاش این اسهال شدید مانع از چاق شدن می شد.
2-لرزش دست که کاملاً مشهود بود.
3-بیرون زدگی یک یا دو چشم. برای من چشم راستم بیرون زده بود.
4-احتمالاً بزرگی تیروئید که برای من بزرگ شده بود و هنوز هم هست ولی هر بزرگی تیروئیدی نشانه اختلال در تیروئید نیست.
5-خستگی مفرط. مثلاً من از دو تا پله که بالا می رفتم خسته می شدم.
6-ضربان زیاد قلب. ضربان من بین 130 تا 140 بود.
7-احتمال پاره شدن مویرگ ها. برای من قبل از مراجعه و فهمیدن پرکار یتیروئید، این اتفاق افتاد.
8-ترس از سرعت.
9-عرق کردن ولی هر عرق کردنی نشانه پرکاری نیست. مثلاً بابای دوستم یه مدتی خیلی عرق می کرد ولی تیروئیدش سالم بود. برای من عرق کردن زیاد محسوس نبود.

این مطالب رو نگفتم که نگران بشید، گفتم که به موقع متوجه بشید. یکشنبه که رفته بودم دکتر غدد، خانمی رو دیدم که 45 ساله بود و از بهمن ماه متوجه شده بود. اینطور که من فهمیدم احتیاجی به قرص نداشت. اگر همه بیماری ها زود فهیمده بشن و زود درمان بشن(البته پیش متخصص اون بیماری) سریع هم درمان می شن و خوب خوب می شن.از صمیم قلب آرزو می کنم که هیچ کدوم از دوستان، به اختلال عملکرد تیروئید دچار نش.

قله بلند
11-08-2010, 15:06
بنده در مورد مصرف هر دو دارو با هم نظری ندارم و چندان موافق نیستم . بهتره با پزشک متخصص غدد مشورت کنید . :41:
ولی اگر هم آزمایشات مختصری کم کاری را نشان می دهند این در اثر مصرف متی مازول باید باشه و با تغییر دوز آن می توان به حالت ایده آل رسید .

ببخشید، من این قسمت رو متوجه نشدم. این آزمایش نشون می ده که تیروئید من مختصری کم کاری داره؟

morsadr
11-08-2010, 17:46
ببخشید، من این قسمت رو متوجه نشدم. این آزمایش نشون می ده که تیروئید من مختصری کم کاری داره؟

با توجه به بالا بودن TSH فعلا تیروئید شما کمی کم کاره
البته درسته که T3 و T4 در حداکثر نرمال هستند ولی با توجه به مصرف لوتیروکسین نمی توان روی آنها حساب باز کرد . :13:

hamid_diablo
12-08-2010, 10:40
دونستن علائم کمکی به شما نمیکنه .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](40).gif شما حتی اگر تمامی علائم این بیماریها را داشته باشید تا آزمایش تائید نکنه تشخیص برای شما گذاشته نمیشه پس به علائم فکر نکنید . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](45).gif
آزمایش دادم گفتن که موردی نداره
پس دلیل لاغری بیش از حد من چی میتونه باشه؟

قله بلند
12-08-2010, 12:35

سلام. اولاً خدا رو شکر که شما تیروئید سالم دارید، ثانیاً اگه باز هم حس می کنید که نکنه آزمایش اشتباه بوده باشه پیش یه فوق تخصص غدد خوب برید و مشکل رو مطرح کنید و دوباره آزمایش بدید تا مطمئن بشید. من یکی از دوستام هم قدش بلنده و هم لاغره ولی هیچ بیماری نداره.

morsadr
12-08-2010, 16:49

لاغری دلایل متعددی داره یکی از آنها تیروئیده .وضع تغذیه شما چطوره آیا میزان غذای شما کمه یا زیاد ؟ بررسی از نظر انگل هم بهتره انجام بشه

قله بلند
15-08-2010, 17:41
سلام
امروز(24 مرداد 89) رفتم فوق تخصص غدد برای نشون دادن آزمایش. توی پرونده اومده بود که هچنان یک قرص متی مازول بخورد ولی چیزی از لووتیروکسین ننوشته بود. از دکتر سوال کردم که چرا این دو قرص رو همزمان باید می خوردم. ایشون و شاگردشون با تعجب پرسیدند چی؟ لووتیروکسین و متی مازول؟ گفتم بله، خودتون(شاگر دکتر) نوشته بودید. گفتند نه، فقط باید متی مازول می خوردی.

گفتند کو نسخه ات که توش نوشته شده 100 عدد لووتیروکسین 0.1 میلی گرم؟ گفتم دفترچم رو عوض کردم. خلاصه اینکه، این کار رو شاگرد دکتر، اشتباه انجام داده بود. همون تغییر دوز متی مازول درست هست نه تجویز همزمان این دو.

در حال حاضر قرار شد من تا 10 مهر ماه، نصف قرص متی مازول بخورم تا میزان TSH پایین بیاد.

از دکتر پرسیدم که تیروئید من گریوز هست یا هاشیماتو که دکتر گفتند گریوز هست نه هاشیماتو. گفتم ، anti-TPO خونم بالاست، گفتند که در گریوز هم همینگونه است.

گفتند که چون آسم داری اصلاً پروپانول برای ضربان نخور چون احتمال حمله آسم وجود داره. به جاش گفتند که فقط آرامش. نصف قرص، آلپرازولام هم جویز کردند.

گفتم که حدوداً یک هفته هست که ضربان یک دفعه ای زیاد شده و بالا و پایین می ره، گفتند که این اسپری های آسم، می تونه این اختلالات ضربانی رو ایجاد کنه. از طرفی خودت آدم آرومی نیستی و کاملاً از چهره ات معلومه.(من نمی دونم واالا، من آرومم!)

گفتند که از دو سال پیش تا قبل، درمان نوعی از پرکاری تیروئید که یک یا دو چشم بیرون زده داشت(مثل من) با دو قرص لووتیروکسین و متی مازول انجام می شد. این کار رو برای بالا نرفتن TSH و کنترل چشم بیرون زده انجام می دادند. گفتند که اگر برای شما هم همین درمان انجام می شد، حالا TSH اینقدر بالا نمی رفت ولی از دو سال پیش این قانون برداشته شد و فقط باید با کم و زیاد کردن دوز متی مازول این کار انجام بشه.(گفتم که چه کسی این تصمیم رو می گیره، گفتند آمریکا--احتمالاً همون سازمان غذا و داروی امریکا)

امیدوارم مفید بوده باشه.

ticktack1
15-08-2010, 20:56
سلام. من بعد از 4 سال! از آزمایش قبلی ام رفتم آزمایش تیرویید دادم. امروز جوابشو گرفتم. 2 هفته دیکه هم نوبت دکتر دارم ولی نمی تونم تا اون موقع صبر کنم. خیلی نگرانم. می شه به من بگید چه اتفاقی افتاده؟

آزمایش قبلی:
TSH: 5.9
T3 UPTAKE : 26.3
T4:9.1
FTI: 2.3

آزمایش جدید:
TSH: 28.26
T3 UPTAKE : 31.8
T3: 1.25
T4: 9.60
FTI: 3.05
ANTI TPO : >600

یه سوال دیگه هم داشتم.چرا توی سایتهای پزشکی رنج TSH بین .3 تا 3 هست ولی آزمایشگاهها می نویسند 0.3 تا 5 یا 0.2 تا 5؟

قله بلند
15-08-2010, 21:25
هر ازمایشگاهی فرق داره. من با آزمایشگاه های متفاوت، رنج های متفاوت رو به دست می یارم. فکر نمی کنم مهم باشه، مهم اینه که کار آزمایشگاه درست باشه. راستی شما چرا رنج ها رو نگذاشتید؟ مثلاً چه طوری می شه فهمید عدد t3 توی رنج هست یا نه؟ اگه لطف کنید و اینها رو اصلاح کنید خیلی بهتره.

ticktack1
15-08-2010, 21:52
سلام. من بعد از 4 سال! از آزمایش قبلی ام رفتم آزمایش تیرویید دادم. امروز جوابشو گرفتم. 2 هفته دیکه هم نوبت دکتر دارم ولی نمی تونم تا اون موقع صبر کنم. خیلی نگرانم. می شه به من بگید چه اتفاقی افتاده؟

آزمایش قبلی:
TSH: 5.9
T3 UPTAKE : 26.3
T4:9.1
FTI: 2.3

آزمایش جدید:
TSH: 28.86..........0.2 to 5 female
T3 UPTAKE: 31.8...........25 to 35
T3: 1.25..................0.8 to 2.10
T4: 9.60..................4.8 to 11.6
FTI: 3.05...............1.20 to 4.40
ANTI TPO : >600...........up to 85

یه سوال دیگه هم داشتم.چرا توی سایتهای پزشکی رنج TSH بین .3 تا 3 هست ولی آزمایشگاهها می نویسند 0.3 تا 5 یا 0.2 تا 5؟

قله بلند
16-08-2010, 14:57
UP..........

morsadr
16-08-2010, 15:09
آزمایشات شما موید کم کاری تیروئید می باشد .
برای بررسی بیشتر و درمان حتما به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید .

قله بلند
16-08-2010, 16:06
آقای دکتر، آزمایش ticktack1 نشون می ده که به غیر از TSH که خیلی بالاست، همگی نرمال هست و anti-TPO هم بالاست. یعنی در اینجا فقط میزان TSH نشون دهنده کم کاری بوده؟ میزان بالای anti-TPO نشاندهنده هاشیموتو هست؟

---------- Post added at 05:06 PM ---------- Previous post was at 05:05 PM ----------

آقای دکتر، اطلاعات پست 41 خوب و مفید بود؟ پاسخ دهنده اشکالات بود؟

ticktack1
17-08-2010, 00:35
می شه بگید فرق subclinical hypothyroidism با کم کاری چیه؟ من 10 ساله لووتیروکسین می خورم پس چرا خوب نمی شم؟

morsadr
17-08-2010, 02:26
بله بالا بودن TSH مهمترین قسمت آزمایش می باشد حتی با طبیعی بودن بقیه تستها .
در مرد Anti TPO باید بگویم که این آنتی بادی تست تشخیصی هاشیموتو نیست بلکه می تونه نشانه اتوایمون بودن بیماری باشه که هاشیموتو هم در این رده قرار می گیره . به این معنی که حدود 90 درصد بیماران هاشیموتو آنتی بادی AntiTPO مثبت دارند ولی دلیل نمی شه که هر کسی که این آنتی بادی را داشت هاشیموتو داشته باشه :41:

بله اطلاعات خوب بود . ممنون :11:

قله بلند
17-08-2010, 14:33
با عرض سلام
در شرایطی که فرد مشکل کلیوی یا قلبی خاصی نداشته باشد، مصرف روزانه ی 4-3 لیتر آب در روز توصیه می شود. در بعضی از بیماران مبتلا به اگزوفتالمی نیز شاید مجبور به محدود کردن مقدار مایعات و نمک دریافتی باشیم.چرا؟ مگه اگزوفتالمی چه ارتباطی با آب و نمک داره؟ هیچ وقت توصیه اینجوری به من نشده بود. آیا ممکنه طول کشیدن بهبودی چشم راست من به خاطر همین بوده باشه؟
يك مثال واقعي
خانمي 16 ساله به علت پوسته پوسته شدن پوست، ركود رشد موها، خستگي و خواب‌آلودگي شديد و اندكي گرفتگي صدا به پزشك مراجعه كرد.
معاينه‌ي پزشك:
1. كاهش تعداد ضربان قلب واضح است.
2. هميشه احساس سرما دارد.
3. زير چشم‌ها پف‌آلود است.
4. برون‌ده قلب و حجم خون كاهش يافته است‌.
بررسي آزمايشگاه :
1. T3 و T4 ، بالا
2. TSH ، بالا
3. TRH ، پايين
4. بررسي هيپوفيز، طبيعي
چون مقدار هورمون‌هاي تيروئيد در اين بيمار بالاست، وي بايد نشانه‌هاي پركاري تيروئيد(از جمله افزايش ضربان و برون‌ده قلب و احساس گرما و تعرق زياد) را نشان دهد، اما برعكس نشانه‌هاي كاهش فعاليت تيروئيد را نشان مي‌دهد.
به نظر مي‌رسد در اين بيمار سلول‌هاي بدن به دلايل ژنتيكي يا عارضه‌اي به هورمون‌هاي تيروئيدي پاسخ نمي‌دهند. در نتيجه در اين بيمار با وجود بالا بودن T3 و T4 نشانه‌هاي كم‌كاري تيروئيد ديده مي‌شود. چون مقدار هورمون‌هاي تيروئيدي بالاست، انتظار مي‌رود مقدار TSH پايين باشد اما به نظر مي‌رسد مقدار TSH به علت مقاومت هيپوفيز به هورمون‌هاي تيروئيدي افزايش يافته است.
با اینکه میزان هورمون های تیروئید من به سمت حداکثر بود ولی TSH بالا بود ولی علائم من، علائم کم کار تیروئید نیست. پس مقاومت یا سرطان هیپوفیز چه ارتباطی با بالا رفتن TSH داره؟
تشخیص شما ظاهرا گواتر مولتی ندولار می باشد .
شک به گریوز کم بوده که دکتر شما برای شما درخواست TSI نداده و این چیز عجیبی نیست .
البته درمانها نیز بسیار به هم نزدیک می باشند یعنی داروهای ضد تیروئید ید رادیو اکتیو و جراحی . شما فرمودید که شک به گریوز کم بوده ولی فوق تخصص غدد بدون آزمایش TSI، گفتند که تیروئید من گریوز هست. چرا؟

---------- Post added at 03:33 PM ---------- Previous post was at 03:32 PM ----------

می شه بگید فرق subclinical hypothyroidism با کم کاری چیه؟ من 10 ساله لووتیروکسین می خورم پس چرا خوب نمی شم؟

شما 10 ساله به صورت مرتب لووتیروکسین می خورید ولی خوب نمی شید؟ درمان رو هم به صورت مرتب انجام می دید؟

ticktack1
17-08-2010, 20:31
شما 10 ساله به صورت مرتب لووتیروکسین می خورید ولی خوب نمی شید؟ درمان رو هم به صورت مرتب انجام می دید؟

بله. من هر روز یه قرص می خورم. ولی از اونجایی که بعد از 6 سال از برطرف شدن مشکلم نا امید شده بودم 4 سال دکتر نرفتم! و TSH از 5.9 رسید به 28.

ticktack1
17-08-2010, 20:39

بله. من هر روز یه قرص می خورم. ولی از اونجایی که بعد از 6 سال از برطرف شدن مشکلم نا امید شده بودم 4 سال دکتر نرفتم! و TSH از 5.9 رسید به 28.

قله بلند
17-08-2010, 21:48
سلام. حالتون رو می فهمم. من هم 8 ساله که به اختلال تیروئید دچارم. یکشنبه که رفته بودم پیش فوق تخصص غدد، خانمی رو دیدم که از 19 سالگی به اختلال تیروئید دچار بود(البته نمی دونم پرکار یا کم کار) و حالا ایشون 39 سالش هست و تیروئیدش سرد شده یعنی به قرص جواب نمی ده. دکتر براش سی تی اسکن و آزمایش و نمونه برداری تجویز کرد. حالا بسته به جواب نمونه برداری، براشون یا عمل جراحی تجویز می شه یا شاید خوردن ید.
واقعاً یه جوری شدم وقتی این صحنه رو دیدم. تازه دو یا سه نفر دیگه هم اومده بودن برای نمونه برداری.
پمی بینید، ای کاش ناامید نمی شدیم. ای کاش بیشتر مراقب خودمون بودیم. ولی حالا هم دیر نشده، باید زود به داد سلامتیمون برسیم تا تیروئید درمون بشه. شما هم دیگه از ناامیدی دست بردارید و درمان رو از سر بگیرید.

قله بلند
18-08-2010, 13:48
خواص درمانی پیاز:
- پیاز سرشار از ویتامین‌های A و B و C می باشد ونیزدارای آهن، آهک، فسفر ، پتاسیم ، سدیم ، گوگرد، ید،سلنیوم، سیلیس و قند است که به طور مستقیم جذب بدن می‌ شود.
هر شخص سالم که بخواهد سلامتي خود را حفظ کند بايد در 24 ساعت با غذاي خود در حدود 40 گرم پياز بخورد.خوردن پیاز، برای کم کاران تیروئید، تیروئید رو تنظیم می کنه. شما هر روز با غذاتون پیاز بخورید و تاثیرش رو گزارش کنید. خیلی هم خوش مزه هست. من وقتی می خوردم تاثیرش رو روی جلوگیری از ریزش مو دیدم. البته برای من که پرکار تیروئید هستم، مصرف روزانه اش شاید خوب نباشه چون ید داره. البته قرص هاتون رو هم بخورید چون اینها رژیم های غذایی هستند.
اگه همیشه با طبیعت آشنا و دوست بودیم به گمانم خیلی از این بیماری ها اصلاً به سراغ آدم ها نمی یومد.

