PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوالاتی راجع به تزریقات

D3lphi
17-05-2010, 20:37
سلام

تزریق چه مقدار هوا در رگ می تونه خطرناک باشه؟
آخه دیدم موقع تزریق سرم گاهاً حباب هایی نه چندان کوچیک وارد رگ میشه!
تزریق هوا در رگ باعث سکته قلبی میشه؟!

ممنون

saba_moha
17-05-2010, 22:12
سلام

تزریق هوا داخل رگ،باعث ایجاد امبولی میشه(امبولی به ترکیبات جامد،مایع،گاز گفته میشه که در خون حرکت میکنن ودر یه جایی از بدن مثل ریه ها،قلب و عروق مختلف اندام ها گیر می افتنند،هر ماده ای میتونه به صورت امبولی در بیاد)

بسته به این که امبولی در کجا گیر بیافته ،علایم متفاوته که البته در امبولی های شدید ما ایست قلبی و شوک رو داریم

مقادیر کم هوا حین تزریق جذب خون میشه و مشکلی رو ایجاد نمیکنه ولی برای ایجاد امبولی ،حد اقل 100 cc هوا لازم هست.

D3lphi
18-05-2010, 09:37
مقادیر کم هوا حین تزریق جذب خون میشه و مشکلی رو ایجاد نمیکنه ولی برای ایجاد امبولی ،حد اقل 100 cc هوا لازم هست. خیلی ممنون
حداقل 100 سی سی؟!:18:
یعنی اگه یه سرنگ 5 سی سی هوا بزنیم توی رگ کسی مشکلی ایجاد نمیشه؟!
سرعت ورود این آمبولی هم مهمه؟!

سوال- تزریق مایع بی خطر مانند مقداری از سرم نمکی با فشار به داخل رگ خطرناکه؟!

سوال- منظور از آسپیره کردن در تزریق عضلانی چیه و چطور انجام میشه؟!

سوال- وقتی سرم تموم میشه اگه شیرغلطکی رو نبندیم مشکلی پیش میاد؟!

سوال- منظور از انفوزیون وریدی همان تزریق دارو بوسیله حل کردن در سرم هست؟!

سوال- آیا سرم نرمال سالین همان سدیم کلراید 0.9 درصد هست؟

سوال- آیا تمام داروهایی که به صورت انفوزیون وریدی مصرف می شوند را می توان در سرم سدیم کلراید 0.9 درصد تزریق کرد؟

سوال- روش تزریق عضلانی برای بیمارنی که قادر نیستند خیلی حرکت کنند (روی تخت بستری هستند) چطوریه؟ وقتی نمی تونن روی شکم بخوابن و مجبوریم از بغل تزریق کنیم؟!!

خیلی ممنون:46:

JEskandari
18-05-2010, 10:52
البته اون 100cc مربوط به رگهای محیطی هستش و توی رگهای مرکزی این مقدار کمتر هست. و بله سرعت ورود مهمه
و هرچه آهسته تر باشه شدت عوارض کمتر هست چون مقداری از هوا فرصت پیدا میکنه جذب خون بشه (البته آهسته و
تدرجی منظور نیم ساعت و یک ساعت نیست)

1- تزریق با فشار میتواند به جدار رگ آسیب برساند.
2- آسپیره کردن برای این انجام میشه که ببینی بجای تزریق عضلانی تزریق داخل عروقی انجام نشه
3- بستگی به وضعیت سرم و مریض داره ممکن هست اتفاقی نیفته ممکن هم هست خون برگرده داخل سرم
4- نه منظور همون خود تزریق سرم هست
5- بله البته نوع تزریقی اون
6- خیر
7- میشه اونها را تا حدی به پهلو چرخاند

در ضمن توصیه میکنم اگر آموزش برای انجام تزریقات ندیدید خودتان اقدام به تزریق نکنید بخصوص در مورد داروهایی
که روش خاصی برای تزریق دارند و امکان آسیب بافتی با تزریق نادرست وجود دارد.

