PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خلیل جوادی

s_paliz
27-05-2010, 20:03
.::بسمـــــــه تعـــــــالی::.

سلام
در این تاپیک اشعار خلیل جوادی قرار داده میشه. ایشون طنزپرداز هستند و اشعار زیبایی در نقد اجتماع ایران دارند. امیدوارم دوستان هم همراهی کنند.

شعرهای این شاعر هم بیشتر از وبلاگش گرفته میشه. چون شعرای زیادی داره، به امید خدا یه آرشیو درست و حسابی از شعرهای ایشون خواهیم داشت. من سعی میکنم به ترتیب از اولین شعرهایی که سرودن تا به امروز قرار بدم. امیدوارم این تاپیک شایستگی استیکی شدن رو پیدا کنه.:46:

معرفی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خلیل جوادی (۱۳۵۳) شاعر، ترانه‌سرا و طنزپرداز ایرانی متولد زنجان است . آثار او در زمینه شعر طنز و ترانه منتشر شده‌است و اغلب اشعار او در زمینه‌های اجتماعی است .معروفترین شعر او «محکمه الهی» نام دارد که روز قیامت را با بیانی شیرین و طنز آمیز توصیف می‌کند.

شعر محکمه الهی از معروفترین اشعار آقای جوادی هست که معروف شدنش رو مدیون این شعره. چون این شعر از طریق اینترنت و موبایل خیلی گسترش پیدا کرد.

محکمه الهی + فایل صوتی

یه شب که من حسابی خسته بودم *** همین جــوری چشامو بستـه بـودم

سیاهی چشــام یه لحظه سُـر خـورد *** یــه دفعـه مثل مرده ها خوابم برد

تــو خواب دیدم محشر کــبری شده *** محکـمــة الهــــی بــر پــــا شـــده

خـــدا نشستـه مــردم از مــرد و زن *** ردیف ردیف مقــابلش واستــــادن

چرتکه گذاشتــه و حساب می کنـه *** به بنده هاش عتاب خطاب می کنـه

میگه چـرا این همــه لج می کنیـد *** راهتــونو بـی خـودی کج مـی کنیـد

آیــــه فرستـادم کــه آدم بشیـــد *** بــا دلخوشـی کنــار هـم جـم بشید

دلای غــم گرفتــه رو شــ­­ــاد کنیــد *** بـا فکــرتـون دنیــــا رو آبــاد کنیـد

عقــل دادم بـریـــد تــدبـّر کـنیــد *** نـه اینکه جای عقلو کــاه پر کنیـد

مــن بهتون چقد مـــاشالاّ گفتــم *** نیـــــــافریـده بــاریکــلاّ گفتـــم

من که هـواتونو همیشـه داشتـــم *** حتی یه لحظــه گشنه تون نذاشتـم

امــــا شمـا بازی نکــرده باختیـــد *** نشـستیـد و خــــدای جعلی ساختیـد

هـر کـدوم از شما خودش خدا شـــد *** از مــــا و آیــه های مـا جـدا شــــد

یه جو زمین و این همه شلوغـــی؟ *** این همه دیــن و مذهب دروغـــی؟

حقیقتـاً شماهـــا خیـلی پستـیـن *** خــر نبـاشیـن گـــاوو نمـی پرستین

از تـوی جـم یکــی بـُلن شد ایستاد *** بُـلن بـُلن هــی صلـــــوات فرستـاد

از اون قیافه هــای پـشـم و پـيـلـي *** از اون اعُجـوبـه هـاي چـرب و چـيـلي

گف چــرا هیشکی روسری سرش نیست *** پس چـرا هیشکی پیش همسرش نیست

چــرا زنـا ایـــن جـــوری بد لبــاسن *** مــردای غیـــــرتــی کجــا پلاسـن؟

خــدا بهش گف بتمـرگ حرف نــزن *** اینجا کـــه فرقی نـدارن مــــرد و زن

یــارو کِنِف شــد ولــی از رو نــرفت *** حرف خـدا از گـوش اون تو نـرفـت

چشاش مـی چرخه نمی دونم چشــه *** آهان می خواد یواشکی جیم بشــه

دید یـــه کمی سرش شلوغـــه خـدا *** یواش یواش شـد از جماعت جـــدا

بــا شکمـی شبیـــه بشکــة نفت *** یهو سرش رو پایین انـداخت و رفت

قــراولا چـــن تــا بهش ایس دادن *** یــارو وا نستاد تـا جلوش واستـادن

فوری در آورد واسه شون چک کشید *** گف ببرید وصول کنیـد خوش بشیـد

دلــــم بـــــرای حــوریـا لـک زده *** دیـر بــرســم یکــی دیگـه تـک زده

اگــــر نرم حوریــــه دلگیر میشــــه *** تو رو خــــدا بذار برم دیر میشـــــه

قراول حضــرت حــق دمش گــــرم *** بـا رشـــوه ی خیلی کلـون نشد نـرم

گـــوشای یــارو رو گرف تو دستـش *** کشون کشون برد و یه جایـی بستش

رشوه ی حاجــی رو ضمیمــه کــردن *** تـوی جهنـم اونــو بیمــه کـــردن

حاجیــه داش بـُلن بُـلن غر مـــی زد *** داش روی اعصـابـــــا تلنگر مــــی زد

خدا بهش گف دیگه بس کن حاجـی *** یه خورده هم حبس نفس کــن حـاجـی

ایـن همــــه آدم رو معــطّل نکـن *** بگیـر بشین این قــــده کل کل نکــن

یـــه عا لمه نامــه داریـم نخــونده *** تـــــازه ، هنوز کُرات دیگــــه مـونده

نامــه ی تـو پر از کـــارای زشتـــــه *** کی به تو گفتـه جات توی بهشتــــه ؟

بهش جـــــای آدمــای بـاحالـــــه *** ولت کنـــــم بری بهش ؟ محالـــــه

یادتــــه کـه چقد ریا می کـــــردی *** بنده هــای مـــــارو سیـا مـــی کردی

تا یـــه نفر دور و بــرت مـی دیــــدی *** چقد ولا الضّــــا لّینـو مـی کشیـــدی

این همه که روضه و نوحــه خونـدی *** یه لقمه نون دست کسی رسـونـــدی؟

خیال می کردی ما حواسمــون نیس *** نظم نظام هستی کشکـی کشکی س؟

هر کـــــاری کـردی بچــه هـا نوشتن *** می خوای برو خـودت ببین تـــو زونکن

خلاصـــه ، وقتی یـارو فهمید اینـــه *** بـــــازم دُرُس نمـی تونس بشینــــه

کاسه ی صبرش یه دفـه سر می رف *** تـــا فرصـتی گیر می آورد در می رف

قیـامتـه اینجـــا عجـب جـــــاییــه *** جــون شمــــا خیلـی تمـاشـــاییــه

از یــــه طرف کلــی کشیش آوردن *** کشون کشون همـه رو پیش آوردن

گفتـم اینـــــارو کـــــه قطار کردن *** بیچـــــاره ها مگـــه چیکار کــردن؟

مأ موره گف میگم بهت مــن الان *** مفسد فی الارض کــه میگن همین هان

گفت: اینـــــا بهش فروشی کـردن *** بـــی پـدرا خــــــدارو جوشی کــردن

بنـــــام دین حسابی خــوردن اینها *** کـــفر خـــــــدارو در آوردن اینهــــا

بد جــوری ژاندارکو اینـــا چزونـدن *** زنــده تـوی آتیش اونـــو سوزوندن

روی زمین خـــدایی پیشــه کــردن *** خون گالیلـــه رو تو شیشــه کــردن

اگــــه بهش بگی کُلاتــو صاف کن *** بهت میگـــه بشین و اعتـراف کــن

همیشـــه در حــال نظاره بــــودن *** شما بگـــــو اینا چی کــــاره بـودن؟

خیام اومد یه بطری ام تــو دستش *** رفت و یه گوشــه یی گرف نشستش

حــــاجی بُـلن شد با صـدای محکم *** گف : ایـن آقـــا بـاید بــره جهنـــم

خدا بهش گف تـــو دخـا لت نکــن *** بــــه اهـل معرفت جسارت نکـــن

بگــــو چرا بـــه خون این هلاکـــی *** این کـــه نه مدعی داره نـــه شاکـی

نــه گـرد و خاک کــرده و نـه هیاهـو *** نــــه عربده کشیده و نـــه چاقــــو

نـــه مال این نــــه مال اونـو برده *** فقط عـــرق خــــریده رفتـــه خورده

آدم خوبیـه هـــــــواشو داشتــــم *** اینجا خــــودم براش شراب گذاشتـم

یهــــو شنیــــدم ایس خبردار دادن *** نشستـه ها بُــلن شـدن واستـــادن

حضرت اسرافیل از اونــــور اومد *** رف روی چـــار پایــه و چــن تا صـــور زد

دیــــدم دارن تخت روون میــــارن *** فرشتـــه هــــا رو دوششــون میـــارن

مونده بودم کــه این کیـــه خدایا *** تـــو محشـر این کــارا چیـــــه خدایـــا

فِک می کنید داخل اون تخ کی بود *** الان میگم ،یـه لحظه ، اسمش چی بـود؟

اون که تو دنیا مثل توپ صدا کـرد *** همون کــــه این لامپــارو اختـرا کــــرد

همونکه کاراش عالی بود اون دیگه *** بگید بــابــا ، تومــــاس ادیسون دیگـه

خــدا بهش گف دیگـــه پایین نیـا *** یـــــه راس بـــــرو بهش پیش انبیـــا

وقت و تلف نکن تــوماس زود برو *** بــه هـر وسیلــه ای اگـــــر بود بــــرو

از روی پل نری یـــه وخ مـی افتــی *** مـیگــم هــــوایی ببرنـــد و مفتـــــی

باز حاجــی ساکت نتونس بشینـــه *** گفت کـــه : مفهــــوم عدالت اینـــه؟

آخه ادیسون کــه مسلمون نبود *** ایـن بـابـا اهل دیــن و ایمــــون نبــود

نــه روضه رفته بود نــه پـای منبر *** نــه شمـر می دونس چیـه نــــه خـنجــر

یــه رکعت ام نماز شب نخــونـده *** با سیم میماش شب رو به صُب رسونده

حرفــای یارو کــه بـــه اینجا رسید *** خـــدا یه آهـــی از تــــــه دل کشیـــد

حضرت حق خــودش رو جابجا کرد *** یــــــه کم به این حاجی نیگا نیگا کـرد

از اون نگـاههـای عـاقل انـدر ـــــ *** [ سفیه ] شــــــو بـاید بیــارم ایـن ور

با اینکه خیلی خیلی خستـه هم بود *** خطاب بــــه بنده هاش دوبـاره فرمـــود

شمـــا عجب کلّـــه خرایی هستید *** بـــابــا عجب جـــــونـورایـی هستیـــد

شمر اگه بود آدولف هیتلــرم بود *** خـنجــر اگـــــر بــود روو ِلــوِرم بـود

حیفه کــــه آدم خودشو پیر کنــه *** و ســـوزنش فقط یــــه جـــا گیر کنــه

میگیـد تومـاس من مسلمـون نبـود *** اهل نمــاز و دیـن و ایمــــون نبــــود

اولاً از کجا میگیــد ایـن حرفــــو ؟ *** در بیــــارید کـلّــة زیــــر بـــرفـــو

اون منــو بهتـر از شمـا شنـاختـه *** دلیلشـم این چیزایــی کــــه ساختـــه

درسـتـــه گفتـه ام عبـادت کنیــد *** نگفتــــــه ام به خلـق خدمت کنیـد؟

تومـاس نه بُم ساخته نه جنگ کرده *** دنیـــارو هم کلـّـــی قشنگ کــــــرده

من یـــه چراغ کــه بیشتـر نداشتـم *** اونم تـــو آسمونـا کــــار گذاشتـــم

توماس تو هر اتاق چراغ روشن کرد *** نمیدونید چقــــد کمک به مــن کـرد

تو دنیـا هیچـکی بـی چـراغ نبوده *** یا اگـرم بـوده ، تــــو بــاغ نبــوده

خــدا بـرای حاجـــــی آتش افــروخت *** دروغ چرا یـــه کم براش دلــم سوخت

طفلی تــو باورش چــــه قصرا ساخته *** اما بـــه اینجا کـــــه رسیده باختــــه

یکی میاد یــــه هاله ایی بــاهاشـــه *** چقـــد بهش میـــاد فرشتـــه باشـــه

اومد رسید و دست گذاش رو دوشــم *** دهـــانشـــــو آوُرد کنــــار گـوشـــم

گف:تو کــه کلّه ات پرِ قورمـه سبزیست *** وقتی نمــی فهمی، بپرســی بــد نیست

اونکـــه نشستـه یک مقــام والاست *** متــرجمـــه ، رفیق حق تعالـــی ست

خـودِ خــــدا نیست ، نمـاینده شـــــه *** مــــورد اعتماده شـــه بنــده شـــــه

خــــدای لم یلد کــــه دیدنــی نیس *** صــــداش با این گوشـا شنیدنی نیس

شمــــا زمینیـــا همــش همینیـــد *** اونــــورِ میـــزی رو خـــــدا مـی بینیـد

همینجوری می خواس بلن شه نم نم *** گف : کـــه پاشو، بـاید بــری جهنــــم

وقتـی دیـدم منم گــــرفتار شــــدم *** داد کشیــدم یــــه دفعـه بیدار شدم

فایل صوتی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

F l o w e r
27-05-2010, 20:03

☚ بـرای استفاده راحت تـر از فهرسـت بـه روش زیر عمل کنید :