راستی: آنهايي كه غده تيروئيدشان كم ترشح مي كند بايد حتما شلغم بخورند زيرا شلغم بعلت داشتن يد فراوان ترشحات غده تيروئيد را تنظيم مي كند .

morsadr
18-08-2010, 15:20
چرا؟ مگه اگزوفتالمی چه ارتباطی با آب و نمک داره؟ هیچ وقت توصیه اینجوری به من نشده بود. آیا ممکنه طول کشیدن بهبودی چشم راست من به خاطر همین بوده باشه؟
بنده چیزی در این مورد نمی دانم . منبع مطلب بالا کجاست ؟

با اینکه میزان هورمون های تیروئید من به سمت حداکثر بود ولی TSH بالا بود ولی علائم من، علائم کم کار تیروئید نیست. پس مقاومت یا سرطان هیپوفیز چه ارتباطی با بالا رفتن TSH داره؟
این یک مورد خاص می باشد و شما خودتون را با این مورد مقایسه نکنید :41:
در مورد مقاومت باید گفت که همانطور که سلولهای بدن به هورمونهای تیروئید مقاومت نشان می دهند و علیرغم بالا بودن این هورمونها باز هم علائم کم کاری تیروئید را داریم . سلولهای غده هیپوفیز هم نسبت به این هورمونها مقاوم می باشند در حقیقت واکنش طبیعی این سلولها به بالا بودن میزان هورمونهای تیروئید کاهش ترشح TSH می باشد که در این فرد بخصوص بعلت مقاومت هیپوفیز سطح TSH مهار نشده و بالا می باشد .
بحث سرطان هیپوفیز هم کاملا متفاوته :13:

شما فرمودید که شک به گریوز کم بوده ولی فوق تخصص غدد بدون آزمایش TSI، گفتند که تیروئید من گریوز هست. چرا؟

بنده از روی جواب اسکن تیروئید شما این حرف را زدم :
The scan shows throid enlargement with
nonhomogeneous uptake throighout the
lobes corresponging to the palpable nodules.

INTERRETATION: Multinodular goiter.

hyperthyroid state

البته در نظر داشته باشید که آزمایش TSI روتین نیست و عمدتا تشخیص گریوز کلینیکی و یا از روی اسکن گذاشته میشود .

قله بلند
18-08-2010, 16:14
بنده چیزی در این مورد نمی دانم . منبع مطلب بالا کجاست ؟

morsadr
21-08-2010, 13:44
نه اینکه مطلب غلط باشه ولی این مطالب یکسری مقاله و اظهار نظرهای ثابت نشده می باشد . در کتب علمی بنده چیزی در این مورد ندیدم .

ticktack1
28-08-2010, 00:42
من رفتم دکتر بالاخره. جواب آزمایشم رو دید ( t4=9.6 , TSH=28( گفت تیروییدم کم کاره و تا آخر عمر باید قرص بخورم....آخه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟

morsadr
28-08-2010, 13:57
من رفتم دکتر بالاخره. جواب آزمایشم رو دید ( t4=9.6 , TSH=28( گفت تیروییدم کم کاره و تا آخر عمر باید قرص بخورم....آخه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟

بله متاسفانه تیروئید شما کم کار شده :41:
حالا چرا اینجور شده دیگه معلوم نیست

ticktack1
28-08-2010, 23:41
وقتی کم کار بشه هیچوقت خوب نمی شه؟

malaki_mall
09-09-2010, 19:03
می خواستم بدونم عوارض و علائم مصرف لووتیروکسین مخوصا در شروع چیه؟

alidata2010
09-09-2010, 19:12
مال من tsh=14 بود شد 6.5 چه پیشرفتی کردم:31:

malaki_mall
09-09-2010, 19:26
از اول این هفته شروع به مصرف لووتیروکسین به میزان 1 قرص روز به توصیه پزشک کزدم.

طبق برنامه باید شنبه تا چهارشنبه دارو مصرف کنم و 2 روز خیر و همین سیکل رو تا 3 ماه ادامه بدم.

کوفتگی شدید بدن.

احساس خواب آلودگی.

تار شدن دید.

احساس مزه تلخی در دهان.

کم شدن اشتها.

احساس صدای سوت در گوش.

:24:

قله بلند
10-09-2010, 00:39
علائم کم کاری تیروئید در بلوغ و میانسالی اشاره :
کوفتگی و خستگی شدید،‌ ریزش مو (به خصوص در گوشه‌های خارجی ابرو)، خواب آلودگی، ‌فراموشی و کاهش حافظه‌، خشکی پوست و مو، افزایش وزن، کاهش ضربان قلب و احساس تپش قلب، یبوست و کاهش دفع از علائم این بیماری می‌باشد.

علل ایجاد این بیماری :
ید رادیواکتیو، عمل جراحی، ‌بیماری‌ هاشیموتوی تیروئیدی و استفاده از برخی داروها است.
با وجود این که ید در اختیار غده تیروئید قرار دارد ولی سنتز هورمون تیروئید کاهش یافته و منجر به کم کاری می‌شود. تشخیص و درمان این بیماری در معاینه فیزیکی شرح حال بیمار و انجام آزمایشات است و درمان این بیماری استفاده از قرص‌های لوویتروکسین است که در این بیماری مصرف دارو مادام العمر است و هر ۳ تا ۶ ماه یکبار آزمایش انجام می‌شود و بسته به نوع آزمایش مقدار قرص کمتر یا بیشتر می‌شود.
نکته قابل ذکر در مصرف این داروها آن است که حتما قرص‌ها با معده خالی مصرف شود؛ چرا که در صورت استفاده به همراه غذا از جذب این دارو جلوگیری می‌شود.

با سلام
عوارض در دوز های بالا دیده می شود( بالای 100 میلی گرم در روز ) و اونچه که اعصاب مربوط می شود و در لیست عوارض احتمالی دارو گفته شده صرفا تحریک پذیری هست... به هر حال هرگونه مشکلی با مصرف دارو دارید با پزشک تجویز کننده در میان بگذارید تا راهکار مناسب را پیشنهاد دهند
عوارض‌ جانبي‌: عوارض‌ معمولا با مصرف‌مقادير بالاي‌ دارو ايجاد شده‌ و به‌ صورت‌درد آنژيني‌، آريتمي‌ قلبي‌، طپش‌ قلب‌،كرامپ‌هاي‌ عضلاني‌، تاكي‌ كاردي‌، اسهال‌،استفراغ‌، لرزش‌، بي‌قراري‌، تحريك‌پذيري‌،بي‌خوابي‌ سردرد، گرگرفتگي‌، تعريق‌،كاهش‌ وزن‌ و ضعف‌ عضلاني‌ بروزمي‌نمايد

جناب malaki_mall، آیا با خوردن لووتیروکسین این عوارض رو پیدا کردید؟ بعضی از حالات شما مخصوص کم کای هست و باید قرص رو ادامه بدید تا تاثیراتش رو بگذاره ولی اگه امکانش هست می تونید با پزشکتون مشورت کنید.
من حدوداً 3 هفته پیش، با تجویز اشتباهی پزشک، مجبور شدم 4 تا لووتیروکسین 0.1 میلی گرم بخورم و به مواردی مثل صدای سوت در گوش یا تلخی دچار نشدم ولی روی بازوها و سینه ام جوش زده و تا حالا که خوب نشده ولی جوش زدن به این سبک جزو عوارض متی مازول(برای پرکاری تیروئید) هست و به مدت 2 الی 3 ماه ادامه داره و بعدش خوب می شه.

---------- Post added at 01:37 AM ---------- Previous post was at 01:33 AM ----------

خوشبختانه اين بيماري درمان پذير است اما درمان آن اكثرا بايد به طور كامل تا مادام‌العمر انجام شود. در موارد كمي از کم کاری تیروئید درمان مادام‌العمر ندارد و طبق تشخيص پزشك، مصرف داروهاي آنها در زمان خاص خود قطع خواهد شد

---------- Post added at 01:39 AM ---------- Previous post was at 01:37 AM ----------

مال من tsh=14 بود شد 6.5 چه پیشرفتی کردم:31:

شما رنج رو نگفتید ولی به نظر می رسه که TSH نرمال هست و یا در حد بالای نرمال هست یعنی مرز بین نرمال و کم کاری و یا یه خورده کم کار.

قله بلند
10-09-2010, 00:45
سلام. دوستان یه چیز جالب پیدا کردم:
مشاوره تلفنی 24 ساعته با كارت سلامت
سالم زیستن را بیاموزیم

تلفن مشاوره 9099070036
تلفن گویا 22068945

* دسترسی 24 ساعته از سراسر ایران
* بدون نیاز به وقت قبلی
* دسترسی به مشاوران مجرب
همین لحظه میتوانید با یك پزشك تماس بگیرید !

hamed10001
14-09-2010, 23:36
در تأیید صحبت های قله بلند، دارو باید تا آخر عمر استفاده بشه، منم در گذشته مشکل تیروئید داشتم که دکتر هم لووتیروکسین تجویز کرد، اما وقتی که هورمونهام متعادل شد داروهام قطع شد، چند وقت پیش دوباره بخاطر عوارض تیروئید (خستگی و خواب آلودگی و ...) رفتم آزمایش دادم و دیدم دوبار هورمونهام نامیزونه:41:

الان روزانه نصف قرص 0.1 میخورم:13:

قله بلند
15-09-2010, 06:02
در تأیید صحبت های قله بلند، دارو باید تا آخر عمر استفاده بشه، منم در گذشته مشکل تیروئید داشتم که دکتر هم لووتیروکسین تجویز کرد، اما وقتی که هورمونهام متعادل شد داروهام قطع شد، چند وقت پیش دوباره بخاطر عوارض تیروئید (خستگی و خواب آلودگی و ...) رفتم آزمایش دادم و دیدم دوبار هورمونهام نامیزونه:41:

الان روزانه نصف قرص 0.1 میخورم:13:

سلام. این تنظیم شدن هورمونها چقدر طول کشید؟ آیا بعد از قطع قرص، دکتر به شما توصیه ای نکرد که مثلاً شیوه زندگی تون رو تغییر بدید تا دوباره تیروئید برنگرده سر جای اولش؟ راستی چه مدت قرص خوردید تا تیروئید تنظیم شد و قرص ها قطع شد؟

hamed10001
15-09-2010, 13:06
سلام. این تنظیم شدن هورمونها چقدر طول کشید؟ آیا بعد از قطع قرص، دکتر به شما توصیه ای نکرد که مثلاً شیوه زندگی تون رو تغییر بدید تا دوباره تیروئید برنگرده سر جای اولش؟ راستی چه مدت قرص خوردید تا تیروئید تنظیم شد و قرص ها قطع شد؟

بستگی به شدت مشکل داره ولی در طول حدوداً دو ماه تنظیم میشه.

چون از این قضیه زمان زیادی میگذره چیز خاصی یادم نمیاد، ولی فکر کنم توصیه ای در این مورد نداشت.

همون حدود دو ماه، خیلی نشد، اگر اون دکتر محترم میگفت که باید ادامه بدم زندگی برام انقدر سخت نمیشد، منم به هوای اینکه خوب شدم دیگه ذهنمم به سمت تیروئید نرفت.:13:

قله بلند
15-09-2010, 16:45
سلام
1-دو ماه طول کشید که تیروئید شما خوب شد. اونوقت چه مدت طول کشید که دوباره عود کرد؟ در صحبت هاتون گفتید زمان زیادی می گذره و یادم نمی یاد، منظور شما از این زمان زیاد یعنی دو سه سال؟
2-من راجع به کم کاری تیروئید به اندازه پرکاری تیروئید تجربه ندارم چون تیروئید من پرکاره و گه گداری می زنه جاده خاکی و کم کار می شه. شاید پزشک شما باید می گفتند مثلاً هر 6 ماه یک بار تست تیروئید بدید تا اینجوری دوباره برنگرده سرجای اولش.
3-وقتی من دچار هیجان شدید می شدم، مثلاً شادی یا غم که من رو دچار هیجان شدید بکنه، تیروئیدم به هم می ریزه. مثلاً یک پرکار تیروئید نباید ورزش های سنگین و پر از هیجان انجام بده بلکه باید سبک و شادی آور باشه. ضربان قلب و لرزش دست در پرکار تیروئید وجود داره. به گمان شمایی که کم کار تیروئید هستید باید برعکس این خصایص رو داشته باشید. شما باید تحرک داشته باشید چون ضربان قلب پایین هست. منظور من از شیوه زندگی یه همیچین چیزهایی بود. می شه از حالاتتون وقتی دچار کم کاری تیروئید می شید بیشتر توضیح بدید؟
4-چند تا دکتر به من گفتند که باید ید بخوری و یکی از احتمالاتش، کم کار شدن تیروئید خواهد بود که باید قرص لووتیروکسین بخورم. شما با خوردن این قرص تمام مشکلات مربوط به تیروئید رو از بین می برید یا اینکه روزهایی که تیروئید شما سالم شده بود و احتیاجی به قرص نداشتید با روزهایی که لووتیروکسین می خوردید فرق داشت؟ منظورم اینه: حالات بدن در تیروئید سالم=حالات بدن در تیروئید کم کار+قرص لوتیروکسین

ای کاش دوباره برمی گشتیم به سلامتی و تفاوت بیماری و سلامتی رو دقیق می فهمیدیم.

hamed10001
15-09-2010, 19:18
سلام
1-دو ماه طول کشید که تیروئید شما خوب شد. اونوقت چه مدت طول کشید که دوباره عود کرد؟ در صحبت هاتون گفتید زمان زیادی می گذره و یادم نمی یاد، منظور شما از این زمان زیاد یعنی دو سه سال؟
2-من راجع به کم کاری تیروئید به اندازه پرکاری تیروئید تجربه ندارم چون تیروئید من پرکاره و گه گداری می زنه جاده خاکی و کم کار می شه. شاید پزشک شما باید می گفتند مثلاً هر 6 ماه یک بار تست تیروئید بدید تا اینجوری دوباره برنگرده سرجای اولش.
3-وقتی من دچار هیجان شدید می شدم، مثلاً شادی یا غم که من رو دچار هیجان شدید بکنه، تیروئیدم به هم می ریزه. مثلاً یک پرکار تیروئید نباید ورزش های سنگین و پر از هیجان انجام بده بلکه باید سبک و شادی آور باشه. ضربان قلب و لرزش دست در پرکار تیروئید وجود داره. به گمان شمایی که کم کار تیروئید هستید باید برعکس این خصایص رو داشته باشید. شما باید تحرک داشته باشید چون ضربان قلب پایین هست. منظور من از شیوه زندگی یه همیچین چیزهایی بود. می شه از حالاتتون وقتی دچار کم کاری تیروئید می شید بیشتر توضیح بدید؟
4-چند تا دکتر به من گفتند که باید ید بخوری و یکی از احتمالاتش، کم کار شدن تیروئید خواهد بود که باید قرص لووتیروکسین بخورم. شما با خوردن این قرص تمام مشکلات مربوط به تیروئید رو از بین می برید یا اینکه روزهایی که تیروئید شما سالم شده بود و احتیاجی به قرص نداشتید با روزهایی که لووتیروکسین می خوردید فرق داشت؟ منظورم اینه: حالات بدن در تیروئید سالم=حالات بدن در تیروئید کم کار+قرص لوتیروکسین

ای کاش دوباره برمی گشتیم به سلامتی و تفاوت بیماری و سلامتی رو دقیق می فهمیدیم.

سلام بر شما

1 و 2- ببینید، تیروئید مشکلیه که اگر مشاور درستی نداشته باشید میتونه آخرین تشخیص باشه، مثلاً علائم کم کاری تیروئید خستگی، خواب آلودگی، بی حالی و سخت بلند شدن از رخت خواب (طوری که وقتی بیدار میشید هنوز احساس خستگی میکنید) و مواردی از این نوع هست، (قیافۀ یه کم کاری تیروئیدی اینطوریه :19: !). اگر کسی نباشه که به شما بگه که مشکلتون چیه، شما اول به این نتیجه میرسید که دچار افسردگی هستید و مشکلتون روحیه.

