PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : متادون، مرفین، مسکن قوی

D3lphi
11-06-2010, 20:08
سلام
می خواستم بدونم متادون مسکن قوی تریه یا مرفین؟ (مرفین دیگه!؟)
بعد اشکال دارویی متادون چیه؟ فقط قرصه؟ به صورت تزریقی یا شیاف وجود نداره؟
کلا مسکن قوی تو این مایه ها که به صورت شیاف یا آمپول باشه چیه؟
یه بیمار سرطانی داریم که دکتر براش متادن نوشته ولی حالش خراب شده و نمی تونه هیچ چیز بخوره باید براش تزریق کنیم یا به صورت شیاف استعمال کنیم!
دکترش گفت تریاک مصرف کنه ولی گفتیم نمی تونه، بعد براش متادون نوشت.

ممنون

Old_Chater
11-06-2010, 21:19
متادون متعلق به گروهی از مواد به نام شبه افیون‌هاست. شبه افیون‌ها موادی با ساختار شیمیائی و عملکردی شبیه به مورفین هستند. متادون همانند هروئین قوی است و درصورت مصرف غلط خطرناک است این ماده یکی از زیر گروههای شبه افیون‌ها خانواده مواد افیونی است که شامل داروهای تسکین دهنده درد عصبی مرکزی طبقه بندی می‌شوند بدین صورت که کارکرد آنها به عنوان کاهش فعالیت این سیستم است. الکل،‌کانابیس، بنز و دیازپین‌ها ( شامل دیازپام، لورازپام و...) موارد دیگری از داروهای مضعف هستند. ساخته متادون به عنوان جانشینی برای درمان افراد و ابسته به هروئین و سایر شبه افیون‌ها به کار می‌رود. طول مدت اثر آن بسیار طولانی تر از هروئین است به طوری که مدت اثر یک دوز واحد آن تقریباً 24 ساعت است درحالیکه درمورد هروئین ممکن است فقط 2 ساعت باشد. در یک برنامة درمانی معمولاً متادون به صورت محلولی در آب میوه تجویز می‌گردد.

هنگامی که مقدار تجویز شده بسیار کم باشد علائم شبیه به آنفلوانزا است وشامل موارد زیراست:

1- آبریزش بینی، عطسه

2- سیخ شدن موها

3- دردهای شکمی‌

4- دردپشت ومفاصل

5- احساس ضعف جسمی

6- افزایش درجة حرارت بدن و احساس سرما

7- از دست دادن اشتها

8- تعریق

9- لرزش

10- تحریک پذیری و پرخاشگری

11- اسپاسم ماهیچه ای وپرش عضلانی

12- اختلال درخواب

13- تهوع و استفراغ

14- ولع برای مواد

15- خمیازه

16- اسهال

فردی که مصرف متادون را یکباره قطع کند ممکن است بسیاری از علائم ذکر شده را تجربه نماید. علائم ترک ( بازگیری) معمولاً یک تا سه روز بعد از آخرین مصرف شروع می‌شود و در حدود روزششم به حداکثر می‌رسد اما مدت طولانی تری به طولانی می‌انجامد.

علائم ناشی از مصرف متادون به مقدار زیاد عبارتند از:

1- خواب آلودگی و چرت زدن

2- تهوع واستفراغ 7- طپش قلب

3- تنفس سطحی 8- سرگیجه

4- مردمک نوک سنجاقی

5- کاهش دمای بدن

6- ضعیف شدن نبض و کاهش فشار خون

9- اختلال در عملکرد جنسی

10- گردش خون ضعیف

بعضی افراد ممکن است عوارضی را تجربه کنند که ارتباطی با دوز مصرفی متادون ندارد:

1- تعریق (فردبایدحداقل دولیتر آب در روز بنوشدتا دچارکمبود آب بدن نشود

2- یبوست

3- درد ماهیچه‌ها ومفاصل

4- کاهش میل جنسی ‌

5- جوش‌های پوستی و خارش

6- تسکین

7- احتباس مایع

8- کاهش اشتها، تهوع و استفراغ

9- دردشکمی

10- پوسیدگی دندان

11- بی نظمی‌درقاعدگی

این عوارض مدت کوتاهی پس ازمصرف متادون فروکش می‌کند.