1. Ctrl + f یا F3 را فشار دهید
2. کلمه ی کلیدی مورد نظر را وارد کنید
3. کلمات هایلایت شده را بررسی کنید

آهای آینه ی دق ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یشباحضرت حاجی کرم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
باز هم خُلق آسمان تنگ است ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کاش بسوزم هزار سال در آتش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
چنگ می زنند ، زخمه های اشک شور من ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
با این که تمام قصه را می دانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
از بس که درون سینه تنها مانده ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
تویی که به قول خودت ساده ای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کوهی بودم ، به پای تو گرد شدم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ماهی تو که بر بام شکوه آمده است ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
هر چند دیگر عشقها غیر از هوس نیست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یه نفر داد می زنه پرف پارو می کنیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کیه کـه میخواد دل منو غارت کنه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
تـا خرمن مو به دوش می اندازد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ای خلیج ، ای خلیج فارس تا ابد جاودانه ای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به پای آبله طی می کنیم جاده ی بـاید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
خورشیدی و گرمـــای محبت در دست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کمی بلند بیاندیش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یه روز خدا میخواس بیاد بشینه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگه یه روز رفتی یه جای دنیا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
قلمو وقتی رو کاغذ میذارم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
باز یه هنرمند طراز اوّل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
باز بوی باورم خاکستریست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در تاريكي چراغمان يك گوشي ست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سر تب آلود است از سودای سامانی که نیست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یکی خراب ریشه یکی خراب دیشه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یک ثـانیه گرم و چند ساعت سردی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در یک مسیر سنگلاخِ پیـچ در پیـچ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در ره عشق مرام دگری می باید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
چشم تو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به من نگو کـه چرا از نگاه می ترسم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
شهروند روستای زاده ام ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
با "زیر" مخالفی بگو "بم" بشوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
با این که لب از کلام بستید شما ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
دلم میخواد یه سیب سرخ به دامن یار بزنم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
آیینه سر بدزد که کورند سنگ ها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اون شب مهتابی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
دمی از سوز دلم در نفس باد افتاد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نقاش به جای چشم منقار کشید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یه نگاهی داره از خاطر تو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
از موج خیز حادثه مارا گزیر نیست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
لحظه ها می گذرند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
مغازه ی رنگ و ریا شلوغه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
مانده ام در صدف حوصله تا برگردد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
هیچ میدونین چرا طلاق زیاده ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
آی آدما گول نخورین باعشقای دروغکی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
چنـان حکایت نان طاق کرد طاقت مارا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در فصلی که هوا لطیف و عالی ست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اونا که میمیرن میرن تو برزخ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اشکی که درون دیدگان تاک است ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
راه ما از شما جدا شده است ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نسبت به تـو ، حسّ کــور میلی دارم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ای پنجره ی عزا گرفته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
این روزها که این همه کم فکر می کنیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
قصّه ها تلخن غصّه ها سنگین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
امواج نگاهت اعتیاد آور بـود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نیمه شب نجوا کنان در گوش هم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
تو کشور چهار چرخ پنـچر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یه شب که من حسابی خسته بودم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
صدای گریه ی باران پاک می آید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
از روزی که یکی دلم را برده ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
جاتون خالی یه جایی مهمون بودیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
هر چند کسی میان ما حایل نیست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
رژیم لاغری بشین که حرفای زیادی دارم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
تا خرمن مـو به دوش می اندازد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
چون در گـوشش حرف چرندی زده اند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
صعود می کنم از گیسوان زیبایت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
چون کودکِ بی اراده راه افتـــادم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
با انگشتِ اشاره در خواهد زد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بی رویت آینه کدِر خواهد شد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
لبخندت از بلور باید باشد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
می فرمایید لوس و سِرتق شده ام ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ای سر، سر سودا زده ، سامــانم کو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
چشمت همه جا در پی شر می گردد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
تا خرمن مو به دوش می اندازد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
هر چند کسی میان ما حایل نیست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ای سر،سر سودا زده سامـانم کو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
عمری ز پی هنر دویدم با سر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ای روی گشاده خُلق تنگ آمده ای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
خوش خُلقی و خشم همزمان یعنی چه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نمی دانستم از اول ، که هستی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
چشمت همه جا در پی شر می گردد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
این قدر خیال ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) های بیهوده نباف ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
جهنم خُلق تنگ و خوی زشت است ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
چنان حُسن تو در عالم علم شد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یک پلک زدن فاصله از تو تا من ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کمی بلند بیاندیش تا آستین کوتاهم آزارت ندهد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ای آب ندیده ها و آبی شده ها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
من غیرت بازوان آرش بودم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

~~~

گؤزوم ده غم واریدی باغلادیم کی گؤرمیه‌لر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
دییب گولن اولمـاسون ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سولار آخار داش قالار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
او تای بو تای توتولدی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اوره ک دوننـده قـانا دردیوی دی قانانا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
گفتم که، شیر خسته به دردت نمی خورد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

آپدیت تا پست: 83#

s_paliz
27-05-2010, 20:23
نخستین شب کنسرت علیرضا عصار سه‌شنبه شب چهارم خردادماه در سالن ۳۰۰۰ نفری کشور در حالی برگزار شد که تمامی صندلی های سالن پر شده بود. عصار در این کنسرت چند ترانه قدیمی و پنج قطعه جدید خواند. نکته قابل توجه در این کنسرت، استقبال بی‌سابقه حاضران از ترانه «خیابان خواب‌ها» سروده خلیل جوادی بود، به گونه‌ای که صدای عصار به دلیل همراهی و همصدایی مردم تقریبا شنیده نمی‌شد. متن این ترانه را می‌خوانید:

خیابان خواب‌ها

باز بـــوی باورم خـــــاکستریست / واژه هـــای دفتــرم خاکستریست
پیش از ایــنها حـــال دیگر داشـتم / هرچــه میگفتند بـــــاور داشــتم
مــا به رنگی ساده عادت داشتیم / ریشـــه در گنـــج قناعت داشتیم
پیرهـا زهــر هـلاهــل خـورده انــد / عشق ورزان مـهر باطل خـورده اند
باز هم بحث عقیل و مـرتضی ست / آهن تفتــیده ی مــولا کجـــــاست
نه فقط حرفی از آهن مانده است / شمع بیت المال روشن مانده است
با خــــودم گفتم تو عاشق نیستی / آگـــــه از ســــرّ شقـــایق نیستی
غــرق در دریــا شدن کار تو نیست / شیعه مـــولا شــدن کــارتو نیست
بین جــمع ایســـــتاده بـر نمـــــاز / ابن ملجــــم هـــــا فـــراوانند بــاز
خواستم چیزی بگویم د یــــر شد / واژه هایم طعــمه ی تکفیــر شـد
قصه ی نـــا گفته بسیار است باز / دردهـــا خـروار خــروار است بـــاز
دستهارا باز در شبـــهای ســـرد / هــــــا کنید ای کودکان دوره گـرد
مژدگــانی ای خیابان خوابــــــــها / می رسد ته مانده ی بشقابــــها
سر به لاک خویش بردیم ای دریغ / نان به نرخ روز خوردیم ای دریــــغ
قصّـه هــای خوب رفت از یادهـــا / بی خبر مـــاند یم از بـــنیادهــــا
صحبت از عدل و عدالت نابجاست / ســــود در بازار ابن الو قــتهاست
گفته ام من دردهـــا را بارهـــــــا / خسته ام خسته از این تکرارهـــا
ای کــــه می آیدصدای گــریه ات / نیمه شـــبها از پس د یوار هـــــا
گــــیر خواهد کــــرد روزی روزیت / در گلـــوی مــال مـردم خوارهـــا
من بــه در گفتم ولیکن بشنوند / نکته هـــا را مـو به مو دیوارهــــا

آلبوم : عشق الهی
شاعر: خلیل جوادی
آهنگساز : فؤاد حجازی
خواننده : علیرضا عصار

s_paliz
27-05-2010, 20:23
نخستین شب کنسرت علیرضا عصار سه‌شنبه شب چهارم خردادماه در سالن ۳۰۰۰ نفری کشور در حالی برگزار شد که تمامی صندلی های سالن پر شده بود. عصار در این کنسرت چند ترانه قدیمی و پنج قطعه جدید خواند. نکته قابل توجه در این کنسرت، استقبال بی‌سابقه حاضران از ترانه «خیابان خواب‌ها» سروده خلیل جوادی بود، به گونه‌ای که صدای عصار به دلیل همراهی و همصدایی مردم تقریبا شنیده نمی‌شد. متن این ترانه را می‌خوانید:

خیابان خواب‌ها

باز بـــوی باورم خـــــاکستریست / واژه هـــای دفتــرم خاکستریست
پیش از ایــنها حـــال دیگر داشـتم / هرچــه میگفتند بـــــاور داشــتم
مــا به رنگی ساده عادت داشتیم / ریشـــه در گنـــج قناعت داشتیم
پیرهـا زهــر هـلاهــل خـورده انــد / عشق ورزان مـهر باطل خـورده اند
باز هم بحث عقیل و مـرتضی ست / آهن تفتــیده ی مــولا کجـــــاست
نه فقط حرفی از آهن مانده است / شمع بیت المال روشن مانده است
با خــــودم گفتم تو عاشق نیستی / آگـــــه از ســــرّ شقـــایق نیستی
غــرق در دریــا شدن کار تو نیست / شیعه مـــولا شــدن کــارتو نیست
بین جــمع ایســـــتاده بـر نمـــــاز / ابن ملجــــم هـــــا فـــراوانند بــاز