D3lphi
19-05-2010, 10:32
سلام
ممنون

- آسپیره کردن برای این انجام میشه که ببینی بجای تزریق عضلانی تزریق داخل عروقی انجام نشه
یعنی یه کم سرنگ رو بالا می کشیم ببینیم خون وارد میشه یا نه، درسته؟

البته اون 100cc مربوط به رگهای محیطی هستش و توی رگهای مرکزی این مقدار کمتر هست. و بله سرعت ورود مهمه
و هرچه آهسته تر باشه شدت عوارض کمتر هست چون مقداری از هوا فرصت پیدا میکنه جذب خون بشه (البته آهسته و
تدرجی منظور نیم ساعت و یک ساعت نیست)

پس منظور از آهسته چقدره؟

در ضمن توصیه میکنم اگر آموزش برای انجام تزریقات ندیدید خودتان اقدام به تزریق نکنید بخصوص در مورد داروهایی
که روش خاصی برای تزریق دارند و امکان آسیب بافتی با تزریق نادرست وجود دارد. نــه، خیالتون راحت باشه
فقط دوست دارم اطلاعات در این زمینه داشته باشم.
یکی از بستگان بیماره و کار تزریق و سرم و اینا زیاد داره و من می خوام اطلاعات داشته باشم ببینم پرستاره کارشو درست انجام میده یا نه. آخه اومد برامون سفتریاکسون1 گرم تزریق کنه با 5 ml آب مقطر حل کرد در حالی که روی ویال نوشته بود با 9.6 میلی لیتر مخلوط کنه. در ضمن نوشته بود برای انفوزیون وریدی با 50 تا 100 میلی لیتر ترکیب بشه ولی اون ریختش تو سرم 1 لیتری!!!

در ضمن خودم دوست دارم تزریقات یاد بگیرم(فعلا تئوریش رو)
حلال احمر یا جایی برای آموزش تزریقات هست؟
خیلی ممنون

morsadr
19-05-2010, 11:40
آخه اومد برامون سفتریاکسون1 گرم تزریق کنه با 5 ml آب مقطر حل کرد در حالی که روی ویال نوشته بود با 9.6 میلی لیتر مخلوط کنه. در ضمن نوشته بود برای انفوزیون وریدی با 50 تا 100 میلی لیتر ترکیب بشه ولی اون ریختش تو سرم 1 لیتری!!!
دوست عزیز جزئیات ای کارها زیاده و بهتره که خیلی خودتو در گیر نکنی چون زیاد حرص خواهی خورد .
فردی هم که برای شما تزریقات انجام میده باید بر اساس دستورات یک پزشک این کار را بکنه و هر چی ایشون گفتند را انجام بده .
در مورد سفتریاکسون را هم این را بدانید که در حال حاضر تزریق مستقیم وریدی آن با 10 سی سی آب مقطر که قبلا انجام می شد دیگر ممنوع شده وتزریق آن صرفا از طریق انفوزیون خواهد بود . بهتره که در 100 سی سی سرم (بجز سرم رینگر ) حل بشه و طی 15 دقیقه تزریق بشه . ولی ریختن آن هم در سرم هم بلامانع است .

JEskandari
19-05-2010, 14:30
سلام
ممنون
یعنی یه کم سرنگ رو بالا می کشیم ببینیم خون وارد میشه یا نه، درسته؟

پس منظور از آهسته چقدره؟
نــه، خیالتون راحت باشه
فقط دوست دارم اطلاعات در این زمینه داشته باشم.
یکی از بستگان بیماره و کار تزریق و سرم و اینا زیاد داره و من می خوام اطلاعات داشته باشم ببینم پرستاره کارشو درست انجام میده یا نه. آخه اومد برامون سفتریاکسون1 گرم تزریق کنه با 5 ml آب مقطر حل کرد در حالی که روی ویال نوشته بود با 9.6 میلی لیتر مخلوط کنه. در ضمن نوشته بود برای انفوزیون وریدی با 50 تا 100 میلی لیتر ترکیب بشه ولی اون ریختش تو سرم 1 لیتری!!!