درافرادی که کارکرد کبدی آنها ضعیف است ( به طور مثال عفونت هپاتیتB، ‌هپاتیت‌ها ونیز استفادة طولانی مدت از الکل ) مقدار متادون تجویز شده نیاز به نظارت دقیق پزشک دارد.

افرادی که به مواد افیونی و ابستگی ندارند در صورت مصرف متادون علائمی‌را تجربه خواهند کرد که شبیه به علائم ناشی از مصرف مقدار زیاد متادون است (قبلاً ذکر شده است)

شکلهای مختلف متادون

مصرف متادون همراه با سایر داروها

مصرف داروهای دیگر همراه متادون، بخصوص اگر آنها هم مضعف باشند (‌مانند الکل،‌افیونها از جمله هروئین یا بنزودیازپین‌ها مانند دیازپام )، خطر overdose راافزایش می‌دهد. مصرف مقادیر زیاد الکل درچند روز یا چند هفته می‌تواند طول زمان اثر متادون را کوتاه کند و موجب شود که شخص قبل از مصرف دوز بعدی علائم ترک ( بازگیری ) راتجربه نماید.

این نکته بسیار مهم است که فرد هنگام مراجعه به پزشک یا روانپزشک، مصرف متادون راگزارش دهد تا داروهائی که موجب تاثیر بر درمان نگهدارنده با متادون می‌شوند را تجویز ننمایند.

Overdose و مرگ

مرگ در اثر مصرف متادون نادر است. مرگ مرتبط با متادون تقریباً همیشه به دلیل مصرف همزمان سایر داروها بخصوص بنزودیازپین‌ها و یا الکل می‌باشد.

کادر حرفه ای بهداشتی عموماً پذیرفته اند که درمان نگهدارنده با متادون درکاهش مرگ و میر ان به هروئین موثر است.

مرگ در اثر مصرف متادون معمولاً به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

1- مصرف بیش از حد به طور اتفاقی : تحقیقات نشان داده است که سوء‌ مصرف الکل و بنزودیازپین‌ها درمراجعان دریافت متادون شایع است. هرگونه مصرف همزمان داروهای مسکن، ازجمله افیونهائی مانند هروئین،‌الکل و بنزودیازپین‌ها موجب افزایش خطر سرکوب تنفسی، اغماو مرگ می‌شود.

2- خودکشی : اختلالات عاطفی درمراجعان دریافت متادون شایع است.

3- صدمات و آسیب‌ها که شامل تصادف باوسائل نقلیه نیز می‌باشد.

خطرات دیگر :

1- دسترسی به متادون توسط افراد دیگر (برای مثال اطفال) بسیار خطرناک است و می‌تواند موجب ایجاد علائم overdose شود. متادون اضافی را باید از دسترس بچه‌ها دور نگه داشت.

2- تزریق متادون خطری عمده جهت سلامتی افراد است و خطر overdose، لخته شدن خون،‌انسداد سیاهرگها و سایر مشکلات طبی را افزایش می‌دهد.

حاملگی و شیردهی :

زنان جامعه که وابسته به مواد افیونی هستند باید ترغیب شوند که هرچه سریعتر وارد برنامة نگهدارنده با متادون شوند زیرا مصرف متادون موجب کاهش عوارض ناشی از مصرف سایر مواد افیونی، مانند هروئین می‌شود. دلایل آن عبارتند از:

1- دوره‌های ترک ناخواسته که با مصرف سایر مواد افیونی همراه است و موجب آسیب به جنین می‌گردد درمصرف روزانة متادون رخ نمی‌دهد.

2-کیفیت زندگی این افراد در درمان نگهدارنده بامتادون بهبود می‌یابد که موجب بهبود تغذیه و کاهش تنفس می‌گردد و نتیجة آن سلامت جنین خواهد بود.