خواستم چیزی بگویم د یــــر شد / واژه هایم طعــمه ی تکفیــر شـد
قصه ی نـــا گفته بسیار است باز / دردهـــا خـروار خــروار است بـــاز
دستهارا باز در شبـــهای ســـرد / هــــــا کنید ای کودکان دوره گـرد
مژدگــانی ای خیابان خوابــــــــها / می رسد ته مانده ی بشقابــــها
سر به لاک خویش بردیم ای دریغ / نان به نرخ روز خوردیم ای دریــــغ
قصّـه هــای خوب رفت از یادهـــا / بی خبر مـــاند یم از بـــنیادهــــا
صحبت از عدل و عدالت نابجاست / ســــود در بازار ابن الو قــتهاست
گفته ام من دردهـــا را بارهـــــــا / خسته ام خسته از این تکرارهـــا
ای کــــه می آیدصدای گــریه ات / نیمه شـــبها از پس د یوار هـــــا
گــــیر خواهد کــــرد روزی روزیت / در گلـــوی مــال مـردم خوارهـــا
من بــه در گفتم ولیکن بشنوند / نکته هـــا را مـو به مو دیوارهــــا

آلبوم : عشق الهی
شاعر: خلیل جوادی
آهنگساز : فؤاد حجازی
خواننده : علیرضا عصار

s_paliz
27-05-2010, 20:30
در باب نشان ندادن آلت موسیقی؟؟؟ (ساز) در تلوزیون

جاتون خالی یه جایی مهمون بودیم *** پـای بسـاط تلـویـزیـون بـودیـم

برنامه شون سازی و آوازی بـود *** اما سازش قایم باشک بازی بود

بچّه ی صابخونه که فیلمو می دید *** رو به باباش کرد و با خنده پرسید

اون دو نفر که پشت اون گلدونن *** شونه شونو هِی چرا می جنبونن

باباش بهش گف پسرم گیر نده *** خنده زیادیش پیـش مهـمـون بده

اون دو تا اونجا گِل لگد می کنن *** اونـا دارن کـارای بـد می کـنـن

آلت موسیقی میگن حرومه *** اگه نـیـگا کـنـی کـارت تـمـومـه

هر کی چشش ساز ببینه لوچ میشه *** مخش یهو سوت میکشه پوچ می شه

اونایی که صاحب تلویزیونن *** خیر و صلاحِ همه رو می دونـن

میگن نوازندگی عـلاّفیـه *** آقـای خوانـنـده خـودش کـافـیـه

این صدای سازه که خیلی خوبه *** خودش یه تیکه پوست و سیم و چوبه

همین ناقاره که صداش عالیه *** نـیگـاش کنـی یـه طـبـل تـو خالـیـه

اینم بگم اصل قضیه چوب نیست *** آلت موسیقی یه خورده خوب نیست

میگن زن و بچه میاد رد میشه *** اگه نشون بدیم یه وخ بـد می شه

اینارو که میگم یک از هزاره *** کـلـی پـیـامــدای دیــگـه داره

بچه هه گف بابا یه خورده صب کن *** کنـتـرلـو بـگیـر جـلو عـقب کـن

تلویزیون پاک شده پشم و شیشه *** ما بچه ها تکلیفمون چی می شه ؟

شبانه روز دارن کانال می زنن *** می شینن اونجا ضد حال می زنن

برنامه ها تکرارین همیشه *** آخـه بابا اینجوری کـه نـمـیـشـه

بودجه که تصویب میشه میلیاردیه *** فیلما چیه ؟ فـقـط لـورل هـاردیه

سازو که گفتین بده ، وافور چطور ؟ *** دیدنِ صحنه های ناجور چطور ؟

هر کی می خواد آینه ی عبرت بشه *** میاد تو این فیلما مواد می کشـه

اینجا یه کم حرفا تو هم _تو هم شد *** با یه کشـیـده روی بـچـه کم شد

وقتی که یارو فارغ از کتک شد *** گفت : آخیش چقد دلم خنک شد

اینا همش تقصیر روزگاره *** بچه و این حرفا ، چه معنی داره

ما آم که این حرفارو می شنفتیم *** پیرو فـرمایـش یارو گـفـتـیـم

از تلویزیون نباید بد بگی *** تو دهنت هر چی که اومد بگی

بودجه ی میلیاردی داره که داره *** فقط لورل هاردی داره که داره

فیلمای تکراری چه عیبی داره *** چشت درآد بشین ببین دوباره

ماها اینیم یهو سگ هار میشیم *** رو بهمون بدن طلبکار می شیم

دوره ی مشروطه که یادتونه *** بازم اگه شُـل بـگـیـرن همونه

شاخ اتابکو زدن شکوندن *** فاتحه ی ممدلی شاهو خوندن

عهدو شکسته که شکسته باشه *** مجلسو توپ بسته که بسته باشه

بُلنگو دس گرفتن و جار زدن *** شیخ به اون گندگی رو دار زدن

تورو خدا نگین این حرفا زشته *** من نـمـی گـم تـو کـتـابا نوشته

یِپرمِ بدبختو زدن کشتنش *** بچه ها موندن روی دست زنش

اون از امیر کبیر، این از مصدق *** به اون عذاب دادن به این یکی دق

خلاصه اینکه ، این سیاست بده *** عـقلـتـو دسـت ایـن جـماعـت نده

ما که سیاست سرمون نمی شه *** جون شمـا ایـنـو مـیـگـم هـمـیشه

حالا با این توضیحایی که دادم *** دل نـگـران احــمــدی نـــژادم

بسّه دیگه زیاد بگم بد میشه *** یـهـو صـلاحـیـّتـمـون رد می شه

85/08/29

s_paliz
27-05-2010, 20:43
سیب سرخ

دلم میخواد یــه سیب سرخ به دامن یـــــار بزنم *** دامن اگــــه تنش نبــو د، سیــبو بــه شلوار بزنم

وقتی یکی سازمی زنه من ازصداش خوشم میاد *** دلم میخواد یـــه ناخنک به سیم گیتـــــــار بزنم

کـــــــاش بذارن بــا یه الاغ برم تو بــــانک مرکزی *** تــــا میتو نم از او ن هزار یــــا بهش بــــــار بزنم

دم دمیم، یه روز میخوام برم سراغ شــــــــاعری *** یه روز نی انبان و دهل ، یه روز میخوام تـار بزنم

مسائل خصوصیتــو بــــه من نگو ، اگـــــر بگی - *** عـــــادت من اینه برم تو کـــوچه ها جــــار بزنم

وقتی یه خواننده داره شعرو غلــط چیز میکنه *** دلم میخواد درجـــا پاشم کــلّه به د یــوار بزنم

میخوام با احمدی نـــژاد بشینیم و صفــا کنیم *** اون برام آواز بخونــه منم براش تـــــار بزنم

86/07/08

s_paliz
27-05-2010, 21:31
فردوسی

اونـــا کــه میــمیرن مـیرن تــــو بــرزخ *** قـاطـی میشـن اهــل بهشت و دوزخ

کـــار همـــــه اونجــــا بخـور بخـــوابــه *** تــــا روز آخــــر ، کــه حساب کتــابــه

اونجــــــا یـــــــه سـیستم اداری داره *** واســــــه خودش ســاعت کاری داره

سیـستِم اونجــــارو میگـــن عــالیــه *** کـــلِّ لـــــــوازمــــش دیجـیـتــا لـیــــه

فــرشتــه ای هست کـه کارش اینه *** صُب تـــاشـب اونجـا بگیـــره بشینه

کـارکـه نباشه حــوصله ش سرمیره *** میشـینه بـا کــــامـپیــوتــــر ور مـیره

مـیخواس تــــوی کـامپـــیوتـر بگــرده *** رف تـــو پــــروفـــایل یــه پیره مــرده

کــــامپیوتــر یکی دو دفه گف: دینگ *** پـــرید توی گــزینه ی " دیپورتینگ "

فرشته هه دسپاچه شد کلیک کــــرد *** کامپیوتر بدجوری جیکّ وجـیک کـــــرد

یهــــو در یـــــــه قــبر کهــنــــه وا شد *** یـــــه پیــــره مـرد بـــــــا شکـوه پا شد

ازش ســـوال کـــــــردن اسـمت چیـــه *** گفـت: ابــوالقــــــــــاسم فـــردوسیـــه

یکـی دوروز نشس تـــــوی یــــه میدون *** دیـد نمیشه پـــا شـد اومــد تـــو تهرون

زمـین نفس کشـــید و بــرفــا آب شــد *** بهـــــــار اومـد دوبـــــــاره انقــلاب شـد

هـــوای تهــــرون یــه نمه ملــس بــــود *** مــزّه ی زنـــدگی حســابی گــــس بود

باز شب عــید اومــد و رختــا نـــــو شد *** فصـــل شلــــوغــی و بـــدو بــدو شــد

شاعر شـــــــاهنــامه خوشحـــال شد *** دستـای اون رو شـونه هاش بــال شد

بعــد هـــــــزار و چــند ســـــــال دوری *** اومده بود چهـــــار شنــبه ســــــــوری

آتــیـش روشــن جـــوونهـــــارو دیـــد *** اونم یه بــــار از روی آتیــــش پـــــریــد

مـــامـــورا اومـدن بهـش گیــــر دادن *** چن نفـــری دور و ورش واســتــــادن

بــا حـرفاشـون کلی بهش نیــش زدن *** گـــــرفــتــنــو ریشــــشو آتـیـش زدن

شاعــر شاهنـــــــــامه بـــا حــــال بــد *** رفت و نشــس ریشـــشو بــــا تـیــغ زد

خـلاصــــــه، تصـمیـــم گـرف نــــو بشه *** صــاحب کت شلـــــوار و پالتـــــو بشـه

رف جلـــــو مغـــــازه پشـت ویتــریـــــن *** دیـد همه ی لبـــاسا هَـس مـدین چین

مـو بـه تنـش همـون دقیقه سیــخ شد *** یـه خورده واستاد به لبـاســـا میخ شد

مغــــازه داره گفــت : عــزّت زیـــــــــاد *** دایــی ، بــــرو کنــــار بذار بــــاد بیــــاد

بـــــا اینــکه چــرت و پـرت گفت یــــارو *** شـاعـر شاهنـــــــامه رفـت اون تــــــو

بــــه قـول مــا یـه خورده پالتار خریـــــد *** شــال و کـلاه و کـت و شلـوار خریــــد

دستــشـو تـــو جیب بغـل فـــرو کــــرد *** اشــــرفــی قـــــــرن چهــارو رو کــــرد

شـــــاعـــر مــــــا بعد خـــــرید هنگفت *** به شیوه ی خودش به اون جوون گفت:

------------------------------------

شمـا را چه رفته ست کاینسان خـُلید؟ *** چــــــرا جــمــلـــه ژولـــیده و بُنجـُلید؟

چــــرا سیــخ سیـخــی شــده مویتان؟ *** چـــــرا مــثل زنهـــاست ابـــــرویتـــان؟

تـو مردی اگــــر، چیست آن موی مِش؟ *** بـــرو از سیــــــاوش خجــــالت بکـــش

هــــزاران چــو تــــو لندهــــــــــور پلیـد *** نیرزد بــه یک مــــــــوی گـــُرد آفــریـــد

اگــــر لشکــــر انگيـــــزد اسفنـديـــــار *** دگـــر مـــــوی مِش کرده نــايد به کــار

تــورا پــــاردم گــــردد آنگـــــه عِنـــــان *** همی می کنی پشـت بــــر دشمنــان

تــــویی کـــه بـــــه مـن تکّه انداخــتی *** گمـــــــانم مــــــرا خــــــوب نشناختی

ابـــوالقــــــــــــاسمم بنده ، فردوسیََم *** حکیـــــــــــم زبــــــان آور طــــــوسیَم

کنون زیـــــــــــر این گنبد نیـل فــــــام *** همــــه مــر مـــرا می شناسند نــــام

--------------------------------------

یــــه لحظـــه بعــــدِ اون صـدای کلفت *** مــــرد فروشنده بــه فــردوسی گفت:

خودت که نـــــه، میدونتــو میشناسـم *** از تـــو کسی چیـــزی نگفتــه واســم

ببینمت، تــــــو شاعــری راس راسی؟ *** "مــــریم حیـدر زاده" رو میشنـــاسی؟

راستی یه چی بخوام، ازت بر میـــــاد؟ *** ترانـــــه ی رپ از کارات در میـــــاد؟

پسر خالـه م میخواد کاست جم کنــه *** یه چیزایی میخواد سر هـــــــــم کنــه

میخوام بـــــراش چیــزای مشتی بگی *** هفش تـا شعـر شیش و هشتی بگی

بیـــــا ، اینم یـــه کـــاغذ و یـه خودکــار *** یــــه چی بگوتومایه های " شاهکــــار"

امّـــا تــورو جـــون مـــامــانت استـــــاد *** چیزی نگی که گیــــر بــدن تو ارشـــاد

---------------------------------

شاعــر شاهنــــامه ســر تکـون داد *** هیچّی نگف، فقــط پـــا شد راه افتـاد

دید نمیتـونـه بـــــا همــــه بجنگــــــه *** هرجـــا کـــــه میره آسمـون یــه رنگه

بنـده خـــدا دلش میخواس خیلی زود *** دوبــــــــاره بــــرگـرده همونجــا که بود

طفلی نشس همینجوری غصّه خورد *** یه روز نوشتند ، کــه دق کـــرد و مـرد

86/11/20

s_paliz
28-05-2010, 00:09
آينهٔ دق

آهای آینه ی دق
آهای گامبوی سرتق
تورو قل دادن از عرشه ی کشتی توی قایق
آهای بچه ی پر رو
چقد میگی هاو آر یو
نزن ژل به سرت ژل می کنه کله تو بی مو

نکن پارک دم پارکینگ
برو کمی عقب تر
الان یارو میاد ماشینتو - می کنه پنچر
منکه پول به تو دادم
چرا گفتی ندادم ؟
پولارو کجا بردی؟
چرا نمیشی آدم

آهای گدای بیکار
آهای تنبل بی عار
اگه پول توی جیبت نداری - برو سر کار
سرت طاسه پراحساسه آّهای ممّد نازم
از اون روزی که خورده به سرت - خرابه سازم
آره خرابه سازم - میخوام اونو بسازم

آهای ...

s_paliz
29-05-2010, 14:44
افاضات حاج کرم

یشبـــاحضــرت حـــــاجی کـــــــرم *** شوهر دختــر خــــالـه ی مــــــــادرم

چون که مـــاشین نو خـــریـده بودن *** خـدمت والـــده رسیـــــده بــــــــودن

بعدِ یــــــه کم تــارف و گفت شـنفت *** یهو یه کاره رو بــــه من کرد و گـفت :

..........................................

نشستی و این همه خوندی که چی؟ *** توی مخت کتــاب چپوندی کــــه چی ؟

آخــــر خـونـــــدن اوّل ســـخـتـیـــــــه *** عــلم و هــــنر مـــایــــه ی بــد بخـتیه

اونــــــا کــه اهــل دانــش و کتــــابـن *** بـایــد بـرن کشــکـشـونـــــو بســابـن

مــا اگـه پول گــُـــــــــنده در میـــاریم *** شکر خــــدا ســوات مــوات نـــداریم

حاجیت توی توپخونه آش میرفوشه *** تو این زمـــونـه ایـن کارا نون توشـه

هر چی بخوای از توی آش در میـاد *** واسـه شــکم مشتری با سر میــاد

تـــــازه گیـــا کـه خـرجـــو بـالا دیدم *** زد بــه ســرم یــه دکـــّه ام خــریدم

اگــــه خـــدا بخــواد بــاســود دکــّه *** با حاج خـانوم میریم دوبــاره مکّــــه

مــــاه محــرم کــه بیاد دست کــــم *** خر ج سه روز هـیـئـتـــو مـن مــیدم

حالا تو هی بشین رســــاله بنویس *** هی توی روزنامه مقـــــاله بــنویس

دارن به روزنـــــامه چیا گــــیر میدن *** دارن دکــــورهـــاشــونو تغییر میدن

به خاطر خـــودت میگم پسر جـــون *** دوس ندارم بیفتی کـُــنج زنـــــــدون

می ترسم آخر چُپُقت چــــاق بـشه *** یهـــو دهن دمـــــاغت اوراق بـشــه

بچــــه، تو که معدن عقل و هوشی *** فردا بـــرو واسـتا کـــوپون فروشی

دو سال که بگذره تریلــــــــــیاردری *** بـه شرط اینــکه هر روز هر روزبری

خــــیر سرت میگی نــویســنده ای *** صحبت پول که میشه شرمنده ای

خلاصه اینکه اگـــــــــــه آدم بشی *** ماشین میدم بری مسافـــر کشی

آخه به چیز نوشتن ام میگــن کــار ؟ *** برو پی یـــــه کـــــــار نون و آب دار

اونــــــایی که کــــــــار اداری دارن *** بعـضـیاشــون خوب پولی در میارن

همساده یِ مارو که می شناسی *** همین حاج اسکندر اسکــــــناسی

یه عـــــــالمه سکـّه رو سکّه چیده *** الان دیگــــه تـــــوپ تکونش نمیده

