PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : >> تاپیِک جــامــع ویتــامین ها، مــواد معدنی و مکمــل های غـذایی

farhad1122
01-05-2008, 12:24
سلام
آیا واقعاً مکملی هست که به رشد قد کمک کنه؟ من شنیدم که مکملی به اسم آرژنین( امیدوارم درست نوشته باشم!) به رشد قد کمک می کنه؟ این مکمل ها چه عوارضی دارن؟
با تشکر

tekno2006
04-05-2008, 20:45
دوست عزیز چند سالتونه؟ آیا به سن بلوغ رسیدید با نه
افرادی که سنین رشد رو طی کرده باشد به علت بسته شدن لایه ها و کانون های استخوان ساز قادر به افزایش قد خود نبوده اگر تبلیغاتی در این زمینه مشاهده می کنی صرفا جهت سر کیسه کردن مردمه و تبلیغ کاذب

tekno2006
04-05-2008, 20:50
ممکنه این مطالب برات مفید باشه

شاید شما هم با جملاتی مانند : قدتان را تضمینی افزایش میدهیم و یا افزایش قد بدون جراحی و مشابه آن آشنا باشید ، مطالبی را که در ادامه میخوانید ، شما را بصورت کاملاً واقع بینانه از حقیقت رشد و بلندی قد آگاه می کند.
این مطالب شاید بازار بعضی از افراد سودجو را بهم بریزد .

عوامل اصلی رشد عبارتند از :
1- عوامل وراثتی ( ژنتیک )
2- تغذیه مناسب ( در دوران کودکی و پس از آن
3- فعالیت و ورزش کافی
4- خواب مناسب

عوامل وراثتی شامل ژنهائی است که شما از پدر و مادر به ارث برده و آنها از خانواده های قبلی یعنی نیاکان شما به ارث برده اند.
هیچگونه مدرک علمی دال بر اینکه اگر پدر و مادر شما کوتاه قد هستند آنگاه یقیناً شما نیز کوتاه قد خواهید شد ، وجود ندارد اما عموماً این مطلب صادق است که میانگین قد افراد خانواده شما حدود رشد طولی را تعیین میکند.
باید بدانیم که عوامل وراثتی از آن دسته عواملی هستند که ما کنترل خاصی روی آنها نداریم ،پس ذهنمان را به خاطر آن مشغول نمیکنیم.
اما سایر عوامل ارتباط مستقیم با عادات و رفتار ما دارند ، تغذیه مطلوب ، ورزش کافی و خواب مناسب می توانند با اراده ما تغییر نمایند و در حد مطلوب قرار گیرند.

تغذیه مناسب :
الف : دوران کودکی ، با دقت به این نکته که اصلی ترین عامل رشد کودک یعنی IGF_1 در شیر مادر به اندازه کافی یافت میگردد لذا استفاده از شیر مادر در دوران شیرخوارگی باعث رشد بهتر کودکان میشود.
با دانستن اینکه شیر مادران حاوی قند و مواد غذایی کافی برای کودک است ( به شرط آنکه خود مادر از تغذیه مناسب و رژیم غذایی مطلوب پیروی نماید ) استفاده از مواد جانبی مانند آب قند و سایر مواد اضافی که ترشح هورمون رشد را مهار میکنند عمل درستی نیست ، لذا مادامیکه مادر از شیر کافی برای تغذیه کودک برخوردار است بهتر است از مواد اضافی استفاده نشود.
تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی: در ابتدا باید بدانید که با توجه به فعال بودن کودکان و رشد سریع مغزی و اسکلتی آنان ،هیچگونه رژیم غذایی کم کالری یا لاغری برای آنها توصیه نمی شود ، به همین دلیل میباید کودکان را عادت داد تا از رژیم غذایی با کالری مناسب و پنج وعده در روز استفاده نمایند و از خوردن بیش از حد مواد شیرین یا تنقلات و مواد زائد خوداری نمایند.
تغذیه در دوران بلوغ: دوران بلوغ دوران تحول نوجوانان است ، در این دوران افراد با سرعت بسیار زیادی تغییر می کنند.نقش تغذیه قبل از این دوران و ضمن آن بسیار حساس و تعیین کننده است لذا توصیه می شود تا برنامه غذایی این سنین را با کمک یک متخصص تغذیه تنظیم نموده و در صورت صلاحدید پزشک از مواد کمکی جهت تکمیل برنامه غذایی یاری جست.

نکات مهم در تغذیه:
1- برنامه اصلی تغذیه ( شامل پنج وعده غذایی ) با فاصله هر 5/2 الی 3 ساعت باید تنظیم گردد ، چرا که بدن در هر 3 ساعت نیاز به پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری و کربوهیدرات مناسب برای حفظ متابولیسم دارد.
2- عموماً در طی یک روز فعالیت افراد بصورت زیر تقسیم میگردد.
7 صبح شروع فعالیت
افزایش فعالیت تا ساعت 1 ظهر
تثبیت فعالیت تا ساعت 6 عصر
کاهش تدریجی فعالیت تا ساعت 11 شب
3- با دقت در جدول فعالیت روزانه متوجه می شویم که باید برنامه غذایی روزانه را نیز بر اساس آن تنظیم نمود :

وعده اول ساعت 7 صبح شامل 40 درصد پروتئین و 60 درصد کربوهیدرات
وعده دوم ساعت 10صبح شامل 40 درصد پروتئین و 60 درصد کربوهیدرات
وعده سوم ساعت 1 ظهر شامل 45 درصد پروتئین و 55 درصد کربوهیدرات
وعده چهارم ساعت 30/3 شامل 50 درصد پروتئین و 50 درصد کربوهیدرات
وعده پنجم ساعت 6 عصر شامل 65 درصد پروتئین و 35 درصد کربوهیدرات
وعده ششم ساعت 8 شب شامل 70 درصد پروتئین و 30 درصد کربوهیدرات

نکته مهم در رعایت رژیم غذایی حجم مناسب آن است به این معنی که بجز وعده های اصلی حجم سایر وعده ها از یک کف دست بیشتر نباشد .
تذکر : قاعده تغذیه فوق برای همه شرایط ثابت و مطلق نبوده و نظریات دیگری نیز در مورد جدول فوق وجود دارد.

4- در رژیم غذایی خود از فیبرهای کربوهیدرات شامل : سبزیجات و مواد مشابه به اندازه کافی استفاده نمایید.
5- استفاده بیش از اندازه از مواد قندی ، ترشح هورمون رشد را مهار کرده و احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.
6- از تجمع چربی اضافی با کنترل نمودن چربی مصرفی روزانه جلوگیری نمایید.

7- استفاده از ویتامین ها تحت نظارت متخصص تغذیه برای بدن ضروری است.

ورزش و فعالیت مناسب :
کم تحرکی و یا عدم تحرک کافی باعث تغییر متبولیسم بدن می گردد ، همچنین تحریکات ترشح هورمونهای مطلوب را نیز با نقص مواجه کرده و مانع از حداکثر رشد میشود.
با توجه به نکته فوق ، تنظیم یک برنامه فعالیتی مناسب در طی روز علاوه بر فواید بیشمار آن باعث تنظیم و تسهیل ترشح هورمونهای مورد نیاز بدن میگردد و در رشد نیز بسیار موثر است ، ورزش نیز مانند سایر عوامل رشد اگر از حد مطلوب کمتر یا بیشتر باشد تاثیر مناسب را نخواهد داشت . در نشریه علمی ( Sports Science and Medicine (2003, 2, 106-109)) به نقل از آقای ناصر احمدی ( پژوهشگر و محقق ) و گروه تحقیقاتی وی در خصوص تاثیر ورزش بر افزایش یادگیری مقاله مهمی به چاپ رسیده است .

خواب مناسب :
خواب کافی باعث ترشح هورمون رشد میگردد ، پس سعی نمائید در طی شبانه روز از خواب کافی بهره ببرید ف در خواب متابولیسم شما هم از ریتم مناسب برخوردار می گردد و عضلات سریعتر خود را بازسازی ( ریکاوری ) نموده ، خستگی حاصل از فعالیت روزانه رفع میشود.
همانطور که خواب کافی فواید بسیاری دارد ، بی خوابی نیز متابولیسم بدن را مختل نموده و مانع از رشد کافی میگردد.

نتیجه گیری :
با توجه به مطالب فوق اکنون شما میدانید که به استثنای موارد ذکر شده ، هیچ ماده معجزه آسایی برای رشد وجود ندارد . تنها عامل رشد سوماتوتروپین و فاکتور رشد شبه انسولین است که آنهم در دوران قبل از بلوغ کامل و تحت نظارت پزشک متخصص شاید جوابگو باشد . فراموش نکنید هنگامیکه لایه های رشد استخوانی ( اپی فیز ) بسته شود دیگر رشد طولی رخ نخواهد داد.
طی چند سالهای اخیر روشهای جراحی نیز برای افزایش قد استفاده می گردید که در آن با برش خاصی بر استخوانهای ساق پا ( تیبیا و فیبولا ) و نصب دستگاه مخصوصی روی پا و تنظیم تدریجی آن باعث بلندی قد می گردند . البته این عمل در همه موارد موفق نبوده و علاوه بر آن پای ترمیم شده هیچگاه مانند پای سالم و طبیعی قبل از عمل استحکام نخواهد داشت .

منبع : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

farhad1122
05-05-2008, 18:56
سلام
عجب مطالبی!! خیلی عالی بود. ممنون
راستی من متولد 1370 هستم و قدم 171 هست.
میشه لطف کنید و بگید که چه مواد غذایی باعث کاهش ترشح هورمون رشد میشن و نباید از اونها زیاد استفاده کرد.
با تشکر

Kasra 91
05-05-2008, 19:03
خب همسن من هستی ولی قدت چنده شاید برنامه هایی که میگن بدرد منم بخوره من 175 هستم شما چی؟

farhad1122
06-05-2008, 12:26
خب همسن من هستی ولی قدت چنده شاید برنامه هایی که میگن بدرد منم بخوره من 175 هستم شما چی؟
من 171 هستم.

tekno2006
06-05-2008, 13:59
سلام
عجب مطالبی!! خیلی عالی بود. ممنون
راستی من متولد 1370 هستم و قدم 171 هست.
میشه لطف کنید و بگید که چه مواد غذایی باعث کاهش ترشح هورمون رشد میشن و نباید از اونها زیاد استفاده کرد.
با تشکر

افزایش مصرف مواد قندی (حاوی گلوکز) طی مکانیسمی اثر سوء در ریلیز هورمون رشد داره و اونو کاهش میده پس در رژیم غذایی باید رعایت کرد در مواد غذایی دیگه این تاثیر زیاد چشم گیر نیست در ضمن این حرف معنای عدم مصرف نیست
با تشکر

tekno2006
06-05-2008, 14:07
اگر در مورد آرزنین و تاثیر اون در هورمون رشد اطلاعات می خوای این لینک رو مطالعه کن

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

farhad1122
07-05-2008, 19:33
سلام
مقاله جالبی بود. ممنون
توی اون مقاله نوشته بود که شکلات تلخ و بادام زمینی دارای مقدار زیادی آرژنین هستن. من شکلات تلخ دوست ندارم ولی از بادام بدم نمیاد. می خواستم بپرسم که با خوردن بادام دیگه نیازی به خوردن مکمل آرژنین نیست؟ اصلاً شما این مکمل رو پیشنهاد می کنید؟ این مکمل عوارضی هم داره؟

amir200812
24-01-2010, 09:07
یه قرص های جدیدی هست ( 2 ماه پیش دکتر میگفت جدید اومدن و برای پیدا کردنش پدرم درومد)!
اسمش CalciCare هست فکر کنم اسم کمپانی هم VITANE هست! شاید هم Vitane Pharma!!!!
المانی هستند و روش نوشته:
Av.per 2 tablets
Calcium 800 mg
magnesium 200 mg
Zinc 8 mg
Vitamin D3 400 IU
برای هر دونه قرص حدود 270 تومن پول دادم! برای 100 تا (3 بسته+ 1 ورق 10 تایی) 27 هزار تومن ناقابل دادم!

البته دکتر برای کس دیگه ای داده ولی منم بعضی وقت ها پاتک میزنم!:31:
اینا چطورن؟ به کش رفتن ادامه بدم یا نه؟
درضمن اینا بهترن یا همین قرص هایی "کلسیوم د" خودمون!؟

winstonultra
24-01-2010, 09:16
قرص گروني نيست !

ژرياتريك فارماتون دونه اي 410 تومن هست.

اين قرصي كه خريدي زياد مواد معدني نداره....

فارماتون 1 ساعت طول ميكشه بخوني چي داره توش انواع ويتامين ها و مواد معدني....