3-متادونی که توسط داروخانه یا مرکز درمانی توزیع می‌شود حاوی هیچگونه مادة مضر دیگری که به جنین منتقل شود، نیست.

همانند سایر مواد افیونی،‌متادون از را ه جفت به جنین منتقل می‌شود. بیشتر نوزادانی که از مادران مصرف کنندة متادون به دنیا می‌آیند، پس از تولد دچار علائم ترک می‌شوند. علائم آنها از نظر طول مدت و شدت علائم متغیر است. این

نوزادان را می‌توان پس از تولد دربیمارستان به نحو موفقیت آمیزی درمان نمود. به طور کلی، زنانی که از متادون استفاده می‌کننند درمقایسه با مصرف هروئین، دچار مشکلات و عوارض کمتری می‌شوند.

چون مقدار کمی‌متادون از راه شیر به نوزاد منتقل می‌شود، مادرانی که دربرنامة نگهدارنده با متادون هستند، ترغیب می‌شوند که به منظور کاهش علائم ترک متادون در نوزادان،‌به شیردهی ادامه دهند.

متادون در شیرمادر 4-2 ساعت پس از مصرف به حداکثر مقدار خود می‌رسد، بنابراین شیردادن به نوزاد قبل از مصرف متادون موجب می‌شود که متادون کمتری به نوزاد برسد

morsadr
12-06-2010, 00:18
دوست عزیز این داروها مسکنهای مخدری می باشند و برای مواردی مثل موردی که ذکر کردید کارایی دارند .
فرمهای خوراکی و تزریقی دارند و اگر فرم خوراکی ناسازگاری دارد می توانید از مرفین بصورت تزریقی استفاده بفرمایید:11:

kiarash3500
12-06-2010, 12:23
فرق متادون و ترامادول چیه؟

Old_Chater
12-06-2010, 12:42
فرق متادون و ترامادول چیه؟

عزيزم فرق آنچناني ندارن در كل هر دو شبه مرفين هستن ترامادول ارزونتره و متادون گرون تر
ترا ماندگاريش كمتره ولي متادون يه دوزش 24 ساعت حالت نعشگي داره
ترامادول آستانه اور دوز و تشنجش خيلي به فصله درمانيش نزديكه و نسبت به متادون خطرناك تره
در كل من فك ميكنم عوارض متادون كمتره در كوتاه مدت

JEskandari
13-06-2010, 06:47
خوب OldChatter عزیز این دوتا دارو خیلی با هم فرق دارن به عنوان مثال به معتاد نمیشه ترامادول داد ولی میشه متادون داد.
ترامادول یک آگونیست آنتاگونیست گیرنده اپیوییدی هست که هیچ ربطی هم به تریاک نداره و یک ترکیب کاملا صنعتی تهیه شده
در آزایشگاه هست ولی متادون یکی از ترکیبات اوپیوییدی هست که خاصیت آگونیستی فقط داره .

Old_Chater
13-06-2010, 08:55
معتاد نمیشه ترامادول داد ولی میشه

واي عزيزم اينو اينجا گفتي ولي جاي ديگه نگي چون جوك سال ميشه
العان اكثر معتادا با ترامادول اعتياد رو كنار ميذارن

amd>intel
13-06-2010, 09:06
از چاله به چاه میوفتن . کسی اگر بخواد ترک کنه از یک مزخرف دیگه سراغ یک مزخرف دیگه نمیره . باید اراده داشت

morsadr
13-06-2010, 10:02
العان اكثر معتادا با ترامادول اعتياد رو كنار ميذارن
البته فکر می کنند که کنار گذاشته اند :18:. در حقیقت بجای ماده مخدر قبلی حالا از ترامادول استفاده می کنند :13: که به جرات می تونم بگم که اعتیادش بدتر از تریاک و یا مواد مخدر دیگه هست .:19:

بنظر بنده نه اینکه فرد معتاد نتونه از ترامادول استفاده بکنه بلکه منظور اینه که برای ترک مواد اوپیوئیدی متادون به مراتب بهتر و اصولی تره :10:

یک نکته کوچک دیگه اینکه متادون هم مثل ترامادول سنتتیکه ولی همانطور که دوستمون اشاره کردند ساختارش و نوع اثرش روی گیرنده های اوپیوییدی با ترامادول متفاوته .:20:

amd>intel
13-06-2010, 13:16
ترامادول خیلی ها رو بدبخت کرده

Old_Chater
13-06-2010, 13:19
همانطور که دوستمون اشاره کردند ساختارش و نوع اثرش روی گیرنده های اوپیوییدی با ترامادول متفاوت

ميتونين از نظر علمي ثابت كنين؟دا دليل اساسي؟

ترامادول خیلی ها رو بدبخت کرده

عزيزم ترامادول كسي رو بدبخت نكرده سو مصرفش خيلها رو بدبخت كرده
يه قاتل با يه چاقو جون يه آدم رو ميگيره و يه پزشك با يه چاقو جون يه آدم رو نجات ميده
مهم نوع استفاده هست

morsadr
14-06-2010, 14:57
ميتونين از نظر علمي ثابت كنين؟دا دليل اساسي؟
این چیزی نیست که من اثبات کنم . این یک مطلب علمی می باشد من می توانم متن مرجع علمی را معرفی کنم و شما مطالعه بفرمایید .:46: البته فهم متون علمی بسیار مشکله و شاید دچار گمراهی بشوید :41:
دلیل و مدرک در کار پزشکی فقط مرجع معتبره و نه چیز دیگر . :41:

Old_Chater
14-06-2010, 21:55
سوالي كه من دارم اينه : ايا در ساخت متادوني كه در ايران ساخته ميشه استاندارد هاي جهاني رعايت ميشه؟اخه من شنيدم متادون ايراني از هرويين هم بدتره اما متادون هاي خارجي وابستگي و عوارض كمتري دارن اينو كه ميگم دقيقا ديدم

morsadr
16-06-2010, 15:56
سوالي كه من دارم اينه : ايا در ساخت متادوني كه در ايران ساخته ميشه استاندارد هاي جهاني رعايت ميشه؟اخه من شنيدم متادون ايراني از هرويين هم بدتره اما متادون هاي خارجي وابستگي و عوارض كمتري دارن اينو كه ميگم دقيقا ديدم

والا این راباید همکاران داروساز و کسانی که در صنایع دارویی فعالیت دارند جواب بدهند :13:
از نظر بنده وقتی که یک دارویی ساخته میشه ما باید به صحت اثر آن اعتماد کنیم مگر خلاف آن ثابت بشه . وقتی که این مطلب اثبات بشه در اون کارخانه داروسازی را می بندند. :31:

Old_Chater
17-06-2010, 12:46
جديدا داروي به اسم متادكس اومده فكر كنم از متادون خيلي قوي تره
اطلاعاتي در موردش دارين؟

morsadr
17-06-2010, 14:53
جديدا داروي به اسم متادكس اومده فكر كنم از متادون خيلي قوي تره
اطلاعاتي در موردش دارين؟

خیر با هم تفاوتی ندارند :41:
متادوکس اسم تجاری متادون است . از نظر ترکیب و تاثیر و عوارض مانند همان متادونهای قبل می باشد :11:

مسلم صفایی
08-08-2016, 03:53
​با سلام و عرض خسته نباشی جوانی هستم 32 ساله به علت درد شدید کلیه و انجام دو بار عمل در کلیه . و درد زیاد کلیه مراجعه هر روز به اورژانس و تزریق وریدی مرفین و پتدین معتاد به این دو دارو شدم تو اینترنت نوشته شربت متادون برا ترکش خوبه شربت گرفتم میخوام بدونم میشه شربتش رو تزریق وریدی کرد یا نه چون دهانی که خوردم استفراغ شدید کردم لطفا جواب بدید:n37::n28:

M.R.S.
08-08-2016, 09:21
​با سلام و عرض خسته نباشی جوانی هستم 32 ساله به علت درد شدید کلیه و انجام دو بار عمل در کلیه . و درد زیاد کلیه مراجعه هر روز به اورژانس و تزریق وریدی مرفین و پتدین معتاد به این دو دارو شدم تو اینترنت نوشته شربت متادون برا ترکش خوبه شربت گرفتم میخوام بدونم میشه شربتش رو تزریق وریدی کرد یا نه چون دهانی که خوردم استفراغ شدید کردم لطفا جواب بدید:n37::n28:

خیر؛هیچ شربت رو که اصلا نمیشه تزریقی استفاده کرد؛متادون خودش فرم تزریقی هم داره؛
اما یادتون باشه متادون در روش ترک به کار میره؛نه اینکه مصرفش ترک ایجاد کنده؛وگرنه خودش مخدر هست و اعتیاد ایجاد میکنه
به صورت ساده،متادون ی مخدر هست که طول اثر طولانی داره برای همین جایگزین ماده مخدر مصرفی میشه و بعلت طول اثر بالا ترک کردنش راحت تر تحمل میشه و در طول زمان این دار رو کم کم کاهش میدن تا بتونن قطعش کنن

مسلم صفایی
09-08-2016, 13:26
با سلام لطفا اگر کمک کنید و به من بگین آیا راهی هست برای از بین بردن حالت نعشگی به صورت فوری من اشتباهی به جای خوردن قرص 50 ترامادل قرص 200 خوردم خیلی گیجم و منگم و باید سوار موتور هم راننگی کنم چیکار کنم حتی دوش آب سرد هم گرفتم فایده نداشت چیزی نیست بخورم خوبم کنه

M.R.S.
09-08-2016, 13:51
با سلام لطفا اگر کمک کنید و به من بگین آیا راهی هست برای از بین بردن حالت نعشگی به صورت فوری من اشتباهی به جای خوردن قرص 50 ترامادل قرص 200 خوردم خیلی گیجم و منگم و باید سوار موتور هم راننگی کنم چیکار کنم حتی دوش آب سرد هم گرفتم فایده نداشت چیزی نیست بخورم خوبم کنه
خیر باید صبر کنید اثرش رفع بشه

Sent from my E5823 using Tapatalk

Captain_America
09-08-2016, 14:09
آبلیمو آب لیمو

مسلم صفایی
12-08-2016, 14:39
300 میلی گرم ترامادول تا چند ساعت حالت خواب آلودگی رو و گیجی رو در فرد ایجاد میکنه و میمونه؟

من باید برم سر کار خیلی سرم گیج میره و خوابم میاد روز اول کارمه چه راهی هست که از حالت بیام بیرون و همچنین ترامادل شبیه به پتدین هستش یا شبیه به مرفین

M.R.S.
12-08-2016, 20:19
300 میلی گرم ترامادول تا چند ساعت حالت خواب آلودگی رو و گیجی رو در فرد ایجاد میکنه و میمونه؟

من باید برم سر کار خیلی سرم گیج میره و خوابم میاد روز اول کارمه چه راهی هست که از حالت بیام بیرون و همچنین ترامادل شبیه به پتدین هستش یا شبیه به مرفین

طول اثر دارو 3-6 ساعت هست ونیمه عمرش برای دفع از بدن 6-8 ساعت؛البته متابولیت های فعالش تا 9 ساعت نمیه عمر داره؛
در ضمن 300 میلی گرم تک دوز بالا هست؛دوز معمول 50-100 میلی گرم هر 4 تا 6 ساعت هست که در محموع در شبانه روز نباید از 400 میلی گرم بیشتر شود؛

ترامادول تقریبا شبیه به هیچکدام نیست؛ترامادول یک ضددرد غیر اپیویید هست که روی گیرنده های اپیوییدی اثر میکنه؛بنابراین اثر تخدیری مثل سایر دارو ها داره با خاصیت شیمیایی متفاوت