همش باگُنـــده گُنده هــــا می پره *** صد تــــای مارو با یه چک می خره

تـــو هــر اداره ای هــــواشو دارن *** کلّی ام احــــترام بهش مـی ذارن

هر کی کارش گیره میاد سراغش *** بعضیاجمعه هـــــا مـیرن تو باغش

شعر چیه ؟ کتاب کیلویی چــنده؟ *** ایــــن چـیزارو کسی نمی پسنـده

الان کــــتاب یه چیزی مثـل هیـچه *** دوره ی مـــا دوره ی ســاندویچه

شــــــاید بگی روده درازی کـــردم *** با اعصــــابت بیخودی بازی کــردم

آخه تو ام چیزی بگــــو بــــــــرادر *** همش بـــه من نیگـــــا نکن تا آخر

......................................

والده گف: زبــــــــــون این آتـیــشه *** چیزی بگه بی احــــترامی مـیـــشه

حـاجی آقا شما بــــــــــزرگ مــایـید *** اونکه بـاید حرف بزنه شــــــما یــیـد

وقتیکه این حرفو به حـاجی می زد *** یـواشکی بـــهـم اشـــــــاره اومـــــد

شــاید اگــــه فرصت کـافی داشتم *** سر به سر حاجی کرم می ذاشتم

امّا فقط بهش همینو گــــــــفتم : *** یــــــــاد ( عقاب ) خانلری می افتم

s_paliz
29-05-2010, 14:50
حق تقدم

اگـــه یـه روز رفتی یه جــــای دنیـــــا *** واسه خودت ماشین خریدی اونجــــا

یه چی بخر شبیه پیکـــــان بــــــاشه *** صندلیاش مدل جـــــوانـــــان بــــاشه

وقتی کـــه پشت فرمونش نشستی *** خواستی بفهمن که کجایی هستی

اوّل کـــــــــار واســــــــــه جلو پنجــره *** یـــــه نعل اسب عــالی یــــــادت نره

یـــه وخ خیـــال نکن حــاجیت جواده *** اون ورِ دنیـــــــا بد نظـــر زیـــــــــــاده

تسبـیـــحتــو بـــپـیــــچ دور شصـتـت *** مبــــایلـــتم در آر بگیــــر تـــو دستت

رعــــــــــــــــایت حــق تقــــدم بـــده *** گـــــــــازو بگیر به هچکی ام را نـــده

بــا هر کی خواس جلـو بیفته لـج کن *** بـرو جلوش فرمــونــو فوری کـــج کـن

یـه دفـه مثــل اسب وحشی رم کـن *** روی تمــــوم آدمــــــــــا رو کـــم کن

همیشه دوبلــه واستـا راهو سد کن *** افسر اگــــــه نبــود چراغـــــو رد کـن

سبقتو هر جور کــه دلت خواس بگیر *** از چپ اگـــه مشکـله از راس بگـیــر

تــــا می بیـنی را نمیرن جمـــــاعت *** لایی بکش بــــــرو بــا اند ســــرعت

نذار کسی تـــــــورو معــطـل کنـــــه *** هیچکی نباید بـــا تــو کـل کــل کنـه

پشت چـراغ اگـه جلوت واســــتـادن *** چراغ که سبز شد یــهو بــــوق بــزن

تمـــوم آدمــــا بــــه جــز تـــــو خُـلن *** نمیـــدونن چـــــــراغ چـــــیه مُنگُـلن

همه به جز تو دست و پـــــا چُلُـفتن *** بـــــوق نـــزنی مـمـکــنه را نیــفتـن

راستی کــمر بنـدتـو هــیچوخ نبـند *** محل نده بـــه ایـن چیــزای چــــرنـد

هر کی کمر بندشو بسته هـــو کـن *** خودت فقـــط روی شکـم ولــــو کـن

همینجوری کـه پشت رل نشستی *** بذار هـمه خیــال کنن کــــه بستی

گشنه شدی یه موقه پشت فرمون *** یـــه چـی بـــذار تـــو دهنت بلمبون

دستــتو بیـــرون ببــــــر از پنجــــره *** هر چقد آشغال داری شوت کن بره

تخـمه اگـــه خوردی لُپاتــــو پُف کن *** پوستشو تـا هر جا که میره تُف کن

s_paliz
29-05-2010, 15:11
معجزه ی عشق + فایل صوتی

صدای گــــــریه ی بــاران پـــاک می آید *** دوبـــــاره بوی دل انگــیز خــــاک می آید

تــــو مهربــــانی خودرا زمن دریــــغ مدار *** کلید قفل دلت را بــــــه دست من بسپار

بیا کمی بنشینیم سینه صـــــاف کنــــیم *** بـیا بــه معجزه ی عشق اعتراف کنــــیم

تــــو مثل صــــاعقه بر من فرود آمده ای *** تو شعله ای که بــــه بود و نبود آمده ای

چه خوب بود که همسایه ی خدا بـودیم *** قشنگ بود اگــــر پشت ابرهـــــــا بودیم

تو مثل حسّ رقیق منی؛ قشنگ ؛ لطیف *** تــــو مثل برگ گل نو رسیده ترد ؛ ظریف

بــه جز دلی که به پیش تو جا گذاشته ام *** بـــه روی هستیم ای مــاه ؛ پا گذاشته ام

گمان کنم تــــو همانی که فکر می کردم *** نــــــه ؛ مهربانتر از آنی که فکر می کردم

شکـــــــسته است غرور پلنگ می فهمی؟ *** دلم برای تو تنگ است تنگ ؛ می فهمی؟

[شراب با تو حلال است و آب بی تو حرام] (۱) *** تــــویی تجلی ایمـــــان و کــــفر ختم کلام

(۱)مصرع از سعدی

فایل صوتی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

night lord
29-05-2010, 15:15
آقا دمت گرم خیلی باهاله این شعرا ادامه بده. نمیدونستم خلیل جوادی بازم شعر داره . من فقط محکمه الهی شو شنیده بودم

s_paliz
29-05-2010, 15:20
آقا دمت گرم خیلی باهاله این شعرا ادامه بده. نمیدونستم خلیل جوادی بازم شعر داره . من فقط محکمه الهی شو شنیده بودم
خواهش می‌کنم. :11:

+++++++++++++++++++++++++++++++

این هم با زبان آذری تقدیم به اذری زبانان.

بایاتی

سولار آخار داش قالار

بُرک داغیلار باش قالار

ئوُ زگه گلیب گئدندی

یولداشا یولداش قالار

-----------------------

اورک دوننده قانــا

دردیوی دی قانانــا

قانمازا دیمه قانمــاز

قـالارسان یـانا یانـا

------------------

کــو ز ر پدی کوز لـری

ایلدرمــدی گــوزلـــری

هرنه دییر قوی دیسین

داشی دلیـر سـوزلری

s_paliz
29-05-2010, 15:36
بام شکوه

ماهی تو که بر بام شکوه آمده است

آیینه ز دستت به ستوه آمده است

خورشید آگر گرم تماشای تو نیست

دلگیر نشو ز پشت کوه آمده است

s_paliz
30-05-2010, 06:39
فتوا

اشکی کــــه درون دیدگـان تاک است

معجونی از آفــتاب و آب و خاک است

من پاکتر از این سه نمی دانم چیست

پس آنچه کـــه از تاک بر آید پاک است

s_paliz
30-05-2010, 06:49
رباعی

ای آب ند یده ها و آبی شده ها

بی جبهه و جنگ انقلابی شده ها

مدیون شب حمله ی جانبازانید

ای بر سر سفره آفتابی شده ها

-----------------------------------

من غیــــرت بازوان آرش بــــودم

باپنجه ی مرگ در کشاکش بودم

ای مدعیان گرم چه کاری بودیــد

آن روز کــه من مـیان آ تش بـودم

s_paliz
30-05-2010, 07:12
سنگ‌ها

آیینه سر بدزد که کــورند سنگـها

فرسنگها ز عاطفه دورند سنگـها

تــــا آبهـــا دوبــــاره بیفتند از آســـــــــیـاب

این روزهــــــــا چقـــدر صبـورنـد سنگهـــــا

آیینه چـون شکست بــــه تکثیـر می رسد

بیهــو ده در تدارک گــــــورنــــد سنگـــــها

بـاید قدم گذاشت ولیـکن بـــه احتیــــاط

کـــز دیـــر بـــــــاز سد عبورنــد سنگـــــها

این است حرف تیشه ی آتش زبان که گفت:

مثل همیــشه تـــــابـع زورنــــد سنـگــها

از سنــگ جـــز سقـو ط تــو قع نمی رود

در قــله بسکه مست غــرورند سنگهـــا

----------------

مجموعه ی( خیابان خوابها) صفحه ی ۱۱

s_paliz
30-05-2010, 08:15
گرده ی زخمی ( ترانه)

قصّـــه ها تلخن غصّه ها سنگین

آدمــــــا خسته لحظه ها غمگین

..................................................

گرده ها زخمی خنجـــــــرا خونی

خسته ام از این شهر طــــاعونی

.................................................. ...

میوه های باغ و کلاغـا خوردن

هر چه درخته بـــه تبر سپردن

با سگ گلّه گرگا آشتی کردن

تموم برّه های مـــــارو خوردن

.................................................. ...

حــالا پینه مونده و دوتا مشت وا شده

حاصل خسته گیام مـــال کد خدا شده

.................................................. ..........

گلارو گول می زنن ابـــــرای کپک زده

برای یه قطـره آب دل غــنچه لک زده

s_paliz
30-05-2010, 08:32
بایاتی

او تــای بــو تــای تــوتــولـدی

داش دوشدی چای توتولدی

سن مندن اوز دونــدردیـن

ایـلـــه بیل آی تــوتـــولـــدی

---------- Post added at 09:28 AM ---------- Previous post was at 09:28 AM ----------

ئوروپ بیلن اولماسون

دیپ گولن اولمــاسـون

گلن گئـدن چکیـپ لــر

گئدیپ گلن اولمـاسون

................................

گـــوزللیگیـــوی ســـاتمــا

محبته ســــو قـــــاتمــــــا

پیسدی، آی اولدوز کیمی

هر کیمه قــاش گوز آتمــا

.................................

گـــوزون قـــارادیـر ، قـــارا

گیتمه بـــاتـــارســان قارا

تــــــاری الک گــوتـــوروپ

پــــــامبـوق الیر یــــوللارا

s_paliz
30-05-2010, 08:39
بهای عاشقی

هر چند دیگر عشقها غیر از هـوس نیست

امّا دل من جز تو جـــای هیچ کس نیست

گفتی کــــه دل بـــر دیگری بســپار ، گفتـم

آتــش فشـــان میدان جولان مــگس نیست

پس می زند دل جز تـو هر کس پـــــــــا گذارد

دریــــای طـو فـــانی حریم خار و خس نیست

پیش تــو سرو قـــــامتم خـم شـد ، و گــر نه

سیب دلـم آنقدر هــــــــا در دسـترس نیست

در عـــــاشقی چـــــون و چـــرا جـــایی ندارد

اینجا که مـا هستیم راه پیش و پس نیست

کـــــوه غـــرورم را بــــه پــــایت خُــرد کـــردم

این هم بهای عـاشقی،هر چند بس نیست

s_paliz
30-05-2010, 08:47
رباعی

چشمت همه جا در پی شر می گردد
دل از پی دل زیــرو زبــــر می گـــــردد
رفتی امــــا سرت بیــــایــد بـر سنگ
چون موج به صخره خورد،بر می گردد

دو خط رباعی

ایـن قــدر خیـــالـهــای بیهــوده نبـــاف
ماییم و دو خط ربـاعی و یک دل صاف
در آینه ی دلم به جز عکس تو نیست
شک داری اگـــر بیا دلم را بشکـــــاف

s_paliz
30-05-2010, 14:13
قحط الادراک

راه مـــــا از شمـــا جـــدا شده است
کُــرک وارونـه پُــر بـهــــــا شده است
از جـــراحت پُـــریــم یــــــــا مـــولا
خون دل می خوریــــم یـــــــا مــــولا
معنی حمـــــد را نمــی دانیـــــــم
و نمــــــــاز غفیـله می خـــــوانیـــم
بسکه در گـــــوشه ای دعـا خواندیم
کاروان پیش راند و مــــا مـــانــدیــم
در پَـس پُسـتها چـــه پَست شـدیــم
و چــــه بی درد و خود پرست شدیم
نـــان تمـــام وجودمــــان شده است
چهره هـــامان شبیه نان شده است
آی ، نـــو کیسه ی فــــــرو مـــــــایـه
بـــــا تـوام ، بـــــا تـــو ، آی همسایه
نهـــــــــــروانی مکـن عبـــــــــادت را
مختصـر کــن نمـــــــاز عـــــــادت را
پیشتر هــــــــا فقیر اگـــــر بـــــودیـم
بـــــــا صفــــــا تـــر ، شریفتر بــودیم
بـه نگــــــاه کبـــــــوتران ســــــوگــند
و به ســــو ســوی اختران ســوگــند
کـــــه تجــــمٌـل بلای مــــردم شــــد
عــزّت نفــس در طــمع گـــــم شـــد
چـــــه قسمها کـــه نــا بجـا خوردیم
و نــدیـدیـم از کجـــــــــا خـــــوردیــم
عشقــها عشقــهای پــــــوشــــالی
وعده هـــــا وعده هـــــای تــو خالی
شـــــــــــور آواز را نمی فهمـــــیم
نـــــــاله ی ســـــاز را نمی فهمــیم
گــــویی از لطف پنـــج حس پــاکـیم
و گــــــرفتــــــار قـــحط الادراکـــــیم
درد امـــــــــروز درد بی دردیـست
دور امـــــروز دور نــــــا مــردیـست
بس کـــــه آزرده انــــد جــــــانــم را
سرختـــر کـــــــرده ام زبـــــــانـم را
آنکه پایش به جبهه جـا مـانده ست
چند سالیست بی عصا مانده ست
از پس انــداز چــند ســالـــه فقــط
در کـَفَش چند پینه جـا مـانده ست
بــرج ســــازان کجـــــا خبـر دارنــد
کــه سر برج ، رفته یــــا مانده ست
خسته تـــر از همــیشه ام امــــروز
چقَدَر راه تـــــا خـــدا مـــــانده ست

s_paliz
30-05-2010, 14:19
آتش تهیه

باز هم خُلق آسمــــان تنگ است
لشکــــر ابر عــــــازم جنگ است
ابــــــر آتش تهـــــیه می ریــــزد
عنقریب است ســــیل بـــر خیزد
باز هم خُلق آسمــــان تنگ است
لشکــــر ابر عــــــازم جنگ است
ابــــــر آتش تهـــــیه می ریــــزد
عنقریب است ســــیل بـــر خیزد
مــــــــا همه در میــــان مردابیم
فــــاجعه سر رسید و در خوابـیم
لشکر ابــر بـر سر مـــــــــــرداب
نیزه ی رعــــد می کــند پـــرتاب
مرزبانان خود بــــــه خـــواب زده
می رسد فـــــــاجعه شتاب زده
فتنـه هایی عجـیب در راه است
مــــوجـهایی مـهیب در راه است
فیــل این ابـــرهه ز فــولاد است
وای بر آنکه سست بنـــیاد است
مـــــرد میدان این کشاکش کو؟
غـیرت بــــازوان آرش کـــــــــو؟
چه کسی طعنه زد سیاوش را ؟
چـــه کسی بر فروخت آتش را؟
ما که سهراب را کفن کــــردیم
خود خیانت به خویشتن کردیم
چــه سر انجام نـاخـوشی دارد
آنکـــه رسم پســر کُشی دارد
مــــا همه در میـــان مـردابیم
فاجعه سر رسید و در خوابیم
مرد میدان این کشاکش کـو ؟
غیــــرت بازوان آرش کــــــو؟

s_paliz
30-05-2010, 14:25
انگشت نما

کوهی بودم ، به پای تو گرد شدم
بــازیچه ی بــادهـای ولگــرد شدم
تا در دل من حلول کـردی، ای ماه
انگشت نمـای مرد و نــامرد شدم

پشت گوش

تـا خرمن مـو بــه دوش می انـدازد
بین همه جنب و جوش می اندازد
گفتیم نصیـحتش کنـید از سر مهر
گفتند بـه پشت گـوش می انـدازد

دو بیتی

نمی دانستم از اول ، که هستی
کــه از در آمدی بر دل نشستی
دلم محض امـــانت بــــود دستت
به این زودی نباید می شکستی
......................................
نمیدانم به دارم یــا بــه بــــــارم
هزاران قصه ی نـــا گـــفته دارم
فقط یک جمله می گــویم برایت
در آوردی دمــــار از روزگـــــــارم

s_paliz
30-05-2010, 14:33
سیگار

نقــاش به جای چشم منقــار کشید معمار به جــای سقف دیـــوار کشید
دود از سـر من بلنـد شد، پــرسیدند
آقا، چه کسی بود که سیگار کشید؟

دو بیتی

جهنم خُلق تنگ و خــوی زشت است بخند ای غنچــه تـــا اردیبهشت است
شراب و شــعر و عشق و ســاز و آواز
به هر جا جمع شد آنجا بهشت است
-----------------------------------------
چنان حُسن تو در عـالم علم شد
که مهر مشتری بر مـــاه کم شد
ز بـــــام آسمان مــاه از حسـادت
بــرای دیدن روی تـــــو خم شد

رباعی

یک پلک زدن فـــاصله از تـــو تـــا من بــایـــد بزنیم پلک یـــا تــــــو،یـــا من
هر چند که گفتند گناه است این کار
امّـــا تو یکی بزن گنـــاهش بــــا من

s_paliz
30-05-2010, 14:41
شعر سپید

کمی بلند بیاندیش تا آستین کوتاهم آزارت ندهد
اصلا کمی بیاندیش
آنگاه خواهی فهمید
که خانه جای مترسک نیست
و مترسک ها چقدر هیچند
بعد از جنگ
چفیه ام را که از خستگی هایم تر بود
در آن سوی خاکریز بستان
به چوب خشکی آویخته ام
سوگند خورده ام
جز دشمن
کسی را نترسانم

s_paliz
30-05-2010, 15:31
ترانه ای برای خلیج فارس

ای خلیج ، ای خلیج فارس تا ابد جاودانه ای
بر زبان دلاوران
نغمه ی عاشقانه ای
...............................
روی شنهای ساحل ات
جای پای تهمتن است
موجهای پیا پی ات
معنی زنده بودن است
............................
چون تاجی تو بر فرق ایران
میراث نیاکان مایی
خونی در رگ غیرت ما
جاری در دل و جان مایی
...............................
افتخار بازوان آرشی
حاصل جها د و خون و آتشی
با حضور دیر پای دشمنان
سالهای سال در کشاکشی
..................................
قطره قطره ی وجود تو
اشک چشم مادران ماست
رمز و راز سر فرازیت
غیرت دلاوران ماست

s_paliz
30-05-2010, 15:38
رباعی

ای سر،سر سودا زده سامـانم کــو؟
ای کـــالبد تهی شده ، جـــانم کــو؟
امروز کـــه از همیشه مشتاق تــرم
ای خانه ی سوت و کور مهمانم کو؟
................... ***..............
عمری ز پی هنــر دویـــدم بـــا سر
در گـــوشه ی انـزوا خزیــــدم آخــر
در دیــده ی قــوم سفله پرور دیدم
خر مُهره گرانبهــا تر است از گوهر

ای روی گشـــــــاده خُلق تنـگ آمــــده ای
آهــــوی رمیـده چـــــــــون پلنـگ آمـده ای
آن رو ســــری سپـیــد می دانی چیست؟
بـــاپـرچــــــم آشتی بــــه جنـگ آمـده ای
.......................***.....................
خوش خُلقی و خشم همـزمان یعنی چه؟
بیـزاری و عشق تـــــوامـــــــان یعنی چه؟
بـــــا رفتـن من اگــــــــر مــوافـق هستی
پس ایـن بنـشین نــرو بمــــان یعنی چـه؟

s_paliz
30-05-2010, 15:49
ترانه( حس زلال)

قلمو وقتی رو کــــــــــاغذ میذارم
به تــــو که فک می کنم کم میارم
آخه اون حسّی کـــــه تـــوی دلمه
نمی گنــجه تـــوی چن تـــا کلمه
برای وصف چشـــــات واژه کــــمه
چرا هر چی لغته مثل هــــــــــمه ؟
صحبت از حسّ زلال و شیـــشه ای
نمیشه بـــــــا حرفای کلیشه ای
پیش موهای تو سنبل چیزی نیست
پیش روی ماه تو گل چیزی نیست
لغت عــــاشقی نخ نمـــــــا شده
مشت واژه هـــــــای کهنه وا شده
وسطای قـصه رشته پــــــاره شد
شعر عاشقانـه نیمه کـــــــاره شد
یــــــا بــــاید بشینم و نگـــــا کــنم
یـــــــا هزار تـــا واژه اخترا کــــــنم

s_paliz
30-05-2010, 15:55
شب قطبی(ترانه)

یه نگـــاهی داره از خــــاطر تـــــو
خــاطرات منـــو جــــارو می کــنه
تو دلم حسّی رو پنهون می کـنم
که چشام دست منو رو می کنـه
مث یک خــورشید زخمی دل من
باید از پنجره ســـــوســــو بزنــــه
بکشونـــه خــودشــــو روی زمین
تا به هر خـار و خسی رو بــزنــه
...............***...............
تـــــوی آییـــــنه ی چشـــــمام
عــطـــش عشقـــــو نــــدیـــدی
گــــوشـــاتــــو پنــــبه گذاشتی
گـــــله هــــــــــامــــو نشنـیدی
مــا کــه دوس داشتنـــو دادیــم
جــــای اون هیـچّی گــــــرفتیم
کـــاش اینو خوب می دونستیم
کـــه چی دادیم چی گــــرفتیم
..................***.................
تونبـــاشی همه ی روزای خوب
مث عصـر جمعه دلگـیره بــــرام
به گـمونم تو فقـط روزی بـیـــای
به سـراغم کـــه دیگه دیره برام
شب قطبی اگــه طولانی بشه
آسمون خورشیدو از یاد میبره
برو روی اسم من یه خط بکش
گــل پـرپـر شده رو بـــاد میبره

Hasan.M
05-06-2010, 10:22
واقعا دستت درد نكنه خيلي كار زيبايي كردي

s_paliz
05-06-2010, 23:17
ترانه (شب یلدا)

لحظه ها می گذرند

من در آیینه ی چشم تو، پی گمشده ای می گردم

پی حسّی موهوم، لحظاتی شیرین، خاطراتی رنگین

رشته ای مروارید،و گلی سرخ که در خنده ی تو می رویید

آه افسوس افسوس

بی امان عقربه ها چرخیدند

از فراسوی مه آلود نگاه

موجهایی موزون

روی پیشانی تو لغزیدند

ناگهان سردم شد

بادها پنجره را کوبیدند

بوی پاییز در اعماق وجودم پیچید

دستهایم لرزید

تو تبسم کردی

مهربانی همه جارا پر کرد

آه از آن برفی که ، روی موهای بلند تو نشست

آه از آن برفی که ، خاطرات شب یلدای مرا پنهان کرد

s_paliz
05-06-2010, 23:29
(ترانه) سمفونی جیرجیرکا

اون شب مهتابی

اون گلای شب بو

اون دو چشم گیرا

اون نگـــــــاه آهو

توی سایه روشن خلوت مـاه
یه کلام عاشقــــانه یه نگـــاه

تـو نشستی لب اون آب زلال

منو بردی توی دنیـــای خیال

مث رویای قشنگ توی خواب

قایق کــاغذی انداختی تـــو آب

داره بازخاطره هام جون می گیره

بازم انگار داره بارون می گیره

کاشکی فردا وقتی از خواب پا می شیم

ببینیم دنیای ما یه جور دیگه س

خورشید از سمت غروب دراومـده

گرد ش عقربه ها یه جور دیگه‌س

اون شب مهتابی

بازم از راه برسه

تو به من خیره بشی

تو چشات ستاره چشمک بزنه

بشینیم سمفونی جیرجیرکا رو گوش کنیم

s_paliz
06-06-2010, 00:16
آتش

کـــــاش بسوزم هــزار ســـال در آتش
بـــــــاز گشـــایم پر خیـــــال در آتش
روی سیاوش سپید شد به دو عـــالم
تــــا کـه سمندش فکند یـــال در آتش
گـــــاه بـروید ز شعله بــــــاغ بهشتی
گـــاه میسّر شـــود محــــــال در آتش
سوخته جانــان بـــه اوج قـله رسیدند
دل چو به دریـــا زدند و بــــال در آتـش
سرخ مرامان عروجتان چه بلند است
کـــاش بسوزم هــزار ســـال در آتش

s_paliz
06-06-2010, 00:24
دعا نویس ( ترانه)

یکی خـــــراب ریـــشه یکی خــــراب دیــشه
تـــو این هـــمه خرابی تکلیف مون چی میشه؟
............................ *** ..........................
یکی به جـای دستاش پیــــنه رو پیشـونیشه
بدون کـــــــار وزحمت جیباش پره همـــیشه
............................ *** ...........................
یکی کـــوپن فروشه یکی دعـــــــا نویسه
یکی توکــار گریه‌س نونش توچشم خیسه
.......................... *** ..............................
یه عدّه غـرق پول و یـه عدّه آس و پاسن
یـــــه عدّه بی اراده تو کــوچه ها پلاسن
.......................... *** ...............................
ریشه مـــــونــو سوزوندن نمی دونیم چی هستیم
کاشکی می شد بفهمیم کی بودیم و کی هستیم

s_paliz
06-06-2010, 00:35
عشق یخی

آی آدمـــــا گـــول نخورین بــــاعشقای دروغـــــــکی
بــــاقــــــولای بلا محــل بـــــاوعده هـــــــای الکی
.................................. ****
تواین روزای گـرگ ومیش قاطی شده عشق وهوس
عشقای امــروزی شده یـه مُش دروغ همین وبس
................................ ****
مثل قـــــــدیم رنگ نداره حنای عــــــــــاشقا دیگه
خیلی چیزا عوض شده هیچ کی بهت راس نمی گه
................................ ****
دلارو قسمت می کنــن انگاری کــــــه نذری دارن
هرجا می رن یه تیکّه دل پیش یکی جـــا می ذارن
................................. ****
تـــو این زمونه عاشقی حساب کــــــــتابی نداره
این روزا حتّی آســـمون یــــــه جـــــای آبی نداره
.............................. ****
شبــا تــوی مـهمونـیــا عشق یخی فــــراوونــه
فـردا که آفتـــاب بزنــه هیچّی ازش نمـی مـونه

s_paliz
06-06-2010, 09:58
سوز دل

دمی از ســـوز دلـــم در نفس بـــــــاد افتـاد
سخت پیچید به خود بـــاد و به فریــاد افتـاد
چنگ از پـــرده بـه در شد ز رهِ جـــامـه دران
تـــــار گیـسوی تــو تــــا در رهِ بیـداد افتـــــاد
نــاگهان شعله از اعماق وجودش بر خاست
هــرکه چشمش به نگــــاه تـــو پریـزاد افتــاد
آب اگـــر رفت ، به جو بــــاز نگـــردد هــرگــز
هر که چون اشک اگر از چشم تو افتاد افتاد
جـای جــای دل شیرین اگـــــر از سنگ نبود
پس چه بود آنکه شبی بر سر فرهــاد افتـاد
بـه گمـــان من از آن آه کـــه فرهــــاد کشید
رخنـه در کنـــــگره ی بــــــارگــه داد افتـــــاد

s_paliz
06-06-2010, 10:17
صدف حوصله

مــــانده ام در صدف حوصلــه تــــــا برگــــردد
آنکه از مـــــاست سر انجام به مــــــا برگردد
لحظه ای رفت کـــه پر بود از اندیـشه ی بکـر
کــــاش می شد جهت عقربه هــــــا بر گردد
مهر من بود که از کـــــوی دلت بر می گشت
آنچنـــان کــــز سفــر سنگ صدا بـــر گــــردد
شیوه ی گردش ایّام همین است که هست
غیـر از این نیست مگــر رای خـدا بــر گـــردد
نشئه ی عشق جنون زاست نصیحت گـویان.
آنکـه بــــا عشق در آمیخت کجــــا برگـــردد؟
عشق دریــای عمیقی است، بگویید بـه دل
یـــــا شود غرق در این بحر و یـــــــا برگـردد

s_paliz
06-06-2010, 20:31
طنزیم خانواده

هیچ میدونین چــرا طــــــلاق زیــــــاده؟
چـرا شُـله پیچــــای خـــــــــــانـــــواده؟
یــه ریشتــر م کـــــــه زندگی بلــــرزه
همــون دقیــــقه پیــچ و مُهــره هــــرزه
بــاید یه جـــــــور باشه مُهره بـــــا پیـچ
وگـــــــرنــه کُـــلّ زندگیت میشـه هیـچ
خواستی اگه بـــــا کــسی وصلت کنی
بـــــاید یــه کم ســـایزشــو دقّـت کـنی
نگـــــــــــو درستش میکنـم ســــه روزه
خـــــــــرابتـــرم میشـه دلت میســــوزه
زنت اگــــــه مثـل خـــودت نبــــــاشـــه
دو روز دیگه تـو خــــونه ی بــــابــــاشه
چـــرا میــخـوای رزوه شــو تغیــیر بـدی
نیـــومـــده بـــــه طفلـکی گیـــــر بـدی
جــــرا میخــوای نوششو نیشش کنی؟
مُهره ی نمــــره پنجـــو شیشش کنی؟
تو که خودت ســایـزتــــو داری از پـیش
برو پی مُهــــره ی نمـــــره ی شیــش
این کــــــــه میگم نمـــــره ی اخلاقـیه
بقیـــــه ی چیزا هنـــــــوز بـــــــــاقـیـه
همّه چی مون از روی خـود خــــواهیـه
تصــــــوّ راتمـــون همـش وا هیـــــــه
از ته شـــوش بگیر برو تـــــــا جــــردن
دروغ شــــــده عینهــــو آب خـــــوردن
رفیقمون تـــوی پی . اچ . دی گیـــــره
میخـواد بــره دی . اچ . پی ام بگیــره --> d.h.p = دختر حاجی پولدار
یارو خودش هر کاری خـواسته کــرده
دنبـــال دختــــــر نجیب می گـــــــرده
میخواد مث هلـــــو رسیـده بـــــــاشه
آفتـــــاب و مهتاب ام ندیـده بـــــــاشه
درسته میدون مـــــــانـــــــــورش کمه
امـــــــــــــــا اونم مثــــل خــودت آدمه

شــایـد اونم کسی رو دیده بـــــــاشه
یکی دو بــــار دلش تپیــده بــــــاشــه

این چیــــــــزا بیــن آدمــــــــا ذاتـیـــه
اون کــــه اینــــارو نداره قــــــــــاطیـه
اینجا " تی "دو نقطه مون "طــا"شـده
قــافیه مـون یه خورده " اکفــا " شده
یـه مــــو قه هـایی بـــا یــه ذرّه دقت
نقــــطه ی ضعفت میشه عین قــوّت
به خـاطـر یــه "طـــــــا " نمیگـزم لب
دوبــــــاره مـیـرم سـر اصل مطلـب
دختــر بیچـاره کــه شکل مـــاهــه
چیکــار کنـه کـه قلب تـو سیـــاهـه؟
خـدا بـه اون هـر چی قشنگی داده
از نظــر تــــو مــــایــه ی فســــاده
بهش میگی از تـو خـونـه جُم نـخور
هــر چی بگـه میگی صـداتــو بـبُر
تو خـونه اخم و فُحش و دادو بیــداد
تـــوی خیـابونم کـه گشت ارشـــاد
-------------------------------------
بـاید بری کُلاتــــــو قــــاضی کنی
یـه خورده تمـرین ریــــــاضی کنی
دلت میخواد تــــو هـر دقیـقه و رُب
هر چی میگی اونم فقـط بگه خُب
امّا مهمّه خُب چـه جـــوری باشه
از ته دل بــاشه یــا زوری بـــاشه
خُبای کوتاه و کشــــــــیده داریـم
خُبای بی حال و لهیـــــــده دارـیم
فـرق اینــــا زمین تــا آسمــــونـه
آدم بـــــاید ایــن چیـزارو بدونــــه
مثل دوتــــا ردیـف تــوی مثـنــوی
یه خُب باید بگی یه خُب بشنـوی
یه بیت خوب ، با دوتـا خُب قشنگه
یکی خُبش کـم بشه کار می لنگه
----------------------------------
تــــا پســــرا بهم نگفتن چـــــرا
یه خورده هم برم سر دختـــــرا
------------------------------
بعد چهــــار ســـــال پشت کنـکـور
قبول شدی یه جــــای دور بــــا زور
آخر سر گــــرفتی بـــــا هـنّ و هن
لیســـــــانــس درّه تپّـــه از رودهـن
نشستی خــونـه گل لگد می کنی
خـواستـگارای خــوبــو رد می کنی
به خـــــــاطر اینکـه لیسـانس داری
بی خـودو بی جهت کلاس میذاری
چرا باید تو کـه لیسانسه مــــونی؟
از رو کتــاب متنـو غلـــــط بخـونی؟
یه نکته هم بگم که یـــــــادت نـره
لیسانس خوبه ، ولی سـواد بهتره
