PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش فشرده سازی درایو ها برای افزایش فضای هارد

جواد كاظميان
19-04-2006, 23:59
با آموزشي كه به شما ميدهم ميتوانيد درايو تان را فشرده كنيد , و بعد از فشرده سازي نياز نيست براي استفاده از اطلاعات تان, آن را از فشرده سازي خارج كنيد. (من خودم يكي از درايوم را كه فضاي كل آن حدود 4 گيگ بود و فضاي خالي آن 430 مگا بايت بود بعد از فشرده سازي فضاي خالي آن به 1.46 گيگا بايت رسيد - گفته باشم اگر اطلاعات موزيك و يا فيلم باشد خيلي كمتر فشرده ميكند )
×× آموزش ××
انجام اين كار خيلي راحته , شما بايد روي درايو مورد نظرتان راست كليك كنيد و گزينه ي properties را كليك كنيد تا پنجره properties باز شود در تب General گزينه ي compress drive to save disk space را تيك دار كنيد و بعد گزينه ي
apply را بزنيد تا درايوتان فشرده شود اين عمل دقايقي طول ميكشد.

Mohammad Hosseyn
20-04-2006, 01:35
سلام دوست عزیز.این فشرده سازی فقط برای درایو هایی با فرمت Ntfs کار می کنه.
اما روش خوبی برای کاهش حجم فایل ها است.
از آموزش شما ممنونم.
با تشکر...

Harry Potter
20-04-2006, 01:37
سلام
با تشکر به خاطر این آموزش مفید...
عنوان تاپیک ویرایش شد.

جواد كاظميان
20-04-2006, 22:22
Mohammad Hosseyn درست ميگه بايد درايوتان ntfs باشه. براي تبديل fat32 به ntfs بدون اينكه اطلاعات پاك بشه بايد در محيط داس نوشت convert *:\fs:ntfs بجاي × اسم درايو.

piishii
21-04-2006, 14:54
من كه الان دارم يكي از درايوهاي 80 گيگيمو اين كار رو روش انجام ميدم ميخوام بپرسم كه خللي در اجراي بازي ها يا چيزاي ديگه بوجود نمياره ؟

Mohammad Hosseyn
21-04-2006, 16:03
piishii جان خللی ایجاد نمی شه اما امکان داره در سرعت اجرا اطلاعات کمی کاهش پیدا کنه البته کمی.بهتر هست که این کار رو روی درایو هایی انجام بدی که از اطلاعات اون کمتر استفاده می کنی .مثل آرشیوهای دانلودت .
اگه سوالی داشتی بپرس

piishii
22-04-2006, 00:59
piishii جان خللی ایجاد نمی شه اما امکان داره در سرعت اجرا اطلاعات کمی کاهش پیدا کنه البته کمی.بهتر هست که این کار رو روی درایو هایی انجام بدی که از اطلاعات اون کمتر استفاده می کنی .مثل آرشیوهای دانلودت .
اگه سوالی داشتی بپرس

من دوتا درايوم NTFS يكي ويندوزم يكي درايو بازي هام به نظرت جفتشو فشرده كنم بعد پشيمون نميشم ؟ يكيش 80 گيگ يكيش 40 گيگ

arman_linkin
26-04-2006, 15:35
من دوتا درايوم NTFS يكي ويندوزم يكي درايو بازي هام به نظرت جفتشو فشرده كنم بعد پشيمون نميشم ؟ يكيش 80 گيگ يكيش 40 گيگ
فكر كنم اگه درايو ويندوز رو فشرده كني سر عت كامپيوترت مياد پايين :sad:

m_a_m
27-04-2006, 10:21
دوستان اصلا به صورت کلی فرمت ntfs بهتره یا fat32 ؟؟؟اگه ntfs بهتره برای همه داریو ها این کار رو انجام بدم ؟
یه چیز دیگه اینکه چطور میشه ntfs رو به fat32 تبدیل کرد بدون اینکه اطلاعاتمون پاک بشه ؟؟

جواد كاظميان
27-04-2006, 15:13
m_a_m جان عزيز ،
فرمت ntfs بهتره چون هم فضاي آزاد بيشتري ميده (حتي بدون فشرده كردن درايو) و هم سرعت ردو بدل اطلاعات بيشتره و امنيت بهتري داره - در ضمن درايوي كه فرمت آن fat 32 باشه در داس و ويندوز 98 معلوم نميشه - براي اينكه فرمت ntfs رو به fat32 تبدیل کرد بدون اینکه اطلاعاتمون پاک بشه بايد از نرم افزار پارتيشن مجيك 8 استفاده كني.