ديلي پلاس كراون آمريكايي....هم 1 روز بايد وقت بزاري بخوني مواد معدني و ويتامينهاش رو....

مكمل غذايي بيشتر دكتر تغذيه تجويز ميكنند....براي كساني مثل من كه در حال رژيم لاغري هستند دكتر من براي ديلي پلاس

كراون تجويز كرده.....

شما ببين چه مكملي اجتياج داري.....ضد استرس.....انرژي زا.....بعد تهيه كن از داروخانه....

من 2 ماه پيش 80 هزار تومن پول قرص مكمل دادم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فرمول ضد استرس بی کمپلکس و ویتامین سی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

winstonultra
24-01-2010, 09:19

ژریاتریک فارماتون دارای چهار گروه ماده ی فعال است:
۱٫ عصاره جینسنگ با غلظت بالا.
۲٫ دی متیل آمینو اتانول بی تارتارات.
۳٫ مواد دخیل در متابولیسم. (ویتامین ها، مواد معدنی، عناصر کمیاب)
۴٫ مواد موثر در متابولیسم چربی ها که سبب برداشت یا کاهش ذخابر چربی کبد می شوند. (کولین، اینوزیتول، لینولئیک اسید)
ژریاتریک فارماتون به دلیل مواد تشکیل دهنده ی آن در افراد میانسال و جوانتر که به دلیل فعالیتهای بیش از اندازه فکری و بدنی دچار استرس می باشند، نیز مورد استفاده است.
جین‏سنگ (جین‏سینگ) دارای انواعی از پاناکسوزیدها و پاناگزاتریول و پاناگزادیول است. این ترکیب دارای اثر محرک نسبی بر روی مغز و بدن می باشد که باعث احساس افزایش تمرکز و احتمالا بهبود حافظه می گردد.
به دلیل وحود دی متیل آمینو اتانول بی تارتارات، ژریاتریک فارماتون یک ترکیب بهبود دهنده ی خلق و خوی بسیار ضعیف است.
در این ترکیب دارویی حدود ۲۰ نوع ویتامین و ماده ی معدنی مناسب برای بدن انسان وجود دارد که می تواند کمبود ویتامین های ناشی از سو تغذیه یا سو جذب را برطرف نماید.
منع مصرف و عوارض جانبی
با توجه به عدم وجود مستندات کافی در مورد مصرف جینسینگ و در متیل آمینو اتانول دی تارتارت در دوران حاملگی و شیردهی بهتر است در دوران حاملگی و شیردهی استفاده نشود. همچنین مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی شود. در افراد دیابتیک با توجه به وجود ترکیبات گلوکوژن در این دارو باید، مصرف آن با احتیاط صورت گیرد.پ
مقدارمصرف (دوزاژ)
ابتدا روزی دو کپسول، یکی همراه صبحانه و یکی همراه ناهار، برای دو تا سه هفته، بعد از این مدت روزی یک کپسول همراه صبحانه مصرف می شود.
توصیه های عمومی:
بهتر است کپسولها همراه با مقدار کمی از مایعات مصرف شوند. در صورتی که بلع کپسول مشکل است می توان آن را برش داد و محتویات آن را همراه مقداری مربا یا عسل میل نمود. مصرف این دارو ساعت خاصی ندارد، در صورت فراموشی یک دوز آن دوز را حذف نمایید. این دارو باید در جای خشک وخنک نگهداری شود.

منبع :

winstonultra
24-01-2010, 09:23

دیلی پلاس Daily Plus
بسيارى از افراد در اثر مصرف مولتى ويتامين ها، دچار افزايش اشتها و اضافه وزن ميشوند ، به همين دليل از مصرف اين محصولات اجتناب می كنند. ديلى پلاس كراون ، محصول مولتى ويتامين [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]شركت نيچرزگيفتز باداشتن تركيبات چربى سوز طيبعى مانند عصاره چاى سبز ، ماده معدنى كروم ، دی متيل گليسين (DMG) باعث کنترل وزن و كاهش كلسترول بد خون می گردد .همچنين وجود جين سنگ (ريشه گياهى) و ويتامينهاى گروه B در فرمولاسيون اين محصول ، باعث افزايش سطح انرژى بدن میشود . يكى ديگر از اجزاى ارزشمند اين مولتى ويتامين ، ايزوفلاون هاى سويا است . ايزوفلاون ها كه به نام فيتواستروژن (استروژن گياهى) نيز معروفند، داراى اثرات مشابه هورمون استروژن میباشند اين تركيبات به طور كلى، باعث افزايش جذب كلسيم ، پيشگيرى از پوكى استخوان و كاهش علائم يائسگى (گرفتگی و تعريق ) میگردند.
- انرژی بخش ترين مکمل در بانوان ورزشکار با قابليت های بالای ويتامينی
- با Daily Plus ، از تمامی خواص يک مولتی ويتامين کامل بدون عارضه چاقی و افزايش وزن بهره مند شويد.
- حفظ تناسب اندام ، با ترکيبات 100% طبيعی
- بدون افزايش وزن ، از تمامی خواص يک مولتی ويتامين کامل برخوردار شويد.
شکل و مقدار و نحوه مصرف:
قرص 200 عددی روزى دو بار، هر بار يک عدد همراه غذا ميل شود.
هشدار
همراه با ساير مكمل هاى غذايى و يا فرآورده هاى مولتی ويتامين مينرال ديگر توصيه نمی شود.

منبع :

winstonultra
24-01-2010, 09:25

Super Stress B-Complex with Vitamin C 100 Capsules

 موثر در کاهش اثرات استرس
 رفع کننده خستگی و بی حوصلگی
 جایگزین مناسب و بدون کالری نوشابه های انرژی زا
 بالا بردن انرژی ذهنی و بدنی
 دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدان به خاطر ویتامین سی

winstonultra
24-01-2010, 09:28
شما جينسانا بگير ماله فارماتون ا دونه بخوري نئشه ميشي...

من ميخورم دماغم ميخاره....اينقدر حال ميده.....همه جام ميخاره...واييي سرم ميخاره وقتي ميخاروني انگار دارن ثانيه اي 1 ملييون بهت پول ميدن اينقدر حال ميكني

winstonultra
24-01-2010, 09:47

Ginsana® – standardized G115® ginseng extract, for dynamic and active people
Ginsana® is based on the standardised G115® Ginseng extract. It helps modern people in a demanding life stage to increase and maintain their physical performance. Ginsana® stimulates body and mind, prevents exhaustion, has a calming effect in states of stress and improves stamina

منبع :

Arpanet
04-02-2010, 20:11
اين نوع مكمل ها براي افرادسالم نيست مثلا زنان يائسه كه به پوكي استخوان دچار ميشوند لازمه كلسيم دي مصرف كنن
شما در جواني بهتره از لبنيات مثل ماست و نور افتاب بهره ببري كه طبيعي و بي ضررن

Life24
12-04-2010, 09:48
با سلام
از کجا بفهمیم که در بدن چه ویتامین هایی کم هست؟
آیا راه تشخیص هست؟
که در صدد رفع آن بر آئیم؟

eMer@lD
12-04-2010, 12:13
سلام مبحث بسیار گسترده ای هست و قابل بررسی اغلب برای تشخیص سریع و بهینه آزمایش و چکآپ سالیانه یا دو بار در سال صورت میگیره البته دقیقا در تنظیم متابولیسم تاثیر دارند، و واکنش نشان میدهند.

دو نوع ویتامین هست محلول در اب و ویتامینهای محلول در چربی

ویتامینهای گروه Cو گروه B جزو ویتامینهای محلول در اب هستند وباید روزانه مصرف بشوند.

و در اثر کمبود گروه ویتامین B بدن واکنش هایی از قبیل کاهش رشد، ناراحتیهای قلبی اختلال در هضم وجذب مواد خوراکی ، فلج پا،کمبود سلولهای خونی ،،سرفه های مزمن و....

در اثر کمبود ویتامین Cشاهد نقص در سیستم ایمنی بدن ،ناراحتیهای پوستی و.. هستیم

ویتامینهای محلول در چربی رو میتوان در ویتامینهایA,D, E,Kمشاهده کرد

البته این ویتامینها چون محلول در چربی هستند تا مدتی در بدن ذخیره میشوند و مصرف روزانه لزومی نداره چه بسا مصرف زیاد مسموسیت ویتامینی رو باعث میشه.

کمبود این قبیل ویتامینها رو میتوان؛

K

عدم انعقاد خون، عفونت های ریوی،سیاه سرفه ،اختلال در دستگاه گوارشی ،ضعف اعصاب، ناراحتی قلبی

E

کمبود این ویتامین در عروق واندامهای تولید مثل نمود میکنه

عدم حفظ تعادل،اختلال در بینای و سقط جنین نیز دیده میشه و...
D

کمبود این ویتامین در بیماری راشیتیسم بسیار مشهوده

پوکی استخوان، بیماری ام اس ناراحتی قلبی

A

در اختلال در سیستم بدنی خشکی قرنیه ی چشم،خشکی بافت پوست ، آبریزش از چشم،بیماری CRD،افزایش استرس، تضعیف در سیستم ایمنی طحال، مغز استخوان

کمبود کلسیم عامل زیادی در بیماری راشیتیسم داره، خرابی دندانها، پوکی استخوان، انقباض شدید در عضلات، گرفتگی عضله قلب ،بیماری کزاز،عدم انعقاد خون و...

کمبود آهن باعث کم خونی، پایین آمدن ضریب هوشی افراد و ..

اگر باز مطلبی بیاد بیارم اضافه میکنم.

موفق باشید.

Life24
12-04-2010, 18:22
خوب عزیز ممنون از توضیحت
اما بگیم آزمایش چی؟
چه نوع ازمایشی اینها رو چک میکنه؟

A.M.D.D.E.V.I.L
12-04-2010, 18:25
آزمایش خون فکر کنم

Life24
12-04-2010, 19:55
آزمایش خون فکر کنم
امروز دادم
ولی فکر نکنم نوشته بود اینها رو

A.M.D.D.E.V.I.L
12-04-2010, 19:58
دیگه نمیدونم ولی میدونم اگه موردی باشه دکتر ها خودشون میگن

eMer@lD
12-04-2010, 21:41
امروز دادم
ولی فکر نکنم نوشته بود اینها رو

متوجه جمله بندیتون نشدم .شرمنده

طبق گفته ی A.M.D.D.E.V.I.L تشخيص هر کمبود ویتامینی ، با انجام يك آزمايش خون امكانپذير است.

morsadr
14-04-2010, 14:49
هر ویتامین یا ماده خاصی در بدن ممکنه آزمایش تخصصی خودشو داشته باشه که در صورتیکه پزشکتون صلاح بدونه و واقعا نیاز باشه برای شما درخواست می کنه .
ولی باید توجه داشته باشید که با تغذیه متنوع و معمولی به اندازه مناسب کمبود اکثر ویتامین ها بسیار بندرت ایجاد می شود و در صورت احتمال این کمبود اکثرا پزشک از روی حدس خود ویتامین را تجویز می کند و آزمایش تخصصی در خواست نمی کند.

dsa dsa
22-05-2010, 15:30
سلام..
من نیاز دارم به مواد خوراکی ای که ویتامین های A/E توش هست ؟ و موادی که پروتئین زیاد دارند ؟

و مواد که حاوی درصد زیادی از کلسیم هستند ؟

راستی سبوس گندم چیه و به چه صورت قابل تهیه و خوردن هست ؟!

JEskandari
22-05-2010, 23:42
سبوس گندو بصورت پودر توی عطاریها هست میگیرند توی آب میریزن و میخورن.

morsadr
23-05-2010, 09:42
ویتامین E
این ویتامین تنها در منابع گیاهی یافت می‏شود و در منابع حیوانی در چربی نیز یافت می‏شود.موادی مثل روغن‏های گیاهی مثل روغن آفتاب گردان و زیتون ٬ ذرت و بادام ٬ آجیل تازه(فندق ٬ بادام ٬ گردو ) ٬ اسفناج ٬ کلم پیچ ٬ سویا و سیب زمینی دارای مقادیری از این ویتامین می‏باشند.همچنین روغن سبوس گندم غنی‏ترین ماده غذایی از لحاظ ویتامین ای می‏باشد.در میوه‏هایی مثل هلو و یا مارچوبه نیز به طور نسبی این ویتامین یافت می‏شود.به جز منابع طبیعی ویتامین ای به صورت مصنوعی و به شکل قرص و آمپول نیز در دسترس می‏باشد.

ویتامین A
روغن جگر ماهی، هویج (در هویج ماده‌ای به نام کاروتن وجود دارد که بدن آن را تبدیل به ویتامین آ می‌کند).