میگی فلانی کــه بـابــاش وزیــــره
روزی هزار دفـعه بـرات می میـــره
برای ســـرکــار که بـابــات عـوامـه
فکـرای اینـجوری خیــال خـــــامــه
آخه بابــا اونکه بـــابـــاش وزیــــره
مگه خُـله بیـــــاد تـــــــورو بگیــره
هرجـــا میری کلّی طلا بــاهـــاتـه
تمـــوم دغدغت النگـــــوهـــاتــــه
تــــــوی طــلا فــــروشیـا پلاسی
بــه این میگن آخــــر بی کلاسی
میخوای مث عروس قصّه ها شی
کلّ نداشته هــاتـو داشته بـاشی
هزار امیــــد و آرزو بــاهــــاتــــــه
اینــا امید نیست، عُقده هـــــاتــه
شوهر بیچاره کـه کـــــــارمنــــده
چـه میدونه قیمت بنــــــز چـنــده
فـرشای شوهرت کــه زیر پـــاتـه
بعض گلیم پـــــاره ی بـــابـــــاتـه
صبر اونم یـه دفعـه ای سر میــاد
صدای آژیـــــــــر خطـر در میـــاد
وقتی ببــینه زندگیش سیـــاهــه
چاره ی کـــــار توی دادگــــاهــه

s_paliz
06-06-2010, 20:40
بایاتی

اوره ک دوننــده قـــانـــــــا دردیــــوی دی قــانانـــــــا
قانمـــازا دئمه، قانمــــــــاز قــــالارسان یانـــا یانــــــا

...................................***............ .....................
گـــؤزللیگیــوی سـاتمـــــا محببـــته ســو قــــاتـمــا

پیسدی، آی اولدوز کیمی هر کیمه قـاش گؤز آتمــا

.....................................***.......... ........................
قاشین قــــارادیر ، قـــــارا گئتمه باتـــــارسان قــــارا

تــــــــاری الک گؤتــــوروب پــامبیق الیــر یــــــــوللارا

.................................***.............. ...................

سولار آخـــار داش قــالار بؤرک داغیلار بــــاش قالار

اؤزگـــه گلیب گئدنــــدی یــولداشـــــا یولداش قالار

..................................***............. ...................

گؤروب بیلـن اولمــاسین دئییب گولن اولمـــــاسین

گـلن گئـــدن چکـــیبلـــر گـئدیب گلن اولمــــاسین

s_paliz
06-06-2010, 20:47
روستای زاده

شهـــروند روستــــــــــــای زاده ام
چون نگاه طفل، صـاف و ســـاده ام
لهجه ام شنــاسنـامه ی من است
اهل دشت و کــوه و برف جــاده ام
روی پـــــــــای ایلیـــــــــاتی خودم
سالهــــای ســـــــــال ایستـاده ام
عشق قبله ی قبــیله ی من است
بـر کدام ســوی ســر نهــــــاده ام؟
عشق ، عـشق این بلای دلنشـین
سر رسیده تــــا کنـــد اعـــــاده ام
گفتم ای گـــریــز پــا دلت کجاست؟
ایـستـــــاد و گفـت، وعـــده داده ام
هر چه سعی می کنم کـــه بگذرم
بــــــاز سست می شـــود اراده ام
یـــــــاد او نمی رود ز خــــــــاطـرم
خــــوب دستـه گــل بـه آب داده ام

s_paliz
06-06-2010, 20:52
رباعی

چشمت همه جا در پی شر می گردد
دل از پی دل زیرو زبر می گـــردد
رفتی ، اما سرت بیــــاید بـر سنگ
چون موج به صخره خورد بر می گردد
---------------------------------------
تـــــا خرمن مـــو به دوش می اندازد
بین همـه جنب و جـوش می اندازد
گفتیم نصیحتش کـنید از ســر مهر
گفتند بــه پشت گــوش می اندازد

s_paliz
06-06-2010, 20:58
اتفاق نیفتاده

تویی کـــه به قول خودت ساده ای
چه کاریست این دست ما داده ای
دلی را کــــه بـردی بـه دوز و کلک
دوبـــــاره به من پس فرستـاده ای
بیـــــا واقـعـــــا راستش را بگـــــو
چرا بـــــا دل من چپ افتــــاده ای
نگفتـم نگهداریش مشکل است؟
نگفتی که صد در صد آمــــاده ای؟
چگــــونه تـــــــرا پیش بینی کنم؟
تــــــو یک اتفــــاق نیفتـــــاده ای

s_paliz
06-06-2010, 21:07
آخرین دریچه ی عبور

چنگ می زننــد ، زخمه هــــــای اشک شـور من
بر گدازه هــــــــای زخـــم کهنـه ی غــــــرور من
چند ســــــال نـــوری است تــا به اوج چشم تو؟
ای ستـــــــاره ی بلــند کهـــکشـــــان دور من
تـــــار عنکبـــــوت بسته کنـج خـــــــــانه ی دلـم
ساز هم نمی شـــــود بهـــــانه ی ســـــرور من
کیست این کــــه اینچنین مرا بـه شـانه می برد
تــــــــا بـه قبـر ،آخرین دریچــــــه ی عبـــــور من
یک نگـــــــاه بیشتر نخـــــــواستـم ز چشمتــان
چیست این که قطره قطره می چکد به گور من

s_paliz
07-06-2010, 11:45
مُهر مهر

نیمه شب نجوا کنان در گوش هم

راه افتـــــادیم دوشـــا دوش هم

ساحل و ماه و سکوت نیمه شب

شاخه ها سر برده در آغوش هم

جیر جیرکهـای شب خوان یکصـدا

مست از غوغای نوشا نوش هـم

موجها غرق تماشامـــــان شـدند

تـــا که بـــالا آمــدند از دوش هـم

قرص ماه از آسمـــان مبهوت مـا

مـا رها از خویشتن مدهوش هـم

بسته شد عهدی میان ما ؛ زدیم

مُهر مهری بر لب خــاموش هـــم

سایه های ما به هم محرم شدند

بی صــدا رفتند در آغــــوش هـم

s_paliz
07-06-2010, 11:52
پل آشتی ( ترانه)

کیه کـه میخواد دل منو غارت کنه؟
کیه که میخواد به تو جسارت کنه؟
بچـــه نشــو بد بــه دلت راه نده
کی میتونه بـــا تــو رقــــابت کنه؟
اشکاتو پاک کن بنشین رو به من
بین دو دریــــا پل آشتی بـزن
بذار منـو تـــو گل خنده بــــاشیم
دشمنامون به مــا حسـودی کنن
کــــوه یخی رو تـــو دلت آب کن
غصه هـا رو یکی یکی خـواب کن
بیــــــا تـــوی آینــه ی چشم من
قشنگ ترین خاطره رو قـــاب کن
بذار برات خنده یــه عـادت بـاشه
شادیامون تــــا بی نهـایت بـاشه
منم برات همیشه بی تاب باشم
دیدن تــــو برام عبـــادت بـــاشه

s_paliz
07-06-2010, 11:57
رباعی

هر چند کسی میان ما حایل نیست
اما نگهت به سوی من مایل نیست
گفتم قسمت دهم ، ولی می گویند
چشم تو به هیچ مذهبی قایل نیست

s_paliz
07-06-2010, 12:03
شان شیر

از موج خیز حـــادثه مـــارا گـــزیــر نیست
اینجــا کسی به فکـر صغیر و کبیر نیست
از بیم آن که بـــــــــاد ، مبـــــادا تبر شود
بید کنـــار بــاغچه هم سر به زیـر نیست
خود خواهی و ریا به که خیرات می کنند؟
از این جهات هیچ کس اینجـا فقیر نیست
چــــاقـــو کشـان شهر بـریدند بــــارهـــا
گوش کـــر مرا کـــه نصیحت پذیـر نیست
باید شبی به بیشه ی شیران سفـر کنم
مداحی شغـال که در شـان شیـر نیست

s_paliz
07-06-2010, 16:36
خاموشی

در تاريكي چراغمان يك گوشي ست

اين گوشي بهتر از چراغ موشي ست

گفتيم :چطور شد كه بي برق شديم؟

گفتند: جواب ابلهان خاموشي ست

s_paliz
07-06-2010, 16:42
رباعی

ای سر، سر سودا زده ، سامــانم کو ؟
ای کـــــالبد تهی شده جـــــانم کو ؟
امروز کـه از همیشه مشتــــاق تـرم
ای خانه ی سوت و کـور مهمـانم کو ؟

s_paliz
07-06-2010, 16:48
کسوف

ای پنجـــره ی عـــزا گــــــرفته
در حنجــره ام صـدا گـــــــرفته
آن نور که گرم و مهربـــان بـود
مهر از سر جمع مـــــا گرفته
شایع شده قهر کــرده خورشید
یا راه به نـــــــاکجــــا گرفته
خورشید که آتش مذاب است
مثل دل من ، چرا گــــــــرفته
گلدسته به شـانه های مسجد
دستیست کــه بر دعــــا گرفته
پرسید کسوف چیست؟ طفلی
گفتند دل خـــدا گــــــــرفـته

s_paliz
07-06-2010, 17:25
چشم عبرت

به پـــــای آبله طی می کنیم جــاده ی بـاید
و می دهیم به خـود وعده های مقصدِ شاید
رهــــــا شدیم بـه دریـــــای پر تلاطم حیرت
مگر که بــــــاد موافق سوی کـــــرانه بـر آید
فراز غفلت من کرکسیست تشنه ی فرصت
در این خیــــال کـزین ورطه طعمه ای بربـاید
رفیق قـــــافـله پنهــــان نمـــوده خنجر تزویر
که روی گـرده ی من چشم عبرتی بگشاید
زبـــــــان شکوه که آبستن است داغ دلم را
چگـــونه می شود از ســوز درد شعله نزاید
چه شد صلابت طوفان ،خدای نوح کجا رفت
کـه گــــرد فاجعه از روزگــــــار مــــــا بزداید

s_paliz
07-06-2010, 18:10
حمایت از حیوانات

یه روز خدا میخواس بیاد بشینه
آدم و حوّا رو بیــــــافــــــرینــه

وقتی اومد مشغول کـــارش بشه
خواس یه فرشته دستیارش بشه

تو جرگه ی فرشته ها نگا کرد
از تو اونا یه کـــار گـر جدا کرد

گف: برو ظرفو پُر خاک رُس کن
آب ام بریز یه خورده گل درُس کن

فرشته با کمال میل پا شد
برای تعظیم یه ذرّه تــا شد

بـــــا هیکل قشنگ و خوش قـــواره
فُــــرغــونــو ور داش بره خـاک بیـاره

فرشته هه خاکــــارو آوُرد نشست
هر چی تونس تو خاک رُس آب بست

همینه که جنس بشر خرابه
دو سوّم کُلّ وجـــودش آبه

اگه یه جاش سفته هزار جاش شُله
تقصیـــر اون فــــرشته ی مُنــگُـله

خلاصه ، کـار گل به آخـر رسید
میگن خدا یه ذرّه ام توش دمید

به خاطر همینه یک عالمه
هوا تـوی کله ی این آدمه

نمی دونم خدا چه قصدی داشته
که آدمــــارو سر کـــــار گذاشته

از ســــر طعنه گفته بــــاریکالا
جدی نگفته، شوخی کرده والا

خودش میگه بشر هبوط کرده
بـا کلّه رو زمین سقــوط کرده

میگن مُخش حسابی ضربه خورده
خوبه کــــه زنده مـــونـده و نمُـرده

اما حالا همین خُل و دیوونه
فک میکنه خـدای دنیـا اونه
----------------------------
بشرمث یه ماهی توی برکه س
فک می کنه دنیــا همینه و بس

اون که به برکه ی خودش راضیه
محاله کـه بفهمه دریــــا چیه

پاشو برو تو آسمونـــا یه سر
تلسکوپ ام اگه تونستی ببر

برو یه چنتا کهکشو نو رد کن
زمینو از اونجا بشین رصدکن

زمین به قدّ یه سـر سوزنه
بشر یه صد میلیونیم ارزنه

میتونی اون بالا یه کم بشینی
دیکتـــــاتورای کـوچیکو ببینی

به کـــــار آدما از اون بلندی
هی بزنی به روی پات بخندی
الان تا اونجایی که یاد بنده س
شیر اگـه آدم بکشه،درنده س

امّا از اونجایی که عقل داره ـ
آدم اگه شیر بکشه شکاره

هی به خودش نمره ی عالی میده
جــــو نورا رو گــــــوشمـــالی میده

الاغ بد بختـو به هـر بهـونه
رونشو می بنده به تازیونه

خدا وکیلی راحته براتــون؟
زنگوله بندازن تو گردنا تون؟

قبیله تون تو جاده ها قطار شه
شتر بیاد رو کولتون سـوار شه؟

خدا اگه ببینه شیر تو شیره
ممکنه عقلو از بشر بگیره

بشینه از روی حساب و نقشه
عقل مـــارو به حیوونـا ببخشه

یه روزصُب ازخواب پامیشی می بینی
بشر دوبـــاره رفته غــــــار نشینی

دیگــــه بـــاید تـرک تجمّل کنی
هر چی که پیش میاد تحمل کنی

ببر اومده دنیـارو دس گرفته
حقّشو از آدمــا پس گرفته

امّــا تــو روحت ام خبر نداره
بلن میشی بازم میری اداره

میری توی اُطـــــــــــــاق تــر تمیزت
می بینی خر نشسته پشت میزت

به جان تو جناب خر حقّشه
حقشه کـه مدیر کُـلّت بشه

شک ندارم، اگه دو روز بگذره
میگن این از قبلیـه بهتر تـره
---------------------
فیل اگه پستی بپذیره، آنی
دنیا میشه یه جنگل جهانی

جـــــونورا صـــاحب قدرت میشن
جنگا دیگه فقط میشه تن به تن

تفنگــارو جـم می کنن دو روزه
می برن و می چیننش تو موزه

برای اینــــکه روز خــــوش ببینن
سلاح هسته ای رو ور می چینن

لبــاس قــانونو به تن می کنن
خوردن گوشتو قدغن می کنن

وقتی ببینی چـــــاره ای نداری
میری می افتی به گیاه خواری

می بینی آدمــــا کنــــــار خرن
دارن باهم توی چمن می چرن

یه دعفه ای ممکنه روباه شَل
بشه رئیس ســـــازمـــان ملل

کـــاپیتولاسیونِ بشر بــــاطله
کسی شپش هم بُکُشه قاتله

ممکنه طبق مصلحت موش کور
بشه تو این دنیــا رئیس جمهور

نگو که موش کور سواد نداره
میگیم یکی بره براش بیــــاره

یه دونه دکتــــــرای آکسفوردی
یکی دو دست هم لباس لرُدی

لبــــاســـارو تنش کنـه مـــــاه میشه
رئیس جمهور چی چیه، شاه میشه
------------------------------
میای خونه خورد و خمیر و خسته
می بینی کرگدن به جات نشسته

رو مبلتـــــون یــه پنگوئن لمیده
یه گوشه هم الاغ دراز کشیده

s_paliz
07-06-2010, 18:34
مصاحبه آقای جوادی با رادیو زمانه

«ما ایرانی‌ها سلیقه‌مان را تحمیل می‌‌کنیم»

گفت‌ و گو با خلیل جوادی، سُراینده‌ی ترانه «خیابان ‌خواب‌ها» و شعر طنز «محکمه الهی» «ما ایرانی‌ها سلیقه‌مان را تحمیل می‌‌کنیم»

مینو صابری

خلیل جوادی، اهل زنجان از شاعران و ترانه‌سرایان معاصر ایران است که پیش‌ترها با شعر «خیابان خواب‌ها» به شهرت رسید.
چندی ا‌ست که خلیل جوادی به شعر طنز روی آورده و در کنار اشعار و ترانه‌هایی که سروده، اشعار طنز او مورد توجه عموم قرار گرفته است.
«محکمه الهی»، یکی از سروده‌های پرآوازه‌ی خلیل جوادی است. برای آشنایی بیشتر با این شاعر و طنزپرداز با او به گفت و گو نشستم.

از چه زمانی به شعر طنز روی آوردید؟
من سرودن را با شعر جدی شروع کردم منتهی دوستانم بر این عقیده بودند که ته‌مایه‌ی طنزی در شعرهای جدی، به‌خصوص در رباعیاتم هست.
شاید در طول این مدتی که به صورت حرفه‌ای، کار شعر می‌کنم، حدود ۲۰ سال شعرهام جدی بوده است. دو، سه سال است که به صورت جدی، طنز کار می‌کنم.
از دیدگاه شما، کادربندی طنز فارسی و خط قرمزها چیست، آیا فکر می‌کنید توانسته‌اید به این خط نزدیک شوید، یا احتمالاً از آن گذشته‌اید، چقدر گذشته‌اید؟
خط قرمز چیزی نیست که من یا هر هنرمند دیگری تعیین کند. خط قرمز را معمولاً دیگران تعیین می‌کنند. حقیقتش را بخواهید، خیلی خط قرمز نمی‌شناسم، البته می‌شناسم ولی دوست دارم نشناسم.
خط قرمزها هم برای همه مشخص است. با توجه به تفکرو اعتقادات مخاطب (‌نه این‌که دقیقاً هرچه آن‌ها می‌خواهند ما بگوییم) باید آن‌چه خودمان می‌خواهیم برای آن‌ها بگوییم منتهی باید رعایت حساسیت‌های آن‌ها هم بشود.