اما در مورد خودم، من زمانی که دکتر رفتم (فکر کنم بیشتر از 10 سال پیش بود)، مشکلی حس نمیکردم، ولی چون خواهرم هم از قضا مشکل تیروئید داشت منم آزمایش دادم و دیدم که منم کم کاری تیروئید دارم. هم من و هم خواهرم درمان کردیم و فکر کردیم تموم شد (دکتر هم چیزی نگفت:45:)، اما چند وقت پیش ایشون با مراجعه به دکتر (ایشون هم دارای عوارض کم کاری بودند) متوجه شد که مشکل دارند و وقتی که منم فهمیدم، رفتم آزمایش دادم و دیدم ما هم هستیم:21: 
اما یه چیز جالب این بود که من چون در زمان نوجوانی و سنین رشد مراجعه کردم بعد از درمان قدم رشد زیادی کرد که شنیدم که اگه درمان نمیکردم قدم کوتاه میموند، الان قدم حدود 190 سانتی متره :43:
3- من در مورد پرکاری تیروئید اطلاعی ندارم ولی در مورد عوارض کم کاری همونطور که توضیح دادم، کم بودن فوق العادۀ انرژی در بدن واقعاً آزار دهنده است و زندگی رو کاملاً مختل میکنه. در مورد شیوۀ زندگی هم هیچ چیزی بجز خوردن مواد ید دار مثل ماهی کمکی نمیکنه (برای کم کاری).
4- در مورد قرص هم باید بگم که مقدار صحیح دوز مصرفی (نه بیش نه کم) میتونه شما رو به سلامتی یک فرد بدون مشکل برسونه. در ضمن من تازه درمان مجدد رو شروع کردم و هنوز زوده که نتیجه ای ازش بگیرم ولی خواهرم که مدت بیشتری هست که قرص میخوره اظهار رضایت کامل میکنه و انرژی زیادی رو در وجودش حس میکنه:20:

با شما موافقم، سلامتی یکی از بزرگترین نعمت های الهی هست که افراد سالم کمتر قدرش رو میدونند، هر چند همیشه جای شکرش باقیه :42::42::42:

قله بلند
11-10-2010, 12:43
سلام
آزمایش تیروئید من در تاریخ 18/7/89 این شده.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددکتر گفته که وقتی هورمون ها منظم شدند ید درمانی می کنه. یعنی همه چیز برای ید درمانی آماده هست؟
دکتر گفت شاید با یک بار ید مشکل حل بشه و شاید با دو بار. از روی این مقادیر نمی شه حدس زد که دو بار باید ید بخورم یا یک بار؟
من اصلاً نمی تونم با جناب ید کنار بیام. همش یه ترس عجیبی دارم.

قله بلند
24-10-2010, 23:51
سلام
امروز (2/8/1389) رفتم پیش فوق تخصص غدد تا جواب آزمایشی که در پست قبل دادم رو به دکتر نشون بدم. در پرونده ام نوشته بودند در صورت میزان شدن TSH، ید تجویز شود..
در پرونده ام آمده که تیروئیدم، کلاس 3 هست، گریوز هست و تازه امروز دکتر گفتند که چشمهات هم هنوز خیرگی داره، چند گره ای و گرم هست.
در اثر لمس، لب سمت راست نرم و لب سمت چپ سفت تر بود و گره قابل لمس بود.
بعد شروع کردند به دانشجوهاشون(همیشه باهاشون دو تا یا سه تا دانشجو هست) گفتند که اوضاع من بعد از خوردن ید چه طوری می شه. یه چیزهایی گفتند که من متوجه نشم.
از صحبت هاشون(و سوال یواشکی از یکی از دانشجوهاشون) به این نتیجه رسیدم که با خوردن ید، تمام تیروئیدم رو از دست خواهم داد ولی اوضاع حاد نیست و به تمایل بیمار بستگی داره. بعد جمله ای گفتند که من اصلاً نفهمیدم چی بود: بعد از این اتفاق، دیگه----- نمی شه. جای خالی رو نمی دونم چیه چون نفهمیدم منظورشون چی بود.

حالا نظر متخصصان عزیز چی هست؟ به نظر شما منظور ایشون چی بوده؟یعنی تیروئید من باید از بین بره و نمی شه یه قسمتی از اون، بین بره؟

غلامعلی نوری
25-10-2010, 20:13
سلام
آزمایش تیروئید من در تاریخ 18/7/89 این شده.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددکتر گفته که وقتی هورمون ها منظم شدند ید درمانی می کنه. یعنی همه چیز برای ید درمانی آماده هست؟
دکتر گفت شاید با یک بار ید مشکل حل بشه و شاید با دو بار. از روی این مقادیر نمی شه حدس زد که دو بار باید ید بخورم یا یک بار؟
من اصلاً نمی تونم با جناب ید کنار بیام. همش یه ترس عجیبی دارم.

اول
درسته اول بیمار باید داروها روخورده باشه و بعد از تعادل هورمونی ید دارمانی کنه چون اگر تعادل هورمونی طبیعی شده باشه عوارض کمترو مقدار و دفعات کمتری ید لازمه ( فقط چند روز پیش از ید درمانی دارو باید قطع بشه )

دوم
گفته دکتر در باره ی تعداد دفعات هم درسته اصلا تعداد دفعات نیاز به ید درمانی یک کار تجربیه و از پیش نمی توان تععین کرد که قطعا کسی یک بار نیاز داره یا دوبار....

اما اگر دستورات پزشک را پیش از ید درمانی انجام دهی به احتمال خیلی زیاد با یک بار هم جواب می گیری

سوم

گرچه یک مقدار دلهره در این شرایط طبیعیه اما نگران نباش

یادت باشه که علم و دانش پزشکی خوبی تو رو می خواهد وقتی که پزشک فوق به نتیجه ی علمی رسید که ید درمانی کنی بدان که به سودته که انجام بدی

غلامعلی نوری
25-10-2010, 20:36
سلام
امروز (2/8/1389) رفتم پیش فوق تخصص غدد تا جواب آزمایشی که در پست قبل دادم رو به دکتر نشون بدم. در پرونده ام نوشته بودند در صورت میزان شدن TSH، ید تجویز شود..
در پرونده ام آمده که تیروئیدم، کلاس 3 هست، گریوز هست و تازه امروز دکتر گفتند که چشمهات هم هنوز خیرگی داره، چند گره ای و گرم هست.
در اثر لمس، لب سمت راست نرم و لب سمت چپ سفت تر بود و گره قابل لمس بود.
بعد شروع کردند به دانشجوهاشون(همیشه باهاشون دو تا یا سه تا دانشجو هست) گفتند که اوضاع من بعد از خوردن ید چه طوری می شه. یه چیزهایی گفتند که من متوجه نشم.
از صحبت هاشون(و سوال یواشکی از یکی از دانشجوهاشون) به این نتیجه رسیدم که با خوردن ید، تمام تیروئیدم رو از دست خواهم داد ولی اوضاع حاد نیست و به تمایل بیمار بستگی داره. بعد جمله ای گفتند که من اصلاً نفهمیدم چی بود: بعد از این اتفاق، دیگه----- نمی شه. جای خالی رو نمی دونم چیه چون نفهمیدم منظورشون چی بود.

حالا نظر متخصصان عزیز چی هست؟ به نظر شما منظور ایشون چی بوده؟یعنی تیروئید من باید از بین بره و نمی شه یه قسمتی از اون، بین بره؟

نتیجه و اثر کامل ید درمانی بعد از چند ماه مشخص میشه

بعد از ید درمانی تا چند روز بیمار باید به ویژه از بچه ها دور باشد

ید درمانی بتدریج تیرویید را از کار می اندازه و طرف مجبوره تا آخر عمر قرص تیرویید بخوره

در ید درمانی نمی توان تنها بخشی از تیرویید را انتخاب کرد چون ید از طریق جریان خون به تمام بخش های غده می رسه و همه جا ی آن را( چه سالم و چه پرکار) سرکوب می کنه

در هر صورت ید درمانی ساده تر از جراحی انجام می شود و اقدامی پیچده و پر خرج نیست و نتیجه بخش هم هست

اما تا آخر عمر باید بیمار قرص بخورد درنهایت فقط همین

قله بلند
26-10-2010, 00:02
سلام
آقای غلامعلی نوری، اولاً تشکر می کنم بابت پاسخی که دادید و ثانیاً چند تا سوال برام به وجود اومد:

1-وقتی ید خورده می شه، تعداد دفعاتی که باید نزد پزشک برای بررسی عملکرد ید مراجعه کرد چند بار هست؟ این رو به خاطر این می پرسم که زمانی رو برای این کار انتخاب کنم که مشغله ذهنی و کاری کمتری داشته باشم.

2-وقتی ید خورده می شه، معمولاً چند ماه طول می کشه تا اثر خودش رو بگذاره؟

3-آیا بعد از خوردن ید باید از قرص متی مازول استفاده بشه یا نه و یا اینکه بسته به شرایط فرد بیمار داره؟

4-آیا با خوردن ید و از بین رفتن غده تیروئید، هر چیزی که راجع به تیروئید بوده از بین می ره؟ یعنی گریوز و بیرون زدگی چشم و خیرگی و گره و ضربان بالای قلب و....؟

5-اصولاً خورن متی مازول بهتره یا خوردن لووتیروکیسن تا آخر عمر؟

6-اگه با یک بار خودن یدف مشکل حل بشه باز هم همه تیروئید از بین خواهد رفت؟

7-از بین رفتن تیروئید کاری به پاراتیروئید نداره و من مجبور نخواهم بود که قرص کلسیم بخورم و کمبود فسفر پیدا نمی کنم؟

8-اگه به دو پست قبل که در ابتدای این صفحه هست توجه کنید، میزان TSH در حالت نرمال هست ولی پزشک گفتند که 5.6 هنوز بالا است و قرص من رو کردند یک چهارم در روز.

9-دکتر گفتند که چون بیشتر از 2 سال هست که داری قرص می خوری و تیروئید خوب نشده باید ید درمانی بشه یعنی گریوز باید 2 ساله خودش رو نشون بده.

10-با توصیفاتی که گفتم، آیا هر دو لب دچار مشکل هستند یعنی در هر لب، گره وجود داره؟

11-دکتر گفتند که خود بیمار هم باید تمایل به خوردن ید داشته باشه، یعنی اوضاع من اورژانسی نیست که حتماً همین حالا که هورمون ها متعادل شده اند این کار انجام بشه. آیا تاخیر در این کار باعث بدتر شدن می شه یعنی ممکنه تیروئید بزرگ تر بشه؟

12-شما نظری در مورد پر کردن جای خالی در 3 پست قبلی ندارید؟ با خوردن ید، چه چیزی دیگه نمی شه؟
چرا به بیمار نمی گن که اوضاع چگونه است و مثلا، با خوردن ید چی قراره بشه؟ چرا پنهان می کنن؟
اینجوری که بدتره چون کلی سوال بی جواب توی ذهن بیمار و خانواده اش ایجاد می شه و دلهره رو بیشتر می کنه.

با سپاس

غلامعلی نوری
26-10-2010, 11:26
سلام
آقای غلامعلی نوری، اولاً تشکر می کنم بابت پاسخی که دادید و ثانیاً چند تا سوال برام به وجود اومد:

1-وقتی ید خورده می شه، تعداد دفعاتی که باید نزد پزشک برای بررسی عملکرد ید مراجعه کرد چند بار هست؟ این رو به خاطر این می پرسم که زمانی رو برای این کار انتخاب کنم که مشغله ذهنی و کاری کمتری داشته باشم.
بستگی به نظر پزشک معالج داره ممکنه بگه دوهفته ی بعد ممکنه بگه ماه بعد وغیره

2-وقتی ید خورده می شه، معمولاً چند ماه طول می کشه تا اثر خودش رو بگذاره؟ معمولا در نهایت کمتر از 4 ماه نتیجه اش کاملا مشخص میشه

3-آیا بعد از خوردن ید باید از قرص متی مازول استفاده بشه یا نه و یا اینکه بسته به شرایط فرد بیمار داره؟

بله تا پیش از اثر گذاری موثر ید که چند ماه طول می کشه باید مصرف بشه ولی بهتره که شما هر ماه آزمایش بدین هر وقت تیرویید کم کار شده باشه پزشک معالج متی رو کن می کنن

4-آیا با خوردن ید و از بین رفتن غده تیروئید، هر چیزی که راجع به تیروئید بوده از بین می ره؟ یعنی گریوز و بیرون زدگی چشم و خیرگی و گره و ضربان بالای قلب و....؟
گریوز و گره از بین میره تپش قلب هم کم میشه و لی بیرون افتادگی چشم بعیده تغییر زیادی بکنه حتی با تجویز کورتون هم زیاد تغییر نمی کنه

5-اصولاً خورن متی مازول بهتره یا خوردن لووتیروکیسن تا آخر عمر؟ به نظر من لووتیروکسی بهتره چون برای کنترل دارویی گریوز چند عدد قرص متی لازمه پس عوارض بیشتری میده اما برای کمکاری تیرویید معمولا یک قرص لووتیروکسین کافیه و

6-اگه با یک بار خودن یدف مشکل حل بشه باز هم همه تیروئید از بین خواهد رفت؟ در نهایت بله در واقع نتیجه بخشی و فلسفه ی ید درمانی همینه که تیرویید را از کار میندازه

7-از بین رفتن تیروئید کاری به پاراتیروئید نداره و من مجبور نخواهم بود که قرص کلسیم بخورم و کمبود فسفر پیدا نمی کنم؟ بله

8-اگه به دو پست قبل که در ابتدای این صفحه هست توجه کنید، میزان TSH در حالت نرمال هست ولی پزشک گفتند که 5.6 هنوز بالا است و قرص من رو کردند یک چهارم در روز.

9-دکتر گفتند که چون بیشتر از 2 سال هست که داری قرص می خوری و تیروئید خوب نشده باید ید درمانی بشه یعنی گریوز باید 2 ساله خودش رو نشون بده. نه اینطور نیست تشخیص گریوز از اول هم گریوزه ولی معمولا 1.5 تا 2 سال اول دارودرمانی داره

10-با توصیفاتی که گفتم، آیا هر دو لب دچار مشکل هستند یعنی در هر لب، گره وجود داره؟
در ید درمانی دیگه فرقی نمی کنه هردو لوب گره گره داشته باشند یا یکی

11-دکتر گفتند که خود بیمار هم باید تمایل به خوردن ید داشته باشه، یعنی اوضاع من اورژانسی نیست که حتماً همین حالا که هورمون ها متعادل شده اند این کار انجام بشه. آیا تاخیر در این کار باعث بدتر شدن می شه یعنی ممکنه تیروئید بزرگ تر بشه؟

نه در صورتی که قرص ها رو بخوری بزرگتر نمی شه ولی به نظر من بهتره هر چه سریعتر اقدام کنی

بیماران زیادی بعد از ید درمانی راضی بوده اند و می گفتن ای کاش زودتر انجام می دادیم !

12-شما نظری در مورد پر کردن جای خالی در 3 پست قبلی ندارید؟ با خوردن ید، چه چیزی دیگه نمی شه؟
چرا به بیمار نمی گن که اوضاع چگونه است و مثلا، با خوردن ید چی قراره بشه؟ چرا پنهان می کنن؟
اینجوری که بدتره چون کلی سوال بی جواب توی ذهن بیمار و خانواده اش ایجاد می شه و دلهره رو بیشتر می کنه.

هومورن های تیرویید دیگه ساخته نمی شه
با سپاس

پاسخ ها در جلوی پرسش هاست

اقدام کن نترس

قله بلند
26-10-2010, 13:04
سلام
آقای نوری، چقدر خوبه که به سوال ها پاسخ می دید. اگه همه پزشکان همینجوری به سوال های بیمارانشون جواب بدن چقدر خوب می شد. اینهمه سردرگمی وجود نداشت. شاید برای همینه که می گن پزشک فوق تخصص، طبق استاندارد باید 20 دقیقه و متخصص، 15 دقیقه برای بیمارش وقت بگذاره که متاسفانه کمتر جایی این اتفاق می افته.
1-آقای نوری اگر من با این شرایط، جراحی رو انجام کنم باز هم کل تیروئید خارج خواهد شد؟

2-و اینکه مشکل بیرون زدگی چشم با چه چیزی کاملاً درمان خواهد شد؟ البته بیرون زدگی اش خیلی بهتر شده و در حال حاضر هم مورد واضحی نیست ولی دیروز دکتر گفتند که چشم هام هم خیرگی داره. البته من دو دفعه دیگه هم رفتم پیششون ولی به این مورد اشاره ای نکرده بودند در حالیکه به خوبی، بیمار رو مشاهده می کنند.