جگر گوساله , جگر مرغ , جگر گاو , پنیر , زرده تخم مرغ , کره تازه , قلوه

و در سبزیجات بیش از همه «جعفری , کدو , اسفناج , کاهو , شاهی»

و در میوه‌جات بیش از همه «خربزه , گیلاس , موز , خرما , هلو , پرتقال» بیشتر از سایر مواد غذایی دارای ویتامین آ می‌باشد

پروتئین
عمدتا در منابع حیوانی مثل انواع گوشت و تخم مرغ و لبنیات و همچنین در منابع گیاهی مختلف به میزان متفاوت وجود دارد

کلسیم
بهترین منبع خوراکی کلسیم لبنیات میباشند (شیر ماست کره دوغ پنیر کشک و ...)

kiarash3500
23-05-2010, 13:45
امروز تو روزنامه خوندم مصرف متفورمین کمبود ویتامین ب 12 رو به دنبالش داره
میخوام در مورد علائم این کمبود بدونم
ممنون

Old_Chater
23-05-2010, 21:32
علائم شایع كمبود ب 12
• ضعف‌، به‌ خصوص‌ در بازوها و پاها
• زبان‌ دردناک‌
• تهوع‌، بی‌اشتهایی‌، و کاهش‌ وزن‌
• خونریزی‌ از لثه‌ها
• کرختی‌ و احساس‌ سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ در دست‌ها و پاها
• مشکل‌ در تعادل‌
• لب‌ها، زبان‌ و لثه‌های‌ رنگ‌ پریده‌
• زردی‌ چشم‌ها و پوست‌
• افسردگی‌
• گیجی‌ و منگی‌، و زوال‌ عقل‌
• سردرد
• مشکل‌ در حافظه‌
• وزوز گوش

morsadr
24-05-2010, 17:01
امروز تو روزنامه خوندم مصرف متفورمین کمبود ویتامین ب 12 رو به دنبالش داره
میخوام در مورد علائم این کمبود بدونم
ممنون

درسته مصرف طولانی مدت متفورمین می تونه ایجاد کمبود ویتامین B12 کنه . بعضی از مراجع استفاده از این ویتامین را در موارد مصرف طولانی متفورمین توصیه کرده اند .

کمبود این ویتامین دو نوع عوارض داره
یکی عوارض خونی که همان انمی مگالوبلاستیکه
و دوم علائم سیستم عصبی مرکزی و محیطی که دوستمون این علائم را لیست کرده اند.

ghahremanimehdi
09-06-2010, 22:51
سلام
میخواستم بدونم حداقل میزان ویتامینها و مواد معدنی ای که باید روزانه مصرف شوند (برای یک انسان بالغ) چقدر است ؟
اگر ممکنه میزان مصرف به گرم یا واحد در روز رو بذارید .
شامل موارد زیر :
ویتامین : A-B1-B2-B6-B12-C-D-E
موادمعدنی : Rutin-آهن-کلسیم-فسفر-مس- پتاسیم-منگنز-منیزیم-روی
میخوام بدونم چند گرم در روز باید از اینها مصرف کرد؟

S0R3N4
10-06-2010, 19:41
سلام دوست خوب و عزیزم
شما سن و جنسیتتون رو نگفتید
برای مثال
مقدار مورد نیاز کلسیم بدن در افراد نوجوان متفاوت تر از افراد بالغ و همین طور در زنان و مردان هم این مقدار متغییره
شما سن و جنسیتتون رو بگید تا به طور کامل راهنماییتون کنم
من در خدمتتون هستم دوست عزیز

ghahremanimehdi
10-06-2010, 21:15
سلام دوست خوب و عزیزم
شما سن و جنسیتتون رو نگفتید
برای مثال
مقدار مورد نیاز کلسیم بدن در افراد نوجوان متفاوت تر از افراد بالغ و همین طور در زنان و مردان هم این مقدار متغییره
شما سن و جنسیتتون رو بگید تا به طور کامل راهنماییتون کنم
من در خدمتتون هستم دوست عزیز

23 سال جنس مذکر

S0R3N4
11-06-2010, 11:46
ویتامین آ
800 میکروگرم
ویتامین ب1
1.4 میلیگرم
ولی بعضی از متخصصین اعتقاد دارن 3.5 تا 9.2
ب2
1.6 ولی تا 200 میلیگرم هم عوارضی نداره
بعضی معتقدند که باید 1.8 تا 2.5 میلیگرم مصرف شه
در موارد درمانی 250 تا 100 میلیگرم استفاده میشه

ب3
18 میلیگرم

ب5
6 میلیگرم ولی تا 1000 میلیگرم در روز خطری ایجاد نمیکنه
توصیه ی من 25 میلیگرم در روز هست

ب6
2 میلیگرم و تا 100 تا هم در روز مشکل ایجاد نمیکنه

ب12
1 میکروگرم
توصیه ی بعضی متخصصین اینه که روزانه 5 تا 10 میکروگرم مصرف شه

اسید فولیک
200 میکروگرم

ویتامین ث
60 میلیگرم ولی تا 3000 میلیگرم در کوتاه مدت و تا 2000 میلیگرم در طولانی مدت خطری ایجاد نمیکنه

ویتامین د
5 میکروگرم

ویتامین ایی
10 میلیگرم ولی توصیه میکنم 100 تا 800 تا در روز مصرف کنی(نه از منابع مصنوعی)

ویتامین اچ
150 میکروگرم

ویتامین کا
هیچ مقدار توصیه شده ای برای مصرف ویتامین کا وجود نداره و بدن به اندازه ی کافی در روده میسازه

کلسیم
800 میلیگرم

کروم
حدود 25 میکروگرم کافیه

مس
مقدار توصیه شده ای برای مصرف مس وجود نداره ولی بهتره روزانه 1 تا 2 میلیگرم مصرف کنی

فلوراید
1.8 میلیگرم که 25 درصد آن از طریق غذا و 75 درصد هم از طریق نوشیدن چای و آب لوله کشی بدس میاد

آهن
14-15 میلیگرم

ید
150 میکروگرم

پتاسیم
مقدار خاصی توصیه نشده ولی در جداول تغذیه دیدم که میزان 3500 میلیگرم پتاسیم در روز آورده شده بود

منیزیوم

300 میلیگرم

منگنز

باز هم مقدار خاصی توصیه نشده و اما بعضی از متخصصین تغذیه پیشنهاد میکنند که به طور روزانه 1.4 میلیگرم استفاده شه

مولیبدن
50 تا 400 میلیگرم در روز مناسبه

سدیم
باز هم مقدار خاصی توصیه نشده ولی شما 2400 میلیگرم مصرف داشته باشی کافیه

فسفر
مقدار مورد نیاز بدن در روز 800 میلیگرم

سلنیوم
75 تا 100 میکروگرم

سیلیکون1.2 تا 29 گرم

زینک یا همون روی
15 میلیگرم و حداکثر 50 تا

دوست عزیز
این مقدار ها برای سن و جنسیت شما توصیه میشه
و در افراد مختلف متفاوته...
دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه.اگه احیانا چیزی جا افتاد بگو تا بگم

---------- Post added at 11:46 AM ---------- Previous post was at 11:45 AM ----------

ویتامین آ
800 میکروگرم
ویتامین ب1
1.4 میلیگرم
ولی بعضی از متخصصین اعتقاد دارن 3.5 تا 9.2
ب2
1.6 ولی تا 200 میلیگرم هم عوارضی نداره
بعضی معتقدند که باید 1.8 تا 2.5 میلیگرم مصرف شه
در موارد درمانی 250 تا 100 میلیگرم استفاده میشه

ب3
18 میلیگرم

ب5
6 میلیگرم ولی تا 1000 میلیگرم در روز خطری ایجاد نمیکنه
توصیه ی من 25 میلیگرم در روز هست

ب6
2 میلیگرم و تا 100 تا هم در روز مشکل ایجاد نمیکنه

ب12
1 میکروگرم
توصیه ی بعضی متخصصین اینه که روزانه 5 تا 10 میکروگرم مصرف شه

اسید فولیک
200 میکروگرم

ویتامین ث
60 میلیگرم ولی تا 3000 میلیگرم در کوتاه مدت و تا 2000 میلیگرم در طولانی مدت خطری ایجاد نمیکنه

ویتامین د
5 میکروگرم

ویتامین ایی
10 میلیگرم ولی توصیه میکنم 100 تا 800 تا در روز مصرف کنی(نه از منابع مصنوعی)

ویتامین اچ
150 میکروگرم

ویتامین کا
هیچ مقدار توصیه شده ای برای مصرف ویتامین کا وجود نداره و بدن به اندازه ی کافی در روده میسازه

کلسیم
800 میلیگرم

کروم
حدود 25 میکروگرم کافیه

مس
مقدار توصیه شده ای برای مصرف مس وجود نداره ولی بهتره روزانه 1 تا 2 میلیگرم مصرف کنی

فلوراید
1.8 میلیگرم که 25 درصد آن از طریق غذا و 75 درصد هم از طریق نوشیدن چای و آب لوله کشی بدس میاد

آهن
14-15 میلیگرم

ید
150 میکروگرم

پتاسیم
مقدار خاصی توصیه نشده ولی در جداول تغذیه دیدم که میزان 3500 میلیگرم پتاسیم در روز آورده شده بود

منیزیوم

300 میلیگرم

منگنز

باز هم مقدار خاصی توصیه نشده و اما بعضی از متخصصین تغذیه پیشنهاد میکنند که به طور روزانه 1.4 میلیگرم استفاده شه

مولیبدن
50 تا 400 میلیگرم در روز مناسبه

سدیم
باز هم مقدار خاصی توصیه نشده ولی شما 2400 میلیگرم مصرف داشته باشی کافیه

فسفر
مقدار مورد نیاز بدن در روز 800 میلیگرم

سلنیوم
75 تا 100 میکروگرم

سیلیکون1.2 تا 29 گرم

زینک یا همون روی
15 میلیگرم و حداکثر 50 تا

دوست عزیز
این مقدار ها برای سن و جنسیت شما توصیه میشه
و در افراد مختلف متفاوته...
دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه.اگه احیانا چیزی جا افتاد بگو تا بگم

morsadr
11-06-2010, 23:59
حالا این اعداد و ارقاو را برای چی می خواهی ؟:18::18:

ghahremanimehdi
12-06-2010, 12:55
حالا این اعداد و ارقاو را برای چی می خواهی ؟:18::18:

میخوام بدونم آیا قرصهای مولتی ویتامین میتونه مواد معدنی و ویتامینهای موردنیاز بدن رو تامین کنه یا نه ؟

morsadr
12-06-2010, 14:30
میخوام بدونم آیا قرصهای مولتی ویتامین میتونه مواد معدنی و ویتامینهای موردنیاز بدن رو تامین کنه یا نه ؟

دوست عزیز این مواد معدنی و ویتامین ها که فقط در قرصهای مولتی ویتامین وجود ندارند .:41:
مواد غذایی که شما مصرف می کنید حاوی انواع ویتامینها و مواد معدنی هم می باشند بطوریکه با یک تغذیه متعادل و مناسب تمام نیازهای بدن به این مواد تامین شده و هیچ مکملی نیاز نمی شود مگر در شرایط خاص.:11:

ghahremanimehdi
12-06-2010, 18:29
دوست عزیز این مواد معدنی و ویتامین ها که فقط در قرصهای مولتی ویتامین وجود ندارند .:41:
مواد غذایی که شما مصرف می کنید حاوی انواع ویتامینها و مواد معدنی هم می باشند بطوریکه با یک تغذیه متعادل و مناسب تمام نیازهای بدن به این مواد تامین شده و هیچ مکملی نیاز نمی شود مگر در شرایط خاص.:11:
من میوه خیلی خیلی کم مصرف میکنم ، به همین خاطر هست که مدتی است ژریاتریک فارماتون مصرف میکنم .(یعنی باید مصرف کنم) در ضمن فکر کنم تمام مواد معدنی و ویتامیتهای موردنیاز بدن در این کپسول وجود داشته باشه.

morsadr
13-06-2010, 09:13
بازم بنده تاکید به مصرف مواد غذایی طبیعی و متنوع را دارم :13:. دیگه هر طور میلتونه :41:
:11::40::11:

Life24
13-06-2010, 12:47
بازم بنده تاکید به مصرف مواد غذایی طبیعی و متنوع را دارم :13:. دیگه هر طور میلتونه :41:
:11::40::11:
عزیز دل
آدم مگر میتوهنه چند نوع میوه بخوره؟
به نظر من هر کاری کنی یک سری ویتامین ها در روز بهت نمیرسه

ghahremanimehdi
13-06-2010, 13:05
عزیز دل

منم نظرم همینه ، علی الخصوص در کشور جهان سومی مثل ایران . فکر میکنید چند درصد مردم ایران به انواع میوه ها و غذا ها در روز میتوانند دسترسی داشته باشند ؟:13:

morsadr
14-06-2010, 14:53
عزیز دل

این نظر شماست :31:
ولی از نظر علمی فقط در شرایط خاص برای افراد سالم مکمل های ویتامینی و غیر ویتامینی تجویز میشه . اگر نظر شما درست بود در علم پزشکی برای همه مردم مولتی ویتامین تجویز می شد در صورتیکه اینطور نیست:41:
در ضمن در نظر داشته باشید که ویتامینها فقط در میوه جات وجود ندارند و هر ماده غذایی که ما مصرف می کنیم می تونه شامل نوعی ویتامین باشه .:11:

منم نظرم همینه ، علی الخصوص در کشور جهان سومی مثل ایران . فکر میکنید چند درصد مردم ایران به انواع میوه ها و غذا ها در روز میتوانند دسترسی داشته باشند ؟
شما فکر می کنید غیر جهان سومی ها چی میخورند که ما نمی خوریم :18:
اصلا این طور نیست اونی که شما می گید فقط در مورد سوئ تغذیه در کشور های خاصی می باشد و نه در مورد ما :41:

Life24
14-06-2010, 14:58
تازه قدرت خرید مردم که مثل قدیم نیست
بهترین میوه در زمستان پرتقال هست یا شاید سیب
تابستان هم هندونه و طالبی
دیگه گیلاس و هلو و .... کی میتونه هر روز بخوره؟

morsadr
14-06-2010, 16:25
دیگه گیلاس و هلو و .... کی میتونه هر روز بخوره؟
حالا کی گفته که ادم هر روز نیاز به خوردن گیلاس و هلو داره ؟:18::41::41:

ghahremanimehdi
14-06-2010, 16:32
. اگر نظر شما درست بود در علم پزشکی برای همه مردم مولتی ویتامین تجویز می شد در صورتیکه اینطور نیست:41:

اتفاقا همینطوره(یعنی تجویز میکنند). و حتی توی کشورهای صنعتی هم که خیلی تغذیه ی بهتری نسبت به ما دارند ، پزشکان توصیه میکنند که 1 عدد مولتی ویتامین در روز مصرف کنند(این موضوع رو چند وقت پیش توی مقالات متعدد ایرانی خوندم و الان سعی میکنم چندتاش رو بگردم و پیدا کنم ، گرچه خود شما استادی ولی نمیدونم سر این موضوع چرا اینجوری استدلال میکنی؟:46:) .و حتی توی تست های ارزیابی سلامتشون یک فیلد مربوط به این هست که آیا مولتی ویتامین مصرف میکنید یا خیر؟
بله از این جهت که شما میفرمایید ویتامینها از طریق تغذیه ی صحیح و مصرف انواع غذا ها به بدن وارد شود ، کاملا صحیح هست،ولی شرایط آرمانی میباشد و اگر کسی واقعا اونقدر مراقب تغذیه اش باشد واقعا خوبه.
ولی به نظرتون چند درصد توی مملکت ما تغذیه ی اینچنینی دارند ؟:13:

---------- Post added at 05:28 PM ---------- Previous post was at 05:27 PM ----------

در مورد قرص هاي ويتامين چقدر مي دانيد ؟
آيا مصرف روزانه يک يا دو يا ده قرص ويتامين ، مواد معدني و يا ساير مکمل ها صحيح است ؟
تصميم گيري در مورد اينکه آيا از مکمل هاي ويتاميني استفاده شود و در اين صورت هم از چه مکملي استفاده شود روز به روز سخت تر مي شود . به نظر مي رسد در هر روز يک مطالعه جديدي در مورد اين مواد انجام شده که باعث ابهام بيشتر در مورد نقش اين مکمل ها در سلامتي ما مي شود .
* روزي يک عدد
اگر چه افراد مبتلا به بيماريهاي خاص ممکن است به مکمل هاي بيشتري احتياج داشته باشند ، اما متخصصين عقيده دارند که تقريباً تمام افراد از مصرف روزي يک عدد مولتي ويتامين داراي مواد معدني سود خواهند برد .
حتي در صورت استفاده از بهترين رژيم غذايي نمي توان تمامي بيش از ۴۰ ماده غذايي مورد نياز روزانه بدن را بطور کامل تأمين کرد . تخمين زده مي شود که فقط ۳ درصد افراد به اندازه کافي توصيه هاي تغذيه اي را بطور کامل رعايت مي کنند و روشن است که وضعيت کلي بيشتر ررژيم هاي غذايي را مي توان با مصرف روزانه يک عدد قرص مولتي ويتامين مينرال بهبود بخشيد .
و بدين منظور لزومي در استفاده از مارک هاي مشهور وجود ندارد و يک مارک ژنريک بهمان خوبي مارک هاي مشهور مي باشد . براي انتخاب مارک مناسب اجزاء تشکيل دهنده روي بسته را با ساير مارک ها مقايسه کرده و به دنبال قرص هائي باشيد که تا ۱۰۰ درصد نياز روزانه بيشتر ويتامين ها و مواد معدني را تأمين کنند .
* خيلي زياد از يک چيز خوب
يکي از مسائل مبتلابه در مورد ويتامين ها و مواد معدني مصرف بيش از حد آنها مي باشد . متخصصين تغذيه سالهاست که در مورد خطرات مصرف بيش از حد ويتامين ها ومواد معدني هشدار داده اند ، بخصوص در مورد ويتامين هاي محلول در چربي ( ويتامين K,E,D,A ) که به راحتي از بدن دفع نمي شوند .
افرادي که روز خود را با يک نوشيدني ويتاميني شروع مي کنند ، در طول روز شکلاتهاي انرژي زا و غذاهاي غني شده مصرف مي کنند و معجوني از مکمل هاي مختلف را مي خورند در معرض ابتلا به مسموميت هاي شديد با ويتامين و مواد معدني هستند .
از طرف ديگر مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين شما را د رمعرض خطر مسموميت قرار نخواهد داد . احتمال کمبودهاي تغذيه اي بسيار بيشتر از خطر مصرف بيش از حد ويتامين ومواد معدني است .
* اول غذا
متخصصين اعتقاد دارند که اين نکته را بايد در ذهن داشت که مکمل ها براي بهبودي ونه جايگزيني يک رژيم صحيح است . دليل اين مسئله نيز وجود موادي بيشتر از مواد معدني و ويتامين در غذاست .
بهتر است که مواد مغذي را از غذاها بدست بياوريم تا مکمل ها ، چون ترکيبات مهمي مثل فيبرها و مواد شيميائي گياهي که در غذا هست در يک قرص وجود ندارد . مرتباً اثرات مفيد مواد مختلف موجود در غذا بر روي سلامتي انسان کشف مي شود . براي مثال محققين اخيراً دريافته اند که آنتي اکسيدانهاي موجود در بعضي از ميوه ها و سبزيهاي روشن در مقابل آرتريت از انسان محافظت مي کنند .

خودآزمائي ها درباره مکمل ها
۱- در کداميک از موارد زير بايد از مولتي ويتامين و مينرال استفاده کرد ؟
الف - حاملگي
ب - شيردهي
ج - سيگار کشيدن
د - رژيم گرفتن
هـ - ابتلا به يک بيماري مزمن
استفاده از يک رژيم گياهي
پاسخ : تمام موارد فوق نيازمند مصرف مولتي ويتامين مي باشند .
براي زنان حامله و شيرده ، مصرف ويتامين در دوران حاملگي باعث وجود مواد تغذيه اي کافي براي اطمينان از رشد و تکامل جنين و يا طفل شيرخوار مي شود . اسيدفوليک هم قبل از حاملگي و هم در طي حاملگي براي پيشگيري از نقايص مادرزادي بسيار مهم است .
سيگاريها نياز به مصرف ويتامين C اضافي دارند . اين نياز را مي توان با استفاده از يک مکمل و يا مصرف غذاهاي غني از ويتامين C ، ميوه هاي ترش ، فلفل قرمز ،‌توت فرنگي ، بروکلي و گوجه فرنگي تأمين کرد .
افرادي که رژيم مي گيرند ممکن است در صورت انتخاب غذاهاي اشتباه دچار کمبود مواد غذائي شوند . بهترين استراتژي خوردن حداقل سه وعده غذا در روز و انتخاب غذاهاي غني مثل ميوه ، سبزيجات ، غلات کامل و لبنيات کم چرب مي باشد . براي پوشاندن کمبودهاي تغذيه اي ، هوشمندانه ترين روش مصرف يک عدد مولتي ويتامين است .
اگر شما دچار يک بيماري مزمن هستيد مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين روش مطمئني است . با پزشک خود در مورد برآورده شدن تمامي نيازهاي تغذيه اي تان مشورت کنيد .
اگر شما گياهخوار هستيد رژيم غذائي مخصوص شما نشان ميدهد که به چه مکمل هائي نياز داريد . گياهخواراني که اصلاً از محصولات حيواني استفاده نمي کنند بايد توجه خاصي به پروتئين ، آهن ، روي ، کلسيم ، ريبوفلاوين ، ويتامين هاي A,D,B12 و يد داشته باشند . کمبود اينگونه مواد تغذيه اي را مي توان با طراحي يک روش تغذيه اي مناسب و شامل مکمل ها برطرف کرد .
۲- صحيح يا غلط : تمامي افراد از مصرف يک عدد مولتي ويتامين مينرال سود مي برند .
پاسخ : صحيح ، يک مولتي ويتامين پايه و متناسب با سن و جنس تأمين کننده ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز براي برطرف کردن کمبودهاي تغذيه اي رژيم غذائي شماست . اکثر قرصهاي مولتي ويتامين تا ۱۰۰ درصد نياز روزانه شما به مواد تغذيه اي را که در اين قرص ها وجود دارد برطرف مي کند . البته استثناءهايي وجود دارد ، کلسيم و منيزم مورد نياز براي برطرف نمودن نياز روزانه ۱۰۰ درصد در يک قرص مولتي ويتامين بسيار حجيم مي باشد .
در صورتي که روزانه سه وعده از محصولات لبني يا غذاهاي غني از کلسيم استفاده نمي کنيد احتمالاً نيازمند مصرف کلسيم اضافي خواهيد بود اما اکثريت رژيم هاي غذائي صحيح که شامل اسفناج ، ماهي و آجيل باشند منيزيوم کافي را تأمين مي کنند .
۳- صحيح يا غلط : تکميل رژيم غذائي شما با مصرف روزانه يک قرص مولتي ويتامين و مصرف غذاهاي غني شده ضرري ندارد .
پاسخ : انتخاب با شماست . تعداد بسيار معدودي از غذاهاي غني شده در بازار وجود دارند که ۱۰۰ درصد نياز روزانه شما به مواد تغذيه اي را مرتفع سازند . هميشه يک حاشيه اطمينان در قرصهاي مولتي ويتامين وجود دارد و بنابراين استفاده همزمان از يک عدد مولتي ويتامين و غذاهاي غني شده مجاز است .
۴- صحيح يا غلط : ويتامين ها و مواد معدني تاريخ انقضاء دارند .
پاسخ : صحيح ، تمام شيشه هاي مواد مکمل بايد داراي تاريخ انقضاء باشند هنگام خريد اين تاريخ را بررسي کرده و مطمئن شويد که مي توانيد تمامي آنرا قبل از تاريخ انقضاء مصرف کنيد . در غيراينصورت مي توانيد مولتي ويتامين با شيشه هاي کوچکتر خريداري نمائيد .
۵- صحيح يا غلط : درمانهاي گياهي باعث افزايش کيفيت ويتامين و مواد معدني مي شود .
پاسخ : غلط ، مواد گياهي مانند ويتامين ها و مواد معدني بصورت روزانه مورد نياز نيستند . درمانهاي گياهي بصورت اختصاصي در بعضي از بيماريها مؤثر هستند . در صورتي که شما مي خواهيد از يک ماده گياهي استفاده کنيد . اين استفاده بايد در پاسخ به يک بيماري خاص باشد ، و نه مانند ويتامين ها بر اساس مصرف روزانه باشد . همچنين حتماً برچسب روي شيشه دارو را بررسي نمائيد .
۶- صحيح يا غلط : شما مي توانيد در هر سني بدون مصرف مکمل ها سالم باشيد ؟
پاسخ : صحيح ، شما مي توانيد تمام مواد تغذيه اي خود را از يک رژيم غذايي صحيح بدست آوريد ولي مسئله در اين است که اکثريت افراد اين کار را نمي کنند . براي اطمينان از وضعيت تغذيه اي خود حداکثر تلاشتان را براي استفاده از يک رژيم غذايي مناسب بعمل آورده و مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين را بصورت يک عادت درآوريد .
۷ - در چه زماني از روز بايد مکمل مصرف شود ؟
الف - قبل از صبحانه
ب - با غذاها
ج- قبل از خواب
پاسخ : ب ، مصرف مکمل ها با غذا توصيه مي شود و بهترين حالت مصرف مکمل با حجيم ترين وعده غذايي است تا جذب را به حداکثر رسانده و مانع از ناراحتي معده شود . البته بهترين زمان مصرف مکمل براي شما زماني است که بصورت مستمر مصرف مکمل را به ياد داشته باشيد .
۸- صحيح يا غلط : مکمل ها مي توانند انرژي شما را افزايش دهند ؟
پاسخ : غلط ،‌ عليرغم ادعاهاي ذکر شده بر روي بعضي از برچسب ها ، تنها راه بدست آوردن انرژي از طريق کربوهيدراتها ، پروتئينها و يا چربي هاست . ويتامين ها و مواد معدني انرژي را تأمين نمي کنند . معمولاً توصيه مي شود از يک مولتي ويتامين پايه استفاده شده و از مکمل هاي داراي گياهان و يا مواد شيميائي اضافي که ادعاي افزايش انرژي مي کنند پرهيز شود .
۹- صحيح يا غلط : ورزشکاران نياز به مکمل هاي ويژه اي جهت بهبود عملکرد خود دارند ؟
پاسخ ، غلط ، ورزشکاراني که کالري کافي براي پوشش نيازهاي تغذيه اي خود دريافت مي کنند تمام مواد تغذيه اي مورد نياز خود را در اين رژيم پيدا مي کنند و مدارک نسبتاً کمي در جهت عملکرد بهبود عملکرد ورزشکاران به وسيله ويتامين ها و مواد معدني اضافه وجود دارد