در ضمن خودم دوست دارم تزریقات یاد بگیرم(فعلا تئوریش رو)
حلال احمر یا جایی برای آموزش تزریقات هست؟
خیلی ممنون

1- بله یک ذره توی سرنگ فشار منفی ایجاد میکنیم اگه خون نیامد تزریق میکنیم اگه خون اومد بدون انجام کاری سرنگ را خارج میکنیم
2- اهسته منظور کسانی هست که کاتتر ورید برای مدت طولانی (چند هفته) دارند و هوا طی این مدت وارد میشه
3- خوب اون 5cc برای تزریق عضلانی هست ولی چون قرار نبوده مستقیم تزریق بشه و میخواسته داخل سرم ریخته
بشه مهم نیست چون طوی سرم رقیق میشه .
در ضمن آیا ریختن اون توی سرم یک لیتری مشکل داره یا نه بسته به این هست که آیا قرار سرم تا آخر بره یا نه
و اینکه سرعت سرم خیلب آهسته هست و یا قرار توی 1-2 ساعت تموم بشه.
در ضمن اگر سرم دارای مکانیسم مخصوص اضافه کردن داروها نباشه و اضافه کردن باید از طریق سوراخ کردن بدنه
سرم انجام بشه بهتر هستش اینکار صورت نگیره. (سرم هایی که دارای بدنه از جنس پلاستیک نرم هستند دارای چنین مکانیسمی هستند همونهایی که شبیه کیسه های انتقال خون هستند)

D3lphi
20-05-2010, 11:25
2- اهسته منظور کسانی هست که کاتتر ورید برای مدت طولانی (چند هفته) دارند و هوا طی این مدت وارد میشهیه سوال دیگه در این مورد بپرسم؟!:45:
در یک بار تزریق سرم اگه توی شلنگ سرم یه مقدار هوا بین مایع گیر کرده باشه و داخل ورید بشه، اگه چقدر باشه مشکل ایجاد می کنه؟ مثلاً اگه اندازه 1-2 سانتی متر (نمی دونم چند سی سی میشه) هوا بین مایع باشه و بره تو ورید چیزی نمیشه دیگه درسته؟! :whistle:

در ضمن آیا ریختن اون توی سرم یک لیتری مشکل داره یا نه بسته به این هست که آیا قرار سرم تا آخر بره یا نه
و اینکه سرعت سرم خیلی آهسته هست و یا قرار توی 1-2 ساعت تموم بشه.
قرار بود سرم 5-6 ساعت طول بکشه!
تناقض اصلی وقتی شروع شد که دکتر 5 تا سرم 1 لیتری داد و گفت به صورت آهسته در طی 5-6 ساعت روزی یکی استفاده کنه.
بعد هم سفتریاکسون رو هر 12 ساعت وریدی مصرف کنه.
اون طرفی که برای تزریقات آوردیم گفت باید بریزیم تو سرم و سرم رو هم اونقدر طول بدی تا نوبت بعدی برسه!
ولی این به نظر من اصلا منطقی نبود! چون غلظت دارو در بدن با 12 ساعت یکی جور در نمیاد!!!:41:
من رفتم سرم ها رو عوض کردم 500 سی سی گرفتم؛ یکی صبح یکی هم شب رآس 12 ساعت سفتریاکسون رو طی 60 دقیقه تزریق کرد.

در ضمن اگر سرم دارای مکانیسم مخصوص اضافه کردن داروها نباشه و اضافه کردن باید از طریق سوراخ کردن بدنه
سرم انجام بشه بهتر هستش اینکار صورت نگیره.من دیدم اکثرا همینطوری دارو میریزن تو سرم! یه کم بالای سرم رو با الکل ضد عفونی می کنن بعد با سرنگ سوراخ می کنن و دارو رو توی سرم می ریزن!!!
مشکل عفونی ایجاد می کنه؟!

دوست عزیز جزئیات ای کارها زیاده و بهتره که خیلی خودتو در گیر نکنی چون زیاد حرص خواهی خورد .راستش بعضی ها اینقدر بی خیال هستن که من می ترسم بهشون اعتماد کنم! در ضمن چون به تزریقات و کارهای پزشکی علاقه دارم دوست دارم اطلاعات داشته باشم!