3-قرص لووتیروکسین حاوی کدوم هورمون هست؟ T3 یا T4 ؟ اگر حاوی یک مورد هست پس مورد دیگه چه طوری ساخته می شه وقتی تیروئید از بین رفته.

با تشکر از پاسخگویی شما

غلامعلی نوری
26-10-2010, 18:54
سلام
آقای نوری، چقدر خوبه که به سوال ها پاسخ می دید. اگه همه پزشکان همینجوری به سوال های بیمارانشون جواب بدن چقدر خوب می شد. اینهمه سردرگمی وجود نداشت. شاید برای همینه که می گن پزشک فوق تخصص، طبق استاندارد باید 20 دقیقه و متخصص، 15 دقیقه برای بیمارش وقت بگذاره که متاسفانه کمتر جایی این اتفاق می افته.
1-آقای نوری اگر من با این شرایط، جراحی رو انجام کنم باز هم کل تیروئید خارج خواهد شد؟

2-و اینکه مشکل بیرون زدگی چشم با چه چیزی کاملاً درمان خواهد شد؟ البته بیرون زدگی اش خیلی بهتر شده و در حال حاضر هم مورد واضحی نیست ولی دیروز دکتر گفتند که چشم هام هم خیرگی داره. البته من دو دفعه دیگه هم رفتم پیششون ولی به این مورد اشاره ای نکرده بودند در حالیکه به خوبی، بیمار رو مشاهده می کنند.

3-قرص لووتیروکسین حاوی کدوم هورمون هست؟ T3 یا T4 ؟ اگر حاوی یک مورد هست پس مورد دیگه چه طوری ساخته می شه وقتی تیروئید از بین رفته.

با تشکر از پاسخگویی شما

قله بلند کچلم کردی اینقدر سوال پرسیدی کدام دکتره اونم مجانی اینقدر و قت بگذاره و به سوالات جواب بده ؟؟؟؟؟؟

1- نه فقط گره ها برداشته می شه ولی اگر تعداد گرها بیش از یکی دوتا باشه ید درمانی به صرفه تر و مطمئن ترو نتیجه بخش تره

2- باید منتظر مرور زمان باشی تا شایداصلاح بشه اگر چند ین ماه بعد از ید درمانی باز تاخیر در بستن وجود داشت و پلک خوب بسته نشه و چشم خشک بشه و بطور کلی عوارض بده ممکنه نیاز به جراحی پلاستیک باشه ( احتمالش کمه ولی جهت اطلاع گفتم )

3- چه سوالایی می پرسی که اصلا ربطی به بیمار نداره ولی خوب جواب :

قرص T4 است ولی آن چیزی که مورد استفاده ی بافتها ی بدن هست T3 می باشد
پس تی چار باید تبدیل به تی سه بشه اما این تبدیل دیگه نیازی به وجود تیرویید نداره بلکه در بافت های دیگر بدن مانند کبد وریه و غیره تبدیل به تی سه میشه

پاسخ تمام شد

موفق باشی

قله بلند
27-10-2010, 00:22
سلام
می بخشید که زیاد سوال می کنم چون واقعاً می ترسم. امیدوارم این ترس من رو درک کنید چون اگر ید خورده بشه دیگه نمی تونم به عقب برگردم.
نویسنده: استاد ناصر ملک نیا هورمون های تیروئید( T3 و T4 ) از اسید آمینه تیروزین مشتق می شوند. حدود 95 درصد هورمونی که از غد ه تیروئید ترشح می شود ، به صورت T4 (تیروکسین) است. با وجودی که میزان ترشح T3 از غده تیروئید بسیار ناچیز است، این هورمون نقش اصلی را ایفا می کند. قسمت اعظم T3 موجود در خون از تبدیل T4 به T3 در بافت های محیطی از جمله کبد، کلیه و جفت بوجود می آید. البته بافت هایی چون مغز و هیپوفیز نیز می توانند T4 را به T3 تبدیل کنند ، اما T3 حاصل وارد خون نمی شود و اثر خود را در همان مکان بر جای می گذارد . به طور کلی، 80 درصد T3 موجود در خون در کبد و 20 درصد آن در تیروئید ساخته می شود. پس طبق این متن، خود تیروئید هم در حال تولید T3 است وبا از بین رفتن این غده، این مقدار از دست می رود. چگونه با خوردن لووتیروکسین این قضیه قابل توجیه هست؟

اگر با عمل جراحی، فقط گره برداشته می شه و کل تیروئید نابود نمی شه، به نظر بهتر نیست؟

در ضمن من دچار حساسیت هستم و مکثم هم به خاطر همین هست. منتظرم اوضاع حساسیت ریه بهتر بشه. یکشنبه که رفتم پیش فوق تخصص ریه، دور دوم استفاده از اسپری ها آغاز شد. دکتر گفتند که اوضاع بهتر شده ولی اسپری ها رو مثل قبل مصرف کن و یک اسپری اضافی به نام آتروون هم دادند.

یه مدتی، حساسیت بدنی ام بهتر شده بود ولی حدوداً 15 روزی می شه که مجبورم هر روز یا یک روز در میان، لوراتادین بخورم.

vektorea
17-02-2011, 12:14
من تیروئید دارم و چاق شدم چکارکنم ورزش و رژیم هم دارم tsh36.1 t4 5.8t3 0.8 راهنمایم کنید

morsadr
18-02-2011, 09:22
من تیروئید دارم و چاق شدم چکارکنم ورزش و رژیم هم دارم tsh36.1 t4 5.8t3 0.8 راهنمایم کنید

شما کم کاری تیروئید دارید و باید بوسیله دارو تیروئید شما تحت کنترل قرار بگیرد . وزن نیز بدنبال آن بتدریج کنترل می شود .

mahfell
09-08-2011, 12:04
یکی از اقوام ما 5 سال تحت نظر پزشکه و میگه روز اول tsh برابر 60mlU/ml بوده که تا اخر عمر باید قرص لیووتروکسین بخوره ...

میگه untreat hypothyroid داره...

حالا رفته برای معافیت و کمسیون یک آزمایش ازش گرفتند و Anti TPO antibody بیشتر از 2000 نشان داده که سابقه بیماری را نشون میده....

حالا به نظر شما معافه یا میره سربازی؟

ُشکوفه
07-05-2012, 00:18
TSH من اول 0.7 بود نمی دونم چرا دکتر به من قرص لووتیروکسین روزی یکی به من داد، سه ماه بعد آزمایش دادم شده 0.1 ، حالا من باید قرص هارو ادامه بدم یا نه؟

morsadr
07-05-2012, 14:45
TSH من اول 0.7 بود نمی دونم چرا دکتر به من قرص لووتیروکسین روزی یکی به من داد، سه ماه بعد آزمایش دادم شده 0.1 ، حالا من باید قرص هارو ادامه بدم یا نه؟

گاهی اوقات دارو برای کم کاری تیروئید نیست بلکه برای درمان بزرگی آن ( گواتر ) میباشد .
با این عدد TSH که شما می فرمایید احتمالا باید دارو کم و یا قطع شود

FC.Barcelona
07-05-2012, 15:50
یکی از اقوام ما 5 سال تحت نظر پزشکه و میگه روز اول tsh برابر 60mlU/ml بوده که تا اخر عمر باید قرص لیووتروکسین بخوره ...

میگه untreat hypothyroid داره...

حالا رفته برای معافیت و کمسیون یک آزمایش ازش گرفتند و Anti TPO antibody بیشتر از 2000 نشان داده که سابقه بیماری را نشون میده....