به هر حال در طنز، شوخی هست، آدم باید خیلی مواظب باشد که به مقدسات مردم توهین نشود، این‌ها خط قرمز است.

به واسطه‌ی همین خط قرمزهایی که فرض کنیم، ارشاد تعیین می‌کند تا حالا از ارشاد تذکری شنیدید؟
بله، خصوصاً در طنز. یکی دو مورد که می‌خواستم مجوز بگیرم چند بیتی را حذف کردند. معمولاً به این نوع خط قرمزها معتقد نیستم. آن‌قدر دایره‌ی سیاست کلی وزارت ارشاد تنگ نیست که بعضی از آدم‌های سطحی‌نگر و تنگ‌نظر می‌خواهند این دایره را تنگ‌تر به دیگران نشان دهند.
همین شعر «محکمه الهی» که شما و دیگران شنیده‌اید، با حذف یکی دو بیت در وزارت ارشاد مجوز گرفته است. به هر حال، طبیعی بود که این حساسیت‌ها هم باشد، البته از نظر آن‌ها نه از نظر من.
در این مورد، با شما اختلاف نظر دارم، خیلی از مطالب‌ بسیاری از نویسندگان و اهالی قلم زیر تیغ سانسور می‌رود و شاید بخش عمده‌ی کتابشان حذف می‌شود، این تنگ‌نظری نیست؟.
درست است، می‌فهمم چه می‌گویید. من که اول اشاره کردم تنگ نظری وجود دارد، بعضی وقت‌ها هم سلیقه‌ی افراد است.
بستگی دارد آن کسی که اثر هنری‌اش را ارائه می‌کند، چقدر اعتبار هنری داشته باشد.
کارشناسانی که در شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشسته اند ،این بزرگوارن نسبت به من همیشه لطف دارند و می‌گویند وقتی اسم تو را زیر یک شعر می‌بینیم، نخوانده امضا می‌کنیم. این احترام و اعتباری است که برای من که شاید در حد شاگردان آن‌ها هم نباشم، قائل هستند.
بعضی‌ها کارشان ضعیف است، می‌رود ارشاد، سانسور که نه، رد می‌شود، بعد این‌ها قضیه را جور دیگری عنوان می‌کنند.
نمی‌خواهم از سیاست‌های ارشاد دفاع کنم، در واقع سیاست‌های ارشاد مورد نقد من است، ولی می‌خواهم قضاوت منصفانه‌ای داشته باشم. یعنی به این قضیه، یک نگاه بی‌طرفانه و منصفانه داشته باشم. نه به آن شوری شور و نه به این بی‌نمکی.
نه در آن حد که بعضی‌ها می‌گویند و نه در این حد که بعضی‌ها تعریف می‌کنند. یک چیز بینابین است. به هر حال، آن‌جا هم چند کارشناس نشسته‌اند، می‌فهمند شعر و داستان چیست، در عین حال محدودیت‌هایی هم وجود دارد. آن‌ها ناچار هستند فضای کلی حاکم بر کشور را رعایت کنند.
با توجه به فرمایشات شما، برداشت من این است که در ارشاد سلیقه‌ای برخورد می‌شود.
سلیقه‌ای هم برخورد می‌شود، نه فقط در آن‌جا، در همه جا برخورد می‌شود. وقتی می‌خواهید از یک فروشگاه لباس بخرید، موقع انتخاب، فروشنده هم اعمال سلیقه می‌کند.
این طبیعت ما ایرانی‌ها است که سلیقه‌مان را تحمیل می‌کنیم، فکر می‌کنیم این قانون است. در همه جا هست در ارشاد هم هست.
شما به عنوان کسی که شعر طنز می‌گوید شهرت پیدا کرده‌اید، کارهای دیگر غیر از طنز چه دارید؟ آیا کتابی از شما چاپ شده است؟
اولین کتابی که از من چاپ شد به صورت جُنگ . همراه با آثار ۱۰ شاعردیگر که یکی از آنان من بودم. اسم این کتاب «در سایه غزل» بود که در سال ۷۶ چاپ شد.
کتاب‌های مختلف دیگری هم چاپ شد که باز به‌صورت جمعی بود.
مثل کتاب «طنز امروز ایران».
این کتاب توسط سید ابراهیم نبوی گردآوری شد، که آثار طنز شاعران معاصر ایران بود، چند شعر کوتاه و یک بیوگرافی هم به ‌صورت طنز از من چاپ شد.
دو کتاب دیگر راهم حوزه هنری چاپ کرده که آن هم به صورت جُنگ است و هر دو طنز و با نام‌ «در حلقه رندان»، آثار من در این‌ها هم چاپ شده.
انتشارات آوای کلار در سال ۸۳‌، یک مجموعه مستقل با نام «خیابان خواب‌ها» از من چاپ کرد که اکنون نایاب و در حال تجدید چاپ است. مجموعه ترانه‌های من با نام «سمفونی جیرجیرک‌ها» در مرحله اخذ مجوز است. آخرین کتاب من، مجموعه طنزها است که احتمالاً به اسم «محکمه الهی»‌ منتشر خواهد شد.
شما در اشعار طنزتان گاهی تکنیک غافلگیر کننده‌ای به‌کار می‌برید، این‌ها اتفاقی پیش می‌آید یا وقتی‌ قرار است شعری بگویید تصمیم دارید از این تکنیک استفاده کنید؟
اساساً شروع شعر یک چیز ارادی نیست. شعر مثل مرض صرع می‌ماند و بدون این‌که آدم خودش خبر داشته باشد، می‌گیرد. شروعش این‌طور است، هر شاعر‌ی وقتی شعر را شروع می‌کند شاید خودش نمی‌داند چه خواهد شد.
در واقع مثل شیرجه زدن به زیر آب است، از کجا شیرجه بزند و از کجا بیرون بیاید. این‌ها ناخودآگاه است .
بیست در‌صدش شاید ارادی و کوششی باشد.
گاهی اوقات آن بیست درصد هم دخیل است و بقیه‌اش ناخودآگاه .
زمانی که اشعار شما را می‌خوانیم، به آن شکل که دکلمه‌اش را از خودتان می‌شنویم، گیرا نیست، این ضعف شعر است؟
نه. اگر ضعف شعر باشد من هم که بخوانم ضعیف است . یک شعر ضعیف را هر کسی بخواند، ضعیف است. شاید من شعر را درست می‌خوانم. شاید دیگران در خوانش مکتوبش مشکل داشته باشند. در رابطه با این قضیه فقط این را می‌توانم بگویم.
در عین حال خود شاعر همیشه شعرش را بهتر از دیگران می‌خواند، برای این‌که تأکیدهاش به‌جا است، خودش بهتر می‌تواند حس را القاء کند.
شاید این‌ها مزید بر علت می‌شود که به نظر برسد شعر با صدای خود شاعر قوی‌تر است، در صورتی‌که شعر همان شعر است.

دکلمهٔ بایاتی‌ها

s_paliz
07-06-2010, 18:46
خانه ی هنرمندان ( قطعه ی هنرمندان)

بـــــــاز یــه هنـــر منــد طـــــــــــراز اوّل
واسه اجـــــاره مــونده بــــــــود معـطٌل

وقتی کـــه دید یقش حســـــابی گیره

پاشد راه افتـــاد بـــــــره وام بگیــره

هرجــــــاکه رف درا به روش بسـته بود
بد جـوری از شـرایطش خسته بـــــــود

اومد نشس خــودکــارو ورداش نوشت
"خسته شدم،خسته،از این سرنوشت"

زیر لبی زمــــــزمــــه هــایی ام کــرد
تـــــو مــایه هـــای " روزگـــــار نــــامرد "

همسایه شون که این چیزارومیشنفت
اومد نشس کنــــــارش و بهش گفت:

" جنـــــــــاب استـــــاد خــــدا بـد نــده
صـــدات میگه یــــه خورده حــــالت بده

اینجـــــــــوری کـــه نمیـمونه همــیشه
سکته بــــزن بمیــــر ببـین چی میشه

اگـــــــه یـــــه روز کفـــن تنت ببــینه
وزیـــــر میــــاد تـــــو مجلست میشینه

توی ســــــالنهــــــــــای سـوپـــر مُجلٌل
بـــرات مــــراســـــم میگیـــرن مُفـَـصٌـل

تـــو این چیـــزا مسئولا خیلی مَــــردن
شـــروع می کنـن بـــه خـــرج کــــردن

بــا استفــــــاده از پـــول خــــورداشـون
عکستـــو میـزنن رو بیلبـــــورداشـــــون

نوشته هـــــاتو رو هـــوا می قــــــاپن
هر چی کتاب داشته باشی می چاپن"

وقتی کــــه چشمش به کتابــــــا افتــاد
دوبـــــــاره فرمــــود : " جنــاب استــــاد

پول کتــــــــــابـــــاتــــ و کنـــار میذاشتی
الان تــــو مولــــوی یــه دکٌـــــه داشتی

الان کــــــه وضـع مـــالیت آش و لاشه
بـــــرو بمیــــر دیگـــه غمت نبــــــاشه

اگــــه بخوای آپـــارتمـــــان بگیـــــــری
بگی نگی بـــــــــاید یــــــه کم بمیری

خــــونــــــه بهت میدن بشینی ، امٌــا
شرطش ایـــنه بــری بهشت زهـــــرا

برا اونـــــــا کــه زنـدگی رو بــــــاختن
اونجــــا یه قطعه ی قشنگی ساختن

دار و درختـــش پُر شـــــاخ و بــرگـه
امٌــــــا فقــــــط بـــرای بعد مـــرگــه

وقتی بری دنیـــا بـه کــــــامت میشه
محلّه و کــوچــه بــه نــــــامت میشه

درستــه خـــــــــونه از خـــودت نداری
امّـــــا بــــــرای کشـــــــور افتخــــاری"

---------------------------

یــــــــــارو یــه ذرّه خودشو یه ور کرد
صدای تلــــوزیــونـــو بیشتــــر کـــرد

بعد سلام و صلــــــــــــوات و اینها
که مـــــــا اینـــــاشو می کنیم منهـا

جنــــاب گــــــــــوینده بــا اند سرعت
خبـر می داد از کمکـــــــــــای دولت

میگف: "میخــوان اون ورآب دویستا
خـونه بسازن واسه ساندینـیسـتـا

میخوان به خـــــــاطر رضــــــای خدا
کمــک کنــن بـــــه دانیـل اورتگــــــا "

بهــم نگیـن [ اند ] و چـــــرا آوردم
واژه ی خـــــارجی بـــه کــــار بردم

نگیـــن فلانی خــــــارجی پســنده
بـــرای همـــــراهیه [ اند ] بنده

ا ُمّتِ در صحـــنه همیــنه دیگه
هـر چی بگن اونم همـــونو میگه

مــــــا آم بـــایـد کمک کنیــم آنـــاً
پـــول نداریــم اقلّکن زبـــــانـــــاً

به مــــــا میگن اُمتِ تــوی صحنه
تِلپ میشیم هرجاکه سفره پهنه

نشــونیـــامـونـــو بذار بگم بــــــاز
تیپ،تـُپل- مشت ،گره - دهن باز

s_paliz
07-06-2010, 18:58
آیه‌ی یأس

با این که تمام قصه را می دانی
باز آیه یأس پیش من می خوانی
بــا آنهمه ترفند دلم را بــردی
تا بشکنی و دوباره برگـردانی؟
---------------------------------
انگشت نما
کوهی بودم ، به پای تو گرد شدم
بازیچه ی بـــــادهای ولگرد شدم
تا در دل من حلول کردی، ای ماه
انگشت نمای مرد و نا مرد شدم

s_paliz
07-06-2010, 19:06
دل شعله ور

در ره عشق مـــرام دگـــــری می بـــــــاید
سر پــر شـــور و دل شعله وری می بـــاید

عیب پروانـــه نگـــــویید کـــه در آتش رفت
شرط عشق است که بر جـان شرری می باید

عافیت آفت جـــان است ، جنونـــــــا مددی
رهـــــرو دشت بلارا خطـــری می بـــــــــاید

خانه ی دوست به قاف است، بلند است، بلند
بهر پرواز چــو عنقـای پری می بـــــــــــــاید

عـــاشقان هستی خـــود پیشکش او کـــردند
دست خـــــالی نتـــوان رفت سری می بـــاید

وهم خـــامیست امـــــان نـــــامه بگیرد سقا
شمس را در همه دوران قمـــــری می بـــاید

آسمان ، از چـه نشستی به تمـاشا آن روز
تــــا ابـد چشم تــورا پلک تری می بـــــاید

s_paliz
07-06-2010, 19:12
برف

یه نفر داد می زنه : ( پرف پارو می کنیم)
چشام از خواب می پرن
پلکامو هم میزنم
شیشه ها بخار گرفتن
پا می شم پنجره رو وا می کنم
همه ی کوچه پُره از پر قو
شاخه ها عروس شدن
آدما دستاشونو ها می کنن
جای پاشون میشه کفش مخملی
چه هوای پاکيه
ريه هامو پر و خالی می کنم
حسّ شاعرانه ام گل می کنه
قلمو ور می دارم
توی دفتر می نویسم:
اونی که دلم براش پر می زنه
دوس دارم الان بیاد در بزنه

s_paliz
07-06-2010, 19:20
خانه بر دوش

سر تب آلود است از سودای سامانی که نیست
پای رفتن هست آیا تا به پایانی که نیست؟
درد را پیچیده ام در پرنیان سرخ دل
لنگ لنگان می روم دنبال درمانی که نیست
خنجری مژگان چشم شانه ام شد ای دریغ
از خیال خام من وز عهد و پیمانی که نیست
پینه ی پیشانی تزویر٬ مهر باطل است
سوگوارم در زوال زرد ایمانی که نیست
خانه بر دوشیم٬ چشم آسمان ما را گواه
میزبان سایه ی خویشیم٬ مهمانی که نیست
تا به کی باید تحمل کرد چوب اشتباه؟
تا کجا باید دویدن در پی نانی که نیست؟
دستپوش از پینه دارم٬ پــایپوش از آبله
می روم در امتداد آن خیابــانی که نیست

s_paliz
07-06-2010, 19:25
ریسمان سیاه و سفید

به من نگــــــو کـه چرا از نگــــاه می ترسم
کـــــه از تصــور روز سیــــــاه می تـــــرسم
نگو که سایه ی چشمم هنوز بر سر توست
که من ز ســـایه ی خود گاه گاه می ترسم
من و دو راهی چشـم تــــــو و هـزار حدیث
اگـــــــر مرددم از اشتبـــــــاه می تــــرسم
چه قطره هــــا که ز پلک تو پــایشان لغزید
عجیب نیست کــــه از پرتگــاه می تـرسم
تو کـــــه به عمق مَثل واقفی مپرس چـرا
ز ریسمـــــان سفید و سیـاه می تـرسم

s_paliz
07-06-2010, 19:32
کفر مطلق

این روزها که این همه کم فکر می کنیم
آیا به عشق و عاطفه هم فکر می کنیم؟
احســــاس را معامله کـــردیم بـــــا غذا
دیگـر فقط ، فقط به شکم فکر می کنیم
مـارا مجال درک قلم نیست ، بی گمـان
بسیارمان به ترک قلم فکـر می کنیم
وقتی همه برای پس از مرگ زنده ایم
هستی گذاشته،به عدم فکر می کنیم
شادی کنیم ، هیــزم خشک جهنمیم
از ترسمان به گریه و غم فکر می کنیم
افکار ما،به زعم شما،کفر مطلق است
گاهی اگر به لحظه و دم فکر می کنیم

s_paliz
07-06-2010, 19:38
ملمّع (برای مـــوســـوی)

تـــو کشــور چهـــــار چرخ پنـچر

میخوای بیای چیکـار کنی بــرادر؟

چه می کنی با این همه کراکی؟

اینایی کـه زدن به جــاده خــاکی

چـه می کنی بـا اقتصـاد خسته؟

بـا این همـه شرکت ورشکسته؟

زبـــان بد بـــریده چشم بـد کـــور

اگـه بـــازم شدی رئیس جمهــور

نذار کسی ســــوار مـــردم بشه

نذار دلار هـــای مـــــا گـــم بشه

به قـــول یک نفر بیـــا و چی کن

وزیــــــر فــــرهنــگو معــرفی کن

وزیـــــر فرهنگی کــه مـرد باشه

اهل کمــــــال و اهل درد بـاشه

فک نکنـه قصیــــده بنــد رخـتـه

مُنجیک تَرمذی یـه جـور درخـتـه *

کـار نداریم شمــا الی یــــا بلی

حدَّ اقلّش اینـه کـــه خــوشگلی

گفت : پســر من انصــراف دادم

میخـوام بشینم پیش خــانـوادم

دوبــــاره حـــال درد ســر ندارم

حوصـــله ی سفـــر مفـر ندارم

برای سفـــره هایی کـه خالیه

مــیـــر حــســیــن مــوســـوی عــالیه

حرف زیاده اما اینجاجاش نیست

فقط بگم ،اهل بریز بپاش نیست

جنــــاب مـــــوســــوی سلام قــــارداش

قوجالمسان،لاپ آقاریپدی باش ماش

دوره ی جنگ یــــــــادمون نرفته

تیـــــر و تفنگ یـــــــادمون نرفته

اون روزا کــــه نخس وزیر بودی

حـــــامی مردم فقیــــر بـــودی

تموم اونهایی که کار می کردن