---------- Post added at 05:32 PM ---------- Previous post was at 05:28 PM ----------

باز هم توصیه میکنم ، افرادی که تغذیه ی خوبی دارند نباید مولتی ویتامین رو خودسرانه مصرف کنند ، چون مصرف زیادش ممکنه موجب اوردوز ویتامین در بدن بشه و مسمومیت ایجاد کنه.
ولی از اونجایی که اغلب ما ایرانیها تغذیه مون خوب نیست و برنامه غذایی خوبی نداریم مجبور به استفاده از مولتی ویتامین هستیم.

ghahremanimehdi
14-06-2010, 16:37
حالا کی گفته که ادم هر روز نیاز به خوردن گیلاس و هلو داره ؟:18::41::41:

به نظر شما برای رساندن تمام ویتامینها به بدن باید چند واحد و چه میوه هایی مصرف کرد ؟

morsadr
14-06-2010, 17:12
این موضوع رو چند وقت پیش توی مقالات متعدد ایرانی خوندم و الان سعی میکنم چندتاش رو بگردم و پیدا کنم ، گرچه خود شما استادی ولی نمیدونم سر این موضوع چرا اینجوری استدلال میکنی؟
ببنید دوست عزیز علم پزشکی و تجویز یک دارو توسط پزشکان براساس کتب مرجع می باشد و نه مقالات :41:
مقالات مطالب متفاوتی را می نویسند که شاید درست باشند ولی از زمانی که این موارد نوشته شده و بررسی شده (یعنی تئوری هستند ) تا زمانی که وارد کتب رسمی علمی بشوند ( به قانون تبدیل بشوند ) مراحل بسیار زیادی را باید طی بکنند . بنابر این بنده این مطالب را نفی نمی کنم ولی عرض می کنم که اینها در مقالات می باشند و نه در کتب مرجع :41:

ولی به نظرتون چند درصد توی مملکت ما تغذیه ی اینچنینی دارند ؟
به جرات می تونم بگم که 99 درصد افرادی که این مطالب را می خوانند یعنی دسترسی به اینترنت و این سایت را دارند اگر در شرایط خاص نباشند ( مثل خام خواری گیاه خواری و یا بارداری و شیر دهی ) تغذیه در حد مناسب را دارند :10:

ولی از اونجایی که اغلب ما ایرانیها تغذیه مون خوب نیست و برنامه غذایی خوبی نداریم مجبور به استفاده از مولتی ویتامین هستیم.
بنده این مطلب را قبول ندارم :41:
اگر هم که درست باشه درمان اصولی بهبود وضع تغذیه است و بهترین راه آن بحث فرهنگی آن است که فرهنگ تغذیه مناسب را جا بندازیم بجای اینکه مدام دنبال مکمل ها و مولتی ویتامینها باشیم . توجه داشته باشید این داروها همگی تجاری بوده و شرکت های سازننده با تبلیغات فراوان این مطلب را دارند همه گیر می کنند و به هدف خود نزدیک هستند.

و حتی توی کشورهای صنعتی هم که خیلی تغذیه ی بهتری نسبت به ما دارند ، پزشکان توصیه میکنند که 1 عدد مولتی ویتامین در روز مصرف کنند
البته این تبلیغات روی نظر پزشکان هم تاثیر زیادی دارد :13:

این را هم در نظر داشته باشید که مصرف روزانه مولتی ویتامین احتمالا ضرری نداره و حتی شاید منافعی هم داشته باشه ولی تاکید می کنم که مطلب اصولی و علمی نیست . :41:

c30tehran
11-08-2010, 14:30
می دونم ویتامین دی 5 نوع هست و ویتامین دی 3 همراه کلسیم برای جلوگیری پوکی استخوان و جذب بیشتر کلسیم تجویز میشه

حالا این ویتامین دی 3 هم از طریق نوز خورشید جذب میشه و اینکه این 5 نوع ویتامین دی با هم چه فرقی دارند؟

ehsan_update
13-08-2010, 00:20
ویتامین D3 برای اینکه به فرم فعال خودش برسه ( 1,25دی هیدروکسی کلسیفرول) باید راههای متابولیسمی رو که در تصویر زیر مشاهده میکنید طی کنه. شاید منظور از 5 نوع همین متابولیت های حد واسط اون هستش.
در ضمن همون طور که در شکل میبینید فرم فعالش بر 4 جا اثر داره:
1- بر استخوان ( باعث معدنی شدن استخوان و سفت شدن استخوان میشه)
2- در روده ( باعث افزایش جذب املاحی چون فسفر و کلسیم میشه)
3- سلول های ایمنی ( باعث تحریک تمایز اونها میشه)
4- بر روی تومور ها ( باعث کاهش تکثیر و رگزایی و افزایش تمایز در تومور میشه(خاصیت ضد سرطانی))
در ضمن از 2 راه خوراکی (ماهی قارچ و غیره) و از راه پوست به دست میاد. لازم به ذکره بسیاری از افراد میگن نور خورشید ویتامین د داره در حالی که این حرف اشتباهه. اشعه فرابنفش خورشید باعث تبدیل نوعی کلسترول در پوست به پیش ساز ویتامین د میشه. :11:

Life24
30-09-2010, 12:51
محققان مي‌گويند ويتامين Bکمپلکس مي‌تواند زمان ابتلا به آلزايمر را به تعويق بيندازد
به گزارش خبرگزاري فرانسه، محققان دانشگاه آکسفورد پس از انجام 2 سال تحقيق روي 168 فرد بالاي 70 سال که نيمي ويتامين B دريافت مي‌کردند و نيمي ديگر خير متوجه شدند ويتامين B تاثيرات شگرفي بر مغز دارد و مي‌تواند 30 تا 50 سال درصد آتروفي مغز که يکي از نشانه‌هاي ابتلا به آلزايمر است را به تعويق بيندازد.در ضمن اضافه کردن مکمل‌هاي ويتامين B به رژيم غذايي ممکن است سرعت کوچک شدن مغز در افراد سالمند داراي نشانه‌هاي هشداردهنده اين بيماري را به نصف برساند. کوچک شدن مغز، که بخش طبيعي پيري است، در افراد مبتلا به نارسايي خفيف شناختي (MCI)،عارضه‌اي که مقدمه بروز آلزايمر و ساير اشکال زوال عقل يا دمانس است،‌ سريع‌تر رخ مي‌دهد.ويتامين B به طور طبيعي در برخي مواد غذايي مانند گوشت، تخم‌مرغ، ماهي و سبزيجات سبز موجود است. مشروح اين تحقيقات در مجله PLOG ONE منتشر شده است.

Life24
01-10-2010, 08:36
براساس مطالعه ای اروپایی، به نظر می رسد افرادی که ویتامین ب زیادی در خون خود دارند حتی اگر سیگاری باشند هم کمتر با خطر ابتلا به سرطان ریه مواجه هستند.
مطالعه بر 400 هزار نفر نشان داد که میزان بالای ویتامین ب 6 و آمینو اسید متیونین این خطر را به نصف رساند.
این مواد به طور طبیعی در آجیل، ماهی و گوشت قرمز یافت می شود یا می توان آنها را به صورت قرص مصرف کرد.
اما کارشناسان به نشریه "انجمن پزشکی آمریکا" گفتند که ترک سیگار همچنان موثرترین راه برای کاهش خطر سرطان ریه است.
به علاوه آنها می گویند هنوز زود است که بتوان با قاطعیت گفت مصرف ویتامین باعث محافظت بیشتر در برابر سرطان می شود، چرا که میزان بالاتر ویتامین در بدن می تواند ناشی از سبک سالم تر زندگی باشد که در کاهش سرطان موثر است.
صندوق جهانی تحقیقات سرطان (WCRF) که در این تحقیقات تازه شرکت داشته است می گوید که مطالعات بیشتری لازم است تا دانشمندان بتوانند با اطمینان درباره ارتباط میزان بالای وبتامین ب و کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و علت آن نظر دهند.
رژیم غذایی سالم

دکتر پاناگیوتا میترو از این گروه گفت: "این یافته ها واقعا مهیج است زیرا برای درک فرآیند سرطان ریه اهمیت دارد و می تواند دارای پیامدهایی برای جلوگیری از این بیماری باشد."
"اما با وجود اهمیت این مطالعه، لازم است این پیام به سیگاری ها رسانده شود که مصرف بیشتر ویتامین های ب را هرگز نباید جایگزین ترک سیگار کرد."
خانم میترو افزود با این حال این مطالعه می تواند به معنی آن باشد که سیگاری های سابق و کسانی که هرگز سیگار نکشیده اند می توانند کاری مثبت برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه انجام دهند.
در این مطالعه تقریبا 400 هزار نفر از ده کشور اروپایی طی هشت سال مورد بررسی قرار گرفتند.
اینها شامل افرادی سیگاری، سیگاری های سابق و کسانی می شد که هرگز سیگار نکشیده اند.
به نظر می رسد افرادی که میزان ویتامین ب 6 و متیونین خون آنها بالاتر بود - صرف نظر از اینکه به کدام گروه تعلق داشتند - کمتر با خطر سرطان ریه روبرو بودند.
در طول دوره مطالعه تعداد خیلی کمتری از این افراد در مقایسه با کسانی که کمترین میزان از این مواد در خونشان بود، تومور ریه در آوردند - یعنی 129 نفر در برابر 408 نفر از مجموع 899 مورد سرطان.
دکتر پل برنان محقق اصلی این مطالعه از سازمان بین المللی تحقیقات سرطان گفت: "اگر تحقیقات بیشتر یافته های ما را تایید کند، قدم بعدی شناسایی میزان ویتامین ب در بدن برای کاهش خطر سرطان است."
دکتر جوانا اوئنز از مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا گفت: "هرچند این مطالعه حاکی از ارتباطی میان میزان ویتامین ب در خون و کاهش خطر سرطان است، این ثابت نمی کند که ویتامین ب مستقیما می تواند در برابر سرطان از بدن محافظت کند."
"میزان ویتامین ب ممکن است در افرادی که به طور کلی رژیم غذایی سالمی دارند بالاتر باشد و این به خودی خود می تواند خطر سرطان را کاهش دهد."
"مهمترین راه جلوگیری از سرطان ریه ترک سیگار است. هیچ مقداری از ویتامین ها نمی تواند خطر ناشی از سیگار را خنثی کند."

Life24
01-10-2010, 15:50
دانشمندان می گویند : مصرف ویتامین ب 12 می تواند نقضان حافظه را كه با افزایش سن به سراغ انسان می آید بكاهد.
به گزارش شبكه خبر به نقل از تلویزیون فاكس نیوز؛ بررسی دانشمندان در دانشگاه آكسفورد نشان می دهد ارتباط مستقیمی بین نقضان حافظه و آنچه انسان می خورد وجود دارد و مصرف ویتامین ب دوازده می توان سرعت نقضان حافظه را كه با افزایش سن بیشتر می شود بكاهد.
ویتامین ب دوازده در خوردنی هایی مانند شیر، صدف، برخی سبزی ها و جگر یافت می شود. كمبود ویتامین ب دوازده با اختلال هایی مانند اختلال در بینایی، تفكر و نقصان حافظه و گوارش همراه است.