فردی هم که برای شما تزریقات انجام میده باید بر اساس دستورات یک پزشک این کار را بکنه و هر چی ایشون گفتند را انجام بده .بیمار رو توی شهر دیگه ای پیش پزشک بردیم و اون فرد با پزشک در ارتباط نبود. پزشک هم جز توی دفترچه (اینکه وریدی مصرف بشه) دستور دیگه ای ننوشته بود.

ممنون از دوستان به خاطر راهنمایی هاشون
شرمنده که من اینقدر گیر میدم:43: آخه برام مهمه

D3lphi
23-05-2010, 09:57
سلام
تاپیک من فراموش شده:41:
دوستان عزیزی که تا حالا کمک کردن،ممنون میشم سوالاتم رو جواب بدین:10:

morsadr
23-05-2010, 11:23
در یک بار تزریق سرم اگه توی شلنگ سرم یه مقدار هوا بین مایع گیر کرده باشه و داخل ورید بشه، اگه چقدر باشه مشکل ایجاد می کنه؟ مثلاً اگه اندازه 1-2 سانتی متر (نمی دونم چند سی سی میشه) هوا بین مایع باشه و بره تو ورید چیزی نمیشه دیگه درسته؟!
این حجم هوا مشکلی ایجاد نمی کنه :8:

قرار بود سرم 5-6 ساعت طول بکشه!
تناقض اصلی وقتی شروع شد که دکتر 5 تا سرم 1 لیتری داد و گفت به صورت آهسته در طی 5-6 ساعت روزی یکی استفاده کنه.
بعد هم سفتریاکسون رو هر 12 ساعت وریدی مصرف کنه.
اون طرفی که برای تزریقات آوردیم گفت باید بریزیم تو سرم و سرم رو هم اونقدر طول بدی تا نوبت بعدی برسه!
ولی این به نظر من اصلا منطقی نبود! چون غلظت دارو در بدن با 12 ساعت یکی جور در نمیاد!!!
من رفتم سرم ها رو عوض کردم 500 سی سی گرفتم؛ یکی صبح یکی هم شب رآس 12 ساعت سفتریاکسون رو طی 60 دقیقه تزریق کرد.
همانطور که قبلا گفته شد این دارو بهتره که طی 10 تا 15 دقیقه به اهستگی تزریق بشه .بهترین راه برای تزریق این داروها استفاده از میکرو ست می باشد . میکروست یک محفظه با حجم 100 سی سی می باشد با خروجی کوچک تر از ست های معمولی جهت شمارش دقیق قطره های تزریقی . دارو را با 100 سی سی سرم در این میکروست حل کرده و طی مدت ذکر شده تزریق می کنند سپس در صورت لزوم سرم را به میزان کم جهت باز نگه داشتن رگ تزریق می کنند (طی چندین ساعت )
کاری که شما کردید هم مشکل خاصی را ایجاد نمی کند. :11:

من دیدم اکثرا همینطوری دارو میریزن تو سرم! یه کم بالای سرم رو با الکل ضد عفونی می کنن بعد با سرنگ سوراخ می کنن و دارو رو توی سرم می ریزن!!!
مشکل عفونی ایجاد می کنه؟!
این کار اصولی نیست ولی همه همین کار را می کنند و هیچ مشکلی هم ایجاد نمی کنه :31:
من که سرمی با مشخصاتی که دوستمون گفتند برای تزریق آمپول سیستم مخصوص داشته باشه را اینجا ندیدم :18::41:

JEskandari
23-05-2010, 12:51
اینکار موقعی که مریض بلند میشه میخواد اینور و اونور بره دردسر درست میکنه و باعث میشه سرم از حالت استریل خارج بشه.