حالا به نظر شما معافه یا میره سربازی؟
معافه ولی یخورده دوندگی داره ممکنه اسکن تیرویید هم ازش بگیرند چون تقلب زیاد شده

masoudi68
30-07-2013, 12:53
سلام.tsh من شده 20 اما t3 و t4 در حد نرماله. به نظرتون از سربازی معاف میشم؟

saeedsh7j
20-09-2013, 12:28
سلام دوستان

ایا مصرف قرص سیتالوپرام روی نتیجه ازمایش تیروئید تاثیر داره؟

بادبادک
23-02-2014, 03:28
با سلام و خسته نباشید. چندتا سوال داشتم. من پرکاری تیروئید دارم یا داشتم! تقریبا یک سال هست که تحت نظر دکتر هستم و هر روز یک قرص متی مازول 5 مصرف می کنم. اولین ازمایشم tsh : 0/01 بود هر یک یا دو ماه ازمایش می دادم داشت خوب پیش می رفت و تی اس اچ من تا3 رسید اما اخرین ازمایشی که دادم 1/7 شد! خیلی نگران هستم ولی دکترم گفته جای نگرانی نیست. با وجود اینکه تیروئیدم تو رنج نرمال هست اما برجستگی گلو همچنان هست و از نظر ظاهری خیلی اذیتم میکنه.
راهی هست که از دست این برجستگی خلاص شد؟!
دکترم گفته فعلا دارم خوب پیش میرم و باید قرص و ادامه بدم و در نهایت باید با عمل جراحی تیروئید رو بردارم که کم کار میشه و باید همیشه یک قرص بخورم. العان بین دو راهی هستم. بیشتر بخاطر این که نمیدونم در اینده برای بارداری کم کاری خطر بیشتر داره یا پرکاری تیروئید؟
میخوام حساب کتاب کنم ببینم همین وضعیت خوبه و بزارم گلوم برجسته باشه و تیروئیدم در حد نرمال یا جراحی کنم و کم کار بشه. در هر دو صورت باید تا اخر عمرم قرص بخورم؟
من درسم خیلی خوبه و ممتاز هستم اما همیشه حواس پرتم میتونه علتش پرکاری باشه؟!
در ضمن مینور هم هستم ترکیب مینور و تیروئید خطرناکه؟ شنیدم تیروئید پوکی استخان میاره ایا درسته؟
در کل عوارض کم کاری بیشتره یا پرکاری تیروئید؟
با تشکر فراوان

hamid_diablo
14-06-2014, 23:35
سلام دوستان

پسر عموی من آزمایش تیروئید داده

21 سالشه...

Tsh = 2.01
T3=1.36
T4=6.83

میخواست بدونه وضعیت تیروئیدش چوره؟

hajoo
15-06-2014, 18:06
سلام دوستان

پسر عموی من آزمایش تیروئید داده

21 سالشه...

Tsh = 2.01
T3=1.36
T4=6.83

میخواست بدونه وضعیت تیروئیدش چوره؟
این یک آزمایش طبیعی هست .
اگر شرح حالی مختصری گفته بشه بهتر میشه راهنمایی کرد چون صرف وجود این آزمایش نمیشه گفت تیروییدشون خوب کار میکنه !
باید سن / جنس / علت درخواست آزمایش / سابقه مصرف دارو / سابقه بیماری خاص هم بگین تا بشه نتیجه گیری کرد.

hamid_diablo
15-06-2014, 18:53
این یک آزمایش طبیعی هست .
اگر شرح حالی مختصری گفته بشه بهتر میشه راهنمایی کرد چون صرف وجود این آزمایش نمیشه گفت تیروییدشون خوب کار میکنه !
باید سن / جنس / علت درخواست آزمایش / سابقه مصرف دارو / سابقه بیماری خاص هم بگین تا بشه نتیجه گیری کرد.

21 ساله .مرد . کم اشتهایی و تعریق دست و سرگیجه . سابقه مصرف دارو ندارد.سابقه بیماری خاص هم ندارد

امروز رفته بود دکتر بهش گفته بود تیروئیدت نرماله...!

spartaqus
14-02-2015, 10:10
من کم کاری تیروید داشتم tsh 10.5 بود روزی نصف قرص میخورم 9 ماهی هست که این کارو میکنم و طبیعی شده .
دکتر گفته باد همیشه بخورم
خواستم ببینم کسی تجربه داره یعنی باید تا آخر عمر نصف قرص رو بخورم ؟؟؟

M.R.S.
14-02-2015, 13:03
من کم کاری تیروید داشتم tsh 10.5 بود روزی نصف قرص میخورم 9 ماهی هست که این کارو میکنم و طبیعی شده .
دکتر گفته باد همیشه بخورم
خواستم ببینم کسی تجربه داره یعنی باید تا آخر عمر نصف قرص رو بخورم ؟؟؟
مبتلایان به کم کاری تیروئید باید مداوم دارو مصرف کنن
و معمولا سالانه آزمایش تیروئید انجام میشه
در صورت ایجاد برخی شرایط مثل حاملگی یا بیماری نیاز به افزایش مصرف دارو پیدا میشه

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

ملا نصرالدین
14-02-2015, 14:32
من کم کاری تیرویید دارم.
دکتر رفتم به من قرص داد.روزی 1 عدد ناشتا

به اندازه ی 6 ماه خوردم ولی دیگر نتوانستم.من نمیتوانم ناشتا قرص بخورم.حالم بد میشه ..بخاطر همین گذاشتمش کنار

میخواستم بدونم کم کاریتیرویید و نخوردن قرص در دراز مدت چه عوارضی داره؟

درضمن بجای قرص مواد خوراکی وجود دارد که حداقل کمبود قرص را قدری جبران کند؟

aghazadeh_hastam
14-02-2015, 14:38
كم كاري تيروئيد باعث ايجاد كبدچرب ميشه . كلسترول خون بالا ميره و ...

M.R.S.
14-02-2015, 15:40
من کم کاری تیرویید دارم.
دکتر رفتم به من قرص داد.روزی 1 عدد ناشتا

به اندازه ی 6 ماه خوردم ولی دیگر نتوانستم.من نمیتوانم ناشتا قرص بخورم.حالم بد میشه ..بخاطر همین گذاشتمش کنار

میخواستم بدونم کم کاریتیرویید و نخوردن قرص در دراز مدت چه عوارضی داره؟

درضمن بجای قرص مواد خوراکی وجود دارد که حداقل کمبود قرص را قدری جبران کند؟
کم کاری تیروئید میتونی عوارض زیادی به بهمراه داشته باشه:
خشکی پوست٬ریزش مو
تورم چشم
کم خونی
افزایش کولسترول
کاهش فعالیت قلبی که منجر‌ به خستگی و تنگی نفس میشه
افیوژن پریکارد
افزایش فشار خون
کاهش توانایی چشایی
آتروفی‌معده
افزایش وزن
اختلالات قاعدگی
کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی
انسفالوپاتی
کمای میگزودم
سندرم تونل کارپال
افسردگی

معمولا بیماران مبتلا به کم کتری تیروئید خوب به دارو جواب میدن و علایم و عوارض اون کنترل میشه
دارو حتما باید ناشتا مصرف بشه(نیم ساعت نا یک ساعت قبل غذا با معده خالی) تا به طور صحیح جذب بشه
حتی ممکنه نیاز به مصرف بیش از یک قرص در طول روز‌باشه
و باید بگو غیر از هورمون تیروئیدی که به صورت قرص وجود داره درمان دیگه ای وجود نداره و هیچ ماده غذایی یا گیاهی نمیتونه درمان جایگزین باشخ

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

hadeeee
08-07-2015, 13:33
سلام من 23 سالمه و تو آزمایشی که دادم TSH رو 6.5 نشون داده و t4 رو 8.83 که نرمال TSH 0.4 تا 4.5 هست و لی T4 نرمال هست خستگی و احساس درد خفیف عضلانی و کاهش حافظه و حوصله و ریزش مو رو دارم دکتر هم قرض هورمون تیروئید یعنی لووتیروکسین روزی نصف ناشتا تجویز کرده حالا وضعیت چطوره آیا کم کاری تیروئید دارم من ؟ چقدر هست ؟ و آیا باید تا اخر عمر مصرف کنم یا با مصرف مقطعی قرض درمان میشه ؟ آیا علائم بالا بیشتر مربوط به افسردگی هستند بیشتر مربوط به تیروئید میشه اخه احساس خستگی و ضعف را خیلی وقته دارم ؟؟؟

M.R.S.
09-07-2015, 09:12
این کم کاری تیروئید تحت بالینی هست......تقریبا معادل کم کاری ضعیف هست
میتونه علائم با این کم کاری توجیه بشه چون به هر حال کم کاری تیروئید این علائم رو داره........
مدت زمان مصرف هم بستگی به نوع کم کاری تیروئید و پاسخ به درمان داره اما معمولا مصرف داروی تیروئید طولانی هست
برای اینکه متوجه بشید این علائم اط افسردگی هستند یا تیروئید باید درمان رو ادامه بدید و بعد از بهبود مشکل تیروئید اگر علائم همچنان وجود داشت به فکر تشخیص دیگه ای باشید

vahidoshir
27-05-2016, 18:59
سلام مدتی ضربان قلبم بالا بود رفتم دکتر گفت ازمایش تیرویید بده آزمایش دادم tsh =.02 باید چکار کنم