Life24
15-10-2010, 12:07
پيشگيري و كنترل كمبود ويتامين A :
ویتامینA یکی از مواد مغذی و مهم با نقش های اساسی در سلامت ارگانهای بدن است . این ویتامین در پیشگیری از بروز عفونت ، سلامت پوست و بافتهای مخاطی دهان ، دستگاه گوارش ، مجاری تنفسی ، چشم ها و تامین رشد کودکان تاثیر بسزایی دارد .
کمبود ویتامین A یکی از مهمترین مشکلات تغذیه ای در کشورهای در حال توسعه است . بر اساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت ، 251 میلیون کودک زیر 5 سال در جهان دچار کمبود متوسط و شدید ویتامین A هستند و هرسال 500 هزار کودک زیر 5 سال جهان به دلیل کمبود این ویتامین کور می شوند و می توان گفت که سلامت و بقاء حداقل 254 میلیون کودک زیر 5 سال جهان به علت کمبود ویتامین A در معرض خطر قرار دارد .
کمبود ویتامین A با عوارضی از جمله کاهش سرعت رشد کودکان ، افزایش مرگ و میر و ابتلا کودکان به بیماریهای عفونی به ویژه سرخک ، اسهال و عفونتهای دستگاه تنفسی همراه است . به طوری که خطر ابتلاء به عفونت و مرگ کودکان را به میزان 2 تا 4 برابر افزایش می دهد .
کمبود شدید ویتامین A شبکوری ، آسیب قرنیه چشم به صورت گزروفتالمی ( خشکی چشم ) و نهایتا کوری مطلق را به دنبال دارد .
نتایج بررسی کشوری سلامت و بیماری که در سال 1378 در ایران انجام شد ، نشان داده است که 1/1 درصد پسران 2 تا 5 سال و 8/0 درصد دختران همین گروه سنی دچار شبکوری هستند و این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است در جامعه ای که یک درصد کودکان زیر شش سال آن دچار شبکوری باشند ، کمبود ویتامین A یک مشکل بهداشت عمومی در آن جامعه محسوب می شود .
بر اساس تخمین های جهانی ، هر سال از 3/1 تا 5/2 میلیون مورد مرگ را می توان با بهبود وضعیت ویتامین A پیشگیری نمود . به دلیل نقش حیاتی ویتامین A در سلامت مادر و کودک ، پیشگیری و کنترل کمبود ویتامین A نزد سیاستگزاران و مدیران برنامه های بهداشتی باید در اولویت قرار گیرد .
نقش و اهمیت ویتامین Aدر بدن :

نقش بیولوژیک این ویتامین در بینایی ، رشد ، نمو استخوان ها ، حفظ بافت پوششی ، پاسخ های ایمنی و تولید مثل شناخته شده است .
- وجود ویتامین A برای بینایی ، حفظ سلامت چشم و قدرت دید در تاریکی ضروری است و در صورت کمبود آن در بدن شبکوری بروز می کند . شبکوری یا کاهش قدرت دید در تاریکی ، اولین علامت کمبود ویتامین A است .
- همچنین کمبود این ویتامین باعث از بین رفتن ترشح مخاط توسط سلولهای پوششی پوست و در نتیجه خشکی پوست و بافت مخاطی بدن می شود .
- وجود ویتامین A برای رشد طبیعی استخوان ضروری است و کمبود آن اثر نامطلوب بر رشد طولی استخوانها دارد .
- وجود ویتامین A در مکانیسم اختصاصی دفاع بدن نیز ضروری است و کمبود این ویتامین خطر ابتلا به انواع عفونتها ( خصوصا اسهال و عفونتهای دستگاه تنفسی ) و مرگ را به میزان 2 تا 4 برابر افزایش می دهد . کمبود ویتامین A ، دوره بیماری را طولانی تر کرده و شدت آنرا افزایش می دهد .
- مطالعات زیادی نشان داده است که تجویز همزمان ویتامین A و آهن نقش بسیار مؤثری در جبران کم خونی فقر آهن افراد داشته است و به نظر می رسد که ویتامین A به جذب ، هضم و ذخیره آهن در بدن کمک می کند .
- مطالعات نشان داده است که ویتامین A به عنوان یک شبه هورمون عمل کرده و به رشد و نمو سلولهای بدن کمک می کند .
- بتا کاروتن ( پیش ساز ویتامین A ) بدن را در مقابل ابتلا به انواع سرطان ها ، بیماریهای قلبی – عروقی و بیماریهای چشمی مانند آب مروارید محافظت می نماید .

مقادیر مورد نیاز روزانه ویتامین A:
بطور کلی میزان مورد نیاز روزانه این ویتامین ، بر اساس سن ، جنس و شرایط فیزیولوژیک ( بارداری و شیردهی ) تعیین می گردد . میزان نیاز روزانه به ویتامین A در مردان بیشتر از زنان است و در دوران شیردهی بیشترین نیاز به این ویتامین وجود دارد .

در بعضی از دورانهای زندگی ، نیاز به ویتامین Aافزایش می یابد . این دوران ها عبارتند از :
- دوران رشد سریع کودکی و نوجوانی ( کودکان زیر 6 سال و نوجوانان در دوران بلوغ )
- دوران بارداری و شیردهی
مواردی که معمولا باعث دریافت ناکافی ویتامین Aشده و باعث می شود فرد در معرض کمبود این ویتامین قرار بگیرد ، عبارتند از :

- بارداریهای مکرر و با فاصله کم که موجب کاهش ذخایر ویتامین A در مادر و در نهایت کاهش ذخایر این ویتامین در شیرخواران به ویژه در 6 ماه اول زندگی می شود .
- کودکانی که با شیر مصنوعی تغذیه میشوند بیشتر در معرض خطر این کمبود قرار می گیرند ( به دلیل قابلیت جذب کم این ویتامین در شیر مصنوعی )
- کودکانی که تغذیه تکمیلی نامناسب دارند و منابع غذایی ویتامین A به مقدار کافی در برنامه غذایی آنان گنجانده نشده است .
- تغذیه نادرست کودکان در دوران بیماری و نقاهت که باعث می شود در این دوران کودک مواد مغذی مورد نیاز و از جمله ویتامین A مورد نیاز را دریافت نکند .
- ناآگاهی های تغذیه ای والدین و بخصوص مادران در زمینه منابع غذایی ویتامین A و لزوم استفاده از آنها در برنامه غذایی روزانه ، یکی از دلایل دریافت ناکافی و در نتیجه کمبود ویتامینA می باشد .
- پایین بودن سطح درآمد خانوار و کمبود دریافت مواد غذایی به طور کلی و همچنین پایین بودن قدرت خرید خانوار برای تهیه منابع غذایی ویتامین A به خصوص منابع حیوانی این ویتامین ، باعث دریافت ناکافی ویتامین در افراد خانواده می شود .
- کمبود دسترسی به منابع گیاهی این ویتامین ( میوه و سبزیها ) در فصول خشک ، احتمال کمبود این ویتامین را افزایش می دهد .
- بروز بیماریهای عفونی و ابتلا مکرر کودکان به این بیماریها باعث کم اشتهایی و کاهش جذب ویتامین A در آنها و در نتیجه کمبود این ویتامین می شود .
- آلودگی های انگلی نیز با بروز کم اشتهایی و کاهش جذب مواد مغذی از جمله ویتامین A ارتباط دارد .در مناطقی که مردم آن از آب آشامیدنی سالم و توالت بهداشتی و ... برخوردار نیستند ، به دلیل ابتلا به عفونتهای انگلی بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین قرار می گیرند .
- رژیم غذایی کم چربی نیز باعث عدم جذب این ویتامین می شود . زیرا ویتامین A محلول در چربی بوده و وجود چربی برای جذب آن ضروری می باشد .
- قابلیت جذب منابع حیوانی ویتامین A بیشتر از منابع گیاهی می باشد و بایستی حداقل 40 درصد ویتامین A مورد نیاز روزانه از منابع حیوانی تامین شود . در غیر این صورت فرد دچار کمبود می شود .

منابع غذایی ویتامین A:
1- منابع حیوانی – دارای فرم فعال و قابل جذب ویتامین A – در جگر ، قلوه ، زرده تخم مرغ ، شیر و لبنیات پرچرب و کره موجود است .
2- منابع گیاهی ( کاروتنوئید ها و به ویژه بتا کاروتن ) که پیش ساز ویتامین A میباشد در میوه های رنگی و سبزیجات زرد و سبز رنگ نظیر اسفناج ، کاهو ، هویج ، کدو حلوایی ، زرد آلو ، طالبی ، موز ، انگور ، خربزه ، خرمالو و انواع مرکبات وجود دارند .

پپیشگیری و کنترل کمبود ویتامین A:
چهار راهکار اساسی در برنامه پیشگیری و کنترل کمبود ویتامین A عبارتند از :
1- آموزش تغذیه
2- مکمل یاری
3- غنی سازی مواد غذایی
4- کنترل بیماریهای عفونی و انگلی

مکمل یاری :
در مناطقی مانند کشور ایران ، که کمبود ویتامین A به عنوان یک مشکل بهداشت عمومی مطرح است ، به کلیه کودکان زیر 6 سال هر 6 ماه یکبار باید یک مگادوز ویتامین A داده شود . دوز پیشنهادی ویتامین A برای کودکان 6 تا 11 ماهه ، یک کپسول 100 هزار واحدی و برای کودکان یک تا 5 سال یک کپسول 200 هزار واحدی است .

شبکه بهداشت و درمان شهرستان کلات

واحد سلامت خانواده و جمعیت

Life24
16-10-2010, 20:56
کمبود ویتامین ب 12 در سالمندان‌ موجب تحلیل مغز می‌شود

نتایج یک تحقیق در انگلیس نشان داد: کمبود ویتامین ب 12 در افراد سالمند می‌تواند منجر به کوچک شدن یا به اصطلاح آتروفی مغز شود.

در این پژوهش، 107 داوطلب از گروه سنی 61 تا 87 سال شرکت داشتند که همه آنها در آغاز مطالعه، به لحاظ توانایی‌‌های ذهنی و درکی در حد طبیعی و سالم بودند.

این افراد در طول پژوهش تحت آزمایشات کلینیکی سالانه،‌ اسکن‌‌های M.R.I، تست‌‌های ذهنی و همچنین آزمایش خون قرار گرفتند.

نتایج آزمایشات نشان داد؛ افرادی که میزان ویتامین ب 12 در بدن آنها کمتر بود، بیشتر با مشکل کوچک شدن اندازه مغز مواجه بودند و در افرادی که میزان ب 12 در بدنشان به کمترین حد می‌رسید، در مقایسه با اشخاصی که به اندازه کافی از این ویتامین دریافت می‌کردند، احتمال کوچک شدن مغز 6 برابر بیشتر بود.

در این تحقیق، پژوهشگران خاطرنشان کردند؛ هنوز نتوانسته‌اند دریابند که چرا کاهش میزان ویتامین ب 12 با تاثیر روی اندازه مغز می‌تواند باعث بروز نارسایی‌‌های ذهنی شود.

یکی از پژوهشگران دانشگاه آکسفورد که در این تحقیق حضور داشته است، می‌گوید: فاکتور‌های زیادی روی سلامت مغز تاثیر دارند که ممکن است از کنترل ما خارج باشد؛ اما این پژوهش نشان می‌دهد که حداقل در این مورد با افزودن ویتامین ب 12 بیشتر به رژیم غذایی با خوردن گوشت،‌ ماهی، حبوبات غنی شده یا شیر می‌توان براحتی از آتروفی و تحلیل مغزی پیشگیری کرده و در نهایت حافظه را در امان نگه داشت.

Life24
20-10-2010, 15:33
احمدرضا درستي مطلق در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: تغذيه مناسب علاوه بر اثر بر عملكرد جسمي تأثير فوق‌العاده‌اي بر عملكرد رواني و مغزي دارد.

وي گفت: كمبودهاي تغذيه‌اي مي‌تواند بيماري‌هاي رواني و روحي را ايجاد كند و يا موجب تشديد اين بيماري‌ها شود، كمبودهاي تغذيه‌اي بلافاصله موجب عوارض جسمي نمي‌شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران اضافه كرد: به پايان رسيدن ذخاير مواد حياتي و عدم تعادل غذايي به هنگام عدم دريافت غذاهاي مناسب هميشه علائمي شبيه گرسنگي ظاهري به وجود نمي‌آيد و يا علائم به طور سريع ظاهر نمي‌شود.

درستي اضافه كرد: ولي مي‌توان گفت كه در عوض علائم و آثار كمبودهاي تغذيه‌اي به صورت گوناگون هشدارهايي را اعلام مي‌كند كه مي‌توان به كاهش و افت توان جسمي، خستگي، بي‌حوصلگي، افسردگي، كاهش توان يادگيري، كاهش قدرت حافظه و قدرت تمركز، كاهش مقاومت در مقابل عوامل بيماري‌زا اشاره كرد.

درستي گفت: ويتامين B1 براي تهيه انرژي از مواد غذايي و بويژه از مواد قندي يا كربوهيدات‌ها در بدن لازم است و از آنجايي كه سلولهاي عصبي منحصرا از كلوكز براي تامين انرژي خود استفاده مي‌كنند كمبود اين ويتامين مي‌تواند علائمي در بدن ايجاد كند.

وي اضافه كرد: كمبود ويتامين B1 موجب افسردگي، بداخلاقي، كاهش حافظه، تمركز و همچنين احساس خستگي ظاهر شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: اين ويتامين در غذاهايي مانند غلات، نخودفرنگي، تخمه آفتابگردان، ارزن، جوانه گندم، كنجد، سويا، بادام هندي، بادام، گردو، لوبيا، نخود، عدس، گندم سبوسدار، سيب‌زميني، گندم سياه، چاودار وجود دارد.

Life24
22-10-2010, 18:58
كمبود ويتامين B3 موجب آشفتگي‌هاي روحي و اضطراب مي‌شود
خبرگزاري فارس: يك متخصص تغذيه گفت: كمبود ويتامين B3 موجب كاهش حافظه، آشفتگي‌هاي روحي، افسردگي و اضطراب مي‌شود.

احمدرضا درستي مطلق در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: كمبود ويتامين B3 موجب علائم جسي و روحي مي‌شود كه مهمترين آن زوال عقل بوده و حتي كمبود آن نيز به من منجر مي‌شود.

وي گفت: علائم عصبي ناشي از كمبود ويتامين B3 كاهش حافظه، آشفتگي‌هاي روحي، افسردگي و اضطراب است.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: مخمر آب جو، پنير، بادام زميني، كنجد، برنج قهوه‌اي، آرد سبوسدار، جوانه گندم، نام سبوس‌دار جو و حبوبات اشاره كرد.

درستي گفت: ويتامين D6 از جمله ويتامين‌هاي بسيار مهم در متابليسم مواد درشت مغذي به ويژه مواد پروتئيني كه كمبود آن موجب جنون و افسردگي مي‌شود.

وي گفت: از منابع غذايي حاوي ويتامين 6 مي‌توان به عنوان گوشت، جوانه گندم، گندم كامل، جو، آرد جو دو سر، بادام زميني، گردو، سويا، عدس، لوبيا، آووكادو و كشمش اشاره كرد.

اين متخصص تغذيه گفت: در برخي از مطالعات نشان داده شده است كه مردان ميانسال داراي سطح بالاتري از ويتامين D6 هستند نسبت به كساني كه سطوح كمتري از اين ويتامين را دارند در تست‌هاي حافظه دو برابر بيشتر امتياز كسب مي‌كنند.

Life24
25-10-2010, 16:37
كمبود روي اولين بار در‌ ايران و مصر ديده شد. پسران جواني كه نيمي‌ از كالري رژيم غذايي روزانه آنها از نان‌هاي سبوس دار تخمير نشده به‌دست مي‌آمد، رشد نمي‌كردند و بلوغ جنسي نداشتند.

وي گفت: اگر چه نان منبع خوب «روي» است اما تقريباً تمام «روي» با ماده‌اي به‌نام فيتات كه در نان تخمير نشده وجود دارد، تركيب شده و جذب نمي‌شود.

اين متخصص تغذيه افزود: در دوران بلوغ به‌دليل افزايش سرعت رشد، نياز بدن به پروتئين‌ها افزايش مي‌يابد و براي ساخته شدن پروتيئن‌ها عنصر «روي» مورد نياز است.

عبداللهي گفت: كمبود روي مي‌تواند موجب كاهش سرعت رشد و كوتاه قدي، تأخير در بلوغ جنسي، تضعيف سيستم ‌ايمني بدن و تأخير در التيام زخم‌ها شود. گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، حبوبات و مغزها سرشار از «روي» هستند.

Life24
29-10-2010, 14:15
مواد معدني نقش مهمي در عملكرد سلول‌هاي عصبي دارند و مواد غذايي غني از مواد معدني به هوشياري ذهن فرد كمك مي‌كند.

وي گفت: برخي از مواد معدني مهم مانند كلسيم، پتاسيم و منيزيم هستند كه منابع مهم اين املاح شامل شير و محصولات لبني مانند پنير و ماست، غذاهاي غني شده با كلسيم، سيب،‌ زردآلو، موز، گريپ‌فورت، عسل، كيوي، پرتقال، آلو، گيلاس، توت فرنگي، انجير، خرما، سيب‌زميني، آووكادو، غلات كامل، حبوبات، دانه‌هاي روغني، سبزي‌هاي برگ سبز، ماهي و گوشت هستند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم‌پزشكي تهران اضافه كرد: آهن نيز از جمله مواد معدني بسيار مهم در بالا بردن حافظه است. وقتي آهن بدن كم باشد قدرت يادگيري، تمركز و توجه كاهش پيدا مي‌كند و فرد خيلي زود احساس خستگي مي‌كند و با سردرد و بي‌حالي مواجه مي‌شود و قدرت حفظ مطالب را از دست مي‌دهند.

درستي‌مطلق گفت: كمبود «روي» در برنامه غذايي موجب كم شدن تمركز و ضعف حافظه كوتاه ‌مدت مي‌شود. از منابع غذايي حاوي «روي» مي‌توان به غذاهاي دريايي، ماهي‌ها، حبوبات، غلات و نان‌هاي سبوس‌دار اشاره كرد.

قله بلند
29-10-2010, 21:11
قربون نان های سبوس دار برم که وجود نداره. همچنین قربون ماهی و غذاهای دریایی هم برم که گرونه یا واقعاً کیفیت نداره.
خوب یه راه دیگه هم هست و اون هم درست کردن غذا در ظرف های آهنی و روی و مسی است.
راستی یه جای دیگه هم گفتید که ویتامین های گروه ب هم در خوب کار کردن حافظه نقش دارند. درسته؟

Life24
30-10-2010, 18:51
قربون نان های سبوس دار برم که وجود نداره. همچنین قربون ماهی و غذاهای دریایی هم برم که گرونه یا واقعاً کیفیت نداره.
خوب یه راه دیگه هم هست و اون هم درست کردن غذا در ظرف های آهنی و روی و مسی است.
راستی یه جای دیگه هم گفتید که ویتامین های گروه ب هم در خوب کار کردن حافظه نقش دارند. درسته؟
بله ویتامین های گروه ب :10:

Life24
31-10-2010, 19:07
دوره بلوغ با افزايش سرعت جسمي همراه است و به تبع آن نيازهاي جسمي از جمله پروتئين، انرژي، ويتامين‌ها و املاح افزايش پيدا مي‌كند.

وي گفت: در اين دوران تغيير عادات غذايي و تمايل به مصرف غذاهاي غيرخانگي مثل انواع ساندويج‌ها، پيتزاها و مصرف تنقلاتي كه اغلب ارزش غذايي كافي ندارند نوجوانان را به سمت كمبود زيست مغذي‌ها سوق مي‌دهند.

كارشناس اداره بهبود تغذيه وازتر بهداشت اضافه كرد: ويتامين A يكي از ويتامين‌هايي است كه نوجوانان در سن بلوغ به آن نيازمندند. فرم فعال اين ويتامين فقط در منابع غذايي حيواني يافت مي‌شود و كاروتوئيدها دانه‌هاي زرد، نارنجي و قرمز موجود در گياهان پيشتازهاي ويتامين‌ A هستند كه مهمترين آنها بتاكاروتن نام دارد.

عبداللهي گفت: اين ويتامين در چرخه بينايي، تشكيل استخوان‌ها و دندان كه براي تقويت سيستم ايمني و سلامت پوست ضروري است و گاهي كمبود اين ويتامين با كمبود آهن همراه است.

وي اضافه كرد: كمبود ويتامين A ممكن است با جذب، انتقال يا ذخيره آهن تداخل پيدا كند يا به طور مستقيم در خون‌سازي نقش داشته باشد.

كارشناس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت اضافه كرد: از منابع غذايي حاوي ويتامن A مي توان هويج، كدوحلوايي، كاهو، اسفناج، جگر، شير، تخم‌مرغ و كره را نام برد.

Life24
05-11-2010, 16:27
عوامل تغذيه‌اي نقش مهمي در بروز افسردگي دارد. اغلب كساني كه دچار افسردگي مي‌شوند تغذيه نامناسبي دارند.

وي گفت: هنگامي كه فردي دچار افسردگي شود سطح انرژي در او كمتر از معمول است و اشتياق و اشتها براي بسياري از چيزها از جمله غذا در او از بين مي‌رود در نتيجه تغذيه فرد دچار اختلال مي‌شود.

اين متخصص تغذيه افزود: جذب ناكافي ويتامين ها و مواد معدني با افسردگي ارتباط دارد.

ترابي گفت: مصرف ويتامين B6 در درمان و پيشگيري از افسردگي موثر است كه اين ويتامين در گوشت، غلات كامل بخصوص گندم، سبزي‌ها و مغزها وجود دارد.

وي اضافه كرد: سطح بالاتر ويتامين B12 در خون افراد افسرده سبب مي‌شود كه اين افراد به درمان پاسخ بهتري دهد كه منابع غذايي B12 عبارتند از جگر، شير، ماهي، تخم مرغ و گوشت است.

Life24
08-11-2010, 14:35
دوره بلوغ با افزايش سرعت رشد جسمي‌ همراه است و نيازهاي تغذيه‌اي از جمله انرژي، پروتئين، ويتامين‌ها و املاح افزايش مي‌يابد.

وي گفت: در‌ اين دوران تغيير عادات غذايي، تمايل به مصرف غذاهاي غير خانگي مثل انواع ساندويچ‌ها، پيتزا‌ها و مصرف تنقلاتي كه اغلب ارزش غذايي كافي ندارند نوجوانان را به سمت كمبود ريزمغذي‌ها سوق مي‌دهد.‌

اين متخصص تغذيه افزود: در دوران بلوغ، به ‌دليل افزايش نياز به انرژي، نياز به ويتامين‌هاي گروه ‌B افزايش مي‌يابد.‌ اين ويتامين‌ها براي آزاد شدن انرژي از ‌كربوهيدرات‌ها لازمند.

عبداللهي گفت: ويتامين‌هاي گروه B بايد در دوران بلوغ بيشتر مصرف شوند و كمبود ويتامين B2 در كودكان موجب مي‌‌شود كه رشد آنها كمتر از حد طبيعي باشد. ‌اين ويتامين در خونسازي نيز نقش دارد.

وي افزود: نوجواناني كه شير را از برنامه غذايي خود حذف مي‌كنند، در معرض كمبود ويتامين B2 قرار مي‌گيرند. ويتامين‌هاي B6 و B12 نيز در خونسازي نقش دارند. ‌اين گروه از ويتامين‌ها در گوشت، جگر، زرده تخم مرغ، غلات وحبوبات وجود دارند و ويتامين B12 فقط در غذاهاي حيواني مانند گوشت قرمز و سفيد، جگر و دل و قلوه، شير و مواد لبني وجود دارد.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: ويتامين C در حفظ سلامت سيستم ‌ايمني در مقابله با عفونت‌ها و بيماري‌ها، التيام زخم‌ها، تقويت استخوان‌ها و دندان‌ها نقش دارد. ويتامين C جذب كلسيم و آهن را افزايش مي‌دهد.

عبداللهي گفت: كمبود ويتامين C مي‌تواند موجب كوفتگي و خونريزي زير پوستي، افتادن دندان‌ها، خونريزي لثه‌ها، تأخير در التيام زخم‌ها و افزايش ابتلا به بيماري‌ها و عفونت‌ها ‌شود.

وي افزود: نوجوانان به‌طور معمول در برنامه غذايي روزانه خود از سبزي و ميوه به اندازه كافي استفاده نمي‌كنند به همين دليل احتمال كمبود ويتامين C در آنها افزايش مي‌يابد.