دیگشونو به موقه بار می کردن

از تره بــــــار تــــــا بـرنج دودی

مـــواظب قیمت جنســـا بودی

روزایی که قیمت نفت کم بود

قــامت تــو زیـر فشار خم بود

امـا تو، یــــارانه رو ور نداشتی

بار روی دوش مردمت نذاشتی

یه دفه کلی روی کـالا نرفت

یهو اجـــاره خــونه بالا نرفت

یادمه که شعار معار ندادی

وعده ی کمبزه خیار ندادی

اون روزا کارمندا خوار نبودن

مدیرا ماکسیما سوار نبودن

فسق و فجور پشت پرده کم بود

پیشونیــای داغ کـــــرده کم بود

مدیر کلاّ کاخ ندیده بودن

مزّه ی پولو نچشیده بودن

این روزا روزگار فرق کرده

همّه رو تو فساد غرق کرده

هر کی رئیس میشه توی اداره

نوچه هاشم جم میکنه میاره

خلاصه، تا وقتی از اونجا بره

هر چی بخواد می خوره تا خرخره

الان یه عده از همین خوارج

حساب دارن تو بانکهای خارج

فدای اون مرام حق پرستت

بگیر گرز رستمو تو دستت

نترس از این قوم کمیسیون گیر

قاباخلاریندا دورگینان مثل شیر

اگه میخوای نمره ی خوب بیاری

باید بری به جنگ رانت خواری

تورکی دییم اوزگه سی باش تاپماسین

دانشمامیش سوزلریمی قاپماسین

گوزله گینن طرف کلک قورمیا

بوش یره صاندیخلاری دولدورمیا

فکر ایلمه رقیب لرین ساده دی

تلیس تلیس رای الان آماده دی

رایی سایان واختا یاتیپ یوخلاما

یوخون زادین گلسه دو بیر چیخ داما

چن کلمه حرف خصوصی زدم

حوصله تون سر نره که اومدم

جناب حــــاج مهدی ضد حال

بیا بگیر بشین بابا ، بی خیال

هی نزن اینقد گره روی گره

بکش کنار بذار مهندس بره

الان مهندس امتیــازش پــــــره

چونکه خودش ترکه ، عیالش لره

s_paliz
07-06-2010, 20:04
چفیه

کمی بلند بیاندیش
تا آستین کوتاهم آزارت ندهد
اصلا کمی بیاندیش
آنگاه خواهی فهمید ،که خانه جای مترسک نیست
و مترسکها چقدر هیچند
چفیه ام را که از خستگی هایم تر بود
در آن سوی خاکریز بستان
به چوب خشکی آویخته ام
سوگند خورده ام
جز دشمن کسی را نترسانم.

s_paliz
07-06-2010, 20:10
بایاتی

دییب گولن اولمـاسون
گوروب بیلن اولماسون
گـلن گئــدن چـکیـپلـر
گئدن گلن اولماسون

s_paliz
07-06-2010, 20:16
رباعی

تـــا خرمن مـو به دوش می اندازد
بین همه جنب و جوش می اندازد

گفتـیم نصیحتش کنـید ای مردم
گفتـند بـه پشت گوش می اندازد

---------- Post added at 09:16 PM ---------- Previous post was at 09:16 PM ----------

رباعی

چون در گـوشش حرف چرندی زده اند
بـر پـــــایش از خـرافــه بنــدی زده اند

روزی گــر کــــــالبد شکــــافی بشـود
می بینی در مخش چه گندی زده اند

s_paliz
07-06-2010, 20:47
دو بیت شعر

صعــود می کنم از گیســـوان زیبــایت
که واژگـون شده چون آبشــار بر پایت

هــزار ،راهْ بلد گـم شدند در چیـنش
شبیه جاده ی ابریشم است موهایت

---------- Post added at 09:47 PM ---------- Previous post was at 09:43 PM ----------

پای نگاه

چون کــودکِ بی اراده راه افتـــادم
بـــا پـــای نگــــاه در گنــاه افتـادم
از گونه به سمت چانه ات لغزیدم
از چـــاله در آمدم به چـــاه افتادم

Tak Navaz
07-06-2010, 20:50
بایاتی

دییب گولن اولمـاسون
گوروب بیلن اولماسون
گـلن گئــدن چـکیـپلـر
گئدن گلن اولماسون
يه ترجمه اي!... چيزي!!!!

s_paliz
07-06-2010, 21:51
رباعی

بـــا انگـشتِ اشــــاره در خــواهـــد زد
دل در سینه ،شـدیـــد تــر خــواهــد زد

قلبـم بــا تیـک تــــاک خــود می گـــویـد
یلـدا سـر شد ، سپـیده سر خواهد زد

---------------------------------------

بی رویت آیــنـه کِــدِر خـواهـد شـد
آهم مِه گونه ، منتشر خواهـد شد

چون بمبی ساعتی، دلم در سینه
بـا تـاخـیر تــو ، منفجر خواهـد شد

s_paliz
07-06-2010, 22:09
زلزله

با این که لب از کلام بستید شما
ساکت سرجایتان نشستید شما

امواج نگــاهتــان دلم را لـــرزاند
اصلا نکند زلـزله هستید شـما ؟

==================

هر چند کسی میان ما حایل نیست
اما نگهش به سوی من مایل نیست

گفتـم قسمش دهید شــاید بشـود
گفتند به هیچ مذهبی قایل نیست

s_paliz
07-06-2010, 22:21
رژیم لاغری

بشین کــــــــــه حرفای زیادی دارم
بـــــــرای تــــــــــو پیشنهـــــادی دارم

اگــــه یــــــه کم چاقی و تیپت بده
پولتــــــــــو بی خودی به دکــــتر نده

لُپـــــــــای ابــطــحــی رو دیــــده بــــودی؟
قصه ی چـــــــاقیـشـــو شنیده بودی؟

یهـــــــــو گـــــــرفتنـش بــا هیکل بد
رف تو اویـــن آلن دلـــــــون شد اومد

نگــــــــــو کسی بـــــــراش غذا نبرده
شک ندارم تـــــــا می تونسـته خورده

رژیم نگـــــیر الان که شیر تــو شیره
بذار رژیــــم بیــــــاد تـورو بگــــــیره

معجـــزه ی اوین یکی دو تـــــا نیست
کلّشو بنویسم تو صفحه جــــا نیست

یه جــــــایی ام هس کــه تو دنیا تکه
شنیدم اســـــــم اونجــــا کــهـــریــزکـــه

میگن یکی کــــه حـــــاشیه نورده
یــــــــواشکی اونجارو کشف کرده

کشف اونه کــه صدا کنه مثـل بُمب
درس مث کشف کـــریستف کلُمب

اونجا یه جاییه که "این "اون" میشه
کــــافــــر اگه بره مسلمون میشه

فضـــــــای اونجــــا خیلی روحـانیه
پــــــــات برسه عـــوض شدن آنیه

کشف و شهودی کـه میگن همینه
آدم فقـــــط بـــــاید بـــره بـبـینـه

فک نکنی دارم دروغ میگم هــــااااااا
کلیـپشو نشـــون دادن تــــو ســیما

بنده میخــــوام از ســر خیر خواهی
فـــــــرا جنــــــاحی و خدا گـــواهی

نــــــامه بدم به ســـــــازمــــــان ملل
یه نـــــامه ی منطـــــقی و مُســـتدل

بگم جناب " بان کی مون " هاو آر یو
بنــــــده ام از ولایت ابـــــــر قـــــــو

ســـــــــران کشورا که جمعن اونجـــا
از آسیــــــــا گــــــــرفته تـــــا اروپـــــا

کُلّهم اجمعین بخـــــــوان یــــا نخـوان
بـــا " تُوپولُف " همّه رو بفرس بیــان

بگو کــــــه سالم برسن به این ســر
یا اگـــــه مُردن فبهــــــــا، چــــه بهتــر

میخــــــــوایم از اینــــا اعتـراف بگیریم
مــــــا توی اینجـــورکـــــارا بی نظیریم

فـــــریب انگـــــلیسیا رو خــــــوردیم
دنیــــارو دست کــــــــافرا سپـردیم

یکیش " حسین باراک اوبامـــا " ی بد
این آدم سیــــــــاه روی مـــــــــرتد

من نمی فهمم مگه دینش چشه
که ول کنـــــه بـــــره مسیحی بشــه

به فرض اگه یه روز همین"جرج بوش"
بیا د بره اوین میشه مثل موش

همون کسی که طالبانو می کشت
ریششو اندازه می گیره بـــا مشت

مـــا دلمون میخواد همه خوب بشن
هیکــلای تُپـــــل مث چــــوب بشن

رژیــم نگیر الان که شیــر تو شیره
بذار رژیـــم بیـــــــاد تـورو بگیره

s_paliz
07-06-2010, 22:28
زیر و بم

با "زیر" مخالفی بگـــو "بــم" بشوم

لبخند بـــزن مقابلت خــم بشوم

تو یک کلمه بگو که "حوّا " ی منی

من امضا می دهم که "آدم" بشوم

لبخندت از بلـــــور باید بــــــــاشد

چشمت دریــــــای نور باید بـاشد

اصلا می دانی این همه زیبـایی

از نـــا محرم به دور بـــاید باشد ؟

s_paliz
07-06-2010, 22:40
کشته مرده

نسبت به تـو ، حسّ کــور میلی دارم
دور و بر خود هــــــــــزار لیــلی دارم
من نــاز نمی خرم ، شما هم نفـروش
چون عاشق کشته مرده خیلی دارم

s_paliz
07-06-2010, 22:52
هذیان

از روزی که یکی دلم را بــرده
تب دارم،مثل طفل سرما خورده

گفتارم شعر ، شعرهایم هذیان
دکتر جان ،بنده زنده ام یا مرده؟

s_paliz
07-06-2010, 22:58
فصل عشق

در فصلی که هــوا لطیف و عــالی ست
فصلی که فصل عشق و فارغبالی ست

وقتی بـــاران به شیشه هــــا می کـوبد
در آغـــــوشم چقدر جـــایت خالی ست

------------------------------------

می فرمــایید لوس و سِرتق شده ام
حق هم داریـــد مایه ی دق شده ام

مــــادر جان ، اصلا نگـــرانم نشـوید
من با همه ی وجود عاشق شده ام

s_paliz
07-06-2010, 23:10
دولــو بولوت

گؤزوم ده غم واریدی باغلادیم کی گؤرمیه‌لر
یاغیش یاغــان دا بیر آز آغلادیم کی گؤرمیه‌لر

آمــــاندی دینمه منه ایندی ایلدیریم چــالارام
دولــو بولوت کیمی بیردن چیغیر-باغیر سالارام

قدیم بو اؤلکه ده غیرت ساتـــان تاپیلمازایدی
تنشگه‌لـرده یـــالان دان یاتــــان تــاپیلمازایدی

دورون آیـــاقه بیـر آز آختــارین اویـان بو یــانی
کوراوغلونون قیر آتی، بابکین قلینجی هانی؟

s_paliz
07-06-2010, 23:23
دندان درد

یک ثـانیه گرم و چند ساعت سردی
هی می روی و دوباره بر می گردی

بــــا آمـدن تــــو اشک هـم می آید
با این اوصـــاف ، عین دنـدان دردی

s_paliz
08-06-2010, 09:28
چراغ سبز

خورشیدی و گرمـــای محبت در دست
بـا آمدن تـــو مـــــاه چشمش را بست

بــــا سرعت نــــور سمت تــو می آیم
وقتی که چراغ چشمهایت سبز است
----------------------------------------
(ذرّه بین)

چشم تو -
ذرّه بین به سوی من گرفت
دود از -
کُنده ی دلم بلند شد.

s_paliz
08-06-2010, 09:34
شمش طلا

مغـــــــازه ی رنگ و ریــــا شلـوغه
که ســـــال ســـال دزدی و دروغه

شمش طلارو بــــــــا تریلی بــردن
فقـــط همین نبــــوده خیلی بـردن

اون همه پــــول بی زبـون چپو شد
یه عــــــالمه دلار هپل هپـــو شد

اونی کـــه توی شوش مستــاجره-
کفش و لبـاسش همه جر واجره-

اونی کــه زندگیش روی کـــولشه -
می دونه این شمشا چقد پولشه؟

یه هجده و نیم بنـــــویس تــو دفتر
صفرو بچین جلــــــــوش بره تا آخر

خب،حـــــــالا این رقم فقـــط دلاره
الان دلار ضـــــرب در هـــــــزاره

بشین بـــا چرتکه اینور اونورش کن
این رقمــــــو هـزار برابــــــرش کن

این همه پول میشه تــو این زمونه
سیصد و هفتـــــــاد هــزار تا خونه

حقــــــوق مستاجرا خـوردن داره؟
طلای بیچـــــاره هــــــا بردن داره؟

در آمـــد یـه ســــــــال نفتمــــونه
تــــورو خــدا نبــــــر بذار بمــــونه

همیشه اونهایی که خیلی سیرن
علتش اینـــه کــه زیــــر آبی میرن

کسی کـــــه اینقد رو تریلیش داره
یقین دارم یه عـــــــالمه ریش داره

برای اون کـــــــــه تــوی این وادیه
دو کــــــــامیـــون طــلا خدا دادیه

شک ندارم کــه این بـــــزرگ زاده
خمس و زکـــــاتشم به موقه داده

شمـــشا مـــــال یــــه آدم مومنه
وگــــرنه بردنش چطـــور ممکنه!؟

آخه بــــــاید خـــزانه خالی شه تا
بیــــــــان برن سراغ یــــــارانه ها

خدا کنه یهــــو طلا مس بشه
صــاحب اون تریلی مُفلس بشه

خدا کنه تــــــوی گـلوش گیر کنه
تریلیه صـــــــــاحبشو زیـر کنه

توی یه روز یه سـال در آمـد نفت
تــــو کیسه ی دولت تـرکیه رفت

فک نکنید این چیزا حـرف مفـته
دولت تــــرکیه اینـــــــارو گفته

تو مــــــــــاهواره اردوغانو دیدم
با گـوشای خودم ازش شنیدم

منتخب مــــــردمشـــــونه دیگه
رئیس دولت کــــــــه دروغ نمیگه

بگم؟ بگم؟ ، هنوز یه خورده زوده
نه ، نگم ، انشالا که گـــربه بوده

s_paliz
08-06-2010, 09:44
آیا دل من پیش شما جا مانده؟

از بس که درون سینه تنها مانده
در مانده ام از دست دل وا مانده

درداخل سینه درد شیرینی هست
آیا دل من پیش شما جـــا مانده؟

s_paliz
08-06-2010, 10:25
غرور زخمی

چنـان حکایت نـــــان طـــاق کرد طاقت مارا
که بی جدال شکستند استقــــامت مــــارا

و دستمان که تهی بــــود مــاند بر سر زانو
کـــه روز گــــــــار پذیرا نشد صداقت مــارا

غرور زخمی من بی قرار می شود امشب
به گوش بـــــــاد بخوانند اگــر حکایت مـــارا

به چند ریشه ی زائد شدیم زاهد و مویی
به بــــاد داد ز بی ریشگی اصـالت مــــارا

ز قطره ای که به بامی چکیده بود شنیدم
که آسمان خدا می کشد خجـــالت مــــارا

به گـــــرد بـــــاد بگویید بی امـــان بشتابد
به خـــود بپیچد و بالا بَــرَد شکایت مــــارا

هراسناکم از آن لحظه ای که روز قیامت
به خشم دور بریزند بــــــار طــــاعت مارا

و مطربان جهنم به زخمه هــای مکافات
به شعله ای بنوازند ساز قـــــامت مـارا

s_paliz
08-06-2010, 10:53
لبخند ژوکوند

امــواج نگــاهت اعتیــــــاد آور بـود
زیبــــایی تـــو فراتر از بـــــاور بود

در آینه ـ قـــابِ چشمِ من لبخـندت-
" لبخـند ژوکـوند" ، بلکه زیبـاتر بـود

s_paliz
08-06-2010, 11:20
دادخواست

در یک مسیــــر سنـــگلاخِ پیــچ در پیـــچ
هی زندگی چرخید گـــــــردِ محـــور هیچ

هی شب شدو هی روز،هی تعطیل هی کار
هی آفتــــاب و مـــــاه ، هی تکــــرار ، تکــرار

مو هایم از این روز و شب جو گندمی شد
فکرم دچـار گیجی و سر در گمی شد

چیزی به جـــا نگذاشـــته هستی برایم
آیینه ی صـــــــادق گـــــــواه مدعــــــــایم

از خنده می گـــویم ، ولی بــا فعل ماضی
من شـــــاکیم از روزگـــــار آقــای قاضی

مـا نیز یــــاری ! داشتیم ، امـــــا چگـــونه؟
از اوّلش من مـــار بــودم یـــار پــــونه

احساس راکد مـانده ام را کرده ام وقف
سر کرده ام بـا یک غر یبه زیر یک سقف

غافل شدم تقویم بـا سرعت ورق خورد
دزد زمــــان آرامشم را بـــــا خودش برد

می خواهی ازحُکمَت شوم این بارراضی-
آرامشم را پس بگـــیر آقــــای قــــاضی

part gah
16-11-2012, 06:25
گفتم که، شیر خسته به دردت نمی خورد
شاهین بال بسته به دردت نمی خورد

حق داشتی که جای دگر دلبری کنی