اون سرمها هم که میگم از پلاستیک نرم درست شدن مثل یک نایلون ضخیم . شبیه کیسه های انتقال خون هستند بعد پایینشون
دو تا برجستگی دارند که توی یکیش ست سرم میره یکی دیگشم سرش یک درپوش اسفنج مانند داره که راحت سوزن ازش وارد
سرم میشه تزریق را داخل سرم که انجام دادی سوزن را خارج میکنی و اون ارپوش اسفنج مانند جلوی خارج شدن محتوای سرم و
یا آلوده شدن آنرا میگیره . تنها یک مشکل دارند و اون اینه که با نگاه کردن بهشون نمیشه گفت چقدر از سرم تزریق شده مگه اینکه
ستی که برای تزریق بکار میره قابلیت اینراداشته باشه که هوا را به داخل کیسه سرم تزریق کنه که از جمع شدن کیسه جاوگیری کنه.

D3lphi
29-06-2010, 10:02
سلام مجدد به دوستان عزیز
1- در مورد داروهایی که باید به صورت انفوزیون وریدی مصرف بشن آیا قاعده خاصی هست که میشه اونها را داخل چه نوع سرم هایی حل کرد؟ مثلا توی بروسور داخل جعبه اکثر داروها نوشته برای انفوزیون وریدی با فلان مقدار از سرم سدیم کلراید 0.9 % یا دکستروز 5% و یا سایر محلول های مناسب !!!
از کجا باید سایر محلول های مناسب تشخیص داده بشه؟!
من دیدم اکثر داروها رو توی سرم نرمال سالین، 1/3 2/3 تزریق می کنن. یعنی برای اکثر داروها این دوتا رو تو بروشورشون نوشته!

2- تعداد قطره های مجاز برای تزریق سرم در چه محدوده ای هست؟ (در صورتی که داروی خاصی توی سرم نریخته باشیم)
مثلا برای نرمال سالین یا رینگر یا 1/3 2/3

3- برای وقتی که بیمار آب کافی نمی خوره و آب بدنش کمه چه نوع سرمی مناسبه رینگر یا نرمال سالین یا 1/3 2/3 ؟!

4- برای بیمارانی که فشار خونشون پایین افتاده کدوم سرم برای افزایش فشار خونشون مناسبه؟

ممنون

morsadr
29-06-2010, 21:46
1- در مورد داروهایی که باید به صورت انفوزیون وریدی مصرف بشن آیا قاعده خاصی هست که میشه اونها را داخل چه نوع سرم هایی حل کرد؟
نرمال سالین شاید بهترین محلول جهت انفوزیون باشد . قاعده خاصی وجود نداره بعضی از داروها به علل خاص خودش بهتره در بعضی سرم ها حل نشوند واین مربوط به همان دارو است مثلا آمپول سفتریاکسیون بهتره در سرم رینگر مخلوط نشود ولی آنتی بیوتیک های دیگر مشکلی ندارند :46:
1/3 .2/3 هم محلول خوبیه و فقط تفاوتش با نرمال سالین وجود گلوکز در آن می باشد و غلظت سدیم آن هم کمتره

2- تعداد قطره های مجاز برای تزریق سرم در چه محدوده ای هست؟ (در صورتی که داروی خاصی توی سرم نریخته باشیم)
مثلا برای نرمال سالین یا رینگر یا 1/3 2/3
این مورد هم بستگی بیمار دارد گاهی اوقات یک سرم یک لیتری را کمتر از 30 دقیقه تزریق می کنیم و گاهی اوقات هم بمدت 12 ساعت بتدریج تزریق می شود :40:

3- برای وقتی که بیمار آب کافی نمی خوره و آب بدنش کمه چه نوع سرمی مناسبه رینگر یا نرمال سالین یا 1/3 2/3 ؟!
در موارد کم آبی و دهیدراتاسیون رینگر و نرمال سالین بهتر می باشند :20:

4- برای بیمارانی که فشار خونشون پایین افتاده کدوم سرم برای افزایش فشار خونشون مناسبه؟
نرمال سالین و بعد رینگر

D3lphi
29-06-2010, 22:05
این مورد هم بستگی بیمار دارد گاهی اوقات یک سرم یک لیتری را کمتر از 30 دقیقه تزریق می کنیم و گاهی اوقات هم بمدت 12 ساعت بتدریج تزریق می شود
خوب در حالت عادی مثلا وقتی برای جبران آب از دست رفته بدن به بیمار نرمال سالین یا رینگر تزریق می کنیم حالت میانگین چند قطره در دقیقه است(راستی معیار تعداد قطره در دقیقه رو بکار برده میشه؟!!) ؟

اگه سرعت تزریق سرم بالا باشه برای بیمار مشکل خاصی پیش میاد؟!

خیلی ممنون

Old_Chater
29-06-2010, 22:51
آيا ب كمپلكس رو ميشه وريدي تزريق كرد؟

D3lphi
29-06-2010, 23:16
BComplex رو به تنهایی (بدون B12) میشه داخل سرم ریخت و تزریق کرد (انفوزیون وریدی)
داخل نرمال سالین رو دیدم که می ریزن ولی سایر سرم ها رو نمی دونم!

البته من BComplex ساخت یه شرکت رو هم دیدم که روش فقط IM (تزریق عضلانی) نوشته بود!!! نمی دونم جریانش چیه ولی بطور کلی میشه از طریق انفوزیون وریدی مصرف کرد.

Old_Chater
30-06-2010, 07:37
BComplex رو به تنهایی (بدون B12) میشه داخل سرم ریخت و تزریق کرد (انفوزیون وریدی)
داخل نرمال سالین رو دیدم که می ریزن ولی سایر سرم ها رو نمی دونم!

البته من BComplex ساخت یه شرکت رو هم دیدم که روش فقط IM (تزریق عضلانی) نوشته بود!!! نمی دونم جریانش چیه ولی بطور کلی میشه از طریق انفوزیون وریدی مصرف کرد.

عزيزم يه خورده ساده تر توضيح بده داري با يه كاربر معمولي بحث ميكني نه يه دانشجوي رشته دكترا از اين واژه هاي قلمبه سلمبه كمتر استفاده كن

morsadr
30-06-2010, 15:12
خوب در حالت عادی مثلا وقتی برای جبران آب از دست رفته بدن به بیمار نرمال سالین یا رینگر تزریق می کنیم حالت میانگین چند قطره در دقیقه است(راستی معیار تعداد قطره در دقیقه رو بکار برده میشه؟!!) ؟

معیار درستش تعدادقطره ها در دقیقه می باشد ولی جزدر مورد داروهای بسیار حساس که دوز تزریقی آن خیلی حساسه ( مثل دوپامین ) در بقیه موارد بصورت روتین قطره ها را نمی شمرند و حدودا سرم را تنظیم می کنند .( البته در مطب ها و کلینیک ها ).
معمولا هر 15 قطره معمولی را یک سی سی در نظر می گیرند و با توجه به این مورد بر اساس زمانی که بخواهیم سرم تمام بشه تعداد قطره ها رو تنظیم می کنیم مثلا اگر بخواهیم یک سرم 500 سی سی در طی یک ساعت تمام بشه حدودا 120 قطره در دقیقه باید تزریق بشه . البته در نظر داشته باشید که ست های سرم کمی با هم متفاوتند و ممکنه این محاسبه خیلی دقیق نباشه .:13:

اگه سرعت تزریق سرم بالا باشه برای بیمار مشکل خاصی پیش میاد؟!
بله . می تواند باعث تورم اندامها یا تورم زیر چشم و یا ادم ریه بشود که دو مورد اول بی خطر ولی مورد سوم می تواند بسیار خطر ناک باشد . :18:
سرعت تزریق سرم در بچه ها و افراد سالمند و بیماران قلبی ریوی باید با احتیاط تنظیم شود . :20:

آيا ب كمپلكس رو ميشه وريدي تزريق كرد؟
معمولا ب کمپلکس برای تزریق داخل سرم مشکلی ندارد ولی بصورت کلی باید قبل از تزریق دارو به روش تزریق آن که روی آمپول درج شده باید دقت کرد . آمپول هایی که روی آنها نوشته فقط IM یعنی فقط عضلانی و نمی توان وریدی یا داخل سرم ریخت .
آمپولهایی که روی آنها نوشته Slow Infusion می توان داخل سرم ریخت و آمپولهایی که نوشته IV و IM هم می توان عضلانی زد و هم می توان وریدی و هم داخل سرم . :40:

D3lphi
30-06-2010, 19:33
معیار درستش تعدادقطره ها در دقیقه می باشد ولی جزدر مورد داروهای بسیار حساس که دوز تزریقی آن خیلی حساسه ( مثل دوپامین ) در بقیه موارد بصورت روتین قطره ها را نمی شمرند و حدودا سرم را تنظیم می کنند .( البته در مطب ها و کلینیک ها ).
معمولا هر 15 قطره معمولی را یک سی سی در نظر می گیرند و با توجه به این مورد بر اساس زمانی که بخواهیم سرم تمام بشه تعداد قطره ها رو تنظیم می کنیم مثلا اگر بخواهیم یک سرم 500 سی سی در طی یک ساعت تمام بشه حدودا 120 قطره در دقیقه باید تزریق بشه . البته در نظر داشته باشید که ست های سرم کمی با هم متفاوتند و ممکنه این محاسبه خیلی دقیق نباشه

خیلی خیلی ممنون

1- آیا ضخامت رگی که سرم بهش وارد میشه هم در تنظیم سرعت اثر داره؟ یعنی اگه به رگ نازکی تزریق بشه باید سرعتش کمتر باشه؟

2- آیا میشه سرم رو به همه شریان هایی که به اندازه کافی قطور باشند وصل کرد؟

3- برای یه فرد عادی تزریق 500 سی سی سرم در 45 دقیقه که مشکلی ایجاد نمی کنه؟ (دیدم تو 30 دقیقه هم تمومش میکنن!)

آمپولهایی که نوشته IV و IM هم می توان عضلانی زد و هم می توان وریدی و هم داخل سرم

4- پس IV حالت Infusion رو هم شامل میشه دیگه، یعنی اگه IV بود هم میشه با سرنگ توی رگ زد و هم میشه داخل سرم ریخت؟!

ممنون

morsadr
01-07-2010, 13:45
1- آیا ضخامت رگی که سرم بهش وارد میشه هم در تنظیم سرعت اثر داره؟ یعنی اگه به رگ نازکی تزریق بشه باید سرعتش کمتر باشه؟
خیر . اگر رگ خیلی نازک باشه سرعت تزریق از یک حدی بالاتر نمی ره . البته بیشتر به قطر سوزن بستگی داره اگر رگ کشش قطر سوزن را داشته باشه دیگه مشکلی وجود نداره :46:

2- آیا میشه سرم رو به همه شریان هایی که به اندازه کافی قطور باشند وصل کرد؟
سرم را به وریدها وصل می کنند نه شریانها :18:
تزرق سرمهای معمولی به وریدهای محیطی بدون در نظر گرفتن قطر آنهاست . وریدهای قطورتر برای رگ گیری راحت تر می باشند .

3- برای یه فرد عادی تزریق 500 سی سی سرم در 45 دقیقه که مشکلی ایجاد نمی کنه؟ (دیدم تو 30 دقیقه هم تمومش میکنن!)

مشکلی نداره :46:

4- پس IV حالت Infusion رو هم شامل میشه دیگه، یعنی اگه IV بود هم میشه با سرنگ توی رگ زد و هم میشه داخل سرم ریخت؟!
بله کاملا درسته:11:

D3lphi
01-07-2010, 16:36
سرم را به وریدها وصل می کنند نه شریانها
:18: اشتباه شد به خدا:18:
نمی دونم چی شد نوشتم شریان:45::42::42::42:
آها داشتم راجع به شریان بند یه مطلبی می خوندم !!!

shmahsa21
30-01-2017, 15:20
سلام تزریق چه مقدار هوا در امپولی مثل انسولین خطر ناکه؟

M.R.S.
30-01-2017, 18:57
مقدار هوایی که بخواد از طریق تزریق برای انسان کشنده باشه بسیار زیاد هست و تزریق مقداری هوا با این سرنگ مشکلی ایجاد نمیکنه