اين متخصص تغذيه گفت: مصرف سبزي‌ها و ميوه‌هاي تازه و خام و استفاده از منابع غذايي غني از ويتامين C مانند انواع مركبات، انواع فلفل سبز، كلم، گل كلم، گوجه فرنگي، پياز، ترب، شلغم، طالبي، كاهو و انواع سبزي‌هاي تازه براي حفظ ويتامين C بدن در سطح مطلوب ضروري اس

Life24
15-11-2010, 17:23
ويتامين‌هاي گروه B براي آزاد شدن انرژي از كربوهيدرات‌ها لازم است. در دوران بلوغ، به دليل افزايش نياز به انرژي، نياز به ويتامين‌هاي گروه B افزايش مي‌يابد.

وي گفت: ويتامين B1 در سبوس غلات وجود دارد، بنابراين توصِيه مي‌شود از نان‌هاي حاوي سبوس بيشتر استفاده شود. كمبود اين ويتامين ضمن تأثير شديد بر يادگيري، موجب ضعف و فلج عضلاني نيز مي‌شود. آب كش كردن برنج مقدار زيادي از اين ويتامين را ضايع مي‌كند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: ويتامين B2 در لبنيات به مقدار مناسب وجود دارد. عدم دريافت اين ويتامين موجب قرمز و متورم شدن زبان و خونريزي گوشه لب و عوارض عصبي مي‌شود و يادگيري و حافظه را نيز مختل مي‌كند.

درستي مطلق گفت: ويتامين‌هاي B1، B2 و B6 در گوشت، جگر، زرده تخم مرغ، غلات و حبوبات وجود دارند. ويتامين B9 يا اسيد فوليك در سبزي‌ها فراوان است و براي سلامت سيستم عصبي و رشد كودكان ضروري است.

وي افزود: ويتامين B12 فقط در غذاهاي حيواني مانند گوشت قرمز، جگر، تخم مرغ، شير و لبنيات وجود دارد. اين ويتامين براي رشد و همچنين سلامت سيستم مغز و اعصاب و خون‌سازي به شدت ضروري است و كمبود آن موجب كم خوني بدخيم و كشنده مي‌شود.

Life24
27-11-2010, 19:39
طبق مقاله‌اي كه در آرشيو نورولوژي منتشر شده است پيش از اين روشن شده بود كه كمبود ويتامين D با بسياري از بيماري‌هاي از جمله آلزايمر، سرطان‌ها، ناراحتي‌هاي قلبي – عروقي و... رابطه مستقيم دارد اما اين بار بررسي‌هاي محققان فنلاندي نشان داد با كاهش ويتامين D در بدن خطر ابتلا به پاركينسون هم افزايش مي‌يابد. پاركينسون نوعي بيماري تحليل برنده اعصاب مركزي است كه مي‌تواند مشكلات بيشماري براي فرد پيش آورد. محققان براي روشن كردن رابطه ميان كمبود ويتامين D و ابتلا به پاركينسون 3173 فرد 50 تا 79 ساله را به مدت 29 سال زير نظر گرفتند. بررسي‌ها نشان داد از اين ميان 50 نفر به پاركينسون دچار شدند. آزمايش نمونه‌هاي خوني اين افراد نشان داد كمبود ويتامين D خطر ابتلا به پاركينسون را 3 برابر افزايش مي‌دهد. محققان مي‌گويند از آنجا كه ويتامين D وظيفه حمايت از سلول‌هاي عصبي آسيب‌ديده را دارد كمبود آن سبب آسيب‌ديدگي بيشتر و زوال عقل مي‌شود.

Life24
12-12-2010, 13:03
ويتامين B6 به عنوان يك ويتامين بسيار ضروري براي ورزشكاران از اهميت زيادي برخوردار است.

وي گفت: ويتامين B6 در متابوليسم مواد غذايي حاوي كربوهيدرات دخالت دارد. اين كار را با دخالت در متابوليسم گليكوژن انجام مي‌دهد و مي‌تواند باعث آزادسازي گلوكز از منابع گليكوژني براي سوخت و ساز بدن و توليد انرژي شود.

اين متخصص تغذيه افزود: متابوليسم چربي‌ها كه اين تأثير خود را از طريق تسريع در پديده تغيير و تبديل چربي‌ها، ذخيره سازي و مصرف اسيدهاي چرب ضروري اعمال مي‌كند.

مراداف گفت: ويتامين B6 در متابوليسم پروتئين‌ها نقش بسيار مهم و چشمگير دارد. اين ويتامين تشكيل دهنده اختصاصي كوآنزيمي است كه در واكنش‌هاي مهم متابوليسم پروتئين‌ها مؤثر است.

وي افزود: ويتامين B6 در حفظ سلول‌هاي عصبي و غشاي آنها كه ميلين نام دارد، مؤثر است و همزمان هم در ساخت و هم در تجزيه پروتئين‌ها ايفاي نقش مي‌كند.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: مهمترين نقشي كه اين ويتامين دارد اين است كه بدن را براي دريافت بالاي پروتئين كه از نيازهاي اصلي رژيم روزانه يك فرد ورزشكار است، آماده مي‌كند.

مراداف افزود: با توجه به نقش‌هاي متعدد ويتامين B6 در متابوليسم مواد مغذي و خصوصاً پروتئين‌ها، در صورتي كه ميزان بالائي از پروتئين‌ها در روز دريافت شود، به تبع آن نياز به ويتامين B6 هم افزايش مي‌يابد و بر اثر دريافت بالاي پروتئين و عدم توجه به افزايش نياز به اين ويتامين، فرد دچار كمبود ويتامين B6 و عوارض ناشي از اين كمبود شود.

Life24
17-12-2010, 22:07
این قدر آمپول ب- کمپلکس نزنید

خطرات مصرف بی رویه داروهای تزریقی
داروی تزریقی

شاید شما هم جزو افرادی باشید که معتقدند داروی تزریقی بهتر از نوع خوراکی است، چون سریع تر اثر می کند و باعث می شود روند درمان زودتر طی شود. اما واقعیت چنین نیست و هر بیماری ای برای درمان، نیاز به داروهای خاصی دارد که نوع تزریقی یا خوراکی دارو را پزشک تشخیص می دهد.

در این باره با دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه متخصصان داخلی گفتگو کرده ایم.

داروی تزریقی بهتر است یا خوراکی؟

اصولا داروها به چند دسته ی کلی تقسیم می شوند و بسته به نوع بیماری، پزشک تشخیص می دهد که بیمار نیاز به داروی خوراکی دارد یا تزریقی.

بعضی از داروها توسط روده جذب نمی شوند و باید با تزریق آمپول وارد بدن شوند. گاهی اوقات نیز دوز تجویزی دارو زیاد است مانند آنتی بیوتیک ها، که باید از طریق رگ جذب شوند و به همین دلیل تزریق، بهترین انتخاب است.

اما در بسیاری از مواقع دارو باید به صورت شربت یا پودر حل شدنی در آب مصرف شود و داروی تزریقی در این مورد، بی فایده و حتی زیان آور است.

در مورد داروهای مشابه چه طور؟

در مورد داروهای مشابه، باز هم اولویت با داروی خوراکی است؛ مثلا اگر دارویی هم به صورت آمپول و هم به صورت قرص و کپسول موجود باشد، توصیه ما این است که بیمار حتی الامکان داروی خوراکی را مصرف کند، زیرا هر تزریقی می تواند یک واکنش به همراه داشته باشد و بروز حساسیت از جمله مهم ترین عوارض داروهای تزریقی است.

در صورت بروز حساسیت دارویی در قرص و کپسول و شربت، می توان مصرف آن را بلافاصله قطع کرد و یا حتی با شستشوی معده، دارو را از بدن خارج کرد، اما در صورت بروز حساسیت داروی تزریقی، اقدام خاصی نمی توان انجام داد.

بنابراین عوارض داروهای خوراکی بسیار کمتر از انواع تزریقی است و همواره در علم پزشکی توصیه می شود که از درمان های تزریقی کمتر استفاده شود.

چرا عده ای معتقدند که داروی خوراکی کم اثرتر از نوع تزریقی است؟

متاسفانه بسیاری از افراد بر این باورند که داروی خوراکی بی تاثیر است و فقط با تزریق آمپول، بیماری شان بهبود می یابد. حتی بیمارانی هم وجود دارند که با مراجعه به پزشک از او می خواهند که برای شان داروی تزریقی تجویز کند و استدلال شان هم این است که داروی خوراکی بر بدن آنها تاثیری ندارد و به پزشکی که برای شان داروی تزریقی تجویز نکند، مجددا مراجعه نمی کنند؛ مگر اینکه حداقل یک قلم داروی تزریقی (مثلا ب- کمپلکس) در نسخه آنها وجود داشته باشد.

به مصرف خودسرانه ب- کمپلکس اشاره کردید. هر چند وقت یک بار لازم است که این آمپول تزریق شود؟

هیچ نیازی نیست که فردی به صورت خودسرانه ب- کمپلکس تزریق کند، بلکه با مصرف میوه و سبزی تازه و مواد غذایی مختلف می تواند این ویتامین ها را دریافت کند.

این یک باور اشتباه است که فردی که احساس کسالت و ضعف می کند، باید ب- کمپلکس تزریق کند تا وضعیت بدنی اش بهبود یابد.

متاسفانه بسیاری از افراد نمی دانند که مصرف بی رویه ویتامین ها نیز خطرناک است و می تواند باعث مسمومیت شود.

در مورد سرماخوردگی چطور؟ تزریق دارو زودتر جواب نمی دهد؟

این هم یکی از باورهای غلط است که خیلی ها فکر می کنند اگر پنی سیلین بزنند، سرماخوردگی شان زودتر خوب می شود، غافل از اینکه 99 درصد سرماخوردگی ها و انواع آنفلوآنزا ویروسی هستند و درمان آنها هیچ نیازی به آنتی بیوتیک ندارد (نه خوراکی، نه تزریقی). از طرفی عملکرد آنتی بیوتیک ها همانند یک شمشیر دو لبه است و عوارض زیادی به همراه دارد.

چه عوارضی؟

مشکلات کبدی و کلیوی از مهم ترین عوارض مصرف بی رویه آنتی بیوتیک هاست. در عین حال، مصرف بی جای آنتی بیوتیک ها موجب می شود بدن نسبت به این داروها مقاوم شود و در صورت نیاز هم، مصرف آنها تاثیری در بهبود بیماری نداشته باشد. البته در مورد برخی بیماری ها ، نوع تزریقی سریع تر از نوع خوراکی اثرگذار است.

در عین حال، بسیاری از خانواده ها داروهای بی مصرف و باقی مانده شان را نگهداری می کنند تا شاید روزی به آنها احتیاج پیدا کنند و این بدترین کار ممکن است و مصرف آنها عوارض خطرناکی به همراه دارد.

بسیار دیده شده که فردی با تزریق یک ویتامین ساده یا خوردن یک قرص بدون تجویز پزشک، جان خود را از دست داده است.

به نظر شما، آیا پزشکان با تجویز غیر موجه این داروها، مصرف بی رویه آنها را در جامعه رواج نمی دهند؟

متاسفانه همین طور است. مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و مولتی ویتامین ها از جمله داروهایی هستند که مثل نقل و نبات توسط ایرانی ها مصرف می شوند. اصلا در هیچ جای دنیا به اندازه ایران، دارو بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار نمی گیرد. ما عادت کرده ایم که با احساس کوچک ترین دردی، مسکن بخوریم و یا با احساس هر گونه ضعفی آمپول ویتامین بزنیم، اما به این موضوع توجه نمی کنیم که مصرف همین داروهای به ظاهر ساده، اعتیادآور است و حتی مصرف آسپیرین بدون تجویز پزشک، سلامت فرد را به خطر می اندازد.

البته تبلیغات در این بین نقش مهمی ایفا می کنند، طوری که این روزها در مجلات و روزنامه ها و به ویژه شبکه های ماهواره ای، انواع مکمل و ویتامین تبلیغ می شوند، اما باید بدانید که مصرف بی رویه هر ماده ای، حتی آب هم برای بدن مضر است. ما باید یاد بگیریم که مصرف هر گونه دارو، چه خوراکی و چه تزریقی، باید با تجویز پزشک صورت گیرد و باید انتخاب هر یک از این داروها را به پزشک مان واگذار کنیم.

حرف آخر؟

پزشک خوب، پزشکی نیست که چند نوع دارو تجویز کند. در بسیاری از بیماری ها مثل سرماخوردگی اصلا نیازی به مصرف دارو نیست و درمان آن، استراحت و مصرف مایعات گرم است. در عین حال، ما باید آستانه ی تحمل را در خودمان بالا ببریم و به جای مصرف مسکن، علت درد را پیدا کنیم تا مشکل از ریشه حل شود.

باز هم تاکید می کنم که جمله ی "تاثیر داروهای تزریقی بیشتر از داروهای خوراکی است" همیشه صادق نیست و این موضوع به نوع بیماری، نوع دارو، نیاز بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد.

مصاحبه کننده : سامان گلناری