arman_linkin
27-04-2006, 15:40
m_a_m جان عزيز ،
فرمت ntfs بهتره چون هم فضاي آزاد بيشتري ميده (حتي بدون فشرده كردن درايو) و هم سرعت ردو بدل اطلاعات بيشتره و امنيت بهتري داره - در ضمن درايوي كه فرمت آن fat 32 باشه در داس و ويندوز 98 معلوم نميشه - براي اينكه فرمت ntfs رو به fat32 تبدیل کرد بدون اینکه اطلاعاتمون پاک بشه بايد از نرم افزار پارتيشن مجيك 8 استفاده كني.
همانطور كه خودتون در پست قبلي تون گفتين يه راه خيلي ساده تر هست
براي تبديل fat32 به ntfs بدون اينكه اطلاعات پاك بشه بايد در محيط داس نوشت convert *:\fs:ntfs بجاي × اسم درايو رو بنويسيد ;)

m_a_m
27-04-2006, 15:52
راستی بچه ها شکل درست فرمول به این شکله :
convert *:/fs:ntfs
راستی آرمان جان من نحوه تبدبل ntfs به fat 32 خواسته بودم

Mohammad Hosseyn
03-05-2006, 00:44
pishii جان اگه درایو ویندوزت رو فشرده نکنی بهتره.اما اگه حتما نیاز به فضای خالی داری به من بگو تا یه ترفند دیگه بهت بگم تا بهترین استفاده رو ببری.

برای تبدیل از ntfs به fat 32 باید از فرمان زیر استفاده کنید
convert *:/fs:fat32
موفق باشید...

piishii
03-05-2006, 02:34
محمد جان من هاردم 160 اما نرفند رو بگو ببينم حداقلش اينه كه يه چيزي ياد ميگيرم ديگه .
3 تا درايو دارم دوتاش ntfs اون يكي ديگه هم كه نيست به زودي ميخوام توش ويندوز 98 كه اصلا هم ازش خوشم نمياد نصب كنم چون مجبورم

Mohammad Hosseyn
03-05-2006, 02:56
چشم .اینم ترفند:
اول روی درایو مورد نظر کلیک راست کن و Propertis رو انتخاب و از پنجره ی باز شده بر روی Disk Cleanup کلیک کن و حالا در بین لیستی که در این صفحه می بینی بهترین کار اینست که همه ی گزینه ها رو تیک بزنی و مخصوصا گزینه ی Compress old files رو حتما چک کن .حالا اصل کاری اینجاست که باید خوب گوش کنی:
بر روی گزینه ای که در بالا گفتم کلیک کن تا به رنگ آبی در بیایدو در پائین پنجره بر روی دکمه ی Options کلیک کن و حالا عددی که در این جا می بینی تاریخ استفاده نشدن از یک فایل هست .مثلا شما یک فایل رو بمدت 30 روز استفاده نکردین و اگر این گزینه روی 30 تنظیم شده باشه تمام فایل هایی که از 30 روز به بالا استفاده نشدند به حالت فشرده در می آیند و حالا این عدد در دست شماست و به نظر من بهترین نتیجه روی عدد30 تا 60 گرفته می شود.
ولی حالا بعد از انتخاب عدد مورد نظر همهی پنجره های مورد نظر رو OK و به هر سوالی جواب Yes بدهید و امکان دارد این کار چند دقیقه طول بکشد و بعد از آن کار شما به پایان می رسد.

اگه هر گونه مشکلی در نحو ه ی انجام این اعمال پیش آمد و یا سوالی داشتی من رو مطلع کن .
امیدوارم استفاده کرده باشید...

*عیسی*
26-07-2006, 09:46
يه سوال دارم : اين compress drive to save . رو اگه تیکشو بزنم سرعت کامپیوتر پایین نمیاد؟ (درایو سیستم عامل باشه یا معمولی فرق می کنه؟)

Harry Potter
26-07-2006, 21:37
يه سوال دارم : اين compress drive to save . رو اگه تیکشو بزنم سرعت کامپیوتر پایین نمیاد؟ (درایو سیستم عامل باشه یا معمولی فرق می کنه؟)
سلام دوست عزیز
اگر پست های این تاپیک رو با دقت خوانده بودید الان متوجه می شدید، ولی به هر حال من نکات مهم رو خلاصه می کنم:

1- درایو شما باید با فرمت NTFS باشد.
2- این روش برای درایو سیستم عامل و همچنین داریو هایی که روی آنها نرم افزار یا بازی نصب کرده اید مناسب نیست.
3- احتمالا این کار سرعت دسترسی به اطلاعات را کم می کند.

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که پست های پشت سر هم ممنوع است.

موفق باشید :happy: